مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 4561
دیروز : 4574
افراد آنلاین : 9
همه : 5165524

 

كنترل زبان و درست سخن گفتن


پديد آورنده : حجة الاسلام و المسلمين محمد محمدي اشتهاردي ، صفحه 18


در هفتمين فراز از دعاي امام عصر(عج) چنين مي خوانيم: «و سدّد و السنتنا بالصّواب و الحكمة؛ خدايا! زبان هاي ما را به درست گويي و حكمت استوار فرما.»

در اين فراز از يكي از مهم ترين ارزش ها، و عالي ترين خلاقيت هاي سرنوشت ساز كه مربوط به زبان است سخن به ميان آمده، كه به راستي اگر اين دعا در زندگي انسان تحقق يابد، او به بزرگترين عامل رشد و ترقي و نورانيّت دست يافته، و سازنده ترين وسيله را براي پيمودن مدارج تكامل در اختيار گرفته است. از اين فراز، دست كم سه مطلب استفاده مي شود:

1ـ كنترل و نگهداري زبان از هرگونه انحراف و باطل گويي.

2ـ عادت دادن زبان به درست گويي و سخن حق و مفيد و آموزنده؛

3ـ وسيله قرار دادن زبان براي آموزش دانش و حكمت ها و آگاهي هاي سودمند و تكامل بخش. هركدام از اين سه موضوع موجب استواري زبان شده، و آن را وسيله مفيد و افتخارآميز و زاينده براي رشد و تعالي خود و ديگران مي سازد. و عدم وجود هر كدام از اين ويژگي ها براي زبان، خسارت بزرگي در مسير روند تكاملي انسان بوده و باعث شكست او در عرصه هاي معنوي، اخلاقي، اقتصادي و فرهنگي خواهد شد. با توجه به اينكه زبان در حقيقت نماينده روح و روان و نشان دهنده چگونگي حالات روحي انسان است، و كليد در گنج انسانيت مي باشد، تا آنجا كه علماي اخلاق و عارفان سير و سلوك، مسأله كنترل زبان و استفاده بهينه از زبان را نخستين منزلگاه دانسته، كه بدون آن نه سيري هست و نه سلوكي. براي توضيح هر يك از سه ويژگي مذكور نظر شما را به مطالب زير جلب مي كنيم:

 1ـ كنترل زبان

كنترل زبان پايه نخست اصلاح زبان است، و آن به معني مراقبت جدي و شديد براي نگهداري زبان از هرگونه انحراف، و خطاگويي است. هرگاه زبان، رها و لق و هرز باشد، بزرگترين بلا براي انسان خواهد شد، و محصول آن جز فتنه، گناهان بزرگ و انحرافات ويرانگر و خانمان برانداز نخواهد بود، و اين كه در روايات اسلامي از سكوت تمجيد بسيار شده، اين سكوت همان عاملي است كه موجب كنترل زبان مي شود، و به اصطلاح ترمزي در زبان ايجاد مي كند، و چنين سكوتي غير از تسليم در برابر ظلم است كه مردود مي باشد و به راستي كه زبان بي ترمز، همچون اتومبيل بدون ترمز است كه در پيچ و خم هاي خطير باعث خطرهاي سنگين و غيرقابل جبران خواهد شد.

و از آنجا كه زبان مهم ترين وسيله ارتباط انسان ها با يكديگر و اطلاع رساني و مبادله افكار و انديشه ها است، مي توان آن را از فعال ترين عضو بدن ياد كرد، زبان بيش از هر چيز ديگر بر انسان حاكميت دارد، و هميشه در اختيار انسان است از اين رو اگر افسار گسيخته باشد، خطرات آن با خطرات هيچ يك از اعضاء ديگر قابل قياس نيست، آفات و گناهان كبيره اي كه از زبان برمي خيزد، بسيار است كه مي توان آن را به گفته بعضي به صدها رسانيد مانند: تهمت، دروغ، غيبت، سخن چيني، گواهي به باطل، خودستايي،اشاعه فحشاء و نشر اكاذيب، بيهوده گفتن، ناسزا گويي، خشونت با زبان، اصرار بي جا، تكدي گري و چاپلوسي با زبان، مسخره كردن، و آزار رساني به ديگران با زبان، نكوهش ديگران، كفران نعمت با زبان، تبليغ باطل و تشويق به گناه، وعده دروغ، بدزباني، نهي از معروف و امر به منكر با زبان و...

محقق و فقيه بزرگ فيض كاشاني در كتاب ارزشمند المحجّة البيضاء، تحت عنوان آفات اللسان (خطرهاي زبان) بحث مشروحي نموده، و به نقل از غزالي در احياء العلوم، بيست نوع از گناهان و آفت هاي زبان را بر شمرده ، ولي حق اين است كه آفات زبان بيش از اين موارد است و بعضي سي نوع از گناهان زبان را برشمرده اند، ولي بايد گفت اين موارد سي گانه قسمت عمده آن است، و گرنه گناهان زبان از ريز و درشت شايد به بيش از صد نوع برسد. و بعضي از گناهان نيز به طور غيرمستقيم از زبان سرچشمه مي گيرد و مي تواند رابطه اي با زبان داشته باشد، مانند: ريا، حسادت، تكبّر، قتل نفس، زنا و روابط نامشروع و...بر همين اساس از رسول خدا(ص) روايت شده فرمود: «انّ اكثر خطايا ابن آدم في لسانه؛(1) قطعاً بسياري از گناهان انسان از ناحيه زبان او است.» و نيز فرمود: «در روز قيامت بيشترين گرفتارها آنان هستند كه بيهوده گو بوده و زبان لق و بي كنترل داشته اند.»(2)

و نيز فرمود: «خداوند هيچ يك از اعضاء انسان را مانند زبان عذاب نمي كند»، زبان عرض مي كند: «خدايا چرا مرا بيش از ساير اعضاء عذاب مي كني؟ خداوند مي فرمايد: از ناحيه تو سخني خارج شد و به مشرق ها و مغرب ها رسيد، و باعث ريختن خون بي گناه و غارت اموال، تجاوز ناموسي گرديد. به عزّت و جلالم سوگند تو را به گونه اي عذاب كنم كه هيچ يك از اعضاء ديگر را آن گونه عذاب نكرده باشم.»(3) و نيز فرمود: «نجاة المؤمن في حفظ اللّسان؛(4) نجات و رستگاري انسان با ايمان در كنترل زبان است.» و از امام صادق(ع) نقل شده فرمود: «از حكمت هاي داود(ع) اين بود كه، خردمند كسي است كه به زمان خود آشنا باشد، و به كار خويش سرگرم بوده، و زبانش را كنترل نمايد. و امام باقر(ع) در تعريف شيعه فرمود: «شيعيان ما لال(مراقب شديد زبان) هستند.»(5)

در اين راستا سخن بسيار است، از جمله سخن معروف لقمان حكيم است كه بسيار سخني حكيمانه و كامل مي باشد، او مي گويد: «من در عمر طولاني خودم با چهارصد پيامبر ملاقات و خدمت كردم، و از همه گفتار و نصايح آنها چهار سخن را برگزيدم: 1ـ هنگامي كه در نماز هستي، حضور قلبت را حفظ كن 2ـ هنگامي كه بر سر سفره هستي، گلويت را (از مال حرام) حفظ كن 3ـ هنگامي كه به خانه ديگري رفتي چشم خود را (از نگاه به نامحرم) حفظ كن 4ـ هنگامي كه در بين انسان ها رفتي زبانت را حفظ كن.»(6) با توجه دقيق به گزينش لقمان، به اوج اهميت كنترل زبان پي مي بريم، كه به راستي سخن بسيار حكيمانه و عميقي است، و از اركان كليدي چهارگانه براي سير و سلوك عرفاني و اخلاقي خواهد بود.

در اينجا براي تكميل اين بخش نظر شما را به دو نكته جلب مي كنم:

1ـ دوستي داشتم در نزاعي با همسرش، همسرش سخن ركيكي به او گفت او جواب ركيك تر داد، همسر ادامه داد او نيز با عدم كنترل زبان ادامه داد سرانجام دوستم عصباني شد و پايه قلياني را كه در كنارش بود برداشت و به سوي همسرش پرت كرد، آن پايه به سر همسر خورد، ضربه مغزي شد و در نتيجه به قتل رسيد. ضارب را دستگير نموده پس از مدتي محكوم به اعدام شده و اعدام گرديد، و چند كودك بي سرپرست به جاي گذاشت. به راستي اگر آنها زبانشان را كنترل مي كردند، به چنين خطر جبران ناپذيري گرفتار مي شدند؟! آري زبان سرخ سر سبز مي دهد بر باد.

2ـ مرحوم آيت اللّه شيخ محمد تقي ستوده (متوفي 1420 هـ.ق) استاد عاليقدر حوزه علميه قم مي فرمود: «من وقتي كه افراد اصرار مي كنند و موعظه اي مي خواهند، مي گويم: زبان! زبان! بايد مواظب زبانتان باشيد، خيلي انسان بايد سنجيده حرف بزند مرحوم خوانساري (آيت اللّه العظمي سيد احمد خوانساري، متوفي 1405 هـ.ق) طوري بود كه اگر پنجاه سال با ايشان مي نشستي، درباره كسي يك كلمه نمي گفت، يا خود را بر كسي ترجيح نمي داد... ايشان خيلي بر زبانش مسلّط بود. زبان حفظش لازم است، چون جرم زبان سنگين است اميرمؤمنان(ع) درباره زبان مي فرمايد: «جرمه صغيرٌ و جرمه ثقيلٌ؛(7) حجم و جسم زبان، كوچك است، ولي جرم و گناه آن بزرگ است.»

هشدارها و تعبيرهاي معني دار امامان(ع) پيرامون آفت و خطر زبان نيز طريق ديگري است كه ما را براي كنترل آن تأكيد مي كند. مانند اين كه امام علي(ع) فرمود: «زبان كلب عقور(سگ گزنده) است، اگر آن را رها كني مي گزد.»(8) و در سخن ديگر فرمود: «زبان حيوان درّنده است كه اگر كنترل نشود مي درد.»(9) و نيز فرمود: «زبان تيري است كه به خطا مي رود(در هدف گيري خطا مي كند) بنابراين مراقب آن باشيد كه شما را صيد نكند.»(10) و امام صادق(ع) فرمود: «هرگاه خداوند خواست بنده (ناشايسته اش) را رسوا كند، رسوايي او را در هرزگي زبانش قرار مي دهد.»(11)

و امام علي(ع) فرمود: «انسان بايد به زبانش افسار بزند، زيرا زبان عضو سركش و چموشي است، خداوند تقواي هيچ بندهاي را مفيد نمي داند، مگر اين كه زبانش را كنترل كرده و افسار بزند.»(12)

از اهميت كنترل زبان همين بس كه مطابق روايات بسيار، از پيامبر(ص) و امامان(ع)، هنگامي كه هر روز صبح فرا مي رسد زبان به تمام اعضاء بدن نظر مي افكند، و مي گويد: صبح شما چگونه است؟ آنها در پاسخ مي گويند: «اگر تو ما را به حال خود بگذاري حال ما خوب است.» سپس زبان را سوگند داده چنين مي گويند: «خدا را خدا را! رعايت حال ما را بكن. چرا كه ما به وسيله تو داراي پاداش و عذاب مي شويم.»(13) از جمله

امام صادق(ع) فرمود: «ما من يومٍ الّا و كلّ عضوٍ من اعضاء الجسد يكفّر اللّسان يقول نشدتك اللّه ان تعذّب فيك؛(14) روزي نيست جز آن كه هر عضوي از اعضاء تن در برابر زبان فروتني كنند، و بگويند: تو را سوگند به خدا مبادا به سبب تو مشمول عذاب شويم.»

 مجازات سخت عدم كنترل زبان

قبلاً در مورد كيفر شديد آنان كه زبانشان را كنترل نمي كنند به مطالبي اشاره شد، براي آگاهي بيشتر در اين راستا نظر شما را به چند روايت زير جلب مي كنم:

1ـ رسول خدا(ص) فرمود: «كسي كه پرچانگي كند، خطا و لغزش او فراوان مي شود، و كسي كه خطاء و لغزشش فراوان گردد حياء او كم مي شود و كسي كه حيائش كم گردد، پرهيزكاريش كم مي شود، و كسي كه پرهيزكاريش كم گردد قلبش مي ميرد و داخل دوزخ مي شود.»(15)

2ـ روزي پيامبر(ص) در موعظه خود به مردم فرمود: خدا بيامرزد بنده اي را كه از گفتارش سود ببرد، و يا سكوت كند تا سالم بماند، زبان بيش از هر چيز ديگر بر انسان حاكميت دارد. آگاه باشيد تمام سخناني كه از انسان صادر مي شود، به زيانش است، مگر ياد و ذكر خدا،امر به معروف و نهي از منكر، و اصلاح بين مؤمنان. يكي از اصحاب به نام معاذ بن جبل گفت: «اي رسول خدا! آيا سخن گفتن هم چنان چيزي است كه انسان بر اثر آن عذاب شود؟» پيامبر (ص) در پاسخ فرمود: «و هل يكبّ النّاس علي مناخرهم في النّار الّا حصائد السنتهم...؛(16) آيا چيزي جز درو شده ها (و محصول) زبان انسان را از ناحيه صورت به دوزخ مي افكند؟ پس هر كس مي خواهد از عذاب در امان باشد و سالم بماند مراقب زبان و گفته هايش باشد.»

استاد آيت اللّه مكارم شيرازي در شرح اين جمله مي نويسد: «معلوم مي شود گناهاني كه به سبب آنها انسان با صورت به جهنّم مي رود، سينه يا پا و يا دست نيست، بلكه دست آوردهاي زبان است. شايد چنين عذابي براي اين باشد كه وقتي كسي را به سبب گناهي به آتش دوزخ مي افكنند، با آن عضوي كه گناه كرده مي اندازند، و لذا چون با زبان گناه كرده، با صورت او را به دوزخ مي افكنند تا اول زبانش بسوزد زيرا همين زبان آتش ها را برافروخته و به انسانها توهين و اذيت ها كرده است. بايد هر روز صبح كه از خواب بيدار مي شويم از خدا بخواهيم تا ما را از شرّ زبان حفظ كند، و شب هم وقتي به بستر مي رويم، از گناهاني كه به خصوص با زبان انجام شده استغفار كنيم، زيرا واقعاً انسان به سبب زبان در خطر عظيمي است.»(17)

3ـ اميرمؤمنان علي(ع) فرمود: «زلّة اللّسان اشدّ من جرح السّنان؛(18) كيفر لغزش زبان سخت تر از زخم و جراحت نيزه است.»

4ـ نيز فرمود: «پاي انسان بر اثر ضربه اي كه خورده خوب مي شود، ولي ضربه زبان سرها را بر باد مي دهد.»(19)

5 ـ نيز فرمود: «ربّ كلمةٍ سلبت نعمة؛(20)چه بسا يك كلمه (از زبان بي كنترل) موجب محروميت از نعمتي خواهد شد.»

6ـ يكي از گناهان بزرگ زبان غيبت كردن است. از عذاب غيبت كننده همين بس كه پيامبر(ص) فرمود: «كسي كه مؤمني را غيبت كند خداوند نماز و روزه او را تا چهل شبانه روز قبول نمي كند، مگر اين كه غيبت شونده او را ببخشد.»(21)

نيز فرمود: در شب معراج گروهي را ديد كه با ناخن هاي خود صورت هايشان را مي خراشند و مجروح مي كنند. به جبرئيل گفتم اين ها كيستند؟ گفت: اين ها كساني هستند كه بر اثر عدم كنترل زبان، به غيبت و ريختن آبروي مردم پرداختند.»(22)

ولي كنترل زبان از غيبت به قدري ارزش دارد كه پيامبر(ص) فرمود: «ترك الغيبة احبّ الي اللّه عزّ و جلّ من عشرة آلاف ركعةٍ تطوّعاً؛(23) ترك غيبت در پيشگاه خداوند متعال از انجام ده هزار ركعت نماز مستحبي محبوب تر و بهتر است.» آري آنچه كه موجب ترك غيبت مي شود، كنترل زبان است، و به راستي كنترل زبان چه نعمت بزرگي است كه موجب آن همه الطاف و پاداش هاي ويژه الهي مي گردد.

بر همين اساس وقتي كه از اميرمؤمنان علي(ع) سؤال شد: «زيباترين آفريده هاي خداوند چيست؟ فرمود: سخن گفتن، و سپس سؤال شد زشت ترين مخلوفات خدا چيست؟ فرمود: سخن گفتن. سپس فرمود: با زبان و سخن گفتن، چهره ها سفيد و نوراني مي شود، و با همين سخن گفتن چهره ها سياه مي گردد.»(24) اين مطلب ما را به ياد لقمان حكيم مي اندازد، كه مولايش روزي به او گفت: امروز برترين غذا را برايم فراهم كن، لقمان زبان گوسفندي را تهيه نموده و پخت و

نزد مولايش گذاشت. مولا در روز ديگر به او گفت: امروز بدترين غذا را برايم فراهم كن. لقمان باز زباني تهيه نموده و پخت و نزد او نهاد. او پرسيد: يك غذا چگونه هم بهترين و هم بدترين خواهد شد؟ لقمان گفت: زبان اگر به حق حركت كند برترين عضو است و گرنه بدترين عضو خواهد بود.

7ـ حضرت علي(ع) فرمود: «من خاف النّاس لسانه فهو من اهل النّار؛(25) شخصي كه مردم از گزند زبان او بترسند، آن شخص اهل جهنّم است.»

 2ـ عادت دادن زبان به درست گويي

در فراز مذكور از دعاي امام عصر(عج) چنين آمده: «خدايا زبان هاي ما را به صواب (درست گويي) استوار ساز.» واژه صواب در موردي گفته مي شود كه چيزي با حق اصابت كند، و هيچ گونه باطلي به آن راه نيابد. بنابراين مسأله استواري زبان به صواب به اين است كه آن را به درست گويي و حرف حق زدن عادت دهيم، به گونه اي كه هرگز به ناصواب و به باطل گويي حركت نكند، چنين كاري نخست بستگي به كنترل زبان از انحراف دارد، كه بحث آن گذشت، دوم اين كه زبان را به راستي و درستي و حق گويي عادت دهيم به گونه اي كه جز درستي به چيزي حركت نكند. ما وقتي كه به قرآن واژه قَول مراجعه كرده و دقت مي كنيم مي بينيم به ما مي آموزد كه سخن گفتن آدابي دارد، و بايد حساب شده و سنجيده باشد، گاه مي فرمايد: «وليقولوا قولاً سديداً؛(26) و سخني استوار و درست بگويند.» «و قولوا قولاً سديداً؛(27) و سخن استوار و درست بگوييد.» اين دستور همان است كه در دعاي امام عصر(عج) آمده «و سدّد السنتنا؛زبان هاي ما را استوار گردان.» و گاه مي فرمايد: «قولاً معروفاً؛(28)سخن نيك و زيبا بگوييد.»

و گاه مي فرمايد: «قولاً كريماً؛(29) بزرگوارانه و مهرانگيز سخن بگوييد.» و گاه مي فرمايد: «قولاً ليّناً؛(30) نرم و با ملاطفت سخن بگوييد.» و گاه مي فرمايد: «قولاً ميسوراً؛(31) با نرمش و مهرباني با آنها سخن بگو.» و گاه مي فرمايد: «قولاً بليغاً؛(32) با سخن شيوا و زيبا با آنها حرف بزن.» از اين تعبيرات فهميده مي شود كه بايد زبان در سخن گفتن در موارد و جاهاي گوناگون، به طور كامل مراقب باشد، و آداب را بشناسد و رعايت كند تا به آفات گرفتار نگردد.

و حتماً بايد زبان را به آداب خوش كلامي و زيبا سخن گفتن، كه يك نوع هنر است عادت داد، چنان كه در روايت آمده: پيامبر(ص) سوار بر مركبي بود، شخصي افسار آن را به دست گرفته بود و مي كشانيد، در اين هنگام آن شخص از پيامبر(ص) پرسيد: «بهترين كارها چيست؟» پيامبر فرمود: «اطعام الطّعام و اطياب الكلام؛(33) بهترين كارها غذارساني به مردم، و خوش گويي و زيبا سخن گفتن است.»

امام سجاد(ع) در بيان حقوق اعضاء، در مورد حق زبان مي فرمايد: و اما حق زبان آن است كه او را از دشنام و زشت گويي برحذر داري، و به نيك گفتاري عادت دهي، و او را آميخته با ادب به حركت درآوري، و افسار آن را جز در موارد منافع دين و دنيا نگهداري، و از پرچانگي بازداري، و از بيهوده گويي دور نمايي... زيبايي عقل و خرد به نيك زباني و درست سخن گفتن بستگي دارد.»(34)

بايد توجّه داشت كه اصلاح زباني و عادت دادن آن به نيك گويي بستگي به تفكّر و تدبّر دارد، يعني انسان قبل از سخن گفتن، اندكي فكر كند تا سنجيده و آگاهانه و خردمندانه سخن بگويد. براي تحقق اين موضوع بايد به خطرات زبان و پيامدهاي آن توجه جدي كند، و مسأله سكوت را براي مهار زبان رعايت نمايد، و كم گويي را از صفات خود قرار دهد، و نتيجه سخن را با ترازوي عقل و خرد ارزيابي نموده آنگاه تصميم به سخن بگيرد. بر همين اساس پيامبر(ص) فرمود: «انّ لسان المؤمن وراء قلبه... و انّ لسان المنافق امام قلبه...؛(35) زبان مؤمن در پشت قلب او قرار دارد، هنگام سخن گفتن نخست مي انديشد، سپس آن را با زبانش امضاء مي كند، ولي زبان منافق در جلو قلب او است، يعني هنگام سخن گفتن، بدون انديشه آن را با زبانش امضا مي كند.»

علامه مجلسي(ره) مي گويد: «بعضي از اصحاب رسول خدا(ص) سنگي را به دهانش مي گذاشت، هرگاه مي خواست سخن بگويد به اندازه بيرون آوردن سنگ از دهانش فكر مي كرد كه آيا سخنش براي خدا و در راه خدا و مورد خشنودي خدا است، و بسياري از اصحاب و تربيت شدگان

پيامبر(ص) هنگام سخن گفتن همچون شخص غرق شده نفس مي كشيدند(يعني در فشار بودند كه درست سخن بگويند) و همچون افراد بيمار سخن (را با آرامش) مي گفتند، چرا كه سخن درست سبب نجات انسان از هلاكت است. خوشا به سعادت كسي كه به شناسايي عيوب و درستي گفتار توفيق يافته، و به ارزش سكوت(كنترل زبان) و نتايج درخشان آن آگاهي يافته است.» علامه مجلسي در ادامه سخن درباره ربيع بن خثيم (خواجه ربيع كه در مشهد مقدس مدفون است) مي نويسد: وي هر روز صبح كاغذي را نزد خود مي نهاد، و تا شب هر سخني مي گفت در آن كاغذ مي نوشت. وقتي كه شب فرا مي رسيد آن سخنان را محاسبه مي كرد تا ببيند چقدر نيك وچقدر بد بوده است، سپس مي گفت: «آه و واي! آنان كه سكوت كردند و زبانشان را نگهداشتند نجات يافتند، ولي ديگران زيان كردند.»(36)

 3ـ زبان يا برترين وسيله براي آگاهي بخشي

سومين ويژگي زبان كه از دعاي امام عصر (عج) استفاده مي شود، استواري زبان به آموختن و حكمت آموزي است. يعني زبان استوار و الهي زباني است كه علاوه بر كنترل از گناه و علاوه بر درست گويي، وسيله اي براي تبيين حقايق و آموزش و پرورش و آگاهي بخشي و اطلاع رساني صحيح گردد. واژه حكمت در اصل از ماده حَكَم (بر وزن حرف) به معني منع است، و از آنجا كه علم و دانش و تدبير كه از معاني حكمت است، انسان را از كارهاي خلاف باز مي دارد، به آن حكمت مي گويند. حكمت داراي معاني بسيار و مفهوم گسترده است، از جمله: معرفت،شناخت اسرار، آگاهي از حقايق و وصول به حق از نظر گفتار و عمل و تلاش، و نيز به معني نور الهي آمده كه انسان در پرتو آن از تاريكي گمراهي ها، و از وساوس شيطان نجات مي يابد، و به طور كلي حكمت بر دو گونه است: 1ـ حكمت نظري 2ـ حكمت علمي. حكمت به قدري ارزشمند

است كه خداوند مي فرمايد: «ومن يؤتي الحكمة فقد اوتي خيراً كثيراً؛ به كسي كه دانش داده شود، خير فراواني داده شده است.»(37)

اميرمؤمنان علي(ع) مي فرمايد: «قلب خود را با موعظه زنده بدار، و به وسيله نور حكمت نوراني كن»(38) و نيز مي فرمايد: «حكمت گمشده مؤمن است، آن را اگر چه از ناحيه منافقان باشد دريافت كن.»(39)

كوتاه سخن آن كه به فرموده حضرت عيسي(ع): «به حق به شما مي گويم كه خورشيد وسيله روشني هرچيز است، و حكمت مايه روشني هر روح و روان است، و پرهيزكاري سرلوحه هر حكمت است.»(40)

نتيجه اين كه طبق دعاي امام عصر(عج) بايد زبان را علاوه بر درستي، به حكمت استوار ساخت.

توضيح آن كه: زبان از بزرگترين نعمت هاي الهي است، واز شگفت انگيزترين اعضاي بدن مي باشد كه نقش به سزايي در سلامتي و امكانات كاربردي انسان را دارد، و در ميان فوايد زبان، از همه مهم تر سخن گفتن آن است كه با حركات سريع و پياپي و منظّم و جست و خيز زبان در جهات ششگانه انجام مي گيرد، و استعداد انسان به تكلّم به وسيله زبان از عنايت هاي خاص الهي است، و اين مطلب با مقايسه با آدم لال به خوبي روشن مي شود. بنابراين طبق قانون لزوم شكر نعمت ها، بايد شكر نعمت زبان را به جا آورد، و شكر كامل آن به اين است كه آن را كنترل نموده و به درست گويي و تعليم و آموزش ارزش ها عادت داد. قابل توجه اين كه نقش زبان به قدري در اصلاح ايمان و استواري قلب بسيار است كه پيامبر(ص) فرمود: «لايستقيم ايمان عبدٍ حتّي يستقيم قلبه، و لايستقيم قلبه حتّي يستقيم لسانه؛(41) ايمان كسي استوار نمي شود مگر اين كه قلب او استوار و استقامت يابد، و قلب او استوار نيابد مگر اين كه زبانش استوار گردد.»

براي تكميل اين مطلب، نظر شما را به اين سخن جالب پيامبر(ص) جلب مي كنم: آن حضرت فرمود: «خداوند و فرشتگان و همه مخلوقات حتي مورچه در لانه اش، و ماهي در دريا بر معلّم و گوينده درس هاي نيك صلوات و درود مي فرستند.»(42)

نيز فرمود: «معلم و آموزگار نيكي ها مشمول استغفار همه موجودات زمين، و ماهيان دريا و زندگان فضا و همه اهل آسمان ها و زمين است.»(43) روشن است كه ابزار مهم آموزش كارهاي نيك، زبان است. نتيجه اين كه بايد از زبان براي تعليم حكمت و آگاهي بخشي اكثر استفاده را نموده تا به پاداش هاي عظيم رسيد.

پي نوشت ها:ـــــــــــــــــــــــ

44. المحجة البيضاء، ج 5، ص 194.

45. همان، ص 207.

46. اصول كافي، ج 2، ص 115.

47. همان، ص 114.

48. همان، ص 116 و 113.

49. المواعظ العدديه شيخ حرّ عاملي، ص 142.

50. ستارگان حرم، ج 12، ص 62.

51. بحارالانوار، ج 71، ص 287.

52. همان، ص 29.

53. غررالحكم؛ميزان الحكمة، ج 8، ص 498.

54. بحارالانوار، ج 78، ص 228.

55. نهج البلاغه، خطبه 176.

56. اصول كافي، ج 2، ص 115.

57. همان.

58. همان.

59. نهج البلاغه، حكمت 349.

60. بحارالانوار، ج 77، ص 178.

61. انوار هدايت، ص 73.

62. غررالحكم.

63. بحارالانوار، ج 71، ص 287.

64. همان، ج 75،ص 259.

65. تنبيه الخواطر، مجموعه ورّام، ص 93.

66. بحارالانوار، ج 75،ص 261.

67. تحف العقول، ص 154.

68. سفينة البحار، ج 2، ص 510(واژه لسن).

69. سوره نساء، آيه 9.

70. سوره احزاب، آيه 70.

71. سوره بقره، آيه 235.

72. سوره اسراء، آيه 23.

73. سوره طه، آيه 44.

74. سوره اسراء، آيه 28.

75. سوره نساء، آيه 63.

76. بحارالانوار، ج 71، ص 312.

77.تحف العقول، چاپ جديد، ص 448.

78. المحجة البيضاء، ج 5، ص 195.

79. بحارالانوار، ج 71، ص 284.

80. سوره بقره، آيه 269.

81. نهج البلاغه، نامه 31.

82. همان، حكمت 80.

83. تحف العقول، ص 618.

84. بحارالانوار، ج 68، ص 287.

85. كنزالعمّال، حديث 28736.

86. بحارالانوار، ج 2، ص 17.
 
http://www.hawzah.net/FA/MagArt.html?MagazineID=0&MagazineNumberID=4960&MagazineArticleID=42790


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۲:۲۸ ] [ مشاوره مديريت ]

 

ويژگي هاي تصويري در كتاب هاي قرآني كودكان
 

چكيده راه هاي متفاوتي براي آموزش قرآن كريم به كودكان وجود دارد. يكي از بهترين راه هاي درك مفاهيم، موضوعات و قصص قرآن كريم استفاده از روش تصويرگري است. با بررسي ويژگي هاي سني دركودكان دبستاني، متوجه اين موضوع مي شويم كه از طريق نقاشي و تصوير مي توان بر جذابيت و شيريني داستان پردازي و علاقة كودك به موضوع داستان افزود. علاوه بر آن دركِ مفاهيم از طريق تصوير بر حافظة طولاني مدت تاثيرگذارتر از بيانِ كلام است.
امروزه توسط اكثر مؤسسات فرهنگي و مراكز دارالقرآن از روش هاي تصويري براي آموزش قرآن به كودكان استفاده مي شود ولي كاربرد آن تخصصي و حرفه اي نيست. علاوه بر آن تصويرگري بسياري از كتب، نشريات و برنامه هاي آموزشي ديجيتالي قرآن كريم نيز داراي نقاط ضعف است.
اگر چه كاربرد اصولي از هنر تصويرگري در جذب و علاقمندي كودك تاثير فزاينده اي مي تواند داشته باشد، اما بيان ضعيف و غير حرفه اي آن هم خسارت هاي منفي جبران ناپذيري را بر روح كودك وارد مي كند. در اين مقاله با بررسي ضعف و نقاط قوت موجود در تصويرگري مضامين قرآني كتابهاي كودكان، مي توان به ضرورت اين امر پرداخت كه مي بايستي بازنگري و توجهي عميق به امر تصويرگري كتابهاي قرآني كودكان نمود و آن را به عنوان يك امر مهم در فرآيند آموزش درك مضامين قرآني در نظر گرفت.
 
كليد واژه ها: مضامين قرآني/ خصوصيات شخصيتي كودكان/ فرآيند فهم و درك كودك/ عناصر تصويري/ تصويرگر.
 
 

پيش گفتار
 
امروزه متخصصان امر تعليم و تربيت، براي آموزش مفاهيم و موضوعات مورد نظرشان از روش آموزش غير مستقيم بهره مي برند. به گفتة پژوهشگران، 75 درصد فراگيري از طريق چشم انجام مي پذيرد. اين مطلب نشانگر آن است كه در ميان روش هاي آموزش غير مستقيم، آموزش تصويري يكي از موفق ترين روش هاست.
 مبحث فرآيند يادگيري و درك مفاهيم از طريق آموزش تصويري براي كودكان مي بايستي به گونه اي طرح و برنامه ريزي شود كه مناسب با نيازهاي عاطفي و رواني آنان و متناسب با خصوصيات شخصيتي ايشان باشد. ضبط مفاهيم وآموخته هاي دوران كودكي از طريق روش هاي تصويري، سال هاي سال در حافظه مي ماند و به مانند گنجي پنهان در لايه هاي دروني ذهن تا دوران بزرگسالي تبديل مي شود. در خصوص درك مضامين قرآني نيز اين چنين است.
 با توجه به ضرورت اين روش در امر آموزش مضامين قرآني به كودكان، امروزه بسياري از كتاب هاي قرآني، نشريات و برنامه هاي ديجيتالي به تصويرگري موضوعات خود مي پردازند. از آنجا كه بسياري از اين مؤسساتِ انتشاراتي، آشنايي اندكي با مخاطبان خود دارند و از عناصر تصويري صرفاً استفادة تجاري مي كنند، موفقيت چنداني در اين زمينه ندارند. تعداد زيادي از اين انتشارات به منظور جلب مشتري و بازاريابي، در كتاب هاي منتشرة خود از رنگ هاي پرهيجان و نقوش و اشكال عامه پسند و گاهي تصاويري به دور از فرهنگ قرآني بهره مي گيرند. در حالي كه با آگاهي از نيازهاي كودكان در اين سن و شناخت آيات و قصه هاي قرآني و همچنين داشتن تبحر در تصويرگري، مي توان از ساده ترين شكل ها و تصاويري بي پيرايه با رنگ هاي درخشان و متنوع استفاده كرد تا مفاهيم زيباي قرآني را به كودكان آموزش داد.
 تأكيد اصلي در اين پژوهش، نشان دادن نقاط ضعف و قدرت تصويرگري در كتب قرآني كودكان است و به عنوان پيشنهاد راهكارهايي را براي استفادة بهتر از اين فن بيان مي دارد. شايان ذكر است براي اين منظور، از ميان 300 جلد كتاب و نشريه، 40 مورد گزينش و بررسي ميداني شده است.

 
 
هدف ازآموزش قرآن به كودكان
 
يكي از اهداف اساسي و مهم در آموزش قرآن، تربيت و انسان سازي، شناخت خوبي ها و بدي ها و ارائة الگوي مناسب رفتاري است. در جوامع و فرهنگ هاي مختلف، روش هاي تربيتي تأثيرگذار متفاوت است. اصولاً در هر جامعه اي شاخصه هايي براي اعمال روش هاي تربيتي وجود دارد. سليقه ها، انتظارات، رشدِ فكري، تعلقاتِ فرهنگي و اجتماعي، سنت ها، آداب و رسوم، باورها، عقايد و جهان بيني، انتخاب روش ها و كاربرد آنها تأثير بسزايي دارد.
از مهم ترين و شناخته شده ترين روش هاي تربيتي كه در اكثر جوامع كاربرد دارد، روش الگوگيري است. تربيت الگويي، در قرآن كريم نيز مورد تأكيد قرار گرفته است, به گونه اي كه خداوند عزّوجلّ, پيامبراكرم (ص) را بهترين نمونه و سرمشق براي بشر معرفي كرده است؛(لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ )(احزاب/٢١)
آن گونه كه حضرت علي (ع) مي فرمايند: «فبادرتك بالادب قبل ان يقسو قلبك و يشتغل لبك»(نامة 31 نهج البلاغه) «من به تربيت تو پرداختم پيش از آنكه دلت سخت و فكرت مشغول شود.» (فلسفي، محمد تقي،2/190). قلب كودك همچون زمين خالي است كه هر بذري را در آن بريزيد رشد خواهد كرد. هدف از آموزش قرآن به كودكان در ابتدا، ايجاد آشنايي، انس و الفت، و سپس ايجاد شناخت، علاقمندي و درك و فهم محدود و در حد توان از مضامين بلند قرآن كريم براي ايشان است. در اهداف تربيتي حضرت علي (ع) با فرزندشان چنين مي خوانيم:
 «و اجمعت عليه من ادبك ... و انت مقبل العمر... ذونيه سليمه و نفس صادفيه ...» «و بر ادب آموختن تو همت گماشتم ... در حالي كه كودك ... و داراي نيتي سالم ونفسي صادق و پاك بودي.» (نهج البلاغه، نامه 31)

آشنايي كودكان با قرآن كريم را در سه وجه مي توان پيگيري كرد:

الف) داستان هاي قرآني:

1- داستان حضرت موسي (ع) 2- داستان حضرت يونس (ع) 3- داستان حضرت ابراهيم (ع) 4- داستان هاي پيامبر اكرم (ص) 5- حضرت داوود (ع) 6- داستان آدم و حوّا (س) 7- حضرت ارسيا (ع) 8-حضرت سليمان (ع) 9- حضرت صالح 10- حضرت يوسف (ع) .

ب) آشنايي با مفاهيم و دستورات قرآني:

1- آشنايي كودكان با نشانه هاي الهي 2- آيات قرآن در مورد آداب سخن گفتن 3- آيات مربوط به آداب اخلاقي و بيان خير و شر.
 

ج) آشنايي كودكان با فن تجويد و روخواني قرآن:

1- آموزش تجويد با لحن عربي به زبان كودكان 2- آموزش جزء 30 قرآن 3- آموزش روخواني

 

كودك و نيازهاي رواني و عاطفي او
 
انگيزه هاي يادگيري و دل مشغولي هاي كودكان در سنينِ مختلف فرق مي كند. يك كودك، انسان بزرگسالِ كوچك شده نيست. علايق و عواطف و روحياتش نيز كاملاً فرق مي كند. او موجودي است مستقل با خواسته ها و نيازهاي عاطفي مستقل كه بايد آن را شناخت و از همان زاويه با آن برخورد كرد. براي آموزش و تربيت كودكان بايد به روح شكننده و لطيفشان توجه كرد. سنين كودكي، سنين بايدها و نبايدها نيست، تنها با رفتار و روش هاي آموزشي غير مستقيم مي توان ارزش ها را به كودكان انتقال داد. روش آموزش بصري (ديداري) همراه با داستان پردازي براي كودك نقش مؤثرتري دارد.
«زيرا كودكان محسوسات را مي بينند و لمس مي كنند و اطلاعاتشان مبتني بر عينيات است. بنابراين در شرايطي كه اين امكان فراهم نشود، صحبت از اين پديده هاي غير ملموس بي نتيجه خواهد ماند و وقت كودكان و فرصت آموزشي از دست مي رود.» (تركمان، منوچهر،/70)
 برنامه و محتواي آموزشي مي بايستي متناسب با توانمندي هاي جسمي، ذهني و عاطفي كودك تهيه شود. ارائة روش هاي نامناسب، بدون شك احساس خستگي و بي علاقگي در كودك ايجاد مي كند و بار معنايي و ياد دهي را از دست مي دهد. در برنامه ريزي آموزشي كودكان، بايد به حوصله و انرژي كودك نيز توجه داشت. كودكان اصولاً پر جنب وجوش و پر انرژي هستند و زمان بسيار محدود و كوتاهي را مي توانند آرام و بي حركت بنشينند و در مورد موضوعي تمركز كنند.
«زماني كه كودكان مي توانند با تمام وجود و با استفاده از همه حواس با مربي باشند، بسيار محدود است وتنها مي توانند به طور مستمر بين 10 الي 15 دقيقه به گفته ها و فعاليت هاي هدايت شده مربي توجه داشته به فعاليت بپردازند. بنابراين در برنامه ريزي بايد به انرژي و مدت زمان توجه كودكان از سويي و شرايط زماني و مدت زمان آموزش هم توجه داشته باشيم.» ( همان،/68)
تمركز كودكان را مي توان با بيان موضوعات مورد علاقةشان و استفاده از روش هاي پر تحرك و هيجان بر انگيز افزايش داد.

 
 
الف) علايق كودك
 
كودك از تكرار قصه، داستان، شعر و يا فيلم هاي متحركي كه به ويژه هيجان و حركت داشته باشند، بي نهايت لذّت مي برد. او به طور طبيعي و با رضايتمندي به موسيقي، اشعار و اصواتي كه داراي ريتم، وزن و قافيه است گوش مي دهد. آنها را تكرار مي كند و احساس شادماني و سرخوشي به او دست مي دهد. از تكرار آنها احساس خستگي و آزردگي نمي كند. اگر چه مدت زمان توجه و تمركز كودك كوتاه و كم است، ولي در مورد مطالبي كه هيجان انگيز و پرهياهو باشد مقاومت نشان مي دهد و گذر زمان را متوجه نمي شود.
 تحرّك، پويايي، جنب و جوش و شلوغ كاري هايي از اين دست، محرّك هاي خوبي به حساب مي آيند كه در كودك علاقه و انگيزة يادگيري ايجاد مي كند. در برنامه ريزي آموزشي بايد به احساس شادابي و نشاط و رضايتمندي و تحريك پذيري كودكان توجه شود. ما با روش هاي نامناسب، شور و شادي، فعاليت و جنب و جوش، عشق و علاقه به كار و فعاليت را از او مي گيريم و در عوض، محتوايي نامأنوس و دور از ذهن در اختيار كودك قرار مي دهيم كه هيچ گونه ارتباط و درك و تجربه اي از آن ندارد.

