مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 4036
دیروز : 1950
افراد آنلاین : 14
همه : 5160425

 

تمرين هاي ضروري براي سخنراني و گويندگي

۸ - مبارزه با كمرويي و خجلت ( شرمندگي ) ۷

مؤثرترين گامها براي غلبه بر كمرويي


كمرويي رفتاري آموختني است و همه كودكان، نوجوانان و بزرگسالاني كه از كمرويي رنج برده يا اينكه از نظر ديگران كمرويي قابل توجهي دارند، اعم از زن و مرد، در هر موقعيت و شرايط رواني و اجتماعي و اقتصادي كه باشند، مي‏توانند با توكل به خداوند عليم و حكيم و قدير و نيز اعتماد به نفس و اراده قوي بر كمرويي خود غالب آيند...
 
براي غلبه بر كمرويي و زدودن نگراني و اضطراب اجتماعي بايد«كاري»انجام داد، فردا و فرداها دير است.از همين امروز مي‏بايست با برنامه‏اي جامع و معين كار درمانگري را شروع كرد.مايه اين كار توكل و جديت و اراده و خودباوري است.در انجام اين مهم بزرگترهاي خانواده به كوچكترهاي كمرو كمك خواهند نمود و بزرگترهاي كمرو ضمن برخورداري از بعضي مساعدتها و حمايتهاي رواني ديگران، بيشترين مسؤوليت را خودشان عهده‏دار بوده و بدون اينكه منتظر قطره شفابخش، يا درمان فوري و ناگهاني از جايي باشند، با جديت و قاطعيت و پشتكار امر درمانگري كارآمد را آغاز مي‏كنند:
 
1.با دقت تمام و به طور واقع‏بينانه و منصفانه نقاط قوت و ضعف خود را بازشناسي نموده و اهداف معقولي براي زندگي پرتحرك و پويا و مولد خود در نظر بگيريد.
 
2.براساس نقاط مثبت ويژگيهاي شخصيتي و ارزشي كه براي خود و هدفها و خواسته‏هاي خود قائليد تصميم بگيرد، و برنامه خود را از همان جا شروع كنيد.
 
3.مروري بر زندگي گذشته خود بنماييد و وضعيت گذشته خود را كاملا مشخص كنيد.ابتدا سعي كنيد ذهنتان را از تجارب و خاطرات ناخوشايند در روابط شخصي و ناكاميهاي ارتباطات اجتماعي پاك نماييد و در عوض تلاش كنيد تا تجارب موفق خود را در خانه و مدرسه، كوچه و خيابان و محل كار و در برخورد با ديگران مجددا با خودتان مرور كرده و آنها را به خاطر بسپاريد.
 
4.احساسات آزاردهنده و بازدارنده را از خودتان دور كنيد، احساس خجالت، احساس شرمندگي، احساس عجز، احساس حقارت، احساس بي‏كفايتي، احساس اجتماع‏گريزي، احساس تعارض، احساس ستيز و خصومت و...آفات رشد مطلوب عاطفي و تعالي شخصيت هستند.
 
5.جنبه‏هاي مختلف شخصيت و مجموعه رفتار خود را از نظر زيستي (جسماني)، ذهني، اجتماعي، اقتصادي و سياسي مورد بررسي قرار دهيد.مطمئن باشيد كه شما دچار نقيصه شخصيتي نيستيد.بر سلامتي كامل شخصيت خود اطمينان حاصل نماييد.
 
6.به خاطر بياوريد و مطمئن باشيد كه هميشه براي غلبه بر يك مشكل يا حالت و احساس ناخوشايند راههاي متعددي وجود دارد.هرگز در اينكه مي‏توانيد بر كمرويي خود غلبه كنيد ترديدي نداشته باشيد و همچنان به روشها و راه‏حلهاي مؤثر بينديشيد و تحمل كنيد.
 
7.هرگز خود را مورد سرزنش و شماتت قرار ندهيد و هيچ‏گونه احساس و نگرش منفي نسبت به شخصيت خود نداشته باشيد.زيرا كه وجود احساسات منفي و مزاحم مانع اضطراب‏زدايي و تقويت اعتماد به نفس و غلبه بر حالت كمرويي خواهد بود.
 
8.اجازه ندهيد كه ديگران از كمرويي شما سوء استفاده كرده با جسارت زياد و احساس خودبرتري از شما انتقاد بيجا كنند، بديهي است هميشه نظرات دلسوزانه و انتقادهاي منطقي و سازنده ديگران را پذيرا خواهيد بود.
 
9.به خاطر داشته باشيد كه بعضي اوقات شكست‏ها و ناكاميها خود بركت بوده و انسان با كوله‏باري از تجارب حاصله اهداف و برنامه‏هاي زندگي خود را مورد بازنگري قرار مي‏دهد و با انتخاب روّيه نوين و حركت تازه توفيقات بيشتري را كسب مي‏نمايد.
 
10.سعي كنيد در برابر افراد، شرايط و موقعيت‏هايي كه شما را با فشار رواني مواجه مي‏كنند و مستقيم يا غير مستقيم احساس بي‏كفايتي را به شما القاء مي‏نمايند ايستادگي و مقابله نماييد.اگر مي‏توانيد با اراده‏اي قوي بايد در بازخوردها و نگرشهاي افراد نقّاد، با شرايط و موقعيت تنش‏زدايي كه در آن قرار مي‏گيريد با قدرت كلام و رفتار مطمئن و مطلوب اجتماعي تغييراتي ايجاد نماييد، يا به روش فعال ديگري بينديشيد و راه‏حلّ تازه‏اي را انتخاب كنيد.
 
11.بخشي از اوقات خود را براي استراحت و تفكر و تنش‏زدايي و تمرين آرامش رواني-عضلاني اختصاص دهيد.رهايي از نگرانيها و تنش‏هاي رواني براي شما امري لازم و ضروري است.
 
12.سعي كنيد در برقراري ارتباط با ديگران ابتكار عمل را به دست بگيريد. چيزي بدهيد يا مطالعه كنيد(مثلا شيريني و ميوه تعارف كنيد و قلمي و تقويمي هديه كنيد، سؤالي بپرسيد يا كتاب و مجله‏اي را به امانت بخواهيد و...).
 
13.كوشش كنيد كه بيش از حد گرفتار آداب و رسوم و تعارف و تكلف نباشيد. به عبارت ديگر خيلي مراقب نهاد خود( ogE )نباشيد، خيلي راحت و ساده و بي‏تكلف با ديگران ارتباط برقرار كنيد.ضمن حفظ نظافت و سادگي و آراستگي، چندان در پي مد و لباس و پوشش فوق العاده و ظاهرآرايي و استفاده از لغات و كلمات و جملات ويژه در ارتباطات اجتماعي نباشيد.
 
14.براي برخورداري از يك زندگي پربركت و پويا اهداف كوتاه مدت و دراز مدتي را براي خود تعيين نماييد.با مشورت اهل خانه و صاحب‏نظران، روشهاي واقع بينانه‏اي را براي نيل به اهداف خود انتخاب كنيد.
 
15.يادتان باشد كه خالق متعال شما را با شخصيتي كاملا منحصر به فرد آفريده است 1 .ارزش وجودي شما با همه انسانها برابر است 2 ، همه تجارب تاريخ حيات انسانها هديه شما شده است.شما شي‏ء نيستيد، گل نيستيد كه زود پژمرده شويد و آسيب ببينيد. والاترين ارزشها و قابليتها در نهاد شما به وديعه گذاشته شده است.به خود آييد، بينديشيد (1).لقد خلقكم اطوارا(نوح، آيه 14). (2).و من احياها فكانما احيا الناس جميعا(مائده، آيه 32). و برخيزيد و زندگي تازه‏اي را آغاز نماييد.
 
سعي كنيد از همين امروز با ابتكار عمل و براي اولين بار با ديگران صحبت كنيد. اين بار خودتان آغازگر صحبت باشيد، انجام اين كار خيلي سخت نيست، لااقل مي‏توانيد:
 
الف.به اطلاعات«118»تلفن زده و شماره تلفن دوست يا طبيبي را بپرسيد.
 
ب.به اداره شهرداري، فروشگاه، رستوران، يا مدرسه‏اي زنگ زده و ساعات كار آنها را جويا شويد.به فرودگاه زنگ زده و ساعت پرواز هواپيما را به شهر مورد نظر سؤال كنيد.
 
ج.به روابط عمومي صدا و سيما زنگ زده و نظرتان را نسبت به يكي از برنامه‏هاي راديويي يا تلويزيوني بگوييد.
 
د.به كتابخانه عمومي شهر يا يكي از ناشران معروف كتاب زنگ زده و سراغ كتابي را بگيريد.
 
ه.سعي كنيد هميشه با ظاهري ساده و آراسته تقّدم در سلام داشته باشيد و با افراد غريبه در مسجد، اتوبوس، قطار، هواپيما، اتاق انتظار دكتر، مغازه، بانك، كتابخانه و پارك صحبت كنيد و در برقراري ارتباط و شروع صحبت با ديگران، با ادب و كلمات و رفتار مطلوب اجتماعي پيش‏قدم باشيد.
 
و.با اشخاص مختلف، كوچك و بزرگ، آشنا و غريبه، وقت ملاقات بگذاريد و نشستي داشته باشيد.سعي كنيد براي هر ملاقات و جلسه چيزي براي گفتن يا نشان دادن داشته باشيد، مثلا مي‏توانيد براي اين كار:
 
1.كتاب جديد و مجله بخوانيد و اطلاعات خود را بيشتر كنيد.
 
2.در امور سياسي و اقتصادي جامعه، معلومات بيشتري كسب نماييد.
 
3.خاطرات و تجارب جالب خود را مرور نموده و براي بازگويي آماده داشته باشيد.
 
4.از دوران كمرويي و تجاربي كه با آن مواجه بوده‏ايد سخن بگوييد.
 
ز.بعضي اوقات قرار گرفتن فرد كمرو در يك موقعيت اجتماعي ويژه، به گونه‏اي كه افراد ديگر حرف تازه‏اي نداشته و فرصت چنداني براي مطرح شدن نداشته باشند و فرد كمرو با برخورداري از قابليت ممتاز و اطلاعات بيشتر و حرفهاي جديد براي گفتن، مركز اصلي توجه باشد، با انگيزه بيشتر سخن مي‏گويد و اعتماد به نفس بيشتري مي‏يابد. به صحبت‏هاي وي گوش كنيد.عند اللزوم سؤال كنيد، پيرامون صحبت‏ها و اظهارات‏
 
گوينده اظهارنظر كرده و توضيح بيشتري بخواهيد.
 
ط.سعي كنيد در تمام كردن جلسه يا نشست و مذاكره و گفتگوي في‏مابين نقش فعالي داشته و در خداحافظي هم پيش‏قدم باشيد.
 
ي.بالاخره اينك كه به ياري حق توانسته‏ايد بر اضطراب اجتماعي و كمرويي خود غالب آييد و از -serif">-ترس از مخالفت با نظرات ديگران يا بيان نقطه نظرات خود

-يك ترس دائم از مورد تمسخر قرار گرفتن


آثار اصلي كمرويي:

۱-آثار جسمي:

ترس:باعث گرفتگي در گلو يا در اطراف قلب و يك احساس خالي بودن در شكم ميشود.

دشواري در گفتار:يك نوع انقباض در قفسه سينه ايجاد ميشود كه در نتيجه آن سخن گفته شده ضعيف.لرزان و جسته گريخته ميشود.تارهاي صوتي كشيده و سخت ميشوند. تن صدا تغيير كرده و سخن با لكنت زبان و نا مفهوم گفته ميشود.

انقباضات عضلاني:شخص خجالتي اين باور را دارد كه ديگران به او نگاه ميكنند در نتيجه پاهايش سفت و سخت و در حين ورود به يك مكان دچار اشتباه ميشود ( به اثاثيه برخورد ميكند.استكان را روي ميز واژگون ميكند و ....)

خستگي:احساس ضعف مفرط كه ناشي از همان انقباض عضلاني مي باشد.

كند شدن حواس:فرد خجالتي هوشياريش كم شده و نيز ادراك حسي او كاهش مي يابد به عنوان مثال يك فرد خجالتي كه ناگزير است در مقابل جمع صحبت كند اگر فردي به او نگاه كند در آن لحظه اين ترس فقط روي آن فرد متمركز ميشود و تنها آن فرد را ميبيند و توجهش بر روي اين عامل ترس جلب ميشود.به خاطر همين است كه سختران كمرو دائما فراموش ميكند كه قبلا به نكته اي اشاره كرده است يا نه.

اختلالات عروقي:باعث سرخ شدن يا رنگ پريدگي در ناحيه صورت ميشود كه علت آن انقباض يا انبساط رگهاست.

اختلالات ترشحي:ترشح بزاق متوقف شده ولبها شديدا خشك ميشوند.تعريق شديدي در كف دستها و زير بازوها به وجود مي آيد.

۲-آثار رواني:

يك فرد خجالتي دائما احساس دلهره دارد و از اين امر پروا دارد كه توسط ديگران دست كم گرفته شود.اين ترس او را مثل يك پروانه در قفس شيشه اي محدود ميكند.اگر از يك فرد خجالتي ولي با هوش سوالي شود غالبا خاموش مي ماند مثل اين است كه  او مات و مبهوت شده باشد. در واقع او در آن موقع گنگ و گيج خواهد بود مغزش درست كار نميكند مي خواهد كار كند ولي نمي تواند و ترمز هاي محكمي او را در جا نگه ميدارد بنابراين در پس تعارفات خود را مخفي ميكند با مجبور به مبارزه نباشد.

علت كمرويي:

از نظر روانشناختي عواملي مانند احساس حقارت(ناچيز و منفور بودن)عزت نفس پايين.ترس وعدم توانايي مهارت در انطباق با محيط و تنبه و توهين شدن در دوران كودكي وجود دارند كه سبب بروز كمرويي ميشوند.

اغلب پرسيده ميشود كه آيا كمرويي اصولا قابل درمان است يا نه؟بله مطمئنا.اما زمانيكه به منشا اصلي آن پي برده شودو از ريشه بهبود يابد.

روشهاي مقابله با كمرويي:

-عقايد و باورهاي غلط خود را تصحيح نماييد.

-تفكيك آنچه حقيقتا هستيد از آنچه كه تصور ميكنيد(شناخت نقش واقعي خويش و دوري جستن از نقش خيالي) در واقع شناخت بهتر از خود ويا صادق بودن.

-به حال توجه كنيد و گذشته را فراموش كنيد.

-واقع بين باشيد واز زندگي در دنيايي كه براي خود ساخته ايد دست برداريد.

-سعي كنيد از انزوا و گوشه گيري دوري كنيد.

-با موقعيت هاي جديد سازگاري كنيد.

-سعي كنيد احساسات و عواطف خود را كنترل نماييد(از طريق استراحت.ورزش و مراقبتهاي دارويي)

-آهسته سخن گفتن.به نرمي اشاره كردن با سر و دست. با آرامش غذا خوردن را تمرين كنيد.

-ارتباط چهره به چهره داشته باشيد.

-در مقابل تمايل به تفكر منفي مقاومت كنيد.(سيستم تفكر جايگزين)

-سعي كنيد با آرامش و خونسردي شرايطي را كه قبلا براي شما غير قابل تحمل بوده كنترل كنيد.

-به جستجوي دوستان صميمي كه رفتار تحكم آميز نداشته و هيچ گاه از كمرويي شما سخن نميگويند بپردازيد.


4- تمرين و ممارست: سخن گفتن مانند هركار ديگر احتياج به تمرين و رياضت دارد. همه¬ي گويندگان كم و بيش در ابتدا با مشكلي همچون مشكل شما مواجه مي¬شوند و حتي از ضعف و نارسايي در اداي كلمات رنج مي¬برند ، اما با صبر و تحمل و تمرين نقايص خود را بر طرف مي¬كنند.
به كوشش به هر چيز خواهي رسيد *** به هر چيز خواهي كماهي رسيد

پي نوشت¬ها:

1. غرر الحكم، ج5 ، ص 342.
2. همان، ص 613.
3. همان، ص 319.
4. نهج البلاغه، كلمات قصار، شماره¬ي 166.

http://noorportal.net/394/499/500/27940.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۳:۱۵ ] [ مشاوره مديريت ]

 

تمرين هاي ضروري براي سخنراني و گويندگي

۸ - مبارزه با كمرويي و خجلت ( شرمندگي ) ۳

نشانه هاي كمرويي . غلبه بر كمرويي

كم رويي، نوعي ترس يا اضطراب اجتماعي است كه بواسطه آن زن يا مرد از مواجه شدن با افراد نا آشنا و ارتباطات اجتماعي گريزان است.

ريشه اصلي كم رويي مي تواند در ترس يا اضطراب اجتماعي نهفته باشد. اضطراب يك پاسخ طبيعي در مقابل هر نوع تهديد يا فرآيند آگاه كننده و اخطاري به فرد در باره يك خطر يا موقعيت دشوار مي باشد. اضطراب در حد متعادل آن براي بسياري از اعمال و رفتارهاي انسان و تلاش و حركت و آمادگي براي مقابله با تهديدها و خطرهاي طبيعي و اجتماعي ضروري مي باشد. اما زماني كه نگرانيهاي فرد نسبت به مسايل مختلف فزوني مي يابد، دچار اضطرابي مي شود كه در نتيجه اعتماد به نفس او كاهش مي يابد، قدرت نگرش واقع بينانه و برقراري ارتباط متقابل با ديگران به حداقل مي رسد و گريز از ارتباطات معمول اجتماعي و دل مشغولي هاي مفرط، شخصيت را فرا مي گيرد.

اضطراب اجتماعي، وقوع نوعي ارزيابي شخصي در موقعيتهاي مختلف اجتماعي است. به عبارت ديگر زنان و دختراني كه دچار اضطراب اجتماعي مي باشند، از مواجهه با ديگران و از اينكه مورد داوري ديگران قرار گيرند، دچار ترس و واهمه هستند. زن يا دختر چنين احساس مي كند كه در هر موقعيت، شخص و يا اشخاصي هستند كه به محض مواجه شدن با او شخصيت و اعمال و رفتارش را مورد بررسي و كنكاش قرار مي دهند. بنابراين تا حد ممكن سعي دارد از مواجه شدن با ديگران دوري جويد.به عنوان نمونه سخن گفتن براي خانمهاي كارمندي كه در جلسات اداري شركت مي كنند و دچار كم رويي هستند، بسيار دشوار مي باشد. البته ممكن است اكثر افراد در موقعيتهاي اجتماعي خاص دچار اضطراب باشند اما افرادي كه كم رو هستند و اضطراب اجتماعي بالايي دارند بيش از اندازه نگران هستند.

بعضي افراد كم رويي را براي دختران و زنان امري عادي و حتي صفتي مقبول و مثبت تلقي مي نمايند و چنين دختران كم رويي را دختراني باحيا و باعفت مي دانند و حتي آنان را مورد تمجيد و تشويق قرار مي دهند. در حالي كه كم رويي پديده اي غير ارادي، ناخوشايند و نشانگر معلوليت اجتماعي است كه براي هر دو جنس پسر و دختر امري نامطلوب و نابهنجار مي باشد. بايد توجه داشت كه كم رويي يك پديده پيچيده رواني- اجتماعي بوده و علت آن عمدتاً به روابط بين فردي و نحوه تربيت برمي گردد.


عوامل موثر بركمرويي

خانواده يكي ازمنابع اساسي در ايجاد كم رويي مي باشد. نحوه ارتباطات خانواده و تجارب اوليه پسران و دختران خصوصاً در سالهاي پيش از دبستان و اوايل دبستان نقش اساسي در شكل گيري شخصيت آنان خواهد داشت و الگوي رفتاري بزرگسالان، برنامه هاي تلويزيوني، نحوه و ميزان ارتباطات عاطفي- كلامي و اجتماعي بزرگسالان با دختران و پسران، بيشترين تأثير را در رشد اجتماعي كودكان دارد.

انتظارات نا معقول والدين از دختران خود در شرايط مختلف و واداركردن آنان به انجام رفتارهاي قالبي و تصنعي در موقعيتها