مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 3337
دیروز : 3843
افراد آنلاین : 13
همه : 5297669

    نوشتن يك سمينار

 سمينار چيست؟

سمينار يك ارايه رسمي است كه از پيش آماده شده, مثل يك سمينار در اداره يا كنفرانس و منظور، آن سري سخنرانيهايي نيست كه به دانشجوها ارايه مي شود.


مزيتهاي يك سمينار نسبت به يك مقاله:

فهميدن مطالب بسيار ساده است.
مي توان كارهاي تمام نشده يا نتايج منفي را شرح داد.
شرح تجربيات شخصي.
مطرح كردن آراء و فرضياتي كه ترديد داريد در مقاله استفاده كنيد.
سمينار نقش شخصي شما را قويتر از يك مقاله انتقال مي دهد.    

                  
   تفاوتهاي يك سمينار نسبت به يك مقاله:

 مطالب كمتر با جزييات كمتر در يك سمينار پوشش داده مي شود.
توجه ويژه اي براي توضيح دادن وتقويت كردن مفهوم لازم است.
مي توان از بعضي از قوانين معمول نويسندگي صرفنظر كرد.
مي توان از مطالب ناقص يا نادرست استفاده كرد. 


نكات مهم:

اولين مرحله در نوشتن يك سمينار تجزيه و تحليل شنوندگان است.
عنوان سمينار نبايد لزوماً با عنوان مقاله اي كه استفاده كرديد يكي باشد.
اطمينان حاصل كنيد كه عنوان سمينار با متن مطابقت دارد.
بهتر است كه سمينار را با يك اسلايد كه شامل اسم ونصب شما و عنوان سمينار است آغاز كنيد.   (اسلايد عنوان)
«ابتدا به آنها بگوييد چه چيز را قصد داريد بگوييد و سپس بگوييد و در پايان به آنها در مورد آنچه كه گفتيد  بگوييد.»


 اسلايدها


هرچه كمتر، بهتر.
يك اسلايد بايد چند خط داشته باشد؟
:Kenny 7 تا 8 خط
:Freeman 8 تا 10 خط
اما معمولاً در سخنرانيهاي رياضي 20 خط يا بيشتر.


چرا يك اسلايد طولاني مي شود؟
مضمون خيلي كشدار است و احتياج به ويرايش دارد.
به ايدههاي زيادي اشاره شده است.
هر اسلايد را به يك ايده يا نتيجه محدود كنيد.
فهرستها روش مؤثري براي نشان دادن اطلاعات  به صورت جز مي باشند.

اسامي نبايد خلاصه شوند.

از عدم وجود اشتباه املايي در اسلايدها اطمينان يابيد.

در انتهاي سخنراني، به نتايج و خلاصه از بحث اشاره كنيد.

خوانايي اسلايدها

تعداد اسلايدها


براي سخنراني 20 دقيقه اي، 12 اسلايد يا كمتر استفاده شود.
براي سخنراني 50 دقيقه اي، كمتر از 30 اسلايد استفاده شود.

دست نوشته يا تايپ؟


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۰:۲۰ ] [ مشاوره مديريت ]

 

چطور يك سخنراني خوب ارائه بدهيم؟

امير حميدي
بي شك براي بسياري از ما پيش اومده كه روزي در مقابل جمعي (در كلاس درس – محل كار يا … ) يك مطلبي را به صورت ارائه يا پرزنتيشن بيان كنيم. البته هدف من صرفا كار برروي ارائه يك مطلب در سطح آكادميك هست چرا كه تجربه و تخصص كافي رو در اين زمينه دارم ولي براي ارائه هاي كاري بخصوص اقتصادي مهارت هاي خاص ديگري لازم هست كه از حوصله بحث خارج هستند.

تكنيك هاي خاصي هستند كه شما بايد در ارائه يك مطلب حتما بر آنها واقف باشيد و بدون آنها شايد چند دقيقه اي را فقط صرف تلف كردن وقت ديگران بكنيد. ضمن اينكه ممكن است اين ارائه از نظر نمره و امتياز براي شما مهم است و پاس شدن يا نشدن در واحدي را باعث شود لذا هرچه ارائه شما قدرتمند تر باشد بي شك شانس موفقيتتان بيشتر است. البته موضوع مهمي كه در اين اثنا بايد مد نظر باشد همان موضوع ارائه است كه انتخاب آن واقعا بستگي به شرايط شما دارد و اصولا بحث اين مقاله از جايي شروع مي شود كه شما موضويتان و حتي متنتان را انتخاب كرده ايد و حالا مي خواهيد آن را ارائه دهيد.

بند يك : موضوع اولي كه مد نظر هست اين هست كه هر متني را كه انتخاب كرده ايد ابتدا به زبان خودتان بنويسيد. اين يعني اينكه كپي برداري و پرينت مستقيم از اينترنت و قرائت و يا حتي ارائه آن در كلاس منجر به يك فاجعه در كلاس خواهد شد. ثانيا در نظر داشته باشيد كه هيچگاه متن خود را از اين منبع انتخاب نكنيد. حداقل دو منبع مختلف را در مورد متن خود مطالعه و بررسي كنيد و در ايده آل ترين حالت مجموع ادراك خود را از منابع يادداشت كنيد. اين منبعي كه خودتان هم اكنون ساخته ايد بهترين مرجع براي ارائه است. پس دقت كنيد اينكه پس از مطالعه انواع كتب و مقالات، انجام مصاحبات و جمع آوري اطلاعات يك متن را خودتان به رشته تحرير درآوريد با ارزشترين نوع ارائه خواهد بود.
طبق رسم اين وبلاگ شما را به يك تور واقعي از اولين ارائه خودم در كلاس دوم دبيرستان (چهار سال پيش) در درس پرورشي مي برم تا با اهميت بند يك آشنا شويد.

موضوعي كه براي ارائه انتخاب كرده ام بمبهاي اتمي هستند و اطلاعات اوليه من در اين زمينه صفر هست و فقط علاقه مند به يادگيري آن هستم. با مراجعه به اينترنت مقالاتي را راجع به بمبهاي اتمي يافتم كه در محوريت تاريخچه، ساز و كار و حوادث و اتفاقات هيروشيما و ناكازاكي بودند. سه مقاله مختلف را استخراج كردم و سپس تاريخچه را خواندم و خلاصه اي مفيد از آن را در يك پاراگراف 10 سطري به زبان ساده خودم نوشتم. سپس قسمت ساز و كار را به دقت مطالعه كردم و به طرز شفافي آن را با دو بمب اتمي منفجر شده در دو شهر ژاپن كه يكي مرد چاق و ديگري پسر كوچك يا چيزي شبيه آن بود بسط دادم. طوري كه دو موضوع بعدي را در دو پاراگراف جا دادم و در كل يك برگه A4 و نصف ديگري را پر كردم. به همراه توضيحات مختصري كه نيازي به نوشتن آنها نبود لذا فقط به نوشتن عناوين آنها بسنده كردم. سپس متن را چند بار خواندم بطوري كه ديگر از بر شدم و تمام سرفصل ها را براي ارائه در يك برگ كوچك نوشتم، و سر كلاس فقط با استفاده از همان سر فصلها تمام مطلب را ارائه دادم و در نهايت توانستم نمره كامل را در اين درس بگيرم.
البته بيشتر تمركزم اينجا راجع به چگونگي گردآوري و ارائه بود و جزئيات ديگر را هم در سر وقت توضيح خواهم داد.

بند دو: اعتماد بنفس هنگام ارائه از اساسي ترين مشكلات است. اكثر ما هنگام حضور در مقابل كلاس دست و پاي خود را گم كرده و ته صدايمان يك لرزش بارز دارد و معمولا جملات را پس پيش مي گوييم و كلا به قول خودمان افتضاح ببار مي آوريم. البته اين استرس و دستپاچگي در دفعات اوليه بسيار طبيعي است ولي به طرق مختلف مي توان آن را كنترل كرد. توصيه من به دوستان در وهله اول تسلط كافي بر مطلب است. سعي كنيد آن روز را به دور از استرس ها و افكار ديگر باشيد و به محض مراجعه به جلوي كلاس شروع نكنيد. ابتدا موضوع خودتان را روي تخته بنويسيد و كلاس را برانداز كنيد. موقعيت دوستانتان را شناسايي كنيد و سعي كنيد نگاه آنها به شما را نوعي قوت قلب تلقي كنيد. حركات اضافي كه معمولا ناشي از استرس هستند را سعي كنيد كنترل كنيد. اين حركات شامل باز و بسته كردن در ماژيك، جابجا كردن صندلي يا ورقه ها، عقب و جلو رفتن و تكان دادن بي مورد دستها باشد. حتما قبل از شروع تن صداي خود را تنظيم كنيد، شروع با صداي زير يا بم مي تواند موجب فاجعه باشد. دقت داشته باشيد كه نگاه كردن به ديگران اهميت خاصي دارد، دو دقيقه اول را به آرامي و شمرده سخن بگوييد و سعي كنيد اگر دستتان لرزش دارد آنها را پنهان كنيد و با اين لرزش دست چيزي در برد ننويسيد.

در همان موقعيت قبلي كه من خودم در حال ارائه بودم، زانوهايم بشدت مي لرزيدند، چاره اي جز نشستن نداشتم، پس براي مصلحت خودم و حفظ شان و مقام ارائه ام دو دقيقه اي را نشستم و سپس از جايم بلند شدم. البته بسته به شرايط گوناگون مي توان تدابير خاصي را انديشيد و اين واقعا بسته به موقعيت شما دارد.

بند سه: استفاده از امكانات. بي شك هنگام ارائه مطلبتان امكاناتي در اختيار شما قرار دارد. اين امكانات مي تواند در سطح محدود شامل تخته و چند برگ كاغذ و در سطح وسيع شامل امكانات سمعي و بصري باشد. حتي اگر جذابترين موضوع را براي ارائه انتخاب كرده ايد ديگران پس از مدتي از شنيدن صدايتان خسته خواهند شد، پس سعي كنيد از تخته هم استفاده كنيد، نكات مهم را در بين سخنانتان آنجا بنويسيد، تصاويري را نقاشي كنيد و يا تصاويري را از طريق پروژكتور نمايش دهيد. تعاملي مستقيم و اساسي را با محيط اطرافتان داشته باشيد از ديگران به عنوان امكانات گويا استفاده كنيد يعني حتما و حتما آنها را در بحث شركت دهيد، از آنها سوال بپرسيد و يا آنها را وادار كنيد از شما سوال بپرسند. به هر حال هرچه تعامل بيشتر باشد، دقت ديگران براي شنيدن افزايش خواهد يافت.

بند چهارم: تحرك كافي در هنگام ارائه. سعي كنيد از ساكن بودن جدا پرهيز كنيد. در محيطي كه درش قرار داريد قدم بزنيد و سعي كنيد حداقل فاصله رو با مخاطباتون داشته باشيد. اگر اونها در حال صحبت كردن هستند بهشون نزديك بشيد و با برقراري تماس چشمي سعي كنيد بهش بگيد كه حرفهاشون براتون مهم هست.Source: netsooz.wordpress.com

http://eflmaster.com/


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۰۰:۲۰ ] [ مشاوره مديريت ]
تمهيدات سخنراني ديني (4)


*جستجو
 
 
 
صفحه اصلي  > آموزش  > آموزش فن خطابه
 
    
 
 تمهيدات سخنراني (3)  ارسال به ديگران
 
 اهداف اين درس:
انواع مطالعه
فيش برداري
پرسشنامه
تمرين كنيد
درس پانزدهم :تمهيدات سخنراني (3)

اهداف اين درس:

هدف از اين درس آشنايي با موارد زير است:

1. انواع مطالعه براي تبليغ و سخنراني ديني؛

2. عناوين اجمالي برخي از تمهيدات سخنراني؛

3. محورهاي تست نهايي محتوا.


هفتم. تهيه محتوا

پس از مشخص كردن مخاطب، هدف، موضوع، عنوان، مسئله يابى و تعيين زاويه ديد، نوبت به تهيه محتواى سخنرانى با توجه به موارد و مراحل پيشين در تمهيدات مى رسد. براى تهيه محتوا بايد كتابها، مقالات و نوشته هاى مرتبط را مطالعه نمود.

انواع مطالعه

هر سخنران دينى صرف نظر از آشنايى با برخى علوم متداول حوزوى؛ مانند صرف، نحو، عقايد، فقه، اصول و... به سه نوع مطالعه در تبليغات خود نيازمند است كه عبارت اند از:

مطالعه آزاد، مطالعه هدفمند و مطالعه تكميلى.

1. مطالعه آزاد

مطالعه آزاد عبارتست از: «مطالعه جهت كسب معلومات و آگاهى نسبى در معارف دينى و عمومى جهت استفاده در تبليغ در طول عمر.»

مبلّغ دينى زمانى در تبليغ خود موفق خواهد بود كه با توجه به نيازها و شرايط زمانه و مخاطبان و مستند به منابع و متون دينى و علمى سخن بگويد؛ از اين رو لازم است همواره در طول عمر تبليغى خود با مطالعه مأنوس باشد. به اين نوع مطالعات كه آزادانه در طول عمر انجام مي شود، مطالعه آزاد مي گوييم.

مطالعه آزاد را مى توان به دو حوزه كلى تقسيم نمود: عمومى و تخصصى.

الف. مطالعه عمومى

منظور از مطالعه عمومى، مطالعه آن دسته از مطالب است كه در حوزه اطلاعات عمومى مردم قرار دارد و مخاطبان ما به نوعى توقع دارند كه آنها را بدانيم و در صورت پرسش، پاسخگوى آنان باشيم. هر كدام از مخاطبان، بخشى از اطلاعات عمومى را دارند؛ ولى توقعشان اين است كه مبلّغ همه آنها را بداند.

مطالعه عمومى خود به دو بخش تقسيم مى شود: مذهبى و غير مذهبى.

منظور از مطالعه عمومى مذهبى، مطالعه آن دسته از مطالب دينى است كه در حوزه اطلاعات عمومى قرار دارد. حداقل مطالعات لازم در اين بخش را مى توان در موارد زير ديد:

1. يك دوره تفسير قرآن كريم (نمونه، الميزان، مجمع البيان و يا يك تفسير جامع ديگر)؛

2. يك دوره مختصر از روايات اهل بيت (؛ شامل نهج البلاغه و يكى از مجاميع حديثى مثل اصول كافى يا سفينة البحار؛

3. يك دوره كتابهاى يكى از عالمان جامع نگر و مطمئن شيعه مثل مرحوم شهيد مطهرى ) تا آنجا كه در تبليغ كارايى دارد؛

4. يك دوره مباحث اخلاقى؛

5. يك دوره احكام و مسائل شرعى؛

6. يك دوره تاريخ معصومين

و منظور از مطالعه عمومى غير مذهبى، مطالعه اطلاعات، اخبار، آمار، گزارشها، تحليلهاى سياسى و اجتماعى و اقتصادى، داستان، شعر، ضرب المثل، لطيفه و... است كه گرچه از جمله معارف اسلامى نيستند؛ اما هر مبلّغ دينى جهت تحليل مسائل و پاسخگويى به مردم، به آنها نيازمند است. مطالعه يك دوره تاريخ عمومى جهان و ايران؛ همچنين مطالعه يك دوره جغرافياى جهان، مخصوصاً جغرافياى جهان اسلام، و نيز مطالعه منابع و كتب مربوط به اديان و فرقه ها، از جمله مطالعات آزاد غير مذهبى محسوب مى شود.

مطالعه روزنامه ها، مجلات، ويژه نامه هاى تحليلى، كتابهاى تاريخى، كتب ادبى و شنيدن اخبار از رسانه ها، در جهت بدست آوردن اطلاعات عمومى غيرمذهبى، يارى گر مبلّغ خواهد بود.

ب. مطالعه تخصصى

مطالعه تخصصى عبارتست ا