مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 3494
دیروز : 3843
افراد آنلاین : 13
همه : 5297826

 

مطالعات و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۱۵ - قدرت نقد و هنر انتقاد پذيري ( ۸ )

چگونه از ديگران انتقاد كنيم .


اگر مي خواهيد انتقاد شما سازنده و تاثيرگذار باشد، بايد تا مي توانيد از دخالت دادن خصوصيات شخصيتي فرد موردنظر در انتقاد خود خودداري كنيد.

اگر بخواهيد كمبودها و نقصهاي او را وارد جريان كنيد، تصور خواهد كرد كه قصد خوار كردن شخصيتش را داريد و توجهي به حرفها و انتقادتان نخواهد كرد، انتقاد خود را با زباني مناسب ارائه كنيد.

▪ به واقعيات مستقيماً اشاره كنيد
فايده انتقاد سازنده در مستقيم و رك و راست ارائه دادن واقعيات است. هيچ چيز سريعتر از نادرست بودن حقايق ارائه شده در انتقاد شما، آن را خراب نمي كند. يكي از بهترين راه هاي ارائه دادن حقايقي كه با بحث نمي توان آنها را مطرح كرد، از طريق انتقاد است. حقايق و واقعيات مي توانند انتقاد شما را سازنده تر سازند و به طرف مقابل اجازه نخواهد داد تا از زير آن شانه خالي كنند.

▪ احساسات خود و طرف مقابل را تحت كنترل گيريد
براي ارائه انتقادي سازنده، شما بايد احساسات غير مطمئن خود را ناديده بگيريد تا بر انتقادتان تاثير نگذارند. نبايد بگذاريد كه احساسات خودتان باعث بدنامي و بي اعتباري انتقادتان شوند. علاوه بر اين بايد توجهتان به احساسات طرف مورد انتقاد نيز باشد، تا باعث خجالت يا رنجش او نشويد. به اين توجه كنيد كه چه مي توان كرد، نه چه انجام شده به فرصت هايي براي پيشرفت و اصلاح اشاره كنيد و از بيان كمبودها و نقصان ها اجتناب كنيد. مثبت جلوه دادن انتقادتان باعث خواهد شد كه مودبانه تر و موثرتر به نظر آيد. معمولاً اگر به افراد راهكارهايي براي پيشرفت و اصلاح ارائه دهيد تاثير بيشتري بر آنها خواهيد گذاشت تااينكه فقط اشكالات كارشان را به آنها گوشزد كنيد.

▪ خود را جاي طرفتان بگذاريد
مسئله ديگري كه قبل از ارائه هر انتقادي بايد به آن توجه داشته باشيد اين است كه خود را جاي فرد موردنظر بگذاريد و ببينيد با شنيدن چنين انتقادي چه احساسي پيدا خواهيد كرد. اين در طبيعت انسانهاست كه در برابر انتقادات حالت تدافعي بگيرند، مطمئناً خود شما نيز همينطور هستيد.

▪ به جاي استفاده از نظرات شخصي، از استدلال و منطق استفاده كنيد
هر نوع انتقادي معمولاً با يك مشكل مواجه است كه مي توانيد آن را از بين ببريد، فقط بايد هميشه به خاطر داشته باشيد كه انتقاداتي كه برپايه دليل و برهان باشند كمتر مورد بحث قرار مي گيرند. دفاع در مقابل منطق و برهان براي همه دشوار است. پس به جاي دخالت دادن نظرات شخصي خودتان در يك انتقاد، بهتر است از دلايل عقلي استفاده كنيد تا تاثيرگذارتر باشد.

▪ براي جواب گرفتن بايد فرصت دهيد
بهتر است بين انتقادات خود كمي سكوت كنيد تا فرد مقابل نيز فرصت دفاع از خود را پيدا كند. بايد به او اجازه دهيد كه براي كار خود توجيه بياورد، اين كار باعث مي شود كه او توجه بيشتري به انتقادات شما ابراز كند و دست پاچه نيز نشود.

▪ همه چيز را آنطور كه هست نقد كنيد
درست است كه ارائه انتقادات سازنده باعث نمي شود كه فوراً دوستان زيادي دور و برتان جمع شود، اما حداقل باعث بيشتر شدن دشمنانتان نيز نمي شود. اگر در ارائه حقايق كاملاً بي غرض و منصف باشيد، باعث خواهد شد كه اطرافيان احترام زيادي براي شما و صحبتهايتان قائل شوند.

http://www.dayaan.com/family/success/35462-success.html


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۵:۲۴ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۱۵ - قدرت نقد و هنر انتقاد پذيري ( ۷ )

چگونه انتقاد كنيم تا تاثير گذار باشد؟


روش صحيح انتقاد كردن از ديگران

توانايي بر انتقاد از ديگران  نيازمند مهارت خاصي است كه بتوانيم فرد را متوجه اشتباهش نماييم بدون آنكه او را ناراحت كنيم در غير اين صورت وقتي كسي از ما انتقاد مي­كند آزرده مي­شويم وقتي هم كه قصد داريم از كسي انتقاد كنيم از ترس اينكه طرف مقابل از ما ازرده شود از انتقاد كردن وحتي امربه معروف و نهي از منكر منصرف مي­شويم در حاليكه پيشرفت هر انساني در سايه نقد شدن ونقد كردن و بقا و ثبات زندگي اجتماعي با امر به معروف و نهي از منكر است.

 در اينجا آگاهي از شيوه هاي انتقاد و ايراد گرفتن ضروري به نظر مي آيد زيرا در بسياري از موارد ناآگاهي از اين شيوه ها باعث سوئ تفاهم ودر نهايت منجر به بحث وجدل بيهوده، نارضايتي و كينه ونفرت مي شود

 كلمه انتقاد از ريشه نقد كردن و در فارسي معادل آشكار و پديدار كردن است. در اصطلاح اين كلمه چندين كاربرد دارد. معناي مشهور و متداول آن در بين عامه مردم ايراد و اشكال گرفتن به گفتار و رفتار ديگران. مردم معمولاً‌ تمايل دارند انتقاد را به شكل منفي به كار برند و تعبير و تفسير كنند و يا به دليل منفي بودنش از انتقاد كردن خود داري نمايند. اگر چند نفر را به طور اتفاقي انتخاب كنيد و از آنان بپرسيد «معني انتقاد چيست؟» به احتمال زياد خواهند گفت: «انتقاد اظهار نظري است مخرب، تحقير‌كننده يا خصومت‌آميز كه هدفش عيبجويي است. در انتقادهاي متداول، انتقاد كننده معمولاً به شكلي غيرمنصفانه فقط روي نقاط ضعف انگشت مي‌گذارد.

اما در معناي علمي انتقاد، يعني آشكار كردن و بازگو كردن زوايا و نكات مهم در يك سخن يا نوشتار يا رفتار. به تعبير ديگر انتقاد عبارت است از انتقال اطلاعات به ديگران به نحوي كه افراد مورد انتقاد بتوانند آن را در جهت مصالح خود به كار برند و يا انتقاد وسيله اي است براي تشويق و افزايش رشد فردي و روابط اجتماعي.

 آنچه كه معمولاً ازكلمه انتقاد كردن رايج است، بيشتر به معناي نقاط ضعف و عيب يك موضوع را بيان كردن است. به طور كلي نويسندگان و اهل قلم نقد و انتقاد را به سه صورت تعبير كرده اند:

١- بيان نقاط قوت، خوب و زيباي يك موضوع و نپرداختن به اشكالات و معايب آن

٢- بيان نقاط ضعف، بد و زشت يك موضوع بدون پرداختن به محاسن و جنبه­هاي مثبت آن

٣- بيان نقاط قوت و ضعف يك موضوع به قصد اصلاح اشكالات و معايب آن

مهمترين هدف در نقد و انتقاد اصلاح كردن است ، انتقاد زماني ارزش دارد كه بوسيله آن بتوانيم گفتار و رفتار كسي را اصلاح كنيم. انتقاد شنيدن ذاتاً تلخ و گزنده است و مانند داروي تلخي است كه به مذاق شخص ناگوار و از طرف ديگر لازم و ضروري است. از زاويه ديگر انتقاد كردن آسان و انتقاد شنيدن سخت است، ولي اگر دقت كنيم انتقاد صحيح كردن نيز سخت است و نياز به مهارتهاي خاصي دارد كه اگر افراد اين مهارتها را ندانند، عملاً انتقاد آنها نه تنها اثر سازنده ندارد، بلكه باعث موضع گرفتن، كينه و دشمني بين افراد مي­شود.

بخش زيادي از كدورت­ها و نارضايتي بين افراد خانواده، دوستان، همكاران و همسايگان ناشي از ايراد و انتقادي است كه از يكديگر مي­گيرند، در حالي كه اگر افراد شيوه درست انتقاد و ايراد گرفتن را بدانند، اين كدورت­ها و دشمني­ها بوجود نمي­آيد. اگر بپذيريم شنيدن انتقاد مانند خوردن داروي تلخ است، آنگاه بايد همان كاري را كرد كه داروسازان مي­كنند، داروسازان داروهاي تلخ را در لايه­اي از مواد شيرين قرار مي­دهند تا تلخي آن كمتر در كام بيمار ريخته شده و اثرگذار شود.

در اين مقاله ما سعي داريم پاره­اي از مهمترين شرايط تاثيرگذار در يك انتقاد را بازگو كنيم.  يك انتقاد صحيح بايستي شرايط زير را داشته باشد تا بتواند ضمن آنكه تأثير گذار است، سبب ناراحتي و نارضايتي طرف مقابل هم نشود :

١- قبل از انتقاد كردن و بيان اشكالات گفتار و رفتار طرف مقابل، ابتدا مختصري از محاسن، خوبيها و توانمنديهاي او سخن بگوئيد، اين كار باعث مي­شود فرد احساس كند شما دوست او هستيد و دشمني نداريد. و در نتيجه حاضر به شنيدن سخن شما خواهد بود .

٢- مختصري از زمان­هايي كه خودتان خطا يا اشتباهي كرده­ايد سخن بگوئيد تا طرف مقابل احساس نكند قصد شما از انتقاد كردن اثبات برتري خود و ضعف طرف مقابل است. سخن گفتن از اشتباهات خود زمينه پذيرش را در طرف مقابل ايجاد مي­كند.

3- وقتي مي­خواهيد خطا و اشكال طرف مقابل را بگوئيد دقت كنيد، خطا و اشتباه را بطور مستقيم بازگو نكنيد، بلكه اين كار را غير مستقيم انجام دهيد. مثلاً بصورت سؤال مطرح كنيم كه آيا از نظر شما اين سخن يا عمل چگونه است؛ خوب يا بد؟

4- موضوعي را كه مي خواهيد از آن انتقاد كنيد تا حدامكان واضح و مشخص بيان كنيد.

٥- اجازه ندهيد گفته­هايتان از احساسات منفي شما رنگ بگيرد. مواظب باشيد صدايتان بلند و لحن كلامتان خشن و طعنه‌آميز نباشد.

٦- در مرحله چهارم مستقيم دستور ندهيم و براي اصلاح سخن يا رفتار مورد نقد به صورت دستوري تحكم نكنيم، بلكه سخن يا رفتار درست را پيشنهاد بدهيم.

٧- خيلي دقت كنيد هنگام انتقاد كردن و ايراد گرفتن، موضوع و سخن معيوب را مورد انتقاد قرار دهيد و از بد بودن آن سخن بگوئيد و هيچگاه صفت بد يا زشت يا غلط را به شخصيت خود فرد نسبت ندهيد، در واقع كار بد و ناشايست را سرزنش كنيد نه شخصيت خود فرد را.

٨- واضح و شمرده سخن بگوييد، به طوري كه طرف مقابل انتقاد شما و دليل مطرح كردن آن را بفهمد.

٩- اطمينان حاصل كنيد كه اعمال و رفتاري را كه مورد انتقاد قرار مي‌دهيد، قابل تغيير است. در غير اين‌صورت از انتقاد صرف‌نظر كنيد.

١٠- حساس باشيد كه هنگام انتقاد كردن هدف خود را گم نكنيد هدف تأثير گذاري و اصلاح كردن است. پس موضوع را كش ندهيد و انتقاد را به سخنراني يا بحث و جدل بيهوده تبديل نكنيد، در اين مسير ممكن است طرف مقابل با ابراز نارضايتي و توجيه كردن سخن خود ناخودآگاه ما را به موضع جدل بكشد و در اين جريان هدف اصلي فراموش شود و گفتگو به مسير غلط كشيده شود. در اينجاست كه شنونده بي‌حوصله مي‌شود و توجهي به آن نمي‌كند.

١١- خطا و اشتباه طرف مقابل را بگونه­اي مورد انتقاد قرار دهيم كه آن را قابل اصلاح و جبران نشان دهيم، افراط در انتقاد كردن مي­تواند به جايي برسد كه همه راهها را براي جبران خطا و اشتباه مسدود نشان دهد و فرد مرتكب خطا از اصلاح خطاي خود نااميد و مايوس شود.

١٢- براي متقاعد كردن خطا كار بودن طرف مقابل يا غلط بودن سخن و رفتار او از برچسب زدن به او خودداري كنيد، مثلاً بكار بردن عباراتي مانند: «تو هميشه خطا ميكني»، «توهيچ وقت دقت نميكني» «تو آدم سهل انگاري هستي»، تأثير گذاري انتقاد را به صفر مي رساند.

1٣- بكوشيد با پيش‌بيني واكنش‌هاي منفي شخصي كه مورد انتقاد قرار مي‌‌گيرد، از بروز آن جلوگيري كنيد. جملاتي مانند: «مي­دانم كه به من اين اجازه را مي­دهيد كه در مورد… حرف بزنم، چون معتقدم كه براي شما مفيد خواهد بود». در كاهش واكنش‌هاي منفي مؤثر مي‌باشد.

