مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 20317
دیروز : 33302
افراد آنلاین : 44
همه : 4348799
ماشين سخنراني!امروزه بسياري از جيزها را به ماشين بدل مي كنند. راست است گه مي گويند عصر ما عصر ماشين است. 
فضاي اكادمي و دانشگاه ما به كارخانه اي بزرگ بدل شده است. كارخانه توليد كتاب,كارخانه توليد مقاله و اخير مقاله موسوم به ISI و نظاير آن. كارخانه اي كه توليد مي كند بدون آنكه به محتواي توليد نظر داشته باشد. همه بايد در اين ميدان از يكديگر سبقت بجويند. دانشگاه ۱ از دانشگاه ۲ و ...
يكي از اين موارد سخنراني هاي به اصطلاح علمي است.برخي استادان به ماشين سخنراني بدل شده اند. اينجا و آنجا نام شان در هرموضوعي برسر زبانهاست. اين هم يكي از مواردي است كه احتمالا به توليد به اصطلاح علم مربوط مي شود. گويا بناست من هم يكي از اين ماشين ها باشم و روز يكشنبه در همايش مطالعات فرهنگي در دانشگاه علامه شركت كنم!
عنوان سخنراني من خيلي گنده و دهن پركن است: " روش شناسي مطالعات فرهنگي".
كيست كه نداند چنين عنواني در جلسه اي بيست دقيقه اي و آن هم سخنراني چون من به يك شوخي شباهت دارد.
سخنراني در ايران اساسا شوخي است. نه حرفي زده مي شود و نه حرفي شنيده مي شود! سخنران از موقعيتي گفتماني برخوردار است كه مي تواند در فضاي تك گويانه ميدان داري كند. نه كسي مي تواند در خلال سخنان بپاخيزد و بگويد: " جناب دكتر مزخرف گفتي!" و نه كسي استدلالي رقيب عرضه كند. سخنراني ساختاري دموكراتيك ندارد. ما فقط فرض مي گيريم كه ديده وشنيده مي شويم، اي بسا كه سخنان ما هيچ تاملي را برنينگيزاند. 
در سخنراني هاي ما، سخنران پس از سخنراني خود مي رود و سخنان نفر بعد ( و حتي قبل از خود) را نمي شنود. اين همان ماجراي ماشينهايي است كه در خيابان اگرچه كنار يكديگر چيده شده اند اما هريك راه خود را مي روند و هدف خاص خود را درسر دارند.

عباس كاظمي
http://kazemia.persianblog.ir

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۸:۱۱ ] [ مشاوره مديريت ]
۱۰ توصيه براي يك سخنراني موفقتاكنون چند بار اتفاق افتاده است كه براي عده‌اي سخنراني كنيد؟ آيا شما هم در هنگام سخنراني دچار اضطراب مي‌شويد و صدايتان مي‌لرزد؟ ممكن است نتوانيد افكارتان را به درستي بيان كنيد يا لغات را فراموش كنيد و دچار لكنت زبان شويد اما با كمي ‌تمرين مي‌توانيد بر ترستان غلبه كنيد و اعتماد به نفس خود را افزايش دهيد... 
روش‌هاي بسياري وجود دارد كه مي‌توان بر ترس از اشتباه كردن هنگام سخنراني غلبه كرد كه از آن جمله مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:
۱) پيش از اينكه سخنراني كنيد به خوبي خود را آماده كنيد. در اين مرحله براي اينكه از اشتباهات فاحش در گفتارتان اجتناب كنيد، بايد به طور دقيق بدانيد كه راجع به چه موضوعي و تحت چه شرايطي مي‌خواهيد سخنراني كنيد و مخاطبان شما چه كساني هستند. هيچ چيز را به شانس نسپاريد.
۲) متن سخنراني را با خود تمرين كنيد، و يك كپي از آن بگيريد، به همه جزييات توجه كنيد. وقتي شما خوب آماده باشيد احتمال اشتباه كم مي‌شود ودر نتيجه شما بيشتر احساس آرامش و اطمينان خواهيد كرد.
۳) دانستن تمام جزيياتي كه مي‌خواهيد در مورد آن سخنراني كنيد هرگز به مفهوم حفظ جز به جز آنچه مي‌خواهيد بگوييد نيست. بلكه اين به اين معنا است كه شما خلاصه اي از آنچه مي‌خواهيد بگوييد را داشته باشيد. اين موجب مي‌شود كه شما هنگام فراموش كردن محتوا به اين خلاصه نگاهي كنيد كه حتي از نظر تماشاچي هم مورد قبول است زيرا نشان مي‌دهد كه شما محتواي پيام را لغت به لغت حفظ نكرده‌ايد.
۴) شناخت حضار پيش از سخنراني نيز مهم است زيرا ايده‌اي را در خصوص سخنراني به شما مي‌دهد. اگر شما با فقدان شناخت هرچند محدود افراد بخواهيد سخنراني كنيد اضطرابتان افزايش مي‌يابد.
۵) در خصوص شناخت شرايط هم بايد گفت كه بهتر است پيش از سخنراني ميكروفون را امتحان كنيد و محل سخنراني را ببينيد. همين نكات موجب افزايش اعتماد به نفس شما هنگام سخنراني مي‌شود.
۶) محتواي سخنراني را با خود تمرين كنيد. هرقدر بيشتر تمرين كنيد اعتماد به نفس بيشتري پيدا مي‌كنيد.
۷) هنگام تمرين كردن حتي مي‌توانيد از آينه هم استفاده كنيد. اين موجب تمركز بيشتر شما مي‌شود و اينكه ببينيد هنگام سخنراني چگونه به نظر مي‌رسيد و همچنين موجب مي‌شود شما تماس چشمي‌خود را با حضار در حين سخنراني حفظ كنيد.
۸) شما مي‌توانيد در تمرين خود از ضبط صوت هم استفاده كنيد. اين موجب مي‌شود كه شما از مكث براي به ياد آوردن مطالب خودداري كنيد و همچنين شيوه استفاده از لغات را به شما نشان مي‌دهد.
۹) مي‌توانيد حتي جلوي دوستانتان هم سخنراني كنيد. اين شيوه خيلي جالبي است زيرا شما را با دنياي واقعيت ارتباط مي‌دهد. روش ديگر براي كاهش اضطراب اين است كه بدانيد حضار اغلب طرفدار شما هستند. آنها مي‌خواهند سخنان شما را بشنوند و ببينند كه شما چه كار مي‌كنيد.
۱۰) پيش از آنكه سخنراني كنيد فكر كنيد كه حضار اشخاصي مهربان و دوست داشتني و از دوستان شما هستند. اين موجب مي‌شود شما تصوير خوبي را در ذهن داشته باشيد. حضار هم زبان بدن شما را خواهند فهميد و طبق آن پاسخ خواهند داد.

ترجمه: مونا ضرغام
منبع: speakingwithoutfear.comروزنامه سلامت 

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۸:۱۰ ] [ مشاوره مديريت ]
اختيار ذهن در دستان شماشما بسي فراتر از ذهن خود هستيد. ما به ذهن خود مي آموزيم كه چگونه بينديشد، بنابراين مي توانيم اين آموزش را پس بگيريم و ديگر بار ذهن خود را كه وسيله اي بيش نيست، آموزش دهيم.
به گفته لوئيزهي، فراروانشناس، ذهن شما مانند ابزار وسيله اي است كه به هر طريق كه دوست داريد مي توانيد آن را به كار بگيريد. شيوه اي كه اكنون ذهن خود را به كار مي بريد، تنها يك عادت است و هر عادتي را اگر بخواهيم مي توانيم عوض كنيم. حتي اگر بدانيم كه امكان عوض شدن آن هست كافي است. لحظه اي گفتگوي دروني ذهن خود را خاموش كنيد و براستي به اين مفهوم بينديشيد كه: « ذهن شما مانند ابزار و وسيله اي است كه مي توانيد به هر طريق كه دوست داريد، آن را به كار گيريد.» انديشه هايي كه انتخاب مي كنيد، تجربه هاي شما را مي آفريند. اگر معتقد باشيد كه عوض كردن يك عادت يا يك انديشه، سخت و دشوار است، آن گاه اين انديشه كه برگزيده ايد، براي شما به واقعيت در خواهد آمد. اما اگر اين انديشه را انتخاب كنيد كه: « ايجاد دگرگوني ها براي من آسان تر شده اند.» انتخاب اين انديشه، آن را براي شما به واقعيت در خواهد آورد.
در واقع در باطن شما هوشمندي و اقتدار، صف ناپذيري است كه مدام به انديشه ها و كلام شما پاسخ مي دهد. هنگامي كه با انتخاب آگاهانه انديشه هاي خود، تسلط بر ذهن را مي آموزيد، خود را با اين قدرت متحد مي كنيد. نپنداريد كه اختيار شما تابع ذهن است. اختيار ذهن در دست شما است. شما از ذهن خود استفاده مي كنيد. شما مي توانيد انديشه هاي قديم خود را متوقف كنيد و از انديشه هاي كهنه دست برداريد. هر گاه انديشه قديم شما كوشيد كه باز گردد و بگويد:« عوض شدن خيلي سخت است.» اختيار ذهن را به دست بگيريد و به ذهن خود بگوئيد: «من اكنون اين اعتقاد را انتخاب مي كنم كه ايجاد دگرگوني ها براي من آسان تر شده است.» و به ياد داشته باشيد كه تنها چيزي كه در اختيار شماست انديشه اين لحظه است.روزنامه ابتكار 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۸:۰۹ ] [ مشاوره مديريت ]
۴روش براي افزايش بهره هوشي (IQ)هر چند هيچ گونه تست مشخصي وجود ندارد كه به طور استاندارد در همه جاي دنيا براي سنجش هوش افراد به كار گرفته شود، ولي امتحاناتي وجود دارند كه از طرفي ميزان هوش شفاهي و از سوي ديگر ميزان توانايي هاي اجرايي افراد را مورد تحليل و بررسي قرار مي دهند. در اين قسمت از مقياس هوشي وشلر (WAIS) كه ويژه بزرگسالان مي باشد، استفاده كرده ايم و از ۱۴ آزمون مختلف بر روي ۴ مورد كه عبارتند از: آزمون لغات، شباهت سنجي، جا خالي، و استدلال ماتريسي تمركز كرده ايم. 
▪ نكته: در تلاش براي ارتقاي IQ شايد دو مرحله اوليه كه مربوط به سنجش توانايي هاي شفاهي افراد هستند، برايتان خيلي راحت تر از دو مورد بعدي كه ماهيت اجرايي دارند، باشند. به هر حال هر يك از اين مراحل نيازمند دقت و تمركز بالاي داوطلب بوده و براي قدم گذاشتن به مرحله بعدي بايد تلاش كنيد. 
مرحله ۱) لغات را با صداي بلند تشريح كنيد 
يكي از خرده آزمون هاي اين بخش، تست دايره ي واژگاني است. در طول اين آزمون از افرد مي خواهند كه در مورد لغاتي كه به او ارائه مي شود، توضيح دهد. به طور اخص هدف اين تست آزمايش اين مطلب است كه يك نفر تا چه اندازه اي مي تواند خود را ابراز كند. از آنجايي كه اين آزمون بيشتر بر روي دانش هاي قبلي و تجربياتي كه در گذشته به دست آورده ايد تاكيد دارد، گفته مي شود كه هوش شكل گرفته ي شما را مي سنجد.
براي تقويت اين توانايي مي توانيد فرهنگ لغت را باز كنيد و اولين كلمه اي كه به چشمتان خورد را انتخاب كرده و با صدايي كاملاً متعادل در مورد آن براي كسي كه در مقابلتان نشسته است، صحبت كنيد. به عنوان مثال اگر كتاب را باز كرديد و لغتي مثل “قره ني” به چشمتان خورد، ضعيف ترين توضيحي كه مي توانيد از آن داشته باشيد “نوعي آلت موسيقي” است. اگر قدري از بهره هوشي بالاتري برخودار باشيد، ميتوانيد بگوييد: “نوعي آلت موسيقي مانند ني توخالي است كه با هوايي كه از دهان خارج مي شود، به صدا در مي آيد. با دميدن جريان هوا به داخل آن مي توان صداهاي مختلفي را ايجاد كرد. روزنه هايي كه بر روي اين آلت موسيقي وجود دارند به ما اجازه مي دهند تا صداها را تغيير داده و موسيقي ايجاد كنيم.” 
شايد اين مثالي كه در بالا به آن اشاره شد، تا حد زيادي منحصر بفرد باشد، اما نمونه خوبي براي تفهيم اين امر بود كه چگونه بايد به ذات كلمات رسوخ كرد. 
مرحله ۲ ) ايده گرفتن از اشياء 
اين گزينه شبيه سازي نوعي “استدلال انتزاعي شفاهي” است؛ و توانايي شما را در اظهار نظر كردن در مورد مفاهيم مختلف به نمايش مي گذارد. معمولاً بايد نوعي رابطه و يا الگوي خاص ميان سه شي و يا بيشتر پيدا كرده و بعد شئي را انتخاب كنيد كه با الگوي اوليه مطابقت داشته باشد. 
براي افزايش IQ خود ۱۰ شي را انتخاب كنيد. به عنوان مثال: DVD ، فنجان، بالشت، كتاب و غيره. سپس شروع كنيد به طور شفاهي در مورد هر يك از آنها صحبت كنيد و روي جزئيات گفته هاي خود دقيق شويد تا به يك حقيقت در مورد آن رسيده و بتوايند از آن ايده ي جديدي برداشت نماييد. به عنوان مثال: 
-كپيDVD اولين قسمت حقايق زندگي بر روي زمين در مقابل من قرار دارد. 
- اولين نسخه DVD حقايق زندگي مقابل من است. 
- DVD اولين قسمت حقايق زندگي 
- حقايق زندگي 
- سريال كمدي 
- سرگرمي 
افكار انتزاعي براي ايجاد ارتباط ميان موضوعاتي كه ظاهراً هيچ ارتباطي به يكديگر ندارند، ضروري است. به منظور جمع زدن برخي موارد معين به صورت انتزاعي، شما نيازمند حس استنتاج و قياس بالايي هستيد. 
مرحله ۳ ) عينيت بخشيدن به مفاهيم انتزاعي 
آزمون هاي جاي خالي “ادراك سه بعدي، تجزيه و تحليل بصري-انتزاعي، و حل مسئله” را مورد تجزيه و تحليل قرار مي دهند. در اين قسمت فرد را امتحان مي كنند كه تا چه اندازه مي تواند چيزي راكه درك كرده بيان كند. 
اين مورد را در نظر بگيريد: هيچ كس نمي تواند هوش را تشريح كند؛ اين عبارت نميتواند در بردارنده هيچ گونه مفهوم تفصيلي متداول و داراي چهارچوب از پيش تعيين شده باشد. ما معتقديم كه مي توانيم، اما آيا مي توان اين توانايي را ملموس سازي نمود. از آنجاي كه در حال حاضر مقابل كامپيوتر نشسته ايد اجازه دهيد با استفاده از يك مثال كامپيوتري موضوع را برايتان بازتر كنيم؛ به دو صفحه ي وب مجزا فكر كنيد: يكي صفحه آرشيو بدون وجود هيچ گونه لينك، و ديگري يك صفحه ي فعال ويكي پيديا با لينك هاي چند رسانه اي (hyper links). صفحه آرشيو به درستي مي تواند نشانگر تمام چيزهايي باشد كه ما در ذهن خود داريم و ياد گرفته ايم – ثابت و بدون حركت – و اما هوشي كه در ذهن ما وجود دارد مي تواند مانند صفحه ي ويكي پيديا باشد، به صورت اتوماتيك لود شده و از طريق آن مي توان با صدها ايده ي ديگر در تماس باقي ماند. همانطور كه از هر صفحه ي اينترنت به راحتي مي توانيم به صفحات ديگر رجوع كنيم، در ذهن خود نيز مي توانيم در عرض چند ثانيه، ايده هاي مختلف را مورد تحليل و بررسي قرار دهم. 
در اين مثال ما سعي كرديم ادراك خود از عملكرد ذهن را براي شما به عينيت نزديك كنيم. شما مي توايند قضاوت كنيد كه ما در كار خود موفق بوده ايم يا نه. حالا براي اينكه ضريب هوشي خود را افزايش دهيد سعي كنيد اين كار را خودتان امتحان كنيد. در مورد طبيعت، اينترنت و هر چيز ديگري كه به ذهنتان مي رسد اين كار را انجام دهيد و به ادراك خود قابليت ملموس اعطا كنيد. 
مرحله ۴ )تقارن يابي 
استدلال ماتريسي به منظور محاسبه ي “توانايي حل مشكلات به طور غير شفاهي، استدلال استقرايي و قياس سه بعدي” مي باشد. 
در ساخته سينمايي “ذهن زيبا” جان نش “(راسل كرو)” توانايي خارق العاده اي در تقارن يابي براي هر شي در هر موقعيت مكاني دارد. شما هم بايد يك چنين تمريني را آغاز كنيد. قدم بزنيد و در طي زماني كمتر از ۱۰ دقيقه شروع كنيد به ساختن نوعي حس مرئي از اطراف خود. سعي كنيد در هرج و مرج و آشفتگي هايي كه در اطرافتان وجود دارد نوعي هماهنگي ايجاد كنيد. زاويه اي را كه ناودان قديمي با پياده رو خيابان مي سازد را در نظر بگيريد، ببينيد كه چگونه شيشه هاي برف پاك كن اشعه هاي خورشيد را باز تاب مي دهند، به فاصله اي كه اگر ميان برگ هاي درختان نبود از آنها يك پرده درست مي كرد توجه كنيد و …به جاي اينكه به آسفالتي كه بر روي آن قدم مي زنيد توجه كنيد، به بازتاب نور در آب راكدي كه داخل يك گودال كوچك خياباني ريخته شده، توجه كنيد.
الگوهايي كه در تست IQ از آن استفاده مي شود، نمي تواند به طور آشكارا نشانگر زندگي حقيقي روزمره باشد. البته تا كنون كه اينطور نبوده – اما هدف ما فقط افزايش ضريب هوشي شماست و قصد داشتيم تا به شما ياد بدهيم كه چگونه ميتوانيد با دقت و توجه بيشتري به محيط پيرامون خود نگاه كنيد و ببينيد كه چقدر راحت فضاي اطرافتان در هر لحظه در حال تغيير و تحول استپي سي وب 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۸:۰۹ ] [ مشاوره مديريت ]
تمركز حواسدر اين مقاله با تمريناتي براي متمركز كردن حواس خود و جلوگيري از افكار مزاحم اشنا مي شويد.
● تمريناتي جهت تقويت تمركز
▪ تمرين شماره ۱:
كتابي را انتخاب كنيد، يك صفحه از آن را در نظر گرفته و تعداد كلمات موجود در هر پاراگراف را بشماريد. يك بار ديگر اين كار را تكرار كنيد تا مطمئن شويد كه شمارش را درست انجام داده ايد. در ابتداي كار با يك پاراگراف شروع كنيد و هنگاميكه اين تمرين براي شما آسان تر شد، تمام كلمات يك صفحه را بشماريد. شمارش را به طور ذهني و با حركات چشم هايتان انجام دهيد.
▪ تمرين شماره ۲:
در ذهن خود از يك تا صد را بر عكس بشماريد.
▪ تمرين شماره ۳:
در ذهن خود از شماره صد، سه تا سه تا بشمريد و كم كنيد. ( ۱۰۰- ۹۷ - ۹۴ - ... )
▪ تمرين شماره ۴:
يك كلمه و يا يك طرح ساده را انتخاب كنيد و آن را به مدت ۵ دقيقه در ذهن خود تكرار كنيد. هنگاميكه توانستيد بهتر و آسان تر تمركز كنيد. سعي كنيد اين كار را براي مدت ۱۰ دقيقه انجام دهيد و بدون آنكه تمركز حواس خود را از دست بدهيد.
▪ تمرين شماره ۵:
يك ميوه مثلا يك سيب را برداريد و از همه طرف به آن نگاه كنيد. تمام حواس خود را بر روي آن متمركز كنيد و به چيز ديگري غير از آن سيب فكر نكنيد. وقتي به سيب نگاه مي‌‌كنيد به چگونگي رشد آن و يا ارزش غذايي آن و يا حتي مغازه اي كه آن را خريده ايد فكر نكنيد، بلكه فقط و فقط به خود سيب فكر كنيد. به آن نگاه كنيد، آن را ببوييد و لمس كنيد.
▪ تمرين شماره ۶:
همانند تمرين قبل عمل كنيد با اين تفاوت كه اين بار چشمانتان بسته باشد. در ابتدا تمرين شماره ۵ را به مدت ۵ دقيقه تكرار كنيد و سپس به انجام اين تمرين بپردازيد. چشمان خود را ببنديد و سعي كنيد طعم، رنگ و بوي ميوه را احساس و تصور كنيد و هر چه مي‌‌توانيد اين تصوير را در ذهن خود شفاف تر كنيد. اگر نتوانستيد اين كار را انجام دهيد، چشمان خود را باز كنيد، ميوه را نگاه كنيد و سپس تمرين را تكرار كنيد.
▪ تمرين شماره ۷:
يك شي ساده ( قاشق، چنگال و يا ليوان ) را برداريد و بر روي آن تمركز كنيد. از همه طرف به آن نگاه كنيد بدون آنكه كلمه اي در ذهن داشته باشيد. سعي كنيد فقط به آن شي نگاه كنيد بدون آنكه بر اسامي و يا كلمات مربوط به آن فكر كنيد.
▪ تمرين شماره ۸:
پس از آنكه در انجام تمرين قبل مهارت پيدا كرديد، مي‌‌توانيد اين تمرين را انجام دهيد. شكل هندسي كوچكي ( مثلث، مربع و يا دايره ) را بر روي كاغذ رسم كنيد و آن را به رنگ دلخواه درآوريد. سپس بر روي آن تمركز كنيد. فقط به آن شكل فكر كنيد و افكار نامربوط ديگر را از خود برانيد.
سعي كنيد در طي تمرين به كلمات فكر نكنيد.
▪ تمرين شماره ۹:
مانند تمرين قبل عمل كنيد با اين تفاوت كه اين بار چشمانتان بسته باشد. اگر نتوانستيد شكل را بطور كامل مجسم كنيد، چشمانتان را باز كرده، چند دقيقه به شكل نگاه كنيد سپس چشمان خود را ببنديد و تمرين را ادامه دهيد.
▪ تمرين شماره ۱۰:
سعي كنيد حداقل براي مدت ۵ دقيقه به هيچ چيز فكر نكنيد. دقت كنيد وقتي كه تمرين هاي قبلي را با موفقيت به پايان رسانديد، آنگاه نوبت به اين تمرين خواهد رسيد. در آن هنگام شما براي انجام اين تمرين آمادگي خواهيد داشت و قادر خواهيد بود براي مدتي معين به هيچ چيز فكر نكنيد. به زودي اين كار براي شما آسان و آسان تر خواهد شد.
منبع:
www.successconsciousness.comپارسي طب 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۸:۰۸ ] [ مشاوره مديريت ]
تجسم خلاقدر كائنات همه چيز به وفور يافت مي‌شود، فقط بخواهيد و ياد بگيريد چگونه خواستن را. 
امروز مي‌خواهم خبر مسرت بخشي به شما بدهم، خبري كه تك تك شما را شاد و با نشاط مي‌كند و آن خبر، اين است كه شما قادر هستيد به هر آن چه آرزو مي‌كنيد، برسيد. شايد برايتان كمي غيرواقعي جلوه كند، ولي من با اطمينان به شما مي‌گويم كه شما قادر هستيد به هرچه كه آرزو مي‌كنيد، برسيد. در دهه‌هاي اخير، دانشمندان متوجه قابليت‌هائي در مغز انسان شده‌اند كه بسيار شگفت انگيز است. آن‌ها به اين نتيجه رسيده‌اند كه مغز انسان، نقشي خارق‌العاده در وقوع حوادثي دارد كه براي او پيش مي‌آيد. يا به‌عبارتي ديگر، هر آن چه امروز هستيد، آن چيزي است كه در گذشته به آن فكر كرده‌ايد. شايد بگوئيد كه هرگز اين طور نيست و يا برعكس، من هميشه از وضعيتي كه الآن دارم، ترس و واهمه داشته‌ام. در جواب، بايد بگويم كه بسياري از ما به خاطر پيچيدگي‌هاي بسيار ظريف مغزمان كه در نهايت باور ما از آن نشأت مي‌گيرد، پي به افكارمان نمي‌بريم، بسياري از آن‌ها ريشه در ضمير ناخودآگاه ما دارند كه دسترسي به آن براي ما بسيار مشكل است. بعضي باورها مثل لباس غواصي به تن ما چسبيده‌اند و جزئي از وجود ما هستند. از طرف ديگر، هر وقت ما از چيزي مي‌ترسيم، در واقع به طور مرتب به آن انرژي مي‌دهيم و آن قدر انرژي مي‌دهيم كه اين بذر كوچك به درختي تنومند تبديل شده و در عالم بيرون، تجسم مي‌يابد. بله؛ درست است. هرگاه از رخ دادن واقعه‌اي، ترس و واهه داريد و به طور مرتب به آن فكر مي‌كنيد، در واقع خودتان به تجسم آن واقعه در عالم بيرون كمك مي‌كنيد. 
در واقع هر لحظه از زندگي داراي خلاقيتي است نامحدود و كائنات داراي سخاوتي بي‌كران. كافي است آنچه را مي‌خواهيد روشن باشد تا مراد دلتان به سراغتان بيايد. 
شما بايد بدانيد كه زندگيتان در واقع اثر هنري شماست، هر لحظه، لحظهٔ آفرينش است. شما داراي قدرتي بيكران براي خلق آيندهٔ خويش هستيد، پس از همين امروز شروع كنيد. 
● تجسم خلاق چيست؟
تجسم خلاق، فن استفاده از نيروي خيال براي آفرينش خواسته‌هاي زندگيمان است. ‌”تخيل‌“ يعني توانائي آفريدن آرمان يا تصويري در ذهن. در تجسم خلاق، تخيل خود را براي آفرينش تصويري روشن از آنچه مي‌خواهيد متجلي سازيد، به‌كار مي‌بريد. آن گاه به طور منظم بر اين آرمان يا تصوير تمركز مي‌كنيد و آن قدر به آن ‌”انرژي مثبت مي‌دهيد تا در بيرون به‌صورت واقعيتي عيني جلوه‌گر شود. 
هدف شما در هر سطحي، خواه مادي يا عاطفي يا ذهني يا معنوي باشد، توانائي دارد. شايد خود را در خانه‌اي نو، كاري نو، رابطه‌اي زيبا، حافظه‌اي نيرومند و قدرت يادگيري بهتر مجسم كنيد. 
بايد بدانيد كه از اين شيوه نمي‌توان براي كنترل رفتار ديگران به منظور انجام كاري (بر خلاف ميل و اراده شان) سود جست. نكته ديگر اين كه، آرزوهاي شما بايد در سطحي باشد كه قابل دسترسي بوده و دور از عقل نباشد. به طور مثال، كسي كه از كودكي از نعمت بينائي بي بهره است، تجسم كند كه بينائي اش بازگشته است. 
در واقع ذهن شما مانند لوحي است سفيد و دست نخورده. از امروز قلم به‌دست گيريد و هر آنچه را كه در دل تمنا مي‌كنيد، بر آن بنويسيد. 

دكتر الهام اميرآذر
طب سوزني ـ درمان‌هاي طبيعيمجله شادكامي و موفقيت 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۸:۰۷ ] [ مشاوره مديريت ]
تقويت حافظه درسالخوردگاندكتر گريفيت در پاسخ به اين پرسش كه سالخوردگان براي تقويت حافظه و قواي دماغي چه غدايي بهتر است بخورند، گفته است : هر بار با ناشتائي بايد دست كم دو دانه خرما، دو بادام و يك گردو بخورند و اگر در دسترس نبود مخلوط شير ولرم با عسل طبيعي. خواب و مطالعه خود را از دست ندهند، در هواي آلوده زندگي نكنند، عصبي نشوند و پرخاشگري هم نكنند.روزنامه همشهري 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۸:۰۶ ] [ مشاوره مديريت ]
بازيابي حافظه۱) بازيابي اطلاعات از حافظه 
پس از آن كه اطلاعات رمزبندي شد و در حافظه ذخيره گرديد، براي آن كه مورد استفاده واقع شود بايد از حافظه بازيابي گردد. بازيابي حافظه، تقريباً درتمام جنبه‌هاي زندگي روزانه، از يادآوري محل پارك اتوموبيل تا يادگيري مهارت‌هاي تازه، اهميت وافر دارد. چند عامل بر چگونگي بازيابي اطلاعات از حافظه بلند مدّت تأثير گذارند. نخست، بايد دقيقاً بفهميم كه بازيابي حافظه چيست تا بعد بر عوامل مؤثر بر اين فرايند بپردازيم. 
۲) پايه‌هاي بازيابي حافظه 
بازيابي عبارت است از فرايند دستيابي به اطلاعات ذخيره شده در حافظه. هنگامي كه شما در امتحاني شركت مي‌كنيد، براي پاسخ دادن به سوالات، به قابليت بازيابي اطلاعات آموخته شده از حافظه‌تان نياز داريد. اطلاعات به چهار روش اساسي قابل استخراج از حافظه بلند مدّت هستند. بازيابي اطلاعات معمولاً از طريق سرنخ‌هايي كه به آن‌ها «سرنخ‌هاي بازيابي» گفته مي‌شود صورت مي‌گيرد و اين سرنخ‌ها بر چگونگي بازيابي اطلاعات تأثير گذارند. 
▪ يادآوري: 
اين نوع بازيابي حافظه مستلزم توانايي دستيابي به اطلاعات بدون اين كه سرنخي در اختيار گذاشته شود است. براي مثال، پاسخ به سوالات تشريحي، نمونه خوبي از يادآوري است. 
▪ خاطره: 
اين نوع بازيابي حافظه مستلزم بازسازي حافظه، غالباً با به كارگيري يك ساختار منطقي، خاطره‌هاي جزئي، داستان‌ها يا سرنخ‌هاست. براي مثال، پاسخ دادن به سوالي درباره يك مقاله، معمولاً مستلزم به يادآوردن جزء كوچكي از اطلاعات و سپس بازسازي بقيه اطلاعات بر پايه اين خاطره‌هاي جزئي است. 
▪ بازشناسي:
اين نوع بازيابي مستلزم شناسايي و تشخيص اطلاعات پس از مواجه شدن دوباره با آن‌هاست. براي مثال، سوالات چند گزينه‌اي مستلزم تشخيص پاسخ درست در بين گروهي از پاسخ‌هاي موجود است. 
▪ بازآموزي: 
اين نوع بازيابي حافظه مستلزم بازآموزي اطلاعاتي است كه قبلاً آموخته شده‌اند. اين كار معمولاً يادآوري و بازيابي اطلاعات را در آينده آسان‌تر مي‌سازد و مي‌تواند قدرت حافظه را افزايش دهد. 
۳) مشكلات بازيابي حافظه 
فرايند بازيابي هميشه درست عمل نمي‌كند. آيا تا كنون برايتان پيش آمده كه حس كرده باشيد پاسخ سوالي را مي‌دانيد امّا نتوانسته باشيد آن را به طور كامل به ياد آوريد؟ اين پديده را تجربه «نوك زبان بودن» مي‌نامند. در حالي كه شما مطمئن هستيد كه اين اطلاعات جايي در حافظه شما ذخيره شده است امّا نمي‌توانيد آن را دستيابي و بازيابي كنيد. 
پژوهش‌ها نشان مي‌دهد كه اين تجربه، عليرغم مشكل ساز بودن و ناراحت كنندگيش، بسيار شايع است و معمولاً حداقل يكبار در هفته براي اغلب جوانان، و دو تا چهار بار در هفته براي بزرگسالان اتفاق مي‌افتد. در بسياري موارد، مردم حتي مي‌توانند جزئيات بيشتري مثل حرف اوّل كلمه‌اي كه به دنبالش مي‌گردند را به ياد آورند.كارگاه آموزشي روان يار 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۸:۰۵ ] [ مشاوره مديريت ]
راه‌هاي شارژ كردن مغزآيا تا به حال به اين فكر كرده‌ايد كه مغز شما هم همانند گوشي تلفن همراهتان به شارژ شدن نياز دارد؟ اكنون راهكار‌هايي را به شما توصيه مي‌كنيم تا مغز خود را احيا كنيد
مهم‌ترين گام براي بهره‌مندي از مغزي سالم، داشتن خوابي عميق، آرام و كافي است.
اين در حالي است كه مصرف بادام موجب تقويت مغز وآب سيب نيز با خاصيت مشابه، حافظه را بهبود مي‌بخشد.
توجه داشته باشيد كه استرس، قدرت مغز را تحليل مي‌برد. پس تا جايي كه مي‌توانيد از استرس دوري كنيد و به شادي و آرامش روي آوريد. انجام تمرين هاي يوگا و مديتيشن مي‌تواند راهكار مناسبي براي دوري از استرس باشد.
از سوي ديگر همانگونه كه ورزش‌هاي متعددي براي بدن وجود دارد، ورزش‌هاي ذهني را نيز نبايد فراموش كرد.
حل جدول و ديگر بازي‌هاي ذهني تا حدود زيادي به تقويت مغز كمك مي‌كند. بر خلاف بادام و آب سيب، شكر موجب ضعيف شدن حافظه مي‌شود. تا جايي كه مي توانيد مصرف شكر را در رژيم غذايي خود محدود كنيد.
از سوي ديگر براي داشتن مغزي سالم، شب‌ها غذاي سبك بخوريد و سعي كنيد قوه خلاقيت و تصويرسازي خود را تقويت كنيد. همچنين مصرف ويتامين ب- كمپلكس هم حافظه را تقويت مي‌كند.همشهري آنلاين 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۸:۰۴ ] [ مشاوره مديريت ]
تمركز فكر از نظر تعاليم اسلاميبيشترين بازده با تمركز روي تنها يك كار در يك زمان مطابق تعاليم اسلامي ، لازم است انسان به هنگام عبادت فقط به عبادت ، به هنگام درس فقط به درس و به هنگام لذت فقط به آن بينديشد. در حال حاضر كاربرد روش آرام سازي (Relaxation therapy) يكي از روش‌هاي معمول روان درماني است كه اساس آن ايجاد تمركز فكر در فرد است. 
عدم توجه به اين اصل مي‌تواند به عنوان عامل اساسي و يا عارضه بعضي از اختلالات روان پزشكي مشاهده شود. 
● مراحل تمركز و حافظه
تمركز فكر (concentration) به عنوان پيش نياز مراحل مختلف حافظه مطرح مي‌شود. براي آنكه فراگيري (Registration) ، نگهداري (Retention) و يادآوري (Recall) انجام شوند، لازم است فرد تمركز داشته باشد. در صورتي كه تمركز فكر دچار اختلال باشد، مراحل مختلف حافظه نيز دچار اختلال خواهند شد. نكته بسيار مهم اين است كه اغلب نسبت به اين واقعيت بي‌توجه هستند و بروز كاهش حافظه را بيشتر ناشي از عوامل عضوي ارزيابي مي‌كنند و اعلام مي‌نمايند كه دارم فكر خود را از دست مي‌دهم. 
● كاهش تمركز فكر
كاهش تمركز فكر خود اغلب ناشي از بروز اضطراب است. پذيرش مسئوليت‌هاي بيش از حد ، توقعات بي‌مورد و زياد ، عدم برنامه‌ريزي صحيح ، عدم توجه به واقعيات زندگي و اصول رشد و تغييرات زندگي كه تحت عنوان حوادث فشارانگيز رواني (stressful life events) مطرح مي‌شوند، مي‌توانند منجر به بروز حالت اضطرابي گردند و كاهش تمركز فكر ، خود يكي از علائم رواني اين حالت مي‌باشد كه باعث كاهش حافظه مي‌گردد. براي شكستن و غلبه بر اين حالت ، بهترين كار اين است كه درمانگر علت اضطراب را كشف و آن را از بين ببرد و يا نسبت به تطابق با آن اقدام نمايد. 
● افزايش تمركز با ريلكسيشن 
در مواردي كه علت اضطراب را نتوان كشف نمود و يا نتوان آن را از بين برد و يا مراجعه كننده نتواند با آن تطابق يابد، لازم است از طريق مبارزه با كاهش تمركز فكر ، نسبت به شكستن اين حالت اقدام نمود. روش آرام سازي (Relaxation therapy) كه در طيف وسيعي هم اكنون مورد استفاده است، براساس تمرين براي افزايش تمركز فكر شكل گرفته است.
● تمركز فكر و برنامه‌ريزي زندگي سالم 
اين اصل مي‌تواند در برنامه‌ريزي زندگي سالم كمك موثري بنمايد. پيدايش و استمرار دقت و تمركز فكر در هر كار ، ريشه ابتكار ، ابداع و اختراع است و لازم است روش‌هاي افزايش تمركز در طيف وسيعي به همه مردم آموزش داده شود. نقش اين اصل در تربيت ، نياز به بحث زيادي ندارد، زيرا اولين نياز هر برنامه آموزشي و تربيتي ، تمركز فكر است. 
● لزوم تمركز فكر در مديريت 
لزوم بالابردن تمركز فكر هم در مدير و هم در افراد تحت پوشش ، كارايي اين اصل را در مديريت نشان مي‌دهد. يقينا تعداد زيادي از سوانح كار و جاده ناشي از كاهش تمركز فكر است كه مي‌تواند و بايد مورد تحقيقات كافي قرار گيرد. بطور كلي تاكيدي كه مكتب اسلام بر روي هر كدام از اصول بهداشت رواني دارد، به عنوان تاييد و دفاع از نظريات متداول و مكاتب روان‌شناسي مي‌تواند و بايد مورد استفاده قرار گيرد و به عنوان مثال تاكيد روش آرام‌سازي را مي‌توان از اين اصل نتيجه گرفت. 
مكتب اسلام از پيروان خويش مي‌خواهد كه به هنگام انجام هر كار ، فقط به آن كار بينديشند و به اين ترتيب حداكثر بازده را ايجاد نمايند. اين برداشت كه با مفهوم حضور قلب ، در آموزش‌هاي اسلامي مطرح شده است، لزوم حفظ آگاهي و تمركز فكر دائمي را گوشزد مي‌نمايد. امام صادق عليه‌السلام مي‌فرمايد: من دوست مي‌دارم كه چون فرد مومني از شما به نماز ايستد، روي دل خويش را به سوي خدا دارد و آن را به كار دنيا سرگرم نسازد.


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۸:۰۴ ] [ مشاوره مديريت ]
برحواس خود تمركز كنيداغلب ، مابه اين مساله توجه چنداني نداشته ايم كه حواس پنجگانه خود رااز يكديگر تفكيك و آنها را به صورت مجزا از يكديگر حس كنيم . ذهنتان را براي بالا بردن آگاهي حسي پرورش دهيد . امروز را بر بينايي تمركزكنيد ، فردا بر مزه ، روز بعد بر بويايي و ... مثلا : زماني كه در حال دوش گرفتن درحمام هستيد ، قطرات آب را روي بدن خود احساس كيندو ازاين كه باعث تميزي و آرامش شما مي شود ، لذت ببريد. موقعي كه در حال غذا خوردن هستيد فقط برطعم و مزه غذا تمركز كنيد . وقتي در حال ريختن چاي در استكان هستيد ، به صداي ريزش آن گوش دهيد . به اين ترتيب ، شروع به جدا كردن تجربيات حسي تان از يكديگر كنيد و از بابت هر كدام سپاسگزاري نماييد.شبكه خبري ورلد نيوز 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۸:۰۳ ] [ مشاوره مديريت ]
پس‌ خبا؛ فن بهسازي حافظهيكي از معروف‌ترين فنون بهسازي حافظه روش “پس خبا” نام دارد. اين روش بدين‌منظور ابداع شده كه توانايي مطالعه و به خاطر سپردن مطالب درسي را افزايش دهد. نام اين روش در فارسي (پس خبا) و در انگليسي )PORST( نام دارد و متشكل از حرف اول نام پنج مرحله آن است. پيش‌خواني، سوال كردن، خواندن، به خود پس دادن و آزمودن. در مرحله اول شما مطالب فصل را پيش‌خواني مي‌كنيد تا برداشتي كلي از موضوع‌ها و بخش‌هاي اصلي آن داشته باشيد. پيش‌خواني شامل خواندن فهرست مطالب فصل، مروري سريع بر مطالب فصل همراه با توجه ويژه به عناوين بخش‌هاي اصلي و فرعي آن و خواندن دقيق خلاصه مطالب در پايان فصل است. اين نوع پيش‌خواني احتمالا شما را وادار به سازمان‌دهي فصل مي‌كند و اين سازماندهي مطلب كار بازيابي را بسيار آسان مي‌كند. مراحل دوم، سوم و چهارم در هر يك از بخش‌هاي اصلي فصل انجام مي‌شود. معمولا در يك كتاب هر فصل مركب از چندين بخش اصلي است و شما بايد مراحل سوال كردن، خواندن و به خود پس دادن را در مورد هر بخش به كار ببنديد و پس از آن به مرحله بعدي بپردازيد. در مرحله سوال كردن عنوان‌هاي اصلي و فرعي را به دقت بخوانيد و آنها را به صورت سوال درآوريد. 
در مرحله خواندن هر بخش را به قصد پاسخ دادن به سوالات بخوانيد و در مرحله به خود پس دادن تلاش كنيد انديشه‌هاي اصلي آن بخش را به ياد آوريد و اطلاعات را از بر بخوانيد (بي‌صدا يا ترجيحا با صداي بلند) مرحله‌هاي سوال كردن و خواندن تقريبا به‌طور قطع شخص را وا مي‌دارد هنگام رفوگرداني مطالب به بسط معنايي آن بپردازد و در مرحله به خود پس دادن مجبور مي‌شود بازيابي را تمرين كند. مرحله پنجم يا مرحله آزمودن پس از خواندن فصل مي‌آيد . شما سعي مي‌كنيد نكات اصلي خوانده‌هاي خود را به ياد آوريد و بفهميد مطالب مختلف چگونه به يكديگر پيوند مي‌خورند. اين مرحله بسط معنايي و تمرين اضافي براي بازيابي را بر مي‌انگيزد خلاصه اينكه روش (پس خبا) بر سه اصل بهسازي حافظه استوار است. سازماندهي مطالب، بسط معنايي مطلب و تمرين بازيابي.
تهيه وتنظيم: فائزه رضويروزنامه ابتكار 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۸:۰۲ ] [ مشاوره مديريت ]
حركت افقي چشم به افزايش حافظه كمك مي‌كندحركت افقي چشم به مدت ۳۰ ثانيه مي‌تواند به افزايش حافظه كمك كند. يادآوري مطالب مطالعه شده در افرادي كه حركت افقي چشم را انجام داده بودند، نسبت به آنهايي كه اين كار را نكرده بودند، به طور چشمگيري بيشتر است. 
همچنين اين داوطلبان در يادآوري رئوس مطالعه شده خطاي بسيار كمتري داشتند. اين روش مي‌تواند براي افراد بويژه دانش‌آموزان و دانشجويان كه خود را براي آزمون آماده مي‌كنند، بسيار مفيد واقع شود. به گفته محققان استفاده از چنين روشي به افراد كمك مي‌كند تا بخش‌هاي مهم اطلاعات را براي آزمون‌هاي خود به خاطر آورند.روزنامه تهران امروز 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۸:۰۱ ] [ مشاوره مديريت ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ][ ۷۲۲ ][ ۷۲۳ ][ ۷۲۴ ][ ۷۲۵ ][ ۷۲۶ ][ ۷۲۷ ][ ۷۲۸ ][ ۷۲۹ ][ ۷۳۰ ][ ۷۳۱ ][ ۷۳۲ ][ ۷۳۳ ][ ۷۳۴ ][ ۷۳۵ ][ ۷۳۶ ][ ۷۳۷ ][ ۷۳۸ ][ ۷۳۹ ][ ۷۴۰ ][ ۷۴۱ ][ ۷۴۲ ][ ۷۴۳ ][ ۷۴۴ ][ ۷۴۵ ][ ۷۴۶ ][ ۷۴۷ ][ ۷۴۸ ][ ۷۴۹ ][ ۷۵۰ ][ ۷۵۱ ][ ۷۵۲ ][ ۷۵۳ ][ ۷۵۴ ][ ۷۵۵ ][ ۷۵۶ ][ ۷۵۷ ][ ۷۵۸ ][ ۷۵۹ ][ ۷۶۰ ][ ۷۶۱ ][ ۷۶۲ ][ ۷۶۳ ][ ۷۶۴ ][ ۷۶۵ ][ ۷۶۶ ][ ۷۶۷ ][ ۷۶۸ ][ ۷۶۹ ][ ۷۷۰ ][ ۷۷۱ ][ ۷۷۲ ][ ۷۷۳ ][ ۷۷۴ ][ ۷۷۵ ][ ۷۷۶ ][ ۷۷۷ ][ ۷۷۸ ][ ۷۷۹ ][ ۷۸۰ ][ ۷۸۱ ][ ۷۸۲ ][ ۷۸۳ ][ ۷۸۴ ][ ۷۸۵ ][ ۷۸۶ ][ ۷۸۷ ][ ۷۸۸ ][ ۷۸۹ ][ ۷۹۰ ][ ۷۹۱ ][ ۷۹۲ ][ ۷۹۳ ][ ۷۹۴ ][ ۷۹۵ ][ ۷۹۶ ][ ۷۹۷ ][ ۷۹۸ ][ ۷۹۹ ][ ۸۰۰ ][ ۸۰۱ ][ ۸۰۲ ][ ۸۰۳ ][ ۸۰۴ ][ ۸۰۵ ][ ۸۰۶ ][ ۸۰۷ ][ ۸۰۸ ][ ۸۰۹ ][ ۸۱۰ ][ ۸۱۱ ][ ۸۱۲ ][ ۸۱۳ ][ ۸۱۴ ][ ۸۱۵ ][ ۸۱۶ ][ ۸۱۷ ][ ۸۱۸ ][ ۸۱۹ ][ ۸۲۰ ][ ۸۲۱ ][ ۸۲۲ ][ ۸۲۳ ][ ۸۲۴ ][ ۸۲۵ ][ ۸۲۶ ][ ۸۲۷ ][ ۸۲۸ ][ ۸۲۹ ][ ۸۳۰ ][ ۸۳۱ ][ ۸۳۲ ][ ۸۳۳ ][ ۸۳۴ ][ ۸۳۵ ][ ۸۳۶ ][ ۸۳۷ ][ ۸۳۸ ][ ۸۳۹ ][ ۸۴۰ ][ ۸۴۱ ][ ۸۴۲ ][ ۸۴۳ ][ ۸۴۴ ][ ۸۴۵ ][ ۸۴۶ ][ ۸۴۷ ][ ۸۴۸ ][ ۸۴۹ ][ ۸۵۰ ][ ۸۵۱ ][ ۸۵۲ ][ ۸۵۳ ][ ۸۵۴ ][ ۸۵۵ ][ ۸۵۶ ][ ۸۵۷ ][ ۸۵۸ ][ ۸۵۹ ][ ۸۶۰ ][ ۸۶۱ ][ ۸۶۲ ][ ۸۶۳ ][ ۸۶۴ ][ ۸۶۵ ][ ۸۶۶ ][ ۸۶۷ ][ ۸۶۸ ][ ۸۶۹ ][ ۸۷۰ ][ ۸۷۱ ][ ۸۷۲ ][ ۸۷۳ ][ ۸۷۴ ][ ۸۷۵ ][ ۸۷۶ ][ ۸۷۷ ][ ۸۷۸ ][ ۸۷۹ ][ ۸۸۰ ][ ۸۸۱ ][ ۸۸۲ ][ ۸۸۳ ][ ۸۸۴ ][ ۸۸۵ ][ ۸۸۶ ][ ۸۸۷ ][ ۸۸۸ ][ ۸۸۹ ][ ۸۹۰ ][ ۸۹۱ ][ ۸۹۲ ][ ۸۹۳ ][ ۸۹۴ ][ ۸۹۵ ][ ۸۹۶ ][ ۸۹۷ ][ ۸۹۸ ][ ۸۹۹ ][ ۹۰۰ ][ ۹۰۱ ][ ۹۰۲ ][ ۹۰۳ ][ ۹۰۴ ][ ۹۰۵ ][ ۹۰۶ ][ ۹۰۷ ][ ۹۰۸ ][ ۹۰۹ ][ ۹۱۰ ][ ۹۱۱ ][ ۹۱۲ ][ ۹۱۳ ][ ۹۱۴ ][ ۹۱۵ ][ ۹۱۶ ][ ۹۱۷ ][ ۹۱۸ ][ ۹۱۹ ][ ۹۲۰ ][ ۹۲۱ ][ ۹۲۲ ][ ۹۲۳ ][ ۹۲۴ ][ ۹۲۵ ][ ۹۲۶ ][ ۹۲۷ ][ ۹۲۸ ][ ۹۲۹ ][ ۹۳۰ ][ ۹۳۱ ][ ۹۳۲ ][ ۹۳۳ ][ ۹۳۴ ][ ۹۳۵ ][ ۹۳۶ ][ ۹۳۷ ][ ۹۳۸ ][ ۹۳۹ ][ ۹۴۰ ][ ۹۴۱ ][ ۹۴۲ ][ ۹۴۳ ][ ۹۴۴ ][ ۹۴۵ ][ ۹۴۶ ][ ۹۴۷ ][ ۹۴۸ ][ ۹۴۹ ][ ۹۵۰ ][ ۹۵۱ ][ ۹۵۲ ][ ۹۵۳ ][ ۹۵۴ ][ ۹۵۵ ][ ۹۵۶ ][ ۹۵۷ ][ ۹۵۸ ][ ۹۵۹ ][ ۹۶۰ ][ ۹۶۱ ][ ۹۶۲ ][ ۹۶۳ ][ ۹۶۴ ][ ۹۶۵ ][ ۹۶۶ ][ ۹۶۷ ][ ۹۶۸ ][ ۹۶۹ ][ ۹۷۰ ][ ۹۷۱ ][ ۹۷۲ ][ ۹۷۳ ][ ۹۷۴ ][ ۹۷۵ ][ ۹۷۶ ][ ۹۷۷ ][ ۹۷۸ ][ ۹۷۹ ][ ۹۸۰ ][ ۹۸۱ ][ ۹۸۲ ][ ۹۸۳ ][ ۹۸۴ ][ ۹۸۵ ][ ۹۸۶ ][ ۹۸۷ ][ ۹۸۸ ][ ۹۸۹ ][ ۹۹۰ ][ ۹۹۱ ][ ۹۹۲ ][ ۹۹۳ ][ ۹۹۴ ][ ۹۹۵ ][ ۹۹۶ ][ ۹۹۷ ][ ۹۹۸ ][ ۹۹۹ ][ ۱۰۰۰ ][ ۱۰۰۱ ][ ۱۰۰۲ ][ ۱۰۰۳ ][ ۱۰۰۴ ][ ۱۰۰۵ ][ ۱۰۰۶ ][ ۱۰۰۷ ][ ۱۰۰۸ ][ ۱۰۰۹ ][ ۱۰۱۰ ][ ۱۰۱۱ ][ ۱۰۱۲ ][ ۱۰۱۳ ][ ۱۰۱۴ ][ ۱۰۱۵ ][ ۱۰۱۶ ][ ۱۰۱۷ ][ ۱۰۱۸ ][ ۱۰۱۹ ][ ۱۰۲۰ ][ ۱۰۲۱ ][ ۱۰۲۲ ][ ۱۰۲۳ ][ ۱۰۲۴ ][ ۱۰۲۵ ][ ۱۰۲۶ ][ ۱۰۲۷ ][ ۱۰۲۸ ][ ۱۰۲۹ ][ ۱۰۳۰ ][ ۱۰۳۱ ][ ۱۰۳۲ ][ ۱۰۳۳ ][ ۱۰۳۴ ][ ۱۰۳۵ ][ ۱۰۳۶ ][ ۱۰۳۷ ][ ۱۰۳۸ ][ ۱۰۳۹ ][ ۱۰۴۰ ][ ۱۰۴۱ ][ ۱۰۴۲ ][ ۱۰۴۳ ][ ۱۰۴۴ ][ ۱۰۴۵ ][ ۱۰۴۶ ][ ۱۰۴۷ ][ ۱۰۴۸ ][ ۱۰۴۹ ][ ۱۰۵۰ ][ ۱۰۵۱ ][ ۱۰۵۲ ][ ۱۰۵۳ ][ ۱۰۵۴ ][ ۱۰۵۵ ][ ۱۰۵۶ ][ ۱۰۵۷ ][ ۱۰۵۸ ][ ۱۰۵۹ ][ ۱۰۶۰ ][ ۱۰۶۱ ][ ۱۰۶۲ ][ ۱۰۶۳ ][ ۱۰۶۴ ][ ۱۰۶۵ ][ ۱۰۶۶ ][ ۱۰۶۷ ][ ۱۰۶۸ ][ ۱۰۶۹ ][ ۱۰۷۰ ][ ۱۰۷۱ ][ ۱۰۷۲ ][ ۱۰۷۳ ][ ۱۰۷۴ ][ ۱۰۷۵ ][ ۱۰۷۶ ][ ۱۰۷۷ ][ ۱۰۷۸ ][ ۱۰۷۹ ][ ۱۰۸۰ ][ ۱۰۸۱ ][ ۱۰۸۲ ][ ۱۰۸۳ ][ ۱۰۸۴ ][ ۱۰۸۵ ][ ۱۰۸۶ ][ ۱۰۸۷ ][ ۱۰۸۸ ][ ۱۰۸۹ ][ ۱۰۹۰ ][ ۱۰۹۱ ][ ۱۰۹۲ ][ ۱۰۹۳ ][ ۱۰۹۴ ][ ۱۰۹۵ ][ ۱۰۹۶ ][ ۱۰۹۷ ]
.: Weblog Themes By iranblag :.

درباره وبلاگ

تيم مشاوران مديريت ايران IranMCT ----------------- http://iranmct.com ---------------- Iran Management Consultants Team
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب
شمارنده
شرکت مشاوره مدیریتبازارسازی مدیریت بازاریابی. بازدید تحقیقات بازاریابیآموزش مدیریت MBAدلایل ترک تحقیقات بازاریابی تحقیقات مدیریت شرایط سخت بازارکارت امتیازی متوازنارزیابی عملکرد . نمونه مطالعات موردی.برند برندینگانواع برند معرفی 21 نوع متفاوت از برندبرندسازی branding marketing . برندسازی.تحقیقات بازاریابی انگیزه بخش http://marketingbranding.ir سبک مدیریت است مدیریت بازاربازاریابیتحقیقات بازاریابی ویژگی های .حرفه ای مشاوره اموزش مدیریت.شناسایی مشتریان .تحقیقات بازاریابی استفاده از تحقیقات بازار و بازاریابی http://marketingsales.irmarketing مدیریت برندینگ . Business Management ConsultantIran Business Management ConsultantManagement . بازاریابیانواع بازاریابی 127 نوع بازاریابیبازاریابی. بازاریابی MarketingMix آمیختهآمیزه بازاريابیمدیریت بازاریابی. اخبار مدیریت و تجارتمدیریت.مشاوره بازاریابی مدیریت آموزش تکنیک‌های فروشندگی حرفه‌ای فروشندگی. اخبار مدیریت و تجارتبازاریابی برندینگ. http://iranmct.com/news/page/12مدیریت. مدیریت مشاوره بازاریابیآموزش. بیزینس پلن طرح توجیهی طرح business plan. برنامه بازاریابی Marketing Planبازاریابی. مشاوره تبلیغات مشاور تبلیغات مشاور مدیریت management مشاوره مدیریت انواع بازاریابی بازاریابی. Business Planبیرینس پلن طرح توجیهیمدیریت. کلینیک کاشت موی طبیعی آسمان