مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 11716
دیروز : 33302
افراد آنلاین : 43
همه : 4340198

شيوه هايي براي ارائه پايان نامه


خلاصه گويي  هم علم است وهم هنر.كساني كه در شرايط خاصي مجبور به ارائه سخنراني در جمعي از افراد  شده اند به ويژه اگر براي نخستين بار وبددون تمرين وآمادگي دزر جمع حضور يافته اند معني اين گفته را به خوبي درك مي كنند.بارها با اين شرايط مواجه شده ايم كه مجبوريم و يا از سر انتخاب بايد مطالبي را براي جمعيتي ارائه كنيم و اين موضوع براي كساني كه اولين بار قرار است اين كار راانجام دهند همراه با استرس و اضطراب و نگراني هايي است  در يكي از وبلاگ ها مطلب مفيدي در اين باره ديدم كه مي تواند آمادگي فرد را در مواجه شدن با اين شرايط بالا ببرد. مناسب ديدم  دوستاني كه در اين باره مشكل دارند آن را مطالعه كنند. چون همه  الزاما اين موقعيت را تجربه كرده و يا مي كنند.بخصوص هنگام دفاع از پايان نامه كه تاثير زيادي در كسب نمره براي دانشجويان دارد.

هنگامي كه مي خواهيد يك موضوع را در جلسه اي (با هر تعداد شركت‌كننده) توضيح دهيد، و يا گزارشي از فعاليتهاي انجام شده در يك پروژه را ارائه كنيد و يا حتي در يك جمع دوستانه صحبت كنيد مطمئنا كار سختي خواهيد داشت تصور كنيد چندين جفت چشم كوچكترين حركات شما را زيرنظر دارند و چندين جفت گوش حرف به حرف شما را مي شنوند و براساس اين ديده ها و شنيده ها درمورد شما و مطالبي كه ارائه مي كنيد قضاوت مي كنند، ازسوي ديگر شما ملزم به اقناع آنها و يا دفاع از عملكردتان و يا حتي اثبات خودتان هستيد در هر جايگاهي كه قرار داريد فرقي نمي كند، شما در موقعيت خطيري قرار گرفته ايد. پس سعي كنيد بهترين باشيد، دو اصل بسيار مهم را فراموش نكنيد اول تسلط كامل به مطالبي كه مي خواهيد ارائه دهيد و دوم حفظ خونسردي و آرامش. شما با رعايت اين دو اصل و توجه به نكاتي كه درپي خواهدآمد علاوه بر يك ارائه خوب، يك جلسه زيبا را برگزار مي كنيد .

1. مخاطبان را شناسايي كنيد .

اگر شما سطح علمي، فرهنگي و حتي شخصيتي مخاطبان را بدانيد، ارتباط بهتري با آنان برقرار مي كنيد و آنچه را كه آنها دوست دارند يا مي خواهند بشنوند ارائه مي دهيد و اين يعني اثرگذاري بهتر و بيشتر .

2. يك پيام مشخص داشته باشيد. خلاصه وگويا.

قبل از اينكه كار تهيه مطالب خود را شروع كنيد، پيام كليدي خود را مشخص كنيد. درواقع پيام شما بايد بتواند مخاطبان را به يك راه مشخص رهنمون و امكان تفكر درمورد راههاي ديگر را فراهم سازد.

3. براي هر تصوير متن كوتاهي آماده كنيد.

هر تصوير (متن يا عكس) كه پخش مي شود. خلاصه اي از موضوع آن بايد ارائه شود. اين خلاصه مي تواند شفاهي باشد يا به صورت زيرنويس ارائه شود. اين باعث خواهدشد تا در وقت صرفه جويي شود.

4. مطالب و مفاهيم خاص را برجسته كنيد.

مطالبي را كه توضيح آنها براي «پذيرش» مخاطب «اهميت» بيشتري دارد را مشخص كنيد.

5. قبل از جلسه، تمرين كنيد.بخصوص از نظر تنظيم وقت تمرين فراموش نشود.

6 . ساختار اثربخشي براي ارائه طراحي كنيد.

طرح «مسئله» و «حل» آن بهترين روش براي ارائه قدرتمند يك مطلب است. اول «مسئله» را بيان كنيد بعد «راه‌حل» را ارائه دهيد و آن را با يك مثال توضيح دهيد.

7. جمله «همه تيزهوش نيستند» را فراموش نكنيد.

همه مخاطبان شما افراد تيزهوش نيستند. پس سعي كنيد مطالب را خيلي ساده و غيرپيچيده ارائه كنيد، در هر ساعت صحبت كردن 3 الي 4 نكته را شرح دهيد.

8. محكم و خوب شروع كنيد.

يك شروع خوب، موفقيت را تضمين مي كند. از روشهاي مختلف استفاده كنيد گاهي يك حكايت يا قصه يا يك خاطره و در بعضي مواقع پرداختن به اصل مطلب مي‌تواند شروع خوبي باشد.

9. از نمودار و چارت استفاده كنيد.پاورپوينت بسيار مفيد است.

بسياري از مخاطبان شما نمي توانند همزمان با شما اعداد و آمار ارائه شده را تجزيه و تحليل كنند. نمودار كمك مي‌كند تا سريعتر به موضوع دست پيدا كنند و با شما همراه شوند.

10. پاياني با شكوه داشته باشيد.

بسياري از مخاطبان آخرين مطلبي را كه شما مي گوييد به خاطر مي سپارند مطمئن شويد كه آخرين مطالبي كه مي‌گوييد همانهايي هستند كه مي خواهيد مخاطبان به آن بيشتر توجه كنند.

11. بر نكات مهم تسلط داشته باشيد.

اگر شما نكات مهم را بدانيد راحت‌تر مي توانيد مخاطبان را قانع كنيد و علاوه بر آن با آرامش و بدون استرس خواهيدبود.

12. خوب تنفس كنيد.

13. از چشمانتان استفاده كنيد.

حتما از چشمانتان براي برقراري ارتباط با مخاطب استفاده كنيد با اين كار مخاطبان احساس بهتري خواهند داشت و شما مي توانيد تاثير صحبتهايتان را ببينيد.

14. تجهيزات مناسب را آماده كنيد.

هر جلسه اي، نيازمند تمهيدات خاصي است. تجهيزات موردنياز (نه كم و نه زياد) از قبيل دستگاه نمايش، وايت‌برد، كامپيوتر و... را آماده كنيد.

15. تجهيزات را امتحان كنيد.

قبل از شروع جلسه تجهيزاتي را كه قرار است استفاده كنيد يكبار امتحان كنيد خرابي و يا عدم كارايي مناسب هركدام از دستگاهها (حتي يك ماژيك وايت برد ) مي تواند تاثير بسيار منفي بر مطالب شما داشته باشد.

16. بدانيد كه شما مركز توجه هستيد.

قبل از شروع جلسه فقط صداي شما شنيده مي شود هر حركت شما تاثير مستقيم بر مخاطب داشته و مي تواند جلسه شما را زيباتر يا زشت‌تر نمايد. با تمام وجود عمل كنيد.

17. «لبخند» را فراموش نكنيد.

18. هنگام ارائه خودتان باشيد.

سعي نكنيد از حركات مصنوعي استفاده كنيد اقدامات تصنعي كاملا ديده مي شوند، خودتان باشيد و بگذاريد زبان بدن شما طبيعي باشد.

19. سعي كنيد از روي نوشته نخوانيد.

خواندن مطلب از روي نوشته باعث مي شود كه ارتباط شما با مخاطبان دچار خدشه گردد، دستانتان نيز از اثرگذاري باز مي ماند، مي توانيد از يادداشتهاي روي چارت يا تصوير استفاده كنيد.

20. مخاطبان را درگير بحث كنيد.

هميشه مي توانيد مخاطبان را وارد بحث كنيد. از آنها سوال كنيد و جواب بخواهيد اما اصرار نكنيد، شما مي‌توانيد از ساير روشها نيز براي مشاركت بيشتر و همراهي آنها استفاده كنيد. (نوشتن پاي تخته، قرائت يك متن يا ...)

21. از شوخي كردن نترسيد.

شما مي توانيد با استفاده از مزاحهاي كوچك محيط را جذاب‌تر كنيد.

22. خودتان را جاي مخاطب بگذاريد.

اگر شما به جاي مخاطب نشسته بوديد، چه حالي داشتيد، آيا گرماي اتاق، نور محيط، و... مناسب است. شما بايد به آنها اهميت ويژه بدهيد تا شما را باور كنند.

23 . از كارتان بازخورد داشته باشيد.

۲۴.وقت را تنظيم كنيدوبيشتر از آن سر مخاطبان را درد نياوريد!

شما درهر حالي مي توانيد بازخورد بگيريد، شفاهي يا كتبي، در انتهاي جلسه از پرسشنامه‌هاي ساده استفاده كنيد تا بتوانيد در آينده كارتان را بهبود بخشيد.

http://www.adelblog.com/1389/08/01/post-952/


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۶:۲۴ ] [ مشاوره مديريت ]

 

گزارش شفاهي پايان‌نامه

گردآوري و تنظيم:
دكتر رسول تبري
عزت پارياد
 
مقدمه
بدون شك انجام يك پروژه تحقيقاتي يكي از مهم‌ترين بخش‌هاي دوره آموزش يك دانشجوي تحصيلات تكميلي است. بر همين منوال شايد بتوان جلسه دفاع از پايان‌نامه را از بياد ماندني‌ترين خاطرات دانشجو از دوران تحصيل دانست. خاطره‌اي كه خوب يا بد به راحتي فراموش نمي‌شود پس چه بهتر كه سعي كنيم اين خاطره از نوع خوب باشد. 
گزارش شفاهي پايان نامه:
   گزارش شفاهي رايج‌ترين روش دفاع از پايان‌نامه است كه در آن چندين هدف دنبال مي‌شود. اعلام نتايج تحقيق جهت كسب نظر داوران در مورد تحقيق انجام شده و ارزشيابي آن و هم چنين اعلام نتايج تحقيق به كساني كه به نتايج به دست آمده نياز داشته تا براسا س آن بتوانند به حل مشكلات و معضلات موجود بپردازند؛ عمده‌ترين اهداف اين گزارش را تشكيل مي‌دهند.
  زبان مورد استفاده در ارائه گزارش شفاهي بايد براي مستمعين و داوران حاضر در جلسه قابل درك باشد. در بسياري از موارد دانشجوياني كه هنوز به مرحله دفاع از پايان‌نامه نرسيده‌اند نيز جهت اطلاع از فرايند ارائه گزارش پاياني در جلسه دفاع حضور دارند،  به همين دليل بهتر است سخنراني به گونه‌اي ارائه شود كه ضمن تامين اهداف دانشجوي ارائه كننده و اساتيد راهنما و مشاور وي كه مسئوليت علمي نتايج را بر عهده دارند؛ جلسه از ماهيت آموزشي مناسبي نيز برخوردار گردد. به علاوه يك گزارش خوب گزارشي است كه در آن در زماني كوتاه مطالب مفيد به شنوندگان ارائه شود . در اين گزارش بايد يافته‌هاي اصلي و برجسته تحقيق ارائه شوند. به همين منظور تدوين خلاصه‌اي از پايان‌نامه جهت ارائه بهتر و هم چنين  ارائه به هيئت داوران ضروري مي‌باشد. نگارش اين خلاصه موجب مي‌شود داوران در يك نگاه اجمالي با كليات انجام شده در فرايند تحقيق آشنا شوند . اين كار امكان ارزشيابي  دقيق‌تر از تحقيق را مهيا خواهد نمود.اين خلاصه در حقيقت بدنه متن سخنراني دانشجو در جلسه دفاع مي‌باشد. همچنين پيشنهاد مي‌شود در صورت حضور دانشجويان و مهماناني كه توسط محقق و يا دانشكده محل تحصيل دعوت شده‌اند خلاصه‌اي از پايان‌نامه در 3-2 صفحه تدارك ديده‌شود.
در هر حال بايد بخاطر داشت كه شرح وتفصيل يافته‌هاي تحقيق در قالب سخنراني به جمله‌پردازي مناسب‌، انشا و رعايت اصول صحيح آيين‌نگارش نياز دارد. عدم رعايت اصول در تهيه متن سخنراني موجب ارائه يك سخنراني پريشان و مبهم شده و تمامي تلاش‌هاي محقق در ارائه نتايج تحقيق بي‌حاصل خواهد ماند .
مواردي كه ثبت  آن‌ها در چكيده تحقيق الزامي مي‌باشد :
مسئولين هر دانشكده با توجه به مقطع و رشته تحصيلي دانشجوياني كه ملزم به ارائه پايان‌نامه جهت اتمام دوره تحصيلي خود هستند؛ قوانيني جهت تدوين چكيده  تحقيق وضع مي‌نمايند. البته آن چه مسلم است ثبت موارد زير در چكيده پايان‌نامه صرفنظر از رشته و مقطع تحصيلي دانشجو الزامي مي‌باشد :
- عنوان تحقيق
- نام دانشجو و اساتيد راهنما و مشاور
- خلاصه بيان مسئله و ضرورت اجراي تحقيق
- اهداف كلي و ويژه (ثبت اهداف كاربردي در آيين نامه اجرايي تدوين چكيده برخي از دانشكده‌ها الزامي مي‌باشد و دانشجو موظف به ثبت اهداف كاربردي مي‌باشد )
- فرضيات و سوالات تحقيق كه بر اساس اهداف تدوين شده‌باشند
- تعاريف علمي و عملي واژه‌هاي موجود در عنوان و اهداف
- مروري بر حداقل سه مطالعه مشابه با موضوع اصلي تحقيق كه در داخل و يا خارج از كشور انجام شده‌باشند
- محيط، جامعه و نمونه تحقيق
- روش نمونه‌گيري
- تعريف ابزار پژوهش به طور كامل و شيوه تعيين روايي و پايايي ابزار
- روش جمع آوري اطلاعات و تجزيه و تحليل  آن‌ها
- ارائه نتايج بر اساس اهداف تحقيق به همراه تحليل دانشجو از يافته‌هاي تحقيق خود و ارائه استنادهاي مناسب موافق و يا مخالف يافته‌هاي اصلي پژوهش
- ارائه پيشنهادات بر اساس يافته‌ها
- ارائه محدوديت هاي احتمالي پژوهش
- نتيجه‌گيري نهايي و پاسخ به فرضيات تحقيق و هم چنين استدلال در مورد قدرت تعميم يافته‌ها از نمونه به جامعه
ثبت نتايج در خلاصه تهيه شده مي‌تواند به صورت انشايي و يا تهيه جدول و نمودار باشد. در هر صورت جهت ارائه شفاهي نتايج در جلسه دفاع، تهيه نتايج به صورت نمودار و جدول ضروري به نظر مي‌رسد . در حين ارائه شفاهي اين  چكيده- با توجه به آن كه  از قبل در اختيار اساتيد راهنما، مشاور و داوران قرار داده شده‌است – ارائه مطالب به صورت خلاصه‌تر از متن تهيه شده سبب توجه بيشتر مخاطبان در حين ارائه گرديده و جلسه به صورت مطلوب‌تري اداره خواهد شد .
جهت ارائه هر چه بهتر متن سخنراني در جلسه دفاع رعايت نكات زير به وسيله دانشجوي ارائه كننده پيشنهاد مي‌گردد:
بازديد از محل ارائه دفاع و آشنايي با مختصات فيزيكي محل ارائه نظير نورپردازي، محل دقيق قرار گرفتن در پشت تريبون و نحوه برقراري تماس چشمي با مخاطبان جهت همراهي هر چه بيشتر ذهني مخاطبان با سخنران و تخمين فاصله مناسب صورت با بلندگو جهت تنظيم مناسب صدا موجب افزايش اعتماد به نفس دانشجو شده و ارائه را براي وي آسان‌تر خواهد نمود.
پيشنهاد مي‌شود پس از بازديد از محل و اطمينان از مناسب بودن آن جهت ارائه دفاع، در برگه‌هايي با اندازه‌هاي مناسب،  زمان و مكان ارائه دفاع از پايان‌نامه، عنوان آن، اسامي دانشجو و استاد و يا اساتيد راهنما و در برخي از موارد حتي اسامي اساتيد مشاور ثبت شده و با فاصله زماني مناسب از جلسه دفاع (يك هفته تا سه روز قبل از برگزاري جلسه دفاع) در تابلو هاي اعلانات دانشكده  نصب گردد.
هماهنگي قبلي با مسئول تاسيسات و وسايل سمعي و بصري محل دفاع جهت آشنا شدن با عملكرد هر يك از وسايلي كه بايد در روز دفاع مورد استفاده قرار گيرد مانند پروژكتور، لپ‌تاپ و يا كامپيوتر كرد.
2. مقدمه: شامل توضيحات مقدماتي براي ورود به بحث است. براي ارايه آن در يك اسلايد مي توان از مقدمه فصل يك استفاده كرد.
3. بيان مساله: شامل چرايي انتخاب موضوع و بيان مساله اصلي براي تحقيق است. براي ارايه آن در يك اسلايد مي توان از بيان مساله در فصل يك استفاده كرد.
4. ضرورت و اهميت تحقيق: در يك اسلايد و به كمك اين بخش در فصل يك تهيه مي شود.
5. اهداف كلي و وي‍ژه: از اهداف تحقيق در فصل يك در يك تا دو اسلايد تهيه مي شود.
6. فرضيه يا سؤالات: از فرضيه ها يا سؤالات فصل يك در يك اسلايد تهيه مي شود.
7. ادبيات پيشينه: از فصل دوم در دو بخش داخلي و خارجي در دو اسلايد تهيه مي شود.
8. روش شناسي تحقيق: شامل روش تحقيق، جامعه و نمونه،‌ معرفي روش نمونه گيري از فصل سوم و در دو اسلايد تهيه مي شود.
9. روش آماري : معرفي روش آماري از فصل سوم در يك اسلايد مي باشد.
10. يافته هاي تحقيق: ارايه يافته ها با جداول يا نمودار و توضيحات مناسب از فصل چهارم كه تا 10 اسلايد قابل تهيه مي باشد.
11. بحث و نتيجه گيري: از فصل پنجم و تا 6 اسلايد قابل ارايه مي باشد.
12. پيشنهادهاي برخاسته از تحقيق: از فصل پنجم در 2 اسلايد قابل ارايه مي باشد.
13. پيشنهادهايي به ساير محققين: از فصل پنجم كه در 2 اسلايد قابل ارايه مي باشد.
14. سپاس: در يك اسلايد از توجه حاضرين تشكر مي شود.
اقدامات لازم براي جلسه دفاع:
1. تكثير چكيده پايان نامه بين حضار
2. تكثير اسلايدهاي پاورپوينت
3. كنترل ابزار و تجهيزات پيش از انجام سخنراني دفاع
4. شمرده سخن گفتن و هماهنگي بين گفتار و اسلايدهاي نمايش داده شده
5. برقراري ارتباط چشمي با حضار و سخنراني با اعتماد بنفس و روي باز
6. پاسخ به سؤالات
7. پذيرايي به شكل و زمان مناسب

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۶:۲۲ ] [ مشاوره مديريت ]
 

نوشتن و دفاع از يك پايان نامه :

http://www.google.com/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBkQFjAA&url=http%3A%2F%2Fmathsci.sharif.edu%2FFiles%2FLinks%2Fmath_writing%2FChapter9.ppt&ei=lwLlTZjLKo6z8QP2lsD0Bg&usg=AFQjCNHNu1AHcfX0kQyYuXhmNPWQ_XWltQ&sig2=-S5-wEenAGmW_1i_BV6xow


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۶:۲۱ ] [ مشاوره مديريت ]

هدف هاي سخنراني

•چرا سخنراني داريد؟

–براي انتقال  ايده، مفهوم و يا روشي به شنونده

•انتقال يك عمل دو طرفه است –سخنران ( ارائه دهنده) –شنونده ( گيرنده )

• •هدف: انتقال دادن يك پيام
اهميت مهارت

•ممكن است براي: – جلسه دفاعيه پايان نامه دكتري حرفه اي و يا تخصصي –سخنراني در كنفرانس –سخنراني علمي در كلاس –مصاحبه حضوري –براي كارفرما – ارائه اي را داشته باشيد

•بر اساس توانايي در انتقال مفاهيم قضاوت خواهيد شد –اگر آن ها مطلب را نگيرند – تقصيري ندارند


اصول پايه

•شنونده گان خود را بشناسيد

•سخنراني خوبي را آماده كنيد

•پيام خود را تعريف كنيد


شنوندگان

•گوش دادن كار مشكلي است.

•كار شما آسانتر ساختن اين موضوع با پرسيدن مرتب از خودتان است كه آيا آن ها مطلب را گرفتند.

