مشاوره مديريت

بازاريابي استراتژيك براي دندانپزشك و حوزه دندانپزشكي

در طول فعاليت مشاوره و آموزش خود در حوزه توسعه بازار، در بخش دندانپزشكي هم مشترياني داشته‌ام كه از جمله آنان دو دندانپزشك بودند كه هميشه در ذهن من خواهند ماند. دندانپزشك اول، دندانپزشكي بود كه به شدت از كمبود مشتري گلايه داشت عليرغم اين كه به تعبير خودش در فضا و مكان بسياري مناسبي در تهران شروع به فعاليت كرده بود. دندانپزشك دوم، گلايه مند از عدم اثربخشي تبليغات خود داشت.       چندي پيش در مسافرتي كه در ايام عيد داشتم، در يكي از مكان‌ها تبليغات دندانپزشكي را ديدم كه هيچ كدام از اصول حوزه هاي‌هاي بازاريابي مختص دندانپزشكي در آن رعايت نشده بود. حتما پرسشي در اينجا مطرح مي‌شود كه چطور يك دندانپزشك بايد بازاريابي صحيحي براي خود داشته باشد؟   اجازه بدهيد باز هم بر حسب تجربه(و نه دانش دانشگاهي اندك خود) مواردي را عرض نمايم؛ اگر چه نگاه آكادميك هم بدون تأثير نيست، ولي شخصاً معتقدم تجربه بالاتر از مدرك است:   يك دندانپزشك بايد تلاش كند برند صحيحي براي خود ايجاد كند و منظور از برند، بخشي از فرايند مهندسي فروش است. گاهي اوقات تقابل منافع در جامعه دندانپزشكي سبب كاهش فروش خواهد شد. از طرف ديگر، بازاريابي نياز به شناخت عميق از حوزه هاي اجتماعي دارد و شناخت بايد با تحليل همراه باشد.   ساخت رابطه صحيح با مشتري از ديگر بخش هاي مهم بازايابي براي هر دندانپزشكي است. به عنوان مثال استفاده صحيح از يك رسانه مي تواند يك دندانپزشك را به شكل اعجاب آوري بالا ببرد و در عين حال استفاده غيرصحيح و بدون تحليل درست اطلاعات، يك دندانپزشك را به ركود و كاهش فعاليت مي برد، چرا كه ما در بازار ايراني فعاليت مي نماييم؛ نه در بازار اروپا و امريكا و حتي آفريقا!   بازاريابي اينترنتي، بازاريابي مستقيم، بازاريابي متنوع، بازاريابي دهان به دهان و...بسياري روش هاي ديگر اگر با تحليل و نگاه درستي براي يك دندانپزشك نباشد، اثربخشي نخواهد داشت.(اگر از هزينه‌هاي ريالي و وقت فاكتور بگيريم.) هيچ فراموش نمي كنم در يك كلينيك دندانپزشكي در تهران، دندانپزشكي با شكل بسيار نادرست و به تصور خود، با محصول و خدمت رايگان، احساس مي‌كرد اين روش براي افزايش مشتريان جواب مي‌دهد؛ غافل از اينكه بازاريابي چريكي با محصول و يا خدمت رايگان هم استراتژي و خلاقيت مي‎خواهد. به نظر شما نهايت امر اين دندانپزشك چه شد؟ به گفته كارمند آنجا: سه مكان ديگر را هم براي بهبود فعاليت عوض كرد و هنوز گلايه مند است كه چرا افراد كمي مراجعه مي‌نمايند!   منبع:وب سايت مديسه

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۷:۰۴ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

ايده هاي بازاريابي دندانپزشكي

باوجوداينكه دندانپزشكان خدمات حرفه‌اي و تخصصي ارائه مي‌دهند، بازهم كار آن‌ها جزو كسب و كار هاي كوچك به‌حساب مي‌آيد و با بسياري از همان مسائل و چالش‌هاي اين نوع از كسب و كارها و نياز به استفاده از تكنيك هاي بازاريابي دندانپزشكي روبرو هستند. شما مي‌توانيد بهترين دندانپزشك دنيا باشيد، اما مطب شما خالي از مراجعين باشد. شما بايد خودتان را بشناسانيد. شهرتي كسب كنيد كه نه‌تنها مراجعين جديدي براي شما به ارمغان بياورد، بلكه بيماران فعلي را نيز حفظ كند. چند رويكرد به بازاريابي كارتان مي‌تواند چنين وضعيتي را براي شما ايجاد كند.

براي اينكه هميشه كسي باشد كه صندلي يونيت دندانپزشكي شما را اشغال كند نياز به بازاريابي مؤثري داريد.

ارجاع در بازاريابي دندانپزشكي

درحالي‌كه ممكن است تكراري و كليشه‌اي به نظر برسد، تبليغات دهان به دهان، بدون توجه به قرابت اسمي، بهترين بازاريابي است. چالش اينجاست كه بايد به مراجعان خود انگيزه‌اي بدهيد كه باعث شود دوستان و خانواده خود را به شما ارجاع بدهند. بسياري از مطب هاي دندانپزشكي پس از پايان ويزيت از بيماران براي ارجاع ديگران درخواست مي‌كنند. هيچ زماني براي درخواست بهتر از لحظه‌اي نيست كه كار آن‌ها تمام‌شده و احساس مي‌كنند كار باكيفيتي انجام داده‌ايد.

بسياري از دندانپزشكان مشوق‌هايي نظير پاداش و هديه نيز اضافه مي‌كنند. به‌عنوان‌مثال، اگر يكي از مراجعين فردي را معرفي كند كه در طول ماه مشخصي به مشتري آن مطب تبديل شود، فرد ارجاع دهنده يك مسواك برقي درجه‌يك دريافت مي‌كند. برخي از دندانپزشكان پس از سه يا چهار ارجاع موفقيت‌آميز جايزه‌هاي بزرگ‌تري را در نظر مي‌گيرند. نوعي از اين مفهوم پيدا كنيد كه براي شما مؤثر است.

 

خبرنامه در بازاريابي دندانپزشكي

خبرنامه هاي بهداشت دهان و دندان روش خوبي براي حفظ ارتباط با مشتريان است و باعث مي‌شود آن‌ها از توانايي‌هاي شما اطلاع پيدا كنند. اين خبرنامه ها را براي مشتريان فعلي و گذشته و همچنين كساني كه معرفي‌شده‌اند ولي هنوز مراجعه نكرده‌اند ارسال كنيد. اين خبرنامه ها نه‌تنها شهرت شما را حفظ مي‌كنند، بلكه به شما اجازه مي‌دهند خدماتي كه ارائه مي‌كنيد و داستان‌هاي موفقيت درمان بيماران ديگر را نيز مورد تأكيد قرار دهيد.

همچنين اين خبرنامه ها مكان خوبي براي ارائه تخفيف و پيشنهادهاي ويژه روي فرآيندها و محصولات اختياري مانند سفيد كردن دندان‌ها يا ديگر فرآيندهاي زيباسازي دندان هستند. برخي از دندانپزشكان هنوز هم اين خبرنامه ها را از طريق نامه و پست ارسال مي‌كنند، درحالي‌كه سايرين در هزينه‌ها صرفه‌جويي كرده و از خبرنامه هاي الكترونيكي استفاده مي‌كنند.

 

خدماتي كه مي‌توانيد ارائه دهيد را در معرض نمايش بگذاريد

اغلب بيماران از همه كارهايي كه شما مي‌توانيد براي آن‌ها انجام دهيد آگاه نيستند. اگر صاحب يك تخصص باليني هستيد، اطمينان حاصل كنيد كه در اتاق انتظار يا نواحي درماني مطب شما به‌وضوح قابل‌رؤيت است. همين موضوع براي فرآيندهاي زيباسازي دندان و ساير درمان‌هاي اختياري مانند شيارپوش هاي دندان (سيلانت) يا عكس‌برداري توسط اشعه X از جمجمه براي تشخيص سرطان دهان و مري نيز صادق است. اين كار مي‌تواند كار شما را با بيماران فعلي و ارجاع‌هاي بالقوه آن‌ها رونق دهد.

 

بازاريابي اينترنتي براي دندانپزشكان

دندانپزشكي نيز امروزه مانند همه كسب و كارها از حضور در اينترنت بهره مي‌برد. طراحي يك وبسايت براي دندانپزشكان كه به‌خوبي طراحي و اجرا شده است و خدماتي كه ارائه مي‌دهيد، زمينه كاري، تخصص‌ها و بيمه‌هايي كه مي‌پذيريد را معرفي مي‌كند به جذب مشتري كمك مي‌كند و به كار شما اعتبار مي‌بخشد. رسانه‌هاي اجتماعي براي معرفي كار شما و خدمات ويژه‌اي كه احتمالاً ارائه مي‌كنيد سودمند هستند و مي‌توانند راه ديگري براي توزيع الكترونيكي خبرنامه شما نيز باشند. رشد دنبال كننده‌هاي آنلاين مي‌تواند دوستان بيماران شما را نيز جذب كند كه خود مي‌تواند به يك‌راه مؤثر براي درخواست معرفي و ارجاع تبديل شود.

 

منبع:وب سايت hormond.comبرچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۷:۰۳ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

۲۰ استراتژي ثابت شده بازاريابي دندانپزشكي - قسمت دوم

براي بسياري از دندانپزشكان، موضوع بازاريابي مملو از عدم قطعيت است. زماني دندانپزشكان واقعاً نياز چنداني به ماركتينگ و بازاريابي آنچناني نداشتند اما امروزه اوضاع كمي فرق كرده است، ديگر نمي توان براي بازاريابي به خريد و درج يك آگهي در روزنامه بسنده كرد. امروزه بيماران ديگر مثل سابق تلفن پزشك را از داخل دفترچه تلفن جستجو نمي كنند بلكه كاملاً تحقيق مي كنند، آن هم به صورت آنلاين! وظيفه شماست كاري كنيد كه شما را انتخاب كنند. اما چگونه؟ ما به شما راهكارهاي مفيد را در قسمت اول و دوم اين مقاله نشان مي دهيم.

  

۱۱- وبلاگ نويسي را آغاز كنيد.

اگر فكر مي كنيد وبلاگ نويسي مخصوص افراد پيري است كه از خانه خارج نمي شوند، بهتر است دوباره فكر كنيد! زيرا:

- مشاغلي كه وبلاگ نويسي دارند، 97 درصد لينك ارجاع بيشتري خواهند داشت. (لينك ارجاع از ساير سايت ها موجب كسب رتبه بالاتر در موتورهاي جستجوگر مثل گوگل مي شود.)
- بيش از 60 درصد مشتريان بعد از خواندن محتويات كالا و نظرات ديگران درباره آن محصولات، احساس مثبت بيشتري نسبت به آن پيدا مي كنند.

      

۱۲- اطمينان حاصل كنيد كه وبسايت شما پاسخگو و سازگار با هر دستگاهي باشد.

اين بدان معناست كه وبسايت شما قابليت تطابق و سازگاري با هر دستگاهي كه سايت شما با آن مرور مي شود از جمله لپ تاپ، موبايل و يا تبلت را داشته باشد. اين ها ديگر يك كالاي لوكس نيستند. امروزه مردم مدت زمان بيشتري را در اينترنت با موبايل خود در مقايسه با كامپيوتر سپري مي كنند. (51 درصد در مقايسه با 49 درصد) همچنين 88 درصد از افرادي كه يك حرفه را با موبايل در اينترنت جستجو مي كنند ظرف مدت 24 ساعت با آن تماس برقرار مي كنند.

     

۱۳- رهبري را در دست بگيريد!

شما تا اينجا بيماران آينده احتمالي را به سمت وبسايت خود جذب كرده ايد. اكنون نبايد آنها را از دست بدهيد. در اين مرحله شما بايد با آنها بتوانيد يك قرار ملاقات ترتيب بدهيد و يا حداقل از آنها اطلاعاتي دريافت كنيد تا بتوانيد در آينده با آنها در ارتباط باشيد تا به شما مراجعه كنند. چگونه؟ شما بايد در سايت خود فرمي جهت وارد نمودن اطلاعات تماس بيماران قرار دهيد اما هيچكس اين اطلاعات را به راحتي در اختيار شما قرار نمي دهد. بنابراين شما بايد در مقابل پيشنهادهاي جذابي به آنها ارائه دهيد بطور مثال: ثبت نام در خبرنامه، هدايا و پيشنهادهاي ويژه و يا با استفاده از قسمت "پرسش از پزشك".

     

۱۴- پيگيري

وقتي كه اطلاعات تماس را از بيماران دريافت نموديد، از آنها استفاده كنيد. از طريق ايميل، خبرنامه، ارسال كارت پستال و ... . شما نبايد پافشاري داشته باشيد. به صورت دوره ايي با آنها ارتباط برقرار كنيد تا فعاليت هاي شما در ذهن آنها يادآوري شود.

      

۱۵- ارسال خبرنامه به صورت ماهانه

در عين اينكه خبرنامه شما حاوي اطلاعاتي درباره فعاليت هاي درماني و خدمات دندانپزشكي كلينيك شماست، اما لزومي ندارد كه تماماً به اين موضوع اختصاص داشته باشد. هر شماره آن بايد شامل اطلاعات مفيد و جذابي درباره سلامت دهان و دندان در كنار دكمه هايي مثل "براي قرار ويزيت كليك كنيد" باشد.

     

۱۶- تبليغات در شبكه هاي اجتماعي

تبليغات در شبكه هاي اجتماعي، چه تنها براي دوستان و نزديكان و چه به صورت عمومي، ابزاري كارامد، راحت و مقرون به صرفه محسوب مي شود.

       

۱۷- درخواست ارجاع

به ارجاع، بازاريابي داخلي گفته مي شود. بازاريابي از طريق ارجاع هم مي تواند بسيار براي دندانپزشكان سودبخش باشد. بيش از 92 درصد از افراد به ارجاعات و توصيه هاي انجام شده توسط نزديكانشان اعتماد دارند. به پرسنل و بيمارانتان پيشنهاد كارت هديه و يا تخفيف در صورت ارجاع افراد ديگر بدهيد.

          

۱۸- پيدا كردن دوستان و متحدان

سعي كنيد در ناحيه محل كارتان دوستان و متحداني از ساير پزشكان و مشاغل فراهم كنيد تا ميزان ارجاع به شما افزايش پيدا كند.

      

۱۹- نظرخواهي كنيد.

مرورگران و بيماران آنلاين يك روش رايگان و بسيار موفق بازاريابي هستند. بيش از 91 درصد افراد نظرات بيماران قبلي را در وبسايت شما مطالعه مي كنند.

      

۲۰- اجتماعي باشيد.

باوجود تلاش بسياري از مشاغل، تنها كسب و كارهاي معدودي در زمينه توسعه موفقيت آميز از طريق شبكه هاي اجتماعي به موفقيت رسيده اند. بيش از 78 درصد بيماران كنوني و آينده شما از شبكه هاي اجتماعي استفاده مي كنند. پس شما هم بايد استفاده كنيد. اين موجب كسب شهرت و بيشتر ديده شدن شما مي شود.

منبع:وب سايت دندالبرچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۷:۰۳ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

۲۰ استراتژي ثابت شده بازاريابي دندانپزشكي - قسمت اول

براي بسياري از دندانپزشكان، موضوع بازاريابي مملو از عدم قطعيت است. زماني دندانپزشكان واقعاً نياز چنداني به ماركتينگ و بازاريابي آنچناني نداشتند اما امروزه اوضاع كمي فرق كرده است، ديگر نمي توان براي بازاريابي به خريد و درج يك آگهي در روزنامه بسنده كرد. امروزه بيماران ديگر مثل سابق تلفن پزشك را از داخل دفترچه تلفن جستجو نمي كنند بلكه كاملاً تحقيق مي كنند، آن هم به صورت آنلاين! وظيفه شماست كاري كنيد كه شما را انتخاب كنند. اما چگونه؟ ما به شما راهكارهاي مفيد را در قسمت اول و دوم اين مقاله نشان مي دهيم.

  

۱- بهينه سازي وب سايت براي موتورهاي جستجو

آيا مي دانيد كه 93٪ از تجربه هاي آنلاين با يك موتور جستجو آغاز خواهد شد و تنها 8.5 درصد از مردم از صفحه اول نتايج جستجو فراتر مي روند؟ اما شما مي توانيد با گنجاندن كلمات كليدي كه بيشتر بيماران به دنبال آنها هستند در تيتر صفحات و مقالات وب سايت خود، تعداد بازديدكنندگان از وب سايتتان را افزايش دهيد و در صفحه اول نتايج قرار گيريد.

 

۲- براي خود يك برند (نام تجاري) درست كنيد.

برند شما تنها محدود به يك لوگو نبايد باشد. البته لوگويي كه به صورت حرفه اي طراحي شده باشد مي تواند بسيار مفيد باشد. سعي كنيد تم رنگي مشخص، صداي مشخص و پيام هاي خاصي براي كلينيك، وب سايت و متريال هاي تجاري خود ايجاد كنيد. برند شما بايد تداعي كننده حال و هواي كلينيك شما باشد.

    

۳- قبل از رقباي خود به همسايگان تازه وارد محل مراجعه و دسترسي داشته باشيد.

هرساله بيش از 12 درصد از جمعيت، منزل خود را جابجا مي كنند. بسياري از آنها نيازمند دندانپزشك جديد هستند. با كارت پوستال هاي خوشامدگويي، شما مي توانيد اولين فردي باشيد كه به افراد تازه وارد اطلاع دهيد كه بهترين گزينه دندانپزشكي موجود براي آنها هستيد.

   

۴- درباره رقباي خود تحقيق كنيد.

درباره رقباي خود در محل به صورت ناشناس تحقيق كنيد. وب سايت هاي آنها را چك كنيد و با ايميل خود در آن ثبت نام كنيد. به پيشنهادهاي ويژه آنها توجه كنيد. بعنوان يك بيمار آينده با كلينيك آنها تماس بگيريد. ببينيد آنها چه فعاليت هايي انجام مي دهند تا شما بهتر از آنها انجامش دهيد!

    

۵- پويا و پركار باشيد.

يك راه بسيار عالي براي به رسميت شناخته شدن نام و ايجاد يك وجهه و اعتبار حرفه اي مثبت، منفعل نبودن و فعال بودن در جامعه است. شما مي توانيد حامي مالي (اسپانسر) يك رويداد شويد، از جشن خيريه حمايت كنيد، مدارس نزديك محل كار خود را ويزيت كنيد و مسواك و نخ دندان با برند خود هديه بدهيد.

 

۶- بازار هدف خود را با دقت زير نظر بگيريد.

آيا فعاليت درماني شما شامل حال همه بيماران مي شود و عمومي است يا طيف خاصي را دربرمي گيرد؟ چنانچه براي مثال به صورت تخصصي درمان هاي زيبايي يا كودكان را انجام مي دهيد نيازي نيست كه براي تبليغات جمعيت عموم مردم هزينه كنيد. ابتدا تصميم بگيريد كه چه بيماراني را مي خواهيد جذب كنيد و سپس عمل كنيد.

    

۷- براي آنها كارت پستال ارسال كنيد.

ارسال مستقيم كارت پستال با پست و يا ايميل يك روش كم هزينه و ثابت شده براي دندانپزشكان به شمار مي آيد.

    

۸- پيام خود را فورا به صورت كاملا روشن انتقال دهيد.

همانند خود شما، بيماران نيز مشغله و گرفتاري زيادي دارند. اطمينان حاصل نمائيد كه آنها بلافاصله بفهمند كه شما چه درمان هايي انجام مي دهيد. چنانچه براي پي بردن به موضوع آنها مجبور به صرف وقت شوند، ممكن است پيگير نشوند. تبليغات صريح و روشن را به تبليغ هاي زيركانه ولي گيج كننده ترجيح دهيد. 53 درصد دندانپزشكان از رنگ آبي و سفيد و افراد در حال لبخند زدن و با تيترهاي بزرگ و پررنگ استفاده مي كنند.

   

۹- خودتان را در تبليغاتتان نشان دهيد.

خدمات دندانپزشكي كه شما ارائه مي دهيد بسيار شخصي و خصوصي است. مردم دوست ندارند هر فرد غريبه اي در دهانشان به جستجو بپردازد! هر تبليغي كه مي كنيد، بايد حداقل شامل يك عكس از شما و پرسنل كلينيك شما باشد. اين به بيماران آينده كمك مي كند كه با شما صميمي تر شده و احساس راحتي بيشتري بكنند.

    

۱۰- به آنها يك يا دو دليل براي تماس به خود بدهيد.

همه به دنبال انجام يك معامله خوب هستند. انجام درمان هاي دندانپزشكي با تخفيف ممكن است براي شما دردناك باشد ولي از اين زاويه به قضيه نگاه كنيد: مقدار اندكي كه قرار است در ابتدا براي جذب بيمار جديد هزينه بكنيد در مقابل مبلغي كه بعداً از اين بيماران دريافت مي نمائيد. بطور مثال مي توانيد ست سفيدكننده رايگان و يا ويزيت اول رايگان براي بيماران جديد خود ارائه دهيد.

 

منبع:وب سايت دندالبرچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۷:۰۲ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

راهين وب

 

 •   چگونه با فيس بوك كسب و كار خود را رونق دهيم؟
 •   انتخاب حوزه فعاليت و ايده يابي در دنياي كسب و كار آنلاين
 •     بازاريابي حرفه اي با شبكه اجتماعي اينستاگرام
 •  
  نمايش جزئيات آموزش كامل راه اندازي سايت با وردپرس
  دانلود رايگان منبع:وب سايت راهين وب

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۷:۰۱ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

CJU Medical Marketing

CJU Medical Marketing provides expert strategy development and communication services exclusively for the healthcare industry. Our team of specialist marketers understand the unique needs of professional health service providers and design customised medical marketing strategies, business development programs, online medical marketing strategies, and medical referral growthprograms for professionals across all healthcare sectors.

CJU Medical Marketing offers a range of business and marketing services to build pathways to your medical business so that patients can benefit from your unique services and skills. Our approach to your medical business combines traditional marketing – such as lead generation, advertising, brand development, and website creation – with strategies that may not necessarily fall under a traditional marketing program such as education events, business development, and consultancy and outreach programs.

 

www.cju.net.au

 برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۷:۰۱ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

درباره فست كليك

همواره كوشيده ايم تا به درست ترين نحو ممكن نيازهايتان را درك كنيم و بهترين مسيرها را با تخصص و تجربه اي كه داريم انتخاب كرده و در نهايت، تمامي ابزارهاي لازم و قدرتمندترين رسانه هاي كشور را براي تحقق يكايك اهدافتان به كار بگيريم.  
 • بهترين هاي ايران شما را در مسيرتان همراهي مي كنند

با تجربه ترين تيم

پس از كسب تجربه هاي بزرگ و موفق در طي سال ها فعاليت تبليغاتي در زمينه هاي مختلف، مي توانيم ادعا كنيم كه ما مي دانيم مشتريان بالقوه تان به چه حرفي گوش مي دهند و چه چيزي را دوست دارند بشنوند. به ما بپيونديد، تا آن ها را از قول شما به آن ها بگوييم.

 

بهترين همراه

از همين لحظه اي كه اين وب سايت را مي خوانيد تا زمان تحقق يكايك اهدافتان، همواره و در تمامي چالش هاي مسير مشتركمان، در كنار شما هستيم.

قوي ترين رسانه ها

ما مي دانيم مشتريان آينده شما معمولا كجا هستند و در چه زمان هايي از چه رسانه هاي ديجيتالي، بيشتر استفاده مي كنند.   هر جاي دنياي آنلاين كه باشند ما نيز در آن جا هستيم و پيامتان را به آن ها مي رسانيم!

 

منبع:فست كليكبرچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۷:۰۰ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

ديجيتال ماركتينگ چيست | معرفي تكنيكهاي نوين ديجيتال ماركتينگ

 

ديجيتال ماركتينگ (digital marketing) به استفاده از رسانه‏ هاي جديد دردنياي تجارت اطلاق ميشود كه اين بازاريابي ديجيتال بسيار به اينترنت وابسته مي باشد و نام ديجيتال ماركتينگ را به خود گرفته است. در واقع مي توان گفت به تمام فعاليتهايي كه به منظور تبليغ محصول، خدمات، برندها و بررسي رفتار مشتري در بستر اينترنت صورت ميگيرد ديجيتال ماركتينگ گفته مي شود. اگر بخواهيم ديجيتال ماركتينگ را با بازاريابي سنتي مقايسه كنيم، در واقع برخلاف بازاريابي سنتي، در ديجيتال ماركتينگ مشتريان بيشترين اهميت را دارند به همين منظور شركت ها با استفاده از ابزارهاي مختلف مانند  وب سايت، ايميل، موبايل، شبكه هاي اجتماعي سعي در تحليل رفتار مشتري مي كنند تا تبليغات خود را در زمان مناسب و بر روي طيف وسيعي از كاربران منتشر نمايند تا در نتيجه بتوانند بهترين بازخورد را دريافت نمايند.
استفاده بهينه از تمام اين ابزارها در دنياي ديجيتال، مي تواند سينرژي مناسبي را جهت گسترش يك كسب و كار در اينترنت ايجاد نمايد. به عبارت ديگر، ديجيتال ماركتينگ به استفاده مناسب از ابزارهاي ديجيتالي جهت ايجاد معماري و ساختار حرفه اي در بستر اينترنت و گسترش آنها از طريق هدف گذاري و تعيين استراتژي مناسب در اين زمينه اطلاق مي شود. برخي از مواردي كه به بازاريابي اينترنتي مرتبط هستند عبارتند از :

 • بازاريابي درونگرا يا جاذبه اي : بازاريابي درونگرا و روش هاي مختلف مرتبط با آن، بر اين اساس بنا شده اند كه به جاي اينكه فروشنده به دنبال مشتري باشد، مشتري به فروشنده مراجعه نمايد و از طريق روش هاي مختلف مانند سئو، بازاريابي محتوا و... وب سايت شما بتواند مخاطب هدف را به سمت خود جذب كند. براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد بازاريابي درونگرا، مقاله بازاريابي درونگرا چيست را مطالعه نماييد.
 • بازاريابي چريكي : استفاده از روش هاي خلاقانه جهت معرفي محصول به مشتري، به گونه اي كه توجه او را جلب كند و باعث شود كه مشتريان در مورد برند شما صحبت كنند را بازاريابي چريكي مي گويند. براي اطلاعات بيشتر در اين زمينه مقاله بازاريابي چريكي چيست را مطالعه نماييد.
 • بازاريابي ويروسي : با گسترش شبكه هاي اجتماعي و استفاده مردم از آنها و افزايش اهميت رسانه هاي اجتماعي، تبليغات به صورت دهان به دهان و به اشتراك گذاشتن رسانه هاي اجتماعي توسط افراد، اهميت بالايي پيدا كرده است. استفاده از بازاريابي ويروسي و توليد رسانه هاي اجتماعي به گونه اي كه باعث شود افراد مختلف جامعه بيشتر در مورد آن صحبت كنند و رسانه هاي اجتماعي شما را به اشتراك بگذارند در حال گسترش است و جز روش هاي بازاريابي اينترنتي محسوب مي شود. براي كسب اطلاعات بيشتر در اين زمينه مقاله بازاريابي ويروسي چيست را مطالعه نماييد.
 • بازاريابي ايميلي: استفاده از ابزار ايميل، جهت اطلاع رساني و برقراري ارتباط با مخاطبين از اهميت بالايي برخوردار است، به همين جهت ايميل ماركتينگ يا بازاريابي ايميلي و تكنيكهاي مختلف با اين زمينه مانند ايجاد صفحه فرود مي توانند به شما در طراحي و پياده سازي يك كمپين موفق ديجيتال ماركتينگ كمك زيادي بكنند.
 • بازاريابي در شبكه هاي اجتماعي  و بازاريابي محتوا : بازاريابي محتوا و بازاريابي در شبكه هاي اجتماعي نيز از اجزاي مهم ديجيتال ماركتينگ هستند.

در ادامه جزييات بيشتري در مورد انواع روش هاي ديجيتال ماركتينگ و بازاريابي اينترنتي را بررسي خواهيم كرد. در صورتي كه فرآيندهاي بازاريابي اينترنتي و همچنين هر يك از اجزا آن براي شما آشنا نيستند، پيشنهاد ميكنيم كه با كارشناسان وب24 تماس بگيريد.

در واقع بازاريابي اينترنتي گام به گام با مشتري در حركت است. چند نمونه از ديجيتال ماركتينگ در زير آورده شده است:

 • بازاريابي با استفاده از موتورهاي جستجوSearch Engine Marketing(

  در اين روش با استفاده از تكنيك‏هاي طراحي سايت و سئو سعي در بهبود جايگاه سايت مورد نظر دارند تا با ارتقا جايگاه سايت در نتايج جستجو و قرار گرفتن در صفحه اول كاربران سريعتر و راحت تر به سايت دسترسي داشته باشند. بهينه سازي به دو صورت بهينه سازي داخلي و بهينه سازي خارجي است. در بهينه سازي داخلي شامل كاربرد درست كلمات كليدي، لينك‏هاي داخلي و كلاً بر طراحي سايت دلالت دارد. اما بهينه سازي خارجي مانند لينك‏هايي است كه به سايت شما داده مي شود.

 • بازاريابي با استفاده از شبكه‏ هاي اجتماعي(Social Network Marketing) 

  در اين روش كه با استفاده از نرم افزارهاي ارتباط جمعي نظير فيسبوك، تلگرام، g+  و ... مي باشد صورت ميگيرد در اين بازاريابي  هدف شناساندن برند و خدمات خود به انسان ها و ارتباط و تعامل بيشتر با مخاطبان و بالفعل كردن مشتريان بالقوه و وفادار كردن اين كاربران مي باشد. اين روش كه به نوعي بازاريابي دهان به دهان است كاربران با به اشتراك گذاري كامنت ها اين نوع تبليغ را گسترش مي دهند. همچنين از ديگر اهداف اين روش لينك دهي و به اشتراك گذاري تصاوير و ويدئوهاي خود و بالابردن ترافيك وب سايت مي باشد.

 • بازاريابي محتوايي ontent MarketingC

  اين نوع از بازاريابي در تلاش براي ارائه محتوايي است كه بتواند با كمترين و مناسب ترين كلمات بهترين و عميق ترين تأثير را بر مخاطبان گذاشته و از طريق درگاه و كانال هاي ارتباط جمعي كاربران به نشر اين محتوا بپردازند و مشتريان را به سمت وب سايت شما هدايت كند.

 • نمايش تبليغات

  نمايش تبليغات نوع ديگري از تبليغات است كه براي كاربران راحت تر و قبل فهم تر و تاثيرگذاري بيشتري دارد. بنر نوعي از اين تبليغات مي باشد كه بدون هزينه نمي باشد. ويدئوهاي تبليغاتي كه شركت ها از محصولات و خدمات خود تهيه ميكنند با بالا رفتن سرعت اينترنت جاي خود را در تبليغات بيشتر باز كرده اند.

 • بازاريابي ايميلي Email Marketing

  بازاريابي ايميلي يكي از شايع ترين نوع بازاريابي مي باشدكه با طراحي مناسب صفحه فرود سايت و ارسال منظم ايميل به مشتريان مي توانيد مشتريان بالقوه بيشتري را به صورت وفادار نگه داريد و از اهداف آن ميتوان به معرفي برند به مشتريان، اطلاع رساني مشتريان از تازه ترين محصولات و خدمات، هنگامي كه مشتريان وارد سايت شما مي شوند و ايميل شان را در اختيار شما قرار ميدهند در واقع علاقه مندي خود را به سايت اعلام ميدارند و حتي با ترك سايت با داشتن ايميل مي توانيد آنها را به سايت خود برگردانيد و حتي مي توانيد نتايج ايميل هاي ارسالي را از مشتريان دريافت كرده و مطابق بازخورد مشتريان محصولات آينده خود را طراحي كنيد.

