مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
لینک دوستان
باه، شخصيت و طرز برخورمان را براي ساير افراد دنيا عرضه كنيم به نمايش بگذاريم.
4) آراستگي: موها، دستها و بويي كه از بدن برمي‌خيزد همگي بخشي مهم از تصوير كلي ما را درر ذهن افراد تشكيل مي‌دهند.


تغيير در جهت مثبت

آدم‌ها معمولا تغيير را دوست ندارند اما اگر مي‌خواهيد تصويري كه از خود در ذهن ديگران ايجاد مي‌كنيد را اصلاح نماييد، پذيرا بودن تغييرات برايتان امري حياتي و ضروري خواهد بود. بايد به‌خاطر داشت كه در نتيجه ايجاد تغيير در رفتارمان جنبه‌هاي مثبت فراواني عايدمان خواهد شد:
1) ايجاد تغييرات مثبت مي‌تواند در جهت بهتر شدن وضعيت ما را ياري كند.
2) ايجاد تغييرات مثبت مي‌تواند از آزردگي خاطر ما جلوگيري كند.
3) تغييرات مثبت مي تواند اعتمادبه‌نفس و احترام به خود را در ما افزايش بدهد.
4) مي‌تواند احترام ساير افراد به ما را به ما افزايش داده و موجب گردد كه ديگران قدرمان را بيشتر بدانند.

ذوق و استعداد

ذوق، استعداد و اعتقاد به توانايي‌هايمان در جنبه‌هاي مختلف زندگي، خيلي زود در دوران كودكي شكل مي‌گيرد و برنامه‌ريزي مي‌شود و به رشته‌هايي گرايش پيدا مي‌كنيم كه در آنها «خوب» ارزيابي شده‌ايم و مي‌توانيم بخوبي از پس آن بربياييم.
بدون هيچ دليل واقعي خود را متقاعد مي‌كنيم كه استعداد بعضي از مهارتها را نداريم و اين يعني بدون اينكه واقعا تلاشي كرده باشيم، تسليم بشويم.
هميشه آگاهانه به محيط پيرامون خود نگاه كنيد. سعي كنيد، حتما از آن خوشتان مي‌آيد! نسبت به ايجاد تغيير در زندگي خود ديدگاهي مثبت داشته باشيد و چيزهاي جديد را بپذيريد.


فصل دوم: اعتماد‌به‌نفس و داشتن ديدگاهي مثبت

هنگامي كه اعتماد‌به‌نفس خود را از دست مي‌دهيم درباره هر چيزي سوال مي‌كنيم. قبل از حرف زدن مدت زيادي فكر مي‌كنيم و نسبت به توانايي‌هاي شخصي خود دچار ترديد مي‌شويم.


چگونه مي‌توانيم اعتماد‌به‌نفس را در خود پايه‌ريزي كنيم؟

بهترين راه اينست كه درباره خودتان موضع بي‌طرفانه‌اي بگيريد. جنبه‌هاي مثبت شما دقيقا چه چيزهايي هستند؟ از معمولي بودن خودتان ناراحت نباشيد چون اين ارزيابي تنها بين شما و خودتان صورت مي‌گيرد.


تمرين عملي:

يك ورق كاغذ سفيد بزرگ برداريد ترسيم يك ديوار آجري را شروع نماييد. در هر مرحله يك رديف آجر را رسم كنيد. رديف پاييني را با آجرها پر كنيد كه توصيف كننده موفقيت‌هاي تحصيلي شما هستند. تمامي امتحان‌هايي كه داده‌ايد و دوره‌هايي كه پشت سر گذاشته‌ايد. رديف بعدي را به مهارت‌هاي خود اختصاص بدهيد، مهارت‌هايي كه ممكن است به‌خاطر آنها امتحان پس نداده باشيد. هر طور شده تمامي كارهايي كه مي‌توانيد انجام بدهيد را در اين رديف بنويسيد. رديف بعدي را با يادآوري موفقيت‌هايتان با معيارهاي شخصي خودتان در زندگي پر كنيد.


رديف آخر را بايد با جنبه‌هاي مثبت شخصيت خود پر كنيد. آيا قابل اعتماد هستيد؟ آيا درستكار و انعطاف‌پذير هستيد؟ و ... . هنگاميكه ساختن ديوار را به پايان رسانديد نتايج حاصله را بررسي نماييد. اينها همان چيزهايي هستند كه بايد با توجه به آنها خود را مطرح كنيد. افراد دور و برتان به‌خاطر چنين ويژگي‌هايي شما را دوست دارند. در ضمن شما نيز خود را به‌خاطر همين ويژگي‌ها دوست داريد. حالا نسبت به توانايي‌هاي خود آگاهي داريد و وقت آن رسيده كه روي احساسات خود كار كنيد.


ايجاد اعتماد‌به‌نفس

اعتماد‌به‌نفس خصوصيتي است كه بايد به آهستگي و قدم‌به‌قدم در شخصيت فرد شكل بگيرد. اينكه اين قدم‌ها بعضي وقتها كوچك به‌نظر مي‌رسند چندان اهميتي ندارد. هميشه از اين نكته اطمينان حاصل كنيد كه داريد در جهت صحيح قدم برمي‌داريد.
با اختصاص دادن زمان كافي و كمي هم تشويق و دلگرمي مي توانيم هر كاري را به‌خوبي به انجام برسانيم. براي تقويت اعتماد‌به‌نفس دروني خود، لازم است تا مراحل زير را در زندگي خصوصي و شغلي خود را به اجرا درآوريم.


1) از انتقاد كردن از خود دست برداريد. وقتي دائما نقطه‌ضعف‌هايمان را حتي به شوخي براي ديگران آشكار مي‌كنيم، توجه افراد را نسبت به اين نقطه‌ضعف‌ها بيشتر جلب مي‌كنيم. پس ساكت باشيد، شايد اصلا ديگران متوجه نقطه‌ضعف‌هايتان هم نشده باشند. هنگاميكه كاري را به‌خوبي انجام داده‌ايد و شخصي از كار شما تعريف مي‌كند به‌سادگي بگوييد "متشكرم"


2) از ناله و شكايت خودداري كنيد.ناليدن مشكلات شما را برطرف نمي‌كند، در عوض تنها مي‌تواند بعنوان يك روش منفي در روبرو شدن با آنها بكارتان بيايد و شنيدن آن براي ديگران كسل كننده است. شيوه برخوردتان را با مشكلات تجزيه و تحليل كنيد.
3) با مشكلات خود مدارا كنيد. در هنگام برخورد با موقعيت‌هاي دشوار زندگي با هر مشكلي در جاي خود و در زمان مناسب روبرو شويد، نگذاريد ذهنتان از عباراتي مانند "چه خواهد شد" انباشته شود. بجاي نگراني به شيوه‌اي مدبرانه با مشكلات برخورد نماييد.


وانهادگي (تمدد اعصاب)


هر روز دقايق كوتاهي را در آرامش و سكوت به كنترل احساسات خود اختصاص بدهيد. در محلي ساكت و آرام بنشينيد يا دراز بكشيد و خود را رها كنيد.


4) عدم وابستگي. خودانگيختگي را در خود تقويت كنيد. براي احساس خوشبختي يا احساس امنيت به ديگران وابسته نباشيد.شته باشند. اين  ديگر بستگي به خود شما دارد كه تصميم بگيريد آيا مي‌خواهيدمطابق خواسته آنها يا مطابق خواسته خود رفتار كنيد. بيشتر از همه مي‌خواهيد موجب خشنودي چه كسي بشويد؟


انعطاف‌پذيري

داشتن اعتماد‌به‌نفس بالا به اين معنا نيست كه هميشه و در هر موقعيتي صرفا خودتان باشيد. آدم‌هاي متفاوت نياز به برخوردهاي متفاوت دارند و همه ما قابليت تحمل و حس همدلي نسبت به اين نيازها را داشته باشيم. هر كسي مجموعه‌اي از شيوه‌ها و الگوهاي رفتاري خاص خودش را دارد و البته نيازي نيست كه آن شيوه را بطور اساسي تغيير دهيم، اما گاهي اوقات راه عاقلانه‌تر اين است كه شيوه خود را تاحدي تعديل كنيم.ايجاد تغيير در الگوي‌هاي ‌رفتاري كار نادرستي نيست و به اين معنا نيست كه ثبات شخصيت خود را از دست مي‌دهيد، بلكه بدين معناست كه در حقيقت بين خود و ساير افراد نوعي توازن رفتاري برقرار مي‌كنيد.

فصل چهارم: وجه تصويري فرد در محل كار

براي دريافتن علت اهميت وجه ظاهري در محل كار به اين سه دليل عمده توجه كنيد:
1) ايجاد احساسي خوب در خودمان: اگر خوب بنظر بياييد يا اينكه حتي فكر كنيد كه خوب به‌نظر مي‌آييد هم احساس خوبي خواهيد داشت. احساس اطمينان‌خاطر نسبت به وجه ظاهري‌تان اطمينان‌خاطر بيشتري را نسبت به رفتار و منش خودتان فراهم خواهد ساخت. احساس اطمينان‌خاطر درون ذهن شماست. اگر آن ژاكتي مي‌تواند به ايجاد آن كمك كند از آن استفاده كنيد.


از پيش طرح‌ريزي كردن


اين عادت بسيار خوبي است كه شب هنگام، زماني را به طرح‌ريزي و انتخاب لباس‌هاي مورد نياز روز بعد اختصاص بدهيم. لباس‌هايي را انتخاب كنيد كه با پوشيدن آنها احساس خوبي پيدا كنيد.


2) ايجاد يك تصوير ذهني خوب نسبت به محل كارمان: يك تصوير ذهني مي‌تواند بطور شگفت‌انگيزي تاثيري قدرتمند و طولاني‌مدت ايجاد كند


برون‌زدايي

به‌خاطر سپردن اين مسئله اهميت زيادي دارد كه هميشه علاوه بر وجه بيروني خود به همان اندازه به درون خود نيز توجه كنيم. ايجاد يك وجه تصويري خوب به معناي يك عمليات ظاهرسازي براي فريب مشتريان نيست.


3) مطرح ساختن خود
هيچكس افرادي را كه تظاهر به زرنگي و با كفايتي مي‌كنند را دوست ندارد و هيچكس ادعاهاي يك آدم خودستا را باور نمي‌كند. شما بايد با رفتار خود به ديگران نشان بدهيد كه آدم خوبي هستيد و كار خود را بخوبي انجام مي‌دهيد، و اينجاست كه وجه تصويري افراد اهميت زيادي پيدا مي‌كند. افراد بيشتر تمايل دارند آن چيزي را باور كنند كه مي‌بينند. اگر وجه تصويري افراد چيزي متناقص با گفته‌هايشان را نشان بدهد. بيشتر تمايل خواهيم داشت تا آنچه را كه مي‌بينيم باور كنيم نه آنچه را كه مي‌شنويم. براي مطرح ساختن خود، دقيقا بدانيد كه درباره خودتان چه مي‌خواهيد بگوييد و اطمينان حاصل كنيد كه آنچه داريد مي‌گوييد همان است كه مي‌خواستيد بگوييد.


طغيانگري بدون دليل (شورش بي‌دليل)


هميشه به‌خاطر داشته باشيد كه چنانچه طرز لباس پوشيدن و آرايشتان در محل كار با كلام و گفتارتان متناقض باشد تاثيري منفي برجاي خواهد گذاشت و ممكن است چنين بنظر ديگران بياييد كه انگار فاقد حس احترام، تعهد شغلي و پشتكار هستيد. بطور قطع شوكه كه خواهيد شد اگر بب‍نينيد كارمند بانكي كه هميشه به آن مراجعه مي‌كنيد در محل كارش يك شلوارك چرمي با يك تي‌شرت پوشيده است. بايد به‌خاطر داشت هميشه وسوسه‌اي براي انجام يك رفتار طغيان‌گرانه وجود دارد.


رفتارهاي منفي در محل‌كار


* دير رسيدن به محل كار
* زياد خميازه كشيدن
* پرخوري پشت ميز كار
* با بي‌تفاوتي از كنار همكاران رد شدن
* ميزكار نامرتب يا ميزكار بيش از مرتب
* پوشيدن لباس‌هاي نامرتب و نامناسب
* سو صدا به‌پا كردن و ...


رفتارهاي مثبت


* ميزكار به اندازه كافي مرتب
* پشيدن لباس متناسب با شغلتان
* مهارت‌هاي شنيداري خوب
* در هنگام صبح به گرمي به همكاران خوشامد گفتن و ...

فصل پنجم: كلام جسم و طرز قرارگيري بدن

كلام جسم دانشي نيست كه اطلاعات دقيق و جامعي درباره آن داشته باشيم. بعضي وقتها حركات يا طرز قرارگيري شخص مي‌تواند نشان‌دهنده افكار يا احساسات مربوط به بخش نيمه‌آگاه ذهن او باشد، اما در بسياري از موارد ممكن است كه اين نشانه‌ها را به اشتباه تفسير كنيم. آنچه كه كلام جسم يك فرد برايتان بازگو مي‌كند در واقع نوعي گفتگو با بخش نيمه‌آگاه ذهن شماست و به اين خاطر است كه آن‌را بعنوان نوعي وسيله ارتباطي قدرتمند در نظر مي‌گيريم.


پيش داوري


هنگامي كه براي اولين بار با شخصي ملاقات مي‌كنيم كلام جسم يكي از مهمترين عواملي است كه بيشترين تاثير را برجاي خواهد گذاشت. بر اساس ظاهر افراد درباره آنها قضاوت كنيم تا گفته‌هاي آنها، اما اين قضاوت‌ها عمدتا ناآگاهانه صورت مي‌گيرد و بيشتر بر اساس پيش‌داوري‌ها و حدسيات ما شكل مي‌گيرند.


يك وضعيت متعادل

بسياري از اوقات بدون آگاهي از اينكه چگونه به‌نظر مي‌آييد در وضعيت بخصوصي قرار مي‌گيريد. سعي نكنيد علت قرارگيري در وضعيت‌هاي مختلف را مورد تجزيه و تحليل قرار دهيد.  بجاي تمرين كنيد كه بهتر است جلوي ديگران چگونه به‌نظر بياييد. آيا قرارگيري در اين وضعيت بيان‌كننده همان چي‍زي است كه مي‌خواستم بگويم؟ اگر پاسخ منفي است حركت كنيد و در وضعيت بهتري قرار بگيريد. هنگامي كه كلام جسم‌مان پيامي متفاوت با گفتارمان صادر مي‌كند فرصت   اين را نخواهيم داشت كه واكنش درستي از خود نشان بدهيم، چون ارتباطي خاموش ميان ما و مخاطبمان برقرار شده. كار كردن و تمرين بر روي كلام جسم‌تان براي بدست آوردن قابليت تاثيرگذاري بيشتر از شما يك دروغگوي ماهر نمي‌سازد، بلكه در اغلب موارد تنها موجب مي‌شود تا وجه تصويري شما به حقيقت نزديك‌تر گردد. البته مي‌توانيد از كلام جسم براي پوشاندن احساسات منفي خود نيز استفاده كنيد. اگر اين فرايند مخفي‌ساز  را به‌خوبي و بطور موثري به انجام برسانيد در عمل حتي مي‌تواند موجب پيدايش احساسي مثبت در شما گردد.


رسوخ


براي توصيف پيام‌هاي صادر شده توسط كلام جسم مي‌توان از واژه «رسوخ» استفاده نمود، به اين‌خاطر كه شايد زماني سعي كنيد تا مطلبي را به طريقي به كسي بگوييد يا اينكه چيزي را از او پنهان كنيد، اما حقيقت سرانجام در ديدگان مخاطب رسوخ خواهد كرد و خود را به شكلي متفاوت با گفتارمان آشكار خواهد ساخت. بعنوان يك راهنماي عملي سعي كنيد تا از رسوخ پيام‌هاي منفي حاصل از وضعيت‌هاي زير اجتناب كنيد:


وضعيت‌هايي كه موجب مي‌شوند عصبي به نظر برسيد:

قرار دادن ضربدري دست‌ها يا پاها بر روي هم، وضعيت خميده، تكان دادن ساق پا، صاف كردن يقه، بازي با ساعت، جويدن ناخن‌ها، ضرب گرفتن با انگشتان، وول خوردن روي صندلي

وضعيت‌هايي كه موجب مي‌شوند فردي داراي رفتارهاي تهاجمي بنظر برسيد:

خيره شدن، دست‌ها را مشت كردن، انگشت را به‌سوي كسي نشانه گرفتن،


وضعيت‌هايي كه موجب مي‌شوند فردي خشن و بي‌نزاكت به‌نظر برسيد:

پچ‌پچ كردن،‌به ساعت نگاه كردن،‌خيلي محكم يا شل دست دادن، پوزخند زدن و ...


عادت‌هاي حركتي

همه ما عادت‌هاي حركتي خاص خودمان را داريم  و در موقعيت‌هاي متفاوت حالت‌هايي عصبي يا كاملا راحت به خود مي‌گيريم. در اغلب موارد از وجود اين عادتها بي‌خبر هستيم. عادت حركتي خود را شناسايي كنيد. احتمالا اين عادت يكي از نيرومندترين عواملي است كه بصورت پيام‌هايي منفي در ذهن مخاطبان رسوخ مي‌كند و شما ناآگاهانه از آن استفاده مي‌كنيد.


تمرين:

آن وضعيت‌هاي بدني كه تاثيري منفي بر ديگران مي‌گذارد را شناسايي كنيد و سعي كنيد در لحظاتي كه احتمال بروز آنها مي‌رود مانند جلسات اداري، گردهمايي‌ها‌و مصاحبه‌هاي شغلي از انجام آن خودداري كنيد. اگر از چگونگي حركات خود اطمينان نداريد از يكي از همكارانتان بپرسيد.


حالت‌هاي قرارگيري بدن (ژست‌ها)

بيشتر افراد وقتي تصوير خود را روي نوار ويدئو يا صفحه تلويزيون مي‌بينند از تماشاي خود حيرت مي‌كنند. در اغلب موارد حتي ممكن است كه تصوير خودمان را نشناسيم، به اين خاطر كه براي اولين بار خود را به همان شكلي مي‌بينيم كه ديگران مي‌بينند. حيرت‌انگيز و در عين حال كاملا واقعي است. در اين هنگام آن توضيح هميشگي را به ياد مي‌آوريم: "اصلا متوجه حركات خود نبودم". مشكل اينجاست كه ديگران متوجه حركات ما هستند. در هنگام صحبت، بدن ما بايد با حركاتي متناسب با جمله‌هايمان حركت كند، هنگاميكه اين حركات نظم خود را از دست مي‌دهند بايد درباره آن تامل كنيم و حركت خود را مورد ارزيابي مجدد قرار دهيم. چنانچه ژست‌ها و حالت‌هايمان زياده ار حد يكنواخت و مداوم باشد تاثير خوبي بر ديگران برجاي نخواهد گذاشت. همچنين اگر ظاهري بيش‌ از‌ اندازه با وقار و باشكوه به خود بگيريم موجب ناراحتي ديگران خواهيم شد. علاوه بر اين ژست‌هاي متظاهرانه نيز به همان اندازه كلمات متظاهرانه مي‌تواند كار را خراب‌تر كند.


ژست‌هاي بزرگ‌منشانه

بستن چشمها هنگام صحبت، متمايل كردن سر بطرف عقب در هنگام صحبت، به‌دقت از بالاي عينك نگاه كردن، به‌دست گرفتن عينك و حركت دادن آن هنگام صحبت و ...


ژست‌هاي احمقانه

بهم پيچيدن دست‌ها، جويدن انتهاي قلم، پاك كردن گوش‌ها‌ يا ناخن‌ها در حضور جمع، با دست علامت دادن، در حضور جمع لبه كفش‌ها را خواباندن و ...

ژشت‌ها و حالت‌هاي مثبت

دست‌هاي مشت‌نكرده و باز، حمل مدارك با يك دست،‌بجاي چسباندن آنها به سينه، متكايل كردن سر بطرف گوينده و ...


ژست‌ها و حالت‌هاي سودمند

ژست‌هايمان به ما كمك مي‌كنند تا هنگامي كه به هر دليلي قادر به صحبت نيستيم يا  در حالي كه سكوت اختيار كرده‌ايم مودب به‌نظر برسيم. همچنين مي‌توانيد براي نشان دادن شخصيتي قدرتمند و داراي اطمينان‌خاطر از ژست‌ها و حالت‌هاي بخصوصي استفاده كنيد.


حريم خصوصي هر فرد و اهميت تماس‌هاي فيزيكي

همه ما با ترسيم دايره‌اي نامرئي بدور خود قلمرو و حريم خصوصي‌مان را مشخص مي‌كنيم و اگر كسي كه او را نمي‌شناسيم به درون آن دايره يآ محدوده قدم بگذارد احساس ناراحتي مي‌كنيم. اين محدوده خصوصي ماست و بشدت از آن دفاع مي‌كنيم. تنها هنگامي وارد حريم خصوصي و احساسي ديگران بشويد كه كاملا اطمينان داشته باشيد اين كار ضروري است و مي‌توانيد بطور مناسبي آنرا به انجام برسانيد. ما در روابط رو