مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 3815
دیروز : 4574
افراد آنلاین : 18
همه : 5164778
روش موثر در بازسازي حافظه● ٨ روش موثر در بازسازي حافظه :
آيا اخيرا فراموش مي كنيد دسته كليد خود را كجا گذاشته ايد؟ داخل اتاق ميشويد بدون اينكه بدانيد براي چه كاري به ان سمت ميرويد؟
آيا بعد از ريختن چاي در استكان قوري را در يخچال مي گذاريد؟ شماره تلفن منزل خود را فراموش مي كنيد ؟
نگران نباشيد! متخصصان معتقدند كه استرس هاي روزمره تا حدي مغز انسان را تحت تاثير قرار مي دهند كه كم حافظگي را به وجود مي آورد.
● روانشناسان در اين زمينه تو صيه مي كنند كه :
١) موز بهترين دوست حافظه : ويتامين B بهترين تغذيه حافظه است و موز داراي اين منبع غني ميباشد.
٢) مهرباني با خويشتن : انجام كارهاي مورد علاقه مانند خريدن يك شاخه گل , كتاب رمان, ملاقات دوستان قديمي و ........ باعث افزايش ترشح 
هورمون " دوپامين " مي شود كه احساس خوبي را در فرد به وجود مي آورد و اين افزايش تاثير مثبتي بر سلسله اعصاب و آن بخش از مغز كه مسوول حافظه است ميگذارد.
٣) قدم بزيند : زنان يا مرداني كه در به طور مرتب قدم مي زنند بسيار كمتر دچار فراموشي ميشوند . چرا؟ تحقيقات نشان داده است كه فعاليت ,ارتباط مغزي را در بخشي كه ذهن مسوول حافظه است گسترش مي دهد.
٤) غذاي سس دار نخوريد : بر اساس تحقيقات انجام شده برروي عادت غذايي بيش از ٨ هزار نفر , استفاده از اين نوع سس ها و غذاهاي سويا دارباعث كاهش قدرت حافظه مي شود. علت آن است كه يك ماده شيميايي موجود در اين نوع سس ها و سويا كه گفته مي شود ضد سرطان و بيماري قلبي است دقيقا عكس اين خواص را با خود دارد. با اين حال يك بار خوردن آن در هفته چندان مشكلي ندارد!
٥) خواب به موقع : يك استراحت خوب مغز مي تواند اطلاعات بشتر و بهتري را به حافظه شما باز گرداند تا مغزي كه تمام روز را بدون استراحت گذرانده باشد .
٦)بيشتر به خودتان برسيد : تحقيقات نشان مي دهد افرادي كه رژيم هاي غذايي بسيار كم كالري در برنامه روزانه خود دارند نه تنها پروسه اطلاع رساني را بسيار كند انجام مي دهد بلكه از ديگر افراد هم سن و سال خود كه اين رژيم را ندارند نيز كمتر قادر به استفاده از حافظه خود مي باشند.
لذا به فكر خود باشيد و رژيم هاي غير موجه را فراموش كنيد.
٧) چاي گياهي بنوشيد : آهن براي عملكرد صحيح حافظه ضروري است و نوشيدني هاي كافئين دار به علت دارا بودن موادي به نام " تانن " ( اسيد تانيك) كه ٧٥ درصد آهن موجود در بدن را از بين مي برند.
٨) خوردن قند و شكر مصنوعي را كاهش دهيد : اين امر ممكن است در كاهش وزن به شما كمك كند اما نوشيدن بيش از يك يا دو نوشيدني رژيمي در طول روز حافظه دراز مدت شما را تخريب مي كند . خوشبختانه تاثيرات منفي اين مسئله دائمي نيست و شما به راحتي مي توانيد با قطع مصرف شيريني هاي مصنوعي مجددا حافظه خود را اصلاح كنيد.پايگاه اطلاع رساني استان گلستان 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۷:۵۰ ] [ مشاوره مديريت ]
چه چيزهايي باعث تقويت يا تضعيف حافظه مي شود ؟ـ بي خوابي، بد خوابي، نگراني و اضطراب، سوء هضم، يبوست مزاج، پرخوري، تداخل در غذا، ( به جاي نظم در غذا، خوردن مواد مختلف به فاصله هاي كم )، زياد خوردن ماست ترش و دوغ ، خوردن زياد مقدار پنير، سيب ترش، مقدار زيادي گشنيز هر كدام به طريقي فعاليت هاي فكري را دشوار يا حافظه و سرعت انتقال را موقتا كند مي كند.
ـ بر عكس خواب مناسب، استراحت، اطمينان خاطر، تغذيه مناسب و منظم، مزاج مرتب ، مطالعه در زمانمناسب ( نه بلافاصله بعد از صرف غذا ) 
ـ خوردن مقدار مناسبي از خرما يا كشمش ، عسل و گردو به همراه پنير، آجيل به مقداركم، تنفس 
عميق در هواي سالم و ورزش صبحگاهي، استفاده از شير يا شير كاكائو در صورت امكان، استراحت نيم ساعته در نزديكي ظهر، بيدار ماندن بعد از نماز صبح يا بعد از طلوع آفتاب، خودداري از خواب نزديك غروب آفتاب موجب نشاط و فعاليت مغز و افزايش حافظه و آمادگي براي كارهاي فكري مي شود. 
ـ خوردن صبحانه در ساعات اوليه بامداد (صبح نسبتا زود) به اين مقصود كمك مي كند . استفاده از مقداركمي زنجبيل در غذاها ( به جاي ادويه ديگر يا همراه آنها ) نيز مفيد است. 
ـ تلاوت آيات قرآن كريم و روزه ماه مبارك رمضان نيز به دلايلي كه نياز به بحث جداگانه دارد ، در افزايش حافظه مؤثر است. 
ـ درس خواندن در جاي آرام بدون صداي راديو، تلويزيون و صداي متفرقه نيز در تمركزحواس ، 
ـ يادگيري و به خاطرسپردن ، اثر جدي دارد. 
ـ والدين گرامي مي توانيد توصيه هاي عمومي زير را به تدريج به فرزندانتان آموزش دهيد تا بتوانند به خوبي آنها را به كار گيرند: 
۱) درايام امتحان بيشتر مواظب سلامتي خود باشيد تا در معرض سرما خوردگي ، گرما زدگي ، مسموميت ها ي غذايي و اختلالات هضم قرار نگيريد و از خوردن غذا در بيرون از خانه جدا خودداري كنيد. 
غذاي خود را خوب بجويد و آرام ميل كنيد. 
۲) هميشه به خصوص در ايام امتحانات مزاج خود را مرتب نگاه داريد : اگر دچار يبوست هستيد، 
شبها قبل از خواب حدود ۱۰ عدد انجير خيسانده و ۱۰ عدد آلوي خيسانده ميل كنيد. 
۳) در طول روز ( اما نه همراه غذا ) آب كافي بياشاميد ( بيش از نيم ساعت قبل از غذا و يكي دوساعت بعد از غذا اشكالي ندارد ) آشاميدن آب و نوشيدنيها در وسط غذا سبب اختلال هضم و ايجاد نفخ مي شود. 
۴) ازخوردن قهوه و چاي خيلي پررنگ خودداري كنيد. چاي كم رنگ مفيد است. 
۵) اگر احساس خستگي مي كنيد كمي استراحت كنيد. انسان در موقع خستگي احتياج به استراحت دارد نه محرك . لذا مصرف قهوه را به منظور بيدار ماندن توصيه نمي كنيم. 
۶) ماست و دوغ ترش خواب آور است. ماست شيرين اشكالي ندارد. 
۷) نرمش و ورزش سبك را در برنامه روزهاي هفته ، به خصوص ايام امتحانات قراربدهيد. 
۸) اگر درصبحانه پنير مي خوريد آن را همراه گردو ميل كنيد - اما پنير در شب باعث خواب آرام مي شود. 
۹) مصرف سبزيهاي تازه ( البته بعد از ضد عفوني كردن ) و ميوه هاي تازه توصيه مي شود. 
۱۰) شب امتحان حتما به قدر كافي بخوابيد. 
۱۱) سعي كنيد شب ها زودتر بخوابيد و صبح زودتر از خواب برخيزيد- هرگز نزديك غروب آفتاب نخوابيد. 
۱۲) خواب نيم ساعتي نزديك ظهر نيرو بخش و نشاط آور است ، خواب بعد از طلوع آفتاب و هنگام 
غروب كسالت آورمي باشد. ( درباره اين مطلب توضيحات علمي كافي با توجه به تغيير سطح 
هورمونها در خون وجود دارد.) 
۱۳) بعد از صرف ناهار، اگر مي توانيد به پشت دراز بكشيد در حاليكه پاي راست را بر روي پاي چپ قرار داده ايد ، مدت ۱۵ تا ۲۰ دقيقه ا ستراحت كنيد . ( خوابيدن را توصيه نمي كنيم ) . 
۱۴) در موقع مطالعه از خوردن تنقلات و چيزهاي ديگر خودداري كنيد. 
۱۵) توصيه به خواب در اوايل شب به معناي زياد خوابيدن نيست . توصيه ما اين است كه خواب را در زمان مناسب داشته باشيد تا حداكثر استفاده از آن را ببريد براي مثال ۵/۴ ساعت خوابي كه از اوايل شب شروع شود، بيش از خوابي كه از آخر شب شروع شود.، به شما رضايت و نشاط مي بخشد. 
۱۶) آرامش روحي خود را با ياد خدا و انجام به موقع نمازها كامل تر كنيد. 
۱۷) برخي تحقيقات علمي ( از جمله تحقيقات دكتر پوليت ارائه شده دركنگره تغذيه ژنو) نشان مي دهد تغذيه متعادل و متنوع شامل غلات ، سبزيجات ، لبنيات، گوشت و ميوه ها باعث كاهش استرس امتحان مي شود. 
۱۸) صبحانه غذاي اصلي است، ناهار و شام را كمي مختصرتر بخوريد، اما صبحانه را كاملتر ميل كنيد. 
۱۹) اميد و شادابي را به خودتان تلقين كنيد تا موفقيت هاي شما بيشترشود.


امتیاز:▪ اسيدهاي آمينه 
اولين كار آمينو اسيدها اين است كه به عنوان سدي براي پروتئين ها عمل كند. اما انواع بخصوصي از آنها براي تقويت مغز هم كاربرد دارند. به طور مثال تاورين L يك محافظ عصبي قوي است كه از سلول هاي عصبي در مواجه به استرس و فشارها محافظت مي كند. پيروگلوتامين L نيز براي متابوليسم سلول هاي عصبي كاربرد دارند و DMAE نيز مشاهده شده است كه باعث تقويت حافظه ي كوتاه مدت مي شود. 
هميشه هوشيار باشيد... 
تقويت حافظه بايد يكي از كارهاي روزانه تان باشد. به ياد داشته باشيد كه ورزش در اين زمينه كمك بسيار زيادي به شما مي كند. حواستان باشد كه مكمل هايتان را هم حتماً استفاده كنيد.بانك اطلاعات گردشگري 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۷:۴۹ ] [ مشاوره مديريت ]
آشنايي با عارضه فراموشياگر كسي حافظه اش را از دست بدهد، درست مثل اين است كه خودش را گم كرده. فراموشي (Amnesia) به موجب ضعف حافظه به دليل آسيب، شك، يا بيماري و احتلالات رواني ديگر پديد مي آيد. البته بيشتر شبيه يك عامل هشدار است تا يك بيماري. براي درمان آن نيز بايد دلايل ابتدايي پديد آمدن آن را از ميان برداشت. هيچ گونه راه معالجه ي منحصر بفردي براي بازگردادن حافظه بيماراني كه دچار آسيب مغزي قرار گرفته اند، وجود ندارد. 
● انواع فراموشي 
▪ فراموشي تدريجي
فراموشي تدريجي به گونه اي است كه وقايع جديدي كه براي فرد در زندگي اتفاق مي افتد، به حافظه ي بلند مدت انتقال پيدا نمي كند. 
▪ فراموشي معكوس 
به اين شكل است كه فرد در به ياد آوردن وقايعي كه در گذشته برايش اتفاق افتاده است با مشكلاتي مواجه مي شود و به خوبي نمي تواند وقايع و تجربياتي را كه در گذشته كسب كرده است را به ياد آورد. 
▪ فراموشي تجزيه كننده 
فرد در اين حالت اطلاعات مهم و سري فردي مربوط به خودش را آشكار مي سازد كه معمولاً بسته به شرايط پر استرس و آسيب زا ايجاد خواهد شد. 
▪فراموشي ابتدايي 
زماني است كه فرد نتواند به درستي وقايعي را كه در ابتداي دوران كودكي برايش رخ داده است را به ياد آورد. تصور بر آن است كه اين نوع فراموشي در ارتباط مستقيم با يادگيري زبان در كودكان است. 
● بيماري رواني كرساكوف 
به نوعي از فراموشي و ضعف حافظه اطلاق مي شود كه در اثر مصرف مشروبات الكلي در فرد ايجاد مي شود. ممكن است در حافظه ي آني فرد مشكلي ايجاد نشود، اما او در به ياد آوردن وقايع ساده، چهره ها و الگوهاي پيچيده با مشكل مواجه خواهد شد. 
● فراموشي جِراحي 
به از بين رفتن هشياري و ورود فرد به مرحله ي كما اطلاق مي شود كه بيشتر به دليل تصادفات رانندگي به وقوع مي پيوندد. 
▪ علائم 
فرد مشكلاتي را در يادگيري اطلاعات جديد و به خاطر آوردن وقايع گذشته پيدا مي كند. علاوه بر اين از جمله علائم رايج اين اختلال مي توان به سردرد، شك، افسردگي، تب، دردهاي مزمن، و خستگي اشاره كرد. 
▪ علل 
اغلب، فراموشي به دليل آسيب هاي وارده به مغز، ضربه، بيماري هاي حاد، و يا استفاده از نوع خاصي ماده مخدر ايجاد خواهد شد. ضعف قدرت ذهني و كند ذهني نيز مي توانند از جمله دلايل ديگر در مورد حافظه ي ضعيف قلمداد شوند. 
● فراموشي در داستان ها و افسانه ها 
در اكثر كارهاي هنري و ادبي بزرگ دنيا مقوله ي فراموشي عموماً به عنوان موضوع داستان هاي بسيار زيادي به كار گرفته شده است. اين امر به ويژه در ادبيات ژاپن قابل رويت است. 
نويسنده معروف جرج اورال كتابي را تحت عنوان "دختر روحاني" به رشته ي تحرير در آورده است كه در مورد پيچيدگي ها و درگيري هايي كه فرد در هنگام ابتلا به فراموشي با آن دست و پنجه نرم مي كند، سخن به ميان آورده است. در كتاب ديگري تحت عنوان "پوسته ي مرموز" فراموشي تجزيه كننده با نگاهي منتقدانه و در عين حال با بهره گيري از ظرافت هاي هنري و ادبي مورد تحليل و بررسي قرار گرفته است. در رمان معرف "جانشين مونا ليزا"، نويسنده: ويليام گيبسون، شخصيت اصلي داستان دچار چندين بيماري ذهني مختلف است كه يكي از آنها دچار سندرم كرساكوف مي باشد. 
در كتاب "سربازي در مه"، نويسنده: جين ولف، قهرمان داستان يك سرباز يوناني با مذهب ارتودكس مي باشد كه از فراموشي معكوس رنج مي برد. 
تصوير متحرك آقاي بادوينگ (۱۹۶۶) قهرمان داستان، در مواجهه با مشكلات زندگي زناشويي خود به مرحله ي فراموشي مي رسد (از دست دادن گزينشي حافظه). 
در فيلم ها نيز، فيلم "فراموش شده" محصول سال ۲۰۰۴ شخصيت بزرگسال داستان در مورد وجود فرزندش كه توسط مقامات دولتي ربوده شده است، دچار ضعف حافظه ميشود. 
مقوله ي فراموشي حفره اي نيز نخستين بار در فيلم "آفتاب ابدي ذهن بي نقص" در سال ۲۰۰۴ مطرح شد. براساس رمان رابرت لودلام با عنوان "انتهاي هويت" (۲۰۰۲) داستان مردي را مي خوانيم كه بدن نيمه جانش را مرد ماهيگيري پيدا مي كند. مرد ماهيگير از او مراقبت مي كند تا حافظه و سلامت از دست رفته اش را مجدداً باز يابد. 
در چندين قسمت از مجموعه داستان "شب هاي شنبه" تام هنكس در نقش "آقاي حافظه ي كوتاه مدت" ايفاي نقش مي كند. اين مرد به سرعت كارهايي را كه انجام مي دهد از ياد مي برد و به طور طنز آميزي هر كاري را كه انجام داده و يا هر حرفي را كه زده است، از ياد مي برد. 
فيلم مهيج رواني "خاطره" محصول سال ۲۰۰۰ مردي را به تصوير مي كشد كه از ضعف حافظه رنج مي برد. اين اختلال در اثر يك برخورد مغزي شديد در يك تصاوف براي او به وجود مي آيد. 
● درمان 
فراموشي بيشتر از اينكه به عنوان يك بيماري محسوب شود، به منزله ي نوعي نشانه از دست دادن حافظه محسوب مي شود و مديريت در درمان آن، مي تواند دلايل نخستين آنرا از ميان بردارد. البته نمي توان گفت كه هيچ گونه درمان قطعي براي اين بيماري وجود دارد كه بتواند توانايي حافظه را مجدداً به همان روز اول بازگرداند؛ اما معالجات رواني مي تواند براي فراموشي هايي كه به دليل آسيب هاي عاطفي روي مي دهد، مفيد باشد. 
يكي از مهم ترين مداواهاي عمده استفاده از گياهان دارويي مانند رزماري و گل مريم است. دم كرده اي كه از اين برگ ها نيز درست شده باشد به عنوان يك نوشيدني معطر و مطبوع شناخته شده و درمان مناسبي براي ضعف حافظه به شمار مي رود. بادام و گردو نيز براي تقويت حافظه موثر هستند. سيب نيز نقش مثبتي براي تقويت حافظه ايفا مي كند. فلفل سياه به همراه عسل نيز جزء موادي هستند كه تاثير مطلوبي را مي توانند بر روي حافظه ي افراد داشته باشند. شير گاو نيز داراي خواص زيادي براي حافظه است و بيماران تا جايي كه قدرت هاضمه ي آنها اجازه مي دهد، بايد از آن استفاده كنند. از سوي ديگر استراحت و خواب كافي نيز مي تواند محيط را براي تقويت حافظه فراهم كند.سايت مردمان 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۷:۴۸ ] [ مشاوره مديريت ]
راه هايي براي تقويت انواع حافظهاگر «حافظه بصري» نيرومندي داريد مي توانيد بهتر به ياد بياوريد و حافظه لفظي و حركتي خود را هم مي توانيد به وسيله حافظه بصري تقويت كنيد. تعدادي اسم، شماره تلفن و آدرس روي كاغذي بنويسيد و به آن نگاه كنيد. سعي كنيد تصويري از آن را در مغز خود به وجود آوريد و سعي كنيد تا مردم را به شكلي ببينيد كه مثلا اسم آن ها روي سينه هايشان نوشته شده است. وقتي كار فيزيكي جديدي مي آموزيد،خود را در حال انجام آن كار ببينيد.
به بدن و بازوهاي خود در حال تجربه كردن عمل بنگريد و سعي كنيد شكل ساختمان ها، درخت ها و تابلوها را در ايستگاه اتوبوس كه مي خواهيد خارج شويد به خاطر بسپاريد.اگر در «حافظه لفظي» قوي هستيد،با نام بردن اسامي مي توانيد به خود كمك كنيد و براي به خاطر سپردن صورت اشخاص مي توانيد با به ياد آوردن صحبت هاي خصوصي كه با يكديگر داشتيد، كار را ساده تر كنيد.اسامي مغازه و شكل تابلوها را در ايستگاهي كه مي خواهيد از اتوبوس پياده شويد به خاطر بسپاريد.
شما احتمالا اين كار را به طور غيرعمدي انجام داده ايد ولي حالا آن را به صورت آگاهانه انجام دهيد و ميدان تقويت حافظه بصري و حركتي خود را به وسيله حافظه لفظي گسترش دهيد.چنان چه در «حافظه حركتي» قوي هستيد شما احتمالا به راحتي به ياد مي آوريد كه اشياء را كجا قرار داده ايد.
ولي ممكن است در مورد به ياد آوردن دستور كار نوشته شده روي كاغذ مشكل داشته باشيد و حتي در به يادآوري اشخاصي كه در ميهماني ها ملاقات كرده ايد و يا حتي در به ياد آوردن فهرست خريد فروشگاه خود مشكل داشته باشيد. وقتي با شخص جديدي ملاقات مي كنيد هنگامي كه دست او را مي فشاريد سعي كنيد اسم او را براي خود چند بار تكرار كنيد.
احساس كردن دست شخص و نوع تشخيص شما درباره قيافه و حالت طرف نيز به شما كمك خواهند كرد. وقتي نكته جديدي مي آموزيد، سعي كنيد در حالتي اين عمل را انجام دهيد كه اگر در آينده خواستيد اين اطلاعات را به ياد آوريد و مواجه با همان حالت شديد، خيلي آسان تر به ياد آوريد.
چنان چه در دو قسم از حافظه، توانايي بيشتري داريد، سعي كنيد از هردوي آن ها براي تقويت نوع سوم استفاده كنيد. اگر در حافظه حركتي خود ضعيف هستيد سعي كنيد انگشتان خود را روي ماشين تحرير مجسم كنيد و براي كارهاي ساده و معمولي خود دستور كار بنويسيد.
چنان چه در حافظه لفظي ضعيف هستيد، تصاويري درست كنيد تا الفاظ و معاني را تقويت كنيد. اگر در حافظه بصري ضعيف هستيد سعي كنيد تا داستاني درباره مطلبي بنويسيد و خود را در حالت جواب گويي به آن تصور كنيد.

الهه كشاورز - دانشجوي كارشناسي ارشدروزنامه خراسان 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۷:۴۷ ] [ مشاوره مديريت ]
مغزتان را تمرين دهيدتمرين‌دادن مغز به همان اندازه تمرين‌دادن جسم اهميت دارد، به خصوصي وقتي كه داريد پا به سن مي‌گذاريد.
براي اينكه حدت ذهني‌تان را حفظ كنيد، به اين توصيه‌ها عمل كنيد:
▪ ذهن‌تان را با انجام فعاليت‌هاي فكري مشغول نگهداريد. مانند حل كردن جدول كلمات متقاطع 
▪ فهرست‌هايي از كارهايي كه بايد انجام دهيد تهيه كنيد تا فعاليت‌ها و وعده‌هايي را كه داريد به ياد داشته باشيد. 
▪ هنگامي كه داريد چيز جديدي را ياد مي‌‌‌گيريد، ترتيبي دهيد كه چيزي حواس‌تان را پرت نمي‌كند. همه توجه‌تان را معطوف آن كار كنيد، و از همه حس‌هاي‌تان براي آشنا‌شدن با آن استفاده كنيد. 
▪ يك كار را به چندين گام تقسيم كنيد، و اين مراحل را در يك دوره چندروزه توزيع كنيد. براي مثال چند روز را به آموختن چگونگي برنامه‌دادن به يك وسيله الكترونيك جديد بگذرانيد. 
▪ چيزي را كه مي‌خواهيد به ياد داشته باشيد، در ذهن‌تان مرور كنيد، و عاداتي را در انجام كارهاي‌تان به وجود آوريد، براي مثال چيزهايي را كه لازم داريد هميشه در جاي معيني بگذاريد. 
▪ مقداري كافي تعامل اجتماعي انجام دهيد، خواب و فعاليت جسمي منظم داشته باشيد. 
▪ هر وقت كه ممكن است، استرس‌تان را كاهش دهيد.همشهري آنلاين 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۷:۴۶ ] [ مشاوره مديريت ]
آئين حضور و گفتگو در جلساتبه عقيده بسياري از كارشناسان، جلسات اداري در اكثر موارد وقت تلف كردن بوده و تنها در صورتي كه چاي و شيريني در ميان باشد، قابل تحمل هستند. همه ما - كارمندان - هنگامي كه يك نفر در جلسه شروع به سخنراني درباره موضوعي كاملا بي ربط ميكند، معذب شده، با حمله يكي از اعضا به يك عضو كمروي جلسه برايش دلسوزي كرده و در تعجب مانده ايم كه بعضيها چگونه با رديف كردن كلمات نامفهوم و غريب جمله هايي طولاني ميسازند و زمان را با سخنان بيهوده خود هدر ميدهند. 
اما يك جلسه اداري هر قدر خسته كننده و انرژي بر به نظر برسد، نبايد آن را دست كم گرفت. در حقيقت اين جلسات ميتوانند موقعيت حرفه اي شما را در جهت مثبت - يا منفي - تحت الشعاع قرار دهند. 
در اينجا به ۱۰ مورد از كارهايي كه هرگز نبايد در يك جلسه انجام داد، اشاره ميكنيم : 
۱) دير رسيدن. وارد شدن در جلسه اي كه مدتي است آغاز شده يعني من بي نظمم. چند دقيقه زودتر رسيدن نه تنها نشانه اين است كه شما براي وقت ديگران احترام قائليد، بلكه موجب ميشود جاي بهتري هم پيدا كنيد. 
۲) آماده نبودن. اگر از قبل مواردي براي مطالعه يا صورت جلسه را در اختيار شما قرار داده اند، آنها را بخوانيد. از قبل به سوالات يا پيشنهاداتي كه ميتوانيد در جلسه مطرح كنيد، فكر كنيد. 
۳) در انحصار گرفتن گفتگو. هنگامي كه زمان تبادل نظر ميرسد، رسم جاري بر اين است كه ابتدا اشخاصي كه مقام بالاتر يا تجربه بيشتري دارند به بيان ديدگاه و نظرات خود بپردازند و پس از پايان يافتن نوبت اين افراد، نوبت به ديگران ميرسد كه نظر خود را به طور خلاصه بيان كنند. در اين هنگام با صداي يكنواخت و آهسته صحبت نكنيد و به ياد داشته باشيد كه اگر نكته مهمي براي گفتن نداريد، مجبور به صحبت نيستيد. هيچ نگفتن بهتر از گفتن چيزي بيهوده است. 
۴) نظر خود را به شكل پرسش مطرح كردن. بيان كردن نظر قطعي به شكل و آهنگ يك پرسش، به ديگران فرصت ميدهد كه با آن مخالفت كرده، درباره آن بحث كنند و در آخر ايده شما را به نفع خود تمام كنند. بهترين كار اين است كه نظر خود را در قالب جمله اي قطعي مانند اين بياييد بيشتر تحقيق كنيم بيان كنيد، نه اينكه بگوييد: بهتر نيست بيشتر تحقيق كنيم؟. 
۵) تعبير نادرست از مسير گفتگو. سعي كنيد نيازها و حال و هواي موجود در جلسه را درك و دريافت كنيد. با دقت به سخنان ديگران گوش دهيد تا متوجه شويد كه جو حاكم تا چه حد پذيراي نظرات شما خواهد بود. شما بايد كاري كنيد كه پيامتان براي جمع مناسب باشد. براي مثال اگر همه بر روي كاستن از هزينه تمركز كرده اند و شما قصد داريد درباره ارتقاي سيستم صحبت كنيد، يا بايد راهي پيدا كنيد كه اين ارتقاي سيستم را به مبحث كاستن از هزينه ربط دهيد يا اينكه مطرح كردن آن را براي جلسه ديگر بگذاريد. 
۶) پرخاش كردن. متاسفانه گاهي عده اي يك جلسه اداري را بيشتر به عنوان ميدان جنگ لفظي و خودشان را گلادياتورهاي مسلح به شمشير زبان فرض ميكنند. اگر شما هدف اتهام يا تمسخر چنين افرادي قرار گرفتيد، با خونسردي از خود دفاع كنيد. اگر براي پاسخ به فكر كردن نياز داريد، با پرسيدن پرسشي كه طرف مقابل را به جوابگويي وادارد، براي خود زمان بخريد. براي مثال بپرسيد: آقاي... از روي چه حسابي تصور ميكني من براي نتايج فروش ارزش قائل نيستم؟ 
۷) جويدن آدامس. جويدن آدامس با صداي تق تق و چلپ چلپي كه در سكوت جلسه به خوبي شنيده ميشود و حالت حركت مداوم دهان، نه تنها توهين آميز و عصبي كننده كه بسيار غير حرفه ايست. 
۸) روشن گذاشتن تلفن همراه. همانطور كه ميدانيد بايد تلفن را در سينما و كنسرت خاموش كنيد، متوجه باشيد كه خاموش كردن تلفن همراه يا بستن صداي آن در جلسات هم ضروري است. صداي زنگ رشته كلام گوينده را قطع كرده و حواس شنوندگان را از موضوع منحرف ميكند. در ضمن، پاسخ دادن به تلفن در جلسه هم به هيچ وجه شايسته نيست. 
۹) منحرف شدن از موضوع. موضوع گفتگو را تغيير ندهيد. بر روي آنچه كه با همكارانتان بررسي ميكنيد، متمركز شويد تا به نتيجه برسيد. اگر پرداختن به بخشهاي نامربوط به نظرتان ضروري ميرسد، قبلا نظر موافق حاضران را جويا شويد. يك روش مناسب براي عنوان كردن نكات مهم اما خارج از برنامه گفتگو، يادداشت كردن آنها و مطرح كردن آن در زمان مناسب است. 
۱۰) حاضر نشدن در جلسه. بله، شما مطمئنا با حضور نيافتن در جلسه و نشستن پشت ميز خود ميتوانيد به بسياري از كارهاي مهمتر رسيدگي كنيد. اما اگر اين جلسه به درخواست يكي از مديران شركت يا مقام بالاتر شما تشكيل ميشود، شما فرصت معرفي خود را به اين شخص از دست ميدهيد. به ياد داشته باشيد كه جلسات اداري تنها درباره بهره وري، سود و زيان نيست، اين جلسات مكان مناسبي براي ارايه تصويري مثبت از شما و آموختن از حرفه ايهاست.


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۷:۴۶ ] [ مشاوره مديريت ]
۷ زبان جسماني كشنده▪ اما چگونه مي توانيد مهارت هاي غير كلامي خود را افزايش دهيد؟
از انجام حركات نامناسب پرهيز كنيد و در عوض حركات جايگزيني كه مناسب شرايط موجود هستند را انجام دهيد. با اين كار شما متوجه تفاوت شگرفي كه در زندگي شما به وجود مي آيد، خواهيد شد. من بعد از ساليان دراز كار در اين زمينه و آموزش تعداد بسياري بازرگان كارآمد، به ۷ حركت كشنده دست پيدا كردم كه انجام آن باعث مي شود مستمعين نسبت به گفته هاي شما بي اهميت شده و تحت تاثير قرار نگيرند. سعي كنيد از انجام آنها اجتناب كنيد، آنگاه با يك چنين كار كوچكي تغييرات چشگيري در زندگي شما به وجود خواهد آمد.
قاتل ۱) اجتناب از برقراري ارتباط چشمي
ـ گوياي چه مطلبي است: شما دچار كمبود اعتماد به نفس هستيد، براي سخنراني آماده نيستيد و به همين دليل عصبي و دستپاچه شده ايد.
ـ حركت جايگزين: در طول سخنراني در حدود ۹۰ درصد از كل زمان را به چشم هاي حضار نگاه كنيد. بسياري از افراد بيشتر وقت خود را صرف نگاه كردن به زمين، پرده اسلايد، و يا ميزي كه پيش روي آنها قرار دارد مي كنند. رهبران و مديران موفق در حين صحبت كردن مستقيما به چشم هاي شنوندگان خود نگاه مي كنند.
"جان رابرتز" نامزد رياست دادگستري آمريكا مورد تقدير بسياري از روزنامه ها قرار گرفت. از او به اين خاطر كه "مطمئن به نظر مي رسد" تشكر شد. اما او به راستي چه كاري انجام داد كه باعث شد در ذهن افراد يك چنين تصويري را از خود بر جاي بگذارد؟ او در حين تمام سخنراني هايش، به جاي اينكه بر روي نوشته هايش خم شود و نگاهش به يادداشت هايش باشد، مستقيما به چشم هاي مستمعين نگاه مي كرد.
قاتل ۲ ) خميدگي
ـ گوياي چه مطلبي است: شما فاقد قدرت هستيد و اعتماد به نفس خود را از دست داده ايد.
ـ حركت جايگزين: اگر قرار است در طول مدت سخنراني در جايي ثابت بايستيد، بهتر است پاهاي خود را به عرض شانه باز كنيد و اندكي به سمت جلو گرايش داشته باشيد. در اين حالت شانه ها نيز مي بايست اندكي به سمت جلو متمايل شوند. در اين وضعيت شما اندكي مردانه تر جلوه مي كنيد. توجه داشته باشيد كه سر و ستون فقرات بايد راست باشد. سعي كنيد از تريبون و يا سكويي كه در جلوي شما قرار دارد به عنوان دستاويزي براي تكيه دادن استفاده نكنيد.
قاتل ۳ ) تكان خوردن، جنبيدن و پيچ و تاب خوردن
ـ گوياي چه مطلبي است: شما عصبي، دستپاچه و نا آرام بوده و از آمادگي لازم برخوردار نيستيد.
ـ حركت جايگزين: از تكان خوردن دست بكشيد. تكان هاي بي جا و جنبش هاي بي مورد هيچ هدفي را در بر ندارند. من اخيرا با رئيس يك شركت كامپيوتري جلسه اي داشتم. مشكل از اين قرار بود كه او مي بايست جريان تاخير در حمل يكي از محصولات را به اطلاع يكي از سرمايه گذاران بزرگ شركت مي رساند. او و تيمش تقريبا توانسته بودند كه شرايط را تحت كنترل خود در آورند و از شكست خود درس هاي خوبي بگيرند، اما متاسفانه حركات غير كلامي آنها گوياي امر ديگري بود.
بزرگترين مشكل اين فرد عقب و جلو رفتن در هنگام ايراد سخنراني بود. اين امر كمبود صلاحيت و شايستگي و عدم توانايي كنترل امور را بيان مي كند. با آموختن اين مطلب كه بايد در حين سخنراني حركات هدفمند انجام دهد، او توانست زندگي شغلي خود را از خطر نابودي نجات دهد. سرمايه گذار نيز جلسه را با اين ديد كه تمام امور تحت كنترل است، ترك كرد.
قاتل ۴) بي حركت ايستادن
ـ گوياي چه مطلبي است: شما انعطاف پذير نبوده و فرد كسل كننده، بي انرژي و خسته كننده اي هستيد
ـ حركات جايگزين: راه برويد، حركت كنيد و ... بيشتر افرادي كه براي آموزش آداب سخنراني به نزد من مراجعه مي كنند، داراي اين تصور غلط هستند كه يك سخنران خوب بايد سفت و سخت بر سر جاي خود ميخكوب شود. چيزي كه من به آنها مي گويم اين است كه نه تنها راه رفتن قابل قبول است، بلكه خوشايند نيز هست. بسياري از تجار بزرگ به ميان مردم مي روند و دائما در حال حركت هستند... البته حركت هدفمند! شايد يك سخنران پويا و پر انرژي براي هدف خاصي از يك سمت اتاق به طرف ديگر آن حركت كند، اما اگر هيچ كسي در آن قسمت از اتاق حضور نداشته باشد، خوب بالطبع اين حركت او بي مورد است و جزء موارد هدفنمد به شمار نمي آيد. علت اينكه من به متقاضيان خود پيشنهاد مي كنم كه قسمت كوتاهي از سخنراني هايشان را ضبط كنند نيز اين است كه مي خواهم بدانم كه آيا حركات خارج از محدوده انجام مي دهند و يا خير.
قاتل ۵ ) قرار دادن دستها در داخل جيب
ـ گوياي چه مطلبي است: شما علاقه خاصي به مطلب مورد بحث نداريد، و غير متعهد و نا آرام هستيد.
ـ حركات جايگزين: در اين قسمت راه حل ساده اي براي شما داريم: دست هاي خود را از جيبتان در آوريد. تجار بزرگ هيچ گاه در حين سخنراني هر دو دست خود را درون جيب هايشان قرار نمي دهند. قرار دادن يكي از دست ها در داخل جيب، در زماني كه با دست ديگر در حال انجام دادن ژست و فيگور هستيد قابل قبول مي باشد.
قاتل ۶) استفاده از ژست هاي ساختگي
ـ حركت جايگزين: خيلي خوب است كه بتوانيد ژست هاي متفاوتي به خود بگيريد، فقط بايد توجه داشته باشيد كه اين كار را به حد افراطي انجام ندهيد. پژوهش ها ثابت كرده اند كه ژست هايي كه افراد به خود مي گيرند منعكس كننده افكار بسيار پيچيده اي است و همين ژست ها هستند كه به شنوندگان صلاحيت و شايستگي شما را نشان مي دهند . اما زمانيكه از ايما و اشاره هاي ساختگي استفاده مي كنيد، درست مثل انسان هاي متزور و ريا كار جلوه خواهيد كرد.
به عنوان مثال آقاي بوش هميشه در سخنراني هايي خود از ژست هايي استفاده مي كند كه هيچ ارتباطي با گفته هاي او ندارند. شايد او بيش از اندازه تحت آموزش قرار گرفته باشد. درست مثل زماني كه صدا يك چيز باشد و تصوير يك چيز ديگر." دانا كاروي" نيز از اين موقعيت به نفع خود استفاده كرد و با تقليد از رفتار و گفته هاي بوش براي خود يك شغل پر در آمد درست كرد. او به طور زنده اين برنامه را اجرا كرد، البته شايد به اندازه جرج بوش مستمع نداشت كه بتواند به آنها حكم كند و دستور دهد اما... واقعا هيچ يك از ما نمي خواهيم كه بعد از اتمام يك جلسه مورد تمسخر هم قطارانمان قرار بگيريم.
قاتل ۷ ) جرنگ جرنگ سكه، ضربه زدن به زمين و ساير حركات آزاردهنده
ـ گوياي چه مطلبي است: شما بي نزاكت و عصبي بوده و بر جزيئات مطلب احاطه كامل نداريد.
ـ حركات جايگزين: يك دوربين برداريد و در هنگام سخنراني از خود فيلم برداري كنيد، سپس سعي كنيد آنرا با يك ديد منتقدانه بررسي كنيد. آيا ژست هايي پيدا مي كنيد كه خودتان هم متوجه انجام دادن آنها نبوديد؟ چندي پيش با نويسنده اي برخورد كردم كه كتابي در مورد پروژه هاي مديريتي نوشته بود. او در طي جلسه معرفي كتاب هيچ كاري به غير از به صدا در آوردن تك تك سكه هايي كه در جيبش بود نداشت و متاسفانه در آن روز نتوانست كتاب هاي زيادي را به فروش برساند و علاوه بر اين امتيازي از نظر مهارت هاي مديريتي نيز كسب نكرد.
انرژي منفي و عصبانيت شما در ضربه هاي پا، دست زدن به صورت، و تكان دادن پاها به سمت بالا و پايين نمودار شود. هنگاميكه متوجه شديد در حال انجام دادن يك چنين كاري هستيد، بهتر است خيلي سريع آنرا متوقف كنيد!بيرتك 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۷:۴۵ ] [ مشاوره مديريت ]
نكته هائي مفيد براي ايراد يك سخنرانيهنگامي كه مي خواهيد يك موضوع را در جلسه اي (با هر تعداد شركت‌كننده) توضيح دهيد، و يا گزارشي از فعاليتهاي انجام شده در يك پروژه را ارائه كنيد و يا حتي در يك جمع دوستانه صحبت كنيد مطمئنا كار سختي خواهيد داشت تصور كنيد چندين جفت چشم كوچكترين حركات شما را زيرنظر دارند و چندين جفت گوش حرف به حرف شما را مي شنوند و براساس اين ديده ها و شنيده ها درمورد شما و مطالبي كه ارائه مي كنيد قضاوت مي كنند، ازسوي ديگر شما ملزم به اقناع آنها و يا دفاع از عملكردتان و يا حتي اثبات خودتان هستيد در هر جايگاهي كه قرار داريد فرقي نمي كند، شما در موقعيت خطيري قرار گرفته ايد. پس سعي كنيد بهترين باشيد، دو اصل بسيار مهم را فراموش نكنيد اول تسلط كامل به مطالبي كه مي خواهيد ارائه دهيد و دوم حفظ خونسردي و آرامش. شما با رعايت اين دو اصل و توجه به نكاتي كه درپي خواهدآمد علاوه بر يك ارائه خوب، يك جلسه زيبا را برگزار مي كنيد.
۱) مخاطبان را شناسايي كنيد.
اگر شما سطح علمي، فرهنگي و حتي شخصيتي مخاطبان را بدانيد، ارتباط بهتري با آنان برقرار مي كنيد و آنچه را كه آنها دوست دارند يا مي خواهند بشنوند ارائه مي دهيد و اين يعني اثرگذاري بهتر و بيشتر.
۲) يك پيام مشخص داشته باشيد.
قبل از اينكه كار تهيه مطالب خود را شروع كنيد، پيام كليدي خود را مشخص كنيد. درواقع پيام شما بايد بتواند مخاطبان را به يك راه مشخص رهنمون و امكان تفكر درمورد راههاي ديگر را فراهم سازد.
۳) براي هر تصوير متن كوتاهي آماده كنيد.
هر تصوير (متن يا عكس) كه پخش مي شود. خلاصه اي از موضوع آن بايد ارائه شود. اين خلاصه مي تواند شفاهي باشد يا به صورت زيرنويس ارائه شود. اين باعث خواهدشد تا در وقت صرفه جويي شود.
۴) مطالب و مفاهيم خاص را برجسته كنيد.
مطالبي را كه توضيح آنها براي «پذيرش» مخاطب «اهميت» بيشتري دارد را مشخص كنيد.
۵ ) قبل از جلسه، تمرين كنيد.
۶ ) ساختار اثربخشي براي ارائه طراحي كنيد.
طرح «مسئله» و «حل» آن بهترين روش براي ارائه قدرتمند يك مطلب است. اول «مسئله» را بيان كنيد بعد «راه‌حل» را ارائه دهيد و آن را با يك مثال توضيح دهيد.
۷ ) «همه تيزهوش نيستند» را فراموش نكنيد.
همه مخاطبان شما افراد تيزهوش نيستند. پس سعي كنيد مطالب را خيلي ساده و غيرپيچيده ارائه كنيد، در هر ساعت صحبت كردن ۳ الي ۴ نكته را شرح دهيد.
۸ ) محكم و خوب شروع كنيد.
يك شروع خوب، موفقيت را تضمين مي كند. از روشهاي مختلف استفاده كنيد گاهي يك حكايت يا قصه يا يك خاطره و در بعضي مواقع پرداختن به اصل مطلب مي‌تواند شروع خوبي باشد.
۹ ) از نمودار و چارت استفاده كنيد.
بسياري از مخاطبان شما نمي توانند همزمان با شما اعداد و آمار ارائه شده را تجزيه و تحليل كنند. نمودار كمك مي‌كند تا سريعتر به موضوع دست پيدا كنند و با شما همراه شوند.
۱۰ ) پاياني با شكوه داشته باشيد.
بسياري از مخاطبان آخرين مطلبي را كه شما مي گوييد به خاطر مي سپارند مطمئن شويد كه آخرين مطالبي كه مي‌گوييد همانهايي هستند كه مي خواهيد مخاطبان به آن بيشتر توجه كنند.
۱۱ ) بر نكات مهم تسلط داشته باشيد.
اگر شما نكات مهم را بدانيد راحت‌تر مي توانيد مخاطبان را قانع كنيد و علاوه بر آن با آرامش و بدون استرس خواهيدبود.
۱۲) خوب تنفس كنيد.
۱۳) از چشمانتان استفاده كنيد.
حتما از چشمانتان براي برقراري ارتباط با مخاطب استفاده كنيد با اين كار مخاطبان احساس بهتري خواهند داشت و شما مي توانيد تاثير صحبتهايتان را ببينيد.
۱۴) تجهيزات مناسب را آماده كنيد.
هر جلسه اي، نيازمند تمهيدات خاصي است. تجهيزات موردنياز (نه كم و نه زياد) از قبيل دستگاه نمايش، وايت‌برد، كامپيوتر و... را آماده كنيد.
۱۵) تجهيزات را امتحان كنيد.
قبل از شروع جلسه تجهيزاتي را كه قرار است استفاده كنيد يكبار امتحان كنيد خرابي و يا عدم كارايي مناسب هركدام از دستگاهها (حتي يك ماژيك وايت برد) مي تواند تاثير بسيار منفي بر مطالب شما داشته باشد.
۱۶ ) بدانيد كه شما مركز توجه هستيد.
قبل از شروع جلسه فقط صداي شما شنيده مي شود هر حركت شما تاثير مستقيم بر مخاطب داشته و مي تواند جلسه شما را زيباتر يا زشت‌تر نمايد. با تمام وجود عمل كنيد.
۱۷) «لبخند» را فراموش نكنيد.
۱۸) هنگام ارائه خودتان باشيد.
سعي نكنيد از حركات مصنوعي استفاده كنيد اقدامات تصنعي كاملا ديده مي شوند، خودتان باشيد و بگذاريد زبان بدن شما طبيعي باشد.
۱۹) سعي كنيد از روي نوشته نخوانيد.
خواندن مطلب از روي نوشته باعث مي شود كه ارتباط شما با مخاطبان دچار خدشه گردد، دستانتان نيز از اثرگذاري باز مي ماند، مي توانيد از يادداشتهاي روي چارت يا تصوير استفاده كنيد.
۲۰) مخاطبان را درگير بحث كنيد.
هميشه مي توانيد مخاطبان را وارد بحث كنيد. از آنها سوال كنيد و جواب بخواهيد اما اصرار نكنيد، شما مي‌توانيد از ساير روشها نيز براي مشاركت بيشتر و همراهي آنها استفاده كنيد. (نوشتن پاي تخته، قرائت يك متن يا...)
۲۱) از شوخي كردن نترسيد.
شما مي توانيد با استفاده از مزاحهاي كوچك محيط را جذاب‌تر كنيد.
۲۲) خودتان را جاي مخاطب بگذاريد.
اگر شما به جاي مخاطب نشسته بوديد، چه حالي داشتيد، آيا گرماي اتاق، نور محيط، و... مناسب است. شما بايد به آنها اهميت ويژه بدهيد تا شما را باور كنند.
۲۳) از كارتان بازخورد داشته باشيد.
شما درهر حالي مي توانيد بازخورد بگيريد، شفاهي يا كتبي، در انتهاي جلسه از پرسشنامه‌هاي ساده استفاده كنيد تا بتوانيد در آينده كارتان را بهبود بخشيد.


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۷:۴۴ ] [ مشاوره مديريت ]

چگونه سخنراني جذاب ارائه كنيم

اعتماد به نفس،صداقت وخلوص نيت،تماميت كلام ودوستي واخوت از ويژگي هاي يك سخنراني جذاب است.
▪ يك سخنراني عالي داراي نشانه هاي زير است:
۱) مقدمه اي كه توجه كامل مخاطب را جلب كند
۲) اطلاعاتي كه به گونه اي منطقي وساده همراه با مثال ها ،قياس و حكايت داستان ها سازمان داده شده باشد 
۳) عبارت انتقالي كه باعث انسجام وارائه سخنراني شود
۴) جملات كوتاه
۵) كلمات ساده وآسان
۶) خاتمه اي جالب كه مخاطبان را تحت تاثير قرار دهد
۷) آگاهي از نحوه پاسخ دادن موثر به پرسشهاي مخاطبان
همان طوركه براي كسب مهارت كافي در هر كاري نمي توان از راه ميان بر استفاده كرد.بزرگ شدن وبزرگ ماندن،به آماده شدن وآماده ماندن بستگي دارد.
يكي از بزرگان مي گويد:اگر قرار باشد ده دقيقه صحبت كنم،يك هفته لازم دارم تا آماده شوم.اگر قرار باشد نيم ساعت صحبت كنم به دو روز ونهايت اگر قرار باشد يك ساعت صحبت كنم همين حالا آمادم 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۷:۴۳ ] [ مشاوره مديريت ]
۲۲ فروردين ـ ۱۱ آوريل ـ فن سخنراني عمومي۱۱ آوريل دو هزار و پنجاه و هفت سال پيش سيسرو انديشمند ، خطيب ، نويسنده و سياستمدار رومي ( ايتاليايي ) كتاب فن سخنراني عمومي ( خطابه ) را به پايان رسانيد .
وي در مقدمه اين كتاب كه قواعد آن هنوز تدريس مي شود ياد آور شده است : هركس كه بخواهد مقام عمومي داشته باشد بايد در ايراد نطق و دست كم نوشتن مطالبي كه مي خواهد عرضه بدارد مهارت داشته باشد تا موفق شود و اگر احساس كند كه در نوشتن گزارش و نطق نمي تواند به مهارت برسد بايد فردي امين و وفادار را در كنار خود داشته باشد كه گزارش و نطق او را برايش بنويسد. وي در اين كتاب ساختار يك نطق ، انتخاب كلمات و تنظيم جملات و حتي طرز ايستادن و اشاره كردن و حركت دست و گردن و صورت را هنگام ايراد نطق عمومي تشريح كرده است.تاريخ ايران و جهان در اين روز 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۷:۴۲ ] [ مشاوره مديريت ]

باورهاي نادرست

تا حال خيلي درمورد باورها و اعتقادات و اينكه چطور مي‌توانيد براي داشتن زندگي بهتر آنها را تغيير دهيد حرف زده‌ايم. باورها و اعتقادات خاصي هستند كه افراد زيادي را اسير خود كرده‌اند و امروز مي‌خواهيم آن باورها را بررسي كنيم.

اعتقادات ما در قدم اول از والدين، معلمين، همسالان، تلويزيون و رسانه‌ها نشات مي‌گيرد. وقتي سنمان كم است فكر مي‌كنيم بزرگترهايمان بيشتر از ما مي‌دانند به همين خاطر به هرچه كه مي‌گويند اعتماد مي‌كنيم. اما هرچه سنمان بالاتر مي‌رود، ديگر خودمان اعتقادات و باورهايمان نسبت به دنيا را شكل مي‌دهيم. اما كمي از ته‌نشين اعتقادات دوران كودكي در ما مي‌ماند. گاهي‌اوقات بدون اينكه خودمان خبر داشته باشيم درونمان لانه مي‌سازند.

در زير به برخي از اين باورها و اعتقادات اشاره مي‌كنيم. آيا اين اعتقادات را در خودتان مي‌بينيد و اگر ديديد سعي كنيد آنها را تغيير دهيد.

1. اگر در چيزي شكست خوردي، فردي مغلوب هستي!

اين باور معمولاً در مدرسه و در روزهايي كه مي‌خواهيم وارد بزرگسالي شويم، شكل مي‌گيرد. تشويقمان مي‌كنند كه به هر قيمتي كه شده موفق شويم. من اگر شكست بخورم، كه بسيار هم پيش مي‌آيد، دوباره تلاش مي‌كنم، اينقدر آن را امتحان مي‌كنم تا بالاخره موفق شوم. اگر باور داشته باشيد كه اگر در كاري شكست بخوريد، فردي شكست‌خورده هستيد، يعني همه آدم‌هاي دنيا شكست‌خورده هستند. اجازه ندهيد چنين باوري شما را از زندگي عقب بيندازد. يك باور جديد جاي آن بگذاريد.

2. تا وقتي خراب نشده، چرا بايد عوضش كنيم؟

منظورم عوض كردن به منظور عوض كردن نيست. درمورد ارتقاء وسايل، فرايندها و ... صحبت مي‌كنم. براي حركت كردن با سرعت زندگي ما نياز به تغيير داريم و خيلي وقت‌ها با كساني برخورد مي‌كنيد كه مخالف تغيير هستند. تا مي‌توانيد از چنين افرادي دوري كنيد. اگر مي‌بينيد چيزي را مي‌توانيد ارتقاء دهيد، معطل نكنيد.

3. به اندازه كافي براي اينكار استعداد نداري!

هيچ‌كس در دنيا تا زمانيكه كاري را شروع نكرده، مهارت كافي براي آن را ندارد. اگر مي‌خواهيد كاري را انجام دهيد فقط كافي است كه شروع كنيد. از اينكه ممكن است در براي تحصيل در رشته حسابداري نتوانيد وارد دانشگاه شويد استرس به خودتان راه ندهيد، فقط كافي است شروع كرده و تلاش كنيد تا به آن دست پيدا كنيد. اينترنت خيلي بيشتر از آنچه كه در دانشگاه يا مدرسه به شما ياد مي‌دهند اطلاعات دارد پس فقط كافي است كه دنبالش باشيد.

4. براي امتحان كردن يك كار تازه ديگر پير شده‌اي!

متوسط اميد به زندگي در كشورهاي پيشرفته، براي مردها 75 و براي زنان 79 سال است. مطمئن باشيد اين عدد تغيير خواهد كرد و خيلي زود اين سن به 100 سال خواهد رسيد. اين يعني ما هيچوقت براي شروع كردن يك كار جديد پير نيستيم. امتحان كردن يك كار تازه بهترين راه براي فعال نگه داشتن مغز و بالا بردن انگيزه براي زندگي است. مردم ما انتطار دارند تا 75 سالگي عمر كنند، و فكر مي‌كنيد چه اتفاقي مي‌افتد؟ تا همين سن بيشتر عمر نمي‌كنيم! اگر انتظار داشته باشيم كه تا 100 سالگي زنده بمانيم، مطمئناً تغييرات بيشتري در زندگيمان ايجاد مي‌كنيم و كمتر خودمان را منحصر به زمان مي‌كنيم. امتحان كنيد.


امتیاز:
 
بازدید:
شمارنده
شرکت مشاوره مدیریتبازارسازی مدیریت بازاریابی. بازدید تحقیقات بازاریابیآموزش مدیریت MBAدلایل ترک تحقیقات بازاریابی تحقیقات مدیریت شرایط سخت بازارکارت امتیازی متوازنارزیابی عملکرد . نمونه مطالعات موردی.برند برندینگانواع برند معرفی 21 نوع متفاوت از برندبرندسازی branding marketing . برندسازی.تحقیقات بازاریابی انگیزه بخش http://marketingbranding.ir سبک مدیریت است مدیریت بازاربازاریابیتحقیقات بازاریابی ویژگی های .حرفه ای مشاوره اموزش مدیریت.شناسایی مشتریان .تحقیقات بازاریابی استفاده از تحقیقات بازار و بازاریابی http://marketingsales.irmarketing مدیریت برندینگ . Business Management ConsultantIran Business Management ConsultantManagement . بازاریابیانواع بازاریابی 127 نوع بازاریابیبازاریابی. بازاریابی MarketingMix آمیختهآمیزه بازاريابیمدیریت بازاریابی. اخبار مدیریت و تجارتمدیریت.مشاوره بازاریابی مدیریت آموزش تکنیک‌های فروشندگی حرفه‌ای فروشندگی. اخبار مدیریت و تجارتبازاریابی برندینگ. مدیریت مشاوره بازاریابیآموزش. بیزینس پلن طرح توجیهی طرح business plan. برنامه بازاریابی Marketing Planبازاریابی. مشاوره تبلیغات مشاور تبلیغات مشاور مدیریت management مشاوره مدیریت انواع بازاریابی بازاریابی. طرح توجیهیمدیریت.