١٤- از ژست‌هاي خشم‌آلود، مانند گره كردن دست، اخم كردن، گره به ابرو انداختن و نظاير آن بپرهيزيد.

15- اگر نتيجه مثبت انتقاد خود را در رفتار انتقاد شونده مشاهده نموديد، وي را تحسين و از اينكه به سخنان شما گوش كرده است تشكر كنيد.

http://doctormortezaee.blogfa.com/post-1.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۵:۲۳ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۱۵ - قدرت نقد و هنر انتقاد پذيري ( ۶ )

آثار مثبت انتقاد پذيري


انتقاد پذيري و انتقاد كردن مؤثر داراي اهميت زيادي براي موفقيت سازماني است.
با اشاره به روشهاي انتقاد سازنده، آمده است: اموري چون ارزشيابي عملكرد، مشاركت در تيمهاي كاري، خدمات رساني به مشتريان، كنترل كيفيت و اداره تضاد، بستگي به بكارگيري مطلوب انتقادپذيري و انتقادكردن دارد و كار پيچيده اي است.
انتقاد با ابراز احساسات درباره موضوعات پيچيده و مشكل، مي‌تواند تخريب كننده و حتي بسيار خطرناك باشد. به كارگيري ضعيف انتقاد، منجر به شكست افراد و سازمان‌ها مي‌شود؛ از سوي ديگر استفاده آگاهانه و خردمندانه از انتقاد به شكوفايي افراد و سازمان ها منجر خواهد شد.
ايجاد تحول اساسي از وضعيت انتقال منفي و غير مؤثر به وضعيت انتقال مثبت و مؤثر، دست يافتن به روحيه خونسرد و هوشيار به هنگام انتقاد كردن و مورد انتقاد قرارگرفتن، به كارگيري انتقاد براي برانگيختن، اثر بخشي، يادگيري و ايجـاد روابط مطلوب با ديگران، انتقاد از افراد قدرتمند و مافوق بدون ترس و خشم انتقاد نقش عمده در روابط اجتماعي ايفا مي كند، از انتقادها مي توان براي ايجاد تحرك در اشخاص و نفوذ در آن ها، آموزش، بيان نيازها و خواسته‌ها و يا محركي براي اصلاح و پيشرفت خود استفاده كرد.
انتقاد پذيري مؤثر نتايجي چون؛ افزايش رضايت شغلي، ايجاد روابط كاري مناسب، تقويت سلامتي فكري و روحي، ايجاد عزت نفس، افزايش سطح بهره وري و افزايش رقابت، براي تضمين موفقيت را به دنبال دارد.اگر انتقاد كننده و انتقاد شونده ميخواهند به هدف انتقاد سازنده كه همانا تغيير رفتار خاصي است دست يابند، بايد با يك ديگر همكاري كنند
انتقاد اطلاعاتي است كه مي تواند به رشد فرد كمك كند و دانش و مهارت هاي مناسب را به افراد آموزش دهد. افراد با مشاهده و درك نتايج ارزشمند انتقاد، پذيراي انتقاد مي‌شوند و يا قادر به ارائه انتقاد مي‌شوند.
محور اساسي هر انتقاد مؤثر، توجه به نقش سازندگي است، بهبود و ارتقا؛ معادل تغيير دانش، تغيير نگرش و تغيير عملكرد فردي و سازماني در جهت مثبت است. در واقع هدف انتقاد بايد اصلاح و تكامل فكر و رفتار فرد مقابل باشد.
در انتقاد، محتوا و روش نيز بايستي لحاظ شود. با نهادينه سازي اين نكته مي توان از سيستم ارزشيابي خود استفاده كرد و به اين وسيله از قدرت تفكر به شيوه‌يي غير دفاعي بهره برداري كرد.
به شايستگي‌هاي طرف مقابل توجه كنيد، بدون اين كه از كلمه «اما» استفاده كنيد. اغلب افراد براي انتقاد كردن ابتدا به بيان جنبه هاي مثبت فرد پرداخته و سپس از كلمه اما استفاده مي كنند و به بيان نقاط ضعف وي مي پردازند، در حالي كه كلمه اما حذف كننده ارزش پيام قبلي است؛ در صورتي كه اگر از حرف ربط «واو» استفاده شود، عكس اين حالت است و با جملات قبلي انسجامي به وجود مي آيد. در مجموع كلمه «واو» اثر بلند مدت و نيرومندتري را به جاي مي‌گذارد.
آن چه را كه مي خواهيد مورد انتقاد قرار دهيد به طور دقيق و شفاف بيان كنيد، صراحت كلام انتقاد را مؤثر مي‌كند.
انتقاد در زمان مناسب منجر به پذيرش آن در طرف مقابل مي‌شود. انتقاد بايستي براي عده اي بلافاصله بعد از خطا و براي عده اي ديگر با گذشت زمان انجام شود، ضمن اين كه ضروري است در هنگام خشم از افراد انتقاد نشود.
مي‌توان انتقاد را در قالب طرح يك سؤال يا مجموعه سؤالاتي عنوان كرد كه جواب آن ها به هدايت طرف مقابل براي دريافت اطلاعات دقيق و اساسي منجر مي‌شود.

http://www.tafahomnews.com/Sections-req-viewarticle-artid-2481-page-1.html


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۵:۲۲ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۱۵ - قدرت نقد و هنر انتقاد پذيري ( ۵ )

واكنش صحيح در برابر انتقادات

آيا از انتقادهايي كه با آنها روبرو مي شويد به عنوان ابزاري براي هر چه غني تر و آيين مند تر شدن استفاده مي كنيد؟ و يا بالعكس واكنش غير متخصصانه از خود ...


آيا از انتقادهايي كه با آنها روبرو مي شويد به عنوان ابزاري براي هر چه غني تر و آيين مند تر شدن استفاده مي كنيد؟ و يا بالعكس واكنش غير متخصصانه از خود نشان مي دهيد؟ آيا به موقعيتي هايي كه مي توانيد به نحو احسنت از آنها براي رشد و تعالي خود استفاده كنيد به ديده ي ترديد مي نگريد؟

شكي نيست كه پذيرش و هضم انتقاد كار دشواريست، حتي اگر منتقد در نهايت حسن نيت و درستي به اظهار نظر بپردازد. قبول كردن حرف هاي كسي كه اشتباهاتتان را به شما گوشزد مي كند امر خوشايندي نخواهد بود؛ اما براي تجلي هر چه بيشتر موفقيت در جامعه، "انتقاد" بايد در ذهن افراد جا بيفتد، در روح آنها سيلان پذيرد و به عنوان پاره اي تفكيك ناپذير از بدنه ي فرهنگي جامعه درآيد.

بحث توانايي يا ناتواني يك انسان به هنگام تقابل با شايستگي هاي فردي مطرح مي گردد و ميدان اين مقابله ظرفيت "انتقاد پذيري" اوست. براي درك صحيح انتقادات، فرد ملزم به فراهم نمودن بستري مناسب است كه اگر اين فضاي مناسب پديد آيد، شخص آسانتر مي تواند روند تكاملي خود را طي نمايد و از اين بابت بايد از منتقد تشكر و قدرداني نيز بعمل آورد. اگر بتوانيد يك چنين تحولي را در سير انديشه هاي خود ايجاد كنيد، آنگاه در زندگي فردي و شغلي خود به موفقيت هاي چشمگيري دست پيدا خواهيد كرد.

تحقيقات و تفصيل هاي گسترده در حيطه ي روانشناسي حاكي از اين مطلب است كه افراد زبده در هر رشته اي ياد گرفته اند كه به انتقادات با ديدي متفاوت از آنچه افراد معمولي دارند، نگاه كنند.

اين افراد انتقاد را به مثابه يك بازخوراند ارزشمند مي پندارند و از آن به عنوان فرصتي كم نظير براي پيشرفت و ترقي استفاده مي كنند. تنها دغدغه ذهني آنها، هدفمند و نظامند كردن اموري است كه در دست اجرا دارند و نه تنها هيچ گاه با بدفهمي يا دانش ناكافي با انتقادها برخورد نمي كنند، بلكه نرمش خاصي نيز از خود نشان مي دهند.

افراد حرفه اي به جاي اينكه از انتقاد فرار كنند به آن خوش آمد مي گويند.  حتي مي توان گفت به دنبال مشاوران و مستشاراني هستند كه پيوسته پيشنهاد كننده ي انتقادات سازنده و گاه دردناك نيز باشند. آنها سپس از اين نظرها به عنوان رهنموني براي پيشرفت مداوم بهره مي جويند.

براي اينكه در زمره مجريان درجه يك قرار بگيريد لازم است تا با روي باز از اظهارنظرهاي ديگران سود ببريد. در اينجا چند گام وجود دارد كه مي توانيد با به كار گيري آنها در زندگي روزمره هم پذيرش انتقاد ها را براي خود قابل هضم تر كنيد و هم به نفع خود از آنها استفاده كنيد.

1- كليد توقف را فشار دهيد

مهم است كه بتوانيد خونسردي و آرامش خود را حفظ كنيد و حالت تدافعي و بسته به خود نگيريد. يك نفس عميق بكشيد. لازم نيست حرفي بزنيد يا كاري انجام دهيد. اين توقف كوتاه مدت نه تنها به شما كمك مي كند تا خود را موجه سازيد و آماده تان مي كند تا به حرف هاي طرف مقابل گوش دهيد بلكه نشان از توازن فردي و اعتماد به نفس شما نيز دارد. حفظ آرامش در زمان شنيدن انتقاد نشان از آن دارد كه شما بر روي خودتان كنترل داريد.

2- مغزتان را روشن و احساساتتان را خاموش كنيد

اين خيلي مهم است كه واكنش اتوماتيك احساسي خود را در مقابل انتقادها غير فعال كنيد. در غير اينصورت دستخوش احساسات شده و قادر نخواهيد بود بطور عيني از ارزش انتقاداتي كه به شما مي شود آگاه شويد. بيشتر سعي كنيد بر روي واژه ها و حقايق متمركز شويد نه احساساتي كه واژگان و عبارات در شما ايجاد مي كنند. بدون توجه به اين مطلب كه فرد مقابل با چه لحني در حال گفتگوست به خودتان بگوييد كه اين مطالب صرفاً براي ترقي شما و نه نابود كردنتان بيان مي شود.

3- به دقت گوش كنيد

مشتاقانه به حرف هاي طرف مقابل گوش دهيد. اگر شما ذهن خود را به تكذيب و رد كردن حرف هاي او مشغول كنيد، آنوقت اين امكان وجود دارد كه برخي از اطلاعات مهمي را كه مي تواند به شما كمك كند تا از اشتباهات خود در آينده  اجتناب كنيد و عملكرد كلي خود را ارتقا بخشيد را از دست بدهيد.

4- اشتباهات خود را قبول كنيد

پذيرفتن اشتباهات و اعتراف كردن به آنها به آن معني نيست كه شما انسان كارامدي نيستيد و در نظر ديگران فرد ناتوان و شكست خورده اي قلمداد مي شويد. اگر اعتقاد داشته باشيد كه انتقاد به نفع شما بوده و از اعبتار بالايي برخوردار مي باشد، مي توانيد به راحتي مسئوليت كامل كاري را كه انجام داده ايد را به عهده بگيريد. هيچ چيز و هيچ كس را به دليل اشتباهاتي كه از شما سر مي زند سرزنش نكنيد. نيكوست كه اگر شرايط را مناسب ديديد يك عذر خواهي ديپلماتيك نيز انجام دهيد: " متاسفم كه كارهاي من منجر به يك چنين نتيجه اي شد، قصد من واقعاً چنين چيزي نبود". باز هم اگر شرايط مناسب بود مي توانيد سوال كنيد كه اگر پيشنهادي دارند ارائه دهند تا دفعه آينده شما عملكر و كارايي خود را بهبود ببخشيد.

5- اقدام اصلاحي انجام دهيد

زمانيكه به طور كامل به حرف هاي طرف مقابل گوش كرديد و از پيشنهادهاي او براي پيشرفت و بهبود مطلع شديد، اشتياق خود را براي رسيدن به موفقيت هاي بيشتر در آينده نشان دهيد. سپس هر فعاليتي را كه قصد داريد انجام دهيد تا اشتباه مرتكب شده ي شما را جبران و يا خنثي نمايد را مطرح كنيد.

6- از حسن نيت طرف مقابل قدرداني كنيد

از منتقد به خاطر بازخوراندش تشكر كنيد و به او بفهمانيد كه چقدر حرف هايش برايتان ارزشمند هستند. اين امر نشان مي دهد كه شما توانايي آن را داريد كه از انتقادها به عنوان وسيله اي براي رشد و پيشرفت خود بهره ببريد، يعني همان فاكتور كليدي كه هر رهبر با لياقتي از آن برخوردار است. علاوه بر اين اجازه دهيد كه طرف مقابل بداند كه شما با روي باز از ساير نظرهاي او در آينده استقبال خواهيد كرد.

در حالي كه شنيدن هر انتقادي مي تواند تا حدي دلسرد كننده و مايوس كننده باشد، بايد همواره در ذهن خود مرور كنيد كه هر نظر منفي به طور مستقيم در ارتباط است با سرعت بخشيدن به رشد سريعتر و و بازده بالاتر در شما. حتي اگر طرز بيان انتقاد درست نبود، باز هم از خود عكس العمل شديد نشان ندهيد. شما بايد از طرف مقابل متشكر هم باشيد چراكه وقتي انتقاد مي كند همپاي آن براي شما فرصتي به منظور پيشرفت و ترقي فراهم مي آورد.

مردمان


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۵:۲۲ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۱۵ - قدرت نقد و هنر انتقاد پذيري ( ۴ )

انتقاد پذيري!


