مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 4174
دیروز : 1950
افراد آنلاین : 8
همه : 5160563

 

تمرين هاي ضروري براي سخنراني و گويندگي

خانواده يكي ازمنابع اساسي در ايجاد كم رويي مي باشد. نحوه ارتباطات خانواده و تجارب اوليه پسران و دختران خصوصاً در سالهاي پيش از دبستان و اوايل دبستان نقش اساسي در شكل گيري شخصيت آنان خواهد داشت و الگوي رفتاري بزرگسالان، برنامه هاي تلويزيوني، نحوه و ميزان ارتباطات عاطفي- كلامي و اجتماعي بزرگسالان با دختران و پسران، بيشترين تأثير را در رشد اجتماعي كودكان دارد.

انتظارات نا معقول والدين از دختران خود در شرايط مختلف و واداركردن آنان به انجام رفتارهاي قالبي و تصنعي در موقعيتهاي مختلف اجتماعي همچون در حضور جمع مهمانان و مهمانيها، در كوچه و خيابان، هنگام غذا خوردن و لباس پوشيدن، صحبت كردن و ... سخت گيري بيش از حد و توقعات فراوان و غير ضروري، تنبيه، تحقير و يا برعكس حمايتهاي افراطي و گزاف، از اصلي ترين زمينه هاي رشد معيوب اجتماعي دختران و بروز كم رويي است.

تعارض و دوگانگي در رفتار والدين و بزرگسالان، موجب كشاكشهاي دروني و در نتيجه، اختلال در رشد طبيعي شده، اضطراب شديد و كم رويي دختران را به همراه خواهد داشت. كم رويي در ميان تك فرزندان و فرزندان اول خانواده بيش از ساير كودكان ديده مي شود. اين مسأله زماني به شكل جدي مطرح مي شود كه والدين قادر نباشند زمينه تربيت و رشد اجتماعي مطلوب و هماهنگ كودك را مطابق با نيازهاي عاطفي و اجتماعي او فراهم آورند. فرزند اول يا تك فرزند معمولاً خود را با بزرگترها همانند سازي مي كند و تمايل بيشتري به برقراري ارتباط با بزرگسالان دارد تا نسبت به همسالان.

 مدرسه كه محيطي براي پروراندن مهارتهاي اجتماعي و مشوقي براي اجتماعي شدن دختران و گسترش ارتباطات بين فردي آنان مي باشد،گاهي از مواقع به جاي تشويق به برقراري ارتباط، دختراني را الگو و سرمشق ديگران قرار مي دهند كه داراي يك معلوليت اجتماعي يعني كم رويي هستند.

برخي از معلمان معمولاً بالاترين نمره انضباط را به دانش آموزان كم رو مي دهند و از آنان به عنوان شاگرداني مؤدب، ساكت و حرف گوش كن ياد مي كنند ! و... زماني كه معلمان ، به طور مكرر دانش آموزي را به عنوان فردي ساكت، مؤدب و ... خطاب مي كنند. اعمال فشارهاي رواني و اخلاقي، انضباط خشك، تحقير و تهديد، تنبيه و محدوديتهاي شديد و غيرمنطقي، هدايت دانش آموزان به سوي تسليم پذيري محض و رفتارهاي ديكتاتورمنشانه، زمينه هاي اضطراب و كم رويي را در كودكان و دختران تشكيل خواهند داد.

زن يا دختري كه قادر به برقراري ارتباط با ديگران نيست احساس مي كند كه از دوستان و نزديكان خود جداست. چنين فردي نمي تواند احساسات خوشايند يا ناخوشايند، اميدها و آرزوهايش را با نزديكانش در ميان بگذارد و پاسخهايشان را دريافت كند. احساس تنهايي، همانند كم رويي يك معلوليت اجتماعي به شمار مي رود. هر كسي در يك شرايط يا موقعيت ويژه ممكن است احساس كند كه تنهاست. فردي كه مدام اين احساس را داشته باشد به تدريج از ارتباطات بين فردي او كاسته شده و ويژگيهاي افراد كم رو را مي يابد.

