مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 4578
دیروز : 4574
افراد آنلاین : 5
همه : 5165541
چراغ حافظه را روشن كنرفته بود داروخانه و مي‌خواست دارويي را كه هر شب مي‌خورد، بخرد اما هرچه فكر مي‌كرد اسم دارو را به ياد نمي‌آورد.
بار اولي نبود كه اسم چيزي يا كسي را فراموش مي‌كرد؛ بارها اتفاق افتاده بود كه در لحظه‌اي مهم، اسم خيابان يا شخصي يا چيزي را كه هر روز با آن سروكار داشت فراموش كرده بود. فراموشي، معضلي است كه اين روزها دامن بسياري از ما را گرفته است. افراد مختلف در مورد علل آن عقايد و حدس‌هاي متفاوت و مختلفي دارند؛ آلودگي هوا، تغذيه نامناسب، استرس، كهولت سن، تمركز نداشتن و... دلايلي است كه معمولا براي كاهش حافظه ذكر مي‌شوند. شايد دوري از بسياري از اين عوامل براي ما مقدور نباشد و ما ناگزير از زندگي در شهرهاي بزرگ با هواي آلوده، سر و صداي زياد، محيط استرس‌زا و... هستيم. بنابراين تنها راه باقي‌مانده اين است با رعايت يكسري نكات و انجام بعضي از تمرين‌ها از كاهش حافظه جلوگيري و به افزايش و ترميم آن كمك كنيم. هيچ مي‌دانيد حافظه به‌صورت انتخابي عمل مي‌كـنـد؛ يعني ما به‌طور ناخودآگاه مسائلي را كه بيشتر برايمان مهم، خاطره‌انگيز يا خاص باشند، آسان‌تر از بـقيه به ذهن مي‌سپاريم. اين ويژگي به ما اين امتياز را مي‌دهد كه با مغز و حافظه‌مان تمرين كنيم و ياد بگيريم چيزهاي مهمي را كه لازم است حفظ و به موضوعي خاص مبدل كنيم. به‌جاي پرداختن و واردشدن به مباحث پيچيده روانشناسي در زمينه حافظه كوتاه‌مدت و بلندمدت، بياييد فقط قرار بگذاريم از اين به بعد مسائلي كه نبايد فراموش مي‌كرديم را از قلم نيندازيم.
▪ اسامي‌
▪ شماره‌هاي تلفن 
▪ قيافه‌ها 
▪ كارها 
▪ قرارهاي ملاقات 
▪ تاريخ‌هاي تولد 
▪ گفت‌وگوها 
▪ حقايق (يا اكاذيب)
اول مشخص كنيد كدام حافظه شما بهتر كار مي‌كند؛ بينايي يا شنوايي. وقتي پاسخ اين سوال معلوم شد، يك قدم بزرگ به سوي بهتر شدن حافظه‌تان برداشته‌ايد. شما مي‌توانيد با استفاده از اين دانش، چيزهايي كه مي‌خواهيد به خاطر بسپاريد را در قالب تصاوير يا صداها به حافظه‌تان منتقل كنيد. 
▪ فعال باشيد
اين در مورد هر چيزي بايد اعمال شود، هنگامي كه در حال شنيدن، تفكر و مطالعه‌كـردن هستيد، سعي كنيد از مطالبي كه فرد ديگري به شما گفته، نكتـه‌برداري كنيد. اگـر بي‌حال و غيرفعال باشيد، مغزتان دچار كندي و تعلل خواهد شد اما اگر بـراي فـعـال بـودن تلاش كنيد، ذهنتان آنچه را كه در حال آشكارشدن است ثبت مي‌كند و شما راحت‌تر مي‌توانيد آن را به‌خاطر بسپاريد.
▪ تمركز كنيد
به جزئيات دقت كنيد. در طول روز چيزهاي بسيار زيادي را مي‌شنويـم اما تنها آنهايي را به‌ياد مي‌آوريم كه برايمان اهميت داشته‌اند. مسائل مورد اهميت خـود را گسترش و بسط دهيد تا بيشتر بتوانيد آنها را به ذهن بسپاريد. يك روش خوب اين است كه همه چيز را مهم و حياتي فرض كنيد و بدانيد كه يك روز به درد شما مي‌خورند. وانمود كنيد كه يك كارآگاه جنايي هستيد و هر آنچه كه در پيرامون شما در حال اتفاق افتادن است، اهميت دارد.
▪ پيوستگي 
بين آنچه كه مي‌خواهيد به‌ياد بسپاريد و آنچه كـه قـبلا در ذهن داريد ارتباط برقرار كنيد. اين ارتباط مي‌تواند يك رنگ، يك عدد يا يك كلمه هم قافيه بـاشد. براي بـه‌خاطر داشتن ليستي از چيزهاي مختلف، تصاويري كه هم قافيه با اعداد هستند را در ذهنتان مجسم كنيد. براي مثال يك با «دك» هم قافيه است پس مي‌توانيد در ذهن خود اولين قلم فهرست را با دك ضبط مجسم و مربوط كنيد. به‌همين ترتيب بـراي عدد دو كـه با «مـو» (درخت انگور) هم قافيه است انجام دهيد. همچنين مي‌توانيد از كلمات مخفف و تركيب اسامي‌ و يا متصل‌نمودن اول حروف كلمات (مانند حروف ابجد) استفاده كنيد.
▪ تكرار را به خاطر بسپاريد 
روش تنبيه معلم‌تان را به‌ياد داريد؟ هرگاه فردي دچار خطايي مي‌شـد، مي‌بايست چندين و چند بار مطلبي را بنويسد. تكرار به ما براي به ذهن سپردن مـوضـوعات كمك كرده و باعث حك‌شدن افكار در مغزمان مي‌شود. هرگاه فردي را ملاقات مي‌كنيد، شروع به تكرار اسم او در ذهن خود كنيد. وقتي كسي شماره تلفنش را به شمـا مي‌دهـد، چندين بار آن را روي كاغذ نوشته و با صداي بلند تكرار كنيد. اگر مي‌خـواهـيـد مـطلبي را حفظ كنيد، كافي است آن را چندين بار روي تكه‌اي كاغذ بنويسيد.روزنامه تهران امروز 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۸:۰۱ ] [ مشاوره مديريت ]
فـرايـنـد تـوليـد فـكرطوفان مغزي (بارش افكار) يك توليد نظرات جديد در شرايط آزاد است. طوفان مغزي يك تكنيك در كنفرانس و جلسه است كه افراد فرصت پيدا مي‏كنند ايده‏ها و نظرات خودشان را به راحتي مطرح كنند.
طوفان مغزي به زباني ساده به معناي تشويق ابتكار است. قدرمسلم، جهت به حركت درآوردن قوه خلاقيت، به كارگيري چند فكر به مراتب مؤثرتر از يك فكر است.
لذا افراد يك گروه در يك نشست به بحث و تفحص پرداخته و افكار خويش را بازگو كرده و پيرامون آن به گفتگو مي‏نشينند. اين امر تا زماني كه تمامي افكار بيان شود، ادامه داشته و قبول يا رد پيشنهادها بعد از ارائه دليل‏هاي كافي با رأي‏گيري نهايي انجام مي‏پذيرد.
عموماً بعد از هر نشست طوفان مغزي يك دوره تفكر آغاز مي‏شود و افراد در پي يافتن جواب شش سؤال چه چيز، چرا، كجا، چگونه، چه زمان و چه كسي برمي‏آيند. طوفان انديشه‏ها يا به بيان ديگر طوفان فكري، يكي از روشهاي مؤثر حل مساله در گروه است. اين روش افراد را قادر مي‏سازد كه موانع ذهني را برطرف و در فاصله زماني كوتاه نظرات بي‌شماري ارائه كنند.
زماني طوفان مغزي (بارش افكار) مورد استفاده قرار مي‏گيرد كه: - قصد تعيين علل يا راه‏حل‏هاي احتمالي مسئله‏اي را داشته باشيم.
▪ تصميم داشته باشيم گامهاي اجرايي يك طرح را تعيين كنيم. 
▪ تصميم به انتخاب مسئله‏اي گرفته‏ايم كه بايد در مورد آن، اقدامي عملي صورت پذيرد. (در شرايطي كه بايد طي يك مدت كوتاه بيشتر نظرات جمع‏آوري شود، از اين روش مي‏توان استفاده كرد) 
▪ قصد دريافت تمام عقايد را داشته باشيم. 
● چگونه جلسه طوفان مغزي را طراحي، برنامه‏ريزي و اداره كنيم؟ 
براي طراحي، برنامه‏ريزي و اداره موفق جلسه طوفان انديشه‏ها رعايت موارد زير ضروري است: 
▪ جلسه طوفان مغزي با انتخاب يك موضوع مشخص شروع مي‏شود. 
▪ براي اطمينان از شركت تمام افراد، رهبر گروه از همه اعضا به نوبت نظرخواهي مي‏كند. 
▪ به كسي اجازه خرده‏گيري و سرزنش كردن داده نمي‏شود. 
▪ چنانچه نظرات افراد به پايان رسيد، سؤالاتي مانند چه كسي، چه وقت، كجا، چرا و چگونه براي به جريان افتادن دوباره گفتگو مطرح مي‏شود. 
▪ نظرات بايد به دقت روي يك نمودار جريان يا تخته نوشته يا يادداشت شود تا همه به آن توجه داشته باشند. 
▪ اعضا بايد نظرات مختلف را جدا كرده، چند نظر كليدي را انتخاب كنند و به تفصيل مورد گفتگو قرار دهند و آنها را به ترتيب اهميت، يادداشت كنند. موارد يادداشت شده براي استفاده در جلسات آينده نگهداري شود. 
▪ سپس اعضا يك يا دو نفر را براي بررسي عميق انتخاب مي‏كنند. 
▪ طوفان مغزي ممكن است مقدم يا به دنبال و يا همزمان با استفاده از ساير ابزارها و تكنيك‏هاي بهبود مورد استفاده قرار گيرد. در مراحل اوليه طوفان مغزي رهبر بايد مسائل زير را پيش‏بيني كند: 
▪ عضوي كه نظرات را روي تخته مي‏نويسد به قدري آهسته اين كار را انجام دهد كه برخي از اظهارنظرهاي مهم را از قلم نيندازد. 
▪ برخي از اعضاء نمي‏توانند در مقابل جمع صحبت كنند (در گروه‏هايي بيش از ۷ نفر) - اعضاء مي‏خواهند در همان لحظه‏اي كه نظرات اظهار مي‏شود در مورد آن گفتگو كنند، به جاي اين كه بگذارند در موقع مناسب اين كار صورت گيرد. 
▪ معطوف شدن نظرات روي اشخاص به جاي فرايندها.
▪ اعضاء در مورد چند نظر باهم گفتگو مي‏كنند به جاي اين كه در مورد نظرات به طور مجزا صحبت كنند.
▪ قبل از اين كه مسأله به طور كامل درك شود، اعضاء ناگهان به نتايجي مي‏رسند و گمان مي‏كنند به راه‏حل‏هايي دست يافته‏اند.
▪ عضوي ممكن است تمايل داشته باشد كه بر اعضاء ديگر مسلط شود. 
▪ رهبر بايد براي غلبه بر اين مشكلات آموزش ببيند. 
● چگونه نظرات را در معرض تكوين قرار دهيم؟ جلسه طوفان مغزي يك نشست كوتاه‌مدت است كه هدف آن صرفاً جمع‏آوري نظرات متعدد است.
پس از اتمام جلسه با توجه به ضرورت و سرعت برخورد با مسئله، نظرات ثبت شده به مدت معيني (چند ساعت تا چند روز) در معرض ديد مجدد افراد گروه قرار داده مي‏شوند. 
اين عمل با نصب نظرات مذكور در محل كار يا محل قرارداد آنها انجام‏پذير است. افراد گروه مي‏توانند نظرات ديگري را كه در فكر آنها پديد مي‏آيد، در فاصله زماني تعيين شده، در زير نظرات ثبت شده بنويسند.
● بررسي نظرات ارائه شده در جلسه طوفان مغزي چگونه انجام مي‏شود؟ 
بررسي و تحليل نظرات مذكور در جلسه ديگري صورت خواهد گرفت به اين منظور، رهبر گروه افراد را به جلسه ديگري دعوت مي‌كند و در آنجا نظرات نقد و بررسي مي‏شوند و كاراترين آنها براي رفع مشكل انتخاب خواهد شد. 
فاصله بين دو جلسه بستگي به اهميت موضوع و سرعت برخورد با آن دارد و مي‏تواند از چند ساعت تا چند روز متفاوت باشد. 
● جمع‏بندي 
طوفان مغزي يك فرايند توليد نظرات، پيشنهادها و ايده‏هاي جديد در شرايط آزاد است. 
افراد بدون هيچ مانعي مجاز هستند ايده‏ها و راه‏حل‏هاي خود را آزادانه مطرح كنند. تمام نظرات و پيشنهادها مورد توجه قرار مي‏گيرد و هيچكس مجاز به انتقاد كردن نيست.روزنامه اطلاعات 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۸:۰۰ ] [ مشاوره مديريت ]
ريشه‌هاي اختلال حافظهپيش از اين راجع به علل اختلال حافظه مطالبي را بيان كرديم. اگر به ياد داشته باشيد، گفتيم بعضي از اين علل، قابل رفع هستند و اختلال حافظه برگشت‌پذير است.
در بيان اين علت‌ها با هم از كمبود ويتامين ۲۱B، كمبود اسيدفوليك، فقر مواد مغذي، بيماري‌هاي گوناگون و حتي سميت داروها صحبت كرديم كه به اختلال حافظه از نوع برگشت‌پذير منجر مي‌شوند. در ميان اين علل افسردگي، اختلال در كار تيروييد و دليريوم را نيز ذكر كرديم؛ واژه‌اي كه براي اغلب شما ناآشنا بود. دليريوم به حالتي مي‌گوييم كه در آن سطح هوشياري فرد به طور ناگهاني تغيير كند. در واقع علت‌هاي گوناگوني وجود دارند كه به طور ناگهاني و موقت در عملكرد مغزي اختلال ايجاد مي‌كنند. دليريوم مختص سالمندان نيست و در هر گروه سني مي‌تواند بروز كند. اما سالمندان اگر مبتلا به دمانس يا زوال عقل باشند هنگامي كه دچار عفونت و كم‌آبي و كم‌خوني شوند، مستعد رفتن به فاز دليريوم مي‌شوند. علل گوناگوني براي دليريوم وجود دارد. اين عوامل عبارتند از:
۱) علل عفوني مانند سينه پهلو، عفونت‌هاي ادراري
۲) علل قلبي مانند سكته قلبي، نارسايي قلبي كه مورد بي‌توجهي واقع شود و جبران نشده باشد.
۳) علل متابوليكي مانند زيادي يا كمي قند خون، كم‌شدن سديم و پتاسيم خون، زيادي اوره خون، نارسايي كبد، پركاري يا كم‌كاري تيروئيد و كم‌آبي بدن
۴) ضربه شديد به جمجمه، تمامي شكستگي‌هاي استخواني به ويژه شكستگي استخوان ران
۵) پس از عمل جراحي به دليل عوارض داروي بي‌هوشي، شوك ناشي از عمل و عوارض بي‌حركتي و درد بيمار
۶) بعضي بيماري‌ها مانند انسداد روده در اثر گيركردن توده مدفوعي سخت، احتباس ادرار، كم‌خوني شديد و همه حملات دردناك شديد
۷) عوارض رواني حوادث نامطبوع مانند اسباب‌كشي و جابه‌جايي منزل سالمندان، بستري شدن در بيمارستان
۸) مصرف بعضي داروها
ناتواني در انجام تمركز فكر و كاهش دامنه توجه از علايم مشخص اين بيماري است. همچنين ثبت اطلاعات جديد دچار كاهش مي‌شود. توصيه مي‌شود اگر به دنبال موارد ذكر شده در بالا، متوجه اختلال سطح هوشياري در سالمند خود شده‌ايد حتما از نظر دليريوم وي را تحت بررسي قرار دهيد. دقت داشته باشيد تفاوت زوال عقل و دليريوم نحوه شروع آنها است. بيماري زوال عقل شروعي نامحسوس و كندي دارد در حالي كه اختلال سطح هوشياري حاد (دليريوم) در عرض چند روز ظاهر مي‌شود و عملكرد طبيعي حواس و جواب به محرك‌هاي خارجي به شدت مختل مي‌شود. در بيماري زوال عقل حواس كاملا طبيعي عمل مي‌كنند. اميدوارم تا حدي با دليريوم آشنا شده باشيد.

دكتراحمدعلي اكبري‌كامراني 
فوق‌تخصص طب سالمندي و عضو هيات علمي دانشگ بازگو كنند. بدون شك اين روش دشوارترين طريقه سنجش حافظه است و كساني كه توانايي قابل ملاحظه اي دراين روش از خود نشان دهند ,‌از هوشمندترين افراد محسوب مي شوند.شبكه اطلاع رساني بهداشتي جوان 

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۷:۵۷ ] [ مشاوره مديريت ]
مراحل مختلف حافظهحافظه به معناي دقيق آن متضمن مراحل توجه , حفظ يا به خاطر سپاري , ياداوري و تشخيص است.
۱. توجه-مقدمه به خاطر سپردن يك مطلب ,توجه و دقت و بالطبع برداشت ذهني و يا يادگيري آن به گونه‌اي است كه براي ذهن مفهوم باشد. بديهي است هر قدر توجه ما بيشتر و دقيق تر باشد و ادراك بهتري از موضوع يا مسا له مورد توجه داشته باشيم به خاطر سپاري ان اسانتر خواهد بود. هر محركي كه بيشتر روي ما تاثير بگذارد ,توجه مارا بيشتر جلب مي كند . همواره هوش ,‌سلامت جسم و بهداشت روان و چگونگي نگرشها و احساسات حاكم بر وجود فرد در نحوه ,‌ميزان و دامنه توجه موثر است. 
۲. حفظ يا به خاطر سپردن-به خاطر سپردن دريافتها و آموخته هاي سمعي , بصري و عملي مهمترين ركن و اساس حافظه است. به همين جهت عموما صرف به خاطر سپردن مطالب و موضوعات نوعي يادگيري تلقي مي شود . افرادي كه از دقت حواس (تيزبيني و تيز شنوايي)‌, مهارتهاي ظريف حركتي و بهره هوشي بيشتري برخوردار هستند, مطالب و موضوعات را زودتر به خاطر سپرده , ديرتر فراموش مي كنند . به عبارت ديگر ,‌افراد تيزهوش از قدرت بيشتري در حفظ كردن و به خاطر سپردن مطالب برخوردارند و كودكان و نوجوانان كم توان ذهني در حفظ كردن مطالب با مشكلات جدي مواجه هستند ,‌به گونه اي كه ميزان هوشمندي كودكان و بزرگسالان را از قدرت حافظه انها مي توان پيش بيني كرد و در غالب موارد ناتواني فرد در به خاطر سپردن مطالب نشانگر پايين بودن ظرفيت هوشي وي است. 
۳. يادآوري-يادآوري فرايندي از فعاليت ذهني است كه ضمن آن فرد موضوعات , مطالب و اموري را كه در گذشته دريافت كرده و به خاطر سپرده است وحال در حوزه حواس او قرار ندارند به ياد مي آورد. 
۴. تشخيص يا بازشناسي-به خاطر آوردن يا شناختن اموري را كه در گذشته وارد حافظه ما شده است و اينك به گونه اي در معرض حواس ما قرار دارد, تشخيص يا بازشناسي مي گويند. تفاوت مفهوم يادآوري و تشخيص در اين نكته است كه در جريان يادآوري , مطالب و موضوعات گذشته را بدون آنكه آنها در حوزه بينايي ,شنوايي و يا ساير حواسمان قرار داشته باشند به خاطر آورده ,يادآور مي شويم اما مراد از تشخيص درمراحل حافظه , زماني است كه وقايع يا موضوعاتي كه قبلا به خاطر سپرده ايم دوباره به صورتي در معرض حواس ما قرار مي گيرد و ما قادر به تشخيص يا بازشناسي آنها مي شويم. مثلا شخصي را كه مدتها پيش در منزل يكي از دوستان ديده بوديم , دركتابخانه يا پارك مي بينيم و يادمان مي ايد كه وي را قبلا ديده ايم. در فرآيند تشخيص يا بازشناسي نيز علاوه بر قدرت ادارك و توانمندي ذهني ,‌ويژگيهاي عاطفي و رواني فرد نيز موثر است.شبكه اطلاع رساني بهداشتي جوان 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۷:۵۶ ] [ مشاوره مديريت ]
قدرت فكر و تخيل خود را پرورش دهيدبرآورد شده كه هفتاد درصد از يادگيري هاي انسان در شش سال اول زندگي صورت مي پذيرد. همچنين توانايي جذب چيز هاي تازه به همين ترتيب و در طي همين سالهاست. تخيل انسان نيز پر بارترين دوران خود را در اين سالهاي نخستين طي مي كند. واقعيت انكار ناپذير آن است كه تخيل كليد تمام يادگيري ها و كليد حل تمامي مسائل است. از اينروست كه اديسون ها و انشتين هاي دنياي ما همگي داراي قوهٔ تخيل فوق العاده اي بوده اند. به عنوان مثال انشتين با تخيل ذهني خود به ميان سيارات و بر فراز پرتوهاي ماه به نظريه هاي علمي خود در مورد زمان و فضا دست يافت. توانايي او در تخيل كودكانه به او كمك كرد تا به غولي در ميان انديشمند ان تيديل شود.
براي داشتن يك حافظه خوب يك تخيل خوب داشتن لازم است و يكي از دلايلي كه سالمندان اغلب از ضعف حافظه گله مي كنند نيز همين است. آنها تخيل را نابود كرده اند بطوريكه ذهن آنها قادر به خلق تصاوير و گنجاندن در حافظه خود نيستند.
هر وقت ما اطلاعاتي را در خزانه حافظه خود ثبت مي كنيم ، از قوه تخيل و قدرت عيني سازي خود براي خلق تصاوير استفاده مي كنيم و اين توان تصوير سازي است كه سهولت يا دشواري ياد آوردن آن اطلاعات را تعيين مي كند. بعلاوه براي آسودگي و ارام بودن مي توان يك منظره تخيلي را مجسم كنيم و اين يك توانايي ارزشمند است.
در مقابل كسي كه فاقد قوه تخيل رشد يافته است براي آسوده سازي خود با مشكلات بسياري روبرو خواهد بود. تخيل خود را مانند جسم خود پرورش دهيد. هر چه تخيل شما رشد يافته تر باشد، ياداوري و حل مسائل برايتان آسانتر خواهد بود.
بزرگترين فاتحان تاريخ بشر، خيالپردازاني بودند كه آرزوها و سرشت خود را براي ارئه خدمتي منحصر به فرد به بشريت در هم آميخته اند. لئوناردو داوينچي در دوازده سالگي با خود مي گفت :” من روزي يكي لز بزرگترين هنرمندان تاريخ جهان خواهم شد و همنشين شاهزادگان خواهم بود“ . 
در روزگاران قديم پسرك جواني زندگي مي كرد كه نامش ناپلئون بود. او هر روز ساعتها و ساعتها در رؤياي خود به هدايت و رهبري ارتش خود مي پرداخت و اروپا را فتح مي كرد. بقيه اين داستان را در تاريخ بخوانيد. بنابراين راه پيشرفت در هر زمينه همراه كردن تمرينات جسماني منظم با تمرينات ذهني منظم است. 
يافته هاي علمي ، اخيراً ثابت كرده كه وقتي ما خود را در حال انجام عملي تجسم مي كنيم درست مثل آن موقعي است كه واقعاً آن عمل را انجام مي دهيم . مغز براي ايجاد رفتارهاي نو، دست به تغييرات الكتروشيميايي در سلولهاي خود مي زند. بنابراين براي كسب بهترين نتايج نياز به تمرين ذهني و تمرين جسماني داريم. بنابراين ما مي توانيم بازي گلف ، صحبت كردن در ميان جمع ، اعتماد به نفس و مهارتهاي رانندگي و تمام فنون ديگر را با نشستن روي يك صندلي راحتي و تمرين ذهني ، آنها را بهبود ببخشيم. 
ارزش اساسي تمرين ذهني در اين است كه الگويي از عملكرد كامل و بدون نقص به سلولهاي مغز ارائه مي دهد. ما در سطح تخيل مرتكب اشتباه نمي شويم. علاوه بر آن ياد مي گيريم كه اگر مرتباً نتايج نامطلوبي را در ذهن تصوير كنيم چيزي جزء نتايج نا مطلوب نصيب ما نخواهد شد. پس اگر مي خواهيد در يك كلاس كنفرانس دهيد يا يك تلفن مشكل بزنيد يا براي اولين بار يك قايق بادباني برانيد، قبل از هر چيز زماني را به انجام بي عيب و نقص آن عمل در ذهن خود اختصاص دهيد. موفقترين مردم دنيا همين كار را مي كنند. 

http://yousefamirian.blogfa.com/


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۷:۵۵ ] [ مشاوره مديريت ]
درباره حافظهاز دكتر روزنفلد سئوال شده است كه چرا در جريان استرس و يا اندكي پس از آن حافظه نزديك مختل، پرت و ضعيف مي شود و اين است پاسخ او: استرس در مغز آنزيمي را فعال مي كند كه حافظه نزديك (محفوظات اخير، مثلاً همان روز و يا همان هفته و ماه) را معيوب مي كند و قدرت تمركز حواس و توان تصميم گيري را از فرد مي گيرد كه اين حالت موقتي است و پس از يك استراحت و خواب خوب بر طرف مي شود. در پاسخ به سئوالي ديگر، دكتر روزنفلد تأييد كرده است كه خر و پف كردن هم كه تاكنون راه درمان قطعي برايش نيافته اند باعث كاهش حافظه و ضعف معلومات مي شود كه ميزان اين ضعف در بزرگسال ها بسيار كم و در خردسالان زياد است.روزنامه همشهري 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۷:۵۴ ] [ مشاوره مديريت ]
تقويت حافظه با گرسنگي«گرسنگي كشيدن» مي تواند به تقويت حافظه انسان كمك كند. هورمون گرسنگي موسوم به «ژرلين» سبب افزايش شمار ارتباطات عصبي ميان نورون هاي مغزي مي شود. افزايش ارتباطات عصبي در نتيجه تأثير هورمون گرسنگي، در بخش ويژه اي از مغز ظهور مي يابد كه به گفته دانشمندان علوم اعصاب، اين ناحيه مغزي در واقع محل شكل گيري حافظه جديد به شمار مي رود. 
مي توان به توليد و توسعه نسل نويني از داروهاي ترميم كننده حافظه و قدرت يادگيري، بويژه در افراد مبتلا به بيماري‌هايي همچون آلزايمر اميدوار بود. هورمون ژرلين در پي خالي ماندن معده، در خون ترشح مي شود و مي‌تواند گيرنده هاي خاصي را در مغز فعال كند. دانشمندان پيش از اين دريافته بودند كه هورمون مورد نظر با تأثير بر روي غده هيپوتالاموس مغز، احساس گرسنگي را در فرد به وجود مي آورد.روزنامه ايران 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۷:۵۴ ] [ مشاوره مديريت ]
۸ روش موثر در بازسازي حافظهآيا اخيرا فراموش مي كنيد ، دسته كليد خود را كجا گذاشته ايد؟ داخل اتاق ميشويد بدون اينكه بدانيد براي چه كاري به ان سمت ميرويد؟ 
آيا بعد از ريختن چاي در استكان قوري را در يخچال مي گذاريد؟ شماره تلفن منزل خود را فراموش مي كنيد ؟ 
نگران نباشيد! متخصصان معتقدند كه استرس هاي روزمره تا حدي مغز انسان را تحت تاثير قرار مي دهند كه كم حافظگي را به وجود مي آورد. 
● روانشناسان در اين زمينه تو صيه مي كنند كه : 
▪ موز بهترين دوست حافظه : ويتامين B بهترين تغذيه حافظه است و موز داراي اين منبع غني ميباشد. 
▪ مهرباني با خويشتن : انجام كارهاي مورد علاقه مانند خريدن يك شاخه گل , كتاب رمان, ملاقات دوستان قديمي و ........ باعث افزايش ترشح 
هورمون " دوپامين " مي شود كه احساس خوبي را در فرد به وجود مي آورد و اين افزايش تاثير مثبتي بر سلسله اعصاب و آن بخش از مغز كه مسوول حافظه است ميگذارد. 
▪ قدم بزيند : زنان يا مرداني كه در به طور مرتب قدم مي زنند بسيار كمتر دچار فراموشي ميشوند . چرا؟ تحقيقات نشان داده است كه فعاليت ,ارتباط مغزي را در بخشي كه ذهن مسوول حافظه است گسترش مي دهد. 
▪ غذاي سس دار نخوريد : بر اساس تحقيقات انجام شده برروي عادت غذايي بيش از ٨ هزار نفر , استفاده از اين نوع سس ها و غذاهاي سويا دارباعث كاهش قدرت حافظه مي شود. علت آن است كه يك ماده شيميايي موجود در اين نوع سس ها و سويا كه گفته مي شود ضد سرطان و بيماري قلبي است دقيقا عكس اين خواص را با خود دارد. با اين حال يك بار خوردن آن در هفته چندان مشكلي ندارد! 
▪ خواب به موقع : يك استراحت خوب مغز مي تواند اطلاعات بشتر و بهتري را به حافظه شما باز گرداند تا مغزي كه تمام روز را بدون استراحت گذرانده باشد . 
▪ بيشتر به خودتان برسيد : تحقيقات نشان مي دهد افرادي كه رژيم هاي غذايي بسيار كم كالري در برنامه روزانه خود دارند نه تنها پروسه اطلاع رساني را بسيار كند انجام مي دهد بلكه از ديگر افراد هم سن و سال خود كه اين رژيم را ندارند نيز كمتر قادر به استفاده از حافظه خود مي باشند. لذا به فكر خود باشيد و رژيم هاي غير موجه را فراموش كنيد. 
▪ چاي گياهي بنوشيد : آهن براي عملكرد صحيح حافظه ضروري است و نوشيدني هاي كافئين دار به علت دارا بودن موادي به نام " تانن " ( اسيد تانيك) كه ٧٥ درصد آهن موجود در بدن را از بين مي برند. 
▪ خوردن قند و شكر مصنوعي را كاهش دهيد : اين امر ممكن است در كاهش وزن به شما كمك كند اما نوشيدن بيش از يك يا دو نوشيدني رژيمي در طول روز حافظه دراز مدت شما را تخريب مي كند . خوشبختانه تاثيرات منفي اين مسئله دائمي نيست و شما به راحتي مي توانيد با قطع مصرف شيريني هاي مصنوعي مجددا حافظه خود را اصلاح كنيد.سازمان آموزش و پرورش استان خراسان 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۷:۵۳ ] [ مشاوره مديريت ]
راههاي مقابله با فراموشي و بهسازي حافظهبراي بهسازي حافظه و كاستن از ميزان فراموشي بايد مطالب يادگيري را به صورت معني دار آموخت و محتواي حافظه خود را سازمان داد .
۱) سازماندهي :
يكي از مشكلات عمده در راه يادگيري از عوامل فراموشي ، جابجايي اطلاعات و قاطي شدن اطلاعات در يكديگر است . در صورت تنظيم و سازماندهي اطلاعات، اين عامل مخرب از بين رفته و حافظه انسجام كافي پيدا مي كند. در ضمن مي توان با تلاش اندكي ، ميزان بسيار زيادي اطلاعات را از حافظه بدست آورد.
۲) استفاده از واسطه‌ها:
يك راه براي معنا بخشيدن به مطالب ظاهرا بي معنا استفاده از واسطه‌ها يا ميانجي‌ها است.
۳) ساخت سلسله مراتبي مطالب : 
عناصر يا تكاليف يادگيري را مي توان به صورت يك سلسله مراتب از ساده به دشوار مرتب كرد به نحوي كه يادگيري هر عنصر يا تكليف به يادگيري تكاليف ديگر مربوط باشد فايده اين عمل اين است كه يادگيرنده، يادگيري خود را با مطالب ساده آغاز مي كند و با يادگيري هر مطلب پيش نياز براي يادگيري مطالب بعدي آمادگي كسب مي كند.
وجود پيش نياز يادگيري براي هر مطلب تازه آن مطلب را به حالت آشنا و معني دار براي يادگيرنده در مي آورد .
۴) الگوي يادگيري فعال : 
با استفاده از اين الگو مي توان ياد داري مطالب آموخته شده را طولاني تر كرد .چنين فعاليتي باعث خواهد شد كه ارتباطهاي بيشتري ما بين مطالب آموختني بر قرار شود كه بدين طريق آنها بهتر رمز گرداني خواهند شد.
الف ) يادگيري بخش بخش : منظور از اين روش اين است كه مطالب زياد به بخشهاي كوچكتري تقسيم شود چرا كه با اين روش قسمتهاي قبلي مطالب در تسلط آموخته مي شوند و يادگيرنده پس از يادگيري هر قسمت به سراغ قسمت بعدي خواهد رفت .
ب) پر آموزي : براي مقابله با مشكل فراموشي از فرد خواسته مي شود كه مطالب آموخته شده را تكرار كند . بدين طريق اطلاعات بيشتر تثبيت خواهند شد.
ج)تمرين و مرور ذهني: مرور ذهني به تكرار بخش كوچكي از اطلاعات گفته مي شود كه بلافاصله بعد از رسيدن آن به حافظه كوتاه مدت صورت مي گيرد و باعث باقي ماندن اطلاعات در حافظه كوتاه مدت مي شود .
۵) بسط اطلاعات : 
در بسط دادن مطالب ، به اطلاعات تازه و نو ، از طريق ربط دادن آنها به اطلاعات حافظه دراز مدت ، معني مي بخشيم ، براي اين كار لازم است به روابط منطقي ما بين مواد و مطالب توجه كنيد و مواد و محتواي مطالب را به تجربيات خود ربط دهيد اطلاعات و ايده‌هاي كلي را در ذهن خود ترسيم كنيد و ايده‌هاي جديد را به مطالب از قبل دانسته خود ربط دهيد و وقايع را در ذهنتان ببينيد و بشنويد .
۶) تدابير ياد يار : 
تكنيكهايي كه به ما، در به ياد آوردن آنچه حفظ كرده ايم كمك مي كند تدابير يا وسايل ياد يار ناميده مي شوند. در تكنيك‌هاي تدابير ياد يار از تصوير سازي ذهني استفاده فراواني به عمل مي آيد.
الف ) تصوير سازي ذهني : در هنگام خواندن مطالب سعي كنيد تصوير ذهني از آن براي خود بسازيد و در صورت امكان عملا" آن را انجام دهيد اگر بتوانيد تصاوير مطالب خوانده شده را در ذهن ايجاد كنيد خيلي راحت تر مي توانيد آنها را بخاطر بسپاريد.
ب ) روش قافيه سازي : در اين شيوه بايد به طور آهنگين و با استفاده از مواد و مطالب آموزشي ، وزن و راههاي مقابله با فراموشي و بهسازي حافظه ۴ آهنگ خاصي به آنها ببخشيد و بدين طريق يادگيري و يادآوري آنها را آسانتر سازيد .
ج) روش مكان يابي : در اين شيوه بايد به هنگام يادآوري مطالب ، مكان اشياء را در ذهن مجسم نمائيد . مكانهاي انتخاب شده بايد برايتان كاملا" آشنا باشند تا ياد آوري آنها به سهولت انجام گيرد .
د ) روش كلمه آويز : بدين منظور فرد بايستي ليستي از كلمات هم وزن و قافيه را حفظ كند و پس از آن ما بين كلمات ليست و موادي كه مي خواهد آنها را به حافظه بسپارد. ارتباط برقرار كند.
ر ) روش كلمه كليد : در اين روش با استفاده از يك كلمه آشنا ، دو كلمه را به هم ربط داده و آنان را به طور معنا دار به حافظه بسپاريد براي يادگيري زبانهاي خارجي اين شيوه بسيار مفيد است .
ز ) روش تقطيع : با استفاده از اين روش مي توان اطلاعات را به واحدهاي كوچك تقسيم بندي كرد . مثلا" براي به ياد سپردن يك عدد ۱۲ رقمي مي توان آن را به ۳ دسته ۴ رقمي تقسيم كرد.
و ) روش اكرونيم و آكروستيك : اكرونيم‌ها نشانه‌هاي حروفي هستند كه فرد با استفاده از آنها مطالب راههاي مقابله با فراموشي و بهسازي حافظه ۵ نسبتا" پيچيده اي را به خاطر مي آورد مثل ( يونسكو unesco ). در اكروستيك‌ها از واژگان يا جملاتي استفاده به عمل مي آيد كه حروف يا حرف اول هر واژه نشان دهنده آن ماده اطلاعاتي است كه بايد به خاطر سپرده شود .
هـ ) روش داستان سازي براي خود: اگر يك ليست از مواد غير مربوط به هم داشته باشيد و بخواهيد آنها را حفظ كرده و بعدا" به خاطر بياوريد مي توان براي پيوند دادن ما بين مواد ليست از روش داستان سازي استفاده كنيد.سايت وبگرد 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۷:۵۲ ] [ مشاوره مديريت ]
عوامل موثر در تقويت حافظهبه طور كلي تقويت حافظه يعني همان يادگيري بهتر , چرا كه هر انچه در فرايند يادگيري تاثير دارد بالطبع در حفظ و نگاه داري ذهني نيز موثر است. اگر قوانين يادگيري را بخوبي بدانيم و به انها به گونه اي كه قبلا اشاره شد عمل كنيم , يادگيري بهتر صورت مي گيرد و نتيجتا مطالب را اسانتر به ذهن مي‌سپاريم . در هر حال با در نظر گرفتن انچه كه موجبات فراموشي انسان را بيشتر فراهم مي‌آورد , به اختصار به عوامل موثر در تقويت حافظه اشاره مي‌كنيم. 
۱- معنا داربودن موضوع يادگيري
هر قدر موضوع يادگيري معنا و مفهوم روشنتري داشته باشد و دانش اموزان به سهولت ان را درك كنند, راحت تر و سريعتر مي توانند مطالب را به خاطر بسپارند . بنابراين مفاهيم درسي و مباحث كلاسي بايد به گونه اي باشد كه دانش اموزان با توجه و دقت لازم قادر به درك انها باشند و بينش و بصيرتي نسبت به ان مطالب پيدا كنند. بديهي است حفظ كردن و به خاطر سپردن قطعه شعري كه فرد بخوبي معنا و مفهوم انرا مي داند وچه بسا از ان لذت مي برد, بسيار اسانتر از حفظ كردن چند بيتي است كه بر معنايش بخوبي اگاه نيست. 
۲- خوشايندي موضوع يادگيري
هر قدر دانش اموزان مطالب ارائه شده را بيشتر دوست داشته باشند, زودتر ياد مي گيرند , بهتر به خاطر مي‌سپارند و ديرتر فراموش مي كنند. هميشه ذوق و تمايل افراد نيز در فرايند حفظ و ياداوري مطالب تاثير دارد, به طوري كه هر قدر مطالب ارائه شده در جهت ارضاي نيازهاي عاطفي و رواني افراد باشد, بهتر اموخته شده راحت تر به خاطر سپرده مي‌شود.
بايد زندگي , مدرسه و درس را براي همه شاگردان زيبا و دوست داشتني جلوه داد. بايد كاري كرد كه دانش آموزان معلم كلاس را دوست داشته باشند. دانش اموزاني كه معلمشان را بيشتر دوست دارند, درس او را زودتر ياد مي‌گيرند و كمتر فراموش مي‌كنند.
۳- تكرار و كاربرد آموخته‌ها 
تكرار و يا مرور ذهني اموخته‌ها و به كاربستن انها موجبات تقويت حافظه را فراهم مي‌سازد.
۴- كل خواني 
همان طوري كه در جريان يادگيري, فراگيرنده , ابتدا كل امر اموختني را درك مي‌كند و سپس به بررسي اجزاي تشكيل دهنده ان مي پردازد , در جريان حفظ و به خاطر سپاري مطالب نيز همين اصل مورد توجه است و مطالعه كل موضوع , يادگيري را معنا مي سارد و حفظ ان را اسانتر مي‌كند. حفظ كردن يك قطعه شعر زماني مي‌تواند راحت تر انجام پذيرد كه ابتدا تمامي شعر را لااقل يك بار خوانده ، معنا و مفهوم كلي ان را به دست اوريم و بعد به صورتي كه مايل هستيم تمرين كنيم و انرا به خاطر بسپاريم. وقتي ابتدا كل يك مطلب را به ذهن مي‌سپاريم , تصوير درستي از معنا و مفهوم كلي ان را دريافته، بالطبع راحت‌تر مي‌توانيم ان را به خاطر بسپاريم . بنابراين قبل ازاينكه يك بخش يا يك فصل از كتابي را كه براي اولين بار مي‌خواهيم انرا مطالعه كنيم , صفحه به صفحه بخوانيم، شايسته است كه ابتدا نگاهي اجمالي به فهرست و همه صفحات ان بيندازيم و اگر در پايان فصل خلاصه‌اي از ان ذكر شده باشد, ان را نيز مطالعه كنيم و پس از اينكه يك برداشت كلي از محتواي فصل مورد نظر برايمان فراهم شد شروع به خواندن تمامي ان كنيم.
۵- دقت به هنگام مطالعه 
براي اينكه بتوانيم مطلبي را بهتر به خاطر بسپاريم , لازم است با نيت قبلي و انگيزه مشخص شروع به مطالعه ان كنيم و به هنگام خواندن يا گوش دادن به متن , تمركز ذهني و دقت كافي داشته باشيم . مطالعه كتابهاي درسي و غير درسي با اكراه و بي ميلي و در حالت خواب الودگي و بي حوصلگي , زمينه به ياد سپاري مطالب را فراهم نمي سازد . زماني كه انسان مطالبي را بدون انگيزه تمركز ذهني و دقت مطالعه كند, اشتهاي يادگيري و به خاطر سپاري به حداقل ممكن مي رسد. بايد توجه داشت كه دقت به معناي دقيق ان امري انتخابي و مستلزم امادگي قبلي , فعاليت هماهنگ اعضاي حسي و دستگاه عصبي و عضلاني و بهره گيري از تجارب گذشته است.
۶- پرهيز از حفظ مطالب طولاني بدون فاصله و استراحت كافي
زماني كه مطالب حفظي خيلي طولاني و خسته كننده باشد از ميزان دقت و تمركز ذهني فرد كاسته مي‌شود. آزمايشهاي مختلف نشان مي دهد كه يادگيري و حفظ كردن مطالب بصورت غير متمركز يا پراكنده موثرتر است و در زمان كمتري صورت مي گيرد. مثلا دو تمرين كه هر كدام ۲۰ دقيقه طول بكشد موثرتر از يك تمرين ۴۰ دقيقه‌اي است. 
لازم است فراگيران پس از يادگيري و حفظ مطالب مورد نظر حتما استراحت كنند, تا اينكه مطالب 
به خاطر سپرده شده فرصت و مجال استحكام ذهني را پيدا كنند واز تداخل ذهني و مزاحمت در يادگيريهاي بعدي جلوگيري شود. در واقع براي اينكه مطالب حفظ شده به صورت حافظه بلند مدت در ذهن ما بماند و زود فراموش نشود شايسته است به آن فرصت كافي براي استقرار و استحكام ذهني داده شود. اگر حافظه فرصت استحكام پيدا نكند, مطالب به خاطر سپرده شده زودتر فراموش مي شود. بنابراين نبايد در حفظ مطالب و موضوعات مورد نظر دچار عجله و شتابزدگي شد. رعايت فاصله بين مطالعه مختلف و استراحت كافي بعد از يادگبري يك فصل يا موضوع خاص امري كاملا ضروري است. 
۷- نقل و بيان آموخته ها 
براي اينكه مطالب آموخته شده بهتر در ذهن بماند لازم است چند بار برداشتها و محفوظات ذهني را براي خودمان يا ديگران بيان كنيم. چنانچه انسان مطالبي را كه به خاطر مي سپارد در فرصتهاي مناسب براي دوستان , همكلاسيها و يا خودش نقل كند, زمينه حفظ و به خاطر سپردن مطالب راحت تر و با سرعت بيشتر فراهم مي شود. بديهي است نقل مطالب زماني مي تواند به صورت موثر و خوشايند صورت پذيرد كه كل مطالب براي شخص بازگو كننده مفهوم بوده ,درك درستي از آن به دست آورده باشد.شبكه اطلاع رساني بهداشتي جوان 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۷:۵۱ ] [ مشاوره مديريت ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ][ ۷۲۲ ][ ۷۲۳ ][ ۷۲۴ ][ ۷۲۵ ][ ۷۲۶ ][ ۷۲۷ ][ ۷۲۸ ][ ۷۲۹ ][ ۷۳۰ ][ ۷۳۱ ][ ۷۳۲ ][ ۷۳۳ ][ ۷۳۴ ][ ۷۳۵ ][ ۷۳۶ ][ ۷۳۷ ][ ۷۳۸ ][ ۷۳۹ ][ ۷۴۰ ][ ۷۴۱ ][ ۷۴۲ ][ ۷۴۳ ][ ۷۴۴ ][ ۷۴۵ ][ ۷۴۶ ][ ۷۴۷ ][ ۷۴۸ ][ ۷۴۹ ][ ۷۵۰ ][ ۷۵۱ ][ ۷۵۲ ][ ۷۵۳ ][ ۷۵۴ ][ ۷۵۵ ][ ۷۵۶ ][ ۷۵۷ ][ ۷۵۸ ][ ۷۵۹ ][ ۷۶۰ ][ ۷۶۱ ][ ۷۶۲ ][ ۷۶۳ ][ ۷۶۴ ][ ۷۶۵ ][ ۷۶۶ ][ ۷۶۷ ][ ۷۶۸ ][ ۷۶۹ ][ ۷۷۰ ][ ۷۷۱ ][ ۷۷۲ ][ ۷۷۳ ][ ۷۷۴ ][ ۷۷۵ ][ ۷۷۶ ][ ۷۷۷ ][ ۷۷۸ ][ ۷۷۹ ][ ۷۸۰ ][ ۷۸۱ ][ ۷۸۲ ][ ۷۸۳ ][ ۷۸۴ ][ ۷۸۵ ][ ۷۸۶ ][ ۷۸۷ ][ ۷۸۸ ][ ۷۸۹ ][ ۷۹۰ ][ ۷۹۱ ][ ۷۹۲ ][ ۷۹۳ ][ ۷۹۴ ][ ۷۹۵ ][ ۷۹۶ ][ ۷۹۷ ][ ۷۹۸ ][ ۷۹۹ ][ ۸۰۰ ][ ۸۰۱ ][ ۸۰۲ ][ ۸۰۳ ][ ۸۰۴ ][ ۸۰۵ ][ ۸۰۶ ][ ۸۰۷ ][ ۸۰۸ ][ ۸۰۹ ][ ۸۱۰ ][ ۸۱۱ ][ ۸۱۲ ][ ۸۱۳ ][ ۸۱۴ ][ ۸۱۵ ][ ۸۱۶ ][ ۸۱۷ ][ ۸۱۸ ][ ۸۱۹ ][ ۸۲۰ ][ ۸۲۱ ][ ۸۲۲ ][ ۸۲۳ ][ ۸۲۴ ][ ۸۲۵ ][ ۸۲۶ ][ ۸۲۷ ][ ۸۲۸ ][ ۸۲۹ ][ ۸۳۰ ][ ۸۳۱ ][ ۸۳۲ ][ ۸۳۳ ][ ۸۳۴ ][ ۸۳۵ ][ ۸۳۶ ][ ۸۳۷ ][ ۸۳۸ ][ ۸۳۹ ][ ۸۴۰ ][ ۸۴۱ ][ ۸۴۲ ][ ۸۴۳ ][ ۸۴۴ ][ ۸۴۵ ][ ۸۴۶ ][ ۸۴۷ ][ ۸۴۸ ][ ۸۴۹ ][ ۸۵۰ ][ ۸۵۱ ][ ۸۵۲ ][ ۸۵۳ ][ ۸۵۴ ][ ۸۵۵ ][ ۸۵۶ ][ ۸۵۷ ][ ۸۵۸ ][ ۸۵۹ ][ ۸۶۰ ][ ۸۶۱ ][ ۸۶۲ ][ ۸۶۳ ][ ۸۶۴ ][ ۸۶۵ ][ ۸۶۶ ][ ۸۶۷ ][ ۸۶۸ ][ ۸۶۹ ][ ۸۷۰ ][ ۸۷۱ ][ ۸۷۲ ][ ۸۷۳ ][ ۸۷۴ ][ ۸۷۵ ][ ۸۷۶ ][ ۸۷۷ ][ ۸۷۸ ][ ۸۷۹ ][ ۸۸۰ ][ ۸۸۱ ][ ۸۸۲ ][ ۸۸۳ ][ ۸۸۴ ][ ۸۸۵ ][ ۸۸۶ ][ ۸۸۷ ][ ۸۸۸ ][ ۸۸۹ ][ ۸۹۰ ][ ۸۹۱ ][ ۸۹۲ ][ ۸۹۳ ][ ۸۹۴ ][ ۸۹۵ ][ ۸۹۶ ][ ۸۹۷ ][ ۸۹۸ ][ ۸۹۹ ][ ۹۰۰ ][ ۹۰۱ ][ ۹۰۲ ][ ۹۰۳ ][ ۹۰۴ ][ ۹۰۵ ][ ۹۰۶ ][ ۹۰۷ ][ ۹۰۸ ][ ][ ۱۰۵۸ ][ ۱۰۵۹ ][ ۱۰۶۰ ][ ۱۰۶۱ ][ ۱۰۶۲ ][ ۱۰۶۳ ][ ۱۰۶۴ ][ ۱۰۶۵ ][ ۱۰۶۶ ][ ۱۰۶۷ ][ ۱۰۶۸ ][ ۱۰۶۹ ][ ۱۰۷۰ ][ ۱۰۷۱ ][ ۱۰۷۲ ][ ۱۰۷۳ ][ ۱۰۷۴ ][ ۱۰۷۵ ][ ۱۰۷۶ ][ ۱۰۷۷ ][ ۱۰۷۸ ][ ۱۰۷۹ ][ ۱۰۸۰ ][ ۱۰۸۱ ][ ۱۰۸۲ ][ ۱۰۸۳ ][ ۱۰۸۴ ][ ۱۰۸۵ ][ ۱۰۸۶ ][ ۱۰۸۷ ][ ۱۰۸۸ ][ ۱۰۸۹ ][ ۱۰۹۰ ][ ۱۰۹۱ ][ ۱۰۹۲ ][ ۱۰۹۳ ][ ۱۰۹۴ ][ ۱۰۹۵ ][ ۱۰۹۶ ][ ۱۰۹۷ ][ ۱۰۹۸ ]
درباره وبلاگ

تيم مشاوران مديريت ايران IranMCT ----------------- http://iranmct.com ---------------- Iran Management Consultants Team
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب
شمارنده
شرکت مشاوره مدیریتبازارسازی مدیریت بازاریابی. بازدید تحقیقات بازاریابیآموزش مدیریت MBAدلایل ترک تحقیقات بازاریابی تحقیقات مدیریت شرایط سخت بازارکارت امتیازی متوازنارزیابی عملکرد . نمونه مطالعات موردی.برند برندینگانواع برند معرفی 21 نوع متفاوت از برندبرندسازی branding marketing . برندسازی.تحقیقات بازاریابی انگیزه بخش http://marketingbranding.ir سبک مدیریت است مدیریت بازاربازاریابیتحقیقات بازاریابی ویژگی های .حرفه ای مشاوره اموزش مدیریت.شناسایی مشتریان .تحقیقات بازاریابی استفاده از تحقیقات بازار و بازاریابی http://marketingsales.irmarketing مدیریت برندینگ . Business Management ConsultantIran Business Management ConsultantManagement . بازاریابیانواع بازاریابی 127 نوع بازاریابیبازاریابی. بازاریابی MarketingMix آمیختهآمیزه بازاريابیمدیریت بازاریابی. اخبار مدیریت و تجارتمدیریت.مشاوره بازاریابی مدیریت آموزش تکنیک‌های فروشندگی حرفه‌ای فروشندگی. اخبار مدیریت و تجارتبازاریابی برندینگ. مدیریت مشاوره بازاریابیآموزش. بیزینس پلن طرح توجیهی طرح business plan. برنامه بازاریابی Marketing Planبازاریابی. مشاوره تبلیغات مشاور تبلیغات مشاور مدیریت management مشاوره مدیریت انواع بازاریابی بازاریابی. طرح توجیهیمدیریت.