مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 8122
دیروز : 4574
افراد آنلاین : 7
همه : 5169085
آموزش:روش‌هاي جستجو در گوگل

محتويات
 [نهفتن] ۱ چند ترفند و كارايي‌هاي موتور جستجوي قدرتمند گوگل
 ۲ دانلود آهنگ‌هاي مختلف به شكل رايگان از گوگل!
 ۳ پرسيدن ساعت از گوگل
 ۴ ماشين حساب گوگل
 ۵ ترفندهايي براي وبمسترها! ۵.۱ cache:www.mysite.com
 ۵.۲ link:www.mysite.com
 ۵.۳ related:www.mysite.com
 ۵.۴ info:www.mysite.com
 ۵.۵ site:www.mysite.com myword
 ۵.۶ allintitle:word1 word2 word3
 ۵.۷ intitle:word1 word2 word3
 ۵.۸ allinurl:word1 word2 word3
 ۵.۹ inurl:word1 word2 word3
 ۵.۱۰ filetype:myfiletype
 ۵.۱۱ intext:word1 word2
 


چند ترفند و كارايي‌هاي موتور جستجوي قدرتمند گوگل
 


دانلود آهنگ‌هاي مختلف به شكل رايگان از گوگل!
 
بسياري از كاربران وقت زيادي را در موتورهاي جستجو و وب سايت‌هاي مختلف صرف مي‌كنند تا آهنگ‌هاي مورد علاقه خودشان را به شكل رايگان از طريق اينترنت دانلود كنند. با استفاده از اين روش مي‌توانيد آهنگ‌هاي مورد علاقه خودتان را با فرمت‌هاي مختلف از موتور جستجوي گوگل و بدون دردسر دانلود كنيد.
 
پس از ورود به گوگل دستور زير را در فيلد جستجو وارد كنيد:

intitle:index. of? Format Artist

اكنون مي‌بايست پارامترهاي جستجو را جايگزين كنيد:

در دستور فوق به جاي " Artist " مي‌بايست نام خواننده مورد نظر را تنها به زبان انگليسي وارد كنيد.
 
به جاي واژه " Format " نيز بايستي فرمت مورد نظر آهنگ را تعيين كنيد.

براي مثال در صورتي كه به دنبال يك آهنگ از هنرمندي به نام shajarian باشيم مي‌بايست به جاي Artist عبارت shajarian را وارد كرده و به دنبال آهنگ با فرمت MP3 باشيم به جاي Format عبارت MP3 را تايپ مي‌كنيم.
 
intitle:index. of? Mp3 shajarian

حالا Enter ميزنيم تا جستجو شروع شود!

اكنون در صفحه جستجو مي‌توانيد نتايج را مشاهده كنيد، با ورود به هر نتيجه ليست آهنگ‌هاي موجود را مي‌بينيد. كافيست روي نام آهنگ كليك كنيد و منتظر دانلود آهنگ بمانيد.
 
پرسيدن ساعت از گوگل
 
شايد براي شما پيش آمده باشد كه ساعت سيستم اشتباه باشد و بخواهيد بدانيد ساعت كامپيوتر را به صورت دقيق تنظيم كنيد و يا اينكه يكي از بستگان شما در يكي ازكشورهاي ديگر زندگي مي‌كند و بخواهيد بدانيد كه هم اكنون ساعت آنجا چند است؟
 
براي اطلاع از ساعت محلي خودتان عبارت what time is it را در فيلد جستجو وارد كرده و بر روي دكمه جست جو يا Search كليك كنيد.
 
اگر مي‌خواهيد ساعت محلي كشور يا شهر ديگري را بدست آوريد كافي است عبارت

what time is it CITY

را بنويسيد.

براي مثال:

what time is it London

حتما توجه كنيد از گوگل انگليسي استفاده كنيد.

ماشين حساب گوگل
 
با وارد كردن محاسبه‌ي مورد نظر خودتان در گوگل مي‌توانيد از گوگل به عنوان يك ماشين حساب استفاده كنيد.
 
براي اين كار بايد وارد گوگل شويد و در فيلد جست جوي مثلاً وارد كنيد 579+541565 و دكمه‌ي جست جو يا Search رو بزنيد و منتظر جواب باشيد!
 
ترفندهايي براي وبمسترها!
 
نزديك 90% ازين ابزارها، گوگل نام دارد. اين ابزار با دريافت آدرس ايميل و عبارت مورد جستجو، به طور خودكار و روزانه، جستجويي را براساس عبارت دريافتي ترتيب داده و هر زمان كه اطلاعات جديدي را يافت نمايد، آدرس آن را برايتان ايميل مي‌كند. آدرس پيغام‌دهنده گوگل به اين ترتيب است: HTTP://WWW.GOOGLEALERT.COM/


13 - جستجوگر اخبار

اين ابزار نيز همانند پيغام‌دهنده گوگل، مشخصات اخبار موردنظر را به همراه آدرس ايميل دريافت كرده و روزانه (بنا به درخواست كاربر، قابل تنظيم است). براساس عبارت دريافتي، جستجويي را در سايت‌هاي خبري ترتيب مي‌دهد و در صورت يافتن اطلاعات مناسب، آن را برايتان ايميل مي‌كند. آدرس اين ابزار http://www.GOOGLE.COM/NEWSALERTS است.

 

14 - ماشين‌حساب گوگل

گوگل براي حل معادلات رياضي هم، ابزاري دارد كه بسيار سريع و با دقت عمل مي‌كند. اين ابزار علاوه بر حل معادلات رياضي، قابليت تبديل انواع واحدها به يكديگر را نيز دارد. براي آشنايي بيشتر با اين ابزار كارآمد به آدرس زير مراجعه كنيد: HTTP://WWW.GOOGLE.COM/HELP/FEATURES.HTM#CALCULATOR


15 - معني كلمات

اگر معني يا بهتر بگوييم، تعريف كلمه‌اي را نمي‌دانيد، در كادر جستجو را نوشته و كليدENTER را بزنيد. در جواب اين جستجو، علاوه بر تعريف كلمه، لينكي نيز نمايش داده مي‌شود كه با كليك روي آن، به جزييات بيشتري مي‌رسيد.


16 - ترجمه كنيد

در حال حاضر، ماشين ترجمه‌ گوگل مي‌تواند انگليسي را به 5 زبان زنده دنيا ترجمه كند (امكان ترجمه بالعكس نيز وجود دارد). براي استفاده از اين مترجم ماشيني به آدرسHTTP://WWW.GOOGLE.COM/LANGUAGE_TOOLS?HL=EN برويد.


17 – تصويرياب

من شخصاً هميشه گوگل را به خاطر ابزار تصويرياب‌اش ستوده‌ام. اين ابزار با دريافت كلمه يا عبارتي، تصاوير موجود روي اينترنت را جستجو كرده و در نهايت آن‌هايي را كه با عبارت دريافتي منطبق هستند، فهرست مي‌كند. براي استفاده از اين ابزار به آدرس http://www.GOOGLE.COM/IMGHP مراجعه نماييد.


18 - پرسش و پاسخ

تحقيق و جمع‌آوري مطالب از اينترنت، كار وقت‌گيري است. اگر براي انجام اين‌كار وقت كافي در اختيار نداريد. سري به آدرس HTTP://ANSWERS.GOOGLE.COM/ANSWERS بزنيد و با مطرح كردن سوالاتتان و بررسي جواب‌ها، سريع‌تر به هدف‌تان برسيد.


19 - نمايش پنجره تنظيمات

‌گوگل به شما اين امكان را مي‌دهد تا نحوه نمايش نتايج را مطابق ميل‌تان تنظيم كنيد. به عنوان مثال با مراجعه به آدرس http://www.GOOGLE.COM/PREFERENCES مي‌توانيد تعداد نمايش نتايج در هر صفحه را تعيين نماييد. علاوه براين در قسمت تنظيمات امكانات ديگري نظير SAFE SEARCHING نيز وجود دارد. با فعال كردن اين گزينه، گوگل از نمايش سايت‌هايي كه به هر دليلي غيرمجاز هستند، پرهيز مي‌كند.

 

20 - آمار استفاده از گوگل

در سايت http://www.GOOGLE.COM/PRESS/ZEITGEIST.HTML آمار جهاني استفاده از گوگل موجود است. در اين سايت جزيياتي از چگونگي استفاده ملل مختلف از گوگل و الگوهاي جستجوي آن‌ها وجود دارد.


21 - جستجو در دسته‌بندي‌ها

علاوه بر جستجوي كلي وب، گوگل امكان جستجو در دسته‌بندي‌ها (CATEGORIES) را نيز مي‌دهد. به عنوان مثال براي يافتن اطلاعاتي درباره هنر، تجارت، ورزش و ... مي‌توانيد ضمن مراجعه به نشاني http://www.GOOGLE.COM/DIRHP، جستجويي را در دسته‌بندي‌هاي گوگل ترتيب بدهيد و سريع‌تر به هدف‌تان برسيد.


22 - براي بلاگرها

وبلاگ داشته باشيم يا نه؟ ايده داشتن يك وبلاگ شخصي، بسيار جالب است و اين‌كه با در اختيار داشتن يك وبلاگ شخصي حرف دلمان را به گوش جهانيان برسانيم، فكر بسيارخوبي است. براي ساخت يك وبلاگ شخصي، به آدرس http://www.BLOGGER.COM/START مراجعه نماييد. اين سايت متعلق به گوگل است.


23 - جستجوي داخل فايل‌ها

با كمك گوگل مي‌توان داخل فايل‌هاي مشخصي را براي يافتن كلمه‌اي دلخواه جستجو كرد. مثلاً عبارت FILETYPE:DOC IRAN> > گوگل را برآن مي‌دارد تا تمامي فايل‌هاي DOC (مربوط به برنامه MICROSOFT WORD) را به منظور يافتن واژه‌ي IRAN جستجو كرده و آن‌هايي كه داراي چنين كلمه‌اي هستند را فهرست كند.


24 - كلمات عمومي

برخي كلمات عمومي نظير THE ،TO ،AT و غيره، زماني كه در عبارت مورد جستجو ذكر مي‌شوند، توسط گوگل ناديده انگاشته مي‌شوند و تاثيري در نتيجه ندارند. حال اگر مي‌خواهيد چنين كلماتي در نتيجه جستجو موثر باشند كافي است يك علامت در مقابل آن‌ها بگذاريد.


25 - موتورهاي جستجوي تخصصي

با اين ترفند مي‌توانيد ضمن معرفي منابع موردنظرتان به گوگل، از آن بخواهيد كه نتايج جستجو را فقط از همان منابع بياوريد. مثلاً براي جستجو در سايت مايكروسافت به روش زير عمل مي‌شود: HTTP://WWW.GOOGLE.COM/DIRHP،

منبع:سافتستان 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۹:۰۲ ] [ مشاوره مديريت ]

روشهاي جستجو در گوگل


A. معرفي گوگل :

با رفتن به سايت گوگل نوار ابزار جستجو را مشاهده ميكنيد كه ميتوانيد به طور مستقيم در شبكه ، ميان تصاوير ، گروه ها ، اخبار و … جستجو كنيد
در كنار نوار جستجو لينكهاي advanced search و preferences و language tooles را خواهيد ديد كه به ترتيب براي جستجوي حرفه اي ، تنظيمات شخصي گوگل و تنظيمات زبان گوگل ميباشد
– بعد از پر كردن نوار جستجو با فشردن كليد اينتر لغت جستجو ميشود كه همانند فشردن كليد google search است و با فشردن كليد l’m feeling lucky يك سايت به طور اتفاقي در نتيجه جستجوي شما باز ميشود
بعد از فشردن كليد سرچ در صفحه سرچ گوگل شما با سه قسمت روبرو ميشويد ، سمت چپ سايت هاي يافته شده ، سمت راست : جعبه اي كه در آن تبليغ هاي گوگل بر اساس جستجوي شما نمايش داده ميشود ، بالا : نواري ميبينيد كه آماري از جستجوي شما ميدهد مثلا تعداد صفحات يافت شده ، مكان جستجو كه web ميباشد و زمان جستجو نوشته شده
در زير هر لينك در صفحه جستجو شما دو لينك Cached و Similar pages را ميبينيد كه اولي صفحه ذخيره شده سايت در گوگل را نمايش ميدهد و دومي صفحاتي شبيه آن صفحه را نمايش ميدهد ، Cached زماني مورد نياز است كه يا سايت خراب باشد و يا اگر سايت تغيير كرده باشد لازم داشته باشيم مطالب قبلي سايت را ببينيم

B. تكنيك هاي پايه جستجو :

1. جستجوي ساده : براي جستجوي ساده در گوگل لغت و يا لغت هاي خود را بدون هيچ علامتي در گوگل وارد نماييد مانند

concrete

concrete structure

در اين صورت گوگل در مثال يك در صفحات به دنبال لغت ميگردد و در مثال دو صفحاتي را نشان ميدهد كه آن دو لغت را هم به طور پيوسته و پشت سر هم دارند هم به صورت جدا جدا ( مثلا اگر لغت concrete در ابتداي صفحه سايت باشد و structure در انتهاي صفحه سايت اين سايت را نشان ميدهد)

2. جستجو بوسيله عملگر منطقي ‘+’ : عملگر + همانند استفاده از لغط AND در جستجو مي باشد كه جستجو هاي منطقي را حاصل ميكند و حاصل جستجو هاي زير با يكديگر متفاوت است مثال :

concrete structure

concrete structure +

3. جستجو بوسيله عملگر ‘–’ : عملگر - (منفي) براي حذف كردن يك لغت از جستجو است مثلا در مثال زير ما ميخواهيم دنبال سايت هايي بگرديم كه لغت concrete را داشته باشد و در آن سايتها لغت structure نباشد مثال :

concrete -structure

4. جستجوي عبارت در گوگل : در (1) گفتيم كه اگر دو لغت در سرچ داشته باشيم گوگل به دنبال لغت ها به صورت جدا جدا و پيوسته در سايت ها ميگردد اما اگر بخواهيم عبارت فقط به صورت پيوسته جستجو شود از علامت نقل قول در اول و آخر عبارت استفاده ميكنيم مثال :

"concrete structure"

5. جستجوي تركيبي در گوگل : جستجوي تركيبي به صورت زير ميباشد كه حاصل جستجو يك عبارت تنها و يك لغت است مثال :

concrete structure" tower"

6. عملگر منطقي OR يا | : با استفاده از عملگر منطقي OR و يا استفاده از خط | ميتوانيد به شكل زير جستجوي خود را به شكل منطقي ( يا ) دقيق تر كنيد

Tahiti OR Hawaii

Tahiti | Hawaii

7. عملگر هم معني ها ( ~ ) : با استفاده از عملگر ~ ميتوانيد همزمان از تمام مشتق ها و هم معني هاي لغت مورد جستجو در جستجوي خود استفاده كنيد مانند شكل زير

run~

8. عملگر تا : ميتوانيد با استفاده از دو نقطه بين يك عبارت مقداري از مفهوم — تا — براي دقيق تر شدن جستجوي خود استفاده كنيد ( .. ) مانند شكل زير

recumbent bicycle 0..00

9. عملگر * : توسط عملگر ستاره در ميان عبارت هاي چند لغتي به گوگل دستور ميدهيد « در بين سايت ها آنهايي رو ليست كن كه ابتدا لغتي كه قبل از ستاره است در آنها باشد و با فاصله چند لغت ، لغتي كه بعد از ستاره است قرار داشته باشد! » و به شكل زير استفاده ميشود

“Google * my life“

3. تكنيك هاي قدرتمند جستجو در گوگل :

گوگل براي محدودتر كردن و دقيق تر كردن جستجو عملگر هايي(operator) را پيش بيني كرده كه به شكل كلي زير ميتوان از آنها استفاده كرد توجه شود كه هيچ فاصله اي بين عبارت مورد جستجو ( search term ) و عملگر و علامت ( : ) وجود ندارد

operator:search term

بعضي عملگر ها به صورت مستقل استفاده ميشوند مانند

cache:www.wordpress.com

بعضي عملگر ها بوسيله آرگمان هايي استفاده ميشوند كه گوگل آن آرگمان يا عبارت اظافه را توسط آن عملگر در قسمت مورد نظر جستجو ميكند مثال :

site:www.anarshee.wordpress.com spaghetti

يعني با وارد كردن عبارت بالا در نوار جستجوي گوگل ، گوگل عبارت spaghetti را در وبلاگ anarshee.wordpress.com جستجو ميكند در اينجا عبارت spaghetti آرگمان ميباشد

1. جستجو در يك سايت خاص (site) : به صورت زير عملگر site استفاده ميشود

site:www.asce.com concrete

كه در بالا گوگل در سايت asce به دنبال كلمه concrete ميگردد

2. جستجو به دنبال فايل با پسوند خاص(filetype) : با عملگر filetype ميتوانيد در اينترنت به دنبال فايل هاي خاصي بگرديد كه اين عملگر نيز نياز به آرگمان دارد و به صورت زير استفاده ميشود

filetype:pdf concrete

كه در بالا گوگل به دنبال فايل هاي pdf اي ميگردد كه در آنها از لغت concrete استفاده شده

توجه داشته باشيد كه گوگل نميتواند به دنبال تمام فرمت هاي فايل ها بگردد و ميتوانيد فرمت هايي كه اين قابليت را دارند را در اينجا ببينيد

3. جستجوي سايت هايي كه لينك داده اند(link) : براي جستجوي سايت هايي كه به يك سايت خاص لينك داده اند ميتوانيد از عملگر link به شكل زير استفاده كنيد

link:www.wordpress.com

در بالا گوگل به دنبال سايتهايي ميگردد كه به وردپرس دات كام لينك داده اند

4. جستجو به دنبال نسخه ذخيره شده(cache) : براي جستجوي نسخه ذخيره شده توسط گوگل براي يك سايت ميتوانيد از عملگر cache به صورت زير استفاده كنيد

cache:anarshee.wordpress.com

5. جستجو در عنوان صفحات(intitle , allintitle) : هنگامي كه صفحه را در مرورگر خود باز ميكنيم در بالاي مرورگر عنوان صفحه نمايش داده ميشود كه براي جستجو در عنوان صفحات از عملگر intitle به شكل زير استفاده خواهيم كرد

intitle:learn

جستجو در عناوين سايت ها ميتواند نتايج بهتر و دقيق تري دهد و شما ميتوانيد از عملگر مشابه يعني allintitle نيز استفاده نمياييد

6. جستجو در آدرس يك صفحه(inurl , allinurl , allinanchor , inanchor) : اين يكي از مفيد ترين عملگرهاي گوگل است ، آدرس يا url يك صفحه همان چيزي است كه در address bar براي يك صفحه به نمايش در مي آيد و براي جستجو در url يك صفحه در گوگل ميتوانيد از عملگر inurl به شكل زير استفاده كنيد

inurl:spaghetti bridge

همچنين ميتوانيد از عملگر مشابه يعني allinurl نيز استفاده كنيد

استفاده از اين عملگر بينهايت مفيد است و نتايج جستو را تا حد زيادي دقيق ميكند البته جستجو هاي هوشمندانه هم تاثير به سزايي دارد مثلا

براي پيدا كردن دايركتوري ها يي كه در آنها آهنگ هاي mp3 آپلود شده اند ميتوانيد از اين عملگر استفاده كنيد مثلا آهنگي از خواننده اي كه هيچ كجا براي دانلود آن پيدا نكرده ايد احتمالا ميتوانيد با اين روش در مخفي ترين نقاط اينترنت پيدا كنيد ، مثال :

inurl:rihana download directory

همچنين براي هدف مشابهي ميتوانيد از عملگر allinanchor و inanchor استفاده كنيد

7. توصيف يك لغت(define) : توسط عملگر define گوگل براي شما سايت هاي مرجعي كه در باره لغت خاص توضيح داده اند را پيدا كنيد به شكل زير

define:concerete

8. پيدا كردن صفحات مشابه(related) : توسط عملگر related ميتوانيد سايت هاي مشابه سايت مورد جستجو را ليست كنيد مانند شكل زير

related:www.wordpress.com

9. چند عملگر ديگر هم هست كه به دليل اهميت پايين تر و تخصصي بودن آنها از تشريحشان صرف نظر ميكنيم و ميتوانيد آنها را در قسمت من جهت برداشت فايل پيوست يا لينك كافيست بر روي آن دكمه سمت راست ماووس را زده وسپس save target as رابزنيد

منبع :

http://www.webpardazan.com/itnews/showDesc.aspx?recid=114


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۹:۰۱ ] [ مشاوره مديريت ]

آموزش روش جستجو در گوگل (google)


اينترنت تكنولوژي مرزناشناسي است كه هر لحظه بر وسعت آن افزوده مي شود. هم اكنون ميلياردها سايت بر روي اين شبكه وجود دارد و هر 5 ثانيه نيز يك سايت به آن افزوده مي شود. اين دنياي مجازي آنقدر بزرگ شده است كه ديگر كاربران بدون استفاده از موتورهاي جستجو قادر به بهره مندي از آن نيستند، و بدين ترتيب روز به روز اهميت استفاده از موتورهاي جستجو بارزتر مي گردد. اما همان اندازه كه اين موتورها مفيد هستند درصورت ناآشنا بودن با نحوه درست كار با آنها مي توانند خسته كننده هم باشند.

امروزه موتورهاي جستجوي زيادي بر روي شبكه وب فعال هستند كه هر يك الگوريتم جستجوي خاص خود را دارد و به نحوي به جستجوي سايتهاي موردنظر شما مي پردازند. اما يكي از پركاربردترين و مفيدترين موتورهاي جستجو گوگل نام دارد كه اين روزها جام پيروزي را از ديگر رقبا ربوده است و روز به روز بر تعداد كاربران خود مي افزايد. بدون ترديد شما هم حداقل براي يكبار گذرتان به http://www.google.com خورده است و صفحه ساده و در عين حال پرقدرت اين جستجوگر را ديده ايد.

جستجوگري كه با پشتيباني از زبانهاي متنوع دنيا كاربران زيادي را به خود جذب كرده است. و شايد همين پشتيباني از زبان فارسي است كه در ميان ايرانيان نيز از استقبال خوبي برخوردار شده است. در اين مقاله مي كوشيم تا ضمن آشنايي با نحوه صحيح كار با اين جستجوگر كارايي بهره مندي از آنرا نيز بالا ببريم.

براي جستجو نمودن يك موضوع در گوگل كافي است كه چند كلمه توصيفي و اصلي موضوع را در نوار مربوطه تايپ نمائيد و سپس كليد Enter را فشار دهيد و يا اينكه روي دكمة Search كه در جلوي نوار جستجو تعبيه شده است كليك نمائيد، تا به ليستي از وب سايتهاي مرتبط با موضوع دست يابيد.

از آنجائيكه گوگل وب سايتهايي را ليست مي كند كه «همه» كلمات مورد جستجوي شما در آن باشند لذا بايستي سعي كنيد تا در نوار جستجو، كلماتي را وارد كنيد كه اساسي تر هستند و از وارد كردن كلمات اضافي بپرهيزيد تا نتايج جستجو به آنچه كه شما مي خواهيد نزديكتر باشند.

براي مثال بجاي آنكه در نوار جستجو تايپ كنيد "نقاش" بهتر است كه نام نقاش مورد نظرتان را تايپ كنيد، مثلاً بنويسيد "پيكاسو". يا اينكه بجاي "اتومبيل" بهتر است بنويسيد "پژو" و يا...

همچنين دقت نمائيد تا كلماتي را بكار بريد كه احتمال وجود توضيحات دربارة آنها بيشتر باشد. مثلاً به جاي نوشتن "گذراندن يك شب خوب در تهران" بهتر است تايپ كنيد "هتلهاي تهران".

از آوردن حروف اضافه خودداري كنيد .

گوگل بطور پيش فرض فقط سايتهائي را ليست مي نمايد كه تمام كلمات مورد جستجو در آنها باشند. و نيازي نيست كه شما بين كلمات جستجو از كلمة پيوند دهندة "و" استفاده نمائيد. به خاطر داشته باشيد كه وارد نمودن چنين كلماتي و كلماتي نظير در، به، و... بر نتيجه جستجو تاثير خواهد گذشت. بطور مثال براي جستجو در مورد تعطيلات در شمال بجاي تايپ نمودن "گذراندن تعطيلات در شمال" بهتر است تنها بنويسيد: "تعطيلات شمال".

گوگل هم براي بالا بردن كيفيت جستجوها بطور اتوماتيك كلمات معمولي و كاراكترهائي همچون "كجا" و "چطور" را از كلمات مورد جستجو حذف مي نمايد. چون اين گونه كلمات باعث كندي عمل جستجو مي شوند و تاثيري هم در بهبود جستجو ندارند و حتي كيفيت نتايج جستجو را كاهش هم مي دهند.

گوگل نسبت به بزرگي و كوچكي حروف حساس نمي باشد. در حقيقت همه حروفي را كه به لاتين در نوار جستجو تايپ مي نمائيد به حروف كوچك تبديل خواهند شد. براي مثال نتيجة جستجوي "george washington"، "George Washington" و "gEoRgE WaShInGtOn" يكسان خواهد بود.

 

جستجوهاي طبقه بندي شده

با همه اين توضيحات اگر مايليد كه نتايج جستجوهاي شما دقيق تر و علمي تر باشند بهتر است سري هم به directory.google.com بزنيد. در اين آدرس فهرستي از سايتهاي اينترنتي با توجه به موضوعات آنها موجود مي باشد. مثلاً اگر دنبال سايتي در مورد سياره زحل مي گرديد، مي توانيد با رفتن به شاخه Science و زير شاخه Astronomy به زير شاخه Saturn دست يابيد. همچنين اگر در مورد خودروي Saturn جستجو مي كنيد مي توانيد سايتهاي مرتبط با آنرا در شاخه Automotive بيابيد.


جستجوي پيشرفته

در جلوي نوار جستجوي گوگل گزينه اي با عنوان «جستجوي پيشرفته» يا «Advanced Search» وجود دارد. با كليك كردن روي اين گزينه وارد صفحه اي با همين نام خواهيد شد. در اين صفحه شما مي توانيد با اعمال تنظيمات و بكار بردن عملگرهاي خاصي دقت جستجويتان را افزايش دهيد.

همانگونه كه از شكل بالا معلوم است، همه گزينه ها به فارسي مي باشند و استفاده از آنها بسيار ساده است و نيازي به توضيح بيشتر ندارد، اما علاوه بر اين تنظيمات، گوگل از يك سري عملگرها نيز براي محدود كردن جستجوها بهره مي برد. شما بدون رجوع قسمت جستجوي پيشرفته و با دانستن اين عملگرها مي توانيد عمل جستجو را هرچه سريعتر انجام دهيد، در زير به توضيح برخي از اين عملگرها مي پردازيم:

عملگر +
همانگونه كه قبلاً گفتيم گوگل از يك سري كلمات معمولي بصورت خودكار چشم پوشي مي كند، ولي در صورتي كه شما ضروري مي دانيد كه اينگونه كلمات حتماً مورد جستجو قرار گيرند، مي توانيد با قرار دادن يك علامت "+" در جلوي آنها مطمئن شويد كه در نتايج جستجو حتماً وجود خواهند داشت. (دقت كنيد كه قبل از كاراكتر "+" يك فاصله (space) وجود داشته باشد ولي كلمه بعدي بدون فاصله، فوراً پس از آن بيايد).

راه ديگر مقيد نمودن گوگل براي جستجوي كلمه اي خاص اين است كه كلمه مورد نظر را در كوتيشن (" ") قرار دهيد. براي مثال اگر بخواهيم دنبال داستان جنگ ستارگان 1 (Star Wars Episode I) را مورد جستجو قرار دهيم، گوگل كلمة I را مورد جستجو قرار نمي دهد مگر آنكه آنرا بصورت Star Wars Episode +I و يا "Star Wars Episode I" بنويسيم.

عملگر –
برخي اوقات ممكن است كه شما دنبال كلمه اي بگرديد كه بيش از يك معنا دارد، براي مثال كلمه «bass» در ماهيگيري به معناي «ماهي خالدار» است و در موسيقي به معناي «صداي بم». براي حل اينگونه مشكلات مي توانيد از عملگر "-" استفاده كنيد، تا گوگل به دنبال سايتهايي بگردد كه كلمة بعد از اين عملگر در آنها نباشند. (دقت كنيد كه قبل از كاراكتر "-" يك فاصله (space) وجود داشته باشد ولي كلمه بعدي بدون فاصله، فوراً پس از آن بيايد). مثلاً در مثال فوق مي توانيد بنويسيد: bass –music.

عملگر ~
گاهي ممكن است كه شما فقط به دنبال كلمه اي خاص نباشيد و بخواهيد كه به دنبال كلمات مرتبط با آن نيز بگرديد. براي اين كار از اين عملگر استفاده مي شود. براي مثال اگر در كادر جستجو تايپ كنيد «كيفيت غذا» در نتيجه سايتهايي ظاهر خواهند شد كه كلمه «كيفيت» و كلمه «غذا» در آنها وجود داشته باشد. و حتي ممكن است كه اين دو كلمه اصلاً به هم ربط هم نداشته باشند. اما اگر تايپ كنيد «~كيفيت ~غذا» دنبال سايتهايي مي گردد كه درباره كيفيت غذاها نوشته باشند.

عملگر ""
همانگونه كه قبلاً نيز گفته شد، براي جستجوي عبارتي خاص بصورت كامل (نه بصورت كلمات جدا از هم) بايستي آن عبارت را در داخل كوتيشن (" ") قرار داد.

عملگر «يا»
گوگل از ياي منطقي پشتيباني مي كند. بدين معنا كه اگر دنبال كلمه اي خاص «يا» بجاي آن كلمه اي ديگر مي گرديد، مي توانيد در بين اين دو كلمه از «يا» استفاده كنيد. براي مثال اگر در كادر جستجو تايپ كنيد «تعطيلات در شيراز يا اصفهان» آنگاه گوگل دنبال سايتهايي مي گردد كه در خصوص تعطيلات در شيراز يا در اصفهان باشند.


عملگر SITE
اگر مي خواهيد كه عمل جستجو در سايت بخصوصي انجام گيرد، مي توانيد پس از وارد نمودن كلمه مورد نظر عملگر Site: را آورده و پس از آن آدرس سايت را بياوريد. براي مثال براي جستجوي «پذيرش» در سايت دانشگاه استانفورد مي توانيد بنويسيد: admission site:www.stanford.edu


عملگر ..
براي اينكه جستجو را محدود به سايتهايي كنيد كه در آنها اعداد محدودة خاصي وجود داشته باشند، مي توانيد از اين عملگر براي نشان دادن محدودة عددي مورد نظر بهره بريد. مثلاً اگر به دنبال DVD Playerهاي با قيمت 250 تا 350 دلار مي گرديد، بايستي اينگونه خواسته تان را بيان كنيد: DVD player 0..350 (توجه داشته باشيد كه بين دو نقطة عملگر هيچ فاصله اي نباشد).
صفحه نتايج جستجو


صفحه نتايج جستجوي گوگل ـ چه به فارسي باشد و چه به انگليسي ـ را مي توان به 16 قسمت تقسيم نمود، كه در زير به شرح مختصر هر يك از آنها مي پردازيم:


1-لينكهاي بالايي گوگل ناميده مي شوند. با كليك روي هر گزينه مشخص مي كنيد كه در چه زمينه اي مي خواهيد جستجو كنيد. سايتها، تصاوير، خبرها، گروهها و...

2-دكمة Search يا جستجو براي شروع عمل جستجو بكار مي رود. بجاي بكار بردن اين دكمهمي توانيد كليد Enter را فشار دهيد.

3-لينك Advanced Search يا جستجوي پيشرفته شما را به صفحه تنظيمات پيشرفته جستجو مي برد.

4-كادر جستجو ناميده مي شود كه براي تايپ نمودن كلمات مورد جستجو بكار برده مي شود.

5-لينك Preferences يا تنظيمها شما را به صفحه تنظيمات گوگل مي برد تا در آنجا مشخص كنيد كه مي خواهيد در هر صفحه نتايج جستجو چه تعداد سايت ليست شود، و يا اينكه زبان مورد استفاده چه زباني باشد و...

6-نوار آبي رنگي كه مشاهده مي نمائيد، نوار آمار مي باشد كه آمار تعداد سايتهايي كه يافته شده است و همچنين مدت زماني كه جستجو طول كشيده است را نشان مي دهد.

7-Tipها توضيحات كوتاهي هستند كه شما را براي جستجوي بهتر راهنمائي مي كنند.

8-گوگل داراي منابع اطلاعاتي متنوع و ويژه اي است كه بر اساس تجربه جستجوي كاربران مختلف جمع آوري شده اند و اغلب اين منابع به جستجوي شما نزديكتر است و در بالاي نتايج جستجوها قرار مي گيرند. گوگل براي گرفتن نتيجه بهتر شما را به ديدن منابع اطلاعاتي خودش دعوت مي كند..

9-در قسمت نتايج جستجو اولين چيزي كه مي بينيد عنوان صفحه اي است كه كلمات مورد نظر در آن يافته شده است. گاهي اوقات در اين قسمت يك آدرس اينترنتي قرار مي گيرد كه به معناي آن است كه صفحه موردنظر بدون نام مي باشد
 .
10-پس از عنوان سايت، قسمتهايي از سايت كه كلمات شما در آن يافت شده اند، بصورت خلاصه آورده مي شود. اين متن كوتاه به شما اين امكان را مي دهد تا قبل از كليك كردن روي عنوان آن و ديدن محتويات سايت ببينيد كه آيا اين صفحه كاملاً مطابق با خواسته شما مي باشد يا نه.

11-آدرس سايتي كه كلمات در آن يافته شده اند، مي باشد.

12-اندازه يا سايز متني قسمتي از سايت را كه متن موردنظر شما در آن يافته شده است را نشان مي دهد. در برخي موارد اين اندازه ديده نمي شود.

13-به هر دليلي اگر با كليك كردن بر روي عنوان سايت و يا آدرس سايت، قادر نيستيد كه محتويات آنرا ببينيد، مي توانيد با كليك كردن بر روي گزينه Cached يا نسخه ذخيره شده، همان سايت را از روي سٿروٿر گوگل ببينيد. (لازم به توضيح است كه گوگل قسمتهايي از برخي سايتها را براي دسترسي و جستجوي سريعتر بر روي سٿروٿر خود ذخيره مي نمايد. شما با كليك كردن روي اين گزينه مي توانيد به قسمتهاي ذخيره شده روي سرور گوگل دسترسي پيدا كنيد).

14-با كليك روي گزينه Similar Pages يا صفحات مشابه جستجوگر گوگل شما را به سمت صفحاتي شبيه به صفحه يافته شده راهنمائي مي كند.

15-وقتي كه گوگل كلمه مورد نظر شما را در يك سايت در چند صفحه پيدا مي كند، ابتدا صفحه اي كه به درخواست شما نزديكترند را مي آورد و سپس صفحه دوم را بصورت تو رفته نشان مي دهد.

16-اگر در يك سايت در بيش از دو صفحه كلمات مورد نظر شما يافت شوند براي ديدن صفحات سوم به بعد بايستي روي اين گزينه كليك نمائيد.

منبع :

http://startweb.ir/search/000042.php


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۹:۰۰ ] [ مشاوره مديريت ]

قواعد كلي جستجو در گوگل

براي يك لحظه تصور كنيد كه چه اتفاقي مي افتاد اگر چيزي به نام موتور هاي جستجو (يا همان Search Engine) وجود نداشت. مطمئنا دنيايبزرگي همچون اينترنت به يك غار بي ابتدا و انتها بدل مي شد. خب حالا كه خوشبختانه اين ايده رشد يافته و بزرگ شده است دانستن روشهاي استفاده از اين ابزارهاي مفيد و بطور مشخص مفيد ترين و معروفترين آنها يعني Google مي تواند بسيار موثر باشد. در اين مقاله كليه راههاي مفيد و ترفند هاي جستجو در گوگل آمده است كه دانستن آنها در مواقع ضروري بسيار مفيد مي باشد.


همانطور كه ميدانيد فرهنگ هاي لغت فرنگي (و يا همان Dictionary ها) هر ساله و شايد هم هر شش ماه يك بار تجديد چاپ مي شوند كه علت اينكار افزودن كلمات جديد است (زياد به خودتان فشار نياوريد اين كار در ايران هنوز بعد از گذشت چندين ده سال از مرحوم شدن خدا بيامرز دهخدا انجام نشده است!). سال پيش يكي از اين كلمات افزوده شده كلمه Google بود معني آن را هم كه مي توانيد حدس بزنيد: جستجو كردن. كه اين خود به اهميت اين غول بزرگ دنياي سايبر اشاره دارد. قواعد جستجو در اين سايت نيز روش هاي مخصوص به خود دارد كه آنها را در دو قسمت بررسي مي كنيم :
1- قانون هاي پايه اي يا Basic :
الف: نخستين كاري كه هر شخص معمولي در يافتن مطلب مورد نظر خود در گوگل انجام ميدهد اين است كه بطور ساده كليد واژه مورد نظر خود را تايپ كند كه اين كار اطلاعات عمومي مربوط به آن واژه را ارائه ميدهد مثلا اگر تايپ كنيم POP صرفنظر از اينكه منظور ما پاپ ژان پل دوم بوده و يا موسيقي پاپ ، اطلاعات كلي از اين دو موضوع و شايد موضوع هاي متفاوت ديگر نمايش داده شود. و تازه اين در مورد جستجو درباره يك كلمه است و اگر بجاي يك كلمه يك جمله را بطور معمولي جستجو كنيم گوناگوني جواب ها بدتر هم ميشود چون هنگامي كه گوگل با يك جمله روبرو ميشود كليه كلمات آن جمله را تك تك جستجو مي كند . راه حل اين موضوع در استفاده از Double Quotation و يا همان " است بدين ترتيب با قرار دادن آن در دو طرف جمله مورد نظر متن را به عنوان يك جمله به گوگل مي فهمانيم مثلا جستجوي "All About Iranian Culture " نسبت به جستجوي آن بدون Quotation بسيار دقيق تر است.
ب: نكته ديگر در رابطه با روش جستجو اينكه گوگل كلمات متداول نظير a ،One ، Where ،How و... را ناديده ميگيرد چوت اين كلمات به علت تكرار زياد در صفحات مورد جستجو، باعث پائين آمدن سرعت جستجو ميگردد كه البته ميتوان گوگل را به يافتن اين نوع كلمات در جاهائي كه نبود آنها در نتايج موثر است ، وادار نمود بدين صورت كه قبل از حرفي كه قرار است گوگل را به يافتن آن وادار كنيم يك علامت + ميگذاريم البته بايد توجه داشت كه حتما قبل از اين علامت مثبت ، يك فاصله يا Space بايد قرار دهيم مثلا Star Wars Episode +2 . راه ديگر استفاده از تكنيك قبلي و همان Double Quotation (" ") در دوطرف جمله ميباشد.
پ : گاهي اوقات اتفاق ميافتد كه در يافتن يك كلمه به علت تشابه معني آن با يك كلمه ديگر به نتايج غير مربوط زيادي ميرسيم (همانند آنكه در بالا گفته شد) كه اين مطمئنا مطلوب نيست و يافتن راه حلي براي جدا ساختن ايندو از يكديگر بسيار حياتي مي نمايد . براي اين كار نيز روشي مشابه روش قبلي منتهي از راه معكوس وجود دارد بدين صورت كه ابتدا كلمه مورد نظر، سپس يك فاصله يا Space و سپس يك علامت منفي (-) و در ادامه معني كه ميخواهيم از نتايج جستجو حذف شود، مثلا : POP-Music جستجو را به منابع مذهبي پيرامون رهبر كاتوليك ها محدود ميكند.
در اين ميان دانستن چند مورد ديگر نيز مي تواند مفيد باشد از جمله اينكه گوگل به بزرگ و كوچك بودن كلمات حساس نيست و براي آن كلمات IRAN ، Iran و يا irAN همگي مشابه هستند.
دومين نكته اينكه وقتي بدنبال كلمه اي در گوگل جستجو ميكنيد كليه مشتقات آن كلمه از نظر معنائي نيز جستجو ميگردند كه اين امكاني بسيار مفيد براي يافتن مطالبي است كه انتظار آنها را نداريد (به اين خصوصيت Stemming ميگويند) يكي از كاربردهاي جالب اين ويژگي گوگل در يافتن جملاتي است كه آنها را بطور كامل بياد نمي آوريم كه در اينجا بجاي هر كلمه اي كه فراموش كرده ايم ميتوانيم يك * بگذاريم يعني در حقيقت هر ستاره بجاي يك كلمه است و مثلا سه ستاره براي سه كلمه مي باشد . خصوصيت بعدي كه شايد تابحال از آن استفاده نكرده ايد ولي بيش از همه آن را ديده ايد دكمه اي است كه در صفحه اصلي در كنار دكمه جستجو قرار دارد با نام : I'm Feeling Lucky (من خوش شانسم!) . با استفاده از اين كلمه به نتايجي مي رسيد كه باز هم انتظارش را نداريد مثلا اگر تايپ كنيد تهران ممكن است در اين قسمت يك لينك مستقيم به دانشگاه تهران و يا يك لينك به سايت متروي تهران بيابيد.


2- قانون هاي پيشرفته يا Advanced :
لينك دسترسي به اين قسمت درست در مقابل كادري كه كلمات خود را در آن مينويسيم قرار دارد ، كه در آن ميتوان جستجوي خود را بسيار محدود تر و در نتيجه بسيار دقيق تر نمود از جمله امكانات اين قسمت ميتوان به موارد زير اشاره كرد:
- محدود كردن جستجو به سايتهائي كه تمامي جمله اي كه شما نوشته ايد را در خود دارند.
- محدود كردن جستجو به مواردي كه حداقل يكي از كلمات شما را در بر دارند.
- محدود كردن جستجو به مواردي كه كلمات جستجوئي شما را اصلا ندارند!
- محدود نمودن جستجو به سايتهايي كه با فرمت خاصي نوشته شده اند.
- سايتهايي كه در يك محدوده زماني مشخص بروز (Update) شده اند.
- مواردي كه شامل اعدادي در يك محدوده معين هستند.
- سايتهائي كه داراي يك Domain (نام سايت) مشخص هستند.
- مواردي كه شامل مطالب غير اخلاقي نيستند.
- و...
البته ليست بالا گوشه اي از امكانات اين قسمت است كه بسيار در يافتن نتيجه دلخواه موثرند. يكي از اين قابليتها كه براي خود من بسيار كاربردي و جالب است امكان استفاده از جستجو با محدود كردن زبان است. حتما تا بحال برايتان اتفاق افتاده است كه بخواهيد مطلبي را در سايتهاي فارسي جستجو كنيد خب در اين لحظه چه ميكنيد راه حل اولي كه تقريبا همه به آن اشاره خواهيد كرد اين است كه كلمه مورد نظر را به فارسي تايپ كنيد كه راه بدي هم نيست . ولي اگر كلمه مورد نظر شما خود فارسي نباشد و منظور شما هم يافتن آن كلمه در سايتهاي فارسي زبان باشد چه ؟ مثلا بدنبال يافتن مقاله اي فارسي در رابطه با اثرات اجتماعي پديده اي بنام Wikipedia ميباشيد. راه حل در جستجوي پيشرفته گوگل نهفته است جائيكه ميتوان جستجو را از ميان بيشتر از يكصد زبان مختلف (از جمله پارسي) انجام داد كه با اينكار كلمه مورد نظر فقط و فقط در ميان سايتهائي كه زبان اصلي شان مثلا فارسي است، جستجو ميشود.
همانطور كه گفته شد جستجوي پيشرفته به موارد فوق محدود نميشود و براي استفاده هاي مختلف هنوز هم چيزهاي ديگري وجود دارد. از اين ميان علائمي وجود دارد كه گوگل در اصطلاح به آنها Operator ميگويد كه به آنها ميپردازيم :
- اپراتور + يا مثبت كه در بخش قبلي در مورد آن صحبت كرديم.
- اپراتور مترادف : كه با علامت ~ نشان داده ميشود بدين صورت كه با اضافه كردن اين علامت در پشت كلمه مورد نظر علاوه بر جستجوي آن مترادف هاي آن كلمه نيز جستجو ميگردند مثلا~Food به كليه معاني مشابه با تغذيه نيز ميپردازد.
- اپراتور OR : با قرار دادن اين عملگردر ميان دو كلمه ميتوان نتايج جستجو را به سايتهائي كه اين يا آن و يا هردوي اين دوكلمات را در بر دارند محدود كرد (توجه داشته باشيدكه در اين يك مورد حتما بايد OR را با حروف درشت بنويسيد)
- اپراتور جستجو در يك سايت معين : توسط اين عملگر ميتوان يك سايت دلخواه را بدنبال يك مطلب معين جستجو كرد بدين صورت كه اول كلمه مورد نظر سپس يك فاصله سپس تايپ كلمه Site: و در ادامه نيز بدون فاصله نام كامل سايت را بنويسيد مثلا Iran site:www.youtube.com سايت يوتيوب را به دنبال كلمه ايران ميگردد.
- اپراتور محدوده عددي : چون همانطور كه گفته شد گوگل كلمات متداول نظير كليه اعداد را در جستجو ناديده ميگيرد بنابراين استفاده از يك اپراتور جهت جستجوي اعداد ضروري است . اين عملگر براي نشان دادن محدوده ميان دو عدد است مثلا فرض كنيد كه قصد خريد يك دوربين با قيمت متوسط در محدوده 5 تا 7 مگاپيكسل را داريد . اين عملگر از دو عدد نقطه ( .. ) تشكيل شده است مثلا با استفاده از آن مثال بالا ميشود : Mid Price Digital Camera 5..7 Megapixels. نكته مهم: در استفاده از اين عملگر استفاده از يك راهنما براي گوگل براي اينكه بفهمد اين عدد مربوط به چه چيزي است ضرورت دارد. مثلا در مثال بالا از مگاپيكسل استفاده شد.
نكات جالب در رابطه با اين موتور جستجو بسيار فراوان است و هر روزه نيز بر امكانات آن افزوده ميشود ولي آنچه اهميت دارد استفاده از اين امكانات فراوان است. اميدوارم از اين پس جستجوي بهتري با گوگل داشته باشيم.

http://www.writeage.com/google_searching_methods.html


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۹:۰۰ ] [ مشاوره مديريت ]

روش هاي جستجو در گوگل
 

اگر ميخواهيد كلمات تايپ شده در جستجو باشند آنها را با فاصله بصورت ساده در كنار هم بنويسيد.
 Zabet Web Design
اگر بخواهيم نتايج جستجوي به جاي شامل بدون چند كلمه يك جمله چند كلمه اي را بدون كاستي شامل شود از دابل كوتيشن استفاده مي كنيم
 "Zabet Web Design"
اگر ميخواهيد يكي از كلمات شما حداقل در نتايج باشند بين آنها OR بگذاريد.
 OR Web Design OR Zabet
اگر بخواهيد يك كلمه حتما باشد و همراه با يكي از دو كلمه ديگر بيايد از حالت پرانتز ميتوانيد استفاده كنيد.
 Persian (yahoo OR blog)
اين جستجو دو عبارت را جستجو ميكند:
 Persian Yahoo & Persian Blog
اگر بخواهيد كلمه خاص شما در title صفحه موجود باشد بايد از كلمه كليدي intitle استفاده كنيد.
 intitle: "zabet  web services"
اگر بخواهيد كلمه اي كه وارد كرده ايد بخشي از آدرس url صفحه اي باشد از inurl استفاده كنيد.
 اين جستجو تمام كلماتي كه در آدرس سايت آنها كلمه پرشين موجود باشد را پيدا ميكند.
 inurl:Persian
اين دستور جستجوي شما را به URL صفحات وب محدود مي‌كند. اين دستور براي يافتن صفحات help بسيار خوب كار مي‌كند، زيرا آن‌ها نسبتا در
 ساختار خود منظم‌اند و allinurl: متغيري است كه همه كلمات ليست شده در URL را پيدا مي‌كند ولي در تركيب با دستورت ديگر خوب كار نمي‌كند.
 allinurl:search help
همانطور كه مي‌بينيد استفاده inurl: به جاي site: يك مزيت ضروري دارد و آن اينست كه شما مي‌توانيد از آن براي جستجوي ساب‌دايركتوري‌ها (زيرفهرست‌ها) نيز استفاده نماييد.
 تذكر: در استفاده از دستور inurl: براي داشتن نتايج بيشتر از //:http استفاده نكنيد.
 همچنين شما مي‌توانيد inurl: را در تركيب با site: به كار بريد تا بتوانيد اطلاعات ساب‌دامين‌ها (زيردامنه‌ها) را استخراج نماييد. براي مثال opensource.org چند تا ساب‌دامين دارد؟ يك جستار سريع به شما كمك مي‌كند تا به پاسخ اين جواب برسيد:
 site:opensource.org -inurl:www.opensource.org
اين جستجو از گوگل ميخواهد تا تمام صفحات دامنه opensource.org را ليست كند، اما صفحاتي را كه از زير دامنه معمول www هستند و شما آن‌ها را قبلا ديده بوديد، ناديده بگيريد.
 
اگر ميخواهيد گوگل فقط بدنه متون را جستجو كند از كلمه intext استفاده كنيد .
 intext: "access 2000 problems"
اين دستور يك كپي از صفحه‌اي كه در گوگل ايندكس گذاري شده است را، مي‌يابد. حتي اگر آن صفحه ديگر در URL اصلي در دسترس نباشد يا
 محتوايش به كلي تغيير كرده باشد.
 cache:www.zabet.ir
cache گوگل مخصوصا براي باز يافتن نگارش قبلي يك صفحه كه بارها تغيير مي‌كند، مناسب است.
 
اين دستور جستجوي شما را به تاريخ به خصوصي يا يك محدوده تاريخي كه صفحه در گوگل ايندكس گذاري شده، محدود مي‌نمايد. بايد در نظر داشت كه اين جستجو، كاري به تاريخي كه يك صفحه ساخته شده است، ندارد و تنها بر مبناي تاريخ ايندكس گذاري در گوگل، عمل مي‌كند.
 "Microsoft" "Windows XP" daterange:2450958-2450968
اگر ميخواهيد كه گوگل فقط در يك سايت خاص دنبال مطلب وارد شده شما بگردد بعد از نوشتن موضوع جستجو از كلمه site به شكل زير استفاده كنيد :
 site:zabet.ir
اين كد در ادامه جستجوي شما باعث ميشود تا گوگل بدنبال مقاله مورد نظر شما در سايت zabet.ir بگردد .
 
اگر شما يك سايت يا وبلاگ داريد و ميخواهيد بدانيد چه كساني لينك سايت شما را در سايتشان قرار داده اند از كلمه link با آدرس خودتان بشكل زير استفاده كنيد .
 link:www.zabet.ir
اگر ميخواهيد دنبال فايلهايي خاصي كه با موضوع شما مرتبط هستند بگرديد از كلمه filetype بصورت زير استفاده كنيد .
 filetype:pdf Persian Web Designer
اين كد جستجو فايل هاي pdf كه درباره طراحانان ايراني وب باشند را بشما نشان ميدهد .
 
يك نكته در جستجو : گوگل حداكثر ۱۰ كلمه را براي جستجو مي پذيرد و اگر بيشتر باشد از بقيه كلمات صرفنظر ميكند .
 گوگل كلمات ربطي ساده مانند a , an , and , the ,of را ناديده ميگيرد .
 براي اينكه اين كلمات را هم جزو متن كلمات در خواستي شما در نظر بگيرد بايد قبل ازاين كلمات يك علامت بعلاوه + قرار دهيد.
 programming +web
اگر بخواهيد چيزي در جستجوي شما اصلا نباشد از علامت منفي در كنار آن كلمه خاص استفاده كنيد.
 اين حالت براي كد ها هم تاثير دارد. مثلا ميخواهيد كلمه programming را جستجو كنيد.
 اما نميخواهيد كلمه web در نتايج جستجوي شما باشد :
 پس مي نويسيد :
 programming –web
اگر مي خواهيد در وب سايت هاي مختلف دنبال فايل خاصي مانند mp3 يا pdf بگرديد از اين روش استفاده كنيد:
 intitle:index.of? pdf web design
گاهي ممكن است كه شما فقط به دنبال كلمه اي خاص نباشيد و بخواهيد كه به دنبال كلمات مرتبط با آن نيز بگرديد. براي اين كار از اين عملگر استفاده مي شود. براي مثال اگر در كادر جستجو تايپ كنيد «طراح وب» در نتيجه سايتهايي ظاهر خواهند شد كه كلمه «وب» و كلمه «طراح» در آنها وجود داشته باشد. و حتي ممكن است كه اين دو كلمه اصلاً به هم ربط هم نداشته باشند. اما اگر تايپ كنيد «~وب ~طراح» دنبال سايتهايي مي گردد كه درباره طراحان وب نوشته باشند.
 ~web ~designer
اگر بخواهيم تعداد نتايج دريك جستجو را مثلا به صد نتيجه در يك صفحه افزايش دهيد از num=100 در متن جستجوي خود استفاده ميكنيم .
 web designer num=100
براى فراهم سازى نتايج دقيق، گوگل از بند آوردن يا “wildcard” براى حمايت از جستجوهاى خود استفاده نميكند.
 براى مثال اگر شما “googl” را جستجو كنيد نتايج ارايه شونده شامل “googler” يا “googlin” نميشوند.
 جستجوهاى گوگل حساس به حالت نوشتن (case sensitive) آنها نيست.
 تمامى كلمات بعد از ورود به حروف كوچك تبديل ميشوند. براى مثال اگر وارد كنيد “GOOGLE” يا “GoOgLe” به عنوان “google” شناخته ميشود.
 
براي اينكه جستجو را محدود به سايتهايي كنيد كه در آنها اعداد محدودة خاصي وجود داشته باشند، مي توانيد از اين عملگر براي نشان دادن محدودة عددي مورد نظر بهره بريد. مثلاً اگر به دنبال DVD Playerهاي با قيمت ۲۵۰ تا ۳۵۰ دلار مي گرديد، بايستي اينگونه خواسته تان را بيان كنيد: DVD player 0..350 (توجه داشته باشيد كه بين دو نقطة عملگر هيچ فاصله اي نباشد).


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۸:۵۹ ] [ مشاوره مديريت ]

در سخنراني ها ، نگوئيم . . . . بهتر است بگوئيم . . . . ( ۲۱)

نگوئيم : سُجده . نگوئيم : سِجده . بگوئيم : سَجده