مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 3457
دیروز : 1950
افراد آنلاین : 19
همه : 5159846

 

مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۲۴ - آراستگي و زيبايي ظاهر ، لباس و پوشش مناسب

۱

آراستگي از ديدگاه معصومان ( ع )


« اِنّ اللَه يُحِبِّ الجمالَ و التجميل و يكره البُؤسَ و التّباؤُسَ؛ خداوند زيبايي و آراستن را دوست دارد و از نپرداختن به خود و خود را ژوليده نشان دادن ، كراهت دارد[1]».
آراستگي در برقراري و استحكام روابط تأثيرگذار است و اين حقيقت انكار ناپذير در سراسر هستي مشهود است. پيشوايان ما نيز به اهميت آن اشاره داشته و خود پيش از هر شخص ديگري آن را به كار بسته و از محبوبيت آراستگي نزد خداوند خبر داده‌اند. پيامبر اكرم(ص) مي‌فرمايد:
«ان الله يُحِبُّ مِن عبيده اذاخرج الي اخوانه ان يَتَهَيّأَ لهم وَ يَتَجَمَّلَ[2]؛ خداوند دوست مي‌دارد كه چون بنده‌اش به سوي برادرانش بيرون مي‌آيد، خود را براي آنها آماده و زيبا سازد» .

امام صادق (عليه السلام) به يكي از ياران خود مي‌گويد:
اظهار النعمة احبّ الي الله من صيانتها فإيّاك ان تَتَزَيَّنَ إِلاّ في أَحسن زِيِّ قَومِك[3]؛ نزد خدا، نمايان كردن نعمت، از نگه داشتن آن محبوب تر است. پس مبادا كه جز در بهترين شكل مورد پسند قوم خود بيرون بيايي».
امير المؤمنين (عليه السلام) كه خود در غايت زهد و ساده زيستي بود، هرگز سهل‌انگاري در آراستگي و آراسته بودن را روا نمي‌دانست. روايتي از آن حضرت نقل شده كه نشان مي‌دهد رفاقت و صميميت و خويشاوندي نبايد باعث كوتاهي در اين امر شود. آن حضرت فرمود:
« لِيَتَزَيَّنَ اَحَدُكُم لأَخيهِ الْمُسْلِمِ كما يَتَزَيَِّنَ لِلْغَريبِ الَّذي يُحِبُّ أَنْ يراه في احسن الهَيئة[4]؛ هر يك از شما خود را براي برادر مسلمانش همان گونه بيارايد كه براي بيگانه‌اي كه دوست دارد وي را در بهترين شكل ببيند، مي‌آرايد».
البته بايد به اين نكته هم توجه داشت كه در اين امر نبايد از حد افراط و تفريط بيرون رفت. از اين رو، مرزهايي براي آن بيان شده است؛ مثلاً در فقه پوشيدن لباس شهرت، خود را شبيه پوشش كافران در آوردن و پوشش با هدف فتنه‌انگيزي و ... جايز دانسته نشده است. بر اين اساس، همان طور كه آراستگي حلال و شايسته موجب استحكام و ايجاد نشاط و سلامت در ارتباط‌ها مي‌شود، آراستگي ناشايست و حرام، با اين امور منافات دارد و موجب مفسده براي فرد و جامعه مي‌شود.
مطلب ديگر اين است كه پيشوايان اسلام به تمايل جوان و خودآرايي و تجمل دوستي در چارچوب اخلاق و مصلحت جامعه توجه داشته‌اند و خودآرايي را براي جوان تحريم نكرده‌اند.
حكايتي نقل شده كه علي (عليه السلام) جامه بهتر را به غلامش قنبر كه جوان بود، داد تا تمايل زيباپسند قنبر را ارضا سازد. سپس خطاب به وي فرمود: «تو جواني و مانند ساير جوانان به تجمل و زيبايي رغبت بسيار داري و به علاوه من از خداي خود حيا مي‌كنم كه لباس خودم بهتر باشد».[5]
بدون ترديد ارضاي ميل خودآرايي و تجمل كه فطري است، به تكامل و ذوق و شكفتن احساسات جوان كمك و روح و عاطفه او را تقويت مي‌كند، ولي نبايد جوان در اين راه به زياده‌روي و افراط گرايد و از حد شايسته تجاوز كند، بلكه او همان‌گونه كه به زيبايي بيروني و ظاهري مي‌پردازد، بايد به جمال و زيبايي عقل، فكر، علم، هنر و اخلاق هم بپردازد تا به وسيله هر دو زيبايي، انساني تكامل يافته براي جامعه پديد آيد.

مفهوم آراستگي

آراستن به معناي زينت دادن و تزئين كردن و همچنين به معناي منظم و مرتب بودن، هماهنگ بودن و آماده و مهيا بودن نيز گفته شده[6] كه كاملاً مرتبط با معناي اول است؛ زيرا تزئين كردن به نوعي با نظم و تقارن و نيز هماهنگي همراه است و نشان دهنده آماده و مهيا بودن براي مقصود مورد نظر (مثلاً ملاقات دوست) است. در مقابل آراستن كه معمولاً با افزايش همراه است، پيراستن قرار مي‌گيرد كه ويژگي آن كاستن و زدودن شاخ و برگ است.

انواع آراستگي
آراستگي به دو نوع است: آراستگي روحي و ظاهري.

الف) آراستگي روحي
قبل از پرداختن به آراستگي جسمي و ظاهري از منظر معصومان، به پاكيزگي روح و آراستن باطن در كلام آن بزرگواران مي‌پردازيم.
آراستگي روح را به سه بخش مي‌توان تقسيم كرد:
1. آراستگي انديشه: اين آراستگي را مي‌توان به سه زينت اساسي خلاصه كرد: علم، حكمت و ادب.
علم: امام علي (عليه السلام) مي‌فرمايند:« العلم زين الأغنياء وغني الفقراء؛[7] دانش، زينت دهندة ثروتمندان است( منظور از ثروتمندان يعني كساني كه علم دارند) و بي‌نياز كننده فقرا (يعني كساني كه علم ندارند و جاهل هستند).
در حديثي ديگر فرمود:« العلم اشرف حلية و عطيّة[8]؛ دانش والاترين زيور و هديه است».
حكمت: «عليك بالحكمة فانها الحليةِ الفاخرة[9]؛ حكمت زيوري است گرانبها كه بر تو لازم است آن را به دست آوري». حكمت به معناي قوه تمييز بين زشت و زيبا و عنصر حركت دهنده انسان به نيكي‌ها و بازدارنده او از بدي‌هاست.
ادب: اميرالمؤمنين (عليه السلام) مي‌فرمايد:« احسن الادب زينة العقل[10]؛ ادب نيكو ، زيور و زينت خرد و عقل است».
2. آراستگي گفتار: در اين باره بحث فراواني وجود دارد، اما خلاصه‌اي از آن را بيان مي‌كنيم. منظور از آراستگي در گفتار، دروغ نگفتن، ناسزا نگفتن، دشنام ندادن، غيبت نكردن، تهمت نزدن، آبرو نريختن و غير اينهاست. چاره همه اين گناهان سكوت است. امام صادق (عليه السلام) مي‌فرمايد: «الّصُمتُ كَنزٌ وافرٌ و زينُ الحليم[11]؛ سكوت گنجي سرشار و زيور شخص بردبار است».
3. آراستگي رفتار: منظور از آراستگي در رفتار، انصاف، وفا و بردباري، سخاوت و ... است. در اين زمينه روايات فراواني هست. امام صادق (عليه السلام) مي‌فرمايد: «رأيتُ الوفاء يُزَيّنُ الرجال[12]؛ چنين است كه وفا، مردان را زينت مي‌دهد».
امام علي (عليه السلام) مي‌فرمايد:«و زين المصاحبة الاحتمال[13]؛ زينت دوستي، تحمّل است». همچنين اميرمؤمنان (عليه السلام) مي‌فرمايد: «السّخاءُ يَكسِبُ المَحَبَّةَ و يُزَيّنُ الاخلاقَ[14]؛ سخاوت محبت مي‌آورد و اخلاق را زينت مي‌بخشد».

ب) آراستگي ظاهري
1. پاكيزگي عمومي: پاكيزگي گذشته از تأثير بسزايي كه در سلامت شخصي و اجتماعي انسان دارد، موجب دلپذيري و جلب نظر بيننده مي‌شود، بلكه يكي از خواسته‌هاي فطري انسان است و با سرشت انسان آميخته شده است. در كلام معصومان:پاكيزگي جزئي از ايمان است.
پيامبر اكرم(ص) مي‌فرمايد: «النظافة من الايمان[15]؛ پاكيزگي جزئي از ايمان است»؛ يعني يكي از نشانه‌هاي مؤمن، پاكيزگي و آراستگي است.
امام رضا (عليه السلام) مي‌فرمايد:« مِنْ أَخْلاقِ الأنبياء التَّنَظُّف؛ [16] پاكيزگي از اخلاق انبياست».
گزارش شده كه پيامبر اكرم(ص) به آيينه يا آب نگاه مي‌كرد و با ظاهري آراسته با مردم مواجه مي‌شد و مي‌فرمود:« اِنَّ الله تعالي يُحِبُّ مِنْ عَبِدهِ اذا خَرَجَ الي إِخْوانِهِ أَنْ يَتَهيّأ لَهُم و يَتََجَمَّلَ؛[17] خداوند تعالي دوست دارد وقتي بنده‌اش نزد برادران خود مي‌رود، خود را آماده كند و بيارايد».
در حديثي از قول پيامبر اكر(ص) در مورد شخصي آلوده چنين آمده است :« ان الله تعالي يُبغِضُ الوَسِخَ و الشَعِثَ[18]؛ خداوند متعال شخص آلوده و ژوليده را دشمن مي‌دارد».
در بعضي از روايات به موارد خاص نظافت اشاره شده است. امام صادق (عليه السلام) در قسمتي از حديث خود مي‌فرمايد:«فان الله عزَّوجلّ اذا اَنعَمَ علي عبده اَحَبَّ ان يري عليه أَثَرَها . قيل و كيف ذلك؟ قال يُنَظِّفْ ثَوبَه و يُطَيِّب ريحَهُ و يُجَصِّصْ دارَه و يكنسْ اُفنيتَهُ حتي ان السراجَ قبلَ مَغيِبِ الشّمس يَنفي الفَقر و يَزِيدُ في الرّزقِ[19]؛ هر گاه خداوند به بنده‌اي نعمتي بدهد، دوست دارد اثر آن را در او ببيند. عرض شد: چگونه؟ فرمود: لباس تميز بپوشد، از بوي خوش استفاده كند، خانه‌اش را گچكاري كند، آلودگي‌هاي منزل خود را بروبد و از بين ببرد؛ حتي روشن كردن چراغ قبل از غروب خورشيد فقر را دور مي‌سازد و روزي را افزايش مي‌دهد».
2. رسيدگي به موي سر: موي سر يكي از جلوه‌گرترين اجزاي بدن است. زيبايي رو و صورت با موي سر جلوه پيدا مي‌كند، مخصوصاً در نزد بانوان. اگر فردي صورت، ابرو، چشم، لب و بيني زيبا داشته باشد، ولي موي سر نداشته باشد، آن زيبايي جلوه نمي‌كند و چه بسا آن فرد را زشت نشان دهد. به همين دليل، امامان معصوم سفارش‌هايي درباره موي سر بيان كرده‌اند.«وَرَدَ في الحديث ان رسول الله(ص) نهي الَمُرأَةُ التي وَصَلَتْ الي حََدِّ البلوغ اَن تَتَشَبِّهَ بالرِّجال في قَصِّ شَعْرِها من الْخَلْفِِ او من الوسط او من الأَمامِ[20]؛ پيامبر اكرم(ص) نهي فرمود زني(دختري) را كه به حد بلوغ رسيده باشد و مانند مردان موهاي خود را از پشت سر يا از ميان يا از جلوي سر كوتاه كند».
اين حديث موي بلند را براي زن پر اهميت و زيبايي زن را با موي بلند دانسته است.
امام صادق (عليه السلام) فرمود:« اِنَّ مِن اَجمَلِ الجمال الشَّعْرُ الحسن[21]؛ از زيباترين زيبايي‌ها، موي نيكو و قشنگ است». در جاي ديگر مي‌فرمايد:« الشّعر الحسن من كَسوةِِ الله فاكرِمُوه؛[22] موي زيبا از پوشش‌هاي خداست. پس آن را گرامي بداريد».
امام رضا (عليه السلام) فرمود:« ثلاثٌ من سُنَنِ المرسلين العطر و اخذ الشعر و كَثْرَةُ الطُّرُوقَه[23]؛ سه چيز است كه از روش‌هاي پيامبران است، عطر زدن، مو گذاشتن و بسيار همبستر شدن.
درباره نگهداري از مو نيز رواياتي رسيده است.
الف) مدل مو: پيامبر اكرم(ص) فرمود: «مَن اِتَخَذَ شَعُراً فَليُحسِنُ وَلايَتَه او لِيَجُزَّه[24]؛ هر كس موي سرش را بلند مي‌گذارد،‌ خوب نگهداري يا كوتاهش كند».
از اين حديث مي‌توان برداشت كرد كه موي سر اگر بلند باشد، مشكلي ايجاد نمي‌كند(البته در آقايان نبايد از حد متعارف خارج شود).
امام صادق (عليه السلام) مي‌فرمايد:« اِسْتَأصِلْ شَعرَكَ يَقِِلُّ دَرَنُهُ و دوابُّهُ وَ وَسِخَهُ و تغلظ رقبَتُكَ و يجلو بَصَرُكَ[25]؛ موي سرت را كوتاه كن؛ چرا كه (با كوتاه كردن مو) آلودگي‌ها و انگل‌هاي آن را كم،و گردنت را استوار و نور چشمت را افزون مي‌كند».
ب) شانه زدن: شانه زدن موي سر، فايده‌هايي دارد و در اين باره روايات متعددي از معصومان ذكر شده است. امام صادق (عليه السلام) در تفسير كلمه زينت در آيه )خُذُوا زيِنَتُكُم عند كل مسجد(؛«در هر مسجدي زيورهاي خود را به همراه ببريد»، فرموده است: «الزينةُُ المِشطُ فانِّ المِشط يجلِبُ الرِزقَ و يُحسِنَ الشَّعرَ و يُنجِزُ الحاجة و يَقطَعُ البَلْغَم[26]؛
شانه زدن زينت است؛ زيرا (شانه زدن) روزي مي‌آورد، مو را زيبا مي‌كند، حاجت را برآورده مي‌سازد و بلغم را از بين مي‌برد».
در جاي ديگر امام صادق (عليه السلام) مي‌فرمايد:«المِشطُ للرَّأسِ يَذهَبُ بالوباء[27]؛ شانه زدن سر وبا را از بين مي‌برد».
ج) روغن زدن: امام صادق (عليه السلام) مي‌فرمايد: «اذا اَخَذْتَ الدُّهْنَ علي راحتكَ فَقُل. اللهمّ اني اسأَلُكَ الزَّيْنَ و الزينَة[28]؛ موقع روغن زدن موي سر، بگو: بارالها! از تو درخواست زيبايي و زينت دارم».
اين حديث ضمن اينكه اهميت روغن زدن موي سر را مي‌رساند، به ما مي‌فهماند كه روغن زدن موي سر مي‌تواند امر عبادي باشد.
در جاي ديگر امام مي‌فرمايد: «مَن دَهَنَ مؤمِناً كَتَبَ اللهُ له بِكُلِّ شَعرةٍٍ نُوراً يوم القيامة[29]؛ اگر كسي به مؤمني روغن بزند، خداوند براي هر مو، نوري را در روز قيامت براي او مي‌نويسد».
در حديثي ديگر آمده است: «الدُّهْنُ يُذْهِبُ بالبُؤسِ[30]؛ روغن ژوليدگي را دور مي‌كند».
در مورد امام صادق (عليه السلام) آمده است كه:«كان يُدْهِنُ بأصناف الدهن»؛[31] از اين عبارت معلوم مي‌شود كه انسان مي‌تواند انواع روغن را براي بدن خود استفاده كند.
د) خضاب كردن مو: راوي مي‌گويد: از امام صادق (عليه السلام) درباره خضاب و رنگ كردن مو پرسيدم. حضرت فرمود:« قد خَضَبَ النبي(ص) و الحسين بن علي و ابوجعفر بالكتم[32]؛ پيامبر اكرم، امام حسين و امام باقر8، به وسيله كتم[33] خضاب مي‌كردند».
رسول خدا(ص) فرموده است: «اِختَضَبُوا بِالحِِنّاء فانه يَجلُوا البَصَرَ و يُنبِتُ الَّشعرَ و يُطَيِّبُ الرّيِحَ و يُسَّكِِنُ الزّوجةَ[34]؛ با حنا خضاب كنيد؛ چون چشم را روشن مي‌كند و مو را مي‌روياند و بوي بد بدن را پاك مي‌كند و به همسر انسان آرامش مي‌دهد».


پي‌نوشت‌ها
1 . الكافي، ج 6، ص 440؛ امالي طوسي ، ج 1، ص275.
2 . مكارم الاخلاق، الباب الاول، الفصل الخامس، ص 35.
3 . الكافي، ج 6، ص 440.
4 . همان ، ص 439.
5 . مكارم الاخلاق ، ج 1، ص 224.
6 . فرهنگ فارسي معين ، ج 1، ص 39.
7 . غررالحكم، القسم الاول، الفصل الثاني في العلم، ص42.
8 . غررالحكم، حديث1869.
9 . غررالحكم، باب الاول المعرفه، الفصل السادس في الحكمه. ص58.
10 . بحارالانوار، ج 78، ص 80.
11 . من لا يحضره الفقيه، ج4، ص396، حديث5843.
12 . بحارالانوار، ج47، ص32.
13 . غررالحكم ، التجمل و الاحتمال، ص420، حديث9622.
14 . همان، ص378، حديث 8523.
15 . بحارالانوار، ج21، ص257، باب 30؛ طب النبي، ص19.
16 . الكافي، ج5، ص567؛ وسائل الشيعه، ج30، ص243 ؛ بحارالانوار، ج75، ص335، باب 26؛ تحف العقول، ص442،
17 . مكارم الاخلاق، ص96.
18 . كنزالعمال، ج 17، ص181.
19 . امالي طوسي، ص 275 ؛ مسائل علي بن ابي‌طالب، ص229، احكام المساجد.
20 . تذكرة الفقهاء، ج 1، ص390.
21 . الكافي، ج1، ص614.
22 . من لا يحضره الفقيه، ج1، ص119.
23 . الكافي ، ج 6، ص 285.
24 . همان.
25 . همان. ص484.
26 . همان، ص 489.
27 . همان. ص 488.
28 . همان، ص 520.
29 . همان.
30 . همان. ص 488.
31 . مكارم الاخلاق، ص 33.
32 . الكافي ، ج 6، ص 479.
33 . كتم گياهي است كه براي خضاب سياه با وسمه مخلوط مي‌شود. لسان العرب، المنجد.
34 . الكافي، ج 6، ص 481.

خبرگزاري فارس  :  ۱۳ / ۹ / ۱۳۸۶


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۶:۵۶ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۲۳- نفوذ در دل ها ، محبوبيت ، جذب مخاطبان ۵ عوامل كسب محبوبيت


پرسش:
با توجه به متفاوت بودن فرهنگ ها و ملت ها چه عواملي موجب مي شود انسان بتواند محبوبيت و مقبوليت اجتماعي مورد نياز خود را به دست آورد؟
 
پاسخ:
در بخش نخست پاسخ به اين سوال ضمن تاكيد بر اينكه همه خيرها و خوبي ها و از جمله محبوبيت از جانب خداست به عامل ايمان به خدا و عمل صالح براي كسب محبوبيت اشاره كرديم. اينك در ادامه دنباله مطلب را پي مي گيريم:


وقتي بدانيم خداوند مقلب القلوب است و مي تواند در يك لحظه همه چيز را تغيير دهد، پس بايد بپذيريم مطمئن ترين راه براي محبوب شدن، تحصيل رضايت تغيير دهنده قلب هاست. پيامبر اكرم(ص) مي فرمايد:
هنگامي كه خداوند كسي از بندگانش را دوست بدارد به فرشته بزرگش جبرئيل مي گويد: «من فلاني را دوست دارم، او را دوست بدار. جبرئيل، وي را دوست خواهد داشت. سپس در آسمان ها ندا مي دهد كه اي اهل آسمان! خداوند فلاني را دوست دارد. وي را دوست بداريد و به دنبال آن، همه اهل آسمان او را دوست مي دارند؛ سپس پذيرش اين محبت در زمين منعكس مي شود! (تفسير نمونه، ج13، ص146)
اين حديث نشان مي دهد كه ايمان و عمل صالح، بازتابي به گستره عالم هستي دارد و شعاع محبوبيت حاصل از آن، پهنه گيتي را فرامي گيرد و در قلب هاي اهل آسمان و زمين پرتوافكني مي كند.


با توجه به اين عامل مهم، مي توان به رمز محبوبيت مردان بزرگ تاريخ مانند پيامبران و اولياي الهي پي برد كه بدون برخورداري از امكانات ظاهري، توانستند دل هاي ميليون ها نفر را در طول زمان به سوي خود بكشانند. استاد مطهري مي گويد:
شاگردان فلاسفه فقط متعلم اند و فلاسفه، نفوذي بالاتر از نفوذ يك معلم ندارند؛ اما انبيا نفوذشان از قبيل نفوذ يك محبوب است؛ محبوبي كه تا اعماق روح محب راه يافته و پنجه افكنده است و تمام رشته هاي حياتي او را در دست گرفته است. (جاذبه و دافعه امام علي(ع)، ص77


تاريخ، نام دل باختگان به رسول اكرم (ص) چون ابوذر غفاري، بلال حبشي، عمار ياسر و ديگران را ثبت كرده است كه با بررسي و مرور سرگذشت آنان، مي توان اذعان كرد كه درهيچ مكتبي اين چنين شيفتگي ها و بي قراري ها و از خودگذشتگي ها يافت نمي شود. ابوذر غفاري در جنگ تبوك درهواي گرم بر روي ريگ هاي گداخته به راه مي افتد. با اين كه خستگي و تشنگي او را سخت آزار مي دهد، اما از آب سرد و گوارا چشم مي پوشد و مي گويد: هرگز نمي آشامم تا دوستم رسول الله (ص) بياشامد. مشكش را پر از آب مي كند و به دوش مي گيرد و خود را به پيامبر(ص) مي رساند. حضرت فرمود: زود به او آب برسانيد. ابوذر مي گويد: آب همراه دارم. حضرت فرمود: آب داشتي و از تشنگي نزديك به هلاكتي؟ گفت: آري، وقتي كه آب را چشيدم، دريغم آمد كه قبل از دوستم رسول الله (ص) از آن بنوشم. (همان، ص 79) ابن ابي الحديد مي گويد: كسي سخن رسول اكرم (ص) را نمي شنيد، مگر اين كه محبت وي در دلش جاي مي گرفت و متمايل به او مي شد؛ لذا قريش مسلمانان را در دوران مكه، صباه (شيفتگان و دل باختگان) مي ناميدند و مي گفتند: بيم آن است كه وليد بن مغيره، دل به دين محمد بدهد و اگر وي- كه گل سرسبد قريش است- دل بدهد، تمام قريش بدو دل خواهند سپرد.


مي گفتند: سخنانش جادوست، بيش از شراب، مست كننده vetica, sans-serif">دو كليد طلايي براي نفوذ در دلها


دانستن اين كه چه عواملي باعث افزايش روزافزون دوستي مي شود ، در واقع به معناي در دست داشتن كليد ورود به اندرون خانه ي دلها ست. هر كس كه اين كليد را در اختيار داشته باشد و راه نفوذ در قلبها را بداند در واقع گنجينه ي دوستي را به چنگ آورده است.
 
به راستي اين كليدهاي طلايي كه مي توان در دل ها راه يافت و دوستي ها را با آن روز به روز زيادتر كرد چه هستند؟
در اين مقاله با دو كليد مهم براي راهيابي به قلب دوستان خود آشنا مي شويد:
1- ابراز علاقه و دوستي
محبت، رمز و راز زندگي است و بعضي از روان شناسان معتقدند كه بسياري از بيماري ها ي دروني فقط به خاطر فقدان محبت و سركوب كردن عاطفه هاست.
همان گونه كه قبلاً آورديم دوستي و محبت داراي مراتبي است.
پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) فرمود: خداي جهان آن كس را بيشتر از همه دوست دارد كه به دوستان خود بيشتر از همه مهر بورزد. (1)
 اگر مي خواهيم محبوب دلها شويم بايد ديگران را دوست بداريم. ديگران را دوست بداريم تا ديگران نيز ما را دوست بدارند. بايد به آنان عشق بورزيم تا آنان هم به ما عشق بورزند. تنها از راه محبت و دوستي است كه مي توان مالك دل ها شد و در قلب ها نفوذ پيدا كرد. براي زياد شدن دوستي و استحكام آن بايد اين محبت و علاقه را ابراز كرد و آن را با زبان و با عمل (يعني با نيكي به او و نزديكان و دوستداران او) نمايان كرد.
 
زيرا محبت هم چون آبي است كه به جريان مي افتد. اين آب هم پاك است و هم پاك كننده. ابراز علاقه و محبت، هم بر دوستي مي افزايد و هم نامهرباني ها را از بين مي برد.
روزي امام باقر و امام صادق (عليه السلام) با گروهي در مسجد نشسته بودند. كسي از كنار آن ها رد مي شد. يكي از اهل مجلس گفت: من اين شخص را دوست دارم. اما باقر (عليه السلام) فرمود: اگر دوستش داري به او بگو و او را از دوستي و علاقه ي خود آگاه كن. اين كار موجب دوام دوستي و تقويت پيوندها مي شود.
 
وَ كانَ رسُولُ الله (ص): يَدعُو أصحابَهُ بِأحَبَّ أسمائِهِم تَكرمَهً لَهُم ولا يَقطَع لأحَدِ حَديثَهُ.
رسول خدا(ص) يارانش را با نامي مي خواند كه بيشتر دوست مي داشتند و سخن هيچ كس را قطع نمي فرمود.
 
 تنها در سايه ي محبت و ارادت است كه ناملايمات و لغزش ها و غفلت ها- كه طبيعت بشر است- مزاحم دوستي نمي شوند و آتش گرم محبت همه ي ناملايمات را مي سوزاند.
اگر كسي رادوست داري به او بگو و او را از دوستي و علاقه ي خود آگاه كن. اين كار موجب دوام دوستي و تقويت پيوندها مي شود.
2- تواضع
تواضع يكي از اصول مسلم اخلاقي است و انسان با تواضع مي تواند بالاترين درجات را كسب نمايد زيرا:
مَن تَواضَعَ رَفَعَةُالله.
هر كس فروتني را پيشه سازد خداوند تعالي مقام او را بالا مي برد.
اما آنچه كه در اينجا مورد بحث ما است آن است كه تواضع مي تواند مايه ي تقويت دوستي شود. برعكس، هرگونه تكبر و بزرگ نمايي بين دوستان صميميت را از بين مي برد و موجب تفرقه مي شود.
ثَلاثُ تورثُ المَحَبَّة الدِّينُ و التَّواضُعُ و البَدَلُ
امام صادق (عليه السلام) مي فرمايد:
سه چيز دوستي را در پي دارد ، دينداري، فروتني و بخشش.
و قال علي (عليه السلام):
ثَمَرَه التَّواضِعُ المَحَبَّه.
دوستي ثمره ي فروتني و تواضع است.
نصر بن احمد ساماني به پسر خود وصيت كرد: اي فرزند! اگر اراده كرده اي كه مملكتي را كه ما با مشقّت فراوان به دست آورده ايم، براي تو بماند نه به خزانه اعتماد كن كه مال در معرض زوال است و نه بر لشكريان دل ببند كه مرد سپاهي منقلب الحال است بلكه تكيه بر بستر دوام مملكت و قيام حكم به دوستي و كرم نما و در تواضع بيفزا كه دوستي و تواضع و كرم، خلايق را دلگرم مي سازد و هر كه صيد دام محبت و تواضع گردد هرگز رهايي نيابد.
پس يكي از عوامل مهم تقويت دوستي تواضع و فروتني است همان گونه كه در حديث شريف آمده است: هنگامي كه شخص در مقابل دوستان خود تكبر كند ، با او اعلام جدايي كرده و امام رضا(عليه السلام) نيز يكي از آداب رفاقت را تواضع دانسته:
إصحَبِ الصِّديقَ بالتَّواضُع و العَدُّوِّ بالتَّحَرُّز و العامَّه باالبُشر.
با دوست فروتني و با دشمن احتياز و با عامه ي مردم با خوشرويي همراهي كن.
 
از يكي از علماي معاصر نقل شده است كه در يكي از نيمه شب ها وي از خواب بيدار مي شود و حس مي كند كه صدايي از داخل حياط مي آيد. بيرون مي رود و مي بيند كه دزدي آمده و ميوه هاي باغچه را جمع كرده ولي طوري سنگين است كه نمي تواند آن را بلند كند و به دوش بيندازد. ايشان خيلي آهسته وارد حياط مي شود و بدون آنكه آن شخص متوجه شود، كمك مي كند تا وي گوني را بلند كند و بر دوش بگذارد.
ناگهان دزد متوجه مي شود كه شخص آمده. نگاه مي كند و مي بيند كه آن جناب است. ابتدا عذرخواهي مي كند اما آن عالم در جواب با كمال ادب و تواضع به ايشان مي فرمايد: خير آقا، شما به منزل پدرتان آمده ايد و نيازي به گرفتن اجازه نداريد و با اصرار زياد وي را مجبور مي كند ميوه ها را با خود ببرد.
فرداي آن روز دزد به محضر اين عالم مي آيد و توبه مي كند و از آن پس انساني مومن و پرهيزكار مي شود.
 
آري اگر تواضع و ادب چنين در روحيات اشخاص خلافكار تاثيرگذار است قطعاً اثر آن در جان و روح دوستان با ايماني كه براي زندگي خود دوستي و محبت و ارادت را برگزيده اند به مراتب بيشتر و عميق تر است.
بنابراين تا مي توانيم به ديگران محبت كنيم و با ادب و احترام در دل ها وارد شويم.
 
پي نوشت ها:
1- المحجه البيضاء، ج 2، ص 155
2- بحارالانوار، ج 78، ص 229
3- بحارالانوار، ج 78، ص 229
4- غررالحكم، ص 249
5- بحارالانوار، ج 78، ص 356

 

http://www.tebyan.net/social/house_family/artathome/leatherflowers/2008/12/7/80056.html


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۶:۵۳ ] [ مشاوره مديريت ]


مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۲۳- نفوذ در دل ها ، محبوبيت ، جذب مخاطبان ۱

چگونه مردم را به خود جذب كنيم ؟ (۳)

راهكار  ۲۶


از حملات كليشه اي استفاده نكنيد مراقب باشيد وقتي با افراد موفق حرف مي زنيد به هيچ وجه عبارت تكراري به كار نبريد . و هرگز به چنين جملاتي اشاره هم نكنيد . هرگز ؟ حتي زماني هم كه لازم است ، اين كار را نكيند ، مگر اين كه بخواهيد ابله جلوه كنيد .مي گويند قلم توانمندتر ازشمشير است . همين طوراست ، ولي توانايي زبان ازقلم هم فراتر است . زبان ما مي تواند جمعي را به خنده يا گريه و ادارد ،يا آنها را به زانو درآورد .به جاي تكرار حرف هاي كليشه اي ، با توجه به اين شيوه مي توانيد جملات زيركانه اي را كه تنها مختص خود شماست به زبان آوريد . كافي است چندكتاب دربارة « آيين و آداب » سخنراني بخوانيد و برخي از شگردهاي آن را فرا بگيريد . بعد مي توانيد آنها را وارد واژه هاي شخصي و روزمرة خود كنيد .

راهكار ۲۷

تفاوتي نداردكه در پشت يك تربيون براي سخنراني درمقابل هزاران نفر ياپشت كباب پز آشپزخانه در برابر اعضاي خانواده ايستاده باشيد . در هر حال با استفاده ازمهارت هاي مشابه همه را تحت تأثير قرار دهيد ، آنها را برانگيزانيد وبه خود جذب كنيد .نقل قول هايي را از كتاب سخنران هاي بزرگ انتخاب كنيد و شگردها برتر آنها را در مكالمات خود به كار گيريد . نكات جالب و طنزآميز آنها را براي استفاده درموقعيت هاي خاص و مناسب گلچين كنيد . اگر مي خواهيد مورد توجه واقع شويد ، نقل قول هايي شيرين و دلنشين را حفظ كنيد .

فصل 5 

در هر جمعي يك خودي باشيم آيا تا به حال براي تان پيش آمده ، كه در جمعي قرار بگيريد كه همه مشغول حزف زدن باشند ؟ هريك ازآنها دربارة موضوعي خاص مثل : آمار نادرست در خسابرسي ، محدوديت هاي ريزي ، يا بازار كتاب حرف ميزنندو شما حرف هاي آنها را نمي فهميد . علت آن اين است كه همه در آن مهماني يا حسابدارند ، يا آرشيتكت و يا يك ناشر و شما هيچ يك ازاين دسته ها قرار نگرفته ايد .بدين ترتيب ، با لبخندي كم رنگ برلب ، در حالي كه لب ازلب ، باز نمي كنيد ، در گوشه اي مي ايستيد . چون مي ترسيد اگراين كار را بكنيد ، حرف نادرستي بر زبان مي آوريد . كج خيالي و بد گماني همة وجودتان را فرا مي گيرد . احساس مي كنيد همه به شما پوزخند مي زنند . شما در اين جمع يك غريبه هستيد . بنابرايندر سكوت رنج مي بريد .همان طور كه ماهيگريان سنجاقكي را طعمة ماهي قرار مي دهند , شما نيز تنها كاري كه انجام مي دهيد اين است كه با طرح سؤالات مناسب وارد بحث ديگران شويد . در اين بخش به عملكردهايي اشاره خواهيم كرد كه مي توانيد با استفاده از آنها كاري كنيد كه مرد در هر جمعي با شما مثل يك خودي گپ بزنند . زندگي خود را از روال عادي خارج كنيد در اين شيوه كافي است , زندگي خود را موقتاً از حاللت عادي خارج كنيد و دست به كاري بزنيد كه تا به حال به آن فكر هم نكرده ايد. ماهي يكبار تعطيلات آخر هفتة خود را به انجام كار كامالاص خارج از برنامة عادي زندگي خود اختصاص دهيد . يكبار امتحان كردن هر كاري , اين امكان را به شما مي دهد كه 80 درصد بيشتر دربارة آن كار اطلاع پيداكنيد . با اين كار طؤالات مربوط به آن فعاليت را فرا مي گيريد . از اصطلاحات صحيح استفاده مي كندي. و ديگر, زماني كه سؤالات فوق برنامه مطرح مي شود « كه هميشه اين اتفاق مي افتد » هرگز دست و پاي خود را گم نخواهيد كرد . 

راهكار ۲۸

زندگي خود را از روال عادي خارج كنيد در پايان هر ماه زندگي خود را تغيير دهيد . كاري را انجام دهيد كه هيچ گاه به مخيلة خود را راه نمي دادي . مثلاً در يك فعلايت ورزشي شركت كنيد , به نمايشگاه برويد , به يك سخنراني دربارة موضوعي گوش كندي كه تا به حال هيچ تجربه اي در مورد آن نداشته ايد . بدين ترتيب 80 درصد از زبان حرفه اي هر فعاليت و سؤالات مربوط به آن را فرا خواهيد گرفت . كمي زبان حرفه اي ياد بگيريد صحبت هايي كه بيش از سخنان عادي مي تواند شما را در هر جمعي خودي نشان دهد , زبان صحبت هاي حرفه اي است . نكتة جالب اين است كه يادگيري اين زبان كاري بسيار سهل و ساده است . تنها چيزي كه به آن نياز داريد سؤالاتي است كه با مطرح كردن آنها بتوانيد يادگيري اين زبان را شورع كنيد .سؤال كنيد , پاسخ ها را بشنويد و به اين ترتيب براي چند دقيقه وارد كلاس ابتدايي آموزش , مكالمات هدف دار آن رشتة خاص شده ايد . بعد در اولين فرصت موضوع صحبت را عوض كنيد ! چون نبايد بيش از انچه كه واقعاً دربارة آن كار يا رشتة خاص مي دانيد اظهرا فضل كنيد .

راهكار ۲۹

كمي زبان حرفه اي ياد بگيريد . چه طور بايد زبان حرفه اي را ياد گرفت ؟ هيچ نوار و كتابي در اين باره وجود ندارد ., ولي يادگيري اين زبان كار ساده اي است . كافي است از دوستي, كه از زبان حرفه اي جمعي كه شما مي خواهيد وارد آن شويد اطلاع دارد , بخواهيد چند سؤال مقدماتي به شما بياموزيد . با آموختن تنها چند كلمة كليدي به مزايايي چند جانبه دست خواهيد يافت . هركار , هر ورزش و هر موضوع مورد علاقة يك جمع , سؤالات خاص خود رادر آن رشته مي دانند و از يكديگر مي پرسند و هيچ گاه سراغ سؤالات احمقانه وبي ربط نمي روند. موضوعات متداول و مورد توجه هر حرفه اي مسائل و مشكلات خاص خود را دارد كه ديگران از آن اطلاعي ندارند . فرض كنيد به مهماني عده اي از نويسندگان دعوت شده ايد , و از آن جا كه شما يك نويسنده نيستيد , نمي دانيد , دربارة چه موضوعي با آنها صحبت كنيد . كاري كه شما بايد قبل از رفتن به اين مهماني انجام دهيد اين است كه با نويسنده اي كه از قبل با او آشنايي داريد, دربارة موضوعات متداول و روزمرة اين حوزه سؤال كنيد . به شما اطمينان مي دهم كه همة شب را به گفت و گويي هيجان انيز مشغول خواهيد بود .

راهكار ۳۰

موضوعات متداول و مورد توجه قبل از آن كه كوركورانه در ميان حرف هاي عده اي صحاف يا دندانپزشك اظهار نظر كنيد, از موضوعات متداول و رايجي كه مورد توجه آنها است آگاهي يابيد . هر حرفه اي مسائل خاصي دارد كه ديگران از آن بي اطلاع اند . اين مسائل را پيداكنيد , بعد با طرح اين موضوعات بحث پرهيجاني را شروع كنيد . مطالب مربوط به آنان را در روزنامه بخوانيد تصور كنيد روزنامه فروش چند لحظه پيش روزنامه را پشت در خانه انداخته است . معمولاً از كدام قسمت شروع مي كنيد ؟ اين كار را نكيند ! قسمت هاي ديگر را هم بخوانيد , قسمت هايي را كه هيچ وقت نخوانده ايد . چرا؟ چون شما را با نياهاي ديگري آشنا مي كند ك مي توانيد دربارة آنها گفت و گو كنيد , هر چند اطلاعات كمي درباة آنها داشته باشيد .بعد از آشنايي بيشتر با زبان حرفه اي مورد نظر خود , مي توانيد مجلات و مقالات تخصصي تري دربارة آن موضوع بخوانيد .

راهكار ۳۱

مطالب مربوط به آنها را در روزنامه بخوانيد مخاطب بعدي شما يك گلف باز , يك دونده ,يك شناگر , يك موج باز يا يك اسكي باز است ؟ آيا در احتماعاتي شركت مي كندي كه اعضاي آن را حساب داران يا بودايي هاي چيزي ميان اين دو تشكيل مي دهند؟ هر ماه مجلات بيشماري دربارة هر موضوعي كه تصور كنيد به چاپ مي رسند . شما مي توانيد با مطالعة آنها اطلاعات لازم را براي اينكه در هر جمعي احساس خودي بودن كنيد , به دست آوريد . دربارة آداب و رسوم مختلف مطالعه كنيد . تصور كنيد, مي خواهيد به يك مسافرت كاري خارج از كشور برويد . اولين كاري كه انجام مي دهيد چيست ؟ گرفتن گذرنامه و واژه نامة مكالمات روزمرة ان كشور , اين طور نيست ؟ ولي اكثر ما چيزي را فراموش مي كنيم كه اغلب پيامدهايي را هم به دنبال دارد , كتابي دربارة سنت هاي بين المللي . براي اين كه بتوانيد در هر جمعي و در هر جاي اين كرة خاكي يك فرد آشنا باشيد, دربارة اداب و رسوم ملل ديگر مطالعه كنيد تا ببينيد چه قدر با اين سنت ها آشنايي داريد .

 راهكار ۳۲

دربارة آداب و رسوم مختلف مطالعه كنيد قبل از آن كه وارد خاك يك كشور بيگانه شويد , كتابي دربارة آداب و رسوم آن جا بخوانيد . قبل از آن كه با كسي دست بدهيد , هديه اي به تقديم كنيد , رفتار خاصي بروز دهيد يا از كسي تعريف كنيد , دربارة آن تحقيق كنيد زيرا يك اشتباه ممكن است , كل سفرتان را خراب و بي فايده كند .

فصل 6

با همه به خوبي ارتباط برقرار كنيم بياييد به مسئلة خودي بودن در يك جمع , عميق ترنگاه كنيم . اين بار به بررسي اين موضوع مي پردازيم كه چه طور مي توانيم مسائلي جدي تر از تجارب خود را با مخاطب مان مطرح كنيم . مسائلي مثل عقايد و ارزش هاي زندگي . بدون شك ثابت شده , كه مردم با كساني كه در زندگي داراي ارزش هاي يكساني هستند , چه در دوستي و چه در محيط كار , راحت تر ارتباط برقرار مي كنند . اين 5 روش به شما كمك خواهد كرد تا بتوانيد با هر كسي كه مي خواهيد ارتباطي نزديك برقرار كنيد . شما مي توانيد با استفاده از اين شيوه ها علاوه بر ايجاد ارتباطي نزديك با مشتريان , همكاران , دوستان و كسي كه با او رابطة عاطفي برقرار كرده ايد , با ساير افراد نيز از هرنژاد و آييني , همدلي و همفكري پايداري داشته باشيد . بدين ترتيب آنها هم ارتباطي نزديك با شما برقرار مي كنند كه در غير اين صورت ايجاد نمي شد . دنباله رو باشيد درست مثل پرندة كوچكي كه بال هاي خود را سريع تر از يك عقاب در حال پرواز به هم مي زند , افراد مختلف روش هاي متفاوتي در زندگي دارند. مثلاً مردمي كه در حومة شهرها زندگي مي كنند عادت دارند با فاصلة بيشتري از هم بايستند, در حالي كه زندگي شهر نشيني سبب مي شود كه افراد به طور معمول در ترن ها و اتوبوس هاي شلوغ در فاصلة نزديكي از هم قرار بگيرند .افراد ماهر در ارتباطات اجتماعي مي دانند كه حركات شان بايد مثل مشتريان و مراجعان شان باشد . مردم با افرادي كه شبيه به خودشان حركت مي كنند احساس راحتي بيشتري خواهند كرد .

 راهكار ۳۳

دنباله رو باشيد به مردم نگاه كنيد . به حركات آنها توجه كنيد . حركات كوچك ؟ حركات بزرگ ؟ , سريع ؟, ارام ؟, شتاب زده ؟, بي ثبات ؟ , پخته ؟, خام ؟, شيك ؟, و مرخرف ؟تصور كنيد فردي كه با او صحبت مي كندي مبي رقص شماست . آيا به سبك جاز تعليم مي دهد ؟ آيا باله درس مي دهد ؟ بدن او رانگاه كنيد وروش حركات او را تقليد كنيد . اين كار باعث مي شود طرف صحبت شما به طور ناخودآگاه احساس راحتي كند . آيا تا به حال براي تان اتفاق افتاده كه با كسي مشغول صحبت باشيد و بعد از چند دقيقه به خودتان بگوييد :« چه قدر مثل من فكر مي كند! مثل اين كه ما روي يك طول موج قرار گرفته ايم . » اين احساس فوق العاده اي است , درست مثل عاشق شدن . آيا مي خواهيد تخته موجي جادويي داشته باشيد كه با آن بتوانيد هر وقت اراده كرديد روي طول موج هر كسي كه مي خواهيد , بپريد؟ اين تخته موج همين جا است , ابزاري زباني كه به وسيلة آن مي توانيد با هر كسي كه مي خواهيد ارتباطي نزديك برقرار كنيد . من اين تكنيك را بازتاب مي نامم, چون در اين روش شما عين كلمات طر مقابل تان راتكرار مي كنيد .

راهكار ۳۴

بازتاب بازتاب عملكردي زباني و ساده است كه تأثيرات نيرومندي را به دنبال دراد. به حرف هاي طرف مقابل دقت كنيد , به اسامي , افعال , حروف اضافه و صفتي كه به طور معمول به كار مي برد و سعي كندي بازتاب آنها باشيد . شنيدن كلمات مورد استفادة او از زبان شما , باعث ايجاد ارتباطي نزديك مي شود. به اين ترتيب او احساس خواهد كرد ارزش ها , ديدگاه ها , علائق و تجاربش با شما مشترك است . ازكلماتي حاكي از همدلي استفاده كنيد . وقتي به صحبت هاي كسي گوش مي كنيم , اغلب براي نشان دادن توجه و دقت از آواهايي مثل « اوم » يا « آها» استفاده مي كنيم . استفاده از اين صداها بهتر از اين است كه در سكوت به طرف مقابل خيره شويم . با اين حال افراد ماهر در ارتباطات اجتماعي از اين روش استفاده نمي كنند . سعي كنيد به جاي گفتن « آها» , كلماتي حاكي از درك و همدلي به كار ببريد . اين كلمات ساده , كوتاه و حمايت كننده اند , مثل :« واقعاص جالب است .» وقتي شما به جاي استفاده از آواهاي مختلف از جملاتي كامل استفاده كنيد , شنونده توجه و درك شما را بيشتر احساس مي كند.

راهكار ۳۵

از كلماتي حاكي از همدلي استفاده كنيد نا آگاهانه « اوهوم » و « آها» بر زبان نياوريد . براي نشان دادن درك خود از جملات كامل استفاده كنيد . جملاتي مثل : « فهميدم منظورت چيست .» يا از عباراتي احساسي مثل : « واقعاً جالب بود . »همدلي شما شنونده را مجذوب و ترغيب به ادامة صحبت خواهد كرد . البته اين كار هم راهي دارد. شما براي استفاده از عباراتي مانند: همدلانه و متفكرانه بايد آنها رااز قبل شنيده باشيد! زودتر از موقع از كلمة « ما » استفاده كنيد با چند دقيقه گوش كردن به حرف هاي دو نفر , به راحتي مي توانيد اطلاعات زيادي , دربارة روابط آن دو كسب كنيد. مي توانيد حدس بزنيد كه دوستان قديمي هستند يا تازه با هم آشنا شده اند . يا اين كه زن و شوهر يا از هم بيگانه اند. چه طور ؟روند مكالمه بر حسب نزديكي ارتباط , كاملاً مشخص مي شود . به اين قسمت توجه كنيد :نوع اول : حرف هاي كليشه اي . وقتي دو غريبه با هم حرف مي زنند حرف هاي كليشه اي ردو بدل مي كنند . مثلاً وقتي دربارة هوا صحبت مي كنند يكي به ديگري مي گويد : « امروز چه هواي آقتابي دلنشيني داريم . » نوع دوم : واقعيات . افرادي كه يكديگر ار مي شناسند ولي به تازگي با هم آشنا شده اند, معمولاً دربارة واقعيات صحبت مي كنند:« مي داني جو, امسال تعداد روزهاي آفتابي دو برابر سال گذشته است . » نوع سوم : احساسات و سؤالات خصوصي . وقتي رابطة دوستي بين دو نفر ايجاد مي شود , آنها معمولاً احساسات خود را مطرح مي كنند, حتي دربارة مسائل يكنواختي مثل هوا: « خداي من , جرج , چه قدر اين روزهاي آفتابي را دوست دارم . » نوع چهارم : جملات توآم با « ما » . اين نوع معمولاً مختص دوستان نزديك يا دلدادگان است . در اين سطح حرف هاي غني تر از واقعيات و نزديك تر از احساسات مبادله مي شود: جملات توآم با ما . دوستان نزديكي كه در اين سطح دربارة هوا حرف مي زنند مي گويند :« اگر اين هوا همين طور باشد تابستان خوبي خواهيم داشت » و دلدادگان مي گويند :« اگر هوا به همين نحو ادامه پيدا كند , مسافرتي عالي در پيش خواهيم داشت . » روشي كه به آن اشاره مي كنيم از همين نوع سرچشمه مي گيرد . كافي است از كلمة «ما » زودتر از موقع استفاده كنيد . شما مي توانيد با استفاده از اين كلمه كاري كنيد , كه مشتري , دوست آينده, يا حتي يك غريبه احساس كند از قديم با شما آشنا بوده است . از آن استفاده كنيد تا كسي كه دوستش داريد با شما احساس يگانگي و تفاهم كند . در مكالمات عادي , نوع اول ودوم را حذف كنيد  و مستقيماً به سراغ نوع سوم و چهارم برويد .

راهكار ۳۶

استفاده از كلمة « ما » زودتر از موقع كاري كنيد تا كسي كه چند دقيقه اي بيشتر نيست با او آشنا شده ايد: با شما احساس راحتي كند . پيشينه ها ذهني او را با حذف نوع اول و دوم و استفاده از نوع سوم و چهارم تغيير دهيد. با استفاده از كلمات جادويي ما, براي ما و مال ما , احساس دوستي و نزديكي برقرار كنيد . خاطرات فوري دوستان , عشاق , شركاو همكاران صميمي چه وجه مشتركي با هم دارند؟خاطرات . به اين روش توجه كنيد . با استفاده از آن مي توانيد كاري كنيد , كسي كه به تازگي با او آشنا شده ايد احساس كند سال هاست شما را مي شناسد . با هر كسي كه دوست داريد, جزئي از زندگي شخصي يا حرفه اي آيندة شما را تشكيل دهد, به دنبال دقايق خاص باشيد . بعد از آنها استفاده كنيد .

راهكار ۳۷

خاطرات فوري وقتي با دوست جديدي ملاقات مي كنيد كه مايل ايد با او ارتباط نزديك تري داشته باشيد , به دنبال دقايق خاصي باشيد كه در اولين ملاقات با هم داشته ايد, با چند جمله آن دقايق توآم با لبخند و احساسات گرم را تداعي كنيد. حالا شما هم مثل دو دوست قديمي با هم خاطراتي داريد , خاطراتي فوري . 

 فصل 7 

دوستي هايي واقعي و پايدار ايجاد كنيمدوستان واقعي كساني هستند كه زندگي شان با سرگذشت و خاطراتي مشترك سپري شده باشد . كساني كه از يكديگر چيزي دريافت كرده باشند . اين مي تواند هر چيزي باشد . شايد اين چيز , دانشي جديد باشد . آنه نين در يكي از نوشته هاي خود چنين مي گويد : « هر دوست , مظهري از خلق دنيايي جديد در وجود ماست , دنيايي كه تا قبل از دوستي با او وجود نداشت , و تنها با اين پيوند است كه دنياي جديد دورن ما زاده مي شود. » يا شايد هم خودشناسي باشد “ همان طور كه در اين جمله آمده :« دوست قديمي , بهترين آينه انسان است . » (جرج هربرت )شايد هم كمكي براي رشد انسان . همان طور كه هنري فورد گفته است :« بهترين دوست من كسي ايت كه بهترين ها را در من بيدارمي كند .» شايد آن چيزي كه روزهاي شما رادلنشين تر مي كند . جان لوبوك مي گويد:« دوست مانند يك روز آفتابي است كه روشنايي خود را همه جا پخش مي كند»علت دوستي شما هر چه باشد , حتماً چيز با ارزشي به او بخشيده  و در برابر نيز چنين چيزي رادريافت كرده ايد . بريا داشتن يك دوست خوب , شما هم بايد دوست خوبي باشيد . استعدادهاي خود را پرورش دهيد اگر قرار بود واقعياتي را دربارة دوستي روي يك لوح حك كنيد , اولين فرمان اين بود:« براي اين كه چيزي را از يك دوست دريافت كنيد بايد چيزي براي دادن داشته باشيد . » اگر مي خواهيد دوستاني پويا به سوي خود جذب كنيد , بايد به رشد خود ادامه دهيد . كسالت و بي حوصلگي زماني آغاز مي شود كه افراد قابل پيش بيني مي شوند. اين موضوع در دوستي يك واقعيت است : شما منافعي را با يكديگر مبادله مي كنيد , اين منافع مي توانند به سادگي دلنشيني روزهاي تان باشند , يا گشودن دريچة دنيايي جديد به روي يكديگر .

راهكار ۳۸

استعدادهاي خود را پرورش دهيد براي جذب دوستان بيشتر و يا بر اي اين كه دوست بهتري باشيد, آگاهانه استعدادها و قرايج خود را در همة زمينه ها پرورش دهيد , زمينه هايي مثل : دانش و معلومات عمومي , امور مالي , شهرت و اعتبار , ظاهر و مهم تر از همه ويژگي هاي شخصيتي . روش هايي براي نشان دادن محبت و علاقه به يك دوست بعضي اوقات گفتن اين كه « تو براي من بسيار با ارزشي » به يك دوست , دشوارتر از گفتن « دوستت دارم » به كسي است كه او را واقعا دوست داريد . در اين جا به چند روش كه با استفاده از آنها مي توانيد به دوست تان نشان دهيد كه چه قدر وجود او براي شما ارزشمند است , اشاره مي كنيم .

راهكار ۳۹

اورا غافلگير كنيد دوست خود را با يك برنامة جالب غافلگير كنيد تا ي خواهيد از زيبايي دوست خود تعريف كنيد يا به همسر خود كه 50 سال است با او زندگي مشرتك داريد بگويي دوستش داريد, از كلماتي استفاده كنيد كه در شعرها و ترانه ها به كار مي روند . احساسات خود را غزل گونه ابراز كنيد . اگر نتيجة آن حتي مضحك هم به نظر رسد مهم نيست , او قدر تلاش شما را ميداند . آتش عشق را گرم نگاه داريد عشق جاده اي دو طرف است و اگر محبت شما نسبت به فرد مورد علاقه تان كم رنگ شود , به سختي مي توانيد او را در كنار خود نگاه داريد . در اين جا به گردي اشاره مي كنيم كه با استفاده از آن مي توانيد عشق و علاقة خود را به فرد مورد نظرتان حفظ كنيد , چون او هم مطابق ميل شما رفتار خواهد كرد . به او بگوييد چه چيزهايي را دوست داريد, بعد با تحسين و قدرداني , او را تشويق كنيد كه همان طور باشد كه شما مي خواهيد , و باز هم تحسين و قدرداني را فراموش نكنيد . مثلاً به او بگوييد:« خطي كه موقع خنديدن بر بيني ات نقش مي بندد دوست دارم . » يا بگوييد:« چه باور كني و چه نكني , يكي از چيزهايي كه در مورد تو دوست دارم هنگامي است كه پيشنهاد مي كندي ظرف ها را بشويي . »بگوييد:« من نيروي تو را در برابر مشكلات تحسين مي كنم . »

راهكار ۵۱

آتش عشق را گرم نگاه داريد براي اين كه عاشق بمانيد و در نتيجه فرد مورد نظرتان هم عاشق شما باقي بماند,: او را به آنچه در وجودش دوست داريد و مي پسنديد ترغيب كنيد . به چيزهاي كوچك يا بي اهميتي كه دربارة او دوست داريد فكر كنيد . بعد در لحظاتي دور از انتظار , دربارة آنها با او صحبت كنيد. او نمي تواند فكر شما را بخواند . تنها گفتن « دوستت دارم » كافي نيست , بايد علت آن را هم به او بگوييد . تير عشق خود را با نكاتي از اين كتاب ياد گرفتيد آغشته كنيد . ولي در حالي كه شكار خود را هدف گرفته ايد , ذوق هنري , خلاقيت و جادوي عشق را هم فراموش نكنيد . با مطالعه و تمرين شگردهاي اين كتاب كاري كنيد كه فر مورد نظرتان عاشق شما شود . ولي وقتي زمان آن فرا رسيد, خود را وقف آن كنيد . به نداي قلب تان گوش بسپاريد و به آن عمل كنيد . موفق باشيد
 
 http://www.sadaghat.org/content/view/194/201/


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۶:۵۲ ] [ مشاوره مديريت ]


مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۲۳- نفوذ در دل ها ، محبوبيت ، جذب مخاطبان ۱

چگونه مردم را به خود جذب كنيم ؟ (۲)


تنظيم زبان براي اين كه به جاي جيحه دار كردن احساسات كسي ، او را درك كنيد ، يا به جاي شكست خوردن در حرفه اي ، موفق شويد ، بايد به تفاوت هايي كه ميان روش هاي صحبت كردن زنانه و مزدانه وجود دارد توجه كنيد . اين تفاوت ها باعث سردرگمي مردان و آشفتگي زنان مي شود . براي كاهش اين آشفتگي در اين جا به چند قانون كوتاه اشاره مي كنيم .

راهكار ۱۲

( براي مردان ) هميشه ،وقتي با زنان صحبت مي كنيد ..هر كار يا درخواستي را ، با جملاتي ملايم مطرح كنيد ،مثل : « مي شود ، خواهش كنم كه ... ؟ » آيا ممكن است كه .. »صحبت هاي عقلاني و منطقي را به حداقل برسانيد و سعي كيند احساسي بر خورد كنيد ، مثل : « خوشحالم كه / واقعاً متأثر شدم كه / ناراحت شدم / مشتاقم كه ... »براي اين كه دربارة موضوع مورد بحث نظر او را جويا شويد ، در پايان جملات خود از عباراتي مثل : « تو چه طور ؟ » و « تو چه فكر مي كني ؟ » ، استفاده كنيد .حتي گاهي كلمة « متأسفم » را به حرف هاي خود اضافه كنيد . 

 راهكار ۱۳

( براي زنان ) طرف صحبت خود رادر نظر بگيريد هميشه در هنگام حرف زدن با مردان :صداي خود را پايين بياوريد ، حاشيه نرويد ، كمتر درنگ كنيد و آنه را كه قبلاً درباره اش فكر كرده ايد ، بر زبان آوريد .ازهمان ابتدا بهاصل مطلب برويد ، براي خوشامد ، آنها مقدمه چيني نكنيد ، عباراتي مثل : « ببخشيد كه مزاحم شدن ولي ... » يا « مي دانم سؤال احمقانه اي است ، ولي ... » ، را حذف كنيد .استفاده از عبارات احساسي را به حداقل برسانيد و سعي كنيد با استدلال و منطق صحبت كنيد .همة عبارات پاياني و اضافي رify>هميشه يك « اين چيه ؟» به همراه داشته باشيد هر وقت وارد جمعي مي شويد ، لباس منحصر به فرد بپوشيد يا چيزي غير عادي به همراه داشته باشيد ، تا اگر نظر كسي به شما جلب شد ، بهانه اي ، براي نزديك شدن به شما داشته باشد .« ببخشيد نمي توانم از اين چشم بردارم ... اين چيست ؟ »اون كيه ؟فرض كنيد در سرتا پاي فردي كه قصد نزديكي به او  داريد ، چز قابل توجه و غير معمولي پيدا نكرديد تا به وسيلة آن باب سخن را بگشاييد .اگر چيزي براي اظهار نظر پيدا نگرديد ، از روش « اون كيه ؟» استفاده كنيد . كافي است نزد كسي كه مهماني يا جلسه را برگزار كرده برويد و از او بپرسيد : « آن زن يا مردي كه آن جا ايستاده ، توجة مرا جلب كرده ، او كيست ؟» بعد ازاو بخواهيد شما را به او معرفي كند . همچنين ، مي توانيد اطلاعات لازم را براي اين كه به او نزديك شويد و يا با او حرف بزنيد ازصاحب مهماني بگيريد . اطلاعاتي دربارة كارها ، موضوعات مورد علاقه و عادت هاي او كسب كنيد و بعد خود را معرفي كيند .

راهكار ۱۸

اون كيه ؟اون كيه ؟ مؤثرترين روشي است كه براي برقراري ارتباط با افراد جديد پيشنهاد شده است . به سادگي از ميزبان بخواهيد شما را به او معرفي كند يا اطلاعاتي دربارة او در اختيارتان قرار دهد كه فوراً از آن طريق بتوانيد با او صحبت كنيد .كارآگاه كلمات باشيد افراد موفق هميشه مي دانند براي جذب مخاطب چه موضوعاتي را براي حرف زدن انتخاب كنند . چه طور ؟ زيرا آنها كارآگاه كلمات اند .وقتي با كسي حرف مي زيند ، گوش هاي خود را خوب باز كنيد و مثل يك كارآگاه چيره دست به دنبال سرنخ باشيد . گوش به زنگ اشاره هاي غير عادي باشيد ، مثل : مسئله اي غيرمعمول ، انحراف از موضوع اصلي ، جملات معترضه با اشاره هاي غير مستقيم به مكان ، زمان يا فردي ديگر . آن گاه بي درنگ دربارة آن سؤال كنيد ، چون ممكن است همان موضوعي باشد ، كه طرف مقابل تان به مطرح كردن آن علاقه مند باشد .فرض كيند به كسي مي گوييد : « هفتة پيش عجب باران سيل آسايي داشتيم ، اين طور نيست ؟» و او پاسخ مي دهد : « خب ، حداقل براي گياهان مفيد بود . » واضح است كه گياهان بخشي از زندگي طرف مقابل تان را تشكيل مي دهد و گرنه آن را مطرح نمي كرد . او ناخودآگاه يا نيمه آگاهانه موضوعي را كه ترجيح مي دهد دربارة آن صحبت كند به شما داده است .وقتي به اين اشارات غير مستقيم ، علاقه نشان دهيد ، در واقع صحبت را دربارة موضوع مورد علاقة فرد مقابل آغاز كرده ايد .

راهكار ۱۹

كارآگاه كلمات باشيد به حرف هاي طرف مقابل تان با دقت گوش كيند تا سرنخ هايي دربارة موضوعات مورد علاقة او به دست آوريد . اين سرنخ ها به طور يقين خود را نشان مي دهند . بعد مثل كارآگاهي كه مجرم خود را درحين صحبت غافلگير مي كند ، از سرنخي كه يافته ايد ، استفاده كنيد . به اين ترتيب شما هم مثل يك كارآگاه ماهر مي توانيد به سرنخ موضوع مورد علاقة طرف مقابل خود پي ببريد .نورافكن چرخانافراد موفق مي دانند كه اگر بيشتر گوش كنند و كمتر حرف بزنند ، اطلاعات مورد نظرشان را هب دست خواهند آورد . آنها همچنين مي دانند بهترين راه براي جذب طرف مقابل اين است كه با دقت و تمركز به حرف هاي او گوش كنند ، درست مثل اين كه نورافكني بالاي سر او روشن باشد .در اولين ملاقات ، اغلب حرف زدن دربارة كوچك ترين جزئيات زندگي فرد مقابل ، يا صحبت دربارة مهم ترين جنبه هاي زندگي شنا براي او جالب خواهد بود . اين حالت با ايجاد روابط دوستي عميق تر ، تغيير كند ، ولي اگر شما در ابتدا نسبت به حرف هاي طرف مقابل تمركز و دقت كنيد ، او بيشتر جذب شنا خواهد شد .

راهكار ۲۰

نورافكن چرخاندر ملاقات با ديگران ، تصور كنيد يك نورافكن بزرگ چرخان بين شما و او قرار دارد . وقتي شما حرف مي زنيد ، نورافكن بر شما مي تابد . وقتي طرف مقابل تان صحبت مي كند نورافكن چهرة او را روشن مي كند . اگر نوري كه از سوي نورافكن بر روي او مي تابد به اندازة كافي قوي باشد ، حرف هاي شما دربارة خودتان ديگررنگي براي طرف مقابل نخواهد دشات . هر قدر نور بيشتري بر او بتابانيد ، به نظر او جذاب تر ، جلوه خواهيد كرد .تكرار طوطي وار هر گاه متوجه شديد . كه تلاشي بيهوده براي روشن نگاه داشتن خاكستر نيم سوز سخناني هستيد ، كه رو به خاموشي است ( واگر احساس مي كنيد ، بنا به دلايل سياسي يا انسان دوستانه ، اين صحبت بايد به نحوي ادامه يابد ) ، با اين روش مي توانيد دوباره آتش را شعله ور كنيد . من به اين روش تكرار طوطي وار مي گويم ، مثل پرندة استوايي زيبايي كه تنها با تكرار حرف هاي مردم ، آنها با تكرار حرف هاي مردم ، آنها را به سادگي به خود جذب مي كند .

راهكار  ۲۱

تكرار طوطي واركاري كنيد كه هميشه حرفي براي گفتن داشته باشيد . مانند يك طوطي ، به سادگي آخرين كلماتي را كه طرف مقابل تان به زبان مي آورد ، با لحني پرسشي و همدلانه تكراركنيد . اين كار باعث مي شود توپ صحبت از سوي شما به زمين او پرتاب شود ، و به اين ترتيب تنها كاري كه بايد انجام دهيد اين است كه گوش بسپاريد .آخرين اخبار ... هرگز بدون آن از خانه بيرون برويد وقتي وارد جمعي مي شويد كه از اطلاعات گستردة قابل توجهي برخوردارند ، بايد دربارة هر موضوعي حرف بزنيد .بهترين راه براي رسيدن به هدف تان اين است كه قبل از بيرون آمدن از خانه به اخبار گوش كنيد . همة اتفاقاتي كه در دنيا رخ ميدهد ، مثل : بروز آتش سوزي ، سيل ، حوادث هوايي ، دولت هاي سرنگون شده ويا سقوط بازار سهام ، مي توانند موضوعي مناسب براي صحبت در حضور ديگران باشد .

راهكار  ۲۲

آخرين اخبار ... هرگز بدون آن از خانه خارج نشويد آخرين كاري كه بايد قبل از رفتن به مهماني انجام دهيد « حتي پس از آخرين نگاهي كه در آينه به خود مي اندازيد » اين است كه به اخبار راديو گوش كنيد يا بيشتر خبرهاي مهم روزنامه را بخوانيد . اتفاقات روز موضوعات خوبي براي گشايش باب سخن است . همچنين آگاهي ازاخبار مهم روزاقدامي ، تدافعي ، محسوب مي شود ، چون شما را از خطر پرسيدن سؤالات بي مورد دربارة موضوعات مورد بحث ديگران نجات مي دهد .

فصل 4

مثل دخترها و پسرهاي بزرگ حرف بزنيم وقتي دو ببر كه در جنگل پرسه مي زنند ، بر حسب اتفاق در جايي روبه روي هم قرار گيرند ، به هم خيره مي شوند . ميخكوب مي شوند . به طور غريزي با خود فكر مي كنند كه :« اگر نگاه هاي خيرة ما به غرش هاي زيرلب تبديل شود ، يا منجر به درگيري و حمله به يكديگر شود ، كدام يك برنده خواهيم شد ؟ ويا كدام يك از ما خواهد توانست زندگي خود را نجات دهد ؟»ببرهاي جنگ با جانداران دوپايي كه در جنگل هاي گروهي ( انفرادي يا اجتماعي ) زندگي مي كنند ، متفاوت اند . انسان ها اين روند را با نگريستن و صحبت كردن با يكديگر شروع مي كنند . در دنياي كاري ، در حالي كه به هم لبخند مي زنند و مي گويند : « چه طوري و چه كار مي كني ؟» . مثل ببرها ، از روي غريزه و در آن واحد ، حالات يكديگر را زير نظر گرفته و طرز رفتارشان را ارزيابي مي كنند .افراد موفق مي دانند ، بكارگيري مهارت هاي ارتباطي ، مي تواند هر كسي را به اوج موفقيت برساند . به اين ترتيب در حين مكالمات عادي ، يكديگر را زير نظر مي گيرند و فوراً تشخيص مي دهند كدام يك از آنها در جنگ اجتماع ، انساني قوي تر است .مهارت هاي ارتباطي صفحات بعد ، به شما اين امكان را خواهد داد كه در صعود از نردبان ترقي يك پله جلوتر از ديگران قدم برداريد .چه كار مي كني 1اولين سؤالي كه افراد ناآگاه ونامشخص در هنگام ملاقات ازيكديگر مي پرسند اين است كه : « چه كار مي كني ؟» بعد هم با نگاهي كه مي گويد :« بعد از اين كه جوابم را دادي ، قضاوتم را دربارة تو با سكوت اعلام مي كنم » ، دركمين مي نشيند .افراد توانا ومتشخص هرگز به صراحت نمي پرسند ، « چه كار مي كني ؟» زيرا آنها با رندي و زيركي بالاخره مي فهمند طرف شان چه كار مي كند . زنان و مردان زيركي كه سؤال نمي كنند ، به اصول اخلاقي و حتي معنوي پاي بندترند . سكوت آنها به اين معناست كه ،« به هر حال ، ارزش يك يا يك مرد تنها در كار و حرفة او خلاصه نمي شود .»

راهكار ۲۳

چه كار مي كني ! يكي از نشانه هاي مشخصي كه نشان ميدهد شما فرد با شخصيت و ممتازي هستيد ، اين است كه هرگز سؤال نكنيد ، « چه كار مي كني ؟ » شما سرانجام اين را خوهيد فهميد ، ولي اين دانستن نبايد به قيمت بر چست هايي مثل 1. جاسوس بي رحم 2. كسي كه از همه به عنوان نردبان ترقي استفاده مي كند 3. يا كسي كه به دنبال فساد اخلاقي زن يا شوهر ديگران است ، تمام شود .روش صحيح پس چه طور بايد فهميد طرف مقابلمان چه كار مي كند ؟ كافي است ازاين هشت كلمه استفاده كنيد : « شما بيش تر اوقات تان را به چه كاري مشغول ايد ؟»اين مناسب ترين جمله اي است كه مي توانيد به وسيلة آن كاري كنيد كه حتي يك كالبد شكاف ، مأمور ماليات يا حتي يك كارمند اخراجي هم از اين سؤال احساس ناراحتي نكند . روشي كه مادران دلسوز هميشه از ان استفاده مي كنند . روشي كه به فرد مقابل اين اطمينان را مي دهد كه زيبايي هاي دروني او براي شما مهم تر است . واژه نامة شخصي معمولاً افرادي كه با استفاده ازواژه نامة غني و سخصي خود زيركانه تر و آگاهانه تر عمل مي كنند بيشتر از سايرين مورد توجه قرار ميگيدند . اين افراد زودتر استخدام مي شوند ، سريع تر پيشرفت مي كنند و بيشتر به حرف هاي شان توجه مي شود . بنابراين افراد موفق از كلماتب غني و صحيح استفاده مي كنند و هرگز حرفي نمي زنند كه تا به جا و بي مورد به نظر برسد . جملاتي مؤدبانه و حرف هايي گهربار با كلمات متناسب از زبان شان جاري مي شود . افراد موفق همان طوركه پيراهن يا كراوات خود را با دقت انتخاب مي كنند ، در انتخاب كلمات متناسب با شخصيت وهرف شان نيز با دقت عمل مي كنند .

راهكار ۲۴

واژه نامة شخصي كلمات متداولي را كه هر روز از آنها استفاده ميكنيد ، در فرهنگ لغات پيدا كنيد . سپس سعي كنيد واژه هاي جديدتري و مناسب تري را جايگزين آنها كنيد .مسئلة جالب عوجه اين است كه تفاوت ميان يك فرهنگ لغات جديد و متداول با يك فرهنگ لغات قديمي و نامتداول فقط در حدود 50 كلمه است ! كافي است هر روز تنها يك لغت جديد جايگزين كنيد تا سخنراني ، برجسته و طرازاول محسوب شويد .بالافاصله از عبارت « من هم همين طوراً » استفاده نكنيد ببرها در چشم هم خيره مي شوند ، شيرها براي هم كمين مي كنند و گربه هايخياباني در اطراف هم پرسه مي زنند . شباهت باعث جلب توجه مي شود .ولي در جنگل انسان ها ، افراد موفق از رازي آگاه اند : وقتي شباهت خود را ديرتر فاش كني ، يا اجازه بدهي طرف مقابل آن را كشف كند ، مي تواني نفوذ بيشاري بر روي او داشته باشي .

راهكار ۲۵

بلافاصلة از عبارت « من هم همين طور ! » استفاده نكنيد .هر وقت احساس مي كنيد با كسي وجه مشتركي داريد ، اگر آن را ديرتر ابراز كنيد ، بيشتر او را تحت تأثير قرار خواهيد داد به اين ترتيب فردي با اعتماد به نفس و توان  به نظر مي رسيد نه فردي ضعيف وخواستار بر قراري ارتباط با ديگران .توجه كنيد : در ابراز نكات مشترك ، زيا color=#333333 size=3 face="arial, helvetica, sans-serif">راهكار 2

( براي زنان )زبان نگاه فكر كنيد ،چشمان تان با شيريني لذيذ و دلنشيني به چشمان مخاطب تان چسبيده است .حتي بعد از پايان سخنان تان نيز به نگاه هاي تان ادامه دهيد . لازم است سويي ديگر را بنگريد ، اين كار را به آهستگي و بدون جلب توجه انجام دهيد ، آخرين چسبندگي هاي شيريني را آن قدر بكشيد تا سرانجام تمام شود .

راهكار 3

( براي مردان )زبان نگاه هنگام حرف زدن با مردان ، ازروش نگاه هاي پرنفوذ استفاده كنيد . ولي زماني كه مي خواهيد دربارة مسائل شخصي صحبت كنيد ، از نگاه هاي كوتاه تري استفاده كنيد . تا مخاطب تان احساس نكند مورد تهديد قرار گرفته يا منظور شما را به درستي درك نكرده است .ولي در برخوردهاي روزمره ، ارتباط چشمي خود را به تدريج افزايش دهيد و وقتي با زني همكلام شديد ، ازاين شيوه بيشتر استفاده كنيد .اينك روش مهمي را مطرح مي كنيم كه باعث مي شود شما فرد پر منزلتي جلوه كنيد .از دندان هاي خود بياويزيد افراد موفق در زندگي با اطمينان عمل مي كنند . با عتماد به نفس حركت مي كنند . هميشه لبخندي توأم با غرور بر لب دارند . هيچ ترديدي به خود راه نمي دهند . طرز رفتار شما نشان مي دهد كه شما مرد يا زني هستيد كه برجشته و ممتاز بودن ، عادت ذاتي شماست . به اين روش تجسمي ، كه طرز سلوك شما را همچون فردي موفق آشكار مي شازد ، توجه كنيد . من آن را با اين عبارت مي خوانم : با دندان هاي خود بياويزيد .

راهكار 4

با دندان هاي خود بياويزيد فرض كنيد ، يك گيرة آهنين كه در سيرك با دندان از آن آويزان مي شوند به چهار چوب دري كه مي خواهيد از آن عبور كنيد آويخته باشند . آن را با دندان مي گيريد ، و در حالي كه محكم در ميان دندان هاي خود نگاه داشته ايد ، شما را به بالاترين نقطه مي رساند . وقتي از دندان هاي خود آويزان باشيد ، همة عضالت شما در بهترين حالت خود كشيده مي شوند .حالا آماده ايد تا مردم را در جايي كه مي خواهيد به خود جذب كنيد ، يا كارهاي روزانة خود را انجام دهيد ، يا آن جا كه تنها فرد مهمي به نظر برسيد ، فرود بياييد .تكيه گاه بچه هاي بزرگ باشيد نخستين واكنش شما در برابر فردي كه براي اولين بار او را ملاقات مي كنيد ، ذهنيتي به وجود مي آورد كه تمامي روابط شما در ان شكل مي گيرد . اگر از كسي كه تازه با او آشنا شده ايد چيزي مي خواهيد ، بايد به او ثابت كنيد كه خاص بودنش رادرك مي كنيد .شيوه اي كه در اين جا به آن اشاره مي كنيم ، به شما قدرتي مي بخشد تا بتوانيد هر چه را از ديگران مي خواهيد ، به سادگي به دست آوريد . من اين روش را تكيه گاه بچه هاي بزرگ مي نامم .

راهكار  5

تكيه گاه بچه هاي بزرگ شويد اين نقطة اتكا را در اختيار هر كسي كه ملاقات مي كنيد ، قرار دهيد . درست در لحظه اي كه به شخص جديدي معرفي مي شويد به او پاداش دهيد . همان لبخحند گرمي را كه به بچة بازيگوشي كه از روي پاهاي شما جست و خيز مي كند ، مي زنيد و همان توجهي را كه نسبت به او داريد ، در مورد آشناي جديد خود دلنشين دهان بي دندان بچه را از او تحويل بگيريد . وقتي فرد جديد ، بتواند كاملاً به شما تكيه كند ، يعني شما خاص بودن او را درك كرده ايد ! در ده ثانيه نشان دهيم كه براي خود كسي هستيم ، درون هر كسي كودكي نهفته و براي اين كه شما قدر و منزلت او را درك كنيد ، گهوارة خود را به لرزه در آورد .دوست قديمي سالم اگر مي خواهيد مردم به شما علاقه مند شوند ، بايد به آنها نشان دهيد ، چه قدر دوست شان داريد ! وقتي به دوستي ، قديمي مي رسيم ، بدون كمترين تأملي ، سرشار از گرمي و محبت با او روبه رو مي شويم . ناخودآگاه خنده بر لب هايمان مي نشيند . حلوتر مي رويم . نگاه هاي مان مهربان و دوستانه مي شود . و سرانجام براي در آغوش گرفتنش ، به سويش مي شتابيم . ولي اغلب وقتي با فردي نا آشنا روبه رو مي شويم ، با خجالت يا بي تفاوتي احساس ناخوشايندي را به او منتقل مي كنيم كه باعث سردي رابطه مي شود .به اين شيوة تجسمي ، توجه كيند . با بكارگيري اين روش مطمئناً ، در نخستيم ملاقات با هر كسي ، برخورد گرمي را با او خواهيد داشت .

 راهكار 6

دوست قديمي سلام وقتي با كسي برخورد مي كنيد تصور كنيد دوست قديمي شماست و ازاين كه فرازو نشيت زندگي ، شما رامدت ها از هم دور كرده ناراحت بوده ايد ، ولي حالا خدا را شكر مي كنيد كه اين ديدارسبب شده تا به دوست خود برسيد !تجسم اين تجربة لذتبخش ، زنجيره اي از واكنش هاي مطلوب را درشما ايجادمي كند ، از باز شدن ناخودآگاه گرة ابروها گرفته تا حالت قرار گرفتن انگشت هاي پا ويا هر چيزي كه سبب بروز عكس العمل مي شود .اينك روش هايي را كه به شما كمك مي كنند تا بتوانيد درنظر همه جلب توجه و خوش برخورد جلوه كنيد را ياد گرفته ايد ، ولي كار هنوز تمام نشده است . علاوه براين كه مي خواهيد مورد علاقه و اقع شويد ، بايد مورد اعتماد ، باهوش و داراي اعتماد به نفس باشيد . سه شيوة بعدي به شما كمك مي كنند تا با اي