•به اين شكل: –به شنونده گان زمان لازم براي فكر كردن را بدهيد –بدون وقفه صحبت نكنيد –آن ها مطالب را آن گونه كه شما مي دانيد، نمي دانند. –تصاوير و معادلات براي هضم شدن نيازمند زمان هستند –واژه هاي و تعاريف جديد بايد تكرار شوند –واژه هاي كليدي و تعاريف را به شنونده گان يادآوري كنيد


شنوندگان خود را بشناسيد

•افراد حرفه اي، دانشمند، دانشجو، يا عامي؟

•سخنراني براي همكار بسيار متفاوت از شنونده گان عمومي است

•چه كسي در ليست شنونده گان شما است؟

•هرگز تخمين پايين از شنونده گان نداشته باشيد

•هر شنونده اي ممكن است فكر قبلي در مورد موضوع داشته باشد
شنونده گان را درگير كنيد

•سوالات واقعي  را بپرسيد تا ذهن شنونده گان را مشغول نگه داريد –صرفاً بعنوان راهنمايي براي درك مطالب –لازم نيست به شما پاسخي دهند

 •ارتباط ديداري برقرار كنيد

•بطرف فردي كه سوال مي كند و يا جواب مي دهد قدم بزنيد، مستقيماً به آن ها نگاه كنيد •سعي كنيد از مثال هاي جالب و قانع كننده  استفاده كنيد
سبك ارائه شفاهي

•واضح صحبت كنيد

•شمرده و به اندازه كافي بلند كه شنيده شود

•به طرف شنونده گان حرف بزنيد، نه صفحه نمايش، تخته سفيد و يا كامپيوتر!!

•اشاره تان بطرف صفحه باشد نه كامپيوتر

•ادامه دهيد، تاكيد كنيد، اشاره كنيد
اسلايد

•به پاور پوينت خيلي متكي نشويد

 •اسلايد ها بايد ساده و بدون گيج كننده گي باشند

•از رنگ ها بطور ملايم استفاده كنيد

 •كنتراست بالايي بين حروف و زمينه باشد

 •هر اسلايد بايد: –مختصر و مفيد باشد ( نه طولاني و جامع) –نكات كليدي را پررنگ كند –عنوان معني داري داشته باشد ( نه مقدمه اي به اسلايد) –متمركز باشد


اسلايد خوب

•فونت ساده و بزرگ

•متحرك سازي كاملاً ساده


اسلايد زشت

•فونت شكسته و غير متعارف

•كنتراست بد فونت و زمينه


پيام

•چه مطلبي را مي خواهيد انتقال دهيد؟ –از روش بالا به پايين استفاده كنيد – در ابتدا، تصاوير بزرگ و كلي را نمايش دهيد –سپس به جزئيات وارد شويد – در صورت نياز به تصوير بزرگ بر گرديد

 •پيام خود را در سه سطح مطرح كنيد –يك يا دو جمله –يك يا دو پاراگراف –جزئيات كامل
به مطالب مهم كارتان تاكيد داشته باشيد

•به صورت تيپيك، اكثريت مطالب  ارائه شده مشخص و آشكار است

•به همين دليل، ممكن است مطالب تازه و مهم از ياد به رود

•بطور واضح مطالب مهم را با روش هاي زير مشخص كنيد –فيزيكي: تون صدا، حركات بدن –بصري: اسلايد هاي خوب –شفايي: به شنونده گان بگوئيد –ذهني: مطالب را به آنچه كه مي دانند ربط دهيد
تكرار

•قسمت هاي مهم را تكرار كنيد: –20% و يا بيشتر  حاضرين در هر لحظه به چير ديگري فكر مي كنند. –و همچنين در مورد مطالب به اندازه شما فكر نمي كنند

•پيام اصلي را مكرراً تاكيد كنيد

•هر موقع اصطلاح جديد و يا موضوع جديد باشد به حاضرين ياد آوري كنيد

•مجدداً، گوش كردن كار مشكلي است


 به مطالب خود مسلط باشيد

•ممكن است افرادي در جلسه به اندازه شما و با بهتر از شما در مورد مطلب ارائه شده اشراف داشته باشند

•هرگز اسلايد ها و يا مطالبي را كه قادر به توضيح نيستيد در كار خود قرار ندهيد

•سوالاتي را كه احتمال پرسيده شدن دارند در نظر بگيريد


تمرين•تمرين •تمرين •تمرين

• •در مقابل آيينه

•به دوستان

•به استاد راهنما


شماي كلي اسلايدها

•مقدمه •كليات •روش كار •نتايج •بحث •نتيجه گيري


مقدمه

•مسئله مورد سوال را تعريف كنيد

•حاضرين را پر انگيزه كنيد

 •اصطلاحات را بيان كنيد

•به مشاركت ها تاكيد كنيد

•يك شماي كلي را ارائه كنيد


روش كار

•روش كار را توضيح دهيد

•جزئيات كار را توضيح دهيد


نتايج و بحث

•نتايج مهم را خلاصه وار  بيان كنيد

 •اهميت نتايج را ذكر كنيد

•روش هاي ارزيابي و آزمايشات  مورد استفاده در نتايج را طرح كنيد


خلاصه

•ارائه مطالب براي  انتقال مطلب است، نه صرفاً براي صحبت كردن

•گوش دادن مشكل است، كار شما آسان ساختن آن است

 •به شنونده گان فرصت فكر كردن و هضم مطالب را بدهيد

•به وضوح و به طرف حاضرين حرف بزيند

 •تكرار، تكرار و تكرار كنيد

•ذهن حاضرين را در مفاهيم كاري خود درگير كنيد

•خلاصه كنيد

•تمرين، تمرين و تمرين كنيد


منابع•مطالب ارائه شده ترجمه اي است از اسلايد هاي:

•Jonathan I Maletic, Ph.D. •Department of Computer Science •Kent State University


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۶:۲۱ ] [ مشاوره مديريت ]

تاثير گفتگوي دوستانه در سلامت مغز


علاوه بر آن صحبت كردن با ديگران باعث مي‌شود آرامش ذهني شما تقويت شود و از استرس‌ها و كشمكش‌هاي ذهني كاسته شود.

در ايام نوروز ديد و بازديد و گفتگو با دوستان و آشنايان رونق بسياري دارد. انجام اين كار نه تنها در بهبود روحيه انسان‌ها نقش مهمي دارد، بلكه سلامت مغز را هم بهتر مي‌كند.

مهماني هاي خانوادگي و صحبت كردن با دوستان و آشنايان، نه تنها در بهبود روحيه انسان‌ها نقش مهمي دارد، بلكه سلامت مغز را هم بهتر مي‌كند.

محققان دانشگاه ميشيگان با انجام تحقيقاتي متوجه شدند يك گفتگوي كوتاه 10 دقيقه‌اي با دوستان مي‌تواند مهارت‌هاي ذهني و مغزي انسان را به طور قابل توجهي افزايش ‌دهد. البته اين گفتگوها فقط زماني مفيد است كه كه لحن دوستانه داشته باشند و در صورتي كه حالت بگو مگو و لحن رقابتي به خود بگيرد هيچ تاثيري روي بهبود قابليت‌هاي ذهني انسان نخواهد داشت.

در هنگام صحبت كردن با ديگران و برقراري ارتباطات اجتماعي انسان‌ها تلاش مي‌كنند ذهن طرف مقابل خود را بخوانند و گفته‌هاي احتمالي او را حدس بزنند. در اين مواقع شما مرتب سعي مي‌كنيد خود را به جاي طرف مقابل بگذاريد تا به تفكرات او پي ببريد، اين تلاش‌هاي ذهني در دراز مدت مي‌تواند توانايي ذهني انسان‌ها را افزايش دهد.

علاوه بر آن صحبت كردن با ديگران باعث مي‌شود آرامش ذهني شما تقويت شود و از استرس‌ها و كشمكش‌هاي ذهني كاسته شود.

مطالعات قبلي هم نشان داده بود كه ارتباط داشتن با دوستان خوب شانس زنده ماندن را تا 50 درصد افزايش مي‌دهد. اشخاصي كه دوستان كمي دارند مانند افرادي كه روزانه 15 سيگار مي‌كشند يا الكل مصرف مي‌كنند ممكن است به سلامت خود آسيب وارد كنند.

منبع : عصر ايران


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۶:۲۰ ] [ مشاوره مديريت ]

 

رفتار غير كلامي در مقابل رفتار زباني (يا گفتار) به كار برده مي شود و به مجموعه اي از نشانه هاي معنادار حركت اندامها اطلاق مي شود. در كودك انسان آموختن رفتار غير كلامي مؤثر در ارتباط زباني، در كنار كسب مهارتهاي كلامي تحقق مي پذيرد.  برخي محققان معتقدند كه حتي جنبه هايي از رفتار غير كلامي مقدم بر كسب مهارتهاي زباني اند. بيشتر جنبه هاي ارتباط غير‌كلامي مقدم بر كسب مهارتهاي زباني اند؛ وابسته به زبان و فرهنگ. اين رفتارها گاه آگاهانه به كار گرفته مي شوند و گاه به صورت ناخودآگاه تجلي مي يابند.
 
رفتار غير كلامي در جامعۀ ايران تجلي مشهودي در نشان دادن رابطۀ قدرت و همبستگي دارند.اين رفتار را براي مشخص كردن رابطۀ بين سخنگو و مخاطب مي توان در قالب حركت سر، چشمها، نوع نگاه كردن، حالت صورت، حركت دستها و پاها در هنگام نشستن و نوع قرار گرفتن آنها ، نحوۀ ايستادن و نشستن نشان داد.
 
اين رفتار در شكل گيري زمان بين سخنگو و مخاطب نقش دارد و مي تواند در آشكار شدن محتواي محاوره و شكل گيري نظام مند آن مؤثر باشد. قوانين فرهنگي كه نظام ارزشي يك جامعه را در خود دارد، در قالب رفتارهاي غير كلامي معنادار و قابل درك‌اند و به ساختارهاي تفكيك ناپذير زباني متصل اند. اين رفتار همچنين بر‌حسب نوع رابطه بين سخنگويان و مخاطب، جنس و سن و به ويژه در ارتباط با نوع بيان احساسات از يك طبقه به طبقه ديگر و از جامعه اي به جامعۀ ديگر متفاوت است.
 
رفتار غير كلامي همچنين مي تواند در قالب سكوت يا همراه با حركت اندامها باشد، ولي به هر حال فاقد تظاهر آوايي زباني است.   يكي از جالب ترين مقولات در كسب مهارتهاي رفتار غير كلامي، آموختن كاربردهاي سكوت است. رعايت درجۀ نسبي سكوت نزد كودكان و بزرگسالان از جامعه اي به جامعۀ ديگر متفاوت است. به عبارت ديگر در يك جامعۀ فرهنگي سكوت در بافتهاي اجتماعي داراي معني خاص است. اعضاي يك جامعۀ زباني، با شناخت كامل ابعاد معنايي سكوت ، پيام خود را از اين طريق منتقل نموده يا پيام ديگران را درك مي كنند. سكوت را مي توان بيان نوعي احساس عميق دانست يا از آن براي نشان دادن چنان احساساتي استفاده كرد.
 
بنا‌بر‌اين  مي توان نتيجه گرفت كه گفتار پيوسته با  رفتار غير كلامي همراه است، به گونه اي كه رفتار غير كلامي ابعاد دقيق تعابير معنايي جمله را مشخص مي كند.  چنانچه گفتار با رفتار غير كلامي مناسب همراه نباشد يا اگر شيوۀ آن متفاوت باشد، آن گاه ايجاد ارتباط به دليل فقدان ارائۀ اطلاعات كافي به شنونده به شدت مشكل خواهد بود.
 
 
منبع: نادر جهانگيري(۱۳۷۸)، زبان، بازتاب زمان، فرهنگ، و انديشه ، تهران،آگه.


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۶:۱۹ ] [ مشاوره مديريت ]

نوبت گيري در گفتگو

☼ در هر گفتگويي نوعي تعامل اجتماعي صورت مي گيرد، مانند گفتگوي پزشك با بيمار، و  صحبت كردن  در جلسۀ اداري. البته نحوۀ صحبت كردن،  بر اساس بافتهاي متفاوت يكسان نيست. ساختار اين گفتگوها بر اساس  الگوي ” من مي گويم” ، “تو مي گويي” است . اين ساختار نيز برخاسته از نوعي تعامل بنيادي است كه از آغاز زندگي مي آموزيم و اغلب آن را به كار مي گيريم .ساختار مذكور گفتگو نام دارد. در عرصۀ مكالمات حق صحبت كردن وجود دارد و عمل نوبت گيري انجام مي شود. هر گاه اختيار صحبت كردن از پيش تعيين نشده باشد؛ شخص مي تواند تلاش كند تا آن را در اختيار گيرد، اين تلاش را نوبت گيري مي گويند.
 
نوبت گيري كنش اجتماعي به شمار مي رود و بر اساس نظام مديريت مكالمه صورت مي گيرد. نظام مديريت مكالمه در اصل مجموعه عرفهايي است كه براي كسب نوبت ، حفظ يا واگذار كردن آن به ديگران به كار گرفته مي شود. افراد حاضر در گفتگو كساني هستند كه عرصۀ مكالمه را از طريق نوبت گيري حفظ مي كنند. با يكديگر همكاري دارند، به راحتي تغيير نوبت انجام مي دهند و به طور مساوي در اين عرصه شريك اند. در اكثر مواقع گفتگو شامل مشاركت دو نفر يا بيشتر است كه با نوبت گيري، در هر زمان،  تنها يكي از آنها صحبت مي كند.
 
☼ نكته: سكوت طولاني بين نوبتها و همپوشي ( دو گوينده سعي دارند در يك زمان صحبت كنند)  در گفتگوها مقبول نيست.
 
همپوشي: نخستين همپوشي زماني رخ مي دهد كه هر دو گوينده شروع به صحبت كنند. بر اساس نظام مديريت مكالمه ، بهتر است يكي از گويندگان توقف كند و اجازه دهد تا ديگري عرصۀ مكالمه را به دست گيرد. البته گاه همپوشي در مكالمه نشان دهندۀ نزديكي و همبستگي آراء و ارزشهاي دو طرف است.
 
سكوت طولاني: در گفتگوهاي طولاني سخنگويان توقع دارند كه مخاطبانشان نشان دهند كه به حرفهاي آنها گوش مي دهند. براي اين كار راههاي متفاوتي وجود دارد. ارتباط كلامي و به كار بردن جملاتي در پاسخ به سخنان گوينده،  لبخند زدن،  تكان دادن سر ، حركات چهره، استفاده از اصوات و واژه هاي مختلف مانند “عجب”، “آره”، ” اِ. ..” . اين گونه پاسخها نشان مي دهند كه شنونده بحث را دنبال مي كند و اعتراضي به گفته هاي گوينده ندارد. به كار گيري جملات و اصوات در گفتگوي تلفني لازمتر تر است ، تا گوينده مطمئن شود كه مخاطب هنوز به سخنان او گوش مي دهد.
 
منبع:
 
جرج يول(۱۹۴۵)، كاربرد شناسي زبان ،  ترجمۀ محمود عموراده مهديجردي و منوچهر توانگر(۱۳۸۹)، تهران ، انتشارات سمت.


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۶:۱۹ ] [ مشاوره مديريت ]

آداب بحـــث و گفتــــگو

چندقاعده براي بحث و گفتگوي مفيد :


احترام به فردي كه طرف دوم بحثمان است

معرفي وشناختن ولو اندك طرفين مباحثه لازم است بخصوص در فضاي مجاز "بهر حال هر كس ميتواند خود را همانطور كه ميخواهد معرفي كند "
پس بايد برتبعات معرفي خود بماند چون ممكن است من ادعاي تبحر در علوم پزشكي كنم " آنگاه كه در سنگ محك مباحثه طبابت قرار گرفتم شان وادعايم شناخته شود.
ضمنا هركس در مباحثه شركت ميكند باهراندازه دانشي كه دارد قابل احترام است"نبايد بحث جمعي محدود به دونفرشود.


لجبازي وحرف زور ممنوع

گاهي هدف از گفتگو "انكار خود گفتگوست ! و سپس غلبه بر طرف مقابل ان هم با حرف زور و فاقد منطق " يعني با اينكه مي داند سخنش درست نيست"
اما باز هم بر آن پافشاري مي كند و كار را به " جدال و لجبازي " مي كشاند
هدف چنين كساني از گفتگو روشن شدن حق و امثال آن نيست بديهي است مناظره ها و گفتگو هايي كه چنين اهدافي را دنبال مي كنند ...
علاوه بر اتلاف وقت سبب تقويت خوي منيت و خودخواهي و خود نمايي ميشود.


حق باشماست من اشتباه كردم


بناي بحث بر پيروي از واقعيت بر اساس حرف حساب است .
هيچ يك از طرفين گفتگو نبايد به هر قيمتي در صدد اثبات سخن خود باشد . بلكه بايد مبنا را بر پذيرش حق بگذارند .
و هرگاه هركدام از آنان متوجه اشتباه خود شد صادقانه به اشتباهش اعتراف نمايد . و هرگز خطاي معرفتي و علمي خود را با خطاهاي اخلاقي نپوشانند .
همه ما معمولا كسي را كه به اشتباهش صادقانه اعتراف ميكند و متواضعانه عذر خواهي ميكند را بيشتر دوست داريم"اينطور نيست؟


شخصيت زدگي


يكي از آفات و آسيب هاي گفتگو ، اين است كه به جاي استدلال براي نظر خود ، شخصيت محور شويم.
به جاي انكه افرادرا با حق بسنجيم حق را به مسلخ اشخاص مي بريم و به جاي برخورد منطقي با استدلال هاي طرف مقابل ، به تقليد كوركورانه از الگوي مان افتخار كنيم.


يك مقدار آرام تر جانم


سلاح منطق و استدلال به مراتب موثرتر از سلاح خشم وغضب است .
اولين آفت و ضرر خشونت و غضب در گفتار نصيب خود فرد مي شود .
پس آروم باشيم اينطوري بهتر حرف هاي يكديگر رو مي فهميم بعبارت ديگر:وقتي عصباني هستيم دست به كيبورد نزنيم ....


تاكيد بر نقاط مشترك


دو يا چند نفر زماني مي توانند به گفتگو بپردازند كه مشتركاتي با يكديگر داشته باشند و الا اگر بر سر هيچ مسئله اي با يكديگر توافق نداشته باشند
امكان برقراري گفتگو ميان آن ها نخواهد بود لازم است حداقل زبان يكديگررابفهمند..
هم وطن هم كيش و...


درك موضوع بحث ووفاداري به ان


لازمه يك گفتگوي سازنده و مفيد اين است كه طرفين نسبت به موضوع بحث و ابعاد آن آگاهي لازم را داشته باشند
اشراف مباحثه كنندگان نسبت به موضوع بحث موجب مي شود دقيقا بدانند كه در صدد اثبات يا نفي چه چيزي هستند و براي اثبات نظريه ي خود بايد از كجا شروع كنند
و در كجا بحث را پايان دهند و به اصل موضوع پابند باشند و با حاشيه روي از كانون بحث دور نشوند.


توجه به گفته نه گوينده


طرفين در طول بحث و گفتگوي خود همواره بايد به بررسي ادله و مستندات يكديگر بپردازند
و هرگز نبايد اجازه دهند كه مسائل حاشيه اي چون انگيزه خواني و بيان اهداف و نيات سوء طرف مقابل و امثال آن در روند گفتگو اخلال ايجاد نمايند.
به تعبير ديگر ادب گفتگو اقتضا مي كند كه " گفته " و " انگيخته " مورد بررسي و قضاوت قرار گيرد و نه " گوينده " و " انگيزه " .


جدال براي توجيه كردن


گاهي متوجه موضع حرف نادرست خويش ميشويم اما عجيب اصرار بردرست بودن آن مينماييم "بد است"
اتفاقا كساني كه تلاش مي كنند تا حرف هاي اشتباه خود را به هر قيمتي توجيه نمايند و بر اشتباهات شان سرپوش نهند در اصل اعتماد ديگران را از خود سلب مي كنند .
و نتيجه ي اين مي شود كه سخنان درست و صحيح آنان نيز مورد توجه ديگران قرار نمي گيرد .

چند آيه در اين مورد :

1. گفتگو و مناظره بايد «بِالَّتِى هِىَ أَحْسَنُ» (نحل ، 125) باشد : حق ، عدالت ، درستى ، امانت ، راستى و صدق بر آن حكومت كند و از هرگونه توهين ، تحقير ، خلاف گويى و استكبار خالى باشد و خلاصه تمام جنبه هاى انسانى آن حفظ شود .

2 . در گفتگو بايد با نرمى سخن گفت تا اين كه مردم و طرف مقابل جذب شوند ، متذكّر شوند و راه را پيدا كنند . (طه ، 44)

3 . گفتگو نبايد به نزاع و كشمكش تبديل شود ; چرا كه سببِ از ميان رفتن قدرت و هيبت انسان مى شود . (انفال ، 46)

http://www.daneshju.ir/forum/f947/t100282.html


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۶:۱۸ ] [ مشاوره مديريت ]

آداب جواب دادن تلفن
 
1- هميشه سعي كنيد مردان تلفن را جواب بدهند.

2ـ اگر شماره مشخص بود و مي دانيد كه از افراد درجه يك خانوادگي است ، حال شما بانوي محترم مي توانيد تلفن را جواب دهيد .
3ـ عادت كنيد شماره تلفن خانه تان را به هر دوست و آشنايي ندهيد . بعضي ها شماره تلفن خانه راحتي به غريبه ها هم مي دهند . اين اشتباه محض است .
4ـ در صورت نبود شوهر اگر زن گوشي را برداشت با صدايي نازك و آرام صحبت نكند بلكه خيلي جدي و خلاصه ، اين براي شما بهتر است .
5ـ اگر شماره غريبه افتاد و مرد خانه نيست و نمي دانيد شماره چه كسي است بر نداريد بهتر است اما اگر برداشتيد به روش فوق عمل كنيد .
6ـ هرگز با مرد نامحرم گرم صحبت نشويد كه وارد خطرات زيادي خواهيد شد .
7ـ اگر شخصي مزاحم تلفني شماست و شما مي دانيد كه از تلفن همگاني است هرگز گوشي را بر نداريد ، بالاخره مأيوس مي شود وگرنه اگر گوشي را برداشتيد و فحاشي كرديد يقيناً آن شخص پر روتر مي شود .
8ـ تلفن يك وسيله ارتباطي سالم براي مواقع ضروري است نه مزاحم شدن و پر حرفي و يا وسيله بازي ، پس قدرش را بدانيد .
9ـ در هنگام معرفي كردن خود در پشت تلفن ، به آنچه كه در عرف جامعه مشهور هستيد خود را به طرف مقابل معرفي كنيد زيرا شناختن افراد در پشت تلفن كمي مشكل است . مثلاً اگر همه شما را با اسم دكتر احمدي مي شناسند شما هم خود را اينگونه معرفي كنيد . سلام دكتر احمدي هستم ، اين نشانه غرور نيست بلكه مخاطب شما سريعتر به هوييتان پي مي برد
اين يعني صرفه جويي در وقت و اقتصاد . و جلوگيري از بروز سوء تفاهم ها


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۶:۱۷ ] [ مشاوره مديريت ]

 
  الزامات اخلاقي گفتگو 
 

  
 در ميان بحثهايي كه در باب مباني نظري گفتگو مطرح هستند يكي الزاماتي اخلاقي است كه انسان را به گفتگو كردن وا مي‌دارند. اينكه چه الزاماتي گفتگو را شروع مي‌كنند و كدامها آن را ادامه مي‌دهند و عاقبت اينكه چه ارزشهايي بايد در يك گفتگوي سالم در نظر گرفته شوند.

گفت و گو اتفاقي در ساحت زبان است اما اين عبارت كلان نمي تواند به تمامي معرف گفت و گو باشد، چراكه ما اتفاقات زباني  ديگري نيز چون: شعر، علم ، فلسفه و عرفان داريم و بدين رو بايد بر خصيصه هاي ديگري براي گفت و گو دست گذاشت. براي تعيين مشخصه هاي گفت و گو و تمايز آن با ديگر گستره هاي زباني مي توان آن را در سه محور معرفتي، اخلاقي و وجودي به بررسي نشست:

الف. گفت و گو به مثابه روشي معرفتي:

 اساس معرفتي گفت و گو اين است كه " ديگري و خود" به عنوان طرفين گفت و گو اشتباه مي كنند اما اين حق را دارند كه اشتباه كنند و درباب اشتباهات خود به گفت و گو بپردازند. پيش فرض بنيادين معرفتي گفت و گو اين است كه حق مجسم و مجسمه حق جايي موجود نيست و حقيقتهاي گوناگون نزد افراد گوناگوني هستند .

در اين ديدگاه حقيقت، شبكه و منظومه اي است كه از كنار هم قرار دادن حقايق گوناگون به دست مي آيد و در اين ميان ، گفت و گو ابزار مهم و اصلي كنار هم چيدن حقايق متكثر براي بازسازي وحدانيت و هويت حقيقت است. در اين فضاست كه گفت و گوي فردي كه خويشتن را حق مجسم و مجسمه حق مي پندارد چيزي جز حركت متكلفانه و تعارف منشانه معني نمي دهد.

فردي كه تنها از آن رو به دامن گفت و گو توسل مي جويد كه ديگران را به ساحت حقانيت و هدايت بازگرداند بدون آنكه اين نكته را پيش فرض خود گرفته باشد كه خودش نيز انسان است و انسان به تعبيري، حوزه اي محدود اما واقف به محدوديت خود است سودي از ماجراي گفت و گو نخواهد برد. انسانيت انسان از آنجا شروع مي شود كه وي به محدوديت هاي خود از جمله جهلهاي خود واقف شود و كسي كه محدوديتهاي ذاتي و تبعي معرفتي خود را مدنظر نداشته باشد شرط اوليه و بنيادين گفت و گو را ناديده گرفته است.

گفت و گو اتفاقي در زبان و بنابراين يك بازي زباني است، ازاين رو در آن در اولين سطح،  تكثر فهم ها و تلقي ها برجسته مي شود و اين نكته وزن پرسش و سوال را در گفت و گو پررنگ مي كند. همان طور كه علم و فلسفه و ديگر حوزه هاي معرفتي بشر با پرسش آغاز مي شوند گفت و گو نيز بر پرسش متكي است. اگر پرسش پارسايي ذهن است - كه هست - و اگر معارف ما به قد و قامت پرسشهاي ما هستند آنچه در گفت و گو فرمان و زمام را در دست مي گيرد پرسشهاي ما ست. پرسشهاي نيكو،  روند گفت و گو را بهبود مي بخشند و مانع از آن مي شوند كه گفت و گو به تك گويي يا هرزه گويي مبدل شوند؛ پرسشها،  دريچه ها ي نوين و بديعي را به عرصه هاي نامكشوف ارزاني مي دارند.

در باب گستره معرفتي گفت و گو تذكار اين نكته ضروري است كه بازي زباني فرض كردن گفت و گو و سخن راندن از حقهاي متكثر ، مي توانند ما را بدان سمت رهنمون سازند كه قواعد گفت و گو را فراتر از نفس و نقش آن در نظر نگيريم و به ساخته شدن آن قواعد ضمن عمل گفت و گو باور داشته باشيم اما حق آن است كه بازي زباني فرض كردن گفت و گو و قايل شدن به حقهاي متكثر الزامآ حركت گفت و گو در ذيل يك سرمشق و بنابراين نسبي كردن معرفت و گفت و گو معني نمي دهد.  يعني در گفت و گو هم مي توان و هم بايد قايل به قواعد عام و مورد توافق بود .

ب. اخلاق گفت و گو:

مقوله اخلاق هميشه و همه جا پس از ظهور ديگري مطرح مي شود و اين البته پيشاپيش منوط به ظهور "خود" و "فرديت" است. به همين جهت مي توان فرديت را در جايي با وجدان اخلاقي و دغدغه هاي ارزشي معادل گرفت و عالي ترين نمود و نماد فرديت را كلنجار رفتن با دغدغه هاي اخلاقي به حساب آورد.

در گفت و گو ، "ديگري" و بنابراين معضلات اخلاقي بوفور و بوضوح يافت مي شوند و با پررنگ شدن فرد، پرسشهاي اخلاقي گستره گفت و گو را در بر مي گيرند. "ديگري" اگر پرسش اخلاقي نيافريند ديگري نيست و تنها در يك گفت و گوي سالم و بهينه "ديگري" بتمامي خود را برآدمي عرضه مي كند. از اين عرضه، البته دغدغه ها و حساسيتهاي اخلاقي مي جوشند و بدين روي ، گفت و گو نه تنها معلول پرسشهاي اخلاقي كه علت آنها نيز به حساب مي آيد.

اگر ديگري ديدگاههاي متفاوتي دارد و اگر ديگري در فضاي هنجاري خاصي قرار دارد و اگر او حتي در سرمشق گوناگوني جاي مي گيرد اينها همه به پررنگ شدن "ديگري" و زايش پرسشها و دغدغه هاي اخلاقي مهم و جدي ياري مي رسانند. از اين رو، در يك گفت و گوي سالم و بهينه كه هم پرسش هست و هم ديگرگون بودن و هم چشم اندازهاي متشابه و متمايز ، مي توان مقام " اخلاق" را پررنگ يافت.

در اين ميان اما اخلاق گفت و گو اخلاق خاصي است ؛ مشاركت در مكالمه و گفت و گو ، تفاهم و همدلي، حضور طرفين گفت و گو در وجود يكديگر، تلاش براي پيشبرد و پيشرفت معرفت و حقيقت و حل گره هاي معرفتي، اعتراف به خطا و اشتباه ، نقادي و پرسشگري، حساسيت نسبت به مغالطات و تناقضات ، غلبه بر ابزارگونه ديدن طرفين گفت و گو و فراتر رفتن از سيطره و سلطه و عاقبت تلاش جدي براي يافتن طرف جدي گفت و گو كه ديگرگون باشد و آدمي را نقادي و حلاجي كند ، همه مي توانند هنجارها و ارزشهاي يك گفت و گوي سالم لقب گيرند؛ هنجارهايي كه البته بيشتر وجه سلبي دارند و با توجه به انواع و اقسام گفت و گوهاي ناقص و معيوب ، بيان شده اند.

از پررنگ بودن نقش قدرت و اقتدار در معرفت و همچنين گفت و گو بسيار سخن رفته و ماهيت هر گفت و گويي با توجه به نقش و نفس اقتدار بررسي شده است اما حق آن است كه مفهوم اقتدار با آنچه سلطه و سيطره حاكم بر فضاي گفت و گو ناميده مي شود متفاوت است.

معناي اقتدار عين فرديت و شخصيت است و همه مضاميني كه در فرديت موجودند قابل تعميم به عرصه اقتدار هستند . اقتدار يعني آنكه كمال جويي و پيشرفت من به عنوان يك فرد متمايز مهم است و فقط با اين تعريف است كه اقتدار را مي توان به مثابه جوهر زندگي انسان معنا كرد.

اما سيطره موجود در گفت و گو با مولفه هايي چون ابزاري ديدن طرف گفت و گو و تعيين سلسله مراتب ميان آنها تعريف مي شود و بدين سبب قابل تحويل به مفهوم كلان و كلي اقتدار نيست.

پ. عرصه وجودي گفت و گو:

"ديگري" فقط در فهم آدمي مشاركت نمي جويد و فقط به حوزه اخلاق انسان تعين نمي بخشد بلكه تعريف مجددي از انسان و حوزه هاي در دسترس و دور از دسترش وي ارزاني مي دارد. هويت ما چيزي جز تصويري كه ما از خودمان داريم نيست و در جهاني كه ديگري وجود نداشته باشد تصور وجود تصويري معين از انسان دشوار است. ابزار اصلي هويت براي دستيازي به تصاوير و مواضع خاصي البته زبان است .

زبان رابطه تنكاتنگي با هويت و معرفت آدمي برقرار مي كند و جزو لاينفك آن محسوب مي شود اما تنها در گفت و گو است كه "زبان" و "ديگري" بتمامي موجودند و بدين سبب در گفت و گواست كه انسان به هويت و حدود و ثغور خويش پي مي برد. بدين جهت گفت و گو را مي توان منزلگاه هويت نام نهاد.

آري گفت و گو در يك سطح بر معارف و شناخت انسان مي افزايد و در لايه اي ديگر پرسشها و دغدغه هاي اخلاقي به وجود مي |آورد اما بيش از اينها گفت و گو زاينده وجود و هويت انسان  است. بدون گفت و گو و اتفاق زباني آن، " ديگري" موجود نيست تا انسان با توجه بدان تعريف شود، به هويتي دست يابد و مرزهاي خودش را با ديگري مشخص سازد. گفت و گو از اين منظر به آيينه اي شبيه است كه انسان در آن تصوير و تعريف خود را باز مي يابد . انسان چيزي جز ارتباط و رابطه نيست و گفت و گو عالي ترين نوع ارتباط به شمار مي رود.

بخشي از هويت آدمي تحت تآثير رابطه و گفت و گو با امر قدسي است اما اين رابطه نيز متآثر از گفت و گوي انسان با ديگري است. هويتي كه پس از گفت و گوي انسان با ديگري براي او به وجود مي آيد راه را بر مكالمه با امر قدسي - كه اين يكي مايه و پايه هر دين و آييني است - هموار مي سازد. در هر گفت و گويي، تمايز شرط اساسي و مهم است و هرچند شباهتهاي زباني و معرفتي هم مهمند و گفت و گو بدون آنها ذميسور نيست اما عدم تمايز راه را بر هر گفت و گويي سد مي كند.

گفت و گو با ديگري با توجه به اين مباني،  تمايزي را براي انسان به وجود مي آورد تا بيشتر و بهتر به دامن گفت و گو با راز هستي متشبث شود. دوگانگي بنده و خالق كه سرچشمه هر  راز و نياز و دعا و نمازي است در اين گستره معنا مي يابد و عده اي غايت گفت و گو با مبدا هستي را در رفع اين دوگانگي مي دانند اما به نظر مي رسد رفع اين دوگانگي نه مقدور است و نه مطلوب. مقدور نيست چون آنكه با ديگري گفت و گو مي كند به تمايزي برگشت ناپذير مي رسد كه بر رابطه او با امر قدسي نيز تآثير مي گذارد و مطلوب نيست چراكه يگانگي خالق و مخلوق در هر صورت كم رنگ شدن فرديت و هويت انسان است: فرديت و هويتي كه به نظر بسياري از حقايق مهم است.

آري در ميان كاركردهاي گوناگون گفت و گو ، كاركرد آن در سه رويه معرفت ، فضيلت و هويت را بايد جدي گرفت.

منبع: خبرگزاري مهر


http://www.mehrnews.com/fa/newsprint.aspx?newsid=514139
 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۶:۱۷ ] [ مشاوره مديريت ]

اقسام گفتگو

چند نوع گفتگو داريم يك نوع گفتگوي هست به نام گفتگو دلدادگان . آنهايي كه در مرحله انتخاب همسرند به دليل علا قه اوليه وقتي با هم گفتگو مي كنند تمام اظهار نظرها و بر داشتها يشان مورد تاييد همديگر است مثل اينكه ما براي هم خلق شده ايم، دو نيمه يك سيب هستيم و من عينا مثل تو حرف مي زنم اين شيوه دلدادگان است كه البته  دررسانه ما هست در درون احزاب ما هم هست به چه دليل احزاب ما خود انتقادي ندارند .و رشد نمي كنند به اين دليل كه اين شيوه از گفتگو را دارند وچالشي و انتقادي بر خورد نمي كنند .اين گفتگو نيست براي همان دلدادگان خوب است .

.الگوي ديگرالگوي همسران ناراضي است واينقدر دعوا و مرافعه كردند كه كارشان به دادگاه كشانده شده و طوري گفتگو مي كنند كه يك نقطه مشترك ندارند و سر انجام اين دعوا و مرافعه، جدايي است واين گفتگو هم مناسب نيست .

الگوي ديگر الگوي گفتگو نمايشي است الگويي كه حاكمان آن را تدبير مي كنند كه يك نفر بيايد و يك مقام مسئولي هم بيايد و آنها هم بيايند حرف هايشان را بزننداين گفتگو هم درست نيست و يكسري تعارفات كه هيچي از آن در نمي آيد وخطابه است نه مخاطبه . خطابه يك طرفه است ومخاطبه دو طرفه .

.بعد يك الگويي است به نام الگوي گفتگو قهوه خانه يا الگوي گفتگوي بازنشسته ها در  بوستان ها كه خيلي ملموس است .شما اگر به پارك برويد يك عده نشسته اند در پارك ها كه هر روز همديگر را مي بينند درباره همه چيز گفتگو مي كنند و با هم اختلاف نظر دارند. اصل گفتگو و بهترين الگوگفتگو در پارك است به دليل اينكه نگران نيست كه از هم ديگر قهر كنند يا فردا همديگر را نبينند محافظ ندارند و هر چه در ضميرش است بيرون مي ريزد و رفاقتشان برقرار است ، در حاليكه يكي احمدي نژادي است وديگري خاتمي ،يكي هاشمي يعني يك نوع مونو گرافي .رسانه بايد يك فضاي  قهوه خانه اي باشد وبه معناي اينكه  تريبوني باشد كه فقط  امكان كنار هم نشستن آدمها  را فراهم كند و تلاش كند كه بر انگيزندبحث را ، نه اينكه كنترل كند.گره افكني كند  كه بگويند و بگويند البته در قهوه خانه اجازه نمي دهيم  سيگاربكشند ،نبايد دست به يقه شد.  مي نويسد آنجا  مانيفست مااين است پروتكل اين است  و به ديوار چسباندند .

يعني بايد برون افكني باشد آنچه را كه به ذهنش مي رسد حتي اگر حرف خطا بزند همه كه نبايد حرف درست بزند.قرار است همديگر را بروز دهند .و در يك تعامل دوجانبه و چند جانبه در يك موضوع خاص، شنونده و مخاطب حقيقت را كشف كنند وكشتزاري است كه بوسيله شركت كنندگان بحث به ثمر ميرسد كه ميوه ريز و درشت دارد مشتري كه همان مخاطب هست، بايد حواسش جمع باشد كه همان ميوه درشت را برچيند و ببرد به منزلش ، او ديگر به ما مربوط نيست و بسته به ظرف نيازذهني  او دارد اين مي شود شيوه گفتگو و الا اين شيوه كه ما دو نفر را مي آوريم و حواسمان هست كه اين آقا خيالمان راحت پاستوريزه حرف ميزند بنابراين به او مجال مي دهيم تا اون مي آِيدحرفي بزند بايك تدابير... اجازه ندهيم يا به گونه اي بحث را دنبال كنيم گفتگو يك جنگ حيدري -نعمتي راه بياندازيم نه گفتگو جنگ  گلادياتور بازي و خروس نيست .رسانه هم اگر بخواهد مهره اي بياورد و حالش را بگيردو كسي را داغ باطله بزند خيانت كرده به اصل فرهنگ گفتگو. يك جرياني از نظر ما باطل و بياييم داغ باطل است بر افكار عمومي بزنيم اين اتفاق يك بار مي افتد دفعه بعد چه؟ مگر اينجا مغازهايي است كه مي خواهد يك باركار كند.؟


 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۶:۱۶ ] [ مشاوره مديريت ]

آد‌اب استفاده از تلفن در محل كار

د‌رست است كه اين روزها ايميل و پيام‌هاي فوري از طريق Messenger د‌ر ارتبـاطات اد‌اري خيلي باب شد‌ه است، امـا هنوز هم تلفن نقش بسيـار مـهمي د‌ر حيطـه كـاري ايفا مي‌كند‌.
مكالمات تلفني نيز د‌قيقاً مثل جلسات كاري رو د‌ر رو، بـايـد‌ از يكسري قوانيـن و اتـيكت‌هـا پيروي كنند‌ تا تجربه‌اي شيرين و سازند‌ه براي هر د‌و طرف بر جاي بگذارد‌. چشـم پـوشي از رفتارها پشت تلفن كـار سـاد‌ه‌اي است. برخورد‌ها و مــلاقات‌هاي ناگهاني يا پيام ابلاغ ايميل جد‌يد‌ كه يكباره روي صـفحه نمـايش كـامپيـوتر ظـاهر مـي‌شـود‌، مي‌تواند‌ باعث پرت شد‌ن حواس شود‌. اما بايد‌ ياد‌تان باشـد‌ كـه مكالمـات تـلفني هم به اند‌ازه مكالمات رو د‌ر رو اهميت د‌ارند‌. اگر شغلتان جوري است كه ايجاب مي‌كند‌ بيشتر روز با تلفن صحبت كنيد‌، ياد‌تان باشد‌ كه معمولاً چند‌ ساعت طول مي‌كشد‌ تا تارهاي صوتي حنجره انسان بعد‌ از چند‌ ساعت خواب شب، خوب گرم شود‌. ۸ ساعت خواب د‌ر شب باعث مي‌شود‌ تارهاي صوتي زنگ بزند‌! از اينرو بعد‌ از بيد‌ار شد‌ن موقع حاضر شد‌ن براي رفتن به سر كار، جلوي آينه د‌ستشويي كمي با صد‌ايتان بازي كنيد‌ و حرف بزنيد‌. يا موقع د‌وش گرفتن كمي د‌ر حمام آواز بخوانيد‌. تمرين تنفس عميق هم شكم و گلويتان را براي يك روز تمام حرف زد‌ن آماد‌ه مي‌كند‌. اگر با ماشين خود‌تان به محل كار مي‌رويد‌، مي‌توانيد‌ د‌ر مسير با آهنگي كه از ضبط صوت پخش مي‌شود‌ هم همخواني كنيد‌.
● گرفتن يك تماس تلفني
براي گرفتن يك تماس تلفني كاري، اول بايد‌ خود‌تان و شركتتان را معرفي كنيد‌. اگر به يك منشي وصل شد‌ه‌ايد‌، نام كسي كه مي خواهيد‌ با او صحبت كنيد‌ را او عنوان كنيد‌. به همين ساد‌گي: «سلام، من آريا از شركت كوشا ايران هستم. مي‌توانم با آقاي سميعي صحبت كنم؟» بايد‌ آماد‌ه باشيد‌ تا يكي د‌و جمله د‌ر مورد‌ هد‌ف تماستان صحبت كنيد‌.
وقتي به فرد‌ مورد‌ نظر وصل شد‌يد‌، هد‌فتان را بيان كرد‌ه و حتماً از او بپرسيد‌ كه احياناً مزاحمش نشد‌ه باشيد‌. اين بخش از اتيكت استفاد‌ه از تلفن يكي از مهم‌ترين قسمت‌هاي آن است چون باعث مي‌شود‌ فرد‌ مورد‌ نظر د‌ر صورت گرفتار بود‌ن، بعد‌اً د‌ر فرصتي مناسب‌تر پاسخگوي نيازهاي شما باشد‌. به هيچ عنوان د‌ر مورد‌ مد‌تي كه مي‌خواهيد‌ وقت او را يگيرد‌، د‌روغ نگوييد‌، پس اگر فكر مي‌كنيد‌ كه كارتان بيشتر از ۵ د‌قيقه طول مي‌كشد‌، نگوييد‌ «سريع كارم تمام مي شود‌ و بيشتر از ۵ د‌قيقه وقتتان را نمي‌گيرم!» اجازه بد‌هيد‌ طرف مقابلتان از همان ابتد‌اي مكالمه تصميم بگيرد‌ كه چه بايد‌ بكند‌. اگر به خط منشي شركت وصل شد‌ه‌ايد‌ و وي هد‌ف تماس شما را جويا شد‌، بايد‌ بتوانيد‌ مختصر و مفيد‌ هد‌فتان را براي او مطرح كنيد‌. اما به هيچ عنوان فكر نكنيد‌ كه او بايد‌ پاسخ شما را بد‌هد‌؛ وقتي مستقيماً به فرد‌ي كه مورد‌نظرتان بود‌ه وصل شد‌يد‌، پيامتان را د‌وباره به زبان خود‌تان مطرح كنيد‌. اگر از شما خواستند‌ كه بعد‌اً زنگ بزنيد‌ يا پيام خود‌تان را بگذاريد‌، ناراحت نشويد‌. قرارهاي قبلي هميشه د‌ر اولويت هستند‌.
● پاسخ‌گويي به تلفن
مرد‌م به د‌لايل مختلف براي امور كاري تلفن مي‌زنند‌. خيلي به ند‌رت پيش مي‌آيد‌ كه فروشند‌ه‌ها و مشتري‌ها فقط براي حال و احوال كرد‌ن به يكد‌يگر زنگ بزنند‌.
تلفن‌هاي كاري معمولاً به عملي خاتمه پيد‌ا مي‌كند‌، از اينرو بهتر است با هرچه د‌لپذيرتر كرد‌ن صد‌ايتان پشت تلفن، اولين تاثيري كه روي مخاطب مي‌گذاريد‌، تاثير خوشايند‌ي باشد‌. وقتي گوشي تلفن را برمي‌د‌اريد‌، نام خود‌تان و شركتتان را عنوان كنيد‌. بد‌ نيست كه قبل از معرفي، از مخاطب براي گرفتن تماس تشكر هم بكنيد‌. مثلاً بگوييد‌: «با تشكر از تماس شما، آرا هستم از شركت كوشا ايران. مي‌توانم كمكتان كنم؟» اگر د‌ر يك شركت خيلي بزرگ كار مي‌كنيد‌، بهتر است كه نام بخش و قسمت خود‌تان را هم د‌ر قسمت معرفي بگنجانيد‌.
● لطفاً چند‌ لحظه منتظر بمانيد‌!
نگه د‌اشتن تماس گيرند‌ه‌ها پشت خط، د‌ر اتيكت آد‌اب تلفن‌هاي كاري يك شمشير د‌ولبه است. معمولاً هيچكس د‌قيقاً د‌ر موقع مناسب تماس نمي‌گيرد‌، به خاطر همين منتظر ماند‌ن پشت خط را بايد‌ تحمل كند‌. اما كارهاي زياد‌ي هست كه تماس‌گيرند‌ه و فرد‌ي كه تماس را د‌ريافت كرد‌ه براي هرچه خوشايند‌تر كرد‌ن اين لحظات مي‌توانند‌ انجام د‌هند‌.
اگر بايد‌ كسي را پشت خط نگه د‌اريد‌، حتماً بعد‌ از اينكه از او خواستيد‌ پشت خط منتظر باشد‌، پاسخ او را هم بشنويد‌. اگر كسي شكايت كرد‌، به آرامي د‌ليل اين‌كار را به او توضيح د‌هيد‌.
احتمالاً كسي كه آنها مي‌خواهند‌ با او صحبت كنند‌، موقتاً از د‌فتر بيرون رفته و بايد‌ ببينيد‌ كه كجاست و يا با خط د‌يگري مشغول صحبت است. تماس‌گيرند‌ه‌ها معمولاً براي منتظر ايستاد‌ن خود‌ به د‌نبال د‌ليل هستند‌ اما سعي نكنيد‌ كه خيلي اطلاعات به آنها بد‌هيد‌. اگر مثلاً فلاني از بخش فروش به توالت رفته، خيلي ساد‌ه به تماس‌گيرند‌ه بگوييد‌ كه او پشت ميز خود‌ نيست.
ياد‌تان باشد‌ هر ۳۰ ثانيه يكبار وضعيت را به اطلاع كسي كه پشت خط ماند‌ه برسانيد‌، مثلاً «تماسش طولاني شد‌ه» يا «به خط د‌يگري وصل شد‌ه» يا «آمد‌نش كمي طولاني شد‌» و از اين قبيل... بعد‌ از سه د‌قيقه منتظر ايستاد‌ن بهتر است از فرد‌ بخواهيد‌ كه بعد‌اً تماس يگيرد‌ يا پيام خود‌ را بگذارد‌.
● پيام‌ها و ايميل‌هاي صوتي
اگر مي‌خواهيد‌ براي كسي يك پيام صوتي بگذاريد‌، د‌قت كنيد‌ كه پيامتان كوتاه و د‌قيق باشد‌. واضح و آرام صحبت كنيد‌ و فراموش نكنيد‌ كه نام و شماره تلفنتان را هم بگذاريد‌. نام و شماره تلفنتان را د‌ر ابتد‌ا و انتهاي پيام تكرار كنيد‌، به خصوص اگر مخاطب را نشناسيد‌. اگر سيستم پيام صوتي طوري بود‌ كه مي توانستيد‌ صد‌اي ضيط شد‌ه تان را بشنويد‌، حتماً اينكار را بكنيد‌ تا مطمئن شويد‌ كه پيامتان را به د‌قت و كامل مطرح كرد‌ه‌ايد‌. پاسخ د‌اد‌ن به اين پيامها قابل تقد‌ير است. روال به اين صورت است كه د‌ر ۲۴ ساعت بايد‌ پاسخ اين پيامها د‌اد‌ه شود‌.
اگر نتوانستيد‌ نياز فرد‌ تماس‌گيرند‌ه را د‌ر اين مد‌ت زمان برآورد‌ه كنيد‌، حتماً با او تماس گرفته و به او اطلاع د‌هيد‌ كه چه موقع پاسخگوي وي خواهيد‌ بود‌.
● ايميل صوتي خود‌تان
پيامهايي كه براي د‌يگران مي‌گذاريد‌ هم ابزار بسيار مهمي د‌ر كار است. اطلاع‌رساني اهميت زياد‌ي د‌ارد‌. بهترين پيام بايد‌ بتواند‌ نكات بسيار مهمي را براي فرد‌ تماس گيرند‌ه مطرح كند‌: نام شما، سازمان يا گروهي كه د‌ر آن هستيد‌، تاريخ (نشان مي‌د‌هد‌ كه شما مد‌اوماً ايميلتان را چك مي‌كنيد‌)، اينكه آن روز د‌ر شركت هستيد‌ ي۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ][ ۷۲۲ ][ ۷۲۳ ][ ۷۲۴ ][ ۷۲۵ ][ ۷۲۶ ][ ۷۲۷ ][ ۷۲۸ ][ ۷۲۹ ][ ۷۳۰ ][ ۷۳۱ ][ ۷۳۲ ][ ۷۳۳ ][ ۷۳۴ ][ ۷۳۵ ][ ۷۳۶ ][ ۷۳۷ ][ ۷۳۸ ][ ۷۳۹ ][ ۷۴۰ ][ ۷۴۱ ][ ۷۴۲ ][ ۷۴۳ ][ ۷۴۴ ][ ۷۴۵ ][ ۷۴۶ ][ ۷۴۷ ][ ۷۴۸ ][ ۷۴۹ ][ ۷۵۰ ][ ۷۵۱ ][ ۷۵۲ ][ ۷۵۳ ][ ۷۵۴ ][ ۷۵۵ ][ ۷۵۶ ][ ۷۵۷ ][ ۷۵۸ ][ ۷۵۹ ][ ۷۶۰ ][ ۷۶۱ ][ ۷۶۲ ][ ۷۶۳ ][ ۷۶۴ ][ ۷۶۵ ][ ۷۶۶ ][ ۷۶۷ ][ ۷۶۸ ][ ۷۶۹ ][ ۷۷۰ ][ ۷۷۱ ][ ۷۷۲ ][ ۷۷۳ ][ ۷۷۴ ][ ۷۷۵ ][ ۷۷۶ ][ ۷۷۷ ][ ۷۷۸ ][ ۷۷۹ ][ ۷۸۰ ][ ۷۸۱ ][ ۷۸۲ ][ ۷۸۳ ][ ۷۸۴ ][ ۷۸۵ ][ ۷۸۶ ][ ۷۸۷ ][ ۷۸۸ ][ ۷۸۹ ][ ۷۹۰ ][ ۷۹۱ ][ ۷۹۲ ][ ۷۹۳ ][ ۷۹۴ ][ ۷۹۵ ][ ۷۹۶ ][ ۷۹۷ ][ ۷۹۸ ][ ۷۹۹ ][ ۸۰۰ ][ ۸۰۱ ][ ۸۰۲ ][ ۸۰۳ ][ ۸۰۴ ][ ۸۰۵ ][ ۸۰۶ ][ ۸۰۷ ][ ۸۰۸ ][ ۸۰۹ ][ ۸۱۰ ][ ۸۱۱ ][ ۸۱۲ ][ ۸۱۳ ][ ۸۱۴ ][ ۸۱۵ ][ ۸۱۶ ][ ۸۱۷ ][ ۸۱۸ ][ ۸۱۹ ][ ۸۲۰ ][ ۸۲۱ ][ ۸۲۲ ][ ۸۲۳ ][ ۸۲۴ ][ ۸۲۵ ][ ۸۲۶ ][ ۸۲۷ ][ ۸۲۸ ][ ۸۲۹ ][ ۸۳۰ ][ ۸۳۱ ][ ۸۳۲ ][ ۸۳۳ ][ ۸۳۴ ][ ۸۳۵ ][ ۸۳۶ ][ ۸۳۷ ][ ۸۳۸ ][ ۸۳۹ ][ ۸۴۰ ][ ۸۴۱ ][ ۸۴۲ ][ ۸۴۳ ][ ۸۴۴ ][ ۸۴۵ ][ ۸۴۶ ][ ۸۴۷ ][ ۸۴۸ ][ ۸۴۹ ][ ۸۵۰ ][ ۸۵۱ ][ ۸۵۲ ][ ۸۵۳ ][ ۸۵۴ ][ ۸۵۵ ][ ۸۵۶ ][ ۸۵۷ ][ ۸۵۸ ][ ۸۵۹ ][ ۸۶۰ ][ ۸۶۱ ][ ۸۶۲ ][ ۸۶۳ ][ ۸۶۴ ][ ۸۶۵ ][ ۸۶۶ ][ ۸۶۷ ][ ۸۶۸ ][ ۸۶۹ ][ ۸۷۰ ][ ۸۷۱ ][ ۸۷۲ ][ ۸۷۳ ][ ۸۷۴ ][ ۸۷۵ ][ ۸۷۶ ][ ۸۷۷ ][ ۸۷۸ ][ ۸۷۹ ][ ۸۸۰ ][ ۸۸۱ ][ ۸۸۲ ][ ۸۸۳ ][ ۸۸۴ ][ ۸۸۵ ][ ۸۸۶ ][ ۸۸۷ ][ ۸۸۸ ][ ۸۸۹ ][ ۸۹۰ ][ ۸۹۱ ][ ۸۹۲ ][ ۸۹۳ ][ ۸۹۴ ][ ۸۹۵ ][ ۸۹۶ ][ ۸۹۷ ][ ۸۹۸ ][ ۸۹۹ ][ ۹۰۰ ][ ۹۰۱ ][ ۹۰۲ ][ ۹۰۳ ][ ۹۰۴ ][ ۹۰۵ ][ ۹۰۶ ][ ۹۰۷ ][ ۹۰۸ ][ ۹۰۹ ][ ۹۱۰ ][ ۹۱۱ ][ ۹۱۲ ][ ۹۱۳ ][ ۹۱۴ ][ ۹۱۵ ][ ۹۱۶ ][ ۹۱۷ ][ ۹۱۸ ][ ۹۱۹ ][ ۹۲۰ ][ ۹۲۱ ][ ۹۲۲ ][ ۹۲۳ ][ ۹۲۴ ][ ۹۲۵ ][ ۹۲۶ ][ ۹۲۷ ][ ۹۲۸ ][ ۹۲۹ ][ ۹۳۰ ][ ۹۳۱ ][ ۹۳۲ ][ ۹۳۳ ][ ۹۳۴ ][ ۹۳۵ ][ ۹۳۶ ][ ۹۳۷ ][ ۹۳۸ ][ ۹۳۹ ][ ۹۴۰ ][ ۹۴۱ ][ ۹۴۲ ][ ۹۴۳ ][ ۹۴۴ ][ ۹۴۵ ][ ۹۴۶ ][ ۹۴۷ ][ ۹۴۸ ][ ۹۴۹ ][ ۹۵۰ ][ ۹۵۱ ][ ۹۵۲ ][ ۹۵۳ ][ ۹۵۴ ][ ۹۵۵ ][ ۹۵۶ ][ ۹۵۷ ][ ۹۵۸ ][ ۹۵۹ ][ ۹۶۰ ][ ۹۶۱ ][ ۹۶۲ ][ ۹۶۳ ][ ۹۶۴ ][ ۹۶۵ ][ ۹۶۶ ][ ۹۶۷ ][ ۹۶۸ ][ ۹۶۹ ][ ۹۷۰ ][ ۹۷۱ ][ ۹۷۲ ][ ۹۷۳ ][ ۹۷۴ ][ ۹۷۵ ][ ۹۷۶ ][ ۹۷۷ ][ ۹۷۸ ][ ۹۷۹ ][ ۹۸۰ ][ ۹۸۱ ][ ۹۸۲ ][ ۹۸۳ ][ ۹۸۴ ][ ۹۸۵ ][ ۹۸۶ ][ ۹۸۷ ][ ۹۸۸ ][ ۹۸۹ ][ ۹۹۰ ][ ۹۹۱ ][ ۹۹۲ ][ ۹۹۳ ][ ۹۹۴ ][ ۹۹۵ ][ ۹۹۶ ][ ۹۹۷ ][ ۹۹۸ ][ ۹۹۹ ][ ۱۰۰۰ ][ ۱۰۰۱ ][ ۱۰۰۲ ][ ۱۰۰۳ ][ ۱۰۰۴ ][ ۱۰۰۵ ][ ۱۰۰۶ ][ ۱۰۰۷ ][ ۱۰۰۸ ][ ۱۰۰۹ ][ ۱۰۱۰ ][ ۱۰۱۱ ][ ۱۰۱۲ ][ ۱۰۱۳ ][ ۱۰۱۴ ][ ۱۰۱۵ ][ ۱۰۱۶ ][ ۱۰۱۷ ][ ۱۰۱۸ ][ ۱۰۱۹ ][ ۱۰۲۰ ][ ۱۰۲۱ ][ ۱۰۲۲ ][ ۱۰۲۳ ][ ۱۰۲۴ ][ ۱۰۲۵ ][ ۱۰۲۶ ][ ۱۰۲۷ ][ ۱۰۲۸ ][ ۱۰۲۹ ][ ۱۰۳۰ ][ ۱۰۳۱ ][ ۱۰۳۲ ][ ۱۰۳۳ ][ ۱۰۳۴ ][ ۱۰۳۵ ][ ۱۰۳۶ ][ ۱۰۳۷ ][ ۱۰۳۸ ][ ۱۰۳۹ ][ ۱۰۴۰ ][ ۱۰۴۱ ][ ۱۰۴۲ ][ ۱۰۴۳ ][ ۱۰۴۴ ][ ۱۰۴۵ ][ ۱۰۴۶ ][ ۱۰۴۷ ][ ۱۰۴۸ ][ ۱۰۴۹ ][ ۱۰۵۰ ][ ۱۰۵۱ ][ ۱۰۵۲ ][ ۱۰۵۳ ][ ۱۰۵۴ ][ ۱۰۵۵ ][ ۱۰۵۶ ][ ۱۰۵۷ ][ ۱۰۵۸ ][ ۱۰۵۹ ][ ۱۰۶۰ ][ ۱۰۶۱ ][ ۱۰۶۲ ][ ۱۰۶۳ ][ ۱۰۶۴ ][ ۱۰۶۵ ][ ۱۰۶۶ ][ ۱۰۶۷ ][ ۱۰۶۸ ][ ۱۰۶۹ ][ ۱۰۷۰ ][ ۱۰۷۱ ][ ۱۰۷۲ ][ ۱۰۷۳ ][ ۱۰۷۴ ][ ۱۰۷۵ ][ ۱۰۷۶ ][ ۱۰۷۷ ][ ۱۰۷۸ ][ ۱۰۷۹ ][ ۱۰۸۰ ][ ۱۰۸۱ ][ ۱۰۸۲ ][ ۱۰۸۳ ][ ۱۰۸۴ ][ ۱۰۸۵ ][ ۱۰۸۶ ][ ۱۰۸۷ ][ ۱۰۸۸ ][ ۱۰۸۹ ][ ۱۰۹۰ ][ ۱۰۹۱ ][ ۱۰۹۲ ][ ۱۰۹۳ ][ ۱۰۹۴ ][ ۱۰۹۵ ][ ۱۰۹۶ ][ ۱۰۹۷ ]

.: Weblog Themes By iranblag :.

درباره وبلاگ

تيم مشاوران مديريت ايران IranMCT ----------------- http://iranmct.com ---------------- Iran Management Consultants Team
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب
شمارنده
شرکت مشاوره مدیریتبازارسازی مدیریت بازاریابی. بازدید تحقیقات بازاریابیآموزش مدیریت MBAدلایل ترک تحقیقات بازاریابی تحقیقات مدیریت شرایط سخت بازارکارت امتیازی متوازنارزیابی عملکرد . نمونه مطالعات موردی.برند برندینگانواع برند معرفی 21 نوع متفاوت از برندبرندسازی branding marketing . برندسازی.تحقیقات بازاریابی انگیزه بخش http://marketingbranding.ir سبک مدیریت است مدیریت بازاربازاریابیتحقیقات بازاریابی ویژگی های .حرفه ای مشاوره اموزش مدیریت.شناسایی مشتریان .تحقیقات بازاریابی استفاده از تحقیقات بازار و بازاریابی http://marketingsales.irmarketing مدیریت برندینگ . Business Management ConsultantIran Business Management ConsultantManagement . بازاریابیانواع بازاریابی 127 نوع بازاریابیبازاریابی. بازاریابی MarketingMix آمیختهآمیزه بازاريابیمدیریت بازاریابی. اخبار مدیریت و تجارتمدیریت.مشاوره بازاریابی مدیریت آموزش تکنیک‌های فروشندگی حرفه‌ای فروشندگی. اخبار مدیریت و تجارتبازاریابی برندینگ. http://iranmct.com/news/page/12مدیریت. مدیریت مشاوره بازاریابیآموزش. بیزینس پلن طرح توجیهی طرح business plan. برنامه بازاریابی Marketing Planبازاریابی. مشاوره تبلیغات مشاور تبلیغات مشاور مدیریت management مشاوره مدیریت انواع بازاریابی بازاریابی. Business Planبیرینس پلن طرح توجیهیمدیریت. کلینیک کاشت موی طبیعی آسمان