مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 3721
دیروز : 4574
افراد آنلاین : 3
همه : 5164684

 نكات اساسي براي ابراز شخصيت گوينده

شخصيت گوينده هنر او مي­باشد كه از عواطف، احساسات و آموخته­هاي وي سرچشمه مي­گيرد. شخصيت گوينده عبارت از تركيب شخصيت غريزي و شخصيت هنري اوست.

يعني آنچه را كه فراگرفته با خصوصيات جسمي و غريزي خود تطبيق دهد و با در هم آميختن آنها شخصيت جديدي به وجود مي­آورد كه شخصيت گوينده است .

   گويندگان و اجرا كنندگان خبر در تمام دنيا محبوبترين گويندگان هستند، علت آن هم هنر خاص گويندگان خبر در كارشان است.

 چون برعكس گويندگان ديگر برنامه­ها، گوينده خبر نمي­تواند در اجراي متن اعمال سليقه نمايد و بايد با هنر و قدرت گويندگي و شخصيت خودش اين نقطه ضعف را جبران كند.

   يك گوينده براي ابراز شخصيت خود به 4 نكته اساسي بايد  توجه كند:

   الف – طبيعي بودن: اگر شخصي، ديگري را الگوي خود قرار دهد، هنر گويندگي، تقليدي و  بي ارزش مي­باشد.

   ب – شادابي و سرزندگي: البته اين چيزي نيست كه بتوان آن را به گوينده تزريق كرد.

   ج – صميميت : نبايد فراموش كرد كه صميمي بودن با خودماني و مهربان بودن فرق دارد، خودماني حرف زدن با شنونده و نشان دادن خصوصيات بي جا، شنونده را بيزار مي­كند.

د – قابليت انعطاف صدا : گوينده بايد صفات و مشخصات را فقط از راه گوش به شنونده القاء كند و اين كار ساده­اي نيست .

 

لازارسفلد و رابرت مرتن مي­گويد:

   يك فرد خبر پرداز صرفاً ناقل موثر اطلاعات (مانند يك هنرپيشه راديو و تلويزيون ) نيست. بلكه او مورد اطمينان و اعتقاد، به عنوان يك مقام ذيصلاح مي­باشد.

 حتي يك گوينده نمايش سرگرم كننده يا مجري پخش صفحات موسيقي داراي نوعي اعتبار ولو بدون ضمانت مي باشد.

هر فرد به عنوان گوينده بايد نمايي از تعهد اجتماعي را به نمايش بگذارد و بايد از موقعيت هايي كه در روشنگري و يا مغشوش كردن افكار عمومي در دست دارد، آگاه باشد.

 

·        تعهد  اخلاقي :

   رعايت موازين اخلاقي در گويندگي اعتماد دو جانبه ايجاد مي­كند.

 

·        سخنوري و آداب آن :

   مهارتهاي مختلف كلامي، هنرهاي تاثيرگذاري هستند كه انسانها را در بيان و عرضه مباحث و مسائل گوناگون شخصي و عمومي و سازماني ياري مي­كنند.

·        آداب سخنراني :

  يك سخنران ، براي اينكه در ايراد سخنان خود موفق باشد به اين معني كه در شنوندگان و

بينندگان تاثير بگذارد، مي­بايد ملاحظاتي را مد نظر داشته باشد و آدابي را رعايت كند كه عمده ترين آنها به اين قرار است :

 

1 – آراستگي ظاهري

2 – سلامت جسمي

3 – آرامش رواني

4 – گستردگي اطلاعات

5 – بسامي و گشاده رويي

6 – دوري از اطاله كلام

7 – معتقد بودن به كلام

8 – فصاحت و بلاغت

9 – تسلط بر كلام

10 – پرهيز از بريده گويي

11 – خونسردي و تعديل رفتار

12 – پرهيز از تقليد

13 – رعايت مكث هاي به موقع

14 – تناسب صدا : كوتاهي و بلندي صداي سخنران بايد با اوضاع و احوال بحث متناسب باشد.

15 – انتقال احساس به شنوندگان : سخنران ماهر و مجرب با رعايت جميع جهات و انجام حركات موزون و موقع شناسي بايد بتوان علايق و احساسات خود را به شنوندگان منتقل كند.

  ايجاد ارتباط بين مخاطبين و رسانه ها بر عهده گويندگان است و پر واضح است كه بدون اين ارتباط هيچ هدفي تحقق نمي پذيرد.

منبع :

http://mojri3.blogfa.com/post-215.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۵۶:۴۹ ] [ مشاوره مديريت ]

سلامتي جسمي و روحي گوينده

كساني كه به طور حرفه اي از صداي خود استفاده مي كنند بايد زندگي آرام و سالمي داشته باشند . عدم تعادل روحي و شخصيت گوينده بر صداي او  اثر منفي مي گذارد. لذا موارد زير  براي حفظ سلامت جسمي و روحي توصيه مي شود:

-      حفظ سلامت و ورزش منظم و كنترل وزن .

-       در محل هايي كه پر از  گرد و غبار هستند حضور نداشته باشيد .

-      پوشش كافي بدن به ويژه پيشاني و گلو در سرما از موارد بسيار مهم به شمار مي رود .

-       هر گونه گرفتگي در  گلو  بيش از 3 روز  را جدي بگيريد و حتما  به دكتر مراجعه كنيد.

-       براي يك گوينده استراحت 8 ساعت در 24 ساعت بسيار لازم است كه بهترين زمان شروعش ساعت 11 شب است .   

-  اگر سابقه مشكلي در دستگاه گوارش خود داريد غذا را با حجم كمتر و وعده هاي بيشتر مصرف كنيد .

-       تا نيم ساعت بعد از خوردن غذا نوشيدني استفاده نكنيد .

-       رعايت بهداشت دهان و دندان از ملزومات كار يك گوينده است.

-       حداقل سالانه دو بار به متخصص گوش و حلق و بيني مراجعه نماييد .

-       قبل از اجراي برنامه، پرخوري نكنيد زيرا پربودن معده روي تنفس صحيح (ديافراگمي) اثر منفي مي گذارد.

-       تمرينات رهايي بخش يا ريلكسيشن را در برنامه ي روزانه يا هفتگي خود قرار دهيد . 

منبع :

http://mojri3.blogfa.com/post-208.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۵۶:۴۸ ] [ مشاوره مديريت ]

روايت راديويي‌ها از گرايش مجريان راديو به تلويزيون

     

مجموعه گفتگوهاي خبرگزاري مهر درباره گرايش مجريان راديو به اجرا در تلويزيون  

   

رافعي: تجربه فضاي جديد مجريان راديو را به تلويزيون كشانده است

 بنفشه رافعي كه اين روزها برنامه "تيتر يك" با اجراي او از شبكه اول پخش مي‌شود، يكي از دلايل علاقمندي مجريان راديو براي اجرا در تلويزيون را تجربه فضاي جديد ذكر كرد.

بنفشه رافعي درباره انگيزه‌اش براي اجرا در تلويزيون گفت: دليل عمده آن به رشته‌ تحصيلي‌ام برمي‌گردد كه كارگرداني تئاتر است. ضمن اينكه هميشه از تجربه درعرصه‌هاي جديد استقبال مي‌كنم. البته در حد بضاعتم. تلويزيون مجال بيشتري براي فعاليت در اين رشته را به من مي‌دهد تا خود را محك بزنم. من با توجه به قانون راديو كه به آن احترام مي گذارم، ملزم به فعاليت در يكي از اين دو رسانه هستم.

اين مجري كه در زمان انتخابات اجراي برنامه "جريان" را به عهده داشت، درباره دلايل علاقمندي مجريان راديو به تلويزيون گفت: همه علاقمند به پيشرفت و تجربه در فضاي جديد هستند. من منكر شهرت طلبي نيستم، اما مي‌توان نگاه زيباتر و خوشبيانه‌تري هم داشت و آن هم پيشرفت در كار است. حال نه اينكه تلويزيون از راديو پيشرفته‌تر است، اما به دليل گستردگي تلويزيون و امكانات بصري كه در اختيار دارد شايد امكان بيشتري را براي مجري فراهم كند.

رافعي يكي ديگر از دلايل ورود مجريان راديو به تلويزيون را مسائل مالي برشمرد و گفت: گرچه در حيطه مسئوليت من نيست تا در اين‌باره صحبت كنم، اما متاسفانه دستمزدها در راديو پايين است و اختلاف مالي در اين دو رسانه مشهود است. هر چند كه كسب درآمد از تلويزيون هم مرارت‌هاي خاص خودش را دارد.

وي درباره علاقمندي برنامه‌سازان تلويزيون براي جذب مجريان راديو افزود: برنامه‌سازان تلويزيون به دنبال چهره‌هاي جديد براي اجرا هستند و طبيعي است كه به سراغ مجريان راديو بيايند، چون راديو مكان خوبي براي گذراندن آزمون‌هاي دشوار است. البته جسارت نمي‌كنم كه بگويم اين اتفاق در تلويزيون نيفتاده است، اما مجري‌هاي راديو قابليت و توانايي خود را هميشه نشان داده‌اند.

صوفي: بحران مجري در تلويزيون منجر به جذب مجريان راديو شده است

تهيه‌كننده برنامه "نقره" يكي از عوامل ورود مجريان راديو به تلويزيون را بحران مجري در تلويزيون و نياز اين رسانه به چهره‌هاي جديد براي اجرا دانست.

محمد صوفي درباره انتخاب يك مجري راديويي براي اجراي برنامه "نقره" به خبرنگار مهر گفت: اجراي سري اول "نقره" به عهده كيومرث مرادي بود، اما به دلايلي نمي‌توانست در سري دوم با ما همكاري كند. من و منصور ضابطيان نويسنده برنامه به دنبال جذب يك مجري جديد بوديم و نمي‌خواستيم از كسي استفاده كنيم كه چهره‌اي شناخته‌شده براي مخاطبان تلويزيون باشد.

وي ادامه داد: علاقمند بودم يك مجري براي "نقره" بياورم كه بعدها او را با اعتبار اين برنامه بشناسند. تا اينكه احسان كرمي انتخاب شد كه چند بار اجراي او را در برنامه "مكث 95" از راديو تهران شنيده بوديم. او اجرايي گرم و روان داشت و شنونده را همراه خود مي‌كرد. بعد از اينكه او را ديدم، احساس كردم براي اجراي برنامه "نقره" بهترين گزينه است.

اين تهيه‌كننده درباره علاقمندي برنامه‌سازان تلويزيون براي جذب مجريان راديو گفت: ما براي "نقره" دنبال يك چهره جديد بوديم و اينطور نبود كه حتماً مجري راديو باشد. از سوي ديگر تلويزيون با بحران مجري رو به رو است و اين احساس نياز منجر به جذب مجريان راديو شده است. البته بايد براي انتخاب مجري هميشه دقت لازم را كرد.

صوفي در پايان گفت: در دو سال اخير مجريان محبوبي در راديو داشتيم كه با انتخاب اشتباه براي اجرا در تلويزيون نه تنها موفقيتي در تلويزيون كسب نكردند، بلكه شكست آنها باعث شد تا كاملاً كنار گذاشته شوند. بنابراين انتخاب اول مجريان راديو براي اجرا در تلويزيون اهميت زيادي دارد كه بايد آگاهانه انجام شود.

منافي: رفتن من براي اجرا در تلويزيون اشتباه بود

فرشيد منافي معتقد است پذيرفتن اجراي برنامه تلويزيوني"صبح آمد" در دو سال گذشته اشتباه بوده و نبايد راديو را ترك مي‌كرد، چرا كه شنوندگان راديو با صداي او زندگي مي‌كنند.

فرشيد منافي درباره ورود مجريان راديو به تلويزيون گفت: به نظرم وقتي مجري‌اي از راديو مي‌خواهد برنامه‌اي در تلويزيون اجرا كند، بايد به دقت همه جوانب را بررسي كند كه آيا نوع اجراي او با برنامه تلويزيوني همخواني دارد يا نه؟ من دو سال پيش برنامه "صبح آمد" را براي شبكه سه اجرا كردم كه رفتن من به تلويزيون اشتباه محض بود و بعد از گذشت دو ماه متوجه اين اشتباه شدم.

وي در ادامه افزود: موفقيت مجريان راديو در تلويزيون بستگي به موارد زيادي دارد. يك مجري در راديو با لحن‌هاي مختلف صحبت مي‌كند. من جايگاه خوبي در راديو دارم، حتي مي‌توانم ادعا كنم كه كارم از خيلي از گويندگان راديو بهتر است، اما در تلويزيون موفق نبودم.

اين مجري ادامه داد: خيلي كم پيش مي‌آيد يك مجري محبوب راديو در تلويزيون هم بتواند همان محبوبيت را كسب كند. دليل اين مسئله هم ساده است، چون وقتي مجري دو ساعت در روز يك برنامه‌ حجيم را اجرا مي‌كند شنونده با صداي او زندگي مي‌كند و براي خودش ذهنيتي از آن مجري ترسيم مي‌كند. بنابراين وقتي آن مجري به تلويزيون مي‌آيد انتظار او به حقيقت نمي‌پيوندد.

منافي يادآور شد: اما افرادي كه در راديو برنامه‌هاي روتين و حجيم را اجرا نكردند و بيشتر مجري بازيگر بودند بنابراين با انتخاب درست در تلويزيون مي‌توانند موفق باشند نمونه آن فرزاد حسني است. او دوست من و از مجريان موفق و محبوب تلويزيون است.

وي اشاره كرد: وقتي من هم اجرا در تلويزيون را پذيرفتم دوست داشتم بتوانم همان موفقيت و محبوبيت راديو را كسب كنم، اما اين اتفاق خوب نيفتاد. در اين مسئله هم مقصر نيستم.

اين مجري درباره دلايل گرايش مجريان راديو به تلويزيون گفت: اولين مسئله دستمزد خوب اجرا در تلويزيون است كه مجري را قلقلك مي‌دهد. البته شهرت هم بي‌تاثير نيست، اما تعداد كمي از مجريان به دنبال اين مسئله هستند. خودم هميشه از شهرت فراري بودم.

جعفرپور: دستمزد پائين دليل گرايش مجريان راديو به تلويزيون است

آرزو جعفرپور كه برنامه "قطره" را روي آنتن شبكه يك دارد، يك دليل گرايش مجريان راديو را به اجرا در تلويزيون دستمزد پائين در راديو ذكر كرد و اجراي "قطره" را تجربه فضايي جديد براي خود دانست.

جعفرپور درباره پذيرش اجراي برنامه "قطره" كه هر روز ساعت 16:30 از شبكه يك پخش مي‌شود به خبرنگار مهر گفت: قبل از "قطره" برنامه‌هاي ديگري هم در تلويزيون به من پيشنهاد شده بود. محوريت اين برنامه صرفه‌جويي در آب است. اين نوع برنامه‌ را در راديو اجرا كرده و در اين باره اطلاعات دارم، به همين دليل اجراي برنامه تلويزيوني "قطره" برايم جذابيت داشت.

وي ادامه داد: علاقمند بودم با اجرا در تلويزيون يك فضاي جديد را تجربه كنم، چرا كه اجرا در تلويزيون ويژگي‌هاي خودش را دارد. البته در گذشته هم مسابقه‌اي در تلويزيون اجرا كردم كه توانست جوايز خوبي را از جشنواره سيما كسب كند. بنابراين با فضاي سيما آشنا بودم. گرچه فضاي اجرا در راديو و تلويزيون در ظاهر متفاوت است، اما در گفتگو و نتيجه‌گيري تفاوتي ندارد.

اين مجري افزود: مجري تلويزيون بايد مراقب ظاهر و اشاره‌هاي كارگردان و ديگر عوامل هم باشد، اما در راديو بايد روي صدا كار كند تا محتوا براي شنونده جذاب باشد. گرچه در راديو اين قانون وجود دارد كه گويندگان اگر در تلويزيون اجرا داشته باشند ديگر نمي‌توانند به راديو برگردند، اما افرادي كه پروژه‌اي با تلويزيون همكاري كنند قانون شامل حالشان نمي‌شود.

جعفرپور درباره انتقاد برخي منتقدان به مجريان راديو كه نبايد با اجرا در تلويزيون چهره‌هايشان شكسته شود، توضيح داد: اين انتقاد در دهه‌هاي گذشته كاربرد داشت، اما در حال حاضر با وجود وسائل ارتباط جمعي اين حرف مفهومي ندارد، چون از طريق اينترنت مخاطبان تصاوير مجريان مورد علاقه خود را پيدا مي‌كنند.

وي ارزيابي خود را از گرايش مجريان راديو به اجرا در تلويزيون را اينگونه بيان كرد: ما نبايد تكفيكي ميان اجرا در راديو و تلويزيون قائل شويم، چون مجريان راديو كه در كار خود توانا هستند مي‌توانند در تلويزيون هم اجرا كنند. به نظرم جذب مجريان تواناي راديو در تلويزيون خيلي بهتر از آن است كه فردي از بيرون براي اجرا انتخاب و مدتي هم صرف آزمون و خطا شود.

مجري برنامه "قطره" ادامه داد: البته اگر راديو و تلويزيون خصوصي داشتيم مي‌توانستيم به راحتي آزمون و خطا داشته باشيم، اما زماني كه راديو و تلويزيون ما دولتي است بنابراين بهتر است از نيروهاي متبحر استفاده كرد.

جعفرپور يكي از دلايل گرايش مجريان راديو را به تلويزيون دستمزدهاي پائين راديو ذكر كرد و گفت: دستمزد اجرا در راديو و تلويزيون تفاوت زيادي دارد. همكاران ما در راديو دلي كار مي‌كنند. از سوي ديگر شهرت هم بي‌تاثير نيست، اما من شخصاً براي شهرت به تلويزيون نيامدم، بلكه بيشتر دوست داشتم يك فضاي جديد را تجربه كنم.

وي اشاره كرد: علاوه بر آن اجرا در تلويزيون شرايط بهتري را براي مجري در رشته‌هاي مختلف از جمله برنامه‌سازي فراهم مي‌كند، چون يك نيروي تازه‌نفس به كار تزريق شده است. در مجموع مجريان راديو و تلويزيون سعي مي‌كنند اطلاعاتشان به روز باشد تا در برنامه‌هاي مختلف بتوانند اطلاعات مناسب در اختيار برنامه‌سازان قرار دهند.

كرمي: شهرت و دستمزد خوب مجريان راديو را به تلويزيون مي‌كشاند

احسان كرمي شهرت، دستمزد مناسب و فراهم شدن شرايط كار در زمينه‌هاي مختلف را از عواملي دانست كه مجريان راديو را براي اجرا در تلويزيون ترغيب مي‌كند.

كرمي كه جمعه‌ها برنامه "نقره" را در شبكه يك اجرا مي‌كند درباره موج اخير ورود مجريان راديو به تلويزيون به خبرنگار مهر گفت: اجراي مجريان راديو در تلويزيون مسئله‌اي تازه نيست، چرا كه در گذشته هم مجريان بزرگ از خانواده راديو مثل هرمز شجاعي‌مهر و جواد آتش‌افروز در تلويزيون برنامه اجرا كردند. البته اجراي همه مجريان راديو در تلويزيون و برعكس را تاييد نمي‌كنم.

وي در ادامه افزود: مجريان راديو توانايي‌هاي زيادي دارند، اما اجرا در راديو و تلويزيون تفاوت دارد. يك مجري راديو قبل از پذيرفتن اجرا در تلويزيون بايد آن برنامه را از همه جوانب بررسي كند و ببيند آيا محوريت برنامه با نوع اجرا، شخصيت و چهر‌ه‌ او‌ همخواني دارد يا نه و بعد اجرا را بپذيرد. مجريان توانمندي در راديو داشتيم كه با يك انتخاب اشتباه براي اجرا در تلويزيون با شكست رو به رو شدند.

مجري برنامه "نقره" اشاره كرد: اجرا در راديو مشكلتر از تلويزيون است، چون در راديو مجري فقط با صدا سر و كار دارد و بايد محتوا را به بهترين شكل به شنونده خود منتقل كنيد، اما در تلويزيون مي‌توانيد از چهره هم بهره‌مند شويد. بنابراين اگر انتخاب نوع برنامه درست باشد، مسلماً مجري موفق مي‌شود.

كرمي دلايل گرايش مجريان راديو به تلويزيون را دستمزد پائين راديو، شهرت و فراهم شدن شرايط كار در زمينه‌هاي مختلف در تلويزيون برشمرد و گفت: دستمزدها در راديو قابل مقايسه با تلويزيون نيست. همكاران در راديو با عشق و علاقه كار مي‌كنند و مجبورند به خاطر كافي نبودن دستمزد در جاي ديگر هم كار كنند، اما وقتي در تلويزيون كار مي‌كنيد ديگر مي‌توان به عنوان شغل روي آن حساب كرد.

وي ادامه داد: البته شهرت هم مسئله كوچكي نيست، اما شخصاً شهرت‌طلب نيستم. از سوي ديگر با اجرا در تلويزيون شرايط كار بيشتر براي مجري فراهم مي‌شود. به نظرم بهتر است يك كميته كارشناسي از كساني كه تجربه اجرا در راديو و تلويزيون دارند همچون ژاله صادقيان، اسماعيل ميرفخرايي و محمد

بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۵۶:۴۶ ] [ مشاوره مديريت ]
چرا هنرمندان راديو به تلويزيون مي روند؟   پري رو تاب مستوري ندارد دكتر حسن خجسته

جمعه شب مورخ 18/2/88 نوشتن مطلبي درباره حضور هنرمندان راديو در تلويزيون را شروع كردم.متن به انتها نرسيده بود پشيمان شدم. انشاءالله در فرصت ديگري مطلب و دليل تعويق آن را به عرض خواهم رساند. پس از آن بهتر ديدم درباره چرايي رفتن هنرمندان راديو به تلويزيون با دوستان به بحث بپردازم.
اگر اولين گمانه دستمزد باشد، در اين صورت چگونه مي توانيد معادله هاي زير را حل كنيد:
1- به ندرت هنرمندان راديو در ابتدا با تهيه كننده تلويزيون از ميزان دستمزد بحثي به ميان مي آورند.
2- گاهي دستمزدهاي پرداخت شده در مقياس كار تلويزيوني خيلي بيشتر از دستمزد مشابه در راديو نيست.
3- موقتي بودن كار در تلويزيون به دلايل گوناگون به علاوه بسته بودن راه برگشت به راديو، هنرمندان راديو را با خطر از دست دادن كار و دريافت مبالغ مالي هرچند كم اما پايدار مواجه مي سازد
4- گاهي بعد از يكسال از فعاليت هنوز تهيه كننده تلويزيوني نتوانسته وجهي براي دستمزد پرداخت كند. 
نكات فوق و ديگر دلايلي از اين نوع كه در سينه بچه هاي راديو وجود دارد، سبب مي شود مسائل مالي را در درجه اول اهميت قرار ندهيم، البته نبايد به عنوان عامل ثانوي از آن به سهولت گذشت.
در مقاله:دو رسانه رو در رو؛ راديو و تئاتر بر آن بودم كه تفاوت ماهوي اين دو رسانه را نشان دهم. بخش كوتاهي از آن شايد بتواند دليل كافي براي تفسير حضور هنرمندان راديو در تلويزيون را ارائه دهد.
سه رسانه تئاتر، راديو و تلويزيون را حداقل از دو جهت مي توان مورد توجه قرار داد:اول نقش و مرتبت اجتماعي كه از آن برخوردار هستند و دوم درجه پچيدگي هنري آن براي يك هنرمند . اين دو، معيارهاي ساده اي هستند كه به ما نشان مي دهند چرا هنرمندان يك رسانه به رسانه ديگر مراجعه دارند.
ممكن است برخي نيازهاي زيستي و زندگي را دليل اصلي بدانند، اما اين دليل كافي نيست؛زيرا گاهي حضور در ديگر رسانه ها حتي موجب لطمه به فعاليت هاي اصلي آنها نيز مي شود.
اين سه رسانه از جهت شأن اجتماعي و موقعيتي كه درحوزه عمومي دارند متفاوت هستند. به نظر ميرسد تلويزيون را بايد در صدر قرار داد كه انبوه توده ها اسير دست بسته آن هستند و سپس راديو قرار مي گيرد با ضريب نفوذ كمتر از تلويزيون و پس از اين دو، تئاتر قرار ميگيرد كه مخاطب آن محدود به سالن هاي نمايش است.
حركت بازيگران تئاتر و راديو به تلويزيون از يك جهت به اين دليل است كه در اين رسانه مي توانند هنر و مهارت هاي خود را براي تعداد بيشتري از مردم و گاهي تمام مردم يك شهر يا كشور نشان دهند. آنها بدين ترتيب هويت حرفه اي خود را بسط مي دهند و رضايتمندي بيشتري از اين شغل هنري در خود ايجاد مي نمايند.
از جهت درجه هنري و صعوبت و سختي كار ، تئاتر در رده نخست جايي دست نيافتني دارد و پس از آن راديو قرار مي گيرد و بعد تلويزيون. راديو از اين جهت قبل از تلويزيون است، چون رسانه اي است كه تحولات و تغييرات تكنولوژيكي بر تبديل انديشه به پيام راديويي تأثير چنداني ندارد. لذا رسانه اي است كه در پيچيدگي انديشه اي قرار دارد، حال آن كه تلويزيون كاملاًاسير فناوري جديد است و بسياري از تكنولوژيست ها اداره كننده بخش هاي مهمي از يك برنامه تلويزيوني هستند. به معناي ديگر، مهارت هاي تكنولوژيكي جايگزين مهارت هاي هنري شده است.
اما حركت بازيگران تلويزيون به سمت تئاتر و راديو در واقع براي شفاي احساس ناخوشايند سطح هنري است. بدين ترتيب هركس مي تواند ضمن بازي در تلويزيون با بازي در تئاتر و يا راديو جايگاه حرفه اي خود را ارتقا دهد و خود را در مقايسه با ديگر رقيبان حرفه اي تر معرفي نمايد.
به ديگر سخن اهل هنر تاب و توان مستوري ندارند. لذا از رسانه تلويزيون يا سينما كه درجه عموميت بيشتري دارند براي نشان دادن هنرشان استفاده مي كنند.

شايد به همين دليل هنرمندان راديو تمايل زيادي براي حضور در رسانه تلويزيون دارند. آن ها مي خواهند جلوه  هنرشان گستره عامي پيدا كند. به همين علت اگر مناعت طبع هنرمند كمتر از هنرش باشد، ممكن است مورد سوء استفاده قرار گيرد.

منبع :

http://mojri3.blogfa.com/post-206.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۵۶:۴۶ ] [ مشاوره مديريت ]

گفتگو با عليرضا معيني رئيس انجمن گويندگان ايران

آموزش كارگاهي، نياز امروز

عليرضا معيني، 52 ساله، متولد 1335 در اصفهان، فارغ‌التحصيل رشته توليد برنامه‌هاي راديويي و تلويزيوني از دانشكده صدا و سيما و يكي از گويندگان صاحب سبك و متبحر به ويژه در حوزه شعرخواني و دكلمه آثار فاخر ادبي ايران و جهان است. در ادامه  گفت وگوي كوتاه و دوستانه روابط‌ عمومي راديو فرهنگ با وي تقديم حضور مي گردد


با كداميك از پيشكسوتان همدوره بوده‌ايد و برنامه اجرا كرده‌ايد؟

با همه پيشكسوتان و صداهاي ممتاز راديو كار كردم و در حين كار بعضي آنها را در جايگاه استادي مي‌ديدم و براي آنها شاگردي مي‌كردم همچون زنده‌ياد حميد عاملي، خانم فيروزه اميرمعز و استاد امير نوري.

كداميك از برنامه‌هايي كه تا به حال اجرا كرده‌ايد بيشتر به دلتان نشسته است؟

برنامه راديويي كه در اين برنامه به غير از گويندگي، نويسندگي و سردبيري آن را به عهده دارم اين برنامه نزديك 7 سال هر روز صبح از شبكه فرهنگ به روي آنتن مي‌رود. علت جذابيت اين برنامه براي من دقت و وسواس خاص در تهيه مطالب و انتخاب اشعار است چرا كه بهترين اشعار را در اين زمينه با حساسيت ويژه برمي‌گزينم و با شيوه خاص خودم نيز گويندگي مي‌كنم.

شروع كارتان با راديو فرهنگ از كي بوده است؟

از ابتداي تشكيل شبكه فرهنگ، من به طور جدي و فقط در همين شبكه به كار گويندگي و سردبيري و تهيه‌كنندگي برنامه‌ها پرداختم حتي الان هم كه نزديك به 3 سال از بازنشستگي‌ام مي‌گذرد، همچنان پركارتر از گذشته فعاليت دارم.

چرا ديگر شاهد ظهور و حضور صداهاي طلايي دوره 40 و 50 كشورمان نيستيم؟ آيا مشكل در گزينش و انتخاب گويندگان است يا در آموزش آنها؟

مشكل در گزينش و آموزش غيركاربردي به آنهاست. راه حل نيز استفاده از همين معدود پيشكسوتان براي آموزش و انتقال تجربياتشان به گويندگان نسل جوان است. نكته قابل توجه ديگر در اين زمينه هم عدم وجود كتاب و راهنماي قابل توجهي در اين باره است. اخيرا من كتابي در اين زمينه به نام ‌ در دست نگارش دارم كه در آن بسياري از تجربيات خود در كلاس‌هاي گويندگي با شاگردانم را در آن جمع‌آوري كردم و به صورت كارگاهي نيز آموزش مي‌دهم كه برخي از آنها كه مشغول گويندگي در صداوسيما هستند. همچنين به تازگي انجمن گويندگان ايران تشكيل شده كه در آن بيش از 100 نفر از گويندگان راديو و تلويزيون عضو هستند و در انتخابات عمومي از جمله پيشكسوتاني مانند بهروز رضوي، فاطمه آل‌عباس، عليرضا خضرايي و كيوان همتي را به عنوان هيات رئيسه انجمن انتخاب كردند و بنده نيز به عنوان رئيس انجمن گويندگان انتخاب شدم. اين انجمن براي رفع اين معضل برنامه‌هايي را در دست اقدام دارد كه آموزش كارگاهي به گويندگان و علاقه‌مندان واجد شرايط، از آن جمله است.

نظرتان در مورد برگزاري جشنواره‌هاي راديويي چيست؟ آيا كمك و الگويي به گويندگان جوان ارائه مي‌شود تا آنها نقاط ضعف خود را جبران كنند؟

به صورت اين شيوه‌هاي متداول و خالي از نوآوري و كليشه‌اي خير. ولي به طور كلي اين جشنواره‌ها محلي براي ارتقاي كيفيت برنامه‌سازي در راديو و شناخت روش‌هاي تازه در تهيه و توليد برنامه‌هاست و از آنجايي كه انتخاب گويندگان برتر در اين جشنواره‌ها معمولا با انصاف و عدالت همراه نيست و بسياري از گويندگان جوان و آينده‌دار زمينه‌اي براي معرفي و فرصتي براي بروز و تشويق نمي‌يابند، تاثير چنداني هم در پرورش و تربيت گويندگان ندارد. لااقل تا حالا نداشته است.

و كلام آخر؟

من صدايم را در اين دم شسته‌ام

من، من خود را به شبنم شسته‌ام

من نمي‌خوانم مگر نازم كني

ساكتم من تا تو آوازم كني

روابط ‌عمومي راديو فرهنگ

 منبع :

http://mojri3.blogfa.com/post-203.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۵۶:۴۵ ] [ مشاوره مديريت ]

بهداشت صدا و تارهاي صوتي گوينده

شامل حذف موارد نادرست استفاده كردن از صدا، بهداشت غذايي، حفظ رطوبت حنجره، رعايت سلامت جسماني و روحي و .... مي باشد كه براي داشتن يك صداي سالم و طبيعي ضروري هستند. بهداشت صوتي براي گويندگان، امري حياتي است.

براي داشتن يك صداي سالم و طبيعي بايد اين اصول را رعايت كنيم:

1-  حذف موارد استفاده نادرست از صدا:

مواردي وجود دارند كه اگر در افراد به صورت عادت درآيند و جزو رفتارهاي روزمره گردند باعث مي شود حنجره و تارهاي صوتي آسيب ببيند و فرد دچار اختلال صدا گردد.

دستور العمل هاي متخصص گوش، گلو و گفتار درمان براي جلوگيري از اختلال در حنجره و تارهاي صوتي:

· پرهيز از فرياد زدن و جيغ زدن

· سرفه و گلو پاك كردن فقط در صورت ضرورت و به صورت ملايم انجام شود

· پرهيز از بلند خنديدن

· خودداري از تقليد صدا

· پرهيز از صحبت ناگهاني و با فشار

· صحبت كردن با بلندگو، زير و بمي و سرعت معمول و طبيعي

· صدا سازي به آرامي و بدون تلاش و فشار انجام شود (به راحتي صحبت شود)

· در هنگام سخن گفتن يا گويندگي، سرتان را راست نگهداريد و عضلات صورت، گلو، گردن و شانه را سفت نكنيد

· سعي كنيد سرتان را هنگام حرف زدن براي مدت طولاني به يك طرف خم نكنيد. اين حالت گاهي اوقات، هنگام صحبت با تلفن ديده مي شود

· از ورزش هاي پر سر و صدا بپرهيزيد

· در صورت وجود هر گونه مشكل در صداي خود، از سخنراني و گويندگي درازمدت بپرهيزيد.

·  موقع بلندكردن وسايل سنگين صحبت نكنيد

·   موقع سرماخوردگي، زياد صحبت نكنيد

·  قبل از آموزش حرفه اي صدا، از صداي خود به طور حرفه اي استفاده نكنيد

·  با آب دهان، گلو را مرطوب نگهداريد.

 

2-   بهداشت غذايي:

برخي از مواد غذايي بر سيستم صوتي اثر منفي مي گذارند. اين مواد غذايي با ايجاد حساسيت در فرد و يا آسيب مستقيم بر تارهاي صوتي وي، باعث ايجاد اختلال صدا مي شوند. از بين اين مواد، برخي از آن ها آسيب هاي جدي به صدا وارد مي كنند و برخي نيز خفيف تر هستند.

 اين دستورالعمل ها را جدي بگيريد:

· در مصرف مواد محرك مانند ادويه ها احتياط كنيد

·   از مصرف الكل و هر گونه دخانيات پرهيز كنيد

·   از مصرف مواد اسيدي مانند سركه خودداري نماييد

· مصرف غذاهاي سرخ كرده را محدود كنيد

·  اگر حساسيت داريد از مواد غذايي آلرژي زا پرهيز كنيد

· در مصرف مواد غذايي چرب محتاط باشيد (بياموزيم و بياموزانيم كه چرب كردن غذا، احترام به مهمان نيست و خيانت به او است.)

· از خوردن مواد بسيار شيرين بپرهيزيد

·  از خوردني هايي مثل چپس و پفك پرهيز كنيد

·  در مصرف موادي مثل قهوه و چاي غليظ و نوشابه هاي گازدار كه رطوبت راه هاي هوايي را كم مي كنند محتاط باشيد.

· مايعات خيلي گرم و خيلي سرد مصرف نكنيد

 

3-   حفظ رطوبت كافي در حنجره

 

رطوبت در ناحيه حنجره، بسيار مهم است. اين رطوبت باعث مي شود كه دستگاه صوتي انسان، نرمتر كار كند و كمتر آسيب ببيند. هر فرد، به ويژه كساني كه به طور حرفه اي از صداي خود استفاده مي كنند بايد سعي داشته باشند كه آب مورد نياز بدن خود را كه به طور متوسط حدود دو ليتر (8 ليوان معمولي) در روز است تامين نمايند.

همچنين آب ميوه و چند قطره آب ليمو براي اين هدف مفيد است.

 

4-   سلامت جسمي و روحي

 

استفاده كنندگان حرفه اي از صدا بايد زندگي آرامي داشته باشند. عدم تعادل روحي و شخصيتي بر صدا اثر مي گذارد.

 لذا مواردي براي حفظ سلامت جسمي و روحي توصيه مي شود:

· حفظ سلامت و ورزش منظم و كنترل وزن

·  پرهيز از حضور در محل هاي پر گرد و خاك و دودآلود

· پوشش كافي در سردما

·  هر گونه گرفتگي بيش از 2 هفته، جدي گرفته شود و به دكتر مراجعه شود

· به طور متوسط 8-7 ساعت استراحت در 24 ساعت

· اگر نفخ و برگشت اسيد معده به دهان داريد به اين موارد توجه كنيد:

1.   غذا را با حجم كمتر و وعده هاي بيشتر مصرف كنيد

2.   سه ساعت بعد از خوردن غذا بخوابيد

3.   سر را براي خواب 25-15 سانتي متر بالاتر قراردهيد

4.  چربي كمتر استفاده نماييد

·  رعايت بهداشت دهان و دندان

· رطوبت فضاي زندگي و كار را حفظ كنيد

. هر چند وقت يكبار به ويژه اگر گوينده هستيد. نزد متخصص گوش و گلو يا گفتار برويد تا شما را معاينه كند

· دوران قاعدگي در خواندن و گفتار زنان اثر دارد (قرص هاي ضد بارداري و همين طور بارداري نيز بر روي صدا تغييرات منفي ايجاد مي كند)

· در دوران بلوغ، پسران و دختراني كه تغييراتي را در صداي خود احساس مي كنند، بايد از استفاده بيش از حد صداي خود بپرهيزند زيرا مي تواند باعث آسيب شود

·  قبل از اجراي برنامه، از پرخوري پرهيز كنيد زيرا پري معده، بر تنفس و ديافراگم اثر منفي مي گذارد

·  تمرينات رهايي بخش يا ريلكسيشن به آرامش فرد و تارهاي صوتي او كمك مي كند

· استحمام به ويژه قبل از اجرا، مي تواند نشاط و شادابي را به شخص بر گرداند. البته قرار گرفتن بيش از حد در آب گرم مي تواند نتيجه معكوس داشته باشد.

منبع :

http://mojri3.blogfa.com/post-202.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۵۶:۴۴ ] [ مشاوره مديريت ]

چگونه حنجره ي خود را تقويت كنيم؟

مردم پيوسته درباره ي شيوه  سخن گفتن ما قضاوت مي كنند. الفاظي كه هنگام تلكم به كار مي بريم، ميزان هوشمندي و ظرافت ما را نشان مي دهد. از طرز گفتار ما شنونده پي مي برد چقدر مطالعه كرده ايم و با چه افرادي همنشين بوده ايم.

بنابراين شيوه  تكلم ما، اندازه ي فرهنگ وسواد ما را نشان مي دهد. بايستي همان زبان مادري خودمان را، دقيق تر، شيواتر و روشن تر، تكلم كنيم و براي دلنشين شدن سخن، از حركات كليشه اي وساختگي و تكلف آميز بپرهيزيم. آواي شما بايد داراي طنين ولحن موثر وگيرا باشد. اگر حنجره تان ضعيف است و نمي توانيد كلمات را با آهنگ طنين دار و روان ادا كنيد، بايستي حنجره خود را تقويت كنيد و براي تقويت حنجره و پرورش صدا تمرين زير را انجام دهيد:

در تنهايي با صداي بلند و شمره كتاب بخوانيد. هنگام اداي كلمات مراقب باشيد كه عيب هاي خود را در سخن گفتن برطرف كنيد.

واژه ها را كشيده، روشن، رسا آمرانه و طنين دار ادا نماييد. بهتر است در آغاز، واژه ها به واژه تكلم كنيد و هنگام اداي هر واژه، برروي آخرين حرف، كمي « مكث » نماييد.

مثلا دركلمه ي « شتاب» روي حرف «ب» اندكي مكث كنيد.

اين كار موجب مي شود تا كلمات و واژه ها را، نيمه كاره رها نكنيد و شتاب زده دنبال اداي كلمه  پس از آن نگرديد.

بهره گيري ازدستگاه ضبط صوت وشنيدن صداي خويش توسط آن، در شناسايي و تصحيح معايب تلفظ، بسيار موثر است.

هنگام تمرين خيال كنيد با كسي گفت وگو مي كنيد و مي خواهيد او را تحت تاثير بيانات خود قرار بدهيد. بر روي هر واژه اي كه ادا مي كنيد، تكيه كنيد. جملات را چندان تكرار كنيد كه ضعف هاي شما در تلفظ برطرف شود.

براي تقويت حنجره ي خود آواز بخوانيد و درحين آواز خواندن، كوشش كنيد، طنين باشكوه و آهنگ دلنشين، به آواي خود بدهيد.

بدانيد كه تنها راه بالابردن اندوخته  لغات و توان بهره گيري از واژه ها و اصطلاحات متنوع، آراسته و دلنشين، مطالعه  پيوسته  آثار بزرگ ادبي ايران و جهان مي باشد.

كوشش كنيد تا استفاده  از « فرهنگ لغات » براي شما به صورت عادت درآيد و هر كجا در درك مفهوم لغت دچار مشكل مي شويد، به آن رجوع كنيد و آگاهانه تر اين است كه آن كلمه را ريشه يابي كنيد.

هنگام تمرينات تقويت حنجره، تنفس خود را تنظيم كنيد تا درحين عمل دچار كمبود اكسيژن و يا « نفس نفس زدن » نشويد.

هنگام نرمش كردن نفس عميق بكشيد و اين كار را بارها تكرار نماييد تا از ظرفيت ششهاي خود تمام و كمال استفاده كنيد واكسيژن را به اندازه ي كافي به خون و ساير اندامهاي بدن برسانيد.

تنفس عميق بايد با دهان بسته و با بيني انجام شود. بي گمان پس از انجام دادن تمرينات گفته شده، هنگام سخنراني و يا سخن گفتن، ازتنفس و اكسيژن به گونه اي بهره ميگيريد كه فقدان اكسيژن را حس نمي كنيد و سخن شما شكلي لطيف و جاذب به خود مي گيرد و به زيبايي سخن شما مي افزايد.

منبع :

http://mojri3.blogfa.com/post-201.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۵۶:۴۳ ] [ مشاوره مديريت ]

اتوكيو، دستگاهي براي انعكاس متن خبر

شايد تا به حال اين سوال براي شما مطرح شده باشد كه گوينده‌هاي تلويزيوني چگونه درحالي چشم به دوربين دوخته‌اند بدون اين كه مرتكب اشتباهي شوند متني را در جلوي دوربين و در حال اجراي برنامه براي مخاطبان خود مي‌خوانند؟ ممكن است تصور كنيد كه آنها پيش از اجراي برنامه يا پخش اخبار، متن موردنظر را به حافظه خود سپرده‌اند. اگرچه اين روش يكي از ابتدايي‌‌ترين روش‌ها براي عدم رجوع به متن نوشته شده روي صفحه كاغذ است اما بدون ترديد راهكاري بسيار سخت و وقت‌گير خواهد بود.

 امروزه معمولا از سيستم‌هاي اتوماتيكي كه متن مورد نظر را در مقابل گوينده به نمايش در مي‌آورند استفاده مي‌شود. در حقيقت اين سيستم، دستگاه جديدي است كه خطوط نوشته شده روي كاغذ را در مقابل گوينده تلويزيون روي صفحه‌اي نشان مي‌دهد. بنابر اين به جاي اين كه خطوط نوشته به صورت متحرك از صفحه نمايشگر عبور كنند، بخشي از متن روي نمايشگر نقش مي‌بندد و به اين ترتيب ارتباط ديداري مخاطب و گوينده حفظ خواهد شد. از اين دستگاه علاوه براين در سالن‌هاي كنفرانس و براي ايراد سخنراني در برابر حضار در همايش‌ها و مـراسـم نـيـز استفاده مي‌شود. نمايشگرهاي اين سيستم معمولا به صورت دوتايي در محل نصب مي‌شوند و بنابر اين گوينده در عين حال كه مي‌تواند از دو زاويه مختلف به متن سخنراني دسترسي داشته باشد قادر خواهد بود حاضرين در محل برگزاري سخنراني را كه در قسمت‌هاي مختلفي منتشر شـده‌انـد، مـخـاطب خود قرار دهد. سيستم‌هاي مخصوص به حركت در آوردن خطوط نوشته در مقابل گوينده تلويزيوني، نخستين بار در دهه 1950 ميلادي طراحي شدند و در نتيجه پس از آن ديگر گـويـنـده‌هـاي تلويزيوني مجبور نبودند متن‌هاي طولاني را حفظ كنند. از اوايل دهه 1980 ميلادي با پيشرفت فناوري سيستم‌هاي جديدتري طراحي شدند كه در آنها به جاي اين كه متن مورد نظر روي صفحات كاغذي و به صورت دستي به نمايش درآيد روي نمايشگرهاي رايانه‌اي و به‌صورت الـكـتـرونـيـكـي ديـده مي‌شد. در اين سيستم يك نمايشگر ويدئويي وجود دارد كه در سطح زمين مستقر شده كه متن نوشته شده را به صورت وارون جانبي نمايش مي‌دهد. يك نمايشگر معمولا در يك جعبه روباز قرار گرفته و يا سطح‌ آن طوري پوشيده شده است كه از ديد مخاطبان مخفي باشد. در مرحله بعدي متن نوشته شده روي يك صفحه شيشه‌اي كه در ارتفاعي همسطح چشمان گوينده مستقر شده است، منعكس مي‌شود. متمايل بودن اين صفحه، خواندن متن نوشته شده را براي گوينده تسهيل مي‌كند. اين سيستم به گونه‌اي طراحي شده است كه در آن سرعت نمايش متن روي صفحه براساس سرعت بيان مطالب توسط گوينده تنظيم مي‌شود. اگر چه گوينده براحتي مي‌تواند نوشته‌هاي روي صفحه شيشه‌اي را مشاهده كند اما تنها در يك طرف اين صفحه نوشته‌ها منعكس مي‌شود و بنابراين سمت ديگر آن كه در مقابل مخاطبان قرار گرفته است شفاف خواهد بود. با استفاده از اين ترفند گوينده همزمان با صحبت كردن مي‌تواند نوعي ارتباط ديداري را با مخاطبان خود برقرار كند.

منبع :

http://mojri3.blogfa.com/post-198.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۵۶:۴۳ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مهران دوستي: راديو در درجه اول گوينده مي خواهد، نه بازيگر

مهران دوستي آدم فوق العاده صريحي است. از همان سال 60 كه شال و كلاه كرده و

آمريكا را به قصد بازگشت به وطن ترك كرده است. يك راست به راديو  آمده و گويندگي شده حرفه اش.

نمك راديو ما را پابند كرده...!!!

به ميزان صراحتش حرفه اي هم هست؛ چه به عنوان گوينده راديو و زماني كه در استوديو مي نشيند و چه زماني كه به عنوان مصاحبه شونده رو به روي ما. در هر دو حالت، تا جايي كه ميتواند، حرف هايش را بي پرده مي زند و به قول خودش سربزنگاه، با يك جمله همه حرف هايش را جمع مي كند و زهرشان را مي گيرد. مي گويد ازقولش تيتر بزنيم راديو در درجه اول گوينده مي خواهد، نه بازيگرند و اگر اين طوري ادامه بدهند، با اين تريپ خفن بازي، دير يا زود از راديو كنار زده شده و محو مي شوند. گفت و گوي ما با مهران دوستي در يك روز سرد و باراني در آلاچيقي انجام شد كه گويا پاتوق مهران است و دوستان، آلاچيقي روبه روي ساختمان پخش مركزي جام جم. هرچند مهران دوستي آن قدر حرف براي گفتن داشت كه نمي دانيم اگردوستانش مي آمدند. اساسا مجالي براي حرف زدن پيدا مي كردند يا نه؟!

 • درراديو اين قدر كارهاي كليشه اي انجام شده كه وقتي يكي پيدا مي شود و يك كار متفاوت ارائه مي دهد توجه همه را جلب مي كند، مثل گوينده هايي كه به خاطر تفاوت اجرايشان حسابي گل كرده اند.

بله! در رسانه هايي كه همه شبيه هم هستند و همه را كوتوله بار آورده اند، يك كسي مي آيد و در اين دنياي كوتوله ها، يك كم بلند تر است حرف هايي مي زند كه مثلاً باب ميل خيلي ها نباشد بله، اين گل مي كند.

 • حرف ها و نوع اجرايي كه البته باب ميل خيلي ها هم هست.

ببينيد! اول اجازه بدهيد تكليف يك موضوعي را مشخص كنم. بحث گويندگي از اجرا و بازيگري جداست. دوستان ما در راديو جوان، گوينده نيستند، مجري – بازيگر هستند. كار گويندگي، مادام العمر است اما بازيگري و مجريگري نه. من 27 سال است كه در راديو گويندگي مي كنم. بارها هم اخراج شده ام؛ 2 سال، 3 سال، حتي 5 سال. ولي چون گوينده هستم. باز برگشته ام. كساني كه مي آيند و با بازيگري مدتي گل مي كنند و مطرح مي شوند. خيلي زود هم فيد مي شوند.

 • پس تفاوت دراجرايشان را قبول داريد؟

بله اما من يك چيزي مي گويم و دوست دارم تيترش كنيد همه رسانه ها در جهان ابتدا به گوينده نياز دارند. نه بازيگر و نه حتي مجري. الان همين آقايي كه دارد از اين جا رد مي شود، بيايد و ميكروفن بدهيد دستش و بگوييد درباره فلان چيز حرف بزند يا آب و هوا را گزارش كند، مثل بلبل اين كار را مي كند. اين مي شود مجري. براي همه رسانه ها هم مجري، ريخته است. اما بيا به همين آقا بگو امسال سال مولاناست. مي توانيد يك بيت شعر از مولانا بخوانيد؟ ايشان هم مي گويد شرمنده. من نمي توانم. خيلي از گوينده هاي ما دو بيت شعر حافظ نمي توانند بخوانند ولي اگر به همان آدم بگوييد اداي راننده تاكسي را در بياور، مي تواند! اين مدل اجرا كردن، تاريخ مصرف دارد، متفاوت بودن آن هم دربه كار بردن بعضي عبارات نسل سومي، تاريخ مصرف دارد. چنين مجري هايي امروز مي روند توي بورس و فردا هم خيلي راحت كنار مي روند.

 • پس گوينده كارش اين است كه با نوع اجرايش مخاطب را جذب كند؟

نه به اين معنا. كار گوينده اطلاع رساني است؛ اطلاع رساني درست و به موقع، يا مثلا گفت و گو هاي چالشي.

 • من خودم آمده بودم بگويم بعضي گوينده هاي راديو به هر چيزي متوسل مي شوند كه مخاطب را جذب كنند ولي گويا شما خودتان شاكي هستيد!

ببينيد، درمجموع بايد از اين حركتي كه راديو جوان شروع كرده است حمايت كرد. من خودم از اين دوستان گوينده حمايت مي كنم. ولي مي ترسم كسي بيايد كه اين شيوه را قبول نداشته باشد. مدير جديدي بيايد و بگويد نه. حرف من اين است كه ابتدا بايد گوينده حرفه اي شد، بعد رفت دنبال بازيگري. فرشيد منافي، نيما رئيسي خانم صداقتي خانم رافعي و بسياري از بچه هاي كه آمدند در شبكه جوان و اين شبكه را متحول هم كردند، در عين حال اشتباهات بزرگي هم دارند خيلي هايشان بازيگري مي كنند اين ها اگر در دراز مدت همين روند را ادامه بدهند، راديو كنارشان مي زند. چون اينها رقيب پيدا مي كنند راديو گوينده مي خواهد و گوينده را هم نگه مي دارد. رشد برخي دوستان رشد بادكنكي است. رشد مي كنند و بعد هم مي تركند!

 • بعضي گوينده ها هم كه فتوكپي يكديگرند. صدا ها خيلي شبيه هم است.

در گويندگي يك اصل وجود دارد به اسم «صداي خوب» كه متاسفانه در رسانه ما خيلي كم در نظر گرفته مي شود و كم رعايت مي شود. براي همين است كه همه صدا ها در راديو شبيه هم هستند خانم ها را كه به جرات مي توانم بگويم همه شان شبيه هم اند. باز گوينده هاي مرد به دليل مسائل فيزيكي مي توانند تغيير لحن بدهند ولي خانم ها نه. بعد از انقلاب به خاطر تعداد زياد شبكه ها، مجبور شدند افراد زيادي را جذب كنند. بدون در نظر گرفتن يك سري ملاك ها از جمله صدا الان دو سه سالي است كه متوجه اين قضيه شده اند و مي گويند گوينده بايد صاحب صدا هم باشد. گوينده و مجري بايد دود چراغ بخورد. بايد سختي بكشد توهين بشنود. حتي بدتر از سربازي. الان به خاطر گستردگي شبكه ها، مديرها كاري نمي توانند بكنند شبكه ها 24 ساعته اند و آنتن نبايد بخوابد. ايشان را مي بينند با من آشنا ست، مي آيند او را هم وارد كار مي كنند. البته الان بهتر شده. پنج شش سال پيش كه وحشتناك بود.

 • يعني رابطه بازي ديگر؟ يا مثلا سفارشيها.

شما مي گوييد رابطه، من مي گويم اجبار. 6 شبكه 24 ساعته كه بالاخره بايد براي آن نيرو جذب كرد.

 • پس با اين اوصاف، نبايد انتظار زيادي از برنامه هاي راديويي داشت؟

شما اگر جاي مدير راديو باشيد و 24 ساعته هم بخواهيد برنامه پخش كنيد و به شما بگويند بودجه ما اين است و فعلا از همين نيروهايي كه داريد استفاده كنيد چه كار مي كنيد؟ مي آييد 20 تا گوينده تربيت مي كنيد؟

 • خب اين به خاطر اين است كه ما مي خواهيم از حداقل امكانات و هزينه حداكثر بهره را ببريم!

دقيقا. گوينده مثل بازيگر نيست. 30 سال مي ماند. ماندگار است امين حيايي مي آيد و نهايتا 2 سال ، 5 سال مي ماند روي بورس، اما گوينده خوب 30 سال كار مي كند. خب، براي چنين چيزي بايد هزينه كرد. يكي از هزينه هايش گزينش مناسب است؛ آن هم نه از طريق مراكز دولتي هزينه ديگر، در اختيار قرار دادن استوديوها براي جوانان است يكي از بهترين دوره ها اين است كه اين ها بيايند و بنشينند كنار من گويندگي كلاس آموزشي ندارد فوت و فن قرائت را شايد بشود ياد داد، اما لحن را نمي شود. ولي شما 5 سال مي آيي مي نشيني كنار من و كم كم ياد مي گيري كه البته چنين چيزي هم درحال حاضر به خاطر حجم بالاي برنامه ها مقدور نيست.

تا يادم نرفته بگويم آن بحث رابطه اي را كه شما گفتيد نقض نمي كنم اما همه جا اين طور نيست. ضمن اين كه تاكيد مي كنم گاهي اجبار هم در كار است؛ براي جذب نيرو و پر كردن آنتن.

 • شايد همين اجبار است كه ما را برده است به سمت يك سري برنامه ها و اجراهاي سطحي و سبك.

مثلاً همين اجراهاي دو نفره اي كه يك آقا و خانم مي نشينند كنار هم و گاهي از شدت بي مزگي اجرا، شنونده موج را عوض مي كند و يا اصلا راديو را خاموش مي كند!

 • شايد هدف گذاري برنامه ها ايراد دارد.

بله. شخصا معتقدم بايد هدف را شناخت. مثلا يك برنامه فرهنگي مي رود روي آنتن ولي چون من درگير مسائل روزانه هم هستم، يكهو وسط اين برنامه فرهنگي مي زنم به گوجه فرنگي! ما چون جوگير هستيم، وسط حافظ خواندن مي زنيم به اين تيپ چيزها. به هر حال يك رسانه پيشرو بايد هشدار بدهد. شبكه جوان دارد اين كار را مي كند و مثل زنگ خطري است كه براي مسوولين به صدا در مي آيد اين خيلي خوب است. دوستان من در شبكه جوان كه به جرات مي گويم يك شبكه آوانگارد است، دارند كارهايي مي كنند كه اولين مخالفانش هم از همكاران خود ما درصدا وسيما هستند حالا بايد از اين حركت حمايت كنيد چون اگر جلوي حركتي كه شبكه جوان شروع كننده آن بوده گرفته شود، ما بر مي گرديم به 30 سال پيش من نمي خواهم از شبكه اي نام ببرم كه برنامه هايشان شبيه 30 سال پيش است ولي حتما خودتان مي شنويد.

 • شما مي گوييد اگر ما خوب نباشيم، شنونده موج را عوض مي كند. من مي گويم درحال حاضر شنونده اگ از شبكه جوان هم راضي نباشد، ديگر كجا را مي خواهد بگيرد؟!

خب. از طريق راديو ديجيتال كه به زودي مي آيد و البته الان هم آمده، شما مي توانيد 100 هزار موج راديو را با كيفيت FM بگيريد. ديگر انتخاب سخت نيست.

 • مي خواهم بگويم همين شبكه جواني هم كه از آن به عنوان شبكه آوانگارد نام مي بريد، دچار نوعي تكرار شده است. بچه هاي راديو، خودشان دارند خودشان را تكرار مي كنند از «ما دانشجوييم» و «كاملا جوانانه» بگيريد بياييد جلو. اين فرمي كه شما داريد از آن مي گوييد، دائما دارد تكرار مي شود.

به طور كلي  با حرف شما موافقم. بعضي جاها فقط اسم عوض مي شود والا برنامه، مثل همين برنامه «روي خط جواني» است اما در بين خود برنامه سازها در شبكه جوان، رقابت وجود دارد. اين رقابت در ذات رسانه است ولي چون حق انتخاب ديگري نداريد، ولي مي خواهم بگويم در همين فضا و در همين شبكه جوان، دارد يك سري نوآوري هايي تجربه مي شود كه با همه تكرارش از خيلي از راديو هاي ديگر پيشروتر است. اين هم بر مي گردد به فرم برنامه ها. مثلا اين كه ابتداي برنامه ها سلام عليك نمي كنيم، يا در مراكز استان ها هم دارد تقليد مي شود. اما همين فرم هم در دراز مدت جواب نمي دهد بايد مفهوم و انديشه هم در برنامه هايمان باشد.

 • مجموع اين حرف ها را مگر كساني كه كار در دستشان است نمي دانند؟

مي دانند. در جلساتي كه هست خيلي چيزها منتقل مي شود اين كه راديو به سمت لمپنيزم رفته. اين كه گوينده هايي كه در شبكه جوان دارند گويندگي مي كنند، لمپنيزم را دارند رواج مي دهند. زبان فارسي در خط است و... ولي اين ها ايستاده اند چون مي دانند كه اگر همين شبكه هم نبود. راديوي ما به آن جايي مي رسيد كه خاموش مي شد. ضمن اين كه بعضي وقت ها اين جا سرمايه گذاري مي كنند، ولي در تلويزيون برداشت مي شود. براي اين كه انگيزه هاي شهرت تصوير و نام و امضاء گرفتن و اين جور چيزها در ذهن آقايان حلول مي كند و مي روند آن جا.

 • چطور است كه بچه هاي راديو با اين امكانات و بضاعت مادي كم، حاضرند باز هم كار كنند؟ فقط خواهش مي كنم به عشق ربطش ندهيد.

نه، عشق مال هفته اول زندگي است. هفته بعد دماغ كج مي شود و...

ولي اين جا گرفتار نمك راديو مي شوند. ممكن است پول هم نگيرد، اما مثل خانه اش مي شود. براي اين كه شما احساس مي كني يك بلند گويي داري كه مي تواني با يك عده همزاد پنداري كني. همين . و گرنه فكر مي كنيد طرفي كه مي آيد با 150 هزار تومان سردبيري مي كند. دنبال چيست؟

 • با همه اين اوصاف چقدر اميدوار به آينده راديو؟

راديو روند بسيار مثبتي دارد. البته ما نياز به نقد داريم. نقد واقعي، نياز به بازنگري در راهمان داريم. كمتر روزنامه اي را ديده ام كه بيايد و نقد درست و حسابي نسبت به وضعيت راديو داشته باشد. البته پيش از اين كه شما ما را نقد كنيد، ما بايد خودمان خودمان را نقد كنيم. زماني اين نقد سازنده مي شود كه كاربردي هم باشد، نه اين كه بياييم جلسه بگذاريم،  موز و همبرگر بخوريم و بعد هم برويم خانه و بگوييم ديديد همديگر را نقد كرديم؟

 • گفتيد نقد فكر نمي كنيد در اجراهايتان زياد حرف مي زنيد؟ آدم بعضي وقت ها با خودش مي گويند بابا! بگذار ببينم مصاحبه شونده چه مي گويد؟

من اين طور احساس مي كنم كه طرف، دارد حرفش را تكرار مي كند بعضي ها به من مي گويند بي ادبي است، ولي بعضي ها هم مي گويند شاهكار است. براي اين كه نوع جديدي را به وجود آورده اي كه در آن خيلي مودب نيستي، خيلي با كلاس نيستي و مي پري توي حرفش. معتقدم نوع جديدي از مصاحبه است و جواب هم مي دهد.

منبع :

http://mojri3.blogfa.com/post-189.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۵۶:۴۲ ] [ مشاوره مديريت ]
نگاهي كوتاه به تاريخچه شيوه هاي ارايه خبر   در اولين برنامه هاي خبري، گوينده كه فردي ناشناخته براي تماشاگران بود، به خواندن خبرها از روي تلكس خبرها مي پرداخت و براي تأثير بيشتر خبر بر روي مخاطب نيز عكسي از آن واقعه خبري به نمايش گذاشته مي شد. اولين برنامه هاي خبري بيشتر از ۱۵ دقيقه نبود و درحقيقت برداشتي تلويزيوني از برنامه هاي خبري راديويي بود.در نيمه هاي سالهاي ۱۹۵۰ با پيشرفت اجتماعي اخبار و جذب مخاطبان به اين نوع برنامه ها ،گويندگان برنامه هاي خبري، چهره اي دوستانه و انساني به برنامه اخبار بخشيدند.    مردم كم كم با نام گويندگان خبر آشنا شدند و عصر شخصيت هاي خبري آغاز شد. بين سالهاي ۱۹۵۵ تا ۱۹۶۰ شخصيت هاي خبري كه خود نويسنده نيز بودند، به عامل تعيين كننده اي در موقعيت و يا عدم موفقيت يك برنامه خبري تبديل شدند.
در اوايل دهه ۶۰ برنامه هاي خبري به ۳۰ دقيقه تبديل شد و رقابتي سخت بين كانال هاي سرتاسري آمريكايي براي جلب هرچه بيشتر مخاطب آغاز شد. اين نبرد براساس اين ايده كه برنامه هاي خبري، هم اكنون مانند پرچم يك كانال هستند هر روز داغتر مي شد. تحقيقات در آن زمان نشان داده بود كه آن عده از مخاطبان كه برنامه خبري يك كانال را مشاهده مي كنند، ساير برنامه هاي آن كانال را نيز بيشتر تماشا خواهندكرد. به همين دليل كانالهاي تلويزيوني آمريكايي براي بهتر شدن برنامه هاي خبري خود تلاش مي كردند و از سوي ديگر برنامه هاي خبري قدرتي روزافزون به اين كانال ها مي دادند. در اين سالها فيلم هاي خبري كه از وقايع خبري تهيه مي شد بيشتر در برنامه ها به كار گرفته مي شد. برنامه هاي خبري نيز از چندين گوينده در استوديو كه به معرفي خبرها پرداخته و تعداد زيادي خبرنگار كه به گزارش از صحنه خبر مي پرداختند، تشكيل شده بود.
گويندگان ديگر، به خواندن خبر بر روي تصاوير متحرك خبري نمي پرداختند. بلكه آنها، خبر را معرفي مي كردند و رپرتاژ مستقلي كه به وسيله خبرنگاران اعزامي در صحنه حادثه تهيه شده بود، پخش مي شد. در سال ۱۹۶۷ كانال سي.بي.اس، برنامه هاي صبحگاهي خبري خود را آغاز كرد و چيزي نگذشت كه همه كانالهاي تلويزيوني برنامه هاي متعدد خبري در چندين نوبت، صبح، بعدازظهر و شب پخش مي كردند.
در انگلستان شبكه بي.بي.سي براحتي حاضر به ترك شيوه هاي اوليه ارائه خبر نبود. اما با ايجاد تلويزيون تجارتي در انگليس، آي.تي. ان (ITN) شيوه هاي جديد به كارگرفته شده در آمريكا اقتباس شد و بي.بي.سي نيز براي وارد شدن در رقابت شبكه هاي جديد مجبور شد، اين شيوه نوين ارائه خبر را به كار گيرد.   منبع :   http://mojri3.blogfa.com/post-130.aspx
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۵۶:۴۱ ] [ مشاوره مديريت ]

 
گويندگي در خبر، گويندگي در برنامه هاي توليدي

در جايي از استادي مي خواندم كه مي گفت: «گوينده خوب مي تواند به شما آرامش دهد، هستي دهد، زندگي دهد و درست مثل يك جراح مغز عمل كند!» مي گفت: يك گوينده خوب بايد هنرپيشگي را بشناسد، آواز را، موسيقي را بشناسد، بايد خوب بشنود، خوب ببيند و عملي كه انجام مي دهد در مغز كنترل و در زبان پخش كند.»
گوينده حاصل كار مجموعه عوامل برنامه ساز، تشكيل شده از محقق، نويسنده، تهيه كننده... را در معرض شنيدن و قضاوت قرار مي دهد. گوينده بايد شخصيت خود را طوري در صدايش منعكس كند كه صدايش داراي «قدرت برقراري ارتباط»، «قدرت انتقال فكر»، «قدرت انتقال حس»، «منعكس كردن شخصيت» و «تلفظ و ادا كردن درست كلمات» باشد معني در پيام نيست، در ذهن مخاطب است. وظيفه گوينده پيوند پيام با ذهن مخاطب است به گونه اي كه پيام در ذهن او متناسب با نظر فرستنده، معني شود.گوينده خبر يا گوينده توليد مي داند كه مردم مطالب او را نمي خوانند بلكه گوش مي دهند. پس تنها يك بار فرصت دارد مطالب را به آنها تفهيم كند.


گويندگي در توليد و خبر
صدا اولين شرط گويندگي است. صدايي رسا و شفاف. در برنامه توليد، گوينده از صدايش راحت تر بهره مي گيرد، سرعت و اوج و فرود و مكث ها و همچنين نفس گيري بهتر، در اختيار خودش است.
ليكن از آنجا كه گوينده خبر مي بايست يك متن خبري را نه در شرايط راحت، بلكه با رعايت همه مواردي كه به كاري از جنس خبر مربوط مي شود، بخواند، لذا بايد بتواند به اين صداي رسا و شفاف چنان انرژي و برد كافي بدهد تا بتواند از ابتدا تا انتهاي يك خبر يا بخش خبري را بدون افت صدا و احساس خستگي بخواند.
گوينده برنامه توليدي به راحتي احساسش را درگير متني كه به او داده شده مي كند، انعطاف بيشتري در اجرا دارد، با موسيقي حس بهتري را نيز مي تواند به دست آورده و القا كند، به شنونده يا بيننده نزديك مي شود. صميمي مثل يك دوست؛ برايش شعر مي خواند، حكايت مي گويد، با او غمگين مي شود و باز با او شادمان! انگار در كنار هم اند! اما گوينده خبر مي بايست پيش از آغاز كار، يك متن بسيار رسمي و خبري را با فهم معاني و مفاهيم و اهداف آن، مطالعه كند. او بايد در حين گويندگي، واژه ها و مفاهيمي را كه داراي بار خبري بيشتري هستند برجسته تر كند. لحن متناسب با محتوا و فراز و نشيب ها و همچنين مكث و عطف و تاكيدها بيشتر از آنچه كه گوينده پخش (توليد) رعايت مي كند بايد توسط گوينده خبر رعايت شود.
اينجا سرعت نيز نقش متفاوتي دارد. خبرها از روي متن خوانده مي شود و به دلخواه گوينده سرعتش تعيين نمي شود. اين يك قانون است؛ بيش از ۱۰۰ كلمه فارسي در يك دقيقه! وگرنه سرعتي مناسب نخواهي داشت! گوينده خبر در برابر يك مسئله ديگر نيز قرار مي گيرد و آن اينكه بدون پيش بيني گاهي بايد در نقش يك مجري برنامه خبري ايفاي نقش كند. اينجاست كه اين گوينده به جز همه مواردي كه تقديم حضور شد بايد خبر را خوب بشناسد، اهميت و اولويت و حساسيت هاي آن را بداند، همچنين به چگونگي تنظيم و بيان تاثير گذار خبر آگاهي داشته باشد. او بايد حالا توانايي اداره منظم و هدفمند يك بخش يا برنامه خبري را داشته باشد.
بداهه گويي:بداهه گويي يعني هنر پروراندن مفهومي كه گاهي به طور ناگهاني گوينده را در دام مي اندازد چرا كه تا زماني كه گوينده متن مي خواند، مصونيت نسبي دارد و به محض خارج شدن از متن آسيب پذير مي شود.گوينده خبر هم تپق مي زند اما! در خبر به راستي كه تلفظ غلط و يا القاي مفهوم در غيرمنظور، خطايي فاحش است و نابخشودني.
لحن در خبر عامل تعيين كننده اي است. اين لحن و آهنگ مناسب گوينده است كه مخاطب را به شنيدن خبر ترغيب مي كند. لحن يا همان شيوه گفتار بايد متناسب با بخش خبري يا مخاطبان و موضوع خبر باشد. كه گوينده خوب خبر آن است كه با حفظ شأن خبر بتواند، شيوه گفتار مناسبي داشته باشد. گوينده بايد صدا و لحن خود را با متن و مفهوم خبر هماهنگ كند. به عنوان مثال لحن خواندن يك خبر علمي - فرهنگي با لحن خبر حمله يا حادثه متفاوت است.به قول (استاد) حسين توفيقيان، اولين گوينده خبر در راديو، «كسي كه صدايش انعطاف داشته و بتواند در هر قسمت، آن را با حال و هواي برنامه و شرايط آن وفق دهد، به دليل جذب بيشتر شنونده داراي امتياز بالاتري است.»
برجسته خواني در هر متني (خبري يا غيرخبري) از شرايط و ويژگي هاي يك گوينده خوب است.در هر متن خبري حداقل يك مفهوم مهمتر و برجسته تر است. مثلاً شماره يك كالابرگ، ميزان ريشتر يك زمين لرزه و...
راديو: از آنجا كه تنها ابزار ارتباطي گوينده راديو كلام است، گوينده خبر راديو بايد از توانايي هاي كلامي، فردي و حرفه اي ويژه برخوردار باشد مثلاً سكوت گوينده در راديو (توليد يا خبر)، سكوتِ رسانه است. گوينده خوبِ راديو بايد بتواند خبري را كه به خوبي تنظيم شده تصويرپردازي كند.
تلويزيون: آراستگي ظاهري، از ويژگي هاي گوينده تلويزيون است. شيوه نشستن، نگاه كردن و حركات دست و چهره او معنادار است و بايد حساب شده، دقيق و حرفه اي باشد و بالاخره اينكه گويندگان خبر، دروازه بانان خبرند. مسئوليت آنها به عنوان دروازه بان خبر اين است كه متن نهايي را طوري تنظيم كنند كه عاري از هرگونه اشتباه مفهومي، دستوري و مانند آن باشد. همچنين او بايد توانايي ايجاد ارتباط، القاي منظور و انتقال مفهوم را داشته باشد.
 

منبع :

http://mojri3.blogfa.com/post-112.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۵۶:۴۰ ] [ مشاوره مديريت ]

 راههاي جذب شنوندگان به راديو را بشناسيم

راديو به عنوان رسانه اي كوچك و فراگير در بين مردم جايگاه خوبي در زمينه ارايه اطلاعات در زمينه هاي  مختلف دارد
  بسياري از كارشناسان داخلي و خارجي حاضر در اجلاس بين المللي راديو در اصفهان - عناصري مانند "گوينده خوب "- "مطلب قوي "- "اعلام تازه ترين اخبار""فركانس هاي  قوي راديويي " و "پخش زنده " را از جمله مواردي عنوان كردند كه مي تواند شنوندگان بسياري را به خود جذب كند.
  خانم "ديورا اسيل " سردبير راديو استراليا (ا بي سي ) معتقد است گوينده اصلي ترين  عنصر براي جذب شنونده در راديو  مي باشد .


  وي در دومين روز ازاين اجلاس در گفت وگويي افزود: گوينده راديو بايد داراي انعطاف صدا و گرمي كلام باشد تا از طريق صدايش بتواند فضاي مجازي مطلب را در ذهن شنوده ترسيم كند .
  وي با اشاره به اين كه در كشورش از افراد متخصص در زمينه اجرا استفاده مي شود افزود: اجراي برنامه هاي پزشكي با پزشكان  مهندسي و فني با مهندسان و كودكان با كودكان مي باشد كه  به اين عده آموزش گويندگي نيز داده مي شود .
   "بهروز رضوي " از گويندگان با سابقه راديو و تلويزيون با تاكيد بر صداي خوب گفت : "مطلب " بيش از صدا  مي تواند در اين زمينه تاثير گذار باشد .
  وي كه با 30 سال سابقه گويندگي  برنامه هاي مستند- سينما- نيايش و سنگين مذهبي را در كارنامه  خود دارد افزود: وقتي برنامه يي متن و مطلبي جذاب و گيرا نداشته باشد- هرچند بهترين گوينده را هم بكار بگيرد باز اين برنامه نمي تواند برنامه موفقي باشد .
  "حميد ياسيني" ديگر گوينده راديو و تلويزيون نيز در اين گفت و گو اطلاع رساني و سرگرم شدن را عامل اصلي در جذب شنونده برنامه هاي راديو عنوان كرد .
  وي افزود: زماني كه تهيه كننده  نيازهاي اقشار مردم نظير دانش آموز و دانشجو- خانه دار- دكتر و مهندس و غيره را بتواند بشناسد و مطابق با آن گوينده يي را كه براي اجرا برنامه مناسب باشد- انتخاب كند- مي تواند بر جذابيت برنامه خود بيفزايد .
  به گزارش ايرنا- دبير كل اتحاديه سازمان هاي  راديو تلوزيوني آسيا و اقيانوسيه هم ضمن اعلام موارد فوق وجود فركانسهاي قوي و مطلوب - كوچك بودن اندازه راديو بابيشترين و بهترين موج هاي راديويي را از عوامل تاثير گذار در جذب شنونده دانست  .

  "ديويد استلي " با بيان اينكه راديوي كوچك هميشه همراه فرد است - افزود: دستيابي مخاطب از هر گروه شغلي و سني به كسب اطلاعات از راديوي بدون اختلال امواج - موجب جذابيت اين رسانه كوچك  مي شود .
  وي با بيان اين كه در تمام دنيا راديو از سختگيري و جايگاه ويژه يي از  نظر تامين نيرو و اطلاعات برخوردار است  گفت : تمامي كشورها نيز بايد در اين مقوله توجه  لازم را بخصوص در زمينه اطلاعات و مطلب براي هر گروه و قشري داشته باشند .
  استلي  با اشاره به اين كه بايد مسوولان راديو مانند سالهاي گذشته راديو را پيشتاز اطلاع رساني كنند-توصيه كرد: بهتر است تهيه كنندگان  علاوه برتهيه  مطلب خوب - گوينده يي كه آموزش گويندگي را فرا گرفته بكار بگيرند زيرا اين
خود اولين احترام به شنونده و كليد موفقيت برنامه است .

منبع :

http://mojri3.blogfa.com/post-106.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۵۶:۳۹ ] [ مشاوره مديريت ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ][ ۷۲۲ ][ ۷۲۳ ][ ۷۲۴ ][ ۷۲۵ ][ ۷۲۶ ][ ۷۲۷ ][ ۷۲۸ ][ ۷۲۹ ][ ۷۳۰ ][ ۷۳۱ ][ ۷۳۲ ][ ۷۳۳ ][ ۷۳۴ ][ ۷۳۵ ][ ۷۳۶ ][ ۷۳۷ ][ ۷۳۸ ][ ۷۳۹ ][ ۷۴۰ ][ ۷۴۱ ][ ۷۴۲ ][ ۷۴۳ ][ ۷۴۴ ][ ۷۴۵ ][ ۷۴۶ ][ ۷۴۷ ][ ۷۴۸ ][ ۷۴۹ ][ ۷۵۰ ][ ۷۵۱ ][ ۷۵۲ ][ ۷۵۳ ][ ۷۵۴ ][ ۷۵۵ ][ ۷۵۶ ][ ۷۵۷ ][ ۷۵۸ ][ ۷۵۹ ][ ۷۶۰ ][ ۷۶۱ ][ ۷۶۲ ][ ۷۶۳ ][ ۷۶۴ ][ ۷۶۵ ][ ۷۶۶ ][ ۷۶۷ ][ ۷۶۸ ][ ۷۶۹ ][ ۷۷۰ ][ ۷۷۱ ][ ۷۷۲ ][ ۷۷۳ ][ ۷۷۴ ][ ۷۷۵ ][ ۷۷۶ ][ ۷۷۷ ][ ۷۷۸ ][ ۷۷۹ ][ ۷۸۰ ][ ۷۸۱ ][ ۷۸۲ ][ ۷۸۳ ][ ۷۸۴ ][ ۷۸۵ ][ ۷۸۶ ][ ۷۸۷ ][ ۷۸۸ ][ ۷۸۹ ][ ۷۹۰ ][ ۷۹۱ ][ ۷۹۲ ][ ۷۹۳ ][ ۷۹۴ ][ ۷۹۵ ][ ۷۹۶ ][ ۷۹۷ ][ ۷۹۸ ][ ۷۹۹ ][ ۸۰۰ ][ ۸۰۱ ][ ۸۰۲ ][ ۸۰۳ ][ ۸۰۴ ][ ۸۰۵ ][ ۸۰۶ ][ ۸۰۷ ][ ۸۰۸ ][ ۸۰۹ ][ ۸۱۰ ][ ۸۱۱ ][ ۸۱۲ ][ ۸۱۳ ][ ۸۱۴ ][ ۸۱۵ ][ ۸۱۶ ][ ۸۱۷ ][ ۸۱۸ ][ ۸۱۹ ][ ۸۲۰ ][ ۸۲۱ ][ ۸۲۲ ][ ۸۲۳ ][ ۸۲۴ ][ ۸۲۵ ][ ۸۲۶ ][ ۸۲۷ ][ ۸۲۸ ][ ۸۲۹ ][ ۸۳۰ ][ ۸۳۱ ][ ۸۳۲ ][ ۸۳۳ ][ ۸۳۴ ][ ۸۳۵ ][ ۸۳۶ ][ ۸۳۷ ][ ۸۳۸ ][ ۸۳۹ ][ ۸۴۰ ][ ۸۴۱ ][ ۸۴۲ ][ ۸۴۳ ][ ۸۴۴ ][ ۸۴۵ ][ ۸۴۶ ][ ۸۴۷ ][ ۸۴۸ ][ ۸۴۹ ][ ۸۵۰ ][ ۸۵۱ ][ ۸۵۲ ][ ۸۵۳ ][ ۸۵۴ ][ ۸۵۵ ][ ۸۵۶ ][ ۸۵۷ ][ ۸۵۸ ][ ۸۵۹ ][ ۸۶۰ ][ ۸۶۱ ][ ۸۶۲ ][ ۸۶۳ ][ ۸۶۴ ][ ۸۶۵ ][ ۸۶۶ ][ ۸۶۷ ][ ۸۶۸ ][ ۸۶۹ ][ ۸۷۰ ][ ۸۷۱ ][ ۸۷۲ ][ ۸۷۳ ][ ۸۷۴ ][ ۸۷۵ ][ ۸۷۶ ][ ۸۷۷ ][ ۸۷۸ ][ ۸۷۹ ][ ۸۸۰ ][ ۸۸۱ ][ ۸۸۲ ][ ۸۸۳ ][ ۸۸۴ ][ ۸۸۵ ][ ۸۸۶ ][ ۸۸۷ ][ ۸۸۸ ][ ۸۸۹ ][ ۸۹۰ ][ ۸۹۱ ][ ۸۹۲ ][ ۸۹۳ ][ ۸۹۴ ][ ۸۹۵ ][ ۸۹۶ ][ ۸۹۷ ][ ۸۹۸ ][ ۸۹۹ ][ ۹۰۰ ][ ۹۰۱ ][ ۹۰۲ ][ ۹۰۳ ][ ۹۰۴ ][ ۹۰۵ ][ ۹۰۶ ][ ۹۰۷ ][ ۹۰۸ ][ ۹۰۹ ][ ۹۱۰ ][ ۹۱۱ ][ ۹۱۲ ][ ۹۱۳ ][ ۹۱۴ ][ ۹۱۵ ][ ۹۱۶ ][ ۹۱۷ ][ ۹۱۸ ][ ۹۱۹ ][ ۹۲۰ ][ ۹۲۱ ][ ۹۲۲ ][ ۹۲۳ ][ ۹۲۴ ][ ۹۲۵ ][ ۹۲۶ ][ ۹۲۷ ][ ۹۲۸ ][ ۹۲۹ ][ ۹۳۰ ][ ۹۳۱ ][ ۹۳۲ ][ ۹۳۳ ][ ۹۳۴ ][ ۹۳۵ ][ ۹۳۶ ][ ۹۳۷ ][ ۹۳۸ ][ ۹۳۹ ][ ۹۴۰ ][ ۹۴۱ ][ ۹۴۲ ][ ۹۴۳ ][ ۹۴۴ ][ ۹۴۵ ][ ۹۴۶ ][ ۹۴۷ ][ ۹۴۸ ][ ۹۴۹ ][ ۹۵۰ ][ ۹۵۱ ][ ۹۵۲ ][ ۹۵۳ ][ ۹۵۴ ][ ۹۵۵ ][ ۹۵۶ ][ ۹۵۷ ][ ۹۵۸ ][ ۹۵۹ ][ ۹۶۰ ][ ۹۶۱ ][ ۹۶۲ ][ ۹۶۳ ][ ۹۶۴ ][ ۹۶۵ ][ ۹۶۶ ][ ۹۶۷ ][ ۹۶۸ ][ ۹۶۹ ][ ۹۷۰ ][ ۹۷۱ ][ ۹۷۲ ][ ۹۷۳ ][ ۹۷۴ ][ ۹۷۵ ][ ۹۷۶ ][ ۹۷۷ ][ ۹۷۸ ][ ۹۷۹ ][ ۹۸۰ ][ ۹۸۱ ][ ۹۸۲ ][ ۹۸۳ ][ ۹۸۴ ][ ۹۸۵ ][ ۹۸۶ ][ ۹۸۷ ][ ۹۸۸ ][ ۹۸۹ ][ ۹۹۰ ][ ۹۹۱ ][ ۹۹۲ ][ ۹۹۳ ][ ۹۹۴ ][ ۹۹۵ ][ ۹۹۶ ][ ۹۹۷ ][ ۹۹۸ ][ ۹۹۹ ][ ۱۰۰۰ ][ ۱۰۰۱ ][ ۱۰۰۲ ][ ۱۰۰۳ ][ ۱۰۰۴ ][ ۱۰۰۵ ][ ۱۰۰۶ ][ ۱۰۰۷ ][ ۱۰۰۸ ][ ۱۰۰۹ ][ ۱۰۱۰ ][ ۱۰۱۱ ][ ۱۰۱۲ ][ ۱۰۱۳ ][ ۱۰۱۴ ][ ۱۰۱۵ ][ ۱۰۱۶ ][ ۱۰۱۷ ][ ۱۰۱۸ ][ ۱۰۱۹ ][ ۱۰۲۰ ][ ۱۰۲۱ ][ ۱۰۲۲ ][ ۱۰۲۳ ][ ۱۰۲۴ ][ ۱۰۲۵ ][ ۱۰۲۶ ][ ۱۰۲۷ ][ ۱۰۲۸ ][ ۱۰۲۹ ][ ۱۰۳۰ ][ ۱۰۳۱ ][ ۱۰۳۲ ][ ۱۰۳۳ ][ ۱۰۳۴ ][ ۱۰۳۵ ][ ۱۰۳۶ ][ ۱۰۳۷ ][ ۱۰۳۸ ][ ۱۰۳۹ ][ ۱۰۴۰ ][ ۱۰۴۱ ][ ۱۰۴۲ ][ ۱۰۴۳ ][ ۱۰۴۴ ][ ۱۰۴۵ ][ ۱۰۴۶ ][ ۱۰۴۷ ][ ۱۰۴۸ ][ ۱۰۴۹ ][ ۱۰۵۰ ][ ۱۰۵۱ ][ ۱۰۵۲ ][ ۱۰۵۳ ][ ۱۰۵۴ ][ ۱۰۵۵ ][ ۱۰۵۶ ][ ۱۰۵۷ ][ ۱۰۵۸ ][ ۱۰۵۹ ][ ۱۰۶۰ ][ ۱۰۶۱ ][ ۱۰۶۲ ][ ۱۰۶۳ ][ ۱۰۶۴ ][ ۱۰۶۵ ][ ۱۰۶۶ ][ ۱۰۶۷ ][ ۱۰۶۸ ][ ۱۰۶۹ ][ ۱۰۷۰ ][ ۱۰۷۱ ][ ۱۰۷۲ ][ ۱۰۷۳ ][ ۱۰۷۴ ][ ۱۰۷۵ ][ ۱۰۷۶ ][ ۱۰۷۷ ][ ۱۰۷۸ ][ ۱۰۷۹ ][ ۱۰۸۰ ][ ۱۰۸۱ ][ ۱۰۸۲ ][ ۱۰۸۳ ][ ۱۰۸۴ ][ ۱۰۸۵ ][ ۱۰۸۶ ][ ۱۰۸۷ ][ ۱۰۸۸ ][ ۱۰۸۹ ][ ۱۰۹۰ ][ ۱۰۹۱ ][ ۱۰۹۲ ][ ۱۰۹۳ ][ ۱۰۹۴ ][ ۱۰۹۵ ][ ۱۰۹۶ ][ ۱۰۹۷ ][ ۱۰۹۸ ]
درباره وبلاگ

تيم مشاوران مديريت ايران IranMCT ----------------- http://iranmct.com ---------------- Iran Management Consultants Team
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب
شمارنده
شرکت مشاوره مدیریتبازارسازی مدیریت بازاریابی. بازدید تحقیقات بازاریابیآموزش مدیریت MBAدلایل ترک تحقیقات بازاریابی تحقیقات مدیریت شرایط سخت بازارکارت امتیازی متوازنارزیابی عملکرد . نمونه مطالعات موردی.برند برندینگانواع برند معرفی 21 نوع متفاوت از برندبرندسازی branding marketing . برندسازی.تحقیقات بازاریابی انگیزه بخش http://marketingbranding.ir سبک مدیریت است مدیریت بازاربازاریابیتحقیقات بازاریابی ویژگی های .حرفه ای مشاوره اموزش مدیریت.شناسایی مشتریان .تحقیقات بازاریابی استفاده از تحقیقات بازار و بازاریابی http://marketingsales.irmarketing مدیریت برندینگ . Business Management ConsultantIran Business Management ConsultantManagement . بازاریابیانواع بازاریابی 127 نوع بازاریابیبازاریابی. بازاریابی MarketingMix آمیختهآمیزه بازاريابیمدیریت بازاریابی. اخبار مدیریت و تجارتمدیریت.مشاوره بازاریابی مدیریت آموزش تکنیک‌های فروشندگی حرفه‌ای فروشندگی. اخبار مدیریت و تجارتبازاریابی برندینگ. مدیریت مشاوره بازاریابیآموزش. بیزینس پلن طرح توجیهی طرح business plan. برنامه بازاریابی Marketing Planبازاریابی. مشاوره تبلیغات مشاور تبلیغات مشاور مدیریت management مشاوره مدیریت انواع بازاریابی بازاریابی. طرح توجیهیمدیریت.