مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
لینک دوستان
با و خاصه باتمرين دادن مداوم، آن را توسعه داد.
در اين كه اين استعداد را مي توان پرورش داد ترديدي وجود ندارد. روانشناسان از مدتها قبل اين اعتقاد را كه هر استعداد اساسي را مي توان تربيت نمود- و حتي استعداد متوسط را مي توان با تمرين پرورش داد - پذيرفته اند. با تمرين حساب ذهني، بزرگسالان مي توانند قدرت محاسبه خود را بيش از دو برابر كنند. در مورد اثر تمرين بر روي حافظه، بسياري از طريق تمرين قدرت يادآوري خود را دو برابر كرده اند.
حتي خصوصيات عاطفي را مي توان از طريق تمرين بهتر كرد. هر چه بيشتر مهرباني كنيم مهربان تر مي شويم. با تمرين شادي خود شادتر مي شويم. حتي شوخ طبعي با آموزش توسعه مي يابد و اين موضوع از نتايج دروسي كه براي تربيت كمدين ها در برخي دانشگاهها تدريس مي شود، مشخص شده است.
تمرين هم براي پرورش مغز و هم براي پرورش جسم لازم است. والت ديسني توصيه مي كند كه به دستگاه تصور خلاق خود به عنوان عضلات مغزي بنگريم. عضلات بدن هر چه بيشتر كار كند به جاي آن كه تحليل رود بيشتر پرورش مي يابد. درست مثل عضلات و ارگانهاي جسمي، هوش و ذكاوت بدون تمرين فرسوده مي گردد.
وقتي شكسپير درباره « مزاياي غني تمرين خوب » سخن گفت اشاره داشت كه تمرين بر حسب درجه ارزش تغيير مي كند. بهتر از همه انجام واقعي كار است - يعني تركيب كردن عملي كوشش با قدرت تصور. بدين ترتيب قدرت خلاقيت محفوظ مانده و يا بازيافت مي شود - و در واقع براي رشد برانگيخته مي گردد.
1- تجربه براي ايده جوئي سوخت مي سازد

