مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 8276
دیروز : 4574
افراد آنلاین : 3
همه : 5169239
اعتماد به نفس ؛ كليد سلامت روانياين كه شما چه نظري نسبت به خودتان داريد، به نحوه تفكر، احساس و عمل شما مربوط مي شود.
وقتي كه اعتمادبه نفس بالا باشد احتمالا:
۱) رضايت خاطر از زندگي داريد.
۲) روابط سالم و قوي برقرار مي كنيد.
۳) هدفهاي زندگي را مشخص مي كنيد و به آنها مي رسيد.
۵) پستي و بلنديهاي زندگي را مي پذيرد.
۶) براي حل مشكلات به خود اتكا مي كنيد.
▪ وقتي كه اعتمادبه نفس پايين باشد احتمالا:
۱) احساس مي كنيد زندگي خارج از كنترل شماست.
۲) استرس ها برايتان طاقت فرساست.
۳) در انتظار شكست هستيد و نهايتاً شكست مي خوريد.
۴) از مشكلات زندگي فرار مي كنيد.
▪ اعتماد به نفس خود را بسازيد براي مثال:
- تمايل به پيشرفت داشته باشيد:
به توانايي خود در غلبه برنقاط ضعف و ازدياد نقاط قوت خود ايمان داشته باشيد. البته اين امر ممكن است قدري نياز به زمان داشته باشد ولي شما با تلاش مي توانيد موفق شويد.
با خودتان صادق باشيد:
اعتمادبه نفس سالم هميشه با يك تصوير صحيح از خود شروع مي شود. هر كسي نقاط قوت و ضعفي دارد. براي پيدا كردن اين نقاط قدري وقت صرف كنيد و سپس كاركردن با آنها را بياموزيد.
▪ اهداف خود را معين كنيد:
ـ خود را با ديگران مقايسه نكنيد و به جاي آن استانداردهاي خود را براي موفقيت تنظيم كرده و براي رسيدن به آنها كوشش كنيد.
- نهايت تلاش خود را انجام دهيد:
ـ هميشه سعي كنيد بيشترين استفاده را از توانايي هاي خود بكنيد ولي هيچ گاه فشار زياد به خود نياوريد. هيچ كس در همه حال كامل و عالي نيست.
مريم اولاييروزنامه كيهان 
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۲:۵۷ ] [ مشاوره مديريت ]
اعتماد به نفس يعني چه؟آيا تا كنون انديشيده‌ايد كه اعتماد به نفس بالا تا چه اندازه مي‌تواند موجب موفقيت و پيشبرد امور در زندگي شود؟
بدون شك در اطراف شما نيز اشخاصي هستند كه پيشرفت بسياري در زمينه‌هاي گوناگون زندگي خود داشته و به موفقيت‌هاي بسياري دست يافته‌اند. اين مقاله به بررسي نقش اعتماد به نفس در زندگي اشخاص مي‌پردازد.
● فوايد اعتماد به نفس بالا
اشخاصي كه اعتماد به نفس بالايي دارند، ارزش خود رافس و در نتيجه احساس ارزشمندي عبارتند از : 
ـ آگاهانه زندگي كردن 
ـ خود پذيري 
ـ مسئوليت پذيري
ـ قاطعيت داشتن با خود و ديگران و ابراز وجود 
ـ با هدف و برنامه مشخص زندگي كردن 
ـ يكپارچگي و هماهنگي در رفتار و عمل 
▪ زندگي آگاهانه : 
يعني درك اين نكته كه هوش انسانها به يك انداره نيست و هر كدام از افراد هوش متفاوت از ديگري دارد اما اگر چنانچه توان و استعداد خود را در نظر گرفته و با توجه به آنچه مي دانيم و مي بينيم رفتار كنيم , زندگي آگاهانه را دنبال كرده ايم . يكي از غفلتها يا فرار از موقعيتهاي زندگي آگاهانه طفره رفتن وفراراز واقعيتها است مثلا گفتن اين جمللات به خود كه : 
« مي دانم كه همه تلاشم را نمي كنم , اما ترجيح مي دهم به آن فكر نكنم » 
« مي دانم كه دارم اشتباه مي كنم اما ...... » 
« مي دانم كه دارم زياده روي دراين كار مي كنم اما ....... »
زندگي آگاهانه چيزي بيش از ديدن و دانستن است. يعني هدف و ارزشهاي خود را علاوه بر تعيين و مشخص كردن, دنبال كنيم و با يك برنامه تدريجي , مشخص و روزانه انتخابهاي خود را به موفقيت نزديك نمائيم. زندگي آگاهانه و ويژگيهاي آن : 
ـ ذهن پويا و فعال 
ـ توجه به واقعيت ها و دوري كردن از انكار اشتباهات 
ـ شرايط را با توجه به مشكلات درك كردن 
ـ اشتباهات خود راديدن و سعي در هماهنگ كردن آنها با ميزانها و معيارهاي سالم ومتعادل بيرون.
▪ بخشيدن خود و خود پذيري : 
دومين ركن ازاعتماد به نفس خودپذيري است يعني جنسيت مان , اسم و شرايط زندگي خانوادگي خود را بپذيريم و خود را كمترازديگران نبينيم . تكميل جملات زيربه خود پذيري بهتر كمك مي نمايد .
ـ تمرينات : هفته اول صبح ها : اگر خودم را بپذيرم يعني ........
اگر بدنم را بيشتر بپذيرم ............
اگر افكار و احساسات خودم را بپذيرم ...........
هفته دوم و سوم : اگر جنسيت خود را بپذيرم ....... اگر شاديهايم را بپذيرم.....
▪ مسئوليت پذيري : 
براي آن كه احساس شايستگي در زندگي داشته باشيد بايد بتوانيد بر زندگي خود مسلط باشيد .قبول مسئوليت يعني : 
- مسئول برآوردن خواسته هاي خودتان هستيد . 
- مسئول انتخاب و اعمال خود هستيد .
- مسئول روابط خود با ديگران هستيد . 
- مسئول كيفيت بخشيدن به زندگي خود و خوشبختي خود هستيد .
- مشاركت ديگران كمك خوبي است ولي هيچكس براي دستيابي به خواسته هايتان به شما مديون نيست . 
- مسئول اولويت بندي زمان خودتان هستيد . 
▪ ابراز وجود و قاطعيت داشتن : 
به معناي احترام به خودمان و ديگران در تمامي زمينه ها . كساني كه وابسته هراسناك هستند نمي توانند به بي برنامه گي ها , به فشارهاي ديگران و نمونه هائي از اين قبيل نه بگويند . 
كساني كه مستقل و با اغتماد به نفس هستند به راحتي در مقابل ترديدها و فشارها نه مي گويند و با قاطعيت و احترام به خود و ديگران اين نه را تكرار مي كنند . 
▪ زندگي هدفمند و برنامه مشخص : 
يعني اگر مي خواهي موفق شوي بايد مصمم , هدفدارباشي و رفتاري قاطعانه داشته باشي . بايد مصمم باشي . نظم و انضباط شخصي يعني به خود فرصت استراحت دادن , تفريح كردن , شاد بودن اما در چهارچوب مشخص و متعادل .
▪ يكپارچگي و هماهنگي : 
يعني رفتارهاي ما با هدفهايمان و آرزوهايمان با هم هماهنگ باشدودر تضاد نباشد چون تضاد در رفتاروهدفمان آبرويمان را پيش خودمان از بين مي برد و كمتر به خودمان اعتماد مي كنيم .بنابراين كلام و گفتارمان را با نيت و هدفهايمان همخوان نمائيم . از هيچ چيز هراس نداشته باشيم و به خداوند خالق مهربانمان توكل نموده و با برنامه و هدفمند , خودمان را باور كنيم و هر روز اين نكته ها را در ذهنمان مرور كرده و با برنامه ريزي گامهاي محكم و مصمم به سوي آينده روشن برداريم .
اعتماد به نفس خريدني نيست از ديگران گرفتني نيست بلكه هديه اي است در وجودمان كه خودمان با دستهاي انديشه مان اين هديه را مي يابيم و آن را با برنامه و هدف واقع بينانه پرورش مي دهيم
پزشك آن لاين 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۲:۵۱ ] [ مشاوره مديريت ]
اعتماد به نفس بزرگترين زيبايي درونزنان با داشتن اعتماد به نفس مي توانند با زيبايي دروني و شور و نشاط توجه همه را به خود جلب كنند . 
زناني وجود دارند كه بدون وسواس در مورد زيبايي با تلاش و كار به سلامتي خود مي انديشند و با وجود لكه هاي پوستي و چند كيلو اضافه وزن به دنبال تندرستي هستند . 
اين زنان با پوست و جسم خود راحت هستند كه همين اطمينان خاطر براي آنان زيبايي به ارمغان مي آورد . ايجاد اعتماد و سلامتي براي روح و جسم ، رمز واقعي زيبايي است . 
يك زن ۳۳ساله در اين مورد مي گويد : اينكه من خودم بايد موجبات شادي خودم را فراهم كنم كمي نااميد كننده است . خود ما هستيم كه مي توانيم انتخاب كنيم در يك نقطه ساكن شويم و يا اينكه نفس عميقي كشيده و به حركت ادامه دهم . او روز را با يك جلسه ورزش آغاز مي كند . او سه بار در هفته تمرين مقاومت مي كند . روزهايي كه هوا خوب است ، پياده روي و اسكيت مي رود . او معتقد است پس از پايان كارهاي روزانه مي تواند به كارهاي جانبي بپردازد . 
وي مي گويد : كلاس موسيقي و كلاس هاي هنري مي توانند خلاقيت را تحريك كنند چون آرام بخش هستند . او مي گويد : «به عقيده من هرگز براي يادگيري كاري جديد دير نيست . هر قدر چيزهاي جديد را تجربه كنيد ، به همان ميزان وضعيت بهتري خواهيد يافت . من خسته به رختخواب مي روم . اما در عوض بسيار شاد و خوشحال هستم . » 
رؤيا هشت سال پيش ازدواج كرده است . او وقتي فهميد به سرطان سينه مبتلا شده كه پسرش يك سال داشت . اكنون او سرزنده است و توانسته روحيه اش را حفظ كند . 
او مي گويد : «امسال براي من يك سال فوق العاده بود . وقتي با وجود دانستن اينكه فقط پنج سال ديگر زنده هستيد نااميد نباشيد ، بيشتر زنده خواهيد ماند . من اكنون احساس سلامت مي كنم . وقتي بدانيد كه فقط چند سال زنده هستيد هر لحظه براي شما ارزشمند مي شود . من حتي يك لحظه از زندگيم را نيز هدر نمي دهم . فكر مي كنم كه سلامتي يعني داشتن تعادل در زندگي بين آنچه واقعاً دوست داريد انجام دهيد و آنچه بايد انجام بدهيد . يافتن اين تعادل كار ساده اي است . يكي آواز را دوست دارد و يكي ورزش » . او وقت زيادي را صرف ورزش مي كند و اكنون در حال اخذ گواهينامه مربيگري است . او هر روز ساعت ۵صبح براي ورزش بيدار مي شود . سه بار در هفته شنا مي كند و دوبار در هفته به ژيمناستيك مي پردازد . رسيدن به بقيه زنان و عقب نبودن از آنها درخشندگي شخصيت او است . او به تازگي داوطلبانه در برنامه اي شركت مي كند كه به زناني كه به تازگي مشخص شده مبتلا به سرطان سينه هستند ، اطلاعات و دلگرمي مي دهند . براي او زيبايي فراتر از آن چيزي است كه در يك عكس پديدار مي شود . او مي گويد : وقتي مي خواهم كارهايم را انجام دهم ، خوشحالم كه مي توانم به عنوان يك مادر ، يك همسر ، يك دوست و يك ورزشكار كارم را به نحو احسن انجام دهم . 
ريحانه ۵۱ساله و مشاور تربيتي است . او متأهل و مادر دو فرزند ۳۲ساله و ۱۰ماهه است . او از جمله كساني است كه باهث مي شود شما احساس آرامش و خوشحالي كنيد . او به كمك كساني مي شتابد كه نياز به پشتيباني دارند . در همين حين يك مادر مسؤول نيز هست . او مي گويد : «لذتي كه از كمك به ديگران به من دست مي دهد غيرقابل سنجش است . نمي توانم تا اين حد از چيز ديگري لذت ببرم » . به عقيده او هيچ چيز به اندازه منظره كارهاي يك زن ، او را زيبا نمي كند . او مي گويد : «زيبايي دروني يك احساس است كه تاريكترين لحظات را روشن مي كند . » 
وي مي گويد : «وقتي مادر شدم به بهترين حالات روحي دست يافتم . يك دختر داشتم كه بايد به خاطر او شاد مي بودم . به نر من شما مي توانيد مثبت و يا منفي بينديشيد . 
روبرو شدن خوب يا بد مسائل يا برخورد پرشور ، روز شما را خوب رقم مي زند . » او با اين طرز فكرها به حركت خود ادامه مي دهد . كار كردن و تغذيه مناسب مهمترين برنامه زندگي او را تشكيل مي دهند . 
او با شوهرش پياده روي و شنا رفته و غذاهاي سالم براي خود درست مي كنند و در حالي كه او قبول دارد ظاهرش ديگر شبيه آن وقتي نيست كه به دبيرستان مي رفت ، وزن او همان ميزاني است كه ۳۳سال پيش بود . 
راه حل او براي مواقع اضطراب و استرس اين است : وقتي عصبي است از پله هاي خانه اش بالا و پايين مي پرد . 
او مي گويد : «انرژي حاصل از عصبانيت به سرعت هدر مي رود و من فوراً احساس بهتر بودن مي كنم . 
مريم ۳۵ساله است او مديريت يك شركت را دارد . 
او تغييراتي در خود بوجود آورده است و مي گويد : بايد از قيد و بند «بايدها» رها شود و به نيازهاي خد نيز بينديشد . اين خودباوري به او اعتماد بخشيد تا كارهايي را كه قبلاً انجام نمي داد ، انجام دهد . او دوره اي طولاني از خانواده اش دور بود . او مي گويد : «من نياز به تغيير در زندگيم داشم . اكنون فكر مي كنم كاري نيست كه نتوانم انجام دهم . » او ورزش را رها نمي كند و پياده روي در مسيرهاي نزديك خانه اش ، ورزش مطلوب او است . او همينطور تنيس و يوگا نيز كار مي كند . 
او مي گويد : زندگي بسيار زيباست . او به آينده خوش بين بوده و نمي خواهد به عقب باز گردد . 
مينا ، ۳۰ساله ، متأهل ، داراي دو فرزند ۶ساله و ۸ماهه است . او مي گويد : «اكنون كه سي ساله هستم فكر مي كنم زيبايي يك احساس و انرژي است . او از شش سال پيش كه اولين فرزندش را بدنيا آورد تغيير كرد . 
بارداري او را در يك ورطه جديد انداخت : به جاي آنكه خود را با ديگران مقايسه كند شگفت زده شد . او مي گويد : «ببين بدن من چه كارها كه نمي تواند انجام دهد . پيش از آن دوست داشتم كامل و متناسب به نظر بيايم . اكنون فكر مي كنم هيچكدام از ما كامل نيستيم .» وقتي پسرم فقط يكسال داشت طلاق گرفتم . بزرگ كردن يك بچه به تنهايي باري هيچكدام ازما خوب نيست . اما اينك تصميم گرفتم مثبت بينديشم . آموختم كه سعي كنم و هر چيز را جالب و زيبا ببينم . حتي چيزهاي بد را . اگر چه او نگران سايز خود نيست اما در سلامت خود دقيق است . او مي گويد : «من روان پريش نيستم و خود را از خوردن نيز محروم نمي كنم . همانطور كه بدنم مي طلبد مي خورم و فكر مي كنم سالم زيستن يعني همين : توجه كردن به نياز بدن . او ورزش نيز مي كند : پياده روي و اسكيت با پسرش . امكان تنها بودن آنها را با هم فراهم مي كند . او مي گويد : «شايد اين حرف كليشه باشد اما «ورزش يك داروي طبيعي براي تندرستي است . »
مركز اطلاع رساني خانواده شميم 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۲:۵۰ ] [ مشاوره مديريت ]
اعتماد به نفس براي يك عمر۱) اولين گام در موفقيت «خودشناسي» است. ابتدا سعي كنيد شناخت درستي از خود و ويژگي هاي اخلاقي و شخصيتي خود كسب كنيد. و با توجه به اين كه هيچ كس كامل نيست، اگر ايرادي يا مشكلي داريد كه خود به تنهايي قادر به يافتن راه حل مناسبي براي مقابله با آن نيستيد و شخص قابل صلاحيتي براي مشورت نداريد، از مشاوران و متخصصين كمك بخواهيد. 
۲) تاريك ترين زمان شب، نزديك ترين زمان به سپيده صبح است. اين جمله را به خاطر بسپاريد و با كوچكترين ناملايمات از تلاش خود دست بر نداريد و به سادگي خود را بازنده تلقي نكنيد. 
۳) بدون توجه به نتيجه كار، تمامي نيروي خود را به كار گيريد تا مسئوليتي كه به عهده شماست، به بهترين نحو انجام پذيرد. در واقع اولين هدف در انجام وظايفتان بايد، داشتن وجدان كاري، دقت و تلاش باشد. با انتخاب اين الگو، حتي اگر به موفقيت هم نائل نشويد، وجداني آسوده خواهيد داشت و لطمه اي به اعتماد به نفس شما وارد نخواهد شد.
۴) هميشه هدفمند باشيد. اگر خواسته هايتان خيلي دور از دسترس به نظر مي آيد، براي تحقق آنها برنامه اي چند مرحله اي طراحي كنيد. يعني براي خود اهداف كوتاه مدت انتخاب كنيد و مطمئن باشيد حتي اگر يك گام كوچك، اما درست برداريد، اين گام در دستيابي به اهداف نهايي شما بسيار مؤثر خواهد بود و در واقع، فاصله شما را به هدف دلخواهتان كوتاه تر خواهد كرد.
۵) در لحظات سختي كه احساس تنهايي و نااميدي مي كنيد، به خاطر بياوريد يگانه قادر متعال در كنار شماست. به خدا توكل كنيد، محكم و راسخ گام برداريد و پس از موفقيت شكرگزار باشيد. 
۶) هيچ گاه اجازه ندهيد افراد منفي باف با عقايد ناسالم خود، ذهن شما را مسموم كنند. اگر از درستي كاري كه قصد انجام آن را داريد، اطمينان حاصل نموده ايد، بدون فوت وقت آن را به انجام برسانيد و نگذاريد كسي به اراده شما خللي وارد كند.
۷) از شوخي هاي توهين آميز كه باعث خدشه دار ساختن شخصيت خودتان يا ديگران مي شود، خودداري كنيد. 
۸) توانايي هاي خود را دست كم نگيريد، استعدادهاي خود را باور داشته باشيد و مطمئن باشيد انسان در فرهنگ مذهبي ما بي جهت «اشرف مخلوقات» ناميده نشده و مي تواند با اراده و پشتكار، به موفقيت هاي نامحدودي دست يابد.
۹) در لحظات سختي و پريشاني، دقايقي را با خود خلوت كنيد و سعي كنيد عوامل مولد نگراني تان را پيدا كرده و درصدد رفع آن عوامل برآييد. اجازه ندهيد افكار منفي به ذهن تان هجوم بياورد. خود را دلداري بدهيد و تصميم بگيريد تلاش هاي خود را از سر بگيريد. 
۱۰) نسبت به كودكان خود بيش از حد سخت گير نباشيد و با خشونت با آنان رفتار نكنيد. سعي كنيد بين خودتان و آنان رابطه دوستانه اي برقرار سازيد و در صورتي كه خطايي انجام مي دهند، با تذكرات به جا و دوستانه آنان را متنبه كنيد.
۱۱) قبل از انجام هر كاري به عواقب حاصله آن خوب فكر كنيد، در صورت نياز به راهنمايي با افراد مثبت انديش، واقع گرا و آگاه مشورت كنيد و از انجام كارهاي غيرمنطقي و غيراصولي كه مي تواند به شكست يا سرزنش ديگران منتهي شود، بپرهيزيد.
۱۲) اگر خواستاراحترام ديگران هستيد، اول خودتان به خودتان احترام بگذاريد.
۱۳) سعي نكنيد با توسل جستن به كارهاي ضد ارزشي و غيرانساني، موفقيتي كسب كنيد. به خود گوشزد كنيد موفقيتي كه در گروي لطمه زدن به سجاياي انساني باشد، فاقد ارزش و ناپايدار است.
۱۴) محيط كاري شما به مثابه يك دهكده كوچك است. قطعاً هر حرف يا اظهارنظري كه در مورد همكارانتان انجام دهيد، دير يا زود به گوش آنان خواهد رسيد. پس مراقب رفتار و سخنان خود باشيد. شايد يك حرف نسنجيده و نادرست، رابطه شما را براي هميشه با دوستي خوب و همكاري شايسته و دلسوز قطع نمايد و شما هرگز قادر به جبران اين خسارات معنوي نباشيد. 
۱۵) با افراد حسود و بدبين مشورت نكنيد.
۱۶) اگر عادت يا ويژگي در شما وجود دارد كه باعث آزارتان مي شود، با برنامه ريزي درست و اصولي آن را از خود دور كنيد. مثلاً اگر اندام ناموزوني داريد، با انجام ورزش و رژيم هاي درست غذايي اندام خود را متناسب كنيد.
۱۷) اگر مي خواهيد از پيشرفت خود اطلاع حاصل كنيد، خود را نسبت به گذشته خودتان مقايسه كنيد نه با ديگران.
۱۸) «هميشه نيمه پر ليوان را ببينيد نه نيمه خالي آن را» . بسياري از ما حداقل يك بار هم كه شده اين جمله زيبا را شنيده ايم. سعي كنيم از اين جمله، به عنوان يك تكنيك مثبت انديشي استفاده كنيم. 
۱۹) همه روزه ما با انبوهي از ايده هاي مختلف كه متعلق به افراد پيرامون ماست، روبرو هستيم. به باورهاي خود ايمان داشته باشيد و هرگز اجازه ندهيد ايده هاي يأس آور ديگران، شما را از رسيدن به اهدافتان باز دارد و يا ريتم حركت شما را كُـند كند.
۲۰) اگر مشكلات حرفه اي خود را نمي توانيد به تنهايي حل كنيد، از افراد زبده و با تجربه كمك و مشورت بخواهيد و دانش حرفه اي خود را گسترش دهيد و از سؤال كردن هراسي نداشته باشيد.
۲۱) هر جايي از مسير زندگيتان كه هستيد، اگر متوجه شده ايد جهت يابي درستي انجام نداده ايد و نياز به تغيير مسير داريد، پس از حصول اطمينان از صحت مسير جديد، بدون تأسف و درنگ از خود انعطاف نشان دهيد و راه و روشي را برگزينيد كه سبب بهتر شدن نتيجه غايي شما و ميانبري براي رسيدن به هدفتان باشد.
۲۲) اگر مي خواهيد حركت نويني را در زندگي آغاز كنيد، پس از تحقيق و جمع آوري اطلاعات موثق، اولين گام را پرتوان برداريد و ترديد را از خود دور كنيد. 
۲۳) فرزندان خود را از كودكي به مستقل بودن تشويق كنيد و با دادن مسئوليت هاي متناسب با سن آنان، روحيه استقلال و خودباوري آنها را شكوفا سازيد.
۲۴) در هر كاري تعادل را حفظ كنيد و از افراط و تفريط بپرهيزيد، چون هر كدام مي توانند به اندازه ديگري عاملي جهت شكست شما به حساب آيند.
۲۵) هميشه خوش ژست و پرانرژي باشيد. حتي در لحظات بحراني بر خود مسلط باشيد و قيافه انسان هاي شكست خورده را به خود نگيريد.
۲۶) انديشه هاي امروز شما، فرداي شما را خواهد ساخت، پس هميشه مثبت انديش باشيد و ضمن انجام فعاليت هاي لازم خود را برنده تلقي كنيد. 
۲۷) گاهي تنبلي در انجام وظايف روزمره باعث مي شود در برنامه هاي زندگي مان خلل ايجاد شود و عقب بمانيم. براي جلوگيري از اين معضل، برنامه روزانه اي براي خود تهيه كنيد و برحسب اولويت، موارد را در آن درج نماييد و سعي كنيد در طي روز آنها را به انجام برسانيد. 
۲۸) هر شكستي را پلي به سوي موفقيت قلمداد كنيد. از اشتباهات خود درس بگيريد و به جاي سرزنش كردن خود يا ديگران، دنبال راه حل مناسبي جهت تغيير شرايط باشيد و توجه داشته باشيد از تكرار مجدد آن اشتباهات، خودداري كنيد. 
۲۹) «همه چيز را همگان دانند» ، اگر اين جمله زيباي سقراط را به خاطر داشته باشيد، توقع بيش از حد از خودتان يا ديگران نخواهيد داشت.
۳۰) بر همگان مسلم است تواضع، صفت بسيار نيك و پسنديده اي است. اما تواضع را با خوار و حقير شمردن خود اشتباه نگيريد و خود را بي ارزش جلوه ندهيد.
۳۱) در به انجام رساندن كارهاي مهم و كارهايي كه جبران آن مشكل است، از تمركز و دقت حواس بيشتري كمك بگيريد. با توجه به اين ضرب المثل «پارچه را دوبار اندازه بگيريد و يك بار ببريد» در به انجام رساندن كارهايي كه امكان تكرار يا جبران ندارند، بيش از مابقي كارها دقت داشته باشيد.
۳۲) به ديگران و خودتان شانس جبران اشتباهات را بدهيد. شايد يك شروع جديد، زندگي جديدي برايتان به ارمغان بياورد. 
۳۳) كودكان خود را نزد دوستانشان و در جمع اقوام تنبيه نكنيد و با شرح دادن اشتباهات آنان در جمع، خجالت زده و شرمنده نكنيد.
۳۴) اگر هر چه سعي مي كنيد ولي به مقصدتان نمي رسيد؟ قدري تأمل كنيد و از زاويه جديدي به خواسته هايتان بنگريد، شايد درهاي جديدي به سوي شما گشوده شود.
۳۵) براي كم كردن ضريب خطاهاي خود در محيط كار، استانداردهاي كاريتان را رعايت كنيد.
۳۶) ليستي از مواردي كه در زندگي تان وجود دارد و برايتان آزار دهنده است را تهيه كنيد و با بررسي علل به وجود آمدن آنها به مقابله با آنان بپردازيد.
۳۷) در برابر افراد پير و مسن بيشتر احساس مسئوليت كنيد، يادتان باشد آنان حساس و شكننده هستند و نبايد با خشونت و بدخلقي از رفتارهايي كه شايد در سن و سال آنها طبيعي است، ايراد بگيريد و اعتماد به نفس آنها را از بين ببريد.
۳۸) وقتي كه مسئوليتي را به عهده كودكان خود مي گذاريد، از دور آنها را كنترل كنيد و طوري كمك شان كنيد كه خود را ناتوان احساس نكنند.
۳۹) وقتي در جمع دوستان قرار داريد، سعي كنيد به همه توجه نشان دهيد و فقط يك يا چند نفر را مخاطب قرار ندهيد.
۴۰) وقتي در يك مجموعه كار مي كنيد، تنها مهم نيست كه خودتان خوب و بي نقص باشيد. در نظر داشته باشيد حتي اگر يك نفر هم در جمع درست كار نكند، باز نتيجه كاملاً مطلوب حاصل نمي شود. پس براي حصول به نتيجه دلخواه، در حركت هاي گروهي به افراد ضعيف بيشتر توجه كنيد و با همسو كردن آنان با گروه، موفقيت جمع را تضمين كنيد.


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۴۲:۴۹ ] [ مشاوره مديريت ]
‌اعتماد به نفس او را افزايش دهيدزماني‌كه از كودكان پرسيده مي‌شود براي حل يك مشكل چه اقدامي انجام مي‌دهند، با پاسخ‌هايشان نشان مي‌دهند كه مي‌توانند راه حل‌هاي جالبي براي كنترل استرس شان پيدا كنند.
بعضي از آنان تاكيد دارند كه بايد بتوانند در مورد آن موضوع با يك بزرگتر صحبت كنند. برخي ديگر از اجتناب و دوري صحبت مي‌كنند يعني با سرگرم شدن به كاري و يا فكر كردن به موضوعي ديگر حواسشان را پرت مي‌كنند. بعضي ديگر جز گريه و زاري و يا غصه خوردن كار ديگري از دستشان بر نمي‌آيد. بعضي‌ها هم فكر مي‌كنند بايد ببينند چه بايد كرد و يا آنكه ناراحتي شان را بر سر ديگران و روي‌اشياء خالي مي‌كنند.
تمام راهكارهاي كودكان بد نيستند. با اين وجود، بعضي از اين راهكارها هيچ مشكلي را حل نمي‌كند و خود بچه‌ها حاضر نيستند آن را بپذيرند. بنابر اين، آموزش راهكارهاي غلبه بر ترس به كودكان مفيد خواهد بود. مهم‌ است كه به اين‌نوآموزان به طور صحيحي كمك شود.
تحقيقات در اين زمينه نشان مي‌دهند كه راهكارهاي مفيد براي كنترل استرس كودكان در دوران بزرگسالي نيز كارايي دارد. روشي كه مؤثر واقع شود، اثراتش تا بزرگسالي باقي مي‌ماند. بنابراين در اولين قدم بايد راهكارهاي بد را شناسايي كرده و آنها را به روش‌هاي مناسب و قابل‌قبول جامعه تبديل كنيم، براي اين كار موارد زير پيشنهاد مي‌شود.
‌خودتان را كنترل كنيد. براي كمك به كودكي كه دچار استرس شده، ابتدا بايد اضطراب خود را كنترل كنيد. بچه‌ها گيرنده‌هاي بسيار قوي دارند و اضطراب به سهولت به آنها انتقال داده مي‌شود.
به حرف‌هايش گوش دهيد. براي كنترل استرس فرزندتان، حمايت خانواده، منبع اصلي كمك به شمار مي‌آيد. ابتدا بايد به او كمك كرد تا علائمي را كه در اثر استرس در او ظاهر شده و حاكي از آن است كه استرسش ديگر قابل كنترل نيست (بي خوابي، تغيير ناگهاني خلق و خو، گرسنگي مفرط، تيك‌هاي عصبي و سردرد )را بشناسد. صحبت كردن، فشار ناشي از استرس را كاهش مي‌دهد. با صحبت كردن مي‌توان به او نشان داد كه او تنها نيست و اينكه شما نيز مثل او در زندگي گاه تحت فشار استرس‌هايي مشابه قرار مي‌گيريد.
به او كمك كنيد تا نگراني‌هايش را ابراز كند و آنها را در دلش نگه ندارد. با او در مورد مدرسه، يادگيري و دوستانش صحبت كنيد. زماني‌كه به حرف‌هاي او با علاقه و جديت گوش دهيد، اين عمل رابطه بين پدر و مادر و فرزندان را استحكام مي‌بخشد. از مدرسه‌اش ديدار كنيد و با معلمان و والدين ديگر بچه‌ها ملاقات كنيد. اين عمل اين امكان را به شما مي‌دهد تا از نزديك با چشمان او مشكل را ببينيد و از اين طريق، فرزندتان احساس خواهد كرد كه شما حقيقتا به امور او رسيدگي مي‌كنيد.
‌مشكل او را كوچك نشماريد. بزرگتر‌ها مايلند مشكلات فرزندشان را كوچك جلوه دهند. نكته مهم، علائمي نيست كه او از خودش بروز مي‌دهد بلكه رنج و عذاب واقعي اوست. حتي اگر مشكلاتش از نظر شما بي‌اهميت جلوه كند اما از نظر او بسيار واقعي و حائز اهميت هستند. هرگز نبايد به او بخنديد، او را مسخره كنيد و يا نسبت به ترس‌هايش بي‌تفاوت باشيد. البته اين بدان معنا نيست كه خود را تمام و كمال در محاصره مشكلات او قرار دهيد بلكه هميشه آماده كمك و در دسترس باشيد. نه آن‌را ناديده بگيريد و نه بيش از حد حمايت كنيد.
عادات روزانه او را تغيير دهيد. گاهي اوقات براي آنكه فرزندتان بتواند احساس آرامش كرده و در فعاليت‌هاي فرح بخشي شركت داشته باشد، بهتر است تغييراتي در عادات او ايجاد كنيد.
‌او را به خوبي آماده كنيد. زماني‌كه فرزندتان را براي سال تحصيلي جديد ويا شرايط جديد ديگر به خوبي آماده مي‌كنيد، اين عمل اضطراب او را كاهش مي‌دهد. شرايط و محيط‌ آشنا اضطراب كمتري به همراه دارد.
‌زماني را براي رفع خستگي و آرامش او در نظر بگيريد. لحظاتي را براي بازي و استراحت او اختصاص دهيد(عادات صحيح خواب). او را هفته‌اي دو يا سه بار در فعاليت‌هاي بدني چون شنا، دوچرخه سواري، بسكتبال و غيره كه موجب كاهش فشار و استرس مي‌شوند، همراهي و تشويق كنيد. با اينحال، بهتر است كه برخي از بچه‌ها در فعاليت‌هاي ورزشي و هنري خارج از مدرسه شركت نكنند زيرا اين فعاليت‌ها اغلب از روي فعاليت‌هاي مدرسه الگو برداري شده‌اند. 
‌اعتماد به نفس او را افزايش دهيد. به فرزندتان اجازه دهيد تا در حل مشكل شركت داشته باشد. به او پيشنهاد دهيد، او را راهنمايي كنيد اما به او اجازه تصميم گيري دهيد. به خاطر داشته باشيد كه مشكل، تنها خود استرس نيست بلكه اين است كه چگونه فرزندتان با آن روبه‌رو شود. اگر در او اعتماد به نفس ايجاد كنيد مهم‌تر از آن است كه علت‌هاي استرس را از ميان برداريد. 
همراه با او كتاب‌هاي مفيد در مورد استرس را بخوانيد، كتاب‌هايي كه بنا به سن و سال او نوشته شده‌اند. اينگونه كتاب‌ها سبب مي‌شوند تا او شرايطش را بهتر درك كرده و روش‌هايي كه براي او كارايي دارند را بشناسد.
‌آرامش و آسودن را فرا گيريد. برخي از تكنيك‌هاي كه موجب آرامش مي‌شوند را ياد گرفته، تمرين كنيد و به او آموزش دهيد. با تغيير خود، نمونه اين عمل را به او نشان دهيد. 
درخواست كمك كنيد. چنانچه قادر نيستيد مشكل را شناسايي كرده و يا چاره‌اي براي آن بينديشيد، اگر نمي‌توانيد فرزندتان را حمايت كرده و يا او را تسكين دهيد، بي‌درنگ از يك متخصص و يا فرد كاردان كمك بگيريد.
كنترل استرس و تكنيك‌هايي كه براي حل مشكل به كار برده مي‌شوند، مهارت‌هايي يادگرفتني هستند. چيزي كه امروزه بچه‌ها در رابطه با استرس و ناكامي‌ها فرا مي‌گيرند، به آنها نشان مي‌دهد تا در زندگي آينده شان در برخورد با مسائل چه روشي را به كار گيرند.
روزنامه هموطن سلام 

اعتماد به نفس ارثي نيستزماني كه كودكي بتواند بدون توقع و انتظار از ديگران كاري را آغاز كند و بكوشد تا آن را به اتمام برساند ، مي‌گوييم، «اعتماد به نفس» دارد. كودك از همان ابتدا كه شروع به شناخت خود و محيط پيرامونش مي‌كند، به قدرت و توانايي خود براي تسلط بر محيط و اطرافيان خود آگاه مي‌شود.
هنگامي كه كودك به مرحله‌اي از رشد بدني خود مي‌رسد كه بتواند روي پاهاي خود بايستد و چندقدمي نيز راه برود ، در حقيقت مطالب بسياري آموخته است. او به تدريج و با رشد ساير توانمندي‌هاي خود درمي‌يابد كه قادر به انجام كارهاي بي‌شماري است.
يكي از عوامل مؤثر در رشد اعتماد به نفس كودكان و نوجوانان، والدين و افراد خانواده هستند. اگر كودك در خانواده‌ا ي كه سرشار از صميميت و محبت و مهرباني است، رشد يابد، مي‌تواند ويژگي‌هاي شخصيتي خود را شناخته و با اطمينان به توانايي‌هاي خود ، با مشكلات روبه‌رو شود. از طرفي مي‌تواند با رفتارهاي نامطلوب و منفي خود ، برخوردي واقع‌بينانه داشته باشد و درصدد رفع و تغيير آنها برآيد. 
از آنجايي كه اعتماد به نفس صفتي ارثي نيست، اگر كودك ضمن انجام فعاليت‌هاي گوناگون مدام دچار محدوديت شود و نتواند تجارب مفيدي در زندگي كسب كند، ترسو، كم‌رو و خجول بار آمده و قدرت تصميم‌گيري مناسب هم نخواهد داشت.
گاهي والدين با توجهات افراطي خود ، مانع از رشد عاطفي و شناختي كودك مي‌شوند.
از آنجايي كه مادر و يا مربي كودك، تماس بيش‌تري با نيازهاي جسمي ـ رواني او دارد ، مي‌تواند تأثير بيش‌تري در خوي و منش وي بگذارد. مادراني كه بيش از اندازه به فرزندان خود توجه مي‌كنند و انجام وظايف كودك را به عهده مي‌گيرند و اجازه نمي‌دهند كه او در حد توان خود مسئوليت بپذيرد ، فرزندان آن هادر آينده احتمالاً دچار مشكلات و مسائل گوناگون خواهند شد. در اين باره، لويي (روان شناس)، مادران را به دو دسته تقسيم مي‌كند:
الف) مادراني كه فرزندان خود را بسيار نازپرورده بار مي‌آورند و هيچ محدوديتي براي آنان قائل نمي‌شوند، هيچ كنترلي نيز بر خواسته‌ها و انتظارات كودك نخواهند داشت. اين دسته از كودكان تصور مي‌كنند كه هر چه بخواهند بايد به سرعت مهيا شود و همه را در خدمت نيازهاي خود مي‌دانند. به طور كلي توجه و وابستگي بيش از اندازه‌ي مادر مي‌تواند موجب كاهش اعتماد به نفس كودك شود. ويژگي‌هاي اين دسته از كودكان، تندخويي، پرخاشگري، پرتوقعي و جنجالي بودن آن‌هاست.
ب) گروه دوم، مادراني هستند كه از شدت كنترل، اجازه‌ي هيچ‌گونه عمل و تصميم‌گيري به فرزندان خود نمي‌دهند. اين دسته از كودكان نيز دچار ضعف اعتماد به نفس شده، احساس بي‌كفايتي و عدم شايستگي مي‌كنند. اين گروه فرمانبردار، ‌مطيع و منفعل هستند.
اگر كودك در خانواده‌ا ي كه سرشار از صميميت و محبت و مهرباني است، رشد يابد، مي‌تواند ويژگي‌هاي شخصيتي خود را شناخته و با اطمينان به توانايي‌هاي خود ، با مشكلات روبه‌رو شود. از طرفي مي‌تواند با رفتارهاي نامطلوب و منفي خود ، برخوردي واقع‌بينانه داشته باشد و درصدد رفع و تغيير آنها برآيد. 
به طور كلي، فرزندان هر دو گروه از مادران دچار كاهش عزت نفس و اعتماد به نفس هستند و نمي‌توانند ارتباطات اجتماعي مناسبي با سايرين برقرار كنند. اريك فروم يكي از روانشناسان معاصر معتقد است، «ميزان ارتباط والدين با كودك اهميت چنداني ندارد، آن چه مهم است كيفيت روابط است».
براي داشتن فرزنداني با اعتماد به نفس بالا ، خوب است به نكات زير توجه كنند:
۱)پيش‌بيني‌هاي منفي 
اگر والدين معتقد باشند كه فرزندشان توانايي انجام تكليفي را ندارد و حتماً نيازمند كمك آنهاست، به طور يقين اين طرز نگرش آن ها، بر عملكردِ فرزندشان تأثير مي‌گذارد و به تدريج باعث مي‌شود كه فرزندشان نسبت به توانايي‌ها و استعدادهاي خود شك كرده و مدام به شكست بيانديشد.
۲) توقعات نامعقول بيش از اندازه 
بعضي از والدين توقعات و خواسته‌هايي بيش از توانِ فرزندانشان دارند و گاهي فراموش مي‌كنند كه معيارهاي بزرگسالان با كودكان تفاوت دارد. در صورتي كه خوب است والدين معيارهاي خود را براساس توانايي‌هاي فرزندانشان پايه‌ريزي كنند.
۳) هيچ‌گاه فرزندانتان را بر يكديگر ترجيح ندهيد
كودكان با يكديگر متفاوتند و شكي در تفاوت بين آنها نيست؛ اما بين آنها تبعيض قائل نشويد و يكي را بر ديگري ارجح ندانيد. براي مثال، زماني كه يكي از فرزندانتان موفقيتي كسب مي‌كند و ديگري شكست مي‌خورد ، دليل نمي‌شود كه موفقيت او را دائم به رخ فرزند ديگرتان بكشيد؛ زيرا اين كار موجب دلسردي، سرشكستگي و كاهش اعتماد به نفس او مي‌شود.
۴) منطقي باشيد
بسياري از والدين بهترين امكانات و شرايط را نه تنها براي خود ، بلكه براي فرزندانشان نيز مي‌خواهند و توقع دارند كه كودكان، بر پايه‌ي خواسته‌ها و انتظارات آنها گام بردارند. در صورتي كه بهتر است اين نحوه‌ي نگرش خود را تغيير داده و به كودك بگويند: «مهم اين است كه نهايت سعي خود را بكني. موفقيت، تنها رسيدن به هدف نيست، بلكه تلاش و سعي تو در راه رسيدن به هدف مهم است.»
۵) توقعات دو طرفه 
شعار بسياري از والدين اين است «آن كاري كه مي‌گويم بكن، نه آن كاري كه مي‌كنم»، براي نمونه، مادري از فرزندش مي‌خواهد كه وسايلش را جمع كرده، ‌اتاق نشيمن را شلوغ نكند؛ در حالي كه ل82.html" target="_blank">۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ][ ۷۲۲ ][ ۷۲۳ ][ ۷۲۴ ][ ۷۲۵ ][ ۷۲۶ ][ ۷۲۷ ][ ۷۲۸ ][ ۷۲۹ ][ ۷۳۰ ][ ۷۳۱ ][ ۷۳۲ ][ ۷۳۳ ][ ۷۳۴ ][ ۷۳۵ ][ ۷۳۶ ][ ۷۳۷ ][ ۷۳۸ ][ ۷۳۹ ][ ۷۴۰ ][ ۷۴۱ ][ ۷۴۲ ][ ۷۴۳ ][ ۷۴۴ ][ ۷۴۵ ][ ۷۴۶ ][ ۷۴۷ ][ ۷۴۸ ][ ۷۴۹ ][ ۷۵۰ ][ ۷۵۱ ][ ۷۵۲ ][ ۷۵۳ ][ ۷۵۴ ][ ۷۵۵ ][ ۷۵۶ ][ ۷۵۷ ][ ۷۵۸ ][ ۷۵۹ ][ ۷۶۰ ][ ۷۶۱ ][ ۷۶۲ ][ ۷۶۳ ][ ۷۶۴ ][ ۷۶۵ ][ ۷۶۶ ][ ۷۶۷ ][ ۷۶۸ ][ ۷۶۹ ][ ۷۷۰ ][ ۷۷۱ ][ ۷۷۲ ][ ۷۷۳ ][ ۷۷۴ ][ ۷۷۵ ][ ۷۷۶ ][ ۷۷۷ ][ ۷۷۸ ][ ۷۷۹ ][ ۷۸۰ ][ ۷۸۱ ][ ۷۸۲ ][ ۷۸۳ ][ ۷۸۴ ][ ۷۸۵ ][ ۷۸۶ ][ ۷۸۷ ][ ۷۸۸ ][ ۷۸۹ ][ ۷۹۰ ][ ۷۹۱ ][ ۷۹۲ ][ ۷۹۳ ][ ۷۹۴ ][ ۷۹۵ ][ ۷۹۶ ][ ۷۹۷ ][ ۷۹۸ ][ ۷۹۹ ][ ۸۰۰ ][ ۸۰۱ ][ ۸۰۲ ][ ۸۰۳ ][ ۸۰۴ ][ ۸۰۵ ][ ۸۰۶ ][ ۸۰۷ ][ ۸۰۸ ][ ۸۰۹ ][ ۸۱۰ ][ ۸۱۱ ][ ۸۱۲ ][ ۸۱۳ ][ ۸۱۴ ][ ۸۱۵ ][ ۸۱۶ ][ ۸۱۷ ][ ۸۱۸ ][ ۸۱۹ ][ ۸۲۰ ][ ۸۲۱ ][ ۸۲۲ ][ ۸۲۳ ][ ۸۲۴ ][ ۸۲۵ ][ ۸۲۶ ][ ۸۲۷ ][ ۸۲۸ ][ ۸۲۹ ][ ۸۳۰ ][ ۸۳۱ ][ ۸۳۲ ][ ۸۳۳ ][ ۸۳۴ ][ ۸۳۵ ][ ۸۳۶ ][ ۸۳۷ ][ ۸۳۸ ][ ۸۳۹ ][ ۸۴۰ ][ ۸۴۱ ][ ۸۴۲ ][ ۸۴۳ ][ ۸۴۴ ][ ۸۴۵ ][ ۸۴۶ ][ ۸۴۷ ][ ۸۴۸ ][ ۸۴۹ ][ ۸۵۰ ][ ۸۵۱ ][ ۸۵۲ ][ ۸۵۳ ][ ۸۵۴ ][ ۸۵۵ ][ ۸۵۶ ][ ۸۵۷ ][ ۸۵۸ ][ ۸۵۹ ][ ۸۶۰ ][ ۸۶۱ ][ ۸۶۲ ][ ۸۶۳ ][ ۸۶۴ ][ ۸۶۵ ][ ۸۶۶ ][ ۸۶۷ ][ ۸۶۸ ][ ۸۶۹ ][ ۸۷۰ ][ ۸۷۱ ][ ۸۷۲ ][ ۸۷۳ ][ ۸۷۴ ][ ۸۷۵ ][ ۸۷۶ ][ ۸۷۷ ][ ۸۷۸ ][ ۸۷۹ ][ ۸۸۰ ][ ۸۸۱ ][ ۸۸۲ ][ ۸۸۳ ][ ۸۸۴ ][ ۸۸۵ ][ ۸۸۶ ][ ۸۸۷ ][ ۸۸۸ ][ ۸۸۹ ][ ۸۹۰ ][ ۸۹۱ ][ ۸۹۲ ][ ۸۹۳ ][ ۸۹۴ ][ ۸۹۵ ][ ۸۹۶ ][ ۸۹۷ ][ ۸۹۸ ][ ۸۹۹ ][ ۹۰۰ ][ ۹۰۱ ][ ۹۰۲ ][ ۹۰۳ ][ ۹۰۴ ][ ۹۰۵ ][ ۹۰۶ ][ ۹۰۷ ][ ۹۰۸ ][ ۹۰۹ ][ ۹۱۰ ][ ۹۱۱ ][ ۹۱۲ ][ ۹۱۳ ][ ۹۱۴ ][ ۹۱۵ ][ ۹۱۶ ][ ۹۱۷ ][ ۹۱۸ ][ ۹۱۹ ][ ۹۲۰ ][ ۹۲۱ ][ ۹۲۲ ][ ۹۲۳ ][ ۹۲۴ ][ ۹۲۵ ][ ۹۲۶ ][ ۹۲۷ ][ ۹۲۸ ][ ۹۲۹ ][ ۹۳۰ ][ ۹۳۱ ][ ۹۳۲ ][ ۹۳۳ ][ ۹۳۴ ][ ۹۳۵ ][ ۹۳۶ ][ ۹۳۷ ][ ۹۳۸ ][ ۹۳۹ ][ ۹۴۰ ][ ۹۴۱ ][ ۹۴۲ ][ ۹۴۳ ][ ۹۴۴ ][ ۹۴۵ ][ ۹۴۶ ][ ۹۴۷ ][ ۹۴۸ ][ ۹۴۹ ][ ۹۵۰ ][ ۹۵۱ ][ ۹۵۲ ][ ۹۵۳ ][ ۹۵۴ ][ ۹۵۵ ][ ۹۵۶ ][ ۹۵۷ ][ ۹۵۸ ][ ۹۵۹ ][ ۹۶۰ ][ ۹۶۱ ][ ۹۶۲ ][ ۹۶۳ ][ ۹۶۴ ][ ۹۶۵ ][ ۹۶۶ ][ ۹۶۷ ][ ۹۶۸ ][ ۹۶۹ ][ ۹۷۰ ][ ۹۷۱ ][ ۹۷۲ ][ ۹۷۳ ][ ۹۷۴ ][ ۹۷۵ ][ ۹۷۶ ][ ۹۷۷ ][ ۹۷۸ ][ ۹۷۹ ][ ۹۸۰ ][ ۹۸۱ ][ ۹۸۲ ][ ۹۸۳ ][ ۹۸۴ ][ ۹۸۵ ][ ۹۸۶ ][ ۹۸۷ ][ ۹۸۸ ][ ۹۸۹ ][ ۹۹۰ ][ ۹۹۱ ][ ۹۹۲ ][ ۹۹۳ ][ ۹۹۴ ][ ۹۹۵ ][ ۹۹۶ ][ ۹۹۷ ][ ۹۹۸ ][ ۹۹۹ ][ ۱۰۰۰ ][ ۱۰۰۱ ][ ۱۰۰۲ ][ ۱۰۰۳ ][ ۱۰۰۴ ][ ۱۰۰۵ ][ ۱۰۰۶ ][ ۱۰۰۷ ][ ۱۰۰۸ ][ ۱۰۰۹ ][ ۱۰۱۰ ][ ۱۰۱۱ ][ ۱۰۱۲ ][ ۱۰۱۳ ][ ۱۰۱۴ ][ ۱۰۱۵ ][ ۱۰۱۶ ][ ۱۰۱۷ ][ ۱۰۱۸ ][ ۱۰۱۹ ][ ۱۰۲۰ ][ ۱۰۲۱ ][ ۱۰۲۲ ][ ۱۰۲۳ ][ ۱۰۲۴ ][ ۱۰۲۵ ][ ۱۰۲۶ ][ ۱۰۲۷ ][ ۱۰۲۸ ][ ۱۰۲۹ ][ ۱۰۳۰ ][ ۱۰۳۱ ][ ۱۰۳۲ ][ ۱۰۳۳ ][ ۱۰۳۴ ][ ۱۰۳۵ ][ ۱۰۳۶ ][ ۱۰۳۷ ][ برنامه بازاریابی Marketing Planبازاریابی. مشاوره تبلیغات مشاور تبلیغات مشاور مدیریت management مشاوره مدیریت انواع بازاریابی بازاریابی. طرح توجیهیمدیریت.