مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 3383
دیروز : 1950
افراد آنلاین : 3
همه : 5159772

تمرين هاي ضروري براي سخنراني و گويندگي

۵ - تمرين افزايش اعتماد به نفس ( ۲)

اعتماد به نفس در 10 مرحله          

به نظر مي رسد كه اعتماد به نفس يك هدف دور از دسترس باشد ولي امكان دسترسي به آن با چند راه حل كوتاه وجود دارد :


1. روي توانايي هاي محاوره اي خود كار كنيد.
بهتر كردن مهارت گفتگو به شما كمك مي كند كه در هر موقعيت اجتماعي احساس راحتي كنيد كه در كل به اعتماد به نفس بزرگتري منجر مي شود. اگر تمرين به نگه داشتن ارتباط چشمي نماييد و شنونده ي خوبي باشيد اين به شما احساس اعتماد به نفس خواهد داد و مي توانيد از مزاياي اين كه به عنوان يك شخص با اعتماد به نفس با شما رفتار كنند استفاده كنيد.


2. اهداف خود را تعيين كنيد.
اگر براي هر چيزي كه مي خواهيد به دست بياوريد اهداف تعيين كنيد ساختن اعتماد به نفس آسان تر خواهد بود. اگر كه مي خواهيد با اعتماد به نفس كافي رئيس يك سازمان شويد يك برنامه ي عملي براي رسيدن به اين هدف طراحي كنيد.


3. درگير شويد.
وقتي در يك سازمان, پروژه يا كميته درگير هستيد تجربه جديد, بهبود مهارت, شانس رهبري و توسعه شخصيت باعث بهبود اعتماد به نفس شما خواهد شد. راجع به پيوستن به يك موسسه حرفه اي, ثبت نام كردن براي يك كميته و يا به طور داوطلبانه در موسسات كاري عضو شدن فكر كنيد.


4. از تجسم مثبت و با خود حرف زدن استفاده كنيد.
راه رسيدن به اعتماد به نفس اولا" تمرين ذهني است. تصور كردن اين كه يك فرد داراي اعتماد به نفس هستيد اولين زمينه ذهني را فراهم مي كند. مثبت فكر كردن يكي ديگر از راه هاي ايجاد اعتماد به نفس مي باشد. به خودتان بگوييد كه يك فرد داراي اعتماد به نفس هستيد و اجازه ندهيد افكار منفي در ذهنتان رشد كند.


5. كمك هاي حرفه اي جستجو كنيد.
سخنراني هاي ايجاد انگيزه به شنوندگان انگيزه و تحرك مي بخشند و كمك مي كنند كه شنوندگان داراي اعتماد به نفس شوند. اگر شخصا" نمي توانيد در يك سمينار شركت كنيد بسياري از سخنرانها توسط CD و DVD سخنرانيهاي ايجاد انگيزه خود را پخش مي نمايند. بسياري از كتابهاي خودآموز مي توانند شما را در زمينه اعتماد به نفس سازي كمك كنند.
مربيان به رشد استعدادهاي شخصي كمك مي كنند. اگر مشكلات عميق تري در ايجاد اعتماد به نفس داريد مي توانيد از يك مشاور يا روانشناس كمك بگيريد. افسردگي ،  ناراحتي و بيماري مي تواند اعتماد به نفس را كم كند.
مثبت فكر كردن و شركت در جلسات سخنرانيهاي ايجاد انگيزه براي اعتماد به نفس سازي كافي نيست.


6. قدم هاي كوچكي برداريد.
در ادامه ي راه حل تعيين اهداف هنگامي كه احساس اعتماد به نفس نمي كنيد برداشتن قدمهاي كوچك بيشتر اين امكان را به شما مي دهد كه به سطح مطلوب اعتماد به نفس برسيد.
به خودتان بگوييد كه امروز لبخند خواهيد زد, با هر كسي كه ملاقات مي كنيد دست خواهيد داد و قول دهيد كه در جلسه بعدي عقايد خود را خواهيد گفت.
اين احتمال بيشتري دارد كه به موفقيت منجر شود و در مسير اعتماد به نفس شروع خواهد شد تا يك پرش بي پروا يا يك نطق مهم در يك كنفرانس ملي.


7. يك ذهن با اعتماد به نفس را تمرين كنيد.
ممكن است اين جمله را شنيده باشيد (( وانمود كن تا به آن برسي.)). حقيقت اين است كه شما با رفتار كردن مانند كسي كه با اعتماد به نفس است مي توانيد اعتماد به نفس به دست آوريد. نياز نيست كه كسي بداند كه شما غلو مي كنيد. نهايتا" شما به تظاهر نياز نداريد. موفقيتي كه شما از رفتار كردن مانند كسي كه با اعتماد به نفس است به دست مي آوريد در نهايت منجر به اعتماد به نفس واقعي خواهد شد.


8. الگوهاي داراي اعتماد به نفس جستجو كنيد.
اين كه آيا شما با همكاران دوستان يا اعضاي فاميل يا اشخاص معروف براي الهام گرفتن مراجعه مي نماييد جستجوي الگوهاي داراي اعتماد به نفس مي تواند شما را براي داشتن اعتماد به نفس ياري دهد.
بهتر اين است كه شما با كسي كه مي خواهيد به عنوان الگوي داراي اعتماد به نفس برگزينيد تماسهاي واقعي داشته باشيد. اما شما هنوز مي توانيد عقايد اشخاص معروف و استراتژي ايجاد اعتماد به نفس را از طريق مصاحبه ها و كتاب ها به دست آوريد.


9. چيزهاي جديد آزمايش كنيد.
تجارب جديد در دسترسي به اعتماد به نفس كمك خواهد كرد. لازم نيست شما فضانوردي و يا كارهاي مهم از اين قبيل را بياموزيد. سرگرمي جديدي را آغاز كردن يا شركت در يك كلاس به شما در بالا بردن مهارت مورد نظر كمك مي كند.


10. از خودتان رضايت داشته باشيد.
داشتن يك نظر مثبت نسبت به خود كليد رسيدن به اعتماد به نفس است. شما بايد از كسي كه هستيد خوشحال باشيد; از شخصيت تا ظاهر خود, قبل از اين كه كاملا" اعتماد به نفس را به دست بياوريد.
به دست آوردن اعتماد به نفس به كار سخت نياز دارد. ولي اگر مرحله به مرحله پيش برويد غير ممكن نيست .

http://www.newseminar.org/component/content/article/204.html


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۱۷:۳۰ ] [ مشاوره مديريت ]

 

تمرين هاي ضروري براي سخنراني و گويندگي

۵ - تمرين افزايش اعتماد به نفس ( ۱ )

۵ اصل مهم

اغلب مردم معناي واقعي كلمه ي "اعتماد به نفس" را به خوبي درك نمي كنند ...به همين دليل ان نوع از اعتماد به نفس وخود باوري را كه مطلوب ومورد نظرشان است در زند گي تجربه نمي كنند چون فكر مي كنند اعتماد به نفس يعني اين كه ايمان واعتماد به موفقيتها يي كه در كارها به دست مي اورند. در صورتي كه اعتماد به نفس واقعي وحقيقي آن است كه قبل از اين كه در كاري موفق شويم نوعي اعتماد به توانايي خود براي انجام آن كار داشته باشيم .

اعتماد به نفس چيست ؟

"عزت نفس" يك منبع انرژي است . يك چتر وسيعي است كه اعتماد به نفس زير سايه ان است .اعتماد به نفس يعني ديدن خودبه عنوان فردي توانا ، با كفايت ، دوست داشتني ومنحصر به فرد . كفايت يعني توانايي كه درحد كافي وتسلط بر امور باشد . منحصر به فرد يعني با توجه و در نظر گرفتن تفاوتها ي فردي. به تعبير ديگر اعتماد به نفس يعني ان احساس و شناختي كه از توانايي ها و محد وديت هاي بيروني ودروني خود داريد . بنا براين وقتي كه اعتماد به نفس وخود باوري خود را بر اساس آن كه و آن چه به راستي هستيد و نه بر اساس موفقيت ها و دست يا بي ها يا شكست ها وناكامي هاي خود بنا مي كنيد چيزي را در خود خلق مي نماييد كه هيچ كس وهيچ چيز ياراي گرفتنش را از شما نخواهد داشت . حال با توجه به مفاهيم بالا مي توان گفت كه اعتماد به نفس واقعي همواره در درون خود شما توليد مي شود نه از بيرون . اعتماد به نفس واقعي زاييده ي تعهد شما به خودتان است . اين تعهد كه هر ان چه لازم باشد انجام خواهيد داد تا به خواسته ها ونيازهايتان برسيد . اعتماد به نفس باور شخصي شماست نسبت به روح خودتان به عنوان يك انسان . اعتمادبه نفس حقيقت اين نيست كه نترسيم . بلكه ان است كه بدانيد ومطمئن باشيد با اين كه مي ترسيد اما بي گمان دست يه عمل خواهيد زد .

انواع اعتماد به نفس

* اعتماد به نفس رفتاري

* اعتماد به نفس احساسي ، عاطفي

* اعتماد به نفس روحي ومعنوي

به منظوران كه اقتدار شخصي لازم را به دست آورده و رضايت و غنايي كه استحقاقش راداريد تجربه كنيد ، به هر سه نوع اعتماد به نفس نياز داريد.

- اعتماد به نفس رفتاري ، به معناي قابليت وتوانايي در عمل كردن وانجام دادن كارهاست . از كارهاي ساده گرفته تا كارهاي سخت همانند جامه عمل پوشاندن به روياهايتان . اين همان نوع از اعتماد به نفس است كه مورد نظر اغلب ماست .

-- اعتماد به نفس احساسي وعاطفي به معناي توانايي در تسلط وبه كنترل در آوردن دنياي احساس وعواطف شماست .اين كه بدانيد چه احساساتي داريد ، معناي ان ها را بفهميد وبتوانيد انتخابهاي احساسي درست بكنيد وازخود در مقابل درد و رنج روحي ولطمه ها وصد مه هاي عاطفي محافظت كنيد وبدانيد چگونه روابطي صميمي ، سالم و مانگار خلق نماييد .

-- سومين نوع از اعتماد به نفس كه مهم ترين انها مي باشد ، اعتماد به نفس روحي ومعنوي است . اين نوع از اعتماد به نفس همانا اعتماد وايمان شما به جهان هستي وكل آفرينش وموجودات است . اين ايمان روحي كه زندگي ، هدف ونهايتي مثبت را در پي خواهد داشت وشمابه خاطر هدفي اين جا هستيد وزندگي 70 - 80 - 90 ساله تان برروي اين كره خاكي هدف ومقصودي را دنبال مي كند .

اعتماد به نفس آن است كه باور داشته باشيد مي توانيد وتوانايي ان را داريد كه تمام توانتان رابه كار بگيريد و شرايط واوضاع زندگي را آن گونه كه مطلوب ودلخواه شماست تغيير دهيد

چگونه اعتماد به نفس را در خود تقويت كنيم ؟

اصل اول - گذشته را بپذيريد وا ينده را دگرگون كنيد

شما بايد بدانيد كه گذشته را نمي توان تغييرداداما آينده هنوز آفريده نشده است . آينده چيزي نيست جز انديشه هاي شما وكوشش براي افريدن انها .منظور ما اين است كه در بند گذ شته نباشيد نه اينكه از تجربيات ، خطاها وشكستهاي گذشته درس نگيريد .پس بايد عاقلانه به گذشته نگاه كرد و اند يشه و وقت خود را صرف چيزي كنيم كه توان آفريدن ودگرگون ساختن آن را داريم .

اصل دوم - درباره اهدافتان با خود گفتگو كنيد .

اهداف را به صورت جملا تي مشخص در اوريد وبه خود بگوييد ان هم به صورت جملات مثبت . اهداف بايد واقعي ومعقول باشند نه بلند پروازانه كه دسترسي به انها ممكن نباشد ونه پيش پا افتاده كه ارزش كوشيدن را نداشته باشند . اهداف معقولي براي هرساعت ، روز ، هفته وماه وضع كنيد . موفقيت در اهداف كوتاه شما را براي دست يافتن به اهداف بلند مدت تشويق مي كند و انگيزه تلاش را در شما بيدار مي سازد . همواره اهداف را ياداور شويد تا بخشي از ضمير ناخوداگاه شما گردد.

 اصل سوم - تصميم گرفتن را تمرين كنيد .

روانشناسان نشان داده اند كه كودكاني كه در سالهاي اوليه زندگي خود تشويق شده اند تا براي خود تصميم بگيرند از ديگر كودكاني كه اين موقعييت را نداشته اند در اعتماد به نفس رتبه بالاتري كسب كرده اند . تمرين تصميم گيري به شما كمك مي كند تا نسبت به قدرت قضاوت خود اطمينان بيشتري به دست اوريد ودرنتيجه اعتماد به نفس كامل تري كسب نماييد . مهم تصميم گيري است . يادتان باشد كه :

قضاوت درست نتيجه تجربه است وتجربه خود نتيجه چندين قضاوت نادرست . بنابراين از هرفرصتي براي تصميم گيري استفاده كنيد واين نيرو را در خود پرورش دهيد . تصميم گيري مستلزم خطر پذير واحساس مسئوليت است

اصل چهارم - نتايجي را كه مي خواهيد مجسم كنيد .

تصوير روشني را از آنچه مي خواهيد به دست اوريد ، داشته باشيد اين كار باعث مي شود تا انرژي خودرا بران هدف متمركز كنيد . اين برخورد تصويري باهمه آرمان ها و اهداف براي شما مفيد است وياري تان مي دهد تا كم كم زمينه هاي -دست يابي به انها را فراهم سازيد . اگر مي خواهيد از شر خصلتي رها شويد خودر ا در حالتي تصور كنيد كه از آن خصلت هيچ اثري در شما نيست . همين تصوير وتكرار آن و انجام دادن تمرينهاي اصلاحي به شما كمك مي كند تا از آن خصلت نا خوشايند رها شويد . اين كار خيال پردازي ، بي خاصيت نيست بلكه واقعيت روانشناختي پذيرفته شده اي است كه به بسياري كسا ن ياري رسانده است .

اصل پنجم - دربرخي زمينه ها متخصص شويد .

آگاهي عمومي لازمه زندگي فردي واجتماعي است اما كافي نيست . براي پيشرفت در زندگي فردي وحرفه اي شما بايد در زمينه هايي متخصص ومنحصر به فرد باشيد . همين نكته كه شما چيزي مي دانيد وديگران نمي دانند به شما اعتماد به نفس مي دهد . بايد اموزش مداوم را به عنوان يك اصل در زندگي خويش بپذيريد .

http://drzohrabi.ir/index.php?option=com_content&task=view&id=306&Itemid=145


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۱۷:۲۹ ] [ مشاوره مديريت ]

 

تمرين هاي ضروري براي سخنراني و گويندگي

 

بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۱۷:۲۸ ] [ مشاوره مديريت ]

 

تمرين هاي ضروري براي سخنراني و گويندگي

۴ - تمرين تنفس و صدا (۱۰)

تمرين پرورش صدا براي سخنرانان و گويندگان

نفس كشيدن اصولي ، مهم ترين جنبه صداي حرفه اي سخنرانان ، گويندگان يا خبرنگاران راديو – تلويزيون به حساب مي آيد، چرا كه انرژي صداي افراد به نحوه تنفس آنها بستگي دارد.
اگر در منبع انرژي صدا مشكلي ايجاد شود قاعدتا به تمام صدا آسيب وارد خواهد شد. مثل اين مي ماند كه بخواهيد با تلفن موبايل خود با ديگران تماس بگيريد در حاليكه باتري تلفن شما تمام شده است. صداي با كيفيت بالا هم به نفسي پر از انرژي نياز دارد.
تنفس درست بايد از بخش پائين ديافراگم شروع شود:
با هر دم معده كاملا منبسط و در هر بازدم معده بايد منقبض شود. براي تمرين روش تنفس، روي زمين به پشت دراز بكشيد و روي شكم خود كتابي را قرار دهيد. اگر با هر دم كتاب بلند شد و با هر بازدم كتاب پائين آمد، شيوه تنفس شما درست است.
وقتي به اين طرز نفس كشيدن عادت كرديد، ايستاده تمرين كنيد. دست راست خود را روي قفسه سينه و دست چپ را روي خط كمر قرار دهيد. موقع نفس كشيدن فقط دست چپ بايد حركت كند و دست راست كه روي قفسه سينه نهاد شده است، بايد ثابت بماند. اين تمرين كمك مي كند كه از تنش در ناحيه گلو كاسته  شود و به مرور صداي حرفه اي براي سخنراني و  گويندگي پيدا كنيد.
براي تقويت صداي خود هر روز پيش از آنكه به تلفن پاسخ دهيد يا زماني كه در ماشين پشت چراغ قرمز متوقف هستيد، يك نفس عميق از ته ديافراگم بكشيد. ( نه در هواي آلوده )


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۱۷:۲۷ ] [ مشاوره مديريت ]


 
فن بيان ، بهينه ساز روابط اجتماعي و فردي
 
 بدون شك ، كسب مهارت هاي فردي براي برقراري ارتباط در زمينه هاي مختلف اجتماعي ، الزامي است . اگر نمي توانيد در مورد يك موضوع بحث را شروع كنيد و يا بيش از حد خجالتي هستيد ، اشكالي ندارد ! شما مي توانيد با بكارگيري راهكارهائي مناسب ، بدون صرف وقت يا هزينه ، قدم به قدم پيشروي كنيد .


● ارتباط كلامي
براي ايجاد روابطي بهتر با افراد جامعه ، توانايي بياني ساده ، مختصر و انتقال مطالب و اطلاعات ضروري است . اگر واقعا" مي خواهيد ارتباط كلامي خود را تقويت كنيد ، خود را نبازيد ، سخنراني ،نوع زبان محاوره و نحوه ي ارائه مطلب تحت اختيار شماست ! ابتدا مي توانيد براي آگاهي بيشتر، از يك همكار معتمد در مورد موضوع گفتگو ، اطلاعاتي كسب كنيد . رشته هاي فن بيان و دروس مربوطه دانشگاهي و پيش از آن ( دبيرستان ) ، در ارائه مطلب كمك مفيدي مي كنند . براي ازبين بردن ترس روبرويي با جمعيت ، مي توانيد با خود تمرين كنيد. چه در زماني كه شما با يك نفر صحبت مي كنيدو چه در يك جمع ، كسب مهارت فن بيان بسيار مفيد است . سمينارهاي زيادي در مورد ارتباطات موثر ، ساختار رابطه و ايجاد روابطي بهينه با مردم برگزار مي شود . با دسترسي به اين امكانات ، براي شروع و كسب راهكار جديد ايجاد ارتباط ، تنها كافي است كه تصميم بگيريد . 
● ارتباط نوشتاري

تقريبا" براي هر كاري ، توانايي ارائه مطالب بصورت نوشتاري و رعايت قواعد آن لازم است ، چرا كه با رعايت اين قواعد است كه مي توانيم منظور خود را بطور صحيح بيان كنيم . بيشتر موسسات آموزشي فن بيان ، دوره هاي آموزشي را براي نحوه ي قواعد نگارش ارائه ميكنند. به منظور افزايش سطح نگارش به كتب و منابع دبيرستاني خود مراجعه كنيد . ممكن است خيلي ابتدايي باشد ولي اصولي ، قابل فهم ، سبك و بدون صرف هزينه اند. تجربيات آموزشي ثابت كرده است كه اين منابع در كسب مهارت هاي اساسي نوشتاري بسيار موثر هستند. براي سرعت بيشتر جهت نيل به اين هدف ، از يك كارشناس نگارش جهت نظارت بر يادگيري كمك بگيريد ، نوشتار هاي خود را با راهنمايي او ، اصلاح و دوباره نويسي كنيد . از طريق اينترنت ، دوره هاي آموزشي جديد نگارش را پيدا كنيد . براي مثال در موتورهاي جستجو به دنبال عباراتي همچون ، " آموزش از راه دور " ،" نگارش" ، " دوره هاي آموزش از طريق اينترنت " و موارد مشابه باشيد .

● شنوايي

مهارت گوش دادن دقيق و گرفتن مطلب اصلي موضوع صحبت ، كليد اساسي ارتباط موفق كاري است . در ابتدا بهترين كار اين است كه در كمال دقت به صحبت هاي طرف مقابل تمركز كنيد . به منظور ارتقاء مهارت هاي شنوايي خود از نوارهاي صوتي و تصويري و يا كتاب هاي آموزشي معتبر به همراه نوار آن ، استفاده كنيد . ديگران را در موضوع بحث و عقايد خود سهيم كنيد و نظر آنها را جويا شويد : در حين سخنراني خود ديگران را در نظرات و عقايدتان سهيم كيند و توضيح دهيد كه چطور به اين نتيجه رسيده ايد . شايد مجبور شويد كه بطور مختصر و در كمال آرامش از خود دفاع كنيد . به دقت به نحوه ي معرفي ديگران درباره كار خود يا فعاليتشان گوش دهيد ولي در ارائه صحبت هاي خود بايد به رعايت اهداف و چهارچوب فعاليت هاي خود توجه كنيد  .

روش ديگر براي تقويت مهارت گفتگو ، گوش دادن به مباحثاتي است كه در راديو انجام مي شود ، دقت كنيد كه چطور كارشناسان و گوينده ها با مهارت ، ديگران را در بحث شركت مي دهند و در اين بين از نظرات و عقايدشان نيز دفاع مي كنند. شما نيز مي توانيد از طريق تلفن به عنوان مهمان ، در بحث اينگونه برنامه هاي راديويي شركت كنيد و خود را امتحان كنيد. با يك مربي و يا كارشناس تمرين كنيد و از او بخواهيد نظر خود را درباره ي نحوه بيان شما صادقانه بگويد . اغلب اوقات زماني كه نظر شما را در يك مبحث كاري مي خواهند ، هول مي شويد و نمي دانيد چه بايد بگوييد ! اعتماد به نفس خود را حفظ كنيد و با خونسردي كامل از تجربيات خود و آموخته هايتان استفاده كنيد. شما ديگر مي دانيد چطور بايد بحث را شروع كنيد. نحوه ي ارتباطات شما همان بازتاب مهارت ، استعداد ، آمادگي و شخصيت شماست. بنابراين مطمئن باشيد كه هرگز از زماني كه صرف تقويت فن بيانتان كرده ا يد ، پشيمان نخواهيد شد. 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۱۷:۲۷ ] [ مشاوره مديريت ]

 

تمرين هاي ضروري براي سخنراني و گويندگي

۴ - تمرين تنفس و صدا (۹)

زدودن نگراني‌ ها با تنفس عميق


بعضي واژه ‌ها براي ما بسيار آشنا هستند و از ابتداي تولد آن را مي‌ شناسيم مثل «تنفس». انسان در روز هزاران بار نفس مي ‌كشد ولي لحظه‌اي در مورد آن فكر نمي ‌كند. صدها ميليون سلول بدن به ميزان ثابت و يكنواختي از اكسيژن نياز دارد تا فعاليت خود را به انجام برساند. در حقيقت زندگي بدون اكسيژن تنها براي چند دقيقه ادامه دارد.

اهميت هر نفس

نفس كشيدن بيشتر از آن چه تصور مي‌ كنيم پيچيده است. بطور متوسط ما روزانه در حدود ۲۰ هزار بار نفس كشيده و در هر بار نفس كشيدن بيش از ۲۰ ماهيچه در بدنمان به كار گرفته مي ‌شود. اختلال در عملكرد اين ماهيچه‌ ها مي ‌تواند مصرف اكسيژن را محدود كرده و عملكرد ناقص سلول ‌ها را به‌دنبال داشته باشد و در نهايت به مرگ منجر شود. صدها ميليون سلول بدن نه تنها براي عملكرد صحيح، بلكه براي زنده ماندن به اكسيژن نياز دارند. تكرار ۲۰ هزار تنفس نادرست در هر روز به‌طور طولاني ‌مدت سلامتي ما را بشدت به مخاطره مي ‌اندازد پس لازم است مراقب نفس ‌كشيدن خود بوده و كوشش كنيم تا روش ‌هاي صحيح تنفس را تقويت كنيم.

تنفس ديافراگمي

R-SPACING: normal; BORDER-COLLAPSE: separate; FONT: 11px Tahoma; WHITE-SPACE: normal; ORPHANS: 2; COLOR: rgb(0,0,0); WORD-SPACING: 0px; -webkit-border-horizontal-spacing: 0px; -webkit-border-vertical-spacing: 0px; -webkit-text-decorations-in-effect: none; -webkit-text-size-adjust: auto; -webkit-text-stroke-width: 0px" class=Apple-style-span>تمرين هاي ضروري براي سخنراني و گويندگي

۴ - تمرين تنفس و صدا (۸)

تكنيك‌هاي تنفس درماني

براي ريلكس شدن، انرژي گرفتن و ترميم بدنتان، بايد ياد بگيريد چطور درست نفس بكشيد.

تاريخچه

هزاران سال است كه سالكان و عارفان به قدرت ذاتي و معنوي تنفس پي برده‌اند. اگر فقط براي چند لحظه دست از نفس كشيدن برداريم، مي‌ميريم. پس نيروي حيات در هوايي كه تنفس مي‌كنيم نهفته است. سال‌هاست كه مرتاضان هندي از قدرت تنفس براي انتقال هوشياري استفاده مي‌كنند كه درواقع بااستفاده از اين تكنيك‌هاي تنفس، يك واكنش شيميايي اتفاق مي‌افتد. تغيير وضعيت‌هاي هوشياري و شفاي عميق فقط با استفاده از تنفس مقدور بوده است. امروزه اين امكان را داريم كه مدرسيني براي تعليم نحوه استفاده صحيح از تنفس براي اهداف مختلف وجود دارد.

توني رابينز كه يك فرد موفق جهاني است كه از هيچ به همه‌چيز دست يافته است، تحقيقاتي درمورد چيزهاي كه انرژي بسيار زيادي به ما مي‌دهد تا بتوانيم هرآنچه كه لازم است براي رسيدن به موفقيت انجام دهيم را به دست آوريم. با بررسي و آزمايش همه‌چيز از قهوه گرفته تا محرك‌هاي مصنوعي ورزشي، او به اين نتيجه رسيده است كه 15 دقيقه تمرين تنفس عميق همه انرژي لازم براي روزمان را در اختيارمان قرار مي‌دهد. واقعاً شگفت‌انگيز است.

و جالب‌ترين نكته آن اين است كه كاملاً هم رايگان است.

فوايد

تنفس صحيح تاثيرات شگرفي بر سلامت ما دارد. بيش از 70 درصد موادفرعي زائد بدن از طريق تنفس و پوست دفع مي‌شوند. وقتي اكسيژن خونمان زياد مي‌شود، رشد ويروس‌ها و باكتري‌ها در بدن سخت مي‌شود. تنفس خوب رشد عضلاني را تقويت كرده و انرژي بيشتري به ما مي‌دهد. خيلي‌اوقات مكانيزم تنفس براي خيلي از ما درنتيجه تروماي تنفسي كه در زمان به‌دنيا آمدن متحمل شده‌ايم نيازمند ترميم است. بندناف خيلي از ما ممكن است زود كنده شده باشد. اولين تنفس ما پر از مايع، دردناك و وحشت‌آور بوده است و زماني اتفاق مي‌افتد كه به پشت ما مي‌كوبند. الان هم هروقت اتفاقات سختي برايمان مي‌افتد نفسمان بند ميآيد. اين مسئله ترتيب و ساختار كل مكانيزم را برهم مي‌زند. اتفاقات مثل اين زياد رخ مي‌دهد و خيلي زود مي‌بينيم كه فقط از 20 درصد ظرفيت تنفسمان و درنتيجه 20 درصد ظرفيت انرژي خود استفاده مي‌كنيم. تنفس‌درماني مي‌تواند همه اين مشكلات را حل كند.

تنفس‌درماني

در تنفس‌درماني از تركيبي از تكنيك‌هاي مختلف كه توسط ژن ديلمان (Gene Dillman) در 20 سال گذشته درنتيجه سالها تجربه او در نوزايي گشتالت درماني، يكپارچه‌سازي تنفسي سوماتو و يوگا به دست آمده، استفاده مي‌كند. اين تكنيك‌ها به ما اين امكان را مي‌دهد هم آسيب‌هاي جسمي و هم احساسي خود را با م