چه قدر با «انتقاد» همنشين مي شويد؟

شايد براي خود شما اتفاق افتاده باشد يا دفعات زيادي شاهد بروز آن از جانب اطرافيانتان بوده ايد و دست كم در جوامع عمومي ، محل كار يا از طريق رسانه ها، افراد سرشناس و معروفي را ديده ايد كه در زمان پاسخ گويي به انتقاد ديگران ...

شايد براي خود شما اتفاق افتاده باشد يا دفعات زيادي شاهد بروز آن از جانب اطرافيانتان بوده ايد و دست كم در جوامع عمومي ، محل كار يا از طريق رسانه ها، افراد سرشناس و معروفي را ديده ايد كه در زمان پاسخ گويي به انتقاد ديگران عرصه را بر خود تنگِ تنگ تصور مي كنند و با پرخاشگري و عدم پاسخگويي درست و منطقي به سوالات سعي بر گشاد نمودن عرصه دارند!!

تا به حال با انتقادي كه ديگران در مورد شما كرده اند خلوت كرده ايد؟ به انتقاد از چه زاويه اي مي نگريد؟ نابود كننده يا سازنده؟ از آن مي هراسيد يا با آغوش باز پذيراي آن هستيد... تا به حال حق را به انتقاد گر داده ايد يا با چوب و چماق دنبال او گذاشته ايد؟ مي توانيد از انتقاد به عنوان بالي براي رسيدن به اوج استفاده كنيد يا آن را ابزاري مزاحم زايده حسادت و حس كم بيني افراد دور و بر خود مي دانيد؟

در اين جا به برداشت ذهني دسته از افراد: مثبت گرا و منفي گرا نسبت به انتقاد ديگران نگاهي مي كنيم، اميدوارم با تحليل اجمالي اين دو، به خوبي روشن شود كه انتقاد پله اي است طلايي براي رسيدن به اهداف با معناي واقعي...

اصولا افراد مثبت گرا،به واسطه داشتن احساس خوشايند و ديد خوش بينانه نسبت به زندگي و آفريده هاي آن، داراي اعتماد به نفسي منطقي هستند كه آن ها را از باور اظهار نظرات منفي و باز دارنده ديگران به دور مي دارد و تنها نكات سازنده و واقعي انتقادات است كه در آن ها اثر گذاشته و تغييرشان مي دهد.

اين افراد در هر زمان از انجام اهداف و برنامه هاي خود، مشتاقانه جوياي شنيدن اظهارنظر و انتقاد اطرافيان هستند، آن ها معتقدند كه ديگران با مطرح كردن نظرات و پيشنهادات يا هرگونه انتقاد خود سعي بر بهتر كردن برنامه ها دارند. اين افراد انتقادكنندگان را دوستاني مهربان مي دانند كه با اشاره به خطاها و اشتباهات، باعث پيشرفت و موفقيت خواهند شد. آن ها به راحتي به انتقادات ديگران گوش فرا مي دهند ، جلسه پرسش و پاسخ را در كمال متانت و آرامش به كنترل مي گيرند و با روي خوش به سوالات و ابهامات پاسخ مي دهند و سوء تفاهم ها را به راحتي از ميان بر مي دارند. آن ها درخلوت خود ساعت ها در انتقادات غرق مي شوند، تمام وجوه آن ها را در نظر مي گيرند و در آخر از آن استفاده اي كاملا بهينه مي نمايند، هدف آن ها رسيدن به معناي واقعي موفقيت است، نه انجام ظاهري كار.

افراد انتقادپذير به اين فكر نمي كنند كه فرد انتقاد كننده از خود او ارشدتر باشد، موفق تر ، بزرگتر يا تحصيلكرده تر است. آن ها هر انتقادي را به نفع خود مي پذيرند ولو از يك كودك كم سن و سال باشد. آن ها در نظر ديگران افرادي منطقي، باشخصيت و باظرفيت هستند كه توانايي حل مشكلات را به خوبي دارند.

افراد منفي گرا از زمين و زمان گله دارند، به هر چيز شكاكند و همه كس را دشمن خود مي داند.

به هر اتفاقي بدبينند و باورهاي منفي خود را به اندازه چندين برابر به تصوير مي كشند. آنها به شدت از انتقاد و انتقادگر فراريند، معتقدند كه موقعيت فعلي آن ها نشان دهنده اين است كه هيچ وقت در تصميماتشان اشتباه نمي كنند و هر كاري را كه انجام داده اند درست ترين و بهترين بوده است. افراد بدبين تحمل شنيدن انتقاد ديگران را ندارند و معمولا جلسات پرسش و پاسخ را به چالش و درگيري مي كشانند كه اين امر خود عامل كاهنده اي درخصوص اعتبار و شخصيت فرد در نظر مخاطبين مي باشد و شخص بدبين بي توجه به آن عليرغم اين كه نتوانسته نظر ديگران (هرچند اشتباه) را در مورد عملكرد خود مساعد سازد، با پرخاش و درگيري باعث تضعيف افكار عمومي در رابطه با شخصيت و رفتار خود هم مي شود.

اين افراد هيچ وقت از انتقاد و مشاوره ديگران به نفع خود استفاده نمي كنند و اعتماد به نفس كاذب آنها باعث عدم رسيدن به آن چه واقعا مي توانستند باشند مي شود ، آن ها انتقاد را ابزاري مي دانند كه افراد كم بين و حسود براي خراب كردن موقعيت وي به كار مي برند و مدعيست كه هيچ يك از منتقدين نمي توانند موقعيت و شرايطي را كه او براي انجام كار دارد به درستي درك كنند و به قول معروف از بيرون گود شعار مي دهند.

اين افراد در نظر ديگران اشخاصي بي ظرفيت، پرخاشگر و غيرمنطقي هستند كه نه توانايي انجام كار را به خوبي دارند و نه اينكه مي توانند مشكلات را بدون چالش از بين ببرند.

امير دشتكيان

مردمان

http://www.mardoman.net//life/tolcrit/


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۵:۲۱ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۱۵ - قدرت نقد و هنر انتقاد پذيري ( ۳ )

چگونه انتقاد را با قدرداني پذيرا باشيم


در روز ايميل‌ها و نظرات مثبت و دلگرم‌كننده زيادي براي ما مي‌آيد كه درواقع تنها چيزي است كه ما را تشويق به ادامه راه مي‌كند. اما دركنار اين نظرات مثبت، نظرات منفي هم گاه و بيگاه برايمان مي‌آيد: انتقاداتي درمورد موضوعات و محتواي مقالاتمان.شما چطور با انتقادات ديگران برخورد مي‌كنيد؟ تصور ما بر اين است كه اولين واكنش اكثر ما دفاع از خودمان يا بدتر از آن، حمله به فرد منتقد است.و با اينحال، با اينكه انتقاد مي‌تواند ناراحت ‌كننده باشد و روحيه را ضعيف كند، اما مي‌توان از ديدگاهي مثبت هم به آن نگاه كرد: انتقاد نشانه صداقت طرف‌ مقابل است و مي‌تواند ما را به سمت عملكردي بهتر راهنمايي كند. انتقاد مي‌تواند فرصتي براي پيشرفت باشد....

اولين واكنشتان را متوقف كنيد

اگر اولين واكنشتان حمله به فرد منتقد يا حالت تدافعي گرفتن است، قبل از نشان دادن هر نوع واكنشي يك دقيقه صبر كنيد. يك نفس عميق بكشيد و كمي به آن موضوع فكر كنيد.


ما هم وقتي مورد انتقاد قرار مي‌گيريم اول كمي عصباني مي‌شويم اما به خودمان ياد داده‌ ايم همان لحظه برخورد نكنيم. مثلاً براي جواب دادن به ايميل‌ هاي انتقادي حداقل يك ساعت صبر مي‌كنيم.

اين مدت زمان سبب ميگردد قبل از واكنش اوليه، كمي به موضوع فكر كنيم. اين زمان باعث مي‌شود كمي منطق روي كار بيايد و احساسي تصميم نگيريم. نمي‌گوييم احساسات بد است اما وقتي احساسات منفي باشد، به‌جاي اينكه نفع برساند، آسيب مي‌رساند.

منفي را به مثبت تبديل كنيد

يكي از كليدهاي موفقيت در هر چيز اين است كه نكات مثبت هر چيزي كه بقيه آن را منفي مي‌بينند را ببينيد. بيماري باعث مي‌شود از برنامه ورزشيتان جا بمانيد؟ اين مي‌تواند يك استراحت خوب باشد. از كارتان خسته شده‌ ايد؟ مي‌تواند وقتي باشد براي نگرش دوباره به زندگيتان و پيدا كردن يك كار بهتر.

با انتقاد هم بايد همينطور رفتار كنيد: بايد نكات مثبت آن را ببينيد. شايد به نظر بي ‌ادبانه و توهين ‌آميز بيايد اما در اكثر انتقادات، نكته مثبتي هم وجود دارد و آن يك فيدبك صادقانه و پيشنهادي براي پيشرفت است.

مثلاً يكي از انتقاداتي كه به وبسايت ما شده بود اين است، "شما درمورد موضوعات تكراري بارها و بارها مقاله مي‌دهيد و مقالاتتان خسته‌كننده است."

اين انتقاد را مي‌توانيد اينطور بخوانيد: "بايد تنوع موضوعاتمان را بيشتر كنيم و از دريچه جديدي به موضوعات نگاه كنيم."

اين فقط يك نمونه بود. اينكار را مي‌توانيد با هر انتقادي انجام دهيد. گاهي اوقات افراد چون روز بدي را داشته ‌اند شما را با انتقاداتشان بمباران مي‌كنند اما هميشه هم اينطور نيست. گاهي در انتقادات واقعيات مثبتي نهفته است.

انتقاد را فرصتي براي پيشرفت بدانيد. بدون پيشرفت در زندگي به ركود مي‌رسيم. پيشرفت ركن حياتي زندگي است.

از منتقدتان تشكر كنيد

حتي اگر فردي با بي ‌ادبي و توهين از شما انتقاد كرد، از او تشكر كنيد. ممكن است روز بدي را داشته است يا شايد هم كلاً آدم منفي باشد. اما با همه اين حرف‌ها، رفتار و قدرداني شما آنها را خلع سلاح مي‌كند.

مي‌دانيد؟ اين عادت تشكر از منتقد در ما باعث شده كه خيلي از منتقدينمان را به خوانندگاني پر و پا قرص تبديل كنيم. همه اين به‌ خاطر يك تشكر ساده براي انتقادشان بوده است. اين تشكر براي آنها غيرقابل انتظار بوده و معمولاً نظرشان را از منفي به مثبت تبديل كرده است.

و حتي اگر منتقد تشكر شما را به طريقي مثبت دريافت نكند، باز هم براي خودتان بهتر است. اين راهي است كه به خودتان خاطرنشان كنيد انتقاد چيز خوبي برايتان بوده و بااينكار مي‌توانيد تواضع و فروتني داشته باشيد.

از انتقادات درس بگيريد

بعد از اينكه با ديدي مثبت به انتقادات نگاه كرده و از منتقدتان تشكر كرديد، سر كار قبلتان برنگرديد. بايد براي پيشرفت تلاش كنيد.

اين مسئله براي بعضي‌ها خيلي سخت است چون معمولاً تصور مي‌كنند هميشه حق با آنهاست. اما هيچ ‌كس نيست كه هميشه حق با او باشد. درواقع ممكن است شما اشتباه كرده باشيد و حق با فرد منتقد باشد. پس بايد ببينيد كه آيا مي‌توانيد چيزي را در خودتان طوري تغيير دهيد كه به سمت مثبت برود.

بعد زمان ايجاد تغيير است.

ما وقتي ايميل‌هايي دريافت مي‌كنيم كه مثلاً فلان مقاله‌ مان به اندازه كافي خوب نيست تلاش مي‌كنيم كه براي موضوع بعدي تلافي كنيم و موضوع و مقاله بهتري ارائه دهيم.

شما بايد فرد بهتري باشيد

خيلي وقت‌ها انتقاد را يك حمله شخصي و توهين تصور مي‌كنيم. اما اينطور نيست. البته ممكن است گاهي اينطور باشد ولي نبايد آنرا اينطور قلمداد كنيم. انتقاد را بايد انتقاد بر رفتارمان تلقي كنيم نه انتقاد بر خودمان بعنوان يك شخص. اگر اينكار را بكنيد، ديگر احساسي به آن انتقاد نگاه نخواهيد كرد و نكات مثبت آن را خواهيد ديد.

اما كاري كه اكثر ما مي‌كنيم اين است كه انتقاد را يك حمله شخصي تصور كرده و با حمله به آن واكنش مي‌دهيم. "من اجازه نمي دهم كسي با من اينطور حرف بزند." مخصوصاً اگر اين انتقاد در جمع صورت گرفته باشد، مثلاً در نظرات مربوط به يك مقاله. بايد از خودتان دفاع كنيد و به فرد حمله ‌كننده حمله كنيد، درست است؟

نه كاملاً اشتباه است. با حمله به فرد مهاجم شما به سطح آن فرد نزول خواهيد كرد. حتي اگر آن فرد واقعاً بي ‌ادبي و توهين كرده باشد، شما نبايد همانطور به او پاسخ دهيد. شما هم نبايد همان گناهان را انجام دهيد.

شما بايد فرد بهتري باشيد.

اگر بتوانيد در برابر آن حمله آرامش خود را حفظ كنيد و با ادب و احترام به آن انتقاد واكنش دهيد، آنوقت مي‌توانيد فرد بهتري باشيد. و اين كار دو فايده دارد:

ديگران تحسينتان خواهند كرد و فكر بهتري درمورد شما مي‌كنند. مخصوصاً اگر واكنشتان مثبت باشد و خيلي خوب با انتقاد برخورد كرده باشيد.
خودتان احساس بهتري نسبت به خودتان پيدا مي‌كنيد. با شركت در يك حمله شخصي خودمان را زشت جلوه خواهيم داد اما اگر بتوانيم خودمان را بالاتر از آن سطح نگه داريم، حس خوبي نسبت به آنچه هستيم پيدا مي‌كنيم. و اين بهترين و بالاترين فايده است.
چطور مي‌توانيد خودتان را بالاتر از آن حمله نگه داريد و فرد بهتري باشيد؟ با جدا كردن خود از آن انتقاد و نگاه كردن به رفتاري كه مورد انتقاد قرار گرفته است. با داشتن نگرش مثبت به آن انتقاد و سعي در پيشرفت. با تشكر و قدرداني از فرد منتقد و ارائه يك واكنش مثبت به انتقاد.