براي پرورش خلاقيت، مغز نه تنها به تمرين نياز دارد بلكه به وسائلي كه با آن بتوان به بهترين وجهي ايده ها را تشكيل داد محتاج است. غني ترين سوخت براي ايده جوئي عبارت از تجربه است.
تجربه دست اول مطلقا غني ترين سوخت است زيرا امكان اين كه در مغز ما بماند و در موقع نياز به خاطر آيد زيادتر است. تجربه دست دوم - مانند خواندن سطحي، گوش دادن يا تماشا كردن - سوخت ضعيف تري را تشكيل مي دهد.
در سن دوازده سالگي توماس اديسون در ترن ها شكلات مي فروخت. وقتي فقط 14 سال داشت يك روزنامه منتشر مي كرد. در مواقع بينابين سبزيجات خريد و فروش مي كرد و وقتي هنوز كمتر از 20 سال داشت در تلگرافخانه كار مي كرد. آنقدر مطالب دست اول آموخت كه وقتي 22 ساله بود نوار اونيورسال سهام را تكميل نموده آن را به موسسه تلگراف آمريكا به 40000 دلار فروخت. چنين تجارب دست اول است كه دليل ركورد خلاقيت مادام العمر اديسون را توجيه مي كند.
مسافرت يك نوع تجربه است كه به تغذيه قدرت تصور كمك مي نمايد. نكات برجسته در حافظه ما باقي مانده قدرت تداعي ما را تقويت مي نمايد - بطوري كه سالها بعد ممكن است مغزمان ايده اي خلق كند كه اگر جائي نرفته بوديم و چيزي نديده بوديم اين خلاقيت امكان نمي داشت.
ارزش خلاقيت مسافرت بستگي به كوششي دارد كه در مورد آن بكار مي بريم. يك متخصص خلاقيت وقتي به مسافرت دور دنيا مبادرت نمود، نه تنها از مشاهدات خود بلكه از ايده هائي كه هر روز تدبير مي نمود يادداشت بر مي داشت. اين يادداشتها ارزش كاربردي اين سفر را به مقياس وسيعي ارتقاء بخشيد. وي كرارا از اين يادداشتها در نوشته هايش براي روزنامه هاي مختلف كه خوانندگان زيادي داشت، استفاده مي كرد.
نوعي از مسافرت كه هميشه قدرت تصور را بكار وامي دارد عبارت از سفر به نقاط دورافتاده است. در اين مسافرتها به جاي اتكاء به وسائل موجود در نقاط آبادتر از قبيل هتل ها، رستورانها و غيره شخص مصائب را تحمل نموده، به خود متكي بوده و بهتر قادر خواهد بود كه ايده هاي جديد تدبير كند.
خانه بدوشي و آوارگي مردم بسياري را خلاق تر از آن كرده است كه در صورت داشتن يك زندگي مرفه مي توانستند بدان نائل آيند. يك نمونه برجسته آن يوجين اونيل درام نويس آمريكائي است كه زندگي خويش را با كار در سراسر آمريكاي جنوبي و اروپا اداره مي كرد. بدين ترتيب وقتي 24 ساله بود كوهي از معدن طلا در مغز خود ذخيره نمود كه قدرت تصورش، طلائي را كه با آن نمايش هايش را پربار مي نمود تصفيه مي كرد.
مسافرتهاي ما چه به اقصي نقاط جهان و چه به حومه شهرمان، به تجربه ما مي افزايد و همچنين قدرت تداعي ما را تحكيم مي بخشد. مسافرت فكر ما را باز نموده و قدرت ايده جوئي را تقويت مي كند.
تماس هاي شخصي نيز براي تغذيه و تهييج تصور ما مي تواند بسيار مفيد واقع گردد. اين موضوع بخصوص در صورت تماس ما با كودكان بيشتر صادق است.
بزرگسالاني كه حرفه شان آنان را با كودكان در تماس قرار مي دهد نمونه زنده اي از اثبات اين واقعيت است. بزرگسالان مي توانند در نتيجه كار با كودكان از لحاظ قدرت تصور رشد كنند. مربيان كودكستان و كلاس هاي پائين دبستان به طور استثنائي خلاق هستند. آزمايش هاي استعداد نشان مي دهد كه 58 درصد اين مربيان در زمينه قدرت تصور خلاق در مقايسه با ساير حرفه ها به نحوي غيرعادي برترند.
براي بدست آوردن بيشترين استفاده از كودكان در زمينه خلاقيت، بايد خود را با آنها نزديك كرد. بايد با آنها صميمانه برخورد نمود همان گونه كه خانمي قدرت تصور خود را با درآميختن با كودكان در يافتن وجوه تشابه تقويت مي كرد.وقتي وي با اتومبيل كودكان را به تفريح و تفرج مي برد با آنان به اين بازي مي پرداخت كه هر چه مي بينند تشريح كنند
- نه بر حسب تشريح مستقيم بلكه با به خاطر آوردن چيز ديگري كه تداعي مي شود.
« اگر گفتيد اين دره مثل چيست ؟»
يكي مي گفت « مثل لحافي است كه در گهواره بچه است - آن طوري كه راهاست از زاويه تنوع و تفريح به ورزش هاي مختلف بنگريد، مانند: بدمينتون، واليبال، بستكتبال و غيره. سعي كنيد به اتفاق اطرافيان اين ورزش ها را به عنوان بازي هاي تفنني تجربه كنيد. شايد در ابتدا اقدام به انجام چنين اعمالي سخت و كسالت آور باشد اما به محض ورود به دنياي آن ها حس و حال شما هم تغيير يافته و از اين لحظات شگفت آور استقبال مي كند، البته اين امر مستلزم اين است كه ديدگاه شما در اين زمينه همراه اعمالتان باشد و تفكر منفي و بازدارنده در ذهن خود نپرورانيد.
- گذر در دنياي اطلاعات در عصر ارتباطات كه اينترنت به همراه موتور جستجوگر گوگل و پايگاه قوي اطلاعاتي مانند ويكي پديا در دسترس است به راحتي مي توان به هر موضوعي واقف شد. از اين طريق شخصيت هاي معروف، مكان هاي مختلف و اصطلاحات علمي و هر موضوع جذاب و مشهور ديگري كه به نوعي اطلاعات عمومي به حساب مي آيد، را جستجو كنيد و در مورد آن ها اطلاعات جامعي به دست آوريد.
- قوه طنزپردازي خود را قوي كنيد با گشتي در دنياي طنز و كمدي، قوه طنزپردازي خود را تقويت كنيد و سعي كنيد با ساختن جملات خنده دار و جذاب، خلاقيت خود را در اين زمينه بالا ببريد. خنديدن و خنداندن ديگران يكي از روش هاي مطلوب در ارتباطات جمعي و جذب ديگران است، علاوه بر اينكه خنده لحظات شادي را به ارمغان مي آورد و خيلي از مشكلات را از بين مي برد.
- سفر كنيد… بله،‌ درست است حق با شماست! معذرت مي خواهم! حتما به اين فكر مي كنيد كه سفر هزينه دارد،زمان لازم دارد و هزار نه! چندين مشكل ديگر. اما سفرهاي كوتاه مدت و يك روزه به شهرها و روستاهاي اطراف محل سكونت و گه گاه در زمان پولداري! به كشورهاي مجاور و اطراف، سبب مي شود تا شما آداب و رسوم، فرهنگ، زبان، موقعيت هاي مختلف اجتماعي را ببينيد و بشناسيد. همين موارد در پاره اي از اوغات زندگي افراد را با تغييرات چشمگيري مواجه مي كند، پس بهتر است كه تجربه كنيد.
- به دل طبيعت برويد مشاهده آفريده هاي خداوند، دقت و توجه به شكل ظاهري آن ها، آشنايي با فوايد و معايبشان و چگونگي خلقت آن ها، يك نوع شكرگذاري از خداوند بابت خلقت زيبايش است. علاوه بر اين، دايره شناخت و توجهات خود را گسترش مي دهيم و اطلاعات جامعي از دنياي اطراف به دست مي آوريم. هر فصل و هرماه از سال رنگ و بوي خودش را دارد و اگر به دقت تغييرات متوالي آن ها را مشاهده كنيد، متوجه مي شويد كه ارزش توجه و دقت نظر را، بيش از هر سرگر مي ديگري خواهد داشت. به كوه و بيابان، جنگل و چمنزار، شنزار و شوره زار برويد و از شگفتيهاي آن ها لذت ببريد، برف ها را با وجود خود لمس نماييد و گياهان را تك به تك ببوييد، مهارت هاي راه پيمايي و نورد در آن ها را به دست آوريد و سعي كنيد به زيبايي هاي طبيعت عادت كنيد.
از لذت هايي كه در هر مناطق و فصل هاي متفاوتي مي توانيد، بهره ببريد و تك تك آن ها را تجربه كنيد. روشن كردن آتش در كوهستان شبي به ياد ماندني تر از اين خواهد بودكه نشستن كنار شومينه مصنوعي در آپارتمان را تكرار كنيد.
- از موزه ها، آثارباستاني، اماكن مذهبي ديدن كنيد آشنايي با آداب سنن ايرانيان باستان و گذشتگان، تجارب و اطلاعات زيادي را به ما منتقل مي كند،‌ مشاهده ظروف، ابزارآلات يا بناهايي كه از آن ها به يادگار مانده، فرهنگ و سنت افتخار آميز پيشينيان ما را منعكس مي كند كه دانستن آنها براي يك ايراني افتخار است. با حضور در اماكن مذهبي و سخن گفتن با حضرت حق، ذهن و روح خود را جلا دهيد، خواسته هايتان را از او بخواهيد و سعي كنيد بيش از پيش به خواسته هايش عمل كنيد. با اين كار هميشه ياد خدارا در دل خود زنده نگه مي داريد.
- پاي درد و دل مستمندان بنشينيد صحبت با مستمندان و گوش دادن به درد و دل آن ها مزاياي زيادي دارد. اول از همه، با مشكلات و ناملايمات زندگي ديگران آشنا مي شويد و بيشتر از قبل ارزش و سلامت زندگي خود را درك مي كنيد. با ابراز احساسات به فرد مستمند، مرحمي بر روي زخم هاي او خواهيد بود و در آخر هم شايد دلتان به رحم آمد و ياد خدا افتاديد و سعي كرديد تا به او كمكي بكنيد كه اين از همه مهم تر است.
- به قبرستان، آسايشگاه سالمندان، بهزيستي و بيمارستان برويد. به قبرستان مي رويم تا عاقبت خود را از ياد نبريم، جسم كفن پوش را مي بينيم تا متوجه شويم اين تنها چيزي است كه در تاريكي قبر ما را همراهي مي كند. به آسايشگاه سالمندان مي رويم تا بي محبتي و نامهرباني فرزنداني را جبران كنيم كه پدران و مادرنشان چشم به راه ما هستند، يا اينكه در آن جا لحظه اي فرزند سالخورده اي بي كس و كاري م شويم كه طعم مهر و محبت را از ياد برده است . بهزيستي مكاني است كه لحظه اي پدر و مادر كودكي بي سرپرست مي شويم و هديه اي به دستان كوچكش ارزاني مي دازيم. با رفتن به بيمارستان بدن سالم مان را به ياد مي آوريم و لحظه اي مسكن درد بي نوايي مي شويم. در مجموع خدارا نزديك تر حس مي كنيم و آفريده هاي او را بيشتر مي شناسيم.
- از استخر و شهربازي و تفريحات مدرن غافل نشويد. طراوت و شادابي كه درون آب وجود دارد بر همگان آشكار است، رفتن به شهربازي و بازي كردن در آن جا لحظات شاد خاطرات كودكي را زنده مي كند و گذشته مارا به يادمان مي آورد، بهترين فرصت است كه خود را پيدا كنيم، ببينيم كه بوديم و حال كه شده ايم. هر تفريح سالم را تجربه كنيد لذتي كه در آن ها وجود دارد به هيچ عنوان قابل مقايسه با هزينه هايش نيست، به شرط آن كه كلاه سرتان نرود! كارهايي را كه دوست داريد، حتي براي يك بار هم كه شده تجربه كنيد، نه! نه، صبر كنيد، منظورم كارهاي شرعي و قانوني بود!!
- و در آخر يك جمله عاشقانه به پدر و يا مادر خود بگوييد، بله ممكنه سخت باشه ولي قرار شد كه تجربيات جديد كسب كنيم يعني قرار شد خودمون رو توي يك موقعيت جديد قرار بديم كه تا به حال قرار نگرفته بوديم ،مطمئن باشيد كه تجربه خوبي خواهد بود در ضمن خاطره خوبي هم خواهد شد.

http://www.iranew.com/leisure/


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۱۷:۳۷ ] [ مشاوره مديريت ]
 

تمرين هاي ضروري براي سخنراني و گويندگي

۶ - تمرين كشف و پرورش ذوق و استعدادهاي نهفته ( ۱ )

استعدادهاي پنهان خود را پيدا كنيد

بسياري از مردم در طول زندگي خود ممكن است در شرايطي قرار گيرند كه اگر توانايي خود را در آن لحظه مورد استفاده قرار مي‏ دادند به موفقيت عظيمي دست پيدا مي‏ كردند. همه ما داراي استعداد و مهارت‏هاي بالقوه هستيم كه ممكن است به آن آگاهي نداشته باشيم. آيا شما مي‏ توانيد همه استعدادهاي خود را بشناسيد.


● بله شما هم مي توانيد
سعي كنيد هميشه به دنبال چيزهاي جديد باشيد. موضوعات جديد، علوم جديد و به طور كلي مفاهيم جديد موجب مي ‏شوند استعدادهاي نهفته در شما بيدار گردد.


در بالاي يك صفحه كاغذ سفيد بنويسيد: «مواردي كه مطابق باذوق و سليقه من هستند». سپس اين ورقه را به مدت يك هفته به همراه خود داشته باشيد. هر زماني كه موردي را مطابق ذوق و سليقه خود مشاهده و يا احساس كرديد در پايين آن يادداشت كنيد در پايان هفته ليست را يكبار مرور كنيد و سپس از خود بپرسيد: «چه عواملي سبب گرديده من به اين موارد علاقه داشته باشم؟». پس از تعيين عوامل فوق شما مي ‏توانيد تشخيص دهيد در چه زمينه استعداد و توانايي لازم را دارا مي ‏باشيد.


در بالاي يك ورقه كاغذ ديگر بنويسيد: «مواردي كه من در ساليان گذشته به خوبي انجام داده ‏ام ليكن به دلايلي ناقص و ناتمام رها شده ‏اند». هر موردي كه به عنوان يك نكته در ذيل اين عنوان يادداشت كنيد مربوط به يك استعداد فراموش شده از سوي شما است.


در بالاي سومين ورقه كاغذ يادداشت كنيد: «مواردي كه من انجام داده ‏ام و ديگران به من گفته‏اند كه اين كار را خيلي خوب و آسان انجام داده ‏اي». مواردي كه ذيل اين عنوان يادداشت مي ‏كنيد مربوط به توانايي و استعدادي است كه شما را به كارهاي بزرگ‏تر و تلاش گسترده ‏تر رهنمون مي‏ سازد.


از نزديكان خود اين سؤالات را بپرسيد: «آيا شما فكر مي‏كنيد من نهايت تلاش خود را براي به نتيجه رسيدن اهداف خود انجام مي ‏دهم؟ آيا مواردي وجود دارد كه من توانايي و استعداد آن را داشته باشم اما هرگز عكس العملي در برابر آن نشان ندهم؟ فكر مي‏ كنيد در حول و حوش چه كارهايي مي ‏بايست تلاش كنم تا توانايي و استعدادم شكوفا گردد؟»


هيچوقت خود را از تلاش و كار جدا نكنيد. در هر كار مثبت و پسنديده وارد شويد و توانايي خود را نسبت به آن بسنجيد. از وارد شدن به يك محيط كاري نهراسيد. هيچ وقت با خود نگوييد: «اين كار از عهده من برنمي ‏آيد». با شهامت وارد شويد. شما استعداد و توانايي همه چيز را داريد ليكن بايد آن را كشف كنيد.


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۱۷:۳۶ ] [ مشاوره مديريت ]

 

تمرين هاي ضروري براي سخنراني و گويندگي

۵ - تمرين افزايش اعتماد به نفس ( ۴)

تقويت اعتماد به نفس با تمريني 4 هفته اي

 

رموز خودباوري واعتماد به نفس و موفقيت <عتماد به نفس كمتري دارند براي اينكه در مورد خودشان احساس خوبي داشته باشند به مقدار زيادي به تاييد ديگران وابسته هستند. آنها معمولا از ريسك كردن اجتناب ميكنند به خاطر اينكه از شكست ميترسند. معمولا انتظار موفق شدن ندارند. معمولا خودشان را دست كم ميگيرند و اگر تشويق يا تحسين بشوند آنرا كوچك جلوه ميدهند يا رد ميكنند. برخلاف اين افراد آدمهاي با اعتماد به نفس ريسك رد شدن از طرف ديگران را قبول ميكنند به خاطر اينكه به تواناييهاي خودشان اعتماد دارند. آنها خودشان را ميپذيرند و اين حس را ندارند كه بايد خودشان را وفق بدهند تا پذيرفته شوند كه پرورش اين ديدگاه مثبت خودباوري راه آغازين موفقيت هاي بزرگ و آرزومندانه است .

http://takmahfel.com/news-13438.html

 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۱۷:۳۵ ] [ مشاوره مديريت ]

 

تمرين هاي ضروري براي سخنراني و گويندگي

۵ - تمرين افزايش اعتماد به نفس ( ۳)

شرط اساسي اعتماد به نفس و اساسي ترين مانع اعتماد به نفس

بخش سوم

44- در تصميم هاي خود، تأخير نيفكنيد.

هر چه سرعت شما در تصميم گيري بيشتر باشد؛ به سود خودتان تمام مي شود.

براي آنكه تصميم گيري شما سرعت پيدا كند، بايد از نظم فكري برخوردار باشيد.

نظم فكري يعني اينكه بدانيد ارزش ها و باورهاي عميق و دروني شما چيست و اين ارزش ها هر يك چه اولويتي در ذهن شما دارند و تحليل شما از هر يك از اين ارزش ها چيست؟

برخوردار شدن از نظم فكري، به صورت وقت احتياج دارد.

وقتي شما ارزش هاي فكري خود را سازمان و نظم نمي دهيد و اولويت ها را (هر چند كلي) مشخص نمي سازيد، عملاً همه انتخاب ها در يك سطح قرار مي گيرد و شما مي دانيد كه قرار گرفتن در چنين وضعيتي چقدر ناخوشايند است.

كارت نظام ارزشي خود را كه همراه داريد؟

با داشتن اين كارت مواردي كه به ذهن شما مي رسيد، در راستاي كدام ارزش فكري شماست. و بعد آن كاري را انجام دهيد كه در راستاي ارزش فكري برتر شماست.

به تصميم هاي خود پايبند باشيد. براي رسيدن به اين هدف به دنبال هر تصميمي فوراً و بدون معطلي اقدام كنيد.

كاري در جهت تصميم خود انجام دهيد. مهم نقطه شروع است. بعد به راحتي ادامه دهيد.

45- كتاب هاي الهام بخش بخوانيد.

يادتان باشد سادگي هميشه متانت منش شما را تداعي مي كند.

بچه هاي شخصيت خود را از شخصيتي كه شما به آن ها مي دهيد مي گيرند و اين زمينه اعتماد به نفس يا عدم اعتماد به نفس آن ها مي شوند.

بچه خودتان را از دريچه ديگران ببينيد و او را آراسته سازيد.

49- به ديگران احترام بگذاريد.

احترام به ديگران همانند تحسين نكات مثبت به سوي شما باز مي گردد.

به ديگران احترام بگذاريد.

به آرمان ها، به نيازها، به احساس ها و به منش آن ها احترام بگذاريد.

به ويژه اين احترام وقتي ضروري است كه است آرمان ها و نيازها و احساس ها و منش آن ها با شما سازگاري ندارد.

مهم است كه به آن ها كه با شما تفاوت دارند، احترام بگذارند.

هميشه پاسخ احترام، احترام است.

اگر بخواهيد بي احترامي را با احترام پاسخ دهيد اين خود شكني است.

بي احترامي، وقتي بي احترامي تلقي مي شود كه صريح و مشخص و كاملاً عيني و واضح ابراز گردد.

وقتي ديگران را به نام خانوادگي صدا مي كنيد احساس خوبي پيدا مي كنيد و احترام متقابلي بين شما و آن ها ايجاد مي شود.

مهمترين عاملي هم كه اين احترام را برمي انگيزد احترام شما به خود و رفتار شما با خود است.

هميشه رفتار شما با خودتان، رفتار ديگران با شما را مشخص مي كند.

البته احساس داشتن به تنهايي خدشه پذير است و اعتماد به نفس ناشي از آن ناپايدار. مهم آن است كه احساس توانستن هم داشته باشيد.

50- دوستان خود را تغيير دهيد.

براي هر تغيير و دگرگوني رهايي از حالات بد يا ايجاد خصلت هاي نيكو همچون اعتماد به نفس، بايد تغييري در روابط شما پديد مي آيد.

شما مجموعه دوستان خود هستيد. هر يك از دوستان شما آيينه برخي از جنبه هاي منش شماست.

تا شما دوستان خود را تغيير ندهيد، نمي توانيد دگرگون شويد.

51- بازيچه نشويد.

بازيچه شدن، شرايطي است كه در آن شما نمي توانيد بر اساس ميل خود رفتار كنيد و در نتيجه علي رغم ميل خود رفتار كنيد. اين وضعيت را يا ديگران و يا خودتان ايجاد مي كنيد.

وقتي شخص بازيچه به خود مي آيد، خود را خسته و فرسوده و عصبي مي بيند و داد و هوارش بلند مي شود كه مردم چقدر پر رو و پر توقع هستند.

شخصيت بازيچه، چون مي خواهد قهرمان معرفي شود و منجي افسانه اي همه باشد، خود را طوري معرفي مي كند كه گويي همه چيز مي داند، همه جا آشنا دارد، با هر كس ارتباط دارد و قابليت هاي فراواني دارد و ...

بازيچه ها وقتي به خود مي آيند، مي بينند كه ديگران در حال استثمار آن ها هستند. آن ها تازه مي فهمند كه چه اوقات گرانبهايي را كه مي توانستند صرف خود كنند بي توجه به خود سپري كرده اند.

شما بايد سعي كنيد كه بازيچه نشويد تا اعتماد به نفس شما مصون بماند.

براي اينكار تنها يك راه حل داريد و آن اينكه، نه گفتن را تمرين كنيد و قاطعانه نه بگوييد.

52- قاطعانه نه بگوييد.

راه حل اين است و بس.

در شرايط بازيچه شدن، بايد قاطعانه پاسخ منفي بدهيد.

بازيچه شدن، يعني بر خلاف وجدان و نيروي عقلاني خود عمل كردن كه بعداً احساس گناه را در شما به وجود مي آورد.

بازيچه شدن، در ديگران نسبت به شما رفتار متوقعانه و عشقي ارباب و رعيتي ايجاد مي كند.

تمنا كردن شما را خفيف مي كند و خوار مي شويد. به هيچ عنوان از كسي چيزي، وضعيتي يا موقعيتي را با التماس نخواهيد.

53- نظر خود را اعلام كنيد.

وقتي شما نظر مي دهيد يعني خود را دوست مي داريد. خود را ارزشمند و لايق مي دانيد و به خود احترام مي گذاريد. در غير اين صورت ، از هر اظهار نظري اجتناب مي كنيد.

54- احساسات خود را ابراز كنيد.

اگر از چيزي به شگفتي مي آييد ، احساس خود را ابراز كنيد.

اگر از چيزي خوشحال مي شويد ، احساس خود را ابراز كنيد.

اين كار را نه لزوماً براي پرورش اعتماد به نفس بلكه هميشه با شهامت و جرأت انجام دهيد.

احساسات منفي و بد و خود شكنانه خود را البته به هيچ وجه بروز نمي دهيد و نه تنها بروز نمي دهيد بلكه به سرعت در صدد تغيير وضعيت و تغيير احساس خود برنمي آييد.

55- انتظارات و خواسته هاي خود را به طور واضح بگوييد.

مبهم حرف نزنيد. رئيسي كه به كارمندانش مي گويد: خوب كار كنيد! نبايد انتظار داشته باشد خواسته اش برآورده شود. او بايد دقيقاً بگويد كه خوب كار كردن يعني چه و منظورت چيست.

وقتي مبهم حرف مي زنيد؛ هم نتيجه نمي گيريد و هم در ذهن ديگران فردي با شخصيت مبهم و فاقد اعتماد به نفس مي آييد.

مواردي كه بايد هنگام مطرح كردن خواسته ها در نظر بگيريد:

1- دقيقاً مشخص كنيد كه چه مي خواهيد؟

2- از كسي درخواست كنيد كه مي دانيد مي تواند به شما كمك كند به هر كسي نگوييد و از هر كسي نخواهيد.

3- هنگام درخواست كردن، منافع و مصالح طرف مقابل را هم در نظر بگيريد.

4- انتظار و خواسته شما، هدفداري ذهن و اعتقاد و قلبي شما را نشان مي دهد.

5- تا خواسته شما، تحقق نيافته، دست برنداريد.

6- مبهم حرف نزنيد.

7- مشخص حرف بزنيد.

8- غرغر نكنيد: يا بگوييد يا نگوييد.

غرغر كردن يعني ميل به گفتن، اما توأم با اضطراب و بيم.

غر زدن يعني معترضم اما جرأت گفتن ندارم.

9- بلند تر و جدي تر محبت كنيد.

10- هنگام حرف زدن، بال بال نزنيد.

آرامش خيلي مهم است. آرامش يعني اعتقاد به آنچه مي گوييد. يعني رضايت خاطر از خود.

56- در رديف هاي جلو بنشينيد.

نشستن در رديف هاي جلو ، تمركز حواس و دقت را بيشتر مي كند. هر چه عقب تر مي نشينيد؛ عامل حواس پرتي خود را افزايش مي دهيد.

ميل به موفقيت، پيامد احساس توانمند بودن است و به همين خاطر اثر چشمگيري در بهبود اعتماد به نفس شما دارد.

57- به چشم هاي مخاطب خود به نرمي نگاه كنيد.

هنگام سخن گفتن به چشمان مخاطب خود نگاه كنيد. هنگام شنيدن هم همين طور.

البته اين نگاه بايد شرايطي داشته باشد.

اول آنكه، قصد نگاه من با اعتماد به نفسم نباشد.

دوم آنكه، جسورانه و گستاخانه نباشد.

سوم آنكه، قصد و نيت خاصي نداشته باشد.

نگاه بايد نرم و ملايمت خاصي داشته باشد كه نشان مي دهد به مخاطب خود توجه داريد و از اينكه به او نگاه مي كنيد هراسي نداريد.

58- سرعت راه رفتن خود را 25% افزايش دهيد.

كساني كه اعتماد به نفس ندارند، بسيار آرام و شل حركت مي كنند و تا حدي پاي خدو را بر زمين مي كشند كه اين كار براي جلب توجه ديگران است و از احساس ناتواني و شكست خوردگي ناشي مي شود.

هنگام راه رفتن ، پا را از زمين بلند كنيد و سرعت راه رفتن خود را تا 25% افزايش دهيد.

حواستان باشد كه سرعت و فرم راه رفتنتان را براي افزايش اعتماد به نفس، براي خودتان، تغيير دهيد نه براي اينكه مردم درباره شما حرف هاي قشنگ و خوب بزنند.

59- فراوان گوش كنيد، زياد حرف نزنيد.

سكوت، خالي بودن از كلام است و ديگران را به تمامي شيفته شما مي كند.

آدمي بايد چون گردباد باشد كه در درون آرام است و در برون فعال.

سكوت به جا و سخن گفتن به جا نشانه اعتماد به نفس است و سكوت نابجا و سخن گفتن بيهوده نشانه عدم اعتماد به نفس.

60- تبريك و تسليت بگوييد: هديه بدهيد.

تبريك و تسليت گفتن، قدر داني كردن و هديه دادن ، همه انواعي از احترام گذاشتن به ديگران و در موقع احترام گذاشتن به خود محسوب مي شود.

در تبريك گفتن، برد نوشتاري، بسيار بسيار مؤثرتر است و در تسليت گفتن، برد حضوري.

61- هديه را بپذيريد.

هديه را بگيريد. تشكر كنيد و بپذيريد.

هديه دادن و هديه گرفتن هر دو باعث ارتقاي اعتماد به نفس مي شود.

وقتي هم هديه اي را مي پذيريد به شايستگي خود در ذهن خود مهر تأييد مي زنيد.

هيچ وقت هديه خود را كوچك و حقير نپنداريد و با شرمندگي و خجلت هديه ندهيد.

فرصت هديه دادن را از دست ندهيد تا روحتان بزرگ و غني شود.

62- حمايت خانواداه را برانگيزيد.

احترام به خانواده ، حمايت خانواده را بر مي انگيزاند و اين حمايت و هواداري، بسيار در افزايش اعتماد به نفس مؤثر است. با احترام به خانواده هم ارزشمندي و لياقت خود را نشان داده ايد و هم ارزشمندي خانواده را سبب شده ايد و هم احترام ديگران را نسبت به خانواده خود انگيخته ايد و از همه اين ها مهتر حمايت و توجه خانواده را جلب كرده ايد كه اين حمايت و توجه منجر به افزايش اعتماد به نفس و قوت قلب شما مي شود.

63- براي اعتماد به نفس زمان بگيريد.

اعتماد به نفس يك صفت اكتسابي است كه قابل پرورش است.

هر صفت قابل پرورش نياز به زماني براي پرورش دارد.

يكباره از اعتماد به نفس برخوردار نمي شويد احتياج به زمان و تمرين دارد.

64- از خدا هدايت بطلبيد.

عامل بسيار مؤثر ارتباط با خداست.

كسي كه از خدا حمايت مي طلبد پشتوانه بسيار عظيمي را احساس مي كند.

اعتقاد و هدايت از خدا توانايي شما را خداگونه مي كند.

با خدا در ارتباط باشيد. به او توكل كنيد. او از ياري بخواهيد. هر روز صبح بگوييد:

امرز به خدا توكل مي كنم و اداره عللي امور را به خدا مي سپارم.

برنامه ده روزه اعتماد به نفس

1- هدف، از ابتدا در شما شعله ور باشد.

2- خيلي هم نسوزيد. آتش تند دوام ندارد. آتش باشيد اما ملايم. هميشه باشيد. تندي فراوان از تداوم جلوگيري مي كند. افراطي نشويد.

3- برنامه بايد كم حجم و ملايم باشد.

كم كم اجرا كنيد.

4- الهام بگيريد.

الهام همان چيزي است كه به شما انگيزه مي دهد.

5- اعلام نكنيد.

اعلام كردن يعني آب روي آتش ريختن. يعني فرو ريختن هيزم ها.

6- اگر يك روز اجرا نكرديدكنار نرويد.

7- برنامه 10 روزه شما و هر برنامه ديگر زندگي را فقط بايد شما طرح كنيد.

8- منتها, در اين برنامه همه چيز گنجانده شود:ml" target="_blank">۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ][ ۷۲۲ ][ ۷۲۳ ][ ۷۲۴ ][ ۷۲۵ ][ ۷۲۶ ][ ۷۲۷ ][ ۷۲۸ ][ ۷۲۹ ][ ۷۳۰ ][ ۷۳۱ ][ ۷۳۲ ][ ۷۳۳ ][ ۷۳۴ ][ ۷۳۵ ][ ۷۳۶ ][ ۷۳۷ ][ ۷۳۸ ][ ۷۳۹ ][ ۷۴۰ ][ ۷۴۱ ][ ۷۴۲ ][ ۷۴۳ ][ ۷۴۴ ][ ۷۴۵ ][ ۷۴۶ ][ ۷۴۷ ][ ۷۴۸ ][ ۷۴۹ ][ ۷۵۰ ][ ۷۵۱ ][ ۷۵۲ ][ ۷۵۳ ][ ۷۵۴ ][ ۷۵۵ ][ ۷۵۶ ][ ۷۵۷ ][ ۷۵۸ ][ ۷۵۹ ][ ۷۶۰ ][ ۷۶۱ ][ ۷۶۲ ][ ۷۶۳ ][ ۷۶۴ ][ ۷۶۵ ][ ۷۶۶ ][ ۷۶۷ ][ ۷۶۸ ][ ۷۶۹ ][ ۷۷۰ ][ ۷۷۱ ][ ۷۷۲ ][ ۷۷۳ ][ ۷۷۴ ][ ۷۷۵ ][ ۷۷۶ ][ ۷۷۷ ][ ۷۷۸ ][ ۷۷۹ ][ ۷۸۰ ][ ۷۸۱ ][ ۷۸۲ ][ ۷۸۳ ][ ۷۸۴ ][ ۷۸۵ ][ ۷۸۶ ][ ۷۸۷ ][ ۷۸۸ ][ ۷۸۹ ][ ۷۹۰ ][ ۷۹۱ ][ ۷۹۲ ][ ۷۹۳ ][ ۷۹۴ ][ ۷۹۵ ][ ۷۹۶ ][ ۷۹۷ ][ ۷۹۸ ][ ۷۹۹ ][ ۸۰۰ ][ ۸۰۱ ][ ۸۰۲ ][ ۸۰۳ ][ ۸۰۴ ][ ۸۰۵ ][ ۸۰۶ ][ ۸۰۷ ][ ۸۰۸ ][ ۸۰۹ ][ ۸۱۰ ][ ۸۱۱ ][ ۸۱۲ ][ ۸۱۳ ][ ۸۱۴ ][ ۸۱۵ ][ ۸۱۶ ][ ۸۱۷ ][ ۸۱۸ ][ ۸۱۹ ][ ۸۲۰ ][ ۸۲۱ ][ ۸۲۲ ][ ۸۲۳ ][ ۸۲۴ ][ ۸۲۵ ][ ۸۲۶ ][ ۸۲۷ ][ ۸۲۸ ][ ۸۲۹ ][ ۸۳۰ ][ ۸۳۱ ][ ۸۳۲ ][ ۸۳۳ ][ ۸۳۴ ][ ۸۳۵ ][ ۸۳۶ ][ ۸۳۷ ][ ۸۳۸ ][ ۸۳۹ ][ ۸۴۰ ][ ۸۴۱ ][ ۸۴۲ ][ ۸۴۳ ][ ۸۴۴ ][ ۸۴۵ ][ ۸۴۶ ][ ۸۴۷ ][ ۸۴۸ ][ ۸۴۹ ][ ۸۵۰ ][ ۸۵۱ ][ ۸۵۲ ][ ۸۵۳ ][ ۸۵۴ ][ ۸۵۵ ][ ۸۵۶ ][ ۸۵۷ ][ ۸۵۸ ][ ۸۵۹ ][ ۸۶۰ ][ ۸۶۱ ][ ۸۶۲ ][ ۸۶۳ ][ ۸۶۴ ][ ۸۶۵ ][ ۸۶۶ ][ ۸۶۷ ][ ۸۶۸ ][ ۸۶۹ ][ ۸۷۰ ][ ۸۷۱ ][ ۸۷۲ ][ ۸۷۳ ][ ۸۷۴ ][ ۸۷۵ ][ ۸۷۶ ][ ۸۷۷ ][ ۸۷۸ ][ ۸۷۹ ][ ۸۸۰ ][ ۸۸۱ ][ ۸۸۲ ][ ۸۸۳ ][ ۸۸۴ ][ ۸۸۵ ][ ۸۸۶ ][ ۸۸۷ ][ ۸۸۸ ][ ۸۸۹ ][ ۸۹۰ ][ ۸۹۱ ][ ۸۹۲ ][ ۸۹۳ ][ ۸۹۴ ][ ۸۹۵ ][ ۸۹۶ ][ ۸۹۷ ][ ۸۹۸ ][ ۸۹۹ ][ ۹۰۰ ][ ۹۰۱ ][ ۹۰۲ ][ ۹۰۳ ][ ۹۰۴ ][ ۹۰۵ ][ ۹۰۶ ][ ۹۰۷ ][ ۹۰۸ ][ ۹۰۹ ][ ۹۱۰ ][ ۹۱۱ ][ ۹۱۲ ][ ۹۱۳ ][ ۹۱۴ ][ ۹۱۵ ][ ۹۱۶ ][ ۹۱۷ ][ ۹۱۸ ][ ۹۱۹ ][ ۹۲۰ ][ ۹۲۱ ][ ۹۲۲ ][ ۹۲۳ ][ ۹۲۴ ][ ۹۲۵ ][ ۹۲۶ ][ ۹۲۷ ][ ۹۲۸ ][ ۹۲۹ ][ ۹۳۰ ][ ۹۳۱ ][ ۹۳۲ ][ ۹۳۳ ][ ۹۳۴ ][ ۹۳۵ ][ ۹۳۶ ][ ۹۳۷ ][ ۹۳۸ ][ ۹۳۹ ][ ۹۴۰ ][ ۹۴۱ ][ ۹۴۲ ][ ۹۴۳ ][ ۹۴۴ ][ ۹۴۵ ][ ۹۴۶ ][ ۹۴۷ ][ ۹۴۸ ][ ۹۴۹ ][ ۹۵۰ ][ ۹۵۱ ][ ۹۵۲ ][ ۹۵۳ ][ ۹۵۴ ][ ۹۵۵ ][ ۹۵۶ ][ ۹۵۷ ][ ۹۵۸ ][ ۹۵۹ ][ ۹۶۰ ][ ۹۶۱ ][ ۹۶۲ ][ ۹۶۳ ][ ۹۶۴ ][ ۹۶۵ ][ ۹۶۶ ][ ۹۶۷ ][ ۹۶۸ ][ ۹۶۹ ][ ۹۷۰ ][ ۹۷۱ ][ ۹۷۲ ][ ۹۷۳ ][ ۹۷۴ ][ ۹۷۵ ][ ۹۷۶ ][ ۹۷۷ ][ ۹۷۸ ][ ۹۷۹ ][ ۹۸۰ ][ ۹۸۱ ][ ۹۸۲ ][ ۹۸۳ ][ ۹۸۴ ][ ۹۸۵ ][ ۹۸۶ ][ ۹۸۷ ][ ۹۸۸ ][ ۹۸۹ ][ ۹۹۰ ][ ۹۹۱ ][ ۹۹۲ ][ ۹۹۳ ][ ۹۹۴ ][ ۹۹۵ ][ ۹۹۶ ][ ۹۹۷ ][ ۹۹۸ ][ ۹۹۹ ][ ۱۰۰۰ ][ ۱۰۰۱ ][ ۱۰۰۲ ][ ۱۰۰۳ ][ ۱۰۰۴ ][

لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب
شمارنده
شرکت مشاوره مدیریتبازارسازی مدیریت بازاریابی. بازدید تحقیقات بازاریابیآموزش مدیریت MBAدلایل ترک تحقیقات بازاریابی تحقیقات مدیریت شرایط سخت بازارکارت امتیازی متوازنارزیابی عملکرد . نمونه مطالعات موردی.برند برندینگانواع برند معرفی 21 نوع متفاوت از برندبرندسازی branding marketing . برندسازی.تحقیقات بازاریابی انگیزه بخش http://marketingbranding.ir سبک مدیریت است مدیریت بازاربازاریابیتحقیقات بازاریابی ویژگی های .حرفه ای مشاوره اموزش مدیریت.شناسایی مشتریان .تحقیقات بازاریابی استفاده از تحقیقات بازار و بازاریابی http://marketingsales.irmarketing مدیریت برندینگ . Business Management ConsultantIran Business Management ConsultantManagement . بازاریابیانواع بازاریابی 127 نوع بازاریابیبازاریابی. بازاریابی MarketingMix آمیختهآمیزه بازاريابیمدیریت بازاریابی. اخبار مدیریت و تجارتمدیریت.مشاوره بازاریابی مدیریت