مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 2980
دیروز : 4574
افراد آنلاین : 7
همه : 5163943

 

صوت ريشه در كلمه يوناني فون به معني ارتعاش دارد‎.

"صدا" اوايي است كه از لرزش تارها صوتي ايجاد مي شود، به اين صورت كه به واسطه عبور جريان هوا از جنجره، ‏تارهاي صوتي بهم نزديك مي شوند و در پي آن اصوات مختلفي ايجاد مي گردد. صدا يكي از منابع خداداي و كاربردي ‏مهم در زندگي انسانهاست و به عنوان رايج ترين ابزار ارتباطي نيز شناخته مي شود. لازم به ذكر است كه برخورداري ‏از صداي شفاف و رسا هم در تعاملات اجتماعي و هم شغلي مقوله حائز اهميتي محسوب مي شود. بايد توجه داشت كه ‏مراقبت مقتضي و استفاده بهينه از صدا، ضامن سلامت تارهاي صوتي در تمام طول زندگي است‎.
 
 
مقدمه‌اي بر صوت:
 

دردرون گوش آدمي پرده بسيار نازكي به نام پرده صماخ وجود دارد، هنگامي كه اين پرده مرتعش مي ‌شود، مغز انسان اين لرزش ها را به صورت صوت تفسير خواهد كرد. يكي از عمده ‌ترين عواملي كه باعث تحريك و مرتعش شدن اين پرده مي‌شود، تغيرات فشار هوايي است كه با آن برخورد مي‌كند.
 
در عمل هنگامي كه جسمي در فضا حركت مي‌كند، هواي اطراف خود را منبسط كرده و اين انبساط باعث فشرده ‌شدن هوا گرديده و اين تغيير فشار در هوا منتشر شده و به گوش رسيده و باعث مرتعش شدن پرده صماخ مي‌گردد.
 
 
تفاوت اصوات:
 

صداهاي اطراف ما را مي‌توان بر اساس دو فاكتور زير تقسيم‌ بندي كرد:
 
1- فركانس صوت: هرچه فركانس جسمي كه مرتعش مي‌شود بيشتر باشد، (سريعتر حركت كند و مرتعش شود)، مولكولهاي هوا با سرعت بيشتري تغير مكان مي‌دهند، لذا صدايي كه به گوش مي‌رسد صداي زير تري خواهد بود. اگر تعداد نوسا نات در واحد ثانيه كم باشد، صدا بصورت بم به گوش خواهد رسيد.

2- دامنه صوت: صدايي كه از دامنه بيشتري برخوردار باشد، هوا را بيشتر فشرده خواهد كرد و به علت اينكه قادر است پرده گوش را بيشتر به حركت در آورد، بلندتر شنيده خواهد شد.
 
چگونه مي توانم تشخيص دهم كه دچار اختلالات مربوط به صدا هستم؟‎

مشكلات صوتي علائم خاص خود را دارند، تشخيص انها كار ساده اي نيست، و معمولا با تغييراتي نظير گرفتگي، گوش ‏خراش شدن، خس خس كردن، و خشن شدن صدا همراه هستند. افرادي كه به چنين مشكلي مبتلا مي شوند اصولا با زير و بم ‏شدن ناخواسته صدا و به تدريج از دست دادن توانايي توليد صوت مواجه مي شوند و زمانيكه زياد صحبت مي كنند، احساس ‏خراشيدگي و درد در گلوي خود احساس مي كنند. مشكل زماني جدي مي شود كه خون از دهان فرد خارج شود و يا در خلط ‏خود خون مشاهده كند. در صورت بروز يك چنين عارضه اي به احتمال زياد مشكل جدي است و فرد حتما بايد به پزشك ‏متخصص گوش و حلق و بيني مراجعه نمايد‎.

از جمله دلايل معمول ايجاد تغيير در صدا چيست؟‎

تغيير صدا گاهي اوقات در پي عفونت دستگاه تنفسي فوقاني ايجاد مي شود كه تا دو هفته بيشتر به طول نمي انجامد.

عفونت ‏قسمت بالاي سيستم تنفسي كه در پي سرما خوردگي ايجاد مي شود سبب تورم تارهاي صوتي شده و در نتيجه ميزان ارتعاش ‏انها را تغيير مي دهد و باعث مي شود كه فرد صداي غير نرمالي پيدا كند. كاهش استفاده از صدا (استراحت دادن به تارهاي ‏صوتي) سبب تسريع روند بهبودي مي شود. به هر حال پس از بهبود برنشيت يا سرما خوردگي صداي شخص به حالت ‏اوليه خود باز مي گردد. اما اگر پس از طي كردن مدت زماني در حدود ۲ تا ۴ هفته توانايي هاي صوتي به حالت اوليه خود ‏باز نگشت، بيمار مي بايست تحت نظر مستقيم يك پزشك متخصص گوش و حلق و بيني قرار بگيرد‎. ‎آزمايشات و تست ‏هاي پزشكي تشخيص سلامت گلو و حنجره پس از تغيير صدايي كه بيش از ۱ ماه باقي بماند به ويژه به افراد سيگاري ‏توصيه مي شود. توجه‎: ‎تغيير در صدا يكي از اولين و مهمترين علائم ايجاد سرطان حنجره است، كه تشخيص سريع و ‏بموقع آن به شدت بر ميزان تاثيرپذيري درمان اثر گذار خواهد بود‎.

‏۶‏‎ ‎نكته براي تشخيص مشكلات صوتي‎
 
 
سوالات زير را از خود بپرسيد تا تشخيص دهيد كه ايا دچار اختلالات مربوط به صدا هستيد يا خير‎:

‎آيا صداي شما خشن و گرفته شده ؟‎
‎آيا گلوي شما خشك و دردناك و فشرده است؟‎
‎آيا صحبت كردن برايتان سخت شده؟‎
‎‎آيا دائما صداي خود را صاف مي كنيد؟‎
‎آيا در حاليكه سرما نخورده ايد مردم دائما از شما سوال مي كنند: "سرما خوردي"؟‎
‎آيا نمي توانيد صداي خود را بلند كنيد و مثلا در حين خواندن يك ترانه صداي خود را به اوج برسانيد؟‎
 
مشكلات زيادي وجود دارند كه نهايتا مي توانند منجر به ايجاد تغيير در صداي شما بشوند. زمانيكه احساس كرديد اين ‏مشكلات در حال دائمي شدن هستند، حتما به پزشك مراجعه كنيد‎.

دلايل متعدد بسيار زيادي وجود دارند كه مي توانند منجر به خشن شدن و يا غير طبيعي شدن صداي شما شوند و برخي از ‏انها به طور كلي از حيطه كنترل شما خارج مي باشند، يك نمونه از اين موارد مي تواند شامل سرما خوردگي باشد‎. ‎نوعي ‏ويروس خاص وجود دارد كه اگر روي حنجره بنشيند سبب تورم و خشك شدگي تارهاي صوتي مي شود. براي پيشگيري ‏سعي كنيد تا دست هايتان را به صورت مداوم بشوييد و از مراوده با افرادي كه داراي سرما خوردگي هستند بپرهيزيد؛ اما ‏بالاخره همه افراد دچار سرما خوردگي مي شوند و باز هم تكنيك هاي وجود دارند كه با توجه به آنها مي توانيد جلوي ‏ابتلاي خود به بسياري از مشكلات صوتي را بگيريد. روش هاي زير به شما كمك مي كنند تا بتوانيد يك چنين كاري را ‏انجام دهيد. اين موارد به ويژه براي افرادي كه عمده كارشان صوتي است ‏‎مانند معلمان از اهميت ويژه اي برخوردار مي ‏باشد‎.
 
گام هاي اساسي د ر جهت بهرمندي از صدايي سالم‎
 
نوشيدن مقدار فراوان آب رطوبت صدا را صاف مي كند. آبرساني مكرر سبب مي شود تراوشات قليلي براي روان ساختن ‏تارهاي صوتي به سوي حنجره روانه شود. كارشناسان مصرف حداقل ۸ ليوان نوشيدني بدون كافئين و الكل را به صورت ‏روزانه پيشنهاد مي كنند‎.
‎تا جايي كه ممكن است سعي كنيد داد و فرياد نزنيد. چراكه اين كار فشار زيادي را به تارهاي صوتي شما وارد مي كند‎.
‎پيش از استفاده زياد از صدا، تارهاي صوتي تان را گرم كنيد. بسياري از افراد مطلع هستند كه خوانندگان پيش از اجرا، ‏تارهاي صوتي خود را گرم مي كنند، با اين حال تعداد زيادي از افراد نيز هستند كه نمي دانند بايد اين كار را انجام داد. انجام ‏اين امر به ويژه براي معلم ها، و سخنران ها لازم است. گرم كردن تارهاي صوتي كار ساده اي است. صداها را از ارام به ‏بلند تكرار كنيد، متني را با تحرير بخواند، صداي خود را بلرزانيد، و لب ها و زبانتان را بچرخانيد و صداهاي مختلف مثل ‏صدايي كه بچه ها هنگام بازي با موتور و ماشين در مي اورند توليد كنيد‎.
سيگار را كنار بگذاريد. سيگار كشيدن نه تنها ريسك ابتلا به سرطان جنجره را بالا مي برد بلكه باعث ايجاد پليپ و تورم ‏تارهاي صوتي هم مي شود كه صداي شما را خشك، داراي خرخر، خشن، و ضعيف مي كند‎.
‎نحوه صحيح تنفس كردن را ياد بگيريد. جريان هواي مناسب در حنجره مي تواند صداي خوبي را به شما هديه بدهد. پيش ‏از شروع سخنراني وقت بگذاريد و ريه هاي خود را از هوا پر كنيد، و پيش از اينكه كل هواي درون ريه هايتان تخليه شود ‏مجددا نفس بگيريد تا صدايتان قدرت پيدا كند‎.
‎از ميكروفن استفاده كنيد. زمانيكه در حال سخنراني هستيد و يا مي خواهيد براي عده زيادي صحت كنيد، سعي كنيد از ‏ميكروفن استفاده كنيد تا فشار موجود بر روي تارهاي صوتي كاهش پيدا كند‎.
‎به صداي خود گوش دهيد. زمانيكه صدايتان شكايت مي كند به او گوش دهيد.‎ ‎هنگاميكه صدا مي گيرد بايد قدري به ان ‏استراحت دهيد تا تارهاي صوتي استراحت كنند. فشار اوردن به صدا در زمان خستگي مي تواند در اينده مشكلات اساسي را ‏براي شما ايجاد كند. دز نهايت اگر احساس مي كنيد كه صداي شما دائما مي گيرد، حتما به پزشك مراجعه كنيد‎.‎
 
كاربردهاي نيازمند پردازش صحبت اغلب در دو دسته‌ي تركيب صحبت۱‏‎ ‎و تشخيص صحبت۲‏‎ ‎مورد بررسي قرار مي‌گيرند‎. ‎
 
تركيب صحبت عبارت است از فن‌اوري توليد مصنوعي صحبت به وسيله‌ي ماشين و به طور عمده از پرونده‌هاي متني به ‏عنوان ورودي ان استفاده مي‌گردد. در اينجا بايد به يك نكته‌ي مهم اشاره شود كه بسياري از توليدات تجاري كه صداي شبيه ‏به صحبت انسان ايجاد مي‌كنند در واقع تركيب صحبت انجام نمي‌دهند بلكه تنها يك تكه‌ي ضبط شده به صورت ديجيتال از ‏صد امتیاز:

 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۲۶:۵۲ ] [ مشاوره مديريت ]

 

علامت: گرفتگي مداوم صدا بدون نشانه هاي ديگر‎

‎تشخيص: لارنگوسكوپي غير مستقيم‎

‎ علل: استفاده طولاني از سيگار- پركاري تيروئيد- برگشت محتويات معده به روده ها- استفاده غلط از صدا به طور مزمن‎

‎ظاهر ماكروسكوپي: معمولا يك طرفه هستند. پر از خون بودن، قرمز رنگ بودن، پايه دار بودن، بدون پايه بودن از تظاهرات ‏مختلف ظاهر ماكروسكوپي هست.‎
 
‎ درمان‎:

معمولا درمان محافظه كارانه ( غير جراحي ) موثر واقع نمي شود. بيمار را بايد تشويق كرد كه برنامه مداومي براي اجتناب از ‏سيگار و عوامل محرك و استفاده از حنجره در حدي كه استرس به ان وارد نشود، داشته باشد. درمان قطعي در درجه اول ‏جراحي است. اين عمل با اندوسكوپ انجام مي شود. از ليزر گاهي مواقع در اين مشكل استفاده مي شود اما چه در مورد روش ‏اندوسكوپي و چه با استفاده از ليزر نقش مهارت جراح اهميت زيادي را در كمتر كردن مشكلات صوتي بيمار به عهده ‏دارد. منظور اينكه ليزر به تنهائي كار خارق العاده اي را انجام نمي دهد و اگر جراح مهارت و تجربه كافي نداشته باشد. به نحو ‏مطلوب از اين تكنولوژي استفاده نمي شود و بلكه ممكنه مشكلاتي هم ايجاد بشود. يكي از خطرات ليزر تخريب بيش از حد بافت ‏هاي سالم اطراف ضايعه است. گرچه بعضي از مولفين به بي خطر بودن استفاده از ليزر اشاره كرده اند با اينحال چندين مطالعه ‏نشان داده است كه از نظر كليه مسائل بعد از عمل براي كساني كه روش معمول و يا ليزر استفاده كرده اند ار جحيت خاصي ‏براي ليزر پيدا نشده است و اتفاقا علي رغم گسترش تكنولوژي گرايش به استفاده از روش معمول بيش ازليزر از طرف جراحان ‏وجود دارد.
 
‎ اقدامات بعد از جراحي‎:

مسلما بعد از جراحي، نياز به استراحت صوتي و اقداماتي براي بهبود كيفيت صوت وجود دارد اما اينكه چه زماني براي اين ‏منظور لازم است بستگي به 1- خود فرد و اينكه چه استفاده اي از صداي خودش دارد2- داروهائي مصرفي 3‎- ‎بيماريهاي همراه‎ احتمالي دارد‎.
 
‎ عوارض عمل جراحي‎:

در درصدي از عمل شده ها ممكنه اختلال حس زبان،اختلال چشائي، صدمات مختصر به دندان و حفره دهان وجود داشته ‏باشد.

http://www.globalmojri.com/world-with-presenter-gary/global-voice/vocal-cord-polyp/default.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۲۶:۵۱ ] [ مشاوره مديريت ]

 

تمرين صدا جهت زيبايي صوت امري است كه نياز به سالها ممارست دارد و جز عده اي كه استعداد ذاتي صدا را دارند، ديگران براي زيبايي صداي خود نيازمند سالها تمرين روزانه هستند. از جمله ملاكهاي زيبايي صدا خصوصا براي مداحان و قاريان قران كه به دنبال صدايي حزين مي باشند، "بم و پر" بودن صداست و بقول معروف اين صداها براي مداحي و قرائت قران مناسب است . دغدغه اصلي بسياري از قاريان و مداحان همين بم شدن و بالا بردن قدرت صداست، كه براي رسيدن به اين منظور مدت تمرينهاي خود را زياد مي كنند و سالها ادامه مي دهند تا داراي صدايي قوي شوند. اما با كمك يك روش نوين عملي مي توان در مدت زمان كمي شاهد تقويت صوت خود باشيم، كه براي اين منظور مقدمه اي لازم است.
 

اول اينكه كساني كه داراي صداي بم هستند طول تارهاي صوتي انها بيشتر از افرادي است كه داراي صداي نازك مي باشند. لذا طول تارهاي صوتي مردان بيش از زنان مي باشد، به همين خاطر داراي صداي پرتري هستند.
ثانيا اگر دقت شود افرادي كه به اواز خواني، مداحي يا قرائت قران با صداي بلند مي پردازند، فورا بعد از تمام شدن تمرين، گاهي در حرف زدن عادي انها هم مي توان اين مسئله را يافت و علت ان اينست كه وقتي فرد با صداي بلند شروع به خواندن مي كند تارهاي صوتي او كه در دو طرف حنجره و بصورت دولايه مقابل هم قرار دارند كشيده شده و طول انها زياد مي شود و تا قبل از اينكه به حالت عادي خود برگردد، صداي فرد پرتر مي شود. و كساني هم كه با صداي بلند نمي خوانند ولي با صدايي در ارتفاع پايين شروع به "بم خواني" مي كنند، اينها هم در واقع با فشار به ديواره حنجره باعث افزايش طول تارهاي صوتي شده اند و لذا صداي انها پرحجم و قوي مي شود. پس نكته كليدي در تغيير صوت ""طول تارهاي صوتي"" است. البته ضخامت تارهاي صوتي نيز موثر است ولي چون تغيير ضخامت تارهاي صوتي از عهده ما خارج است، لذا از بيان مباحث ان خودداري مي كنم.
 
بنابراين براي رسيدن به چنين حالتي نياز است كه فرد مدتها تمرين كند و با صداي بلند بخواند يا بم خواني را آنقدر ادامه دهد تا افزايش طول تارهاي صوتي ملكه شود.
 
اما روش سريعتر براي حل اين مشكل كه فورا جواب مي دهد و افراد مي توانند خيلي سريع شاهد اين اعجاب شوند، كشيدن تارهاي صوتي است با روشي مناسب كه از حساسيت زيادي برخوردار است و ممكن است با عمل كردن نادرست، صداي فرد خراب شود و به اصطلاح خش دار شود.
 

هنگامي كه انسان آب دهان خود را قورت مي دهد، برامدگي جلو گلو يعني غضروف تيروئيد گلو كه به سيب ادم يا سيبك گلو معروف است به طرف بالا حركت مي كند.(براي يافتن اين مسئله انگشت خود را روي برجستگي جلو گلو قرار دهيد و سپس اب دهان خود را قورت دهيد) و در اين حالت است كه براي يك لحظه تارهاي صوتي كشيده مي شوند و نيز ديواره گلو به هم مي چسبد و سپس فورا رها مي شود. اينجاست كه بايد انرا غنيمت بشماريم و اگر اين حالت را بمدت 20الي30ثانيه نگه داريم، بطوري كه سيبك گلو در اين مدت پايين نيايد و گلو نيز به هم چسبيده باشد، اگر بعد از انجام اين عمل 30 ثانيه اي، شروع به خواندن كنيم با صدايي پرحجم مواجه خواهيم بود. (اگر مي خواهيد با مشكل كمبود نفس مواجه نشويد، ابتدا كمي نفس بگيريد). كه البته تاثير گذاري اين عمل ممكن است براي افراد مختلف متفاوت باشد و براي برخي افراد نياز باشد كه چندين مرتبه اين عمل را انجام دهند تا شاهد پر شدن صداي خود باشند. كه براي اين منظور (انجام بيش از يك مرتبه) لازم است بين هر بار نگه داشتن گلو به حالت مذكور، حداقل به مدت 20 ثانيه صبر كنند و دوباره انجام دهند.
 
به محض قورت دادن آب دهان، زماني كه سيبك گلو(برجستگي جلو گلو) بالا آمد و گلو به هم چسبيد(بطوري كه ديگر دم و بازدم ممكن نباشد) اين حالت را حدود 30 ثانيه نگه داريد و بعد از آن شروع به خواندن كنيد تا شاهد اعجاب تغيير صوت خود باشيد.
 

نازكي دارند، از پري صدا نيز بهره برده اند و همين عامل موفقيت آنهاست.
 
در ضمن براي ملكه شدن قدرت صداي حنجره خود مي بايست اين كار را تا مدتها تكرار نماييد و در طول تمرين سعي شود كه حالت پري صدا حفظ شود. كه قطعا پس از مدتي تمرين اين حالت در حنجره ماندگار خواهد شد. و در آخر توصيه مي شود در صورتي كه احساس كرديد اين عمل با حنجره شما سازگار نيست انرا رها كنيد.

http://www.globalmojri.com/world-with-presenter-gary/global-voice/strengthen-the-voice-prompt/default.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۲۶:۵۰ ] [ مشاوره مديريت ]

 

صداها، لحن واهنگ هاي مختلفي دارند، علت ان است كه اندازه هاي تارهاي صوتي و سينوس ها وسقف دهان دراشخاص ونژادهاي مختلف فرق مي كند، بنابراين ما صداهاي مختلفي داريم و كمتر صدائي شبيه بهم است .
 
لذا سرماخوردگي وعمل جراحي درصدا تاثيرمي گذارد ، مثلا عمل لوزه صدا را بم مي كند.
 
 
انتقال احساس مجري به چند عوامل وابسته است :
 

1- زير و بم بودن صدا:

يك مجري بايد بر تارهاي صوتيش مسلط باشد و سعي كند صدايش از ان سطحي كه مطبوع است بالاتر نرود.
 


2- نوسان صدا

صدا هاي زياد بالا
 
صداهاي زياد پائين
 
صدا تنوع دارديا خير
 
طرزبيان
 
تغيير صدا
 
صداي بعضي از مجريان بيش از حد بلند است و احساس ندارد، چون بيش از حد به حنجره فشار وارد كرده و در نتيجه نمي توانند احساس را كاملا منتقل كنند. گاهي به علت حيا و عدم تمركز فكري صدا نارسا مي شود يعني صدا پائين مي ايد و كلمات جويده جويده شده، فرد دستخوش هيجان مي شود.
 
مجري خوب كسي است كه در همان سطح نوسان صداي خود صحبت كند، چون درهمان سطح مي تواند صداي خود را ارايش كند.
 


3- تنوع صدا:
 
صداهاي يكنواخت صدايي است كه علائم بي علاقه گي دران وجود دارد وگويي تحميلي پشت تريبون قرارگرفته است و اين چنين مجري نمي تواند احساس را برساند. صدا بايد نشانه ي دوستي، صميميت، هوشياري، علاقه و قاطعيت باشد و هميشه سرزنده، شاداب و پرانرژي.

http://www.globalmojri.com/world-with-presenter-gary/global-voice/sounds-different/default.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۲۶:۵۰ ] [ مشاوره مديريت ]
 

يكي از دلايل مهم خوب اجرا كردن مجري صحنه متوازن بودن لول يا ترازبندي صداي مجري است، ‏اجراي بسياري را ديده ايد اما به علت خيلي بلند صحبت كردن مجري كيفيت مطلوب راكسب نكرده اند.‏
 
صداي سكوت:‏

پژوهشگران امريكايي در تحقيقات خود دريافته اند كه سكوت نيز از جمله صداهايي است كه مغز ‏قادر است انها را بشوند. انها با تحقيقات خود به اين نتيجه رسيده اند كه سكوت صدايي دارد كه مغز ‏قادر به درك ان است. در لحظه اي كه ثابت هستند در سر، گروهي از نرون ها، فعال مي شوند كه ‏عملكرد انها مثبت و رمز گشايي محتويات سكوت است.‏
 
سكته اي ها اواز بخوانند:‏

دانشمندان كشف كرده اند اموزش اواز خواندن به بيماران سكته اي به انها كمك مي كند كه مغز ‏خود را ترميم كرده و قابليت صحبت كردن خود را بازيابند كه علت اين امر ان است كه با اواز ‏خواندن بيماران از قسمت هاي مختلفي از مغزشان استفاده مي كنند كه اين قسمت ها نقش مهمي ‏در حرف زدن انسان بازي مي كنند. مثلا اگر مركز صحبت كردن يك شخص به دليل سكته كردن ‏اسيب ببيند انها مي توانند به جاي ان از مركز خواندن در مغز خود استفاده كنيد. نتايج اين ‏تحقيقات سانفرانسيسكو ارائه شده است.

http://www.globalmojri.com/world-with-presenter-gary/global-voice/sound-trazbndy/default.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۲۶:۴۹ ] [ مشاوره مديريت ]

 

بعضى از خوردنى ها هستند كه بايد از انها پرهيز شود و برخى بايد استفاده گردد تا صداى شخص را تقويت نمايد. حنجره را به لولاى در تشبيه كرديم ، همان گونه كه درب احتياج به باز و بسته شدن دارد تا سفت نشود، احتياج به روغن كارى هم دارد. به همان شكل بايد از حنجره كار كشيد تا انعطافش از بين نرود، بايد با خوردن بعضى خوراكى ها به تحرك بيشتر ان كمك نمود. ناگفته نماند معرفى اين خوراكى ها جنبه تجربى دارد و در افراد گوناگون، مختلف است. امكان دارد كه در بعضى جواب ندهد ولى انچه كه در عرف مداحان، قاريان و گويندگان ومجريان براى تقويت حنجره معمول است، خوردن غذاهاى كم چربى و ابكى مانند اش، گوشت اب پز، باقلا پلو، ابگوشت بدون چربى، نوشيدن شير گرم قبل و بعد از خواندن و نوشيدن اب ولرم در حين برنامه است. همچنين در مواقع گرفتگى و خستگى صدا، خوردن ژله نشاسته، زرده تخم مرغ، تخم مرغ عسلى، اب شلغم، غرغره كردن اب نمك به اضافه چند قطره اب ليمو و يا خوردن انجير خشك كه در شير جوشيده ريخته شده باشد، تاثير بسزايى خواهد داشت. همچنين خوردن تخمه هايى كه داراى لعاب مى باشند مانند بارهنگ، به دانه ، تخم شربتى و قبل از اجراى برنامه بسيار مفيد است.
 

چه خوراكي هايي نخوريم
 
براى اينكه حنجره اسيب نبيند بايد از خوردن بعضى از خوراكى ها مانند انواع ترشى ها، سرخ كردنى ، چاى پررنگ، اب سرد، بستنى و اين قبيل مواد غذايى خوددارى نمود. چون خوردن اينها به مرور زمان باعث تحليل رفتن قواى حنجره و ضعيف شدن صدا مى گردد و شايد به جرات بتوان گفت كه اثر اين خوردنى ها در حنجره خواننده مخرب تر از حنجره فرد معمولى است كه خواننده نمى باشد. چون حنجره كار كرده در مقابل بعضى چيزها اسيب پذيرتر از حنجره كار نكرده است و نيز خوردن تخمه، اجيل و حتى استعمال عطريات باعث گرفتن صدا مى گردد، گريه شديد كردن نيز باعث گرفتگى حنجره مى شود.
 
تنفس ‍ در فضايى كه گرد و خاك دارد و يا محلى كه در ان غذا مى پزند و چيزى سرخ مى كنند نيز همان نتيجه را خواهد داد. البته همان طورى كه قبلا نيز اشاره شد، بايد توجه داشت كه اين گونه پرهيزها و تجويزها، فردى است و شخص بايد با گذشت زمان و تجربه در خوانندگى، پى به اثر مثبت يا منفى انها روى خود ببرد و يك برنامه پرهيز غذايى براى خود داشته باشد. چون ممكن است هيچ يك از خواراكى هايى فوق، اثرى در وى نداشته باشد.

http://www.globalmojri.com/world-with-presenter-gary/global-voice/sound-effect-on-oral/default.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۲۶:۴۸ ] [ مشاوره مديريت ]

 

تمريناتى وجود دارد كه باعث تغييرات محسوسى در تقويت و بهبود صدا مى شود، با اين شرط كه با حوصله انجام داده شود و از عجله كردن در ان خوددارى گردد .
 
مطمئن باشيد كه اگر اين دستورالعمل ها بدون شتاب زدگى انجام شود، اثرات ژرفى در صدا خواهد داشت اما اگر بدون دقت انجام شوند، باعث ضايعات جبران ناپذيرى خواهد شد. به عنوان مثال در تمريناتى كه در قسمت قوى شدن حنجره ذكر شد، اگر شخصى بدون گرم كردن حنجره ، زير اواز بزند و شش دانگ صدا را بيرون دهد، امكان پاره شدن تارهاى صوتى و يا ايجاد رگه هاى غير قابل بهبود در صدا، وجود دارد.
 
پس:

1- عجله نكردن و دقت به خرج دادن در تمرينات است.
 
2- ما بين تمرين ها نبايد وقفه اى ايجاد شود و بايد به طور مداوم صورت گيرد تا حنجره پختگى خود را اسان تر تحصيل كند و به طور كلى اگر كسى خواننده هم بشود، نبايد تمرين را قطع كند و هر روز بايد زمزمه اى داشته باشد تا حنجره، انعطاف خود را از دست ندهد. درست مانند لولاى درب، اگر مدتى درب باز و بسته نشود باعث سفت شدن لولاها مى شود. به خاطر داشته باشيد كه بهترين چيز براى حنجره، خواندن و جلوگيرى از تنبلى و سستى ان است.
 
3- حتى در مجلس نيز هرگاه حس كرديد حنجره شما خسته شده است مى توانيد بدون انكه سايرين متوجه شوند به ان استراحت بدهيد. به اين ترتيب كه فك پائين را شُل كرده و با زبان كوچك راه حلق را مسدود نماييد، مثل خميازه كشيدن به طورى كه صداى ان در گوشها حس مى شود. اين كار باعث استراحت لحظه اى حنجره تا مدت كوتاهى مى گردد. بهترين استراحت براى حنجره قبل يا بعد از مجلس، (خواب ) است.

http://www.globalmojri.com/world-with-presenter-gary/global-voice/protection-of-the-larynx/default.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۲۶:۴۷ ] [ مشاوره مديريت ]

 

براي خوانندگان تنفس صحيح از اهميت بسياري برخوردار است، افرادي كه تنفس درست را نياموخته‌اند خوانندگي برايشان بسيار مشكل است.
 
با تنفس صحيح انعطاف‌ پذيري ديافراگم افزايش مي‌يابد. در غير اين صورت، اگر پرده ديافراگم سفت و محكم باشد، عضلات گردن و بالاتنة خواننده منقبض مي‌شوند.
 
صداي خواننده با تمرينات پيگير و كنترل دائمي تنفس و با كمك معلمي باتجربه، زيبا و پ‍ُرطنين مي‌شود. اما در هر حال يك معلم خوب و دلسوز تنها مي‌تواند بيست درصد آنچه را كه لازم است به هنرجو انتقال دهد، بقيه مطالب را بايد خود هنرجو بياموزد. علاوه بر اين براي فراگيري آواز و تنفس صحيح عواملي مانند سلامت، خواب خوب و كافي و نيز زندگي كم‌استرس نفش بسيار مهمي دارد.
 
خوانندگان، هنرپيشگان، گويندگان راديو و تلويزيون و كساني كه زياد صحبت مي‌كنند بايد تا حد امكان با آناتومي و كاركرد حنجره و تارهاي صوتي آشنا باشند.
 
بسياري از حيوانات نيز براي جفت‌گيري و يا دفاع از خود قادر به توليد صوت هستند. حتي مورچه‌ها و ملخها بر روي پاهايشان سيستم صوتي دارند. اما حنجره انسان بسيار تكامل يافته‌تر است.
 
 
تنفس صحيح
 

كودكان طبيعتاً تنفس شكمي دارند و پرده ديافراگم آنها هنگام تنفس تحرك ندارد. بزرگ‌سالان نيز هنگام خواب با شكم نفس مي‌كشند و در حالي كه قفسه سينه‌شان هيچ تحركي ندارد شكمشان بالا و پايين مي‌رود، اما بسياري از بزرگ‌سالان در حالت ايستاده با قفسه سينه نفس مي‌كشند. جوانان و به خصوص پسرها با تنفس عميق سينه مي‌خواهند قدرت و برتري خود را نشان دهند اما اين گونه هنگام آواز خواندن و يا صحبت كردن تنفس بي‌نظم و كوتاه مي‌شود و با وارد شدن جريان هواي بسيار زياد تارهاي صوتي نمي‌توانند به درستي مرتعش شوند و كوك و كيفيت صداي خواننده نامطلوب مي‌شود. همچنين پرده ديافراگم سفت مي‌شود و قفسه سينه و شانه‌ها به بالا كشيده مي‌شوند. عضلات گردن و كتف نيز منقبض مي‌گردند.
 
هنگام شروع آموزش آواز بايد تنفس صحيح را به هنرجو آموخت، برخي از معلمان به شاگردانشان توصيه مي‌كنند كه كمربندي فرضي متشكل از تعداد زيادي بيني را روي شكم و بالاي نافشان تصور نمايند. با اين شيوه براي هنرجو احساس نفس عميق در ناحيه شكم ايجاد شده و از تنش عضلات گردن، حنجره و ته زبان كاسته مي‌شود.
 
همواره براي تنفس سه مرحله در نظر گرفته مي‌شود: دم، وقفه، بازدم. افرادي كه سعي مي‌كنند طولاني و با شدت نفس خود را بيرون دهند بهترين شرايط را براي دم فرو دادن ايجاد مي‌كنند.
 
ميزان هواي مورد نياز براي نواختن سازهاي بادي و يا آواز خواندن به عوامل مختلفي مانند تكنيك نوازندگي، ارتفاع و شدت صوت و نوع ساز بادي بستگي دارد.
 
به عنوان مثال هواي لازم براي نواختن قطعه‌اي مشخص با فلوت دوره باروك كمتر از نواختن همان قطعه با فلوت بوهم2 است.
 
با افزايش شدت صوت، هواي مصرفي خواننده نيز بيشتر مي‌شود. اما خوانندگان تعليم‌ديده هنگام خواندن در اوج به هواي كمتري نياز دارند.
 
هواي مورد نياز براي خوانندگان گروه باس و باريتون حدودml 200 ـ 90 در ثانيه است. در حالي كه خوانندگان تنور و سوپرانوتنها به ml 90 ـ 40 در ثانيه به هوا نياز دارند.3 هوايي هم كه هنگام بازدم خارج مي‌شود به ارتفاع و شدت صوت و شكل و طول تارهاي صوتي خواننده بستگي دارد.
 
زمان بازدم يك فرد بزرگ‌سال به راحتي به 20 تا 25 ثانيه مي‌رسد اما يك خواننده آموزش‌ديده بايد بتواند زمان طولاني‌تري هوا را در ريه‌هايش نگه دارد.
 
نحوة تنفس هنگام صحبت كردن، آواز خواندن و نواختن سازهاي بادي با تنفس در حالت عادي متفاوت است. در حالت عادي نسبت دم به بازدم 1:1 است در حالي كه هنگام صحبت كردن اين نسبت به 3:1 تا 6:1 و هنگام آواز خواندن و نواختن سازهاي بادي به 50:1 و حتي بيشتر مي‌رسد.
 
با تنفس از راه بيني هوا مرطوب مي‌شود و گرد و خاك آن گرفته مي‌شود. اما اين نوع تنفس معمولاً بيش از يك ثانيه طول مي‌كشد و براي خوانندگي و يا نوازندگي سازهاي بادي به زماني كمتر از اين نياز است.
 
نوازنده يا خواننده تنها قبل از شروع كار و يا در وقفه‌هاي طولاني مي‌تواند از بيني و يا هم‌زمان از بيني و دهان نفس بكشد. با وجود اينكه هنگام خوانندگي و نوازندگي سازهاي بادي تنفس با دهان انجام مي‌شود اما بيني بايد كاملاً باز باشد. ناهنجاريهايي مانند انحراف بيني و وجود پوليپ مانعي براي تنفس محسوب مي‌شود و بر كيفيت صدا تأثير نامطلوبي مي‌گذارد.
 
 
تأثير هورمونها و افزايش سن بر صداي انسان
 

تغييرات هورموني نه تنها هنگام بلوغ بلكه در تمام عمر، صداي انسان را تحت تأثير قرار مي‌دهد، بيماريهايي همچون پ‍ُركاري غده تيروئيد و برخي از داروهاي هورموني در كنار عوارض جانبي مختلف بر روي صدا نيز اثرات جبران‌ناپذيري بر جاي مي‌گذارند.
 
خوانندگان زن بهتر است تنها در صورتي از داروهاي حاوي اندروژن استفاده نمايند كه امكان درمان ديگري نباشد.
 
داروهاي ضد بارداري كه امروزه رايج است بر خلاف برخي از داروهاي قديمي ظاهراً بر روي صدا تأثيري ندارند.

رنگ صداي اغلب زنان در سنين يائسگي تغيير كرده و اوج صدايشان هنگام خواندن پايين مي‌آيد، اين تغييرات ظاهراً با مصرف استروژن كاهش مي‌يابد.4
 
اما استفاده از قرصهايي كه علاوه بر استروژن حاوي اندروژن هستند،‌ براي خوانندگان زن جايز نيست. بر اساس تحقيقات در دوران بارداري نيز تارهاي صوتي، كمي متورم مي‌شوند و گاهي صداي زنان باردار بم و يا زنگ‌دار مي‌شود، اما اين تغييرات پس از بارداري از بين مي‌رود.
 
صداي هر فرد گستره ديناميك خود را دارد كه با تمرين مي‌توان آن را افزايش داد. تغييرات هورموني و برخي از بيماريها وسعت صداي خواننده را محدود مي‌كند.
 
با افزايش سن نيز صداي انسان تغيير مي‌كند. صداي زنان اغلب بم‌تر و بي‌رنگ‌تر و يا خشن و جيغ‌مانند و صداي مردان زيرتر مي‌شود. اين تغييرات به ويژه براي زنان حدود سن 50 سالگي نمايان مي‌شود. همچنين در سنين بالا آثار خستگي در صدا زودتر ظاهر مي‌شود كه اين خستگي تغييراتي را در كيفيت صداي خواننده به همراه دارد. معمولاً رنگ صداي خواننده تغيير مي‌كند و يا صدا گرفته و كم‌حجم مي‌شود. همچنين گسترة ديناميك صدا كاهش مي‌يابد و خواننده هنگام بلند و يا آهسته خواندن دچار مشكل مي‌شود.
 
محدوديتهايي كه در حجم صدا وجود دارد نيز اغلب به دليل تكنيك نادرست خواننده و يا افزايش سن اوست.
 
كمتر خواننده‌اي مي‌تواند در دهه هفتاد سالگي از عمرش خوانندگي را به طور حرفه‌اي ادامه دهد. اما يك خواننده جوان بايد بتواند چندين ساعت بدون احساس خستگي بخواند.
 
علت خستگي زودهنگام صدا اغلب انقباض شديد و نادرست عضلات و يا بسيار بلند و طولاني خواندن است.

احساس درد، هنگام خواندن نيز مي‌تواند ناشي از بيماريهاي حنجره، فشار زياد به آن و يا گرفتگي زياد عضلات باشد.
 
  
مراقبت از صدا
 

جزئي‌ترين لطمه به حنجره و تارهاي صوتي و يا بقيه اعضاي بدن توانايي و كارآيي خواننده را كاهش مي‌دهد. از اين رو شيوة زندگي خوانندگان بايد به گونه‌اي باشد كه بدن و صداي آنان سالم بماند. خواب كافي، ورزش و فعاليت در هواي تازه و تغذيه مناسب از مواردي است كه خوانندگان بايد در برنامه روزانه خود مد نظر قرار دهند.
 
همچنين خوانندگان حرفه‌اي مي‌بايست براي رسيدن صدايشان به سطح مطلوب و نگه داشتن آن در اين سطح تمرينات خاصي انجام ‌دهند. تمـرين ذهني و تمرينات گرم كردن (Warn up) هنگام شروع خوانندگي از به كارگيري نادرست حنجره و وارد آمدن فشار زياد به آن جلوگيري مي‌كند. خوانندگي فعاليتي دشوار و توان‌فرساست كه شرايط فيزيكي و جسماني مناسبي مي‌طلبد.
 
طبيعتاً وضعيت روحي و جسمي بد و نامناسب تأثير نامطلوبي بر صدا مي‌گذارد. اگر عضلاتي كه براي خوانندگي به كار گرفته مي‌شوند ورزيده نباشند اختلالاتي در صداي خواننده ايجاد مي‌شود.

بي‌شك دود سيگار، بافت مخاطي مجراي تنفسي و تارهاي صوتي را تحريك مي‌كند، البته انعطاف‌پذيري افراد در برابر بوي توتون، متفاوت است، در حالي كه بسياري از خوانندگان در مكانهايي كه سيگار كشيده مي‌شود نمي‌مانند، برخي ديگر معتقدند سيگار هيچ زياني برايشان ندارد.
 
اما مسلماً خوانندگان بايد حداقل چند ساعت قبل از اجرا از استنشاق بوي سيگار و مصرف الكل خودداري كنند. الكل علاوه بر اينكه بر سيستم عصبي تأثير منفي مي‌گذارد به غشاي مخاطي دستگاه تنفسي نيز آسيب مي‌رساند.
 
سرماخوردگي نيز مي‌تواند به صداي خوانندگان آسيب برساند. انجام فعاليتهاي ورزشي براي مقابله با اين بيماري بسيار مهم است.
 
بر اساس تحقيقات ورزش با افزايش قدرت دفاعي بدن در برابر ميكروبها از عفونت مجراي تنفسي جلوگيري مي‌كند.5
 
همچنين براي خوانندگان انجام تمريناتي كه استقامت بدن را افزايش مي‌دهند مناسب است، به عنوان مثال آنها مي‌توانند 15 تا 20 كيلومتر در هفته بدوند.
 
البته رشته‌هاي ورزشي‌اي كه حين انجام آن ورزشكار بيشتر با بيني نفس مي‌كشد مناسب‌تر است. ورزشهايي مانند دوچرخه‌سواري، شنا و كوهنوردي به خوانندگان توصيه مي‌شود.
 
مصرف ويتامين C نيز تا حدي از عفونت مجراي تنفسي جلوگيري مي‌كند، به‌ويژه هنگام فعاليت شديد جسماني ويتامين C خطر ابتدا به سرماخوردگي و عفونت مجراي تنفسي را كاهش مي‌دهد.6
 
اگر حنجره خواننده ملتهب باشد خوانندگي عوارض بسيار بدي را در پي دارد. در هر حال پزشك بايد تشخيص دهد كه آيا خواننده مي‌تواند بخواند يا خير.
 
برخي از اقدامات متداولي كه افراد هنگام سرماخوردگي انجام مي‌دهند براي خوانندگان توصيه نمي‌شود، به عنوان مثال بخور جوشانده بابونه و يا عصاره آن غشاي مخاطي دستگاه تنفسي را خشك مي‌كند.
 
استفاده از آب نمك به همراه قطره‌هاي بيني (به عنوان مثال otriven) و ويتامين B6 مفيد است، اما، استفاده طولاني مدت از قطر‌ه‌هاي بيني نيز به بافت مخاط بيني آسيب مي‌رساند. همچنين بخور دائمي هنگامي كه عفونتي در دستگاه تنفسي وجود ندارد نه تنها مفيد نيست بلكه سطح غشاي مخاط بيني را نرم و مستعدِ زخم شدن و آسيب‌ديدگي مي‌كند.
 
هنگام سرماخوردگي بايد از مصرف الكل و به خصوص استنشاق دود سيگار دوري كرد. مصرف آنتي‌بيوتيك نيز براي مقابله با عفونت مجراي تنفسي توصيه نمي‌شود زيرا آنتي‌بيوتيك در برابر ويروسها بي‌تأثير است.
 
گاهي برخي عادات زيا‌ن‌آور مانند سرفه كردن و يا سينه صاف كردن قبل از شروع دوره آموزشي براي هنرجويان به صورت عادت درآمده است كه بايد آنها را برطرف نمود.
 
انقباض شديد عضلات حنجره، زبان، فك و پشت گردن، اشتباه رايج خوانندگان است. در مواردي ناهنجاريهاي فك و دندانها موجب گرفتگي عضلات مي‌شود. براي رفع مشكلات خاصي كه ناشي از گرفتگي عضلات هنگام خواندن است، بايد به پزشك متخصص رجوع كرد.
 
اگر محيط پر سر و صدا باشد شدت و ارتفاع صدا هنگام صحبت كردن بالا مي‌رود كه اين اثر 7«Lombrad – Effect» نام دارد.
 
خوانندگان حرفه‌اي و آموزش‌ديده ياد مي‌گيرند كه از اين حالت اجتناب كنند، اما كساني كه آموزش كافي نديده‌اند هنگام اجرا در سالنهاي بزرگ و يا به همراه اركستر بيش از حد به حنجره‌شان فشار مي‌آورند. اين اثر به خصوص در كنسرتهايي كه در فضاي باز انجام مي‌شود به دليل كم شدن بازگشت صدا بيشتر است. همچنين خوانندگان پاپ كه معمولاً آموزشهاي آكادميك لازم را نديده‌اند بيشتر آسيب مي‌بينند.
 
هر خواننده بايد مرزها و محدوديتهاي صدايش را بپذيرد، خوانندگاني كه سعي مي‌كنند بيش از وسعت و ديناميك صدايشان بخوانند به حنجره‌شان آسيب مي‌رسانند.
 
علاوه بر اين، خوانندگان بايد بتوانند بر هيجان و ترس از صحنه غلبه كنند. اين ترسها و بيماريهايي مانند افسردگي و بسياري از اختلالات رواني ديگر به صداي انسان آسيب مي‌رساند. در اين موارد بايد از روان‌پزشكان و روانشناسان كمك گرفت. خوانندگان جوان به دليل فعاليت فيزيكي و فشار رواني زياد اغلب كمي قبل از اجراي كنسرت بيمار مي‌شوند.
 
آنها معمولاً قبل از كنسرت بيش از توانايي‌شان تمرين مي‌كنند، و كمبود خواب هم دارند. اما با برنامه‌ريزي و زمان‌بندي دقيق و افزايش تدريجي زمان تمرين مي‌توان فشار وارد بر حنجره را كم نمود.

پي‌نوشت:
 
1»»
 دكتر Renate Klöppel، پزشك متخصص كودكان، سال 1948 در هانوفر متولد شد. از 1972ـ1967 در دانشكده پزشكي و همچنين از 1986 به مدت پنج سال در مدرسه عالي موسيقي Trossingen تحصيل نمود و ديپلم آموزش موسيقي دريافت كرد. دكتر كوپل از سال 1986 به عنوان دانشيار در همان مدرسه و از سال 1944 در مدرسه عالي موسيقي Detmold هم تدريس مي‌كند. او عمده فعاليتش در زمينه فيزيولوژي و پزشكي موسيقي است و كتابهاي مختلفي در اين زمينه نوشته و سمينارها و كنفرانسهاي زيادي برگزار نموده است.
 
2»»
 فلوت بوهم، كامل‌ترين نوع فلوت است كه سال 1834 توسط تئوبالد بوهم ساخته شد. باز و بسته شدن سوراخها در اين نوع فلوت توسط كليدهاي فلزي صورت مي‌گيرد. اين فلوت در مقايسه با فلوتهاي قديمي بسيار پيشرفته است. وجداني، بهروز ـ‌ فرهنگ تفسيري موسيقي، تهران 1377.
 
3»»
 Astrid kafka – Lutzow: physiologi der Stimme und sprache, in: peter Biesalski, Friedrich Frank (Hg.): phoniatrie – paedaudiologi, a.a.o.s.13
 
««4
 P. Lindholm et al: The Effect of postmenopause and postmenopausal HRT on Measured Voice values and Vocal Sympotoms, in: Maturitas 28 (1) 1977 S. 47 – 53.
 
««5
 u.a. C.D Niemann, S.L. Nehlsen – Cannarella, P.A. Merkoff et al: The Effects of Moderate Exercise Training on Natural Killer Cells and Acute upper Respiratory Tract Infections, in: International Journal of Sports Medicine, 11/1990, S. 467 – 473.
 
««6
 z. B. Hemila: Vitamin C and Commen cold Incidena A Review of Studies with Subjects. Under Heavy physical Stress, in: International Journal of Sports Medicine, 17 (5) / 1196, S. 379 – 383.
 
««7
 E. Lombrad: Le signe de L’elevation de la voix, in: Annales des maladies de L’oreille du Larynx , du nezet du pharynx, 37/1977, S. 101 – 109
 
 http://www.globalmojri.com/world-with-presenter-gary/global-voice/proper-breathing-for-singers/default.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۲۶:۴۶ ] [ مشاوره مديريت ]


 
درهرسيستم صوتي، كيفيت نهايي سيستم به بلندگوهاي به‌ كار رفته در ان سيستم بستگي دارد، اگر يك سيستم بسيار حرفه‌اي صوتي با امپلي فاير بسيار پر قدرت، صدايي را كه با كيفيت بسيار خوب ضبط شده است، از بلندگويي ضعيف پخش كند، صدا بسيار نا مطلوب خواهد بود.
 
بلندگوها سيگنالهاي الكترونيكي را از دستگاههايي همانند سي دي هاي صوتي و DVD ها دريافت كرده و تبديل به صداهاي قابل شنيدن براي ما مي‌كنند.
 
در مقاله حاضر، به تشريح مباني كاركرد بلندگوها و ميكروفون ها نحوه تبديل سيگنالهاي الكترونيكي به صوت را تشريح خواهيم كرد.
 
ميكروفون‌ها عملي مشابه گوش ما انجام مي‌دهند. انها نيز داراي صفحه نازكي همانند گوش مي‌باشند كه در اثر برخورد مولكولهاي متحرك هوا به انها، تغيراتي در ميزان ولتاژ عبوري از ميكروفون را باعث مي‌شوند و بدين ترتيب سيگنالهاي الكتريكي توليد شده را مي‌توان ثبت كرد.
 
در هنگام پخش نيز، بلندگو، عكس اين عمل را انجام داده و سيگنالهاي الكتريكي را به لرزه‌هاي فيزيكي و در نتيجه، امواج صوتي تبديل مي‌كند.
 
بهترين دوست و حامي در زمان اجراي مجري ميكروفون و صدابردار است.‏
 
فاصله بين دهان مجري و ميكروفون بايد رعايت شود و تقريبا بين 10 تا 15 سانتيمتر باشد. اگر ‏صدايتان خيلي ارام و ملايم است، گروه صدا خيلي كارها درباره ي ان مي توانند انجام دهند يعني ‏بعد صدا را تقويت كنند.‏
 
در مورد استفاده از ميكروفون هاي مشهور به ‏ H.F.‎يا ميكروفون هاي بدون سيم هنگامي كه به جايي ‏در لباس مجري وصل مي شوند، توجه چند نكته ضروري است:‏
 
‏1- اگر از اين ميكروفون به صورت طولاني استفاده نمي كنيد از مسوول مربوطه بخواهيد كه ‏فرستنده ي ان را خاموش نمايد كه در مصرف باطري صرفه جويي شود.‏
 
‏2-‏ از دست زدن به ميكروفون و فرستنده¬ي ان خودداري فرمائيد.‏
 
‏3-‏ ميكروفون ها وسايل بسيار حساسي هستند. سعي كنيد از وارد كردن هرگونه ضربه، پاشيده ‏شدن هر گونه اب و مايعات ديگر به انها، نزديك شدن بيش از حد به منابع حرارتي، منابع ‏مولد ميدان هاي مغناطيسي پرهيز نماييد.‏
 
‏4- بعضي از مواقع مجريان فراموش مي كنند كه ميكروفون در لباسشان كار گذاشته شده و ‏صداي ان در محل هاي مختلف قابل شنيدن است. وقتي در حال اجرا نيستيد و ميكروفون ‏شما نيز باز است يا به طور كلي وقتي از چنين ميكروفون هايي استفاده مي كنيد مواظب ‏صحبت كردن، رفتار و حركات خود باشيد، زيرا صداي شما با هر كيفيت خوب يا بد شنيده ‏خواهد شد!‏
 

انواع ميكروفون:‏
 
O‏ ← 30 درجه
 
‎ B‏←روبرو
 
‎ =‎‏←مصاحبه

http://www.globalmojri.com/world-with-presenter-gary/global-voice/microphones/default.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۲۶:۴۵ ] [ مشاوره مديريت ]


  اگر تارهاي صوتي درجريان هوايي كه از ريه خارج مي شود نباشد، صدايي تشكيل نمي شود. بنابراين حنجره مهمترين عضو درتشكيل صدا است. پس يك مجري بايد تارهاي صوتي خود را دراختيار خويش در اورد كه براي هرمجري كار بسيار مشكلي است.

خواننده بهتر مي تواند تارهاي صوتي خود را دراختيار دراورد، زيرا اواز خواندن هدف است ولي گويندگي وسيله ايست براي رسيدن به هدف.

http://www.globalmojri.com/world-with-presenter-gary/global-voice/larynx-and-vocal-cords/default.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۲۶:۴۳ ] [ مشاوره مديريت ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][