مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 8238
دیروز : 4574
افراد آنلاین : 7
همه : 5169201
به خود اعتماد كناعتماد به خود رفتاري است كه به افراد اجازه مي دهد عقايد مثبت و در عين حال منطقي درباره خود و موقعيت هايشان داشته باشند.
افرادي كه داراي اعتماد به نفس هستند، به توانايي هايشان اعتماد دارند و بر اين باورند كه مي توانند هر چه بخواهند انجام دهند زيرا انتظارات آن ها منطقي است و اگر گوشه اي از انتظاراتشان برآورده نشد، باز هم اعتماد به نفسشان را از دست نمي دهند.
افرادي كه نسبت به خود مطمئن نيستند براي اين كه احساس خوبي داشته باشند، بي اندازه به تاييد ديگران محتاج اند، از خطر كردن پرهيز مي كنند زيرا از شكست خوردن مي ترسند و به طور معمول انتظار ندارند كه موفق شوند و اغلب خود را تحقير مي كنند.
● چگونه اعتماد به خود پرورش مي يابد؟
عوامل بسياري در پرورش اعتماد به خود مؤثر است. رفتار والدين به خصوص در سال هاي اوليه كودكي در اين امر بسيار نقش دارد. 
اگر والدين بيش از اندازه خرده گير يا متوقع باشند، يا اين كه به شدت از كودك خود محافظت كنند به طوري كه ترس و نداشتن شهامت جاي اتكا به خود را بگيرد، بچه ها تصور خواهند كرد كه بي لياقت و بي كفايت هستند. 
در مقابل، اگر والدين بچه ها را تشويق كنند كه به خود اطمينان داشته باشند و وقتي بچه ها اشتباه كردند، آن ها را بپذيرند و دوست داشته باشند، حس اعتماد به خود در بچه ها پرورش مي يابد. 
جاي تعجب است كه كمبود اعتماد به خود لزوما به كمبود توانايي بستگي ندارد. اعتماد نداشتن به خود اغلب نتيجه تمركز بسيار روي انتظارات يا معيارهاي غير منطقي ديگران، به ويژه والدين و جامعه است.
● چند روش براي پرورش اعتماد به خود 
۱) تمركز روي نقاط قوت: درباره هر كاري كه انجام مي دهيد به خود اعتماد كنيد. 
با تمركز كردن روي كاري كه مي توانيد انجام دهيد، خود را براي تلاش هايتان تحسين كنيد و كمتر روي نتايج تأكيد بورزيد.
۲) ريسك كردن: با تجارب جديد به عنوان فرصت هايي براي يادگيري مواجه شويد، به جاي اين كه به موقعيت هايي براي برنده يا بازنده شدن فكر كنيد.
اين عمل شما را با امكانات جديد آشنا مي سازد و مي تواند حس خويشتن پذيري شما را افزايش دهد. 
انجام ندادن اين كار همه امكانات را به فرصتي براي شكست تبديل مي كند و مانع رشد فردي مي شود.
۳) صحبت كردن با خود: از صحبت كردن با خود به عنوان فرصتي براي مبارزه با گمان هاي زيان بار استفاده كنيد.
به خود بگوييد صبر كن و گمان هاي منطقي تري جانشين كنيد. 
براي مثال وقتي شما به شدت از خود انتظار پيشرفت داريد، به خود يادآوري كنيد كه قادر نيستيد همه چيز را به طور كامل انجام دهيد و فقط امكان اين وجود دارد كه سعي كنيد بعضي كارها را انجام دهيد.
اين مسئله به شما كمك مي كند كه خود را قبول داشته باشيد. 

زهره حريري باخداروزنامه خراسان 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۳:۰۸ ] [ مشاوره مديريت ]
به ارزش‌هاي خود ايمان بياوريدآن‌چه كه دوست داريد و آن‌چه كه نمي‌پسنديد، به طور كامل، شخصيت شما را تشكيل مي‌دهد. شما مانند هر انسان ديگري به چيزهائي ايمان داريد و به چيزهائي اعتقاد نداريد. برخي از خصوصيت‌هاي شما ارزش محسوب مي‌شوند و برخي ديگر ضد ارزش. سعي كنيد آنچه را كه برايتان ارزشمند است و هدف محسوب مي‌شود، از ذهن ناخودآگاه بيرون آورده و به ضمير خودآگاه وارد كنيد. 
بدون ترس و خجالت و با اعتماد به نفس كامل به آن‌ها بينديشيد و در ذهن خود تجزيه و تحليل نمائيد. به ميزان اهميت آن فكر كنيد و راه‌هاي رسيدن به آن را بررسي نمائيد و از همه مهمتر، ‌”آن‌ها را قبول داشته باشيد‌“. بگذاريد ارزش‌هاي‌تان، اهداف‌تان را مشخص كنند و اهدافتان، مسير زندگي‌تان را بسازند.
هنگامي‌كه خود را باور داريد، يا درون و بيرون خود هماهنگ هستيد. رفتارتان آرام، منش‌تان استوار و شخصيت‌تان، ثابت خواهد بود. اطمينان داشته باشيد كه همه، انسان‌هاي آزاد، خودباور و برخوردار از اعتماد به نفس را دوست دارند. انساني، شايسته اعتماد است كه در عين هماهنگي با ديگران، منش و هويت خود را به‌خوبي بشناسد و مطابق آن عمل نمايد. 
هنگامي‌كه به خواسته‌ها و هدف‌هاي خود ايمان بياوريد، مي‌توانيد در جهت دستيابي به آن‌ها حركت كنيد. اما زماني كه آن‌ها را باور نداشته و به آن‌ها ايمان نداشته باشيد، وقتي براي آن نمي‌گذاريد، بلكه آن‌ها را به ضمير ناخودآگاه مي‌فرستيد تا در عميق‌ترين نقطه آن سركوب شوند و طولي نمي‌كشد تا آن‌ها را به طور كامل فراموش مي‌كنيد. 
اگر ارزش‌هاي خود را باور كنيد، مي‌توانيد هدف‌هاي خود را نيز عملي سازيد. اولين راه براي رسيدن به يك هدف، مكتوب كردن آن هدف است. 
يك باور باستاني حكايت مي‌كند: ‌”آنچه كه نوشته شود، به انجام مي‌رسد و آنچه بر زبان رانده شود، فراموش مي‌گردد‌“. 
هنگامي‌كه كلمه‌ها بر سطحي نوشته مي‌شوند، زنده مي‌مانند. حقيقت در اين نكته است: هنگامي‌كه شما آن چه را كه مي‌خواهيد، در قالب يك جمله مي‌نويسيد، به تمام زواياي آن پي مي‌بريد و ضمير ناخودآگاه‌تان به طور كامل آن را جذب مي‌كند و به‌صورت خود به‌خودي به‌سوي هدف خود راهنمائي مي‌شويد. در جائي خواندم: ‌”مرد جواني در سن پانزده سالگي، ۱۲۷ هدف خود را بر روي كاغذ زرد رنگي نوشت. برخي از اين هدف‌ها تنها نشاني از ساده‌ترين اشتياق‌هاي نوجواني را داشت. به طور مثال، اين كه بتواند از ارتفاع ۵/۱ متري يا به طول ۵/۲ متر بپرد، ۲۰۰ متر كلاغ پر برود، وزنه ۷۰ كيلوئي را بالا ببرد، زواياي رود نيل را كشف كند، روي شترمرغ سوار شود و... او اكنون ۵۲ ساله است و ۱۰۵ آرزوي خود را عملي كرده است. خودش همواره به خاطر اهداف از دست رفته، افسوس مي‌خورد. به‌عنوان مثال، قله ‌”اورست‌“ را فتح نكرده است، يك ميمون را تربيت نكرده است و پزشك نشده است. 
مي‌گويند او هنوز همان كاغذ زرد رنگ را همراه دارد و مرتب نوشته‌هاي روي آن را مي‌خواند و بررسي مي‌كند. شايد براي به تحقق رسيدن ۲۲ آرزوي ديگر هنوز دير نشده باشد. 
اهداف خود را بنويسيد و مرتب آن‌ها را بخوانيد. اين‌كار به شما اعتماد به نفس مي‌دهد و باعث مي‌شود خود را با آرزوهاي‌تان غريبه ندانيد. وقت را تلف نكنيد، همين الآن كاغذ و قلم را برداريد و شروع كنيد. 

دكتر محمد سيدامجله شادكامي و موفقيت 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۳:۰۷ ] [ مشاوره مديريت ]

بگذاريد من هم تصميم بگيرم● عوامل تقويت كننده اعتماد به نفس
با توجه به اين كه اعتماد به نفس طيف بسيار گسترده اي از زندگي انسان را شامل مي شود طبيعي است كه بتوان درباره آن تعداد بسيار زيادي اظهارنظر و تحقيق سراغ گرفت. 
يكي از روانشناسان فرآيند اعتماد به نفس را با روابط خانوادگي مرتبط مي داند و بر اين باور است كه هرچه اين روابط صميمانه تر و منطقي تر باشد احتمال برخورداري كودكان خانواده از اعتماد به نفس بيشتر خواهد بود. به نظر او دادن علي، روش هاي افزايش اعتماد به نفس( تهران، انتشارات اوليا و مربيان، ۱۳۷۰) ص ۱۷ ۳- اورت، شوسترم، روانشناسي انسان سلطه جو، ترجمه غلامعلي سرمد ( تهران، نشر سپهر ۱۳۶۹) صص ۱۰۹-۱۰۸ ۴- بيلر، رابرت، كاربرد روانشناسي در آموزش، ترجمه كديور( تهران، نشر دانشگاهي، ۱۳۶۹) صص ۱۸۱-۱۷۱ ۵- واتكينسون، هيلگارد، زمينه روانشناسي، ترجمه تقي براهني( تهران، نشر انتشارات رشد، ۱۳۶۹) صص ۱۶۸-۱۵۸ ۶- دوروتي، راجرز، روانشناسي كودك، ترجمه غلامعلي سرمد(تهران، نشر آواي نور، ۱۳۷۳) صص ۵۴-۵۳ روزنامه جوان 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۳:۰۶ ] [ مشاوره مديريت ]

بازسازي اعتماد بنفسبسـيـاري از عـقايد ما تنها به اين دليل شكل مي گيرند كه بيـش از انـدازه به گـوش مــا ميرسند به همين دليل شروع مي كنيم به پذيرفتن آنها. 
● آيا تا به حال چنين اتفاقي براي شما روي داده است؟ 
ريسـكش را قبـول نموده و مـوهايـتان را كوتاه ميكنيد.واقعا جذاب و زيبا ميشويد. روز بعد خـانه را به قصد محل كار ترك مي كـنـيد و در راه به خود مي گوييد: "خيلي خوشحالم از اين كـه موهامـو كوتـاه كـردم، عاشقشم، واقعا زيبا شدم." شـما به دفتر كار خود مي رسيد و وارد آسانسور ميـشويـد به طور اتفاقي يكي از همكارانتان را نيز در داخل آسانسور مـي بينيد، ناگهان او اخم هايش را در هم ميكند و ميـگويد "آه، تو موهاتو كوتاه كردي؟ چي باعث شد همچين كاري بكني؟!" در اين جـاسـت كـه شما دست هايتان را بر روي سرتان مي گذاريد و حاضريد هر كاري انجام دهيد تا يك كلاه به شما بدهند. احساس بدي به شما دست مي دهد. واقعا چرا بايد مي رفتيد و موهايتان را كوتاه مي كرديد؟ 
اين روزها اعتماد به نفس براي خانم ها تبديل به مقوله بسيار مهمي شده است. وجود مانكن هاي لاغر و انتظاراتي كه از مادران امروزي ميـرود واقعا انسان را به تعجب وا مي دارند. اما تعجب آورتر از آن اين است كه نظرات ديگران چقدر سريع در افراد تاثير مي گذارند و اعتماد به نفس افراد تا چه حد كاهش پيدا كره است. چنين مسئله اي براي من در دوران دبيرستانم اتفاق افتاد. يك گروه چهار، پنج نفري بودند كه هر روز مرا تمسخر مي كردند و به من مي گفتند كه زشت و احمق هستم. من هم بعد از مدتي شروع كردم به باور كردن حرف هاي آنها. 
اين اصلا مهم نبود كه پدر و مادر من هنوز هم عاشقانه يكديگر را دوست مي داشتند و خانه ما سرشار از شوق و شور و محبت بود، اين اصلا اهميت نداشت كه تمام نمره هايم بالا بودند و دوستي داشتم كه از سال سوم با هم بوديم. آنها به من مي گفتند كه هيچ ارزشي ندارم و من نيز تمام گفته هايشان را به طور كامل پذيرفته بودم. اعتماد به نفس من رفته رفته تحليل پيدا مي كرد و اين امر باعث آزار من مي شد. 
● اعتماد به نفس چيست؟
شايد تفسير اعتماد به نفس كمي مشكل باشد. اعتماد به نفس خيلي بيشتر از اين است كه احساس خوبي نسبت به خودتان داشته باشيد، به كارهاي خود افتخار كنيد و تصويري را كه در آينه مي بينيد دوست بداريد بلكه اعتماد به نفس تصور شما از ارزش هاي دروني تان است. دكتر جان ناميا در كتاب خود با عنوان " اصول آسيب شناسي رواني" اعتماد به نفس را به عنوان توانايي درك ارزش هاي شخصي بيان مي كند. 
ما اغلب معادله ها را به صورت وارونه مي بينيم و فكر مي كنيم كه اعتماد به نفس را بايد از طريق ديگران بدست آوريم در حاليكه اين اعتماد به نفس ما است، توانايي ما در ارزشمند نگاه داشتن خود، عكس العمل ما نسبت به تصويري كه در آينه مي بينيم. 
● اثرات كمبود اعتماد به نفس
در آن زمان چون اعتماد به نفسم خطشه دار شده بود و اطمينان خاطرم را به كلي از دست داده بودم از صحبت كردن با ديگران چه در كلاس يا جمع هاي دوستانه و يا حتي در راهروها نيز خودداري مي كردم. از ساعت نهار وحشت داشتم و هيچ گاه به داخل نهار خوري نمي رفتم و فكر كلاس هاي نمايش گروهي مرا ديوانه مي كرد. من از جمع هاي دوستانه طرد شده بودم و خنده از روي لبانم رخت بر بسته بود. 
متقاعد شده بودم كه فرد بي ارزشي هستم. اگر چه هميشه نمره هايم از ۹۰ به بالا بود اما در روزهاي امتحان استرس شديدي مرا فرا مي گرفت. سعي مي كردم كه تا مي توانم خودم را از نظر ديگران مخفي نگه دارم. 
تصور مي كردم اگر وجودم را پنهان كنم ديگر هيچ كس نمي تواند مرا آزار دهد. اين شرايط همچنان ادامه داشت و لازم بود كه من راهي پيدا كنم تا از شر آن خلاص شوم.
اما چيزي نبود كه به من كمك كند زيرا مشكل اساسي خود من بودم. حتي گاهي اوقات به خودكشي فكر مي كردم. البته در مورد فرار از خانه فكر نمي كردم زيرا باز هم نمي توانستم از خودم رها شوم. من عملا ترسيده بودم. اين اتفاق ممكن است براي بسياري از افراد روي دهد.
● كمبود اعتماد به نفس و افسردگي
كمبود اعتماد به نفس دليل قطعي افسردگي نيست اما بر ا كوتـاه كـردم، عاشقشم، واقعا زيبا شدم."شـما به دفتر كار خود مي رسيد و وارد آسانسور ميـشويـدبه طور اتفاقي يكي از همكارانتان را نيز در داخل آسانسورمـي بينيد، ناگهان او اخم هايش را در هم ميكند و ميـگويد"آه، تو موهاتو كوتاه كردي؟ چي باعث شد همچين كاري بكني؟!" در اين جـاسـت كـه شما دست هايتان را بر روي سرتان مي گذاريد و حاضريد هر كاري انجام دهيد تا يك كلاه به شما بدهند. احساس بدي به شما دست مي دهد. واقعا چرا بايد مي رفتيد و موهايتان را كوتاه مي كرديد؟ اين روزها اعتماد به نفس براي خانم ها تبديل به مقوله بسيار مهمي شده است. وجود مانكن هاي لاغر و انتظاراتي كه از مادران امروزي ميـرود واقعا انسان را به تعجب وا مي دارند. اما تعجب آورتر از آن اين است كه نظرات ديگران چقدر سريع در افراد تاثير مي گذارند و اعتماد به نفس افراد تا چه حد كاهش پيدا كره است. چنين مسئله اي براي من در دوران دبيرستانم اتفاق افتاد. يك گروه چهار، پنج نفري بودند كه هر روز مرا تمسخر مي كردند و به من مي گفتند كه زشت و احمق هستم. من هم بعد از مدتي شروع كردم به باور كردن حرف هاي آنها. اين اصلا مهم نبود كه پدر و مادر من هنوز هم عاشقانه يكديگر را دوست مي داشتند و خانه ما سرشار از شوق و شور و محبت بود، اين اصلا اهميت نداشت كه تمام نمره هايم بالا بودند و دوستي داشتم كه از سال سوم با هم بوديم. آنها به من مي گفتند كه هيچ ارزشي ندارم و من نيز تمام گفته هايشان را به طور كامل پذيرفته بودم. اعتماد به نفس من رفته رفته تحليل پيدا مي كرد و اين امر باعث آزار من مي شد. 
اعتماد به نفس چيست؟
شايد تفسير اعتماد به نفس كمي مشكل باشد. اعتماد به نفس خيلي بيشتر از اين است كه احساس خوبي نسبت به خودتان داشته باشيد، به كارهاي خود افتخار كنيد و تصويري را كه در آينه مي بينيد دوست بداريد بلكه اعتماد به نفس تصور شما از ارزش هاي دروني تان است. دكتر جان ناميا در كتاب خود با عنوان " اصول آسيب شناسي رواني" اعتماد به نفس را به عنوان توانايي درك ارزش هاي شخصي بيان مي كند. ما اغلب معادله ها را به صورت وارونه مي بينيم و فكر مي كنيم كه اعتماد به نفس را بايد از طريق ديگران بدست آوريم در حاليكه اين اعتماد به نفس ما است، توانايي ما در ارزشمند نگاه داشتن خود، عكس العمل ما نسبت به تصويري كه در آينه مي بينيم. 
اثرات كمبود اعتماد به نفس
در آن زمان چون اعتماد به نفسم خطشه دار شده بود و اطمينان خاطرم را به كلي از دست داده بودم از صحبت كردن با ديگران چه در كلاس يا جمع هاي دوستانه و يا حتي در راهروها نيز خودداري مي كردم. از ساعت نهار وحشت داشتم و هيچ گاه به داخل نهار خوري نمي رفتم و فكر كلاس هاي نمايش گروهي مرا ديوانه مي كرد. من از جمع هاي دوستانه طرد شده بودم و خنده از روي لبانم رخت بر بسته بود. متقاعد شده بودم كه فرد بي ارزشي هستم. اگر چه هميشه نمره هايم از ۹۰ به بالا بود اما در روزهاي امتحان استرس شديدي مرا فرا مي گرفت. سعي مي كردم كه تا مي توانم خودم را از نظر ديگران مخفي نگه دارم. تصور مي كردم اگر وجودم را پنهان كنم ديگر هيچ كس نمي تواند مرا آزار دهد. اين شرايط همچنان ادامه داشت و لازم بود كه من راهي پيدا كنم تا از شر آن خلاص شوم. اما چيزي نبود كه به من كمك كند زيرا مشكل اساسي خود من بودم. حتي گاهي اوقات به خودكشي فكر مي كردم. البته در مورد فرار از خانه فكر نمي كردم زيرا باز هم نمي توانستم از خودم رها شوم. من عملا ترسيده بودم. اين اتفاق ممكن است براي بسياري از افراد روي دهد.
كمبود اعتماد به نفس و افسردگي
كمبود اعتماد به نفس دليل قطعي افسردگي نيست اما بر اساس تحقيقات مختلف ثابت شده است كه اين دو پا به پاي هم پيش مي روند و سازمان جهاني بهداشت نيز در توضيحات خود فقدان اعتماد به نفس را به افسردگي نسبت داده است.
۱- كمبود اعتماد به نفس باعث مي شود كه شما تبديل به دشمن ارزش هاي شخصيتان شويد. افكاري مانند: " اگر فقط كمي زيباتر بودم، اگر ورزشكار خوبي بودم، اگر جذاب و معروف بودم، اگر از پس درست كردن اين بر مي آمدم و ... " باعث خراب شدن كل زندگي شما مي شوند. حتي اگر ديگران هم براي شما ارزش قائل شوند، صداهايي كه دائما در گوش شما مي پيچند باعث از بين رفتن آن ارزش ها مي شوند. درست مثل نوشته هاي جوليا رابرتز در كتاب خود با عنوان "زن زيبا" كه گفته افكار منفي خيلي سريع تر به درون ذهن شما نفوذ مي كنند. افكار منفي ملكه ذهن شما مي شوند و شما به همين دليل نسبت به مشكلات موجود بي توجه مي شويد و به صورت بخش جدانشدني زندگي روزمره شما در مي آيند. بر طبق آمار، سازمان جهاني بهداشت و درمان اعلام كرده است كه تنها ۲۵ درصد از كل افرادي كه در سطح جهان مبتلا به بيماري افسردگي هستند تحت درمان مناسب قرار مي گيرند.
۲- كمبود اعتماد به نفس در نوجوانان را جدي بگيريد زيرا در موارد بسياري منجر به خودكشي مي شود. در حال حاضر سومين عامل مرگ و مير در جهان خودكشي است كه درصد عمده اي از آن به دليل فقدان اعتماد به نفس روي مي دهد.
۳- كمبود اعتماد به نفس نه تنها در زندگي شغلي بزرگسالان تاثير منفي مي گذارد و قابليت اجرايي آنان را كاهش مي دهد بلكه در زندگي خانوادگي آنها نيز تاثير گذاشته و باعث مي شود كه نسبت به شريك زندگي خود بي ميل شوند و از قبال وظايف خود نسبت به فرزندان نيز در بمانند. فقدان اعتماد به نفس در كليه امور زندگي انسان تاثير مي گذارد. اين امر باعث مي شود كه فرد متحمل فشار روني زيادي شود. 
درمان
براي من هيچ چيز عوض نشد تا زمانيكه دبيرستان خود را تغيير دادم. درست است كه در اين مرحله تهديدها خاتمه يافته بودند اما من هنوز مجبور بودم كه با خودم روبرو شوم. فرار كاري را از پيش نمي برد. تنها تغيير صحنه اي كه در آن هستيم باعث بازگرداندن اعتماد به نفس نمي شود، بلكه بايد ديدگاه هايمان را نسبت به زندگي تغيير دهيم. تابستان همان سال من با گروهي از افرادي كه در جلسه مديتيشن با آنها آشنا شده بوديم به يك كنفرانس دعوت شدم. من پاسخ تمام سوالاتم را درست در جايي پيدا كردم كه اصلا فكرش را هم نمي كردم. در آن جلسه من به اين نتيجه رسيدم كه خداوند مرا خيلي دوست دارد. در آنجا بود كه به ارزش هاي روحي خود پي بردم و توانستم براي بار ديگر اعتماد به نفس از دست رفته ام را باز يابم و حالت عادي پيدا كنم. من در ابتدا نقاط مثبت خود را پيدا كردم و بر روي آنها كار كردم تا به نتيجه رسيدم. هنگاميكه شما علايق خود را از دست دهيد و از دوست داشتن دست بكشيد قطعا دنيا براي شما تبديل به يك مكان ترسناك مي شود. در حال حاضر من در زندگي خود اميد دارم چيزي كه قبلا وجود نداشت، من براي بقاي خود تلاش مي كردم اما همين امر باعث مي شد تا از پا در آيم. زمان بسيار زيادي طول كشيد تا توانستم دوباره به حقيقت باز گردم و درك كنم كه خداوند هيچ وقت مرا فراموش نكرده بود. سال دوم دانشگاه بودم كه اين پيام آسماني را خواندم و واقعا به آن ايمان پيدا كردم : "من تو را انتخاب كردم و هرگز تو را طرد نخواهم كرد پس هراسي به دل راه مده چرا كه من هميشه با تو مي مانم، وحشت نداشته باش زيرا كه من پروردگارت هستم. من توان تو را مي افزايم و در همه امور ياريت مي كنم و تو هميشه تحت حمايت دستان پرهيزكار حق خواهي بود."من كيستم؟ پرسيدن اين سوال در صورتيكه شما خودتان را دوست نداشته باشيد خيلي وحشتناك است. اما من پاسخ آنرا مي دانم: زني هستم كه خداوند عاشق اوست. شما هم مي توانيد جوابي مشابه پاسخ من پيدا كنيد به اين دليل كه شما هم براي خداوند با ارزش هستيد. او شما را بسيار زياد دوست ميدارد. شما همين حالا نيز با اتكا به نيروي ايمان و از طريق عبادت مي توانيد با خداوند ارتباط برقرار كنيد. عبادت گفتگو با پروردگار است. خداوند هميشه از درون قلب شما آگاه است و هيچ نيازي به نطق هاي طولاني ندارد زيرا او هميشه با شما و همراه شماست.


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۳:۰۴ ] [ مشاوره مديريت ]
بـاوركـن بـا ارزشـي!همتي كن تا نخاري پشت خويش
وارهي از منت انگشت خويش
«مولوي»
مطالعات انجام شد‌ه د‌ر خصوص آسيب‌شناسي رواني حكايت از آن د‌ارد‌ كه علّت بسياري از رفتارهاي آسيب‌زاي فرزند‌ان د‌ر خانه و مد‌رسه مانند‌ پرخاشگري، اضطراب‌، بزهكاري، افكار مربوط به خود‌كُشي، مصرف سيگار و سوءمصرف مواد‌مخد‌ر، افت تحصيلي و موارد‌ي از اين قبيل ريشه د‌ر كمبود‌ يا ضعف «عزت نفس» آنان د‌ارند‌.
د‌ر واقع هرچه فرد‌ از خود‌باوري و عزت نفس بالاتري برخورد‌ار باشد‌ از موقعيت و كارآمد‌ي بالاتري برخورد‌ار بود‌ه و از آسيب‌هاي رواني - اجتماعي نيز مصون خواهد‌ ماند‌. گوته نيز د‌ر اهميت، «عزت نفس» مي‌گويد‌:
اگر ثروتمند‌ نيستيد‌، اگر سالم نيستيد‌، اگر زيبايي ند‌اريد‌، اگر از جواني برخورد‌ار نيستيد‌، اگر تحصيلات عاليه ند‌اريد‌، اگر مقام و ثروت بالايي براي شما وجود‌ ند‌ارد‌، مهم نيست چرا كه تعد‌اد‌ زياد‌ي از انسانها د‌اراي اين مشخصات نمي‌باشند‌ امّا اگر عزت‌نفس ند‌اريد‌، متأسف باشيد‌ چون هيچ ند‌اريد‌.
بنابراين فاصله خواستن تا توانستن تنها يك گام است و آن كسب «خود‌باوري و اعتماد‌ به نفس» د‌ر انجام كليه امور زند‌گي است. 
● تعريف «عزت نفس و خود‌باوري» 
عزت نفس يعني: احساس ارزشمند‌ بود‌ن كه از طريق مجموعه افكار، عواطف، احساسها و تجربه‌ها به د‌ست مي‌آيد‌ به نحوي كه فرد‌ خود‌ را توانمند‌ با كفايت و موفق مي‌د‌اند‌.
● ايجاد عزت نفس و خود‌باوري‌ 
عزت نفس و خود‌باوري از كود‌كي، توسط والد‌ين و اطرافيان شكل مي‌گيرد‌ و ايجاد‌ مي‌شود‌. براي مثال:
▪‌ اگر كود‌كي د‌ر محيط پر از ترس بزرگ شود‌ مي‌آموزد‌ كه بترسد‌ و يا اگر د‌ر محيط پر از تشويق بزرگ شود‌، مي‌آموزد‌ كه اعتماد‌ كند‌. عزت نفس كود‌كان از نوع نگاه، نگرش و رفتاري كه د‌يگران نسبت به او د‌ارند‌، مي‌تواند‌ شكل بگيرد‌.
▪‌ رفتارهايي چون طرد‌، عد‌م محبت، عد‌م توجّه، غفلت، جد‌ي‌نگرفتن، گوش ند‌اد‌ن، عد‌م احترام، تحقير، تمسخر، سرزنش، تهد‌يد‌، مقايسه، توجّه به نكات منفي، انتظارات بيش از حد‌ و بد‌رفتاري‌ باعث كاهش عزت نفس د‌ر كود‌ك مي‌شود‌. 
از طرف د‌يگر رفتارهايي چون پذيرش، احترام، محبّت، توجّه، جد‌ي گرفتن، احساس تعلق، تشويق، حمايت، تحسين، احساس ايمني و انتظارات مناسب موجب افزايش عزت نفس د‌ر كود‌ك مي‌شود‌. 
براي ايجاد‌ «عزت نفس» د‌ر فرزند‌ان بهتر است به آنها كمك نماييم تا بياموزند‌ كه: 
۱)‌ هيچ انساني شبيه د‌يگري نيست: هيچ كد‌ام از انسانها د‌ر طول تاريخ شبيه به هم نبود‌ه و نخواهند‌ بود‌ و به خود‌ بگويد‌ «هيچ كس شبيه من نيست، من آنچه را كه هستم د‌وست د‌ارم و احساس خوبي نسبت به خود‌ د‌ارم.» 
۲) به خود‌شناسي برسند‌: نقاط ضعف و قوت خود‌ را منطبق با واقعيات بشناسند‌ و با شناختن خود‌، خود‌ را بهتر د‌رك كرد‌ه و بپذيرند‌.
۳) محد‌ود‌يت‌ها و توانمند‌ي‌هاي خود‌ را بپذيرند‌: نقاط ضعف خود‌ را بد‌ون نگراني و ناراحتي پذيرفته و از آنها احساس گناه و شرمساري نكنند‌ چون هيچ فرد‌ي نمي‌تواند‌ انساني كامل و به همه چيز د‌انا و به همه كاري توانا باشد‌ و با آگاهي و پذيرش نقاط مثبت و ضعف خود‌ احساس رضايت و خشنود‌ي مي‌كند‌.
۴- به احساس ارزشمند‌ي و عزت نفس برسند‌: اگر انسان مراحل سه‌گانه قبل را آموخت، باور خواهد‌ كرد‌ كه فرد‌ باارزشي است، فقط بايستي نكات مثبت، مفيد‌ و با ارزش خود‌ را كشف كرد‌ه و به آن ارزش بگذارد‌ و اگر ما نيز اينچنين باشيم سعي مي‌كنيم «خود‌مان باشيم نه د‌يگري»
«من هميشه تلاش مي‌كنم تا خود‌ را هر روز بهتر از پيش بسازم امّا آنچه را كه امروز هستم د‌وست د‌ارم».
● راههاي افزايش عزت نفس د‌ر كود‌كان و نوجوانان 
براي افزايش عزت نفس بايستي «احساس كفايت»، «احساس مسئوليت»، «احساس پذيرش و محبت» و «احساس رضايت از وضع جسماني خود‌» را د‌ر فرزند‌ان ايجاد‌ كنيم و براي هر يك از احساسها موارد‌ زير توصيه مي‌شود‌:
۱) براي ايجاد‌ احساس كفايت:
▪ انتظارات بيش از حد‌ از آنها ند‌اشته باشيم.
▪‌ توانايي‌هاي آنها را تشويق و تحسين نماييم.
▪ كمك نماييم كه عملكرد‌ش را بهبود‌ بخشيد‌ه و موفقيت را هرچند‌ كوچك تجربه نمايد‌.
▪ تشويق و حمايت نماييم كه راههاي مختلفي را براي حل يك مسأله تجربه نمايند‌.
۲) براي ايجاد‌ احساس مسئوليت:
▪ تشويق كنيم تا ارتباط سالم اجتماعي با د‌وستان و اطرافيان برقرار كنند‌.
▪ فرصت‌هايي را فراهم نماييم تا تجارب، توانايي‌ها و موفقيت‌هايشان را باهم د‌ر ميان بگذارند‌.
▪ با واگذاري تد‌ريجي فعاليتها، احساس مسئوليت و تعهد‌ د‌ر آنها پرورش د‌هيم.
۳) براي ايجاد‌ احساس پذيرش و محبّت
▪ از مقايسه او با د‌يگران بپرهيزيم و او را به عنوان يك فرد‌ بي‌نظير و منحصر به فرد‌ نگاه كنيم.
▪ بد‌ون قيد‌ و شرط افراد‌ را بپذيريم تا احساس پذيرش د‌روني را د‌ر آنها تقويت كنيم.
▪ كمك كنيم تا خود‌ را قبول د‌اشته و به خود‌ اعتقاد‌ پيد‌ا كنند‌ و احساس ايمني را د‌ر آنها پرورش د‌هيم.
▪ آنها را به عنوان هد‌يه و نعمت الهي تلقي كرد‌ه و به آنها احترام بگذاريم.
▪ كمك كنيم تا عواطف و محبّت خود‌شان را به راحتي بروز د‌هند‌.
۴) براي ايجاد‌ احساس رضايت از ظاهر و خصوصيات جسماني خود‌:
▪‌ كمك كنيم تا نسبت به تفاوتهاي فرد‌ي خود‌شان د‌ر رشد‌ جسماني احساس راحتي و پذيرش نمايند‌.
▪ همان‌گونه كه به توانايي آنها احترام مي‌گذاريم به محد‌ود‌يت‌هاي جسماني آنها نيز احترام بگذاريم.
▪ به نيازهاي جسماني مانند‌: خواب، غذا، سلامت و استراحت توجه جد‌ي د‌اشته باشيم.
▪ د‌ر حفظ نظافت و نظم و تند‌رستي آنها را تشويق نماييم.
▪ ورزش و عاد‌ات جسماني سالم را د‌ر آنها تقويت كنيم.
● نشانه‌هاي افراد‌ با خود‌باوري زياد‌:
▪‌ فرد‌ مستقل عمل مي‌كند‌.
▪ مسئوليت‌پذير است.
▪ نسبت به پيشرفت‌هايش افتخار مي‌كند‌.
▪ به چالش‌هاي جد‌يد‌، مشاغل تازه و ... روي مي‌آورد‌.
▪ د‌امنه وسيعي از هيجانها و احساسها را نشان مي‌د‌هد‌.
▪ ناكامي را به راحتي تحمّل مي‌كند‌.
▪ د‌يگران را به راحتي تحت تأثير قرار مي‌د‌هد‌.
● عوامل كاهش‌د‌هند‌ه عزت نفس و خود‌باوري
▪ بيش از (اند‌ازه‌ها) بر (بايد‌هاي خود‌مان) تأكيد‌ د‌اشته باشيم.
▪ احساسات و عواطف خود‌مان را همواره واقعي تصور نمود‌ه و از پذيرش انتقاد‌ بيم د‌اشته باشيم.
▪ زمينه‌هاي منفي خود‌مان را بزرگ د‌انسته و د‌ر عوض جنبه‌هاي مثبت‌مان را كم اهميت تلقي نماييم.
▪ به خاطر هر عملكرد‌ي به خود‌مان برچسب بزنيم. برچسب زد‌ن فرايند‌ي است كه با سرزنش و ملامت خود‌ همراه است.
▪ د‌اشتن اند‌يشه «همه يا هيچ» يعني وقتي نمي‌توانيم فعاليتي را به د‌رستي و كامل به نتيجه برسانيم، خود‌ را شكست خورد‌ه بد‌انيم.
▪ به نظرات د‌يگران اهميّت افراطي د‌اشته و سعي د‌ر برآورد‌ن همة آنها د‌اشته باشيم. 
▪ هميشه خود‌ را با بالاتر از خود‌ مقايسه كرد‌ه و د‌ر برابر آنها اظهر عجز و ناتواني بنماييم.
▪ د‌نباله‌روي كوركورانه از د‌يگران د‌اشته باشيم.
● راهكارهاي مشاوره‌اي:
▪ د‌ر كرد‌ار و گفتارمان محبت خود‌ را نشان د‌هيم.
▪ از فرزند‌انمان به صراحت تمجيد‌ كنيم.
▪ وقتي روابط خوبي را با د‌يگران ايجاد‌ مي‌كنند‌ آنان را تأييد‌ كنيم.
▪ د‌ر بعضي از مواقع آنان را د‌ر احساساتمان سهيم كنيم.
▪ د‌ر بعضي از امور كارهايي را برايشان انجام د‌هيم كه نيازها و علايق آنها را تأمين نمايد‌.
▪ واگذاري مسئوليت به فرزند‌ان.
▪ احترام گذاشتن به وسايل اختصاصي آنان مثل اتاق و وسايل و ...
▪ كمك به فرزند‌انمان تا از فرايند‌ تصميم‌گيري خويش آگاهي پيد‌ا كنند‌.
▪ احترام به توانمند‌ي و خود‌باوري آنان، د‌ر هر حد‌ي كه باشد‌.پروانه‌الساد‌ات حسينيان روزنامه اطلاعات 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۳:۰۳ ] [ مشاوره مديريت ]
ايجاد اعتماد به نفس در كودكانعزت نفس اندك ،حالت خود تقويتي دارد، يعني اگر كودكي دچار اين مشكل است، خود نيز آن را شدت مي بخشد. مثلاً اگر او فكر مي كند در درس رياضي ضعيف است بدون شك هنگام روبه رو شدن با يك مسأله رياضي بسيار نگران مي شود و اين احساس ضعف به ناتواني او در حل رياضي بيشتر كمك مي كند در نتيجه مجدداً احساس شكست كرده و اين باور كه در فهم درس رياضي ناتوان است در او تقويت مي شود. والدين بايد با از بين بردن ترديد در وجود فرزندشان او را از عزت نفس اندك برهانند و به كودك خود مهارت هايي بياموزند كه نوع رفتار، روش و نگرش خود را اصلاح كند. 
زماني كه قصد داريم به كودكمان بياموزيم چه اهدافي را در زندگي داشته باشد و براي رسيدن به آنها چگونه تلاش كند، بايد احساساتي را كه باعث تقويت تفكرات منفي در آنها مي شود كاهش دهيم. بدين منظور بايد باورها و توقعات سختي كه از خود دارد و باعث ضعيف شدن عزت نفس مي شود و به آن شدت مي بخشد را تغيير دهيم و : 
▪ از احساسات خود و ديگران با وي صحبت كنيم. 
▪ او را مطمئن سازيم كه احساسش را درك مي كنيم. 
▪ به او بياموزيم كه براي ابراز احساساتش روش منطقي به كار ببرد. 
كودكي كه عزت نفس اندك دارد دائم نگران است ،زيرا فكر مي كند اگر در كاري شكست بخورد بدون شك تنبيه و يا تحقير مي شود، بنابراين علاقه اي به آزمودن موضوعات جديد ندارد و فقط در موقعيت هاي امتحان شده و آشنا احساس آسودگي خيال مي كند. براي اين كه بتواند احساس عدم اعتماد به نفس را در خود از بين ببرد، پيرو برنامه اي خشك و انعطاف ناپذير و تشريفاتي مي شود تا به خود قيافه كنترل و نظم داشتن بدهد زيرا نسبت به توانايي هايش اعتمادي ندارد. هرگاه مرتكب اشتباهي شود خودش را مرتب سرزنش مي كند در نتيجه بيشتر احساس بي لياقتي كرده و ديگر لزومي نمي بيند تلاش كند و انگيزه اش را هم از دست مي دهد و پس از زماني كه انگيزه در او از بين رفت چيزي وجود نخواهد داشت كه او را خشنود سازد. بيشتر اوقات تكاليف مدرسه، كودك را دچار تشويش مي كند و اين نگراني اعتماد به نفس او را از بين مي برد. براي اين كه كودكان مان هنگام انجام دادن تكاليف مدرسه شان دچار اضطراب و نگراني نشوند، بايد: 
▪ تكاليف خود را در اتاقي آرام و بي سروصدا كه حواسشان پرت نشود انجام دهند، چرا كه آشفتگي ذهني باعث تشويش و اضطراب شده و ترسي غالب بر آنها مستولي مي شود كه تمركز حواس را از آنها مي گيرد. 
▪ وقتي والدين قصد دارند در يادگيري دروس به كودكان كمك كنند بايد كنارشان آرام بنشينند و با صداي ملايم صحبت كنند؛ بدين ترتيب آنها مجبور نمي شوند تا بر ترس ديگري كه همان عصبانيت والدين هنگام اشتباه كردن است غلبه كنند. 
▪ راه ديگر آموزش به كودكان مضطرب اين است كه به آنها كمك كنيم تا ترسهاي فلج كننده شان كه معمولاً از خطاهاي هنگام يادگيري ناشي مي شود را فراموش كنند. اين خطاها مثلاً در زمان انجام دادن تكاليف مدرسه و يا در بازي هاي گروهي ممكن است به وجود آيند و بايد از آنها براي آموزش كودك بهره جست. وقتي كودك مرتكب خطايي مي شود به جاي سرزنش كردن وي سعي كنيد از آن خطاها واكنش مثبتي به وجود آوريد. مثلاً به او بگوييد:« بهتر است اين مسأله را بررسي كنيم و وقتي فهميديم مشكل چيست مي توانيم حلش كنيم. » 
به كودك خود بياموزيم كه كف نفس داشته باشد. كف نفس يعني اين كه بتوانيم خونسرد بنشينيم و فكر كنيم، تصميم بگيريم و عواقب رفتارمان را تجسم نماييم. كودك مضطرب نمي تواند روي تصميم هاي آني خود كنترلي داشته باشد بنابراين نمي تواند عزت نفس اندكش را اصلاح كند. 
● روشهايي براي كمك به فرزندان 
والدين براي كمك به فرزندان خود بايد: 
۱) براي فرزندان خود وقت كافي در نظر بگيرند و دقيقاً توضيح دهند كه چرا رفتاري پذيرفتني است در حالي كه رفتاري ديگر چنين نيست و هنگام سرزنش فرزند خود آن رفتار خاص را مورد خطاب قرار دهند نه شخصيت كودك را. 
۲) بعضي مواقع عدم وجود مهارتي خاص موجب اضطراب مي شود؛ مثلاً كودكاني كه نمي توانند وارد جمع كودكان ديگر شوند به كمك والدين خود نياز دارند كه اين مهارت را به وي بياموزند و بدين ترتيب وحشت از اين كه اساساً ايرادي در وجودش دارد را از وي دور سازند. 
۳) وقتي كودكي هنگام آموختن درس خود دچار تشويش و نگراني مي شود به او كمك كنيد تا مشكل خود را تشخيص دهد و برطرف سازد. 
۴) وقتي اشتباهي صورت مي گيرد تا جايي كه امكان دارد براي اصلاح آن وقت كافي بگذاريد زيرا عجله كودك را نگران مي كند. 
۵) سعي كنيد از راههاي گوناگون به كودك خود آموزش دهيد. مثلاً يك كودك ممكن است آموزش ها را تنها به صورت شفاهي درك نكند بنابراين كاري را كه بايد او انجام دهد هر قدر هم كه ساده باشد كاملاً شرح داده و به طور عملي انجام دهيد (مثلاً پيام تلفني گذاشتن را به طور عملي به او بياموزيد)؛ برخي از كودكان هنگام ديدن بهتر درك مي كنند تا شنيدن. كودك وقتي كاملاً متوجه شد كه چه توقعي از او دارند احساس آرامش و راحتي بيشتري مي كند. برخي از كودكان نيز معيارهاي بالايي براي خود در نظر مي گيرند كه سبب تشويش و نگراني مي شود و وقتي نمي توانند به آرزوهاي غيرواقعي شان دست يابند« احساس شكست » مي كنند و ذهنشان آ شفته مي شود؛ در اين مواقع كمتر مي درخشند. 
۶) والدين براي اين كه كودكشان را از نگراني برهانند بايد او را دايم تشويق يا تحسين كنند البته تشويق، اغراق آميز و ناپخته نباشد. كودكان معمولاً از كارهاي خود خيلي انتقاد مي كنند و از آنچه كه انجام مي دهند زياد راضي نيستند. 
۷) برخي از كودكان هر نوع تعريف و تمجيد را يك جور مزاحمت تلقي مي كنند. واكنش فرزندتان نسبت به تعريف و تمجيد را مشاهده كنيد و وقتي متوجه شديد كه كودكتان حتي هنگام تعريفي مثبت آشفته خاطر و مضطرب مي شود تا جايي كه امكان دارد او را به حال خود بگذاريد و كاري به كارش نداشته باشيد. 
۸) والدين كودكي كه نمي تواند خشم خود را كنترل كند بايد او را تشويق كنند تا روي يك كار- نه چند كار همزمان- وقت بگذارد و از بار اضافي و اضطراب ناشي از خستگي و گرسنگي بپرهيزد زيرا ممكن است اميدش را در راه رسيدن به اهدافش از دست بدهد. 
۹) والدين بايد از كودك بپرسند كه چه اهدافي دارد. 
۱۰) وقتي هدف كودك مشخص شد بايد به او كمك كنند كه تشخيص دهد آيا هدفش با واقعيت همخواني دارد يا خير و اگر چنين بود براي رسيدن به آن، او را تشويق كنند. 
۱۱) والدين كودك نگران بايد به او كف نفس بياموزند. براي پدر يا مادر اين كه كودكش مي گويد:
« من خيلي احمق هستم.» يا« هيچ كاري از دستم برنمي آيد؟»سخت است. ولي وقتي كودك نسبت به خود چنين احساسي دارد فرياد كشيدن بر سر او هيچ دردي را درمان نمي كند. وقتي به او دستور مي دهيم كه اين گونه صحبت نكند تنها نگراني اش را افزايش داده ايم. مجبوريم احساسات منفي كودكان را بپذيريم تا بتوانيم آنها را تغيير دهيم. به جاي اين كه با زورگويي او را از داشتن احساسات منفي منع كنيد برايش محيطي فراهم كنيد تا بتواند اين احساسات را ابراز كند ولي با روشي درست به او نشان دهيد كه اين احساسات واقعيت ندارند. در اين گونه مواقع والدين مي توانند از روش هاي زير بهره جويند: 
● درك احساسات كودكان 
روشي درست به او نشان دهيد كه اين احساسات واقعيت ندارند. در اين گونه مواقع والدين مي توانند از رو ش هاي زير بهره جويند: 
۱) توجه كودك را روي كاري كه دارد انجام مي دهد متمركز كنيد و توانايي هاي او را هرگز ارزيابي نكنيد و از نارضايتي ديگران نيز صحبتي به ميان نياوريد. مثلاً بهتر است به او بگوييد« روي اين كار خيلي وقت مي گذاري. »نه اين كه بگوييد
:« خيلي كند كار مي كني.» 
۲) صميميت و اعتقادي كه والدين نسبت به كودك احساس مي كنند به وي اطمينان خاطر مي بخشد و بدون ترديد او را به سوي كشف بهترين استعدادش سوق مي دهد. تلاش و جديت او را تحسين كنيد. تا جايي كه امكان دارد به او اجازه دهيد خودش بسياري از تصميم هايش را بگيرد. همه كودكان _ به ويژه كودكان نگران- بايد مطمئن شوند كه ما علاقه منديم بدانيم آنها مسائل را چگونه مي بينند و از شنيدن تفكرات و تصورات آنها لذت مي بريم. 
۳) از آنجايي كه تنبيه و تهديد يا بي حوصلگي و عصبانيت، نگراني كودكان را افزايش مي دهد بايد از آن اجتناب شود. وقتي كودك حس مي كند كه از او نااميد شده ايم از ترس يخ مي زند و گاهي اوقات شرمنده مي شود. بايد براي كودك محيطي فراهم آوريم كه هم احساس امنيت كند و هم بتواند طعم تلاش و شكست را با هم بچشد. 
احساس ديگري كه باعث به وجود آمدن طرز فكري منفي در كودك و عزت نفس اندك مي شود عصبانيت است. يعني كودكي كه عزت نفس اندك دارد بسيار گوشه گير، منفي باف، عبوس و نق نقو است و در اكثر كارها اشتياقي از خود نشان نمي دهد. كودكي كه عصباني است توجهي به راضي و خشنود نگهداشتن ما ندارد. حتي ممكن است طوري رفتار كند كه نشان دهد نسبت به انجام دادن تكاليف مدرسه يا برآوردن توقعات ما دل نگراني ندارد و حتي سعي مي كند خود را با اعتماد به نفس نشان دهد و بگويد نيازي به كمك، تأييد يا حمايت ديگران ندارد. اما كودك عصباني نياز مبرمي به كمك دارد. 
● خشم كودكان 
موارد زير موجب خشم كودكان مي شود: 
۱) وقتي چيزي جلوي موفقيت و پيشرفت او را مي گيرد. 
۲) وقتي به آنها برچسب هايي مانند بد، بي عرضه، لوس يا بي معرفت زده مي شود. 
۳) وقتي كه احساس ضعف يا عدم كنترل مي كنند. 
عصبانيت اغلب دفاعي در برابر عزت نفس اندك است. كودك به جاي اين كه در برابر نااميدي بايستد يا عدم قدرت خود را بپذيرد احساس خشم مي كند و چنين خشمي به روش هاي متعددي بروز مي كند: 
۱) سعي مي كند ديگران نسبت به او احساس بدي داشته باشند تا متوجه عزت نفس اندك او نشوند. بنابراين نسبت به بچه هاي كوچك و ضعيف تر قلدري مي كند و با هم سن و سال هاي خود رفتار پرخاشگرانه اي دارد. 
۲) بسياري از كودكان عصباني احساس ضعف مي كنند و مثلاً به اين دليل كه جلوي موضوعي بسيار اضطراب آور كه در محيط زندگي شان در حال وقوع است (مثل طلاق و يا مشكلات مالي خانوادگي) را نمي توانند بگيرند سعي دارند دست به خشونت زده و بدين ترتيب احساسات ناخوشايند خود را سركوب كنند. 
۳) وقتي كودكي احساس مي كند كساني را كه دوست دارد نسبت به او بد فكر مي كنند، ممكن است درد و رنج ناشي از اين موضوع را با خشم پنهان سازد. چنين كودكاني هنگام دفاع در برابر نارضايتي والدين احتمال دارد با خود فكر كنند كه: 
«اهميتي نمي دهم آنها چه فكر مي كنند.» يا «اهميتي نمي دهم كه بد، لوس، احمق، بي فكر يا تنبل هستم.» 
۴) طبق قاعده اكثر مواقع كودكان بايد به بزرگترها احترام بگذارند يا فقط چيزي بگويند كه خوشايند باشد. مثلاً «اگر حرف خوبي براي گفتن نداري حرف نزن!» را غالباً بزرگترها به كوچكترها مي گويند. بدين ترتيب به كودك اجازه داده نمي شود تا تفكرات و احساسات خود را بيان كند و سكوت كردن او را عصباني مي كند. 
۵) عصبانيت كودك را به سوي تمرد و رفتاري شكننده سوق مي دهد و بدين ترتيب ممكن است كه تنبيه هم بشود، بنابراين (به سبب عدم تأييد ديگران) عصبانيتش افزايش مي يابد. 
● روش مقابله با خشم كودكان 
با كودك عصباني بايد اساسي برخورد كنيم تا بتوانيم روش هاي جديد ارتباط با او را بيابيم: 
۱) اولين كاري كه بايد انجام دهيم اين است كه عصبانيت او را بپذيريم و تشخيص دهيم كه چه چيزي او را عصباني كرده است. 
۲) بايد به كودكان اطمينان دهيم كه مي خواهيم او را درك كنيم. اگر كودكان از صميم قلب تشويق شوند كه درباره احساسات شان صحبت كنند سرانجام مي توان مشكلاتي كه شكل عصبانيت به خود گرفته اند را تشخيص دهيم و بدين ترتيب در رفع آنها كمك كنيم. 
۳) بايد سعي كنيم مشكلاتي را كه در قالب عصبانيت بروز مي كنند مورد خطاب قرار دهيم. وقتي كودك را متوجه كنيم كه مي دانيم رفتار او ناشي از چه مشكلي است او مطمئن مي شود كه به اساس نيكي وجودش ايمان داريم و همه چيز رفع خواهد شد. 
۴) كودك را بايد مطمئن سازيم كه عصبانيت وي يا هر چيزي كه پشت اين خشم پنهان است، هيچ گونه آسيبي به روابط وي با ما نخواهد زد. بسياري از كودكان مايل نيستند تفكرات و احساساتشان را براي ما بگويند، چون معتقدند كه اگر صادق و رو راست باشند ما از سخنانشان تعجب مي كنيم و عصباني مي شويم. 
۵) بايد به عصبانيت كودك حتي اگر مستقيماً متوجه ما باشد اهميت بدهيم. بعضي مواقع كودك از دست پدر يا مادرش كه به او توجه كافي ندارند عصباني مي شود. به هر حال اگر كودك بپرسد كه چه چيزي موجب عصبانيتش شده است، مؤثرتر خواهد بود. كودك در سن ۵ سالگي توانايي زيادي دارد تا فكر و احساسش را بيان كند به شرط اين كه در محيطي امن و مطمئن قرار داشته باشد، يعني مطمئن باشد اگر بگويد چه احساسي دارد شما عصباني نمي شويد يا به او گوشه و كنايه نمي زنيد و او را به لوس يا خودخواه بودن متهم نمي كنيد. 
افسردگي مورد ديگري است كه باعث كاهش عزت نفس مي شود. افسردگي در كودك موجب اختلال در يادگيري، بازي و توسعه روابطش با ديگران مي شود و بعضي مواقع نيز حتي مانع ارتباط او با والدين مي شود و اغلب بي سروصدا به وجود مي آيد. 
● علائم افسردگي 
كودك افسرده علائم زير را از خود بروز مي دهد: 
۱) تابع اميال آني خود است. او باور ندارد كه مي تواند مشكلاتش را حل كند. بنابراين براي به دست آوردن اعتماد به نفس تلاش كمي مي كند و كاري را پيگير انجام نمي دهد. 
۲) او خود را از آن نوع افرادي مي داند كه در هر مرحله از زندگي دست به هر كاري بزند، شكست مي خورد. 
۳) داوطلب نمي شود چرا كه معتقد است شركت او در كاري ارزشمند نيست. 
۴) معلومات شخصي كمي دارد و احساس مي كند كه شايسته آگاهي نيست و چون مي ترسد ديگران او را تأييد نكنند محتاطانه سخن مي گويد. 
۵) او معتقد است هميشه مردم را از خود نااميد مي كند بنابراين مدام از ديگران كناره گيري مي كند. 
۶) مدت زمان قدرت تمركز او كوتاه است. 
۷) برخي از كودكان افسرده دچار عذاب شديد روحي اند، به طوري كه براي خود انواع متفاوتي بيماري مي تراشند و يا براي اين كه ديگران از آنها توقع انجام دادن كاري را نداشته باشند تمارض مي كنند و احتمالاً معتقدند كه ديگران فقط زماني آنها را دوست خواهند داشت كه حس ترحم شان را برانگيزانند. 
۸) او دوست دارد شخص ديگري باشد. علامت ديگر افسردگي دروغگويي يا حسادت است. كودك وقتي اعتماد به نفس ندارد نسبت به هم سن و سال هاي خود حسادت مي ورزد. 
● چگونه مي توان كودكي را از افسردگي رها ساخت؟ 
۱) بايد به او ياد بدهيم هدفي واقعي كه مناسب توانايي هايش باشد در نظر بگيرد. اهداف فوق العاده بزرگ كه امكان دسترسي به آنها نيست ممكن است بهانه اي براي طفره رفتن از تلاش كردن باشد و اهدافي هم كه دستيابي به آنها خيلي ساده و آسان است احتمالاً به او يادآوري مي كند كه از مبارزه مي ترسد. به جاي اين كه او را تشويق كنيم تا مثل نقاشي بزرگ، رئيس جمهور يا ستاره اي ورزشي شود به او ياد دهيم دريابد كه امروز يا اين هفته چه مي خواهد به دست آورد؟ 
۲) به او كمك كنيم تا براي رسيدن به هدفش تلاش كند. كودكان افسرده در عين حال كه شروع به آموختن مهارت هايي براي كسب عزت نفس مي كنند به حمايت عاطفي ويژه اي هم نياز دارند. 
۳) اجازه دهيم كه كودك گاهي طعم شكست را بچشد تا بفهمد كه كجاي كارش اشتباه بوده است. 
۴) سعي كنيم به او تفهيم كنيم كه مي تواند موفقيت هاي كودكان ديگر را بدون اين كه احساس حسادت كرده و يا در مقابل نسبت به خود احساس بدي پيدا كند، تحسين نمايد. كودكي كه عزت نفس بالايي دارد نسبت به مهارت، استعداد و ويژگي هاي كودكان ديگر احساس خوشحالي مي كند ،ولي كودكي كه عزت نفس اندكي دارد در برابر توانايي هاي ديگران احساس شكست مي كند. 
۵) به او كمك كنيم تا تصميم بگيرد و روي تصميم خود ثابت قدم بماند و عواقب احتمالي آن را نيز بپذيرد. برخي از پيامدها خوب و برخي بد هستند، مهم اين است كه كودك بياموزد با تغييرات سازگاري يابد. 
۶) به حرف هاي او گوش كنيم و تأييدش نماييم. بسياري از كودكان افسرده تصور مي كنند افكار و احساساتشان زير عدم پذيرش ديگران مدفون مي شوند. ممكن است چنين كودكاني از گفتن تصوراتشان هراس داشته باشند و يا نتوانند اشاره اي به آنها كنند و كمتر بفهمند كه چه مي خواهند يا چه احساسي دارند. آنها ممكن است زودرنج باشند و نسبت به هر چيزي احساس گناه كنند. 
كودك افسرده نمي تواند احساس شادماني كند. او را بايد درك و راهنمايي كنيم. وقتي به او كمك مي كنيم تا هدفي براي خود در نظر بگيرد و در مورد آن تصميم بگيرد و اگر شكست خورد آن را پذيرفته اما به راهش ادامه دهد در واقع او را به سوي نگرشي مثبت هدايت كرده ايم. آنگاه او متوجه مي شود كه توانايي هايش مؤثرند و اعتماد به نفسش افزايش مي يابد.نويسنده: تري اپتر سازمان آموزش و پرورش استان خراسان 
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۳:۰۲ ] [ مشاوره مديريت ]
اهميت ارزش گذاريمادر به عنوان كسي كه مسئوليت هاي زيادي به لحاظ عاطفي و زندگي بر دوش دارد، چنان به فكر ديگران است كه از خود غافل مي شود. 
اما روان شناسان و كارشناسان امور اجتماعي بر اين عقيده اند كه براي ايفاي نقش بهتر مادري، زنان بايد احساس شادابي كنند.
براي اين كه شاداب باشيد به علايق خود توجه بيشتري داشته باشيد، از ياد نبريد كه شما بايد قبل از اين كه قادر به پاسخگويي به نيازهاي ديگران باشيد، بايد به نيازهاي خود پاسخ دهيد. بنابراين در طول هفته زماني را براي شركت در كلاس هايي كه علاقه مند هستيد، اختصاص دهيد، بد نيست حتي گاهي از طرف خودتان، به خودتان هديه اي بدهيد. حتي چيدن يك شاخه گل و تقديم كردن آن به خودتان، به شما آرامش خواهد داد.

[نوشين مقدم]روزنامه ايران 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۳:۰۱ ] [ مشاوره مديريت ]
افزايش اعتماد به نفس در دو مرحلهاعتماد به نفس و اطمينان به‌اينكه «من آدم توانمندي هستم»، كليد بسياري از موفقيت‌ها در برخورد‌هاي اجتماعي هر كسي است. اعتماد به نفس به خودي خود در كسي به وجود نمي‌آيد بلكه مستلزم كسب مهارت‌هايي است كه هم آن را به وجود بياورد و هم اينكه آن را تقويت كند. شما مي‌توانيد از اين دستورالعمل دو مرحله‌اي براي كسب اعتماد و برطرف كردن ترس خود استفاده كنيد.
۱) ترس خود را مهار كنيد
براي انجام اين كار به‌طور دقيق مشخص كنيد كه از چه چيز هراس داريد. سپس دست به عمل بزنيد. براي هر نوع ترس، راه حلي وجود دارد. به ياد داشته بايد كه دست روي دست گذاشتن فقط ترس را بزرگ‌تر و هراس انگيزتر مي‌كند. سريع اقدام كنيد. مصمم باشيد. 
در بيشتر موارد نداشتن اعتماد به نفس به استفاده‌هاي غلط از حافظه ارتباط دارد. براي اداره حافظه بايد ياد بگيريم فقط افكار مثبت را به بانك ذهني خود بسپاريم. به عبارت ديگر، اندوخته ذهني ما بايد از افكار مثبت تشكيل شده باشد. اين كار اعتماد به نفس را روزافزون مي‌كند، به حفظ تندرستي شما كمك مي‌كند و در شما اين احساس مطبوع را برمي‌انگيزد كه «من خيلي سر حال هستم.»
همچنين بايد تمرين كنيم تا فقط افكار مثبت را ازبانك ذهن خود برداشت كنيم و براي خود هيولاهاي ذهني نسازيم. افكار ناخوشايند را از بانك حافظه خود بيرون آوريم. هنگامي‌كه تجربياتي از هر نوع را به ياد مي‌آوريم، روي قسمت‌هاي خوب آن تأكيد كنيم. خاطرات بد را فراموش كنيم و اگر متوجه شديم كه جنبه‌هاي منفي را مرور مي‌كنيم، ذهن خود را به سوي ديگري منحرف كنيم.
بايد ديد چرا آدم‌ها از يكديگر وحشت دارند؟ چرا بسياري از افراد نسبت به ديگران حساسيت دارند؟ علت آن چيست؟ براي رفع كم‌ر هر روز به مدت سي دقيقه ذهن خود را روي تفكر درباره كسي كه مي خواهم به آن مبدل شوم متمركز مي كنم و در نتيجه در ذهنم تصوير ذهني روشني از آينده خلق مي نمايم.
▪ گام سوم: براساس اصل خود تلقيني مي دانم هر خواسته اي كه با پايداري در ذهنم نگه مي دارم بالاخره به دنبال ظاهر كردن خود با وسايل عملي مي گردد؛ بنابراين در روز ده دقيقه از وقتم را به بالا بردن اعتماد به نفس در خود اختصاص مي دهم.
▪ گام چهارم: شرح كامل هدف اصلي خود در زندگي را به روشني نوشته ام. تا رسيدن به اعتماد به نفس كافي براي به دست آوردن آن دست از تلاش برنخواهم داشت.
▪ گام پنجم: كاملا مي دانم كه هيچ ثروت يا منصبي به مدت طولاني دوام ندارد، مگر اين كه بر پايه حقيقت و درستي بنا شده باشد؛ بنابراين در هيچ معامله اي كه براي كساني كه تحت تاثير آن قرار مي گيرند سودآور نيست شركت نخواهم جست. من با جذب نيروهايي كه آرزوي استفاده از آنها را دارم در همكاري با افراد، موفق خواهم شد و به خاطر خواسته ام كه خدمتگزاري به مردم است، ديگران را وادار به خدمتگزاري به خويش خواهم كرد. من با ايجاد حس عشق نسبت به همه انسان ها، احساسات تنفر، حسادت، خودخواهي و بدگماني را از خود دور مي كنم. چون مي دانم رفتار غلط نسبت به ديگران هيچ گاه موجب موفقيت نمي شود. من ديگران را وادار مي سازم به من اعتماد كنند، چون خود به ديگران اعتماد دارم. نام خود را در پايان اين فرمول مي نويسم و امضا مي كنم و آن را به خاطر مي سپارم و روزي يك مرتبه با ايمان كامل بلند تكرار مي نمايم، تا اين كار به تدريج بر افكار و اعمالم تاثير بگذارد و به شخصي خودمتكي و موفق تبديل شوم.
در پس اين فرمول قانوني از طبيعت نهفته است كه تاكنون هيچ كس قادر به توضيح آن نبوده است. نام اين قانون اهميت ندارد. مهم اين است كه اين قانون براي شكوه و موفقيت بشر كارساز است، اگر به طور سازنده به كار رود.
از سوي ديگر، اگر از جهت مخرب مورد استفاده قرار گيرد به آساني نابود مي شود. در اين سخن مي توانيد واقعيتي مشخص دريافت كنيد. بدين نشان كه دليل اين كه بعضي در شكست غرق مي شوند و زندگي شان را در فقر و بدبختي و پريشاني به پايان مي برند، كاربرد نادرست اصل خود تلقيني است. به عبارت ديگر تمام انگيزه هاي فكر، اين استعداد را دارند كه جامه معادل فيزيكي شان را به تن كنند.
● مصيبت تفكر منفي
ضمير ناخودآگاه قدرت تمييز افكار سازنده و مخرب را ندارد و تنها با ماده اوليه اي كه با آن تغذيه مي شود، يعمي افكار، كار مي كند.
درست همانطور كه الكتريسيته اگر به طور سازنده به كار رود چرخ صنعت را مي گرداند و خدمات مفيد ارايه مي دهد و با كاربرد غلط به وسيله اي نابودگر مبدل مي شود، قانون خود تلقيني نيز مي تواند شما را به طرف صلح و كاميابي هدايت كند، يا اين كه در دره بدبختي، شكست و نهايتا مرگ غرق سازد. تمام اين ها به ميزان درك شما از آن و نحوه استفاده از آن بستگي دارد.
اگر ذهنتان را با ترس، ترديد و بي ايماني نسبت به توانايي هايتان پر كنيد، اصل خود تلقيني اين روحيه بي ايماني را مي گيرد و از آن به عنوان الگويي براي تبديل خود به معادل استفاده مي نمايد. مانند باد كه يك كشتي را به سمت شرق و ديگري را به سمت غرب هدايت مي كند، اين قانون نيز به نسبت تنظيم «افكار» مي تواند شما را بالا بكشاند يا به پايين بفرستد.
جايي در ساختمان روح شما، بذر دستاوردها خفته است، كه اگر بيدار شود و وارد عمل گردد شما را به ارتفاعاتي مي رساند كه تاكنون اميد رسيدن به آن مكان ها را هم نداشته ايم. درست مانند موسيقي دان ماهري كه با كشش هاي دقيق بر سيم هاي ويالون نغمه هاي زيبا مي آفريند، شما هم مي توانيد نبوغ خوابيده در مغزتان را بيدار كنيد و به هر هدفي كه آرزوي دستيابي به آن را داريد، برسيد.
احساس عشق به طور تنگاتنگ به ايمان وابسته است. به اين دليل كه عشق به تبديل افكار به معادل روحي و غيرمادي بسيار كمك مي كند. نويسنده در طول تحقيقات خود با بررسي نتيجه زندگي و دستاوردهاي صدها مرد كشف كرد كه در پس موفقيت همه آنان، تاثير عشق يك زن وجود داشته.
بگذاريد قدرت ايمان را در مردي كه براي همه شناخته شده است، بررسي كنيم: ماهاتما گاندي از هندوستان. اين مرد يكي از نمونه هاي شگفت انگيز اثبات وجود ايمان است.
گاندي در آن دوران بدون داشتن هيچ يك از اسباب قدرت مثل پول، كشتي جنگي، سرباز و تسليحات، بيشتر از قدرت پتانسيل خود استفاده نمود. او نه پول داشت، نه خانه و نه حتي يك دست لباس كامل، اما قدرت داشت. او چگونه به آن قدرت دست يافت؟
گاندي اين قدرت را با فهم و درك اصل ايمان و از طريق توانايي اش در كوچ دادن ايمان به ذهن دويست ميليون نفر ديگر به دست آورد. او با موفقيت توانست بر ذهن دويست ميليون نفر تاثير بگذارد و آن ها را مانند يك ذهن واحد با هم بياميزد. چه نيروي ديگري جز ايمان مي تواند چنين كاري انجام بدهد؟
روزنامه جوان 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۳:۰۰ ] [ مشاوره مديريت ]
اعتمادبه‌نفس يا عزت نفساعتمادبه‌نفس به اين معني است كه فرد اطمينان دارد مي‌تواند كاري را به‌خوبي و شايستگي انجام دهد، ولي عزت‌نفس، اين مفهوم ار منتقل مي‌سازد كه فرد براي خودش ارزش و اعتبار لازم را قائل است. كساني‌كه فاقد عزت نفس هستند، به‌طور معمول اعتمادبه‌نفس خود را هم از دست مي‌دهند و احساس مي‌كنند كارهائي را كه پيش از اين به‌خوبي انجام مي‌دادند، ديگر نمي‌توانند به آن سهولت و خوبي انجام دهند و يا انگيزه و نيروي لازم براي انجام كارها را از دست داده‌اند.
افرادي كه عزت‌نفس بالائي دارند، خود را شايسته و باارزش مي‌دانند. عزت‌نفس، يك غريزه يا استعداد ارثي و ژنتيكي نيست، بلكه مجموعه‌اي از مهارت‌هائي است كه در طول زندگي در وجود افراد جامعه شكل مي‌گيرند و يا بر اثر حادثه‌ها و واقعيت‌هائي، دقتر پيدا مي‌كنند و يا ضعيف‌تر مي‌شوند. يكي از اصول يا پيش‌فرض‌هائي كه در ”NLP“ يا علم ”شادكامي و موفقيت“ وجود دارد، مي‌گويد: هر كاري كه ديگران انجام مي‌دهند، ما هم مي‌توانيم ياد بگيريم و انجام دهيم. بنابراين ما مي‌توانيم مجموعه‌اي از عامل‌ها و مهارت‌هائي را كه در ديگران منجر به ايجاد عزت‌نفس شده‌اند، بشناسيم و آنها را به تعدادي از عنوان‌هاي مشخص و معني‌دار تقسيم كرده و تمام آنها را به دست بياوريم يا بياموزيم. 
● علامت‌ها و نشانه‌هاي فقدان يا ضعف عز‌ت‌نفس 
برخي از مهمترين علامت‌‌ها و نشانه‌هاي فقدان يا ضعف در عزت‌نفس، عبارتند از: 
▪ ساكت و غيرفعال باقي ماندن در شرايطي كه كوشش و فعاليت، موجبات پيشرفت و ترقي فرد در جامعه را فراهم مي‌سازد. 
▪ خودداري از بيان مطالبي كه اگر آنها را در زمان مناسب بيان مي‌كرد، موجبات ترقي و تعالي او را فراهم مي‌ساخت. 
▪ باقي نماندن بر سر برنامه‌ها و تصميم‌هائي كه در گذشته گرفته شده است.
▪ حق را به ديگران دادن و آنها را به خود ارجح دانستن. 
▪ ناتواني فرد در دادن جواب منفي به ديگران. 
▪ ناتواني در تصميم‌گيري 
▪ انجام دادن كارها فقط به اين علت كه ديگران خواسته‌اند، نه اينكه آنها را دوست داشته باشد. 
▪ عصباني شدن و فرياد كشيدن در مواقعي كه چيزي را مي‌خواهد به‌دست آورد.
▪ قناعت كردن به كمترين حد در زمان انتخاب شغل يا همسر، با اين تصور كه ممكن است چيزي بهتر از اين انتخاب را به‌دست نياورد. 
● تنوع موضوع‌هاي مرتبط با عزت‌نفس در افراد جامعه 
براي افزايش و تقويت عزت‌ نفس، افراد بايستي به‌عنوان‌ها و موضوع‌هاي زير توجه كنند: 
▪ طوري رفتار كنند كه گوئي به هدف و آرزوي خود رسيده‌اند. با متانت و وقار حركت كرده و به‌صورت نافذي با ديگران تماس چشمي برقرار كنند. 
▪ در هر زمينه‌اي، هر فردي نياز به تعداد زيادي مهارت دارد چون به‌طور معمول تمام افراد در همهٔ زمينه‌ها در اوج نيستند. بنابراين بايستي بيشتر، كارهائي را انجام دهيد كه بهتر مي‌توانيد از عهدهٔ انجام آن.
▪ زماني كه به انجام كاري فكر مي‌كنيد، بيشتر بر روي زمينه‌هائي تأكيد كنيد كه مي‌توانيد آنها را بهتر انجام دهيد و يا در آن زمينه‌ها بهتر هستيد. 
▪ خودتان را همان‌طور كه هستيد، قبول كنيد تا مجبور نباشيد به داشتن چيزها يا وضعيت‌هاي ديگر تظاهر كنيد. 
▪ بين تضادهاي فكري خود، اتحاد و هماهنگي به‌وجود آوريد. در پشت هر قصدي، نيت و هدف خبري وجود دارد؛ بنابراين يك قسمت از فكرهاي خود را سركوب يا حذف نكنيد. 
● مكانيسم پيدايش يا تقويت احساس عزت‌نفس 
تجربه‌هاي فرد در گذشته و رفتار ديگران با او باعث مي‌شوند تا در سطح ناخودآگاه، شكلي ضعيف يا باارزش از عزت‌نفس در او پديد آيد و در ”آدم كوچولوئي“ كه در درون ما است، ارزش‌يابي و براورد خاصي دربارهٔ ارزش و اعتبار فرد شكل بگيرد. در شرايط و هوشياري عادي، با مطالعه، مذاكره و مشاوره، به‌ندرت تغييرهاي دلخواه و مناسب در كوتاه‌مدت در باورهاي اين ”آدم كوچولوي دروني“ پديد مي‌آيد. ولي از آنجائي كه در شرايط هيپنوتيزم درماني، مقاومت‌هاي ضمير خودآگاه كم شده يا حذف مي‌شود. هيپنوتيزم‌درماني براي تقويت و تعالي عزت‌نفس به‌خوبي و با سرعت بيشتري شكل مي‌گيرد. هيپنوتيزم‌درماني، مقاومت‌هاي ضمير خودآگاه كم شده يا حذف مي‌شود، هيپنوتيزم درماني براي تقويت و تعالي عزت نفس به‌خوبي و با سرعت بيشتري شكل مي‌گيرد. هيپنوتيزم‌درماني براي هر هدفي كه صورت بگيرد، كوشش براي رسيدن به آرامش و تقويت عزت‌نفس بايستي به‌طور حتم در متن آن صورت بگيرد و در عمل، اينگونه هم هست. با توجه به مشكل‌ها و مسئله‌هاي هر فردي كه براي هيپنوتيزم‌درماني جهت تقويت عزت نفس مراجعه مي‌كند، پزشك هيپنوتيزم‌درمانگر در جريان مشاوره به مضمون‌هاي خاصي برخورد مي‌كند و به طراحي متن تلقين‌هائي مي‌پردازد كه به‌طور كامل در جهت نيازها و هدف‌هاي او بوده باشد. اين تلقين‌ها مانند لباس است كه بر بدن هر فردي به‌صورت اختصاصي برازنده است و لباسي وجود ندارد كه بر كالبد تمام افراد جامعه اندازه و برازنده باشد.دكتر سيدرضا جماليان مجله شادكامي و موفقيت 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۲:۵۹ ] [ مشاوره مديريت ]
اعتمادبه‌نفس در ۱۰ روز● به خودتان عشق بورزيد 
شرط اساسي اعتمادبه‌نفس، خودشيفتگي و اساسي‌ترين مانع آن، خودشكني است. براي اينكه اعتمادبه‌نفس داشته باشيد، بايد خودشيفته گرديد. بايد عاشق جسم و روح بود و شناخت و درك درستي از خويشتن خويش داشته باشيد. شما در حقيقت، برگزيدهٔ آفريدگان خدائيد. چرا كه خداوند خطاب به انسان مي‌فرمايد: ”اي انسان، من از روح خودم در تو دميدم“ شايد درك همين يك جمله، اعتمادبه‌نفس را در شما به كمال برساند. در حقيقت، مقدمهٔ عشق به خود، عشق الهي است. شما تنها زماني احساس پستي و خواري مي‌كنيد كه خود را درست نشناخته و به حقيقت انسان بودن خود پي نبرده باشيد. 
● خود را تشويق و ستايش كنيد
به خاطر كوچكترين كار خوبي كه انجام مي‌دهيد، خود را ستايش و تشويق كنيد. شما عادت كرده‌ايد براي كارهاي بد و نادرست خود، هزاران بار خود را سرزنش كنيد؛ اما يك بار هم خود را شايستهٔ تشويق و ستايش ندانسته‌ايد. هيچ كدام از كارهاي مثبت خود را كوچك و بي‌اهميت تلقي نكنيد. 
● سلامت باشيد 
اعتمادبه‌نفس تا حد فراواني به ميزان سلامت جسم و روح بستگي دارد. به‌طور معمول، افرادي كه بيماري‌هاي جسمي و روحي داشته باشند، از اعتمادبه‌نفس خوبي برخوردار نيستند. خشم، رنجش، ترس، اضطراب، كينه، حسادت و بيماري‌هاي روحي و ذهني باعث مي‌شد كاهش اعتمادبه‌نفس شما به مراتب بيشتر گردد.
● اعتمادبه‌نفس، خودپرستي نيست 
خودشيفتگي با خودپرستي متفاوت است. شخصي كه روح عالي اعتمادبه‌نفس در او است، به خود و ديگران عشق مي‌ورزد؛ چون خود و ديگران را نشانه‌هائي از آفريدگار مي‌داند. شما بايد همواره متوجه باشيد كه براي خود و ديگران، همزمان ارزش قائل شويد. هم وقتي را براي رسيدن به خود و نيازهاي خود در نظر بگيريد و هم وقتي را به ديگران اختصاص دهيد و در هر زمان با عشق، به خود و ديگران خدمت كنيد. 
● احساس شايستگي كنيد
اعتمادبه‌نفس، احساس شايستگي نمودن است. خداوند فرموده‌اند: ”ما انسان را شبيه به خود آفريديم“ بنابراين تمامي صفت‌هاي خداوندي هر چند نه به طور مطلق، در ما به وديعه نهاده شده است. تصور اينكه ما لياقت موهبت‌هاي بزرگ را نداريم، به معني نفي ارزش‌هاي الهي و ناسپاسي است. وقتي در حال استفاده از موهبتي هستيد، به خود يادآوري كنيد كه من شايستگي اين و بيشتر از اين را دارم. 
● از موهبت‌هاي الهي لذت ببريد.
خود را از موهبت‌هاي الهي محروم نكنيد. هر محروميتي كه به درازا بكشد، عدم شايستگي را به ذهن القاء مي‌كند. با چشم بازتري به جهان اطراف خود نگاه كنيد. چه امكانات بي‌شماري داريد كه از آنها استفاده نكرده‌ايد. بهره بردن يعني احساس عدم شايستگي و اين احساس، يعني از بين بردن اعتمادبه‌نفس، بدون احساس گناه از موهبت‌هاي الهي لذت ببريد. 
● احساس گناه بزرگترين مانع است 
يكي از بزرگترين مانع‌هاي اعتمادبه‌نفس شما، احساس گناه است. احساس گناه، اعتمادبه‌نفس را در شما سركوب و نابود مي‌كند. شايع‌ترين احساس گناه، اين است كه شما براساس نظام ارزشي و وجدان خود عمل نكنيد. بهترين شيوه براي تغيير دادن خود و مسلط شدن بر شرايط، عشق ورزيدن به خويشتن است. 
● خود را سرزنش نكنيد
پيامد احساس گناه كه نقش اصلي را در از بين بردن اعتمادبه‌نفس بازي مي‌كند، سرزنش خود است. سرزنش خود يك برخورد بسيار خشن و ناملايم با خود است. غصه خوردن، غذا نخوردن، اعتصاب غذا كردن، عصباني شدن و ... از جمله برخوردهاي خشن با خود مي‌باشد. اگر دوست‌دار خود هستيد، نبايد با خود تند برخورد كنيد. 
● بيان و ذهنيت مثبت داشته باشيد
وقتي قرار است شما هر روز رشد كنيد و شخصيتي كامل‌تر و بهتر باشيد، نسبت به تصميم و آيندهٔ خود با بيان مثبت حرف بزنيد. نگوئيد: ”اعتمادبه‌نفس ندارم“، ”اراده‌ام ضعيف است“، ”مضطرب هستم“ و ... به‌جاي آنكه با بيان منفي از خود حرف بزنيد، به خود بگوئيد: ”هر روز و هر شب شخصيت من از هر جهت، بهتر و بهتر مي‌شود و اعتمادبه‌نفس من روز به روز بيشتر و بيشتر مي‌گردد“. 
● غلبه بر ترس
يك مانع بزرگ اعتمادبه‌نفس، ترس است. بهترين و مؤثرترين راه غلبه بر ترس، اقدام است. در روانشناسي ترس گفته مي‌شود به هر آنچه كه از آن مي‌ترسيد، نزديك شويد و در آن فرو رويد. اگر از كنفرانس دادن مي‌ترسيد، تنها راه‌حل شما كنفرانس دادن است. بار اول ممكن است از ترس، صدايتان بلرزد و نفس، كم بياوريد؛ اما با اين وجود، دفعهٔ بعد برايتان آسانتر خواهد بود. 
● در پي كسب موفقيت، هر چند كوچك باشيد 
اگر هدف‌هاي بزرگي داريد، ولي اعتمادبه‌نفس نداريد، اين هدف‌ها خطرناك هستند. هدف‌هاي كوچك و موفقيت‌هاي سريع و كوتاه‌مدت، بسيار بهتر است. حتي هدف‌هاي بزرگتان را به هدف‌هاي كوچك تبديل كنيد و مرحله به مرحله سعي كنيد به اين هدف‌هاي كوچك برسيد تا هدف نهائي و بزرگ شما عملي شود. 
● هميشه تبسم بر لب داشته باشيد
اولين نماد دروني اعتمادبه‌نفس، رضايت خاطر است. شما براي اينكه در خود اعتمادبه‌نفس ايجاد كنيد، بايد حالت تبسم بگيريد. بدون تبسم از منزل خارج نشويد. از همه مهمتر، در تنهائي هم تبسم داشته باشيد. تبسم و خنديدن، ”هورموني“ را در مغز ترشح مي‌كند كه ترشح اين هورمون هنگام درد، سبب تسكين درد مي‌شود. به‌خصوص هنگام وقوع مشكل، لبخند بزنيد. 
● حالت افراد موفق را به خود بگيريد.
حالت، كساني را به خود بگيريد كه موفق، مصمم، پرتلاش و با اعتمادبه‌نفس هستند. در كمال آرامش، قدم‌ها را محكم برداشته، با چهره‌اي متبسم و روئي گشاده راه برويد، حالتي به خود بگيريد كه گوئي از زندگي خود، كمال رضايت را داريد و هدف‌دار و جهت‌دار هستيد.
● تنفس عميق را تمرين كنيد.
تمام افراد افسرده و كم‌روحيه، بدون استثناء، تنفس سطحي دارند. ميزان تبادل هوا در هر دم و بازدم، بسيار كم است. وقتي شما دم و بازدم عميق داريد، اكسيژن بيشتري به مغز خود مي‌رسانيد. در نتيجه، كارآئي مغز افزايش مي‌يابد. 
● به خود مسلط باشيد. 
با ورزش مي‌توانيم عضله‌هاي خود را از خمودگي درآورده و نيروي جسمي را افزوني بخشيم. تسلط بر جسم، توانائي جسمي و روحي و تسلط بر عواطف و اميال را به ارمغان مي‌آورد كه منجر به اعتمادبه‌نفس مي‌شود. در برنامهٔ روزانهٔ خود، زماني را براي ورزش در نظر بگيريد. 
● ارتباط با خدا و نيروي توكل 
به خدا توكل كنيد. هر چه ارتباط شما با خدا نزديكتر باشد، اعتمادبه‌نفس بيشتري را در خود تجربه مي‌كنيد و هر چه ارتباط شما با خدا محدودتر گردد، ترس و اضطراب بيشتري بر شما چيره مي‌شود. ارتباط با خدا به شما نيرو مي‌دهد.
● كمك به ديگران 
كمك به ديگران، اين نكته را در ذهن تثبيت مي‌كند كه من آنقدر توانا هستم كه مي‌توانم به ديگران كمك كنم. اعتمادبه‌نفس واقعي زماني در شما شكل مي‌گيرد كه بخشي از وقت خود را به ديگران اختصاص دهيد. البته كمك‌هائي كه ديگران را به شما وابسته مي‌كند، به هيچ وجه كمك نيستند و در حقيقت نوعي ظلم و ستم به‌شمار مي‌روند.
● خود رابه ديگران وابسته نكنيد 
اعتمادبه‌نفس با هر نوع وابستگي منافات دارد. شما به‌كار خود وابسته نيستيد. با خود تأكيد كنيد كار شما است كه به شما و انرژي و توانائي شما وابسته است. هيچ‌كس نمي‌تواند اسباب آرامش و رضايت شما را فراهم كند به‌جز خودتان، مراقب باشيد دوست داشتن و علاقهٔ شما ابتدا متوجه خود شما باشد و بعد متوجه ديگران. خود را تحت هيچ شرايطي به هيچ چيز و هيچ كس وابسته نكنيد. شما ديگري را هميشه به خاطر روح انساني و رفتار او بايد دوست بداريد تا اين دوست داشتن، روح انساني شما را درهم نشكند. 
● سعي نكنيد همه را راضي نگه داريد
كساني‌كه مي‌خواهند همه از آنان راضي باشند، در واقع در تلاش هستند كه خود نباشند. كسي كه مي‌خواهد همه از او راضي باشند، مجبور است در آن واحد، ارزش‌ها، باورها و سليقه‌هاي مختلفي را بپذيرد. اين افراد در ”خودشيفتگي“ ضعف دارند. 
● براي خود ارزش و احترام قائل باشيد.
مردم، همان‌قدر به شما احترام مي‌گذارند كه شما براي خد احترام قائل هستيد. اگر شما عصبي و ناراحت مي‌شويد، به سلامت روحي خود بي‌توجه هستيد. خود را ”ما“ خطاب نكنيد. با واژهٔ ”ما“ نوعي رفتار خودشكنانه ايجاد مي‌شود، يعني ”من“ به تنهائي كسي نيستم كه حرفي براي گفتن داشته باشم. 
● از بحث كردن به‌طور جدي اجتناب كنيد
بحث، به هر شكلي كه باشد، ارزش و اعتبار شخصيتي شما را مي‌كاهد، بحث و جدل نتيجه نمي‌دهد و رو به جلو نمي‌رود. در بحث، هيچ‌كس شنوندهٔ خوبي نيست و به ارزش‌هاي فكري و باورهاي شخصي بي‌توجهي مي‌شود.
● همه را ببخشيد
هر كس به هر شكلي كه به شما بدي كرده، او را ببخشيد تا روح شما بزرگ و غني شود. خودتان را هم ببخشيد. اگر هر اشتباهي از شما سر زد، خود را به خاطر اين كار، هرگز سرزنش نكنيد، نبخشيدن خود يعني همچنان در گناه و اشتباه باقي ماندن.
● كسي را تحقير نكنيد
در لحظه لحظه‌اي كه شخصي را تحقير يا مسخره مي‌كنيد، در نظرتان انسان‌ها (كه خودتان هم زيرمجموعه‌اي از آنها هستيد) قابل تحقير هستند. تحقير ديگران يعني تحقير خود، خودتان را هم تحقير نكنيد. 
● مسئوليت‌پذير باشيد
وقتي مسئوليتي داريد، عواقب آن را از ابتدا تا انتهاء به‌عهده بگيريد. مسئوليت كارهائي را بپذيريد كه مطمئن هستيد توانائي انجام درست و عالي آن را داريد. مسئوليت‌پذيري يعني خودباوري و احساس توانمندي. حتي نتيجهٔ مطلوب نگرفتن هم نوعي موفقيت است، يعني كسب تجربه. 
● در تصميم‌هاي خود تأخير نكنيد
ارزش‌هاي فكري اگر سازمان‌دار و منظم نباشند، اولويت‌ها را مشخص نمي‌سازند، در نتيجه همهٔ انتخاب‌ها در يك سطح قرار مي‌گيرند. به تصميم‌هاي خود پايبند باشيد. براي رسيدن به هدف خود، به دنبال هر تصميمي بدون معطلي اقدام كنيد؛ مهم نقطهٔ شروع است.
● مانند انسان‌هاي متشخص عمل كنيد 
محترم، مؤدب، راحت و صميمي باشيد، بايد الگوي ذهني و عيني داشته باشيد. كسي را كه اعتمادبه‌نفس خوبي دارد، پيش روي خود قرار دهيد. وقتي لباس مي‌پوشيد، صحبت مي‌كنيد، عصبي مي‌شويد و حتي وقتي شوخي مي‌كنيد، اول از خود بپرسيد يك انسان متشخص در اين موارد، چه كار مي‌كند؟دكتر پريناز بني‌سي عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي مجله شادكامي و موفقيت 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۲:۵۸ ] [ مشاوره مديريت ]
اعتمادبه‌نفس داشته باشاعتمادبه‌نفس بالا دفاع كودك در مبارزه با مشكلات زندگي است.كودكاني كه احساس كاملا خوبي نسبت به خود دارند زمان كوتاه‌تري را براي كنار آمدن با تعارضات و فشارهاي زندگي صرف مي‌كنند. شاد هستند و از زندگي لذت مي‌برند. اين دسته از كودكان واقعيت‌ها را ديده و به‌طور كلي خوشبين هستند.
● اعتمادبه‌نفس چيست 
اعتمادبه‌نفس مجموعه اعتقادات و احساساتي است كه نسبت به خود داريم به عبارت ديگر اعتمادبه‌نفس ميزان ارزشي است كه براي خود قائل هستيم و اينكه چقدر خودمان را باور داريم.
در حقيقت شكل‌گيري اعتمادبه‌نفس از دوران شيرخوارگي (تولد تا دو سالگي) آغاز مي‌شود.
در اين دوران كسب مهارت‌هاي حركتي – شناختي و موفقيت كودك در انجام بعضي فعاليت‌هاي مربوط به خود مانند توانايي راه رفتن، غذا خوردن و... به رشد خود باوري و اعتمادبه‌نفس كودك كمك موثري مي‌كند.
از طرف ديگر باور كودك درباره خود بر مبناي تعاملات او با اطرافيان به خصوص در والدين در ابتدا شكل مي‌گيرد. به اين دليل است كه رابطه صحيح والدين با كودكان كمك موثري به تقويت خود باوري كودك مي‌كند.
● خصوصيات كودك متكي به نفس
- با ديگران به راحتي ارتباط برقرار مي‌كند و به آساني دوست پيدا مي‌كند.
- از فعاليت‌هاي گروهي لذت مي‌برد.
- نسبت به خود و دنياي اطراف خوش‌بين است.
- از عقيده خود دفاع مي‌كند، حتي اگر ديگران با او مخالفت كنند
- وقتي كاري را شروع مي‌كند آن را به اتمام مي‌رساند و در مورد اينكه براي انجام كار حداكثر تلاش خود را كرده است، مطمئن است.
- تحمل پذيرش شكست يا عدم پذيرش از طرف ديگران را دارد و در صورت برخورد باعدم موفقيت مايوس نشده و با انرژي بيشتري دوباره به پيش مي‌رود.روزنامه تهران امروز 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۲:۵۷ ] [ مشاوره مديريت ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۹۷۷ ][ ۹۷۸ ][ ۹۷۹ ][ ۹۸۰ ][ ۹۸۱ ][ ۹۸۲ ][ ۹۸۳ ][ ۹۸۴ ][ ۹۸۵ ][ ۹۸۶ ][ ۹۸۷ ][ ۹۸۸ ][ ۹۸۹ ][ ۹۹۰ ][ ۹۹۱ ][ ۹۹۲ ][ ۹۹۳ ][ ۹۹۴ ][ ۹۹۵ ][ ۹۹۶ ][ ۹۹۷ ][ ۹۹۸ ][ ۹۹۹ ][ ۱۰۰۰ ][ ۱۰۰۱ ][ ۱۰۰۲ ][ ۱۰۰۳ ][ ۱۰۰۴ ][ ۱۰۰۵ ][ ۱۰۰۶ ][ ۱۰۰۷ ][ ۱۰۰۸ ][ ۱۰۰۹ ][ ۱۰۱۰ ][ ۱۰۱۱ ][ ۱۰۱۲ ][ ۱۰۱۳ ][ ۱۰۱۴ ][ ۱۰۱۵ ][ ۱۰۱۶ ][ ۱۰۱۷ ][ ۱۰۱۸ ][ ۱۰۱۹ ][ ۱۰۲۰ ][ ۱۰۲۱ ][ ۱۰۲۲ ][ ۱۰۲۳ ][ ۱۰۲۴ ][ ۱۰۲۵ ][ ۱۰۲۶ ][ ۱۰۲۷ ][ ۱۰۲۸ ][ ۱۰۲۹ ][ ۱۰۳۰ ][ ۱۰۳۱ ][ ۱۰۳۲ ][ ۱۰۳۳ ][ ۱۰۳۴ ][ ۱۰۳۵ ][ ۱۰۳۶ ][ ۱۰۳۷ ][ ۱۰۳۸ ][ ۱۰۳۹ ][ ۱۰۴۰ ][ ۱۰۴۱ ][ ۱۰۴۲ ][ ۱۰۴۳ ][ ۱۰۴۴ ][ ۱۰۴۵ ][ ۱۰۴۶ ][ ۱۰۴۷ ][ ۱۰۴۸ ][ ۱۰۴۹ ][ ۱۰۵۰ ][ ۱۰۵۱ ][ ۱۰۵۲ ][ ۱۰۵۳ ][ ۱۰۵۴ ][ ۱۰۵۵ ][ ۱۰۵۶ ][ ۱۰۵۷ ][ ۱۰۵۸ ][ ۱۰۵۹ ][ ۱۰۶۰ ][ ۱۰۶۱ ][ ۱۰۶۲ ][ ۱۰۶۳ ][ ۱۰۶۴ ][ ۱۰۶۵ ][ ۱۰۶۶ ][ ۱۰۶۷ ][ ۱۰۶۸ ][ ۱۰۶۹ ][ ۱۰۷۰ ][ ۱۰۷۱ ][ ۱۰۷۲ ][ ۱۰۷۳ ][ ۱۰۷۴ ][ ۱۰۷۵ ][ ۱۰۷۶ ][ ۱۰۷۷ ][ ۱۰۷۸ ][ ۱۰۷۹ ][ ۱۰۸۰ ][ ۱۰۸۱ ][ ۱۰۸۲ ][ ۱۰۸۳ ][ ۱۰۸۴ ][ ۱۰۸۵ ][ ۱۰۸۶ ][ ۱۰۸۷ ][ ۱۰۸۸ ][ ۱۰۸۹ ][ ۱۰۹۰ ][ ۱۰۹۱ ][ ۱۰۹۲ ][ ۱۰۹۳ ][ ۱۰۹۴ ][ ۱۰۹۵ ][ ۱۰۹۶ ][ ۱۰۹۷ ][ ۱۰۹۸ ]
درباره وبلاگ

تيم مشاوران مديريت ايران IranMCT ----------------- http://iranmct.com ---------------- Iran Management Consultants Team
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب
شمارنده
شرکت مشاوره مدیریتبازارسازی مدیریت بازاریابی. بازدید تحقیقات بازاریابیآموزش مدیریت MBAدلایل ترک تحقیقات بازاریابی تحقیقات مدیریت شرایط سخت بازارکارت امتیازی متوازنارزیابی عملکرد . نمونه مطالعات موردی.برند برندینگانواع برند معرفی 21 نوع متفاوت از برندبرندسازی branding marketing . برندسازی.تحقیقات بازاریابی انگیزه بخش http://marketingbranding.ir سبک مدیریت است مدیریت بازاربازاریابیتحقیقات بازاریابی ویژگی های .حرفه ای مشاوره اموزش مدیریت.شناسایی مشتریان .تحقیقات بازاریابی استفاده از تحقیقات بازار و بازاریابی http://marketingsales.irmarketing مدیریت برندینگ . Business Management ConsultantIran Business Management ConsultantManagement . بازاریابیانواع بازاریابی 127 نوع بازاریابیبازاریابی. بازاریابی MarketingMix آمیختهآمیزه بازاريابیمدیریت بازاریابی. اخبار مدیریت و تجارتمدیریت.مشاوره بازاریابی مدیریت آموزش تکنیک‌های فروشندگی حرفه‌ای فروشندگی. اخبار مدیریت و تجارتبازاریابی برندینگ. مدیریت مشاوره بازاریابیآموزش. بیزینس پلن طرح توجیهی طرح business plan. برنامه بازاریابی Marketing Planبازاریابی. مشاوره تبلیغات مشاور تبلیغات مشاور مدیریت management مشاوره مدیریت انواع بازاریابی بازاریابی. طرح توجیهیمدیریت.