مشاوره مديريت

كتاب برندينگ شخصي آنلاين

كتاب برندينگ شخصي آنلاين

تاليف دكتر آذر صائميان - جواد فقيهي پور

انتشارات دارالفنون

ارديبهشت1395

قيمت : 11 هزار تومان

مركز خريد كتاب: انجمن مديريت ايران - خيابان كريم خان زند روبروي ايرانشهر نبش كوچه عسجدي پلاك 1 طبقه 5 تلفن 88827878 و 88827878 و نمابر 88835278

  

پيشگفتار:

 يكي از اساسي ترين اهداف انجمن مديريت توليد، انتشار و گسترش مطالب علمي، كاربردي و نوين در حوزه مديريت مي باشد. مجموعه حاضر نيز با اين هدف در اختيار علاقمندان به حوزه توسعه و گسترش برند شخصي قرار داده مي شود. تاكنون تحقيقات و پژوهش هاي بسياري در زمينه برند محصولات و خدمات شركت‌ها صورت گرفته است، ولي كمتر به موضوع برند شخصي توجه شده است.اين در حالي است كه ايجاد و توسعه برند شخصي نيز علاوه بر اينكه به توسعه محصول و يا برند شركت كمك مي‌كند خود نيز مي‌تواند عاملي براي موفقيت‌هاي فردي و سازماني باشد.

امروزه توسعه سازماني به تنهايي كافي نيست افراد بايد برنامه ريزي براي توسعه برند شخصي خود داشته باشند. افراد قدرتمند سازمان قدرتمند را مي‌سازند و لذا كوشش براي توسعه ويژگي هاي فردي از طريق كسب شايستگي‌ها و ايجاد برند شخصي امري غير قابل اجتناب در فضاي رقابتي است. توسعه روابط با استفاده از تكنولوژي‌هاي نوين به تقويت برند شخصي نيز كمك مي‌كند . در اين زمينه توانايي و مهارت كار با ابزارهاي سخت افزاري و نرم افزاري بايد به عنوان يك مهارت پايه براي افراد تلقي شود. يكي از راه هاي توسعه فردي، داشتن برندينگ شخصي است كه به شما، كارتان و ارتباطات‌تان، استاندارد خاصي مي‌بخشد. براي اين منظور به يك استراتژي نياز داريد كه برند شخصي شما را مديريت كند، چون از طريق اين برند مردم شما را مي‌بينند و با همين برند مي‌توانيد نگرش آن ها را نسبت به خود تغيير دهيد.  برندينگ شخصي آنلاين ايجاد و توسعه برند در فضاي مجازي است كه نشان مي‌دهد كه شما چه كسي هستيد، چه كار مي‌كنيد و چه چيز متفاوتي در شما وجود دارد و چگونه براي بازار هدفتان ارزش آفريني مي‌كنيد.

مطالعه اين كتاب از يك سو براي مديران و كارشناسان سازمان ها و از سوي ديگر براي استادان، دانشجويان و علاقمندان به ايجاد و توسعه برند شخصي توصيه مي گردد.

 برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۲:۳۴ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

برگزاري كارگاه آموزشي توسعه سرمايه هاي انساني با رويكرد توانمند سازي

روز 28 تيرماه 1395كارگاه آموزشي توسعه سرمايه هاي انساني با رويكرد توانمند سازي براي تعدادي از مديران منابع انساني و مديران آموزش و ... وزارت نيرو در محل پژوهشگاه نيرو در تهران برگزار گرديد.

در اين برنامه سير تحول و تغييراتي كه در حوزه مديريت سرمايه هاي انساني رخ داده مطرح شد و ويژگي هاي هر دوره كه نماد بارز آن در بهبود فضاي تفكر ، نگرش و رفتار سازماني خود را نشان مي دهد مطرح گرديد.

در اين برنامه ويزگي هاي دوره" نيروي انساني" در عصر مديريت كلاسيك مطرح شد اينكه در اين دوره مديران به كاركنان خود چگونه مي نگريستند و چه انتظاراتي طرفين از يكديگر داشتند.

دوره بعد دوره" منابع انساني " بود اين دوره را مديريت نئوكلاسيك مي گويند كه نگاه مديران به كاركنان تغيير كرد و در اين دوره به نيازها و انگيزه هاي كاركنان نيز توجه بيشتري شد. روابط در اين دوره شكل مطلوب تري به خود گرفت و اينكه در اين دوره كاركنان به عنوان منابع  در سازمان در نظر گرفته شدند.

دوره سوم دوره " سرمايه انساني" است كه تاكيد اين دوره بر اين است كه كاركنان و مديران به عنوان سرمايه سازمان محسوب مي شوند و لذا توسعه اين سرمايه ها از طريق آموزش، يادگيري و توسعه شايستگي هاي آنان مي تواند براي توسعه فردي و توسعه سازماني مفيد و موثر باشد.

در اين برنامه همچنين در باره راهكارهاي توانمند سازي كاركنان مطالبي ارائه گرديد.

اين برنامه با استقبال و مشاركت جدي شركت  كنندگان در مباحث همراه بود.برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۲:۳۴ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

افراد قدرتمند سازمان قدرتمند را مي سازند

افراد قدرتمند، سازمان قدرتمند را مي‌سازند و لذا كوشش براي توسعه ويژگي هاي فردي از طريق كسب شايستگي‌ها و ايجاد برند شخصي امري غير قابل اجتناب در فضاي رقابتي است. در زمينه اهميت برند شخصي كاتلر تحقيقي را انجام داده است كه نتايج آن بر درجه ميزان موفقيت يك برند به توانائي و توسعه مهارت‌هاي مديران و كاركنان تاكيد دارد. وي معتقد است هرچه سازمان‌ها براي كسب شايستگي‌هاي كليدي كاركنان سرمايه‌گذاري نمايند، به موفقيت برند خود در بازارهاي رقابتي كمك مي‌كنند.(Kotler, 2005).افراد براي داشتن برند شخصي مطلوب بايد ويژگي هاي مختلفي را از طريق كسب دانش، مهارت و تجربه بياموزند و آن‌ها را بكار گيرند. بدون مهارت‌هاي حرفه‌اي، انساني و ادراكي افراد نمي‌توانند حوزه برند شخصي خود را توسعه دهند. در اين زمينه سه مؤلفه اساسي مد نظر مي‌باشدكه به شرح زير مي‌باشد:

1-      مؤلفه هاي فرهنگي.

2-      مؤلفه هاي اجتماعي.

3-      مؤلفه هاي تخصصي.

    بديهي است هر كدام از اين سه مؤلفه خود به مجموعه‌هاي كوچك‌تري تقسيم مي‌شوند كه موضوع اثر گذاري آن‌ها بر توسعه برند شخصي طيف گسترده‌اي را در بر خواهد گرفت.برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۲:۳۳ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

رويكرد شايستگي پورتر

 

تحقيقات پورتر نشان مي‌دهد كه وي بر تأثير مؤلفه هاي محيطي بر شايستگي‌ها تاكيد دارد. پورتر همچنين بر شناخت محيط و چابكي در پاسخ گوئي به عوامل محيطي اصرار دارد و به زعم وي يكي از شايستگي‌هاي اصلي مديران، ميزان سرعت پاسخ آنان به تغييرات محيطي مي‌باشد. وي همچنين به تأثير عوامل درون سازماني بر قابليت‌ها و شايستگي‌هاي مديران معتقد است. وي مي‌گويد مديران براي انجام وظائف سطح بالاتر نياز دارند تا توانمندي‌هاي خود را با نيازهاي سازمان توسعه دهند به نحوي كه بتوانند در تحقق برنامه‌هاي سازمان نقش جدي ايفا نمايند. مدل پورتر شامل دو رويكرد مي‌باشد:

  1-رويكرد برون گرا و مبتني بر محيط:

پورتر معتقد است با اين رويكرد سازمان‌ها استراتژي‌هاي خود را جهت حضور در محيط كسب و كار تعيين مي‌كنند.

2-رويكرد درون گرا و مبتني بر درون سازمان :

در اين استراتژي سعي بر افزايش توان و قابليت افراد در محيط درون سازماني است.برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۲:۳۳ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

سازمان هاي پويا و شايستگي هاي محوري

 

هسته اصلي تمامي فعاليت هاي سازمان، منابع انساني توانمند مي باشد كه نقش مهمي در موفقيت و توسعه سازمان ها دارد. شايستگي هاي محوري يك فرآيند بهبود مستمر است كه با ايجاد انعطاف پذيري بسيار بالا در منابع انساني، اين امكان را فراهم مي كند كه سازمان ها بتوانند بطور مستمر در فضاي رقابتي فعاليت نمايند.

كسب شايستگي هاي لازم براي مديران ارشد و مياني سازمان ها از الزامات سازمان هاي پيشرو مي باشد. مديراني كه به شايستگي هاي محوري مسلط گردند مي توانند از عهده تحقق اهداف سازمان برآيند.

تعريف شايستگي بكارگيري دانش، مهارت و نگرش در رفتار و عملكرد مي باشد. اين تعريف اساس تدوين برنامه هاي آموزشي شركتهاي بزرگ دنيا نيز مي باشد. تدوين شايستگي هاي محوري سازمان را قادر مي سازند تا در فضاي رقابتي برتر قرار گيرند. سازمان هاي پويا و خلاق، در طراحي و تدوين شايستگي هاي محوري مجموعه اي از شايستگي هائي را مطرح مي كنند كه دستيابي منابع انساني به تفكر استراتژيك، ريسك پذيري، مهارت حل مسئله، مهارت تصميم گيري، چابكي، خلاقيت و نوآوري را در پي خواهد داشت.

براي طراحي و تدوين شايستگي هاي محوري ابتدا بايد شايستگي هاي موجود و نحوه عملكرد آن را در سازمان بررسي كرد و سپس شايستگي هاي مطلوب وكليدي جهت تحقق اهداف آينده را طراحي كرد. آنچه كه درانجام بهتر اين فرآيند به سازمان كمك مي نمايد، طراحي و تدوين برنامه هاي آموزشي منطبق بر شايستگي هاي مورد انتظار مي باشد.

فقدان بكارگيري مدل هاي شايستگي، سازمان را با سه خطر بزرگ مواجه مي سازد:

1- منابع انساني فعلي قابليت و توان لازم براي انجام امور جاري و دسترسي به اهداف تعيين شده را ندارند.

2- باتوجه به اينكه سازمان هيچ الگوي مشخصي براي شايستگي هاي جذب نيروهاي انساني جديد خود ندارد، لذا انتخاب و گزينش افراد بدون توجه به توانائي ها و شايستگي هاي كليدي و مورد انتظار سازمان مي باشد نتيجه آنكه پس از جذب، هزينه و زمان زيادي صرف تربيت و پرورش آنان خواهد شد تا به سطح مورد انتظار سازمان برسند.

3- برنامه هاي تربيت مديران وكاركنان كه همه ساله از طريق اجراي برنامه هاي آموزشي انجام مي شود بدليل آنكه الگوي مشخصي براي شايستگي ها موجود نمي باشد صرفاٌ برپايه انتقال دانش و مهارت خواهد بود بدون آنكه قابليت هاي بكارگيري آن مدنظر قرار گرفته باشد. لذا واحد آموزش نمي تواند در مورد اثرات آموزشي بر توسعه شايستگي ها اقدامي انجام دهد. و برنامه هاي تكرار و بدون اثربخشي با هزينه هاي بالاي خود را به سازمان تحميل مي كند.

سازمان هاي آينده توسط مديراني اداره خواهند كرد كه شايستگي هاي محوري آنان دائماً در حال ارتقاء و بهبود باشد. شايستگي سكون ندارد و از جنس تحول و نوآوري است. بايد بتوانيم همسوئي بين مديران و كاركنان با اهداف كلان سازمان و تدوين شايستگي هاي محوري ايجاد كنيم تا افق هاي بهتري را براي سازمانهاي ايراني ايجاد نمائيم.برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۲:۳۳ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

مشاركت در كسب شايستگي ها بر اساس استاندارد ISO 10018

 

در سازمان­ هاي مدرن ديگر منابع مالي، فناوري­ هاي نوين و تجهيزات، سرمايه تلقي نمي­ شوند بلكه اين سرمايه به همكاران سازمان كه توانايي ايجاد ارزش افزوده و خلق ارزش­ هاي جديد را دارند اطلاق مي­ گردد. مدارك آكادميك و غير آكادميك كسب شده توسط كاركنان در اين سازمان­ ها به شدت كم­رنگ شده و جاي آن را شايستگي ­هايي با معيارهاي عملكردي بالا گرفته است. توجه به موضوع شايستگي ها همواره به عنوان يكي از دغدغه هاي مديران ارشد و به خصوص مديران منابع انساني بوده است، اين­كه چگونه مي­ توانند اين شايستگي­ ها را شناسائي و آن را در سازمان توسعه دهند.

استاندارد ISO 10018 به عنوان راهنمائي براي افزايش مشاركت و كسب شايستگي­ ها، فرآيندهائي را معرفي مي­ نمايند كه با استقرار مرحله به مرحله آن مي­توان به بزرگترين چالش مديران منابع انساني پاسخ مناسب داد. اين فرآيند بر توسعه شايستگي­ هاي فردي، گروهي و رفتار سازماني و اجتماعي تاكيد دارد و مشاركت كاركنان در طراحي و اجراي شايستگي­ ها به عنوان يكي از اركان اصلي اين استاندارد مي باشد. هم چنين نقش رهبران سازمان در ايجاد زمينه مناسب و تعهد و مسئوليت آنان در كمك به استقرار اين استاندارد مي ­تواند به كسب شايستگي­ هاي برتر سازمان كمك نمايد. اين استاندارد با دو رويكرد درون­داد و برون­داد براي بهبود و ارتقاي شايستگي­ ها به طراحي فرآيند كسب صلاحيت همكاران سازمان مي ­پردازد.

اين استاندارد بر خلاقيت و نوآوري در ايجاد توسعه شايستگي­ ها براي ارائه خدمات برتر، ايجاد مهارت در ارتباط با ذينفعان، توانايي حل مساله فردي و سازماني، شبكه بندي و پذيرش مسئوليت ­هاي سطح بالا و كار تيمي تاكيد دارد. كليه الزامات اين استاندارد جهت كسب شايستگي ­هاي برتر، توسعه توانمند­سازي، افزايش مشاركت از طريق آموزش و يادگيري مستمر طراحي شده است به گونه­ اي كه افراد بتوانند از طريق خود ارزيابي سطح بلوغ و رشد خود را نيز ارزيابي نمايند.برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۲:۳۲ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

برگزاري همايش علمي - كاربردي اقتصاد مقاومتي

اين همايش با همكاري انجمن مديريت ايران و دانشگاه خاتم برگزار مي شود. سخنران اين همايش آقاي دكتر مجيد قاسمي معاونت پژوهش هاي اقتصادي مركز تحقيقات استراتژيك ، عضو هيات مديره انجمن مديريت ايران ،رئيس كل اسبق بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران و رئيس هيات مديره شور18اي انجمن هاي علمي ايران خواهند بود.

تاريخ اجرا: 17 آبان ماه

محل اجرا دانشگاه خاتم ( خيابان ملاصدرا خيابان شيراز شمالي - خيابان حكيم اعظم پلاك 20

ساعت اجرا: 15 الي18

حضور اساتيد، دانشجويان و مديران علاقمند با اعلام قبلي آزاد خواهد بود.

علاقمندان مي توانند مراتب حضور خود و همراهان را با تلفن هاي 88827878 و 88824886 انجمن مديريت ايران اطلاع دهند.

 برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۲:۳۲ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

برگزاري سومين همايش پيشرفت و توسعه علمي كشور در تاريخ 29 و 30 بهمن 1392

اين همايش با حضور جمعي از روسا، دبيران ، اساتيد و صاحبنظران علمي كشور در پژوهشگاه نيرو برگزار شد. محور هاي اين همايش بشرح زير معرفي مي شود:

1-ارزيابي پيشرفت و توسعه علمي ايران و منطقه

2-تعامل انجمن هاي علمي و قواي سه گانه

3-جايگاه انجمن هاي علمي در توسعه ديپلماسي

4-دانشگاه ها، مراكز پژوهشي و تجاري سازي

5-نقش و ظرفيت انجمن هاي علمي در تحقق اسناد بالا دستي

اين همايش توسط شوراي انجمن هاي علمي ايران و با همكاري انجمن هاي علمي كشور برگزارگرديد.سخنرانان اين همايش نيز از اساتيد متخصص و صاحبنظر و همچنين مقامات علمي كشور بودند.رياست اين همايش را آقاي مهندس بهره دار بعهده داشتند واعضاي شوراي سياستگذاري بشرح زير معرفي مي شوند:

آقاي دكتر براري- آقاي دكتر علي آبادي - آقاي دكتر منصوري - آقاي مهندس شفتي - آقاي دكتر جلالي- آقاي دكتر طباطبائيان - آقاي دكتر قلي نيا - آقاي مهندس بابايي - آقاي مهدس صابري- آقاي مهندس مهريان - آقاي مهندس كثيريها-آقاي دكتر قره ياضي - آقاي دكتر تلوري - اقاي دكتر جلوداري - آقاي دكتر پورزرندي- آقاي دكتر اربابي - خانم دكتر صائميان - خانم دكتر موسوي لر- اقاي دكتر ملكي تبار- آقاي دكتر وطني - آقاي دكتر گودرزي - آقاي دكتر دارمارالاني - آقاي دكتر سنبلي -آقاي دكتر طباطبائي مزد آبادي - آقاي دكتر يزدي زاده - خانم دكتر سادات حسيني - آقاي دكتر طالبيان - آقاي دكتر حسيني - آقاي دكتر نجفي -آقاي دكتر ملكي نيا - آقاي دكتر عظيمي - اقاي مهندس زرافشان - خانم دكتر خليفه سلطاني - آقاي دكتر موحدي ساوجي - آقاي دكتر انتخابي -آقاي دكتر حسن زاده - آقاي دكتر كمالي - آقاي مهندس عسگريان - آقاي دكتر بامداد - آقاي مهندس احمديان - خانم دكتر قديمي

اعضاءكميته علمي نيز بشرح زير معرفي مي شوند:

آقاي مهندس بهردار- آقاي دكتر علي آبادي - خانم دكتر موسوي لر- اقاي دكتر تلوري - آقاي دكتر قره ياضي - آقاي مهندس كثيريها - اقاي دكتر قلي نيا - اقاي مهندس بابائي - آقاي دكتر جلالي - آقاي مهندس مهريان - خانم دكتر صائميانبرچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۲:۳۱ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

چهارمين نمايشگاه و همايش شهر ايده آل از 26 تا 29 بهمن 1392 در جزيره كيش برگزار شد.

 چهارمين نمايشگاه وهمايش شهر ايده آل توسط گروه پرتو بينا به مدت 4 روز در كيش اجرا گرديد. در اين برنامه جمع كثيري از  شركت هاي فعال در حوزه مديريت و خدمات شهري، تازه ترين دستاوردها و فرصت هاي سرمايه گذاري شهرداري هاي بزرگ كشور را در اين نمايشگاه عرضه كردند. اين نمايشگاه با حمايت سازمان منطقه آزاد كيش و سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور، از 26 بهمن در مركز نمايشگاه هاي بين المللي جزيره كيش آغاز و تا 29 بهمن در محل دايمي نمايشگاههاي بين المللي كيش برپا گرديد.

همزمان با برگزاري اين نمايشگاه، چهارمين همايش شهر ايده‌آل با حضور شهرداران و مديران شهري شهرهاي برگزيده كشوردر حوزه مديريت شهري 27 و 28 بهمن در مركز همايش هاي بين المللي خليج فارس جزيره زيباي كيش نيز برگزار گرديد.در اين برنامه نيز جمعي از متخصصان و اساتيد برجسته و صاحبنظر در زمينه موضوعات فرهنگي ، اجتماعي ، مديريتي وساير زمينه هاي مرتبط سخنراني كردند.

خانم دكتر آذر صائميان نيز سخنراني با عنوان توانمندسازي منابع انساني در مديريت شهري در روز27 بهمن ماه ارائه نمودند. در اين برنامه ضمن بيان اهميت و ضرورت توانمند سازي منابع انساني ، مدل هاي علمي در اين زمينه را معرفي و گام هاي استقرار نظام توانمند سازي را تشريح نمودند. اين برنامه با بيان راهكارهاي اجرائي و عملي خاتمه يافت .

پايان يافت .برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۲:۳۱ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

اولين كنفرانس ملي آموزش و توسعه سرمايه انساني در تاريخ 26 و 27 بهمن ماه 1392برگزار شد.


در اين كنفرانس كه با حضور جمع كثيري از مديران منابع انساني، مديران و كارشناسان ارشد آموزش سازمان ها در هتل المپيك برگزار گرديد، سخنراني هاي علمي همراه با ارائه تجربيات و نوآوري هاي آموزشي مطرح گرديد.

هدف از برگزاري اين كنفرانس ارائه دستاوردهاي تازه و همچنين معرفي رويكردهاي نوين آموزش و توسعه منابع انساني بود.رياست اين كنفرانس را آقاي دكتر سيد احمد طباطبائي بعهده داشتند و آقاي دكتر اباصلت خراساني به عنوان دبيرعلمي و همچنين آقاي سيد احمد بزاز جزايري به عنوان دبير اجرائي كنفرانس بودند.

خانم دكترآذر صائميان يكي از سخنرانان اين كنفرانس بودند كه در زمينه ارائه مدل شايستگي هاي محوري در برنامه ريزي آموزش اثربخش سخنراني كردند.ايشان ضمن معرفي مدل ها و رويكردهاي شايستگي هاي محوري ، يك مدل شايستگي فردي را براي اولين بار در ايران معرفي نمودند.

اين مدل در سازمان هاي پيشرو به عنوان زير بناي برند شخصي(Personal Brand) مي باشد. اين مدل بر اساس بخشي از رساله دكتري تخصصي ايشان در حوزه مولفه هاي اثر گذار بر برند شخصي مي باشد .موضوع برند شخصي (Personal Brand)به عنوان يك مبحث علمي نيز از سوي ايشان براي اولين بار در سطح دانشگاه در مقطع دكتري در ايران مطرح گرديده است .برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۲:۳۱ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

برگزاري دوره آموزشي "تكنيك هاي كاربردي طراحي و برنامه ريزي آموزشي" در روز چهارشنبه مورخ 92/11/16.

  دوره آموزشي "تكنيك هاي طراحي و برنامه ريزي آموزشي"  در  روز  چهارشنبه  مورخ  92/11/16 توسط
 سركار خانم دكتر صائميان برگزار گرديد. در اين برنامه تعدادي از مديران و كارشناسان ارشد سازمان ها
جضور داشتند. در طي اين برنامه به طرح مباحث نوين طراحي و برنامه ريزي آموزشي و نحوه اجراي اثر بخش
آن اشاره شد كه با انجام كارتيمي ،فرآيند طراحي برنامه آموزشي نيز به فراگيران آموزش داده شد.
اين برنامه توسط انجمن آموزش و توسعه منابع انساني برگزار گرديد.برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۲:۳۰ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

برگزاري اولين كنفرانس مديريت و مهندسي كيفيت در تاريخ 1392/9/8 در مركز همايش هاي صدا و سيما

اين كنفرانس با حضور جمع كثيري از مديران سازمان هاي دولتي و خصوصي با هدف ارتقاء دانش و مهارت هاي مديران و كارشناسان ارشد در حوزه مديريت و مهندسي كيفيت برگزار مي شود. انجمن مديريت ايران به عنوان يكي از حاميان علمي اين كنفرانس مي باشد.

در اين كنفرانس مقاله اي با عنوان "مهندسي فرآيند هاي آموزش مبتني بر استانداردهاي تضمين كيفيت بين المللي " توسط اينجانب ( آذرصائميان) از سوي انجمن مديريت ايران ارائه مي گردد.

ديگر سخنرانان اين همايش از انجمن مديريت كيفيت ايران - شركت ارزيابان كيفيت خاورميانه و معاونت آموزش هاي تخصصي دانشگاه شريف مي باشند.برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۲:۳۰ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

دنبال چه مطلبي بوديد كه به اين صفحه رسيديد؟

تعدادي از دانشجويان من درحال انجام تحقيقي هستند كه چرابرخي از افرادي كه در اينترنت دنبال مطلب خاصي مي گردند پس از مدتي جستجو در اينترنت موضوع  تحقيق خود را تغيير مي دهند. با اين توضيح كوتاه خواهشمندم به سه سوال زير جواب دهيد:

1- دنبال چه مطلبي بوديد كه به اين صفحه رسيديد؟

2- آيا مطلب مورد نظر خود را در اين وبلاگ پيدا كرديد؟

3- آيا با مطالعه اين وبلاگ موضوع مورد نظرتان تغييركرد؟( در صورت امكان عنوان موضوع اوليه و موضوع جديد را بنويسيد)

به 3 نفر از كساني كه پاسخ خود را بطور كامل در ايميل زير وارد نمايند جوايزي اهدا خواهد شد.برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۲:۲۹ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

خلاقيت ذاتي است يا اكتسابي؟

اين سوال كه آيا خلاقيت ذاتي است يا اكتسابي ، معمولا در محافل علمي و اجتماعي مطرح مي شود . برخي معتقدند خلاقيت ذاتي است و افراد خاصي توانائي خلق ايده هاي جديد و ناب را دارند وبرخي معتقدند كه خلاقيت اكتسابي است . آن چه كه مسلم است از طريق آموزش و ياد گيري مي توان مهارت ارائه ايده هاي را فرا گرفت. براي اين كار باانجام پيش آزمون و پس ازمون و مقايسه نتايج آن مي توان به ميزان موفقيت در فراگيري خلاقيت  پي برد.

         در اينجا دو تعريف از خلاقيت ارائه مي شود:

-  خلاقيت عبارت است ازبكارگيري توانائي هاي ذهني براي ايجاد يك تغيير هدفدار

-  خلاقيت عبارت است از توانائي ديدن ، آگاه بودن و پاسخ دادن

بين خلاقيت و نوآوري تفاوت هاي اساسي وجود دارد . در خلاقيت  ايده هاي جالب و جذاب متعدد ارائه مي شود ولي در نوآوري آن ايده ها به عمل در مي آيد.

برخي ازمهارت هاي  خلاقيت :

-         رواني انديشه : اجازه دهيم ذهن هرجا مي خواهد برود و مانع حركتش نشويم.

-         انعطاف پذيري : توانايي  تركيب متنوعي از ايده هاي گوناگون مورد نظر مي باشد .

-         شرح و تفضيل : توانايي اضافه كردن جزئيات وتفصيل موضوع مطرح است .

-         نوگرايي :  منحصر به فرد بودن و نو بودن ايده ها ملاك است .

-         سهولت:. كار خلاقيت ساده كردن ، پيچيدگي هاست .

معمولا موانع فردي خلاقيت مانع بروز خلاقيت مي شود كه عمده ترين آنها عبارتند از عدم انعطاف پذيري - اتكاء شديد به تجربيات  قبلي - منطقي فكركردن و تحت تاثير ارزشهاي شخصي قرار گرفتن- ترس از شكست - عدم اعتماد بنفس- بي انگيزه گي - كم حوصله گي -روزمره گي و عادت به وضعيت موجود.

برخي از تكنيك هاي خلاقيت :

-         روش طوفان مغزي(Brain Storming) در اين تكنيك افراد در زمينه يك موضوع مشخص ايده هاي زيادي را مطرح مي كنند تا جائي كه هيچ ايده جديدي به ذهن كسي نرسد.

-         روش گردش تخيلي - با استفاده از گردش تخيلي در مكان ها و زمان ها و يا پيرامون موضوعات مورد علاقه ايده هاي زيادي بدست مي آيد.

-         روش تفكر موازي- هم زمان به چند موضوع و راه حل هاي مشترك  آن ها توجه مي شود .

-         روش ترسيم نقشه فكر- با اين روش ابعادموضوعي كه درفكر است روي كاغذ آورده مي شود در نتيجه   ايده هاي فراواني به دست مي آيد.

-     روش 6 كلاه تفكر خلاق در اين روش از 6 كلاه رنگي به عنوان نماد و سمبل استفاده مي شود . كلاه آبي ( كنترلي)   كلاه سفيد ( علمي و قابل مشاهده)- كلاه قرمز ( احساسي) - كلاه سياه  ( انتقادي)-  كلاه زرد( مثبت ) -كلاه سبز ( خلاق)

-     تكنيك TRIZ( حل ابداعانه و نظام يافته )
برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۲:۲۹ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

مهارت هاي كاربردي زندگي در مديريتمهارت عبارت است از توانايي (ذاتي و اكتسابي) كه فرد را براي انجام ماهرانه وظيفه خود قادر مي‌كند. مهارت‌هاي زندگي عبارتند از مجموعه توانايي‌هايي كه زمينه سازگاري و رفتار مثبت و مفيد را فراهم مي‌آورند. اين توانايي‌ها فرد را قادر مي‌كند در مسئوليت‌هاي اجتماعي خود موفق‌ تر عمل كنند و بدون لطمه زدن به خود و ديگران مسائل فردي و بين فردي را تحليل و آن‌ها را مديريت كند.

عناصر اصلي مهارت‌هاي زندگي چيست؟ سازمان جهاني بهداشت اين مهارت‌ها را در 3 گروه اصلي تقسيم مي‌كند. گروه نخست مهارت‌هاي مرتبط با تفكر نقادانه يا تصميم‌گيري است؛ با فراگيري اين مهارت فرد مي‌آموزد كه چگونه تاثير ارزش‌هاي خود و ديگران را بر راه حل‌هاي انتخابي تحليل كند.همچنين فرد ياد مي‌گيرد چگونه موضوع‌ها را نقد كند بدون آن كه آسيب رواني به خود يا ديگران بزند. مهارت بعدي، مهارت‌هاي بين فردي و ارتباطي است. در اين مهارت‌ها فرد توانايي ايجاد ارتباط موثر و كارآمد را با ديگران فرا مي‌گيرد. اين ارتباطات مي‌تواند كلامي، غيركلامي، گوش كردن فعال و توانايي ابراز احساسات باشد. اين مهارت‌ها به فرد كمك مي‌كند دامنه همكاري و مشاركت جمعي را توسعه داده و از بروز تعارضات بين‌فردي جلوگيري كند. احترام گذاشتن به ديگران، مسئوليت اجتماعي و رفتار شهروندي بخش‌هاي توسعه يافته مهارت‌هاي ارتباطي هستند. مهارت سوم، مهارت مقابله‌اي و مديريت فردي است. با فراگيري اين مهارت‌ها زمينه كنترل دروني افراد غني مي‌شود و به اين ترتيب فرد مي‌آموزد كه مي‌تواند بر اطراف خود تاثير بگذارد و تغييري ايجاد كند. عزت نفس، خود آگاهي و كنترل خشم است كه اثرات سازنده و مثبتي در شخصيت فردي دارد. همچنين مديريت زمان، روش‌هاي تفكر مثبت و كنترل فردي در محيط‌هاي پرتنش بخشي از فراگيري اين مهارت است.سازمان يونيسف نيز مهارت‌هاي زندگي را به 3 سطح دسته‌بندي كرده است. سطح نخست مهارت، مهارت‌هاي پايه‌اي و اساسي روان شناختي و اجتماعي است. اين مهارت‌ها متاثر از باورها، اعتقادات فرهنگ و ارزش‌هاي اجتماعي هستند. سطح دوم مهارت، مهارت‌هايي است كه فقط در شرايط خاص مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين مهارت‌ها در شرايط خاص فردي يا سازماني به كار گرفته مي‌شوند. چون تصميم گيري، حل مسأله، مذاكره، رفتار جسورانه و حل تعارض و سرانجام سطح سوم مهارت، مهارت‌هاي كاربردي است. اين مهارت‌ها در موضوع‌هايي چون مبارزه با نقش‌هاي جنسيتي سنتي يا امتناع از سوء مصرف مواد و غيره كاربرد دارد.برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۲:۲۸ توسط:مشاوره مديريت موضوع: