مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 3188
دیروز : 4574
افراد آنلاین : 18
همه : 5164151
اشك آئينه پاك احساسهمه ما گريه كرده‌ايم، اما آيا مي‌دانيد كه اشك ريختن مي‌تواند چقدر براي روح و جسم ما مفيد باشد؟
حتماً تعجب مي‌كنيد البته فراموش نكنيد اشك ريختن ممكن است از طريق محرك‌هاي بسياري ايجاد شود اما آنچه كه ما در اين بحث مي‌خواهيم مطرح كنيم اشك ريختن به واسطه تحريك احساسات است.
محققان عقيده دارند گريه و خنده هر دو ريشه در يك بخش از مغز دارند و همان‌طور كه خنده فوايد زيادي براي بدن دارد كه مي‌توان از آنها به پايين آوردن فشار خون، افزايش قدرت ايمني بدن و بهبود حالت روحي اشاره كرد گريه نيز خواص مشابهي دارد.
متخصصان مغز و اعصاب كه روي گريه تحقيقات زيادي انجام داده‌اند مي‌گويند گريه مي‌تواند براثر هر محرك بيروني مانند شنيدن يك موسيقي، تماشاي يك فيلم يا محرك دروني مثل يادآوري خاطرات تلخ و يا هر چيز ديگري ايجاد شود اما آنچه اهميت دارد اين است كه بدين ترتيب تخليه احساسي كه بسيار ضروري است انجام مي‌گيرد.
بايد بدانيد كه به طور عادي زنان ۴ برابر بيشتر از مردان گريه مي‌كنند و بررسي‌هاي انجام شده نشان داده است كه ۸۵ درصد از زنان و ۷۲ درصد از مردان پس از گريه احساس بهتري دارند.
همچنين يكي از تأثيرات اجتماعي گريه نيز اين است كه وقتي ما گريه مي‌كنيم اطرافيان نرمش و انعطاف پذيري بيشتري نشان داده و تمايل به حمايت بيشتري از ما پيدا مي‌كنند. نكته‌اي كه بايد به آن توجه داشت اين است كه گاهي اوقات گريه كردن بسياري از مسائل نهفته احساسي را آشكار مي‌كند.
به عبارت ديگر گاهي اوقات ما تا گريه نكنيم نمي‌دانيم كه ناراحت هستيم. به قول نويسنده كتاب «راز اشك‌ها» ما از طريق گريه كردن درباره احساسات خود بيشتر مي‌آموزيم و بدين ترتيب مي‌توانيم با اين احساسات كنار بياييم.
شايد برايتان اتفاق افتاده باشد كه درست وقتي كه حالتان به‌ظاهر خوب است با كوچك‌ترين اشاره و بهتر بگويم با جرقه‌اي به گريه مي‌افتيد، اين همان آشكار كردن احساسات نهفته است، يعني امكان دارد شما در اعماق قلب خود احساس تنهايي، ناراحتي، عصبانيت، يأس و طرد شدگي كنيد اما به آنها اهميت ندهيد تا اين كه انباشته شود و بالاخره در جايي بروز كند.
نكته ديگر اين است كه همان‌طور كه اشك ريختن و تخليه احساسي مفيد است انباشته كردن خشم و ناراحتي و نگاه داشتن اشك هم مضر است. مطالعات نشان داده است كه انباشت احساسات منفي موجب افزايش فشار خون، مشكلات قلبي، سرطان و بسياري از عوارض ديگر مي‌شود.به ياد داشته باشيد كه ما از نظر طبيعي و ژنتيكي بايد در مواردي اشك بريزيم. پس اگر بخواهيم جلوي آن را بگيريم ضربات جبران‌ناپذيري به سلامت خود وارد مي‌كنيم.
حتماً تا به حال با افرادي كه عزيزي را از دست داده‌اند اما سعي كرده‌اند كه گريه نكنند روبه‌رو شده‌ايد. چنين افرادي پس از مدتي مبتلا به انواع اختلالات جسمي و روحي خواهند شد چرا كه به تعبير روانشناسان به‌موقع سوگواري نكرده‌اند و اين احساسات جمع شده و از آنجايي كه راه تخليه و بروز نداشته‌اند مانند يك ديگ زودپز عمل كرده و با انفجار خود روح و جسم خود را ويران كرده‌اند.
اگر از نظر شيميايي هم به مسئله نگاه كنيم مواد تشكيل دهنده اشكي كه به واسطه بروز احساسات جاري شده با اشكي كه تحريكات فيزيكي مانند خارش و يا پياز ايجاد شده تفاوت دارد.
اشكي كه منشاء احساس دارد حاوي پروتئين بيشتري است و مقداري كورتيزول هم دارد (كورتيزول هورموني است كه در شرايط بحراني و توأم با استرس در بدن ترشح مي‌شود). پس اين قضيه نشان مي‌دهد كه اشك ريختن در چنين مواقعي موجب سم زدايي از بدن مي‌شود. برخي از روانشناسان اشك را به كريستال‌هاي يخ تشبيه مي‌كنند كه در تماس با گرماي زندگي آب شده و مانند رود از چشم‌ها سرازير مي‌شوند.
اين نكته نيز لازم به ذكر است كه وقتي اشك‌هاي ما منشاء ناراحتي يا درد دارند بدن احساس به تماس فيزيكي پيدا مي‌كند. براي مثال وقتي فرزندان گريه مي‌كنند و والدين آنها را در آغوش مي‌گيرند زودتر آرام مي‌شوند و اين تأثير وقتي شدت مي‌گيرد كه اين در آغوش گرفتن همراه با احساس همدردي و محبت باشد.
اين يك حالت اثبات شده طبيعي است كه با رعايت آن روند تخليه احساسات زودتر و راحت‌تر سپري مي‌شود. به‌علاوه آنجا كه چشم‌ها پنجره‌اي رو به قلب انسان هستند، اشك‌هاي ما نيز كه از چشمان‌مان سرازير مي‌شود نشانگر حالت ناآرامي‌، ترس، نگراني، خشم و آسيب‌پذيري روح ما هستند.
پس بياييد از حالا سعي كنيم بر گريه و اشك واقع‌بينانه نگاه كنيم و اين تصور اشتباه كه هر فردي كه قوي باشد تحت هيچ شرايطي اشك نمي ريزد را كنار بگذاريم زيرا بدن و روح ما به‌طور طبيعي با مسائل و مشكلاتي روبه‌رو مي‌شود كه نياز به تخليه و اشك ريختن دارد.
مركز خدمات مشاوره‌اي صنعت نفت 

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۸:۲۰ ] [ مشاوره مديريت ]
حرف زدن به زبان دست‌ها
يكي از مهم‌ترين مهارت‌هايي كه مي‌تواند درباره روان‌شناسي افراد به ما اطلاعات باارزشي بدهد، ارتباطات غيركلامي است. واقعيت اين است كه ما ايرانيان از اين مهارت كمتر برخورداريم و نمي‌توانيم از حالت‌هاي غيركلامي افراد، افكار آنها را بخوانيم. اين مقدمه‌اي بود تا شما را با ۳ حالت غيركلامي دست آشنا كنيم...
۱) دست به سينه كامل
اگر كسي قرص و محكم دست به سينه شود و دستانش را هم مشت كرده باشد، نشان مي‌دهد نظري خصمانه و همراه با لج‌بازي دارد. اين حركات اغلب با دندان به هم فشردن و برافروخته شدن چهره همراه است. در اين حالت ممكن است بلافاصله حمله‌اي كلامي يا فيزيكي اتفاق بيفتد. اگر دليل دشمني معلوم نشود، بايد با حركات تواضع‌آميز و باكف دستان گشوده سعي كرد، دليل آن را از فرد بيرون كشيد.اين مجموعه حركات از عصبانيت ايجاد مي‌شود. 
۲) محكم گرفتن بازوها
دراين حالت دست روي سينه به حالت ضربدر است و هر دست بازوي مقابل را گرفته است. دست‌ها از هر تلاشي جلوگيري مي‌كنند و مانع از رها شدن بازوان و بدن مي‌شوند. گاهي بازوها چنان تحت فشار قرار مي‌گيرند كه گردش خون در آن ناحيه مختل مي‌شود و رنگ انگشت و بند انگشتان سفيد مي‌گردد. اين رفتار معمولا در اتاق انتظار دكتر و دندانپزشكان ديده مي‌شود، به علاوه افرادي كه براي اولين‌بار با هواپيما پرواز مي‌كنند و منتظر بلند شدن هواپيما هستند، ديده مي‌شود. اين رفتار به دليل احساسات منفي و هيجان ايجاد مي‌شود. وضعيت فرد تعيين مي‌كند كه دست به سينه بشود و يا اصلا چگونه اين كار را بكند. افراد با اعتماد به نفس مي‌توانند به افرادي كه تازه با آنها آشنا شده‌اند، احساس برتري خود را نشان دهند. به اين ترتيب كه دست به سينه نشوند. فرض كنيد مدير عامل يك شركت بزرگ در گردهمايي اعضا، چند همكار جديد را معرفي مي‌كند.
او به آنها با دست سلطه‌جو دست مي‌دهد و خوشامد مي‌گويد و با آنها در فاصله حريم اجتماعي قرار مي‌گيرد، بازوانش را شل مي‌كند يا انگشتانش را پشت كمرش درهم گره مي‌كند. يا يك دستش را در جيب شلوارش مي‌كند. او به ندرت دست به سينه مي‌ايستد كه نشان از ناآرامي دارد. در حالي كه كارمندان جديد بعد از دست دادن با مدير، دستانشان را به طور كامل يا تقريبا روي سينه چليپا مي‌كنند زيرا آنها در حضور مدير عالي رتبه خود احساس ناراحتي مي‌كنند چون هر دو به طرف مقابل وضعيت روحي خود را نشان مي‌دهند. اما اگر مدير عامل با يك جوان جاه‌طلب و موفق روبه‌رو شود كه اعتماد به نفس زيادي دارد و احتمالا خود را همپايه او نيز مي‌انگارد، چه اتفاقي مي‌افتد؟ هر دو با دست سلطه‌جويانه به هم دست مي‌دهند و بعد به احتمال زياد مرد جوان دست به سينه مي‌شود و شست‌هاي خود را رو به بالا نگه مي‌دارد. به اين ترتيب با شست رو به بالا اعتماد به نفس خود را نشان مي‌دهد، در حالي كه در همان حال با دست‌هاي روي سينه از خود محافظت مي‌كند. فروشندگان بايد بفهمند چرا مشتري چنين حركتي مي‌كند تا بتوانند قضاوت كنند كه آيا كار خود را درست انجام داده‌اند يا خير. وقتي حركت شست رو به بالا در پايان معامله انجام مي‌شود و با ديگر حركات مثبت همراه مي‌گردد، فروشنده مي‌تواند معرفي كالاي خود را به پايان ببرد و درخواست امضاي قرارداد كند. 
اما اگر خريدار در پايان مذاكره تجاري با چهره بي‌حركت و خشك و با مشت گره كرده دست به سينه بنشيند، بهتر است در اين حالت فروشنده تقاضاي دريافت سفارش نكند، وگرنه برايش گران تمام مي‌شود. به جاي اين كار بايد هر چه سريع‌تر بهترين دلايل خود را تكرار كند و پرسش‌هايي را مطرح كند تا دليل امتناع مشتري را از زير زبانش بيرون بكشد چون وقتي كلمه‌ «نه» يك بار از دهان مشتري خارج شد، ديگر به سختي مي‌شود عقيده او را تغيير داد. وقتي بتوان زبان بدن را خواند، مي‌شود تصميمات منفي را قبل از آنكه به زبان بيايند، تشخيص داد و به اين ترتيب فرصت خود را يك بار ديگر امتحان كرد. كساني كه اسلحه گرم و يا جليقه ضد گلوله مي‌پوشند، به ندرت از حركات دفاعي همچون دست به سينه استفاده مي‌كنند چراكه با اسلحه و جليقه ضد گلوله به اندازه كافي احساس امنيت مي‌كنند. به عنوان مثال افراد پليس كه اسلحه حمل مي‌كنند به ندرت دست به سينه مي‌شوند. جدا از زماني كه نگهباني مي‌دهند كه در اين حالت هم دستانشان مشت كرده است تا كاملا واضح نشان دهند كه هيچ كس جرات ندارد از كنار آنها رد شود. 
۳) دست به سينه ناقص 
دست به سينه كامل، حركتي است كه اغلب قابل تشخيص است. با اين حركت به ديگران نشان مي‌دهيم كه نگرانيم. به همين خاطر گاهي انواع زيركانه آن را به كار مي‌بريم. دست به سينه ناقص: در اين حالت يك دست جلوي بدن قرار مي‌گيرد و دست ديگر را لمس مي‌كند يا مي‌گيرد و به اين ترتيب مانع ايجاد مي‌شود. اين حركت را مي‌توان اغلب در كساني مشاهده كرد كه در ميان افرادي غريبه قرار دارند يا احساس ناامني مي‌كنند. طريقه ديگر اين مانع ناقص به اين صورت است كه يك دست، دست ديگر را تقريبا مي‌گيرد. افرادي كه براي گرفتن جايزه جلوي عده‌اي مي‌ايستند و يا مي‌خواهند سخنراني كنند، اغلب از اين حركت استفاده مي‌كنند. دزموند موريس معتقد است اين حركت تداعي احساس امنيتي است كه در دوران كودكي تجربه كرده‌ايم، زماني كه والدين هنگام خطر دستمان را مي‌گرفتند.فخري السادات خليفه‌سلطاني روزنامه سلامت 

