مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 3802
دیروز : 4574
افراد آنلاین : 29
همه : 5164765

مقدمه

ما نمي‌دانيم كه از نگاه ديگران چگونه بنظر مي‌آييم. هنگام صبح براي مرتب كردن يقه و موهايمان تنها به نگاهي كوتاه و گذرا در آينه اكتفا مي‌كنيم، خود را مي‌آراييم و از اين خوشحاليم كه عالم و آدم فكر مي‌كنند زيباييم. مشكل اينجاست كه بازتاب‌مان در آينه به ما دروغ مي‌گويد و شخصي كه در آينه به او خيره شده‌ايم شباهت خيلي زياد با تصويري كه ديگران آنرا مشاهده مي‌كنند ندارد. هنگاميكه تصوير خود را در آينه به‌دقت مورد بررسي قرار مي‌دهيم به نوعي خودفريبي متوسل مي‌شويم و بيشتر از اينكه به واقعيت توجه كنيم، آنچه را كه دلمان مي‌خواهد مي‌بينيم و اغلب موارد به پيام‌هاي بصري كه از چهره خود به بيرون ساطع مي‌كنيم اهميتي نمي‌دهيم.
اين نكته را هميشه به‌خاطر بسپاريد: آراستن ظاهري تنها هنگامي موثر واقع خواهد شد كه بتوانيم از درون خود نيز تصوير مثبتي ارائه بدهيم. تصوير ذهني فرد وسيله مهمي در امور شغلي و بازرگاني است، اما شما تنها زماني مي‌توانيد محصولي را خريداري كنيد كه به آن اعتقاد داشته باشيد، به همين خاطر است كه اين كتاب هم بر تصوير ذهني بيروني و هم بر تصوير ذهني دروني خود تاكيد زيادي دارد.

فصل اول: مطرح كردن خود به شيوه‌اي ارزيابي خود

سه قدم كليدي براي مطرح ساختن خود به شيوه‌اي مثبت به‌عنوان روشي ساده و قابل دسترس:


1- اهداف خود را بشناسيد.

هدف‌هاي كوتاه‌مدت و بلندمدت خود را در همه زمينه‌ها يادداشت كنيد. مشخص كنيد كه چه تعدادي از اين هدف‌ها رويايي آرماني محسوب مي‌شود، هيچيك از روياهايتان را به‌سادگي ناديده نگيريد. اگر تلاش كنيد هر چيزي امكانپذير خواهد بود و اگر تلاش نكنيد هيچ تغييري حاصل نخواهد شد. افق ذهنتان را گسترش دهيد.


بازي با هدفها

يكي از خواسته‌هايي كه به‌خاطر رويايي بودن آن از تلاش براي رسيدن به آن چشم‌پوشي كرده‌ايد را در نظر بگيريد و به اين مسئله فكر كنيد كه اگر تلاش كنيد به آن دست خواهيد يافت. هر چقدر اين خواسته رويايي‌تر باشد تمرين‌تان تاثير مثبت بيشتري خواهد داشت. يك برگ كاغذ سفيد برداريد و آن آرزو را در بالاي صفحه بنويسيد. حالا بصورت فهرست‌وار در يك ستون، آن دسته از ويژگي‌هاي مثبت خود كه به شما كمك مي‌كند تا به آن رويا دست يابيد و در ستوني ديگر، موانع و مشكلاتي كه در راه رسيدن به آن آرزو با آنها مواجهيد را بنويسيد. سپس با دقت و با توجه به جزئيات نقشه‌اي را طراحي كنيد تا آن موانع را از سر راه خود برداريد و به هدفتان دست پيدا كنيد. حتي مسخره‌ترين روياهايتان را از قلم نيندازيد. درباره مشكلات خود فكر كنيد و براي برطرف نمودن آنها راه‌هايي را بيابيد. تمامي احتمالات و راه‌حال‌ها را يادداشت كنيد و پس از آنكه روي آن‌ها ‌مدت زيادي فكر كرديد تنها روي راه‌هايي را خط بكشيد كه امكان استفاده از آنها وجود ندارد. درباره آرزوهايتان تحقيق كنيد.

2- خود را بشناسيد:


نسبت به نقاط ضعف و قوت خود آگاهي داشته باشيد. از قابليت‌هاي خود در دستيابي به هدفهايتان و از توانايي‌هاي‌مثبت خود آگاه باشيد.


عوامل محركه: مسير خود را نخست با شناخت آغاز كنيد. به‌خاطر داشته باشيد كه دستيابي به آرزوها و خوشبختي نياز به تلاش و فعاليت و فعاليت نياز به طرح‌ريزي دارد. با طرح‌ريزي هر كاري امكان‌پذير است.


اطمينان‌خاطر: همه ما پيش از اينكه بتوانيم بر روي تصوير ذهني خارجي خود كار كنيم نياز به پرورش اطمينان دروني خود داريم.


3- بياموزيد كه چگونه خود را مطرح كنيد:

همين كه  خودتان و هدف‌هايتان را بشناسيد، درمي‌ يابيد  كه چقدر مطرح كردن خود به شيوه‌اي موثر برايتان آسان‌تر است. البته به‌خاطر داشته باشيد كه بدون آگاهي از هدفهايتان  چيز خاصي براي مطرح كردن نخواهيد داشت. «خوب مطرح كردن» يك مهارت است و مانند هر مهارت ديگري مي توان آن را آموخت.
واكنش‌هاي اوليه: «بهتر است به گونه‌اي باشيد كه ديگران به دقت براندازتان كنند نه اينكه خود را در تيررس نگاه ديگران قرار بدهيد.» تاثيرات اوليه را چه درست و چه نادرست بپنداريم، آنچه اهميت دارد اين است كه همواره به‌خاطر بسپاريم تا در نخستين ملاقات، مراقب واكنشي باشيم كه در طرف مقابل ايجاد مي‌كنيم. آلبرت مهرابيان تحقيقاتي انجام داده تا دريابد دقيقا چه چيزهايي در كمك به برقراري ارتباط ما با ديگران نقش دارند و نتايج اين تحقيقات بسيار شگفت‌انگيز بود:


ارتباط كلامي:  7 درصد
لحن صدا:      38 درصد
ارتباط بصري:  55 درصد


اگر چيزي بگوييد و كلام جسمتان پيام متناقضي را صادر كند، آن چيزي كه بع نوان حقيقت پذيرفته مي‌شود همان تصويري است كه در ذهن فرد ايجاد كرده‌ايد.


تاثير قدرتمند حاصل از ديدن

جنبه‌هاي مهم تاثير قدرتمند حاصل از ديدن عبارتند از:
1) گويايي چهره: برقراري ارتباط چشمي، لبخند زدن يا اخم كردن از پيام‌هاي قدرتمند ديداري هستند.

2) زبان جسم: ما نياز داريم تا بفهميم طرز قرارگيري و حركتمان چه چيزي درباره ما به ديگران مي‌گويد.
3) طرز لباس پوشيدن: هر روز وقتي لباسهايمان را انتخاب مي‌كنيم در واقع مي‌خواهيم ذوق و سليقه، شخصيت و طرز برخورمان را براي ساير افراد دنيا عرضه كنيم به نمايش بگذاريم.
4) آراستگي: موها، دستها و بويي كه از بدن برمي‌خيزد همگي بخشي مهم از تصوير كلي ما را درر ذهن افراد تشكيل مي‌دهند.


تغيير در جهت مثبت

آدم‌ها معمولا تغيير را دوست ندارند اما اگر مي‌خواهيد تصويري كه از خود در ذهن ديگران ايجاد مي‌كنيد را اصلاح نماييد، پذيرا بودن تغييرات برايتان امري حياتي و ضروري خواهد بود. بايد به‌خاطر داشت كه در نتيجه ايجاد تغيير در رفتارمان جنبه‌هاي مثبت فراواني عايدمان خواهد شد:
1) ايجاد تغييرات مثبت مي‌تواند در جهت بهتر شدن وضعيت ما را ياري كند.
2) ايجاد تغييرات مثبت مي‌تواند از آزردگي خاطر ما جلوگيري كند.
3) تغييرات مثبت مي تواند اعتمادبه‌نفس و احترام به خود را در ما افزايش بدهد.
4) مي‌تواند احترام ساير افراد به ما را به ما افزايش داده و موجب گردد كه ديگران قدرمان را بيشتر بدانند.

ذوق و استعداد

ذوق، استعداد و اعتقاد به توانايي‌هايمان در جنبه‌هاي مختلف زندگي، خيلي زود در دوران كودكي شكل مي‌گيرد و برنامه‌ريزي مي‌شود و به رشته‌هايي گرايش پيدا مي‌كنيم كه در آنها «خوب» ارزيابي شده‌ايم و مي‌توانيم بخوبي از پس آن بربياييم.
بدون هيچ دليل واقعي خود را متقاعد مي‌كنيم كه استعداد بعضي از مهارتها را نداريم و اين يعني بدون اينكه واقعا تلاشي كرده باشيم، تسليم بشويم.
هميشه آگاهانه به محيط پيرامون خود نگاه كنيد. سعي كنيد، حتما از آن خوشتان مي‌آيد! نسبت به ايجاد تغيير در زندگي خود ديدگاهي مثبت داشته باشيد و چيزهاي جديد را بپذيريد.


فصل دوم: اعتماد‌به‌نفس و داشتن ديدگاهي مثبت

هنگامي كه اعتماد‌به‌نفس خود را از دست مي‌دهيم درباره هر چيزي سوال مي‌كنيم. قبل از حرف زدن مدت زيادي فكر مي‌كنيم و نسبت به توانايي‌هاي شخصي خود دچار ترديد مي‌شويم.


چگونه مي‌توانيم اعتماد‌به‌نفس را در خود پايه‌ريزي كنيم؟

بهترين راه اينست كه درباره خودتان موضع بي‌طرفانه‌اي بگيريد. جنبه‌هاي مثبت شما دقيقا چه چيزهايي هستند؟ از معمولي بودن خودتان ناراحت نباشيد چون اين ارزيابي تنها بين شما و خودتان صورت مي‌گيرد.


تمرين عملي:

يك ورق كاغذ سفيد بزرگ برداريد ترسيم يك ديوار آجري را شروع نماييد. در هر مرحله يك رديف آجر را رسم كنيد. رديف پاييني را با آجرها پر كنيد كه توصيف كننده موفقيت‌هاي تحصيلي شما هستند. تمامي امتحان‌هايي كه داده‌ايد و دوره‌هايي كه پشت سر گذاشته‌ايد. رديف بعدي را به مهارت‌هاي خود اختصاص بدهيد، مهارت‌هايي كه ممكن است به‌خاطر آنها امتحان پس نداده باشيد. هر طور شده تمامي كارهايي كه مي‌توانيد انجام بدهيد را در اين رديف بنويسيد. رديف بعدي را با يادآوري موفقيت‌هايتان با معيارهاي شخصي خودتان در زندگي پر كنيد.


رديف آخر را بايد با جنبه‌هاي مثبت شخصيت خود پر كنيد. آيا قابل اعتماد هستيد؟ آيا درستكار و انعطاف‌پذير هستيد؟ و ... . هنگاميكه ساختن ديوار را به پايان رسانديد نتايج حاصله را بررسي نماييد. اينها همان چيزهايي هستند كه بايد با توجه به آنها خود را مطرح كنيد. افراد دور و برتان به‌خاطر چنين ويژگي‌هايي شما را دوست دارند. در ضمن شما نيز خود را به‌خاطر همين ويژگي‌ها دوست داريد. حالا نسبت به توانايي‌هاي خود آگاهي داريد و وقت آن رسيده كه روي احساسات خود كار كنيد.


ايجاد اعتماد‌به‌نفس

اعتماد‌به‌نفس خصوصيتي است كه بايد به آهستگي و قدم‌به‌قدم در شخصيت فرد شكل بگيرد. اينكه اين قدم‌ها بعضي وقتها كوچك به‌نظر مي‌رسند چندان اهميتي ندارد. هميشه از اين نكته اطمينان حاصل كنيد كه داريد در جهت صحيح قدم برمي‌داريد.
با اختصاص دادن زمان كافي و كمي هم تشويق و دلگرمي مي توانيم هر كاري را به‌خوبي به انجام برسانيم. براي تقويت اعتماد‌به‌نفس دروني خود، لازم است تا مراحل زير را در زندگي خصوصي و شغلي خود را به اجرا درآوريم.


1) از انتقاد كردن از خود دست برداريد. وقتي دائما نقطه‌ضعف‌هايمان را حتي به شوخي براي ديگران آشكار مي‌كنيم، توجه افراد را نسبت به اين نقطه‌ضعف‌ها بيشتر جلب مي‌كنيم. پس ساكت باشيد، شايد اصلا ديگران متوجه نقطه‌ضعف‌هايتان هم نشده باشند. هنگاميكه كاري را به‌خوبي انجام داده‌ايد و شخصي از كار شما تعريف مي‌كند به‌سادگي بگوييد "متشكرم"


2) از ناله و شكايت خودداري كنيد.ناليدن مشكلات شما را برطرف نمي‌كند، در عوض تنها مي‌تواند بعنوان يك روش منفي در روبرو شدن با آنها بكارتان بيايد و شنيدن آن براي ديگران كسل كننده است. شيوه برخوردتان را با مشكلات تجزيه و تحليل كنيد.
3) با مشكلات خود مدارا كنيد. در هنگام برخورد با موقعيت‌هاي دشوار زندگي با هر مشكلي در جاي خود و در زمان مناسب روبرو شويد، نگذاريد ذهنتان از عباراتي مانند "چه خواهد شد" انباشته شود. بجاي نگراني به شيوه‌اي مدبرانه با مشكلات برخورد نماييد.


وانهادگي (تمدد اعصاب)


هر روز دقايق كوتاهي را در آرامش و سكوت به كنترل احساسات خود اختصاص بدهيد. در محلي ساكت و آرام بنشينيد يا دراز بكشيد و خود را رها كنيد.


4) عدم وابستگي. خودانگيختگي را در خود تقويت كنيد. براي احساس خوشبختي يا احساس امنيت به ديگران وابسته نباشيد. نگذاريد ديگران بر افكارتان كنترل داشته باشند. تنها خودتان را مسئول ايجاد تغييرات در زندگي خصوصي خود بدانيد.
5) تجسم فكري مثبت. آيا تاكنون در حال بالا رفتن از يك صخره بوده‌ايد و در همان حال كسي به شما گفته باشد كه به پايين نگاه نكنيد؟ چه كار كرديد؟ به احتمال زياد مستقيما به پايين نگاه كرديد. مغز ما نمي‌تواند به‌راحتي با پيام‌هاي بازدارنده روبرو گردد، و ب‍شتر پيام‌هاي مثبت را مي‌پذيرد. بجاي آنكه به خودتان بگوييد كه بهتر است آن كار را بخوبي انجام دهيد يا بهتر از همه اينكه خودتان را در حال موفقيت در انجام آن كار ببينيد.


تمرين: در يك اتاق ساكت به‌راحتي بنشينيد، با آنچه كه درباره آن نگران هستيد رو در رو شويد. تصور كنيد در يك سينماي ساكت نشسته‌ايد و آن موقعيت در مقابل شما روي پرده سينما نقش بسته است و شما در آن فيلم نقش اصل‍ي را به‌عهده داريد. با موضع بي‌طرفانه‌اي به تماشاي فيلم بنشينيد سپس بگذلريد پرده سينما از تصاوير تهي گردد. آن فيلم از بين رفته و ديگر وجود ندارد. حالا يك صحنه ديگر ظاهر مي‌شود، با همان فيلمنامه، اما اينبار خود را از هر جهت موفق مشاهده كنيد. تمامي جزئيات مربوط به خودتان را بدقت تماشا كنيد. چگونه به‌نظر مي‌آييد؟ آيآ با ديگران ارتباط چشمي برقرار مي‌سازيد؟ به لباس‌هاي خود و اطرافيانتان توجه كنيد. آنچه كه به تماشاي آن نشسته‌ايد همان رمز موفقيت شماست. اين نقشي است كه بار ديگر هنگاميكه در موقعيت مشابهي قرار مي‌گيريد آنرا بر عهده خواهيد گرفت. حالا حواستان را بر روي شخص خودتان كه نسبت به گذشته ديدگاهي تازه‌تر و مثبت‌تر پيدا كرده‌ايد متمركز كنيد، و قبل از ورود به صحنه زندگي واقعي بجاي در پيش گرفتن افكار منفي گذشته، بيشتر رفتار و عملكرد اين شخص جديد را سرمشق خود قرار بدهيد.

فصل سوم: فرديت

هيچكس از هر نظر كامل نيست و به همان نسبت هيچكس از هر نظر پر از اشكال نيست. شرايط متفاوت ما را وادار مي‌سازند تا به شكل‌هاي ‌متفاوتي از خود واكنش نشان بدهيم. آنچه ما بايد انجام دهيم اينست كه نسبت به خودمان ديدگاه گسترده‌تري پيدا كنيم و بدترين جنبه‌هاي منفي خود را بصورت مجموعه‌اي مرتبط با بهترين جنبه‌هاي مثبت‌مان در نظر بگيريم. آنچه كه بايد از انجام آن خودداري كنيم اين است كه در پيشامدهاي مختلف بنا به عادت از خودمان واكنش‌هاي منفي نشان ندهيم و چنين جمله‌هايي را به‌كار نبريم: «هيچوقت در بازي‌ها شانس نمي‌آورم»، «هميشه در مسير اشتباه قرار مي‌گيرم  »، «ديگران هيچوقت قدر مرا نمي‌دانند» و ...
اگر هميشه در انتظار بدترين‌ها باشيد به احتمال زياد همان پيش‌بيني به به وقوع خواهد پيوست. سعر كنيد بيشتر به پيشامدهاي خوبي كه ممكن است برايتان رخ بدهد توجه كنيد.

خشنودي

دقيقا چه چيزي باعث خوشحالي شما مي‌شود؟ پول؟ يك زندگي كلا اجتماعي؟ يك شغل پردرآمد با پاداش فراوان؟ بيشتر از خود حوادث و اتفاقات زندگي اين ديدگاه ما نسبت به زندگي و اتفاقات آن است كه موجب خشنودي يا ناخشنودي ما مي‌گردند. يك فرد خوشبين هميشه نيمه پر يك ليوان آب نصفه را مي‌بيند و يك فرد بدبين نيكه خالي آنرا.


عبارت‌هاي منفي

هميشه در جستجوي نقطه‌نظرهاي خوشبينانه باشيد، حتي اگر ذاتا فرد شكاك و بدبيني هستيد. اگر نمي‌توانيد جمله مثبتي را به خاطر بياوريد پس بهتر است چيزي نگوييد. از استفاده واژه‌ها و عبارت‌هاي منفي مانند موارد زير خودداري كنيد: نمي‌توانم، نمي‌خواهم، اما، مانند «بنظر خوب مي‌آيد، اما...»، نبايد، غيرممكن، هرگز.


همچنين از افراد پرگلايه و نالان دوري كنيد زيرا گله و شكايت مسري است.

هدف‌هاي شخصي

بجاي اينكه موفقيت‌هايي خود را با ديگران مقايسه نكنيد آنها را با معيارهاي شخصي خودتان بسنجيد. متاسفانه حسادت و غبطه خوردن نسبت به مهارت‌ها يا خوش‌اقبالي‌هاي ديگران بسيار ساده‌تر از اين است كه خودمان به راه بيفتيم و براي دستيابي به موفقيت تلاش كنيم. اگر هم به موفقيتي دست يابيم انتقاد از خود را شروع كرده و موفقيتمان را كم مي‌پنداريم.

به خاطر داشته باشيد كه در هنگام بروز شكست خود را ببخشيد و وقتي به موفقيتي دست مي‌يابيد از خود را قدرداني كنيد.


ارزش‌ها
آگاه بودن از ارزش‌هاي واقعي و توانايي ارزيابي خود، خصوصيت بسيار ارزشمندي است. ما اغلب بدون اينكه واقعا بدانيم ديگران درباره ما چه فكر مي‌كنند خودمان را از ديدگاه آنها مورد ارزيابي قرار مي‌دهيم. به نظرات و انتقادات ديگران توجه كنيد اما از خودتان نظر و انتقاد ديگران را اختراع نكنيد.


داشتن كنترل

اگر قصد داشته باشيم تصوير ذهني خود را در نگاه ديگران بهتر كنيم و هشيارتر و حرفه‌اي‌تر بنظر برسيم، استدلال‌هاي نادرستي مانند: « همكاران درباره ما چه فكري خواهند كرد؟آيا با نگاهي تمسخرآميز به ما خواهند نگريست؟» اصلا چه اشكالي دارد كه آنها چنين فكري كنند؟  چه اتفاقي خواهد افتاد اگر فكرشان در اين باره درست هم باشد؟! در زندگي‌خصوصيتان،خود تصميم‌گيرنده باشيد.


يك خط‌مشي‌ هميشگي

دوستان، اعضاي خانواده و همكاران ما دوست دارند كه ما در وضعيت هميشگي خود باقي بمانيم، در اين‌صورت وقتي كه در كنارمان قرار مي‌گيرند احساس راحتي بيشتري مي‌كنند چون مي‌دانند كه چه انتظاري از ما داشته باشند. اين  ديگر بستگي به خود شما دارد كه تصميم بگيريد آيا مي‌خواهيدمطابق خواسته آنها يا مطابق خواسته خود رفتار كنيد. بيشتر از همه مي‌خواهيد موجب خشنودي چه كسي بشويد؟


انعطاف‌پذيري

داشتن اعتماد‌به‌نفس بالا به اين معنا نيست كه هميشه و در هر موقعيتي صرفا خودتان باشيد. آدم‌هاي متفاوت نياز به برخوردهاي متفاوت دارند و همه ما قابليت تحمل و حس همدلي نسبت به اين نيازها را داشته باشيم. هر كسي مجموعه‌اي از شيوه‌ها و الگوهاي رفتاري خاص خودش را دارد و البته نيازي نيست كه آن شيوه را بطور اساسي تغيير دهيم، اما گاهي اوقات راه عاقلانه‌تر اين است كه شيوه خود را تاحدي تعديل كنيم.ايجاد تغيير در الگوي‌هاي ‌رفتاري كار نادرستي نيست و به اين معنا نيست كه ثبات شخصيت خود را از دست مي‌دهيد، بلكه بدين معناست كه در حقيقت بين خود و ساير افراد نوعي توازن رفتاري برقرار مي‌كنيد.

فصل چهارم: وجه تصويري فرد در محل كار

براي دريافتن علت اهميت وجه ظاهري در محل كار به اين سه دليل عمده توجه كنيد:
1) ايجاد احساسي خوب در خودمان: اگر خوب بنظر بياييد يا اينكه حتي فكر كنيد كه خوب به‌نظر مي‌آييد هم احساس خوبي خواهيد داشت. احساس اطمينان‌خاطر نسبت به وجه ظاهري‌تان اطمينان‌خاطر بيشتري را نسبت به رفتار و منش خودتان فراهم خواهد ساخت. احساس اطمينان‌خاطر درون ذهن شماست. اگر آن ژاكتي مي‌تواند به ايجاد آن كمك كند از آن استفاده كنيد.


از پيش طرح‌ريزي كردن


اين عادت بسيار خوبي است كه شب هنگام، زماني را به طرح‌ريزي و انتخاب لباس‌هاي مورد نياز روز بعد اختصاص بدهيم. لباس‌هايي را انتخاب كنيد كه با پوشيدن آنها احساس خوبي پيدا كنيد.


2) ايجاد يك تصوير ذهني خوب نسبت به محل كارمان: يك تصوير ذهني مي‌تواند بطور شگفت‌انگيزي تاثيري قدرتمند و طولاني‌مدت ايجاد كند


برون‌زدايي

به‌خاطر سپردن اين مسئله اهميت زيادي دارد كه هميشه علاوه بر وجه بيروني خود به همان اندازه به درون خود نيز توجه كنيم. ايجاد يك وجه تصويري خوب به معناي يك عمليات ظاهرسازي براي فريب مشتريان نيست.


3) مطرح ساختن خود
هيچكس افرادي را كه تظاهر به زرنگي و با كفايتي مي‌كنند را دوست ندارد و هيچكس ادعاهاي يك آدم خودستا را باور نمي‌كند. شما بايد با رفتار خود به ديگران نشان بدهيد كه آدم خوبي هستيد و كار خود را بخوبي انجام مي‌دهيد، و اينجاست كه وجه تصويري افراد اهميت زيادي پيدا مي‌كند. افراد بيشتر تمايل دارند آن چيزي را باور كنند كه مي‌بينند. اگر وجه تصويري افراد چيزي متناقص با گفته‌هايشان را نشان بدهد. بيشتر تمايل خواهيم داشت تا آنچه را كه مي‌بينيم باور كنيم نه آنچه را كه مي‌شنويم. براي مطرح ساختن خود، دقيقا بدانيد كه درباره خودتان چه مي‌خواهيد بگوييد و اطمينان حاصل كنيد كه آنچه داريد مي‌گوييد همان است كه مي‌خواستيد بگوييد.


طغيانگري بدون دليل (شورش بي‌دليل)


هميشه به‌خاطر داشته باشيد كه چنانچه طرز لباس پوشيدن و آرايشتان در محل كار با كلام و گفتارتان متناقض باشد تاثيري منفي برجاي خواهد گذاشت و ممكن است چنين بنظر ديگران بياييد كه انگار فاقد حس احترام، تعهد شغلي و پشتكار هستيد. بطور قطع شوكه كه خواهيد شد اگر بب‍نينيد كارمند بانكي كه هميشه به آن مراجعه مي‌كنيد در محل كارش يك شلوارك چرمي با يك تي‌شرت پوشيده است. بايد به‌خاطر داشت هميشه وسوسه‌اي براي انجام يك رفتار طغيان‌گرانه وجود دارد.


رفتارهاي منفي در محل‌كار


* دير رسيدن به محل كار
* زياد خميازه كشيدن
* پرخوري پشت ميز كار
* با بي‌تفاوتي از كنار همكاران رد شدن
* ميزكار نامرتب يا ميزكار بيش از مرتب
* پوشيدن لباس‌هاي نامرتب و نامناسب
* سو صدا به‌پا كردن و ...


رفتارهاي مثبت


* ميزكار به اندازه كافي مرتب
* پشيدن لباس متناسب با شغلتان
* مهارت‌هاي شنيداري خوب
* در هنگام صبح به گرمي به همكاران خوشامد گفتن و ...

فصل پنجم: كلام جسم و طرز قرارگيري بدن

كلام جسم دانشي نيست كه اطلاعات دقيق و جامعي درباره آن داشته باشيم. بعضي وقتها حركات يا طرز قرارگيري شخص مي‌تواند نشان‌دهنده افكار يا احساسات مربوط به بخش نيمه‌آگاه ذهن او باشد، اما در بسياري از موارد ممكن است كه اين نشانه‌ها را به اشتباه تفسير كنيم. آنچه كه كلام جسم يك فرد برايتان بازگو مي‌كند در واقع نوعي گفتگو با بخش نيمه‌آگاه ذهن شماست و به اين خاطر است كه آن‌را بعنوان نوعي وسيله ارتباطي قدرتمند در نظر مي‌گيريم.


پيش داوري


هنگامي كه براي اولين بار با شخصي ملاقات مي‌كنيم كلام جسم يكي از مهمترين عواملي است كه بيشترين تاثير را برجاي خواهد گذاشت. بر اساس ظاهر افراد درباره آنها قضاوت كنيم تا گفته‌هاي آنها، اما اين قضاوت‌ها عمدتا ناآگاهانه صورت مي‌گيرد و بيشتر بر اساس پيش‌داوري‌ها و حدسيات ما شكل مي‌گيرند.


يك وضعيت متعادل

بسياري از اوقات بدون آگاهي از اينكه چگونه به‌نظر مي‌آييد در وضعيت بخصوصي قرار مي‌گيريد. سعي نكنيد علت قرارگيري در وضعيت‌هاي مختلف را مورد تجزيه و تحليل قرار دهيد.  بجاي تمرين كنيد كه بهتر است جلوي ديگران چگونه به‌نظر بياييد. آيا قرارگيري در اين وضعيت بيان‌كننده همان چي‍زي است كه مي‌خواستم بگويم؟ اگر پاسخ منفي است حركت كنيد و در وضعيت بهتري قرار بگيريد. هنگامي كه كلام جسم‌مان پيامي متفاوت با گفتارمان صادر مي‌كند فرصت   اين را نخواهيم داشت كه واكنش درستي از خود نشان بدهيم، چون ارتباطي خاموش ميان ما و مخاطبمان برقرار شده. كار كردن و تمرين بر روي كلام جسم‌تان براي بدست آوردن قابليت تاثيرگذاري بيشتر از شما يك دروغگوي ماهر نمي‌سازد، بلكه در اغلب موارد تنها موجب مي‌شود تا وجه تصويري شما به حقيقت نزديك‌تر گردد. البته مي‌توانيد از كلام جسم براي پوشاندن احساسات منفي خود نيز استفاده كنيد. اگر اين فرايند مخفي‌ساز  را به‌خوبي و بطور موثري به انجام برسانيد در عمل حتي مي‌تواند موجب پيدايش احساسي مثبت در شما گردد.


رسوخ


براي توصيف پيام‌هاي صادر شده توسط كلام جسم مي‌توان از واژه «رسوخ» استفاده نمود، به اين‌خاطر كه شايد زماني سعي كنيد تا مطلبي را به طريقي به كسي بگوييد يا اينكه چيزي را از او پنهان كنيد، اما حقيقت سرانجام در ديدگان مخاطب رسوخ خواهد كرد و خود را به شكلي متفاوت با گفتارمان آشكار خواهد ساخت. بعنوان يك راهنماي عملي سعي كنيد تا از رسوخ پيام‌هاي منفي حاصل از وضعيت‌هاي زير اجتناب كنيد:


وضعيت‌هايي كه موجب مي‌شوند عصبي به نظر برسيد:

قرار دادن ضربدري دست‌ها يا پاها بر روي هم، وضعيت خميده، تكان دادن ساق پا، صاف كردن يقه، بازي با ساعت، جويدن ناخن‌ها، ضرب گرفتن با انگشتان، وول خوردن روي صندلي

وضعيت‌هايي كه موجب مي‌شوند فردي داراي رفتارهاي تهاجمي بنظر برسيد:

خيره شدن، دست‌ها را مشت كردن، انگشت را به‌سوي كسي نشانه گرفتن،


وضعيت‌هايي كه موجب مي‌شوند فردي خشن و بي‌نزاكت به‌نظر برسيد:

پچ‌پچ كردن،‌به ساعت نگاه كردن،‌خيلي محكم يا شل دست دادن، پوزخند زدن و ...


عادت‌هاي حركتي

همه ما عادت‌هاي حركتي خاص خودمان را داريم  و در موقعيت‌هاي متفاوت حالت‌هايي عصبي يا كاملا راحت به خود مي‌گيريم. در اغلب موارد از وجود اين عادتها بي‌خبر هستيم. عادت حركتي خود را شناسايي كنيد. احتمالا اين عادت يكي از نيرومندترين عواملي است كه بصورت پيام‌هايي منفي در ذهن مخاطبان رسوخ مي‌كند و شما ناآگاهانه از آن استفاده مي‌كنيد.


تمرين:

آن وضعيت‌هاي بدني كه تاثيري منفي بر ديگران مي‌گذارد را شناسايي كنيد و سعي كنيد در لحظاتي كه احتمال بروز آنها مي‌رود مانند جلسات اداري، گردهمايي‌ها‌و مصاحبه‌هاي شغلي از انجام آن خودداري كنيد. اگر از چگونگي حركات خود اطمينان نداريد از يكي از همكارانتان بپرسيد.


حالت‌هاي قرارگيري بدن (ژست‌ها)

بيشتر افراد وقتي تصوير خود را روي نوار ويدئو يا صفحه تلويزيون مي‌بينند از تماشاي خود حيرت مي‌كنند. در اغلب موارد حتي ممكن است كه تصوير خودمان را نشناسيم، به اين خاطر كه براي اولين بار خود را به همان شكلي مي‌بينيم كه ديگران مي‌بينند. حيرت‌انگيز و در عين حال كاملا واقعي است. در اين هنگام آن توضيح هميشگي را به ياد مي‌آوريم: "اصلا متوجه حركات خود نبودم". مشكل اينجاست كه ديگران متوجه حركات ما هستند. در هنگام صحبت، بدن ما بايد با حركاتي متناسب با جمله‌هايمان حركت كند، هنگاميكه اين حركات نظم خود را از دست مي‌دهند بايد درباره آن تامل كنيم و حركت خود را مورد ارزيابي مجدد قرار دهيم. چنانچه ژست‌ها و حالت‌هايمان زياده ار حد يكنواخت و مداوم باشد تاثير خوبي بر ديگران برجاي نخواهد گذاشت. همچنين اگر ظاهري بيش‌ از‌ اندازه با وقار و باشكوه به خود بگيريم موجب ناراحتي ديگران خواهيم شد. علاوه بر اين ژست‌هاي متظاهرانه نيز به همان اندازه كلمات متظاهرانه مي‌تواند كار را خراب‌تر كند.


ژست‌هاي بزرگ‌منشانه

بستن چشمها هنگام صحبت، متمايل كردن سر بطرف عقب در هنگام صحبت، به‌دقت از بالاي عينك نگاه كردن، به‌دست گرفتن عينك و حركت دادن آن هنگام صحبت و ...


ژست‌هاي احمقانه

بهم پيچيدن دست‌ها، جويدن انتهاي قلم، پاك كردن گوش‌ها‌ يا ناخن‌ها در حضور جمع، با دست علامت دادن، در حضور جمع لبه كفش‌ها را خواباندن و ...

ژشت‌ها و حالت‌هاي مثبت

دست‌هاي مشت‌نكرده و باز، حمل مدارك با يك دست،‌بجاي چسباندن آنها به سينه، متكايل كردن سر بطرف گوينده و ...


ژست‌ها و حالت‌هاي سودمند

ژست‌هايمان به ما كمك مي‌كنند تا هنگامي كه به هر دليلي قادر به صحبت نيستيم يا  در حالي كه سكوت اختيار كرده‌ايم مودب به‌نظر برسيم. همچنين مي‌توانيد براي نشان دادن شخصيتي قدرتمند و داراي اطمينان‌خاطر از ژست‌ها و حالت‌هاي بخصوصي استفاده كنيد.


