مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 11737
دیروز : 33302
افراد آنلاین : 40
همه : 4340219

 
از حنجره خود مراقبت كنيم
 
براي بهداشت صوتي و جلوگيري از آسيب‌هاي جدي تارهاي صوتي كه شما را تهديد مي‌ كند، لازم است به نكات ذيل توجه كنيد؛

 حنجره
 حنجره قسمتي از مجراي تنفسي است و اسفنكتر مسئول توليد صدا مي‌ باشد. محل آن در قسمت قدامي گردن و در محاذات پنجمين و ششمين مهره ‌هاي گردني است. حنجره در بالا به داخل بخش حنجره‌ اي حلق باز مي‌شود و در پايين با ناي ادامه پيدا مي‌كند. حنجره از نه عدد غضروف و رباط و شش عضله و بافت‌هاي همبند به وجود آمده و از داخل به وسيله مخاط پوشيده شده است. عضلات داخلي و خارجي خيلي ظريف هستند و تحت تاثير عوامل خارجي و رواني، متاثر و آزرده مي ‌شوند.
طول حنجره در مردان حدود 44 ميليمتر و در زنان حدود 36 ميليمتر است.

چين صوتي
 چين صوتي )Vocal Fold( چيني متحرك در هر دو طرف حنجره است كه از غشاي مخاطي پوشاننده رباط صوتي تشكيل مي‌ شود و سفيد رنگ است و حالت صدفي دارد. بسته به جنسيت، سن و... تارهاي صوتي با هم فرق مي‌ كند. حنجره هنگام اداي صداهاي زير، بالا مي ‌رود و هنگام توليد صداهاي بم پايين مي‌ آيد. طناب‌ هاي صوتي اصلي كه با آن صحبت مي ‌كنيم تارهاي يك اسفنكتر است كه از قسمت جلو ثابت است و از پايين آزاد و متحرك هستند. وقتي كه احساس آرامش مي‌ كنيد تارهاي صوتي از هم باز هستند و هوا به راحتي عبور مي‌ كند. تارهاي صوتي هنگام بلع به هم نزديك و مجراي تنفسي را بسته و مانع ورود مواد غذايي به مجراي تنفسي مي‌شوند.

 چگونه از حنجره و صداي خود مراقبت كنيم؟
 براي گروهي از مردم و بعضي حرفه‌ها خصوصا معلمين، نگهداري صدا مسئله بسيار مهم و حائز اهميتي است. معلمين براي ادامه خوب صحبت كردن بايد بهداشت صوتي را رعايت كنند تا صدا و سلامتي خود را حفظ كنند. صداي بلند و گوش‌ خراش، اذيت كننده است. صداي گرفته، قابل قبول نيست. صدا يك آيتم اكتسابي است و بايد صدا را تربيت كنيم و زير و بم و كيفيت آن را تغيير دهيم.

علت‌ شناسي اختلالات صوت
 جسمي: حنجره دچار بيماري هاي ويروسي يا باكتريايي مي‌شود
عملكردي: -1 بد استفا ده كردن از تارهاي صوتي مثل جيغ كشيدن و صاف كردن ممتد گلو -2 استفاده از مواد مخدر، سيگار و...

عملكرد ناصحيح چه اثراتي روي حنجره به وجود مي‌ آورد؟
ابتدا باعث مي ‌شود تغييراتي در طول و ضخامت تارهاي صوتي به وجود آيد. وقتي عصباني و ناراحت هستيد تارهاي صوتي با هم برخورد مي‌ كنند و بافت نرم و انعطاف ‌پذير به بافت ضخيم تبديل مي ‌شود كه تغيير صدا و كيفيت نفس‌‌آلود حين صحبت كردن، كم شدن توانايي صدا و بم شدن صدا نتيجه آن مي ‌باشد. اين تورم ‌هاي گذرا كه مرتب تكرار شود تبديل به ندول (گره) حتي ندول‌هاي سرطاني شده كه بايد شخص، كارش را كنار بگذارد.

عوامل پديد‌آورنده و تشديد‌كننده‌ اختلالات صدا
-1 رفتارهاي غلط صوتي -2 استعمال دخانيات -3 استفاده از مواد الكلي -4 تغذيه نامناسب -5 بيماري هاي معده -6 آلرژي
-7 تغييرات حرارتي زياد حنجره يعني استفاده از چاي داغ و... -8 مواد غذايي حساسيت‌ زا مثل سير، ادويه ‌جات، فلفل، ترشيجات، غذاهاي چرب و سرخ ‌شده و آب خيلي سرد و هر ماده ديگري كه شما به آن حساسيت داريد.

روش‌هاي پيشگيري از اختلالات صدا
-1 منطقه حنجره را گرم نگه داريد -2 از ماسك و دستمال گردن استفاده كنيد -3 در هنگام صحبت كردن از فرم بدني مناسب استفاده كنيد. بايد سر، بالا رو به عقب باشد تا هواي بيشتري وارد شش‌ها شود و استفاده از تنفس صحيح شكمي به جاي تنفس سطحي باعث مي‌ شود تا هواي بيشتري را وارد شش‌ها كنيم و در نتيجه اكسيژن بيشتري به ريه برسد و تلاش و كار حنجره و سيستم تنفسي كمتري صورت گيرد -4 استفاده از دستگاه بخور سرد جهت افزايش ميزان رطوبت محيط كار يا منزل -5 مواد غذايي زير را در طول روز بيشتر استفاده كنيد؛ مايعات گرم مثل چاي كم رنگ و آب را با درجه حرارت مناسب هر يك ساعت چند جرعه بنوشيد. صحبت كردن باعث خشكي حنجره مي‌ شود كه بايد به وسيله نوشيدن چاي و آب، حلق را مرطوب كنيم. از مايعات ولرم استفاده شود -6 استفاده از چهارتخم، دانه به و گل ختمي زرد -7 انجام تمرين آه و خميازه كه باعث مي ‌شود تارهاي صوتي كاملا ريلكس شود -8 پرهيز از مصرف دخانيات -9 عدم استفاده از عطريات براي كساني كه حساسيت و آسم دارند -10 عدم استفاده از مواد الكلي -11 درمان بيماري هاي معده -12 پرهيز از صاف كردن صدا و سرفه كردن و پاك كردن گلو (درمان سينوزيت خيلي مهم است.) بايد محوطه بيني با سرم فيزيولوژي هر روز صبح شستشو داده شود -13 محدود كردن ميزان صحبت در طول روز با حذف گفتار هاي محاوره‌ اي غير ضروري و استفاده بيشتر از اشارات به جاي گفتار -14 اجتناب از پچ پچ كردن (جهت آرام صحبت كردن، فاصله خود را با شنونده كم كنيد) -15 اجتناب از داد زدن، جيغ كشيدن، بلند صحبت كردن، با عصبانيت حرف زدن -16 كاهش بلندي صدا (عدم استفاده از بلندگو با صداي زياد) -17 در موقعيت‌هاي گفتاري زير سكوت كنيد يا حد اقل ميزان گفتار را داشته باشيد؛ مكالمات تلفني - مكان‌ هاي پر سروصدا - محيط ‌هاي آلوده به دود و مواد شيميايي و گرد و غبار -18 پرهيز از استرس و نگراني، خشم و عصبانيت. وقتي فكر مي ‌كنيد در حالي كه ناراحت و خشمگين هستيد با اينكه حرف نمي‌ زنيد و در درون با خود صحبت مي‌ كنيد، تارهاي صوتي در ارتعاش هستند. سعي كنيد آرامش خود را حفظ كنيد -19 پرهيز از تقليد صداي حيوانات-20 اصلاح گفتاري كه با فك بسته همراه است -21 استراحت صوتي؛ برخي از ساعات روز سكوت كنيد و اصلا صحبت نكنيد -22 تمرينات آرامش -23 اجتناب از جابجايي وسايل سنگين و حتي انجام ورزش‌هاي سنگين در هواي آلوده -24 دست ‌ورزي و ماسا‌ژ گردن جهت آرامش دادن به تارهاي صوتي -25 گوش دادن به نواهاي زيبا و آرام، ايجاد احساس آرامش مي ‌كند. در نتيجه آرامش تارهاي صوتي را به همراه دارد -26 استراحت كافي و خواب عميق،‌ حد اقل هفت ساعت خواب در شبانه روز و اجتناب از ايجاد خستگي مزمن.

 روش‌هاي استراحت صوتي
-1 روش مطلق: بعد از جراحي‌ ها تا 24 ساعت بيمار نبايد صحبت كند -2 روش نسبي: ميزان صحبت‌ مان را در كل موقعيت كم كنيم -3 روش موقعيتي: بهترين روش است. در طول شبانه روز، ساعاتي را براي سكوت انتخاب كنيد. فكر ناخوشايند نداشته باشيد چون استفاده از استراحت صوتي موقعيتي خيلي كمك مي‌ كند -4 روش خاص و حرفه‌ اي: قبل از شروع كارها بايد سكوت داشته باشيد. اگر از حنجره استفاده صحيح نشود بيماري آفوني يا بي ‌صدايي به وجود مي‌ آيد. شروع روز را با قرقره كردن آغاز كنيد.
در صورت مشاهده‌ علائم حاد به متخصصين حلق و گلو يا گفتار درماني مراجعه كنيد.