 • بازاريابي در موتورهاي جستجو يا Search Engine Marketing

  بازاريابي از طريق موتورهاي جستجو به دو نوع سئو و به ازاي هر كليلك مي باشد. كه در سئو مربوط به طراحي مناسب سايت مي باشد اما تبليغات كليكي مبلغي به موتورهاي جستجو پرداخت مي كنيد و سايت شما در قسمت تبليغات نمايش داده خواهد شد و به ازاي هر كليلكي كه كاربر پس از جستجو در موتورهاي جستجو بر روي تبليغات شما كليك ميكند هزينه محاسبه ميگردد. در نظر داشته باشيد كه بازاريابي موتورهاي جستجو يا SEM شامل دو بخش مي شود: بهينه سازي سايت براي موتورهاي جستجو يا سئو (SEO) و تبليغات كليكي در موتورهاي جستجو يا PPC كه مخفف Pay Per Click است.

 • مزيت ديجيتال ماركتينگ ارزان و دسترس بودن و 24 ساعته بودن است. همچنين به دليل خاصيت دروانگرا بودن روش هاي Digital Marketing ، بازاريابي اينترنتي مي تواند در بسياري از مواقع در كسب و كارهاي مختلف موفق عمل كند و نتيجه موثر ايجاد نمايد. استفاده از ديجيتال ماركتينگ روز به روز در حال افزايش است و روش هاي بازاريابي درون گرا به مرور جايگزين روش هاي سنتي بازاريابي مانند بازاريابي تلفني، تبليغات تلويزيوني، تبليغات راديويي، تبليغ در روزنامه ها و... خواهند شد.

   

  منبع:وب سايت web24.ir  برچسب: ،
  ادامه مطلب
  امتیاز:
   
  بازدید:
  + نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۶:۵۹ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

  ديجيتال ماركتينگ

  ديجيتال ماركتينگ و متد هاي نوين تجارت الكترونيك اينتن : امروزه با گسترش اينترنت دانش و راهكار هاي ماركتينگ به سمت اينترنت كشيده شده است . در اين مقاله راهكار هاي نوين بازاريابي و ماركتينگ در دنياي اينترنت را مورد بررسي قرار مي دهيم .

  ديجيتال ماركتينگ چيست ؟

  ديجيتال ماركتينگ در حقيقت استفاده از رسانه هاي جديد در دنياي اينترنت در بازاريابي است. امروزه با گسترش اينترنت و شبكه هاي مجازي فعاليت در اين ديناي خاص توسط مردم افزايش يافته است ، اين بازار تا جايي پيش رفته است كه سهم تبليغات تلويزيوني و بيلبورد هاي تبليغاتي را هم به سمت خود كشيده است براساس آخرين تحقيقات به عمل آمده ، سهم ۷۰ درصدي تبليغات در تلويزيون ها و بيلبورد هاي تبليغاتي به كل به سمت تبليغات و بازاريابي در اينترنت تبديل شده است. اين موضوع دليل بسيار مهم مردان اقتصادي به حضور در دنياي اينترنت را بيش از بيش افزايش مي دهد.

  ديجيتال ماركتينگاما چه ابزار هايي در ديجيتال ماركتينگ ابزار هاي اصلي ما براي حضور در اين دنياي پر رقابت است؟ ۱- داشتن يك وب سايت حرفه اي ۲- استفاده از موبايل و دستگاه هاي هوشمند در بحث تبليغات ۳- استفاده از شبكه هاي اجتماعي ۴- استفاده از ايميل ماركتينگ ۵- استفاده از تبليغات اختصاصي همچون گوگل ادورز و تبليغات كليكي

  تمامي ابزار هاي ديجيتالي كه شما مي توانيد كسب و كارتان را در دنياي اينترنت به كاربران و مردم معرفي كنيد مي تواند يك ابزار نوين در امر ديجيتال ماركتينگ باشد. پس ار اگر دنياي ديجيتال مي خواهيد ماركتينگي قدرتمند داشته باشيد اين نكته را در نظر داشته باشيد كه تماي ابزار هايي كه مي تواند بصورت ديجيتال در ماركتينگ شما را كمك كند ابزار هاي اين موضوع در عصر ديجيتال است. در ادامه بحث سعي ميكنيم به گسترش ابزار هاي اين حوزه بپردازيم پس با ما همراه باشيد.

  در بازاريابي دنياي ديجيتال نكته هاي بسيار كليدي وجود دارد كه نكات زير را مي توان در صد اين موضوعات نكات قرار داد :

  بازاريابي جاذبه اي

  👈 بازاريابي جاذبه اي چيست ؟ در بازاريابي جاذبه اي روند كار بگونه اي است كه مشتري به سمت فروشنده جذب مي شود . ابزار هاي اين نوع بازار يابي سئو سايت و بازاريابي محتواست. يعني شما با بحث سئو مي توانيد كاربران بسياري را در دنياي اينترنت تبه سمت خود جذب نماييد. در دنياي ديجيتال ماركتينگ شما بايد از تمامي ابزار هاي در جاي خود استفاده نماييد.

  بازاريابي ويروسي

  👈 يكي ديگر از موضوعاتي كه در بازاريابي مطرح مي شود بازاريابي ويروسي است ، بازاريابي ويروسي امروزه جزو برترين نوع تبليغات در دنياي ديجيتال مطرح مي شود. مطمئنا شما هم درآمد ميليوني كانال هاي تلگرام را شنيده ايد. بسياري از شبكه هاي اجتماعي آنلاين مي توانند بهترين ابزار براي بازاريابي ويروسي شما باشد. شما مي توانيد با بازاريابي در شبكه هاي اجتماعي به اين مهم دست يابيد.

  بازاريابي ايميلي يا ايميل ماركتينگ

  👈 ايميل ماركتينگ هم جزو مشتريان پر طرفدار فعالان ديجيتال است ، شما اگر به دنبال ماركتينگ خود در دنياي ديجيتال هستيد مطمئنا با حوزه ايميل ماركتينگ آشنايي داريد ، با ايميل ماركتينگ شما مي توانيد محصول و خدمات خود را بصورت ايميل در اختيار كاربران اينترنتي قرار دهيد. بازخورد و فيدبك اين روش به سال هاي گذشته نسبتا كم شده است اما هنوز در دور رقابت با ساير ابزار هاي ماركتينگ در دنياي اينترنت است.

  بازاريابي شبكه هاي اجتماعي و بازاريابي محتوا

  👈 شبكه هاي اجتماعي و بازاريابي محتوا هم يكي از موضوعات بسيار مهم در دنياي اينترنت است شما براي بازاريابي اينترنتي خود مي توانيد از اين ابزار قدرتمند استفاده كنيد اين موضوع را هم در نظر داشته باشيد كه فعاليت در شبكه هاي اجتماعي علاوه بر بازاريابي محتوا در سئو سايت شما هم تاثير زيادي خواهد داشت. فعاليت در توييتر ، گوگل پلاس و لينك دين جزو مهم ترين شبكه هاي اجتماعي هستند كه ميتوانيد در بازاريابي شبكه هاي اجتماعي استفاده نماييد.

  ديجيتال ماركتينگ تبليغات اينترنتي

  👈 تبليغات اينترنتي روش هاي متفاوتي از ديجيتال ماركتينگ را داراست ، در اين بخش از مقاله روش هاي مختلف تبليغات اينترنتي براي شما عزيزان ارائه مي گردد :

  ۱- تبليغات گوگل : تبليغات گوگل يكي از قدرتمند ترين روش هاي تبليغات در دنياي ديجيتال به حساب مي آيد. با تبليغات گوگل شما مي توانيد در صدر نتايج گوگل قرار بگيريد اما موضوعي كه در تبليغات گوگل مطرح مي شود.

  ۲- تبليغات كليكي : تبليغات CPC يكي از روش هاي بسيار تاثير گذار در برندينگ شما است ، با تبليغات كليكي تبليغ شما در وب سايت هاي بزرگ و كوچك بصورت بنري ارائه مي شود.

  ۳- تبليغات رپورتاژ آگهي : پس از تبليغات بنري و كليكي تاثير گذار ترين نوع تبليغات در برندينگ شما در در دنياي ديجيتال استفاده از رپورتاژ آگهي است ، رپورتاژ آگهي نوعي از تبليغات است كه بصورت اخبار در سايت هاي خبري منتشر مي شود . شما در اين نوع از تبليغات مي توانيد به معرفي خدمات و محصولاتتان بپردازيد و در انتهاي آن ليننك بگيريد.

   اطلاعاتي كه در اين مقاله براي شما عزيزان ارائه شد ، خدماتي است كه در بخش ديجيتال ماركتينگ اينتن ارائه مي گردد.

  منبع : اينتن – ويكي پديا

  منبع:دانشگه علوم پزشكي بوشهر  برچسب: ،
  ادامه مطلب
  امتیاز:
   
  بازدید:
  + نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۶:۵۹ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

  نگاهي نزديك به بازاريابي پزشكي در فضاي مجازي// از رويا تا واقعيت چقدر فاصله هست؟!

  ياسمن كريم پور: گرچه از ورود بازاريابي اينترنتي به فضاي كسب‌وكار ايران زمان زيادي نمي‌گذرد، با اين حال شركت‌هاي زيادي با ورود به اين عرصه تلاش كرده‌اند با اندك دانش و مهارتي كه دارند قابليت‌هاي محصول يا خدمت‌شان را در فضاي آنلاين به رخ بكشند و از اين قافله به سرعت در حال پيشرفت عقب نمانند. جمله معروفي هست با اين مضمون كه: "هيچ محصولي وجود ندارد كه نتوان آن را از طريق اينترنت تبليغ كرد و فروخت." در واقع هر چيزي كه در دنياي واقعي به طور ملموس قابل معرفي به جامعه هست را مي‌شود و "بايد بشود" كه در فضاي مجازي هم معرفي و عرضه كرد.

  مقالات خارجي زيادي در اينترنت به اين مقوله پرداخته‌اند كه چطور تبليغات آنلاين و استراتژي‌هاي بازاريابي ديجيتال توانسته موقعيت يك كسب‌وكار را متحول كند. اين مقالات كه هر روزه در اينترنت به آن‌ها برمي‌خوريم از آمار سرسام‌آور استفاده از موبايل و جستجوهاي بي‌حد و مرز اينترنتي حرف مي‌زنند. از شبكه‌هاي اجتماعي كه جزء جدايي‌ناپذير زندگي روزمره ما شده‌اند و اعداد و ارقام عجيب و تامل‌انگيز خريدهاي آنلاين!!

  در قالب بخش "تحقيق و توسعه" و يا "تحقيق و تحليل" يك شركت تبليغاتي يا در مقام يك "مشاور بازاريابي" مطلع از روندهاي بازار، ما در "ايرانِ" خودمان بعد از مطالعه اين مقاله‌ها و بعد ترجمه‌شان به زبان ساده و قابل فهم، شروع به استفاده از رهنمودها و توصيه تكنيك‌هاي استفاده شده در آن‌ها مي‌كنيم. با نشان دادن آمار تكان‌دهنده جستجوهاي اينترنتي و زمان قابل‌توجهي كه افراد با تلفن همراهشان مي‌گذرانند، مشتريان‌مان را از دور ماندن از فضاي آنلاين مي‌ترسانيم و در نهايت به ‌آنها وعده مي‌دهيم كه با ورود به فضاي مجازي معجزه‌اي در انتظار كسب‌وكار آن‌هاست.

  بدون شك صنعت درمان در ايران و به عبارتي بازاريابي ‍‍‍پزشكان، كلينيك‌هاي درماني و بيمارستان‌ها هم از اين هجمه ديجيتال بي‌نصيب نمانده و اين روزها "ترجمه" مقالاتي كه جامعه پزشكي را تشويق به استفاده از ابزارهاي آنلاين براي تبليغ خدمات درماني مي‌كند، در سايت‌هاي ايراني زياد به چشم مي‌خورد.

  در اين يادداشت قصد ندارم بيش از اين از خوبي‌هاي بازاريابي به شكل اينترنتي و واقعيت‌هايي كه همگي در مورد فراگير شدن اين سبك از بازاريابي مي‌دانيم حرف بزنم، بلكه دغدغه‌ اصلي‌ام در اين يادداشت پرداختن به اين مسئله است كه بازاريابي ديجيتال در ايران واقعا چقدر توانسته در عرصه پزشكي حرف براي گفتن داشته باشد و اثربخشي تبليغاتي كه به صورت آنلاين براي يك پزشك يا بيمارستان انجام مي‌شود واقعا چقدر است؟

  بياييد كمي به حوزه درمان و پزشكي نزديك‌تر شويم:

  فارغ از ديدگاه بازاريابي كه شايد به هر چيزي در دنياي انساني ما نزديك باشد، درمان و مراجعه به پزشك مقوله‌اي است كه اكثر افراد تا نياز واقعي و اضطراري به آن نباشد، از سر ميل و اشتياق شخصي به سراغش نمي‌روند (يا شايد لااقل من اين‌چنين هستم). ما اغلب تا دندان‌مان درد نگيرد سراغي از دندان‌پزشك نمي‌گيريم؛ تا دردي در قفسه سينه‌مان احساس نكنيم، نزد متخصص قلب نمي‌رويم؛ تا احساس پيري و ضعف نكنيم، چكاپ‌هاي ماهانه برايمان اهميت پيدا نمي‌كنند. جور ديگري هم مي‌شود به موضوع نگاه كرد ... صرف‌نظر از هزينه‌هاي بالاي درمان خيلي از افراد از احساس منفي مراجعه به پزشك و درمانگاه در زماني كه سالم هستند، اجتناب مي‌كنند. در واقع حتي حرف‌زدن از بيماري و مقولات وابسته به آن مانند دارو، بيمارستان و ... حس ناخوشايندي همراه با ترس و موضعي دفاعي در انسان‌ها ايجاد مي‌كند و همين باعث مي‌شود كه به عقيده من "ايجاد تقاضا" براي درمان يكي از سخت‌ترين مقوله‌ها در "بازاريابي خدمات درماني" باشد.

  حالا زماني كه انساني بيمار است (حال در هر ناحيه‌اي از جسمش) اولين كاري كه انجام مي‌دهد چيست؟ احتمالا با نزديكان و دوستانش صحبت مي‌كند و به نزد پزشكي مي‌رود كه مورد تاييد آن‌هاست. در مواردي كه بيماري واقعا جدي است توصيه افرادي كه بيشترين نزديكي را با فرد دارند و به اصطلاح برايش دل مي‌سوزانند، كارگشاتر است. در بعضي موارد هم كه بيمار جايي براي رفتن و منبعي براي كسب اطلاعات ندارد، پزشكان عمومي پس از دريافت حق ويزيت، بيمار را به متخصص مورد تاييد خودشان ارجاع مي‌دهند. حساسيت بالاي موضوع سلامتي فرد به عنوان يك "انسان" از يك طرف و هزينه‌هاي درمان، دردسرهاي وقت‌گرفتن از مطب، مراجعه به بيمارستان، انتظارهاي تمام‌نشدني و اضطراب بيمار و همراهانش هم از طرف ديگر، اين فرآيند ناخوشايند را پيچيده‌تر مي‌كند.

  حالا دوباره به بازاريابي خدمات درماني در فضاي ديجيتال نگاه كنيم:

  تعداد نسبتا زيادي از بيمارستان‌هاي كشورمان وب‌سايت دارند. اين يك واقعيت است و چقدر هم خوب! اما اين سايت‌ها واقعا چقدر كاربرد دارند؟ چه تعداد از افراد زماني كه نشانه‌هاي يك بيماري را احساس مي‌كنند در اينترنت به دنبال يك بيمارستان معتبر با كادر مجهز براي تشخيص يا درمان مي‌گردند؟‌ اصلا آيا سايت بيمارستان‌ها به شكلي كاربرپسند طراحي شده كه كاربر را تشويق به گشتن در سايت و جستجوي اطلاعات بيشتر كند؟ آيا پرسنل بيمارستان‌ها توان كار با پنل سايت و اطلاع‌رساني مناسب به بيماران را دارند؟ برخي از اين سايت‌ها امكان نوبت‌گيري آنلاين دارند... اما چه درصدي از بيماران از اين امكانات اطلاع دارند، تا در زمان مراجعه وقت‌شان كمتر تلف شود؟‌

  در مورد پزشكان چطور؟ در بازاريابي ديجيتال، "محتوا" حرف اول را مي‌زند، اما محتواي سايت پزشكاني كه وب‌سايت‌هاي خوب و حرفه‌اي دارند، واقعا توسط چه كساني خوانده مي‌شود؟ در مورد شبكه‌هاي اجتماعي يك بيمارستان يا پزشك ... ما چقدر حاضريم براساس پستي كه در اينستاگرام يا فيس‌بوك يك پزشك ديده‌ايم دست به انتخاب بزنيم؟ يا چقدر مي‌توان از فردي كه بهبود يافته انتظار داشت تا حساب‌هاي اجتماعي و كانال تلگرام پزشك يا بيمارستان معالجش را دنبال كند؟ آيا مخاطبان ميانسال يا مسني كه بيشتر نيازمند خدمات درماني هستند اصلا در معرض اين تبليغات قرار مي‌گيرند؟‌

  براي درك رفتار يك بيمار شايد بايد بين مرحله قبل و بعد از درمان تفاوت قائل شويم. يعني زماني كه فرد به توصيه اطرافيان يا به زبان بازاريابي "تبليغات دهان به دهان" به پزشك مورد تائيد آنها مراجعه مي‌كند و مرحله پس از درمان كه در صورت نتيجه‌بخش بودن درمان، مي‌توان اميدوار بود كه فرد به تبليغات اينترنتي واكنش مثبت نشان دهد. يك حلقه گمشده بين اين دو هست و آن هم انتظارا

   

  منبع:وب سايت كافه ماركتينگ  برچسب: ،
  ادامه مطلب
  امتیاز:
   
  بازدید:
  + نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۶:۵۸ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

  ديجيتال ماركتينگ از سير تا پياز

  ديجيتال ماركتينگ يا بازاريابي الكترونيكي روشي از بازاريابي است كه با استفاده از فن آوري هاي ديجيتال، به استفاده كنندگان دسترسي پيدا كرده و آنان را به مشتري مبدل ميسازد.
  انواع ديجيتال ماركتينگ:

  فعاليت هاي ديجيتال ماركتينگ شامل اقدامات زير است:

  •     بهينه سازي موتور جستجوگر يا همان سئو (SEO)
  •     بازاريابي محتوايي
  •     بازاريابي از طريق تاثيرگذاري
  •     اتوماسيون محتوا
  •     مانورهاي بازاريابي (Campaign Marketing)
  •     تجارت الكترونيك(e-commerce)
  •     بازاريابي از طريق شبكه هاي اجتماعي
  •     تبليغات نمايشي (بنري و كليكي)
  •     كتابهاي الكترونيكي
  •     ديسكتهاي نوري و ديسكت هاي بازي
  •     ساير فرم هاي رسانه هاي ديجيتال
     
  بعلاوه ديجيتال ماركتينگ را ميتوان به ساير كانال هاي غير اينترنتي رسانه هاي ديجيتال مانند تلفن هاي همراه (SMS, MMS)، خدمات پاسخ دهي تلفني و يا متن پيام گونه تلفن در حالت انتظار نيز گسترش داد.

  مزاياي ديجيتال ماركتينگ؟

  در قرن حاضر، بدون شك ديجيتال ماركتينگ، مطمئن ترين روش ارتباط دوطرفه بين تبليغ كننده و مخاطب است. در اين نوع بازاريابي، مي توانيد پيامها را به گونه اي طراحي كنيد تا به طور كامل پاسخگوي نيازها و خواسته هاي معين مخاطبان باشد.

  در تبليغات ديجيتالي ميتوان براحتي و با صرف زمان و هزينه كم پيام بسيار جذابي طراحي كرد كه ضمن اطلاع رساني سريع و دقيق جايگاه خود را در فضاي مجازي ارتقا داد.

  سئو (بهينه سازي موتور جستجو)

  •     بهينه سازي موتور جستجوگر (سئو،Search Engine Optimization)، فرآيندي را گويند كه سبب بيشتر ديده شدن يك وب سايت يا صفحه وب در جريان استفاده مجاني از يك موتور جستوجوگر است كه معمولا بدان نتايج طبيعي يا اكتسابي گويند.
  •     بطور كلي هر اندازه كه در موقع استفاده از موتورهاي جستجوگر، صفحه يا سايت مورد جستجو زودتر و يا در رده هاي بالاتر ظاهر شود، مراجعه كننده بيشتري را بخود جذب خواهد كرد.
  •     سئو ممكن است اهداف مختلفي را براي جستجو مورد استفاده قرار دهد مانند جستجوي تصوير، جستجوي مكاني، جستجوي ويديو يا آكادميك يا جستجوي اخبار.

  نكات مهم ديجيتال ماركتينگ:

  ۱.        مهم تر از تعداد ، كيفيت بازديد كنندگان است. يادتان باشد كه همه مشتري شما نيستند!

  ۲.        در كمپين ديجيتال ماركتينگ، فقط به دنبال اعداد و ارقام نباشيد. زيرا ديجيتال ماركتينگ يك هدف نيست! يك وسيله و ابزار كمكي براي رسيدن به هدف است.

  ۳.        تعداد تعاملات يعني تعداد لايك ها، نظر ها، به اشتراك گذاري ها حائز اهميت است و اين موضوع است كه نهايتا به ارتقاع برند و فروش بيشتر شما كمك مي كند.

  ۴.        توجه به اين نكته مهم است كه هدف ديجيتال ماركتينگ افزايش تعاملات كاربران در وب سايت و شبكه هاي اجتماعي است. و در نهايت بايد منجر به كسب درآمد و بازگشت هزينه هاي ديجيتال ماركتينگ شود.

  ۵.        نكته ي مهم ديگر اين است كه بهينه سازي فقط براي وب سايت ها نيست بلكه براي تمامي كمپين هاي ديجيتال ماركتينگ، از جمله شبكه هاي اجتماعي است.   منبع:وب سايت برترين ها

  برچسب: ،
  ادامه مطلب
  امتیاز:
   
  بازدید:
  + نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۶:۵۸ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

  آموزش ديجيتال ماركتينگ به زبان ساده

  رپورتاژ: آموزش ديجيتال ماركتينگ به زبان ساده

  اگر تيتر اين مقاله باعث شده است كه روي آن كليك كنيد، به اين معني است كه علاقه زيادي به يادگيري مفاهيم بازاريابي اينترنتي داريد. واقعاً جالب نيست كه يك تيتر ساده مي‌تواند چنين تاثيري بر روي شما داشته باشد؟

  اگر واقعاً به يادگيري در اين زمينه علاقمنديد، مطمئن هستم كه از مطالعه منبعي كه قرار است به شما معرفي كنيم، لذت مي‌بريد (البته اگر علاقمند هم نباشيد، باز هم مطالعه اين منبع برايتان جذاب خواهد بود).

  احتمالاً كنجكاو شده‌ايد كه منظور ما چه منبعي است؟ خب، در اين مطلب قصد داريم وبلاگ نوين (http://www.novin.blog) را به شما عزيزان معرفي كنم. وظيفه ما در وبلاگ نوين اين است كه تمام راهكارهاي ديجيتال ماركتينگ را بررسي مي‌كنيم. در حقيقت، ما تلاش مي كنيم آن دست مقالات بازاريابي را در وبلاگ نوين منتشر كنيم كه نويسندگانمان، آرزوي خواندنشان به زبان فارسي را داشته‌اند.

  آيا ادعاي ما غير واقعي است؟

  پيش از آنكه از ادعاي خود دفاع كنيم، اجازه بدهيد كمي با شما آشنا شويم. اگر در حال مطالعه اين مطلب هستيد، احتمالاً جزو يكي از ۳ دسته زير هستيد:

 • يك كسب‌و‌كار آنلاين را اداره مي‌كنيد يا قصد داريد يك تجارت اينترنتي راه بياندازيد.
 • به  مباحث ديجيتال ماركتينگ علاقمند هستيد و مي‌خواهيد هرچه بيشتر در اين باره تحقيق كنيد. به احتمال ۹۰%، شغل‌تان هم با اين موضوعات مرتبط است. براي مثال كارشناس سئوي يك وب‌سايت هستيد.
 • مدير يا كارمند يك شركت ديجيتال ماركتينگ هستيد و در حال حاضر نيز، به عنوان يك رقيب (يا همكار!) اين مقاله را مطالعه مي‌كنيد.
 • اگر جزو دو دسته اول هستيد، قاطعانه مي‌گوييم در اين مقاله قصد داريم بهترين منبع فارسي در زمينه آموزش ديجيتال ماركتينگ را به شما معرفي كنيم.

  چنانچه در دسته سوم قرار داريد و به عنوان رقيب تجاري شركت نوين محسوب مي‌شويد، باز هم پاسخ ما مثبت است. البته بايد خدمت شما عرض كنيم كه رقابت را فراموش كنيد و به چشم يك متحد به وبلاگ نوين نگاه كنيد زيرا در نهايت قصدمان، بهبود كيفيت كار و افزايش آگاهي مخاطب از ديجيتال ماركتينگ است.

  ما اميد داريم كه با انتشار مقالات مفيد، كيفيت محتواي موجود در وب فارسي را افزايش دهيم (آيا شما هم در همين مسير حركت مي‌كنيد؟)

  چرا مي‌گوييم وبلاگ نوين با كيفيت است؟

  اگر ما به عنوان يكي از كاركنان شركت نوين از كيفيت كار خود حرف تعريف كنيم، مطمئناً شما بدون مدرك قبول نمي‌كنيد. حق هم داريد. بنابراين در ادامه دلايل لازم براي اثبات ادعاي خود را مي‌آوريم.

  توجه داشته باشيد كه موارد زير شالوده و اساس توليد محتواي خوب هستند و اگر شما هم در حال توليد محتوا براي سايت خود هستيد، مطمئناً با استفاده از نكات زير مي‌توانيد كيفيت مقالات وب‌سايت خود را بالا ببريد:

 • ما هر روز مي‌بينيم كه تيم نويسندگان نوين، چقدر براي توليد محتواي با كيفيت زحمت مي‌كشند. در واقع، هر مقاله‌اي كه در نوين منتشر مي‌شود، حاصل ساعت‌ها يا حتي روزها تلاش بچه‌هاي نوين است.
 • به ياد داشته باشيد، ما در نوين هيچ مقاله‌اي منتشر نمي‌كنيم، مگر آنكه مطمئن شويم نكات گفته شده در مقاله با اصول ديجيتال ماركتينگ، همسو هستند. ما سعي داريم به مخاطب بگوييم كه با استفاده از روش‌هاي درست مي‌تواند به آنچيزي كه مي‌خواهد، يعني افزايش مخاطب و كسب درآمد،دست يابد. براي رسيدن به اين هدف، سعي داريم تجارب خود و ديگر افراد مطرح در زمينه ديجيتال ماركتينگ را در قالب يك مقاله جذاب در اختيار شما قرار دهيم.
 • كار اصولي و با كيفيت هميشه براي ما ارزشمند بوده است. بنابراين هم خودمان را مجبور به حركت در اين مسير مي‌كنيم و هم به مشتريان‌مان توصيه مي‌كنيم كه در اين مسير قدم بردارند.
 • زماني كه يك مقاله براي انتشار در وبلاگ نوين آماده مي‌شود، ما از خود مي‌پرسيم آيا اين مقاله براي مخاطب مفيد است يا نه. اصلاً به عنوان يك فرد فعال در زمينه ديجيتال ماركتينگ، آيا حاضريم وقت خود را صرف مطالعه چنين مقاله‌اي كنيم؟
 • ما كاملاً مي‌دانيم كه بازاريابي به چند تكنيك محدود نمي‌شود و اگر درك درستي از مفاهيم بازاريابي وجود نداشته باشد، هيچ وقت به نتيجه نمي‌رسد. پس هميشه تلاش مي كنيم كه پيش از هر چيز، مفاهيم را به زباني ساده به مخاطبان خود منتقل كنيم.
 • در آخر بايد گفت كه مطالعه وبلاگ نوين، كاملاً رايگان است.
 • توجه داشته باشيد كه ما اصلاً نمي‌گوييم هيچ كس نمي‌تواند بهتر از وبلاگ نوين عمل كند. مطمئناً در حال حاضر وبلاگ‌هايي هستند كه به خوبي در حال آموزش ديجيتال ماركتينگ هستند. منظور ما اين است كه چرا بيشتر كسب و كارها (در هر زمينه‌اي) تنها به جنبه مالي كار خود توجه مي‌كنند و حاضر نيستند اطلاعات شفافي را در اختيار مشتريان خود قرار دهند.

  وبلاگ نوين حول چه موضوعاتي فعاليت مي‌كند؟

  هدف اصلي وبلاگ نوين اين است كه مباحث ديجيتال ماركتينگ را به مخاطبان خود آموزش دهد؛ البته نه به صورت سطحي. ما در وبلاگ نوين سعي داريم تمام مباحث ديجيتال ماركتينگ را عميقاً بررسي كنيم.

  موضوعات مورد بحث در وبلاگ نوين عبارتند از:

  • آموزش اصول و روش‌هاي بازاريابي
  • آموزش اصول و تكنيك هاي جذب مشتري و افزايش فروش
  • آموزش سئو و بهينه سازي سايت براي موتورهاي جستجو (http://www.novin.com/cat/seo/ )
  • آموزش بازاريابي محتوايي
  • آموزش بازاريابي در شبكه‌هاي اجتماعي
  • آموزش بازاريابي از طريق ايميل
  • آموزش طراحي رابط و تجربه كاربري
  • معرفي و آموزش انواع روش‌هاي تبليغات اينترنتي (http://www.novin.com/cat/advertisement/ )
  • آموزش تحليل يك كسب و كار آنلاين

  يكبار ديگر تاكيد مي‌كنيم كه نويسندگان وبلاگ نوين هميشه قصد دارند كه مباحث ديجيتال ماركتينگ را به نوعي شرح دهند تا هر شخص با هر ميزان آشنايي از بازاريابي اينترنتي (و حتي بازاريابي غير ديجيتال!) بتواند به خوبي نكات موجود در مقالات را درك كند. خلاصه بگوييم، هدف ما، آموزش به زبان ساده و گام به گام است.

  تعدادي از مقالات وبلاگ نوين در زمينه‌ي آموزش ديجيتال ماركتينگ

  در آخر قصد داريم چند مقاله از وبلاگ نوين را به شما معرفي كنيم؛ مقالاتي كه خواندنشان قطعاً براي شما مفيد هستند:

  • ۲۰۰ فاكتور مهم رتبه‌بندي وب‌سايت در گوگل
  • انتخاب دامنه مناسب براي دريافت بهترين نتيجه در سئو
  • راهنماي رسمي گوگل: آيا شما به يك آژانس سئو نياز داريد؟
  • آموزش لينك بيلدينگ براي افراد مبتدي (در هفت فصل)
  • آموزش بازاريابي محتوا براي افراد مبتدي (در ده فصل
  • داستان مصوّر: فرآيند سئو وب‌سايت شما چگونه انجام مي‌شود؟
  • مقايسه سئو و تبليغات گوگل: كدام يك براي شما مناسب‌ است؟
  • آموزش اينستاگرام: چگونه فالوور و لايك هاي بيشتري داشته باشيم؟
  • بازاريابي چيست؟ تعريف ماركتينگ از نگاه ۱۵ متخصص
  كلاس‌ها و دوره‌هاي آموزشي ديجيتال ماركتينگ

  بايد ذكر كنيم كه فعاليت آموزشي شركت نوين، تنها به وبلاگ خلاصه نمي‌شود. تيم نوين علاوه بر توليد محتوا، كلاس‌هاي آموزشي ديجيتال ماركتينگ نيز برگزار مي‌كند. اين كلاس‌ها هم به صورت حضوري و هم به صورت آنلاين برگزار مي‌شوند.

  همچنين، يك پيشنهاد جذاب هم براي شما داريم. مجموعه نوين مي‌تواند براي اعضاي شركت شما يك دوره آموزش ديجيتال ماركتينگ به صورت خصوصي برگزار كند. اين دوره‌ها به اعضاي تيم شما كمك مي‌كند تا مفاهيم بازاريابي ديجيتال را بهتر درك كنند تا بتوانند خودشان از پس اموري نظير سئو، توليد محتوا، تبليغات گوگل و … بر بيايند.

  خدمات آژانس بازاريابي نوين

  هر آنچه در اين مقاله بيان كرديم، درباره آموزش ديجيتال ماركتينگ بود. با اين حال ممكن است شما قصد داشته باشيد، امور مرتبط با بازاريابي خود را برون سپاري كنيد. در اين شرايط، آژانس بازاريابي نوين مي‌تواند در زمينه‌هاي مختلفي بازاريابي اينترنتي به شما كمك كنيد.

  به طور خلاصه اگر قصد داريد كسب و كار خود را به اينترنت منتقل كنيد، آژانس بازاريابي نوين مي‌تواند از ابتداي كار (يعني طراحي سايت) تا زمان به ثبات رسيدن كسب و كار شما همراهتان باشد.

  توجه داشته باشيد كه درآمد شركت نوين نيز به همين شكل تامين مي‌شود و بخشي از آن صرف توليد محتواي آموزشي مي‌شود.

  پس، در صورتي كه در اين زمينه نياز به مشاوره‌اي داريد، حتماً با شماره ۶۳۴۰۴-۰۲۱ تماس بگيريد و با كارشناسان ما در زمينه راهكارهاي بازاريابي مناسب با توجه به حيطه كاري خود، صحبت كنيد.

  سخن نهايي

  در اين مقاله سعي كرديم در كنار معرفي وبلاگ نوين، نكات مهم و تاثيرگذار در موفقيت يك وبلاگ را نيز به شما معرفي كنيم. اميدواريم كه در اين امر موفق عمل كرده باشيم و شما هم از خواندن اين مقاله لذت برده باشيد.

  منبع:وب سايت پزشك  برچسب: ،
  ادامه مطلب
  امتیاز:
   
  بازدید:
  + نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۶:۵۷ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

  درعرصه ي رقابت حرفه اي، چگونه توجه درمان‌خواهان دندان‌پزشكي را جلب كنيم؟


  وفاداري بيمار را به دست آوريد 
  اگر آنچه شما عرضه مي كنيد عين ديگر دندان پزشكان باشد، انتظار داشته باشيد كه با يك جمله‌ي ساده كه ‏بيمارتان از دوستش مي شنود، از پيش شما براي هميشه برود: "فلان دكتر همين خدمت را با فلان تفاوت ‏انجام مي دهد." ممكن است اين تفاوت بسيار جزئي باشد اما بيمار را همان تفاوت جزئي «جذب» مي كند! اگر ‏بيمار شما از تفاوت كارتان مطمئن باشد و بخصوص هر از چندي شاهد نوآوري هايي در كار شما نيز باشد، اين ‏گونه محرك هاي خارجي هيچ تغييري در عزم او ايجاد نخواهد كرد و پاسخي براي آن دارد كه وفاداريش را به ‏شما حفظ مي كند. بنابراين مديريت كلينيك خود را از يك خدمت رساني ساده، به يك خدمت رساني ‏جذابيت-محور تغيير دهيد ‏Attraction-Based Business‏.‏ 


  كسب و كارِ جذابيت محور 
  وقتي موفق شويد كه كار خود را جذاب كنيد، چيزي خلق مي كنيد كه دهان به دهان مي چرخد و اشخاص را ‏مشتاق به آمدن به مطب شما مي كند. با تداوم مراجعه بيماران جديد، در آمد كلينيك شما باثبات مي شود. ‏طرفداراني پيدا مي كنيد كه مشتري دائمي شما باشند. در اين چنين كلينيكي، مدام جذابيت هاي نو به چشم ‏مراجعين مي آيد. باور كنيد كه در دندان پزشكي امكان جذابيت فراوان است اما مشكل اين است كه تعداد ‏اندكي از دندان پزشكان آن ها را عرضه مي كنند. اين باعث شده كه كارنو كردن در اين عرضه سخت به نظر ‏بيايد زيرا مهم ترين ترس، تمسخر كساني است كه قادر به تغيير نيستند و شجاعت كافي ندارند. موثرترين راه ‏براي يافتن راه هاي نو اين است كه ببينيد بيماران چه مي‌طلبند. بيماران مي خواهند در دكتر جديد، "چيزي ‏فراتر از تجربيات قبلي" خود ببينند. در خدمات خود يا روش ارائه خدمات خود، چيزي متفاوت با ديگر ‏همكاران داشته باشيد.‏ 

  پيشنهاد پژوهش:‏
  بررسي نظر بيماران دندان پزشكي در مورد علل ترجبح دكتر خود به ديگر دندان پزشكان 
  چرا تغييرات در دندان پزشكي كُند است؟ 
  منع تبليغات - طبق قانون ايران، تبليغات پزشكي ممنوع است و دندان پزشكي هم كه تابع سازمان نظام ‏پزشكي است شامل اين قانون مي شود. به منصفانه بودن يا نبودن و درست يا نادرست بودن موضوع كاري ‏نداريم اما اين خود يك مانع جدي براي نوآوري در جلب نظر بيماران است. ناگفته نماند كه خوشبختانه در اين ‏زمينه نظام پزشكي تقريبن چشمان خود را بسته و حساسيت زيادي به خرج داده نمي شود. از طرفي جاي ‏شكرش باقي است كه براي فعاليت هاي تحت وب، خلا قانوني موجب شده كه محدوديت چنداني اعمال نشود. ‏در عين حال دندان پزشكان، بخصوص پيش‌كسوت‌ترها، با نگراني به كارهاي به ظاهر تبليغي نگاه مي‌كنند كه ‏مبادا غير اخلاقي يا غيرقانوني باشد. ‏ 

  پيشنهاد پژوهش:‏
  بررسي نطرات رايج بين گروه هاي مختلف دندان پزشكان در مورد تبليغات حرفه اي دندان پزشكي 
  گرايش به رفتارهاي تجربه شده - دندان پزشكان معمولن رفتارهايي كه در گذشته پاسخ داده را اجرا ‏مي‌كنند، هرچند از اين طريق متضرر شوند و ولو اين كه دنياي اطرافشان مدام تغيير كند. شبيه اين موضوع را ‏زماني كه همدان خدمت مي كردم تجربه كردم. شاهد بودم در همدان اتومبيل هاي پژو 504 قديمي خيلي ‏رايج است اما 405 هاي جديد كمتر طرفدار داشت. از يك دوست مطلع همداني پرسيدم علت چيست؟ گفت ‏همداني ها افرادي مقتصد، آرام و محتاط هستند. از اتومبيل هايي استفاده مي كنند كه امتحان پس داده باشد ‏و خيالشان بابت كيفيت آن جمع باشد.‏ 

  پيشنهاد پژوهش:‏
  بررسي ميزان آگاهي، گرايش و رفتار دندان پزشكان به ايجاد تغيير در روش هاي مديريت كلينيك شخصي 
  تخصصي بودن حرفه – دندان پزشكان به حرفه اي اشتغال دارند كه كاملن تخصصي است و با آموزش هاي ‏ويژه و سطح بالا، در مدتي طولاني كسب شده است. اين افراد پس از اين دوره خاص، مدرك درمان و جراحي ‏دهان گرفته اند نه پروانه كسب و كار. پس اين نقطه ضعف را بايد در مورد دندان پزشكان پذيرفت كه براي ‏تراش دندان خوب آموزش ديده اند اما براي اداره يك بيزينس خير. اصطلاح جالبي در انگليسي هست: ‏more ‎built than born‏ كه در مورد نوآوران بايد گفت توانايي آن ها ارثي و مادرزادي نيست، بلكه با آموزش و ‏خواست شخصي ايجاد يا كسب شده و دوره آموزش دندان پزشكي در اين زمينه نقص جدي دارد. ‏ 
  مقاومت سيستم هاي بيروني - اگر بخواهد يك تحول همگاني در مديريت دندان پزشكي بيافتد، ولو كه همه ‏دندان پزشكان هم بر آن اتفاق نظر داشته باشند، اولين مانع مسير، سيستم هاي ايستاي موجود خواهند بود. ‏اينجاست كه نقش انجمن هاي پويا و همچنين ضرورت مقاومت حرفه اي ها پيش مي آيد. اشاره به اين موضوع ‏مهم نيز به جاست كه در دنياي امروز، مهم ترين عامل اتحاد سريع و موثر، انجمن هاي پوياي مبتني بر ‏اينترنت و وب مي تواند باشد. يكي از عوامل مهم براي نوآوري در مديريت دندان پزشكي، شركت‌هاي بيمه ‏هستند كه اگر دندان پزشكان به جذب بيماران غيربيمه اقدام كند، منافع آن ها به خطر مي افتد. همچنين ‏سيستم نظارتي دولتي نيز نمي توانند به راحتي نوآوري ها را شاهد باشند. اولي به بيماران آزاد حساس است و ‏دومي به خدمات به ظاهر غيرمعمول. بهرحال چه سيستم هاي بيروني مانع كار باشند و چه خود دندان پزشك ‏از درون خود را ناچار به توافق با برخي شرايط بداند، اين موضوع همچنان اهميت خود را دارد كه: "دندان ‏پزشكان براي بقا و حفظ سلامت مالي خود، بايد كاري نو كنند و بنيان هاي كهن را تغيير دهند." در اين ‏صورت است كه بخش درمان خصوصيِ غيردولتي و ناوابسته، موقعيت خود را حفظ نموده و امكان بقا و رشد ‏خواهد داشت.‏ 

  پيشنهاد پژوهش:‏
  بررسي مقايسه اي نظرات متوليان نطارت بر درمان و  قوانين و مقررات ناطر بر مراكز درماني دندان پزشكي 
  آغاز راه تغيير 
  كلينيك هاي چند دكتره در حال گسترش است كه به دليل پايين تر بودن قيمت خدمات و همچنين پذيرش ‏گسترده بيماران بيمه، هم مورد حمايت مراكز دولتي و هم بيمه هاست. برخي دندان پزشكان محدوده كار خود ‏را گسترش داده، خدماتي چون پيشگيري از دندان قروچه، خدمات ويژه ورزشكاران، درمان خرخر شبانه، برخي ‏مشكلات تنفس در خواب، كمك به بيماران شكاف كام، نصب تزيينات دندان، درمان هاي زيبايي خاص، ‏ارتدنسي نامرئي و امثال آن را به عنوان وجه تمايز برگزيده اند. برخي ديگر به تكنولوژي پيشرفته مانند سيستم ‏كَدكَم، كاهش درد با ليزر و سيستم هاي تصويربرداري جديد مجهز شده و شرايط بهتر و متفاوت تري نسبت ‏به همكاران سنتي خود -لااقل در چشم بيماران- ايجاد كرده اند. اين كه شما چه حس مي كنيد مهم نيست، ‏مهم اين است كه بيماران شما چه حسي دارند. به عنوان دندان پزشك ما نياز داريم كه كار خود را از چشم ‏بيماران و مشتريان ببينيم. اين نوع نگاه را آغاز كنيد و نترسيد! آموزش هاي نادرست، القائات محدود كننده و ‏سنت هاي تحميل شده از سوي جامعه سنتي و خصوصن اندك اساتيدي كه نظراتشان در زمينه مديريت، ده ‏ها سال عقب است را بايد دور ريخت. صداقت در كار را فراموش نكنيد و تغيير را آغاز نماييد.‏ 

  دندان پزشكي از نگاه مشتريان 
  در مورد بيماران جديد، از اين گمان كه آن ها بايد دندان پزشكي را -مثل ما- بخشي از سلامت عمومي بدانند ‏پرهيز كنيد. اين نكته را جدي مي گويم! اگر توقع خود را اصلاح نكنيد نمي توانيد دندان پزشك موفق و ‏مردم‌داري شويد. بيشتر مردم درمان هاي پيشگيري را قابل انتخاب و چيزي مي دانند كه با توجه به مشكلات ‏اقتصادي امروز، فعلن بايد فراموش و چشم پوشي كنند. خيلي از مردم «دندان پزشك» ها را افرادي مي دانند ‏خشك و سرد كه تنها مي خواهند مشتريان خود را به سوي خدماتي غيرضروري كه هزينه هاي مخفي يا غير ‏منتظره دارد سوق دهند، درمان هايي كه دردناك و وحشتناك هم هست. «كلينيك دندان پزشكي» هم از ‏چشم آن ها محيطي رسمي، استريل و غيردوستانه است.‏ 

  پيشنهاد پژوهش:‏
  بررسي نطرات مردم در مورد دندان پزشكان و خدمات دندان پزشكي در مقايسه با چند حرفه مطرح ديگر 
  همين دو نگاه به دكتر و كلينيك را كه بشناسيم و وجودش را باور كنيم، مي فهميم كه نبايد بيماران را به ‏خاطر عدم تماس به موقع و نوبت گرفتن براي معاينه سرزنش كرد. اين نگاه طي ساليان دراز اطلاع رساني ‏نادرست ايجاد شده و با روش هاي غير علمي برخي همكاران ما، با ارتباط نادرستي كه با مردم داشته اند ‏تقويت گرديده است. به عنوان يك حرفه اي، ما مسوول ضعف آموزش و درك نادرست عموم مردم نسبت به ‏دندان پزشكي مدرن هستيم. اگر بازهم دست روي دست بگذاريم، هم خود و هم آيندگان بايد تاوان اين نگاه را ‏بپردازيم. طبيعي است كه انجمن هاي دندان پزشكي بايد در صف اول اصلاح فرهنگ باشند اما بياييد ما هم به ‏سهم خود كاري كنيم. خوشبختانه چون انسان و جامعه، موجوداتي تاثير پذير و تغيير پذير هستند، اين مشكل ‏غيرقابل جبران و برگشت ناپذير نيست.‏ 
  اگر به صنف خود از يك ديدگاه باز و با وسعت نظر و عميق نگاه كنيد، دندان پزشكان فراواني را در كشور ‏مشاهده خواهيد كرد كه وفاداري به بيمار و فكركردن مثل او را آموخته و با كلينيك هاي نمونه خود، به ما ‏درس هاي عملي نوآوري، طراحي، مديريت و كسب و كار موفق را ارائه مي دهند. نگارنده خود چندبار از ‏همكاران موفق و نمونه درخواست بازديد از كلينيك ايشان را داشتم كه با استقبال گرم آنها مواجه شدم و در ‏مراجعه به كلينيك اين دندان پزشكان نمونه، نكات مهمي را كه ايشان در كلينيك رعايت كرده بودند را درس ‏هايي عيني براي دندان پزشكان يافتم ***. برخي همكاران گاه تغييرات كوچك و ساده اي در روش ارائه خدمت ‏يا كلينيك خود ايجاد مي كنند و با همان نوآوري به ظاهر مختصر، راحتي مشتري را قدري بهبود مي بخشند و ‏كسب نتايجي را تجربه مي كنند.‏ 

  بيمه هاي عمومي، قرارداد هاي خاص 
  ‏ بيماران هم مثل ما از بيمه خوششان نمي آيد اما به ناچار، به طور گسترده اي به عنوان تنها راه چاره دريافت ‏خدمات دندان پزشكي آن را استفاده مي كنند. آنها براي اخذ حق خود گاه بايد بارها پلكان ادارات بيمه را بالا ‏بروند، با اشخاص مختلف صحبت كنند، برگه هاي متعدد را تكميل نمايند و مدتي زمان صرف كنند تا به حق ‏خود برسند. اگر بتوانيد خدمات خود را طوري ارائه دهيد كه بيمار مجبور به استفاده از بيمه نباشد، هم او را ‏خوشحال كرده ايد، هم كاغذبازي هاي رايج و هزينه اضافي كلينيك خود را بابت تماس هاي مختلف با بيمه ‏كاهش داده ايد. صددرصد هزينه درمان هم به صندوق كلينيك واريز مي شود. مي توانيد نرخ را طوري ترتيب ‏دهيد كه همه دريافتي به شما پرداخت شده و نيازي به توسل شما و بيمار به اداره بيمه نباشيد. مي توانيد با ‏شرايطي براي برخي گروه ها حق عضويت كلينيك تعيين كنيد كه آن ها را از برخي خدمات رايگان و انواعي از ‏تخفيف در خدمات برخوردار نماييد. برخي شركت هاي كوچك براي دوام كسب خود، به كارمندانشان هزينه ‏خدمات دندان پزشكي مي پردازند. اين ميزان به تعداد كاركنان، سن آنها، سود شركت و نوع پوشش بستگي ‏دارد. اغلب اين بيمه ها مشروط به پرداخت درصدي از هزينه توسط مشتري است و بعضي خدمات را هم شامل ‏نمي شود. اين نوع شركت ها براي بيمه گران نمونه هاي عالي هستند، اما مي خواهم توجه شما را جلب كنم ‏كه براي شما هم مي توانند عالي باشند. اگر يك كلينيك يا يك دكتر بتواند صاحب اين اعتبار شود كه يك ‏گروه مثل كارمندان يك شركت را تحت پوشش قرار داده و با اخذ پيش پرداخت، خدمات آن ها را تامين نمايد، ‏به آساني بيماران جديدي را بدون دردسر به كلينيك خود آورده كه خود آن ها مي توانند با آوردن خانواده و ‏دوستان خود، مجموعه بزرگي از مشتريان دائمي را براي كلينيك تامين كنند. شما مي توانيد عضويت كلينيك ‏خو را به اشخاص، خانواده ها و همچنين مالكين شركت هاي كوچك بيشنهاد كنيد. براي شركت ها معمولن ‏داشتن عضويت با قرارداد مستقيم در مطب شما به مراتب با صرفه تر از قرارداد با شركت هاي بيمه‌گر است. ‏چنين قراردادهايي، ضمن منافعي كه براي شما در بر دارد، كاركنان را هم از خدماتي سطح بالاتر برخوردار ‏مي‌كند. همچنين اشخاصي كه به طور اوليه، انگيزه اي براي مراجعه نداشتند، براي معاينه اوليه و گاه جرم ‏گيري رايگان و حضور در يك محيط دوست داشتني، به شما مراجعه مي كنند. بيماران در چنين قراردادي، ‏هزينه همه خدمات خود را مستقيم پرداخت خواهند كرد كه هم هزينه هاي سرباري را كاهش داده، هم حجم ‏كار بخش پذيرش كلينيك شكل با ثبات تري پيدا مي كند.‏ 

  پيشنهاد پژوهش:‏
  بررسي گرايش اجتماعي نسبت به استفاده از انواع بيمه ها يا قراردادهاي خاص با كلينيك ها 
  مشورت بدهيد نه دستور، هل ندهيد، بكِشيد!‏ 
  بيشتر مشاور باشيد تا تصميم گيرنده! من هروقت به فروشگاه هاي تهران، بخصوص حوالي ميدان ولي عصر ‏مي‌روم، از رفتار فروشندگان دچار ناراحتي مي شوم و سعي مي كنم بدون هرگونه خريدي محل را ترك كنم. ‏بعضي از اين فروشنده ها با توضيحات نادرست و رفتاري تهاجمي اما به ظاهر مهربانانه و مودب، سعي دارند ‏شما را مجاب كنند كه حتما با دست پر از فروشگاه بيرون برويد. اگر خريدي هم انجام دهيد، تقريبن به زور، ‏اقلام ديگري را مي خواهند به خريد شما اضافه كنند. اين فروشگاه ممكن است يك بار در اين كار موفق شود، ‏اما بار ديگر اگر مشتري گذرش به نزديك آن هم بيافتد، راهش را كج مي كند كه حتي نگاهش به داخل آن ‏نيافتد! اين گونه روش ها در علم كسب و كار به «مدل فشاري» شهرت دارد كه امروزه توصيه نمي شود و ‏‏«مدل كششي» مورد تاكيد و تاييد است. در مدل فشاري، فروشنده مي‌خواهد مشتري را كه يك بار به او ‏سرزده، تا مي‌تواند بار كند. اما در مدل كششي يك رابطه درازمدت و مداوم شكل مي گيرد. اگر در كلينيك ‏دندان پزشكي با روش فشاري كار كنيم، ولو در كوتاه مدت گمان كنيم موفق هستيم، اما در دراز مدت هم ‏اعتماد اجتماعي را از دست مي دهيم، هم فشار رواني و كاري خود را افزايش داده ايم. علاوه بر اين به اعتبار ‏اجتماعي هم صنف هاي خود نيز لطمه وارد مي كنيم كه ممكن است مورد طرد ايشان نيز واقع شويم. در ‏صورت در پيش گرفتن روش كششي، ضمن داشتن نقش مشاور براي مشتريان، «آموزش بيمار» اولويت پيدا ‏مي كند و با شناساندن خدمات خود، به طور طبيعي و آگاهانه در او «ايجاد تقاضا» خواهد شد. در اين صورت ‏اين نكته مهم است كه بيمار تشخيص دهد كه شما صادقانه و خالصانه خود را در قبال آموزش او و حمايت ‏هاي بعدي، پاسخگو و مسوول مي دانيد.‏ 

  پيشنهاد پژوهش:‏
  بررسي مقايسه اي ميزان تاثير روش هاي مبتني بر فشار و كشش (تحميل - ترغيب) بر رفتار بيماران دندان پزشكي 
  شخصن با بيماران جديد صحبت كنيد و به صورت نه چندان رسمي، با مشتريان دوست شويد. نكاتي مانند نام ‏فرزندانشان، تيم ورزشي يا ورزش مورد علاقه آنها و امثال آن را در هنگام معاينه يادداشت كنيد. بعدها نياز ‏خواهيد داشت كه به اين موارد توجه كنيد تا بتوانيد خدمات خود را با يك ارتباط صميمي‌تر ارائه كنيد. وقتي ‏بيمار براي درمان مراجعه مي كند، خيلي ساده و صادقانه در مورد انتخاب هايي كه مي توانند داشته باشند و ‏پيشنهادات شما به آن ها توضيح دهيد. سعي كنيد زبان مردم را ياد بگيريد و از كاربرد زبان علمي و واژه هاي ‏تخصصي در محاوره با مشتريان، پرهيز كنيد. گفتن واژه هايي چون كاويتي، فيلينگ، اپلاينس، فانكشن، ليكيج ‏و امثال آن براي من و شما قابل درك است اما همين واژه هاي به ظاهر ساده، فاصله عميقي بين شما و او ‏ايجاد مي كند كه حتي چه بسا بيمار گمان كند قصد خودنمايي داريد يا مي خواهيد او را تحقير كنيد! مسلم ‏است كه چنين قصدي نداريد اما اگر در يادگيري معادل هاي فارسي روان تلاش نكنيد يا در مورد واژه هايي كه ‏به ناچار به كار مي بريد توضيح كافي ندهيد، نمي توانيد به جلب اعتماد بيمار اطمينان داشته باشيد. به دليل ‏همين ضعف در ارتباط كلامي، بيمار شما از دست خواهد رفت. بگذاريد يك نمونه عملي را در اين جا بررسي ‏كنيم:‏ 
  افراد پروفشنالي كه سال ها با يك متد ايستا حرفه خود را مَنِيج كرده اند، بايستي بخش ‏CRM‏ مجموعه خود را با ‏تكنيك هاي ‏BPR‏ به طور اساسي تغيير دهند. براي اين كار لازم است كه تاكتيك ها و اصولي را فراگرفته و تم هاي ‏ري استراكچر و ري كان فيگور را به كار ببرند. از ميان انواع بازدارنده ها، مشكلات كراس فانكشنال و كراس هاي‌آركيال ‏قابل توجه‌تر هستند. همچنين توجه جدي به تفاوت بين سيستم هاي مديريت مبتني بر فانكشن در مقايسه با روش ‏هاي پروسه محور مي تواند راه‌گشا باشد...‏  آيا شما كه فردي تحصيل كرده و دانشگاهي هستيد، از پاراگراف بالا استفاده‌اي كرديد؟ به احتمال زياد نه! ‏هريك از اين واژه ها و اصطلاحات نياز به توضيحات فراواني دارد كه براي شخص خارج از تخصص آي تي و ‏مديريت علمي، درك مفاهيم فوق ساده نيست. مطلب بالا بخش كوچكي از يك مقاله دكتر امير البدوي، ‏دانشيار دانشگاه تربيت مدرس است كه براي دانشجويانش نوشته است. (اينجا‏). اما همين شخص‎ ‎در سال 1377 كه براي معاينه فرزندشان به ‏من مراجعه داشتند، در مورد سوالي كه از ايشان در زمينه طراحي نرم افزاري كه در دست اقدام داشتم پرسيدم، ‏چنان شفاف و ساده موضوع نرم افزارهاي شيئي گرا (‏OOD‏) را كه ديرزماني نبود متداول شده بود توضيح ‏دادند، كه اين توضيح، ديدگاه مرا نسبت به موضوع تغيير كرد. بعد هم يك كتاب مناسب امانت دادند كه ‏اطلاعاتم را كامل نمود. همان مطالب بالا را با زباني ديگر بخوانيم:‏ 
  ‏ دندان پزشكي كه سال هاست با يك روش ثابت مطب داري كرده، براي كسب موفقيت در كار اگر بخواهد تغيير و ‏نوآوري ايجاد كند، خوب است كه با روشي كه به عنوان «بازمهندسي» شناخته مي شود، ابتدا بخش «ارتباط با بيمار» را ‏بازنگري و اصلاح كند. براي اين كار لازم است كه ضمن تجديدنظر در روش كار گذشته خود و نگاهي به فعاليت هاي ‏مشابه، ساختار كار را به گونه اي سامان دهد كه مديريت كارها در هم تداخل نداشته و هر كار سرپرست مشخصي داشته باشد. ... ‏  براي بيمار، تنها به صورت خشك و درسي توضيح ندهيد كه درمان چيست، به او دليل پيشنهاد خود، روش ‏انجام كار، ميزان تاثير در عملكرد يا زيبايي شخص، دوام نتايج و حدود هزينه ها را هم بگوييد. هرگز در مورد ‏پيشنهاد خود اصرار نكنيد و رفتاري نشان ندهيد كه نتيجه اش تحميل نظر شما باشد. بگذاريد خود كاملن رها ‏از هرنوع فشار محيطي تصميم بگيرد. اگر فكر مي كنيد براي بيمار، پرسلن يا كامپوزيت خاصي مناسب است، ‏اما او به نوع ديگري تمايل نشان مي دهد كه در اين حد از كيفيت نيست، علت پيشنهادتان را برايش توضيح ‏دهيد و در مورد ماده ارزان‌تر هم صادق باشيد. شما در حال ساختن يك رابطه براي يك عمر هستيد، نه يك ‏فروش آني. اگر به عنوان يك فروشنده هم بخواهيد عمل كنيد و مثلن گمان داريد كه در اين كلينيك سابقه ‏دارشدن به كارتان نمي آيد و يا قصد داريد به شهر يا كشور ديگري برويد، يادتان باشد كه شما با شماره نظام ‏پزشكي خود شما يگانه و هميشه دست يافتني هستيد و دنيا هم بسيار كوچك تر از آن كه به نظر مي آيد. ‏ضمنن اگر برايتان اعتبار محلي خودتان مهم نيست، به عنوان يك دندان پزشك شما نماينده‌ي يك صنف و ‏گروه معتبر و مهم هستيد، اعتبار حرفه خود را حفظ كنيد! ترديد نداشته باشيد كه هر رابطه ولو كوچك شما ‏با مردم، دانه اي است كه مي كاريد و اگر خود شما هم درو نكنيد، ديگراني كه درو مي كنند با شما بيگانه ‏نيستند. ديگران كاشتند و ما خورديم، ما بكاريم ديگران بخورند.‏ 

  دستورالعمل صادر نكنيد!‏ 
  بيماران دوست ندارند به آنها بگوييد يك، دو، سه چه بايد بكنند. آنها دوست دارند كه خود تصميم بگيرند و ‏تصميماتي آگاهانه بگيرند. مايل هستند اجازه داشته باشند كه در اوضاع گيج كننده ي زندگي امروزه، حس ‏كنترل بر اوضاع به آنها دست دهد. سخنان آنها را خوب گوش كنيد. سعي كنيد نيازهايشان را درك نماييد. در ‏اين صورت آنها احساس اطمينان بيشري پيدا مي‌كنند و حس مي كنند كه شما شخص مناسبي براي مشاوره ‏هستيد. به آن ها اين احساس خوب دست مي دهد كه شخص عاقلي را از بين اين همه دندان پزشك، براي ‏خود انتخاب كرده اند. در اين صورت است كه وفادارانه براي كلينيك شما باقي مي مانند و حس مي كنند كه ‏بدون فشار و تحميل، كنترل كاملي بر سلامت دهان آن ها وجود دارد.‏ 

  پيشنهاد پژوهش:‏
  بررسي نطر بيماران دندان پزشكي در مورد ميزان درك دندان پزشك از مشكلات آنها 
  چيز متفاوتي داشته باشيد 
  خود را در يك چيز خاص متمايز كنيد. به دندان پزشكان رقيب خود كه در آن منطقه كار مي كنند نگاه كنيد ‏و از خود بپرسيد چه چيزي كم است؟ آيا خدمت خاصي مثل راديوگرافي هست كه بيمار شما براي آن بايد راه ‏دوري را طي كند؟ شايد بهتر باشد خود شما آن را آموزش ببينيد و كلينيك خود را مجهز كنيد يا يك ‏راديولوژيست را به همسايگي خود دعوت نماييد. آيا دندان پزشكاني كه نزديك هستند، خانواده ها را مي ‏پذيرند؟ اگر نه شروع كنيد، درس بخش اطفال خود را مرور كنيد، مديريت رفتار كودك را مجددن بخوانيد و در ‏كلينيك خودخدماتي براي بچه دارها بگذاريد. آيا مطب هاي شهر يا محله روزهاي پنج شنبه و جمعه باز ‏هستند؟ اگر نه، جالب خواهد بود كه شنبه را تعطيل كنيد و جمعه كار كنيد. گاه بيمه ها پيشنهادات خاصي ‏دارند كه براي بيماران جذاب است، با اطلاع از خبرهاي مرتبط با خود چنين سرويس هايي را به كلينيك خود ‏اضافه كنيد. اشتراك در بخش خبر ايردن مي تواند در اين مورد به شما كمك كند (اينجا).‏ 

  كلينيك دندان پزشكي را درمانگاه پزشكي نشان ندهيد!‏ 
  فضاي كلينيك خود را بيشتر به صورت تفنني و داراي زمينه هايي از تفريح و سرگرمي طراحي كنيد. علاوه بر ‏آن، كاركنان خود را طوري انتخاب كنيد يا آموزش دهيد كه برخورد اجتماعي مطلوبي داشته باشند. از جمله ‏نكات مهم اين است كه كاركنان را ملزم كنيد حتما در هر شرايطي لبخند بزنند. برايتان پيش آمده با افرادي ‏ملاقات كنيد كه از ديدنشان خوشتان نمي آيد؟ افراد اخمو، بي تفاوت، قفل شده و بدون لبخند!! اگر كاركنان ‏كلينيك شما اين‌گونه باشند، مراجعين مطب آنها را تحمل مي كنند اما مطمئنا از مصاحبت آن ها لذت ‏نمي‌برند. چنين موضوعي در گسترش كار و افزايش تعداد بيماران يك بازدارنده ي بسيار موثر است. يك دندان ‏پزشك ممكن است يك درمانگر باشد، ولي محل كار او نبايد مانند يك كلينيك پزشكي باشد. مردم از رفتن به ‏مطب پزشكي تنفر دارند و اگر آفيس شما مثل درمانگاه باشد، آن ها هرگز از آمدن به آنجا لذت نمي برند. ‏كلينيك خود را تا مي توانيد سرگرم كننده تر و تفريحي تر كنيد. به خود و كاركنان مطب نيز فكر كنيد. چه ‏كسي از اين كه هرروز صبح به يك جاي لذت بخش بيايد و تا شب آنجا باشد لذت نمي برد؟ در غير اين صورت ‏ممكن است شما از كارتان لذت ببريد و به محيط توجه نكنيد، اما كاركنان و همراهان شما شايد از حضور طولاني در آن محيط دچار كسالت شوند. انسان زماني از يك محيط خوشش مي آيد كه ضمن گرم و دلپذير و سرگرم كننده ‏بودن، خود را نيز بخشي از آن حس كند. مطب خود را با يك اثر هنري منحصر به فرد اختصاصي كنيد. سعي ‏كنيد تقليدي عمل نكنيد و براي خود نشانه يا نشانه هايي مخصوص داشته باشيد. از نظر رنگ آميزي، ‏نورپردازي، تابلوهاي نقاشي، پخش موزيك، نمايش فيلم و امثال آن صاحب ايده و نوآور باشيد.‏ 

  پيشنهاد پژوهش:‏
  تعيين عناصر و نشانه هاي نوآوري در كلينيك هاي دندان پزشكي امروز 
  بررسي ميزان رواج لبخند اوليه در كاركنان كلينيك هاي دندان پزشكي 
    
  تبليغات هزينه نيست، سرمايه است!‏ 
  رسانه هاي محلي و وب سايت هاي حوزه تخصصي دندان پزشكي را با آغوش باز بپذيريد. وب سايت اختصاصي ‏داشته باشيد و لينك آن را در رسانه هاي دندان پزشكي كه آمار مراجعات بالايي دارند تبليغ كنيد. در وب ‏سايت خود اطلاعات تماس با شما، معرفي اعضاي كلينيك و صلاحيت هاي كاري هريك، خدمات اختصاصي ‏كلينيك، تقديرنامه ها و مدارك تحصيلي خود و همكاران را بگذاريد. اطلاعات مربوط به قراردادهاي بيمه را در آن وارد كنيد. ‏مرتب اطلاعات سايت خود را به روز كنيد. علاوه بر سايت اختصاصي، در سايت هاي تخصص و پر كاربر مانند شبكه ‏هاي اجتماعي لبخند (ايردن)، فيس بوك، تويتر و گوگل پلاس صفحه اختصاصي فعال داشته باشيد و اگر لازم ‏شد، يك نفر را براي مديريت و تامين محتوا و پاسخگويي پيام ها به صورت پاره‌وقت استخدام كنيد. اين فرد لازم نيست به مطب شما بيايد، امروزه اين كارها را از منزل انجام مي دهند. اين گونه ‏كارها نوعي تبليغات غيرمستقيم و در عين حال صادقانه ي كم هزينه و نوعي سرمايه گذاري است. گاه ‏شايد با ارسال خبرنامه هاي ويژه، كوپن تخفيف براي مخاطبين -بخصوص بيماران قبلي كه بيش از يك سال ‏است تماسي نداشته اند- بفرستيد. البته چنين خدماتي خوب است كه با مشاوره افراد متخصص و ملاحظه ‏مسائل حقوقي انجام شود...‏ 

  دكتري كه جسارت حضور در يك شبكه اجتماعي را دارد، فرد ارزنده اي است كه چيزي براي پنهان كردن ‏ندارد. همچنين بدون واهمه و با شهامت و صادقانه خود را معرفي مي كند و با اعتماد به نفس، نظراتش را ‏مطرح مي كند و آماده مواجهه با نظرات و پرسش هاي ديگران است. ضمنن اين افراد از انتقاد نمي هراسند و ‏آن را زمينه اي براي رفع سوءتفاهم ديگران يا اصلاح خود مي دانند. ‏ 
  در نظر داشته باشيد كه براي قدرشناسي از مشترياني كه كسي را ارجاع مي دهند، يك پيام سپاسگزاري ‏بفرستيد و با يك متن كوتاه و زيبا از او تشكر كنيد. خوب است يك كارت هديه خريد از فروشگاه محل يا يك ‏كارت استفاده از تخفيف در خدمات بعدي كلينيك نيز براي تاكيد بر توجه خود به ارزش كارشان پيوست نامه ‏كنيد. گاه گوشي را برداريد و شخصا به بيمارتان زنگ بزنيد. همين يك تلفن ساده، ولو تنها يك بار هم كه ‏باشد، مي تواند تاثير بسيار عميق و ماندگاري برجا بگذارد. لازم نيست هربار با تلفن شخص تماس بگيريد، ‏شايد سالي يك بار هم كافي باشد اما بي توجهي به اين موضوع پسنديده نيست و شما را از يك ابزار موثر و ‏ارزان براي ايجاد محبتي عميق، محروم مي‌كند. همچنين سپاسگزاري از همكاراني كه بيماري ارجاع مي دهند نيز بايد به گونه محترمانه ‏ديگري مدنظر قرار داشته باشد. ارتباط متقابل با پزشكان و متخصصين معتبري كه بتوانيد بيماران خود را به ‏آن ها ارجاع دهيد نيز يك شبكه مطمئن و سالم براي ارجاع فراهم مي كند، متخصصاني چون: پزشك قلب، ‏پزشك كودك، متخصص عفوني، روان شناس، روان پزشك، متخصص پوست و مو، جراح، گفتاردرمان، ‏اپتومتريست، متخصص تغذيه، مشاور تربيت بدني و ساير رشته هاي مهم مورد نياز كه مي توانيد بهترين‌ها را ‏شناسايي و در موارد لازم به بيماران خود معرفي نماييد.‏ 

  پيشنهاد پژوهش:‏
  بررسي انواع فعاليت تحت وب دندان پزشكان و توصيف كمي و كيفي اطلاعات ايشان در وب 
  بررسي روش دندان پزشكان در سپاسگزاري از بيماران و همكاران 
    
  فقط دندان پزشك نباشيد!‏‎ ‎ 
  براي بهترين تاثير گذاري و كنترل بهينه‌ي شرايط، پيش از هر چيز استرس خود را كاهش دهيد. اگر نياز به ‏كمك داريد بدون دفع وقت اقدام كنيد و ابتدا خود را به آرامش و وقار يك حرفه اي برسانيد. ولو 25 ساله يا ‏‏30 ساله باشيد، رفتارتان را مانند يك شخص 60 ساله‌ي بانشاط تنظيم كنيد. بيشترين اثر آرامش بخش را ‏خود شما مي‌توانيد در محيط كارتان بگذاريد. داستان و لطيفه ياد بگيريد و تعريف كنيد. البته در اين ميان، ‏هرگز حفظ احترام كامل اطرافيان و بيماران را زيرپا نگذاريد و حريم ها را كاملن رعايت كنيد. حتمن به ‏كاركنان خود بياموزيد كه آن ها در محيط كار اجازه شوخي خارج از عرف را ندارند. و حتي خنديدن ها بايد در ‏عين واقعي و عميق بودن، محترمانه و دقيق باشد. محيط درمان دندان پزشكي خصوصا براي برخي بيماران ‏مضطرب، ترسناك است. با شوخي هاي بجا و ظريف فضا را تلطيف كنيد. اگر حس مي كنيد كه اين هنر را ‏نداريد، به خود فشار نياوريد، ممكن است يكي از كاركنان را بتوانيد براي اين كار مناسب بيابيد يا لااقل ‏موقعيت هايي كه پيش مي آند را هدايت گرانه به كار بگيريد. گاهي وسط كار بيمار، وسايل داخل دهان را ‏برداريد و از بيمار بخواهيد جواب شما را بدهد. كاري كنيد كه او حس كند جزو گروه شماست و سخن و نظرش ‏اهميت داده مي شود. بپرهيزيد كه تنها گوينده باشيد و بيمار را دهان بسته وادار كنيد با گوش باز هر حرفي را ‏ولو مخالف نظراتش تحمل كند.‏ 
  در رفتار و شخصيت خود يك هيجان ايجاد كنيد. كاري خاص انجام دهيد كه خودتان هم لذت ببريد. گاه براي ‏معاينه و مشاوره به خانه سالمندان برويد، به اداره بهزيستي و كودكان بي سرپرست سر بزنيد، يتيم نوازي ‏كنيد، مراكز نگهداري معلولين را شناسايي و گاه سركشي كنيد، از دندان پزشكان پيش كسوتي كه از ياد رفته ‏اند ياد كنيد و نامشان را با احترام ببريد و كارهاي از اين دست را جدي بگيريد.‏ 

  پيشنهاد پژوهش:‏
  بررسي ميزان و انواع بازديد دندان پزشكان از اماكن عمومي مختلف 
    
  كارهايي هست كه عاشق انجامشان هستيد اما گرفتاري كاري، شما را از آن ها غافل كرده است، مثل ‏غذاخوردن در بيرون. شروع كنيد و هرماه يك نهار يا شام دندان پزشكي با كاركنان و بعضي بيماران خاص بگذاريد و ‏حتي چند دكتر بازنشسته را نيز دعوت كنيد.*****  ورزش دوست داريد؟ يك گروه فوتبال از همكاران درست كنيد و ‏هر هفته يا دو هفته يا لااقل ماه، در محلي به بازي بپردازيد. حامي تيم فوتبال محلي يا موسسات خاصي شويد. ‏اگر بيماران كلينيك شما به تماشاي بازي آن تيم رفتند، هزينه درمان آن ها را تخفيف بدهيد. به بيماران محل ‏يا بيماران تيم يا موسسه مورد حمايت خود تخفيف خاص بدهيد. تاكيد مي كنم كه در انجام همه اين ها ‏‏«نمايشي» و «مصنوعي» نباشيد، خودتان باشيد و «طبيعي» رفتار كنيد. با انجام اين كارها در واقع تغيير رفتار ‏بدهيد و اگر عشقي مي ورزيد صادقانه باشد. همان باشيد كه مي كنيد يا مي گوييد. تشخيص صداقت، براي ‏ديگران دشوار نيست!‏ 
  مردم معمولن چيز زيادي در مورد بهداشت دهان نمي دانند. ميزبان سمينارهاي بهداشت دهان باشيد. شما ‏بايد به صورت جدي تلاش كنيد كه شرايط بيماران خود را تغيير دهيد. آموزش ممكن است خسته كننده باشد ‏اما داشتن يك جشن ساده يا پذيرايي با چاي وكيك و بازي براي بچه ها و گاه بزرگ تر ها چطور؟ يكي دو ‏فعاليت مثل اين ها، كم كم كلينيك شما را به عنوان يك مطب متفاوت معرفي خواهد كرد.‏ 

  اهميت اولين برخورد و آخرين جلسه 
  در اولين برخورد بيمار با مطب، روش برخورد مسوول پذيرش مي تواند باعث ترغيب بيمار يا فراري دادن او ‏شود. از افراد خوشرو، با تجربه، با وقار و آموزش ديده براي پذيرش استفاده كنيد. حتي گفتن يك جمله جذاب ‏و دوستانه مانند "از تماس شما خيلي خوشحال شدم. اميدوارم افتخار ديدنتان را پيدا كنم" اگر به صورت ‏عادي بيان شود، تاثير مثبت خود را بر كساني كه اولين بار است تلفن زده يا ايميل فرستاده اند خواهد ‏گذاشت. بيماران دوست دارند كه شما را دوست داشته باشند. جلب نظر بيمار تنها از طريق درك طبيعت ‏انسان و فهم چگونگي شكل گيري احساسات است. هرچند بيماران يك خدمت خوب را دوست دارند، ولي بيش ‏از آن نياز دارند حس كنند كه از آن ها مراقبت شده است، حس كنند كه عضوي از يك خانواده و گروه خاص ‏هستند كه قدرشان را مي دانند و نظر آنها جايگاهي واقعي دارد. آنها دوست دارند كه بها داشته باشند. به آنها ‏چيزي را كه مي‌خواهند بدهيد، طوري كه خود را ارزشمند احساس كنند. در اين صورت آن ها نيز به شما ‏افتخار درمان خود، پرداخت از مال خود و سپردن سرمايه سلامت و جان خود را خواهند داد. بيماري كه گوشي ‏را برداشته و از شما نوبت گرفته، مايل است كه فردي دوست داشتني و مورد احترام را ملاقات كند. او يك ‏صفت خوب را در انتخاب شما در نظر گرفته كه مي خواهد دندان پزشكش باشيد. به او اجازه دهيد احساس ‏بهتري درباره شما و همچنين در مورد خود و سلامت دهان خويش داشته باشد. در اولين ملاقات بيماران، با ‏شادترين و بازترين چهره ي ممكن با او مواجه شويد كه همان ابتدا با نمايش يك درمانگر جذاب و خوش ‏برخورد، بذر محبت خود را در دل او بپاشيد.‏ 
  ديدار آخر را هم تجربه‌اي خاطره انگيز كنيد! ديدار اول را كه جذاب كرديد، به فكر آخرين ديدار بيمار نيز ‏باشيد. مردم خاطره اول و آخر را بيشتر به ياد مي آورند. توجه داشته باشيد كه جلسه آخر درمان دندان ‏پزشكي چطور ختم مي شود: پرداخت صورت حساب! خصوصن اگر توقع بيمار با ميزان هزينه‌ها هماهنگ ‏نباشد اين جلسه خيلي نامطلوب خواهد شد. جلسه آخر نه تنها ممكن است تاثير رواني بدي در آن زمان ‏بگذاريد، بلكه مي تواند به ترك دائمي آن بيمار منجر شود و به سادگي كسي كه مي توانست تبليغ كننده ي ‏كلينيك شما باشد، چه بسا به يك عامل مخرب و ضدتبليغ بدل شود. يك راه اين است كه از ابتدا كار مالي ‏بيمار را به صورت پيش پرداخت و يا تقسيط مديريت كنيد. در اين صورت نه تنها در طي درمان مكرر در مورد ‏پول صحبتي نخواهد شد، بلكه در پايان درمان نيز با اثري مثبت از شما و محيط كارتان كلينيك را ترك ‏مي‌كند.‏ 
  اين را درك و باور كنيد كه منش خوب شما، مي تواند موجب عبورتان از شاهراه موفقيت شود. در اين راه، ‏‏«نوآوري» و «تغيير» به جاي اين كه ريسك و خطر تلقي شود، يك رفتار لذت بخش خواهد بود.‏ 

  شناسايي و رفع مشكلات كلينيك 
  همه صاحب كارها مشكلاتي مشابه شما را تجربه مي كنند، اما با راه حل هاي نوآورانه، به مقابله مي پردازند تا ‏بر مشكل مسطل شده و در كار موفق شوند. تنها عاملي كه مي تواند شما را از ابتلا به مشكلات مشابه باز دارد، ‏همان عاملي است كه به شما اجازه مي دهد كه ردپاي آن ها را دنبال كنيد: خود شما! يك آدم عاقل از يك ‏سوراخ دوبار گزيده نمي شود، پس اشتباهات خود يا خطاهاي ديگران را تكرار نكنيد. با اطلاع از تجربيات ‏ديگران خطاها كاهش مي يابد و همچنين با راه حل ها آشنا مي شويد. اگر فرصت خواندن كتاب و مقالات ‏طولاني و مشروح را نداريد، در سايت هايي چون ايردن، در بخش هاي مهم و گروه هاي جذاب كلاب لبخند ‏مشترك شويد و هر شب نگاهي به ايميل هاي خود بياندازيد. همچنين اگر فرصت مشاوره هاي تخصصي ‏نداريد، خوب است در كلاب هاي تخصصي عضو بوده و در آن ها مشترك شويد كه در جريان خلاصه اي از ‏نظرات همكاران خود قرار بگيريد.‏ 
  نقايص فيزيكي محيط كار- يكي از مشكلاتي كه مي تواند مورد غفلت قرار گيرد، نقايصي است كه پس از ‏چندي در محيط مطب پيش مي آيد و ممكن است دكتر و كاركنان از آن ها غفلت كنند. ضمن درخواست هاي ‏موردي از مراجعين براي اظهارنظر در مورد كلينيك، گاه خود شما به داخل فضا رفته و با دقت به مشاهده ‏بخش هاي مختلف بپردازيد و ليستي از مشكلات را براي خود و مدير كلينيك تهيه نموده، پيگير رفع آن ها ‏باشيد.‏ 
  نظرسنجي- خوب است كه توسط خود شما يا طي قرارداد با موسسات تخصصي نظرسنجي، هر از چند گاه به ‏صورت كاغذي يا ترجيحا با ايميل، از مشتريان نظراتشان را جويا شويد. با اين روش هم مي توانيد به مشكلات ‏آگاهي بهتري پيدا كرده و به حل آن ها بپردازيد و هم بيماران را به ياد كلينيك خود بياندازيد.‏ 
  آموزش كاركنان- هرچند كارمندان كلينيك و همكاران شما آموزش ديده و مجرب هستند اما لازم است كه در ‏زمينه كاري به طور منظم ديدگاه هايشان بروز شود. همچنين اطلاعات افراد مختلف و خود شما بهتر است با ‏هم هماهنگ گردد. پيشنهاد نگارنده اين است كه به طور هفتگي جلساتي داشته باشيد كه در يك فرصت ‏مناسب، نظرات و تجربيات كاري مبادله و به بحث گذاشته شود. ‏ 
  آموزش بيماران- هم خود شما هم كاركنان ملزم شويد كه مدام در مورد مسائل مختلف دندان پزشكي بيماران ‏را تحت آموزش هاي ولو مختصر قرار دهيد. اين رفتار هم براي بيماران مي تواند جذاب باشد و هم از مشكلات ‏ارتباطي آنها با كلينيك خواهد كاست. به عنوان مثال روش حفظ سلامت يك ترميم آمالگام تازه، نحوه مسواك ‏زدن زير براكت هاي ارتدنسي، تميز نگه داشتن اطراف روكش، مراقبت از محل بخيه هاي جراحي و يا چگونگي ‏كاربرد دهان شويه فلورايد توسط كودك از مواردي است كه آموزش آن ها بسياري از ابتلائات بعدي را كم مي ‏كند.‏ 

  موفق و سربلند باشيد!‏    منبع:وب سايت ايردن

  برچسب: ،
  ادامه مطلب
  امتیاز:
   
  بازدید:
  + نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۶:۵۷ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

  ۱۰ راه براي جذب مشتري جديد

  "در يك دنياي كامل و بي نقص، صاحبان كلينيك و مطب هاي پزشكي به بودجه‌اي نامحدود براي بازاريابي مركز درمان و بهداشت خود و يافتن مراجعين جديد دسترسي دارند و به اين طريق مي‌توانند درامد خود را نيز تا حد قابل توجهي افزايش دهند. آن‌ها قادرند حجم انبوهي از تبليغات آنلاين و آفلاين را از طرق مختلف منتشر كنند و براي افزايش كاربران آنلاين يا آفلاين خود اقدامات ترويجي انجام دهند و در گام بعدي به منظور ارتقاي برند- آگاهي، به راه‌اندازي كمپين‌هاي روابط عمومي بپردازند. اما شرايط كسب ‌و‌كار در دنياي حاضر، به هيچ عنوان كامل و بي‌نقص نيست و واقعيت چيز ديگري است. چرا كه منابع در اختيار ما، محدود و در مقابل، نيازهاي بشر نامحدود است و اساساً علم اقتصاد و بازاريابي پاسخ خرد جمعي آدميان در برابر اين محدوديت‌ها است. با اين اوصاف براي يافتن مشتريان و مراجعين جديد بايد چه كرد؟ آموختن چگونگي حفظ مشتريان موجود و جذب مشتريان جديد و نيز چگونگي مخاطب‌سازي (Leads Generation) از شايستگي‌هاي كليدي مديران و پزشكان مطب و كلينيك هاي عصر حاضر است"

    ۱) براي جذب مشتري جديد هيچ گاه از مراجعين و بيماران قديمي و مراجعين غافل نشويد.

  اگر چه جذب مشتري و مراجعين جديد كاري جذاب است ولي اگر مشتري و مراجعين قديمي چنين بپندارد كه اهميت خود را از دست داده است از شما دور خواهد شد.

  ۲) پس از بروز هرگونه مساله (از نظر ارتباط با مشتري) هر چه سريع تر آن را حل كنيد. هيچ كلينيك و مطب و يا خدمتي نمي تواند براي هميشه كامل و بي نقص باشد. در ارتباط كلينيك با مشتري امكان دارد، مساله يا شكايتي به وجود بيايد. ايجاد بخشي براي رسيدگي به شكايات مي تواند نظر مثبت مشتريان را جلب نموده و موجب افزايش وفاداري آنها شود. معمولا افراد آخرين اتفاق را بيشتر در ذهن خود نگه مي دارند و اگر آخرين رويداد اين باشد كه كلينيك پزشكي شما براي حل مساله دريغ نكرده است، اين اقدام ميتواند موجب حفظ و تقويت ارتباط با بيمار شود. دركل مي توان گفت كه بيماران ناراضي بيش از بيماران راضي، دوست و رفيق دارند، بنابراين تمايل بيشتري دارند كه درباره حركت نامناسب يك مركز درماني يا نارضايتي خود از يك خدمت به دوستان، خانواده و همسايگان بگويند، ولي درباره خوبي كلينيك و مطب سخن زيادي بر زبان نمي آورند.

  ۳) هميشه حالت بدون باخت به وجود بياوريد. هيچ گاه نبايد بيمار بازنده باشد. اگر در يك مراجعه بيمار بازنده باشد، احتمال كمي وجود دارد كه باز هم به كلينيك يا مطب شما مراجعه يا از همان خدمت يا سرويس استفاده كند. در اينجا دو راه حل وجود دارد كه هم بيمار و هم كلينيك يا مطب مي توانند برنده باشند: الف) كلينيك و مطب براي حفظ بيمار و افزايش وفاداري او، در مواردي سود كم را تحمل كند. البته براي يك دوره كوتاه مدت. ب) تخفيف دادن براي افزايش وفاداري بيماران، هرچند كه در هر معامله سود مالي را اندكي كمتر مي كند ولي با افزايش تعداد بيماران اين كمبود جبران خواهد شد.

  ۴) اغلب بيماران و مراجعين مرتكب اشتباه مي شود. امكان دارد بيمار انتظارات نامعقولي داشته باشد. اين يك واقعيت است كه كلينيك بدون بيمار نمي تواند وجود داشته باشد اما كاركنان واحد پذيرش بايد بتوانند به بيمار تفهيم كنند كه اشتباه از جانب او بوده است، ولي بايد در اين كار ظرافت عمل وجود داشته باشد.

  ۵) بيمار يا مراجعين خواستار لذت است نه تامين رضايت. فقط تامين رضايت بيمار موجب ايجاد وفاداري وي نسبت به مطب شما نخواهد شد، بلكه لذت بردن از خدمات موجب افزايش وفاداري خواهد شد. اگر كلينيك يا مطب ها بتوانند با مراجعين و بيماران صميمي شوند و به خواست بيمار گوش دهند موجب خواهند شد كه آنان از اين رابطه لذت ببرند. براي اينكه بيماران از خدمت لذت ببرد نبايد هزينه محتمل شود. اگر خدمت ارائه شده از حد انتظار بيشتر باشد، موجب لذت بردن وي از اين خدمت خواهد شد.

  ۶) نبايد فراموش كرد كه مراجعين حق انتخاب دارد. از آنجا كه بازارها روز به روز بيشتر مي شوند، هيچ كلينيكي نمي تواند در مورد وفاداري بيماران و مراجعين مطمئن باشد. بسياري از مراجعين به ظاهر راضي به محض اينكه روزنه اي پيدا شود به كلينيك يا درمانگاه رقيب روي مي آورند. هر كلينيك يا درمانگاهي كه متوجه وجود فرصتي شود بايد تماس هاي خود را با مراجعين و بيماران بيشتر و رابطه را تقويت نمايد. يك تلفن به مشتري براي آگاهي از ديدگاه وي درباره خدمات مي تواند رابطه را تقويت نمايد. اين كار ميتواند به صورتخودكار و هوشمند از طريق تكنولوژي دكتر لينك صورت بگيرد.

  ۷) براي پي بردن به خواست بيماران و مراجعين به حرف هاي او گوش دهيد. دوره اي كه كلينيك ها و درمانگاه ها تصميم مي گرفتند چه كالايي را عرضه كنند و سپس آن را به مراجعين و بيماران تحميل مي كردند به سرعت به پايان مي رسد. تنها راهي كه مي توان متوجه خواست مراجعين و بيماران شد اين است كه به حرف هاي آن ها گوش فرا دهيم. اگر كسي حرف بزند و ما به او گوش ندهيم، با ما خداحافظي خواهد كرد. ارتباط با بيمار بر پايه همين اصل قرار دارد. يكي از سريعترين راه ها براي از دست دادن مراجعين اين است كه آنها را ناديده گرفته و به آنها توجه نكنيم.

  ۸) درباره خدمات ديدگاه مثبت داشته باشيد. كساني كه براي يك كلينيك كار مي كنند بايد در مورد آن كلينيك و خدمات آن همواره تصوير مثبتي به مراجعين و بيماران ارائه كنند.

  ۹) خود را به جاي مراجعين بگذاريد تا احساسات او را درك كنيد. هميشه ارزش آن را دارد كه خود را به عنوان مراجعين بدانيد كه به كلينيك يا مطب وارد مي شود. هميشه خود را به جاي مراجعين بگذاريد و آنگاه بپرسيد: آيا اين كلينيك از ورود من استقبال به عمل مي آورد؟ هر قدر بيمار را بيشتر درك كنيد توازن بين بيمار و خدمات به صورتي در مي آيد كه كفه ترازو به نفع مراجعين سنگين تر خواهد شد.

  ۱۰) يك تكنيك جديد بازاريابي را تجربه كنيد و يا يك خدمت جديد ارائه دهيد. شما نيز مانند هر كسب وكار ديگري روشهاي بازاريابي خاص خود را داريد و به احتمال زياد آنها را مدام تكرار مي كنيد. تعجبي ندارد كه اين روشها كهنه شوند! اگر راهي جديد را تجربه كنيد، احتمال اين بيشتر مي شود كه افراد جديد شما را آزمايش كنند؛ بنابراين به آدمهاي جديد دست خواهيد يافت. اگر خدمات تكراري و قديمي را ارائه دهيد، (و آنها را با روش هاي قديمي تكراري بازاريابي كنيد) قطعا با همان آدم هاي قديمي مواجه خواهيد شد. ارائه يك سرويس و مطلع ساختن افراد از آن راهي براي جذب مشتريان جديد خواهد بود. تكنولوژي دكتر لينك بر پايه اصول و اساس ماژول هاي CRM (سيستم مديريت ارتباط با مشتري) مي تواند شمارا در اين امر مهم همراهي كند و براي جذب سرمايه بيشتر برنامه ريزي كند.

   

  منبع:وب سايت دكتر لينك  برچسب: ،
  ادامه مطلب
  امتیاز:
   
  بازدید:
  + نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۶:۵۶ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

  بازاريابي خدمات درماني // برندهاي پزشكي زير تيغ جراحي بازارياب‌ها

  از بازاريابي خدمات درماني حرف مي‌زنيم. گوشه كوچكي از دنياي بي‌مرز بازاريابي كه در عين جذابيت و دست‌ نخوردگي، حساسيت‌ها و قوانين ورود خاص خودش رو داره. بذاريد با تعريف اين نوع بازاريابي شروع كنيم: ويكي‌پديا مي‌گه بازاريابي خدمات درماني يك رويكرد جديد به سلامت عمومي هست كه تلاش مي‌كنه با استفاده از اصول و تئوري‌هاي سنتي بازاريابي، به ايجاد آگاهي از خدمات درماني و تمام اونچه به ارتقاي سلامت جامعه و جلوگيري از بيماري‌ها مربوط مي‌شه كمك كنه.

  در نگاه اول شايد تعميم استراتژي‌هاي كلي بازاريابي- مثل 4P- به اين حوزه كمي مشكل باشه، اما خوشبختانه امروز به ياري متدولوژي‌هاي جديد مثل S.A.V.E مي‌تونيم درك خيلي بهتري از ابزارهاي آميخته بازاريابي در قلمرو خدمات داشته باشيم. در واقع چيزي كه تحت عنوان "محصول" در صنعت پزشكي ارائه مي‌شه همون "پروسه درمان" هست، كه S.A.V.E اونو به صورت راه‌حل (Solution) تعريف مي‌كنه. عنصر بعدي آميخته سنتي بازاريابي يعني "مكان" در اينجا خودش رو به صورت "دسترسي" به خدمت درماني (Access) نشون مي‌ده. به همين ترتيب "قيمت" دربرگيرنده "ارزش" (Value) خدمت از زمان و پول صرف شده تا اعتبار پزشك و مركز درماني خواهد بود و "ترفيع" در قالب آگاهي جامعه از خدمات و تاثير اون بر روي افراد و درخواست‌هاي بعدي اون‌ها جلوه مي‌كنه كه روش‌شناسي جديد اون تحت عنوان "آموزش" (Education) تعريف كرده.

  گذشته از اين تعاريف بايد گفت كه بازاريابي خدمات درماني با مفهوم "بازاريابي اجتماعي" ارتباط تنگاتنگي داره و جالب‌تر اينكه تمامي عناصر ارتباطات يكپارچه بازاريابي (IMC) در اين حوزه قابل استفاده هستن .. اين يعني از سنتي‌ترين شكل‌هاي تبليغات گرفته تا جديدترين مدل‌ها مثل بازاريابي تعاملي و تبليغات توصيه‌اي!!

  يكي از نمونه‌هاي واقعا موفق در اين حوزه مركز درماني "Ellis" در نيويورك هست. اين برند كه در حال حاضر در بازار خودش نقش رهبر رو داره، از تمامي ظرفيت‌هاي ممكن در حوزه برندينگ خدمات درماني به صورت خيلي اثربخش استفاده كرده. توصيه مي‌كنم خلاصه‌اي از تاريخچه و فعاليت‌هاي بازاريابي اين سازمان رو در لينك‌هاي زير ببينيد:

  http://smithandjones.com/credentials/healthcare-marketing-case-studies/hospital-system-branding

  http://www.ellismedicine.org

  نمونه بارز ديگه مركز پزشكي ”Vassar Brothers” هست كه تونسته با اجراي كمپين‌هاي تبليغاتي بسيار موفق و اختصاصي براي هر يك از خدمات مثل كلينيك قلب، سرطان، زايمان و ... آوازه و جايگاه ويژه‌اي رو براي خودش ايجاد كنه و حتي جايزه هم ببره !! در لينك‌هاي زير هم مي‌تونيد، خلاصه‌اي از اقدامات بازاريابي اين سازمان رو مشاهده كنيد:

  http://smithandjones.com/credentials/healthcare-marketing-case-studies/hospital-system-reposition

  http://www.health-quest.org/VBMC

   .منبع:وب سايت كافه ماركتينگ  برچسب: ،
  ادامه مطلب
  امتیاز:
   
  بازدید:
  + نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۶:۵۵ توسط:مشاوره مديريت موضوع: