مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 13268
دیروز : 42500
افراد آنلاین : 30
همه : 4540232

 

مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۲۴ - آراستگي و زيبايي ظاهر ، لباس و پوشش مناسب

۴

زيبايي وآراستگي ظاهري از ديد گاه قرآن

مطالعهٔ تاريخ باستان به ما ثابت مي‌كند كه در دوران ما قبل تاريخ افراد به بهتر نشان دادن ظاهر خود علاقه‌مند بودند.با مطالعه در نحوهٔ مجسمه سازي، نقاشي‌هاي قديمي اين واقعيت بيشتر ملموس است.ظاهر آراسته بيانگر و منعكس كنندهٔ اعتبار و شخصيت است.وقتي با ظاهري مرتب و تميز در مقابل ديگران ظاهر شويم برايمان ارزش بيشتري قائل شده و با اعتماد و اطمينان كار ما را مي‌پذيرند.


آراستگي،اهميت به نظافت از اصول مشترك زندگي است كه نه تنها اسلام در بيانات متعدد بر آن تأكيد دارد، بلكه به عنوان يك سنّت اصيل در سيرهٔ ائمه معصومين (ع) متداول بوده است.بعضي خيال مي‌كنند، همين مقدار كه انسان ايمان محكم و باطني پاك داشته باشد، كافي است و ظاهر و پوشش و رفتار هر گونه باشد، عيب ندارد،به پندار خود زمزمه مي‌كنند كه:
مرد سيرت را به صورت كار نيست
جامه گر صد وصله باشد عار نيست
صـورت زيـبـا نـمي‌آيـد بـه كـار
حـرفـي از مـعـنـي اگـر داري بـيـار


چنين تصوّري، از نظر اسلام باطل است، بلكه بر عكس، بخشي از برنامه‌ها و دستورهاي اسلام مربوط به نظافت، زيبايي و آراستگي ظاهر است.
«يا بني آدم خذوا زينتكم عند كلّ مسجد… قل من حرّم زينة اللّه الّتي أخرج لعباده و الطّيبات من الرّزق؛ اي فرزند آدم! زينت خود را به هنگام رفتن به مسجد با خود برداريد…بگو چه كسي زينت‌هاي الهي را كه براي بندگان خود آفريده و روزي‌هاي پاكيزه را حرام كرده است؟».(سورهٔ اعراف، آيات ۳۱ و۳۲)
اين دو آيه، بيانگر آن است كه مسلمانان بايد از پوشيدن لباس‌هاي پاك و مرتب و تميز و شانه زدن‌ موها و به كار بردن عطر و مانند آن، بهره‌مند شوند و اين نعمت‌ها را هرگز بر خود حرام نكنند،بلكه از آن به نحو احسن بهره‌برداري كنند.آري، همان گونه كه روانشناسان گفته‌اند:انسان داراي چهار حس روحي است كه عبارتند از: زيبايي، نيكي، دانايي و مذهبي، بايد همهٔ اين حس‌ها به صورت صحيح اشباع شود، بنابراين از نظر علمي اگر به حس زيبايي توجه نگردد، قطعاً آثار نامطلوبي به دنبال خواهد داشت!


بر اساس روايات متعدّد و با تكيه بر آيات پيشوايان دين به ظاهرخويش نيز بسيار اهميت مي‌دادند، به عنوان نمونه؛ شخصي از امام حسن مجتبي (ع) پرسيد:«چرا به هنگام نماز لباس‌هاي خوب و زيبا مي‌پوشي و از بهترين لباس‌هايت استفاده مي‌كني؟!
در پاسخ فرمودند:
همانا خداوند زيبا است و زيبايي را دوست دارد.به همين جهت من لباس زيبا را براي راز و نياز با پروردگارم مي‌پوشم و او دستور داده است كه زينت خود را به هنگام رفتن به مسجد برگيرند».۲


و نيز روايت شده:عبّاد بن كثير بصري امام صادق(ع) را ديد كه لباس گرانبها و زيبا پوشيده، از روي اعتراض گفت:«پدرت داراي زهد و تقوا بود و لباس خشن مي‌پوشيد، تو از خاندان رسالت هستي اگر غير از اين لباس مي‌پوشيدي، براي تو مناسب‌تر بود».امام صادق (ع) به او فرمود:واي بر تو!«من حرّم زينة اللّه الّتي أخرج لعباده…؛ چه كسي زينت‌هاي الهي را كه براي بندگانش آفريده، حرام كرده است؟۳
«يا اأيّها الذين آمنوا لاتحرّموا طيّبات ما أحل اللّه لكم و لاتعتدوا إنّ الله لايحبّ المعتدين؛ اي كساني كه ايمان آورده‌ايد! چيزهاي پاكيزه‌اي را كه خداوند براي شما حلال كرده بر خود حرام نكنيد و از حد تجاوز ننماييد، زيرا خداوند متجاوزان را دوست نمي‌دارد».(سورهٔ مائده، آيهٔ ۸۷)
در شأن نزول اين آيه روايت شده، عثمان بن مظعون كه از اصحاب مؤمن پيامبر بود با چند نفر ديگر تحت تأثير بيانات پيامبر (ص) در مورد قيامت قرار گرفتند و تصميم گرفتند خود را از پاره‌اي از لذت‌هاي دنيا، از جمله معاشرت با همسران محروم سازند و به روزه و عبادت بپردازند.در همين ايام همسر عثمان بن مظعون به خانهٔ پيامبر در آمد، در حالي كه ظاهري ناآراسته و ژوليده داشت، همسر پيامبر (ص) (عايشه) از او پرسيد: چرا به خود نمي‌رسي و زينت نمي‌كني؟ او ماجراي همسرش را بيان كرد.پيامبر از موضوع آگاه شد و همهٔ مسلمانان را به مسجد دعوت كرد و گفت: «آگاه باشيد من هرگز شما را دستور نمي‌دهم كه هم چون كشيشان مسيحي و رهبان‌ها دنيا را ترك كنيد اين گونه مسائل در آيين من نيست…»


در آيه ۱۵۷سورهٔ اعراف ضمن شمارش اهداف پيامبر مي‌فرمايد:«و يحّل لهم الطّيبات و يحرّم عليهم الخبائث؛ و پاكيزه‌ها را براي مردم حلال مي‌شمرد و ناپاكي‌ها را براي آنها حرام ».۴
«و ثيابك فطهّر؛و لباست را پاك كن».(سورهٔ مدثر، آيهٔ ۴)
امام صادق(ع) در ذيل اين آيه فرمود:يعني لباست را كوتاه كن.۵ همچنين فرمودند:«لباست را بلند نكن و نگذار در زمين كشيده شود».۶ در عصر جاهليت معمول بود كه لباس‌هاي خود را بسيار بلند مي‌دوختند، به طوري كه روي زمين مي‌كشيد و آلوده مي‌گرديد، آيه فوق در حقيقت خطاب به مردم است كه پاكيزگي لباس ظاهر از مهم‌ترين نشانه‌هاي شخصيت و تربيت فرهنگ انسان است.۷ بديهي است كه آيه مختص دوران جاهليت نيست. افراط و تفريطي كه امروزه در نوع پوشش مرسوم شده، ناشي از بي‌توجهي به اصول اسلامي است.عدم توجّه به پوشش و آراستگي صحيح به معضل بد حجابي منجر شده است.
«و أمّا بنعمة ربّك فحدّث؛ و نعمت‌هاي پروردگارت را بازگو و آشكار كن».(سورهٔ ضحي، آيهٔ ۱۱)


يكي از مصاديق آشكار نمودن نعمت (كه بخشي از شكر نعمت است) اين است كه انسان لباس مناسب و پاكيزه بپوشد و ظاهر آراسته داشته باشد.بر همين اساس روايت شده، يكي از مسلمانان با لباس نامرتب و ژوليده به محضر پيامبر آمد، پيامبر(ص) به او فرمود:«آيا ثروت داري؟» او گفت:«آري، خداوند همه گونه ثروت به من داده است. پيامبر(ص) فرمود:«هر گاه داراي ثروت هستي، بايد اثر آن در تو ديده شود».۸
امام صادق(ع) به عبيد بن زياد فرمود:
«اظهار النعمة احبّ الي اللّه من صيانتها فايّاك ان تتزيّن الاّ في احسن زيّ قومك؛ آشكار كردن نعمت در پيشگاه خدا محبوب‌تر از نگهداري آن است، پس با بهترين و زيباترين شكل، ظاهرت را آراسته كن».۹


امام و پيشوايان ديني نيز به پاكيزگي و بهداشت اهميت فراوان داده‌اند.امام باقر(ع) فرمود:ناخن گرفتن به خاطر آن است كه زير آنها محل خوابگاه شيطان است.۱۰امروزه پزشكان مي‌گويند:انواع ميكروب‌ها زير ناخن‌ها پرورش مي‌يابد كه اسلام به اين امر بهداشتي اهتمام داشته است.همچنين امام كاظم (ع) استفاده از عطر را از شيوه‌هاي رسولان خدا دانسته‌اند.۱۱


۱.تفسير نمونه، ناصر مكارم شيرازي، ج ۶، ص ۱۴۷.
۲.وسائل الشيعه، شيخ حرّ عاملي، ج ۳، احكام الملابس.
۳.فروع كافي، ج ۶، ص ۴۴۳ و ۴۴۴.
۴.تفسير نمونه، ج ۲۷، ص ۳۸۷.
۵.فروع كافي، ج ۱۰، ص ۳۸۵.
۶.همان، ج ۶، ص ۴۵۶.
۷.نمونه، ج ۲۵، ص ۲۱۲
۸.سنن نسائي، ج ۸، ص ۱۹۶.
۹.فروع كافي، ج ۶، ص ۴۴۰.
۱۰.مكارم الاخلاق، ص ۷۲.
۱۱.فروع كافي، ج ۶، ص ۵۱۱.

پايگاه اطلاع رساني تبيان زنجان


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۶:۵۹ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۲۴ - آراستگي و زيبايي ظاهر ، لباس و پوشش مناسب

۳

آراستگي ظاهر

انسان به اقتضاي فطرت، جوياي پاكيزگي، زيبايي، تميزي و آراستگي است و از ژوليدگي، به هم ريختگي و پريشاني نفرت دارد. از آنجا كه دين مقدس اسلام منطبق بر اين فطرت الهي است به پيروانش دستور مي دهد تا همواره، مظاهر زشتي را از خود و محيط زندگي خويش دورسازند و خود را به ويژه هنگام برخورد با ديگران زينت كنند و با ظاهري آراسته و زيبا در معرض ديد همنوعان خود ظاهر شوند. از نظر قرآن كريم، استعداد درك زيبايي از جمله مواهب فطري خداوند در روح آدمي است و وجود موجودات زيبا در جهان، پاسخي به اين خواسته فطري و نعمتي از نعمت هاي گرانبهاي آفريدگار حكيم است. قرآن كريم انسان ها را به آراستگي و برگرفتن زينت هاي خود، هنگام رفتن به مساجد دعوت مي كند (كه البته اين توصيه منحصر به آرايش ظاهري نيست و شامل زينت هاي معنوي مانند طهارت و تقوا نيز مي شود.) سپس در آيه بعد، حكم كلي تري را بيان كرده است و نظر كساني كه به غلط آراستگي و زينت را، با دين و تعاليم آسماني مغاير مي پندارند، مردود مي شمارد.
( اي رسول خدا!) بگو چه كسي زينت خدا را كه براي بندگان خود بيرون آورده و نيز روزي هاي پاكيزه را حرام كرده است؟ بگو: اين براي كساني است كه ايمان آورده اند.پيشوايان عظيم الشان اسلام نيز در اين رابطه توصيه هاي ارزشمندي به پيروان خود كرده اند. امام علي(ع) فرمودند: «آن گونه كه هريك از شما خود را براي بيگانه اي مي آرايد كه دوست مي دارد او را در بهترين شكل ببيند، بايد براي برادرمسلمانش نيز خود را همان گونه بيارايد.» به گزارش مركز مطالعات و پژوهش هاي فرهنگي حوزه علميه قم در سيره پيامبراكرم(ص) نيز آمده است كه هرگاه ايشان قصد خروج از منزل يا پذيرفتن كسي را داشتند موي سر خود را شانه مي زدند، سرووضع خود را مرتب مي كردند، خويش را مي آراستند و براي آن كه تصوير خود را ببينند در ظرف آبي مي نگريستند وقتي علت اين امور را پرسيدند، فرمودند: «خداوند متعال دوست دارد، هنگامي كه بنده اش به سوي برادرانش مي رود، خود را براي ديدار آنان آماده كند و بيارايد.» از امام باقر(ع) نقل شده كه رسول خدا(ص) از هر كوي و برزني كه عبور مي كردند تا مدتي بوي خوشي فضاي آن جا را معطر مي ساخت به گونه اي كه مردم مي فهميدند كه رسول خدا(ص) از آن محل عبور كرده است.
در تعاليم پيشوايان اسلام، درخصوص آراستگي ظاهر، توصيه هاي فراواني مطرح شده كه توصيه به پوشيدن لباس پاكيزه و آراسته، شانه زدن و مراقبت از موي سر و محاسن، تميز نگه داشتن بدن و زدودن موهاي زايد آن، كوتاه كردن ناخن و موي شارب و پرهيز از آن چه كه موجب نفرت و كراهت ديگران مي شود، از قبيل بوي بد دهان كه ناشي از مسواك نزدن و خلال نكردن دندان ها مي باشد از اين موارد است.اسلام، روي اصل آراستگي ظاهر (همچون آراستگي باطن) تاكيد كرده است. بنابراين، بايد توجه داشت كه اگر مسلماني با وضع آشفته و ظاهري زشت و پريشان در جامعه ظاهر شود، به خصوص اگر از نظر شغلي، وابستگي به حكومت اسلامي داشته باشد، وجود او يكي از وسايل تبليغ عليه اسلام خواهد بود. وارستگي از قيد ظواهر، هرگز به اين معنا نيست كه شخص خود را از آرايش ظاهري محروم كند و بدين وسيله درنظر ديگران خوار و بي مقدار جلوه كند.


روزنامه خراسان


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۶:۵۸ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۲۴ - آراستگي و زيبايي ظاهر ، لباس و پوشش مناسب

۲

آراستگي برون و پيراستگي درون در سيره امام رضا عليه السلام

يكي از ويژگي هاي ممتاز حضرت كه اكنون بيش از هر چيز مي تواند الگو و راهنماي ما در زندگي باشد. منش و اخلاق حضرت است. بدون ترديد حضرت، نمونه بارز اخلاق اسلامي بود و همواره با منش خوب خود بر ديگران تأثير مي گذاشت.


چنان كه ابراهيم بن عباس در حق حضرت گفته است: امام (ع) با سخن گفتن هرگز به هيچ كس جفا نكرد و كلام كسي را نبريد تا مگر شخص از گفتن باز ايستد و حاجتي را كه مي توانست برآورده كند، رد نمي كرد و هيچ كس از غلامان و خادمان خود را دشنام نمي داد.


نقل است كه حضرت هيچ گاه سخن كسي را پيش از به پايان رسيدن قطع نمي كرد و هرگز پاي خود را جلو همنشين دراز نمي كرد و هرگز كسي غيبت كردن وي را نشنيد. همچنين در مناقب به نقل از يعقوب بن اسحاق نوبختي آمده است كه امام رضا(ع) تمام دارايي خود را در روز عرفه بخشش فرمود. فضل بن سهل به ايشان گفت: اين زيان و خسران است. امام (ع) فرمود: زيان نيست بلكه سود و بهره است. هيچ گاه چيزي را كه پاداش و كرامت به آن تعلق مي گيرد، زيان به شمار نياوريد. امام رضا(ع) اگرچه همچون ساير ائمه اهل زهد و بلكه از همه مردم عصر خود زاهدتر بود، ولي اين كار جنبه ظاهري و خودنمايي نداشت. حضرت لباسي آراسته مي پوشيد و مي فرمود: در واقع زاهد واقعي كسي است كه نسبت به «زخارف» اين دنيا بي اعتنا باشد و اسير زيور و زينت اين جهان نشود. ما براي فهم واقعي معناي زهد و زندگي زاهدانه بايد از ائمه اطهار الگو بگيريم.


اين بزرگواران اگرچه هيچ دلبستگي به دنيا نداشتند؛ ولي چنان نبود كه ظاهري ناآراسته انتخاب كنند. امام رضا(ع) همچون اجداد خود به آراستگي درون و بيرون اهميت مي داد و اين دو را منافي يكديگر نمي ديد.
صوفيه بر امام رضا(ع) مي تاختند كه چرا لباس درشت بر تن ندارد و غذايي مثل غذاهاي آن ها نمي خورد، امام مي فرمود: يوسف پيامبر خدا، قباهاي ديبا و لباس هاي زربفت برتن داشت. از اين رو بايد گفت از جمله منتقدان امامان معصوم(ع) ، صوفيه بودند كه در كتاب هاي روايي مي توان انتقادهاي آن ها را يافت.


يا در مورد ديگر، نقل شده است كه سفيان ثوري بر امام صادق (ع) در مدينه وارد شد و در اين حال امام جامه اي سپيد و لطيف بر تن داشت.
او به امام معترض شد و گفت: چرا اين جامه را مي پوشي و زهد نمي ورزي امام فرمود: خوب گوش فرا ده تا براي دنيا و آخرت تو مفيد باشد. مگر اين كه بخواهي بدعتي در اسلام ايجاد كني.
وضع ساده و فقيرانه پيامبر و صحابه، تكليفي براي همه مسلمين تا روز قيامت نيست. رسول خدا(ص) در زماني زندگي مي كرد كه عموم مردم از لوازم اوليه زندگي محروم بودند. اما اگر در عصري و روزگاري، وسايل زندگي فراهم شد، سزاوارترين مردم براي بهره بردن از نعمت ها صالحان هستند، نه فاسقان، مسلمانان هستند نه كافران.


براين اساس ما عرفان واقعي را بايد از ائمه بياموزيم و در مكتب آنان شاگردي كنيم. در آن زمان تحقير دنيا، فرار از آن و نيز تحقير تمام شئون مربوط به زندگي مادي و دنيوي و رياضت كشي و تحمل شكنجه ها از افتخارات صوفيه به شمار مي رفت: از اين رو آنان با ائمه(ع) سرناسازگاري داشتند و به سيره آنان معترض بودند.


اكنون كه عرفان هاي كاذب هم در كشور ما به نوعي رسوخ كرده اند، لازم است كه بار ديگر دراين باره و براي فهم درست مباني عرفان به سيره امامان و از جمله به منش حضرت رضا(ع) متوسل شويم.

روزنامه خراسان : ۲۰ / ۶ / ۱۳۸۷


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۶:۵۷ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۲۴ - آراستگي و زيبايي ظاهر ، لباس و پوشش مناسب

۱

آراستگي از ديدگاه معصومان ( ع )


« اِنّ اللَه يُحِبِّ الجمالَ و التجميل و يكره البُؤسَ و التّباؤُسَ؛ خداوند زيبايي و آراستن را دوست دارد و از نپرداختن به خود و خود را ژوليده نشان دادن ، كراهت دارد[1]».
آراستگي در برقراري و استحكام روابط تأثيرگذار است و اين حقيقت انكار ناپذير در سراسر هستي مشهود است. پيشوايان ما نيز به اهميت آن اشاره داشته و خود پيش از هر شخص ديگري آن را به كار بسته و از محبوبيت آراستگي نزد خداوند خبر داده‌اند. پيامبر اكرم(ص) مي‌فرمايد:
«ان الله يُحِبُّ مِن عبيده اذاخرج الي اخوانه ان يَتَهَيّأَ لهم وَ يَتَجَمَّلَ[2]؛ خداوند دوست مي‌دارد كه چون بنده‌اش به سوي برادرانش بيرون مي‌آيد، خود را براي آنها آماده و زيبا سازد» .

امام صادق (عليه السلام) به يكي از ياران خود مي‌گويد:
اظهار النعمة احبّ الي الله من صيانتها فإيّاك ان تَتَزَيَّنَ إِلاّ في أَحسن زِيِّ قَومِك[3]؛ نزد خدا، نمايان كردن نعمت، از نگه داشتن آن محبوب تر است. پس مبادا كه جز در بهترين شكل مورد پسند قوم خود بيرون بيايي».
امير المؤمنين (عليه السلام) كه خود در غايت زهد و ساده زيستي بود، هرگز سهل‌انگاري در آراستگي و آراسته بودن را روا نمي‌دانست. روايتي از آن حضرت نقل شده كه نشان مي‌دهد رفاقت و صميميت و خويشاوندي نبايد باعث كوتاهي در اين امر شود. آن حضرت فرمود:
« لِيَتَزَيَّنَ اَحَدُكُم لأَخيهِ الْمُسْلِمِ كما يَتَزَيَِّنَ لِلْغَريبِ الَّذي يُحِبُّ أَنْ يراه في احسن الهَيئة[4]؛ هر يك از شما خود را براي برادر مسلمانش همان گونه بيارايد كه براي بيگانه‌اي كه دوست دارد وي را در بهترين شكل ببيند، مي‌آرايد».
البته بايد به اين نكته هم توجه داشت كه در اين امر نبايد از حد افراط و تفريط بيرون رفت. از اين رو، مرزهايي براي آن بيان شده است؛ مثلاً در فقه پوشيدن لباس شهرت، خود را شبيه پوشش كافران در آوردن و پوشش با هدف فتنه‌انگيزي و ... جايز دانسته نشده است. بر اين اساس، همان طور كه آراستگي حلال و شايسته موجب استحكام و ايجاد نشاط و سلامت در ارتباط‌ها مي‌شود، آراستگي ناشايست و حرام، با اين امور منافات دارد و موجب مفسده براي فرد و جامعه مي‌شود.
مطلب ديگر اين است كه پيشوايان اسلام به تمايل جوان و خودآرايي و تجمل دوستي در چارچوب اخلاق و مصلحت جامعه توجه داشته‌اند و خودآرايي را براي جوان تحريم نكرده‌اند.
حكايتي نقل شده كه علي (عليه السلام) جامه بهتر را به غلامش قنبر كه جوان بود، داد تا تمايل زيباپسند قنبر را ارضا سازد. سپس خطاب به وي فرمود: «تو جواني و مانند ساير جوانان به تجمل و زيبايي رغبت بسيار داري و به علاوه من از خداي خود حيا مي‌كنم كه لباس خودم بهتر باشد».[5]
بدون ترديد ارضاي ميل خودآرايي و تجمل كه فطري است، به تكامل و ذوق و شكفتن احساسات جوان كمك و روح و عاطفه او را تقويت مي‌كند، ولي نبايد جوان در اين راه به زياده‌روي و افراط گرايد و از حد شايسته تجاوز كند، بلكه او همان‌گونه كه به زيبايي بيروني و ظاهري مي‌پردازد، بايد به جمال و زيبايي عقل، فكر، علم، هنر و اخلاق هم بپردازد تا به وسيله هر دو زيبايي، انساني تكامل يافته براي جامعه پديد آيد.

مفهوم آراستگي

آراستن به معناي زينت دادن و تزئين كردن و همچنين به معناي منظم و مرتب بودن، هماهنگ بودن و آماده و مهيا بودن نيز گفته شده[6] كه كاملاً مرتبط با معناي اول است؛ زيرا تزئين كردن به نوعي با نظم و تقارن و نيز هماهنگي همراه است و نشان دهنده آماده و مهيا بودن براي مقصود مورد نظر (مثلاً ملاقات دوست) است. در مقابل آراستن كه معمولاً با افزايش همراه است، پيراستن قرار مي‌گيرد كه ويژگي آن كاستن و زدودن شاخ و برگ است.

انواع آراستگي
آراستگي به دو نوع است: آراستگي روحي و ظاهري.

الف) آراستگي روحي
قبل از پرداختن به آراستگي جسمي و ظاهري از منظر معصومان، به پاكيزگي روح و آراستن باطن در كلام آن بزرگواران مي‌پردازيم.
آراستگي روح را به سه بخش مي‌توان تقسيم كرد:
1. آراستگي انديشه: اين آراستگي را مي‌توان به سه زينت اساسي خلاصه كرد: علم، حكمت و ادب.
علم: امام علي (عليه السلام) مي‌فرمايند:« العلم زين الأغنياء وغني الفقراء؛[7] دانش، زينت دهندة ثروتمندان است( منظور از ثروتمندان يعني كساني كه علم دارند) و بي‌نياز كننده فقرا (يعني كساني كه علم ندارند و جاهل هستند).
در حديثي ديگر فرمود:« العلم اشرف حلية و عطيّة[8]؛ دانش والاترين زيور و هديه است».
حكمت: «عليك بالحكمة فانها الحليةِ الفاخرة[9]؛ حكمت زيوري است گرانبها كه بر تو لازم است آن را به دست آوري». حكمت به معناي قوه تمييز بين زشت و زيبا و عنصر حركت دهنده انسان به نيكي‌ها و بازدارنده او از بدي‌هاست.
ادب: اميرالمؤمنين (عليه السلام) مي‌فرمايد:« احسن الادب زينة العقل[10]؛ ادب نيكو ، زيور و زينت خرد و عقل است».
2. آراستگي گفتار: در اين باره بحث فراواني وجود دارد، اما خلاصه‌اي از آن را بيان مي‌كنيم. منظور از آراستگي در گفتار، دروغ نگفتن، ناسزا نگفتن، دشنام ندادن، غيبت نكردن، تهمت نزدن، آبرو نريختن و غير اينهاست. چاره همه اين گناهان سكوت است. امام صادق (عليه السلام) مي‌فرمايد: «الّصُمتُ كَنزٌ وافرٌ و زينُ الحليم[11]؛ سكوت گنجي سرشار و زيور شخص بردبار است».
3. آراستگي رفتار: منظور از آراستگي در رفتار، انصاف، وفا و بردباري، سخاوت و ... است. در اين زمينه روايات فراواني هست. امام صادق (عليه السلام) مي‌فرمايد: «رأيتُ الوفاء يُزَيّنُ الرجال[12]؛ چنين است كه وفا، مردان را زينت مي‌دهد».
امام علي (عليه السلام) مي‌فرمايد:«و زين المصاحبة الاحتمال[13]؛ زينت دوستي، تحمّل است». همچنين اميرمؤمنان (عليه السلام) مي‌فرمايد: «السّخاءُ يَكسِبُ المَحَبَّةَ و يُزَيّنُ الاخلاقَ[14]؛ سخاوت محبت مي‌آورد و اخلاق را زينت مي‌بخشد».

ب) آراستگي ظاهري
1. پاكيزگي عمومي: پاكيزگي گذشته از تأثير بسزايي كه در سلامت شخصي و اجتماعي انسان دارد، موجب دلپذيري و جلب نظر بيننده مي‌شود، بلكه يكي از خواسته‌هاي فطري انسان است و با سرشت انسان آميخته شده است. در كلام معصومان:پاكيزگي جزئي از ايمان است.
پيامبر اكرم(ص) مي‌فرمايد: «النظافة من الايمان[15]؛ پاكيزگي جزئي از ايمان است»؛ يعني يكي از نشانه‌هاي مؤمن، پاكيزگي و آراستگي است.
امام رضا (عليه السلام) مي‌فرمايد:« مِنْ أَخْلاقِ الأنبياء التَّنَظُّف؛ [16] پاكيزگي از اخلاق انبياست».
گزارش شده كه پيامبر اكرم(ص) به آيينه يا آب نگاه مي‌كرد و با ظاهري آراسته با مردم مواجه مي‌شد و مي‌فرمود:« اِنَّ الله تعالي يُحِبُّ مِنْ عَبِدهِ اذا خَرَجَ الي إِخْوانِهِ أَنْ يَتَهيّأ لَهُم و يَتََجَمَّلَ؛[17] خداوند تعالي دوست دارد وقتي بنده‌اش نزد برادران خود مي‌رود، خود را آماده كند و بيارايد».
در حديثي از قول پيامبر اكر(ص) در مورد شخصي آلوده چنين آمده است :« ان الله تعالي يُبغِضُ الوَسِخَ و الشَعِثَ[18]؛ خداوند متعال شخص آلوده و ژوليده را دشمن مي‌دارد».
در بعضي از روايات به موارد خاص نظافت اشاره شده است. امام صادق (عليه السلام) در قسمتي از حديث خود مي‌فرمايد:«فان الله عزَّوجلّ اذا اَنعَمَ علي عبده اَحَبَّ ان يري عليه أَثَرَها . قيل و كيف ذلك؟ قال يُنَظِّفْ ثَوبَه و يُطَيِّب ريحَهُ و يُجَصِّصْ دارَه و يكنسْ اُفنيتَهُ حتي ان السراجَ قبلَ مَغيِبِ الشّمس يَنفي الفَقر و يَزِيدُ في الرّزقِ[19]؛ هر گاه خداوند به بنده‌اي نعمتي بدهد، دوست دارد اثر آن را در او ببيند. عرض شد: چگونه؟ فرمود: لباس تميز بپوشد، از بوي خوش استفاده كند، خانه‌اش را گچكاري كند، آلودگي‌هاي منزل خود را بروبد و از بين ببرد؛ حتي روشن كردن چراغ قبل از غروب خورشيد فقر را دور مي‌سازد و روزي را افزايش مي‌دهد».
2. رسيدگي به موي سر: موي سر يكي از جلوه‌گرترين اجزاي بدن است. زيبايي رو و صورت با موي سر جلوه پيدا مي‌كند، مخصوصاً در نزد بانوان. اگر فردي صورت، ابرو، چشم، لب و بيني زيبا داشته باشد، ولي موي سر نداشته باشد، آن زيبايي جلوه نمي‌كند و چه بسا آن فرد را زشت نشان دهد. به همين دليل، امامان معصوم سفارش‌هايي درباره موي سر بيان كرده‌اند.«وَرَدَ في الحديث ان رسول الله(ص) نهي الَمُرأَةُ التي وَصَلَتْ الي حََدِّ البلوغ اَن تَتَشَبِّهَ بالرِّجال في قَصِّ شَعْرِها من الْخَلْفِِ او من الوسط او من الأَمامِ[20]؛ پيامبر اكرم(ص) نهي فرمود زني(دختري) را كه به حد بلوغ رسيده باشد و مانند مردان موهاي خود را از پشت سر يا از ميان يا از جلوي سر كوتاه كند».
اين حديث موي بلند را براي زن پر اهميت و زيبايي زن را با موي بلند دانسته است.
امام صادق (عليه السلام) فرمود:« اِنَّ مِن اَجمَلِ الجمال الشَّعْرُ الحسن[21]؛ از زيباترين زيبايي‌ها، موي نيكو و قشنگ است». در جاي ديگر مي‌فرمايد:« الشّعر الحسن من كَسوةِِ الله فاكرِمُوه؛[22] موي زيبا از پوشش‌هاي خداست. پس آن را گرامي بداريد».
امام رضا (عليه السلام) فرمود:« ثلاثٌ من سُنَنِ المرسلين العطر و اخذ الشعر و كَثْرَةُ الطُّرُوقَه[23]؛ سه چيز است كه از روش‌هاي پيامبران است، عطر زدن، مو گذاشتن و بسيار همبستر شدن.
درباره نگهداري از مو نيز رواياتي رسيده است.
الف) مدل مو: پيامبر اكرم(ص) فرمود: «مَن اِتَخَذَ شَعُراً فَليُحسِنُ وَلايَتَه او لِيَجُزَّه[24]؛ هر كس موي سرش را بلند مي‌گذارد،‌ خوب نگهداري يا كوتاهش كند».
از اين حديث مي‌توان برداشت كرد كه موي سر اگر بلند باشد، مشكلي ايجاد نمي‌كند(البته در آقايان نبايد از حد متعارف خارج شود).
امام صادق (عليه السلام) مي‌فرمايد:« اِسْتَأصِلْ شَعرَكَ يَقِِلُّ دَرَنُهُ و دوابُّهُ وَ وَسِخَهُ و تغلظ رقبَتُكَ و يجلو بَصَرُكَ[25]؛ موي سرت را كوتاه كن؛ چرا كه (با كوتاه كردن مو) آلودگي‌ها و انگل‌هاي آن را كم،و گردنت را استوار و نور چشمت را افزون مي‌كند».
ب) شانه زدن: شانه زدن موي سر، فايده‌هايي دارد و در اين باره روايات متعددي از معصومان ذكر شده است. امام صادق (عليه السلام) در تفسير كلمه زينت در آيه )خُذُوا زيِنَتُكُم عند كل مسجد(؛«در هر مسجدي زيورهاي خود را به همراه ببريد»، فرموده است: «الزينةُُ المِشطُ فانِّ المِشط يجلِبُ الرِزقَ و يُحسِنَ الشَّعرَ و يُنجِزُ الحاجة و يَقطَعُ البَلْغَم[26]؛
شانه زدن زينت است؛ زيرا (شانه زدن) روزي مي‌آورد، مو را زيبا مي‌كند، حاجت را برآورده مي‌سازد و بلغم را از بين مي‌برد».
در جاي ديگر امام صادق (عليه السلام) مي‌فرمايد:«المِشطُ للرَّأسِ يَذهَبُ بالوباء[27]؛ شانه زدن سر وبا را از بين مي‌برد».
ج) روغن زدن: امام صادق (عليه السلام) مي‌فرمايد: «اذا اَخَذْتَ الدُّهْنَ علي راحتكَ فَقُل. اللهمّ اني اسأَلُكَ الزَّيْنَ و الزينَة[28]؛ موقع روغن زدن موي سر، بگو: بارالها! از تو درخواست زيبايي و زينت دارم».
اين حديث ضمن اينكه اهميت روغن زدن موي سر را مي‌رساند، به ما مي‌فهماند كه روغن زدن موي سر مي‌تواند امر عبادي باشد.
در جاي ديگر امام مي‌فرمايد: «مَن دَهَنَ مؤمِناً كَتَبَ اللهُ له بِكُلِّ شَعرةٍٍ نُوراً يوم القيامة[29]؛ اگر كسي به مؤمني روغن بزند، خداوند براي هر مو، نوري را در روز قيامت براي او مي‌نويسد».
در حديثي ديگر آمده است: «الدُّهْنُ يُذْهِبُ بالبُؤسِ[30]؛ روغن ژوليدگي را دور مي‌كند».
در مورد امام صادق (عليه السلام) آمده است كه:«كان يُدْهِنُ بأصناف الدهن»؛[31] از اين عبارت معلوم مي‌شود كه انسان مي‌تواند انواع روغن را براي بدن خود استفاده كند.
د) خضاب كردن مو: راوي مي‌گويد: از امام صادق (عليه السلام) درباره خضاب و رنگ كردن مو پرسيدم. حضرت فرمود:« قد خَضَبَ النبي(ص) و الحسين بن علي و ابوجعفر بالكتم[32]؛ پيامبر اكرم، امام حسين و امام باقر8، به وسيله كتم[33] خضاب مي‌كردند».
رسول خدا(ص) فرموده است: «اِختَضَبُوا بِالحِِنّاء فانه يَجلُوا البَصَرَ و يُنبِتُ الَّشعرَ و يُطَيِّبُ الرّيِحَ و يُسَّكِِنُ الزّوجةَ[34]؛ با حنا خضاب كنيد؛ چون چشم را روشن مي‌كند و مو را مي‌روياند و بوي بد بدن را پاك مي‌كند و به همسر انسان آرامش مي‌دهد».


پي‌نوشت‌ها
1 . الكافي، ج 6، ص 440؛ امالي طوسي ، ج 1، ص275.
2 . مكارم الاخلاق، الباب الاول، الفصل الخامس، ص 35.
3 . الكافي، ج 6، ص 440.
4 . همان ، ص 439.
5 . مكارم الاخلاق ، ج 1، ص 224.
6 . فرهنگ فارسي معين ، ج 1، ص 39.
7 . غررالحكم، القسم الاول، الفصل الثاني في العلم، ص42.
8 . غررالحكم، حديث1869.
9 . غررالحكم، باب الاول المعرفه، الفصل السادس في الحكمه. ص58.
10 . بحارالانوار، ج 78، ص 80.
11 . من لا يحضره الفقيه، ج4، ص396، حديث5843.
12 . بحارالانوار، ج47، ص32.
13 . غررالحكم ، التجمل و الاحتمال، ص420، حديث9622.
14 . همان، ص378، حديث 8523.
15 . بحارالانوار، ج21، ص257، باب 30؛ طب النبي، ص19.
16 . الكافي، ج5، ص567؛ وسائل الشيعه، ج30، ص243 ؛ بحارالانوار، ج75، ص335، باب 26؛ تحف العقول، ص442،
17 . مكارم الاخلاق، ص96.
18 . كنزالعمال، ج 17، ص181.
19 . امالي طوسي، ص 275 ؛ مسائل علي بن ابي‌طالب، ص229، احكام المساجد.
20 . تذكرة الفقهاء، ج 1، ص390.
21 . الكافي، ج1، ص614.
22 . من لا يحضره الفقيه، ج1، ص119.
23 . الكافي ، ج 6، ص 285.
24 . همان.
25 . همان. ص484.
26 . همان، ص 489.
27 . همان. ص 488.
28 . همان، ص 520.
29 . همان.
30 . همان. ص 488.
31 . مكارم الاخلاق، ص 33.
32 . الكافي ، ج 6، ص 479.
33 . كتم گياهي است كه براي خضاب سياه با وسمه مخلوط مي‌شود. لسان العرب، المنجد.
34 . الكافي، ج 6، ص 481.

خبرگزاري فارس  :  ۱۳ / ۹ / ۱۳۸۶


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۶:۵۶ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۲۳- نفوذ در دل ها ، محبوبيت ، جذب مخاطبان ۵ عوامل كسب محبوبيت


پرسش:
با توجه به متفاوت بودن فرهنگ ها و ملت ها چه عواملي موجب مي شود انسان بتواند محبوبيت و مقبوليت اجتماعي مورد نياز خود را به دست آورد؟
 
پاسخ:
در بخش نخست پاسخ به اين سوال ضمن تاكيد بر اينكه همه خيرها و خوبي ها و از جمله محبوبيت از جانب خداست به عامل ايمان به خدا و عمل صالح براي كسب محبوبيت اشاره كرديم. اينك در ادامه دنباله مطلب را پي مي گيريم:


وقتي بدانيم خداوند مقلب القلوب است و مي تواند در يك لحظه همه چيز را تغيير دهد، پس بايد بپذيريم مطمئن ترين راه براي محبوب شدن، تحصيل رضايت تغيير دهنده قلب هاست. پيامبر اكرم(ص) مي فرمايد:
هنگامي كه خداوند كسي از بندگانش را دوست بدارد به فرشته بزرگش جبرئيل مي گويد: «من فلاني را دوست دارم، او را دوست بدار. جبرئيل، وي را دوست خواهد داشت. سپس در آسمان ها ندا مي دهد كه اي اهل آسمان! خداوند فلاني را دوست دارد. وي را دوست بداريد و به دنبال آن، همه اهل آسمان او را دوست مي دارند؛ سپس پذيرش اين محبت در زمين منعكس مي شود! (تفسير نمونه، ج13، ص146)
اين حديث نشان مي دهد كه ايمان و عمل صالح، بازتابي به گستره عالم هستي دارد و شعاع محبوبيت حاصل از آن، پهنه گيتي را فرامي گيرد و در قلب هاي اهل آسمان و زمين پرتوافكني مي كند.


با توجه به اين عامل مهم، مي توان به رمز محبوبيت مردان بزرگ تاريخ مانند پيامبران و اولياي الهي پي برد كه بدون برخورداري از امكانات ظاهري، توانستند دل هاي ميليون ها نفر را در طول زمان به سوي خود بكشانند. استاد مطهري مي گويد:
شاگردان فلاسفه فقط متعلم اند و فلاسفه، نفوذي بالاتر از نفوذ يك معلم ندارند؛ اما انبيا نفوذشان از قبيل نفوذ يك محبوب است؛ محبوبي كه تا اعماق روح محب راه يافته و پنجه افكنده است و تمام رشته هاي حياتي او را در دست گرفته است. (جاذبه و دافعه امام علي(ع)، ص77


تاريخ، نام دل باختگان به رسول اكرم (ص) چون ابوذر غفاري، بلال حبشي، عمار ياسر و ديگران را ثبت كرده است كه با بررسي و مرور سرگذشت آنان، مي توان اذعان كرد كه درهيچ مكتبي اين چنين شيفتگي ها و بي قراري ها و از خودگذشتگي ها يافت نمي شود. ابوذر غفاري در جنگ تبوك درهواي گرم بر روي ريگ هاي گداخته به راه مي افتد. با اين كه خستگي و تشنگي او را سخت آزار مي دهد، اما از آب سرد و گوارا چشم مي پوشد و مي گويد: هرگز نمي آشامم تا دوستم رسول الله (ص) بياشامد. مشكش را پر از آب مي كند و به دوش مي گيرد و خود را به پيامبر(ص) مي رساند. حضرت فرمود: زود به او آب برسانيد. ابوذر مي گويد: آب همراه دارم. حضرت فرمود: آب داشتي و از تشنگي نزديك به هلاكتي؟ گفت: آري، وقتي كه آب را چشيدم، دريغم آمد كه قبل از دوستم رسول الله (ص) از آن بنوشم. (همان، ص 79) ابن ابي الحديد مي گويد: كسي سخن رسول اكرم (ص) را نمي شنيد، مگر اين كه محبت وي در دلش جاي مي گرفت و متمايل به او مي شد؛ لذا قريش مسلمانان را در دوران مكه، صباه (شيفتگان و دل باختگان) مي ناميدند و مي گفتند: بيم آن است كه وليد بن مغيره، دل به دين محمد بدهد و اگر وي- كه گل سرسبد قريش است- دل بدهد، تمام قريش بدو دل خواهند سپرد.


مي گفتند: سخنانش جادوست، بيش از شراب، مست كننده است. فرزندان خويش را از نشستن با او نهي مي كردند كه مبادا با سخنان و قيافه گيراي خود آنها را جذب نمايد. هرگاه پيغمبر دركنار كعبه درحجر اسماعيل مي نشست و با آواز بلند قرآن مي خواند و يا خدا را ياد مي كرد، انگشت هاي خويش را در گوش هاي خود فرو مي كردند كه نشنوند (همان، ص 88)

منبع:

روزنامه كيهان : ۸ / ۴ / ۱۳۸۹


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۶:۵۵ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۲۳- نفوذ در دل ها ، محبوبيت ، جذب مخاطبان ۴
جادوي نفوذ در دل ها


تمام افرادي كه ما با آنها در ارتباطيم به دنبال گمشدة خود در اين دنياي بزرگ مي‌گردند. خود ما نيز به دنبال كسي هستيم كه اگر اوقاتي را با او سپري مي‌كنيم اين دقايق از بهترين‌ها و به ياد ماندني‌ترين لحظات زندگي مان باشد و هر چه شناخت ما از خود و سپس از اطرافيان بيشتر باشد ارتباطمان شكل بهتري به خود مي‌گيرد. اگر بتوانيم در چند برخورد اول مخاطب‌مان را بشناسيم شايد بتوانيم از تنش و درگيري‌هاي بعدي جلوگيري كرده باشيم و يا شايد سرعت برقراري ارتباطمان بيشتر باشد.


افراد را از نظر روحي مي‌توانيم به سه دسته 1 - بصري 2 - سمعي 3 - لمسي تقسيم كنيم و اين از ضروري‌ترين دانستني‌ها مي‌باشد. ممكن است كسي هر سه حالت را داشته باشد اما به طور حتم يكي از اين حالتها غالب است‌. حالا ببينيم كه اين كيفيت‌ها چگونه‌اند:

افراد بصري‌:
اين افراد بيشتر به كيفيت‌هاي ديداري توجه دارند و تصاوير براي آنها اهميت بيشتري دارد. سريع صحبت مي‌كنند و... از حركات دست بسيار استفاده مي‌كنند و هر آنچه را تعريف مي‌كنند به گونه‌اي مي‌گويند كه مخاطب تصوير آن را در ذهن خود ببيند.

افراد سمعي‌:اين افراد بيشتر به شنيده‌ها توجه دارند. كلام و طنين و آهنگ را به خاطر مي‌سپارند. هيجان كمتري دارند. آهسته صحبت مي‌كنند و سعي مي‌كنند كign=justify>اگر دلتان مي خواهد كه اطرافيان دوست تان داشته باشند وباهمنوعان خود روابط حسنه برقرارسازيد ويقين پيدا كنيد كه دوستتان دارند مقاله زير رابه دقت بخوانيد .

اگر دلتان محبوبيت مي خواهد هيچ  خجالت نكشيد زيرااين يك نياز طبيعي آدميزاداست .ويليام جيمز روانشناس بزرگ امريكايي درجائي نوشته است كه (يكي از عميقترين وريشه دارترين انگيزه هاي آدميزاد اينست كه محبوب واقع شوند ومردم قدروآنهارابشناسند )اماميل به محبوب شدن گاه دورنيست مارادرمعرض خطر بگذارد بدين معني كه آنچنان به محبوبيت خودعاشق شويم كه براي بدست آوردن آن به وسايل نامبارك دست يازيم .مثلابه چاپلوسي بپردازيم ومجيزوتملق ديگران رابگوئيم وحتي ازاين هم فراتر رفته محبوبيت خودرابه قيمت تحفه هائي كه به افرادمي دهيم تامين سازيم .

به صراحت بايد بگويم كه محبوبيت يك امرمادرزادي وارثي نيست البته بعيد نيست عده اي بيشتر ازسايرين آماده كسب محبوبيت باشند وليكن ديگران را نيز اگر بخواهند مي توانند بابذل مختصر كوشش به همان اندازه محبوب شوند .كساني كه محبوب مي شوند كساني اند كه حاكم برروابط خودباديگران هستند ومااكنون به عوامل شش گانه اي اشاره مي كنيم كه  اگربدان عمل كنيد شمارا همه جا محبوب خواهد ساخت :


نخست -آنكه ظاهرآراسته دربسياري از مواردخيلي مفيد است وليكن دركارمحبوب شدن تاثيردردرجه اول نداردوحال آنكه اگر درتميزي لباس وآراستگي آن بكوشيد ، البته در محبوبيت و عزيز شدن شما موثراست زني كه مي خواهد محبوب شوهرش واقع شود مجبورنيست لباس فاخر بپوشد وبهترين وگرانترين عطرها وكرم ها رابه سروصورت خود بمالد بلكه اگر تميز ومرتب باشد باهمان لباس ساده خانه نيز قادر است عزيز شوهرش شود بي گمان يك شخص عالي مثل خورشيد نورافشاني مي كند وجامه كثيف يا موهاي ژوليده وپريشان وصورت ناشسته قادرنيست ازنورافشاني آن جلوگيري كند وليكن چه اصراري هست كه خورشيد تابان شخصيت خود را باابر ژوليدگي بپوشانيم ؟زيرا ظاهر مانبايد مخل تشعشع باطن ما باشد كه هيچ بلكه بايد به تلالو باطن وشخصيت درخشان ما كمك كند .

بسيار اتفاق مي افتد كه از طرزلبا س پوشيدن افراد مي توان به شخصيت آنان پي برد ودر مثل درباره لا ابالي گري وبي ذوقي وياذوق وشم هنري وحالت خود نمايي انها بدرستي داوري كرد هيچكس نمي تواند منكر اين امر شود كه ظاهر كسان در روابط اجتماعي آنان موثر است .ودر عكس العمل ديگران نسبت به آنان تاثير مي كذارد .با همه آنچه گذشت نقش ظاهر درمحبوبيت چندان زياد نيست واهميت آن در اين است كه معاشران درنخستين وحله برخوردازروي ظاهر ما درباره ما داوري مي كنند واگر ظاهر ما زننده باشد ممكن است از ما داوري جوينده واين زحمت رتبه خود ندهند كه با وجود ظاهر ناخوشايندمان باما معاشرت كنند تا بعداپي به شخصيت جالب ما ببرند .


دوم -آنكه براي كسب محبوبيت به تبسم وشادي نياز داريم البته ناگفته پيداست كه رفتار ما بايد متناسب با مقتضيات واوضاع واحوالي كه در ان هستيم باشد .مثلا ماهيچوقت انتظار نداريم كه فلان رئيس اداره اي كه براي نخستين بار به ملاقاتش مي رويم قاه قاه باما بخندد وازاين قبيل .باري هركدام از ما مثل اين است كه در هر مقامي كه باشيم شرايطي در دور وبر خود پديد مي آوريم مثلا شرايط دوروبر بعضي از مردم ناخوشايند است وآدمي رامي گريزاند وبر عكس شرايط عده اي ديگر گيرا ودلچسب است .اگر دلمان مي خواهد كه محبوب بشويم بايد بكوشيم كه فضاي دور و بر خود را گيرا و جذاب سازيم مثل اهن ربايي كه دوروبرش همه چيز را به خود جلب مي كند وبراي اين كار بايد از غرولند كردن پرهيز كنيم ودر اشخاص واشياواحوال به دنبال چيزهايي بگرديم كه موجب نشاط ما مي شود .داشتن كنجكاوي وحساسيت نسبت بدانچه مردم درباره ما فكر مي كنند وابراز علاقه واقعي در اين خصوص از جمله چيزهايي هستند كه ملال وخود خوري وساير عواملي راكه مخل ومزاحم نشاط خاطر ماست از ذهن مادور مي سازند .

معناي وسيعتر نشاط وشادي اين است كه به چيزي علاقه داشته باشيم مثلا وقتي داريم نمايشي راتماشا مي كنيم وياباكسي مشغول صحبت هستيم وياداريم كاري مي كنيم ويابازي مي كنيم شوروشوق ماازناصيه ورفتار ما پيدا خواهد بود .شور وشوق ونشاط مزبور به اطرافيان ما منتقل مي گردد وميان ما وآنها رابطه اي برقرار مي سازد زيرااين ديگر به تجربه ثابت شده است كه ادمهاي پرشوروشوق بيش از افراد سردوبيحال كسان رابه خود جلب مي سازند .

سوم -آنكه فروتني يكي از شرايط اساسي كسب محبوبيت است كساني كه خودخواه هستند وپيوسته از برتريهاي خيالي خود حرف مي زنند وبدان مي بالند كمتر ممكن است مردماني محبوبي باشند .اين بدان معني نيست كه براي محبوب شدن تا بدان جا خفض جناح و شكسته نفسي وفروتني راافراط كنيم كه به عزت نفس وغرورواعتماد به نفس ما لطمه واردآيد .بايد تاآنجا كه امكان دارد كارهائي راكه به ما محول شده است به خوبي انجام دهيم ووقتي كار خود رابه خوبي به انجام رسانديم به ان افتخار كنيم اما در عين حال بايد خود رااماده كنيم كه از ديگران چيز ياد بگيريم وبه اصلاح اشتباهات خود بپردازيم تا نتايج آينده كار ما بهتر شود ادمياني كه به واقع چيز دان هستند كمتر متكبر وخودخواه از آب در مي آيند .چون چنين كساني بهتر از هر كس مي دانند كه معلوماتشان در نتيجه با مجهولاتشان چه اندازه ناچيز است شعر معروف كه مي گويد:
(تا بدان جا رسيد دانش من                كه بدانم همي كه نا دانم )
در واقع وصف حال اين عده است هميشه به فكر چيز يادگرفتن باشيم يعني از گهواره تا گور .گوش دادن به حرف ديگران محاسن زيادي دارد زيرا اطرافيان ما وقتي ببينند كه ما به حرفشان گوش مي دهيم تا چيز ياد بگيريم حس خودخواهي شان تسكين مي يابد واين امر به محبوبت ما در ميان آنان كمك خواهد كرد .بنابراين بدنيست در طي معاشرتهايتان بكوشيد تا كسان رابصحبت كردن درباره اموري هدايت كنيد كه در آن خبره ومطلع اند .البته هر كدام ازما سليقه هاي خاصي دراين زمينه داريم وليكن فروتني احترام به آزادي عقيده ديگران و جزمي نبودن وحق حيات براي ديگران قايل بودن ازجمله چيز هايي است كه در هركسي بايد پيدا شود و زيبايي و گيرائي خاصي خواهد داشت


چهارمين نكته -اين است كه ديگران رابيازماييد وبگذاريد ديگران شما رابيازمايند .كمتر چيزي است كه بيش از حقه بازي ودوروئي موجب انزجار انسان از ديگران شود منظورم اين است وقتي كه حس مي كنيم فلاني قابل اعتماد نيست خيلي زود روابط خود رابااوقطع مي كنيم .محبوبيت ما زماني افزايش مي يابد كه دربين مردم به اين صفت معروف شويم كه پيوسته در فكر امتحان دادن وامتحان كردن معاشران خودهستيم .اشخاص مرتب دلشان مي خواهد كه ديگران آنها رابيازمايند البته چندان مطبوع نيست كه حس كنيد كسي دارد در خفارفتار وكردار وگفتارتان رابررسي مي كند .مردم معمولا از كساني بدشان مي آيد كه به آنان بد گمان باشند ودر معاشرت باآنان جانب صراحت رارعايت نكنند وحال آنكه اگربدانند كه داريم آزمايششان مي كنيم به ما علاقه مند مي شوند وبه محبوبيت ما افزوده مي گردد.به همين دليل نيز بايد خودمان رااشخاصي نشان دهيم كه ظاهر وباطنشان يكي است وچنين اشخاصي از هر امتحاني سربلند در مي آيند وذيلا طريق سه گانه اي را كه براي نشان دادن  صداقت لازم است شرح مي دهيم


 اول -گفتار وكردارمابايد باهم جوردربيايد يعني اگر قولي داديم ياادعايي كرديم بايد بدان عمل كنيم وباصطلاح خودمان واعظ غير متعظ نباشيم .پاره اي از مردم ياد كنم به وعده وفا مي كنند وياهيچگاه به وعده خود وفا نمي كنند البته اگر چنين اشخاصي به محبوبيت نرسند جاي شگفتي نخواهد بود .


دوم -اينكه صداقت ويكي بودن ظاهر وباطن مازماني برهمه آشكار خواهد بود كه بدانند پشت سرشان از آنها غيبت نمي كنيم يعني در غيابشان چيزي بگوييم كه در حضورشان نمي گوئيم .غيبت هر چند كه ممكن است از خبث نباشد وليكن دشمن شماره يك محبوبيت شماست .


سومين طريق -آنست كه اشخاص بايدبه رازداري شماايمان آورند وقتي كه از شما خواهش مي كنند كه رازشان رافاش نسازيد جداوصميمانه از اين كار خودداري نمائيد .اين بود راههاي سه گانه اي كه هر كسي مي تواند هم ديگران رابه مددآن يبازمايد وهم به ديگران اجازه بدهد كه اورابيازمايند .


چهارمين نكته -اين است كه تا آنجا كه برايمان مقدور است از تشويق ديگران مضايقه نكنيم چه بدين وسيله عوض آنكه خود رابسازيم به ساختن ديگران اقدام مي كنيم .وقتي كه ديگران رابه خودشان خوشبين ساختيم به ناچار انها رابه خودمان نيز خوشبين ساخته ايم روشن تر بگويم وقتي كه مرتبا از ديگران انتقاد مي كنيم بالاخره به جائي مي رسيم كه انها را  نسبت به خودشان بدبين مي سازيم واين بد بيني سرانجام به خود ما بر مي گردد وبه محبوبيت ما لطمه مي زند .اين طبيعت  بشر است از آدمي كه از و به شدت انتقاد كند خوشش نخواهد آمد .در كتاب ايوب در توراتست كه يكي از برادرانش به اومي گويد(برادر سخنان حكيمانه توموجب شده است كه عده اي به خود خوشبين واميدوار شوند )مگر خود ما ازچنين كلمات حكيمانه اي در زندگي خصوصي خود سود نجسته ايم ؟پس اين به دست ماست كه باتشويق مردم به محبوبيت خود ونزدانان بيفزائيم چه يك سخن گرم واميد بخش نمي دانيد چه تاثير معجزه آسايي در التيام جراحات محرومان ودرماندگان ونوميد شدگان دارد.به مصداق :
تونيكي مي كن ودردجله انداز             كه ايزددر بيابانت دهد باز )
هر كمك فكري كه به ديگري بكنيد از فوايد ان برخوردارخواهيد شد .شكسپير

 براي كسب محبوبيت بهتر از اين نيست كه آدمي طوري مردم را تشويق كند كه آنها احساس نمايند بر اثر ملاقات بااو به زندگي اميدوار تر وبه قواي انساني خويشتن خوشبين تر شده اند .


پنجمين نكته -بالاخره اين است كه به مردم كمك كنيد ممكن است عده اي بگويند كه اگربه مردم كمك كنيم سوء استفتده خواهند كرد وليكن به اين بهانه نمي شود از كمك به مردم چشم پوشيد .فراموش نبايد كرد يكي از شرايط كسب محبوبيت اين است كه به مردم كمك كنيم وهم از انان كمك قبول كنيم .يكي از مشكلات كار اين است كه بعضي از مردم نه تنها از كمك هاي ما سوءاستفاده نمي كنند بلكه از پذيرفتن كمك نيز بيزارند .براي احتراز از اين مشكلات بايد به نحوي رفتار كنيم كه مردم تصور نكنند كه راه مي رويم تا به مردم كمك كنيم .بدنيست قصه مردسامري رااز تورات در اينجا نقل كنم :حضرت عيسي در جواب عده اي از مردم كه از اوسئوال مي كردند چگونه به مردم كمك كنيم فرمود :روزي مردمحترمي در بيابان بيت المقدس اسير دزدان شد ودزدان زخمي به او زده واورا كناري گذاشته پا به فرارگذاشتند عده ي زيادي از مردم كه پاره اي از آنها اهل دين نيز بودند از كنار او رد شدند بدون آنكه توجهي به اوكنند تا آنكه مردسامري كه هيچ داعيه اي هم نداشت از آنجا عبور مي كرد كه چشمش به آن مرد زخمي افتاد بيدرنگ به بيمارش همت گماشت ومرهمي برزخمش گذاشت (منظور حضرت مسيح اين بودكه آدمي هر وقت كه فرصت كمك پيش آيد بايد كمك كند نه اينكه كمك به ديگران راحرفه خود سازيم )

تبيان


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۶:۵۴ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۲۳- نفوذ در دل ها ، محبوبيت ، جذب مخاطبان ۲

دو كليد طلايي براي نفوذ در دلها


دانستن اين كه چه عواملي باعث افزايش روزافزون دوستي مي شود ، در واقع به معناي در دست داشتن كليد ورود به اندرون خانه ي دلها ست. هر كس كه اين كليد را در اختيار داشته باشد و راه نفوذ در قلبها را بداند در واقع گنجينه ي دوستي را به چنگ آورده است.
 
به راستي اين كليدهاي طلايي كه مي توان در دل ها راه يافت و دوستي ها را با آن روز به روز زيادتر كرد چه هستند؟
در اين مقاله با دو كليد مهم براي راهيابي به قلب دوستان خود آشنا مي شويد:
1- ابراز علاقه و دوستي
محبت، رمز و راز زندگي است و بعضي از روان شناسان معتقدند كه بسياري از بيماري ها ي دروني فقط به خاطر فقدان محبت و سركوب كردن عاطفه هاست.
همان گونه كه قبلاً آورديم دوستي و محبت داراي مراتبي است.
پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) فرمود: خداي جهان آن كس را بيشتر از همه دوست دارد كه به دوستان خود بيشتر از همه مهر بورزد. (1)
 اگر مي خواهيم محبوب دلها شويم بايد ديگران را دوست بداريم. ديگران را دوست بداريم تا ديگران نيز ما را دوست بدارند. بايد به آنان عشق بورزيم تا آنان هم به ما عشق بورزند. تنها از راه محبت و دوستي است كه مي توان مالك دل ها شد و در قلب ها نفوذ پيدا كرد. براي زياد شدن دوستي و استحكام آن بايد اين محبت و علاقه را ابراز كرد و آن را با زبان و با عمل (يعني با نيكي به او و نزديكان و دوستداران او) نمايان كرد.
 
زيرا محبت هم چون آبي است كه به جريان مي افتد. اين آب هم پاك است و هم پاك كننده. ابراز علاقه و محبت، هم بر دوستي مي افزايد و هم نامهرباني ها را از بين مي برد.
روزي امام باقر و امام صادق (عليه السلام) با گروهي در مسجد نشسته بودند. كسي از كنار آن ها رد مي شد. يكي از اهل مجلس گفت: من اين شخص را دوست دارم. اما باقر (عليه السلام) فرمود: اگر دوستش داري به او بگو و او را از دوستي و علاقه ي خود آگاه كن. اين كار موجب دوام دوستي و تقويت پيوندها مي شود.
 
وَ كانَ رسُولُ الله (ص): يَدعُو أصحابَهُ بِأحَبَّ أسمائِهِم تَكرمَهً لَهُم ولا يَقطَع لأحَدِ حَديثَهُ.
رسول خدا(ص) يارانش را با نامي مي خواند كه بيشتر دوست مي داشتند و سخن هيچ كس را قطع نمي فرمود.
 
 تنها در سايه ي محبت و ارادت است كه ناملايمات و لغزش ها و غفلت ها- كه طبيعت بشر است- مزاحم دوستي نمي شوند و آتش گرم محبت همه ي ناملايمات را مي سوزاند.
اگر كسي رادوست داري به او بگو و او را از دوستي و علاقه ي خود آگاه كن. اين كار موجب دوام دوستي و تقويت پيوندها مي شود.
2- تواضع
تواضع يكي از اصول مسلم اخلاقي است و انسان با تواضع مي تواند بالاترين درجات را كسب نمايد زيرا:
مَن تَواضَعَ رَفَعَةُالله.
هر كس فروتني را پيشه سازد خداوند تعالي مقام او را بالا مي برد.
اما آنچه كه در اينجا مورد بحث ما است آن است كه تواضع مي تواند مايه ي تقويت دوستي شود. برعكس، هرگونه تكبر و بزرگ نمايي بين دوستان صميميت را از بين مي برد و موجب تفرقه مي شود.
ثَلاثُ تورثُ المَحَبَّة الدِّينُ و التَّواضُعُ و البَدَلُ
امام صادق (عليه السلام) مي فرمايد:
سه چيز دوستي را در پي دارد ، دينداري، فروتني و بخشش.
و قال علي (عليه السلام):
ثَمَرَه التَّواضِعُ المَحَبَّه.
دوستي ثمره ي فروتني و تواضع است.
نصر بن احمد ساماني به پسر خود وصيت كرد: اي فرزند! اگر اراده كرده اي كه مملكتي را كه ما با مشقّت فراوان به دست آورده ايم، براي تو بماند نه به خزانه اعتماد كن كه مال در معرض زوال است و نه بر لشكريان دل ببند كه مرد سپاهي منقلب الحال است بلكه تكيه بر بستر دوام مملكت و قيام حكم به دوستي و كرم نما و در تواضع بيفزا كه دوستي و تواضع و كرم، خلايق را دلگرم مي سازد و هر كه صيد دام محبت و تواضع گردد هرگز رهايي نيابد.
پس يكي از عوامل مهم تقويت دوستي تواضع و فروتني است همان گونه كه در حديث شريف آمده است: هنگامي كه شخص در مقابل دوستان خود تكبر كند ، با او اعلام جدايي كرده و امام رضا(عليه السلام) نيز يكي از آداب رفاقت را تواضع دانسته:
إصحَبِ الصِّديقَ بالتَّواضُع و العَدُّوِّ بالتَّحَرُّز و العامَّه باالبُشر.
با دوست فروتني و با دشمن احتياز و با عامه ي مردم با خوشرويي همراهي كن.
 
از يكي از علماي معاصر نقل شده است كه در يكي از نيمه شب ها وي از خواب بيدار مي شود و حس مي كند كه صدايي از داخل حياط مي آيد. بيرون مي رود و مي بيند كه دزدي آمده و ميوه هاي باغچه را جمع كرده ولي طوري سنگين است كه نمي تواند آن را بلند كند و به دوش بيندازد. ايشان خيلي آهسته وارد حياط مي شود و بدون آنكه آن شخص متوجه شود، كمك مي كند تا وي گوني را بلند كند و بر دوش بگذارد.
ناگهان دزد متوجه مي شود كه شخص آمده. نگاه مي كند و مي بيند كه آن جناب است. ابتدا عذرخواهي مي كند اما آن عالم در جواب با كمال ادب و تواضع به ايشان مي فرمايد: خير آقا، شما به منزل پدرتان آمده ايد و نيازي به گرفتن اجازه نداريد و با اصرار زياد وي را مجبور مي كند ميوه ها را با خود ببرد.
فرداي آن روز دزد به محضر اين عالم مي آيد و توبه مي كند و از آن پس انساني مومن و پرهيزكار مي شود.
 
آري اگر تواضع و ادب چنين در روحيات اشخاص خلافكار تاثيرگذار است قطعاً اثر آن در جان و روح دوستان با ايماني كه براي زندگي خود دوستي و محبت و ارادت را برگزيده اند به مراتب بيشتر و عميق تر است.
بنابراين تا مي توانيم به ديگران محبت كنيم و با ادب و احترام در دل ها وارد شويم.
 
پي نوشت ها:
1- المحجه البيضاء، ج 2، ص 155
2- بحارالانوار، ج 78، ص 229
3- بحارالانوار، ج 78، ص 229
4- غررالحكم، ص 249
5- بحارالانوار، ج 78، ص 356

 

http://www.tebyan.net/social/house_family/artathome/leatherflowers/2008/12/7/80056.html


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۶:۵۳ ] [ مشاوره مديريت ]


مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۲۳- نفوذ در دل ها ، محبوبيت ، جذب مخاطبان ۱

چگونه مردم را به خود جذب كنيم ؟ (۳)

راهكار  ۲۶


از حملات كليشه اي استفاده نكنيد مراقب باشيد وقتي با افراد موفق حرف مي زنيد به هيچ وجه عبارت تكراري به كار نبريد . و هرگز به چنين جملاتي اشاره هم نكنيد . هرگز ؟ حتي زماني هم كه لازم است ، اين كار را نكيند ، مگر اين كه بخواهيد ابله جلوه كنيد .مي گويند قلم توانمندتر ازشمشير است . همين طوراست ، ولي توانايي زبان ازقلم هم فراتر است . زبان ما مي تواند جمعي را به خنده يا گريه و ادارد ،يا آنها را به زانو درآورد .به جاي تكرار حرف هاي كليشه اي ، با توجه به اين شيوه مي توانيد جملات زيركانه اي را كه تنها مختص خود شماست به زبان آوريد . كافي است چندكتاب دربارة « آيين و آداب » سخنراني بخوانيد و برخي از شگردهاي آن را فرا بگيريد . بعد مي توانيد آنها را وارد واژه هاي شخصي و روزمرة خود كنيد .

راهكار ۲۷

تفاوتي نداردكه در پشت يك تربيون براي سخنراني درمقابل هزاران نفر ياپشت كباب پز آشپزخانه در برابر اعضاي خانواده ايستاده باشيد . در هر حال با استفاده ازمهارت هاي مشابه همه را تحت تأثير قرار دهيد ، آنها را برانگيزانيد وبه خود جذب كنيد .نقل قول هايي را از كتاب سخنران هاي بزرگ انتخاب كنيد و شگردها برتر آنها را در مكالمات خود به كار گيريد . نكات جالب و طنزآميز آنها را براي استفاده درموقعيت هاي خاص و مناسب گلچين كنيد . اگر مي خواهيد مورد توجه واقع شويد ، نقل قول هايي شيرين و دلنشين را حفظ كنيد .

فصل 5 

در هر جمعي يك خودي باشيم آيا تا به حال براي تان پيش آمده ، كه در جمعي قرار بگيريد كه همه مشغول حزف زدن باشند ؟ هريك ازآنها دربارة موضوعي خاص مثل : آمار نادرست در خسابرسي ، محدوديت هاي ريزي ، يا بازار كتاب حرف ميزنندو شما حرف هاي آنها را نمي فهميد . علت آن اين است كه همه در آن مهماني يا حسابدارند ، يا آرشيتكت و يا يك ناشر و شما هيچ يك ازاين دسته ها قرار نگرفته ايد .بدين ترتيب ، با لبخندي كم رنگ برلب ، در حالي كه لب ازلب ، باز نمي كنيد ، در گوشه اي مي ايستيد . چون مي ترسيد اگراين كار را بكنيد ، حرف نادرستي بر زبان مي آوريد . كج خيالي و بد گماني همة وجودتان را فرا مي گيرد . احساس مي كنيد همه به شما پوزخند مي زنند . شما در اين جمع يك غريبه هستيد . بنابرايندر سكوت رنج مي بريد .همان طور كه ماهيگريان سنجاقكي را طعمة ماهي قرار مي دهند , شما نيز تنها كاري كه انجام مي دهيد اين است كه با طرح سؤالات مناسب وارد بحث ديگران شويد . در اين بخش به عملكردهايي اشاره خواهيم كرد كه مي توانيد با استفاده از آنها كاري كنيد كه مرد در هر جمعي با شما مثل يك خودي گپ بزنند . زندگي خود را از روال عادي خارج كنيد در اين شيوه كافي است , زندگي خود را موقتاً از حاللت عادي خارج كنيد و دست به كاري بزنيد كه تا به حال به آن فكر هم نكرده ايد. ماهي يكبار تعطيلات آخر هفتة خود را به انجام كار كامالاص خارج از برنامة عادي زندگي خود اختصاص دهيد . يكبار امتحان كردن هر كاري , اين امكان را به شما مي دهد كه 80 درصد بيشتر دربارة آن كار اطلاع پيداكنيد . با اين كار طؤالات مربوط به آن فعاليت را فرا مي گيريد . از اصطلاحات صحيح استفاده مي كندي. و ديگر, زماني كه سؤالات فوق برنامه مطرح مي شود « كه هميشه اين اتفاق مي افتد » هرگز دست و پاي خود را گم نخواهيد كرد . 

راهكار ۲۸

زندگي خود را از روال عادي خارج كنيد در پايان هر ماه زندگي خود را تغيير دهيد . كاري را انجام دهيد كه هيچ گاه به مخيلة خود را راه نمي دادي . مثلاً در يك فعلايت ورزشي شركت كنيد , به نمايشگاه برويد , به يك سخنراني دربارة موضوعي گوش كندي كه تا به حال هيچ تجربه اي در مورد آن نداشته ايد . بدين ترتيب 80 درصد از زبان حرفه اي هر فعاليت و سؤالات مربوط به آن را فرا خواهيد گرفت . كمي زبان حرفه اي ياد بگيريد صحبت هايي كه بيش از سخنان عادي مي تواند شما را در هر جمعي خودي نشان دهد , زبان صحبت هاي حرفه اي است . نكتة جالب اين است كه يادگيري اين زبان كاري بسيار سهل و ساده است . تنها چيزي كه به آن نياز داريد سؤالاتي است كه با مطرح كردن آنها بتوانيد يادگيري اين زبان را شورع كنيد .سؤال كنيد , پاسخ ها را بشنويد و به اين ترتيب براي چند دقيقه وارد كلاس ابتدايي آموزش , مكالمات هدف دار آن رشتة خاص شده ايد . بعد در اولين فرصت موضوع صحبت را عوض كنيد ! چون نبايد بيش از انچه كه واقعاً دربارة آن كار يا رشتة خاص مي دانيد اظهرا فضل كنيد .

راهكار ۲۹

كمي زبان حرفه اي ياد بگيريد . چه طور بايد زبان حرفه اي را ياد گرفت ؟ هيچ نوار و كتابي در اين باره وجود ندارد ., ولي يادگيري اين زبان كار ساده اي است . كافي است از دوستي, كه از زبان حرفه اي جمعي كه شما مي خواهيد وارد آن شويد اطلاع دارد , بخواهيد چند سؤال مقدماتي به شما بياموزيد . با آموختن تنها چند كلمة كليدي به مزايايي چند جانبه دست خواهيد يافت . هركار , هر ورزش و هر موضوع مورد علاقة يك جمع , سؤالات خاص خود رادر آن رشته مي دانند و از يكديگر مي پرسند و هيچ گاه سراغ سؤالات احمقانه وبي ربط نمي روند. موضوعات متداول و مورد توجه هر حرفه اي مسائل و مشكلات خاص خود را دارد كه ديگران از آن اطلاعي ندارند . فرض كنيد به مهماني عده اي از نويسندگان دعوت شده ايد , و از آن جا كه شما يك نويسنده نيستيد , نمي دانيد , دربارة چه موضوعي با آنها صحبت كنيد . كاري كه شما بايد قبل از رفتن به اين مهماني انجام دهيد اين است كه با نويسنده اي كه از قبل با او آشنايي داريد, دربارة موضوعات متداول و روزمرة اين حوزه سؤال كنيد . به شما اطمينان مي دهم كه همة شب را به گفت و گويي هيجان انيز مشغول خواهيد بود .

راهكار ۳۰

موضوعات متداول و مورد توجه قبل از آن كه كوركورانه در ميان حرف هاي عده اي صحاف يا دندانپزشك اظهار نظر كنيد, از موضوعات متداول و رايجي كه مورد توجه آنها است آگاهي يابيد . هر حرفه اي مسائل خاصي دارد كه ديگران از آن بي اطلاع اند . اين مسائل را پيداكنيد , بعد با طرح اين موضوعات بحث پرهيجاني را شروع كنيد . مطالب مربوط به آنان را در روزنامه بخوانيد تصور كنيد روزنامه فروش چند لحظه پيش روزنامه را پشت در خانه انداخته است . معمولاً از كدام قسمت شروع مي كنيد ؟ اين كار را نكيند ! قسمت هاي ديگر را هم بخوانيد , قسمت هايي را كه هيچ وقت نخوانده ايد . چرا؟ چون شما را با نياهاي ديگري آشنا مي كند ك مي توانيد دربارة آنها گفت و گو كنيد , هر چند اطلاعات كمي درباة آنها داشته باشيد .بعد از آشنايي بيشتر با زبان حرفه اي مورد نظر خود , مي توانيد مجلات و مقالات تخصصي تري دربارة آن موضوع بخوانيد .

راهكار ۳۱

مطالب مربوط به آنها را در روزنامه بخوانيد مخاطب بعدي شما يك گلف باز , يك دونده ,يك شناگر , يك موج باز يا يك اسكي باز است ؟ آيا در احتماعاتي شركت مي كندي كه اعضاي آن را حساب داران يا بودايي هاي چيزي ميان اين دو تشكيل مي دهند؟ هر ماه مجلات بيشماري دربارة هر موضوعي كه تصور كنيد به چاپ مي رسند . شما مي توانيد با مطالعة آنها اطلاعات لازم را براي اينكه در هر جمعي احساس خودي بودن كنيد , به دست آوريد . دربارة آداب و رسوم مختلف مطالعه كنيد . تصور كنيد, مي خواهيد به يك مسافرت كاري خارج از كشور برويد . اولين كاري كه انجام مي دهيد چيست ؟ گرفتن گذرنامه و واژه نامة مكالمات روزمرة ان كشور , اين طور نيست ؟ ولي اكثر ما چيزي را فراموش مي كنيم كه اغلب پيامدهايي را هم به دنبال دارد , كتابي دربارة سنت هاي بين المللي . براي اين كه بتوانيد در هر جمعي و در هر جاي اين كرة خاكي يك فرد آشنا باشيد, دربارة اداب و رسوم ملل ديگر مطالعه كنيد تا ببينيد چه قدر با اين سنت ها آشنايي داريد .

 راهكار ۳۲

دربارة آداب و رسوم مختلف مطالعه كنيد قبل از آن كه وارد خاك يك كشور بيگانه شويد , كتابي دربارة آداب و رسوم آن جا بخوانيد . قبل از آن كه با كسي دست بدهيد , هديه اي به تقديم كنيد , رفتار خاصي بروز دهيد يا از كسي تعريف كنيد , دربارة آن تحقيق كنيد زيرا يك اشتباه ممكن است , كل سفرتان را خراب و بي فايده كند .

فصل 6

با همه به خوبي ارتباط برقرار كنيم بياييد به مسئلة خودي بودن در يك جمع , عميق ترنگاه كنيم . اين بار به بررسي اين موضوع مي پردازيم كه چه طور مي توانيم مسائلي جدي تر از تجارب خود را با مخاطب مان مطرح كنيم . مسائلي مثل عقايد و ارزش هاي زندگي . بدون شك ثابت شده , كه مردم با كساني كه در زندگي داراي ارزش هاي يكساني هستند , چه در دوستي و چه در محيط كار , راحت تر ارتباط برقرار مي كنند . اين 5 روش به شما كمك خواهد كرد تا بتوانيد با هر كسي كه مي خواهيد ارتباطي نزديك برقرار كنيد . شما مي توانيد با استفاده از اين شيوه ها علاوه بر ايجاد ارتباطي نزديك با مشتريان , همكاران , دوستان و كسي كه با او رابطة عاطفي برقرار كرده ايد , با ساير افراد نيز از هرنژاد و آييني , همدلي و همفكري پايداري داشته باشيد . بدين ترتيب آنها هم ارتباطي نزديك با شما برقرار مي كنند كه در غير اين صورت ايجاد نمي شد . دنباله رو باشيد درست مثل پرندة كوچكي كه بال هاي خود را سريع تر از يك عقاب در حال پرواز به هم مي زند , افراد مختلف روش هاي متفاوتي در زندگي دارند. مثلاً مردمي كه در حومة شهرها زندگي مي كنند عادت دارند با فاصلة بيشتري از هم بايستند, در حالي كه زندگي شهر نشيني سبب مي شود كه افراد به طور معمول در ترن ها و اتوبوس هاي شلوغ در فاصلة نزديكي از هم قرار بگيرند .افراد ماهر در ارتباطات اجتماعي مي دانند كه حركات شان بايد مثل مشتريان و مراجعان شان باشد . مردم با افرادي كه شبيه به خودشان حركت مي كنند احساس راحتي بيشتري خواهند كرد .

 راهكار ۳۳

دنباله رو باشيد به مردم نگاه كنيد . به حركات آنها توجه كنيد . حركات كوچك ؟ حركات بزرگ ؟ , سريع ؟, ارام ؟, شتاب زده ؟, بي ثبات ؟ , پخته ؟, خام ؟, شيك ؟, و مرخرف ؟تصور كنيد فردي كه با او صحبت مي كندي مبي رقص شماست . آيا به سبك جاز تعليم مي دهد ؟ آيا باله درس مي دهد ؟ بدن او رانگاه كنيد وروش حركات او را تقليد كنيد . اين كار باعث مي شود طرف صحبت شما به طور ناخودآگاه احساس راحتي كند . آيا تا به حال براي تان اتفاق افتاده كه با كسي مشغول صحبت باشيد و بعد از چند دقيقه به خودتان بگوييد :« چه قدر مثل من فكر مي كند! مثل اين كه ما روي يك طول موج قرار گرفته ايم . » اين احساس فوق العاده اي است , درست مثل عاشق شدن . آيا مي خواهيد تخته موجي جادويي داشته باشيد كه با آن بتوانيد هر وقت اراده كرديد روي طول موج هر كسي كه مي خواهيد , بپريد؟ اين تخته موج همين جا است , ابزاري زباني كه به وسيلة آن مي توانيد با هر كسي كه مي خواهيد ارتباطي نزديك برقرار كنيد . من اين تكنيك را بازتاب مي نامم, چون در اين روش شما عين كلمات طر مقابل تان راتكرار مي كنيد .

راهكار ۳۴

بازتاب بازتاب عملكردي زباني و ساده است كه تأثيرات نيرومندي را به دنبال دراد. به حرف هاي طرف مقابل دقت كنيد , به اسامي , افعال , حروف اضافه و صفتي كه به طور معمول به كار مي برد و سعي كندي بازتاب آنها باشيد . شنيدن كلمات مورد استفادة او از زبان شما , باعث ايجاد ارتباطي نزديك مي شود. به اين ترتيب او احساس خواهد كرد ارزش ها , ديدگاه ها , علائق و تجاربش با شما مشترك است . ازكلماتي حاكي از همدلي استفاده كنيد . وقتي به صحبت هاي كسي گوش مي كنيم , اغلب براي نشان دادن توجه و دقت از آواهايي مثل « اوم » يا « آها» استفاده مي كنيم . استفاده از اين صداها بهتر از اين است كه در سكوت به طرف مقابل خيره شويم . با اين حال افراد ماهر در ارتباطات اجتماعي از اين روش استفاده نمي كنند . سعي كنيد به جاي گفتن « آها» , كلماتي حاكي از درك و همدلي به كار ببريد . اين كلمات ساده , كوتاه و حمايت كننده اند , مثل :« واقعاص جالب است .» وقتي شما به جاي استفاده از آواهاي مختلف از جملاتي كامل استفاده كنيد , شنونده توجه و درك شما را بيشتر احساس مي كند.

راهكار ۳۵

از كلماتي حاكي از همدلي استفاده كنيد نا آگاهانه « اوهوم » و « آها» بر زبان نياوريد . براي نشان دادن درك خود از جملات كامل استفاده كنيد . جملاتي مثل : « فهميدم منظورت چيست .» يا از عباراتي احساسي مثل : « واقعاً جالب بود . »همدلي شما شنونده را مجذوب و ترغيب به ادامة صحبت خواهد كرد . البته اين كار هم راهي دارد. شما براي استفاده از عباراتي مانند: همدلانه و متفكرانه بايد آنها رااز قبل شنيده باشيد! زودتر از موقع از كلمة « ما » استفاده كنيد با چند دقيقه گوش كردن به حرف هاي دو نفر , به راحتي مي توانيد اطلاعات زيادي , دربارة روابط آن دو كسب كنيد. مي توانيد حدس بزنيد كه دوستان قديمي هستند يا تازه با هم آشنا شده اند . يا اين كه زن و شوهر يا از هم بيگانه اند. چه طور ؟روند مكالمه بر حسب نزديكي ارتباط , كاملاً مشخص مي شود . به اين قسمت توجه كنيد :نوع اول : حرف هاي كليشه اي . وقتي دو غريبه با هم حرف مي زنند حرف هاي كليشه اي ردو بدل مي كنند . مثلاً وقتي دربارة هوا صحبت مي كنند يكي به ديگري مي گويد : « امروز چه هواي آقتابي دلنشيني داريم . » نوع دوم : واقعيات . افرادي كه يكديگر ار مي شناسند ولي به تازگي با هم آشنا شده اند, معمولاً دربارة واقعيات صحبت مي كنند:« مي داني جو, امسال تعداد روزهاي آفتابي دو برابر سال گذشته است . » نوع سوم : احساسات و سؤالات خصوصي . وقتي رابطة دوستي بين دو نفر ايجاد مي شود , آنها معمولاً احساسات خود را مطرح مي كنند, حتي دربارة مسائل يكنواختي مثل هوا: « خداي من , جرج , چه قدر اين روزهاي آفتابي را دوست دارم . » نوع چهارم : جملات توآم با « ما » . اين نوع معمولاً مختص دوستان نزديك يا دلدادگان است . در اين سطح حرف هاي غني تر از واقعيات و نزديك تر از احساسات مبادله مي شود: جملات توآم با ما . دوستان نزديكي كه در اين سطح دربارة هوا حرف مي زنند مي گويند :« اگر اين هوا همين طور باشد تابستان خوبي خواهيم داشت » و دلدادگان مي گويند :« اگر هوا به همين نحو ادامه پيدا كند , مسافرتي عالي در پيش خواهيم داشت . » روشي كه به آن اشاره مي كنيم از همين نوع سرچشمه مي گيرد . كافي است از كلمة «ما » زودتر از موقع استفاده كنيد . شما مي توانيد با استفاده از اين كلمه كاري كنيد , كه مشتري , دوست آينده, يا حتي يك غريبه احساس كند از قديم با شما آشنا بوده است . از آن استفاده كنيد تا كسي كه دوستش داريد با شما احساس يگانگي و تفاهم كند . در مكالمات عادي , نوع اول ودوم را حذف كنيد  و مستقيماً به سراغ نوع سوم و چهارم برويد .

راهكار ۳۶

استفاده از كلمة « ما » زودتر از موقع كاري كنيد تا كسي كه چند دقيقه اي بيشتر نيست با او آشنا شده ايد: با شما احساس راحتي كند . پيشينه ها ذهني او را با حذف نوع اول و دوم و استفاده از نوع سوم و چهارم تغيير دهيد. با استفاده از كلمات جادويي ما, براي ما و مال ما , احساس دوستي و نزديكي برقرار كنيد . خاطرات فوري دوستان , عشاق , شركاو همكاران صميمي چه وجه مشتركي با هم دارند؟خاطرات . به اين روش توجه كنيد . با استفاده از آن مي توانيد كاري كنيد , كسي كه به تازگي با او آشنا شده ايد احساس كند سال هاست شما را مي شناسد . با هر كسي كه دوست داريد, جزئي از زندگي شخصي يا حرفه اي آيندة شما را تشكيل دهد, به دنبال دقايق خاص باشيد . بعد از آنها استفاده كنيد .

راهكار ۳۷

خاطرات فوري وقتي با دوست جديدي ملاقات مي كنيد كه مايل ايد با او ارتباط نزديك تري داشته باشيد , به دنبال دقايق خاصي باشيد كه در اولين ملاقات با هم داشته ايد, با چند جمله آن دقايق توآم با لبخند و احساسات گرم را تداعي كنيد. حالا شما هم مثل دو دوست قديمي با هم خاطراتي داريد , خاطراتي فوري . 

 فصل 7 

دوستي هايي واقعي و پايدار ايجاد كنيمدوستان واقعي كساني هستند كه زندگي شان با سرگذشت و خاطراتي مشترك سپري شده باشد . كساني كه از يكديگر چيزي دريافت كرده باشند . اين مي تواند هر چيزي باشد . شايد اين چيز , دانشي جديد باشد . آنه نين در يكي از نوشته هاي خود چنين مي گويد : « هر دوست , مظهري از خلق دنيايي جديد در وجود ماست , دنيايي كه تا قبل از دوستي با او وجود نداشت , و تنها با اين پيوند است كه دنياي جديد دورن ما زاده مي شود. » يا شايد هم خودشناسي باشد “ همان طور كه در اين جمله آمده :« دوست قديمي , بهترين آينه انسان است . » (جرج هربرت )شايد هم كمكي براي رشد انسان . همان طور كه هنري فورد گفته است :« بهترين دوست من كسي ايت كه بهترين ها را در من بيدارمي كند .» شايد آن چيزي كه روزهاي شما رادلنشين تر مي كند . جان لوبوك مي گويد:« دوست مانند يك روز آفتابي است كه روشنايي خود را همه جا پخش مي كند»علت دوستي شما هر چه باشد , حتماً چيز با ارزشي به او بخشيده  و در برابر نيز چنين چيزي رادريافت كرده ايد . بريا داشتن يك دوست خوب , شما هم بايد دوست خوبي باشيد . استعدادهاي خود را پرورش دهيد اگر قرار بود واقعياتي را دربارة دوستي روي يك لوح حك كنيد , اولين فرمان اين بود:« براي اين كه چيزي را از يك دوست دريافت كنيد بايد چيزي براي دادن داشته باشيد . » اگر مي خواهيد دوستاني پويا به سوي خود جذب كنيد , بايد به رشد خود ادامه دهيد . كسالت و بي حوصلگي زماني آغاز مي شود كه افراد قابل پيش بيني مي شوند. اين موضوع در دوستي يك واقعيت است : شما منافعي را با يكديگر مبادله مي كنيد , اين منافع مي توانند به سادگي دلنشيني روزهاي تان باشند , يا گشودن دريچة دنيايي جديد به روي يكديگر .

راهكار ۳۸

استعدادهاي خود را پرورش دهيد براي جذب دوستان بيشتر و يا بر اي اين كه دوست بهتري باشيد, آگاهانه استعدادها و قرايج خود را در همة زمينه ها پرورش دهيد , زمينه هايي مثل : دانش و معلومات عمومي , امور مالي , شهرت و اعتبار , ظاهر و مهم تر از همه ويژگي هاي شخصيتي . روش هايي براي نشان دادن محبت و علاقه به يك دوست بعضي اوقات گفتن اين كه « تو براي من بسيار با ارزشي » به يك دوست , دشوارتر از گفتن « دوستت دارم » به كسي است كه او را واقعا دوست داريد . در اين جا به چند روش كه با استفاده از آنها مي توانيد به دوست تان نشان دهيد كه چه قدر وجود او براي شما ارزشمند است , اشاره مي كنيم .

راهكار ۳۹

اورا غافلگير كنيد دوست خود را با يك برنامة جالب غافلگير كنيد تا به اين وسيله احساس خود را به او نشان دهيد . مثلاً مي توانيد بليط يك مسابقة ورزشي يا كنسرت مورد علاقة او را برايش تهيه كنيد . يا مي توانيد روزي را به همراه او به انجام فعاليت هاي مورد علاقه اش بپردازيد . دوست شما بدون شك تحت تأثير اين توجه و محبت شما قرار خواهد گرفت و از اين كه اين برنامه , تنها خاص او بوده , بسيار هيجان زده خواهد شد .

راهكار ۴۰

هدايايي كوچك براي يك دوست به دوستان و همكاران تان و كساني كه به ادامة دوستي با آنها علاقه داريد , هدايايي كوچك بدهيد تا به آنها نشان دهيد براي تان اهميت دارند. هدايايي كوچك از سفر به كشورهاي مختلف مي تواند نشان دهندة اين باشد كه شما به فكر آنها بوده ايد و اين بسيار بهتر از كارت پستالي است كه در واقع فرستادن آن يعني:« ها ها , نگاه كن ببين من كجا هستم و تو نيستي .» از دوستان خود حمايت كنيد مارتين لوتركينگ همين كار را انجام داد . جان ارك هم به همين طريق عمل كرد . جوليوس سزار هم همين طور . همة ما ميتوانيم با پيش قدم شدندر كارهاي كوچكي كه معتقديم بايد در حق دوستان و افراد مورد علاقة خود « و همة مردم كشورمان » انجام دهيم . يك قهرمان باشيم .

راهكار ۴۱

از دوستان خود حمايت كنيد وقتي از صميم قلب به صحت كاري اعتقاد داريد , بخصوص اگر اينكار در مورد مردم « اعم از اقليت يا اكثريت » باشد , براي انجام آن پيش قدم شويد . خواه اين كار اقدام مهمي دربارة روابط نژادي باشد و خواه كار ساده و پيش پا افتاده اي در يك مدرسه يا دانشگاه . هميشه اولين نفري باشيد كه به حمايت از دوستان نان بر مي خيزيد . بدون شك علاقه و احترام آنها نسبت به شما به خاطر اين كار افزون تر خواهد گشت . ولي بيش از همه , علاقة شما به خودتان بيشتر مي شود و اين اولين گام براي مورد علاقه و توجه واقع شدن است. با افراد جذاب هم صحبت شويد مطالعات نشان داده اند كه افراد جذاب وبرجسته , هميشه تنها مي مانند , چون ديگران خود را در خور معاشرت با آنها نمي دانند. پس امتحان كنيد . اگر دوست داريد با فردي جذاب و كامل دوستي كنيد , تمايل خود را به او نشان دهيد . بيش از آنچه تصور مي كنيد احتمال موفقيت داريد . اگر هم موفق نشديد چيزي را از دست نداده ايد , حدالق ديگر در برابر افراد عادي دست و پاي خود را گم نمي كنيد !

راهكار ۴۲

با افراد جذاب هم صحبت شويد حتماً اين كار را انجام دهيد! هرگز فكر نكنيد كه شانس تان در هم صحبت شدن با جذاب ترين افراد ضعيف است . آنها را هدف خاص در دوستي خود قرار دهيد . جرأت متفاوت بودن داشته باشيد در قديم در كلاس هاي درس به همه ياد مي دادند كه چگونه ط مثل ديگران » عمل و « هماهنگ » رفتار كنند .ولي امروزه , همگان , مرد يا زني كه شهامت متفاوت بودن را داراست , تقدير و تحسين مي كنند . كسي از برتري هاي خود آگاه است و آنها را در زندگي به كار ميگيرد و شان مي دهد , قادر است همه را مجذوب خود كند .

 راهكار ۴۳

جرأت متفاوت بودن داشته باشيد برتري ها و تفاوت هاي خودرا دريابيد و آنها راپرورش دهيد . اگر تفاوتي با ديگران داريد, آن را نشان دهيد!دوستاني از همه رنگ بيشتر افراد نمي دانند , كسي كه در جمعي از مليت ها  ونژادهاي مختلف قرار گرفته , چه قدر ممكن است احساس تنهايي كند . فرقي نمي كند كجا زندگي كنيد , تجربة سياه بودن , اسپانيايي بودن‌,آسيايي بودن و شنيدن جملاتي مثل « زبان اول تو زبان دوم من است » بسيار متفاوت است. خوشبختانه اگر با كسي دوست شويد كه در دنياي امروز لهجة نامأنوسي دارد ,هيچ كس اعتراضي نمي كند , بلكه همه شما را تحسين مي كنند كه دست به كاري زده ايد كه متأسفانه همه فقط حرف آن را مي زنند .

راهكار ۴۴

دوستاني از همه رنگ دوستي با افرادي از فرهنگ هاي مختلف درك و فهم را از دنيا گسترش مي دهد. فرقي نمي كند كه پوست شما سياه , سفيد, قهوه اي يا زرد باشد . دوستاني از رنگ ها و فرهنگ هاي متفاوت انتخاب كنيد .

فصل 8

چه طور عشقي ماندگار ايجاد كنيم و درحفظ آن بكوشيم ما تنها به اين دنيا قدم مي گذاريم . در محدوه اي كه ذهن و بدن ما براي تنها بودن مشخص كرده , زندگي مي كنيم وسرانجام به تنهايي از اين وجود خاكي خارج مي شويم . در اين ميان اگر دو موجود تنها بتوانند با هم پيوند و همدلي برقرار كنند, به شادي واقعي دست يافته اند . ولي عشق واقعي موهبتي نيست كه از ابتداي تولد براي ما مقدر شده باشد . عشق را هم مثل بسياري از موهبت هاي ديگر بايد به دست آورد و براي كسب و حفظ آن نياز به روش هايي خاص داريم !همه جا به ظاره خود توجه كنيد اولين نگاه از قدرتي حيرت انگيز برخوردارد است. مسير اين نگاه از چشمان شما به چشمان او تصويزي سوزان است و خاطرة آن مي تواند براي هميشه زنده و شعله ور باقي بماند . يك سؤال بزرگ در اين جا مطرح مي شود : چرا افرادي كه به دنبال عشق هستند  براي حاضر شدن در سرقرار اين همه وقت را صرف جذاب تر كردن خود مي كنند, ولي وقتي مي خواهند سگ خود را به دامپزشكي ببرند اين كار را نيم كنند؟ شما قبل از اولين قرار ملاقات , تأثيري را كه بايد روي شكار خود بگذاريد, گذاشته ايد . اين كه در اولين قرار ملاقات چه طور به نظر برسيد مهم است. ولي اهميت اولين نگاه مسلماً بيشتر خواهد بود .

 راهكار ۴۵

همه جا به ظاهر خود توجه كنيد آقايان , اين بدان معنا نيست كه براي روزنامه خريدن هم كت و شلوار بپوشيد. خانم ها, شما هم نيازي نيست بر اي بيرون برن سگ خود از خانه قشر ضخيمي از ريمل روي مژه هاي خود بماليد , بلكه منظور اين است كه هر وقت سر قرار ملاقات با فرد مورد نظر خود حاضر مي شويد , در آراستگي لباس و ظاهر خود سعي بسيار كنيد . به دنبال كسي بگرديد كه شبيه شما باشد منظور من به هيچ وجه اين نيست كه در مهماني هاخط كشي با خود برداري و مثلاً نرمة گوش , انگشت و فاصلة ميان چشمان فرد مورد نظر خود را اندازه بگيريد . ولي اجازه بدهيد موقتاً جملاتي را كه مي خواستم دربارة دوستي , عشق و تفاوت به شما بگويم كنار بگذارم و مسئله اي را كه از نظر علمي به اثبات رسيده مطرح كنم : اگر با كسي كه شبيه شماست طرح دوستي بريزيد, احتمال اين كه عاشق شما شود چهار برابر افزايش مي يابد .

راهكار ۴۶

به دنبال كسي بگرديد كه شبيه شما باشد اگر جداً مي خواهيد كسي عاشق شما شود , به دنبال كسي باشيد كه شبيه شماست . از جاي خود بلند شويد حالا به جنبة عملي مسئله مي پردازيم . چه طور مي خواهيد عشق رادر رگ هاي كسي جاري كنيد كه هيچ شباهتي به شما ندارد؟ خب , ممكن است مضحك به نظر برسد ولي بايد بگويم كه : « بايد با او قرار ملاقات بگذاريد» قبل از خواندن ادامة مطلب , فهرستي از پنج كار يا فعاليت بيرون از خانه را كه واقعاً از انجام آنها لذت مي بريد, تهيه كنيد . منظور از بيرون از خانه , خارج از خانة خودتان است ,ولي مي تواند در محيط سرپوشيدة ديگري مثل سالن اسكواش يا سخنراني باشد . حالا خود را متعهد كنيد كه هفته اي يكبار و به تنهاي به جايي برويد كه  افراد همفكر و همسيلقة شما در آن جمع حضور داشته باشند . اگر واقعاً به دنبال يافتن عشق در مكان مناسبي هستيد , هفته اي دوبار اين كار را انجام دهيد .

راهكار ۴۷

هفته اي يكبار به تعهدتان عمل كنيد براي اين كه بتوانيد فرد مناسبي را پيدا كنيد هفته اي يكبار به جلسات يا مسابقات مورد علاقة خود برويد . و اين فقط در صورتي است كه در اين باره ترديد داشته باشيد . اگر واقعاً در يافتن عشق جدي هستيد , هفته اي دو بار به اين گونه جلسات برويد .  

  راهكار ۴۸

جلب نظر مبتكرانه عشق را به حال خود رها نكنيد . اگر مي دانيد كه شخص مورد نظرتان كيست , پيشاپيش با جمع آوري اطلاعاتي دربارة مسائل مورد علاقة او , خود را در موقعيت برتر قرار دهيد .

راهكار ۴۹

در اولين ملاقات خود دلهره و هيجان ايجاد كنيد وقتي مي خواهيد براي اولين بار با فرد مورد نظر خود قرار ملاقات بگذاريد , سعي كنيد بفهميد چه چيزهايي او را هيجان زده مي كند. بعد برنامه اي بريزيد كه احساسات او را تحريك كنيد. اين كار مهارت زيادي نمي خواهد , تنها كمي هيجان مي تواند بسيار محرك , واقع شود. مي توانيد برنامه ريزي كنيد كه به اسب سواري يا موج سواري برويد . اگر اين نوع فعاليت هاي بدني باعث خستگي شما مي شود مي توانيد فيليم مهيج يال ترسناك يا به يك كنسرت مشهور برويد . البته بعد از آن مي توانيد براي شام خوردن بيرون برويد و دربارة تجربة هيجان انيگزي كه با هم داشتيد گفت و گو كنيد . سعي كنيد اولين قرار ملاقات تان تجربه اي پر شور باشد و مطمئن باشيد كه فر مرد نظرتان نيز در برابر , احساساتي پر هيجان و آتشين را به شما منتقل خواهد كرد!كمي اغراق مي تواند بسيار محرك باشد آقايان محترم , فكر نكنيد كه كمي اغراق در تعريف از فرد مورد نظرتان يا استفاده از حملات رمانتيكم و شاعرانه فقط به نفع طرف مقابل است . زنان معمولاً نمي توانند در برابر مرداني كه در چنين هنري مهارت دارند , مقاومت كنند. فكر مي كنيد چرا مردان ايتاليايي مشهورند؟ ساده است . چون مي دانند چگونه اززن مورد نظر خود تعريف كنند . آنها مي دانند كه استفاده از كمي شعر و ادبيات در جملات شان چه تأثير عميقي بر جاي مي گذارد .

راهكار ۵۰

كمي اغراق , مي تواند بسيار محرك باشد فيلمهاي ايتاليايي تماشا كنيد. رمان هاي زنانه بخوانيد . شعرهاي انگليسي را مطالعه كنيد ... « چه طور ميتوانم عشقم را به تو ثابت كنم؟ بگذار راه هاي آن را برايت بشمارم ...»« عشق من مثل يك گل سرخ , قرمز و آتشين است ...» حالا مي دانيد چه بايد بكنيد . اگر مي خواهيد از زيبايي دوست خود تعريف كنيد يا به همسر خود كه 50 سال است با او زندگي مشرتك داريد بگويي دوستش داريد, از كلماتي استفاده كنيد كه در شعرها و ترانه ها به كار مي روند . احساسات خود را غزل گونه ابراز كنيد . اگر نتيجة آن حتي مضحك هم به نظر رسد مهم نيست , او قدر تلاش شما را ميداند . آتش عشق را گرم نگاه داريد عشق جاده اي دو طرف است و اگر محبت شما نسبت به فرد مورد علاقه تان كم رنگ شود , به سختي مي توانيد او را در كنار خود نگاه داريد . در اين جا به گردي اشاره مي كنيم كه با استفاده از آن مي توانيد عشق و علاقة خود را به فرد مورد نظرتان حفظ كنيد , چون او هم مطابق ميل شما رفتار خواهد كرد . به او بگوييد چه چيزهايي را دوست داريد, بعد با تحسين و قدرداني , او را تشويق كنيد كه همان طور باشد كه شما مي خواهيد , و باز هم تحسين و قدرداني را فراموش نكنيد . مثلاً به او بگوييد:« خطي كه موقع خنديدن بر بيني ات نقش مي بندد دوست دارم . » يا بگوييد:« چه باور كني و چه نكني , يكي از چيزهايي كه در مورد تو دوست دارم هنگامي است كه پيشنهاد مي كندي ظرف ها را بشويي . »بگوييد:« من نيروي تو را در برابر مشكلات تحسين مي كنم . »

راهكار ۵۱

آتش عشق را گرم نگاه داريد براي اين كه عاشق بمانيد و در نتيجه فرد مورد نظرتان هم عاشق شما باقي بماند,: او را به آنچه در وجودش دوست داريد و مي پسنديد ترغيب كنيد . به چيزهاي كوچك يا بي اهميتي كه دربارة او دوست داريد فكر كنيد . بعد در لحظاتي دور از انتظار , دربارة آنها با او صحبت كنيد. او نمي تواند فكر شما را بخواند . تنها گفتن « دوستت دارم » كافي نيست , بايد علت آن را هم به او بگوييد . تير عشق خود را با نكاتي از اين كتاب ياد گرفتيد آغشته كنيد . ولي در حالي كه شكار خود را هدف گرفته ايد , ذوق هنري , خلاقيت و جادوي عشق را هم فراموش نكنيد . با مطالعه و تمرين شگردهاي اين كتاب كاري كنيد كه فر مورد نظرتان عاشق شما شود . ولي وقتي زمان آن فرا رسيد, خود را وقف آن كنيد . به نداي قلب تان گوش بسپاريد و به آن عمل كنيد . موفق باشيد
 
 http://www.sadaghat.org/content/view/194/201/


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۶:۵۲ ] [ مشاوره مديريت ]


مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۲۳- نفوذ در دل ها ، محبوبيت ، جذب مخاطبان ۱

چگونه مردم را به خود جذب كنيم ؟ (۲)


تنظيم زبان براي اين كه به جاي جيحه دار كردن احساسات كسي ، او را درك كنيد ، يا به جاي شكست خوردن در حرفه اي ، موفق شويد ، بايد به تفاوت هايي كه ميان روش هاي صحبت كردن زنانه و مزدانه وجود دارد توجه كنيد . اين تفاوت ها باعث سردرگمي مردان و آشفتگي زنان مي شود . براي كاهش اين آشفتگي در اين جا به چند قانون كوتاه اشاره مي كنيم .

راهكار ۱۲

( براي مردان ) هميشه ،وقتي با زنان صحبت مي كنيد ..هر كار يا درخواستي را ، با جملاتي ملايم مطرح كنيد ،مثل : « مي شود ، خواهش كنم كه ... ؟ » آيا ممكن است كه .. »صحبت هاي عقلاني و منطقي را به حداقل برسانيد و سعي كيند احساسي بر خورد كنيد ، مثل : « خوشحالم كه / واقعاً متأثر شدم كه / ناراحت شدم / مشتاقم كه ... »براي اين كه دربارة موضوع مورد بحث نظر او را جويا شويد ، در پايان جملات خود از عباراتي مثل : « تو چه طور ؟ » و « تو چه فكر مي كني ؟ » ، استفاده كنيد .حتي گاهي كلمة « متأسفم » را به حرف هاي خود اضافه كنيد . 

 راهكار ۱۳

( براي زنان ) طرف صحبت خود رادر نظر بگيريد هميشه در هنگام حرف زدن با مردان :صداي خود را پايين بياوريد ، حاشيه نرويد ، كمتر درنگ كنيد و آنه را كه قبلاً درباره اش فكر كرده ايد ، بر زبان آوريد .ازهمان ابتدا بهاصل مطلب برويد ، براي خوشامد ، آنها مقدمه چيني نكنيد ، عباراتي مثل : « ببخشيد كه مزاحم شدن ولي ... » يا « مي دانم سؤال احمقانه اي است ، ولي ... » ، را حذف كنيد .استفاده از عبارات احساسي را به حداقل برسانيد و سعي كنيد با استدلال و منطق صحبت كنيد .همة عبارات پاياني و اضافي را حذف كنيد .هرگز عذرخواهي نكنيد، مگر اين كه واقعاً لازم باشد .دست دادن به شيوة پنج ستاره وقتي شما دست خود را براي اين كه با كسي دست بدهيد ، دوستانه پيش مي بريد ، در واقع هزاران پيام ناخودآگاه ارسال و دريافت مي كنيد .با توجه به اين پنج نكته مطمئن باشيد ، كه تأثير مثبتي را بر طرف مقابل خود مي گذاريد .

راهكار  ۱۴

دست دادن به شيوة پنج ستاره درهنگام دست دادن حتماً :1.       ابتدا با چشمان خود تماس برقرار كنيد .2.       با پردة ميان انگشتان تماس برقرار كنيد ( فرض كنيد دست شما ، مانند پاي اردك است . پرده قسمتي است كه ميان انگشتان اردك قرار دگرفته است . در مورد شما ، پرده ، ميان شست و انگشت اشارة شما قرار دارد . دست خود را آن قدر در دست طرف مقابل پيش ببريد كه پردة ميان انگشتي شما به نشانة دوستي ، بر پردة ميان انگشتي طرف مقابل تان فشار آورد .)3.       فشار خفيفي بر استخوان هاي پشت دست طرف مقاب وارد كنيد . 4.       كف دست هاي شما بايد به اندازه اي به هم نزديك باشد , كه يك تيله در ميان دست شما و مخاطب تان قرار بگيرد . 5.       كف دست هاي شما نسبت به زمين بايد در حالت عمود قرار بگيرد.( اگر در هنگام دست دادن , دستان خود را طوري پيش ببريد كه بند انگجشتان شما از هم شوده و كف دست تان رو به پايين قرار گرفته باشد , بدين معني است «شما برتر هستيد » و اگر كف دست تان رو به بالا باشد , حالت خواهش و نياز را تداعي مي كند . ) فصل 3چه طور مي توانيم در اولين برخورد تأثير بگذاريم وادر جايي شده ايد . در مهماني يا جلسة كراي , به كسي معرفي مي شويد . با او دست مي دهيد, نگاه تان با هم تلاقي مي كند … و ناگهان هر چيزي را كه از قبل مي دانستيد فراموش مي كندي و قدرت تفكرتان را از دست مي دهيد . براي شكستن ايت سكوت آزاد دهنده به دنبال موضوعي براي صحبت مي گرديد , ولي موفق نمي شويد , در اين هنگام نگاه فرد جديدي كه با او آشنا شده ايد به سمت ديگري معطوف مي شود . همان طور كه اولين نگاه بايد چشم نواز باشد ، اولين گلمات هم بايد گوش نواز باشند . زبان شما مانند فرشي است كه براي استقبال از مخاطب تان كلمات « خوش آمديد » يا « برو گم شو ! » روي آن به طور برجسته سافته شده است . براي اين كه از طرف صحبت تان اسقبال خوشايندي به عمل آوريد ، بايد ياد بگيريد كه چه طور با عبارابتي كوتاه باب سخن را با اوبگشاييد .مطابق حالت روحي طرف مقابقل حرف بزنيد اولين كاري كه انجام دهيد ايت است كه لحن حرف زدن خود را با حالت روحي طرف مقابل هماهنگ كنيد ، حتب تنها براي يك يا دو جملة آغازين . گپ زدن براي گشايش باب سخن ، بازي با كلمات يا حرف زدن دربارة واقعيات نيست . مثل موسيقي وملودي است . حرف هاي اوليه براي اين است كه طرف مقابل با شما احساس راحتي كند . درست مثل صداهايي كه در گروه هاي كر يا آوازهاي كودكانه در كنار هم قرار مي گيرند .كساني كه در برقرار كردن ارتباط مهارت كافي دارند ،لحن صحبت خود رابا حالت روحي در شنودنده هماهنگ ميك نند ، و اگر براي چند دقيقه به آن ادامه دهند ، درست مثل نت هاي هماهنگي كه درنواختن يا تكرار مي شوند .

راهكار ۱۵

مطابق حالت روحي طرف مقابل حرف بزنيد قبل ازاين كه كلامي بر زبان آوريد ازشنوندة خود « تست صدا » بگيريد تا به حالت روحي او پي ببريد .يك « عكس روحي » از او بگيريد تا ببينيد ، شنوندة شما سرحال ، بي حوصله ، عصباني يا ناراحت است .اگر مي خواهيد مردم به حرف هاي شما توجه كنند ، بايد حتي براي چند دقيقه ، مطابق حالات روحي آنها حرف بزنيد .ملال آور ولي با احساس مردم اغلب از من سؤال مي كنند : « چه حرف هايي براي شروع صحبت مناسب است ؟ » اگر چه كمي مأيوس كننده است ولي به آنها مي گويم « هر موضوعي مي تواند مناسب باشد ! » چون جرف زدن از هرموضوعي ، تا زماني كه توأم با احساس باشد و بتواند به مخاطب شما آرامش دهد ، مي تواند مناسب باشد .چه طور ، كاري كنيم كه طرف مقابل احساس راحتي و آرامش كند ؟ او را متقاعد كنيد ، كه مورد قبول شماست و اين كه هيچ تفاوتي  با هم نداريد . با اين كار ، ديوارهاي ترس ، بدگماني و بي اعتمادي را فرو مي ريزيد .

 راهكار ۱۶

ملال آور ولي با احساس آيا از بيان كلمات خود احساس نگراني مي كنيد ؟ ناراحت نباشيد ، چون 80 درصد از اولين تأثيري كه بر شنوندة خود مي گذاريد ، به كلمات شما ربطي ندارد . تقريباً هر حرفي كه در ابتداي آشنايي مي گوييد مي تواند مناسب باشد . هر اندازه هم ،كه موضوع انتخابي شما ملال آور باشد ، اگر آن را با اقتدار ،مثبت و در عين حال با احساس بيان كيند ، فرد مقابل به همكلام شدن با شما علاقه مند مي شود . براي بيان حرف هاي پيش پا افتادة خود شهامت به خرج دهيد . به ياد داشته باشيد كه لحن شما ، بيش تر از موضوعي كه براي صحبت انتخاب مي كنيد ، مؤثر خواهد بود .هميشه يك « اين چيه » به همراه داشته باشيد .آيا هنوز براي نزديك شدن به فردي غريبه احساس ضعف م كنيد ؟ استفاده ازاين روش هاي آسان به شما كمك خواهد كرد كه با ديگران به راحتي بر خورد كيند .اين چيست ؟ « اين چيه يا چيست ؟» وسيله اي غيرمعمولي است كه مي پوشيد يا با خود حمل مي كنيد ، مثل ي سنجاق سينة منحصر به فرد ، يك كيف جالب ، يك كراوات عجيب يا يك كلاه منحصر به فرد . « اين چيه ؟» چيزي است كه توجه مردم را به خود جلب مي كند و باعث مي شود به شما نزديك شوند و بپرسند ، « اوه ، اين چيست ؟» « اين چيه ؟» ، و بنا به موفقيت و شخصيت شما مي تواند بسيار ظريف و ناپيدا يا آشكار و پيدا باشد .

راهكار ۱۷

هميشه يك « اين چيه ؟» به همراه داشته باشيد هر وقت وارد جمعي مي شويد ، لباس منحصر به فرد بپوشيد يا چيزي غير عادي به همراه داشته باشيد ، تا اگر نظر كسي به شما جلب شد ، بهانه اي ، براي نزديك شدن به شما داشته باشد .« ببخشيد نمي توانم از اين چشم بردارم ... اين چيست ؟ »اون كيه ؟فرض كنيد در سرتا پاي فردي كه قصد نزديكي به او  داريد ، چز قابل توجه و غير معمولي پيدا نكرديد تا به وسيلة آن باب سخن را بگشاييد .اگر چيزي براي اظهار نظر پيدا نگرديد ، از روش « اون كيه ؟» استفاده كنيد . كافي است نزد كسي كه مهماني يا جلسه را برگزار كرده برويد و از او بپرسيد : « آن زن يا مردي كه آن جا ايستاده ، توجة مرا جلب كرده ، او كيست ؟» بعد ازاو بخواهيد شما را به او معرفي كند . همچنين ، مي توانيد اطلاعات لازم را براي اين كه به او نزديك شويد و يا با او حرف بزنيد ازصاحب مهماني بگيريد . اطلاعاتي دربارة كارها ، موضوعات مورد علاقه و عادت هاي او كسب كنيد و بعد خود را معرفي كيند .

راهكار ۱۸

اون كيه ؟اون كيه ؟ مؤثرترين روشي است كه براي برقراري ارتباط با افراد جديد پيشنهاد شده است . به سادگي از ميزبان بخواهيد شما را به او معرفي كند يا اطلاعاتي دربارة او در اختيارتان قرار دهد كه فوراً از آن طريق بتوانيد با او صحبت كنيد .كارآگاه كلمات باشيد افراد موفق هميشه مي دانند براي جذب مخاطب چه موضوعاتي را براي حرف زدن انتخاب كنند . چه طور ؟ زيرا آنها كارآگاه كلمات اند .وقتي با كسي حرف مي زيند ، گوش هاي خود را خوب باز كنيد و مثل يك كارآگاه چيره دست به دنبال سرنخ باشيد . گوش به زنگ اشاره هاي غير عادي باشيد ، مثل : مسئله اي غيرمعمول ، انحراف از موضوع اصلي ، جملات معترضه با اشاره هاي غير مستقيم به مكان ، زمان يا فردي ديگر . آن گاه بي درنگ دربارة آن سؤال كنيد ، چون ممكن است همان موضوعي باشد ، كه طرف مقابل تان به مطرح كردن آن علاقه مند باشد .فرض كيند به كسي مي گوييد : « هفتة پيش عجب باران سيل آسايي داشتيم ، اين طور نيست ؟» و او پاسخ مي دهد : « خب ، حداقل براي گياهان مفيد بود . » واضح است كه گياهان بخشي از زندگي طرف مقابل تان را تشكيل مي دهد و گرنه آن را مطرح نمي كرد . او ناخودآگاه يا نيمه آگاهانه موضوعي را كه ترجيح مي دهد دربارة آن صحبت كند به شما داده است .وقتي به اين اشارات غير مستقيم ، علاقه نشان دهيد ، در واقع صحبت را دربارة موضوع مورد علاقة فرد مقابل آغاز كرده ايد .

راهكار ۱۹

كارآگاه كلمات باشيد به حرف هاي طرف مقابل تان با دقت گوش كيند تا سرنخ هايي دربارة موضوعات مورد علاقة او به دست آوريد . اين سرنخ ها به طور يقين خود را نشان مي دهند . بعد مثل كارآگاهي كه مجرم خود را درحين صحبت غافلگير مي كند ، از سرنخي كه يافته ايد ، استفاده كنيد . به اين ترتيب شما هم مثل يك كارآگاه ماهر مي توانيد به سرنخ موضوع مورد علاقة طرف مقابل خود پي ببريد .نورافكن چرخانافراد موفق مي دانند كه اگر بيشتر گوش كنند و كمتر حرف بزنند ، اطلاعات مورد نظرشان را هب دست خواهند آورد . آنها همچنين مي دانند بهترين راه براي جذب طرف مقابل اين است كه با دقت و تمركز به حرف هاي او گوش كنند ، درست مثل اين كه نورافكني بالاي سر او روشن باشد .در اولين ملاقات ، اغلب حرف زدن دربارة كوچك ترين جزئيات زندگي فرد مقابل ، يا صحبت دربارة مهم ترين جنبه هاي زندگي شنا براي او جالب خواهد بود . اين حالت با ايجاد روابط دوستي عميق تر ، تغيير كند ، ولي اگر شما در ابتدا نسبت به حرف هاي طرف مقابل تمركز و دقت كنيد ، او بيشتر جذب شنا خواهد شد .

راهكار ۲۰

نورافكن چرخاندر ملاقات با ديگران ، تصور كنيد يك نورافكن بزرگ چرخان بين شما و او قرار دارد . وقتي شما حرف مي زنيد ، نورافكن بر شما مي تابد . وقتي طرف مقابل تان صحبت مي كند نورافكن چهرة او را روشن مي كند . اگر نوري كه از سوي نورافكن بر روي او مي تابد به اندازة كافي قوي باشد ، حرف هاي شما دربارة خودتان ديگررنگي براي طرف مقابل نخواهد دشات . هر قدر نور بيشتري بر او بتابانيد ، به نظر او جذاب تر ، جلوه خواهيد كرد .تكرار طوطي وار هر گاه متوجه شديد . كه تلاشي بيهوده براي روشن نگاه داشتن خاكستر نيم سوز سخناني هستيد ، كه رو به خاموشي است ( واگر احساس مي كنيد ، بنا به دلايل سياسي يا انسان دوستانه ، اين صحبت بايد به نحوي ادامه يابد ) ، با اين روش مي توانيد دوباره آتش را شعله ور كنيد . من به اين روش تكرار طوطي وار مي گويم ، مثل پرندة استوايي زيبايي كه تنها با تكرار حرف هاي مردم ، آنها با تكرار حرف هاي مردم ، آنها را به سادگي به خود جذب مي كند .

راهكار  ۲۱

تكرار طوطي واركاري كنيد كه هميشه حرفي براي گفتن داشته باشيد . مانند يك طوطي ، به سادگي آخرين كلماتي را كه طرف مقابل تان به زبان مي آورد ، با لحني پرسشي و همدلانه تكراركنيد . اين كار باعث مي شود توپ صحبت از سوي شما به زمين او پرتاب شود ، و به اين ترتيب تنها كاري كه بايد انجام دهيد اين است كه گوش بسپاريد .آخرين اخبار ... هرگز بدون آن از خانه بيرون برويد وقتي وارد جمعي مي شويد كه از اطلاعات گستردة قابل توجهي برخوردارند ، بايد دربارة هر موضوعي حرف بزنيد .بهترين راه براي رسيدن به هدف تان اين است كه قبل از بيرون آمدن از خانه به اخبار گوش كنيد . همة اتفاقاتي كه در دنيا رخ ميدهد ، مثل : بروز آتش سوزي ، سيل ، حوادث هوايي ، دولت هاي سرنگون شده ويا سقوط بازار سهام ، مي توانند موضوعي مناسب براي صحبت در حضور ديگران باشد .

راهكار  ۲۲

آخرين اخبار ... هرگز بدون آن از خانه خارج نشويد آخرين كاري كه بايد قبل از رفتن به مهماني انجام دهيد « حتي پس از آخرين نگاهي كه در آينه به خود مي اندازيد » اين است كه به اخبار راديو گوش كنيد يا بيشتر خبرهاي مهم روزنامه را بخوانيد . اتفاقات روز موضوعات خوبي براي گشايش باب سخن است . همچنين آگاهي ازاخبار مهم روزاقدامي ، تدافعي ، محسوب مي شود ، چون شما را از خطر پرسيدن سؤالات بي مورد دربارة موضوعات مورد بحث ديگران نجات مي دهد .

فصل 4

مثل دخترها و پسرهاي بزرگ حرف بزنيم وقتي دو ببر كه در جنگل پرسه مي زنند ، بر حسب اتفاق در جايي روبه روي هم قرار گيرند ، به هم خيره مي شوند . ميخكوب مي شوند . به طور غريزي با خود فكر مي كنند كه :« اگر نگاه هاي خيرة ما به غرش هاي زيرلب تبديل شود ، يا منجر به درگيري و حمله به يكديگر شود ، كدام يك برنده خواهيم شد ؟ ويا كدام يك از ما خواهد توانست زندگي خود را نجات دهد ؟»ببرهاي جنگ با جانداران دوپايي كه در جنگل هاي گروهي ( انفرادي يا اجتماعي ) زندگي مي كنند ، متفاوت اند . انسان ها اين روند را با نگريستن و صحبت كردن با يكديگر شروع مي كنند . در دنياي كاري ، در حالي كه به هم لبخند مي زنند و مي گويند : « چه طوري و چه كار مي كني ؟» . مثل ببرها ، از روي غريزه و در آن واحد ، حالات يكديگر را زير نظر گرفته و طرز رفتارشان را ارزيابي مي كنند .افراد موفق مي دانند ، بكارگيري مهارت هاي ارتباطي ، مي تواند هر كسي را به اوج موفقيت برساند . به اين ترتيب در حين مكالمات عادي ، يكديگر را زير نظر مي گيرند و فوراً تشخيص مي دهند كدام يك از آنها در جنگ اجتماع ، انساني قوي تر است .مهارت هاي ارتباطي صفحات بعد ، به شما اين امكان را خواهد داد كه در صعود از نردبان ترقي يك پله جلوتر از ديگران قدم برداريد .چه كار مي كني 1اولين سؤالي كه افراد ناآگاه ونامشخص در هنگام ملاقات ازيكديگر مي پرسند اين است كه : « چه كار مي كني ؟» بعد هم با نگاهي كه مي گويد :« بعد از اين كه جوابم را دادي ، قضاوتم را دربارة تو با سكوت اعلام مي كنم » ، دركمين مي نشيند .افراد توانا ومتشخص هرگز به صراحت نمي پرسند ، « چه كار مي كني ؟» زيرا آنها با رندي و زيركي بالاخره مي فهمند طرف شان چه كار مي كند . زنان و مردان زيركي كه سؤال نمي كنند ، به اصول اخلاقي و حتي معنوي پاي بندترند . سكوت آنها به اين معناست كه ،« به هر حال ، ارزش يك يا يك مرد تنها در كار و حرفة او خلاصه نمي شود .»

راهكار ۲۳

چه كار مي كني ! يكي از نشانه هاي مشخصي كه نشان ميدهد شما فرد با شخصيت و ممتازي هستيد ، اين است كه هرگز سؤال نكنيد ، « چه كار مي كني ؟ » شما سرانجام اين را خوهيد فهميد ، ولي اين دانستن نبايد به قيمت بر چست هايي مثل 1. جاسوس بي رحم 2. كسي كه از همه به عنوان نردبان ترقي استفاده مي كند 3. يا كسي كه به دنبال فساد اخلاقي زن يا شوهر ديگران است ، تمام شود .روش صحيح پس چه طور بايد فهميد طرف مقابلمان چه كار مي كند ؟ كافي است ازاين هشت كلمه استفاده كنيد : « شما بيش تر اوقات تان را به چه كاري مشغول ايد ؟»اين مناسب ترين جمله اي است كه مي توانيد به وسيلة آن كاري كنيد كه حتي يك كالبد شكاف ، مأمور ماليات يا حتي يك كارمند اخراجي هم از اين سؤال احساس ناراحتي نكند . روشي كه مادران دلسوز هميشه از ان استفاده مي كنند . روشي كه به فرد مقابل اين اطمينان را مي دهد كه زيبايي هاي دروني او براي شما مهم تر است . واژه نامة شخصي معمولاً افرادي كه با استفاده ازواژه نامة غني و سخصي خود زيركانه تر و آگاهانه تر عمل مي كنند بيشتر از سايرين مورد توجه قرار ميگيدند . اين افراد زودتر استخدام مي شوند ، سريع تر پيشرفت مي كنند و بيشتر به حرف هاي شان توجه مي شود . بنابراين افراد موفق از كلماتب غني و صحيح استفاده مي كنند و هرگز حرفي نمي زنند كه تا به جا و بي مورد به نظر برسد . جملاتي مؤدبانه و حرف هايي گهربار با كلمات متناسب از زبان شان جاري مي شود . افراد موفق همان طوركه پيراهن يا كراوات خود را با دقت انتخاب مي كنند ، در انتخاب كلمات متناسب با شخصيت وهرف شان نيز با دقت عمل مي كنند .

راهكار ۲۴

واژه نامة شخصي كلمات متداولي را كه هر روز از آنها استفاده ميكنيد ، در فرهنگ لغات پيدا كنيد . سپس سعي كنيد واژه هاي جديدتري و مناسب تري را جايگزين آنها كنيد .مسئلة جالب عوجه اين است كه تفاوت ميان يك فرهنگ لغات جديد و متداول با يك فرهنگ لغات قديمي و نامتداول فقط در حدود 50 كلمه است ! كافي است هر روز تنها يك لغت جديد جايگزين كنيد تا سخنراني ، برجسته و طرازاول محسوب شويد .بالافاصله از عبارت « من هم همين طوراً » استفاده نكنيد ببرها در چشم هم خيره مي شوند ، شيرها براي هم كمين مي كنند و گربه هايخياباني در اطراف هم پرسه مي زنند . شباهت باعث جلب توجه مي شود .ولي در جنگل انسان ها ، افراد موفق از رازي آگاه اند : وقتي شباهت خود را ديرتر فاش كني ، يا اجازه بدهي طرف مقابل آن را كشف كند ، مي تواني نفوذ بيشاري بر روي او داشته باشي .

راهكار ۲۵

بلافاصلة از عبارت « من هم همين طور ! » استفاده نكنيد .هر وقت احساس مي كنيد با كسي وجه مشتركي داريد ، اگر آن را ديرتر ابراز كنيد ، بيشتر او را تحت تأثير قرار خواهيد داد به اين ترتيب فردي با اعتماد به نفس و توان  به نظر مي رسيد نه فردي ضعيف وخواستار بر قراري ارتباط با ديگران .توجه كنيد : در ابراز نكات مشترك ، زياد تأخير نكنيد ، چون دراين صورت ممكن است ، فريب كار جلوه كنيد .از جملات كليشه اي استفاده نكنيد يكي از سريع ترين راه هايي كه باعث مي شود در برابر مخاطب موفق و زير تان بي هويت جلوه نماييد ، استفاده از حرف هاي كليشه اي وتكراري است . وقتي از عباراتي مثل : « بله ، مثل يك سگ خسته بودم » يا « از خوشگلي مثل ماه بود » استفاده مي كنيد ، در واقع ناخودآگاه يك بمب زباني كار گذاشته ايد . افراد موفق با شنيدن چنين عبارات پيش پا افتاده اي در سكوت آن مي كشند . چرا ؟ چون وقتي از يك جملة كليشه اي استفاده ميكنيد ، در واقع مي گوييد « قوة تخيل من ضيعف است ، نمي توانم از عبارت و واژه هاي مناسب و جديدي استفاده كنيم ، بنابراين مجبورم ازاين عبارات قديمي و بي هويت استفاده كنم .»

http://www.sadaghat.org/content/view/193/201/


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۶:۵۱ ] [ مشاوره مديريت ]


مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۲۳- نفوذ در دل ها ، محبوبيت ، جذب مخاطبان ۱

چگونه مردم را به خود جذب كنيم ؟  (1)


در ده ثانيه نشان دهيم كه براي خود كسي هستيم .يكي از دوستان من به نام كارن در حرفة خود كه تزيين و مبلمان خانه هاست بسيار ماهر و مورد قبول است . همسر او نيز به همان اندازه در كار خودش كه ارتباطات است ، شهرت قابل توجهي دارد . آنها دو پسر كوچك دارند .در محيط كار همه مطيع كارن هستند و براي نظراتش ارزش قائلند . او در اين زمينه فردي سرشناس است .با اين حال هميشه از اين مسئله شكايت دارد كه وقتي مي خواهد در مشكلات كاري همسرش به او كمك كند ، يا وقتي درمسائل مربوط به مدرسة بچه هايش شركت كند ، هيچ كس به حرف هاي او اعتنا نمي كند .او يكبار از من پرسيد : « چه طور ميتوانم در يك جمع مورد توجه واقع شوم ، طوري كه بتوانم نظر افرادي كه مرا نمي شناسند به خود جلب كنم يا حداقل آدم جالبي به نظر برسم ؟ » روش هايي كه در اين بخش آمده ، به شما كمك مي كند تا به اين هدف دست يابيد . شما مي توانيد با استفاده از اين روش ها ، درنظر هر كسي ، فردي خاص باشيد . و در هر جمعي نظرها را به خود جلب كنيد ، حتي اگر درآن جمع فردي بيگانه و ناآشنا باشيد .بياييد ، از لبخند زدن شروع كنيم .افراد موفق مي دانند يكي از قوي ترين سلاح ها لبخندشان است ، به همين دليل كاري مي كنند ، با اين شيوه بيشترين تأثير را بر بيننده بگذارند .لبخندهاي كوتاه و مصنوعي ، امروزه كاربرد چنداني نداردو در هزارتوي دنياي امروزديگر هيچ تأثيري را بر جاي نمي گذارد .به رهبران بزرگ دنيا ، كساني كه سخنراني هاي اساسي ، ايراد مي كنند ، يا صاحبان شركت هاي معتبر و مشهور نگاه كنيد . هيچ يك از آنها را در حال لبخند زدن نمي بينيد . افراد با نفوذ و نامي نيز در همة طبقات اجتماعي ، اين چنين اند ، ولي وقتي خطوط لبخند بر چهره هاي شان نقش مي بندد ، آن قدر قدرتمند عمل مي كند .و كه دنيا را به لبخند زدن وا مي دارد .  

 راهكار 1

لبخند اثر بخش وقتي مي خواهيد با كسي سلام و احول پرسي كنيد ، ابتدا لبخند نزنيد ، چون ارزش لبخندتان را از بين مي بريد . سعي كنيد ،لحظه اي به صورت او خيره شويد ، سپس مكث كنيد .وضعيت روحي او را به طور كامل بررسي نماييد .آن گاه با لبخندي عميق ، گرم و سرشار از توجه و علاقه به او نگاه كنيد ، لبخندي كه چشمان تان را هم فرا گيرد .اين لبخند مانند موجي گرم و گيرا ، مخاطب شما را دربر مي گيرد .با اين تأخير كوتاه مخاطب شما احساس مي كند كه اين لبخند ، صادقانه و فقط متعلق به اوست .زبان نگاه چشمان شما مانند مواد منفجره ، مي توانند احساسات مردم را به تكاپو و هيجان وا دارند . افراد موفق مي دانند كه نگاه هاي عميق و طولاني مي توانند بسيارمفيد باشند ، بخصوص ميان دو جنس مخالف . در كارهاي اداري ، حتي زماني كه طرف مقابل از احساسات عاشقانة شما آگاه نيست ، زبان و نگاهي نيرومند مي تواند تأثيري عميق و نافذ بر زن و مرد بگذاريد . اين نوع نگاه توأم با ادراك و احترام ، احساسات دروني شما را القاء خواهد كرد .

راهكار 2

( براي زنان )زبان نگاه فكر كنيد ،چشمان تان با شيريني لذيذ و دلنشيني به چشمان مخاطب تان چسبيده است .حتي بعد از پايان سخنان تان نيز به نگاه هاي تان ادامه دهيد . لازم است سويي ديگر را بنگريد ، اين كار را به آهستگي و بدون جلب توجه انجام دهيد ، آخرين چسبندگي هاي شيريني را آن قدر بكشيد تا سرانجام تمام شود .

راهكار 3

( براي مردان )زبان نگاه هنگام حرف زدن با مردان ، ازروش نگاه هاي پرنفوذ استفاده كنيد . ولي زماني كه مي خواهيد دربارة مسائل شخصي صحبت كنيد ، از نگاه هاي كوتاه تري استفاده كنيد . تا مخاطب تان احساس نكند مورد تهديد قرار گرفته يا منظور شما را به درستي درك نكرده است .ولي در برخوردهاي روزمره ، ارتباط چشمي خود را به تدريج افزايش دهيد و وقتي با زني همكلام شديد ، ازاين شيوه بيشتر استفاده كنيد .اينك روش مهمي را مطرح مي كنيم كه باعث مي شود شما فرد پر منزلتي جلوه كنيد .از دندان هاي خود بياويزيد افراد موفق در زندگي با اطمينان عمل مي كنند . با عتماد به نفس حركت مي كنند . هميشه لبخندي توأم با غرور بر لب دارند . هيچ ترديدي به خود راه نمي دهند . طرز رفتار شما نشان مي دهد كه شما مرد يا زني هستيد كه برجشته و ممتاز بودن ، عادت ذاتي شماست . به اين روش تجسمي ، كه طرز سلوك شما را همچون فردي موفق آشكار مي شازد ، توجه كنيد . من آن را با اين عبارت مي خوانم : با دندان هاي خود بياويزيد .

راهكار 4

با دندان هاي خود بياويزيد فرض كنيد ، يك گيرة آهنين كه در سيرك با دندان از آن آويزان مي شوند به چهار چوب دري كه مي خواهيد از آن عبور كنيد آويخته باشند . آن را با دندان مي گيريد ، و در حالي كه محكم در ميان دندان هاي خود نگاه داشته ايد ، شما را به بالاترين نقطه مي رساند . وقتي از دندان هاي خود آويزان باشيد ، همة عضالت شما در بهترين حالت خود كشيده مي شوند .حالا آماده ايد تا مردم را در جايي كه مي خواهيد به خود جذب كنيد ، يا كارهاي روزانة خود را انجام دهيد ، يا آن جا كه تنها فرد مهمي به نظر برسيد ، فرود بياييد .تكيه گاه بچه هاي بزرگ باشيد نخستين واكنش شما در برابر فردي كه براي اولين بار او را ملاقات مي كنيد ، ذهنيتي به وجود مي آورد كه تمامي روابط شما در ان شكل مي گيرد . اگر از كسي كه تازه با او آشنا شده ايد چيزي مي خواهيد ، بايد به او ثابت كنيد كه خاص بودنش رادرك مي كنيد .شيوه اي كه در اين جا به آن اشاره مي كنيم ، به شما قدرتي مي بخشد تا بتوانيد هر چه را از ديگران مي خواهيد ، به سادگي به دست آوريد . من اين روش را تكيه گاه بچه هاي بزرگ مي نامم .

راهكار  5

تكيه گاه بچه هاي بزرگ شويد اين نقطة اتكا را در اختيار هر كسي كه ملاقات مي كنيد ، قرار دهيد . درست در لحظه اي كه به شخص جديدي معرفي مي شويد به او پاداش دهيد . همان لبخحند گرمي را كه به بچة بازيگوشي كه از روي پاهاي شما جست و خيز مي كند ، مي زنيد و همان توجهي را كه نسبت به او داريد ، در مورد آشناي جديد خود دلنشين دهان بي دندان بچه را از او تحويل بگيريد . وقتي فرد جديد ، بتواند كاملاً به شما تكيه كند ، يعني شما خاص بودن او را درك كرده ايد ! در ده ثانيه نشان دهيم كه براي خود كسي هستيم ، درون هر كسي كودكي نهفته و براي اين كه شما قدر و منزلت او را درك كنيد ، گهوارة خود را به لرزه در آورد .دوست قديمي سالم اگر مي خواهيد مردم به شما علاقه مند شوند ، بايد به آنها نشان دهيد ، چه قدر دوست شان داريد ! وقتي به دوستي ، قديمي مي رسيم ، بدون كمترين تأملي ، سرشار از گرمي و محبت با او روبه رو مي شويم . ناخودآگاه خنده بر لب هايمان مي نشيند . حلوتر مي رويم . نگاه هاي مان مهربان و دوستانه مي شود . و سرانجام براي در آغوش گرفتنش ، به سويش مي شتابيم . ولي اغلب وقتي با فردي نا آشنا روبه رو مي شويم ، با خجالت يا بي تفاوتي احساس ناخوشايندي را به او منتقل مي كنيم كه باعث سردي رابطه مي شود .به اين شيوة تجسمي ، توجه كيند . با بكارگيري اين روش مطمئناً ، در نخستيم ملاقات با هر كسي ، برخورد گرمي را با او خواهيد داشت .

 راهكار 6

دوست قديمي سلام وقتي با كسي برخورد مي كنيد تصور كنيد دوست قديمي شماست و ازاين كه فرازو نشيت زندگي ، شما رامدت ها از هم دور كرده ناراحت بوده ايد ، ولي حالا خدا را شكر مي كنيد كه اين ديدارسبب شده تا به دوست خود برسيد !تجسم اين تجربة لذتبخش ، زنجيره اي از واكنش هاي مطلوب را درشما ايجادمي كند ، از باز شدن ناخودآگاه گرة ابروها گرفته تا حالت قرار گرفتن انگشت هاي پا ويا هر چيزي كه سبب بروز عكس العمل مي شود .اينك روش هايي را كه به شما كمك مي كنند تا بتوانيد درنظر همه جلب توجه و خوش برخورد جلوه كنيد را ياد گرفته ايد ، ولي كار هنوز تمام نشده است . علاوه براين كه مي خواهيد مورد علاقه و اقع شويد ، بايد مورد اعتماد ، باهوش و داراي اعتماد به نفس باشيد . سه شيوة بعدي به شما كمك مي كنند تا با اين اهداف دست يابيد .حركات حاكي از بي قراري بروز ندهيد در برخورد با ديگران ، اگر مي خواهيد مورد اعتماد واقع شويد ، همة حركات ناشيانه و غير ضروري خود را سركوب كنيد . حركات حاكي از بي قراري اين احساس را درمخاصب شما ايجاد مي كند ، كه در جايي ، مرتكب اشتباه شده ايد يا دروغ مي گوييد .اين شيوه ، شما را ياري مي دهد ، تا كاملاً قابل قبول و مورد اعتماد به نظر برسيد .

راهكار 7

حركات غير ضروري را حذف كنيد وقتي با كسي صحبت مي كنيد به خارش بيني تان كه مي خارد ، وزوز گوش تان كه صدا ميكند يا درد پاي تان ، توجهي نكنيد . وول نزنيد ، به خود نپيچيد ، و يا جايي از بدن تان را نخارائيد . از همه مهم تر اين كه دست هاي خود را از صورت تان دور نگاه داريد . حركات دست در نزديگي صورت و حركاتي ازاين قبيل موجب مي شود شنونده در صحت حرف هاي شما ترديد كند. كانال سكوت را انتخاب كنيد اگر مي خواهيد در نظر مردم فردي باهوش جلوه كنيد ، به دقت به آنها بنگريد ، سعي كنيد احساس شان را دربارة حرف هايي كه مي زنيد ، درك كنيد و پاسخ خود را مطابق با آن فراهم كنيد .نيازي نيست كه زبان اشارات را به طور كامل بياموزيد . شما از طريق كسب تجربه و گذر زمان با مهارت هاي رفتاري و ديداري آشنا خواهيد شد . اغلب مردم مي دانند ، اگر مخاطب بي توجهي كند يا جاي ديگري را نگاه كند ، به اين معني است كه حرف هاي گوينده برايش جالب نيست . وقتي مخاطب قادر به تحمل حضور شما نباشد ، با دست كشيدن به پشت گردن خود واكنش نشان خواهد داد . وقتي مخاطب به شما احساس برتري كند . با دست هايش بازي خواهد كرد . پس ياد بگيريد ، هر وقت مخاطب تان خسته شد و شروع به بروز عكس العمل كرد ، بي درنگ ، كانال سكوت را انتخاب كنيد .

راهكار 8

كانال سكوت را انتخاب كنيد سعي كنيد هميشه در دو جهت سخن بگوييد : احساس خود را بيان كنيد ، در حالي كه مراقب واكنش مخاطب تان نيز هستيد . به اين ترتيب ، حركت بعدي خود را مطابق با آن طراحي كنيد و همه خواهند فهميد كه شما حواس تان جمع است و از هيچ چيزي غافل و بي خبر نيستيد و در نتيجه آدم باهوشي به نظر خواهيد رسيد .همه چيز را قبلاً تجربه كنيد كارشناسان معتقدند اگر قبل از انجام كاري ، رفتار خود را در ذهن مجسم كنيم ، صداها را در ذهن خود بشنويم و نوع حركات را مرور كنيم ، مي توانيم آن فعاليت را بسيار مؤثرتر انجام دهيم . استفاده از قوة تخيل و تجسم در كارها ، در انجام هر عملي مؤثر خواهد بود ، از جمله در حرفه هاي ارتباطي . به اين روش تجسمي كه در انجام همة فعاليت ها مؤثر است ، توجه كنيد . اين روش را قبل از رقتن به مهماني ها ، سمينارها يا جلسات مهم به كار ببنديد . همة آنچه را كه قرار است ، اتفاق بيفتد قبلاًَ در ذهن خود مجسم كنيد .

 راهكار 9

همه چيز را قبلاً تجربه كنيد خود را به جاي فرد برتري كه مورد پسند شماست ، قرار دهيد و مثل او بودن را تمرين كنيد . خود را درحالي مجسم كنيد كه از دندان هاي تان آويزان شده ايد ، با همه دست مي دهيد ، لبخند مؤثر و خوشايندي بر لب داريد ، و از عملكرد چشمان گيرا يا زبان نگاه استفاده مي كنيد . صداي خود را  بشنويد كه به راحتي با همه گپ مي زنيد . از برتري و در اوج قرار گرفتن تان و اين كه ديگران را مجذوب خود كرده ايد ، لذت مي بريد .خود را به صورت همان فرد برتري كه مورد قبول تان است ، مجسم كنيد . خواهيد ديد كه همه چيز خودبه خود و همان طور كه مي خواهيد پيش مي رود . مردم دو دسته اند :يك دسته آنهايي كه وقتي وارد اتاقي مي شوند ، مي گويند : « خب ، من اين جا هستم »و دستة دوم ، كساني كه وقتي وارد اتاقي مي شوند ، مي گويند : « آه تو اين جا هستي . »

فصل 2

چه طور ، فوراً مورد علاقه واقع شويم !از دوران كودكي وقتي كه براي جلب توجه ديگران ازنردة تخت بالا مي رفتيم ، تا زماني كه سوار بر ابري به سوي ماوراي اين دنيا پرواز مي كنيم ، مي خواهيم مورد علاقه باشيم .بچه ها به آن « محبوبيت » مي گويند ، در حالي كه بزرگ تر ها آن را« قدرت جاذبه » يا « توان رهبري » مي خوانند . نسل هاي مختلف ، نمي توانند بر سر انتخاب نامي براي آن با هم توافق داشته باشند ، ولي همگان با مفهوم آن آشنايند و همه به دنبال آن در تكاپو هستند .با بيان ساده تر ، اين همان كيفيت ممتازي است كه باعث مي شود مردم شما را دوست داشته باشند و بخواهند امروز ، فردا و براي هميشه جرئي از دنياي شما باشند . در فصل هاي قبل ، به روش هايي اشاره شد كه با استفاده از آنها همه را جذب كرده و رابطه اي دوستانه با آنها برقرار كنيد .در اين جا به چند فن ديگر مي پردازيم كه با بكارگيري آنها مي توانيد در هر جايي كه قدم مي گذاريد آن جا را به وجود خود روشني و گرما بخشيد و گل لبخند را بر لبان هر كسي بنشانيد .خود را به جاي مخاطب تان قرار دهيد به اين نوع عملكرد كه لبخند بر لب همه مي نشاند توجه كنيد . وقتي با كسي حرف مي زنيد ، وانمود كنيد كه گوينده نيستيد ، بلكه شنونده ايد .در اين صورت تصور خواهيد ، كرد شنونده در حالي كه شما با او حرف مي زنيد چه احساسي دارد و به چه چيزي مي انديشد ؟ و بعد ، در فرصتي مناسب ، ازديد شنوندة خود حرف بزنيد . اين روش را امتحان كنيد ! خواهيد ديد كه بدخلقي به لبخندي شيرين و بي حوصلگي به اشتياق ، و نه به آري تبديل مي شود ! 

راهكار 10

خودر ابه جاي مخاطب تان قرار دهيد از حال به بعد ، همه چيز را با گوش شنوندة خود بشنويد و هر زماني كه مناسب دانستيد ، حرف هاي تان را از ديد او بيان كنيد . مثلاً فرض كنيد مي خواهيد ازيك مأمور پليس ، نشاني هتل تان را بپرسيد . به جاي اين كه بگوييد : ببخشيد ، مي توانيد به من بگوييد ،هتل ميدل تاون كجاست ؟با روش « خود را به جاي مخاطب تان قرار دهيد . »به او بگوييد : « مي دانم اين كارمربوط به شما نمي شود ، ولي لطف كنيد و نشاني هتل ميدل تاون را به من بدهيد ؟»و يا بگوييد : « شرط مي بندم ، از اين كه همه از شما سؤال مي كنند ،خسته شده ايد ، ولي آيا ممكن است نشاني ... ؟»خواهيد ديد ، نه تنها پاسخ شما را با لبخند ميدهد . بلكه نشاني دقيق و كامل را به شما خواهد داد . كمي بيشتر نگاه كنيد با اين روش شادي بيشتري را در خود و كسي كه به تازگي با او آشنا مي شويد ، ايجاد مي كنيد . بعد از اتمام حرف هاي تان قبل از آن كه زاوية ديدتان را تغيير دهيد ، يك يا دو ثانيه بيشتر به چشمان آن شخص نگاه كنيد . او سنگيني نگاه شما را روي خود احساس و به شما نگاه مي كند . هر دوي شما احساس هيجان مي كنيد . اين كار مانند يك نئون چشمك زن عمل مي كند كه روي آن نوشته : « ما واقعاً يكديگر را درك مي كنيم ، به عقيدة من تو فرد خاصي هستي كمي بيشتر نگاه كنيد براي اين كه لحظات يكنواخت را به دقايقي استثنايي تبديل كنيد ، با هر كسي كه حرف مي زنيد ، سعي كنيد ، تماس چشمي خود را كمي طولاني تر كنيد .تشكر با شرح و تفصيل يكي از روش هاي تسخير قلب ديگران اين است كه علت تشكر و قدرداني خود را بيان كنيد . بهترين راه تشكر ( و القاي معناي واقعي آن ) اين است كه بگوييد چرا سپاس گزاريد . علت تشكر خود را كمي شاخ و بر دهيد . مثلاً ، من وقتي از هواپيما پياده مي شويم ، به اين شكل از مهماندار تشكرمي كنم ، « متشكرم ، رسيدگي و غذا دادن به اين همه مسافر واقعاص كار سختي است . » و يك لبخند زيبا و پاسخ : « خواهش مي كنم . هيچ مسئله اي نيست . » پاداش شما در برابر توصيف قدرداني تان خواهد بود .

راهكار ۱۱

تشكر با شرح و تفصيل قبل ازتشكر ، علت بيان قدردانيام را درنظر مي گيرم و اگر لازم بود آن را مطرح مي كنم .

http://www.sadaghat.org/content/view/192/201/


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۶:۵۰ ] [ مشاوره مديريت ]
  مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو ۲۲ - ارتباطات غير كلامي و استفاده از زبان بدن ( زبان جسماني - زبان اشاره ) ۳۲ اصول خواندن چشم‌ها

 

  
اگر مي‌خواهيد اطرافيان‌تان را بهتر بشناسيد يا در نخستين ديدار ويژگي‌هاي شخصيتي طرف مقابل را بهتر پيش‌بيني كنيد بايد با اصول زبان بدن و به‌خصوص زبان چشم‌ها آشنا باشيد
  

احتمالا اين جمله را زياد شنيده‌ايد كه به راحتي مي‌توان با چشم‌ها حرف زد و چشم‌ها هيچگاه دروغ نمي‌گويند. بهترين دريچه به روح فردچشم‌ها هستند و از طريق آنها مي‌توان بسياري از مفاهيم و احساسات را به فرد مقابل انتقال داد، مفاهيم و احساساتي كه هيچگاه نمي‌توان با كلمات به درستي منتقل‌شان كرد.

براي اينكه بتوانيد زبان بدن اطرافيان‌تان را بخوانيد اول از همه به چشمان آنها نگاه كنيد، هيچ ارتباطي بدون چشم‌ها نمي‌تواند چندان موثر باشد (البته ارتباط چشمي را با زل زدن اشتباه نگيريد، هميشه زل زدن به افراد مي‌تواند يك عمل كاملا بي‌ادبانه باشد) در انواع ارتباط‌هاي‌تان مي‌توانيد بيشترين چيزها را از چشم‌ها بفهميد پس با اصول خواندن چشم‌ها آشنا شويد.


وقتي در دنياي تصاوير غرق است

به سمت بالا نگاه كردن


معمولا وقتي افراد نگاه‌شان را به سمت بالا مي‌برند در حال فكر كردن هستند، به‌خصوص زمان‌هايي كه تصويري را در ذهن‌شان مجسم مي‌كنند، حتي شايد بتوان گفت اين حالت نشان مي‌دهد فرد در ذهنش به‌دنبال تصاوير متفاوت مي‌گردد. نگاه‌كردن از بالا به سمت چپ نشان مي‌دهد فرد مي‌خواهد يك خاطره را به ياد بياورد، نگاه به بالا به سمت راست نشان مي‌دهد كه فرد مي‌خواهد با قوه تخيل و تصور خودش تصويري را در ذهنش مجسم كند ( حتي گاهي با اين روش مي‌توان دروغگو را شناخت) البته بايد دقت كنيد كه گاهي جهت‌ها ممكن است برعكس باشد اگر در جهت‌هاي درست شك داريد، مي‌توانيد او را امتحان كنيد مثلا از او بخواهيد كه واقعه‌اي را كه هر 2 مي‌دانيد به ياد بياورد يا چيزي را تصور كند. گاهي هم به سمت بالا نگاه كردن مي‌‌تواند نشان دهد كه فرد كسل شده‌ است و در اطراف به‌دنبال يك چيز جالب مي‌گردد.

زماني كه اعتماد به نفس ندارد 

به پايين نگاه كردن


وقتي كسي به پايين نگاه مي‌كند يعني زماني كه به فرد مقابلش نگاه نمي‌كند مي‌تواند نشانه مطيع بودن او باشد (در واقع او به شما مي‌گويد من براي‌تان تهديدي نيستم و كاملا به شما احترام مي‌گذارم).

علاوه بر اينكه به پايين نگاه كردن مي‌تواند نشانه مطيع بودن فرد باشد همچنين مي‌تواند نشان دهد كه فرد احساس گناه مي‌كند. نگاه كردن به پايين به سمت چپ مي‌تواند نشان دهد كه فرد درحال حرف زدن با خودش است (اگر به لب‌هايش نگاه كنيد شايد حركت آهسته آن‌ها را ببينيد) نگاه به پايين به سمت راست نشان‌دهنده اين است كه درون او پر از احساسات است.

البته در بسياري از فرهنگ‌ها ارتباط چشمي چندان عمل پسنديده‌اي نيست و بنابراين افراد ترجيح مي‌دهند هنگام صحبت‌كردن سرشان را پايين بيندازند تا به اين وسيله احترام خودشان را نشان دهند.


در بسياري از فرهنگ‌ها ارتباط چشمي چندان عمل پسنديده‌اي نيست بنابراين افراد ترجيح مي‌دهند هنگام صحبت‌كردن سرشان را پايين بيندازند تا به اين وسيله احترام خودشان را نشان دهند


وقتي تمايلش را پنهان مي‌كند

كوتاه نگاه كردن


وقتي فردي خيلي اجمالي و زودگذر به چيزي نگاه مي‌كند مي‌تواند تمايل فرد را نشان دهد، مثلا وقتي شما خيلي كوتاه و زودگذر به در ورودي نگاه مي‌كنيد يعني تمايل داريد زودتر اتاق را ترك كنيد. وقتي كسي به شما نگاهي اجمالي و زودگذر مي‌اندازد، نشان مي‌دهد كه تمايل دارد با شما صحبت كند و همچنين چنين نگاهي نشان‌دهنده نگراني فرد درباره احساس طرف مقابل است به‌خصوص وقتي حرفي زده كه ممكن است او را ناراحت كرده‌ باشد. همچنين اين نگاه مي‌تواند نشان‌دهد كه فرد تمايل دارد به چيزي ممنوع نگاهي طولاني كند.


وقتي حوصله ندارد

غير مستقيم نگاه كردن


بيشتر اوقات ما به اطراف‌مان به‌صورت مستقيم نگاه مي‌كنيم بنابراين وقتي فردي به‌طور غيرمستقيم يا ازگوشه يا... نگاه مي‌كند يكي مي‌تواند به اين نشانه باشد كه مي‌خواهد به نوعي از نگاه كردن به روبه‌رويش فرار كند يا اينكه در مقابلش چيزي وجود دارد كه نظرش را جلب كرده است. اگر فردي فقط لحظه‌اي كوتاه با گوشه چشم به چيزي نگاه كند نشان مي‌دهد فرد حواسش پرت است و به‌دنبال شناسايي اطراف يا چيزي جالب است، البته اين نوع نگاه مي‌تواند نشانه رنجش و ناراحتي نيز باشد (مثلا اين‌كه اصلا علاقه‌اي به شنيدن حرف‌هاي شما ندارم) نگاه از گوشه سمت چپ مي‌تواند نشان دهد كه فرد مي‌خواهد صداي خاصي را به ياد بياورد، نگاه از گوشه سمت راست نشان مي‌دهد كه فرد مي‌خواهد صدايي را در ذهنش بازسازي كند. البته در افراد مختلف مي‌تواند اين حالت برعكس باشد و شما بايد ابتدا فرد را امتحان كنيد.وقتي در حال توطئه‌چيني است

مدام به چپ و راست نگاه كردن


وقتي چشمان فردي مرتب از يك سمت به سمت ديگر حركت مي‌كند، مي‌تواند نشان‌دهنده حيله‌گري يا دروغگويي او باشد يعني او به‌دنبال راه فرار است تا ديگران به هدف او پي نبرند.

همچنين وقتي فردي در حال توطئه‌چيني است مدام به اطراف نگاه مي‌كند تا مطمئن شود كه كسي به او نگاه نمي‌كند يا گوش نمي‌دهد.


نگاه توهين آميز چگونه‌است


با دقت نگاه كردن


شايد بارها اتفاق افتاده باشد كه با فردي برخورد كرده‌ايد كه مدام از بالا به پايين، شما را نگاه مي‌كند، اين مي‌تواند كاملا يك عمل توهين آميز باشد و نشان دهد فرد موقعيت خودش را بالاتر و مسلط‌تر مي‌داند. در واقع او به‌طور ضمني مي‌گويد كه من بسيار قوي‌تر از شما هستم، احساسات شما اصلا برايم مهم نيست و...

وقتي فردي به پيشاني طرف مقابل نگاه مي‌كند و نه به‌خود او نشان‌دهنده بي‌علاقگي است. همچنين وقتي فردي نگاهش را از روي چشمان‌تان منحرف مي‌كند، يعني مي‌خواهد بفهمد كه در ذهن شما چه چيزي مي‌گذرد.


وقتي چشمان فردي مرتب از يك سمت به سمت ديگر حركت مي‌كند، مي‌تواند نشان‌دهنده حيله‌گري يا دروغگويي او باشد يعني او به‌دنبال راه فرار است تا ديگران به هدف او پي نبرند


نگاه‌هاي عشاق

ارتباط چشمي طولاني


وقتي ارتباط چشمي از حد طبيعي طولاني‌تر شود، مي‌تواند معناهاي بسيار متفاوتي را برساند. وقتي ما با تمام وجود و تمركز كامل به كسي گوش مي‌دهيم ارتباط چشمي طولاني مي‌شود. همچنين ما به افرادي كه دوست داريم بيشتر نگاه مي‌كنيم. تا به حال زياد ديده‌ايد كه عشاق به‌مدت طولاني به هم خيره مي‌شوند. همچنين وقتي كسي شما را دوست دارد مدام با نگاه به 2چشم ‌شما تلاش مي‌كند متوجه شود آيا او را دوست داريد يا نه؟!


يك عمل كاملا طبيعي

قطع نگاه چشمي


يك ارتباط چشمي خيلي طولاني مي‌تواند چندان خوشايند نباشد، بنابراين بيشتر ما هنگام صحبت كردن گاهي نگاه خود را منحرف مي‌كنيم و سپس بازمي‌گردانيم. قطع يك ارتباط چشمي مي‌تواند نشان دهد كه فرد چيزي شنيده‌است كه ترجيح مي‌دهد، ارتباط چشمي خود را قطع كند، مثل اين‌كه توهين شنيده يا احساس كرده است كه به نوعي تهديد شده است يا به نوعي رنجيده است. البته خيلي از اوقات فرد ارتباط چشمي خود را فقط به اين دليل قطع مي‌كند كه احساس مي‌كند اين ارتباط خيلي طولاني شده‌است يا چيزي جديد در اطراف حواس او را پرت كند.


مهم‌ترين بخش ارتباط

ارتباط چشمي برقرار كردن


نگاه كردن به چشمان يك فرد مي‌تواند نشان‌دهنده چيزهاي مختلف باشد از جمله اين‌كه او را تصديق مي‌كنيد و نسبت به او علاقه داريد يا... و همچنين وقتي به چشمان طرف مقابل نگاه مي‌كنيد مي‌توانيد جهت نگاه او را تشخيص دهيد و او را بهتر پيش‌بيني كنيد. وقتي كسي به شما چيزي بگويد درحالي‌كه شما به او نگاه نمي‌كرديد و در اثر آن حرف با او ارتباط چشمي برقرار كنيد يعني او توانسته‌است كاملا توجه شما را به‌خود معطوف كند.


اگر قصد داريد كسي را متقاعد كنيد ارتباط چشمي بسيار مهم است. اگر هنگام صحبت، شما به طرف مقابل نگاه كنيد ولي او شما را نگاه نكند احتمالا حواس او جايي ديگر است حتي اگر حرف‌هاي شما را نيز بشنود. اگر قصد داريد نظر كسي را عوض كنيد يا او را به چيزي تشويق كنيد نخستين قدم برقراري ارتباط چشمي با اوست.


وقتي در حال ارزيابي است

نازك كردن چشم‌ها


وقتي كسي چشم‌هايش را باريك مي‌كند نشان مي‌دهد كه مي‌خواهد چيزي را ارزيابي و بررسي ‌كند. گاهي هم به‌دليل اين كه چيزي را نادرست شنيده است اين كار را مي‌كند. گاهي نيز مي‌تواند نشان‌دهنده شك داشتن فرد باشد يعني به عبارتي مي‌گويد من به درستي متوجه نمي‌شوم اين چه معنايي دارد. گاهي نيز وقتي فردي دروغ مي‌گويد، چشمانش را باريك مي‌كند تا ديگران نتوانند مچ او را باز كنند.


اگر راحت نباشد

ارتباط چشمي خيلي كوتاه


وقتي فردي فقط چند لحظه كوتاه ارتباط چشمي برقرار مي‌كند، نشان مي‌دهد كه احتمالا چندان راحت نيست و اعتماد به نفس چنداني ندارد. همچنين ممكن است در حال دروغ گفتن بوده و ترس از فاش شدن داشته‌باشد.


 


اگر استرس داشته ‌باشد

پلك زدن


وقتي پلك مي‌زنيد، پلك مانند برف‌پاك‌كن ماشين چشم شما را تميز مي‌كند. اما گاهي اين پلك‌زدن بيشتر مي‌شود مثل مواقعي كه فرد عميقا در حال فكر كردن است يا استرس دارد، البته مي‌تواند نشانه دروغ گفتن هم باشد. پلك زدن مي‌تواند نشان‌‌دهنده نسبت 2 فرد نيز باشد، وقتي 2 نفر به‌خوبي با هم ارتباط برقرار كرده باشند با هم پلك مي‌زنند، همچنين وقتي كسي به دقت به شما گوش مي‌دهد زماني پلك مي‌زند كه شما مكث كنيد.

http://forum.irantrack.com/thread206169.html


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۶:۴۹ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۲۲ - ارتباطات غير كلامي و استفاده از زبان بدن ( زبان جسماني - زبان اشاره )

۳۱

وقتي با نگاه سخن مي گوييم


در بررسي زبان بدن، چشمها و نگاهي كه در آنها پنهان و آشكار مي كنيم خيلي خيلي مهم هستند. گاهي وقتها يك "طرز نگاه" كار يك جمله،يك مفهوم و يا يك كلمه را به تنهايي انجام مي دهد. دقت كنيد:


نگاه رمزآلود
نگاه كنجكاوانه
نگاه ترس برانگيز
نگاه سرد
نگاه عاشقانه
نگاه شكاكانه
نگاه مأيوسانه
نگاه پرسشگر
نگاه ملتمسانه
نگاه خشمگينانه
نگاه نافذ
نگاه شهوت آلود
نگاه مهربان
و ...
تمامي اين نگاهها به همراه چندين و چند نگاه ديگر در صندوقخانۀ زبان بدن همۀ ما وجود دارند.
اكنون از شما مي خواهم انواع نگاههايي را كه در بالا بيان كردم را يك بار ديگر بخوانيد و سعي كنيد كه حالت هر يك از اين نگاهها را در ذهنتان تصويرسازي كنيد. مثلاً به ياد كسي بيفتيد كه به شما عاشقانه نگاه كرده است!
چنانچه بتوانيم در بكارگيري زبان بدن از قابليت چشمانمان به خوبي استفاده كنيم، زبان بدن بسيار توانمند و مؤثري خواهيم داشت.
شما وقتي كسي را دوست نداريد به او نگاه نمي كنيد. در جريان يك گفتگو، وقتي طرف مقابل شما حرفي مي زند كه مورد علاقۀ شما نيست، نگاهتان را از حالت مستقيم خارج مي كنيد و يا اينكه اصلاً او را نگاه نمي كنيد.
مي بينيد؟ حتي با نگاه نكردن نيز مي توان پيامي را انتقال داد؛ دقيقاً مثل سكوت كردن و سخن نگفتن.
شايد شما هم با بعضي ها طرف صحبت شده ايد كه در خلال صحبتهايشان دائماً با كاربرد كلمۀ «ببين» و يا مشتقات آن، شما را به تمركز و توجه نسبت به خودشان دعوت مي كنند. چنين افرادي به ويژگي نگاه و عضو چشم در زبان بدن بسيار توجه مي كنند.
حالت چشمها در زبان چشمها خيلي مهم است. در واقع هماهنگي اجزاي چشم كه شامل پلكها، گوي چشم، مردمك چشم (حفرۀ چشمي) و ابرو است، براي انتقال يك پيام و مفهوم بسيار مهم است.
(البته توجه نماييد كه براي انتقال يك مفهوم و يا پيام ممكن است زبان چشمها به همراه زبان ساير اجزاي صورت به صورت كلي به كار برده شوند، وليكن من در اينجا به اهميت "زبان چشمها" مي پردازم.)
چشمها دريچۀ انتقال درونيات يك فرد به دنياي بيرون هستند؛دقيقاً مثل زبان دهان و بلكه هم بيشتر.
مادران استادان چشم خواني و درك نگاه هستند. كساني كه مدتها با هم زندگي مي كنند و يا روابط عاطفي نزديكي با هم دارند نيز مي توانند به راحتي با زبان چشم و نگاه با هم ارتباط برقرار كنند. (حتماً قصۀ لو رفتن بعضي ها را از طريق چشمانشان شنيده و يا ديده ايد. اگر نه، برويد و چند تا فيلم هندي ببينيد.)
من هميشه در كلاسهاي آموزشي و يا در نشستهاي متعدد به ساير بازاريابان مي گويم كه هيچ چيز همانند يك نگاه حاكي از اعتماد و باور نمي تواند خيال يك مشتري را نسبت به گفته هايتان راحت كند.

در اين خصوص به چند نكتۀ تلگرافي توجه كنيد تا انجام جلسات بازاريابي تان با موفقيت بيشتري همراه باشد:


نگاههاي مختلف كه نشان دهندۀ حالتها و پيامهاي مختلف باشند را در مقابل آيينه تمرين كنيد. (از نگاه تعجب آميز مادر و يا همسرتان نترسيد. او را مطمئن كنيد كه حالتان خوب است و براي حرفه تان در حال تمرين و يادگيري هستيد.)
به نگاههاي ديگران و حرفهايي كه به همراه آن مي زنند، توجه كنيد. سعي كنيد از چشمهاي طرف مقابل چيزهاي بيشتري بفهميد.
مواظب باشيد به كسي خيره نشويد و به چشمهاي كسي زل نزنيد؛ مگر اينكه يا عاشقش باشيد و او هم بداند و يا اينكه بخواهيد به او بفهمانيد كه ان شاءالله عاشق او هستيد و حتماً هم قصد ازدواج داريد.


در نوع نگاههايتان دقت بيشتري به خرج بدهيد. مثلاً به مدت زمان نگاه كردن، حالت چشمها، جهت نگاه كردن و ... 
سعي كنيد اصل هماهنگي را ميان زبان دهان و زبان چشمهايتان تمرين كنيد.
يادتان باشد زماني كه زبان دهانتان خاموش است. زبان چشمهايتان بسيار فعال است.
زبان چشمها تابلوي اعلان وضعيت گوشها هم هست. نوع نگاه  به طرف مقابل مي تواند نشان دهد كه با چه وضعيتي مشغول شنيدن و يا شنيده شدن هستيد.
***
پس نوشت1: بررسي و بيان كاربردهاي زبان چشم و نگاه بسيار مفصل و طولاني است. من چاره اي به غير از كلي گويي و توضيحات بريده بريده ندارم.
پس نوشت2: سعي كنيم به همديگر محترمانه نگاه كنيم!
پس نوشت3: من نمي دانم كه بعضي ها چگونه عاشق كسي مي شوند كه چشمهايش را در پشت عينك آفتابي پنهان كرده است؟ حتماً به مارك Police و يا RayBan بيشتر توجه مي كند!!

http://www.gmarketing.mihanblog.com/


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۶:۴۸ ] [ مشاوره مديريت ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ][ ۷۲۲ ][ ۷۲۳ ][ ۷۲۴ ][ ۷۲۵ ][ ۷۲۶ ][ ۷۲۷ ][ ۷۲۸ ][ ۷۲۹ ][ ۷۳۰ ][ ۷۳۱ ][ ۷۳۲ ][ ۷۳۳ ][ ۷۳۴ ][ ۷۳۵ ][ ۷۳۶ ][ ۷۳۷ ][ ۷۳۸ ][ ۷۳۹ ][ ۷۴۰ ][ ۷۴۱ ][ ۷۴۲ ][ ۷۴۳ ][ ۷۴۴ ][ ۷۴۵ ][ ۷۴۶ ][ ۷۴۷ ][ ۷۴۸ ][ ۷۴۹ ][ ۷۵۰ ][ ۷۵۱ ][ ۷۵۲ ][ ۷۵۳ ][ ۷۵۴ ][ ۷۵۵ ][ ۷۵۶ ][ ۷۵۷ ][ ۷۵۸ ][ ۷۵۹ ][ ۷۶۰ ][ ۷۶۱ ][ ۷۶۲ ][ ۷۶۳ ][ ۷۶۴ ][ ۷۶۵ ][ ۷۶۶ ][ ۷۶۷ ][ ۷۶۸ ][ ۷۶۹ ][ ۷۷۰ ][ ۷۷۱ ][ ۷۷۲ ][ ۷۷۳ ][ ۷۷۴ ][ ۷۷۵ ][ ۷۷۶ ][ ۷۷۷ ][ ۷۷۸ ][ ۷۷۹ ][ ۷۸۰ ][ ۷۸۱ ][ ۷۸۲ ][ ۷۸۳ ][ ۷۸۴ ][ ۷۸۵ ][ ۷۸۶ ][ ۷۸۷ ][ ۷۸۸ ][ ۷۸۹ ][ ۷۹۰ ][ ۷۹۱ ][ ۷۹۲ ][ ۷۹۳ ][ ۷۹۴ ][ ۷۹۵ ][ ۷۹۶ ][ ۷۹۷ ][ ۷۹۸ ][ ۷۹۹ ][ ۸۰۰ ][ ۸۰۱ ][ ۸۰۲ ][ ۸۰۳ ][ ۸۰۴ ][ ۸۰۵ ][ ۸۰۶ ][ ۸۰۷ ][ ۸۰۸ ][ ۸۰۹ ][ ۸۱۰ ][ ۸۱۱ ][ ۸۱۲ ][ ۸۱۳ ][ ۸۱۴ ][ ۸۱۵ ][ ۸۱۶ ][ ۸۱۷ ][ ۸۱۸ ][ ۸۱۹ ][ ۸۲۰ ][ ۸۲۱ ][ ۸۲۲ ][ ۸۲۳ ][ ۸۲۴ ][ ۸۲۵ ][ ۸۲۶ ][ ۸۲۷ ][ ۸۲۸ ][ ۸۲۹ ][ ۸۳۰ ][ ۸۳۱ ][ ۸۳۲ ][ ۸۳۳ ][ ۸۳۴ ][ ۸۳۵ ][ ۸۳۶ ][ ۸۳۷ ][ ۸۳۸ ][ ۸۳۹ ][ ۸۴۰ ][ ۸۴۱ ][ ۸۴۲ ][ ۸۴۳ ][ ۸۴۴ ][ ۸۴۵ ][ ۸۴۶ ][ ۸۴۷ ][ ۸۴۸ ][ ۸۴۹ ][ ۸۵۰ ][ ۸۵۱ ][ ۸۵۲ ][ ۸۵۳ ][ ۸۵۴ ][ ۸۵۵ ][ ۸۵۶ ][ ۸۵۷ ][ ۸۵۸ ][ ۸۵۹ ][ ۸۶۰ ][ ۸۶۱ ][ ۸۶۲ ][ ۸۶۳ ][ ۸۶۴ ][ ۸۶۵ ][ ۸۶۶ ][ ۸۶۷ ][ ۸۶۸ ][ ۸۶۹ ][ ۸۷۰ ][ ۸۷۱ ][ ۸۷۲ ][ ۸۷۳ ][ ۸۷۴ ][ ۸۷۵ ][ ۸۷۶ ][ ۸۷۷ ][ ۸۷۸ ][ ۸۷۹ ][ ۸۸۰ ][ ۸۸۱ ][ ۸۸۲ ][ ۸۸۳ ][ ۸۸۴ ][ ۸۸۵ ][ ۸۸۶ ][ ۸۸۷ ][ ۸۸۸ ][ ۸۸۹ ][ ۸۹۰ ][ ۸۹۱ ][ ۸۹۲ ][ ۸۹۳ ][ ۸۹۴ ][ ۸۹۵ ][ ۸۹۶ ][ ۸۹۷ ][ ۸۹۸ ][ ۸۹۹ ][ ۹۰۰ ][ ۹۰۱ ][ ۹۰۲ ][ ۹۰۳ ][ ۹۰۴ ][ ۹۰۵ ][ ۹۰۶ ][ ۹۰۷ ][ ۹۰۸ ][ ۹۰۹ ][ ۹۱۰ ][ ۹۱۱ ][ ۹۱۲ ][ ۹۱۳ ][ ۹۱۴ ][ ۹۱۵ ][ ۹۱۶ ][ ۹۱۷ ][ ۹۱۸ ][ ۹۱۹ ][ ۹۲۰ ][ ۹۲۱ ][ ۹۲۲ ][ ۹۲۳ ][ ۹۲۴ ][ ۹۲۵ ][ ۹۲۶ ][ ۹۲۷ ][ ۹۲۸ ][ ۹۲۹ ][ ۹۳۰ ][ ۹۳۱ ][ ۹۳۲ ][ ۹۳۳ ][ ۹۳۴ ][ ۹۳۵ ][ ۹۳۶ ][ ۹۳۷ ][ ۹۳۸ ][ ۹۳۹ ][ ۹۴۰ ][ ۹۴۱ ][ ۹۴۲ ][ ۹۴۳ ][ ۹۴۴ ][ ۹۴۵ ][ ۹۴۶ ][ ۹۴۷ ][ ۹۴۸ ][ ۹۴۹ ][ ۹۵۰ ][ ۹۵۱ ][ ۹۵۲ ][ ۹۵۳ ][ ۹۵۴ ][ ۹۵۵ ][ ۹۵۶ ][ ۹۵۷ ][ ۹۵۸ ][ ۹۵۹ ][ ۹۶۰ ][ ۹۶۱ ][ ۹۶۲ ][ ۹۶۳ ][ ۹۶۴ ][ ۹۶۵ ][ ۹۶۶ ][ ۹۶۷ ][ ۹۶۸ ][ ۹۶۹ ][ ۹۷۰ ][ ۹۷۱ ][ ۹۷۲ ][ ۹۷۳ ][ ۹۷۴ ][ ۹۷۵ ][ ۹۷۶ ][ ۹۷۷ ][ ۹۷۸ ][ ۹۷۹ ][ ۹۸۰ ][ ۹۸۱ ][ ۹۸۲ ][ ۹۸۳ ][ ۹۸۴ ][ ۹۸۵ ][ ۹۸۶ ][ ۹۸۷ ][ ۹۸۸ ][ ۹۸۹ ][ ۹۹۰ ][ ۹۹۱ ][ ۹۹۲ ][ ۹۹۳ ][ ۹۹۴ ][ ۹۹۵ ][ ۹۹۶ ][ ۹۹۷ ][ ۹۹۸ ][ ۹۹۹ ][ ۱۰۰۰ ][ ۱۰۰۱ ][ ۱۰۰۲ ][ ۱۰۰۳ ][ ۱۰۰۴ ][ ۱۰۰۵ ][ ۱۰۰۶ ][ ۱۰۰۷ ][ ۱۰۰۸ ][ ۱۰۰۹ ][ ۱۰۱۰ ][ ۱۰۱۱ ][ ۱۰۱۲ ][ ۱۰۱۳ ][ ۱۰۱۴ ][ ۱۰۱۵ ][ ۱۰۱۶ ][ ۱۰۱۷ ][ ۱۰۱۸ ][ ۱۰۱۹ ][ ۱۰۲۰ ][ ۱۰۲۱ ][ ۱۰۲۲ ][ ۱۰۲۳ ][ ۱۰۲۴ ][ ۱۰۲۵ ][ ۱۰۲۶ ][ ۱۰۲۷ ][ ۱۰۲۸ ][ ۱۰۲۹ ][ ۱۰۳۰ ][ ۱۰۳۱ ][ ۱۰۳۲ ][ ۱۰۳۳ ][ ۱۰۳۴ ][ ۱۰۳۵ ][ ۱۰۳۶ ][ ۱۰۳۷ ][ ۱۰۳۸ ][ ۱۰۳۹ ][ ۱۰۴۰ ][ ۱۰۴۱ ][ ۱۰۴۲ ][ ۱۰۴۳ ][ ۱۰۴۴ ][ ۱۰۴۵ ][ ۱۰۴۶ ][ ۱۰۴۷ ][ ۱۰۴۸ ][ ۱۰۴۹ ][ ۱۰۵۰ ][ ۱۰۵۱ ][ ۱۰۵۲ ][ ۱۰۵۳ ][ ۱۰۵۴ ][ ۱۰۵۵ ][ ۱۰۵۶ ][ ۱۰۵۷ ][ ۱۰۵۸ ][ ۱۰۵۹ ][ ۱۰۶۰ ][ ۱۰۶۱ ][ ۱۰۶۲ ][ ۱۰۶۳ ][ ۱۰۶۴ ][ ۱۰۶۵ ][ ۱۰۶۶ ][ ۱۰۶۷ ][ ۱۰۶۸ ][ ۱۰۶۹ ][ ۱۰۷۰ ][ ۱۰۷۱ ][ ۱۰۷۲ ][ ۱۰۷۳ ][ ۱۰۷۴ ][ ۱۰۷۵ ][ ۱۰۷۶ ][ ۱۰۷۷ ][ ۱۰۷۸ ][ ۱۰۷۹ ][ ۱۰۸۰ ][ ۱۰۸۱ ][ ۱۰۸۲ ][ ۱۰۸۳ ][ ۱۰۸۴ ][ ۱۰۸۵ ][ ۱۰۸۶ ][ ۱۰۸۷ ][ ۱۰۸۸ ][ ۱۰۸۹ ][ ۱۰۹۰ ][ ۱۰۹۱ ][ ۱۰۹۲ ][ ۱۰۹۳ ][ ۱۰۹۴ ][ ۱۰۹۵ ][ ۱۰۹۶ ][ ۱۰۹۷ ]
.: Weblog Themes By iranblag :.

درباره وبلاگ

تيم مشاوران مديريت ايران IranMCT ----------------- http://iranmct.com ---------------- Iran Management Consultants Team
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب
شمارنده
شرکت مشاوره مدیریتبازارسازی مدیریت بازاریابی. بازدید تحقیقات بازاریابیآموزش مدیریت MBAدلایل ترک تحقیقات بازاریابی تحقیقات مدیریت شرایط سخت بازارکارت امتیازی متوازنارزیابی عملکرد . نمونه مطالعات موردی.برند برندینگانواع برند معرفی 21 نوع متفاوت از برندبرندسازی branding marketing . برندسازی.تحقیقات بازاریابی انگیزه بخش http://marketingbranding.ir سبک مدیریت است مدیریت بازاربازاریابیتحقیقات بازاریابی ویژگی های .حرفه ای مشاوره اموزش مدیریت.شناسایی مشتریان .تحقیقات بازاریابی استفاده از تحقیقات بازار و بازاریابی http://marketingsales.irmarketing مدیریت برندینگ . Business Management ConsultantIran Business Management ConsultantManagement . بازاریابیانواع بازاریابی 127 نوع بازاریابیبازاریابی. بازاریابی MarketingMix آمیختهآمیزه بازاريابیمدیریت بازاریابی. اخبار مدیریت و تجارتمدیریت.مشاوره بازاریابی مدیریت آموزش تکنیک‌های فروشندگی حرفه‌ای فروشندگی. اخبار مدیریت و تجارتبازاریابی برندینگ. http://iranmct.com/news/page/12مدیریت. مدیریت مشاوره بازاریابیآموزش. بیزینس پلن طرح توجیهی طرح business plan. برنامه بازاریابی Marketing Planبازاریابی. مشاوره تبلیغات مشاور تبلیغات مشاور مدیریت management مشاوره مدیریت انواع بازاریابی بازاریابی. Business Planبیرینس پلن طرح توجیهیمدیریت. کلینیک کاشت موی طبیعی آسمان