مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 16752
دیروز : 40352
افراد آنلاین : 46
همه : 4385586
اعتماد به نفس ؛ كليد سلامت روانياين كه شما چه نظري نسبت به خودتان داريد، به نحوه تفكر، احساس و عمل شما مربوط مي شود.
وقتي كه اعتمادبه نفس بالا باشد احتمالا:
۱) رضايت خاطر از زندگي داريد.
۲) روابط سالم و قوي برقرار مي كنيد.
۳) هدفهاي زندگي را مشخص مي كنيد و به آنها مي رسيد.
۵) پستي و بلنديهاي زندگي را مي پذيرد.
۶) براي حل مشكلات به خود اتكا مي كنيد.
▪ وقتي كه اعتمادبه نفس پايين باشد احتمالا:
۱) احساس مي كنيد زندگي خارج از كنترل شماست.
۲) استرس ها برايتان طاقت فرساست.
۳) در انتظار شكست هستيد و نهايتاً شكست مي خوريد.
۴) از مشكلات زندگي فرار مي كنيد.
▪ اعتماد به نفس خود را بسازيد براي مثال:
- تمايل به پيشرفت داشته باشيد:
به توانايي خود در غلبه برنقاط ضعف و ازدياد نقاط قوت خود ايمان داشته باشيد. البته اين امر ممكن است قدري نياز به زمان داشته باشد ولي شما با تلاش مي توانيد موفق شويد.
با خودتان صادق باشيد:
اعتمادبه نفس سالم هميشه با يك تصوير صحيح از خود شروع مي شود. هر كسي نقاط قوت و ضعفي دارد. براي پيدا كردن اين نقاط قدري وقت صرف كنيد و سپس كاركردن با آنها را بياموزيد.
▪ اهداف خود را معين كنيد:
ـ خود را با ديگران مقايسه نكنيد و به جاي آن استانداردهاي خود را براي موفقيت تنظيم كرده و براي رسيدن به آنها كوشش كنيد.
- نهايت تلاش خود را انجام دهيد:
ـ هميشه سعي كنيد بيشترين استفاده را از توانايي هاي خود بكنيد ولي هيچ گاه فشار زياد به خود نياوريد. هيچ كس در همه حال كامل و عالي نيست.
مريم اولاييروزنامه كيهان 
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۲:۵۷ ] [ مشاوره مديريت ]
اعتماد به نفس يعني چه؟آيا تا كنون انديشيده‌ايد كه اعتماد به نفس بالا تا چه اندازه مي‌تواند موجب موفقيت و پيشبرد امور در زندگي شود؟
بدون شك در اطراف شما نيز اشخاصي هستند كه پيشرفت بسياري در زمينه‌هاي گوناگون زندگي خود داشته و به موفقيت‌هاي بسياري دست يافته‌اند. اين مقاله به بررسي نقش اعتماد به نفس در زندگي اشخاص مي‌پردازد.
● فوايد اعتماد به نفس بالا
اشخاصي كه اعتماد به نفس بالايي دارند، ارزش خود را براي دوست داشتن ديگران و مورد علاقه واقع شدن از سوي آنان حفظ مي‌كنند. خود را شايسته توجه دانسته و ديگران را نيز مورد توجه قرار مي‌دهند. حرف‌هاي ديگران را مي‌شنوند. ارزش خود را براي شناخت خود و اطرافيان حفظ مي‌كنند. خود و ديگران را تشويق به انجام كارهاي خوب كرده و براي خوب بودن و شناخت ديگران به عنوان انسان‌هاي خوب تلاش مي‌كنند.
شخصيتي خلاق دارند، آنها توانايي خود را براي موفقيت در مدرسه، محل كار و جامعه به بهترين نحو به دست مي‌آورند. اين اشخاص توانايي حل مشكلات و خطر كردن را دارند، ديد مثبتي نسبت به زندگي و دست‌يابي به اهداف شخصي دارند. آنها در راهنمايي مردم و تبادل با آنها مهارت دارند. به ديگران وابسته نيستند و اين توانايي را دارند كه رابطه‌اي را ارزيابي كنند. تفكر سالمي‌دارند و درك آنها از خودشان در تطابق با تصويري كه از خود به ديگران ارايه مي‌دهند، هماهنگ است. آنها اين توانايي را دارند كه به وضوح بگويند چه كسي هستند، توانايي آينده آنها چيست و در زندگي چه كاري انجام داده‌اند. آنها مي‌توانند به وضوح اظهار كنند كه در زندگي مستحق دريافت چه چيز هستند. نتايج و مسووليت اعمال‌شان را مي‌پذيرند و به سرزنش متوسل نمي‌شوند و از ديگران به عنوان قرباني براي اعمالي كه نتايج منفي پيدا مي‌كنند، استفاده نمي‌كنند.
افراد با اعتماد به نفس بالا نوع‌دوست بوده و علاقمند به شاد كردن ديگران هستند. آنها در ديدگاه خود نسبت به زندگي خود پرست نيستند و مسووليت ديگران را به شيوه‌اي بيش مسوولانه قبول مي‌كنند. آنها كمك مي‌كنند ديگران هم مسووليت اعمال خود را بر عهده بگيرند. گرچه آماده‌اند تا هر كس را كه نيازمند كمك يا راهنمايي است، كمك كنند. مهارت‌هاي مديريتي سالمي‌دارند و قادرند استرس را به روشي خلاق در زندگي خود هدايت كنند. آنها مي‌توانند مسايل، نگراني‌ها و درگيري‌هاي خود را حل كنند. آنها شوخ طبع هستند و قادرند در زندگي ميان كار و تفريح تعادل برقرار كنند. آنها روياها، آرزوها و اميدهايي براي آينده دارند.
به آينده با هيجان نگاه مي‌كنند و حسي ماجراجويانه و اميدوارانه دارند. آنها پتانسيل خود را براي موفقيت مي‌دانند و موفقيت‌شان را در آينده ترسيم مي‌كنند. اين اشخاص هدف‌گرا هستند و براي رسيدن به اهداف خود تلاش مي‌كنند. آنها مي‌دانند از كجا آمده‌اند، الان كجا هستند و به كجا مي‌روند.
مضرات اعتماد به نفس پايين
ويژگي‌هايي كه نام برديم درخصوص افراد داراي اعتماد به نفس پايين صدق نمي‌كند. برخلاف افرادي كه اعتماد به نفس بالايي دارند، افرادي كه اعتماد به نفس پايين دارند، خود را گمشده مي‌پندارند و براي مورد توجه واقع شدن، خود را بي‌ارزش مي‌كنند. اين اشخاص كمتر خطر مي‌كنند و به علت ترس از رد شدن كاري را انجام مي‌دهند. آنها اغلب در رفتار خود با ديگران كم‌رو هستند و از درگيري با ديگران مي‌ترسند.آنها گرسنه تاييد ديگران و حل‌كننده ضعيف مشكلات هستند. به افكار و عقايد غيرمنطقي تمايل دارند. نمي‌توانند خود را به‌طور مثبت تشويق كنند.
● روش‌هاي تقويت اعتمادبه‌نفس
▪ ۴ توصيه به نوجوانان
۱) توسعه حس نداشتن وابستگي فردي و خود را مستقل از خانواده ساختن
۲) توجه خود را از خانواده به سمت جامعه جديدي مانند دانشگاه و محيط كارسوق دادن
۳) فراگيري مهارت‌هاي شخصي به‌عنوان مدير خانه
۴) ارتباط با والدين به عنوان بزرگسال
● توسعه يك هويت كاري و فراگيري تطبيق با دنياي بزرگسالان.
▪ توصيه به جوانان
۱) تعهد عميق به كار و ازدواج و افزايش خلاقيت در محيط كار و خانواده و گسترش ارتباط طبيعي‌تر
۲) ساخت الگوهاي با معني از تصميم‌گيري، حل مشكل و توزيع قدرت
۳) توسعه شبكه اجتماعي 
۴) فراگيري رويارويي با استرس در زندگي زناشويي
۵) افزايش ارتباطات صميمانه 
۶) ايجاد آمادگي براي بازنشستگي و فقدان همسر
۷) فراگيري ايجاد ارتباط با ديگران به منظور اجتناب از تنهايي
● ارزيابي موفقيت، شكست و جستجو براي اهداف آينده
▪ ۳ توصيه به ميانسالان
۱) ارزيابي ساختار زندگي خود
۲) بررسي و ارزيابي پيشرفت در زندگي
۳) اصلاح شبكه اجتماعيروزنامه سلامت 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۲:۵۶ ] [ مشاوره مديريت ]
اعتماد به نفس يا احترام به نفس!؟۱) شما هرگز در موقعيت هاي اجتماعي از خود مطمئن نيستيد، قبل از ابراز نظر خود به ديگران، آن ها را نگاه مي كنيد يا حتي فكر مي كنيد بهتر است بگوييد هيچ نظري نداريد، ترجيح مي دهيد توسط ديگران هدايت شويد و هميشه از ابراز افكار و نظرات خود مي ترسيد.
از اشتباهات لپي در هنگام صحبت كردن مي ترسيد يا فكر مي كنيد اگر حرف بزنيد نظرات شما به گونه اي است كه ديگران شما را احمق فرض مي كنند اگر اين طور است پس شما اعتماد به نفس پاييني داريد.
۲) درمحيط هاي اجتماعي احساس راحتي نمي كنيد، چون هميشه نگران اين موضوع هستيد كه ديگران درمورد شما چه فكري مي كنند، خيلي زود ناراحت مي شويد، خجالتي هستيد و ماندن در خانه يا كار در محيطي را ترجيح مي دهيد كه تعداد محدودي از دوستان در آنجا كار مي كنند و هيچ انتقادي از شما نباشد.
۳) شما هميشه در درون خود مشغول انتقاد از حركت و رفتار خودتان هستيد.
نظرات منفي را در مورد خودتان قبول مي كنيد نه نظرات مثبت را.
هميشه به كمبودهايتان فكر مي كنيد و هرگز هيچ نكته مثبت و قوتي را در خودتان نمي بينيد.
۴) اعتماد به نفس پايين باعث مي شود كه شما براي اثبات، راهنمايي و تشويق ... به ديگران متكي باشيد، به تنهايي نمي توانيد هيچ كاري را به راحتي انجام دهيد و هميشه احساس مي كنيد به كسي نياز داريد، اين احساس ممكن است باعث شود شما به طور كلي براي انجام همه امور زندگي به يك فرد خاص وابسته شويد.
فردي كه ممكن است بعدها شما را دچار مشكلاتي كند.
۵) احترام به نفس با اعتماد به نفس فرق مي كند! شما ممكن است در برخي زمينه ها متخصص باشيد اما باز هم ارزش خود را ندانيد بسياري از افرادي كه در زمينه هاي خاص به موفقيت چشمگيري رسيده اند از كمبود احترام به نفس رنج مي برند شما ممكن است افراد موفقي را بشناسيد كه از اضطراب، افسردگي يا ديگر اختلالات شخصيتي رنج مي برند.
اين آدم ها اگر چه در زمينه هاي خاصي موفق هستند اما اغلب در زندگي خصوصي شان با شكست مواجه مي شوند و در آخر بدون هيچ دوست، همسر، فرزند و گاهي اوقات بدون آبرو و پول از دنيا مي روند.
اين افراد يادگرفته اند فقط براي اثبات وجود خود به اين موقعيت ها برسند و گاهي براي رسيدن به آن ها خانواده و ديگر ارزش هاي زندگي را زير پا مي گذارند.
۶-برعكس اين افراد موفق و با اعتماد به نفس پايين گروه ديگري از افراد با اعتماد به نفس پايين وجود دارند كه به دليل كم ديدن خود و مطمئن نبودن به توانايي هايشان و ترس از شكست هرگز به جايي نمي رسند.
اين افراد آن قدر به توانايي هايشان ايمان ندارند كه در شرايط غير قابل پيش بيني بتوانند به درستي تصميم بگيرند آن ها از به عهده گرفتن مسئوليت هاي بزرگتر مي ترسند چون مجبور به رهبري ديگران مي شوند و اين كار احساس خوشايندي به آن ها نمي دهد.روزنامه خراسان 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۲:۵۵ ] [ مشاوره مديريت ]
اعتماد به نفس را در خود افزايش دهيداعتماد به نفس؛ يعني برداشت ما از نتيجه رفتار و اعمال خودمان در موقعيتهاي مختلف زندگي و كار.
از همين رو اگر ما برداشتي مثبت نسبت به خود داشته باشيم، آن را به تمام موقعيتها تعميم مي دهيم و اگر برداشتي منفي داشته باشيم، هميشه نسبت به كار و به طور كلي زندگي نگران هستيم، كه در اين صورت بايد درصدد راهكارهايي براي افزايش اعتماد به نفس برآييم.
اعتماد به نفس بالا، بر توانايي ما در ارزيابي دقيق از خودمان و همچنين توانايي پذيرش و ارزش گذاري بي قيد و شرط مبتني است. به اين معني كه قادر باشيم نقاط قوت و ضعف، توانايي ها و محدوديتهاي خود را واقع بينانه بپذيريم، در اين صورت مي توانيم خود را در كنار ديگران موجودي با ارزش و مفيد احساس كنيم.
به ياد داشته باشيم كه اعتماد به نفس از طريق تجاربمان با محيط، افراد و فعاليتهاي گوناگون شكل مي گيرد،
ضمن اينكه تجارب ما، در دوران كودكي نقش عمده اي در شكل دهي اعتماد به نفس دارد و همچنان كه بزرگتر مي شويم؛ موفقيتها و شكستهايمان، نحوه رفتار افراد خانواده، معلمان و مربيان و نيز همسالانمان در تشكيل اعتماد به نفس و نحوه رشد آن اثر دارد.
به طور حتم مورد تشويق و توجه قرار گرفتن، مورد احترام بودن، موفقيتها و... به تقويت اعتماد به نفس منجر مي شود، در حالي كه انتقاد، بي مهري و پرخاشگري به فرد و تجارب ناموفق او باعث كاهش اعتماد به نفس مي گردد. البته تجارب گذشته ما هميشه به شكل يك فرايند دروني در زندگيمان حضور دارد. اما براي افرادي با اعتماد به نفس بالا اين فرايند صدايي مثبت و اطمينان بخش است، در حالي كه براي افرادي با اعتماد به نفس ضعيف، اين ندا در بردارنده انتقاد، تنبيه و ارزش زدايي توانايي ها و فضايل است. اين مسأله نشان مي دهد كه اگر والدين و مربيان زياد از كودكان انتقاد كنند يا آنها را دايماً سرزنش كرده و يا برعكس از آنها حمايت كنند موجب ايجاد احساس منفي در كودكان مي شوند. اما اگر آنان را مورد توجه و احترام قرار دهند احساس مثبت و اطمينان بخشي را در آنان بوجود مي آورند.
نكته قابل توجه اينكه اعتماد به نفس به اين معني نيست كه ديگران شما را چگونه مي بينند، بلكه آن گونه است كه شما خودتان را مي نگريد. بنابراين، شما تنها فردي هستيد كه توانايي ايجاد احساس مثبت نسبت به خود را داريد. پس قبل از اينكه براي تقويت اعتماد به نفس خود اقدام كنيد، ابتدا بايد باور داشته باشيد كه مي توانيد تغيير نماييد. هنگامي كه اين را پذيرفتيد، مي توانيد ايجاد تغيير در اعتماد به نفستان را شروع كنيد.
● مقابله با انتقادهاي درون
اولين قدم مهم در رشد و تقويت اعتماد به نفس، مبارزه با افكار منفي دروني است. از جمله اين افكار و راه هاي مقابله با آنها عبارتند از: 
▪ فكر منفي: تعميم بخشيدن افراطي شكستها.
ـ راه مقابله: اختصاصي كردن شكستها.
▪ تفكر منفي: باور نكردن تحسين و تشويق ديگران.
ـ راه مقابله: اطمينان به خود.
▪ تفكر منفي: نتيجه گيري هاي شتاب زده.
ـ راه مقابله: استدلال مثبت درباره تجربيات فردي.
▪ فكر منفي: فاجعه سازي در مورد امور شخصي.
ـ راه مقابله: واقع گرايي نسبت به مسايل و دنياي پيرامون خود.
● تمرين رشد ارزشمندي خود 
همان طور كه قبلاً اشاره كرديم، بخشي از اعتماد به نفسمان از چگونگي رفتار ديگران در گذشته با ما ناشي مي شود، پس قدم دوم براي سلامت اعتماد به نفس، رفتار با خود به عنوان يك فرد ارزشمند است.
با هر مسأله اي كه سبب مي شود شما تصور كنيد فردي ارزشمند، دوست داشتني و با كفايت نيستيد، مقابله كنيد. بخشي از اين روشها به اين شرح مي باشد:
● از خود مراقبت كنيد
به اندازه كافي بخوابيد، تغذيه سالم و ورزش منظم داشته باشيد و به بهداشت خود توجه كنيد.
برنامه تفريحي و آرامش بخشي براي خود تدارك ببينيد؛ پياده روي و يا هر فعاليتي كه از آن لذت مي بريد.
در طول روز پنج دقيقه از وقتتان را صرف فكر كردن به خودتان و پنج دقيقه را صرف فكر كردن به فرد مورد علاقه تان در زندگي كنيد.
● به خودتان پاداش بدهيد
نقاط قوت خود را مرور كنيد، چون اين روش به موفقيتهاي بزرگتري منجر مي شود.
بعد از هر موفقيت براي خود پاداشي در نظر بگيريد. به عنوان مثال براي خودتان چيزي بخريد يا به ديدار يكي از دوستانتان برويد.
● خود را مورد سنجش قرار دهيد، اما سرزنش نكنيد!
مهم اين است كه اگر در تمام كارهاي موردنظرتان موفق نشديد يا شكست خورديد، خودتان را مورد انتقاد و سرزنش قرار ندهيد؛ زيرا موجب مي شود دوباره آن پيام دروني منفي تكرار و زمينه ساز كاهش اعتماد به نفس شما شود. اما اگر مانند يك فرد شايسته و با كفايت با خود رفتار كنيد، دچار احساس خوبي مي شديد، در نتيجه به خودباوري مي رسيد.
● براي رفع مشكلات احتمالي به موقع از ديگران كمك بگيريد
تقاضاي كمك از ديگران، يكي از گامهاي مهم و در عين حال مشكل براي رشد و تقويت اعتماد به نفس است، اما چون اعتماد به نفس از چگونگي رفتار ديگران در گذشته با ما ناشي مي شود، شما نيز به منظور مقابله با اين تجارب نياز به كمك ديگران در زمان حال داريد. به عنوان مثال از اطرافيان خود بخواهيد كه صادقانه ويژگي هاي مثبت و شايسته شما را نام ببرند. همواره به ديگران با احترام و محبت رفتار كنيد و با رفتارتان از آنها بخواهيد با شما چنين رفتاري داشته باشند؛ به عبارت ساده تر به حضور ديگران در زندگي خود (از خانه گرفته تا محل كار و تحصيل) اهميت دهيد تا حضور شما براي آنان پر رنگ باشد.اگر در زمينه خاصي احساس كمبود مي كنيد، فعاليتها و آموزشهايي را براي تقويت آن مسأله در نظر بگيريد و تا زمان رفع مشكل با پشتكار ادامه دهيد.در برخي موارد اعتماد به نفس پايين به نحوي زندگي ما را تحت تأثير قرار مي دهد كه نياز به مشورت با متخصصان و روان شناسان احساس مي شود. بدين منظور مي توانيم با يك مشاور در اين زمينه مشورت كنيم و راهكارهاي تقويت اعتماد به نفس را بياموزيم.
● راهكارهاي تقويت اعتماد به نفس
۱) آراستگي ظاهري خود را حفظ كنيد. چون اگر شما ظاهر مرتبي داشته باشيد، اعتماد به نفس بيشتري خواهيد داشت. به خصوص اگر ظاهر شما مطابق هنجارهاي مذهبي و اجتماعي باشد. اما اگر شما پوشش مطلوبي نداشته باشيد، به طور ناخودآگاه از درون احساس رخوت و نارضايتي خواهيد كرد و اين مسأله موجب مي شود از "من آرماني خود" فاصله بگيريد، در نتيجه اعتماد به نفس شما كاهش مي يابد.
۲) آرامش خود را حفظ كنيد. مضطرب و عجول بودن، از اعتماد به نفس شما خواهد كاست. البته اين به آن معنا نيست كه در رفتار و اعمالتان كند عمل كنيد، بلكه شما مي توانيد با سرعت و دقت كارهاي خود را انجام دهيد، ضمن اينكه آرامش خود را حفظ كنيد. پس به خاطر داشته باشيد آرامش ضريب خطا را كاهش مي دهد به همين دليل اعتماد به نفس مي آورد.
۳) از يادآوري شكستهاي قبلي خود جداً پرهيز كنيد، اما درسي را كه از آن گرفته ايد، هرگز فراموش نكنيد. به عنوان نمونه اگر شما خاطره بد يك مهماني را همواره براي خود تداعي كنيد، به طور حتم از رفتن به مهماني هاي ديگر هم امتناع مي ورزيد، پس يادآوري شكست هاي گذشته و تعميم آن در زندگي اعتماد به نفس را كاهش مي دهد.
۴) عاشق خود، خانواده، اطرافيان، كار و خداي خود باشيد يعني در هر شرايطي كه هستيد خود را بپذيريد و بدانيد هرگونه كه باشيد "روح خداوند در شما جاري است." توجه به همين نكته، اعتماد به نفس را افزايش مي دهد؛ زيرا اگر عاشق خدا باشيم و خود را وابسته به يك نيروي برتر بدانيم، به طور حتم هرگز احساس پوچي نخواهيم داشت و ديدگاه ما نسبت به زندگي مثبت است. همان طور كه مي دانيد افراد مثبت انديش از اعتماد به نفس بالايي برخوردارند.
۵) مبهم صحبت نكنيد. اگر به اصطلاح "من من" كنيد. به ديگران اعلام كرده ايد كه من اعتماد به نفس لازمه را ندارم. روان و رسا صحبت كنيد و صراحت بيان داشته باشيد. به "روشني" منظورتان را به طرف مقابل تفهيم كنيد. اين اقدامات اعتماد به نفس شما را تقويت مي كند.
۶) مطالعه خود را زياد كنيد. كسي كه زياد مطالعه مي كند، اطلاعات زيادي هم به دست مي آورد، بنابراين چون به مسايل گوناگون اشراف دارد، هنگام مواجه شدن با مسايل مختلف از اعتماد به نفس بالاتري برخوردار است؛ چون دچار تزلزل نمي شود.
۷)"اقتدار" و "قاطعيت" داشته باشيد. از امروز تمام كارهاي خود را با قاطعيت انجام دهيد، بعد از اينكه به درستي تصميم خود مطمئن شديد، با پشتكار پيش برويد.
۸) "نه" گفتن را ياد بگيريد. بسياري از افراد قدرت "نه گفتن" را ندارند و اين همواره برايشان مشكلاتي به وجود مي آورد. اگر پيشنهاد يا درخواستي به شما مي شود كه ميل نداريد آن را بپذيريد با قاطعيت ولي محترمانه بگوييد"نه".
۹) در زمان حال زندگي كنيد. اگر در "حال" زندگي كنيد و تمام انرژي خود را متوجه زندگي در "همان لحظه اي كه هستيد" كنيد، فرداي شما هم تضمين خواهد شد؛ چرا كه فرداي شما حاصل عملكرد صحيح "امروز" شماست. اگر عمر خود را در حسرت ديروز يا نگراني فردا سپري كنيد، لحظه ها را از دست خواهيد داد و اين به معني از دست دادن فردا نيز مي باشد.
۱۰) لبخند را فراموش نكنيد. سعي كنيد در هر شرايطي تبسم بر لب داشته باشيد، تبسم نشانه بارز اعتماد به نفس و سلامت روان است چهره اخم آلود برخي از افراد زندگي را هم براي خودشان و هم كاركنانشان و هم خانواده شان تلخ كرده است. گرچه شرايط كاري سخت، كشيك هاي شبانه، مأموريت ها و درآمدهاي پايين به اين مسأله دامن زده است، اما اگر شما بخواهيد مي توانيد در هر شرايطي تبسمي بر لب داشته باشيد؛ چون اخم كردن هيچ مشكلي را حل نمي كند. در حالي كه تبسم نماد خوشرويي است و خوشرويي از نشانه هاي ايمان است و انسانهاي مؤمن همواره اميدوار و شادابند.
روزنامه قدس 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۲:۵۴ ] [ مشاوره مديريت ]
اعتماد به نفس خود را افزايش دهيدعدم اعتماد به نفس مي‌تواند موجب پديد آمدن سطح بالايي از بسياري علايم بيمارگونه گردد.
در طول دوران كاري با افرادي كه در زندگي روزمره خود سطح استرس بالايي داشتند، در ميانشان يك وجه مشترك و بسيار عمومي وجود دارد؛ اعتماد به نفس پايين. همچنين عدم اعتماد به نفس مي‌تواند موجب پديد آمدن سطح بالايي از استرس، بي‌خوابي، اضطراب و بسياري از علايم بيمارگونه گردد. 
بدترين مورد اين حالت در كسي كه عزت نفس پايين دارد، تجربه كردن احساساتي از قبيل بي‌ارزشي و بي‌لياقتي و عدم تعلق مي‌باشد كه متأسفانه مي‌تواند منجر به فكر خودكشي گردد. 
در تحقيقي كه چندين سال گذشته در سراسر آمريكاي شمالي، كانادا و مكزيك انجام گرفت، پژوهشگران دريافتند كه نرخ خودكشي ارتباط بسيار زيادي با شرايط فقر و تنگدستي، ترك خانواده‌ (اغلب در كودكان زير ۱۶ سال) و طرد شدن توسط اطرافيان دارد. 
در خصوص عزت نفس پايين، كودكان آسيب‌پذيرتر از ديگرانند. آنها مدام از طرف هم سن و سالهاي خود و با توقعات غيرواقعي و نامعقول از جانب خانواده و دوستانشان تحت فشار قرار دارند. اين امر مي‌تواند به مشكلات رواني عمده منجر گردد كه در آن كودكان احساس خواهند كرد كه زندگيشان ارزشي ندارد. 
امروزه بزرگسالان نيز چنين علايمي را تجربه مي‌كنند. ما همواره با مسائلي چون پول، عشق، خانواده، كار و غيره در حال دست و پنجه نرم كردن مي‌باشيم. از آنجايي كه اكثر جوامع مردسالار اهميت زيادي براي موفقيت مردان قائل مي‌باشند، براي يك مرد تحمل فشارها، سخت و دشوار است. 
همه آن مربوط مي‌شود به تئوري «بقاي برازندگان»، تئوري‌اي كه مردان توليدكننده و زنان مصرف‌كننده را توجيه مي‌كند. حتي با جنبش آزاديخواهانه زنان و فمينيسم، علت اصلي از خودگذشتگي مردان كماكان به‌طور حتم مرتبط با اين حقيقت است كه زنان از مردان انتظار دارند دنيا را روي شانه‌هايشان به دوش بكشند.
احتمال دارد زنان با اين گفته هم‌عقيده و موافق نباشند ولي اين واقعيت دارد. آخرين باري كه نامزد يا همسرتان و يا فرد ديگري كه براي يك امر مهم حقيقتاً به شما وابسته بوده و آن كار (مثلاً پرداخت قبض تلفن ماه گذشته) را به شما واگذار كرده چه زماني بوده است؟ اين تقاضاها معمولاً با پول در ارتباط است. اگرچه اكثر اوقات براي اين است كه شما يك «مرد واقعي» جلوه نماييد. 
آيا شما يك مرد واقعي هستيد؟ چگونه مي‌توانيد تعيين كنيد يك مرد واقعي چگونه مردي بايد باشد؟ راحت‌ترين كار آن است كه از نامزد، همسر، خواهر و يا مادر خود سؤال كنيد. اما به شما اطمينان مي‌دهيم كه با دهها پاسخ متفاوت بمباران خوclass="rating" style="width:110px; display:inline-block; "> 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۲:۵۳ ] [ مشاوره مديريت ]
اعتماد به نفس چيست؟و راههاي بدست آوردن اعتماد به نفساعتماد به نفس به ميزان علاقه، اطمينان و غروري كه نسبت به خود داريد مي گويند. اما هميشه افراد زيادي وجود داشته اند كه به دلايل بسياري زندگي را دو بعدي ميبينند و به همين دليل پيدا كردن توانايي هاي خودشان برايشان مشكل شده و زندگي برايشان بي معني شده است. 
هر چند ممكن است افرادي باشند كه در هيچ زمينه اي اعتماد به نفس ندارند اما معمولاً كمبود اعتماد به نفس افراد در جنبه هاي بخصوص هر فرد است. به طور مثال، آنها كه از لحاظ ظاهر اعتماد به نفس ندارند، زندگي اجتماعي برايشان بسيار دشوار خواهد شد. اين افراد تصور خواهند كرد كه در مجامع عمومي كسي به آنها توجه نخواهد كرد و مجبور خواهند شد كه از اول تا آخر مجلس در گوشه اي تنها بنشينند. 
در زندگي زناشويي هم ممكن است كمبود اعتماد به نفس مشكلات زيادي ايجاد كند. ممكن است فرد همچنان در رابطه اي كه خود مي داند بسيار براي وي مسموم و ناسالم است باقي بماند در حاليكه آگهي كامل دارد كه اصلاً از اين رابطه خوشحال نيست. اين به اين دليل است كه فرد تصور مي كند كه قادر نيست اين وضعيت را بهبود بخشد. 
اين مسئله مي تواند در زندگي كاري افراد هم تاثير منفي بگذارد. كمبود اعتماد به نفس منجر به فقدان انگيزه و علاقه در فرد براي پيشرفت خواهد شد. 
اما اگر اين مسئله را در مقياس كلي تر بررسي كنيم، فرد فاقد اعتماد به نفس ممكن است از انجام همه كارها سر باز زند و بي هدف باشد فقط به اين دليل كه تصور ميكند كه توانايي انجام كاري را ندارد. اما الان ديگر زمانش رسيده است كه اين رويه را تغيير داده و اين را باور كنيد كه شما قادر به انجام هر كاري كه مي خواهيد هستيد. 
خيلي مشكل است اعتماد به نفس يا خودباوري را تعريف كرد. اعتماد به نفس خيلي بيشتر از احساس خود درمود خودداشتن است, اگر به كارهايتان افتخار كنيد يا وقتي در آينه نگاه مي كنيد از خودتان خوشتان بيايد , اون هم اعتماد به نفس نيست. خودباوري يا اعتماد به نفس به اين ربط دارد كه ما چطور در مورد خودمان و ارزشي كه داريم قضاوت مي كنيم. 
ما هميشه متمايليم كه خودمان را دست كم بگيريم, فكر مي كنيم اونطوري كه به نظر مي آئيم درجه اعتماد به نفس ما را مشخص مي كند, درحاليكه حقيقت امر چيزي ديگر است. اين اعتماد به نفس و خودباوري مااست توانايي ديدن خود به عنوان موجودي ارزشمند – كه عكس العمل ما را وقتي در آينه نگاه مي كنيم مشخص مي كند.
● چه چيز منجر به فقدان اعتماد به نفس مي شود؟ 
اعتماد به نفس پايين ممكن است درشرايط مختلف ايجاد شود. در محيط هاي اجتماعي ممكن است با افرادي سر و كار داشته باشيد كه شما را تحقير مي كنند. وضعيت ظاهريتان نيز تا حد زيادي در اين زمينه موثر است. 
محيطي كه در آن به دنيا آمده و پرورش يافته ايد نيز بسيار روي اعتماد به نفس شما تاثير دارد. بچه اي كه هيچ وقت احساس نكرده است كه فردي بخصوص است و از طرف والدين حمايت نمي شده است، با اين تفكر رشد خواهد كرد كه هيچ كس او را دوست نداشته و براي او ارزشي قائل نيست. 
محيط كار شما نيز روي اعتماد به نفستان تاثير دارد. اگر كارهايتان مورد تشويق قرار نگيرد و توجهي به آنها نشود و همكارانتان وجودتان را ناديده بگيرند، اعتماد به نفستان كاهش پيدا خواهد كرد. 
● عدم اعتماد به نفس و افسردگي 
فقدان حس خودباوري الزاما" منجر به افسردگي نمي شود. اما تحقيقات نشان داده اند كه اين دوتا اغلب باهم هستند . درواقع ( WHO ) سازمان بهداشت جهاني در توصيف افسردگي از عدم اعتماد به نفس صحبت مي كند.
نداشتن اعتماد به نفس شما را تبديل به بدترين دشمن خودتان مي كند. اين فكرها كه اگر من خوشگلتر بودم , اگر ورزشكار خوبي بودم, اگر بامزه و محبوب بودم , اگر آنقدر قوي بودم كه بتوانم آن را تعمير كنم , همه چيزهاي ديگر را از بين مي برد. حتي وقتي از ما تعريف مي كنند اون صداهايي كه درون مغزمان هست اون تعريف و تمجيدرو ناديده مي گيره و اونو كم اهميت جلوه ميده. مثل جوليا رابرتز كه در فيلم "زن زيبا" مي گه باوركردن چيزهاي بد ساده تراست. 
۱) بيماري افسردگي اغلب يك چيز دروني است و گاهي اوقات اين بيماري به دلايل مختلف ناديده گرفته مي شود. از جمله اينكه منشاء هورموني دارد يا قسمتي از فرايند رشد است. سازمان بهداشت جهاني (WHO) متوجه اين موضوع شده كه كمتر از ۲۵% افرادي كه افسردگي دارند توجه و مراقبت لازم را دريافت مي كنند.
۲) واقعاً مهم است كه به عدم اعتماد به نفس و حس خود كم بيني توجه شود. مخصوصاً در بين جوانان كه خودكشي يكي از ۳ عامل مهم در مرگ آنان است.
۳) حتي به عنوان اشخاص بالغ نيز عدم اعتماد به نفس و خودكم بيني ميتواند بر روند كار ما تاثير بگذارد. ميتواند ما را در زندگي تبديل به شريكي بي ميل و علاقه و پدري بيفايده بنمايد. عدم اعتماد به نفس بر همه جنبه هاي زندگي يك شخص تاثير ميگذارد و باعث نابودي ميشود.
وقتي شما ديگر از خودتان خوشتان نمي آيد, دنيا تبديل به مكان ترسناكي ميگردد.
حالا اميد داشتم. وقتي بچه بودم در مورد خد ا چيزهايي شنيده بودم, تلاش براي ماندن همه چيز را در زندگي من نابود كرده بود, و مدتها بود كه من خدا را فراموش كرده بودم. اما خدا مرا فراموش نكرده بود. در سال ۲ دانشگاه , به آيه اي در كتابمقدس برخوردم كه يكي از آيات دلخواه من است. اشعياء ۴۱ : ۹ و ۱۰ اينچنين ميگويد: ۹ كه‌تو را از اقصاي‌زمين‌گرفته‌، تو را از كرانه‌هايش‌خوانده‌ام‌و به‌تو گفته‌ام‌تو بنده‌من‌هستي‌،تورا برگزيدم‌و ترك‌ننمودم‌، ۱۰ مترس‌زيرا كه‌من‌با تو هستم‌و مشوّش‌مشو زيرا من‌خداي‌تو هستم‌! تو را تقويت‌خواهم‌نمودوالبتّه‌تو را معاونت‌خواهم‌داد و تو را به‌دست‌راست‌عدالت‌خود دستگيري‌خواهم‌كرد.
من كيستم؟ اگر نسبت به خودتان احساس خوبي نداشته باشيد, اين سوال , بسيار وحشتناك است. اما حالا من يك جواب دارم. من زني هستم كه خدا دوستم دارد. شما نيز ميتوانيد همين را تكرار كنيد. شما براي خدا مهم هستيد. خدا شما را آنقدر دوست داشت كه پسر خود را براي شما فدا كرد. ميتوانيد همين الان از طريق دعا به او ايمان آوريد. دعا به سادگي يعني صحبت با خدا. خدا قلب شما را ميشناسد و زياد نگران كلمات شما نيست. زيرا او قلب شما را ميخواهد نه زبانتان را.
اساس يك رابطه خوب با نوجوان باشيد كه به عزت نفس وي كمك مي كندكه بر اساس برابري و احترام متقابل استوار است 
آيا معمولاً توانايي هاي خودتان را زير سوال مي بريد؟ آيـابـراي ايـن عدم اطمينان به خود توجيهي داريد يا فقـط بـه دلايل واهي اين كار را مي كنيد؟ 
اگـر ايـنطـور اسـت، احـتـمالاً شما دچار كمبود اطمينـان واعـتـمـاد به نفس هستيـد. تـا همين لحظه افراد بسياري هستند كه از همه تواناييهاي خود به طور كامل استفـاده نميكنند،ممكن است شما هم يكي از همين افراد بوده وبه جاي انجام كارهاي مفيد و سودمند، هميشه مشغول فكر كردن به اين مسئله هستيد كه چه زندگي بيمصرفي داريد و چقدر محيط اطرافتان كسل كننده است. اگـر چـه مـمكن اسـت كه كمي از خود دور افتاده باشيد وارزش خود را فراموش كرده باشيد، اما هيچگاه براي تغييردير نيست. 
● چه كساني در معرض ابتلا به آن هستند؟ 
چون عوامل بسياري ممكن است به از دست دادن اعتماد به نفس بيانجامد، مي توان گفت كه همه در معرض خطر ابتلا به آن هستند اما بعضي شرايط نسبتاً جدي تري دارند. 
همه انسانها ممكن است در يك جنبه از زندگي خود احساس كمبود اعتماد به نفس داشته باشند. اما هميشه راه هايي براي مقابله با اين مشكلات وجود دارد. در اينجا راه هايي را به شما معرفي مي كنيم كه با انجام آنها بتوانيد ارزش خود را در نظر خودتان بالاتر ببريد و اعتماد به نفستان را افزايش دهيد. 
اگر مي خواهيد اعتماد به نفستان را دوباره به دست آوريد، در اينجا شش راه به شما معرفي مي كنيم: 
۱) خود را با ديگران مقايسه نكنيد
هميشه به ياد داشته باشيد كه انسانها با هم متفاوت اند. دليلي ندارد كه همه ما توانايي هاي يكساني داشته باشيم و كارهاي مشابهي انجام دهيم. اگر سعي كنيد كه خود را با هر كسي كه سر راهتان قرار مي گيرد مقايسه كنيد، خيلي زود از خودتان خسته و دلسرد خواهيد شد و ديگر قدرت انجام كاري را نخواهيد داشت. 
۲) خود را دست كم نگيريد
سعي كنيد كه ارزش خود را به عنوان يك انسان كشف كنيد. دليل نمي شود كه اگر كسي از شما خوشش نيامد و شما را فرد جالبي تصور نكرد، تصور همه مردم اين باشد. اگر كسي از شما خوشش نيامد اصلاً ناراحت نشويد، مشكل خودش است نه شما. چون افراد زيادي هستند كه شما را دوست مي دارند و برايتان ارزش قائل اند. 
۳) فهرستي از كارهايي كه انجام داده ايد و در آنها موفق بوده ايد تهيه كنيد 
سعي كنيد روي كارهايي كه در آن موفق بوده ايد متمركز شويد. اما اگر چنين چيزي در سابقه كاريتان پيدا نكرديد اصلاً ناراحت نباشيد. شايد پشت اين همه ناتواني لبخندي نهفته باشد و قدرتي باشد كه بتواند باعث خنده ديگران شود و يا حتي شايد توانايي در شما وجود داشته باشد كه هنوز كشفش نكرده ايد. سعي كنيد ليستي از كارهاي انجام شده تان تهيه كنيد. مهم نيست كه كوتاه يا بلند باشد. با اينكه حتي ممكن است نتوانيد فكرش را بكنيد اما همين كارها مي تواند اعتماد شما را دوباره به خودتان جلب كند. 
۴) سر خود را بيشتر گرم كنيد 
سعي كنيد تفريحاتي براي خود درست كنيد كه به آنها علاقه داريد. ممكن است به كتاب خواندن علاقه مند باشيد، يا به باشگاه برويد يا هر كار ديگري...هر چه زمان بيشتري به انجام كارهاي مورد علاقه تان اختصاص دهيد، كمتر وقت براي سرزنش خود و متاسف شدن براي خودتان خواهيد گذاشت. اما مسئله مهم تر اين است كه اين كار باعث مي شود كه شما احساس مفيد بودن كنيد و اين به شما هدف مي دهد. 
۵) با افراد مثبت نشست و برخاست كنيد: 
گاهي اوقات بودن در جمع افرادي كه از خودتان هم دلسردتر و افسرده تر هستند، بيشتر به ضررتان خواهد بود. حتي اگر تنها باشيد بيشتر به نفعتان خواهد بود تا با آنها. به جاي چنين افرادي سعي كنيد با افرادي مراوده كنيد كه مي توانند شما را شاد كنند. اگر دور و اطرافتان را از دوستان نزديك و خانواده پر كنيد كه شما را قبول دارند، مي تواند سبب شود كه شما هم خودتان را قبول داشته باشيد. 
۶) در جلسات روانشناسي شركت كنيد 
امروزه درمان هاي زيادي براي اين مشكل پيشنهاد مي شود. مجمع هاي بسس و در نتيجه احساس ارزشمندي عبارتند از : 
ـ آگاهانه زندگي كردن 
ـ خود پذيري 
ـ مسئوليت پذيري
ـ قاطعيت داشتن با خود و ديگران و ابراز وجود 
ـ با هدف و برنامه مشخص زندگي كردن 
ـ يكپارچگي و هماهنگي در رفتار و عمل 
▪ زندگي آگاهانه : 
يعني درك اين نكته كه هوش انسانها به يك انداره نيست و هر كدام از افراد هوش متفاوت از ديگري دارد اما اگر چنانچه توان و استعداد خود را در نظر گرفته و با توجه به آنچه مي دانيم و مي بينيم رفتار كنيم , زندگي آگاهانه را دنبال كرده ايم . يكي از غفلتها يا فرار از موقعيتهاي زندگي آگاهانه طفره رفتن وفراراز واقعيتها است مثلا گفتن اين جمللات به خود كه : 
« مي دانم كه همه تلاشم را نمي كنم , اما ترجيح مي دهم به آن فكر نكنم » 
« مي دانم كه دارم اشتباه مي كنم اما ...... » 
« مي دانم كه دارم زياده روي دراين كار مي كنم اما ....... »
زندگي آگاهانه چيزي بيش از ديدن و دانستن است. يعني هدف و ارزشهاي خود را علاوه بر تعيين و مشخص كردن, دنبال كنيم و با يك برنامه تدريجي , مشخص و روزانه انتخابهاي خود را به موفقيت نزديك نمائيم. زندگي آگاهانه و ويژگيهاي آن : 
ـ ذهن پويا و فعال 
ـ توجه به واقعيت ها و دوري كردن از انكار اشتباهات 
ـ شرايط را با توجه به مشكلات درك كردن 
ـ اشتباهات خود راديدن و سعي در هماهنگ كردن آنها با ميزانها و معيارهاي سالم ومتعادل بيرون.
▪ بخشيدن خود و خود پذيري : 
دومين ركن ازاعتماد به نفس خودپذيري است يعني جنسيت مان , اسم و شرايط زندگي خانوادگي خود را بپذيريم و خود را كمترازديگران نبينيم . تكميل جملات زيربه خود پذيري بهتر كمك مي نمايد .
ـ تمرينات : هفته اول صبح ها : اگر خودم را بپذيرم يعني ........
اگر بدنم را بيشتر بپذيرم ............
اگر افكار و احساسات خودم را بپذيرم ...........
هفته دوم و سوم : اگر جنسيت خود را بپذيرم ....... اگر شاديهايم را بپذيرم.....
▪ مسئوليت پذيري : 
براي آن كه احساس شايستگي در زندگي داشته باشيد بايد بتوانيد بر زندگي خود مسلط باشيد .قبول مسئوليت يعني : 
- مسئول برآوردن خواسته هاي خودتان هستيد . 
- مسئول انتخاب و اعمال خود هستيد .
- مسئول روابط خود با ديگران هستيد . 
- مسئول كيفيت بخشيدن به زندگي خود و خوشبختي خود هستيد .
- مشاركت ديگران كمك خوبي است ولي هيچكس براي دستيابي به خواسته هايتان به شما مديون نيست . 
- مسئول اولويت بندي زمان خودتان هستيد . 
▪ ابراز وجود و قاطعيت داشتن : 
به معناي احترام به خودمان و ديگران در تمامي زمينه ها . كساني كه وابسته هراسناك هستند نمي توانند به بي برنامه گي ها , به فشارهاي ديگران و نمونه هائي از اين قبيل نه بگويند . 
كساني كه مستقل و با اغتماد به نفس هستند به راحتي در مقابل ترديدها و فشارها نه مي گويند و با قاطعيت و احترام به خود و ديگران اين نه را تكرار مي كنند . 
▪ زندگي هدفمند و برنامه مشخص : 
يعني اگر مي خواهي موفق شوي بايد مصمم , هدفدارباشي و رفتاري قاطعانه داشته باشي . بايد مصمم باشي . نظم و انضباط شخصي يعني به خود فرصت استراحت دادن , تفريح كردن , شاد بودن اما در چهارچوب مشخص و متعادل .
▪ يكپارچگي و هماهنگي : 
يعني رفتارهاي ما با هدفهايمان و آرزوهايمان با هم هماهنگ باشدودر تضاد نباشد چون تضاد در رفتاروهدفمان آبرويمان را پيش خودمان از بين مي برد و كمتر به خودمان اعتماد مي كنيم .بنابراين كلام و گفتارمان را با نيت و هدفهايمان همخوان نمائيم . از هيچ چيز هراس نداشته باشيم و به خداوند خالق مهربانمان توكل نموده و با برنامه و هدفمند , خودمان را باور كنيم و هر روز اين نكته ها را در ذهنمان مرور كرده و با برنامه ريزي گامهاي محكم و مصمم به سوي آينده روشن برداريم .
اعتماد به نفس خريدني نيست از ديگران گرفتني نيست بلكه هديه اي است در وجودمان كه خودمان با دستهاي انديشه مان اين هديه را مي يابيم و آن را با برنامه و هدف واقع بينانه پرورش مي دهيم
پزشك آن لاين 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۲:۵۱ ] [ مشاوره مديريت ]
اعتماد به نفس بزرگترين زيبايي درونزنان با داشتن اعتماد به نفس مي توانند با زيبايي دروني و شور و نشاط توجه همه را به خود جلب كنند . 
زناني وجود دارند كه بدون وسواس در مورد زيبايي با تلاش و كار به سلامتي خود مي انديشند و با وجود لكه هاي پوستي و چند كيلو اضافه وزن به دنبال تندرستي هستند . 
اين زنان با پوست و جسم خود راحت هستند كه همين اطمينان خاطر براي آنان زيبايي به ارمغان مي آورد . ايجاد اعتماد و سلامتي براي روح و جسم ، رمز واقعي زيبايي است . 
يك زن ۳۳ساله در اين مورد مي گويد : اينكه من خودم بايد موجبات شادي خودم را فراهم كنم كمي نااميد كننده است . خود ما هستيم كه مي توانيم انتخاب كنيم در يك نقطه ساكن شويم و يا اينكه نفس عميقي كشيده و به حركت ادامه دهم . او روز را با يك جلسه ورزش آغاز مي كند . او سه بار در هفته تمرين مقاومت مي كند . روزهايي كه هوا خوب است ، پياده روي و اسكيت مي رود . او معتقد است پس از پايان كارهاي روزانه مي تواند به كارهاي جانبي بپردازد . 
وي مي گويد : كلاس موسيقي و كلاس هاي هنري مي توانند خلاقيت را تحريك كنند چون آرام بخش هستند . او مي گويد : «به عقيده من هرگز براي يادگيري كاري جديد دير نيست . هر قدر چيزهاي جديد را تجربه كنيد ، به همان ميزان وضعيت بهتري خواهيد يافت . من خسته به رختخواب مي روم . اما در عوض بسيار شاد و خوشحال هستم . » 
رؤيا هشت سال پيش ازدواج كرده است . او وقتي فهميد به سرطان سينه مبتلا شده كه پسرش يك سال داشت . اكنون او سرزنده است و توانسته روحيه اش را حفظ كند . 
او مي گويد : «امسال براي من يك سال فوق العاده بود . وقتي با وجود دانستن اينكه فقط پنج سال ديگر زنده هستيد نااميد نباشيد ، بيشتر زنده خواهيد ماند . من اكنون احساس سلامت مي كنم . وقتي بدانيد كه فقط چند سال زنده هستيد هر لحظه براي شما ارزشمند مي شود . من حتي يك لحظه از زندگيم را نيز هدر نمي دهم . فكر مي كنم كه سلامتي يعني داشتن تعادل در زندگي بين آنچه واقعاً دوست داريد انجام دهيد و آنچه بايد انجام بدهيد . يافتن اين تعادل كار ساده اي است . يكي آواز را دوست دارد و يكي ورزش » . او وقت زيادي را صرف ورزش مي كند و اكنون در حال اخذ گواهينامه مربيگري است . او هر روز ساعت ۵صبح براي ورزش بيدار مي شود . سه بار در هفته شنا مي كند و دوبار در هفته به ژيمناستيك مي پردازد . رسيدن به بقيه زنان و عقب نبودن از آنها درخشندگي شخصيت او است . او به تازگي داوطلبانه در برنامه اي شركت مي كند كه به زناني كه به تازگي مشخص شده مبتلا به سرطان سينه هستند ، اطلاعات و دلگرمي مي دهند . براي او زيبايي فراتر از آن چيزي است كه در يك عكس پديدار مي شود . او مي گويد : وقتي مي خواهم كارهايم را انجام دهم ، خوشحالم كه مي توانم به عنوان يك مادر ، يك همسر ، يك دوست و يك ورزشكار كارم را به نحو احسن انجام دهم . 
ريحانه ۵۱ساله و مشاور تربيتي است . او متأهل و مادر دو فرزند ۳۲ساله و ۱۰ماهه است . او از جمله كساني است كه باهث مي شود شما احساس آرامش و خوشحالي كنيد . او به كمك كساني مي شتابد كه نياز به پشتيباني دارند . در همين حين يك مادر مسؤول نيز هست . او مي گويد : «لذتي كه از كمك به ديگران به من دست مي دهد غيرقابل سنجش است . نمي توانم تا اين حد از چيز ديگري لذت ببرم » . به عقيده او هيچ چيز به اندازه منظره كارهاي يك زن ، او را زيبا نمي كند . او مي گويد : «زيبايي دروني يك احساس است كه تاريكترين لحظات را روشن مي كند . » 
وي مي گويد : «وقتي مادر شدم به بهترين حالات روحي دست يافتم . يك دختر داشتم كه بايد به خاطر او شاد مي بودم . به نر من شما مي توانيد مثبت و يا منفي بينديشيد . 
روبرو شدن خوب يا بد مسائل يا برخورد پرشور ، روز شما را خوب رقم مي زند . » او با اين طرز فكرها به حركت خود ادامه مي دهد . كار كردن و تغذيه مناسب مهمترين برنامه زندگي او را تشكيل مي دهند . 
او با شوهرش پياده روي و شنا رفته و غذاهاي سالم براي خود درست مي كنند و در حالي كه او قبول دارد ظاهرش ديگر شبيه آن وقتي نيست كه به دبيرستان مي رفت ، وزن او همان ميزاني است كه ۳۳سال پيش بود . 
راه حل او براي مواقع اضطراب و استرس اين است : وقتي عصبي است از پله هاي خانه اش بالا و پايين مي پرد . 
او مي گويد : «انرژي حاصل از عصبانيت به سرعت هدر مي رود و من فوراً احساس بهتر بودن مي كنم . 
مريم ۳۵ساله است او مديريت يك شركت را دارد . 
او تغييراتي در خود بوجود آورده است و مي گويد : بايد از قيد و بند «بايدها» رها شود و به نيازهاي خد نيز بينديشد . اين خودباوري به او اعتماد بخشيد تا كارهايي را كه قبلاً انجام نمي داد ، انجام دهد . او دوره اي طولاني از خانواده اش دور بود . او مي گويد : «من نياز به تغيير در زندگيم داشم . اكنون فكر مي كنم كاري نيست كه نتوانم انجام دهم . » او ورزش را رها نمي كند و پياده روي در مسيرهاي نزديك خانه اش ، ورزش مطلوب او است . او همينطور تنيس و يوگا نيز كار مي كند . 
او مي گويد : زندگي بسيار زيباست . او به آينده خوش بين بوده و نمي خواهد به عقب باز گردد . 
مينا ، ۳۰ساله ، متأهل ، داراي دو فرزند ۶ساله و ۸ماهه است . او مي گويد : «اكنون كه سي ساله هستم فكر مي كنم زيبايي يك احساس و انرژي است . او از شش سال پيش كه اولين فرزندش را بدنيا آورد تغيير كرد . 
بارداري او را در يك ورطه جديد انداخت : به جاي آنكه خود را با ديگران مقايسه كند شگفت زده شد . او مي گويد : «ببين بدن من چه كارها كه نمي تواند انجام دهد . پيش از آن دوست داشتم كامل و متناسب به نظر بيايم . اكنون فكر مي كنم هيچكدام از ما كامل نيستيم .» وقتي پسرم فقط يكسال داشت طلاق گرفتم . بزرگ كردن يك بچه به تنهايي باري هيچكدام ازما خوب نيست . اما اينك تصميم گرفتم مثبت بينديشم . آموختم كه سعي كنم و هر چيز را جالب و زيبا ببينم . حتي چيزهاي بد را . اگر چه او نگران سايز خود نيست اما در سلامت خود دقيق است . او مي گويد : «من روان پريش نيستم و خود را از خوردن نيز محروم نمي كنم . همانطور كه بدنم مي طلبد مي خورم و فكر مي كنم سالم زيستن يعني همين : توجه كردن به نياز بدن . او ورزش نيز مي كند : پياده روي و اسكيت با پسرش . امكان تنها بودن آنها را با هم فراهم مي كند . او مي گويد : «شايد اين حرف كليشه باشد اما «ورزش يك داروي طبيعي براي تندرستي است . »
مركز اطلاع رساني خانواده شميم 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۲:۵۰ ] [ مشاوره مديريت ]
اعتماد به نفس براي يك عمر۱) اولين گام در موفقيت «خودشناسي» است. ابتدا سعي كنيد شناخت درستي از خود و ويژگي هاي اخلاقي و شخصيتي خود كسب كنيد. و با توجه به اين كه هيچ كس كامل نيست، اگر ايرادي يا مشكلي داريد كه خود به تنهايي قادر به يافتن راه حل مناسبي براي مقابله با آن نيستيد و شخص قابل صلاحيتي براي مشورت نداريد، از مشاوران و متخصصين كمك بخواهيد. 
۲) تاريك ترين زمان شب، نزديك ترين زمان به سپيده صبح است. اين جمله را به خاطر بسپاريد و با كوچكترين ناملايمات از تلاش خود دست بر نداريد و به سادگي خود را بازنده تلقي نكنيد. 
۳) بدون توجه به نتيجه كار، تمامي نيروي خود را به كار گيريد تا مسئوليتي كه به عهده شماست، به بهترين نحو انجام پذيرد. در واقع اولين هدف در انجام وظايفتان بايد، داشتن وجدان كاري، دقت و تلاش باشد. با انتخاب اين الگو، حتي اگر به موفقيت هم نائل نشويد، وجداني آسوده خواهيد داشت و لطمه اي به اعتماد به نفس شما وارد نخواهد شد.
۴) هميشه هدفمند باشيد. اگر خواسته هايتان خيلي دور از دسترس به نظر مي آيد، براي تحقق آنها برنامه اي چند مرحله اي طراحي كنيد. يعني براي خود اهداف كوتاه مدت انتخاب كنيد و مطمئن باشيد حتي اگر يك گام كوچك، اما درست برداريد، اين گام در دستيابي به اهداف نهايي شما بسيار مؤثر خواهد بود و در واقع، فاصله شما را به هدف دلخواهتان كوتاه تر خواهد كرد.
۵) در لحظات سختي كه احساس تنهايي و نااميدي مي كنيد، به خاطر بياوريد يگانه قادر متعال در كنار شماست. به خدا توكل كنيد، محكم و راسخ گام برداريد و پس از موفقيت شكرگزار باشيد. 
۶) هيچ گاه اجازه ندهيد افراد منفي باف با عقايد ناسالم خود، ذهن شما را مسموم كنند. اگر از درستي كاري كه قصد انجام آن را داريد، اطمينان حاصل نموده ايد، بدون فوت وقت آن را به انجام برسانيد و نگذاريد كسي به اراده شما خللي وارد كند.
۷) از شوخي هاي توهين آميز كه باعث خدشه دار ساختن شخصيت خودتان يا ديگران مي شود، خودداري كنيد. 
۸) توانايي هاي خود را دست كم نگيريد، استعدادهاي خود را باور داشته باشيد و مطمئن باشيد انسان در فرهنگ مذهبي ما بي جهت «اشرف مخلوقات» ناميده نشده و مي تواند با اراده و پشتكار، به موفقيت هاي نامحدودي دست يابد.
۹) در لحظات سختي و پريشاني، دقايقي را با خود خلوت كنيد و سعي كنيد عوامل مولد نگراني تان را پيدا كرده و درصدد رفع آن عوامل برآييد. اجازه ندهيد افكار منفي به ذهن تان هجوم بياورد. خود را دلداري بدهيد و تصميم بگيريد تلاش هاي خود را از سر بگيريد. 
۱۰) نسبت به كودكان خود بيش از حد سخت گير نباشيد و با خشونت با آنان رفتار نكنيد. سعي كنيد بين خودتان و آنان رابطه دوستانه اي برقرار سازيد و در صورتي كه خطايي انجام مي دهند، با تذكرات به جا و دوستانه آنان را متنبه كنيد.
۱۱) قبل از انجام هر كاري به عواقب حاصله آن خوب فكر كنيد، در صورت نياز به راهنمايي با افراد مثبت انديش، واقع گرا و آگاه مشورت كنيد و از انجام كارهاي غيرمنطقي و غيراصولي كه مي تواند به شكست يا سرزنش ديگران منتهي شود، بپرهيزيد.
۱۲) اگر خواستاراحترام ديگران هستيد، اول خودتان به خودتان احترام بگذاريد.
۱۳) سعي نكنيد با توسل جستن به كارهاي ضد ارزشي و غيرانساني، موفقيتي كسب كنيد. به خود گوشزد كنيد موفقيتي كه در گروي لطمه زدن به سجاياي انساني باشد، فاقد ارزش و ناپايدار است.
۱۴) محيط كاري شما به مثابه يك دهكده كوچك است. قطعاً هر حرف يا اظهارنظري كه در مورد همكارانتان انجام دهيد، دير يا زود به گوش آنان خواهد رسيد. پس مراقب رفتار و سخنان خود باشيد. شايد يك حرف نسنجيده و نادرست، رابطه شما را براي هميشه با دوستي خوب و همكاري شايسته و دلسوز قطع نمايد و شما هرگز قادر به جبران اين خسارات معنوي نباشيد. 
۱۵) با افراد حسود و بدبين مشورت نكنيد.
۱۶) اگر عادت يا ويژگي در شما وجود دارد كه باعث آزارتان مي شود، با برنامه ريزي درست و اصولي آن را از خود دور كنيد. مثلاً اگر اندام ناموزوني داريد، با انجام ورزش و رژيم هاي درست غذايي اندام خود را متناسب كنيد.
۱۷) اگر مي خواهيد از پيشرفت خود اطلاع حاصل كنيد، خود را نسبت به گذشته خودتان مقايسه كنيد نه با ديگران.
۱۸) «هميشه نيمه پر ليوان را ببينيد نه نيمه خالي آن را» . بسياري از ما حداقل يك بار هم كه شده اين جمله زيبا را شنيده ايم. سعي كنيم از اين جمله، به عنوان يك تكنيك مثبت انديشي استفاده كنيم. 
۱۹) همه روزه ما با انبوهي از ايده هاي مختلف كه متعلق به افراد پيرامون ماست، روبرو هستيم. به باورهاي خود ايمان داشته باشيد و هرگز اجازه ندهيد ايده هاي يأس آور ديگران، شما را از رسيدن به اهدافتان باز دارد و يا ريتم حركت شما را كُـند كند.
۲۰) اگر مشكلات حرفه اي خود را نمي توانيد به تنهايي حل كنيد، از افراد زبده و با تجربه كمك و مشورت بخواهيد و دانش حرفه اي خود را گسترش دهيد و از سؤال كردن هراسي نداشته باشيد.
۲۱) هر جايي از مسير زندگيتان كه هستيد، اگر متوجه شده ايد جهت يابي درستي انجام نداده ايد و نياز به تغيير مسير داريد، پس از حصول اطمينان از صحت مسير جديد، بدون تأسف و درنگ از خود انعطاف نشان دهيد و راه و روشي را برگزينيد كه سبب بهتر شدن نتيجه غايي شما و ميانبري براي رسيدن به هدفتان باشد.
۲۲) اگر مي خواهيد حركت نويني را در زندگي آغاز كنيد، پس از تحقيق و جمع آوري اطلاعات موثق، اولين گام را پرتوان برداريد و ترديد را از خود دور كنيد. 
۲۳) فرزندان خود را از كودكي به مستقل بودن تشويق كنيد و با دادن مسئوليت هاي متناسب با سن آنان، روحيه استقلال و خودباوري آنها را شكوفا سازيد.
۲۴) در هر كاري تعادل را حفظ كنيد و از افراط و تفريط بپرهيزيد، چون هر كدام مي توانند به اندازه ديگري عاملي جهت شكست شما به حساب آيند.
۲۵) هميشه خوش ژست و پرانرژي باشيد. حتي در لحظات بحراني بر خود مسلط باشيد و قيافه انسان هاي شكست خورده را به خود نگيريد.
۲۶) انديشه هاي امروز شما، فرداي شما را خواهد ساخت، پس هميشه مثبت انديش باشيد و ضمن انجام فعاليت هاي لازم خود را برنده تلقي كنيد. 
۲۷) گاهي تنبلي در انجام وظايف روزمره باعث مي شود در برنامه هاي زندگي مان خلل ايجاد شود و عقب بمانيم. براي جلوگيري از اين معضل، برنامه روزانه اي براي خود تهيه كنيد و برحسب اولويت، موارد را در آن درج نماييد و سعي كنيد در طي روز آنها را به انجام برسانيد. 
۲۸) هر شكستي را پلي به سوي موفقيت قلمداد كنيد. از اشتباهات خود درس بگيريد و به جاي سرزنش كردن خود يا ديگران، دنبال راه حل مناسبي جهت تغيير شرايط باشيد و توجه داشته باشيد از تكرار مجدد آن اشتباهات، خودداري كنيد. 
۲۹) «همه چيز را همگان دانند» ، اگر اين جمله زيباي سقراط را به خاطر داشته باشيد، توقع بيش از حد از خودتان يا ديگران نخواهيد داشت.
۳۰) بر همگان مسلم است تواضع، صفت بسيار نيك و پسنديده اي است. اما تواضع را با خوار و حقير شمردن خود اشتباه نگيريد و خود را بي ارزش جلوه ندهيد.
۳۱) در به انجام رساندن كارهاي مهم و كارهايي كه جبران آن مشكل است، از تمركز و دقت حواس بيشتري كمك بگيريد. با توجه به اين ضرب المثل «پارچه را دوبار اندازه بگيريد و يك بار ببريد» در به انجام رساندن كارهايي كه امكان تكرار يا جبران ندارند، بيش از مابقي كارها دقت داشته باشيد.
۳۲) به ديگران و خودتان شانس جبران اشتباهات را بدهيد. شايد يك شروع جديد، زندگي جديدي برايتان به ارمغان بياورد. 
۳۳) كودكان خود را نزد دوستانشان و در جمع اقوام تنبيه نكنيد و با شرح دادن اشتباهات آنان در جمع، خجالت زده و شرمنده نكنيد.
۳۴) اگر هر چه سعي مي كنيد ولي به مقصدتان نمي رسيد؟ قدري تأمل كنيد و از زاويه جديدي به خواسته هايتان بنگريد، شايد درهاي جديدي به سوي شما گشوده شود.
۳۵) براي كم كردن ضريب خطاهاي خود در محيط كار، استانداردهاي كاريتان را رعايت كنيد.
۳۶) ليستي از مواردي كه در زندگي تان وجود دارد و برايتان آزار دهنده است را تهيه كنيد و با بررسي علل به وجود آمدن آنها به مقابله با آنان بپردازيد.
۳۷) در برابر افراد پير و مسن بيشتر احساس مسئوليت كنيد، يادتان باشد آنان حساس و شكننده هستند و نبايد با خشونت و بدخلقي از رفتارهايي كه شايد در سن و سال آنها طبيعي است، ايراد بگيريد و اعتماد به نفس آنها را از بين ببريد.
۳۸) وقتي كه مسئوليتي را به عهده كودكان خود مي گذاريد، از دور آنها را كنترل كنيد و طوري كمك شان كنيد كه خود را ناتوان احساس نكنند.
۳۹) وقتي در جمع دوستان قرار داريد، سعي كنيد به همه توجه نشان دهيد و فقط يك يا چند نفر را مخاطب قرار ندهيد.
۴۰) وقتي در يك مجموعه كار مي كنيد، تنها مهم نيست كه خودتان خوب و بي نقص باشيد. در نظر داشته باشيد حتي اگر يك نفر هم در جمع درست كار نكند، باز نتيجه كاملاً مطلوب حاصل نمي شود. پس براي حصول به نتيجه دلخواه، در حركت هاي گروهي به افراد ضعيف بيشتر توجه كنيد و با همسو كردن آنان با گروه، موفقيت جمع را تضمين كنيد.


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۲:۴۹ ] [ مشاوره مديريت ]
‌اعتماد به نفس او را افزايش دهيدزماني‌كه از كودكان پرسيده مي‌شود براي حل يك مشكل چه اقدامي انجام مي‌دهند، با پاسخ‌هايشان نشان مي‌دهند كه مي‌توانند راه حل‌هاي جالبي براي كنترل استرس شان پيدا كنند.
بعضي از آنان تاكيد دارند كه بايد بتوانند در مورد آن موضوع با يك بزرگتر صحبت كنند. برخي ديگر از اجتناب و دوري صحبت مي‌كنند يعني با سرگرم شدن به كاري و يا فكر كردن به موضوعي ديگر حواسشان را پرت مي‌كنند. بعضي ديگر جز گريه و زاري و يا غصه خوردن كار ديگري از دستشان بر نمي‌آيد. بعضي‌ها هم فكر مي‌كنند بايد ببينند چه بايد كرد و يا آنكه ناراحتي شان را بر سر ديگران و روي‌اشياء خالي مي‌كنند.
تمام راهكارهاي كودكان بد نيستند. با اين وجود، بعضي از اين راهكارها هيچ مشكلي را حل نمي‌كند و خود بچه‌ها حاضر نيستند آن را بپذيرند. بنابر اين، آموزش راهكارهاي غلبه بر ترس به كودكان مفيد خواهد بود. مهم‌ است كه به اين‌نوآموزان به طور صحيحي كمك شود.
تحقيقات در اين زمينه نشان مي‌دهند كه راهكارهاي مفيد براي كنترل استرس كودكان در دوران بزرگسالي نيز كارايي دارد. روشي كه مؤثر واقع شود، اثراتش تا بزرگسالي باقي مي‌ماند. بنابراين در اولين قدم بايد راهكارهاي بد را شناسايي كرده و آنها را به روش‌هاي مناسب و قابل‌قبول جامعه تبديل كنيم، براي اين كار موارد زير پيشنهاد مي‌شود.
‌خودتان را كنترل كنيد. براي كمك به كودكي كه دچار استرس شده، ابتدا بايد اضطراب خود را كنترل كنيد. بچه‌ها گيرنده‌هاي بسيار قوي دارند و اضطراب به سهولت به آنها انتقال داده مي‌شود.
به حرف‌هايش گوش دهيد. براي كنترل استرس فرزندتان، حمايت خانواده، منبع اصلي كمك به شمار مي‌آيد. ابتدا بايد به او كمك كرد تا علائمي را كه در اثر استرس در او ظاهر شده و حاكي از آن است كه استرسش ديگر قابل كنترل نيست (بي خوابي، تغيير ناگهاني خلق و خو، گرسنگي مفرط، تيك‌هاي عصبي و سردرد )را بشناسد. صحبت كردن، فشار ناشي از استرس را كاهش مي‌دهد. با صحبت كردن مي‌توان به او نشان داد كه او تنها نيست و اينكه شما نيز مثل او در زندگي گاه تحت فشار استرس‌هايي مشابه قرار مي‌گيريد.
به او كمك كنيد تا نگراني‌هايش را ابراز كند و آنها را در دلش نگه ندارد. با او در مورد مدرسه، يادگيري و دوستانش صحبت كنيد. زماني‌كه به حرف‌هاي او با علاقه و جديت گوش دهيد، اين عمل رابطه بين پدر و مادر و فرزندان را استحكام مي‌بخشد. از مدرسه‌اش ديدار كنيد و با معلمان و والدين ديگر بچه‌ها ملاقات كنيد. اين عمل اين امكان را به شما مي‌دهد تا از نزديك با چشمان او مشكل را ببينيد و از اين طريق، فرزندتان احساس خواهد كرد كه شما حقيقتا به امور او رسيدگي مي‌كنيد.
‌مشكل او را كوچك نشماريد. بزرگتر‌ها مايلند مشكلات فرزندشان را كوچك جلوه دهند. نكته مهم، علائمي نيست كه او از خودش بروز مي‌دهد بلكه رنج و عذاب واقعي اوست. حتي اگر مشكلاتش از نظر شما بي‌اهميت جلوه كند اما از نظر او بسيار واقعي و حائز اهميت هستند. هرگز نبايد به او بخنديد، او را مسخره كنيد و يا نسبت به ترس‌هايش بي‌تفاوت باشيد. البته اين بدان معنا نيست كه خود را تمام و كمال در محاصره مشكلات او قرار دهيد بلكه هميشه آماده كمك و در دسترس باشيد. نه آن‌را ناديده بگيريد و نه بيش از حد حمايت كنيد.
عادات روزانه او را تغيير دهيد. گاهي اوقات براي آنكه فرزندتان بتواند احساس آرامش كرده و در فعاليت‌هاي فرح بخشي شركت داشته باشد، بهتر است تغييراتي در عادات او ايجاد كنيد.
‌او را به خوبي آماده كنيد. زماني‌كه فرزندتان را براي سال تحصيلي جديد ويا شرايط جديد ديگر به خوبي آماده مي‌كنيد، اين عمل اضطراب او را كاهش مي‌دهد. شرايط و محيط‌ آشنا اضطراب كمتري به همراه دارد.
‌زماني را براي رفع خستگي و آرامش او در نظر بگيريد. لحظاتي را براي بازي و استراحت او اختصاص دهيد(عادات صحيح خواب). او را هفته‌اي دو يا سه بار در فعاليت‌هاي بدني چون شنا، دوچرخه سواري، بسكتبال و غيره كه موجب كاهش فشار و استرس مي‌شوند، همراهي و تشويق كنيد. با اينحال، بهتر است كه برخي از بچه‌ها در فعاليت‌هاي ورزشي و هنري خارج از مدرسه شركت نكنند زيرا اين فعاليت‌ها اغلب از روي فعاليت‌هاي مدرسه الگو برداري شده‌اند. 
‌اعتماد به نفس او را افزايش دهيد. به فرزندتان اجازه دهيد تا در حل مشكل شركت داشته باشد. به او پيشنهاد دهيد، او را راهنمايي كنيد اما به او اجازه تصميم گيري دهيد. به خاطر داشته باشيد كه مشكل، تنها خود استرس نيست بلكه اين است كه چگونه فرزندتان با آن روبه‌رو شود. اگر در او اعتماد به نفس ايجاد كنيد مهم‌تر از آن است كه علت‌هاي استرس را از ميان برداريد. 
همراه با او كتاب‌هاي مفيد در مورد استرس را بخوانيد، كتاب‌هايي كه بنا به سن و سال او نوشته شده‌اند. اينگونه كتاب‌ها سبب مي‌شوند تا او شرايطش را بهتر درك كرده و روش‌هايي كه براي او كارايي دارند را بشناسد.
‌آرامش و آسودن را فرا گيريد. برخي از تكنيك‌هاي كه موجب آرامش مي‌شوند را ياد گرفته، تمرين كنيد و به او آموزش دهيد. با تغيير خود، نمونه اين عمل را به او نشان دهيد. 
درخواست كمك كنيد. چنانچه قادر نيستيد مشكل را شناسايي كرده و يا چاره‌اي براي آن بينديشيد، اگر نمي‌توانيد فرزندتان را حمايت كرده و يا او را تسكين دهيد، بي‌درنگ از يك متخصص و يا فرد كاردان كمك بگيريد.
كنترل استرس و تكنيك‌هايي كه براي حل مشكل به كار برده مي‌شوند، مهارت‌هايي يادگرفتني هستند. چيزي كه امروزه بچه‌ها در رابطه با استرس و ناكامي‌ها فرا مي‌گيرند، به آنها نشان مي‌دهد تا در زندگي آينده شان در برخورد با مسائل چه روشي را به كار گيرند.
روزنامه هموطن سلام 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۲:۴۷ ] [ مشاوره مديريت ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ][ ۷۲۲ ][ ۷۲۳ ][ ۷۲۴ ][ ۷۲۵ ][ ۷۲۶ ][ ۷۲۷ ][ ۷۲۸ ][ ۷۲۹ ][ ۷۳۰ ][ ۷۳۱ ][ ۷۳۲ ][ ۷۳۳ ][ ۷۳۴ ][ ۷۳۵ ][ ۷۳۶ ][ ۷۳۷ ][ ۷۳۸ ][ ۷۳۹ ][ ۷۴۰ ][ ۷۴۱ ][ ۷۴۲ ][ ۷۴۳ ][ ۷۴۴ ][ ۷۴۵ ][ ۷۴۶ ][ ۷۴۷ ][ ۷۴۸ ][ ۷۴۹ ][ ۷۵۰ ][ ۷۵۱ ][ ۷۵۲ ][ ۷۵۳ ][ ۷۵۴ ][ ۷۵۵ ][ ۷۵۶ ][ ۷۵۷ ][ ۷۵۸ ][ ۷۵۹ ][ ۷۶۰ ][ ۷۶۱ ][ ۷۶۲ ][ ۷۶۳ ][ ۷۶۴ ][ ۷۶۵ ][ ۷۶۶ ][ ۷۶۷ ][ ۷۶۸ ][ ۷۶۹ ][ ۷۷۰ ][ ۷۷۱ ][ ۷۷۲ ][ ۷۷۳ ][ ۷۷۴ ][ ۷۷۵ ][ ۷۷۶ ][ ۷۷۷ ][ ۷۷۸ ][ ۷۷۹ ][ ۷۸۰ ][ ۷۸۱ ][ ۷۸۲ ][ ۷۸۳ ][ ۷۸۴ ][ ۷۸۵ ][ ۷۸۶ ][ ۷۸۷ ][ ۷۸۸ ][ ۷۸۹ ][ ۷۹۰ ][ ۷۹۱ ][ ۷۹۲ ][ ۷۹۳ ][ ۷۹۴ ][ ۷۹۵ ][ ۷۹۶ ][ ۷۹۷ ][ ۷۹۸ ][ ۷۹۹ ][ ۸۰۰ ][ ۸۰۱ ][ ۸۰۲ ][ ۸۰۳ ][ ۸۰۴ ][ ۸۰۵ ][ ۸۰۶ ][ ۸۰۷ ][ ۸۰۸ ][ ۸۰۹ ][ ۸۱۰ ][ ۸۱۱ ][ ۸۱۲ ][ ۸۱۳ ][ ۸۱۴ ][ ۸۱۵ ][ ۸۱۶ ][ ۸۱۷ ][ ۸۱۸ ][ ۸۱۹ ][ ۸۲۰ ][ ۸۲۱ ][ ۸۲۲ ][ ۸۲۳ ][ ۸۲۴ ][ ۸۲۵ ][ ۸۲۶ ][ ۸۲۷ ][ ۸۲۸ ][ ۸۲۹ ][ ۸۳۰ ][ ۸۳۱ ][ ۸۳۲ ][ ۸۳۳ ][ ۸۳۴ ][ ۸۳۵ ][ ۸۳۶ ][ ۸۳۷ ][ ۸۳۸ ][ ۸۳۹ ][ ۸۴۰ ][ ۸۴۱ ][ ۸۴۲ ][ ۸۴۳ ][ ۸۴۴ ][ ۸۴۵ ][ ۸۴۶ ][ ۸۴۷ ][ ۸۴۸ ][ ۸۴۹ ][ ۸۵۰ ][ ۸۵۱ ][ ۸۵۲ ][ ۸۵۳ ][ ۸۵۴ ][ ۸۵۵ ][ ۸۵۶ ][ ۸۵۷ ][ ۸۵۸ ][ ۸۵۹ ][ ۸۶۰ ][ ۸۶۱ ][ ۸۶۲ ][ ۸۶۳ ][ ۸۶۴ ][ ۸۶۵ ][ ۸۶۶ ][ ۸۶۷ ][ ۸۶۸ ][ ۸۶۹ ][ ۸۷۰ ][ ۸۷۱ ][ ۸۷۲ ][ ۸۷۳ ][ ۸۷۴ ][ ۸۷۵ ][ ۸۷۶ ][ ۸۷۷ ][ ۸۷۸ ][ ۸۷۹ ][ ۸۸۰ ][ ۸۸۱ ][ ۸۸۲ ][ ۸۸۳ ][ ۸۸۴ ][ ۸۸۵ ][ ۸۸۶ ][ ۸۸۷ ][ ۸۸۸ ][ ۸۸۹ ][ ۸۹۰ ][ ۸۹۱ ][ ۸۹۲ ][ ۸۹۳ ][ ۸۹۴ ][ ۸۹۵ ][ ۸۹۶ ][ ۸۹۷ ][ ۸۹۸ ][ ۸۹۹ ][ ۹۰۰ ][ ۹۰۱ ][ ۹۰۲ ][ ۹۰۳ ][ ۹۰۴ ][ ۹۰۵ ][ ۹۰۶ ][ ۹۰۷ ][ ۹۰۸ ][ ۹۰۹ ][ ۹۱۰ ][ ۹۱۱ ][ ۹۱۲ ][ ۹۱۳ ][ ۹۱۴ ][ ۹۱۵ ][ ۹۱۶ ][ ۹۱۷ ][ ۹۱۸ ][ ۹۱۹ ][ ۹۲۰ ][ ۹۲۱ ][ ۹۲۲ ][ ۹۲۳ ][ ۹۲۴ ][ ۹۲۵ ][ ۹۲۶ ][ ۹۲۷ ][ ۹۲۸ ][ ۹۲۹ ][ ۹۳۰ ][ ۹۳۱ ][ ۹۳۲ ][ ۹۳۳ ][ ۹۳۴ ][ ۹۳۵ ][ ۹۳۶ ][ ۹۳۷ ][ ۹۳۸ ][ ۹۳۹ ][ ۹۴۰ ][ ۹۴۱ ][ ۹۴۲ ][ ۹۴۳ ][ ۹۴۴ ][ ۹۴۵ ][ ۹۴۶ ][ ۹۴۷ ][ ۹۴۸ ][ ۹۴۹ ][ ۹۵۰ ][ ۹۵۱ ][ ۹۵۲ ][ ۹۵۳ ][ ۹۵۴ ][ ۹۵۵ ][ ۹۵۶ ][ ۹۵۷ ][ ۹۵۸ ][ ۹۵۹ ][ ۹۶۰ ][ ۹۶۱ ][ ۹۶۲ ][ ۹۶۳ ][ ۹۶۴ ][ ۹۶۵ ][ ۹۶۶ ][ ۹۶۷ ][ ۹۶۸ ][ ۹۶۹ ][ ۹۷۰ ][ ۹۷۱ ][ ۹۷۲ ][ ۹۷۳ ][ ۹۷۴ ][ ۹۷۵ ][ ۹۷۶ ][ ۹۷۷ ][ ۹۷۸ ][ ۹۷۹ ][ ۹۸۰ ][ ۹۸۱ ][ ۹۸۲ ][ ۹۸۳ ][ ۹۸۴ ][ ۹۸۵ ][ ۹۸۶ ][ ۹۸۷ ][ ۹۸۸ ][ ۹۸۹ ][ ۹۹۰ ][ ۹۹۱ ][ ۹۹۲ ][ ۹۹۳ ][ ۹۹۴ ][ ۹۹۵ ][ ۹۹۶ ][ ۹۹۷ ][ ۹۹۸ ][ ۹۹۹ ][ ۱۰۰۰ ][ ۱۰۰۱ ][ ۱۰۰۲ ][ ۱۰۰۳ ][ ۱۰۰۴ ][ ۱۰۰۵ ][ ۱۰۰۶ ][ ۱۰۰۷ ][ ۱۰۰۸ ][ ۱۰۰۹ ][ ۱۰۱۰ ][ ۱۰۱۱ ][ ۱۰۱۲ ][ ۱۰۱۳ ][ ۱۰۱۴ ][ ۱۰۱۵ ][ ۱۰۱۶ ][ ۱۰۱۷ ][ ۱۰۱۸ ][ ۱۰۱۹ ][ ۱۰۲۰ ][ ۱۰۲۱ ][ ۱۰۲۲ ][ ۱۰۲۳ ][ ۱۰۲۴ ][ ۱۰۲۵ ][ ۱۰۲۶ ][ ۱۰۲۷ ][ ۱۰۲۸ ][ ۱۰۲۹ ][ ۱۰۳۰ ][ ۱۰۳۱ ][ ۱۰۳۲ ][ ۱۰۳۳ ][ ۱۰۳۴ ][ ۱۰۳۵ ][ ۱۰۳۶ ][ ۱۰۳۷ ][ ۱۰۳۸ ][ ۱۰۳۹ ][ ۱۰۴۰ ][ ۱۰۴۱ ][ ۱۰۴۲ ][ ۱۰۴۳ ][ ۱۰۴۴ ][ ۱۰۴۵ ][ ۱۰۴۶ ][ ۱۰۴۷ ][ ۱۰۴۸ ][ ۱۰۴۹ ][ ۱۰۵۰ ][ ۱۰۵۱ ][ ۱۰۵۲ ][ ۱۰۵۳ ][ ۱۰۵۴ ][ ۱۰۵۵ ][ ۱۰۵۶ ][ ۱۰۵۷ ][ ۱۰۵۸ ][ ۱۰۵۹ ][ ۱۰۶۰ ][ ۱۰۶۱ ][ ۱۰۶۲ ][ ۱۰۶۳ ][ ۱۰۶۴ ][ ۱۰۶۵ ][ ۱۰۶۶ ][ ۱۰۶۷ ][ ۱۰۶۸ ][ ۱۰۶۹ ][ ۱۰۷۰ ][ ۱۰۷۱ ][ ۱۰۷۲ ][ ۱۰۷۳ ][ ۱۰۷۴ ][ ۱۰۷۵ ][ ۱۰۷۶ ][ ۱۰۷۷ ][ ۱۰۷۸ ][ ۱۰۷۹ ][ ۱۰۸۰ ][ ۱۰۸۱ ][ ۱۰۸۲ ][ ۱۰۸۳ ][ ۱۰۸۴ ][ ۱۰۸۵ ][ ۱۰۸۶ ][ ۱۰۸۷ ][ ۱۰۸۸ ][ ۱۰۸۹ ][ ۱۰۹۰ ][ ۱۰۹۱ ][ ۱۰۹۲ ][ ۱۰۹۳ ][ ۱۰۹۴ ][ ۱۰۹۵ ][ ۱۰۹۶ ][ ۱۰۹۷ ]
.: Weblog Themes By iranblag :.

درباره وبلاگ

تيم مشاوران مديريت ايران IranMCT ----------------- http://iranmct.com ---------------- Iran Management Consultants Team
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب
شمارنده
شرکت مشاوره مدیریتبازارسازی مدیریت بازاریابی. بازدید تحقیقات بازاریابیآموزش مدیریت MBAدلایل ترک تحقیقات بازاریابی تحقیقات مدیریت شرایط سخت بازارکارت امتیازی متوازنارزیابی عملکرد . نمونه مطالعات موردی.برند برندینگانواع برند معرفی 21 نوع متفاوت از برندبرندسازی branding marketing . برندسازی.تحقیقات بازاریابی انگیزه بخش http://marketingbranding.ir سبک مدیریت است مدیریت بازاربازاریابیتحقیقات بازاریابی ویژگی های .حرفه ای مشاوره اموزش مدیریت.شناسایی مشتریان .تحقیقات بازاریابی استفاده از تحقیقات بازار و بازاریابی http://marketingsales.irmarketing مدیریت برندینگ . Business Management ConsultantIran Business Management ConsultantManagement . بازاریابیانواع بازاریابی 127 نوع بازاریابیبازاریابی. بازاریابی MarketingMix آمیختهآمیزه بازاريابیمدیریت بازاریابی. اخبار مدیریت و تجارتمدیریت.مشاوره بازاریابی مدیریت آموزش تکنیک‌های فروشندگی حرفه‌ای فروشندگی. اخبار مدیریت و تجارتبازاریابی برندینگ. http://iranmct.com/news/page/12مدیریت. مدیریت مشاوره بازاریابیآموزش. بیزینس پلن طرح توجیهی طرح business plan. برنامه بازاریابی Marketing Planبازاریابی. مشاوره تبلیغات مشاور تبلیغات مشاور مدیریت management مشاوره مدیریت انواع بازاریابی بازاریابی. Business Planبیرینس پلن طرح توجیهیمدیریت. کلینیک کاشت موی طبیعی آسمان