حريم خصوصي هر فرد و اهميت تماس‌هاي فيزيكي

همه ما با ترسيم دايره‌اي نامرئي بدور خود قلمرو و حريم خصوصي‌مان را مشخص مي‌كنيم و اگر كسي كه او را نمي‌شناسيم به درون آن دايره يآ محدوده قدم بگذارد احساس ناراحتي مي‌كنيم. اين محدوده خصوصي ماست و بشدت از آن دفاع مي‌كنيم. تنها هنگامي وارد حريم خصوصي و احساسي ديگران بشويد كه كاملا اطمينان داشته باشيد اين كار ضروري است و مي‌توانيد بطور مناسبي آنرا به انجام برسانيد. ما در روابط روزمره خود مجبوريم تا ناخواسته قلمرو ديگران را مورد تعرض قرار بدهيم، اما تا زماني‌كه نسبت به رعايت قوانين كلام جسم خود آگاهي داشته باشيم خواهيم توانست بخوبي با اين موقعيت‌ها كنار بياييم. براي مثال مسافران درون شهري در طول مدت پيمودن روزانه خود بطور معمول با يكديگر ارتباط چشمي برقرار نمي‌كنند. حفظ تعادل رفتاري در چنين موقعيت‌هايي امري كاملا ضروري است. همچنين بخاطر داشته باشيد كه برقرار نمودن اجازه تماس فيزيكي، حتي بطور تصادفي هم قدغن است. ما در روابط شغلي و اجتماعي خود از طريق "دست‌دادن" با ديگران تماس فيزيكي برقرار مي‌كنيم. اين روش تنها شكل مناسب و قابل قبول برقراري تماس فيزيكي بخصوص در نخستين برخورد است. برقرار نمودن تماس فيزيكي برحسب فرهنگ و مليت افراد امري‌ متفاوت است.


ژست‌هاي قدرت‌طلبانه


آيا افرادي وجود دارند كه در نخستين دقيقه ملاقات با آنها تمامي حس اعتمادبه‌نفس و اطمينان‌خاطر خود را از دست دهيد؟ آيا در مقابل بعضي‌از افراد براي اطمينان‌خاطر خود نسبت به ديگران بيشتر دچار مشكل مي‌شويد؟ در چنين موقعيت‌هايي به احتمال زياد قرباني ژست‌هاي قدرت‌طلبانه آن اشخاص شده‌ايد. ژست‌هاي قدرت‌طلبانه حالت‌هاي نامطبوعي هستند. تعريف آن عبارت است از: "بكارگيري رفتارها و انواع بخصوصي از حالت‌هاي مربوط به كلام جسم كه موجب مي‌شود تا ديگران در مقابل شخص احساس حقارت كنند." و چه به عمد چه غيرعمد، در هر دو صورت رفتاري‌احمقانه و توهين‌آميز است.


نشانه‌هاي رفتاري افراد داراي ژست‌هاي قدرت‌طلبانه عبارتند از:

خيره شدن، خم شدن روي ميزكار، با صداي بلند دستور دادن،‌ ناسزا گفتن، هر نوع تماس بدني بي‌اجازه و نامناسب، بي‌حركت نشستن روي صندلي به هنگام خوشامدگويي به ديگران و ...


نكات عملي

در هنگام رويارويي با اشخاص داراي رفتارهاي‌قدرت‌طلبانه چه مي‌توان كرد؟ خوب، مسلما شناسايي چنين رفتارهايي در درجه نخست اهميت قرار دارد. بهترين كار در مواجهه با آنها اين است كه تا جايي كه برايتان امكان دارد بي‌حركت سرجايتان قرار بگيريد (در غير اينصورت مضطرب و عصبي بنظر خواهيد آمد) و با اطمينان‌خاطر لبخند بزنيد. هيچوقت در چنين موقعيتي خود را سوال‌پيچ نكنيد، همينكه نسبت به ارزش‌هاي رفتاري خود شك كنيد آنها بازي را خواهند برد. تنها پس از كمي فكر كردن گفتگو را آغاز كنيد،

 هرگز خشمگين نشويد و كنترل خود را از دست ندهيد.


هرگز خشونت كلامي افراد را با لحني‌خشن پاسخ ندهيد، چون موجب خواهد شد تا در موقعيتي قرار بگيريد كه هيچيك از شما نتيجه عايدش نخواهد شد.


ژست‌هاي مثبت


خميدگي پشت در نگاه بيننده تاثيري منفي برجاي مي‌گذارد. دانستن اين نكته بسيار مهم اسن كه نه تنها براي حفظ زيبايي ظاهري بدن بلكه به‌خاطر حفظ سلامتي جسمي و رواني خود هميشه مراقب قرارگيري صحيح بدنتان باشيد.


راه رفتن به شيوه مثبت
براي دستيابي به اطمينان‌خاطر بيشتر و ارائه تصويري مثبت از خود سعي كنيد تا بهبودي در وضعيت راه رفتن خود ايجاد كنيد.


نشستن صحيح

طرز نشستن ما بيش از هرچيز به شكل صندلي‌اي كه از استفاده مي‌كنيم و نوع كاري كه انجام مي‌دهيم بستگي دارد.


وضعيت نشستن سنگين و فرورفتن در صندلي

اين وضعيت حالت‌هاي تهاجمي- انفعالي را در ذهن بيننده تداعي مي‌كند. در اغلب موارد شخصي كه به اين حالت مي‌نشيند مي‌خواهد برتري و سلطه خود را به شيوه‌اي منفي به اثبات برساند.


وضعيت نشستن متقاطع

نشستن در حاليكه پاهايتان را بطور متقاطع بر روي يكديگر قرار داده‌ايد يك حالت تدافعي اغراق‌آميز را تداعي نخواهد كرد مگر اينكه همزمان دستهايتان را نيز در وضعيتي متقاطع در مقابل سينه‌تان قرار بدهيد. بعضي از اشخاص به اين‌خاطر خشك و عبوس بنظر مي‌آيند كه در هنگام نشستن دستها يا پاهايشان را محكم در يك وضعيت فشرده قرار مي‌دهند. كسي كه قصد دارد عقيده‌اش را با توسل به لحن و كلامش به ديگران منتقل كند بهتر است كمي به‌طرف جلو خم بشود و از ژست‌هاي راحت و باز استفاده كند.


نشستن با احساس تمايل به ناپديد شدن

هنگاميكه مضطرب و عصبي هستيم بعضي وقت‌ها آرزو مي‌كنيم كه ايكاش مي‌توانستيم ناپديد شويم و چنين احساسي در شيوه نشستن ما بخوبي مشهود است. وقتي پشت كيف بزرگي كه روي پاهايتان قرار داده‌ايد پنهان بشويد يا پاهايتان را زير صندلي پنهان مي كنيد، هنگاميكه بر روي‌لبه صندلي مي‌نشينيد، در حقيقت در حال نشان دادن احساس ناامني خود نسبت به موقعيتي هستيد كه در آن قرار داريد.


وضعيت نشستن با حالتي متفكرانه

در آن وضعيت آرنج‌ها در محلي روي دسته‌هاي صندلي قرار دارند و دست‌ها به آرامي دسته صندلي را گرفته‌اند، بدن كمي بطرف جلو خم شده است و سر يا بي‌حركت است يا در صورت لزوم در تاييد گفته‌هاي طرف مقابل مختصري حركت مي‌كند.


نشستن در وضعيت عدم توافق

ما مخالفت خود را نسبت به عقايد افراد به اشكال متفاوتي نشان مي‌دهيم. رايج‌ترين رفتار در چنين موقعيتي باريك كردن چشم‌ها و به‌دنبال آن پلك زدن و نگاه كردن به سقف اتاق است. بعضي از اشخاص با حركت دادن سر خود آشكارا مخالفت خود را ابراز مي‌كنند و برخي ديگر براي رعايت ادب، ظرافت و باريك‌بيني بيشتر به خرج مي‌دهند.


نشستن در وضعيت نشان‌دهنده بي‌تفاوتي يا ناراحتي

شخص شنونده در هنگام ناراحتي اغلب حركات سريع و تكرار شونده‌اي را از خود بروز خواهد داد، مانند ضربه زدن پي‌درپي كف پا به سطح زمين، آدامس جويدن مي‌تواند موجب ناراحتي اشخاص گردد چون مي‌توان آنرا به نشانه تكبر يا بي‌تفاوتي شخص تلقي نمود.


وضعيت نشستن حاكي از احساس راحتي با اطمينان‌خاطر بازيافته

در چنين موقعيت‌هايي اغلب در حالت‌هاي راحتي مانند لمس كردن يا دست كشيدن به اجزاي سر و صورتمان قرار مي‌گيريم. جويدن يا گاز گرفتن يكي ديگر از مانورهايي است كه با انجام آن احساس آرامش مي‌كنيم.


وضعيت نشستن حاكي از ترس برتري‌جويي

در بيشتر موارد شكل صندلي به همان اندازه طرز نشستن بر روي آن مي تواند مشخص كننده حس برتري‌جويي شخص باشد.حد نهايي نمايش برتري‌جويي در محل كار اين است كه پاهايمان را بر روي ميزكار قرار بدهيم. برقرار نمودن ارتباط چشمي براي نشان دادن برتري كارايي زيادي دارد، همينطور نوع دست دادن. بازوي خود را بطور دوستانه روي شانه ديگري گذاشتن يا بازوي شخصي را به آرامي در دست گرفتن مي‌تواند بسيار اطمينان بخش و كمك كننده بنظر برسد اما در اغلب موارد به فرد يادآوري مي‌كند كه چه كسي در اينجا برتر است!


تفكر دسته‌جمعي

همه ما دوست داريم تا همراه با گروه يا مجموعه‌اي حركت كنيم و در روابط شغلي اين گروه يا مجموعه به معناي همكاران ماست. اشخاصي كه براي كاري به شركت‌هايمان مراجعه مي‌كنند بيش از هرچيز تمايل دارند كه در درجه نخست ما را بعنوان يك فرد در نظر بگيرند.اگر يكي از اعضاي اين مجموعه با استفاده از كلام جسم خود پيام‌هاي نادرستي صادر كند تمامي اعضاي مجموعه بطور يكسان مورد سرزنش قرار خواهند گرفت، به‌ اين خاطر كه پيام‌هاي منفي با طنيني بسيار رساتر از پيام‌هاي مثبت توجه افراد را به خود جلب خواهند نمود.


فصل ششم: عوامل چهره‌اي

عوامل چهره‌اي

بيشتر اشخاص داراي دو قيافه اصلي هستند: چهره ختدان و چهره افسرده.
بيشتر خود را در آينه نگاه كنيد. هنگاميكه عضلات صورت در هنگام استراحت است معمولا چهره شخص حالت افسرده‌اي به خود مي‌گيرد. سعي كنيد با تمرين بجاي حالت افسردگي چهره جدي و فعالي به خود بگيريد. حالا وضعيت چهره شخصي بدگمان و عيب‌جو را تمرين كنيد. تحرك و فعاليت عضلات صورتتان را احساس كنيد. به نتايج حاصل از اين تمرينات توجه نموده هر روز آنها را تكرار كنيد.

چشم در چشم دوختن

تماس چشمي يك وسيله قدرتمند در برقراري روابط اجتماعي است. در صورت استفاده كمتر از حد معمول ارتباط چشمي شخص عصبي و حتي فاقد ثبات شخصيتي و در صورت است استفاده بيش‌‌از اندازه آن فردي زورگو و داراي روحيه تهاجمي بنظر خواهيد رسيد. افراد در طول مدت گفتگو بطور متوسط بين يك تا دو سوم مدت زمان مكالمه‌شان ب و متعادلي داشته باشيد
* بطور منظم ورزش كنيد
* از نوشيدن نوشيدني ‌هاي محرك نظير قهوه و چاي خودداري كنيد.

نكاتي در مورد انتخاب پيراهن

بهتر است پيرهنتان از جنس كتان با يقه ساده يا دكمه‌دار باشد. هرچه تعداد چين‌ها بيشتر باشد پيراهن از جنس بهتري است.


فصل هشتم: رفتارهاي‌نادرست راهنمايي براي رعايت آداب روابط اداري


كيفيت‌هاي رفتاري
رعايت ادب و نزاكت در محيط‌هاي اداري بهترين راه براي به جريان انداختن راحت و موثر روابط اداري و ايجاد اطمينان‌خاطر در تمامي جنبه‌هاي شغلي است. رفتارهاي نادرست خود موجب بروز رفتارهاي نادرست ديگري ميشوند. وقتي يك فرد عادي مورد توهين و تحقير قرار مي‌گيرد براي برطرف نمودن آزردگي دروني خود نياز دارد تا همان رفتار را در مورد ديگري بكار گيرد.
رعايت آداب اداري به اين معناست  كه با همكارانمان به گونه‌اي رفتار كنيم كه دوست داريم با خودمان نيز چنين رفتار كنند. ما بايد نسبت به همكارانمان در هر رتبه‌اي كه هستند رفتار احترام‌آميزي داشته باشيم و با آنها با مهرباني و تواضع رفتار كنيم.

رفتارهاي ناراحت‌كننده
يك شركت معتبر تجاري به تازگي فهرستي از انواع رفتارهاي‌ناراحت‌كننده و دربعضي موارد نفرت‌انگيز را تنظيم نموده است.
1- دير حاضر شدن يا عدم حضور در جلسات اداري و نفرستادن پيغام عذرخواهي
2- قطع كردن صحبت ديگران
3- خراب كردن تجهيزات اداري
4- متوقف نكردن آسانسور هنگاميكه ديگران دارند براي سوار شدن به آن نزديك مي‌شوند.
5- عدم عذرخواهي هنگام شماره‌گيري اشتباه
6- سيگار كشيدن در مكان عمومي
7- فرياد كشيدن
8- پاسخ ندادن به دعوت‌ها
9- انجام ندادن كارهاي كوچك و دوستانه‌اي براي ديگران


تعدادي ديگر از رفتارهاي‌ناخوشايند را نيز مي‌توان به اين فهرست اضافه كرد:
ناسزاگويي، پرحرفي و پرخوري بي‌وقفه، پچ‌پچ كردن،‌ نژادپرست يا جنس‌پرست بودن، هميشه افسرده بودن، رئيس مآبانه رفتار كردن

فريبندگي
بسياري از اشخاص داراي برخي خصوصيات ناخوشايند، شخصيت مجذوب‌كننده‌اي دارد. اين اشخاص با برلب داشتن لبخندي زيبا هميشه از شما درخواست مي‌كنند تا بعضي از كارهاي آنها را انجام ده‍د.

يك همكار ايده‌آل
1) به احترام رفتار كردن
2) مودب بودن نسبت به تمامي مراجعه‌كندگان شركت
3) وقت‌شناس بودن
4) سلام و احوالپرسي در هنگام صبح
5) جنس‌پرست نبودن
6) با صراحت "نه" نگفت

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۶:۰۴ ] [ مشاوره مديريت ]
 آداب استفاده از تلفن همراه در زندگي اجتماعي