علايم كمرويي

 تشديد ضربان قلب، برافروخته شدن چهره، به هم خوردن آهنگ تنفس، تغيير در تن صدا و ... از علايم فيزيولوژيكي در افراد كم رو مي باشد. دوري جستن از جمع، خجالت كشيدن و به لكنت افتادن، بريده و كم حرف زدن، مضطرب بودن و دستپاچه شدن، ناخن جويدن و با انگشتان خود بازي كردن، با لباس خود ور رفتن، سر را پايين انداختن و زير چشمي نگاه كردن، غرق در افكار خود شدن و بيشتر به خود توجه كردن از ويژگيهاي دختران و پسران كم رو مي باشد.

 كم روها بيشتر تمايل دارند با كوچكتر از خود بازي كنند و سرگرم باشند. آنها سرگرم شدن و بازي كردن با اشياء و لوازم مختلف را به جاي انسانها ترجيح مي دهند. با صداي آهسته و غيرطبيعي سخن گفتن، گرفته و نگران بودن، بيزاري شديد از نگاههاي منتقدانه ديگران، ضعف اعتماد بنفس، بي جرأت و شهامت بودن در عين توانمندي و قدرتمند بودن، دوري از دعوت كردن و دعوت شدن توسط ديگران و در نهايت تمايل به تنهايي از ديگر خصوصيات زنان و مردان كم روست.

غلبه بركمرويي

كمرويي بيشتر به روابط بين فردي و اجتماعي بر مي گردد"در نتيجه براي رفع مشكل كمرويي بايد روشهايي رابه كار گرفت تا روابط بين فردي افزايش يافته و ازنظر كيفيت نيزبه سطح قابل قبولي برسد. به طور مثال، چنانچه در دختران و زنان استعداد و هنر خاص و مثبتي موجود است بايد آن را تقويت كرده تا از اين طريق اعتماد به نفسشان بيشتر شود چرا كه هر چقدر اعتماد به نفس بالاتر باشد كم رويي كمتر مي شود.همچنين، حضور در مهمانيها، فعاليتهاي فوق برنامه مدارس و دبيرستانها، انجام بازيهاي گروهي(تعاون)مي تواند به از بين رفتن كم رويي كمك نمايد.

بيان و گفتار نيك و زيبا نيز در توان بخشي به كم رويي نقش مهمي دارد. چنانچه بدانيم منظور خودمان را چگونه بيان كنيم بري مدت طولاني هرگز كم رو نخواهيم ماند و زماني كه ببينيم صحبتهايمان توجه اطرافيان را به خود جلب مي كند، جرأت پيدا مي كنيم.

  تاليف و تنظيم: مريم محمد نبي
موسسه تحقيقات بهبود زندگي زنان


http://www.farsi.riwl.org
 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۱۷:۵۵ ] [ مشاوره مديريت ]

 

تمرين هاي ضروري براي سخنراني و گويندگي

۸ - مبارزه با كمرويي و خجلت ( شرمندگي ) ۲

درمان كمرويي

نگاه اجمالي
كمرويي مشكل پيچيده‌اي است كه براي غلبه برآن بايد از روش هاي مختلف استفاده كرد. توصيه‌ها و تمرين هايي كه ارائه مي‌شود، تنها زماني مي‌توانند ارزشمند باشند كه تصميم خود را نسبت به تغيير روش زندگي خود اتخاذ كرده باشيد و در كنار آن به اين اعتقاد داشته باشيد كه امكان تغيير وجود دارد. درواقع تا زماني كه اعتقادي به تغييرپذيري نداشته باشيم، تصور تغيير يافتن محال است. عنصر لازم ديگر شجاعت در عملكرد است. اين يعني از تغيير نترسيدن و به پيشواز تغييرات رفتن در جهت بهبود روش زندگي و داشتن زندگي بدون كمرويي .
 
تغيير زندگي
اگر ديگر نمي‌خواهيد تحت عنوان وامانده اجتماعي به حيات خود ادامه دهيد يا از ديدن اينكه ، كمرويي شديد مانع استفاده از فرصت هاي خوب زندگي مي‌شود، احساس ناراحتي مي‌كنيد، وقت آن است كه همه چيز را تغيير دهيد. چهارنوع تغييرات اساسي مي‌بايد انجام شود كه عبارتند از:
 
• تغيير شيوه‌هاي فكري درباره خود و كمرويي