مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 20334
دیروز : 33302
افراد آنلاین : 45
همه : 4348816
رابطه ميانسالي با خشكي دهانبراي بستن در يك پاكت نامه كافي است چند بار سريع به آن زبان بزنيد، ولي اگر شما اغلب براي رسيدن به اين امر از نوار چسب استفاده مي كنيد، بنابراين بزاق به اندازه كافي ذخيره نداريد و ممكن است دچار يك شرايطي شده باشيد كه به آن «گزروستومي» (لغت مصطلح براي خشكي دهان) مي گويند، كمبود بزاق مشكل شايعي است كه مي تواند هم روي لذت ناشي از غذاخوردن و هم سلامتي دندان هاي شما اثر داشته باشد.
● علايم و نشانه ها: 
گذشته از اين كه احساس خشكي در دهان تان مي كنيد گزروستومي ممكن است منجربه: 
▪ بزاق غليظ و چسبناك
▪ زخم يا شكاف هاي پوستي در گوشه هاي دهان
▪ تنفس بد
▪ بلعيدن و صحبت كردن مشكل
▪ احساس سوزش و خارش در زبان
▪ افزايش پلاك و پوسيدگي دندان و بيماري هاي لثه
بزاق كارهاي متعددي انجام مي دهد، به عنوان مثال صحبت كردن را آسان تر مي كند و از پوسيدگي هاي دنداني جلوگيري مي كند و نيز توانايي شما را براي درك مزه غذاها بالا مي برد و بلع غذا را آسان تر مي كند و به هضم غذا كمك مي كند و...
بزاق رشد باكتري هايي را كه مي توانند ميناي دندان را حل كنند يا سبب عفونت هاي دهاني شوند محدود مي كند. بزاق اسيدهاي مضر را در دهان خنثي مي كند و مي تواند توانايي شما را براي چشيدن و بلعيدن غذا آسانتر كند. به علاوه آنزيم هاي موجود در بزاق به هضم غذا كمك مي كند.
خشكي دهان مي تواند بخشي از پروسه افزايش سن باشد. به اين ترتيب كه با افزايش سن شما ترشح غدد بزاقي شما هم ممكن است كم تر شود. تشنگي و دريافت شما از تشنگي نيز ممكن است تغيير كند. دستورهاي (گيرنده) تشنگي در مغز شما به نياز بدنتان براي دريافت مايعات كم تر حساس مي شود، اما اغلب خشكي هاي دهان واقعاً در ارتباط با گرفتن داروست در مقايسه با تغييرات سني.
صدها دارو از جمله داروهاي خارج از بورس فروخته شده به عنوان عوارض جانبي، خشكي دهان مي دهند، از جمله انواع محتمل علت اين مشكل داروهايي اند كه براي درمان افسردگي و اضطراب به كاربرده مي شوند و نيز آنتي هيستامين ها، داروهاي ضد فشار خون بالا، ضداسهال، شل كننده هاي عضلاني و داروهايي براي بي اختياري ادراري و بيماري پاركينسون و آلزايمر مورد استفاده قرار مي گيرد.
▪ از جمله علت هاي ديگر خشكي دهان: 
۱) درمان سرطان ها: 
داروهاي كموتراپي مي تواند طبيعت بزاق و مقدار طبيعي توليد آن را تغيير دهد. درمان هاي رادپاسيون به سر و گردن شما هم مي تواند به غدد بزاقي آسيب برساند و سبب كاهش بزاق شوند.
۲) آسيب عروقي يا جراحي كه به عروق ناحيه سر و گردن صدمه بزند نيز مي تواند منجر به گزروستومي شود.
۳) ساير عارضه ها: 
خشكي دهان مي تواند ناشي از بيماري هايي باشد كه شامل بيماري اتوايميون سندرم شوگرن، اختلالات آندوكريني، بيماري آلزايمر، سكته، اختلالات اضطراب و افسردگي است.
به علاوه سيگار كشيدن و يا جويدن تنباكو هم مي تواند بر توليد بزاق موثر باشد و خشكي دهان را بدتر كند. خُرخُر كردن و تنفس با دهان باز نيز مي تواند به اين مشكل كمك كند.
● غربالگري و تشخيص: 
براي تعيين اين كه آيا شما مبتلا به خشكي دهان هستيد، احتمالاً پزشك يا دندانپزشك شما دهانتان را معاينه مي كند و به تاريخچه پزشكي شما نگاه مي كند. در بعضي مواقع نيز شما به تست هاي خوني واسكن هاي تصويري از غدد بزاقي احتياج داريد تا علت را نشان دهد.
● خود درماني: 
وقتي كه علت مشكل مشخص نمي شود و يا حل نمي شود، شما ممكن است بتوانيد به افزايش جريان بزاق با مكيدن آب نبات هاي شيرين و قوي بدون شكر يا جويدن آدامس هاي بدون شكر كمك كنيد و از آب نبات هاي قوي و سخت با مزه و بوي ليموترش اجتناب كنيد، زيرا بزاق را اسيدي مي كند و توانايي پوسيدگي دندان را افزايش مي دهد. 
از دندان هاي تان نيز محافظت كنيد. با خمير دندان هاي حاوي فلورايد مسواك بزنيد و به طور منظم به دندانپزشك مراجعه كنيد. دندانپزشك شما ممكن است خمير دندان هاي حاوي فلورايد را پيشنهاد كند. به كاربردن دهان شويه فلورايد يا ژل آن قبل از خوابيدن به جلوگيري از پوسيدگي دنداني كمك مي كند.ترجمه: شيما سادات ميري روزنامه جوان 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۴:۱۴ ] [ مشاوره مديريت ]
مهندسي لبخندگفت‌وگو با دبير سومين كنگره علمي دندا‌نپزشكان عمومي درباره پديده‌اي نو كه دندا‌نپزشكان در آن نقش مهمي دارند.
تا‌به‌حال، به لبخند زيبا و دوست‌داشتني چند نفر حسودي كرده‌ايد؟ دندان‌هايي سفيد و رديف كه برق مي‌زنند و پيش خودتان مي‌گوييد: چه لبخند زيبايي! ولي واقعيت اين است كه بسياري از اين لبخندهاي زيبا، هنر دست دندا‌نپزشكان است و اين چهره‌ها از درمان‌هاي دندا‌نپزشكي ويژه‌ايي به نام «طراحي لبخند» (Desine smile) استفاده كرده‌اند. 
درمان‌هايي كه هم اكنون نيز در كشور ما نيز در كلينيك‌هاي دندا‌نپزشكي به دوستداران لبخند زيبا ارائه مي‌شود.
در كنگره اخير انجمن دندا‌نپزشكان عمومي ايران، دندا‌نپزشكان ايراني گردهم آمدند تا ضمن بررسي جديدترين يافته‌هاي علمي روز دنيا در رشته دندا‌نپزشكي، جديدترين روش‌هاي «طراحي يك لبخند زيبا» براي بيماران خود را مرور كنند. 
در حاشيه اين كنگره علمي، با دكتر همايون فراست، دندا‌نپزشك عمومي و دبير اجرايي اين كنگره، درباره اصول «طراحي لبخند» به گفت‌وگو نشستيم.
▪ آقاي دكتر، خيلي‌ها لبخند زيبايي دارند. چه ويژگي‌هايي در يك لبخند بايد وجود داشته باشد كه به چشم دلنشين بيايد؟
ـ يك لبخند زيبا، بايد داراي سلامت، زيبايي و پاكيزگي و محبت باشد. اين ۴ فاكتور يك لبخند دلنشين را به چشم بيننده مي‌آورند. سلامت در يك لبخند مهم است و بايد تمام اجرايي كه در يك لبخند ديده مي‌شوند سالم باشند. 
دندان‌ها، لثه‌ها، لب‌ها، چهره بيمار بايد سالم و بدون عيب و نقص باشند. زيبايي، پديده‌اي هارمونيك در يك لبخند زيباست كه اگر در لبخند كسي به چشم بيايد، آرامش، چشم‌نوازي را به بيننده انتقال داده و حس زيبايي پسندي -كه در وجود انسان ذاتي است- را ارضا مي‌كند. در يك لبخند زيبا شما هماهنگي زيادي در رنگ و فرم دندان‌ها، شكل و اندازه و خطوط لب‌ها و لثه‌ها خواهيد ديد و از طرف ديگر، همه اين اجزا با بخش‌هاي ديگر صورت مثل بيني، چشم و ابرو هماهنگي خواهند داشت. 
▪ اگر فردي با مراجعه به دندا‌نپزشك، زيبايي و سلامت لبخندش را به دست آورد، آيا براي داشتن يك لبخند زيبا كافي نيست؟ 
ـ خير. عرض كردم‌كه يك لبخند زيبا، ۲ شاخص ديگر نيز دارد و آن پاكيزگي و نمايش محبت و احساس در لبخند است كه كاملاً به بيمار وابسته است. هر كس براي داشتن لبخندي زيبا، بايد پاكيزگي و تميزي دهان و دندانش را رعايت كند و دندان‌ها و لثه‌ها و لب‌هايش را تميز نگه دارد كه اين كار با مسواك زدن و نخ كشيدن مرتب انجام مي‌شود. اگر شما لبخندي سالم، زيبا و پاكيزه داشته باشيد، حس خوب و اعتماد به نفس زيادي پيدا خواهيد كرد كه مي‌توانيد اين احساس را در قالب نمايش محبت در لبخند خود به ديگران منتقل كند.
▪ شما با اين جمله «هر چهره‌اي با لبخند زيباتر است» موافقيد؟
ـ اصولاً اين مسئله آن‌قدر متداول است كه به شكل يك فرهنگ در آمده است و در همه فرهنگ‌ها گفته مي‌شود هر چهره‌اي با لبخند زيباتر است. اين شعاري است كه در تبليغات بسياري از محصولات دندا‌نپزشكي در سراسر دنيا استفاده مي‌شود و مردم را به تلاش در راه داشتن لبخندي زيباتر تشويق مي‌كند.
▪ با اين حساب، به‌نظر شما مي‌توان براي هر كس درمان «طراحي لبخند» را انجام داد و لبخند زيباتري را در چهره‌اش نشاند؟
ـ بله، مي‌توان طراحي لبخند را براي هر كسي انجام داد، ولي شايد نتوان به نتايج مساوي براي همه افراد رسيد؛ يعني ممكن است پس از طراحي لبخند و انجام درمان‌هاي مربوط به آن، لبخند فردي بسيار زيباتر از فرد ديگري شود كه اين به سن و سال، آناتومي صورت (چهره) و بسياري از عوامل ديگر وابسته است.
به همين دليل، انتخاب بيماران براي انجام اين درمان، بسيار مهم است و دندا‌نپزشك با مشورت بيمار و ارزيابي خواسته‌هاي او به اين نتيجه خواهد رسيد كه آيا «طراحي لبخند» براي او مناسب است يا نه. اين انتخاب درست بيمار براي اصلاح طرح لبخندش، در رضايت نهايي از درمان و به دست آوردن نتايج درخشان پس از درمان، اهميت زيادي دارد.
▪ در «طراحي لبخند» و «اصلاح طرح لبخند» يك دندا‌نپزشك چه كارهايي براي بيمار انجام مي‌دهد؟
ـ در طراحي لبخند در مطب دندا‌نپزشكي مجموعه‌اي از درمان‌هاي زيبايي براي بيمار انجام مي‌شود. نخست تغييراتي در دندان‌ها داده خواهد شد كه در نتيجه آن لثه‌ها و بافت‌هاي نگهدارنده دندان با لب‌ها و شكل لب‌ها هماهنگي پيدا كنند يك دندا‌نپزشك خطوط چهره را شناسايي كرده، رنگ مناسب براي دندان‌ها را با توجه به پوست فرد تعيين مي‌كند و فاصله‌هاي بين دندان‌ها و دندان‌ها و لب‌ها را شناسايي كرده و برنامه‌اي براي هماهنگي اين اجزا با يكديگر مي‌ريزد و در نهايت بر اثر اين اصلاحات و برقراري هماهنگي‌ها، لبخندي زيبا براي بيمار به ارمغان آورده مي‌شود.
▪ عمل طراحي لبخند فقط جنبه زيبايي دارد و فقط براي زيباتر كردن فرد انجام مي‌شود؟ 
ـ خير. به دست آوردن لبخند زيبا فقط بخشي از اهداف اين درمان‌هاست. به‌عنوان نمونه گاهي دندان‌هاي برخي بيماران نامرتب رويش پيدا كرده است و باعث بروز مشكلات دهاني و حتي پوسيدگي دندان‌ها مي‌شود. در طراحي لبخند اين نامرتبي‌ها برطرف شده و از بسياري از بيماري‌هاي دهان و دندان پيشگيري و زيبايي نيز تأمين مي‌شود. جنبه‌هاي زيبايي در طراحي لبخند يك هدف ثانويه است و ما در درجه اول به يك سلامت بافتي در دهان و دندان دست پيدا مي‌كنيم و به صورت ثانويه زيبايي لبخند هم حاصل خواهد شد.
▪ براي درمان «طراحي لبخند زيبا» بايد به كدام دسته از دندا‌نپزشكان مراجعه كرد؟ 
ـ طراحي لبخند، يك كار تيمي است و براي طراحي لبخند زيبا، دندا‌نپزشك بايد در بخش‌هاي ترميمي، درمان بيماري‌هاي لثه (پريودونتولوژي)، مرتب كردن دندان‌ها (ارتودنسي) تبحر داشته باشد و دوره‌هاي لازم در اين زمينه‌ها را ديده باشد.
▪ فكر مي‌كنيد چه كساني نامزد مناسبي براي «طراحي لبخند» خواهند بود و از اين درمان بهترين فايده‌ را مي‌برند؟ 
ـ خب، افرادي هستند كه از لحاظ شغلي بيشتر با مردم و ارباب رجوع سر و كار دارند و داشتن چهره‌اي دلنشين در موفقيت شغلي‌شان مؤثر است. اين افراد اگر با يك طراحي دقيق، شكل لبخندشان را اصلاح كنند، بيشترين فايده را از اين درمان خواهند برد. سخنرانان، استادان دانشگاه، معلمان، هنرپيشه‌ها، سياستمداران و... از جمله افرادي هستند كه بهترين نتايج را از اين درمان مي‌گيرند. 
▪ اين درمان عوارضي هم براي بيماران در پي دارد؟
ـ هر درمان دندا‌نپزشكي عوارضي در پي دارد ولي اگر درست و صحيح و بر اساس اصول علمي انجام شود و دندا‌نپزشك تجربه كافي در اين زمينه داشته باشد، عوارض به حداقل ميزان خود يا به صفر مي‌رسد.
▪ هزينه اين درمان در ايران چقدر است؟ 
ـ هزينه مشخصي را نمي‌توان براي آن در نظر گرفت و بر اساس درمان‌هايي كه قرار است براي اصلاح طرح لبخند انجام شود، مثل سفيد كردن دندان‌ها، جراحي لثه‌ها، مرتب كردن دندان‌ها و ... اين هزينه تعيين مي‌شود. اين درمان مانند ساير درمان‌هاي زيبايي شامل هيچ‌گونه بيمه‌اي نخواهد شد. 
▪ بهترين سن براي اصلاح طرح لبخند چه سني است و بهتر است افراد در چه سني براي اين درمان به دندا‌نپزشك مراجعه كنند؟
ـ اين درمان سن خاصي ندارد ولي نكته اصلي اين است كه بهتر است پس از پايان سن رشدي، يعني ۱۸ سالگي، اين درمان انجام شود تا نتايج آن مدت بيشتري پايدار باقي بماند و نتايج درمان با‌ثبات باشد.دكتر گلرخ ثريا روزنامه همشهري 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۴:۱۳ ] [ مشاوره مديريت ]
بهداشت دهان و دندان‌هامراقبت از دندان ها و رعايت بهداشت دهان، اهميت بسيار زيادي دارد؛ زيرا :
مهمترين كار دندان ها، جويدن است. اگر بتوانيم غذا را به خوبي بجويم، ‌از خوردن غذا بيشتر لذت خواهيم برد. اگر غذا خوب جويده شود، هضم غذا راحت تر انجام مي شود و مشكلات گوارشي كمتري خواهيم داشت .
همه دوست دارنــد كه دنـــدان هاي سـالم و دهان خوشبو داشته باشند. بوي بد دهان، علاوه براينكه موجب دوري اطرافيان مي شود، براي خود ما نيز آزار دهنده است. هر چند بسياري از بيماري ها، مثل گلودرد، سينوزيت و بيماري هاي داخلي مي توانند موجب بوي بد دهان شوند، اما يكي از دلايل بوي بد دهان، باقي ماندن ذرات غذا در بين دندان ها و رشد ميكروب ها روي آن است. اولين اقدام براي برطرف كردن بوي بدن دهان، پيشگيري از خرابي دندان ها و عفونت هاي لثه است.
با رعايت بهداشت دهــان و دندان ها، دچار عفونت هاي لثه و دندان ها نمي شويم. اين نوع عفونت ها را نبايد كم اهميت دانست؛ زيرا عفونت هاي لثه و دندان به دهان محدود نمي شوند و ممكن است از طريق خون، به ساير قسمت هاي بدن مثل قلب برسند و باعث آسيب آنها شوند.
براي داشتن دندان هاي سالم، مراقبت از دندان ها بايد از ابتداي زندگي آغاز شود. هريك از ما برحسب اينكه چقدر بهداشت دهان و دندان هايمان را رعايت كرده باشيم.
ممكن است تعدادي دندان سالم ، پركرده ، روكش شده و دندان مصنوعي داشته باشيم .در هر سني با داشتن دندان طبيعي يا مصنوعي وحتي بدون دندان ، بايدبهداشت دهان را رعايت كنيم .
● پس ببينيم كه چگونه بايد از دندان ها مراقبت كرد؟
۱-مراقبت از دندان هاي طبيعي 
▪ براي مراقبت از دندان هاي طبيعي انجام كارهاي زير ضروري است:
در صورت پوسيدگي دندان ، هرچه سريعتر براي درمان آن به دندانپزشك مراجعه كنيد.
حتي اگر فكر مي كنيد هيچ مشكلي نداريد ، سالي يك بار براي معاينه به دندانپزشك مراجعه كنيد.
روزي يك بار با استفاده از نخ دندان ، سطح بين دندان ها را تميز كنيد.نخ دندان را قبل از مسواك زدن استفاده كنيد. در اين صورت لاي دندان ها طي مسواك زدن بهتر شسته مي شود.
● روش صحيح استفاده از نخ دندان
قبل از استفاده از نخ دندان، دست ها را با آب و صابون بشوييد .
حدود ۳۵ سانتيمتر از نخ دندان را ببريد.
دو طرف نخي را كه بريده ايد، به دور انگشت وسط هر دو دست بپيچيد. 
سه انگشت آخر را ببنديد و حدود ۲ تا ۵/۲ سانتي متر از نخ را در ميان دو انگشت شست و سبابه قرار دهيد. 
نخ دندان را به آرامي به صورت رفت وبرگشت در فضاي بين دندان ها حركت دهيد.با باز كردن تدريجي نخ از دور انگشت وسط، از قسمت هاي تميز نخ استفاده كنيد. 
شيار بين لثه ودندان، محل مناسبي براي گير كردن مواد غذايي و تشكيل جرم دنداني است . تميز كردن اين ناحيه از دندان ها در پيشگيري ازبيماري هاي لثه بسيار موثراست .
حداقل روزي ۲ بار مسواك بزنيد. بهتر است مسواك زدن بعد از خوردن غذا باشد.
موهاي مسواك نبايد خيلي نرم يا خيلي سفت باشد. بهتر است از مسواك نوع متوسط استفاده كنيد.
بعد از مسواك زدن ، مسواك را با آب بشوييد تا بقاياي خمير دندان و مواد غذايي داخل آن نماند.
هر چند وقت يكبار مسواك را عوض كنيد. مسواكي كه موهاي آن خميده يا نا منظم شده و يا رنگ آن تغيير كــرده باشد ، اصلاً مناسب نيست. معمولاً از يك مسواك بيشتر از ۳ يا ۴ ماه نمي توان استفاده كرد. 
از نمك خشك يا جوش شيرين براي مسواك كردن يا شستن دندان ها با انگشت استفاده نكنيد. اين مواد خشك باعث ساييدگي دندان مي شوند.
پس از مسواك زدن لثه هاي خود را با انگشت ماساژ دهيد.
اگر در موقع مسواك زدن، لثهٔ شما خونريزي مي كند، مسواك زدن را قطع نكنيد و به دندانپزشك مراجعه كنيد.
سلامتي دندان ها در سلامتي ساير قسمت هاي بدن موثر است . 
● طريقه صحيح مسواك زدن 
براي سطح بيروني و داخلي دندان، مسواك را به طور مايل در محل اتصال لثه و دندان قرار دهيد و به صورت جاروب كردن از سمت لثه به طرف لبهٔ دندان مسواك را حركت دهيد.
براي سطح جوندهٔ دندان مسواك را با كمي فشار روي اين سطح به جلو و عقب ببريد.
براي سطح داخـلي دندان هاي جلــو، مسـواك را به صورت عمودي روي لثه و سطح داخلي دندان ها قرار داده و به سمت لبهٔ دندان هاحركت دهيد.
بسياري از ما علاوه بردندان هاي طبيعي ، تعدادي دندان روكش شده ، دندان كاشته شده ويا دندان مصنوعي ثابتي كه به وسيلهٔ گيره به دندانهاي كناري وصل شده باشد داريم .تميز كردن اين دندان ها نيز مانند دندان هاي طبيعي است. اما نخ كشيدن ومسواك زدن اين دندان ها بايد بادقت وتوجـــه بيشتري انجام شود؛ زيرا احتمال گيركردن خرده هاي غذا در بين اين دندان ها بيشتر است .
بيماري هاي دهان ودندان قابل پيشگيري هستند.۲- مراقبت از دندان هاي مصنوعي 
دندان هاي مصنوعي نيز مانند دندان هاي طبيعي، نيازمند مسواك زدن و مراقبت هستند. اگر دندان مصنوعي تميز نشود، ممكن است باعث ايجاد عفونت هاي مختلف، مانند «برفك دهان» شود. 
براي شستن آن دسته از دندان هاي مصنوعي كه مي توان آنها را ازدهان خارج كرد به نكات زير توجه كنيد:
دندان هاي مصنوعي را حداقل يك بار در روز از دهان خارج كرده و با مسواك نرم بشوييد. 
به خاطر داشته باشيد كه خمير دندان براي شستن دندان هاي مصنوعي مناسب نيست. براي شستن دندان هاي مصنوعي از مايع ظرفشويي استفاده كنيد. پس از آن دندان مصنوعي را به خوبي با آب بشوييد.
بعد از خارج كردن دندان مصنوعي از دهان، لثه ها و زبان خود را با يك مسواك نرم بشوييد. سپس لثه ها را با انگشت ماساژ دهيد.
شب ها دندان هاي مصنوعي را از دهان خارج كرده و در يك ظرف آب يا آب نمك تميز قرار دهيد. اگر دندان هاي مصنوعي در هوا خشك شوند يا در آب خيلي داغ قرار داده شوند، خراب خواهند شد.در موارد زير حتماً به دندانپزشك مراجعه كنيد:
- اگر دندان مصنوعي شل است.
- اگر دندان مصنوعي به لثه فشار مي آورد.
- اگر در هر قسمت از دهان زخم به وجود آمده است.
- اگرقسمتي از دندان مصنوعي شكسته است.
- اگر نمي توانيد با دندان مصنوعي غذا بخوريد.
- اگربعد از خارج كردن دندان مصنوعي از دهان احساس مي كنيد لثهٔ شما برجسته است.
● بي دنداني 
اگر اصلاً دندان نداريد، باز هم براي جلوگيري از عفونت لثه بهداشت دهان را رعايت كنيد. 
با يك مسواك نرم وكمي خمير دندان لثه ها و سطح روي زبان را بشوييد.پس از آن لثه ها را با انگشت ماساژ دهيد. 
هر چه سريعتر براي گذاشتن دندان مصنوعي اقدام كنيد.
هر زخمي در دهان را جدي بگيريد و به دندانپزشك مراجعه كنيد.
● خشكي دهان
خشكي دهان يكي از مشكلاتي است كه موجب مي شود جويدن و قورت دادن غذا سخت شود و مزهٔ غذاها را كمتر احساس كنيم.
● علت خشكي دهان چيست ؟
با افزايش سن به طور طبيعي ترشح آب دهان كم مي شود.
مصرف داروهاي مدر (زياد كنندهٔ ادرار) و داروهاي آرام بخش نيز دهان را خشك مي كند.
گـــــرفتگي بيني و نفس كشيدن با دهان به خصوص هنگام خواب موجب خشكي دهان مي شود.
كشيدن سيگار نيز يكي از علت هاي خشكي دهان است.
● براي برطرف شدن خشكي دهان چه كنيم؟
نصف قاشق چايخوري نمك را در يك ليوان آب حل كنيد و چندين بار در طول روز دهان خود را با اين محلول آب نمك رقيق بشوييد.
حداقل ۶ تا ۸ ليوان مايعات ترجيحاً آب ساده در طول روز بنوشيد.
در طول روز با نوشيدن كم كم و جرعه جرعهٔ آب، دهان خود را مرطوب نگهداريد.
قبل از خوردن غذا، دهان خود را با آب بشوييد و يا كمي آب بنوشيد. خيس شدن دهان به راحت تر شدن جويدن غذا و قورت دادن لقمه كمك مي كند.
از مصرف خودسرانهٔ دارو خودداري كنيد.
از كشيدن سيگار يا ساير دخانيات مثل قليان و چپق خودداري كنيد.
ميوه ها و سبزي هاي تازه را بيشتر مصرف كنيد.
به پزشك مراجعه كنيد .
● خلاصه
دهان و دندان ها نقش مهمي در خوردن غذا ، هضم غذا و صحبت كردن دارند. بنابر اين مراقبت از آنها ضروري است. 
هريك از ما برحسب مراقبتي كه تاكنون از دندان هايمان كرده ايم ممكن است دندان طبيعي ، ترميم شده يامصنوعي داشته باشيم كه همهٔ آنها باز هم نيازمند مراقبت هستند .
خشكي دهان يكي از مشكلات دورهٔ سالمندي است كه با مصرف كافي مايعات مخصوصاً آب ساده وكنار گذاشتن سيگار و ساير دخانيات مي توان آن را كمتر كرد.با مراقبت صحيح دندان ها از دوران كودكي بسياري از مشكلات شايع دهان ودندان ها در دورهٔ سالمندي وجود نخواهد داشت .پس مراقبت از دندان ها را به كودكان بياموزيم و خود ما نيز براي حفظ سلامت دندان ها تلاش كنيم.
پايگاه اطلاع‌رساني دانشگاه علوم پزشكي تبريز 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۴:۱۲ ] [ مشاوره مديريت ]

بهداشت دهان
لبخند وقتي زيباست كه دندان‌هاي زيبايي داشته باشيم. پيامبر(ص) فرموده‌اند: «دهان دروازه‌ي قرآن است»، پس بايد دروازه‌ي قرآن را با مرواريدهاي زيبا مرصع و با عطرخوش، معطر كرد. دندانپزشكي، هنر و علم در كنار هم است.
● منظور از بهداشت دهان چيست؟
كليه‌ي اعمال و روش هايي كه از قبل تولد، رويش‌دندان شيري و دائمي، تا پايان عمر براي جلوگيري از ابتلا به بيماري‌هاي دهان رعايت مي‌شود، در ادبيات پزشكي از آن تحت عنوان بهداشت دهان نام مي‌برند.
● مهم‌‌ترين راهكارها براي پيشگيري از ابتلا به بيماري‌هاي دهان چيست؟
رعايت بهداشت دهان، شاخه‌هاي مختلفي دارد، اما رعايت آن از دوران قبل از تولد آغاز مي‌شود. عدم استفاده‌ي مادران در دوران بارداري از برخي داروها مثل تتراسايكلين و هم خانواده آن، كه موجب بد رنگي دائمي دندان در كودك مي‌شود.
استفاده‌ي مادران از قرص‌هاي فلورايد كه به محكم‌تر شدن دندان كودك كمك مي‌كند. شست و شوي دهان نوزاد بعد از هر وعده شيردهي، با آب و گاز استريل به خاطر مواد قندي موجود در شير تا قبل از مرحله‌ي رشد دائمي.
اينها از مهم‌ترين نكات بهداشتي هستند كه بايد توسط مادران رعايت شود.
بعد از سه و نيم ‌سالگي بايد از مكيدن انگشت توسط كودك جلوگيري كرد، زيرا باعث تغييرات دائمي در استخوان و دندان‌هاي فك بالايي مي‌شود و براثر فشار انگشت دست روي دندان‌ها و استخوان جلوي سقف دهان اين ناحيه به سمت بالا رفته و به تدريج از دندان‌هاي جلوي فك پايين فاصله مي‌گيرد.
هرگاه مكيدن انگشت توسط بچه‌ها در سال‌هاي بعد ادامه يابد اين فاصله بيشتر شده به گونه‌يي كه بيمار ديگر قادر نخواهد بود دندان‌هاي جلوي دهان را به هم برساند.
در زمان رشد به خصوص سنين مدرسه كه آغاز رويش دندان اصلي است، تغذيه‌ي مناسب و تأمين ويتامين‌هاي آ، ث، د، كلسيم و فسفر با حفظ تعادل براي رشد دندان‌ها و سلامت لثه‌ها مفيد است. خوردن سبزي، گوشت، غلات، ميوه‌ و چاي كه حاوي فلورايد هستند، از پوسيدگي دندان جلوگيري مي‌كند. توصيه مي‌شود ۲ بار مسواك زدن در روز، صبح بعد از صبحانه و شب قبل از خواب از ابتدايي‌ترين اصول رعايت بهداشت دهان است. 
مصرف كم شيريني‌، شست و شوي دهان بعد از خوردن مواد داراي گلوكز و به كار نگرفتن دندان‌ها در انجام اعمال غير متعارف مثل شكستن پوست‌هاي سخت برخي از تنقلات يا باز نكردن اشياء با دندان از ديگر نكات بهداشت دهان است.
پركردن دندان يا ترميم پوسيدگي‌ها از تخريب بيشتر نسوج دندان جلوگيري كرده و بر زيبايي و طول عمر آن اضافه مي‌كند. وارد نكردن دست آلوده يا هر شي در دسترس در دهان برحسب عادت يا بي‌توجهي از بروز بيماريهاي بافت لثه و زبان جلوگيري مي‌كند.
●‌ لزوم رعايت بهداشت دهان در چيست؟
دهان به عنوان در ورودي بدن، مستقيم‌ترين و كوتاه‌ترين مسير ورود ميكروب و آلودگي به بدن و بروز بيماري‌هاي لثه، آفت، پوسيدگي دندان، بدبو شدن دهان است كه در اين صورت ممكن است براي فرد مشكلات فردي و اجتماعي بسياري به وجود آورد.
مشكلات فردي مثل، سياهي يا تغيير رنگ دندان، پوسيدگي دندان، دندان درد و به تبع آن كشيدن دندان و از دست دادن زيبايي و حالت معمول لب‌ها و طرز تكلم است همين امور فرد را در اجتماع، خجول و دچار عدم اعتماد به نفس، جمع‌گريزي به خاطر بوي بد دهان و در نتيجه‌گوشه‌گيري و بروز بيماريهاي رواني مي‌كند.
البته بايد توجه داشت كه هزينه‌ي درمان و وقت صرف شده غير قابل جبران است.
● در خوردن شكلات، تنقلات و آدامس چه نكاتي را بايد رعايت كرد؟
دفعات خوردن و ميزان مصرف اين نوع مواد مهم است. استفاده‌ي ۲۰۰ گرم شكلات در يك وعده به دندان‌ها يك بار ضرر مي‌زند و تقسيم آن در چهار نوبت، چهار بار ضرر مي‌رساند.
دانش آموزان بايد ميزان متعادل مصرف خود را در يك وعده خرج كنند و سپس دهان را شسته و تا نوبت ‌بعدي از خوردن امتناع كنند، اما آدامس، اگر با گلوكز كمتر و حاوي گزيلول باشد بعد از هر وعده‌ غذايي بين ۵ تا ۳۰ دقيقه توصيه مي‌شود. 
گزيلول متابوليزه نمي‌شود در دهان ايجاد محيط اسيدي نمي‌كند. همچنين بزاق دهان با چرخش آدامس بيشتر و در نتيجه‌ محيط دهان قليايي‌تر و به مراتب بيشتر شست وشو داده مي‌شود. اين موارد در عدم پوسيدگي دندان مؤثر است. بچه‌ها بايد از خوردن مواد چسبنده مانند پفك و هم خانواده‌هاي آن تا حد زيادي خودداري كنند.دكتر عفت لامع دندانپزشك هفته نامه پزشكي امروز 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۴:۱۱ ] [ مشاوره مديريت ]
الفباي بهداشت دهان و دندانسلامت انسان‌ها و در نتيجه سلامت جامعه نقش مؤثري در توسعه و توانمندي جامعه دارد. سلامت محور توسعه است و سطح سلامتي جامعه نيز از توسعه يافتگي آن تاثير مي‌پذيرد. بهره‌مندي از عمر طولاني و سلامت، بدون همكاري و همياري اعضاي مختلف بدن امكان پذير نيست. اين مجموعه با تاثيرگذاري بر يكديگر و تاثيرپذيري از محيط، سبب تامين سلامت و تداوم زندگي فرد مي‌شوند. دهان و دندان‌ها نيز از اين مجموعه مستثنا نبوده و در سلامت كلي انسان‌ها و ايجاد نشاط در جسم و جان نقش مهمي را ايفا مي‌كنند.
مجموعه دهان و دندان‌ها به عنوان دروازه ورود غذا و آغازگر روند هضم و جذب غذا نقش بسياري در آماده‌سازي نيازمندي‌هاي غذايي انسان به عهده دارند و بدون عملكرد درست اين بخش از بدن و همكاري و مشاركت آن، تامين نياز‌هاي غذايي انسان ممكن نيست.
امام صادق (ع) مي‌فرمايند: مسواك زدن دوازده فايده دارد: 
▪ از سنت‌هاي پيامبر (ص) است، 
▪ دهان را پاكيزه مي‌كند وسيله افزايش روشنايي چشم است، 
▪ خداي مهربان را خشنود مي‌كند، 
▪ دندان‌ها را سفيد مي‌كند، 
▪ لثه‌ها را محكم مي‌كند، 
▪ اشتهاآور است، 
▪ بلغم را از بين مي‌برد، 
▪ حافظه را زياد مي‌كند، 
▪ ثواب حسنات را ده چندان مي‌كند، 
▪ باعث شادماني فرشتگان مي‌شود، 
▪ زردي دندان‌ها را زدوده و از جرم و پوسيدگي دندان جلوگيري مي‌كند.
● وظايف دندان‌ها
سه وظيفه اصلي به عهده دندان‌ها مي‌باشد:
۱) جويدن 
۲) صحبت كردن
۳) حفظ زيبايي صورت
سه نوع دندان درد دهان وجود دارد كه هر كدام وظايف مختلفي را برعهده دارند.
الف) دندان‌هاي پيشين كه عمل بريدن غذا را برعهده داشته و در زيبايي نقش موثري برعهده دارند.
ب) دندان‌هاي نيش كه عمل پاره كردن غذا را انجام مي‌دهند.
ج) دندان‌هاي آسيا كه عمل له كردن و نرم كردن غذا را بر عهده دارند.
● اهميت دندان‌هاي شيري و دائمي
هرفردي در طول سيب‌پذيري دندان
الف) شكل ظاهري دندان: 
دندان‌هايي كه داراي شيار‌ها و فرو رفتگي‌هايي در سطح جونده مي‌باشد كه محل مناسبي براي جذب و نگهداري ميكروب‌ها و مواد غذايي است، حتي با مسواك زدن نيز به‌طور كامل تميز نمي‌شوند و مستعد پوسيدگي هستند.
ب) زمان آهكي شدن: 
در زمان آهكي و ساخته شدن دندان‌ها عوامل مختلفي مي‌تواند باعث ايجاد نقص ساختماني هم در مينا و هم در عاج دندان شود كه اين بافت‌ها تا حدي مقاومت كمي نسبت به عوامل پوسيدگي زا دارند.
ج) زمان رويش و نوع رويش: 
دندان‌هاي دائمي در پنج و نيم تا هفت سالگي رويش مي‌يابد و اكثر والدين آنها را شيري به حساب آورده و مراقبت كمتري از آن به عمل مي‌آورند، يك تا يك و نيم سال نيز طول مي‌كشد تا در تماس با دندان مقابل قرار گيرد. در اين مدت به علت فقدان فعاليت عمل جويدن توسط اين دندان و عدم وجود مهارت لازم در كودك براي تميز كردن آن، درشرايط مستعدكنند‌ه‌اي براي پوسيدگي ايجاد مي‌شود.
د) تكامل پس از رويش: 
از آنجايي كه در يك دوره ۱۸ تا ۲۴ ماهه اين دندان‌ها در محيط دهان به بلوغ و تكامل مي‌رسند، احتمال پوسيدگي دندان در اين مدت بسيار است.
هـ) عدم رعايت بهداشت دهان و دندان توسط والدين: 
● روش‌هاي پيشگيري از پوسيدگي دندان:
۱) كنترل پلاك با رعايت بهداشت دهان و دندان و استفاده صحيح از مسواك و نخ دندان
۲) دريافت فلورايد كافي
۳) سيلانت‌تراپي (شيار پوش)
۴) تغذيه مناسب
۵) كاهش ميزان مصرف مواد قندي
۶) كاهش تعداد دفعات مصرف مواد قندي
۷) استفاده از مواد قندي به همراه وعده ‌هاي اصلي غذا
۸) مصرف شير، لبنيات و مواد غذايي حاوي فلورايد (چاي -ماهي)
۹) استفاده از ميوه‌ها و سبزي‌هاي تازه مثل سيب، هويج و كاهو
▪ نقش فلورايد در پيشگيري از پوسيدگي:
۱) اضافه نمودن فلورايد به آب آشاميدني.
۲) زماني كه دسترسي به آب‌هاي آشاميدني حاوي فلورايد نباشد مي‌توان از قرص ‌هاي حاوي فلورايد استفاده نمود.
۳) استفاده از فلورايد به صورت موضعي.
۴) فلورايد تراپي به صورت موضعي بايد از دو و نيم تا سه سالگي با دندانهاي شيري شروع شود.
۵) دهان‌شويه‌هاي حاوي فلورايد: گزارش‌هاي فراواني در مورد تاثير دهان‌شويه‌هاي حاوي فلورايد وجود دارد؛ گزارش نموده‌اند كه بر اثر استفاده از دهان‌شويه‌هاي حاوي فلورايد ميزان ميكروب‌هاي موجود روي مينا به‌طور چشمگيري كاهش مي‌يابد.
۶) فلورايد در شير: استفاده از شير‌هاي حاوي فلورايد نيز نتايج مطلوبي در كاهش پوسيدگي به دنبال دارد.
● فيشور سيلانت ( مواد مسدود كننده شيار‌ها)
گزارش‌هايي درباره استفاده از مواد مسدودكننده شيارها منتشر شده كه موجب گرديده است، علاقه زيادي به استفاده از اين مواد به وجود آيد. بعضي شواهد نشان مي‌دهد كه اگر مواد مربوطه به طور صحيح و شيار‌ها دقيقا و بدون هيچ‌گونه نشت مسدود گردند، ميزان پوسيدگي شيار‌ها تا يكي دو سال بعد كاهش مي‌يابد.
● تروما چيست ؟
ضربه به دندان‌ها براثر افتادن بچه در موقع بازي، كتك كاري و تصادف با وسايل نقليه كه باعث آسيب به دندان‌ها مي‌شود را تروما مي‌گويند.
دندان‌هاي شيري به علت سن كم كودك آمادگي زيادي براي پذيرش ضربه دارند. مطالعات نشان مي‌دهد كه ۳۰ درصد كودكان زير هفت سال داراي سابقه ضربه به دندان‌هاي شيري مي‌باشند.
در سن ۶ تا ۲ ۱ سالگي كه دوره‌اي پرجنب و جوش براي كودك به شمار مي‌رود، ميزان صدمات افزايش مي‌يابد به طوري كه اكثر صدمات وارده به دندان‌هاي قدامي مخصوصا دندان‌هاي قدامي مياني فك بالا مي‌باشد. امروزه به علت افزايش تحرك و فعاليت ورزشي، پسران دو برابر دختران در معرض صدمات قرار دارند.
اقدامات لازم درهنگام بيرون افتادن دندان:
▪ ابتدا دندان را پيدا كنيد.
▪ براي برداشتن دندان آن را از ناحيه تاج بگيريد و به ريشه دندان دست نزنيد.
▪ با فشار ملايم آب ولرم آن را بشوييد، درموقع شستن روي ريشه نبايد دست يا پارچه كشيد زيرا الياف نگهدارنده آسيب مي‌بينند.
▪ در صورت امكان دندان را در حفره خود قرار دهيد (در صورتي كه محل دندان آسيب زيادي نديده باشد)
▪ در صورتي كه قادر به قرار دادن دندان در محل خود نمي‌باشيد، آن را در يك ليوان شير يا آب جوشيده سرد قرار دهيد. در صورت در دسترسي نبودن، از آب معمولي يا دستمال تميز مرطوب استفاده كنيد. توجه داشته باشيد هيچ وقت دندان را در محيط خشك نگهداري نكنيد.
● راه‌هاي پيشگيري از ضربه (تروما)
پيشگيري هميشه مقدم بر درمان است. روش هايي كه مي‌توانند شيوع صدمات را كاهش دهند، عبارتند از:
۱) آموزش مخصوصا آگاه نمودن معلمان، والدين و دانش آموزان نسبت به نحوه پيشگيري از صدمات تروماتيك و تعليم روش‌هايي كه عوارض ناشي از اين صدمات را كاهش مي‌دهد.
۲) مراقبت از دانش‌آموزان از جمله در برابر افتادن و مشاجره كودكانه
۳) استفاده از كمربند‌هاي محافظت كننده و تهيه صندلي‌هاي مطمئن براي اتومبيل.
۴) استفاده از محافظ‌هاي دهاني.ان افواهكم طرق القرآن فطهرو‌ها بالسواك به‌درستي كه دهان‌هاي شما راه‌هاي (تلاوت) قرآن است پس آنها را با مسواك پاكيزه نگهداريد. بتول اصلاني روزنامه سلامت 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۴:۱۰ ] [ مشاوره مديريت ]
نيازمندي‌هاي يك دهان سالممواد غذايي گوناگون به علت داشتن ريز مغذي‌هايي نظير ويتامين‌ها و مواد معدني، نقش موثري در حفظ سلامت بافت دهان، زبان و لثه‌ها دارند. كمبود هر گروه از اين ريزمغذي‌ها مي‌تواند اثرات منفي بر بافت دهان و لثه‌ها داشته باشد. 
● آهن 
آثار بالقوه كمبود آهن، عموما همانند كمبود ويتامين B، آشكار مي‌شود: سوزش دهان و زبان، عفونت‌هاي قارچي دهان، قرمزي و تورم زبان، زخم‌هاي دهاني و بافت دهان رنگ پريده.كمبود آهن مي‌تواند در اثر فقر آهن در رژيم غذايي و يا به علت نقص در جذب آهن در روده ايجاد شود. همچنين كم‌خوني‌هايي كه در اثر عادت‌هاي ماهانه طولاني در خانم‌ها و يا خونريزي‌هاي داخلي اتفاق مي‌افتد، به فقرآهن منجر مي‌شود. گوشت، سبزيجات با برگ سبز، حبوبات، ميوه‌ها و غلات سبوس‌دار منابع سرشاري از آهن هستند. در افرادي كه كمبود آهن شديد دارند، گاهي آهن به‌صورت دارو توسط پزشك تجويز مي‌شود. 
● ويتامين C 
ويتامينC يا اسيد اسكوربيك نقش مهمي در ساخت كلاژن و قسمت اصلي ساختمان بافت‌هاي بدن، بازي مي‌كند. كمبود ويتامين C باعث مي‌شود كه لثه‌ها به آساني و گاهي به‌طور خودبه‌خود خونريزي كنند. 
علاوه بر كمبود اين ويتامين، ژنژيويت كه اولين مرحله از بيماري‌هاي لثه محسوب مي‌شود نيز مي‌تواند منجر به خونريزي از لثه‌ها شود. دندان‌پزشك شما مي تواند در مورد علت خونريزي لثه‌هاي شما، به شما كمك كند. كمبود ويتامين C در بدن علاوه بر خونريزي از لثه‌، علائم ديگري نظير خستگي و ضعف عمومي را به همراه خواهد داشت. منابع غني ويتامين C عبارتند از: مركبات، سبزيجات به رنگ سبز تيره، گوجه فرنگي و توت‌فرنگي و فلفل دلمه‌اي و.... سيگار‌ي‌ها به مقدار بيشتري ويتامين C نياز دارند. 
● ويتامينA 
ويتامينA به رشد سلول‌هاي پوستي و نگهداري آنها كمك مي‌كند. اين سلو‌ل‌ها در دهان نقش مهمي دارند. كمبود ويتامين A منجر به تاخير در ترميم زخم‌هاي دهاني مي‌شود. منابع اصلي ويتامين A عبارتند از: شير غني شده، تخم‌مرغ، ميوه‌ها و سبزيجات نارنجي و زردرنگ. مراقب باشيد كه مصرف بيش از حد ويتامين A نيز ممكن است منجر به درد مفاصل، سردرد، اسهال، خستگي و استفراغ شود. 
● ويتامين D 
ويتامينD به كمك كلسيم به حفظ استحكام و قدرت استخوان‌ها كمك مي‌كند. كمبود اين ويتامين منجر به ضعف استخوان‌ها مي‌شود. در دهان، كمبود ويتامين ممكن است باعث افزايش خطر شكستگي فك و بيماري‌هاي پريودونتال لثه شود. كمبود ويتامين D در دوران نوزادي ممكن است باعث اختلال در ساختمان دندان‌ها شود.اگر بدن هفته‌اي ۲ تا ۳ بار در معرض نورخورشيد قرار بگيرد، ويتامين D مورد نياز خود را خواهد ساخت. ويتامين D همچنين در روغن ماهي، شير و فراورده‌هاي لبني و زرده‌ تخم‌مرغ به وفور يافت مي‌شود. مصرف بيش از حد ويتامين D منجر به اختلالات كليوي خواهد شد. 
● ويتامين K 
كمبود ويتامينK يكي از رايج‌ترين كمبود ويتامين‌هاست كه بافت دهان را تحت تاثير قرار مي‌دهد. ويتامين K به انعقاد خون كمك مي‌كند و كمبود آن به تاخير در ترميم زخم‌ها منجر مي‌شود. افرادي كه كمبود ويتامين K دارند، ممكن است پس از كشيدن يك دندان و يا حتي يك جرم‌گيري ساده، خونريزي بيش از حد داشته باشند. اغلب افرادي كه كمبود ويتامين K دارند، از اين عارضه بي‌خبرند.كمبود ويتامين‌ K اغلب ژنتيكي است و يا به دليل بيماري‌هاي كبدي و يا ساير بيماري‌ها اتفاق مي‌افتد. جگر، سبزيجات با برگ سبز، بروكلي، شير، تخم‌مرغ و مركبات از منابع سرشار ويتامين K محسوب مي‌شوند.‌‌ياسمن سلا‌متيان روزنامه سلامت 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۴:۰۹ ] [ مشاوره مديريت ]
وقتي حرف مي‌زنيد، دهان‌تان كف مي‌كند؟شايد شما هم ديده باشيد بعضي از سالمنداني را كه موقع حرف زدن، آب در گوشه دهانشان جمع مي‌شود و به قول معروف، دهانشان كف مي‌كند! مي‌دانيد مشكل از كجاست؟ كوتاه بودن ارتفاع دندان مصنوعي‌شان! يعني اگر دندان‌پزشك بتواند اين مشكل را در ساختار دندان مصنوعي آنها رفع كند، مشكل آنها نيز به كلي حل مي‌شود...
اگر شما هم پا به سن گذاشته‌ايد و داريد با دست دندان (دندان مصنوعي) زندگي مي‌كنيد، شايد با همين مشكل رو به رو باشيد؛ مشكلي كه دندانپزشكان آن را «انگولارچلاپتيس» مي‌خوانند و اسم ساده‌اش مي‌شود: «التهاب گوشه دهان»
● از دست دندان كوتاه تا كمبود ويتامين 
حتما براي شما هم پيش آمده است كه اگر زياد عادت داريد حين صحت كردن گوشه لب خودتان را با زبان‌تان لمس كنيد، گوشه لب‌تان زخم شود و به سوزش بيفتد. همچنين اگر دست دندان شما بيش از حد كوتاه باشد هم همين مشكل را تجربه خواهيد كرد. بعضي‌ها هم بر اثر كمبود برخي از ويتامين‌ها دچار اين مشكل مي‌شوند. معمولا كمبود ويتامين B۲ در بدن مي‌تواند چنين التهابي را در گوشه دهان به وجود آورد. پزشكان اعتقاد دارند كه كمبود آهن در رژيم غذايي در افرادي كه به كم‌خوني فقر آهن مبتلا هستند نيز چنين التهابي را به وجود مي‌آورد. كمبود روي در رژيم غذايي هم يكي ديگر از علل اصلي اين بيماري است ولي علت اصلي چنين التهابي دست دندان نامناسب است. در حقيقت اگر ارتفاع عمودي دست دندان شما كوتاه شده باشد، چنين رخدادي دور از انتظار نيست.
حال ممكن است كه دست دندان شما در مراحل ساخت به صورت صحيح اندازه‌گيري نشده باشد و اين مشكلات را به وجود آورده باشد و يا دست دندان شما بسيار قديمي باشد و دندان‌هاي آن سايش پيدا كرده و ارتفاع خود را از دست داده باشند. در هر دو صورت در اين شرايط شما بيش از اندازه دهانتان را مي‌بنديد. البته كودكان و نوجوانان هم از اين عارضه در امان نيستند، وقتي فصل زمستان از راه مي‌رسد و هوا سرد مي‌شود، كودكان در هواي سرد بيرون از منزل لب‌ها‌يشان را بيش از اندازه روي هم فشار مي‌دهند و همين موضوع باعث «التهاب گوشه لب» مي‌شود. كودكان معمولا با مكيدن گوشه لب خود اوضاع را بدتر هم مي‌كنند. فراموش نكنيد مصرف برخي از داروها مثل راكوتان كه اين روزها براي درمان آكنه استفاده مي‌شود هم مي‌تواند باعث اين دردسر شود.
● هميشه پاي يك قارچ در ميان است 
در التهاب گوشه دهان، هميشه پاي يك قارچ به نام «كانديدا» در ميان است. در واقع اين التهاب در گوشه دهان شما پديد مي‌آيد كه اين قارچ روي آن رشد مي‌كند. قارچ «كانديدا» بومي دهان هر انساني است ولي در حالت عادي تعداد آن از مقدار مشخصي بيشتر نمي‌شود ولي در اين شرايط تعداد اين قارچ‌ها در گوشه دهان شما افزايش پيدا كرده و دردسرهايي براي شما ايجاد مي‌كنند. معمولا التهاب گوشه دهان در دو طرف به صورت هم‌زمان رويت مي‌شود. در موارد ساده فقط گوشه‌هاي لب ترك برمي‌دارد ولي در موارد پيشرفته حتي ممكن است كه گوشه‌هاي دهان زخم و دچار خون‌ريزي شود. گاهي حتي اين زخم‌ها دلمه مي‌بندد و مشكلات و دردهايي را هنگام باز كردن دهان ايجاد خواهد كرد. نكته اصلي اين است كه اگر گوشه دهان شما بيش از حد فشرده شود، اين محل به دليل رطوبت و تاريكي به محل مناسبي براي رشد قارچ تبديل خواهد شد. 
● چه بايد كرد؟ 
خيلي‌ها وقتي با اين مشكل در گوشه‌دهانشان رو به رو مي‌شوند، فورا سراغ وازلين و يا رژلب مي‌روند و گوشه لب‌هايشان را به آن آغشته مي‌كنند ولي اين اصلا درمان صحيحي نيست چون باعث مي‌شود ميكرو‌ب‌ها از محل عفونت‌ به نواحي اطراف كه پوست و مخاط سالم دارند، پخش شوند. اما اگر اين عارضه در شما به دليل ابتلا به بيماري خاصي ايجاد شده است، مي‌توانيد به مدت ۱ تا ۲ هفته پارافين بهداشتي را در گوشه لب‌هايتان بماليد. روش بهتر براي درمان اين عارضه اين است كه همواره به جاي خيس كردن آن با زبانتان، محل عارضه را خشك نگه داريد. شما مي‌توانيد در ابتدا آن را با يك صابون غيرسمي بشوييد و سپس روي آن آب ولرم بريزيد و سپس رويش يك دستمال كاغذي تميز بگذاريد تا رطوبت اضافي گرفته شود. بايد تلاش كنيد اين محل را ۱۰ تا ۲۰ دقيقه خشك نگه داريد. مي‌توانيد محل را با پماد بپوشانيد. علت اصلي خشك نگه داشتن محيط اين است كه قارچ‌ها در محيط خشك نمي‌توانند چندان رشد كنند. مي‌توانيد قبل از رفتن به رختخواب يك بانداژ مناسب روي گوشه دهانتان بگذاريد. معمولا با اين مراقبت‌ها اين عارضه طي سه روز بهبود مي‌يابد. اگر با اين مراقبت‌ها، زخم گوشه دهان شما در طي سه روز بهبود پيدا نكرد، بايد به فكر اين باشيد كه شايد پاي قارچ در ميان نيست و ممكن است لازم باشد در روش تغذيه خودتان، تغيري ايجاد كنيد و آهن و ويتامين B۲ و روي را به آن اضافه كنيد.
● دست دندان‌تان را اصلاح كنيد 
اگر شما دست دندان داريد و دچار اين عارضه هستيد، به احتمال خيلي زياد دست دندان شما عامل چنين عارضه‌اي است. بايد نزد دندان‌پزشكتان برويد و از اوبخواهيد ارتفاع عمودي دست دندان‌تان را اصلاح كند و اين كار گاهي با يك ريلاين و يا «ريبيس» (عوض كردن بيس پروتز) شما امكان‌پذير است ولي اگر دندان‌هاي دست دندان شما بيش از اندازه سايش پيدا كرده باشند، بايد حتما دست دندان‌تان را عوض كنيد.دست دنداني كه ارتفاع عمودي مناسبي داشته باشد، از فشرده شدن بيش از حد گوشه لب‌هاي شما به هم جلوگيري كرده و مانع ايجاد اين عارضه مي‌شود.دكتر گلرخ ثريا روزنامه سلامت 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۴:۰۹ ] [ مشاوره مديريت ]
نوبت سخنراني شماستچه در حضور يك نفر و چه در حضور يك جمعيت پنجاه نفره، مي توان بر ترس و خجالت ناشي از سخنراني غلبه كرد. سخنراني مهارتي است كه همه مي توانند با تمرين، آن را بياموزند. يك ارتباط چشمي خوب كمك مي كند تا مخاطب احساس آرامش بيشتري نمايد و در توانايي هايي كلامي شما نيز اعتماد به وجود مي آورد. ارتباط چشمي خود را پيوسته حفظ كنيد; براي اين كار بايد آنقدر بر متن سخنراني خود تسلط داشته باشيد كه فقط هرازگاهي نياز به نگاه كردن به متن خود پيدا كنيد. علاوه بر اين به نكات زير نيز توجه كنيد:
-چند چهره صميمي را، كه به مضمون سخنان شما واكنش نشان مي دهند، در بين حضار پيدا كنيد و سخنراني خود را با تمركز بر روي آنان انجام دهيد. در هر نوبت، ارتباط چشمي خود را چهار تا پنج ثانيه حفظ كنيد و سپس به سراغ نفر بعدي برويد. 
-صحيح ايستادن نشان دهنده اعتمادبه نفس است. محكم بايستيد. حركات بيش از حد، ممكن است حواس شنوندگان را پرت كند. طبيعتا در هنگام ايستادن دستان خود را در كنار بدن قرار مي دهيد. براي تاكيد بر روي نكات مهم، از حركاتي استفاده كنيد كه آهسته، دقيق و در عين حال طبيعي باشند. 
-به عاداتي كه ممكن است داشته باشيد، توجه كنيد; عاداتي مثل دست روي دست انداختن، تكيه دادن به ديوار يا با خودكار به جايي زدن. اين كارها نيز مي تواند حواس مخاطبان شما را پرت كند يا به آن ها بگويد كه شما نسبت به موضوع بي علاقه و يا اينكه دستپاچه هستيد. 
-سخنراني خود را در مقابل آينه تمرين كنيد تا نحوه اجرا و حركات بدن خود را بررسي كرده و در صورت لزوم آن ها را تغيير دهيد. شيوه هاي متفاوتي را مورد آزمايش قرار دهيد تا در مجموعه حركات و ژست هاي خود به آن هماهنگي كه با آن احساس راحتي مي كنيد، برسيد و همان را در برابر حضار بكار ببريد. 
-وجود صميميت در حالت و حركات چهره، كمك مي كند تا رابطه اي گرم و مثبت با مخاطبان خود بوجود آوريد. خنده اي كه شما به چهره داريد به مخاطب مي فهماند كه شما هم يك انسان و در نتيجه قابل اعتماديد، و بدين ترتيب به آنان اين فرصت را مي دهد كه نظرات شما را بپذيرند. 
-حالت چهره شما، در حقيقت بيانگر حال و هواي سخنان شماست و مخاطب تان را با سخنان شما درگير مي كند. 
-انتخاب خوب لباس كمك مي كند تا براي مخاطب خود احترام قايل شويد. قبل از حضور در محل سخنراني، نظر ديگران را در رابطه با نحوه انتخاب لباس و نيز تناسب آن با مناسبت مربوطه جويا شويد. 
-گاهي آهنگ و لحن كلام اثري به مراتب قوي تر از محتواي آن دارد. با تمرين كردن، احساس و انرژي را به صداي خود بيفزاييد.روزنامه ابتكار 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۴:۰۸ ] [ مشاوره مديريت ]
هميشه خودت باشاعتماد به نفس يعني نگرش مثبت فرد در مورد توانايي هاي خود و استفاده عملي آنها در زندگي. كم رويي يكي از حالا ت هيجاني است كه با ترس فرد از وضع موجود محيط همراه است. كم رويي از توجه شديد فرد به خود ناشي مي شود و در پسران در ۱۵ سالگي به حد نهايي خود مي رسد. 
شخص كم رو در اجتماع و در مورد رابطه برقرار كردن با مردم احساس ناراحتي مي كند و همواره از واقعيت ها گريزان است و دوري مي كند. كم رويي باعث به تعويق افتادن فعاليت فرد در زمان حال و آينده نيز مي شود.
از مهم ترين مسائل مطرح شده كه در امر اعتماد به نفس فرزندان وجود دارد عبارتند از:
۱) خجالت:
خجالت، جدي ترين مشكل اعتماد به نفس فرزندان است كه موجب نگراني و گوشه گيري مي شود. 
فرزندان خجالتي به محيطي نياز دارند كه در برقراري رابطه با فرزندان ديگر به آنها كمك كند. 
پدر و مادرها بايد آنان را تشويق كنند تا با ديگران ارتباط پيدا كنند. 
۲) تلويزيون: 
بسياري از والدين از جادوي تلويزيون روي فرزندانشان آگاهند. فرزندان چهار تا پنج ساعت را در روز براي تماشاي تلويزيون صرف مي كنند. بيشتر مردم معتقدند كه پس از مدرسه، تلويزيون بزرگترين عاملي است كه بچه ها را در يك جا مي نشاند. 
از خود بپرسيد: تلويزيون چه تاثيري بر اعتماد به نفس بچه ها دارد؟
تلويزيون قدرت تصميم گيري پدر و مادر را كاهش مي دهد. به هر حال والدين بايد در مورد مسائل خانوادگي آگاهي و تدبير داشته باشند. آمار نشان مي دهد بچه هايي كه روزانه بيشتر از سه ساعت وقت صرف تماشاي تلويزيون مي كنند افت ذهني و تحصيلي پيدا مي كنند. 
۳) درگيري ها و مشاجرات خانوادگي:
سومين دليلي كه اغلب توجهي به آن نمي شود و نتايج منفي زيادي بر اعتماد به نفس فرزندان دارد، دعوا و مشاجره بين والدين است. از عواقب دعوا در مقابل فرزندان اين است كه آنان تصور مي كنند در مورد تمام مشكلا ت پيش آمده گناهكار و مقصرند. اگر در برابر آنان دعوا كنيد، در مقابل آنها آشتي نماييد. اما سعي كنيد هنگامي كه آن ها در خانه هستند، بحث و مشاجره اي وجود نداشته باشد. 
فرزندان از نعمت هايي هستند كه خداوند به بندگانش عنايت مي كند. خانواده ها بايد بيشترين اوقات فراغت خود را صرف تعليم و تربيت فرزندان كنند. از نظر اسلا م خانه، كانون مقدس و نخستين پايگاه براي تربيت و سازندگي انسان است. اين كانون گرم و روشن كه مبتني بر دو ركن عاطفه و آگاهي است مي تواند افرادي آزاد، آگاه و آشنا به حدود و وظايف و مسووليت بپروراند. 
خانه مي تواند آموزشگاهي باشد كه در آن افراد درس مهر و آشتي، بردباري، ايمان، اخلا ق و تعادل آموزش داده مي شود يا به عكس مكاني باشد كه در آن درس كينه و انتقام، ترش رويي، نابكاري، خيانت و دورويي آموخته مي شود. با همه تاثيرهايي كه انسان در طول مدت حيات از جامعه و مدرسه و همبازي مي پذيرد، باز نفوذ خانواده در او بيشتر است. به همين سبب نقش خانواده نقشي فوق العاده و موثرتر از عوامل ديگر است. 
▪ اصولا افراد داراي سه تيپ هستند:
۱) تيپ بسيار شرمگين: اين ها افرادي هستندكه در زندگي بسيار تنبيه شده اند. لذا كم كم از اجتماع مي گريزند و گوشه گيري را اختيار مي كنند. 
۲) تيپ بي حيا: جزو بزهكاران جامعه هستند. آنان هر كار ناشايستي را انجام مي دهند و خجالت نمي كشند.
۳) تيپ متعادل: اين ها داراي خانواده هايي نرمال هستند و شخصيت آنان نشان دهنده شخصيت خانواده آن هاست. 
خجالت باعث مي شود اعتماد به نفس كاهش يابد. براي همين است كه تئوري تنبيه مطرح مي شود. كودكان كتك خورده چون اعتماد به نفس پايين دارند بيشتر خجالت مي كشند يا اصلا شرم و حيا را از دست مي دهند و به فرموده پيامبر اسلا م (ص): وقتي شرم و حيا از بين رود، گناه و قانون شكني پديد مي آيد. لذا در خانواده بايد ترتيبي داده شود كه كودكان بي حيا بار نيايند. 
● هيجان و ترس 
انواع ترس و هيجانات و اضطراب هاي فرزندان ناشي از:
۱) ترس از مدرسه: مانند ترس از امتحانات، قصور در انجام تكاليف، ترس از مسخره و استهزاي همكلا سان يا احتمال طرد شدن از مدرسه. 
۲) ترس هاي بهداشتي: مانند ترس از حوادث، مصيبت ها، آفات و بيماري و مرگ. 
۳) ترس هاي خانوادگي: كه اكثرا به سبب بروز نزاع و درگيري يا جدايي در ميان والدين ناشي مي شود. 
۴) ترس هاي اخلا قي: كه بيشتر به سبب انحراف اخلا قي ظاهر مي شود. 
۵) ترس هاي اقتصادي و مالي: به سبب پايين آمدن سطح اقتصادي خانواده و فقر به وجود مي آيد.
● خيال پردازي
شروع خيال پردازي در فرزندان از ۱/۵ سالگي شروع مي شود و تا پايان عمر ادامه مي يابد. آنان در دنياي خيالي شان كاملا آزاد هستند. آنان مي توانند بيافرينند يا ويران بسازند و كساني آنان را امر و نهي نمي كند و همه چيز مطابق ميل آنها است. 
در بسياري از موارد آنان ساكت مي شوند و به جايي نگاه مي كنند سپس با خودشان حرف مي زنند. به عنوان مثال، پسرها اتومبيلراني و دخترها عروسك بازي مي كنند و اين لحظات براي آنها بسيار حساس، شيرين و رضايت بخش است.
بزرگترها نبايد آنان را مورد بازخواست قرار دهند و خيال پردازي آنان را مورد سوال يا تمسخر قرار دهند. فايده مهم دنياي خيال پردازي اين است كه فرزندان را به طرف تفكر و تامل مي برد. همه كودكاني كه خيال پردازي آنان قوي باشد، تفكرشان بيشتر رشد مي كند. دنياي خيالي فرزندان باعث آرامش آنان مي شود و والدين بايد با رفتار خوب و منطقي خود اين دنياي زيبا را براي آنان حفظ كنند. 
● تغذيه
والدين بايد شرايطي مناسب با فرزندان خود ايجاد كنند تا به رشد بدني و فكري آنان كمك كند:
مصرف خوراك سالم، تازه و كافي مشتمل بر انواع مواد غذايي. 
صرف غذا در محيطي دور از هرگونه دغدغه خاطر و نگراني.
آشنايي با آداب درست غذا خوردن و صرف غذا با بزرگسالا ن و همسالا ن. 
● چند توصيه ديگر 
- بيشتر كودكان از اين كه آنان را بچه بنامند ناراحت مي شوند. آنان مايلند در فعاليت هاي بزرگسالا ن شركت كنند و اين نشانه آن است كه مي خواهند هرچه زودتر دوره كودكي را پشت سر بگذارند و به دوره كمال برسند. 
- براي فرزندانتان برنامه متعادل و مناسبي تنظيم كنيد. از قبيل تعيين برنامه مشخص براي خواب و استراحت، ترتيب بازي آرام و نشاط انگيز در محيطي سالم و سرشار از مهر و محبت و تفاهم قبل از خوابيدن. پرهيز از برنامه هاي نامناسب و بدآموز در تلويزيون و غيره به ويژه آنهايي كه موجب ترس و ناراحتي، بلوغ زودرس و هيجان هاي اضطراب انگيز در فرزندان شود و رشد طبيعي آنان را به خطر مي اندازد. 
- تشكيل پرونده پزشكي و مراجعه منظم به پزشك و دندانپزشك براي كنترل آنان. 
- بايد رفتار درست را به فرزندانمان بياموزيم و آنان را راهنمايي كنيم تا احساسات خود را از طريق راه هاي درست ابراز كنند. 
- اجازه ندهيد فرزندانتان با استفاده از احساسات شما به خواسته هاي نادرست خود دست پيدا كنند. گاهي آنها براي دست يافتن به خواسته هايشان نقش بازي مي كنند و به احساسات پدر و مادر متوسل مي شوند. گاهي با گريه كردن، والدين را خام مي كنند و زماني با بوسيدن به آنان بياموزند كه چگونه بسياري از خواسته هايشان را كنترل كنند. 
- خواست خود را با جمله هاي مثبت و منفي به آنان بگوييد. مثلا بگوييد: كتابهايت را در قفسه بگذار. سپس علت مثبت آن را بيان كنيد يا سعي كنيد آن را از او جويا شويد. مثلا بپرسيد: اگر كتاب هايت را در قفسه نگذاري چه اتفاقي ممكن است برايش بيفتد؟ 
- سعي كنيد هميشه با صدايي ملا يم و آرام با آنان صحبت كنيد تا بتوانيد اعتمادشان را به خود جلب كنيد. 
- به آنان اجازه دهيد تا رفتارهاي اشتباه خود را از رفتارهاي درست خويش بازشناسند. 
- و بالا خره بايد خودتان در كارها نظم داشته باشيد تا الگوي خوبي براي آنان باشيد. 
- والدين، فرزندان را زياد به خودشان وابسته و متكي نكنند تا زمينه استقلا ل تدريجي از خانواده به سهولت و آرامي انجام پذيرد. معمولا والدين در برخورد با تك فرزندها دچار افراط مي شوند و ناخودآگاه به نوعي آنها را به خود وابسته مي كنند. رعايت اعتدال در برقراري روابط و مناسبات والدين و فرزندان مانع از چنين رويدادهايي مي شود. 
بهترين كار درمقابل عصبانيت و بهانه جويي فرزندان اين است كه در مقابل عصبانيت آنان عصباني نشويم و با حفظ خونسردي خود، رفتار عاقلا نه در پيش بگيريم و از عقب نشيني در مقابل آنها بپرهيزيم و تسليم خواسته هاي نادرست و غيرمنطقي شان نشويم. 
- پند و اندرز زياد فايده ندارد. اگر هم خواستيد به آنان پند و اندرز كنيد از جمله هاي كوتاه يا داستان هاي غيرمستقيم و جذاب استفاده نماييد. سعي كنيد آنان را در حضور ديگران نصيحت نكنيد.
- در پايان فراموش نكنيد كه پرورش ايمان در جهت گيري زندگي فرزندان نقش اساسي دارد. اگردر اسلا م توصيه مي شود كه مسلمانان سيره پيامبر و امامان را مطالعه كنند و بدان عمل كنند منظور اين است كه شيوه رفتار آنها را در زندگي عملي، الگو و سرمشق قرار دهند.نويسنده : نجمه پهلوانيان روزنامه مردم سالاري 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۴:۰۷ ] [ مشاوره مديريت ]
هميشه در جيب خود پول داشته باشيدبخش عمده اي از اعتماد به نفس شما، احساس شايستگي كردن و با بياني ساده تر، احساس بودن است. اما بخشي از آن هم، نه احساس بودن، كه احساس داشتن است.
يعني به هر حال، احساس توانايي و شايستگي شما بايد به شكلي تجلي پيدا كند و خود را نشان دهد. شايد هم بايد احساس توانايي مالي كنيد و هم اينكه واقعاً چيزي داشته باشيد.
جيب شما احساس داشتن اسكناس را دوست ندارد و اصلاً آن را درك نمي كند؛ او فقط حضور اسكناس را مي فهمد و آن را دوست دارد. شما بايد ذهنيتي توانگر داشته باشيد؛ اما به شاهد هم نياز داريد، گواه ذهنيت توانگر شما كيف پول شماست.
ـ هيچ وقت از خانه با جيب خالي بيرون نياييد.
ـ البته اعتماد به نفس خود را مشروط و وابسته به وضع كيف پول خود نكنيد.
▪ دروغ بزرگ:
ـ من مي توانم، اما نمي خواهم!
اين دروغ بزرگ را فقط و جدان درك و كشف مي كند و فقط خود شخص گوينده، مبتلا به احساس گناه مي شود و اعتماد به نفس خود را به شدت كاهش مي دهد. اين دروغ بزرگ، در مواقع مختلفي به كار برده مي شود كه شايع ترين آن در مورد پول است. وقتي مي گوييد من مي توانم داشته باشم و كيفم هم دليل مدعاست؛ وجدان، درستي اش را مي پسندد و احساس خودباوري از درون شخص مي جوشد.
▪ برداشت غلط:
در همه مكاتب الهي، استفاده نادرست از مواهب خداوندي از جمله ثروت، سخت نكوهش شده است.
برداشت بسيار نادرستي از اين نكوهش، باعث شده كه خيلي ها فكر كنند و باور كنند كه پول، چيز بدي است و داشتن، فعل نكوهيده اي است. اين افراد، ضرب المثلهايي مثل «پول چرك دست است» «پول، پليد و پست است»، «پول، علت همه جنايتهاست!» و … را به وجود مي آورند و آن را تبليغ مي كنند. اما مگر پول به تنهايي و به خودي خود مي تواند چنين اعمالي را انجام دهد و چنين باشد. مسلماً اين ماييم كه تعيين مي كنيم پولمان چه كار كند و چه طور باشد.
ثروت از مواهب الهي است و چنين اهانتهايي به يك موهبت الهي، ناسپاسي آشكار و گناهي بزرگ است.
مقدار پولي كه شما در كيف خود داريد؛ به هيچ وجه قابل سرزنش نيست؛ آنچه ممكن است قابل سرزنش باشد، شيوه استفاده شما از آن است. پس به استدلال اينكه از پول، مي شود استفاده نادرستي كرد و خيلي ها چنين كرده اند؛ جيب خود را خالي نگذاريد. خالي بودن جيب شما در شما نداشتن و محروميت را القا مي كند كه احساس عدم شايستگي و كاهش اعتماد به نفس را به دنبال دارد.
جيب توانگر، اعتماد به نفس را افزايش مي دهد و در عين حال شما را به تكاپو و فعاليت بيشتري وا مي دارد. نگوييد اگر پول در جيبم باشد، خرج مي كنم؛ وقتي به خود اطمينان نداريد؛ نمي توانيد چيزي داشته باشيد. همراه داشتن پول به شما احساس داشتن، عادت به همراه داشتن پول ، اعتماد به نفس مي بخشد كه نتيجه آن تحرك و فعاليت است. يادتان باشد. شما هرگز نمي توانيد هم اعتماد به نفس داشته باشيد و هم بيكار باشيد.حتي الامكان خودتان جيب خود را توانگر سازيد.

م.حورايي - اعتماد به نفس در ۱۰ روز
http://tntmoney.wordpress.com


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۴:۰۶ ] [ مشاوره مديريت ]
نكاتي براي افزايش اعتماد به نفساعتماد به نفس يك كليد حياتي براي موفقيت در هر قدمي از زندگي است. افراد داراي اعتماد به نفس بالا بيشتر مورد توجه قرار مي گيرند. آنها راحتتر از ديگران به اهداف خود دست پيدا مي كنند. در مقابل افراد با اعتماد به نفس پايين اغلب در پايان كار بازنده هستند. شما هم اگر مي خوهيد زندگي موفقي داشته باشيد بايد اعتماد به نفس خود را بالا ببريد. در اين مقاله نكاتي براي افزايش اعتماد به نفس ارائه مي شود.
▪ اعتماد به نفس در افرادي يافت مي شود كه عزت نفس واقعي داشته باشند. آنها ارزش وجودي خود را مي دانند و براساس آن عمل مي كنند. يك راه خوب براي شناخت بهتر ارزش وجودي خود اين است كه هر روز ليستي از توانايي ها و هنرهاي خود تهيه كنيد. آنوقت خود شگفت زده خواهيد شد وقتي مي بينيد چقدر كارهاي مثبت در زندگي وجود دارد كه شما هر روز انجام داده ايد، اما تا به حال به آنها توجهي نداشتيد. هر بار كه به اين ليست نگاه مي كنيد اعتماد به نفس تمام وجودتان را مي لرزاند و نيرويي در شما ايجاد مي كند كه مي خواهد شما را به جلو براند.
▪ اهداف خود را شفاف سازيد. اگر لازم است آنها را به اهداف كوچكتر تقسيم كنيد. آنقدر اهداف خود را به اهداف كوچكتر تقسيم كنيد تا بتوانيد آنها را اداره كنيد. هر بار كه به يك هدف كوچك دست مي يابيد خود را تشويق كنيد. اين عمل اعتماد به نفس شما را بالا مي برد و به شما كمك مي كند به اهداف بزرگتر برسيد.
▪ يك مرشد شايسته كه بتواند به شما در رسيدن اهدافتان كمك كند بيابيد. بيشتر افراد موفق در زندگي خود مرشد دارند كه قبلاً راهي را كه آنها اكنون طي مي كنند او قبلاً طي كرده است. مرتباً مرشد خود را ببينيد و از او مشورت و پشتيباني بخواهيد. آنوقت خواهيد ديد كه هر روز چيزهاي باارزشي مي آموزيد.
▪ با افرادي كه داراي شخصيت مثبت و پشتيبان هستند ارتباط داشته باشيد. به آنها به همان ميزان كه به شما احترام مي كنند شما هم با آنها همچنان رفتار كنيد. از معاشرت با افرادي كه داراي شخصيت منفي هستند و سبب بروز بحران در شما مي شوند پرهيز كنيد. اين افراد سبب فرسايش اعتماد به نفس ارزشمند شما مي شوند. آنها شما را وادار مي كنند قسمت منفي شخصيت خود نگاه كنيد و نه قسمت مثبت آن. بعد از مدتي شما در دنياي منفي و بدگمان آنها احاطه مي شويد. هيچ چيز نمي تواند مخرب تر از اين باشد. از چنين دوستاني در سريعترين زمان ممكن دوري كنيد.
▪ به اينكه چگونه به نظر مي رسيد توجه كنيد. از خوب لباس پوشيدن و مرتب بودن لذت ببريد. اين باعث مي شود احساس خوبي داشته باشيد. و ديگران به شما با ديد متفاوتي بنگرند. به خاطر داشته باشيد كه وجود هر انساني خواهان رفاقت و همراهي با افراد باهوش موفق و خوش ظاهر است. شما خيلي زود مي توانيد يك منبع جاذبه باشيد اگر ظاهر مثبت و برازنده اي داشته باشيد.
▪ از عدم موفقيت نترسيد. آنها را انگيزه اي براي برداشتن گامهاي بلندتر قرار دهيد و به حركت خود ادامه دهيد. به خود بگوييد كه دفعه بعد موفق خوهيد شد. هيچگاه اجازه ندهيد كه خطاهاي شما باعث درهم شكستن شما شوند. آنها شما را درون پوسته اي نگه مي دارند و اعتماد به نفس شما را ويران مي كند. بهترين كار اين است كه خطاهاي خود را به عنوان يك چيز بي اهميت كوچك شماريد و به يك مبارزه تازه فكر كنيد. البته شما از اشتباهات خود چيز هاي تازه ياد مي گيريد، و در مورد توانايي هاي خود واقع بين باشيد. افرادي كه سعي مي كنند به چيزي بيش از توان خود دست يابند اغلب سقوط مي كنند. شما نبايد اسم اين را اعتماد به نفس بناميد.
▪ با ورزش و رژيم خود را سرحال و بدنتان را متناسب نگه داريد. يك فرد سالم و تندرست و قوي فعالتر است و در حرفه خود چيزهاي بيشتري بدست مي آورد. سلامتي بدني همانند اعتماد به نفس سبب درخشش چهره شما مي شود.
▪ محدوده وسيعي از علاقه منديها داشته باشيد و علاقه خود را با پيگيري زمينه مورد توجه كه در دنيا چه مي گذرد فعال نگه داريد. افراد زيادي را ملاقات كنيد و با آنها صحبت كنيد. تمام توجه خود را روي كار و مشكلاتتان متمركز نكنيد. توجه خود را به كارها و دلبستگي هاي جديد معطوف كنيد. اين عمل ذهن شما را به خوشي مشغول مي كند و اعتماد به نفس شما را بالا مي برد.
▪ بر روي كارهايي كه به خوبي از عهده آن برآييد وقت بگذاريد. احتمالاً شما در گذشته در زمينه هايي تبحر داشته ايد ولي به علت كمبود وقت از آنها غافل شده ايد. دوباره به آن فعاليتها باز گرديد و خواهيد ديد كه اعتماد به نفس شما افزايش مي يابد. 
اين نكات را در زندگي خود صادقانه بكار ببريد و تفاوت آن را در زندگي بيابيد.ياد بگير دات كام 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۴:۰۶ ] [ مشاوره مديريت ]
نقش عملكرد تحصيلي در اعتماد به نفسموفقيت يا شكست تحصيلي همانطور كه از عوامل مختلفي چون نظام آموزشي، سازمان مدرسه و عوامل آن چون كتاب، معلم، مدير و نيز خانواده و ويژگيهاي شخصي و فردي دانش آموزان ريشه مي گيرد آثار و پيامدهاي مختلفي را نيز در ابعاد اجتماعي و فردي بر جاي مي گذارد. موضوع اين مقاله بررسي پيامدهاي فردي و روانشناختي موفقيت يا شكست تحصيلي در روحيه و عزت نفس دانش آموزان است. باهم مي خوانيمعزت نفس كودك قبل از هر چيز ابتدا در محيط زندگي اش پي ريزي مي شود اما در مدرسه و كلاس درس است كه نسبت به توانايي هاي خود و اينكه چگونه پيشرفت كند آگاهي مي يابد. به طور معمول يك كودك تا سن ۱۸ سالگي حدود ۵ هزار ساعت از وقت خود را در مدرسه مي گذراند و طي اين مدت عقايد يا عادات خاصي كسب مي كند.نحوه آموزش كودكان بسيار مهم تر از چيزي است كه بايد بياموزند. نگرش كودك نسبت به يادگيري و مخصوصاً توانايي هايش اثر بسيار مهمي روي اعتماد به نفس و در نتيجه آينده اش دارد بنابراين توجه و نوع رفتار والدين و معلم هاي مدرسه در اين زمينه از اهميت خاصي برخوردار است.
هدف از يادگيري 
داشتن تصور خوب از خود نياز طبيعي هر كودك است و براي برآورده شدن اين نياز، كودك بايد به اين باور برسد كه مي تواند كارها را به خوبي و با موفقيت انجام دهد. اما مفهوم موفقيت و شكست پيچيده است و با نگرش هاي متفاوتي بررسي مي شوند. در يك كلاس درس خوب والدين بايد انتظار داشته باشند كه كودك شان پنج چيز اساسي زير را بياموزد:
۱ _ به دقت انجام دادن كارها و يادگيري مهم است.
۲ _ براي موفق شدن معيارهايي در نظر بگيرد بدين معنا كه مفهوم درست انجام دادن كارها را درك كند و بتواند قضاوت كند كه تا چه اندازه كارهايش را به خوبي انجام مي دهد.
۳ _ بايد چه انتظاري از خود داشته باشد و نسبت به توانايي هايش مثبت فكر كند.
۴ _ موفقيت و پيشرفت را نتيجه مستقيم تلاش و پشتكار خود بداند.
۵ _ و اينكه موفقيت هاي فردي اش ارزش اجتماعي دارند.
در مدرسه وجود تكاليف و برنامه هاي متفاوت و رقابت بين كودكان و ارزيابي مداوم آنها آگاهي كودك را نسبت به توانايي هايش افزايش مي دهد و او را نسبت به قضاوت هاي ديگران نگران مي كند. با روش هاي زير مي توانيم او را حمايت كنيم و اجازه ندهيم اين ويژگي هاي مدرسه روحيه او را تضعيف كند:
۱ _ به او بقبولانيم كه موفق شدن در مدرسه تلاشي جالب و هيجان انگيز است نه صرفاً محك زدن تواناهايي او.
بيشتر كودكان وقتي تصور مي كنند مجبورند توانايي هاي خود را ثابت كنند نگران مي شوند و ما نبايد آنها را در اينگونه موقعيت ها قرار دهيم. مثلا، به جاي اينكه به او بگوييد: «ببينم در رياضي چقدر مهارت داري» (كه در اين حالت كودك احساس مي كند تحت بررسي موشكافانه اي قرار گرفته است) بگوييد: «چرا اين مسائل رياضي را امتحان نمي كني؟» (بدين وسيله اين پيام را به كودك مي رسانيد كه فعاليت هاي متفاوت، توانايي هاي ذاتي نيستند بلكه آنها را بايد آزمود.)
۲ _ هرگز استعداد يا توانايي كودك را به طور كلي مورد قضاوت قرار ندهيد.
بايد از برچسب زدن روي توانايي هاي كودك مان بپرهيزيم (مثلا، «در خواندن ضعيف است.» يا «در فهم رياضي كند است» يا «در ورزش دست و پا چلفتي» است.)
و براي اينكه تمايل به يادگيري در كودك را زنده نگهداريم بايد به او بياموزيم چگونه توانايي هاي خود را مهار كند و درك كند با كمك تلاش و كوشش مي تواند توانايي ها و استعدادهايش را توسعه بخشد. مثلا به جاي اينكه بگوييد: «فكر مي كنم رياضي كار تو نباشد.» يا «در خواندن استعداد ذاتي نداري.» (كه بدين ترتيب فكر مي كند در اين موارد توانايي ندارد) بگوييد: «به نظر مي رسد اين مسائل رياضي برايت دردسرساز هستند.» يا «خواندن اين متن مشكل است، مگر نه؟» (در اين صورت كودك اين پيام مشخص و ساده را دريافت مي كند كه صرفاً آن وظيفه يا كار خاص مشكل است.) پيام ديگري كه دريافت مي كند اين است: «محدوديت هاي او دائمي نيستند و اگر چه همه توانايي هايش به بهره برداري نمي رسند اما با تلاش مي تواند آنها را توسعه دهد.» وقتي كودكان استعداد را مهار شدني بدانند در كسب اهداف شان موفق مي شوند.
تشويق كودك به برگزيدن معيارهايي براي عملكردهايش
اغلب والدين تمايل دارند كودك شان را از هر نوع انتقادي حمايت كنند و يا تصور مي كنند هر كاري كه او انجام مي دهد «محشر» است. اين گونه تفكر نسبت به كودك او را عملا دلسرد كرده و از توانايي هايش در انتخاب معيارهاي عملكرد درست مي كاهد و به تدريج درخصوص مفهوم «خوب انجام دادن كارها» گيج مي شود.كودكان اغلب تلاش مي كنند به بزرگسالان بفهمانند كه دوست دارند ارزيابي صحيحي از كارشان بشود. آنها تا سن ۶ سالگي نسبت به تعاريف ديگران مخصوصاً اگر با احساس خودشان نسبت به واقعيت سازگار نباشد حساس هستند. ستايش هاي افراطي غالباً كودك را ناراحت مي كند. مثلا وقتي پدر مايكل «هشت ساله» به او گفت: «تو نابغه هستي!» مايكل بسيار عصباني شد _ كودك در اين لحظه نگران مي شود براي جلب توجه پدرش بايد چه كارهاي ديگري انجام دهد و اين ستايش نامطمئن او را مضطرب مي سازد. يا نوجواني نه ساله، براي اينكه موافق ستايش والدينش از نحوه اسكي بازي اش نبود به جاي اينكه با اسكي از كوه پايين بيايد غلت خورد. كودكي كه ستايش هاي غيرواقعي از كارش مي شود ديگر انگيزه اي براي تلاشي جدي ندارد. گاهي اوقات لازم است به كودك خود بگوييم: «كارت را خوب انجام دادي و با تلاش بيشتر مي تواني آن را بهتر انجام دهي.» و فقط به او نگوييم: «كارت فوق العاده است!»بعضي مواقع كودك نسبت به خوب انجام ندادن كاري آگاهي كامل دارد كه در اين گونه مواقع بهتر است پدر يا مادر به نارضايتي كودك بپيوندد و به او كمك كند تا با استفاده از اين نارضايتي نقشه اي براي بهبود كار بكشد. بهترين ستايش كودك تشويق قضاوت خوب خودش است.كودكان از سن ۴ يا ۵ سالگي نسبت به اينكه «كه» هستند و چگونه بايد باشند فكر كرده و معمولا خود را با ديگران مقايسه مي كنند و آنها به كمك ويژه اي نياز دارند تا در اين قياس ايمن بمانند. مخصوصا اگر حداقل دو مورد از گرايش هاي زير را از خود بروز دادند:
۱ _ تمايلي به پذيرفتن كاري كه برايشان مشكل است نداشته باشند.
۲ _ فقط به اهداف دور از دسترس و دست نيافتني فكر كنند. (مثل صاحب مدال بازي هاي المپيك يا ستاره رسانه هاي گروهي شدن بدون اينكه واقعاً براي رسيدن به اين اهداف گامي بردارند.)
۳ _ با لحني تحقيرآميز با دوستان خود صحبت كنند.
۴ _ فكر كنند كه دوستان شان در هر كاري بهتر از او هستند.
۵ _ علاقه شان نسبت به مدرسه را از دست بدهند.
شما والدين مي توانيد به روش هاي زير به كودك خود قوت قلب بدهيد:
۱ _ عدم اعتماد به نفس او را بپذيريد.
ترس هايش را ناديده نگيريد و او را حمايت كنيد. مثلا بگوييد: «ممكن است بعضي روزها در مدرسه سخت بگذرد اما در آنجا افرادي هستند كه به تو كمك مي كنند و بعد از آن هم در خانه با يكديگر مي نشينيم و صحبت مي كنيم.» پيام اين است: «طبيعي است بعضي چيزها سخت باشد اما دشواري نشانه آن نيست كه نتواني از عهده كارهايت برآيي!»
۲ _ به او كمك كنيد براي خود اهدافي روشن و دست يافتني در نظر بگيرد.
وقتي كودك فكر كند كودكان ديگر از او جلوتر هستند ممكن است توجهي به توانايي هاي واقعي خود نداشته باشد. بايد از او بخواهيم با توجه به توانايي هايش اهدافي در نظر بگيرد و براي دست يافتن به آنها برنامه اي دقيق داشته باشد.
۳ _ به او اطمينان بخشيد كه حتي وقتي نمي تواند چون ستاره اي بدرخشد باز هم با ارزش است.
مي توانيم زمينه اي فراهم سازيم تا كودك لذت پيشرفت را با تلاش و حركت خودش حس كند. مثلا: «ببين در اين هفته مسائل رياضي را چقدر بيشتر از گذشته درست حل كرده اي!» گفتن اين جمله مؤثرتر است تا بگوييد: «تو رياضيدان بي نظيري هستي!»كودكي كه از هم سن و سال خود عقب مي ماند براي ايمان آوردن به توانايي هايش به حمايت شما نياز دارد:
۱ _ موضوع يا فعاليتي را بيابيد كه علاقه او را تحريك مي كند. 
۲- در كارها با او همياري كنيد و توانايي هايش را متذكر شويد و به او خاطرنشان سازيد با وجود اين كه وظايفش سخت هستند آنها را چه قدر خوب مي تواند انجام دهد. وقتي انجام دادن كاري به نظر كودك آسان بيايد ممكن است درك نكند آن كار واقعاً مشكل است. 
۳- اصرار كنيد آنها هنگام برخورد با موضوع يا فعاليت هايي كه مشكل تر هستند به تلاش خود ادامه دهند. 
اگر به او اجازه دهيد تا روي موضوعات آسان متمركز شود از مواجه شدن با مبارزات سخت و نااميدكننده پرهيز مي كند و ياد نمي گيرد برخي از نااميدي ها را چگونه تحمل كرده و براي حل مشكلات خود تلاش كند. 
نگاه كودك به موفقيت ها و شكست هاي خود
نحوه برخورد كودك با موفقيت و شكست در شكل گيري عزت نفس او بي اندازه مهم است. تنها موفق شدن نمي تواند در كودك اعتماد به نفس ايجاد كند. نگرش كودك نسبت به موفقيت ها و شكست هايش اعتماد به نفس او را ساخته و يا از بين مي برد. واكنش هاي سازنده و يا زيانبخش دو جنبه متفاوت از «موفقيت» و «شكست» هستند:
۱- اولين جنبه همان تسلط كودك روي موفقيت يا شكست است. اگر كودك توانايي و تلاش خود را عامل موفقيتش بداند نسبت به آن احساس مسئوليت كرده و روي آن كنترل منطقي خواهد داشت. مثلاً اگر بازي ضعيفي را كه انجام داده است در نتيجه تمرين كم بداند آنگاه مي تواند تلاش كرده و آن را تغيير دهد. 
۲- دومين جنبه از نگرش كودك نسبت به موفقيت ها و شكست هايش به «پايداري» يا «ناپايداري» مربوط مي شود. 
چنانچه كودكي امتحان انگليسي اش را ضعيف داده و معتقد باشد در نتيجه حماقتش بوده است يا اصولاً «در درس انگليسي خوب نيست» پس نگرش وي «نگرشي پايدار» است و چون به نظر وي استعداد طبيعي اش تغييرناپذير است بنابراين اوضاع درسي اش نيز اصلاح نخواهد شد اما اگر فكر كند نمره ضعيفش به علت خوب نخواندن درس هايش است در آن صورت داراي «نگرشي ناپايدار» است پس براي او امكان تغيير وجود دارد و مثلاً دفعه بعد مي تواند خود را براي امتحان بيشتر آماده ساخته و بهتر عمل كند. كودك در عين حال كه توانايي ها و عملكردهايش را ارزيابي مي كند بايد دو چيز متفاوت را درك كند: اول اين كه توانايي هايش تغييرپذير هستند و ممكن است بهتر يا بدتر شوند و دوم اين كه روي آنها كم و بيش كنترل دارد. با روش هاي زير مي توانيد كودك را تشويق كنيد نسبت به موفقيت يا شكست هايش واكنشي سازنده از خود نشان دهد:
۱- با او در مورد اين كه چرا نتوانسته است كاري را خوب انجام دهد صحبت كنيد. به او كمك كنيد تا دلايل موفقيت و شكست خود را درك كند. درك علت موفقيت ها به اندازه فهميدن علت شكست مهم است. اگر كودك معتقد باشد «شانس آورده» كه نمره رياضي اش خوب شده است پس به توانايي خود اعتمادي ندارد. از طرفي اگر فكر كند به طور ذاتي باهوش يا با استعداد است و كارهايش را خوب انجام مي دهد ممكن است تصور كند ديگر ضرورتي ندارد تلاش كند. تصور اين كه توانايي هاي طبيعي به كمك فرد مي آيند تصوري زيانبخش است. مطمئن شويد كودكتان مي فهمد تلاش او چه قدر در موفقيتش نقش دارد. مثلاً به او بگوئيد: «از اين كه مي تواني موقع امتحان حواس خود را كاملاً جمع كني خوشحال هستم.»
۲- با كودك خود در مورد علت شكست در كاري صحبت كنيد و به صحبت هاي او گوش دهيد و از نظر عاطفي او را حمايت نماييد.
به او كمك كنيد درك كند كه مي تواند اوضاع را بهبود بخشيده و اصلاح كند.
نحوه برخورد كودك با موفقيت و شكست در شكل گيري عزت نفس او بي اندازه مهم است. تنها موفق شدن نمي تواند در كودك اعتماد به نفس ايجاد كند. نگرش كودك نسبت به موفقيت ها و شكست هايش اعتماد به نفس او را ساخته و يا از بين مي برد
گاهي اوقات ممكن است كودكان در مدرسه نسبت به خود احساس «بد» يا «ناشايستي» داشته باشند يا حتي خود را احمق فرض كنند. كودكان زماني كه در كلاس درس سرزنش مي شوند بسيار خجالت كشيده و شرمنده مي شوند و از جمع فاصله مي گيرند.
ارزش اجتماعي موفقيت
همان قدر كه تشويق كردن كودك در جهت انتخاب معيارهايي براي خود معلم است به همان اندازه هم اهميت دارد بداند كه مردم براي تلاش و موفقيت هاي او ارزش قائل هستند. 
در اين خصوص مي توانيد پيشنهادهاي زير را امتحان كنيد:
۱- نسبت به تلاش و موفقيت وي علاقه نشان دهيد و او را بستاييد. مثلاً خواندن انشاء و به آن توجه نشان دادن كودك را بسيار راضي و خوشحال مي سازد.
۲- نشان دهيد كه كار خوب او تأثير مثبتي دارد. مثلاً بگوئيد: گزارش تو از اين كتاب مرا وادار مي كند آن را بخوانم. بدين ترتيب كودك مي فهمد قدرت اين را دارد روي نگرش ديگران تأثير بگذارد.
۳- او را تشويق كنيد مهارت هاي به دست آورده اش را به ديگران منتقل كند. مثلاً: «برادرت در حل مسائل رياضي كه سال گذشته ياد گرفتي به كمك تو احتياج دارد.»
۴- كودك را تشويق كنيد حداقل برخي از كارهاي مدرسه اش را به طور گروهي انجام دهد. وقتي كودكان روي تحقيقي با يكديگر كار مي كنند، هريك از اعضاي گروه پيشنهاداتي مي دهد و هر وقت آن پيشنهاد مورد استفاده قرار گيرد اعتماد به نفس شان بالا مي رود. كودكي كه در كارهاي گروهي سهيم مي شود، ارزش اجتماعي تلاش، ابتكار و توانايي هايش را به بوته آزمايش مي گذارد. 
حفظ اعتماد به نفس در كلاس درس 
گاهي اوقات ممكن است كودكان در مدرسه نسبت به خود احساس «بد» يا «ناشايستي» داشته باشند يا حتي خود را احمق فرض كنند.
كودكان زماني كه در كلاس درس سرزنش مي شوند بسيار خجالت كشيده و شرمنده مي شوند و از جمع فاصله مي گيرند. آنها هر روز به بي كفايتي تهديد مي شوند. 
كودكي كه در كارش شكست مي خورد شرمنده مي شود و اين باور در او شكل مي گيرد كه اين گونه اتفاق ها هميشه برايش پيش خواهد آمد و در زندگي شانسي نخواهد داشت. چنين تفكري ممكن است آينده كودك را به خطر اندازد. نااميدي و سرخوردگي هاي گذشته مجدداً وجود كودك را فرامي گيرد و او به انتظار شكست هاي آينده مي نشيند. متأسفانه در اين لحظات كودك هر نوع تحقيري را «به حق» يا «مناسب» مي داند. 
ما والدين با روش هاي زير مي توانيم به كودك كمك كنيم تا بر اين احساسات بسيار معمول غلبه كند.
۱- مشكلي كه ممكن است موجب تحقير كودك شود را تشخيص دهيد. ببينيد چه «نقصي» در كودك مورد هدف قرار گرفته است پس تا حد لازم در مورد آن با وي صحبت كنيد. مثل اين مورد: «به نظر مي رسد وقتي هنگام روخواني در كلاس اشتباه مي كني مضطرب مي شوي.»
وقتي با كودك اين گونه صحبت شود به اين فكر مي افتد كه: «خوب روي هم رفته اين وضع خيلي هم بد نيست.» زيرا مي فهمد فقط بلند خواندن وي در كلاس خوب نيست و به طور كلي استعداد و توانايي اش در روخواني مورد ترديد قرار نگرفته است. 
۲- تفاوت بين اشتباه و شكست را به كودك آموزش دهيد و در عين حال به او كمك كنيد تا موضوعي كه باعث تحقير وي مي شود را به سرعت اصلاح كند. در ضمن به او متذكر شويد اشتباه كردن خجالت آور نيست بلكه بايد با اصلاح خطاها به رشد و بالندگي دست يافت. به كودكتان بگوئيد: «اشتباه كردن قسمتي از يادگيري است و هر كس در زندگي اشتباه مي كند.» آنگاه كودك اين پيام را دريافت مي كند كه دليلي ندارد هميشه از اشتباهاتش شرمنده شود و خجالت بكشد و اعتماد به نفسش تقويت مي شود. بنابراين اگر مي خواهيم كودكانمان موفق شوند بايد به آنها بياموزيم كه چگونه بر شكست شان غلبه كنند. 
۳- به او بياموزيد در برابر تحقير شدن مقاومت كند. كودكي كه نقاط قوت و ضعف خود را بشناسد آمادگي مقاومت در برابر هر نوع تحقيري را دارد و اگر آن قدر اعتماد به نفس داشته باشد كه در كلاس درس بگويد: «اين مبحث درسي هنوز برايم سخت است اما سعي مي كنم آن را ياد بگيرم.» پس مي تواند به سرعت احساس اضطراب را از خود دور كند و شرمنده نشود.
۴- با معلم كودكتان صحبت كنيد و از او كمك بخواهيد. يادگيري و تحقير نمي توانند در كنار يكديگر باشند و اگر معلمي كودكي را تحقير كند قدرت يادگيري را از او مي گيرد. براي اين كه كودكتان در كلاس درس مضطرب نشود از معلم وي بخواهيد روشي به كار گيرد تا او را بيش از پيش مضطرب و نگران نسازد.
با تدابير فوق مي توانيم به كودك كمك كنيم تا نگران كارهاي مدرسه نباشد و براي او مهارت هايي فراهم نمائيم تا در قبال حقارت ايستادگي كند و در ضمن به او بياموزيم از چيزي نترسد و همچنان به تلاش خود ادامه دهد. او بايد بداند اگر بعضي مواقع هم شكست بخورد ايرادي ندارد زيرا شكست قسمتي از يادگيري است.
كنار آمدن با عدم پذيرش
درخواست نامه ها و مصاحبات ورودي معمولاً به سال هاي آخر دوران نوجواني- هنگام ورود به دانشكده و مدارس عالي تخصصي براي ادامه تحصيل- مربوط مي شود، اما در حقيقت بسياري از كودكان اين مراحل را از سنين كم آغاز مي كنند. مثلاً ممكن است والدين از اينكه كودك شان به مدرسه اي كه معتقدند خوب است راه نيابد بسيار ناراحت شوند اما بايد درخصوص اثري كه اين مسأله روي كودك دارد حساس باشند.
عزت نفس رابطه تنگاتنگي با احساس موفقيت و مقبول بودن دارد. بنابراين تحمل كردن اين نوع عدم پذيرش ممكن است مشكل باشد. بعضي از كودكان و والدين پذيرفته نشدن در مدرسه اي را به راحتي تحمل مي كنند اما ديگران چنين نيستند. 
در زير علائم و نشانه هاي واكنش منفي كودكان نسبت به عدم پذيرش را ذكر كرده ام: ۱- نسبت به ادامه هر نوع فعاليت حتي از آنهايي كه زماني لذت مي برد بي ميل مي شود.
۲- از بدشانسي هاي جزئي و كوچك- مثل گم كردن وسايل، ريختن چيزي يا از دست دادن مكالمه تلفني- نگران مي شود.
۳- رفتار پسرفتي از خود بروز مي دهد كه بيش از يك هفته طول مي كشد مثلاً- مشتاقانه با عروسك ها يا اسباب بازي هاي نرم يا ساختمان سازي كه مخصوص كودكان كوچكتر از خود است به بازي مي پردازد.
۴- دوست دارد زمان بسيار زيادي را تنها باشد.روش تقويت اعتماد به نفس
اعتماد به نفس چنين كودكي را مي توانيد بدين ترتيب اصلاح كنيد.
۱- به او يادآور شويد كه نااميدي بخش چاره ناپذير زندگي است.
۲- به او تذكر دهيد كه هر موقعيتي مشكلاتي با خود به همراه دارد.
۳- از شكست ها و نااميدي هاي گذشته خودتان و اينكه چگونه بر آنها غلبه كرديد صحبت كنيد. (اغلب والدين براي اينكه كودك به قدرت والدين مطمئن شود شكست هاي خودشان را از آنها مخفي مي كنند.)
۴- به موارد خوب وضعيت موجود اشاره كنيد.
۵- به او كمك كنيد تا به اطرافيان خود- مثل دوستان، فعاليت هاي بعد از مدرسه و تكاليف خانه اش- توجه كند.
۶- با كودك از گذشته اش صحبت كنيد. اين كار به او كمك مي كند تا تاريخچه پستي و بلنديهاي زندگي اش را به ياد آورد.
۷- هر علامتي در كودك كه نشان دهنده نااميدي است را فراموش نكنيد، زيرا هر علامت نااميدي در زندگي كودك ممكن است حادثه اي مهم باشد و بايد تأييد شود.
۸- به كودك اجازه ندهيد از توقعات به حق خود دست بكشد.
كودكان استثنايي
قدرت تلاش كردن يكي از اصلي ترين جنبه هاي موفقيت و مهم ترين عنصر عزت نفس است. وقتي كودك مي آموزد با تلاش مي تواند به موفقيت دست يابد از انگيزه و اعتماد به نفس بالايي برخوردار مي شود. اما بعضي از كودكان هرچه تلاش مي كنند كمتر به نتيجه دلخواه دست مي يابند. طي تحقيقاتي كه در چند سال گذشته به عمل آمده معلوم شده است تقريباً ۲۶ درصد از كودكان مدرسه در يادگيري ناتوان هستند و اين بدين معناست كه بيشتر روش هاي رايج آموزشي براي آنها مناسب نيست و بايد به سراغ روش هاي ديگر رفت. در مغز برخي از كودكان اختلالاتي جزئي وجود دارد كه براي يادگيري سدي محسوب مي شوند اما پشت آن سد گنجينه اي از توانايي خوابيده است. بسياري از كودكان كه در يادگيري ناتوان هستند «نقطه هاي كور» مخصوصي دارند كه از استعدادهاي كلي آنها نمي كاهد. مثلاً بعضي از كودكان كلماتي كه صداهاي مشابه دارند را با هم اشتباه مي كنند. بعضي ها مطلبي را به سلامت و رواني مي خوانند اما از نوشتن عاجزند كه عمدتاً به دلايل زير است: يا نمي توانند كلمات را هجي كنند و يا حركات نوشتاري شان نامنظم است و يا هنگام منتقل كردن كلمات به روي كاغذ معني آنها را نمي توانند در ذهن خود نگه دارند. برخي از كودكان مطالب شفاهي را مي آموزند در حالي كه برخي به طور عملي يا تجسم كردن، آن مطالب را مي فهمند. بعضي از كودكان مي توانند داستاني را بخوانند و درك كنند اما به هيچ طريقي نمي توانند آنچه را فهميده اند در حافظه نگهداشته و از داستان يادداشت بردارند و در مورد آن بحث و گفت وگو كنند. يا برخي از كودكان از علائم رياضي سردرنمي آورند آنها ممكن است عدد ۳ را با عددي ديگر اشتباه بگيرند يا نتوانند علامتي را در ذهن خود مجسم كنند و در نتيجه نتوانند مفهوم سؤال رياضي را درك نمايند.
مشكلات خاص فوق چنان روي روحيه و عواطف كودك اثر منفي مي گذارد كه احتمال دارد عزت نفس وي به شدت آسيب ببيند. اين كودكان خيلي زود خود را «احمق» يا «متفاوت از ديگران» فرض مي كنند. اگر واكنش هاي زيانبخش كودك را در مورد مشكلات يادگيري اصلاح نكنيم او به اين باور مي رسد كه شكست چاره ناپذير بوده و اين ناتواني هميشه با او همراه خواهد بود و تلاش برايش بي معني مي شود.
كمك والدين به كودكان استثنايي
هر كودك با هر نوع توانايي حق تحصيلي مناسب دارد. بايد ناتواني خاص آنها را شناخت و برنامه اي آموزشي مناسبي با نيازهاي فردي شان تنظيم كرد. زماني كه ناتواني كودك در يادگيري كاملاً مشخص شد و به نوعي حاد بود اساس مفهوم موفقيت در چنين كودكي تغيير مي كند اما نياز وي به عزت نفس و شيوه هاي دستيابي به آن همان است كه ذكر شد.
مشكل ترين تصميم براي بعضي از والدين اين است كه كودك استثنايي شان را در كلاس يا مدرسه اي خاص ثبت نام كنند و مي خواهند بدانند اين كار واقعاً ضروري است؟ آنها بايد به ياد داشته باشند به عزت نفس كودكاني كه از روند كلي مدرسه عقب مي مانند ضربه اي جبران ناپذير وارد مي شود. اگر كودكي از عهده روند كلي كلاس هاي درسي برنيايد بايد تحت برنامه اي خاص قرار گيرد يا در مدرسه اي ويژه ثبت نام شود و منطق چنين حكم مي كند كه آموزش مورد نظر هم سطح او باشد.
مزيت كلاس يا مدرسه استثنايي اين است كه مشكلات كودك در يادگيري غيرمعمول به نظر نمي آيد و به سبب چيزي كه ديگران آموخته اند ولي او ياد نگرفته است مورد انتقاد قرار نمي گيرد و بر يافتن راه هاي جديد جهت آموزش او تأكيد بيشتري مي شود. هر زمان كه تصميم مناسب را گرفتيد از راهنمايي هاي زير بهره جوييد تا به نتيجه دلخواه دست يابيد.
۱- تا حد ممكن دقيقاً نوع اشكال در يادگيري را مشخص كنيد. برخي از مدارس با كمك روانشناسان آموزشي از كودكان آزمون به عمل مي آورند اما متأسفانه ناتواني بسياري از كودكان شناخته نمي شود تا اينكه بسيار دير مي شود. والدين بايد در اين خصوص دقت زيادي داشته باشند. مثلاً وقتي سونجا- مادر پسر ۱۲ ساله اي به نام «تد» - فهميد پسرش خوانش پريش (اختلال در توانايي خواندن) است بسيار عصباني شد و گفت: «مي دانيد تا به حال چند مرتبه بر سر او فرياد زدم كه به كارهاي مدرسه اش توجه كند زيرا معلم هايش مي گفتند از زير كار در رو است! تصور مي كردم آنها مي دانند چه دارند مي گويند و وقتي به اين موضوع فكر مي كنم حالم كاملاً بد مي شود. اين بچه واقعاً با جديت تلاش كرده است و همه- از جمله من- به او گفته ايم كه تمام گناه ها به گردن اوست اما مشكل چيز ديگري است او همه چيز را متفاوت از ديگران مي بيند و ما براي آموزش او راه هاي معمول آموزشي را به كار برده ايم و تمام اين مدت وقت تلف كرده ايم.»
اغلب اين كودكان با آموزش خصوصي معلمان مي توانند در مدرسه كنار كودكان ديگر درس بخوانند و بر مشكلات بسيار خاص خود غلبه كنند.
۲- به كودك بگوييد كه دانش آموزان ديگر هم در مواردي خوب هستند و در مواردي ايراد دارند و او با ديگران هيچ تفاوتي ندارد. كودكي كه درس ها را مانند همكلاسي هايش ياد نمي گيرد احتمالاً احساس «غيرعادي» و «بد بودن» مي كند اما اگر متوجه شود استعداد چند بعدي است و بعضي چيزها براي اشخاص آسان و برخي سخت است آنگاه نسبت به خود احساس بدي نمي كند. در عين حال متوجه مي شود براي كسب بعضي از مهارت هاي مهم ممكن است مجبور باشد بيشتر كار كند و از ديگران هم كمك بگيرد و شايد بيش از همكلاسي هايش محروميت بكشد. او در اين صورت به مشكل خاص و ويژه خود مي تواند به چشم مبارزه اي مثبت نگاه كند.
۳- بر اين كه توانايي هاي او حقيقي اند تأكيد كنيد و كاري در نظر بگيريد كه كودك واقعاً عاشق انجام دادن آن است و مطمئن شويد هر هفته براي آن كار وقتي را اختصاص دهد.
۴- انتظاري را كه از كودك داريد دقيقاً به وي توضيح دهيد. كودكي كه نمي فهمد چه انتظاري از او دارند نه تنها دلسرد مي شود بلكه مشكلات يادگيري را بسيار مهم تلقي مي كند و اعتماد به نفس خود را از دست مي دهد. مثلاً اگر قرار است گزارشي تهيه كند به او توضيح دهيد كه چه مواردي را به خاطر بسپارد تا بعداً در گزارش خود ذكر نمايد. يا اگر يك نمونه سؤال رياضي را به او توضيح مي دهيد از ابتدا به او بگوييد كه باقي مسائل را خودش بايد حل كند و...
در ضمن معلمان بايد مواد درسي را به گونه اي سازماندهي كنند كه كودكان متوجه اهداف هر درس شده و انتظاري را كه از آنها مي رود به خوبي درك كنند.
۵- پيشرفت كودك را پيگير شويد.
پيشرفت كودك ممكن است آنقدر كند باشد كه نتوان بدون مقايسه كردن «گذشته» و «حال» آن را مقايسه كرد، بنابراين مثلاً وقتي كودك تان روخواني مي كند صدايش را ضبط كنيد و وقتي احساس كرديد در روخواني پيشرفت كرده است نوار ضبط شده اش را برايش بگذاريد تا متوجه پيشرفتش شود. اين روش اعتماد به نفس او را بسيار بالا مي برد. به كودك كمك كنيد تفاوت كارش را نسبت به زماني كه واقعاً تلاش مي كند با زماني كه تلاش نمي كند درك نمايد.
۶- مراقب باشيد مشكلات يادگيري به مشكلات اخلاقي تبديل نشود.
اين كار هميشه آسان نيست چون مشكلات يادگيري موجب نااميدي، دلسردي و خجالت شده و پس از مدتي به مشكلات اخلاقي تبديل مي شود. كودك تحقير شده خيلي زود به كودكي خرابكار تبديل مي شود.
كودكاني كه مشكل يادگيري دارند چنانچه به موقع و درست حمايت شوند به انحطاط نيفتاده و ناآگاهي هاي خود را با آزار رساندن ديگران پنهان نمي سازند.
نويسنده: تري اپتر
ترجمه: ناديا زكالوند
روزنامه شرق 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۴:۰۵ ] [ مشاوره مديريت ]
نفس سرگردانجواني دوره طولاني عمر است. دنياي بحران، دنياي تغيير و تحولات جسمي و غريزي كه سبب بروز حالات روحي و دگرگوني عواطف مي شود. كافي است سربرگردانيم و شمار جواناني را كه از حيث نداشتن اعتماد به نفس و كوچك شمردن خود در كنج نشسته اند و اجتماع را ترك گفته اند، ببينيم. آنها كه هيچ احساس خوبي از خود ندارند و اعتماد به نفس را از ياد برده اند و بايد گوشزدشان كرد خود را دريابند.
افتخار و احساس خوب از خود يعني اعتماد به نفس. اعتماد به نفس در حالت چهره، رفتار، صحبت و حركت افراد مشخص مي شود. ويژگي هاي افراد داراي اعتماد به نفس: برخورد باز و گشوده، انتقادپذير بودن، پذيرش اشتباهات خود و باور به توانايي ها و احساس ارزشمندي نسبت به خود و ديگران. اراده و پشتكار در اعتماد به نفس نقش بسيار مهمي به عهده دارند. اراده و اختيار هر انسان به خود او بستگي دارد يعني هرچه در زندگي روزانه، فعاليت هاي خود را واقع بينانه مورد ارزيابي قرار داده و خودگويي مثبت داشته باشيم اراده ما محكم تر و اشتباهات ما كمتر خواهد شد، در نتيجه با اعتماد به نفس بيشترجهت دهي فعاليت هايمان بهتر خواهد شد. در شكل گيري اعتماد به نفس دو دسته مانع وجود دارد:
۱ موانع بيروني
۲ موانع دروني
موانع بيروني مثل شرايط محيط خانواده، مدرسه و اجتماع كه تغيير در آنها براي شخص آسان نيست.
▪موانع دروني: موانعي هستند كه در باورها و طرز فكر هر شخص وجود دارد و كاملا قابل تغيير به دست خود شخص هستند. اگر چنانچه دائما فردي خودخوري داشته باشد و احساسات خود را آرام و بدون ابهام ابراز نكند در واقع مانع دروني براي اعتماد به نفس خود ايجاد مي كند. شش ركن مهم در اعتماد به نفس و در نتيجه حساس ارزشمندي عبارتند از:آگاهانه زندگي كردن،خودپذيري،مسئوليت پذيري،قاطعيت داشتن با خود و ديگران و ابراز وجود،با هدف و برنامه شخصي زندگي كردن،يكپارچگي و هماهنگي در رفتار و عمل
●زندگي آگاهانه
زندگي آگاهانه يعني درك اين نكته كه هوش انسان ها به يك اندازه نيست و هر كدام از افراد هوش متفاوت از ديگري دارد اما اگر چنانچه توان و استعداد خود را در نظر گرفته و با توجه به آنچه مي دانيم و مي بينيم رفتار كنيم زندگي آگاهانه را دنبال كرده ايم. يكي از غفلت ها يا فرار از موقعيت هاي زندگي آگاهانه طفره رفتن و فرار از واقعيت ها است مثلا گفتن اين جملات به خود كه:
«مي دانم كه همه تلاشم را نمي كنم، اما ترجيح مي دهم به آن فكر نكنم.» «مي دانم كه دارم اشتباه مي كنم اما...» «مي دانم كه دارم زياده روي در اين كار مي كنم اما...»
زندگي آگاهانه چيزي بيش از ديدن و دانستن است. يعني هدف و ارزش هاي خود را علاوه بر تعيين و مشخص كردن دنبال كنيم و با يك برنامه تدريجي، مشخص و روزانه انتخاب هاي خود را به موفقيت نزديك نماييم.
زندگي آگاهانه و ويژگي هاي آن
ذهن پويا و فعال
توجه به واقعيت ها و دوري كردن از انكار اشتباهات
شرايط را با توجه به مشكلات درك كردن
اشتباهات خود را ديدن و سعي در هماهنگ كردن آنها با ميزان ها و معيارهاي سالم و متعادل بيرون 
▪بخشيدن خود و خودپذيري
دومين ركن از اعتماد به نفس خودپذيري است يعني جنسيت مان، اسم و شرايط زندگي خانوادگي خود را بپذيريم و خود را كمتر از ديگران نبينيم. تكميل جملات زير به خودپذيري بهتر كمك مي نمايد.
تمرينات: هفته اول صبح ها: 
اگر خودم را بپذيرم يعني...
اگر بدنم را بيشتر بپذيرم...
اگر افكار و احساسات خودم را بپذيرم...
هفته دوم و سوم: 
اگر جنسيت خود را بپذيرم... 
اگر شادي هايم را بپذيرم...
●مسئوليت پذيري
براي آنكه احساس شايستگي در زندگي داشته باشيد بايد بتوانيد بر زندگي خود مسلط باشيد. قبول مسئوليت يعني:
مسئول برآوردن خواسته هاي خودتان هستيد.
مسئول انتخاب و اعمال خود هستيد.
مسئول روابط خود با ديگران هستيد.
مسئول كيفيت بخشيدن به زندگي خود و خوشبختي خود هستيد.
مشاركت ديگران كمك خوبي است ولي هيچ كس براي دستيابي به خواسته هايتان به شما مديون نيست.
مسئول اولويت بندي زمان خودتان هستيد.
ابراز وجود و قاطعيت داشتن
به معناي احترام به خودمان و ديگران در تمامي زمينه ها. كساني كه وابسته هراسناك هستند نمي توانند به بي برنامگي ها، فشارهاي ديگران و نمونه هايي از اين قبيل نه بگويند.كساني كه مستقل و با اعتماد به نفس هستند به راحتي در مقابل ترديدها و فشارها نه مي گويند و با قاطعيت و احترام به خود و ديگران اين نه را تكرار مي كنند.
●زندگي هدفمند و برنامه مشخص
يعني اگر مي خواهي موفق شوي بايد مصمم و هدفدار باشي و رفتاري قاطعانه داشته باشي. بايد مصمم باشي، نظم و انضباط شخصي يعني به خود فرصت استراحت دادن، تفريح كردن، شاد بودن اما در چارچوب مشخص و متعادل.
●يكپارچگي و هماهنگي
يعني رفتارهاي ما با هدف هايمان و آرزوهايمان هماهنگ باشد و در تضاد نباشد چون تضاد در رفتار و هدف مان آبرويمان را پيش خودمان از بين مي برد و كمتر به خودمان اعتماد مي كنيم. بنابراين كلام و گفتارمان را با نيت و هدف هايمان همخوان نماييم. از هيچ چيز هراس نداشته باشيم و به خداوند خالق مهربانمان توكل كرده و با برنامه و هدفمند خودمان را باور كنيم و هر روز اين نكته ها را در ذهن مان مرور كرده و با برنامه ريزي گام هاي محكم و مصمم به سوي آينده روشن برداريم.
اعتماد به نفس خريدني نيست. از ديگران گرفتني نيست بلكه هديه اي است در وجودمان كه خودمان با دست هاي انديشه مان اين هديه را مي يابيم و آن را با برنامه و هدف واقع بينانه پرورش مي دهيم.دكتر اكرم منتظر الظهور روزنامه شرق 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۴:۰۴ ] [ مشاوره مديريت ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ][ ۷۲۲ ][ ۷۲۳ ][ ۷۲۴ ][ ۷۲۵ ][ ۷۲۶ ][ ۷۲۷ ][ ۷۲۸ ][ ۷۲۹ ][ ۷۳۰ ][ ۷۳۱ ][ ۷۳۲ ][ ۷۳۳ ][ ۷۳۴ ][ ۸۸۷ ][ ۸۸۸ ][ ۸۸۹ ][ ۸۹۰ ][ ۸۹۱ ][ ۸۹۲ ][ ۸۹۳ ][ ۸۹۴ ][ ۸۹۵ ][ ۸۹۶ ][ ۸۹۷ ][ ۸۹۸ ][ ۸۹۹ ][ ۹۰۰ ][ ۹۰۱ ][ ۹۰۲ ][ ۹۰۳ ][ ۹۰۴ ][ ۹۰۵ ][ ۹۰۶ ][ ۹۰۷ ][ ۹۰۸ ][ ۹۰۹ ][ ۹۱۰ ][ ۹۱۱ ][ ۹۱۲ ][ ۹۱۳ ][ ۹۱۴ ][ ۹۱۵ ][ ۹۱۶ ][ ۹۱۷ ][ ۹۱۸ ][ ۹۱۹ ][ ۹۲۰ ][ ۹۲۱ ][ ۹۲۲ ][ ۹۲۳ ][ ۹۲۴ ][ ۹۲۵ ][ ۹۲۶ ][ ۹۲۷ ][ ۹۲۸ ][ ۹۲۹ ][ ۹۳۰ ][ ۹۳۱ ][ ۹۳۲ ][ ۹۳۳ ][ ۹۳۴ ][ ۹۳۵ ][ ۹۳۶ ][ ۹۳۷ ][ ۹۳۸ ][ ۹۳۹ ][ ۹۴۰ ][ ۹۴۱ ][ ۹۴۲ ][ ۹۴۳ ][ ۹۴۴ ][ ۹۴۵ ][ ۹۴۶ ][ ۹۴۷ ][ ۹۴۸ ][ ۹۴۹ ][ ۹۵۰ ][ ۹۵۱ ][ ۹۵۲ ][ ۹۵۳ ][ ۹۵۴ ][ ۹۵۵ ][ ۹۵۶ ][ ۹۵۷ ][ ۹۵۸ ][ ۹۵۹ ][ ۹۶۰ ][ ۹۶۱ ][ ۹۶۲ ][ ۹۶۳ ][ ۹۶۴ ][ ۹۶۵ ][ ۹۶۶ ][ ۹۶۷ ][ ۹۶۸ ][ ۹۶۹ ][ ۹۷۰ ][ ۹۷۱ ][ ۹۷۲ ][ ۹۷۳ ][ ۹۷۴ ][ ۹۷۵ ][ ۹۷۶ ][ ۹۷۷ ][ ۹۷۸ ][ ۹۷۹ ][ ۹۸۰ ][ ۹۸۱ ][ ۹۸۲ ][ ۹۸۳ ][ ۹۸۴ ][ ۹۸۵ ][ ۹۸۶ ][ ۹۸۷ ][ ۹۸۸ ][ ۹۸۹ ][ ۹۹۰ ][ ۹۹۱ ][ ۹۹۲ ][ ۹۹۳ ][ ۹۹۴ ][ ۹۹۵ ][ ۹۹۶ ][ ۹۹۷ ][ ۹۹۸ ][ ۹۹۹ ][ ۱۰۰۰ ][ ۱۰۰۱ ][ ۱۰۰۲ ][ ۱۰۰۳ ][ ۱۰۰۴ ][ ۱۰۰۵ ][ ۱۰۰۶ ][ ۱۰۰۷ ][ ۱۰۰۸ ][ ۱۰۰۹ ][ ۱۰۱۰ ][ ۱۰۱۱ ][ ۱۰۱۲ ][ ۱۰۱۳ ][ ۱۰۱۴ ][ ۱۰۱۵ ][ ۱۰۱۶ ][ ۱۰۱۷ ][ ۱۰۱۸ ][ ۱۰۱۹ ][ ۱۰۲۰ ][ ۱۰۲۱ ][ ۱۰۲۲ ][ ۱۰۲۳ ][ ۱۰۲۴ ][ ۱۰۲۵ ][ ۱۰۲۶ ][ ۱۰۲۷ ][ ۱۰۲۸ ][ ۱۰۲۹ ][ ۱۰۳۰ ][ ۱۰۳۱ ][ ۱۰۳۲ ][ ۱۰۳۳ ][ ۱۰۳۴ ][ ۱۰۳۵ ][ ۱۰۳۶ ][ ۱۰۳۷ ][ ۱۰۳۸ ][ ۱۰۳۹ ][ ۱۰۴۰ ][ ۱۰۴۱ ][ ۱۰۴۲ ][ ۱۰۴۳ ][ ۱۰۴۴ ][ ۱۰۴۵ ][ ۱۰۴۶ ][ ۱۰۴۷ ][ ۱۰۴۸ ][ ۱۰۴۹ ][ ۱۰۵۰ ][ ۱۰۵۱ ][ ۱۰۵۲ ][ ۱۰۵۳ ][ ۱۰۵۴ ][ ۱۰۵۵ ][ ۱۰۵۶ ][ ۱۰۵۷ ][ ۱۰۵۸ ][ ۱۰۵۹ ][ ۱۰۶۰ ][ ۱۰۶۱ ][ ۱۰۶۲ ][ ۱۰۶۳ ][ ۱۰۶۴ ][ ۱۰۶۵ ][ ۱۰۶۶ ][ ۱۰۶۷ ][ ۱۰۶۸ ][ ۱۰۶۹ ][ ۱۰۷۰ ][ ۱۰۷۱ ][ ۱۰۷۲ ][ ۱۰۷۳ ][ ۱۰۷۴ ][ ۱۰۷۵ ][ ۱۰۷۶ ][ ۱۰۷۷ ][ ۱۰۷۸ ][ ۱۰۷۹ ][ ۱۰۸۰ ][ ۱۰۸۱ ][ ۱۰۸۲ ][ ۱۰۸۳ ][ ۱۰۸۴ ][ ۱۰۸۵ ][ ۱۰۸۶ ][ ۱۰۸۷ ][ ۱۰۸۸ ][ ۱۰۸۹ ][ ۱۰۹۰ ][ ۱۰۹۱ ][ ۱۰۹۲ ][ ۱۰۹۳ ][ ۱۰۹۴ ][ ۱۰۹۵ ][ ۱۰۹۶ ][ ۱۰۹۷ ]
.: Weblog Themes By iranblag :.

درباره وبلاگ

تيم مشاوران مديريت ايران IranMCT ----------------- http://iranmct.com ---------------- Iran Management Consultants Team
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب
شمارنده
شرکت مشاوره مدیریتبازارسازی مدیریت بازاریابی. بازدید تحقیقات بازاریابیآموزش مدیریت MBAدلایل ترک تحقیقات بازاریابی تحقیقات مدیریت شرایط سخت بازارکارت امتیازی متوازنارزیابی عملکرد . نمونه مطالعات موردی.برند برندینگانواع برند معرفی 21 نوع متفاوت از برندبرندسازی branding marketing . برندسازی.تحقیقات بازاریابی انگیزه بخش http://marketingbranding.ir سبک مدیریت است مدیریت بازاربازاریابیتحقیقات بازاریابی ویژگی های .حرفه ای مشاوره اموزش مدیریت.شناسایی مشتریان .تحقیقات بازاریابی استفاده از تحقیقات بازار و بازاریابی http://marketingsales.irmarketing مدیریت برندینگ . Business Management ConsultantIran Business Management ConsultantManagement . بازاریابیانواع بازاریابی 127 نوع بازاریابیبازاریابی. بازاریابی MarketingMix آمیختهآمیزه بازاريابیمدیریت بازاریابی. اخبار مدیریت و تجارتمدیریت.مشاوره بازاریابی مدیریت آموزش تکنیک‌های فروشندگی حرفه‌ای فروشندگی. اخبار مدیریت و تجارتبازاریابی برندینگ. http://iranmct.com/news/page/12مدیریت. مدیریت مشاوره بازاریابیآموزش. بیزینس پلن طرح توجیهی طرح business plan. برنامه بازاریابی Marketing Planبازاریابی. مشاوره تبلیغات مشاور تبلیغات مشاور مدیریت management مشاوره مدیریت انواع بازاریابی بازاریابی. Business Planبیرینس پلن طرح توجیهیمدیریت. کلینیک کاشت موی طبیعی آسمان