مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 16623
دیروز : 40352
افراد آنلاین : 41
همه : 4385457

 

گام ديگر در پرده‏خواني «خطبه‏خواني» است. پرده‏خوان با التجا به اوليا، به زبان شيوا خطبه مي‏خواند و خطيب برجسته‏اي مي‏شود:

خطبه‏اي ديگر من از اسرار عشق خواهم انشا كرد در بازار عشق.

ضمن اينكه پرده‏خوان در «قصّه‏گويي و حديث‏آوردن» استاد ماهري است:

گوش كن اي شيعه نيكو نهاد داستانِ تازه آوردم به ياد

داستاني سازم از نو آشكار كز وي آتش افكنم در روزگار.

پرده‏خوان قصّه در قصّه وقايع مربوط به زندگي اوليا را باز مي‏گويد:

«گريز زدن» ـ به اصطلاح ـ به صحراي كربلا، شيوه زيباي پرده‏خوان است. «نوحه و ندبه» هم از اركان اساسي مربوط به شناخت عوامل نمايشي پرده‏خواني‏اند. طاقت پرده‏خوان در حين توصيف ماجرا، طاق مي‏شود، اشك بر ديدگان مي‏آورد، جامه‏دران مي‏كند و به تذكار و يادآوري از صحراي كربلا مي‏پردازد: ابي‏عبداللّه آن‏گاه كه علي اكبرِ ملك‏منظر چشمان خسته كرد، فرمود:

آييد جوانان، ز دل و ديده بباريد نعش علي اكبر به درِ خيمه رسانيد.

سيل اشك و گريه به پرده‏خوان امان نمي‏دهد، خطاب به خود مي‏گويد:

مهلت اي گريه كه گوييم حديثي از شام كز تَفَش آب، دل خاره و فولاد كنيم.

«دعا» حسن ختام پرده‏خواني است:

خداوندا به اعزاز پيمبر صلي‏الله‏عليه‏و‏آله به دامادش علي عليه‏السلام ، ساقي كوثر

به حق فاطمه، خاتون محشر الهي ربنا، آمين آمين.

تأثير تشيّع در نقّالي مذهبي و حمله‏خواني (به ويژه حمله حيدري) نيز آشكار و در قلمرو سينما و بهره‏گيري از مباحث نمايشي (سمعي و بصري ـ جمع هنرآوايي و ديداري) مربوط به تعزيه و متون شبيه‏خواني، ظرايف و دقايق فراواني به دنبال دارد كه مي‏توان از نظر شناخت نسخ شبيه‏خواني، فيلم‏نامه‏هاي باارزشي به رشته تحرير درآورد و به‏طور مستقيم يا غيرمستقيم، از وقايع حماسي كربلا، نكات چشمگيري انتخاب و ارائه كرد.

http://www.artqazvin.ir/Default.aspx?page=7983§ion=litem&mid=20935&id=57047


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۷:۱۷ ] [ مشاوره مديريت ]

پرده‏خواني

پرده‏اي از عشق خواهم كرد باز گويم از عشق حقيقي يا مجاز

گوش كن تا بر تو خوانم از وفا قصّه‏اي از عاشقان كربلا.

يكي از تأثيرات مهمّ تشيّع در هنر اسلامي، اثرگذاري مناقب و فضايل و مصايب اهل بيت عليهم‏السلام بر نقش‏آفريني صور گويا و زيبا و موسوم به «شمايل‏نگاري» (از قلمرو هنرهاي بصري و ديداري) و «پرده‏خواني» (از حيطه هنرهاي نمايشي) است. شمايل‏نگاران، اين هنرمندان عارف و آگاه درباره همه روايات مربوط به خاندان رسول اللّه صلي‏الله‏عليه‏و‏آله ، به ويژه فاجعه كربلا، با دقتي تمام، شمايل‏سازي و صحنه‏پردازي مي‏كنند و پرده‏خوانان ماهر نيز در به زبان آوردن و به حرف كشاندن چهره‏ها ـ به شيوه زبان‏حال ـ همّتي قابل تحسين نشان مي‏دهند. پرده‏خوانان همواره از وجاهت اوليا و كراهت اشقيا سخن مي‏گويند و به اقتضاي حضور چهره‏ها در صحنه‏ها، در ضمن شرح مجالس، به معرفي يك يك شخصيت‏ها مي‏پردازند.

مثلاً، عمر بن سعد در گوشه‏اي از ميدان ايستاده و خدمتگزارانش بر سر اين لعين خبيث، چتر رنگي گرفته‏اند. پرده‏خوان عصايش را با شتاب و پر از قهر و عتاب بر سر تصوير عمر بن سعد مي‏كوبد و مي‏گويد:

اين ظالمي كه ريشش سفيد و دلش سياست اين «ابن سعد» ملعون بي حياست.

و سپس عمله ظلم را در پشت جبهه مي‏نماياند:

و آن ظالمي كه تيغ به فرقش عيان نمود اين «صديف» آن سگ ملعون بي حياست.

اما وقتي كه به معرفي قدسيان مي‏پردازد، پرده‏خوان به مهر و وفا و شوق و صفا از چهره‏ها ياد مي‏كند:

اين مه‏لقا كه مشك به دوش و عَلَم به دست عبّاس، شير جنگي صحراي كربلاست.

