مشاوره مديريت

برندینگ بهداشت و درمان

زمانی بود که فعالان عرصه بهداشت و درمان و مشخصا پزشکان محترم به دلیل کمبودن تعدادشان نسبت به جامعه مخاطب از امنیت شغلی بالایی برخوردار بودند و نیازی به داشتن رویکرد بازارگرایانه نداشتند.اما امروزه بخصوص در مراکز استان ها به دلیل زیاد بودن پزشکان عمومی،متخصص و دندانپزشک، مشتری دارای گزینه های انتخابی بیشماری می باشد و البته این موضوع در خصوص بیمارستان ها نیز کاملا صدق می نماید.البته در این میان می بایست تعدادی قلیل از پزشکان را مستثنی قرار داد.پزشکانی که دارای تخصص و حسن شهرت متمایزی بوده و عمدتا در دهه پنجم یا ششم زندگی خود قرار داشته و تجربه و عمر گران بهایی را که صرف کار خود نمودند سبب “برند” شدن آنها شده است.

اما پزشکان و دندانپزشکان جوانتر و مراکز بهداشتی و درمانی جدیدتر برای رقابت در صنعت خود بهتر است قدرت برندینگ داشته باشند و با بهره گیری از علم و هنر مارکتینگ ،آموزش برندینگ پزشکی ببینند تا  بتوانند سهم بیشتری از بازار هدف خود را به سمت خدمات خود رهنمون سازند

گروه تخصصی برند سازان با مطالعه دقیق شیوه کسب و کار بیمارستان هایی نظیر Mayo Clinic، Johns Hopkins،، Clevelan Clinic،Wills Eye و البته Gleneagles Medical Centre در مالزی و نیز بهره گیری از مشاوره برخی از پزشکان که عمدتا در کسوت مدیریت بیمارستان های بخش خصوص مشغول فعالیت می باشند، برنامه های ویژه وفادار سازی مشتریان به خدمات پزشکان،دندانپزشکان و مراکز بهداشتی- درمانی را تدوین نموده و آماده ارائه این خدمات به این حوزه کسب وکار می باشد.

 

منبع:وب سایت گروه تخصصی برندسازان


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۴:۵۹ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

پکیج برند سازی برای پزشکان

پزشکان و مراکز درمانی نیز مانند هر کسب و کار دیگری به منظور ایجاد و توسعه برند و افزایش درآمد خود نیازمند دریافت مجموعه ای از خدمات تبلیغاتی شکیل و هدفمند می باشند. پدروسافت از سال ۸۸ پیش به عنوان اولین شرکت این حوزه، خدمات برندینگ شخصی پزشک و برند سازی مراکز درمانی خود را آغاز نمود و همواره در این حوزه بسیار موفق عمل نموده است.

 •  

  گام اول (دریافت درخواست)

  دریافت درخواست ارتقاء برند و درآمد پزشک و مرکز درمانی

   
 •  

  گام دوم (اعتبار سنجی)

  بررسی جنبه علمی و ظرفیت برندسازی درخواست کننده

   
 •  

  گام سوم (اعلام نتیجه)

  ارسال نتایج بررسی به صورت یک طرح پیشنهادی شامل زمان و هزینه

   
 •  

  گام چهارم (آغاز همکاری)

  با عقد و شروع قرارداد، همکاری خوب و پایداری بین ما و شما شکل خواهد گرفت


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۴:۵۹ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

مشاوره برندینگ و بازاریابی ویژه مراکز پزشکی و درمانی

مشاوره برندینگ پزشکی ، بازاریابی برای پزشکان مراکز پزشکی، بیمارستانها یک خدمت حرفه ای و تخصصی بوده که توسط گروه مشاورین مدیریت بهسا ارائه می گردد. حوزه پزشکی و درمانی برخلاف سایر حوزه های کسب و کار دارای ویژگی های خاص بوده و عمدتا پزشکان نمی توانند خدمات خود را مانند سایر مراکز تجاری معرفی و تبلیغ کنند. ایجاد اعتماد در مشتریان و پایه گذاری یک برند که حس اطمینان را در بیماران و مراجعه کنندگان ایجاد کند نیازمند روش های تخصصی و برنامه ریزی های خاص بوده که با دیگر کسب و کارها کاملا متفاوت است. گروه مشاورین مدیریت بهسا با سالها تجربه در زمینه بازاریابی و برندسازی مراکز پزشکی خدماتی چون استانداردسازی مراکز پزشکی، آموزش رفتار سازمانی و بازاریابی به کارکنان، آموزش شیوه های ارتباط با مشتری، همچنینپرسنال برندینگ پزشک و بازاریابی اینترنتی را ارایه نماید.

گروه مشاورین مدیریت بهسا آمادگی دارد علاوه بر برنامه ریزی و مشاوره، خدمات خود را بصورت اجرایی و پیاده سازی در کلیه شهرهای کشور ارایه نموده و پزشکان و مدیران مراکز درمانی بدون دغدغه های اجرایی خدمات شایسته ای را در این حوزه ها دریافت نماید.

همچنین گروه مشاورین مدیریت بهسا به عنوان اولین و تنها مرکز مشاوره مدیریت در زمینه توریسم سلامت آماده ارائه خدمات جذب گردشگران سلامت و همچنین آموزش پرسنل جهت ارائه خدمات در حوزه سلامت در سطح بین المللی می باشد.

 

منبع:گروه مشاورین مدیریت بهسا


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۴:۵۹ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

طراحی سایت پزشکی انلاین

شرکت طراحی سایت لیزارد وب با سال ها پژوهش در زمینه وضعیت موجود حضور پزشکان در اینترنت ، نیاز سنجی طراحی سایت پزشکی و طراحیوب سایت ویژه پزشکانو رفتار شناسی کاربران ، اقدام به ارائه پکیج های ویژه طراحی و پیاده سازی وب سایت ویژه پزشکان و طراحی سایت پزشکی ، دندانپزشکان و طراحی سایت پزشکان و مراکز درمانی نموده است.

طراحی وب سایت پزشکی

بنابراین برای پزشکانی که می خواهند به معرفی خود بپردازند و تخصص، مهارت و سوابق کاری خود را اطلاع رسانی نمایند داشتن یک سایت ضروری است. پزشکان باطراحی سایت پزشکی و طراحی سایت پزشکان می توانند سوابق معالجات خود را به صورت گرافیکی و با استفاده از تصاویر واقعی به بیماران نشان دهند و از این طریق اطمینان بیمار را نسبت به کار خود جلب نمایند. علاوه براین، هدف از طراحی سایت پزشکی را می توان پاسخگویی به یک سری از سوالات اولیه ی بیماران دانست و با در اختیار قرار دادن آخرین دستاوردهای پزشکی، افراد را در جریان قرار داد.

طراحی سایت پزشکی ما کاملاً داینامیک بوده و همگی مبتنی بر سیستم مدیریت محتوای اختصاصی (CMS) لیزارد وب می باشند . مدیریت محتوا و به روزرسانی درطراحی سایت پزشکی ، توسط خود پزشک به راحتی قابل انجام است ، البته در صورت درخواست پزشک در طراحی سایت پزشکی به روز رسانی مطالب و اطلاعات وب سایت و تولید و توسعه محتوای آن توسط واحد پشتیبانی این مجموعه انجام می پذیرد.

 

منبع:lizard-webdesign


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۴:۵۹ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

طراحي وب سايت پزشكان

امروزه وب سایت اختصاصی و مستقل برای پزشکان معتبر ترین و شایسته ترین نوع حضور پزشک در فضای مجازی است. در واقع وب سایت یک پزشک مانند یک مطب مجازی است که پزشک می تواند توسط آن با بیماران در ارتباط باشد و یا اطلاعاتی را در قالب مقاله ، تصویر، ویدئو و مطلب برای اطلاع عموم قرار دهد و ارتباط موثرتر و نزدیک تری با بیماران داشته باشد.
معرفی رزومه، خدمات آنلاین مانند رزرو اینترنتی، نشر مقالات و کتاب های خود، ثبت اخبار پزشکی و ... مهمترین مسائلی هستند که پزشکان میتوانند با طراحی سایت مختص حرفه ی پزشکی از آن بهره مند گردند.
طراحی سایت ویژه پزشکان توسط شرکت سارگون این اطمینان را به پزشک می دهد که وب سایتی قدرتمند، ساده و زیبا در اختیار خواهد داشت.

برخی از ماژول ها و امکانات طراحی وب سایت پزشکان :

 1. ایجاد گالری تصاویر با امکان گروه بندی در سایت
 2. ثبت و مدیریت مقالات و اخبار پزشکی
 3. امکان پرسیدن سوال توسط بازدیدکنندگان و پاسخ توسط پزشک
 4. امکان تعریف اسلاید شو
 5. امکان نمایش ویدئو در سایت
 6. دریافت پیام از کاربران و پاسخ به پیامهای خصوصی رسیده
 7. امکان معرفی لینک های مفید در سایت
 8. نمایش نشانی مطب و ساعت كاري مطب
 9. امکان درخواست نوبت دهی اینترنتی توسط اعضاء
 10. نمایش آدرس مطب بر روی نقشه
 11. قسمت سوالات متداول
 12. قسمت معرفی کتاب
 13. معرفی پزشکان ومراکز همکارجستجوی پیشرفته و هوشمند
 14. نمایش لینک صفحات پزشک در شبکه های اجتماعی
 15. کاملا قابل توسعه

منبع:sargonco.com


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۴:۵۹ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

چگونه بازدهی مطب خود را بدون افزایش ساعات کاری، حداکثر کنیم

در دانشکده های پزشکی و دندانپزشکی به ندرت از قوانین، اصول یا شیوه های مطب داری سخنی به میان می آید. از طرف دیگر تعداد بسیار معدودی کسب و کار وجود دارد که بتوان آنها را معیار مقایسه ای خوبی برای کار دندانپزشکی یا پزشکی در نظر گرفت. در نتیجه گاهی پزشکان و دندانپزشکان بدون داشتن دانش کافی در این زمینه وارد بازار کار می شوند.

Nikpouyan Slider

 

فقدان الگوهای تجاری موفق و نیز عدم تخصص در حوزه مدیریت اقتصادی، سبب می شود اکثر مطبها و کلینیکهای دندانپزشکی پس از مدتی به سطحی از راندمان (خواه بالا و خواه پایین) برسند و تا آخر عمر کاری یک دندانپزشک در همان سطح باقی بمانند. با این حال نتایج آماری نشان می دهد که اگر از بهترین الگوی شغلی پیروی شود، اکثر مطب ها قادر خواهند بود بازگشت مالی فوق العاده ای داشته باشند.

مفهوم داشتن بهترین الگوها (Best Models) در هر کسب و کار، اولین بار توسط دکتر پیتر دراکر (Peter Drucker) مطرح شد. به این معنی که در هر کسب و کار روش هایی اثبات شده وجود دارد که می تواند باعث حداکثر عملکرد و حداقل استرس شغلی گردد. تنها از طریق یک سیستم مدیریتی مطلوب است که یک مطب قادر خواهد بود به بالاترین درجه راندمان و سوددهی برسد. مطالب این وبلاگ که توسط اعضای تیم نیک پویانگرداوری شده اند، چند روش برای اعمال چنین مدیریتی را در اختیار شما قرار خواهد داد.

