مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 3363
دیروز : 3843
افراد آنلاین : 13
همه : 5297695

چگونگي ارائه يك سخنراني خوب و حرفه اي


اغلب افراد ترجيح مي دهند دندانشان كشيده شود، در عوض در مقابل مردم صحبت نكنند. اين ترس معمولاً تحت يكي از عنوان هاي زير قرار مي گيرد:
۱) ابله به نظر آمدن
۲) احساس شكست كردن
۳) فراموش كردن آنچه قرار است گفته شود.
 شما بايد قادر باشيد يك سخنراني حرفه اي مناسب ارائه دهيد و موضوع موردنظر خودتان را به خوبي عرضه كنيد وگرنه اعتبار شما و بنابراين شخصيت حرفه اي تان، صدمه خواهد خورد. شما نمي توانيد در اين مورد مطالعه كنيد، فقط بايد آن را انجام دهيد و از اشتباهات خود بياموزيد. هيچ دليلي وجود ندارد كه چرا شما نبايد نظر خود را به خوبي و با اعتماد به نفس ارائه كنيد در بسياري از سازمان ها كلاس هايي براي اين موضوع گذاشته مي شود اما اگر نتوانيد در آنها شركت كنيد يا در شركت شما كلاسي وجود ندارد، پس بايد بيرون از شركت به دنبال آن باشيد و خودتان پولش را بدهيد. در دست نوشته خود تجديد نظر كنيد و به جاي «من ها» از «شما ها» استفاده كنيد. اين امر سخنراني را بيشتر روي مخاطب متمركز مي سازد و بلافاصله آن را جالب تر مي كند. قدري نيرو و احساس در صداي خود تزريق كنيد. ضمن همخواني با يك ترانه پر صدا در اين زمينه تمرين كنيد.
 كماكان خود شما بهترين وسيله كمكي بصري خودتان هستيد. شانه ها پايين، پاها اندكي باز. جايگاهي در قسمت جلو و وسط صحنه انتخاب كنيد كه اگر قصد داريد روي صحنه حركت كنيد، بتوانيد به آن نقطه بازگرديد. با چشم انداختن در سراسر اتاق و حركت چشم ها با مخاطبان ارتباط برقرار سازيد. رايج ترين مساله يك سخنران، ناكامي در ايجاد ارتباط با مخاطبان است. با فاصله كمي پس از آن توجه بيش از حد به جزئيات قرار دارد. سپس به اعتماد به نفس زياده از حد و تمريني مي رسيم. بسياري از افراد در امور تجاري مجبورند هر از گاهي سخنراني كنند، كه معمولاً كوتاه اما براي كار آنها مهم و حياني است. مثلاً ممكن است يك سخنراني ۱۰ دقيقه اي در مصاحبه براي انتخاب فردي باشد يا سخنراني كوتاهي در جلسه هيات مديره يا در كنفرانس كاركنان و بالاخره ممكن است گزارشي مهم و حياتي به مشتري باشد. سخنرانان آماده يا بي تجربه ممكن است زياده از حد صحبت كنند، به امور جزئي خود كشيده شوند يا خود را برده تكنولوژي كنند. برخي جنبه هاي سخنراني خود را حدود هر ۳۰ ثانيه تغيير دهيد. لبخند بزنيد به جلو بياييد، يك سوال ساختگي مطرح كنيد، مكث كنيد، نجوا كنيد، سرعت گفتار را كم يا زياد كنيد. از تاثير بصري خود براي تقويت سخنراني استفاده كنيد. مثل:
 ۱) در يك جلسه رسمي هميشه براي صحبت كردن بايستيد.
۲) كت بپوشيد و هميشه دكمه هاي آن را ببنديد. شاخصه اي مشخص و استوار چشمگيرترند. از تجملات در لباس بپرهيزيد چون مي خواهيد مخاطبان متوجه صورت شما باشند.
۳) از انحراف توجه نسبت به پيام اصلي خود و پوشيدن لباس هاي نا مناسب بپرهيزيد.
 ۴) رنگ ها را به دقت انتخاب كنيد. براي جمعيت اندك رنگ هاي درخشان زيادي است. بنابراين لباس به رنگ سورمه اي خاكستري يا كرم انتخاب كنيد و آن را با پيراهني كه رنگ اندكي تندتر دارد بپوشيد. جمعيت بيشتر قابليت جذب رنگ هاي قوي تر را دارد. اما رنگ هاي تيره هميشه جدي ترند.
۵) روش كار خود را به دقت انتخاب كنيد. شما بايد چه كسي را درميان مخاطبان تحت تاثير قراردهيد؟ هرچه سخنراني شما تندتر باشد لباس شما بايد محافظه كارانه تر باشد.
۶) پشت صحنه خود را بررسي كنيد. آيا شما در آن حل مي شويد. يا شاخص هستيد؟ اگر زمنيه صحنه مهيب است خود را در جلو يك صحنه سفيد يا صفحه نمودار قرار دهيد.
 ۷ ) براي خانم ها - اگر بايد به يك هيات پاسخ دهنده در صحنه بپيونديد مراقب باشيد كه حتماً يك روميزي ميز را تا زمين بپوشاند.
۸ ) براي آقايان - قلم، پول خرد و كليد را از جيب خود بيرون بگذاريد. اين كار وسوسه براي بازي كردن با آنها را از بين مي برد. در عين حال اينگونه اشيا باعث بد ايستادن لباس مي شوند.
۹ ) اگر سخنراني روي شما اثر مي گذارد- شما را بي قرار مي كند، نا آرام راه مي رويد عرق مي كنيد - پس حتماً لباسي راحت و آشنا بپوشيد كه جاي كافي براي حركت و جذب رطوبت به شما بدهد.
 اندكي آراسته تر از آنچه مخاطبان انتظار دارند لباس بپوشيد،آنها خوششان خواهد آمد.
۱۰) اگر عصبي نيستيد عادي نيستيد. وقتي عصبي مي شويد آدرنالين در بدن شما جريان مي يابد. رمز كار در اين است كه از جريان آدرنالين به نفع خود استفاده كنيد و نگذاريد عليه شما باشد. اعصاب مايه آزار نيستند، آنها ساز و كاري هستند كه بدن شما براي رويداد بزرگ آماده تان مي كند. وقتي براي طراحي و برنامه ريزي و جمع آوري مطالب كنار بگذاريد. سخنران متوسط ممكن است با آمادگي كمتر از كافي خود را نجات دهد. اما سخنران نامدار كه همه با نام و برخي از آنان آشنا هستند هرگز قانون مربوط به آمادگي كامل و تمرين را نقض نمي كنند. به مخاطبان فكر كنيد نه به خودتان، بكوشيد وضعيت را مثبت مجسم كنيد. از كاري كه مي كنيد لذت ببريد. وقتي همه چيز خوب پيش مي رود به نتايج خوب آن براي اعتبار خود بينديشيد.


گردآوري: مجيد اميرشاهي


روزنامه سرمايه


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۵:۵۴ ] [ مشاوره مديريت ]

نحوه برگزاري جلسات و ميتينگهاي اداري


جلسات و ميتينگ ها راهي بسيار فوق العاده براي خلق ايده ها، توضيح و تفصيل افكار و اداره فعاليت هاي گروهي است. اما اين برخورد رو در رو با اعضاي گروه و همكاران، اگر با آمادگي قبلي نبوده و مديريت صحيح نداشته باشد، شكست مي خورد.
● اهميت آمادگي قبلي
براي اطمينان از اينكه همه ي افراد بتوانند مشاركتي موثر و كارآمد داشته باشند، خوب است زماني را براي جلسه انتخاب كنيد كه افراد فرصت ايجاد آمادگي قبلي در خود را داشته باشند.
وقتي زمان و مكان ميتينگ انتخاب شد، بايد خود را براي سوالاتي كه ممكن است از طرف شركت كنندگان جلسه پرسيده شود، آماده كنيد. اگر شما مدير جلسه هستيد، خوب دستور جلسه اي با قيد كامل و دقيق جزئيات تهيه كنيد.
در اين يادداشت ها، هدف اصلي و ساختار جلسه را طرح ريزي كنيد و آن را در اختيار شركت كنندگان نيز بگذاريد. اين كار باعث مي شود همه ي شركت كنندگان با آمادگي لازم براي بررسي هدف در جلسه شركت كنند.
موفقيت يك ميتينگ يا جلسه اداري به مهارت هاي رئيس جلسه بستگي دارد. براي اطمينان از موفقيت جلسه، رئيس بايد كارهاي زير را انجام دهد:
 ● تهيه دستور جلسه
ـ شروع بحث و تشويق ديگران به شركت فعالانه در جلسه
ـ متعادل كردن روند جلسه—نه خيلي سريع و پرشتاب و نه خيلي كند
ـ خلاصه كردن بحث موردنظر و ارائه پيشنهادات در انتهاي هر بخش از جلسه
ـ اطمينان يافتن از اينكه كليه شركت كنندگان خلاصه مذاكرات و صورت جلسات را دريافت كرده اند.
 علاوه بر اين نكات كه به شما كمك ميكند تا ميتينگي پربار و سودمند داشته باشيد، موارد مهم ديگري را نيز بايد مد نظر قرار داد.
● مديريت و رهبري ميتينگ
يكي از اصلي ترين كليدهاي موفقيت هر جلسه كاري، انتخاب صحيح شركت كنندگان است. بايد شركت كنندگاني را انتخاب كنيد كه بتوانند تصميمات خوب و ارزنده اي بگيرند و پيشنهادات سودمند ارائه دهند. تعداد شركت كننده ها نبايد از ۱۲ نفر تجاوز كند، حتي كمتر از اين تعداد باشند هم بهتر است. اين افراد بايد اطلاعات لازم براي مباحثه درمورد مواردي كه در صورت جلسه قيد شده را دارا باشند.
▪ نكته:
 كافي است فقط چند لحظه به مخارجي كه اين ميتينگ برايتان در بر خواهد داشت فكر كنيد. متوجه مي شويد كه راه انداختن ميتينگ كاري تقريباً پرهزينه است، به همين خاطر مهم است كه افرادي كه در جلسه شركت مي كنند و هر دقيقه از زمان اين ميتينگ ارزش دار باشند. پس افرادي را به جلسه دعوت كنيد كه حرفي براي گفتن داشته باشند و بتوانيد از وجود آنها استفاده كنيد. همچنين براي موضوعات و مشكلات ساده و پيش پا افتاده اي كه مي توان آنها را به راحتي با ايميل يا نامه برطرف كرد، لازم نيست ميتينگ تشكيل دهيد.
 اگر شما رهبر جلسه هستيد، اطمينان حاصل كنيد كه افكار و ايده هاي همه ي افراد شركت كننده در جلسه مطرح شود و اختيار عنان جلسه دست عده اي خاص نباشد و همه بتوانند آزادانه حرفهايشان را مطرح كنند. بهتر است پس از پايان يافتن هر بخش از موارد ذكر شده در دستورجلسه، توقف كوتاهي كنيد، بحث انجام گرفته را خلاصه بندي كنيد و سپس به سراغ مبحث بعدي برويد.
وقتي يكي از موضاعات و اهداف دستورجلسه به نتيجه مي رسد، مسئوليت آن را به يكي از افراد حاضر در جلسه بسپاريد. براي جلوگيري از هرگونه سردرگمي و سوء تفاهم، عمليات را خلاصه كرده و در گزارشات صورت جلسه قيد كنيد.
● زمانبندي
معمولاً گفته مي شود كه جلسات اداري نوعي اتلاف وقت هستد. در اين قسمت راهكارهايي برايتان عنوان مي كنيم كه به شما كمك ميكند چطور از اتلاف و هدر رفتن زمان در جلساتتان جلوگيري به عمل آوريد.
● جلسه را سر ساعت آغاز كنيد.
اگر كسي دير سر جلسه حاضر شد، مطالب گفته شده را دوباره براي او ذكر نكنيد، چون اينكار باعث مي شود گمان كنند دير آمدن سر جلسات اشكال و ايرادي ندارد و وقت ارزشمند ديگران را نيز هدر مي دهد.
زمان مشخصي براي اتمام جلسه در نظر گيريد و تا هر زمان كه دوست داريد جلسه را طول ندهيد.
براي اينكه بتوانيد بهتر وراحت تر مطالب لازم را تا زمان تعيين شده براي اتمام جلسه برسانيد، مي توانيد موضوعات دستورجلسه را به ترتيب اهميت فهرست كنيد، با اين كار اگر وقت كم بياوريد، بررسي موضوعات مهم را از دست نداده ايد.
اگر به همه ي مضوعات دستورجلسه رسيدگي به عمل آورده ايد و مسئله ديگري بر جا نمانده است، مي توانيد قبل از رسيدن وقت اتمام جلسه، جلسه را پايان دهيد.
● تهيه گزارش كار
تصميمات اتخاذ شده و عملكردهاي توافق شده را مي توانيد در اين گزارش كار ذكر كنيد. در جلسات بعدي مي توانيد از اين گزارش كار به عنوان مروري بر تصميمات و عملكردهاي قبلي استفاده كنيد و با اين روش پيشرفت بيشتري در كارها روي مي دهد.
سبك نگارش اين گزارش كار يا صورت جلسه بستگي به موقعيت دارد. در موقعيت ها ي مهم و بحراني و زمانيكه ثبت گزارش اهميت زيادي دارد ، اين صورت جلسات بايد تفصيلي بسيار دقيق باشند. در شرايط معمولي اين صورت جلسات مي تواند فهرست ساده اي از تصميمات اتخاذ شده و عملكردهاي توافق شده باشد. اندازه اين گزارشات بايد برحسب نياز باشد، تا حد ممكن خلاصه و با ذكر كليه اطلاعات لازم. تهيه چنين گزارش كاري ساده تر و سريعتر خواهد بود.
رئيس جلسه بايد اين گزارش كار را تا ۲۴ ساعت پس از اتمام جلسه در اختيار شركت كنندگان قرار دهد و اگر اينكار در همان روز جلسه صورت گيرد، چه بسا بهتر خواهد بود.


نويسنده: آرمند


مردمان پورتال جوانان


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۵:۵۴ ] [ مشاوره مديريت ]

نكات ضروري در موفقيت سخنراني


هنگامي كه براي توضيح يك موضوع با اهميت در جلسه اي آماده مي‌شويد يا مي خواهيد گزارشي از فعاليتهاي انجام شده در يك پروژه را ارائه كنيد، كار دشواري در پيش رو داريد.
تصور كنيد چشمان تيزبين كوچكترين حركات شما را زيرنظر دارند و يكايك حضار گفته هاي شما را با دقت مي‌شنوند و براساس اين ديده‌ها و شنيده‌ها درمورد شما و مطالبي كه ارائه مي كنيد قضاوت مي‌كنند، ازسوي ديگر شما ملزم به اقناع آنها، دفاع از عملكردتان و يا حتي اثبات حقانيت خودتان هستيد، در هر جايگاهي كه قرار داريد فرقي نمي‌كند در هر صورت شما در موقعيت خطيري قرار گرفته ايد. پس بكوشيد پيشاپيش خود را آماده سازيد و در اين ميان دو اصل بسيار مهم را فراموش نكنيد، اول تسلط كامل به مطالبي كه مي خواهيد ارائه دهيد، دوم حفظ خونسردي و آرامش.
بي ترديد شما با رعايت اين دو اصل و توجه به نكاتي كه درپي خواهدآمد افزون بر ارائه مستدل موضوع سخنراني، يك جلسه اقناعي را برگزار خواهيد كرد. از اين رو، توصيه مي شود براي نيل به اين منظور پيشاپيش مخاطبان را شناسايي كنيد، زيرا اگر شما از سطح علمي، فرهنگي و حتي شخصيتي مخاطبان آگاهي يابيد، ارتباط بهتري با آنان برقرار مي‌كنيد و آنچه را كه آنها دوست دارند يا مي‌خواهند بشنوند ارائه خواهيد ‌داد و اين عمل يعني اثرگذاري بهتر و بيشتر بر مخاطبين شما، پيش از آغاز سخنراني يكبار آن را تمرين كنيد و در حين سخنراني رعايت برخي نكات مانند تبسم كردن را به خاطر بسپاريد، زيرا چهره بانشاط شما توجه مخاطبين را بيشتر جلب مي كند. نكته ديگر كه بايد بدان توجه كافي نمائيد پيام شما است، زيرا سخنراني شما بايد يك پيام مشخص داشته باشد. از همين رو، قبل از اينكه كار تهيه مطالب خود را شروع كنيد، پيام كليدي آن را مشخص كنيد. درواقع پيام شما بايد بتواند مخاطبان را به يك راه مشخص رهنمون و امكان ورود به راههاي ديگر را منتفي سازد.
در ضمن در صورت امكان توضيحات و استدلال خود را با ارائه تصاوير همراه سازيد و براي هر تصوير توضيحات كوتاهي آماده كنيد. هر تصوير (متن يا عكس) كه نشان داده مي شود، خلاصه اي از موضوع آن بايد ارائه شود. اين خلاصه مي تواند شفاهي باشد يا به صورت زيرنويس ارائه شود. اين باعث خواهدشد تا در وقت صرفه جويي شود. برجسته سازي مطالب و مفاهيم ويژه نيز هنگام سخنراني واجد اهميت است. مطالبي را كه توضيح آنها براي پذيرش مخاطب اهميت بيشتري دارد مشخص كنيد. كارشناسان فن بيان شيوه هاي گوناگوني براي اثر بخشي سخنراني پيشنهاد مي‌كنند. طرح «پرسش» و «راه حل براي آن» بهترين روش براي ارائه قدرتمند يك مطلب است. اول «مسئله» را بيان كنيد بعد «راه‌حل» را ارائه دهيد و آن را با يك مثال توضيح دهيد. هنگام سخنراني نبايد فراموش كرد كه تمام آنان كه به سخنان شما گوش مي دهند تيزهوش نيستند، پس بكوشيد مطالب را بسيار ساده و روان ارائه كنيد.
توصيه مي‌شود به طور متوسط در هر ساعت صحبت كردن ۳ الي ۴ نكته را شرح دهيد. سخنراني را بايد محكم و مستدل آغاز كرد، زيرا يك شروع خوب، موفقيت سخنراني را تضمين مي كند. براي اين منظور از روشهاي مختلف استفاده كنيد گاهي يك حكايت يا قصه يا يك خاطره و در بعضي مواقع پرداختن به اصل مطلب مي‌تواند شروع خوبي باشد. استفاده از نمودار و چارت هنگام سخنراني استدلال هاي شما را مستندتر مي سازد. افزون بر اين بسياري از مخاطبان شما نمي‌توانند همزمان با شما اعداد و آمار ارائه شده را تجزيه و تحليل كنند. نمودار كمك مي‌كند تا سريعتر به موضوع دست پيدا كنند و با شما همراه شوند. بسياري از مخاطبان آخرين مطلبي را كه شما مي‌گوييد به خاطر مي سپارند، از اين رو بكوشيد آخرين مطلبي كه مي‌گوييد همان نكته‌اي باشد كه مـي خواهيد مخاطبـان به آن بيشتر تـوجه كنند. بر نكات مهم تسلط داشته باشيد. اگر شما نكات مهم را بدانيد راحت‌تر مي توانيد مخاطبان را قانع كنيد و افزون بر اين با آرامش و بدون استرس خواهيد بود. در حين سخنراني براي اجتناب از خستگي تنفس عميق را فراموش نكنيد، همچنين حتما از چشمانتان براي برقراري ارتباط با مخاطب استفاده كنيد، زيرا با اين كار مخاطبان احساس بهتري خواهند داشت، در اين صورت شما مي توانيد تاثير صحبتهايتان را ببينيد و در نتيجه ادامه سخنراني را تنظيم نمائيد. تجهيزات مناسب را آماده كنيد.
هر جلسه اي، نيازمند تمهيدات خاصي است. تجهيزات موردنياز را بي كم و كاست از قبيل دستگاه نمايش، وايت‌برد، كامپيوتر و... آماده كنيد. قبل از شروع جلسه سخنراني تجهيزاتي را كه قرار است استفاده نمائيد يكبار آزمايش كنيد، خرابي و يا عدم كارايي مناسب هركدام از دستگاهها (حتي يك ماژيك وايت برد) مي‌تواند تاثير بسيار منفي بر ارائه مطالب شما داشته باشد. از آنجا كه در حين سخنراني شما مركز توجه هستيد هر حركت شما تاثير مستقيم بر مخاطب داشته و مي تواند تاثير بسزائي در مخاطب داشته باشد. به هنگام سخنراني از حركات مصنوعي بپرهيزيد زيرا اقدامات تصنعي كاملا ديده مي شوند، خودتان باشيد و بگذاريد زبان بدن شما طبيعي باشد. در ضمن موضوع سخنراني را از روي نوشته نخوانيد. خواندن مطلب از روي نوشته باعث مي‌شود كه ارتباط شما با مخاطبان دچار خدشه گردد و دستانتان نيز از اثرگذاري باز مي ماند. در صورتيكه در اين مورد مشكل داريد مي‌توانيد از يادداشتهاي روي چارت يا تصوير استفاده كنيد. تاثير سخنان شما زماني آشكار مي شود كه مخاطبان را وادار به بحث كند. براي اين منظور از آنها سوال كنيد و جواب بخواهيد اما در اين مورد اصرار نكنيد، شما مي‌توانيد از ساير روشها نيز براي مشاركت بيشتر و همراهي آنها استفاده كنيد.
 (نوشتن پاي تخته، قرائت يك متن يا...) براي كارائي بيشتر سخنانتان از طنز استفاده كنيد زيرا استفاده از طنز محيط را جذاب‌تر مي‌كند. در حين سخنراني خودتان را جاي مخاطب فرض كنيد. اگر شما به جاي مخاطب نشسته بوديد، چه تاثيري از سخنران مي گرفتيد، در ضمن اطمينان حاصل كنيد گرماي اتاق، نور محيط، و... مناسب مي باشد. در غايت بازخورد كارتان را بسنجيد، براي اين منظور شفاهي يا كتبي، در انتهاي جلسه از پرسشنامه‌هاي ساده استفاده كنيد تا بتوانيد در آينده كارتان را بهبود بخشيد. سرانجام در پايان سخنراني با تاكيد بر يك موضوع اساسي تاثيري قاطع بر مخاطبان بگذاريد.

مركزاطلاعات‌فني‌ايران


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۵:۵۳ ] [ مشاوره مديريت ]

بدترين رفتار ممكن در يك جلسه


به عقيده بسياري از كارشناسان، جلسات اداري در اكثر موارد "وقت تلف كردن" بوده و تنها در صورتي كتگو با يك گروه است كه ممكن است رسمي يا غيررسمي باشد و مي تواند از يك جلسه توجيهي تا يك سخنراني مهم را شامل شود. سخنراني هر شكلي كه داشته باشد، قوانين و ضوابط يكساني دارد.
 ● فهرست اقدامات
 ۱. در مورد قبول سخنراني تصميم بگيريد.
 از خودتان بپرسيد آيا فردي مناسب براي ايراد سخنراني هستيد يا خير. آيا وقت كافي براي آماده شدن داريد؟ شايد براي هر دقيقه سخنراني به سي تا شصت دقيقه زمان براي آماده شدن نياز داشته باشيد. آيا به موضوع سخنراني علاقه مند هستيد؟ آيا مي توانيد به سؤالاتي كه مطرح ميشوند، پاسخ دهيد؟ اگر پاسختان منفي است بگوييد خير!
 ۲. جزييات را روشن كنيد
 مشخص كنيد كه بايد سخنراني چقدر است و موضوع سخنراني دقيقاً چيست؟ آيا در خاتمه، پرسشهاي حضار پرسيده خواهد شد؟ اگر سخنرانان ديگري هم حضور دارند، به چه موضوعاتي خواهند پرداخت و چگونه مي توانيد با آنان هماهنگ شويد؟
 ۳. در مورد مخاطبان تحقيق كنيد.
 مخاطبان را مشتريان خود بدانيد. سعي كنيد از تجارب قبلي آنان مطلع شويد. آيا آنها ميخواهند از جزييات موضوع مطلع شوند، يا سرگرم شوند و يا چالش ايجاد كنند؟ سطح و پيشينۀ آنان چيست؟ آيا هيچ گونه اطلاعات قبلي دارند؟
 ۴. هدف را مشخص سازيد.
 سخنراني در مقابل گروهي از مخاطبان نيازمند تعيين هدف است. آيا هدف از سخنراني يكي از موارد ذيل است:
▪ ترغيب كردن – مثلاً براي افزايش فروش؟
▪ راهنمايي كردن – اگر موضوعتان را بدانيد؟
▪ القا كردن – به عنوان بخشي از برنامه تحول؟
▪ سرگرمي – اگر ذاتاً فردي شاد و بانشاط هستيد؟
 ۵. مطالب خود را يكپارچه كنيد.
 همه جزئيات و مطالبي را كه با عنوان سخنراني شما مرتبط است، يكپارچه سازيد يعني همه عقايد، مقالات، نقل قولها، دستورالعملها و منابع. اين كار را در طول زمان انجام دهيد البته سعي نكنيد اين كار را در زمان گردآوري مطالب انجام دهيد.
 ۶. مطالب خود را سازماندهي نماييد.
 مطالب گردآوري شده را ارزيابي كنيد. موضوعات را طبقه بندي كنيد. آيا ممكن است مقايسه ها يا استعاره هايي وجود داشته باشند؟
 ۷. سرفصلها را مشخص كنيد.
 مطالب را در قالب يك طرح تهيه نماييد. طرحتان بايد داراي بخشهاي آغازين، مياني و انتهايي باشد.
 ۸. پيش نويس كاملي بنويسيد.
 از سرفصل خود براي تهيه پيش نويس اوليه استفاده كنيد. بدون توقف بنويسيد و به هنگام نوشتن، به ساختار آن توجه نكنيد. سعي كنيد هر آنچه را كه در نظر داريد به مخاطبان بگوييد، بنويسيد. در پايان آنچه را به آنان گفته ايد، خلاصه نماييد. سعي كنيد به پنج و حداكثر هفت نكتۀ مهم اشاره كنيد.
 ۹. پيش نويس را ويرايش كنيد.
 پيش نويس اوليه خود را بخوانيد. فرداي آن روز متن خود را بررسي كنيد. مطالب خود را در قالب يك سخنراني بخوانيد يعني سعي كنيد متن كاملتر، ساده تر و روشن‌تر شود. نكات طنزي را در آن بگنجانيد. تا آنجا كه ميتوانيد از اصطلاحات فني استفاده نكنيد و فقط آنهايي را بيان نماييد كه غيرقابل اجتناب هستند. مطمئن شويد كه در زمان بندي درست عمل كرده ايد. سخن گفتن با يك مخاطب، آرامتر از سخن گفتن با يك دوست است.
 ۱۰. پيش نويس را اصلاح كنيد.
 چندين بار پيش نويس را بخوانيد و ترجيحاً اين كار را در حضور فرد ديگري انجام دهيد. از آن فرد بخواهيد دربارۀ كارتان نظر بدهد و محتوا، سبك و نحوۀ ارايه سخنرانيتان را نقد كند.
 ۱۱. نكات يادآوري كننده را انتخاب نماييد.
 اگر قرار است به صورت في البداهه سخنراني كنيد، بارها پيش نويس خود را بخوانيد و نكات مهم و يادآوري كننده – مانند كليد واژگان و عبارات مهم – را تعيين كنيد. اين امر ميتواند مبناي نوشته شما و حتي وسايل بصري شما باشد. استفادۀ از اين نكات مهم را تمرين كنيد و از تحليلي كه در وراي هر كدام از اين نكات وجود دارد، آگاه باشيد. وقتي اعتماد به نفس به دست آورديد، اين نكات را به كارتهاي عددي تبديل كنيد. به تمرين خود ادامه داده و از تعداد واژگان كليدي بكاهيد. (گاهي اوقات مجبور مي شويد از كل متن استفاده كنيد – مثلاً در صورتي كه مطبوعات هم حضور دارند يا جلسه، بسيار رسمي است).
 ۱۲. از وسايل كمكي مناسب، براي سخنراني استفاده كنيد.
 ● وسايل كمكي در سخنرانيها بايد:
▪ مكمل متن شما باشند، برگرفته از سبك طبيعي شما باشند.
▪ به پيشرفت سخنراني كمك كنند، به ارزش سخنراني شما بيفزايند، و مرتبط با محتواي آن باشند يا آنچه را كه شما بيان مي‌كنيد، به شكل مناسبي خلاصه نمايند.
▪ حرفه اي به نظر برسند، روشن، خوانا و منسجم.
▪ سبك مناسبي داشته باشند، اسلايدهاي تمام رنگي براي جلسات غيررسمي و براي گروههاي كوچك مناسب نيستند.
▪ محتوا را به شكلي ساده بيان كند، حتي افراد حاضر در انتهاي سالن نيز به وضوح متوجه مطالب شوند.
▪ در صورت امكان از تصاوير گرافيكي استفاده كنند، علايم، تصاوير و نمودارها به عبارات و جملات شما كمك ميكنند.
 طيف گسترده اي از وسايل كمكي وجود دارند مانند فيليپ چارتها (نمودارهايي كه بر روي ديوار نصب ميشوند) تا دستگاههاي اورهد ترانسپارنسي، دستگاههاي چندرسانه اي و تصاوير كامپيوتري. امروزه رايج‌ترين تصاوير گرافيكي در سخنرانيها، تصاويري هستند كه به كمك نرم افزار پاورپوينت مايكروسافت تهيه شده اند و با استفاده از يك رايانه شخصي يا يك پروژكتور ال سي دي ارايه ميشوند. با برگزاركنندۀ سخنراني تماس بگيريد و ببينيد آيا امكان استفاده از پروژكتور ال سي دي وجود دارد يا خير.
 ۱۳. تمرين ذهني
 در مقابل آيينه يا در مقابل يك دوست (كه ميتواند سختگيرترين منتقد شما باشد!) تمرين كنيد. به تمامي حركاتي كه بايد متناسب با متن خود انجام دهيد توجه نماييد: «دستهايتان را در جيبتان قرار ندهيد» يا «لبخند بزنيد». اين مطالب را بر روي كارتي بنويسيد و آن را به هنگام ايراد سخنراني، جلوي خود قرار دهيد.
 ۱۴. اطاق سخنراني را بررسي كنيد.
 در جايي بنشينيد كه قرار است حضار بنشينند و مطمئن شويد كه زاويه ديد آنها خوب است. در جايي كه ميخواهيد سخنراني كنيد بنشينيد يا بايستيد و مطمئن شويد كه ميتوانيد با تجهيزات موجود كار كنيد. آيا ميتوانيد از يك ميكروفون استفاده نماييد؟
 ●● براي ارتباطات بهتر: آماده كردن سخنرانيها
 ● بايدها:
 ▪ تا آنجا كه ممكن است تمرين كنيد. بازخورد آن را ببينيد و آمادۀ انتقاد باشيد.
 ▪ مستمراً هدف از سخنراني خود را بررسي كنيد: آيا توقعات مشتريان را برآورده ساخته ايد؟ به خاطر داشته باشيد كه آمادگي قبلي، يك عامل مهم در بحداقل رساندن فشارهاي عصبي و ارايه يك سخنراني موفق است.
 ▪ به كار خود علاقه داشته باشيد و حضار را تهييج كنيد.
 ● نبايدها
 ▪ براي نگارش متن سخنراني خود، هرگز به همراه يك ورق سفيد در يك اطاق ننشينيد: همواره به دنبال محركهاي بيروني باشيد.
 ▪ از لوازم كمكي استفاده نكنيد زيرا اينكار باعث ميشود كه شما نتوانيد دست از اتكا به چنين تجهيزاتي برداريد.
 ▪ هيچ چيزي را ناديده نگيريد مانند موضوع، مخاطبان، ميزان اطلاعات مخاطبان، فضاي اطاق و تجهيزات
 ● پرسشهاي فكري
 آيا قبل از اينكه از شما براي سخنراني دعوت شود، آن را پذيرفته بوده ايد؟ در اين صورت، آيا واقعاً از موضوعي كه براي مخاطبان جذاب است، اطلاع داريد؟
 آيا قصد داريد در يك سخنراني، حجم زيادي اطلاعات ارايه كنيد؟ مخاطبان شما ميتوانند حداكثر هفت نكته كليدي را بپذيرند.
 ● پندها
 ▪ توجه خاصي به سخنراني در محافل عمومي داشته باشيد (آندرو كارنگي)
 ▪ در زمان سخنرانيهاي تجاري همواره خود را از قبل آماده سازيد (چارلز چرچيل)

خبرگزاري جمهوري اسلامي ـ ايرنا


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۵:۵۱ ] [ مشاوره مديريت ]

۷ راه علاقمند كردن شنوندگان


همه ي ما در بعضي مراحل زندگي مجبور به سخنراني كردن مي شويم. مصاحبه اي براي كار جديدتان است؟ سخنراني براي ناظر يا هيئت مديره ي شركت محل كارتان است؟ بله، همه ي اين ها سخنراني هاي بسيار مهمي هستند و مي توانند آينده ي شما را رقم بزنند...
پس نگذاريد كه اين فرصت ها از دست بروند بدون اينكه شانس موفقيتتان را بالا ببريد.
در اينجا به نكاتي اشاره مي كنيم كه هنگام سخنراني كردن براي شنوندگاني حرفه اي و متخصص بايد به خاطر داشته باشيد.
۱- شنوندگان را هم درگير كنيد
 شنوندگان هم دوست دارند كه وارد ماجرا شوند، نه اينكه فقط گوش كنند و حوصله شان سر برود. شما بايد به آنها براي نشستن و گوش دادن به حرفهايتان دليل بدهيد. ۳۰ تا ۹۰ دقيقه زمان داريد تا بتوانيد توجه آنها را جلب كنيد. مي توانيد همان تكنيك قديمي شروع كردن سخنراني با يك جوك را به كار گيريد. اما...شايد زياد هم ايده ي جالبي نباشد.
 ● اشتباه نكنيد: مطمئناً دادن يك جنبه ي شوخي آميز به سخنرانيتان قابل قبول است. اما اگر اين جنبه را به صورت كلي وارد سخنراني كنيد با اينكه سخنراني را با يك جوك شروع كنيد بسيار متفاوت است. پس بهتر است كه آن را با يك سوال آغاز كنيد. اين تكنيك بسيار جواب مي دهد. چون شنوندگان را هم وارد بحث مي كند. تكنيك ديگري كه گه گاه توسط بعضي سخنرانان به كار گرفته مي شود بردن نام بعضي از اشخاص بين حضار است.
۲- سرزنده و با روح باشيد
 بهترين سخنرانان كساني هستند كه چه در حركاتشان و چه در سخن گفتنشان با روح و سرزنده هستند. خوب نيست كه خود را پشت سكو پنهان كنيد يا فقط در گوشه اي باستيد. دفعه ي بعد اين كار را امتحان كنيد: وقتي براي يك گروه ۲۰ نفره يا بيشتر سخنراني مي كنيد، حين صحبت كردن بين شنوندگانتان راه برويد. هر از چند گاهي ايستاده و دستتان را روي شانه ي يكي از شنوندگان قرار دهيد. با اين كار باعث خواهيد شد كه توجه آنها به شما بيشتر جلب شده و به حرفهايتان دقيق تر گوش كنند.
۳- صدايي تاثيرگذار داشته باشيد
 روي چيزي كه مي خواهيد تحويل دهيد، زمان بگذاريد. كسي توقع ندارد كه مثل يك گوينده ي تلويزيون بياييد و برويد. بايد بتوانيد صدايي خوشايند و سرگرم كننده تحويل دهيد. هنگام سخنراني به اين چهار نكته توجه داشته باشيد: تن صدايتان را هر از گاهي تغيير دهيد، درجه ي صدا را بالا و پايين ببريد، سرعت صحبت كردنتان را تغيير دهيد، و گاه گاهي براي تاثير گذاري بيشتر سكوت كنيد.
۴- از كارهايي كه باعث پرت كردن حواس شنوندگان مي شود دوري كنيد
 هيچ چيز به اندازه ي اين كار نمي تواند يك سخنراني را خراب كند. چند وقت پيش مديري را ديدم كه سخنراني اش را فقط به خاطر اينكه با پول خردهاي توي جيبش بازي مي كرد از دست داد. بعد از سخنراني كسي درمورد محتويات سخنراني او حرفي نمي زد، همه فقط مي گفتند كه چقدر از صداي جرينگ جرينگ پول خردها اعصابشان خرد شده است. كنار گذاشتن اين عادت ها كار سختي نيست. گه گاه هنگام تمرينات سخنرانيتان فيلمبرداري كنيد و بعد آنرا مرور كرده و پي به عادت هاي آزاردهنده تان ببريد تا بتوانيد آن ها را كنار بگذاريد.
۵- لباس مناسب بپوشيد
 روزي با يكي از مدير عاملان صحبت مي كردم كه مي گفت اولين چيزي كه در برخورد با يك فرد به آن توجه مي كند لباس هايش است. بايد بتوانيد طوري لباس بپوشيد كه حداقل يك پله از حضار بالاتر باشيد. متوجه باشيد كه كفش هاي ارزان، شلوار جين و بلوزهاي رنگي مناسب انجام يك سخنراني نيست. به لباس پوشيدنتان خيلي دقت كنيد.
۶- حرف هاي تازه بزنيد
 از تكرار كردن داستان ها و خاطرات هميشگي پرهيز كنيد. حرف هاي تازه بزنيد. سعي كنيد در سخنرانيتان جايي هم براي وقايع روز باز كنيد. حتماً آن روز يا آن هفته اتفاق جديدي افتاده است كه در موردش صحبت كنيد. حرف ها و مطالب تكراري شنوندگان را خسته و بي حوصله خواهد كرد. حرف هاي جديد برعكس آنها را راغب به گوش كردن و توجه بيشتر مي كند.
۷- تمرين داشته باشيد
 چندين مرتبه تمرين كردن سخنرانيتان مي تواند باعث موفقيتتان شود چون معمولاً رقبايتان اين كار را نخواهند كرد. معمولاً افراد فقط چند دقيقه قبل از سخنرانيشان نگاهي به نوشته هايشان مي اندازند، اما سخنرانان موفق هميشه براي تمرين آن هم وقت مي گذارند. يك سخنران واقعي از قبل برنامه ريزي مي كند كه چطور سخنراني خود را شروع كند و چطور به پايان برساند. مي دانند كه چه موقع بين حضار راه بروند و دست روي شانه ي چه كسي بگذارند. مي دانند كه چه زماني سكوت كرده و چه زماني تن صدايشان را تغيير دهند. مي دانند كه به كجا نگاه كنند. با تمرين كردن مطمئناً سخنراني بهتري ارائه خواهخيد داد.
● موفق باشيد
 با اجراي اين نكات مطمئناً موفق خواهيد شد كه توجه حضار و شنوندگان را كاملاً به خود معطوف كرده و سخنراني عالي تحويل آنها دهيد.

سايت تحليلي MLM


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۵:۵۰ ] [ مشاوره مديريت ]

 

در اين پست ثابت ، هربار ، آثاري مناسب ، ارسال ؛ و آثار ارسال شده پيشين ، به نشاني زير ، منتقل مي شوند :

http://fann-e-bayan.blogfa.com/cat-79.aspx

سلام يعني براي هميشه ... خداحافظ !

شعري از : سيد علي صالحي

 

سلام يعني براي هميشه ... خداحافظ !


تكليفِ تمام ترانه‌هاي من
از همين اولِ بسم‌اللهِ بوسه معلوم است
سلام، يعني خداحافظ!
خداحافظ جايِ خاليِ بعد از منِ غريب
خداحافظ سلامِ آبيِ امنِ آسوده
ستاره‌ي از شب گريخته‌ي همروزِ من،
عزيزِ هنوزِ من ... خداحافظ!


همين كه گفتم!
ديگر هيچ پرسشي
پاسخ نمي‌دهم!


هي بي‌قرار!
نگران كدامِ اشتباهِ كوچكِ بي‌هوا
تو از نگاه چَپ‌چَپِ شب مي‌ترسي؟
ما پيش از پسينِ هر انتظاري حتما
كبوترانِ رفته از اينجا را
به رويايِ خوش‌ترين خبر فراخواهيم خواند.


من ... ترانه‌ها وُ
تو ... بوسه‌ها وُ
شب ... سينه‌ريزِ روشنش را گرو خواهد گذاشت،
تا ديگر هيچ اشاره يا علامتي از بُن‌بستِ آسمان نمانَد.
راه باز ...، جاده روشن وُ
همسفر فراوان است.


برمي‌گرديم
نگاه مي‌كنيم
اميدوار به آواز آدمي ...!


آيا شفاي اين صبحِ ساكتِ غمگين
بي‌خوابِ آخرين ستاره مُيسر نيست؟
هميشه همين قدم‌هاي نخستينِ رفتن است
كه رازِ آخرين منزلِ رسيدن را رقم مي‌زند.


كم نيستند كساني
كه با پاره‌ي سنگي در مُشتِ بسته‌ي باد
گمان مي‌كنند كبوتري تشنه به جانب چشمه مي‌بَرَند،
اما من و كبوتر و چشمه گول نخواهيم خورد
ما خوابِ خوشي از احوالِ آدمي ديده‌ايم


از اين پيشتر نيز
فالِ غريب ستاره هم با ما
از همين اتفاق عجيب گفته بود.


ما نزديك آينه نشستيم و شب شكست و
خبر از مسافرِ خوش‌قولِ بوسه رسيد،
رسيد همين نزديكي‌ها
كه صبحِ يك جمعه‌ي شريف
از خواب روشن دريا باز خواهيم گشت.
همه چيز دُرست خواهد شد
و شب تاريك نيز از چراغِ تَرك‌خورده عذر خواهد خواست.
همين براي سرآغاز روزِ به او رسيدن كافي است،
همين براي نشستن و يك دلِ سير گريستنِ ما كافي‌ست،
همين براي از خود دور شدن و به او رسيدن كافي است.


سلام ...!
سلام يعني خداحافظ!
خداحافظ اولين بوسه‌هاي بي‌اختيار
كوچه‌هاي تنگ آشتي‌كنانِ دلواپس
عصر قشنگِ صميمي
ماه مُعطرِ اطلسي‌هاي اينقدي، ... خداحافظ!


سلام، سهمِ كوچكِ من از وسعت سادگي!
سايه‌نشينِ آب و همپياله‌ي تشنگي سلام،
سلام، اولادِ اولين بوسه از شرمِ گُل و گونه‌هاي حلال،
سلام، ستاره‌ي از شب گريخته‌ي همروز من،
عزيزِ هميشه و هنوز من ... سلام!


سيد علي صالحي

دو غزل از حافظ

۱

ساقى بيار باده كه ماه صيام رفت   

درده قدح كه موسم ناموس و نام رفت 


وقت عزيز رفت بيا تا قضا كنيم      

عمرى كه بى حضور صراحى و جام رفت


مستم كن آن چنان كه ندانم ز بيخودى       

در عرصه خيال كه آمد كدام رفت


بر بوى آن كه جرعه جامت به ما رسد    

در مصطبه دعاى تو هر صبح و شام رفت


دل را كه مرده بود حياتى به جان رسيد    

تا بوئى از نسيم مى اش در مشام رفت


زاهد غرور داشت سلامت نبرد راه     

رند از ره نياز ب دارالسلام رفت


نقد دلى كه بود مرا صرف باده شد    

قلب سياه بود از آن در حرام رفت


در تاب تو به چند توان سوخت همچو عود

مى ده كه عمر در سر سوداى خام رفت


ديگر مكن نصيحت حافظ كه ره نيافت 

گم گشته اى كه باده نابش به كام رفت

 

۲


چو بشنوى سخن اهلدل مگو كه خطاست    

سخن شناس نه يى جان من خطا اين جاست


سرم به دنيى و عقبى فرو نمى آيد     

تبارك اللّه از اين فتنه ها كه در سرماست


در اندرون من خسته دل ندانم كيست     

كه من خموشم و او در فغان و در غوغاست


دلم ز پرده برون شد كجائى اى مطرب     

بنال هان كه از اين پرده كار ما به نواست


مرا به كار جهان هرگز التفات نبود     

رخ تو در نظر من چنين خوشش آراست


نخفته ام بخيالى كه مى پزد دل من     

 خمار صد شبه دارم شرابخانه كجاست


چنين كه صومعه آلوده شد ز خون دلم   

گرم به باده بشوئيد حق به دست شماست


از آن به دير مغانم عزيز مى دارند   

كه آتشى كه نميرد هميشه در دل ماست


چه ساز بود كه در پرده مى زد آن مطرب   

كه رفت عمر و هنوزم دماغ پر ز هواست


نداى عشق تو ديشب در اندرون دادند 

فضاى سينه حافظ هنوز پر ز صداست

 

 

امام علي( ع ) در شعر استاد شهريار

 

علي اي هماي رحمت تو چه آيتي خدا را

كه به ماسوا فكندي همه سايه‌ي هما را

دل اگر خداشناسي همه در رخ علي بين

به علي شناختم به خدا قسم خدا را

به خدا كه در دو عالم اثر از فنا نماند

چو علي گرفته باشد سر چشمه‌ي بقا را

مگر اي سحاب رحمت تو بباري ارنه دوزخ

به شرار قهر سوزد همه جان ماسوا را

برو اي گداي مسكين در خانه‌ي علي زن

كه نگين پادشاهي دهد از كرم گدا را

بجز از علي كه گويد به پسر كه قاتل من

چو اسير تست اكنون به اسير كن مدارا

بجز از علي كه آرد پسري ابوالعجائب

كه علم كند به عالم شهداي كربلا را

چو به دوست عهد بندد ز ميان پاكبازان

چو علي كه ميتواند كه بسر برد وفا را

نه خدا توانمش خواند نه بشر توانمش گفت

متحيرم چه نامم شه ملك لافتي را

بدو چشم خون فشانم هله اي نسيم رحمت

كه ز كوي او غباري به من آر توتيا را

به اميد آن كه شايد برسد به خاك پايت

چه پيامها سپردم همه سوز دل صبا را

چو تويي قضاي گردان به دعاي مستمندان

كه ز جان ما بگردان ره آفت قضا را

چه زنم چوناي هردم ز نواي شوق او دم

كه لسان غيب خوشتر بنوازد اين نوا را

«همه شب در اين اميدم كه نسيم صبحگاهي

به پيام آشنائي بنوازد آشنا را»

ز نواي مرغ يا حق بشنو كه در دل شب

غم دل به دوست گفتن چه خوشست شهريارا


 

علي آن شير خدا شاه عرب 
الفتي داشته با اين دل شب
شب ز اسرار علي آگاه است
دل شب محرم سر الله است
شب شنفته ست مناجات علي 
جوشش چشمه‌ي عشق ازلي
قلعه باني كه به قصر افلاك 
 سر دهد ناله‌ي زندانيِ خاك
اشكباري كه چو شمع بيدار
 مي‌فشاند زر و مي گريد زار
دردمندي كه چو لب بگشايد 
 در و ديوار به زنهار آيد
كلماتي چو دُر آويزه‌ي گوش
مسجد كوفه هنوزش مدهوش

 فجر تا سينه‌ي آفاق شكافت
چشم بيدار علي خفته نيافت
ناشناسي كه به تاريكي شب 
 مي‌برد شام يتيمان عرب
پادشاهي كه به شب برقع پوش 
مي‌كشد بار گدايان بر دوش
تا نشد پردگي آن سر جلي 
نشد افشا كه علي بود علي

شاهبازي كه به بال و پر راز 
مي‌كند در ابديت پرواز
عشقبازي كه هم آغوش خطر
 خُفت در خوابگه پيغمبر
آن دم صبح قيامت تاثير
حلقه‌ي در شد از او دامنگير
دست در دامن مولا زد در 
 كه علي بگذر و از ما مگذر
شال شه وا شد و دامن به گرو 
زينب‌اش دست به دامان كه مرو
شال مي‌بست و ندايي مبهم 
 كه كمربند شهادت محكم

پيشوايي كه ز شوق ديدار
مي‌كند قاتل خود را بيدار
ماه محراب عبوديت حق
سر به محراب عبادت منشق
مي‌زند پس لب او كاسه‌ي شير 
مي‌كند چشم اشارت به اسير
چه اسيري كه همان قاتل اوست 
تو خدايي مگر اي دشمن دوست

شبروان مست ولاي تو علي  

جان عالم به فداي تو علي

در جهاني همه شور و همه شر
ها عَلِيٌ بَشَرٌ كَيفَ بَشَر

 


 

 دو نيايش از زنده ياد مهدي سهيلي

الاهي بدلهاي افروخته

بجانهاي از عاشقي سوخته

بآهي كه بر جاني آتش زده

بجاني كه سوزد چو آتشكده

به اشكي كه در ماتمي ريخته

چو گوهر به مژگاني آويخته

بچشمي كه از غم در آن خواب نيست

بجاني كه يكدم در او تاب نيست

بلبخند تلخ تهي دستها

بفرياد از عاشقي مست ها

بهر كس كه سوزيست در جان او

بدردي كه مرگ است درمان او

بآن مادر پير دلسوخته

كه چشمش براه پسر دوخته

به پايي كه پوينده راه تست

بدستي كه هر شب بدرگاه تست

بهر نو عروسي كه ناكام، مرد

به پر بسته مرغي كه در دام، مرد

به پير تهي دست با آبروي

بزنهاي غمگين آشفته موي

به دردي كه در سينه ها خفته است

به رازي كه در سينه، ناگفته است

به بيمار آشفته از دردها

بانده فقر جوانمردها

بانعام خود سر فرازيم ده

ز ديگر كسان بي نيازيم ده

خدايا! بخون شهيدان تو

بآيات جانبخش قرآن تو

به آه سحر خيز شب آشنا

به بيمار با سوز تب آشنا

به آن دل كه از غصه ويرانه است

بآن زن كه آهش غريبانه است

بشبناله بينوايان پير

به طفل يتيمي كه ناخورده شير