مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
لینک دوستان
بامهم است. شايد تفاوتي هم نداشته باشد كه مديريت كلاسي پرجمعيت يا چند نفره را به عهده بگيريم. در واقع مقر فرماندهي شايد چندان مهم نباشد، تسلط بر اوضاع به‏ويژه در نقطه‏ي شروع مهم است. بررسي‏هاي پژوهشگران نشان مي‏دهد كه تدريس، كنترل كلاس و برقراري ارتباط مناسب با دانش‏آموزان در سه هفته‏ي نخست شروع سال تحصيلي، سخت‏تر و مهم‏تر از هر زمان ديگري است. اين شرايط در دوره‏ي ابتدايي به مراتب سخت‏تر وپيچيده‏تر است؛ چرا كه دانش‏آموزان بخشي از آموخته‏هاي سال گذشته را هم فراموش كرده‏اند و همين موضوع، در هفته‏ي نخست شروع سال تحصيلي جديد، وارد شدن به فضاي آموزش را به مراتب سخت‏تر مي‏كند. اما براي شكستن اين فضا، مركز آموزش و تدريس دانشگاه لينكولن نبراسكاي شمالي، با بهره‏گيري از تجربه‏هاي معلمان آن ديار، 101 راه كليدي را براي شروع آموزشي موفق در سه هفته‏ي نخست شروع سال تحصيلي پيشنهاد مي‏كند. با بعضي از اين نكات آشنا مي‏شويم. البته پژوهشگران اين دانشگاه معتقدند، اجراي موفق اين راه‏ها، به شش پيش شرط اساسي زير نياز دارد.


*‏همكاري مناسب دانش‏آموزان براي ورود به فضاي درس و مدرسه پس از گذر از فضاي طولاني مدت تابستان و ورود به فضاي جديد؛

*آگاهي دانش‏آموزان به ضرورت فراگيري مفاهيم درسي در ساعت‏هاي حضور در كلاس درس؛

*ادبيات كلامي آموزگار؛

*حمايت از دانش‏آموزان سال‏هاي نخست هر دوره‏ي تحصيلي به‏ويژه ابتدايي، براي ورود به فضاي آموزش؛

*تشويق دانش‏آموزان براي درگير شدن با فضاي آموزش و پرورش؛

*ايجاد فضاي مشاركت و هم‏ياري در كلاس؛

 

و اما 70 راه

1. در اولين روز شروع سال تحصيلي، فضاي كلاس را با آشنايي دانش‏آموزان با يكديگر و سپس بازي و سرگرمي شروع كنيم.

2. بازي‏هايي را انتخاب كنيم كه همه‏ي بچه‏ها در آن‏ها مشاركت داشته باشند.

3. بازي‏هاي پايه‏هاي دوم و سوم ابتدايي را با هدف ياد‏آوري مفاهيم درسي سال گذشته انتخاب كنيم.


4. از وسايل كمك‏آموزشي مانند كارت‏هاي بازي و يا هر وسيله‏ي كمك آموزشي كه كاربرد بازي هم داشته باشد، استفاده كنيم.

5. خودمان را كامل معرفي كنيم و كمي هم درباره‏ي خانواده‏مان براي آن‏ها صحبت كنيم. مثلا" اين كه چند فرزند دارم و سن آن‏ها چه‏قدر است.

6. تلاش كنيم با گفتار ساده و صميمي به بچه‏ها نزديك شويم.

 

7. با مطرح كردن موضوعي كه احساس مي‏كنيم به آن علاقه دارند، ذهنشان را درگير كنيم تا زودتر وارد فضاي درس و مدرسه شوند.

8. در مقابل پاسخ‏هاي آن‏ها جبهه نگيريم و بگذاريم راحت اظهار‏نظر كنند؛ حتي اگر اظهار‏نظرشان درست به نظر نيايد.

9. سعي كنيم در اين پرسش و پاسخ‏ها، خجالت و كم‏رويي احتمالي‏شان برطرف شود.

 

10. دانش‏آموزان كم‏حرف و ساكت را با پرسيدن سؤال، وارد بحث كنيم.

11. تشويق كليد موفقيت است. براي هر حركت مثبت، آن‏ها را تشويق كنيم.

12. با انجام فعاليت‏هاي عملي آموزش را شروع كنيم.

 

13. برنامه‏ها يا فعاليت‏هاي مشاركتي، بيش از فعاليت‏هاي فردي اثر‏بخش هستند.بهتر است برنامه‏هاي درسي يا هر فعاليت ديگري را به صورت گروهي برنامه‏ريزي كنيم.

14. هرچه زودتر با شرايط تحصيلي و سطح فراگيري دانش‏آموزان آشنا شويم؛ سريع‏تر مي‏توانيم الگوي آموزشي-پرورشي را انتخاب كنيم.

15. ويژگي‏هاي فردي دانش‏آموزان را بشناسيم.

 

16. نحوه‏ي برقراري ارتباط رواني و كلامي با دانش‏آموزان را شناسايي كنيم.

17.زمان‏بندي را به دانش‏آموزان بياموزيم.

18. آشنايي با كتاب‏خانه‏ي مدرسه، نخستين و مهم‏ترين گام براي آشنا كردن دانش‏آموزان با كتاب و كتاب‏خواني است.


19. آن‏ها را با منابع معتبر علمي مانند دايره‏المعارف‏ها آشنا كنيم.

20. اينترنت و رايانه و طرز استفاده‏ي صحيح از آن‏ها را به تدريج و با برنامه‏ريزي به دانش‏آموزان بياموزيم؛ حتي اگر اين آموزش به‏صورت تئوري باشد.

21. آن‏چه را از آن‏ها مي‏خواهيم؛ به دقت برايشان شرح دهيم؛ انضباط در كلاس، نظم در انجام تكاليف، حضور مستامر و...

 

22. شيوه‏ي برگزاري آزمون‏ها، چه كلاسي و چه آزمون‏هاي ترم را برايشان توضيح بدهيم.

23. هر چند ديگر مثل گذشته، نمره تنها ملاك سنجش دانش‏آموزان نيست، اما در اين‏باره هم با آن‏ها صحبت كنيم. اين‏كه چه سهمي از تلاش آن‏ها با استفاده از عبارت‏هاي گوناگون و چه سهمي از طريق نمره ارزش‏گذاري مي‏شود؟

24. منعطف باشيم؛ با وجودي كه بايد به اصول و مقررات تعيين شده پاي‏بند باشيم تا دانش‏آموزان هم به تعهداتشان به خوبي عمل كنند، اما در بعضي شرايط بايد انعطاف‏پذير باشيم.

 

25. در كلاس‏هاي پرجمعيت خود دانش‏آموزان و عملكرد آن‏ها بسيار مؤثر است. بنابراين تا حد امكان زمينه را براي فعاليت تك‏تك آن‏ها فراهم كنيم.

26. قبل از برگزاري آزمون‏ها، چه كلاسي و چه امتحانات ترم، با ارائه‏ي نمونه سؤال، آن‏ها را با فضاي امتحان و نحوه‏ي برگزاري و نوع سؤال‏ها آشنا كنيم.

27. در اولين آزمون‏ها، برگه‏ها را همراه خود دانش‏آموزان تصحيح كنيم تا ترس از امتحان برطرف شود.

 

28. تفاوت بين همكاري و يا انجام تكاليف به جاي دوستان و هم‏كلاسي‏ها را براي آن‏ها شرح بدهيم.

29. با وضيعت تحصيلي و خانوادگي دانش‏آموزان آشنا شويم.

30. بعضي از بچه‏ها براي همراهي با والدين، بخشي از وظايف آن‏ها مثل نگه‏داري از خواهر‏ها و برادرهاي كوچك‏تر را به عهده مي‏گيرند. درباره‏ي اين مسائل آگاه باشيم و از اين نظر هم وضيعت بچه‏ها را بررسي كنيم.

 

31. بخش مهمي از موفقيت‏ فرايند آموزش و پرورش، به تمركز دانش‏آموزان روي فعاليت‏هاي فردي بستگي دارد. تلاش كنيم تا دانش‏آموزان با برنامه‏ريزي به فعاليت‏هاي فردي بپردازند.

32. كلاس درس را با نشاط آغاز كنيم. خواندن يك سرود دسته‏جمعي، چند حركت ساده‏ي تردستي در كلاس و كارهاي ديگري از اين دست، باعث ايجاد نشاط در دانش‏آموزان مي‏شود.

33. كلاس درس را سروقت آغاز كنيم تا در عمل بچه‏ها را به نظم عادت دهيم.

 

34. نظم كلاس را حين تدريس حفظ كنيم. اين نكته به‏ويژه درباره‏ي كلاس‏هاي پرجمعيت بسيار مهم است.

35. هر روز در پايان تدريس، چند پرسش شفاهي مطرح كنيم تا به اين ترتيب ارزيابي بهتري از ميزان فراگيري دانش‏آموزان داشته باشيم.


منبع


ترجمه و تدوين؛ مهتاب خسروشاهي


رشد آموزش ابتدايي، دوره‏ي 12،شماره‏ي 1،مهر 88

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=104507

 

ادامه مطلب در قسمت دوم


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۲۶:۰۶ ] [ مشاوره مديريت ]


1- براي اينكه بچه ها قسمت هاي متفاوت كلاس يا  آزمايشگاه يا اتاق رايانه را تميز و مرتب نگه دارند بهتر است به جاي بكار بردن كلمات، از تصوير استفاده كنيم. زيرا كه گفته اند «ارزش يك تصوير معادل هزار كلمه است»!


از قسمت هاي متفاوت كلاس يا آزمايشگاه مثل قسمت قفسه ها و كمدها، كتابخانه كلاس، ميز كامپيوتر و مركز ياد گيري،عكس هايي تهيه كنيد. سپس عكس ها را روي يك تكه مقوا بچسبانيد وزير آن عنواني مثل ((يك كتابخانه مرتب شبيه اين تصوير است)) را بنويسيد. سپس آنها را در اطراف فضاهاي مربوط به خود بچسبانيد. تصوير ها هنگام مرتب كردن آن مكان، انتظار ما را از دانش آموزان به خوبي نشان مي دهند. 

2- كليه موارد انضباطي و نحوه اجراي كارهاي روزمره را بنويسيد و در كلاس بچسبانيد. بچه ها مي خواهند و نياز دارند بدانند كه كارهاي روزمره مدرسه را با چه ترتيبي اجرا كنند و يا چه مواردي بي انضباطي محسوب مي شود. چگونه تكاليف را به شما نشان دهند. چگونه صف ببندند و يا چه مواقعي مي توانند در كلاس صحبت كنند. براي اينكه صبح ها را با آرامش بيشتري شروع كنيد، كارهاي روزمره بچه ها را از لحظه ورود به كلاس و انتظاراتتان را از آنها بطور واضح بنويسيد و بر ديوار كلاس آويزان كنيد.

در اينصورت بچه ها كاملا مي دانند كه چه انتظاري از آنها مي رود. در مواقع بي انضباطي يك دانش آموز، توجه او را به موارد نوشته شده جلب كنيد. اين كارها خيلي زود با ذهن بچه ها عجين مي شود بطوريكه نيازي به مراجعه به آن وجود ندارد. مثالي از اين دستور العمل ها بصورت زير است: كارهايي كه قبل از شروع كلاس بايد انجام دهيد:

كيف و كت خود را آويزان كنيد.
دفتر يادداشت خود را روي ميز معلم قرار دهيد.
مداد خود را تيز كنيد.
دفتر  و كتاب مربوطه را بهمراه تكاليفتان روي ميز قرار دهيد.
3- براي اينكه دانش آموزان قول هايي كه به شما مي دهند فراموش نكنند و در طي روزههاي آينده، هميشه به ياد اهدافشان باشند، از وسيله اي ابتكاري استفاده كنيد. با كمك بچه ها، با مقداري كاموا، حيوانات كوچك پشمالويي درست كنيد. بچه ها دست و پا و اجزاء صورت عروسك را بچسبانند. سپس دانش آموزان اهدافشان يا قول هايشان را تا زمان مشخص روي تكه كاغذي بنويسند و آن را روي عروسك بچسبانند. دانش آموزان عروسك ها را به خانه ببرند و در جايي جلوي چشم قرار دهند. اين راهي بامزه جهت تلاش براي رسيدن به اهداف است.

4- معمولا همه دانش آموزان كلاس، يك دفتر يادداشت تكليف دارند. شما هم چنين دفتر يادداشتي تهيه كنيد و آن را در محلي در جلوي كلاس قرار دهيد. هرگاه  تكاليفي را براي بچه ها تعيين مي كنيد و آنها در دفتر يادداشت خود ثبت مي‏كنند، شما نيز اينكار را در دفتر خود انجام دهيد. موقعي كه دانش آموزي غايب مي شود، پس از بازگشت به مدرسه، مستقيم به سراغ دفتر يادداشت كلاس مي رود و تكاليفي را كه عقب افتاده، يادداشت مي كند. اين ترفند مانع از مراجعه مكرر غايبين براي تعيين تكاليف به معلم مي شود. ضمنا بچه ها را تشويق مي كند تا به طور مستقل از چيزهايي كه در غيبت خود عقب افتاده اند آگاهي يابند.

5- بعضي اوقات، صف بستن بچه ها به صورت مرتب و منظم براي ما يك مساله است. اين ترفند جديد را امتحان نماييد: جاي پاهايي را با مقواي رنگي براي همه دانش آموزان درست كنيد و شماره ليست آنها را روي جاي پاها بنويسيد. سپس آنها را با فاصله مناسب به كمك نوار چسب هاي شفاف و پهن كف كلاس بچسبانيد. موقع صف بندي، با صدا زدن نام هر دانش آموز، او در محل مناسب روي جاي پاي خودش مي ايستد اين روش نه تنها در صف بندي بچه ها موثر است بلكه به شناخت بچه هاي كوچكتر از رنگ ها و شماره ها نيز كمك مي كند.

6- حتماً شما بارها مشاهده كرده ايد كه هر روز صبح با ورود معلم به كلاس ،دانش آموزان دور ميز او جمع مي شوند و با نگراني، موضوعات بسيار  اضطراري خود را مطرح مي كنند. اين وقفه ها، زمان با ارزش آموزش را هدر مي دهد و در كارهاي روزمره صبحگاهي اختلال ايجاد مي كند. براي برطرف كردن اين مشكل، يك جعبه  مخصوص صبح ها، درست كنيد، (يك جعبه كفش ساده كه در جلوي كلاس قرار داده شود). دانش آموزان خبرها مسائل و نظرات خود را با نام و تاريخ روز روي برگه اي مي نويسند و داخل جعبه مي اندازند. خواندن برگه ها و رسيدگي به موارد فوري، فقط چند دقيقه از وقت شما را خواهد گرفت. سپس براي بقيه برگه ها كه فوريت ندارد، در طول روز پاسخ كتبي بنويسيد. اين تدبير، مديريت امور صبحگاه كلاس را راحت تر، ارتباطات كلامي را بهتر و رابطه را با بچه ها محكم تر خواهد نمود.

7- نيازي نيست كه شما معلمان، حافظه تصويري بسيار قوي داشته باشيد تا بياد آوريد تزيينات سال گذشته چگونه بوده و از چه وسايل و طرح هايي استفاده كرده ايد. مي توانيد از كليه فعاليت هاي انجام شده (كارهاي نمايشگاهي، كاردستي بچه ها، مركز يادگيري در كلاس. تزيينات ديوارها) عكس بگيريد. سپس عنوان تصوير را زير آن يادداشت كرده و در پرونده مربوط به آن سال نگهداري نماييد.

اطلاعاتي از قبيل: سال تحصيلي، پايه تحصيلي، نام فصل، نوع فعاليت و موضوع آن فعاليت، براي طبقه بندي تصاوير مناسب است. براي انجام هر فعاليت جديد، با نگاه به تصاوير گذشته، ايده هاي زيادي به سراغتان خواهد آمد. اين سيستم ساده، بخصوص در مواردي كه براي برپايي مراسم، كمبود وقت داريم به مجريان  امور كمك فراواني مي كند.

8- «كي رياضي داريم؟ كي وقت ناهار مي شه؟» شايد به شنيدن همسرايي اين سوالها در طول روز عادت كرده باشيد، بياييد راه حلي براي آن پيدا كنيم. راه حل از اين قرار است كه براي هر فعاليت و موضوع درسي، علامتي انتخاب كنيد. سپس روي برگه مقواss=CenterPost2>

 

اشاره
تاكنون پژوهش هاي بي شماري در زمينه ي فعاليت هاي آموزشي اثربخش در كلاس درس انجام شده است. به طوري كه نتايج اين پژوهش ها رهنمودهاي مفيدي را براي بهبود فعاليت هاي معلم در كلاس درس به همراه داشته است. بر اين اساس در اين مقاله، به ده اشتباهي پرداخته شده است كه معلمان در كلاس درس بايد از آن ها دوري كنند.

معلمان همواره مي خواهند در كلاس نقش مثبتي داشته باشند و اگر مراقب نباشند، نمي توانند اين مأموريت خطير را به خوبي به انجام برسانند. آيا تاكنون به عوامل زير كه مخل تدريس هستند، توجه كرده ايد؟

1. دوستي بيش از اندازه با دانش آموزان

اغلب معلمان كم تجربه مي خواهند بچه ها آن ها را از همه بيشتر دوست داشته باشند، در حالي كه اين كار اشتباه است. اگر شما مرتكب چنين اشتباهي شويد، كنترل كلاس از دستتان خارج مي شود و اين به آموزش بچه ها لطمه خواهد زد. به جاي آن، به دنبال احترام گذاشتن به دانش آموزان، تحسين و تقدير آن ها باشيد. در اين صورت به يكباره خواهيد ديد، وقتي جدي و منصف هستيد، دانش آموزان به شما بيشتر ابراز علاقه خواهند كرد و اين نشان مي دهد كه در مسير صحيحي قرار گرفته ايد.

2. آسان گيري در نظم و انضباط

به دلايل گوناگون، معلمان در آغاز سال در مورد انضباط سخت گيري كم تري دارند و يا اصلاً سخت گيري نمي كنند حتماً اين جمله را شنيده ايد كه «تا شب عيد لبخند خود را به دانش آموزان نشان ندهيد.» شايد اين جمله اي سخت گيرانه باشد، اما واقعيت اين است كه «بايد از ابتدا نظم و انضباط داشته باشيد تا هر چه به جلو مي رويد، در اجراي قوانين راحت تر باشيد.» اما قبل از هر چيز، انعطاف پذير بودن خود را نشان دهيد.

3. سازمان دهي نكردن كارها از ابتدا

تا يك سال كامل تدريس نكرده ايد، نمي توانيد حدس بزنيد در كلاس چه مقدار برگه ي تكليف جمع خواهد شد. پس از يك هفته تدريس، متحير به انبوهي از برگه ها نگاه خواهيد كرد كه بايد به وسيله ي شما تصحيح شوند. از روز اول مي توانيد با يك برنامه ي سازماني دهي شده، از انبوه شدن برگه هاي دردسرساز جلوگيري كنيد. فايل كردن و قفسه بندي كردن، كمك بسيار مؤثري است. منظم باشيد و بدون فوت وقت، هر برگه اي را كه به دست شما مي رسد، همان لحظه در جاي خود قرار دهيد. به ياد داشته باشيد، ميز مرتب در تمركز ذهن مؤثر است.

4. ارتباط اندك با والدين و استفاده نكردن از نقش آن ها

در نگاه اول، مشورت كردن با اوليا نوعي تهديد به نظر مي آيد. در حالي كه اين كار، گنجينه ي گران بهايي را در اختيارتان قرار مي دهد. براي جلوگيري از ابهامات و جبهه گيري، همكاري با اوليا را امتحان كنيد. همكاري اوليا با كلاس، باعث آسان تر شدن كارتان خواهد شد. آن ها با شركت داوطلبانه در كلاس يا پي گيري برنامه ي رفتاري در خانه، با شما همكاري خواهند كرد.

5. شركت در بحث هاي بيهوده

اين دامي است كه معلمان باتجربه هم، مانند معلمان كم تجربه در آن گرفتار مي شوند. در محيط مدرسه نيز مانند همه ي محيط هاي كاري، جدال، لجاجت و بدجوابي وجود دارد. با گوش دادن به بدگويي درباره ي موضوعي كه از آن خبر داريد، خود را در موقعيت خطرناكي قرار مي دهيد. با اين كار، در يك طرف دعوا قرار خواهيد گرفت و خود را بين دو دسته ي دعوا غوطه ور خواهيد كرد. در حالي كه چيزي عايد شما نخواهد شد. بهتر است رابطه ي خود با همكاران را در حالت دوستانه و بي طرفانه حفظ و روي كار با دانش آموزان تمركز كنيد. از جر و بحث بپرهيزيد و به پيشرفت در آموزش بپردازيد.


6. ارتباط نداشتن با همكاران

گفتيم كه از شركت در بحث هاي بيهوده بپرهيزيد، اما نه به قيمت تنها ماندن در محيط كلاس خود. با خوردن غذا در جمع همكاران و مشاركت در كارهاي مدرسه و مشورت با كاركنان، در كمك به همكاران و كمك گرفتن از آن ها در فعاليت هاي جمعي شركت كنيد. هيچ وقت نمي دانيد چه موقع به كمك همكاران احتياج پيدا خواهيد كرد و اگر مدت ها از جمع كناره گيري كنيد، بعد از آن، كمك گرفتن از آن ها كار بسيار سختي خواهد بود.

7. زياد كار كردن و خسته شدن

با جديت كار كنيد، مؤثر و مسئوليت پذير باشيد، اما به موقع به خانه برويد و اوقاتي را به استراحت و تجديد قوا اختصاص دهيد. به طور كلي، اجازه ندهيد مسائل كلاس به آسايش شما و احساس لذت از زندگي در خارج از كلاس، لطمه بزند. نشاط خود را حفظ كنيد كه دانش آموزان به معلم با نشاط بيشتر نياز دارند.

8. كمك نخواستن

شغل معلمي به مهارت هاي والاي انساني نياز دارد. اغلب ما مي كوشيم هر مشكلي را از سر راه برداريم، اما اين نمي تواند به يك قاعده تبديل شود. نترسيد از اين كه آسيب پذير به نظر بياييد. آگاهانه اشتباهات را بپذيريد و از همكاران خود كمك بخواهيد. با نگاهي به اطراف، صدها سال تجربه را نزد همكاران پيدا خواهيد كرد. اغلب آن ها در راهنمايي كردن و اختصاص وقت به شما، سخاوتمند هستند. در اين هنگام خواهيد ديد، آن قدر كه فكر مي كرديد، تنها نيستيد.

9. روياپردازي و نااميدي زودرس

معلمان تازه كار بايد مراقب باشند كه در اين دام گير نيفتند. جوانان وارد اين حرفه مي شوند، چون آرمان گرا، خوش بين و آماده ي تغيير و تحول سريع هستند. اين خيلي خوب است، چون دانش آموزان و همكارانتان به اين انرژي تازه و به فكر خلاق احتياج دارند. اما وارد دنياي خيال نشويد كه ممكن است نتيجه ي آن نااميدي و سرخوردگي باشد.

10. توجه بي مورد به اشتباهات

شغل معلمي به اندازه ي كافي سخت هست. بنابراين، ذهن خود را مشغول اشتباهات، كوتاهي ها و لغزش ها نكنيد. هيچ كس كامل نيست. حتي معلمان باتجربه و موفق هم گاهي اوقات تصميمات اشتباهي مي گيرند. اشتباهات رخ داده را فراموش كنيد، خود را سرزنش نكنيد و قدرت ذهني تان را براي زمان آينده كه به آن نياز داريد، نگه داريد. به خود سخت نگيريد و با دانش آموزاني كه مشكل دارند، ياري و هم دردي كنيد.

نويسنده: بت لويس پرور، مترجم: علي رضا پورمحمدي 

گروه مدرسه اينترنتي سايت تبيان - تنظيم: شكوفه باصري

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=127300


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۲۶:۰۴ ] [ مشاوره مديريت ]

 


روش هاي تدريس به 2 دسته ي كلي تقسيم مي شوند:
 

1. روش هاي تدريس نمايشي: شامل روش هاي تدريس سخنراني، كتاب خواني، آموزش برنامه اي، آموزش مفاهيم و تقويت حافظه مي باشد.

 

2. روش هاي تدريس اكتشافي:

 

الف- روش كشف مسئله

ب- روش حل مسئله

ج- روش اكتشافي هدايت شده

د- روش بحث گروهي (جستار گروهي)

ه- روش پرسش و پاسخ

 

تفاوت روش هاي تدريس نمايشي و اكتشافي در اين است كه، در روش هاي تدريس نمايشي، مطالب آماده، با استفاده از بيان شفاهي يا كتاب و يا كامپيوتر در اختيار يادگيرنده قرار مي گيرد؛ حال آن كه در روش هاي اكتشافي، يادگيرنده خود بايد مطالب را پيدا (كشف) كند. در روش هاي تدريس نمايشي، هدف، انتقال معلومات و مهارت هاست نه پرورش تفكر و خلاقيت؛ در حالي كه در روش هاي تدريس اكتشافي، هدف پرورش تفكر و خلاقيت مي باشد.

در يادگيري اكتشافي، دانش آموز بايد خود مسئله را مشخص كند، راه حل هاي ممكن را براي آن در نظر بگيرد، اين راه حل ها را با توج چون «با توجه به...»، «با استفاده از...» و... شروع شود و نيز اشاره ها مي توانند به صورت مستقيم و غيرمستقيم بيان شوند. اشاره هاي غيرمستقيم، به پاسخ يا راه حل اشاره نمي كنند؛ بلكه پاسخ ها و راه حل هاي اشتباه يا نامطلوب را حذف مي نمايند؛ اما اشاره هاي مستقيم، به جاي بستن راه هاي انحرافي، به راه اصلي اشاره مي كنند.

اشاره ها هم چنين مي توانند به صورت صوري باشند؛ به عنوان مثال: يكي از راه هاي كاهش آلودگي هوا، استفاده از وسايل نقليه گ... است (جواب = گازسوز) حرف اول جواب از طرف معلم راهنمايي شده است.

ونيز اشاره ها مي توانند با توجه به موضوع يا عنوان مطلب انجام گيرد به عنوان مثال: مغز تكانش هايي را از طريق عصب... از گوش داخلي مي رسد، درك مي كند (جواب = شنوايي) كه موضوع خود بيان گر جواب هست.

و نيز اشاره هايي وجود دارند كه مبتني بر مترادف يا متضاد هستند. مثال: اگر بعد از انجام يك رفتار، رويداد مطلوبي صورت گيرد، تقويت مثبت روي داده است و اگر بعد از انجام يك رفتار، شخص از يك محرك نامطلوب خلاص شود، تقويت... انجام گرفته است. (جواب = منفي) كه تقويت مثبت و تقويت منفي متضاد هم هستند و جواب جاي خالي با توجه به تضاد اين دو كلمه، كاملاً آشكار است.

 

د) روش بحث گروهي (جستار گروهي): روش بحث گروهي عبارتست از، فعاليت دسته جمعي دانش آموزان (غالباً در قالب گروه هاي كوچك) كه به منظور انجام دادن امر مورد مطالعه، سازماندهي مي شود.

 به زعم صاحب نظران علوم تربيتي زماني از روش گروهي استفاده درست و مناسب مي شود كه در عمل، نتيجه ي مطالعات گروهي دانش آموزان، بيش تر از بازده مطالعات فردي آنان باشد. لازمه ي فعاليت هاي مشترك و گروهي، مهارت هايي است كه فرد  فرد اعضاي گروه بايد از پيش كسب كرده باشند. براي انجام دادن پژوهش هاي گروهي در كلاس درس، توصيه مي شود كه عده ي اعضاي گروه بين 5 تا 6 نفر باشد؛ زيرا در اين حالت، همه ي اعضا، فرصت مطالعه، تفكر و اظهارنظر در گروه را به دست مي آورند.

روش بحث گروهي را براي تعداد محدود 6 تا 20 نفر مي توان به كاربرد و براي گروه هاي بيش از 20 نفر ايجاد مشكل مي كند.

اين روش براي دانش آموزان دوره ي ابتدايي كارايي زيادي ندارد. يكي از مشكلات اين روش اين است كه گاه ممكن است وقت گير باشد؛ اما اگر معلم به موقع بحث را هدايت كند و راه هاي انحرافي را ببندد و نيز اگر يادگيرندگان اطلاعات كافي در زمينه ي موضوع مورد بحث داشته باشند، تا حد زيادي مشكل وقت گير بودن برطرف خواهد شد. در اين روش يادگيرنده از انديشه ي ديگران استفاده مي كند و قدرت بيان افراد، افزايش مي يابد.

 

ه) روش پرسش و پاس رفتار ورودي آنها را مي سنجد.
۲) معلم مباني نظري هر محور كلي را در سالن عمومي تبيين و تحليل نموده و به رفع اشكالات كارورزان يا دانش آموزان در ابعاد نظري مي پردازد . البته بهتر است قبل از تشكيل كارگاه مباني نظري را ( به منظور تسلط دانش آموزان ) براي آنها ارسال كند.
۳) سپس معلم ( مدرس) دانش آموزان را به گروههاي كوچك كاري تقسيم نموده و يك نفر به عنوان مسئول و گزارشگر و يك نفر به عنوان منشي انتخاب كه جلسات كارگاهي را اداره و نكات كليدي را يادداشت نمايند.
۴) زمان بهينه براي اين مرحله حداكثر معادل كل زمان كارگاه آموزشي است.
مرحله فعاليت گروهي و انجام وظايف انفرادي:
۱) در اين مرحله كار مسئول گروه كاري , همانا استخراج مفاهيم كليدي بر اساس مباحثات همه كارورزان است, سپس منشي گروه كاري كليه نكات كليدي را (كه در مورد توافق اكثريت گروه است) نوشته و طبقه بندي مي نمايد. شايسته است كه منشي جلسه كليه نكات مطروحه را بر روي تابلو نوشته تا كليه دانش آموزان آنها را مشاهده و سرانجام پس از نهايي شدن روي كاغذ منعكس نمايد.
۲) زمان بهينه براي اين مرحله حداكثر معادل كل زمان كارگاه آموزشي است.
۳) محل تشكيل گروههاي كاري بايد جدا از يكديگر باشد.
مرحله مشاركت و جمع بندي:
1) كليه دانش آموزان در سالن عمومي جمع شده و سپس مسئولين گروههاي كاري به ترتيب گزارشي از نتايج مباحثات بر روي موضوعات مطروحه را ارائه و سپس نكات كليدي مشخص و توصيه هاي كاربردي به عمل مي آورند.
2) زمان بهينه براي اين مرحله همان حداكثر معادل كل زمان كارگاه آموزشي است. در پايان يعني مرحله ارزشيابي و بازخورد كارگاه, مدرس به اجراي آزمون پس خروجي پرداخته و آن را با آزمون پيش ورودي مقايسه مي نمايد و نگرش دانش آموزان را نسبت به كارگاه ( البته بدون ذكر نام ) دريافت مي كند.


الگـــــوي دريافت مفهـــــوم


اين الگو براي ياد دادن نحوه طبقه بندي كردن, نحوه فكر كردن و چگونگي دريافت مفهوم به دانش آموزان اهميت دارد. در اين الگو معلم به عنوان حامي و هدايت گر فرضيه هاي دانش آموزان است به نحوي كه از قبل مفاهيم را انتخاب و در نمونه هاي مثبت و منفي سازمان مي دهد و فراگيران را جهت نيل به اين مفهوم هدايت مي كند. اين الگو دانش آموزان قادر به مفهوم سازي پيشرفته, مفاهيم خاص, استدلال استقرايي, تسلط و آگاهي به چشم اندازها, دورنماها, تحمل ابهام و حساسيت به استدلال منطقي در ارتباطات مي نمايد. مراحل الگوي تدريس دريافت مفهوم به شرح زير است:
• عـــرضه مطالب و شناسايي مفهــــوم
• آزمـــون دستيابــي به مفهـــــوم
• تحليل راهبــردهاي تفكــر
الگــــوي تفكـــــر استقرايــــي
اين الگو باعث بهبود ظرفيت تفكر, گردآوري, سازماندهي و كنترل اطلاعات و نام گذاري مفاهيم ميشود. به بيان ديگر اين الگو باعث گردآوري اطلاعات سازماندهي و كنترل مطالب ميشود. در اين الگو معلم آغازگر فعاليت است, زيرا فعاليتها از قبل به وسيله معلم تعيين مي شوند, اما جو همكاري و دوستانه بين معلم و شاگردان وجود دارد. تماس يكايك دانش آموزان براي دسترسي به اطلاعات فراهم نمايد. اين الگو منجر به افزايش آگاهي فردي و رشد خود كنترلي دانش آموزان مي گردد و در همه سطوح تحصيلي كاربرد دارد.

مــــراحل تدريس الگوي تفكر استقرايــــي عبارتند از:
• تكوين مفهـــوم
• تفسيــــر مطالــــب
• كاربــــرد اصــــول يا عقايد
الگـــوي آمــــوزش كاوشگــــري
اين الگو باعث تقويت استدلال فراگيران, شناخت مفاهيم, فرضيه ها و آزمون آنها در دانش آموزان مي شود. در اين الگو جو همكاري بين معلم و شاگردان وجود دارد, ولي سيستم اجتماعي بيشتر توسط معلم به ترغيب فراگيران جهت آغاز كاوشگري مي پردازد و شيوه ها ي كاوشگري را به آنها ياد مي دهد, اين الگو منجر به يادگيري و تقويت مهارتهاي جريان علمي, كاوشگري خلاق, تقويت روح خلاقيت, استقلال در ياد گيري, تحمل ابهام و موقتي بودن دانش در دانش آموزان مي شود.
مـــراحل تدريس الگــو عبارت است از :
• مواجه نمودن فراگيران با مسئله
• گردآوري داده ها در خصوص مسئله و اثبات آن
• طبقــــه بندي داده ها (اطلاعـــات)
• تجـــــزيه و تحليـــل داده ها
• تحليل جـريان كاوش
الگـــوي پيش سازمـــان دهنـــده


اين الگو باعث يادگيري با معنا در دانش آموزان مي شود و در آن معلم, ساخت ذهني را در دست دارد و همواره مطالب قبلي تميز دهنده را در دست دارد و همواره مطالب يادگيري را به سازمان دهندگان ارتباط مي دهد و به شاگردان كمك مي كند تا مطالب جديد را از مطالب قبلي تميز دهند اين الگو منجر به تقويت مفاهيم, درون سازي معني دار اطلاعات و افكار, عادت به تفكر منظم و منطقي و تقويت روحيه كاوشگري در دانش آموزان مي شود, و براي كليه سطوح تحصيلي مناسب است. مـــراحل پيش سازمان دهنده:
۱- از طريق روشن كردن منظور درس به وسيله مثال و تكرار.
۲- ارائه مطالب , يا وظيفه مورد نظر براي دانش آموزان با يك نظم منطقي.
۳- تحكيم سازمان شناخت از طريق يادگيري فعال و توافق مجدد و يك نظم منطقي.
۴- تحكيم سازمان شناخت از طريق يادگيري فعال و توافق مجدد و يكپارچه.


الگوي يادسپاري


اين الگو باعث تاكيد بر پردازش اطلاعات, افزايش يادسپاري و دروني كردن اطلاعات در دانش آموزان مي شود. معلم و شاگردان بصورت يك گروه براي دادن مطالب جديدجهت يادسپاري تلاش مي كنند.اين الگو نياز به عكس, وسايل مجسم , فيلم و ساير مطالب ديداري و شنيداري دارد. معلم شاگردان را در تعيين موضوعها, جهتها و تصويرهاي كليدي ياري مي كند.اين الگو دانش آموزان را در تسلط بر حقايق و افكار سيستمي براي يادسپاري تقويت قدرت ذهني و افزايش يادسپاري كمك و در تمام مراحل و سنين كاربرد دارد. مراحل تدريس اين الگو عبارت است از:
۱- توجه به مطالبي كه بايد يادسپاري شوند. از طريق خط كشيدن زير آنها و ...
۲- ايجاد ارتباط از طريق فنون كلمه كليدي و كلمه جايگــــزين
۳- بسط تصاويــــــر
۴- تمــــرين و ياد آوري به منظور آموخته شدن كامل
الگوي رشد عقلي
اين الگو باعث سازگاري و متناسب نمودن آموزش با مراحل رشد فراگيران ميشود. در اين الگو كاوشگري در جوي اجتماعي و عقلي آزاد همراه است. معلم بايد جو تسهيل كننده اي ايجاد تا شاگرد احساس خود را آزادانه بيان كند. اين الگو منجر به تقويت جنبه هاي انتخابي رشد شناختي و جنبه هاي عاطفي و اجتماعي در دانش آموزان مي شود.مـراحل تدريس الگو عبارتند از:
۱- به وجود آوردن موقعيتي كه مطابق رشد دانش آموز باشد.
۲- كاوشگري از طريق دريافت پاسخهاي دانش آموزان.
۳- انتقال از طريق بررسي استدلال دانش آموزان.
الگوي كاوشگري علمي
اين الگو باعث آموزش علمي به سبكهاي مشخص و آموزش مفاهيم بنيادي در دانش آموزان مي گردد . رسالت معلم در اين الگو پرورش كاوشگري , ايجاد جوي توام با همكاري و داشتن انعطاف است. اين الگو منجر به دانش علمي تعهد به كاوشگري علمي, ژرف انديشي و روح مهارت همكاري در دانش آموزان مي شود. مـراحل اين الگو عبارتند از:
۱- فراهم آوردن زمينه جستجو براي دانش آموزان .
۲- تعيين مسئله از سوي دانش آموزان .
۳- مشخص كردن مسئله در هر جستجو توسط دانش آموزان .
۴- دانش آموزان حدس در خصوص راههاي توضيح مشكل مي پردازند.


الـگــــوي تدريس غيـــــر مستقيم


اين الگو باعث مشاركت فراگيران در يادگيري شده و به آنها ياد مي دهد كه چگونه خود را به فراگيري مطالب پرداخته و مسائل را حل نمايند. معلم نقش هادي, راهنما و تسهيل كننده را دارد و دانش آموز آغاز كننده به نحوي كه معلم به دانش آموزان كمك مي كند تا مسائل را تعريف و براي حل موفقيت آميز آنها اقدام نمايند. همچنين معلم بايستي مكاني آرام توام با جو مثبت و اطلاعات مورد نياز براي دانش آموزان فراهم نمايد. اين الگو دانش آموزان را قادر به افزايش آگاهي فردي, رشد خود, هدفهاي اجتماعي و تحصيلي متنوع مي نمايد. مراحل تدريس اين الگو عبارتند از:
۱- تعريف موقعيت توسط فراگير به نحوي كه معلم ابراز احساسات را ترغيب مي كند.
۲- كشف مشكل بوسيله دانش آموزان .
۳- رشد بينش توسط بحث دانش آموزان در باره مسئله و حمايت معلم از آنها.
۴- برنامه ريزي و تصميم گيري توسط دانش آموزان .
۵- يكپارچگي از طريق توسعه بينش دانش آموزان در خصوص مسئله و حمايت معلم از آنها.
الگـــوي بدايع پــــردازي ( افـــزايش تفكــــر خلاق )
هدف اين الگو افزايش تفكر خلاق و مشكل گشايي در مواقع خاص, بر هم زدن سنتهاي متداول و گسترش افقهاي فردي و اجتماعي در دانش آموزان است. معلم سوالاتي از دانش آموزان مي نمايد, ولي پاسخ دانش آموزان كاملاً باز است و معلم بايستي كمك كند تا شاگردان تفكر خود را بسط دهند اين الگو باعث رشد خلاقيت و نوع آوري, همبستگي گروه و بر هم زدن سنتها در نزد انظار مي شود.
مراحل تدريس الگو عبارتنداز:www.zibaweb.com
۱- توصيف وضعيت جديد به كمك معلم
۲- قياس مستقيم به نحوي كه معلم قياس مستقيم ( مقايسه ساده از دو موجود يا دو مفهوم) را پيشنهاد و از شاگردان مي خواهد آنها را توصيف كنند.
۳- قياس شخصي به نحوي كه معلم شاگردان را به قياس مستقيم ( شدن) ترغيب ميكند.
۴- مقايسه قياسهـــا از طــــــريق شاگردان
۵- تــوضيح تفاوتها به كمك شاگــردان
۶- اكتشاف به كمك شاگــردان
۷- قياس زايي، شاگردان مجدد به بيان شباهتها و تفاوتهاي قياس مي پردازند.
الگــــوي آگاهي يابي


اهداف اين الگو كمك به دانش آموزان براي توسعه آگاهي از توانايي هاي خويشتن در تفكر و احساسات گروهي, مناسب انساني و ايجاد تصور ذهني از خود است. معلم بايد در اين الگو انعطاف پذير باشد. اين الگو منجر به افزايش آگاهي، خود يك پارچگي روابط ميان فردي مي شود. مــــراحل اين الگو عبارتند از :
۱- مشخص كردن تكليف براي شاگردان از طريق ايجاد محيط امن براي آنها
۲- بحث و تحليل در خصوص گام اول
الگـــــوي ديــــدار در كــــلاس درس


اين الگو براي كمك به فراگيران در پذيرش مسئوليت رفتار و شرايط اجتماعي است معلم بايستي داراي شخصيتي صميمي و ماهر در فنون بحث ميان فردي باشد و بيشتر اقدامات كنترل, ولي با دانش آموزان سهيم است. اين الگو باعث استقلال و خود محبت دهي و آزاد انديشي مي شود. مــــراحل الگو عبارتند از:
۱- استقرار فضايي از پذيرش مشاركت ( تشويق دانش آموزان براي مشاركت و سخن گفتن)
۲- طرح مسئله براي بحث بوسيله دانش آموزان يا معلم و بررسي پيامدهاي آن
۳- بررسي قضاوت ارزشي توسط فراگيران در خصوص مسئله
۴- تعيين اقدام ديگر جايگزين از طريق توافق دانش آموزان كه كدام مسئله را پيگيري نمايند.
۵- التزام علمي دانش آموزان در برابر جمع
۶- پيگيري رفتاري از طريق سنجش رفتارهاي جديد ايجاد شده در دانش آموزان .
الگــــوي پــــژوهش گـــروهي ( تفحص گــــروهي )


اين الگو براي كمك به دانش آموزان در تقويت مردم سالاري, تشريك مساعي و آموزش آنها از طريق همكاري كاوشگرانه در فهم و مسائل اجتماعي و تحصيلي است در اين الگو معلم مانند يك مشاور عمل مي كند و بايستي بتواند به درخواستهاي دانش آموزان پاسخ دهد و به كمك آنها نيازمنديهاي آموزش را فراهم آورد. اين الگو نيازمند يك جو مثبت براي استدلال و مذاكره مي باشد و در همه سنين و سطوح تحصيلي و انجام كارهاي گروهي كاربرد مناسبي دارد. اين الگو در نهايت منجر به كاوشگري منظم , كنترل و پويش موثر گروهي, تقسيم كار, مردم سالاري, تعهد و تمايل نسبت به كاوشگري و هم كوششي در دانش آموزان مي شود.

الگــــوي آمــــوزش آزمايشگاهــــي
اين الگو باعث افزايش فهم اجتماعي , مهارت , توانايي يادگيري و تقويت كار گروهي در دانش آموزان مي شود. معلم در اين الگو نقش مشاور را ايفا نموده و دانش آموزان را حمايت مي نمايد. در نهايت منجر به تقويت يادگيري و آموزش در بستر پژوهش در آنها مي شود. اين الگو براي كليه دروس به ويژه علوم دقيقه و در تمام دوره هاي تحصيلي و سنين مختلف كاربرد دارد.
الگـــوي كاوشگـــــري علـــوم اجتماعـــــي
اين الگو باعث درك مسائل اجتماعي, از قبيل مردم شناسي, جامعه شناسي, فرهنگ شناسي, مهارت عقلي, آموختن اطلاعات, تشكيل مفاهيم و استفاده مناسب از مفاهيم در دانش آموزان مي شود. در اين الگو معلم موقعيت كاوشگري را ايجاد و از دانش آموزان مي خواهد تا به بررسي و نتيجه گيري در مورد آن بپردازند. اين الگو در تمام سنين و دوره هاي تحصيلي به ويژه در درس علوم اجتماعي كاربرد دارد. و در نهايت باعث تقويت فهم و درك دانش آموزان در خصوص مسائل اجتماعي مي شود.
الگـــوي يادگيـــــــري در حد تسلط آمـــــــوزش مستقيـــم
(نظــــريه اجتماعــــي يادگيــــري )
هدف اين الگو ايجاد و تقويت مهارتهاي اساسي, مطالب آموختني از ساده به مشكل و دادن مطالب درسي به صورت انفرادي به دانش آموزان و استفاده از تكنولوژي ديداري و شنيداري و دانش آموزان است. در اين الگو معلم حامي دانش آموزان است و به آنها كمك مي كند تا مستقل ياد بگيرند. اين الگو در نهايت دانش آموزان را قادر به تسلط بر محتواي علمي, تقويت انگيزه درس خواندن, توانايي كنترل خود و تقويت عزت نفس مي نمايد. اين الگو در همه دوره هاي آموزشي و سنين مختلف كاربرد دارد.
الگـــوي آمــــوزش براي رشد مفهــــوم و مهـــارت
اين الگو معمولاً به دو صورت زير است:
۱- الگوي نظريه و عمل:
مانند يك مهارت رياضي كه در آن مهارت با نشان دادن ممارست, باز خورد و نظارت در هم مي آميزد تا دانش آموز بر آن مهارت تسلط يابد.
۲- شبيه سازي كه از توصيف موقعيت هاي زندگي ايجاد مي شود.
مثال :معلم در درس جغرافيا, كره زمين است و يا از مولاژ استفاده مي كند و اندامها و دستگاه هاي مختلف بدن انسان را نشان مي دهد. در اين الگو معلم نقش هادي و راهنما را دارد و بايستي يادگيري با تشكيل شركت سهامي فكر بين دانش آموزان و معلم انجام گيرد اين الگو در همه سنين و سطوح تحصيلي كاربرد دارد و در نهايت باعث افزايش مفاهيم و مهارتهاي آگاهي درباره سيستمهاي اجتماعي, همدردي, آگاهي از تنش تغيير و احساس اثر بخشي در دانش آموزان مي شود.»(محمدي ، ص49 ، 1383 )
منابع:
1 ـ سنگري،محمد رضاو...، 1383 ،طراحي آموزشي فارسي اول دبستان (بخوانيم و بنويسيم)،تهران ، انتشارات مدرسه .
2 ـ شعباني ،حسن ، 1385، مهارتهاي آموزشي روشها و فنون تدريس ، تهران ، سمت .
3 ـ صفوي ،امان الله ، 1370 ، كليات روشها و فنون تدريس ، تهران ، نشر معاصر .
4 ـ ميرزا محمدي ، محمد حسن ، 1383 ، كتاب ارشد ، تهران ، پوران پژوهش
http://www.m-abtahy.com/ravesh2.htm
000000000000000000000000000000000000


ادغام روش ها، بهترين الگوي آموزش


بسياري از معلمان در تلاشند تا فرآيند آموزش را از حالت منفعل بيرون بياورند و دانش آموزان را ترغيب كنند تا به صورت فعالانه در يادگيري مطالب درسي مشاركت داشته باشند.يكي از الگوهاي آموزش «دانش آموز محور»، الگوي تجربه و گفت وگو است. در اين الگو تمامي فعاليت هاي آموزشي برپايه تجربه و گفت وگو بنيان نهاده شده است. تجربه به دو بخش عملي و مشاهده تقسيم مي شود و گفت وگو نيز شامل دو بخش گفت وگوي دروني و گفت وگو با ساير دانش آموزان است.
● گفت وگوي دروني
در اين روش از دانش آموزان خواسته مي شود تا درباره موضوع درسي به خوبي فكر كنند و سپس ايده ها و نظرات و عقايد خود را درباره آن به روي كاغذ بياورند يا به نحو ديگري ثبت كنند. استفاده از اين روش موجب مي شود تا دانش آموز از موضع يك شنونده مطلق بيرون بيايد و فعالانه فكر كند.
● گفت وگو با ديگر دانش آموزان
در شيوه هاي آموزش سنتي نيز از اين روش به صورت كنفرانس دادن دانش آموزان يا در كلاس كتابي را با صداي بلند خواندن استفاده مي شود. هر چند اين موارد مي تواند در كلاس تنوعي ايجاد كند، ولي چندان كارآمد نيست.
● مشاهده
در اين روش دانش آموزان موضوع درس را به صورت ديداري يا شنيداري فرا مي گيرند.
استفاده از آزمايشگاه ، ديدن فيلم ، گوش دادن به نوار يا CDهاي صوتي، رفتن به اردوهاي علمي و بازديد از موزه هاي مختلف در اين دسته قرار مي گيرند.
● تجربه عملي
در اين روش دانش آموز خود وارد عمل مي شود و دست به انجام فعاليت هاي مختلف مي زند.
انجام دادن آزمايش هاي مختلف ، انجام دادن كارهاي هنري ، نمايش دادن و بازي هاي نقش آفريني در اين دسته قرار مي گيرند.
● استفاده از الگوي تجربه و گفت وگو
چگونه يك معلم مي تواند از اين مدل چهارگانه براي مؤثرتر كردن آموزش دانش آموزان استفاده كند راهكارهاي زير مي توانند در اين باره بسيار مؤثر باشند.
● توسعه روش هاي تدريس
براي آموزش دادن مي توان از روش هاي متنوع و زيادي استفاده كرد. اگر بتوانيد دانش آموزان را به مشاركت در يادگيري ترغيب كنيد، خودتان هم از تدريس بيشتر لذت خواهيد برد. استفاده از بحث هاي گروهي دانش آموزان را فعال و مشتاق مي كند و كلاس را از حالت كسالت بار بيرون مي آورد.
سعي كنيد دانش آموزان را به سوي تحقيق و پژوهش و حتي گفت وگو با افراد متخصص درباره موضوع درسي سوق دهيد. در كلاس از محصولات سمعي و بصري به خوبي استفاده كنيد. فيلم ها، عكس ها و پوسترها مي توانند به خوبي ذهن دانش آموزان را درگير موضوع درس كنند.البته استفاده از چهار مدل ارائه شده در اين الگو به موازات يكديگر مي تواند نتايج بسيار خوبي در برداشته باشد.
● يادگيري استدلالي
در استفاده از الگوي تجربه و گفت وگو، هدف ايجاد تعامل و تعادل بين اين دو است. در حقيقت تجربه و گفت وگو از يكديگر جدا نيستند و پيشرفت در هر يك از آنها موجب توسعه ديگري مي شود. تجربه موجب مي شود تا دانش آموزان از زواياي مختلف موضوع درسي را بررسي كنند و افكار و عقايد خود در آن زمينه را به سطح بالاتري ارتقا دهند كه بازتاب آن در گفت وگو ديده مي شود. گفت وگو نيز موجب درك بهتر تجربه دستيابي به معاني و مفاهيم وسيع تري از مشاهدات و آزمايش ها مي شود.
غزاله مرعشي

يادداشت : روزنامه ايران

****************************

روش تدريس

بسياري از معلمان در تلاشند تا فرآيند آموزش را از حالت منفعل بيرون بياورند و دانش آموزان را ترغيب كنند تا به صورت فعالانه در يادگيري مطالب درسي مشاركت داشته باشند.يكي از الگوهاي آموزش «دانش آموز محور»، الگوي تجربه و گفت وگو است. در اين الگو تمامي فعاليت هاي آموزشي برپايه تجربه و گفت وگو بنيان نهاده شده است. تجربه به دو بخش عملي و مشاهده تقسيم مي شود و گفت وگو نيز شامل دو بخش گفت وگوي دروني و گفت وگو با ساير دانش آموزان است.

● گفت وگوي دروني
www.zibaweb.com
در اين روش از دانش آموزان خواسته مي شود تا درباره موضوع درسي به خوبي فكر كنند و سپس ايده ها و نظرات و عقايد خود را درباره آن به روي كاغذ بياورند يا به نحو ديگري ثبت كنند. استفاده از اين روش موجب مي شود تا دانش آموز از موضع يك شنونده مطلق بيرون بيايد و فعالانه فكر كند.
● گفت وگو با ديگر دانش آموزان
در شيوه هاي آموزش سنتي نيز از اين روش به صورت كنفرانس دادن دانش آموزان يا در كلاس كتابي را با صداي بلند خواندن استفاده مي شود. هر چند اين موارد مي تواند در كلاس تنوعي ايجاد كند، ولي چندان كارآمد نيست.

● مشاهده

در اين روش دانش آموزان موضوع درس را به صورت ديداري يا شنيداري فرا مي گيرند.
استفاده از آزمايشگاه ، ديدن فيلم ، گوش دادن به نوار يا CDهاي صوتي، رفتن به اردوهاي علمي و بازديد از موزه هاي مختلف در اين دسته قرار مي گيرند.

● تجربه عملي

در اين روش دانش آموز خود وارد عمل مي شود و دست به انجام فعاليت هاي مختلف مي زند.
انجام دادن آزمايش هاي مختلف ، انجام دادن كارهاي هنري ، نمايش دادن و بازي هاي نقش آفريني در اين دسته قرار مي گيرند.
● استفاده از الگوي تجربه و گفت وگو
چگونه يك معلم مي تواند از اين مدل چهارگانه براي مؤثرتر كردن آموزش دانش آموزان استفاده كند راهكارهاي زير مي توانند در اين باره بسيار مؤثر باشند.

● توسعه روش هاي تدريس

براي آموزش دادن مي توان از روش هاي متنوع و زيادي استفاده كرد. اگر بتوانيد دانش آموزان را به مشاركت در يادگيري ترغيب كنيد، خودتان هم از تدريس بيشتر لذت خواهيد برد. استفاده از بحث هاي گروهي دانش آموزان را فعال و مشتاق مي كند و كلاس را از حالت كسالت بار بيرون مي آورد.
سعي كنيد دانش آموزان را به سوي تحقيق و پژوهش و حتي گفت وگو با افراد متخصص درباره موضوع درسي سوق دهيد. در كلاس از محصولات سمعي و بصري به خوبي استفاده كنيد. فيلم ها، عكس ها و پوسترها مي توانند به خوبي ذهن دانش آموزان را درگير موضوع درس كنند.البته استفاده از چهار مدل ارائه شده در اين الگو به موازات يكديگر مي تواند نتايج بسيار خوبي در برداشته باشد.

● يادگيري استدلالي

در استفاده از الگوي تجربه و گفت وگو، هدف ايجاد تعامل و تعادل بين اين دو است. در حقيقت تجربه و گفت وگو از يكديگر جدا نيستند و پيشرفت در هر يك از آنها موجب توسعه ديگري مي شود. تجربه موجب مي شود تا دانش آموزان از زواياي مختلف موضوع درسي را بررسي كنند و افكار و عقايد خود در آن زمينه را به سطح بالاتري ارتقا دهند كه بازتاب آن در گفت وگو ديده مي شود. گفت وگو نيز موجب درك بهتر تجربه دستيابي به معاني و مفاهيم وسيع تري از مشاهدات و آزمايش ها مي شود. غ مرعشي

http://www.zibaweb.com/tadris3.htm


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۲۶:۰۰ ] [ مشاوره مديريت ]

  انواع روش هاي تدريس
 |  |  به مجموعه تدابير منظمي كه براي رسيدن به هدف، با توجه به شرايط و امكانات اتخاذ مي شود "روش تدريس" گويند...  الگوي تدريس -  الگوي عمومي تدريس    الگوي تدريس چيست؟  الگو، معمولاً به نمونه كوچكي از يك شيء يا به مجموعه اي از اشياي بيشمار گفته مي شود كه ويژگيهاي مهم و اصلي آن شيء بزرگ يا اشياء را داشته باشد. الگوي تدريس، چهارچوب ويژه اي است كه عناصر مهم تدريس در درون آن قابل مطالعه است. انتخاب يك الگوي تدريس، بستگي به نوع آگاهي معلم از فلسفه و نگرشهاي تعليم و تربيت خواهد داشت.تدريس يك فرآيند است و فعاليتي است كه در داخل يك الگو صورت مي پذيرد، الگوهاي تدريس متعددي توسط صاحبنظران معرفي شده اند كه به مهمترين آنها اشاره خواهيم كرد.     الگوي عمومي تدريس (general teaching model)  اين الگو، توسط "رابرت گليزر" در سال 1961 مطرح شد كه در 1971 توسط "راجرز" و "رابينسون" بسط داده شد.در اين الگو، فرآيند تدريس به پنج مرحله تقسيم مي شود: 1) تعيين هدفهاي تدريس و هدفهاي رفتاري: معلم بايد هدفهاي تدريس خود را به صورتي عيني و قابل اندازه گيري تعريف و مشخص كند. 2) تعيين رفتار ورودي و ارزشيابي تشخيصي: اصطلاح رفتار ورودي در اينجا منعكس كننده كليه يادگيريهاي گذشته فراگيران، تواناييهاي عقلي، وضع انگيزشي و برخي عوامل اجتماعي و اقتصادي مؤثر در يادگيري و ميزان رشد آنان است. 3) تعيين شيوه ها و وسايل تدريس: در اين مرحله معلم با آگاهي از شرايط و موقعيت آموزشي يكي از روشها مانند روش سخنراني، آزمايشي، آموزش انفرادي و ... را انتخاب كند و وسايل تدريسي را نيز با توجه به مفاهيم و شرايط و ويژگيهاي فراگيران را برگزيند. 4) سازماندهي شرايط و موقعيت آموزشي: معلم بايد قادر باشد كه با ابتكار و خلاقيت، حداكثر استفاده از امكانات موجود، در امر تدريس و تحقق اهداف آموزشي را ببرد. 5) ارزشيابي و سنجش عملكرد: معلم در اين مرحله علاوه بر ارزشيابي هاي معمولي مي تواند عملكرد شاگردان را در موقعيتهاي متعدد، مانند انجام دادن پروژه، شركت در فعاليتهاي آموزشي و ... را ارزيابي كند و در صورت عدم موفقيت با توجه به نتايج ارزشيابي به ترميم و اصلاح مراحل قبلي الگو اقدام كند.    تعريف روش هاي تدريس  از مراحل مهم طراحي آموزشي، انتخاب روش تدريس است. معلم بعد از انتخاب محتوي و قبل از تعيين وسيله، بايد خط مشي و روش مناسب تدريس خود را انتخاب كند. به مجموعه تدابير منظمي كه براي رسيدن به هدف، با توجه به شرايط و امكانات اتخاذ مي شود "روش تدريس" گويند.    انواع روش هاي تدريس روش نمايشي ( نمايش علمي ) / روش آزمايشي (آزمايشگاهي)  اين روش بر مشاهده و ديدن استوار است. افراد مهارتهاي خاصي را از طريق ديدن فرا مي_ گيرند. بعنوان مثال معلم در كلاس درس تصميم دارد كار كردن با يك وسيله را به دانش آموزان ياد دهد كه از طريق اين روش مي تواند عمل كند. مهمترين حسن اين روش، به كارگيري اشياي حقيقي و واقعي در آموزش است و بيشتر براي درسهايي كه جنبه عملي و فني دارند كاربرد دارد.    مراحل اجراي روش نمايشي    1- مرحله آمادگي:  معلم بايد هدف از تدريس را دقيقاً مشخص كند و امكانات لازم را از قبل فراهم نمايد و از سالم بودن آن ابزار اطمينان حاصل كند.     2- مرحله توضيح:  معلم قبل از انجام تدريس، بايد اهداف تعيين شده را براي شاگردان به وضوح بيان كند، نحوه و علت انجام دادن عمل را توضيح دهد و سوالاتي را كه انتظار دارد شاگردان در پايان تدريس، پاسخ دهند را مطرح كند كه باعث جلب توجه شاگردان شود.       3- مرحله نمايشي:  معلم بايد روش صحيح كار و مراحل آن را به نمايش بگذارد و بعنوان مثال فرآيند كار يك موتور ديزل را به دانش آموزان توضيح دهد.     4- مرحله آزمايش و سنجش:  بعد از احراي مراحل بالا، معلم بايد از دانش آموزان بازخورد دريافت كند تا متوجه شود كه دانش آموزان موضوع را فهميده اند يا نه ( مهارت لازم را كسب كرده اند يا نه؟) و در صورت بروز مشكل، معلم نقايص را برطرف نمايد كه با پرسشهاي كتبي يا شفاهي مي تواند به اين موضوع دست يابد.       محاسن و محدوديت هاي روش نمايشي  از محاسن اين روش مي توان از به كارگيري اشياي حقيقي و واقعي نام برد. اين روش، در مدارس فني كه اغلب با ماشين آلات سر و كار دارند، و وسايل كار بسيار محدود است، روش مناسبي است. اما با توجه به اين كه شاگردان نمي توانند از راه تجارب مستقيم و از راه عمل و تمرين و تكرار، مهارت لازم را كسب كنند، يادگيري از كيفيت چندان مطلوبي برخوردار نخواهد بود.   روش آزمايشي (آزمايشگاهي)  اساس اين روش بر اصول يادگيري اكتشافي استوار است. در اين روش، موقعيت و شرايطي فراهم مي شود تا شاگردان خود از طريق آزمايش به پژوهش بپردازند و جواب مسأله را كشف كنند. اين روش، فعاليتي است كه در جريان آن، شاگردان عملاً با به كاربردن وسايل و تجهيزات و مواد خاص درباره مفهومي خاص تجربه كسب مي كنند. براي موضوعات علوم تجربي روش بسيار مناسبي است ولي در روانشناسي و ساير علوم انساني نيز از آن استفاده مي شود. اين روش مي تواند كيفيت يادگيري را افزايش دهد. براي ارضاي حس كنجكاوي و تقويت نيروي اكتشاف و اختراع و پرورش تفكر انتقادي فراگيران بسيار مفيد است و اعتماد به نفس و رضايت خاطر را در دانش آموزان ايجاد مي كند. نقش معلم در اين روش، هدايت شاگردان و نظارت بر كار آنهاست   با توجه به اين كه انجام بعضي از آزمايشها خطرناك است بايد در ابتدا آن آزمايش توسط معلم با دقت صورت گيرد و سپس دانش آموزان در حضور معلم به آزمايش بپردازند با اين حال، رعايت موارد ذيل مي تواند مفيد باشد:  1- وسايل و ابزار آزمايش قبل از تدريس فراهم و سازماندهي شود. 2- قبل از آزمايش، براي اطمينان و گرفتن نتيجه مطلوب، آزمايش به صورت تمريني انجام شود. 3- هنگام آزمايش، وسايل موردنياز روي جعبه آزمايش قرار داده شود. 4- براي جلوگيري از انحراف توجه شاگردان، وسايل اضافي، در داخل جعبه آزمايش گذاشته شود. 5- قبل از آزمايش به وسيله پرسش، توجه شاگردان به جريان آزمايش جلب شود. 6- آزمايش به گونه اي انجام شود كه همه شاگردان براحتي بتوانند آن را ببينند. 7- در ضن آزمايش، از ساير روشها، مثلاً روش سخنراني نيز استفاده شود.   محاسن و محدوديتهاي روش آزمايشي  الف) محاسن  1- چون يادگيري از طريق تجارب مستقيم حاصل شده است، يادگيري با ثبات تر و موثرتر خواهد بود. 2- شاگردان علاوه بر دست يافتن به هدفهاي آموزشي، روش آزمايش كردن را نيز ياد مي_ گيرند. 3- در شاگردان انگيزه مطالعه و تحقيق را تقويت مي كند. 4- حس كنجكاوي شاگردان را ارضا مي كند و به آنها اعتماد به نفس مي دهد. 5- نيروي اكتشاف، اختراع، و تفكر علمي را در شاگردان تقويت مي كند. 6- اين روش، فعاليتهاي آزمايشي را براي فراگيران جالب و شيرين مي كند، و در نتيجه آنان را كمتر خسته و بي حوصله مي كند.     ب) محدوديت ها  1- احتياج به وسايل و امكانات فراوان دارد، لذا در مقايسه با ساير روشهاي تدريس از نظر اقتصادي گران تمام مي شود. 2- به معلمان آگاه و مجرب كه خود با روش آزمايشي آشنايي داشته باشند، نياز دارد. 3- نسبت به ساير روشها ممكن است اطلاعات و معلومات كمتري در اختيار شاگردان قرار دهد، و دامنه لغات و مفاهيم آنان را تقويت نكند. 4- در صورت عدم كنترل، ممكن است به صورت غلط اجرا شود، و اين روش غلط در رفتار شاگردان تثبيت گردد.     در روش آزمايشگاهي معلم براي هرچه بهتر كردن اين روش بايد نكات زير را رعايت كند:  - گروه بندي شاگردان بر اساس امكانات و تعداد شاگردان - تعيين وظايف اعضاي شاگردان هر گروه و مراحل فعاليت - انجام روش صحيح آزمايش براي شاگردان - تقسيم بندي وسايل موجود در آزمايشگاه برحسب نياز هر گروه - رعايت نكات ايمني - ارائه گزارش از شاگردان در مورد آزمايشهاي صورت گرفته    انواع روش هاي تدريس روش بحث گروهي  روش بحث گروهي، گفتگويي است سنجيده و منظم درباره موضوعي خاص كه موردعلاقه مشترك شركت كنندگان در بحث است. اين روش براي كلاسهايي قابل اجراست كه جمعيتي بين 6 تا 20 نفر داشته باشند. روش بحث گروهي، روشي است كه به شاگردان فرصت مي دهد تا نظرها، عقايد و تجربيات خود را با ديگران در ميان بگذارند و انديشه هاي خود را با دلايل هستند بيان كنند.    چه دروس و موضوع هايي را مي توان با روش بحث گروهي تدريس كرد؟  1- موضوعهايي كه بتوان درباره آن نظرات مختلف و متفاوت ارائه داد. 2- فراگيران درباره موضوع، اطلاعات لازم را داشته باشند يا بتوانند كسب كنند. 3- موضوع موردعلاقه مشترك شركت كنندگان در بحث باشد. (در اين روش، شاگردان بيش از استفاده از كتاب يا معلم، خود مولف به يافتن نتايج، اصول و راه حلها هستند و اين در صورتي است كه شاگردان به موضوع علاقه مند باشند.) موضوعاتي چون رياضيات، علوم طبيعي، مهندسي و ... براي بحث گروهي كارآيي ندارند و در عوض علومي چون علوم اجتماعي، تاريخ، اقتصاد، فلسفه، علوم سياسي و روان شناسي و جامعه شناسي با اين روش قابليت تدريس دارند. درباره موضوعاتي كه دانش آموزان كمتر به آن علاقه مند هستند معلم بايد به نوعي در دانش آموزان ايجاد علاقه كند و در آنها حساسيت بوجود آورد مثلاً با طرح سوال، پخش يك فيلم و ...معلم بايد تا حد امكان مفيد را نيز به فراگيران معرفي كند و به هر يك از آنها يك منبع ارائه كند تا در بحث گروهي، ديدگاههاي مختلف مطرح شود و اين موضوع به توانايي علمي و مفني معلم برمي گردد. به عبارت ديگر، اجراي مطلوب روش بحث گروهي تا اندازه زيادي بستگي به شخصيت معلم و درجه خونگرمي او دارد. معلمي كه از اين روش استفاده مي كند بايد قدرت تصميم گيري داشته باشند. و طوري بحث را هدايت كند كه موضوع به بيراهه كشيده نشود.       در چه موقعيتي و براي چه هدفي مي توان از روش بحث گروهي استفاده كرد؟  1- ايجاد علاقه و آگاهي مشترك در زمينه خاص 2- ايجاد و پرورش تفكر انتقادي (يعني شاگرد بتواند براساس استدلال و شواهد به تجربه و تحليل بپردازد.) 3- ايجاد توانايي اظهارنظر در جمع (بيشتر دانش آموزان از اين كه در كلاس اظهارنظر كنند، مي ترسند.) 4- تقويت توانايي انتقاد پذيري ( به شرطي كه انتقادگري به معناي عيبجويي و ايراد گرفتن نباشد.) 5- ايجاد و تقويت توانايي مديريت و رهبري در گروه (در اين روش يك نفر بعنوان مدير گروه انتخاب مي شود كه وظيفه اش زمانبندي و هدايت بحث است.) 6- تقويت قدرت بيان و استدلال. (در اين روش اكثر دانش آموزان فعال هستند، ساكت نمي نشينند.) 7- تقويت قدرت تجزيه و تحليل و تصميم گيري 8- آشنايي با روش كسب اطلاعات و حل مسايل 9- ايجاد رابطه مطلوب اجتماعي     مراحل اجراي روش بحث گروهي مرحله اول: آمادگي و برنامه ريزي  1- انتخاب موضوع : موضوعات و عناوين روش بحث گروهي و ارتباط آنها با هدف، بايد در قالب كلمات و جملات صريح و روشن بيان شود. 2- فراهم كردن زمينه هاي مشترك: قبل از شروع بحث گروهي، لازم است سطح اطلاعات شاگردان درباره موضوع يكسان شود. 3- تعيين نحوه آرايش شبكه هاي ارتباطي: ترتيب قرار گرفتن و نشستن فراگيران، در نوع ارتباط موثر است. - رهبر گروه - شاگردان - شخص مهمان - ناظر يا ارزياب     مرحله دوم: روش اجراي بحث گروهي  1- وظايف معلم در روش بحث گروهي الف: فراهم كردن امكانات ب: شركت در بحث: معلم موظف است در شروع بحث، تحت عنوان مقدمه هدف و ضوابط بحث گروهي را شرح دهد و بايد نقش خود را در جريان بحث تا حد يك شنونده كاهش دهد. ج: كنترل و هدايت بحث     2- وظايف شاگردان در جريان بحث گروهي  معلم بايد نقش شاگردان را بدقت به آنان بياموزد. شاگردان بايد درباره موضوع از قبل، مطالعه كنند وسط حرف ديگران نپرند. با يكديگر صحبت نكنند، كاملاً به صحبتهاي ديگران گوش كنند، انتظار نداشته باشند كه نظر آنها حتماً پذيرفته شود.     محاسن و محدوديت هاي روش بحث گروهي الف) محاسن  1- سهيم شدن در عقايد و تجربيات يكديگر (دانش آموزان) 2- تقويت حس همكاري و احساس دوستي 3- ارزيابي افراد از خود 4- تقويت اعتماد به نفس و پرورش روحيه نقادي 5- تقويت قدرت مديريت و رهبري فراگيران 6- تقويت قوه استدلال و انديشه و نظم بخشي به افكار     ب) محدوديتها  1- اين روش براي كلاسهاي پرجمعيت قابل اجرا نيست. 2- براي شاگردان دوره ابتدايي چندان مناسب نيست. 3- روش اجراي آن بسيار مشكل است و به مهارت احتياج دارد.    انواع روش هاي تدريس  الگوي حل مسأله (problem-solving model)   در اين الگو، شاگردان با بهره گيري از تجارب و دانسته هاي پيشين خود، درباره رويدادهاي محيط خود مي انديشند تا مشكلي را كه با آن مواجه شده اند به نحو قابل قبولي حل كنند.    ويژگي هاي الگوي حل مسأله: 1ـ مراحل اجرا در الگوي مسأله:  الف) طرح مسأله يا بازنمايي مشكل: مسأله را از راههاي مختلف مي توان در ذهن شاگردان ايجاد كرد. قبل از طرح مسأله بايد به خصوصيات فراگيران نظير سن، ميزان تحصيلات، رشد ذهني و عاطفي، ويژگيهاي فرهنگي، شرايط اجتماعي و اقتصادي و ... توجه كرد. ب) جمع آوري اطلاعات: منابع گردآوري اطلاعات بايد از نظر علمي معتبر باشند و اطلاعات جمع آوري شده بايد با توجه به معيارهاي صحيح وعلمي طبقه بندي شوند. ج) ساختن فرضيه، منظور از فرضيه سازي، پيش بيني راه حلهاي احتمالي و حدسي براي حل مسأله است. شاگرد براي ساختن فرضيه ناگزير است به تفكر بپردازد و براي حل مسأله چندين راه را برمي گزيند. د)آزمايش فرضيه: فرضيه، حدسي است كه براساس اطلاعات پيشين و شواهد موجود، در برخورد با دنياي خارج، در ذهن شاگرد شكل مي گيرد. ه) نتيجه گيري، تعميم و كاربرد: فرآيند حل مسأله، بايد به نتيجه منتهي شود. بدون نتيجه گيري مسأله حل نخواهد شد.       2- چگونگي كنش و واكنش معلم نسبت به شاگردان در الگوي حل مسأله:  معلم نقش راهنما را در فرآيند تدريس بازي مي كند. روش كسب اطلاعات را به شاگردان مي آموزد. در اين الگو علاقه و رغبت و توانايي همواره مورد توجه است و محتوي آموزشي از پيش تعيين شده نيست. در آموزش از انگيزه هاي دروني استفاده مي شود. شاگردان دائماً با معلم در ارتباطند.     3- روابط ميان گروهي در الگوي حل مسأله:  در اين الگو، همه شاگردان با معلم در ارتباطند. ارتباط دو جانبه است: گاهي به صورت فردي و گاهي به صورت جمعي نقش معلم، نقش مشاور و راهنماست. ارتباط اعضاي كلاس براساس احترام و محبت متقابل است.     4- منابع و موقعيت در الگوي حل مسأله:  عواملي چون معلم، كتاب درسي، كتابخانه، فيلم، موزه و ... مي توانند منبع دريافت اطلاعات باشند. فعاليتهاي آموزشي منحصر به كلاس درس نيست.     محاسن و محدوديتهاي الگوي حل مسأله:  در اين الگو، شاگرد فعال است، احساس مسئوليت بيشتري مي كند، هنگام موفقيت يا شكست، خود را مسئول مي داند نه معلم را، رشد شاگرد هدف اصلي است. روح پژوهش و انتقادگري را پرورش مي دهد و شاگرد فردي خلاق و نوآور خواهد بود. در مورد محدوديتها مي توان به: اين الگو به معلمان قوي و باتجربه و پژوهشگر نياز دارد. امكانات فراواني را مي طلبد. تعداد شاگردان در هر كلاس محدود است و بطوركلي تعداد شاگردان، در هر كلاس نبايد از 20 نفر تجاوز كند.  انواع روش هاي تدريس   الگوي پيش سازمان دهنده (preadvance-organizer model)  "پيش سازمان دهنده" يك مطلب يا مفهوم كلي است كه در مقدمه تدريس مي آيد تا مبحثي را كه به شاگردان ارائه داده مي شود با مباحث پيشين همان درس مربوط سازد و پايه اي براي ارتباط مفاهيم جديد با پيشين شود. در اين الگو، معمولاً مطالب از كلي به جزئي مورد بررسي قرار مي گيرد.    ساخت شناختي چيست؟  مجموعه اطلاعات و مفاهيمي كه در زمينه يك رشته درس در ذهن فرد به وجود مي آيد، "ساخت شناختي" او را از آن مجموعه دانش تشكيل مي دهد. مثلاًٌ مفاهيم درس فيزيك كه از قبل در ذهن دانش آموز به وجود آمده است، بر روي هم ساخت شناختي او را در علم فيزيك تشكيل مي دهد.     يادگيري معنادار چيست؟  به آن نوع يادگيري گفته مي شود كه مفاهيم جديد، ريشه در مفاهيم گذشته فرد داشته باشد و براساس آن بنا شود.    ويژگيهاي الگوي پيش سازمان دهنده:1- مراحل اجراي الگوي پيش سازمان دهنده:  در ابتدا پيش سازمان دهنده ارائه مي شود كه بايد از مطالب درس جديد كلي تر باشد سپس معلم به ارائه مطالب و مفاهيم درس جديد مي پردازد و در آخر كار براي تفهيم بيشتر مطالب جديد بايد مثالها و نمونه هايي ارائه مي دهد.   2- چگونگي كنش و واكنش معلم نسبت به شاگردان در الگوي پيش سازمان دهنده:  در اين الگو معلم نقش انتقال و ارائه كننده مفاهيم درس را دارد و شاگردان، دريافت كننده و پذيرنده مطلب درسي هستند. براي اثر بخشيدن به اين الگو، مهمترين نكته اين است كه معلم بايد براي ارائه مطالب درسي، مناسبترين پيش سازمان دهنده را انتخاب كند. جهت ارتباط، هميشه از طرف شاگرد يا شاگردان است.     3- ماهيت روابط ميان گروهي:  در اين الگو، معلم با فرد فرد دانش آموزان يا با كل آنها ارتباط پيدا مي كند ولي اين ارتباط يك طرفه است يعني شاگردان معمولاً با او و با يكديگر ارتباط ندارند و در واقع معلم بر كلاس مسلط است. براي افزايش روابط ميان گروهي در اين الگو، معلم مي تواند با طرح پرسشهاي راهنمايي كننده، فراگيران را به شركت در بحثهاي كلاس علاقه مند كنند.       4- شرايط و منابع لازم در الگوي پيش سازمان دهنده:  در اين الگو، معلم و كتاب و كلاس درس فقط منابع و شرايط آموزشي هستند. در اين الگو معلم بايد بتواند مطالب كلي را از جزئي تميز دهد. بايد سخنران خوبي باشد، به فراگيران فرصت دهد تا در فرآيند آموزشي شركت جويند. معلم در هر موقعيت آموزشي، يكي از منابع متعدد اطلاعات است و ساير منابع از جمله ابزارهاي آموزشي، به شاگردان امكان مي دهند تا به مطالب درسي از زاويه هاي مختلف نگاه كنند.     محاسن و محدوديتهاي الگوي پيش سازمان دهنده:  الگوي پيش سازمان دهنده، الگوي مناسبي براي دروس نظري است و مناسب براي نظامهاي آموزشي فقير مي باشد. در اين الگو از يك زمان آموزشي محدود مي توان حداكثر استفاده را كرد. از اتلاف وقت جلوگيري مي شود. مفاهيم، بطور منظم در ساخت شناختي شاگردان جاي مي گيرد. از محدوديتهاي آن مي توان به: در اين الگو تمام تصميمات توسط معلم گرفته مي شود به نيازها و علايق و تواناييهاي شاگردان كمتر توجه مي شود، محتوا با زندگي واقعي شاگردان چندان ارتباطي ندارد. به مسائل رواني، عاطفي و اجتماعي شاگردان كمتر توجه مي شود.    روش هاي آموزش انفرادي   روش هاي آموزش انفرادي  در اين نوع روشها ، شاگردان بر حسب تواناييشان پيش مي روند. روحيه استقلال طلبي شاگردان در اجراي پروژه هاي كوچك و بزرگ تقويت مي شود. اولين و اساسي ترين گام در راه تحقق چنين هدفي پذيرفتن مفهوم شاگرد محوري در طراحي و آموزش است.    اهداف آموزش انفرادي:  1- رعايت تفاوت هاي فردي: اگر در كلاس تفاوتهاي فردي در نظر گرفته نشود، خستگي، انزجار و تنفر از فعاليت آموزش تقويت خواهد شد. 2- رشد استقلال در عمل و يادگيري: دانش آموزان در آموزش انفرادي روش آموختن مستقل مي گيرند، يعني ياد مي گيرند كه چگونه ياد بگيرند. 3- عادت به مطالعه: در اين روش شاگردان معلومات بيشتري را كسب مي كنند. كسب معلومات بيشتر، رضايت از فعاليت هاي آموزش را فراهم مي كند و در اثر ادامه فعاليت شاگرد به مطالعه عادت مي كند. 4- ايجاد مهارت در مطالعه: رابينسون روش SQ3R را پيشنهاد كرده است: الف) مطالعه اجمالي: يعني مطالعه عناوين و يادآوري ، اطلاعات گذشته. (Survey) ب) سؤال : ايجاد سؤالهايي در ذهن، يعني برگرداندن عناوين كتاب به سؤالهايي كه احتمالاً پاسخ آنها بايد داده شود.(question) ج) مطالعه (خواندن): يعني قرائت دقيق متن براي يافتن پاسخ سؤالات (read) د) از برخواندن : يعني تلاش براي يافتن پاسخ هاي دقيق تر موالات، بدون استفاده از كتاب.(rectie) ه) بازنگري : يعني مرور يادداشت ها و به يادآوردن نكات مهم (review) 5- مطالعه خود هدايت شده و مستقل : هر گاه هدف هاي فعاليتهاي آموزشي براي شاگردان با ارزش تر باشد، يادگيري بارزتر مي شود و شاگردان را در انجام كار منظم تر مي سازد، در اين روش ياد مي گيرد كه خود كنترل باشد. از نكات ديگر مي توان به يادگيري تا حد تسلط اشاره كرد. در اين روش شاگرد آنقدر به مطالعه و امتحان ادامه مي دهد تا در يادگيري به سطح قابل قبولي برسد. معيار قابل قوبل معمولاً 80 الي 90 درصد پاسخ صحيح است.     يادگيري تا حد تسلط:  براساس اين نظريه، يادگيري و پيشرفت تحصيلي فراگيران به طور وسيعي با زمان يادگيري بستگي دارد.(كارول ،1963) به عقيده كارول شاخص اصلي استعداد تحصيلي شاگردان ، زمان است. در يادگيري تا حد تسلط اگر روش تدريس مطلوب و عالي باشد، وقت كمتري نياز خواهد بود و استعداد هر فرد در اين روش نقش بسزايي دارد. بلوم معتقد است مهارت يادگيري در حد تسلط روي مفهوم خود، شاگردان اثر مي گذارد. شاگردان به ارزش و كفايت خود پي مي برند و اين روش ، يكي از قويترين منابع سلامت روحي است. در اين روش معلم سعي مي كمند روشهاي آموزش خود را براساس تفاوت هاي فردي تنظيم كند.     تدريس خصوصي:  اساس كار در اين نوع آموزش ، توجه به زمينه ها، علايق و توانايي هاي شخصي شاگردان است . در اين روش ، معلم بايد به يك مجموعه عوامل تقويت كننده مثبت مجهز باشد. هر شاگرد بايد با خودش مقايسه شود. جلسات آموزش، بايد به اندازه كافي كوتاه مدت باشد تا شاگرد از آموزش، خسته و بيزار يا متنفر نشود. محيط آموزشي بايد راحت، همراه با تفريح و مناسب با من و وضعيت تحصيلي فرد سازماندهي شود.     آموزش برنامه اي programmed instruction:  يك نظام آموزش انفرادي است كه كوشش مي كند يادگيري را با نيازهاي شاگردان، هماهنگ سازد. در اين روش، مواد آموزشي به واحدهايي كوچك تقسيم مي شود كه چهارچوب يا گام ناميده مي شود. اين گام ها براساس دانش قبلي شاگرد و تنظيم شده است. هر گام دانش آموز را به هدف نهايي نزديك مي سازد. از نظر تنظيم مطالب، آموزش برنامه اي به دو صورت خطي يا شاخه اي عرضه مي شود. در آموزش برنامه اي خطي ، شاگرد بايد تمامي گام ها را مطالعه كند و قدم به قدم پيش رود و براي درك مطلب ، شاگرد بايد تمامي گامهاي قبلي را با دقت مورد مطالعه قرار دهد. گامها بايد كوتاه باشند. بازخورد بي درنگ داده شود. در برنامه شاخه اي دانش آموز براساس توانايي خود اين آموزش را دنبال مي كند يعني اگر بعد از هر گام به سؤال پاسخ صحيح بدهد به صورت خطي پيش مي رود و در صورت دادن پاسخ غلط به گامهاي جبراني سوق داده مي شود. كه هدف از گامهاي جبراني، اين است كه شاگرد با دريافت مطالب اضافي، اشتباه خود را تصحيح كند و در آموزش برنامه اي شاخه اي ، همه دانش آموزان تمام قسمتهاي برنامه را نمي خوانند. در اين نوع آموزش نقش معلم، تهيه هدف هاي آموزش ، آشنايي با مواد و تجهيزات آموزشي، رسيدگي به فرد فرد شاگردان و ارزش يابي برنامه آموزش خواهد بود.      روش هاي آموزش انفرادي  آموزش به وسيله كامپيوتر  اين روش به مانند آموزش برنامه اي است با اين تفاوت كه پيشرفت در مطالعه در كنترل ماشين است و فقط زماني كه شاگرد در يك مرحله از آموزش موفق شد، اجازه پيشرفت و رياضت مطالب تازه به او داده مي شود. كامپيوترهاي مورد استفاده در آموزش ، «ماشين آموزش» ناميده مي شوند. ماشين هاي آموزشي وسايلي هستند كه آموزش را به طريق منظم عرضه مي كنند، و موجب فعاليت شاگرد و بازخورد فوري و آموزش انفرادي مي شوند.    مشخصات ماشينهاي تدريس به طور خلاصه عبارتند از :  1- پاسخ را فوراً تقويت مي كند. 2- شاگرد براساس استعداد و توانايي خود برنامه را دنبال مي كند. 3- مفاهيم با يك سير منطقي در آن تنظيم شده اند. 4- پرسش ها به صورت زنجيره اي به يكديگر وابسته اند. 5- شاگرد در صورتي مي تواند به برنامه ادامه دهد كه مراحل قبل را آموخته باشد. 6- اطلاعات مربوط به جوابهاي شاگردان، در آن نگهداري مي شود. 7- اطلاعات از طريق غيركلامي (تصاوير ، نمودار و تصاوير متحرك) نيز به شاگردان ارائه مي شود. 8- ماشين بر خلاف انسان دچار عوارضي مانند بي حوصلگي، عصبانيت و ناراحتي نمي شود.     مباني نظري تدريس  در اين مبحث، به بررسي مفاهيمي كه در زمينه تدريس رايج است مي پردازيم.     1- Education:  در گذشته به تعليم و تربيت و آموزش و پرورش اطلاق مي شد. امروز معادل فارسي پرورش را به كار مي برند. پرورش يا تربيت جرياني است منظم و مستمر كه هدف آن ، هدايت و رشد جسماني، اجتماعي و اخلاقي يا بطور كلي رشد همه جانبه شخصيت دانش آ موزان در جهت كسب و درك معارف بشري و هنجارهاي اجتماعي مورد پذيرش و كمك به شكوفايي استعداد افراد است. پرورش يك نظام و سيستم است كه مجموعه اي از عناصر در آن وجود دارد كه اين مجموعه عناصر براي رسيدن، به يك هدف كه همانا رشد و شكوفايي استعدادها است فعاليت مي كنند.     2-Instruction:  آموزش فعاليتي است هدف دار و از پيش تعيين شده كه هدف آن فراهم نمودن فرصتها و موقعيت هايي است كه امر يادگيري را تسريع مي كند.     3- Teaching:  تدريس، سلسله فعاليتهاي منظم و مرتبي است كه از قبل طراحي شده است و هدف آن ايجاد شرايط مطلوب براي تغيير و تسهيل يادگيري توسط فراگيران است. تدريس بدون تعامل معلم و شاگرد بي معني است. تدريس آن فعاليتي است كه با حضور معلم در كلاس انجام مي شود.     4- Training :  تعليم به معناي كارآموزي است يعني فراگير حرفه يا مهارتي را ياد مي گيرد. هدف از تعليم، شكوفايي همه جانبه استعدادها نيست، بلكه نظم بخشي به فنون و مهارت هايي است كه در حرفه اي معين به آن نياز دارد.    ديدگاه هاي مختلف تدريس    1- نگاه توصيفي (Descriptive):  همان نگاه صنعتي به تدريس است يعني انتقال دانش و اطلاعات از سوي معلم به دانش آموزان. معلم متكلم وحده است و دانش آموزان حالت انفعالي دارند. نگاه توصيفي بيشتر در قالب روش سخنراني مي گنجد.     2- نگاه موفقيتي ( success):  تدريس عامل موفقيت است. هر تدريس نتيجه اش يادگيري است. يعني وقتي معلمي مي گويد: من فلان درس را تدريس مي كنم بايد طي آن فرايند يادگيري هم صورت گرفته باشد.     3- نگاه ارادي:  نگاهي رفتارگرايانه است. معلم گاهم هاي آموزش را مشخص مي كند. هدف ها را تعيين مي كند و به فعاليتهاي جهت مي دهد. مثالي ملموس در اين باره كارخانه است ، در كارخانه طي فرايند توليد و مواد خام تبديل به يك محصول قابل استفاده مي شوند. در اين جا يادگيري و تدريس يك فرايند است.     4- نگاه هنجاري:  در اين نوع نگاه، همه چيز ديد ارزشي دارند بعنوان مثال چه چيزي را بايد به دانش آموزان آموزش دهيم؟ از چه روش استفاده كنيم.     5- نگاه علمي :  در اين نوع نگاه، مفهوم تدريس، منظم و روشن و دقيق بيان مي شود و تدريس يعني مجموعه فعاليتهاي منظم و هدفداري كه منجر به تغيير يا يادگيري شاگرد شود. يعني فعاليت ها بايد از قبل طراحي و برنامه ريزي شده باشند.     انواع روش هاي تدريس 1-  روش سخنراني  اين روش كه سابقه اي طولاني در نظامهاي آموزشي دارد به ارائه مفاهيم به طور شفاهي از طرف معلم و يادگيري آنها از طريق گوش كردن و يادداشت برداشتن از طرف شاگرد مي پردازد. در اين روش يك نوع يادگيري و رابطه ذهني بين معلم و شاگرد ايجاد مي شود.  مراحل اجراي روش سخنراني  مرحله اول: آمادگي براي سخنراني- آمادگي از نظر تجهيزات (آيا در سخنراني از وسايل آموزشي استفاده خواهد شد؟)- آمادگي عاطفي (آيا من با آسودگي سخنراني مي كنم؟) - آمادگي از نظر زمان (آيا زمان كافي براي آماده شدن وجود دارد؟)مرحله دوم: مقدمه سخنراني1- ايجاد رابطه بين معلم و شاگرد (معلم در ابتداي صحبت با دانش آموزان گپي بزند. لطيفه اي تعريف كند و ...) 2- جلب توجه شاگردان: با فعاليتهايي همچون طرح سوال، بخث و گفتگو، استفاده از وسايل بصري مي توان به اين مهم دست پيدا كرد. در جلب توجه شاگردان، روايت نكات زير مي تواند بسيار مفيد باشد: الف: شناخت علايق و خواسته هاي شاگردان (توجه به عواملي همچون سن، جنس، وضع اجتماعي، اقتصادي و ...) ب: ايجاد انگيزش (در فرآيند تدريس، بهتر است به شاگرد گفته شود موضوع مشكل ولي قابل فهم و حل مي باشد.) ج: بيان صريح هدفها و نكات مهم سخنرانيد: استفاده از پيش سازمان دهنده: ارائه پيش سازمان دهنده باعث دسته بندي اطلاعات، حفظ كردن آنها مي شود. ه) پيش آزمون و فعال كردن آگاهي و اطلاعات شاگردان: آزوبل مي گويد: «يادگرفته هاي قبلي فراگيران مهمترين عامل در يادگيري آنهاست».مرحله سوم: متن و محتوي سخنراني1- جامع بودن محتوي: متن سخنراني بايد تمام اهداف آموزشي را در بر داشته باشد. شاگرداني كه سخنراني معلمانشان جامعيت بيشتري داشته باشد بهتر ياد مي گيرند. 2- سازماندهي منطقي محتوي: اسكينر معتقد است وقتي مواد آموزشي خوب سازماندهي شوند. يادگيري آسانتر مي شود زيرا سازماندهي قدرت درك مفاهيم را افزايش مي دهد. 3- استقرار توجه شاگردان در طول ارائه محتويالف: تغييردادن محرك: تنوع در به كارگيري محركها سبب بالا رفتن انگيزه يادگيري خواهد شد. بين تنوع در حركات و حالات چهره معلم و پيشرفت تحصيلي شاگردان، رابطه مستقيم وجود دارد. تغييرات تُن صدا در هنگام صحبت متناسب با موضوع در يادگيري تأثيرگذار است. تحقيقات نشان داده است كه رابطه تغيير محرك و پيشرفت تحصيلي در دبستان منفي و در دبيرستان مثبت است. ب: تغيير كانالهاي ارتباطي: با تعييردادن ارتباط از سمعي به بصري احتمال تغيير مناسب در الگوي رفتاري به وجود مي آيد. بزرگسالان نظام آموزش بصري را بر سمعي ترجيح مي دهند. (استفاده از اسلايد، نمودار، عكس و ساير رسانه هاي بصري) ج: فعاليت جسمي: يادگيري بايد به صورت فعالانه انجام شود. معلمان مي توانند روش تدريس خود را با امكان درگيري جسمي و فكري شاگردان در روند يادگيري، غني تر سازند. مثلاً با زنگ تفريحهاي كوتاه مدت در بين سخنراني، تكرار پاسخ شاگردان و استفاده از اسامي در مخاطب قراردادن آنها، موجب ايجاد توجه بيشتر در فرآيند تدريس شوند. د: استفاده از طنز: كاربرد طنز در تدريس، ميزان توجه و يادگيري شاگردان را افزايش مي دهد (البته شوخيهايي كه مربوط به مطلب تدريس شود). ه: شور و حرارت سخنران: تحقيقات بيانگر اين نكته است كه مطالبي كه با ذوق و شوق از جانب معلم ارائه شود بيشتر و بهتر ياد گرفته مي شود. (آهنگ صدا، تغيير حالات چهره، ارتباط چشمي) و: پرسش و پاسخ در حين سخنراني: سوال كردن از شاگردان مي تواند تأثيرات مطلوب زير را داشته باشد: - تأكيد - تمرين - خودآگاهي - توجه - استراحت كوتاه - تكرارمرحله چهارم: جمع بندي و نتيجه گيريبعد از اتمام سخنراني معلم مي تواند: الف: از شاگردان بخواهد كه بعضي از نكات مهم درس را به خاطر بياورند يا نظر خود را درباره آنها بگويند. ب: به سوالهاي شاگردان پاسخ گويد. ج: نكات مهم و اساسي درس را گوشزد و مرور كند. در پايان يك جلسه سخنراني، معلم بايد با شاگردان وارد مسائل غيررسمي شود تا خشكي و يكنواختي درس كاهش يابد و شاگردان در جلسات ديگر با رغبت بيشتر شركت كنند.     محاسن و محدوديت هاي روش سخنرانيالف) محاسن  روش سخنراني، مختص كلاسهاي پرجمعيت است. روش بسيار ارزاني است. اين روش مي تواند تا حد زيادي با برنامه معلم تطبيق يابد. با توجه به موقعيتهاي زماني و مكاني و مجموعه تجهيزات، روش سخنراني بسيار انعطاف پذير است موقعيت سخنراني ممكن است سبب تقويت اجتماعي، ذوق زيبايي، علاقه، اعتماد به نفس و كاهش احساس تنهايي شود.     ب) محدوديت روش سخنراني  در اين روش، چون معلم متكلم وحده است شاگردان چندان فعال نيستند. بيشتر از حس شنوايي استفاده مي شود. قدرت تكلم شاگردان چندان تقويت نمي شود. تفاوتهاي فردي در آن منظور مي گردد. و محدوديت روش سخنراني بيشتر متعلق به عدم كاربرد صحيح آنهاست. اين روش، مستلزم وجود برخي از خصوصيات شخصيتي مانند صدا، روش سخنگويي، رواني سخن، آرامش و نظم و ... است.    مقايسه روش هاي تدريس در فرايند ياد دهي – يادگيري ، همانگونه كه از ظاهرآن نمايان است تنها به تدريس پرداخته نمي شود بلكه ياد دهي و تدريس دريك سو و يادگيري در سويه ي ديگر آن قرار دارد . با توجه به اينكه تمام دروس دوره راهنمايي تحصيلي به گونه اي خاص به همديگرمرتبـط اند نمي توان بين دروس حايل قائـل شد . مقايسه روشهاي سنتي و نوين درفرايندياددهي يادگيري روش سنتي « غير فعا ل» روش نوين« فعا ل» 1-   فراگيران مفاهيم ، تجربه هاو قوانين را مي خوانند و حفظ مي كنند و مي كوشند كه به خاطر بسپارند. 1- فراگيران ضمن انجام فعاليت ها و يا كسب تجربه ، در توليد مفاهيم شركت دارند و به طور مستقيم نتايج هر تجربه را به دست مي آورند. 2- فراگيران هر چه به طور امانت ، به ذهن خود سپرده اند ، پس مي دهند و هنگام آزمون ،امانت هاي دريافتي را مسترد مي دارند. 2- فراگيران با تمام افراد گروه به بحث و گفت و گومي پردازند، با هم كار مي كنند ، نظرات خود را با يكديگر مقايسه و به تصحيح اشتباهات خود مي پردازند و به فراگيري دانش ياري مي رسانند. 3- معلم اغلب با روش سخنراني تدريس مي كند و نقش حل مسائل را ايفا مي كند. (تمرين مي دهد ،به حل تمرين ها كمك مي كند، با مثال مفاهيم را توجيه مي كند.) 3- معلم راهنماي يادگيري است و به جاي پاسخ مستقيم به پرسشها، مي كوشد تا با پرسش هاي متعدد از فراگيران ، آنها را به پاسخ هاي صحيح هدايت و آنها را به انديشيدن  ترغيب كند. 4- معلمان اغلب جزوه مي گويند ،مطالب كتاب را خلاصه مي كنند و فراگيران را به سوي استفاده از كتاب هاي حل مسائل سوق مي دهند. 4- معلمان به فراگيران پاسخ كليشه اي نمي دهند،پرسش هايي را مطرح مي كنند كه قابل بحث باشد و فرصت گفت و گو را براي دانش آموزان ايجاد مي كند. 5-  معلم به كلاس تكليف مي دهد و فراگيران در اين فرايند به عنوان تماشاگر هستند. 5-  معلم،هر فراگير را تشويق مي كند كه از ديگران كمك بگيرد، براي نظريه هاي خود وسائلي بسازد، تجربه كند و نتيجه را گزارش دهد. 6-  معلم كلاس را كنترل مي كند. 6-  حضوروغياب كارسرگروه و معلم نظارت ميكند. 7-  معلم در صحنه ي آموزش كاملاٌ فعا ل است و فراگيران ساكت هستند. 7-  فراگيران در صحنه ي آموزش فعاليت مي كنند و معلم ،راهنماي فعاليت هاي آنها است. 8-  معلم تمرين مي دهد،تمرين حل مي كند، پاسخ پرسش ها را مي دهد، رفع مشكل مي كند، تدريس مي كند و جزوه مي گويد. 8-  در اين شيوه  شاگردان با اعضا گروه بحث مي كنند و معلم در صورت لزوم آنان را به طرح پاسخ صحيح هدايت مي كنند. 9-  هدف ياد دادن است و تكيه بر محفوظات و كسب دانستني هاي ضروري و غير ضروري . 9-  هدف يادگيري است ،  فراگيران به يادگيرنده هاي مادام العمر تبديل مي شوند. 10-  بيشتر تكاليف  ، رونويسي و...مي باشد. 10-  تكاليف جمع آوري اطلاعات ميباشد.     آيا با روش و دانش ديروز  مي توان دانش آموزان امروز را براي آينده آموزش داد ؟  معرفي الگوي تدريس دريافت مفهوم به كمك اين ا لگو : قدرت خلاقيت -ثبات يادگيري -فرضيه سازي - افزايش تحمل ابهام -درفراگيران تقويت مي گردد الگوي دريافت مفهوم ا زخانواده پردازش اطلاعات است اين خانواده برراهاي تقويت كشش دروني انسان براي درك جهان از طريق گرد آوري وسازماندهي اطلاعات اوليه كشف مسايل وارائه راه حل هاي آن ها وايجاد مفاهيم وزبان نقل آنها تاكيد دارند بنيان گذرا اين الگو جروم برونر است الگو ي دريافت مفهوم جستجو وكشف نمودهايي است كه از آن براي تميز نمونه ها از غير نمونه هاي طبقات استفاده مي شود به سخن ديگر دراين الگو از فراگيران مي خواهم مثال هايي را كه شامل آن نمودها نيست مقايسه كنند وبدين وسيله نمودهاي مقوله را كه درحال حاضر درذهن معلم وجود دارد كشف نمايند مراحل اجراي الگو براي اجراي الگوي دريافت مفهوم سه مرحله اساسي به ترتيب زير در نظر گرفته مي شود : مرحله اول : معلم دراين مرحله فهرستي از مثال ها  :  مفهومي درذهن دارم آن را حدس بزنيد ( نمونه ها ) دردوستون ارائه مي شود اگر كلمه يا جمله يا شكلي درستون آري مطرح شود مثالي از آن مفهومي است كه درذهن من است واگر كلمه يا جمله يا شكلي درستون خيراائه گردد مربوط به آن مفهوم نيست   مقايسه ي تدريس دركشورهاي آلمان، ژاپن ، آمريكا وايران   براساس آنچه بيان شد، مي توان اظهارداشت كه فرايندتدريس تابع فرهنگ تدريس است . ازاين رو، توالي تدريس دركشورهاي مختلف فرق مي كند . پس ازانتشارنتايج سومين مطالعه ي بين المللي علوم ورياضيات(Timss) ، پژوهشي درنحوه ي تدريس معلمان سه كشورآمريكا، آلمان وژاپن صورت گرفت ونشان دادكه تدريس يك مقوله فرهنگي است وتفاوت هاي آشكاري ازنظرفرايندتدريس درميان معلمان اين كشورهاوجوددارد . تدريس درآلمان 1.مرورمطالب قبلي وتكاليف بايادآوري مطالبي كه دانش آموزان قبلاً يادگرفته اند . 2.بيان موضوع درس توسط معلم 3.تبيين روش هاي حل مسأله؛ توضيحات لازم درباره ي مسأله ، استفاده ازتخته سياه ، نظارت معلم و... ازفعاليت هايي است كه دراين مرحله انجام مي شود . 4.تمرين ؛ اين كارازطريق ارائه تمرين هاي كلاسي صورت مي گيرد. اگرحل اين تمرين هاوفعاليت هاي كلاسي دركلاس بع اتمام نرسد ، آنهارابه صورت تكليف درمنزل ارائه مي دهند . تدريس درژاپن 1.مروردرس گذشته باصحبت مختصرمعلم ياهدايت بحث توسط او . 2.بيان مسأله ي مربوط به جلسه ؛ معمولاً يك مسأله كليدي وجودداردكه محوربخش اعظم فعاليت هاي درسي راتشكيل مي دهد . 3.فعاليت فردي ياگروهي دانش آموزان ؛ اين فعاليت تقريباً هميشه پس ازارائه ي يك مسأله ياطرح موضوع انجام مي شود و از1تا3 دقيقه طول مي كشد.(گفت وگو،آزمايش،بارش مغزي، ... دراين مرحله صورت مي گيرد.) 4.بحث درباره ي راه حل ها؛ پس ازآن كه دانش آموزان برروي مسأله كاركردند،يك ياچندراه حل موردبحث قرارمي گيرد. اغلب،معلم ازچندنفرمي خواهدكه يافته هاي خودرابراي همه ي كلاس توضيح دهند. سپس گفته هاي آنهاراجمع بندي مي كندوتوتوضيح بيشتري مي دهد . تدريس درآمريكا 1.مرورمطالب قبلي ؛ درس باكنترل وبررسي تكاليف يافعاليت آماده سازي شروع مي شود . 2.نشان دادن چگونگي حل مسأله مربوط به آن جلسه ؛بعدازبررسي تكاليف ،معلم باارائه ي چندمسأله نمونه ونشان دادن چگونگي حل آنهاموضوع جديدرامعرفي مي نمايد . 3.تمرين ؛ فعاليت كلاسي ارائه مي شودوازدانش آموزان خواسته مي شودمسائل مشابه راحل كنند . 4.تصيحيح تمرين كلاسي وارائه ي تكاليف ؛ درپايان درس، بعضي ازتمرين هاي كلاسي ومسائل متعدد ديگري به عنوان تكليف ارائه مي گردد. تدريس درايران (الگوي قديمي ) اين الگوي انتقالي ونتيجه محورازسال هاي گذشته درمدارس ايران حاكم شده است وضعف عمده ي آن، عدم فعاليت دانش آموزان درفرايندتدريس است . 1.بررسي تكاليف وپرسش هاي درس قبل؛ معمولاً پس ازحضوروغياب،تكاليف موردانتظاربررسي مي شودوازچندنفرسؤال مي شود . 2.معرفي موضوع درس جديد؛ بانوشتن موضوع درس جديدبرتخته سياه، موضوع درس معرفي مي شودوازدانش آموزان خواسته مي شود، سكوت كنندوبه صحبت هاي معلم گوش نمايند . 3. بيان مفاهيم كليدي درس؛ باروش سخنراني ،مطالب توضيح داده مي شودودرحين تدريس سعي مي شوددانش آموزان باسؤال وجواب هدايت شوندومطالب رايادبگيرند . 4.جمع بندي مطالب ؛ معمولاً دراين مرحله معلم خودبه جمع بندي مطالب مي پردازد . 5. تمرين ؛ چندنمونه تمرين ازسوي دانش آموزان حل مي شودياازچندنفرسؤال مي شود . 6.ارائه ي تكليف ؛ تكاليف مشخص مي شودوازدانش آموزان خواسته مي شودآنها رادرمنزل انجام دهند . تدريس درايران (الگوي فعال ) اين الگوي فعال، اكتشافي وفرايندمحورازسال 1375 باتغييربرنامه ي درسي علم پديد آمد . 1.بررسي تكاليف وپرسش ازدرس قبل . 2.معرفي موضوع درس جديد ؛ درس جديدبانشان دادن يك فيلم ياتصوير،نقشه وآوردن وسايل آزمايشگاهي دركلاس،زمينه سازي مي شود . موضوع درس به صورت يك مسأله طرح سؤال اصلي ازسوي خوددانش اموزان يامعلم مطرح مي شود . 3. مرحله ي كاوشگري ؛ دانش آموزان به صورت فردي ياگروهي هدايت مي شوند تاابعاددرس راازطريق آزمايش ، گفتگو، مطالعه و ... بررسي نمايندوباطرح راه حل هاي مختلف، آمادگي خودراجهت ارائه ي گزارش اعلام نمايند . 4.مرحله ي تبيين ؛ پس ازدريافت گزارش هاي دانش آموزان باكمك خودآنهاابعاددرس وراه حل هاي بيان شده تبيين مي شود. 5.مرحله ي تمرين وانتقال ؛ پس ازاطمينان ازفهم دانش آموزان- ازطريق ارزشيابي مستمر ... – به منظورتثبيت يادگيري ، تمرين هايي ارائه مي شودتاعده اي ازدانش آموزان آن راانجام ياتوضيح دهند . 6. ارائه ي تكاليف بارويكردي تمريني وكاوشگري ؛ پس ازاطمينان ازيادگيري دانش آموزان ، تكليف درسي با توجه به تفاوت هاي فردي دردوسطح تمريني وكاوشگري ارائه مي شود . جمع بندي مرورمطالب قبلي بيان موضوع ومسأله درس درهمه ي كشورهايكسان است .اماتفاوت درنحوه ي برخوردبامسأله وفعاليت هاي پيرامون آن است :   درالگوي آلماني، باطرح مسأله، زمينه براي توضيحي طولاني درباره روش حل آن آماده مي شود . درژاپن، ارائع ي يك مسأله ، زمينه رابراي فعاليت دانش آموزان به صورت فردي وگروهي آماده مي كند . درآمريكا، ارائه ي يك مسأله زمينه اي براي نشان دادن راه حل آن است . درايران ، طبق الگوي قديمي ، ارائه ي يك مسأله زمينه اي است براي نشان دادن راه حل ازسوي معلم . ولي طبق الگوي نوين، كه تا حدي به الگوي ژاپني شبيه است ، سعي مي شودپس ازطرح مسأله، زمينه ي فعاليت دانش آموزان فراهم شودتاضمن كشف راه حل، به بازآفريني آن بپردازند .   آيا با روش و دانش ديروز  مي توان دانش آموزان امروز را براي آينده آموزش داد ؟  معرفي الگوي تدريس دريافت مفهوم به كمك اين ا لگو : قدرت خلاقيت -ثبات يادگيري -فرضيه سازي - افزايش تحمل ابهام -درفراگيران تقويت مي گردد الگوي دريافت مفهوم ا زخانواده پردازش اطلاعات است اين خانواده برراهاي تقويت كشش دروني انسان براي درك جهان از طريق گرد آوري وسازماندهي اطلاعات اوليه كشف مسايل وارائه راه حل هاي آن ها وايجاد مفاهيم وزبان نقل آنها تاكيد دارند بنيان گذرا اين الگو جروم برونر است الگو ي دريافت مفهوم جستجو وكشف نمودهايي است كه از آن براي تميز نمونه ها از غير نمونه هاي طبقات استفاده مي شود به سخن ديگر دراين الگو از فراگيران مي خواهم مثال هايي را كه شامل آن نمودها نيست مقايسه كنند وبدين وسيله نمودهاي مقوله را كه درحال حاضر درذهن معلم وجود دارد كشف نمايند مراحل اجراي الگو براي اجراي الگوي دريافت مفهوم سه مرحله اساسي به ترتيب زير در نظر گرفته مي شود : مرحله اول : معلم دراين مرحله فهرستي از مثال ها  :  مفهومي درذهن دارم آن را حدس بزنيد ( نمونه ها ) دردوستون ارائه مي شود اگر كلمه يا جمله يا شكلي درستون آري مطرح شود مثالي از آن مفهومي است كه درذهن من است واگر كلمه يا جمله يا شكلي درستون خيراائه گردد مربوط به آن مفهوم نيست آري خير      معلم : دراين مرحله معلم يكي يكي مثال ها رادرستون مربوط مي نويسد فراگيران دراين مرحله با مشاهده كردن فكر كردن حدس زدن مرحله دوم : دانش آموزان عزيز خوب مشاهده كنيد دقت كنيد وآن مفهوم را حدس بزنيد اما حدس خود را با د ست گرفتن اعلام كنيد وبه زبان نياوريد (فرضيه دادن ) درجريان تدريس فعال مي شوند : معلم : مرحله سوم : من مثال هايي را مطرح مي كنم شما بيان كنيد هر كدام از آنان دركدام يك از ستون ها قرارمي گيرند دانش آموزان با دست گرفتن مشخص مي كنند كه هركدام از كلمات يا جملات يا شكل ها دركدام ستون قرار مي گيرد درادامه ي اين مرحله معلم با رهبري ونظارت از فراگيران مي خواهد هم مثال بزنند وهم نشانه (آري – خير ) آن را تعيين كنند: دراين مرحله معلم خطاب به داش آموزان مي گويد حدس ها وفرضيه هاي خود را شرح وبسط وارائه دهيد درپايان معلم با كمك دانش آموزان به استنتاج وجمع بندي نظر ا ت مي پردازد وبه مفهوم اصلي اشاره نموده توضيحات اضافه را بيان مي نمايد آثار ونتايج الگو قدرت تفكر ودرك مفاهيم را در فراگيران تقويت مي كند تحمل ابهام را درفراگيران افزايش مي دهد استدلال استقرايي را درفراگيران تقويت مي كند ياد گيري براي فراگيران حنبه ي معمايي پيد ا مي كند و لذا انگيزه ي يادگيري درفراگيران افزايش مي يابد نكات كاربردي قبل از اجراي اين الگو دركلا س وظيفه ي معلم اين است كه مثال ها وغير مثال ها را آماده وتدوين كند تعداد مثال ها وغير مثال ها بايد حدود بيست جفت وسير ارائه ي جفت ها از وضوح به ابهام باشد درگام هاي اول ودوم ميزان ارائه ي جفت ها بستگي به فراگيراني دارد كه پاسخ درست را حدس زده اند وبا رفتار غير كلامي نشان مي دهند درصورتي كه ازاين الگو براي آموزش آموخته هاي جديد استفاده شود بايد مثال ها ومصادين روشن تر وبيشتر باشد اولين اجراي اين الگو مي تواند به منزله ي ارزشيابي تشخيصي يعني ارزشيابي از درس قبل باشد دراين حالت مثال ها بايد تا حدي دشوار تر باشد اما در
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۲۵:۵۹ ] [ مشاوره مديريت ]

 

با هر كسي از هر گروهي بايد به زباني سخن گفت


با كودكان‌تان كودك باشيد
 
زبان همه ‌فهمي وجود ندارد؛ با هر كسي از هر گروهي بايد به زباني سخن گفت كه دركش دشوار نباشد.
 
كودكان زبان بزرگ‌ترها را نمي‌دانند؛ به دنيا مي‌آيند، چند ماه بعد چند كلمه ياد مي‌گيرند و مي‌خواهند وارد دنيايي شوند كه پدر و مادرها هستند. سخن گفتن با كودكان بايد به زباني ساده و روشن انجام شود، جمله‌هاي كوتاه، دستورهاي پيچيده و فرامين سخت براي كودكان قابل درك نيست. توان كودكان براي انجام آنچه بزرگ‌ترها مي‌خواهند كافي نيست. زبان كودكان براي بيان احساس، ياري‌شان نمي‌كند. صبر، ‌حوصله، ‌وقت، عشق و علاقه لازم است تا دانستن را به كودكان آموخت.رمز و راز دنياي آدم بزرگ‌ها براي كودكان چنان معمايي است كه سال‌ها بعد در نوجواني و جواني هنوز به جست‌وجوي يافتن راز اين معماها هستند تا پرسش‌هاي كودكي‌شان را پاسخ دهند. دست‌هاي كوچك، ‌پاهاي ضعيف، قدهاي كوتاه و نگاهي كه از بالا، بر سر كودكان مي‌ريزد آنها را بيش از پيش آسيب‌پذير مي‌كند و در اين ميان، سخن گفتن يكي از راه‌هايي است كه به كودكان اين اعتماد را مي‌دهد كه حمايت مي‌شوند و به آنها مي‌قبولاند كسي يا كساني هستند كه خطرها را از سر راه برمي‌دارند و دنياي امني برايشان مي‌سازند.
 
ايجاد ارتباط كلامي با كودك هر چند يك تخصص است اما به هر حال تمام كساني كه با كودكان سروكار دارند مي‌بايست بخشي از اين تخصص را كسب كنند تا بتوانند پل ارتباطي محكمي بين خود و كودك ايجاد كنند. هر كودك حقوقي دارد كه لازم است رعايت شود. اين حقوق از وي انساني مي‌سازد كه قادر است در جامعه‌زندگي كند. ناآگاهي نسبت به حقوق كودكان اگر چه فراگير است اما نمي‌توان از آن به‌عنوان دليلي براي بدرفتاري با كودكان ياد كرد. هر پدر و مادري موظف است تا نسبت به حقوق كودكش آگاه باشد. اين آگاهي اگر چه مي‌بايست پيش از ازدواج به والدين آينده آموزش داده شود اما در شرايطي كه جاي آموزش خالي است لازم است والدين اين اطلاعات را با مطالعه يا مشورت با يك مشاور به‌دست آورند.
 
آموزگاراني كه به كودكان آموزش مي‌دهند بايد به اين نكته آگاه باشند كه حريم كودكان را رعايت كنند و به بهانه انجام‌ندادن تكاليف مدرسه كودكان را مورد تحقير، سرزنش يا تنبيه قرار ندهند. ايجاد حس حقارت در كودكان به‌دليل انجام‌ندادن تكاليف مدرسه اگر چه به‌صورت يك مشكل همه‌گير ظاهر شده‌است اما اين گستردگي دليل بر تاييد اين روش آموزش نخواهد بود. آسيب‌پذيري كودكان به‌ويژه از نوزادي تا 12‌سالگي حساسيت بيشتري را براي برخورد با آنها مي‌طلبد.
 
ميان اعضاي خانواده، كودكان ضعيف‌ترين افراد به شمار مي‌آيند. در كنار اين ضعف بسياري از والدين نسبت به كودكشان احساس مالكيت تام دارند؛ به اين معنا كه خود را مالك فرزندشان دانسته و اعمال هر رفتاري با كودكان را از اختيارات تام خود مي‌دانند. ‌ايجاد حس مالكيت از والدين به سوي كودكان سبب مي‌شود تا بخش زيادي از حقوق آنها زير پا گذاشته شود و معمولا نخستين قربانيان شرايط نامناسب خانه باشند. هر چند لازم است تا در محيط خانه و مدرسه كودكان رفتار اجتماعي را آموزش ببينند اما دادن مسئوليت‌هايي بيش از توانايي‌شان نه تنها از آنان مردها و زن‌هاي قدرتمندي نخواهد ساخت بلكه به موجوداتي در هم شكسته و مايوس تبديل خواهند شد.
 
روانشناسان معتقدند كه رشد كودك مي‌بايست حتما با ميزان توانايي‌اش متناسب باشد. اين توانايي از كودكي به كودك ديگر متفاوت است. لازم نيست 2 كودك همسن و سال توانايي‌هايي همانند داشته باشند اما بيشتر والدين بر اين باورند كه سن شناسنامه‌اي كودك تنها ملاك براي سنجش توانايي‌هاست درحالي‌كه شرايط روحي كودك و خلق و خو تاثير ‌بسزايي در ايجاد توانايي افراد دارد.
 
انجام تكاليف مدرسه با سرعت زياد، مرتب كردن دائمي اتاق، ‌مودب بودن هميشگي، اعتراض نكردن، راضي بودن و حتي شاد بودن از جمله‌خواسته‌هاي ريز و درشتي است كه والدين از كودكان‌شان دارند. غافل از اين هنوز هيچ انسان بالغي از پس اجراي تمامي اين فرامين برنيامده است؛ پس با كودكان‌تان كودك باشيد.
 
مينا شهني

http://tebyan-zn.ir/News-Article/blest_family/2012/4/11/58289.html


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۲۵:۵۷ ] [ مشاوره مديريت ]

 

راهكارهاي كارشناسي براي تقويت مهارت هاي زباني–خواندن، نوشتن و سخن گفتن–در كودكان مبتلا به اختلال بيش فعالي

اگر به نظر مي رسد فرزند شما گاهي براي يافتن و به كار بردن واژه‌ها درمانده شده است، بدانيد دليلي دارد. مهارت‌هاي زباني دركودكان دچار بيش فعالي يا اختلال كمبود توجه، غالباً كندتر از هم‌سن‌و‌ سالانشان پيش مي‌رود. كودكان دچار (اختلال كمبود توجه) در فهميدن آنچه مي‌شنوند، كند هستند.
 
و براي سازمان دادن به انديشه‌هايشان و ساختن جمله‌ها به زمان بيشتري نياز دارند. اين قضيه، پاسخ دادن سريع به پرسش آموزگار را حتي زماني كه پاسخ را مي‌دانند، براي آنان مشكل مي‌سازد. بيان نوشتاري براي‌شان چالشي باز بزرگتر است. آفرينش ايده‌ها، بازيابي خاطرات، به كارگيري قوانين ديكته و دستور زبان و تكاليفي از اين دست، ممكن است كودكان دچار بيش فعالي يا اختلال كمبود توجه را از كامل كردن كار كلاسي و امتحان‌ها در زمان مقرر باز دارد. وجود مشكل در مهارت هاي ظريف حركتي نيز ممكن است عمل نوشتن را كند سازد و تمركز لازم براي انتقال انديشه‌ به كاغذ را دچار اختلال كند. درمان زود هنگام براي كودكان داراي مشكلات زباني ضروري است. اگر فكر مي‌كنيد مشكلي هست، كاري كنيد كودك شما ارزيابي شود و در صورت نياز براي گفتار درماني او اقدام شود. راهكارهاي زير نيز مي‌توانند مفيد باشند.
 راه حل ها در كلاس
 
 بي شتاب صحبت كنيد و اطلاعات را در واحدهاي كوچك ارائه دهيد. دادن ميزان زيادي اطلاعات در يك لحظه، سبب مي‌شود اين گروه از كودكان از درك مطلب عقب بمانند. ممكن است شما درسي را به پايان برسانيد و او هنوز در حال دست و پنجه نرم كردن با مطالب دقايق اوليه‌ باشد.
  كاري كنيد ترس اين گروه از كودكان، از بيان شفاهي بريزد و آن‌ها را به شركت در فعاليت‌هاي كلاسي تشويق كنيد. كودك را مطمئن سازيد كه هرگز او را با پرسيدن سؤالي كه پاسخش را نمي‌داند، در تنگنا قرار نخواهيد داد.
 وقتي دستش را بلند مي‌كند، هر چقدر لازم است به او زمان بدهيد و اگر لازم شد، با سؤال‌هاي كمكي ياريش كنيد.
 رويكرد ديگر اين است كه بين پرسيدن سؤال از دانش‌آموزان و پاسخ دادن آن‌ها، زماني مكث كنيد. مثلاً ممكن است از دانش‌آموزان بپرسيد كه سه دليل انقلاب آمريكا چه بود. يك دقيقه صبر كنيد، سپس يك دليل را از كودك دچار بيش فعالي يا اختلال كمبود توجه بپرسيد. اين كار به او اجازه مي‌دهد فكر كند و اولين نفري باشد كه جواب مي‌دهد.
   به دانش آموزان دچار مشكل در بيان شفاهي، اجازه دهيد به پرسش‌ها به شكل كتبي پاسخ دهند. با اين تكنيك فرصت بيشتري نيز براي تنظيم پاسخ در اختيارشان مي‌گذاريد.
  ترتيبي بدهيد تا دانش‌آموزي كه كند مي‌نويسد از يادداشت‌هاي كلاسي دوستش استفاده كند، يا فهرستي از نكات مهم درس برايش تهيه كنيد. كودك دچار بيش فعالي يا اختلال كمبود توجه ممكن است نتواند همزمان هم گوش دهد و هم بنويسد.
   فشار زماني را با كوتاه كردن تكاليف و امتحانات نوشتاري كاهش دهيد. مثلاً اگر آزموني شش سؤال نوشتاري دارد، مي توانيد از دانش آموزان داراي بيش فعالي بخواهيد كه فقط به سه سؤال پاسخ دهند. اگر تمام سؤالات بايد پاسخ داده شوند، مثلاً در امتحانات سراسري، به آن‌ها وقت اضافي بدهيد. در پروژه‌هاي طولاني مدت، براي دانش آموزان بيش فعال زمان بيشتري در نظر بگيريد.
  به خاطر دست خط بد يا اشكالات دستوري نمره كم نكنيد. مگر اين كه تكليفي اختصاصاً اين مهارت‌ها را بسنجد. اگر كودكي براي به ياد سپاري و ارتباط برقرار كردن سخت تلاش مي‌كند، بهتر است اجازه دهيم برخي چيزها ناديده گرفته شوند.
 اگر دست خط دانش آموزي فوق‌العاده بد است، پيشنهاد يك ارزيابي اختلال در يادگيري را بدهيد. كودكي با مشكل نوشتارپريشي حروف را با اندازه و شكل‌هاي نامتعارف مي‌نويسد، واژه‌ها يا حروف را نيمه‌كاره رها مي‌كند، و مدادش را به شكل نامناسبي به دست مي گيرد. او را به بخش آموزش‌ استثنايي مدرسه ارجاع دهيد يا از والدين كودك بخواهيد با يك درمانگر حرفه‌اي، متخصص اعصاب و روان، يا متخصص اعصاب اطفال مشاوره كنند.
   به دانش آموزان نشان دهيد چگونه افكارشان را پيش از نوشتن به صورت نقشه سازمان دهند. در يك «نقشه ي ذهني»، يك تصوير يا لغت كه نماينده ي ايده ي اصلي است، درون يك دايره در وسط صفحه قرار مي گيرد. ايده هاي مرتبط بر روي خط هايي كه از ايده ي اصلي منشعب مي شوند، قرار مي گيرند. راه كار «پرسش از خود» را در هنگام نوشتن، آموزش دهيد. تا دانش آموز بتواند بر روي مسائلي مثل اينكه در حال نوشتن براي چه كسي است، سعي دارد چه بگويد، و آيا افكارش را واضح بيان كرده است يا نه، تمركز نمايد.
   اجازه دهيد دانش آموزان از نقاط قوت براي نمايش دادن معلومات كمك بگيرند. كودكي كه در بيان شفاهي مشكل دارد ممكن است در نوشتن يا ساختن يك ابزار بي نظير باشد. دانش آموزي كه مشكل نوشتاري دارد ممكن است ترجيح دهد تا يك پوستر بسازد يا گزارشي شفاهي يا يك ارائه ي نمايشي بدهد.
 در خانه
 
خانه ي خود را به محيطي تبديل كنيد كه در آن كودك شما احساس ايمني كند. اگر او آهسته صحبت مي كند، صبور باشيد؛ اگر گير مي كند، لغاتي براي كمك به او كه راه بيفتد ارائه دهيد. اگر او از اطلاعات برداشت اشتباهي مي كند يا از لغات اشتباه برداشت مي كند، اجازه ندهيد خواهر و برادرهايش مسخره اش كنند.
  كتاب، فيلم، بازي، و نرم افزار كامپيوتري باعث پديد آمدن ايده هاي جديد مي شوند. اين ها را با فرزندتان كشف كنيد و ديدگاه هايش را جويا شويد.
  فرصت هايي براي كودكتان ايجاد كنيد تا در بحث شركت كند. موضوعاتي را براي گفتگوي زمان شام معرفي كنيد، نشست هاي خانوادگي برگزار كنيد، و از حوادث گذشته ياد كنيد.
  كودكتان را با دوستان، فاميل و ديگر افرادي كه او مي تواند با آن ها مهارت هاي ارتباطي را تمرين نمايد، احاطه كنيد.
به او پيشنهاد كمك در تكاليف دهيد. هنگامي كه كودكتان به سؤالات به صورت شفاهي پاسخ مي دهد، آن ها را بنويسيد يا تايپ كنيد.
 

برگردان:
الهه زهره وندي

منبع:
http://www.additudemag.com


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۲۵:۵۶ ] [ مشاوره مديريت ]

 

به كودكان خود اجازه دهيد افكار درون ذهنشان را بيرون بريزند

حتي اگر در حد چند كلمه بي‌معني است

صحبت كردن با كودكان در هنگام خواب بسيار بيش‌تر از قصه خواندن قدرت تكلم آن‌ها را افزايش مي‌دهد. روانشناسان و متخصصين كودك مي‌گويند صحبت كردن با كودكان در هنگام خواب بسيار بيش‌تر از قصه خواندن قدرت تكلم آن‌ها را افزايش مي‌دهد. در صورتي كه با كودكان درهنگام شب سخن بگوييد قابليت تكلم آن‌ها تا 6 برابر بهتر از حالتي كه براي آن‌ها داستان مي‌خوانيد رشد پيدا خواهد كرد. حتي اگر كودك شما سن كمي دارد و قادر به حرف زدن نيست زماني كه صداي شما را مي‌شنود و سعي مي‌كند به گونه‌اي به آن‌ها پاسخ دهد مهارت‌هاي زباني و تكلمي او به طرز شگفت آوري رشد مي‌كند. نكته جالب توجه اين است كه بين سنين صفر تا 4 سال تماشاي تلويزيون تقريباً هيچ تأثيري، نه مثبت و نه منفي، برروي قابليت‌هاي تكلمي كودكان ندارد. از صدها سال پيش والدين براي كمك به خوابيدن كودكان يا ارتباط برقرار كردن با آن‌ها در هنگام شب براي آن‌ها قصه مي‌گويند. اگر چه بسياري از متخصصان كودك اين روش را براي بهبود تكلم كودكان مفيد مي‌دانند اما صحبت كردن با كودكان به مراتب تأثير بهتري روي آن‌ها دارد.


صحبت كردن با كودكان در هنگام خواب بسيار بيش‌تر از قصه خواندن قدرت تكلم آ مي‌دهد. روانشناسان و متخصصين كودك مي‌گويند صحبت كردن با كودكان در هنگام خواب بسيار بيش‌تر از قصه خواندن قدرت تكلم آن‌ها را افزايش مي‌دهد. در صورتي كه با كودكان درهنگام شب سخن بگوييد قابليت تكلم آن‌ها تا 6 برابر بهتر از حالتي كه براي آن‌ها داستان مي‌خوانيد رشد پيدا خواهد كرد. حتي اگر كودك شما سن كمي دارد و قادر به حرف زدن نيست زماني كه صداي شما را مي‌شنود و سعي مي‌كند به گونه‌اي به آن‌ها پاسخ دهد مهارت‌هاي زباني و تكلمي او به طرز شگفت آوري رشد مي‌كند.

نكته جالب توجه اين است كه بين سنين صفر تا 4 سال تماشاي تلويزيون تقريباً هيچ تأثيري، نه مثبت و نه منفي، برروي قابليت‌هاي تكلمي كودكان ندارد. از صدها سال پيش والدين براي كمك به خوابيدن كودكان يا ارتباط برقرار كردن با آن‌ها در هنگام شب براي آن‌ها قصه مي‌گويند. اگر چه بسياري از متخصصان كودك اين روش را براي بهبود تكلم كودكان مفيد مي‌دانند اما صحبت كردن با كودكان به مراتب تأثير بهتري روي آن‌ها دارد.

دانشمندان آمريكايي در تحقيقات خود متوجه شدند: بسياري از والدين براي رشد قدرت ذهني كودكان كتاب را انتخاب مي‌كنند و گاهي اين كار را در نهايت دقت و وسواس انجام مي‌دهند تا بهترين تأثير را روي كودك خود داشته باشند اما حتي بهترين كتاب‌ها هم تأثير بسيار كم‌تري از يك مكالمه كوتاه كلمه به كلمه بين كودك و مادر دارد. دكتر فردريك زيمرمن از دانشگاه UCLA گفت: بسياري از متخصصان والدين را تشويق مي‌كنند تا براي كودكان خودشان قصه بخوانند تا به اين ترتيب علاوه بر ايجاد حس آرامش در كودك او را با لغات و اصطلاحات جديد آشنا كنند. اما با اين روش نقش كودك در تبادل اطلاعات ناديده گرفته مي‌شود و به اين ترتيب كودكان ما به اندازه كافي سخن نمي‌گويند.

محققين در طي يك بررسي 275 كودك را بين سنين 1 تا 4 سال مورد مطالعه قرار دادند و سعي كردند تأثير عوامل مختلف مانند صحبت كردن آ‌نها با والدينشان، با ديگر كودكان و تماشاي تلويزيون را بر قدرت تكلم كودكان بسنجند. بعدها از اين كودكان آزمايشاتي به عمل آمد تا قدرت تكلم و زبان‌آموزي آنها در سنين اوليه زندگي مورد بررسي قرار گيرد. در پايان مشخص شد كودكاني كه درهنگام شب و قبل از خواب با پدرو مادر خود صحبت مي‌كنند نسبت به كودكاني كه فقط قصه گوش مي‌دهند تا 6 برابر بهتر سخن مي‌گويند. آن‌ها لغات بيشتري را مي‌دانستند، بهتر از كلمات استفاده مي‌كردند و اشتباهات كم‌تري در صحبت كردن خود داشتند. شايد يكي از دلايل آن اين است والدين در هنگام سخن گفتن با كودكانشان اشتباهات آن‌ها را تصحيح مي‌كردند. چه كودكاني كه به داستان گوش مي‌كردند هم در قابليت سخن گفتن خود رشد كرده بودند اما ميزان آن‌ چندان قابل توجه نبود. كودكاني هم كه قبل از خواب به تماشاي تلويزيون مي‌پرداختند تقريباً هيچ پيشرفتي از خود نشان ندادند و قدرت تكلم آن‌ها تغيير چنداني نكرد. مطالعات كارشناسان نشان داد كودكان طي يك روزبه طور متوسط نزديك به 13 هزار لغت جديد را از طريق والدين خود مي‌شنوند و همچنين نزديك به 400 بار با والدين خود به طور مستقيم گفت‌وگو مي‌كنند. والدين بايد از اين فرصت‌ها نهايت استفاده را ببرند و با تصحيح اشتباهات كودكان و معرفي لغات جديد به آن‌ها قدرت مكالمه كودكانشان را تا حد ممكن بالا ببرند. فقط صحبت كردن صرف با كودكان كافي نيست و والدين بايد تلاش كنند كودك خود را به حرف زدن تشويق كنند.به كودكان خود اجازه دهيد افكار درون ذهنشان را بيرون بريزند حتي اگر در حد چند كلمه بي‌معني است.   

http://roshdno.persianblog.ir/page/8mn


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۲۵:۵۵ ] [ مشاوره مديريت ]

 
با يك صداي نامفهوم همه به وجد مي آيند. خوشايند ترين لحظه هاي ماه هاي اول براي پدر و مادرها لحظاتي است كه فرزندشان با صداهايي كه اغلب معناي واضحي ندارند با آنها ارتباط برقرار مي كند.  

 
با يك صداي نامفهوم همه به وجد مي آيند. خوشايند ترين لحظه هاي ماه هاي اول براي پدر و مادرها لحظاتي است كه فرزندشان با صداهايي كه اغلب معناي واضحي ندارند با آنها ارتباط برقرار مي كند. پدر و مادرها زودتر از آنكه فرزندشان بتواند، آرزوي اولين واژه ها را در سر مي پرورانند. به اولين موفقيت هاي كودك شان افتخار مي كنند و دوست دارند به خاطر اين پيروزي به پدر و مادرهاي اطراف شان فخر بفروشند. اگر شما چنين روزهايي را تجربه مي كنيد يا به جمع تازه والدين ها پيوسته ايد، توصيه هاي ما را براي به حرف آوردن فرزندتان امتحان كنيد.

حتي اگر هنوز هيچ كلمه واقعي اي را به زبان نياورده، به او بفهمانيد كه در ادا كردن صداها بسيار موفق است و مي تواند از اين راه منظورش را به شما بفهماند. تشويق هاي شما بيشترين ارزش را براي او دارد و زماني كه او احساس مي كند در مركز توجه قرار گرفته است، تلاش بيشتري را براي بازسازي آنچه شما مي گوييد انجام خواهد داد. اگر بعد از مدتي توانست اولين واژه اش را ادا كند با اشتياق او را تشويق كنيد. برايش دست بزنيد، ببوسيدش و او را در آغوش بگيريد. بچه ها دوست دارند مورد توجه قرار بگيرند پس به او بفهمانيد كه با اين تلاش ها جذابيت بيشتري نزد شما پيدا مي كند و بيش از پيش مورد توجه اطرافيانش قرار مي گيرد. اين كلمات تازه را با او تكرار كنيد.

شايد در ابتدا او نتواند تفاوت ميان اولين واژه را با صداهاي قبلي اش احساس كند. تكرار آن و تاكيد شما بر معني دار بودنش مي تواند اين موضوع را به او ثابت كرده و باعث شود اين واژه ها را فراموش نكند.

با او در مورد كارهايي كه در آن لحظه انجام مي دهيد صحبت كنيد و برايش حركات تان را توضيح دهيد. الان تلفن زنگ زد. دارم لباس ها را مي شورم. حالا براي غذا خوردن آماده مي شويم. اين توصيف ها مي تواند فعاليت هاي خود او را هم در بر بگيرد. مي توانيد از كلماتي شروع كنيد كه بيشترين كاربرد را در دنياي كودكانه او دارند. اعضاي بدنش را به او معرفي كنيد و سعي كنيد در جملات روزانه تان آن ها را به كار ببريد. وقتي مي خواهيد كاري انجام دهيد حتما آن را برايش شرح دهيد. مهم نيست كه چقدر آن كلمات را متوجه مي شود، مهم اين است كه آنها را در حافظه اش انبار مي كند و در آينده مي تواند به كمك شان فعاليت هايش را براي تان توضيح دهد.

 

● به نشانه ها توجه كنيد

گريه كردن يكي از مهم ترين ابزارهاي ارتباطي بچه ها در ماه هاي اول است. آن ها از اين طريق توجه شما را به خود جلب مي كنند و درصورت دريافت پاسخ از طرف شما مي فهمند كه صداي شان شنيده مي شود. زماني كه شما به گريه هاي او پاسخ مي دهيد در واقع به او مي گوييد آماده برقراري ارتباط هستيد و براي ساختن جهاني امن آماده ايد. فرزند شما در اين دوره مي فهمد براي دريافت پاداش و جلب حمايت شما بايد با شما ارتباط برقرار كند و براي برقراري اين ارتباط نيازمند كمك گرفتن از صداهاست.

 

● به او فشار نياوريد

با فشار آوردن به او فرزندتان را كلافه نكنيد. تمام لحظات روزش را به آموزش واژه ها صرف نكنيد. وقت بازي، زمان غذا خوردن يا وقت خوابيدنش را با اين تاكيد ها و اصرارها پرنكنيد. مدام برايش كلمات را هجي نكنيد. بگذاريد اين يكي از تفريحاتي باشد كه در طول روز با آنها سرگرم مي شود نه اينكه تمامي لحظاتش را اشغال كند و تلاش براي حرف زدن را به يكي از دلهره هايش تبديل كند. اغراق در آموزش حرف زدن به او مي تواند اعتماد به نفس اين مشاركت و لذت ادا كردن حرف ها و كلمات را از او بگيرد و موفقيتش را ديرتر از آنچه انتظار داريد نشان دهد.

 

● ايما و اشاره را فراموش نكنيد

گمان نكنيد حرف زدن تنها به اداي واژه ها محدود مي شود. قبل از آنكه كودك تان چنين تجربه اي را به دست بياورد مي توانيد از طريق ايما و اشاره با او ارتباط برقرار كنيد و از اين طريق او را در فهميدن جملات تان ياري دهيد. زماني كه او يكي از نيازهايش را از طريق نشانه ها براي تان مطرح مي كند، شما مي توانيد آن را با يك جمله بيان كنيد و همراه با نشانه ها به او كلمات و جمله ها را هم آموزش دهيد. آموزش نشانه ها خالي از فايده نيست و كودك شما مي تواند از طريقش چنين امتيازاتي را به دست آورد.

▪ به او توانايي برقراري ارتباط با بزرگ تر ها را بدهد و باعث شود كه خواسته هايش را به آنها بفهماند

▪ زودتر به حرف بيايد و دايره لغاتش گسترده تر شود

▪ شكست هايش را در ارتباط برقرار كردن كمتر كند

▪ به او فكر كردن را ياد دهد و باعث شود دنياي اطرافش را بهتر درك كند.

 

● با او حرف بزنيد

فرزند شما با حرف هاي تان مهارت هاي گفتاري اش را ياد مي گيرد. شما يك جمله مي گوييد و او هنوز با چشم هاي گردش به شما خيره مي ماند. شما جمله ديگري مي گوييد و او صدايي از لب هايش خارج مي كند. صدايي كه شايد هيچ شباهتي به كلمه و حتي يك صوت معني دار نداشته باشد اما نشانه تمايل او به شركت كردن در اين مكالمه است. با شنيدن اين صدا بايد صحبت تان را ادامه دهيد. سرتان را تكان دهيد و از هر راه كه مي توانيد به او بفهمانيد كه موفق بوده و به درستي از پس اين ارتباط برآمده است. زماني كه مشغول انجام كارهاي تان هستيد و او را هم در آغوش يا روي صندلي اش در كنارتان داريد برايش آواز بخوانيد. ترانه هايي را كه دوست داريد. شعر هايي كه در كودكي مادربزرگ تان براي تان زمزمه مي كرده. اگر چيزي به خاطر نداريد از كتاب هاي لالايي و شعر هاي كودكانه كمك بگيريد و آن ها را در زمان انجام كارهاي تان برايش زمزمه كنيد.

● بخوانيد؛ بخوانيد؛ بخوانيد

اولين و مهم ترين كاري كه مي توانيد براي به حرف آوردن فرزندتان انجام دهيد، كتاب خواندن است. شب ها و ظهر ها وقت خواب يا در برخي ساعات روز مي توانيد داستان هاي كوتاهي برايش بخوانيد يا كتاب لالايي هاي كودكانه را برايش زمزمه كنيد. مهم نيست كه او هنوز نمي تواند صحبت كند؛ اين كار باعث مي شود ساختار جملات در ذهن او شكل بگيرد و زماني كه آغاز به حرف زدن مي كند از اين ساختار پيروي كند. گمان نكنيد فرزندتان حرف هاي شما را متوجه نمي شود؛ با كمي زمان او معناي اين جملات را خواهد فهميد و پس از درك كردن شان آن ها را ادا خواهد كرد. از تكراري شدن اين شعرها خسته نشويد. تكرار نكته مثبت ديگري است كه مي تواند يادگيري جملات را براي تان تسهيل كند.

زمان خاصي را براي اين كار در نظر نگيريد و فكر نكنيد كه بايد كودك تان براي شنيدن اين جملات سن خاصي داشته باشد. شما مي توانيد اين روند را از دوران بارداري شروع كنيد. با اين كار هم فضاي كودكانه او را بهتر درك خواهيد كرد و هم به او كمك خواهيد كرد كه زودتر و روان تر از ديگر كودكان به حرف بيايد. شما همين طور مي توانيد برايش كتابي درست كنيد. اين كتاب مي تواند مجموعه اي از عكس هاي خانوادگي باشد يا تصاويري كه به چشم او آشناست. مي توانيد قصه هاي خانوادگي تان را برايش بسازيد و او را از اين طريق با اطرافيانش آشناتر كنيد.

 

● اشتباه هايش را اصلاح كنيد

وقتي اولين كلماتش را با اشتباه به زبان مي آورد، سعي نكنيد با او كودكانه حرف بزنيد. اگر فرزندتان برخي واژه ها را اشتباه ادا كند خودتان در صحبت هاي تان آن كلمه را مثل او تلفظ نكنيد. به او نگوييد اشتباه حرف مي زند و اعتماد به نفس حرف زدن را از او نگيريد. شايد هنوز نمي تواند برخي حروف را به طور كامل ادا كند اما نگران نباشيد. اگر شما در مكالمات روزانه تان آن كلمات را درست ادا كنيد پس از مدتي بدون آنكه اعتماد به نفسش را از دست بدهد كلماش اصلاح مي شوند.
 
 
 
   ايده آل


باز نشر اختصاصي: مجله اينترنتي Bartarinha.ir 
 
 
   مجله اينترنتي برترين ها ( www.bartarinha.ir )  
 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۲۵:۵۴ ] [ مشاوره مديريت ]


كودكان داستان ها را مي خوانند، درباره تجارب شخصي مردم حرف مي زنند، تشويق مي شوند تا داستان بنويسند و داستان را به نمايش درآورند. به نمايش درآوردن داستان بدلايل نظري و عملي نقش مهمي در آموزش دارد.
 
ماهنامه كودك: داستانسرايي به عنوان نوعي سخن گفتن بخش معمول آموزش مدرسه است. كودكان داستان ها را مي خوانند، درباره تجارب شخصي مردم حرف مي زنند، تشويق مي شوند تا داستان بنويسند و داستان را به نمايش درآورند. به نمايش درآوردن داستان بدلايل نظري و عملي نقش مهمي در آموزش دارد.

دليلي كه داستان را بسيار مهم كرده اين است كه نقش مهمي را در مهارت هاي اساسي موفقيت تحصيلي در مدرسه نظير خواندن و نوشتن بازي مي كند زيرا درك كودكان از تقاضاها و درخواست هاي شفاهي معلم ها موجب مي شود تا كودكان بتوانند به موفقيت تحصيلي دست يابند.


همه كودكان با مهارت هاي سخن گفتن وارد مدرسه مي شوند كه متناسب با محيطي است كه در آن بزرگ شده اند. مهارت هاي برخي از كودكان به خوبي با نيازمندي هاي سخن گفتن در مدرسه تناسب دارد در حالي كه كودكان ديگر اينگونه نيستند.

چنين عدم تناسبي به معني آن است كه بعضي از كودكان در فهميدن و انجام دادن درخواست هاي معلم هاي شان مشكلات بيشتري دارند. از اين رو داستان قالبي را بنا مي نهد كه معلم ها در آموزش از آن استفاده مي كنند.

داستان هاي برگرفته از تجارب شخصي، اولين نوع داستان هستند كه گسترش مي يابند و در حقيقت به طور ناقص از 2 سالگي ظاهر مي شوند. هم كودكان طبقه متوسط و هم كودكان طبقه پايين از نظر اقتصادي اغلب داستان هاي طولاني و غيررسمي مي سازند. در مقابل، كودكان خانواده هاي از هم پاشيده به احتمال خيلي زياد داستان هاي كوتاه مي سازند و حتي داستان هاي طولاني آنها از نظر ساختار كلي از ترتيب زماني يا تاريخي برخوردار نيست و داراي الگوهاي ناچيزي مي باشد.

عدم انطباق بين مهارت داستانسرايي كودك با تقاضاهاي كلاس از همان بدو ورود به مدرسه، سبب نگراني مي شود. معلم ها به طور سنتي از داستان به عنوان ابزاري آموزشي هم به دلايل عملي و هم نظري استفاده مي كنند. از نظر عملي، بيشتر كودكان با ظرفيت درك و فهم و توليد داستان وارد مدرسه مي شوند.

 از ديدگاه نظري، داستان بر پايه آگاهي از نتيجه و رشد شناختي كودكان ساخته مي شود. همچنين گوش دادن به داستان يا ساختن داستان، مهارت هاي شناختي را پرورش مي دهد. اين مهارت ها از كودكان مي خواهند كه از نظر زماني خود را از اينجا و حالا دور كنند و اين امر همان تفكر غيربافتي است. به همين خاطر، مهارت داستانسرايي 4 ساله ها براي موفقيت تحصيلي سال هاي بعدي شان اهميت دارد.


طبق نظر گراسر و همكارانش (1991) كودكان مي توانند: الف) هنگامي كه صحبت مي كنند به جاي تكيه بر محيط بي واسطه بر تعاريف ذهني تكيه نمايند؛ ب) از تمركز به زمان حال جدا شوند؛ ج) امكانات فرضي و اختياري درباره حوادث و رويدادها را به شكل قاعده درآورند؛ د) ويژگي كلي رويدادها را انتزاع كنند. بنابراين تعجب آور نيست كه داستان، پايه آموزش در مدرسه است.

در صورتي داستانسرايي توسط كودكان براي معلم ها قابل فهم خواهد بود كه با نكات از پيش تعيين شده درباره ساختار خوب داستان، منطبق باشد. در حالي كه كودكان داستان را تعريف مي كنند اغلب معلم ها با آنها همكاري مي كنند تا مهارت داستانسرايي را پرورش دهند.

چنين همكاري در صورتي كه كودكان قبلا داستان هايشان را به روش هاي خواسته شده از طرف معلم ساختاربندي نكرده باشند، كمتر موفق خواهد بود. عدم تناسب بين روش هايي كه كودكان داستان را سازماندهي مي كنند و ساختاربندي معتبر داستان در كلاس درس بر درك و فهم ساخته شده توسط معلم نيز تاثير مي گذارد. به همان اندازه كه كودكان عدم تناسب ها را نشان ميدهند به احتمال زياد به عنوان ناتوان در يادگيري تشخيص داده خواهند شد.

مهارت هاي داستانسرايي مهمي كه بيانگر موفقيت در مدرسه اند عبارتند از:

1- مهم است كه كودكان نسبت به برانگيختگي ها و تحريكات معلم در توليد داستان، پاسخگو باشند. بيشترين مشكل معلم ها اين است كه كودك به سوال معلم، پاسخ كوتاه بدهد. در اين صورت معلم مطمئن نيست كه آيا كودك مطلب را فهميده است يا نه؟!

2- داستان ها بايد شامل اطلاعاتي چون توصيف افراد، موقعيت ها، اشياء، فعاليت ها و اسنادي باشند كه نقش مهمي را در حوادث داستان بازي مي كنند.

3- داستان گو بايد بتواند بدون توجه به اينجا و حالا به داستانسرايي بپردازد. مخصوصا در داستان هايي كه درباره تجارب شخصي است بايد موجب ايجاد چنين حسي در شنوندگان شود .

4- حوادث قصه هم از نظر زماني و هم از نظر علمي به يكديگر مربوط هستند، آنها تصادفا مرتب نشده اند. با تخمين زدن اين روابط است كه داستان انسجام مي يابد. يك كودك بايد بتواند اين حوادث را به طور واضح از نظر زماني به هم مرتبط سازد. واژه هاي مربوط به زمان شامل «سپس، و آنگاه، اول، بعد از آن، قبل از آن و بعد»؛ واژه هاي علمي شامل «زيرا، بنابراين، وقتي كه، اگر، در حالي كه و تا» مي باشند.

5- يك داستان اساسا توصيفي است از يكسري حوادث نظير مجموعه هاي دنباله داري كه بايد از نظر ترتيب زماني، مكاني و منطقي، سازماندهي شوند. از اين رو، حوادثي كه زودتر اتفاق افتاده اند قبل از حوادث و رويدادهاي بعدي؛ و حوادث علمي قبل از نتايج شان، توصيف مي شوند. بي نظمي زماني در داستان اغلب موجب گيجي شنوندگان مي گردد.

6- داستان به عنوان يك كل بايد به خوبي شكل داده شود. از نظر ساختاري دو نوع شكل دهي در داستان وجود دارد. لبو (1972) داستان هايي را كه خوب سازماندهي شده اند اينگونه مي داند كه توصيف زماني رويدادها در آنها منجر به ارزيابي يك نكته عالي يا يك بحران مي شود كه متعاقب آن نيز حل مي گردد.

نكته عالي اين نوع داستان اين است كه چرايي روايت داستان به عنوان يك كل را دربر مي گيرد. در مقابل، محققان ديگر داستان هايي را توصيف مي كنند كه حول و حوش هدفي ساخته شده اند و شخصيت هاي مهم داستان در پاسخ به مسئله مطرح شده در شروع داستان، تنظيم شده اند. سپس داستان كوشش هاي شخصيت هاي اصلي را براي رسيدن به هدف ها و نتايج تراش هاي شان توصيف مي كند.

فعاليت هايي كه در زير مي آيد باعث درك و فهم عميق كودكان از داستان مي گردد:

* هرگاه براي تان ميسر بود بين داستان و دنياي واقعي ارتباط برقرار كنيد. هنگامي كه داستاني درباره كاميون زباله مي خوانيد، مي توانيد درباره كاميون هاي واقعي زباله كه در خيابان مي گردند و افرادي كه زباله ها را جمع مي كنند، صحبت كنيد.

همچنين هنگامي كه كاميون واقعي زباله را در بيرون مي بينيد به كودك يادآوري كنيد كه اين همان كاميون زباله اي است كه در كتاب داستان خوانديم. كودك را تشويق كنيد تا چيزهاي مشابه و متفاوت با آن را به شما نشان دهد و از او سوالاتي بپرسيد.

* همانطور كه داستان ساده اي را مي خوانيد، فعاليت هاي كليدي آن را نقش بازي كنيد يا صداسازي كنيد. براي مثال، كودكان مي توانند شمع تولد را فوت كنند كلاه ها را سرشان بگذارند و بردارند، دست بزنند، پايكوبي كنند، سرشان را تكان دهند يا وانمود كنند كه خوابيده اند و با شخصيت هاي كتاب داستان، خر و پف كنند.

* همچنان كه داستان را تعريف مي كنيد بهتر است كودكان نقش هايي از شخصيت هاي آن را به عهده گرفته و نقش بازي كنند. اين تكنيك در پيش دبستان مورد استفاده قرار مي گيرد و پيش دبستاني ها خودشان نقش هايي را براي بازي كردن به عهده مي گيرند.


معلم گفته آنها را مي نويسد يا كمك مي كند تا آن را به خوبي اجرا كنند و سپس معلم و كودكان بار ديگر هنگامي كه بقيه در حال نقش بازي كردن هستند، كتاب را مي خوانند.

عبارت هايي كه به زيبايي نوشته شده اند، ريتم هاي شاعرانه و تصاوير داستان در حافظه آنها باقي مي مانند. شخصيت هاي كتاب داستان، دوست فرد مي شوند. كودكان از طريق صحبت كردن با بزرگترها درباره داستان، درس هايي را فرا مي گيرند كه مي تواند نگاه كودكان به دنيا را تغيير دهد و حتي در برخوردشان با مشكلات جديد تاثير بگذارد.

يك داستان اساسا توصيفي است از يكسري حوادث نظير مجموعه هاي دنباله داري كه بايد از نظر ترتيب زماني، مكاني و منطقي، سازماندهي شوند. بي نظمي در داستان اغلب موجب گيجي شنوندگان مي گردد.

ويوين گوسين پالي معلم دوره پيش دبستان در ايالت شيكاگو است. او به قدرت داستان ها در كلاس هايش پي برده است. وي وابستگي اش به كتاب هاي كودكان را با حرف هاي جالبي توصيف مي كند: «شعر، نثر و بهترين كتاب هاي كودك وقتي كه كوچك هستيم توي ذهن مان مي روند و دوباره در تمام زندگي مان آواز سر مي دهند.»

در صورتي داستانسرايي توسط كودكان براي معلم ها قابل فهم خواهد بود كه با نكات از پيش تعيين شده درباره ساختار خوب داستان، منطبق باشد.

http://mamanjoon.niniweblog.com/post265.php


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۲۵:۵۳ ] [ مشاوره مديريت ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۹۳۵ ][ ۹۳۶ ][ ۹۳۷ ][ ۹۳۸ ][ ۹۳۹ ][ ۹۴۰ ][ ۹۴۱ ][ ۹۴۲ ][ ۹۴۳ ][ ۹۴۴ ][ ۹۴۵ ][ ۹۴۶ ][ ۹۴۷ ][ ۹۴۸ ][ ۹۴۹ ][ ۹۵۰ ][ ۹۵۱ ][ ۹۵۲ ][ ۹۵۳ ][ ۹۵۴ ][ ۹۵۵ ][ ۹۵۶ ][ ۹۵۷ ][ ۹۵۸ ][ ۹۵۹ ][ ۹۶۰ ][ ۹۶۱ ][ ۹۶۲ ][ ۹۶۳ ][ ۹۶۴ ][ ۹۶۵ ][ ۹۶۶ ][ ۹۶۷ ][ ۹۶۸ ][ ۹۶۹ ][ ۹۷۰ ][ ۹۷۱ ][ ۹۷۲ ][ ۹۷۳ ][ ۹۷۴ ][ ۹۷۵ ][ ۹۷۶ ][ ۹۷۷ ][ ۹۷۸ ][ ۹۷۹ ][ ۹۸۰ ][ ۹۸۱ ][ ۹۸۲ ][ ۹۸۳ ][ ۹۸۴ ][ ۹۸۵ ][ ۹۸۶ ][ ۹۸۷ ][ ۹۸۸ ][ ۹۸۹ ][ ۹۹۰ ][ ۹۹۱ ][ ۹۹۲ ][ ۹۹۳ ][ ۹۹۴ ][ ۹۹۵ ][ ۹۹۶ ][ ۹۹۷ ][ ۹۹۸ ][ ۹۹۹ ][ ۱۰۰۰ ][ ۱۰۰۱ ][ ۱۰۰۲ ][ ۱۰۰۳ ][ ۱۰۰۴ ][ ۱۰۰۵ ][ ۱۰۰۶ ][ ۱۰۰۷ ][ ۱۰۰۸ ][ ۱۰۰۹ ][ ۱۰۱۰ ][ ۱۰۱۱ ][ ۱۰۱۲ ][ ۱۰۱۳ ][ ۱۰۱۴ ][ ۱۰۱۵ ][ ۱۰۱۶ ][ ۱۰۱۷ ][ ۱۰۱۸ ][ ۱۰۱۹ ][ ۱۰۲۰ ][ ۱۰۲۱ ][ ۱۰۲۲ ][ ۱۰۲۳ ][ ۱۰۲۴ ][ ۱۰۲۵ ][ ۱۰۲۶ ][ ۱۰۲۷ ][ ۱۰۲۸ ][ ۱۰۲۹ ][ ۱۰۳۰ ][ ۱۰۳۱ ][ ۱۰۳۲ ][ ۱۰۳۳ ][ ۱۰۳۴ ][ ۱۰۳۵ ][ ۱۰۳۶ ][ ۱۰۳۷ ][ ۱۰۳۸ ][ ۱۰۳۹ ][ ۱۰۴۰ ][ ۱۰۴۱ ][ ۱۰۴۲ ][ ۱۰۴۳ ][ ۱۰۴۴ ][ ۱۰۴۵ ][ ۱۰۴۶ ][ ۱۰۴۷ ][ ۱۰۴۸ ][ ۱۰۴۹ ][ ۱۰۵۰ ][ ۱۰۵۱ ][ ۱۰۵۲ ][ ۱۰۵۳ ][ ۱۰۵۴ ][ ۱۰۵۵ ][ ۱۰۵۶ ][ ۱۰۵۷ ][ ۱۰۵۸ ][ ۱۰۵۹ ][ ۱۰۶۰ ][ ۱۰۶۱ ][ ۱۰۶۲ ][ ۱۰۶۳ ][ ۱۰۶۴ ][ ۱۰۶۵ ][ ۱۰۶۶ ][ ۱۰۶۷ ][ ۱۰۶۸ ][ ۱۰۶۹ ][ ۱۰۷۰ ][ ۱۰۷۱ ][ ۱۰۷۲ ][ ۱۰۷۳ ][ ۱۰۷۴ ][ ۱۰۷۵ ][ ۱۰۷۶ ][ ۱۰۷۷ ][ ۱۰۷۸ ][ ۱۰۷۹ ][ ۱۰۸۰ ][ ۱۰۸۱ ][ ۱۰۸۲ ][ ۱۰۸۳ ][ ۱۰۸۴ ][ ۱۰۸۵ ][ ۱۰۸۶ ][ ۱۰۸۷ ][ ۱۰۸۸ ][ ۱۰۸۹ ][ ۱۰۹۰ ][ ۱۰۹۱ ][ ۱۰۹۲ ][ ۱۰۹۳ ][ ۱۰۹۴ ][ ۱۰۹۵ ][ ۱۰۹۶ ][ ۱۰۹۷ ][ ۱۰۹۸ ]
درباره وبلاگ

تيم مشاوران مديريت ايران IranMCT ----------------- http://iranmct.com ---------------- Iran Management Consultants Team
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب