مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 1278
دیروز : 6465
افراد آنلاین : 9
همه : 5302075
 

 وجوه تمايز ارتباطات غيركلامي و كلامي  

واژه ارتباط غيركلامي به دامنه وسيعي از پديده ها گفته مي شود كه پهنه وسيعي را مي پوشانند. از بيان چهره اي و اشاره تا مد، از وضعيت نمادي تا تئاتر، موسيقي، و پانتوميم. از جريان تاثيرگذاري تا جريان ترافيك، از حاكميت جويي حيوانات تا تشريفات ديپلماتيك.
بوس ماجيان يكي از ارتباط شناسان غربي در تعريف توضيحي خود از ارتباطات غير كلامي مي نويسد: واژه ارتباط غير كلامي به دامنه وسيعي از پديده ها گفته مي شود كه پهنه وسيعي را مي پوشانند. از بيان چهره اي و اشاره تا مد، از وضعيت نمادي تا رقص، تئاتر، موسيقي، و پانتوميم. از جريان تاثير گذاري تا جريان ترافيك، از حاكميت جويي حيوانات تا تشريفات ديپلماتيك، از ادراكات ما فوق حسي تا كامپيوترهاي تمثيلي و از علم معاني مربوط به خشونت تا علم معاني مربوط به رقصهاي ابتدايي. هاريسون استاد دانشگاه ميشيگان حتي اشاره به ارتباط بالقوه با موجودات ذي شعور كيهاني مي كند ولي تاكيد دارد كه ادراكات ما فوق حسي وارتباط بالقوه با موجودات ذي شعور كيهاني از قلمروهاي كمتر جستجو شده و مرموزي هست كه مي توان از حوزه ارتباط غير كلامي حذف كرد و بيشتر به بررسي مسائلي كه روشن بينانه ترند پرداخت. ما در زندگي روزمره خود مرتبا پيامهاي غيركلامي مي فرستيم. چشمك مي زنيم، ادا در مي آوريم، دستهايمان را حركت مي دهيم، با دستها اشاره مي كنيم وغيره. قبل از تكامل شيوه هاي ارتباط كلامي از سوي انسان ارتباط بدني از قسمتهاي اصلي سيستم ارتباطي بوده است. اكنون نيز حركات بدن يكي از وسيله هاي اصلي براي انتقال پيام در ارتباطات انساني است. زيرا سخن گفتن به تنهايي قادر به انجام آن نيست. فراگرد ارتباط بيش از تبادل كلام است و در حقيقت ارتباط مي تواند بدون هيچ كلامي نيز صورت گيرد. چنانچه اكثرا چنين اتفاق مي افتد . مثلا هر گاه دو يا چند نفر باهم باشند مي بينيم كه ارتباط غير كلامي بين آنان در تمام مدت در حال انجام است، در حالي كه ارتباط كلامي فقط گاهي صورت مي گيرد. اين اعتقاد وجود دارد كه فرستنده به رفتار غيركلامي خود كمتر از سخن گفتن نظارت مستقيم دارد وبه همين دليل اين فرضيه از سوي بعضي از پزوهشگران مطرح شده است كه رفتار غير كلامي ما دلالت بر احساسات حقيقي ما دارد. در واقع ما نه تنها با الفاظ و كلمات با ديگران صحبت مي كنيم، بلكه سر رشته هايي غير كلامي را كه در باره چگونگي دريافت پيامهايمان هستند نيز در اختيار ديگران قرار مي دهيم. چه بسا اين زبان غير كلامي ما، موثرتر از زبان كلامي ما باشد. چرا كه زبان كلمات از بيان بسياري از حالتهاي احساس و هيجان و تجربه هاي شخصي افراد نا توان است، در حالي كه تحريك و تجلي هيجان و احساس آدمي با عوامل غير كلامي ميسرتر است.  در حقيقت تاثير كلمات از مفهوم آنان مهمترند، طريقه بيان يك مطلب بار عاطفي كلمات خاضبط ويديو مي توان اطلاعاتي را كه قبلا ضبط شده است به موقع براي ديگر اعضاي جلسه نشان داد و همزمان مي توان تصاوير دريافتي را ضبط كرد. اين نخستين بار است كه تكنولوژي، پس از ميكروفون وبلند گو به ارتباطات گروهي توجه كرده است. علوم تجربي، در توسعه انواع وسايل ارتباطي در زمينه ارتباطات انسان با انسان سخت در تلاش است و مجلات علمي جهان، بانكهاي اطلاعاتي و واحدهاي ثبت اختراعات، آرشيو غني از خبرهاي تحول و توسعه اين وسايل را در اختيار دارند.

منبع: ارتباط شناسي، تاليف دكتر محسنيان راد.


 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۵۹:۳۲ ] [ مشاوره مديريت ]

نقش‌ لباس‌ و لحن‌ در ارتباطات‌ غيركلامي   


ارتباطات‌ غير كلامي‌ عبارتست‌ از كليه‌ پيام‌هايي‌ كه‌ افراد علاوه‌ بر خود كلام‌، آنها را نيز مبادله‌ مي‌كنند. طرز قرار گرفتن‌، راه‌... 
 
 
ارتباطات‌ غير كلامي‌ عبارتست‌ از كليه‌ پيام‌هايي‌ كه‌ افراد علاوه‌ بر خود كلام‌، آنها را نيز مبادله‌ مي‌كنند. طرز قرار گرفتن‌، راه‌ رفتن‌، ايستادن‌،حركات‌، چهره‌ و چشم‌ها، لحن‌ صدا، طرزلباس‌ پوشيدن‌ و ... جملگي‌ نشانه‌هاي‌ ارتباطات‌ غير كلامي‌ هستند.
بنابراين‌ توجه‌ به‌ كليه‌ موارد فوق‌ مي‌تواند در نحوه‌ ارتباط‌ با مشتري‌ و جذب‌ وي‌ موثر واقع‌ شود . مشتري‌ در بدو ورود به‌ محل‌ كار شما با ديدن‌ نشانه‌هاي‌ غير كلامي‌ در مورد شخصيت‌ شما قضاوت‌ مي‌كند. بايد تلاش‌ كنيم‌ تا شخصيت‌ مثبتي‌ در ذهن‌ مشتري‌ از خود به‌ جا بگذاريم‌ تا در موردشما قضاوت‌ خوبي‌ داشته‌ باشد. اصولا در مراودات‌ اجتماعي‌ بيشتر بر نشانه‌هاي‌ غير كلامي‌ اعتماد مي‌كنند تا بر نشانه‌هاي‌ كلامي‌ پس‌ نشانه‌هاي‌ غير كلامي‌ را تقويت‌ كنيد . نخستين‌ برخورد و نخستين‌ تاثيري‌ كه‌ برمردم‌ مي‌گذاريد بسيار اهميت‌ دارد. بد نيست‌ بدانيد كه‌ كلام‌ ۷درصد، لحن‌ و طنين‌ ۳۸درصد و حركات‌ ( كه‌ ارتباطات‌ غيركلامي‌ در آن‌ دخيل‌ هستند )۵۵درصد اطلاعات‌ را منتقل‌ مي‌كنند.
بسياري‌ براين‌ باورند كه‌ همواره‌ ارتباطات‌ غير كلامي‌ بر ارتباطات‌ كلامي‌ از نظر صحيح‌ بودن‌ ارجحيت‌ دارد . چرا كه‌ علامات‌ غير كلامي‌ از درون‌ انسان‌ نشات‌ گرفته‌ و اغلب‌ نمي‌توان‌ آنها را كنترل‌ كرد و اكثر انسانها از مهار كردن‌ هيجانات‌ خود عاجزند، ناكامي‌ را نمي‌توانند ناديده‌ بگيرند و نشان‌ ندهند و شعف‌ را دير يا زود با حركات‌ خود به‌ ديگري‌ انتقال‌ مي‌دهند.
كانال‌هاي‌ غيركلامي‌ را مي‌توان‌ به‌انواع‌ مختلف‌ تقسيم‌ كرد.هشت‌ نوع‌ از اين‌ كانال‌ها عبارتند از:
۱) زبان‌ بدن‌«حركت‌گفتاري‌» ۲) صداهاي‌آوايي‌ «شبه‌صوتي‌» ۳) فضا «مجاورت‌» ۴) زمان‌ «زماني‌» ۵) شامه‌ «بو» ۶) زيبايي‌شناسي‌ «موزيك‌ و رنگ‌» ۷) مشخصات‌ فيزيكي‌ «شكل‌ بدن‌، اندازه‌ و رنگ‌ پوست‌ و...» ۸) مصنوعات‌ لباس‌، لوازم‌ آرايشي‌، عينك‌ها، جواهرات‌.»
بطور كلي‌ موارد زير در ارتباط‌ غير كلامي‌ اهميت‌ خاصي‌ دارند:
● لباس‌ و پوشش‌ ظاهري‌
لباس‌، احتمالا ماو شخصيت‌ ما را شكل‌ نمي‌دهد اما لباس‌ و وضع‌ ظاهر، اغلب‌ پايه‌يي‌ براي‌ قضاوت‌ اوليه‌ در مورد افراد است‌ و تاثير شگرفي‌ بر قضاوتهاي‌ ديگران‌ نسبت‌ به‌ ما دارد. بنابراين‌ بهتر است‌ در هنگام‌ مواجه‌ و روبرو شدن‌ با مردم‌ به‌ بهترين‌ وضع‌ ظاهري‌ مواجه‌ شد.
اصولا تميزي‌ و آراستگي‌ ظاهر به‌ ويژه‌ در لباس‌هاي‌ شما نشانگر شخصيت‌ و ارزشي‌ است‌ كه‌ شما براي‌ خود و حتي‌ به‌ ديگران‌ قايل‌ هستيد. بنابراين‌ در هنگام‌ انجام‌ وظيفه‌ پوشيدن‌ لباسي‌ كه‌ نشانگر شغل‌ شما باشداز يك‌ طرف‌ و تميزي‌ و آراستگي‌ آن‌ از طرف‌ ديگر موجب‌ موفقيت‌ شما در كار و ارتباط‌ صميمانه‌ شما با ديگران‌ خواهد بود .
● چهره‌ و چشم‌ها
چهره‌ به‌ مراتب‌ از رمزها و رسانه‌هاي‌ كلامي‌ راستگوتر است‌ و در ميان‌ رسانه‌هاي‌ غيركلامي‌ تماس‌ چشمي‌ مي‌تواند كمترين‌ دروغ‌ را بگويد. برخي‌ مطالعات‌ و تحقيقات‌ كه‌ بر روي‌ ارتباطات‌ غيركلامي‌ انجام‌ شده‌ فقط‌ روي‌ حركات‌ چشم‌ها و چهره‌ متمركز شده‌ اند . چشم‌ها از ميان‌ كليه‌ وجوه‌ ظاهري‌ ما، آشكار سازترند . چشم‌ها حتي‌ گاهي‌ بدون‌ اينكه‌ خود بخواهيم‌، ارتباط‌ برقرار مي‌كنند .مثلا وقتي‌ كه‌ مردمك‌هاي‌ چشم‌هاي‌ ما گشاد مي‌شوند صميمي‌ تر، جذابتر و گرمتر به‌ نظر مي‌رسيم‌.
● اشارت‌ و حركات‌ دست‌ ها
در زندگي‌ روزمره‌ شايد بارها به‌ اين‌ نتيجه‌ رسيده‌ايم‌ كه‌ بسياري‌ از آدم‌ها با دست‌هاي‌ خود سخن‌ مي‌گويند.