مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 3932
دیروز : 4574
افراد آنلاین : 19
همه : 5164895

 

مطالعات و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو 

۱۷ - مديريت زمان :

درك ارزش وقت ، دفع آفات ، تقسيم اوقات ، نظيم در برنامه ريزي ، تصميم بر اجرا

۴

دريچه اي بر مديريت زمان

زمان ارزشمندترين سرمايه موجود نزد هر فرد، گروه و سازمان است كه با ديگر سرمايه ها به هيچ عنوان قابل مقايسه نيست. اينك به نظر مي رسد تنها سرمايه دراختيار انسان زمان است وبس. زيرا توليد پول، ماشين و فناوري وحتي انسان وابسته به صرف وقت و تامين زمان است و تنها سرمايه غيرقابل خريداري و غيرقابل توليد، زمان است. (محمدتقي مشايخي - تدبير ۱۳۴ - ص ۱۰۱)


حال اين سوال مطرح است كه مديريت زمان در اين ميان چه نقشي را ايفا مي كند؟
همه مي دانند كه زمان گذراست و دراختيار ما نيست، پس مديريت اين سرمايه چه مفهومي مي تواند داشته باشد؟


به نظر مي رسد كه استفاده از واژه مديريت زمان صحيح نباشد و استفاده از برنامه ريزي زمان مطلوب تر باشد. درواقع اكثر صاحبنظران علم مديريت معتقدند كه زمــــــان اساساً اداره شدني نيست و از مديريت زمان، تعبير به مديريت بر خويشتن مي كنند و تنها به ارائه برنامه ها و طرحهايي جهت جلوگيري از اتلاف وقت اكتفا مي كنند، زمان اساساً اداره شدني نيست و خواه ناخواه زمان مي گذرد و اين ما هستيم كه بايستي از آن به خوبي استفاده كنيم. به يك تعبير، مديريت زمان درواقع همان مديريت بر خويشتن است؛ شناخت صحيح و به موقع عواملي كه وقت ما را هدر مي دهند، خيلي مهم است، زيرا بدين ترتيب راه درمان بيماري اتلاف وقت را كوتاه خواهيم كرد. (تدبير ۱۴۴ - ص ۸۳)


همه انديشمندان در كتابها و مقالات خود يك الگوي خاص و قالبي را جهت جلوگيري از هدررفتن وقت ارائه مي كنند و در اصطلاح به آن مديريت زمان مي گويند كه شامل سه اصل كلي (۱) هدف گذاري (۲) تعيين اولويتها و (۳) رعايت اولويتهاست. آنچه اين بزرگواران بيان مي كنند تنها استفاده صحيح از وقت است، نه مديريت زمان!


از شاخصه هاي مديريت، كنترل بر عوامل دخيل در آن است. نكته اي كه تصور آن درمورد زمان امري محال و غيرممكن مي نمايد.
الك مكنـــــزي در كتاب مديريت بهره وري از زمان كنتــــرل را چنين تعريف مي كند: كنترل زمان بدين معناست كه اين خود شما هستيد كه مشكل داريد نه شخص ديگري. اين به معناي آن است كه بايد با همه توان بكوشيد تا عادات جاافتاده را ترك كنيد. اين به معناي آن است كه بايد بر كششهاي منفي طبيعت انساني چيره شويد.


اين نوشته خواهان آن است كه به موضوع كنترل زمان از نظرگاهي ديگر اشاره كند و دريچه اي ديگر بر روي اين علم بگشايد زيرا به نظر مي رسد كه در سالهاي گذشته مبحث كنترل زمان در حاشيه قرار داشته است.


كنترل زمان و مديريت بر آن يعني به اختيار درآوردن بازه زماني تاثيرگذار بر يك تصميم و جداكردن آن بازه از قطار زمان، به نحوي كه گذر زمان بر آن تصميم بي اثر شود. لحظه اي كه ما توانايي آن را داشته باشيم كه تصميمات مناسبي اتخاذ يا انتخاب كنيم كه گذر زمان بر اجراي آنها بي تاثير باشد؛ ديگر زمان در كنترل ما خواهدبود و مديريت زمان معنا خواهد داشت. بـــــه ديگر سخن، مديريت زمان را مي توان اينگونه تعريف كرد:


تثبيت عامل زمان درتصميم گيريهاي آگاهانه. اگرچه اتخاذ يا انتخاب تصميمي كه به طور مطلق تاثير زمان را بر آن تصميم از بين ببرد تقريباً غيرممكن است اما مي توان بازه هاي زماني متنوعي را ايجاد كرد، در كنترل گرفت و بر آن مديريت كرد.


به عنوان مثال، اگر يك مدير باتوجه به طول دوره رشد عمر محصول توليدي؛ درصدد توليد همان محصول يا محصول جديدي با قابليتهاي بهتر برآيد و منحصر به فردي كالاي خود را حفظ كند تاثيرگذاري زمان بر محصول خويش را براي مدتي از بين برده است.


عبدالرسول درودي
ماهنامه تدبير


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۵:۳۵ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو 

۱۷ - مديريت زمان :

درك ارزش وقت ، دفع آفات ، تقسيم اوقات ، نظيم در برنامه ريزي ، تصميم بر اجرا

۳

اصول عمومي مديريت زمان

۱) مديريت زمان

راه‌هاي مختلفي براي بيان درك ما از زمان وجود دارد. براي قرنها مردم از حركت ماه، ساعت آفتابي، اذان،‌ زنگ كليسا براي تنظيم برنامه‌ زماني روزانه خود استفاده كردند تا اينكه در قرن دوازدهم راهبان كاتوليك ساعت‌هايي را براي تنظيم فعاليت‌هاي خود ساختند.

در طول تاريخ تمدن‌ها به زمان و ابعاد آن توجه داشته‌اند و اين توجه در اين دوران نيز وجود دارد و عباراتي مانند «وقت طلاست» گوياي اين توجه است. جوامع امروزي جوامعي هستند كه در آنها تعداد ساعات كافي در طول روز وجود ندارد. فناوري‌هاي نو محيطي فراهم آورده‌اند كه تقريباً در مدت زمان كم مي‌توان به خيلي از اطلاعات دسترسي پيدا كرد و خيلي كارها را سريعتر و آسانتر انجام داد اما تمايل به سريعتر انجام دادن كارها و بيشتر كار انجام دادن روز ‌به ‌روز بيشتر مي‌شود.

اين رويكرد كه همواره با بشر همراه بوده ‌است اين احساس را براي او به وجود آورده ‌است كه از زمان عقب مي‌ماند و نمي‌تواند از آن به صورت مؤثر بهره گيرد. تاريخ به ما مي‌گويد كه مديريت ضعيف زمان يك مسئله قديمي است، مسئله‌اي است كه فناوري آن را به وجود نياورده ‌است و آن را نمي‌تواند حل كند. در شرايطي كه ابزار بيشتري براي مديريت زمان در اختيار داريم و فرايند‌هاي اداري، كمتر درپيچ و تاب تشريفات اداري و كاغذ بازي گم مي‌شوند، مديريت ضعيف زمان را كمتر مي‌توان مخفي كرد. مديريت زمان موضوعي است كه همه ما، چه در زندگي شخصي و چه در زندگي حرفه‌اي، نياز داريم با آن روبرو شويم تا در زندگي موفق شويم.

در ادامه در مورد وجوه مختلف مديريت زمان صحبت مي‌كنيم. ابتدا نگاهي به اصول عمومي مديريت زمان خواهيم داشت. توجه به اين اصول كمك مي‌كند كه درك بهتري از مفهوم مديريت زمان داشته باشيم و پيشنهادهايي ارائه مي‌كند كه مي‌توانيد آنها را در حوزه‌هاي مديريت زمان در زندگي خود به كار بريد. پس از ارائه رهنمودهاي عمومي، به حوزه‌هاي مديريت زمان به صورت دقيق‌تر خواهيم پرداخت. ابتدا راجع به مديريت زمان در زندگي شخصي مي‌پردازيم و سپس مديريت زمان را در حوزه كسب و كار مدنظر قرار مي‌دهيم.

۲) اصول عمومي مديريت زمان

مديريت زمان مجموعه‌اي از مهارتهاست كه شما را در استفاده مؤثر از زمان كمك مي‌كنند. رهنمودهاي عمومي وجود دارند كه مي‌توانند براي مديريت زمان در حوزه‌هاي متفاوت مانند خانه، مدرسه و كار استفاده شوند. در اين بخش، برخي از اين رهنمودها را شرح مي‌دهيم. ابتدا دلايل استفاده نكردن مردم از مديريت زمان و مزاياي حاصل از مديريت زمان را مورد بررسي قرار مي‌دهيم.

احتمالاً روشن‌ترين دليل عدم استفاده از مديريت زمان اين است كه مردم نمي‌دانند مديريت زمان چيست. دليل دوم سستي و تنبلي است؛ بعضي از مردم فاقد هدف و انگيزش لازم براي برنامه‌ريزي مؤثر هستند. گروه سومي كه از مديريت زمان استفاده نمي‌كنند آنهايي هستند كه دوست دارند تحت فشار و تنگي وقت (دقيقه نود) و شرايط بحران كار كنند.

ممكن است در شرايطي استفاده نكردن از مديريت زمان توجيه‌پذير باشد اما مزاياي استفاده موفق از مديريت زمان هر گونه دليل يا توجيه را رد مي كند. مديريت زمان كمك مي‌كند كه تعيين كنيد كدام يك از كارهايي كه انجام مي‌دهيد مهمترين هستند. اين عمل به شما اين امكان را مي‌دهد به برخي فعاليتها اولويت زيادي دهيد و برخي از فعاليت‌ها را حذف كنيد. هم‌چنين مديريت زمان به شما كمك مي‌كند كه از طريق حذف مزاحمت‌ها و فعاليت‌هاي غيرضروري، مدت زماني كه واقعاً كار مي‌كنيد را افزايش دهيد. يكي از وجوه رضايت بخش مديريت زمان كاهش استرس در زندگي است. كاهش سطح استرس موجب بهبود سلامت روحي و جسمي مي‌شود.

۲-۱) چگونه وقت خود را مي‌گذرانيد؟

وقتي تصميم گرفتيد كه از استراتژي‌هاي مديريت زمان استفاده كنيد، از همان زمان بايد شروع كنيد. اولين قدم تحليل و بررسي روشي است كه در حال حاضر از وقت خود استفاده مي‌كنيد. اين كار نبايد از طريق حافظه انجام شود. ممكن است شما اكثريت زمانهاي بيكاري خود را به ياد نياوريد يا قادر نباشيد زمانهايي را كه صرف مكالمات طولاني مي‌كنيد دقيقاً بياد آوريد. براي ثبت نحوه گذراندن وقت مي‌توانيد از يك دفتر يادداشت، دفتر گزارش فعاليت يا يك دفتر برنامه‌ريزي با بخش‌هاي تفكيك شده به ساعت براي رديابي فعاليتها استفاده كنيد. نه تنها آنچه كه در طول روز انجام مي‌دهيد بلكه احساس خود (خسته، پرانرژي، عصباني، بي‌حال و ...) را ثبت كنيد. هر وقت كه فعاليت خود را تغيير مي‌دهيد، نوع فعاليت و زمان شروع آن را ثبت كنيد.

پس از ثبت فعاليت‌ها براي چندين روز، يادداشت‌ها آماده براي تحليل هستند. خيلي از فعاليت‌هاي ثبت شده در گزارش به صورت بارز ديده مي‌شوند چرا كه وقت زيادي صرف آنها شده است. ديگر حوزه مهم در يادداشت‌ها، فعاليت‌هاي غيرضروري است كه در طول روز انجام داده‌ايد. وقتي اين فعاليت‌ها به صورت جداگانه ديده شوند خيلي زمان‌بر نيستند اما وقتي دسته‌بندي شوند، زمان كل آنها ممكن است قابل ملاحظه باشد. تحليل فعاليتهايتان كه در گزارش ثبت شده‌اند در قدم بعدي، يعني اولويت‌بندي فعاليت‌ها، به شما كمك خواهد كرد.

۲-۲) اولويت‌بندي فعاليت‌ها

اولويت‌بندي يكي از مهمترين قدم‌هاي مديريت زمان است. اين عمل كمك مي‌كند كه موارد زمان‌بر كه نه اوقات خوشي را ترتيب مي‌دهند و نه كمك مي‌كنند كه به اهداف خود دست يابيد را حذف كنيد. اين مرحله بيشترين تغيير در جهت افزايش زمان را به دنبال دارد. با تصميم گيري در خصوص فعاليت‌هايي كه بايد انجام دهيد و فعاليتهايي را كه بايد حذف كنيد اولويت‌‌بندي را آغاز كنيد.

براي تصميم‌گيري در خصوص فعاليت‌هايي كه بايد انجام دهيد، فعاليت‌هايي را تعيين كنيد كه از آنها لذت مي‌بريد و آنها را خوب انجام مي‌دهيد. خيلي مهم است كه هم از نظر حرفه‌اي و هم از نظر شخصي از كاري كه انجام مي‌دهيد لذت ببريد. در گزارش خود كارهايي كه از آنها لذت مي‌بريد و كارهايي كه براي شما خوشايند نيستند را مشخص كنيد. اكثريت روز شما بايد صرف كارهايي شود كه از انجام آنها لذت مي‌بريد.

در حالي كه مهم است از انجام يك كار لذت ببريد، نيز مهم است كه آن را خوب انجام دهيد. در تعيين اينكه چه كارهايي را انجام دهيد و چه كارهايي را تفويض كنيد، شناخت نقاط قوت و ضعف شما حياتي است. تلاش نكنيد مسئوليت‌هايي بيش از آنچه مي‌توانيد به صورت معقول انجام دهيد را به عهده گيريد. بعد از تعيين كارهايي كه از آنها لذت مي‌بريد و آنها را خوب انجام مي‌دهيد، شما آماده هستيد كه فعاليت‌هاي غيرضروري در زندگي خود را دور بريزيد. تمام منابع موجود خود را پيدا كنيد و فعاليت‌هايي را كه بيش از توان خود مي‌دانيد تفويض كنيد. بعد از اينكه فهرست كارهاي روزانه را به ميزان قابل قبولي از مسئوليت‌ها كاهش داديد، زمان برنامه‌ريزي فرا مي‌رسد.

۲-۳) برنامه‌ريزي

برنامه‌ريزي در زندگي شخصي و حرفه‌اي متفاوت از هم انجام مي‌شوند. در برنامه‌ريزي شخصي، برنامه‌ريزي از طريق هدفگذاري و ترسيم مسير دست‌يابي به اهداف انجام مي‌شود. در برنامه‌ريزي حرفه‌اي،‌ برنامه‌ريزي پروژه‌‌محور است. برنامه‌ريزي پروژه بايد از طريق نرم‌افزارهاي برنامه‌ريزي رسمي انجام شود.

روش برنامه‌ريزي مناسب خود را انتخاب كنيد. از هر روش مانند انتخاب اهداف، برنامه‌ريزي رسمي يا غير رسمي كه استفاده كنيد چند نكته مهم را بايد به خاطر بسپاريد. ابتدا انتظارات خود را برآورد كنيد. به ياد داشته باشيد تعداد ساعات محدودي در يك روز وجود دارد. سعي نكنيد به نتايجي ماورأ قابليت‌هاي خود دست يابيد.

دوم، مدت زماني را صرف خود كنيد. براي اينكه به حد‌اكثر عملكرد دست يابيد به زمان خواب و استراحت كافي نياز داريد. اقدام به اين عمل سخت‌تر از تصميم گرفتن براي انجام آن است. هنگام برنامه‌ريزي شما مي‌پنداريد كه به هيچ استراحتي نياز نداريد يا مي‌توانيد فقط چهار ساعت در روز بخوابيد. كار مداوم بدون استراحت سطح استرس را افزايش داده و سطح عملكرد را كاهش مي‌دهد.

۲-۴) نكات سودمند براي بهبود كيفيت وقت

۲-۴-۱) از مزاحمت‌ها جلوگيري كنيد.

همواره پذيراي بازديدكنندگان نباشيد. بازديدكنندگان مي‌توانند موجب به هم‌ريختگي شوند كه در نهايت منجر به كاهش بهره‌وري مي‌شود. با بستن در اتاق يا حذف ارتباط بصري مي‌توانيد به بازديدكننده بفهمانيد كه شما مشغول هستيد. هر روشي كه به كار مي‌بريد به خاطر بسپاريد كه نبايد هر بازديدي را بپذيريد.

راه ديگر براي كاهش مزاحمت‌ها جواب ندادن به تلفن است. تماس‌هاي تلفني مي‌توانند خيلي وقت‌گير باشند. تماس‌هاي تلفني قطار افكار را از حركت باز‌مي‌دارند. تماس‌هاي تلفني ممكن است شما را متعهد به انجام كارهايي كنند كه آمادگي آنها را نداريد. از خاموش كردن زنگ تلفن نترسيد. وقتي كارتان تمام شد پيغام‌هاي دريافتي را چك كنيد.

۲-۴-۲) كنترل كنيد

كارهايي را كه نياز داريد انجام دهيد مي‌دانيد. اين كار را در فهرست كارها يادداشت كنيد. كارهاي فهرست را اولويت‌بندي كنيد. با انجام اين عمل،‌ شما مي‌توانيد روز خود را كنترل كنيد. شما ابزاري داريد كه مي‌توانيد از كارهاي غيرضروري جلوگيري كنيد يا كارهاي جديد را اولويت‌بندي كنيد. پيروي از اين رهنمودها اين تضمين را به دنبال دارد كه شما ابتدا مهمترين فعاليتها را انجام مي‌دهيد. هم‌چنين شما مي‌دانيد كه چه فعاليت‌هايي را انجام نداده‌ايد و مي‌توانيد آنها را به فهرست كارهاي فردا اضافه كنيد.

۲-۴-۳) بر بهره‌ور بودن تأكيد كنيد نه مشغول بودن

تمركز بر بهره‌وري كيفيت كار و عملكرد را افزايش مي‌دهد. تهيه يك فهرست اولويت‌بندي شده از كارها به شما كمك مي‌كند كه بهره‌ور باشيد. تمركز بر انجام مهمترين كارها در ابتدا، به شما كمك مي‌كند كه كار بيشتري انجام دهيد و آنها را سر وقت انجام دهيد.

۲-۴-۴) سرعت خود را تنظيم كنيد

مهم است كه خود را براي ميزان ساعاتي كه كار مي‌كنيد تنظيم كنيد. از خود بپرسيد كه با سرعتي كه كار مي‌كنيد مي‌توانيد ادامه دهيد. خود را با تعداد ساعات زياد كار خسته نكنيد. مديريت مؤثر زمان بايد اين امكان را فراهم آورد كه بتوانيد كارهاي مورد نياز را انجام دهيد بدون اينكه نياز باشد تعداد ساعات زيادي را در دوره زماني بزرگتر مشغول باشيد.۳) مديريت زمان شخصي

مديريت زمان شخصي بخش قابل ملاحظه‌اي از زمان روزانه را صرف مي‌كند. مهارتهاي مديريت زمان شخصي در عمل داراي اشكالاتي هستند. اولويت‌بندي اهداف شخصي مي‌تواند خيلي مشكل باشد زيرا بايد نسبت به فعاليت‌هاي اولويت‌دار، در دسته دوم از اهميت قرار گيرند. اين بخش به شما كمك مي‌كند كه اهداف شخصي خود را اولويت‌بندي كنيد بطوري كه در برنامه شما قرار گيرند. شما روش «فقط بگو نه» را ياد مي‌گيريد كه به شما در سبك كردن زمانبندي كمك مي‌كند. اين بخش هم‌چنين چگونگي ايجاد وقت براي فرزندان و ديگر افراد مهم براي شما را مورد بررسي قرار مي‌دهد.

۳-۱) فقط بگو «نه»

در زندگي شخصي خود معمولاً با گفتن كلمه «نه» مشكل داريم. اين موضوع موجب بيشتر تناقضات در وقت ما مي‌شود. به خاطر اكراه طبيعي در گفتن نه، اغلب احساس تعهد نسبت به دوستان و خانواده خود داريم. آموزش به خود در استفاده از ابزار ارزشمند نه گفتن در تشخيص اهميت اولويت‌هاي شخصي ضروري است.

چندين روش براي نه گفتن به صورت غيرمستقيم وجود دارد بطوري كه دوستان و خانواده خود را نرنجانيد. يك ذهن خلاق معمولاً قادر خواهد بود از شرايطي كه با اولويت موجود وي تناقض دارند خلاصي يابد. اما عذر و بهانه هميشه ضروري نيست. اشكالي ندارد كه با افراد رو راست بود و واقعيت را گفت. به افرادي كه تقاضاي اختصاص وقت را از شما دارند بگوييد كه شما مسئوليت‌هايي به عهده داريد كه امكان برآوردن تقاضاي آنها را فراهم نمي‌آورد. شما متعجب خواهيد شد كه مي‌بينيد كه به چه سادگي روش مستقيم پذيرفته مي‌شود.

۳-۲) اهداف شخصي

۳-۲-۱) هدفگذاري كنيد

وقتي بتوانيد به صورت مؤثرتر «نه» بگوييد، وقت بيشتري براي تخصيص در دست‌يابي به اهداف شخصي خود داريد. اهداف، حوزه خيلي مهمي از مديريت زمان شخصي هستند. اهداف به ما كمك مي‌كنند كه از طريق ايجاد كار براي ما و اجازه تمركز بر تلاش‌هايمان، زندگي خود را سازماندهي كنيم. هنگام هدفگذاري خيلي مهم است آنها را واقعي و قابل دستيابي تعريف كنيم. با تنظيم اهداف از پيش،‌ به خود اجازه مي‌دهيد كه يك مسير استراتژيك به سمت دستيابي به اهداف را برنامه‌ريزي كنيد.

اهدافي تعريف كنيد كه به سادگي قابل دستيابي باشند. وقتي به اهداف تعريف شده رسيديد، براي هدفي كه مشكل‌تر است اقدام كنيد. اين فرايند را ادامه دهيد تا اينجا كه احساس كنيد كه اهداف شما نه آسان و نه دور از دسترس هستند. اين فرايند كند است اما به شما كمك مي‌كند كه ياد بگيريد چگونه به صورت موفقيت‌آميز به اهداف خود دست يابيد. نبايد انتظار داشته باشيد كه تمام انتظاراتتان يك شبه برآورده شوند چرا كه يك فرايند تدريجي است.

۳-۲-۲) اهداف خود را اولويت‌بندي كنيد

وقتي اهداف خود را تنظيم كرديد، بايد آنها را اولويت‌بندي كنيد. وقت گذاشتن و اولويت‌بندي اهداف در مديريت زمان شخصي مؤثر حياتي است. خيلي از ما از اين مرحله مي‌پريم اگر چه دوباره مجبور مي‌شويم كه برگرديم.

اهداف را به صورت روشن تعريف كنيد و مشخص كنيد كه آنها چه هستند و چه اهميتي دارند. اهدافي كه اهميت كم دارند مي‌توانند به تعويق بيافتند. اجازه دهيد اقلامي كه به توجه بيشتر نياز دارند ابتدا انجام شوند. شما مي‌توانيد يك فهرست از كارهايي كه بايد انجام دهيد تهيه كنيد و به هر يك از اقلام به نسبت اهميت عددي اختصاص دهيد يا اينكه فهرستي از اهداف اولويت‌بندي شده تهيه كنيد. پيتر دراكر مي‌گويد كه «انجام دادن كارهاي درست مهمتر از انجام درست كارهاست».

اقتصاددان ايتاليايي، ويلفردو پارتو، قانوني در اولويت‌بندي دارد. قانون پارتو مي‌گويد كه تقريباً ۸۰ درصد نتيجه مورد نظر از بيست درصد تلاش‌هايي حاصل مي‌شود كه انجام مي‌دهيم. براي اينكه كارهاي خود را به صورت مؤثر اولويت‌بندي كنيد، بايد بيست درصد مهم را جدا كنيد. وقتي كارهاي مهم تعيين شدند شما مي‌توانيد بر اقداماتي تمركز كنيد كه بيشترين نتيجه مورد نظر را حاصل مي‌كنند. هنگام تحليل چگونگي گذراندن اوقات خود (بخش ۲-۱) متوجه خواهيد شد كه خيلي از اوقات شما صرف كارهاي كوچك و ناچيز مي‌شود. به همين دليل توان شما صرف حوزه‌هاي اصلي و حياتي كه نيازمند تلاش بيشتر هستند نمي‌شود. قانون پارتو را براي اولويت‌بندي به كار بريد و خواهيد ديد كه زمان و اهداف تحقق يافته شما بيشتر خواهند شد.

۳-۳) تعلل

وقتي زمان مناسب صرف هدفگذاري و اولويت‌بندي كرديد، مي‌توانيد كارهاي مورد نياز هر روز را تعيين كنيد. اگر كارها را در زمان موعد آنها انجام ندهيد غير مؤثر عمل كرده‌ايد. تعلل چيزي است كه اكثر ما با آن درگير هستيم. اغلب نمي‌توانيم به كل نتيجه مورد نظر دست يابيم زيرا به خاطر تعلل استرس به ما چيره مي‌شود.

با تعداد زيادي از كارهاي انباشته شده بر روي هم، سخت است كه در انجام كارها تعلل نكنيم؛ خصوصاً براي كارهاي بزرگتر كه به زمان بيشتر از آنچه كه شما داريد نياز دارند.

وقتي با كار بزرگي روبرو مي‌شويد آن را به بخش‌هاي كوچكتر تقسيم كنيد. تقسيم كار به كارهاي كوچكتر اين امكان را فراهم مي‌آورد كه اجزاء كوچكتر را بدون اضطراب انجام دهيم. بزودي در خواهيد يافت كه با انجام كارهاي تقسيم شده، كل كار بزرگ انجام شده است.

۳-۴) مزاحمت كمال‌گرايي

وقتي هدفگذاري و اولويت‌بندي كرديد، بايد از چندين مسئله فرعي كه بروز مي‌كنند جلوگيري كنيد. يكي از اين مسائل تمايل شخص به كمال‌گرا بودن است. اين نوع رويكرد مي‌تواند تأثير زيادي بر مديريت زمان شخصي داشته باشد. توجه غير ضروري به جزئيات باعث مي‌شود كه ديگر كارها را به تأخير بياندازيد. ناتواني در پاداش دادن به خودمان براي كارهايي كه انجام داده‌ايم مسئله ديگري است كه با آن روبرو هستيم. وقتي كاري را انجام داديد، شما بايد به خود پاداش دهيد. پاداش دادن به خود راهي براي ايجاد تعادل بين كار و تفريح است. اگر بتوانيم ياد بگيريم كه بين كار و تفريح تعادلي برقرار كنيم زندگي سالم‌تر و شاد‌تري خواهيم داشت.

۳-۵) وقت گذاشتن براي همسر

زندگي شخصي شامل چندين حوزه متفاوت است كه بايد در نظر بگيريم. يكي از اين حوزه‌ها وقتي است كه با همسر خود مي‌گذرانيم. اين وجهي حياتي از مديريت زمان شخصي ماست زيرا خيلي از احساسات ما آن را ديكته مي‌كنند. افرادي كه وقت كافي براي همسرانشان تخصيص نمي‌دهند به خاطر دلايلي روابط خود را پرتنش درمي‌يابند كه مي‌شد از آنها جلوگيري كرد. اغلب همسر خود را در انتهاي فهرست اولويت قرار مي‌دهيم زيرا عادت كرده‌ايم فرض كنيم كه به دليل برنامه فشرده كاري، همسر ما عذر ما را مي‌پذيرد.

چندين روش براي افزايش مدت زمان بودن با همسر وجود دارد. اگر مدت زمان كافي با همسرتان نيستيد زمانهايي را براي تنها بودن با وي تخصيص دهيد و با هم براي تماشاي فيلم يا صرف شام بيرون برويد. روش ديگر رفتن به خريد با يكديگر است.

۳-۶) كارهاي مربوط به خانه

هر خانه تعداد زيادي كارهاي متفاوت دارد كه بايد انجام شوند. اين مسئوليت‌ها مي‌توانند بار زيادي بر ما وارد كنند اگر برنامه‌ريزي نشوند. با تعداد بسياري از اولويت‌ها در زندگي پيچيده امروزي، بيشتر مردم نمي‌توانند وقت اضافه براي انجام كارهاي خانه پيدا كنند. از آنجايي كه خود نمي‌توانيد همه اين كارها را انجام دهيد، اگر امكان داشته باشد آنها را به فرزندانتان تفويض كنيد.

۳-۷) وقت گذاشتن براي فرزندان

همه قبول دارند كه قراردادن فرزندان در اولويت‌هاي بالا هميشه ساده نيست. فرزندان وقت قابل ملاحظه‌اي از شما مي‌گيرند و لازم است كه ديگر اولويت‌ها را همراه با اين موضوع برنامه‌ريزي كنيد.

مي‌توانيم وقت خود را با فرزندان بگذرانيم در حاليكه به اتفاق آنها كارهاي خانه را انجام مي‌دهيم. بچه‌ها از مسئوليت لذت مي‌برند و قادرند كه برخي كارهاي خانه را انجام دهند. خيلي از مسئوليت‌هاي داخل و خارج از خانه وجود دارد كه شما به عنوان يك خانواده مي‌توانيد آنها را با هم انجام دهيد در حالي كه با هم هستيد. انجام برخي از كارهاي خانه توسط فرزندان، استرس شما را كاهش مي‌دهد. تفويض مسئوليت به فرزندان در سنين كودكي براي آنها سودمند است و مهارتهاي مديريتي آنها را براي سال‌هاي بعد افزايش مي‌دهد.

نقش شما به عنوان يكي از والدين فرزندان، فشار روحي و جسمي در مراقبت از آنها را به دنبال دارد. شما بايد به اتفاق فرزندان به گونه‌اي برنامه‌ريزي كنيد كه اين زمانها به حداقل برسند. شما مي‌توانيد به فرزندان خود توضيح دهيد كه بايد كارها و برنامه‌هايي را انجام دهيد و انجام ندادن آنها باعث مي‌شود كه به اهداف خود نرسيد. فرزندان خيلي اهميت دارند ولي بايد به حجم ديگر كارها و مسئوليت‌ها توجه داشته باشيد.

۳-۸) مديريت ميز كار

آخرين و مهمترين وجه مديريت زمان شخصي كه مورد بحث قرار مي‌گيرد مديريت امور دفتري شخصي است. ميز كار مهمترين چيزي است كه همواره بايد روزآمد نگاه داشته شود. براي موفق بودن، اين موضوع بايد جزو اولويت‌هاي بالاي شما قرار گيرد. بدين منظور ابتدا بايد ميز خود را سازماندهي كنيد. با داشتن يك ميز مرتب و تميز شما مي‌توانيد بهتر كارهاي انجام نشده خود را پيدا كنيد. وقتي كاغذهاي شما مرتب شده باشند مي‌توانيد كارهاي مربوط به آنها را به بخش‌هاي كوچكتر تقسيم كرده و جداگانه هريك را انجام دهيد.

روشي كه اتاق كار خود را براساس نيازها ترتيب مي‌دهيد كليد خبره شدن در انجام كارهايتان است. حتي اگر نيازهاي شما در پايين‌ترين حد لازم باشند، اقلام خاصي وجود دارند كه به موفقيت شما كمك مي‌كنند. اول بايد بدانيد كه به چه مقدار فضا براي بايگاني و ذخيره احتياج داريد. نبايد اسناد و مدارك را روي هم بر روي ميز انباشته كنيد چرا كه باعث مي‌شود نتوانيد به كارهاي مالي و دفتري خود در زمان لازم بپردازيد. از ميزهاي داراي چند كشو و فايل‌هاي بايگاني مي‌توانيد استفاده كنيد.

متخصصين اعتقاد دارند كه بايد از يك صندلي مناسب استفاده كرد. نوع صندلي انتخابي بايد بگونه‌اي باشد كه به شكل مناسب درآن جاي‌ گيريد. يك صندلي خوب طراحي شده بايد قابليت تنظيم داشته باشد بگونه‌اي كه با اندام شما تطابق يابد و اين امكان را فراهم آورد كه هنگام كار كردن موقعيت راحتي داشته باشيد. پس از تنظيم، بايد پشت شما را نگه دارد و فشار وارده بر شانه‌ها، گردن و دستها را كاهش دهد. مطمئناً در اين شرايط شما بهتر مي‌توانيد بر كار خود تمركز كنيد.

بيشتر ما به ميزان روشنايي اطراف خود توجه نمي‌كنيم. روشنايي مناسب، كارايي را بالا مي‌برد. سطح متفاوتي از روشنايي براي كارهاي متفاوت لازم است. هنگام خواندن مدارك و نامه‌ها نور بايد به قدر كافي باشد تا به چشمان خود فشار وارد نكنيد. اما هنگام كار با كامپيوتر نور بايد به قدري باشد كه انعكاس‌ها و درخشندگي‌ها به حداقل برسند.

ابزار غير فني زيادي وجود دارند كه مي‌توانيد در زندگي شخصي از آنها استفاده كنيد. از يك تقويم ديواري با جدول‌بندي درشت استفاده كنيد. بدين شكل مي‌توانيد كل روزهاي ماه را ببينيد. حتماً دفترچه تلفن داشته باشيد. از نرم‌افزارهاي كامپيوتري نيز مي‌توانيد استفاده كنيد.۴) مديريت زمان و كسب وكار

محيط كسب و كار امروز را مي‌توان با رقابت شديد و سخت آن توصيف كرد. در هر ثانيه از روز اختراعات جديدي صورت مي‌پذيرد و روش‌هاي سنتي، طول عمر كوتاهتري پيدا مي‌كنند. خبر تازه امروز، يك خبر قديمي در فردا محسوب مي‌شود و كساني كه با تغييرات پيش نروند عقب خواهند ماند. شما بايد از تمام منابع موجود خود استفاده كنيد تا با زمان پيش رويد.

بزرگترين مانع موفقيت در اين بازار، زمان است. با ساعات نامحدود روزانه مي‌توانستيم سرعت كار را به اندازه رضايت‌بخش پايين بياوريم. متأسفانه زمان چيزي است كه بشر نمي‌تواند آن را كنترل كند. به خاطر اين شرايط غيرقابل كنترل، بايد با زمان كار كنيم. درك محدوديت‌هاي حاصل از زمان و منافع مديريت زمان كمك مي‌كند با زمان كار كنيم نه اينكه در مقابل آن قرار گيريم.

روشي كه شما زمان خود را استفاده مي‌كنيد تعيين‌كننده موفقيت شماست. با اين حال، فلسفه مديريت زمان از فردي به فرد ديگر متفاوت است و مديريت زمان براي شما بايد بگونه‌اي باشد كه با كار شما مطابقت داشته باشد. در اين بخش رهنمودهايي ارائه مي‌كنيم كه به شما در شروع سفر در مديريت مؤثر زمان كمك خواهند كرد. اين رهنمودها را به دقت بخوانيد و آنها را بگونه‌اي تطبيق دهيد كه نياز شما را برآورده كنند.

۴-۱) مديريت زمان در كار

رهنمودهاي كلي كه قبلاً گفته شد مي‌توانند در محل كار شما به كار روند. اين رهنمودها مواردي شامل تحليل روش گذراندن وقت، اولويت‌بندي فعاليت‌ها و برنامه‌ريزي است.

۴-۲) كار درست را در زمان درست انجام دهيد

حتي با مديريت مؤثر زمان هم در خواهيد يافت كه هميشه نمي‌توان هر كاري را سر وقت انجام داد. اما كارهايي وجود دارند كه بايد سر وقت انجام شوند و كارهايي نيز هستند كه مي‌توان به تأخير انداخت. بر اساس رهنمودهاي عمومي مديريت زمان، يك فهرست اولويت‌بندي شده از كارها بايد تهيه كنيد. در سراسر روز كارهايي از فهرست را انجام دهيد كه بيشترين اولويت را دارند. اين كار خيلي ساده است و به يك متدولوژي خاص نياز ندارد در حالي كه خيلي از ما كار درست را در زمان درست انجام نمي‌دهيم. انجام كارها براساس اولويت كمك مي‌كند كه كارها را خوب مديريت كنيد.

۴-۳) قبل از ترك دفتر فهرست كارهاي فردا را مرور كنيد

فهرست كار را بررسي كنيد و كارهاي انجام نشده را تعيين كنيد. كارهاي انجام شده را پاك كنيد و كارهاي انجام نشده را اولويت‌بندي كنيد. هنگام اولويت‌بندي موضوعات اصلي، كارهايي كه قرار است فردا انجام دهيد را مرور كنيد. براي مثال، اگر فاز دوم پروژه در دست را آغاز مي‌كنيد مستندات تعريف آن فاز را مطالعه كنيد. اين كار باعث مي‌شود اقداماتي را كه براي فاز دوم بايد انجام دهيد بياد آوريد. اگر با چند نفر كار مي‌كنيد، با آنها در مورد كار فردا صحبت كنيد و مطمئن شويد كه هريك مي‌دانند فردا چه كاري بايد انجام دهند.

۴-۴) ساعات اوج كاري خود را پيدا كنيد

با استفاده از رهنمودهاي ارائه شده در بخش ۲، تعيين كنيد كه در ساعات مختلف روز چه احساسي داريد. اين تمام تحقيقي است كه نياز داريد تا بتوانيد ساعات اوج كاري خود را پيدا كنيد. ساعاتي كه بيشترين انرژي را داشته‌ايد، انگيزش بالا داشته‌ايد و تماماً متمركز به كارتان بوده‌ايد را بشماريد. اين ساعات زماني هستند كه در آن بايد مشكل‌ترين كارهايتان را انجام دهيد. از مزاياي ساعت اوج كاري استفاده كنيد.

۴-۵) از جلسات حداكثر استفاده را ببريد

براي برگزاري جلسه چهار نكته را بايد در نظر بگيريد. اولين نكته اين است كه جلسه را هنگامي برگزار كنيد موضوع آن اتفاق افتاده باشد. جلسات دوره‌اي اغلب نياز نيست اما اگر اين زمان را تخصيص دهيد با بحث‌هاي مختلف پر مي‌شود. بنابراين جلسات را براساس نياز تشكيل دهيد نه براساس قاعده. دومين رهنمود براي تشكيل جلسه تنظيم دستور جلسه است. دستور جلسه بايد هدف جلسه و حوزه بحث را نشان دهد. حوزه‌هاي بحث بايد اولويت‌بندي شوند. جلسات ساخت‌يافته افراد را بر موضوع مورد بررسي متمركز مي‌كنند. اين كار منجر به جلسات كوتاه‌تر و پربارتر مي‌شود. توزيع دستور جلسه در زمان مناسبي پيش از تشكيل جلسه، به افراد اين امكان را مي‌دهد كه خود را براي جلسه آماده كنند. اين اقدامات باعث مي‌شود كه جلسات شما مؤثرتر و آموزنده‌تر شوند.

سومين رهنمود براي تشكيل جلسات تنظيم دقيق زمان جلسه است. ساعت تشكيل جلسه تأثير زيادي بر خروجي جلسه خواهد داشت. براي مثال، اگر شما مي‌دانيد كه افرادي در جلسه هستند كه تمايل دارند جلسه را بيش از زمان در نظر گرفته شده ادامه دهند، زمان جلسه را براي پيش از نهار يا براي ساعت پاياني روز تنظيم كنيد. اين باعث مي‌شود افراد انگيزه بيشتري براي تمركز و توجه داشته باشند. نكته چهارم اين است كه جلسات را در ساعات غيرمعمول برگزار كنيد اگر با تأخير و كندي روبرو مي‌شويد.

۴-۶) به صورت مؤثر تفويض كنيد

تفويض زمان بيشتري ايجاد مي‌كند. اما اين كار هميشه به سادگي قابل انجام نيست. در حقيقت خيلي از افراد با تفويض كارها مشكل دارند. اين به چند دليل رخ مي‌دهد. گاهي اوقات توضيح انجام يك كار به فرد ديگر بيش از انجام كار توسط خود طول مي‌كشد. اما اگر آينده‌نگر باشيد متوجه مي‌شويد كه اگر يك وقت اضافي صرف كنيد مي‌توانيد در آينده نيز كار مورد نظر را تفويض كنيد. دليل ديگر عدم تفويض كمال‌گرايي است. وقتي تفويض مي‌كنيد به افراد اجازه مي‌دهيد كه اشتباه كنند. اگر شما تحمل تصحيح اشتباهات را داشته باشيد آنگاه افراد بيشتري ياد مي‌گيرند كه كار مورد تفويض را به صورت مناسب انجام دهند. دليل آخر عدم تفويض ترس از كاهش قدرت است. اين وجه از تفويض چيزي است كه همه ما با آن روبرو خواهيم بود. به چيزي كه از تفويض بدست مي‌آوريد فكر كنيد نه به چيزي كه از دست مي‌دهيد.

وقتي توانستيد بر ترس‌هاي خود از تفويض كردن غلبه كنيد بايد ياد بگيريد كه چگونه به صورت اثربخش تفويض كنيد. ابتدا تعيين كنيد كه چه چيزي بايد تفويض شود. به فهرست اولويت‌بندي شده كارها نگاه كنيد. اين فهرست در تعيين كارهاي نيازمند تفويض كمك مي‌كند. سپس افراد توانا و مشتاق انجام كار انتخاب شده براي تفويض را انتخاب كنيد. بياد داشته باشيد كه كل كار را تفويض كنيد. كار و چيزي كه مورد انتظار است را توضيح دهيد. قدم بعدي اين است كه اجازه دهيد فرد كار را انجام دهد. كار را در زمانهاي از پيش تعيين شده مورد بررسي قرار دهيد. دائماً بالا سر كار نايستيد زيرا اين كار فقط عملكرد را كاهش مي‌دهد.

۴-۷) ميز خود را مرتب كنيد

فردي كه روي ميز شلوغ و درهم برهم كار مي‌كند به طور متوسط روزي يك ساعت و نيم دنبال چيزهاي خود روي ميز مي‌گردد. عامل اصلي به هم ريختگي روي ميز، كاغذ است. كاغذها بايد دسته‌بندي و بايگاني شوند،‌ يا به ديگر همكاران مربوط داده شوند يا دور ريخته شوند. نيازي نيست كه انبوهي از كاغذ به مدت نامحدود روي ميز باشد. بعد از مرتب كردن روي ميز به سراغ كشوها برويد. مرتب كردن ميز كافي نيست، هر روز آن را تميز كنيد. مرتب نگهداشتن ميز هفت ساعت و نيم به هفته كاري اضافه مي‌كند.

۴-۸) روش‌ها را مناسب خود تطبيق دهيد

توجه به اين نكته مهم است كه رهنمودهاي ارائه شده در اين مقاله كلي هستند. اين رهنمودها نقطه شروعي براي توسعه سيستم مديريت زمان است. براي مديريت موفق زمان،‌ بايد يك سيستم مديريت زمان مناسب خود طراحي كنيد.

مرجع:

www.mgtsolution.com

سايت تحليلي MLM


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۵:۳۴ ] [ مشاوره مديريت ]

 

روش هاي كاهش استرس هنگام سخنراني


استرس و فشار رواني هنگام سخنراني ،  مساله‌اي طبيعي است كه مربوط به يك سخنراني خاص ، حضور مخاطبان خاص ، تعداد مخاطبان ، زمان و فضاي خاص سخنراني ، موضوع سخنراني و شرائط حاكم بر فضاي سخنراني و جلسه و ابزار و امكانات نيست . هر سخنراني در هر شرائطي مي تواند موجب بروز استرس شود.

ترشح هورموني به نام آدرنالين در بدن، زمان وقوع حوادث به منظور تسريع در بهتر انجام شدن كارها صورت مي‌گيرد. تغييرات فيزيكي بدن در نتيجه ترشح اين هورمون عبارتند از: 


۱ - اشكال در تنفس                 
۲- افزايش ضربان قلب
۳- احساس دلشوره داشتن
۴- برافروخته شدن صورت
۵- بي‌اشتهايي
۶- سردرد
۷- بي‌خوابي
۸- از دست دادن تمركز
۹- حملات ترس 
۱۰- عرق كردن كف دست 
۱۱- سرگيجه.

سعي در درمان استرس و يا از بين بردن آن به طور كامل، اشتباه است چرا كه وجود آن لازم و ضروري است تا بتوانيد با حداكثر انرژي تلاش كنيد اما براي اينكه بتوانيد از آن بهتر نتيجه بگيريد، بايد:


۱- باور كنيد اتفاقاتي كه در بدن شما مي‌افتد، امري طبيعي است و آن را مثبت تلقي كنيد.
۲- بدانيد در چه سطحي از اين امر باعث تحريك بيشتر مي‌شود و در چه سطحي شما را منفعل مي‌كند.
۳- اگر متوجه شديد ميزان استرس در شما زياد است و شما را منفعل مي‌كند، آن را در حد قابل قبولي پايين بياوريد.


چگونه استرس را مهار كنيم ؟
با توجه به اينكه استرس و فشار رواني دو جزء فيزيولوژيك و رواني دارد مي‌توان به طرق گوناگون استرس منفعل‌كننده را به استرس محرك و انرژي‌زا تبديل كرد:


۱- خود را باور داشته باشيد
۲- همه چيز را در حد اعتدال نگه داريد
۳- هرگز خودتان را با ديگران مقايسه نكنيد
۴- فشارهاي خارجي را كنترل كنيد، انتظارات و توقعات نابه‌جا از سوي اطرافيان باعث ايجاد استرس مي‌شود، در اين صورت عملكرد خود را بازبيني كنيد
۵- تمرين كنيد تا شرايط حاد هنگام قرار گرفتن در جايگاه سخنراني را اداره كنيد .
۶- داوري مثبت نسبت به خود داشته باشيد
۷- خودخوري و همه مسائل را در درون خود جمع نكنيد 
۸- زماني را براي مطالعه مطالب سخنراني تعيين كنيد .
۹- قبلا و به موقع ، به مقدار كافي بخوابيد
۱۰- عضلات بدن را با تمرين شل كنيد
۱۱- اگر مضطرب هستيد يا هراس داريد، سعي كنيد آن را از خود دور كنيد
۱۲- غذاي مناسب بخوريد .


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۵:۳۳ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۱۷ - مديريت زمان :

درك ارزش وقت ، دفع آفات ، تقسيم اوقات ، نظيم در برنامه ريزي ، تصميم بر اجرا

۲

شيوه هاي مديريت زمان


شما تا چـه اندازه براي وقت خود ارزش قائليد؟ آيا از بـرنامه
زمـاني مـشخصي براي به انجام رسـانـيـدن كـارهــاي خود
پيروي ميكنيد؟ يك عامل بسيار مهم در هر موفقيتي برنامه
ريـزي صحيح و پيروي از يك برنامه زماني مشخص براي نيل
بـه اهداف مطلوب ميـبـاشد. اكنون براي آنكه قادر باشيد از
وقــت خود به نحو احسن استفاده كنيد نكات و راهكارهاي
زير را در زندگي خود بكار بنديد:

1- همواره فعاليتها و تكاليف روز بعد خود را از شب قبل برنامه ريزي كنيد و كارهايي كه بايد به انجام رسانيد را روي كاغذ يادداشت كنيد.

2- سپس فهرست تكاليف و كارهاي خود را اولويتبندي كرده و براي هر كدام از آنها ضرب العجل اجرايي منظور كنيد.

3- هميشه كارهايي دشوار و پر دغدغه تر را زودتر از بقيه و يا درهنگامي كه در بهترين شرايط جسمي و روحي ميباشيد انجام دهيد. كارهاي سبكتر را در هنگام خستگي نيز ميتوان به انجام رساند.

4- امور با اهميت اما ناخوشايند را به تعويق نياندازيد. هيچگاه كارها با به تعويق انداختن خوشايند تر نميگردند.

5- هرگاه شروع به انجام كاري كرديد سعي كنيد بدون وقفه آن را به پايان رسانيد.

6- مابين فعاليتها براي خود وقت استراحت نيز در نظر بگيريد.

7- مكالمات تلفني خود را نيز از پيش برنامه ريزي كنيد: سخناني كه ميخواهيد بيان كنيد و يا اطلاعاتي كه ميخواهيد كسب كنيد را روي كاغذ يادداشت كنيد.

8- همواره خود انگيخته باشيد و با پشتكار كارهاي خود را به پايان رسانده و مقهور موانع نگرديد.

9- در هر زمان كه تصور كرديد كاري كه در حال انجام آن ميباشيد عبث، بي فايده و غير سازنده ميباشد به محض دريافت دست از آن بكشيد.

10- به خود و اولويتبندي كه صورت داده ايد اعتماد و ايمان داشته باشيد و در هر شرايطي به آنها پايبند باشيد.

11- اينكه وقت خود را صرف چه اموري ميكنيد را دقيقا مورد بررسي و نظارت قرار داده و در صورت لزوم يكسري تغييرات آگاهانه در رفتار خود پديد آوريد.

12- همواره در زندگي فرد منظم و سازمان يافته اي باشيد تا وقت خود را بيهوده صرف يافتن وسايل گم گشته خود نكنيد.

13- براي وقت خود ارزش قائل باشيد زمان هيچگاه به عقب باز نميگردد.

14- به خاطر داشته باشيد استرس و خستگي معلول كارهايي كه به انجام رسانيده ايد نبوده بلكه بيشتر از افسوس كارهايي كه ميتوانستيم انجام دهيد اما انجامشان نداده ايد نشات ميگيرند.

15- به هيچ فردي اجازه ندهيد وقت شما را تلف كرده وبراي خود مصروف دارد. براي خود مرز بندي مشخصي تعيين كرده و بياموزيد كه در صورت لزوم با صراحت "نه" بگوييد.

16- از تمام لحظات زندگي خود به نحو احسن استفاده كرده و سعي كنيد از آنها لذت ببريد.

17- سعي كنيد فرد خوشبيني باشيد و همواره در انتظار رويدادهاي خوشايند در زندگي خود باشيد.

18- براي زندگي خود اهداف مشخصي تعيين كرده و براي دستيبابي به آنها تلاش كنيد.

19- هنگام نياز از فرد آگاهي راهنمايي بخواهيد.

20- "وقت كشها" و يا هدر دهنده هاي وقت را به حداقل برسانيد. آنها شامل موارد زير ميباشند:

* تلفنهاي طولاني، بي هدف و غير ضروري.
* بازديدكننده ها و ميهمانان ناخوانده.
* پشت گوش اندازيها.
* گفتگوهاي بي ثمر و يا نا مشخص.
* دانش فني ناكافي و يا اطلاعات ناقص هنگام انجام كار.
* فقدان اهداف و اولويت بنديها و يا مبهم وگنگ بودن آنها.
* فقدان برنامه ريزي.
* خستگي و استرس.
* ناتواني در " نه " گفتن.
* بي نظمي و نابسامانيهاي فردي.
* تماشاي تلويزيون. تماشاي بيش از 2 ساعت در روز برنامه هاي تلويزيوني معقول نميباشد.

http://www.mardoman.net/success/timemanagement/


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۵:۳۲ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۱۷ - مديريت زمان :

)

عذر پذيري از منظر روايات
   

امام صادق عليه‌السلام فرمود: شايسته نيست كه مؤمن خود را خوار گرداند، عرض كردم: چگونه خود را خوار مي‌كنند؟ فرمود: كاري كند، كه باعث عذر خواهي شود.

در همين رابطه امام علي عليه‌السلام نيز مي‌فرمايند: زنهار از كاري كه به سبب آن پوزش خواهي، زيرا از كار خوب عذر خواهي نمي‌شود. «تشويق به پذيرفتن عذر عذر‌خواه»

امام علي عليه‌السلام: اگر برادرت از تو پيوند بريد تو خود را به او پيوند ده و اگر از تو دوري كرد، با او مهربان باش و به او نزديك شو، و اگر گناهي كرد، عذرش را بپذير، چنان كه گويي تو غلام او هستي و او ولي‌نعمت توست. عذر برادرت را بپذير و اگر عذري نداشت برايش عذري بتراش

امام سجاد عليه‌السلام فرمود: هيچ كسي از تو عذر خواهي نكند، مگر اينكه عذرش را بپذيري، گر‌چه بداني كه دروغ مي‌گويد. اگر مردي از طرف راستت به تو ناسزا گفت و سپس به طرف چپت آمد و عذر خواست، عذرش را بپذير.

امام علي عليه‌السلام در سفارش به محمد‌بن حنفيه مي‌فرمايد: به صرف شك و ترديد از برادرت مَبُر و بدون آنكه از او بخواهي رضايت تو را بدست آورد با وي قطع رابطه مكن و ممكن است عذري داشته باشد و تو (بي‌جهت) او را سرزنش كني. عذر‌خواهيِ معذرت‌خواه را راست گويد يا دروغ، بپذير تا شفاعت شامل حال تو بشود.

پيامبر اكرم صلي ‌الله عليه و‌آله و‌سلم فرمود: هر كس برادرش به عذر خواهي نزد او آيد بايد عذرش را بپذيرد، خواه عذرش موجه باشد يا نادرست. اگر عذرش را نپذيرد كنار حوض (كوثر) بر من وارد نشود.

پيامبر اكرم صلي ‌الله عليه و‌آله و‌سلم در سفارش به علي عليه‌السلام مي‌فرمايد: هر كه پوزش پوزش‌خواهي را، راست بگويد يا دروغ، نپذير به شفاعت من دست نيابد. همچنين فرموده است: بزرگترين گناه، خود داري از پذيرفتن عذر است.

«مواردي كه عذر هيچ كس پذيرفته نيست»
امام صادق عليه‌السلام مي‌فرمايد: سه چيز است كه هيچ كس در بارة آنها عذرش پذيرفته نيست:

بر‌گرداندن امانت به نيكو‌كار و بد كردار
وفاي به عهد ، با نيكو‌كار و بد‌كردار
نيكي كردن به پدر و مادر خوب باشند يا بد.

امام علي عليه‌السلام: بر شما باد به فرمان بري از كسي كه در شناختن او، عذر‌تان پذيرفته نيست.
همچنين امام علي عليه‌السلام اعتراف كردن را نوعي عذر خواهي مي‌داند و مي‌فرمايند: اعتراف (به‌گناه‌) خود پوزش خواهي است، انكار (و عدم اعتراف به گناه) پاي فشردن (بر آن) است.

امام حسن عليه‌السلام آمده: گناه را زود كيفر مده بلكه ميان آن دو (‌گناه و كيفر) راهي براي عذر‌خواهي باقي بگذار.

«بدترين عذر»
امام علي عليه‌السلام مي‌فرمايد: روزي كه در آن ديده‌ها خيره مي‌ماند و همه جا تيره و تار مي‌شود نه شفيعي شفاعت مي‌كند و نه خويشاوندي سود مي‌رساند و نه عذري عذاب را دفع مي‌كند.

http://daneshnameh.roshd.ir/


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۵:۳۰ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۱۶ - ادب عذرخواهي ، هنر عذرپذيري ( ۴ )

نقش سازنده عذر خواهى و عذر پذيرى


امام على (عليه السلام ) مى فرمايد:
اعقل الناس اعذرهم للناس 1 ؛ خردمندترين مردم كسى است كه عذر ديگران پيشتر پذيرد.
ايـن كـه آدمى كارى كند كه ناچار شود، عذر بخواهد، خود يك نقص ا, curvalue:0}); });

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۵:۲۹ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۱۶ - ادب عذرخواهي ، هنر عذرپذيري ( ۳ )

روش هاي عذر خواهي
 
چه عواملي از شروع ابراز پشيماني جلوگيري مي كنند؟

بهتر است بي پرده بگوييم اغلب مردم يا دست كم بيشتر آنها راههاي مختلفي را براي شروع كردن يك معذرت خواهي را بلدند. اما چرا گاهي اين معذرت خواهي به سرانجام مطلوب نمي انجامد؟ از سوي ديگر همه روزه با تعداد زيادي از افراد مواجه هستيم كه ادعا مي كنند قادر نيستند به راحتي منظورشان را به طرف مقابل منتقل كنند و به قول معروف رابطه خوب و صميمي آنها به مرور زمان دستخوش سوء تفاهم شده و لاجرم به سردي گراييده است. سوال اساسي اينجاست كه چگونه مي توان باور داشت كه درعصر اطلاعات دنياي پهناور و دست نيافتني ديروز، در دستان قدرتمند و با كفايت اشرف مخلوقات به دهكده اي تبديل شده باشد، اما دو تن از اين انسانهاي پست مدرن نتوانند رو در روي هم و با زبان مادري حرف يكديگر را متوجه شوند؟!

اين را بهتر است معجزه قرن بيست و يكم دانست و گرنه نمي توان هيچ توجيه منطقي براي آن پيدا كرد.

● تنها ماندم

به راستي چه عاملي سبب اين همه دوري انسانها از يكديگر شده است؟

اين موضوع مورد توجه و علاقه بسياري از روانشناسان بوده و هست. آنها پاسخهاي متعددي نيز در اين مورد ارائه كرده اند كه بهترينشان را مي توان افزايش ديدگاه فردگرايي انسان دانست. براساس نظر غالب روانشناسان انسان موجودي اجتماعي است. البته هيچ كس منكر خصلتهاي منحصر به فرد او نيست اما بسياري از خصوصيات روانشناختي و مفاهيم ذهني اين انسان گوشه گير در بين همسالان، همكاران، هموطنان و خلاصه همنوعان معنا پيدا مي كند. هر چند اخلاق يك صفت فردي تلقي مي شود اما نمي توان انكار كرد كه خصوصياتي نظير شجاعت، فداكاري، عشق، صداقت و وفاداري خارج از زندگي اجتماعي انسان مصداق مشخصي ندارند.

با اين وجود انسان و خصوصا نوع غربي آن در سالهاي اخير به شدت فرد گرا شده است. بي ترديد مقداري اعتماد به نفس، استقلال و خود محوري مي تواند چاشني خوبي براي پيشرفت و خوشكوفايي باشد، اما مقدار زياد آن منجر به خودخواهي، غرور و نهايت خودشيفتگي مي شود. اينجاست كه معيارها از نفع والدين، همسر، فرزندان، همسالان، همكلاسان، همسايه ها، هم محلي ها، همشهري ها، هم كيشان و هموطنان به نفع شخص من تبديل مي شود. و اين همان آش شعله قلمكاري است كه غربيها پخته اند و حال مي خواهند در خوردنش ما را هم سهيم كنند.

اين امر باعث شده متفكرين غربي را به فكر فرو ببرد تا بلكه راه چاره اي هر چند موقتي براي آن بيابند. راه حلهايي كه شايد در نظر ما شرقي ها كه هنوز همنوعان خود را فارغ از نفع شخصي دوست داريم، كمي بچه گانه و عوامفريبانه باشد. با اين وجود خواندن و بررسي مشكلات غربي ها دست كم اين فايده را براي ما دارد كه آينده انسان خودمحور را در پيش چشمان خود ببينيم و قبل از وقوع علاجي براي آن بيانديشيم هرچند برخي متفكران وطني چندان با كلمه "قبل از وقوع" موافق نيستند.

● لغزشهاي كلامي:

لغزشهاي كلامي و شوخيهاي نيش دار و ناخواسته هر روز بين ما و آنهاييكه دوستشان داريم شكاف ايجاد مي كنند. شكافهايي كه هرچند چندان عميق نيستند كه نتوان با يك "متاسفم ساده" و يا نهايتا يك "شام فست فودي" آنها را پر كرد. اما فرويد، كه اغلب با نام پادشاه نظريه ميل جنسي در بين ما شهرت دارد، نظري كاملا جنجالي و تامل برانگيز در اين زمينه دارد. او مي گويد لغزشهاي زباني ما برخاسته از ناخودآگاه ماست. او ناخودآگاه را دنيايي مي داند كه از اميال و خواسته هاي سركوب شده ما پر شده است. خواسته هايي كه فرد به دلايل اخلاقي، منطقي و يا اجتماعي و فرهنگي از ابراز آنها منصرف شده و آنها را در ناخودآگاهش مخفي نگاه داشته است. اين دنيا هميشه تلاش مي كند به طريقي خود را به ما بشناساند اما ايگو يا همان "من" اجازه اين كار را نمي دهد. به همين دليل او براي رسيدن به اين هدف از هيچ تلاشي فروگذار نمي كند. فرويد شاهراه اين عرض اندام را "روياها يا همان خوابهاي شبانه" مي داند و پس از آن لغزشهاي فرويدي مطرح مي شود. به عبارت راحت تر اگر همسر شما اشتباها و به شوخي مي گويد: " خدا يكي و زن هم يكي يكي" و بعد سعي مي كند با خنده و شوخي حرفش را صرفا يك شوخي قلمداد كند، از نظر فرويد او در ناخودآگاهش تمايل به تجديد فراش دارد اما شايد حتي خودش هم از اين ميل دروني اش بي خبر باشد.

بنابراين فرويد اعتقاد دارد شما حق داريد از اين شوخي همسرتان ناراحت شويد اما بهتر است با اين خواسته او برخورد منطقي كنيد يعني ببينيد چرا او چنين خواسته اي دارد؟ و چگونه مي توان اين مسئله را حل كرد. شايد بهترين كار در چنين شرايطي خودكاوي دو طرفه با حمايت يك درمانگر باشد.

اما روانشناسان رفتارگرا قضيه را زياد جدي نمي گيرند و توصيه مي كنند براي پيشگيري از هرگونه سوء تفاهمي بهتر است بلافاصله از همسرتان معذرت خواهي بكنيد.

● چه جوري معذرت خواهي كنيم؟

▪ قبول مسئوليت :

قبول مسئوليت را شايد بتوان مهمترين چالش در يك معذرت خواهي ناموفق دانست. ما عادت كرده ايم بيشتر از خودمان اطرافيانمان را در تقصيراتمان مقصر بدانيم و البته با اين روش تا حد زيادي از مظان اتهام فرار كنيم اما بهتر است بدانيد اگر همسر حساسي داريد، كه اين روزها همه گير شده است، وقتي در نهايت مسئوليت اشتباهتان را به گردن نمي گيريد حتي اگر رسما در تريبون صدا و سيما هم از او معذرت خواهي كنيد|، او را آرام آرام از خود مايوس كرده ايد.

▪ توضيح بده:

در مورد اشتباهتان توضيح دهيد و نگران نباشد كه نكند با اين كار به عزت نفستان لطمه اي وارد شود. اما بهتر است به جاي لفاظي در مورد شرايط غير قابل كنترل محيط بيرون سري هم به درون خودتان بزنيد و از فرايند شكل گيري اين تصميم اشتباه و به دنبال آن پشيماني از كرده و تلاش براي جبران آن هم چيزهايي به همسرتان بگوييد تا او را نيز در احساس خود شريك بدانيد و مطمئن باشيد كه حكما بيراه نفرموده اند كه:

"حرفي كه از دل آيد لاجرم بر دل نشيند."

اين نوع گفتمان دست كم اين فايده را دارد كه همسر شما به صداقت شما پي مي برد و اگر نيمچه عشقي هنوز بينتان باقي مانده او هم براي شما ارزش قائل شده و شكستن غرور شما را بر نمي تابد و راضي نمي شود شما به خاطر اين اشتباه بيش از اين سرزش شويد.

▪ معذرت خواهي معامله نيست.

بعضي ها فكر مي كنند اگر در حين معذرت خواهي كمي از تقصيرات را هم به گردن ديگري بياندازند، بار گناهشان سبك شده و طرف مقابل راضي به معامله با او مي شود. بهتر است به اين گونه دوستان بگوييم اگر ترجيح مي دهيد دوباره و دوباره مجبور نشويد واژه غلط كردم و شكر خوردم را تكرار كنيد، بهتر است كسي را متهم نكنيد به خصوص شاكي ماجرا را چرا كه با اين كار او به دشمني خشمگين تبديل خواهيد كرد. بهترين كار اينست كه سعي كنيد احساس همدلي و همدردي شاكي را با خود همراه كنيد و اين تنها زمان ميسر خواهد بود كه با صداقت براي او ماجرا را توضيح و از او معذرت خواهي كنيد.

كلام آخر اينكه همواره به ياد داشته باشيد در يك رابطه متقابل دوستي يا زناشويي آنچه بيش از هر چيزي اهميت دارد ادامه اين رابطه خوشايد است وگرنه پيدا كردن مقصر و ذينفع و امتياز خواهي و باجگيري در روابط سياسي حاكم است تا دوستي!
 
   دكتر مهرداد اخوان بهبهاني
هفته نامه سلامت فروردين ماه ۸۸ 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۵:۲۸ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۱۶ - ادب عذرخواهي ، هنر عذرپذيري ( ۲ )

ياد بگيريم عذرخواهي كنيم نه بهانه تراشي

"هيچ راهي نتيجه بخش تر از عذرخواهي نيست" بنجامين فرانكلين


تمامي ما در زندگي خطاهايي مرتكب شده ايم، ولي آيا خود شما وقتي براي اشتباهاتان مورد مواخذه قرار مي گيريد، آن را مي پذيريد؟ معمولاً اين طور نيست! البته اين مسئله چيز جديدي نيست، چرا كه با يادآوري داستان "آدم و حوا" اولين بهانه تراشي را در تاريخ بشر مي يابيد، وقتي خداوند به آدم دستور مي دهد كه اگر از آن درخت سيبي بخورد نافرماني كرده است، و آدم سيب را مي خورد و زماني كه خداوند از او مي پرسد كه چرا از آن درخت سيب را خورده است، آدم مي گويد: "آن زني كه شما فرستايد به من سيب را داد و گفت بخور!" و بعد خداوند از حوا مي پرسد كه تو چرا سيب را خوردي، او پاسخ مي دهد: "ابليس مرا وادار كرد تا سيب را بخورم!"


در واقع بهانه تراشي فرار از مسئوليت است، اين در حاليست كه انديشه و مسئوليت پذيري، عامل متمايز كننده ي انسان و حيوان است. انسان به عنوان اشرف مخلوقات، بايد در برابر اعمال خود مسئوليت پذير باشد. اگر براي موفقيت ها به خود افتخار مي كنيم، در مقابل،  قصورات خود را نيز بايد بپذيريم. اگر سر خود را مثل كبك در برف فرو كنيم، عواقب اشتباهات ما بيشتر خواهد شد. همانطور كه شكسپير مي گويد:
" لازم است براي قصورات خود عذرخوهي كنيد، چرا كه با پنهان كردن خطاهاي خود، تنها خود را بي اعتبار خواهيد كرد"


بهانه تراشي، در نهايت منجر به عدم موفقيت و يك نوع عادت در زندگي مي شود، و به مرور زمان ملكه ي ذهن مي شود. بطور مثال، فروشنده اي كه جنس خود گران مي كند و يا كم فروشي مي كند، وقتي با شكايت مشتريان روبرو شود، با آوردن بهانه اينكه بازار كار خراب است، تنها مي خواهد بر عيب خود لاپوشي كند، در حاليكه اگر واقعيت را بگويد كه هزينه توليد جنس با درآمد آن تناسب ندارد و به ضرر اوست، شايد قابل قبول تر باشد و مشتريان با صداقت او و پذيرش دليل منطقي، دوباره از وي خريد كنند. با قبول تقصيرات و گناهانمان، مي توانيم اعمال خود را بررسي كنيم و ايرادهاي زندگيمان را تشخيص دهيم و در ادامه به تكامل فكري دست يابيم.


با بهانه تراشي ها در قصوراتمان، خيلي فرصتهايي را در زندگي مثل، افزايش عزت نفس، افتخارات و اعتماد به نفس را از دست مي دهيم. مسئوليت پذيري، قدرت و شايستگي ما را پرورش مي دهد. با انجام تعهداتمان نسبت به اطرافيان، اعتماد خود را نزد آنها افزايش مي دهيم و در نتيجه، رابطه اي مفيد و دوطرفه بين خودتان و آنها ايجاد مي كنيد و با افزايش همكاري ها در اجتماع به درجات عالي نيل پيدا كنيد.


راهكارهايي براي عذرخواهي و عدم بهانه تراشي
1-     بپذيريد كه در زندگي شكستها و موفقيت ها بستگي به خود شما دارد. انتخاب و روش زندگي شما است كه نتايج زندگي را نمايان مي سازد. ياد بگيريد از همين امروز قبول مسئوليت كنيد و به دنبال بهانه اي براي شانه خالي كردن از آن نباشيد. همانطور كه وينستن چرچيل ميگويد: "مسئوليت پذيري بهاي بزرگواريست"
2-     اشتباهات خود را توجيه نكنيد. خيلي از ما از بيان واژه ي "معذرت خواهي" خجالت مي كشيم، در مقابل سعي مي كنيم بجاي پذيرش آن، تنها ديگران را به اجبار توجيه كنيم، ( عذر بدتر از گناه آوردن!)، همچنين در چنين موقعيتهايي بر اعصاب خود مسلط باشيد، چرا كه عصبانيت، ضعف شما را نشان مي دهد، و مسلمًا ديگران مي گويند: "اگر واقعاً بي گناه هستيد چرا عصباني مي شويد"
3-      به تدريج و به دفعات، عملكرد و پيشرفت خود را بسنجيد. نتيجه مسئوليت پذيري خود را هر بار در ذهن خود مرور كنيد و مزاياي آن را در مقابل روش قبلي خود كه همان بهانه تراشي بوده، مقايسه كنيد.
4-      مهم ترين گام اين است كه عذرخواهي كنيد و از آن درس عبرت بگيريد تا ديگر اشتباه خود را تكرار نكنيد.
5-      بذرهاي موفقيت را به ترتيب زير در مزرعه زندگي خود بكاريد:
گام اول: صبوري، خوشبيني، مقاومت، 
گام دوم: نابودي بهانه تراشي، انتقاد و عيب جويي
گام سوم: مسئوليت پذيري، معتمد بودن، مصمم بودن
گام چهارم: در موقعيت هاي حساس زندگي، انعطاف پذيرباشيد، همواره لبخند بر لب و با اطمينان و قوت قلب پيش برويد.

http://www.mardoman.net/life/makingexces/


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۵:۲۷ ] [ مشاوره مديريت ]
مطالعات و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگيif">o        "رئيس متاسفم كه دوباره دير آمدم. مي دانم كه شيفتم 10 دقيقه پيش شروع شده بود. اميدوارم كه اين تاخيرم مشكلي برايتان به وجود نياورد."

o        "عزيزم متاسفم كه تولدت را فراموش كردم. مي دانم جاي هيچ بهانه اي نيست. اميدوارم فكر نكني كه فراموشت كردم. اجازه بده همه چيز را جبران كنم."

7. "اين يك توضيح است نه بهانه. بهانه جايي ندارد."

جبران كنيد. فكر كنيد كه چه چيز باعث شد آن كار اشتباه را انجام دهيد. آيا به خاطر اين است كه هميشه براي سر موقع رسيدن يا به خاطر سپردن روزهاي مهم تنبل هستيد؟ آيا به خاطر اين است كه عادت داريد به برخي نظرات فوراً واكنش دهيد، بدون اينكه لحظه به يك ديدگاه ديگر فكر كنيد؟ آيا به خاطر اين است كه از زندگيتان راضي نيستيد و آن را تقصير ديگران مي اندازيد؟ مشكل اصلي را پيدا كنيد و آنرا براي فرد مقابل توضيح دهيد (البته به شكل يك توضيح نه يك بهانه) و به آنها بگوييد كه براي جبران آن مشكل چه مي خواهيد بكنيد تا ديگر در آينده دوباره اتفاق نيفتد:

o        "تاريخ تولدت را به اين خاطر يادم رفت چون چند وقتي است كه سر كار خيلي استرس دارم و خيلي خودخواهم كه آن را سرت خالي كردم. از فردا ساعت كارم را كمتر مي كنم  اين باعث مي شود بتوانيم وقت بيشتري را با هم بگذرانيم."

o        "به خاطر اين ازت دور بودم و سرد شده بودم چون فكر مي كردم از اينكه كارم را از دست داده ام من را ترك مي كني. ببين اين ليست كارهايي است كه براي پيدا كردن كار مي خواهم انجام بدهم."

8. به خاطر نقشي كه در زندگيتان دارند از آنها قدرداني كنيد و تاكيد كنيد كه به هيچ وجه قصد خراب كردن رابطه را نداريد. اين همان زماني است كه براي طرفتان توضيح دهيم چه چيز اين مدت شما را به هم وصل كرده بوده و به عزيزانتان بگوييد كه واقعاً دوستشان داريد. برايشان بگوييد كه زندگيتان بدون اعتماد و همراهي آنها چقدر سخت خواهد بود.

9. از آنها يك فرصت ديگر براي جبران اشتباهتان بخواهيد. به آنها بگوييد كه خيلي دوست داريد نشانشان دهيد كه از اشتباهتان درس گرفته ايد  و براي تغيير اوضاع مي خواهيد اقدام كنيد. طلب بخشش كنيد و منتظر پاسخشان بمانيد. اينكار باعث مي شود فرد مقابل قدرت لازم براي غلبه بر موقعيت را احساس كند.

10. صبور باشيد. اگر عذرخواهيتان مقبول نشد از آنها به خاطر شنيدن حرفهايتان و اجازه دوباره براي عذرخواهي مجدد در آينده تشكر كنيد. مثلاً بگوييد كه درك مي كنيد كه هنوز از دستتان ناراحت هستند اما از اينكه اجازه عذرخواهيم بهتان دادند تشكر كنيد. و از آنها بخواهيد كه اگر نظرشان عوض شد و خواستند كه ببينندتان با شما تماس بگيرند. گاهي اوقات افراد مي خواهند كه بخشندتان اما هنوز به كمي زمان براي آرام شدن نياز دارند. اگر به اندازه كافي خوش شانس باشيد كه عذرخواهيتان پذيرفته شود:

o        از وسوسه شدن براي آوردن چند بهانه در آخر كار اجتناب كنيد. درعوض، از قبل برنامه بريزيد كه براي درآوردن از دل آنها چه كار مي خواهيد بكنيد .

o        يادتان باشد، فقط چون كسي عذرخواهي شما را قبول كرده است به اين معنا نيست كه كاملاً بخشيدتتان. ممكن است زمان ببرد، حتي زماني طولاني تا فرد دوباره به شما اعتماد كند. شما كار زيادي براي سرعت بخشيدن به اين روند نداريد. اگر فرد موردنظر واقعاً برايتان مهم است، ارزشش را دارد كه زمان لازم را به او بدهيد تا آرامتر شود. نبايد انتظار داشته باشيد كه فوراً به حالت عادي برگردند.

o        درعين حال نبايد اجازه بدهيد كه او تا آخر عمر آنرا بر سرتان بكوبد. همانطور كه شما بايد ياد بگيريد چطور عذرخواهي كنيد آنها هم بايد ياد بگيرند چطور ببخشند.

11. روي حرفتان بمانيد. اين مرحله هم مثل بقيه مرحله ها خيلي مهم است. يك عذرخواهي واقعي بايد يك تصميم را به دنبال خود داشته باشد و بايد براي جدي كردن عذرخواهيتان هميشه روي قولتان بمانيد. درغيراينصورت، عذرخواهيتان معناي خود را از دست مي دهد و اعتماد دوباره از بين مي رود.

نكات

·      درصورت امكان فرد را كناري بكشيد و تنهايي از او عذرخواهي كنيد. نه تنها اينكار احتمال تاثيرگذاشتن افراد ديگر را روي تصميم فرد كمتر مي كند، استرس و اضطراب شما را هم كمتر مي كند. اما اگر در حضور ديگران فرد را ناراحت كرده باشيد و باعث شده باشيد كه آبروي او جلوي ديگران برود، عذرخواهيتان هم بايد در ميان عموم انجام گيرد تا تاثيرگذارتر باشد.

·      از زبان بدني آرام و متواضعانه استفاده كنيد. دست به سينه ايستادن يا با انگشت اشاره كردن باعث مي شود طرفتان حالت دفاعي به خود بگيرد.

·      اگر طرف مورد نظر براي حرف زدن درمورد جبران تقصيرتان دوست داشت كه با شما صحبت كند، اين را يك فرصت عالي ببينيد. مثلاً اگر تولد همسرتان را فراموش كرده ايد، ممكن است تصميم بگيريد كه شبي ديگر را حسابي جشن بگيريد. البته اين مسئوليت را از گردنتان باز نمي كند كه مناسبت مهم بعدي را فراموش كنيد اما نشان مي دهد كه حاضري براي همسرتان وقت بگذاريد.

·      هميشه يك معذرت، معذرت ديگري را هم دنبال خود مي آورد، يا از طرف شما براي چيز ديگري كه يادتان افتاده يا از طرف مقابل. پس براي بخشيدن آماده باشيد.

·      يك عذرخواهي درست هميشه درمورد فرد آسيب ديده است. سعي كنيد عذرخواهيتان را دقيقاً روي كار اشتباهي كه انجام داده ايد و طرف مورد نظر متمركز كنيد.

·      مدام تكرار نكنيد كه طرفتان از دستتان عصباني است يا نه. اينكار باعث مي شود دوباره نظر به سمت شما اشتباهتان برگردد. يادتان باشد كه بخشيدن زمان مي برد پس صبور باشيد.

·      پس از اينكه عذرخواهي كرديد، زماني را به خودتان اختصاص دهيد و دنبال راه بهتري براي كنار آمدن با آن موقعيت باشيد. بااينكار دفعه بعدي كه موقعيتي مشابه اتفاق بيفتد، مي توانيد بسيار عاقلانه تر و درست تر رفتار كنيد تا مشكلي پيش نيايد.

هشدارها

·         گاهي اوقات تلاش براي عذرخواهي منجر به يك مشاجره ديگر مي شود. خيلي مراقب باشيد تا دوباره بحثي پيش نيايد و زخم هاي كهنه سر باز نكند.

·         اگر بخشيده شديد خيلي تعجب نكنيد.

·         هيچوقت معذرت نخواهيد مگراينكه واقعاً از ته دل بخواهيد. عذرخواهي هاي مصنوعي خيلي راحت مشخص مي شوند، پس اگر براي عذرخواهي آمادگي نداريد، آنقدر روي خودتان كار كنيد تا آمادگيش را پيدا كنيد.

·         حتي اگر فكر مي كنيد آن نيمي از آن مشكل تقصير طرف مقابلتان بوده است، در وسط عذرخواهي آن را به زبان نياوريد. حداكثر كاري كه مي كنيد اين باشد كه خيلي مختصر ذكر كنيد كه او مي تواند براي از ميان برداشتن سوءتفاهمات كمكتان كند و بعد دوباره از او عذرخواهي كنيد.

·         هيچوقت درمورد احساس بدي كه داريد حرف نزنيد. عذرخواهي درمورد گناه شما، شرمساري شما، ترس از  عدم پذيرش، اضطراب و تنهاييتان نيست، اين عذرخواهي مربوط به طرف مقابلتان است.

·         هيچوقت تصور نكنيد كه طرف آسيب ديده با طولاني كردن مدت زمان بخشيدنتان مي خواهد شما را تنبيه كند. اما مراقب علائم هشداري باشيد كه نشان مي دهد مي خواهند كينه اين مشكل را تا ابد در دلشان نگه دارند.

http://www.mardoman.net/life/appolze/


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۵:۲۷ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۱۵ - قدرت نقد و هنر انتقاد پذيري ( ۱۰ )

نقد و انتقاد پذيري، مهمترين ابزار پيشرفت جامعه 
 
 
 آنچه اساس يك نقد را تشكيل مي دهد احاطه به موضوع يا پديده ي مورد نقد ، استفاده از يك روش منطقي ، داشتن ديد همه جانبه گر و احتراز از دخالت دادن احساسها و حب و بغض هاي شخصي است . نقد ارزيابي منطقي يك اثر يا پديده است.  

آنچه اساس يك نقد را تشكيل مي دهد احاطه به موضوع يا پديده ي مورد نقد ، استفاده از يك روش منطقي ، داشتن ديد همه جانبه گر و احتراز از دخالت دادن احساسها و حب و بغض هاي شخصي است . نقد ارزيابي منطقي يك اثر يا پديده است. نقد نمودن، جدا از تعريف و تمجيد كردن ، حمله نمودن و بكار بردن كلمات عتاب آلود است. نقد يك روش بررسي آگاهانه و مدبرانه است كه حاصل آن سازندگي ، تعامل و پيشرفت بيشتر است ، نه ايجاد تنش هاي مخرب .

يكي از بزرگترين آسيب هاي اجتماعي كشور هاي توسعه نيافته ، كمبود فرهنگ نقدهاي سازنده و فرهنگ انتقاد پذيري است. بنا بر اين آنچه كه بيش از هر چيز ديگري مي تواند جامعه را به سوي سالم تر شدن و پيشرفت سريعتر هدايت كند گسترش فرهنگ انتقاد و نقد پذيري است . ما بايد افراد جامعه خود را به سويي پيش ببريم كه هميشه آماده انتقاد پذيري باشند . هنر ، اعمال و رفتار و پديده هايي كه بوجود مي آوريم هيچ وقت نمي توانند كامل و بدون نقص باشند . هميشه راهي براي تكامل خودمان و آثارمان هست . از طرفي نبايد از تمام مردم انتظار داشت همه آثار ما را بپسندند . بگذاريم ديگران هم نظرخود را بيان كنند و در ابراز آن احساس امنيت كامل داشته باشند .

نقد ابزار تعامل يك جامعه ي پوياست ، نقد مي تواند پايه پيشرفت باشد . از انتقاد نترسيم و به پيشواز آن برويم . هميشه اين را بياد داشته باشيم كه نقد پذيري به مراتب ارزشمندتر از نقد است . زيرا اين گونه بازخوردها، موجب مي شود به روش هاي نو و كامل تري براي ارائه كارها و آثارمان ، برسيم .

منتقدين محترم نيز توجه داشته باشند كه نقد با هجو ، تهمت ، حمله و ... ميانه اي ندارد و بطور كامل كارهايي كه حاصل منفي و تخريب آميز دارند، در ميدان نقد نمي گنجد .

يكي از ويژه گي هاي يك جامعه ي سالم و متمدن ، احترام به آزادي انديشه و بيان ديگران است . ما بايد بيش از پيش پذيراي عقايدي باشيم كه ممكن است با بينش و سليقه هاي شخصي ما متفاوت و مخالف باشد .

آنچه از ديد ما درست است ممكن است از باور فرد ديگري نادرست باشد . بديهي است پديد آورنده اثر چون با علاقه و جانش آن را بوجود آورده حساسيت بيشتري به اثر دارد ولي بايد وقتي با ديگران مواجه مي شويم از حساسيت خود بكاهيم و براي تعامل و تكامل بيشتر روحيه ي انتقاد پذيري و تعامل را در خود تقويت نماييم .

بسيار اتفاق مي افتد كه در خلق آثار و پديده ها اشتباهاتي مرتكب شويم. عاقلانه ترين كار اين است كه به جاي حمله به منتقد، اشتباهاتمان را اصلاح كنيم و اگر كارمان خوب و پسنديده است با برخورد منطقي و توضيحات روشن نظر منتقدين را تغيير دهيم. براي يك منتقد كم اطلاع ، يك راهنمايي صادقانه و يك آموزش آگاهانه مي تواند بهترين راهكار باشد . او را با برخوردهاي خشن از خود و جامعه نرانيم . همه به هم كمك كنيم تا

فكر ترنمش را آغاز نمايد ،

باران مهر ببارد،

عشق برويد ،

و ما در اين هواي پاك ، نفسي تازه كنيم .

چيز ديگر ماند وليكن ، گفتنش باتو روح القدس گويد ني منش
 
 
 http://www.aftabir.com/


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۵:۲۶ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۱۵ - قدرت نقد و هنر انتقاد پذيري ( ۹ )

روش هاي انتقاد منطقي از ديگران

1- مقدمه

هر فرد در طول حيات خود ممكن است بارها توسط ديگران مورد ارزيابي قرار گيرد. برخي از اين ارزشيابي ها داراي جنبه هاي تشويقي و برخي ديگر منتقدانه است. انتقاد از ديگران در صورتيكه هوشمندانه انجام شود آثار بسيار مفيدي خواهد داشت، درغير اين صورت ممكن است با واكنش هاي منفي مختلف مواجه شود. اين رفتار، هنري است كه بايد آموخت و بدون آگاهي از روش كاربرد آن زيان بار خواهد بود.

انتقاد درست آن است كه ضمن تاكيد بر نقاط قوت به نقاط ضعف فرد نيز اشاره كند و با ارايه راهكارهاي مناسب براي رفع آن سخن به ميان آورد. پذيرش انتقاد از ديگران بين طبقات مختلف متفاوت است. براي مثال در بيشتر مواقع انتقاد از سوي افراد يك خانواده قابليت پذيرش بيشتري در مقايسه با سايرين دارد. به طور معمول ما در برابر قضاوت افراد بيگانه آسيب پذيري بيشتري داريم.

2- انواع انتقاد

برخي از انواع انتقاد عبارتند از:

انتقاد سازنده: اين روش در بسياري موارد مي تواند جنبه اي سازنده و مثبت داشته باشد. اگر لحن انتقاد كننده دوستانه باشد بيشتر موثر واقع شده و شنونده بدون آنكه مورد حمله قرار گيرد از معايب خود مطلع مي شود. بي ترديد براي هيچكس خوشايند نيست كه بشنود «بد غذا ميخوريد» و يا «در لباس پوشيدن بد سليقه هستيد». براي آنكه انتقاد سازنده و موثر باشد منتقد بايد مواردي را رعايت كرده و پرسشهايي را مطرح كند كه هر يك از آنها در رساندن وي به هدف خود نقش مثبتي ايفا كند. اين سئوالات مي بايست محتواي اطلاعاتي را كه لازم است مبادله شوند در برگيرد. همانگونه كه گفتن و چگونه گفتن ارتباط نزديكي با هم دارند، محتوا و شيوه انتقاد نيز بر هم تاثير گذارند. در تعيين محتواي يك انتقاد بايد ابتدا از خود پرسيد كه از چه رفتاري مي خواهيم انتقاد كنيم؟ اين روش مي تواند بسيار مفيد واقع شود، زيرا از به كاربردن جملات كلي و كلمات پوچ و آزاردهنده اي چون «هميشه همين كار را مي كني»، «هيچ وقت به موقع نمي آيي» و جملاتي از اين قبيل جلوگيري مي شود. هنگامي كه انتقاد از رفتار خاصي را با قاطعيت و به طور دقيق مطرح مي كنيم براي انتقاد شونده اين امكان را فراهم مي سازيم كه منظور ما را بدرستي درك كند. انتقادي كه متوجه رفتار خاصي باشد مي تواند منجر به گفتگويي دوجانبه شود تا اينكه به بحثي مبدل شود كه حدود آن مشخص نيست.
انتقاد غيرمستقيم: انتقاد مي تواند به صورت غيرمستقيم بيان شود. براي مثال اگر طرف مقابل شما خصوصيت بدي داشته باشد، در خلال گفتگو به او بگوييد «به نظر شما آدمهايي كه داراي اين خصوصيت اخلاقي هستند، غيرقابل تحمل نيستند؟» اين شيوه انتقاد باعث مي شود كه يك حس هوشياري در وي بيدار شود و وي متوجه شود كه داراي چنين مشكلي است. حتماً اين مثل را شنيده ايد كه مي گويد «به در مي گويند تا ديوار بشنود». اين يك مثال متداول در فرهنگ ما براي ابراز همين موضوع است.
انتقاد همراه با تعريف و تمجيد: در اين روش ابتدا مي توان به تعريف و تمجيد ويژگي هاي ارزشمند فردي كه مورد انتقاد است پرداخت.براي مثال «تو دختر خيلي باهوشي هستي». پس از كاربرد يك مقدمه مناسب نظر انتقادي خود را بيان و سعي كنيد آن را در پوششي از سخنان خوب و دلپذير قرار دهيد. البته منظور شما اصلاً تملق نيست بلكه نخست خصوصيات خوب او را گوشزد كرده و بعد انتقاد خود را ابراز داشته ايد.
انتقاد تهاجمي و صريح: رك بودن نشانه صراحت و صداقت است ولي هميشه براي مخاطب خوش آيند نيست بخصوص اگر خيلي ناپخته بيان شود. اين نوع انتقاد نه تنها هيچ نوع سازندگي در بر ندارد بلكه شنونده را هم در موضع تدافعي قرار مي دهد. بهتر است كه انتقاد با بكارگيري يك سياست درست انجام شود.
محكوم كردن: گاهي بجاي انتقاد همراه با راهنمايي، انتقاد كننده مخاطب را در يك دادگاه يك طرفه محاكمه و محكوم مي كند. او به خود اين حق را مي دهد كه در مورد ديگران اظهار نظر كرده و الگوي فكري خود را به وي تحميل كند. اينگونه برخوردها نه تنها سازنده نيست، بلكه بسيار نامناسب است.
انتقاد ديرتر از موعد: اين گونه انتقادات، زماني صورت مي گيرد كه هيچ كمكي به رفع مشكل نمي كند. به عبارت ديگر زمان براي جلوگيري از خطا وجود ندارد. بر هيچ كس پوشيده نيست كه انتقاد در چنين زماني براي جلوگيري از تكرار اشتباه بوده و اگر تشخيص داده شود كه تاثيري در آينده نخواهد داشت، بهتر است هيچگاه ابراز نشود.
3- شيوه درست انتقاد كردن

رعايت نكات زير مي تواند در زمان انتقاد بسيار ياري دهنده باشد:

آيا رفتار مورد انتقاد را مي توان تغييرداد؟
آيا شخص مورد انتقاد قرار گرفته علاقمند به شنيدن آن است؟
احتمال قبولي طرف انتقاد شونده چقدر است؟
از انتقاد شونده سئوال كنيد آيا منظور شما را درك كرده است.
به فرد انتقاد شونده تفهيم كنيد كه انتقادتان بازتاب ساده عقيده شماست.
از انتقاد تحكم آميز دوري كنيد، زيرا اينگونه انتقادها بلافاصله فرد را در موضع دفاعي قرار مي دهد.
سعي كنيد انتقاد را به صورت نگرش شخصي خود به موضوع بيان كنيد و كوشش كنيد او را به شيوه نگرش خود كنجكاو كنيد.
موضوع را طولاني و انتقاد را به سخنراني تبديل نكنيد زيرا شنونده را خسته و بي حوصله مي كند.
انتقاد را در زمان و مكان مناسب ابراز كنيد نه در لحظه اي كه طرف مقابل آمادگي شنيدن آن را ندارد. اول صبر كنيد تا مخاطب در آرامش و خونسردي قرار گيرد تا ايرادي كه از او مي گيريد مؤثر واقع شود.
با توجه به سطح دانش مخاطب انتقاد را بيان كرده تا براي مخاطب قابل درك باشد. نمي توان از يك روش براي تمامي افراد استفاده كرد.
وقتي انتقاد مي كنيد كوشش كنيد بدون سوء نيت بوده و فقط به منظور ك> ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ][ ۷۲۲ ][ ۷۲۳ ][ ۷۲۴ ][ ۷۲۵ ][ ۷۲۶ ][ ۷۲۷ ][ ۷۲۸ ][ ۷۲۹ ][ ۷۳۰ ][ ۷۳۱ ][ ۷۳۲ ][ ۷۳۳ ][ ۷۳۴ ][ ۷۳۵ ][ ۷۳۶ ][ ۷۳۷ ][ ۷۳۸ ][ ۷۳۹ ][ ۷۴۰ ][ ۷۴۱ ][ ۷۴۲ ][ ۷۴۳ ][ ۷۴۴ ][ ۷۴۵ ][ ۷۴۶ ][ ۷۴۷ ][ ۷۴۸ ][ ۷۴۹ ][ ۷۵۰ ][ ۷۵۱ ][ ۷۵۲ ][ ۷۵۳ ][ ۷۵۴ ][ ۷۵۵ ][ ۷۵۶ ][ ۷۵۷ ][ ۷۵۸ ][ ۷۵۹ ][ ۷۶۰ ][ ۷۶۱ ][ ۷۶۲ ][ ۷۶۳ ][ ۷۶۴ ][ ۷۶۵ ][ ۷۶۶ ][ ۷۶۷ ][ ۷۶۸ ][ ۷۶۹ ][ ۷۷۰ ][ ۷۷۱ ][ ۷۷۲ ][ ۷۷۳ ][ ۷۷۴ ][ ۷۷۵ ][ ۷۷۶ ][ ۷۷۷ ][ ۷۷۸ ][ ۷۷۹ ][ ۷۸۰ ][ ۷۸۱ ][ ۷۸۲ ][ ۷۸۳ ][ ۷۸۴ ][ ۷۸۵ ][ ۷۸۶ ][ ۷۸۷ ][ ۷۸۸ ][ ۷۸۹ ][ ۷۹۰ ][ ۷۹۱ ][ ۷۹۲ ][ ۷۹۳ ][ ۷۹۴ ][ ۷۹۵ ][ ۷۹۶ ][ ۷۹۷ ][ ۷۹۸ ][ ۷۹۹ ][ ۸۰۰ ][ ۸۰۱ ][ ۸۰۲ ][ ۸۰۳ ][ ۸۰۴ ][ ۸۰۵ ][ ۸۰۶ ][ ۸۰۷ ][ ۸۰۸ ][ ۸۰۹ ][ ۸۱۰ ][ ۸۱۱ ][ ۸۱۲ ][ ۸۱۳ ][ ۸۱۴ ][ ۸۱۵ ][ ۸۱۶ ][ ۸۱۷ ][ ۸۱۸ ][ ۸۱۹ ][ ۸۲۰ ][ ۸۲۱ ][ ۸۲۲ ][ ۸۲۳ ][ ۸۲۴ ][ ۸۲۵ ][ ۸۲۶ ][ ۸۲۷ ][ ۸۲۸ ][ ۸۲۹ ][ ۸۳۰ ][ ۸۳۱ ][ ۸۳۲ ][ ۸۳۳ ][ ۸۳۴ ][ ۸۳۵ ][ ۸۳۶ ][ ۸۳۷ ][ ۸۳۸ ][ ۸۳۹ ][ ۸۴۰ ][ ۸۴۱ ][ ۸۴۲ ][ ۸۴۳ ][ ۸۴۴ ][ ۸۴۵ ][ ۸۴۶ ][ ۸۴۷ ][ ۸۴۸ ][ ۸۴۹ ][ ۸۵۰ ][ ۸۵۱ ][ ۸۵۲ ][ ۸۵۳ ][ ۸۵۴ ][ ۸۵۵ ][ ۸۵۶ ][ ۸۵۷ ][ ۸۵۸ ][ ۸۵۹ ][ ۸۶۰ ][ ۸۶۱ ][ ۸۶۲ ][ ۸۶۳ ][ ۸۶۴ ][ ۸۶۵ ][ ۸۶۶ ][ ۸۶۷ ][ ۸۶۸ ][ ۸۶۹ ][ ۸۷۰ ][ ۸۷۱ ][ ۸۷۲ ][ ۸۷۳ ][ ۸۷۴ ][ ۸۷۵ ][ ۸۷۶ ][ ۸۷۷ ][ ۸۷۸ ][ ۸۷۹ ][ ۸۸۰ ][ ۸۸۱ ][ ۸۸۲ ][ ۸۸۳ ][ ۸۸۴ ][ ۸۸۵ ][ ۸۸۶ ][ ۸۸۷ ][ ۸۸۸ ][ ۸۸۹ ][ ۸۹۰ ][ ۸۹۱ ][ ۸۹۲ ][ ۸۹۳ ][ ۸۹۴ ][ ۸۹۵ ][ ۸۹۶ ][ ۸۹۷ ][ ۸۹۸ ][ ۸۹۹ ][ ۹۰۰ ][ ۹۰۱ ][ ۹۰۲ ][ ۹۰۳ ][ ۹۰۴ ][ ۹۰۵ ][ ۹۰۶ ][ ۹۰۷ ][ ۹۰۸ ][ ۹۰۹ ][ ۹۱۰ ][ ۹۱۱ ][ ۹۱۲ ][ ۹۱۳ ][ ۹۱۴ ][ ۹۱۵ ][ ۹۱۶ ][ ۹۱۷ ][ ۹۱۸ ][ ۹۱۹ ][ ۹۲۰ ][ ۹۲۱ ][ ۹۲۲ ][ ۹۲۳ ][ ۹۲۴ ][ ۹۲۵ ][ ۹۲۶ ][ ۹۲۷ ][ ۹۲۸ ][ ۹۲۹ ][ ۹۳۰ ][ ۹۳۱ ][ ۹۳۲ ][ ۹۳۳ ][ ۹۳۴ ][ ۹۳۵ ][ ۹۳۶ ][ ۹۳۷ ][ ۹۳۸ ][ ۹۳۹ ][ ۹۴۰ ][ ۹۴۱ ][ ۹۴۲ ][ ۹۴۳ ][ ۹۴۴ ][ ۹۴۵ ][ ۹۴۶ ][ ۹۴۷ ][ ۹۴۸ ][ ۹۴۹ ][ ۹۵۰ ][ ۹۵۱ ][ ۹۵۲ ][ ۹۵۳ ][ ۹۵۴ ][ ۹۵۵ ][ ۹۵۶ ][ ۹۵۷ ][ ۹۵۸ ][ ۹۵۹ ][ ۹۶۰ ][ ۹۶۱ ][ ۹۶۲ ][ ۹۶۳ ][ ۹۶۴ ][ ۹۶۵ ][ ۹۶۶ ][ ۹۶۷ ][ ۹۶۸ ][ ۹۶۹ ][ ۹۷۰ ][ ۹۷۱ ][ ۹۷۲ ][ ۹۷۳ ][ ۹۷۴ ][ ۹۷۵ ][ ۹۷۶ ][ ۹۷۷ ][ ۹۷۸ ][ ۹۷۹ ][ ۹۸۰ ][ ۹۸۱ ][ ۹۸۲ ][ ۹۸۳ ][ ۹۸۴ ][ ۹۸۵ ][ ۹۸۶ ][ ۹۸۷ ][ ۹۸۸ ][ ۹۸۹ ][ ۹۹۰ ][ ۹۹۱ ][ ۹۹۲ ][ ۹۹۳ ][ ۹۹۴ ][ ۹۹۵ ][ ۹۹۶ ][ ۹۹۷ ][ ۹۹۸ ][ ۹۹۹ ][ ۱۰۰۰ ][ ۱۰۰۱ ][ ۱۰۰۲ ][ ۱۰۰۳ ][ ۱۰۰۴ ][ ۱۰۰۵ ][ ۱۰۰۶ ][ ۱۰۰۷ ][ ۱۰۰۸ ][ ۱۰۰۹ ][ ۱۰۱۰ ][ ۱۰۱۱ ][ ۱۰۱۲ ][ ۱۰۱۳ ][ ۱۰۱۴ ][ ۱۰۱۵ ][ ۱۰۱۶ ][ ۱۰۱۷ ][ ۱۰۱۸ ][ ۱۰۱۹ ][ ۱۰۲۰ ][ ۱۰۲۱ ][ ۱۰۲۲ ][ ۱۰۲۳ ][ ۱۰۲۴ ][ ۱۰۲۵ ][ ۱۰۲۶ ][ ۱۰۲۷ ][ ۱۰۲۸ ][ ۱۰۲۹ ][ ۱۰۳۰ ][ ۱۰۳۱ ][ ۱۰۳۲ ][ ۱۰۳۳ ][ ۱۰۳۴ ][ ۱۰۳۵ ][ ۱۰۳۶ ][ ۱۰۳۷ ][ ۱۰۳۸ ][ ۱۰۳۹ ][ ۱۰۴۰ ][ ۱۰۴۱ ][ ۱۰۴۲ ][ ۱۰۴۳ ][ ۱۰۴۴ ][ ۱۰۴۵ ][ ۱۰۴۶ ][ ۱۰۴۷ ][ ۱۰۴۸ ][ ۱۰۴۹ ][ ۱۰۵۰ ][ ۱۰۵۱ ][ ۱۰۵۲ ][ ۱۰۵۳ ][ ۱۰۵۴ ][ ۱۰۵۵ ][ ۱۰۵۶ ][ ۱۰۵۷ ][ ۱۰۵۸ ][ ۱۰۵۹ ][ ۱۰۶۰ ][ ۱۰۶۱ ][ ۱۰۶۲ ][ ۱۰۶۳ ][ ۱۰۶۴ ][ ۱۰۶۵ ][ ۱۰۶۶ ][ ۱۰۶۷ ][ ۱۰۶۸ ][ ۱۰۶۹ ][ ۱۰۷۰ ][ ۱۰۷۱ ][ ۱۰۷۲ ][ ۱۰۷۳ ][ ۱۰۷۴ ][ ۱۰۷۵ ][ ۱۰۷۶ ][ ۱۰۷۷ ][ ۱۰۷۸ ][ ۱۰۷۹ ][ ۱۰۸۰ ][ ۱۰۸۱ ][ ۱۰۸۲ ][ ۱۰۸۳ ][ ۱۰۸۴ ][ ۱۰۸۵ ][ ۱۰۸۶ ][ ۱۰۸۷ ][ ۱۰۸۸ ][ ۱۰۸۹ ][ ۱۰۹۰ ][ ۱۰۹۱ ][ ۱۰۹۲ ][ ۱۰۹۳ ][ ۱۰۹۴ ][ ۱۰۹۵ ][ ۱۰۹۶ ][ ۱۰۹۷ ][ ۱۰۹۸ ]

درباره وبلاگ

تيم مشاوران مديريت ايران IranMCT ----------------- http://iranmct.com ---------------- Iran Management Consultants Team
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب
شمارنده
شرکت مشاوره مدیریتبازارسازی مدیریت بازاریابی. بازدید تحقیقات بازاریابیآموزش مدیریت MBAدلایل ترک تحقیقات بازاریابی تحقیقات مدیریت شرایط سخت بازارکارت امتیازی متوازنارزیابی عملکرد . نمونه مطالعات موردی.برند برندینگانواع برند معرفی 21 نوع متفاوت از برندبرندسازی branding marketing . برندسازی.تحقیقات بازاریابی انگیزه بخش http://marketingbranding.ir سبک مدیریت است مدیریت بازاربازاریابیتحقیقات بازاریابی ویژگی های .حرفه ای مشاوره اموزش مدیریت.شناسایی مشتریان .تحقیقات بازاریابی استفاده از تحقیقات بازار و بازاریابی http://marketingsales.irmarketing مدیریت برندینگ . Business Management ConsultantIran Business Management ConsultantManagement . بازاریابیانواع بازاریابی 127 نوع بازاریابیبازاریابی. بازاریابی MarketingMix آمیختهآمیزه بازاريابیمدیریت بازاریابی. اخبار مدیریت و تجارتمدیریت.مشاوره بازاریابی مدیریت آموزش تکنیک‌های فروشندگی حرفه‌ای فروشندگی. اخبار مدیریت و تجارتبازاریابی برندینگ. مدیریت مشاوره بازاریابیآموزش. بیزینس پلن طرح توجیهی طرح business plan. برنامه بازاریابی Marketing Planبازاریابی. مشاوره تبلیغات مشاور تبلیغات مشاور مدیریت management مشاوره مدیریت انواع بازاریابی بازاریابی. طرح توجیهیمدیریت.