مردمان

 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۵:۲۰ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۱۵ - قدرت نقد و هنر انتقاد پذيري ( ۲ )

ضرورت گسترش روحيه نقد و انتقادپذيري

انتقاد اجتماعي، در اشكال مختلف خود بيشتر جوامع جايگاهي ويژه دارد. حتي در ساده‌ترين جوامع هم، انتقاد كاملي است  پاره اي از افراد يا گروههاي اجتماعي را بر مي‌انگيزاند. ولي در جوامعي كه اين دست، دامنه انتقاد الزاماً محدود و ضروري عرف و سنت بس سترگ است؛ روند رسيدگي در كل ناپدار و دشوار است و شيوه‌هاي تثبيت شده رفتار به دليل ترس از فاجعه‌اي فراگير، به آساني تغيير پذير و تحول‌پذير نيستند. اما در جوامع پيشرفته كه از ذخاير اقتصادي و زندگي متمدن برخوردارند معمولاً يك طبقه روشنفكر حرفه‌اي در آنجا گرفته است كه هر گونه انتقاد مستمر و منظم كار جامعه را متحمل مي‌شود.

ويژگي‌كنوني نقد اجتماعي اين است كه منتقدان در مواجهه با اين و يا آن نظام اجتماعي، ديگر در برابر خود يك معضل اجتماعي كلان را كه مستلزم راه حلي كلان باشد مشاهده نمي‌كنند، برعكس، آنان توالي وضعيتهاي كم و بيش منحصر به فردي را مي‌بينند كه پرداختن به هر يك از آنها كاري بس دشوار است چون قاعداه‌اي عام و يكنواخت براي بحث درباره تمام وضعيتها وجود ندارد. بنابراين گواينكه عصر ما مطمئناً عصر انتقاد است در عين حال عصري است كه آشفتگي و اغتشاش آن مثال زدني است.

جامعه ما نيز، با همه پيچيدگيهاي فراوان و مسائل متفاوتي كه با آنها دست به گريبان است رفته رفته روحيه انتقادي را براي طرح انديشه‌هاي تازه مي‌پذيرد. اين مقاله سرآن ندارد كه تاريخچه انتقاد اجتماعي در جامعه ما را بررسي كند. هدف را قم اين سطور آن است كه ضرورت بسط روحيه نقد و انتقاد‌پذيري را در جامعه بررسي كند. براي درك بهتر اين مسئله لازم است ابتدا تعريفي از نقد و انتقاد و مفهومي روشن از روش نقد به دست دهيم .

مفهوم نقد و انتقاد:

مفهوم نقد به طور كلي عبارت‌است از : بررسي، شناسايي و عنوان كردن و نماياندن عيبها و برملا كردن نهفته‌ها. وقتي مي‌گويند فلاني، درهم را نقد زد يعني اينكه آنها را جدا كرد، نگاه كرد و بررسي كرد تا سره را از ناسره تشخيص دهد و وقتي در همها را به دست مي‌گيريم و تقلبي‌ها را جدا مي كنيم در واقع آنها را انتقاد كرده‌ايم.

نقد زدن بر كلام هم يعني عيبهاي پنهانش را نماياندن و انتقاد در اين مفهوم به معناي ارزيابي منطقي آن است. نقد يعني يافتن و نشان دادن تا اگر كسي خواست بتواند راهش را بيابد و اگر نخواست عذري نداشته باشد از اين رو نقد و شماتت از كنيه برمي‌خيزد و به انتقام مي‌انجامد در حالي كه نقد و انتقاد به معناي، طب، بي طرفي و بررسي و نهفته‌ها را برملا كردن است.

كسي كه طلب ندارد در مقام انتخاب هم نيست و فقط زبانش را حركت مي‌دهد بي‌آنكه سخني از صدق دل بگويد، و چون خواسته‌اي ندارد نقاد نيست (وراج) است. كسي كه طالب دارد ولي بي‌طرف نيست و از پيش انتخاب كرده است نقاد نيست او توجيه‌گر است چون پيش از انديشيدن تصديق و قبل از شناسائي انتخاب كرده است .

كسي كه از طلب و بي طرفي برخوردار است ولي در همها را در دست نگرفته و آنها را از هم جدا نگرده است نه يك نقاد، كه فردي بي خبر است.

كسي هم كه تمام شرايط فوق را داراست اما نهفته‌ها را آشكار نكرده است نقاد نيست بلكه نزديك بين‌ست.

نقد درانگيزه ودر هدف و در روش تفاوت دارد، انگيزه نقد، انتخاب كردن است و هدفش، يافتن و نشان دادن و تدارك زمينه، و روش آن هم عبارت است از داشتن معيار، محك‌زدن و به كار بردن ميزان‌‌هاي ثابت، ميز انهايي كه بزرگ و كوچك نمي‌شوند و مانند نور در دنياي نسبيت‌ها، سرعت ثابتي دارند.

كساني كه مي‌خواهند طرحي بريزند و كار را شروع كنند، بايد محاسبه كردن‌ها بياغازند و كسري‌ها را نقد كنند و كمبودها و عيب‌ها را بيابند. اما گاه هدف فرد نمايش دارد از كمبود‌ها و عيبها چشم مي‌پوشد ولي فرد با هدف ساختن درباره عيبها بزرگ نمايي مي‌كند تا مشخص‌تر شوندو بتواند به شيوه عملكردشان و راه خنثي كردنشان پي‌برد. آنها كه هدف سازندگي در سر دارند، نقدها و نمايان عيوب را هديه‌اي از جانب ناقدان مي‌دانند.

وسعت قلمرو و نقد، به وسعت انسان و خواسته ها و حركتهاي اوست. هدف‌ها، مكتب ها، اعمال، شناخت و هنر، همه در قلمرو و نقد و انتقاد قرار مي‌گيرند.

هدف‌ها را مي توان با مقايسه با استعدادها و شأن انسان و با توجه به نيازهاي او نقد زد.

همچنين مي‌توان هدف‌ها را با مقايسه سود و زيان آنچه كه مي‌دهند كه مي‌شناسند، به نقادي گرفت.

براي نقد مكتب مي‌توان نيازها، تجربه عملي، آرمانها، و مقايسه را به كار گرفت. با شناخت نيازها و با شناخت آرمانهاي انسان، مكتبهايي كه ميدان دار هستند،نقادي مي‌شوند. مقايسه مكتبها با يكديگر، نقاط قوت و ضعف آنها را مي‌نماياند. در نهايت تجربه بك مكتب و كاربرد عملي آن هم راهي تجربه يك مكتب و كاربرد عملي آن هم راهي است كه درنقد مي‌توان از آن بهره‌گرفت.

اعمال بوسيله اثر آن‌ها و با عامل انگيزه آن‌ها و با هدف و جهت آن‌ها و با شكل و هماهنگي كلي آن ها نقد مي‌شوند. ديگران رامي‌توان با هدف خاص خودشان با گفتار خودشان، يا كارها و اعمالشان،‌با جهت‌ها و هدفشان سنجيد. شناخت را مي‌توان با حقيقت، با فايده و اثر عملي يا با هماهنگي آن محك زد. و در نهايت هنر را مي توان به وسيله اثر آن، به وسيله سنتها و بوسيله رابطه واقعيت‌هاي ذهني و عيني، در مكتبهاي گوناگون نقد، بررسي كرد و محك زد. اينها راههاي گوناگون نقد هستند. اما شخص قبل از اينكه به نقادي بپردازد بايد روش نقد را نقادي كرده باشد تا با معيارهاي ثابت و مشخص كار نقد را دنبال كند.

روش نقد:

1ـ هنگامي كه با عقيده و با تعصب خويش،‌ مكتبي، شخصي و يا عملي رانقد مي‌زنيم ، روشن است كه ما هنوز به روشي مشخص دست نيافته‌ايم و هنگامي كه به معيارهاي ثابت رسيديم مي‌توانيم هر فرد و هر عقيده و هر عمل را ارزيابي و نقد كنيم، يعني زماني كه به خودآگاهي و شعور برسم. انسان در مرحله شناسايي و آگاهي، تابع محيط‌هايي است كه در آنجا زندگي مي كند و در نتيجه تكليف چنداني بردوش ندارد. تكاليف متعلق به دوره بلوغ‌اند و به دوران آزادي وابسته‌اند. در اين دوره عقل شكوفا مي‌شودو كارش را با دو نظارت شروع مي‌كند. يكي نظارت بر راههايي كه هوش و فكر فرد نشان مي‌دهد و ديگري نظارت بر خوبي ها و بدي‌هايي كه هميشه مارا به دنبال خود مي‌كشند. عقل مي‌گويد كه خوبي چيست؟ بدي كدام است؟

در اين سطح معيارها و ميزانهايي به دست مي‌آيد و خوبي‌ها از خوشي ها جدا مي‌شوند از ياد نبريم كه خوبي غذا با خوشمزگي آن يكي نيست. غذاي خوب و به عبارت ديگر راه خوب و زندگي خوب آن است كه كمبود‌هاي ما تأمين و كسريهاي‌مان را جبران كند. با اين معيارها و ميزانهاست كه نقد و سنجش مشخص مي‌شود كه ما بايد براي چه چيزي بكوشيم و در راه چه چيزي از ما مي‌گيرند؟ با در دست داشتن اين معيار و ميزان به هدفها مي‌رسيم و با رسيدن به اين همين هدف‌هاست كه نقشه ما و طرح ما و نيازهاي ما شكل مي‌گيرد . و سپس با همين نيازها خويش مي‌توانيم به بررسي مكتبها و عقيده‌ها بپردازيم و از ميان آنها انتخاب و يا آنها را رها كنيم.

2ـ افزون براين روش بنيادين، مي توان هر كسي را با هدف خود وي سنجيد نه با هدف ديگران، روش بنيادين ايناست كه هدف‌ها را هم نقد بزنيم و با نظارت عقل بسنجيم. اشتباه است يك قهرمان فوتبال را يا يك نوازنده گيتار بسنجيم. با اين شيوه است كه مي‌توانيم آدمها را بسنجيم و اگر خواستيم باشيم مي‌توانيم بنيادي‌تر،‌حتي هدفها را نيز نقد بكسيم و ببينيم كه مثلاً كدام هدف بهتر است.

3ـ هماهنگي و انسجام محكي براي يك فكر يا يك عمل است و با اين معيار مي‌توان بد و خوب آن را نمايان كرد.

4ـ روش نهايي، نقد و تجربه و هماهنگي آن با واقعيت خارجي است و كارآئي آن در مرحله عمل به اثبات مي‌رسد. البته اين روش را نبايد فقط در يك مرحله و در يك مقطع از زمان بررسي كرد. چون هر انديشه و مكتبي. هر اندازه هم ناهماهنگ باشد، به هر حال خواستاراني خواهد داشت.

ولي همانگي را بايد با واقعيت حاكم برهستي و نه واقعيت اجتماعي سنجيد. چون در اين ميدان است كه باطل مي‌شكند و انحرافها يا تصحيح و يا نابود مي‌شوند.

يك مكتب يا بك فكر ممكن است در يك دوره زماني محدود يا در مقطعي از تاريخ شكوفا شود ولي اگر با واقعيت هستي، هماهنگ نباشد ضربه مي‌خورد و از بين مي‌رود چرا كه هماهنگي با نظام هستي، ماندگاري فكر را تضمين مي‌كند و درستي آن را نشان مي‌دهد ولي هماهنگي در يك مقطع زماني و سازگاري با واقعيت اجتماعي اين نكات منفي و مثبت را نمايان نمي‌كند. اين شيوه، تكيه گاه كساني است كه فقط به تجربه اعتقاد دارند. و چه بسا كه غرامت سنگيني نيز مي‌پردازند. در اين راه مي‌توان از تجربه ديگران نيز بهره گرفت و عبرت آموخت.

وضعيت نقد و انتقاد در جامعه ما:

همان طور كه اشاره شد تحمل انتقاد دائم و منظم از كار جامعه معمولاً در جوامع با فرهنگ و برخوردار از طبقه روشنفكر حرفه‌اي و آگاه امكان‌پذير است يعني جامعه‌اي كه از توان علمي بالايي برخوردار باشد. اما در جوامعي كه ميزان بي‌شوادي در آن بالاست و جامعه‌اي با فرهنگ شفاهي و نفوذ مشترك نيروي عرف سنت است. در چنين جامعه‌اي نقد واصولي و انتقاد سالم تا حدي دور از انتظار به نظر مي‌رسد. البته اين پديده ريشه در گذشته هر ملتي دارد. در زمينه تاريخي كشور ما گفتني است كه به دليل ساختار حكومتي، نقد و انتقاد يكسره ناممكن بود چرا كه اصولاً قرار نبود كسي انتقاد كند.

آموزش سياسي هم در كشور بي‌معنا بود و از اين رو انتقاد كماكان، امري غير طبيعي جلوه مي‌كرد.

بعد از انقلاب اسلامي ايران، جسارت انقلابي و حق‌طلبي در آحاد مردم پديد آمد و زمينه براي نقد و انتقاد و حضور گسترده مردم در صحنه‌هاي سياسي و اجتماعي آماده شد.

اما هر كس در جامعه‌اي كه فاقد فرهنگ انتقاد است وارد صحنه سياست شود عوض آنكه انتقاد كند يا در فكر اعتراض است و يا در انديشه كسب قدرت. به همين دليل انتقاد با اعتراض در هم مي‌آميزد. در سالهاي اول انقلاب، نقد ونقادي به صورت كسترده‌اي در سطح جامعه‌شكل گرفت و در سالهاي اخير نيز در انتقادها از ساختار اجتماعي كمتر سخن به ميان مي‌آيد. يكي از ويژگيهاي نقد و نقادي در جامعه ما اين است كه انتقاد اجتماعي معمولاً با جنبه‌هاي سياست رابطه دارد و چون فرهنگ انتقاد قوام نگرفته است وارد شدن در حوزه سياست، مسير را سخت‌تر مي‌كند. دلايل زيادي در اين مورد وجود دارد كه درباره آن ها صحبت خواهد شد.

تأثير مثبت روحيه نقد و انتقادپذيري در جامعه :

براي پي‌بردن به اهميت نقد و نقادي لازم است كه ابتدا اين سئوال را مطرح كنيم كه اگر اين روحيه را در جامعه گسترش دهيم چه نتايجي حاصل خواهد شد؟ و يا اينكه انتظارات ما از گسترش روحيه نقد و انتقاد‌پذيري در جامعه چيست؟ به طور كلي مي‌توان نتايج زير را از گسترش روحيه انتقادپذيري انتظار داشت:

1ـ حضور گسترده مردم در صحنه‌هاي سياسي ـ اجتماعي:

از آنجا كه مردم به مسائل جاري كشور توجه دارند و ديدگاههاي خودرا به صورت انتقاد مطرح مي‌سازند و نيز در جريان ديدگاههاي ساير افراد جامه هم قرار مي‌گيرند، به تدريج حضور مردم در صحنه‌هاي سياسي ـ اجتماعي كشور بيشتر و از گسترش ابعاد بي‌تفاوتي در جامعه نسبت به مسائل سياسي و مصالح نظام جلوگيري مي‌شود.

2ـ تقليل تشنج سياسي

نارضايي از سياستهاي دولت در هيچ جامعه‌اي، موضوعي غير منتظره و نامتعارف نيست اين نارضايي اگر به صورت يك سيستم سالم انتقاد مطرح نشود، زمينه براي تشنج سياسي آماده مي‌شود. از اينرو فراهم ساختن امكان انتقاد آزادانه؛ ابراز تبليغاتي پر قدرتي را زدست دشمنان سرسخت نظام كه مترصد ايجاد و گسترش تشنج سياسي هستند خارج مي‌كند.

3ـ پيوند مردم و مسئوولان

وجود روحيه نقد و انتقاد پذيري باعث مي‌شود كه مسئوولان در مقابل مردم پاسخگو باشند، آنان مجبورند در ارائه اين پاسخ‌ها، به بيان واقعي مشكلاتي بپردازند كه حكومت با آنها روبرو است. در نتيجه مردم در ارتباط رو در رو با مسئولان مشكلات آنان را بهتر درك مي‌كنند و خود را در مشكلات آنان سهيم مي‌دانند ودر رفع اين مشكلات كوشاتر مي‌شوند. .و اين خود پيوندي بين مردم

و مسئولان برقرار مي كند. و در نتيجه فاصله ميان آنها كم مي‌شود.

4ـ ارائه راه‌حلهاي مناسب:

انتقاد برخورد افكار و ديدگاه‌هاي مختلف است. تضارب و تلافي افكار ، به تقويت تفكر و تعقل و قدرت نقادي مي‌انجامد. مهمترين اصل در انتقاد سالم ارائه نمونه ها و پيشدستي در اين مهم، تضارب افكار را بيشتر مي‌كند و در نتيجه افكار مختلف مطرح مي‌شود. با سنجش و ارزيابي افكار و اظهار نظرهاي متفاوت، امكان يافتن راه‌حل‌هاي بهتر براي مسائل بيشتر مي‌شود

5ـ رشد سياسي جامعه:

وجود يك سيستم سالم نقد و انتقاد در جامعه باعث افزايش آگاهي مردم مي شود زيرا به تقويت تفكر و تعقل و قدرت نقادي در عرصه تلاقي تضارب افكار جامعه منجر مي‌شود. و در نتيجه شعور و اداراك و آگاهي افزايش مي‌يابد و جامعه با برخورداري از آزادي مباحثه آزادي و نقد سالم مسائل، آگاهي سياسي ـ اجتماعي خودرا بالا خواهد برد. اين روحيه در بسياري از نقاط جهان به ايجاد تشكل‌هاي حزبي و گروههاي فشار منجر شده است.

تاثير منفي روحيه نقد و انتقادپذيري در جامعه:

گسترش روحيه نقد و نقادي بايد با ظرافت و دقت بسيار صورت گيرد. زيرا بازهم تكرار مي‌كنيم كه جامعه ما جامعه‌اي است با توان علمي تقريباً پايين با فرهنگي شفاهي .

بسياري از مردم مفهوم نقدو انتقاد را به درستي نمي‌دانند و بالطبع از به كار گيري اصولي آن نيز ناآگاهند. در چنين جامعه‌اي قطعاً انتظار نمي‌رود كه با مسائل علمي برخورد كند. بنابراين رعايت احتياط در اين خصوص لازم است و بايد با دقت هر چه بيشتر با مطالعه‌اي جدي و حساب شده اصولي را در اين مورد طراحي كرد و به مرحله اجرا گذاشت زيرا هر گونه حركت شتاب‌زده در اين زمينه مي‌تواند زيان‌هاي فراواني به بار آورد كه مهمترين اين اثرات منفي عبارتند از :

1ـ شايعه پراكني و جوسازي:

اولين اثر منفي در اين زمينه، نقد و انتقادهاي بي‌مورد است. اينگونه نقد و انتقادها به جوسازي و شايعه‌پراكني گسترده در جامعه مي‌انجامد كه باعث اتلاف وقت مسئوولان جهت پاسخ‌گويي به آنها مي‌شود. از سالهاي گذشته، در جامعه ما به دليل نبود سيستم منسجم و سالم نقد، نارضائي‌ها به صورت پخش گسترده شايعات و آمادگي براي پذيرش اينگونه شايعات بروز كرده است.

2ـ تهمت :

در كنار شايعه‌پراكني و جوسازي، به مسئله تهمت ونيز بايد توجه شود زيرا در بيان ديدگاهها و انتقادات افرادي هم مورد تهمت قرار مي‌گيرند. وارد كردن چنين اتهاماتي هزينه‌‌اي در برندارد زيرا كسي كه تهمت مي‌زند مجبور به اثبات ادعاي خويش نيست اما فرد مورد اتهام بايد هزينه‌هاي زيادي ـ چه از نظر مادي و چه از نظر زماني ـ متحمل شود تا خود را از اتهام مبرا سازند.

3ـ تشنج سياسي:

برخي تصور مي كنند كه انتقاد يعني زير سئوال بردن مسئوولان و يا كل نظام، در نتيجه نقد و انتقاد در اين زمينه فعال مي‌شود. اينگونه انتقادات تحريك‌آميز در جامعه‌اي با سطوح علمي پايين، نبود آموزش سياسي لازم و فقدان اطلاعات موفق و كافي مي‌تواند به تشنج سياسي منتهي شود و موجبات تضعيف نظام را فراهم آورد.

شيوه‌هاي انتقاد و انگيزه‌هاي آن:

مهمترين كاري كه در سياست فرهنگي بايد انجام شود اين است كه نه تنها انتقاد مورد بررسي قرار گيرد بلكه شيوه‌هاي انتقاد و انگيزه‌هاي آن هم دقيقاً مطالعه شود نا بتوان فرهنگ نقد و نقادي را در جامعه اصلاح كرد.

به طور كلي مي‌توانيم انتقادات را به دو دسته كلي تقسيم كنيم:

1ـ انتقادات سازنده

2ـ انتقادات تخريبي

1ـ انتقادات سازنده:

آنهايي كه نيت سازندگي دارند محاسبه‌ها را شروع و كسري‌ها را نقد مي‌كنند و كبودها و عيبها را مي‌يابند. آنها در نظام ساختن و پروراندن، عيبها را بزرگتر مي‌كنند تا بهتر ببينند، مسائل و مشكلات را زير ذره‌بين قرار مي‌دهند تا بزرگتر و مشخص‌تر شوند، و با طرزكار آنها آشنا شوند، و راه خنثي كردنشان را فراگيرند. در اين زمينه به سه مسئله، دقت و عمق و وسعت توجه مي‌شود، و اين به بينش دقيق و وسيع و عميق سازندگي مي‌انجامد. در اين نوع انتقادات عيبگوئي در واقع نوعي ارمغان است كه ما را در شناسايي حق و رسيدن به آن ياري مي‌دهد. مثلاً وقتي نزد پزك مي‌رويم مي‌خواهيم كه عيبهايمان را بگويد. حتي خودمان بهانه‌جويي مي‌كنيم تا عيبهايي را به او نشان بدهيم. در اين گونه مواقع، اصلاً ميل نداريم كه پزشك هنگام معاينه كردن ما سريع و سطحي عمل كند بلكه دوست داريم كه او با معاينه‌اي دقيق و عميق. دردهاي مارا يك به يك آشكار كند.

2ـ انتقادات تخريبي :

فرد در اين نوع انتقاد، قصد سازندگي ندارد بلكه برعكس از حق و حقيقت دور مي‌شود. در اين نوع انتقادات،‌عيبهاي واقعي را بزرگ مي‌كنند. و از كمبودها چشم‌پوشي مي‌شود. فرد بدون ارزيابي و راهيابي دقيق گام بر مي‌دارد كه در نهايت، تخريب سرانجام آن است.

شيوه‌هاي انتقاد :

انتقاد به شيوه‌هاي مختلفي صورت مي‌گيرد. شيوه انتقادات سازنده با شيوه انتقادات تخريبي فرق مي‌كند:

شيوه انتقادات سازنده : 1ـ تجويزي 2ـ علمي و منطقي

شيوه انتقادات تخريبي: غير تجويزي و غير علمي

انتقادات تجويزي : امر به معروف و نهي از منكر

در اصول سياست فرهنگي ما، صراحتاً بر گسترش روحيه نقد و نقد پذيري و همگاني شدن اصل امر به معروف و نهي از منكر تاكيد شده است، يعني جامعه ما بايد در مسيري حركت كند كه همه آحاد مردم مشاركت در مسائل اجتماعي و حضور جدي در صحنه را ارزش تلقي كنند و با جديت وظيفه خودرا در باب امر به معروف و نهي از منكر انجام دهند تا بدين ترتيب، زمينه مناسب براي اصلاح امور فراهم شود.

امر به معروف و نهي از منكر رسالتي است براي دگرگون ساختن جامعه‌بشري، ريشه‌كن ساختن پليديها و گستردن عدل و تقوي. هر فرد موظف است باهر وسيله‌اي كه در اختيار دارد در اصلاح جامعه، در جلوگيري از فساد و انحراف و در پيشبرد ارزشهاي متعالي بكوشد. و چون امر به ممعروف ونهي از منكر وظيفه‌اي است دائمي از اين رو بسيج گروهي از مردم را براي اداي اين وظيفه مهم پيش‌بيني و تجويز شده است، مفهوم پاسداري از نيكي‌ها و جلوگيري از بديها، تلاش و انقلاب مداوم است. يعني زنده نگاهداشتن روح مسؤوليت در همه افراد جامعه. بنياد عدل و آزادي بر دفاع دائمي از آنها استوار است. براي پيشبرد اين هدف بايد از همه وسايل تبليغاتي، آموزشي،‌هنر، و در نهايت، در صورت لزوم، از قدرت و خشونت استفاده كرد.

وظيفه امر به معروف و نهي از منكر، خود انقلابي درزمينه فرهنگ به شمار مي رود كه بعد از موفقيت انقلاب اجتماعي ـ اقتصادي و كسب قدرت سياسي بر آن تاكيد بسيار شده است. خود امر به معروف و نهي از منكر براي گسترش و تعميم وتعلم ارزشهاي جديد، نگهباني از آنها و براي جلوگيري از ظهور و رشد ارزشهاي غير خودي و محو آثار نظام پيشين، و براي دگرگون ساختن ماهيت انسانها و تربيت آنها براساس موازين فرهنگي جديد ودر يك كلام، زنده نگاه داشتن فرهنگ انقلابي و سازگاري مداوم نظام و روابط اجتماعي و اقتصادي با فرهنگ و تضمين حركت تكاملي اين دو به سوي سعادت و آزادي همه انسانها و گسترش عدل و تعميم رفاه و تقويت ايمان، ضرورت تام دارد .

انتقادات علمي و منطقي :

اين نوع انتقادات كه در واقع انديشيدن به شيوه‌اي علمي است معمولاً بر دلايل قوي استوار است و از شيوه هاي تفكر علمي استفاده مي‌كند و با زاويه‌هاي رايج عاميانه كاري ندارد اينگونه انتقادات با سطحي نگري و سخنان بي‌پايه و اساس يكسره متفاوت است. نقد هنر است و برخورداري از روحيه نقد و انتقاد، اساساً در انديشيدن به شيوه‌اي علمي و منطقي، تجلي مي‌يابد. بنابراين اگر گسترش روحيه علمي و منطقي را به معناي گسترش شيوه تفكر علمي و منطقي و مطابقت با منطق بدانيم شايد اين تحول به حل مشكلات جامعه ما كمك كند. امروز هدف اغلب انتقادهاي اجتماعي مسائلي است كه بايد به نوعي با ياري جستن از دانش تخصصي حل گردد، مثل كاستن از شمار تصادفات رانندگي .

انگيزه‌هاي انتقاد:

انتقاد ممكن است برانگيخته از عوامل زير باشد:

انگيزه انتقادات سازنده

شناسايي حق و رسيدن به آن

انگيزه انتقادات تخريبي

1ـ جوسازي و شايعه پراكني

2ـ خودنمادئي يا نمايش

3ـ سوء استفاده هاي شخصي

4ـ عقده‌هاي شخصي

5ـ حمايت از افراد مورد نظر

6ـ هيچكدام

انگيزه‌هاي انتقادات سازنده:

هدف اين نوع انتقادات معمولاً رسيدن به كمال مطلوب است. آنچه ما مطلوب مي‌ناميم ارزيابي منطقي از مسائل جامعه است كه در نهايت نه به منفعت فردي يا گروهي بلكه به سازندگي جامعه منجر شود. اين نوع انگيزه‌ها بر پايه علم و دانش و منطق استوار است هر اندازه روحيه علمي بالاتر باشد و هر اندازه و هر كس بهتر وظبفه‌اش را در باب امر به معروف و نهي از منكر انجام دهد، زمينه مناسب براي اصلاح امور هم به همان اندازه فراهم خواهد شد و رسيدن به هدف سازندگي هم آسانتر مي‌شود.

انگيزه‌هاي انتقادات تخريبي :

1ـ جوسازي و شايعه پراكني :

پاره‌اي از مردم عوض آنكه انتقادات خود را براساس منطقي و سازنده استوار كند موضوعي كاذب را در جامعه و درباره آن شايعه پراكني و جوسازي مي كنند. اين گونه انتقادات ناشي از جوسازي نه تنها هيچگونه سازندگي اجتماعي را به ارمغان نمي آورد بلكه بالعكس موجب ايجاد جوي مي شود كه جز تشنج اجتماعي و اتلاف وقت مسئولان ثمره ديگري ندارد.

2_ خودنمايي

هدف به اصطلاح افراد خودنما ازانتقاد آن است كه قهرمان شوند وانظار را به هدف خود جلب كنند. اين ويژگي حتي درزندگي شخصي نيز مشاهده مي شود. شخص براي اينكه سري توي سرها درآورد عوض آنكه محاسن وويژگي هاي خود رابرشماردوبرتري اصول وتفكر خود را به اثبات برساند ديگران را متهم مي كند و يا ناچيز مي شمارد بنابراين هرانتقادي اگر ناشي ازنمايش فردي باشد جز تخريب جامعه كاري نمي كند .

3_ سوءاستفاده هاي شخصي :

گاه اتفاق مي افتد كه بعضي ها به دليل اينكه راه سوء استفاده هاي آنان مسدود شده است زبان به انتقاد مي گشايد اين افراد تحت تأثير مستقيم منافع فردي قراردارند ومنافع اجتماعي را قرباني منافع خويش مي كنند . اگرراه سوء استفاده هاي شخصي براي اين افراد همواره شود انگيزه هاي انتقاد آنان نيزموقتاٌ ازبين مي رود.

4_ بغض هاي شخصي:

اغلب مشاهده شده است كه انگيزه هاي بسياري از انتقادات عقده ها ويا بغض‌هاي شخصي است. دراين نوع انتقادات ,منتقد درصدد آن نيست كه چيزي را بيان كند بلكه ميخواهد اعتبار فردي را خدشه دار سازد و يا ماهيت مطلبي راتحريف كند .

بنابراين , انتقادات ناشي ازاين گونه انگيزه ها فاقد هرنوع سازندگي است. اين گونه افراد ناراحتي هاي شخصي خود رااز نظام , سيستم ويا مسووليت رااساس انتقاد قرار مي دهند و هيچ اصول ومنطق اساسي هم پشتوانه عمل آنها نيست اين نوع انتقاد درنهايت به جوسازي وايجاد بدبيني درعامه مردم مي‌انجامد .

5_ اين نوع انتقاد معمولاٌ پوششي براي حمايت ازافراد مورد نظر است. انتقاداتي از اين دست اگر با شناخت كافي وبر پايه حق و حقيقت صورت نگيرد , خسارت جبران ناپذيري برجامعه وارد ميكند. افرادي بااين نوع انگيزه ها معمولا تحت تأثير ابزارهايي نظير ترغيب , تشويق, عناصر مادي و.... قرارمي گيرند بدون اينكه منافع كل جامعه را مورد توجه قرار دهند وبا اين عمل نه تنها روحيه سالم نقد و انتقاد سالم را ازبين مي برند بلكه دردراز مدت موجب زوال جامعه نيز مي شوند.

6_ هيچكدام :

پاره اي از منتقدان كارشان,ريشخند جامعه است واين انتقاد ازسوي كساني صورت مي گيرد كه براي دگرگوني اوضاع كاري ازدستشان برنمي‌آيد وخودشان نيز به اين امر وقوف دارند. اين گروه ازافراد معمولا هيچ تضميني نمي گيرند وهميشه در ا نتظار مي ما نند تا تصميمي گر فته شود .آنا ن در اين تصميم گيري هيچ نقشي و يا عملي ا نجا م نمي‌دهند. وبه محض آنكه تصميم گرفته شد شروع به انتقاد ميكنند .

منشاءعدم رفتار متناسب نقد و انتقادي وراههاي اصلاح آن :

1_ عدم مسووليت پذيري:

يكي از ويژگي هاي جامعه ما اين است كه پاره اي از افراد درقبال مسووليتي كه پذيرفته اند, احساس تعهد و مسووليت نمي كنند, به ويژه آنكه شعار به اندازه حقوقم كار مي‌كنم درباره اين افراد مصداق پيدا مي كند به عبارت ديگر مسئله تعهد ومسووليت درافراد به عنوان يك ضرورت حياني مطرح نيست, درصورتي كه اين ضرورت بر خصوصيات زيستن وزندگي جمعي نوع انسان مبتني است.

پيش ازآنكه به ضرورت حس مسووليت درجامعه بپردازيم بايد ابتدا ببينيم وضعيتي كه نامش رامسووليت مي‌گذاريم, درچه موقع وتحت چه شرايطي در افراد پديد مي آيد , به زبان ديگر انگيزه هاي ايجاد حس مسووليت كدامند:

الف _ مرحله اول شخص نسبت به فرد و ماهيت وشخصيت خود احساس مسووليت ميكند.

ب _ درمرحله دوم فرد نسبت به نزديكان ووابستگان خود احساس مسووليت مي‌كند.

ج _ درمرحله ‌آخر فرد, نسبت به كشور وجامعه بشري احساس مسووليت مي‌كند.

الف _ مرحله اول: اين مرحله به عنوان عوامل و حوادثي ارتباط دارد كه سلامت وتكامل جسم ما را به مخاطره مي اندارد . منظور اين است كه ما درحالت عادي علاقمند هستيم كه سلامت جسم خويش را حفظ كنيم. بنابراين نسبت به هر حادثه اي كه آرامش و آسايش ما را مختل سازد حساسيت نشان ميدهيم ودرفكر رفع خطر هستيم. اين نوع احساس مسووليت غريزي است . اما اين بدان معنانيست كه از نيازمان آگاهي نداشته باشيم بلكه بالعكس به درجه هوشياري ما از احتياجات و آگاهي ما از دوستي ها ودشمني ها بستگي دارد.

ب _ مرحله دوم: به عوامل وحوادثي مربوط است كه سلامت روح و روان مارا به مخاطره مياندازد. شكي نيست كه آنچه باعي اينكه هنوز روشن نيست به چه اهرم ويا ابزاري ميتوان دركوتاهترين زمان , بهترين نتيجه مطلوب را به دست آورد . ابزارها بايد در طول زمان تغيير كنند همانطور كه انسانها درطول تاريخ به يك شيوه نينديشيده اند.

3_ ناكامي درامر آموزش وتربيت:

جوانان سرمايه هاي اصلي جامعه هستند. بنابراين مي توانند وبايد نقش مهمي درجامعه ايفا كنند. اما متاسفانه تشكيل سازمانهاي مستقل مربوط به جامعه خيلي ضروري تلقي نمي شود. جوانان تصورمي كنند كه كسي حرفهاي آنان راجدي نمي گيرد چون راه مشاركت خودرا درجامعه بسته مي بينند. در صورتي كه گشودن راه مشاركت براي نفوذ گذاري درجوانان, آنان راخشنودتر ميكند وبه سوي تعهد بيشتر سوق مي دهد. در اينجا وضعيت آموزش درسه مقطع دبستان, دبيرستان ودانشگاه مورد بررسي قرار ميگيرد.

ب _ دردبستان : وظيفه اساسي آموزش دردبستان بهبود شرايط آموزش كودكان است ومديريت آموزش و معلم بهترين نقش را در اين عر ضه ايفا مي كند. اگر كسي كه در مقام معلم ومديريت آموزشي انجام وظيفه مي كند

معلم ومديريت آموزشي موثرواقع شودبايد گفت درانجام وظيفه كوتاهي كرده است.

يكي از موثرترين طرق پرورش وترغيب خلاقيت وابتكار , توجه كردن واهيمت دادن به دلايل وشواهد قطعي است. اگر آموزگاران ومسوولان مدارس براي دلايل وشواهد دانش آموزان اهميت قائل شوند و به طوري كه اين امر به كار بست تازه منجر شود واگر مديران ومعلمان تازه درراه اجراي روشهاي نو مانعي ايجاد نكنند دراين صورت روح ايتكار وخلاقيت دردانش آموزان به نحو شايسته اي بيدار مي شود وافكار تازه وبي شماري به مرحله عمل درخواهد آمد .

مسوولان مدرسه نبايد كوشش كنند كه دانش آموزان آن دلايل و شواهدي را در تأييد افكار خويش فراهم سازند كه سبب جلب رضايت معلم ويا مدير ميشود بلكه هدف سئوالهاي معلم بايدفقط تشويق دانش آموزان به بررسي بيشتر وارزيابي دقيق تر از كارشان باشد.

مشاركت دادن دانش آموزان درپيدا كردن راه حل مناسب براي اجراي برنامه درسي در كلاس ودر تعيين خط مشي و برنامه تحصيلي مدرسه ابزاري است كه از رهگذر آن دانش آموزان به انضباط گروهي دست مي يابند. درعين حال شركت دادن دانش آموزان درراه امور مدرسه امكان برقراري روابط موثر ومطلوب با ديگر گروهها را افزايش مي دهد. درحالي كه دانش آموزان ازطريق شركت درامور مدرسه ازهدفها و برنامه تحصيلي آن اطلاع مي يابند وجامعه دانش آموزان به عنوان يك واحد روابط عمومي براي مدرسه خدمت خواهد كرد.

ب _ دردبيرستان : انسان درزندگي دو مرحله را طي مي كند: يكي مرحله رشد جسمي است كه از دوران رحم آغاز مي‌شود وديگر دوران بلوغ است كه دوره شكوفايي استعدادهاست . دانش آموزاني كه سن بلوغ مي رسند به نوجواني تبديل مي شوند كه وابستگي به محيط خانواده آزاد مي شوند و به استقلال مي رسند. آنها جامعه را بسيار بي تفاوت و راكد مي بينند . آنها روحيه انتقادي شديدي نسبت به همه ازپدر و مادر گرفته تا مسوولان مدرسه دارند. مسوولان مدرسه بايد همواره كوشش كنند تا دانش آموزان نسبت به وظيفه اي كه برعهده گرفته اند مسووليت بيشتر احساس كنند و نسبت به كار خود احساس غرور كنند و به آن اهميت دهند. بحث وتبادل نظر يكي از مهمترين بخش ها دررشد وپرورش دانش آموزان است. مسوولان مدرسه بايد تلاش كنند كه سازمان جوانان بدون اينكه موجب ترس يا ناراحتي شودمحل واقعي طرح عقايد ونظريات اعضاي گروه باشد. مسوولان بايدآگاه باشند كه بسياري ازجوانان ازعنوان كردن عقيده و نظري كه ممكن است مورد موافقت آنان قرارنگيرد هراس دارند. واين وظيفه مسوولان است كه اين تفاهم را به وجود آورند كه اعضاي مدرسه يكديگر را به عنوان عضوگروه بپذيرند وبخواهند به يكديگر ياري دهند وبي اينكه به كسي لطمه اي وارد شود آراء وعقايد هرفرد مورد بررسي ومطالعه قرارگيرد.

بحث وتبادل نظر قسمتي ازرشدو پرورش دانش آموزان است وقسمت اساسي آن هم به انجام دادن امور به طور جمعي ربط مي يابد. براين اساس اين دوقسمت بايد همواره دركنار يكديگر باشد. بدون داشتن تجاربي يكسان كه داراي معاني مشابه باشند بحث و تبادل نظر ممكن است به ابهام وتيرگي كه ناشي ازمشكلات بياني وكلامي باشد منتهي مي شود. عمل بدون مطالعه وبررسي كافي نيزموجبات رشد و پرورش گروه را فراهم نمي كند. فقط درمواقعي كه تجربه مورد تجزيه وتحليل قرار گيرد و درباره نتايج آن توافق نظر حاصل شود براي گروه مفهوم و معناي يكسان فراهم ميشود.

$(document).ready(function() { $('#rate_p59465').rating('rate.php?pid=59465', {maxvalue:5, curvalue:0}); });

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۵:۱۹ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۱۵ - قرت نقد و هنر انتقاد پذيري ( ۱ )

انتقاد پذيري و عيب ‌گيري

افراد را به طور كلّي، به سه گروه مي‌توان تقسيم كرد:

الف:افرادي كه خود را «از هر جهت كامل مي‌دانند!» و با وجود نقص‌هاي مختلف، به آنها توجّه ندارند، خود را سرآمد و خبره مي‌پندارند از ديگران بي‌نياز مي‌دانند، نه آگاهي به عيب دارند و نه براي رفع آنها اقدام مي‌كنند!

آن كس كه نداند و نداند كه نداند در جهل مركّب،ابـد الدّهر بماند

ب: اشخاصي كه عيب و ايرادهاي خود را احساس كنند و اگر ديگران تذكر دهند و گوشزد كنند با تواضع و فروتني مي‌پذيرند و براي رسيدن به مقام بالاتر، با كوشش فراوان، در صدد رفع آنها برمي‌آيند.

ج:افرادي كه عيب و نقص‌هايي در وجود خويش احساس مي‌كنند، يا از ترس گرفتار شدن به لغزش، يا از بيم مبتلاشدن به وضع بدتر، از ديگران مي‌خواهند كه عيب و ايرادها را به آنان يادآور شوند و به ياري آنان بشتابند، اين حالت عالي‌ترين روحيه و بلندترين فرهنگ زندگي ساز است.

اكنون مسأله برطرف كردن عيب‌ها و راه‌هاي چاره را، به طور خلاصه مطالعه مي‌كنيم:

1. براي تكامل

همه ما، براي رسيدن به تكامل انساني آفريده شده‌ايم،امّا نداشتن آگاهي لازم، پيروي از هواي نفس، قانع شدن به منافع مادّي زودگذر و گاهي دوستان ناباب، ما را از هدف مقدس باز مي‌دارد.

جان لاباك آويبوري (1834 ـ 1913 م) دانشمند بزرگ انگليسي كه كتاب «در جست و جوي خوش بختي» او ده‌ها بار چاپ شده و به زبان‌هاي معروف دنيا ترجمه گرديده، مي‌نويسد:«ما را براي تكامل آفريده‌اند، بايد هميشه احساس كنيم كه امروز بهتر از ديروز هستيم و در عين حال، براي فردا نقشه عالي‌تر و بهتر طرح كرده باشيم».1

قرآن كريم با تعبير:«قد افلح من زكّيها».يعني با برطرف نمودن معايب و كاستي‌ها و تزكيه نفس، ما را به فلاح و تكامل انساني رهنمون ساخته است.(سوره شمس،آيه9)

2. خطر بزرگ

امام علي (ع) فرموده:«جَهلُ المرءِ بِعُيوبِه من اكبر ذنوبه».2

ناآگاهي انسان به عيب‌هايش، از بزرگ‌ترين عيب‌هاي اوست.

همچنين فرموده:«من اشدِّ عُيوب المَرء أن تخفي عليه عُيوبُهُ»3

از بزرگ‌ترين عيب‌هاي انسان اين است كه عيب‌هايش براي او پنهان [ناشناخته] باشد.آويبوري، مي‌نويسد:«ما غالبا از فرط ناداني معايب خود را ناديده مي‌گيريم و پرده‌اي از غفلت و تجاهل روي آن مي‌كشيم تا به اين وسيله، خود را گول بزنيم، واقعاً تعجّب آور است!».4

اگر نسبت به معايب اخلاقي و رفتاري خويش ناآگاه باشيم، يا آنها را ناديده بگيريم، يا با پنهان ساختن آنها خود را فريب دهيم، بزرگ‌ترين ضربه را به خود وارد آورده‌ايم و خطرناك‌ترين كار را مرتكب شده‌ايم!

3. فرا فكني و حق گريزي

افرادي كه به معايب و نواقص خويش توجّهي ندارند و براي رفع آنها انتقاد پذير نيستند و اقدامي صورت نمي‌دهند، غير از اين كه خود را از رسيدن به «تكامل انساني» محروم ساخته‌اند، گاهي براي مسئوليت گريزي، مرتكب فرا فكني مي‌شوند و آن گاه كه در زندگي، با موانع و تلخي‌ها مواجه مي‌شوند، همه گناهان را به گردن ديگران يا «زمانه» مي‌اندازند و در بيان امام علي(ع) آنان «اشرار» معرفي شده وآن حضرت مي‌فرمايد:«افراد شرور پيوسته در مقام عيب جويي ديگران هستند و به خوبي‌هاي آنان توجّهي ندارند؛مانند «مگس» كه جاهاي سالم و تميز بدن را رها مي‌كند و روي نقطه آلوده و چركين مي‌نشيند».5

ثانياً، با توجه به چنين روحيه‌اي، وقتي افراد معيوب، خود را ناموفّق و به تنگنا رسيده احساس مي‌كنند، براي فرار از مسئوليت، همه گناهان را به گردن ديگران مي‌اندازند، تا بلكه بدين وسيله خود را تسكين داده و تبرئه كنند! در اشعاري كه از امام رضا (ع) وارد شده، مي‌خوانيم:

يعيـبُ النّاسُ كُـلُّهُم زمـان و ما لِزمـانَنا عَــيبُ سـوان

نَعيبُ زَماننا و العيـب فين

و لو نَطَقَ الزَّمانُ بنا هجانا6

مردم، زمانه و روزگار را معيوب مي‌شمارند، در حالي كه در روزگار، عيبي غير از بدي‌هاي ما، چيزي وجود ندارد؛ما به عيب جويي زمانه مي‌پردازيم، در حالي كه عيب‌ها در خود ماست و اگر زمانه زبان باز كند، به استهزاي ما مي‌پردازد.

به راستي، گرگ‌ها گوشت ديگري را نمي‌خوريم، ولي بعضي از ماها، گوشت ديگران را آشكارا مي‌خورند! ما براي فريب دادن ديگران، از عطر خوشبو استفاده مي‌كنيم! واي به حال ما،اگر غريبه‌اي بيايد و ما را با اين وضع دردناك ببيند!

4. راه‌هاي درمان

براي برطرف كردن عيب‌ها و نواقص فكري و اخلاقي و رفتاري و فرهنگي كه موجب مي‌شود، مورد بي‌مهري و تنفّر ديگران واقع شويم و زندگي ما با تلخي و ناكامي دست به گريبان گردد، راه‌هاي تجربه شده و مفيدي به نظر مي‌رسد،كه با استفاده از احاديث اسلامي و نظريه دانشمندان ، آن را با دقّت مورد مطالعه قرار مي‌دهيم.

الف:بايد توجه داشته باشيم كه به قول جان لاك :«در مدرسه بزرگ طبيعت، ما سر و پا در جهل و بي خبري فرو رفته‌ايم و از اسرار وجود، چيزي نمي‌دانيم»7 معلومات ما چون قطر دايره است و مجهولات ما چون محيط آن، هر چه قطر دايره را بزرگتر كنيم، محيط چند برابر بزرگ‌تر مي‌شود، شايد در آينده فرزندان ما بتوانند بيشتر از ما، در اين راه پيش بروند و از اسرار كائنات،حقايق تازه‌اي كشف كنند، ولي ما با نهايت تأسف بايد اعتراف كنيم كه در اين خصوص چيزي نمي‌دانيم.8

بنابراين، شرط نخست در رفع معايب و خودسازي، اعتراف و اعتقاد به ناآگاهي و دانايي‌هاي اندك ما در اسرار پهناور جهان هستي،و تصميم گيري جدّي براي رفع آنهاست.

ب:براي رفع معايب و در نتيجه خودسازي، بايد به «درون خويش فرو رويم» و اين سخن عميق «آندره ژيد» نويسنده مشهور فرانسوي و برنده «جايزه ادبي نوبل» 1945 ميلادي را به خاطر بسپاريم كه گفته است:«نيروي حيرت انگيزي در ذات انسان نهفته است، پيوسته تكرار كن:همه چيز، به خودم بستگي دارد.»9

درد و درمان ما، در وجود خود ما قرار دارد،بايد نقاط مثبت را شناخته و تقويت كنيم و نيز معايب و نقاط ضعف را شناخته، به تدريج ريشه كن گردانيم و قدم بر پلّه‌هاي تكامل گذاريم.

ج:اگر خود را «انسان كامل» و مصون از لغزش و گناه نمي‌دانيم، بايد سخنان «ديل كارنگي» دانشمند معروف را با دقّت مورد مطالعه قرار دهيم كه نوشته است:«آدم‌هاي ضعيف النفس از انتقاد مي‌هراسند و وحشتناك مي‌شوند، ولي مردم دانا به انتقاد و خورده‌گيري ديگران رغبت نشان مي‌دهند و از آنها نكته‌ها مي‌آموزند… آيا شما فقط درس زندگي را از كساني آموخته‌ايد كه از شما تعريف كرده؛ محبت نموده و مطيع نظر شما بوده‌اند؟… ما مخلوق منطق و استدلال نيستيم، بلكه زاييده احساساتيم، عقل و منطق ما، همچون قايق بادباني، در درياي تاريك و طوفاني احساسات بالا و پايين مي‌رود.آدلن وايت، روزنامه نگار معروف آمريكايي، پس از پنجاه سالگي گفت:«جواني بودم پرمدّعا، عصباني، مغرور، كهنه پرست و خودپسند! وقتي كه «آلبرت انيشتين» فيزيك دان و فيلسوف آلماني (1879ـ 1955م) و برنده جايزه نوبل در رشته فيزيك 10،در عقايد خود 99 درصد اشتباه مي‌كند، ممكن است تو نيز 80 درصد اشتباه كرده باشي و سزاوار انتقاد باشي، حالا كه اشتباه كرده‌اي، بايد از انتقاد كننده، شكرگزار هم باشي و از آن عبرت بگيري.11

د:مراقبه و محاسبه، براي رفع تدريجي معايب و كاستي‌ها، يكي ديگر از راه‌هاي بسيار لازم و مؤثّر است.

امام علي (ع) قرن‌ها پيش فرموده:«علي العاقل أن يحصي علي نفسه مساويها في الدين و الرّأي و الأخلاق و الأدب، فيجمع ذلك في صدره، أو في كتاب و يعمل في إزالتها».12

بر شخص عاقل لازم است كه بدي‌ها و عيب‌هاي خويش را در امر دين، فكر و انديشه و اخلاق و ادب شمارش(و محاسبه) كند و آنها را در سينه خود، يا در صفحه كاغذي يادداشت نمايد و براي برطرف كردن آنها (به تدريج) اقدام نمايد.

ديل كارنگي هم نوشته است:«اشتباهات و خطاهاي خود را در دفتري ثبت و يادداشت كرده و از كارهاي خود انتقاد (و آنها را رفع) كنيد».13

دكتر الكسيس كارل(1873 ـ 1941م) فيزيولوژيست و جرّاح معروف فرانسوي و برنده جايزه نوبل پزشكي، براي رفع معايب و نواقص سفارش مي‌كند:«همانطور كه تاجر دفتر دخل و خرج خويش و دانشمند اوراق تجارب خود را به دقّت تنظيم مي‌كند، هر فردي فقير و غني، پير و جوان، عالم و جاهل، بايد هر روز، خوبي‌ها و بدي‌هاي انجام يافته، به خصوص ميزان شادي يا رنج، اضطراب يا آرامش، كينه يا محبّتي را كه در دوستان و هم نوعان خود تزريق كرده است، ضبط نمايد.فقط با اجراي صبورانه اين روش‌هاست كه جسم و جان ما تغيير پيدا مي‌كند».15 و معايب رفع مي‌گردد.

هـ:تقاضاي انتقاد و عيب جويي براي شناختن عيب‌ها و نقص‌ها، بزرگ‌ترين خصلت‌هاي متعالي انساني است و از امتيازات فرهنگ درخشان اسلامي است.

امام صادق (ع) فرموده:«أحبُّ إخواني الي من أهدي إلي عُيوبي».14

محبوب‌ترين برادران من، نزد من كسي است كه عيب‌هاي مرا برايم به ارمغان بياورد.

د ر حالي كه ما امام جعفر صادق (ع) را معصوم و بدون هر گونه لغزش و عيبي مي‌دانيم، امّا آن حضرت، اين درس بزرگ را به ما آموخته است كه نه تنها از انتقاد و عيب جويي مخلصانه ديگران نسبت به خود، نبايد ناراحت و آزرده خاطر شويم، بلكه با كمال تواضع و فروتني، آن را «هديه و ارمغان» تلقّي كرده و درصدد رفع آنها برآييم.

آينه گر عيـــب تـو بنمـود راسـت خودشكن آئينه شكستن خطاست

و:تغيير چشم انداز،يعني از ميان نقاط منفي و سياه در زندگي، نقاط مثبت و روشن و زيبا را برگزينيم. راه بسيار مفيدي است كه با يك آگاهي لازم و يك اراده شجاعانه مي‌تواند ما را، از تنگناي كم ظرفيتي و عيب جويي‌هاي زشت و بد بينانه نجات دهد.

1. در جست و جوي خوش بختي، ص 67.

2. بحارالانوار، ج 75، ص 91.

3. غرر الحكم،ص 799.

4. در جست و جوي خوش بختي، ص 41.

5. سفينة البحار، ج 3، ص 736.

6. بحارالانوار، ج 49، ص 111.

7. در جست و جوي خوش بختي، ص 242.

8. همان، ص 249.

9. روزنامه ايران، 20/4/1384؛شماره 3187، ص 24

10. چهره درخشان، ج 1، ص 99.

11. چگونه تشويش و نگراني را دور كنيم؟، ص 248.

12. غرر الحكم، ص 509.

13. چگونه تشويش و نگراني را دور كنيم؟، ص 249.

14. راه و رسم زندگي، ص 118.

15. سفينة البحار، ج 3، ص 734، بحارالانوار، ج 75، ص 249.

 

بشارت :: مهر و آبان 1384، شماره 49


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۵:۱۸ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

 
درست است كه پيامبر بيش از هر كس ديگر بسط شخصيت پيدا مي‏كند ، نه‏ تنها جانش با جانها يكي مي‏شود و همه را در بر مي‏گيرد ، كه با جهان يكي‏ مي‏شود و تمام جهان را در بر مي‏گيرد ، و درست است كه از غم انسانها رنج‏ مي‏برد ( « لقد جائكم رسول من أنفسكم عزيز عليه ما عنتم حريص عليكم ( توبه / . 128)رسولي شما را آمده است كه سختيهاي شما بر او گران است ، براي نجات‏ شما حرص مي‏ورزد ) تا جايي كه از غم مردم تا سرحد هلاكت پيش مي‏رود :
 
« فلعلك باخع نفسك علي آثارهم‏إن لم يؤمنوا بهذا الحديث أسفا » (كهف / . 6)

گويا تو مي‏خواهي خود را از رنج و تأسف هلاك سازي اگر اينها به سخن خدا ايمان نياورند .
 
درست است كه از گرسنگي ، برهنگي ، مظلوميت ، محروميت ، بيماري و فقر مردم رنج مي‏برد و درد مي‏كشد تا آنجا كه نمي‏تواند در بستر خود با شكم سير بخوابد به نگراني اينكه مبادا در اقصي بلاد كشور شكم گرسنه‏اي باشد .
 
هيهات أن يغلبني هواي ، و يقودني جشعي‏إلي تخير الاطعمة ، و لعل بالحجاز أو اليمامة من لا طمع له‏ في القرص و لا عهد له بالشبع ، أو أبيت مبطانا و حولي بطون غرثي و أكباد حري .( نهج البلاغة ، نامه‏ء 45 ، نامه‏ء علي عليه‏السلام به عثمان بن حنيف)
 
.دور باد كه هواي نفس بر من غلبه كند و حرص جلوكش من‏ گردد كه به دنبال انتخاب طعام برود . آخر نكند كه در حجاز يا يمامه شكمي‏ باشد كه هرگز سيري نديده است . آيا شكم سير بسر برم در حالي كه در اطرافم شكمهاي گرسنه و جگرهاي سوخته هست ؟ !
 
اما اينها را نبايد به‏ يك ترحم ، رقت قلب ، دلسوزي ساده ، نازكدلي ، همدلي در سطح همدلي مردم‏ خوش قلب حمل كرد . پيامبر از آن جهت كه بشر است در آغاز كار و سلوك‏ خود همه‏ء مزاياي بشري را در رنگ و شكل ساير بشرها دارد ، اما پس از آنكه وجودش يكسره مشتعل به شعله‏ء الهي گشت ، همه‏ء اينها رنگ و صبغه‏اي‏ ديگر مي‏گيرد : رنگ و صبغه‏ء الهي .
 
دست پروردگان پيامبر و جامعه‏اي كه او مي‏سازد ، با دست پروردگان و جامعه‏هايي كه وسيله‏ء روشنفكران بشري ساخته و پرداخته مي‏شود ، از زمين تا آسمان فرق مي‏كند . اساسي ترين تفاوت در اين است كه پيامبر مي‏كاود نيروهاي فطري بشر را بيدار كند ، شعور مرموز و عشق پنهان وجود انسانها را مشتعل نمايد .
 
پيامبر خود را مذكر ( يادآور = بيدار كننده ) مي‏خواند ، حساسيتي در برابر كل هستي در انسان مي‏آفريند ، خودآگاهي خود را نسبت به كل هستي به مردم‏ خود منتقل مي‏سازد ، اما روشنفكر حد اكثر ، شعور اجتماعي افراد را بيدار و آنها را به مصالح ملي يا طبقاتي شان آگاه مي‏سازد .

 
كتاب انسان در قرآن / شهيد مطهري  صفحه 77


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۵:۱۵ ] [ مشاوره مديريت ]


مطالعات و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۱۴- خود شناسي ، خود كاوي ، خود آگاهي ، تعالي شخصيت ( ۴۷ )

خودآگاهي و جهان آگاهي

انسان هم خود آگاه است و هم جهان آگاه ، و دوست مي‏دارد از خود و از جهان آگاه‏تر گردد . تكامل و پيشرفت و سعادت او در گرو اين دو آگاهي‏ است .


خود آگاهي مقدم است يا جهان آگاهي؟


داوري در اين موضوع چندان ساده نيست . برخي بيشتر به خود آگاهي‏ بها مي‏دهند و برخي به جهان آگاهي .
 
احتمالا يكي از وجوه اختلاف طرز تفكر شرقي و طرز تفكر غربي در نوع پاسخي است كه به اين پرسش مي‏دهند ، همچنانكه يكي از وجوه تفاوتهاي علم و ايمان در اين است كه علم وسيله‏ء جهان آگاهي و ايمان سرمايه‏ء خود آگاهي است .
 
البته علم سعي دارد انسان را همان گونه كه به جهان آگاهي مي‏رساند به‏ خود آگاهي نيز برساند . علم النفس‏(روانشناسي) چنين وظيفه‏اي بر عهده دارند .
 
اما خود آگاهيهايي كه علم مي‏دهد مرده و بيجان است ، شوري در دلها نمي‏افكند و نيروهاي خفته‏ء انسان را بيدار نمي‏كند ، بر خلاف‏ خود آگاهيهايي كه از ناحيه‏ء دين و مذهب پيدا مي‏شود كه با يك ايمان پي‏ ريزي مي‏شود . خود آگاهي ايماني ، سراسر وجود انسان را مشتعل مي‏سازد .

آن خودآگاهي كه خود واقعي انسان را به يادش مي‏آورد ، غفلت را از او مي‏زدايد ، آتش به جانش مي‏افكند ، او را دردمند و درد آشنا مي‏سازد كار علوم و فلسفه‏ها نيست .
 
اين علوم و فلسفه‏ها احيانا غفلت زا هستند و انسان را ازياد خودش مي‏برند ، از اين روبسا دانشمندان و فيلسوفان بي‏درد و سر در آخور و خود ناآگاه و بسا تحصيل ناكرده‏هاي خودآگاه .
 
دعوت به خودآگاهي و اينكه " خود را بشناس تا خداي خويش را بشناسي‏ " ، " خداي خويش را فراموش مكن كه خودت را فراموش مي‏كني " سر لوحه‏ء تعليمات مذهب است .
 
قرآن كريم مي‏فرمايد : (حشر / . 19 ).


و لا تكونوا كالذين نسوا الله فأنسيهم أنفسهم اولئك هم الفاسقون
 

از آنان مباشيد كه خدا را فراموش كردند پس خدا آنها را از خودشان‏ فراموشانيد . آنان همان فاسقان‏اند ( از خود بدر رفتگان‏اند ) .
 

رسول اكرم فرمود :


من عرف نفسه عرف ربه .
 

هر كه خود را بشناسد خداي خويش را مي‏شناسد .


علي عليه‌السلام فرمود :


معرفة النفس أنفع المعارف .

خودشناسي سودمندترين شناساييهاست .


و هم او فرمود :


عجبت لمن ينشد ضالته كيف لا ينشد نفسه .

در شگفتم از كسي كه چيزي از خود گم مي‏كند و در جستجويش بر مي‏آيد ، و خود را گم كرده اما جستجو نمي‏كند.
 

كتاب انسان در قرآن : شهيد مطهري  / صفحه  54


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۵:۱۴ ] [ مشاوره مديريت ]


مطالعات و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۱۴- خود شناسي ، خود كاوي ، خود آگاهي ، تعالي شخصيت ( ۴۶ )

خود آگاهي فطري

انسان بالذات خودآگاه است ، يعني جوهر ذات انسان ، آگاهي است .

اينچنين نيست كه اول " من " انسان تكون مي‏يابد و در مرحله‏ء بعد ، انسان به اين " من " آگاهي مي‏يابد . پيدايش " من " انسان عين‏ پيدايش آگاهي به خود است . در آن مرحله " آگاه " ، " آگاهي " و " به آگاهي در آمده " يكي است . " من " ، واقعيتي است كه عين آگاهي به‏ خودش است .
 
انسان در مراحل بعد ، يعني پس از آنكه به اشياء ديگر كم و بيش آگاه‏ مي‏گردد ، به خود نيز به همان صورت كه به اشياء ديگر آگاه مي‏گردد ، آگاهي‏ مي‏يابد ، يعني صورتي از خود در " ذهن " خويش تصوير مي‏كند و به اصطلاح‏ به علم حصولي به خود ، آگاه مي‏گردد ، اما پيش از آنكه اين گونه به خود آگاه گردد ، بلكه پيش از آگاهي به هر چيز ديگر ، به خود به گونه‏اي كه‏ اشاره شد ، يعني به نحو علم حضوري ، آگاه است .
 
روانشناسان كه معمولا در باره‏ء خودآگاهي بحث مي‏كنند ، به مرحله‏ء دوم‏ نظر دارند ، يعني آگاهي به خود به نحو علم حصولي و ذهني ، ولي فلاسفه‏ بيشتر توجهشان به مرحله‏ء علم حضوري غير ذهني است . اين نوع از آگاهي‏ همان است كه يكي از ادله‏ء متقن تجرد نفس در فلسفه است .
 
در اين نوع از خود آگاهي ، شك و ترديد كه آيا هستم يا نيستم و اگر هستم آيا كدامم و امثال اينها راه ندارد ، زيرا شك و ترديد آنجا راه‏ دارد كه علم و آگاهي از نوع علم حصولي باشد ، يعني وجود عيني شي‏ء به آگاهي در آمده با وجود عيني آگاهي دو چيز باشد .
 
اما آنجا كه آگاهي عين آگاه و به آگاهي درآمده است و از نوع آگاهي‏ حضوري است ، شك و ترديد فرض نمي‏شود ، يعني امري محال است .
 
اشتباه اساسي " دكارت " در همين جاست كه توجه نكرده بود كه " من‏ هستم " شك بردار نيست تا از راه " من فكر مي‏كنم " بخواهيم آن شك‏ را رفع كنيم.
 
دكارت فيلسوف فرانسوي قرن هفدهم فلسفه‏ء خود را به اين ترتيب‏ آغاز كرد كه در همه چيز شك كرد حتي در بديهيات . سپس گفت من در همه‏ چيز نمي‏توانم شك كنم جز اينكه مي‏انديشم و شك مي‏كنم ، پس " فكر مي‏كنم‏ " دليل است بر اينكه " هستم " . و آنگاه از هستي خود ، هستي خدا واشياء ديگر را نتيجه گرفت . .
 

خودآگاهي فطري ، هر چند واقعي است ، اما اكتسابي و تحصيلي نيست ، نحوه‏ء وجود " من " انساني است ، از اين رو آن خود آگاهي كه به آن‏ دعوت شده ، اين درجه از خود آگاهي كه به طور قهري و تكويني در اثر حركت‏ جوهري طبيعت پديد مي‏آيد نيست .


آنجا كه قرآن مجيد پس از اشاره به مراحل خلقت جنين در رحم ، به عنوان‏ آخرين مرحله مي‏فرمايد :
 
" « ثم أنشأناه خلقا آخر »"( مؤمنون / . 14)

پس ما او را چيز ديگر و خلقي ديگر كرديم

اشاره به همين است كه ماده‏ء ناخود آگاه تبديل مي‏شود به جوهر روحي‏ خودآگاه .

منبع: كتاب انسان در قرآن /  نويسنده :شهيد مطهري  / صفحه  59-60


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۵:۱۲ ] [ مشاوره مديريت ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۱۰۰۹ ][ ۱۰۱۰ ][ ۱۰۱۱ ][ ۱۰۱۲ ][ ۱۰۱۳ ][ ۱۰۱۴ ][ ۱۰۱۵ ][ ۱۰۱۶ ][ ۱۰۱۷ ][ ۱۰۱۸ ][ ۱۰۱۹ ][ ۱۰۲۰ ][ ۱۰۲۱ ][ ۱۰۲۲ ][ ۱۰۲۳ ][ ۱۰۲۴ ][ ۱۰۲۵ ][ ۱۰۲۶ ][ ۱۰۲۷ ][ ۱۰۲۸ ][ ۱۰۲۹ ][ ۱۰۳۰ ][ ۱۰۳۱ ][ ۱۰۳۲ ][ ۱۰۳۳ ][ ۱۰۳۴ ][ ۱۰۳۵ ][ ۱۰۳۶ ][ ۱۰۳۷ ][ ۱۰۳۸ ][ ۱۰۳۹ ][ ۱۰۴۰ ][ ۱۰۴۱ ][ ۱۰۴۲ ][ ۱۰۴۳ ][ ۱۰۴۴ ][ ۱۰۴۵ ][ ۱۰۴۶ ][ ۱۰۴۷ ][ ۱۰۴۸ ][ ۱۰۴۹ ][ ۱۰۵۰ ][ ۱۰۵۱ ][ ۱۰۵۲ ][ ۱۰۵۳ ][ ۱۰۵۴ ][ ۱۰۵۵ ][ ۱۰۵۶ ][ ۱۰۵۷ ][ ۱۰۵۸ ][ ۱۰۵۹ ][ ۱۰۶۰ ][ ۱۰۶۱ ][ ۱۰۶۲ ][ ۱۰۶۳ ][ ۱۰۶۴ ][ ۱۰۶۵ ][ ۱۰۶۶ ][ ۱۰۶۷ ][ ۱۰۶۸ ][ ۱۰۶۹ ][ ۱۰۷۰ ][ ۱۰۷۱ ][ ۱۰۷۲ ][ ۱۰۷۳ ][ ۱۰۷۴ ][ ۱۰۷۵ ][ ۱۰۷۶ ][ ۱۰۷۷ ][ ۱۰۷۸ ][ ۱۰۷۹ ][ ۱۰۸۰ ][ ۱۰۸۱ ][ ۱۰۸۲ ][ ۱۰۸۳ ][ ۱۰۸۴ ][ ۱۰۸۵ ][ ۱۰۸۶ ][ ۱۰۸۷ ][ ۱۰۸۸ ][ ۱۰۸۹ ][ ۱۰۹۰ ][ ۱۰۹۱ ][ ۱۰۹۲ ][ ۱۰۹۳ ][ ۱۰۹۴ ][ ۱۰۹۵ ][ ۱۰۹۶ ][ ۱۰۹۷ ][ ۱۰۹۸ ]
درباره وبلاگ

تيم مشاوران مديريت ايران IranMCT ----------------- http://iranmct.com ---------------- Iran Management Consultants Team
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :