مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 3361
دیروز : 1950
افراد آنلاین : 15
همه : 5159750
مهارتهاي موثر در فن بيان
نويسنده : مندل - استيومترجم : كريمي - علي‌محمدحقيقت - شهربانومحل نشر : شيرازتاريخ نشر : ۱۳۷۸/۱۱/۲۰رده ديويي : ۸۰۸.۵۱قطع : رقعيجلد : شوميزتعداد صفحه : ۸۶نوع اثر : ترجمهزبان كتاب : فارسينوبت چاپ : ۲تيراژ : ۲۰۰۰شابك : ۹۶۴-۶۶۲۳-۰۴-۲


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۵:۲۹ ] [ مشاوره مديريت ]
راه‌هاي دوستي و ارتباط با مردمدر دوستي با ديگران طوري رفتار كنيد كه دلتان مي‌خواهد با شما آن‌گونه رفتار كنند.
۱- به حرف ديگران خوب گوش كنيد، مردم براي توجه خاص شما ارزش قائلند.
۲-هميشه به دنبال حرف‌هاي مثبتي درباره ديگران بگرديد، به زودي پي مي‌بريد كه احساس بهتري نسبت به خود خواهيد داشت.
۳- اگر به عنوان شخصي كه خطري ندارد و حامي ديگران است، شناخته شويد، روابط جديدي پيدا خواهيد كرد.
۴- وقتي غلو مي‌كنيد و سعي مي‌كنيد كسي باشيد كه نيستيد، مطمئن باشيد كه مردم مي‌فهمند.
۵-ياد بگيريد كه بي‌قيد و شرط عشق بورزيد، مردم را همان‌طور كه هستند، دوست بداريد.
۶- وقتي از دوستي دل آزرده مي‌شويد، دل از آن‌ها برنكنيد، به جاي اين كار فكر كنيد و راه‌هايي براي بهبود روابط بيابيد.
۷- هنر دوستي با ديگران از والاترين هدف‌هاي زندگي است. دوستان خوب پشتوانه‌اي با ارزش در زندگي هستند.
۸- عاشق نشويد، چون در عشق منطقي وجود ندارد، سعي كنيد همديگر را دوست داشته باشيد. فرد عاشق مي‌گويد: «اگر نباشي من مي‌ميرم»، اما فردي كه كسي را دوست دارد مي‌گويد: «من تو را همان‌طور كه هستي مي‌پذيرم. »


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۵:۲۸ ] [ مشاوره مديريت ]
ine-height: 25px; -webkit-border-horizontal-spacing: 2px; -webkit-border-vertical-spacing: 2px; ">دانستن اينكه چه عواملي باعث افزايش روزافزون دوستي مي شود ، در واقع به معناي در دست داشتن كليد ورود به ‌اندرون خانه دلها ست. هر كس كه اين كليد را در اختيار داشته باشد و راه نفوذ در قلبها را بداند، در واقع گنجينه دوستي ‌را به چنگ آورده است. ‌به راستي اين كليدهاي طلايي كه مي توان در دل ها راه يافت و دوستي ها را با آن روز به روز زيادتر كرد چه هستند؟ ‌در اين مقاله با دو كليد مهم براي راهيابي به قلب دوستان خود آشنا مي شويد:‌
۱)‌ ابراز علاقه و دوستي ‌:
محبت، رمز و راز زندگي است و بعضي از روانشناسان معتقدند كه بسياري از بيماري‌هاي دروني فقط به خاطر فقدان ‌محبت و سركوب كردن عاطفه هاست. ‌همان گونه كه قبلاً آورديم دوستي و محبت داراي مراتبي است.اگر مي خواهيم محبوب دلها شويم بايد ديگران را دوست بداريم. ديگران را دوست بداريم تا ديگران نيز ما را دوست ‌بدارند. بايد به آنان عشق بورزيم تا آنان هم به ما عشق بورزند. تنها از راه محبت و دوستي است كه مي توان مالك دل ها ‌شد و در قلب ها نفوذ پيدا كرد. براي زياد شدن دوستي و استحكام آن بايد اين محبت و علاقه را ابراز كرد و آن را با زبان ‌و با عمل (يعني با نيكي به او و نزديكان و دوستداران او) نمايان نمود. ‌محبت همچون آبي است كه به جريان مي افتد. اين آب هم پاك است و هم پاك كننده. ابراز علاقه و محبت، هم بر ‌دوستي مي افزايد و هم نامهرباني ها را از بين مي برد. ‌تنها در سايه محبت و ارادت است كه ناملايمات و لغزش ها و غفلت ها- كه طبيعت بشر است- مزاحم دوستي نمي شوند ‌و آتش گرم محبت همه ناملايمات را مي سوزاند. ‌
۲) تواضع ‌:
تواضع يكي از اصول مسلم اخلاقي است و انسان با تواضع مي تواند بالاترين درجات را كسب نمايد زيرا ‌هر كس فروتني را پيشه سازد خداوند تعالي مقام او را بالا مي برد. ‌اما آنچه كه در اينجا مورد بحث ما مي‌باشد آن است كه تواضع مي تواند مايه تقويت دوستي شود. برعكس، هرگونه تكبر و ‌بزرگ نمايي بين دوستان صميميت را از بين مي برد و موجب تفرقه مي شود. ‌از يكي از علماي معاصر نقل شده كه در يكي از نيمه شب ها وي از خواب بيدار مي شود و حس مي كند كه صدايي ‌از داخل حياط مي آيد. بيرون مي رود و مي بيند دزدي آمده و ميوه هاي باغچه را جمع كرده ولي طوري سنگين است كه ‌نمي تواند آن را بلند كند و به دوش بيندازد. ايشان خيلي آهسته وارد حياط مي شود و بدون آنكه آن شخص متوجه شود، ‌كمك مي كند تا وي گوني را بلند كند و بر دوش بگذارد. ‌ناگهان دزد متوجه مي شود كه شخصي آمده. نگاه مي كند و مي بيند كه آن جناب است. ابتدا عذرخواهي مي كند اما ايشان ‌در جواب با كمال ادب و تواضع مي فرمايد: خير آقا، شما به منزل پدرتان آمده ايد و نيازي به گرفتن اجازه نداريد ‌و با اصرار زياد وي را مجبور مي كند ميوه ها را با خود ببرد. ‌فرداي آن روز دزد به محضر ايشان مي آيد و توبه مي كند و از آن پس انساني مومن و پرهيزكار مي شود. آري اگر تواضع و ادب چنين در روحيات اشخاص خلافكار تاثيرگذار است قطعاً اثر آن در جان و روح دوستان با ايماني كه ‌براي زندگي خود دوستي و محبت و ارادت را برگزيده اند بـه مـراتب بيشتر و عميق تر است. ‌بنابراين تا مي توانيم به ديگران محبت كنيم و با ادب و احترام در دل ها وارد شويم. ‌


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۵:۲۷ ] [ مشاوره مديريت ]

مهارت‌هايي براي ايجاد محبوبيتكلمات خود را برگزين تا جايگاه تو بالا رود؛ زيرا كلمه ي نيكو، بهترين وسيله براي نوازش قلب‌هاست . 
▪ سلام دادن را تو آغاز كن زيرا سلام موجب اطمينان طرف مقابل مي‌شود. 
▪ تبسم كن زيرا تبسم طرف مقابل را سحر مي‌كند و قلبش را مي‌نوازد. 
▪ به طرف مقابل خود اهميت بده و از او تقدير كن و با مردم آنگونه برخورد كن كه دوست داري با تو برخود كنند. 
▪ در شادي‌هاي مردم شريك شو. 
▪ در جستجوي شگفتي‌ها باش ودر پي آنها باش كه باعث كسب دوستي و جذب قلوب مي‌شود . 
▪ دوست داشتن را به طرف مقابل اظهار كن؛ زيرا كلمات دوست داشتني به قلب‌ها نفوذ مي‌كند. 
▪ خوشبين باش و بشارت را در دور و بر خود پخش كن . 
▪ اگر ديگران كار خوبي انجام دادند از آنها تعريف كن زيرا ستايش در نفس اثر مي‌گذارد اما در تعريف زياده روي نكن. 
▪ با مردم متواضع باش؛ زيرا انسان‌ها از كسي كه احساس برتري مي‌كند متنفر هستند . 
▪ در پي صيد عيوب ديگران مباش بلكه به اصلاح عيوب خود مشغول باش . 
▪ هنرسكوت را بياموز زيرا مردم كسي را كه به آنها گوش مي دهد دوست دارند . 
▪ دايره دانش خود را وسيع گردان و درهر روز دوست تازه‌اي به دست آور. 
▪ تلاش كن كه تخصص و توجهات خود را متنوع‌تر سازي ،اين كار موجب آن مي شود كه هم دايره علم تو افزايش يابد و هم تعداد دوستانت


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۵:۲۶ ] [ مشاوره مديريت ]

هنر نه گفتن به دوستان

برخي اوقـات براي شما پيش آمده كه در مـقابل خـواسته ديگران،برخلاف ميل باطي جواب مثبت داده و درخواسـت او را قبول كرده ايد.ممكن است جواب منفي دادن سخت به نظر برسد ولي ما چند راه مفيد را براي رهاي شـما از اين مـوقيعت خـاطر نشان ميكنيم. بياد داشته باشـيد كه اگر بـخواهـيـــد كسي را از سر خود باز كنيد ممـكن است مجبور به گفتن &#۰۳۹;&#۰۳۹;دروغ مصلحتي&#۰۳۹;&#۰۳۹; شويد. دروغهايي كه ظريف و بدون ضـرر هـستند و صدمه اي را به طرف مقابل وارد نمي كنند. گاهي اوقات نيز بايد رودربايستي را كنار گذاشت و با صراحت جواب منفـي داد چون در غير اينصورت ممكن است از كار خود پشيمان و مدتها به دليل عواقـب آن دچار مشكل و دردسرشويد. سعي كنيد قدرت &#۰۳۹;&#۰۳۹;نه&#۰۳۹;&#۰۳۹; گفتن را در خود تقويت نمايـيد الـبـتـه طـوري كـه باعث كدورت نشود.
▪ برقراري رابطه دوستي
گاهي شخصي از شما درخواست رابـطه دوستـي مـي كند و مـي خــواهد كه بهترين دوست او باشيد ولي شما بدلايل مختلف مايل به اين كار نيستيد.
ـ براي رهاي از دست او بگوييد:
وقت ندارم. به او بفهمانيد كه دوست صميمي بودن نيازمند داشتن وقت زياد و از خود گذشتگي است و شما بدليل ذيق وقت نمي توانيد از عهده اش برآييد.
مسئوليتش را نمي توانم بپذيرم. وارد شدن شخصي بعنوان يك &#۰۳۹;&#۰۳۹;دوست صميمي&#۰۳۹;&#۰۳۹; به زندگي باري به مسئوليتهاي فراوان شما اضافه مي كند و شما آنقدر گرفتار هستيد كه نمي توانيد آنرا قبول كنيد.
تو لايق بهترين ها هستي. به او بگوييد كه هر شــخصي لايق داشتن بهترين چيزها در زندگيش است و شما خود در حد و اندازه اي نمي بـيـنـيد كـه بتوانـيد براي او بهترين باشد.
من شخصي منزوي هستم. انزوا و ترس شـديـد از حـضور در اجتماع باعث شده كه شما نتوانيد با ديگران ارتباط برقرار كنيد تا آنجا كه حتـي حـاظر بـه شركت در مراسمات مختلف نيستيد و از آن و حشت داريد. شما بايد از اين مـورد بـه عنـوان آخـرين راه حـل استفاده كنيد و قبل از آن مطمئن شويد كه او اطلاعي از قـابليت هاي اجتماعي شما ندارد.
ـ مراحل بعدي كار
سخاوتمند باشيد. نپذيرفتن دوستي دليل بر تغييرات كلي رفتار شما با او نمي باشد. با او به مهرباني و گشاده رويي رفتار كنيد.
شـخص ديـگري را به او مـعرفي كنيد. او مـمكن اسـت به اين عـلت شـما را بـراي دوستي انتخاب نموده باشد كه تصور مي كرده شما بهترين و آخرين گزينه مي باشيد. افراد ديگري را براي دوستي به او پيشنهاد دهيد.
دم دستش باشيد. هر گاه متوجه شديد كه به كمك و ياري شما نياز دارد دريغ نكرده و داوطلبانه به سراغش رفته و مشكلاتش را حل نماييد
▪ ضمانت هاي پولي، بانكي و كاري
پول و ضمانت كاري ۲ مسئله حساس ميباشند.دوستي كه ميدانيد داراي سوابق سوء و بدحسابي هاي بانكي است به سراق شما آمده و درخواست ميكند كه براي افتتاح حساب يا كار، ضامن او شويد. وقتي موضوع پول بميان آمد به هيچكس اعتماد نكنيد.
▪ براي رهاي از دست او بگوييد:
حساب بانكي خودم هم اعتبار ندارد. وقتي پرونده شما در بانك وضعـيت منـاسبي نداشته باشد چگونه مي توانيد ضامن كس ديگري شويد؟
قولش را به كس ديگري داده ام. با چـهره اي نا اميـدانـه به او بگوييد كه قبلا شخص ديگري اين درخواست را نموده و نمي توانيد براي چند نفر اينكار را انجام دهيد
دوست ندارم مسائل كاري و دوستي باهم قاتي شوند. اين گفته ميـتـواند روابـط دوستي شما را تضعيف كند چراكه شما اهميت بيشتري براي مسائل كاري قائـل شـده ايد تا روابط دوستي.براي توجيه بهتراست به اوبگوييد كه تجربه تلخي درگذشته داشتيد كه باعث جدايي شمابادوست سابقتان شده و ديگر دوست نداريد آن اتفاق تكرار شود.
▪ مراحل بعدي كار
به او پول قرض دهيد. اگر قبول نكرديد كه ضـامن او بـراي دريافـت وام از بانـك شـويـد، درصورت امكان به او پيشنهاد قرض مقداري پول دهيد. اگرچه ممكن است كه هيچ وقت دوباره روي پـول خـود رانبينيد ولي اين بهتر از آنـست كه بدليل ضامن شدن دردسرهاي بسيار بزرگتري گريبانگير شما شود.
▪ سرپوش گذاري بر جرم و شهادت دروغ
معمولا افراد توقع دارند كه دوستشان بر عمل خلاف و غير قانوني آنها سرپوش گذاشته و براي نجات او شهادت دروغ دهند. اين عمل خلاف از خيانت به همسر گرفته تا دزدي و قتل ممكن است متفاوت باشد. در ايـن حالت شـما تـمايل نـداريد خـودتان را درگـيـر يـك مسئله غيرقاني نماييد.
▪ براي رهاي از دست او بگوييد:
دروغ گوي خوبي نيستم. من بـراي نـجات جان خودم هم نـمي تـوانم دروغ بگويم و اصلا&#۰۳۹;&#۰۳۹; دروغ گفتن بلد نيستم و مطمئن هستم كه كار را خرابتر مي كنم و داستان تو بر ملا خواهد شد.
در تحقيقات لو ميروم. به دوست خود بفهمانيد كه شخص مناسبي نيستيد كه بتواند هنگام بازجويي بخصوص تحقيقات پليسي دوام بياورد و صحبت نكند.
نمي خواهم براي خانواده ام ايجاد مشـكل كنـم. دردسـر و عـواقب بـد نـاشـي از درگير شدن يك فرد در مسائل غير قانوني براي خانواده آن فرد بيشتر از خود اوست. به دوستتان بگوييد كه نمي خواهيد ريسك از دست دادن خانواده خود را قبول كنيد.
هنگام جرم من در مكاني شلوغ بودم. ممكن است دوستتان از شما بخواهد كه براي او شهادت دروغ بدهيد. به او بگوييد هنگاميكه او مرتكب جرم شده، شما در يك محل شلوغ و پر رفت و آمد بوديد كه بسياري از اين موضوع مطلع هستند و پليس در تحقيقات خيلي راحت متوجه اين مطلب خواهد شد.
▪ مراحل بعدي كار
به او اطمينان دهيد كه چيزي نخواهيد گفت. اگرچـه دادن شـهادت دروغ را قبـول نكرده ايد، به دوست خود اطمينان دهيد كه چنانچه كسي براي پرس وجو پيش شما آمد، خودتان را به بي اطلاعي زده و هيچ پاسخي به او نخواهيد داد.


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۵:۲۵ ] [ مشاوره مديريت ]
يك كلمه جادوئي : متشكرمواقعيت اين است كه ناسپاسي، هم به فردي كه مورد ناسپاسي قرار گرفته صدمه مي‌زند و هم به فرد ناسپاس چرا كه فرد ناسپاس به‌جاي پيدا كردن دوست، دشمن مي‌يابد. 
احساس سپاسگزار بودن به تنهائي كافي نيست. اين احساس بايد بروز داده شود. شايد آن دانشجو واقعاً از كار من سپاسگزار بود اما با اظهار نكردن، اين احساس از بين رفت. كلمه ”متشكرم“ مي‌توانست تفاوت زيادي ايجاد كند. 
وقتي فردي باعث آزردگي ما مي‌شود بايد از خود بپرسيم كه آيا نشانه‌هائي از اين شخصيت آزاردهنده در وجود خود ما هم نيست؟ من از خودم مي‌پرسم چه تعدادي از ما سپاسگزار كارهاي كوچك بي‌شماري هستيم كه ديگران با مهرباني براي ما انجام مي‌دهند تا زندگي را براي ما آسان‌تر سازند؟
واقعاً چه تعدادي از ما به خاطر داشتن موهبت زندگي سپاسگزار هستيم در حالي كه آزادي، عدالت و امنيت را حق مسلمي براي خود مي‌پنداريم؟ چه تعدادي از ما قدردان هديه شگفت‌انگيز زندگي هستيم؟ آيا به اندازه كافي اين قدرداني را به خالق زندگي ابراز مي‌كنيم؟ 
جواب صادقانه به هر پرسش به‌طور غم‌انگيزي روشن است. كافي نيست نه اصلاً كافي نيست. تصميم گرفتم كه راه‌حلي بيابم. بعد از اين، از همه افرادي كه گذران زندگي را برايم آسان مي‌كنند تشكر خواهم كرد. پيشخمت، مسئول آسانسور، رانندگان تاكسي و هر كس ديگري. البته نه با گفتن كلماتي از روي بي‌تفاوتي و خالي از احساس. 
به خود هر روز خاطر نشان نيم كه هر لحظه از حيات بي‌اندازه ارزش دارد. سپاس خود را به خدا نه فقط با دعا خواندن بلكه با زندگي به همان روشي كه خدا دوست دارد ما زندگي كنيم، نشان دهيم. 
اصل اساسي كه در نشان دادن سپاسگزاري دريافتم اين است كه هم‌اكنون سپاسگزار باشيد هنگامي‌كه احساس سپاسگزاري تازه و نيرومند است آن را ابراز كنيد. عمل كنيد قبل از اينكه انگيزه ناگهاني سپاسگزار بودن در شما از بين برود. 
سپاسگزار بودن به اين معنا امر ساده‌اي نيست. من معتقدم كه چندين مرحله دارد. آشناترين نوع آن احساس خود به خود طبيعي سپاس بابت منافعي است كه دريافت مي‌كنيم. مرحله دوم سپاسگزاري، نه تنها براي لذت‌ها و مزاياي زندگي، بلكه براي اتفاقات و سختي‌ها هم هست. اين نوع سپاسگزاري نشانه شناخت و بلوغ فكري ما است چرا كه تشخيص داديم كه سختي‌ها و مشكلات هم ارزشمند هستند. همه ما داستان افراد معمولي را شنيده‌ايم كه چگونه ايستادگي كردند و تلاش كردند تا بر معلوليت خود پيروز شوند و در نهايت قهرمان هم شدند. 
سومين مرحله سپاسگزاري مرا به ياد شعري مي‌اندازد كه در آن دو نوع تشكر وجود دارد. يي زماني كه كمكي از كسي دريافت مي‌كنيم و خود به خود تشكر مي‌كنيم و نوع دوم و باارزش آن يعني هنگامي‌كه به ديگران كمك مي‌كنيم. به‌عبارتي از اينكه فرصت كمك به ديگران به ما داده شده سپاسگزاري مي‌كنيم. تا جائي‌كه خود را فراموش مي‌كنيم. يعني ماني كه در انجيل در مورد راز خشنودي حقيقي به ما گفته شده است: اگر احساس سپاسگزار بودن را در خود افزايش دهيد و با خشنودي آن را ابراز كنيد. هم اطرافيان خود را شادتر مي‌كنيد و هم خود خشنودتر خواهيد شد. جادوئي بزرگ در كلمه ”متشكرم“ نهفته شده است. 

منبع: ريدرز دايجست 
راحيل زارعيمجله موفقيت 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۵:۲۳ ] [ مشاوره مديريت ]
چه كنيم تا هميشه پيروز ميدان مشاجره باشيم
بدون در نظر گرفتن خصوصيات فرديتان – چه يك مرد قدرتمند با عقايد جسورانه باشيد، چه يك فرد ميانه رو و صلح طلب و يا يك انسان غير فعال با هيكل ژله اي – حدس بزنيد چه اتفاقي براي شما رخ مي دهد؟ حتي اگر از سنگ هم ساخته شده باشيد، شما به قرار ملاقات دعوت مي شويد، به بحث و مشاجره كشيده مي شويد و ;از ديدگاه فمينيستي به طور قطع در آن شكست مي خوريد. 
پاي هر فردي، در هر شرايطي به هر حال روزي به مشاجره باز خواهد شد. شايد زماني كه نوبت به اثبات مردانگيتان مي رسد، در انجام آن ناتوان باشيد.حتي اگر نيت شما پاك باشد، باز هم طوري صحبت مي كنيد كه بازنده بودنتان از همان ابتدا به ساكن واضح و مبرهن است. 
تنها استراتژي كه مي تواند ما را از اين خطرات در امان نگه دارد؛ اين است كه همواره براي مواجهه با يك چنين شرايطي از قبل خود را آماده كنيم. هيچ وقت اتفاق نمي افتد كه با جيب خالي و زيرپيراهني بلند شده و به خيابان برويد؛ پس چرا در يك رابطه چنين كاري را انجام نمي دهيد؟ 
▪ قوانيني براي پيروزي
هيچ مردي نمي خواهد در مقابل دختر مورد علاقه اش شكست بخورد و مشاجره را ببازد و به دختر اجازه دهد تا آنجا كه مي تواند او را مورد عتاب و سرزنش قرار دهد. در اين مورد قوانين خاصي وجود دارند. حواس خود را جمع كنيد. 
در زمان مشاجره تنها به يك دليل عقل و منطق شما زايل مي شود: خانم ها هيچ وقت نمي پذيرند كه در اشتباه هستند. از اين بابت مطمئن باشيد و بهتر است كه در اين يك مورد اصلا فكر نكنيد. اصلا مهم نيست كه حق تا چه اندازه با شماست و حرف خانم تا چه حد اشتباه است. قرار نيست كه اين مسئله در رديف بازي هاي جوانمردانه قرار بگيرد. در اين قسمت چند تكنيك حرفه اي وجود دارد كه با به كارگيري آنها هيچ گاه در بحث با خانمتان بازنده از ميدان خارج نمي شويد. 
۱) هيچ گاه صداي خود را بلند نكنيد
با توجه به طبيعت دعواهاي خانوادگي (مثلا اگر برايشان بستني سفارش دهي تصور مي كنند كه شما با آنها دشمني داريد و مي خواهيد آنها دچار اضافه وزن شوند، اگر اين كار را نكنيد، اين معنا را در بر دارد كه در حال حاضر بيش از اندازه چاق هستند!) پس بهتر است مراقب تن صداي خودتان باشيد. بدون در نظر گرفت دفاعيات ديگر، هميشه بايد به نرمي و با آهستگي سخن بگوييد. او فقط به دنبال خشمگين كردن شماست. تنها با اين اميد كه بالاخره شما برنده ميدان مي شويد، با او به نرمي لب به صحبت بگشاييد. 
۲) اولين مردي باشيد كه به او گوش مي دهد 
معمولا نام آقايون به عنوان شنونده هاي خوب به ثبت نرسيده است. متفاوت عمل كنيد. او مي خواهد آنقدر با شما صحبت كند كه خوابش بگيريد؛ پس اين كار را از او دريغ نكنيد. اما زماني كه هنگام دفاع كردن از خودتان سر رسيد، تمام گفته هايش را بر عليه خودش استفاده كنيد، تا متوجه شود كه شما به او گوش مي داديد. 
اگر براي شناسناندن او به خودش از گفته هاي شخصي خودش بهره بگيريد، او شما را به عنوان مشتاق ترين شنونده تلقي مي كند و زماني كه با چنين صحنه اي مواجه مي شود شما به قدرتمندي نيو در فيلم ماتريكس مبدل مي شويد. زود باش نيو، ادامه بده، دنبال خرگوش سفيد برو! 
۳) از اين شاخه به آن شاخه نپريد
حال بحث شما در مورد هر چيزي كه مي خواهد باشد (در مورد موسيقي، رزرو ميز شام، برخوردهاي ناآگاهانه و ...) شما بايد با قدرت و مستحكم ظاهر شويد. برد و باخت در چرخيدن حول محور موضوع مورد بحث، تعيين مي گردد. پس بهتر است در يك چنين شرايطي سعي كنيد از موضوع اصلي دور نشويد. 
۴) اشتباه را قب كه بتوانيد نگاه خيره تان را طولاني تر نگه داريد. وقتي مي خواهيد به كسي احترام بگذاريد بهتر است نگاهتان را پايين بيندازيد. وقتي كسي را دوست داريد بهتر است به عمق چشمان طرف مقابل خيره شويد
● ۶ راه براي تقويت و ارتقاء مهارت هاي ارتباط چشمي 
۱) صحبت كردن با يك گروه: وقتي با گروهي از مردم صحبت مي كنيد، خيلي خوب است كه بتوانيد ارتباط جشمي مستقيم با شنونده هاي خود برقرار كنيد. اما اگر در صحبت ارتباط چشمي را فقط با يكي از اعضاء گروه حفظ كنيد، باعث مي شود بقيه شنونده ها ديگر به حرف هايتان گوش نكنند. از اينرو با هر جمله جديد بايد روي يكي از شنوده ها متمركز شويد. با اين روش با همه افراد گروه صحبت خواهيد كرد و همه آنها را به گوش كردن علاقه مند مي كنيد
۲) صحبت كردن با فرد: برقراري ارتياظ چشمي موقع حرف زدن با كسي بسيار عالي است اما اگر بخواهيد عميقاً به طرف مقابل خيره شويد، موجب ناراحتي فرد خواهد شد. براي مقابله با چنين مشكلي، هر ۵ ثانيه يكبار ازتباط خود را قطع كنيد. اما حواستان باشد موقع قطع كردن ارتباط چشمي خود نگاهتان را پايين نيندازيد چون باعث مي شود فرد مقابل تصور كند حرفتان تمام شده است. درعوض به بالا يا به اطراف نگاه كنيد، طوري كه انگار مي خواهيد چيزي را به ياد بياوريد
۳) گوش كردن به فرد: موقع گوش كردن به صحبت هاي كسي اگر بخواهيد خيلي خيره به آنها نگاه كنيد، ممكن است صحبت كردن برايشان دشوار شود. تكنيكي كه من موقع مشاوره با بيمارانم به كار مي گيريم، تكنيكي است كه آنرا مثلث مي نامم. در اين تكنيك من ۵ ثانيه به يك چشم، ۵ ثانيه به چشم ديگر، و ۵ ثانيه بعد به دهان فرد نگاه مي كنم و چرخه را همينطور دنبال مي كنم. اين تكنيك به همراه مهارت ها و تكنيك هاي گوش كردن ديگر مثل تكان هاي سر يا كلام هاي كوتاه تاييد بهترين راه براي نشان دادن علاقه خود به شنيدن حرف طرف مقابل است
۴) مشاجرات: مشاجره و دعوا با كسي هم خود مهارت هاي خاص خود را مي طلبد. در چنين موقعيتي اگر بتوانيد نگاه خيره خود را به طرف مقابل نگه داريد، نشاندهنده قدرت شما خواهد بود. اما اگر موقع مشاجره به اطراف نگاه كنيد مطمئن باشيد كه در بحث شكست خواهيد خورد. البته اين مسئله به اينكه به چه كسي دعوا مي كنيد هم بستگي دارد اما به طور كلي در مشاجرات و دعواها موقع حرف زدن يا گوش دادن بهتر است كه به فرد خيره بمانيد. با اين روش احتمالاً طرف مقابل هم سعي خواهد كرد كه به شما خيره شود. اما ميدان را از دست ندهيد و از نگاه هاي خيره او در نرويد
۵) مجذوب كردن فرد: وقتي سعي مي كنيد كسي را مجذوب خود كنيد و علاقه خود را نيز به آنها نشان دهيد، مي توانيد با چشمانتان حرف بزنيد و گوش دهيد. وقتي كسي كه دوستش داريد صحبت مي كند، از كل صورت بعنوان نقطه كانوني استفاده كنيد. به چشمانشان نگاه كنيد، به آنچه مي گويند گوش دهيد، در مواقع مناسب لبخند بزنيد، در مواقع مناسب ابروهايتان را بالا ببريد، و...اگر احساس كرديد كه به آنها خيره شده ايد، نگاهتان را به سمت نقاط ديگر صورتشان مثل لب ها، گونه ها، بيني معطوف كرده و دوباره به سمت چشمها برگردانيد. لبخند زدن موقع گوش دادن به كسي راهي بسيار عالي براي نشان دادن علاقه تان به صحبت هاي آنان است. البته مراقب باشيد وقتي حرف هاي غمگين به شما مي زنند به آنها لبخند جواب ندهيد. بايد هم با چشمانتان و هم با گوش هايتان به حرف هاي طرف مقابل گوش دهيد
۶) دوست داشتن فرد: من و همسرم معمولاً نگاه هاي خيره طولاني به همديگر مي اندازيم و گاهي اوقات نگاه كردن بدون بر زبان آوردن حرفي بسيار تاثيرگذار خواهد بود. اينكار ارتباطي عميق بين ما ايجاد مي كند. در چنين موقعيت هايي براي عمق دادن به نگاه خود مي توانيد تصور كنيد كه به درون بدن فرد مقابل رفته ايد و روحتان به همديگر عشق مي ورزد. حس كنيد كه مي خواهيد روح آنها را لمس كنيد. اينكار باعث ترشح آدرنالين در بدن شده و مردمك هايتان را گشادتر مي كند


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۵:۲۱ ] [ مشاوره مديريت ]

ابراز علاقه توسط زبان جسماني

رفتار شما نسبت به گفتارتان تاثير بيشتري را بـروي افـراد ميگذارند. بـا حالت هايي كه به خود مي گيـريد مي توانيد
بـه ديگران نشان دهيد كه چگونه بايد با شما رفتار كنند و چـه چيزهايي به شما بگويند. اگر ميخواهيد به آنها نشان
دهيد كه آرام و راحت هستيد و به نوعي علاقمند به ايجاد ارتباط مي بـاشيد، بـايـد بـه وسيـله حـركـات خـود از آنــها
"استـقبال" كنيد. "استقبال" كردن به معناي اين است كه از خـود تمايلات مثبت نشان دهيد.
● لبخند زدن
مناسب ترين راه براي نشان دادن علاقه و مهرباني به شخص مقابل لبخند زدن مي باشد. اگر نتوانيد لبخند را بر روي لبان خود نگه داريد آنها تصور مي كنند كه شما جذب نشده ايد و فرد سرد و گوشه گيري هستيد. 
لبخند زدن به منزله نوعي خوش آمد گويي محسوب مي شود. شما با انجام اين كار مردم را به برقراري ارتباط با خود دعوت مي كنيد. 
● تصديق كردن
اگر بخواهيد در گفتگوها به صورت غيركلامي موافقت و علاقه خود را نسبت به موضوع مورد بحث اعلام كنيد مي توانيد اين كار را از طريق تكان دادن سر خود انجام دهيد. اگر با اين روش صحبت هاي گوينده را تصديق نكنيد او احتمالا فكر مي كند كه شما با او مخالف هستند و يا هيچ علاقه اي به گفته هاي او نداريد. 
● متمايل شدن به جلو
خم شدن به سمت شخص مقابل نشان دهنده علاقه شما نسبت به اوست و اين امر را ثابت مي كند كه شما جذب او شده ايد و مي خواهيد با وي ارتباط نزديكتر و صميمي تري را بر قرار كنيد. البته بايد خيلي آرام و باوقار به سمت او خم شويد چرا كه نزديكي بيش ازحد و با سرعت نوعي تجاوز و تعرض به حريم شخصي ديگران محسوب مي شود. 
● باز بودن
انداختن دست ها بر روي هم، جمع كردن كف دست ها، دست به سينه نشستن، جفت كردن كف دست ها به هم و انداختن پاها بر روي هم به طوريكه بخواهيد به نوعي از طرف مقابل دور شويد همه و همه جزء حالت هاي بسته به شمار مي روند و نشان دهنده نوعي حالت تدافعي هستند به اين معنا كه مي خواهيد از خود محافظت كنيد و علاقه خاصي به برقراري ارتباط نداريد. ژست هاي باز به خود بگيريد و با روي باز از طرف مقابل خود استقبال كنيد تا بتوانيد بر اساس مهرباني رابطه اي صميمي با او برقرار كنيد. 

● ارتباط چشمي
● چشم ها گويا ترين و پر اثرترين عضو بدن هستند. يكي از مهمترين پيش نيازهاي ايجاد ارتباطات موفق اجتماعي نيز همين ارتباط چشمي است چرا كه نشانگر توجه و احترام شما نسبت به فرد مقابل است. چشمان شما حرف مي زنند و توانايي برقراري ارتباط را دارند. " من الآن بيشتر از هر لحظه اي به تو علاقمندم" اگر شما در حين بيان چنين جمله اي از نگاه كردن به چشمان طرف خود خودداري كنيد نه تنها اين تصور را كه نسبت به او بي علاقه ايد ايجاد مي كنيد بلكه اين امكان وجود دارد كه او شما را فرد دروغگويي نيز بپندارد. سعي كنيد در هنگام صحبت كردن هر بار بين ۱ تا ۱۰ ثانيه به چشم هاي فرد مقابل خيره شويد البته بهتر است كه بيشتر اين زمان هنگامي باشد كه در حال گوش كردن هستيد و نه صحبت كردن.


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۵:۲۰ ] [ مشاوره مديريت ]
آفرينش از راه كلام«انسان بي خبر از نفوذ كلام، همواره از زمان عقب است.»تقريباً همه انديشمندان و پژوهشگران نوين روانشناسي اعتقاد دارند: «كلمه به جسم تبديل مي شود.» انسان با گفتن درباره خوشبختي و عشق آنها را مي آفريند و با گفت وگو درباره بدبختي و مريضي نيز همين آفرينش را انجام مي دهد، حتي از قديم بسيار شنيده ايم: «نفوس بد نزن!» يا «نفوس خوب بزن» كلاً هر آنچه به گفتار درآيد، به رفتار در مي آيد و هر آنچه برزبان آوريد متجلي مي شود. خصوصاً با تهيه فهرستي از خواسته ها و تجسم آنها از طريق تصاوير، موهبت خويش را در حيطه اي نامرئي مي آفريند و با كلام مثبت خويش درباره آنها آفرينش را تكميل مي كنيد و همه را به عرصه عيني حيات مي كشانيد.
جايي خواندم: عيد نزديك بود و زني نياز به پول داشت با دوستي مشورت كرد. دوستش به او گفت: تنها تكرار كن «خدايا، از اين كه آنقدر دارم كه مي توانم ببخشم و ايثار كنم سپاسگزار هستم.»
او نيز همين عبارت را تكرار كرد. عيد آنقدر برايش كيك و كادو آوردند كه او چاره اي نداشت جز اين كه بسياري از آن را ببخشد و ايثار كند.‎.‎. اما باز بي پول ماند و آه در بساط نداشت. آنگاه آموخت تا كلامش را به گونه اي ديگر تكرار كند: «خدايا از اين كه من از هم اكنون از درآمدي مدام و قابل توجه و روزافزون برخوردارم، شكرگزار هستم آنقدر كه در كنار آن بتوانم ببخشم و ايثار كنم.»
و بر سرعت موهبت هاي پولي و مالي اش از راه هاي عالي به شيوه اي عالي تا هميشه متجلي شد. در اين داستان مي بينيم كه او ابتدا از خداوند غني، منبع و مرجع جوهر كائنات مدد مي جويد و پس از گفتن كلمات دقيق و لازم پيشاپيش شكرگزاري مي كند و از افعال زمان حال استفاده مي كند و نمي گويد خواهد شد، زيرا افعال مستقبل و زمان آينده كارهاي ما را به تأخير مي اندازد. گويي كودك درون ما فكر مي كند كه روزي در جايي در زماني آينده موهبت ها به سراغ ما مي آيد و بدين شكل دريافت هاي ما عقب نگاه داشته مي شود.
سپس مي بينيم كه او با تكرار عبارت هاي درست و بجا وحشت توأم با شكرگزاري هم اكنون موهبت هايش را دريافت مي كند. ثابت شده است: اگر به راستي مي خواهيد توانگر شويد از كلمات دقيق و قطعي و روشن استفاده كنيد تا موجب تجلي آن بشويد و توقع نداشته باشيد كه تكرار يك عبارت كلي برايتان ثمراتي قطعي و روشن و معين به ارمغان بياورد. پژوهشگران تخمين زده اند تكرار عبارت هاي تأكيدي مي تواند تا ۸۰ درصد بر سرعت تجلي ثمرات دلخواه بيفزايد.
چهار سال بود كه بازرگاني ۵۰ ساله بيكار بود. همه مي گفتند او پيرتر از آن است كه بتوانند دوباره استخدامش كنند. ۳۰ سال بود كه درباره روانشناسي عملي و كاربرد عبارت هاي تأكيدي مثبت و آفرينش مثبت ها فقط مطالعه مي كرد، اما نتوانسته بود از اين دانش براي بهبود وضع شغلي اش بهره اي ببرد.
وقتي روانشناس اش از او پرسيد كدام عبارت تأكيدي را تكرار مي كني جواب داد: كتاب هاي الهام بخش مي خوانم اما هرگز عبارات تأكيدي مثبت را تكرار نكرده ام. (به او گفته شد كه در ازاي هر ۱۵ دقيقه مطالعه كتاب هاي الهام بخش، دست كم بايد پنج دقيقه عبارت تأكيدي را تكرار كند.) او نيز هر روز تكرار كرد: «خدايا با كمك تو اكنون به سوي مكان راستين، انسان هاي راستين و توانگري راستين زندگي ام هدايت مي شوم و شكرگزارم.» 

دكتر فرزانه صداقت
روانشناس - عضو هيئت علمي دانشگاهروزنامه ايران 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۵:۲۰ ] [ مشاوره مديريت ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ][ ۷۲۲ ][ ۷۲۳ ][ ۷۲۴ ][ ۷۲۵ ][ ۷۲۶ ][ ۷۲۷ ][ ۷۲۸ ][ ۷۲۹ ][ ۷۳۰ ][ ۷۳۱ ][ ۷۳۲ ][ ۷۳۳ ][ ۷۳۴ ][ ۷۳۵ ][ ۷۳۶ ][ ۷۳۷ ][ ۷۳۸ ][ ۷۳۹ ][ ۷۴۰ ][ ۷۴۱ ][ ۷۴۲ ][ ۷۴۳ ][ ۷۴۴ ][ ۷۴۵ ][ ۷۴۶ ][ ۷۴۷ ][ ۷۴۸ ][ ۷۴۹ ][ ۷۵۰ ][ ۷۵۱ ][ ۷۵۲ ][ ۷۵۳ ][ ۷۵۴ ][ ۷۵۵ ][ ۷۵۶ ][ ۷۵۷ ][ ۷۵۸ ][ ۷۵۹ ][ ۷۶۰ ][ ۷۶۱ ][ ۷۶۲ ][ ۷۶۳ ][ ۷۶۴ ][ ۷۶۵ ][ ۷۶۶ ][ ۷۶۷ ][ ۷۶۸ ][ ۷۶۹ ][ ۷۷۰ ][ ۷۷۱ ][ ۷۷۲ ][ ۷۷۳ ][ ۷۷۴ ][ ۷۷۵ ][ ۷۷۶ ][ ۷۷۷ ][ ۷۷۸ ][ ۷۷۹ ][ ۷۸۰ ][ ۷۸۱ ][ ۷۸۲ ][ ۷۸۳ ][ ۷۸۴ ][ ۷۸۵ ][ ۷۸۶ ][ ۷۸۷ ][ ۷۸۸ ][ ۷۸۹ ][ ۷۹۰ ][ ۷۹۱ ][ ۷۹۲ ][ ۷۹۳ ][ ۷۹۴ ][ ۷۹۵ ][ ۷۹۶ ][ ۷۹۷ ][ ۷۹۸ ][ ۷۹۹ ][ ۸۰۰ ][ ۸۰۱ ][ ۸۰۲ ][ ۸۰۳ ][ ۸۰۴ ][ ۸۰۵ ][ ۸۰۶ ][ ۸۰۷ ][ ۸۰۸ ][ ۸۰۹ ][ ۸۱۰ ][ ۸۱۱ ][ ۸۱۲ ][ ۸۱۳ ][ ۸۱۴ ][ ۸۱۵ ][ ۸۱۶ ][ ۸۱۷ ][ ۸۱۸ ][ ۸۱۹ ][ ۸۲۰ ][ ۸۲۱ ][ ۸۲۲ ][ ۸۲۳ ][ ۸۲۴ ][ ۸۲۵ ][ ۸۲۶ ][ ۸۲۷ ][ ۸۲۸ ][ ۸۲۹ ][ ۸۳۰ ][ ۸۳۱ ][ ۸۳۲ ][ ۸۳۳ ][ ۸۳۴ ][ ۸۳۵ ][ ۸۳۶ ][ ۸۳۷ ][ ۸۳۸ ][ ۸۳۹ ][ ۸۴۰ ][ ۸۴۱ ][ ۸۴۲ ][ ۸۴۳ ][ ۸۴۴ ][ ۸۴۵ ][ ۸۴۶ ][ ۸۴۷ ][ ۸۴۸ ][ ۸۴۹ ][ ۸۵۰ ][ ۸۵۱ ][ ۸۵۲ ][ ۸۵۳ ][ ۸۵۴ ][ ۸۵۵ ][ ۸۵۶ ][ ۸۵۷ ][ ۸۵۸ ][ ۸۵۹ ][ ۸۶۰ ][ ۸۶۱ ][ ۸۶۲ ][ ۸۶۳ ][ ۸۶۴ ][ ۸۶۵ ][ ۸۶۶ ][ ۸۶۷ ][ ۸۶۸ ][ ۸۶۹ ][ ۸۷۰ ][ ۸۷۱ ][ ۸۷۲ ][ ۸۷۳ ][ ۸۷۴ ][ ۸۷۵ ][ ۸۷۶ ][ ۸۷۷ ][ ۸۷۸ ][ ۸۷۹ ][ ۸۸۰ ][ ۸۸۱ ][ ۸۸۲ ][ ۸۸۳ ][ ۸۸۴ ][ ۸۸۵ ][ ۸۸۶ ][ ۸۸۷ ][ ۸۸۸ ][ ۸۸۹ ][ ۸۹۰ ][ ۸۹۱ ][ ۸۹۲ ][ ۸۹۳ ][ ۸۹۴ ][ ۸۹۵ ][ ۸۹۶ ][ ۸۹۷ ][ ۸۹۸ ][ ۸۹۹ ][ ۹۰۰ ][ ۹۰۱ ][ ۹۰۲ ][ ۹۰۳ ][ ۹۰۴ ][ ۹۰۵ ][ ۹۰۶ ][ ۹۰۷ ][ ۹۰۸ ][ ۹۰۹ ][ ۹۱۰ ][ ۹۱۱ ][ ۹۱۲ ][ ۹۱۳ ][ ۹۱۴ ][ ۹۱۵ ][ ۹۱۶ ][ ۹۱۷ ][ ۹۱۸ ][ ۹۱۹ ][ ۹۲۰ ][ ۹۲۱ ][ ۹۲۲ ][ ۹۲۳ ][ ۹۲۴ ][ ۹۲۵ ][ ۹۲۶ ][ ۹۲۷ ][ ۹۲۸ ][ ۹۲۹ ][ ۹۳۰ ][ ۹۳۱ ][ ۹۳۲ ][ ۹۳۳ ][ ۹۳۴ ][ ۹۳۵ ][ ۹۳۶ ][ ۹۳۷ ][ ۹۳۸ ][ ۹۳۹ ][ ۹۴۰ ][ ۹۴۱ ][ ۹۴۲ ][ ۹۴۳ ][ ۹۴۴ ][ ۹۴۵ ][ ۹۴۶ ][ ۹۴۷ ][ ۹۴۸ ][ ۹۴۹ ][ ۹۵۰ ][ ۹۵۱ ][ ۹۵۲ ][ ۹۵۳ ][ ۹۵۴ ][ ۹۵۵ ][ ۹۵۶ ][ ۹۵۷ ][ ۹۵۸ ][ ۹۵۹ ][ ۹۶۰ ][ ۹۶۱ ][ ۹۶۲ ][ ۹۶۳ ][ ۹۶۴ ][ ۹۶۵ ][ ۹۶۶ ][ ۹۶۷ ][ ۹۶۸ ][ ۹۶۹ ][ ۹۷۰ ][ ۹۷۱ ][ ۹۷۲ ][ ۹۷۳ ][ ۹۷۴ ][ ۹۷۵ ][ ۹۷۶ ][ ۹۷۷ ][ ۹۷۸ ][ ۹۷۹ ][ ۹۸۰ ][ ۹۸۱ ][ ۹۸۲ ][ ۹۸۳ ][ ۹۸۴ ][ ۹۸۵ ][ ۹۸۶ ][ ۹۸۷ ][ ۹۸۸ ][ ۹۸۹ ][ ۹۹۰ ][ ۹۹۱ ][ ۹۹۲ ][ ۹۹۳ ][ ۹۹۴ ][ ۹۹۵ ][ ۹۹۶ ][ ۹۹۷ ][ ۹۹۸ ][ ۹۹۹ ][ ۱۰۰۰ ][ ۱۰۰۱ ][ ۱۰۰۲ ][ ۱۰۰۳ ][ ۱۰۰۴ ][ ۱۰۰۵ ][ ۱۰۰۶ ][ ۱۰۰۷ ][ ۱۰۰۸ ][ ۱۰۰۹ ][ ۱۰۱۰ ][ ۱۰۱۱ ][ ۱۰۱۲ ][