معرفي حضرت علي اكبر عليه‏السلام :

گل هميشه بهار حسين عليه‏السلام ، تشنه جگر شبيه خاتم پيغمبران علي اكبر

شبيه ختم رسل، ماه مشرقين است اين نه مصطفي صلي‏الله‏عليه‏و‏آله ، علي اكبرِ حسين عليه‏السلام است اين.

معرفي حضرت سجّاد عليه‏السلام :

آدم كوي سر انديب بلا نوح درد و غصّه اين زين العباست.

«شمايل‏نگاري» هنري است طرفه، و شمايل‏نگاران وقايع‏نگار تصويري مربوط به پيشاني‏نوشته اوليا هستند. آنان عشق و نفرت خود را و دوستي و دشمني خود را به روشني در پرده‏ها منعكس مي‏كنند. شمر را در هر قيافه‏اي كه باشد، با تركيبي ناساز و نفرت‏بار تصوير مي‏كنند و امام حسين عليه‏السلام را حتي در قتلگاه ـ پس از آن‏همه به خاك و خون آغشته‏شدن، با آن همه زخم و درد و اندوه ـ همچنان تميز و آراسته ترسيم مي‏كنند و هر دم به اداي احترام مي‏پردازند كه:

السلام اي پرده‏دارت حضرت روح الامين السلام اي ركن ايمان، عروة الوثقاي دين.

دل پرده‏خوان از توصيف مظالم و ستم رفته بر اولياء اللّه مي‏سوزد و داستان ديگري بازگو مي‏كند:

باز افتاده شراري در دلم سوخته برق مصيبت حاصلم

در دل ويرانه دارم شور و شين از غم ويران‏نشينان حسين عليه‏السلام .

مراحل پرده‏خواني در خور تأمّل هستند. پرده‏خوان، نخست به سخن محزون، «پيش‏واقعه‏خواني» مي‏كند و به عنوان پيش‏گفتار چنين مي‏گويد:

كنم چه چاره منِ بينواي سرگردان؟ رسيده است مه ماتم، اي عزاداران

بيا عزاي حسين علي عليه‏السلام بپا داريم عزاي نور دو چشمان مصطفي صلي‏الله‏عليه‏و‏آله داريم.

سپس «مناجات» مي‏خواند:

الاكريم احد، خالق زمين و زمان منزّه از همه عيبي و خالي از نقصان

هزار دشمنم ار مي‏كنند قصد هلاك گرم تو دوستي، از دشمنان ندارم باك.

«فضايل‏خواني و مناقب‏خواني» مرحله ديگر از پرده‏خواني است:

اين پرده تا قيام قيامت به روزگار بر پرده‏هاي كلّ جهان دارد افتخار.

http://www.artqazvin.ir/Default.aspx?page=7983§ion=litem&mid=20935&id=57047


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۷:۱۶ ] [ مشاوره مديريت ]

 شبيه‏خواني


بار ديگر دارم اي دل، در نظر تا كنم در كربلا سير دگر
باز مرغ نطق من طيّار شد سيل خونش جاري از منقار شد.

هنر والاي «شبيه‏خواني» افزون بر جنبه‏هاي اعتقادي و عاطفي، جلوه‏هاي تصويري و حركات نمايشي چشمگيري به همراه دارد. تعزيه و شبيه‏خواني از نقطه نظر شخصيت‏پردازي، تيپ‏شناسي، لباس، سمبوليزم رنگ، صحنه‏آرايي، زيبايي‏شناسي گفتاري و كرداري، ظهور و بروز عواطف و احساسات انساني ـ در قالب گل‏واژه‏هاي كلامي و گل‏چرخ‏هاي رفتاري و بهره‏گيري از ظرايف و دقايق نمايش‏هاي «آييني ـ مذهبي» (شيعي) ـ نمايش ويژه‏اي است و ما از يمن و بركت آيين تشيّع، بيش از هر قوم و مردم هر سرزمين ديگري در جهان، اذن حضور در ميادين شبيه‏خواني را به خود اختصاص داده‏ايم.
در قلمرو بررسي جنبه‏هاي هنري شبيه‏خواني و تأثير تشيّع در اين هنر بي‏نظير، مي‏توان دريافت كه تعزيه نمايشي است «حماسي ـ بكايي» كه ضمن دارا بودن كليه قراردادهاي نمايشي، با هيچ نمايشي قابل مقايسه نيست.
كارگردان اين نمايش مذهبي و شيعي، خود ذاكر و خواننده‏اي است كه از رموز آيين تشيّع آگاه است، با اين توضيح كه شبيه‏خواني نمايشي است با قراردادهاي خاص و الفاظ و اصطلاحات مخصوص. تعلّق خاطر عاشقان خاندان نبوّت و آل اللّه به خاندان طهارت عليهم‏السلام موجب شبيه‏سازي و بازنمايي مصايب مربوط به اولياءاللّه گشته است. از زبان امير شاهي سبزواري، شاعر و عارف قرن هشتم هجري، بشنويم كه مي‏گويد:
در ماتم تو دهر بسي شيون كرد لاله همه خون ديده بر دامن كرد
گل جيب قباي ارغواني بدريد قمري نمد سياه بر گردن كرد.