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۸:۲۰ ] [ مشاوره مديريت ]
آئين سخنورينطق و كلام يگانه جوهر دروني آدم هاست و كلام زيبا از سيرت زياد نيكو خبر مي دهد. در اين ميان سخنوران همواره آدم هاي جذاب بوده اند. كتاب «سخن و سخنوري» مرحوم استاد فلسفي با ترجمه و تنظيم دكتر حسين سوزنچي ازسوي پژوهشكده باقر العلوم(ع)سازمان تبليغات اسلامي در ۸۰ صفحه منتشر شده است.اين كتاب در سه بخش با عنوان هاي ويژگي هاي شخصيتي سخنور، وظايف سخنور و ويژگي هاي سخنراني خوب تنظيم شده است.
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۸:۱۹ ] [ مشاوره مديريت ]
اصول هنر مذاكره موفقاكثر ما هر روز بدون آن كه بدانيم مذاكره مي كنيم با اين حال واژه مذاكره برخي افراد را نگران مي كند. آن ها خود را در نمايشگاه اتومبيل مشغول خريد و چانه زني تصور مي كنند. اما در ۹/۹۹ درصد موارد، مذاكره صرفا صحبت كردن با فردي ديگر درباره راه حلي است كه به نفع هر دو طرف است. 
شما چه مشغول مذاكره با كودك دو ساله خود باشيد چه طرف صحبت شما بزرگ ترين مشتري تان باشد، اصول حاكم بر مذاكره فرقي نمي كند. در مقاله حاضر به هفت اصل براي موفقيت در مذاكره مي پردازيم:
۱) ايجاد وضعيت برنده- برنده. مذاكره با ديدگاه صحيح فشار را از دوش هر دو طرف برمي دارد. اما ديدگاه صحيح چيست؟ تمايل هر دو طرف به تحقق خواست هايشان يعني ايجاد وضعيت برنده- برنده. اگر قرار باشد تنها يكي از طرف ها به خواست خود برسد، دستيابي به راه حل بسيار دشوار خواهد بود.
۲) مهارت هاي شنيدن. براي آن كه متوجه شويد طرف ديگر مايل است از مذاكره به چه نتيجه اي برسد بايد به حرف هاي او گوش دهيد. در واقع توانايي شما در پرسيدن پرسش هاي درست و گوش دادن به پاسخ ها مهم ترين مهارت مذاكره است. يك مذاكره كننده ماهر با ذهني پر سوال وارد گفت وگو با طرف مقابل مي شود. هنگامي كه هدف خود را دستيابي به آگاهي هرچه بيش تر از مشتري هايتان قرار مي دهيد، احتمال آن كه اطلاعات مهم كسب كنيد بسيار بيش تر خواهد بود. منظور از اطلاعات مهم، اطلاعاتي است كه به شما كمك مي كند محيطي مشاركتي و دوستانه براي گفت وگو ايجاد كنيد. سعي كنيد بفهميد مشتري چه نيازهايي دارد، چه چيز باعث مي شود او احساس موفقيت كند و چطور بايد كالا يا خدمت تان را به او بفروشيد.
۳) خلاقيت. در اين جا منظور از خلاقيت، خلاقيت در حل مساله است. هنگامي كه با رويكرد برنده- برنده مذاكره را آغاز مي كنيد و به خواسته هاي طرف مقابل گوش مي دهيد، حل خلاق مساله به شما كمك مي كند راه حلي را بيابيد كه نياز هر دو طرف را تامين مي كند. مذاكره صرفا ابزاري براي دستيابي به بالاترين مبلغ در قرارداد نيست.
۴) حوصله. تمام مذاكره ها زمان بر هستند. دستيابي به راه حلي كه براي هر دو طرف مفيد باشد مستلزم تهيه چندين پيش نويس، مذاكره هاي گوناگون و بررسي هاي مختلف در زمينه موضوع مورد مذاكره است. اما هنگامي كه طرف مقابل مي بيند حاضر هستيد زمان كافي صرف زمينه سازي مذاكرات كنيد و به او هم فرصت فكر كردن مي دهيد به انعقاد قرارداد تمايل پيدا مي كند. به اين طريق رابطه اي بلندمدت و سودبخش براي هر دو طرف برقرار مي شود.
۵) تحقيق. زماني كافي را صرف تحقيق درباره كسب و كار مشتري يعني طرف مذاكره خود كنيد. با اين روش يك قدم در درك نيازها، خواسته ها و موارد نگراني طرف مقابل جلو هستيد و مي توانيد راه حل درست را كه به نفع هر دو شماست بيابيد.
۶) اعتماد. كليد مذاكره موفق است. اگر طرف مقابل ترسي را در شما مشاهده كند به اين نتيجه مي رسد كه نسبت به كالا يا محصولي كه ارايه مي كنيد اعتماد و اطمينان لازم نداريد.
۷) دانستن زمان پايان مذاكره. مسلما تمام مذاكرات به تحقق وضعيت برنده- برنده منجر نمي شود. گاه بهتر است از ادامه مذاكره صرف نظر كنيد، اما مهم تر از آن اين است كه براي پايان مذاكره آماده باشيد.هنگامي كه مذاكره يك بايد است عملا مقداري از قدرت شما كم مي شود. با رويكردي مثبت و تمايل به دستيابي به هدف وارد مذاكره شويد اما همواره بدانيد كه ممكن است تلاش هايتان بدون نتيجه باشد. در اين موارد هيچ گاه ارتباط كاري خود را با مشتري به طور كامل قطع نكنيد. زيرا ممكن است پس از مدتي با تغيير شرايط مذاكره بعدي موفقيت آميز باشد.روزنامه سرمايه 

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۸:۱۸ ] [ مشاوره مديريت ]
اصول برگزاري و ارائه سخنراني‌هاي علميكد كتاب : ۱۳۵۹۹۴۲
نويسنده : محمود اميني,محمدعلي حسيني,سميه شريعتي‌راد,سعيد عليميرزايي,استفان روزنر
محل نشر : تهران
تاريخ نشر : ۸۶۱۲۲۵
رده ديويي : ۸۰۸.۵
قيمت : ۱۶۵۰۰
قطع : رقعي
جلد : شوميز
تعداد صفحه : ۹۶
زبان كتاب : فارسي
نوبت چاپ : ۱
تيراژ : ۲۰۰۰
شابك : ۹۷۸-۹۶۴-۵۸۹۰-۶۷-۲
موضوع : ارتباط گفتاري,سخنراني,سخنوري

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۸:۱۷ ] [ مشاوره مديريت ]
اصول و آداب سخنرانينويسنده : حاتمي - سهيلا
محل نشر : تهران
تاريخ نشر : ۱۳۸۳/۰۴/۱۵
رده ديويي : ۸۰۸.۵
قطع : وزيري
جلد : شوميز
تعداد صفحه : ۵۰۰
نوع اثر : تاليف
زبان كتاب : فارسي
شماره كنگره : ۴۰۸۶ PN/س۳خ۲
نوبت چاپ : ۱
تيراژ : ۵۰۰۰
شابك : ۹۶۴-۹۴۷۶۰-۸-۳

مخاطب در اين كتاب با اصول و اداب ايراد سخنراني آشنا مي‌شود و چگونگي سازمان دهي و تقويت افكار و عقايد خود را براي سخنراني فرا مي‌گيرد. همچنين نحوه استفاده از وسايل سمعي و بصري در هنگام سخنراني, درج شده است. در پايان هر فصل تمرين‌هايي به منظور فراگيري بهتر مطالب به طبع رسيده است.

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۸:۱۷ ] [ مشاوره مديريت ]
تمرين‌هاي تمدد اعصابدر صورتي كه دچار استرس شويد، عضلات منقبض شده، قلب تندتر مي‌زند و تنفس كم عمق و سريع مي‌شود. با يادگيري برنامه‌هاي ساده تمدد اعصاب به ذهن و جسم خود آرامش ببخشيد. اين برنامه پاسخ بدن را به استرس كاهش مي‌دهند. شيوه تنفسي كه در اين جا نشان داده شده است ممكن است موجب كاهش استرس شود. براي كسب اطلاعات بيشتر، از پزشك خود پرسش نماييد و ببينيد كه آيا او كلاس‌هاي تمدد اعصاب را تمديد مي‌نمايد يا خير. 
▪ تنفس براي تمدد اعصاب 
با استفاده از ديافراگم و عضلات شكم خود، آرام و عميق تنفس كنيد. دستي را برروي قفسه سينه و دست ديگر را برروي شكم قرار دهيد. دستي كه برروي شكم است بايد بيش از دست ديگر حركت كند.پايگاه اطلاع رساني سلامت ايرانيان 

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۸:۱۶ ] [ مشاوره مديريت ]
متقاعد كردن با نيرويي فراتر از كلماتگاهي اوقات كه مي خواهيد كسي را متقاعد كنيد ، تنها كلمات به كمك شما نمي آيند . آنچه كه پشت حرف هايتان يا فراتر از آنها قرار گرفته اند ، عامل مهم ديگري هستند ، اين نيرو آنچه را كه در ناخودآگاه فرد است ، متأثر مي كند و آنرا به جنبش در مي آورد . مثلاً يك لبخند مي تواند از اين دسته باشد و اغلب مخاطب شما اصلاً متوجه نمي شود كه چرا و به خاطر چه چيز متقاعد شده و تحت تأثير قرار گرفته است . خود كلمات هم فاكتور هاي مؤثري هستند و هنگامي كه با مخاطبتان مثل خودش حرف بزنيد ، مؤثرتر خواهند بود . بهتر است بيشتر توضيح دهيم : 
▪ دسته اول 
تكه كلام هايي هستند كه هر شخص مدام آنها را به كار مي برد . مثلاً يكي عادت دارد بگويد : «متوجهم كه چه مي گوييد...» يا «مي فهمم» يا «كاملاً درست است.» به اين عبارات يا كلمات توجه كنيد و شما هم همانند او بكارشان گيريد . مثلاً وقتي كه مي خواهيد سر صحبت را باز كنيد ، بگوييد : «همان طور كه متوجه هستيد ...» يا «كاملاً درست است كه شما...» اين ترفند به مخاطب مي فهماند كه درست مثل او هستيد و مي تواند به شما اعتماد كند . 
▪ دسته دوم 
از اين روش ها به اين شكل است كه كاملاً و با دقت به حرف هاي مشتريان توجه كنيد و دريابيد كه او دقيقاً چه مي خواهد و خواستار چيست . آيا «او مي خواهد كه يك سيستم صوتي پيشرفته در اتومبيلش داشته باشد» يا اين كه «دنبال يك دفتر كار مناسب مي گردد.» وقتي كه از خواسته آنها آگاه شديد ، به زباني كه براي بيان آنها بكار مي برند، توجه كنيد . فرض كنيد كه از نيازهاي مشتري كاملاً آگاهيد و در سخنان خود آن را مطرح كرده او رامتقاعد مي كنيد كه قادريد احتياجات او را برآورده كنيد . شما هم بايد احساس دروني خوبي داشته باشيد از اين رو نمي خواهيد زير قولتان بزنيد . به همين علت ، راهكار ذكر شده مؤثر و پاسخگوست . مثلاً اين شرايط را در نظر بگيريد : شما نماينده يك آژانس مسافرتي هستيد و علايق مشتري خود را دريافته ايد . به او مي گوييد : «اگر اشتباه نكنم ، مي خواهيد كه براي تعطيلاتشان به كنار دريا برويد. دوست داريد كه مناظري زيبا و ساحلي آفتابي داشته باشد و مراكز تفريحي هم در همان حوالي وجود داشته باشد و مهم تر از همه خرج يك هفته اقامت از ۲۰۰۰ دلار بيشتر نشود . خيلي شانس آورده ايد . چون من دو تور هوايي پيدا كردم كه دقيقاً مثل شرايط شما هستند . دوست داريد براي يكي از اين دو بليط بخريد ؟» 
وقتي كه شما عين آن چيزي كه مشتري درخواست كرده ، به او ارائه كنيد ، احتمال اين كه منصرف شود ، اندك خواهد بود . بيشتر آنها اصلاً متوجه نمي شوند كه در جملاتتان عيناً واژه ها يا عبارات خودشان به كار رفته است . در نهايت متقاعد خواهند شد . به همين دليل اين ترفند به ظاهر ساده نتايج خوبي به دنبال دارد . 

By: Steve Gillman 
مترجم : آذين صحابيروزنامه تفاهم 

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۸:۱۵ ] [ مشاوره مديريت ]
شش كليد طلائي براي موفقيت استاداناستادان و معلمن موفق خصوصيات مشتركي دارند. در مقاله حاضر اين خصوصيات مشترك در قالب شش كليد طلائي ارائه مي‌شود كه مي‌توان با تمركز بر اين نكات، به موفقيت خود افزود زيرا موفقيت در تدريس، مانند ساير امور زندگي، بستگي به نگرش و روش استادان دارد.
كليد اول) حس شوخ‌طبعي
حس شوخ‌طبعي به شما ياري مي‌كند تا در تدريس، موفقيت زيادي به‌دست آوريد. اين حس، تنش‌هاي به وجود آمده بين دانشجويان را از بين مي‌برد. شوخ‌طبعي موجب مي‌شود محيط كلاس لذت‌بخش گردد و دانشجويان را به تلاش و توجه بيشتر تشويق و ترغيب مي‌كند. از همه بالاتر، شوخ‌طبعي فرصت ايجاد وديدن شادي و لذت زندگي را به شما و اطرافيانتان هديه مي‌دهد و در طي اين مسير پرتنش شما را ياري مي‌كند.
كليد دوم) نگرش مثبت
نگرش مثبت يك پشتوانه و موهبت الهي در زندگي است. نگرش مثبت ياري‌گر شماست تا سازگاري بيشتري با فراز و نشيب زندگي و تدريس داشته باشيد. يك استاد موفق با نگرشي مثبت و مناسب اولين روز كلاس را بدون ايجاد تأثير منفي و نامناسب بر روي دانشجويان، سپري مي‌كند. مثلاً در اولين روز، به‌جاي تدريس جبر ۱، دروس پيچيده‌اي مانند جبر و آناليز ۲ را تدرسي نمي‌كند.
كليد سوم) انتظارات زياد
يك استاد مؤثر بايد سطح انتظارات بالائي داشته باشد. او بايد تلاش كند تا موانع را براي دانشجويانش بلندتر سازد. اگر شما انتظار كمي از دانشجو داشته باشيد تلاش كمتري مشاهده و دريافت خواهيد كرد. استاد بايد با برنامه‌اي كار كند تا دانشجويان با اعطاء حس اعتمادبه‌نفس به سطح انتظارات خود برساند.
كليد چهارم) ثبات شخصيت
براي ايجاد يك محيط مثبت يادگيري، دانشجويان بايد بدانند هر روز چه انتظاري از شما داشته باشند. اين بستگي به ثبات شخصيتتان دارد. ثبات شخصيت موجب ايمن شدن محيط يادگيري شده و دانشجويان را به‌سوي موفقيت رهنمون مي‌شود. اين نكته بسيار جالب است كه آنها در طول روز با استادي سخت‌گير و مهربان سازگاري داشته باشند. يادتان نرود دانشجويان از محيطي كه قوانين و تصميمات در آن به‌طور مرتب در حال تغيير باشد، خوششان نمي‌آيد.
كليد پنجم) انصاف
استاد منصف كسي است كه با دانشجويان داراي شرايط مساوي، به‌طور يكسان رفتار كند. دانشجويان نسبت به اين‌ نكته بسيار حساسند، پس مراقب باشيد تا برچسب غيرمنصف بر روي شما نخورد.
كليد ششم) انعطاف‌پذيري
يكي از شگردهاي جالب تدريس اين است كه همه چيز در يك سطح تغيير مي‌كنند. وجود برخي ناراحتي‌ها و تنش‌ها طبيعي بوده و روزهاي كمي وجود دارند كه به‌طور معمولي بگذرند. بنابراين انعطاف‌پذيري نه‌تنها براي سطح تنش كلاس، بلكه براي دانشجوياني كه شما را به‌عنوان فردي مسلط مي‌شناسند، بسيار مهم است.
پريزاد پورعباسمجله موفقيت 

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۸:۱۵ ] [ مشاوره مديريت ]
تمرين، كليد تسلط بر هر مهارتي استيكي از راه‌هاي رسيدن به يك زندگي عالي موفقيت شغلي و رضايت كامل از خود اين است كه عادت شروع كردن كارهاي مهم و تمام كردن آنها را در خود ايجاد كنيد. وقتي به اين مرحله برسيد اين عادت چنان نيرومند مي‌شود كه به پايان رساندن كارهاي مهم را آسان‌تر از رها كردن آنها خواهيد يافت. شايد اين لطيفه را شنيده باشيد كه مردي در يكي از خيابان‌هاي نيويورك از موسيقيداني مي‌پرسد كه چطور مي‌توانيد به تالار كارنگي برسد و موسيقي‌دان جواب مي‌دهد: با تمرين آقا با تمرين تمرين كليد تسلط بر هر مهارتي است. خوشبختانه ذهن شما مثل يك ماهيچه عمل مي‌كند. هر چقدر بيشتر آن را به كار بگيريد قوي‌تر مي‌شود و قابليت بيشتري پيدا مي‌كند. با تمرين مي‌توانيد هر رفتار يا مهارتي را كه دوست داريد يا ضروري مي‌دانيد در خودتان بپرورانيد.
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۸:۱۴ ] [ مشاوره مديريت ]
چگونه يك سخنراني خوب ارائه كنيمچه در حضور يك نفر و چه در حضور يك جمعيت پنجاه نفره، مي‌توان بر ترس و خجالت ناشي از سخنراني غلبه كرد. سخنراني مهارتي است كه همه مي‌توانند با تمرين، آن را بياموزند. 
يك ارتباط چشمي خوب كمك مي‌كند تا مخاطب احساس آرامش بيشتري نمايد و در توانايي‌هايي كلامي شما نيز اعتماد به وجود مي‌آورد. 
ارتباط چشمي خود را (پيوسته) حفظ كنيد؛ براي اين كار بايد آنقدر بر متن سخنراني خود تسلط داشته باشيد كه فقط هرازگاهي نياز به نگاه كردن به متن خود پيدا كنيد. 
- چند چهره صميمي را، كه به مضمون سخنان شما واكنش نشان مي‌دهند، در بين حضار پيدا كنيد و سخنراني خود را با تمركز بر روي آنان انجام دهيد. در هر نوبت، ارتباط چشمي خود را چهار تا پنج ثانيه حفظ كنيد و سپس به سراغ نفر بعدي برويد. 
- صحيح ايستادن نشان دهنده‌ي اعتماد به نفس است. محكم بايستيد. حركات بيش از حد ممكن است حواس شنوندگان را پرت كند. طبيعتا در هنگام ايستادن دستان خود را در كنار بدن قرار مي‌دهيد. براي تاكيد بر روي نكات مهم، از حركاتي استفاده كنيد كه آهسته و دقيق و در عين حال طبيعي باشند. 
- به عاداتي كه ممكن است داشته باشيد، توجه كنيد؛ عاداتي مثل دست روي دست انداختن، تكيه دادن به ديوار يا با خودكار به جايي زدن. اين كارها نيز مي‌تواند حواس مخاطبان شما را پرت كند يا به آنها بگويد كه شما (نسبت به موضوع) بي‌علاقه و يا اينكه دستپاچه‌ايد. 
- سخنراني خود را در مقابل آينه تمرين كنيد تا نحوه‌ي اجرا و حركات بدن خود را بررسي كرده و در صورت لزوم آنها را تغيير دهيد. شيوه‌هاي متفاوتي را مورد آزمايش قرار دهيد تا در مجموعه حركات و ژست‌هاي خود به آن هماهنگي كه با آن احساس راحتي مي‌كنيد، برسيد و همان را در برابر حضار به كار ببريد. 
- وجود صميميت در حالت و حركات چهره‌ كمك مي‌كند تا رابطه‌اي گرم و مثبت با مخاطبان خود به وجود آوريد. خنده‌اي كه شما به چهره داريد به مخاطب مي‌فهماند كه شما هم يك انسان و (در نتيجه) قابل اعتماديد، و بدين ترتيب به آنان اين فرصت را مي‌دهد كه نظرات شما را بپذيرند. 
- حالت چهره‌ي شما (در حقيقت) بيانگر حال و هواي سخنان شماست و مخاطبتان را (در سخنراني) درگير مي‌كند. 
- انتخاب خوب لباس كمك مي‌كند تا براي مخاطب خود احترام قايل شويد. قبل از حضور در محل سخنراني، نظر ديگران را در رابطه با نحوه انتخاب لباس و نيز تناسب آن با مناسبت مربوطه جويا شويد. 
- گاهي آهنگ و لحن كلام اثري به مراتب قوي‌تر از محتواي آن دارد. با تمرين كردن، احساس و انرژي را به صداي خود بيفزاييد...

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۸:۱۳ ] [ مشاوره مديريت ]
درس هايي شيرين از تمرين هاي ناموفقآيا به تازگي استرس و بحراني را پشت سر گذاشته و عصبي، نگران و به هم ريخته هستيد با اين كه تغيير دادن كامل شرايط زندگي امكان پذير نيست، اما مي توانيد با پياده كردن راهكارهاي زير موجبات بهبود شرايط روحي تان را فراهم آوريد.
● استراحت كرده و غذاهاي مقوي بخوريد
بهترين راه كم كردن استرس داشتن خواب كافي در شب است. در واقع ذهن و جسم شما در حالتي بهترين كارآيي را دارند كه استراحت كافي داشته باشند، پس تلاش كنيد تا هفت الي هشت ساعت كامل بخوابيد. 
در عين حال يك چرت كوتاه در عصر نيز در بازسازي انرژي روحي تأثير فراواني دارد. در ضمن بهتر است رژيم غذايي متعادلي بر پايه ميوه و سبزيجات و مصرف مكمل هاي ويتاميني داشته باشيد. اگر خواب و غذاي شما مناسب باشد بهتر مي توانيد استرس خود را مهار كرده و با شرايط جديد كنار بياييد.
● خودتان را بيشتر دوست داشته باشيد
معمولاً زنان زمان زيادي را در طول عمر خويش صرف مراقبت از اطرافيان كرده و فراموش مي كنند به خودشان توجه كنند و مهمتر از همه اين كه خودشان را دوست داشته باشند، اما شايد براي تان جالب باشد بدانيد كه هرچه انرژي بيشتري براي خود، صرف كنيد، انگيزه بيشتري براي دوست داشتن و مراقبت از ديگران به دست خواهيد آورد. بنابراين از اختصاص دادن زماني براي خود و انجام كارهايي كه دوست داريد غافل نشويد. مثلاً نوشيدن يك فنجان چاي يا قهوه و يا خوردن قطعه اي شكلات در آرامش مي تواند احساس بسيار خوبي در شما ايجاد كند. در ضمن انجام كارهايي مثل باغباني، مطالعه و پياده روي نيز در حفظ تعادل روحي تأثير قابل توجهي دارند.
● مهار اضطراب با ورزش
با وجود اين كه ممكن است با شرايط پيش آمده و استرسي كه داريد علاقه اي به ورزش نداشته باشيد، اما سعي كنيد زماني را براي ورزش كنار بگذاريد. پياده روي كرده و از مناظر اطراف لذت ببريد. اين كار روحيه شما را بهبود بخشيده و موجب كاهش ميزان هورمون هاي استرس زا در بدن مي شود. 
در ضمن از تنفس عميق غافل نشويد. به آرامي نفس كشيده و هوا را به كمك عضلات شكم به خارج بفرستيد تا عميقاً احساس آرامش كنيد. به علاوه بهره بردن از ورزش يوگا نيز به دور كردن استرس كمك شاياني مي كند.
● روابط خود را با دوستان صميمي و مورد علاقه تان بيشتر كنيد
استرس باعث انزواي اجتماعي برخي زنان مي شود، به ياد بسپاريد كه دوستان شما، از بهترين علل حفظ شادي در زندگي بوده و تقسيم عواطف و احساسات با آن ها مي تواند، كمك زيادي به حفظ روحيه كند.
فراموش نكنيد همواره دوستان شادي در اطرافتان داشته باشيد زيرا روحيه خوب، مسري است. و مهمتر از همه دوستانتان هستند كه مي توانند باز هم خنده را روي لبانتان بياورند.
● سخت نگيريد
بياموزيد در گذشته زندگي نكنيد و وقايع تلخ آن را به امروز و لحظه حال تعميم ندهيد. 
بايد از اتفاقات گذشته درس گرفت، ولي آن ها را رها كرده و بر آينده با انديشه ها و رفتارهاي مثبت تمركز كرد.
يك تجربه تلخ و نگاه كردن به بحران ها، نبايد زندگي را تحت تأثير قرار دهد. يادتان باشد تا زماني كه زنده ايد، حق حيات، آن هم به بهترين شكل ممكن را داريد.


[بهار كمالي]روزنامه ايران 

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۸:۱۲ ] [ مشاوره مديريت ]
بشنو از دل....  ( هنر خوب شنيدن )گوش مي دي چي مي گم؟ آره گوشم با توئه...
چي گفتي؟ نشنيدم؟
گوشت با منه؟
حتما تا حالا برات پيش اومده كه با يكي داري صحبت مي كني و فكر مي كني كه اون داره به حرف هاي تو گوش مي ده، در حالي كه بعد از چند دقيقه مي گه: ها... چي گفتي؟ تازه اون جاست كه مي فهمي اون طرف تو عالم خودش بوده و اصلا گوشش با تو نبوده! بعضي از ما فرق بين گوش دادن و شنيدن رو نمي دونيم ... گوش دادن يعني شنيدن به همراه فكر كردن، يعني اين كه وقتي كسي براي تو صحبت مي كنه، علاوه بر اين كه به حرفاش گوش مي دي، خودش رو هم خوب درك كني... واضح تر، اين كه خودمون رو به جاي گوينده بذاريم و مثل او بشنويم و ببينيم و احساس كنيم...
البته اين كار شايد كمي سخت باشه اما همين گوش دادن ها يكي از راه هايي است كه مي تونيد دوستان خوب و زيادي رو پيدا كنيد و يا در آينده ازدواج موفقي داشته باشيد... و بهتره كه از اين نعمت خدادادي يعني حس شنوايي خوب استفاده كنيم شايد اين جوري بتونيم شاكر اين نعمت بزرگ خدا باشيم.... اما براي اين كه بتونيد شنونده خوبي بشيد بايد بدونيد كه:
آدم ها وقتي كه صحبت مي كنند عميق ترين آرزوها، افكار و نگراني ها، ناراحتي ها، مشكلات و ... خودشون رو هم بيان مي كنند كه بيشتر وقت ها خود سخنگو و شنونده حواسشون هم به اين مسائل نيست.... يعني وقتي كه با دوستت درد دل مي كني اون قدر جوگير مي شي كه بعضي از حرف هايي رو كه نبايد بزني رو مي زني و اون طرف هم از اول صحبت هات تا آخرش رو مي خونه و ديگه حواسش به باقي حرفات نيست. همين كه تو آرزوي طرف مقابلت رو بدوني يعني بشنوي و با اون بتوني هم دلي يا هم دردي كني، يعني اين كه تو داري به خوبي به حرف هاي طرف مقابلت گوش مي دي.
گوش كردن يعني كه تو مي توني طرف مقابلت رو به خوبي بفهمي و درك كني و براي اين كار بايد گوش دادن رو تجربه كني و به حرف هاي تموم آدم هاي اطرافت از دوست، همكار و هم كلاسي گرفته تا اعضاي خونواده و ... رو گوش بدي. هر وقت كسي يه موضوع مهمي رو براتون تعريف كرد و نتونستيد اونو درك كنيد. مي تونيد ازش بخواهيد كه براتون واضح تر توضيح بده، اين جوري مي تونيد بفهميد كه خوب گوش دادن نياز به آگاهي داره!

وقتي كسي داره با ما حرف مي زنه در پي كشف نقص ها و ضعف هاش نباشيم، اما يكي از بزرگ ترين رازها براي شنونده خوب بودن، اينه كه هميشه و در همه حال با احترام به حرفاي گوينده گوش بديم و بعد نظرمون رو بهش بگيم و .... احترام گذاشتن به حرفاي ديگران يكي از كليدهاي مهم گوش دادن و درك كردن ديگرانه....
هنوز حرف از دهن طرف مقابل بيرون نيومده، موضع مي گيريم، پيش داوري مي كنيم بدون اين كه بدونيم اون چي مي خواد بگه؟ صبر كردن و حوصله داشتن هم يكي ديگه از راه هاي خوب گوش دادنه....
بعضي موقع ها، وقتي يكي داره با ما حرف مي زنه، تو عالم ديگه هستيم و .... اين جوري اعتماد طرف مقابل هم از ما سلب مي شه.... اگه مي خواي گوش شنواي خوبي داشته باشي بايد ۶ دونگ حواست به طرف مقابلت باشه.
بيشتر ماها، هيچ وقت سعي نمي كنيم وقتي از كسي ناراحت و دلگير هستيم، ناراحتي خودمون رو بهش بگيم يا اين كه نظرمون رو درباره يه موضوع به طور واضح بگيم و متاسفانه با زبونمون نيش و كنايه مي زنيم... اين جوري نه تنها مشكلمون رفع نمي شه بلكه باعث كدورت و دلخوري، هم بين خودمون و ديگران مي شه ... بايد ياد بگيريم كه شنونده خوبي براي انتقادهايي كه ازمون مي شه هم باشيم....
بعضي از ماها به دنبال آدمي مي گرديم كه به همه حرفامون گوش بده و حتي اگه حرف نادرست و بي منطقي هم مي زنيم با ما موافقت كنه! اگه يكي از خود ما بخواد كه با حرفاي بي منطقش موافقت كنيم، سريع موضع مي گيريم و اونو بازخواست مي كنيم! اين جوري هم نمي تونيم شنونده خوبي باشيم....
شايد يكي از علت هاي اختلاف نظرها و اختلاف سليقه ها و تفاوت نسل ها ناشي از همين خوب گوش ندادن هاي ما باشه؛ خوب گوش دادن يعني اين كه حرف طرف مقابلت رو خوب بفهمي... (فهميدي) بعضي مواقع با گوش دل بايد بشنوي... با گوش دل شنيدن هنره و هر كسي نمي تونه اونو داشته باشه، مگه اين كه خودش بخواد.... شايد با گوش دادن و خوب شنيدن بتونيم مشكلاتمون رو به راحتي حل كنيم....روزنامه خراسان 

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۸:۱۲ ] [ مشاوره مديريت ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ][ ۷۲۲ ][ ۷۲۳ ][ ۷۲۴ ][ ۷۲۵ ][ ۷۲۶ ][ ۷۲۷ ][ ۷۲۸ ][ ۷۲۹ ][ ۷۳۰ ][ ۷۳۱ ][ ۷۳۲ ][ ۷۳۳ ][ ۷۳۴ ][ ۷۳۵ ][ ۷۳۶ ][ ۷۳۷ ][ ۷۳۸ ][ ۷۳۹ ][ ۷۴۰ ][ ۷۴۱ ][ ۷۴۲ ][ ۷۴۳ ][ ۷۴۴ ][ ۷۴۵ ][ ۷۴۶ ][ ۷۴۷ ][ ۷۴۸ ][ ۷۴۹ ][ ۷۵۰ ][ ۷۵۱ ][ ۷۵۲ ][ ۷۵۳ ][ ۷۵۴ ][ ۷۵۵ ][ ۷۵۶ ][ ۷۵۷ ][ ۷۵۸ ][ ۷۵۹ ][ ۷۶۰ ][ ۷۶۱ ][ ۷۶۲ ][ ۷۶۳ ][ ۷۶۴ ][ ۷۶۵ ][ ۷۶۶ ][ ۷۶۷ ][ ۷۶۸ ][ ۷۶۹ ][ ۷۷۰ ][ ۷۷۱ ][ ۷۷۲ ][ ۷۷۳ ][ ۷۷۴ ][ ۷۷۵ ][ ۷۷۶ ][ ۷۷۷ ][ ۷۷۸ ][ ۷۷۹ ][ ۷۸۰ ][ ۷۸۱ ][ ۷۸۲ ][ ۷۸۳ ][ ۷۸۴ ][ ۷۸۵ ][ ۷۸۶ ][ ۷۸۷ ][ ۷۸۸ ][ ۷۸۹ ][ ۷۹۰ ][ ۷۹۱ ][ ۷۹۲ ][ ۷۹۳ ][ ۷۹۴ ][ ۷۹۵ ][ ۷۹۶ ][ ۷۹۷ ][ ۷۹۸ ][ ۷۹۹ ][ ۸۰۰ ][ ۸۰۱ ][ ۸۰۲ ][ ۸۰۳ ][ ۸۰۴ ][ ۸۰۵ ][ ۸۰۶ ][ ۸۰۷ ][ ۸۰۸ ][ ۸۰۹ ][ ۸۱۰ ][ ۸۱۱ ][ ۸۱۲ ][ ۸۱۳ ][ ۸۱۴ ][ ۸۱۵ ][ ۸۱۶ ][ ۸۱۷ ][ ۸۱۸ ][ ۸۱۹ ][ ۸۲۰ ][ ۸۲۱ ][ ۸۲۲ ][ ۸۲۳ ][ ۸۲۴ ][ ۸۲۵ ][ ۸۲۶ ][ ۸۲۷ ][ ۸۲۸ ][ ۸۲۹ ][ ۸۳۰ ][ ۸۳۱ ][ ۸۳۲ ][ ۸۳۳ ][ ۸۳۴ ][ ۸۳۵ ][ ۸۳۶ ][ ۸۳۷ ][ ۸۳۸ ][ ۸۳۹ ][ ۸۴۰ ][ ۸۴۱ ][ ۸۴۲ ][ ۸۴۳ ][ ۸۴۴ ][ ۸۴۵ ][ ۸۴۶ ][ ۸۴۷ ][ ۸۴۸ ][ ۸۴۹ ][ ۸۵۰ ][ ۸۵۱ ][ ۸۵۲ ][ ۸۵۳ ][ ۸۵۴ ][ ۸۵۵ ][ ۸۵۶ ][ ۸۵۷ ][ ۸۵۸ ][ ۸۵۹ ][ ۸۶۰ ][ ۸۶۱ ][ ۸۶۲ ][ ۸۶۳ ][ ۸۶۴ ][ ۸۶۵ ][ ۸۶۶ ][ ۸۶۷ ][ ۸۶۸ ][ ۸۶۹ ][ ۸۷۰ ][ ۸۷۱ ][ ۸۷۲ ][ ۸۷۳ ][ ۸۷۴ ][ ۸۷۵ ][ ۸۷۶ ][ ۸۷۷ ][ ۸۷۸ ][ ۸۷۹ ][ ۸۸۰ ][ ۸۸۱ ][ ۸۸۲ ][ ۸۸۳ ][ ۸۸۴ ][ ۸۸۵ ][ ۸۸۶ ][ ۸۸۷ ][ ۸۸۸ ][ ۸۸۹ ][ ۸۹۰ ][ ۸۹۱ ][ ۸۹۲ ][ ۸۹۳ ][ ۸۹۴ ][ ۸۹۵ ][ ۸۹۶ ][ ۸۹۷ ][ ۸۹۸ ][ ۸۹۹ ][ ۹۰۰ ][ ۹۰۱ ][ ۹۰۲ ][ ۹۰۳ ][ ۹۰۴ ][ ۹۰۵ ][ ۹۰۶ ][ ۹۰۷ ][ ۹۰۸ ][ ۹۰۹ ][ ۹۱۰ ][ ۹۱۱ ][ ۹۱۲ ][ ۹۱۳ ][ ۹۱۴ ][ ۹۱۵ ][ ۹۱۶ ][ ۹۱۷ ][ ۹۱۸ ][ ۹۱۹ ][ ۹۲۰ ][ ۹۲۱ ][ ۹۲۲ ][ ۹۲۳ ][ ۹۲۴ ][ ۹۲۵ ][ ۹۲۶ ][ ۹۲۷ ][ ۹۲۸ ][ ۹۲۹ ][ ۹۳۰ ][ ۹۳۱ ][ ۹۳۲ ][ ۹۳۳ ][ ۹۳۴ ][ ۹۳۵ ][ ۹۳۶ ][ ۹۳۷ ][ ۹۳۸ ][ ۹۳۹ ][ ۹۴۰ ][ ۹۴۱ ][ ۹۴۲ ][ ۹۴۳ ][ ۹۴۴ ][ ۹۴۵ ][ ۹۴۶ ][ ۹۴۷ ][ ۹۴۸ ][ ۹۴۹ ][ ۹۵۰ ][ ۹۵۱ ][ ۹۵۲ ][ ۹۵۳ ][ ۹۵۴ ][ ۹۵۵ ][ ۹۵۶ ][ ۹۵۷ ][ ۹۵۸ ][ ۹۵۹ ][ ۹۶۰ ][ ۹۶۱ ][ ۹۶۲ ][ ۹۶۳ ][ ۹۶۴ ][ ۹۶۵ ][ ۹۶۶ ][ ۹۶۷ ][ ۹۶۸ ][ ۹۶۹ ][ ۹۷۰ ][ ۹۷۱ ][ ۹۷۲ ][ ۹۷۳ ][ ۹۷۴ ][ ۹۷۵ ][ ۹۷۶ ][ ۹۷۷ ][ ۹۷۸ ][ ۹۷۹ ][ ۹۸۰ ][ ۹۸۱ ][ ۹۸۲ ][ ۹۸۳ ][ ۹۸۴ ][ ۹۸۵ ][ ۹۸۶ ][ ۹۸۷ ][ ۹۸۸ ][ ۹۸۹ ][ ۹۹۰ ][ ۹۹۱ ][ ۹۹۲ ][ ۹۹۳ ][ ۹۹۴ ][ ۹۹۵ ][ ۹۹۶ ][ ۹۹۷ ][ ۹۹۸ ][ ۹۹۹ ][ ۱۰۰۰ ][ ۱۰۰۱ ][ ۱۰۰۲ ][ ۱۰۰۳ ][ ۱۰۰۴ ][ ۱۰۰۵ ][ ۱۰۰۶ ][ ۱۰۰۷ ][ ۱۰۰۸ ][ ۱۰۰۹ ][ ۱۰۱۰ ][ ۱۰۱۱ ][ ۱۰۱۲ ][ ۱۰۱۳ ][ ۱۰۱۴ ][ ۱۰۱۵ ][ ۱۰۱۶ ][ ۱۰۱۷ ][ ۱۰۱۸ ][ ۱۰۱۹ ][ ۱۰۲۰ ][ ۱۰۲۱ ][ ۱۰۲۲ ][ ۱۰۲۳ ][ ۱۰۲۴ ][ ۱۰۲۵ ][ ۱۰۲۶ ][ ۱۰۲۷ ][ ۱۰۲۸ ][ ۱۰۲۹ ][ ۱۰۳۰ ][ ۱۰۳۱ ][ ۱۰۳۲ ][ ۱۰۳۳ ][ ۱۰۳۴ ][ ۱۰۳۵ ][ ۱۰۳۶ ][ ۱۰۳۷ ][ ۱۰۳۸ ][ ۱۰۳۹ ][ ۱۰۴۰ ][ ۱۰۴۱ ][ ۱۰۴۲ ][ ۱۰۴۳ ][ ۱۰۴۴ ][ ۱۰۴۵ ][ ۱۰۴۶ ][ ۱۰۴۷ ][ ۱۰۴۸ ][ ۱۰۴۹ ][ ۱۰۵۰ ][ ۱۰۵۱ ][ ۱۰۵۲ ][ ۱۰۵۳ ][ ۱۰۵۴ ][ ۱۰۵۵ ][ ۱۰۵۶ ][ ۱۰۵۷ ][ ۱۰۵۸ ][ ۱۰۵۹ ][ ۱۰۶۰ ][ ۱۰۶۱ ][ ۱۰۶۲ ][ ۱۰۶۳ ][ ۱۰۶۴ ][ ۱۰۶۵ ][ ۱۰۶۶ ][ ۱۰۶۷ ][ ۱۰۶۸ ][ ۱۰۶۹ ][ ۱۰۷۰ ][ ۱۰۷۱ ][ ۱۰۷۲ ][ ۱۰۷۳ ][ ۱۰۷۴ ][ ۱۰۷۵ ][ ۱۰۷۶ ][ ۱۰۷۷ ][ ۱۰۷۸ ][ ۱۰۷۹ ][ ۱۰۸۰ ][ ۱۰۸۱ ][ ۱۰۸۲ ][ ۱۰۸۳ ][ ۱۰۸۴ ][ ۱۰۸۵ ][ ۱۰۸۶ ][ ۱۰۸۷ ][ ۱۰۸۸ ][ ۱۰۸۹ ][ ۱۰۹۰ ][ ۱۰۹۱ ][ ۱۰۹۲ ][ ۱۰۹۳ ][ ۱۰۹۴ ][ ۱۰۹۵ ][ ۱۰۹۶ ][ ۱۰۹۷ ][ ۱۰۹۸ ]
درباره وبلاگ

تيم مشاوران مديريت ايران IranMCT ----------------- http://iranmct.com ---------------- Iran Management Consultants Team
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب
شمارنده
شرکت مشاوره مدیریتبازارسازی مدیریت بازاریابی. بازدید تحقیقات بازاریابیآموزش مدیریت MBAدلایل ترک تحقیقات بازاریابی تحقیقات مدیریت شرایط سخت بازارکارت امتیازی متوازنارزیابی عملکرد . نمونه مطالعات موردی.برند برندینگانواع برند معرفی 21 نوع متفاوت از برندبرندسازی branding marketing . برندسازی.تحقیقات بازاریابی انگیزه بخش http://marketingbranding.ir سبک مدیریت است مدیریت بازاربازاریابیتحقیقات بازاریابی ویژگی های .حرفه ای مشاوره اموزش مدیریت.شناسایی مشتریان .تحقیقات بازاریابی استفاده از تحقیقات بازار و بازاریابی http://marketingsales.irmarketing مدیریت برندینگ . Business Management ConsultantIran Business Management ConsultantManagement . بازاریابیانواع بازاریابی 127 نوع بازاریابیبازاریابی. بازاریابی MarketingMix آمیختهآمیزه بازاريابیمدیریت بازاریابی. اخبار مدیریت و تجارتمدیریت.مشاوره بازاریابی مدیریت آموزش تکنیک‌های فروشندگی حرفه‌ای فروشندگی. اخبار مدیریت و تجارتبازاریابی برندینگ. مدیریت مشاوره بازاریابیآموزش. بیزینس پلن طرح توجیهی طرح business plan. برنامه بازاریابی Marketing Planبازاریابی. مشاوره تبلیغات مشاور تبلیغات مشاور مدیریت management مشاوره مدیریت انواع بازاریابی بازاریابی. طرح توجیهیمدیریت.