مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 4161
دیروز : 1950
افراد آنلاین : 9
همه : 5160550

 

مراحل اخذ پايان نامه و قوانين مربوطه

1-      دانشجوياني كه 140 واحد درسي را گذرانده اند يا در پايان ترمي كه مشغول به تحصيل هستند 140 واحد را خواهند گذراند مي توانند جهت اخذ پايان نامه اقدام نمايند.

2-     موضوع پايان نامه براي هر دانشجو توسط يكي از اساتيد دانشكده داروسازي ارائه مي گردد. موضوع پايان نامه ها مي تواند به صورت مشترك بين اساتيد دانشكده و يا اساتيد دانشكده با ساير دانشكده ها  ارائه گردد. موارد استثناء در شوراي پژوهشي مطرح مي گردد.

3-      دانشجو بايد پس از اطمينان از انتخاب موضوع پايان نامه، فرم مخصوص ثبت پايان نامه كه در معاونت آموزشي و يا پژوهشي ويا بر روي سايت دانشكده داروسازي موجود است را با راهنمايي اساتيد راهنما تكميل نمايد و موارد آموزشي مندرج در فرم را به تآييد معاونت آموزشي برساند.

4-      پس از تكميل فرم پايان نامه بايستي موضوع پايان نامه در گروه مربوطه مصوب گردد.

5-      جهت تصويب نهايي پايان نامه پس از مصوب شدن درگروه فرم مربوطه ( پروپوزال پايان نامه ) بايستي به معاونت پژوهشي تحويل داده تا در شوراي پژوهشي بررسي شده و به تصويب نهايي برسد.

6-      جهت انجام پروسه بالا 2 ماه زمان در نظر گرفته شده است كه از كل زمان پايان نامه(حداقل يك سال) كسر خواهد شد.

http://pharmacy.sums.ac.ir/fa/vice-chancellor/research/dissertation-forms-and-regulations/thesis-registration-steps.html


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۳۵:۳۵ ] [ مشاوره مديريت ]

 

شيوه دفاع از پايان‌نامه تحصيلي

دانشجويان مقاطع تحصيلي كارشناسي ارشد (فوق ليسانس) يا دكتري بايد در پايان دوره تحصيلي خود يك كار تحقيقي ارزشمند ارائه دهند تا نشان دهند كه صلاحيت علمي و پژوهشي لازم را پيدا كرده‌اند. بويژه در مقطع دكتري با نوشتن رساله اثبات مي‌كنند كه به حدي از رشد و كمال علمي رسيده‌اند كه قادرند با رعايت روش‌هاي علمي تحقيق، پژوهش‌هاي جديد انجام دهند، در مورد موضوعات رشته علمي خود اظهار نظر نمايند و با كشفيات جديد خود قلمرو و حوزه معرفتي رشته علمي مربوط را گسترش دهند.
 
از سوي ديگر كار پژوهشي دانشجو رابطه مستقيمي با قضاوت ديگران درباره شخصيت و توانايي علمي او دارد بنابراين دقت، توجه و همت زايدالوصف او را در اين مرحله حساس از دوره تحصيلي طلب مي‌كند. وقتي رساله يا پايان‌نامه تحصيلي به پايان رسيد بايد جمعي از صاحب‌نظران، استادان و متخصصان رشته تحصيلي دانشجو آن را ملاحظه نمايند و نظرات خود را درباره آن ارائه دهند. از اين رو پديده‌اي به نام دفاع از پايان‌نامه تحصيلي وجود دارد كه در واقع به منزله ارزيابي و سنجش توانايي علمي دانشجوست.
 


دانشگاه يا مؤسسه محل تحصيل دانشجو پس از پايان كار تحقيق وي اقدام به برگزاري جلسه دفاع مي‌نمايند. قبل از جلسه دفاع، گزارش تحقيق آماده شده به صورت دست‌نويس يا تايپ شده براي استادان و اعضاي جلسه دفاع ارسال مي‌گردد تا آن را مطالعه كنند.
 
شركت‌كنندگان در جلسه دفاع را افراد زير تشكيل مي‌دهند:
 
۱) هيأت داوراني كه متخصصان همان رشته بوده و معمولاً استاد راهنما، استادان مشاور نيز در آن عضويت دارند و نقش اصلي به عهده استاد راهنماست.
 
۲) علاقه‌مندان به موضوع تحقيق مانند: دانشجويان، محققان، استادان و ساير افراد كه در جلسه دفاع شركت مي‌كنند.
 
۳) دانشجو كه گزارش تحقيق خود را به جلسه ارائه داده به سؤالات هيأت داوران پاسخ مي‌دهد
 تاريخ برگزاري جلسه دفاع معمولاً به وسيله آگهي در جعبه اعلانات يا با ارسال نامه و نظاير آن توسط دانشكده به اطلاع عموم رسانده مي‌شود تا كساني كه علاقه‌مند به شركت در جلسه دفاع باشند بتوانند در آن حضور يابند. معمولاً طول زمان برگزاري جلسه دفاع بين ۵/۱ تا ۲ ساعت در‌نظر گرفته مي‌شود و به اطلاع مجريان، دانشجويان و هيأت داوران مي‌رسد.
 
در برگزاري مراسم دفاع مراحل زير به ترتيب انجام مي‌پذيرد:
 
مرحله اول: استقرار هيأت داوران، دانشجو، شنوندگان و مهمانان و علاقه‌مندان در محل‌هاي مخصوص
 
مرحله دوم: اعلام برنامه جلسه دفاع توسط مجري و قرائت كلام الله مجيد، حدود ۵ دقيقه
 
مرحله سوم: افتتاح جلسه دفاع به وسيله استاد راهنما و اظهارنظر راجع به تحقيق و نقش و شخصيت دانشجو، حدود ۵ دقيقه
 
مرحله چهارم: ارائه گزارش تحقيق به وسيله دانشجو به شرح زير، حدود ۵۰ دقيقه
 
-ابراز تشكر از استادان راهنما، مشاور، كليه همكاران و مساعدت‌كنندگان و سپس بيان انگيزه انتخاب موضوع و ضرورت و اهميت انجام تحقيق، حدود ۵ دقيقه
 
-بيان روش تحقيق شامل مسأله و سؤالات تحقيق، فرضيه‌ها، روش‌هاي نمونه‌گيري و حجم نمونه، روش‌هاي گرد‌آوري اطلاعات، شيوه استخراج، تنظيم و طبقه‌بندي داده‌ها، روش تجزيه و تحليل اطلاعات و ابزارهاي به كار گرفته شده، زمان، بودجه و نيروي انساني صرف شده و اشاره به خلاقيت‌ها و نوآوري‌ها در ارتباط با روش‌هاي كار، حدود ۱۵ دقيقه
 
-بيان داده‌ها و نتايج كار، ارزيابي فرضيه‌ها (تأييد يا رد آنها) اعلام نظر و پيشنهاد، اشاره به فرايند و نتيجه كار، زمنيه‌هاي به كار‌بستن نتايج تحقيق، پيشنهادهاي تازه براي تداوم تحقيقات درباره موضوع مورد علاقه و غيره، حدود ۲۵ تا ۳۰ دقيقه
 
مرحله پنجم: اظهار نظر و سؤال از دانشجو به وسيله هيأت داوران با توجه به گزارش تحقيق و اظهارات دانشجو در جلسه دفاع، حدود ۳۰ تا ۶۰ دقيقه
 
مرحله ششم: شور هيأت داوران و اعلام نظر نهايي درباره پايان‌نامه، حدود ۱۵ تا ۳۰ دقيقه
 
مرحله هفتم: اعلام رأي نهايي هيأت داوران پس از اتمام بررسي يا رأي‌گيري به وسيله استاد راهنما، حدود ۵ دقيقه
 
نكات قابل ذكر:
 
۱) دانشجو بايد مراقب وقت خود باشد و سعي كند گزارش خود را به طور خلاصه و رسا به جلسه ارائه كند و از حاشيه روي و توضيحات اضافي پرهيز نمايد تا بتواند در وقت مقرر حق مطلب را ادا كند و گزارش توجيهي خوبي به هيأت داوران و جلسه ارائه نمايد.
 
۲) در فاصله زماني كه هيأت داوران كار شور و بررسي و اظهار نظر درباره پايان‌نامه را انجام مي‌دهد فرصت مناسبي براي بحث و گفت و گو بين دانشجو و شركت‌كنندگان در جلسه دفاع در خارج از محيط جلسه است آنها مي‌توانند سؤالات خود را درباره موضوع تحقيق و نيز گزارش آن با دانشجو در ميان بگذارند البته اين كار در رأي هيأت داوران تأثيري ندارد.
 
منابع و مأخذ:
 
مقدمه‌اي بر روش تحقيق در علوم تربيتي ترجمه محمد‌علي فرجاد، تهران انتشارات الهام ۱۳۶۱
 
روش‌هاي تحقيق در علوم تربيتي و رفتاري، ترجمه حسن پاشا‌شريفي، تهران انتشارات رشد ۱۳۶۹
 
دانشگاه تربيت مدرس، راهنماي پژوهشي دانشجويان، تهران ۱۳۷۰
 
مقدمه‌اي بر روش تحقيق در علوم انساني، دكتر محمدرضا حافظ‌نيا، تهران ۱۳۸۲ سازمان مطالعه و تدوين كتب علوم انساني

 
http://emodiran.com


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۳۵:۳۴ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مراحل دفاع ازپايان نامه :

1- پس از نگارش پايان نامه بر طبق متد نگارش پايان نامه موجود در كتابخانه ومطالعه و تاييد آن توسط اساتيد راهنما،پيش نويس پايان نامه همراه با نامه درخواست تعيين استاد داور از طرف اساتيد راهنما به معاونت پژوهشي تحويل گردد.

2-      نامه درخواست اساتيد داور از طرف  معاون پژوهشي در شوراي پژوهشي دانشكده مطرح و حداقل 2 نفر استاد داور جهت داوري پايان نامه با توجه به موضوع پايان نامه انتخاب خواهد شد.

3-      پس از تعيين استاد داور مكاتبات لازم از طرف معاونت پژوهشي انجام شده و نامه هاي مربوطه به همراه پيش نويس پايان نامه به اساتيد داور ارجاع مي گردد.

4-      فرصت در نظر گرفته شده جهت داوري پايان نامه 3 هفته مي باشد.

5-      پس از كامل شدن روند داور، موارد مطرح شده از طرف اساتيد داور كه به معاون پژوهشي ارسال گرديده و يا به خود دانشجو تذكر داده مي شود مي بايست توسط دانشجو و با راهنمايي اساتيد راهنما بررسي و تصحيح شود وچنانچه نياز به پاسخگويي باشد از طريق معاونت پژوهشي مكاتبات لازم انجام پذيرد.

6-      پس از تكميل و تصحيح پايان نامه و جلب رضايت اساتيد داور از ايشان مجوز دفاع اخذ مي گردد.

7- جهت برگزاري جلسه دفاع گذراندن تمام واحد هاي تئوري و عملي و سپري شدن زمان يك سال ازتاريخ تصويب پايان نامه و يا با تائيد اساتيد راهنما 10ماه ضروري مي باشد به منظور تحصيل اطمينان، دانشجو بايد نامه چك شدن واحدها را از معاونت پژوهشي اخذنموده و به معاونت آموزشي تحويل دهد و پس از گرفتن پاسخ نامه اقدام به تعيين جلسه دفاع  نمايد.

8-      پس از مشخص شدن زمان دفاع دعوت نامه مربوطه از طرف معاونت پژوهشي به اساتيدراهنما  و داور ارسال مي گردد.

9- دعوت عمومي جهت شركت درجلسه دفاع توسط دانشجو در تابلوهاي اعلانات انجام مي شود.

10- جهت چگونگي ارائه پايان نامه با اساتيد راهنما هماهنگي لازم بعمل آيد.

11- پايان نامه طبق روالي كه در بخش ارزشيابي پايان نامه آمده است ارزشيابي مي گردد.

12 – پس از ارزشيابي پايان نامه واعلام نمره، سوگند نامه داروسازي توسط دانشجو در مقابل قرآن مجيد قرائت و امضاء شده وسپس هيئت ممتحنه نيز آن را امضاء مي نمايند.

13- صورتجلسه دفاع پايان نامه توسط معاونت پژوهشي تنظيم و به امضاء هيئت ممتحنه و همچنين شخص دانشجو مي رسد.

14- پس از گرفتن مجوزصحافي پايان نامه از اساتيد راهنما، اساتيد داور و معاون پژوهشي دانشكده،  پايان نامه بايد طبق قوانين مندرج در متد نگارش پايان نامه كه دركتابخانه دانشكده داروسازي موجود است صحافي گردد. استفاده از دو طرف كاغذ در پايان نامه صحافي شده بلامانع مي باشد.

جهت هريك از اساتيد راهنما، اساتيد داور، معاونت پژوهشي، رياست دانشكده و كتابخانه، يك پايان نامه صحافي شده در نظر گرفته شود. تحويل فايل PDF پايان نامه بر روي CD به اساتيد داور به جاي پايان نامه صحافي شده بلامانع مي باشد.

15- دانشجو بايد پس از صحافي پايان نامه و تاييد آن توسط اساتيد راهنما، اساتيدداور، معاونت پژوهشي و رياست دانشكده, فرم مربوط به تحويل پايان نامه از معاونت پژوهشي ويا از سايت دانشكده داروسازي بخش معاونت پژوهشي دريافت ودرمقابل تحويل پايان نامه امضاء هاي مربوطه را اخذ نمايد. فرم تكميل شده به معاونت پژوهشي عودت داده شود.

16- نمره پايان نامه از طرف معاونت پژوهشي پس از تحويل فرم تكميل شده ذكر شده در بند 14 به معاونت آموزشي اعلام مي گردد. دانشجو بايد مراتب فارغ التحصيلي خود را از طريق معاونت آموزشي دنبال كند.

http://pharmacy.sums.ac.ir/fa/vice-chancellor/research/dissertation-forms-and-regulations/defense-session.html


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۳۵:۳۳ ] [ مشاوره مديريت ]


شيوه نامه نگارش و تدوين پاياننامه
دانشجويي
تهيه و تنظيم نهايي
مركز آموزش عالي علمي-كاربردي جهاد دانشگاهي شعبه شيراز
سال 1388
وزارت علوم تحقيقات و فناوري
دانشگاه جامع علمي كاربردي
مركز آموزشعالي علمي- كاربردي جهاد دانشگاهي شيراز
مقدمه
يكي از اهداف نگارش پاياننامه ، آشنايي دانشجويان گرامي با نحوه نگارش و تنظيم مطالب درباره يك موضوع
علمي است. در اينجا تمام نكتههاي لازم را نميتوان بيان كرد، اما براي ايجاد هماهنگي در تدوين پاياننامهها،
لازم است دانشجويان گرامي نكتههاي ذكر شده را در نگارش پاياننامه رعايت كنند.
ترتيب صفحات پاياننامه
صفحاتي كه بدون شماره به ترتيب زير در ابتداي پاياننامه قرار ميگيرند.
- صفحۀ بسم ..ا.
- صفحه عنوان (مطابق فرم نمونه)
- تقديم (در يك صفحه)
- تشكر و قدرداني
- چكيده فارسي به همراه كليد واژه
- صفحاتي كه با حروف ابجد (الف – ب - ج....) شماره گذاري ميشوند.
- فهرست مطالب
- فهرست علائم و نشانهها
- فهرست جداول
- فهرست نمودارها، عكسها و نقشهها
- صفحاتي كه با عدد شماره گذاري مي شوند
- از صفحه مقدمه شمارهگذاري با اعداد شروع ميشود
- صفحاتي كه بدون شماره در انتهاي پاياننامه قرار ميگيرند.
- واژهنامه
- ضمائم
ترتيب و شرح مطالب
-1 روي جلد: اجزاي روي جلد به شرح زير از بالا به پايين شامل :
-1 نشان دانشگاه
-2 نام دانشگاه: دانشگاه جامع علمي - كاربردي جهاد دانشگاهي شعبه شيراز
-3 مقطع تحصيلي
-4 رشته
-5 گرايش
-6 عنوان
-7 نگارنده (نام دانشجو)
-8 استاد راهنما
-9 سال و ماه دانشآموختگي
-2 صفحه بسم اللهالرحمن الرحيم به شكل ساده صفحه آرايي شود و از رسم چارچوب و تزيينات مختلف
خودداري شود.
-3 صفحه عنوان در اين صفحه بر خلاف روي جلد نام استادان مشاور ذكر مي شود
در يك صفحه (اختياري) (Dedication) -4 تقديم
در يك صفحه (اختياري) (Acknowledgments) -5 تقدير و تشكر
-6 چكيده فارسي شامل واژگان كليدي (شامل هدف، روش، نتايج، نتيجه گيري و واژگان كليدي در يك
صفحه)
(Table of Contents) -7 فهرست مطالب
بعد از چكيده به ترتيب فهرست مطالب، فهرست علامتها و نشانهها، فهرست جدولها، فهرست
شكلها و ساير فهرستها قرار مي گيرند.
- در فهرست مطالب، صفحههاي اوليه پاياننامه(تقدير، تقديم، چكيده و ...) ذكر نميشوند؛- فهرست مطالب
شامل فهرست جدولها، شكلها، مخففهاو نشانهها عنوانها، فصلها، بخشها و زير بخشهاي هر پاياننامه با ذكر
صفحه اول و عنوان مربوط ميآيد؛
- عنوانهاي فهرست مطالب بايد مانند عنوانهاي خود متن باشد؛
- در فهرست مطالب عنوانهاي فرعي كه زير مجموعه عنوانهاي اصلي هستند، با تورفتگي پس از آنها قرار
مي گيرند؛
- فهرستهاي مطالب، جدولها، شكلها، علامتها و نشانهها و ساير فهرستها با حروف الفبا شمارهگذاري ميشوند.
-8 فهرست جدولها
-9 فهرست نمودارها، عكسها و نقشهها
-10 فهرست مخففها، علامتها و نشانهها
-11 مقدمه و اهداف
- مروري بر مطالعات انجام شده
- مواد و روشها
- نتايج
- نتيجهگيري و پيشنهادها
-12 فهرست مراجع فهرست مراجع، قبل از پيوستها ميآيد و برخلاف پيوستها، شماره صفحه آن در ادامه
شماره صفحههاي متن اصلي پاياننامه است.
-13 پيوستها درصورتيكه پاياننامه داراي چند پيوست باشد باحروف الفبا از يكديگر جدا مي شوند.
(درصورت لزوم)
-16 واژهنامه به صورت الفبايي، انگليسي به فارسي يا فارسي به انگليسي تنظيم ميشود.
راهنماي تفصيلي براي نگارش
دانشجوي گرامي، در صفحات بعد به طور مفصل در مورد نحوه نگارش پايان نامه و همچنين
توضيحات كاملي در مورد تنظيم فهرست مراجع و شيوه قرار گيري فهرست مراجع، جهت اطلاع و
استفاده شما تدوين شده است.
أ
فهرست مطالب
عنوان صفحه
فهرستجدوله.ا......................................................................................................................................................... ج
فهرستنمودارها ........................................................................................................................................د
فهرستشكلها........................................................................................................................................................... ه
فهرست نقشهها ..........................................................................................................................................و
فصل اول : مقدمه
1-1 چگونه پاياننامه خود را حروفچيني كنيم.؟................................................................................................ 1
2-1 كاغذ و چا . پ....................................................................................................................................................... 2
3-1 چگونه از اين نمونه استفاده كنيم؟................................................................................................................ 2
1-3-1 متن خود را جايگزين اين متن كنيد. ........................................................................................ 3
4-1 شمارهگذار . ي........................................................................................................................................................ 3
1-4-1 شمارهگذاري صفحهها.................................................................................................................................... 3
2-4-1 شمارهگذاري موضوعه.ا................................................................................................................................. 3
3-4-1 شمارهگذاري پيوستها ..................................................................................................................... 3
5-1 پانويس(پاورقي.).................................................................................................................................................. 4
5-2 مشخصات نسخه الكترونيكي پايان نامه ....................................................................................................... 4
فصل دوم: چگونگي استفاده ازتصوير در متن
1-2 جدو . ل.................................................................................................................................................................... 5
2-2 نمودا .ر.................................................................................................................................................................... 6
3-2 رابطهها و فرمولها............................................................................................................................................... 6
ب
4-2 شكل/عك . س.......................................................................................................................................................... 7
5-2 نقشه........................................................................................................................................................ 7
فصل سوم: تنظيم فصل جديد............................................................................................................................. 9
فصل چهارم: راهنماي تنظيم فهرست مراج . ع.............................................................................................. 10
الف: منابع فارسي.......................................................................................................................................................... 11
ا- روش درج منابع در متن......................................................................................................................................... 11
-2 روش درج منابع در فهرست مناب . ع..................................................................................................................... 11
ب: منابع انگليسي......................................................................................................................................................... 12
روش نوشتن منابع در فهرست مراجع..................................................................................................................... 12
فصل پنجم: شيوه قرارگيري فهرست مراجع................................................................................................ 15
مراج . ع............................................................................................................................................................................... 16
پيوست: نمونه فرم ها................................................................................................................................................... 17
ج
فهرست جدولها
عنوان صفحه
1: جدول راهنماي حروفچيني پاياننامه ......................................................................... 2 - جدول 1
1: رنگ جلد پاياننامه به تفكيك رشته ........................................................................... 6 - جدول 2
د
فهرست نمودارها
عنوان صفحه
1: نمونه نمودار .......................................................................................................... 6 - نمودار 2
......................................................................................................... :2- نمودار 2
......................................................................................................... :3- نمودار 2
.......................................................................................................... :1- نمودار 3
ه
فهرستتصويرها/شكلها
عنوان صفحه
1: يك تصوير .......................................................................................................................... 7 - شكل 2
........................................................................................................................ :2- شكل 2
........................................................................................................................ :3- شكل 2
........................................................................................................................ :1- شكل 3
........................................................................................................................ :2- شكل 3
...................................................................................................................... :3- شكل 3
و
فهرست نقشه ها
عنوان صفحه
1: نقشه ايران ........................................................................................................................... 8 - نقشه 1
.......................................................................................................................... :2- نقشه 1
.......................................................................................................................... :3- نقشه 1
1
فصل 1
مقدمه (عنوان فصل)
عنوان فصل اول پاياننامه مقدمه ميباشد. بهطوركلي فصل اول شامل مقدمه، بيان مسأله، اهميت
تحقيق و فرضيهها مي باشد.
1-1 چگونه پاياننامه خود را حروفچيني(تايپ) كنيم؟ (عنوان اصلي/ بخش) 1
1) اقدام و به نكتههاي زير - مطابق جدول( 1 ،word براي حروفچيني پاياننامه با استفاده از نرم افزار
توجه كنيد:
- از گذاشتن چارچوب و ساير تزيينات به دور متن خودداري شود؛
- “ پاراگراف آغازي (پاراگرافي كه از زير هر نوع عنواني شروع مي شود) و پاراگرافهاي شمارهدار،
همواره از سراشپون (بدون تورفتگي) آغاز ميشوند و سطر اول بقيه پاراگرافها، از يك سانتيمتر داخلتر
(سر سطر) آغاز مي شود.
- رسم الخط صفحههاي تقدير و تشكر، تقديم و بسم الله ميتواند مطابق دلخواه دانشجو باشد؛
Times New - در مواردي كه داخل متن فارسي، كلمه انگليسي يا لاتين به كاررفته از قلم
با شماره اشاره شده در جدول راهنما استفاده شود؛ Romans
1 سانتيمتر باشد؛ / - فاصله خطوط 5
- محدوده خطوط تمام صفحات بايد يكسان رعايت شود. حاشيه راست، چپ، بالا و پايين به
2 سانتيمتر باشد. / 3 ،2 و 5 /5 ،3/ ترنمودار - نمودار 2
7
3-2 رابطهها و فرمولها
شمارهگذاري رابطهها و فرمولها به ترتيب مذكور است و رابطههايي كه در پيوستها ذكر شده باتوجه به
.( حروف الفباي آن پيوست، شمارهگذاري مي شوند، مانند: (الف - 2
(1 -2)
h h W h
h h W h
K
t i j
t i j
2( . ( 10). ) ( 10).
2( . . ) .
+ - + + -
+ + +
¢ = å å
å å
g g g
g g g
4-2 شكل/ عكس
گاه براي نشان دادن يك دستگاه، شيء يا رويداد، تنها از عكس ميتوان كمك گرفت. هرگاه جزء
خاصي از عكس مورد نظر است، بايد بهگونهاي تهيه شود كه اجزاي فرعي چشمگيرتر از جزء مورد نظر
.( 1- نباشد (شكل 2
1 يك تصوير - شكل 2
5-2 نقشه
بايد تا حد امكان از بهكاربردن صفحههاي بزرگ مانند نقشهها در پاياننامه خودداري شود و آنها را از
طريق رونوشتهاي (فتوكپيهاي) مخصوص در اندازه تعيين شده تهيه كرد. درصورت لزوم بايد به
دقت صفحه مورد نظر را داخل پاياننامه طوري تا نمود كه لبه آن از ديگر صفحهها بيرون نزند.
8
1 نقشه ايران - نقشه 2
9
فصل 3
تنظيم فصل جديد
براي آغاز فصل جديد با استفاده از اين نمونه گامهاي زير را دنبال كنيد.
-1 به انتهاي فصل قبل برويد، بدين معني كه مكاننما را بعد از آخرين حرف موجود قرار دهيد.
كليك كنيد. Ok و سپس Page Break را انتخاب كرده و روي گزينه Break ،Insert -2 از منوي
صفحه جديدي باز ميشود. سپسبه حروفچيني بقيه مطالب خود اقدام كنيد.
10
فصل چهارم
راهنماي تنظيم فهرست مراجع
تأكيد ميشود . كليه منابعي كه در متن پاياننامه ذكر شدهاند بايد در فهرست مراجع قرارگيرند
منابعي كه فقط مطالعه شده ولي مورد استفاده مستقيم در متن قرار نگرفته اند در فهرست
مراجع درج نمي شوند.
منابع به ترتيب ظهور در متن شمارهگذاري شده و در قسمت فهرست مراجع به ترتيب شماره
فهرستبندي ميشوند. در اين روش نقطهگذاري وتقسيمبندي وجود ندارد و نام مجلهها به
اختصار ذكر مي شود.
11
الف- منابع فارسي
- 1 نحوه درج منابع در متن
مثالهايي از نحوه اشاره به مراجع در متن پاياننامه در ذيل آورده مي شود:
1] نيز اين نكته را تصديق مي كند. البته بعدها مشخص ] عامل دما بسيار موثر مي باشد، نظريه جونز 1
.[ شد كه توجه به عامل دما بايد در شرايط كنترل رطوبت صورتگيرد [ 2
- اگر متن يا عبارتي عيناً از يك مرجع، بازنويسي مي شود، بايد آن متن يا عبارت، داخل علامت
نقل قول (") بيايد و شماره صفحه نيز در" ارجاع درون متني" ذكر شود.
- كليه مراجعي كه در متن، مورد اشاره قرار مي گيرند، بايد در فهرست مراجع گنجانده شوند.
- 2 نحوه درج منابع در فهرستمنابع
1-2 كتاب
1-1-2 با يكنويسنده
غلامحسين زاده، غلامحسين. 1379 ، راهنماي ويرايش. تهران: سازمان مطالعه و تدوين كتب علوم
انساني دانشگاهها(سمت).
5-1-2 ترجمه يكاثر
ويل، يوجين. 1365 ، فن سناريونويسي. ترجمه پرويز دوائي [تهران]: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي،
اداره كل تحقيقات و روابط سينمايي.
7-1-2 كتاب چند جلدي با عنواني عام و عنوانهايي خاصهر جلد
دورانت، ويل. 1365 ، تاريخ تمدن. ج 1: مشرق زمين: گاهواره تمدن. ترجمه احمد آرام و ديگران.
تهران: سازمان انتشارات و آموزش انقلاب اسلامي.
4-2-2 مقالۀ سمينار (چاپ شده)
حري، عباس. 1366 "مصرف و توليد اطلاعات"، در سمينار نقش اطلاعات علمي و فني در خدمت
دفاع مقدس، 8 و 19 خرداد 1366 ، مجموعه مقالات و سخنرانيهاي ارائه شده. تهران: وزارت سپاه،
معاونت صنايع خودكفايي، مديريت تحقيقات و آموزش، مركز اطلاعات علمي و فني.
1- Jones
12
3-2 مقاله در نشريه يا مجموعه
1-3-2 مقالۀ روزنامه
زالي، محمدرضا. 1361 "چگونه با بيماري يرقان مقابله كنيم؟" كيهان، 17 شهريور.
2-3-2 مقالۀ مجله
عماد خراساني، نسريندخت. 1368 "نقش كتابخانه در خدمت به توسعه كشاورزي ايران". زيتون.
.49 ،19-18 : 88 . فروردين 1368
4-2 پاياننامه
موسوي، شهرآذر. 1366 ،"تحليل استنادي مقالات سرگذشتنامه". پاياننامه كارشناسيارشد كتابداري
و اطلاع رساني، دانشكده علوم تربيتي، دانشگاه تهران.
  ب- منابع انگليسي
نحوه نوشتن منابع در فهرستمراجع
-1 كتاب
نام خانوادگي نويسنده، حروف اول نام نويسنده.، سال انتشار. عنوان كتاب( با حروف ايتاليك ) . شماره جلد ،
نوبت چاپ. محل نشر: اسم ناشر.
Hemingway, E., 2003. Better Reading French: a Reader and Guide to Improving your
Understanding of Written French. Chicago: McGraw-Hill.
1-1 كتاب با چهار يا بيشازچهار نويسنده
Grace, B. et al., 1988. A History of The World. Princeton, NJ: Princeton University
Press.
13
2-1 براي كتابهاي الكترونيكي
شماره جلد ، نوبت .[online] نام خانوادگي نويسنده، حروف اول نام نويسنده.، سال انتشار. عنوان كتاب
چاپ( در صورتيكه چاپ اول نباشد). محل نشر: اسم ناشر. آدرس سايت [تاريخ دسترسي]
Hemingway, E., 2003. Better Reading French: a Reader and Guide to Improving your
Understanding of Written French [online]. Chicago: McGraw-Hill. Available from:
http://www.netlibrary.com [Accessed 25 August 2004].
- 2 مقاله
1-2 مقاله در مجله
نام خانوادگي نويسنده ، حرف اول نام نويسنده ، سال انتشار. عنوان مقاله. نام مجله ( با حروف ايتاليك )، شماره جلد
شماره مجله ( داخل پرانتز )، شماره صفحه .
Nicolle, L.,1990. Data protection: laying down the law. Management Computing, vol.
13, no. 12, pp. 48-49, 52.
2-2 مجلات الكترونيكي
نام خانوادگي نويسنده ، حرف اول نام نويسنده. ، سال انتشار. عنوان مقاله. نام مجله( با حروف ايتاليك)،
شماره جلد شماره مجله (داخل پرانتز)، شماره صفحه. موجود در سايت: آدرس سايت. [تاريخ .[online]
دسترسي]
Baldwin, C.M., et al., 2004. Complementary and Alternative Medicine: a Concept Map.
BMC Complementary and Alternative Medicine[online] vol. 2, no. 4 (13 February
2004). Available from:
http://www.biomedcentral.com/content/pdf/1472-6882-4-2.pdf
[Accessed 5 May 2004].
Christensen, P., 2004. The Health-Promoting Family: A Conceptual Framework for
Future Research. Social Science and Medicine [online], vol. 2, no. 59, pp. 223-243.
Available from:
http://www.sciencedirect.com/science/journal/02779536 [Accessed 5
May 2004].
14
3-2 مقالۀ سمينار
نام خانوادگي نويسنده ، حرف اول نام نويسنده. ، سال انتشار. عنوان مقاله. عنوان، مكان و زمان
سمينار( ايتاليك)، محل نشر: ناشر، شماره صفحه.
Silver, K.,1989. Electronic Mail the New Way to Communicate. 9th International
Information Meeting, London 3-5 December 1988. Oxford: Learned Information, pp.
323-330.
4-2 پايگاه اينترنتي
نام نويسنده يا ويرايشگر، آخرين تاريخ به روز رساني يا كپي رايت، عنوان( ايتاليك)، ناشر. نشاني پايگاه
اينترنتي و تاريخ دسترسي مطابق نمونه زير:
Reserve Bank of Australia, 2007, Statements on monetary policy, Reserve Bank of
Australia. Available from:
http://www.rba.gov.au/PublicationsAndResearch/StatementsOnMonetaryPolicy/index.h
tml [6 February 2007].
5-2 پايان نامه
نام خانوادگي نويسنده ، نام حرف اول كوچك نويسنده . سال انتشار . عنوان تز( با حروف ايتاليك )، مقطع
پايان نامه، دانشگاه مربوطه .
Levine, D.,1993. A Parallel Genetic Algorithm for the Set Partitioning Problem. Ph.D.
thesis, Illinois Institute of Technology.
براي منابع الكترونيك به موارد بالا آدرس پايگاه اينترنتي و زمان دسترسي به صورت زير اضافه مي شود:
Lock, S., 2003. What Is on the Web: a Content Analysis of Academic and Public
Llibrary Web Sites [online]. MSc. Dissertation, University of Bristol. Available from:
http://library.uwe.ac.uk/uhtbin/cgisirsi/YECSe5ASsd/FRENCHAY/59160197/523/2143
[Accessed 2 May 2006]
15
فصل 5
شيوه قرارگيري فهرست مراجع
فهرست مراجع در آخر پاياننامه قرار مي گيرد. در صورتيكه در پاياننامهاي هم از منابع فارسي و هم
انگليسي استفاده شده باشد براي فهرستنويسي، منابع به ترتيب ظهور در متن فهرست خواهند شد.
16
فهرستمراجع
-1 پورجوادي، نصراله. ويرايشگر، 1365 ، درباره ويرايش. تهران: مركز نشر دانشگاهي.
-2 حري، عباس. 1381 ، آيين نگارش علمي، چاپ سوم، تهران: دبير خانه هيأت امناي كتابخانههاي
عمومي كشور.
-3 خانلري، پرويز. 1365 ، تاريخ زبان فارسي، ويرايش 2. تهران: نشر نو.
-4 غلامحسين زاده، غلامحسين. 1379 ، راهنماي ويرايش. تهران: سمت.
-5 قاروني، منوچهر؛ خوش زبان، جواد؛ محمدي اردهالي،زهرا. 1365 ، بيماريهاي ايسميك قلب.
تهران: مركز نشر دانشگاهي.
-6 راهنماي پژوهشي دانشجويان، 1384 ، تهران: دفتر نشر آثار علمي دانشگاه تربيت مدرس.
7- Bigsby, C., ed. 1997. The Cambridge Companion to Arthur Miller. Cambridge:
Cambridge University Press.
8- Hemingway, E., 2003. Better Reading French: a Reader and Guide to Improving
your Understanding of Written French [online]. Chicago: McGrawHill. Available from:
http://www.netlibrary.com [Accessed 25 August 2004].
9- Hassell, N., 2004. Gilts Investors Take Profits. Times [online] 10 August. Available
from:
http://web.lexis-nexis.com/xchange-international [Accessed 8 August 2004].
10- Nicolle, L.,1990. Data protection: laying down the law. Management Computing,
13(12), pp 48-49, 52.
11- Somerville, I.,1992. Software Engineering. 4th ed. Reading, MA: Addison-Wesley.
17
پيوست
نمونه فرم ها
18
نمونه روي جلد
شششش
دانشگاه جامع علمي - كاربردي جهاد دانشگاهي شيراز
رشته .......
گرايش........
عنوان پاياننامه(به شكل مخروطي درصورتيكه
از يكخط بيشتر باشد)
نگارنده
............
استاد راهنما
...................................
ماه و سال دانشآموختگي
وزارت علوم تحقيقات و فناوري
دانشگاه جامع علمي كاربردي
مركز آموزشعالي علمي- كاربردي جهاد دانشگاهي شيراز
19
نمونه صفحه عنوان
شششش
دانشگاه جامع علمي - كاربردي جهاد دانشگاهي شيراز
رشته .......
گرايش........
عنوان پاياننامه(به شكل مخروطي درصورتيكه
از يكخط بيشتر باشد)
نگارنده
............
استاد راهنما
...................................
ماه و سال دانشآموختگي
وزارت علوم تحقيقات و فناوري
دانشگاه جامع علمي كاربردي
مركز آموزشعالي علمي- كاربردي جهاد دانشگاهي شيراز
20
تقديم به :
21
تقدير و تشكر
22
چكيده
چكيده شامل هدف، روش كار و مواد، يافتهها و نتيجهگيري ميباشد. محتواي چكيدهها براساس
موضوع و گرايش تحقيق طبقهبندي ميشود و به همين جهت وجود كلمات شاخص و كليدي مراكز
اطلاعاتي را در طبقهبندي دقيق و سريع اطلاعات ياري ميدهد. چكيده حداكثر در يك صفحه تنظيم
مي شود.
كليد واژهها: چكيده، هدف، روشكار، يافتهها، طبقهبندي.
23
واژه نامه فارسي به انگليسي
الف
Synergistic effect اثر هم افزايي
ب
Rearrangement بازآرايي
پ
Monoclonal antibody پادتن تك دودماني
Inflammatory response پاسخ التهابي
ت
On-line estimation تخمين بلادرنگ
ج
Mutant جهش يافته
ح
Quasi steady state حالت شبه پايا
خ
Autoimmune خود ايمن
Increasing feeding rate خوراك دهي با سرعت افزايشي
ژ
Synthetic gene ژن ساختگي
س
Alfa helix ساختمان مارپيچي
Beta sheet ساختمان صفحه اي بتا
ش
Molecular weight marker شاخصوزن مولكولي
گ
Viscosity گرانرروي
Incubate گرماگذاري
م
Macrophage ماكروفاژ

http://cse.shirazu.ac.ir/~anikseresht/files/shivenameh.pdf


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۳۵:۳۲ ] [ مشاوره مديريت ]

 

آئين نگارش پايان نامه
 

آئين نگارش پايان نامه هاى كارشناسى، كارشناسى ارشد و دكتري

 

در اين بخش شكل و شيوه اى يكسان در نگارش پايان نامه ارائه مي‏گردد كه رعايت آن ضرورى است ومنجر به ارزيابى كفايت مطلوب پايان نامه خواهد شد.رعايت اين نكات موجب انتقال پيام مطلوب تر شده ، و دانشجو با روش ‏ هاى استاندارد تدوين پايان نامه، نگارش جزوه، پروژه وحتى گزارش فنى كه ساختارى كم و بيش متفاوت است آشنا مى شود.
 

پايان نامه به لحاظ نگارش داراى دو وجه قابل تأمل است:
1- مكان نوشتن مطالب در هر صفحه پايان نامه، نحوه حاشيه بندى، شماره گذارى، ارجاعات، صفحات وبخشها، معادلات، تصاوير، جداول و منحنى ها.
2- ترتيب ساختارى ارائه مطالب در جزء جزء پايان نامه. ابعاد حياتى تر و راهگشاى دو محور فوق طى دو فصل مورد تعمق قرار خواهند گرفت.
3-محتواي فصول پايان‏نامه
4،2،1- نحوه تنظيم مطالب: اهم نكاتى كه مى بايست در مورد ابعاد كاغذ پايان نامه، نحوه تنظيم و كادربندى براى انعكاس مطالب در روى كاغذ رعايت گردد عبارتنداز:
• از كاغذ مرغوب و در قطع A4 به منظور نگارش پايان نامه استفاده شود. در مواردى كه نياز به كاغذ در قطع بزرگتر است،‌ ضمن استفاده از اندازه هاى استاندارد رده A به هنگام ضميمه نمودن كاغذ مربوطه، به اندازه A4 تا شده و حتماً‌داخل صحافى قرار داده شود.
• در تحرير متن، معادلات رياضى، جداول و نمودارها از كامپيوتر و نرم افزارهاى فارسى موجود استفاده گردد.
• اندازه حروف به هنگام استفاده از نرم افزار كامپيوترى، Pt 12 تا 14، بافونت Lotus يا Zar بوده ودر تمام متن يكسان باشد.
• تا حد امكان از عكس و تصوير براى انعكاس مطالب استفاده نشده و از شماتيك هاى گويا بهره گرفته شود.در صورتيكه تصويرى بصورت كپى در پايان نامه ارائه شود، بديهى است بايد كاملا واضح بوده و از كيفيت خوبى برخوردار باشد.
• حواشى بالا و پايين كاغذ به ترتيب 5/2 و 5/2 سانتى متر و از راست و چپ نيز به ترتيب 3 و 2 سانتى متر باشند.صفحات بصورت 18 سطرى و يا 24 سطرى تايپ شوند.
• جملات متن حتى الامكان كوتاه و مطابق قواعد دستور زبان فارسى و بصورت مجهول نوشته شده باشد.
• از نگارش كلمات لاتين در متن پروژه، روى اشكال و جداول خوددارى شود. معادل لاتين پس از مشخص شدن به وسيله شماره اى كه بالاى معادل فارسى آن كلمه تايپ مى شود، در زيرنويس پايين صفحه با شماره عدد فارسى آورده شود. در هر صفحه، شماره هاى زيرنويس بصورت دو ستونه در زير نيم خطى درسمت چپ كاغذ، از يك آغاز و به ترتيب افزايش مي‏يابند. بطوريكه در هر سطر از زيرنويس صفحه حداكثر دو كلمه انگليسى معادل تايپ مى گردد كه، كلمه اول از سمت چپ و كلمه دوم از ميانه صفحه تحرير مى گردد. ساير كلمات انگليسى نيز در سطور بعدى، به همين ترتيب درج مى شوند. اگر پيدا كردن معادل فارسى براى كلمه اى خاص مثلاً يك مقاله لاتين بسيار مشكل بود ، ‌مى توان تلفظ لاتين كلمه را با حروف فارسى نوشته و در زير نويس اصل كلمه لاتين را نوشت. لازم به ذكر است كه در صورت تمايل مي‏توان به جاى استفاده از زير نويس در پايان هر صفحه، از پى نوشت در انتهاى هر فصل استفاده نمود. بديهى است كه شماره لغات پى نوشت هرفصل نيز از يك آغاز مي‏شود. پي‏نوشت انتهاى فصل به دليل مشابهت با اصول مقاله نويسى ارجحيت كمترى دارد.
• شماره گذارى صفحات به دو نوع مجزا صورت مى پذيرد. دسته اول صفحات پايان نامه،‌ از صفحه چكيده، تا انتهاى صفحات ليست علائم و اختصارات با حروف الفبا، و به صورت متوالى همچون الف، ب، پ، ت وغيره، دسته دوم صفحات، از صفحه مقدمه تا انتهاى پايان نامه به صورت عددى شماره گذارى مى شوند. روى صفحه اول هر تقسيم اصلى از پايان نامه، مانند صفحه چكيده، صفحه اول فهرست،‌صفحه اول هر فصل و غيره شماره صفحه نوشته نمى شود ولى شماره آن به حساب مي‏آيد. شماره هر صفحه با 5/1 برابر فاصله بين سطرها از پايين كاغذ در وسط سطر به فارسى ساده نوشته مي‏شود.
• در نگارش متن اصلى، عناوين اصلى در وسط سطر، و كليه عناوين فرعى در ابتداى سطر با شماره بندى دو عددى نوشته شود. قبل از شروع هر عنوان اصلى دو سطر، و قبل از شروع هر عنوان فرعى يك سطر خالى منظور شود. عناوين فرعى تر در ابتداى سطر نوشته شده و مطالب بلافاصله بعد از علامت : آغاز مي‏شوند. به هر يك از عناوين اصلى و فرعى تا دو لايه فرعى شماره اى تعلق مى گيرد كه، نحوه شماره گذارى آن در فهرست آمده است.
• بين معادلات و نوشته ها يك سطر خالى آورده مى شود. شماره معادله در سمت راست خط ، وشماره جداول و شكلها به ترتيب در بالا وپايين بصورت XX-YY نوشته مى شود. XX شماره فصل و YY شماره معادله مى باشد. درصورتيكه سطر معادله داراى جاى كافى نباشد، از سطر بعدى استفاده مى شود.
• منحنى ها، جداول ، تصاوير و يا اشكال درون كادر بسته قرار گرفته، طرف بالاى آنها مي‏بايست به طرف بالاى كاغذ قرار داده شود. هر يك از منحنى ها، جداول تصاوير و اشكال داراى شماره بوده و در متن به آنها اشاره شود.زيرنويس شكل در قسمت زيرين كادر به فاصله يك خط درج مى شود. توضيح شكل در سمت چپ بعد از شماره تايپ مي‏شود. تدابير مشابهى براى بالانويس جدول رعايت مي‏شود. هر يك از منحنى ها،‌جداول، تصاوير و يا اشكال در طــى متن پايان نامه داراى شمـاره اى مستقل از يكديگر بوده و بصورت متـوالى تا انتهاى هر فصل افزايش مى يابد. لازم به ذكر است كه چنانچه تعداد منحنى ها، جداول، تصاوير و يا اشكال در قسمتى از متن بيش از حد معقول باشد جهت تداوم نوشتار مى بايست مجموعه آنها در يك پيوست قرارگيرند. در كليه منحنى ها و نمودارها، هر يك از محورهاى مختصات معرفى شده و واحد مربوطه نيز در كنار محور مختصات درج شود. اين موضوع در مورد سطرها و ستونهاى جــداول نيز صـادق مى باشد. به منظور افزايش كيفيت و دقت نمـودارها، توصيه مى شود كه يكى از نرم افزارهاى متداول كامپيوترى مانند EXCELL ، HPG ، HG ، VISIO وغيره در رسم نمودارها مورداستفاده قرار گيرد.
• لازم است كليه محاسبات منحصراً در سيستم آحاد بين المللى SI انجام شود. در موارد استثنايى كه به علت محدوديت منابع موجود استفاده از سيستم هاى ديگر آحاد اجتناب‏پذير به نظر مى رسد، ضرورى است كه نتايج نهايى هر قسمت از محاسبات را علاوه بر سيستم آحاد مربوطه، پس از تبديل واحد در سيستم SI نيز درج نمود. ضمناً‌ به اين موضوع نيز حتماً‌ توجه شود كه در مقابل تك تك نتايج محاسبات، واحد مربوطه بايد ذكر شود.
- ترتيب ساختاري ارائه مطالب نظم و ترتيب در ارائه مطالب و يكسان سازى شيوه،‌علاوه بر افزايش ميزان درك خواننده، سهولت دسترسى و دريافت آنرا ميسر مي‏سازد. لذا در اين بخش،‌ضمن بيان مشخصات هر يك از قسمت ها، ترتيب ارائه آنها نيز ذكر شده است.
• جلد پايان نامه پايان نامه، مطابق با نمونه طرح جلد ارائه شده در پيوست اين آئين نامه،‌زركوب و با جلد سبزرنگ:دكترا ،جلد آبى تيره رنگ: ‌كارشناسى ارشد و جلد مشكى رنگ: كارشناسى مجلد گردد.عنوان پايان نامه با حروف بزرگ و ساير مطالب با حروف كوچك درج شود. در كنار شيرازه نيز صرفاً عنوان و نام تهيه كننده پايان نامه وسال اختتام آن با حروف كوچك زركوب گردد. Ph.D.Thesis :دكترا ، M.Sc.Thesis :‌كارشناسى ارشد ، B.Sc :‌كارشناسى Ã براى پايان نامه ها ى كارشناسى ،كارشناسى ارشد و دكترا : به منظور حفظ هماهنگى با مقررات جارى مديريت تحصيلات تكميلى دانشگاه از ذكر نام استاد يا اساتيد مشاور روى جلد پايان نامه پرهيز گردد. براى پايان نامه هاى كارشناسي:‌ ذكر نام استاد (اساتيد) راهنما روى جلد پايان نامه بلامانع است. هنگام ذكر مشخصات استاد يا اساتيد راهنما، صرفاً درجه علمى ايشان ، دكتر يا مهندس ذكر شده و سپس نام و نام خانوادگى مربوطه درج مى گردد. از نوشتن عناوين ديگر مانند: آقاى، جناب، استاد وغيره پرهيز گردد. در قسمت زمان ارائه ماه و سال دفاعيه پايان نامه قيد شود. بعنوان مثال: اسفند 1383
• صفحه نخست از آنجا كه نام و ياد خدا بهترين سرآغاز براى هر نوشته و كارى مى باشد، بسيار مناسب است كه نخستين برگ از پايان نامه به درج كلام الهى «بسم الله الرحمن الرحيم» با رسم الخط زيبا اختصاص يابد كه فضل الهى موجب توفيق روزافزون گردد.
• صفحه عنوان در اين صفحه،‌ مطالب روى جلد پايان نامه عيناً تكرار مي‏شود، با اين تفاوت كه ذكر نام اساتيد راهنما و مشاور الزامى است. - صفحه تقديم (اختيارى) در يك صفحه مستقل بعد از قسمت چكيده،‌برحسب صلاحديد نگارنده به فرد، افراد يا موسسه اى تقديم مى گردد.
• صفحه قدردانى (اختيارى) در اين قسمت، در يك صفحه مجزا بعد از صفحه تقديم نگارنده مراتب قدردانى خود را از اشخاص و يا موسساتى كه در تدوين مطلب با فراهم آوردن اطلاعات، امكانات و يا تأمين بودجه همكارى نموده اند، ابراز مى نمايد.
• چكيده پروژه حداكثر در حجمى معادل با 250 تا 300 كلمه تهيه شده و شامل بيان مختصر مسئله مورد بررسى، روش تحقيق و مراحل بكار گرفته شده براى كسب و جمع آورى اطلاعات، نحوه تجزيه و تحليل و نتيجه كلى حاصله مى باشد. خواننده با مطالعه چكيده بايد تشخيص دهد كه پروژه موجود دربرگيرنده مطالب مورد علاقه وى مى باشد يا خير؟ تاريخچه و سابقه موضوع در اين قسمت ذكر نشده، بلكه در مقدمه پروژه توضيح داده مى شود. چكيده در يك صفحه مجزا بعد از صفحه عنوان قرار مى گيرد . در بالاى آن به فاصله دو سطر از حاشيه بالاى صفحه در ميانه سطر عنوان پايان نامه نوشته مى شود. در انتهاى چكيده مي‏تواند كلمات كليدى مورد استفاده در پايان نامه به تعداد 5-4 واژه اضافه شود.
• فهرست (مطالب ، جداول و نمودارها) فهرست مطالب :صفحات فهرست بعد از صفحه قدردانى قرار مى گيرند. كلمه " فهرست" در وسط و بالاى كليه صفحات مربوطه تايپ گردد. عناوين اصلى و فرعى در سمت راست و شماره صفحه در حاشيه چپ نوشته شود. شماره عنوان اصلى با خط تيره از عنوان مربوطه جدا مى شود. شماره عناوين فرعى حداكثر بصورت ZZ-YY-XX نوشته مى شود كه XX شماره عنوان اصلى و YY يكى از عناوين فرعى XX و ZZ نيز يكى از بخش هاى زيرين YY مى باشد. كه البته در فهرست نويسى فقط تا عنوان فرعى دوم (اصلي- فرعي- زيرين) شماره گذارى شده و نوشته مى شود. عناوين اصلى از منتهاى اليه سمت راست هر سطر ، عناوين فرعى به اندازه چهار حرف داخلتر از عنوان اصلى و عناوين فرعى تر به اندازه هشت حرف داخلتر از عنوان اصلى نوشته مى شوند. فهرست تصاوير ونمودارها: راهنماى تصاوير واشكال نيز با درج شماره شكل و شرح آن و صفحه آن جداگانه درج مي‏گردد. فهرست جداول :راهنماى جداول پايان نامه نيز بصورتى كه شرح داده شد وبصورت جداگانه بعد از فهرست تصاوير آورده مي‏شود. ترتيبى كه در اينجا به جهت ارائه مطالب بيان گرديد به گونه ايست كه، همواره در فهرست نويسى «تقديم» حرف «الف» و «مقدمه» شماره«1» را به خود اختصاص مى دهد.
• ليست علائم و اختصارات اين قسمت كه قبل از فهرست قرار مى گيرد، ليستى است از كليه علائم و اختصاراتى كه در متن بكار رفته است.بايد سعى شود كه در متن از علائم استاندارد استفاده شود. نحوه نگارش ليست علائم بدين ترتيب است كه در چپ علامت و در سمت راست مفهوم آن درج مى گردد. ترتيب نگارش علائم مطابق با نوع علامت بكار رفته، متفاوت مى باشد . معمولاً‌ نخست حروف انگليسى سپس حرف يونانى نوشته مى شوند . لازم به ذكر است كه در كل متن پايان نامه براى نمايش هر پارامتر فيزيكى فقط بايد از يك نماد استفاده كرد. به عنوان مثال براى نمايش دما فقط از يك حرف مانند T استفاده شود.
 

• مقدمه مى بايست شامل موارد ذيل باشد:
1- بيان واضح و كامل مسئله موردبررسى يا هدف مطالعه.
2- بيان دلايل اهميت موضوع و ارزشيابى آن.
3- بيان مختصر تاريخچه كارها و تحقيقات قبلى انجام شده روى موضوع و وضعيت فعلى آن.
4- معرفى و مرور اجزاء‌و بخش هاى پايان نامه. اين مطالب به اين سؤال كه چرا اين بررسى يا پايان نامه صورت مى پذيرد پاسخ داده، و نشان مي‏دهد كه گامى در جهت تكميل و با رفع نقص فعاليت گذشتگان مى باشد.
5- توضيحات مختصرى در مورد نحوه تجزيه و تحليل مسأله و روشها، نحوه انجام تحقيق ونتايج بدست آمده از آن به نظر مى رسد كه ضرورتى نداشته باشد. ü متن اصلى اين بخش از پايان نامه،‌اصل و اساس آن مى باشد. در واقع اين بخش است كه به دانش‏پژوهان كمك اصلى مطالعاتى را مى نمايد. بنابراين مطالب آن بايد به صورت واضح،‌منظم و قابل فهم ارائه گردد. بايستى سعى گردد تنها قسمت هايى كه مستقيماً با موضوع موردبحث مربوط است آورده شوند. مابقى مطالب به صورت پيوست اضافه گردد. براى مثال اگر آشنايى با بعضى قضايا براى درك مطلب لازم است، ولى اثبات آنها منظور اصلى گزارش نيست به صورت پيوست اضافه شود. برنامه كامپيوترى، طرز استفاده و نمودار آن، نيز در پيوست آورده شود. مگر در مواردى كه صورت پروژه عمدتاً‌ در ارتباط با يك برنامه كامپيوترى تعريف شده باشد. بطور كلى اهميت پايان نامه صرفا به نوآورى نگارنده بستگى دارد.لذا از مطالب تكرارى ،كلاسيك و متعلق به ديگران فقط بصورت اختصار كمك گرفته شود. متن اصلى پايان نامه به طور منطقى به پنج فصل حداكثر 200 صفحه A4 تقسيم مى شود، فصل بندى پايان نامه بنا به نظر دانشجو و تاييد استاد راهنما انجام مي‏شود.هر فصل مي‏تواند به چند بخش تقسيم شود. مطالب هر فصل را آنرا مى توان با بيان آن قسمت از تحقيق كه فصل بدان اختصاص يافته است ، توضيح مطلب و روش هايى كه در رابطه با اين قسمت مورداستفاده قرار گرفته است و بر شمردن نكاتى كه بايد كشف و دانسته شود، آغاز نمود. در فصل سوم به طور كامل به محتويات هر يك از فصول پايان نامه خواهيم پرداخت. - بحث، نتيجه گيرى، پيشنهادات نتيجه گيرى با توجه به مطالب عنوان شده به ويژه در مقدمه به نگارش درآيد.مقايسه نتيجه هاى بدست آمده با هدفهاى از قبل تعيين شده در مقدمه ،دستيابى هاى نوين در اين فصل ذكر شده و مورد تجزيه و تحليل قرار مي‏گيرند.
• مراجع پس از اتمام بخش آخر، بايد مراجع درج گردد.بطور كلى چندين شيوه مأخذنويسى مطرح است كه، در اينجا به شرح يكى از معروفترين آنها پرداخته مي‏شود. بطور كلى چنانچه براى مطلبى از منبعى استفاده شود، ذكر آن مرجع در ليست مراجع پايان نامه الزامي‏مي‏باشد. در اينگونه موارد مطلبى كه مستقيماً از آن منبع نقل شود، بين دو گيومه نوشته مي‏شود و بلافاصله بعد از آن علامت [ ] درج مي‏گردد. در داخل آن شماره منبع مذكور به ترتيب عددى از اول پايان نامه قرار مي‏گيرد.مثلا پانزدهمين شماره منابع استفاده شده بعد از ذكر مطلب مربوطه در داخل گيومه اينگونه آورده مي‏شود: ] 15 [ در قسمت مراجع شماره مرجع در براكت [ ] نوشته مى شود و بعد از آن نام خانوادگى نويسنده سپس حرف اول نام كه به وسيله علامت " ، " از يكديگر جدا مى گردند آورده مى شود. در مراجع فارسى نام نويسنده بطور كامل ذكر مي‏شود. اگر موضوع داراى چند نويسنده باشد. نام هاى ايشان با علامت " ، " از هم جدا مى گردد. بعد از نام نويسنده، عنوان كتاب يا مقاله آورده مى شود. و در ادامه چنانچه كتاب يا مقاله مترجم داشته باشد ، نام و نام خانوادگى متerif">
 

نحوه نگارش مقالات علمي و پايان نامه

روش تدوين مقالات علمي
مقالات علمي
مقالات تحقيقي
مقالات علمي
اين مقالات عموما در پاسخ به فراخوان هاي علمي تهيه شده و مشتمل بر اطلاعات زير مي باشد :
•صفحه عنوان
•صفحه بسم ا...
•چكيده
•فهرست مطالب
•مقدمه
•متن اصلي
•بحث و نتيجه گيري
•پي نوشتها
•فهرست منابع
 

صفحه عنوان
•آرم جمهوري اسلامي ايران
•عنوان مديريت منطقه
•نام مدرسه
•نام فراخوان
•موضوع تحقيق
•نام و نام خانوادگي محقق
•ماه و سال تهيه اثر
 

چكيده
•موضوع يا هدف
•نتايج مطالعات ديگران
•نتيجه گيري محقق

مقدمه
•تشريح موضوع پژوهش
•سوالات
•اصطلاحات
•كليد واژه ها

متن اصلي

شامل مطالبي كه محقق از
•كتاب ها
•مجلات
•پايان نامه ها
•اينترنت و ...
بدست مي آورد .
منبع نويسي در متن عموما به شكل زير انجام مي شود :
(نام و نام خانوادگي مولف اثر،تاريخ انتشار،شماره صفحه اي كه مطالب از آن استخراج شده)
مثال :
–تراشه 440 ام ايكس براي سلرون هاي رايانه اي كيفي طراحي شده اند و قادر به شبيه سازي كارت صوتي و مودم به صورت نرم افزاري هستند . (صارمي راد،1380،ص47)
 

بحث و نتيجه گيري
در اين بخش ابتدا محقق به بيان سوالات پژوهش پرداخته و سپس هر يك را با عنايت به مطالبي كه از منابع اطلاعاتي به دست آورده پاسخ مي دهد.
محقق مي تواند استنباط هاي شخصي خود را در اين بخش ارائه نمايد .
•پي نوشتها
–كليه كلمات خارجي مانند نام افراد و واژگان تخصصي در اين بخش قرار مي گيرند .همچنين مي توان توضيحات اضافي مربوط به متن اصلي را در بخش پي نوشتها ارائه داد .
•فهرست منابع
–منابع مورد استفاده محقق (كه در متن مقاله به آنها اشاره شده) به ترتيب الفبايي نام خانوادگي نويسنده ارائه مي شوند .

مثال :
پي نوشت : يداله ثمره،آواشناسي زبان فارسي(تهران: مركز نشر دانشگاهي، 1364)،ص27
منبع: ثمره، يداله، آواشناسي زبان فارسي . تهران: مركز نشر دانشگاهي، 1364
 

مقالات تحقيقي
مقالات تحقيقي برگرفته از مقالاتي هستند كه در پنج فصل و به شرح زير تنظيم مي شوند :
•فصل اول؛ كليات :
–مقدمه
–بيان مسئله
–اهميت و ضرورت
–فرضيات
–سوال ها
–تعريف متغيرها و اصطلاحات
•فصل دوم؛ پيشينه پژوهش :
–اطلاعاتي كه در كتاب ها،
–مجلات،
–پايان نامه ها و ...
•فصل سوم؛ روش :
–روش تحقيق
–جامعه
–نمونه
–روش نمونه گيري
–ابزار اندازه گيري
–روش تحليل آماري

•فصل چهارم؛ ارائه يافته :
–محاسبات
–جداول
–نمودار ها
–شرح كمي نتايج به دست آمده
•فصل پنجم؛ بحث و نتيجه گيري :
–پاسخ به كليه سوالات پژوهشي
–نتيجه گيري نهايي
–پيشنهادات
–محدوديت ها
–كاربرد هاي علمي و نظري پژوهش
–فهرست منابع و پيوستها
 

خلاصه مقالات تحقيقي
•مشتمل بر كليه اطلاعات فوق بوده و عموما در 20-15 صفحه ارائه مي شود .
•اسامي افراد و واژه هاي خارجي در بخش انتهايي و قبل از فهرست منابع مي آيند .

نكاتي در مورد نوشتن مقاله در وب
•توجه به مخاطب
•عنوان جذاب
•كوتاه بودن پاراگرافها
•عدم استفاده از مقدمه چيني
•تكيه بر اطلاعات باارزش
•رعايت اصل اختصار
•استفاده از علامت تعجب
•پرهيز از تظاهر
•استفاده از نكات طنز آميز
•استفاده از سخنان بي تكلف
•عدم استفاده از مطالب ديگران
•عدم تصور اينكه خوانندگان در سطحي پايينتر از شما قرار دارند
•بخش بندي مقاله
•انتشار مقاله از طريق سيستم هاي پاسخ گوي خودكار(Auto Responders)
•اتمام مقاله با يك جمله يا پيام تاثير گذار

نحوه نگارش پايان نامه
هر پايان نامه شامل پنج بخش اصلي است :
•صفحات مقدماتي
•متن پايان نامه
•پيوست ها
•مراجع (ماخذ)
•مشخصات به زبان دوم ( انگليسي )
صفحات مقدماتي
•برگ حاوي شروع كار بنام خداوند متعال ()
•صفحه عنوان و روي جلد پايان نامه
–آرم جمهوري اسلامي ايران يا آرم دانشگاه
–نام دانشگاه
–عنوان
–ارائه دهنده
–پايان نامه جهت اخذ دوره (كارشناسي،كارشناسي ارشد و دكترا)
–به راهنمايي (نام استاد يا اساتيد راهنما )
–سمت علمي و رشته تخصصي استاد يا اساتيد راهنما
–سال اتمام پايان نامه
•صفحات تقديم و سپاسگذاري
•چكيده (خلاصه)
•فهرست مطالب
•فهرست جداول (در صورت نياز)
•فهرست تصاوير يا نمودارها(در صورت نياز)
•فهرست ضمائم و پيوستها (در صورت نياز)

6. پي نويس
در صورتي كه يك عبارت يا واژه نياز به توضيح خاصي داشته باشد، توضيح رامي توان به صورت زيرنويس در همان صفحه ارائه نمود. در اين صورت، عبارت يا واژه توسط شماره اي ـ كه به صورت كوچك در بالا و سمت چپ آن تايپ مي شود ـ مشخص شده و در زيرنويس توضيح مربوط به آن شماره داده مي شود.

7.درج كلمات خارجي درمتن فارسي
همه نامهاي خارجي در متن به خط فارسي و در پانوشت به زبان اصلي نوشته مي شود.

8. روابط رياضي و فرمولها
روابط رياضي و فرمول ها نيز مي بايست به صورت تايپ شده و مناسب در داخل متن ارائه گردند.

9.نحوه ارجاع درمتن و فهرست منابع و مآخذ
لازم است در متن به كليه منابعي كه مورد استفاده قرار مي گيرد اشاره شود؛ ارجاع مناسب به منابع، مطابق يكي ازروش هاي استاندارد بين المللي با نظر استاد راهنما خواهد بود.

10.مشخصات جلد پايان نامه و رساله
جلد از نوع گالينگور مي باشد. رنگ جلد براي پايان نامه هاي كارشناسي ارشد دانشكده علوم انساني، قرمز، دانشكده علوم پايه، سبز، دانشكده معماري و شهرسازي خاكستري و دانشكده فني و مهندسي، مشكي مي باشد. نوشته هاي رو و پشت جلد به صورت زركوب چاپ مي گردد. (درج عبارت وزارت علوم، تحقيقات و فناوري روي جلد پايان نامه الزامي مي باشد.) در قسمت عطف، عنوان پايان نامه و نام نويسنده و كد رساله نوشته مي شود.

11.تكثير پايان نامه
دانشجو موظف است پايان نامه خود را در 6 نسخه تكثير و همراه با دو كپي در فرمت تحويل نمايد. (5 نسخه به تحصيلات تكميلي جهت ارسال به مراجع ذيربط و 1 نسخه به استاد راهنما)

منبع:  www.aftab.ir


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۳۵:۲۶ ] [ مشاوره مديريت ]

 

روش نگارش پايان نامه، گزارش و مقاله علمي
 

چكيده:
در اين جزوه سعي شده تا نحوه نگارش يك گزارش علمي كه مي تواند شامل پايان نامه و يا مقاله باشد، ارائه گردد. هدف اصلي از نگارش اين جزوه يكسان سازي نحوه نگارش گزارشات علمي بوده تا امكان انتقال و دريافت اطلاعات علمي بسهولت صورت پذيرد.
1- مقدمه
هدف از اين جزوه ارائه نكات لازم براي تهيه پايان نامه مي باشد. موارد اشاره شده در اين جزوه در تدوين فصلهاي پايان نامه ضروري مي باشد. استاد راهنما اولين شخصي است كه پايان نامه و رعايت موارد نگارشي پايان نامه را كنترل مي نمايد. استاد راهنما موظف است كه كفايت موضع پايان نامه را تاييد نمايد، دانشجو بايد كليه نكات مورد نظر استاد راهنما و تذكرات وي را براي تكميل پايان نامه رعايت نمايد. از طرفي استاد راهنما مسئول تصحيح كليه متن پايان نامه نبوده، مسئوليت دفاع از محتوي و شكل پايان نامه با دانشجو است.
 

 2- نكات اصلي در تدوين گزارش
در نگارش پايان نامه و يا مقاله بايد نكات زير رعايت شوند.
 2-1) تنظيم صفحه بندي پايان نامه
اولين اقدام در نگارش پايان نامه تنظيم صفحه آرائي آن دارد.
مطالب بايد از بالا و راست  3 سانتيمتر و از پائين و چپ 5/2 سانتيمتر فاصله داشته باشند.
 2-2) اندازه و فونت عناوين
عنوانها اصلي و فرعي بايد بصورت پررنگ نوشته شوند. عنوانهاي اصلي كه داراي يك مولفه هستند با اندازه 20 عنوانهاي فرعي با دو مولفه مشخص مي شوند و يا در واقع عناوين اصلي فصلها مي باشند با اندازه 18 و عنوانهاي فرعي كه با سه مولفه مشخص مي شوند و يا در واقع عنوانهاي فرعي در فصل هستند با اندازه 16 و متن با اندازه 14 و با قلم نازنين نوشته شوند.
 2-3) شماره عناوين
شماره عناوين از راست به چپ و شماره اول بيانگر فصل و شماره دوم بيانگر عنوان بوده و حداكثر اعداد بكار رفته سه تا بايد باشد.
 2-5) زير نويس كلمات
اگر از كلماتي در متن استفاده شود كه امكان ترجمه آنها وجود نداشته باشد بايد با استفاده از زير نويس انگليسي آن در همان صفحه نوشته شود و اگر تعداد اين كلمات زياد باشد با شماره گذاري از همديگر منفك شوند اين شماره ها در هر صفحه از يك شروع مي شوند. 
 2-6) توضيح جداول و اشكال
توضيح جداول در بالاي آنها و توضيح اشكال در زير آن ذكر مي شوند. جداول و اشكال در وسط صفحه قرار مي گيرند. شماره جداول در هر فصل با ذكر شماره جدول و متعاقب آن فصل بيان مي شود. در هر فصل شماره جداول از يك شروع مي شود
  2-7) نگارش روابط
روابط از سمت چپ و شماره آنها از سمت راست نوشته مي شود. شماره روابط در هر فصل با ذكر شماره روابط و متعاقب آن فصل بيان مي شود. در هر فصل شماره روابط از يك شروع مي شود.
 2-8) مراجع
در صورتيكه در پايان نامه از نتايج و كارهاي ديگران استفاده شود بايد حتما مرجع اين مطالب ذكر شود. هر مرجع با شماره اي كه در داخل يك كروشه قرار داده شده است معين مي گردد. شماره مراجع از يك شروع مي شود و با تغيير فصل ها اين نحوه شماره گذاري تداوم خواهد داشت.
 2-9) فاصله بين پاراگرافها
با اتمام هر بخش فرعي و يا اصلي بخش بعدي با يك سطر فاصله شروع مي شود. مطالب با فاصله 5/1 سطر از همديگر نوشته مي شوند.
2-10) علائم و اختصارات
كليه علائم و اختصارات بكار رفته در پايان نامه در ابتداي آن تعريف مي شوند.
2-11) شماره صفحات
صفحات اوليه تا شروع مقدمه با حروف الفبا و بعد از آن با شماره و در وسط و پائين صفحه مشخص مي شوند.
2-12) پيوست ها
مطالبي كه ضرورت آنها بگونه اي نيست كه در متن بايد ذكر شوند ولي ممكن است خواننده نياز به آن داشته باشد در پيوست آورده مي شوند. تعداد پيوست ها محدوديت ندارد.
 
3- نحوه تنظيم صفحات اوليه و صفحه روي جلد
در تدوين پايان نامه قبل از شروع بخشهاي اصلي پايان نامه كه همان فصول پايان نامه مي باشند بايد مطالبي در ابتداي پايان نامه آورده شود كه در زير به آنها اشاره مي شود.
 (صفحه روي جلد پايان نامه)
دانشگاه صنعتي جندي شاپور
( عنوان پايان نامه )
 استاد راهنما:
(نام استاد راهنما)
 توسط:
( نام و نام خانوادگي دانشجو)
(پائيز 1386)
(توضيح: رنگ جلد سرمه اي و در عطف پايان نامه بايد عنوان پايان نامه و تاريخ ذكر شود)
 

 (صفحه اول و صفحات قبل از آن)
 ( بعد از جلد يك صفحه سفيد و بعد از آن صفحه اي كه نگارنده در مورد آن اختيار دارد و  مزين بنام خداوند است قرار داده مي شود. بعد از آن صفحه ارزيابي پايان نامه و متعاقب آن كه بعنوان صفحه اول آنرا خواهيم خواند عينا مشابه روي جلد است قرار داده مي شود.
 

 صفحه دوم:

صفحه قدر داني
 در اين صفحه از افرادي كه مد نظر دانشجو مي باشد قدر داني مي گردد. نمونه اين صفحه در زير آمده است.
بدينوسيله از زحمات استاد راهنما آقاي دكتر............................... براي ارائه راهنمائي هاي ارزنده در طول انجام اين پايان نامه قدرداني مي نمايم.
از اعضاء خانواده كه در طول انجام اين پايان نامه با صبر و تحمل مشكلات را پذيرا بودند نيز سپاسگزارم.
 

(صفحه سوم)
 «تقديم به ..........»
 

(صفحه چهارم)
 اعلان منحصر بفرد بودن پايان نامه
 بدينوسيله اعلان مي گردد كه مطالب مندرج در اين پايان نامه تاكنون براي دريافت هيچ نوع مدركي توسط اينجانب و فرد ديگري ارائه نشده است.
 نام و نام خانوادگي دانشجو

امضاء
 
(صفحه پنجم)
چكيده
در صورتي كه متن چكيده بخوبي تهيه شده باشد، داوران و يا خوانندگان با مرور آن محتواي كلي پايان نامه را دريافت مي نمايند. يك چكيده بايستي حدود 250 تا 300 كلمه باشد و نتايج اصلي مندرج در پايان نامه در آن ذكر شده باشد
 
هدف از ارائه اين پايان نامه بررسي رفتار ارتعاشي صفحات چند لايه تحت اثر بارهاي ضربه با سرعت كم مي باشد. براي اين منظور ابتدا رفتار ورقهاي چند لايه تحت بارهاي ايستا مورد مطالعه قرار گرفته و سپس جريان انتقال موج تنش در اثر بارهاي ضربه اي در جهت طولي و عرضي بررسي شده است.
در انتها ضمن ارائه مدل جديد از شيوه انتقال موج تنش در ورقهاي چند لايه، نتايج حاصل از حل عددي با نتايج آزمايشي مقايسه گرديده و ميزان تطابق آنها موررد بررسي قرار گرفته و پيشنهاد تحقيقات در زمينه جديد ارائه شده است.
 
(صفحه ششم)
صفحه فهرست مطالب
 موضوع 
قدرداني
اهدانامه
اعلان منحصر بفرد بودن ايان نامه
چكيده
فهرست جدولها و شكل ها
فهرست علائم
فصل 1- مقدمه
فصل 2- بررسي صفحات چند لايه تحت بارهاي ايستايي
1-2- تركيب صفحات چند لايه
 2-2- روش تحليل تنش در صفحات چند لايه
1-2-2- روش ايستايي
 2-2-2- روش ديناميكي
مراجع
پيوست 1:
پيوست 2:
 
 (صفحه هفتم)
 الف) فهرست جدولها
جدول -1-1: مشخصات مكانيكي صفحات چند لايه
جدول -2-1: فركانس طبيعي صفحات لايه بر حسب تعداد لايه، n
 
ب) فهرست شكلها
شكل 1-1- نمودار تغيير مكان وسط صفحه چند لايه بصورت تابعي از تعداد لايه
شكل 2-1 توزيع تنش طولي در ورق چند لايه تحت اثر بار ضربه اي پله اي بصورت تابعي از طول ورق
 

 (صفحه هشتم)
ليست علائم و اختصارات
:b عرض تير

 L(m)

c: نرمي
E: مدول يانگ
α: ضريب انبساط حرارتي
β: ضريب ويژه
δ: تغيير مكان
FEM: مدول المان محدود
SEM: ميكروسكوپ الكترونيكي
 
بحث و نتيجه گيري
در پايان ارائه مطالب در فصول مختلف بايد نگارنده جمع بندي از كار ارائه شده را در اين قسمت ارائه نمايند. بگونه اي كه نتيجه كل موضوع مورد بحث در اين قسمت ارائه شده باشد.
 
ارائه پيشنهادات
در اين قسمت با توجه به نتايج بدست آمده نگارنده پيشنهادات خود را جهت ادامه كار ارائه مي نمايد.
مراجع 
مراجعي كه در داخل متن به آنها اشاره شده است با رعايت ترتيب حضور در متن و به نحوي كه در زير نشان داده شده است در اين قسمت نگارش مي شوند.
 1-در صورتيكه مرجع مقاله علمي باشد.
Roth, B., A, Mavris, D.N., "A Comparision of Thermodynamic Loss Models Suitable for Gas Turbine Propulsion: Theory and Taxonomy," 36th Joint Propulsion Conference and Exhibit, Huntsville, AL, July 2000, AIAA, 2000-3714
 2- در صورتيكه مرجع كتاب لاتين باشد.
 Moran,M.J., "Availability Analysis: A Guide to Efficient Energy Use" Prentice-Hall,     Englewood Cliffs, NJ, 1982
Gibson, R. F. Principles of Composite Material Mechanics,  Holman, J. P. and Lloyd, J. R. (editors), MC Graw-Hill (Pub.), (1994) 231-256.
 3- در صورتيكه مرجع كتاب فارسي باشد.
دكتر حسين محمودي،" الاستيسته كاربردي" مركز نشر دانشگاهي، (1375) ، 235-254.
 

دانشگاه صنعتي جندي شاپور
 گرد آورنده: دكتر محمدرضا عصاري

 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۳۵:۲۵ ] [ مشاوره مديريت ]

 

راهنماي ثبت، نگارش، دفاع وارزشيابي پايان نامه

1- پايان نامه بخشي از دوره دكتراي عمومي دندانپزشكي است كه طي آن دانشجو موظف است در يك زمينه مربوط به رشته تحصيلي خود تحت نظر استاد راهنما به تحقيق بپردازد.
2- دانشجويان دوره دكتري عمومي دندانپرشكي مي بايست پس ازگذراندن 120 واحد درسي دوره دكتري عمومي دندانپزشكي تايكسال موضوع پايان نامه خودرا انتخاب وبه ثبت برسانند.
تبصره: به دانشجوياني كه موضوع پايان نامه خود رادرمدت مقرربه ثبت نرسانند، تازمان ثبت موضوع پايان نامه، واحددرسي جديد ارائه نخواهدشد.
3- استاد راهنما باپيشنهاد دانشجو، موافقت استاد راهنما وتاييد گروه آموزشي مربوطه وتصويب شوراي پژوهشي دانشكده مربوطه تعيين مي گردد.
تبصره : رتبه استاد راهنما حداقل استادياري است . درموارد استثنائي باتاييد شوراي پژوهشي دانشكده مي توان ازاعضاي هيات علمي مربي نيز به عنوان استاد راهنما استفاده نمود.
تبصره : درموارد خاص وباتصويب شوراي پژوهشي دانشكده وبه منظور انجام تحقيقات بين بخشي دانشجو مي تواند بيش از يك استاد راهنما داشته باشد.
4- درصورت لزوم به پيشنهاد استاد راهنما يك نفر از اعضاي هيات علمي يامتخصصان ومحققان برجسته، پس ازتائيد شوراي پژوهشي دانشكده به عنوان استاد مشاور تعيين مي شود.
تبصره : سقف تعداد پايان نامه هاي دوره دكتراي عمومي دندانپزشكي كه به طور همزمان توسط هراستاد راهنما هدايت مي شوند ازفرمول تقسيم تعدادكل دانشجويان ورودي درهرسال به تعداد كل اعضاي هيات علمي دانشكده مربوطه ضرب درعدد2 بدست مي آيد. دردانشكده هايي كه تعداد اعضاء هيات علمي زياد است وبافرمول فوق سقف پايان نامه هرعضو هيات علمي عددكمي خواهدشد، هرعضو هيات علمي براساس مرتبه دانشگاهي وي وباتصويب شوراي پژوهشي دانشكده ، حداكثر 3 پايان نامه دانشجويان باسال ورودي يكسان رابه طور هم زمان مي تواند راهنمايي نمايد.
5- انتخاب موضوع پايان نامه بايستي باهدايت استاد راهنما باشد.
6- موضوع پايان نامه نبايد تكراري باشد به اين معنا كه پايان نامه باعنوان مشابه يامتفاوت ولي محتواي يكسان در5 سال اخير دردانشگاه ذيربط گرفته نشده باشد.
تبصره : درموارد خاص وبانظر شوراي پژوهشي دانشكده ، درموضوعاتي كه ممكن است نياز به تحقيق مجدد دركمتر ازفاصله زماني فوق باشد، اخذ پايان نامه باعنوان ومحتواي مشابه بلامانع است .
7- هردانشجو بايد يك موضوع رابعنوان پايان نامه انتخاب نمايد.
تبصره: انتخاب موضوع پايان نامه توسط گروهي ازدانشجويان (حداكثر 3 نفر ) پس ازتائيد استاد راهنما وتصويب شوراي پژوهشي دانشكده به شرط رعايت موارد ذيل مجاز
مي باشد.
الف: حجم واهميت موضوع تحقيق باتعداددانشجويان تناسب داشته باشد.
ب: تقسيم بندي موضوع تحقيق به گونه اي باشد كه هريك ازدانشجويان ذيربط بتوانند انجام بخش مستقلي ازپايان نامه راعهده دار شوند.
8- جهت ثبت موضوع پايان نامه بايد مراحل ذيل طي شود.
الف: انتخاب موضوع پايان نامه باهدايت استاد راهنما
ب: بررسي تكراري نبودن موضوع پايان نامه توسط معاونت پژوهشي دانشكده
ج: تصويب طر ح پيشنهادي پايان نامه درگروه آموزشي مربوطه
د: ارائه طرح پيشنهادي پايان نامه ازطرف گروه به معاونت پژوهشي دانشكده جهت تصويب درشوراي پژوهشي دانشكده
ه: ابلاغ مصوبه شوراي پژوهشي دانشكده به استاد راهنما جهت شروع پايان نامه
تبصره: فاصله زمان ثبت موضوع پايان نامه تازمان دفاع ازآن نبايد كمتر ازيكسال باشد.
9- هرپايان نامه بايد حاوي موارد زيرباشد:
الف: چكيده به زبان فارسي وانگليسي (اهميت وزمينه كار ، مواد وروش ، نتايج ونتيجه گيري)
ب: مقدمه (دلايل اهميت موضوع پژوهش ، اطلاعات كلي درزمينه پژوهش واهداف پژوهش)
ج: بررسي متون
د: روش كار (نوع پژوهش، محيط ومواد پژوهش ، حجم نمونه وروش نمونه گيري ، روش جمع آوري اطلاعات ، روش تجزيه وتحليل داده هاوانواع آزمون هاي آماري ومراحل انجام كار)
ز: نتايج ( استفاده از آزمون هاي آماري ، جداول ، نمودارها وبيان نتايج)
و: بحث ونتيجه گيري (بررسي نتايج حاصله، مقايسه نتايج باساير مطالعات ، بررسي علت تفاوت نتايج پژوهش باساير مطالعات ، بررسي نقايض ومحدوديت هاي پژوهش ، نتيجه گيري نهايي وارائه پيشنهادات)
ه: مراجع
10: نگارش پايان نامه به زبان انگليسي بلامانع مي باشد ولي لازم است علاوه برچكيده به زبان انگليسي، چكيده به زبان فارسي نيز داشته باشد.
11: هيات داوران كه مسئوليت تصميم گيري تهايي در مورد پايان نامه ها رابرعهده دارند از اعضاي زير تشكيل مي شود:
 

استاد راهنما
استاد مشاور (درصورت وجود)
نماينده شوراي پژوهشي دانشكده
نماينده گروه آموزشي مرتبط باپايان نامه
يك عضو ازاعضاي هيات علمي يامحققان ، متخصصان وصاحب نظران به انتخاب گروه آموزشي مربوطه
تبصره : مرتبه علمي استاد راهنما واعضاي هيات علمي بايد حداقل استادياري باشد، درشرايط خاص پس ازتائيد شوراي پژوهشي دانشكده مي تواند مربي باشد . درخصوص محققان ومتخصصان وصاحب نظران داشتن مدرك دكتري تخصصي الزامي است .
12- ارزشيابي پايان نامه ها توسط هيات داوران درمقياس نمره گذاري ازصفر تابيست صورت مي گيرد وباتوجه به نمرات مربوط به چهار درجه به شرح ذيل متمايز مي شوند.
عالي پايان نامه هاي بانمره 19 تا 20
بسيار خوب پايان نامه هاي بانمره 17 تا99/18
خوب پايان نامه هاي بانمره 14تا99/16
غيرقابل قبول پايان نامه هاي بانمره كمتراز14
تبصره : پايان نامه هايي مي توانند درجه عالي راكسب نمايند كه تحقيقاتي بوده ويادريكي ازمجلات علمي معتبر داخل ياخارج ازكشور به صورت مقاله چاپ شده ويااخذ پذيرش چاپ رادراين مجلات ارائه نمايند. بديهي است كه ارائه مقاله ويااخذ پذيرش چاپ مقاله بايد قبل از دفاع ازپايان نامه وتعيين نمره نهايي صورت گيرد.
13- كليه دانشجويان موظف به دفاع ازپايان نامه خود درآخرين نيمسال تحصيلي
مي باشند وچنانچه دانشجو درچهار چوب سنوات مجاز تحصيلي نتواند ازپايان نامه خوددفاع ونمره قبولي كسب نمايد، علي رغم اينكه گليه واحدهاي درسي دوره آموزشي مربوطه راباموفقيت گذرانده باشد، اخراج خواهدشد.
14- تعدادواحدها ونمره پايان نامه دانشجويان درآخرين نيمسال تحصيلي ثبت شده ودانشجو ازرعايت حداكثر واحدهاي مجاز درآخرين نيمسال تحصيلي معاف است.
15- زمان فارغ التحصيلي دانشجو، زماني است كه تمامي واحدهاي درسي خودرا ازجمله پايان نامه را گذرانده باشد(هركدام كه موخر باشد)
16- كليه حقوق مكتسب ازپايان نامه متعلق به دانشگاه است.
17- يك نسخه ازخلاصه هرپايان نامه مي بايست به حوزه معاونت تحقيقات وفناوري وزارت متبوع جهت بهره برداري واطلاع رساني به ديگر مراكز ارسال گردد.
18- رساله باتوجه به مشخصات برنامه وسرفصل دروس دوره دكتراي عمومي دندانپزشكي مصوب هفتمين جلسه شوراي عالي برنامه ريزي مورخ 31/2/79 به رساله 4،3.2.1به شرح ذيل ميباشد:
رساله 1: ميزان حداقل آموزش : (Requirement):
- نگارش طرح مقدماتي تحقيق (پروپوزال) باهدايت استادراهنما
- تصويب پروپوزال وعنوان تحقيق درمرجع مربوطه
- ثبت عنوان تحقيق (رساله) دراداره آموزش دانشكده
رساله 2: ميزان حداقل آموزش : (Requirement):
- انجام تحقيق مطابق مواد وروشهاي مصوب به سرپرستي استاد راهنما
- ارائه گزارش مكتوب ازپيشرفت تحقيق به استاد راهنما
رساله 3: ميزان حداقل آموزش : (Requirement):
- انجام تحقيق مطابق مواد وروشهاي مصوب به سرپرستي استاد راهنما
ارائه گزارش مكتوب ازپيشرفت تحقيق به استاد راهنما
رساله 4: ميزان حداقل آموزش : (Requirement):
- انجام واتمام تحقيق مطابق مواد وروشهاي مصوب به سرپرستي استاد راهنما
- نگارش رساله باتاييد نهايي استاد (آماده دفاع بودن)
- دفاع ازرساله (واداي سوگند)
(ارزشيابي رساله 1و2و3 توسط استاد راهنما ورساله 4 توسط هيئت داوران انجام مي گيرد.)
19- عنوان پايان نامه واستاد راهنما پس ازتصويب غيرقابل تغيير ميباشد.درشرايط خاص باتصويب شوراي آموزشي دانشكده ميسر خواهدبود.
20- استاد راهنماي اول بايستي ازكادر هيات علمي دانشكده دندانپزشكي مشهد باشد.
21- اضافه كردن استاد راهنماي سوم مي بايست باتائيد شوراي گروه وتصويب شوراي آموزشي دانشكده باشد.
22- پايان نامه هايي كه دواستاد راهنما دردوگروه آموزشي مختلف نياز دارد بايستي درجلسه گروه آموزشي استاد راهنماي اول ودرحضور استاد راهنماي دوم درگروه مطرح وبتصويب برسد.
23: پايان نامه هايي كه مروري باشند حداكثر سقف نمره اي كه مي توانند كسب نمايند 5/18 مي باشد.
24- اعضاي كادر هيئت علمي كه تعهدات قانوني خودرا بصورت (ضريب K) آموزشي
مي گذرانند درسال اول تنها يك پايان نامه (بعنوان استاد راهنماي دوم)ودرسال دوم دو پايان نامه( بعنوان استاد راهنماي اول يادوم) ودرسال سوم طبق آيين نامه ودستور العمل اجرايي مي توانند راهنمايي پايان نامه دانشجويان عمومي را بعهده گيرند.
25- كادرهيات علمي كه شرايط راهنماي پايان نامه را داشته باشند مي توانند حداكثر دو پايان نامه را بعنوان استاد راهنماي اول (شامل : حداكثريك تخصصي ويك عمومي ويا دوعمومي ) ويك پايان نامه را بعنوان استاد راهنماي دوم (تخصصي ياعمومي )درهرسال تحصيلي برعهده گيرند.
تذكر: *رديف 1 تا18 اين آئين نامه طبق آيين نامه ودستورالعمل اجرايي پايان نامه هاي دكتراي عمومي دندانپزشكي مصوب بيست وپنجمين جلسه شوراي عالي برنامه ريزي مورخ 23/12/82علوم پزشكي ميباشد.
* رديف 19 تا 23 مصوبه شوراي آموزشي دانشكده مورخ 7/10/84 ميباشد .
* رديف 24 تا 25 مصوبه شوراي آموزشي دانشكده مورخ 7/8/85 ميباشد .

نحوه نگارش پايان نامه
- تايپ پايان نامه مي بايست در نهايت سادگي بوده و از اضافه كردن مطالب و طرحهاي غير ضروري بپرهيريد.
- -. هر صفحه پايان نامه مي بايست حداقل 24 سطر داشته و حداكثر شماره فونت آن 14 باشد.
هرپايا ن نامه بايد شامل موارد ذيل باشد:
- عنوان به زبان فارسي وانگليسي (2صفحه)
- تقديروتشكر(حداكثر2صفحه) ( Acknowledgement )
- فهرست مطالب ، تصاوير ، جداول ونمودارها - خلا صه فارسي و انگليسي ( Abstract) - بخش اول: مقدمه و مروري بر متون ( Introduction & Review of Literatures ) - بخش دوم: مواد و روش كار ( Methods & Materials) - بخش سوم: يافته ها ( Results ) - بخش چهارم: بحث ( Discussion ) - بخش پنجم : نتيجه گيري ( Conclusion ) - منابع ( References ) - ضميمه( در صورت نياز )
 

عنوانTitle
بايد كوتاه، مختصر، مفيد، كامل و جامع باشد.
- عنوان بهتر است به شكل عبارت نوشته شود.
- از به كار بردن مخفف در عنوان پرهيز گردد مگر مخفف كلمه مورد نظر بسيار معروف و رايج باشد مانند : PH
- در صورت استفاده از اعداد در عنوان اگر صد و يا كمتر از آن باشد بصورت حرفي و بزرگتر از صد به صورت عددي نوشته شود.
- در مطالعات توصيفي حتما زمان و مكان در عنوان ذكر گردد.
- عنوان فارسي در صفحه اول پشت جلد و عنوان انگليسي در صفحه آخر بلافاصله پشت جلد آورده شود.

تقدير و تشكرAcknowledgement
- ضروري است از كليه كساني كه در اين تحقيق به نحوي سهيم بوده ولي در تاليف نقشي نداشته اند با ذكر نوع همكاري آنان، تقدير و تشكر گردد.
- از كمكهاي فني و تكنيكي، حمايتهاي مالي و مادي تشكر شود.
- در مجموع از دو صفحه تجاوز ننمايد.
- لازم است مطالب اصلي و سر فصلهاي پايان نامه به همراه صفحه مربوطه آورده شود.
در صورت استفاده از جداول و نمودار لازم است عنوان كامل آنها به همراه صفحه مربوطه ذكر گردد.

فهرست مطالب
- لازم است مطالب اصلي و سر فصلهاي پايان نامه به همراه صفحه مربوطه آورده شود.
در صورت استفاده از جداول و نمودارها لازم است عنوان كامل آنها به همراه صفحه مربوطه ذكر گردد.

چكيده يا Abstract
با توجه به اينكه خلاصه يا چكيده، در واقع مهمترين و پرخواننده ترين قسمت يك مقاله است ، لازم است نويسنده نهايت سعي خود را براي نگارش خلاصه اي كه واجد شرايط ذيل باشد به كار برد.
افعال مورد استفاده بهتر است در زمان گذشته و سوم شخص باشد.
از آوردن جزئيات پرهيز گردد.
از جدول و نمودار و تصاوير، اصطلاحات و محففها استفاده نشود.
شماره رفرنس ذكر نشود.
خلا صه اي چند سطري از مقدمه و هدف،مواد و روشها ،يافته ها و نتيجه گيري طرح تحقيقاتي در پاراگرافهاي مجزا و مشخص آ ورده شود.
از نظر فضاي اشغال شده، خلاصه معمولا نبايد بيش از سي سطر باشد.
Abstract عينا ترجمه خلاصه فارسي به انگليسي مي باشد.
خلاصه فارسي بلافاصله قبل از مقدمه آورده شود.
Abstractدر آخر پايان نامه در صفحه دوم از پشت جلد باشد.


مقدمه و مروري بر متون
Introduction & Review of Literature
- اين بخش شامل : مقدمه ، مروري بر متون ، بيان مسأ له و هدف طرح تحقيقاتي مي باشد.
- بخشهاي بيان مسأ له و هد ف به صورت پاراگرافهاي مجزا و عنوان مشخص آورده شود.
- هدف از نگارش مقدمه معرفي تحقيق بصورت منطقي و قابل درك براي خوانندگان مي باشد.
- خواننده پس از مطالعه مقدمه بايد بداند كه اساس پايه هاي تحقيق چه بوده و چرا اين تحقيق مهم است و چگونه انجام شده است.
- مقدمه بايد جامع و كامل باشد.
- ابتدا مي بايست نويسنده با توصيف مختصري از موضوع مورد مطالعه به بيان مشكل پرداخته و اهميت مشكل و راههاي حل آن را بيان نمايد.
- سپس مروري بر تحقيقات انجام شده در زمينه موضوع مورد پژوهش آورده شود.
- در مروري بر مقالات سعي شود از مقالات در سطح عالي استفاده شود.
- مقدمه جاي بيان اطلا عات گسترده و غير اختصاصي نيست.
- حتي الامكان از جداول و تصاوير استفاده نگردد.
- از نظريه ها و عبارتهاي شخصي استفاده نگردد.
- محقق سعي نمايد از مقالاتي نام ببرد كه شخصاُ از آنها استفاده كرده است.
- معيار منابع براساس مقالات ، خلاصه مقالات و كتب معتبر دنيا و پايان نامه هاي دفاع شده مي باشد.
- مطالب موجود در سايتهاي مختلف اينترنتي نمي تواند به عنوان منبع قرار گيرد.

مواد و روشها Methods and Materials
- هدف از نگارش اين بخش، شرح نسبتا كاملي از متدولوژي تحقيق مي باشد به نحوي كه پژوهشگر ديگري بتواند روش تحقيق مورد نظر را بدون هيچ مشكلي تكرار كند.
- اهميت ديگر اين قسمت اين است كه خواننده مي خواهد بداند تا چه اندازه روش كار مورد استفاده در اين تحقيق و نتايج بدست آمده قابل اعتماد مي باشد.
- در صورت انجام مطا لعه مقدماتي( Pilot Study) شرح مختصري از آن ضروري است.
- به طور واقع نحوه انتخاب موضوع مورد مطالعه، نوع مطالعه (توصيفي-تحليلي- مورد مشاهده- كومورت-تجربي- نيمه تجربي- يك سري كور و يا دو سري كور Double Blind) مشخص گردد.
- بر اساس نوع مطا لعه نحوه نمونه گيري (تصادفي يا غيرتصادفي) ،زمان و مكان اجراي تحقيق ،ملاك انتخاب ويا عدم انتحاب نمونه هاي مورد پژوهش و حجم نمونه نوشته شود.
- جزئيات مواد مورد استفاده و لوازم به كار گرفته شده به همراه كارخانه سازنده مواد و يا دستگاههاي مورد استفاده ذكر گردد.
- نحوه جمع آوري اطلاعات نوشته شود. جمع آوري اطلاعات از طريق مصاحبه، مشاهده، پرسشنامه، يا از روشهاي ويژه اي كه استفاده شده توضيح داده شود.
- مداخلات انجام شده، نوع مداخله يا تجربه اي كه برروي هريك از نمونه ها انجام گرفته است با دقت توضيح داده شود.
- روشهاي اندازه گيري، دقت و حساسيت وسيله مورد اندازه گيري بيان گردد.
- حتي الا مكان مي بايست Validity وReliability وسيله اندازه گيري( مثل پرسشنامه ) ذكر گردد. اگر از روشهاي استاندارد و يا پرسشنامه استاندارد استفاده شده است تنها ذكر نام منبع آن كافي است.
- آزمونهاي آماري، روشهاي آماري كه براي تاييد و تغيير نتايج مطالعه به كار رفته است بيان گردد.
- ذكر برنامه هاي كامپيوتري مورد استفاده در تحليلهاي آ ماري ضروري است.
- عبارات تخصصي آماري، كلمات مخفف و نشانه ها به طور كامل تعريف شوند.
- مسائل اخلاقي رعايت شده در مطالعات انساني و حيواني ذكرگردد.

يافته هاResults
- از تكرار مواد و روشهاي استفاده شده در اين بخش بپرهيريد.
- يافته هاي تحقيق مي بايست به صورت مفصل و روشن بيان گردد و از به كاربردن الفاظ و عبارات دوپهلوئي كه معناي روشني ندارند، پرهيز شود.
- نوع آزمون آماري مورد استفاده مي بايست ذكر گردد.
- نتايج آزمون آماري مي بايست بدون هيچگونه تعبير و يا تفسيري بيان گردد. اگر شاخصها عدد هستند، به دقت شرح داده شوند.
- در صورتي كه ضمن مطالعه تعدادي از نمونه ها حذف مي شود ذكر علت آن ضروري است.
- معمولا گزارش ميانگين بدون شاخصهاي پراكندگي فاقد ارزش مي باشد و به جاست كه ميانگين به صورت (±) انحراف معيار و يا خطاي استاندارد ذكر گردد.
- اگر از آمار تحليلي استفاده شده است ضريب همبستگي، نسبت شانس و ساير نتايج بيان شود.
- اگر مي توانيد يافته هاي خود را به سادگي و بدون ابهام در متن بكار ببريد ازتكرار آن به صورت جدول و يا نمودار خودداري نماييد.
- هنگامي كه تعداد زيادي داده عددي وجود دارد و تفاوت آنها آنقدر بارز نيست كه اگر به شكل نمودار در آيد قابل توجه باشد، بهتر است آنها را در جدول بيان نماييد.
- عنوان جدول بالاي آن و عنوان نمودار و توضيح تصاوير زير آن نوشته مي شود. اين نوشته بايد در حدي باشد كه خواننده نياز به متن براي توضيح جدول و يا شكل پيدا نكند. همچنين نشانه هاي درون تصوير و زير نويس كاملا تنظيم شود.
- محل جدول متناسب با موضوع در متن آورده شود.
در موارد زير نتايج به صورت تصاوير و نمودار آورده مي شود:
· تعيين مقادير يك متغير وابسته برحسب مقادير متفاوت از متغير مستقل داده هاي يك متغير درمناطق مختلف
- عنوان واحدهاي اندازه گيري متغيرهاي نمايش داده شده روي خطوط عمودي و افقي نوشته شود.
- متغير مستقل براي محور افقي (X) و متغير وابسته برروي محور عمودي (Y) نوشته شود.
 

بحث Discussion
- اين بخش بايد يافته هاي اصلي مطالعه را بيان كند و بر جنبه هاي تازه و مهم بررسي انجام شده و نتايجي كه مي توان از آنها گرفت بدون تكرار مطالب ذكر شده در قسمتهاي ديگر تاكيد شود.
- نويسنده در اين قسمت از ميان نتايج ارائه شده پاسخي را براي سئوالاتي كه در مقدمه بيان كرده است پيدا نمايد.
- آثار و اهميت يافته هاي به دست آمده و محدوديتهاي آن را توضيح دهد.
- يا فته هاي اين تحقيق را با يافته هاي مشابه در ساير مطالعات قياس نمايد و دلايل احتمالي آن را شرح دهد.
- اگر شواهد مغاير يا نقض كننده اي براي نتايج تحقيق در ساير منابع وجود دارد آنها را بيان نمايد و دلايل احتمالي آن را ذكر نمايد.
- موارد كاربرد عملي و قابليت تعميم پذيري نتايجي را كه به دست آورده توضيح دهد.

نتيجه گيري Conclusion
- نويسنده مي بايست در اين قسمت نتايج كاربردي مطالعه خود را به صورت كليدي بيان نمايد.
- در اين قسمت پيشنهادات و راهنمايي را براي ادامه تحقيق يا رهنمودهايي را جهت تكميل آن به خوانندگان خود ارائه دهد.

2-10 برگ نهم فهرست جدولها، نمودارها و اشكال: در اين قسمت ليست جدولها و شكلها با ذكر دقيق عنوان، شماره و صفحه مربوطه درج مي شود. ترتيب قرار گرفتن محتواي فهرست جداول مانند فهرست مندرجات است. اگر تعداد جداول زياد نباشد نيازي به تهيه اين فهرست نيست.در فهرست نمودارها و اشكال نيز عناوين بايد كوتاه و گويا باشد و اگر تعداد نمودارها و اشكال زياد باشد تهيه اين فهرست توصيه مي شود.
2-11 متن پايان نامه (توضيحات كامل در قسمت ب آورده شده است(
2-12 برگهاي پاياني پيوستها (ضميمه 1، ضميمه 2، ...(
2-13 مراجع ها و مآخذ
2-14 فرم داخلي جلد به انگليسي (مخصوص دانشجويان تحصيلات تكميلي(
3- مطالب زركوب پشت جلد به انگليسي
4- مطالب زركوب عطف جلد (عنوان پايان نامه و نام نويسنده و شماره پايان نامه(

ب: مطالب موجود در متن پايان نامه:
متن هر پايان نامه شامل چندين فصل و هر فصل شامل چندين بخش خواهد بود. هر فصل را مي توان با يك مقدمه كوتاه آغاز و با يك نتيجه گيري مختصر به اتمام رساند. رئوس مطالب هر فصل در ذيل آورده شده است:

فصل اول :معرفي پايان نامه

(نحوه تدوين اين فصل با نظر استاد راهنما انجام گيرد)
اين فصل مي تواند شامل عناوين زير باشد:
• هدف تحقيق
هيچ تحقيقي انجام نمي شود، مگر اينكه داراي هدفي باشد. ممكن است هدف تحقيق دستيابي به يك تئوري براي توسعه رشته علمي مربوطه باشد (تحقيق پايه ) يا ممكن است هدف اين باشد كه يافته ها براي حل مسائل اجتماعي بكار رود ( تحقيق كاربردي ). در هر حال، بايد هدف تحقيق در يك يا دو پاراگراف بيان شود .
• بيان مسئله يا موضوع تحقيق
موضوع تحقيق بايد در يك يا دو صفحه موضوع كاملاً توضيح داده شود. مطالب بايد آنقدر ساده و روشن بيان گردد كه خواننده با مسأله مورد بررسي آشنا شود.
• اهميت مسأله تحقيق
انجام هر تحقيق علمي مستلزم صرف وقت و تلاش فكري و جسمي و منابع مالي است. اصولاً بايد ازحداقل منابع، حداكثر نتايج حاصل شود و بايد به درستي اهميت موضوع تحقيق را بيان نمود. اهميت تحقيق را بايد از لحاظ اينكه آيا نتيجه موضوع تحت بررسي به پيشرفت رشته علمي كمك مي كند يا كاربرد خاص دارد، مورد توجه قرار گيرد. محقق مي تواند حداكثر در يك تا دو صفحه به طور منطقي اهميت موضوع تحقيق را بيان كند.
• انگيزه محقق در انتخاب موضوع
موضوعي كه محقق مي خواهد در مورد آن تحقيق كند بايد با تجارب كاري او منطبق باشد تا زواياي مسئله را بهتر ببيند و مكمل تحقيقات قبلي او باشد. در هر حال، در يك رساله علمي، محقق بايد توان قانع كردن هيأت داوران را براي علت انتخاب موضوع داشته باشد.
• قلمرو تحقيق و مشخص كردن واحد تجزيه و تحليل
محقق بايد قلمرو تحقيق خود را از نظر زماني، مكاني و موضوعي مشخص سازد. قلمرو موضوعي محدود بودن موضوع را مي طلبد. موضوع نبايد آنقدر كلي باشد كه نتوان آن ر انجام داد و نبايد آنچنان جزئي باشد كه ارزش تحقيق نداشته باشد. تجزيه و تحليل ممكن است فرد، گروه، سازمان، كشور يا....... باشد. چنانچه افراد در داخل سازمان مورد بررسي واقع شوند، در اين صورت واحد مورد بررسي در هر يك از افراد نمونه آماري هستند.
• تعيين سؤال پژوهشي
طرح سؤال پژوهشي بيانگر اين است كه محقق براي پاسخ دادن به آن چه نوع اطلاعاتي را نياز دارد . ارائه ساختار تحقيق به منزله يك حلقه اتصال به فصل بعدي است. يعني محقق توضيح مي دهد كه به منظور پاسخ گويي به سؤال تحقيق در فصل بعد (فصل دوم) به بررسي ادبيات تحقيق مي پردازد. فرضيه هايي ارائه مي گردد و براي آزمون فرضيه ها ، طرح تحقيق تهيه و تنظيم مي شود. (فصل سوم) بر اساس چهارچوب اين طرح، اطلاعات لازم جمع آوري و در فصل بعد (چهارم) طبقه بندي و تجزيه وتحليل خواهند شد. در پايان گزارش نتيجه گيري به عمل مي آيد و بر اساس يافته ها پيشنهادهايي ارائه خواهد شد

فصل دوم – مروري بر ادبيات تحقيق
در اين قسمت به نقد وبررسي تحيقات كه قبلاً راجع به موضوع انجام گرفته است پرداخته مي شود . نكته قابل توجه اين است كه اين فصل به مباني نظري و نقد پيشينه تحقيق، يعني تحقيقات قبلي در اين رابطه اختصاص دارد. اين فصل يكي از قسمت هاي مهم تحقيق است. ادبيات مربوط به موضوع تحقيق از لحاظ روش تحقيق، نحوه جمع آوري اطلاعات و يافته هاي تحقيق مورد بررسي قرار مي گيرند. لذا بهتر است در اين قسمت فرضيه ها فهرست شوند. اين فصل مي تواند حدود 30 تا40 صفحه را در بر گيرد .
 

فصل سوم – طرح تحقيق
در اين فصل بهتر است ابتدا فرضيه با يك جمله ظريف حلقه اتصال به فصل قبلي ، تكرار شود. ( مرور بر فصل قبــــل ) جامعه و نمونه آماري، روشهاي جمع آوري اطلاعات، وبژگيهاي نمونه، متغيرها، مستقل و وابسته و تعاريف عملياتي آنها، روشهاي تحليل داده ها، بستر سازي هاي لازم براي استفاده از نرم افزارهاي گوناگون ، تجهيزات و تكنولوژيهاي موجود و در يك كلام اطلاعات لازم در اينجا جمع آوري و در فصل بعد طبقه بندي و تجزيه و تحليل مي شوند.
 

فصل چهارم – طبقه بندي و تجزيه و تحليل اطلاعات

(با نظر استاد راهنما اين فصل مي تواند با فصل سوم تلفيق گردد)
اين فصل در واقع رسالت پايان نامه را نشان مي دهد، در اين فصل با استفاده از جداول، اشكال، نمودار ها، منحني ها، اطلاعات تحليل مي شوند. و در صورت لزوم آمارهايي نظير ميانگين، انحراف معيار و نظائر آن و نيز ضريب همبستگي و ساير ضرائب آماري مورد استفاده قرار مي گيرند. سپس فريضه ها يك به يك آزمايش مي شوند.
 

فصل پنجم – خلاصه، نتيجه گيري و پيشنهادها
اين فصل پاياني است. در خلاصه گزارش بايد مساله مورد تحقيق مجدداً عنوان كرد. حاصل مروري بر ادبيات تحقيق كه راهنماي محقق شده است نيز ذكر شود. روشهاي تحقيق به كار گرفته شده براي بررسي مشكل، تبيين شوند. سپس يافته ها ارائه گردد و معناي عدم رد فرضيه ها و نيز رد شدن آنها مورد بحث و تفسير قرار مي گردد.

ج: پيوستها:
قسمت اصلي متن پايان نامه نبايد داراي داده هاي (data) غير ضروري باشد، لذا برنامه هاي نرم افزاري ، چگونگي به دست آوردن معادلات رياضي و اثبات آنها و داده هاي تجربي در پيوستهاي پايان نامه آورده مي شوند.

د: جداول و نمودارها:
جدولها و نمودارها بايد تا جائيكه ممكن است نزديك به متن مربوط قرار گيرند هر جدول يا نمودار بايد با عنوان مربوطه كه معمولاً در زيرآنها درج مي شود ، مشخص گردد.

ه : فهرست منابع و مآخذ
- ذكر مآخذ
ذكر مآخذ در متن بسيار حائز اهميت است. با اين كار در واقع نويسنده هم اعتباركار خود را نشان مي دهد و هم خواننده را با آثار ديگران آشنا مي كند . در ماخذ نويسي نويسنده بايد در پايان قسمت معيني كه نيازمند پانويسي است، علامت يا شماره اي بگذارد . سپس در ذيل صفحه، نيم خطي يكشد و در زير خط در سمت راست ( و اگر به انگليسي باشد در سمت چپ) همان علامت يا شماره را ذكر كند و پس از آن خط تيره بگذارد و بعد عنوان ماخذ را ذكر كند. علامت يا شماره هايي كه در متن گذاشته مي شوند ، معمولاً كمي بالاتر از كلمه ها قرار مي گيرند . گاهي نيز ممكن است زير نويسها در ذيل صفحه درج نشود و در پايان فصل آورده شود كه در اين صورت شماره هاي ارجاعات هر فصل از يك آغاز مي گردد و تا پايان فصل ادامه دارد.

در نوشتن متن تحقيق گاهي نويسنده مطلبي را عيناً و به طور مستقيم از كسي نقل مي كند كه در اين صورت بايد نقل قول را ميان دو گيومه " " قرار داد . اگر اين نقل قول از سه سطر كمتر باشد از لحاظ حاشيه و فاصله سطور عين متن نوشته مي شود ولي اگر بيش از سه سطر باشد بايد حاشيه ها پهن تر و فاصله خطوط كمتر شود . در هر حال در نقل قول مستقيم بايد عين جملات و كلمات منبع مورد استفاده نقل شود و فقط در صورتي كه در آن غلط لفظي يا معنوي باشد، براي جلوگيري از گمراهي خواننده پس از جمله يا كلمه نادرست ، صحيح آن را بايد بين دو كروشه { } قرار داد .
ترتيب ذكر منابع و مآخذ بر حسب الفبا است . نام خانوادگي اول مي آيد و بعد از كاما (،( نام ذكر مي شود . چنانچه منبع داراي دو يا چند نويسنده باشد ، فقط نام مؤلف اول بر حسب الفبا (اول نام خانوادگي و بعد نام ) مي آيد و نام نويسندگان ديگر بعد از كاما به طريق معمول ، يعني اول نام و بعد از آن نام خانوادگي قرار مي گيرد. در صورتي كه بيش از سه نويسنده باشد ، بعد از نام مؤلف اول ، كلمه "همكاران " اضافه مي شود .
چنانچه منبع فاقد نام نويسنده باشد ، عنوان سازماني كه آن را تهيه كرده است جاي نويسنده را مي گيرد و بقيه توضيحات بعد از آن مي آيد .
مثال به ترتيب عبارتند از :
رضائيان ، علي ، " اصول مديريت " تهران : سمت، 1369
باريه هاپسون و همكاران ، " مديريت خدمت؛ فرهنگ مشتري مداري " ترجمه مهدي ايران نژاد پاريزي،تهران: نشر مديران 1381،
مركز آموزش دولتي ،" برنامه ريزي استراتژيك "،تهران مركز آموزش مديرت دولتي ،1378
و چنانچه منبع به انگليسي باشد به اين شرح ذكر مي شود :
Nett, robert et al ,"can japan cope" . Business week (April
23, 1990 ), pp. 46-49
بايد در نظر داشت كه اگر مأخذ از يك سطر بيشتر شود ، سطر دوم هر مأخذ از فاصله حرف چهارم (مانند مثال فوق ) تايپ مي شود . شماره گذاري لازم نيست و خود اين شيوه كاملأ آنها را از هم مجزا و مشخص مي كند .
بايد توجه داشت كه ا زسه مؤلف بيشتر، در انگليسي مؤلف اول ذكر مي شود و et at جاي نام همكاران را ميگرد. همچنين در مورد مقاله، صفحات آن (علاوه بر زيرنويس ) در فهرست منابع هم ذكر مي شود .
در ذكر مأخذ پس از نام خانوادگي و نام نويسنده ، عنوان مأخذ ذكر مي شود و پس از آن مشخصات انتشار كتاب از قبيل محل انتشار ، نام ناشر و سال انتشار به ترتيب داخل پرانتز ذكر مي گردد و پس از آن شماره صفحه مورد نظر مي آيد. بعضي اوقات، محل انتشار يا نام ناشر يا تاريخ انتشار مشخص نيست. در اين صورت عبارت " جاي انتشار معلوم نيست " يا " نام ناشر معلوم نيست " يا " تاريخ انتشار معلوم نيست " ذكر مي شود. (گاهي نيز بي جا، بي نا و بي تا مي نويسند ( .
اگر مطلبي از مأخذي به مأخذي نقل شده باشد و ما مطلب مورد نظر را از مأخذ دوم در تحقيق خود انتقال داده باشيم ، اول بايد مآخذ اصلي را در زيرنويس ذكر كرد (نام و نام خانوادگي و نام كتاب ) و سپس كلمه " به نقل" يا " در " را با ذكر كامل مأخذ

دوم به دنبال آن اضافه كنيم. اگر براي بار دوم يا بيشتر از يك مأخذ نقل مي كنيم ، در دفعات بعدي ذكر تمام مشخصات مأخذ ضروري نيست. در بار دوم و دفعات بعدي عبارت " همان كتاب " يا " همان مأخذ" و ذكر صفحه كافي است. در صورتي كه از
مأخذ نقل كنيم و سپس به مأخذ ديگر برويم و دوباره به مأخذ اول برگرديم ، بازهم ذكر كامل مأخذ ضروري نيست ،لكن بايد نام
و نام خانوادگي مؤلف را ذكر كنيم و بعد كلمه "مأخذ قبلي " را اضافه كنيم . اما اگر همان نويسنده بيش از يك كتاب داشته باشد و شما از كتابهاي او استفاده كرده باشيد ، بايد از نام و نام خانوادگي، نام كتاب را نيز بياوريد تا كاملاًً مشخص شود .
 

مثال :
عبداله جاسبي ، " اصول و مباني مديريت " ، چاپ دوم (تهران :دانشگاه آزاد اسلامي ، 1368 )،ص170.
مايكل لوبوف،‌" بزرگترين اصل مديريت در دنيا " ، ترجمه مهدي ايران نژاد پاريزي، چاپ سوم (تهران: نشر مديران 1387)،ص37
Weihrich and harold koont
.84 .p،(1993،inc،hill-mcgraw: York New)ed 10th ، "management" ،
اگرازهمين مأ خذ دوباره نقل كنيد، ذكر مأخذ چنين است :
482. .P ،IBID
اگر يك مجموعه توسط چند نويسنده نوشته شده و يك نفر آن ر ا ويرايش (edit) كرده باشد، براي نقل از اين مجموعه ، بايد نام ونام خانوادگي نويسنده را به شرحي كه گذشت ذكر كنيم و عنوام مقاله را بين دو گيومه " " قرار دهيم . سپس نام مجموعه و بعد از آن نام ويراستار را ذكر مي كنيم و بقيه مشخصات به ترتيب درج مي گردد.

مثال :
"كتاب توسعه "، گردآوري و تنظيم از جواد موسوي خوزستاني ، جلد ششم (تهران: مؤسسه خدمات فرهنگي و انتشاراتي
توسعه ، 1372( .
در مورد روزنامه ها و مجلات بدين ترتيب عمل مي شود كه اول نام و نام خانوادگي نويسنده و سپس در داخل گيومه نام مقاله نوشته مي شود . بعد از آن عنوان روزنامه يا مجله مي آيد و زير آن خط مي كشند يا پررنگ و برجسته مي كنند ، يا به صورت ايتاليك نشان مي دهند . سپس به ذكر دوره ، سال، جلد، شماره و تمام صفحه هاي مقاله مي پردازند . مثال:
مهدي ايران نژاد پاريزي ، " يادگيري سازماني ؛فرايندي به سوي سازمان يادگيرنده"،"اقتصاد و مديريت "، شماره 1381،18، صفحه هاي 34-23 .
چنانچه از اينترنت استفاده كرده باشيد، بايد آدرس وب سايت را ذكر كنيد

WWW.EDUCOM.EDU/WEB/PUBS/REVIEWARTICLES/3123/HTML


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۳۵:۲۱ ] [ مشاوره مديريت ]

 

پايان نامه تحصيلي يا پروژه را چگونه تدوين كنيم
 

مقدمه
براي نوشتن يك پايان نامه يا پرژه تحصيلي در يك چهار چوب علمي محقق ناگزير به رعايت اصولي است كه هم نگارش مطلب براي وي آسانتر شود و هم مطالعه آن براي ديگران به سادگي امكان پذير باشد اين اصول سه گانه به شرح ذيل ميباشند .
1- اصول تنظيم و تدوين مطلب
2- اصول نگارش و نوشتن مطلب
3- اصول منابع و مآخذ مطلب
اصول تنظيم و تدوين مطلب در پايان نامه ها :
معمولا يك پايان نامه تحصيلي به صورت زير تنظيم ميگردد :
1- صفحه عنوان
2- پيشگفتار و در صورت نياز تشكر و قدر داني
3- فهرست مطالب
4- فصل اول – طرح تحقيق
5- فصل دوم –پيشينه تاريخي تحقيق
6- فصل سوم _ روش تحقيق
7- فصل چهارم _ ارائه يافته هاي تحقيق و تجزيه و تحليل آن
8- فصل پنجم _ خلاصه تحقيق و ارائه پيشنهادها
9-فهرست منابع و مآخذ
10-پيوست
 

1)عنوان تحقيق
عنوان تحقيق و صفحه اولين صفحه اي است كه بيننده با آن واجه ميشود و گاه روي جلد پايان نامه را در بر مي گيرد و معمولا مشتمل بر اطلاعاتي به صورت ذيل است :
الف) عنوان پايان نامه
ب ) نام كامل استاد راهنما
ج ) نام كامل محقق يا محققين
د ) نام مركز يا دانشگاهي كه پايان نامه در آن تقديم ميگردد .
ذ ) نوع مدرك ( براي مثال : پايان نامه دوره كارشناسي ارشد صنايع دستي )
و ) تاريخ ارايه پايان نامه
2) پيشگفتار و تشكر و قدر داني :
اين بخش گر چه از ضروريات نيست ولي گاهي وجود آن لازم است كه باشد و اين قسمت ميتواند شامل اطلاعات مختصر و مفيدي از هدف ، دامنه و وسعت تحقيق باشد كه قبل از مطالعه كامل تحقيق به خواننده اطلاعاتي را در اينباره خواهد داد و تصوير و برداشتي از كل تحقيق را براي خواننده روشن ميكند . محقق ميتواند در پايتن پيشگفتار از فرد يا افراد با موسساتي كه او را در انجام تحقيقش كمك و راهنمايي كرده اند ، سپاسگزاري كند .
 

3) فهرست مطالب :
فهرست مطلب كه ميتواند شامل يك يا چند صفحه باشد هدفي جز دادن ديد و آگاهي از مطالب مندرج در پايان نامه به خواننده ندارد و خواننده را قادر خواهد ساخت به سرعت و دقت و سادگي ، مطلب دلخواه خود در پايان نامه را بيابد .
 

4)فصل اول _ طرح تحقيق :
طرح تحقيق يكي از اركان اساسي و اصلي پايان نامه است و محقق قبل از آنكه به انجام تحقيق مبادرت ورزد ، بايد اين فصل را تهيه و تنظيم نمايد و به سرعت استاد راهنما و يا هر فرئد ديگري كه محقق قصد دارد نتايج تحقيق را به او گزارش دهد ، برساند . ÷س از تايد استاد راهنما محقق موظف است طبق طرح تنظيم شده در پي انجام تحقيق بر آيد . مهمترين قسمتهاي طرح تحقيق عبارتند از :
4-1- عنوان تحقيق ؛ بايد شناختي دقيق و روشن از حوزه ي موضوع تحقيق را عرضه دارد و خالي از هرگونه ابهام و پيچيدگي باشد .
4-2-مقدمه يا تاريخچه اي از موضوع تحقيق : در اين قسمت مختصري از نظرات و تحقيقات مربوط به موضوع و يا مسايل و مشكلات حل نشده در اين حوزه و همچنين توجه و علاقه جامعه به اين موضوع اشاره ميشود .
4-3-تعريف موضوع تحقيق : در اين قسمت محقق موضوع مورد علاقه و يا نياز احساس شده خود را در حوزه تحقيق بيان ميدارد و عوامل موجود در موقيعت را تعريف و تعيين ميكند .
4-4-هدف يا هدفهاي كلي و آرماني تحقيق : اين قسمت بايد با جملات مثبت و كلي طرح شود و ازطولاني شدن مطالب پرهيز شود
4-5-روش انجام تحقيق : در اين قسمت پژوهشگر روش كاري خود را بيان ميدارد و شيوه هاي گوناگوني را كه در گرد آوري مطالب خود به كار برده ذكر ميكند و همچنين اگر روش آماري خاصي را در تهيه و تدوين اطلاعات به كار برده آن شيوه را بيان ميكندو بيان آن يكي از ملزومات است .
4-6-اهميت و ارزش تحقيق : با توجه به تشابه اين قسمت از طرح تحقيق با تعريف موضوع تحقيق كه در آن محقق نياز خود را در آگاهي به نتايج مطالعه عنوان ميسازد ، در اين قسمت منابع شخصي يا علمي كه از خاتمه تحقيق به محقق دست ميدهد ، بحث ميشود .
4-7- محدوديت هاي تحقيق : محدوديت هايي كه كنترل آن از عهده محقق خارج است مانند انتخاب نوع بافته ها و يا زير اندازها و ديگر محدوديت هايي كه كنترل آن در دست محقق است مانند موضوع و محل تحقيق و ...
4-8- تعرف واژه ها : در اين قسمت محقق بايد واژه هايي كه ممكن است براي خواننده آشنا نباشد تعريف كند مثلا در منطقه اي گره، ايلمك و در منطقه اي ديگر خفت و در جاييي ديگر به واژه اي ديگر خوانده ميشود محقق بايد واژه هاي نا آشنا را در اين بخش معني كند .
4-9-خلاصه فصلها: در اين قسمت خلاصه اي اشاره وار از فصلهاي آتي آورده ميشودتا خواننده بتواند تصويري واضح از ديگر قسمتهاي پايان نامه در ذهن خود ترسيم كند .
اين مطالب ميتواند اگر درست بيان شود فصل اول پر باري را براي تحقيق ما محيا سازد !
 

5)فصل دوم پيشينه تاريخي موضوع تحقيق :
اين فصل حاوي خلاصه اي از مطالعات انجام شده در با ره موضوع تحقيق است اين بخش از تحقيق يكي از اركان اصلي و به تعبيري ديگر يكي از پايه هاي تحقيق ميتواند باشد اگر محقق از ÷يشينه مطالعاتي تحقيق آگاهي داشته باشد به دنبال موضوعات تكراري نخواهد رفت و حتي ميتواند با دلايل و برهان هاي ريشه دار و با پايه به نقد آثار گذشته بپردازد .

6)فصل سوم روش تحقيق :
در اين قسمت معمولا به تفصيل در باره مطالبي به قرار ذيل بحث ميشود:
الف) روش تحقيق در اين قسمت محقق به توضيح و توجيه روش تحقيقي خود ميپردازد و انواع مختلف روشهاي تحقيقي ، هدف و موضوع پژوهشي خود ، مناسب دانسته است ميپردازد.
ب) آزمودني ها در اين قسمت محقق به سوالاتي از قبيل :
1- آزمودنيها شامل چه اشخاص يا آيتمهايي هستند ؟ براي مثال او ميگويد آزمودنيهاي ما فقط شامل گبه بود.
2- تعداد آزمودنيها چند تا بود ؟ مثلا 500 نمونه گبه و حتي ميتواند فرد هم باشد مانند : 500 نفر بافنده گبه .
3- با توجه به موضوع و هدف آيا افراد يا تعداد انتخاب شده مناسب هستند ؟ محقق بايد با دلايل و برهانهاي قاطع اين بخش را براي خواننده ثابت كند و بقولي هدف خود را با عمل هماهنگ سازد .
4- نوع گزينش و تقسيم آزمودنيها به چه ترتيب صورت گرفته است ؟ محقق بايد به اين موضوع اشاره كند كه موارد انتخاب شده به چه دليل منتخب نگارنده بوده است و چرا مثلا به جاي گبه از گليم استفاده نكرده و ...
5-آزمودنيها از چه خصوصيات ويژه اي برخوردار هستند ؟ پژوهشگر بايد به خوانندگان بگويد كه خصوصيات آيتمهاي انتخابي چه بوده است كه او آنها را انتخاب كرده است او بايد ويژگيهاي انتخاب موضوعات مورد بحث خود را براي خواننده مشخص كند براي مثال بگويد چون ميخواستيم نوع گره كاربردي در گبه ها را بررسي كنيم 500 نمونه گبه را انتخاب كرديم و يا ...
ج) روش جمع آوري اطلاعات : پژوهشگر پس از تعيين روش تحقيق بايد روش جمع آوري اطلاعات را براي خواننده بيان كند كه ميتواند با استفاده از شيوه هاي مشاهده ، مصاحبه ، ميداني ، پرسشنامه اي وكتابخانه اي و يا حتي اينترنتي باشد .
د)متغير هاي مستقل و وابسته : در اين قسمت محقق به طور جدا گانه متغير هاي متغير هاي مستقل و وابسته را تعيين و تعريف ميكند و با اين كار هم مسير مطالعه خود را مشخص ميسازد و هم براي محقق ديگري اين امكان را به وجود مي آورد كه در صورت تمايل ، بتواند در تحقيق مشابه همين متغير ها را مورد بررسي قرار دهد .
ذ- روش اماري : در اين بخش محقق بايد از شيوه آماري بكار رفته در تحقيقش ياد كند و ضمن توصيف روش آماري استفاده شده در تحقيق به وضوح و خارج از هر گونه ابهام و پيچيدگي فرمولها و سطوح معني دار به كار رفته در تحقيق را بيان دارد برخي از روشهاي آماري كه در كاهاي تحقيقاتي عبارتند از :
1-فراواني و درصد
2-ضريب همبستگي
3- آزمون – تي
4- آزمون – اف
 

7) فصل چهارم – يافته ها و تجزيه و تحليل آنها :
اين فصل در واقع هسته اصلي تحقيق است و احتمالا مشتمل بر بحث هاي كلامي ، جدولها ، شكلها ، نمودارها و نيز تجزيه و تحليل اطلاعات است .
 

8) فصل پنجم – خلاصه تحقيق و پيشنهادها :
اين فصل شامل دو قسمت اصلي ، يكي خلاصه تحقيق و ديگري پيشنهادها ست .
الف- اين بخش يكي از مشكلترين بخشهاي پايان نامه است . يك خلاصه مناسب تركيبي از دو نوع اطلاعات است :
1- اطلاعات و يافته هايي كه محقق از تحقيق جاري خويش به دست آورده است .
2- اطلاعات و يافته هايي كه محقق از طريق مطالعه تحقيقات و نوشته هاي ديگران جمع آوري كرده است و كلا در نوشتن پايان نامه ، رعايت نكات زير حائز اهميت است :
الف) ارائه يافته ها و نتايج برجسته به صورت منظم .
ب ) استفاده از يافته هاي تحقيق جازي براي تاييد يا رد فرضهاي تحقيق
ج ) بكار گيري مطالب مندرج در فصل پيشينه تاريخي در رد يا تاييد تحقيق (هرجا كه لازم بود ) .
پيشنهاد ها :
تحقيقاتي كه در زمينه هاي مختلف از جمله فرش دستباف صورت ميگيرد لزوما بايد با پيشنهاد هايي همراه باشد كه در بهينه سازي رنگرزي ، بافت ، طراحي و در نهايت به سازي توليد فرش انجامد .
اين بخش كه به ازائه راهكارها ميپردازد خواهد توانست بخشي از موانع را متلاشي كند و براي مسئولان چراغ راهي باشد.
 

9) فهرست منابع و مآخذ :
در اين قسمت تمام منابع و مآخذ ، از قبيل كتابها ، مقاله ها ، مجله ها ، رساله هاي چاپ شده و چاپ نشده را به ترتيب حروف الفباي نام فاميل و نويسنده و يا مترجم و به صورت در هم از نظر نوع آنها نوشته ميشود .
 

10) پيوست :
شامل مطالب و مداركي است كه در درك و فهم خواننده از پايان نامه كمك چنداني نميكند و ميتوان از پرسشنامه ها ، آزمونها ، نامه هاي نوشته شده به افراد و موسسات و ساير وسايل جمع اوري اطلاعات نام برد .
شيوه تدوين پايان نامه در دوره هاي كارشناسي ارشد و دكتري(Ph.D)
يكي از اهداف اصلي نگارش هر پايان نامه دراصل آشنا نمودن دانشجو با نحوه نگارش و تنظيم يك مبحث علمي است.
پايان نامه نوشته اي است شامل چكيده پايان نامه به فارسي،فهرست تفصيلي مطالب، فهرست تصاوير، جداول و نمودارها،مقدمه و تاريخچه مختصر، مروري بركارهاي انجام شده و آخرين اطلاعات تئوري، عملكرد تحقيقي و عملي نتايج،بحث و پيشنهادات ، فهرست منابع و ماخذ و چكيده پايان نامه به انگليسي كه توسط دانشجو و با هدايت و نظارت استاد راهنما و همكاري استادان مشاور (در صورت داشتن)تنظيم و تدوين مي شود.
رعايت اين شيوه نامه از جانب دانشجويان براي حفظ هماهنگي بين پايان نامه ها الزامي است. موضوعات هر پايان نامه را باتوجه به تعريف فوق و به ترتيب تقدم ذيل مي توان دسته بندي كرد:

*عنوان پايان نامه
- فرم زركوب روي جلد به فارسي
- فرم داخلي جلد به فارسي
- بسم ا…الرحمن ارحيم
- تقديم (اختياري)
- تائيديه هيئت داوران
- اظهارنامه دانشجو
- حق چاپ و تكثير و مالكيت نتايج (Copyright and Ownership)
- تقدير و تشكر (اختياري)
- چكيده پايان نامه به فارسي
- فهرست مطالب
- فهرست جدولها، نمودارها و اشكال
- فهرست علائم و اختصارات
- متن پايان نامه
- نتايج وتحقيقات آتي
- پيوستها (ضميمه1،ضميمه2،…)
- ليست مقالات ارائه شده
- مرجع ها و ماخذها
- چكيده پايان نامه به انگليسي
- فرم داخلي جلد به انگليسي
- فرم زركوب روي جلد به انگليسي
- عطف جلد (عنوان پايان نامه و نام نويسنده)
* عنوان پايان نامه بايد رسا ومختصر باشد.

برگهاي خارج از متن پايان نامه:
الف- برگهاي ابتداي پايان نامه
برگ اول:فرم داخلي جلد به فارسي: اين قسمت دقيقآ مطابق صفحه عمل شود.
برگ دوم: بسم ا…الرحمن الرحيم
برگ سوم:تقديم، درصورت تمايل دانشجو مي تواند پايان نامه خود را به شخصيتي و يا … تقديم دارد.
برگ چهارم:تائيديه هيئت داوران
برگ پنجم: اظهارنامه دانشجو
برگ بعد :حق چاپ و تكثير و مالكيت بر نتايج (Copyright and ownership)
برگ بعد: قدرداني و تشكر: اين متن عبارت است از قدرداني و تشكر از كليه كساني كه دانشجو را در راه نيل به هدف كمك نموده اند.
برگ بعد: چكيده پايان نامه : هر پايان نامه بايد با چكيده آغاز شود كه عبارت است از بحث پيرامون موضوع پايان نامه ، شيوه هاي تحقيق و نتيجه كلي
برگ بعد: فهرست مطالب:هر پايان نامه بايد داراي فهرت مطالب باشد معمولآ اين قسمت شامل عنوان بخشهاي پايان نامه همراه با شماره صفحه مربوطه است.
برگ بعد: فهرست جدولها و شكلها: دراين قسمت ليست جدولهاو شكلها باذكر دقيق عنوان ،شماره و صفحه مربوطه درج مي شود.
برگ بعد: فهرست علائم و اختصارات
ب- برگهاي انتهاي پايان نامه
برگ اول: ليست مقالات ارائه شده
برگ بعدي: ليست مراجع و ماخذ
برگ بعدي: چكيده انگليسي (ABSTRACT): اين بخش حداكثر در يك صفحه ارائه شده و مي تواند ترجمه چكيده فارسي باشد.
برگ بعدي : فرم داخل جلد به انگليسي : اين فرم دقيقآ ترجمه فرم داخل جلد فارسي در ابتداي پايان نامه مي باشد.

متن پايان نامه:
متن هر پايان نامه شامل چندين فصل و هر فصل شامل چندين بخش خواهد بود. هر فصل را مي توان بايك مقدمه كوتاه آغاز و بايك نتيجه گيري مختصر به اتمام رساند. هرفصل به شكلي كه در ذيل ذكر خواهد شد، شماره گذاري مي شود.

1- مقدمه :
در اين قسمت، هدفهاي مورد نظر در پايان نامه، روشها ،نحوه انجام تحقيق و به دست آوردن نتيجه ها مورد بحث قرار مي گيرد. اغلب منابع مروري (Literature Review) نيز در اين قسمت انجام مي پذيرد، همچنين ذكر اهميت موضوع تحقيق در رابطه با توسعه كشورتوصيه مي شود.
توضيح ساختار پايان نامه باذكر بسيار مختصر از مطالبي كه در فصل هاي مختلف آورده شده است ضروري مي باشد.

2- فصل ها:
در چند فصل بعدي بنا به نظر دانشجو و تائيد استاد راهنما مطالب مختلف پايان نامه سازمان بندي مي شود. فصل آخر به نتيجه هاي بدست آمده ، بحث و برداشت و پيشنهادات اختصاص دارد، باتوجه به اهميت خاص اين فصل توضيحاتي به شرح زير ارائه مي شود.

3- نتيجه ها، بحث و برداشت:
اين قسمت بايد باتوجه به مطالب عنوان شده به ويژه در مقدمه به نگارش درآيد مقايسه نتيجه هاي بدست آمده با هدفهاي از قبل تعيين شده در مقدمه، دستيابي هاي نوين در اين فصل ذكر مي شوند و مورد تجزيه و تحليل قرار مي گيرند. در ضمن ارائه دهنده پايان نامه به عنوان پيشنهاد براي تحقيقات بعدي به طرح چند موضوع در راستاي تحقيقات خود مي پردازد.

4- پيوستها:
قسمت اصلي متن پايان نامه نبايد داراي داده هاي (data) غير ضروري باشد، همچنين متن نبايد حاوي برنامه هاي نرم افزاري يا چگونگي به دست آوردن معادلات رياضي و اثبات انها و داده هاي تجربي باشد، چنين مطالبي بايد در پيوستهاي پايان نامه آورده شوند.

5-جدولها و نمودارها
جدولها و نمودارها بايد تا جائيكه ممكن است نزديك به متن مربوط قرار گيرند هر جدول يا نمودار بايد با عنوان مربوطه كه معمولا در زير آنها درج مي شود. مشخص گردد.

21-عناوين جداول در بالاي آنها و در صورتيكه يك خط يا كمتر است بصورت مركزي و در صورتيكه بيش از يك خط است بايد justify شود.
22- در انتهاي چكيدههاي فارسي و انگليسي در حد 6 كلمه كلمات كليدي آورده شود.
23- اصل كلمات اساسي لاتين كه به فارسي برگردانده مي شوند در پاورقي هر صفحه با شماره ارجاع آورده شود. مثلا اسامي نويسندگان خارجي و يا اصلاحات علمي
24- توصيه ميشود فصل مروري بر ادبيات موضوع حداكثر 30 صفحه باشد.
25- توصيه شود حداكثر صفحات پايان نامه كارشناسي ارشد 120 صفحه باشد.
26- جنس كاغذ به كار رفته در پايان نامه بايد از يك نوع باشد و اندازه آن A4 باشد.

يادآوري مهم

دانشجو موظف است پايان نامه خود را بر روي لوح فشرده (CD) ضبط نموده و يك نسخه از CD را به تحصيلات تكميلي دانشگاه تحويل نمايد.

منبع: www.iran-eng.com/showthread.php?s=5c9c9a3852968786f187d80c9ae9a85c&t=21253
 


 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۳۵:۲۰ ] [ مشاوره مديريت ]

ويژگي هاى پژوهش پايان نامه اى
 

پژوهشِ پايان نامه اى ويژگي هاي گوناگونى دارد:
ـ تحليل: مطالعه اجزاى گوناگون يك موضوع و روابط و متقابل آنها.
ـ مقايسه: بررسى ويژگى هاى موضوع هاى مقايسه شده
ـ تعريف: تعريف جامع و كامل
ـ توصف: توصف موضوع با ويژگى هاى معتبر كه آن را توضيح دهد
ـ بحث: عرضه كردن جنبه هاى گوناگون موضوع
ـ فهرست.
ـ ارزشيابى: بررسى جوانب گوناگون موضوع و كوشش براى رسيدن به نتيجه
_مثال :ذكر مثال براى توضيح.
ـ تلخيص: آوردن نكات عمده موضوع مورد نظربه اختصار .
پيداست كه در هر تكليف درسى يا رساله ممكن است چند خصلت پژوهشى جمع گردند. اما به هر حال، حدود و نوع كار پژوهشى بايد از پيش معلوم و مشخّص باشد.
 

انتخاب عنوان پايان نامه
بايد از انتخاب عنوان كلي پرهيز كرد. عنوان پايان نامه بايد متناسب با حدود پايان نامه باشد.
براى انتخاب عنوان پايان نامه، به اين معيارها نيز بايد توجه داشت:
ـ علاقه پژوهنده به آن عنوان و موضوع.
ـ زمان لازم براى فراهم آوردن اثر.
ـ دسترسى به اسباب و لوازم پژوهش.
ـ اهمّيّت مطلب درفرهنگ و اجتماع.
مرور پژوهش هاى پيشين

معمولا در هر زمينه پژوهشى، آثارى از پيش فراهم شده است. مرور اين آثار مى تواند ما را در نوشتن پايان نامه يارى كند. در اين ميان روشن مى شود كه كار ما چه تفاوت هايى با كارهاى پيشين بايد داشته باشد.
اگر پژوهنده اى داراى توان كافى باشد، بهتر است آثار دست اوّل را مرور كند. هرچه منابع اصيل تر و سرشارتر باشند، پايان نامه ماندنى تر مى گردد.
طرح تحقيق

رساله هاى پژوهشى معمولا در يكى از اين دو دسته قرار دارند:
1. تجربى: متناسب با موضوعات علمى.
2. تحليلى: متناسب با موضوعات فرهنگى، هنرى.
 

برنامه زمانى
نويسنده پايان نامه بايد با از شتابزدگى پرهيز و زمانى مناسب براى تهيّه رساله خود تعيين كند. اين زمان فرصتي خواهد بود براى انجام :
1. تعيين حدود موضوع ،شناسايى منابع و مراجعه به آن ها، گردآورى اطّلاعات و معلومات.
2. نگارش پيش نويس.
3. تجديدنظر و اصلاح، تنظيم پانوشت، نگارش نمونه نهايى.
 

مراجعه به منابع
براى شناسايى مآخذ مى توان از اين منابع استفاده كرد:
ـ مدارك كتاب شناسى: مجموعه هاى فهرست آثار، فهرست ها و برگه دان هاى كتابخانه ها.
ـ دائرة المعارف ها و سالنامه ها.
ـ نشريّات معتبر
 

يادداشت بردارى
بهتر است يادداشت بردارى روى برگه هاى جداگانه ويك شكل انجام پذيرد. به هر مضمون برگه جدايى اختصاص داده مى شود و هر برگه با شماره يا نشانه اى متمايز مى گردد. بدين ترتيب در طول كار، مى توان برگه ها را جابجا يا كم و زياد كرد.
بهتر است بر هر برگه عنوان كليدى آن ثبت شودو هويت برگه هم معين شود، از قبيل مأخذ و تاريخ. همچنين مشخص شودكه نوع استفاده از مأخذ چيست: نقل به عبارت، نقل به مضمون، تلخيص، ويرايش، يا ...؟ براى هر يك از اين ها مى توان نشانه اى خاص در نظر گرفت.
در نهايت، مى توان برگه ها را شماره بندى پايانى كرد و هر يك را در جاى مناسب خودقرار داد.
نگارش رؤوس مطالب فصل ها

معمولا پايان نامه شامل اين سه بخش است:
مقدّمه، متن شامل چند فصل، و نتيجه. بايد پيشتر رؤوس مطالب هر فصل را نوشت تا چشم اندازى از كار پيدا شود. اين كار به نگارش پيش نويس نيز بسيار كمك مى كند.
 

ساختمان پايان نامه
(1) صفحه عنوان: عنوان، نويسنده، گروه درسى، نام درس، نهاد علمى مربوط، مقطع و سال تحصيلى.
(2) پيشگفتار: هدف، سابقه تحقيق، روش و گستره پژوهش، سپاسگزارى.
(3) فهرست مطالب.
(4) فهرست جداول.
(5) فهرست شكل ها و تصويرها.
(6) پيكره: مدخل، متن، نتيجه و دستاورد تحقيق.
(7) كتابنامه: مآخذ اصلى و فرعى شامل كتب و مقالات مورد پژوهش.
(8) ضمايم: جداول، آزمون هاى پژوهشى، اسناد و مدارك و شواهد.
(9) فهرست راهنما: فهرست اَعلام و مفاهيم و موضوعاتى كه درباره آن ها مى توان اطّلاع قابل توجّهى در رساله يافت.

منبع: http://daneshnameh.roshd.ir

 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۳۵:۱۹ ] [ مشاوره مديريت ]

آيين نگارش منابع و مراجع استفاده شده در متن
 

نحوه درج منابع در متن
الف ـ اگر در متن به موضوع مطالعه اشاره شود نام نويسنده و سال انتشار داخل پرانتز مي آيد.
ب ـ اگر به نام نويسنده در متن اشاره مي شود سال انتشار داخل پرانتز درج مي گردد.
ج ـ اگر به مقاله اي كه دو نويسنده دارد ارجاع داده شود نام هر دو، هر بار به همراه سال انتشار در داخل پرانتز مي آيد.
د ـ اگر مقاله كمتر از 6 نويسنده داشته باشد بار اول نام همه آنها به همراه سال انتشار و در دفعات بعد فقط نام نويسنده اول به همراه سال انتشار و داخل پرانتز آورده مي شود.
هـ ـ اگر كاري شـش (يا بيـش از آن) نويسنـده داشتــه باشد فقط نام خانوادگي نويسنده اول و به دنبال آنet al" " به همراه سال انتشار در داخل پرانتز درج مي شود.
و ـ اگر به قسمت خاصي از يك منبع ارجاع داده شود ليست شماره صفحه ( صفحات ) پس از سال انتشار مي آيد.
ز‌ ـ اگر منبع الكترونيك بوده و شماره صفحه ندارد در صورت دسترسي شماره پاراگراف آورده مي شود.
ح - اگر تمام يك وب سايت به عنوان منبع اشاره شود (و نه قسمتي از آن سايت)، به وب سايت مربوطه در متن اشاره مي شود و نيازي به قرارگيري در فهرست منابع ندارد.
ط ـ مكاتبات شخصي، سخنراني ها، نامه ها، خاطرات، مكالمات، نامه هاي الكترونيك (e-mail) و غيره كه اين موارد نبايد در فهرست منابع درج شوند و فقط در متن به آنها اشاره مي شود كه شامل نام، نوع مكاتبه و تاريخ خواهد بود.

نحوه نوشتن مراجع در فهرست منابع
الف ـ ترتيب نوشتن مرجع كتب خارجي:
نام و نام خانوادگي ـ فاصله ـ حروف اول نام كوچك نويسنده ـ سال انتشار ( داخل پرانتز ) ـ نقطه ـ عنوان كتاب ( با حروف ايتاليك ) ـ كاما ـ شماره جلد ـ كاما ـ شماره چاپ ـ نقطه ـ اسم ناشر ـ كاما ـ محل نشر ـ كاما ـ شماره صفحه ـ نقطه
در مطالبي كه فقط از يك فصل كتاب ذكر شده باشند:
نام خانوادگي نويسنده فصل ـ فاصله ـ نام كوچك نويسنده فصل ـ سال انتشار ( داخل پرانتز ) ـ نقطه ـ عنوان فصل ـ نقطه ـ كلمه In" " ـ دو نقطه ـ نام خانوادگي مؤلف كتاب ـ فاصله ـ حرف اول نام كوچك مؤلف كتاب ـ دو نقطه ـ عنوان كتاب ( با حروف ايتاليك ) ـ كاما ـ شماره جلد ـ كاما ـ شماره چاپ ـ نقطه ـ اسم ناشر ـ كاما ـ محل نشر ـ كاما ـ شماره صفحه ـ نقطه
اگر تعداد نويسنده بيش از يك نفر باشد بين آنها كاما آورده مي شود.
ب ـ ترتيب نوشتن مرجع مقالات خارجي:
نام خانوادگي نويسنده ـ فاصله ـ حرف اول نام كوچك نويسنده ـ نقطه ـ سال انتشار ( داخل پرانتز ) ـ نقطه ـ عنوان مقاله ـ نقطه ـ نام مجله ( با حروف ايتاليك ) ـ كاما ـ شماره جلد ـ شماره مجله ( داخل پرانتز ) ـ كاما ـ شماره صفحه ـ نقطه
اگر تعداد نويسنده 6 نفر ( يا بيشتر ) باشد براي بقيه"et al" ذكر مي شود.
بين نام نويسندگان كاما آورده مي شود.
در مورد مقالاتي كه براي انتشار در مجله پذيرفته شده است ولي به چاپ نرسيده است در صورت مشخص بودن شماره مجله ميتوانيم آن را نوشته و در پايان ( بدون ذكر شماره صفحه ) در داخل پرانتز عبارت”In press” را بياوريم.
ج ـ ترتيب نوشتن مراجع كتب فارسي:
نام خانوادگي نويسنده(كتاب)- كاما- حرف اول نام كوچك نويسنده- دو نقطه- target="_blank">۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ][ ۷۲۲ ][ ۷۲۳ ][ ۷۲۴ ][ ۷۲۵ ][ ۷۲۶ ][ ۷۲۷ ][ ۷۲۸ ][ ۷۲۹ ][ ۷۳۰ ][ ۷۳۱ ][ ۷۳۲ ][ ۷۳۳ ][ ۷۳۴ ][ ۷۳۵ ][ ۷۳۶ ][ ۷۳۷ ][ ۷۳۸ ][ ۷۳۹ ][ ۷۴۰ ][ ۷۴۱ ][ ۷۴۲ ][ ۷۴۳ ][ ۷۴۴ ][ ۷۴۵ ][ ۷۴۶ ][ ۷۴۷ ][ ۷۴۸ ][ ۷۴۹ ][ ۷۵۰ ][ ۷۵۱ ][ ۷۵۲ ][ ۷۵۳ ][ ۷۵۴ ][ ۷۵۵ ][ ۷۵۶ ][ ۷۵۷ ][ ۷۵۸ ][ ۷۵۹ ][ ۷۶۰ ][ ۷۶۱ ][ ۷۶۲ ][ ۷۶۳ ][ ۷۶۴ ][ ۷۶۵ ][ ۷۶۶ ][ ۷۶۷ ][ ۷۶۸ ][ ۷۶۹ ][ ۷۷۰ ][ ۷۷۱ ][ ۷۷۲ ][ ۷۷۳ ][ ۷۷۴ ][ ۷۷۵ ][ ۷۷۶ ][ ۷۷۷ ][ ۷۷۸ ][ ۷۷۹ ][ ۷۸۰ ][ ۷۸۱ ][ ۷۸۲ ][ ۷۸۳ ][ ۷۸۴ ][ ۷۸۵ ][ ۷۸۶ ][ ۷۸۷ ][ ۷۸۸ ][ ۷۸۹ ][ ۷۹۰ ][ ۷۹۱ ][ ۷۹۲ ][ ۷۹۳ ][ ۷۹۴ ][ ۷۹۵ ][ ۷۹۶ ][ ۷۹۷ ][ ۷۹۸ ][ ۷۹۹ ][ ۸۰۰ ][ ۸۰۱ ][ ۸۰۲ ][ ۸۰۳ ][ ۸۰۴ ][ ۸۰۵ ][ ۸۰۶ ][ ۸۰۷ ][