مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 4576
دیروز : 4574
افراد آنلاین : 6
همه : 5165539

 

تمرين هاي ضروري براي سخنراني و گويندگي

۴ - تمرين تنفس و صدا (۵)

راحت نفس بكشيد تا به آرامش كامل برسيد

تنفس مساله ي بسيار حساسي است، عوامل زيادي باعث مي شود كه نتوانيم به درستي تنفس كنيم؛ مانند آلودگي هوا، استرس هاي روزانه، اتفاقات و حوادث، مشكلات عاطفي، اضطراب و غيره.

اگر ندانيد چگونه تنفس طبيعي انجام دهيد، احساس خستگي مي كنيد و روحيه تان خراب مي شود. اما چنانچه تمرين هاي تنفس كامل را انجام دهيد و بتوانيد شيوه ي تنفس خود را اصلاح كنيد، حتي در موقعيت هاي تنش زا نيز مي توانيد به احساس خوبي برسيد يا حداقل تنش ها را بهتر مهار و كنترل كنيد.

تنفس كامل و مناسب پديده اي غير طبيعي نيست بلكه روشي است كه با نهاد و طبيعت بدن ما سازگاري دارد. تنفس كامل روشي است كه نوزادان در نواحي شهري و نيز بزرگسالان در نواحي دور از هياهوي شهر به طور طبيعي و عادي آن را انجام مي دهند؛ اما انسان متمدن به روش هاي غير طبيعي و غلط تنفس عادت كرده است.

نفس كشيدن كامل، الزاماً به معني پُر كردن ريه ها از هوا نيست، بلكه در اين روش مي توان هواي دمي و بازدمي را به دلخواه بين نواحي مختلف، ريه ها توزيع و تنظيم كرد.

بهره گيري از روش تنفس مناسب، شما را در برابر ابتلا به عفونت هاي دستگاه تنفس و حتي سرماخوردگي هاي معمولي مصون مي كند و مقاومت بدن را در برابر بيماري ها بالا مي برد. از طرفي كارايي و كيفيت خون به ميزان اكسيژن موجود در آن بستگي دارد. اگر در اثر تنفس نادرست اكسيژن كافي در اختيار خون قرار نگيرد، مواد سمي ناشي از سوخت و ساز بدن در آن انباشته مي شود.

همان گونه كه مي دانيد تمام سلول هاي بدن انسان براي دريافت مواد مورد نياز خود به خون وابسته اند و باقي ماندن مواد سمي در خون، تمام بدن را تحت تاثير قرار مي دهد، از اين جهت تنفس كامل در پاك سازي كلي بدن، نقش مهمي دارد. حتي دستگاه گوارش نيز از بخش هايي است كه در اثر تنفس نادرست آسيب مي بيند؛ زيرا فرآيند هضم و جذب مواد غذايي به اكسيژن نياز دارد.

دستگاه عصبي شامل مغز و نخاع و رشته هاي عصبي، از بخش هاي مهم تري هستند كه در اثر تنفس نادرست و محروميت از اكسيژن آسيب مي بينند. حتي عملكرد جنسي انسان نيز به كاركرد صحيح سيستم اعصاب پاراسمپاتيك وابسته است و ناتواني جنسي نيز مي تواند يكي از پيامدهاي عادت كردن به روش هاي نادرست تنفس باشد.

هنگام دم كامل، ديافراگم منقبض مي شود و به كبد، معده و ساير احشاي شكمي فشار ملايمي وارد مي كند و در واقع به نوعي آن ها را ماساژ مي دهد كه با بهبود گردش خون اعضاي گوارشي، به نوبه ي خود در سلامت كاركرد اين اعضا موثر است. به عبارت ديگر، با تنفس كامل ديافراگمي مي توان اعضاي شكمي را به نوعي ورزش داد.

تنفس ناسالم

اغلب افراد به هنگام تنفس كردن مرتكب سه اشتباه مي شوند، كه عبارت هستند از:

تنفس كم عمق، تنفس بيش از اندازه سريع و تنفس وارونه.

بنابراين ساده ترين راه حل اين است كه آرام تر، عميق تر و درست تر نفس بكشيم. اما تنفس وارونه نياز به كمي توضيح دارد. بهترين راه براي اطلاع از تنفس صحيح، نگاه كردن به تنفس نوزادان و كودكان است. بچه ها وقتي نفس مي كشند، به هنگام عمل دم شكم شان بالا مي آيد و گرد مي شود. عضلات شكم كودك نرم است؛ به طوري كه هوا مي تواند به راحتي به عمق ريه هاي او برسد. وقتي تنفس كردن ناسالم بزرگسالان را تماشا مي كنيد، درست عكس اين حالت است. به همين دليل است كه آن را تنفس وارونه مي نامند. اغلب بزرگسالان هنگام دم شكم شان را سفت مي كنند و در اين حالت تنفس، شكم مانع پُر شدن ريه ها از هوا مي شود. حتي بازدم شان را ناقص انجام مي دهند كه همه اين ها به خاطر استفاده وارونه از عضلات ديافراگمي است.

تنفس سالم

تنفس سالم و درست، سه مرحله دارد: شروع، ميانه، اوج(به هنگام بازدم اين ترتيب برعكس مي شود) كه در حالت هاي دم و بازدم توضيح داده مي شود.

عمل دم

در شروع عمل دم، شكم در حالت آرامش قرار مي گيرد. اين كار ديافراگم را صاف مي كند قبل از حركت سينه، شكم قدري بزرگ و منبسط مي شود و فضايي را فراهم مي سازد تا هوا، بخش هاي تحتاني ريه هاي شما را پُر كند. عمل دم در ميانه ي راه خود، عضلات سينه را منبسط مي كند و در نتيجه قفسه سينه بزرگ مي شود قفسه سينه به سمت بالا حركت مي كند، زيرا هوا بخش مياني ريه ها را پُر مي كند. در بخش اوج عمل دم، استخوان ترقوه به سمت بالا حركت مي كند و شانه ها حالت آرام به خود مي گيرند و كمي عقب مي روند. هوا بخش هاي فوقاني ريه ها را پُر مي كند.

عمل بازدم

در شروع عمل بازدم، استخوان هاي ترقوه پايين مي افتند و شانه ها كمي به سمت جلو متمايل مي شود. در ميانه ي بازدم عضلات سينه به حالت آرام درآمده و قفسه ي سينه به سمت پايين حركت مي كند و در هر سه بُعد باريك مي شود.

البته هرگز توصيه نمي شود به هنگام تنفس به جزييات تا اين اندازه توجه كنيد؛ با اين حال چند دقيقه اي دقت به تنفس و جزييات آن مفيد است.

تمرين هاي تنفس

در ادامه ي مطالب، تمرين هاي زير، شما را با چگونگي انجام بهتر تنفس كامل آشنا مي كند:

تمرين اول:

در اين تمرين آموزش اوليه ارائه مي شود. به هنگام بازدم، هواي درون ريه هاي خود را به بيرون بدميد؛ البته بدون فشار زياد آن قدر مكث كنيد كه بدن تان به شما بگويد به تنفس بعدي احتياج داريد. مهم نيست دو ثانيه مكث كنيد يا مثلا بيست ثانيه. حالا تا حدي كه امكان دارد، هوا را به درون ريه هاي خود بكشيد(دم بدون فشار زياد) بار ديگر عمل بازدم را انجام دهيد و آن قدر صبر كنيد تا مجبور شويد دوباره تنفس كنيد. اين تمرين را به مدت يك دقيقه انجام دهيد.

حالا از اين تمرين بيرون بيايد(استراحت) و بدن خود را وارسي كنيد. آيا تغييري در خستگي، تنش و مه آلوده بودن ذهن تان به وجود آمده است؟ اگر تغييري را احساس نكرده ايد چند دقيقه ديگر اين تمرين را انجام دهيد. اما نبايد به شما فشاري وارد شود؛ يعني دم و بازدم را با فشار انجام ندهيد.

اگر اين تمرين را به درستي انجام دهيد، در پايان هميشه احساس آرامش جسمي و ذهني بيشتري خواهيد داشت. به راحتي و ساده بودن تمرين بيشتر توجه داشته باشيد و نگران كامل و صد در صد درست انجام دادن آن نباشيد.

تمرين دوم:

۱- راست بنشينيد و ستون فقرات در يك امتداد باشد. به بدن خود هيچ فشاري وارد نكنيد و آرامش را در عضلات بدن تجربه كنيد. سپس آهسته و پيوسته از راه سوراخ هاي بيني خود دم بگيريد؛ به گونه اي كه ابتدا بخش هاي پاييني ريه ها از هوا پُر شود. نشانه اين حالت آن است كه پرده ديافراگم(كه محتويات قفسه سينه را از احشاي شكمي جدا مي كند)، به قسمت پايين رانده مي شود و با قدري فشار، عضلات جدار شكم را به بيرون برجسته مي كند. در ادامه با اتساع بخش هاي تحتاني قفسه سينه و دنده هاي پاييني، قسمت مياني ريه ها را پُر كنيد و سرانجام با برآمده كردن قسمت فوقاني سينه و بالا كشيدن دنده هاي بالايي، بخش هاي فوقاني ريه ها را از هوا پُر كنيد. در حالت اخير بخش تحتاني شكم اندكي به داخل كشيده خواهد شد كه به پُر شدن بخش فوقاني ريه ها كمك مي كند. فراموش نكنيد كه در اين تمرين بايستي دم روندي پيوسته و آرام داشته باشد و نبايد پُر كردن سه بخش مختلف ريه در سه حركت جداگانه انجام شود. همچنين از انجام دم هاي تكانه اي به شدت بپرهيزيد.

۲- دم را به مدت چند ثانيه حبس كنيد(تا آن جا كه مقدور باشد و بدون اجبار و فشار زياد باشد).

۳- به آرامي نفس خود را بيرون دهيد؛ به گونه اي كه قفسه سينه در وضعيتي پايدار قرار داشته باشد و هم زمان با خروج هوا از ريه ها، شكم اندكي داخل كشيده شود. وقتي هواي موجود در ريه ها خارج شد، قفسه ي سينه و شكم خود را آرام كنيد. با اندكي تمرين مي توان بر اين تكنيك تسلط پيدا كرد و آن را به طور خودكار و عادتي انجام داد. براي انجام بهتر تمرين دوم مي توانيد رو به روي يك آينه ي بزرگ بنشينيد و دستان خود را آرام روي شكم قرار دهيد تا حركات را بهتر احساس كنيد. هنگام انجام اين تمرين بهتر است گاهي در پايان دم، شانه ي خود را بلند كنيد، به طوري كه بر اثر بالا آمدن ترقوه كوچك ترين بخش قسمت فوقاني ريه نيز از هوا بي نصيب نماند.

تمرين سوم:

اين تمرين در يوگا، تنفس پاك كننده ناميده مي شود؛ چرا كه ريه ها را پاك و به اعضاي دستگاه تنفسي سلامت مي بخشد. اين نوع تنفس به ويژه براي سخنرانان و خوانندگان آواز در پايان كارشان مفيد مي باشد. اگر احساس مي كنيد ريه هاي تان به پاكسازي نياز دارد، از اين روش استفاده كنيد تمرين فوق در مراحل زير انجام مي شود.

۱- يك دم عميق بگيريد.

۲- دم خود را به مدت چند ثانيه حبس كنيد.

۳- لبان خود را همانند زماني كه مي خواهيد سوت بزنيد جمع كنيد، اما گونه ها را از هوا پُر نكنيد. سپس مقداري از هوا را از طريق لب هاي خود با فشار خارج كنيد. پس از لحظه اي درنگ بار ديگر مقداري از هوا را با همين روش بيرون دهيد. اين كار را به همين صورت ادامه دهيد تا تمام هواي موجود در ريه ها خارج شود. اين نوع تنفس براي رفع خستگي موثر است.

البته تمرين هاي ديگري نيز وجود دارد كه ارائه ي همه آن ها در اين مقاله مقدور نيست؛ مانند تمرين هاي تنفسي افزايش توان عصبي و پويايي كلي بدن يا تنفس تقويت صوتي كه به زيباسازي و انعطاف پذيري صدا كمك مي كند. روانشناسان نيز در روش ايمن سازي استرس(مانند اختلال P.T.S.D و هراس) از بازآموزي تنفسي به همراه تكنيك آرام سازي استفاده مي كنند كه با تاكيد بر حركات ديافراگم(نه صرفا ماهيچه هاي قفسه سينه) به مراجعين، آموزش داده مي شود. درمانگر، اشتباهات او را اصلاح مي كند و نحوه ي تمرين درست را مورد بررسي قرار مي دهد.

احساس شادابي با تنفس روزانه

نشانه هاي بي تعادلي اكسيژن، يعني خستگي مزمن، اضطراب، بدخوابي و… به قدري شايع هستند كه بسياري فكر مي كنند تجربه كردن آن ها عادي و طبيعي است؛ اما چند روز بعد از انجام تمرين ها به اين نتيجه مي رسند كه آن چه قبلا طبيعي احساس مي كردند، ناشي از عادت بد بوده است. ناگهان تحولي در شما ايجاد مي شود و حالت هاي زير را احساس مي كنيد:

* روشني ذهن، تمركز و دقت، به جاي مه آلوده بودن آن، آرامش به جاي اضطراب، شادابي به جاي خستگي.

* احساس غني و سرشار بودن تنفس و احساس سلامتي به جاي ضعف جسماني.

البته همه چيز بستگي به شما دارد. تمايل شما به انجام تمرين ها است كه اين اتفاق خوشايند را به وجود مي آورد.

تمرين ها را مي توانيد صبح ها و يا هر وقت و زماني از روز كه احساس نياز كرديد، انجام دهيد. با اين حال اجراي تمرين تنفسي صبح يا عصر و قبل از مصرف وعده غذاي اصلي توصيه مي شود.

با ايجاد سكوت، فكر خود را در لحظه اي كه هستيد متمركز كنيد. به صداي اين سكوت گوش كنيد و فقط اسير نفس هاي خود باشيد. وقتي به صداي تنفس خود فكر مي كنيد نه چيز ديگر، وقتي صداي آمد و رفت آن را مي شنويد، وقتي بر اين باوريم كه همه ما انسان ها در نفس هايي كه مي كشيم سهيم هستيم، آن گاه جز آرامش و خوشبختي براي يكديگر چيزي نمي خواهيم و براي اين نعمت نفس كشيدن و نعمت هاي ديگر، خدا را شكر مي كنيم.

كيوان علوي زاده – كارشناسي ارشد روانشناسي

http://6o5ia.ir/?p=5835#more-5835


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۱۷:۰۶ ] [ مشاوره مديريت ]

 

تمرين هاي ضروري براي سخنراني و گويندگي

۴ - تمرين تنفس و صدا (۴)

تمرين تنفس

تنفس صحيح نقشي مهم در سلامتي ما دارد.
عامل تشديد بسياري از بيماريها قلبي ،تنفسي، استرس ها و تنش ها در تنفس نادرست است.
اغلب انسانها روش تنفس صحيح را نمي دانند.

تنفس بويژه براي نوازندگان سازهاي بادي ،  خوانندگان ، سخنرانان و گويندگان و مجريان ،  اهميتي ويژه دارد.
براي تنفس صحيح يكي از دستان خود را روي شكم، بالاي ناف قرار دهيد.ازطريق بيني به ارامي و با سه شماره هوا را به درون بكشيدسعي كنيدهواي وارد شده باعث شود دستتان به سمت بالا حركت كند. يك ثانيه مكث كنيد.انگاه ظرف چهار شماره هوا را از ريه ي خود خارج كنيد.مرحله خارج كردن هوا طولاني تر است. مرحله به مرحله از بازدم خود براي دميدن در ساز يا خواندن اواز استفاده كنيد . در واقع شما با تنفس ديافراگمي مقدار كافي هوا را در ريه خود ذخيره مي كنيدسپس با صرفه جويي آن را مصرف مي كنيد.اين تمرين ها را مرتب انجام دهيد. و هر بار مدت زمان تخليه ي را طولاني تر كنيد.تا به توانايي كامل در استفاده بهينه از بازدم خود براي نوازندگي ساز برسيد.

تمرين تنفس

تا جايي كه امكان دارد ،هواي درون ريه را كاملا خارج كنيد .سپس دست ها را تا

آن حد كه مي توانيد ،بالا ببريد  و آرام آرام،هوا را به درون ريه ها وارد كنيد .

نفس را در سينه حبس كنيد و دست ها  را تا لحظه اي كه مي توانيد ،بالا نگه داريد  و از

هماهنگي بين حس هاي درون با دنباي بيرون،لذت ببريد. وقتي ديگر نمي توانيد ادامه

دهيد ،همه هوا را به سرعت از ريه خارج كنيد .

اين تمرين را هر بار به مدت پنج دقيقه انجام دهيد


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۱۷:۰۵ ] [ مشاوره مديريت ]

 

تمرين هاي ضروري براي سخنراني و گويندگي

۴ - تمرين تنفس و صدا (۳)


تمرينات دستگاه تنفس از جهات مختلف فوايدي دارد ازجمله اين كه باعث طولاني شدن نفس و قوي شدن عضلات تنفسي مي شود .
 
  قابل ذكر است كه تعداد تنفس افراد در دقيقه در سنين مختلف يكسان نيست .دفعات تنفس در دقيقه از اين قرار است :
 
  در كودكان در بدو تولد 44 بار دردقيقه

  در كودكان 5ساله 26باردر دقيقه

  در افراد 20تا 25سال 26 بار در دقيقه

  در افراد 25تا 30 سال 26 بار در دقيقه

  در افراد ورزشكار كمتر از 15 بار در دقيقه

  تعداد تنفس در دقيقه، در زنان بيشتر از مردان است .

و اما تمرينات ويژه تنفسي كه تاثير بيشتري دارد و موجب طول تنفس و زيبايي صدا مي گرددبه صورت زير است :
 
تمرين يك :

نفس عميق بكشيد(بدون اينكه صداي نفس شما شنيده شود و شانه ها را بالا بكشيد)، هوا را داخل ريه ها كنيد و پس از حبس آن در يك لحظه، هوا را آرام آرام از دهان خارج كنيد( صداي نفس شما شنيده نشود ).اين تمرين را چند بارتكرار كنيد .
 
     تمرين 2:

     حال تمرين يك را از طريق بيني انجام دهيد ،يعني با دهان بسته ريه ها را پر و خالي كنيد .
 
     تمرين 3: تمرين تنفس همراه با تمرين فك،لبها و بيخ زبان.

با نفس عميق هوا را به داخل ريه ها بفرستيد و پس از آن همچنان كه هوا را آرام آرام مصرف مي  كنيد ،كلمه «بالحق» را تكرار كنيد .   در اداي حرف «ب» فك را شل و رها كنيد .روي لبها فشار بياوريد تا لبها نيرومند شود.حرف «ل»را با نوك زبان به طور ملايم اداء كنيد تا زبان به روان كار كردن عادت كند. در هنگام اداي حرف«ق» گلو را كاملاً باز گذاشته ،قاف را با فشار آوردن به بيخ زبان غليظ ادا كنيد تا ريشه و بيخ زبان تحريك بيشتري بيابد و روان كار كند . به همين شكل ،كلمات ديگري را نيز تمرين كنيد.البته مي توانيد حروف و كلمات ديگري را كه مربوط است به لبها ،فك،بيخ زبان و كام به صورت كلمه و يا جدا  ادا و تمرين كنيد.
 
    تمرين 4 :   هوا را از هر دو مسير يعني دهان و بيني با فشار و سريع (شبيه كشيدن خميازه) به داخل ريه ها بفرستيد و سپس با فشار بيرون برانيد. در اين كار امتداد و طول بازدم مورد نظر نيست .   
 
    تمرين 5 :

با كشيدن نفس عميق، ريه ها را تا نهايت درجه پر كنيد و پس از حبس كوتاه بدون اينكه چيزي بخوانيد با كشيدن صداي «آه ،آه» هوا را به تدريج  خارج كنيد. طول نهايي اين بازدم را مشخص كنيد و پس از آن يك يا چند آيه طولاني را با قرائت بخوانيد و سعي كنيد به مرور زمان پس از چندين بار تمرين به همان درجه و ميزان برسانيد. قابل توجه اينكه طول تنفس بازدمي در ضمن تلفظ و خواندن ،كمتر از طول كشيدن صداي ساده مي باشد و علت آن اين است كه در ضمن خواندن هواي بيشتري مصرف نمي شود ( يا بيشتر مصرف مي كنيم ). اين تمرين براي جلوگيري از مصرف زيادي و هدر رفتن هواست . يكي از علل كوتاهي تنفس ، زياد مصرف كردن هواي بازدم است .بهتر است در ضمن اين تمرين ورزش فك ، لبها و قسمتهاي جلو و عقب زبان نيز انجام گيرد . براي اين منظور آياتي را انتخاب كنيد كه در آنها چند حرف لبي و زباني پشت سر هم قرار گرفته باشد . در اين حال، نيز فك را رها كنيد و در اداي حروف حلقي و بيخ زباني، گلو را باز گذاشته، بيخ زبان را با فشار حركت دهيد.
 
     ياد آوري:     

     در اين تمر ينها بيشتر تقويت صدا ،فك،لبها،بيخ زبان و نيز تمرين تنفس مورد نظر است نه رعايت قواعد تجويدي به صورت دقيق آن.

http://www.technolife.ir/my/group/108/blog/11531/


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۱۷:۰۴ ] [ مشاوره مديريت ]

 

تمرين هاي ضروري براي سخنراني و گويندگي

۴ - تمرين تنفس و صدا  (۲)


كيفيت ايجاد صوت (صدا)

استاد عبد الشكور فلاح

( از اساتيد بين المللي قرآن كريم افغانستان )

توليد صوت و صدا ،كه از حركات هماهنگ ومنظم اندامها و عضلات صوتي به وجود مي آيد ،جنبه فيزيكي و پرورش عضلات و اندامهاي صوتي جنبۀ فيزيولژيك دارد.بخش مهمي از زيبايي لحن (سبك)و موفقيت در تطبيق مقامات و آهنگها (كه در خواندن قرآن به كار مي رود )مربوط به صدا است .

صدا از جهت مختلف قابل تمرين و پرورش است بنابر اين هر كس مي تواند با تمرينات صحيح صداي نسبتاً زيبا و جذابي داشته باشد . لذا توضيحات مختصري درباره اندامهاي صوتي و چگونگي پرورش و تمرين صدا لازم به نظر مي رسد:

يكم: آشنايي با اندامهاي صوتي

الف_اندامها و عضلات توليد كننده صوت كه به فرمان دستگاه عصبي به حركت در مي آيند به ترتيب از اين قرارند:

1_دستگاه تنفسي شامل ششها (كه عمل دم و باز دم به وسيله انها انجام مي شود )ناي و نايژه (مسير هوا از ريه ها به طرف حنجره ).

2_عضلات و تارهاي صوتي حنجره (تشكيل دهنده صداي ابتدايي).

3_حفره ها و ديواره هاي گلو (محل توليد حروف_تند و كند كننده صدا)

4_دهان ،شامل: زبان (قسمتهاي جلو و عقب زبان )،فك،لبها،لهات،(زبان كوچك )و سقف كام (نرم كام، سخت كام )

5_دندانها و لثه ها (محل توليد حروف –لطافت بخشيدن به صدا ).

6_ مجرا وحفره هاي بيني (تقويت كننده صدا –توليد كننده حروف خيشومي ).

دوم : صدا چگونه توليد مي شود ؟

     جريان توليد صدا از اين قرار است كه ششها در هر بازدم ،جريان هوا را به بيرون مي رانند .هواي بيرون داده شده از طريق نايژه ها و لوله ناي به تدريج وارد حنجره مي شود . با انقباظ و انبساط عضلات حنجره ،تارهاي صوتي به ارتعاش در مي آيد و موجب مي شود صدايي ساده شبيه زمزمه و ناله به وجود آيد . پس از عبور هوا و امواج صوتي از حفره هاي گلو ،دهان و بيني صدا و كلمات تشكيل و تكميل گرديده و به صورت صوت و آهنگ منظوم يا غير منظوم شنيده مي شود

 چون در توليد صدا ،تنفس نقش مهمي دارد ،تمرينهايي براي تقويت نفس پيشنهاد مي گردد.  

سوم _تقويت نَفَس 

     اندام تنفسي مانند عضلات ديگر قابل تمرين و پرورش است . با  ورزش و تمرين ، زمان نگه داشتن نفس طولاني تر مي شود و به زيبايي و كيفيت صدا مي افزايد.     

   ريه ها كه دو عضو اسفنجي شكل و قابل ارتجاع يعني بزرگ و كوچك شدن   هستند ،عمل دم و باز دم را انجام مي دهند .كساني كه نفس كوتاه دارند در حجم و شكل ريهاي آنها اشكالي وجود ندارد ،بلكه اشتباه آنها در اين است كه عمل دم و بازدم را درست انجام نمي دهند . اولا ريه ها را خوب پُر نمي كنند و در ثاني هوا را زياد و زود مصرف مي كنند .بعضي ها عمل دم نفس كشيدن را درست انجام مي دهند ،ولي چون در هنگام تلاوت قرآن هواي بازدم را زود و زياد مصرف مي كنند از يك طرف دچار كمبود نفس مي شوند و از طرف ديگر ،ممكن است در صدايشان لرزش ايجاد شود . بنابر اين كساني كه به نحوي با صدا و صوت سر و كار دارند بايد بتوانند در كمترين فرصت (يك يا دو ثانيه)هواي كافي را (بدون كشيدن شانه و شنيدن صداي تنفس )وارد ريه ها كنند و سپس خروج تدريجي و طولاني هوا را كنترل نموده ،آن را به خوبي مصرف كنند .

    اينك قبل از اشاره به چند تمرين تنفسي چند نكته مهم را يادآوري مي كنيم :

1_ معده پر در كار تنفس (نفس عميق و باز دم طولاني )اخلال و نا رسايي ايجاد مي كند ،بنابر اين قبل از خواندن نبايد معده را زياد پر كرد .

  2_ بهم خوردن تعادل رواني مثل ترس و اضطراب ....در ابتداي كار ،جريان تنفس را كوتاه مي كند و در نتيجه در صدا لرزش و نوسان نا مطلوب ايجاد مي شود .

   3_ بي حالي و ضعف بدن ناشي از: بيماري ، خستگي زياد ، گرسنگي زياد ، و زياده روي در عمل جنسي دستگاه تنفس را ضعيف مي سازد .

   4_ هنگام خواندن قران بهتر است نفس كشيدن (دم)،با دهان بسته و از طريق بيني انجام گيرد . تنفس از طريق بيني چند برتري دارد كه يكي از انها گرم و ملايم شدن هوا است و به همين جهت ،تخريش و تحريكي در گلو ايجاد نمي شود . در حالي كه تنفس از طريق دهان گاهي ممكن است ايجاد تخريش و سرفه كند و دهان خشك شود .

چهارم : تمرين تنفس( دم و باز دم )

تمرينات دستگاه تنفس از جهات مختلف فوايدي دارد ازجمله اين كه باعث طولاني شدن نفس و قوي شدن عضلات تنفسي مي شود .

  قابل ذكر است كه تعداد تنفس افراد در دقيقه در سنين مختلف يكسان نيست .دفعات تنفس در دقيقه از اين قرار است :

        در كودكان در بدو تولد 44 بار دردقيقه