 
 
ب) الگوپذيري كودك
 
همان گونه كه بيان شد، روش الگويي يك مبناي تربيتي در وجود انسان است كه قرآن كريم نيز بر آن تأكيد دارد.
 در فرايند شكل گيري شخصيت كودكان، بيشترين نقش متوجه الگوهاي رفتاري است، چرا كه يادگيري، اساس رفتار آدمي را تشكيل مي دهد. يادگيري هاي غير مستقيم، ضمني يا مشاهده اي، پايدارترين و مؤثرترين يادگيري محسوب مي شوند و در اين ميان، مهم ترين نقش بر عهده الگوهاي رفتاري است. به عبارت ديگر، از آنجايي كه تقليد و همانند سازي يكي از مهم ترين روش هاي يادگيري در كودكان است، بنابراين هر قدر الگوي رفتاري نزد كودكان از شخصيت محبوب تري برخوردار باشد، رفتارهاي كلامي و غير كلامي آنها بيشتر مورد توجه واقع مي شود.
 الگوها و چهره هاي مطلوب در قرآن، صفات نيكو و الهي را بيان و ترسيم مي كند. از آنجا كه آگاهي در سنين مختلف كودكي فرق مي كند، نقش مربي در معرفي الگوها و ايجاد شناخت و درك كودك بسيار مهم است. و به همين دليل روش هاي ارائه شده مي تواند كودك را متوجه اين الگو ها كند و يا ايجاد ملالت و خستگي نمايد.
الگوهاي مطلوب قرآن در آياتي مانند:(وَإِنَّكَ لَعَلى خُلُقٍ عَظِيمٍ)برايمان بيان شده است. بعضي از اين الگوها فردي و بعضي اجتماعي اند. شايد بسياري از الگوهاي قرآني براي كودكان قابل درك و تعميم نباشد، ولي در اين ميان الگوهايي داريم كه كودك با آنها رابطة عاطفي بهتري برقرار مي كند و بسياري از بايدها و نبايدها را به عنوان «مثل» از قول آنها مي توان بيان داشت؛ مانند حيوانات كه در قرآن كريم از اين روش به نيكوترين وجه استفاده شده است. كلاغ در داستان هابيل و قابيل نمونه اي از آن است.

 


عوامل تأثيرگذار تصوير بر يادگيري
 
از بارزترين ويژگي هاي تصويري تأثير گذار بر فرآيند يادگيري و علاقة كودكان به آن، مي توان از عنصر رنگ، حركت، تنوع خط و شكل و تضادهاي نقوش نام برد.
سرعت انتقال مفاهيم در بيان تصويري و تمثيلي، بسيار بالاتر از كلام است. در قرآن كريم نيز شاهد هستيم كه براي بيان مفاهيم و مضامين اخلاقي و درك بهتر انسان ها، از بيان تصويري و داستان سرايي بهره مي جويد. و البته در بسياري از داستان ها از نقش حيوانات در ساختار داستان استفاده شده است.

 
 
طبقه بندي مضامين تصويري قرآن كريم
 
مضامين تصويري قرآن كريم به طور كلي در دو قالب داستان سرايي و تشبيه و تمثيل قابل بررسي است. قرآن كريم از داستان سرايي براي بيان مفاهيم بلند و درك بهتر بهره مي جويد و مطالب آموزنده و اخلاقي را در قالب داستان بيان مي كند. در بيشتر داستان ها خداوند رحمان از نقش حيوانات در ساختار داستان استفاده مي كند. امروزه ما مي دانيم كه داستان سرايي از هنرهاي پر جاذبه و تاثيرگذار است كه پيام خود را به صورت غير مستقيم براي مخاطب بيان مي دارد.
 در فرهنگ ها و تمدن ها براي بيان زيباتر، گوياتر و دلنشين تر موضوعات، از تشبيه و تمثيل و ايجاز استفاده مي كنند. اين شيوة بيان در قرآن كريم با ظرافت آمده است. بسياري از مضامين تشبيهي و تمثيلي آيات قرآني نيز ساختاري تصويري دارند. اصولاً زبان تشبيه و تمثيل براي درك بهتر مفاهيم جذابيت و تأثير بيشتري دارد.
انواع مضامين تصويري قرآن كريم كه براي كودكان دلپذير است، عبارتند از: قصص انبيا، داستان حيوانات، توصيف بهشت و مواهب آن، آيات مربوط به ستارگان، آسمان ها و زمين، كوه و دشت.

 


مضامين قابل درك براي كودك
 
آيا همة مضامين قرآن كريم براي كودك قابل درك است؟ آيا چنين خواسته اي درست است كه انتظار داشته باشيم كودك همة موضوعات و مضامين داستاني را بفهمد؟
مسلماً كودك درك درستي از همة مضامين، آيات و سوره هاي قرآن كريم و حتي همة قصص ندارد. تنها آن دسته از موضوعات براي او قابل درك است كه شناخت نسبي از آن داشته باشد، با آن برخورد كرده باشد و يا آنكه نسبت به آن موضوع توجه، علاقه و يا انگيزه اي خاص داشته باشد. در ميان مضامين قرآني، بيان سادة مضامين ذيل براي كودكان جذاب، سؤال برانگيز و گاه مهيج است و آنها را به فكر فرو مي برد و در بسياري از موارد از آنها الگو پذيري دارند. اين مضامين عبارتند از: 1. قصص انبيا 2. داستان هاي حيوانات 3. تمثيل ها و تشبيه ها 4. وضعيت جهان (آسمان ها، ستارگان، درياها، كوه ها، دشت ها و ...).


 تعدادي از داستان هاي قرآن كريم كه حيوانات در آنها نقش دارند عبارتند از:
1. داستان حضرت ابراهيم (ع) و چهار پرنده؛ سورة بقره، آية 260.
 2. داستان حضرت موسي (ع) و گاو زرد رنگ؛ سورة بقره، آية 67.
 3. داستان حضرت عزير (ع) (يكي از پيامبران بين النهرين) و الاغ مرده؛ سورة بقره، آية 259.
 4. داستان حضرت سليمان (ع) و هدهد؛ سورة نمل، آيات 18 تا 23.
 5. داستان حضرت موسي (ع) و مار(عصاي دستش)؛ سورة نمل، آية10.
 6. داستان حضرت سليمان (ع) و مورچه ها؛ سورة نمل، آيات 16تا19. سورة سبا، آية 14.
 7. داستان ابرهه و فيل سواران و پرندگان ابابيل؛ سورة فيل.
 8. داستان اصحاب كهف و سگ ايشان؛ سورة كهف، آية 22.
 9. داستان حضرت موسي (ع) و ماهي؛ سورة كهف، آية 63.
 10. داستان حضرت يوسف و گرگ؛ سورة يوسف، آية 17.
 11. داستان حضرت يونس و نهنگ؛ سورة صافات، آيات 139تا 146.
12. داستان حضرت صالح (ع) و شتر؛ سورة نمل، آيات 45 تا53.
 13. داستان حضرت نوح و سوار شدن هر جفت از حيوانات بر كشتي؛ سورة هود، آية 40.
 14. وحي بر زنبور عسل؛ سورة نحل آية 68.

 
 
روش هاي آموزش قرآن به كودكان
 
در روش آموزش قرآن به كودكان در حال حاضر در كشور ما بيش از همه، اين دارالقرآن ها و مهد قرآن ها هستند كه فعاليت دارند. اين مراكز به دو صورت مختلف سنتي و جديد، به آموزش قرآن كريم مي پردازند. انگيزة مسئولين و مربيان همة اين مراكز معمولاً آشناكردن كودكان با قرآن است. آنها از طريق آموزش مستقيم يا غير مستقيم به اين امر مبادرت مي كنند. در بعضي از اين مراكز روش هاي مرسوم سنتي آموزش قرآن نيز اعمال مي شود, ولي اكثراً سعي بر آن دارند تا از روش هاي جديد بهره بگيرند. در ميان روش هاي جديد روش اشاره شايع تر از بقية روش هاست و پس از آن به روش حفظ و روش بازي نيز پرداخته مي شود. در اين روش ها از تصويرگري به عنوان وسيلة كمك آموزشي استفاده مي شود, نه به عنوان روش مستقل و قابل اعتنايي كه بتواند شيوة آموزشي براي قرآن كريم به حساب آيد.
 انس با قرآن، حفظ سوره ها و در مراحل پيشرفته تر حفظ كل قرآن، آموزش مفاهيم و آداب قرآني، بيان قصه هاي قرآني از جمله اهداف آموزشي براي كودكانِ سنين 4 تا 7 ساله است. اگرچه از مربيان خواسته مي شود در مواردي به آموزش روخواني قرآن نيز پرداخته شود اما از آنجا كه روخواني قرآن براي كودكان اين سنين همراه با شناخت درست حروف فارسي نيست، درك و شناخت كودك در اين زمينه كوتاه مدت است و بعضاً ديده شده كه با آموزش هاي دبستاني مغايرت دارد و كودك را دچار خستگي، بي علاقگي، تضاد، وازدگي و تظاهر به يادگيري مي كند, ولي عميقاً هيچ تأثيري ندارد. مسلماً اين گونه آموزش در كوتاه مدت تأثير خود را از دست مي دهد.
 علاوه بر دارالقرآن ها, بسياري از نشريات و انتشارات در صدد آن هستند تا به القاي ارزش ها و آموزه هاي ديني و آموزش مفاهيم قرآن كريم به كودكان بپردازند. اين مؤسسات با باور بر ضرورت اين امر كه درك مفاهيم قرآني به كودكان با زبان تصوير قرين موفق است، مبادرت به نشر كتاب ها و مجله ها و لوح ها در اين باره مي كنند. در اين قسمت ما با تحليل تصاوير اين كتا ب ها به بررسي نقاط قوت و ضعف آنها مي پردازيم.

 
 
تصويرگري نشريات و كتا بهاي قرآني كودكان
 
بسياري از نشريات و انتشارات در صددند ارزش ها و آموزه هاي ديني و مفاهيم قرآني را به كودكان بياموزند. اين مؤسسات با باور بر ضرورت اين امر كه درك مفاهيم قرآني به كودكان با زبان تصوير قرين موفقيت است، مبادرت به نشر كتاب ها و مجلات و لوح ها در اين باره مي كنند. در اين قسمت، ما با تحليل تصاوير اين كتاب ها به بررسي نقاط قوت و ضعف آنها مي پردازيم.
بررسي تصاويرِ كتاب ها و نشرياتي كه مشخصاً به قصص و موضوعات قرآني پرداخته اند، كاري بس دشوار است؛ زيرا انگيزة نشر اين كتاب ها با هم متفاوت است. در اينجا حدود 40 عنوان كتاب از ميان حدود 300 جلد كتاب موجود در بازار با اين مضمون انتخاب شده است. در گزينش اين كتاب ها ، سعي بر آن بود تا وجه غالب در بيان تصويرگري، متناسب با حيطة سنيِ كودكان دبستان و پيش دبستان باشد، ولي متأسفانه در بازارِ نشر ِكتابِ كودك، اين تقسيم بندي به درستي لحاظ نشده است و شاهد ضعف فزاينده اي در اين قسمت هستيم. اين كاستي تحقيق ما را نيز دستخوش تغيير كرده و گاهي حيطة تحقيق به كودكان سال هاي چهارم و پنجم دبستان نيز كشيده است. در بررسي اين كتاب ها مشخص مي شود كه به دليل شناخت نادرست ناشران از نيازهاي كودكان، كتاب ها يي منتشر مي شود كه مناسبتي با علايق آنان ندارند و حتي گاه انگيزة مطالعه و جستجو را در كودك از بين مي برد و يا ايجاد تضاد، ترس، فرار و مقابله مي كند. از آنجايي كه ناشران كتاب، مبادرت به تهية چند مجلد با يك عنوان يا موضوع مشخص مي كنند، در اينجا كتاب هاي 14 انتشارات كه به موضوعات قرآني پرداخته اند، مورد بررسي قرار مي گيرد.
 1. كتاب هاي انتشارات رحيمي نژاد با عناوين «آخرين پيامبر خدا» جلد2، «ابراهيم خليل الله»، جلد1 و 2 و «حضرت نوح»، جلد1 با تصويرگري آرمان داوودي در پاييز1385 چاپ شده اند. اين سري كتاب ها براي گروه سني كودكان دبستاني منتشر شده است. اگر چه متن كتاب به صورت نظم در آمده است، ولي تصويرگري آن خشن و طرح هايي هولناك دارد. هنرمند براي رنگ آميزي نيز از رنگ هايي تيره و غالباً خاكستري هاي رنگي استفاده كرده است.
 تصاوير شمارة1و2 نمونه اي از تصويرگري اين كتاب هاست.
اين كتاب ها كمترين جاذبه را در ميان كودكان دارد و در كودك رغبت و انگيزه اي براي مطالعه ايجاد نمي كند. البته ممكن است اين تصاوير براي پسران نوجوان كه روحيه اي ستيزه جو در اين دوران پيدا مي كنند، انگيزه اي براي توجه ايجاد كند.
2. انتشارات حضور نيز كتاب هايي با موضوعات قرآني و مضامين داستان پيامبران با عناوين: «ابراهيم و پرندگان»، «هدية خدا»، «در شكم نهنگ»، «دوست خدا»، با نوشتاري از حسين صالح و تصويرگري فاطمه نصيري فرد و سعيد گائيني براي كودكان دبستاني به چاپ رسانده است. اين كتاب ها داراي كيفيت نسبتاً مناسبي از نظر هماهنگي متن و تصويرگري هستند. از نظر تطبيق با مستندات نيز از اعتبار برخوردار است و امانتداري در متن آن حفظ شده است. در تصويرگري كتاب اگر چه روانشناسي رنگ ها حفظ شده و همة فضاي كتاب سرشار از شادابي و هيجان است، ولي طراحي مطلوب و شاخصي ندارد. تركيب بندي كلي تصاوير، فاقد حركت است و ضعف طراحي و تركيب بندي در تصاوير، كاملاً ملموس است. تصاويرِ كتاب شاخصة ايلوستراسيون كودكان دبستاني را ندارد و حتي گاهي طرح ها جنبه اي طنزآميز و كاريكاتورگونه پيدا كرده اند كه هم شأن موضوع داستان هاي والاي قرآني نيست. تصاوير شمارة 3 و4 نمونه اي از تصاوير اين كتاب هاست.
 3. كتاب «ياران بهشت» از مجموعه كتاب هاي كودك قرآني است كه انتشارات موعود اسلام در سال 1383 و براي آشنايي كودكان دبستاني با مضامين قرآني به چاپ رسانده است. اگر چه اين كتاب، هدف خوب و بلندي را براي درك معاني و مفاهيم زندگي ساز و آموزندة قرآن كريم در نظر دارد، ولي متن و تصوير آن هماهنگ نيست و تصاوير آن نيز، چه از جهت اجرا و چه از نظر تكنيك هاي تصويرگري كتاب كودك، داراي ضعف هاي بزرگي است. «لبخند فرشته» از ديگر كتاب هاي اين مجموعه است كه با همان كيفيت به چاپ رسيده است. تصاوير شمارة 5 و 6 نمونه اي از تصاوير متن اين كتاب هاست.
4. مجموعه كتاب هاي پيامبران از انتشارات پيام دانش با شش عنوان حضرت نوح (ع) ، حضرت دانيال (ع) ، حضرت يوسف (ع) ، حضرت موسي (ع) ، حضرت يونس (ع) و حضرت داوود (ع) با باز نويسي سيده محبوبه هدايتي در مشهد به سال 1385 به چاپ رسيده است. اين كتاب ها براي مقطع سني دبستان مناسب است.
داستان اين كتاب ها دربارة پيامبراني است كه موضوعات آن در قرآن كريم آمده است. براي مثال كتاب حضرت يونس (ع) از زمان به پيامبري رسيدن حضرت يونس مي پردازد تا زماني كه به شكم نهنگ مي رود. آن گاه در شكم نهنگ از خدا طلب مغفرت مي كند و نهنگ به امر خدا او را به ساحل مي افكند. سپس حضرت يونس (ع) به شهر نينوا مي رود تا مجدداً به هدايت مردم بپردازد.
 اگر چه متن كتاب با جملات كوتاه و دلنشين نوشته شده و تصاوير آن با طراحي جذاب و پر تحرك به متن ساده غنا بخشيده است، ولي كل داستان بار معنايي قابل دركي براي كودك ندارد. براي مثال در صفحات3، 4 و 11 كتاب آمده است: «يك روز خداوند حضرت يونس (ع) را به پيامبري انتخاب كرد و به او فرمان داد به شهر نينوا برود...». در اينجا نويسندة داستان علت انتخاب و برگزيده شدن حضرت يونس (ع) را بيان نمي كند. و يا آنكه «در بين راه ناگهان ترس بر حضرت يونس (ع) غلبه كرد و او ترسيد به شهر نينوا برود، چون شنيده بود كه مردم آنجا خيلي ظالم هستند و به همين دليل سوار يك كشتي شد.» يا اينكه «وقتي از دهان نهنگ بيرون آمد، آن وقت بود كه به طرف شهر نينوا رفت، اما چون مردم به حرفش گوش نكردند، صبرش تمام شد. از خدا خواست آنها را عذاب كند و بعد از رفتن او آسمان تاريك شد و چون مردم عذاب را ديدند، توبه كردند و حضرت يونس در شهر ماندگار شد.» نويسنده در كل كتاب از منطق مناسبي براي داستان پردازي كودكانه استفاده نكرده است.
متأسفانه ناشر محترم در شناسنامة كتاب ذكر نكرده است كه اين مجموعه كتاب ها از كدام منابع، ترجمه يا بازنويسي شده و تصاوير اين كتاب ها را نيز چه كسي تصويرگري كرده است. آنچه مسلم است تصويرگر با اصول نقاشيِ كتابِ كودك آشنايي داشته و تصاوير از جذابيت و تنوع رنگ و فرم برخوردار است و اصول زيبا شناسي بصري مطابق با علايق كودك به خوبي در آن رعايت شده است، اگر چه از نحوة اجراي طراحي ها به نظر مي رسد كه تصويرگر اين مجموعه، ايراني نباشد. تصاوير شمارة 7 و8 نمونه اي از آثار اين مجموعه است.
 5. كتاب «مورچه و حضرت سليمان (ع) » از مجموعه كتاب هاي دفتر نشر فرهنگ اسلامي، دربارة قصه هاي حيوانات در قرآن كريم به چاپ رسيده است. كتاب هايي چون «هدهد و ملكة بلقيس»، «سگ ياران ِغار»، «كلاغ و هابيل»، «گاو بني اسرائيل»، «قوچ آسماني»، «وال و حضرت يونس»، «فيل و ابرهه»، «شتر خدا» و «خرِ حضرتِ عزير» از جمله ديگر كتاب هاي داستاني اين مجموعه است.
كتاب «مورچه و حضرت سليمان» را كه براي گروه سني سال هاي سوم و چهارم دبستان به چاپ رسيده است، آقاي محمد رضا سرشار، بازنويسي كرده و برندة ديپلم افتخار كتاب كودك و نوجوان در سال1382 شده است. اين كتاب از نظر تصويرسازي و صفحه آرايي غناي والايي ندارد. چاپ ضعيف كتاب در رنگ پردازي نيز بر اين ضعف مي افزايد و از جذابيت كتاب براي اين گروه سني مي كاهد. تصوير شمارة 9 نمونه اي از تصويرگري اين كتاب است.
6. كتاب «آدم و حوا» از مجموعه كتاب هاي نشر همكلاسي با داستان هاي قرآني است كه سهراب همراه، به نگارش در آورده و اكبر افشار و محسن صفياري تصويرگري كرده است. اين كتاب كه در قطع خشتي به سال 1382 به چاپ رسيده، داراي متن داستاني است كه براي سال هاي پاياني دبستان مناسبت دارد. از مجموعه داستان هاي ديگر اين انتشارات كتاب هايي چون: «موسي و فرعون»، «سليمان و ملكة مورچه ها»، «كشتي نوح»، «مردان آنجلس»، «داستان حضرت يوسف»، «ابراهيم و نمرود ستمگر»، «اصحاب اخدود» و «حضرت مريم» را مي توان نام برد.
متن اين كتاب ها داراي نگارشي سنگين است و كودك ارتباط راحتي با آنها برقرار نمي كند. تصويرپردازي اين كتاب ها نيز مناسب مقطع سني مخاطبانش نيست. تصوير شمارة10 تصويري از كتاب آدم و حواست.
7. از مجموعة «در ساية قرآن» از انتشارات زيتون، كتابي تحت عنوان «بار سفر» به سال 1382 به چاپ رسيد كه اگر چه جزو مجموعه كتاب هاي كودكان قرار گرفته است، ولي حقيقتاً نه از نظر متن و نه از نظر محتوا و تصوير، مناسبتي با جايگاه درك و علايق كودك ندارد. اين كتاب، شعر گونه اي است كه مفاهيم عميق آيات قرآن را نه به صورت داستان و يا زبان شعر كودكانه, بلكه به صورت متني نيمه ادبي بيان مي كند. در تصويرگري نيز هنرمند از عناصري نمادگرا بهره جسته است. كودك قابليت درك تصاوير نمادگرا را ندارد و از فضاي ذهني او بسيار دور است. تصوير شمارة 11 نمونة تصوير از اين كتاب است.
8. كتاب «در باغ قرآن» را انتشارات دانش موسوي مشهد منتشر كرده است كه مرضيه براتي، هشت سوره از قرآن كريم را در اين كتاب به صورت شعر كودكانه درآورده و تلاشي در جهت شناخت قرآني كودكان است. اين كتاب را طاووس صديقي تصويرگري كرده و به سال 1384 به چاپ رسانده است. اگر چه تصويرگر و شاعر محترم هر دو سعي كرده اند همراه با نياز كودك پيش دبستاني، اين كتاب را ارائه دهند، ولي در مجموع شاهد حركتي ابتدايي و پيش پا افتاده در آن هستيم. همچنين ناهماهنگي متن و تصوير از جذابيت كتاب كاسته است و انگيزة لازم براي اشتياق كودك ايجاد نمي كند. تصوير شمارة 12 نمونه اي از تصاوير اين كتاب است.
9. كتاب «من مسلمانم» جلد1 و2 از انتشارات واسع و دامينة مشهد مقدس از ديگر مجموعه كتاب هايي است كه با شعر و نقاشي به موضوعات قرآني براي كودكان مي پردازد. در اين مجموعه, ضعف متن و تصويرگري و چاپ، دست به دست هم داده و مجموعه اي نه چندان موفق ارائه داده است. تصوير شمارة 13 نمونه اي از تصاوير اين كتاب است.
10. در ميان كتاب هاي مورد بررسي قرار گرفته، به نظر مي رسد هاي آموزش قرآن براي بچه ها، آموزش روانخواني قرآن و آيه ها و نقاشي ها، از انتشارات جامعة القرآن الكريم براي مقطع سني پيش دبستان، داراي ويژگي هاي تصويري است كه به آموزش قرآن با تصاوير رنگي و جذاب مي پردازد. در تصويرگري اين كتاب ها سعي شده است بسياري از ارزش هاي رفتاري و شخصيت پردازي قرآن مطابق با سن كودك به بيان تصويري درآيد.
كتاب «آيه ها و نقاشي ها»، كتاب آموزش قرآن به شيوة اشاره است كه در 4 جلد نشر يافته است و در آن آيات موضوعي همراه با معاني و تصاويرش آمده است. در هر صفحه در آغاز شمارة درسي، موضوع آيه و در كادر سمت چپ همان صفحه تصوير رنگ آميزي آورده شده است. در صفحة مقابل كل تصوير بزرگ نقاشي شده تا كودك آن را رنگ آميزي كند. تصاوير آيات با توجه به مفهوم آيات طراحي شده اند و در پشت كتاب, تصاوير تمامي آيات در كادرهاي كوچك نشان داده شده اند.

در مقدمة كتاب در قسمت شيوة استفاده از اين كتاب چهار مورد ذكر شده است.
 نكتة اول اينكه «1. پس از اينكه كودك اشارة آيه را فرا گرفت، معناي آن از روي نقاشي براي او توضيح داده شود.» به نظر مي رسد براي رشد تفكر و بيان كودك بهتر است از خود كودك توضيح بخواهيم، تا اينكه مربي يا والدين، آن را توضيح دهند. حتي بهتر است براي درك بهتر كودك از نقاشي ها و ديگر نكات، از او پرسش كنيم و او را نسبت به مسائل اطراف كنجكاوتر نماييم.
 دومين مورد «2. از فرزندتان بخواهيد با مداد رنگي نقاشي آيه را مطابق الگو رنگ نمايد.» آيا بهتر نيست از او بخواهيم آن گونه كه دوست دارد، رنگ ها را مطابق سليقه اش رنگ آميزي كند؟ بچه ها در سن پيش دبستان، خود الگوپذير هستند و اين كار خلاقيت و پويايي ذهني را از كودك مي گيرد. خوب است يك كتابِ آموزشي، تنوع بيشتري داشته باشد و خلاقيت را هم رشد دهد.
«3. از كودك بخواهيد در دفترش يك نقاشي از خودش در مورد موضوع آيه بكشد.» اين نكته اي بسيار پسنديده است. خصوصاً اگر او را در انتخاب شخصيت ها آزاد بگذاريم و به او فرصت جستجوگري و انتخاب بدهيم.
 «4. با ملايمت از كودك بخواهيد كه هنگام نقاشي رعايت احترام آيات را بنمايد.» نكتة چهارم كتاب نيز يك تأكيد اخلاقي و شخصيتي براي كودك به ارمغان مي آورد.
 مسلماً اگر قبل از ديدن الگوي تصوير، از كودك بخواهيم آيه را در ذهن خود تجسم و روي كاغذ نقاشي كند، براي رشد تفكر و خلاقيت او مفيدتر به نظر مي رسد. به تصوير شمارة 14و15 نگاه كنيد.
11. كتاب هاي «يوسف پسر وفادار»، «موسي در مصر»، «موسي نجات مي يابد»، «داوود و جالوت»، «نوح و طوفان بزرگ» و شش عنوان ديگر از مجموعه داستان هاي قرآني دربارة زندگي پيامبران است كه انتشارات آيين تربيت براي كودكان مقطع دبستاني نشر داده است. اين كتاب ها با نثر لطيف و نقاشي هاي خوش آب و رنگ و جذاب، مقبوليت نسبتاً خوبي در ميان كودكان يافته اند و در ذهن كودك مطالب را به صورت شيوا مي گنجاند. متأسفانه در خصوص تصويرگر اين كتاب ها اشاره اي نشده است و منبع اصلي كتاب نيز مشخص نيست كه از چه مجموعه اي ترجمه و يا بازنويسي شده است. حداقل به عنوان حفظ امانت در شناسنامة كتاب مي بايستي مرجع اصلي كتاب آورده مي شد.
كتاب «موسي نجات مي يابد» از اين مجموعه، دربارة داستان زمان پيش از تولّد حضرت موسي (ع) تا هنگامي است كه حضرت به قصر فرعون مي آيد و فرعون كودك را به اصرار آسيه به فرزند خواندگي قبول مي كند.
 متن داستان داراي نگارشي ساده است و تصاوير نيز با رنگ هاي متنوع براي كودكان جذابيت دارد. مقبوليت تا حد انتظاري را از ظاهر اين كتاب مي توان به دست آورد، ولي اشكال عمدة كتاب، متن ترجمه شدة آن است. در بعضي از قسمت ها متن داراي سنديت معتبري نيست. با توجه به اينكه در قرآن و احاديث معتبر ما، داستان پيامبران به طور جامع آمده است. چه قدر خوب است چنين كتاب هايي با مراجعه به اصل منابع همراه با نگارشي ساده، شيوا و مطابق با فرهنگ و گويش ايراني بازگويي و تصويرگري شود.
 آيا نيازي به ترجمة متوني ناهمگون با منابع معتبر هست؟ به ويژه اينكه در اكثر ترجمه ها، مترجم براي حفظ امانتداري، نياز به بيان كامل متني دارد كه ممكن است از نظر مستندات دچار ضعف و يا فاقد اعتبار باشد. مسلماً يك نويسندة ايراني، اين داستان ها را با زباني ساده مطابق با خاستگاه هاي ملي بهتر مي تواند به نگارش در بياورد.
 در كتاب ديگري از اين انتشارات, «موسي در مصر» كه شامل 16 صفحه است، با همان ساختار، داستان زندگي حضرت موسي (ع) را پس از ازدواج و رسيدن به مقام نبوت بيان مي كند، تا آنجا كه حضرت موسي (ع) با معجزاتش به مصر مي آيد و فرعون و يارانش را به راه خدا پرستي دعوت مي كند.
يكي از نقاط ضعف در اين كتاب نيز همانند كتاب هاي ديگر اين مجموعه، استفاده نكردن از منبع اصلي و سنديت قرآني داستان است. در اينجا ظاهراً تحريفاتي در داستان حضرت موسي (ع) صورت گرفته است. مشخص نيست نويسنده، اصل منابع و سندهاي خود را از كجا گرفته است؛ زيرا بيان داستان با آيات قرآن و روايات اسلامي همسويي ندارد. تصاوير نيز با اينكه زيبا هستند، ولي جايگاه معنايي خود را نيافته اند. نگاه كنيد به تصوير شمارة 16.
 12. مجموعه كتاب هاي «فندق» از نشر افق با زبان و تصاويري بسيار لطيف و ساده به بيان آموزه هاي ديني و آشنايي با مضامين اخلاقي براي كودك مي پردازد. يكي از نقاط قوت اين مجموعه، آن است كه به موضوعات و آيات قرآني به صورت مستقيم نمي پردازد، بلكه با توجه به شناخت توانمندي ها، علايق و نيازهايِ كودك در اين ردة سني، كتاب ها نشر يافته اند. كتاب «مي خواهم نماز بخوانم» با تصويرگري آقاي حسين صلواتيان، نمونه اي از اين مجموعه مي باشد كه به آشنايي و آموزش نماز براي خردسالان مي پردازد. كودك با ديدن تصاوير، پي به پيام داستان ها مي برد و خود را به جاي قهرمان تصويريِ كتاب مي گذارد كه با هدايت و صميميت خانواده (پدر، مادر و ...) به شيريني، آموزه هاي ديني و قرآني را فرا مي گيرد. نكتة قابل توجه و تأكيد آن است كه اين مجموعه كتاب ها با تدبّر، شناخت و علم طراحي شده است. در اهداف كتاب آمده است: «از آنجا كه نماز براي اين گروه سني واجب نيست، اصل، بيشتر بر ايجاد علاقه و انگيزه بوده است تا آموزش كامل و دقيق.» نگاه كنيد به تصوير شمارة 17.
 13. از انتشارات بيان جوان، مجموعه كتاب هايي در خصوص آشنايي و انس كودكان با قرآن داريم كه در آنها تلاش شده است كودك را از طريق تصاوير، با مضامين و سوره هاي جزء سي قرآن كريم آشنا كند. كتاب «خبر بزرگ» كه به تعبير خودش نخستين تفسير گرافيكي قرآن در جهان است، توسط چهار تصويرگر اجرا شده است. اگر چه به نظر مي رسد تلاش اين گروه و نويسندة محترم آن، آقاي محمد بيستوني، روشي بسيار صادقانه و جستجوگرانه است، اما نمي توان اين نكته را ناديده گرفت كه اين مجموعه از آثار، هنوز نتوانسته است با ردة سني خود ارتباط عميقي برقرار كند. تصاوير و نوشتار مي بايستي هماهنگي معنادارتري پيدا كنند و متناسب با مخاطب خود شكل پذيرند. تصوير شمارة 18 نمونه اي از آثار اين مجموعه است.
 14. «پيك نماز» كتابي است از انتشارات نشر فرهنگ اسلامي كه در اندازه اي متفاوت و قابل حمل و نقل بسيار راحت براي كودك تهيه شده است. اين كتاب كه به آموزش نماز براي كودك دبستاني مي پردازد، فاقد تصويرگري توانمند است و متن آن اگرچه ساده نگارش يافته، اگر با شماره و يا علائمي خاص ترتيب مي يافت و يا طبقه بندي مي شد، براي كودك بيشتر قابل فهم مي شد. تصوير شمارة 19.
 15. «قصة آيه ها» (داستان سورة دهر در ستايش خاندان علي (ع) ) با متني شعر گونه از آقاي مصطفي رحماندوست و تصويرگري آقاي حسين صلواتيان، از كتاب هاي با ارزش در اين زمينه است كه با بياني لطيف، تفسيري زيبا و ساده به سورة انسان داده است. اين كتاب با تصويرگري ساده ولي پر مغز و رنگ هاي ملايم، روحي هماهنگ و متعالي يافته است. اين كتاب از نادر كتاب هايي براي كودكان است كه صورت و معنا، هماهنگ و زيبا، در كنار يكديگر آمده اند و بار محتوايي براي كودكان دارند. تصوير شمارة20.
 كتاب هايي چون «دوست خدا»، «هدية خدا»، «دوست من قرآن»، «قصه هاي قرآن»، «آخرين پرنده»، «آخرين سنگ »، «حيوانات بهشت»، «خدايي جز الله نيست»، «با نيكي و عدالت، قشنگ ميشه رفاقت», « I see allah everywhere»، «چند تا ستاره واي خدا»و «از آسمون تا اينجا» از ديگر كتاب هاي مورد ارزيابي قرار گرفته در اين مقاله بود كه از نظر شيوة اجرا، چاپ و تصويرگري وجوهي مشترك با ساير كتاب ها داشت.
دو كتاب اخير،«چند تا ستاره واي خدا» و «از آسمون تا اينجا», تصوير شمارة 21 و22 از انتشارات كانون پرورش فكري از جمله كتب قرآني هستند كه راه جديدي را در بيان مضامين قرآني در پي گرفته اند. اين مجموعه كتاب ها با اشعاري ساده، كودك را با آيات الهي آشنا و تلنگري در ذهن او ايجاد مي كند. همچنين با تصاويري جذّاب و ظريف با كودك ارتباط برقرار مي كند. اين دو كتاب از نظر متن و تصاوير، متفاوت از بقية كتاب ها هستند؛ زيرا به مضامين قرآني به صورت غير مستقيم مي پردازند. تصاوير اين كتاب ها نيز بسيار لطيف، ساده و صميمي، با رنگ هايي درخشان و پرحرارت با خلوصي چشم گير نقاشي شده اند.
همان گونه كه ملاحظه شد، جز چند انتشارات، مابقي با مبحث تصويرگري به صورت جدي و ضروري برخورد نكرده اند. بسياري از اين كتاب ها از نظر تصويرگري داراي نقاط ضعف هستند. در برخي از آنها اصول زيباشناسي هنر ي براي مخاطبان دبستاني و پيش دبستاني لحاظ نشده است، دسته اي ديگر حرمت هاي تصويري را حفظ نكرده اند. مسلماً ما اجازه نداريم چهرة پيامبران را به گونه اي به تصوير درآوريم كه تصوّر ناشايستي در ذهن كودك ايجاد كند. حرمت پيكر پيامبران و اولياءالله بايستي در تصاوير حفظ شود تا در ذهنيت كودك، تصويري شايسته، متناسب با شخصيت و هويت حقيقي رسولان نقش بندد.
 در بعضي از اين كتاب ها، تصاوير، خشن و پرخاشگرند و با روحيه و علايق كودكان سازگاري ندارند و در بعضي ديگر، تصاوير با فرهنگ و رسوم ما همخواني ندارد. تنها در تعداد بسيار معدودي از تصاوير، وجه جستجوگري و خلاقيت كودك مورد توجّه قرار گرفته است. از آنجايي كه اين تصاوير مي تواند در حافظة بلند مدت كودك باقي بماند و نقش تأثيرگذاري در جاذبه ها و دافعه هاي رفتاري، علايق و باورهاي او داشته باشد، پرداختن به اين امر به صورت علمي كاملاً ضروري و لازم به نظر مي رسد. بنابراين مي طلبد تا صاحبان نشريات از سه وجه آشنايي با مباحث قرآني، آشنايي با روحيات و علايق كودكان و همچنين آشنايي با اصول تصويرگري به صورت تخصّصي به اين موضوع بپردازند.

 
 
شاخصه هاي تصويرگري مناسب براي كتاب ها ي قرآني كودكان
 
تصويرگري كتاب كودك، گرايشي مستقل در هنرهاي تجسمي است كه با آشنايي مخاطب در راستاي ياري رساندن به ادبيات كودك و نوجوان به كار گرفته مي شود. تصويرگران از نظر هنري بايد متناسب با روح قصه، داستان يا مضمونِ ادبيات خاصي كه كار مي كنند، به تصويرگري بپردازند. در تصوير كردن مضامين بلند، متعالي و انسان ساز آيات قرآن كريم، ظرافت و دقت كار صد چندان مي شود.
 پيوند و آشنايي تصويرگر با موضوعات مذهبي، اعتقاد و باور به آن و همچنين شناخت روح بلند قرآني در كار او كاملاً مشهود خواهد بود. يكي از كارهاي زيباي آموزش و پرورش در دو سالة اخير، انتشار كتاب هاي آموزش قرآن و تعليمات دين براي كودكان سال هاي اولية دبستان در قالب كتاب هاي زيباي «هديه هاي آسماني» است. در جلد كتاب «هديه هاي آسماني» سوم دبستان، نقاشي اي از چهرة شاداب دختر بچه اي را مي بينيم كه پرحرارت و با انرژي با پوشش اسلامي ظاهر شده است. رنگ هاي درخشان، نقاشي ساده و زيبا، قطع كتاب و چاپ نسبتاً خوب، بر جذابيت آن افزوده است. بي ترديد اين تصوير در مخاطب خود ايجاد علاقه مي كند. در اين مسير هر قدر با ظرافت و وسواس حركت كنيم، نتيجة بهتري خواهيم گرفت. تصويرگري هاي آيات قرآني مي بايستي بدون ترديد هم شأن موضوعاتش، متعالي، پاك و روحبخش و نوراني باشد.
بيان باورهاي ديني در قالب تصاويري ساده، سرزنده، آرامش بخش، شادي آفرين، نشاط آور و پرتحرك، مخاطبان كوچك ما را به فراگيري بيشتر موضوع جذب مي كند و در عين حال در او ايجاد رغبت براي مطالعه و خواندن موضوع مي كند.
عالم كودكي، عالم پاكي و بي آلايشي است. كودك، عاشق تحرّك، هيجان، شلوغي، شادابي و خنده است. او از هرگونه تلاطم هيجان انگيز و نشاط آور و جستجوگري استقبال مي كند و اگر غير از اين باشد، صاحب روحي بيمار خواهد بود. موسيقي، داستان و نقاشي وقتي در يك اثر انيميشن با هم پيوند مي خورند، روح و ذهن كودك را درگير مي كنند. تصاوير به او الگو مي دهند و شخصيت سازي مي كنند. امروزه بسياري از مبادي رفتاري كودكان با شخصيت هاي كارتوني و عروسكي چون سوپر من، باربي، اسپايدرمن، زورو و ... ساخته مي شود.
 ين ادعا گزاف نخواهد بود اگر بگوييم نقش تصويرگري بر روح و ذهن كودك آن قدر عميق است كه انديشه و تفكر و هويتِ كودك را متأثر از خود مي كند، به او مفاهيمي را مي آموزاند و سليقة او را تغيير مي دهد. غربي ها بيش از يك قرن است كه از طريق تصاوير قهرمان هاي انيميشن در فيلم هاي متحرك، كتاب ها، عروسك ها و اسباب بازي هايي كه از اين شخصيت ها توليد مي كنند، بر ذهن، روح، سليقه و رفتار كودكان جهان تسلط يافته اند و همان گونه كه شاهد هستيم، فرهنگ خود را از اين طريق به همة دنيا سرايت داده اند. بسياري از كودكان مايلند همچون قهرمان هاي كارتون ها لباس بپوشند، حرف بزنند، بينديشند و رفتار كنند. متأسفانه امروزه به دليل رشد برنامه هاي نرم افزاري بازي هاي جنگجويانه و خشن- كه آموزش غير مستقيم رفتارهاي ناهنجار، قتل و بي رحمي و كشتار و جنسيت گرايي و مدگرايي را در بين كودكان رواج مي دهد - و همچنين توجه اصلي سازندگان آن به خاستگاه هاي روحي ـ رواني كودكان و آشنايي با نيازهاي آنان، اين گونه شخصيت هاي كاذب مورد توجه و استقبال خوبي نيز قرار گرفته است.
جاي آن دارد در چنين شرايطي، متوليان تعليم و تربيت كودكان نه در جهت تقابل، بلكه بيش از آن، در جهت رشد و اشاعة مفاهيم والاي اخلاق و باورهاي قرآني، تلاشي عالمانه انجام دهند. با اميد به آنكه چنين مراكزي چه به عنوان دارالقرآن ها، مربيان مدارس، انيماتورها و يا ناشران موضوعات قرآني براي كودكان، وجه غالب اهداف خود را، نه فقط تأمين منافع مالي، بلكه بيش از آن، رشد روحانيت و معنويت در ميان كودكان (نسل آينده) قرار دهند.
در اين قسمت مواردي براي هر چه پربارتر شدن تصويرگري مضامين قرآني پيشنهاد مي شود و تفاوت آن با تصويرگري ساير كتاب ها ي كودكان بيان مي گردد.
 1. تصويرگر اين كتاب ها مي بايستي علاوه بر آشنايي با آيات و سوره هاي قرآني، به حرمت و قداست آن اعتقاد داشته باشد.
 2. علايق و روحيات كودكان مقطع سني را كه براي آن كار مي كند، بشناسد و بر اساس نيازهاي سني آنان طراحي و رنگ آميزي كند. مانند تصاوير 21 و 22.
 3. تصويرگران، مي بايستي آشناييِ اوليه اي با مباني تجسمي داشته باشند و با آگاهي از ويژگي هاي تركيب بندي، رنگ، خط، بافت، شكل و نقش، به امر تصويرگري بپردازند. ايشان مي توانند با كاربرد اصولي اين مباني، تصاويري هماهنگ و جذاب ارائه كنند.
 4. استفاده از تصاوير ريتم دار و هماهنگ، استفاده از خطوط نرم و لطيف، استفاده از رنگ هاي درخشان و پر جذبه، هماهنگي رنگ و شكل در يك قالب مشترك، در بيان محتوايي مضامين و قصص قرآني براي كودكان بسيار مفيد خواهد بود.
 5. همچنين پس زمينة تصاوير مي بايستي به بيان معنايي و محتوايي اثر كمك كند. مانند تصوير شمارة 20.
6. بهره گيري از بافت ها و تكنيك هايي كه مناسب با محتواي آيات باشد، متأسفانه در هيچ يك از تصاوير مورد بحث وجود ندارد.
7. استفاده از الگوهاي مناسب فرهنگي در پوشش و آرايش مو و صورت.
8. ساختار تصاوير مضامين قرآني، مي بايستي مناسب با بيان آيات باشد؛ يعني اگر داستاني به صورت مستقيم صحنه پردازي شده است، مانند قصص انبيا، شخصيت پردازي شود، مانند تصوير7 و8، و اگر از تشبيه و تمثيل هاي قرآني بهره گرفته، تصاويري ذهن گرا و خيالي را مناسب با آيات نقش كند. مانند تصوير شمارة20.
بدون ترديد در تصويرگري موضوعات غير قرآني، دستِ هنرمند براي نقش كردن داستان و روايات بازتر است؛ زيرا نيازي به حفظ حرمت و يا رعايت اصول اخلاق ديني ندارد. از اين رو او مي تواند از تكنيك ها و بيان تصويري خلاق تري بهره گيرد و ذهنيات خود را نوگرايانه به نقش در آورد. در حالي كه اين امر براي تصويرگران موضوعات قرآني بسيار محدودتر است.

 
 
نتيجه گيري
 
هدف از ارائة اين مقالة، شناخت ويژگي هاي بيان تصويري، به عنوان يكي از كاربردي ترين روش هاي آموزشي مفاهيم قرآن كريم براي كودكان دبستاني است. كاربرد صحيح نقش و تصوير و رنگ در شيوه هاي آموزشي به درك و شناخت بهتر كودك كمك مي كند. با اعمال اين روش، توجه كودك به آيات قرآني بيشتر و ارتباطش با مفاهيم قرآني عميق تر مي شود.
 در دورة معاصر براي آموزش مفاهيم قرآني به كودكان، مي بايست از روش هاي غير مستقيمي بهره برد كه با ذوق و زيبايي و ريتم همراه باشد. استفاده از شيوة بياني غير مستقيم مانند داستان پردازي، شعرگويي، نمايش، فيلم، انيميشن موفقيت بياني تأثيرگذاري دارد و روح مخاطب را ناخودآگاه درگير و انگيزة پذيرش مطلب را بيشتر مي كند.
در روايتي عميق از امام

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۲:۲۷ ] [ مشاوره مديريت ]
  آداب كلام در كلام الهي   محمد شريفاني

آنچه در اين ي.)
بلاغت در سخن حتي شامل پرهيز از سؤال نامناسب هم خواهد شد ، در آيه 101 سوره مائده مي‌خوانيم:
« يا ايها الذين آمنوا لاتسألوا عن اشياء أن تبدلكم تسؤكم »
( اي اهل ايمان از چيزهايي كه اگر براي شما آشكار گردد شما را اندوهناك مي‌ كند مپرسيد.)
از امام علي (ع) نقل شده كه فرمود : لاتتكلمن اذا لم تجد للكلام موقعاً 8 ( البته نبايد هنگامي كه براي كلام زمينه نيست سخن گفت.)
اقتضاي بلاغت در سخن آن است كه محدوده كلام نيز به تناسب موقعيتها رعايت گردد. دركلام امام علي (ع) آمده است: الكلام كالدواء قليله ينفع و كثيره قاتل 9 ( سخن همچون داروست ،‌ اندكش سود مي‌بخشد و فراواني آن كشنده است.)

3. لينت سخن:

در لغت گفته شده : اللين ضد الخشونة، لينت ضد خشونت است؛ ( راغب) كلم لين همراه با نوعي نرمي و ملايمت است.
تأثير لحن ملايم تا بدانجاست كه خداوند به موسي و هارون مي‌گويد: « قول لا له قولاً لينا لعله يتذكر او يخشي» ( طه ، 20/44) ( با او سخني نرم گوييد شايد كه پند گيرد يا بترسد.)
رمز توفيق پيامبر (ص) عليرغم نبود امكانات و وجود موانعي همچون فرهنگ ضعيف مردم ، ياران كم و دشمنان زياد حضرتش ، لينت خلق و خوي و كلام پيامبر (ص) است:
« فيما رحمة من الله لنت لهم و لو كنت فظاًَ غليظ القلب لانفضوا من حولك » (‌ آل‌عمران، 3/159)
( پس به بركت رحمت الهي با آنان نرمخو شدي و اگر سخت دل بودي قطعاً از اطرافت پراكنده مي‌شدند.)

4. سديد بودن:

سداد و سديد از ماده سد ، به معناي استقامت و محكم بستن است. ( راغب)
از آداب سخن‌، سديد بودن كلام است، هرچه كلام با عقل و منطق و استدلال بيشتر همراه باشد ميزان استحكام آن بيشتر خواهد بود. هر چه استحكام كلام بيشتر باشد ثبات و بقاء آن بيشتر خواهد شد. اصولاً قرآن به دليل آنكه سخنش يا با عقل هماهنگ است و يا با فطرت ، از استحكام و استقامت خاصي برخوردار است.
در سوره احزاب آيه 70 و 71 آمده است:
« يا ايها الذين آمنوا اتقوا الله و قولوا قولا سديداً. يصلح لكم اعمالكم و يغفر لكم ذنوبكم»
( اي مؤمنان از خدا پروا داريد و سخني استوار گوييد تا اعمال شما را به اصلاح در آورد و گناهانتان را ببخشايد.)
گويا از آثار سخن محكم ، اصلاح اعمال و تطهير انسان از گناه خواهد بود.

5. ميسور بودن كلام:

در لغت سير و ميسور به معناي سهل و آسان آمده است. ( راغب)
يسير نقطه مقابل عسر و تكلف است و تكلف نوعي زحمت است كه تكليف هم به همين معناست. همان گونه كه انسان مي‌تواند در زندگي خود با محدوديتها و با تكلفات فراوان رفتار كند و در نتيجه عرصه را برخود تنگ نمايد، در مقام سخن هم مي‌تواند دچار انواع تكلفات گردد.
« قل ما اسألكم عليه من اجر و ما انا من المتكلفين» ( ص، 38/86)
( بگو من مزدي بر رسالتم از شما طلب نمي‌كنم و اهل تكلف و تصنع نيستم) پيامبر (ص) فرمود: نحن معاشر الانبياء و الاولياء برآءُ من التكلف10.
( ما گروه انبيا و اوليا از تكلف و زحمت بيزاريم.)
متقابلاً در احاديث به سهولت توصيه شده است. اميرالمؤ منين (ع) فرمود: اسهل يدر الرزق11 ( آساني عامل ريزش رزق است.)
سهولت همان‌گونه كه در افعال جاري است،‌ در كلام نيز قابل اجراست. از آداب سخن آن است كه همراه با سهولت ‌و آساني باشد. قرآن ، خود را به اين صفت ، موصوف كرده ، آنجا كه مي‌گويد: « ولقد يسرنا القرآن للذكر فهل من مذكر» ( قمر ، 54/40) ( و قطعاً‌ قرآن را براي پندآموزي آسان كرديم. پس آيا پند گيرنده‌اي هست؟)
از اين آيه استفاده مي‌شود كه سهولت دركلام ، خود عالمي است براي يادگيري آسان و مقبوليت در سخن و لذا قرآن دستور مي‌دهد سخن را با آساني ادا كنيد: « فقل لهم قولاً ميسوراً» ( اسراء ، 17/28) ( و با ايشان با ملايمت و راحتي سخن بگوي.)
تكليف درسخن ، الف : هم مي‌توانيد به نحوه اداي كلام مربوط شود، آنگونه كه از نبوي شريف معلوم مي‌شود: ان الله ليبغض الرجل البليغ الذي يلعب بلسانه كما تلعب الباقرة12.
( همانا خداوند مبغوض مي‌دارد انسان بليغي كه با زبانش همچون گاو ، بازي مي‌كند.)
ب: و همچنين مي‌تواند به محتوا و استفاده از واژه‌هاي پيچيده كه ملازم با صعوبت در فهم است مربوط مي‌‌شود كه البته اين نوع تكلف در كلام ، خلاف فصاحت در سخن است. آن گونه كه درفرمايش اميرالمؤمنين آمده است: احسن الكلام ، مالاتمجه الاذن و لايتعب فهمه الافهام13. ( بهترين سخن آنست كه گوش را اذيت نكند وفهم را به زحمت نيندازد.)
اداي نارواي سخن باعث اذيت گوش؛ و بكارگيري مفاهيم پيچيده باعث اذيت فهم خواهد شد.

6. لغو بودن سخن:

اللغو من الكلام مالايعتد به و هو الذي يورد لاعن روية و فكر فيجري مجري اللغا و هو صوت العصافير. و قد يسمي كل كلام قبيح لغواً.
( كلام لغو آن است كه قابل اعتنا نباشد. همان سخني كه از روي فكر و تأمل صادر نشود كه به منزله صداي گنجشكان است. وگاه به هر كلام قبيحي لغو گفته مي‌شود.) ( راغب)
در اوصاف بهشت آمده است كه: « لايسمعون فيها لغواً ولاكذابا»‌ ( نباء ، 78/35).
( در آنجا نه بيهوده‌اي شنوند و نه يكديگر را تكذيب كنند.)
همچنين در اوصاف مؤمنين مي‌خوانيم : « و الذين هم عن اللغو معرضون» ( مؤمنون ، 23/3)
( آنان كه از سخن بيهوده رويگردانند.)
از موارد مورد استعمال كلمه لغو مي‌توان چنين نتيجه گرفت كه يكي از آداب سخن آن است كه كلام ، همراه با نوع فكر و مقبوليت باشد.

7. معروف بودن كلام:

المعروف : اسم لكل فعل يعرق بالعقل او الشرع ، حسنه. و المنكر ما ينكر بهما.
( معروف نامي است براي هر كاري كه بواسطه عقل يا شرعضوعى ارتباطى با موضوع جستجوى شما دارند را براى شما ترجيح ميدهد.

خودكار "و" پرس و جوها

گوگل فقط صفحاتى را بر ميگردند كه اين صفحات شامل تمامموضوعات جستجوى شما ميباشد. در آنجا لازم نيست كه از "and" بين موضوعات خود استفاده كنيد. براى محدود كردن نتايج، بهتر است تا موضوعات خود را دقيقتر و بيشتر بنويسيد.

Stop Words

گوگل كلمات و كاراكترهاى متعارف را ناديده ميگيرد. گوگل همچنين كلماتى مانند "http" and ".com," را به طور خودكار در نظر نميگيرد.، چون اين كلمات كلمات متعارفى هستند كه به ندرت نتايج را محدود ميكنند و فقط باعث كندى سرعت ميشوند.

از "+" براى قطع كلمات در جستجوى خود استفاده كنيد. مطمين شويد كه فاصله اى (space) را قبل از "+" بگذاريد. [شما همچنين ميتوانيد علامت "+" را در غبارات جستجوى خود استفاده كنيد.]

موضوعات جستجوى خود را در زمينه ببينيد

هر نتيجه جستجوى گوگل محتوى يك يا چند صفحه وب منتخب است، كه نشاندهنده آنست كه چطور موضوعات شما در زمينه استفاده شده اند.

بند آوردن

براى فراهم سازى نتايج دقيق، گوگل از بند آوردن يا "wildcard" براى حمايت از جستجوهاى خود استفاده نميكند. براى مثال اگر شما "googl" را جستجو كنيد نتايج ئارايه شونده شامل "googler" يا "googlin" نميشوند.

تلفظ يا بزرگ نويسى اهميت دارد؟

جستجوهاى گوگل حساس به حالت نوشتن (case sensitive)آنها نيست. تمامى كلمات بعد از ورود به حروف كوچك تبديل ميشوند. براى مثال اگر وارد كنيد "GOOGLE" يا "GoOgLe" به عنوان "google" شناخته ميشود.

جستجو در حالت استاندارد (default) گوگل حساس به نوع تلفظ يا علامتهاى تفكيكى نيست. اگر مثلا شما [Muenchen] و [München] را جستجو كنيد، به شما يك نتيجه ارايه ميشود. اگر شما ميخواهيد بين دو كالت و كلمه تبعيض قايل شويد، از علامت + در قبل موضوع استفاده كنيد مانند [+Muenchen] در مقابل با [+München].

 

عناصر صفحات نتايج گوگل

A.

جستجو پيشرفته
شما را به صفحه اى كه شما را به محدود كردن جستجو قادر ميسازد لينك ميكند.

B.

مشخصات و مزيتها (Preferences)
لينكها به صفحه اى كه شما را قادر ميسازد تا مشخصات و مزيتهاى جستجو (preferences) را مرتب كنيد، شامل تعداد نمايش نتايج در هر صفحه، زبان اينترفيس، و استفاده از فيلتر جستجو مطمئن است.

C.

Language Tools
Tools for setting language preferences for pages to be searched, interface language and translation of results.

D.

راهنمائي هاى جستجو
شما را به اطلاعاتى كه به شما كمك ميكند تا جستجوى خود را مثر تر سازيد لينك ميكند. اين موضوع به شما ميگويد كه گوگل چه تفوتها و خصوصياتى نسبت به ماشينهاى جستجوگر ديگرى دارد.

E.

زﻣﻳﻨﻪ جستجو
براى وارد كردن پرس و جويى در گوگل، كافيست تا كلمات كليدى تشريحى خود را تايپ كرده، سپس بر روى كليد جستجو كليد كرده يا كليد enter را بزنيد.

F.

دكمه جستجوى گوگل
كليك بر روى اين كليد به اين منظور است كه جستجوى ديگرى را انجام ميدهيد. همچنين شما ميتوانيد تا پرس و جوى ديگرى را با زدن كليد enter تاييد كنيد.

G.

Tabs
Click the tab for the kind of search you want to conduct. Choose from a full web search, images only, Google Groups (Usenet discussion archive) or the Google Directory (the web organized into browsable categories).

H.

مانع آمارى
اين خط جستجوى شما را توصيف ميكند و همچنين تعداد نتايج برگردانده را نشان ميدهد.

I.

دسته بنديها
اگر اصطلاحات جستجوى شما همچنين در دايركتورى وب به چشم ميخورند، اين دسته بنديهاى پيشنهاد شده ممكن است كه به شما در پيدا كردن اطلاعات بيشتر در رابطه با پرس و جوى خود كمك كند. بر روى آنها كليك كنيد تا لينكهاى ديگرى را پيدا كنيد.

J.

عنوان صفحه
اولين خطى كه به عنوان نتيجه نشان داده ميشود، عنوان صفحه پيدا شده است. بعضى وقتها بجاى عنوان، URL (آدرس) نشان داده ميشود، كه اين به معنى است كه صفحه پيدا شده عنوانى ندارد، يا گوگل تمام محتويات صفحه را به طور كامل فهرست نكرده است.

K.

متن زير عنوان
اين متن منتخبى از صفحه نتيجه برگردانده شده از موضوع پرس و جو شما است. اين موضوعات برگزيده شه و انتخاب شده به شما اين امكان را ميدهد تا زمينه اى از موضوعات كه در صفحه هستند قبل از اينكه برروى آن كليك كنيد ببينيد.

L.

توضيحات
اگر پرس و جوى جستجو شما در دايركتورى وب فهرست شده بود، توضيحات مولف نيز نشان داده ميشود.

M.

دسته بندى
اگر سايتى توسط پرس و جو جستجو ى شما كه در دايركتوى وب فهرست شده بود پيدا شد، دسته بندى آن نيز در زير آن مشخص ميشود.

N.

URL نتيجه
اين آدرس نتيجه يافته شده مي باَشد.

O.

اندازه
اين شماره انداز بخش متن صفحه پيدا شده است. اين براى سايتهايي كه هنوز ضميمه نشده اند موجود نميباشد.

P.

ذﺨﻴﺭ شده
كليك برروى لينك cache شده شما را قادر ميسازد تا محتويات صفحه را به عنوان وقتى كه ما آنرا ضميمه كرده ايم ببينيد. اگر به هر دليلى، لينك نتيجه اصلى شما را به صفحه كنونى نبرد، شما ميتوانيد آن صفحه را از cache ما بازيافت كنيد تا اطلاعاتى كه ميخواهيد را بيباايد. در نسخه cache شده، موضوع جستجوى شما برجسته است.

Q.

صفحات مشابه
وقتى شما لينك صفحات مشابه را كليك ميكنيد، گوگل به طور خودكار صفحات مشابهى را كه در اينترنت موجودند و عمل جستجوى آنها همين نتيجه را بدست مياورند را كشف ميكند.

R.

نتيجه برجسته
وقتى كه گوگل چند نتيجه را از يك وب سايت پيدا ميكند، بيشترين نتيجه اى كه در اول قرار ميگيرد مناسبترين نتيجه نسبت به موضوع شما است.

S.

More Results
If there are more than two results from the same site, the remaining results can be accessed by clicking on "More results from..." link.

تصحيح جستجويتان

راهنمائى هاي كلى

از زمانى كه گوگل فقط صفحات وبى را كه حاوى تمام كلمات موضوع شماست را برميگردند، تصحيح يا محدود كردن جستجو شما خيلى ساده است، چرا كه شما كافيست تا كلمات بيشترى را در مورد موضوع خود به جستجوى قبلى خود اضافه كنيد. با اضافه كردن كلمات بيشتر، نتيجه شما شامل زير مجموعه صحيحتر و دقيقتر خواهد بود.

منع كردن واژه ها

شما ميتوانيد تا كلمه اى را از جستجوى خود با گذاشتن علامت منفى ("-") در جلوى آن محروم كنيد. (مطمين شويد كه يك فاصله قبل از علامت منفى بدهيد.)

جسجوهاى عبارتى

در گوگل ميتوانيد تا با اضافه كردن علامت نقل قول، عبارتها / اصطلاحات را نيز جستجو كنيد. كلمان ميبايست داخل علامت نقل قول دوبل ("مانند اين!") باشند (مگر اينكه كلمات ويژه يا تركيبى باشند كه "+" لازم داشته باشند -- اينجا را براى اطلاعات بيشتر ببينيد).

قطعا كاراكترها در اين حالت به عنوان عبارات استفاده ميشوند. گوگل در اين حالت نقطه ها، مساويها، اسلشها و ... را به عنوان كاراكترهاى متصل عبارات تشخيص ميدهد.

محدود به Domain

بعضى از كلمات به همراه يك دونقطه برا گوگل معناى بخصوصى را دارند. يكى از اين كلمات عملگر site: است. اين كلمه به همرا آدرس دامين در جلوى آن باعث ميشود تا جستجوى شما فقط در دامين يا سايت معين شده باشد.

براى مثال، جهت جستجو يك خبر در گوگل، وارد كنيد:

مثال:

Top of Form

Bottom of Form

 

با دسته بندي جستجو كن

فهرست راهنماي گوگل (در directory.google.com ) راه آساني را براي جستجو فراهم مي كند. براي مثال اگر شما دارﻴﺪ براي «سمند» جستجو مي ﮐﻨﻴﺪ، شما مي تواﻨﻴﺪ با جستجو در دسته ادﺑﻴﺎﺖ> شاهنامه، فقط صفحه هاي مربوط به «سمند» را ﭙﻴدا ﮐﻨﻴﺪ و صفحه هاي مربوط به خودرو سمند و يا هر معني دﻴﮕﺭ سمند را نشان نمي دهد.

پژوهش در دسته مورد علاقه، به شما اجازه مي دهد كه ﻨﺗﻳﺟﻪ پژوهش را به صفحه هاي مناسب خود محدود ﮐﻨﻴﺪ.

جستجو پيشرفته

گاهي وقتها شما مي تواﻧﻴﺪ با اضافه كردن واژه هاي ﺒﻴﺸﺘﺮ به واژه مورد پژوهش، ﻨﺗﻳﺟﻪ جستجو را محدودتر ﮐﻨﻴﺪ تا آن ﭼﻴﺰي را كه مي خواستيد ﺑﮕﻴﺭﻴﺪ. ولي گوگل ترفندهاي مختلفي را براي جستجو دارد كه به شما اجازه مي دهد:

  • پژوهش را به صفحه هاي ساﻴت داده شده اي محدود كن.
  • صفحه هائي كه از ساﻴت مشخصي هستند را منع كن.
  • جستجو را به صفحه هائي كه در زبان مشخصي هستند محدود كن
  • همه صفحه هائي كه به صفحه وب داده شده وصل هستند را ﭙﻴدا كن
  • صفحه هاي وبي كه به صفحه وب داده شده مربوط هستند را ﭙﻴدا كن

صفحه جستجو ﭙﻴشرفته گوگل، اعمال كردن خواص متعدد را به پژوهشتان را آسانتر مي كند.

روي لينك زير كليك كنيد تا ببينيد :

http://www.google.com/advanced_search?hl=fa


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۲:۱۹ ] [ مشاوره مديريت ]

 

يك نسخه قديمي براي تقويت حافظه و ياد آوري فراموش شده ها

1 – مُرّ مكّي  Morre Makki  ده گرم

2 – اِگِر تركي   Eger Torki  ده گرم

3 – سُعد كوفي   Sode  Koofi ده گرم

4 – فلفل سفيد                  ده گرم

5 -  كندر kondor              ده گرم

6 – زعفران                    ده گرم

7 – عسل                        170 گرم

مواد فوق را آسياب كرده با عسل مخلوط و روزي دوبار ، صبح پيش از صبحانه و شب پيش از خواب ، هربار به اندازه يك قاشق كوچك چايخوري ميل كنيد . اين معجون علاوه بر تقويت حافظه ، موجب ياد آوري فراموش شده ها نيز مي شود .

سعي كنيد از عطاري هاي قديمي تهيه كنيد .

چنانچه تحت نظر پزشك هستيد ، مشورت كنيد .


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۲:۱۸ ] [ مشاوره مديريت ]

 

بسم الله الرحمن الرحيم

آئين سخنوري در حديث امير كلام عليه السلام

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 28 آبان 1388   ساعت: 6:19:26 ب.ظ.

امام على عليه‏السلام :

أيُّهَا النّاسُ فِى الاِْنْسانِ عَشْرَ خِصالٍ يُظْهِرُها لِسانُهُ: شاهِدٌ يُخْبِرُ عَنِ الضَّميرِ وَ حاكِمٌ يَفْصِلُ بَيْنَ الْخِطابِ وَ ناطِقٌ يُرَدُّ
بِهِ الْجَوابُ وَ شافِعٌ يُدْرَكُ بِهِ الْحاجَةُ وَ واصِفٌ يُعْرَفُ بِهِ الاَْشْياءُ وَ أَميرٌ يَأْمُرُ بِالْحَسَنِ وَ واعِظٌ يَنْهى عَنِ الْقَبيحِ وَ مُعِزٌّ
تُسَكَّنُ بِهِ الاَْحْزانُ وَحاضِرٌ تُجْلى بِهِ الضَّغائِنُ وَ مونِقٌ تَلْتَذُّ بِهِ الاَْسْماعُ

اى مردم! انسان ده خصلت دارد كه زبان او آنها را آشكار مى‏سازد: زبان، گواهى است كه از درون خبر مى‏دهد.
داورى است، كه به دعواها خاتمه مى‏دهد. گويايى است كه به‏وسيله آن به پرسش‏ها پاسخ داده مى‏شود.
واسطه‏اى است كه با آن حاجت برآورده مى‏شود. وصف كننده‏اى است كه با آن اشياء شناخته مى‏شود.
فرماندهى است كه به نيكى فرمان مى‏دهد.پند دهنده‏اى است كه از زشتى باز مى‏دارد.
تسليت دهنده‏اى است كه غم‏ها با آن آرامش مى‏يابد. حاضرى است كه با آن كينه‏ها برطرف مى‏شود
و دلربايى است كه گوش‏ها با آن از لذّت برخوردار مى‏شوند

كافى، ج 8 ، ص 20، ح 4

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 6:21:10 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

رُبَ‏قَولٍ أنفَذُ مِن‏صَولٍ .

بسا سخنى ، كه از يورش كارگرتر است .

نهج البلاغه : حكمت 394

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 6:21:51 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

صُورَةُ المرأةِ في وَجهِها ،وصُورَةُ الرجُلِ في مَنطِقِهِ .

صورت زن در رخسار اوست و صورت مرد در گفتار او .

بحارالانوار : 71 / 293 / 63

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 6:23:15 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

رُبَّ كلامٍ أنفَذُ مِن سِهامٍ .

بسا سخنى ، كه از تيرها كارگرتر است .

غررالحكم : 5322

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 6:24:05 ب.ظ.

تحف العقول :

سُئلَ [ عليٌ‏]عليه السلام أيُّ شَي‏ءٍ مِمّا خلقَ اللَّهُ أحسَنُ ؟ فَقالَ عليه السلام : الكلامُ ،
فقيلَ : أيُّ شي‏ءٍ ممّاخَلَقَ اللَّهُ أقبَحُ ؟ قالَ : الكلامُ ، ثُمّ قالَ : بالكلامِ ابيَضَّتِ الوُجوهُ ،
وبالكلامِ اسوَدَّتِ الوُجوهُ .

از امام على عليه السلام پرسيدند : بهترين چيزى كه خدا آفريده كدام است ، فرمود :
سخن . عرض شد : زشت‏ترين چيزى كه خدا آفريده كدام است ؟ فرمود : سخن .
سپس فرمود : با سخن است ، كه روسفيدى حاصل مى‏شود و با سخن است ،
كه روسياهى به وجود مى‏آيد .

تحف العقول : 216

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 6:24:51 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

إيّاكَ وما يُستَهجَنُ مِن الكلامِ؛ فإنّهُ يَحبِسُ علَيكَ اللِّئامَ ويُنَفِّرُ عنكَ الكِرامَ .

زنهار ، از به زبان آوردن سخنان زشت ؛ زيرا كه فرومايگان را گرد تو جمع مى‏كند
و گرانمايگان را از تو مى‏رماند .

غررالحكم : 2722

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 6:25:40 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

إيّاكَ ومُستَهجَنَ الكلامِ ؛ فإنّهُ يُوغِرُ القَلبَ .

زنهار از سخن زشت ؛ كه آن دلها را كينه‏ور مى‏سازد .

غررالحكم : 2675

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 6:26:28 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

مَن ساءَ كلامُهُ كَثُرُ مَلامُهُ .

هر كه گفتارش بد باشد ، بسيار ملامت شنود .

غررالحكم : 8496

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 6:27:16 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

سُنَّةُ اللِّئامِ قُبحُ الكلامِ .

شيوه فرومايگان ، زشتگويى است .

غررالحكم : 5551

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 6:29:38 ب.ظ.

امام على عليه السلام - چون بر مردى گذشت كه زياده‏گويى مى‏كرد - :

إنّك تُملِي على‏ حافِظَيكَ كِتاباً إلى‏ رَبِّكَ ، فَتَكَلَّمْ بما يَعنيكَ ودَعْ ما لا يَعنيكَ .

بدان كه تو بر دو فرشته نگهبان اعمالت نوشته‏‌اى املا مى‏كنى و به سوى پروردگارت
مى‏فرستى . پس ، سخنانى بگو كه برايت سودمند باشد و از سخنان بيهوده دم فرو بند .

امالي صدوق : 37 / 4

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 6:30:38 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

عَجِبتُ لِمَن يَتكلَّمُ بما لا يَنفَعُهُ في دُنياهُ ولا يُكتَبُ لَهُ أجرُهُ في اُخراهُ .

در شگفتم از كسى كه سخنانى مى‏گويد ، كه نه در دنيايش به او سود مى‏رساند
و نه در آخرتش براى او اجرى نوشته مى‏شود .

غررالحكم : 6283

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 6:31:25 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

إيّاكَ والهَذَرَ ؛ فَمَن كَثُرَ كلامُهُ كَثُرَت آثامُهُ .

زنهار از ياوه‏‌گويى ؛ زيرا هر كه پرگو باشد ، گناهانش بسيار شود .

غررالحكم : 2637

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 7:38:06 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

إيّاكَ وفضولَ الكلامِ ؛ فإنّهُ يُظهِرُ مِن عُيوبِكَ ما بَطَنَ ،
ويُحَرِّكُ علَيكَ مِن أعدائكَ ما سَكَنَ .

از زياده‏گويى بپرهيز ، كه آن عيبهاى پنهان تو را آشكار مى‏سازد
و كينه‏هاى آرام گرفته دشمنانت را بر ضدّ تو تحريك مى‏كند .

غررالحكم : 2720

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 7:38:48 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

طوبى‏ لِمَن ... أنفَقَ الفَضلَ مِن مالِهِ ، وأمسَكَ الفَضلَ مِن لِسانِهِ .

خوشا به حال كسى كه ... زيادى مال خود را انفاق كرد و زبانش را از زياده‌‏گويى
نگه داشت .

نهج البلاغه : حكمت 123

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 7:39:44 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

إيّاكَ وكَثرَةَ الكَلامِ ؛ فإنّهُ يُكثِرُالزَّلَلَ ويُورِثُ المَلَلَ .

زنهار از پرگويى؛ زيرا كه لغزشها را زياد مى‏كند و ملال مى‏آورد .

غررالحكم : 2680

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 7:40:32 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

إذا تَمَّ العَقلُ نَقَصَ الكلامُ .

هر گاه عقل كامل شود ، سخن گفتن كاستى گيرد .

بحارالانوار : 71 / 290 / 62

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 7:41:10 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

الكلامُ في وَثاقِكَ ما لم تَتَكلَّمْ بهِ ، فإذا تَكَلَّمتَ بهِ صِرتَ في وَثاقِهِ ،
فَاخزُنْ لِسانَكَ كما تَخزُنُ ذَهَبَكَ ووَرِقَكَ ، فَرُبَّ كَلِمَةٍ سَلَبَت نِعمَةً وجَلَبَت نِقمَةً .

تا سخن را به زبان نياورده‏اى، در بند توست . همين كه به زبان آوردى ، تو در بند سخن
در مى‏آيى . پس همان گونه كه زر و سيم خود را در گنجينه مى‏نهى ، زبانت
را نيز (در گنجخانه دهان) نگه دار ؛ زيرا بسا سخنى ، كه نعمتى را از كف برده و خشم و كيفرى
را آورده‏ است .

نهج البلاغه : حكمت 381

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 7:41:54 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

إذا تَكَلَّمتَ بالكَلِمَةِ مَلَكَتكَ ،وإذا أمسَكتَها مَلَكتَها.

هر گاه سخنى گفتى ، آن سخن مالك توست و هر گاه آن را ، نگه داشتى
تو اختياردارش هستى .

غررالحكم : 4084

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 7:42:41 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

مَن عَلِمَ أنّ كلامَهُ مِن عَمَلِهِ قلّ كلامُهُ إلّا فيما يَعنيهِ .

كسى كه بداند گفتار او در شمار كردار اوست (و بازخواست مى‏شود) ، گفتار او
جز در مواردى كه مفيد است ، اندك شود .

نهج البلاغه : حكمت 349

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 7:43:25 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

لا تَقُلْ ما لا تَعلَمُ ، بَل‏لا تَقُلْ كُلَّ ما تَعلَمُ ، فإنَّ اللَّهَ فَرَضَ على‏ جَوارِحِكَ
كُلِّها فَرائضَ يَحتَجُّ بها علَيكَ يَومَ القِيامَةِ .

آنچه‏نمى‏دانى مگوى، حتّى تمام آنچه را هم كه مى‏دانى مگوى ؛ زيرا خداوند
بر كليه اعضاى بدن تو فرايضى واجب كرده‏است ، كه روز قيامت به وسيله آنها
بر ضدّ تو حجّت مى‏آورد .

نهج البلاغه : حكمت 382

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 7:44:08 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

الكلامُ كالدَّواءِ ؛ قَليلُهُ‏يَنفَعُ ، وكَثيرُهُ قاتِلٌ .

سخن چون داروست ، اندكش سود مى‏بخشد و بسيارش كشنده‏ است .

غررالحكم : 2182

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 7:44:50 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

الكلامُ بَينَ خَلَّتَي سَوءٍ ، هُما : الإكثارُ والإقلالُ ، فالإكثارُ هَذَرٌ ، والإقلالُ عِيٌّ وحَصَرٌ .

سخن ، ميان دو خصلت زشت قرار گرفته است : پرگويى و كم گويى ؛ زيرا پرگويى
به ياوه‏گويى مى‏انجامد و كم گويى ، نشانگر درماندگى و عجز در سخن گفتن است .

غررالحكم : 1854

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 7:45:54 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

لا خَيرَ في الصَّمتِ عنِ الحُكمِ ، كما أ نّهُ لا خَيرَ في القَولِ بالجَهلِ .

در زبان فرو بستن از حكمت ، خيرى نيست ، چنان كه در سخن گفتن
از روى نادانى نيز خيرى نيست .

نهج البلاغه : حكمت 182

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 7:46:48 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

كُلُّ سُكوتٍ ليسَ فيهِ فِكرٌ فهُو غَفلَةٌ .

هر سكوتى كه در آن انديشيدنى نباشد ، آن غفلت است .

بحارالانوار : 71 / 275 / 2

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 7:49:29 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

صَمتٌ يُكسِبُكَ الوَقارَخَيرٌ مِن كلامٍ يَكسُوكَ العارَ.

خاموشيى كه تو را وقار بخشد ، بهتر از سخن گفتنى است كه جامه عار بر تو پوشاند .

غررالحكم : 5867

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 7:50:20 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

أحسَنُ الكلامِ ما لا تَمُجُّهُ الآذانُ ولا يُتعِبُ فَهمُهُ الأفهامَ .

بهترين سخن ، آن است كه گوشها از شنيدن آن رنجه و بيزار نشود و فهميدن
آن ، انديشه‏ها را به رنج نيندازد .

غررالحكم : 3371

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 7:51:05 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

أحسَنُ الكلامِ مازانَهُ حُسن‌ُ‏النِّظامِ ، وفَهِمَهُ الخاصُّ والعامُّ .

بهترين سخن ، آن است كه به انسجام زيبا (حُسن تأليف و تركيب)
آراسته باشد و خاصّ و عام آن را بفهمند .

غررالحكم : 3304

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 7:51:47 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

خَيرُ الكلامِ ما لا يُمِلُّ ولا يَقِلُّ .

بهترين سخن آن است كه نه (طولانى باشد و) ملال آورَد و نه اندك باشد (و ابهام فزايد) .

غررالحكم : 4969

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 7:52:44 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

أبغَضُ‏الخَلائقِ إلى‏ اللَّهِ المُغْتابُ .

منفورترين كس نزد خدا كسى است كه پشت سر ديگران بدگويى كند .

غررالحكم : 3128

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 7:53:44 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

أبغَضُ العِبادِ إلى‏ اللَّهِ سبحانه العالِمُ المُتَجَبِّرُ .

منفورترين بندگان نزد خداى سبحان دانشمند زورگو است .

غررالحكم : 3164

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 7:54:36 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

أمَا إنّه ليسَ بينَ الحقِّ والباطلِ إلّا أربَعُ أصابِعَ ... الباطلُ أنْ تقولَ : سَمِعتُ ،
والحقُّ أنْ تقولَ : رَأيْتُ .

هان ! ميان حقّ و باطل جز چهار انگشت فاصله نيست ... باطل آن است كه بگويى :
شنيدم و حقّ آن است كه بگويى : ديدم .

نهج البلاغه : خطبه 141

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 7:55:58 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

المرءُ بأصغَرَيْهِ : بقلبِهِ ولسانِهِ ، إنْ قاتَلَ قاتَلَ بجَنانٍ ، وإن نَطقَ نَطقَ ببَيانٍ .

(ارزش) انسان به دو عضو كوچك اوست : دل و زبان . چون بجنگد با دل جنگد و چون زبان باز كند
واضح و رسا بگويد.

غررالحكم : 2089

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 7:57:42 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

لا يجِدُ عبدٌ طعمَ الإيمانِ حتّى‏ يترُكَ الكذبَ هَزْلَهُ وجِدَّهُ .

تا بنده‌‏اى‏دروغ گفتن، به شوخى و جدى ، را ترك نگفته باشد ، مزه ايمان را نمى‏چشد .

بحارالانوار : 72 / 249 / 14

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 7:58:34 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

لكلِّ شي‏ءٍ آفةٌ ، وآفةُ العلمِ النِّسيانُ ، وآفةُ العِبادةِ الرِّياءُ ، وآفةُ اللّبِّ العُجْبُ ،
وآفةُ النَّجابةِ الكِبْرُ ، وآفةُ الظَّرْفِ الصَّلَفُ ، وآفةُ الجُودِ السَّرَفُ ، وآفةُ الحياءِ الضَّعْفُ ،
وآفةُ الحِلمِ الذّلُّ ، وآفةُ الجَلَدِ الفُحْشُ .

هر چيزى آفتى دارد ؛ آفتِ علمْ فراموشى است ، آفتِ عبادتْ ريا ، آفتِ خردْ خودپسندى ،
آفتِ نجيب زادگى تكبّر ، آفتِ زيركى خودستايى ، آفتِ بخشندگى اسراف ، آفتِ حيا ناتوانى ،
آفتِ بردبارى خوارى و آفتِ نيرومندى زشت گفتارى و بدكردارى

كنزالعمال : 44226

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 7:59:22 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

آفةُ النَّقْلِ كذبُ الرّوايةِ .

آفتِ بازگو كردن (حديث يا هر سخنى) دروغ نقل كردن است .

غررالحكم : 3947

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 8:00:02 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

آفةُ الحديثِ الكذبُ .

آفتِ سخن ، دروغ گفتن است .

غررالحكم : 3957

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 8:00:49 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

آفةُ الكلامِ الإطالةُ .

آفتِ سخن ، پرگويى است .

غررالحكم : 3966

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 8:01:52 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

يَحتاجُ الإمامُ إلى‏ قلبٍ عَقُولٍ ، ولسانٍ قَؤولٍ ، وجَنانٍ على‏ إقامةِ الحَقِّ صَؤولٍ .

امام و پيشوا بايد انديشه‏اى خرد ورز ، زبانى گويا و دلى خروشان در راه برپايى
حقّ داشته باشد .

غررالحكم : 11010

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 8:02:35 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

مَن نَصَبَ نَفْسَهُ للنّاسِ إماماً فَعَلَيْهِ أنْ يَبدأَ بتعليمِ نَفْسِهِ قَبْلَ تعليمِ غيرِهِ ،
ولْيَكُنْ تأديبُهُ بسِيرَتِهِ ، قبلَ تأديبِهِ بِلِسانِهِ .

هر كه خود را پيشواى مردم كند بايد پيش از آموزش ديگران به آموزش خويش
بپردازد و پيش از آن كه (ديگران را) به گفتار ادب كند بايد به رفتار خود تربيت نمايد .

نهج البلاغه : حكمت 110

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 8:04:42 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

البَغيُ يَسْلُبُ النِّعمةَ .

زورگويى نعمت را مى‏برد .

غررالحكم : 382

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 8:05:25 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

إيّاكَ والبَغيَ فإنّهُ يُعَجِّلُ الصَّرْعةَ ، ويُحِلُّ بالعاملِ بهِ العِبَرَ .

از زورگويى و سركشى بپرهيز كه زورگويى زود به خاك در مى‏افكند و زور گو را
درس عبرت مى‏سازد .

غررالحكم : 2657

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 8:06:08 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

البَلاغةُ ما سَهُلَ على‏ المَنطِقِ وخَفَّ على‏ الفِطْنَةِ .

بلاغت آن است كه به گفتار ، روان و به فهم ، آسان باشد .

غررالحكم : 1881

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 8:06:46 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

البَلاغةُ أنْ تُجِيبَ فلا تُبْطئَ ، وتُصِيبَ فلا تُخْطئَ .

بلاغت آن است كه در جواب دادن كندى نكنى و مقصودت را برسانى
و تير سخنت به خطا نرود .

غررالحكم : 2150

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 8:07:25 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

قد يُكْتَفى‏ مِن البَلاغةِ بالإيجازِ .

گاه از بلاغت به ايجاز بسنده مى‏شود .

غررالحكم : 6666

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 30 آبان 1388   ساعت: 8:08:02 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

أبلَغُ البَلاغةِ ما سَهُلَ في الصَّوابِ مَجازُهُ وحَسُنَ إيجازُهُ .

بليغ‏ترين سخن آن است كه براحتى مقصود را برساند و ايجاز نيكو داشته باشد .

غررالحكم : 3307

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 23 آذر 1388   ساعت: 7:13:26 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

أحسَنُ الكلامِ ما زانَهُ حُسْنُ النِّظامِ ، وفَهِمَهُ الخاصُّ والعامُّ .

بهترين گفتار آن است كه به حسن ترتيب و نظم آراسته باشد و عالم و عامى آن را بفهمد .

غررالحكم : 3304

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 23 آذر 1388   ساعت: 7:14:23 ب.ظ.

امام على عليه السلام - در حكمت هاى منسوب به ايشان - :

الكَلَمَةُ إذا خَرَجَت مِنَ القَلبِ وَقَعَت في القَلبِ ، وَإذا خَرَجَت
مِنَ اللِسانِ لَم تُجاوِزِ الآذانَ .

هرگاه سخنى از دل برخيزد در دل مى‏نشيند و هرگاه از زبان بيرون آيد
از مرز گوش ها در نگذرد .

شرح نهج البلاغه ابن ابي الحديد : 20 / 287 / 279

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 23 آذر 1388   ساعت: 7:15:38 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

لا تُواخِ مَن يَسْتُرُ مَناقِبَك ويَنْشُرُ مَثالِبَكَ .

با كسى كه خوبي هايت را مى‏پوشاند و عيبهايت را پخش مى‏كند ، برادرى مكن .

غررالحكم : 1042

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 23 آذر 1388   ساعت: 7:16:39 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

أخوكَ الّذي لا يَخْذُلُكَ عِندَ الشِّدَّةِ ، ولا يَغْفُلُ عنكَ عندَ الجَرِيرةِ ،
ولا يَخْدَعُكَ حينَ تَسْألُهُ .

برادر تو آن كس است كه گاهِ سختى‏تنهايت نگذارد وهنگام‏گناه از تو غافل نشود
وهرگاه از او چيزى‏مى‏پرسى‏فريبت ندهد.

بحارالانوار : 77 / 269 / 1

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 23 آذر 1388   ساعت: 7:17:15 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

خيرُ الإخْوانِ أقلُّهُمْ مُصانَعةً في النَّصيحَةِ .

بهترين برادر آن است كه در نصيحت و خيرخواهى كمتر سازشكارى كند.

غررالحكم : 4978

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 23 آذر 1388   ساعت: 7:17:57 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

مَن وَعَظَ أخاهُ سِرّاً فَقَد زانَهُ ، ومَن وعَظَهُ عَلانِيَةً فَقَد شانَهُ .

هر كه برادر خود را پنهانى اندرز دهد او را آراسته و هر كه آشكارا پندش دهد
بدنام و رسوايش كرده‏است .

بحارالانوار : 74 / 166 / 29

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 23 آذر 1388   ساعت: 7:18:48 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

أصْلِحْ المُسي‏ءَ بحُسْنِ فِعالِكَ ، ودُلَّ على‏ الخيرِ بِجميلِ مَقالِكَ .

بدكار را (يا كسى را كه به تو بدى كرده است) با كردار نيكت درست گردان و با گفتار
نيكو و زيبايت به خير و خوبى راهنمايى كن .

غررالحكم : 2304

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 23 آذر 1388   ساعت: 7:19:32 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

لِيؤذّنْ لَكُم أفصحُكُمْ ، وَلْيؤمّكُمْ أفقهُكُم .

بايد فصيح‏ترين فرد شما اذان بگويد و آگاهترين شما به مسائل دينى
امامت (نمازتان) را به عهده گيرد .

دعائم الاسلام : 1 / 147

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 23 آذر 1388   ساعت: 7:20:54 ب.ظ.

كنز العمّال :

كان عليٌّ عليه السلام يَجي‏ء إلى‏ السُّوقِ فيقومُ مَقاماً له ، فيقولُ : السّلامُ عليكم
أهلَ السُّوقِ ، اتَّقوا اللَّهَ في الحَلْفِ ، فإنّ الحَلفَ يُزجي‏السِّلْعَةَ ويَمْحَقُ البَرَكةَ ،
التّاجرُ فاجرٌ إلّا مَن أخذَ الحقَّ وأعْطاهُ .

امام على عليه السلام به بازار مى‏آمد و در جايگاه خود مى‏ايستاد و مى‏فرمود :
درود بر شما اى بازاريان ، از خدا بترسيد و سوگند مخوريد ؛ زيرا سوگند خوردن
كالا را رونق مى‏دهد و بركت را مى‏برد . تاجر نابكار است مگر آن كه به حق بستاند و بدهد .

كنزالعمال : 10043

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 23 آذر 1388   ساعت: 7:21:48 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

فلا تُكَلِّموني بما تُكَلَّمُ بهِ الجَبابِرَةُ ، ولا تَتَحَفَّظوا منّي بما يُتَحَفَّظُ
بهِ عندَ أهلِ البادِرَةِ ، ولا تُخالِطوني بالمُصانَعَةِ .

با من ، آن گونه كه با جبّاران سخن گفته مى‏شود ، سخن مگوييد و چنان كه
از حاكمان بد خشم پرهيز مى‏شود از من نپرهيزيد و تصنّعى با من رفتار نكنيد .

نهج البلاغه : خطبه 216

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 23 آذر 1388   ساعت: 7:22:28 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

إيّاكُم والجِدالَ ؛ فإنّه يُورِثُ الشَّكَّ .

از جدال كردن بپرهيزيد كه اين كار شكّ و دو دلى به بار مى‏آورد .

الخصال : 615 / 10

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 23 آذر 1388   ساعت: 7:24:06 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

لا يَجلِسُ في صَدرِ المجلسِ إلّا رجُلٌ فيهِ ثلاثُ خِصالٍ : يُجيبُ إذا سُئلَ ، ويَنطِقُ
إذا عَجَزَ القَومُ عن الكلامِ ، ويُشيرُ بالرّأيِ الّذي فيه صَلاحُ أهلِهِ ، فمَن لم يَكُنْ
فيهِ شَي‏ءٌ مِنهُنَّ فجَلَسَ فهُو أحْمَقُ .

تنها كسى بايد در صدر مجلس بنشيند كه سه ويژگى داشته باشد : هرگاه از او پرسشى
كنند پاسخ دهد ، هرگاه ديگران از سخن گفتن درماندند او سخن بگويد و نظرى بدهد كه
خير و صلاح مجلسيان در آن باشد . هر كس اين ويژگيها را نداشته باشد و در صدر مجلس
بنشيند احمق است .

بحارالانوار : 78 / 304 / 1

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 23 آذر 1388   ساعت: 7:25:31 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

إنَّ اللَّهَ‏عزّ و عجل (جعل) صُورَةَ المَرأةِ في وَجهِها ، وصُورةَ الرّجُلِ في مَنطِقهِ .

خداوند عزّ و جل چهره (و زيبايى) زن را در رخسار او و چهره (و زيبايى) مرد را
در گفتارش قرار داده‏است .

بحارالانوار : 71 / 293 / 63

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 23 آذر 1388   ساعت: 7:26:40 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

جاهِدوا في سبيلِ اللَّهِ بأيْديِكُم ، فإنْ لَم تَقْدِروا فجاهِدوا بألسِنَتِكُم ،
فإنْ لَم‏تَقْدِروا فجاهِدوا بقُلوبِكُم .

در راه خدا با دستهاى خود بجنگيد ، اگر نتوانستيد با زبانهاى خود بجنگيد
و اگر باز هم نتوانستيد با دلهاى خود بجنگيد .

بحارالانوار : 100 / 49 / 23

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 23 آذر 1388   ساعت: 7:27:22 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

اللَّهَ اللَّهَ في‏الجِهادِ بأمْوالِكُم وأنْفُسِكُم وألْسِنَتِكُم في سبيلِ اللَّهِ .

خدا را ، خدا را ، در جهاد كردن با مالها و جانها و زبانهايتان در راه خدا .

نهج البلاغه : نامه 47

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 23 آذر 1388   ساعت: 7:29:06 ب.ظ.

حضرت امير المومنين، علي(ع) :

تَحَرِّى الصِّدْقِ وَ تَجَنُّبُ الْكَذِبِ اَجْمَلُ شيمَةٍ وَ اَفْضَلُ اَدَب
راستگو بودن و پرهيز نمودن از دروغ، زيباترين اخلاق و بهترين ادب است

كافى، ج 8 ، ص 150، ح 132

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 23 آذر 1388   ساعت: 7:30:12 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

أجْهلُ النّاسِ المُغَترُّ بقَولِ مادِحٍ مُتَملِّقٍ ، يُحسِّنُ لَهُ القَبيحَ ويُبغِّضُ إلَيهِ النَّصيحَ .

نادانترينِ مردم كسى است كه فريفته سخنان ستاينده چاپلوسى شود كه زشت را
در نظر او زيبا جلوه مى‏دهد و خير خواه را دشمن او معرفى مى‏كند .

غررالحكم : 3262

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 23 آذر 1388   ساعت: 7:30:53 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

لا تَتَكلّمْ بكُلِّ ما تَعلَمُ فكَفى‏ بذلكَ جَهلاً .

هر چه مى‏دانى به زبان مياور كه اين نشان نادانى است .

غررالحكم : 10187

ارسال شده به وسيله: سيد محمد فقيه سبزواري - 23 آذر 1388   ساعت: 7:31:52 ب.ظ.

امام على عليه السلام :

إذا ازْدَحَمَ الجَوابُ خَفِيَ الصَّوابُ .

هرگاه پاسخ ها درهم و انبوه شود ، پاسخِ درست پوشيده ماند .

نهج البلاغه : حكمت 243


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۲:۱۷ ] [ مشاوره مديريت ]

شيوه ها و مهارت هاي جستجو


مباني و اصول اوليه جستجو در وب
كلمات كليدي:
براي پيدا كردن هر صفحه، وب سايت يا هر مطلبي نياز به تايپ كليد واژه‌هايي است. انتخاب كليد واژه‌هاي مناسب به شما كمك خواهد كرد به سرعت به نتيجه دلخواه خود برسيد. اما اين كلمات كليدي را چگونه انتخاب كنيم؟بهترين كلماتي كه ميتوانيد به عنوان كلمات كليدي به كار بريد واژه‌ها و نامهاي تخصصي يك حوزه علمي يا مبحث است.معمولا اينگونه كلمات در عنوان و يا متن مقالات و يا صفحات وب سايتها بكار ميروند.هر چقدر اين كلمات تخصصي‌تر باشند نتايج جستجو به درخواست شما نزديك‌تر خواهد بود.
در صورتي كه بدنبال مبحثي ميگرديد كه چندان تخصصي نيست و يا واژه‌هاي بكار گرفته در آن جنبه عمومي دارد ميتوانيد كلماتي كه احتمالا در عنوان مطالب يا صفحات بكار مي‌رود را انتخاب كنيد حتي به صورت پيشرفته تر ميتوانيد يك جمله را كه احيانا عنوان مقاله است را به صورت كامل انتخاب و براي جستجو وارد كنيد.
به خاطر داشته باشيد كه استفاده از واژگان رايج مثل ضماير ، افعال و... چه در زبان فارسي و چه در زبان انگليسي نميتواند بعنوان يك واژه كليدي مهم به حساب آيد چرا كه استفاده از آنها آنقدر زياد است كه ديگر تاثيري در جستجو ندارد.
نحوه ورود كلمات كليدي و استفاده از عملگرها
در صورتي كه تنها مايليد يك كلمه را جستجو كنيد نيازي به استفاده از عملگرها نداريد اما معمولا براي حصول نتيجه دلخواه نياز به انتخاب و جستجوي چند واژه به صورت همزمان است.ساده ترين راه براي جستجوي چند واژه، ورود همه آنها ولي با فاصله اي بين كلمات است براي نمونه با جستجوي عبارت WORD1 WORD2 صفحات يا متوني كه در بخشي از آنها كلمات WORD1 و WORD2 استفاده شده باشد در نتيجه جستجو ظاهر خواهد شد. توجه كنيد كه در اين حالت كلمات ميتواند در هر جاي صفحه باشند و حتما در كنار هم نيستند.
همانطور كه در بالا اشاره شد ورود كلمات با فاصله و در كنار هم يك روش ساده و مناسب براي جستجوي صفحاتي است كه كلمات كليدي مورد نظر در آنها باشد. اما زماني نياز است كه واژه ها عيناً و به همان ترتيبي كه نوشته شده اند جستجو شوند براي نمونه ميخواهيد يك جمله را جستجو كنيد يا بدنبال اطلاعات فيلمي مثل (Terminator 3) و يا حتي در جستجوي نام شخصي هستيد در اين حالت ميتوانيد با استفاده از امكانات موتورهاي نتايج دقيقتري را كسب كنيد.
براي جستجوي دقيق چند كلمه كليدي مي‌بايست آنها را در بين كوتيشن قرار دهيد براي نمونه "Terminator 3" ، "X Men" ، "what is computer" ،"persian weblogs" ، "صادق هدايت" و ...
در موارد بالا صفحات سايتهايي در نتيجه جستجو ظاهر خواهند شد كه كلمات بالا دقيقاً و به همان ترتيب بين كوتيشنها در متن آنها آمده باشد.
استفاده از عملگرهاي منطقي براي جستجو در وب:
جستجو در اينترنت يك فن است و افراد موفق در اين زمينه كساني هستند كه نهايت توانايي جستجوگر مورد علاقه خود را بدانند.
يكي از قابليتهاي جستجوگرهاي پيشرفته امكان استفاده از عملگرهاي منطقي در عبارت جستجو است .
جستجوگر پارسيك نيز از برخي عملگرهاي منطقي پشتيباني ميكند و شما ميتوانيد آنها را در عبارات جستجو وارد كنيد.
يكي از مزاياي فوق العاده جستجوگر پارسيك پشتيباني از عملگرهاي منطقي فارسي است (عملگرهاي و ، يا ، ونه ) .
استفاده از اين عملگرها علاوه بر اينكه فهم آن براي كاربران فارسي زبان راحتتر است استفاده از آن در بين كلمات فارسي نيز راحتتر است.
عملگر و و يا + و يا AND
با استفاده از اين عملگرها و استفاده از آن در كنار دو واژه ميتوانيد براي جستجوگر تعيين كنيد كه به دنبال صفحاتي بگردد كه دو واژه فوق در آنها باشد (در واقع واژه اول و واژه دوم در محتواي صفحات باشند) . در صورتي كه واژه ها را با فاصله و كنار هم بنويسد نيز نتيجه اي مشابه با استفاده از اين عملگر خواهيد داشت.بنابراين معمولا نيازي به استفاده از اين عملگر نمي باشد.
مانند iran+culture ، iran and culture ، iran culture و يا فرهنگ و ايران ، فرهنگ ايران
عملگر يا ويا | ويا OR
با استفاده از اين عملگرها و استفاده از آن در كنار دو واژه ميتوانيد براي جستجوگر تعيين كنيد كه به دنبال صفحاتي بگردد كه يكي از دو واژه فوق در آنها باشد (در واقع واژه اول يـا واژه دوم در محتواي صفحات باشند) .
مانند iran | iranian و يا iran or iranian و يا ايران يا ايرانيان
عملگر ونه ويا ANDNOT
استفاده از اين عملگر به شما توانايي جستجوي صفحات وبي را ميدهد كه در آن يك واژه مشخص باشد اما محتواي آن صفحه شامل يك واژه بخصوص نباشد.(در واقع واژه اول باشد اما واژه دوم نباشد).
مانند iran andnot farsi ويا ايران ونه فارسي
توجـه:
در صورتي كه مايليد جمله‌اي را جستجو كنيد كه در آنها كلمات و يا حروف عملگرهاي منطقي آمده است
مانند AND و يا ونه ,... و ميخواهيد كه اين كلمات عيناً جستجو شوند و نه به عنوان عملگر در جستجو تاثير داشته باشند ميتوانيد عبارت خود را داخل كوتيشن قرار دهيد .
مانند "Love and Hate" و يا "عشق و نفرت"
پارسيك نسبت به استفاده از حروف بزرگ يا كوچك در كلمات حساس نيست و اين در مورد عملگرها نيز صدق ميكند.
براي مثال در عبارت (Iran And iranian , IRAN AND IRANIAN ) يك نتيجه را خواهند داد.
جستجو در وب به زبان فارسي
جستجوگر پارسيك شايد اولين جستجوگري باشد كه جستجوي فارسي را بصورت جدي در صفحات وب مطرح كرد و هميشه نيز سعي بر اين بوده است تا امكاناتي كه اين امر را براي كاربران سهل تر كند را تهيه كنيم.به برخي امكانات جستجوگر پارسيك و همچنين توضيحي درباره جستجوي فارسي زير اشاره شده است.
كيبورد فارسي
يكي از مشكلات كاربران فارسي زبان تايپ فارسي است . اگرچه بسياري از كاربران صفحه كليد فارسي را در سيستم عامل خود نصب كرده اند اما همچنان بسياري از افراد هستند كه سيستم عامل كامپيوترشان تايپ فارسي را پشتيباني نمي‌كند.
بنابراين پارسيك صفحه‌اي مخصوص را تهيه ديده است كه در آن علاوه بر امكان تايپ فارسي و جستجوي عبارات فارسي يك صفحه كليد مجازي نيز درآن تعبيه شده است تا افرادي كه آشنايي با صفحه كليد فارسي ندارند از آن استفاده كنند.
بهينه‌سازي جستجوي فارسي
ويندوز 98 يكي از رايج‌ترين سيستم‌عاملها با پشتيباني زبان فارسي است.با ورود ويندوز XP و 2000 تغييراتي در كدهاي اختصاص داده شده به حروف فارسي داده شد. اين ويندوزها شكل جديدي را براي برخي حروف مانند ي و ك و برخي حروف ديگردر نظر گرفته ‌اند. به صورت پيش فرض ويندوزهاي XP و 2000 در هنگام نصب صفحه كليد فارسي از اين كدهاي جديد استفاده ميكنند كه البته نصب صفحه كليد سازگار با سيستم عامهاي قبلي نيز امكانپذير است.
با توجه به اين مسئله محتواي فارسي صفحات وب سايتها نيز داراي تفاوت در كدهاي برخي حروف هستند زيرا برخي از طراحان از ويندوز 98 و برخي ديگر از سيستم‌عاملهاي جديدتر استفاده ميكنند. همچنين برخي طراحان براي سازگاري در هنگام تايپ متون از حروف يكسان اما با كدها و شكلهاي متفاوت در كنار هم استفاده ميكنند .اين مسئله باعث ايجاد اشكال در هنگام جستجو در سايتهاي فارسي مي‌شود چرا كه كاربران نيز هر كدام داراي سيستم عاملي هستند و برخي كلمات مانند (ايران،كار،فارسي،كيميا،سايت،راوي وهزاران واژه ديگر) ميتواند با اشكال و كدهاي متفاوتي نوشته شوند.
حدس و تايپ اشكال مختلف نيز ميتواند وقت‌گير باشد بنابران جستجوگر پارسيك براي اولين بار اقدام به پياده سازي الگوريتمي براي بهينه سازي جستجو كرده است.با استفاده از اين امكان كاربران بدون نياز به در نظر گرفت فراموش كرده‌ايد!

دكتر فربد فدايي، مدير گروه روانپزشكي دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي، درباره فراموشي، علل و راه‌حل آن توضيح مي دهند

آقاي دكتر! فراموشي بيماري است؟

خوشبختانه اكثر مواردي كه به‌عنوان فراموشي مطرح مي شوند، جنبه بهنجار دارد و طبيعي هستند. براي نمونه، مواردي كه در مقدمه بحث ذكر كرديد، عموما طبيعي است، البته به شرط آنكه جنبه هميشگي نداشته باشد. اما مواردي نيز وجود دارد كه حكايت از يك بيماري عمده مي‌كند. بيماري آلزايمر از آن جمله است. به هر حال فراموشي يك نشانه است كه بايد به دنبال علت آن رفت و اين موضوع درباره فراموشي‌هاي عادي زندگي هم صدق مي‌كند

به نظرم خيلي بديهي است كه ما بعضي چيزها را بدون هيچ علتي به ياد نياوريم.

خير، موضوع به اين سادگي‌ها نيست. البته احتياطا بايد بگويم توضيح من همه موارد مشابه را شامل نمي‌شود، اما دست‌كم برخي از آنها را تبيين مي‌كند.

مثلا مردي كه سعي ما كند تاريخ ازدواجش را به ياد داشته باشد و هديه‌اي به همسرش بدهد، آن را فراموش مي‌كند و زماني كه شب دير وقت به خانه بازمي‌گردد و زنش را منتظر مي‌بيند، از اين فراموشي غيرارادي خويش واقعا شرمنده مي‌شود. اين موضوع تحت عنوان "واپس‌زني" در مبحث ساز و كارهاي دفاعي رواني قابل ذكر است. اين امر ناشي از تمايل ناخودآگاه فرد براي فراموش كردن موضوعي است كه در واقع نمي‌خواهد آن را فراموش كند


فراموشي در جلسه امتحان چه‌طور توجيه مي‌شود؟

گاهي فرد مطلبي را به طور سطحي و بدون توجه به محتواي آن به ياد سپرده است كه در واقع همان يادگيري طوطي‌وار است. در اين حالت يادآوري مشكل است، اما در صورتي كه راهنمايي شود، مطلب را تا حدودي به ياد مي‌آورد. اين حالتي است كه برخي دانشجويان با آن به خوبي آشنا هستند، بنابراين پرسش‌هاي چند گزينه‌اي (تستي) را به پرسش‌هاي تشريحي ترجيح مي‌دهند.
راجع به امتحان گفتيد، بنابراين اين را هم بپرسم كه بعضي وقت‌ها دانش‌آموز به معلم مي‌گويد پاسخ سوال سرزبانم است، اما نمي‌توانم بگويم! آيا اين موضوع توجيهي دارد؟

بله، اين موضوع توجيه علمي دارد. در واقع دانش‌آموز مطلب را مي‌داند، اما به علت اضطراب، كاركرد مراكز تكلمي اش به نوعي مهار مي‌شود، طوري كه نمي‌تواند معلومات خود را به صورت كلامي بيان كند. در اين موارد معلم مي‌تواند با رفع اضطراب و تنش در دانش‌آموز به او كمك كند تا جواب دهد.
از فراموشي‌هاي طبيعي، ديگر چه نمونه‌هايي وجود دارد؟

گاهي موضوعي را به ياد نمي‌آوريم، چون در زمان ديدن يا شنيدن آن، توجه و تمركز لازم را نداشته‌ايم، مثلا هنگامي كه به شدت نگران بيماري عزيزي بوده‌ايم و همكارمان راجع به يك موضوع مطالب جالبي را گفته است كه بعدها آن مطلب را به ياد نمي‌آوريم. بهتر است اين حالت را حواس‌پرستي بناميم.

هنگامي كه فرد، افسرده يا مضطرب است، چون از توجه و تمركز او كاسته مي‌شود، در به خاطر سپردن مطالب، اختلال روي مي‌دهد و بعدها نيز نمي تواند آنها را به ياد آورد. لذا مشكل مربوط به يادآوري مطلب نيست.

در شوخي ‌ها و فيلم‌ها راجع به حواس‌پرتي استادان و دانشمندان زياد مي‌شنويم و مي‌بينيم. آيا واقعا دانشمندان حواس‌پرت و كم‌حافظه‌اند؟

ابدا اين‌طور نيست، بلكه امكان دارد كه يك دانشمند يا هنرمند تا حدي در يك موضوع علمي يا هنري مستغرق شود كه توجهي به مسايل محيطي و حاشيه‌اي نداشته باشد و آنها را به ياد نياورد. البته گاهي هم اين شوخي‌ها با دانشمندان و استادان، نوعي ساز و كار دفاعي رواني از سوي شاگردان سابق آنها مي‌تواند باشد كه با فرافكني، حواس‌پرتي و بي‌توجهي خود را در امتحان‌ها به استاد نسبت مي دهند!
آيا مي‌توانيم بگوييم فراموشي‌هاي عادي ناشي از كم‌كاري دستگاه‌ عصبي است؟

در مورد حواس‌پرتي‌ها اين موضوع صحيح است، اما درباره فراموشي‌هايي با زمينه ناخودآگاه عكس اين مطلب صدق مي‌كند، به اين نحو كه در برخي فراموشي‌ها، دستگاه عصبي انرژي صرف مي‌كند تا موضوعي كه جنبه ناخوشايند دارد به ذهن فرد نرسد تا او از اضطراب مصون بماند. اين امر ناشي از تمايل ناخودآگاه فرد براي فراموش كردن موضوعي است كه در واقع نمي‌خواهد آن را انجام دهد، مثلا فراموش كردن تاريخ امتحاني كه براي آن آمادگي نداريد. در اين‌گونه فراموشي‌ها سلول‌هاي عصبي سالم هستند و ضايعه عضوي وجود ندارد

آيا مي‌توانيم نتيجه بگيريم هر فراموشي كه در آن بافت مغزي سالم باشد، جنبه بهنجار دارد؟
فراموشي

نمي‌توان به اين صورت نتيجه‌گيري كرد، زيرا در برخي از شديدترين نابساماني‌هاي رواني با فراموشي‌هايي روبرو مي‌شويم كه در آنها گرچه بافت مغز سالم است، ولي بر كل زندگي فرد تاثير مي‌گذارد. مثلا فردي كه در اثر فشارهاي رواني شديد ناشي از مسايل اجتماعي (مانند ورشكستگي) يا روابط بين فردي (مانند اختلاف شديد با همسر) دچار وضعيت به ظاهر لاينحلي شده است، امكان دارد به طور ناگهاني هويت خود را از ياد ببرد، از شهري به شهري ديگر سفر كند، با نام جديد زندگي را آغاز كند و حتي همسر جديدي برگزيند، در حالي كه از فراموشي خويش مطلقا آگاه نيست. اين فرد چند هفته، چند ماه يا حتي چند سال بعد ناگهان به خود مي‌آيد و مانند اينكه هيچ اتفاقي بعد از فراموشي او رخ نداده باشد، مي‌خواهد زندگي قبلي خود را ادامه دهد، در حالي كه از زندگي جديد خود چيزي به ياد نمي‌آورد و حتي همسر و آشنايان تازه خود را به صورت افرادي ناآشنا مي‌بيند.
يعني خاطرات زندگي چند ماه گذشته او به‌كلي از بين مي‌رود؟

خاطرات زندگي جديد به كلي محو نمي شود، بلكه از دسترس ضمير خودآگاه او دور شده و در ضمير ناخودآگاه وي جاي مي گيرد. اين حالت به علت سازوكار دفاعي- رواني تجزيه اي روي مي‌دهد. فراموشي تجزيه‌اي، اختلال هويت تجزيه‌اي و خواب‌گردي نيز تحت تاثير همين سازوكار دفاعي رواني است، يعني بين بخش‌هايي از خودآگاهي تجزيه روي داده است.

اين خاطرات به ظاهر فراموش شده، به وسيله هيپنوتيزم قابل دستيابي است. در "اختلال هويت تجزيه‌اي" كه تحت عنوان "شخصيت چندگانه" معروف‌ است، جنبه‌هاي متفاوت شخصيت يك فرد هر چند مدت يك بار، به طور ناگهاني بر تمام روان او مسلط مي شود، طوري كه گويا ما با دو فرد كاملا متفاوت روبرو هستيم كه نام‌ها، رفتارها، خاطرات و حتي گاهي لهجه و نمره عينك متفاوتي دارند و از وجود يكديگر نيز آگاه نيستند.

گفتيد در تعدادي از فراموشي ‌ها كه تا كنون ذكر شد بافت مغزي سالم است. در چه نوع فراموشي‌ هايي بافت مغزي دچار ضايعه است؟

تعدادي از فراموشي‌ها علل مغزي دارند كه ناشي از تاثير عوامل شيميايي، فيزيكي، مكانيكي و تخريب مغز است، مثلا، مستي ناشي از الكل موجب مي‌شود فرد كارهايي را كه در حال مستي انجام داده است، بعدها به ياد نياورد. در واقع الكل به عنوان يك ماده شيميايي، در فرآيند شكل‌گيري‌ حافظه اثر تخريبي به جاي مي‌گذارد. حشيش و ال.اس.دي هم‌چنين وضعيتي را ايجاد مي‌كنند.
الكل، چه اثرات مخرب ديگري روي حافظه دارد؟

مصرف طولاني مدت الكل، سبب "نشانگان كورساكف" مي‌شود كه علامت عمده ي آن، فراموش كردن بخش‌هاي عمده‌اي از رويدادهاي زندگي است، به نحوي كه فرد به شكل ندانسته براي پوشاندن اين بخش‌هاي خالي، متوسل به افسانه‌پردازي مي‌شود و هر بار كه خاطره‌اي از گذشته را تعريف مي‌كند داستان جديدي را نقل مي‌كند (زيرا داستان قبلي را فراموش كرده است.)

"نشانگان ورنيكه" نوع حاد فراموشي الكلي است كه به دنبال مسموميت با الكل و كمبود ويتامين «B1» روي مي‌دهد و درمان‌پذير است، اما در صورت تداوم و عدم درمان تبديل به نشانگان كورساكف مي‌شود.
من شنيده‌ام كه درمان با تشنج برقي هم ممكن است سبب فراموشي شود. درست است؟

درمان با تشنج برقي يا ECT كه در بيماران مبتلا به افسردگي شديد انجام مي شود، گاهي باعث فراموشي موقت مي‌شود، ولي اين عارضه در عرض چند هفته برطرف مي‌شود. به علاوه ECT يك‌طرفه (به جاي دوطرفه) فاقد اين عارضه است. به هر حال ترس از فراموشي موقتي، نبايد جلوي استفاده از اين درمان موثر را بگيرد.
از ديگر عوامل عضوي كه باعث فراموشي مي شوند، چه چيزهايي مهم است؟

ضربه مغزي، كوفتگي و پارگي بافت مغز مي‌تواند سبب فراموشي شود كه گاهي پس‌گستر و گاهي پيش‌گستر است. پس‌گستر يعني فراموشي از زمان حادثه تا مدتي قبل از آن (چند روز يا چند هفته) است. پيش‌گستر، فراموشي از زمان حادثه تا مدتي پس از حادثه را شامل مي‌شود (يعني بيمار تا چند ساعت، چند روز، يا چند هفته پس از حادثه را به ياد نمي‌آورد). اين فراموشي‌ها با گذشت زمان كاهش مي‌يابند، اما گاهي هميشگي هستند.

در خون‌ريزي مغزي و غده‌هاي مغزي، به علت از بين رفتن بافت مغز كه ناشي از نرسيدن خون به سلول‌هاي مغزي است، فراموشي ايجاد مي شود، به ويژه هنگام ضايعات نيمكره چپ مغز، اختلالات به صورت ناتواني در صحبت كردن و فراموشي نام ها، خود را نشان مي دهند.
سن هم با فراموشي ارتباط دارد؟

ارتباط مستقيمي ندارد، اما به هر حال با گذشت زمان توانايي مغز در يادگيري و يادآوري مطالب، كمتر از دوران كودكي و جواني مي‌شود، اما مغز با استفاده از توانايي‌هاي ديگر، اين مشكل را تا حدودي برطرف مي‌كند. برخي بيماري‌ها در دوران سالمندي ظاهر مي‌شوند كه نقصان شناخت و حافظه هم جزو نشانه‌هاي آنهاست. انواع خرد زدودگي و يا زدودگي‌ها از اين جمله است. در اين بيماري‌ها از بين رفتن تدريجي سلول‌هاي مغزي سبب فراموشي مي‌شود. فراموشي در ابتدا كم است، اما به تدريج زياد مي شود و پس از چند سال فرد حتي نام خود را به ياد نمي‌آورد و اگر خود را در آينه ببيند، نمي‌شناسد.
براي درمان فراموشي چه بايد كرد؟

در مورد فراموشي‌هاي بيمارگونه كه جنبه رواني دارند، رفع علل زمينه‌اي توسط روان‌درماني و درمان‌هاي دارويي معمولا موثر است.

درمورد فراموشي‌هايي كه جنبه عضوي دارند نيز پيشگيري نقش مهمي دارد، مثلا پرهيز از الكل و موادمخدر و رفتارهاي پرخطري كه منجر به حوادث مي‌شود.

كنترل فشارخون و ديابت، ورزش و يك زندگي سالم و پرانگيزه به پيشگيري از فراموشي كمك مي‌كند.

در مورد بيماري‌ آلزايمر نيز امروزه مي‌گويند استفاده از داروهاي فرآيند شناخت (مهاركننده‌هاي كولين‌استراز) باعث بهبود كيفيت زندگي بيمار (و اطرافيان وي) مي‌شود

http://fa.parsiteb.com/news.php?nid=11192


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۱۲:۱۵ ] [ مشاوره مديريت ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ][ ۷۲۲ ][ ۷۲۳ ][ ۷۲۴ ][ ۷۲۵ ][ ۷۲۶ ][ ۷۲۷ ][ ۷۲۸ ][ ۷۲۹ ][ ۷۳۰ ][ ۷۳۱ ][ ۷۳۲ ][ ۷۳۳ ][ ۷۳۴ ][ ۷۳۵ ][ ۷۳۶ ][ ۷۳۷ ][ ۷۳۸ ][ ۷۳۹ ][ ۷۴۰ ][ ۷۴۱ ][ ۷۴۲ ][ ۷۴۳ ][ ۷۴۴ ][ ۷۴۵ ][ ۷۴۶ ][ ۷۴۷ ][ ۷۴۸ ][ ۷۴۹ ][ ۷۵۰ ][ ۷۵۱ ][ ۷۵۲ ][ ۷۵۳ ][ ۷۵۴ ][ ۷۵۵ ][ ۷۵۶ ][ ۷۵۷ ][ ۷۵۸ ][ ۷۵۹ ][ ۷۶۰ ][ ۷۶۱ ][ ۷۶۲ ][ ۷۶۳ ][ ۷۶۴ ][ ۷۶۵ ][ ۷۶۶ ][ ۷۶۷ ][ ۷۶۸ ][ ۷۶۹ ][ ۷۷۰ ][ ۷۷۱ ][ ۷۷۲ ][ ۷۷۳ ][ ۷۷۴ ][ ۷۷۵ ][ ۷۷۶ ][ ۷۷۷ ][ ۷۷۸ ][ ۷۷۹ ][ ۷۸۰ ][ ۷۸۱ ][ ۷۸۲ ][ ۷۸۳ ][ ۷۸۴ ][ ۷۸۵ ][ ۷۸۶ ][ ۷۸۷ ][ ۷۸۸ ][ ۷۸۹ ][ ۷۹۰ ][ ۷۹۱ ][ ۷۹۲ ][ ۷۹۳ ][ ۷۹۴ ][ ۷۹۵ ][ ۷۹۶ ][ ۷۹۷ ][ ۷۹۸ ][ ۷۹۹ ][ ۸۰۰ ][ ۸۰۱ ][ ۸۰۲ ][ ۸۰۳ ][ ۸۰۴ ][ ۸۰۵ ][ ۸۰۶ ][ ۸۰۷ ][ ۸۰۸ ][ ۸۰۹ ][ ۸۱۰ ][ ۸۱۱ ][ ۸۱۲ ][ ۸۱۳ ][ ۸۱۴ ][ ۸۱۵ ][ ۸۱۶ ][ ۸۱۷ ][ ۸۱۸ ][ ۸۱۹ ][ ۸۲۰ ][ ۸۲۱ ][ ۸۲۲ ][ ۸۲۳ ][ ۸۲۴ ][ ۸۲۵ ][ ۸۲۶ ][ ۸۲۷ ][ ۸۲۸ ][ ۸۲۹ ][ ۸۳۰ ][ ۸۳۱ ][ ۸۳۲ ][ ۸۳۳ ][ ۸۳۴ ][ ۸۳۵ ][ ۸۳۶ ][ ۸۳۷ ][ ۸۳۸ ][ ۸۳۹ ][ ۸۴۰ ][ ۸۴۱ ][ ۸۴۲ ][ ۸۴۳ ][ ۸۴۴ ][ ۸۴۵ ][ ۸۴۶ ][ ۸۴۷ ][ ۸۴۸ ][ ۸۴۹ ][ ۸۵۰ ][ ۸۵۱ ][ ۸۵۲ ][ ۸۵۳ ][ ۸۵۴ ][ ۸۵۵ ][ ۸۵۶ ][ ۸۵۷ ][ ۸۵۸ ][ ۸۵۹ ][ ۸۶۰ ][ ۸۶۱ ][ ۸۶۲ ][ ۸۶۳ ][ ۸۶۴ ][ ۸۶۵ ][ ۸۶۶ ][ ۸۶۷ ][ ۸۶۸ ][ ۸۶۹ ][ ۸۷۰ ][ ۸۷۱ ][ ۸۷۲ ][ ۸۷۳ ][ ۸۷۴ ][ ۸۷۵ ][ ۸۷۶ ][ ۸۷۷ ][ ۸۷۸ ][ ۸۷۹ ][ ۸۸۰ ][ ۸۸۱ ][ ۸۸۲ ][ ۸۸۳ ][ ۸۸۴ ][ ۸۸۵ ][ ۸۸۶ ][ ۸۸۷ ][ ۸۸۸ ][ ۸۸۹ ][ ۸۹۰ ][ ۸۹۱ ][ ۸۹۲ ][ ۸۹۳ ][ ۸۹۴ ][ ۸۹۵ ][ ۸۹۶ ][ ۸۹۷ ][ ۸۹۸ ][ ۸۹۹ ][ ۹۰۰ ][ ۹۰۱ ][ ۹۰۲ ][ ۹۰۳ ][ ۹۰۴ ][ ۹۰۵ ][ ۹۰۶ ][ ۹۰۷ ][ ۹۰۸ ][ ۹۰۹ ][ ۹۱۰ ][ ۹۱۱ ][ ۹۱۲ ][ ۹۱۳ ][ ۹۱۴ ][ ۹۱۵ ][ ۹۱۶ ][ ۹۱۷ ][ ۹۱۸ ][ ۹۱۹ ][ ۹۲۰ ][ ۹۲۱ ][ ۹۲۲ ][ ۹۲۳ ][ ۹۲۴ ][ ۹۲۵ ][ ۹۲۶ ][ ۹۲۷ ][ ۹۲۸ ][ ۹۲۹ ][ ۹۳۰ ][ ۹۳۱ ][ ۹۳۲ ][ ۹۳۳ ][ ۹۳۴ ][ ۹۳۵ ][ ۹۳۶ ][ ۹۳۷ ][ ۹۳۸ ][ ۹۳۹ ][ ۹۴۰ ][ ۹۴۱ ][ ۹۴۲ ][ ۹۴۳ ][ ۹۴۴ ][ ۹۴۵ ][ ۹۴۶ ][ ۹۴۷ ][ ۹۴۸ ][ ۹۴۹ ][ ۹۵۰ ][ ۹۵۱ ][ ۹۵۲ ][ ۹۵۳ ][ ۹۵۴ ][ ۹۵۵ ][ ۹۵۶ ][ ۹۵۷ ][ ۹۵۸ ][ ۹۵۹ ][ ۹۶۰ ][ ۹۶۱ ][ ۹۶۲ ][ ۹۶۳ ][ ۹۶۴ ][ ۹۶۵ ][ ۹۶۶ ][ ۹۶۷ ][ ۹۶۸ ][ ۹۶۹ ][ ۹۷۰ ][ ۹۷۱ ][ ۹۷۲ ][ ۹۷۳ ][ ۹۷۴ ][ ۹۷۵ ][ ۹۷۶ ][ ۹۷۷ ][ ۹۷۸ ][ ۹۷۹ ][ ۹۸۰ ][ ۹۸۱ ][ ۹۸۲ ][ ۹۸۳ ][ ۹۸۴ ][ ۹۸۵ ][ ۹۸۶ ][ ۹۸۷ ][ ۹۸۸ ][ ۹۸۹ ][ ۹۹۰ ][ ۹۹۱ ][ ۹۹۲ ][ ۹۹۳ ][ ۹۹۴ ][ ۹۹۵ ][ ۹۹۶ ][ ۹۹۷ ][ ۹۹۸ ][ ۹۹۹ ][ ۱۰۰۰ ][ ۱۰۰۱ ][ ۱۰۰۲ ][ ۱۰۰۳ ][ ۱۰۰۴ ][ ۱۰۰۵ ][ ۱۰۰۶ ][ ۱۰۰۷ ][ ۱۰۰۸ ][ ۱۰۰۹ ][ ۱۰۱۰ ][ ۱۰۱۱ ][ ۱۰۱۲ ][ ۱۰۱۳ ][ ۱۰۱۴ ][ ۱۰۱۵ ][ ۱۰۱۶ ][ ۱۰۱۷ ][ ۱۰۱۸ ][ ۱۰۱۹ ][ ۱۰۲۰ ][ ۱۰۲۱ ][ ۱۰۲۲ ][ ۱۰۲۳ ][ ۱۰۲۴ ][ ۱۰۲۵ ][ ۱۰۲۶ ][ ۱۰۲۷ ][ ۱۰۲۸ ][ ۱۰۲۹ ][ ۱۰۳۰ ][ ۱۰۳۱ ][ ۱۰۳۲ ][ ۱۰۳۳ ][ ۱۰۳۴ ][ ۱۰۳۵ ][ ۱۰۳۶ ][ ۱۰۳۷ ][ ۱۰۳۸ ][ ۱۰۳۹ ][ ۱۰۴۰ ][ ۱۰۴۱ ][ ۱۰۴۲ ][ ۱۰۴۳ ][ ۱۰۴۴ ][ ۱۰۴۵ ][ ۱۰۴۶ ][ ۱۰۴۷ ][ ۱۰۴۸ ][ ۱۰۴۹ ][ ۱۰۵۰ ][ ۱۰۵۱ ][ ۱۰۵۲ ][ ۱۰۵۳ ][ ۱۰۵۴ ][ ۱۰۵۵ ][ ۱۰۵۶ ][ ۱۰۵۷ ][ ۱۰۵۸ ][ ۱۰۵۹ ][ ۱۰۶۰ ][ ۱۰۶۱ ][ ۱۰۶۲ ][ ۱۰۶۳ ][ ۱۰۶۴ ][ ۱۰۶۵ ][ ۱۰۶۶ ][ ۱۰۶۷ ][ ۱۰۶۸ ][ ۱۰۶۹ ][ ۱۰۷۰ ][ ۱۰۷۱ ][ ۱۰۷۲ ][ ۱۰۷۳ ][ ۱۰۷۴ ][ ۱۰۷۵ ][ ۱۰۷۶ ][ ۱۰۷۷ ][ ۱۰۷۸ ][ ۱۰۷۹ ][ ۱۰۸۰ ][ ۱۰۸۱ ][ ۱۰۸۲ ][ ۱۰۸۳ ][ ۱۰۸۴ ][ ۱۰۸۵ ][ ۱۰۸۶ ][ ۱۰۸۷ ][ ۱۰۸۸ ][ ۱۰۸۹ ][ ۱۰۹۰ ][ ۱۰۹۱ ][ ۱۰۹۲ ][ ۱۰۹۳ ][ ۱۰۹۴ ][ ۱۰۹۵ ][ ۱۰۹۶ ][ ۱۰۹۷ ][ ۱۰۹۸ ]
درباره وبلاگ

تيم مشاوران مديريت ايران IranMCT ----------------- http://iranmct.com ---------------- Iran Management Consultants Team
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب
شمارنده
شرکت مشاوره مدیریتبازارسازی مدیریت بازاریابی. بازدید تحقیقات بازاریابیآموزش مدیریت MBAدلایل ترک تحقیقات بازاریابی تحقیقات مدیریت شرایط سخت بازارکارت امتیازی متوازنارزیابی عملکرد . نمونه مطالعات موردی.برند برندینگانواع برند معرفی 21 نوع متفاوت از برندبرندسازی branding marketing . برندسازی.تحقیقات بازاریابی انگیزه بخش http://marketingbranding.ir سبک مدیریت است مدیریت بازاربازاریابیتحقیقات بازاریابی ویژگی های .حرفه ای مشاوره اموزش مدیریت.شناسایی مشتریان .تحقیقات بازاریابی استفاده از تحقیقات بازار و بازاریابی http://marketingsales.irmarketing مدیریت برندینگ . Business Management ConsultantIran Business Management ConsultantManagement . بازاریابیانواع بازاریابی 127 نوع بازاریابیبازاریابی. بازاریابی MarketingMix آمیختهآمیزه بازاريابیمدیریت بازاریابی. اخبار مدیریت و تجارتمدیریت.مشاوره بازاریابی مدیریت آموزش تکنیک‌های فروشندگی حرفه‌ای فروشندگی. اخبار مدیریت و تجارتبازاریابی برندینگ. مدیریت مشاوره بازاریابیآموزش. بیزینس پلن طرح توجیهی طرح business plan. برنامه بازاریابی Marketing Planبازاریابی. مشاوره تبلیغات مشاور تبلیغات مشاور مدیریت management مشاوره مدیریت انواع بازاریابی بازاریابی. طرح توجیهیمدیریت.