گوناگون- آداب استفاده از تلفن همراه تابع برخي آداب عمومي زندگي اجتماعي است كه در طول زمان به منظور آرامش ديگران و عدم مزاحمت در جوامع شكل گرفته‌اند و امروزه اگرچه بسياري از افراد از تلفن همراه استفاده مي‌كنند، اما بعضي‌ها از آداب اين وسيله الكترونيكي آگاهي ندارند.
همان‌طور كه افراد و خانواده‌ها از ايجاد صداي بلند در محيطِ يك آپارتمان پرهيز مي‌كنند و استدلال آن‌ها عدم ايجاد مزاحمت براي ديگران است، فعال كردن صداي تلفن همراه و گفتگو با صداي بلند در حضور ديگران نيز نوعي مزاحمت تلقي مي‌‌شود. بارها پيش آمده كه افراد از عدمِ رعايت برخي اصول اوليه از سوي استفاده‌كنندگان تلفن همراه آزرده و يا حتي عصباني شده‌اند، اما خود نيز در مواقع ديگر همان كار را تكرار كرده‌اند. علاوه بر صداهاي ناخوشايند برخي تلفن‌هاي همراه، استفاده از آن‌ها در هنگام گفتگو با ديگران در خيابان، رستوران يا مهماني مزاحمت مضاعف ايجاد مي‌كند. حواس‌پرتي ناشي از استفاده از آن بخصوص به هنگام رانندگي نيز آنچنان مسئله مهمي شده كه در بسيارب از شهرهاي بزرگ دنيا ممنوع شده است. در صورتي‌كه بخواهيم استفاده از اين وسيله را در جامعه به صورت يك رفتار مودبانه درآوريم و فرهنگ درست استفاده از تلفن همراه را رايج كنيم، آداب استفاده از آن بايد در برخي اصول خلاصه شود:
- در مكان‌هاي همگاني محدود، از تلفن همراه استفاده نكنيد: مكان‌هايي مانند رستوران، دستشويي‌هاي عمومي، اتاق انتظار پزشكان يا ساير مراكز درماني، راهروهاي ادارات يا مدارس، اتوبوس‌ها يا قطار، مترو يا هر مكان ديگري كه امكان مكالمه خصوصي وجود ندارد، مكان مناسبي براي استفاده از تلفن همراه نيست. براي تمرين آداب درست استفاده از تلفن همراه، زنگ آن‌ را به حالت سكوت يا صرفا ارتعاشي قرار دهيد و پيغام‌گير آن را روشن كنيد. اگر تلفن مهمي داريد به مكاني باز برويد يا محل خلوتي پيدا كنيد تا مكالمه خود را انجام دهيد. اگر نتوانستيد مكان خلوتي پيدا كنيد و تلفن كردن هم ضروري بود، صداي خود را خيلي پايين بياوريد و مكالمه را كوتاه كنيد و به طرف صحبت خود بگوييد كه نمي‌توانيد در آن زمان خاص با او به‌راحتي حرف بزنيد.
- چراغ‌ها كه خاموش مي‌شود، تلفن‌هاي همراه هم بايد قطع شود:تلفن همراه بايد در سالن‌هاي تئاتر، سينما، كنسرتو يا هر مكان عمومي اين‌چنيني بايد خاموش باشد. در چنين شرايطي صداي تلفن همراه و گفتگوي عادي افراد ايجاد مزاحمت زيادي مي‌كند. مردم پول مي‌دهند تا از يك فيلم يا نمايش استفاده كنند؛ عادلانه نيست كه آن‌ها را از حق‌شان محروم كنيم.
- با صداي آرام حرف بزنيد: تلفن‌هاي همراه ميكروفون‌هاي حساسي دارند كه حتي صداهاي ضعيف را نيز منتقل مي‌كند، پس فرياد زدن يا با صداي بلند حرف‌زدن، اصلا ضرورتي ندارد. وقتي افراد ديگر دوروبر شما هستند، براي ملاحظه ديگران صداي‌تان را پايين بياوريد، هيجان را در صدايتان كم كنيد و گفت‌وگو را خصوصي نگه ‌داريد. بحث‌كردن و استفاده از عبارات ركيك و ناخوشايند در تلفن همراه و در مجامع عمومي، از جمله آداب استفاده درست از اين وسيله نيست.
- حداقل 3 متر از ديگران فاصله بگيريد: سعي كنيد به هنگام گفتگو از طريق تلفن همراه فاصله‌تان از نزديك‌ترين فرد به شما حداقل 3 متر باشد. حتي اگر صداي شما آرام باشد، در صورت نزديكي به ديگران، آن‌ها به نوعي مجبور مي‌شوند كه به مكالمه شما توجه كنند.
- مدت زمان مكالمه در مجامع عمومي را كوتاه كنيد: مكالمه خود با ديگران را كه در مجامع عمومي انجام مي‌شود، كوتاه كنيد و وقتي در خلوت قرار گرفتيد، به طرف مقابل زنگ بزنيد و آزادانه صحبت كنيد.
- احترام به ديگران با بكار نگرفتن تلفن همراه: صحبت با تلفن همراه در قرار ملاقات با ديگران يا مهماني، از ادب به‌دور است. ضمنا قطع گفت‌ و گو با كسي و تلفن زدن به ديگري يا جواب تلفن دادن در هنگام مكالمه با ديگران نيز بي‌ملاحظه‌گي است و بسياري آن را بي‌احترامي تلقي مي‌كنند.
- هنگام رانندگي از تلفن همراه استفاده نكنيد: انجام دو يا چند كار بصورت همزمان گاهي نه تنها درست و به‌جا نيست، بلكه خطرناك نيز هست. شواهد بسياري وجود دارد كه نشان مي‌دهد خطر تصادفات رانندگي به هنگام استفاده از تلفن همراه بيشتر است. بيشتر مكالماتي كه قرار است با تلفن انجام شود، مي‌تواند هنگام رسيدن به مقصد صورت گيرد. درصورت دريافت پيامي كه ناراحت‌كننده يا پريشان‌زاست ماشين را كنار بكشيد و پس از پايان مكالمه به راه‌تان ادامه دهيد.
-از تلفن همراه در مكان‌هاي ساكت استفاده نكنيد: تلفن همراه خود را پيش از مصاحبه شغلي، تحصيلي، شركت در كلاس يا امتحان خاموش كنيد. همچنين آن را در مراسم عزاداري، عروسي يا هر مراسمي كه فضاي آرامي مي‌طلبد، مانند كتابخانه، موزه، مسجد يا هر مكان عبادي ديگر نيز خاموش كنيد.

منبع :

روزنامه ابتكار


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۶:۰۲ ] [ مشاوره مديريت ]
آداب استفاده از تلفن همراه


1- در حـين رانندگي ابـتـدا در مـحـل مـناسبي پارك نموده سپـس از تـلفن همراه خود استفاده كنيد. چنانچه قادر به چـنـيـن كـاري نمي بـــاشيد، حداقل از هندز فري استفاده نماييد.

2- يك آهنـگ ملايـم و غـيـر آزار دهنده براي زنگ تلفن خود انتخاب كنيد. بلندي زنگ تلفن را نيز در سطح پايين تنظيم كنيد.
 

3- هميشه تلفن همراه خود را در اماكن عمومي نظير كتابخانه، كليسا، مساجد، محل كار، بيمارستان، جلسات، رستوران، كافي شاپ، ميهماني ها، داخل آسانسور، تاكسي، وسايل نقليه عمومي، كلاس درس و موزه ها خاموش كنيد و يا حداقل آنها را بروي منشي تلفني و يا حالت ويبره (سيستم لرزاننده) قرار دهيد.

4- با صداي آهسته و لحن آرام با تلفن همراه صحبت كنيد. گوشي ها به گونه اي طراحي گرديده اند كه صداي ضعيف نيز از طريق آنها قابل انتقال ميباشد. برخي مكالمات خاص كه لحن تند، خشن و احساسي را طلب ميكنند را به زمان مناسب تري موكول كنيد. از پشت تلفن همراه با همسر خود مشاجره نكنيد، كسي را توبيخ و يا سرزنش نكنيد و يا با رييس خود بگو مگو نكنيد.

5- تا حد ممكن از جلب توجه هنگام صحبت كردن با تلفن همراه خودداري كنيد. تلفن همراه صرفا به منظور ارتباط موثرتر ساخته شده است.

6- هر فردي داراي يك حريم و يا فضاي شخصي است كه وي را احاطه كرده. اين فضا احساس امنيت و آرامش را براي فرد فراهم مي آورد، به ويژه در مكانهاي شلوغ و پر ازدحام. كاربر هوشمند تلفن همراه به حريم شخصي افراد احترام گذاشته و هنگام مكالمه با تلفن همراه حداقل 6-3 متر از نزديك ترين فرد فاصله ميگيرد. و چنانچه اين فضا در اختيار نباشد منتظر مي ماند تا اطرافش خلوت گردد.

7- اتاق هاي شلوغ، داخل صف ها و راهروهاي باريك مكانهاي مناسبي براي مكالمه با تلفن همراه نمي باشند.

8- برخي اوقات محتواي مكالمه بايستي محرمانه، خصوصي و پوشيده باقي بمانند، بنابراين در مكانهاي عمومي از عنوان كردن برخي مسايل خاص، مشاجرات و اطلاعات شخصي خودداري كنيد.

9- شماره تلفن همراه خود را صرفا در اختيار افراد آشنا و قابل اعتماد قرار دهيد. شماره تلفن ديگران را نيز تنها با كسب اجازه در اختيار فرد ديگري قرار دهيد.

10- هرگز تلفن همراه شخص ديگري را پاسخ نگوييد. همچنين هيچگاه پيام كوتاه دريافتي تلفن همراه شخص ديگري را پاسخ نداده و يا آن را نخوانيد. تلفن همراه يك وسيله كاملا شخصي است.

11- هرگزعكس فردي را بدون كسب اجازه از وي نگيريد و در گوشي تلفن همراه ذخيره نكنيد.

12- تلفن همراه را در دست خود نگه نداريد. چنانچه از تلفن همراه استفاده نمي كنيد آن را درون جيب و يا كيف خود قرار داده و در معرض ديد ديگران قرار ندهيد. خطر سرقت تلفن همراه همواره در كمين شماست.

13- چنانچه دراماكن عمومي و يا حين گفتگوهاي دو نفره ناچار به پاسخگويي به تلفن همراه ميباشيد، قبل و پس از انجام مكالمه از طرف مقابل خود عذرخواهي كنيد.

14- چنانچه سر و وصداي محيط پيرامون شما زياد است، عوض فرياد كشيدن، به يك مكان ساكت و خلوت تر برويد. همچنين چنانچه اشكال از برقراي ارتباط است باز فرياد كشيدن و با صداي بلند صحبت كردن مشكلي را حل نمي كيند (و تنها باعث آزار اطرافيان و سلب آسايش ديگران ميشود).بنابراين آهسته صحبت كنيد.

15- با نزاكت باشيد و پيامهاي كوتاه (sms) دريافتي را تاييد كنيد. يك "بله" و يا "ok" كفايت ميكند.

16- از مختصر نويسي بيش از حد هنگام ارسال پيام كوتاه خودداري كنيد. با اينكه مخفف ها و حروف اختصاري براي بسياري روشن و قابل پذيرش ميباشند، اما در نهايت براي آناني كه با آنها آشنايي كافي ندارند، باعث سر در گمي و سوء ارتباط ميگردند. بنابراين پيام ها را با املاء و فواصل صحيح ارسال كنيد.

17- از ارسال پيام هاي كوتاه ديگران براي ديگر افراد خودداري ورزيد. اين عمل تنها اتلاف وقت، هزينه بر و به دور از نزاكت ميباشد.

18- به پيام هاي كوتاه خود جنبه شخصي بدهيد. از ارسال پيام هاي غيرشخصي به گروهي از افراد خودداري ورزيد. تلفن همراه براي استفاده شخصي است و نه براي ارسال پيام هرز به دوستان.

19- پيام هاي ارسالي و يا دريافتي را بطورروزانه پاك كنيد. بسياري ازروابط به علت سوء تعبير و سوء برداشت پيام هاي كوتاه از هم پاشيده شده اند.

20- تلفن همراه يك ابزار ارتباطي در مواقع اضطراري و فوريتي است و نه يك وسيله تفريح و يا گفتگوهاي دوستانه و طولاني مدت.

21- زمان مكالمه با تلفن همراه بايستي كوتاه و مختصر باشد.

22- هنگام صحبت با تلفن همراه همزمان با اطرافيان خود صحبت نكنيد. چراكه موجب آزار و سردرگمي آنان ميگردد.

23- هيچگاه از تلفن همراه خود براي فخر فروشي و تحت تاثير قرار دادن ديگران استفاده نكنيد.

24- در برخي اماكن همچون بيمارستانها و داخل هواپيما كه امكان تداخل امواج تلفن همراه وجود دارد، از روشن كردن تلفن همراه خود خودداري كنيد.

25- در برخي از اماكن دولتي، موزه ها، سينما ها، تاتر و يا نمايشگاه ها كه عكس برداري و فيلم برداري ممنوع ميباشد، با تلفن همراه خود عكس و يا فيلم نگيريد.

26- در اماكن پر ازدحام از گرفتن عكس با گوشي تلفن همراه خود خودداري كنيد. چراكه ممكن است ديگران به اشتباه تصور كنند كه شما در حال گرفتن عكس آنها ميباشيد.

27- به خاطر داشته باشيد هر قدرشما خود را بيشتردر دسترس قراردهيد (به تمام پيام هاي كوتاه و يا تماسها فورا پاسخ گوييد) ديگران نيزبيشترازشما توقع خواهند داشت تا "در تمام اوقات" در دسترس باشيد. و چنانچه بطور مستمر و فوري به تماس و يا پيام كوتاه آنان پاسخ ندهيد، ممكن است از دست شما عصباني گردند.


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۶:۰۱ ] [ مشاوره مديريت ]
شيوه صحيح برقراري تماس تلفني يكي از جنبه‌هاي مهم و آشكار كننده وجود يك ارتباط عمومي خوب هم براي شما و هم براي شركت يا سازماني است كه براي آن كار مي‌كنيد.
1- هميشه يك قلم و كاغذ در كنار تلفن قرار بدهيد.
2- هنگام جواب تلفن نام خود و قسمتي كه در آنجا كار مي‌كنيد را ذكر كنيد.
3- با لحني علاقمند به تلفن جواب بدهيد.
4- گذاشتن پيغام بر روي دستگاه پيامگير تلفن خود يك شيوه كاملا درست و حرفه‌اي است.
5- در هنگام گفتگوهاي تلفني چيزي نخوريد و يا سيگار نكشيد.
6- در يك زمان با دو نفر مكالمه تلفني انجام دهيد.
7- هميشه همينكه گوشي گوشي تلفن را برمي‌داريد جواب بدهيد.
8- تلفن را بدون خدافظي قطع نكنيد.
9- حرف‌هاي طرف مقابل را قطع نكنيد.


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۶:۰۰ ] [ مشاوره مديريت ]

پايه ها و پويه هاي يك سخنراني خوب

به همه مخاطبان ، نگاه كنيد

از تماس چشمي استفاده كنيد

تماس چشمي ، بهانه و وسيله بسيار نيرومندي است كه مراتبي بالا از صميميت و مهرباني را بين مردم ايجاد مي كند . مهم است كه اين صميميت با مخاطبان درطول سخنراني ايجاد شود . درحالي كه به يادداريد با مخاطبان خيلي دور و مخاطباني كه دراطراف نشسته اند ، به اندازه آن هائي كه در جلو نشسته اند درگيرشويد ، نگاه متعادل و صحيح خودرا بين مخاطبان تقسيم كنيد اگرچه وسوسه انگيزاست كه تكرار تماس چشمي خودرا با مخاطباني كه به نظر مشتاق و علاقمند مي رسند ، افزايش دهيد . آن هائي را كه به نظر ، بي تفاوت يا منفي مي رسند را نيز ناديده نگيريد . مخاطباني كه احساس كنند توسط سخنران حذف شده اند ، بيشتر احتمال دارد واكنش منفي به سخنراني نشان دهند تا آن هائي كه احساس درگيرشدن مي كنند .

به همه مخاطبان ، نگاه كنيد

درحالي كه دقيقا توجه داريد رديف هاي عقب را نگاه كنيد ، گردش چشمان خودرا بين همه مخاطبان رديف چپ و راست و ميانه و بالا و پائين و رديف هاي عقب و جلو و دور و نزديك و ايستاده و نشسته و پيرو جوان و كودك و مرد و زن ، عادلانه و مهرآميز ، تقسيم كنيد . تماس اوليه چشمي را بيشتر با يك صورت دوستانه درزمان سخنراني ايجاد كنيد و فقط به نگاه كردن به سرهاي مخاطبان ، اكتفا نكنيد

ازحركات استفاده كنيد

درمورد تغييرات ، به نسبت تعداد مخاطبان خود ، پيش تر فكركنيد . اجبارا براساس آن حركات خودرا تنظيم كنيد . حركات اغراق شده براي مخاطبان پرتعداد ، همان تأثيري را دارند كه حركات طبيعي براي مخاطبان كم تعداد . به عنوان مثال : دريك حركت كه دو نكته را مورد تأكيد قرار مي دهد " از طرفي ... و از طرف ديگر ... " بهتراست از شانه ها ، بيشتر از ساعد يا مچ استفاده شود كه تأثير ديداري صحيحي برروي مخاطبان پرتعداد داشته باشد . اگرچه حركت به اين شيوه اغراق شده ، ممكن است درابتدا ناجور به نظربرسد اما به نظر مخاطبان ، طبيعي به نظر مي رسد .

شيوه خودرا بهبود بخشيد

هرچه با تجربه تر مي شويد ، قادر خواهيد بود از ابزارهاي مختلفي كه دراختيار خودداريد ( صدا ، طرز رفتار و واژه هائي كه استفاده مي كنيد ) ، براي ايجاد تأثيرات مختلف استفاده كنيد . اغلب شما مايليد تمام ابزارهارا به طور همزمان استفاده كنيد تا به سمت يك هدف واحد كه حفظ توجه مخاطب است ، حركت كنيد . به عنوان مثال ، اگر مي خواهيد روي يك نكته تأكيد كنيد ، ازجملات موجز استفاده كنيد . صاف بايستيد و صداي خودرا بالا ببريد . براي اين كه به مخاطب القاء كنيد يك مكاشفه هيجان انگيز را با آن ها تقسيم خواهيدنمود به جلو خم شويد و صداي خودرا پائين بياوريد . آن ها مطمئن خواهند شد صداي شمارا مي شنوند چون شما آن را به نظر چنين جذاب نموده ايد . اين ابزار عناصر اساسي موفقيت سخنران هستند و با تمرين استفاده از آن ها ، جزء طبيعت شما خواهد شد . هميشه شيوه اي را كه مناسب مخاطبان خاصي است استفاده كنيد . چيزي كه براي يك گروه مناسب و خوب بوده ، ممكن است براي گروه ديگر نباشد .

نكته ها

- نخستين تماس چشمي خودرا با كسي كه به نظر شما قابل دسترس تر مي رسد ، شروع كنيد .

- خط ديد سخنران بايد روي صورت دوستانه مخاطبان ، روي رديف عقب مخاطبان و روي فاصله متوسط مخاطبان ، هرمورد بطور متوالي و به وقت خود ، ثابت باشد .

- تماس چشمي را با تك تك مخاطبان در هر فرصت مناسب ، برقرار كنيد .

از استفاده از حركات با دامنه بزرگ و مكث هاي طولاني نترسيد .


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۶:۰۰ ] [ مشاوره مديريت ]
فنون مصاحبه راديويي‌

دفتر پژوهش‌هاي راديو يك كتاب ديگر هم به بازار كتابهاي تخصصي ارائه داده است.كتاب فنون مصاحبه راديويي را حميدرضا نجفي ترجمه كرده است. نجفي مباحث اين كتاب را از منابع اينترنتي جمع‌آوري و ترجمه كرده است.
در معرفي اين كتاب آمده است در دنياي پيچيده ارتباطات هر روز شاهد ظهور پديده‌اي جديد و ارتقاي روزافزون ارتباطات در ميان مردم هستيم.آنچه برايمان از اهميت ويژه‌اي برخوردار است، نقش و جايگاه رسانه‌اي فراگير به نام راديو است، رسانه‌اي كه به جهت پاره‌اي ويژگي‌ها توانسته گوي سبقت را از رقبا بربايد و مخاطبان بسياري را جذب كند و شناخت عوامل و عناصر تشكيل‌دهنده يك برنامه راديويي مي‌تواند به افزايش جذابيت راديو كمك كند.

يكي از اين عناصر مصاحبه راديويي است كه در جهت‌دادن به ديدگاه مخاطب نسبت به موضوع مطرح در برنامه كمك شايان‌توجهي مي‌كند و او را ياري مي‌دهد تا تصوير بهتري از موضوع براي خودش خلق كند.


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۵:۵۸ ] [ مشاوره مديريت ]
پانزده پرسش متداول در مصاحبه هاي استخدامي 

نوشتن يك رزومه خوب و موثر، منجر به دعوت براي انجام مصاحبه استخدامي مي شود. استخدام شدن هم معمولا نتيجه يك مصاحبه موفقيت آميز است. براد فردريك از اعضاي سايت Resome Doctor.com ، در اين باره چنين مي گويد: " بسياري از جويندگان كار، زماني كه بايد به پرسش هاي مصاحبه، پاسخهاي كامل و پرمعنا بدهند، اين كار را نمي كنند. بايد توجه داشته باشيد كه به پرسش هاي آزاد، جواب مناسب و به جا بدهيد.
نوشتن يك رزومه خوب و موثر، منجر به دعوت براي انجام مصاحبه استخدامي مي شود. استخدام شدن هم معمولا نتيجه يك مصاحبه موفقيت آميز است. براد فردريك از اعضاي سايت Resome Doctor.com ، در اين باره چنين مي گويد: " بسياري از جويندگان كار، زماني كه بايد به پرسش هاي مصاحبه، پاسخهاي كامل و پرمعنا بدهند، اين كار را نمي كنند. بايد توجه داشته باشيد كه به پرسش هاي آزاد، جواب مناسب و به جا بدهيد.
" درباره خودتان صحبت كنيد." ، بدين معني نيست كه همه سرگذشت زندگي خود را تعريف نماييد.
اخيرا سايت Resome Doctor.com، به منظور دستيابي به پرسش هاي متداولي كه معمولا در مصاحبه ها، از آنها استفاده مي شود، بر روي بيش از 2000 نفر از مديران و كارگزينان سراسر جهان، تحقيقاتي انجام داده است. شركت كنندگان در اين تحقيق از صنايع مختلفي برگزيده شده بودند، از جمله: فناوري اطلاعات، بازاريابي و فروش، امور مالي و بهداشت.
پانزده پرسش اصلي و متداولي كه در مصاحبه ها مطرح مي شوند، به ترتيب اهميت عبارتند از:
1- درباره شغل و يا رييس مطلوب خود، توضيح دهيد.
2- چرا به دنبال كار هستيد؟ چرا قصد داريد شغل فعلي خود را ترك كنيد؟
3- چه تجارب يا ويژگي هاي خاصي داريد كه شما را از داوطلبان ديگر، متمايز مي سازد؟
4- درباره خودتان صحبت كنيد.
5- نقاط ضعف و قوت شما چيست؟
6- درباره مهم ترين دستاوردهاي شغلي كه تاكنون داشته ايد، توضيح دهيد.
7- اهداف بلند مدت و كوتاه مدت شما كدامند؟
8- درباره زماني كه با يك موقعيت چالشي موجه مي شويد و اينكه چگونه با آن برخورد مي كنيد، توضيح دهيد.
9- چه ميزان حقوق درخواستي، در نظر داريد؟
10- چرا به اين شغل يا به شركت ما علاقمنديد؟
11- نظر رييس/ همكاران سابق شما، درباره شما چيست؟
12- بهترين و بدترين وجوه شغل پيشين شما چه بود؟
13- درباره شركت ما، چه مي دانيد؟
14- چه چيزي باعث ترغيب شما مي شود؟ شما چگونه ديگران را ترغيب مي كنيد؟
15- آيا قصد تغيير شغل داريد؟
اكثر مديران و كارگزينان اظهار مي دارند كه اين پرسش ها، اغلب به منظور شناخت خصوصيات فردي جويندگان كار، از اخلاق كاري گرفته تا شيوه هاي مديريتي آنها، مطرح مي شوند تا موضوعاتي همچون شناخت سابقه كاري.
تيفاني كلچلين، مدير امور مالي شركت نرم افزاري Blue Dolphine (دلفين آبي) در فلوريدا، اين چنين مي گويد:
« شناخت ويژگيها و خصوصيات فردي داوطلبان، كار بسيار دشواري است، اما اين ويژگي ها، در بسياري از موقعيت هاي شغلي، بسيار حائز اهميت هستند. اين نوع پرسش ها باعث مي شود كه داوطلب كمي بيشتر درباره خودش و ويژگيهايي به جز ويژگيهاي مربوط به سوابق كاري خود، صحبت كند.» وي در ادامه مي افزايد: « روند مصاحبه ممكن است به كمي احتياط نياز داشته باشد. در پرسش هاي مربوط به خصوصيات فردي و اخلاقي داوطلب جانب احتياط را رعايت كنيد. پرسش هاي آزاد و فرضي، پرسش هاي بسيار مناسبي براي آشكار ساختن خصوصيات فردي داوطلب هستند."
تيم ميلر، كارشناس ارشد استخدامي گسترش HR در هند، پرسش هاي مبهمي همچون " چه چيزي با توجه به شغل/ موقعيت شما، باعث ترغيب شما مي شود؟" ، را براي آشكار شدن ويژگيهاي واقعي يك داوطلب، مناسب مي داند. برخي از داوطلبان پاسخ مي دهند پول و يا پاسخهاي ديگري كه نشان دهنده اين است كه او به خود شغل علاقه اي ندارد.
_________________________________________
اختصاصي - سرويس ترجمه بازاركار
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۵:۵۸ ] [ مشاوره مديريت ]
ده كليد براي رمزگشايي نتيجه مصاحبه 

آيا نگران مصاحبه استخدامي خود هستيد ؟ تا وقتي به شما تلفن بزنند، شما نتيجه را نخواهيد فهميد. اما علائم زيادي در طي مراحل مصاحبه وجود دارد كه مي‌تواند به شما كمك كند و تعيين كند كه آيا اولين گام‌ها را با موفقيت برداشته‌ايد يا نه.
سوالها و كليدهايي است كه به شما براي رمزگشايي مصاحبه كمك مي‌كند
آيا نگران مصاحبه استخدامي خود هستيد ؟ تا وقتي به شما تلفن بزنند، شما نتيجه را نخواهيد فهميد. اما علائم زيادي در طي مراحل مصاحبه وجود دارد كه مي‌تواند به شما كمك كند و تعيين كند كه آيا اولين گام‌ها را با موفقيت برداشته‌ايد يا نه.
در زير سوالها و كليدهايي است كه به شما براي رمزگشايي مصاحبه كمك مي‌كند:

1- مصاحبه‌گر چه مي‌كند؟
مدير فروش داخلي كارن نيس مي‌گويد:"اگر من علاقه‌مند باشم به آنچه كه داوطلب استخدام مي‌گويد سرم را تكان مي‌دهم، لبخند مي‌زنم و احتمالاً نكاتي را يادداشت مي كنم." "من ممكن است همچنين سوالهاي اضافه در مورد آنچه كه متقاضي در موردش صحبت كرده بپرسم يا ذهنيت‌هايي از اينكه چطور اين عناوين با پست خالي موجود مرتبط است به او بدهم".
نانسي كيم فيليپس، صاحب دفتر مشاوره در شيكاگو مي‌گويد:" داوطلبين بايد به زبان بدن مصاحبه‌گر براي دريافت نشانه‌هاي مثبت توجه كنند. من به چيزهايي كه علاقه‌مند هستم تمايل نشان مي‌دهم. وقتي كسي آنچه بايد بگويد، مي‌گويد به او علاقه‌مند مي‌شوم و انتظار دارم كه داوطلب خود را با زبان بدن من مطابقت بدهد و به آن اعتماد كند."
مواظب علائم منفي هم باشيد. اگر مصاحبه‌گر گيج و پريشان به نظر مي‌رسد، ساعتش را نگاه مي‌كند، كاغذها را زيرو رو مي‌كند احتمالاً شما نتوانسته‌ايد مخاطب را جذب خود كنيد.
او اضافه مي‌كند: "اگر احساس خوبي در مورد داوطلب استخدام نداشته باشم ، اغلب قلم را زمين مي‌گذارم ."

2- آيا شما مجذوب گفتگو شديد
يك مصاحبه وقتي خوب پيش مي‌رود كه يك گفتگو باشد كيم فيليپس مي‌گويد:" اگر من مجبور نباشم به ليست سوالها مراجعه كنم و گفتگو به راحتي در جريان باشد، اين بدان معني است كه يك تبادل اطلاعات طبيعي در جريان است كه هر دوي ما به آن علاقه‌منديم. اين مي‌تواند از اولين سوال شروع شود كه معمولاً اينجوري شروع مي‌شود "از خودت بگو".
 
3- آيا شما كلام مثبتي شنيديد؟
هازن، صاحب دفتر كاريابي و استخدام در شيكاگو مي‌گويد بعضي از مصاحبه‌گرها ممكن است شما را با كلمات مثبت مانند : "بله"، "ادامه بده" و ..." خوب است" يا عبارت "چيزهايي كه مي‌شنوم دوست دارم" ، "بيشتر توضيح بده". تشويق‌كنند. اينها نشانه‌هاي روشني است از اينكه جريان مصاحبه خوب پيش مي‌رود.

4- آيا شما يك نفري صحبت كرديد
كيم فيليپس مي‌گويد: "وقتي سوال كنم و يك پاسخ 5 دقيقه‌اي يك نفره دريافت كنم باعث كسالت من مي‌شود. او مي‌گويد:" هازن پيشنهاد مي‌كند براي آمادگي داوطلبان مصاحبه يك متن مختصر حداقل 30 و حداكثر 60 ثانيه‌اي را در پاسخ به سوالهايي مثل چرا بايد شما را استخدام كنيم ؟ تمرين كنند. "من به داوطلبان توصيه مي‌كنم كه در جلوي آيينه تمرين كنيد. براي قضاوت درمورد اينكه چطور ديگران شما را مي‌بينند هيچ راهي بهتر از اين نيست كه شما خود را در آئينه ببينيد."

5- آيا مصاحبه‌گر حرف شما را قطع كرد؟
اگر مصاحبه‌گر حرف شما را قطع مي كند و يا بدجوري به شما نگاه مي‌كند. اين زماني است كه شما بايد حرف را عوض كنيد . هازن پيشنهاد مي كند كه داوطلب در اولين نشانه عدم علاقه‌مندي از طرف مصاحبه‌گر توقف كند و سوالي شبيه اين بپرسد: آيا به سوال شما پاسخ بدهم ؟ يا آيا مي‌خواهيد توضيح بيشتري در مورد اين سوال بدهم؟ يا آيا مثال ديگري عنوان كنم؟ اين ممكن است به مصاحبه‌گر فرصتي بدهد كه انتخاب كند كه از كجا ادامه بدهد.

6- آيا شما سوالي پرسيديد؟
همانطور كه گفتگو به پيش مي‌رود، مصاحبه‌گر ناچار است از داوطلب سوال كند كه آيا او سوالي دارد؟ كيم فيليپس مي‌گويد: "وقتي من سوال كنم شما چه سوالي داريد؟ و هيچ سوالي مطرح نشود. اين باعث مي‌شود كه همه چيز خيلي سريع تمام شود."
وقتي مصاحبه‌گر اين فرصت را به شما مي‌دهد كه سوال كنيد اين بهترين فرصت است كه آنچه را در طول مصاحبه بحث شده است را بهتر تجزيه و تحليل كنيد . سوالهايي شبيه : شما گفتيد كسي را با سابقه كار در زمينه فروش مي‌خواهيد، داوطلب موردنظر شما چه خصوصيات ديگري بايد داشته باشد كه موفق شود اين پست را بگيرد؟ پرسيدن سوال فرصتي است كه نشان دهيد كه شما تكليف خود را در مورد شركت خوب انجام داده‌ايد.

7- آيا از شما راجع زمان سوال شد
اگر از زمان دسترسي به شما سوال شود نشانه خوبي است. كيم فيليپس مي‌گويد:"من ممكن است براي گرفتن تصميم شروع به صحبت در مورد جدول زماني كنم و سوال كنم اين براي شما چطور است؟ و كي مي‌توانيد شروع كنيد؟ نانس اضافه مي‌كند:" اگر به كسي علاقه‌مند بشوم. مي‌خواهم بدانم رقيبم كيست و سوال خواهم كرد: چه جاهاي ديگري مصاحبه داشته‌ايد؟ و آيا به شما پيشنهاد جدي ديگر داده شده است؟"

8- آيا شما مناسب بوديد
كيم فيليپس مي‌گويد:"هرچه مصاحبه‌گر بيشتر در مورد آنچه در شركتشان مي‌گذرد و اينكه چطور شما مي‌توانيد خود را با آن تطبيق دهيد صحبت كند بهتر است." او مي‌گويد كه هرگز مستقيم نمي‌گويم : "فكر نمي‌كنم اين رقابت خوبي باشد اما ممكن است بگويم: ما واقعاً در جستجوي فرد صلاحيتداري براي اين پست هستم.

9- آيا از شما براي ملاقات با كسان ديگري در شركت دعوت شد
نانس و فيليپس هردو مي‌گويند كه اگر همه چيز خوب پيش رود آنها فكر مي‌كنند كه كسان ديگري هم در شركت هستند كه بهتر است با شما ملاقات داشته باشند . آنها حتي ممكن است فوري شما را معرفي كنند.
 
10- مصاحبه چقدر طول كشيد
اكثراً نظرات در مورد داوطلبان استخدام در چند دقيقه اول شكل مي‌گيرد و بقيه وقت براي تائيد اين نظرات مي‌گذرد. اگر يك جلسه مصاحبه كمتر از نيم ساعت باشد. عموماً نشانه خوبي نيست. اگر جلسه مصاحبه به يك ساعت رسيد و گفتگو مشتاقانه بين شما و مصاحبه‌گر ادامه داشت احتمالاً شما موفق شده‌ايد.

                                                                ترجمه: افسانه شكوري

 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۵:۵۷ ] [ مشاوره مديريت ]
مصاحبه شغلي 

در جهان پررقابت امروز، آمادگي براي مصاحبه بهترين سرمايه شماست. آمادگي در پاسخگويي به سوالهايي از قبيل: براي مصاحبه چه بپوشم؟ براي چه سوالهايي بايد خودم را آماده كنم؟ راجع به سازمان چه تحقيقاتي بايد انجام دهم؟ آيا همه چيز را در مورد مدير استخدام يا تيم استخدام مي‌دانم؟ وضعيت اقتصادي و مالي شركت چگونه است؟ آيا جديداً راجع به محصولات ، پروژه و اعضايشان مقاله‌اي دارند؟ كليدي است كه موجب دريافت پيشنهاد كار مي‌شود. اما اينجا توقف نكنيد ... ياد بگيريد كه چگونه به سوالها براساس تجربه‌هاي شغلي پاسخ دهيد. به اين طريق در رقابت با ديگران برجسته خواهيد شد.
در جهان پررقابت امروز، آمادگي براي مصاحبه بهترين سرمايه شماست. آمادگي در پاسخگويي به سوالهايي از قبيل: براي مصاحبه چه بپوشم؟ براي چه سوالهايي بايد خودم را آماده كنم؟ راجع به سازمان چه تحقيقاتي بايد انجام دهم؟ آيا همه چيز را در مورد مدير استخدام يا تيم استخدام مي‌دانم؟ وضعيت اقتصادي و مالي شركت چگونه است؟ آيا جديداً راجع به محصولات ، پروژه و اعضايشان مقاله‌اي دارند؟ كليدي است كه موجب دريافت پيشنهاد كار مي‌شود. اما اينجا توقف نكنيد ... ياد بگيريد كه چگونه به سوالها براساس تجربه‌هاي شغلي پاسخ دهيد. به اين طريق در رقابت با ديگران برجسته خواهيد شد.
اصول رفتاري
سوالهاي مصاحبه رفتاري، بيشتر روي نتيجه پروژه‌هاي قبلي كه انجام داده‌ايد، متمركز است.
با توجه به اين كه عملكرد گذشته بيان‌كننده توانمندي در رفتارهاي آينده است، استخدام كننده در جستجوي كليدي در عملكردهاي گذشته است. مديران استخدام در بازار امروز بسيار به زندگي حرفه‌اي شما توجه دارند كه ببينند آيا شما مناسب هستيد؟ هرچه موضوع كاري شما مرتبط‌تر باشد بيشتر در ذهن مصاحبه‌گر باقي مي‌ماند. . وقتي سرگذشت كاري خود را توضيح مي‌دهيد به جاي استفاده از "ما" از "من" استفاده كنيد. آنها به مشاركتها و رفتارهاي شغلي شما علاقمند هستند نه  ديگران.
5 كليد اساسي كه در موقع پاسخ به سوالهاي رفتاري بايد بدانيد:
1- تصور كنيد در كلاس نگارش وانشاء هستيد
از الگوي (موقعيت، كار، عمل ، نتيجه) استفاده كنيد. وقتي به سوال رفتاري پاسخ مي‌دهيد مانند وقتي كه مي‌خواهيد انشاء بنويسيد لازم است راجع به موضوع در چارچوب مقدمه‌ (موقعيت و نوع كار)، متن اصلي (عملكرد) و پايان مطلب (نتيجه) بگوييد.
 - موقعيت يا شرايط كار مقدمه‌اي است كه به مديراستخدام جزئياتي را راجع به موضوعي كه شما مي‌خواهيد بگوئيد (چه وقت، كجا، با چه كسي) مي‌دهد.
- اقدامات يا رفتارهايي كه شما كرده‌ايد علت پرسيدن اين سوالات است. شما در آن موقعيت چه اقدام خاصي انجام داديد؟ چگونه مشكل را حل كرديد؟ اگر اشتباهي انجام داديد، آيا از آن درس گرفتيد و از تكرار آن اجتناب كرديد؟
- نتيجه بايد قابل اندازه‌گيري باشد. براي تبلور يك نتيجه ويژه از اقدامات انجام گرفته، از درصد، مقدار و ميزان پول و درآمد و واحد شمارش استفاده كنيد. به ياد داشته باشيد اين مطالبي كه گفته مي‌شود قابل كنترل است و به عنوان مطالبي است كه درگذشته واقعاً اتفاق افتاده است بنابراين براي اطمينان، حقايق را بررسي و مرور كنيد.
2- تمرين كنيد
سوالات مربوط به عملكرد خود در رابطه با شغل جديد را بنويسيد و با كسي كه مي‌تواند نقش مقابل را بازي كند تمرين كنيد. اين باعث مي‌شود موضوعات را خلاصه كنيد و در چارچوب الگوي نگارش بنويسيد تا اعتماد به نفس لازم را براي گفتن تمام مطالب مهم و تاثيرگذار به دست آوريد.
3- بهتر است قبل از پاسخ مكث كنيد
آمادگي نقش مهمي در پاسخ به سوالات رفتاري دارد اما ممكن است سوالي از شما بپرسند كه انتظارش را نداريد. اجازه بخواهيد كه فرصتي به شما داده شود تا فكرتان را جمع كنيد و سپس با دنبال كردن الگوي نگارش (مقدمه – موضوع – نتيجه ) به سوال پاسخ دهيد.
4- از توضيحات اضافي اجتناب كنيد
از موفقيت‌ها و اقدامات كاري گذشته صحبت كردن آسان است. مواظب باشيد ، خيلي از مواقع مصاحبه شونده چيزهايي را به داستانهاي شغلي‌اش اضافه مي كند. وقتي شما نتايج قابل اندازه‌گيري و خاص را ارائه داديد توقف كنيد. اگر مصاحبه‌گر كنجكاو و يا مجذوب شده باشد درخواست مي‌كند كه شما توضيح و اطلاعات بيشتر ارائه كنيد.
 5- سؤال را با اظهارنظر ، تئوري و يا عبارات مبهم پاسخ ندهيد
هدف از سوالهاي رفتاري گذشته شغلي شما است. عقايد شما ، عقيده و نظر شماست و هيچ توضيحي در مورد آنچه كه شما درگذشته انجام داده‌ايد نمي‌دهد. ارائه نظر و تئوري هيچ ارزشي ندارد، كما اينكه ارزش تجربي معتبر هم ندارد . پاسخ مبهم، مدير استخدام را وادار مي‌كند كه حدس بزند و بيشتر مواقع آنها كنجكاو مي‌شوند كه اطلاعاتي را كه در پي آن هستند استعلام كنند.
                                                                                           ترجمه: افسانه شكوري

 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۵:۵۶ ] [ مشاوره مديريت ]
هفت نكته در صندلي داغ مصاحبه 

وقت و تلاشي كه شما براي مهارت پيدا كردن در نوشتن درخواست استخدام و رزومه صرف مي‌كنيد بالاخره نتيجه خواهد داد. از شما خواهند خواست كه در مصاحبه با شركتي كه ماهها به دنبالش بوديد شركت كنيد. اما شما فقط چند روز وقت داريد تا براي اين جلسه كوتاه اما مهم آماده شويد. هدف اين است كه به مدير استخدام ثابت شود كه شما آن فرد شايسته و منحصر به فردي هستيد كه براي اين پست مناسب است و مي‌توانيد سرمايه باارزشي براي آن شركت باشيد.
وقت و تلاشي كه شما براي مهارت پيدا كردن در نوشتن درخواست استخدام و رزومه صرف مي‌كنيد بالاخره نتيجه خواهد داد. از شما خواهند خواست كه در مصاحبه با شركتي كه ماهها به دنبالش بوديد شركت كنيد. اما شما فقط چند روز وقت داريد تا براي اين جلسه كوتاه اما مهم آماده شويد. هدف اين است كه به مدير استخدام ثابت شود كه شما آن فرد شايسته و منحصر به فردي هستيد كه براي اين پست مناسب است و مي‌توانيد سرمايه باارزشي براي آن شركت باشيد.
در حالي كه كتاب‌ها و آشنايان بزرگترين منبع مشاوره هستند، به راهنمايي‌هاي اشخاص شاخص مورد علاقه خودتان توجه كنيد. چون مصاحبه شغلي خيلي شبيه به آزمون هنرپيشگي براي ايفاي يك نقش است. مصاحبه مي‌تواند يك رقابت باشد. بدون نياز به تجربه، با كمي تمرين اعتماد به نفس لازم را از خود نشان خواهيد داد. در اينجا نكاتي هست كه به شما در اجراي نقش اول نمايش كمك مي‌كند.
در مورد نقش خود تحقيق كنيد.
درست مثل يك هنرپيشه اطلاعات لازم را در مورد خصوصياتي كه آنها توصيف كرده‌اند بيابيد. شما بايد تا آنجا كه مي توانيد در مورد استخدام كننده اطلاعات جمع‌آوري كنيد. در حقيقت در تحقيقي كه اخيراً از مديران اجرايي انجام شده است، مخاطبين گفته‌اند كه اطلاعات كمي در مورد شركت دارند و يا هيچ اطلاعي ندارند. اين اولين علت شكست جويندگان كار است . اين اشتباه با تحقيق درباره تاريخچه سازمان ، محصولات يا خدمات آن قابل اجتناب است . با ديدن سايت شركت ، و خواندن نشريات صنعتي و صحبت با افرادي كه با آنها ارتباط داريد مي‌توانيد به آخرين اخبار شركت دست يابيد. اين كار مخصوصاً در طول مصاحبه به شما كمك مي‌كند كه به نيازهاي شركت اشاره كنيد.
تمرين‌كنيد تا استاد شويد
بازيگر ورزيده وقت زيادي را براي تمرين و تكرار و كسب مهارت صرف مي‌كند تا در صحنه از اشتباه اجتناب كند.
شما مي‌توانيد با توجه به پاسخهايي كه از پيش براي سوالهاي سخت و عجيب مصاحبه فراهم مي كنيد ، دست پاچگي و آشفتگي پنهاني حضور در جلسه مصاحبه را برطرف كنيد. براي مثال مدير استخدام ممكن است در مورد بزرگترين ضعف شما بپرسد در اين مورد جواب شما بايد صادقانه اما كوتاه باشد، ترجيحاً شما مي‌توانيد قدمهايي را كه براي غلبه بر اين نقص برداشته‌ايد توضيح دهيد. براي مثال اگر شما در اجراي برنامه و نمايش ضعيف هستيد شما ممكن است توضيح دهيد كه چطور در دوره‌هايي ثبت نام كرده‌ايد تا توانايي خود را در صحبت كردن درجمع بهبود بخشيد.
انتظار موارد غيرمنتظره
تحقيق نشان مي‌دهد كه سوالهاي عجيب و غيرمعمول به طور روزافزوني دارد عادي مي‌شود، بنابراين تعجب نكنيد اگر از شما سوالهايي پرسيدند شبيه اينكه : اگر شما بتوانيد با يك شخص مشهور ناهار بخوريد آن چه كسي مي‌تواند باشد؟ در اين مثال ، مصاحبه‌گر دنبال جواب درست يا غلط نيست ، بيشتر آنها علاقه‌مند هستند كه خلاقيت شما را بسنجند و توانايي و استقلال فكري و شخصي شما را ارزيابي كنند. براي پاسخ به اين سوالها جواب‌هايي خلاصه و مختصر تهيه كنيد كه حاوي اطلاعات مفيدي باشد. با يك دوست تمرين كنيد تا بتوانيد پاسخي روشن و دقيق بدهيد.
به جزئيات بپردازيد.
وقت شناسي ، داشتن سرو وضعي آراسته و شخصيت قوي ، همه دراعتبار حرفه‌اي بازيگر (اجراكننده) دخالت دارند، همچنين شما بايد به چيزهاي كوچك و جنبه‌هايي كه اغلب در مصاحبه از نظر دور مي‌افتند توجه داشته باشيد. لوازم موردنياز خود را شب قبل آماده كنيد. يك دست كت و شلوار (مانتو و شلوار) هميشه مناسب است حتي اگر شركت موردنظر لباس و فرم رسمي نداشته باشد. لباسهايي كه مي خواهيد بپوشيد تميز و صاف و اتوكشيده باشد. مسير رفتن به دفتر شركت را در نقشه پيدا كنيد و برنامه‌ريزي كنيد كه صبح زود از خانه بيرون برويد و بدانيد در صورتي كه در ترافيك گرفتار شديد به چه كسي بايد اطلاع بدهيد و بالاخره استراحت خوبي در شب داشته باشيد تا براي اين روز بزرگ هوشيار و سرحال باشيد.
يك مورد شخصي را بيان كنيد.
هنرپيشه‌ها اغلب از تجربيات شخصي خودشان براي شاخ و برگ دادن شخصيتي كه تصورش را دارند، استفاده مي‌كنند شما هم مي توانيد از گذشته خودتان براي بيان برتري‌هاي حرفه‌اي خودتان استفاده كنيد. سه موفقيت كاري خود را در خاطر داشته باشيد كه بتواند نشان دهد كه اندازه‌گيري كيفيت‌ها مشكل است مثل قضاوت، ابتكار، كارتيمي يا مديريت و رهبري كه در رزومه شما مشخص و آشكار نيست. مثلاً شايد شما تا ساعت 2 صبح در اداره مانده‌ايد كه به همكارتان در تكميل به موقع يك پروژه مهم كمك كنيد، در حالي كه شما مسئوليتي نداشتيد، شما ديديد كه همكاري به شما نياز دارد و خوشحال شديد از اينكه توانستيد به او كمك كنيد.
چند سوال طرح كنيد
بازيگران حرفه‌اي از راهنمايي خواستن از كارگردان ترسي ندارند. همچنين خوب است كه با مصاحبه‌گر خود در رابطه با سوالي كه شما ممكن است در رابطه با شركت يا پست موردنظر داريد، گفتگو كنيد. در حقيقت آمدن به جلسه مصاحبه با طرح چند سوال راه خوبي است تا علاقه‌تان را به شغل موردنظر نشان دهيد. در مورد فرصتهايي كه براي رشد و ترقي و همچنين برنامه بلندمدت شركت وجود دارد سوال كنيد. بحث در اين موضوعات به هر دوي شما در تعيين اينكه آيا شما براي پست موردنظر مناسب هستيد كمك مي‌كند.
فقط از سوال در مورد تعطيلات، رفاهيات يا فضاي اتاق كار اجتناب كنيد. شما مي توانيد اين موارد را در مراحل بعدي وقتي پست به شما پيشنهاد شد بپرسيد.
مصاحبه را با اشتياق پايان دهيد.
هيچ چيزي يك نمايش خوب را ضايع نمي‌كند مگر پاياني نااميدانه. در زماني مناسب با قدرداني از توجه آنها و اختصاص زمان براي مصاحبه، جلسه را پايان دهيد. همچنين بعد از مصاحبه با فرستادن يك پيام تشكر علاقه خود را به شركت آنها و برتري خود را براي گرفتن آن پست تقويت كنيد. يك پيام ماهرانه و دقيق برتري شما را نشان مي‌دهد و تا مدتها اثر مثبت و عميقي روي مدير استخدام مي‌گذارد.
امروزه در رقابت شغلي ميان خيل عظيم كارجويان، كافي نيست كه "روي كاغذ خوب به نظر برسيد". شما بايد مهارتهاي ظريف و پايدار، اخلاق كار قوي و شخصيتي موافق با فرهنگ كار را در طول مصاحبه از خود نشان دهيد.
چه يك هفته، چه يك روز قبل از اين ملاقات مهم شما مي‌توانيد با كمي تمرين در اين رقابت بدرخشيد.
                                                 ترجمه: افسانه شكوري

 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۵:۵۵ ] [ مشاوره مديريت ]
مروري بر مصاحبه شغلي 

مصاحبه هاي استخدامي، متداولترين روش مورد استفاده در فرآيند گزينش هستند. بسياري از سازمانها و كارفرمايان، مصاحبه هاي استخدامي را معتبرترين روش جمع آوري اطلاعات مي دانند. بررسي مدارك و شواهد نشان مي دهد كه براي قضاوت در مورد هوش داوطلب، توان تحليل، انگيزش، توانش هاي شناختي، گستره تفكر، مهارت ارتباط با ديگران، ثبات هيجاني و ...، مصاحبه مي تواند مفيد واقع شود. اين جزوه سعي دارد كه به مصاحبه ، چهارچوب آن ، شرايط و بايدها و نبايدهاي آن ، بپردازد.
 قسمت اول
چكيده:
مصاحبه هاي استخدامي، متداولترين روش مورد استفاده در فرآيند گزينش هستند. بسياري از سازمانها و كارفرمايان، مصاحبه هاي استخدامي را معتبرترين روش جمع آوري اطلاعات مي دانند. بررسي مدارك و شواهد نشان مي دهد كه براي قضاوت در مورد هوش داوطلب، توان تحليل، انگيزش، توانش هاي شناختي، گستره تفكر، مهارت ارتباط با ديگران، ثبات هيجاني و ...، مصاحبه مي تواند مفيد واقع شود. اين جزوه سعي دارد كه به مصاحبه ، چهارچوب آن ، شرايط و بايدها و نبايدهاي آن ، بپردازد.
تعريف مصاحبه:
      مصاحبه نوعي تماس چهره به چهره است كه از طريق آن مصاحبه كننده اين امكان را مي يابد كه رفتار مصاحبه شونده،  ويژگي هاي آشكار و شخصيت او را، از ابعاد مختلف مشاهده و بررسي كند. مصاحبه كننده مي تواند با كمك مشاهدات خود و اطلاعات ديگري كه با روش هاي ديگر ( آزمونها ، برگ درخواست و ... ) بدست آورده، تصميم بگيرد مصاحبه شونده را انتخاب كند يا نه ( به منظور استخدام ارتقا و ... ).
در واقع مصاحبه، در فرآيند گزينش، يك گفت و شنود رسمي و عميق است كه به منظور ارزيابي شايستگي داوطلب، صورت مي گيرد كه درآن مصاحبه كنندگان در جستجوي پاسخ به سه سوال اساسي هستند:
-1-1آيا داوطلب شغل مي تواند كار را انجام دهد؟ در غير اينصورت، آيا از ظرفيتهاي لازم جهت انجام كار برخوردار است؟
-2-2در صورت وجود مهارت يا ظرفيت انجام كار، آيا داوطلب، كار مورد نظر را انجام خواهد داد؟ (انگيزه و مسئوليت(
-3-3چگونه مي توان اين داوطب را، با باقي داوطلبين مقايسه كرد؟ (ارزشيابي، امتياز دهي و رتبه بندي(
انواع مصاحبه:
-1-1سازمان يافته يا مستقيم: مصاحبه كنندگان در اين مصاحبه، معمولا مجموعه اي از سوالات معين و از پيش تعيين شده را مطرح مي كنند. اگر چه سوالات اين نوع مصاحبه، صحت فرآيند مصاحبه را، تا حدود زيادي تضمين مي كند، اما به مصاحبه كننده، امكان پي گيري پاسخ هاي جالب را نمي دهد مانع بروز خلاقيت مصاحبه گري و كسب اطلاعات جامع تر مي شود. بنابر اين، كسب اطلاعات جامع از مصاحبه شونده، در اين نوع مصاحبه ها با محدوديت مواجه است.
-2-2مصاحبه هاي سازمان نيافته يا غير مستقيم: در اين نوع مصاحبه، به مصاحبه شونده فرصت داده مي شود تا به سوالات مختلفي كه بر حسب موضوع، در طول مصاحبه مطرح مي گردد، آزادانه و حتي بدون محدوديت زماني، در محيط دوستانه پاسخ دهد. اين روش، قابليت اعتمادش پايينتر از مصاحبه سازمان يافته است.
-3-3مصاحبه هاي مختلط : معمولا مصاحبه كنندگان در عمل، تركيبي از سوالات مستقيم و غير مستقيم را به كار مي برند. اين روش، از قابليت اعتماد بيشتري نسبت به دو روش قبلي برخوردار است.( عموما در طرح مديران فردا از اين نوع مصاحبه استفاده خواهدشد. )
-4-4 مصاحبه هاي تحت فشار: اگر موقعيت شغلي، تحمل فشارهاي عصبي زيادي را مي طلبد، اينگونه مصاحبه ها، سعي در كشف چگونگي واكنش متقاضي دارد، تا بتواند واكنش مصاحبه شونده را به فشارهاي ناشي از شغل بررسي كند.
تيم مصاحبه:
   تيم مصاحبه، با توجه به تركيب تعداد مصاحبه كنندگان و مصاحبه شوندگان، متفاوت است كه از آن جمله مي توان به تيم هاي مصاحبه زير اشاره داشت:
-1-1مصاحبه فرد به فرد: در اين مصاحبه فقط يك نفر مصاحبه كننده و يك نفر مصاحبه شونده وجود دارد. از اين روش معمولا براي ارزيابي عميق تر شخصيت مصاحبه شونده استفاده مي شود.
-2-2مصاحبه گروهي: در اين روش معمولا چهار مصاحبه كننده و پنج مصاحبه شونده، در حاليكه دور يك ميز گرد نشسته اند، حضور دارند. مسئوليت مصاحبه كنندگان، عموما به عهده يك روان شناس متخصص است و ارزيابي داوطلب نيز، به شيوه مشاهده عملكرد افراد در گروه انجام مي گيرد.
-3-3مصاحبه چند نفر با يك نفر: در اين روش، مصاحبه با حضور چند نفر مصاحبه كننده و يك نفر مصاحبه شونده انجام مي شود. مصاحبه كنندگان هر يك در زمينه اي خاص،  مثلا روانشناسي، مهندسي، مديريت سازمان و ... تخصص دارند.  ( در طرح مديران فردا از اين -4- 4-       مصاحبه تحت فشار: اگر موقعيت شغلي ، تحمل فشارهاي عصبي زيادي را مي طلبد، اينگونه مصاحبه ها ، سعي در كشف چگونكي واكنش متقاضي دارد تا بتواند واكنش مصاحبه شونده را به فشارهاي ناشي از شغل بررسي كند.
انتخاب هر يك از اين تيم هاي مصاحبه، بسته به هدف مصاحبه ، مهارت و تخصص مصاحبه كننده، در زمينه ارزيابي ويژگي مرتبط با معيارهاي انتخاب،  متغير است.
مراحل اجراي مصاحبه:
      فرآيند مصاحبه، از مراحل مختلفي تشكيل مي شود كه طي اين مراحل بايد به ترتيب زير، در جريان مصاحبه رعايت گردد:
 1- مرحله آمادگي: پيش از تشكيل جلسه مصاحبه، لازم است مصاحبه كننده اطلاعات مربوط به مصاحبه كننده ( نظير نمرات آزمون هاي كتبي، فرم درخواست و ... ) و نيز شرايط احراز شايستگي مرتبط به شغل را مورد بررسي قرار دهد و مصاحبه را بر اساس اين اطلاعات انجام دهد.  به نوعي ساختار مصاحبه، دستورالعمل آن و پرسشهاي مطروحه، تا حدود زيادي به اين مطالعه مقدماتي وابسته است.
2- آغاز مصاحبه و ايجاد ارتباط: فشار ايجاد ارتباط بر دوش مصاحبه كننده است فرض كنيد داوطلب كمي نگران است و علايم تنش رواني ديده مي شود،  اگر مصاحبه كننده بر آن است كه به واقعيت هاي پي ببرد،  بايد نخست كاري كند تا از ميزان تنش داوطلب كاسته شود و وي احساس آرامش و راحتي نمايد.  براي اين منظور بهتر است يكي از اعضاي تيم مصاحبه پيش از ورود به مرحله مصاحبه اصلي به گرمي به مصاحبه شونده سلام و خوش آمد بگويد، لبخند زده و اعضاي مصاحبه را معرفي كند،  به بعضي از تعارفات روزمره بپردازد و برخي سوالات غيرمرتبط و ساده را مطرح كند. مثلاً : هواي امروز گرم نبود ؟ در مسير راه ترافيك سنگين بود؟ ، سپس با بيان مختصر اهداف و انتظارات خود از مصاحبه مقدمه چيني لازم را براي ورود به فرايند اصلي مصاحبه به عمل آورد.
3- ورود به مصاحبه اصلي و تبادل اطلاعات: در اين مرحله مصاحبه كننده بايد كوشش كند بر مبناي شرايط احراز ( يا معيار هاي شايستگي ) با دقت و ظرافت سوالاتي را مطرح كند تا ضمن جمع آوري اطلاعات مورد نياز،  بتواند ديدگاه كلي مصاحبه شونده را نسبت به مسايل مربوط به كار و زندگي مورد ارزيابي قرار دهد.  به طور كلي مصاحبه گر بايد سوالات را به گونه اي مطرح كند تا بيشترين اطلاعات ممكن را در ارتباط به معيارهاي مربوط به گزينش،  به دست آورد.
 در واقع در اين مرحله مصاحبه گران بايد بر مبناي برنامه از پيش تعيين شده،  به طرح موضوعات مختلف بپردازند و در اذهان آنها،  طرح جامعي از سوالاتي كه بر پايه آنها قضاوت كنند وجود داشته باشد. بهتر است ابتدا از موضوعات ساده و روزمره شروع كرده (مثلاُ درباره كار و فعاليت كنوني وي پرسيده شود) ، پس از اطمينان خاطر از آرامش مصاحبه شونده به مرور سوالات اساسي تر طرح شود. "روابط كاري" ،  "سوابق كاري"، "زمينه هاي مورد علاقه " ، "شرايط كلي"، "دلايل جذت" ، محورهاي اساسي هستند كه اگر سوالات بر پايه آنها طرح شوند ، مي توانند اطلاعات نسبتا جامعي در مورد مصاحبه شونده و نتيجه گيري از مصاحبه بدست دهد. 
قابل ذكر است سوالاتي كه با كلمات استفهامي مانند " چرا "شروع شوند،  يا طرح  سوالاتي كه پاسخ آنها بلي يا نه است،  نمي تواند اطلاعات دقيقي ، در اختيار مصاحبه كننده قرار دهد.
4- پايان مصاحبه: پس از كسب اطمينان از اينكه همه سوال هاي مورد نياز ارزيابي،  مطرح شده و براي هر سوال نيز پاسخ مناسب در يافت شده، مصاحبه به پايان خود نزديك مي شود.
ختم مصاحبه را بهتر است با نشانه هاي رفتاري مثل نگاه كردن به ساعت،  بستن پرونده و يا گفتن اينكه "نكته ديگري براي صحبت نداريد؟"  اعلام كنيد. در اين مرحله از مصاحبه بايد آگاه بود كه هيچ گونه نشانه اي دال بر پذيرش مصاحبه شونده به او داده نشود زيرا ممكن است مصاحبه شوندگان بعدي،  داراي كيفيت برتري باشند و يا مصاحبه شونده در مراحل ديگر فرايند گزينش،  نتواند موفق شود.
5- نتيجه گيري از مصاحبه: پس از پايان مصاحبه،  مصاحبه كنندگان بايد برداشت كلي خود را همراه با تجزيه و تحليل پاسخ هاي مصاحبه شونده،  گزارش دهند، مصاحبه كنندگان براي اينكه بتوانند صحت، قابليت اعتماد و اعتبارمصاحبه هاي خود را ارتقا دهند، مي بايست ارزيابي هاي خود را به  به مصداقهاي  حاصل از مصاحبه وابسته كنند. 
خطاهاي مصاحبه:
   مصاحبه كننده آگاه متخصص و آموزش ديده با خطاهاي مصاحبه آشناست و در حد امكان سعي مي كند اين خطاها در قضاوت وي اثر نگذارد از جمله آنها مي توان به خطاهاي زير اشاره داشت:
1- 1-       خطاي هاله اي (Hallo error ): گرايش مصاحبه كننده به قضاوت مطلوب يا نامطلوب،  در مورد مصاحبه شونده بر اساس برداشتها و ادراك هاي كلي خود،  ( به  جاي ارزيابي واقعي وبر مبناي معيارهاي تدوين شده ) ، مصاحبه گر را با خطاي هاله اي مواجه مي كند. نكته مهم اين است كه خطاي هاله اي يك تحريف آگاهانه درجه بندي نيست بلكه بر عكس مصاحبه گران باور دارند كه  امتياز هاي مناسب و واقعي به افراد داده اند. مثلا ادراك كلي مصاحبه گر مبني بر اينكه فارغ التحصيلان فلان دانشگاه داراي يك ويژگي خاص هستند مي تواند در نوع امتياز دهي وي تاثير سو بگذارد.
2- 2-       خطاي تساهلي(Leniency error) : اين خطا هنگامي رخ مي دهد كه مصاحبه گران بر مبناي استانداردهاي شخصي خود،  فرد را ارزيابي كنند . هر چه استانداردهاي شخص ارزيابي كننده بالاتر باشد،  احتمال كسب امتياز هاي پايين تر،  بيشتر خواهد بود. يا بر عكس هر چه استانداردهاي شخص پايين باشد،  تمايل بيشتري به داد ن امتيازات بالاتر وجود خواهد داشت.
3- 3-       تعميم پذيري بيش از حد (Over generalization error ): در صورتيكه يك ويژگي خاص مصاحبه شونده (مثلا يك ويژگي خيلي مثبت يا خيلي منفي) در ساير نتيجه گيري هاي ارزيابي كننده از مصاحبه شونده،  تاثير بگذارد،  مصاحبه گر دچار خطاي تعميم پذيري بيش از حد شده است. مثلا معدل خيلي بالا يا مهارت بالاي زبان انگليسي و ... ، باعث شود مصاحبه گر، در ساير عوامل ديگر نيز،  وي را در حد خوب و بالاتر ارزيابي كنند.
4- 4-       خطاي گرايش به مركز (Central tendency error ): عموما در شرايطي كه مصاحبه گران جهت ارزيابي،  نتوانند اطلاعات لازم را جمع آوري كنند و در عين حال مجبور به دفاع از ارزيابي خود شوند، . اين خطا ظاهر مي شود. در اين خطا مصاحبه گر،  مصاحبه شونده ر ا در عوامل مورد بررسي ، عموماً در حد متوسط ارزيابي مي كند..
فهرست منابع :
1- آر بينل ، لستر و همكاران(1380)،  آنچه يك سرپرست بايد بداند،  ترجمه ايرج هاشمي، انتشارات دانشكار ،ص 195 تا 198
2- رابينز ،استيفن (1380) ،رفتار سازماني ،  ترجمه علي پارسائيان ، سيد محمد اعرابي ، نشر دفتر پژوهشهاي فرهنگي ،ص 991 تا 995
3- جزني ، نسرين (1378)  مديريت منابع انساني ،  نشر ني  ،ص 257 تا 274
4- ساعتچي ، محمود (1380) ، روان شناسي بهره وري ،  نشر موسسه ويرايش : ص 152 تا 159
 5- Ronald E Riggo (1999) Introduction to industrial organizational psychology . Publisher  Prentice hall. P 107 to 112 


منبع : سايت مجاب
تدوين :فرنگيس افتخاري

 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۵:۵۴ ] [ مشاوره مديريت ]
نحوه برگزاري مصاحبه استخدام در مشاغل كوچك 

نحوه برگزاري و كيفيت مصاحبه اوليه، نقش مهمي در روند كارمنديابي دارد و اين امر اصولا در مشاغل بزرگ به افراد متخصص سپرده مي شود.اين مرحله از آن جهت اهميت دارد كه متقاضي شغل و توانائي هاي وي از نزديك مورد بررسي قرار مي گيرند. در واقع از افرادي براي مصاحبه دعوت به عمل مي آيد كه مطابق با اظهارات كتبي و اطلاعات اوليه حاصل از آزمونهاي استخدامي، شرايط احراز شغل را دارا مي باشند.
نحوه برگزاري و كيفيت مصاحبه اوليه، نقش مهمي در روند كارمنديابي دارد و اين امر اصولا در مشاغل بزرگ به افراد متخصص سپرده مي شود.اين مرحله از آن جهت اهميت دارد كه متقاضي شغل و توانائي هاي وي از نزديك مورد بررسي قرار مي گيرند. در واقع از افرادي براي مصاحبه دعوت به عمل مي آيد كه مطابق با اظهارات كتبي و اطلاعات اوليه حاصل از آزمونهاي استخدامي، شرايط احراز شغل را دارا مي باشند.اگر چه روانشناسي صنعتي اين موضوع را به صورت حرفه اي رتق و فتق مي نمايد اما بديهي است كه مشاغل كوچك و متوسط غالبا" از استخدام روانشناس صنعتي براي اين منظور قاصر بوده و اين وظيفه را به واحد منابع انساني و يا مديريت ارشد مي سپارند.بنابراين كسب مهارتهاي ضروري براي كشف ويژگي ها و خصوصيات متقاضي كار و تناسب آنها با نوع وظيفه اي كه انجام آن از وي انتظار مي رود، براي مدير واحد منابع انساني و يا مدير ارشد يك كسب و كار كوچك بسيار مهم است زيرا كشف اين ويژگي ها پاسخگوي آندسته از سئوالات سازمان و كسب و كار مي باشد كه در پرسشنامه ها و آزمونها، قابل رد گيري نيستند.شايد به نظر برسد كه چنين فرصت كوتاهي براي درك بسياري جزئيات شخصيتي و رفتاري متقاضي، كافي نيست.به همين علت است كه بايستي اهداف مصاحبه كاملا" واضح بوده و تعريف شوند تا دسترسي به آنها قابل اندازه گيري باشد.لذا تشخيص اهداف مصاحبه مي تواند در انتخاب تخصص هاي حاضر در مصاحبه نقش تعيين كننده اي را ايفا نمايد.به كار گيري توانائي ها ، قابليتها ، و تخصصهائي كه لايه هاي پنهان از شخصيت و ويژگيهاي متقاضي كار را هويدا نمايد، روند تطابق تازه وارد به شركت را با شغل تسريع مي نمايد و اين به مفهوم افزايش بهره وري و نيز صرفه جوئي در هزينه هاي جايجائي نيروهاي انساني در كسب و كار است.در اينجا ضروري است به نقش مهمي كه يك مشاور توانا مي تواند براي يك كسب و كار ايفا نمايد ، اشاره اي داشته باشيم. بديهي است مهمترين ويژگي هر مدير ارشد اجرائي براي توفيق در كسب و كار متاثر از هنرنمائي وي در بهره برداري اثر بخش از تخصص هاي گوناگون مورد نياز براي نيل به اهداف سازماني است.شايد منابع مالي بيشتر كسب و كار هاي كوچك ، تناسبي با استخدام ثابت مشاورين مختلف نداشته باشد.اما اين موضوع نمي تواند مانع از برگزاري جلسات موردي مشاوره به صورت دوره اي و يا حسب مورد،گردد.با اين اوصاف اهميت برگزاري مصاحبه استخدامي زماني نمايان تر مي گردد كه توجه داشته باشيم جلسه مصاحبه از منظر متقاضي كار نيز داراي ظرائف و نكات شايان توجهي است. به عبارت ديگر اين جلسه مي تواند بسياري باورهاي كارمند جديد در مورد كسب و كار شما را سامان دهد لذا بهتر است از قبل  متوجه برخي نكاتي كه احتمالا" بعدها باعث نوعي سوء تفاهم مي گردد، باشيم و آگاهانه با آنها برخورد نمائيم:
•    هيچ نوع پيش بيني در مورد آينده مالي كسب و كار خود ارائه ندهيد. حتي اگر واقعا" اعتقاد داريد كه تا سال آتي جزء ده شركت برتر صنعت  و صنف تان خواهيد شد بهتر است اين خوشبيني را براي خودتان نگاه داريد.حتي اگر متقاضيان كار در مورد آينده كسب و كار شما كنجكاوي كردند، از واقعيتها فاصله نگيريد حتي اگر موضوعي را خواستيد در مورد آينده پيش بيني نمائيد، صراحتا" از واژه "اميدوارم" استفاده كرده و از پيش بيني در مورد كسب و كار تان به صورت يك واقعيت كه براي متقاضيان استخدام ايجاد توقع نمايد امتناع كنيد.
•    چيزي نگوئيد كه تصميم گيري هاي آتي شما راجع به كاركنان را محدود نمايد. به عنوان مثال اگر به يك متقاضي كار بگوئيد : "ما فقط با كساني قطع همكاري مي كنيم  كه نتوانند وظائف محوله را به درستي انجام دهند" در اينصورت قابليتهاي خود را در بركناري وي به علل ديگر منجمله دلايل شخصيتي و عدم سازگاري با همكاران از دست داده و يا محدود مي نمائيد. يا مثلا" چنانچه قول دهيد كه دستمزد را به طور دوره اي افزايش  دهيد، در آنصورت ممكن است به علل اوضاع مالي نا مطلوب كسب و كار تان و يا عدم شايستگي و صلاحيت برخي از كاركنان تان، توانائي خود در افزايش دستمزد را محدود كنيد.
•    اگر براي دوره اي خاص نياز به استخدام افراد داريد،موضوع را صادقانه مطرح نمائيد. اگر پس از مدتي بايستي تعديل نيرو كنيد بهتر است موضوع را با متقاضيان كار مطرح نمائيد چه در غير اينصورت هم خودتان را به دردسر انداخته ايد و هم موجب از دست دادن موقعيت هاي مناسب كاري براي افراد شده ايد.
 •         دقيقا" سمت و شغل را براي متقاضي كار توضيح دهيد. در مورد الزامات كار مبالغه نكنيد و از طرفي هم افراد را به عنوان يك شغل و انجام شغلي ديگر در كسب و كارتان ، استخدام ننمائيد.شايد براي شما اهميتي نداشته باشد كه چه كسي به انجام چه كاري اشتغال دارد، اما اين موضوع براي كاركنان از اهميت برخوردار است. جلوگيري از اينگونه عملكردها زمينه سوء تفاهمات آتي را از بين خواهد برد.


منبع:www.salary.persianblog.ir

 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۵:۵۳ ] [ مشاوره مديريت ]
انواع مصاحبه استخدامي و گزينش نيروي انساني 

اغلب مديران با گزينش افراد نامناسب براي تصدي موقعيتهاي شغلي، روبرو بوده‌اند. اين انتخاب نادرست باعث مي‌گردد تا اولاً زمان و انرژي سازمان در طول فرآيند استخدام و آموزش هدر رود، ثانياً سرمايه‌گذاري‌هاي مستقيم و غير مستقيم بعدي بر روي مستخدم جديد همگي بر باد داده شوند. بهترين راه براي پرهيز از اين اشتباه انتخاب افراد مناسب و بالطبع انجام يك مصاحبه هدف‌دار و از قبل طراحي شده است.
اشاره:
اغلب مديران با گزينش افراد نامناسب براي تصدي  موقعيتهاي شغلي، روبرو بوده‌اند. اين انتخاب نادرست  باعث مي‌گردد تا اولاً زمان و انرژي سازمان در طول  فرآيند استخدام و آموزش هدر رود، ثانياً  سرمايه‌گذاري‌هاي مستقيم و غير مستقيم بعدي بر روي  مستخدم جديد همگي بر باد داده شوند. بهترين راه براي  پرهيز از اين اشتباه انتخاب افراد مناسب و بالطبع  انجام يك مصاحبه هدف‌دار و از قبل طراحي شده است.  جهت دستيابي به اين منظور، بايد فهرستي از نيازهاي  شغلي و ويژگي‌هاي جايگاه سازماني را به ترتيب اولويت  طبقه‌بندي كرد و با در نظر داشتن روشهاي مصاحبه،  افراد مناسبي را انتخاب كرد.
 1) هدف از مصاحبه استخدامي
 هدف از انجام مصاحبه استخدامي، سنجش داوطلب براي  تصدي شغل و جايگاه سازماني موردنظر و تناسب  مصاحبه‌شونده با شرايط تعريف شده براي تصدي آن شغل و  جايگاه سازماني است. بطور خلاصه مصاحبه‌كننده  اطلاعاتي را از مصاحبه‌شونده كسب و اطلاعاتي در  رابطه با سازمان، شغل و جايگاه سازماني به داوطلب  استخدام ارائه مي‌دهد.
 2) اقدامات قبل از مصاحبه
قبل از انجام مصاحبه، مصاحبه‌كننده بايد از تعداد  مصاحبه‌شوندگان، شرح شغل موردنياز، نيازهاي جايگاه  سازماني مورد بحث، زمان كل مصاحبه، اسامي (احتمالاً)  ساير مصاحبه‌كنندگان، مداركي كه احتمالاً  مصاحبه‌شوندگان بايد همراه داشته باشند، زمان شروع  هريك از مصاحبه‌ها و چك ليست سئوالات عمومي و  اختصاصي كه از مصاحبه‌شونده پرسيده خواهد شد را تهيه كرده و همراه داشته باشد. همچنين پرسشنامه استخدامي  متقاضي (فرم متداول و معمولي كه جهت كسب اطلاعات  اوليه متقاضيان در اغلب سازمان‌ها وجود دارد) را  كاملا مطالعه و حتي الامكان مواردي را بخاطر سپرده  باشد.
 مكان مصاحبه هم بايد از نظر فيزيكي مناسب و  مصاحبه‌شونده و مصاحبه‌كننده رو در رو و در شرايط  مساوي (از نظر ارتفاع) قرار داشته باشند. زمان انجام  مصاحبه بايد از پيش و با توافق طرفين تعيين شده باشد  تا هيچكس از نظر زماني در فشار نباشد.
 3) اقدامات در طول مدت مصاحبه
در زمان انجام مصاحبه، بايد مصاحبه‌كننده از  پاسخگويي به تلفن‌ها و يا مراجعان يا هر اقدام ديگري  كه موجب ايجاد وقفه در مصاحبه مي‌شود خودداري نمايد.  همچنين به اظهارات مصاحبه‌شونده توجه كامل داشته و  يادداشت‌برداري نمايد.
 در طول مصاحبه، مصاحبه‌كننده بايد توضيحاتي در رابطه  با سازمان، شغل و جايگاه سازماني به مصاحبه‌شونده  ارائه دهد تا اگر ابهامي در خصوص شغل مورد نظر وجود  دارد برطرف شود و هم‌چنين متقاضي استخدام دقيقاً با  انتظارات جايگاه سازماني خود آشنا شود.
 در بسياري از  موارد پيش آمده است كه با همين توضيحات اوليه،  متقاضي متوجه شده است كه امكان برآورده نمودن  انتظارات شغلي و سازماني برايش وجود نداشته و اعلام  انصراف نموده است. ضمنا بر روي آخرين كار (سابقه  شغلي) مصاحبه‌شونده بيشتر تكيه شده و از وي خواسته  شود كه درباره موفقيتهاي بارز خود در طول مدت  اشتغال، روابطش با همكاران و مديران قبلي خود، علت  ترك محل كار قبلي، انتظاراتش از شغل و محل كار جديد،  تجارب و تخصصهاي احتمالي خود صحبت كند.  در طول مدت مصاحبه يادداشت برداري (بصورت خلاصه) از  كليه اظهارات مصاحبه‌شونده، الزامي است و قبل از  انجام مصاحبه نيز، بايد به مصاحبه‌شونده يادآوري  نمود كه احتمالاً پاسخهاي وي با معرفها و مراجعي كه  وي معرفي نموده است، چك خواهند شد.
 4) نحوه مصاحبه
موفقيت مصاحبه‌كننده در كسب اطلاعات مفيد از  مصاحبه‌شونده، به ميزان توانايي وي در طرح پرسشهاي  مناسب بستگي دارد. مهمترين مشخصه اصلي، نحوه استفاده  از پرسشهاي بسته (با پاسخهاي بلي و خير) و پرسشهاي  باز (با پاسخهاي گسترده) است. لذا مصاحبه‌كننده بايد  در انتخاب روشها، از شيوه معيني استفاده كند. بايد  توجه داشت كه در انجام مصاحبه با متقاضيان استخدام،  از روش يكساني استفاده نمود تا امكان مقايسه و سنجش  بين تمامي متقاضيان وجود داشته باشد. به طور كلي پنج  نوع مصاحبه استخدامي توصيه مي‌شود كه در اينجا به  صورت مختصر شرح داده مي‌شوند.
4-۱) مصاحبه بسته (از پيش طراحي شده)
 اين نوع مصاحبه، حداقل آزادي را به مصاحبه‌شونده  مي‌دهد. نتيجه اين نوع مصاحبه غالباً يكسان و دقيق  خواهد بود هر چند ممكن است اطلاعات ضروري براي تصميم  گيري به كارفرما ارائه ندهد. ولي به لحاظ علمي،  اعتبار بيشتري نسبت به مصاحبه باز دارد.  از مصاحبه بسته در موارد زير استفاده مي‌شود:
ـ پاسخهاي بلي يا خير براي كسب اطلاعات كفايت نمايد.
ـ پاسخها موارد مشخصي باشند و نيازي به توضيح بيشتر  نباشد.
 ـ قصد داشته باشيد پس از شنيدن پاسخ به سئوال بسته،  يك سئوال باز مطرح نمائيد.
4-۲) مصاحبه باز (غير مشخص)
 اين نوع مصاحبه، بيشترين آزادي را به مصاحبه‌شونده  مي‌دهد. هيچ سئوالي از قبل طراحي شده وجود ندارد.  مصاحبه‌كننده نيز خود را به هر وضعيتي سازگار  مي‌نمايد و با استفاده از تجارب و توانائيهاي خود،  به بررسي زمينه‌هايي كه بنظر وي و سازمان مهمتر  هستند مي‌پردازد.  در خصوص مقايسه بين اين دو نوع مصاحبه بايد بسيار  توجه داشت چرا كه پس از جمع‌بندي نهايي ممكن است بين  اطلاعات مكتوب از مصاحبه‌شوندگان هيچ رابطه و سنخيتي  وجود نداشته و از هر يك، اطلاعات متفاوتي در دست  باشد. از پرسشهاي باز در موارد زير استفاده مي‌گردد:
 ـ طرح زمينه‌هاي جديد براي بحث فيمابين دو طرف
 ـ كشف اطلاعات بيشتر از متقاضي استخدام
ـ ارتباط دادن يك پاسخ با يك پاسخ ديگر
 ـ آزمون خودآگاهي مصاحبه‌شونده ـ اطلاع از ميزان تحليل‌گر بودن مصاحبه‌شونده
4-۳) مصاحبه نيمه‌بسته (مخلوط)
 اين روش، يك روش تركيبي است، بدين‌صورت كه سئوالات  مشخصي از همه داوطلبان پرسيده مي‌شود ولي بهر حال به  مصاحبه‌شوندگان اجازه داده مي‌شود به زمينه‌هاي ديگر  و مخصوصاً زمينه‌هاي مورد علاقه خود نيز بپردازند.  بايد توجه داشت كه ميزان موفقيت در اين نوع مصاحبه  نيز بستگي به مهارت و تخصص مصاحبه‌كننده دارد.
 4-۴) مصاحبه بصورت ميزگرد يا گروهي
 در بعضي موارد خاص، امكان مصاحبه بصورت ميزگرد بسيار  سودمند است. البته بايد اهميت منافع حاصله از اين  مصاحبه، هزينه آنرا توجيه نمايد. بنابراين اين نوع  مصاحبه فقط در خصوص گزينش مشاغل بسيار حساس و در  سطوح بالا، توصيه مي‌شود. ـ
 4-۵) مصاحبه تنش
 در اين مصاحبه، بجاي كسب يا ارائه اطلاعات فيمابين  طرفين، فقط مصاحبه‌كننده مي‌كوشد تا موجب بروز عكس‌العمل‌هاي عاطفي مصاحبه‌شونده نسبت به موقعيت‌ها  شود. مصاحبه‌كننده در اين روش، مصاحبه‌شونده را  صرفاً بمنظور مشاهده رفتارش، تكذيب كرده، حقير شمرده  و بدليل سوء عملكرد گذشته سرزنش مي‌نمايد. اين نوع  مصاحبه در اغلب مواردي ‌كه جايگاه شغلي مورد نظر با  فشارهاي رواني روبروست توصيه شده و بدليل احساس  خصومتي كه در مصاحبه‌شونده بوجود مي‌آورند (بخصوص در  مورد متقاضياني كه استخدام نمي‌شوند) تصوير بدي از  سازمان در ذهن مصاحبه‌شونده باقي مي‌گذارند.
مصاحبه كننده بايد بسيار توجه داشته باشد كه اولاً  سعي گردد زمان مصاحبه بيش از ۳۰ دقيقه بطول نيانجامد  تا از دقت پاسخها و نهايتاً كيفيت مصاحبه، كاسته  نشود. همچنين بايد پاسخهاي مصاحبه‌شونده را در حد و  مرزي كه موردنياز است نگاهداري نموده و از عنوان شدن  مسائل و موارديكه به نيازهاي سازمان و شغل و جايگاه  سازماني مربوط نمي‌شوند و يا اطلاعاتي كه امكان كسب  آنها از طريق ديگر مثل ملاحظه مدارك يا تحقيقات وجود  دارد جلوگيري نمايد. ضمنا براي موفقيت در كسب نتيجه  بايد به مصاحبه‌شونده اثبات نمايد كه اطلاعات  موردنياز، بر مبناي ضروريات شغلي دريافت مي‌شوند تا  مصاحبه‌شونده براحتي اطلاعات موردنياز را در اختيار  وي قرار دهد. در خصوص سئوالات و نحوه انتخاب روش  مصاحبه نيز بايد كاملاً دقت نمود تا به منظور  جلوگيري از تبديل مصاحبه به جلسه پرسش يكسويه، بيشتر  از پرسشهاي باز استفاده گردد و از پرسشهاي جهت‌دهنده  و همچنين چند پرسش همزمان (بنحوي كه متقاضي ازپاسخ  دادن به آنها عمداً يا سهواً شانه خالي كند) خودداري  گردد.
 بايد به اين نكته بسيار توجه داشت كه از طرح  پرسشهايي كه ربطي به مصاحبه ندارند و فقط بدليل  ابراز توانايي و برتري علمي و عملي مصاحبه‌كننده  نسبت به مصاحبه‌شونده پرسيده مي‌شوند، خودداري گردد.  نكته بسيار مهم ديگري نيز وجود دارد و آن اينست كه  از طرح مواردي كه احتمالاً اين حس را در  مصاحبه‌شونده بوجود مي‌آورد كه قبلاً تصميم‌گيري در  خصوص استخدام بعمل آمده است، اكيداً خودداري گردد.  براي پاسخ به سئوالات و توضيح ابهامات بايد به  مصاحبه‌شونده به اندازه كافي فرصت داده شود به نحوي  كه حداقل دو سوم از زمان مصاحبه به صحبتهاي  مصاحبه‌شونده اختصاص داده شود.  سئوالات مختلف و متنوعي را مي‌توان جهت طرح در  مصاحبه در نظر داشت. ولي قطعاً نحوه مطرح نمودن  سئوالات بسته به سليقه افراد مصاحبه‌كننده قابل  تغيير است. ولي سئوالات بايد به پاسخهايي در رابطه با موضوعات  زير منتج شوند:
ـ اهم مسئوليتهاي قبلي مصاحبه‌شونده كه مورد علاقه  يا بي‌توجهي مصاحبه‌شونده بوده‌اند (با قيد علت)
 ـ سبكهاي مديريتي مديران قبلي وي و ارزيابي  مصاحبه‌شونده از هر يك از سبكها (با قيد علت)
 ـ ترجيح مصاحبه‌شونده به كار تيمي يا مستقل (با قيد  علت)
ـ ساعات كار مورد علاقه وي و امكان افزايش آنها
ـ اهم قويترين ظرفيتهاي كاري وي و چگونگي استفاده از  آنها در كار
 ـ مهارتها و تخصصهاي مورد علاقه (جهت بسط و گسترش  آنها)
ـ دليل ترك كار قبلي (بطور مشروح و در جهت اخذ دليل  منطقي) و
 ـ دوست‌داشتني‌ترين كاري كه تا بحال داشته‌اند ( با  قيد علت).
 5) ارزيابي داوطلب پس از انجام مصاحبه، مي‌توان به اقلامي مانند  توانايي انجام كار به نحو مطلوب، سنجش انگيزه داوطلب  براي انجام كار مورد نظر، چگونگي هماهنگي وي با ساير  اعضاء گروه و سازمان پي برد. همچنين بايد مشخص گردد  كه آيا داوطلب معيارهاي مطلوب سازمان را داراست؟ در  غير اينصورت آيا سازمان از حد مطلوب خود پايين  مي‌آيد يا مصاحبه‌شونده را مردود اعلام مي‌كنيم كه  اين مورد هم به ظرفيتهاي موجود بستگي دارد.
 ۷) ارزيابي مصاحبه براي ارزيابي موفقيت مصاحبه، مي‌توان پس از پايان هر  سري مصاحبه و انتخاب فرد يا افراد مورد نظر و با در  نظر داشتن اينكه آيا به انتخاب خود اطمينان داريم؟  آيا توانستيم اطلاعات لازم را كسب كنيم؟ كمترين  رضايت را از كدام بخش مصاحبه داريم؟ آيا ممكن بود  پاسخها و نتيجه‌گيري رضايت‌بخش‌تري داشته باشيم؟ آيا  مي‌دانيم چگونه در سري بعد مصاحبه بهتري انجام دهيم؟  مصاحبه را ارزيابي نمائيد.
 در اغلب موارد سنجش كارآيي مصاحبه‌شونده (پس از  استخدام) مي‌تواند بهترين عامل ارزيابي مصاحبه باشد.  البته متأسفانه هيچ وقت نخواهيم توانست بفهميم كه  آيا افراد رد شده نيز مي‌توانستند پس از استخدام  موفق شوند يا خير.
 در پايان لازم به يادآوري است كه هنگام مصاحبه بايد  بي‌تعصب بود و چنانچه احساس مثبت يا منفي در  مصاحبه‌كننده نسبت به متقاضي استخدام وجود دارد،  بدنبال اطلاعاتي باشيم كه اين احساس را بلا اثر  نمايد چرا كه در اينصورت با كسب اطلاعات منطقي و  مؤثر مي‌توان نتيجه‌گيري بهتري كرد و چه بسا نتيجه  گيري نهايي موجب تأييد نطريه اوليه مصاحبه كننده  گردد.


نويسنده : خوشوقتي، آرمين
www.mgtsolution.com


 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۵:۵۲ ] [ مشاوره مديريت ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][نارزیابی عملکرد . نمونه مطالعات موردی.برند برندینگانواع برند معرفی 21 نوع متفاوت از برندبرندسازی branding marketing . برندسازی.تحقیقات بازاریابی انگیزه بخش http://marketingbranding.ir سبک مدیریت است مدیریت بازاربازاریابیتحقیقات بازاریابی ویژگی های .حرفه ای مشاوره اموزش مدیریت.شناسایی مشتریان .تحقیقات بازاریابی استفاده از تحقیقات بازار و بازاریابی http://marketingsales.irmarketing مدیریت برندینگ . Business Management ConsultantIran Business Management ConsultantManagement . بازاریابیانواع بازاریابی 127 نوع بازاریابیبازاریابی. بازاریابی MarketingMix آمیختهآمیزه بازاريابیمدیریت بازاریابی. اخبار مدیریت و تجارتمدیریت.مشاوره بازاریابی مدیریت آموزش تکنیک‌های فروشندگی حرفه‌ای فروشندگی. اخبار مدیریت و تجارتبازاریابی برندینگ. مدیریت مشاوره بازاریابیآموزش. بیزینس پلن طرح توجیهی طرح business plan. برنامه بازاریابی Marketing Planبازاریابی. مشاوره تبلیغات مشاور تبلیغات مشاور مدیریت management مشاوره مدیریت انواع بازاریابی بازاریابی. طرح توجیهیمدیریت.