مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
مطالب تصادفی
ترس و اضطراب" style="text-align: right; direction: rtl; unicode-bidi: embed; ">سال نشر : 1380

نويسندگان : فورسايت پاتريك

 

5. چگونه يك سمينار خوب ارائه دهيم؟(درس نامه): سمينار در مسايل...

How to hold an Effective Seminar?

ناشر : سايه گستر

سال نشر : 1386

نويسندگان : موسي خاني مرتضي - حميدي ناصر

 

6. سخنراني موثر

Your Guide to Successful Speaking

ناشر : فرا

سال نشر : 1387

نويسندگان : گروه انتشاراتي بريفينگز

 

7. سخنراني

The presentation pocketbook

ناشر : آدينه

سال نشر : 1387

نويسندگان : تاونزند جان

 

8. آيين سخنراني موفق

-

ناشر : بامشاد

سال نشر : 1385

نويسندگان : هال جري ام

 

9. هنر سخنراني: مهارت هاي عملي فن بيان در قالب نظريه هاي كلاسيك و معاصر

The art of public speaking

ناشر : رشد

سال نشر : 1381

نويسندگان : لوكاس استفن اي

 

10. مهارت هاي سخنراني تخصصي: راهنماي بهبود سخنراني هاي تخصصي مورد استفاده استادان، سخنوران، دانشمندان، مهندسان، پزشكان و ديگر علاقه مندان

Speaking technically: a hand book for scientist, engineers, and physicians on how to improve technical presentetions

ناشر : چاپار

سال نشر : 1381

نويسندگان : گودلد سينكلر

 

11. آموزش سخنراني از زبان يك سخنران و تسلط بر مذاكرات روزمره

-

ناشر : توانگران

سال نشر : 1380

نويسندگان : داوري آرمان

 

12. سخنران خوبي باشيد: فنون آزمايش شده براي اصلاح مهارت هاي برقراري ارتباط و ارائه سخنراني

-

ناشر : فراروان

سال نشر : 1382

نويسندگان : دني ريچارد

 

13. مهارت هاي سخنراني و ارائه مطالب در 21گام

-

ناشر : انستيتو ايز ايران

سال نشر : 1380

نويسندگان : يودر المون


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۵۴:۴۸ ] [ مشاوره مديريت ]

تفكر عقلاني مثبت در سخنراني

آيا تاكنون اتفاق افتاده است كه درباره چيزي واقعاً دچار استرس شده باشيد و فقط هنگامي كه آن را با يك دوست در ميان گذاشته ايد احساس آرامش كنيد؟ اغلب اوقات، تجربه اي كه ما از استرس داريم ناشي از درك ما از استرس است. اين درك ما، گاهي درست و گاهي اشتباه است. بعضي وقتها ما بطرز غير معقولي نسبت به خودمان خشن و بي انصاف هستيم و يا قضاوت هاي عجولانه اي در خصوص نيات ديگران داريم. چنين كاري مي تواند ما را به قعر مارپيچ تفكر منفي بفرستد.
آگاهي بر تفكر، تفكر عقلاني و تفكر مثبت ابزار ساده اي هستند كه به شما كمك مي كنند چنين طريقه منفي فكر كردن را تغيير دهيد. 
مقدمه 
معمول ترين تعريف پذيرفته شده از استرس بدين اشاره دارد كه استرس هنگامي اتفاق مي افتد كه شخص بدين باور مي رسد كه "تقاضاها بيشتر از منابع فردي و اجتماعي است كه شخص قادر به بسيج آن هاست." ميزان احساس استرس توسط فرد بستگي به اين دارد كه وضعيت دشواري كه فرد درگير آن است چقدر مي تواند او را آزار دهد و منابع در اختيار او چقدر مي توانند از عهده تقاضاهاي وضعيت مذكور برآيند.
شناخت، كليد اين مسئله است چرا كه وضعيت هاي دشوار (به لحاظ فني) به خودي خود حاوي استرس نيستند؛ بلكه اين شناخت ما از وضعيت مذكور است كه سطح استرسي كه احساس 
مي كنيم را تعيين مي كند. گاهي اوقات آشكارا، آنچه به خودمان مي گوييم صحيح است يعني بعضي وضعيت ها ممكن است به واقع خطرناك بوده و به لحاظ جسمي، اجتماعي و يا شغلي تهديدي براي ما باشند. در اينچنين مواردي استرس و احساس، بخشي از سيستم اعلام خطر هستند كه ما را در برابر يك تهديد، هوشيار مي سازد. ولي اغلب پيش مي آيد كه ما آنقدر نسبت به خودمان خشن و نادرست مي شويم كه هرگز با دوستان يا همكارانمان اينگونه نيستيم. اين نوع تفكر منفي در باره خود، به مانند تفكر منفي در باره ديگران مي تواند استرس و حس بدبختي عميقي بوجود آورده و در نتيجه مي تواند اعتماد به نفس مان را به شدت تضعيف نمايد.
استفاده از يك ابزار: آگاهي بر تفكر
معمولاً زماني تفكر منفي به شما دست مي دهد كه از آينده مي ترسيد، به خودتان طعنه مي زنيد، به خاطر اشتباهاتتان از خودتان انتقاد مي كنيد، توانايي هايتان را به زير سوال مي بريد، يا انتظار شكست در كارتان را داريد. تفكر منفي اعتماد به نفس را تخريب كرده، باعث ضعف عملكرد شده و مهارت هاي ذهني را فلج مي كند.
متاسفانه، تفكرات منفي معمولاً به آگاهي ما وارد مي شوند و پس از اينكه اقدامات تخريبي خود را انجام مي دهند دوباره خارج مي شوند بدون اينكه اثرات تخريبي شان آشكارا مورد توجه قرار گيرد. به دليل اينكه ما نمي توانيم وجود آن ها را تشخيص دهيم، لذا آنها را درست به چالش نمي كشيم. در صورت به چالش در آوردن آنها متوجه مي شويم كه چنين افكاري مي توانند كاملاً بي اساس و غلط باشند.
آگاهي بر تفكر، فرايندي است كه بوسيله آن مي توانيد افكارتان را مشاهده نموده و بر آنچه در مخيله تان مي گذرد آگاه باشيد. يك رويكرد به اين فرايند، اين است كه هنگامي كه در باره چيزي فكر مي كنيد كه سعي در به دست آوردنش داريد،"جريان آگاهي تان" را به مشاهده در آوريد. در اين حال، هيچ يك از افكارتان را حذف يا سركوب نكنيد بلكه اجازه دهيد اين افكار در حالي كه 
آن ها را تماشا مي كنيد در ذهنتان جريان بيابند. آن ها را در همان زماني كه به ذهنتان مي آيند بر روي يك كاغذ كار يادداشت نماييد و سپس بگذاريد از فكرتان خارج شوند.
اما يك رويكرد عمومي تر به فرايند آگاهي بر فكر عبارت است از ثبت كردن استرس در يك "دفتر چه روزانه". در پايان يك مدت معين، هنگامي كه مطالب اين دفتر چه را تحليل مي كنيد قادر خواهيد بود  پرتكرار ترين و مخرب ترين افكار را شناسايي نماييد. در زير به چند نمونه از افكار منفي كه ممكن است به هنگام ارايه يك سخنراني مهم به ذهن خطور نمايد اشاره مي شود:
- ترس در باره كيفيت اجرا يا مسايلي كه ممكن است در جريان سخنراني بوجود آيد؛
-نگراني از اين بابت كه عكس العمل شنوندگان ( بويژه مدعوين مهم مانند رييس شما) يا مطبوعات به شما چه خواهد بود؛
-دور زدن ذهن تان حول پيامد هاي يك اجراي ضعيف؛
-انتقاد از خود به خاطر يك سخنراني تمريني نه چندان عالي.
آگاهي بر تفكر، اولين قدم در فرايند مديريت افكار منفي است زيرا تا زماني كه بر افكارمان آگاهي نداشته باشيم، نخواهيم توانست آن ها را مديريت كنيم.
تفكر عقلاني
قدم بعدي در مواجهه با تفكر منفي، به چالش كشيدن افكار منفي است كه با استفاده از تكنيك آگاهي بر تفكر شناسايي نموده ايد. تك تك اين افكار را كه يادداشت كرده ايد مورد توجه قرار داده و به صورت عقلاني آن ها را به چالش بكشيد. از خود بپرسيد آيا اين فكر معقول است يا نه و اينكه چه مدركي براي يا عليه اين فكر وجود دارد؟ آيا همكاران يا دوستانتان با اين فكر موافق هستند يا مخالف؟
با نگاهي به مثال ها، چالش هاي زير مي تواند به روشن ساختن افكار منفي كه پيشتر شناسايي شان كرديم كمك كند:
-احساسات مربوط به عدم كفايت: آيا به آن ميزان معقول كه بايد تمرين كرده ايد؟ براي ارايه سخنراني تان آيا تجربه و منابع لازم را در اختيار داريد؟ آيا به شكل مناسب برنامه ريزي كرده ايد؟ در صورتي كه همه اين كارها را انجام داده ايد كليه كار هايي كه مي توانسته ايد براي يك اجراي موفق انجام دهيد انجام داده ايد.
-دلواپسي در خصوص اجرا در طول تمرينات: آيا ريسك هاي اين چيزهايي كه نگران اتفاق افتادنشان هستيد را شناسايي كرده ايد؟ و آيا قدم هايي براي كاهش احتمال اتفاق افتادن و يا كاهش اثرهايشان  برداشته ايد؟ اگر اين پيشامد ها رخ دهند چكار خواهيد كرد؟ و چه اقداماتي را نياز داريد تا ديگران براي شما انجام دهند؟
راهنمايي: هرگز يك اتفاق مفرد را تعميم ندهيد. ممكن است شما در حين كار، اشتباهي را مرتكب شويد ولي اين نمي تواند بدين معنا باشد كه كار شما بد است. به همين ترتيب، اطمينان حاصل كنيد كه درك شما از پيشامدها يي كه از نظرتان استرس زا است يك درك پايدار است. اين كه برخي از مسئوليت هاي جديد، استرس زا است بدان معني نيست كه آن ها هميشه در آينده نيز براي شما اينگونه خواهند بود.

پاسخ هاي عقلاني خود به هر تفكر منفي را در ستون تفكر عقلاني در كاربرگ خود بنويسيد.

راهنمايي: اگر احساس مي كنيد كه نمي توانيد افكار منفي تان را بي طرفانه مورد تحليل قرار دهيد، خودتان را جاي بهترين دوستتان  يا مربي كه به وي اعتماد داريد بگذاريد. به ليست افكار منفي نگاه كنيد و چنين تصور كنيد كه اين افكار متعلق به كسي است كه شما به او مشاوره مي دهيد. سپس، فكر كنيد كه چگونه مي توانيد اين افكار را به چالش بكشيد.

هنگامي كه افكار منفي را بطور عقلاني به چالش مي كشيد،  قادر خواهيد بود به سرعت ببينيد كه آيا اين افكار غلط اند يا در آن ها حقايقي نهفته است. در هر صورت مطمئن باشيد كه افكارتان بطور بارزي در كسب اهدافتان نقش دارند.

تفكر مثبت و جستجوي فرصت  
تا اينجاي كار بايستي احساس مثبت تري در شما بوجود آمده باشد. مرحله آخر، عبارت است از آماده كردن افكار و تصديقات عقلايي و مثبت براي رويارويي هرگونه افكار منفي باقي مانده. در اين راستا، توجه به وضعيت بوجود آمده به منظور شناسايي 
فرصت هاي سودمندي كه با آن ايجاد شده اند كار بسيار مناسبي است.
با گذاشتن مبناي تصديقاتمان بر واقعيتهاي روشن و عقلاني كه با استفاده از تفكر عقلاني انجام مي دهيد، ملاحظه خواهيد كرد كه مي توانيد از اين كار در اصلاح 
زيان هايي كه تفكر منفي ممكن است بر اعتماد به نفس شما وارد ساخته باشد استفاده كنيد.

راهنمايي: تصديقات شما به ويژه در قوي ترين حد خود خواهند بود اگر خاص بوده و به زمان حال بيان شده و داراي محتواي احساسي قوي باشند.

با مراجعه به مثال قبلي مان تصديقات مثبت مي توانند بدين صورت باشند:

مسايل در حين تمرين: " من از تمريناتم بسيار آموخته ام و اين مرا در جايگاهي قرار مي دهد كه مي توانم اجرايي بسيار موفق داشته باشم. سخنراني خوبي خواهم داشت و از برنامه لذت خواهم برد."
دلواپسي ها در خصوص اجرا: "خوب آماده شده ام و كاملاً تمرين كرده ام. در وضعيت مناسبي براي ارايه يك سخنراني عالي هستم."
مسايلي كه خارج از كنترل شماست: " هر چيزي را كه احتمال معقولي براي رخ دادن دارد مورد توجه قرار داده ام و براي پيامد هاي شان هم برنامه ريزي كرده ام. در وضعيت مناسبي براي عكس العمل نشان دادن به پيشامد ها هستم.
نگراني در خصوص عكس العمل هاي مردم: "افراد منصف به يك اجراي خوب عكس العمل خوب نشان مي دهند. من با اجرايي مناسب و حرفه اي فراتر از هرگونه انتقاد غير منصفانه قرار خواهم داشت."
در صورتي كه مناسب مي دانيد اين تصديقات را در كاربرگ خود بنويسيد و هرگاه به آنها نياز داشتيد به آن ها رجوع كنيد. فراموش نكنيد كه بخشي مهم از تفكر مثبت توجه به فرصت هايي است كه يك وضعيت دشوار به همراه مي آورد. در مثال فوق فايق آمدن بر موارد ذكر شده فرصت هايي جديد پيش روي شما قرار مي دهد. به طوريكه صاحب مهارت هايي جديد شده، و به عنوان كسي شناخته خواهيد شد كه قادر است چالش هاي سخت را هدايت كند و نهايتاً فرصت هاي شغلي بهتري نصيب تان گردد.

منبع :

http://www.deltamosbat.com/archive/1387_11_19/000124.php


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۵۴:۴۷ ] [ مشاوره مديريت ]

يك ارائه حرفه اي

 

هر كس خطيب بزرگي نخواهد شد


همه مي توانند –وبسياري بايست- اجراي شايسته اي داشته باشند، اگر بفهمند كه چگونه بايد وارد گود اين

 مهارت شوند 

مقدمه

هنگام گوش دادن به سخنان جالب،الهام بخش و .....احتمالاً افكاري به ذهنتان خطور مي كند؛ مانند اينكه...

كاش من هم مي توانستم مانند اين شخص سخنراني كنم ويا مثلاً مجري يك برنامه را مي بينيد كه با چه

 تسلطي جلسه اي را اداره مي كند و... 

تفاوت يك كارگاه آموزشي با كلاس تئوري در دوطرفه بودن جريان تدريس مي باشد

آيا در خود اين احساس را مي كنيد كه بتوانيد در عرض دودقيقه يك موضوع را با ما درميان بگذاريد؟

 

دلايل وانگيزه هاي يك سخنراني

آرزوي بسياري از ما اينست كه بتوانيم در ميان جمع

سخنراني خوبي كنيم . پيش آمدن يك فرصت براي سخنراني زماني است كه بايد توانايي هايتان را به

 ديگران نشان دهيد تا آن طور كه هستيد به نمايش درآييد . 

بهبود وضعيت شغلي وتحصيلي و...با افزايش قابليت هاي فردي

 

دلايل وانگيزه هاي يك سخنراني


شايد هم شما شنيده باشيد “... مار رو از سوراخش درميآره

 

دفاع از فعاليتهايتان

-1 دفاع از پايان نامه

-2 دفاع از پروژه

-3 شركت در سمينارهاي علمي

-4 فروش يك محصول

مطلبي داريد كه سالهاست ميخواهيد ارائه دهيد.

تدريس كردن

دنياي حرفه اي، صحبت كردن حرفه اي –نوشتن حرفه اي

و...

افزايش توانايي هاي صحبت كردن، مطالعه كردن،نوشتن وگوش دادنافزايش علاقه مندي به آنچه كه

 دراطرافتان ميگذرد

پيشرفت در قدرت تفكر ونتيجه گيري

برخوردي راحت تر به انتقادات و...

افزايش خلاقيت در زندگي روزمره

افزايش علاقه مندي مخاطبتان به سخنان شما

يك سخنراني جذاب باطعم ...

به نظر من هر وقت كه شما صحبت يا سخنراني مي كنيد در واقع درحال فروش ايده هاي خود ،توانمندي هاي

 شركت خود ويا محصولاتي هستيد كه توليد مي كنيد،اغلب مردم نمي توانند سخنران خوبي در ميان جمع

 باشند ، به همه ي كارآفرينان توصيه مي كنم مهارت خود را در سخنوري پرورش دهند.

 

بخش دوم

يك سبد بهانه

كابوسھاي سخنراني

 

" نود ونه درصد شكستها نصيب كساني مي شود كه عادت به بهانه آوردن دارند "

جرج واشنگتن

 

يك سبد بهانه

١. ترس ھا :صحبت در جمع – كم آوردن مطلب و...

٢. عدم اعتماد به نفس

٣. عدم استعداد

۴. استرس ودلشوره

۵. باز خوردھا(نظر ديگران بعد ازسخنراني)

۶. كابوس اِم...اِم...

٧. وقت كم مياوريم


بخش سوم


رفع موانع ؛براي يك ارائه ي مطلوب هنگامي كه از چيزي مي ترسي ،خود را درآن بيفكن ،زيرا گاهي

 ترسيدن از چيزي ،از خود آن سخت تر است

اميرالمؤمنين(عليه السلام)


سه اصل اساسي

 

توكّل

آمادگي ذهني

تمرين و تلاش


الا بذكرلله تطمئن القلوب

 

تمرين و تلاش

هر كس به خداوند توكل كند و در راه آن  تلاش نكند خود را به سخره گرفته است

امام رضا عليه السلام

 

آمادگي ذهني يعني چه؟

خودتان را در اوج موفقيت ببينيد.

براي چند لحظه با بزرگان همنشين شويد (تقليد اساتيد)

يك قانون ساده

برقراري ارتباط وانتقال پيام هرگز نبايد يك امر طبيعي ومسلم انگاشته شود ،بلكه نيازمند تفكّر وتوجه

 وظرافت است واهميت آن در زماني بيشتر مي شود كه ارائه مطلب به شكل رسمي انجام گيرد.

گام اول؛حساب، كتاب

موضوع چيست؟

هدف چطور؟

نوع سخنراني بر اساس مخاطبان؟(مخاطب شناسي)

رسميت جلسه؟

زمان براي آمادگي ؟

مدت زمان ارائه؟

توانايي خودم ؟دقت كنيد لزومي ندارد خيلي خودتانرا دست كم بگيريد

 

امكانات سخنراني؟

گام دوم؛ جمع آوري مطلب

تعيين مراجع

يادداشت هاي شخصي

كتاب

منابع انساني

توليدات خودتان (استفاده از فكر)

يادداشت برداري از مراجع در زمينه ي لازم

فرآيند تفكر وآماده سازي

پيش نويسي

  

فرآيند تفكر وآماده سازي

1 فهرست كردن مطالب(نوشتن مطالب حاضر شده )

1-2 طبقه بندي (مرحله ي اول-مرحله ي دوم و....)

1-3 مرتب كردن (دوباره نويسي وخلاصه نويسي)

1-4 مرور كردن

1-5 پيش نويسي نهايي

1-6 كنترل نهايي

 

منبع :

 

http://eandd1.persiangig.com/ppt/Presentation1.pdf

 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۵۴:۴۵ ] [ مشاوره مديريت ]

تمرين براي سخنراني


آيا تاكنون اتفاق افتاده است كه درباره چيزي واقعاً دچار استرس شده باشيد و فقط هنگامي كه آن را با يك دوست در ميان گذاشته ايد احساس آرامش كنيد؟ اغلب اوقات، تجربه اي كه ما از استرس داريم ناشي از درك ما از استرس است. اين درك ما، گاهي درست و گاهي اشتباه است. بعضي وقتها ما بطرز غير معقولي نسبت به خودمان خشن و بي انصاف هستيم و يا قضاوت هاي عجولانه اي در خصوص نيات ديگران داريم. چنين كاري مي تواند ما را به قعر مارپيچ تفكر منفي بفرستد.
آگاهي بر تفكر، تفكر عقلاني و تفكر مثبت ابزار ساده اي هستند كه به شما كمك مي كنند چنين طريقه منفي فكر كردن را تغيير دهيد. 
مقدمه 
معمول ترين تعريف پذيرفته شده از استرس بدين اشاره دارد كه استرس هنگامي اتفاق مي افتد كه شخص بدين باور مي رسد كه "تقاضاها بيشتر از منابع فردي و اجتماعي است كه شخص قادر به بسيج آن هاست." ميزان احساس استرس توسط فرد بستگي به اين دارد كه وضعيت دشواري كه فرد درگير آن است چقدر مي تواند او را آزار دهد و منابع در اختيار او چقدر مي توانند از عهده تقاضاهاي وضعيت مذكور برآيند.
شناخت، كليد اين مسئله است چرا كه وضعيت هاي دشوار (به لحاظ فني) به خودي خود حاوي استرس نيستند؛ بلكه اين شناخت ما از وضعيت مذكور است كه سطح استرسي كه احساس 
مي كنيم را تعيين مي كند. گاهي اوقات آشكارا، آنچه به خودمان مي گوييم صحيح است يعني بعضي وضعيت ها ممكن است به واقع خطرناك بوده و به لحاظ جسمي، اجتماعي و يا شغلي تهديدي براي ما باشند. در اينچنين مواردي استرس و احساس، بخشي از سيستم اعلام خطر هستند كه ما را در برابر يك تهديد، هوشيار مي سازد. ولي اغلب پيش مي آيد كه ما آنقدر نسبت به خودمان خشن و نادرست مي شويم كه هرگز با دوستان يا همكارانمان اينگونه نيستيم. اين نوع تفكر منفي در باره خود، به مانند تفكر منفي در باره ديگران مي تواند استرس و حس بدبختي عميقي بوجود آورده و در نتيجه مي تواند اعتماد به نفس مان را به شدت تضعيف نمايد.
استفاده از يك ابزار: آگاهي بر تفكر
معمولاً زماني تفكر منفي به شما دست مي دهد كه از آينده مي ترسيد، به خودتان طعنه مي زنيد، به خاطر اشتباهاتتان از خودتان انتقاد مي كنيد، توانايي هايتان را به زير سوال مي بريد، يا انتظار شكست در كارتان را داريد. تفكر منفي اعتماد به نفس را تخريب كرده، باعث ضعف عملكرد شده و مهارت هاي ذهني را فلج مي كند.
متاسفانه، تفكرات منفي معمولاً به آگاهي ما وارد مي شوند و پس از اينكه اقدامات تخريبي خود را انجام مي دهند دوباره خارج مي شوند بدون اينكه اثرات تخريبي شان آشكارا مورد توجه قرار گيرد. به دليل اينكه ما نمي توانيم وجود آن ها را تشخيص دهيم، لذا آنها را درست به چالش نمي كشيم. در صورت به چالش در آوردن آنها متوجه مي شويم كه چنين افكاري مي توانند كاملاً بي اساس و غلط باشند.
آگاهي بر تفكر، فرايندي است كه بوسيله آن مي توانيد افكارتان را مشاهده نموده و بر آنچه در مخيله تان مي گذرد آگاه باشيد. يك رويكرد به اين فرايند، اين است كه هنگامي كه در باره چيزي فكر مي كنيد كه سعي در به دست آوردنش داريد،"جريان آگاهي تان" را به مشاهده در آوريد. در اين حال، هيچ يك از افكارتان را حذف يا سركوب نكنيد بلكه اجازه دهيد اين افكار در حالي كه 
آن ها را تماشا مي كنيد در ذهنتان جريان بيابند. آن ها را در همان زماني كه به ذهنتان مي آيند بر روي يك كاغذ كار يادداشت نماييد و سپس بگذاريد از فكرتان خارج شوند.
اما يك رويكرد عمومي تر به فرايند آگاهي بر فكر عبارت است از ثبت كردن استرس در يك "دفتر چه روزانه". در پايان يك مدت معين، هنگامي كه مطالب اين دفتر چه را تحليل مي كنيد قادر خواهيد بود  پرتكرار ترين و مخرب ترين افكار را شناسايي نماييد. در زير به چند نمونه از افكار منفي كه ممكن است به هنگام ارايه يك سخنراني مهم به ذهن خطور نمايد اشاره مي شود:
- ترس در باره كيفيت اجرا يا مسايلي كه ممكن است در جريان سخنراني بوجود آيد؛
-نگراني از اين بابت كه عكس العمل شنوندگان ( بويژه مدعوين مهم مانند رييس شما) يا مطبوعات به شما چه خواهد بود؛
-دور زدن ذهن تان حول پيامد هاي يك اجراي ضعيف؛
-انتقاد از خود به خاطر يك سخنراني تمريني نه چندان عالي.
آگاهي بر تفكر، اولين قدم در فرايند مديريت افكار منفي است زيرا تا زماني كه بر افكارمان آگاهي نداشته باشيم، نخواهيم توانست آن ها را مديريت كنيم.
تفكر عقلاني
قدم بعدي در مواجهه با تفكر منفي، به چالش كشيدن افكار منفي است كه با استفاده از تكنيك آگاهي بر تفكر شناسايي نموده ايد. تك تك اين افكار را كه يادداشت كرده ايد مورد توجه قرار داده و به صورت عقلاني آن ها را به چالش بكشيد. از خود بپرسيد آيا اين فكر معقول است يا نه و اينكه چه مدركي براي يا عليه اين فكر وجود دارد؟ آيا همكاران يا دوستانتان با اين فكر موافق هستند يا مخالف؟
با نگاهي به مثال ها، چالش هاي زير مي تواند به روشن ساختن افكار منفي كه پيشتر شناسايي شان كرديم كمك كند:
-احساسات مربوط به عدم كفايت: آيا به آن ميزان معقول كه بايد تمرين كرده ايد؟ براي ارايه سخنراني تان آيا تجربه و منابع لازم را در اختيار داريد؟ آيا به شكل مناسب برنامه ريزي كرده ايد؟ در صورتي كه همه اين كارها را انجام داده ايد كليه كار هايي كه مي توانسته ايد براي يك اجراي موفق انجام دهيد انجام داده ايد.
-دلواپسي در خصوص اجرا در طول تمرينات: آيا ريسك هاي اين چيزهايي كه نگران اتفاق افتادنشان هستيد را شناسايي كرده ايد؟ و آيا قدم هايي براي كاهش احتمال اتفاق افتادن و يا كاهش اثرهايشان  برداشته ايد؟ اگر اين پيشامد ها رخ دهند چكار خواهيد كرد؟ و چه اقداماتي را نياز داريد تا ديگران براي شما انجام دهند؟
راهنمايي: هرگز يك اتفاق مفرد را تعميم ندهيد. ممكن است شما در حين كار، اشتباهي را مرتكب شويد ولي اين نمي تواند بدين معنا باشد كه كار شما بد است. به همين ترتيب، اطمينان حاصل كنيد كه درك شما از پيشامدها يي كه از نظرتان استرس زا است يك درك پايدار است. اين كه برخي از مسئوليت هاي جديد، استرس زا است بدان معني نيست كه آن ها هميشه در آينده نيز براي شما اينگونه خواهند بود.

پاسخ هاي عقلاني خود به هر تفكر منفي را در ستون تفكر عقلاني در كاربرگ خود بنويسيد.

راهنمايي: اگر احساس مي كنيد كه نمي توانيد افكار منفي تان را بي طرفانه مورد تحليل قرار دهيد، خودتان را جاي بهترين دوستتان  يا مربي كه به وي اعتماد داريد بگذاريد. به ليست افكار منفي نگاه كنيد و چنين تصور كنيد كه اين افكار متعلق به كسي است كه شما به او مشاوره مي دهيد. سپس، فكر كنيد كه چگونه مي توانيد اين افكار را به چالش بكشيد.

هنگامي كه افكار منفي را بطور عقلاني به چالش مي كشيد،  قادر خواهيد بود به سرعت ببينيد كه آيا اين افكار غلط اند يا در آن ها حقايقي نهفته است. در هر صورت مطمئن باشيد كه افكارتان بطور بارزي در كسب اهدافتان نقش دارند.

تفكر مثبت و جستجوي فرصت  
تا اينجاي كار بايستي احساس مثبت تري در شما بوجود آمده باشد. مرحله آخر، عبارت است از آماده كردن افكار و تصديقات عقلايي و مثبت براي رويارويي هرگونه افكار منفي باقي مانده. در اين راستا، توجه به وضعيت بوجود آمده به منظور شناسايي 
فرصت هاي سودمندي كه با آن ايجاد شده اند كار بسيار مناسبي است.
با گذاشتن مبناي تصديقاتمان بر واقعيتهاي روشن و عقلاني كه با استفاده از تفكر عقلاني انجام مي دهيد، ملاحظه خواهيد كرد كه مي توانيد از اين كار در اصلاح 
زيان هايي كه تفكر منفي ممكن است بر اعتماد به نفس شما وارد ساخته باشد استفاده كنيد.

راهنمايي: تصديقات شما به ويژه در قوي ترين حد خود خواهند بود اگر خاص بوده و به زمان حال بيان شده و داراي محتواي احساسي قوي باشند.

با مراجعه به مثال قبلي مان تصديقات مثبت مي توانند بدين صورت باشند:

مسايل در حين تمرين: " من از تمريناتم بسيار آموخته ام و اين مرا در جايگاهي قرار مي دهد كه مي توانم اجرايي بسيار موفق داشته باشم. سخنراني خوبي خواهم داشت و از برنامه لذت خواهم برد."
دلواپسي ها در خصوص اجرا: "خوب آماده شده ام و كاملاً تمرين كرده ام. در وضعيت مناسبي براي ارايه يك سخنراني عالي هستم."
مسايلي كه خارج از كنترل شماست: " هر چيزي را كه احتمال معقولي براي رخ دادن دارد مورد توجه قرار داده ام و براي پيامد هاي شان هم برنامه ريزي كرده ام. در وضعيت مناسبي براي عكس العمل نشان دادن به پيشامد ها هستم.
نگراني در خصوص عكس العمل هاي مردم: "افراد منصف به يك اجراي خوب عكس العمل خوب نشان مي دهند. من با اجرايي مناسب و حرفه اي فراتر از هرگونه انتقاد غير منصفانه قرار خواهم داشت."
در صورتي كه مناسب مي دانيد اين تصديقات را در كاربرگ خود بنويسيد و هرگاه به آنها نياز داشتيد به آن ها رجوع كنيد. فراموش نكنيد كه بخشي مهم از تفكر مثبت توجه به فرصت هايي است كه يك وضعيت دشوار به همراه مي آورد. در مثال فوق فايق آمدن بر موارد ذكر شده فرصت هايي جديد پيش روي شما قرار مي دهد. به طوريكه صاحب مهارت هايي جديد شده، و به عنوان كسي شناخته خواهيد شد كه قادر است چالش هاي سخت را هدايت كند و نهايتاً فرصت هاي شغلي بهتري نصيب تان گردد.

منبع :

http://www.deltamosbat.com/archive/1387_11_19/000124.php


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۵۴:۴۴ ] [ مشاوره مديريت ]

مهارتهاي سخنراني و ارائه مطلب

عنوان كتاب: مهارتهاي سخن


راني و ارائه مطلب 
نويسنده: رحمت ا... فتاحي، فاطمه نبوي
ناشر: تهران: چاپار، 1388 
شماره ديويي: م222ف 51/808 
توضيحات:  نويسندگان، اين كتاب را به دو بخش كلي اصول و مباني ارائه سخنراني و كاربرد فناوري در ارائه مطلب تقسيم كرده اند. در مقدمه اي كوتاه به بررسي ارزش سخنراني پرداخته و از عواملي همچون انگيزه قوي، برنامه ريزي، كمك گرفتن از تجربه ها و دانش ديگران، تمرين و ... به عنوان اصول اوليه سخنراني نام برده شده است. 
همچنين تهيه به موقع سخنراني و اسلايدها، اطمينان از به همراه داشتن حداقل سه نسخه از فايل هاي لازم، پيش بيني وقايع غيرمنتظره و در نظر گرفتن شرايط و موقعيت مكان سخنراني پيش نيازهايي دانسته شده كه بايد به آنها توجه كرد. 
بخشي نيز به سخنراني في البداهه اختصاص يافته و در بخشي ديگر به راه هاي غلبه بر اضطراب اشاره شده است. در پايان نيز رهنمودهاي لازم براي تهيه و نمايش اسلايد براي سخنراني ارائه شده است. 
مطالعه اين كتاب مي تواند براي اساتيد دانشگاهها، دانشجويان، نمايندگان اصناف مختلف و ساير افرادي كه نياز به مهارت در سخنراني و ارائه مطالب خود دارند، مفيد باشد. محل نگهداري: گردش كتاب و مطالعه بانوان 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۵۴:۴۳ ] [ مشاوره مديريت ]
آماده كردن سخنرانييك سخنراني دربرگيرندۀ هر نوع گفتگو با يك گروه است كه ممكن است رسمي يا غيررسمي باشد و مي تواند از يك جلسه توجيهي تا يك سخنراني مهم را شامل شود. سخنراني هر شكلي كه داشته باشد، قوانين و ضوابط يكساني دارد.
● فهرست اقدامات
۱. در مورد قبول سخنراني تصميم بگيريد.
از خودتان بپرسيد آيا فردي مناسب براي ايراد سخنراني هستيد يا خير. آيا وقت كافي براي آماده شدن داريد؟ شايد براي هر دقيقه سخنراني به سي تا شصت دقيقه زمان براي آماده شدن نياز داشته باشيد. آيا به موضوع سخنراني علاقه مند هستيد؟ آيا مي توانيد به سؤالاتي كه مطرح ميشوند، پاسخ دهيد؟ اگر پاسختان منفي است بگوييد خير!
۲. جزييات را روشن كنيد
مشخص كنيد كه بايد سخنراني چقدر است و موضوع سخنراني دقيقاً چيست؟ آيا در خاتمه، پرسشهاي حضار پرسيده خواهد شد؟ اگر سخنرانان ديگري هم حضور دارند، به چه موضوعاتي خواهند پرداخت و چگونه مي توانيد با آنان هماهنگ شويد؟
۳. در مورد مخاطبان تحقيق كنيد.
مخاطبان را مشتريان خود بدانيد. سعي كنيد از تجارب قبلي آنان مطلع شويد. آيا آنها ميخواهند از جزييات موضوع مطلع شوند، يا سرگرم شوند و يا چالش ايجاد كنند؟ سطح و پيشينۀ آنان چيست؟ آيا هيچ گونه اطلاعات قبلي دارند؟
۴. هدف را مشخص سازيد.
سخنراني در مقابل گروهي از مخاطبان نيازمند تعيين هدف است. آيا هدف از سخنراني يكي از موارد ذيل است: 
▪ ترغيب كردن – مثلاً براي افزايش فروش؟ 
▪ راهنمايي كردن – اگر موضوعتان را بدانيد؟ 
▪ القا كردن – به عنوان بخشي از برنامه تحول؟ 
▪ سرگرمي – اگر ذاتاً فردي شاد و بانشاط هستيد؟
۵. مطالب خود را يكپارچه كنيد.
همه جزئيات و مطالبي را كه با عنوان سخنراني شما مرتبط است، يكپارچه سازيد يعني همه عقايد، مقالات، نقل قولها، دستورالعملها و منابع. اين كار را در طول زمان انجام دهيد البته سعي نكنيد اين كار را در زمان گردآوري مطالب انجام دهيد.
۶. مطالب خود را سازماندهي نماييد.
مطالب گردآوري شده را ارزيابي كنيد. موضوعات را طبقه بندي كنيد. آيا ممكن است مقايسه ها يا استعاره هايي وجود داشته باشند؟
۷. سرفصلها را مشخص كنيد.
مطالب را در قالب يك طرح تهيه نماييد. طرحتان بايد داراي بخشهاي آغازين، مياني و انتهايي باشد.
۸. پيش نويس كاملي بنويسيد.
از سرفصل خود براي تهيه پيش نويس اوليه استفاده كنيد. بدون توقف بنويسيد و به هنگام نوشتن، به ساختار آن توجه نكنيد. سعي كنيد هر آنچه را كه در نظر داريد به مخاطبان بگوييد، بنويسيد. در پايان آنچه را به آنان گفته ايد، خلاصه نماييد. سعي كنيد به پنج و حداكثر هفت نكتۀ مهم اشاره كنيد.
۹. پيش نويس را ويرايش كنيد.
پيش نويس اوليه خود را بخوانيد. فرداي آن روز متن خود را بررسي كنيد. مطالب خود را در قالب يك سخنراني بخوانيد يعني سعي كنيد متن كاملتر، ساده تر و روشن‌تر شود. نكات طنزي را در آن بگنجانيد. تا آنجا كه ميتوانيد از اصطلاحات فني استفاده نكنيد و فقط آنهايي را بيان نماييد كه غيرقابل اجتناب هستند. مطمئن شويد كه در زمان بندي درست عمل كرده ايد. سخن گفتن با يك مخاطب، آرامتر از سخن گفتن با يك دوست است.
۱۰. پيش نويس را اصلاح كنيد.
چندين بار پيش نويس را بخوانيد و ترجيحاً اين كار را در حضور فرد ديگري انجام دهيد. از آن فرد بخواهيد دربارۀ كارتان نظر بدهد و محتوا، سبك و نحوۀ ارايه سخنرانيتان را نقد كند.
۱۱. نكات يادآوري كننده را انتخاب نماييد.
اگر قرار است به صورت في البداهه سخنراني كنيد، بارها پيش نويس خود را بخوانيد و نكات مهم و يادآوري كننده – مانند كليد واژگان و عبارات مهم – را تعيين كنيد. اين امر ميتواند مبناي نوشته شما و حتي وسايل بصري شما باشد. استفادۀ از اين نكات مهم را تمرين كنيد و از تحليلي كه در وراي هر كدام از اين نكات وجود دارد، آگاه باشيد. وقتي اعتماد به نفس به دست آورديد، اين نكات را به كارتهاي عددي تبديل كنيد. به تمرين خود ادامه داده و از تعداد واژگان كليدي بكاهيد. (گاهي اوقات مجبور مي شويد از كل متن استفاده كنيد – مثلاً در صورتي كه مطبوعات هم حضور دارند يا جلسه، بسيار رسمي است).
۱۲. از وسايل كمكي مناسب، براي سخنراني استفاده كنيد.
● وسايل كمكي در سخنرانيها بايد: 
▪ مكمل متن شما باشند، برگرفته از سبك طبيعي شما باشند. 
▪ به پيشرفت سخنراني كمك كنند، به ارزش سخنراني شما بيفزايند، و مرتبط با محتواي آن باشند يا آنچه را كه شما بيان مي‌كنيد، به شكل مناسبي خلاصه نمايند. 
▪ حرفه اي به نظر برسند، روشن، خوانا و منسجم. 
▪ سبك مناسبي داشته باشند، اسلايدهاي تمام رنگي براي جلسات غيررسمي و براي گروههاي كوچك مناسب نيستند. 
▪ محتوا را به شكلي ساده بيان كند، حتي افراد حاضر در انتهاي سالن نيز به وضوح متوجه مطالب شوند. 
▪ در صورت امكان از تصاوير گرافيكي استفاده كنند، علايم، تصاوير و نمودارها به عبارات و جملات شما كمك ميكنند.
طيف گسترده اي از وسايل كمكي وجود دارند مانند فيليپ چارتها (نمودارهايي كه بر روي ديوار نصب ميشوند) تا دستگاههاي اورهد ترانسپارنسي، دستگاههاي چندرسانه اي و تصاوير كامپيوتري. امروزه رايج‌ترين تصاوير گرافيكي در سخنرانيها، تصاويري هستند كه به كمك نرم افزار پاورپوينت مايكروسافت تهيه شده اند و با استفاده از يك رايانه شخصي يا يك پروژكتور ال سي دي ارايه ميشوند. با برگزاركنندۀ سخنراني تماس بگيريد و ببينيد آيا امكان استفاده از پروژكتور ال سي دي وجود دارد يا خير.
۱۳. تمرين ذهني
در مقابل آيينه يا در مقابل يك دوست (كه ميتواند سختگيرترين منتقد شما باشد!) تمرين كنيد. به تمامي حركاتي كه بايد متناسب با متن خود انجام دهيد توجه نماييد: «دستهايتان را در جيبتان قرار ندهيد» يا «لبخند بزنيد». اين مطالب را بر روي كارتي بنويسيد و آن را به هنگام ايراد سخنراني، جلوي خود قرار دهيد.
۱۴. اطاق سخنراني را بررسي كنيد.
در جايي بنشينيد كه قرار است حضار بنشينند و مطمئن شويد كه زاويه ديد آنها خوب است. در جايي كه ميخواهيد سخنراني كنيد بنشينيد يا بايستيد و مطمئن شويد كه ميتوانيد با تجهيزات موجود كار كنيد. آيا ميتوانيد از يك ميكروفون استفاده نماييد؟
●● براي ارتباطات بهتر: آماده كردن سخنرانيها
● بايدها:
▪ تا آنجا كه ممكن است تمرين كنيد. بازخورد آن را ببينيد و آمادۀ انتقاد باشيد.
▪ مستمراً هدف از سخنراني خود را بررسي كنيد: آيا توقعات مشتريان را برآورده ساخته ايد؟ به خاطر داشته باشيد كه آمادگي قبلي، يك عامل مهم در بحداقل رساندن فشارهاي عصبي و ارايه يك سخنراني موفق است.
▪ به كار خود علاقه داشته باشيد و حضار را تهييج كنيد.
● نبايدها
▪ براي نگارش متن سخنراني خود، هرگز به همراه يك ورق سفيد در يك اطاق ننشينيد: همواره به دنبال محركهاي بيروني باشيد.
▪ از لوازم كمكي استفاده نكنيد زيرا اينكار باعث ميشود كه شما نتوانيد دست از اتكا به چنين تجهيزاتي برداريد.
▪ هيچ چيزي را ناديده نگيريد مانند موضوع، مخاطبان، ميزان اطلاعات مخاطبان، فضاي اطاق و تجهيزات
● پرسشهاي فكري
آيا قبل از اينكه از شما براي سخنراني دعوت شود، آن را پذيرفته بوده ايد؟ در اين صورت، آيا واقعاً از موضوعي كه براي مخاطبان جذاب است، اطلاع داريد؟
آيا قصد داريد در يك سخنراني، حجم زيادي اطلاعات ارايه كنيد؟ مخاطبان شما ميتوانند حداكثر هفت نكته كليدي را بپذيرند.
● پندها
▪ توجه خاصي به سخنراني در محافل عمومي داشته باشيد (آندرو كارنگي)
▪ در زمان سخنرانيهاي تجاري همواره خود را از قبل آماده سازيد (چارلز چرچيل)
خبرگزاري جمهوري اسلامي ـ ايرنا 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۵۴:۴۲ ] [ مشاوره مديريت ]

سخنراني با استفاده از اسلايد

چرا از سخنراني كردن جلو ديگران هراس داري؟!

 اين كار خيلي سخته؟؟

براي اينه كه ........

1.

2.

3.

اما ارائه سخنراني بسيار ساده است،

      فقط كافيه كه براي اون برنامه ريزي و تمرين كني

حالا چرا فن سخنراني مهمه؟؟؟

براي اينكه، از قديما گفتن:

تا مرد سخن نگفته باشد،

                   عيب و هنرش نهفته باشد!

شما بگين: چرا در اين كارگاه شركت كردين؟

l       افزايش پويايي و رقابت در محيط هاي دانشگاهي و حرفه اي

l       افزايش تعداد و تنوع همايشها

l       افزايش تمايل استادان نسبت به ارائه سمينار و سخنراني توسط دانشجويان (به عنوان بخشي از نمره پايان ترم)

در عين حال، اضطراب و عدم اعتماد بنفس ممكنه.....!

هيچ وقت نذاره كه شما ...

فكر مي كنيد اين كارگاه شامل چه مطالبي باشه؟

l       اصلا ميل دارين چه چيزايي رو در اين زمينه ياد بگيرين؟

بخش اول: مطالب نظري:

- ارزش سخنراني و ارائه شفاهي

- ملزومات و پيش نيازهاي سخنراني

- برنامه ريزي براي سخنراني

- اصول و مهارتهاي سخنراني

بخش دوم: فنون استفاده از فناوريهاي جديد

- كاربرد رسانه هاي ديداري-شنيداري

- برخي نكته هاي مهم

- جمع بندي

- تمرين

بايد تمرين كنيد، وگرنه!!!

l       حالا چه تمرينهايي؟؟؟

- نوشتن پيش نيازهاي سخنراني

- نوشتن چند نمونه فهرست مطالب

- بيان شفاهي مطالب

- شيوه ارتباط بصري با مخاطبان

- بيان مطالب آغازين و پاياني سخنراني

- نوشتن برخي معيارهاي تهيه اسلايد

-          ساختن چند اسلايد

فقط همينا؟؟ اينكه كاري نداره!

اصلا سخنراني چه نقش و ارزشي داره؟

l       يكي از موثرترين راههاي برقراري ارتباط

l       يكي از بهترين راههاي ايجاد پويايي در يك حرفه

l       يكي از مناسب ترين ابزارهاي تاثيرگذاري بر ديگران

l       يكي از بهترين راههاي كسب موفقيت در سطح حرفه

l       يكي از موثرترين راههاي ايجاد اعتماد بنفس در خود

مي دونين انواع سخنراني و ارائه مطلب كدوماست؟

l       سخنراني در همايشهاي علمي و حرفه اي

l       سمينار كلاسي

l       ارائه مطلب در جلسه دفاع پايان نامه

l       ارائه مطلب در نمايشگاهها و مكانهاي تجاري

l       ارائه مطلب در كارگاههاي آموزشي

براي چند نفر مي خواهيد سخنراني كنين؟

l       يك نفر براي يك نفر

l       يك نفر براي چند نفر (تعداد محدود)

l       يك نفر براي چندين نفر (دهها يا صدها نفر)

l       دو نفر براي چندين نفر (مشاركتي)

l       بيش از دو نفر براي چندين نفر (مشاركتي)

اين كارهارو از قبل انجام بدين تا دچار مشكل نشين!
(پيش نيازهاي سخنراني)

الف: جنبه هاي مديريتي

l       اطمينان از كامل بودن مطالب

l       اطمينان از درستي فايل، اسلايدها و غيره

l       داشتن پرينت از اسلايدها و مطالب

l       حضور پيش از موعد در محل

l       برقراري ارتباط با دست اندركاران

l       كنترل ابزارها و امكانات

l       تنظيم برنامه زماني

ب. جنبه هاي رواني

l       داشتن انگيزه قوي

l       آمادگي رواني و غلبه بر اضطراب

l       داشتن ديدگاه مثبت

l       شناخت نسبي مخاطبان

l       پيش بيني پرسشهاي احتمالي

l       آمادگي براي كنترل مخاطبان منفي گرا و مهاجم

براي سخنراني برنامه ريزي لازمه!

بنويسين بايد چه كار كنيم؟

اما، اول به چند تا سئوال بايد توجه كنين:

 • براي چي؟ (هدف)
 • چه چيزي؟  (موضوع)
 • براي كي؟ (مخاطبان)
 • براي چه زماني؟ (موقعيت)
 • چه طور؟ (روش)
 • كجا؟ (مكان ارائه)
 • حالا  فكر مي كنين چه مهارتهايي لازمه؟

  l       مهارت شناخت مخاطبان

  l       مهارت تهيه و تدوين مطلب

  l       مهارت تهيه و تدوين اسلايد

  l       مهارت تنظيم برنامه زماني

  1. برنامه زماني براي فراهم كردن و تدوين مطلب و اسلايد

  2. برنامه زماني براي ارائه مطلب و نمايش اسلايد

  l       مهارت سازگاري سريع با فضا و رويكرد حاكم در جلسه

              1. مهارت درك شرايط ناگهاني و واكنش مناسب به آن

              2. مهارت پاسخگويي به پرسشها

  l       مهارت نفوذ بر ديگران و اثرگذاري بر آنها

  l       مهارت متفاوت بودن (موضوع، روش، رويكرد، ...)

  l       مهارت كنترل گفتار خود (تن صدا، مكث كردن بموقع،

  l       مهارت اتمام بموقع

  مخاطبان خودتونو ميشناسين؟

  l       چه كساني اند؟

  lاگر ناخواسته اشتباهي مرتكب شديد از مخاطبان پوزش بخواهيد

  l       حضور ذهن داشته باشيد

  l       براي پاسخگويي به پرسشهاي احتمالي آماده باشيد

  l       در مجموع، سعي كنيد كه با سخنراني خود، موقعيتي براي تعامل حاضران بوجود آوريد

  l       تلاش كنيد تا حاضران سراپا گوش شوند

  l       سخنراني خود را با جذابيت اجرا كنيد و با قدرت به پايان برسانيد

  بخش دوم كارگاه

  چطور از فناوري هاي جديد استفاده كنيد

  بلدين از ابزارهاي ديداري-شنيداري چطور استفاده كنين؟

  l       افزايش كاربرد رسانه ها و ابزارها در سخنراني

  l       انواع رسانه ها و ابزارها

            اسلايدهاي رايانه اي

            ورقه شفاف

            فيلم

            عكس

            نوار صوتي

  البته ابزار بايد با نوع و محتواي سخنراني مناسبت داشته باشه

  حتماً مي دونين چطور اسلايد درست كنين؟ بله؟

  l       اسلايد به منزله رايج ترين و موثرترين ابزار كمك به  سخنراني و ارائه مطلب

  l       نرم افزار پاورپوينت PowerPoint رايج ترين نرم افزار تهيه اسلايد

  l       ملاحظات مربوط به چگونگي اسلايدها

  اگه اسلايدهاتون اينطور نباشه، ول معطلين!

  1. محتواي اسلايدها...

            تا حد ممكن خلاصه و ساده

            عبارت ها يا جمله هاي كوتاه (كمتر از 7 كلمه)

            حداكثر 5 تا 7 سطر در هر اسلايد

            حالت هاي دستوري جذب كننده

  2. تعداد اسلايدها...

              - حداكثر 20 اسلايد براي يك سخنراني 20 دقيقه اي

  3. اندازه و نوع حروف و ساير نشانه ها

            در عنوان اسلايد: فونت 32 تا 40 و به شكل ضخيم Bold

            در مطالب داخل اسلايد: فونت 28 تا 36

            فونت هاي قابل خواندن در هر محيطي: Arial, Tahoma,

  4. طرح و تركيب اسلايدها

              - طرح هاي ساده

              - طرح هاي با مسمي

  5. رنگ اسلايدها

              - رنگ هاي روشن براي زمينه

              - رنگهاي تيره و تند براي حروف

              - حداقل تنوع در رنگهاي مورد استفاده

  6. حركت حروف در اسلايدها

              - آهسته

              - يكدست

  7. حركت اسلايدها

  -          استفاده از شيوه بي حركت

  -          استفاده از شيوه حركت دار آرام

  -          استفاده از يك نوع حركت

  8. استفاده از تصوير در اسلايدها

              - وابسته بودن تصاوير به موضوع

              - واضح بودن تصاوير

              - اندازه مناسب براي رويت

              - بدون حركت يا داراي حركت يكدست

  9. يكدستي در مكان نوشته هاي واحد

  10. استفاده از جدول در اسلايدها

  11. استفاده از پيوندهاي فرامتني در اسلايدها

  12. اسلايدهاي آغازين

              - جذاب

              - با مسمي

              - ساده

  13. اسلايدهاي پاياني

              - ارائه يك يا دو جمله جذاب و تهييج كننده

              - سپاس و تقدير از مخاطبان 

  چند نكته براي اينكه خودتون رو نظم بدين!!

  l       اطمينان از تهيه بموقع متن سخنرا

  امتیاز:
   
  بازدید:
  [ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۵۴:۴۲ ] [ مشاوره مديريت ]

  مقدمه

  -بخش 1-اولين برخورد

  -فصل اول:قدرت مردم

  مزاياي ارتباط

  رو در رو

  چرا خوش برخوردي به كار مي آيد؟

  چرا 90 ثانيه؟

  -فصل دوم:تاثيرات اوليه

  ملاقات

  خوش آمدگويي

  يك تمرين براي خوش آمدگويي

  دست دادن

  برقراري رابطه دوستانه

  مكالمه

  آنچه خواهد آمد..

  -بخش 2-90 ثانيه برقراري رابطه دوستانه

  -فصل سوم:چيزي در اين شخص وجود دارد كه من واقعا از آن خوشم مي آيد!...

  رابطه دوستانه طبيعي

  رابطه دوستانه شانسي

  رابطه دوستانه برنامه ريزي شده

  زمينه مشترك

  -فصل چهارم: همه چيز در حالت خلاصه مي شود

  يك حالت واقعا كارآمد

  يك حالت واقعا ناكارآمد

  انتخاب با شماست

  يك تمرين براي حالت برانگيختن خاطرات خوش

  -فصل پنجم:اعمال گوياتر از كلمات هستند

  زبان بدني

  زبان بدني باز

  زبان بدني بسته

  حالت و اشارات جزئي تر

  همخواني

  پيامهاي مغشوش

  خودتان باشيد

  تمرين براي همخواني كلمات در مقابل لحن صدا

  -فصل ششم:مردم از افرادي خوششان مي آيد كه شبيه خودشان باشند..

  هماهنگي طبيعي

  هنر هماهنگ شدن

  زورگويي

  آنچه كه به طور طبيعي رخ مي دهد

  در مورد افراد بدقلق چطور؟

  چه وقت بايد شروع به هماهنگي كنم؟

  هماهنگي حالت

  تمرين براي هماهنگي

  هماهنگي زبان بدني

  -بخش 3-اسرار مكالمه

  -فصل هفتم:فقط گفتن نيست، شنيدن هم هست

  دست از حرف زدن برداريد و شروع به پرسيدن كنيد!

  برخورد تصادفي

  اطلاعات آزاد

  عدم توجه به نشانه ها

  گوش دادن فعال

  دادن و گرفتن

  گفتگوي رنگي

  تعريف و تمجيد

  تمريني براي لحن صدا

  از خطرات اجتناب كنيد

  خود را به ياد ماندني كنيد

  تاثيرات پايدار

  -فصل هشتم:معني بخشيدن به حواسمان

  بصري ، شنيداري يا جنبشي

  خودآزمون -حس مطلوب شما چيست؟

  هماهنگي با ترجيحات حسي

  گفتگوي استعاري

  تصاوير و اصوات

  -فصل نهم:تعيين ترجيحات حسي

  نيمرخ ترجيحات حسي

  افشاگريهاي تلويزيوني

  بصري ها

  شنيداري ها

  جنبشي ها

  به پرسيدن ادامه دهين زيادي را صرف اماده سازي خود براي ارائه يك سخنراني مي نمايد و در عين حال فرصت زيادي براي شنيدن پند و اندرز ندارند. به همين دليل مطالب اين كتاب كوتاه كاربردي و مشتمل بر نكات كليدي براي سخنرانيهاي رسمي وغير رسمي است.
  كتاب مهارتهاي سخنراني و ارائه مطالب در 21 گام به شما كمك مي كند كه بر ترس خود از صحنه فائق آمده و در هر شرايطي با اعتماد به نفس كامل سخنراني موفقي را ارائه نمائيد.


  امتیاز:
   
  بازدید:
  [ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۵۴:۴۰ ] [ مشاوره مديريت ]

  آموزش گفتار

  براي مسلط بودن، جالب بودن، توانا بودن،

  جذب و متقاعد كردن مخاطب

  در اين كتاب ميخوانيم :

  • ضرورت داشتن بياني قاطع و روشن

  • نخستين تمرينهاي بازآموزي

  • تواناييهاي فكري شما : انديشهها، دانش

  • تواناييهاي بيان شما : واژهها، جملهها

  • تواناييهاي آوايي شما : صدا، طرز بيان

  • تواناييهاي رواني شما : هوش، اراده

  • هنر بحث و گفتگو

  • هنر در جمع سخن گفتن

  • سخنوري به مناسبتهاي گوناگون

  نويسنده : پل ژاگو

  مترجم : نيلوفر خوانساري

  انتشارات ققنوس

  نخستين تمرينهاي بازآموزي

  تواناييهاي فكري شما : انديشهها، دانش

  تواناييهاي بيان شما : واژهها، جملهها

  تواناييهاي آوايي شما : صدا، طرز بيان

  تواناييهاي رواني شما : هوش، اراده

  هنر بحث و گفتگو

  هنر در جمع سخن گفتن

  سخنوري به مناسبتهاي گوناگون


  امتیاز:
   
  بازدید:
  [ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۵۴:۳۹ ] [ مشاوره مديريت ]

  پيشگفتار

  -بخش اول-اصول و مقررات پايه

  فصل اول:چگونه از آغاز تا پايان هر گفتگويي موفق باشيم

  فصل دوم:چه كنيم كه همه دوستمان بدارند

  فصل سوم:نحوه ي گوش فرادادن موفقيت آميز

  فصل چهارم:چگونه گفتگويي را ادامه دهيم - يا متوقف كنيم

  فصل پنجم:چگونه بپرسيم و چگونه پاسخ دهيم

  فصل ششم:چگونه و چه وقت لطيفه بگوييم

  فصل هفتم:چگونه با وضعيت هاي ناگوار گفتگو روبرو شويم

  فصل هشتم:چگونه گفتگوكننده اي ناخوشايند مي شويم

  -بخش دوم-اصول و مقررات اختصاصي

  فصل نهم:گفتگو با هركس در محيط كار

  فصل دهم:گفتگو با هر كس در جلسات و كنفرانس ها

  فصل يازدهم:گفتگو با هركس در رويدادهاي كسب و كاري - اجتماعي

  فصل دوازدهم:گفتگو با هركس در مناسبت هاي اجتماعي

  فصل سيزدهم:گفتگو با هركس در محل هاي عمومي

  فصل چهاردهم:گفتگوي تلفني با هركس

  فصل پانزدهم:گفتگو با هركس در اوقات دشواري

  فصل شانزدهم:گفتگو با خانواده و دوستان

  فصل هفدهم:گفتگو براي برقراري رابطه ي عاشقانه

  "هيچ دليلي وجود ندارد كه هريك از ما نتوانيم گفتگو كننده اي خوب باشيم، اين استعدادي عمومي و همه گير ، و يكي از قطعي ترين عوامل موفقيت يا شكست ماست."
  چنانچه شما اين كتاب را براي خواندن انتخاب كرده ايد، به احتمال زياد يكي از كساني هستيد كه معتقديد توانايي گفتگوي روان و مناسب يكي از عوامل كليدي موفقيت شما در محل كار و شادماني شخصي تان است. من مي گويم حق با شماست و انتخاب درستي كرده ايد. كتاب هنر گفتگو با هر كس در هرجا بر پايه ي اين درك و فهم مشترك بنا شده است و بدون اينكه به چراي گفتگو كردن توجه داشته باشد، چگونگي آن را به شما مي آموزد.
  هنر گفتگو با هر كس در هرجا ، اعتماد به نفس و انگيزه ي لازم جهت حصول اطمينان كامل به توانايي تان را در گفتن سخن مناسب با هر كس ، در هر زمان و در هرجا براي شما فراهم مي آورد.
  -بخش اول كتاب ،جعبه ابزار شماست. خطوط راهنما و راهبردهاي ارائه شده در اين كتاب ، نيازهاي شما را براي اينكه گفتگو كننده اي موفق تر باشيد، دراختيارتان قرار مي دهد.
  -بخش دوم كتاب ،در عمل به شما ياد مي دهد چگونه در حوزه هاي 9 گانه ي زندگي گفتگو كنيد. هريك از فصول اين بخش شامل توصيه هايي است در مورد آنچه بايد بگوييد، آنچه نبايد بگوييد ، نحوه عمل در موقعيت هاي ويژه و نحوه ي برخورد با وضعيت هاي مختلف.


  امتیاز:
   
  بازدید:
  [ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۵۴:۳۸ ] [ مشاوره مديريت ]

  - آنچه در درون است به حساب مي آيد/ زنجيره موفقيت/حلقه خود شكوفايي/ ارزشها/ به چه چيزهايي بها مي دهيد؟/ افكار ما/افكار ما به عمل و سپس نتيجه منجر مي شود/ آيا افكار و عقايد شما راه پيشرفتتان را مسدود كرده است؟

  - فصل 2: عقايد: سرچشمه رفتار و كردار

  - عقيده، عمل و ارتباطات اجتماعي شما را هدايت مي كند/ عقيده ما درباره خودمان/عزت نفس/گفتگوي دروني/ عقايد ما درباره ديگران/مرغ يا تخم مرغ؟/ آينه رواني ما/ عقايد ما درباره خود، د يگران و جهان

  - فصل 3: آنچه بكاري همان را درو خواهي كرد

  - زبان جشم/ سررشته زندگيتان را در دست گيريد/ دست روي دست نگذاريد، كاري صورت دهيد

  - فصل 4: تمركز بر موفقيت

  - قدرت اهداف ستاره اي/ ستاره اي هدف گذاري كنيد/ اهداف را روشن و دقيق برگزينيد/ برنامه اجرايي

  - فصل 5: دستيابي به حد اعلاي موفقيت

  - افراد موفق از عزت نفس بالا برخوردارند/ پيروزمندان از استانداردهاي بالا برخوردارند

  - فصل 6: چارچوبهاي ذهني افراد موفق

  - مسووليت پذير باشيد/ راهنماي گام به گام تصويرسازي ذهني/ عبارتهاي تاكيدي به پيشبرد اهداف كمك مي كند/ عبارتهاي آسان انتخاب كنيد/ نوشتن عبارتهاي تاكيدي

  - فصل 7: كنترل زبان جسم

  - علامت درست بفرستيد/ حريم ارتباطي/نقش گشاده رويي در ارتباط/ اهميت تمركز ذهن در زبان جسم/ كمي به جلو خم شويد/ اهميت تماس چشمي/ آرامش و اعتدال/ انعكاس و واكنش/ علايم زبان جسم را به عادت تبديل كنيد

  - فصل 8: چگونه از طريق زبان جسم، ذهن ديگران را بخوانيم

  - خواندن زبان جسم ديگران/ علايم را بصورت مجموعه تفسير كنيد/ حركات را زير نظر بگيريد/ مراقب علايم منفي باشيد/ به علايم مثبت توجه كنيد

  - فصل 9: چگونه با ديگران هم موج و صميمي شويم

  - اهمين احساس تشابه و پيوستگي با ديگران/ از طريق شبيه سازي با ديگران اخت و مانوس شويد/ شبيه سازي زبان جسم/ شبيه سازي صدا/ شبيه سازي انرژي/ ايجاد صميميت به وسيله آينه كاري/ نقش وجوه مشترك در ايجاد صميميت/ همسازي با ديگران را بيازماييد

  - فصل 10: فن درست گوش كردن

  - چگونه گوش كنيم؟/ گوش كردن انعكاسي

  - فصل 11: چگونه سنجيده و حساب شده سخن بگوييم

  - فقط براي نشان دادن حضورتان حرف نزنيد/ سخن تان را در چارچوب قرار دهيد/ چند نوع چارچوب گفتگو/ تمرين موجب مهارت مي شود/ براي شنونده چه نفعي دارد؟/ پرچم زدن

  فصل 12- كلمات واضح و نيرومند انتخاب كنيد

  -نيروي شگفت انگيز كلمات/ كلمات تاثيرگذار انتخاب كنيد/ كلمات را مثبت انتخاب كنيد/ كلمات را دقيق انتخاب كنيد/ جملات را نيرومند انتخاب كنيد/ با اطمينان خاطر كلمات را بر زبان جاري كنيد/ روشن سخن بگوييد/ از نام افراد استفاده كنيد/ با نشان دادن عكس، اسلايد و فيلم جملات خود را حمايت كنيد

  - فصل 13: با هر كسي به زبان خودش سخن بگوييد

  - برنامه ريزي عصبي- كلامي (ان.ال.پي)/ به چهار زبان صحبت كنيد/ سخن گفتن به معناي برقراري ارتباط نيست/ زبان ديداري(بصري)/ زبان شنيداري (سمعي)/ زبان لمسي (احساسي)/ زبان منطقي ( استدلالگر)/ ارتباطات خود را راحت و شفاف كنيد/ لغات زبانهاي ارتباطي

  - فصل 14: براي خودتان صحبت كنيد نه براي مردم جهان

  - سه شيوه ارتباطي/ چگونه افراد با وجود را بشناسيم؟/ شما تا چه اندازه باوجود هستيد؟/ تقويت مهارتهاي ابراز وجود / مراقب باشيد در مرز بين ابراز وجود و خشونت گير نكنيد/ مراقب علايم زبان جسم تان باشيد

  - فصل 15: بر روي افكارتان سرپوش نگذاريد

  - درباره خودتان شفاف و صريح سخن بگوييد/ بر پيام خود تسلط داشته باشيد/ سخنگوي خودتان باشيد/ بر احساساتتان تسلط داشته باشيد/ با ديگران خودماني شويد/ از موضوع اصلي دور نشويد/ شيوه برخورد با انتقاد/ دريافت اطلاعات بيشتر/ چگونه جر و بحث را كوتاه كنيم/ دو راه ديگر براي كوتاه كردن جر و بحث/ با مهرباني «نه» بگوييد/ تحت سلطه زورگويان قرار نگيريد

  - فصل 16: وقتي مي گوييد چه چيزي را دوست داريد، بگوييد چرا

  - بازخورد مثبتلمات نيروي محركه زندگي شما

  - نقش انگيزه در موفقيت/ انگيزه چيست؟/ نظريه انگيزش مزلو/ عوامل انگيزش بخش/ شيوه عملكرد انگيزه/ پنج انگيزه عمده و طريقه عملكرد آن/ خصوصيات فردي كه داراي انگيزه است/ انگيزه براي حفظ آبرو/ انگيزه براي حفظ امنيت/ انگيزه براي كسب پول/ چهار گام عمده براي ايجاد انگيزه/ برانگيختن افراد از طريق كلمات

  - فصل ششم: هنر سخن گفتن

  - چگونه هنر سخن گفتن را تقويت كنيم/وقت مناسب براي سخن گفتن/ چگونه سر صحبت با ديگران را باز كنيم؟/ سرعت كلام / در سطح درك شنونده سخن بگوييد/ بار احساسي كلمات/ نقش شور و احساس در تاثير كلام/ با افراد بي تفاوت معاشرت نكنيد/ تاثير مخرب احساسات منفي بر روابط/ خشم/ نگراني/ ترس و نفرت و ترديد/ شيوه تاثيرگذاري بر افراد خشمگين/ كلمه هاي ساده و پرمعنا كالاي شما را به فروش مي رساند

  - فصل هفتم: ارتباط موفقيت آميز با زبان غيركلامي

  - صورت ظاهر/ حالت چهره/ تماس چشمي/ آشنايي با بعضي از ارتباطات غيرشفاهي

  - فصل هشتم: ان،ال،پي: تكنولوژي جديد ارتباطات

  - نقش زبان غيركلامي در ان،ال،پي

  - فصل نهم: چگونه سخنران خوبي باشيم

  - معرفي سخنران/ پذيرفتن سخنران از سوي حضار/ نخستين ارتباط با حضار/ انتقال پيام به حضار/ درباره نيازهاي مردم سخن بگوييد/ چگونه ذهن افراد را به سخنانمان متمركز كنيم؟/ استفاده از زبان غيركلامي در سخنراني/ تقويت سخنراني/ پايان بخشيدن به سخنراني/ چگونه خود را به عنوان سخنران ارزيابي كنيم؟/جدول ارزيابي وضعيت سخنراني

  آيا خودتان را مي شناسيد؟ آيا با كلماتي كه مي تواند در كار و زندگي ياريتان كند آشناييد؟ آيا مايليد كه رهبر و فرمانده افكار و اعمالتان باشيد و ماهرانه بر ديگران تاثير بگذاريد؟ آيا مي توانيد با ابزار سخن اعتماد ديگران به سوي خويش جلب كنيد؟ آيا در مقام داوري مي توانيد نقطه نظراتتان را با كلماتي مناسب و قابل فهم و اثر بخش بيان كنيد؟
  اگر بعضي از پاسخ هايتان منفي است به شما نويد مي دهيم كه كتاب خودآموز گام به گام تاثيرگذاري و نفوذ اكنون در اختيار شماست و از اين لحظه تحت اقتدار و تاثير روانشناسي علمي ارتباطات هستيد و براي تبديل پاسخ هاي منفي به مثبت ضرورت دارد مطالب اين كتاب را به دقت خوانده و مو به مو به مرحله اجرا گذاريد. 
  از آنجايي كه ارتباطات شامل طيف گسترده اي از تبادلات كلامي و غيركلامي است يادگيري اين فنون و تكنيك ها به شما امكان مي دهد كه در محيط خانه و كسب و كار ذهن ديگران را تحت سيطره خود در آوريد و در جهت اهدافتان هدايت كنيد و با چند حركت تاكتيكي رشته هاي صميميت را بگسترانيد و بيش از اين موفقيت را در انتظار نگذاريد.


  امتیاز:
   
  بازدید:
  [ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۵۴:۳۶ ] [ مشاوره مديريت ]
  [ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ][ ۷۲۲ ][ ۷۲۳ ][ ۷۲۴ ][ ۷۲۵ ][ ۷۲۶ ][ ۷۲۷ ][ ۷۲۸ ][ ۷۲۹ ][ ۷۳۰ ][ ۷۳۱ ][ ۷۳۲ ][ ۷۳۳ ][ ۷۳۴ ][ ۷۳۵ ][ ۷۳۶ ][ ۷۳۷ ][ ۷۳۸ ][ ۷۳۹ ][ ۷۴۰ ][ ۷۴۱ ][ ۷۴۲ ][ ۷۴۳ ][ ۷۴۴ ][ ۷۴۵ ][ ۷۴۶ ][ ۷۴۷ ][ ۷۴۸ ][ ۷۴۹ ][ ۷۵۰ ][ ۷۵۱ ][ ۷۵۲ ][ ۷۵۳ ][ ۷۵۴ ][ ۷۵۵ ][ ۷۵۶ ][ ۷۵۷ ][ ۷۵۸ ][ ۷۵۹ ][ ۷۶۰ ][ ۷۶۱ ][ ۷۶۲ ][ ۷۶۳ ][ ۷۶۴ ][ ۷۶۵ ][ ۷۶۶ ][ ۷۶۷ ][ ۷۶۸ ][ ۷۶۹ ][ ۷۷۰ ][ ۷۷۱ ][ ۷۷۲ ][ ۷۷۳ ][ ۷۷۴ ][ ۷۷۵ ][ ۷۷۶ ][ ۷۷۷ ][ ۷۷۸ ][ ۷۷۹ ][ ۷۸۰ ][ ۷۸۱ ][ ۷۸۲ ][ ۷۸۳ ][ ۷۸۴ ][ ۷۸۵ ][ ۷۸۶ ][ ۷۸۷ ][ ۷۸۸ ][ ۷۸۹ ][ ۷۹۰ ][ ۷۹۱ ][ ۷۹۲ ][ ۷۹۳ ][ ۷۹۴ ][ ۷۹۵ ][ ۷۹۶ ][ ۷۹۷ ][ ۷۹۸ ][ ۷۹۹ ][ ۸۰۰ ][ ۸۰۱ ][ ۸۰۲ ][ ۸۰۳ ][ ۸۰۴ ][ ۸۰۵ ][ ۸۰۶ ][ ۸۰۷ ][ ۸۰۸ ][ ۸۰۹ ][ ۸۱۰ ][ ۸۱۱ ][ ۸۱۲ ][ ۸۱۳ ][ ۸۱۴ ][ ۸۱۵ ][ ۸۱۶ ][ ۸۱۷ ][ ۸۱۸ ][ ۸۱۹ ][ ۸۲۰ ][ ۸۲۱ ][ ۸۲۲ ][ ۸۲۳ ][ ۸۲۴ ][ ۸۲۵ ][ ۸۲۶ ][ ۸۲۷ ][ ۸۲۸ ][ ۸۲۹ ][ ۸۳۰ ][ ۸۳۱ ][ ۸۳۲ ][ ۸۳۳ ][ ۸۳۴ ][ ۸۳۵ ][ ۸۳۶ ][ ۸۳۷ ][ ۸۳۸ ][ ۸۳۹ ][ ۸۴۰ ][ ۸۴۱ ][ ۸۴۲ ][ ۸۴۳ ][ ۸۴۴ ][ ۸۴۵ ][ ۸۴۶ ][ ۸۴۷ ][ ۸۴۸ ][ ۸۴۹ ][ ۸۵۰ ][ ۸۵۱ ][ ۸۵۲ ][ ۸۵۳ ][ ۸۵۴ ][ ۸۵۵ ][ ۸۵۶ ][ ۸۵۷ ][ ۸۵۸ ][ ۸۵۹ ][ ۸۶۰ ][ ۸۶۱ ][ ۸۶۲ ][ ۸۶۳ ][ ۸۶۴ ][ ۸۶۵ ][ ۸۶۶ ][ ۸۶۷ ][ ۸۶۸ ][ ۸۶۹ ][ ۸۷۰ ][ ۸۷۱ ][ ۸۷۲ ][ ۸۷۳ ][ ۸۷۴ ][ ۸۷۵ ][ ۸۷۶ ][ ۸۷۷ ][ ۸۷۸ ][ ۸۷۹ ][ ۸۸۰ ][ ۸۸۱ ][ ۸۸۲ ][ ۸۸۳ ][ ۸۸۴ ][ ۸۸۵ ][ ۸۸۶ ][ ۸۸۷ ][ ۸۸۸ ][ ۸۸۹ ][ ۸۹۰ ][ ۸۹۱ ][ ۸۹۲ ][ ۸۹۳ ][ ۸۹۴ ][ ۸۹۵ ][ ۸۹۶ ][ ۸۹۷ ][ ۸۹۸ ][ ۸۹۹ ][ ۹۰۰ ][ ۹۰۱ ][ ۹۰۲ ][ ۹۰۳ ][ ۹۰۴ ][ ۹۰۵ ][ ۹۰۶ ][ ۹۰۷ ][ ۹۰۸ ][ ۹۰۹ ][ ۹۱۰ ][ ۹۱۱ ][ ۹۱۲ ][ ۹۱۳ ][ ۹۱۴ ][ ۹۱۵ ][ ۹۱۶ ][ ۹۱۷ ][ ۹۱۸ ][ ۹۱۹ ][ ۹۲۰ ][ ۹۲۱ ][ ۹۲۲ ][ ۹۲۳ ][ ۹۲۴ ][ ۹۲۵ ][ ۹۲۶ ][ ۹۲۷ ][ ۹۲۸ ][ ۹۲۹ ][ ۹۳۰ ][ ۹۳۱ ][ ۹۳۲ ][ ۹۳۳ ][ ۹۳۴ ][ ۹۳۵ ][ ۹۳۶ ][ ۹۳۷ ][ ۹۳۸ ][ ۹۳۹ ][ ۹۴۰ ][ ۹۴۱ ][ ۹۴۲ ][ ۹۴۳ ][ ۹۴۴ ][ ۹۴۵ ][ ۹۴۶ ][ ۹۴۷ ][ ۹۴۸ ][ ۹۴۹ ][ ۹۵۰ ][ ۹۵۱ ][ ۹۵۲ ][ ۹۵۳ ][ ۹۵۴ ][ ۹۵۵ ][ ۹۵۶ ][ ۹۵۷ ][ ۹۵۸ ][ ۹۵۹ ][ ۹۶۰ ][ ۹۶۱ ][ ۹۶۲ ][ ۹۶۳ ][ ۹۶۴ ][ ۹۶۵ ][ ۹۶۶ ][ ۹۶۷ ][ ۹۶۸ ][ ۹۶۹ ][ ۹۷۰ ][ ۹۷۱ ][ ۹۷۲ ][ ۹۷۳ ][ ۹۷۴ ][ ۹۷۵ ][ ۹۷۶ ][ ۹۷۷ ][ ۹۷۸ ][ ۹۷۹ ][ ۹۸۰ ][ ۹۸۱ ][ ۹۸۲ ][ ۹۸۳ ][ ۹۸۴ ][ ۹۸۵ ][ ۹۸۶ ][ ۹۸۷ ][ ۹۸۸ ][ ۹۸۹ ][ ۹۹۰ ][ ۹۹۱ ][ ۹۹۲ ][ ۹۹۳ ][ ۹۹۴ ][ ۹۹۵ ][ ۹۹۶ ][ ۹۹۷ ][ ۹۹۸ ][ ۹۹۹ ][ ۱۰۰۰ ][ ۱۰۰۱ ][ ۱۰۰۲ ][ ۱۰۰۳ ][ ۱۰۰۴ ][ ۱۰۰۵ ][ ۱۰۰۶ ][ ۱۰۰۷ ][ ۱۰۰۸ ][ ۱۰۰۹ ][ ۱۰۱۰ ][ ۱۰۱۱ ][ ۱۰۱۲ ][ ۱۰۱۳ ][ ۱۰۱۴ ][ ۱۰۱۵ ][ ۱۰۱۶ ][ ۱۰۱۷ ][ ۱۰۱۸ ][ ۱۰۱۹ ][ ۱۰۲۰ ][ ۱۰۲۱ ][ ۱۰۲۲ ][ ۱۰۲۳ ][ ۱۰۲۴ ][ ۱۰۲۵ ][ ۱۰۲۶ ][ ۱۰۲۷ ][ ۱۰۲۸ ][ ۱۰۲۹ ][ ۱۰۳۰ ][ ۱۰۳۱ ][ ۱۰۳۲ ][ ۱۰۳۳ ][ ۱۰۳۴ ][ ۱۰۳۵ ][ ۱۰۳۶ ][ ۱۰۳۷ ][ ۱۰۳۸ ][ ۱۰۳۹ ][ ۱۰۴۰ ][ ۱۰۴۱ ][ ۱۰۴۲ ][ ۱۰۴۳ ][ ۱۰۴۴ ][ ۱۰۴۵ ][ ۱۰۴۶ ][ ۱۰۴۷ ][ ۱۰۴۸ ][ ۱۰۴۹ ][ ۱۰۵۰ ][ ۱۰۵۱ ][ ۱۰۵۲ ][ ۱۰۵۳ ][ ۱۰۵۴ ][ ۱۰۵۵ ][ ۱۰۵۶ ][ ۱۰۵۷ ][ ۱۰۵۸ ][ ۱۰۵۹ ][ ۱۰۶۰ ][ ۱۰۶۱ ][ ۱۰۶۲ ][ ۱۰۶۳ ][ ۱۰۶۴ ][ ۱۰۶۵ ][ ۱۰۶۶ ][ ۱۰۶۷ ][ ۱۰۶۸ ][ ۱۰۶۹ ][ ۱۰۷۰ ][ ۱۰۷۱ ][ ۱۰۷۲ ][ ۱۰۷۳ ][ ۱۰۷۴ ][ ۱۰۷۵ ][ ۱۰۷۶ ][ ۱۰۷۷ ][ ۱۰۷۸ ][ ۱۰۷۹ ][ ۱۰۸۰ ][ ۱۰۸۱ ][ ۱۰۸۲ ][ ۱۰۸۳ ][ ۱۰۸۴ ][ ۱۰۸۵ ][ ۱۰۸۶ ][ ۱۰۸۷ ][ ۱۰۸۸ ][ ۱۰۸۹ ][ ۱۰۹۰ ][ ۱۰۹۱ ][ ۱۰۹۲ ][ ۱۰۹۳ ][ ۱۰۹۴ ][ ۱۰۹۵ ][ ۱۰۹۶ ][ ۱۰۹۷ ]
  .: Weblog Themes By iranblag :.

  درباره وبلاگ

  تيم مشاوران مديريت ايران IranMCT ----------------- http://iranmct.com ---------------- Iran Management Consultants Team
  پنل کاربری
  نام کاربری :
  پسورد :
  لینک های تبادلی
  فاقد لینک
  تبادل لینک اتوماتیک
  لینک :
  خبرنامه
  عضویت   لغو عضویت
  امکانات وب
  شمارنده