از شهادت حمزه سيدالشهدا عليه‏السلام تا رحلت رسول الله صلي‏الله‏عليه‏و‏آله و شهادت علي مرتضي عليه‏السلام و حسن مجتبي عليه‏السلام و آن‏گاه شرح ماجراي كربلا و شهادت شهيد اكبر ابي عبداللّه الحسين عليه‏السلام جملگي در حيطه شبيه‏خواني قرار مي‏گيرند:
باز نام كربلا آمد ميان از كفِ تقرير بگرفتم عنان
ابتدا در هر كجا گويم سخن منتهي در كربلا خواهد شدن.

ابوريحان بيروني در كتاب آثار الباقية عن القرون الخاليه (ترجمه اكبر دانا سرشت) مي‏نويسد: «... روز دهم محرّم، كه به نام عاشورا معروف است، حسين عليه‏السلام و خانواده او در نهايت تشنگي، به حمّام خون آمدند و سپس خيمه‏هاشان به آتش كشيده شد و تن‏هاشان در زير سم اسبان قرار گرفت. در تاريخ بشري، كسي شاهد اين‏گونه قساوت نبوده است.»
تعزيه با اينكه به عهد عتيق و عهد جديد و قصص انبيا توجه خاصي دارد، اما يك هنر شيعي و بركت يافته از مذهب تشيّع است. اوج مصايب خاندان طهارت در صحراي كربلا ديده مي‏شود. با اين حال، شهادت فرزندان بلافصل امام حسين عليه‏السلام ، كه هر يك به نوبت، سمت امامت داشتند و غيبت امام قائم(عج)، كه از جور اشقيا در پرده عصمت نهان شده است، هر يك مضامين خاص خود را دارند. ما ايرانيان مفتخريم كه هر چه از نيكي و نيكويي است، وقف بلنداي قامت رعنايان دريادل آل اللّه كرده‏ايم و جنبه‏هاي متعدّد تأثيرگذاري تشيّع در هنرهاي ايراني، به ويژه شبيه‏خواني، را از ياد نبرده‏ايم.
گفته شده است كه شبيه‏خواني هنر شبيه‏شدن به نيكان و پاكان و اولياء اللّه است؛ به منظور برپا داشتن عزا و نشان دادن شهامت اوليا و نحوه بازنمايي شهادت آنان و توصيف ايستادگي‏شان در برابر قوم دغا و ممدّ بر گريستن و حزن است و كتبي همچون طوفان البكاء و طريق البكاء (از تأليفات ميرزا محمّد ابراهيم المروزي، متخلص به «جوهري» و محمّدحسين ابن ملاّ عبداللّه شهرابي) را نگاشته‏اند تا به مويه و گريه، اسرار شهادت بازگويند، و روضة الشهداء را نوشته‏اند تا محنت چشيدگانِ معركه مشقّت، عيار كارشان را ظاهر سازند؛ زيرا كه به قول مولا واعظ كاشفي در كتاب مذكور، «بلا» محك نقد عالميان و معيار تجربه احوال آدميان است.
«تعزيه» قصّه بلندي است به بلنداي عمر انسان، گزارش مقدّسي است از شرح حال دريادلان و ماجراها و شگفتي‏ها و سرسپاري‏ها و پاكي‏ها و وجاهت‏ها، و در برابرش، گزارش تلخي دارد از عنادها، نيرنگ‏ها، ناپاكي‏ها و كراهت‏ها.
ابتكار و ذوق (كلامي، اجرايي و رفتاري، صحنه‏آرايي و ...) شبيه‏خوانان شيفته مه‏لقايان تا بدان پايه است كه نسخه‏هاي تعزيه با اتّكا به ادبيات شفاهي و رمز و راز نوحه‏خواني و مرثيه‏سرايي و فضايل‏خواني، متون چشمگيري در قلمرو مذهب تشيّع به وجود آورده‏اند.

http://www.artqazvin.ir/Default.aspx?page=7983§ion=litem&mid=20935&id=57047


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۷:۱۵ ] [ مشاوره مديريت ]

 

«چاووش‏خواني» نيز در قلمرو هنرهاي آوايي شيعي قرار مي‏گيرد. «چاووش» به معناي پيشرو لشكر و قافله است. در فرهنگ ديني (به ويژه شيعي)، در گذشته‏هاي نه چندان دور (و هنوز هم در برخي از ولايات رسم است) طبق مراسم سنّتي، هنگام رفتن زوّار از شهرها و روستاها به زيارت نجف، كربلا، خراسان يا سفر حج، اشخاصي خبره و شيرين‏زبان و گرم‏چانه، به نام «چاووش» اشعاري با لحن سوزناك و به شيوه خاص مي‏خوانده‏اند، هم هنگامه بدرقه زائر و هم وقت استقبال به صورت تك‏خواني يا همخواني. محتواي اشعار هم اغلب سلام و صلوات بر پيامبر صلي‏الله‏عليه‏و‏آله و اهل بيت عليهم‏السلام بود:

هر كه دارد هوس كرب و بلا بسم الله هر كه دارد سر همراهي ما بسم الله.

بر مشامم مي‏رسد هر لحظه بوي كربلا ترسم آخر جان دهم در آرزوي كربلا.

ز تربت شهدا، بوي سيب مي‏آيد ز توس بوي رضاي غريب مي‏آيد.

http://www.artqazvin.ir/Default.aspx?page=7983§ion=litem&mid=20935&id=57047


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۷:۱۴ ] [ مشاوره مديريت ]

 

در كنار مقتل‏خواني، بايد از «روضه‏خواني»، به معناي ذكر مصيبت سيدالشهداء عليه‏السلام و مرثيه‏خواني براي ائمّه اطهار عليهم‏السلام ذكر كرد كه مورد تشويق امامان و يكي از عوامل زنده ماندن نهضت حسيني و پيوند روحي و عاطفي شيعه با اولياي دين است. اشك ريختن و گريستن در مصايب اهل بيت عليهم‏السلام نشانه عشق به آنان است و علاوه بر سازندگي‏هاي تربيتي براي سوگوار، موجب اجر و پاداش الهي در آخرت و بهره‏مندي از شفاعت اباعبدالله الحسين عليه‏السلام است.

معناي «روضه» در اصل، باغ و بوستان است، اما سبب اشتهار مرثيه‏خواني به «روضه» آن است كه مرثيه‏خوانان ـ سابقاً ـ حوادث كربلا را از روي كتابي به نام روضة الشهدا، كه تأليف ملاّحسين كاشفي واعظي سبزواري (م 910 ق) ـ يكي از خطباي خوش‏آواز سبزوار در قرن نهم هجري ـ بود، مي‏خواندند. در اين زمينه، بعدها كتاب‏هاي متعدّدي از جمله كتاب زاد الواعظين و انيس الواعظين از تأليفات مرحوم ميرزا حسين روضه‏خوان، معروف به «عارفچه» به رشته تحرير درآمد.

http://www.artqazvin.ir/Default.aspx?page=7983§ion=litem&mid=20935&id=57047


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۷:۱۴ ] [ مشاوره مديريت ]

 

نمونه بارز ديگري از تأثير تشيّع در هنرهاي شنيداري و سمعي و آوايي ايران، «مقتل‏سرايي» و «مقتل‏خواني» است:

از چشم سپيده خواب را مي‏بُردند از چشمه گل، گلاب را مي‏بردند

بر شانه خود، فرشتگان آهسته از علقمه، روح آب را مي‏بردند.

«مقتل» در لغت، به معناي قتلگاه و محلّ كشتن است. از اين‏رو، در فرهنگ اسلامي، خبرها و روايات و حوادث خونيني را كه در آن شخصيتي محبوب كشته شده باشد، «مقتل» مي‏نامند. مقتل‏نگاري و مقتل‏سرايي و مقتل‏خواني در حيطه فنّ سخنوري و هنر شاعري و از جمله فنون فصاحتي و بلاغتي محسوب مي‏گردد. به ويژه، محراب‏هاي خون‏نگار و گودابه قتلگاه سيدالشهداء عليه‏السلام موضوع مقتل‏هاي معتبري قرار گرفته‏اند.

در كنار مقتل‏نويسي، «مدايح» و «مراثي» هم در زمره هنرهاي آوايي مرسوم در سوگ زمان‏هايند. «مدايح» جمع «مدح» و «مديحه» است و «مراثي» جمع «مرثيه». «مدح» يعني ستايش، توصيف به نيك‏خويي و مدحت، و «مرثيه» در لغت، به معناي عزاداري، شرح محامد و اوصاف متوفّي، چكامه‏اي است كه در عزاي از دست‏رفته‏اي سرايند و اشعاري است كه از نظر مذهبي در ذكر مصايب و شرح شهادت پيشوايان ديني و بخصوص شهيدان كربلا سروده مي‏شود. در تاريخ شيعه، شاعراني برجسته همچون فرزدق، عوف بن عبداللّه، كميت اسدي، عبدالله بن كثير، دعبل و سيّد حميري با زيباترين وجهي، مفاخر و فضايل اهل بيت عليهم‏السلام را ترسيم كرده، با سوزناك‏ترين صورت، براي شهداي كربلا مرثيه سروده‏اند. در اين زمينه مجموعه‏هاي معتبري از اشعار شاعران شيعي گرد آمده‏اند.

 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۷:۱۳ ] [ مشاوره مديريت ]

 

تأثير تشيّع بر هنر آوايي ايران در بخش ديگري نيز ظهور و بروز مي‏نمايد كه «منقبت‏خواني» يا «مناقب خواني» عنوان مي‏گيرد كه در بيان بعضي از فضايل افضل اصفيا و اول اوليا، اميرالمؤمنين و امام العارفين، عليِّ مرتضي عليه‏السلام ، و ما يتعلّق بها مي‏باشد:

در خانه كعبه گر بُوَد منزل تو وز زمزم اگر سرشته باشد گل تو

گر مهر علي عليه‏السلام نباشد اندر دل تو مسكين تو و سعي‏هاي بي حاصل تو.

«منقبت‏خواني» شيوه‏اي از تحسين و توصيف اوليا و سرمنشأ امامت حضرت علي مرتضي عليه‏السلام است در قالب داستان و وقايع‏نگاري، همه در شأن علي عليه‏السلام و اولاد علي عليهم‏السلام و وابستگي آنان به نبيّ خدا صلي‏الله‏عليه‏و‏آله و همدلي علي عليه‏السلام با نبي صلي‏الله‏عليه‏و‏آله .

گشت هم‏معراج با احمد، علي زين سخن واقف بود روحِ ولي

زين دو تن شد نور وحدت آشكار زين دو تن گشته حقيقت پايدار

زين دو تن انوار دارد معرفت زين دو تن در فخر برتر از صفت.

يكي از برجسته‏ترين كتب موجود در اين زمينه، كتاب بي‏نظير مناقب المرتضوي العلوي از تأليفات مولانا كشفي الترمذي الحسيني است كه در 504 صفحه، قطع وزيري كوچك، به شيوه چاپ سنگي در بندر معموره بمبئي در سنه 1269 ق به چاپ رسيده است.24 اين كتاب در برگيرنده مطالب ذيل است:

باب اول: آيات با بركات قرآني در شأن اميرالمؤمنين عليه‏السلام ؛

باب دوم: در بيان احاديثي كه سيد المرسلين صلي‏الله‏عليه‏و‏آله از مناقب اميرالمؤمنين عليه‏السلام فرموده؛

باب سوم: در بيان بعضي از فضايل افضل اصفياء؛

باب چهارم: در بيان عقد و نكاح سلطان الاولياء علي عليه‏السلام با سيدة النساء فاطمه عليها‏السلام ؛

باب پنجم: در بيان علم و كشف اميرالمؤمنين عليه‏السلام ؛

باب ششم: در بيان خوارق عادات و ظهور كرامات معجزات آيات علي مرتضي عليه‏السلام ؛

باب هفتم: در بيان زهد و وَرَع اميرالمؤمنين عليه‏السلام ؛

باب هشتم: در بيان سخاوت اميرالمؤمنين عليه‏السلام ؛

باب نهم: در بيان شجاعت و قوّت اميرالمؤمنين عليه‏السلام ؛

باب دهم: در بيان فراست و كياست اميرالمؤمنين عليه‏السلام ؛

باب يازدهم: در بيان خلافت صوري و معنوي امام علي عليه‏السلام ؛

باب دوازدهم: در بيان انتقال اميرالمؤمنين عليه‏السلام از عالم فنا به عالم بقا.

مناقب مرتضوي كتابي است مستطاب كه در مناقب و فضايل اميرمؤمنان حضرت عليّ عالي اعلي عليه‏السلام نگاشته شده است. متن، هم داراي گونه‏هاي ادبي25 است و هم محتواي ديني ـ عرفاني.26 كتاب مولانا محمّد صالح حسيني ترمذي27 بي‏گمان جزو جامع‏ترين و كامل‏ترين كتبي است كه از تأثير تشيّع و اثرگذاري مولا علي عليه‏السلام بر جامعه اسلامي ـ شيعي پرده برمي‏دارد.

 http://www.artqazvin.ir/Default.aspx?page=7983§ion=litem&mid=20935&id=57047


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۷:۱۲ ] [ مشاوره مديريت ]

 

«ارجوزه‏خواني يا رجزخواني» مرحله ديگر از مراحل حمله‏خواني است. در مجلس جنگ خندق، عمرو بن عبدود، پهلوان پرصلابت دشمن، عليه مولا عليه‏السلام وارد ميدان جنگ مي‏شود و دستان بر كمر مي‏زند و فرياد مي‏زند:

به تن آهنين جامه پوشان كنم دل خويش از كينه جوشان كنم

من آنگه به سر بر كلاه آورم سر خود برِ ناف ماه آورم

هنر بيني و مردي و جنگِ من گراييدن جنگ و آهنگ من.

مولا علي عليه‏السلام با متانت و وقار، وارد صحنه كارزار مي‏شود و پاسخ مي‏دهد:

گر او «عمرو» نامي است، من حيدرم همان بازوي دادگر داورم

اگر كوهِ خار است، مومش كنم هم آواره مرز و بومش كنم

چنانش بياموزم آهنگ را كه ديگر نپويد ره جنگ را.

حمله‏خوانان عاشق مولا عليه‏السلام گاهي برخي از نابكاران را حتي شايسته جنگ تن به تن با مولا عليه‏السلام نمي‏دانند و به زبان‏حال مي‏گويند:

مرا ننگ باشد ز آهنگ تو بود عارم از كوشش جنگ تو

http://www.artqazvin.ir/Default.aspx?page=7983§ion=litem&mid=20935&id=57047


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۷:۱۲ ] [ مشاوره مديريت ]

 

تحت تأثير مثبت آيين تشيّع، عده‏اي خوش‏لحن و زيباسخن به شرح مبارزات مولاي صاحب‏سخن پرداختند و «حمله‏خوان» نام گرفتند و ديباچه ديوان‏هاي خود را به عشق علي عليه‏السلام آزين‏بندي كردند:

كشم من ز طبعم سنان و سپر مكلّل به ياقوت و دُرّ و گُهر.

فرياد حمله‏خوانان، كه همچون نقّالان به ملاحت كلام سخن مي‏گويند، در گوش سرسپاران خاندان رسول اللّه عليه‏السلام ـ از پس پار و پيرار ـ مي‏پيچد كه:

نخستين ببين جنگ مردانِ مرد چو آميختي، رو سپس در نبرد.

در روزگاري نه چندان دور، حمله‏خوانان به سخن نغز از دلاوري‏هاي علي عليه‏السلام و قيامت قامت آن عزيز خدا گريز مي‏زدند:

به خَمّ كمندش قدر بسته دست به سُمّ سمندش سر چرخ پست

به رزمش سر چرخ اندر كنار علي شير يزدان بود، غم مدار

خدنگش دل خصم خس خسته است نهيبش ره طاغيان بسته است

دل شير و كام هژبر و نهنگ بدرّد ز شمشير شه روز جنگ.

حمله‏خوانان به هنگام حمله‏خواني، نخست از جهان كردگار ياد مي‏كنند و از او ـ براي توصيف رزم‏نامه‏ها ـ امداد مي‏جويند:

نخستين، به نام جهان كردگار كزو گشته چرخ و زمين آشكار.

سپس از صف‏آرايي دو لشكر معارض در برابر هم خبر مي‏دهند و حريف را در برابر حريف مي‏نشانند:

بيامد به ميدان، صف‏آراي گشت درفش درخشنده بر پاي گشت.

با توجه به اين نظم و نظام لشكر بود كه حمله‏خوانان ـ از سينه ـ شرح اصول جنگ و وصف شيوه رزم، بازمي‏گفتند و پس از صف‏آرايي، به توضيح هماوردخواني مي‏پرداختند. مولا علي عليه‏السلام به حارث خيبري بانگ برمي‏داشت كه:

چنانت بدوزم به تير خدنگ كه ديگر نجويي رهِ نام و ننگ

بگفت اين و چاچي23 كمان برگرفت هماورد مانده بدو در شگفت.

http://www.artqazvin.ir/Default.aspx?page=7983§ion=litem&mid=20935&id=57047


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۷:۱۱ ] [ مشاوره مديريت ]

مناقب خواني

منقبت خواني با آغاز شعر پارسي شكوفا شد و به اين ترتيب بسياري از آثار آوايي و شفاهي منقبت خواني از كلام باشكوه شاعران برجسته ادب پارسي كه دلباخته خاندان عصمت و طهارت بودند، تأثير گرفت و در ميان مردم زمزمه شد.
مناقب خواني گونه اي از ستايشگري مذهبي و روايات حماسي، آئيني، مذهبي و هنري است كه به شكل تلويحي و ضمني انجام مي شود و منقبت خوان به لحاظ واژه شناسي تاريخي به مداح شيعه اطلاق مي شود.
اشعار مدح و منقبت امام حسين (ع) و خاندان آل محمد (ص) از همان دوران سامانيان در كلام دلباختگان معصومين ظهور پيدا كرد و در زمان غزنويان و سلاجقه فراگير شد. با اين حال همين حكام بويژه غزنويان با اين آثار آئيني مخالفت مي كردند. اين اشعار در زمان آل بويه به اوج و شكوفايي رسيد و در زمان صفويه به شيوه اي منظم و پويا در ميان مردم رواج يافت. در ادبيات عرب نيز شاعران مشهوري از جمله  كميت ابن زيد اسدي ،  دعبل خزاعي و  سيد حميري ، مدح و منقبت را رواج دادند و به اين ترتيب تاريخچه آئين مناقب خواني با ادبيات عاشورايي و سابقه اي ديرين گره مي خورد.

 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۷:۱۰ ] [ مشاوره مديريت ]
 

مناجات خواني
مناجات خواني، ذكر، ادعيه، ثنا، دعا، اشعار و آواهاي مذهبي است كه در زمان برپايي مراسم عزاداري استفاده مي شود و شكلي آوايي و نوعي نيايش عبادي به خود گرفته است. اين اذكار كه از ديرباز تا كنون توسط ذاكرين و ادعيه خوانان در مراسم مذهبي و آئيني خوانده مي شود، به عنوان يك آئين در روحيه جوانمردي و پهلواني قهرمانان ايراني تبلور يافته و در بسياري از مراحل و مقاطع وسيله اي براي توسل به خاندان عصمت و طهارت است.
آئين مناجات خواني مثل تمام مراسم مذهبي و آئيني متأثر از واقعه عاشورا و شخصيت ملكوتي حضرت امام حسين (ع) است. مناجات خوانان با ذكر و دعا و ثناي سالار شهيدان دل ها را با ناب ترين و پاك ترين حالات معنوي مردم پيوند مي دهند و به اين شيوه توسل به مطمئن ترين منبع هستي را به مردم مي آموزند

http://www.mashreghnews.ir/


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۷:۱۰ ] [ مشاوره مديريت ]

چاووش خواني


چاووش خواني آئيني براي زيارت مرقد مطهر امام حسين (ع) و سفر عاشقان و دلباختگان آن حضرت به كربلاست. چاووش خوانان به همراه علامت و بيرق خود پيشاهنگان و راهيان سفر كربلاي معلي بوده اند و با آواها و نواهاي خود در كوي و برزن شوق زيارت مرقد امام حسين (ع) را در دل ها برمي انگيزند و در طول سفر زائران را همراهي مي كنند.
چاووش خواني در تمام نقاط ايران وجود دارد و هنگام سفر به هر كدام از عتبات عاليات، اين آئين اجرا مي شود. از مهمترين نمادهاي آئين چاووش خواني بيرق سفر است.
زائران كربلا همواره بيرق سبز و سرخ برمي افرازند، اما هنگامي كه به كنار رود فرات مي رسند، بيرق آبي را با دستان خود هدايت مي كنند. زائران هنگام سفر به مشهد مقدس و زيارت بارگاه حضرت امام رضا (ع) نيز بيرق آبي دارند.
آئين چاووش خواني از سويي بعد مذهبي و از سوي ديگر وجهه اي آئيني دارد. يكي از وجوه مشترك آئين چاووش خواني، مشترك بودن اشعار چاووش خوانان در مناطق ايران است. چاووش خوانان همواره مي كوشند كه اشعاري متناسب با حال و هواي زيارت كنندگان را بخوانند. اين اشعار گاهي از سروده هاي بزرگان ادب پارسي است، اما گاهي هم در ميان اشعار، سروده هايي با لحن محاوره وجود دارد

http://www.mashreghnews.ir/


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۷:۰۹ ] [ مشاوره مديريت ]

آئين چك چكو

آئين چك چكو از 150 تا 200 سال پيش در استهبان فارس و بعضي ديگر از شهرهاي اين استان تاريخي و كهن كشور برگزار مي شده است.

در اين آئين دسته عزاداران با لباس هاي سياه و شال هاي سبز در يك دايره دور حوض حلقه مي زنند و در فاصله يك قدمي مي گردند، در حالي كه در ميان دست هايشان چوب هاي كوچكي وجود دارد. در ميانه مرثيه خوان ايستاده و مي خواند: اين دل تنگم عقده ها دارد / گوئيا ميل كربلا دارد
مردان سياهپوش چوب ها را به بالاي سر مي برند و بر هم مي سايند و با آهنگ مرثيه خوان تكرار مي كنند:  كز لبش جاري صوت قرآن است و صداي چك چك چوب ها با صداي مرثيه خوان در هم مي پيچد.
اين آئين شكلي سمبليك از اتفاقاتي است كه پس از شهادت سرور آزادگان جهان حضرت اباعبدالله الحسين(ع) برپا مي شود. مردم شهر استهبان معتقدند بر اساس روايت مورخين، پس از شهادت امام حسين (ع) لشكريان يزيد به دستور شمر لعين با اسب هايشان بر جنازه شهداي كربلا مي تازند و آئين چك چكو، واكنش به سم كوبي اسبان اشقيا بر بدن هاي مطهر اوليا است.

http://www.mashreghnews.ir/


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۷:۰۸ ] [ مشاوره مديريت ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ][ ۷۲۲ ][ ۷۲۳ ][ ۷۲۴ ][ ۷۲۵ ][ ۷۲۶ ][ ۷۲۷ ][ ۷۲۸ ][ ۷۲۹ ][ ۷۳۰ ][ ۷۳۱ ][ ۷۳۲ ][ ۷۳۳ ][ ۷۳۴ ][ ۷۳۵ ][ ۷۳۶ ][ ۷۳۷ ][ ۷۳۸ ][ ۷۳۹ ][ ۷۴۰ ][ ۷۴۱ ][ ۷۴۲ ][ ۷۴۳ ][ ۷۴۴ ][ ۷۴۵ ][ ۷۴۶ ][ ۷۴۷ ][ ۷۴۸ ][ ۷۴۹ ][ ۷۵۰ ][ ۷۵۱ ][ ۷۵۲ ][ ۷۵۳ ][ ۷۵۴ ][ ۷۵۵ ][ ۷۵۶ ][ ۷۵۷ ][ ۷۵۸ ][ ۹۱۱ ][ ۹۱۲ ][ ۹۱۳ ][ ۹۱۴ ][ ۹۱۵ ][ ۹۱۶ ][ ۹۱۷ ][ ۹۱۸ ][ ۹۱۹ ][ ۹۲۰ ][ ۹۲۱ ][ ۹۲۲ ][ ۹۲۳ ][ ۹۲۴ ][ ۹۲۵ ][ ۹۲۶ ][ ۹۲۷ ][ ۹۲۸ ][ ۹۲۹ ][ ۹۳۰ ][ ۹۳۱ ][ ۹۳۲ ][ ۹۳۳ ][ ۹۳۴ ][ ۹۳۵ ][ ۹۳۶ ][ ۹۳۷ ][ ۹۳۸ ][ ۹۳۹ ][ ۹۴۰ ][ ۹۴۱ ][ ۹۴۲ ][ ۹۴۳ ][ ۹۴۴ ][ ۹۴۵ ][ ۹۴۶ ][ ۹۴۷ ][ ۹۴۸ ][ ۹۴۹ ][ ۹۵۰ ][ ۹۵۱ ][ ۹۵۲ ][ ۹۵۳ ][ ۹۵۴ ][ ۹۵۵ ][ ۹۵۶ ][ ۹۵۷ ][ ۹۵۸ ][ ۹۵۹ ][ ۹۶۰ ][ ۹۶۱ ][ ۹۶۲ ][ ۹۶۳ ][ ۹۶۴ ][ ۹۶۵ ][ ۹۶۶ ][ ۹۶۷ ][ ۹۶۸ ][ ۹۶۹ ][ ۹۷۰ ][ ۹۷۱ ][ ۹۷۲ ][ ۹۷۳ ][ ۹۷۴ ][ ۹۷۵ ][ ۹۷۶ ][ ۹۷۷ ][ ۹۷۸ ][ ۹۷۹ ][ ۹۸۰ ][ ۹۸۱ ][ ۹۸۲ ][ ۹۸۳ ][ ۹۸۴ ][ ۹۸۵ ][ ۹۸۶ ][ ۹۸۷ ][ ۹۸۸ ][ ۹۸۹ ][ ۹۹۰ ][ ۹۹۱ ][ ۹۹۲ ][ ۹۹۳ ][ ۹۹۴ ][ ۹۹۵ ][ ۹۹۶ ][ ۹۹۷ ][ ۹۹۸ ][ ۹۹۹ ][ ۱۰۰۰ ][ ۱۰۰۱ ][ ۱۰۰۲ ][ ۱۰۰۳ ][ ۱۰۰۴ ][ ۱۰۰۵ ][ ۱۰۰۶ ][ ۱۰۰۷ ][ ۱۰۰۸ ][ ۱۰۰۹ ][ ۱۰۱۰ ][ ۱۰۱۱ ][ ۱۰۱۲ ][ ۱۰۱۳ ][ ۱۰۱۴ ][ ۱۰۱۵ ][ ۱۰۱۶ ][ ۱۰۱۷ ][ ۱۰۱۸ ][ ۱۰۱۹ ][ ۱۰۲۰ ][ ۱۰۲۱ ][ ۱۰۲۲ ][ ۱۰۲۳ ][ ۱۰۲۴ ][ ۱۰۲۵ ][ ۱۰۲۶ ][ ۱۰۲۷ ][ ۱۰۲۸ ][ ۱۰۲۹ ][ ۱۰۳۰ ][ ۱۰۳۱ ][ ۱۰۳۲ ][ ۱۰۳۳ ][ ۱۰۳۴ ][ ۱۰۳۵ ][ ۱۰۳۶ ][ ۱۰۳۷ ][ ۱۰۳۸ ][ ۱۰۳۹ ][ ۱۰۴۰ ][ ۱۰۴۱ ][ ۱۰۴۲ ][ ۱۰۴۳ ][ ۱۰۴۴ ][ ۱۰۴۵ ][ ۱۰۴۶ ][ ۱۰۴۷ ][ ۱۰۴۸ ][ ۱۰۴۹ ][ ۱۰۵۰ ][ ۱۰۵۱ ][ ۱۰۵۲ ][ ۱۰۵۳ ][ ۱۰۵۴ ][ ۱۰۵۵ ][ ۱۰۵۶ ][ ۱۰۵۷ ][ ۱۰۵۸ ][ ۱۰۵۹ ][ ۱۰۶۰ ][ ۱۰۶۱ ][ ۱۰۶۲ ][ ۱۰۶۳ ][ ۱۰۶۴ ][ ۱۰۶۵ ][ ۱۰۶۶ ][ ۱۰۶۷ ][ ۱۰۶۸ ][ ۱۰۶۹ ][ ۱۰۷۰ ][ ۱۰۷۱ ][ ۱۰۷۲ ][ ۱۰۷۳ ][ ۱۰۷۴ ][ ۱۰۷۵ ][ ۱۰۷۶ ][ ۱۰۷۷ ][ ۱۰۷۸ ][ ۱۰۷۹ ][ ۱۰۸۰ ][ ۱۰۸۱ ][ ۱۰۸۲ ][ ۱۰۸۳ ][ ۱۰۸۴ ][ ۱۰۸۵ ][ ۱۰۸۶ ][ ۱۰۸۷ ][ ۱۰۸۸ ][ ۱۰۸۹ ][ ۱۰۹۰ ][ ۱۰۹۱ ][ ۱۰۹۲ ][ ۱۰۹۳ ][ ۱۰۹۴ ][ ۱۰۹۵ ][ ۱۰۹۶ ][ ۱۰۹۷ ]
.: Weblog Themes By iranblag :.

درباره وبلاگ

تيم مشاوران مديريت ايران IranMCT ----------------- http://iranmct.com ---------------- Iran Management Consultants Team
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب
شمارنده
شرکت مشاوره مدیریتبازارسازی مدیریت بازاریابی. بازدید تحقیقات بازاریابیآموزش مدیریت MBAدلایل ترک تحقیقات بازاریابی تحقیقات مدیریت شرایط سخت بازارکارت امتیازی متوازنارزیابی عملکرد . نمونه مطالعات موردی.برند برندینگانواع برند معرفی 21 نوع متفاوت از برندبرندسازی branding marketing . برندسازی.تحقیقات بازاریابی انگیزه بخش http://marketingbranding.ir سبک مدیریت است مدیریت بازاربازاریابیتحقیقات بازاریابی ویژگی های .حرفه ای مشاوره اموزش مدیریت.شناسایی مشتریان .تحقیقات بازاریابی استفاده از تحقیقات بازار و بازاریابی http://marketingsales.irmarketing مدیریت برندینگ . Business Management ConsultantIran Business Management ConsultantManagement . بازاریابیانواع بازاریابی 127 نوع بازاریابیبازاریابی. بازاریابی MarketingMix آمیختهآمیزه بازاريابیمدیریت بازاریابی. اخبار مدیریت و تجارتمدیریت.مشاوره بازاریابی مدیریت آموزش تکنیک‌های فروشندگی حرفه‌ای فروشندگی. اخبار مدیریت و تجارتبازاریابی برندینگ. http://iranmct.com/news/page/12مدیریت. مدیریت مشاوره بازاریابیآموزش. بیزینس پلن طرح توجیهی طرح business plan. برنامه بازاریابی Marketing Planبازاریابی. مشاوره تبلیغات مشاور تبلیغات مشاور مدیریت management مشاوره مدیریت انواع بازاریابی بازاریابی. Business Planبیرینس پلن طرح توجیهیمدیریت. کلینیک کاشت موی طبیعی آسمان