مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 3392
دیروز : 1950
افراد آنلاین : 5
همه : 5159781


 

هيچ‌كس نمي‌تواند اهميت ارتباط صحيح با رئيس را انكار كند. اگر بلد نباشيد با رئيس خود درست صحبت كنيد، ممكن است به‌رغم همه توانمندي‌هاي خود از كار بيكار شويد.


 برترين ها: هيچ‌كس نمي‌تواند اهميت ارتباط صحيح با رئيس را انكار كند. اگر بلد نباشيد با رئيس خود درست صحبت كنيد، ممكن است به‌رغم همه توانمندي‌هاي خود از كار بيكار شويد. هر رئيسي هم قلق خاص خودش را دارد. مثلا رئيس شركتي را درنظر بگيريد كه دوست دارد همه به او بگويند، آقاي فلاني. او از اينكه كسي با اسم كوچك صدايش كند يا به او بگويد: «آقاي رئيس» بدش مي‌آيد. حالا كسي پيدا شده كه جلوي جمع رئيس را با نام كوچك صدا مي‌زند و جلوي جمع به كتفش مي‌زند و مي‌گويد: «چطوري رئيس!» حتي اگر شما آدم بدبيني هم نباشيد، متوجه مي‌شويد كه شغل اين آدم به‌شدت در خطر است. اگر مدتي بعد شنيديد كه فرد مورد نظر اخراج شده يا تنزل درجه يافته يا به‌جاي ارتقاي درجه به جاي ديگري سنگ قلاب شده است، تعجب نكنيد. شما ممكن است بد لباس و ژوليده باشيد اما بدون مشكل به كارتان برسيد، ممكن است با زيردستان خود خيلي خوش‌رفتار نباشيد اما مشكلي برايتان پيش نيايد، دير سر كار بياييد و تنبل باشيد اما به دردسر نيفتيد، اما اگر نتوانيد با رئيس خود ارتباط مناسبي برقرار كنيد، قطعا دچار مشكل خواهيد شد.

قانون شماره 1: هدف داشته باشيد


روسا اصولا از وراجي بدشان مي‌آيد مگر اينكه قرار باشد خودشان اين كار را بكنند. هر مكالمه‌ و ارتباطي كه با رئيس خود داريد بايد هدفمند باشد. هدف مكالمه شما چيست؟ چقدر بايد طول بكشد؟ آيا اصلا بايد اين مكالمه انجام شود؟

متوجه اين نكته باشيد: شما هستيد كه مكالمه را اداره مي‌كنيد. شايد رئيس شما مشغول درددل كردن باشد اما اين شما هستيد كه محتوا را مشخص مي‌كنيد و ساختار گفت‌وگو را پايه‌ريزي مي‌كنيد، بنابراين وقت او را بيهوده هدر ندهيد. حتي اگر در فواصل بين مكالمه او حرف بزند و حرف‌هاي بي‌ربط مي‌زند، بازهم احتمالا اعتقاد دارد وقت او بيشتر از وقت شما ارزش دارد، بنابراين وقت او را به شكلي هوشمندانه بگيريد و كوتاه، مختصر و موثر صحبت كنيد.

وقتي هم حرفتان تمام شد، فورا از اتاق بيرون برويد چون قرار است آدم پرمشغله‌اي باشيد.

البته اگر رئيس شما خواست بمانيد و با هم درد دل كنيد، اين كار را انجام دهيد اشكالي هم ندارد. ولي كاملا مراقب باشيد كه پا را از گليمتان درازتر نكنيد. در عين صحبت‌هاي حتي صميمانه به ياد داشته باشيد او رئيس است.


قانون شماره 2: وقت جلسه با ظرافت رفتار كنيد


شايد فكر كنيد، ماجرا خيلي ساده است اما اينطور نيست. جلسه با رئيس در حضور ساير كارمندان شايد به‌نظر امري رايج و كسالت‌آور باشد اما شما مي‌توانيد با رعايت برخي نكات ساده هم فضاي خوبي در جلسه حاكم كنيد و هم خودتان از مزاياي جلسه با رئيس بهره‌مند شويد. نخست اينكه سعي كنيد روي رئيس تاثير مثبت بگذاريد. بي‌دليل خودتان را بزرگ نكنيد و شلوغ‌بازي در نياوريد. فقط سعي كنيد امكانات و توانايي‌هاي خود را شناخته و به‌موقع آنها را در جلسه ارائه كنيد. دوم اينكه اگر لازم بود در حد معقول و ملايم همكاران خود را تشويق و از رقباي خود انتقاد كنيد. سومين نكته اينكه سعي كنيد ملايم و محترم رفتار كنيد. نكته بعدي اينكه اگر مي‌دانيد قرار است يكي از افراد حاضر در جلسه جايگزين رئيس شود، بي‌دليل او را با خودتان بد نكنيد. آخرين نكته اينكه اگر موقعيتش پيش آمد از جملات بامزه و طنزآميز استفاده كنيد. جلسات اداري معمولا كسالت‌آور هستند و همه را خسته مي‌كنند. گفتن كلمات طنز‌آميز همه از جمله رئيس  راسرحال مي‌آورد. يادتان باشد جلسات خوب، كوتاه و متمركز هستند و همه هم نسبت به شما احساس خوبي خواهند داشت. يادتان باشد بهترين جلسه زماني است كه شما (فارغ از اينكه درباره چه چيزي باشد) وقتي از آن بيرون مي‌آييد بيشتر از زماني كه وارد آن شده‌ايد، احساس قدرت كنيد.


قانون شماره 3: حواستان به اي‌ميل و اس‌ام‌اس باشد


در حال حاضر مردم به شكلي افراطي از لوازم الكترونيكي براي برقراري ارتباط با يكديگر استفاده مي‌كنند حتي با رئيس خود. در مواردي كه كار مهمي داريد، هيچ‌چيز جاي ملاقات چهره به چهره را نمي‌گيرد اما در عين‌حال مي‌توان از اي‌ميل و اس‌ام‌اس هم براي انجام برخي كارهاي شغلي استفاده كرد. اي‌ميل مي‌تواند براي شما كاركرد وسيله‌اي را داشته باشد كه با كمك آن بتوانيد در زمينه‌اي كاملا خاص و متمركز  (نه موارد كلي و جامع) تصميم‌گيري كنيد يا از تصميم كسي مطلع شويد. كار ديگر اينكه اخبار مرتبط با كار خود را به همكاران اطلاع دهيد. اس‌ام‌اس هم دقيقا چنين كاربردي دارد. شما چه در اي‌ميل چه در اس‌ام‌اس بايد كوتاه و مختصر و مفيد بنويسيد. مثل اين مورد: ملاقات با فلاني به خوبي پيش رفت. فردا قرارداد امضا مي‌كنيم. اگر موردي بود به من اطلاع دهيد. اين اس‌ام‌اس يا اي‌ميل عالي است اما همين را مي‌توان به شكل احمقانه‌اي اينطور نوشت: امروز ساعت 10 با آقاي فلاني از شركت...در طبقه... قرار ملاقات داشتيم. ملاقات ساعت 10 و نيم آغاز شد. مذاكرات درباره همكاري در زمينه... و اين نوشته مي‌تواند به‌راحتي اعصاب رئيس را به هم بريزد. بحث تصميم‌گيري هم كاربرد مهمي است. بسياري از كاركنان در هر دقيقه از روز كاري بايد تصميماتي بگيرند كه نياز به مشاوره و دستور مستقيم رئيس يا در مواردي چراغ سبز او دارد. در اين شرايط گاهي اي‌ميل و اس‌ام‌اس حتي بهتر از تلفن‌زدن يا ملاقات رودرروست. فقط يادتان باشد در اين شرايط بايد طوري متن را بنويسيد كه فقط به بله يا خير رئيس احتياج داشته باشيد نه اينكه شرحي پر طول و تفسير بنويسيد كه از حوصله خارج باشد. يك نكته فرعي اينكه تا حد امكان از فرستادن اي‌ميل و اس‌ام‌اس‌هاي غيركاري و به‌اصطلاح فورواردي به رئيس خودداري كنيد. همين كار كه شايد زماني بامزه به‌نظر برسد، ممكن است در آينده به ضررتان تمام شود.


قانون شماره 4: خبر بد را درست منتقل كنيد


كساني كه روابط عمومي خوبي دارند به خوبي مي‌دانند چطور تعداد زيادي از اخبار بد و منفي را كه خودشان هم در وقوع آن نقش دارند به ديگران و حتي رئيس انتقال بدهند بدون اينكه براي خودشان وجهه بدي ايجاد شود. البته بسياري از افراد هم هستند كه به هر ترتيب ممكن از رساندن اخبار بد به رئيس طفره مي‌روند. يادتان باشد گفتن برخي اخبار به رئيس كه مي‌تواند باعث ناراحتي و عصبانيت او شود، درنهايت باعث مي‌شود او بداند شما فرد با انگيزه و متعهدي هستيد و از او نمي‌ترسيد. بله، رئيس شما ممكن است داد و بيداد كند و با شما خوب برخورد نكند اما معمولا روسا بعدا از حامل خبر ناگوار عذرخواهي مي‌كنند به‌خصوص اگر او تقصيركار نباشد. اگر چنين اتفاقي افتاد بدانيد، كار خود را درست انجام داده‌ايد. به‌هرحال يادتان باشد وقتي خبر بدي را منتقل مي‌كنيد به‌خصوص اگر شما هم در ماجرا مقصر هستيد حتما مراتب ناراحتي و تاسف خود را هم به رئيس بگوييد


قانون شماره 5: بيشتر از دهان، گوشتان را باز كنيد


يادتان باشد هميشه همه آدم‌ها دوست دارند در يك مكالمه طرف مقابل بيشتر از آنكه حرف بزند به حرفشان گوش دهد. روسا كه جاي خود دارند.  بسياري از مردم اعتقاد دارند آنهايي كه شنونده‌هاي خوبي هستند، روابط‌عمومي بهتري دارند، بنابراين بنشينيد و گوش كنيد. بيشتر از آنكه جواب دهيد، سؤال مطرح كنيد تا رئيس بيشتر حرف بزند. در انتها رئيس به اين نتيجه مي‌رسد كه چقدر از گفت‌وگو با شما لذت مي‌برد. فقط يك نكته يادتان باشد. حين گفت‌وگوهاي غيركاري با رئيس، اصلا حرف از پول نزنيد مگر اينكه خودش از شما درباره آن بپرسد.


قانون شماره 6: براي ماندن برنامه‌ريزي كنيد


اگر وقتي كسي وارد اتاق مي‌شود شما كماكان در حال تايپ هستيد، يعني علاقه‌اي به طرف مقابل نداريد و براي او اهميتي قائل نيستيد. زبان بدن(body language) يك روش ارتباطي بسيار قدرتمند است. وقتي كسي وارد اتاق مي‌شود، حال هر كسي كه باشد، اگر شما به او توجه نشان دهيد، ادب و شخصيت خود را نشان داده‌ايد به‌خصوص اگر اين فرد رئيس باشد، تاثير خوبي هم روي او خواهيد گذاشت.

اگر زندگي شخصي شما بيش از حد شخصي است، يعني شما چيزي را مخفي مي‌كنيد.

• اهدافتان را در 10- 20 جمله بنويسيد. اين جملات يا سوالات باعث مي شود فعاليت شما از مسير هدفتان منحرف نشود.

• صداي خود را ضبط كنيد. براي اينكار از ابزار گوناگوني ميتوانيد استفاده كنيد نزديك ترين وسيله به شما تلفن همراهتان است.

• بررسي كنيد. همان روز و يا روز ديگر به نوشته هاي خود برگرديد و با حوصله وتوجه  آن ها را بررسي كنيد.

• نكات مهم را برجسته كنيد. آنچه را كه نوشته يا ضبط كرده ايد بررسي كنيد. و سپس زير جملاتي كه شما را با كلمات واضح و محكم خود ميخكوب ميكند برجسته كنيد و يا خط بكشيد. مطمئنا تمام كلمات در اين دسته قرار نمي گيرند. شما به كلماتي براي ربط دادن اين جملات به هم نياز داريد اما اين كلمات بايد حداقل ممكن باشند.

• بهترين قسمت ها را كنار هم بگذاريد. دوباره بايد نسخه هاي متعددي از اين سخنراني كوتاه  بنويسيد.

• آخرين ويرايش را انجام دهيد. هرچه ميتوانيد كلمات غير ضروري را كم كنيد. كلمات و جملات را تا زماني كه به نظرتان عالي رسيد جابه جا كنيد. يادتان باشد كه هدف فقط 30-60 ثانيه است.

• تمرين كنيد. سخنراني خود را نزد هر تعداد افرادي كه ممكن است اجرا كنيد بازخورد آن را از همكاران، مشتري هايي كه به آنها اطمينان داريد، دوستان و خانواده جويا شويد.

• كار را تمام كنيد. سخنراني سريع خود را بنويسيد به خاطر بسپاريد و آنقدر آن را تمرين كنيد تا زماني كه به صورت طبيعي بر زبان شما جاري شود.

• در حال پيشرفت باشيد. هميشه گوش بزنگ باشيد و عبارات جديدي كه فكرمي كنيد مي توانيد با استفاده از آنها سخنراني خود را روشن تر و تاثير برانگيزتر كنيد به كار ببريد. هر از گاهي خوب است كه دوباره از اول شروع كنيد زيرا همه چيز در حال تغيير است: شما، شغل شما، اهداف شما و البته نيازهاي مشتريان. 

http://www.vivannews.com/Pages/News-17946.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۲۲:۱۵ ] [ مشاوره مديريت ]

 

البته كتاب‌ها و توصيه‌هاي زيادي براي خوب صحبت كردن و خوب سخنراني كردن وجود دارد؛ اين‌قدري هست كه آدم سرگيجه مي‌گيرد. اما يكي از معروف‌ترين آثاري كه در اين حوزه چاپ شده، «آيين سخنوري» است.
 
 برترين ها: البته كتاب‌ها و توصيه‌هاي زيادي براي خوب صحبت كردن و خوب سخنراني كردن وجود دارد؛ اين‌قدري هست كه آدم سرگيجه مي‌گيرد. اما يكي از معروف‌ترين آثاري كه در اين حوزه چاپ شده، «آيين سخنوري» است.
 اين كتاب را  يك ايراني درباره سخنراني نوشته است. او با ادبيات خاص خودش، كتاب آيين سخنوري را نوشته است كه پر از ارائه راهكار و فرمول و اينگونه حرف‌هاست. 40‌پيشنهاد از اين كتاب را به زباني ساده و امروزي، برايتان كنار گذاشته‌ايم تا آنها را مطالعه كرده، صفا كنيد و مثل بلبل در صدر هر مجلسي چهچه زده و بدرخشيد. اين پيشنهادها، كاملا ايراني و سفارش يك ايراني است. اين پيشنهادها، براي سخنور شدن است.شما در هر جايي كه بايد براي بيش از 3-2 نفر صحبت كنيد، سخنور محسوب مي‌شويد. از كجا معلوم، شايد سال‌ها بعد، يك سخنران حرفه‌اي هم از آب در آمديد. نكاتي كه بايد بياموزيد:

1.  زياد تمرين سخنراني كنيد. فن سخن گفتن را هم خوب ياد بگيريد.

2.  شايد حافظه‌تان خوب نباشد اما لازم است كه براي خوب سخن گفتن، حافظه خوبي داشته باشيد و چيزهاي زيادي را حفظ كرده باشيد تا بتوانيد از آنها در جمله‌هايتان به‌كار ببريد. شعر زياد حفظ كنيد، جمله‌هاي آموزنده و... .

3.  از چي داريد حرف مي‌زنيد؟ لطفا بي‌گدار به آب نزنيد و درباره چيزي كه نمي‌دانيد يا كم مي‌دانيد، صحبت نكنيد.

4.  واجب‌تر از همه، اين است كه كمي روانشناسي بلد باشيد و بدانيد چطوري مي‌شود در مردم شور برانگيخت.

5.  از انتقاد نترسيد. اصلا دربه‌در دنبال كسي باشيد كه از شما انتقاد كند. همين‌طور زل بزنيد توي چشم‌هايش تا از شما انتقاد كند و شما هم برويد و اين مشكلات را رفع كنيد.

6. خوب مطالعه كنيد و از همه چيز اطلاعاتي به دست بياوريد تا اين مطالعه، خودش را در حرف‌هاي شما نشان بدهد.

7.   طوري تمرين كنيد كه قاعده‌هاي خوب حرف زدن براي شما تبديل به عادت شود؛ درست مثل اينكه داريد راه مي‌رويد و نفس مي‌كشيد. نه اينكه همين‌طوري ياد بگيريد و هر وقت خواستيد صحبت كنيد و به زور آن را اجرا كنيد؛ مطمئن باشيد كار را خراب مي‌كنيد.

8.  يادتان باشد شما بايد اطرافيان‌تان را سرگرم كنيد تا از حرف‌هايتان لذت ببرند. درست است كه هدفي داريد اما بايد اول سرگرم‌ و پر نشاط‌شان كنيد، تا در دل آنها به هدفتان برسيد.

9.  لازم چون با خودم فكر كردم اگر قرار باشد من‌‌ همان احسان كرمي راديو را در تلويزيون تكرار كنم، خب چه كاري است كه در هردوي آنها باشم؛ يا در راديو مي‌مانم يا در تلويزيون. داستان هم از آنجايي شروع شد كه ورود من به راديو همزمان با مديريت آقاي دكتر خجسته بود و در آن زمان اگر انگشت كوچك پاي شما به‌عنوان يك گوينده راديو، در تصوير تلويزيون ديده مي‌شد، از راديو اخراج مي‌شديد، من هم در آن زمان برنامه راديويي «مكث» را اجرا مي‌كردم كه منصور ضابطيان پيشنهاد برنامه تلويزيوني نقره را به من داد. من بدون اينكه هيچ حرفي به كسي بزنم، رفتم و اين برنامه را اجرا كردم اما از‌‌ همان موقع تصميم گرفتم آنقدر اجراي راديويي‌ام با اجراي تلويزيوني‌ام متفاوت باشد كه كسي متوجه نشود، همان هم شد، تا زماني كه دكتر خجسته معاونت راديو بودند يا متوجه نشدند كه من‌‌ همان آدم هستم يا به رويم نياوردند، بعد ديدم كه اتفاقا اين كار درستي است و بايد همين باشد؛ يعني يك چهره كاملا متفاوت


خوب حرف‌زدن، نيازي جهاني


اتفاقي كه اين روز‌ها در جامعه ما افتاده اين است كه داريم به سمتي مي‌رويم كه خيلي خوب حرف نمي‌زنيم. شما اگر به روزنامه‌هاي دهه 20 يا 30 رجوع كنيد، بخشي از واژه‌هاي مرسوم در جامعه آن روز را در مي‌يابيد و اين تفاوت را احساس مي‌كنيد. ما امروز خيلي از واژه‌ها را سرسري به‌كار مي‌‌گيريم، خيلي واژه‌ها وارد زبانمان شده كه آهنگ قشنگي ندارد، نوآمده و بد معني هستند. مسئله بعدي سواد مطالعاتي است كه اصلا كتاب‌هاي پرفروش امروز ما اكثرا ايرادهاي ادبي دارند. مسئله ديگر اين است كه در هر دوره‌اي نوع گويشي در جامعه مد مي‌شود. مثلا شل حرف‌زدن، كامل ادانكردن جمله‌ها، نصفه و نيمه بيان‌كردن واژه‌ها و من هيچ‌وقت نفهميدم اين مد‌ها از كجا مي‌آيند و چطور رواج پيدا مي‌كنند. شايد خيلي‌ها در زندگي روزمره نيازي در خودشان براي درست صحبت‌كردن نبينند، ولي اصولا بيشتر ما امروز در جوامعي هستيم كه ارتباط كلامي زيادي برقرار مي‌كنيم. خيلي وقت‌ها ما نسبت به خيلي از مسائل بي‌تفاوت هستيم اما اين مسئله ثابت شده كه آوا‌ها تاثيرگذار و در فضا ماندگار هستند، شايد نگاه من خيلي ايده‌آليستي باشد اما به هر حال نگاه من اين است كه هر آوايي بار مثبت و منفي دارد. وقتي ما با هم درست حرف مي‌زنيم و البته حرف درست مي‌زنيم، خيلي از مشكلات و تنش‌هايي كه در جامعه هست، حل مي‌شود. خوب حرف‌زدن فقط يك نياز فردي نيست بلكه يك نياز جهاني است. خلاصه اينكه اگر كسي دنبال اين است كه كلام تاثيرگذاري داشته باشد، بايد بيانش را درست كند و راهش هم گذراندن دوره‌هاي فن بيان است يا خواندن روزنامه با صداي بلند و جست‌وجو كردن درباره تلفظ صحيح واژه‌ها.


چطور حاضرجواب باشيم؟


بداهه و حاضرجوابي آدم‌ها در درجه اول به هوش آنها برمي‌گردد و در درجه بعدي به اطلاعات‌شان. ممكن است آدمي باشد كه كوهي از اطلاعات باشد اما توان بداهه‌گويي و استفاده از اين اطلاعات را در لحظه نداشته باشد اما كسي موفق است كه هر چند اطلاعات كمي دارد اما از‌‌ همان اطلاعات محدود در جاي خودش با بيان درست استفاده مي‌كند، اتفاقا بداهه امر بسيار مهمي در موفقيت بياني است اما بداهه چيزي نيست كه با آموزش، آموختني باشد و از طرفي با پررويي هم فرق مي‌كند! متاسفانه گاهي اوقات اين دو با هم اشتباه گرفته مي‌شود. در اصل بداهه استفاده درست و بجا از اطلاعات شخصي در راستاي هدفي است كه داريم.


در فايده‌هاي جادوي كلام


هيچ چيزي مثل بيان روي آدم‌ها تاثير نمي‌گذارد. اينكه ما امروز جامعه‌اي نداريم كه درست حرف بزند، ناخودآگاه باعث مي‌شود آدم‌هايي كه درست صحبت مي‌كنند، نسبت به بقيه برجسته‌تر شوند و البته خيلي‌ها هم از اين اتفاق در جهت راه‌اندازي كلاس‌هايي كه برايشان درآمدزايي دارد، استفاده مي‌كنند و اين، به‌واسطه استفاده درست از واژه‌ها، مرتب چيدن واژه‌ها، بداهه خوب داشتن، حضور ذهن خوب داشتن و با قدرت جادويي كلام آدم‌ها را جذب‌كردن است. خب، گاهي اين درست صحبت‌كردن در جهت سوءاستفاده قرار مي‌گيرد و گاهي هم در جهت مثبت آن استفاده مي‌شود. مثل قدرت كلامي كه پيغمبر(ص) داشته كه واقعا به لحاظ قوه تكلم بي‌نظير بوده، شما حديث و روايتي را از پيامبر(ص) نمي‌شنويد كه تاثيرگذار نباشد چون بيانش در جهت رسالتش بوده است. اين‌‌ همان تاثير جادويي كلام است.


بيكاريد؟ دوره فن بيان برويد


البته كسي با آموزش ديدن مجري يا بازيگر نمي‌شود. چيزي بايد درون شما باشد كه آموختني نيست، چيزي كه درباره‌اش حرف مي‌زنم، نه پررويي است، نه مطالعه زياد و نه چهره خوب بلكه مديريت صحنه است كه شما بايد ذاتا آن را داشته باشيد اما درباره خوب حرف‌زدن مسئله فرق مي‌كند. خوب حرف‌زدن را مي‌شود آموزش ديد. من معمولا به خيلي از آدم‌هايي كه اطرافم بيكار هستند و قصد كلاس رفتن دارند، توصيه مي‌كنم كه دوره بيان ببينند و بيشتر آنها نيز از اين پيشنهاد من تعجب مي‌كنند، در صورتي كه من از بين همه دوره‌هايي كه گذرانده‌ام، هيچ كدام‌شان به شيريني دوره‌هاي بيان نبوده چون آنجا شما ياد مي‌گيريد چطور حرف بزنيد، ياد مي‌گيريد چقدر غلط مصطلح داريد، چطور مي‌توانيد بيان تاثيرگذاري داشته باشيد، چه تمرين‌هايي براي بهتر حرف‌زدن هست و خب شما زماني كه بتوانيد بهتر حرف بزنيد، حتما بهتر هم مي‌توانيد كارتان را در اجتماع پيش ببريد.


ياد منوچهر نوذري به خير


من تا امروز هيچ مجري يا گوينده​اي را در ايران نديده‌ام كه به اندازه مرحوم نوذري توانمند بوده و بداهه خوبي داشته باشد. فكر مي‌كنم ايشان يك نمونه بسيار خوب از درست صحبت‌كردن و بيان خوب‌داشتن هستند، كسي كه صداي خيلي خاصي مثل آقاي رضوي نداشت اما از لحنش استفاده درستي مي‌كرد و بداهه فوق‌العاده و اطلاعات خوبي داشت. آقاي نوذري از نمونه‌هاي خيلي مناسبي است كه من در حوزه كاري خودم مي‌توانم اسم ببرم و من از روش كار ايشان خيلي استفاده كرده‌ام. بيان ايشان هميشه به من جرات مي‌داد. حسن بداهه اين است كه چون كوبنده و موجز است، در مخاطب ايجاد فكر مي‌كند. آقاي نوذري اين ويژگي را داشت و البته جا دارد كه از آقاي كاردان هم در اين زمينه نام برده شود.

http://www.vivannews.com/Pages/News-21310.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۲۲:۱۱ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مديران در هر زمان و مكاني بايد آماده ارائه مطالب مختلف، به مخاطبان متفاوت باشند. مديران در اين سخنراني‌ها به دنبال اطلاع‌رساني، ترغيب يا تاثيرگذاري بر تصميمات يا بهبود عملكرد هستند. مترجم:سيد محمد جواد رجالي
در داخل سازمان ممكن است با گروهي از كاركنان يا همه همكاران صحبت كنند و در بيرون براي گروه‌هاي اجتماعي، مطبوعات يا سازمان‌هاي ديگر سخنراني كنند. به خاطر داشته باشيد آمادگي براي چنين سخنراني‌هايي حياتي است؛ زيرا يك نطق ضعيف مي‌تواند شالوده‌اي را كه هفته‌ها به دقت طراحي شده است، به كلي ويران كند. اگر مي‌خواهيد سخنراني ماندگاري داشته باشيد به نكات زير توجه كنيد:
1 – اضطراب خود را كنترل كنيد.
عالي‌ترين سخنرانان نيز قبل از ارائه سخنراني فارغ از استرس نيستند. مطالعات نشان مي‌دهد سخنرانان بزرگي مانند باب‌هاپ و جاني كارسون نيز قبل از شروع سخنراني ضربان قلبشان افزايش مي‌يابد؛ ولي به محض شروع سخنراني به حالت عادي برمي‌گردند. اضطراب قسمتي از يك ارائه خوب است، آن را بپذيريد. با توجه به اين موضوع يك روش براي كاهش اضطراب، پيش ارائه است. در اين روش قبل از سخنراني واقعي، خود را به صورت ذهني در شرايط سخنراني قرار مي‌دهيد. احساس اين اضطراب‌ها قبل از سخنراني واقعي، به كنترل استرس در هنگام سخنراني كمك مي‌كند.
2 – با اعتماد به نفس شروع كنيد.
هنگامي كه يك سخنران به سمت تريبون مي‌رود مخاطبان نگاه مي‌كنند، گوش مي‌دهند و توجه خواهند كرد؛ بنابراين پرانرژي و جذاب شروع كنيد. لبخند بزنيد و از حضورشان ابراز رضايت كنيد. مراقب زمان باشيد و سراسيمه نشويد. صحبت‌هاي مقدماتي را بدون مراجعه به يادداشت‌هايتان بيان كنيد؛ به گونه‌اي سخن بگوييد كه در آخر سالن نيز شنيده شود. آرام، مطمئن و با تسلط به نظر برسيد.
3 – فورا با مخاطبان رابطه برقرار كنيد.
نشان دهيد كه از بودن در جايگاه سخنران خوشحال هستيد و مخاطبانتان را دوست داريد. از آنها به خاطر فرصت صحبت با آنها قدرداني كنيد. تلاش كنيد تا حد ممكن با حضار ارتباطات چشمي داشته باشيد. اگر با تعريف و ستايش از مخاطبان، مهارت‌هايشان، موفقيت شان در پروژه فعلي يا حضورشان در آنجا و غيره شروع كنيد، ضرر نخواهيد كرد. كاري كنيد كه از حضور شما در آنجا احساس رضايت كنند.
4 – نطق خوبي ارائه دهيد.
سرزندگي، جذابيت، فصاحت، بلاغت و همچنين آهنگ صدا در يك نطق خوب موثراند. به نكات زير توجه كنيد:
* تصور كنيد با افرادي سخن مي‌گوييد كه به خوبي مي‌شناسيد. گفت‌وگو كنيد نه اينكه يك متن را بخوانيد. طبيعي و راست بايستيد. صداي خود را به رديف‌هاي آخر برسانيد. ضرب آهنگ صداي خود را براي جلب مخاطبان تغيير دهيد.
* همان طور كه صحبت مي‌كنيد به ترتيب به افراد نگاه كنيد.
* از ژست‌هاي مختلف استفاده كنيد؛ ولي مواظب باشيد گيج‌كننده نباشد.
* شوخ طبع باشيد و فقط هنگامي از لطيفه‌ها استفاده كنيد كه به‌موضوع بحث مربوط باشند.
* مخاطبان را موعظه نكنيد. صداقت نشان دهيد. پيام‌هايتان را باور داشته باشيد و مشتاق به بيان آنها باشيد.
* نكات مهم را بيان كنيد. قبل از مطرح كردن نقطه‌اي كليدي براي تاكيد بر آن نكته مكث كنيد، بعد از آن براي در ذهن ماندن مطلب نيز مكث كوتاهي داشته باشيد.
* قدم به قدم نطق كنيد. با شدت كم شروع كنيد و به تدريج به شدت آن بيفزاييد.
5 – از خطاهاي رايج بين سخنرانان دوري كنيد.
كارهايي هستند كه هيچ گاه نبايد انجام دهيد:
* هرگز از روي متن نخوانيد يا سر خود را در پشت نوشته‌هايتان پنهان نكنيد. چهره به چهره سخن بگوييد.
* از بي قراري و قدم زدن‌هاي بي‌مورد و كارهاي آزاردهنده‌اي مثل در آوردن صداي كليد‌ها و چرخاندن آن اجتناب كنيد.
* آشفته نباشيد.
* هيچ گاه با خودتان رقابت نكنيد. اگر مطالبي را براي مشاهده سايرين توزيع مي‌كنيد، صحبت كردن را تا پايان ملاحظه عموم متوقف كنيد.
* از يادداشت‌هايتان تا زماني كه به آنها احتياج نداريد، استفاده نكنيد و بعد از استفاده بلافاصله آنها را كنار بگذاريد.
* هنگامي كه بايد سكوت كنيد از كلماتي مانند «اوم» و «آآ» اجتناب كنيد.
* هيچ گاه از زمان خودتان تجاوز نكنيد. به گفته مارك تواين «گناهكاران كمتري بعد از 20 دقيقه اول يك موعظه نجات مي‌يابند.»
6 – نكات كليدي را منتقل كنيد.
مواظب باشيد مخاطبان خود را از دست ندهيد. نكات اصلي را خلاصه كنيد. به مخاطب كمك كنيد تا بتواند ايده‌هاي ارائه شده را سازماندهي و درون‌سازي كند. تكرار و دوباره‌گويي براي ارتباط اثربخش حياتي است.
7 – بر مخاطبانتان تاثير بگذاريد.
به مخاطبان نگاه كنيد و به چگونگي واكنش آنها به سخنانتان توجه كنيد. آيا آنها پيام شما را مي‌گيرند؟ يا در حال خميازه كشيدن، خواندن يا پاك كردن ناخن‌هايشان هستند؟ به نشانه‌هاي غير‌كلامي توجه كنيد. در حقيقت آنها بازخورد‌هاي ارزشمندي هستند. سبك خود را با آنها تطبيق دهيد و مضمون را اصلاح كنيد. از سوالات استراتژيك و تصاوير متفاوتي استفاده كنيد.
8 – سخنراني خود را قاطعانه به پايان برسانيد.
هنگامي توقف كنيد كه مخاطبان هنوز با شما باشند. بهتر است آنان بدانند، پايان نزديك است. به نكات اصلي دوباره اشاره كنيد. مي‌توانيد براي تقويت ايده‌هاي ارائه شده پيشنهاد خاصي را به مخاطبان براي انجام يا تفكر در روزهاي آتي بدهيد. آنها را با چيزي بيشتر از يك اشتياق گرم ترك كنيد. آنها را با يك تفكر يا ايده قابل يادآوري ترك كنيد. تاثير آخر، آخرين تاييد است.
يادداشت مديريتي:
به مخاطباني كه دغدغه اصلي شما پيام‌رساني به آنها است، به اندازه كافي علاقه‌مند باشيد. هنگامي كه شما بيشتر به انتقال بهتر پيام فكر مي‌كنيد و كمتر به اينكه مردم چه فكري نسبت به شما مي‌كنند، سخنران بهتري مي‌شويد؛ بنابراين به خودتان اجازه دهيد تا انرژي خود را در راه مثبتي آزاد كنيد.
  http://www.vivannews.com/Pages/ViewNews.aspx?NewsId=1137
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۲۲:۱۱ ] [ مشاوره مديريت ]

 

فن بيان
 
تعدادي از عزيزان درخواست داشتنددر مورد نحويه صحبت كردن و بطور كل(فن بيان ) مطالبي را عرض كنم . از آنجايي كه اين بحث از اهميت ويژه اي بر خوردار است ، لازم دانستم شرح مفصلي را در اين خصوص تهيه و به عرض علاقه مندان برسانم

صحبت كردن انسان، نمونه بارز شخصت اوست. حال اين شخصيت ممكن است بنا به مقتضاي پيش آمده، متفاوت باشد.انسانها از زماني كه به نيروي شگفت انگيز كلام پي بردند هميشه مايل بودند تا بتواند با قدرت فن بيان و جادوي كلام، ديگران را تحت تاثير قرار دهند .چه خوب است كه ما ياد بگيريم شيرين سخن بگويد و به آساني عقايد خود را مطرح كنيم تا براي بيان احساس خود دچار كمبود لغات نشويم و مخالفين مان را مجاب و متقاعد نمايم ودر بسياري از مواقع كه درگير اختلافات خانوادگي و يا كاري مي شويم بتوانيم با كلام خود آب روي آتش شعله هاي خشم اطرافيان مان بريزيم و خلاصه اينكه قدرت خلق سخن نيكو داشته باشيم . زماني كه از چيزي لذت مي بريم ناخودآگاه صورت ما حالت خوشايند به خود گرفته و با لبخند همراه مي شود. فن بيان پايه موفقيت هر انساني در طول زنگي اوست، چه بسيار تجار و سرمايه داران بزرگي كه فقط به مدد قدرت كلام و توانائي ارتباطي خود به هرچه دارند دست يافته اند شايد خيلي ها باوركرده اند جذابيت كلام هديه اي ارثي است و بعضي ها مادر زادي خوب صحبت مي كنند اما واقعيت اين است كه سخن گفتن ،شيوه اي آموختني است ؛ انسان در طول زندگي خود لغات را مي آموزد ، معاني آنرا مي فهمد و جمله سازي را آغاز مي كندوبا فن بيان قوي، تقويت تمركز و اعتماد به نفس را در خود بوجود مي آورد. زماني كه مي توانيم با اطرافيان خود ارتباط برقرار كنيم و در برقراري اين ارتباطات به موفقيت دست پيدا مي كنيم آرام آرام اعتماد به نفس ما افزايش پيدا مي كند. اين موضوع كه طرف صحبت شما چه كسي است، اهميت ندارد مهم آن است كه به هنگام گفتگو رفتار و گفتاري پسنديده داشته باشيد تا به نتيجه دلخواه و مورد نظر برسيدو ارتباط مناسبي را با آنها برقرار سازيد. براي شناخت و بكاري گيري اين موضع مي بايست به نكات زير توجه بيشتري را داشته و تمامي موارد را درهنگام صحبت كردن خودبا ديگران رعايت كرده وچندين باره آنها را در ذهن خود تكرا كنيد و بدانيد هر چه بيشتر تمرين كنيد توانايي شما بيشتر خواهد شد.
 
۱ – در ابتدا بايست توود بنگرديد كه نسبت به آنها چگونه نگاه مي كنيد."

ايجاد ارتباط موثر با ديگران :

ارتباط به معناي برخوردهاي متفاوت با اشخاص متفاوت است،اما بعضي از مردم در اين زمينه دچار گرفتاريهايي ميشوند، علت اصلي گرفتاريهاي آنها در برقراري ارتباط با يكديگر،اين است كه هر كدام به شيوه خود با ديگران ارتباط برقرار ميكنند.

"ارتباط موثر با ديگران، نياز به خلاقيت دارد."

هر يك از ما در هر لحظه در شرايط ادراكي ويژه اي به سر مي بريم. اگر از شيوه مورد علاقه شخص مخاطب خود استفاده كنيد و خود را در سطح ديگران قرار دهيد و از زبان آنها براي انتقال نقطه نظرهاي خود استفاده نماييد، او به اقدام و خواسته شما پاسخ مثبت خواهد داد و اغلب به نتيجه دلخواه مورد نظر خود يعني ارتباط موثر خواهيد رسيد.

در بحث ايجاد ارتباط و چگونگي برقراري آن، متقاعد نمودن ديگران، هنر بدست آوردن حمايت و همكاري افراد و فرآهم آوردن شرايطي كه افراد بتوانند مطابق ميل و خواسته شما رفتار كنند، عناصري اصلي و تعيين كننده هستند.

راههاي ايجاد ارتباط موثر با اطرافيان :

ايجاد ارتباط از راههاي مختلفي صورت مي پذيرد. سه راه حل كلي عبارتند از :

الف)        به حرفهاي ديگران خوب گوش دهيد

   يكي از روشهاي مهم در برقراري ارتباط موثر و درك بهتر مخاطب خود و ايجاد شرايطي كه او نيز بتواند شما را بهتر درك كند، گوش دادن پويا است، كه هنريست همپاي سخن گفتن و كسي كه بخوبي به صحبتهاي ديگران گوش مي سپارد مي تواند رابطه خوبي با آنها برقرار كند. واژه" گوش دادن" توسط "كارل راجرز" در بررسيهاي روانشناختي دهه هاي 1940 و 1950 مورد توجه قرار گرفت. "راجرز" به مهمترين مانع بر سر راه ايجاد ارتباط موثر اشاره مي كند و در ضمن آن، درباره گرايش افراد به ارزيابي و داوري كردن در رابطه با نقطه نظرهاي ديگران توضيح مي دهد. او ميگويد :

"ارتباط واقعي زماني ايجاد مي شود كه به سخنان مخاطب خود به خوبي گوش فرادهيم، منظور اين است كه به گفته ها و طرز تلقي و نقطه نظر هاي مخاطب خود به گونه اي خاص گوش فرادهيم، متوجه گرديم او چه منظوري و چه احساسي دارد و به قالب فكري او در مورد حرفي كه مي زند دقيق شويم. درك همدلانه، روش بسيار موثري است كه مي تواند تغييرات فراواني در شخصيت ايجاد كند" بنا براين گوش دادن موثر به مخاطب بدين معناست كه بتوان مانند او ديد، شنيد و احساس كرد. در واقع اين نوعي همگام شده و برقراري ارتباط مؤثر است.

در رابطه با همگام شدن و همزباني روحيه شما با مخاطبان، سرعت صحبت و حتي هم نفس شدن شما با آنها، ارتباط موثرتري ايجاد مي كند و درك متقابل شم