سه فاز اصلی در عمر حرفه ای یک دندان پزشک:

در فاز اول اکثر مطب های تازه تاسیس ظرفیتی باور نکردنی دارند. هیچ دلیلی برای دندان پزشک وجود ندارد که نگران «ساختارها» باشد. وقت کافی برای همه بیماران در اختیار است. اما مشکل اینجاست که عادات بد خیلی زود بروز کرده و رشد می کنند در حالی که در این زمان هیچ تمرکز و نظارتی بر نحوه عملکرد مطب و پرسنل وجود ندارد.

Practice Management Nikpouan

 

در فاز دوم سر دندان پزشک حسابی شلوغ می شود و مطب به صورت تصنعی در حداکثر ظرفیت خود به نظر می رسد و توسعه بیشتر دشوار می گردد. متاسفانه این «ظرفیت حداکثر» بسیار کمتر از ظرفیت عملکرد واقعی مطب است. مطب بسیار شلوغ به نظر می رسد ولی این ازدحام از عدم مدیریت صحیح مطب ناشی می شود نه از رسیدن به حداکثر ظرفیت عملکردی آن. در این هنگام دندان پزشک وقت ندارد تا به سیستم مدیریتی بیاندیشد که «زیرکانه تر» کار کند و نه «سخت تر».

به دلیل آموزش های بسیار اندک در زمینه کسب و کار، اکثر دندان پزشکان نمی دانند چگونه می توان یک سیستم مدیریتی کارآمد را در مطب به کار گرفت در نتیجه قادر نیستند تغییرات لازم را جهت به حداکثر رساندن پتانسیل مطب اعمال کنند. در فاز II، عملکرد مطب در حداکثر میزان خود است و تنها گه گاه پیشرفت های ناچیزی به چشم می خورد. این پیشرفت ها بیش از آنکه ناشی از اعمال سیستم های کارآمدتر باشد به دلیل افزایش تعرفه ها و یا افزودن برخی خدمات هستند.

Practice Management Nikpouan 2

فاز سوم (فاز رسیدن به ساحل): این فاز آخرین مرحله در زندگی حرفه ای یک دندان پزشک است. متاسفانه برخی دندان پزشکان طولانی تر از حد انتظار کار می کنند. با این وجود چه آنها دوره کاری خود را افزایش دهند چه ندهند، فاز سوم با فاصله 5 تا 15 سال از فاز دوم رخ خواهد داد. در این مرحله معمولا دندان پزشک دیگر برای کار در مطب هیچ هیجان و نشاطی ندارد. از دلایل اصلی این امر فشارهای ناشی از کار روزمره، وقت دهی شلوغ و بدون نظم و تغییر مدام پرسنل مطب را می توان نام برد. در این حین دندان پزشک به جای اینکه به دنبال تاکتیک های مدیریتی، آموزش ها و تکنولوژی های جدید برای رفع این مشکلات باشد، تنها به کار بیشتر برای رفع نیازهای اقتصادی ادامه می دهد بدون اینکه به دنبال راهی برای بهره وری از پتانسیل واقعی مطب خود باشد.

آنچه وضعیت فاز سوم را حتی وخیم تر می سازد این است که دندان پزشک شروع به صرفه جویی در هزینه ها می کند به این امید که پول کافی جهت دوران بازنشستگی خود را پس انداز نماید. سپری کردن 5 تا 15 سال در فاز سوم معمولا تجربه ای به غایت ناخوشایند است. در این دوران دندان پزشکان به شدت کار می کنند تا به درآمد کافی برای دوران بازنشستگی برسند. کار کردن بدون هیچ پیشرفتی در واقع قرار گرفتن در سراشیبی سقوط است. به همین علت فاز III تا این حد خطرناک است.

ظرفیت واقعی یک کسب و کار:

آگاه باشید که ما در اینجا سعی نداریم بگوییم که دندان پزشک تنها باید به ثروت اندوزی هر چه بیشتر بیاندیشد بدون اینکه هیچ فاکتور دیگری را در نظر بگیرد. هر دندان پزشک فلسفه شغلی، اخلاق حرفه ای و اهداف زندگی خاص خود را دارد. آنچه ما پیشنهاد می کنیم این است که همه دندان پزشکان باید راهکارهایی را مد نظر قرار دهند که کسب و کارشان را به بازده حداکثری برساند.

به گزارش تیم نیک پویان تحقیقات انجام شده توسط گروه لوین (Levin Group) بر این امر دلالت دارد که بیش از 95 درصد مطب های دندان پزشکی، تنها با بازسازی مجدد شیوه کاری، افزودن سیستم های مناسب و آموزش پرسنل در این سیستم ها قادرند 30 درصد افزایش راندمان داشته باشند. وقتی خوب بدان فکر کنید می بینید که این افزایش بازدهی فرصتی باورنکردنی برای شما فراهم خواهد آورد. دندان پزشک نه تنها لذت کار در مطب را دوباره بازمیابد، بلکه می تواند همزمان وسعت کار را افزایش دهد تا به کارایی بالاتری دست یابد در حالی که همزمان بهترین خدمات را به بیمار ارائه می کند. آنچه جالب توجه است این است که برخلاف سایر مشاغل، همه اینها بدون افزایش ساعت کاری پزشک و تیم وی امکان پذیر است.

مدیریت واقعی زمان:

Practice Management Nikpouan 3

 

اولین تکنیک جهت تضمین عملکرد بهتر، زمان بندی است. تجربه ما نشان می دهد که هرگونه افزایش تولید با زمان بندی آغاز می شود. تعداد بی شماری از دندان پزشکان سعی می کنند شیوه های کاری خود را بر اساس جدیدترین آموزه های بالینی تغییر دهند ولی در آخر، 60 تا 90 روز بعد خود را ناامید و درمانده در انجام آن می یابند. دلیلش این است که زمان بندی آنها هرگز وقت کافی برای اعمال شیوه های جدید باقی نمی گذارد. و به تدریج کار به همان شیوه های سابق بر می گردد.

بر اساس داده های جمع آوری شده توسط گروه لوین و به گزارش تیم نیک پویان، 81 درصد از کل وقت های دندان پزشکی هنوز برای درمان «تک دندانی» گذاشته می شوند. آماری که طی 15 سال گذشته تنها 6 درصد کاهش داشته است. این ارقام مؤید این مطلب است که با وجود پیشرفت های قابل ملاحظه در دندان پزشکی طی 15 سال اخیر و نیز با وجود مشکلات دندانی متعدد در یک بیمار -که وی را کاندید مناسبی برای خدماتی نظیر زیبایی و ایمپلنت می کند- سیستم زمان بندی مناسب هرگز اعمال نشده است.

زمان بندی در مفهوم بهترین الگو، به معنای کنترل زمان است. باید زمان را برای ویزیت های پربازده اختصاص داد. نظیر زمانی که بیمار برای درمان چند دندان و یا دریافت چند سرویس مراجعه می کند. اختصاص زمان برای پروسه های مهمتر بسیار حائز اهمیت است زیرا بیماری که موارد درمانی متعددی را می پذیرد، بسیار مشتاق است و باید کار وی طی 7 تا 10 روز آغاز گردد. تاخیر بیش از 10 روز می تواند موجب «پشیمانی مشتری» شود و یا انگیزه ای که وی را از ابتدا برای پذیرفتن درمان مشتاق کرده بود، از بین ببرد.

متاسفانه وقت دهی به ویزیت های پربازده معمولا به خاطر وقت درمان های تک دندانی به حاشیه رانده می شود. با سازماندهی مجدد سیستم وقت دهی برای ملاقات های پربازده تر، به سادگی می توان راندمان مطب را تا 30 درصد افزایش داد. توجه داشته باشید که با این سیستم وقت دهی، کار روزانه پزشک و پرسنل با استرس کمتری همراه خواهد بود زیرا تعداد بیماران ویزیت شده در روز کاهش یافته و زمان ویزیت افزایش می یابد. کار با فشار کمتر همواره به بازدهی بیشتر و استرس کمتر در پرسنل می انجامد. بدون داشتن یک سیستم وقت دهی مناسب با معیارهای گفته شده، هر دندان پزشک به طور متوسط 6 تا 8 سال بیشتر برای رسیدن به اهداف مالی خود کار خواهد کرد.

Practice Management Nikpouan 4

 

توضیحات جامع به بیمار:

سیستم مهم بعدی در حرفه دندان پزشکی توضیح دادن شرایط دندانی به بیماران است. درمانهای مورد نیاز بیماران باید به صورت treatment plan هایی با کیفیت و ضریب موفقیت بالا به بیماران معرفی شوند تا بتوانند حداکثر بهره اقتصادی را داشته باشد. دندان پزشکانی که قادرند فواید خدمات جامع و الکتیو خود را به بیمارانشان انتقال دهند این فرصت دارند که ویزیت های چند منظوره (برای دریافت چند درمان یا سرویس مختلف) بیشتری داشته باشند.

مطب ها و کلینیک ها باید تعداد خدمات خود را گسترش دهند تا بتوانند به تمام نیازهای بیماران پاسخ گویند  جذب بیماران بیشتری را داشته باشند. خدماتی نظیر پروبینگ در 70 درصد مطب ها ارائه می شود [در ایلات متحده، در کشور ما این میزان به مراتب کمتر است – مترجم] با اینکه اولین قدم در بررسی وجود مشکلات پریودنتال به شمار می آید. مثال بعدی فیشور سیلنت و فلورایدتراپی بالغین است. بهره گیری از این شیوه های مهم پیشگیری به طور قابل ملاحظه ای کمتر از حد انتظار است. همچنین خدمات جدیدی نظیر آنتی بیوتیک های پریودنتال و بیوپسی جهت غربالگری کنسرهای دهانی وجود دارند که می توانند بسیار سودمند باشند و حتی اگر به موقع از آنها استفاده شود، جان بیماران را نجات دهند. زیبایی و ایمپلنت نیز شاخه های دیگری در دندان پزشکی هستند که پتانسیل فوق العاده ای برای آینده دارند.

اگر دندان پزشک گزینه های خدماتی وسیع و مختلفی را به بیمار ارائه نکند در وضعیت باخت-باخت با بیمار قرار دارد. بیمار بازنده است زیرا بهترین سرویس ممکن را نگرفته و پزشک بازنده است زیرا از بازدهی مالی این خدمات سودی نبرده است.به همین علت حفظ بیماران موجود مطب را نمیتونیم به درستی مدیریت کنیم. یکی از مزایای مدیریت درست مطب این است که بیمارانی که بیشترین آموزش و اطلاعات را دریافت کرده اند، بیشترین انگیزه را برای پذیرفتن درمان خواهند داشت.

از مشکلات آموزش به بیمار هنگام توضیح، کاربرد لغات ثقیل و اصطلاحات علمی می باشد. متاسفانه بسیاری از مردم نمی دانند که تکنیکهای دندان پزشکی چگونه اعمال می گردند و یا برایشان فرقی نمی کند که بدانند. اگر قرار است اطلاع رسانی به بیمار انجام شود باید با لغات قابل فهم و زبان ساده باشد.

پیشنهاد گروه لوین این است که تیم دندان پزشکی سه مزیت مهم هر خدمت را مشخص کرده و به بیمار معرفی کنند و هر کدام از این سه منفعت را طی توضیحات برای بیمار تکرار نمایند.

Practice Management Nikpouan 5

 

بهداشت دهان و دندان:

بهداشت دهان و دندان یکی از پر اهمیت ترین قسمت های دندان پزشکی است. متاسفانه بسیاری از مطب ها بسیار کمتر از آنچه باید به این بخش اهمیت می دهند. اولین قدم در تغییر این وضعیت این است که دندان پزشک یا بهداشت کار تعدادی خدمات بهداشتی معین در نظر بگیرند و آنها را در راستای بهترین سرویس دهی به بیماران ارائه کنند. این خدمات می توانند شامل بلیچینگ، غربالگری کنسر دهان، اندازه گیری عمق پاکت، برساژ، فیشور سیلنت، آنتی بیوتیک های پریودنتال و فلوراید تراپی باشند.

فرصت های بسیار دیگری نیز برای دندان پزشکان وجود دارد که خدمت رسانی به بیمارانشان را گسترش دهند. اگر پرسنل مطب قادر باشند به بیماران در مورد سلامت دهان و دندان، روش های پیشگیری و درمانهای ترمیمی احتمالی و … آموزش و انگیزه دهند، احتمال پذیرش درمان های پیشنهادی پزشک از طرف بیمار افزایش می یابد. با تکیه بر این مدل بیمار بالاترین سطح از خدمات را دریافت کرده و کل پروسه درمانی نیز گسترش خواهد یافت. بسیاری از مطب ها می توانند با استفاده از آموزش های بهداشتی راندمان کار خود را تا 25 درصد افزایش دهند. این افزایش 25 درصدی با آموزش به پرسنل کاملا دست یافتنی است زیرا پرسنل وقت بیشتری برای آموزش و ایجاد انگیزه در بیماران دارند در حالی که بیش از 90 درصد دندان پزشکان کمتر از 4 دقیقه برای ارزیابی و توضیح بهداشت دهان بیمار وقت صرف می کنند.

Practice Management Nikpouan 6

 

بیماران و پرداخت پول:

با اینکه ما به ندرت در مورد پول در حرفه دندان پزشکی سخن می گوییم اما در واقع صحبت اصلی ما همین است. مطب هایی که سیستمی کارآمد و محیطی مناسب برای صحبت با بیمار درباره مبالغ درمان و روش پرداخت آن در اختیار دارند، دارای سودهی مالی بالاتری می باشند. بسیاری از پلن های درمانی تنها به این علت که بیمار نمی تواند پرداختی راحت و به موقع داشته باشد، رد می شوند. هنگامی که بیمار مطب را ترک کند انگیزه خود را به سرعت از دست داده و این امر عمدتا به نپذیرفتن درمان ختم می شود.

خلاصه مطلب:

در اکثر دانشکده های دندان پزشکی دانشجویان شیوه های داد و ستد لازم برای ورود به بازار کار را نمی آموزند با این حال مانند سایر مشاغل بهترین الگوهای اقتصادی برای حرفه دندان پزشکی نیز وجود دارد. مولفه های اصلی در مدیریت موفق یک مطب عبارتند از: زمان بندی، ارائه توضیحات درمانی، خدمات مربوط به بهداشت دهان، نحوه پرداخت پول، خدمات مشتریان و… . می توان با اعمال تغییراتی موثر در این مولفه ها از ورود به فاز سوم پیشگیری کرد تا دندان پزشک در سنی ایده آل به اهداف اقتصادی خود برسد.

منبع:

نشریه Dental Economics شماره 94


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۴:۵۹ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

..

باید بگوییم امروزه همه چیز تغییر کرده و پزشکان زیادی در اینترنت و فضای مجازی فعالیت مستمر و موثری دارند . پس آستین ها را بالا بزنید و به فکر طراحی سایت پزشکی وطراحی سایت برای پزشکان برای حرفه خود باشید .

مطلبی که پیش روی شماست متنی است کاملاً اختصاصی ، این متن مختص پزشکانی است که قصد دارند در فضای آنلاین حضوری چشمگیری داشته باشند. در این نوشته قصد داریم هر آنچه برای بالا بردن جامعه پزشکی در دنیای آنلاین و فضای مجازی نیاز است را به شما بگوییم، پس با ما همراه باشید.

از لازمه های حضور در فضای مجازی داشتن یک وب سایت برای حرفه و یا کسب و کار خود می باشد . شاید شما به عنوان یک پزشک بگویید طراحی سایت پزشکی به چه درد می خورد ؟ از قدیم بیماران برای ویزیت شدن وقت می گرفتند و الان هم همین طور است دیگر وب سایت و فضای مجازی به چه درد می خورد؟

در جواب این سوال باید بگوییم که همه چیز تغییر کرده و پزشکان زیادی در اینترنت و فضای مجازی یک پایگاه برای معرفی خود و بهتر دیده شدن خدمات و برند خود دارند . امروزه بیماران هم برای جستجوی پزشک معالج و مناسب خود از اینترنت به عنوان یک پایگاه اطلاع رسانی استفاده میکنند و مهم این است که برای جستجوی خود همیشه نتیجه ای را در اینترنت و فضای مجازی پیدا خواهند کرد . پس آستین ها را بالا بزنید و به فکر طراحی وب سایت پزشکی برای حرفه خود باشید .

 

طراحی سایت پزشکی

 

بهتر است در ابتدا بدانید طراحی سایت ویژه پزشکان چه مزیت هایی را در بر دارد ؟

امروزه مردم قبل از مراجعه به پزشک درباره بیماری و مشکل خودشان در اینترنت جستجو می کنند تا علاوه بر اینکه اندک آشنایی از بیماری خود پیدا کنند بهترین پزشک را هم برای معالجه بیابند، این یعنی هجوم خیل عظیمی از بیماران به مطب پزشکی که در اینترنت فعالیت خوبی دارد. خوب حالا اگر شما طراحی سایت پزشکی را داشته باشید می توانید از این جستجوی کاربران نهایت استفاده را ببرید؛ حتماً می پرسید چگونه ؟ هانی تک به شما تمام فوت و فن هایی را که برای بهتر دیده شدن سایتتان نیاز دارید به شما خواهد گفت.

از دیگر مزایای داشتن یک وب سایت مناسب ویژه پزشکان به مدیریت ویزیت ها و قرار های ملاقات و سیستم نوبت دهی آنلاین در مراکز درمانی و یا مطب ها می توان اشاره نمود . با طراحی سایت حرفه ای برای پزشکان میتوان تمامی پرونده های مربوط به بیماران و مراجعان را به صورت دیجیتالی بایگانی نمود و هر زمان که شما به عنوان یک پزشک احتیاج به گزارشات درمانی خود دارید این پایگاه اینترنتی بهترین کارمند برای شما خواهد بود .

 

مزیت های طراحی سایت ویژه پزشکان

 

  


 داشتن وطراحی سایت پزشکی برای چه کسانی لازم و ضروری می باشد ؟

اگر بگوییم داشتن سایت برای هر پزشکی ضروری است بی راه نگفته ایم . شما چه در کارتان بسیار سرشناس باشید و روزانه بیماران زیادی را ویزیت کنید، یا پزشکی تازه کار باشید هیچ تفاوتی نمی کند. اگر جزء دسته اول باشید؛ طراحی وب سایت بستر خوبی است برای نشان دادن رزومه کاری شما، از تخصصتان در علم پزشکی گرفته تا ارائه مقالات و دستاوردهای شما در این زمینه؛ اما اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که به تازگی پا در عرصه پزشکی گذارده اند باید بگوییم که طراحی وب سایت پزشکی فضای خوبی را برای شما فراهم می کند تا خودتان را بیشتر سر زبان ها بیندازید.

برای نمونه می توانید مشاوره پزشکی آنلاین و رایگان داشته باشید، انجمن هایی ایجاد کنید با هدف جمع شدن بیماران خاص مانند بیماران سرطانی و غیره. در این صورت وب سایت شما محیطی امن و صمیمی را برای این عزیزان فراهم می کند و در نهایت باعث می شود تا بیشتر در موتورهای جستجو دیده شوید.

طراحی سایت کلینیک های پزشکی هم در وب سایت خود می توانند لیست کاملی از خدمات پزشکی و اسامی کادر پزشکان ارائه دهند. امکان رزرو آنلاین نیز از مواردی است که موجب جذب هر چه بیشتر کاربران به کلینیک مورد نظر می شود.

در طراحی سایت ویژه پزشکان به چه نکاتی به صورت ویژه باید توجه نمود ؟

در طراحی وب سایت پزشکی و کلینیک ها حتما بخشی را برای ثبت مجلات , اخبار و مقالات به روز پزشکی در نظر بگیرید ، البته با دسته بندی مختص سرفصل های پزشکی ، این از مواردی است که به بهتر دیده شدن سایت شما کمک شایانی خواهد نمود .

سعی کنید در طراحی وب سایت پزشکی از شرکت طراحی سایت خود بخواهید که از نظر گرافیکی سایت را به نوعی طراحی کند تا بیماران به محض مراجعه به وب سایت شمااولین احساسی که دریافت میکنند اعتماد باشد . مراجعه کنندگان زمانی به مطب و یا به مرکز درمانی شما مراجعه می نمایند که قبلا به شما و تخصص شما اعتماد کافی را کرده باشند .

یکی دیگر از نکاتی که به بهینه سازی سایت شما کمک می کند گذاشتن مقالاتی برای مخاطبان شما در سایت می باشد. البته در طراحی این قسمت حتماً به سئوی سایت خود اهمیت بدهید و از متخصصان این امر برای بهینه سازی سایت خود و بهره گرفتن از خدمات سئو ایشان استفاده نمایید . پایه طراحی وب سایت پزشکی را بر اساس موتورهای جستجوگر قرار دهید تا بیماران به راحتی بتوانند وب سایت شما را پیدا نمایند .

 

طراحی وب سایت پزشکان و نکات لازم و ضروری

 

امکانات و خدمات هانی تک برای طراحی وب سایت ویژه پزشکان

 
 •  طراحی وب سایت به صورت کاملا رسپانسیو
 •  ارائه خدمات پشتیبانی سایت به مدت 1 سال به صورت کاملا رایگان
 •  امکان سیستم اتوماتیک وقت دهی و نوبت دهی آنلاین در وب سایت
 •  امکان اتصال سیستم نوبت دهی آنلاین به در گاه پرداخت آنلاین بانکی
 •  ایجاد و مدیریت شبکه های اجتماعی به جهت مدیریت باشگاه بیماران
 •  بایگانی سوابق و پرونده های مربوط به بیماران به صورت الکترونیکی
 •  ارائه بهترین و کامل ترین گزارشات از سوابق بیماران و مراجعه کنندگان
 •  امکان اتصال به پایگاه اطلاعات علمی جامع پزشکان
 •  امکان تماس خودکار با بیماران جهت یادآوری قرار ویزیت
 •  ارائه تمهیداتی جهت امنیت وب سایت جهت جلوگیری از هک شدن وب سایت
 •  امکان اتصال وب سایت به سانترال های نسل جدید مبتنی بر تکنولوژی ویپ - VOIP
 •  ارائه خدمات برندینگ به جهت خلق و مدیریت برند و نام شما در جوامع پزشکی
 •  بهینه سازی سایت و خدمات سئو به منظور افزایش رنک وب سایت در موتور های جستجو

منبع:honeytech.ir


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۴:۵۹ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

طراحی سایت پزشکی

طراحی وب سایت برای پزشکان با توجه به خیل عظیم اطلاعات دارویی و درمانی و گسترش دانش پزشکی، شریانی حیاتی است. رشد و پیشرفت شاخه های مختلف پزشکی، دستاوردها و یافته های جدید و پیدایش تکنولوژی های نوین و تجهیزات پیشرفته در عرصه طبابت از یکسو و نیز افزایش تعداد بیماران به دلایل مختلف اعم از گسترش شهرنشینی، تغذیه نامناسب و … از سوی دیگر موجب شده است تا روند رسیدگی به بیماران شتاب بیشتری بگیرد و این امر دیگر با روش های سنتی گذشته میسر نمی گردد و راه های دیگری را می طلبد از جمله روش های نوین تحت وب و بکارگیری فضای مجازی و بازاریابی اینترنتی که با طراحی سایت پزشکی میتوانید این بستر شکوفا شود.

طراحی سایت پزشکی و یا طراحی سایت مراکز درمانی موجب می گردد که پزشکان نه تنها نسبت به معرفی تخصص و رزومه خود و نیز ارایه مقالات علمی و یافته های جدید طبی بپردازند بلکه با قرارگیری سرویس های مختلف در طراحی وب سایت پزشکی ثمرات بیشماری نصیب بیماران و پزشکان خواهد گردید.

از مزیت های طراحی سایت مراجعات حضوری بیماران به مطب پزشک یا درمانگاه ها نه تنها موجب اتلاف زمان و انرژی بیمار می گردد بلکه پیامدهای دیگری همچون افزایش ترافیک شهری، بروز اثرات منفی روحی و روانی بیمار در اثر منتظر شدن در اتاق انتظار و …. حادث می گردد.

اغلب موارد فوق با دسترسی آسان و سریع به یک وب سایت پزشک مربوطه، از میان خواهد رفت.

پزشکانی که به این باور رسیده اند دیگر زمان آن فرا رسیده تا شعبه مطب خود را در عرصه اینترنت نیز دایر نمایند به موفقیت های بیشتری دست یافته و چندین قدم از همکاران خود جلوتر هستند. چرا که آنان از طریق خدمات و سرویس های مختلف طراحی وب سایت پزشکی خود از جمله: تشکیل پرونده پزشکی الکترونیکی، نوبت دهی آنلاین و … هم بیماران و هم خود را از ظهور اثرات نامطلوب مراجعات حضوری رهانیده اند.

پیام آوا امکانات بیشماری را در طراحی سایت پزشکی با توجه به سلیقه و نیاز پزشکان در نظر گرفته و اجرا می نماید؛ برخی از مهمترین آنها عبارتند از :

۱ – رزومه

پزشک یا اطباء در بخش رزومه می توانند به معرفی درجه و تخصص و همچنین سوابق علمی و دانشگاهی خود، آثار علمی منتشره، راهکارهای درمانی  و مواردی از   این قبیل بپردازند.

۲- مقالات و اخبار پزشکی

جدیدترین اخبار مربوط به علم پزشکی و مقالات در این بخش به کاربران ارایه می گردد.

۳ – نوبت دهی آنلاین (رزروآسیون)

از جمله موارد مهم درطراحی سایت اختصاصی پزشکان، سرویس رزرو آسیون آنلاین می باشد. شرکت پیام آوا با اجرای سیستم جامع رزو آنلاین این امکان را در اختیار بیماران قرار می دهد تا از زمان های خالی و روزهای ویزیت مطلع شده و به آسانی و بدون مراجعه حضوری چه در محل کار باشند چه در خانه و یا هر جای دیگری، تنها با دسترسی به اینترنت بتوانند نسبت به گرفتن نوبت در روز و ساعتی که برایشان مقدور است اقدام نمایند.

۴ – تشکیل پرونده پزشکی الکترونیکی

اطلاعات فردی، سوابق بیماری، پروسه درمان و هر اطلاعات مروبطه دیگر در پرونده الکترونیکی بیمار ثبت می گردد و پزشک می تواند در هر لحظه به آن دسترسی داشته و در صورت لزوم آنرا به پزشک متخصص دیگری ارجاع دهد.

۵ – پرسش و پاسخ های متداول

در این قسمت مراجعان به سایت پزشکی سوالات عمومی خود از جمله خدمات بیمه ای و بیمه های طرف قرارداد پزشک و … را مطرح ساخته و پزشک مربوطه به آنها پاسخ می دهد.

۶- سامانه تست آنلاین بیماری

پرسشنامه الکترونیکی در این بخش تعبیه شده است که کاربر جواب پرسش ها و علایم بیماری که به آن مشکوک است را وارد نموده و بصورت هوشمند نتیجه تست بر روی مانیتور برای کاربر قابل مشاهده است. سامانه تست بیماری در طراحی سایت مراکز درمانی و درمانگاه ها بیشتر کاربرد دارد.

۷ – گالری تصاویر و ویدئو

امکانات، خدمات و تجهیزات موجود در مطب و یا درمانگاه و بیمارستان با زبان تصویر و فیلم به مراجعان نمایش داده می شود. ویدئو و عکس در طراحی سایت آزمایشگاه اهمیت زیادتری دارد.

۸- امکان اشتراک گذاری

در طراحی سایت پزشکی قابلیت به اشترک گذاشتن مطالب و محتوای سایت در شبکه های اجتماعی فراهم شده است.

شرکت طراحی سایت پیام آوا، با توجه به نیاز و سلیقه شما پزشک محترم و اینکه می خواهید چه سرویس هایی در اختیار بیماران و مراجعان خود قرار دهید، طراحی وب سایت شما را بطور کارآمدی اجرا نموده و همینگونه اصول و تکنیک های سئو در طراحی سایت پزشکی لحاظ می گردد به گونه ای که کاربران با جستجوی کلماتی همچون بهترین پزشک، متخصص جراحی، پزشک عمومی و در کل کلمات کلیدی مرتبط با تخصصتان به سایت شما رهنمون خواهند شد.

 

طراحی سایت برای کلینیک، طراحی سایت آزمایشگاه طبی، طراحی سایت بیمارستانی و مراکز درمانی، طراحی سایت تجهیزات پزشکی از دیگر موضوعاتی است که پیام آوا در طراحی و اجرای آنها تبحر و تجربه متمادی دارد.

 

بطور نمونه از وب سایت های طراحی شده توسط پیام آوا در زمینه پزشکی می توان به سایت های : دکتر حامد باطنی، دکتر مجید کاظمی، دکتر سینا حافظی، دکتر آتوسا ضیغمی، دکتر رضا جباری، دکتر حسین روازاده، دکتر حسین دستغیب، سایت تجهیزات پزشکی درمان کالا، وب سایت درمانکده (نوبت دهی مطب پزشکان و دندانپزشکان) ، سایت بانک پزشکان،  و … اشاره نمود.

منبع:وب سایت پیام آوا


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۴:۵۹ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

درس های برند شخصی- 1. دکتر آذر صائمیان

دهه‌های آینده تغییرات شگرفی در حوزه‌های مهارت و شایستگی‌های افراد در کلیه سطوح سازمان‌ها ایجاد خواهد شد. فضاهای رقابتی، تنوع کارکرد های مدیریت، چندمنظوره شدن فعالیت‌ها، معماری نانو تکنولوژی و ریز تراشه‌های الکترونیکی شایستگی‌های جدیدی را به سازمان‌ها تحمیل خواهد نمود. بسیاری از مدیران و سازمان‌ها از هم اکنون جهت رویاروئی با این تغییرات خود را آماده ساخته‌اند.کسب شایستگی های لازم برای مواجهه با تغییرات محیطی عامل مهمی برای حفظ و برتری موقعیت مدیران می باشد.

يك شركت به مجموعه‌ای از شعارها، نام تجاري، شهرت و اعتبار نياز دارد كه تمامي اين موارد در ابزاري به نام برند جاي می‌گیرد. اما داشتن برند شخصي از اين ديد كه بيانگر هوش و برتري، تعهد كاري و انرژي باشد، براي کارآفرین‌ها بسيار مهم است. يك برند شخصي قوي در واقع توانايي سخنوري، شيك پوش بودن و داشتن روابط عمومي موثر نيست. برند شخصي ابزاري است كه موجب رقابت در كسب و كار می‌شود.

برندسازی شخصی چیست؟
•برندسازی شخصی فرایندی است که توسط آن، افراد و تخصص‌شان مثل برندهای تجاری علامت‌گذاری می‌شوند. به عبارت دیگر شناسه های شخصی افراد شکل می گیرد. (Lair, Daniel J.; Sullivan, Katie; Cheney, George.2005).
•این فرایند به صورت ایجاد یک دارایی که به فرد خاصی تعلق دارد نیز تعریف می‌شود که پیکر، پوشش ظاهری  و زمینه‌های دانش ، مهارت ، ارزش ها و باورها را در بر می‌گیرد.برند سازی شخصی فرایندی است که توسط آن، افراد و تخصص‌شان مثل برندهای تجاری علامت‌گذاری می‌شوند. در برند شخصی توجه و تمرکز بسیار مهم است.کاملا درست است برندسازی شخصی یک فرآیند process است یک اتفاق نیست ، شانس نیست و..اگر ایجاد و توسعه برند شخصی را فرآیندی مستمر ندانیم هیچ گاه نمی توانیم برند خود را بسازیم. پس برند ها ی ماندگار مستمر هستند .این ها همان افرادی هستند که در حافظه تاریخ می مانند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۴:۳۵ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

انواع برند

۱-برند فردی Personal Brand :

به این‌گونه، برند شخصی Individual Brand نیز گفته می‌شود. این نوع برند به‌صورت یک هاله، پیرامون شخصیت فرد ساخته می‌شود تا با برنامه‌ریزی مشخص و مدون، فرایند رشد و ارتقاء جایگاه اجتماعی،سیاسی،علمی، …. فرد را در جهت دستیابی به فرصت‌های جدید، تقویت نماید.
در اغلب موارد به علت عدم وجود برنامه یا مدل تجاری مشخص، کمپین برندینگ فردی به استراتژی تجاری افراد کمکی نمی‌نماید.

۲-برند محصول Product Brand :

این‌گونه از برند، موجب افزایش درک مخاطب از ایده موجود در کالا و اجناس می‌گردد. ایده‌ای که به افزایش قابلیت‌های کاربردی کالا منجر شده است. برندهای مرتبط با محصولات بسته‌بندی‌شده مصرفی Consumer packaged goods) CPG) که با عنوان محصولات مصرفی تندرو fast moving consumer goods) FMCG) شناخته می‌شوند، بهترین مثال هستند.

۳-برند خدمات Service Brand :

شبیه به برند محصول است، اما ارزش‌های پیشنهادی پیچیده‌تری به خدمت اضافه می‌گردد. از بسیاری از جنبه‌ها، ایجاد یک برند برای محصول سخت‌تر است. زیرا باید یک کالای غیرملموس را به مشتری، پیشنهاد نمود.

ضرورت وجود برند خدمات در فضای رقابت بین شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات، بیشتر نمود پیدا می‌نماید. برندسازی برای خدمت، بازاریابان حوزه خدمات قادر می‌سازد تا چانه‌زنی بر سر قیمت ارائه خدمات به حداقل رسد، زیرا برندینگ خدمات (اگر به‌درستی صورت پذیرفته باشد) میزان مهارت ارائه‌دهنده خدمات را به نمایش می‌گذارد.از سوی دیگر، هنگام ارائه خدمات توسط یک انسان ، به علت حضور احساسات انسانی، قابلیت اثرگذاری بیشتری از سوی برند بر مشتری وجود دارد. روش‌های نوین پرداخت آنلاین مانند استفاده از انواع اَپ برندهای گوناگون، سبب شده است تا نحوه دسترسی مشتری به محصول یا خدمت تغییر نموده و انتظار برندها از مفهم وفاداری و تکنولوژی به‌سرعت تغییر نماید.

۴-برند شرکتی Corporate Brand :

از برند شرکتی به‌عنوان برند سازمانی Organizational Brand نیز یاد می‌شود. دیوید آکر چنین بیان می‌نماید : برند شرکتی، معرف شرکتی است که پشت ارزش پیشنهادی به مشتری ایستاده است. شرکت باید این اطمینان را به مشتریان خود دهد که برند شرکتی حاوی میراث غنی، دارایی‌ها و توانایی‌ها، کارکنان، ارزش‌ها و اولویت‌ها، نماینده قواعد اصلی و مرجع بومی یا جهانی، برنامه‌های شهروندی و سابقه عملکرد است.

۵-برند سرمایه‌گذار Investor Brand :

به برند شرکت‌های سهامی عام و سرمایه‌گذاران این بخش گفته می‌شود. وضعیت این‌گونه واحدهای تجاری بر اساس نحوه سرمایه‌گذاری و عملیات پیرامون سهام انجام می‌شود. این شرکت‌ها با ترکیب برنامه‌های مالی و استراتژیک باارزش‌های پیشنهادی به ذینفعان و جامعه، به دنبال افزایش میزان شهرت برند از طریق تقویت CSR (مسئولیت اجتماعی شرکت) می‌باشند. یک برند سرمایه‌گذار قوی، انعطاف‌پذیری قیمت سهام و درک آگاهانه از ارزش سهام خود را از طریق برند خویش، مدیریت می‌نماید.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۴:۳۵ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

از سوي دکتر آذر صائميان، دبير علمي کنفرانس صورت گرفت؛ تبيين محورهاي کنفرانس ملي فرهنگ سازماني

دبير علمي "کنفرانس ملي فرهنگ سازماني با رويکرد توسعه " از برگزاري اين کنفرانس در روز 27 بهمن ماه امسال توسط انجمن مديريت ايران با حمايت بانک‌پاسارگاد و دانشگاه خاتم خبر داد و محورهاي آن را تبيين کرد. بر اساس اين خبر، دکتر آذر صائميان در جمع خبرنگاران ضمن توضيح در خصوص پيشينه انجمن مديريت ايران گفت: انجمن مديريت ايران يکي از قديمي‌ترين انجمن‌هاي مديريتي ايران است که در سال 1335 تأسيس شد. اين انجمن در توسعه و ترويج علمي مديريت، پيشرو بوده‌است. اساتيد و مديران بزرگي در اين انجمن همراه ما بوده‌اند که در حال حاضر بزرگ‌ترين سازمان‌هاي توليدي و صنعتي را چه در ايران و چه در اروپا و امريکا مديريت مي‌کنند. اين انجمن افتخارات بسياري را در کارنامه خود دارد اما آخرين دستاورد آن، اخذ رتبه ممتاز از وزارت علوم، تحقيقات و فناوري براي دهمين سال پياپي است. وي ادامه داد: يکي از رسالت‌هايي که در اين انجمن تعريف شده‌است، ارايه ايده‌هاي جديد، نوآور، خلاق و البته کاربردي در حوزه مديريت است. به همين دليل يکي از اقداماتي که در اين انجمن انجام مي‌دهيم، برگزاري کنفرانس‌هاي علمي با رويکردهاي پژوهشي، کاربردي و نوآورانه است. کنفرانس ملي فرهنگ سازماني با رويکرد توسعه يکي از همين کنفرانس‌هاست که دغدغه انجمن مديريت بوده‌است.


وي با بيان علل ورود انجمن به بحث فرهنگ سازماني تصريح کرد: يکي از دغدغه‌ها و مشکلات ما در سازمان‌ها، اين است که وقتي مشکلات و تنگناهايي که در حوزه‌هاي مختلف اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي پيش مي‌آيد، افراد بلافاصله آن را به ديگران منتقل کرده و آنها را مسئول مي‌دانند. به عبارت ديگر هيچ مسئوليتي را در قبال مشکلات و مسائل نمي‌پذيريم. موضوع فرهنگ از اينجا اهميت پيدا مي‌کند که يک پيچيدگي را بين روابط فرد با خود، روابط فرد با محيط بيرونش و روابط فرد با سازماني که با آن همکاري مي‌کند، مطرح مي‌شود. حتي در سطح گسترده‌تر اين موضوع به روابطي که کشورها با هم دارند، مربوط مي‌شود. وي در ادامه ضمن تشکر از جناب‌آقاي دکتر مجيد قاسمي رييس کنفرانس و همچنين دانشگاه خاتم براي همکاري بسيار خوبشان در برگزاري اين کنفرانس ادامه داد: ما وقتي سازمان‌ها را بررسي مي‌کنيم، با يک چالش عمده مواجه مي‌شويم و آن اين است که ممکن است سازماني موفق به کسب جايزه تعالي سازماني شده‌باشد و جوايز متعددي هم کسب کرده‌باشد ولي حال کارکنان و مديران آن سازمان خوب نيست. بايد بگوييم آن‌چه در نهايت خوب يا بد بودن شرايط يک سازمان را تعيين مي‌کند، فرهنگ آن سازمان است. اگر يک سازماني فرهنگ قدرتمندي دارد، موضوعاتي مانند سخت‌کوشي، تعهد، شفافيت و ... در همه اعضاي آن سازمان به‌خوبي ديده‌مي‌شود. ولي در سازمان‌هاي داراي فرهنگ ضعيف، بي‌تعهدي و کارشکني زياد است و پاسخگويي در سطح پاييني قرار دارد.
وي با بيان اين نکته که اين کنفرانس در سه محور حوزه فردي، سازماني و اجتماعي، به عنوان سه محوري که مکمل يکديگر هستند، برگزار خواهد شد، افزود: در حوزه فردي بهبود نگرش فردي در راستاي فرهنگ سازماني مطلوب، نقش تحول و نوآوري در توسعه فرهنگ سازماني، شخصيت، ويژگي‌ها و قابليت‌هاي فردي در تحول فرهنگي و ارزش‌آفريني در سازمان، در حوزه سازماني تعلق، تعهد و وفاداري سازمان، نقش کارگروهي در توسعه فرهنگ‌سازماني، مولفه‌هاي محيط يادگيري در بهبود فرهنگ‌سازماني، اخلاق، ارزش‌ها و فرهنگ‌سازماني در سازمان‌ها، فرهنگ‌سازماني توسعه‌گرا و نقش الگوسازي سرآمدي در توسعه فرهنگ کسب و کار و در حوزه اجتماعي مديريت مسئوليت اجتماعي، اثرات فرهنگ ملي بر فرهنگ سازماني، بالندگي اجتماعي و عشق به ميهن و فرهنگ ملي در آينده پژوهي از محورهاي کنفرانس ملي فرهنگ سازماني با رويکرد توسعه است.وي تأکيد کرد: ارائه آخرين دستاوردهاي علمي و کاربردي در فرهنگ‌سازماني با رويکرد توسعه، توسعه و ترويج فرهنگ سازماني در نظام فکري فردي، سازماني و اجتماعي، اشاعه مهارت‌هاي نوين فرهنگي با تکيه بر ضرورت‌هاي آينده‌نگرانه و دستيابي به ارزش‌ها و الگوهاي مناسب رفتار حرفه‌اي در توسعه پايدار، از اهداف برگزاري اين کنفرانس است.دکتر صائميان به برنامه‌هاي جانبي کنفرانس يادشده اشاره کرد و گفت: ارائه تجربيات سازمان‌هاي موفق در حوزه فرهنگ سازماني و ارائه مقالات برتر دانشجويي در حوزه فردي، سازماني يا اجتماعي از جمله اين برنامه‌ها خواهد بود. ضمن اين که پنل‌هاي تخصصي و کارگاه‌هاي آموزشي هم در حاشيه کنفرانس برپا خواهد شد.
وي با بيان اين نکته که آخرين مهلت ارسال مقالات به دبيرخانه کنفرانس، 15 دي ماه خواهد بود، اظهار داشت: مقالات عملي پژوهشي و مقالات کاربردي که حاصل تجربيات مديران در سازمان‌ها است مي‌تواند به اين دبيرخانه ارسال شود که در پايان از ارائه دهندگان مقالات برگزيده تجليل خواهد شد.
دبير کنفرانس تأکيد کرد: مقالات برگزيده کنفرانس، در پايگاه استنادي جهان اسلام (ISC) نمايه خواهد شد. لازم به ذکر است طبق بخشنامه وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، مقالاتي را که در اين پايگاه نمايه شوند داراي امتياز پژوهشي و پايان‌نامه خواهند بود. همچنين مقالات در دو پايگاه کنسرسيوم محتواي ملي CIVILICA و مرکز منطقه‌اي اطلاع‌رساني علوم و فناوري نمايه‌ مي‌شود.وي با بيان اين نکته که تمامي مطالب کنفرانس به صورت سي‌دي و کتاب در اختيار علاقمندان قرار خواهد گرفت، اضافه کرد: براي نخستين بار، تيمي در حال ارزيابي مديريت مسئوليت‌اجتماعي هستند و بدين ترتيب، سازمان‌هاي برتر در اين زمينه، مورد تجليل قرار خواهند گرفت.دکتر صائميان، تجليل از سخنرانان برگزيده کنفرانس را هم از جمله برنامه‌هاي پيش‌بيني شده اعلام کرد و تصريح کرد: تاکنون 29 سازمان شامل دانشگاه‌ها، سازمان‌ها و انجمن‌هاي تخصصي داراي مجوز از وزارت علوم، حمايت معنوي خود را از کنفرانس اعلام کرده‌اند و 23 سازمان، شرکت و بانک هم حامي مالي کنفرانس خواهند بود.وي با تأکيد بر اين نکته که حامي اصلي کنفرانس، بانک پاسارگاد و دانشگاه خاتم هستند، يادآور شد: شرکت در کنفرانس براي دانشجويان برتر دانشگاه‌ها، با ارايه مقاله هزينه‌اي دربر نخواهد داشت.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۴:۳۵ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

نظر اوپرا وینفری در مورد برند شخصی

نظر اوپرا وینفری در مورد برند شخصی(personal Brand)

 

بالاترین و والاترین چشم انداز ممکن را برای زندگی ات خلق کن چون که تو همان چیزی که به آن باور داری می شوی. بالاترین و بهترین چشم انداز ممکن را برای زندگیت مد نظر بگیر چون که به حقیقت خواهد پیوست. برای رسیدن به والاترین خواسته ات از زندگی تلاش کن و هدفت را با جریان زندگیت تطبیق بده... از احساست پیروی کن... دیر یا زود احساس تو برنده خواهد شد و هیچ کس را یارای مقابله با تو نیست. اوپرا وینفری در مورد برند شخصی معتقد است:برندسازی دیگر مختص به شرکت ها نیست. جهت گیری جدیدی در حوزه تجارت با نام "برندسازی شخصی" شکل گرفته است. برند سازی خصوصی اهمیت بیشتری از برندسازی شرکت ها و سازمان ها یافته است چرا که ما به افراد بیشتر از شرکت ها اطمینان داریم و افراد مسئولیت پذیرتر از شرکت ها هستند, بخصوص در عصر پس از فاجعه Enron. برندسازی شخصی به روش سنتی آن عملکردی مشابه با برند سازی شرکتی دارد: اطلاع دادن و آگاه کردن دیگران در مورد ارزش ها, شخصیت و توانایی مخاطبان برای ارائه پاسخ عاطفی مثبت و مواردی از این دست وجوه مشترک هستند.هرکسی دارای یک برند شخصی است ولی بیشتر افراد از این امر آگاه نیستند و برندشان را به صورتی استراتژیک, پیوسته و موثر مدیریت نمی کنند شما باید کنترل برندتان را به دست بگیرید و پیامی که می فرستد و بر نگرش دیگران نسبت به شما تاثیر می گذارد را تحت کنترل داشته باشید. این به شما امکان رشد فعالانه و متمایزکردن خودتان به عنوان یک فرد حرفه ای استثنایی را می دهد.  برند شخصی شما باید اصیل باشد. این به آن معناست که برند شخصی شما همیشه باید نشان دهنده شخصیت واقعی شما باشد و براساس رویاها, ارزش ها, منحصر به  فرد بودن, هوش, احساسات, تخصص, ویژگی ها و چیزهای مورد علاقه تان شکل بگیرد اگر شما به شیوه ای درست, کلی نگرانه و اصلی برندتان را ارائه دهید, برند شخصی شما قوی, متمایز, منسجم, دقیق, معنادار و تحریک کننده خواهد بود. شما زندگی ایی خلق می کنید که ارضا کننده است, به صورت ناخواسته دیگران را جذب می کند و فرصت هایی در اختیارتان قرار می دهد که برای شما عالی است و در نهایت توانایی شما برای داشتن حداکثر عملکرد بروز می یابد. در برند شخصی تاکید بیشتری بر درک خودتان و نیازهای دیگران, رفع این نیازها در حین توجه به ارزش های خودتان, بهبود مستمر جایگاه خودتان و ایجاد پیشرفت در زندگی براساس برند شخصی تان دارد. این امر باید براساس فلسفه زندگی شما, رویای شما, چشم انداز شما, ماموریت شما, ارزش های شما, نقش های حیاتی, هویت, دانش فردی, آگاهی فردی, مسئولیت فردی, دیدگاه های مثبت شما و در نهایت خود مدیریت گری شما باشد تا این که برندی بسازید از دیدگاهی که دوست دارید دیگران از شما داشته باشند و آن را به دیگران بفروشید. با یک برند فردی اصیل, قوی ترین و مهمترین ویژگی ها, صفات و ارزش های شما سبب جدایی شما از جامعه موجود می شوند. بدون این برند, شما مثل دیگران خواهید بود. تصور حاکم از برند شما دیدگاهی است که در ذهن شخصی دیگر شکل گرفته است. برندسازی فردی موفقیت آمیز به معنای مدیریت موثر این دیدگاه و کنترل و تاثیرگذاری بر شیوه ای است که دیگران شما را در نظر می گیرند و در مورد شما فکر می کنند. این کتاب یک فرمول جدید و یک چهارچوب جدید برای اجرا, حفظ و بهبود یک برند فردی و سازمانی اصلی, متمایز و ... به دست می دهد که کلید موفقیت تجاری و شخصی مستمر شما خواهد بود.ایجاد یک برند فردی اصیل یک فرایند تکوینی و طبیعی است و راه به سمت یک زندگی موفقیت آمیز را نشان می دهد. برند شخصی شما باید از جستجوی شما برای هویت و معنای زندگی تان منشا بگیرد. این برند به وضوح به شما چیزی که می خواهید را نشان دهد تا آن را بپذیرید, در ذهنتان بگنجانید, همه انرژی مثبت تان را صرف آن کنید, چیزی را که دوست دارید انجام دهید و به صورت مکرر جایگاه خودتان را بهبود دهید. این فرایند اجمالی با تعریف و تشریح رویای فردیتان شروع می شود: این فرایند به معنای یافتن راهتان و تاثیر گذاری بر سرنوشتتان است.  با همراستا کردن برند شخصی تان با خودتان, شما اساس و پایه درستی برای اعتماد پذیری, موثق بودن و جذابیت شخصی تان ایجاد می کنید. این که شما چه کسی هستید, در چه مورد دغدغه دارید و تمایلات و خواسته های شما معطوف به چه حوزه ای می شوند باید در برند شما به وضوح منعکس شود و شما باید برای ایجاد اعتماد در این راستا عمل و رفتار کنید. اعتماد زمانی سریعتر شکل می گیرد که دیگران باور می کنند که شما خود واقعی تان هستید و وقتی که می بینند برای ارزش هایتان احترام قائل هستید خواهند فهمید که شما با وجود و شخصیت خودتان رودربایستی ندارید. شما زمانی اعتماد سازی خواهید داشت که ارزشهایتان همراستا با دیدگاه ها و اعمالتان باشند و وقتی که شما با خودتان صادق باشید. نتیجه این فرایند خلق برند یک هویت مبتنی بر برند فردی است که تقلبی و تصنعی نیست و صرفا خودخواهانه و متمرکز بر ارتقای جایگاه شما نیست. این مدل برندسازی فردی که درستی و موفقیت آن ثابت شده است حرکتی منسجم و نظام مند به سمت خودآگاهی, خوشحالی و موفقیت مستمر در حوزه بازاریابی را به همراه دارد این دیدگاه نوآورانه به برندسازی فردی به شما امکان مشاهده زندگیتان به شیوه ای بدون تعصب و درست را می دهد و در نهایت نقشه راهی برای تبدیل استعدادها, رویاها و خواسته هایتان به اهداف قابل سنجش و مدیریت و نیز انجام اقداماتی در جهت بهبود جایگاهتان در اختیارتان قرار می دهد.      


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۴:۳۵ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

مدل فرآیند شایستگی‌های محوری

 مدل فرآیند شایستگی‌های محوری

   یکی از مدل‌های اصلی در شایستگی‌ها مدل روابط ساختار POCCI در شایستگی‌های محوری می‌باشد. این مدل اساساً با 4 بعد اصلی خود تلاش دارد تا مدلی طراحی نماید که به عنوان شایستگی‌های محوری بر اساس تغییرات محیطی اثر گذار در روابط سازمانی و همچنین چشم انداز و مأموریت سازمان، مؤلفه های آن را ترسیم نماید. در این مدل شایستگی‌های محوری بر اساس عوامل درون سازمانی (بالا به پایین – پایین به بالا) اثر گذار بر اهداف و برنامه‌های سازمان، شایستگی‌های مورد نیاز را شناسائی نماید. همچنین با رویکرد توجه به محیط برون سازمانی تأثیرات بیرونی را شناسائی و شایستگی‌های لازم برای مواجهه با تغییرات بیرونی را ایجاد نماید و در بعد دیگر توجه به ویژگی های نیروی انسانی در محیط رقابتی داشته باشد.

این مدل دارای چهار ابعاد با عملکردهای زیر می‌باشد:
•بالا- پایین (تفکر استراتژیک مهارت شایستگی درک نیاز) : در این بعد پس از ترسیم چشم انداز، مأموریت و خطوط اصلی استراتژیک، شایستگی درک تفکر استراتژیک و نحوه اجرای آن مطرح می‌گردد. این بعد به جهت اینکه تمامی برنامه‌های استراتژیک سازمان توسط اعضاء هیأت مدیره و یا گروه‌های تخصصی ترسیم می‌شود نیاز دارد تا برای عملیاتی شدن به رده‌های پایین سازمان به نحوه اجرای آن و داشتن تفکر مشترک با برنامه ریزان توجه شود چون در این صورت می‌توان به تحقق برنامه‌ها امید داشت.
•پایین – بالا (تفکر یکپارچگی استراتژیک) :این بعد از مدل به این نکته می‌پردازد که سازمان ممکن است برای تحقق برنامه‌های خود استراتژی‌های متعددی را ترسیم نماید. در این سطح توجه به شایستگی هائی می‌شود که افراد سطوح پایین سازمان نیاز دارند تا بتوانند بین استراتژی‌های عملیاتی یکپارچگی و انسجام لازم را ایجاد نمایند. به عبارت دیگر سازمان تبدیل به جزایر کوچکی نشود که هر بخش فقط در یک موضوع تفکر خاص داشته باشد و نتواند فعالیت‌های حیاتی خود را به بخش‌های دیگر منتقل و یا از آن‌ها کمک گیرد. این بعد بر شایستگی های تفکر استراتژیک یکپارچگی تمرکز دارد که به عنوان یکی از ابعاد شایستگی‌های محوری نیز شناخته شده است.
•بیرون – داخل:محیط، استراتژی، ساختار ESS : این بعد به مجموعه شایستگی هائی اشاره دارد که توانائی درک و     پیش بینی شرایط متغیر محیط بیرون سارمان را به عنوان یک الزام اساسی مطرح می‌کند به عبارت دیگر اگر مدیران نتوانند محیط‌های پیچیده و پر چالش را شناسائی و برای مواجهه با آن راهکارهای مناسب ارائه نمایند نمی‌توانند به بقا خود ادامه دهند؛ لذا این شایستگی شامل مجموعه‌ای از مهارت‌ها و دانش‌های مورد نیاز است که این توانمندی را در مدیران و کارکنان ایجاد و توسعه دهد. با شناخت موقعیت‌های محیطی، استراتژی های به دنبال آن ساختارها شکل می‌گیرند که این دو به قابلیت‌های مدیران در درون سازمان اشاره دارد که چگونه بتوانند با تحلیل شرایط محیطی استراتژی- های مناسب را طراحی و اجرا نمایند.
•داخل – بیرون (نیروی انسانی رقابتی) - بعد آخر از هسته شایستگی‌ها اشاره به نیروی انسانی دارد که توان حضور در بازارهای رقابتی را داشته باشند. این توانائی از طریق آموزش، یادگیری مستمر، مربیگری و سایر روش‌های توسعه فردی امکان پذیر می‌باشد.
   عناصر مدل شایستگی‌های محوری (POCCI ) از ترکیب اجزا و عناصر رویکردهای سازمانی نشات می گیر دو با مؤلفه های اثر گذار از طریق محیط و استراتژی‌های درون سازمان شایستگی‌های محور استخراج می‌گردد

اثر گذار بر اهداف و برنامه‌های سازمان، شایستگی‌های مورد نیاز را شناسائی نماید. همچنین با رویکرد توجه به محیط برون سازمانی تأثیرات بیرونی را شناسائی و شایستگی‌های لازم برای مواجهه با تغییرات بیرونی را ایجاد نماید و در بعد دیگر توجه به ویژگی های نیروی انسانی در محیط رقابتی داشته باشد .

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۴:۳۵ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

مشتریان خود را رنگی ببینید

مشتریان خود را رنگی ببینید 

*آذر صائمیان

 

ارتباط برقرار کردن با مشتری و جلب رضایت و وفاداری در او از بزرگترین خاستگاه های مدیران    می باشد. برای این که بتوانیم هر چه بیشتر خود را با مشتری نزدیک کرده و از نیازها و خواسته های تعریف شده و تعریف نشده وی مطلع باشیم لازم است او را بشناسیم. توسعه این شناخت از طرق مختلفی اتفاق می افتد. در تازه ترین بررسی ها تیپ های مشتریان با رنگهای خاصی مورد پژوهش قرار گرفتند و دسته بندیهای زیر حاصل این بررسیها می باشد. روانشناسی رنگ از موضوع های علمی در حوزه

- مشتریان سبز

- مشتریان آبی

- مشتریان زرد

- مشتریان قرمز

 

ویژگی مشتریان سبز :

 • ·  این دسته از مشتریان افکار منسجم و خواسته های مشخصی دارند. لذا کمتر به تغییرات ناگهانی علاقه دارند و بیشتر بدنبال ثبات منطقی هستند. لذا تغییرات ناگهانی در نوع بسته بندی و یا تغییر در کیفیت محصول یا خدمات برای آنان دلچسب نمی باشد.
 • ·  این گروه از مشتریان افرادی آرام و راحت هستند و کمتر عصبانی می شوند. هماهنگی و هارمونی در پدیده ها علاقمند هستند و به حرفهای دیگران اهمیت می دهند و به خوبی به آنها گوش می دهند. ارتباطات انسانی آنها در حد مطلوب است و از تضاد و تعارض دوری  می کنند.
 • ·  دقت و پشتکار در این مشتریان بالاست و همه امور را در کنترل خود دارند. در ارتباطات افرادی حساس هستند لذا باید در ارتباط با این افراد مراقب بکار بردن الفاظ و کلمات باشید. در زمان صحبت با این افراد باید آرام و شمرده صحبت کرد تا بتوان توجه آنها را جلب نمود.
 • تصمیم گیری این افراد با تانی و آرامش باید اتخاذ شود. لذا در مواجهه با چندین مساله بطور هم زمان نیاز به زمان بیشتری برای اخذ تصمیم دارند.
 • این افراد در دسته بندی افراد درون گرا قرار دارند. در ارتباط با این افراد ویژگی درون گرا بودن باید مدنظر قرار گیرد و از ایجاد فضاهای شلوغ و پرهیاهو اجتناب گردد. این افراد علاقمند به دیدن محیط های آرام و کم تغییر دارند.

 

 

ویژگی مشتریان آبی :

 • این گروه افرادی هستند که برنامه ریز هستند و با تدوین برنامه هائی که اجرا می کنند براحتی می توانند آن را تجزیه و تحلیل نمایند لذا افرادی دقیق و ریزبین هستند.
 • این گروه از مشتریان روحیه ای محافظه کار دارند. و برای تغییر سلیقه خود نیز سبک       محافظه کارانه را دنبال می کنند لذا به کلیه موضوعات موثر در خرید و یا استفاده از یک محصول یا خدمات دقت می کنند.
 • از انواع ارتباطات ، ارتباطات کتبی را بیشتر دوست دارند و بدنبال آن هستند که برای تقویت رابطه خود با دیگران آن را مستند نمایند.
 • این گروه علاقمندند اطلاعات مستند را دریافت کنند و سرفرصت در خلوت خود آنها را بخوانند و تجزیه و تحلیل کنند.
 • تصمیم گیری آنها باید سرحوصله و دقت کافی باشد و علاقه به اخذ تصمیمات فوری ندارند. روحیه محافظه کاری آنان گاهی تصممیم گیری را برای آنان دشوار می سازد.
 • این افراد در دسته بندی افراد درون گرا قرار دارند.

 

ویژگی مشتریان زرد :

 • این گروه افرادی اجتماعی هستند و فعالیتهای جمعی و گروهی که انرژی زیادی را بدنبال داشته باشد در اقناع روحی آنان تاثیرگذار است.
 • کمتر بدنبال برنامه ریزی بلندمدت و سازمان یافته هستند. لذا تغییرات را بهتر می پذیرند.
 • در ارتباطات بین فردی اصولاً رشته کلام را بدست می گیرند و سعی در ابراز نظرات خود دارند و با اشتیاق تمام صحبت می کنند. گاهی پرگوئی، این گروه را از نظر دیگران کم ارزش می کند.
 • نوشته ها و نامه ها بنظر این گروه جلوه زیادی ندارد و حرف زدن برایشان جذاب تر می باشد. علاقه زیادی به نامه های الکترونیک ندارند.
 • با داشتن اطلاعات به راحتی تصمیم گیری می کنند و شک و تردید زیادی به خود راه        نمی دهند.
 • این افراد در دسته بندی افراد برون گرا قرار دارند.

 

ویژگی مشتریان قرمز :

 • این گروه اعتماد به نفس بالائی دارند و در انجام کارها مصمم هستند و کارآفرینی از ویژگیهای این گروه می باشد.
 • به انجام کار در کوتاهترین زمان اعتقاد دارند و هر کاری باید بلافاصله بعد از برنامه ریزی انجام شود. روحیه بالا و قدرت فرماندهی و دستور دادن را دارند. لذا می توانند مدیریت و رهبری فعالیت ها را بعهده گیرند.
 • در انجام کارها به خود شک و تردید راه نمی دهند و با جدیت کارها را دنبال می کنند. با همه اینها تغییراتی را که اتفاق می افتد می پذیرند و برای آن برنامه تدوین می کنند.
 • در ارتباطات بدنبال کوتاه کردن فرآیند ارتباط می باشند و مکالمات طولانی و نوشته های طولانی آنها را کسل می کند. بیشتر بدنبال کسب نتایج هستند.
 •  در تصمیم گیری افرادی قدرتمند هستند.
 • اطلاعات مختصر عکسها و نمودارها برای این گروه جذاب تر از متن های بلندبالا می باشد.
 • این افراد در دسته بندی افراد برون گرا قرار دارند.

 

تلخیص مقالات :

شون ویفر ( Sean Wafer) استاد دانشگاه آکسفورد*         - دانشجوی دوره دکتری مدیریت بازرگانی – دانشگاه شهید بهشتی

 

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۴:۳۵ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

مصاحبه دکتر آذر صائمیان با فرصت امروز

مصاحبه با دکتر آذر صائمیان

رئیس شورای سیاست گذاری مجله مدیریت

عضو هیات مدیره جمعیت توسعه علمی کشور

مدرس و مشاور مدیریت

 

 

فرصت امروز: مدیریت تا چه اندازه  در توسعه کسب و کار موثر است ؟

 

دکتر آذر صائمیان: اگر کار مدیران را برنامه ریزی، سازمان دهی، هدایت و کنترل بدانیم در این صورت به کمترین تاثیر مدیران در کسب و کار ها توجه کرده ایم. درحالی که با توجه به فضای رقابتی که در بین شرکت ها وجود دارد این وظایف امروزه بسیار پیچیده تر شده است. لذا مدیران نقش کلیدی در توسعه کسب و کار ها دارند. برخی از مهارت ها و ویژه گی هایی که در قالب وظایف مدیران در کسب و کار های موفق شناسایی شده اند عبارتند از تعیین اهداف استراتژیک برای تحقق اهداف. ایجاد یکپارچگی و همسویی بین واحدهای مختلف سازمان، توجه بر انجام فعالیت های عملیاتی بر اساس استراتراتژی ها، مدیریت هزینه و زمان، بروزآوری اطلاعات به منظور بهبود مستمر کلیه فعالیت ها. البته توجه داشته باشید که اصولا ماهیت کسب و کارها و اندازه آن ها باهم متفاوت است به عنوان مثال از نظر اندازه سه نوع کسب و کار وجود دارد:

1-     کسب و کار کوچک : در این کسب و کارها معمولا تعداد افراد شاغل کمتر از 50 نفرهستند. کسب و کارهای خانگی ، اینترنتی و خانوادگی در این رده قرار دارند.

2-     کسب و کار متوسط : تعداد افراد شاغل در این کسب و کار  بین 50 تا 500 نفر می باشد

3-     کسب و کار بزرگ :در این نوع کسب و کار تعداد افراد شاغل بیشتر از 500 نفر می باشد.

 

طبیعتا نوع مدیریت در هرکدام از این کسب و کارها باهم تفاوت دارد. ولی آن چه که به عنوان عامل موفقیت در این سه نوع می باشد توانایی تحلیل موقعیت درونی و بیرونی است . هر اندازه مدیران این کسب و کارها بتوانند تحلیل های علمی تری داشته باشند قدرت و مزیت خود را بهبود می دهند. معمولا تحلیل موقعیت درونی با قدرت مالی و مزیت رقابتی و موقعیت بیرونی با ثبات محیط و قدرت کسب و کار ارزیابی می شود. این مدیران جهت کسب موفقیت در کسب و کار خود باید بتوانند به چند سوال کلیدی پاسخ دهند. کدام فعالیت ها، چگونه و چه وقت و با چه منابعی باید انجام شوند؟ طبیعتا ارائه پاسخ های مطلوب به این سوالات موجب تمایز و برتری کسب و کار می گردد.

 

فرصت امروز: رکود حاکم بر اقتصاد تولید  تا چه اندازه ناشی از سو مدیریت  است ؟


دکتر آذر صائمیان: تحلیل شرایط رکود اقتصادی موضوعی بسیار تخصصی است که حتما باید از کارشناسان و متخصصان این حوزه کمک گرفت. اما در پاسخ سوال شما اجازه می خواهم از دیدگاه مدیریتی برخی از ابعاد رکود اقتصادی را بررسی نماییم . رکود اقتصادی معمولا حاصل شوک بازارملی و یا بین المللی یا سیاست های تورمی یا عدم همخوانی تولید با تقاضا و امثال آن است و بسیاری از اقتصاد دانان آن را ناشی از تورم منفی و یا تحریم ها یا ضعف اقتصاد کلان کشور می دانند. از سوی دیگر رکود اقتصادی شامل دوران های مختلفی است مثلا دوره های سه ماهه و کسادی فصلی یا موقت بازارو البته این رکود می تواند شامل اقتصاد خرد یا اقتصاد کلان شود و گاهی نیز هر دو را در بر گیرد.

اجازه دهید مثالی در مورد برخی از رکودهای فصلی و یا رکودهای رخداد های عمومی و منطقه ای را عنوان نمایم. معمولا بیشتر شرکت ها و سازمان ها در ماه های اسفند و فروردین و اردیبشهت فعالیت هایشان به شدت کاهش می یابد و گاهی مناسبت های مذهبی مانند ماه های محرم، ماه رمضان،  نیز در رفتارهای اقتصادی سازمان ها تاثیر گذارمی باشد. یادآوری این نکته مهم است که در هر کشوری چنین مناسبت های ملی و مذهبی وجود دارد ولی عکس العمل مدیران در مواجهه با این دوران که می تواند در رکود تولید نیز نقش داشته باشد بسیار مهم است.

اینکه تا چه اندازه سومدیریت می تواند بر رکودحاکم بر اقتصاد تولید نقش داشته باشد پاسخ آن قطعا زیاد خواهد بود. اگر بپذیریم که قوانین و مقررات، تدوین سیاست ها و نظارت بر اجرای آن ها بر عهده مدیران ارشد می باشد در این صورت خواهیم دید که علل ناکارآمدی سازمان ها نیز به عهده مدیرانی است که مسیر تحول کشور را با سوء مدیریت قفل می کنند. سوء مدیریت مجموعه رفتارهای ناآگاهانه و بعضا آگاهانه افرادی می باشد که با دانش اندک و غیر تخصصی خود منابع ملی را به خطر می اندازند. این افراد بر اساس فقدان استراتژی مناسب و پردازش غلط اطلاعات ، تصمیمات نابخردانه ای می گیرند که براقتصاد تولید تاثیر منفی  البته جبران ناپذیری می گذارد. این مدیران که دچار خود شیفتگی شده اند، توجهی به نظرات کارشناسان و محققان اقتصادی نمی کنند و از طریق گفتگو با سایر مدیران معامله گر و بی هویت منابع را تلف می کنند.این مدیران اغلب قبیله ای، غیر حرفه ای و صرفا با تحصیلات دانشگاهی و البته مطیع و ترسو انتخاب می شوند. بدین ترتیب سوء مدیریت حاصل انتخاب های ناصحیح و گزینش های غیر علمی است که نتایج آن دامنگیر بخش تولید و خدمات می شود. بخش هایی که به عنوان نبض اصلی اقتصاد هر کشور محسوب می شوند. این مدیران را باید دلالان و معامله گران اقتصادی خواند زیرا به جز منافع شخصی و گروهی خود به منافع جمعی و ملی توجهی ندارند.

برای جلوگیری از این عارضه انتخاب مدیرانی که صلاحیت و شایستگی لازم برای احراز پست های مدیریتی را دارند از ضروریات است. مدیرانی که ضمن دارا بودن دانش ، تخصص و مهارت لازم بتوان از تعهد و مسئولیت پذیری آنان اطمینان حاصل کرد. مدیرانی که درک خوبی از شرایط اقتصادی ایران و جهان داشته باشند و بتوانند با آینده نگری، برنامه ریزی برای بهره گیری از فرصت ها و همچنین مقابله با بحران ها را داشته باشند و بتوانند به بهبود فضای ایمن برای خروج از رکود اقتصادی همت گمارند. نباید فراموش کنیم که رونق اقتصادی نیازمند آرامش است و تا زمانی که نتوانیم نوسانات رکود را که با اشکال مختلف خود را نشان می دهد مدیریت کنیم ، نمی توانیم به دوره شکوفایی و رونق اقتصادی ورود پیدا کنیم.

 

فرصت امروز: آیابرای هر کسب و کاری  اصول مدیریت  تعریف شده ای وجود دارد ؟

دکتر آذر صائمیان: تاکنون اندیشمندان و محققان بسیاری در حوزه مدیریت پژوهش و تحقیق کردند و تعاریف متعددی از مدیریت را مطرح کردند . برخی از اندیشمندان مانند لوترگیولیک بر برنامه‌ریزی، سازمان‌دهی، تعیین کارکنان، هدایت امور، ارتباطات، گزارش گیری و بودجه‌بندی تاکید داشتند و برخی مانند هنری فایول  در سال 1916 اصول  چهارده گانه مدیریت را مطرح کرد که هنوز بسیاری از سازمان های امروز نتوانسته اند تمامی آن ها را به کار گیرند. . یکی از اصول متفاوت و البته پیشرو مربوط به آقای پیتر دراکر باشد. او محورهای عمده مدیریت سنتی را زیرسوال برد و به جای آن اقتصاد مبتنی بر دانایی را مطرح کرد. وی معتقد بود اساس و پایه تفاوت میزان پیشرفت کشورها در میزان توجه یا غفلت کشورها به عامل انسانی و میزان دانایی آنان بستگی دارد. پیتر دراکر همه چیز را در حوزه مدیریت از نو تعریف کرده است. اصول مدیریت، مشتری گرایی، توانمندسازی، کارکنان سازمان، فرآیند ها، تغییر و...

به نظرم این نکته بسیار مهم است که وظیفه مدیران و رهبران سازمان، برنامه ریزی هوشمندانه به منظور تشخیص فرصت ها و برنامه ریزی برای بهره گیری از آن است که در این صورت باید به طور مستمر نسبت به تقویت پایگاه های دانش و توسعه توانمندی دانشگران سازمان برنامه ریزی کنند. در غیر این صورت معلوم نیست، چه آینده ای در انتظار مدیران، شرکت ها وحتی کشورها خواهدبود.

در مورد اینکه برای هر کسب و کاری اصولی تعریف شده باشد باید بگویم این طور نیست. به کار گیری دانش مدیریت برای بیشتر مدل های کسب و کار ایجاد مزیت می کند. البته در برخی کسب و کارها توجه روی برخی اصول مدیریت بیشتر و در برخی کمتر است که این موضوع با توجه به ماهیت آن کسب و کار می باشد ولی در اصول اصلی و پایه مدیریت در کسب و کارها تفاوت چندانی وجود ندارد. لازم است این نکته را اضافه کنم که در یک مدل کسب و کار موفق توجه به چند عامل می تواند نقش موثری در پیشبرد اهداف داشته باشدکه برخی از آن ها عبارتند از تعیین جایگاه ارزش خدمت یا محصولی که ارائه می شود، تمرکز بر بخش بندی بازار، شناسایی رقبا،  تعیین استراتژی رقابت، تعیین ساختار هزینه، سود و حاشیه و تعیین ساختار زنجیره ارزش.

 

فرصت امروز: آموزش اصول مدیریت  تا چه اندازه در  مدیر شدن فرد تاثیر دارد ؟

 

دکتر آذر صائمیان: به نظرم پاسخ این سوال آنقدر روشن است که نیاز به توضیح اضافه ندارد.من همواره گفته ام افرادی که دارای تجربه و سوابق کاری خوب هستند و ضمنا ویژگی های شخصیتی خوبی دارند در جامعه کم نیستند. من به این گروه " آدم های خوب" می گویم. ولی همواره معتقد بودم "آدم خوب" با "آدم خوب متخصص " تفاوت دارد. در خوش بینانه ترین حالت مدیرانی که آدم خوبی هستند به حفظ و بقای سازمان می پردازند ولی آدم های خوب متخصص می توانند کسب و کار ها را نه تنها مدیریت کنند بلکه موجب نوآوری، ارزش آفرینی و ایجاد مزیت رقابتی شوند. معتقدم به هیچ وجه نمی توان نقش آموزش را در بهبود مدیریت نادیده گرفت. در شرکت های بزرگ دنیا آموزش اصول، مفاهیم و تکنیک های مدیریت جزو لاینفک برنامه توسعه مدیران ارشد است. این در حالی است که مدیران پس از نشستن بر صندلی مدیریت معمولا خود را بی نیاز از آموزش می دانند.

در یکی از دوره هایی که در سازمان بهره وری آسیایی (APO) در سنگاپور می گذراندم در جلسه ای با رئیس این سازمان صحبت می کردم ایشان ذکر می کردند مدرک تحصیلی مدیران در شرکت های ژاپنی مثل قوطی کنسرو تاریخ مصرف دارد و مثلا پس از گذشت 5 سال مدیران باید آخرین تکنیک ها و دروس مرتبط با رشته تحصیلی خود را در محیط کار بگذرانند تا دانش و مهارت خود را بتوانند به روز نگه دارند. شما خودتان حدیث مفصل بخوانید از این مجمل و آن را با وضعیت آموزش مدیران در ایران مقایسه نمایید.

 

فرصت امروز: آیا شخص می تواند در مدیریت برند شود  ؟ و برندینگ شخصی فرد توانایی مدیریتی او باشد ؟

دکتر آذر صائمیان: با توجه به اهمیت این سوال و تاکیدی که من همواره بر مقدم بودن برند شخصی بر برند شرکت و محصول دارم اجازه دهید بحث را با دو سوال آغاز کنم. سوال اول: شرکت های برتر را چه کسانی مدیریت می کنند؟ سوال دوم: محصولات، کالاها و خدمات را چه کسانی صاحب برند می کنند؟ حتما پاسخ این دو سوال کلیدی، مدیران و متخصصان و افراد صاحب سبک می باشند که توانسته اند با خلاقیت و نوآوری و البته ریسک پذیری و شجاعت، پیشرو بودن شرکت، محصولات و خدمات را در شرایط مزیت رقابتی قرار دهند.

حال این سوال را پاسخ دهیم که آیا داشتن برند شخصی به معنای ارتقای شایستگی ها و کسب مزیت در خلق ارزش برای ارائه و یا توسعه ایده ها نیست؟ پس در پاسخ سوال شما باید بگویم شرط لازم برای مدیریت افراد داشتن توانایی است ولی در برند شخصی صرفا این توانایی موجب ایجاد برند شخصی نمی شود بلکه مدیر باید بتواند توانایی های خود را به دیگران منتقل نماید.در این صورت این توانایی ها به تسلط تبدیل می شود. مدیرانی که بتوانند به مرحله تسلط برسند یک گام خود را ارتقا داده اند و البته افرادی که صاحب برند شخصی هستند کسانی خواهند بود که در بین همه افرادی که تسلط کافی در امور مدیریت را کسب کرده اند به عنوان افراد مرجع شناخته می شوند. پس ملاحظه می فرمایید که در توانایی مدیر قادر است فعالیت های خود را به خوبی انجام دهد ودر تسلط می تواند مهارت خود را به دیگران منتقل کند و در برند شخصی می تواند مزیت و برتری در بین افراد مسلط بر امور را کسب نماید که البته این کار دشوار ولی با برنامه ریزی و پیگیری و پشتکار میسر خواهد شد. من در رساله دکتری خود نیز به ابعاد و مولفه های برند شخصی در سه حوزه اجتماعی ، فرهنگی و تخصصی پرداختم که نتایج بسیار خوبی را کسب کردم.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۴:۳۵ توسط:مشاوره مديريت موضوع: