مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 24551
دیروز : 33261
افراد آنلاین : 35
همه : 4509015

 

چگونه يك سخنران مصنوعي نباشيم

چكيده:
همه ما سخنراني‌هايي را شنيده‌ايم كه در آن به نظر مي‌رسد كارهايي كه سخنران انجام مي‌دهد همه درست هستند، ولي چيز نامعلومي‌در اين ميان اشتباه است. اگر از ما راجع به اين سخنراني‌ها سوالي پرسيده شود، احتمالا با كلماتي از قبيل «محاسبه شده» يا «مصنوعي» آنها را توصيف مي‌كنيم. شايد هيچ كد‌اممان نتوانيم بگوييم كه سخنراني دقيقا به چه دليل جذاب نبود، تنها نكته ...
  چگونه يك سخنران مصنوعي نباشيم


همه ما سخنراني‌هايي را شنيده‌ايم كه در آن به نظر مي‌رسد كارهايي كه سخنران انجام مي‌دهد همه درست هستند، ولي چيز نامعلومي‌در اين ميان اشتباه است. اگر از ما راجع به اين سخنراني‌ها سوالي پرسيده شود، احتمالا با كلماتي از قبيل «محاسبه شده» يا «مصنوعي» آنها را توصيف مي‌كنيم. شايد هيچ كد‌اممان نتوانيم بگوييم كه سخنراني دقيقا به چه دليل جذاب نبود، تنها نكته‌اي كه به ذهنمان مي‌رسد اين است كه سخنران به نظر مصنوعي مي‌آمد.

در اقتصاد پيچيده امروز، كاركنان و سهامداران، بسيار بيشتر از هميشه بدبين شده‌اند. قابل اعتماد بودن (شامل توانايي برقرار كردن ارتباط با ديگران به گونه اي كه كارهاي شما مصنوعي به نظر نرسد) به يكي از مهم‌ترين صفات رهبري تبديل شده است. زماني كه رهبران اين توانايي را دارند، مي‌توانند كاركنانشان را تشويق به انجام دادن كارهاي بسيار دشوار با تلاش فراوان بكنند.

ولي زماني كه رهبران فاقد اين توانايي باشند، بدبيني در سازمان حاكم مي‌شود و كاركنان تنها كارها را از سرشان باز مي‌كنند. ولي چرا به دست آوردن اين توانايي اينقدر دشوار است؟

آنچه علم مي‌گويد

همه ما قدرت ارتباط بي كلام را مي‌دانيم. زماني كه حرفي كه از دهان فردي خارج مي‌شود با زبان بدن او تطابق نداشته باشد، شنوندگان تنها به زبان بدن فرد واكنش نشان مي‌دهند. زبان بدن، بلند‌تر از حرف‌هايي است كه با كلمات بيان مي‌شوند. و اين حرف به اين معنا است كه شما نمي‌توانيد به سادگي بايستيد و حقيقت را بگوييد.

اين جمله را از مديراني كه مي‌خواهند سخنراني كنند زياد شنيده‌ايم كه: «نمي‌خواهم به نظر برسد كه سخنراني‌ام را زياد تمرين كرده‌ام، به همين دليل هم زياد سخت نمي‌گيرم.» ولي در زمان سخنراني، زبان بدن اين افراد، اعتبارشان را خدشه‌دار مي‌كند. از آنجايي كه او در شرايط استرس‌زا قرار مي‌گيرد و قبلا هم براي رويارويي با اين شرايط تمرين نكرده است، به نظر مي‌رسد كه در شرايط خوبي قرار ندارد و اعتماد به نفس لازم را براي مسلط شدن بر جلسه ندارد.

بنابر اين تمرين كردن و آماده بودن مهم است. ولي تمرين كردن سنتي هم جواب نمي‌دهد. چرا كه نياز به راهنمايي در مورد زبان بدن هم هست. مواردي از اين قبيل كه با شنوندگان ارتباط چشمي‌داشته باشيد، دست‌هايتان را به طرفين باز كنيد و غيره كه باعث مي‌شوند كه سخنران كاملا مصنوعي به نظر برسد.

ولي چرا زبان بدن تمرين شده از قبل، مصنوعي به نظر مي‌رسد؟ مطالعات نشان مي‌دهند كه زبان بدن، نشانگر چيز‌هايي است كه ما به آن فكر مي‌كنيم و بعد از اين حرف راجع به آن صحبت خواهيم كرد.

به عبارت ديگر، كلمات بسيار ديرتر از زبان بدن حرفي كه ما مي‌خواهيم بزنيم را به شنونده منتقل مي‌كنند. براي مثال زماني كه ما مي‌خواهيم حرفي را تاييد كنيم، ابتدا سرمان را تكان مي‌دهيم، به اين‌ترتيب، بدنمان زودتر از زبانمان حرفمان را بيان مي‌كند.

اگر زبان بدن زودتر از شكل گرفتن افكارمان و فكرمان زودتر از كلماتمان شكل مي‌گيرند، در اين صورت تفكر ما در مورد آماده كردن سخنراني‌هايمان بايد تغيير كند. زماني كه فردي سخنراني را به صورت سنتي راهنمايي مي‌كند، در اين صورت همه حركات بدن را يك به يك اجرا مي‌كند و در نتيجه سخنران موقع سخنراني همه اين حركات را درست همزمان با حرف‌هايي كه مي‌زند، يا كمي ‌بعد از آن از خود بروز مي‌دهد.

اگرچه شنوندگان به صورت آگاهانه اين تفاوت زماني غيرمعمول را متوجه نمي‌شوند، ولي توانايي دروني آنها در خواندن زبان بدن باعث مي‌شود متوجه شوند كه چيزي در اين ميان آنطور كه بايد نيست و سخنران را غيرقابل اعتماد و مصنوعي مي‌يابند.


تمرين مصنوعي نبودن

پس در اين صورت براي يك سخنراني مهم چگونه بايد آماده شد؟ بايد به چند نكته پايه‌اي در زير حرف‌هايي كه مي‌زنيد توجه داشته باشيد. روراست باشيد، ارتباط برقرار كنيد، راجع به چيزي كه حرف مي‌زنيد از خودتان احساسات نشان دهيد و گوش كنيد. زماني كه سخنراني‌تان را تمرين مي‌كنيد، اين نكات را در خاطر داشته باشيد.

سخنراني‌تان را چند بار تمرين كنيد و هر بار سعي كنيد يكي از اين اهداف را در خاطر داشته باشيد. تمرين كردن زبان بدن خاصي را فراموش كنيد. اگر شما بتوانيد اين اهداف را درك كنيد و واقعا به آنها اهميت بدهيد، در اين صورت زبان بدنتان خودش شكلي كه بايد را به خود مي‌گيرد و در لحظه مناسب حركت مناسب را از خود نشان مي‌دهد.

اگر شما بتوانيد به صورت فيزيكي و احساسي همه اين اهداف را در نظر داشته باشيد و موقع سخنراني به آنها توجه كنيد، تنها در اين صورت است كه آن اصالت واقعي كه مي‌تواند با شنوندگان ارتباط برقرار كند را به دست خواهيد آورد.

چيزي كه پشت يك سخنراني اصيل نهفته است

ايجاد اين ارتباط كار ساده‌اي نيست. در اينجا براي اين اهداف توصيه‌هايي مي‌شود.

هدف روراست بودن با مخاطبان. اين نكته اولين و به نوعي مهم‌ترين هدفي است كه در زماني كه يك سخنراني را تمرين مي‌كنيد بايد روي آن تمركز كنيد. چرا كه اگر شما روراست نباشيد در اين صورت مخاطبان: احساس مي‌كنند كه در مقابل آنها سنگر گرفته‌ايد. درست انگار از طرف آنها تهديدي احساس كرده‌ايد. در اين صورت شانس زيادي براي برقراري ارتباط نخواهيد داشت.

ولي چگونه مي‌توان روراست بود؟ تصور كنيد كه براي فردي كه با او احساس راحتي مي‌كنيد سخنراني مي‌كنيد. تصور كنيد كه در اين صورت چه احساسي داريد؟ اين احساس دقيقا همان چيزي است كه موقع سخنراني بايد داشته باشيد. اگر تصور كردن اين شرايط برايتان سخت است، از كسي كه با او احساس نزديكي مي‌كنيد، خواهش كنيد كه به سخنراني‌تان گوش كند و شما آن موقع سعي كنيد كه با او روراست باشيد و بعد ببينيد چه احساسي به شما دست داده است.

تغيير در رفتار غيركلامي‌تان مي‌تواند روي كلامتان هم تاثير بگذارد. اگر فرد هميشه زماني كه سخنراني سعي مي‌كند روراست باشد، بدنش آرامش مي‌يابد و به اين‌ترتيب مي‌تواند حرف‌هايش را با روشني بيشتري به مخاطبانش منتقل كند.

هدف برقراري ارتباط با مخاطبان: زماني كه موفق شديد سخنراني در حالتي كه روراست هستيد را تمرين كنيد، بايد سعي كنيد اين بار سخنراني‌تان را با تمركز بر مخاطبانتان انجام دهيد. راجع به نيازتان به درگير كردن شنوندگان فكر كنيد. تصور كنيد كه مي‌خواهيد توجه كودكي را جلب كنيد. مسلما براي اين كار استراتژي نمي‌چينيد. بلكه تنها كاري را مي‌كنيد كه حس مي‌كنيد بهترين كار است، صدايتان را بالاتر مي‌بريد، يا به او نزديك‌تر مي‌شويد.

در عين حال تنها جلب توجه كردن كافي نيست. شما همچنين مي‌خواهيد اين توجه جلب شده را، پيش خودتان نگه داريد. نگذاريد مخاطب‌تان به جاي اينكه حرف شما را گوش كند در فكر‌هايش غرق شود. حالا اينجا تصور كنيد كه به جاي كودك قبلي مي‌خواهيد توجه نوجواني را به حرف‌هايي كه مي‌زنيد نگه داريد به‌گونه‌اي كه حواسش پرت نشود.

كاري كه بسياري از سخنرانان حرفه‌اي مي‌كنند، اين است كه حرفشان را با مخاطب قرار دادن گروهي كه به فرض به رشد فروش سازمان كمك كرده‌اند آغاز مي‌كنند و به اين‌ترتيب توجه مخاطبان را تا آخر كار نزد خود نگه مي‌دارند.

هدف احساساتي بودن در مورد موضوع صحبت:

از خودتان بپرسيد كه چه چيزي برايتان مهم است؟ مي‌خواهيد سخنراني‌تان چه نتيجه اي بر جاي بگذارد؟ به جاي تمركز كردن روي چيزي كه مي‌خواهيد بگوييد، روي موضوعي كه در مورد آن صحبت مي‌كنيد و برايتان مهم است تمركز كنيد. بگذاريد احساسات در هر كلمه‌اي كه مي‌گوييد خودشان را نشان دهند و دور سوم تمرين سخنراني‌تان را اينگونه انجام دهيد.

سپس كار را براي خودتان سخت‌تر كنيد. تصور كنيد كه فردي در جمع هست كه در صورتي كه نتوانيد با احساساتتان توجهش را جلب كنيد، همه چيز را از شما خواهد ربود. به اين فكر كنيد كه چرا حرفي كه داريد مي‌زنيد مهم است تا احساساتتان در سخنراني آشكار شوند.

هدف گوش دادن به مخاطبان: حالا فكر كنيد كه زماني كه شما براي آغاز سخنراني‌تان به سمت سن حركت مي‌كنيد، مخاطبانتان چه احساسي دارند؟ آيا در مورد آينده خوشحال هستند؟ آيا نگران فروش پايين هستند؟ اين بار زماني كه تمرين مي‌كنيد، تصور كنيد كه داريد از نزديك آنها را تماشا مي‌كنيد و به دنبال واكنش آنها به حرف‌هايتان هستيد.

مسلما هدف شما براي كشف احساسات مخاطبانتان در زمان سخنراني واقعي مهم‌ترين نقش را خواهد داشت. معمولا مخاطبين حرف نمي‌زنند، ولي علائم غيركلامي‌ مي‌فرستند كه بايد براي گرفتن آنها و جواب دادن به آنها آماده باشيد.

اين كار به آن سختي كه به نظر مي‌آيد هم نيست. از آنجايي كه شما هم يك انسان هستيد به همان اندازه مخاطبانتان در درك زبان بدن خبره هستيد، ولي در صورتي كه هدف اين كار را داشته باشيد. با ديدن عكس العمل مخاطبانتان شايد بخواهيد صدايتان را بلند‌تر يا آرام‌تر كنيد، بخش‌هايي از حرف‌هايتان را حذف كنيد يا... اگر اين كار باعث مي‌شود كه مخاطب‌تان را در يك ديالوگ دو طرفه درگير كنيد كه چه بهتر.

اگر زماني براي پرسش و پاسخ در نظر گرفته ايد، در اين زمان با تمام وجود به حرف‌هاي مخاطب گوش كنيد. درست انگار او حرف بسيار مهمي‌مي‌زند كه حتي يك كلمه از آن را هم نمي‌خواهيد از دست بدهيد. در اين صورت بدون اينكه آگاهانه به كاري كه مي‌كنيد فكر كنيد، مي‌بينيد كه بدنتان به جلو خم شده است و شما داريد سرتان را به نشانه تاييد تكان مي‌دهيد. حركاتي كه در صورتي كه به شما گفته شده بود از خودتان بروز بدهيد، كاملا مصنوعي به نظر مي‌رسيدند.

مسلما شنيدن حرف‌هاي مخاطبان در ميانه مصاحبه كار دشواري است. ولي مي‌توانيد از حرف‌هايي كه آنها مي‌زنند، براي ارائه‌هاي بعدي‌تان استفاده كنيد. براي مثال ممكن است در پايان سخنراني‌تان متوجه شويد كه مخاطبانتان هنوز متوجه نشده اند كه چرا فروش شركت كم شده است كه حالا بايد از يك راه حل خاص براي بالا بردن آن استفاده كرد.

در اين صورت مي‌توانيد چند دقيقه آغازين سخنراني بعدي‌تان را به توضيح اين موضوع كه چرا فروش كم شده است اختصاص دهيد. مخاطبان هميشه مي‌خواهند در قبال چيزي كه از سخنران مي‌گيرند، چيزي هم به او بدهند. به ياد داشته باشيد كه در نهايت تنها با‌ تركيب روراست بودن، ارتباط برقرار كردن، بروز احساسات و گوش كردن است كه مي‌توان يك سخنران اصيل بود. سخنراني كه مخاطبان احساس نمي‌كنند برايشان فيلم بازي مي‌كند.

منبع : دنياي اقتصاد


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۳۱:۳۹ ] [ مشاوره مديريت ]

ساختار ساده سخنراني هاي كوتاه

يك ساختار ساده سه بخشي وجود دارد كه مي توانيد براي طراحي هر گونه سخنراني آن را به كار بگيريد. براي يك سخنراني يك دقيقه اي يا 30 دقيقه اي مي توانيد از اين الگو استفاده كنيد.

بخش اول

بخش اول ، مقدمه است . كافي است به مخاطبانتان بگوييد قصد داريد درباره ي چه چيزي صحبت كنيد. اين مقدمه، زمينه را فراهم ، مخاطبان را آماده و خط مشي سخنان شما را تعيين مي كند.

بخش دوم

بخش دوم ،اين است كه چيزي را كه در مقدمه قول داده ايد، به مخاطبان بگوييد . اين كار مي تواند شامل يك،دو يا سه نكته باشد . اگر سخنراني تان كوتاه است ، فقط بايد شامل سه نكته اصلي باشد كه در يك زنجيره بسط يافته اند.

بخش سوم

بخش سوم صحبت هاي شما ، خلاصه اي از چيزهايي است كه به مخاطبان گفته ايد .نبايد از آنها توقع داشته باشيد تمام چيزهايي را كه گفته ايد ، همان بار اول حفظ كنند . مرور ، جمع بندي و تكرار براي شنوندگان مفيد و لذت بخش است .

شما وظيفه اي داريد كه بايد انجام دهيد

پگي نونان ، نويسنده متن خطابه هاي رونالد ريگان مي نويسد : (هر سخنراني ، وظيفه اي بر عهده دارد.)

يكي از مهم ترين كارهايي كه بايد قبل از شروع سخنراني انجام بدهيد ، داشتن هدف در ذهنتان است . بايد مشخص كنيد كه مي خواهيد با صحبت هايتان به چه هدفي برسيد . اين سؤال را از خودتان بپرسيد- من  آن را سؤال عيني مي نامم – ( اگر بعد از سخنراني من ، با مردم مصاحبه كنند و از آنها بپرسند : (از اين سخنراني چه چيزي عايدتان شد و در نتيجه آن مي خواهيد چه تصميمي بگيريد؟) دوست دارم مخاطبانم چه جوابي بدهند ؟ ) در سخنراني بايد هدف از همه چيز ، از شروع گرفته تا متن اصلي و سپس نكات پاياني ، رسيدن به اين مقصود باشد.

نويسنده:برايان تريسي


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۳۱:۳۸ ] [ مشاوره مديريت ]


سخنران خوب و موفق كيست - چگونه سخنراني كنيم


"دكتر مهرداد منصوري"

  چگونه سخنراني كنيم
  آماده كردن يك سخنراني
  آماده كردن يك پاور پوينت خوب    
  تمرين و تكنيك
  يك اجراي خوب


 تا بحال شنونده چند سخنراني بوده ايد كه واقعا توجه شما را جلب كرده است. سخنران را در آن توانا ديده ايد و مطلب ارائه شده را گويا و مفيد يافته ايد. احتمالا تعداد كمي. به واقع علت چيست.

رموز يك پرزانتاسيون خوب چيست و در هنگام ارائه مطلب به يك جمع بايد به چه نكاتي توجه كرد.

امروزه در اكثر سخنراني هاي علمي از نرم افزار پاورپوينت استفاده ميشود. استفاده درست و بجا از پاورپوينت ميتواند كمك زيادي به موثر بودن ارائه مطلب كند ولي اگر به درستي از آن استفاده نشود تنها مخل بوجود آمدن يك ارتباط درست و مناسب بين سخنران و شنونده است. در بعضي از سخنراني ها به نظر ميرسد اگر سخنران كلا پاورپوينت را كنار بگذارد و فقط حرف بزند بسيار موثر تر خواهد بود.

نكته اول و شايد مهمترين نكته در سخنراني ها اينست كه پاورپوينت در محوريت پرزانتاسيون نيست. اصل قرار دادن پاورپوينت بزرگترين اشتباهي است كه اكثريت سخنرانان مرتكب آن ميشوند. آنها فراموش ميكنند كه پاورپوينت در خدمت آنها است نه آنها در خدمت پاورپوينت. پاورپوينت كمك به سخن است و فرع است نه اصل.

بسياري از سخنرانان خود را كسي ميدانند كه بايد مطالبي را كه در پاورپوينت نوشته شده توضيح دهند. اينطور نيست. اصل، سخناني است كه سخنران ارائه ميدهد و پاورپوينت فقط با كمك گرفتن از يك سري داده هاي تصويري سعي ميكند به فهم مطلب كمك كند. فراموش نكنيد. شما سخنران هستنيد. شما و سخنان شما بايد در مركز توجه باشد نه اسلايدهاي شما و نه حتي دست نوشته هاي شما.

مهم ترين مراحل و نكات براي موفقيت در سخنراني عبارتند از :

•آماده كردن سخنراني
•تهيه يك پاورپوينت خوب
•تمرين
•نكات تكنيكي
•اجراي خوب
 

آماده كردن يك سخنراني

مهمترين قسمت يك سخنراني متن آن است نه ظاهر آن. البته ظاهر خوب به درك مطلب كمك ميكند ولي يك سخنراني زيبا اما بدون محتوا به چه دردي ميخورد. پس ابتدا سعي كنيد محتواي سخنراني خود را تنظيم كنيد. در باره چه مطلبي قصد داريد صحبت كنيد. چه اندازه در باره آن مطلب ميدانيد. ابتدا سعي كنيد تازه ترين مطالب را در مورد سخنراني مطالعه كنيد.

اين سخنراني ميتواند يك فرصت خودآموزي براي خود شما باشد. بايد بدانيد شنوندگان شما از لحاظ علمي در چه حدي هستند تا بتوانيد مطلب متناسب و در حد آنها را تهيه كنيد. مسلما مطالبي كه بايد براي دانشجويان تهيه شود با مطالبي كه بايد براي متخصصان امر گفته شود متفاوت خواهد بود.

براي سخنراني خود يك مسير و جريان منطقي در نظر داشته باشيد. ميتوانيد در ابتدا از اهميت موضوع و اينكه قصد داريد چه مطالبي را منتقل كنيد صحبت كنيد. بعد مطالب را بگوييد و در آخر خلاصه كنيد كه چه چيزي به حضار گفته ايد. اگر شنوندگان از اول بدانند شما قصد داريد آنها را به كجا ببريد آرام مينشينند و با شما همراه ميشوند و گرنه در تمام طول سخنراني ذهن آنها دنبال اين مطلب است كه شما در كل ميخواهيد چه بگوييد و اين آنها را خسته كرده و مانع جذب مطلب شما ميشود.

اول و آخر سخنراني مهمترين قسمت هاي آن هستند و بيشترين تاثير را در شنونده ميگذارند. پس بايد قوي ترين قسمت سخنراني باشند. مهمترين پيام ها را در اين قسمت ها بگذاريد. بعد از مشخص كردن قالب كلي مطلب و اينكه دقيقا راجع به چه چيزي ميخواهيد صحبت كنيد ميتوانيد صفحات پرزانتاسيون خود را با پاورپوينت تهيه كنيد.


نكات مهم در تهيه يك پاورپوينت خوب

در تهيه يك پاورپوينت مناسب دو نكته اهميت بسيار دارد

 ◄ سخنراني جاي بمباران اطلاعاتي حضار نيست. يكي از اشتباهات رايج سخنرانان اينست كه سعي ميكنند در زمان كوتاه سخنراني حجم بالايي از اطلاعات را ارائه دهند. سياست بهتر اينست كه چند نكته مهم و كليدي را در نظر بگيريد و سعي كنيد آن نكات را بيشتر توضيح داده و روشن تر كنيد. پس سعي كنيد از حداقل اسلايد ها استفاده كرده و در طول سخنراني نكات مهم را تكرار كنيد.

 ◄ سخنراني يك ابزار شنيداري و پاورپوينت يك ابزار ديداري است. در حين سخنراني شما با حرف زدن سعي ميكنيد مطلب مورد نظرتان را به شنونده منتقل كنيد. حال اگر صفحات پاورپوينت همان گفتار شما را بصورت نوشته نشان دهد نه تنها چيزي به پرزانتاسيون شما اضافه نكرده است بلكه ميتواند تا حدود زيادي مخل آن هم باشد. وقتي يك اسلايد نمايش داده ميشود حضار قبل از اينكه به شما گوش دهند اول شروع به خواندن مطالب آن صفحه ميكنند. وقتي خواندن آنها تمام شد تازه شروع ميكنند به گوش دادن به شما. در اين حين قسمتي از سخنان شما شنيده نميشود. از آن بدتر قبل از آنكه چيزي را بگوييد آنها آن را از روي اسلايد خوانده اند و عملا گفتار شما مطلبي زائد به نظر خواهد رسيد. پس در اينجا پاورپوينت است كه دارد سخنراني ميكند نه شما.

راه حل اين مشكل اينست كه از قدرت واقعي نمايش ديداري يعني تصوير استفاده كنيم. تفاوت تلويزيون و راديو اين نيست كه تلويزيون گفته ها را بصورت نوشته نشان دهد بلكه چيزي كه تلويزيون به راديو اضافه ميكند تصوير و فيلم است. بهترين كمكي كه صفحات پاورپوينت ميتوانند به سخنان ما بكنند اينست كه چيزي را كه سخن نميتواند به شنونده القا كند از طريق تصوير بگويد. متاسفانه اكثريت قريب به اتفاق اسلايدهاي پاورپوينت كه در سخنراني ها ميبينيم فقط نوشته هستند. دليل آن هم ساده است. تهيه نوشته راحت تر از تهيه يك تصوير يا فيلم است. اگر ميخواهيد از قدرت واقعي پاورپوينت استفاده كنيد سعي كنيد بيشتر از تصوير استفاده كنيد و تا حد امكان نوشته ها را كم كنيد. از تصاوير با كيفيت استفاده كنيد. اگر تصاوير شما كيفيت پاييني دارند همان بهتر كه اصلا آنها را نشان ندهيد.

نكات مهم ديگري كه بايد در تهيه صفحات به آنها توجه شود عبارتند از 

•اندازه حروف :نوشته هاي اسلايد را طوري بنويسيد كه دورترين بيننده هم بتواند آنها را به راحتي بخواند. نوشته هاي كوچك فقط صفحه را پر ميكنند. سعي كنيد از فونت كوچكتر از 24 استفاده نكنيد.

•فونت : از فونت هاي مناسب استفاده كنيد. فونت هاي مناسب آنهايي هستند كه به راحتي قابل خواندن هستند. از استفاده از فونت هاي عجيب و غريب و يا به فرم ايتاليك امتناع كنيد. براي عنوان از فونت هاي Arial يا Verdana استفاده كنيد و براي خطوط بعدي ميتوانيد از Times New Roman استفاده كنيد.
•رنگ :در هر اسلايد براي نوشته ها حداكثر از دو رنگ استفاده كنيد. اسلايدهاي رنگارنگ موجب كاهش توجه بيننده به متن ميشود. در اسلايدهاي متوالي رنگ يا نوع فونت نوشته ها را تغيير ندهيد و سعي كنيد در تمان صفحات از يك روال ثابت استفاده كنيد.

•زمينه : براي متن و نوشته ها از رنگ هاي متضاد استفاده كنيد تا خواندن راحت تر باشد. مثلا زمينه سياه يا آبي تيره و نوشته سفيد يا زرد يا زمينه سفيد و نوشته سياه. البته زمينه تيره بهتر است چون توجه بيننده را بيشتر به مطلب جلب ميكند.

•سادگي : ساده ترين بهترين است. سعي كنيد تا حد ممكن از انيميشن هاي پاورپوينت كه كلمات نوشته شده را به شكل هاي عجيب و غريب وارد اسلايد ميكنند دوري كنيد. استفاده از اين انيميشن ها تمركز حضار را بشدت بهم ميزند. بهتر است پديدار شدن و محو شدن كلمات پيچيده ترين انيميشن شما باشد.
•هماهنگي : سطر هاي نوشته را با هم نشان دهيد نه تك تك.

•سعي كنيد در هر اسلايد از كلمات كمتري استفاده كنيد. صفحات را پر از مطلب نكنيد. حضار بايد بيشتر به شما گوش دهند نه محتويات پاورپوينت را بخوانند. اسلايد هاي شلوغ را هيچ كسي نميخواند. بسياري از اسلايد ها را ميتوان با حداكثر چند كلمه ساخت. در هر صفحه حداكثر از چهار سطر و در هر سطر حداكثر از چهار كلمه استفاده كنيد.

•در نوشته ها از كلمات كليدي استفاده كرده و سعي كنيد از نوشتن جملات كامل اجتناب كنيد.

•بعد از نوشتن تمام متون، مجددا با دقت آنرا خوانده و غلط هاي املايي را تصحيح كنيد. غلط املايي اعتماد حضار را به سخنران مخدوش ميكند.


تمرين

از قبل، سخنراني را تمرين كنيد. با اين كار مشكلات خود را كشف كرده و آنها را برطرف ميكنيد. يكي از روش هاي كمك كننده اينست كه سخنان خود را ضبط كرده و به آن گوش دهيد. از رايجترين مشكلات سخنران ها اينست كه زمان را رعايت نكرده و موجب ميشوند رئيس جلسه چند بار به آنها تذكر دهد. با اين تذكرات هم دقت سخنران و هم توجه حضار كم ميشود و در آخر، سخنران ممكن است مجبور شود سخنراني را نيمه تمام رها كند. سعي كنيد در تمرين سخنراني، آنرا زودتر از زمان تعيين شده تمام كنيد

 نكات مهم تكنيكي

 در استفاده از سخت افزارهاي سالن سخنراني به نكات مهم زير توجه كنيد

•ممكن است پاورپوينت يا فيلم يا نوشته روي كامپيوتر شما به درستي نمايش داده شود ولي به همان صورت روي كامپيوتر سالن ديده نشود. پس قبل از شروع سخنراني حتما يك بار كل صفحات پاورپوينت خود را بر روي كامپيوتر سالن سخنراني ببينيد و بخصوص از اجرا شدن صحيح فيلم ها و تصاوير و فونت نوشته ها اطمينان حاصل كنيد.

•ممكن است پروژكتور سالن به درستي ميزان نشده باشد و قسمتي از مطالبي كه بايد نمايش داده شود بيرون از پرده بيفتد. براي پيشگيري از اين وضعيت در حين طراحي صفحه بايد سعي كرد دور صفحه كمي خالي باشد تا اگر پروژكتور ميزان نبود چيزي از قلم نيفتد.

•قبل از شروع سخنراني تلفن همراه خود را خاموش كرده يا در حالت ساكت بگذاريد. زنگ زدن تلفن در وسط سخنراني وجهه خوبي ندارد.

•فايل هاي مربوط به پاورپوينت خود را از روي كامپيوتر خود بر روي يك سي دي نوشته و با استفاده از سي دي آنها را به كامپيوتر سالن منتقل كنيد. انتقال اطلاعات با استفاده از فلش مموري درست نيست. علت اينست كه به علت اينكه فلش مموري هاي زيادي از طرف ديگر سخنرانان به كامپيوتر سالن متصل ميشوند احتمال آلوده شدن اين كامپيوتر به ويروس زياد است و اين ويروس ها به راحتي به فلش مموري شما منتقل و سپس از طريق آن به كامپيوتر شخصي شما وارد ميشوند. ويروس ها نميتوانند از كامپيوتر سالن به روي سي دي بروند.

•در حين سخنراني براي عوض كردن صفحات سعي كنيد تا از موس وايرلس استفاده كنيد تا مجبور نباشيد نزديك به كيبورد يا ماوس پشت ميز ميخكوب شويد.

•هميشه براي سخنراي خود يك نقشه پشتيبان داشته باشيد. بهترين نقشه پشتيباني اينست كه كل سخنراني خود را از قبل حفظ كنيد و يا حداقل، مطالب آنرا بصورت نوشته هم داشته باشيد تا چنانچه احيانا كامپيوتر يا سيستم هاي الكترونيك سالن دچار اشكال شدند شما بتوانيد سخنراني خود را ادامه بدهيد.


نكات مهم يك اجراي مناسب

بهترين مطالب حتي در بهترين قالب ها اگر به درستي در صحنه سخنراني اجرا نشوند تاثير كافي را در حضار نخواهد داشت. نكات مهم در يك اجراي خوب عبارتند از

•در جلوي حضار شما مانند يك هنرپيشه هستيد. بايد خوب به نظر برسيد. لباس مرتب و مناسب بپوشيد. ظاهر شما و حركات شما تاثير زيادي در جلب توجه حضار دارد.

•آرام و بلند و شمرده صحبت كنيد. تند تند صحبت كردن اجازه درك مطلب را از حضار ميگيرد. كسي كه با تون پايين صحبت ميكند مانند اين است كه به حرف هاي خود شك دارد. حضار به سخنان چنين فردي خوب توجه نميكنند.

•پشت ميز خود را پنهان نكنيد. با تمام قد رو به حضار بايستيد تا بتوانيد از Body language يا صحبت با بدن استفاده كنيد. منظور از صحبت كردن با بدن وضعيتي است كه شما در حين سخنراني مي ايستيد، راه ميرويد، از دست هاي خود و حتي از شكل صورت خود براي بيان مطلب استفاده ميكنيد.

•يكي از مشكلات سخنرانان بخصوص سخنرانان تازه كار اضطراب قبل و يا در حين سخنراني است. اشتباه نكنيد. بقيه نيامده اند كه در باره علم شما قضاوت كنند. آمده اند چيزي ياد بگيرند. مطمئن باشيد كه در جلسه سخنراني، شما در مورد مطلب از همه حضار بيشتر حضور ذهن داريد. پس نگران و مضطرب نباشد و با اعتماد به نفس سخنراني خود را ارائه دهيد.

•بدترين وضعيتي كه يك سخنران ميتواند به خود بگيرد اينست كه به حضار پشت كرده و از روي پرده، نوشته هاي خودش را بخواند.

•بعضي سخنران ها هم گرچه رو به حضار هستند ولي سر خود را پايين گرفته و سعي ميكنند نوت هايي را كه از قبل نوشته اند بخوانند يا از روي مانيتور نوشته هاي اسلايدها را بخوانند. اين كار هم بشدت به ارزش سخنراني لطمه ميزند. از روي نوشته هاي اسلايد نخوانيد. اگر قرار به خواندن باشد، حضار بهتر از شما آنها را ميخوانند. سعي كنيد متن سخنراني را از قبل حفظ كرده و در حين سخنراني رو به حضار و چشم در چشم آنها سخنان خود را بگوييد.

•البته ميتوانيد رئوس مطالب را از قبل نوشته و براي اينكه مطمئن باشيد نكته اي از قلم نميافتد گاهگاهي به آنها نگاه كنيد ولي از روي نوشته هايتان نخوانيد. اگر نكته اي هم از قلم افتاد زياد نگران نباشيد. شما ماشين نيستيد.

•تون صحبت خود را بر حسب مطلب كم و زياد كنيد. گاهي اوقات بلند صحبت كنيد و گاهي به ناگهان شدت صداي خود را كاهش دهيد. اين يكي از رمز هاي سخنرانان بزرگ است. با بالا و پايين بردن تون صداي خود در لحظات مناسب ميتوانيد توجه حضار را بيشتر به مطالب مهم بحث جلب كنيد.

•بين صحبت هايتان در لحظاتي براي چند ثانيه مكث كنيد. اين مكث ها در لحظات مهم سخنراني به حضار چند ثانيه فرصت ميدهد تا راجع به مطلبي كه گفته ايد كمي فكر كرده و آنرا خوب در ذهن خود جايگزين كنند.
•با حضار تماس چشمي داشته باشيد. از قانون سه استفاده كنيد. به چشم هر يك از حضار سه ثانيه نگاه كنيد. هر چند وقت يكبار هم به كل حضار نگاه كنيد.

•تكرار سخنان كليشه اي در ابتداي سخنراني مانند اينكه "صحبت راجع به ... به من واگذار شده است" و يا "در اينجا ميخواهم ابتدا از وقتي كه به من داده شده تشكر كنم و ..." مناسب نبوده و فقط وقت با ارزش جلسه را ميگيرد.

•مسير سخنراني شباهت زيادي به يك مقاله دارد كه در ابتداي آن مقدمه است و سپس اصل مطلب و سپس نتيجه گيري قرار ميگيرد. از اين مسير پيروي كنيد.

•در صورت لزوم ميتوانيد براي جلب توجه بيشتر حضار نكات طنز ظريفي را در متن سخنراني بگنجانيد ولي اگر در يك فرهنگ ناآشنا سخنراني ميكنيد در اين مورد بسيار مراقب باشيد. گاهي اوقات چيزي كه به نظر شما طنز است به نظر بعضي از حضار ممكن است توهين باشد.

•زماني را كه براي ارائه مطلب به شما داده شده است رعايت كنيد. تذكر مكرر رئيس جلسه به شما مبني بر تمام شدن وقت، ارزش سخنراني شما را كم ميكند و ممكن است در نهايت شما را مجبور كند تا سخنراني خود را نيمه تمام رها كنيد.

•در آخر سخنراني از حضار به خاطر توجهشان تشكر كنيد.


http://www.iranorthoped.ir/newsdetail-1261-fa.html


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۳۱:۳۷ ] [ مشاوره مديريت ]

 

چگونه يك سخنراني اثربخش داشته باشيم


آماده شدن براي سخنراني

در يك سخنراني خوب دو راز مهم نهفته است :آمادگي و تمرين .با صرف وقت كافي خود را كاملا ً آماده سخنراني كنيد  در اين صورت احتمال موفقيت شما افزايش فوق العاده اي خواهد يافت.

مشخص كردن هدف

در اولين قدم ،شما بايد در مورد اهداف مورد نظر خود و بهترين راه انتقال آن به دقت فكر كنيد .استراتژي شما به سه  موضوع بستگي دارد:نوع پيامي كه قصد داريد به مخاطبان منتقل كنيد ،خصوصيات مخاطبان و محيط فيزيكي محل برگزاري سخنراني.

۱-پس از نوشتن كامل متن سخنراني تا جايي كه مي توانيد آن راخلاصه كنيد.

نكاتي كه بايد به خاطر بسپاريد:

·سخنراني شما بايد مرتب ،ساده وصريح باشد.

·مخاطبان بايد بيشتر تحت تاثير عمق آگاهي شما قرار بگيرند تا اينكه با نمايشي از دانش و اطلاعات دروغين روبرو شوند

·انرژي ،هيجان ،اشتياق و نگرش مثبت به موضوع سبب مي شود كه شما نيازي به زياده گويي نداشته باشيد.مخاطبان اين شيوه ارائه مطالب را تا مدتهاي زيادي حتي بعد از فراموش كردن جزئيات ،به ياد خواهند داشت.

۲-نكات مربوط به يك موضوع را يك جا مطرح كنيد.

همه حواس خود را بكار گيريد و از امتيازات و توانايي هاي خود بهترين استفاده را به عمل آوريد (مثلاً اگر صداي رسا و مناسبي داريد، حداكثر استفاده از آن را ببريد ،اگر در لطيفه گويي مهارت داريد ،يك لطيفه كوتاه بگوييد، با ترس و اضطراب مقابله كنيد

شناخت مخاطبان

شناخت مخاطبان را مد نظر داشته باشيد عكس العمل آنها در برابر موضوعات حساس د ر سخنراني شما بربقيه سخنراني شما مي تواند تاثير بگذارد

اگر مي خواهيد پيام را به شكلي اثر بخش به مخاطبان منتقل كنيد بايد ارزشهاي فرهنگي و عقايد آنها را مد نظر داشته باشيد.آشنايي بيشتر با مخاطبان كمك مي كند تا به راحتي با مخاطبان ار تباط برقرار كنيد و آمادگي لازم را براي ارائه مطالب در خود بوجود آوريد.

۳-تلاش كنيد كه مخاطبان با احساس رضايت جلسه را ترك كنند

۴- با مخاطبان به بحث و تبادل نظر بپردازيدو متكلم وحده نباشيد.

۵- تا آنجا كه مي توانيد مخاطبان را در سخنراني شركت دهيد.

تطبيق سخنراني با تعداد مخاطبان

تعداد مخاطبان ،                  سبك سخنراني،                                  روشها     


--------------------------------------------------------------------------------


تعداد كمتر از ۱۵ نفر             رسمي                             تماس چشمي با تمام اعضا گروه،

                                                                               سخنراني رو به مخاطبان در طول سخنراني

                                       غير رسمي                   ارتباط با آنها از طريق پرسيدن سوال ،   

                                                                              اجازه به صحبت كردن كوتاه مخاطبان

تعدادبيشتر از ۱۵ نفر                 رسمي                 اطمينان از رسيدن صدا به انتهايي ترين قسمت سالن              

                                                                      پيوند مطالب  ،خلاصه كردن آنها وتاكيد برنكات مهم

                                             غير رسمي             آهسته صحبت كردن و شرح مطالب به وضوح

                                                                              پيام بايد واضح ، كلي و ساده باشد                                                           

                                                                         درصورت تمايل مخاطبان پرداختن به جزئيات

اداره امور تداركاتي

يك دورنماي كلي در باره جلسه به دست آوريد.

۶- قبلاً از سالن سخنراني بازديد كنيد تا با محيط آن آشنا شويد.

اطلاعاتي در زمينه وسايل كمك آموزشي ،سخنرانهاي قبلي و… بدست آوريد.

۷- يك جدول زماني براي روز سخنراني تنظيم كنيد.

۸- بخشي از كارها ي خود را در طول سفر انجام دهيد

۹- به ازاي هر ساعت سخنراني ۱۰ ساعت وقت براي تمرين در نظر بگيريد.

۱۰- تمام جزئيات را به طوركتبي با برگزاركننده سخنراني هماهنگ كنيد.

۱۱- از ميزان  تخصص سخنرانان ميهمان اطلاع حاصل كنيد.

۱۲-قبل از ارسال دعوتنامه در مورد مخاطبان تحقيق كنيد.

آشنايي باسالن سخنراني

۱۳-به همه جزئيات سالن سخنراني توجه كنيد ،حتي اگر بي اهميت به نظر برسند.

دماي اتاق،چيدمان صندلي ها،نور اتاق وروش تغيير آن براي استفاده از وسايل بصري،توجه به محل پريزها و توجه به سيم رابط،قرار دادن وسايل پذيرايي در انتهاي سالن براي جلوگيري از حواس پرتي.

۱۴-از محل كليدهاي برق اطلاع حاصل كنيد تا هنگام استفاده از وسايل بصري نور سالن را كم كنيد.

۱۵-از قبل محل استقرار وسايل بصري را تعيين كنيد.

۱۶-از قبل برنامه ريزي كنيد كه چگونه مي خواهيد از صحنه خارج شويد.

۱۷-طرز كار بلندگو را ياد بگيريد

۱۸-چند صندلي اضافه براي كساني كه تاخير دارند نگهداريد.

توضيح اهداف

۱۹-سخنراني خود را پيرامون سه يا چهار نكته اصلي سازماندهي كنيد.

۲۰- در مخاطبان براي دنبال كردن سخنراني علاقه لازم رايجاد كنيد.

سه هدف اصلي سخنراني ها:آموزش،سرگرمي و توضيح دادن.سبك بيان ،نقش زيادي در تصريح گفته ها دارد .جهت آموزش بايد موضوع سخنراني منطقي،منسجم،كاملاً منظم و سازمان يافته  باشد و درجهت سرگرمي مي توان چند لطيفه در سخنراني گنجاند.

۲۱-مفاهيم اصلي سخنراني را به وضوح بيان كنيد.

هدف اصلي سخنراني بازگوكردن اطلاعات به مخاطبان است .فراموش نكنيد هيچ چيزنمي تواند به اندازه احساسات و اشتياق شما نسبت به موضوع ،توجه و علاقه مخاطبان را به سخنراني جلب كند.

۲۲-نكات اصلي و كليدي را در يك جمله خلاصه كنيد.

هر مخاطب بزرگسال تنها حدود۴۵ دقيقه مي تواند تمركز حواس داشته باشد .او در اين مدت يك سوم چيزهايي كه گفته مي شود و حداكثر هفت مفهوم را فرا مي گيرد.سخنراني خود را به سه يا چهار نكته مهم كليدي محدود كنيد اين نكات را در ابتداي سخنراني ،يك بار در اواسط و مجدداًيك با ر در اواخر مطرح كنيد.

كسب اطلاعات

يك سخنراني در صورتي موفقيت آميز است كه فرد در باره آن تحقيق زيادي كرده باشد اين كار نياز به ابتكار عمل و سخت كوشي دارد.

۲۳- هنگام تحقيق ،اهداف اصلي را مد نظر داشته باشيد.

۲۴-منابع مختلف را بررسي كنيد تا ببينيد كدام يك از همه مفيدتر است .

به كتابهاي قديمي و خاك گرفته اطمينان نكنيد براي جمع آوري آخرين اطلاعات مربوط به سخنراني ،به اينترنت مراجعه كنيد.كاري كنيد كه مخاطبان  احساس كنند كه شما جديدترين دانش روز را درا ختيارشان قرار مي دهيد.

۲۵-اگر اطلاعات يك مرجع مفيد به راحتي قابل دسترسي نيست از به دست آوردن آن پشيمان نشويد.

سازمان دهي اطلاعات

۲۶- تصميم بگيريد كه چند نكته بايد در سخنراني مطرح شوند.

ترتيب ارائه نكات  اصلي سخنراني و تاكيدي كه شما روي هر كدام از آنها مي كنيد بر پيام مورد نظر شما تاثير بسياري خواهد داشت.براي دريافت پيام توسط مخاطب از مناسب ترين ساختار استفاده كنيد:ا رائه جداگانه نكات،تاكيد روي يك نكته،ارائه نكاتي كه همپوشاني دارند.

از ساختاري كه در نظر داريد يك طرح كلي ابتدايي تهيه كنيد. اين طرح كلي را مبنا قرار دهيد و به موازات انجام تحقيقات و آماده كردن مطالب سخنراني ،محتواي آن را بسط دهيد.

شروع سخنراني بايد تاثير خوبي بر مخاطبان بگذارد.يكي از بهترين راهها اين است كه سخنران با آمادگي قبلي ،مثبت و با اعتماد به نفس ظاهر شود.بهتر است موضوع اصلي سخنراني را چند دقيقه بعد از شروع مطرح كنيد.

۲۷-ترتيبي بدهيد كه سخنراني شما با يك نكته قوي و سازنده پايان يابد.

۲۸-در ساختار سخنراني ،پايان يك موضوع و آغاز موضوع بعدي را به وضوح مشخص كنيد.

۲۹-آهنگ صداي خود را مرتب عوض نكنيد ،چون مصنوعي به نظر خواهد رسيد.

خلاصه كردن و جمع بندي اطلاعات در طول سخنراني يكي از راههاي موثر تقويت نكات مهم بحث است.فقط تكرار ساده اطلاعاتي كه در متن سخنراني ارائه كرده ايد كافي نيست. براي تكرار مطالب از كلمات جديد استفاده كنيد تا مطالب جديد و متنوع به نظر برسد.

در نظر گرفتن پاياني قوي  براي سخنراني  به اندازه آغاز خوب اهميت دارد با استفاده از علائم و اشارات ،مخاطبان را از نزديك شدن به انتهاي سخنراني آگاه كنيد.از عباراتي مثل “به عنوان آخرين نكته…”يا”در نتيجه…”استفاده كنيد.

۳۰- به ياد داشته باشيد نوشتن متن سخنراني با شنيدن متني كه خوانده مي شود متفاوت است.

سعي كنيد آن را به شكلي كه با الگوهاي طبيعي گفتاري مطابقت داشته باشد بنويسيد.

۳۱-روشهاي مختلف ارائه يك مطلب را پيدا و طبيعي ترين راه را انتخاب كنيد.

دستور زبان:از جمله هايي كه در بيان تصنعي و خشك به نظر مي رسند استفاده نكنيد . از ضمائر (من وشما) و افعال معلوم استفاده كنيد.

ساختار:هميشه مهمترين و جالبترين مطالب را اول بيان كنيد.

۳۲-در انتخاب مطالب دقت كنيد. كليه نكات مربوط به موضوع سخنراني را بنويسيد،آن را اولويت بندي كرده و ترتيب آن را تعيين نماييد. براي تكميل مطالبي كه نوشته ايد مثالهاي مرتبط بياوريد.  مطالب را به صورت زير طبقه بندي نماييد:مطالبي كه بايد بدانند،مطالبي كه بهتر است بدانند،مطالبي كه بد نيست بدانند.

درنهايت از مطالبي كه جذابيت زيادي براي مخاطب دارند استفاده كنيد.هرچند كه ممكن است اين اطلاعات اهميت زيادي نداشته باشند  ولي باعث مي شوند كه مخاطبان به خاطر شوخ طبعي ومزاح سخنران لذت بيشتري از صحبتهاي وي ببرند .

۳۳-متن پيچيده باعث سر در گم شدن مخاطبان مي شود.

با توضيح بيش از حد مخاطب را گيج نكنيد و فكر نكنيد كه مجبور هستيد متن سخنراني را كلمه به كلمه بنويسيد.

۳۴-ـآهنگ سخنراني خود را تنظيم كنيد به صورتي كه تاثير بهتري داشته باشد. هر جا لازم باشد حرف خود را قطع كنيد(مثلاً وقتي لازم باشد روي يك نكته تاكيد كنيد و يا بين دو نكته مشخص وقفه ايجاد كنيد. مكث هاي عمدي سخنراني بايد حدود ۳ ثانيه طول بكشد،يعني طولاني تر از مكث هاي عادي كه در صحبت پيش مي آيد.

۳۵-متن سخنراني را با حروف درشت روي يك طرف كاغذ بنويسيد و صفحات متن كامل سخنراني را شماره گذاري كنيد

۳۶-يادداشتهاي خود را روي مقوا يا كارت بايگاني بنويسيد.اين يادداشتها حاوي جمله ها و عبارت هايي هستند كه در صورت فراموش كردن ناگهاني مطالب به كمك شما مي آيند با استفاده از يادداشت مي توانيد با مخاطبان صحبت كنيد نه اين كه مطالب سخنراني را از حفظ براي آنها بخوانيد.

استفاده از وسايل سمعي –بصري

۳۷-با استفاده از وسايل سمعي-بصري مورد نظر ،از قبل نحوه ارائه مطالب را تمرين كنيد

در انتخاب نوع وسايل كمك آموزشي بايد به موضوع مورد بحث ،تعداد مخاطبان ،شكل و اندازه سالن و…. توجه داشت

۳۸-قبل از اين كه از مخاطبان بخواهيد به وسيله مورد نظر نگاه كنند،كمي مكث كنيد.

۳۹-روش استفاده از وسايل كمك آموزشي را به خوبي فرا گيريد وبراي استفاده از آن با توجه به بحث خود برنامه ريزي كنيد مثلاً براي جلوگيري از اشتباه ،اسلايدها را شماره گذاري كنيد.

هنگامي كه از روي وسايل بصري صحبت مي كنيد ،توجه نيمي از مخاطبان به پرده نمايش يا تخته جلب مي شود و نيمي ديگر به شما توجه مي كنند .بنابراين اگر مي خواهيد كه همه مخاطبان به پرده نمايش يا تخته توجه كنند ثابت بايستيد و حركت نكنيد.

با بكارگيري از ذوق و سليقه و اضافه كردن طرح ها و اجزائي به وسايل بصري،اطلاعات را قابل فهم  و جذابتر نماييد. اگر رنگهاي داخلي منحني دايره اي به اندازه كافي با هم تفاوت نداشته باشند تشخيص بخشهاي مختلف آن كاملاً غير ممكن خواهد بود

۴۰-براي كاستن از جديت مطالب مهم از كاريكاتور استفاده كنيد.

۴۱-روي تصاوير اوورهد يادداشت بنويسيد.

۴۲-از تمام مطالب سمعي-بصري مهم نسخ اضافي تهيه كنيد.آماده شرايطي مثل قطع برق ،خراب شدن وسايلي مثل رايانه،ويدئو پروجكشن و… باشيد.

اجراي تمريني

۴۳-تمرين كنيد كه به سرعت جاي مطالب را روي متن پيدا كنيد.

براي تمرين ابتدا متن را از اول تا آخر روخواني كنيد.در صورتي كه از روي يادداشت صحبت خواهيد كرد از آن  استفاده كنيد.سخنراني شما زماني طبيعي جلوه مي كند كه مطالب را از حفظ بگوييد وكمتر به متن و يا يادداشت هاي خود مراجعه كنيد.

۴۴- صحبت كردن با صداي  معمولي و بلند را تمرين كنيد.

۴۵-آهنگ سخنراني خود را تغيير دهيد و ببينيد كدام آهنگ موثرتر است.

تمرين كردن در حضور يكي از دوستان در شما ايجاد اعتماد به نفس مي كند.از او بخواهيد كه نظر خود را در مورد وضعيت صدا و حالت بدن شما بگويد.

خود را آماده كنيد

اثر كلي سخنراني علاوه بر كيفيت ارائه مطالب ،به وضعيت ظاهري شما بستگي د ارد.

خود را باور داشته باشيدداشتن تصويرمثبتي از خود اهميت زيادي در ارائه يك سخنراني موفقيت آميز دارد. نقاط قوت خود را شناسايي كند و از آن حداكثر استفاده را ببريد

۴۶-مخاطبان پشتيبان شما هستند و مي خوا هند از شما مطلبي بياموزند .

موفقيت را مجسم كنيد.تصور يك سخنراني بي نقص اعتماد به نفس شما را افزايش مي دهد.

۴۷-عادي رفتار كنيد تا مخاطبان به شما انس بگيرند.

۴۸-حتي اگر تعداد مخاطبان كم است تعداد آن را زياد تصور كنيد.

چگونگي وضعيت ظاهري

مخاطبان تا حد زيادي تحت تاثير ظاهر شما قرار مي گيرند.

۴۹- خود را در آينه برانداز كنيد تا از تاثيري كه در مخاطبان ايجاد مي كنيد آگاه شويد.

اگر با ظاهري آراسته حاضر نشويد مخاطبان تصور مي كنند كه شما آمادگي و تخصص لازم براي  موضوع سخنراني نداريد.

۵۰-لباس مناسبي بپوشيد. با اعتماد به نفس بايستيد ،راه برويد وصحبت كنيد.

از پوشيدن لباسهايي كه باعث حواس پرتي مخاطبان مي شود اجتناب كنيد.

۵۱-دستها را در طول سخنراني در جيب قرار ندهيد.

بهبود وضعيت ظاهري

حدود دو سوم از ارتباطات ميان مردم كاملاً غير كلامي است و به وسيله حركات دست ،حالت چهره و يا تن گفتار ايجاد مي شود .

۵۲-تن گفتار شما بايد همان چيزي باشد كه  بيان مي كنيد.

۵۳- ايستادن صحيح را تمرين كنيد.بهترين حالت بدن براي شروع سخنراني اين است كه صاف بايستيد و پاها كمي از هم فاصله داشته باشد و وزن بدن به اندازه مساوي روي هر دو پا تقسيم شودو دستها در دو طرف بدن آويزان باشند اين طرز ايستادن ،خنثي است وبياگر مفهوم خاصي نيست (حالتهاي مختلف ايستادن بيانگر مفاهيم مختلفي است)

۵۴- پشت كردن به مخاطبان باعث مي شود كه حواس آنها پرت شود .

۵۵- هنگام پايين بودن سر ،صدا به خوبي شنيده نمي شود

۵۶- در حين سخنراني جلوي ديد مخاطبان را نگيريد  . براي نشان دادن مطالب از چوب نشانگر و يا نشانگر ليزري استفاده كنيد.

۵۷-اگر به تريبون خيره شويد نمي توانيد با مخاطبان تماس چشمي برفراركنيد.

۵۸-هنگام پايين بودن سر صدا به خوبي شنيده نمي شود.

۵۹- ياد بگيريد كه عضله هاي صورتتان را شل كنيد و لبخند بزنيد .هنگام سخنراني كفش راحت بپوشيد.

موي سر نبايد روي صورت را بپوشاند.

تقويت صدا

آهنگ و بلندي صدا،تاثير بسيار زيادي بر سخنراني دارد .

۶۰- قبل از شروع به صحبت كردن يك آبنبات نعنايي و يا عسلي بخوريد.

۶۱-براي تنفس بهتر يوگا تمرين كنيد.آهسته و عميق نفس بكشيد .اين موضوع سبب مي شود كه بهتر فكر كنيد و در حين صحبت كردن در برابر مخاطبان افكارتان را سازماندهي كنيد.

۶۲- تمرين كنيد تا جمله ها را با افت و خيز متفاوتي ادا كنيد.
ارائه سخنراني

۶۳-اعصاب خود را كنترل كنيد.

اغلب سخنرانان به جز كساني كه تجربه زيادي در سخنراني دارند،قبل از شروع سخنراني دچار اضطراب مي شوند. مسلماً اگر عصبي و مضطرب باشيد،عادي و طبيعي رفتار نخواهيد كرد. حالتهاي عصبي علائم زيادي دارند كه شامل :احساس دلشوره ، خشكي دهان ،تيك چشم،لرزش دستها ،عرق كردن كف دست ،كاهش  تمركزو.. .

۶۴- ليستي از عواملي كه باعث مي شوند هنگام سخنراني عصبي شويد تهيه كنيد.آن هارا بشناسيد وتا حد امكان براي پيشگيري و يا مرتفع ساختن آنها برنامه ريزي كنيد..اگر احتمال مي دهيد كه دچار اضطراب شويد ،سعي كنيد به اين اضطراب با ديد مثبت نگاه كنيد وبا آن مانوس شويد

۶۵- ريلكسيشن را فراموش نكنيد .

براي آنكه بتوانيد يك سخنراني قوي و موثر ارائه كنيد ،بايد از قبل آرامش داشته باشيد .

حتي اگر احساس تنش نمي كنيد ، حدود سي دقيقه قبل از شروع سخنراني يك جاي آرام پيدا كنيد و در آنجا افكارتان را متمركز كرده واستراحت كنيد.

شب قبل از سخنراني خوب بخوانيد تا در روز سخنراني سر حال باشيد.

۶۶-قبل از شروع هرسخنراني ،فقط كارهاي تعيين شده براي دقيقه آخر را انجام دهيد.

براي خود آدابي را رسم كرده و خود را موظف به رعايت آن كنيد مثل تمركز كردن ،ورزش عضلات صورت، انجام چند تمرين تنفسي وتجسم خود در حين ايراد سخنراني موفق و….

۶۷-نگران اضطراب نباشيد .اضطراب مي تواند نيروي مثبت و فوق العاده اي به شما بدهد و اگرچه اكثر  سخنرانان دچار اضطراب مي شوند اما بيشتر مواقع مخاطبان پي به اين حالت اضطراب نمي برند و همچنين مخاطبان بيشتر به سخنان شما علاقه مند هستند نه به احساسات شما.

۶۸- براي شروع سخنراني آرام باشيد نفس عميقي بكشيد ،لبخند بزنيد و سخنراني را با تأني آغاز كنيد.

بااعتماد به نفس شروع كنيد

۶۹-در ابتدا ارتفاع تريبون و يا ميكروفون و يا صندلي خود را تنظيم كنيد .

۷۰-با اعتماد به نفس و با آهنگ عادي شروع به صحبت كنيد .

۷۱-نگاه اجمالي به يادداشتهاي خود بيندازيد .سپس همه حواس خود را متمركز كنيد كه كلمات راروان ادا كنيد.

سعي كنيد اولين مطالب را بدون نگاه كردن به يادداشتها بيان كنيد.اين كار در شما حالت اعتماد به نفس و اقتدار به وجود مي آورد و همچنين نگاه كردن به مخاطبان را ميسر مي سازد

۷۲-با مخاطبان مكرراً تماس چشمي برقرار كنيد. تماس چشمي ابزاري بسيار قوي است كه بين افراد رابطه دوستي وصميميت ايجاد مي كند . ايجاد يك رابطه صميمي با مخاطب ،در طول سخنراني بسيار مهم است .

۷۳- اولين تماس چشمي را با كسي برقرار كنيد كه به نظر شما خوش برخورد و صميمي است. اگر چه بيشتر سخنرانان تمايل دارند به مخاطباني نگاه كنند كه با علاقه و اشتياق در حال گوش كردن به سخنراني هستند ،اما در عين حال به كساني كه بي تفاوت هستند و يا رفتار منفي دارند نيز بايد توجه كرد.

۷۴-آهنگ سخنراني خود را تنظيم كنيد.تغيير آهنگ در بيان مطالب ، مخاطبان  را به شنيدن سخنراني علاقه مند مي كند،البته نبايد بي دليل آهنگ سخنراني را سريع يا آهسته كرد.

۷۵-هنگام بيان نكات مهم ، مدت كوتاهي مكث كنيد.

بين مطالب و نكات مهم مكث كنيد و از اين فرصت براي نگاه كردن به مخاطبان استفاده كنيد . اين كار به شما امكان مي دهد كه واكنشهاي آنان را در مورد سخنراني بسنجيد.

۷۶-تن گفتار و دامنه حركات يدن را با توجه به تعداد مخاطبان و اندازه سالن تنظيم كنيد.

در صورتي كه تعداد مخاطبان زياد باشد بايد دامنه حركات بدن خود را افزايش داد تا در مقابل جمعيت انبوه به چشم بيايد.

۷۷-نكات كليدي و مهم را به گونه اي متفاوت بيان كنيد .

روش خاصي براي بيان نكات كليدي و مهم با توجه به نوع مخاطبان و موضوع سخنراني بيابيد.مثلاً ارقام مهم را عدد به عدد تكرار كنيد و…

۷۸-براي ايجاد فاصله بين جملات از آواهاي بي معني  (مثل اِم..اِم…) استفاده نكنيد.

۷۹-از خيس كردن لبها ،حركات زياد دست و تكان دادن سر خودداري كنيد.هيچگاه خود را نخارانيد و به بيني خود دست نزنيد.

۸۰- از بازي كردن با اشيائي همانند كليد ،عينك و قلم پرهيز نماييد.با انجام حركات تكراري مثل جلو عقب رفتن مداوم مخاطبان را عصبي نكنيد.

۸۱-اگر مطلب را گم كرديد آرام باشيد تا آن را پيدا كنيد .وسايل بصري را مدت زيادي روشن نگذاريد چون باعث حواس پرتي مخاطبان مي شود.

۸۲-در صورت اشتباه بارز از حضار به خاطر كم تجربگي عذر خواهي كنيد.

۸۳- در آخر جمله ها صداي خود را پايين نياوريد.اين كار سبب مي شود مخاطبان تصور كنند كه در مورد مطالبي كه مطرح مي كنيد مطمئن نيستيد.

۸۴- وقت سخنراني خود را تنظيم كنيد تا مجبور نشويد بعضي از مطالب خود را بيان نكرده و يا تندتر بيان كنيد.

براي آگاهي از زمان به ساعت ديواري نگاه كنيد نه به ساعت مچي خود.

۸۵-اگر وقتي كه به شما اختصاص داده شده رو به اتمام است ،ببينيد كه چه مطالبي را مي توانيد حذف كنيد . به جاي تندتر نمودن ايراد سخنراني از مطالب خود كم نماييد.

۸۶- مدت سخنراني خود را اعلام كنيد .مثلاً بگوييد “ما فقط ۲۰ دقيقه وقت داريم ،بنابراين اجازه بدهيد كه به اصل مطلب بپردازيم “.

كنترل مخاطبان

۸۷- مخاطبان را كنترل كنيد.

سخنراني براي استفاده مخاطبان انجام مي شود نه براي كسي كه سخنراني را ارائه مي كند . شما بايد بتوانيد مفهوم عكس العملهاي مخاطبان را بفهميد و واكنش مناسبي براي آنها اتخاذ كنيد.

۸۸- در صورت امكان زودتر از موعد مقرر به سالن سخنراني برسيد تا حالتهاي روحي مخاطبان را ارزيابي كنيد.

۸۹- سعي كنيد به سخنراني قبلي گوش دهيد.شما مي توانيد با بررسي واكنش مخاطبان به سخنراني قبلي ، حالت روحي آنها را ارزيابي كنيد .

۹۰-  علائم عدم توجه مخاطبان را بشناسيد و در طول سخنراني به آنها توجه داشته باشيد.

حالت كسالت و خواب آلودگي،خميازه زياد ، ترك كردن سالن ،نگاه كردن زياد به ساعت ،نجوا كردن زيا د مخاطبان ،ضربات آهسته و تكراري پا و…

۹۱-اجازه بدهيد مخاطبان بدانند كه شما از احساسات آنها آگاه هستيد .

۹۲-با آوردن مثالهاي ملموس،كاربردي و روزمره،ضرب المثلها،خاطرات جذاب ولطيفه ها گهگاه فضاي سخنراني را تلطيف كنيد تا سخنراني شما كسالت آور و خسته كننده نباشد.

۹۳-لطيفه هاي متناسب با مطالب را در جاهاي مناسب قرار دهيد.اين لطيفه ها حتماً بايد كوتاه و در ارتباط مستقيم با مطلب باشند.

۹۴-استفاده از لطيفه و شوخي مي تواند در مواقع زيادي موجب سوء برداشت شود . از بيان لطيفه هايي با موضوعات مربوط به نژاد ،اقليت هاي مهاجر، مذهب، مادرزن، مادرشوهر، نقص عضو و…خودداري كنيد.

۹۵- با پرسيدن سوالهايي با فواصل منظم ،همه مخاطبان را درگير سخنراني كنيد .

۹۶-به مخاطبان بگوييد كه قصد داريد چند مطلب براي آنها بيان كنيدو سخنراني چه وقت به پايان خواهد رسيد.براي اين كار از عباراتي مثل “حالا سومين نكته از چهار نكته…”و يا”و حالا قبل از پاسخ دادن به سوالهاي شما مطالب را در چند جمله خلاصه مي كنم…”.

خلاصه مطالب و نتيجه گيري

۹۷-سخنراني خود را با يك خلاصه خوب و قوي به پايان برسانيد .خلاصه سخنراني بايد همه مطالب و ايده هاي مهم را در برگيرد تا در انتها مخاطبان بتوانند از سخنراني نتيجه گيري كنند.

اگر به مخاطبان اطلاع دهيد كه به پايان سخنراني نزديك مي شويد ، مي توانيد مطمئن باشيد كه قبل از خلاصه كردن نكات اصلي سخنراني ، همه حواس مخاطبان متوجه شما است.

۹۸-سخنراني را با يك نتيجه گيري قاطع پايان دهيد.اساس نتيجه گيري را به طور قاطع و بر واقعيات و مطالبي قرار دهيد كه در طول سخنراني ارائه كرده ايد

در بخش نتيجه گيري سخنراني از صحبت كردن با لحن تعصب آميز خودداري كنيد .تمام تلاش خود را بكار ببريد تا صحيح و بدون اشتباه سخن بگوييد ،مطالب واقعياتي را ارائه دهيد كه كاملاً در مورد آنها تحقيق كرده ايد .سعي كنيد نظرات شخصي خود را در مورد سخنراني مطرح نكنيد.

۹۹-قبل از نتيجه گيري ،جلوي وسايل بصري كه استفاده مي كنيد برويد تا مخاطبان بتوانند به خوبي شما را ببينند .با اعتماد به نفس بايستيد و جمله هاي  نهايي را محكم و مقتدرانه بيان كنيد .

پرسش و پاسخ

۱۰۰- بين دو بخش پاياني سخنراني و بخش پرسش و پاسخ در صورت امكان اعلام تنفس كوتاهي نماييد.چون بخش پرسش و پاسخ مي تواند به اندازه خود سخنراني مهم باشد.

۱۰۱- خود را براي اين مرحله آماده كنيد.هنگام تمرين متن سخنراني مي توان بسياري از سوالها را پيش بيني كرد.به سرعت سوال را تجزيه وتحليل كنيد.انواع سوالهايي كه مطرح مي شوند شامل:درخواست براي تكرار دوباره،درخواست براي اطلاعات بيشتر،سوال مربوط به مسائل مخاطبان،سوالهاي پرت و احمقانه،سوالهاي دكارتي(مثلاً”چگونه x را مي خواهيد در حاليكه بر داشتن y تاكيد داريد؟”در اينجا سوال كننده براي شكست دادن سخنران از منطق استفاده مي كنند.)،بيان كردن مطلبي در تكميل صحبتهاي شماو….

۱۰۲-با پاسخ دادن به سؤالهاي مخاطبان و نشان دادن احاطه خود بر موضوع مي توانيد به اعتبار و قابليت خود بيفزاييد.

۱۰۳-با اعتماد به نفس ظاهر شويد.به سؤالها با همان بلندي ،وضوح وكلام ايجاز سخنراني پاسخ دهيد .مخصوصاًهنگامي مجبور هستيد بنشينيد يا براي پاسخ دادن به مكان ديگري برويد .

۱۰۴-براي تشويق كردن مخاطبان خجول و يا مضطرب بگوييد:” به نكته خوبي اشاره كرديد!”.

۱۰۵-هنگام پاسخ دادن ، همه حاضران را مورد خطاب قرار دهيد.

۱۰۶-مخاطبان بايد بدانند كه شما عقايد شخصي خود را بيان مي كنيد يا واقعيت را .

براي حفظ اوضاع هرگز اجازه ندهيد كه چند نفر با هم صحبت كنند در غير اين صورت كنترل جلسه را به سرعت از دست شما خارج خواهد شد.

۱۰۷-حاضران را متوجه اين نكته كنيد كه پاسخ دادن هم زمان به چند سؤال مقدور نيست.مثلاً بگوييد:”اجازه بدهيد ابتدا به سؤال آقاي….پاسخ بدهم و بعد از آن نوبت شما خواهد بود”.

۱۰۸- در مورد مسائل كم اهميت وارد بحث هاي طولاني نشويد،اگر بحث خيلي پيچيده شد،قرار بگذاريد كه بحث را بعداً ادامه دهيد.

۱۰۹-مراقب باشيد كه هنگام  سخنراني و پاسخ به سؤالات با تحكم صحبت نكنيد.

از تن گفتار و حالتهاي منفي مثل دست به سينه ايستادن و…استفاده نكنيد زيرا مخاطبان تصور مي كنند كه حالت دفاعي به خود گرفته ايد.

برخورد با سؤالهاي مشكل

۱۱۰-در صورت مواجهه با سوالهاي مشكل ،آرامش خود را حفظ كنيد و قبل از پاسخ دادن به سؤال كمي فكر كنيد.اگر لازم بود از ترفندهاي تاخيري استفاده كنيد مثلاً مي توانيد جرعه اي آب بنوشيد ، سرفه كنيد و.. اين تاكتيك به شما فرصت مي دهد تا مطلب مورد نظر را بدون اينكه مخاطبان متوجه شوند ،به ياد بياوريد .

 مي توانيد به يادداشتهاي خود مراجعه كنيد از اين كار واهمه نداشته باشيد .در اين صورت براي اين كه به حاضران نشان دهيد كه كنترل اوضاع را در دست داريد به آنها بگوييد كه مشغول چه كاري هستيد و علت آن را نيز توضيح بدهيد.

۱۱۱-برخي افرا د دوست دارند به جاي پرسيدن سؤال مطلبي را بيان كنند ، اگر مشاركت آنها سازنده است و استدلال شما را تقويت مي كند ،از آنها قدر داني كنيد.به هر حال اگر مطلب نامربوط  بود، از كسي كه صحبت كرده تشكر كنيد و سراغ سؤال بعدي برويد.

۱۱۲ -اگر پاسخ سؤال را نمي دانيد  سعي كنيد با مخاطبان روراست باشيد. به جاي طفره رفتن ،بهترين كار اين است كه اعتراف كنيد . در پاسخ عباراتي مثل “بعداًبه اين موضوع خواهيم پرداخت”را به كار نبريد چون مخاطبان از اينكه احساس كنند به بازي گرفته شده اند رنجيده خاطر مي شوند و شما اعتبار خود را از دست خواهيد داد.

۱۱۳- اگر پاسخ سؤال را نمي دانيد سعي كنيد پاسخ قابل قبولي براي آن ارائه ارائه كنيد تا نشان دهيد در مورد سؤال بي تفاوت نبوده ايد .اگر سؤال كننده پافشاري كرد ، سؤال را براي بحث مخاطبان باز بگذاريد .در اين گونه موارد مي توانيد از جمله هاي زير استفاده كنيد: “مطمئن نيستم كه بتوانم پاسخ اين سؤال را بدهم .شايد بتوانيم بعد از جلسه در مورد آن صحبت كنيم” و يا”پاسخ اين سؤال را نمي دانم ولي مي توانم برايتان پيدا كنم . اگر آدرس خود را به من بدهيد پاسخ را برايتان خواهم فرستاد.”و…

۱۱۴- آرامش خودرا در مقابل لحن و منظور سؤال كنندگان حفظ كنيد.

۱۱۵-ممكن است كه افرادي بي هدف سؤالهاي غير مرتبطي از شما بپرسند .در اين مواقع حتماً ادامه بحث را در كنترل خود بگيريد.با استفاده از جمله هاي مناسب مثل “چه مطلب خوبي بيان كرديد و اين مرا ياد نكته ديگري مي اندازد كه . . . “افراد بي هدف را به موضوع برگردانيد.

۱۱۶-مراقب سؤالهاي كنايه داري كه براي نشان دادن نقاط ضعف بحث و دستپاچه كردن سخنران پرسيده مي شوند باشيد.با تاييد حرفها و كوتاه آمدن در مقابل سؤال كننده او را شرمنده كنيد.

۱۱۷-ممكن است مخاطبان براي خودنمايي سؤالي را مطرح كنند كه ارتباط چنداني به موضوع سخنراني ندارد.بعضي مواقع اين گونه سوالها با هدف تضعيف كردن اعتبار و خراب كردن وجهه سخنران مطرح مي شوند تا نشان دهند به اندازه كافي در مورد موضوع آگاهي ندارد. سعي كنيد چند جواب حاضر و آماده داشته باشيد تا در اين شرايط بتوانيد از آن استفاده كنيد مثلاً بگوييد :” من قصد نداشتم امروز اين بخش از موضوع را مطرح كنم”و يا”اين يك موضوع ديگر است كه حالا فرصت بحث در مورد آن نيست”.

۱۱۸- سؤالهاي خصمانه را به نحوي به خود سؤال كننده برگردانيد.

۱۱۹- پاسخهاي شما بايد نسبتاً كوتاه باشند ،مخصوصاً اگر بدانيد كسان ديگري نيز منتظر طرح سؤال خود و شنيدن پاسخ شما هستند.

۱۲۰- گاهي اوقات با سؤالي مواجه مي شويد كه نياز به توضيح زياد دارد و ديگران به آن علاقه مند نيستند در اين صورت از سؤال كننده بخواهيد بعد از سخنراني به شما مراجعه كند .

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۳۱:۳۶ ] [ مشاوره مديريت ]

روش‌هايي ساده براي تسلط بر سخنراني


يكي از متداول‌ترين دلايلي كه هنگام سخنراني در جلسات احساس نگراني مي كنيم اين است كه مي‌ترسيم مطلبي را كه آماده كرده‌ايم فراموش كنيم و با ريسك از دست دادن اعتبارمان مواجه شويم. 
 

روشي كه بسياري افراد براي غلبه بر اين هراس استفاده مي‌كنند تهيه اسلايدهاي Power point براي كمك به حافظه است. به هر حال، همه چيز به اين سادگي نيست، زيرا هيچ چيز به اندازه‌اي كه مخاطب ببيند در سخنراني كاملا به اسلايدهاي خود متكي هستيد، اعتبار شما را زير سوال نمي‌برد. سخنرانان با تجربه اين توانايي را دارند كه قبل از نشان دادن اسلايد به مخاطب، محتواي آن را اعلام كنند. آنها دست كم، ابزاري را كه در دست دارند به خوبي مي‌شناسند؛ بنابراين فقط لازم است نگاه كوتاهي به اين اسلايدها بيندازند و بدانند كه مطلب بعدي چيست. براي اينكه بتوانيد اين كار را انجام دهيد، به تمرين‌هاي ساده‌اي براي ارتقاي حافظه نياز داريد تا مطالب سخنراني خود را به خاطر بسپاريد و در نتيجه استرستان را كم كنيد.


1) از روش «كاخ ذهن» استفاده كنيد


تحقيقات مربوط به توانايي مغز نشان داده اند كه بين روشي كه ما اتفاقي را به خاطر مي‌سپاريم و فضايي كه اين اتفاق در آن روي داده، ارتباط عميقي وجود دارد. به عبارت ديگر، ما چيزها را بر اساس موقعيت‌هاي مكاني به خاطر مي‌سپاريم. اين تكنيكي قديمي براي تقويت حافظه است كه از آن به عنوان «كاخ ذهن» نام برده مي‌شود.


2) از نقشه‌هاي ذهني استفاده كنيد


نقشه‌هاي ذهني نمودارهايي هستند كه با كمك آنها مي توانيد همه موضوعات سخنراني خود را به جاي اينكه به صورت ليست وار مشخص كنيد، به شكلي بصري طرح‌بندي كنيد. اين كار كمك بزرگي براي تقويت حافظه است، چرا كه تصوير آن شكل در مغز شما نقش مي‌بندد و آسان‌تر از يك ليست خطي مي‌توانيد اطلاعات را بازيابي كنيد، به خصوص اگر يادگيري بصري شما بهتر باشد؛ بنابراين سعي كنيد به جاي استفاده از روش‌هاي قديمي يادداشت برداري، سخنراني را از طريق يك نقشه ذهني ارائه كنيد.


3) به تمركز 8 ثانيه اي اهميت بدهيد


كارشناسان امر تقويت حافظه مي‌گويند 8 ثانيه متوالي طول مي‌كشد تا يك بخش اطلاعات توسط هيپوكامپ مغز پردازش شده و وارد حافظه شود، اطلاعات اين گونه در مغز ما رمزنگاري مي‌شوند. چگونه تلاش مي‌كنيد خود را براي يك سخنراني آماده كنيد؟ آيا براي انتقال اطلاعات از روي يادداشت‌ها به ذهنتان تمركز داريد؟ يا عادت داريد با چك كردن ايميل يا پاسخ دادن به تلفن در كارتان وقفه ايجاد كنيد؟ قانون مهم «8 ثانيه» را به ياد بياوريد و هنگام دريافت اطلاعات زماني را در نظر بگيريد كه در آن وقفه پيش نيايد. در اين صورت نه تنها بهتر بر موضوع سخنراني خود تسلط مي يابيد، بلكه مدت سخنراني را هم به ميزان قابل ملاحظه‌اي كاهش مي‌دهيد.


4) قانون تمرين 20-20-20 را به كار بگيريد


چقدر وقت داريد سخنراني خود را ارائه كنيد؟ كارشناسان حافظه قانون 20-20-20 را پيشنهاد مي‌كنند كه براساس آن هنگام تمرين مي‌توانيد جزئيات سخنراني را به مدت 20 دقيقه بررسي كنيد و سپس همان متن را دو بار ديگر تكرار كنيد.


5) با صداي بلند تمرين كنيد


محققان دريافته اند كه حافظه با تكرار بلند كلمات 10 درصد بيشتر فعال مي‌شود. كل سخنراني خود را 5 يا 6 بار با صداي بلند بگوييد. با انجام اين كار و افزايش اعتماد به نفس، نه تنها حافظه خود را در مورد موضوع تقويت مي‌كنيد، بلكه سخنراني خود را از روخواني صرف به مطلبي كه از درون شما برخاسته، تبديل مي‌كنيد.

6) با موزيك تمرين كنيد


موزيك ابزار موثري است كه در حفظ كردن اطلاعات به ما كمك مي‌كند. دكتر جورجي لوزانوف، روانشناسي است كه روش خاصي براي آموزش زبان‌هاي خارجي ارائه داده است. در اين روش از موزيك بي‌قاعده باروك براي آموزش زبان استفاده مي‌شود. اين نوع موزيك نيمكره چپ و راست مغز را با هم فعال مي‌كند. فعاليت همزمان دو نيمكره، ميزان حفظ اطلاعات را به حداكثر مي‌رساند. به طوري كه درصد حفظ كردن دانش‌آموزان به طور ميانگين به 92 درصد رسيد. همين روش در آماده شدن براي سخنراني نيز موثر است. در حالي كه در بازگويي متن سخنراني تمرين مي‌كنيد، از موزيك استفاده كنيد تا درصد جذب و حفظ اطلاعات شما بيشتر شود.


7) صداي خود را ضبط كنيد


هنگام تمرين ارائه سخنراني، صداي خود را ضبط كنيد و سپس آن را براي خودتان پخش كنيد. شنيدن بخش به بخش صداي خودتان هنگام سخنراني، توانايي به خاطر سپاري موضوعات را بالا مي برد؛ چون اكنون از راهكارهاي بصري و شنيداري تقويت حافظه با هم استفاده مي‌كنيد.


8) قبل از خواب تمرين كنيد


دانشمندان عصب‌شناسي از ارتباط بين خواب و يادگيري و تقويت حافظه پرده برداشته‌اند. يافته‌هاي آنان نشان مي دهد كه خوابيدن، تثبيت آخرين اطلاعاتي را كه سيستم حافظه شما قبل از خواب دريافت كرده، افزايش مي‌دهد؛ بنابراين، اگر دقيقا قبل از خوابيدن متن سخنراني را تكرار كنيد، صبح كه از خواب بيدار شويد، آسان‌تر آن را به ياد مي‌آوريد.


9) حافظه فعال خود را ارتقا دهيد


حافظه فعال، سيستمي در مغز انسان است كه امكان حفظ موقت اطلاعات و اداره اطلاعات لازم براي وظايف پيچيده مانند تجزيه و تحليل زبان، استدلال كردن و يادگيري مطالب جديد را به وجود مي‌آورد. ارتقاي حافظه فعال، كنترل توانايي ما را براي توجه كردن و به خاطر سپردن افزايش مي‌دهد.

كارشناسان علم عصب‌شناسي معتقدند: حافظه فعال با تمرين زياد تقويت مي‌شود. در نهايت، به ياد داشته باشيد كه تنها خودتان از ايده‌هايي كه قرار است در سخنراني ارائه كنيد، آگاهيد. اگر هنگام سخنراني موضوعي را فراموش كرديد، به راحتي از آن بگذريد و مطمئن باشيد كه مخاطب نيز متوجه آن نخواهد شد.


بدانيد در حال اجراي اپرا نيستيد كه مخاطب اشعار آن را حفظ باشد و آن را دنبال كند. اگر هم موضوع فراموش شده را در طول سخنراني به ياد آورديد، به راحتي بگوييد «نكته ديگري وجود دارد كه بايد اضافه كنم.» بنابراين به جاي اينكه زمانتان را صرف نگران شدن كنيد، از آن براي به كارگيري ابزارهاي تقويت حافظه استفاده كنيد.

http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=318974


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۳۱:۳۵ ] [ مشاوره مديريت ]

 

همانند طرح‌ريزي بسيار زيباي كتاب موش‌ها و آدم‌ها، سخنراني‌هاي خوب تنظيم و تمرين‌شده نيز اغلب در هوا گم مي‌شوند. هيچ ميزاني از آمادگي نمي‌تواند جانشين درك حضاري شود كه سخنران را غيرصميمي‌ يا حسابگر مي‌پندارند. چرا بسياري از مديران در ايجاد ارتباط با شنوندگان سخن خود چنين با دشواري روبه‌رو هستند؟

مورگان كه براي ده‌ها سال مربي‌گري هنر ارتباطات را عهده‌دار بوده، راهنمايي‌هايي جهت پيروزشدن بر اين مشكل ارائه مي‌دهد. پژوهش‌هاي اخير نشان داده‌اند كه حركات طبيعي و حساب‌نشده (چيزي كه مورگان «گفت‌و‌گوي دوم» مي‌نامد) احساس يا ميل فرد را در جزئي از ثانيه پيش از درآمدن انديشه سخنران به قالب كلام، به حضار منتقل مي‌كند. از اين رو، زمان‌بندي حركات بدني تمرين‌شده، به‌صورت نامحسوس به‌هم مي‌خورد و شنوندگاني كه توان تعبير زبان اعضاي بدن را دارند، اين را به‌خوبي درمي‌يابند.

اگر نمي‌توانيد بخش غيركلامي‌ سخنراني خود را تمرين كنيد، پس چه بايد كرد؟ به چهار ميل بنيادين كه در وراي سخن شما نهفته است، توجه كنيد: با حضار باز برخورد كنيد؛ با مخاطب ارتباط برقرار كنيد؛ با احساس باشيد و خوب گوش كنيد تا واكنش حضار را دريابيد. با در نظر داشتن اين چهار نكته، سخنراني خود را تمرين كنيد. به تصور اين‌كه با همسر يا دوست نزديكتان سخن مي‌گوييد، خود را بازتر و راحت‌تر كنيد.

براي ايجاد ارتباط آسان‌تر، به «نياز» درگيرساختن حضار توجه كنيد. تصور كنيد با كودكي سخن مي‌گوييد كه به كلام شما گوش نمي‌سپارد. به‌منظور انتقال احساس خود، احساس نهفته در پشت سخنتان را شناسايي كرده و بدان اجازه بروز بدهيد. خوب گوش‌كردن بدين معناست كه هنگام پانهادن به جايگاه سخنراني، به احساس احتمالي حضار بينديشيد و پيام‌هاي زبان حركات بدني آنان را بخوانيد.

اگر اين چهار ميل را دروني ساخته و در تمرين‌هاي خود جا دهيد، به تبديل شما به يك سخنران ماهر كمك مي‌كنند و زبان حركات بدني شما هم از اين وضع پيروي خواهند كرد.   http://www.fara.ir/index.php?target=publications&function=viewArticle(1149)
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۳۱:۳۴ ] [ مشاوره مديريت ]

 

هنر بيان - چگونه در هر موقعيتي قدرتمند ظاهر شويم ؟  

شناسنامه كتاب هنر بيان - چگونه در هر موقعيتي قدرتمند ظاهر شويم؟

نويسنده: برايان تريسي

 • مترجم: زهرا نسيمي
 • ناشر: انتشارات پديده
 • نوبت چاپ: اول 1389

تعداد صفحه: 278 صفحه

فهرست كتاب هنر بيان - چگونه در هر موقعيتي قدرتمند ظاهر شويم؟

 • درباره نويسنده
 • مقدمه - هنر بيان
 • فصل 1 - هنر سخنوري و بلاغت
 • فصل 2 - برنامه‏ريزي و آمادگي آسان شده است
 • فصل 3 - اعتماد به نفس و مهارت ذهني
 • فصل 4 - در حضور هر شنونده‏اي مقتدرانه شروع كنيد
 • فصل 5 - تسلط بر جلسات سخنراني در حضور تعداد كمي افراد
 • فصل 6 - مهارت عرضه و مذاكره در گروه‏هاي كوچك
 • فصل 7 - سكوي مهارت: تحت تاثير قرار دادن جمع كثيري از مخاطبان
 • فصل 8 - مهارت صوتي: تكنيك‏هاي صوتي قدرتمند
 • فصل 9 - ترفندهاي تجارت: تكنيك‏هاي سخنرانان ماهر
 • فصل 10 - كنترل مكان سخنراني
 • فصل 11 - با شور و شوق تمام به پايان برسانيد
 • فصل 12 - عرضه محصول يا خدمات به روش متقاعدكننده

تصوير روي جلد هنر بيان - چگونه در هر موقعيتي قدرتمند ظاهر شويم ؟: حرف بزن تا برنده شوي, خريد اينترنتي كتاب برايان تريسي, خريد اينترنتي كتاب هنر بيان, هنر بيان, چگونه حرف بزنيم, چگونه قدرتمند باشيم, كتاب برايان تريسي, كتاب هنر بيان

تصوير روي جلد هنر بيان - چگونه در هر موقعيتي قدرتمند ظاهر شويم ؟:

حرف بزن تا برنده شوي, خريد اينترنتي كتاب برايان تريسي, خريد اينترنتي كتاب هنر بيان, هنر بيان, چگونه حرف بزنيم, چگونه قدرتمند باشيم, كتاب برايان تريسي, كتاب هنر بيان

درباره برايان تريسي نويسنده كتاب چگونه در هر موقعيتي قدرتمند ظاهر شويم؟

برايان تريسي يكي از سخنرانان برجسته آمريكا در امور تجاري، يكي از پر فروش‏ترين نويسندگان، و يكي از مشاوران و مربيان برجسته در زمينه رشد فردي و حرفه‏اي در جهان امروز است. وي سالانه در حضور 250.000 نفر ا زمردم در مورد مسائل مختلف، از موفقيت و مديريت فردي گرفته تا مديريت كارآمد، خلاقيت، و فروش به ايراد نطق مي‏پردازد. وي بيش از 40 كتاب نوشته است و بيش از 350 برنامه آموزش صوتي و تصويري تهيه نموده است. بيشتر آثار برايان به ساير زبانها ترجمه شده است و در 52 كشور در سرتاسر جهان مورد اسفتاده قرار گرفته است. وي كتابهاي برنامه مشاوره و مربيگري پيشرفته و برنامه مربيگري موفق را به همراه كمپبل فراسر (Campbell Fraser) تاليف نمود.
برايان با بيش از هزار شركت مانند شركت آي.بي.ام (IBM)، مك دانل داگلاس (Mc Donell Douglas) و ميليون دلار راند تيبل (The Million Dollar Round Table) به عنوان مشاور همكاري داشته و بيش از 2.000.0000 نفر را شخصا آموزش داده است. نظرات وي اثبات شده، كاربردي، و به سرعت تاثيرگذار است. خوانندگان، شركت كنندگان در سمينارها و مراجعيت مربيگري از تكنيك‏ها و شيوه‏هايي را مي‏آموزند كه مي‏توانند به سرعت آنها را در جهت دستيابي به نتايج بهتر در زندگي و حرفه خود بكار گيرند.

دانشگاه فروش و كارآفريني برايان تريسي

دانشگاه برايان تريسي مجموعه كاملي از برنامه‏هاي كاربردي اثبات شده بر اساس همكاري با بيش از هزار شركت را كه به طور موفق توسط 1.000.000 دانشجو از 46 كشور جهان به كار گرفته شده است ارائه مي‏نمايد. چهار دانشكده‏اي كه مي‏توانيد به منظور تحصيل انتخاب نماييد عبارتند از:
1- دانشگاه فروش و مديريت فروش: اين دوره آموزشي خانگي كه شامل 30 بخش مي‏باشد، به شما نشان مي‏دهد چگونه مي‏توانيد فروش خود را دو برابر يا سه برابر نماييد. در پايان اين دوره به دانشجو مدرك فروش حرفه‏اي اعطاء مي‏شود.

2- دانشكده كارآفريني و موفقيت تجاري: در اين دانشكده ابزار و روشهاي لازم جهت ايجاد مشاغل بسيار سودآور و زودبازده آموزش داده مي‏شود. در پايان اين دوره به دانشجو مدرك كارشناسي ارشد در رشته تجارت برتر اعطاء مي‏گردد.

3- دانشكده مديريت و رهبري: در اين دوره آموزش رهبري با عملكرد عالي كه شامل 30 بخش مي‏باشد، مي‏آموزيد چگونه گروهي عالي متشكل از بهترين افراد به استخدام خود درآوريد، به خدمت گيريد، برانگيزيد و تشكيل دهيد. در پايان اين دوره به دانشجو مدرك كارشناسي ارشد مديريت اعطا مي‏گردد.

4- دانشكده عملكرد فردي: در اين مورد مي‏آموزيد چگونه اهدافي را تعيين كرده و به آنها دست يابيد؟ چگونه اولويت‏هاي خود را تعيين نماييد؟ چگونه عزت نفس و اعتماد به نفس در خود ايجاد كنيد، مشكلات خود را حل نماييد و تصميمات بهتري اتخاذد كنيد؟ در پايان اي دوره به دانشجو مدرك كارشناسي ارشد مهارت فردي اعطا مي‏گردد. در اين دوره‏ها كه يك ساعت در هفته برگزار مي‏شود، با استفاده از سي دي، دي وي دي‏هاي صوتي و تصويري، كتابها و تمرينات، مي‏توانيد به يكي از ماهرترين و پردرآمدترين افراد در زمينه كاري خود تبديل شويد. همين امروز به سايت برايان تريسي مراجعه كنيد و به صورت رايگان ارزشيابي شويد تا به نقاط قوت و ضعف خود پي ببريد و بياموزيد چگونه مي‏توانيد در هر شغلي كه هستيدبه رشد و تعالي فردي برسيد.

بخش نمونه از كتاب چگونه در هر موقعيتي قدرتمند ظاهر شويم؟

اهميت مكان نشستن را در نظر بگيريد

زودتر در جلسه حضور يابيد تا بتوانيد جايگاهتان را با دقت انتخاب نماييد. اگر اين جلسه سخنراني شماست، طوري بنشينيد كه پشتتان به ديوار و رويتان به در ورودي باشد تا بتوانيد به تمام آن مكان احاطه داشته باشيد و هر كسي را كه وارد يا خارج مي‏شود ببينيد. زماني كه من جلساتي را برگزار مي‏كنم، به ويژه اگر جلسات مهمي باشند، جايگاه هر فرد را به طور ويژه در اين جلسه تعيين مي‏كنم. اين كار باعث مي‏شود اطمينان حاصل كنيد مهمتري افراد، مهمترين جايگاه را به دست مي‏گيرند.

اگر اين جلسه سخنراني شخص ديگري است، جايي را براي نشستن انتخاب كنيد كه رو به روي در و به صورت اريب يا كاملا رو به روي رئيس جلسه باشد. اگر مطمئن نيستيد، از رهبر جلسه بپرسيد كه وي دوست دارد شما كجا بنشينيد. البت هشما خود هنوز هم مختاريد و بايد از اين اختيار به نحو احسن استفاده كنيد. از اينكه بپرسيد آيا مي‏توانيد در مكان خاصي بنشينيد يا جايتان را با شخص ديگري عوض كنيد تا پشت به ديوار قرار داشته باشيد يا تماس چشمي بيشتري با شخص مهم در اين جلسه داشته باشيد، نهراسيد. براي اين كه بتوانيد بيشتري مشاركت را در اين جلسه داشته باشيد و مجاب‏كننده‏ترين فرد باشيد، اين مساله بسيار حائز اهميت است.

وقت شناس باشيد

سر وقت كارتان را شروع كنيد. فرض كنيد افرادي كه دير به جلسه مي‏رسند ديگر نخواهند آمد؛ پس بهتر است كارتان را شروع كنيد. از مخاطبان به دليل شركت در اين جلسه قدرداني كنيد و علت برزگاري جلسه را توضيح دهيد. ساختار و نحوه برگزاري جلسه را شرح دهيد. زمان ختم جلسه را اعلام كند تا همه بدانند جلسه چه زماني به پايان خواهد رسيد.

انواع جلسات

چهار نوع جلسه كاري مختلف وجود دارد كه عبارتند از:
1- حل مشكل: هدف از برگزاري اين نوع جلسات، بح و گفتگو در مورد يك مشكل و توافق بر سر راه حل آن است.
2- تبادل اطلاعات: هدف از برگزاري اين نوع جلسات، تباد اطلاعات و اعلاميه‏ها و اطمينان از اين موضوع است كه همه افراد از تغيير و تحولات و انتصاب افراد اطلاع دارند.
3- معرفي محصول جديد: هدف از برگزاري اين نوع جلسات، آشنا نمودن تمام شركت‏كنندگان با محصولات و خدمات جديدي است كه شركت در حال عرضه آن است يا به عرضه آن مي‏انديشد.
4- تشكيل گروه: هدف از برگزاري اين نوع جلسات، فراخوان افراد به منظور بحث و گفتگو در خصوص اين مطلب است كه آنها به چه كاري مشغولند و چه پيشرفتهايي در كارشان حاصل نموده‏اند. جلسات تشكيل گروه يكي از اشكال قدرتمند اين جلسات در ايجاد روح رفاقت و صميميت در بين افراد است كه براي هر شركتي ضروري مي‏باشد.

تحسين كتاب - نوشته برايان تريسي

«اگر مي‏خواهيد سخنران برجسته و قابل توجهي باشيد، بايد بهترين بهترين‏ها را مطالعه كنيد. برايان تريسي، ستاره بزرگي در حرفه سخنراني است. بايد ايده ‏هاي او را مطالعه كنيد، زيرا او مرحله به مرحله به شما مي‏آموزد در حرفه سخنراني از هيچ جا به همه جا برسيد. هيچ كس نمي‏تواند اين كار را مثل برايان انجام دهد.
 • مارك ويكتور هانسن
«اين كتاب به من كمك كرد به آرامش بيشتري دست پيدا كنم؛ اين كتاب مرا ترغيب كرد بايستم و ايده‏هايم را با ديگران در ميان بگذارم. بي ترديد برايان تريسي يك سخنران برجسته است؛ تكنيك‏هاي او به خوددارترين سخنرانان كمك مي‏كند، به كم رويي خود غلبه كنند. اين كتاب تاثيرگذار مي‏تواند زندگي افراد را تغيير دهد.»
 • برنت تيلور
برايان تريسي يكي از برجسته ‏ترين سخنرانان تاريخ است! اگر مي‏خواهيد با حرف زدن برنده شويد با اين كتاب شگفت‏انگيز را بخوانيد. اين كتاب، شاهكار است.
 • رابرت آلن
«اين كتاب، مجموعه‏اي قابل توجه، كامل و روشنگر در مورد سخنراني‏هاي ترغيب كننده و برقراري ارتباط موثر است كه يك چهره بين‏المللي آن را نوشته است. اين كتاب را بخوانيد، مطالب آن را بياموزيد، و به كار ببريد و برنده شويد!»
 • نيدو آر. كوبين، رئيس دانشكده‏هاي پوينت
«يك بار ديگر برايان تريسي كتاب موفقيت‏ آميزي نوشته است. كتاب جديد او ، راهنمايي‏ها و دستورالعمل‏هاي ارزشمندي از زبان اين سخنران برجسته ارائه مي‏دهد»
 • كن بلنچارد

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۳۱:۳۴ ] [ مشاوره مديريت ]


آموزش زبان بدن

شايد فكر كنيد اگر زبان كشوري را بدانيد و يا با لهجه مردم يك شهر آشنا باشيد، كار تمام است. اما باور كنيد هميشه واژه‌ها براي رساندن منظور‌تان كافي نيستند. در اين دنيا براي ارتباط برقرار كردن، علاوه بر كلمات به يك زبان ديگر هم نياز داريد؛ «زبان بدن». زباني كه اگر خوب آن را ندانيد و آگاهي نداشته باشيد...

 برترين ها: شايد فكر كنيد اگر زبان كشوري را بدانيد و يا با لهجه مردم يك شهر آشنا باشيد، كار تمام است. اما باور كنيد هميشه واژه‌ها براي رساندن منظور‌تان كافي نيستند. در اين دنيا براي ارتباط برقرار كردن، علاوه بر كلمات به يك زبان ديگر هم نياز داريد؛ «زبان بدن». زباني كه اگر خوب آن را ندانيد و آگاهي نداشته باشيد كه كجا و چطور بايد از آن استفاده كنيد، بزرگ‌ترين سوء تفاهم‌ها را باعث مي‌شويد. براي اينكه بتوانيد از امروز به بعد، كمي دقيق‌تر به اطرافيان‌تان و زبان بدنشان توجه كنيد و براي اينكه بدانيد هر گوشه از جهان، به چه آداب پيچيده‌اي احترام مي‌گذارند، در ادامه اين مطلب با ما همراه باشيد. در اين مطلب تنها به آداب برخي كشورهاي جهان و شهرهاي ايران بسنده مي‌كنيم. آدابي كه از امروز به بعد، بايد كمي بيشتر مراقب رعايت شدنشان باشيد.
 

به چشم من نگاه كن/ نكن

در ايالات متحده، چشم‌درچشم بودن، معمولا نشانه توجه به صحبت‌هاي گوينده است. اما در كشور‌هاي آسياي ميانه، اين موضوع مي‌تواند در ميان افراد هم‌جنس نماد صداقت باشد و در ميان افراد غيرهم‌جنس (به‌ويژه در جوامع مسلمان) چندان مودبانه به نظر نمي‌رسد. زيرا در اين كشورها، معمولا به‌جاي نگاه مداوم و مستقيم، از نگاه‌هاي كوتاه و بريده بريده براي نشان دادن توجه دو فرد غيرهمجنس به هم استفاده مي‌شود. اما در كشوري مثل ژاپن، حتي يك نگاه گذرا هم مي‌تواند گوينده را معذب كند.

اگر هم كمي به عقب برگرديم، مي‌بينيم كه چنين فرهنگي در همين ايران خودمان هم تغييرات زيادي كرده است. نگاه كردن در نسل پدرانمان، معنايي شبيه امروز نداشت. اگر نسل ما توجه‌مان به صحبت‌هاي يك بزرگ‌تر را با زل زدن در چشمانش نشان مي‌دهيم، جوانان يك نسل قبل، توجه و احترام‌شان به يك بزرگ‌تر را هرگز به اين شيوه نشان نمي‌دادند. خيره شدن در چشم يك بزرگ‌تر براي آنها معنايي كاملا متفاوت با امروز داشته است و آنها با پايين انداختن سر و تنظيم نگاه‌شان با زاويه‌اي پايين‌تر از چشم‌ها، احترام‌شان را نشان مي‌دادند.


دست مهربان؛ دست عصباني


دست دادن در بسياري از كشور‌ها به نمادي براي خوشامدگويي تبديل شده‌است. اما همه كشورهاي جهان اين نماد را نپذيرفته‌اند يا حداقل به يك شكل از آن استفاده نكرده‌اند. معاني دست دادن در گوشه‌گوشه جهان آنقدر متفاوت است كه گاهي مي‌تواند نشانه تحقير و تمسخر باشد و گاهي هم شوخ‌طبعي يا حتي احترام تلقي شود. انگليسي‌ها، استراليايي‌ها، اهالي زلاندنو، آلمان و ايالات‌متحده، معمولا در شروع جلسات و ملاقات‌هايشان و همچنين هنگام خداحافظي دست مي‌دهند. اغلب اهالي اروپا، چند بار در روز به بهانه‌هاي مختلف با هم دست مي‌دهند اما در كشورهاي عربي و آسيايي، معمولا بعد از يك دست دادن ساده، چند ثانيه دست طرف مقابل، در دست گرفته مي‌شود. اگر مسافر تركيه هستيد، يادتان نرود دست دادن محكم در اين كشور مي‌تواند نماد خشمگيني يا نوعي بي‌ادبي تلقي شود.

 
يك بوسه؟ دو بوسه؟ سه بوسه؟


براي خوش‌آمد گفتن به يك مهمان، در هر فرهنگي هزار و يك راه وجود دارد اما روبوسي هم يكي از عادات خوشامد‌گويي در كشورهاي مختلف است. كشورهاي اسكانديناوي، معمولا به يك بوسه اكتفا مي‌كنند درحالي كه فرانسوي‌ها، مهمان‌شان را دوبار مي‌بوسند. هلندي‌ها و عرب‌ها معمولا سه بوسه را نماد خوشامدگويي مي‌دانند. استراليايي‌ها معمولا از بوسيدن طفره مي‌روند يا به شيوه اروپايي‌ها از دو بوسه استفاده مي‌كنند. اگر هم مسافر استان‌هاي جنوبي يا غربي در كشورمان باشيد و يك پيرزن مهربان ميزبان‌تان باشد، نبايد از شيوه بوسيدنش شوكه شويد. او براي نشان دادن محبتش چهره شما را در دو دستش مي‌گيرد و حداقل سه بار شما را مي‌بوسد. لرها و بختياري‌ها هم آداب و رسوم جالبي دارند. اگر با يك لر روبه‌رو شويد و او در زمان احوال‌پرسي يا خداحافظي با شما، بخواهد محبتش را نشان دهد، انگشت اشاره خود را مي‌بوسد و روي پيشاني‌اش مي‌گذارد. آنها با اين كار،‌ مي‌خواهند بگويند برايشان عزيز و مهم هستيد و احترام‌شان را به شما نشان مي‌دهند


آرزوي بركت به زبان بي‌زباني


اگر تصميم گرفته‌ايد در يك شهر كردنشين زندگي كنيد، بايد با آداب و رسوم سنتي آن شهر بيشتر آشنا شويد. يكي از سنت‌هايي كه كرد‌ها به آن احترام مي‌گذارند، ريختن نمك در ظرف براي آرزوي پربركت شدن است. اگر شما براي همسايه كرد‌تان يك ظرف غذا، ميوه يا شيريني ببريد، آنها وقت برگرداندن ظرف، در آن نمك مي‌ريزند تا با اين كار آرزو كنند كه بركت هميشه در خانه و سرسفره شما باشد.


يك فنجان و يك دنيا حرف


اگر مي‌خواهيد مهمان عرب‌هاي خوزستان و سوسنگرد شويد، بايد با آداب پذيرايي آنها بيشتر آشنا شويد. اين اعراب از شما با فنجان‌هاي قهوه پذيرايي مي‌كنند و تا وقتي كه فنجان را در دست‌تان بگيريد، آن را برايتان دوباره پرمي‌كنند. گرفتن فنجان در دست براي آنها نشانه ميل شما به قهوه است و اگر واقعا ميلي به نوشيدن آن نداريد، بايد آن را در زير فنجاني برگردانيد. اگر هم به هتل‌هاي سنتي عرب‌ها در جنوب كشور برويد نيازي نيست كه براي پرسيدن هر سؤالي، مقابل ميزبان برويد. كافي‌است فنجان‌تان را روي زمين بگذاريد. اين كار در فرهنگ آنها به معناي اين است كه شما سؤالي داريد و بعد از آن، ميزبان براي پاسخ دادن به سؤال شما مقابل‌تان خواهد آمد.


به «سر» من دست نزن


در انگلستان، كشور‌هاي اسكانديناوي و ژاپن، لمس كردن سر اتفاق شايعي نيست. اما در فرهنگ لاتين، يك اتفاق رايج و قابل قبول است. اگر به كشوري مي‌رويد كه زياد با فرهنگش آشنا نيستيد، در يك فاصله متعادل با افراد بنشينيد و هيچ وقت هم سرشان را لمس نكنيد، زيرا اين اتفاق از نظر مذهبي مي‌تواند براي آنها ناراحت‌كننده باشد. براي مثال «سر» براي شرق آسيايي‌ها معنايي روحاني دارد. اگر مسافر چين هستيد، هرگز براي نشان دادن دوستي‌تان، پيشاني كسي را نبوسيد. براي آنها سر، بخشي روحاني در بدن است و تماس داشتن با سر و موها، مي‌تواند به معناي ورود غيرمجاز شما به حريم خصوصي يك فرد باشد و باعث يك سوء تفاهم بزرگ شود


نه گفتن هم آداب دارد


بسياري از ما وقت بي‌حوصلگي، خيلي راحت اين صوت را براي جواب دادن به‌كار مي‌بريم: «نچ!» اما نبايد فراموش كرد «نه» گفتن با اين كلمه، براي همه خوشايند نيست. مردم كشورهاي ديگر حتي اگر با زبان ما آشنا باشند، اين پاسخ منفي را نوعي بي‌ادبي تلقي مي‌كنند. براي آنها اين آوا، نشانه بي‌توجهي گوينده و توهين به شنونده است. شايد شنيدن آن براي يك ايراني هم چندان خوشايند نباشد، اما يك آفريقايي،‌ هرگز نمي‌تواند چنين بي‌توجهي‌اي را فراموش كند و شما را به‌خاطرش ببخشد. پس پاسخ منفي‌تان را با كلمات كامل ادا كنيد و در مقابل خارجي‌ها، از يك صوت براي رساندن منظور‌تان استفاده نكنيد.


چند وجب فاصله؟


شايد اگر كسي درست در كنار شما بنشيند و به عبارت ديگر به شما بچسبد، كمي آشفته شويد و تلاش كنيد كه از او فاصله بگيريد. اما در خيلي از كشور‌ها، چنين برخوردي كاملا عادي است و به عنوان نشانه‌اي براي شروع يك ارتباط به شمار مي‌آيد. رعايت كردن فاصله درست آنقدر پيچيده و از فردي به فردي متفاوت است كه بهتر است در برخورد اول، با رعايت يك فاصله عادي اوضاع را محك بزنيد و بعد به فرد مقابل‌تان نزديك شويد يا از او فاصله بگيريد.


با دست حرف بزن


بختياري‌ها هنگام حرف زدن از دست‌هايشان خيلي استفاده مي‌كنند. آنها مثل ايتاليايي‌ها، با حركات مداوم دست، هيجان را به حرف‌هايشان مي‌آورند و تلاش مي‌كنند منظور‌شان را بهتر برسانند. اگر از دور به صحبت كردن يك بختياري نگاه كنيد، گمان مي‌كنيد كه بيهوده دست‌هايش را مدام روي صورتش مي‌چرخاند. اما نبايد فراموش كنيد حرف زدن بدون اين تكان دادن‌هاي دست براي اين قوم معنايي ندارد.
 

به ترتيب سن بنشينيد


اگر مهمان عرب‌ها مي‌شويد، حواستان بيشتر از هر جاي ديگري بايد به نشستن‌تان باشد. آنها سن را اصلي‌ترين اولويت انتخاب جا مي‌دانند و اگر شما مسن‌ترين فرد جمع نيستيد، هرگز نبايد بالاي اتاق را براي نشستن انتخاب كنيد. گذشته از اين، خوابيدن در خانه آنها هم آداب خودش را دارد. يك عرب براي شما رختخواب پهن مي‌كند، اما هرگز نبايد انتظار داشته باشيد كه خودش آن را جمع كند. پس صبح بعد از بلند شدن، حتما جايتان را جمع كنيد و گوشه اتاق بگذاريد.

http://vivannews.com/Pages/News-23884.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۳۱:۳۳ ] [ مشاوره مديريت ]


زبان بدن چيست؟

سال‌هاست در مورد اين موضوع بحث مي‌شود كه چطور مي‌توانيم روي ديگران دربرخوردهايمان تاثير خوبي بگذاريم و به عبارتي در ذهن آنها زلزله‌اي به پا كنيم! در تحقيقي كه اخيرا انجام شد مشخص شده وقتي براي‌بار اول با مردم رو در رو مي‌شويم

زبان بدن يكي از موثرترين راههاي انتقال پيام به مخاطب
 
 سال‌هاست در مورد اين موضوع بحث مي‌شود كه چطور مي‌توانيم روي ديگران دربرخوردهايمان تاثير خوبي بگذاريم و به عبارتي در ذهن آنها زلزله‌اي به پا كنيم! در تحقيقي كه اخيرا انجام شد مشخص شده وقتي براي‌بار اول با مردم رو در رو مي‌شويم اولين تاثير دروني كه در آنها ايجاد مي‌كنيم، به اين صورت تقسيم ‌بندي مي‌شود: 55 درصد اين تاثير به ظاهر و به عبارتي زبان بدن بستگي دارد، 38درصد به سبك صحبت كردن مربوط است و تنها 7 درصد به آنچه كه واقعا بيان مي‌كنيم ارتباط دارد. اگر مي‌خواهيد اولين تاثير شما بر ديگران خوب و موثر باشد به نكات زير توجه كنيد.


هيچ وقت قدرت تماس چشمي را بر ديگران دست كم نگيريد. تصور كنيد براي يك مصاحبه شغلي دعوت شده‌ايد. اين شما هستيد كه بايد نظر مثبتي در مورد خودتان در ذهن مصاحبه‌گر ايجاد كنيد و در اين بين تماس چشمي بسيار مهم و موثر است. براي موفقيت در اين كاراين مراحل را در نظر بگيريد:

1) اگر در ميان جمعي هستيد و مي‌خواهيد در بين آنها بر فرد خاصي تاثيرگذار باشيد بايد اول فرد مورد نظر را پيدا كنيد. مثلا در حياط مدرسه يا محوطه دانشگاه مي‌خواهيد دوستي پيدا كنيد يا قرار است در يك امتحان شركت كنيد و مي‌خواهيد قبل از آغاز آن با يكي از شركت كنندگان ارتباط برقرار كنيد. اگر فردي را انتخاب كنيد كه معيارهاي جذابيت او در حد خودتان باشد، معمولا بهترين نتيجه را به‌دست مي‌آوريد.

2) قبل از برقراري تماس چشمي با فرد مورد نظر به مسيري كه به فرد مي‌رسد نگاهي بيندازيد.

3 ) وقتي فرد مورد نظر را پيدا كرديد براي چند ثانيه كوتاه به او نگاه كنيد. طولاني‌ترين نگاه‌ها در اين مرحله نبايد از سه ثانيه بيشتر باشد. بعد نگاهتان را به سمت ديگر برگردانيد.

4 ) 10 ثانيه صبر كنيد و دوباره نگاه كنيد. اگر طرف مقابل هم علاقه‌مند باشد او هم به شما نگاه مي‌كند. گاهي آنقدر قدرت تماس چشمي زياد است كه مي‌بينيد فرد مورد نظر كنار شما ايستاده تا راحت‌تر با شما ارتباط برقرار كند.

زبان بدن

وضعيت بدن شما بايد به نحوي باشد كه نشان دهد شما پذيراي طرف مقابل هستيد و به عبارتي از او دعوت مي‌كنيد با شما ارتباط برقرار كند. هيچ‌وقت دست‌هايتان را در هم قفل نكنيد. به حالت دست به سينه قرار نگيريد و يا كيف دستي‌تان را جلوي بدنتان قرار ندهيد چون اين كارها نشان مي‌دهد داريد خودتان را پنهان مي‌كنيد.


اگر حس مي‌كنيد عصبي هستيد به زبان بدن خودتان توجه كنيد. اگر مي‌بينيد داريد دست‌هايتان را به هم مي‌ماليد يا حالت بي‌قراري داريد يعني اصلا راحت نيستند و ناراحتي از سر و رويتان مي‌بارد. طوري بايستيد يا بنشينيد كه تمام وزن بدنتان به‌طور متعادل از سر تا پايتان توزيع شود.


اگر مي‌ايستيد كاملا كشيده و راست بايستيد. اين حالت بدني به طرف مقابل اين پيام را منتقل مي‌كند كه اعتماد به نفس داريد و آرام هستيد. بعد از چشم‌ها، بزرگ‌ترين و موثرترين موضوع تاثيرگذار، لبخند شماست. لبخند به طرف مقابل مي‌فهماند كه خوش‌اخلاق و آرام هستيد. وقتي طرف مقابل صحبت مي‌كند با تكان دادن سر باعث مي‌شويد مكالمه همچنان جريان پيدا كند.

ارتباط از نوع نزديك

دست دادن به فرهنگ و باورهاي مذهبي دو طرف بستگي دارد. اگر امكان دست دادن يا روبوسي با فرد مورد نظر وجود دارد، تنها وقتي بايد اين‌كار را انجام دهيد كه مطمئن باشيد او از اين تماس راضي است. معمولا دست دادن به زمان احتياج دارد. به هرحال در شروع بهتر است دست دادن رسمي باشد. ولي بعد مي‌توانيد دست دوست‌تان را به گرمي در دست‌تان بفشاريد.

رسيدن به نقاط مشترك

اگر با طرف مقابل در مورد مسائلي كه مورد علاقه هر دوشماست صحبت كرده و از اين علايق مشترك تعريف و تمجيد كنيد براي شروع مكالمه راه خوبي را انتخاب كرد‌ه‌ايد. اين كار احساسات شما را در مورد موضوعاتي كه براي هر دوي شما جذاب محسوب مي‌شود، منتقل مي‌كند.


براي شروع مكالمه با طرف مقابل از موضوعات ساده مثل لباس پوشيدن، مدل موي‌سر، موضوع امتحان و يا آب ‌و هوا شروع كنيد. در تعريف و تحسين حرف‌هاي طرف مقابل زياده‌روي نكرده و اعتدال را رعايت كنيد.


اگر اين تعريف‌ها دروغ باشد عدم صداقت شما را مي‌رساند. در پايان فراموش نكنيد اگر مي‌خواهيد ارتباطي قوي و موثر با يك نفر برقرار كنيد بايد با توجه به شرايط، عرف جامعه و دليل اين ارتباط، بر او تاثيري عميق بگذاريد و به عبارتي ذهن و فكر او را كاملا تكان دهيد.

http://vivannews.com/Pages/News-23933.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۳۱:۳۲ ] [ مشاوره مديريت ]


زبان بدن: 16 روش براي افزايش مهارت زبان بدن

افزايش مهارت زبان بدن شما مي تواند تفاوت چشمگيري در مهارت هاي مردمي، جذابيت و خلق و خوي كلي شما بوجود آورد.
 

افزايش مهارت زبان بدن شما مي تواند تفاوت چشمگيري در مهارت هاي مردمي، جذابيت و خلق و خوي كلي شما بوجود آورد.
 
در مورد چگونگي بكارگيري زبان بدنتان راه كار خاصي وجود ندارد. آنچه كه شما انجام مي دهيد ممكن است به تعداد زيادي روش مورد تفسير واقع شود. در عين حالي كه به محيط و مخاطب شما نيز بستگي دارد.
 
احتمالا شما زماني كه با رئيس تان در حال صحبت كردن هستيد در مقايسه با وقتي كه با فرد مورد علاقه تان صحبت مي كنيد قصد داريد كه از زبان بدنتان به طرز متفاوتي استفاده كنيد.
 
روش هاي زير، تعدادي از تفسيرات رايج از زبان بدن و اغلب روش هاي تاثيرگذارتر است جهت ارتباط برقرار كردن با جسم شما.
 
در ابتدا براي تغيير زبان بدن بايد نسبت به آن هوشيار باشيد. به طرز نشستن ، ايستادن و چگونگي بكارگيري دستها و پاهايتا و آنچه كه در حين مكالمه با فردي انجام مي دهيد دقت داشته باشيد.
 
ممكن است نياز به تمرين در برابر آينه داشته باشيد كه شايد در وهله اول اين كار به نظر احمقانه بيايد ولي كسي شما را نخواهد ديد. تمرين فوق به شما بازخورد مناسبي در مورد اينكه چگونه در مقابل ديگر اشخاص به نظر مي‌رسيد، خواهد داد. هم چنين به شما اين امكان را مي دهد تا كمي قبل از رفتن به دنياي بيرون تمريني داشته باشيد.
 
روش ديگر اين است كه چشمانتان را ببنديد و چگونگي ايستادن و نشستن را تصور كنيد تا حس اطمينان، صراحت، تمدد اعصاب يا هر آنچه كه شما براي گفتگو به آن نيازمنديد در شما بوجود آيد. همانند همان مدل (كه در ذهن خود ساخته ايد) خودتان را در حال حركت مشاهده كرده و سپس در محيط بيرون آن را اجرا كنيد.

همچنين شايد بخواهيد دوستان، ستارگان سينما يا ديگر افرادي را كه فكر مي كنيد از زبان بدن مناسبي استفاده مي‌كنند، مشاهده كنيد. آنچه را كه آن ها انجام مي دهند و شما بكار نمي بريد، ببينيد. از افراد مختلف آنچه را كه مي پسنديد، كسب كنيد و براي بكارگيري آنچه كه از آنان آموخته ايد تلاش كنيد.
 
تعدادي از اين حالت ها ممكن است طوري به نظر برسد كه انگار شما آن ها را تظاهر مي كنيد. تظاهر كنيد تا زماني كه بتوانيد آنها را به دست بياوريد. اين روش مناسبي براي ياد گرفتن مهارت هاي جديد است و به خاطر داشته باشيد كه احساسات نيز در پس آن عمل مي كنند.

اگر كمي بيشتر لبخند بزنيد احساس شادي بيشتري خواهيد كرد. در صورتي كه صاف بنشينيد طبعا احساس انرژي و ابهت بيشتري خواهيد نمود و اگر حركاتتان را آهسته تر كنيد احساس آرامش بيشتري به شما دست خواهد داد. در حقيقت احساسات شما باعث تقويت عادات جديدتان خواهد شد و احساسات دور پراكنده مي شود. معمولا در ابتدا ممكن است در بكارگيري زبان بدنتان مبالغه كنيد. شايد در هنگام نشستنن پاهايتان به طرز خنده داري دور از هم باشد يا در تمام لحظات يك موقعيت دشوار صاف بنشينيد. مهم نيست. مردم آنقدر ها كه فكر مي كنيد شما را نگاه نمي كنند. آنها نگران مسايل شخصي خودشان هستند.
 
1.       پاها و دستانتان را به حالت ضربدري قرار ندهيد:
 
احتمالا شنيده ايد كه نبايست دست به سينه بايستيد چرا كه ممكن است از شما ظاهري تدافعي يا محافظه كار ارائه دهد. اين مساله در مورد پاهايتان نيز صدق مي كند پس پاها و دستهايتان را بازتر قرار دهيد.
 
2.       ارتباط چشمي داشته باشيد اما خيره نشويد:
 
در ميان افرادي كه مخاطب شما هستند با همه آنها ارتباط چشمي داشته باشيد تا رابطه بهتري را بوجود آورده و متوجه شويد كه ايا آنها به صحبت هاي شما گوش مي دهند يا نه؟ البته برقرار كردن بيش از حد تماس چشمي ممكن است باعث ناراحتي افراد شود. همانطور كه رابطه اي فاقد آن مي تواند ظاهر شما را نامطمئن جلوه دهد. اگر به اين نوع ارتباط عادت نكرده ايد ممكن است كه در ابتدا در شما ايجاد ترس كرده و مشكل به نظر بيايد اما با ادامه دادن آن دير يا زود به اين روش عادت خواهيد كرد.
 
3.       از بوجود آوردن مقداري فضا نهراسيد.
 
مقداري فضا دادن به مخاطب نشانه اعتماد به نفس شماست و نشانگر اين است كه شما فرد راحتي هستيد. به طور مثال هنگام ايستادن يا نسشتن پاهايتان را كمي با فاصله قرار دهيد.
 
4.       عضلات شانه تان را شل كنيد:
 
هنگامي كه هيجان زده هستيد راه مناسب اين است كه شانه هايتان را از حالت انقباض رها كنيد. ممكن است كه كمي به سمت جلو و بالا تكان بخورند. سعي كنيد كه راحت باشيد و با مقداري حركت شانه ها، عضلات آنها را شل كرده و سپس به آرامي آنهارا به حالت اوليه برگردانيد.
 
5.       هنگامي كه ديگران مشغول صحبت هستند، سرتان را به نشانه تاييد تكان دهيد:
 
هرچند دقيقه يكبار سرتان را به نشانه تاييد حركت داده تا نشان دهيد كه به سخنان طرف مقابل گوش مي دهيد. اما مواظب باشيد كه در انجام آن زياده روي نكنيد.
 
6.       خم نشويد، صاف بنشينيد:
 
اما در يك حالت آرام، نه به صورت هيجان زده.
 
7.       كمي به سمت جلو متمايل شويد، البته نه خيلي زياد:
 
اگر قصد داريد كه علاقمنديتان را به سخنان طرف مقابل نشان دهيد، به طرف او كمي متمايل شويد. در صورتي كه مي خواهيد نشان دهيد كه داراي اعتماد به نفس بوده و آرامش داريد كمي به سمت عقب متمايل شويد. توجه داشته باشيد كه بيش از حد به جلو خم نشويد چراكه ممكن است شما را مايوس و نيازمند براي جلب نظر ديگران نشان دهد. همين طور متمايل شدن به عقب بيش از اندازه ممكن است از شما ظاهري مغرور و سرد جلوه دهد.
 
8.       لبخند بزنيد
 
شاد باشيد و خيلي خودتان را جدي نگيريد. كمي آرام باشيد و هنگامي كه فردي مطلب خنده داري بيان مي كند لبخند بزنيد. اگر شما شخص مثبت انديشي به نظر برسيد مردم براي شنيدن صحبت هاي شما تمايل زيادي نشان خواهند داد. در عين حال اولين نفري نباشيد كه به لطيفه هاي خودتان مي خنديد كه ممكن است شما را دستپاچه يا نيازمند جلوه دهد. هنگامي كه به شخصي معرفي مي شويد لبخندي هم بر لب داشته باشيد. اما نه آن طور كه لبخند روي صورت شما تصنعي باشد. اين باعث مي شود كه از شما ظاهري رياكارانه بسازد.
 
9.    به صورتتان دست نزنيد:
 
اين حالت ممكن است موجب شود كه دستپاچه به نظر برسيد و براي مخاطبانتان ايجاد حواس پرتي مي كند.
 
10.   سرتان را بالا نگه داريد:
 
چشمانتان را به زمين ندوزيد. اين حالت باعث مي شود كه شما نا مطمئن يا كمي ناكام جلوه كنيد. سر خود را به سمت بالا و صاف قرار داده و چشمهايتان را در مقابل افق نكه داريد.
 
11.   حركاتتان را كمي آرامتر كنيد:
 
اين نكته به چند دليل حائز اهميت است. آهسته تر راه رفتن نه تنها موجب مي شود شما آرامتر و مطمئن تر به نظر برسيد، كه باعث آن خواهد شد احساس تنش كمتري نيز داشته باشيد. اگر فردي شما را مخاطب قرار داد، گردنتان را به طور ناگهاني به سمت او برنگردانيد. در عوض با حركتي آهسته تر گردنتان را به سمت او حركت دهيد.
 
12.   بي قراري نكنيد:
 
از حركاتي كه نشانه بيقراري شما هستند يا تيك هاي عصبي تان نظير تكان دادن پاها يا با سرعت ضربه زدن انگشتان دست به ميز بپرهيزيد، به ترتيب آن ها را كنار گذاشته يا به نوعي شكل آن را تغيير دهيد. اين باعث مي شود هنگامي كه شما قصد داريد مطلبي را به شخصي برسانيد عصبي و بي قرار جلوه كنيد. در تمام موقعيت‌ها حركاتتان را از بي نظمي رها كنيد. سعي كنيد آرام باشيد و حركاتتان را كندتر كرده و بر روي آنها تمركز كنيد.
 
13.   از دستانتان با اطمينان بيشتري استفاده كنيد:
 
بجاي حركت هاي عصبي توسط دستانتان يا دست كشيدن روي صورتتان ، از آنها براي بوجود آوردن ارتباط با آنچه كه قصد بيان آن را داريد استفاده كنيد. دستانتان را جهت شرح موضوعي يا بيان اهميت نكته اي كه تلاش مي كنيد تا آن را ارائه دهيد بكار ببريد. اما توجه به اين نكته ضروري است كه استفاده بيش از حد از دست ها ممكن است باعث حواس پرتي شود. همچينين طوري دست ها را حركت ندهيد كه غيرقابل كنترل به نظر برسد.
 
14.    به فاصله خيلي نزديك نايستيد:
 
يكي از مواردي كه آموخته ايم اين است كه هنگامي كه شخصي با يك گوينده با فاصله كم مواجه مي شود، احساس خوشايندي ندارد . اجازه دهيد كه افراد حريم خصوصي شان را داشته باشند . به حريم شخصي ديگران وارد نشويد.
 
15.   انعكاس
 
اغلب هنگامي كه شما روابط خوبي با يك فرد داريد و هر دوي شما داراي يك وابستگي به يكديگر هستيد، ناخودآگاه شروع به انعكاس رفتارهاي يكديگر مي كنيد. بدين معني كه شما كمي از زبان بدن شخص مقابلتان را عينا تكرار مي كنيد. اگر آن فرد به سمت جلو متمايل شود شما نيز احتمالا به جلو خم مي شويد. در صورتي كه او دستهايش را روي پاهايش قرار دهد ممكن است شما مشابه او رفتار كنيد. دقت داشته باشيد كه فورا عكس العمل نشان ندهيد و هر تغييري كه در زبان بدن او بوجود آمد را منعكس نكنيد. به اين ترتيب حس نزديكي بوجود خواهد آمد.
 
16.   نگرش مثبت داشته باشيد:
 
آخرين نكته از حيث ترتيب، اين است كه ديدگاهي راحت، باز و مثبت داشته باشيد. آنچه شما احساس مي كنيد بر روي زبان بدنتان جاري مي شود و مي تواند باعث تفاوت عمده اي شود. شما قادر خواهيد بود كه زبان بدنتان را تغيير دهيد اما اين نيز همانند تمامي عادت هاي جديد زمان بر است. خصوصا اگر شما روزهاي زيادي را به نگاه كردن به سمت پايين صرف كرده بوديد ممكن است مواردي نظير بالا نگه داشتن سرتان زمان زيادي ببرد تا صحيح شود. در ضمن اگر يكباره براي تغيير دادن بسياري از موارد تلاش كنيد ممكن است گيج كننده و طاقت فرسا بشود.
 
يكي دو نمونه از اين روش هاي زبان بدن را انتخاب كرده و هر روز به مدت 3 تا 4 هفته بر روي تمرين كنيد. از آن به بعد آن موارد مي بايست در عادات جديد شما و مواردي كه شما حتي بدون فكر كردن قادر به انجام آن هستيد ايجاد شود. در غير اين صورت تا زماني كه آنها جزيي از عادات شما شوند، به تمرين ادامه دهيد. سپس دو مورد ديگر كه علاقه داريد تا تغييرشان دهيد را انتخاب كرده و بر روي آن ها تمرين كنيد.

 
نويسنده : هنريك ادبرگ
 
مترجم:الهام سادات ميرياني
 
منبع:  www.positivityblog.com 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۳۱:۳۱ ] [ مشاوره مديريت ]


تاثير زبان بدن در مديريت و كار گروهي
 

دبرا گرونفلد، پژوهشگر حوزه روان‌شناسي اجتماعي مي‌گويد: زبان بدن شما عاملي تعيين كننده در تاثيرگذاري شما بر ديگران است. آيا قبل از يك ملاقات مهم با رييس‌تان يا يك مشتري مهم يا فرزند نوجوانتان وقت گذاشته و به آنچه مي‌خواهيد بگوييد فكر كرده‌ايد؟

به گفته اين پژوهشگر، شما انرژي خود را بيهوده تلف كرده‌ايد. به جاي اين كار، تمرين كنيد كه چطور قدم برداريد، بايستيد، بنشينيد و هوشمندانه حركت بدن طرف مقابل را آناليز كنيد.


اين سخنان را خانم گرونفلد، استاد روانشناسي اجتماعي تجربي در دانشگاه عالي مديريت دانشگاه استنفورد، جلوي كلاسي پر از دانشجو بيان مي‌كند. وي در حالتي ايستاده كه وزن خود را متعادل و مساوي روي هر دو پاي خود تقسيم كرده، مستقيما به حضار نگريسته و جملات خود را به شكل كامل و رسمي ادا مي‌كند.

 او حالتي را نشان مي‌دهد كه متخصصين زبان بدن به آن «وضعيت رييس‌مآبانه» مي‌گويند. اين به اين معنا است كه با اين وضعيت، گوينده اطمينان حاصل مي‌كند كه همه افراد حاضر در اتاق مي‌دانند كه در اين لحظه و در اين مكان، او رييس است. خانم گرونفلد با دو دهه تحقيق درباره مساله قدرت بيان، دلايل بسياري در اثبات اهميت حالت بدن و تن صدا ارائه مي‌كند.

در اين جلسه وي از استدلال‌ها و دلايل منطقي استفاده مي‌كند تا شنوندگانش را متقاعد سازد. با اين وجود تحقيقات او نشان مي‌دهد كه اين كيفيت استدلالات او نيست كه ديگران را مجاب مي‌سازد، بلكه شيوه انتقال و بيان آنها است. خانم گرونفلد مي‌گويد: «وضعيت شما» كه توسط حالت‌هاي فيزيكي بدنتان و نشانه‌هاي غيركلامي شكل مي‌گيرد تعيين‌كننده اصلي است. افراد در كمتر از 100 ميلي ثانيه نتيجه مي‌گيرند كه آيا شما فرد شايسته‌اي هستيد يا خير.


به گفته وي، در رهبري كسب و كار، هوش و ذكاوت ابزار از پيش تعيين كننده‌اي نيست. تحقيقات ديگري نشان مي‌دهند در ادراك ديگران از آنچه شما گفته‌ايد، بلندي، زيروبمي و گام صداي شما پنج برابر از آنچه كه واقعا بيان مي‌كنيد موثرتر است. از طرفي طبق تحقيقات، ما توسط گفته‌هاي خودمان نيز تحت تاثير قرار مي‌گيريم.

بنابراين بعضي از اوقات با تكرار گفته‌هاي فردي كه مي‌خواهيد روي او تاثير بگذاريد، به اين هدف دست خواهيد يافت. ديگراني كه در آن فضا حضور دارند ممكن است تاثير چنداني از شما نپذيرند، ولي فرد موردنظر تحت تاثير قرار خواهد گرفت.

پنج سال پيش خانم گرونفلد براي كمك به دانشجويان رشته MBA خود در مواجهه با «مساله برتري» روش جديدي را برگزيد. بعضي از افراد در زندگي حرفه‌اي يا خصوصي خود در مواقع لزوم نمي‌دانند كه چگونه متفاوت باشند. يا عده ديگري نمي‌دانند وقتي از آنها خواسته شد در مقام ارشدي قرار بگيرند، چگونه كنترل و مسووليت امور را در دست بگيرند. از آنجايي كه بيشتر دانشجويان مديريت، در سلسله مراتب مديريتي در آن واحد هم بايد رهبر خوبي باشند و هم پيرو خوبي، خانم گرونفلد تصميم گرفت با روشي متفاوت به آنها مسائل اوليه را بياموزد و در اين راستا بهترين شيوه را، استفاده از استاد نمايش براي تمرين دادن آنها برگزيد. وي پي برد كه بازيگران، بسيار خوب به ساير بازيگران در نمايش توجه دارند. زيرا در غير اينصورت نه تنها ارتباطشان را با آنها از دست مي‌دهند، بلكه بازي آنها نيز براي تماشاچيان غيرطبيعي به نظر مي‌آيد.

برخي مسائلي كه خانم گرونفلد به اين دانشجويان آموخته، حاصل تحقيقات همكاراني مثل پروفسور لاريسا تيدنس، معاون دانشكده مديريت در مركز تحقيقات راهبردي و توسعه، در مورد اثر حركات بدن بر ادراك بوده است.

گرونفلد به كلاس خود مي‌گويد: زمان‌هايي وجود دارند كه شما حالت «دست پايين» به خود مي‌گيريد. «شما باعث مي‌شويد كه ارتباطات خوبي با طرف مقابل شكل بگيرد و در عين حال چيزي را هم از دست نمي‌دهيد.» وضعيت «دست پايين» باعث مي‌شود كه طرف مقابل احساس برتري بيابد و اين موضوع حس خوبي به آن فرد مي‌دهد.»

او مي‌گويد: بيان لطيفه‌‌هايي خودكم انگارانه براي افراد رده بالا در يك سازمان، باعث مي‌شود شما قابل دسترس‌تر باشيد. ما روساي بسياري را مي‌شناسيم كه در كلام مي‌گويند: «در اتاق من هميشه به روي شما باز است» اما زبان بدن آنها مي‌افزايد: «ولي واقعا، اينجا نيا».

وي پيشنهاد مي‌كند در مواجهه با فرد درجه پايين‌تري كه از جايگاه خود اطلاعي ندارد، چند لحظه سكوت بيشتر مي‌تواند سيگنال مناسب را به او ارسال كند. فراموش نكنيد كه حالت شما همانطور كه بر ديگران تاثيرگذار است بر خود شما نيز اثر مي‌گذارد. گرونفلد از حاضريني كه نشسته بودند خواست تا زانوهايشان را به هم جفت كرده، آرنج‌هايشان را نزديك بدن خود نگه داشته، به جلو خم شوند و در اين حالت بگويند: «من رييس مطلق هستم.» همه خنديدند، زيرا كسي آنچه را كه مي‌گفت باور نداشت.

بعد او حضار را راهنمايي كرد تا شانه‌هايشان را پايين‌تر بياورند، دست‌هايشان را با حالت باز شده پشت صندلي آزادانه رها كنند و پاهاي خود را باز كنند تا جاي بيشتري بگيرند. او مي‌گويد: به طور كلي افراد سطح بالا، نسبت به افراد سطح پايين به خود اجازه مي‌دهند تا بدنشان فضاي بيشتري را اشغال كند. همين موضوع باعث مي‌شود كه آنها حس راحت بودن داشته باشند و همچنين اين حس را نشان بدهند. خانم گرونفلد مي‌گويد: مثل ساير موارد شما هم احتمالا به طور غريزي از اين موضوع آگاهيد كه اين زبان بدن در موضع قدرت است و همه ما اين را مي‌دانيم. ولي در واقع نمي‌دانيم كه اين موضوع را مي‌دانيم.

http://vivannews.com/Pages/News-22446.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۳۱:۳۰ ] [ مشاوره مديريت ]


شگردهاي مصاحبه با شخصيت‌ها
 

اشاره: مطلب حاضر از كتاب مصاحبه در روزنامه‌نگاري اثر "نجات روستي" انتخاب شده است. روستي، نويسنده كرد زبان عراقي، استاد روزنامه‌نگاري دانشگاه سليمانيه است. وي متولد سال 1972 است و در كارنامه خودعناويني چون؛ سردبير، معاون سردبير و مسئول صفحه را ثبت كرده است و اكنون سردبير مجله روزنامه‌نگار است. نجات روستي يك مجموعه شعر و داستان در سال‌هاي 2006 و 1998 چاپ كرده است و كتابي با عنوان ارتباط بين رسانه‌هاي خبري و افكارعمومي رادردست چاپ دارد.


مصاحبه دروزنامه‌نگاري در عين حال كه هنري مستقل است ديگر هنرهاي روزنامه‌نگاري ازجمله خبر و گزارش نيز به آن وابسته‌اند، زيرا مصاحبه وسيله‌اي براي دستيابي به اخبار است و مي‌تواند به بخشي از يك گزارش نيز تبديل شود. به همين دليل مي‌گويند مصاحبه مهمترين هنر روزنامه‌نگاري است زيرا روزنامه‌نگار فرزانه و با سليقه مي‌تواند از طريق آن، اطلاعاتي خوب به دست آورد و زمينه‌اي براي ارتباط با منابع خبري پيدا كند.

بي شك بايد روزنامه‌نگار نيز فردي روشنفكر، آگاه و مطلع بوده و توانايي اين را داشته باشد كه سوال‌هاي مناسب براي شخصيت‌هاي متفاوت طراحي كند، مهارت‌هاي گوش دادن و درك كردن را داشته باشد و نظاره‌گر دقيق حركات مصاحبه شونده باشد.
 
تعريف
ريشه مصاحبه به زبان فرانسه بر مي‌گردد و عبارت است از نشست با  شخصيت‌هاي سياسي، هنري، ورزشي، ملي و... با هدف گفت وگو و دستيابي به اطلاعات بيشتر در مورد رويداد‌ها. كسب آراء و ديدگاههاي صاحب نظران درموضوع‌هايي كه براي مخاطب با اهميت هستند تا جامعه به خوبي از موضوع مطلع شده و در مورد آن قضاوت كند.

بنابراين مي‌توان گفت؛ هدف‌دار بودن، حضور شخص سوم ( مخاطب)  و يا حضور مصاحبه شونده به عنوان نماينده مخاطب ، تاثيرگذاري، تبديل اطلاعات به شناخت و توانمند سازي طرفين از جمله ويژگي هاي مصاحبه در روزنامه‌نگاري است.
 
ويژگي‌هاي مصاحبه با شخصيت‌ها

1- معمولا مدت زمان  مصاحبه‌ها با شخصيت ها بين 15 تا 120 دقيقه است.
2- شخصيت مورد مصاحبه بايد فردي توانمند و صاحب تجربه در زمينه موضوع مورد نظر باشد.
3- براي انجام گفت‌وگوبا يك شخصيت، به مصاحبه‌گري توانمند نياز است.
4- هدف مصاحبه از قبل بايد مشخص شده باشد.
5- شروع مصاحبه بايد به شيوه‌اي باشد كه ضمن آن‌كه نظر مصاحبه شونده و مخاطب جلب شود، هر دو طرف در همان ابتدا در جريان موضوع اصلي قرار گيرند.
6- سئوال‌هاي مشخص و كوتاه در مصاحبه بايد پرسيده شود، به طوري كه با كمترين كلمه بيشترين معنا منتقل شود؛ زيرا سوال‌هاي مشخص ، جواب هاي مشخص را در پي دارد.
7- مصاحبه كننده بايد با تمام حواس در صحنه مصاحبه حضور داشته باشد تا جريان مصاحبه را به‌طور كامل در اختيار بگيرد.
8- در مصاحبه تلويزيوني به دليل كمبود وقت از تعريف و تمجيد و حاشيه بايد پرهيز شود و مصاحبه كننده مستقيم به موضوع اصلي بپردازد.
9- مصاحبه كننده اگر جواب سئوالي را قبول نداشته باشد هرگز نبايد بگويد، اين جواب قابل قبول نيست چون در اين صورت مصاحبه با همكاري كه انتظار مي رود پيش نخواهد رفت.
10- اگر موضوع مصاحبه در تخصص و علاقه خبرنگاري نيست نبايد آن را قبول كند چون رد كردن بهتر از خراب كردن مصاحبه  است.
11- اعتقادات خود را در مصاحبه مطرح نكنيد و اجازه دهيد مصاحبه شونده نظر خود را مطرح كند.
12- سئوال‌هاي جنجالي و سخت را در ابتداي مصاحبه مطرح نكنيد .
13- از پرسيدن سئوالات مبهم پرهيز كنيد.
14- حركات، سكنات، زبان  و لباس‌هاي خبرنگار بايد با حال و هواي مصاحبه و شخصيت مصاحبه شونده و فرهنگ او هم خواني داشته باشد.
15- آهنگ و تن صداي كلماتي كه خبرنگاربيان مي‌كند بايد با موضوع مناسبت داشته باشد.
16- قبل از مصاحبه اطلاعاتي جامع از زندگي‌نامه، ديدگاه‌ها و نظرات مصاحبه شونده جمع‌آوري كنيد.
17- براي انجام بهتر مصاحبه سعي كنيد يك فضاي صميمي ايجاد كنيد.
18- قبل از مصاحبه سوال‌هايتان را به  مصاحبه شونده نشان ندهيد البته دادن محورهاي كلي بحث مانعي ندارد.
19- از عقايد مصاحبه شونده دفاع نكنيد.
20- از كلمات؛ همين‌طور است، زيباست، خيلي مهم است و صددرصد در تاييد سخنان شخصيت مورد مصاحبه استفاده نكنيد.
21- سعي كنيد طوري جريان مصاحبه پيش برود كه برداشت مصاحبه شونده و مخاطب اين باشد كه اطلاعات ارائه شده از سوي شخصيت مورد نظر بيشتر از روزنامه‌نگار است ،زيرا وي مهمان است و آگاه از موضوع و براي ارائه  اطلاعات، تن به مصاحبه داده است.
22- با دقت به جواب سئوال‌هاي مورد نظر توجه كنيد، زيرا گاهي از همين جواب‌ها، سئوال‌هايي خوب و بكر به‌وجود مي آيد.
23- سعي كنيد ، ترتيب پرسيدن سئوالات براساس برنامه از پيش تعيين شده باشد.
24-  در مصاحبه با شخصيت‌هايي كه دوست دارند خود را مهم جلوه دهند و زياد حرف مي‌زنند، بايد مواظب باشيد كه از موضوع اصلي خارج نشوند.
25- به شخصيت هاي مضطرب و وسواس كه از انجام مصاحبه ترس و اضطراب دارند، بگوييد حرفهاي شما براي روشن شدن موضوع و مخاطبان رسانه بسيار اهميت دارد.
26- با شخصيت‌هاي مغرور و خود پسند كه به مصاحبه تن در نمي‌دهند بايد با زيركي خاصي رفتار كرده و كسي را پيدا كنيد كه روي آنها تاثير مي‌گذارد تا حاضر به انجام مصاحبه شوند.
27- براي يادآوري به مخاطب، در پايان مصاحبه سعي كنيد؛ خلاصه اي از موضوع، كارهاي انجام شده، پيشنهادها و قول ها را مطرح كنيد.

 
 
منبع:روستي، نه جات. ديمانه‌ي روژنامه نووسي، عراق:شهر سليمانيه، انتشارات نشريه روزنامه‌نگار،چاپ اول2008 
 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۳۱:۲۹ ] [ مشاوره مديريت ]


مذاكره فروش را در اين مقاله ياد بگيريد!

امروزه مذاكره به عنوان يكي از ابزارهاي پركاربرد در روابط اجتماعي روزمره نقشي دوچندان يافته است. در صورتي كه ويژگي هاي شخصيتي فروشندگان موفق را بررسي كنيم از جمله مهارت هاي مهم ايشان، تسلط به اصول و فنون مذاكره است.

كسب و كار: امروزه مذاكره به عنوان يكي از ابزارهاي پركاربرد در روابط اجتماعي روزمره نقشي دوچندان يافته است. در صورتي كه ويژگي هاي شخصيتي فروشندگان موفق را بررسي كنيم از جمله مهارت هاي مهم ايشان، تسلط به اصول و فنون مذاكره است.

پيتر دراكر انديشمند و صاحب نظر بزرگ آمريكايي در عرصه مديريت معتقد است، هنر متقاعد كردن راز موفقيت انسان ها يا شركت هاي تجاري موفق است. امروزه بسياري از شركت ها جهت برنده شدن در مناقصات و مزايده ها در عرصه تجارت، از متخصصين زبده در امر مذاكرات تجاري بهره مي گيرند.

در اينجا براي شما چند راهكار در مذاكرات تجاري را ذكر مي كنيم كه حاصل تجربيات اين مشاوران حرفه اي مي باشد.

1- هيچگاه اولين پيشنهاد را شما ندهيد

بسيار ساده است، اينطور نيست؟ تا آنجا كه مي توانيد، در هر موقعيتي هم كه براي مذاكره قرار داريد، اولين پيشنهاد را شما ندهيد. اگر طرف شما با يك پيشنهاد بزرگ جلو آمد، نشان مي دهد كه ممكن است معامله انجام نشود و آنها راهشان را بكشند و بروند چون سنگ بزرگ هميشه نشانه نزدن است. با رعايت اين نكته مي توانيد از قصد و نيت طرفتان مطلع شويد.

2- هميشه دو خريدار را در كنار هم قرار دهيد

كاري كه به شما خيلي قدرت عمل مي دهد اين است كه هميشه براي يك جنس مشخص دو خريدار را كنار هم قرار دهيد. چه در كار باشد و چه در تجارت، اينكه دو نفر خواستار شما باشند هميشه باعث  افزايش قدرت شما مي شود.

3- هميشه قيمت بالاتري بدهيد

هميشه قيمتي بالاتر از قيمت واقعي خودتان اعلام كنيد اما نه اينقدر بالا كه كسي حتي براي نگاه كردن هم جلو نيايد چون با اينكار فقط يك طمع كار جلوه خواهيد كرد.

4- هيچگاه خود را مشتاق نشان ندهيد

هر چقدر هم كه به نظرتان معامله عالي باشد و كلي با آن سود كرده باشيد و بسيار خوشحال باشيد، هيچ وقت چهره خود را شاد و مشتاق به طرف مقابل نشان ندهيد چون با اين كار درونتان را به آنها نشان خواهيد داد و اين اصلا خوب نيست. هميشه خونسرد و آرام باشيد.

5- هميشه براي ترك مذاكره آماده باشيد

اصلا مهم نيست كه چقدر دوست داريد آن معامله انجام شود، بايد هميشه خود را براي سر نگرفتن معامله هم آماده نشان دهيد. ممكن است اين سخت ترين كار در طي يك مذاكره باشد اما گاهي بسيار به نفع شما خواهد بود. اگر مي بينيد كه مذاكره اي درست نيست و ممكن است سرتان كلاه گذاشته شود، مي توانيد سريعا كناره گيري كنيد.

6- فكر كنيد طرف معامله به شما نياز دارد

يكي از سخت ترين قسمت هاي معامله اين است كه شما فكر كنيد طرف شديدا به شما نياز دارد. اگر اينطور فكر نكنيد، اعتماد به نفس تان پايين خواهد آمد. هميشه در ذهن تان مجسم كنيد كه طرف معامله عميقا خواستار كالاي شماست.

7- ياد بگيريد كه ساكت بمانيد

گاهي اوقات وقتي پيشنهادي به شما ارائه مي شود، خيلي مهم است كه جوابي نداده و چيزي نگوييد. براي 30 دقيقه، 90 دقيقه، يك ساعت، براي هر چقدر كه شده دهانتان را باز نكنيد. سكوتي ناراحت كننده ايجاد كنيد و طرف مقابل براي شكستن اين سكوت جزئيات بيشتري بيان خواهد كرد. شما ساكت بمانيد، كناره گيري نكنيد اما فقط به آنچه كه طرف مقابل بازگو مي كند گوش فرا دهيد.

8- در مورد همه چيز تحقيق كنيد

چه با دانستن در مورد گذشته طرف معامله تان باشد، چه اتفاقاتي كه در جريان مذاكره مي افتد يا تحقيق در مورد كالاي مورد نظر باشد، هميشه بدانيد كه در چه مورد مي خواهيد صحبت كنيد.

9- هيچگاه در وسط كار مذاكره را بر هم نزنيد

در معاملات هميشه تخفيف و امتيازدهي صورت مي گيرد. مهم نيست كه از چقدر مي گذريد تا مذاكره را تمام كنيد، اما مهم اين است كه مذاكره نبايد بر هم بخورد. هر چند كه ممكن است آخر كار اصلا رضايت زيادي از آن مذاكره نداشته باشيد.

10- هميشه مؤدب باشيد

مهم نيست كه طرف مقابل تان با شما بد حرف مي زند يا كالاي تان را تحقير مي كند، شما هيچگاه خونسردي خود را از دست ندهيد. با بدرفتاري چيز جز شرمندگي نصيب تان نخواهد شد.

راه حل ويژه: كار را به نماينده تان بسپاريد!

ممكن است هر چند بار هم كه اين مقاله را بخوانيد باز هم احساس كنيد كه هنوز در مذاكره استاد نشده ايد. بنابراين در اينجا به آخرين توصيه اشاره مي كنم كه از تمام اين نكات با ارزش تر است: اگر شك داريد، يا حوصله اين كارها را نداريد، نماينده اي براي خود پيدا كنيد كه اين كارهاي تان را انجام دهد. اين نماينده هر كسي مي تواند باشد،

يك وكيل حقوقي يا يكي از همكاران باتجربه، ولي به هر حال مسئله مهم اين است كه اگر حوصله نداريد به هيچ وجه اين كار را خودتان انجام ندهيد. بر اساس آنچه گفته شد مي توان نتيجه گرفت با آگاهي از شگردها و ترفندهاي مذاكره و استفاده از آنها در زمان هاي مناسب مي توان مسير مذاكره را به سمت خود هدايت كرد و در نهايت به نتيجه مطلوب رسيد.

http://vivannews.com/Pages/News-19875.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۳۱:۲۸ ] [ مشاوره مديريت ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ][ ۷۲۲ ][ ۷۲۳ ][ ۷۲۴ ][ ۷۲۵ ][ ۷۲۶ ][ ۷۲۷ ][ ۷۲۸ ][ ۷۲۹ ][ ۷۳۰ ][ ۷۳۱ ][ ۷۳۲ ][ ۷۳۳ ][ ۷۳۴ ][ ۷۳۵ ][ ۷۳۶ ][ ۷۳۷ ][ ۷۳۸ ][ ۷۳۹ ][ ۷۴۰ ][ ۷۴۱ ][ ۷۴۲ ][ ۷۴۳ ][ ۷۴۴ ][ ۷۴۵ ][ ۷۴۶ ][ ۷۴۷ ][ ۷۴۸ ][ ۷۴۹ ][ ۷۵۰ ][ ۷۵۱ ][ ۷۵۲ ][ ۷۵۳ ][ ۷۵۴ ][ ۷۵۵ ][ ۷۵۶ ][ ۷۵۷ ][ ۷۵۸ ][ ۷۵۹ ][ ۷۶۰ ][ ۷۶۱ ][ ۷۶۲ ][ ۷۶۳ ][ ۷۶۴ ][ ۷۶۵ ][ ۷۶۶ ][ ۷۶۷ ][ ۷۶۸ ][ ۷۶۹ ][ ۷۷۰ ][ ۷۷۱ ][ ۷۷۲ ][ ۷۷۳ ][ ۷۷۴ ][ ۷۷۵ ][ ۷۷۶ ][ ۷۷۷ ][ ۷۷۸ ][ ۷۷۹ ][ ۷۸۰ ][ ۷۸۱ ][ ۷۸۲ ][ ۷۸۳ ][ ۷۸۴ ][ ۷۸۵ ][ ۷۸۶ ][ ۷۸۷ ][ ۷۸۸ ][ ۷۸۹ ][ ۷۹۰ ][ ۷۹۱ ][ ۷۹۲ ][ ۷۹۳ ][ ۷۹۴ ][ ۷۹۵ ][ ۷۹۶ ][ ۷۹۷ ][ ۷۹۸ ][ ۷۹۹ ][ ۸۰۰ ][ ۸۰۱ ][ ۸۰۲ ][ ۸۰۳ ][ ۸۰۴ ][ ۸۰۵ ][ ۸۰۶ ][ ۸۰۷ ][ ۸۰۸ ][ ۸۰۹ ][ ۸۱۰ ][ ۸۱۱ ][ ۸۱۲ ][ ۸۱۳ ][ ۸۱۴ ][ ۸۱۵ ][ ۸۱۶ ][ ۸۱۷ ][ ۸۱۸ ][ ۸۱۹ ][ ۸۲۰ ][ ۸۲۱ ][ ۸۲۲ ][ ۸۲۳ ][ ۸۲۴ ][ ۸۲۵ ][ ۸۲۶ ][ ۸۲۷ ][ ۸۲۸ ][ ۸۲۹ ][ ۸۳۰ ][ ۸۳۱ ][ ۸۳۲ ][ ۸۳۳ ][ ۸۳۴ ][ ۸۳۵ ][ ۸۳۶ ][ ۸۳۷ ][ ۸۳۸ ][ ۸۳۹ ][ ۸۴۰ ][ ۸۴۱ ][ ۸۴۲ ][ ۸۴۳ ][ ۸۴۴ ][ ۸۴۵ ][ ۸۴۶ ][ ۸۴۷ ][ ۸۴۸ ][ ۸۴۹ ][ ۸۵۰ ][ ۸۵۱ ][ ۸۵۲ ][ ۸۵۳ ][ ۸۵۴ ][ ۸۵۵ ][ ۸۵۶ ][ ۸۵۷ ][ ۸۵۸ ][ ۸۵۹ ][ ۸۶۰ ][ ۸۶۱ ][ ۸۶۲ ][ ۸۶۳ ][ ۸۶۴ ][ ۸۶۵ ][ ۸۶۶ ][ ۸۶۷ ][ ۸۶۸ ][ ۸۶۹ ][ ۸۷۰ ][ ۸۷۱ ][ ۸۷۲ ][ ۸۷۳ ][ ۸۷۴ ][ ۸۷۵ ][ ۸۷۶ ][ ۸۷۷ ][ ۸۷۸ ][ ۸۷۹ ][ ۸۸۰ ][ ۸۸۱ ][ ۸۸۲ ][ ۸۸۳ ][ ۸۸۴ ][ ۸۸۵ ][ ۸۸۶ ][ ۸۸۷ ][ ۸۸۸ ][ ۸۸۹ ][ ۸۹۰ ][ ۸۹۱ ][ ۸۹۲ ][ ۸۹۳ ][ ۸۹۴ ][ ۸۹۵ ][ ۸۹۶ ][ ۸۹۷ ][ ۸۹۸ ][ ۸۹۹ ][ ۹۰۰ ][ ۹۰۱ ][ ۹۰۲ ][ ۹۰۳ ][ ۹۰۴ ][ ۹۰۵ ][ ۹۰۶ ][ ۹۰۷ ][ ۹۰۸ ][ ۹۰۹ ][ ۹۱۰ ][ ۹۱۱ ][ ۹۱۲ ][ ۹۱۳ ][ ۹۱۴ ][ ۹۱۵ ][ ۹۱۶ ][ ۹۱۷ ][ ۹۱۸ ][ ۹۱۹ ][ ۹۲۰ ][ ۹۲۱ ][ ۹۲۲ ][ ۹۲۳ ][ ۹۲۴ ][ ۹۲۵ ][ ۹۲۶ ][ ۹۲۷ ][ ۹۲۸ ][ ۹۲۹ ][ ۹۳۰ ][ ۹۳۱ ][ ۹۳۲ ][ ۹۳۳ ][ ۹۳۴ ][ ۹۳۵ ][ ۹۳۶ ][ ۹۳۷ ][ ۹۳۸ ][ ۹۳۹ ][ ۹۴۰ ][ ۹۴۱ ][ ۹۴۲ ][ ۹۴۳ ][ ۹۴۴ ][ ۹۴۵ ][ ۹۴۶ ][ ۹۴۷ ][ ۹۴۸ ][ ۹۴۹ ][ ۹۵۰ ][ ۹۵۱ ][ ۹۵۲ ][ ۹۵۳ ][ ۹۵۴ ][ ۹۵۵ ][ ۹۵۶ ][ ۹۵۷ ][ ۹۵۸ ][ ۹۵۹ ][ ۹۶۰ ][ ۹۶۱ ][ ۹۶۲ ][ ۹۶۳ ][ ۹۶۴ ][ ۹۶۵ ][ ۹۶۶ ][ ۹۶۷ ][ ۹۶۸ ][ ۹۶۹ ][ ۹۷۰ ][ ۹۷۱ ][ ۹۷۲ ][ ۹۷۳ ][ ۹۷۴ ][ ۹۷۵ ][ ۹۷۶ ][ ۹۷۷ ][ ۹۷۸ ][ ۹۷۹ ][ ۹۸۰ ][ ۹۸۱ ][ ۹۸۲ ][ ۹۸۳ ][ ۹۸۴ ][ ۹۸۵ ][ ۹۸۶ ][ ۹۸۷ ][ ۹۸۸ ][ ۹۸۹ ][ ۹۹۰ ][ ۹۹۱ ][ ۹۹۲ ][ ۹۹۳ ][ ۹۹۴ ][ ۹۹۵ ][ ۹۹۶ ][ ۹۹۷ ][ ۹۹۸ ][ ۹۹۹ ][ ۱۰۰۰ ][ ۱۰۰۱ ][ ۱۰۰۲ ][ ۱۰۰۳ ][ ۱۰۰۴ ][ ۱۰۰۵ ][ ۱۰۰۶ ][ ۱۰۰۷ ][ ۱۰۰۸ ][ ۱۰۰۹ ][ ۱۰۱۰ ][ ۱۰۱۱ ][ ۱۰۱۲ ][ ۱۰۱۳ ][ ۱۰۱۴ ][ ۱۰۱۵ ][ ۱۰۱۶ ][ ۱۰۱۷ ][ ۱۰۱۸ ][ ۱۰۱۹ ][ ۱۰۲۰ ][ ۱۰۲۱ ][ ۱۰۲۲ ][ ۱۰۲۳ ][ ۱۰۲۴ ][ ۱۰۲۵ ][ ۱۰۲۶ ][ ۱۰۲۷ ][ ۱۰۲۸ ][ ۱۰۲۹ ][ ۱۰۳۰ ][ ۱۰۳۱ ][ ۱۰۳۲ ][ ۱۰۳۳ ][ ۱۰۳۴ ][ ۱۰۳۵ ][ ۱۰۳۶ ][ ۱۰۳۷ ][ ۱۰۳۸ ][ ۱۰۳۹ ][ ۱۰۴۰ ][ ۱۰۴۱ ][ ۱۰۴۲ ][ ۱۰۴۳ ][ ۱۰۴۴ ][ ۱۰۴۵ ][ ۱۰۴۶ ][ ۱۰۴۷ ][ ۱۰۴۸ ][ ۱۰۴۹ ][ ۱۰۵۰ ][ ۱۰۵۱ ][ ۱۰۵۲ ][ ۱۰۵۳ ][ ۱۰۵۴ ][ ۱۰۵۵ ][ ۱۰۵۶ ][ ۱۰۵۷ ][ ۱۰۵۸ ][ ۱۰۵۹ ][ ۱۰۶۰ ][ ۱۰۶۱ ][ ۱۰۶۲ ][ ۱۰۶۳ ][ ۱۰۶۴ ][ ۱۰۶۵ ][ ۱۰۶۶ ][ ۱۰۶۷ ][ ۱۰۶۸ ][ ۱۰۶۹ ][ ۱۰۷۰ ][ ۱۰۷۱ ][ ۱۰۷۲ ][ ۱۰۷۳ ][ ۱۰۷۴ ][ ۱۰۷۵ ][ ۱۰۷۶ ][ ۱۰۷۷ ][ ۱۰۷۸ ][ ۱۰۷۹ ][ ۱۰۸۰ ][ ۱۰۸۱ ][ ۱۰۸۲ ][ ۱۰۸۳ ][ ۱۰۸۴ ][ ۱۰۸۵ ][ ۱۰۸۶ ][ ۱۰۸۷ ][ ۱۰۸۸ ][ ۱۰۸۹ ][ ۱۰۹۰ ][ ۱۰۹۱ ][ ۱۰۹۲ ][ ۱۰۹۳ ][ ۱۰۹۴ ][ ۱۰۹۵ ][ ۱۰۹۶ ][ ۱۰۹۷ ]
.: Weblog Themes By iranblag :.

درباره وبلاگ

تيم مشاوران مديريت ايران IranMCT ----------------- http://iranmct.com ---------------- Iran Management Consultants Team
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب
شمارنده
شرکت مشاوره مدیریتبازارسازی مدیریت بازاریابی. بازدید تحقیقات بازاریابیآموزش مدیریت MBAدلایل ترک تحقیقات بازاریابی تحقیقات مدیریت شرایط سخت بازارکارت امتیازی متوازنارزیابی عملکرد . نمونه مطالعات موردی.برند برندینگانواع برند معرفی 21 نوع متفاوت از برندبرندسازی branding marketing . برندسازی.تحقیقات بازاریابی انگیزه بخش http://marketingbranding.ir سبک مدیریت است مدیریت بازاربازاریابیتحقیقات بازاریابی ویژگی های .حرفه ای مشاوره اموزش مدیریت.شناسایی مشتریان .تحقیقات بازاریابی استفاده از تحقیقات بازار و بازاریابی http://marketingsales.irmarketing مدیریت برندینگ . Business Management ConsultantIran Business Management ConsultantManagement . بازاریابیانواع بازاریابی 127 نوع بازاریابیبازاریابی. بازاریابی MarketingMix آمیختهآمیزه بازاريابیمدیریت بازاریابی. اخبار مدیریت و تجارتمدیریت.مشاوره بازاریابی مدیریت آموزش تکنیک‌های فروشندگی حرفه‌ای فروشندگی. اخبار مدیریت و تجارتبازاریابی برندینگ. http://iranmct.com/news/page/12مدیریت. مدیریت مشاوره بازاریابیآموزش. بیزینس پلن طرح توجیهی طرح business plan. برنامه بازاریابی Marketing Planبازاریابی. مشاوره تبلیغات مشاور تبلیغات مشاور مدیریت management مشاوره مدیریت انواع بازاریابی بازاریابی. Business Planبیرینس پلن طرح توجیهیمدیریت. کلینیک کاشت موی طبیعی آسمان