منابع:
- نكات برتر آناتومي سر و گردن / قهرماني، حميد/ انتشارات نيك پيك
- آناتومي سر و گردن / حجازي، رضا / انتشارات دانشگاه تهران
- آناتومي سر و گردن / طباطبايي، محمود/ انتشارات ايران ارشاد
- جزوات هلال احمر


www.resalat-news.com


كاظمي
 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۹:۳۹ ] [ مشاوره مديريت ]

 

حنجره و ساختار آن
 
عضوي لوله اي شكل است كه طول آن 2 اينچ و در قسمت قدامي گردن قرار دارد.از حنجره در اعمال مهمي نظير تنفس،تكلم و بلع غذا استفاده به عمل مي آيد. حنجره در منتهي اليه فوقاني لوله تنفسي يا ناي قرار دارد و ديواره هاي آن از جنس غضروف است. برجستگي قسمت پيشين حنجره كه از بخش پهن غضروف تشكيل مي شود. دو نوار عضلاني به شكل حرف V انگليسي كه در داخل حنجره تعبيه شده اند تارهاي صوتي يا طناب هاي صوتي را
 
تشكيل مي دهند. لوله اي كه غذا را از دهان به معده مي رساند و مري ناميده مي شود دقيقا در قسمت خلفي حنجره و ناي قرار دارد. مدخل مري و حنجره در حلق بسيار به هم نزديك است و زماني كه غذا بلعيده مي شود زبان كوچك كه اپي گلوت نام دارد به سمت پايين و روي حنجره حركت كرده و با بستن حنجره مانع ورود غذا به ناي مي شود.
 
سرطان حنجره كه سرطان حنجره اي نيز ناميده مي شود ممكن است به بخش هاي ديگر حنجره مانند قسمت مياني حنجره يا جايي كه تارهاي صوتي در آن جاي دارند، قسمت هاي فوقاني حنجره كه اپي گلوت ناميده مي شود و دريچه اي است كه در حين بلع ناي را مي پوشاند و مانع ورود غذا به ناي مي شود و يا به قسمت تحتاني حنجره يعني منطقه اي كه حنجره به ناي مرتبط مي شود انتشار يابد. اگر سرطان حنجره به بخش هاي خارج حنجره منتشر شود،معمولا ابتدا غدة لنفاوي ناحية گردن را مورد هجوم قرار مي دهد هم چنين ممكن است به قمست هاي خلقي زبان و يا قسمت هاي ديگر حلق و گردن يا ريه ها و گاهي به نقاط دوردست بدن گسترش پيدا كند. سرطاني كه از حنجره به نقاط ديگر بدن انتشار پيدا كرده نام مبدأ و منشأ اولية خود را حفظ كرده و به همان نام و بيماري ناميده مي شود در چنين شرايطي آن را سرطان متاستاتيك حنجره اي مي نامند.
 
علائم سرطان حنجره
 
علائم سرطان حنجره اساسا به حجم تومور و محل استقرار آن بستگي دارد. در بسياري از موارد محل بروز و ظهور سرطان حنجره در تارهاي صوتي است اين سرطان ها به ندرت دردناك هستند اما تقريبا هميشه خشونت صدا و تغييرات ديگر را موجب مي شوند.غده هايي كه در منطقة فوقاني تارهاي صوتي به وجود آمده اند موجب برآمدگي در گردن، زخم گلو، يا درد گوش مي گردند.
 
غددي كه در قسمت تحتاني تارهاي صوتي قرار دارند و بسيار نادر هستند مي توانند در عمل تنفس اختلال ايجاد كرده و تنفسي صدا دار به وجود آورند. نشانة ديگر وجود جسم خارجي و برآمدگي در گلو و همچنين وجود سرفه هاي مداوم است كه برطرف نمي شوند. به تدريج كه غدة سرطاني رشد مي كند ممكن است درد گلو، كاهش وزن، اشكال در تنفس و غالبا احساس خفگي هنگام عبور مواد غذايي از مري به وجود آيد. در برخي موارد سرطان
 
حنجره موجب مي شود بلع غذا به دشواري صورت گيرد افرادي كه علائمي از اين قبيل دارند به وسيلة متخصص گوش و حلق و بيني مورد معاينه قرار مي گيرند.
 
تشخيص سرطان حنجره
 
براي تشخيص بيماري و يافتن علت يا علل آن پزشك در معاينة باليني با لمس گردن نشانه هايي از قبيل: برجستگي، تورم و سفتي و يا تغييرات ظاهري ديگر را جستجو مي كند و همچنين قسمت هاي دروني حنجره را به دو طريق معاينه و مشاهده مي كند.(معاينه و مشاهده داخل حلق را اصطلاحا لارنگوسكپي مي گويند)
 
1- لارنگوسكپي با معاينة غير مستقيم داخل حنجره: در اين روش پزشك با آينة كوچك كه دسته بلندي دارد حلق و به خصوص قسمت هاي تحتاني حلق را براي يافتن شرايط غير طبيعي و يا بروز تغييرات در تارهاي صوتي و اين كه حركت تارها طبيعي يا غير طبيعي است معاينه و مشاهده مي كند.
 
2-  لارنگوسكپي با معاينة مستقيم داخل حنجره: در اين روش پزشك با عبور لوله اي كه در رأس آن چراغي تعبيه شده است و از راه بيني يا دهان به قسمت هاي پايين هدايت مي شود حلق و حنجره را مورد معاينه قرار مي دهد و در اين روش ضايعاتي را كه در روش مستقيم و با آينة معمولي ديده نمي شدند را مي توان به آساني مشاهده كرد. اگر ضايعه اي مورد توجه پزشك قرار گرفت اقدام به نمونه برداري از ضايعه خواهد كرد. تنها نمونه برداري و آسيب شناسي مطمئن ترين راه براي تشخيص و احراز وجود سرطان در بيمار است.
 
روش هاي درمان سرطان حنجره
 
بيماري سرطان حنجره معمولا با استفاده از اشعه كه به آن راديوتراپي مي گويند و يا انجام عمل جراحي درمان مي شود. راديوتراپي و جراحي روش هاي درماني موضعي هستند به اين معنا كه در اين روش ها فقط سلول هاي سرطاني منطقه آسيب ديده تحت تأثير قرار مي گيرند. بعضي بيماران ممكن است شيمي درماني شوند يعني اينكه داروها از طريق جريان خون خود را به سلول هاي سرطاني سراسر بدن مي رسانند.
 
راديوتراپي يا درمان با اشعه
 
براي تخريب سلول هاي سرطاني و متوقف كردن رشد آنها از اشعة با قدرت تابشي بالا استفاده مي شود. اشعه درماني ممكن است با جراحي همراه گردد. استفاده از اشعه قبل از عمل جراحي مي تواند حجم غدة سرطاني را كاهش داده و دامنة آن را محدود نمايد. همچنين اشعه درماني بعد از عمل جراحي قادر است سلول هاي سرطاني كه در ناحية عمل باقي مانده اند را تخريب نمايد در مواردي كه نمي توان با عمل جراحي غدة سرطاني را خارج كرده و يا در بيماراني كه به دلايل مختلف نمي توانند مورد عمل جراحي قرار گيرند از درمان با اشعه استفاده مي كنند. همچنين مواردي كه بعد از عمل جراحي غدة سرطاني عود كرده و رشد مجدد نمايد، درمان با اشعه درمان مناسبي است.
 
درمان جراحي
 
انجام عمل جراحي و يا جراحي همراه با اشعه درماني براي بيماراني كه به تازگي تشخيص بيماري در آنها داده شده است پيشنهاد مي شود همچنين اگر پس از درمان با اشعه سرطان عود كند انجام عمل جراحي درمان مناسبي است. نوع عمل جراحي بستگي به اندازة غدة سرطاني و محل آن دارد.اگر غده اي بسيار كوچك در تارهاي صوتي وجود داشته باشد ممكن است جراح از اشعة ليزر كه قدرت تابشي زيادي دارد استفاده كند اين اشعة ليزر كار چاقوي جراحي را انجام مي دهد. برداشتن و خارج كردن غدة سرطاني حنجره از طريق جراحي را لارنگكتومي مي نامند كه ممكن است شامل بخشي از حنجره و يا تمام حنجره باشد در هر نوع از اين جراحي جراح ناگذير است عمل تراكئوستومي يعني تعبيه مدخل در لولة تنفس و در جلوي گردن براي ورود هوا كه آن را استوي يا مدخل نيز مي نامند انجام دهد(درحالي كه حنجرة كلي برداشته شود از طريق مدخل تنفس مي كنند.
 
برداشتن بخشي از حنجره،صدا و تكلم بيمار را حفظ مي كند جراح فقط بخشي از جعبة مولد صوت و دقيقا يكي از تارهاي صوتي و را خارج مي كنند در اين صورت استومايا مدخل تعبيه شده نيز موقتي خواهد بود و بعد از دوره اي كوتاه لولة تراكئوستومي كه وظيفة آن بازنگه داشتن مجراي هوا است را خارج كرده و استوما يا مدخل مصنوعي بسته مي شود و بيمار مي تواند طبق معمول تنفس كرده و تكلم كند.
 
شيمي درماني
 
به كاربردن داروها به منظور از بين بردن و انهدام سلول هاي سرطاني را شيمي درماني مي نامند در بسياري موارد قبل از انجام جراحي و يا اشعه درماني از داروهاي ضد سرطان و يا شيمي درماني به منظور محدود كردن و يا كاهش حجم و اندازة غدة سرطاني استفاده به عمل مي آيد همچنين در موارد انتشار و گسترش سرطان حنجره به قسمت هاي ديگر بدن از شيمي درماني استفاده مي شود. در ضمن داروهاي ضد سرطان در درمان سرطان حنجره را معمولا از طريق داخل رگ تجويز مي كنند.
 
عوارض جانبي درمان هاي مختلف سرطان حنجره
 
روش هايي كه در درمان سرطان به كار گرفته مي شوند بسيار قوي و مؤثر هستند. محدود كردن اثرات درمان به شكلي كه فقط سلول هاي سرطاني را هدف قرار داده و تخريب نمايند و به سلول هاي سالم آسيب نرساند مشكل است و سلول هاي سالم نيز ممكن است صدمه ببينند. به اين دليل درمان سرطان غالبا عوارض ناخوشايندي به بار مي آورد. عوارض جانبي درمان سرطان مختلف هستند كه عمدتا به نوع و دامنة درمان بستگي دارند و همچنين واكنش هر بيمار نسبت به درمان با بيمار ديگر متفاوت است.
 
تأثير درمان بر تغذيه
 
بيماراني كه لارنگكتومي شده اند علاقة خود را به غذا از دست مي دهند چرا كه عمل جراحي تغييراتي در راه هاي چشايي و بويايي، راه هايي كه طعم و بوي اشياء به طور كلي و غذا اختصاصا حس مي شود به وجود مي آورد.
 
اشعه درماني نيز ممكن است در حس چشايي تأثير بگذارد.اشكال در خوردن و جويدن و بلع غذا ممكن است از عوارض شيمي درماني باشد. با وجود اين بيماراني كه به طور عادي غذا مي خورند و از تغذيه خوب برخوردار هستند ممكن است توانايي بيشتري در تحمل عوارض جانبي درمان به دست آورند به اين دليل تغذيه خوب و كافي اهميت بسزايي خواهد داشت.
 
يادگيري مجدد تكلم
 
بيماراني كه بخشي از حنجرة آنها برداشته شده است در طول يك هفته يا بيشتر مي توانند از راه طبيعي حرف بزنند ولي بعد از برداشتن كامل حنجره بيماران ناگذير به يادگيري تكلم متناسب با شرايط تازه هستند.
 
يادگيري تكلم مجدد براي اين بيماران1- بهره گيري از هواي درون مري يا لولة غذا و خارج كردن با فشار آن براي توليد صدا مي باشد 2- براي توليد صدا از نوعي حنجرة مكانيكي نيز مي توان استفاده كرد. در روش اول هواي خارج شده از مري ديواره هاي حلق را به ارتعاش در مي آورد و صداي جديدي به وجود مي آورد: زبان،لبها و دندان ها در حين عبور صدا از دهان كلمات را مي سازند در بعضي افراد لارنگكتومي شده هوا براي تكلم از راه مري و از طريق سوراخي كه جراح بين ناي و مري ايجاد كرده عبور مي كند در اين منفذ ايجاد شده يك دريچة پلاستيكي از جنس سليكون از راه استوما كار گذاشته مي شود دريچة يادشده از ورود غذا به ناي جلوگيري مي كند وقتي استوما بسته است هوا با فشار از ريه ها و از طريق دريچة ياد شده به داخل مري رانده مي شود هواي رانده شده با به ارتعاش در آوردن ديواره هاي حلق توليد صدا مي كند و بالاخره كلمه در دهان ساخته و ادا مي شوند.
 
اين روش مستلزم آموزشي همراه با صبر و شكيبايي است همة افراد در دستيابي به اين نوع تكلم موفق نيستند. و اما در روش دوم: دستگاه حنجرة مكانيكي ممكن است با نيروي باتري كار كند كه در اين صورت به آن حنجرة‌الكتريكي مي گويند و يا با نيروي هوا فعل مي شود كه حنجرة بادي نام دارد
 
نوعي حنجرة الكتريكي شبيه چراغ قوة كوچكي است كه صفحه يا ديسك موجود در آن صدايي با طنين پايين در حد نجوا ايجاد مي كند دستگاه را در مقابل گردن نگه مي دارند و صدا از گردن به داخل دهان جريان پيدا مي كند(اين دستگاه براي كساني كه اشعه درماني شده اند مناسب نيست). نوع ديگري از حنجرة الكتريكي لولة پلاستيكي قابل انعطاف است كه صدا را از دستگاه در دست بيمار به داخل دهان بيمار هدايت مي كند نحوة استفاده از حنجرة بادي به اين شكل است كه بيمار دستگاه را در قسمت فوقاني و نزديك استوما نگه مي دارد و از هوايي كه از ريه ها خارج مي شود به جاي نيروي باتري به منظور به ارتعاش در آوردن آن استفاده مي كند صداي حاصله از راه لولة پلاستيكي به داخل دهان هدايت مي
 
شود
 
پيشگيري و مراقبت هاي پس از درمان
 
پيگيري و مراقبت هاي منظم بيمار بعد از درمان سرطان حنجره اهميت زيادي دارد. پزشكان براي اطمينان از پيشرفت بهبودي و عدم عود بيماري در فواصل معين بيمار را معاينه و كنترل مي كنند. مراقبت منظم شامل بررسي و معاينة استوما، گردن و حلق خواهد بود هر چند وقت يك معاينة باليني كامل و آزمايش هاي خون و ادرار و راديو گرافي نيز انجام مي گيرد كساني كه اشعه درماني شده اند و كساني كه بخشي از حنجرة آنها برداشته شده است معاينة حنجره با لارنگوسكپ كه لارنگوسكپي خوانده مي شود خواهند شد. درضمن افرادي كه تحت درمان سرطان حنجره قرار گرفته اند نسبت به افراد عادي بيشتر در معرض ابتلا به سرطان جديدي در دهان، حلق يا نواحي ديگر سر و گردن هستند. اين مسئله در مورد افرادي كه سيگار مصرف مي كنند بيشتر صادق است.
 
علل بيماري سرطان حنجره و پيشگيري از آن
 
بيماري سرطان حنجره در ايالات متحده غالبا در سنين بيش از 55 سال روي مي دهد در مردان 4 برابر شايع تر از زنان است و در ايالات متحده در ميان سياه پوستان شايع تر از سفيد پوستان است در ضمن سرطان حنجره مسري نيست و واگير هم ندارد.
 
بيشترين كساني كه به سرطان مبتلا مي شوند افراد سيگاري يا الكلي هستند همچنين اشخاصي كه مصرف سيگار را متوقف كرده اند تا حدود زيادي احتمال خطر ابتلا به سرطان حنجره را در خود كاهش مي دهند. ترك سيگار احتمال بروز سرطان ريه، دهان، لوزالمعده، مثانه و مري را نيز كاهش مي دهد. احتمال بروز سرطان حنجره در كساني كه در كارخانجات پنبه نسوز كار مي كنند بيشتر است. كساني كه فكر مي كنند ممكن است در معرض ابتلا به سرطان حنجره باشند لازم است مسئله را با پزشك معالج خود مطرح سازند پزشك قادر است راه هاي كاهش احتمال بروز سرطان حنجره و برنامه هاي مناسب براي معاينات پزشكي ضروري را براي بيمار توضيح دهد.
 
منابع و موأخذ
 
1-   رهايي از سرطان:سهيلا خزائي
 
2-سرطان حنجره: دكتر سيد يوسف موحد

http://padida.ir/applied-sciences/medical/2079-%D8%B3%D8%B1%D8%B7%D8%A7%D9%86-%D8%AD%D9%86%D8%AC%D8%B1%D9%87.html


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۹:۳۸ ] [ مشاوره مديريت ]
 خاطرات و تجربه هاي گويندگي : فواد بابان

اين مصاحبه مربوطه به سال هاي قبل مي باشد. آن زماني كه آقاي بابان در شبكه اول سيما گويندگي مي كردند. از اين رو تازگي ندارد و شايد هم بعضي از شما دوستان آن را قبلا خوانده باشيد. اما از آنجا كه حاوي مطالب زيبا و مورد توجه بسياري از علاقه مندان به گويندگي است آن را در اين وبلاگ مي آورم. اميدوارم مورد استفاده قرار بگيرد.


آقاي بابان، اينكه گفتيم موروثي دليل داشت. اين حرفه در خون شما و امثال شماست يا بايد مهارت لازم را كسب كرد؟

در مجموع براي كار گويندگي به جز مساله صدا، طبيعتا داشتن چهره اي نه زيبا، اما چهره اي مورد قبول لازم است - البته اين چهره براي هر كار و هر قسمتي از گويندگي متفاوت است. در قسمت خبر هر چقدر اين چهره جا افتاده تر باشد، طبيعتا مقبول تر است- نداشتن لهجه خاص البته در خيلي از جاهايي كه مختص آن منطقه است اگر لهجه آن منطقه باشد خيلي جالب است و ايرادي ندارد داشتن صدا و تصوير مناسب، اطلاعات عمومي زياد و تحصيلات عاليه در رشته اي كه بيشتر مرتبط است مثل رشته هاي علوم انساني، در واقع از گزينه هاي اصلي انتخاب گوينده است.

اما به طور كلي درصد كمي از كار گويندگي به صورت ذاتي است. 20 يا 30 درصد به صورت ذاتي و ژني، انتقالي و ارثي است و يك استعداد ذاتي و دروني است.

اما قطعا هر صداي زيبايي مناسب اين كار نيست.

اتفاقا اين اشتباهي است كه براي بيشتر افراد وجود دارد. بعضي ها فكر مي كنند صدايشان خيلي قوي است پس گوينده خوبي مي شوند يا بر عكس، بعضي ها فكر مي كنند صدايشان صداي زير يا ريز يا پاييني است و هرگز نمي توانند گوينده شوند. اما به تعداد ابناي بشر سليقه ها فرق مي كند و سليقه ها هم كاملا متفاوت است و اگر كسي داراي صداي معمولي است، نبايد فكر كند كه هرگز نمي تواند گوينده شود. چون گاهي اوقات ممكن است شخصي كه داراي صداي معمولي و آرامي است، گوينده خوبي شود. نحوه اجرا، ميميك هاي صورت و فيگورهاي مختلف، همه اينها فاكتورهايي هستند كه دست به دست هم مي دهند تا ويژگي يك گوينده را كامل كنند و يك گوينده را سوق دهند به سمت كار خوب.

براي تقويت صدايتان كاري هم انجام مي دهيد؟

من اين كار را زياد انجام نمي دهم ولي براي گوينده لازم است. خيلي از افراد جامعه مان از 6 دانگ تارهاي صوتي و حنجره شان استفاده نمي كنند و خودشان هم اين را نمي دانند كه خيلي راحت مي شود تارهاي صوتي را پرورش داد. البته تارهاي صوتي را نبايد اذيت كرد، مخصوصا كسي كه در اين سبك و راه قدم مي گذارد، بايد پرهيزهاي خاصي داشته باشد. معمولا از خوردن چيزهايي كه خيلي آلرژيك يا حساسيت زا يا محرك هستند مثل ترشي، فلفل يا چيزهايي نظير آب يخ بايد خودداري كرد. البته قياس مع الفارق است ولي از استاد شجريان شنيده ام كه ايشان گفته اند سالهاست من در آرزوي يك ليوان آب ليمو هستم، چون استاد به حنجره شان خيلي اهميت مي دهند و مواظبش هستند و آن صدا، صداي ملكوتي و ماندگار و بي نظيري است.

شما به عنوان مجري، فقط خواننده خبر هستيد يا براي جذاب شدن به آن نمك و فلفل هم مي زنيد؟

ما هم مثل روزنامه ها يك هيات تحريريه اي داريم در بخش هاي مختلف، بخش داخلي و خارجي كه هر كدام داراي سردبير هستند. اينها خبرهاي خام را از كانال هاي مختلف مثل مراكز نمايندگي ما در خارج از كشور به شكل هاي مختلف تلفني، تصويري و مكتوب دريافت مي كنند كه در واحد مركزي خبر اين خبرها پردازش و تقسيم مي شوند و به واحد پخش اخبار انتقال مي يابند. در واحد پخش اخبار هيات تحريريه هاي مختلفي هستند كه هر كدام يك سردبير دارند. سردبير، اخبار خارجي را بين دبيرهاي خبر خارجي و اخبار داخلي تقسيم مي كند و اعضاي هيات تحريريه اخبار داخلي و خبرها را آماده مي كنند و به كامپيوتر سردبير مي فرستند. وي خبرها را چك مي كند و بعد از چك نهايي، خبرها، رديف و طبقه بندي و به كامپيوتر ديگري داده مي شود كه مختص تايپيست است كه بايد در اختيار گوينده قرار دهد. گوينده هم در اين زمان مي تواند از كامپيوتر استفاده كند و با كد ويژه اي كه خودش دارد، تمام خبرها را مطالعه كند و اگر اظهار نظري دارد مي تواند اعلام كند. البته سابق بر اين گوينده حق چنين كاري را نداشت ولي الان بيش از 8 - 7 سال است كه اين آزادي را نه تنها به گوينده داده اند بلكه از گوينده خواسته اند به صورت اجباري حتما با هيات تحريريه همكاري داشته باشد، زمان بيشتري در هيات تحريريه باشد و پيشنهاد بدهد و چنانچه سردبير هم مورد قبولش بود، پيشنهاد را بپذيرد و اعمال كند. بعد خبرها كه آماده شد، گوينده يك دور خبرها را مي خواند كه اين خودش كار بسيار مهمي است.

خبر را حفظ مي كنيد؟

-... گوينده خبرها را از روي تله پرينتر مي خواند، اينطور به نظر مي رسد كه از حفظ مشغول خواندن است در حالي كه به طور كلي خبر قابل حفظ كردن نيست، چون خيلي از خبرها همان لحظه به دست ما مي رسد و شايد بعضي اوقات حتي امكان يكبار خواندنش هم براي ما وجود نداشته باشد.

تله پرينتر تكنولوژي جديدي است؟

استفاده از اين دستگاه در همه جاي دنيا باب است؛ براي الفت بيشتر و ارتباط نزديك با بيننده، چون اگر يك گوينده و يك مخاطب در كنار هم قرار بگيرند يا رودر روي هم قرار بگيرند، اگر گوينده به طور مرتب سرش را بالا و پايين بيندازد آن ارتباط قطع مي شود و نوع ارتباط، زيبايي خودش را از دست مي دهد. ولي اگر اين دو، رو در رو و چشم در چشم هم باشند، اين ارتباط خيلي مانوس تر است. اين دستگاه در سال هاي 66-65 دستي بود و خودمان اخبار را با خودنويس يا خودكار روي رل كاغذ مي نوشتيم و بعد آن را روي ذره بين دستگاهي كه به حالت LD آن را بزرگ مي كرد، مي گذاشتيم و يك نفر با دست آن را مي چرخاند. البته اكثر اوقات كاغذها پيچيده مي شد يا خبر معلوم نبود و مشكلات عجيبي به وجود مي آمد. تا اينكه يك دستگاه از اين كامپيوترها را براي پخش اخبار آوردند اما با وجود 4 گوينده خبر، در شروع خبر فقط يك نفر از گوينده ها مي توانست از اين دستگاه استفاده كند. ولي خب، اين مشكل رفع شد.

به نفع شما، البته.

مي دانيد، لحظه اي كه گوينده تپق مي زند، لحظه وحشتناكي است. هر چقدر اين تپق بدتر و بزرگتر باشد، فشاري كه به گوينده مي آيد بيشتر است، اما اين دستگاه كمك خوبي است.

مثل اينكه تجربيات را تدريس مي كنيد، درست است؟

به صورت رسمي نه، اما طور غيررسمي و متناوب آموزش مي دهم. به لحاظ اينكه ما از تجربه زيادي برخوردار بوديم و فوق ديپلم بنده دقيقا در همين راستاست، از سوي مديران از من خواسته شده كه در كلاس هاي گويندگي كه به صورت كلاس هاي موقت يك ماهه و براي افراد تازه كار برگزار مي شد كار اجرا و آموزش گويندگي را به عهده بگيرم و البته همكاران ديگر هم در زمينه آموزش گويندگي فعاليت دارند، از جمله آقاي حياتي و خانم تاج نيا و آقاي افشار كه در دانشكده صدا و سيما فن گويندگي را تدريس مي كنند.

... و يكي از مواد درسي تاثير احساسات و عواطف روي صداست؟

مواردي كه هميشه به گوينده آموزش داده مي شود اين است كه گوينده مخصوصا گوينده واحد خبر به هيچ عنوان نبايد موضع گيري كند. ما به هيچ جناح و گروهي وابسته نيستيم. اما بعضي خبرها هستند كه گوينده بايد با يك اجراي زيركانه و زيبا آنها را اعلام كند. اگر خبر تاثرانگيز باشد چهره، نوع خواندن، آهنگ آوا و صدا بايد نشان داده و به بيننده انتقال داده شود. يعني اگر قرار باشد يك خبر مثلا خبر تشييع جنازه شهدا يا عزيزان جانباز شيميايي كه شهيد شده اند را اعلام كنيم نبايد عين همان حالتي باشد كه گزارش وضع آب و هوا يا خبر مربوط به آمريكا باشد. در واقع هر خبري در خودش احساسي نهفته دارد، زيبايي كار گوينده و هنرش اين است كه احساس را منتقل كند بدون آنكه موضع بگيرد. البته متاسفانه من خودم اين عيب را دارم كه در مورد بعضي اخبار آلرژي ويژه اي دارم و اصلا نمي توانم خودم را كنترل كنم!

حركات غيركلامي چقدر درخواندن خبر موثر است؟

حركات غيركلامي حركاتي است كه به وسيله حركات بدن، شامل حركت دست و صورت انجام مي شود و بسيار مهم است. البته شايد بعضي آن را رعايت نكنند، كوچكترين حركت لب، ابرو، دست، گوشه چشم و ... همه اينها بارهاي عجيب مختلفي دارند. بار مثبت، منفي، سياسي و ... شما مثلا كافي است بعد از خواندن خبر اغراق آميز، كمي مكث كنيد يا يك مقدار ابرو را بالاتر از حد معمول ببريد، اين عمل كاملا نشان مي دهد چقدر غلو و اغراق يا دروغ پشت خبر بوده...

ولي شما در اعلام خبر جدي و خشك هستيد؟

قبلا شديدا به ما تاكيد مي شد كه هيچگونه حركت اضافي نبايد داشته باشيم. البته الان خيلي بهتر شده. بله، اصولا خبر كار رسمي است و با اجراي برنامه هاي ديگر فرق مي كند بايد حالت رسميت ديگري را داشته باشد، البته يك مقدار هم برمي گردد به فرهنگ ما، ولي خيلي بهتر است كار، نرم تر اجرا شود. يك موقع زمان جنگ بود،بايد حالت جنگي مي گرفتيم و در واقع 8 سال اينگونه خبر خوانديم. ولي هيچ الزامي نيست كه آدم خبر را با گردن كلفتي يا ترشرويي يا با اخم و تخم به بيننده انتقال دهد. ما چندين بار افتخار شرف يابي به حضور مقام معظم رهبري را داشتيم و دو بار ايشان موكدا فرمودند كه خبر را راحت تر و آرام تر و با انعطاف بيشتر اجرا كرده و با استفاده از حركات دست و صورت از سفت و سخت اجرا كردن و سيخ نشستن در هنگام خبر خودداري كنيم.

گوينده ها بر اساس مهارت و تخصص چگونه طبقه بندي مي شوند؟

ما دو تا طبقه بندي در كار گويندگي داريم. يكي بر اساس سنوات كار كه هر چقدر سنوات بالاتر برود درجه اش هم بالا تر مي رود. ابتداي كار يك گوينده، رديف شغلي اش يك است بعد از چهار سال مي شود گوينده 2 ، بعد مي شود گوينده 3، 4، 5 و بعد مي شود گوينده ارشد يعني بعد از 20 سال از بدو كار تا آن زمان هر سه سال يا چهار سال با گذراندن دوره هاي مختلف، كلاس هاي زبان، و به روز بودن خود گوينده، اينها باعث مي شود ترفيعاتش را از نظر شغلي بگيرد و اين رده هاي شغلي را از 1 تا ارشد طي كند و حقوقش هم بر همين مبنا بالا مي رود، درست مثل يك كارمند معمولي كه هر چند سال، يك پايه مي گيرد. اما اگر از نظر كيفيت بخواهند يك گوينده را ارزشگذاري كنند، داستان فرق مي كند. درست عكس گروه و رديف است. يعني گويند ه ايي كه كارش ضعيف بوده و در ابتداي كار است مي گويند اين گوينده درجه 5 است، بعد مي شود گوينده درجه 4، 3۱،۲، و بعد هم مي شود گوينده ممتاز. يعني عكس آن پايه ها رديف شغلي كه از 1 تا 5 مي رفت، اين از 5 مي آيد تا 1 . گوينده ارشد هم گوينده اي است كه اين مراحل را گذرانده و از هر نظر، هم از نظر سردبير و هم كيفيت كار مورد تاييد است. البته تجارب هم كمك مي كند. مثلا بنده الان به غلط ! جزو گوينده هاي ارشد هستم، در صورتي كه آقايان افشار، حياتي و خانم ها تاج نيا، اصغري و صداقت جزو گوينده هاي ارشد سازمان هستند. بعد از آن گوينده هاي درجه 1 و 2 و ...و دستمزدي هم كه پرداخت مي شود منهاي حقوق، اگر اضافه بر آن كار شود بر اساس همان رده است كه گوينده ممتاز دستمزدش با گوينده درجه يك فرق مي كند.

با اتفاق ها و احساسات شخصي خود در هنگام قرائت خبر چگونه برخورد مي كنيد؟

اتفاقا همين چند روز پيش دست چپم به شدت درد مي كرد و طوري بود كه احساس مي كردم حتما قلبم ناراحت است و بايد بروم نوار قلب بگيرم. اتفاقا همان روز خبر هم داشتم؛ خبر ساعت 21. خلاصه من با درد خيلي شديد رفتم در استوديو تا خبر را بخوانم ولي به محض اينكه كار شروع شد، درد را فراموش كردم. وقتي از استوديو بيرون مي آمدم به همكاران گفتم خيلي جالب است، من قبل از اينكه به استوديو بروم درد شديدي داشتم، ولي الان كه خبر را خواندم دردي ندارم و هنوز اين جمله ام به پايان نرسيده بود كه درد دستم شروع شد. بعضي چيزها رفلكس هاي عصبي است مثل خميازه كشيدن، عطسه و سكسكه؛ اينها چيزهايي هستند كه در استوديو فراموش مي شوند.چنان فراموش كه انگار هرگز چنين اتفاقي نيفتاده. آنجا تمركز لازم به صورت اتوماتيك براي آدم ايجاد مي شود كه به هيچ عنوان ياد چيزي نمي افتد.

فشار روي گوينده ها بالاست؟

بله، خيلي زياد. بعضي اوقات خبرها دير به دستمان مي رسد؛ مخصوصا خبرهاي نيمروز، چون ساعت 2 بعدازظهر لحظه اي است كه تمام اتفاقات صبح با فاصله نه چندان زياد به دست ما مي رسد و تا بخواهند فيلم ها را با اخبار هماهنگ كنند، كمي اذيت مي شويم و اين فشار به حدي است كه گاهي اوقات وقتي از استوديو بيرون مي زنم، احساس مي كنم پاهايم قدرت حركت ندارند! يك روز در پايان بخش نيمروز من و آقاي حياتي خبري خوانديم. عينك آفتابي ام روي ميز بود و وقتي خبر تمام شد آقاي حياتي به من گفتند چه عينك قشنگي! و من هم گفتم بله، بعد هم آن را به چشمم زدم. لحظه، لحظه اي بود كه خبر تمام شده و قرار نبود تصوير ما روي آنتن باشد، ولي تصوير ما روي آنتن بود؛ من با عينك آفتابي و آقاي حياتي. آقاي حياتي متوجه اين قضيه شد و گفت: بابان تو روي آنتني! من همان لحظه عينك را از روي چشمم برداشتم و اينقدر آن را در دستم فشار دادم كه تكه تكه شد.

سال ها پيش در استوديو گوينده رابط بودم. مراسم رژه اي بود كه در بيرون استوديو و در داخل شهر انجام مي شد. در زماني كه صداي آنها پخش مي شد مي خواستم براي خودم متن بنويسم و تمرين كنم و اين كار را كردم، غافل از اينكه صدايم روي آنتن است. مي گفتم: هم اكنون نيروهاي رزمنده و مسلح،... بعد قطع مي كردم و مي گفتم نه، اينطوري نه و دوباره آن را با لحن ديگري مي خواندم. بعد از يك دقيقه ديدم تمام عوامل مركز در اتاق فرمان جمع شده اند كه آقا چه كار داري مي كني؟ خلاصه جريمه سنگيني شدم.

آيا به همان نسبت تشويق هم مي شويد؟

بله. بارها شده اگر چيزي را خوب خوانده ام، وقتي از استوديو آمده ام بيرون، از طرف مديران كل، همان لحظه به من پاداش نقدي يا سكه داده اند. مرحوم فرهودي مديركل پخش اخبار، ايشان ضمن اينكه 3-2 بار درست و حسابي مرا جريمه كرد، 3-2 بار مرا خيلي خوب مورد تشويق قرار دادند.

فكر مي كنيد بدترين جريمه اي كه شديد چه بود؟

۱۰ روز كسر حقوق، درج در پرونده و يك مقدار عقب افتادن يكي از پايه هاي شغلي ام.

فكر مي كنيد تب دوربين با گذشت 30 سال سابقه كاري چه ميزان در وجود شما تغيير كرده؟

كلا دوربين آدم را مي گيرد. ولي بعضي ها را ديرتر مي گيرد. بعضي ها روزهاي اول و ماه هاي اول تب ندارند، بعدا تب مي گيرند، بعضي ها از همان اول تب دارند و بعدا كم كم اين تب كم مي شود. خيلي ها هم مي گويند ما اصلا تب نداريم كه اين خوب نيست. مثل اين مي ماند كه كسي بگويد من از هيچ چيز نمي ترسم. حالت طبيعي اين است كه آدم در بعضي شرايط از بعضي چيزها بترسد. گوينده هميشه در تب و تاب است. اما همه اينها با ايمان به خدا و توسل به ائمه و يك تطمئن القلوب، ذكر يك آيه كوچك قبل از خبر، صلوات، بسم الله و ... حل مي شود و چنان به آدم نيرو مي دهد كه تا پايان خبر آن تب ها نمودار نمي شود، ولي تب دوربين و ميكروفون تا مدت هاي زيادي هم گوينده ها را مي گيرد و من هم از اين قضيه مستثني نبودم و آن اوايل تا مدت هاي زيادي تمام بدن يا صدايم مي لرزيد، خيس عرق مي شدم يا تا مدتي بايد روي صندلي مي نشستم تا حال عادي پيدا مي كردم، ولي الان براي رفتن به استوديو شتاب و عجله دارم. ضمن اينكه بي تفاوت نيستم، چون به هر صورت برنامه زنده است.

قبل از خبر گريم هم مي شويد؟

بله، سابق بر اين نداشتيم. البته قبل از انقلاب بود، ولي بعد از انقلاب گفتند نيازي نيست، ولي الان مدتي است كه به اين قضيه خيلي اهميت داده شده و الان۱۲-10 گريمور در هيات تحريريه خبر مستقر هستند و به طور 24 ساعته دو اتاق يكي براي خانم ها و يكي براي آقايان اختصاص داده شده.

پدر من كارمند راديو و مادرم هم خانه دار بودند. ما 8 تا فرزند هستيم از يك پدر و مادر. درمنزل ما به طور كلي جو فرهنگي عجيبي حاكم بود چون پدرمن نويسنده، شاعروسال هاي سال بيش از 40-30 سال گوينده راديو بود.

همه مناطق كردنشين پدر من را مي شناسند و در مرز تهران همه مي گويند ايشان پدر بابان است ولي از مرز تهران كه بيرون مي رويم، مي گويند ايشان پسر آقاي بابان است و در واقع از مرز تهران كه خارج و به مناطق غرب كشور مي رويم، من را به خاطر پدرم مي شناسند، ولي در تهران عكس اين قضيه است. به طور كلي خانواده ما يك خانواده تقريبا فرهنگي است. پدرم اصرار داشت كه همه ما حتما زبان كردي را ياد بگيريم. موقع استراحت ما را وادار مي كرد كه حتما كتاب بخوانيم. ما را وادار مي كرد به اشعار سعدي و حافظ و شعراي كرد گوش كنيم و اينقدر روي اين قضيه اصرار داشت كه هرگاه ما خسته از بازي بر مي گشتيم تا اشعار را گوش نمي كرديم اجازه خوابيدن نداشتيم.

اولين افتضاح

در مركز كرمانشاه ساختمان راديو و تلويزيون دو ساختمان مجزا از هم بودند با فاصله 50 متري از همديگر و تحريريه خبر راديو و تلويزيون در ساختمان تلويزيون بود. براي خواندن خبر راديو بايد تلكس را از هيات تحريريه در ساختمان تلويزيون مي گرفتيم و به ساختمان راديو مي رفتيم و خبر را آنجا مي خوانديم. يك بار كه خبرها دير آماده شد كه آن موقع زياد معمول نبود، برخلاف الان كه خبرها دير آماده مي شود خبرها دير به دست من رسيد. من مجبور شدم فاصله بين ساختمان ها را بدوم و غافل از اينكه گوينده به هيچ عنوان نبايد بدود و بايد با آرامش برود چون مدتي طول مي كشد ضربان قلب به حالت معمول برگردد. من چون اين تجربه را نداشتم با همان سرعتي كه دويدم به داخل استوديوي راديو رفتم و صدابردار هم كيو داد و چراغ را روشن كرد و خواندن خبر را شروع كردم. يك جمله اول را كه خواندم نفسم ديگر در نمي آمد، يعني نفس هايم به شماره افتاد كه سروصداي همه درآمد. مديركل تنها كاري كه توانست بكند به نزديك ترين كسي كه آنجا بود - خانمي كه منشي ايشان بود و اتفاقا ايشان هم گوينده بود - گفت: با سرعت برود، اخبار را از دست من بگيرد و خودش خبر ها را بخواند. ايشان هم ظاهرا همان ناپختگي و بي تجربگي را كه من داشتم، داشتند چون به سرعت دويدند و دوان دوان آمدند خبرها را از من گرفتند. پشت ميكروفون نشستند و اوضاع را بدتر كردند و طوري شد كه بيش از 4-3 دقيقه از يك خبر 15 دقيقه اي پخش نشد! و جريمه اي كه مدير براي من در نظر گرفت يك جريمه 6 ماهه بود، كه 6 ماه جريمه شدم فقط گوينده اعلام برنامه باشم.

http://tvnews.persianblog.ir/post/29/


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۹:۳۷ ] [ مشاوره مديريت ]
، التهاب مري و لارنژيت است.

http://www.salamatnews.com/viewNews.aspx?ID=2732&cat=7


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۹:۳۳ ] [ مشاوره مديريت ]

مردان 4 برابر زنان به سرطان حنجره مبتلا مي‌شوند


سلامت‌نيوز: يك متخصص راديوتراپي و انكولوژي از سرطان حنجره به عنوان شايعترين سرطان سر و گردن در ايران نام برد و افزود: مردان چهار برابر زنان در معرض ابتلا به اين سرطان قرار دارند.

به گزارش سلامت نيوز،  دكتر علي تقي زاده گفت: سرطان حنجره شايعترين سرطان سر و گردن در كشور به شمار مي رود كه تشخيص هر چه سريعتر اين بيماري در مراحل اوليه  موجب موفقيت بيشتر درمان و كاهش عوارض آن مي شود.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي مشهد با اشاره به اينكه مردان چهار برابر زنان در معرض ابتلا به سرطان حنجره قرار دارند، اظهار داشت: افزايش سن بالاتر از 55 سال، استعمال دخانيات، مصرف الكل، سابقه ژنتيكي، تماس داشتن با غبار اسيد سولفوريك، نيكل و آزبست و بيماران مبتلا به ريفلاكس معدي مروي از جمله علل ابتلاء به اين بيماري به شمار مي رود.

وي درباره علائم اين بيماري گفت: هر گونه تغيير در صدا، وجود توده در گردن، گلودرد يا احساس انسداد در گلو، سرفه اي كه بهبود نمي يابد، تنفس بدبو، درد گوش، كاهش وزن از جمله نشانه هاي اين بيماري است و افراد در صورت مشاهده اين علائم بهتر است به پزشك متخصص مراجعه كنند.

اين متخصص راديوتراپي و انكولوژي، معاينه باليني تيروييد، گردن و غدد لنفاوي توسط پزشك، سي تي اسكن و نمونه برداري را از راههاي تشخيص اين بيماري برشمرد و ابراز داشت: اين بيماري با روشهاي جراحي شامل برداشت كامل يا نيمه كامل حنجره، پرتو درماني و شيمي درماني مورد درمان قرار مي گيرد.

تقي زاده افزود: امروزه متخصصين سرطان در مواردي از سرطانهاي حنجره مي توانند با استفاده از تركيب پرتو درماني و شيمي درماني، حنجره بيمار را حفظ و باعث كاهش عوارض ناشي از برداشت حنجره و بهبود كيفيت زندگي اين بيماران شوند.

http://www.salamatnews.com/ViewNews.aspx?ID=26559&cat=1


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۹:۳۲ ] [ مشاوره مديريت ]

افراد پرحرف به بيماري هاي حنجره مبتلا مي شوند


سلامت نيوز : پزشك متخصص گوش و حلق و بيني و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي گفت: افراد پرحرف و پرسر و صدا در معرض ابتلا به بيماري هاي حنجره مانند ندول و پليپ قرار دارند.
 
علي گلجانيان تبريزي در گفت و گو با ايرنا افزود: افراد پرحرف به ويژه زنان ميانسالي كه زياد حرف مي زنند به بيماري حنجره مبتلا شده و صداي آنان خشن مي شود.
وي اظهارداشت: برخي از فروشندگان و كودكان و نوجواناني كه زياد جيغ و داد مي كنند نيز به بيماري پليپ حنجره - توده زايد تارهاي صوتي حنجره - مبتلا مي شوند.
اين پزشك متخصص گفت: اين ضايعه روي تارهاي صوتي حنجره فرد ايجاد مي شود كه صداي او را دچار خشونت و گرفتگي مي كند. اين بيماري ها براثر استفاده نادرست و بيش از حد از تارهاي صوتي حنجره ايجاد مي شود.
وي گفت: اين دسته از بيماران به طور معمول براي يك دوره دو تا چهار ماهه گفتار درماني ، معرفي مي شوند اما درصورت بهبود نيافتن، نياز به عمل جراحي و برداشتن پليپ است.

http://www.salamatnews.com/viewNews.aspx?ID=24667&cat=8


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۹:۳۱ ] [ مشاوره مديريت ]
سرفه‌هاي مانند پارس سگ علامت بيماري لارنژيت است


سلامت نيوز : عضو انجمن متخصصان گوش، گلو و بيني گفت: لارنژيت يكي از بيماري‌هاي مربوط به حنجره است كه سرفه‌هايي مانند پارس سگ مهمترين علامت آن است.

فرزاد ايزدي در گفت‌وگو با فارس، با بيان اينكه ابتلا به لارنژيت علل مختلفي دارد اظهار داشت: شايع‌ترين علت ابتلا به لارنژيت بيماري ويروسي است كه در بچه‌ها به ويژه در گروه سني يك تا 3 سال و 2 تا 4 سال ديده مي‌شود.

وي با بيان اينكه مهمترين علامت ابتلا به اين عارضه گرفتگي صدا است افزود: در اين بيماري التهاب قسمت فوقاني حنجره پيشرفت مي‌كند و تنگي‌هاي راه هوايي ايجاد مي‌شود كه در نهايت اختلالات تنفسي ايجاد ‌شده و فرد سرفه‌هاي خاصي مانند پارس سگ دارد.

ايزدي تصريح كرد: در اكثر موارد فرد نيازي به درمان و بستري ندارد و با درمان دارويي و استراحت خوب مي‌شود. البته در يك تا 3 درصد اين افراد ممكن است فرد اوضاع تنفسي بدي پيدا كنند و به بستري، مراقبت و لوله‌گذاري نياز داشته باشد.

وي گفت: دسته ديگري از مواردي كه موجب لارنژيت مي‌شوند مشكلات ميكروبي هستند كه در قسمت فوقاني حنجره ايجاد مي‌شود و عفونت‌هايي مانند آنفلوانزا نيز مي‌تواند با آن همراه شود.

اين فوق‌تخصص حنجره تصريح كرد: ‌در اين بيماران فرد مشكل بلع پيدا مي‌كند و همچنين آبريزش از دهان دارد. در بدترين وضعيت فرد به علت انسداد راه تنفسي بايد به پشت بخوابد و در اين زمان بايد به سرعت بستري و عمل لوله‌گذاري انجام شود.

ايزدي خاطرنشان كرد: در بيماران ويروسي درمان‌هاي نگهدارنده و مسكن‌ها و در بيماران ميكروبي آنتي‌بيوتيك توصيه مي‌شود.

وي افزود: شيوع اين بيماري سال به سال متفاوت است و اين بيماري بيشتر در فصل سرما و از راه تنفس انتقال مي‌يابد.

http://www.salamatnews.com/viewNews.aspx?ID=23572&cat=1


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۹:۳۱ ] [ مشاوره مديريت ]

بازگشت اسيد معده از شايعترين علل ايجاد گرفتگي صدا است


استفاده نابه جا از حنجره و طناب هاي صوتي همچون فرياد زدن ناگهاني و صحبت كردن با صداي بلند و بازگشت اسيد معده از مهمترين دلايل ايجاد گرفتگي صدا است.

دكتر فرزاد ايزدي جراح و متخصص گوش، حلق و بيني و فوق تخصص حنجره در گفتگو با باشگاه  خبرنگاران افزود: در برخي مشاغل از قبيل خوانندگي آماتور، گويندگي برنامه هاي راديو و تلويزيون كه از صداي متن استفاده مي شود به علت استفاده نادرست از حنجره در دراز مدت و به كارگيري بيش از حد تارهاي صوتي گرفتگي صدا به وجود مي آيد.


وي با اشاره به وجود برخي ضايعات كوچك و بزرگ در تارهاي صوتي كه باعث گرفتگي صدا مي شود ادامه داد: پس از بررسي هاي به عمل آمده از تعداد زيادي افراد مبتلا به گرفتگي صدا مشخص شد در اكثر موارد گرفتگي صدا به علت بازگشت اسيدمعده كه اين مشكل پس از تشخيص به وسيله دارو درمان پذير خواهد بود.

http://www.salamatnews.com/viewNews.aspx?ID=4344&cat=1


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۹:۳۰ ] [ مشاوره مديريت ]

انواع روش هاي مطالعه


روش پس ختام
اين روش يكي از مهمترين و معروفترين روشهاي بهسازي حافظه است. نام اين روش همانند نام انگليسي آن (PQ4R) متشكل از حروف اول شش مرحله آن است.

مراحل پيش خواني
در اين مرحله كتاب يا مطلب بصورت يك مطالعه اجمالي و مقدماتي مطالعه شود. از جمله موارد اين مرحله خواندن عنوان فصلها ، خواندن سطحي فصل ، توجه به تصاوير ، بخشهاي اصلي و فرعي و خلاصه فصلها مي‌باشد. هدف در اين مرحله يافتن يك ديد كلي نسبت بهفس هستند . و در همه كارهايم ، از عظيم ترين نيروي هستي ، ياري مي طلبم و اين مدد جوئي به هنگام هرسخنراني ضمن ايجاد ارتباط نزديك تر با خدايم و توكل به او ، بيش تر مي شود . و گفته اند و من ديده ام همه آن ها كه افسرده و كم ظرفيت و كم روحيه هستند ، بدون استثناء ، تنفس سطحي دارند و ميزان تبادل هوا در هردم و باز دمشان بسيار كم است و اين ها نمي توانند از احساس اعتماد به نفس برخوردار باشند . من از اين دسته نيستم . تنفس عميق را هميشه تمرين مي كنم تا با صدائي دلپذير ، پر حجم و رسا ، سخنراني كنم .

من مي توانم سخنراني كنم چون هميشه بر لب ، تبسم دارم و هنگام هر سخنراني در هر مكان و زمان ، مي بينم مخاطب به مخاطب ، حس مي كند كه تبسم و لبخندم ، نشان از آن دارد كه دوستش دارم و دوستم خواهد داشت و سخنم را خواهد شنيد و از حضورش در آن سخنراني ، لذت خواهد برد و با خاطره اي خوش ، خواهد رفت . من در سخنراني ها ، در جستجوي كاميابي مخاطبان و موفقيت  خود هستم هر چند كوچك . هدف ها و موضوعاتي انتخاب مي كنم كه قابل فهم و دسترسي همگان باشند . از درك سخنانم لذت ببرند و براي فهم حرف هايم ، به رنج نيفتند . از هر گمان و انديشه منفي ، از هر بيان و حرف منفي و از توجه به خرده گيري ها و انتقادهاي نا رواي مخاطبانم پرهيز مي كنم .

من مي توانم سخنراني كنم چون هر اشتباهي كه انجام دهم ، به خود مي گويم آن را به هر شكلي جبران خواهم كرد به جز با سرزنش خود . احساس گناه و خطا نمي كنم . اين احساس ، يعني تأييد نكردن خود و شايد يعني سرزنش خود . براي خود و مخاطبانم ، همراه  با هم ، ارزش قائلم . هم فرصتي را براي خود در نظر مي گيرم تا آن گونه شوم و آن گونه بگويم كه بايد آن گونه باشد و هم فرصتي را براي مخاطبانم كه از من چه مي خواهند ؟ و چه بايد بگويم تا بر دل آن ها اثر كند ؟ گرچه الزام به انجام وظيفه ، مقدم بر الزام به نتيجه است .

من مي توانم سخنراني كنم چون از خود انتقاد شديد نمي كنم و مي دانم اين كار ، زمينه بهتر سخن گفتن مرا فراهم نمي كند . از ستايش خود و از تواضع بي جا و بسيار در برابر مخاطبان پرهيز مي كنم و فقط در خلوت خود ، از خود به خوبي ياد مي كنم و ضمن اين ياد ، جنبه هاي مثبت و منفي خودرا حتما در نظر مي گيرم . فقط با خود كه هستم ، خودرا ستايش و تشويق مي كنم بخاطر حتي كوچك ترين كار خوبي كه انجام داده ام . به خودم عشق مي ورزم ، خود شيفته مي شوم ، عاشق جسم و روحم مي شوم تا اعتماد به نفس داشته باشم و براي رسيدن به خود شيفتگي ، سعي مي كنم شناخت و درك درستي از خويشتن خويش داشته باشم . نا رساها را رسا كنم ، نا شيواهارا شيوا كنم و نا توانائي هارا توانايي  و قدرت .

من مي توانم سخنراني كنم چون با جسم خود به خوبي رفتار مي كنم . مي دانم حنجره و صدايم ، ابزار و سرمايه من براي سخن گفتن است و بايد مراقب سلامت و قدرت آن ها باشم و هميشه هستم . من واقعا خودم و حرفه ام و مخاطبانم را دوست دارم و مي كوشم از هرچه به روح و جسم و تن و حنجره و صدايم آزار مي رساند و به سلامت و نشاطم آسيب مي زند ، دوري كنم . مثلا هرگز پرگويي نمي كنم ، پرخوري نمي كنم و بيش از اندازه نياز و مجاز نمي خوابم .

من مي توانم سخنراني كنم . هميشه ، همه جا و براي همه هم نوعانم و همه مخاطبانم كه دوستشان دارم و دوستم دارند . من اشرف مخلوقاتم . جاندار ناطق . از نسل خليفه خدا در زمين . از تبار آدم . موحودي مختار و متفكر . اجتماعي و اهل انس و الفت و گفت و گو با موجودي به نام انسان . انسانم و از سخن گفتن با انسان هاي ديگر ، وحشتي ندارم .


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۹:۲۷ ] [ مشاوره مديريت ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ][ ۷۲۲ ][ ۷۲۳ ][ ۷۲۴ ][ ۷۲۵ ][ ۷۲۶ ][ ۷۲۷ ][ ۷۲۸ ][ ۷۲۹ ][ ۷۳۰ ][ ۷۳۱ ][ ۷۳۲ ][ ۷۳۳ ][ ۷۳۴ ][ ۷۳۵ ][ ۷۳۶ ][ ۷۳۷ ][ ۷۳۸ ][ ۷۳۹ ][ ۷۴۰ ][ ۷۴۱ ][ ۷۴۲ ][ ۷۴۳ ][ ۷۴۴ ][ ۷۴۵ ][ ۷۴۶ ][ ۷۴۷ ][ ۷۴۸ ][ ۷۴۹ ][ ۷۵۰ ][ ۷۵۱ ][ ۷۵۲ ][ ۷۵۳ ][ ۷۵۴ ][ ۷۵۵ ][ ۷۵۶ ][ ۷۵۷ ][ ۷۵۸ ][ ۷۵۹ ][ ۷۶۰ ][ ۷۶۱ ][ ۷۶۲ ][ ۷۶۳ ][ ۷۶۴ ][ ۷۶۵ ][ ۷۶۶ ][ ۷۶۷ ][ ۷۶۸ ][ ۷۶۹ ][ ۷۷۰ ][ ۷۷۱ ][ ۷۷۲ ][ ۷۷۳ ][ ۷۷۴ ][ ۷۷۵ ][ ۷۷۶ ][ ۷۷۷ ][ ۷۷۸ ][ ۷۷۹ ][ ۷۸۰ ][ ۷۸۱ ][ ۷۸۲ ][ ۷۸۳ ][ ۷۸۴ ][ ۷۸۵ ][ ۷۸۶ ][ ۷۸۷ ][ ۷۸۸ ][ ۷۸۹ ][ ۷۹۰ ][ ۷۹۱ ][ ۷۹۲ ][ ۷۹۳ ][ ۷۹۴ ][ ۷۹۵ ][ ۷۹۶ ][ ۷۹۷ ][ ۷۹۸ ][ ۷۹۹ ][ ۸۰۰ ][ ۸۰۱ ][ ۸۰۲ ][ ۸۰۳ ][ ۸۰۴ ][ ۸۰۵ ][ ۸۰۶ ][ ۸۰۷ ][ ۸۰۸ ][ ۸۰۹ ][ ۸۱۰ ][ ۸۱۱ ][ ۸۱۲ ][ ۸۱۳ ][ ۸۱۴ ][ ۸۱۵ ][ ۸۱۶ ][ ۸۱۷ ][ ۸۱۸ ][ ۸۱۹ ][ ۸۲۰ ][ ۸۲۱ ][ ۸۲۲ ][ ۸۲۳ ][ ۸۲۴ ][ ۸۲۵ ][ ۸۲۶ ][ ۸۲۷ ][ ۸۲۸ ][ ۸۲۹ ][ ۸۳۰ ][ ۸۳۱ ][ ۸۳۲ ][ ۸۳۳ ][ ۸۳۴ ][ ۸۳۵ ][ ۸۳۶ ][ ۸۳۷ ][ ۸۳۸ ][ ۸۳۹ ][ ۸۴۰ ][ ۸۴۱ ][ ۸۴۲ ][ ۸۴۳ ][ ۸۴۴ ][ ۸۴۵ ][ ۸۴۶ ][ ۸۴۷ ][ ۸۴۸ ][ ۸۴۹ ][ ۸۵۰ ][ ۸۵۱ ][ ۸۵۲ ][ ۸۵۳ ][ ۸۵۴ ][ ۸۵۵ ][ ۸۵۶ ][ ۸۵۷ ][ ۸۵۸ ][ ۸۵۹ ][ ۸۶۰ ][ ۸۶۱ ][ ۸۶۲ ][ ۸۶۳ ][ ۸۶۴ ][ ۸۶۵ ][ ۸۶۶ ][ ۸۶۷ ][ ۸۶۸ ][ ۸۶۹ ][ ۸۷۰ ][ ۸۷۱ ][ ۸۷۲ ][ ۸۷۳ ][ ۸۷۴ ][ ۸۷۵ ][ ۸۷۶ ][ ۸۷۷ ][ ۸۷۸ ][ ۸۷۹ ][ ۸۸۰ ][ ۸۸۱ ][ ۸۸۲ ][ ۸۸۳ ][ ۸۸۴ ][ ۸۸۵ ][ ۸۸۶ ][ ۸۸۷ ][ ۸۸۸ ][ ۸۸۹ ][ ۸۹۰ ][ ۸۹۱ ][ ۸۹۲ ][ ۸۹۳ ][ ۸۹۴ ][ ۸۹۵ ][ ۸۹۶ ][ ۸۹۷ ][ ۸۹۸ ][ ۸۹۹ ][ ۹۰۰ ][ ۹۰۱ ][ ۹۰۲ ][ ۹۰۳ ][ ۹۰۴ ][ ۹۰۵ ][ ۹۰۶ ][ ۹۰۷ ][ ۹۰۸ ][ ۹۰۹ ][ ۹۱۰ ][ ۹۱۱ ][ ۹۱۲ ][ ۹۱۳ ][ ۹۱۴ ][ ۹۱۵ ][ ۹۱۶ ][ ۹۱۷ ][ ۹۱۸ ][ ۹۱۹ ][ ۹۲۰ ][ ۹۲۱ ][ ۹۲۲ ][ ۹۲۳ ][ ۹۲۴ ][ ۹۲۵ ][ ۹۲۶ ][ ۹۲۷ ][ ۹۲۸ ][ ۹۲۹ ][ ۹۳۰ ][ ۹۳۱ ][ ۹۳۲ ][ ۹۳۳ ][ ۹۳۴ ][ ۹۳۵ ][ ۹۳۶ ][ ۹۳۷ ][ ۹۳۸ ][ ۹۳۹ ][ ۹۴۰ ][ ۹۴۱ ][ ۹۴۲ ][ ۹۴۳ ][ ۹۴۴ ][ ۹۴۵ ][ ۹۴۶ ][ ۹۴۷ ][ ۹۴۸ ][ ۹۴۹ ][ ۹۵۰ ][ ۹۵۱ ][ ۹۵۲ ][ ۹۵۳ ][ ۹۵۴ ][ ۹۵۵ ][ ۹۵۶ ][ ۹۵۷ ][ ۹۵۸ ][ ۹۵۹ ][ ۹۶۰ ][ ۹۶۱ ][ ۹۶۲ ][ ۹۶۳ ][ ۹۶۴ ][ ۹۶۵ ][ ۹۶۶ ][ ۹۶۷ ][ ۹۶۸ ][ ۹۶۹ ][ ۹۷۰ ][ ۹۷۱ ][ ۹۷۲ ][ ۹۷۳ ][ ۹۷۴ ][ ۹۷۵ ][ ۹۷۶ ][ ۹۷۷ ][ ۹۷۸ ][ ۹۷۹ ][ ۹۸۰ ][ ۹۸۱ ][ ۹۸۲ ][ ۹۸۳ ][ ۹۸۴ ][ ۹۸۵ ][ ۹۸۶ ][ ۹۸۷ ][ ۹۸۸ ][ ۹۸۹ ][ ۹۹۰ ][ ۹۹۱ ][ ۹۹۲ ][ ۹۹۳ ][ ۹۹۴ ][ ۹۹۵ ][ ۹۹۶ ][ ۹۹۷ ][ ۹۹۸ ][ ۹۹۹ ][ ۱۰۰۰ ][ ۱۰۰۱ ][ ۱۰۰۲ ][ ۱۰۰۳ ][ ۱۰۰۴ ][ ۱۰۰۵ ][ ۱۰۰۶ ][ ۱۰۰۷ ][ ۱۰۰۸ ][ ۱۰۰۹ ][ ۱۰۱۰ ][ ۱۰۱۱ ][ ۱۰۱۲ ][ ۱۰۱۳ ][ ۱۰۱۴ ][ ۱۰۱۵ ][ ۱۰۱۶ ][ ۱۰۱۷ ][ ۱۰۱۸ ][ ۱۰۱۹ ][ ۱۰۲۰ ][ ۱۰۲۱ ][ ۱۰۲۲ ][ ۱۰۲۳ ][ ۱۰۲۴ ][ ۱۰۲۵ ][ ۱۰۲۶ ][ ۱۰۲۷ ][ ۱۰۲۸ ][ ۱۰۲۹ ][ ۱۰۳۰ ][ ۱۰۳۱ ][ ۱۰۳۲ ][ ۱۰۳۳ ][ ۱۰۳۴ ][ ۱۰۳۵ ][ ۱۰۳۶ ][ ۱۰۳۷ ][ ۱۰۳۸ ][ ۱۰۳۹ ][ ۱۰۴۰ ][ ۱۰۴۱ ][ ۱۰۴۲ ][ ۱۰۴۳ ][ ۱۰۴۴ ][ ۱۰۴۵ ][ ۱۰۴۶ ][ ۱۰۴۷ ][ ۱۰۴۸ ][ ۱۰۴۹ ][ ۱۰۵۰ ][ ۱۰۵۱ ][ ۱۰۵۲ ][ ۱۰۵۳ ][ ۱۰۵۴ ][ ۱۰۵۵ ][ ۱۰۵۶ ][ ۱۰۵۷ ][ ۱۰۵۸ ][ ۱۰۵۹ ][ ۱۰۶۰ ][ ۱۰۶۱ ][ ۱۰۶۲ ][ ۱۰۶۳ ][ ۱۰۶۴ ][ ۱۰۶۵ ][ ۱۰۶۶ ][ ۱۰۶۷ ][ ۱۰۶۸ ][ ۱۰۶۹ ][ ۱۰۷۰ ][ ۱۰۷۱ ][ ۱۰۷۲ ][ ۱۰۷۳ ][ ۱۰۷۴ ][ ۱۰۷۵ ][ ۱۰۷۶ ][ ۱۰۷۷ ][ ۱۰۷۸ ][ ۱۰۷۹ ][ ۱۰۸۰ ][ ۱۰۸۱ ][ ۱۰۸۲ ][ ۱۰۸۳ ][ ۱۰۸۴ ][ ۱۰۸۵ ][ ۱۰۸۶ ][ ۱۰۸۷ ][ ۱۰۸۸ ][ شمارنده
شرکت مشاوره مدیریتبازارسازی مدیریت بازاریابی. بازدید تحقیقات بازاریابیآموزش مدیریت MBAدلایل ترک تحقیقات بازاریابی تحقیقات مدیریت شرایط سخت بازارکارت امتیازی متوازنارزیابی عملکرد . نمونه مطالعات موردی.برند برندینگانواع برند معرفی 21 نوع متفاوت از برندبرندسازی branding marketing . برندسازی.تحقیقات بازاریابی انگیزه بخش http://marketingbranding.ir سبک مدیریت است مدیریت بازاربازاریابیتحقیقات بازاریابی ویژگی های .حرفه ای مشاوره اموزش مدیریت.شناسایی مشتریان .تحقیقات بازاریابی استفاده از تحقیقات بازار و بازاریابی http://marketingsales.irmarketing مدیریت برندینگ . Business Management ConsultantIran Business Management ConsultantManagement . بازاریابیانواع بازاریابی 127 نوع بازاریابیبازاریابی. بازاریابی MarketingMix آمیختهآمیزه بازاريابیمدیریت بازاریابی. اخبار مدیریت و تجارتمدیریت.مشاوره بازاریابی مدیریت آموزش تکنیک‌های فروشندگی حرفه‌ای فروشندگی. اخبار مدیریت و تجارتبازاریابی برندینگ. http://iranmct.com/news/page/12مدیریت. مدیریت مشاوره بازاریابیآموزش. بیزینس پلن طرح توجیهی طرح business plan. برنامه بازاریابی Marketing Planبازاریابی. مشاوره تبلیغات مشاور تبلیغات مشاور مدیریت management مشاوره مدیریت انواع بازاریابی بازاریابی. Business Planبیرینس پلن طرح توجیهیمدیریت. کلینیک کاشت موی طبیعی آسمان