مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 13513
دیروز : 42500
افراد آنلاین : 49
همه : 4540477

چرامعلمان روش سخنراني را براي تدريس انتخاب مي كنند؟


معلمان در بهترين شرايط بين 4 تا 6 سال مي‎توانند به مسائل حرفه‎اي علمي آشنا شوند يا روشهاي تدريش و فنون معلمي را بيامورند اما بايد توجه داشت كه اين افراد 12 تا 18 سال از معلمان خود الگو گرفته‎اند و سعي مي‎‏كنند مانند معلمان خود تدريس كنند، به همين خاطر روش‎هاي نوين تدريس ، تحول لازم را پيدا نكرده است
از ديگر دلايل ترجيح روش سخنراني به روش‎هاي فعال، تشويق اولياي مدارس مي‎باشد. در اين روش نظم بيشتري ارائه مي‎گرد،‌ كلاس‎ها بي‎سر و صداتر و مدرسه آرامتر مي‎باشد.
مواقعي پيش مي‎آيد كه چاره‎اي جز استفاده از روش سخنراني نيست. امكانات در حدي نيست كه ما را ياري دهد و امكان استفاده ار روشهاي ديگر وجود ندارد.
در كلاسهاب 40، 50 و 60 نفره معلم ناچار به استفاده از روش سخنراني مي‎باشد و مجبور است با روش سخنراني درس را در كلاس پيش ببرد. ممكن است معلم بتواند از روشهاي فعال آموزش در چنين كلاسهايي استفاده كند اما اكثر معلمان روش سخنراين را براي پيش برد كلاس ترجيح مي‎دهند.
يكي از مزاياي روش سخنراني در تمام مقاطع تحصيلي،كم هزينه بودن اين روش آموزش است، البته طبيعي است كه در اين روش در مقاطع تحصيلي پايين‎تر ترجيح داشته باشد اما در مقاطع تحصيلي بالاتر قابل تحمل‎تر مي‎باشد .
يكي از سؤالهاي مهم در آموزش دروس به روش سخنراني اين است كه آيا مي‎توان اين روش غيرفعال را به روش فعال تبديل كرد؟
اگر معلم بتواند روش سخنراني را به روش پرسش و پاسخ تبديل كند تا حدودي از مشكلات روش غير فعال سخنراني مي كاهد
نكته:
اگر معلم تسلط كافي بر موضوعات درسي نداشته باشد قادر به طرح پرسش و پاسخ هدايت دانش‎آموزان در پاسخ‎هاي دريافتي نخواهد بود.
از ديگر موارد استفاده از اين روش انتقال نقش سخنران به مخاطبين مي‎باشد در اين صورت براي يكي از دانش‎آموزان داوطلب شده نقش سخنران را آموزش داده و به او ياد مي‎دهيم كه چگونه سخنراني نمايد. با اين عمل تا حدودي اين روش غيرفعال را به سوي فعال شدن سوق داده‎ايم .
آيا روش سخنراني مانند ديگر روشهاي تدريس ار مقررات خاصي پيروي مي‎كند؟
در اين روش قوانين پيچيده‎اي وجود ندارد بطوريكه كافي است كه سكوت در فضاي آموزشي حاكم باشد،‌ مزاحمتي براي سخنان ايجاد نشود،‌ زبان گويا و گوش شنوايي وجود داشته باشد تا روش سخنراني بكار گرفته شود.
البته به دو روش مي‎توان مقرراتي را وضع نمود :
الف) روش سخنراني سنتي كه در اين روش هيچ پرسش و پاسخي در خلال سخنراني انجام نخواهد شد.
ب) همزمان كردن پرسش و پاسخ و سخنراني .
آيا طرح سؤال از سوي مستعمين منجر به انتهاي سخنراني مي‎شود؟
اگر سؤالي از سوي شنونده مطرح شود در همان لحظه بايد به آن پاسخ داده شود و جواب دادن در آخر كلاس امري غيرممكن بنظر مي‎رسد. 
روش آمورش سخنراني
نام "سخنراني‎" حالتي غيرفعال و پويا را در ذهن تداعي مي‎كند اما در روش‎هاي فعال آموزش جغرافيا ما از سخنراني استفاده مي‎كنيم مشخصات اين روش را توضيح مي‎دهيم :
روش سخنراني يكي از متداول‎ترين روش‎هاي تدريس در بسياري از علوم از جمله جغرافيا مي‎باش، علت اينكه انتخاب اين روش به عنوان يكي از بهترين روش‎هاي آموزش است به دو جهت مي‎باشد.
1. بيان مشخصات روش تدريس
2. سخنراني شاخصي براي تأثير روش‎هاي فعال مي‎باشد.
ما با قياس يك روش غيرفعال مشخص مي‎كنيم چرا بين روش‎هاي فعال و غيرفعال فرق گذاشته مي‎شود؟ 
چگونه مي توان يك روش غيرفعال را به روش فعال تبديل كرد
روش سخنراني آشناترين روش تدريس براي معلمان مي‎باشد. يونانيان از جمله كساني هستند كه ازاين روش استفاده كردند، اين روش ساده‎ترين و كم هزينه‎ترين روش تدريس براي هر موضوعي و در هر زماني مي‎باشد.
اين روش با شيوه‎هاي مختلف مورد استفاده كساني كه روش‎هاي فعال را مي‎شناسند قرار مي‎گيرد و با استفاده از اين بخشهايي از روشهاي فعال تدريس را انجام مي‎دهند. 
مطالعات جديد درباره مغز و شيوه يادگيرى مغز براى معلمان و والدين، ديدگاه هاى جديدى درباره تدريس و يادگيرى ايجاد كرده است .پژوهش هاى جديد هم يافته هاى نوينى را عرضه كرده است و هم به نوسازى برداشت هاى قديمى درباره يادگيرى كمك كرده. يافته ها، نشان دهنده آنند كه ايده چپ برتر يا راست برترى مغزى ، گمراه كننده است .مغز پيچيده تر از آن است كه چنين اظهار نظرى درباره آن بشود .ما در رياضى با يك نوع كاركرد و در موسيقى با كاركرد نوع ديگرى از مغز، روبرو نيستيم.
پژوهشگران اعلام كردند كه پژوهش هاى مغز محور،جدا از جنبش آموزش و پرورش نيستند،بلكه آنها رويكرد هايى هستند كه آموزش و پرورش را منتفع مى كنند. با آن كه برخى پيشنهادهاى پژوهشى مغز محور،دير به بار مى نشينند،ولى بينش ها و چشم اندازهاى عملياتى هم عرضه مى كنند، حتى براى ساختمان سازى و آماده سازى فضاى بازى در مدارس .
اريك جنسن، در كتاب جديد خود با عنوان «تدريس مبتنى بر مغز» اظهار مى كند كه همگى در صدديم تا راه حل هايى براى مسائل و چالش هاى آموزش و پرورش بيابيم و بايد در كاربرد يافته هاى جديد تا حدودى احتياط كنيم .آنگاه كه فردى رويكرد خاص سازگار با مغز براى ارتقاى يادگيرى معرفى مى كند، بواقع، آن گام نهايى براى يادگيرى و تدريس نيست.
انرژى براى يادگيرى
اگرچه مغز انسان بالغ، فقط دو درصد از وزن بدن او را تشكيل مى دهد،ولى به تنهايى بيست درصد از انرژى جسمانى را مصرف مى كند .انرژى مصرفى مغز از طريق خون پراكسيژن تدارك و اكسيژن مصرفى مورد نياز از طريق شش ها تأمين مى شود. مغز انسان در هر ساعت به گردش ۸ گالن خون يا در هر روز تقريباً ۲۰۰ گالن (۶۰۰ تا ۸۰۰ ليتر) خون نياز دارد .توازن الكترونيكى مناسب با كاركرد مغز از طريق آب بدن به دست مى آيد. براى حصول اين توازن، هر فرد بالغ بايد ۶ تا ۱۲ ليوان آب بنوشد.
هانافورد(۱۹۹۵)،از دست دادن آب بدن در ساعات حضور دانش آموزان در كلاس درس را عاملى براى آسيب هاى يادگيرى، تنبلى و بى حالى اعلام كرده است .خوب، شيرهاى آب يا آبخورى هاى مدارس پيش دبستانى در خارج از كلاس درس قرار دارند و دانش آموزان بندرت در طى ساعات درس مى توانند به آب دسترسى داشته باشند.
عامل حياتى ديگر بر كاركرد مطلوب مغز،اكسيژن است .بدون هواى تازه،نمى توان انتظار داشت كه مغز كاركرد مناسبى داشته باشد .از اين رو در طراحى ساختمان مدارس و در پيش بينى تسهيلات و تجهيزات مدارس، نبايد تأمين هواى تازه كلاس هاى درس مورد غفلت قرار گيرد.
هنگام يادگيرى، سلول هاى مغز-نرون ها- اطلاعات را تقريباً با سرعتى بيش از ۳۰۰ كيلومتر در ساعت انتقال داده يا مورد تبادل قرار مى دهند.هر نرون مى تواند هزاران سيگنال يا علامت را از ساير منابع نرونى، بدون آن كه با آنها ارتباط فيزيكى داشته باشد، دريافت كند.نرون ها، پيام ها را بيشتر به صورت شيميايى تبادل مى كنند. (جنسن)
انرژى لازم براى فعاليت نرونى، انرژى الكتريكى و شيميايى است .ماهيت عمل نرون ها،مغز را به يك پردازشگر الكتروشيميايى تبديل كرده است. الگوى يادگيرى مغز از زمان تولد و بنا به ديدگاهى از دوره جنينى آغاز مى شود .شيوه پاسخ و سازگارى فرد با محيط،نحوه زيست و يادگيرى مغز را تعيين مى كند. مدارس، يكى از مراكز عمده بر ايجاد تغيير در الگو هاى يادگيرى دانش آموزان است.
بسيارى بر اين باورند كه وراثت، محدوده هاى يادگيرى را شكل مى دهد، ولى اين باور،گمراه كننده است .آنچه روشن است، اين كه محيط قبل از آموخته ها يا افكار پيشين بر رشد مغز تأثير مى گذارد.به تازگى، بسيارى از دانشمندان به اثر محيط و وراثت در رشد مغز،سهم ۵۰ درصدى قايل شده اند. يعنى۵۰ درصد وراثت و ۵۰ درصد محيط.
بازى، ورزش، تجربيات عملى و انواع فعاليت هاى چالش برانگيز، منبع اصلى يادگيرى هستند.با اين همه، هنوز مدارس بر خلاف الگو هاى يادگيرى دانش آموزان طراحى مى شوند .براى نمونه، استخر از محيط هاى محرك و چالش برانگيز براى كودكان دوره ابتدايى و راهنمايى اند،ولى مدارس به ندرت به آن دسترسى دارند،حتى در مدارس،اين امكان ايجاد نمى شود كه دانش آموزان بتوانند دو گلدان گل پرورش دهند.
محيط هنرى
يادگيرى بهينه زمانى به وقوع مى پيوندد كه، مغز به صورت مناسبى به چالش كشيده شود.زمانى كه فعاليت يادگيرى، همراه با تهديد و فشار روانى باشد، كارايى مغزى پايين مى آيد. (هارت)
يادگيرى از طريق بصرى و عملى سبب مى شود مغز يادگيرنده،ارتباطات قوى تر و تازه ترى پديد آورد. موسيقى، معمارى، نقاشى و ساير هنرها بر يادگيرى مؤثراند. معمارى و نماى مدارسى كه با اصول و اسلوب مناسبى طراحى شده اند از نظر زيبا شناسى تحريك كننده اند.چنين محيط هاى آموزشى اى، با رشد مغز در رابطه بوده و سبب فعاليت مغزى بيشترى مى شوند.
فعاليتهاى جسمانى
براى رشد كاركردهاى مغزى،فعاليت جسمانى، بسيار حائز اهميت است . فعاليت هايى چون دويدن، پريدن و شنا كردن، سبب تقويت عقده هاى پايه، مخچه و جسم پينه اى مى شود.ورزش و تمرين بدنى، اكسيژن، زيادى را به مغز مى رساند و بر ميزان ارتباط بين نرونى مى افزايد. جنسن اظهار مى كند كه يادگيرى از طريق پياده روى، حركات كششى، رقص و ساير فعاليت هاى جسمانى ارتقاء يافته و بهتر صورت مى گيرد.
آيا مدارس، فضاى حركتى مناسبى براى دانش آموزان در نظر گرفته اند؟ چند درصد دانش آموزان مى توانند به فعاليت جسمانى مورد علاقه خود بپردازند، آيا كلاس درس براى تحرك دانش آموزان مناسب است ؟ اين سؤال ها و ده  ها سؤال ديگر از اين دست، برخاسته از وقايع مربوط به مغز و به تبع آن مربوط به محيط هاى مدرسه اى نه چندان مطابق با اصول استاندارد است.
رنگ و نور
پژوهش هاى مربوط به مغز نشان مى دهد كه ميزان و نوع رنگ بر يادگيرى اثرگذار است . برين گزارش كرده است كه رنگ هاى گرم و نور پردازى درخشان و چشم زننده،بر ميزان گرفتگى عضلانى، سرعت تنفس، ضربان قلب،فشار خون و فعاليت مغزى مى افزايد.نور ناكافى در محيط سبب خستگى چشم مى شود .تركيب رنگى نامتجانس محيط ممكن است سبب كاهش واكنش و اختلال در انجام كار باشد. نور كافى و رنگ آميزى مناسب سبب بهبود پردازش بصرى اطلاعات و كاهش فشار روانى مى شود.
ميزان گرما و صداى محيطى
پژوهش ها تأييد مى كنند كه محيط يادگيرى مناسب بايد از نظر دما مطلوب بوده و عارى از صداهاى مزاحم باشد. ناراحتى جسمى و صداهاى آزاردهنده، پيام هاى نامناسبى به مغز مى فرستد.دريافت پيام مخرب از سوى مغز،عملكرد مخچه را، كه پردازشگر اصلى مغز به شمار مى آيد، با اختلال همراه مى  كند.
عوامل محيطى
اهميت محيط يادگيرى را نمى توان دست كم گرفت .مغز در محيط هاى ايمن و بهداشتى، خلاق، چالش برانگيز و سازگار كننده،بيشتر مى آموزد .در طراحى مدارس نبايد فراموش شود كه محيط طراحى شده، محيطى براى رشد مغزى و ارتقاى يادگيرى دانش آموزان است، هر گونه قصور مى تواند آثار زيانبار و جبران ناپذيرى را پديد آورد.
منبع : سايت اينترنتى فكر نو
روش سخنراني
اين روش كه سابقه اي طولاني در نظامهاي آموزشي دارد به ارائه مفاهيم به طور شفاهي از طرف معلم و يادگيري آنها از طريق گوش كردن و يادداشت برداشتن از طرف شاگرد مي پردازد. در اين روش يك نوع يادگيري و رابطه ذهني بين معلم و شاگرد ايجاد مي شود.
  مراحل اجراي روش سخنراني
مرحله اول: آمادگي براي سخنراني
- آمادگي از نظر تجهيزات (آيا در سخنراني از وسايل آموزشي استفاده خواهد شد؟)
- آمادگي عاطفي (آيا من با آسودگي سخنراني مي كنم؟)
- آمادگي از نظر زمان (آيا زمان كافي براي آماده شدن وجود دارد؟)

مرحله دوم: مقدمه سخنراني
1- ايجاد رابطه بين معلم و شاگرد (معلم در ابتداي صحبت با دانش آموزان گپي بزند. لطيفه اي تعريف كند و ...)
2- جلب توجه شاگردان: با فعاليتهايي همچون طرح سوال، بخث و گفتگو، استفاده از وسايل بصري مي توان به اين مهم دست پيدا كرد. در جلب توجه شاگردان، روايت نكات زير مي تواند بسيار مفيد باشد: الف: شناخت علايق و خواسته هاي شاگردان (توجه به عواملي همچون سن، جنس، وضع اجتماعي، اقتصادي و ...)
ب: ايجاد انگيزش (در فرآيند تدريس، بهتر است به شاگرد گفته شود موضوع مشكل ولي قابل فهم و حل مي باشد.)
ج: بيان صريح هدفها و نكات مهم سخنراني
د: استفاده از پيش سازمان دهنده: ارائه پيش سازمان دهنده باعث دسته بندي اطلاعات، حفظ كردن آنها مي شود.
ه) پيش آزمون و فعال كردن آگاهي و اطلاعات شاگردان: آزوبل مي گويد: «يادگرفته هاي قبلي فراگيران مهمترين عامل در يادگيري آنهاست».

مرحله سوم: متن و محتوي سخنراني
1- جامع بودن محتوي: متن سخنراني بايد تمام اهداف آموزشي را در بر داشته باشد. شاگرداني كه سخنراني معلمانشان جامعيت بيشتري داشته باشد بهتر ياد مي گيرند.
2- سازماندهي منطقي محتوي: اسكينر معتقد است وقتي مواد آموزشي خوب سازماندهي شوند. يادگيري آسانتر مي شود زيرا سازماندهي قدرت درك مفاهيم را افزايش مي دهد.
3- استقرار توجه شاگردان در طول ارائه محتوي
الف: تغييردادن محرك: تنوع در به كارگيري محركها سبب بالا رفتن انگيزه يادگيري خواهد شد. بين تنوع در حركات و حالات چهره معلم و پيشرفت تحصيلي شاگردان، رابطه مستقيم وجود دارد. تغييرات تُن صدا در هنگام صحبت متناسب با موضوع در يادگيري تأثيرگذار است. تحقيقات نشان داده است كه رابطه تغيير محرك و پيشرفت تحصيلي در دبستان منفي و در دبيرستان مثبت است.
ب: تغيير كانالهاي ارتباطي: با تعييردادن ارتباط از سمعي به بصري احتمال تغيير مناسب در الگوي رفتاري به وجود مي آيد. بزرگسالان نظام آموزش بصري را بر سمعي ترجيح مي دهند. (استفاده از اسلايد، نمودار، عكس و ساير رسانه هاي بصري)
ج: فعاليت جسمي: يادگيري بايد به صورت فعالانه انجام شود. معلمان مي توانند روش تدريس خود را با امكان درگيري جسمي و فكري شاگردان در روند يادگيري، غني تر سازند. مثلاً با زنگ تفريحهاي كوتاه مدت در بين سخنراني، تكرار پاسخ شاگردان و استفاده از اسامي در مخاطب قراردادن آنها، موجب ايجاد توجه بيشتر در فرآيند تدريس شوند.
د: استفاده از طنز: كاربرد طنز در تدريس، ميزان توجه و يادگيري شاگردان را افزايش مي دهد (البته شوخيهايي كه مربوط به مطلب تدريس شود).
ه: شور و حرارت سخنران: تحقيقات بيانگر اين نكته است كه مطالبي كه با ذوق و شوق از جانب معلم ارائه شود بيشتر و بهتر ياد گرفته مي شود. (آهنگ صدا، تغيير حالات چهره، ارتباط چشمي)
و: پرسش و پاسخ در حين سخنراني: سوال كردن از شاگردان مي تواند تأثيرات مطلوب زير را داشته باشد:
- تأكيد - تمرين - خودآگاهي - توجه - استراحت كوتاه - تكرار
مرحله چهارم: جمع بندي و نتيجه گيري
بعد از اتمام سخنراني معلم مي تواند:
الف: از شاگردان بخواهد كه بعضي از نكات مهم درس را به خاطر بياورند يا نظر خود را درباره آنها بگويند.
ب: به سوالهاي شاگردان پاسخ گويد.
ج: نكات مهم و اساسي درس را گوشزد و مرور كند.
در پايان يك جلسه سخنراني، معلم بايد با شاگردان وارد مسائل غيررسمي شود تا خشكي و يكنواختي درس كاهش يابد و شاگردان در جلسات ديگر با رغبت بيشتر شركت كنند. 
  محاسن و محدوديتهاي روش سخنراني
الف) محاسن
روش سخنراني، مختص كلاسهاي پرجمعيت است. روش بسيار ارزاني است. اين روش مي تواند تا حد زيادي با برنامه معلم تطبيق يابد. با توجه به موقعيتهاي زماني و مكاني و مجموعه تجهيزات، روش سخنراني بسيار انعطاف پذير است موقعيت سخنراني ممكن است سبب تقويت اجتماعي، ذوق زيبايي، علاقه، اعتماد به نفس و كاهش احساس تنهايي شود. 
 ب) محدوديت روش سخنراني
در اين روش، چون معلم متكلم وحده است شاگردان چندان فعال نيستند. بيشتر از حس شنوايي استفاده مي شود. قدرت تكلم شاگردان چندان تقويت نمي شود. تفاوتهاي فردي در آن منظور مي گردد. و محدوديت روش سخنراني بيشتر متعلق به عدم كاربرد صحيح آنهاست. اين روش، مستلزم وجود برخي از خصوصيات شخصيتي مانند صدا، روش سخنگويي، رواني سخن، آرامش و نظم و ... است.

منبع :

http://www.google.com/url?sa=t&source=web&cd=27&ved=0CEQQFjAGOBQ&url=http%3A%2F%2Fhep.glp.net%2Fc%2Fdocument_library%2Fget_file%3FfolderId%3D171122%26name%3DDLFE-7521.doc&ei=JRazTYJ-wZ067sasigk&usg=AFQjCNESBRSkWZ-ct6J9KMFCfD6QQjRHdA


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۵:۲۰ ] [ مشاوره مديريت ]

آموزش روش تحقيق

طرح تحقيق:

برنامه طرح تحقيق بايد با نظمي منطقي و معقول تنظيم و تدوين گردد.براي بسياري از محققين نوشتن طرح تحقيق به منزله برآورد هزينه آن و درخواست كمك هزينه از دولت يا سازمانهاي ذيربط است .حال شما خواه در فكر درخواست كمك مالي باشيد و خواه نباشيد بايد طرح تحقيق تان سودمند باشد در اينجا شما را با مراحل انجام و اتمام طرح تحقيق بيشتر آشنا مي كنم.

1-طرح موضوع تحقيق

قبل از هر گونه اقدامي براي انجام يك تحقيق مي‌بايد موضوع مورد مطالعه را از جهات مختلف مورد شناسايي دقيق قرار دهيم. در اين شناسائي نكاتي مورد توجه قرار مي‌گيرد كه عبارتند از:

پيشينه تحقيق:محقق در معرفي موضوع مورد مطالعه از كليه تحقيقات انجام شده قبلي مي‌تواند كمك بگيرد و احاطه خود را نسبت به موضوع بيشتر نمايد. تحقيقات اجتماعي انجام شده پيشين همچنين مي‌تواند علاوه بر شناخت موضوع به مسائل و مشكلاتي كه محققان ديگر ضمن انجام تحقيق با آن روبرو بوده‌اند و پي ببرد و بدين ترتيب از خطاها و دوباره كاريها احتراز نموده و در مقابل از تجربيات پيشينيان بهره گيرد.

تعريف مفاهيم: محقق براي تبيين و تشريح موضوع مورد مطالعه و تعيين متغيرهايي كه مربوط به موضوع مورد تحقيق مي‌گردد بايستي مفاهيم موجود در طرح تحقيق خود را يكايك تعريف نموده تا مفاهيم از يكديگر باز شناخته شوند و پرسشگران و ساير كساني كه محقق را ياري مي‌دهند با آگاهي و تسلط كامل به جزئيات موضوع بكار تحقيق بپردازند . در تعريف مفاهيم اصطلاحات و واژه‌هاي بكار رفته در طرح بايد مشخصاً و دقيقاً تعريف شوند. مثلاً در تحقيقات روستائي مفاهيمي مانند "خوش نشين" ,"زارع صاحب نسق", "جفت گاو" و "آيش" و "واحد بهره برداري و...دقيقا" تعريف شوند و يا در مطالعه مربوط به يك گروه اجتماعي اصطلاحات و مفاهيمي مثل "انسجام گروهي" و "ارتباط متقابل" ,"برون گروه" ,"درون گروه","شبه گروه","پاره گروه" و ....تعريف شوند.

محدوده موضوع: در طرح موضوع مورد مطالعه محدوده موضوع نيز به طور روشن و بوضوع مشخص مي‌شود و اين يكي از مسائلي است كه بسيار حائز اهميت است زيرا انجام تحقيقي كه محدوده و چهارچوب مشخصي نداشته باشد عملاً امكان پذير نيست و چنانچه موضوع را بدون در نظر گرفتن جامعه آماري و حد و مرز معيني مورد مطالعه قرار دهيم نتايج بدست آمده اعتبار علمي نخواهد داشت . مثلاً چنانچه ما عنوان كنيم كه قصد مطالعه دانشجويان دانشگاه تهران را داريم موضوع مورد مطالعه ماگسترده و در حال بسيار مبهم است زيرا معيين نشده است كه مطالعه ماد در ارتباط با چه ويژگي از جامعه دانشجويان است و كداميك از دانشكده‌ها يا رشته ‌ها يا كلاسها يا گروهاي سني را در بر مي‌گيرد و آيا مطالعه ما تنها مربوط به جامعه دانشجويان مرد مي‌شود و يا زنان و يا هر دو را در بر مي‌گيرد؟ و ابهامات يكديگر از اين قبيل...بنابراين مشاهده مي‌شود كه ابهامات و سئوالات بيشماري در مورد چنين موضوع مطرح مي‌شود كه جواب به تمام آنها از جانب محقق قبل از شروع تحقيق ضرورت كامل دارد .مشخص و محدود كردن دقيق جامعه مورد مطالعه و تعيين چارچوب موضوع, گذشته از آنكه نتايج بدست آمده از تحقيق را قابل قبول و معتبر مي‌سازد , محقق و پرسشگران و ساير افرادي را كه در پژوهش شركت دارند , از سردرگمي و ابهام

و ترديدهايي مي‌دهد.

هدف تحقيق: در طرح موضوع مرود مطالعه , محقق بايد بوضوح دقيقاً هدف يا اهداف خود از انتخاب موضوع و انجام تحقيق در مورد آن را

روشن نمايد و نتايجي را كه در ارتباط با فرضيه يا فرضيات تحقيقات در پي آن است بطور كامل بيان كند, بدين ترتيب وي و همكارانش از ابتدا مي‌دانند كه بدنبال چه ميگردند و چرا . اين موضوع نيز يكي از مسائلي است روشن شدن آن براي محققين قبل از اقدام به تحقيق از اهميت بسيار زيادي برخوردار است .بنابراين مي‌توان نتيجه گرفت كه طرح موضوع مورد مطالعه به معناي تعريف موضوع تحقيق و شكافتن ابعاد و ويژگيهاي مختلف آن تلقي مي‌گردد

2-ارائه فرضيه و زمينه سنجي

تعريف بسيار ساده و كوتاهي كه مي‌توان از فرضيه ارائه داد اين است كه بگوئيم فرضيه يك تئوري ثابت نشده است يا به عبارت ديگر نظريه‌اي است كه هنوز به محك آزمايش در نيامد است . اما تعريف دقيق تر هم مي‌توانيم از فرضيه ارائه دهيم بشرح زير :

"حدس و گماني است كه در ذهن محقق در باره رابطه احتمالي علت و معلولي (علي )بين دو يا چند متغير بوجود مي‌آيد. اما هر نوع حدس و گماني را نيز نمي‌توانيم فرضيه بدانيم زيرا ارائه آن مي‌بايد بر اساس شرايطي باشد كه پس از آزمون بتوان آنرا بعنوان فرضيه پذيرفت . بعبارت ديگر آنچه را كه ما بعنوان فرضيه در بوته آزمايش قرار مي‌دهيم بايستي از حداقلي از صلابت و اعتبار برخوردار باشد و نه آنچنان حدسي كه در مراحل آغازين جمع آوري اطلاعات بكلي باطل گرديده و محقق اجباراً سعي در ارائه فرضيه ديگري نمايد . بنابراين براي ارائه فرضيه يافت فرضياتي كه بتوان بر اساس آنها تحقيقي را شروع نمود بايد به نكات زير توجه دقيق مبذول نمود.

ارائه دهنده فرضيه بايد احاطه وسيعي نسبت به موضوع مورد مطالعه داشته باشد و تجاربي در آن زمينه داشته باشد بعنوان مثال ارائه فرضيه درباره پديده‌اي مثال بزهكاري نوجوانان شهري يا تغييرات خانواده مستلزم صاحب نظر بودن و داشتن تجارب كافي در زمينه مطالعات اجتماعي خاصه مطالعات اجتماعي خاصه مطالعات جامع شناسي شهري و خانوادگي است. البته افراد غير متخصص نيز ممكن است در اين زمينه‌ها به طرح فرضياتي بپردازند ولي بدليل عدم احاطه آنها بر موضوع اين امكان وجود دارد كه فرضيات آنان حتي قبل از قرار گرفتن در بوته آزمايش با انجام يك "زمينه سنجي" محدود و باطل گردد.

ارائه فرضيه مي‌بايد با تكيه بر منابع و مآخذي صورت گيرد كه عبارتند از:

1-تجارت شخصي و اطلاعات پراكنده

محقق از مجموع اطلاعات كلي و پراكنده‌اي كه ضمن جامعه مورد مطالعه داشته است ,براي ارائه فرضيه مي‌تواند استفاده كند. علاوه بر تجارت شخصي, محقق گاهي نيز كه ارتباط مستقيمي با موضوع مورد مطالعه نداشت است مي‌تواند از اطلاعات و تجارب شاهداني كه مستقيماً در ارتباط با جامعه مورد نظر بوده‌اند براي بدست آوردن اطلاعات مقدماتي درباره پديده و متغيرهاي آن استفاده نمايد و بعنوان مثال چنانچه موضوع تحقيق ما مطالعه در تضاد يا ستيز نقش ها در بين پرسنل يك سازمان اداري يا بيمارستان باشد بدون گردآوردن اطلاعات مقدماتي از جوي كه حاكم بر آن سازمان يا بيمارستان است , ارائه فرضيه براي ما امكان پذير نيست , بنابراين در اين مرحله كه اطلاعات ما بسيار ضعيف و يا تقريباً هيچ است و چنين كاري نيز بر عهده ما قرار گرفته است. ناچاريم براي شروع كار با انجام مصاحبه و تماس برخوردهاي مستقيم و غير مستقيم با مسئولين و پرسنل آن سازمان يك يا چند رابطه علي احتمالي را در ذهن خود پرورانده و بعنوان فرضيه ارائه دهيم تا ضمن تحقيق به محك آزمايش در آيد.

2-تحقيقات انجام شده قبل

تحقيقات انجام شده قبلي در زمينه مورد مطالعه و يا زمينه‌هاي مشابه در غالب موارد مي‌تواند به ما كمك فراواني نموده و از بسياري جهات درارائه فرضيه و كار تحقق ما را رهنمون باشد بنابراين لازم است كه محقق قبل از ارائه فرضيه به تحقيقات انجام شده در موسسات پژوهشي دولتي و غير دولتي رجوع نموده تا از دوباره كاري احتمالي و يا احياناً از ارائه فرضياتي كه قبلاً به محك آزمايش در آمده و باطل گرديده پرهيز گردد. ضمناً محقق مي‌تواند از تكنيك هاي الگوها و شيوه‌هاي بكار گرفته شده در تحقيقات انجام شده قبلي نيز ياري گيرد.

3-اطلاعات و آگاهيهاي تئوريك

محققي كه به منظور دست يابي به روابط علت و معلولي بين متغيرهاي موجود يك پديده اجتماعي به تحقيق مي‌پردازد, لازم است كه علاوه بر اعمال دقت كامل در كار پرسشگري و عمليات ميداني و بطور كلي در انجام جمع آوري دقيق اطلاعات , بايستي بتواند واقعيت هاي موجود يا نتايج بدست آمده را با زبان جامعه شناسي بيان نموده و با ديدي جامعه شناختي تبيين نموده و نتايج بدست آمده را با زبان جامعه شناسي بيان نمايد .

در حقيقت تفاوت بين مشاهده‌گري كه واقعيت ها را مي‌بيند و از هرگونه تحليلي درباره آنها عاجز است با مشاهده‌گري كه هر واقعيت اجتماعي را با روش بيني و نكته سنجي علمي تبيين وتفسير مي‌كند آنست كه مشاهده گر اول فاقد اطلاعات تئوريك درباره پديده هاي اجتماعي بوده در حاليكه مشاهده‌گر دوم از اطلاعات نظري گسترده‌اي برخودار است و هر واقعيت يا پديده را با بياني عملي تعريف نموده و آنرا با پديده‌هاي ديگر در رابطه علي قرار مي‌دهد .

زمينه سنجي : زمينه سنجي با تحقيق مقدماتي مرحله كوتاهي است كه غالباً در پژوهشهاي ميداني قبل از ارائه فرضيه و تجديد جامعه مورد مطالعه قرار مي‌گيرد. در تحقيق مقدماتي معمولاً از تكنيك مشاهده و گاهي نيز از "فهرست سئوالات" استفاده مي‌شود.

در اين مرحله سعي مي‌شود تا ويژگيهاي كلي و ابعاد جامعه مورد مطالعه شناسائيي گرديده و در صورتيكه قصد نمونه‌گيري داشته باشيم, بتوانيم نمونه‌هاي خود را با توجه به گونه‌گوني جغرافيائي و تنوع اقليمي و ساخت اقتصادي , اجتماعي منطقه انتخاب نمائيم . در تحقيقات ميداني گاه نيز بجاي "زمينه سنجي", اصطلاح "ديد كلي " را بكار مي‌برند كه منظور همان مشاهده كلي و عمومي محقق قبل از ارائه فرضيه و محدود نمودن دقيق جامعه مورد مطالعه است .

3-جمع آوري اطلاعات تحقيق

مرحله بعدي كار تحقيق كه مرحله بسيار با اهميتي نيز محسوب مي‌گردد, زماني است كه پس از انجام مقدمات كار يعني مشخص و معين شدن جامعه مورد مطالعه و تنظيم فرضيه‌ها با توسل به تكنيك هاي خاصي ,اطلاعات و ارقام لازم را از جامعه مورد مطالعه جمع آوري مي‌كنيم .

مهمترين تكنيك هاي جمع آوري اطلاعات عبارتند از

1-پرسشنامه تحقيقاتي 2-مشاهده در تحقيق 3-استفاده از فيش 4-نمونه گيري 5-مونو گرافي

منبع :

http://www.namaye.ir/pay/8.htm


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۵:۱۹ ] [ مشاوره مديريت ]
 ۷ ترفند ساده براي يك سخنراني بدون ترس


اگر شما هم جز كساني هستيد

كه هميشه از سخنراني

فرار ميكنند ، اين پست مال شماست!
 

با كمك اين ترفند ها و كمي تمرين ميتونيد

جزو بهترين ارائه دهندگاه يا سخنورا بشيد.
 
 
1- اين رو قبول كنيد كه همواره كمي

ترس و عصبانيت همراه شماست.

اين اصل خيلي مهمي تو انجام يك پرزنت هست.
 
بهتره خودتون به حضار بگين كه كمي ترس ورتون داشته
 
تا اينكه خودشون كشف كنن كه شما كمي استرس و ترس دارين.
 
اينجوري ديگه لازم نيست استرس و ترس خودتون رو بپوشونين
 
وكلي از سنگيني كارتون كم ميشه. شما ميتونيد اين مطلب كه
 
كمي استرس و ترس دارين رو به صورت جوك و فان به حضار بگين.
 
مثلا بگين كه "1 ساعت پيش فقط من و خدا ميدونستيم كه من درباره ي
 
چي ميخام صحبت كنم؛ ولي حالا فقط خدا ميدونه چي ميخواستم بگم!! "
 
 
 
2- بازنگري به حضار
 
 

حالا كه قبول كردين هركسي موقع ارائه دادان كمي ترس وعصبانيت داره،
 
نوبت اونه كه يه جور ديگه به حضار نگاه كنين. يعني به جاي اينكه اونها
 
رو افرادي هستن كه ميخان پرزنت شما رو ارزيابي كنن اونها رو

افرادي در نظر بگيرين كه ميخان بعد از شما اونها هم ارائه
 
داشته باشن. پس طبق اصل 1 اونها هم كمي ترس و استرس دارن،
 
پس دليلي نداره كه شما هم عصبانيت نداشته باشين.
 
يك ديد ديگه به حضار اينه كه اونها رو به عنوان دوستايي

در نظر بگيرين كه مثلا 10 ساله نديدينشون، به اين طريق شما

ميتونين يك ارتباط چشمي (Eye contact) عالي با مخاطبينتون
 
داشته باشين. به اين علت كه شما همش در اين فكر خواهيد بود

كه به چشم ها و صورت حضار نگاه كنيد و پيش خودتون فكر
 
كنين كه اونها رو قبلا كجا ديدين.
 
تو بعضي كتابها گفته ميشه كه فكر كنين كسي دور و
 
برتون نيست و شما تتنها هستيد، ولي پنداشتن چنين حالتي در حالي
 
شما ميدونيد سالن پر از افراد مختلفه خيلي سخته، پس بهتره يكي از

دو حالت بالا رو در نظر بگيرين.
 
 
 
3- كمك گرفتن از رسانه هاي تصويري
 
 

بيشتر افراد از اينٍ ارائه ميترسن كه ميدونن افراد زيادي دارن اونها
 
رو تماشا ميكنن. پس بهترين كار در اين حالت اينه كه نگاه اونها رو

از خودتون دور كنيد. چه جوري؟ نظرتون راجع به استفاده از پاورپويت
 
يا پخش كردن تعدادي كاغذ بين حضار چيه ؟! اينجوري نصف بيشتر زماني
 
كه شما دارين ارائه ميدين نگاه حضار به شما نيست و شما ميتونين با

خيال راحت كارتون رو دنبال كنين، و هر وقت ديدين كه كسي نگاهش
 
به شماست، فورا كسي رو پيدا كنيد كه حواسش به اسلايد ها و
 
يا كاغذ هايي كه بشون داديد !
 
 
 
4-عمدا اشتباه كنيد !

براي مثال وقتي كه

به طور عمدي كاغذ

نت هاتون از دستتون
 
به زمين مي افته هنگام

برداشتنش از روي زمين

بگين كه از اينجا

به بعد ارائه ي من

گيج كننده تر ميشه.

اين باعث ميشه كه حضار
 
كمي بخندن. و اين باعث

جذابتر شدن بيشتر ارائه شما

ميشه و مسلما ميتونه روي راي

داورها هم تاثير بذاره.

مثلا يادمه كه يكبار يكي از دوست هام ارائه اي در باره ي
 
"جوشكاري زير آب" داشت و جزو معايب اين روش، خورده
 
شدن توسط كوسه رو ذكر كرده بود!
 
 
مطمئن هستم بعداز ابن عمل و دريافت اين نكته كه حواس شنودگان
 
با شماست، با اعتماد به نفس بيشتري به كارتون ادامه ميدين.
 
 
 
5-فقط براي يك نفر نطق كنيد.
 
 

يكي ديگه از عواملي كه باعث ترس ارائه دهنده ميشه،
 
شلوغي سالنه. اينكه تعداد زيادي آدم ساكت اونجا نشستن

و منتظر نطق شما هستن. پس بهترين كار تو اينجور مواقع
 
اينه كه روي صحبتتون فقط به يك نفر باشه. و بقيه اصلا
 
توجهي به سخنراني شما ندارن. هرچند لحظه هم اين شخص
 
رو عوض كنين و روي شخص ديگري فوكوس كنين.
 
 
 
6-تائيرگذاري با نظرات شخصي
 
 

فقط سعي نكنيد روي موضوع فوكوس كنيد. سعي كنيد
 
نظرات خودتون رو هم توي اون موضوع ارائه بدين. اليته
 
اين نظراتتون رو بايد از قبل آماده كرده باشين. مسلما كسايي

كه اونجا جمع شدن فقط نميخان گردآوري شما رو راجع به

يك موضوع بدونن و به نظرات شما هم علاقمندن وگرنه

به جلسه ي شما نميمودن!
 
 
 
7- تمرين، تكرار و آزمايش
 
 

هركسي با توجه به خلق و خو و خصوصيات فرديش،

ميتونه يه نوعي استرس و ترس خودشو كاهش بده. مثلا
 
يكي با قدم زدن، يكي با توي دست گرفتن يه خودكار و
 
يكي هم با خوردن جرعه اي آب. شما ميتونيد تو ارائه هاي

مختلف با تمرين و تكرار اين ترس رو كاهش بدين.
 
پس از داوطلب شدن براي ارائه تو كلاس هرگز غافل نشيد كه همين قدم هاي
 
كوچيك ميتونه شما رو به بهترين سخنرانها و ارائه دهندگان تبديل كنه.

 

لينك هاي مرتبط با اين مطلب :

http://www.r2gblog.com/?p=393
 

http://success.org/

http://www.success.net/

http://en.wikipedia.org/wiki

http://www.successrice.com

 

منبع :

http://www.drzohrabi.ir


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۵:۱۸ ] [ مشاوره مديريت ]

 
ارتـبـــــاط مــــؤثـــر در زندگي     

مقدمهl    ارتباط موثر مستلزم مهارت در برقراري صحيح ارتباط با ديگران آشنايي با نحوه استفاده بهينه از انواع وسايل ارتباطي از قبيل تلفن،مكاتبات درون و برون سازماني،تكنولوژي اطلاعات،و غيره؛توانايي حصول اطمينان از درك درست پيام هاي ارسالي توسط گيرنده پيام و... است.l    هنر انتقال اثر بخش پيام يكي از مهمترين شرايط لازم براي مديرموفق بودن است. خواه در صدد ارائه سخنراني با اعتماد به نفس كامل باشيد يا بخواهيد به راحتي به مذاكره بپردازيد . فصل اول:  يادگيري مقدمات فصل دوم : تبادل اطلاعاتفصل سوم : كسب مهارتهاي بيشترفصل چهارم ارتباط با هدف كسب نتيجه
 

خلاصه ي كتاب؛ ارتـبـــــاط مــــؤثـــر... Effective Comunicationنويسنده: رابرت هلر، مترجم: سعيد عليميرزائي با مقدمه دكتر محمد ميركمالي، نشر سارگل
 

تلاش براي ارتباط موثر برقراري خوب ارتباط شاهرگ حياتي سازمان ها است ارتباط سازماني به اشكال مختلف مانند گفتاري، نوشتاري و شنيداري صورت مي گرد، اما در هر صورت هدف ان همواره انتقال يك پيام گيرندگان است. از ارتباط براي مديريت اطلاعات و بهبود روابط استفاده كنيد. ارتباط مثبت  از بين بردن موانع يكي از اولين اقدامات لازم جهت برقراري ارتباط خوب  است٠ حفظ تماس چشمي ،گوش دادن به صحبتهاي طرف مقابل، و تقليد تن گفتار شما را در برقراري يك ارتباط موفقيت اميز كمك مي كند٠ انتخاب روش  هنگام انتقال پيام بايد در مورد رسانه انتخابي به دقت فكر كنيد. رسانه هاي  الكترونيكي امكانات بيشتري را از طريق پيوند گفتار و نوشتار بوجود آورده اند.  هدف پيام تعيين كننده روش انتقال آن است.ابتدا در مورد پيام مورد نظر تصميم بگيريد و سپس بهترين روش  انتقال آن را (به شرط تسلط بر تكنيك استفاده از آن)انتخاب كنيد. تركيب روش ها  روش هاي ارتباطي به پنج نوع كلي تقسيم مي شوند:كلام نوشتاري،كلام  گفتاري،ايما واشارات نمادين، تصوير ديداري، وتركيبي از اين روش ها. هنگامي كه اين روش ها با هم تركيب مي شوند قدرت تاثير آنها افزايش مي يابد. برقراري ارتباط از طريق رسانه هاي تبليغاتي وتكنولوژي الكترونيك از جمله مثالهاي استفاده از روش هاي تركيبي هستند.   ارتباط از طريق تن گفتار  حالت بدن در تن گفتار﴿طيف وسيعي از حركات فيزيكي ناخود اگاه ﴾ بسيار حائز اهميت است٠در اولين برخورد، هر يك از سه حالت زير ميتوانند تاثير كاملا متفاوتي را ايجاد كنند٠ ايجاد تاثير مثبت  برداشت هاي اوليه بسيارحائز اهميت هستند·طرز لباس پوشيدن و نحوه ايستادن شما هميشه بر برداشت طرف مقابل تاثير مي گذارد٠  اشاره با اعضاي بدنايما و اشارات دلگرم كننده از قبيل تماس چشمي و تكان دادن سر موجب ايجاد حس همدلي مي شوند- مگر زماني كه طرف مقابل متوجه شود شما احساس واقعي خود را پنهان مي كنيد. كلمات را با دقت انتخاب كنيد و تا مي توانيد صادق باشيد ؛در غير اين صورت ممكن است تن گفتار شما با گفته هايتان در تناقض باشد .        برنامه ريزي عصبي-كلامي از تكنيكهاي ان-ال-پي مي توان براي كاهش تنش هاي موجود در مي موقعيت خاص استفاده كرد.اگر به شدت با گفته هاي كسي مخالف هستيد،زماني كه مشغول حرف زدن است است به صحبت هايش گوش كنيد؛سپس نظرات خود را با استفاده از جمله بندي ها و تصوير سازي هاي مشابه بيان كنيد. اگر او با حالت تدافعي نشسته است، شما نيز در همان وضعيت قرار بگيريد و سپس به يك وضعيت بازتر (مانند شكل روبرو)تغيير حالت دهيد تا او نيز از اين حالت در آيد. تفسير گفت و گوجملات را در حد ارزش ظاهري آنها در نظر بگيريد و به دنبال تفسير معاني مستتر در آنها نباشيد.براي حصول اطمينان از در صحيح صحبت طرف مقابل جملات او را با بياني ديگر براي وي بازگو كنيد تا مشخص شود منظور وي را درست در كردهايد يا خير. اگر برداشت شما نادرست بوده باشد،او گفته هاي خود را تصحيح و تصريح خواهد كرد.  يكي از تئوري هاي موجود در وراي برنامه ريزي عصبي-كلامي(ان-ال-پي)اين است كه شيوه صحبت كردن افراد نشان مي دهد كه چه فكري در سر دارند.سليقه هاي فكري را مي توان با  توجه به نحوه انتخاب عبارات تقسيم ندي كرد. به عنوان مثال عباراتي مانند  »بين گفته هاي شما و خودم  تفاوت مي بينم «و »گفته هاي او براي ما يك زنگ خطر است «به ترتيب در مقوله بصري و سمعي قرار مي گيرند.با دقت در صحبت هاي طرف مقابل و تقليد از عبارت وي مي توانيد گفت و گوي خود را هماهنگ كنيد. براي اين منظور بايد زبان بصري را با زبان بصري و زبان شنيداري را با زبان شنيداري پاسخ دهيد.هم زمان  با گوش كردن و تقليد از ترجيحات فكري طرف مقابل مي توانيد از نظر فيزيكي نيز از او تقليد كنيد و با استفاده از ايما و اشارات مشابه حس همدلي را در او بوجود آوريد.  غلبه بر تعصبممكن است از بين بردن كامل تعصبات شخصي دوشوار باشد چرا كه در ما نهادينه شده و بدون توجه به رفتار شخصيت ديگران در ما وجود دارند اما يك اصل اساسي به ما ميگويد :(ببينيد چه ميگويد ،نبينيد كه ميگويد) بايد به دقت به صحبت افراد گوش كنيد و اجازه ندهيد تعصبات شما مانع برقراري ارتباط شوند. اطمينان از در ك درست پياماگر از نظر شما مطالب مطرح شده نياز به توضيح دارند يا فكر ميكنيد ممكن است ديگران پيام شما را درست نفهميده باشند، از عبارت هاي زير استفاده كنيد. يافتن و در ك انچه لازم است بدانيد را مسئوليت شخص خود بدانيد و به پاسخ هاي دريافتي گوش كنيد. سه مرحله ارتباط موفقn    گوش كردن:اگر در هنگام صحبت گوينده به فكر جواب باشيد يا بخواهيد به صحبت هاي بعدي خود فكر كنيد منظور وي را درست و كامل درك نخواهيد كرد. n       پاسخ دادن:هنگام پاسخ آنچه را فهميده ايد بطور خلاصه بازگو كنيد ودر صورت لزوم   از گوينده در خواست توضيحات بيشتر كنيد.n       انجام اقدامات لازم:آنچه هرگز نبايد انجام بدهيد اين است كه قول اقدام بدهيد وبه آن عمل نكنيد. سوال كردن نحوه مطرح كردن سوالات در پايه ريزي يك  ارتباط   موثر بسيار حائز اهميت است.» چرا«،»چه چيزي«،»چه وقت«،و »چه طور« كلمات بسيار قدرتمندي هستند.از اين كلمات زياد استفاده كنيد تا بتوانيد پاسخ هاي لازم براي مديريت اثر بخش را از خود يا ديگران بدست آوريد. نكات لازم براي مطرح كردن سوالات اثر بخش عبارتند از:اگر مي خواهيد پاسخ مشخصي بشنويد سوال مشخصي را مطرح كنيد..قبل از شروع جلسه فهرستي از سوالات مورد نظر تهيه كنيد.زماني كه مي خواهيد درباره سوال بعدي خود فكر كنيد از فكر كردن واهمه نداشته باشيد.براي ايجاد محيط گرم ودوستانه تا انجا كه ممكن است با تن صداي طبيعي و عادي صحبت كنيد. مطالعه  كارآمددو روش متدوال مطالعه ورك كامل متن عبارتند از مطالعه با سرعت كم و مطالعه سريع همراه با مرور مجدد هردو  روش فاقد  كارايي لازم هستند مطالعه با سرعت كه هيچ تاثير بر در ك مطلب ندارد روش دوم كه به روش برگشتي معروف است سرعت را نصف ميكند ولي فقط بين 3 تا7 درصد در ك  مطلب را بهبود مي بخشد برگشت را حذف كنيد تا بدون كاهش ميزان در ك مطلب سرعت مطالعه از متوسط 250 تا 300 كلمه در دقيقه به 450 تا 500 كلمه در دقيقه افزايش يابد. يادداشت بردارياگر برروشهاي كارامد ثبت مطالب شفاهي ياخلاصه سازي طلاعات مكتوب تسلط داريد ديگرلازم نيست به حافظه ود متكي باشيد شيوهاي مختلفي براي تهيه سوابق مكتوب وجود دارد كه عبارتنداز: 1- يادداشت برداري خطي 2-استفاده از تند نويسي3-استفاده ازنقشه هاي ذهني تماس برقرار كردنهرگز نميتوان تضمين  كرد كه ارتباط حتما نتيجه رضايت بخشي خواهد داشت ،اما شروع خوب هميشه امكان پذير است .هميشه هنگام سلام يا خداحافظي ازجاي خود بلند شويد. در اين مواقع در جاي خود نشستن به نوعي بي ادبي محسوب مي شود. كلماتي كه براي سلام واحوال پرسي با اشنايان به كار مي بريد به نوع رابطه شما با انها بستگي دارد . انتقال اطلاعاتنياز كاركنان به اطلاعات ،و توانايي مديران انها در تامين انواع اطلاعات به شيوه صحيح دو عامل مهم حياتي در هر سازمان هستند. ابتدا نياز هاي اطلاعاتي كاركنان را شناسايي كنيد. امنيت شغلي شرايط كاري ، پاداش ، موقيعت و مزايا از جمله موارد مهمي هستند كه بايد هر گونه تغييرات موثر بر انها را هر چه سريع تر و به طور مستقيم به اطلاع كاركنان برسانيد.   استفاده از تلفناكثر افراد فكر مي كنند مهارت هاي تلفني انها در حد كمال است در حالي كه اين مهارت ها از طريق تمرين و كسب دانش لازم قابل ارتقا هستند. توجيه موثرتوجيه افراد در مورد هدف ، وسيله ، و حدود وظايف محول شده به آنها يكي از تمرينات اوليه در برقراري ارتباط است. روش هاي توجيه اثر بخش افراد) ارباب رجوع، همكار و تامين كننده و ...)را ياد  بگيريد تا بتوانيد پروژه را در مسير موفقيت هدايت كنيد. توجيه موثر تماس چشمي خوب در هنگام توجيه موجب حفظ توجه طرف مقابل مي شود. ارتباط تك به تك جلسه با يكي از  اعضاي شركت اعضاي شركت ممكن است رسمي يا غير رسمي باشد . تشكيل گرد همايي هاي غير رسمي دستور العمل معيني ندارد ، اما قوانين تشكيل جلسات رسمي تك به تك همانند قوانين مربوط به نحوه برگزاري ساير جلسات است: خيلي سريع به اصل موضوع بپردازيد ; طبق دستور جلسه پيش برويد ; در پايان مطالب را جمع بندي  كنيد . براي پربار تر كردن جلسه به دقت به صحبت طرف مقابل گوش دهيد به دنبال بحث منطقي باشيد و جانب تواضع را رعايت كنيد. با اين حال به خاطر داشته باشيد وجود قدري تنش  و مخالفت ممكن است كاملا مفيد و در برخي مواقع اجتناب ناپذير باشد    ايفاي نقش مربي براي كاركنانمديران خوب بايد مربيان خوبي باشند و نحوه تشويق كاركنان به ارتقاي سطح عملكرد، افزايش دانش،و تحقق بخشيدن كامل توانايي هاي خود را بدانند. مربي گري در كل فرايند مديريت نهفته  است و نبايد صرفا به باز نگري هاي عملكرد و ارزيابي هاي سالانه محدود شود . مشاوره با كاركنانگاهي اوقات مشكلات ناشي از كار يا زندگي از طريق مشاوره قابل حل هستند . البته اگر خودتان يك مشاور دوره ديده نيستيد يا تجربه زيادي در اين كار نداريد سعي كنيد انجام ان را به يك مشاور حرفه اي محول كنيد كه بتوانيد كاركنان را در رويارويي در مشكلات و رفع انها ياري كند . اگر وجود يك شرايط خاص موجب نا رضايتي يكي از كارمندان شده است،به وي پيشنهاد مشاوره بدهيد و با او ابراز همدردي كنيد . تنظيم متن سخنرانيبراي آماده سازي ، تمرين و بازنگري متن سخنراني به اندازه كافي وقت بگذاريد . موضوعات را خلاصه كنيدو مطالبي را به شكل يادداشت كوتاه در مورد هر يك از آنها بنويسيد اگر از وسايل سمعي بصري استفاده مي كنيد براي هر موضوع 3 دقيقه وقت بگذاريد تا در مدت 30 دقيقه بتوانيد به 10موضوع مختلف بپردازيد. بيان منظورتكرار به هنگام نوشتن يك نقطه ضعف و به هنگام سخنراني  يك ضرورت است. سخنراني مانند نمايش است . اگر مي خواهيد از يادداشت استفاده كنيد آنها را خلاصه كنيد هر از گاه به يادداشت هاي خود نگاه كنيد.  اما هرگز روخواني نكنيد. از زبان واضح و جملات كوتاه استفاده كنيد. استفاده از وسايل ديداري احتمال زياد هنوز هم پروژكتور هاي اسلايد  35 ميليمتري و پرژكتور هاي اورهد متداول ترين رسانه هاي ديداري هستند. اگر تعداد مخاطبين زياد  باشد استفاده از وايت برد و فليپ چارت بسيار موثر است . از هر وسيله اي كه استفاده ميكنيد قبلا مطمين شويد كه نقص فني ندارد . آمادگي با هدف كسب نتيجهرهبري يك جلسه  اموزشي  براي كاركنان شكل مهمي از ارتباط است  با اموزش گيرندگان مانند هر مخاطب ديگري صحبت كنيد :اعتماد به نفس داشته باشيد ، تماس چشمي برقرار كنيد و انها را به سوال كردن تشويق كنيد . دورهاي اموزشي معمولا زماني از بيشترين اثربخشي برخور دارندكه به صورت فشرده باشند و ظرف مدت چند روز در محلي دور از محل كار برگزار شوند. گرفتن باز خورد در مورد خود دوره آموزشي نيز براي حصول اطمينان از ارزشمند بودن دوره ضرورت دارد.  نكاتي كه بايد به خاطر بسپاريد* هر چه بيشتر در مورد برگزاري يك جلسه برنامه ريزي كنيد احتمال موفقيت بيشتر است * معمولا پيام ها در صورت همراه شدن با تكنولوژي سمعي بصري مناسب تقويت ميشوند * كاركنان حاضر در سمينار ها بايد همانند تامين كنندگان مورد توجه و احترام قرار بگيرند    برگزاري سمينار در سمينارها و كارگاه هاي درون سازماني اموزش در زمينهايي كه از نظر سازمان حائز اهميت است ارا ئه مي شود سمينارها و كارگاه ها جزو گردهمايي هاي كاري ، كاربردي ، غير رسمي و متمركز بر اهداف خاص هستند. اگر مسوليت برگزاري يك جلسه بر عهده شما است فقط كاركنان مرتبط با گردهمايي را دعوت كنيد . سخنراني در سميناراگر مي خواهيد در يك سمينار داخل يا خارج سازماني سخنراني كنيد ،از مسئول جلسه بپرسيد ساير سخنرانان در مورد چه موضوعاتي قرار است صحبت كنند تا بحث ها تكرار نشوند.ببينيد چه مدت قرار است صحبت بكنيد و ايا بعد از سخنراني جلسه پرسش و پاسخخواهيد داشت يا خير. خيلي سريع صحبت نكنيد و نگاهتان به ساعت باشد تا سر وقت صحبت خود را تمام كنيد. انتخاب محل براي برگزاري سمينارمحل برگزاري  بخش مهمي از پيام و نشان دهنده ارزشي است كه براي شركت كنندگان قائليد هنگام تصميم گيري براي انتخاب محل برگزاري سمينار به دقت در مورد چيز هاي لازم فكر كنيد و محلي را انتخاب كنيد كه متناسب با اندازه نوع گرد همايي باشد.  مذاكره با هدف كسب پيروزيانجام مذاكره مستلزم برخورداري از مهارت هاي عالي ارتباطي است. مذاكره كننده بايد توانايي مطرح كردن صريح و روشن پيشنهادات و در ك  صحيح پيام طرف مقابل را داشته باشد . اين  مهارت ها در كليه گرايش ها مديريت نقش مهمي دارد . بنابراين سعي كنيد انها را بهبود ببخشيد.  مذاكره براي خريدهنگام مذاكره براي خريد رعايت دو نكته ضروري است .اول انكه تصميم بگيريد دقيقا چه چيزي نياز داريد .به ياد داشته باشيد كار فروشنده اين است كه شما را متقاعد كند كه نيازهاي شما و پيشنهاد وي يك چيزند.دوم انكه در موردمبلغي كه حاضريد بپردازيد نيز تصميم بگيريد. سقفي را براي خود در نظر بگيريد و از ان تجاوز نكنيد. در اين قبيل مذاكرات اولين كسي كه پيشنهاد قيمت بدهد در موضع ضعف قرار ميگيرد بنابراين طرف مقابل را متقاعد  كنيد كه اول او پيشنهادش را بدهد . تهيه گزارش   گزارش يك سند رسمي است كه توسط ديگران خوانده خواهد شد . گزارش بايد هميشه صحيح  با طرحي خوب و منتهي به يك نتيجه قطعي و مشخص باشد. اگر از شما خواسته اند گزارش بنويسيد حتما كليه الزامات توجيه اوليه را در ان بگنجانيد و كليه كلمات غير ضروري را از گزارش خود حذف كنيد و گزارش ها را متناسب با دانسته هاي خود در مورد خوانندگان تنظيم كنيد  اطمينان از روشن بودن گزارش گزارش يك اثر ادبي نيست اما رائه يك گزارش خوب مستلزم رعايت ايين نگارش است.از به كار بردن جملات مبهم پرهيز كنيد اگر در مورد نتيجه گيري ها مردد هستيد گزينه هاي مختلف را بيان كنيد خود را جاي خواننده بگذاريد و ببنيد منظور شما را درك ميكند يا خير .جملات را كوتاه بنويسيد. ارائه شفاهي گزارشاگر مي خواهيد گزارش خود را به صورت شفاهي ارائه كنيد از خود بپرسيد چه چيز اهميت دارد :تاثير گذاري يا بحث همه جانبه . اگر مي خواهيد موضوعي را در يك جلسه مطرح كنيد بايد گزارش را همان موقع بين حاضرين توزيع و سپس خلاصه اي از ان را با كمك وسايل سمعي –بصري  ارائه كنيد زماني كه موضع شما خنثي تر است گزارش را قبل از شروع جلسه توزيع كنيدو سپس با امادگي كامل  براي پاسخ گويي به سوالات و اعتراضات احتمالي در جلسه حاضرشويد  . نوشتن طرح پييشنهاديفرق طرح پيشنهادي با گزارش در اين است كه طرح  پيشنهادي يك سند فروش است كه بايد خوانندگان را به قبول  انچه پيشنهاد مي كنيد متقاعد سازيد به عنوان مثال بايد از طرح پيشنهادي داخلي براي مطرح كردن استدلالهاي خود جهت سرمايه گذاري بيشتربر روي كاركنان يا تجهيزات كامپيوتري استفاده كنيد. نوشتن طرح تجاري اثر بخش      معمولا زمانيكه براي راه اندازي يك كسب و كار نياز به منابع مالي داريد وام دهندگان مي خواهند طرح تجاري شما را ببينند. سند شما بايد شامل يك پيشنهاد واضح و روشن  و استدلال و نتيجه گيري باشد پيشنهاد خود را با اعداد و ارقام و اطلاعات دقيق و با ذكر يك برنامه زماني مناسب (حداقل 3 سال) تقويت كنيد طرح تجاري بايد نشان دهنده درك خوب  شما از مسائل مالي و بررسي دقيق كليه عوامل و بهترين وبدترين حالت ممكن و نهايتا بالا بودن احتمال سود آوري  طرح در       صورت اجرا باشد. تاثير گذاري بصريارزيا بي ضرورت هاي طراحي  در كليه اسناد از بالاترين استاندارد هاي طراحي استفاده كنيد اما شيوه طراحي را بنا به مورد تغيير دهيد در مورد اسناد و مدارك داخلي آزادي عمل بيشتري داريد . از يك  طراح حر فه اي براي تاثير بصري اسناد و مدارك كمك بگيريد . استفاده از طراح      هميشه سوابق كاري طراح را بررسي كنيد تا از اين طريق بتوا نيد به ميزان توا نايي وي پي  ببريد . در همان ابتداي كار طراح را به خوبي توجيه كنيدو دقيقا براي او تو ضبح دهيد كه چه مي خوا هيد . از رد كردن كارهاي مقدماتي طراح هراس نداشته باشيد،و آن قدر او را توجيه كنيدتا در نهايت خواسته شما تامين شود . طراحي براي روشن كردن مطالبانتخاب نوع فونت از مهم ترين تصميماتي است كه بايد به هنگام طراحي گرفته شود.برنامه هاي جديدي نرم افزاري قلم هاي زيبا و متنوعي در اختيار شما مي گذارند ولي قلم اصلي بايد كاملا واضح و خوانا باشد .  اگر بودجه كافي در اختيار داريد نهايت استفاده را از انواع رنگ ها به عمل بياوريد اما از چاپ نوشته بر روي قسمتهاي رنگي يا تصاوير خود داري كنيد. خلق هويتهويت شركتي چيزي است كه سازمان را به راحتي در نظر عموم و در داخل صنعت قابل شناسايي و موقعيت آن را در بازار تثبيت مي كند . اگر بودجه شما اجازه ميدهد براي خلق هويت از خدمات يك طراح يا مشاور استفاده كنيد. بررسي تصويرنوع هويت شركتي كه براي خود انتخاب مي كنيد بر برداشت افراد از سازمان شما تاثير مي گذارد حالت ايده ال اين است كه هويت شركتي تاثير بصري داشته باشد. رعايت اين موضوع عامل مهمي در ارتباط اثر بخش است. استفاده از وب سايت * وب جهاني يك منبع اصلي اطلاعات شركتي است و اغلب اخبار مربوط به   محصولات و خدمات را ارائه مي كند. هر كسي مي تواند سايتش را به دلخواه طراحي كند اما بهتر است نكات زير در طراحي سايت مد نظر قرار گيرند:* افراد حرفه اي هميشه بهتر مي توانند كار طراحي وب سايت را انجام دهند. از آنها  بخواهيد صفحات مقدماتي را در حداقل مقدار ممكن در نظر بگيرند.* اگر با يك طراحي اثر بخش برخورد كرديد ، بلافاصله عناصري كه در جلب توجه مي كنندرا به نحوي كه براي سازمان شما قابل استفاده باشندتغيير دهيد.* مراقب عادات بدي مانند استفاده بيش از حد از طرح هاي گرافيكي باشيد. اين كار سرعت دسترسي به سايت شما را كاهش مي دهد. استفاده از روابط عمومي       همه مديران بايد تاثير عمومي اقدامات خود را بررسي كند. روابط عمومي اصطلاحي است كه براي توضيح شيوه انتقال موضوعات و پيامها ميان سازمان وعموم مردم  به كار مي رود روابط عمومي را به صورت داخلي انجام دهيد يا افراد متخصص را براي اين كار استخدام كنيد     تقويت وجهه سازمان :  حسن شهرت هر سازمان  يكي از دارايي هاي مهم آن است . نقش اصلي روابط عمومي ايجاد و افزايش حسن شهرت و محافظت ازآن در برابر آسيب احتمالي است.     كاربا روابط عمومي: در شركت هاي كوچك ممكن است بخش روابط عمومي توسط مدير يا كاركنان اداره شود كه لزوما تخصصي در رسيدگي به مسايل مطبوعاتي ندارد. در سازمان هاي بزرگتر وجود ادارات روابط عمومي داخلي به ويژه براي پاسخ گويي و ارتباط با رسانه ها گروه هاي ذي نفع  -اجتناب ناپذير است . اگر در سازمان خود پخش روابط عمومي داريد يا با يك شركت روابط عمومي كار مي كنيد ترتيبي دهيد كه افراد ذي ربط در جريان مسايل و موضوعات موجب را كه ممكن است علاقه مندي عموم شود.  استخدام مشاورين  به طور كلي اگر پيام تازه اي براي منتقل كردن به عموم مردم داريد عاقلانه تر ان است . كه از مشاورين متخصص روابط عمومي كمك بگيريد حتي شركت هاي بزرگي كه واحدي مخصوص اين كار دارند نيز ممكن است هر ازگاه از خدمات مشاورين روابط عمومي استفاده كنند اين مشاورين ممكن است در قالب شركت هاي بزرگ چند مليتي يا به صورت انفرادي فعاليت داشته باشند . انها بايد در مسايلي مانند مديريرت بحران برگزاري كنفرانس و امثال اين –ها تخصص داشته باشند    - ادارات و مشاورين روابط عمومي بايد در جريان اقدامات عمومي سازمان قرار بگيرند .- كارمندان روابط عمومي بايد اموزش ببينند و بدانند چه وقت با رسانه ها صحبت كنند .- استفاده از روابط عمومي براي نمايش تصوير سازمان مي تواند برداشتهاي عمومي را بهبود بخشد .- مشاورين روابط عمومي بايد به شيوه صحيح توجيه شوند تا بدانند چه انتظاري از انها مي رود . استفاده از رسانه ها     استفاده از راديو    برنامه هاي راديويي مختلف مي تواند براي  فعاليتهاي تبليغاتي شما بسيار مفيد باشند. از طريق راديو مي توانيد در زماني كوتاه با جمع كثيري از مخاطبان ارتباط برقرار كنيد قبل از اعلام موافقت براي حضور در يك برنامه راديويي در مورد تعداد و نوع مخاطبان آن تحقيق كنيد مسلما هيچ وقت حاضر نخواهيد شد كه فقط براي عده اي شب زنده دار صحبت كنيد با شخصيت هاي راديويي در سطح خودشان صحبت كنيد و به سوالات آنها صادقانه پاسخ دهيد سعي كنيد جريان مصاحبه را در دست بگيريد . استفاده از تلويزيون   تلويزيون رسانه اي بسيار قدرتمند و اغوا كننده است اگر فكر مي كنيد جلوي دوربين اعتماد به نفس كافي نداريد هرگز دعوت به يك برنامه تلويزيوني را رد نكنيد قبل از شركت در برنامه شيوه انجام مصاحبه را ياد بگيريد تكنيك مصاحبه اين است كه ظاهري طبيعي داشته باشيد و طوري به سوالها پاسخ بدهيد كه گويي اصلا دوربيني وجود ندارد .مديران مي توانند با شركت در كنفرانس هاي ويدوئي خود را براي ظاهر شدن در مصاحبه -هاي تلويزيوني آماده كنيد. تبليغات اثر بخش هميشه ايده ها و طرح هاي ابتكاري موجود در  اگاهي هاي خود تبليغاتي (در هر رسانه اي كه  باشند ) بايد با يك هدف فروش واضح و قابل اندازه گيري ارتباط داده شوند .ترتيبي دهيد كه تبليغات شما دلايل خوبي براي خريد خدمات يا محصولات را به مشتريان بالقوه ارائه كنند  برنامه ريزي تبليغاتي چه زماني كه قصد داريد فعاليت هاي بلند مدت و پر هزينه تبليغاتي انجام دهيد و چه هنگامي كه مي خواهيد يك نوبت اگاهي استخدام در يك روزنامه بدهيد در هر صورت بايد به دقت برنامه ريزي كنيد .همه اگاهي ها حامل يك پيام عمومي در مورد سازمان شما هستند .  استفاده از اينترنتهر روز بر تعداد سازمان هايي كه از تبليغات در وب جهاني بهره مي گيرند افزوده مي شود. افزايش تبليغات  از طريق اينترنت دلايل متعددي دارد به عنوان مثال : * شما ميتوانيد محصولات خود را تبليغ كنيد و به طور همزمان و بدون واسطه انها را بفروشيد . * تصاوير متحرك هستند و اين مساله باعث اثر بخشي بيشتر تبليغات  مي شود.* وب جهاني به صورت با لقوه بزرگترين رسانه واحد براي تبليغ انواع كالا و خدمات صنعتي و مصرفي است . ارتباط در محيط كاري تكنيكهاي مورد استفاده در ارتباطات خارجي را مي توان به شكلي موثر در ارتباطات داخل سازمان در مقياس كوچكتر و بابودجه محدودتر بكار برد.n    جلب نظر كاركنان: كاركنان افرادي هستند كه شديدا به خدمات مديريت خود متكي هستند. آنها در واقع مهم ترين مشتريان سازمان محسوب مي شوند. كارفرمايان خوب فرصت را از دست نمي دهند و سعي ميكنند در كليه ارتباطاتشان نشان دهند كاركنان از نظر آنها واقعا دارايي هاي شركت هستند. برقراري ارتباط براي انتقال اين پيام حائز اهمييت است. كاركنان را با پيشنهادات متناسب با نيازهايشان هدف قرار دهيد.مثلا با پيشنهاد ادامه تحصيل و پروژه هاي اجتماعي و...n    بازاريابي از داخل  بازاريابي درون- سازماني مي تواند به اندازه بازاريابي خارج- سازماني در جلب توجه ، علاقه مند كردن و ايجاد ميل مشاركت در كاركنان ، و نيز در تشويق آنها به بروز رفتارهاي مورد نظرتان موثرباشد. تشكيل جلسه با مصرف كنندگان و ايجاد انواع رقابتها از جمله ابزارهايي هستند كه مي توانيد از آنها به شكلي موثر براي انتقال پيام مديريت استفاده كنيد. از موضع برتر با مخاطبان صحبت نكنيد و هميشه حقيقت را بگوييد. تبليغ گروهبه عنوان مدير ، يكي ازمسئوليت هاي شما اين است كه تصوير اعضاي گروه خود را دربين همتايان و فرا دستان تبليغ كنيد . براي اين  منظور بايد از كاركنان به خاطر كارشان تشكر كنيم . مديران ارشد را به جلسات تعيين استراتژي يا جلسات اموزشي و شركت در مراسم و جشنها دعوت كنيد. خبر هاي خوب مربوط به قسمت خود را در خبر نامه هاي داخلي شركت منتشر كنيد. و در سخنراني هاي خارج از سازمان به موفقيت هاي داخلي اشاره كنيد.  * ببنيد كدام يك از همكاران بيش از همه در برقراري ارتباط مهارت دارند. * در گرد همايي هاي دوستانه محيط كار شركت كنيد تا بتوانيد از كاركنان  باز خورد غير رسمي بگيريد . * براي جلب توجه بيشتر كاركنان ، ارم شركت را روي كليه لواز التحرير شركت درج كنيد. حصول اطمينان از انتقال پيامنحوه انتقال باز خورد و آنچه در پاسخ بدان روي مي دهد، از اصو ل اوليه ارتباط موثر است پس از دريافت بازخورد بلافاصله اقدام كنيد.  همچنين براي اطمينان از بهره برداري درست از باز خوردها جلسات گروه را بطور منظم برگزار كنيد.   ارزيابي تصوراتاگر با هدف بهبود تصورات و برداشتها ارتباط برقرار مي كنيد بايد مراقب نحوه دريافت پيام باشيد.برداشت گيرندگان پيام ها تنها سنگ محك شما براي ارزيابي كيفيت و ميزان موفقيت آميز بودن ارتباطات داخل و خارج از سازمان است. يك تصور نادرست ، يا بجا است و يا آنكه پيام مورد نظر منتقل نشده است. در هر صورت،بايد در اين مورد اقدام كنيد. تجزيه و تحليل صادقانه علت ها مبنايي براي ارتباط موثر درآينده خواهد بود.  گوش كردن به كاركنانمهم ترين بازخورد در گفت وگوهاي انفرادي وغير رسمي ميان مديران و زير دستان به دست مي آيد،اما با استفاده ازروش هاي رسمي ترمانند انجام پيما يش هاي سنجش نگرش نيز مي توانيد ازبرداشت وتصور كاركنان نسبت به مديريت مطلع شويد-هر چند كه استفاده از اين روش ها معمولا پر هزينه است.از ديگر شيوه هاي گرفتن اطلاعات مي توان از پيمايش محدود ،نظر سنجي نمونه اي ،صندوق پيشنهادات ،و گروه هاي كانوني نام برد .سوالهايي كه بايد از كاركنان بپرسيد:*اطلاعات خود در مورد سازمان را بيشتر ازچه طريقي كسب كرده ايد؟         *كدام شيوه ارتباطي موثرتر است؟       *آيا چيزي هست كه بخواهيد بدانيد و به شما نگفته باشند؟                            *در مورد استراتژي سازمان چه مي دانيد؟   *آيا مديرتان هرزگاه يا مستمر به ندرت با شما ارتباط برقرار مي كند؟ بهبود ارتباطبراي بهبود ارتباطات داخلي مشاركت كليه مديران را طلب كنيدو مسئوليت آنها براي برقراري ارتباط روشن و مستمر در تمامي مواقع را مورد تاكييد قرار دهيد.شما بايد هر مشكل را از ريشه حل كنيدو در مورد ارتباطات خارجي با كليه افراد ذي ربط در مورد يك برنامه عمل به توافق برسيد. نظر سنجي از خارج سازمان از طريق صحبت با تامين كنندگان، ارباب رجوع،و مشتريان و حتي از طريق انجام پيمايش برروي گروه هاي هدف سعي كنيد  در خصوص اصلاح تصورات خارجي در مورد شركت اقدام كنيد.همچنين واكنش اخير در مورد تبليغات اخير را با دقت بررسي كنيدواگر بازخورد حاكي از نارضايتي بودبايد به دنبال راه چاره باشيد.   ***چند توصيه ي كوتاه براي ارتباط مؤثر***  گاهي اوقات بيش از يكي دو  مورد شكايت در خصوص  موضوعي واحد مي توان حاكي از نارضايتي عمومي باشد  اگر فقط بازخورد مثبت مي گيريد،احتملا همه حقايقرا به شما نمي گويند.  اگر مي خواهيد از كاركنان خود پاسخ هاي صريح و صادقانه دريافت كنيد، صريح و صادقانه با آنها صحبت كنيد  يك منبع موثق درموردتصورات وبرداشت هاوجوددارد: گيرندگان پيام ها.  به اين نكته توجه داشته باشيد كه كساني كه خوب ارتباط برقرارمي كنند معمولا مديران خيلي بهتري مي شوند.  شركت را به بهسازي كليهانواع ارتباط تشويق كنيد.    هگام تلاش براي غلبهبرموانع طرف مقابل،لحن انتقادين نداشته باشيد   تفاوت هاي فرهنگي  سبك هاي ارتباط كلامي م ارتباط از  طريق ايما و اشاره به اندازه سبك  آشپزي ملت ها متنوع است .در  مقايسه با اروپايي ها ، ساكت بودن  براي ژاپني ها و ساير اسيايي ها بسيار راحت تر است . امريكايي ها ارتباط از طريق تظاهرات ، شعار ، و كارهاي نمايشي را دوست دارند . استراليايي ها با صراحت لهجه خود باعث  رنجش ديگران مي شوند.   رسانه خود رابه دقت با پياممورد نظر هماهنگ كنيد  هر جا كه ممكن استاز تصاوير براي برقراري ارتباط استفاده كنيد   هنگام ايستادن در كنار ديگران يك فاصله شخصي را رعايت كنيد  اگر دلشوره و نگراني داريديك نفس آهسته وعميق بكشيد تا آرام شويد  اگر نمي دانيد در خارج از  كشور چگونه  رفتار كنيد از افراد محلي كمك بگيريد  مراقب باشيد چهره شما نا  -خواسته چهره خصمان  نداشته باشيد  ابتدا متون داخل كتاب را علامت گذاري وسپس يادداشت برداري كنيد   ياد داشت هاي خود را زماني  كه هنوز مطالب ثبت شده در ذهنتان تازه است مرور كنيد  نقشه ذهني را با استفاده از رنگ و تصوير به يك اثر هنري زيبا تبديل كنيد   بگذاريد كاركنان از تلاش شما براي انتقال اطلاعات باخبر شويد  اگر برسر انتقال دادن يا ندادن اطلاعات به ديگران  بر سر دو راهي قرار داريد بهتر است گزينه دوم را انتخاب  كنيد  زماني كه باز خورد مثبت مي دهيد دلايل تعريف و تمجيد خود را بيان كنيد.    از قبل مواردي كه مي خواهيد راجع به انها صحبت كنيد را به ترتيب بنويسيد   ارام و شمرده صحبت كنيد  هميشه لحن مودبانه و دوستانه داشته باشيد  هنگام صحبت لبخند بزنيد. چهره متبسم بر صدايشما تاثير مي گذارد و طرف مقابل را بهدادن پاسخ مثبت ترغيب مي كند  به خاطر داشته باشيد جلسه خوب جلسه اي است كه نتايجي را در بر داشته باشد   
از كليه مدعوين بخواهيد با امادگي كامل به جلسه بيايند
 

منبع :

http://www.sadaghat.org/content/view/182/201/


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۵:۱۷ ] [ مشاوره مديريت ]

طبقه بندي هدف هاي آموزش بلوم

بنجامين بلوم در سال 1956 براي اولين بار طبقه بندي هدفهاي آموزشي را در سه حيطه عمده تقسيم كرد كه به عنوان حيطه شناختي عاطفي و رواني حركتي معروفند. تقسيم بندي هدفهاي آموزشي بلوم در حيطه شناختي به شرح زير است:

حيطه شناختي:

1- دانستن

1- اطلاعات منفرد

2- روشها و جريان عملها

3- مفاهيم و اصول و قوانين عام

2- فهميدن

1- درك اصول و مفاهيم

2- تفسير متون، نمودارها و تصاوير

3- تخمين نتايج آتي مخفي در اطلاعات

4- توجيه روشها و جريان عمل ها

3- كاربرد

1- كاربرد مفاهيم و قوانين در موقعيتهاي جديد

2- كاربرد قوانين و نظريه ها در موقعيتهاي عملي

3- تبديل متون نوشتاري به فرمولهاي رياضي

4- تهيه جدولها و نمودارها

5- نمايش روش صحيح انجام دادن كار

4- تحليل

1- پي بردن به مفروضات بيان نشده يك متن

2- پي بردن به تناقضات موجود در يك استدلال

3- تميز حقايق از حد سيات

4- تخمين ميزان ارتباط اطلاعات

5- تجزيه ساختار محتوايي يك كار (هنري، موسيقي، شعر)

5- تركيب

1- نوشتن يك متن كاملا منسجم

2- ارائه يك سخنراني سازمان يافته

3- نوشتن يك داستان كوتاه جديد

4- ارائه طرح يك تحقيق

5- تركيب يادگيري هاي متفرق به منظور حل يك مساله يا مشكل

6- ارائه چهارچوب جديدي براي تقسيم بندي اشيا، پديده ها يا حوادث

6- ارزشيابي

1- قضاوت درباره ي استحكام منطقي متون

2- قضاوت در زمينه ي ميزان ارتباط بين اطلاعات و نتيجه گيري

3- قضاوت درباره ي انجام دادن يك كار با استفاده از معيارهاي دروني

4- قضاوت درباره ارزش يك كار با استفاده از معيارهاي دروني

 


حيطه ي عاطفي

1- دريافت

1- جذب، حفط و هدايت توجه نسبت به عامل و محرك

2- آگاهي يا درك پديده

3- توجه خاص به شيء يا پديده

2- پاسخ

1- مطالعه موارد تعيين شده

2- مطالعه بيش از حد تعيين شده

3- مطالعه براي كسب لذت

4- ادامه و استمرار فعاليتها صرفا براي كسب رضايت شخصي

3- ارج نهادن

1- قبول يك ارزش

2- احساس مسئوليت در قبال يك ارزش

3- رفتار به نحوي كه قبول ارزش در وراي آن قابل درك باشد.

4- سازماندهي ارزشها

1- تلفيق ارزشهاي مختلف از طريق درك و سازماندهي آنها

2- حل و رفع تناقضات موجود بين ارزشهاي مختلف

3- ايجاد يك مجموعه ارزشي واحد و منسجم

5- وجداني كردن ارزشها

1- داشتن يك مجموعه ارزش به طوري كه تمام اعمال فرد را در بر گيرد

2- داشتن يك مجموعه ارزشي به طوري كه رفتار آتي فرد بر مبناي آن قابل پيش بيني باشد

3- داشتن يك مجموعه ارزشي به طوري كه به صورت مشخصه فرد در آيد

 

حيطه رواني- حركتي

1- دريافت (آگاهي از اشيا و كيفيت آنها)

1- تحريك حسي

2- انتخاب علامت

3- تبديل دريافت به عمل

2- آمادگي از اين زمان نمي توانند بر موضوعي تمركر وتوجه داشته باشند اگر ناچار شديد ييشتر از۲۰دقيقه صحبت كنيد بايد به ذهن مخاطبتان يك زنگ تفريح كوچك مثلا ۱ دقيقه اي بدهيد.


يكي از بهترين معيارها براي سنجش، يك ارائه، سمينار  يا سخنراني موفق ميزان توجه واشتياق مخاطبان نسبت به آن است

منبع :

http://www.majaleha.com


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۵:۱۳ ] [ مشاوره مديريت ]

 
قاعده طلايي نوشتن براي راديو


روزنامه نگاري - عيسي محمدي

مجله  را مي‌توان انتخاب كرد. اگر شما خريدار باشيد، به كيوسك مطبوعاتي مي‌رويد و از ميان مجله‌هايي كه خودنمايي مي‌كنند، يكي  را انتخاب مي‌كنيد و  مي‌خريد. اين انتخاب،  در خريد روزنامه‌ها هم اتفاق مي‌افتد؛  البته با درجه‌اي كمتر. درجه اين انتخاب،  در رسانه‌هاي صوتي و تصويري، مثل  راديو و تلويزيون،  بسيار كمتر مي‌شود؛ خاصه در مرز و بومي كه رسانه‌هاي صوتي و تصويري خصوصي  هم ندارد.

مجله  را مي‌توان توي كيف  گذاشت، با خود به اين سو و آن سو برد و هر وقت  كه زمان اجازه بدهد و هواي حوصله ابري نباشد، آن‌را مطالعه كرد. با روزنامه هم مي‌شود چنين كاري كرد، اما اگر زمان و حوصله در كمتر از 24 ساعت به وضعيت  عادي خود برنگردند،  ديگر نمي‌توان آن را خواند. راديو و  تلويزيون كه از اين  بابت، نمره بسيار  پاييني دارند: اگر فرصت را از دست بدهيد، ديگر  قابل جبران نيست.

توجه  به نكته اول و دوم، كيفيت  ،سادگي  و روشن بودن را به  شاغلان در اين رسانه‌ها يادآوري مي‌كند؛ خاصه راديو  كه محل توجه اين  نوشته است. به راستي  نوشته‌هاي راديويي، چه ويژگي‌هايي بايد داشته باشند؟ بسيار  گفته‌اند و بسيار  خوانده‌ايم كه چه بايد باشند و چه نبايد باشند. در اين‌جا،  نمي‌خواهم مروري  بر همه آن‌ها داشته  باشم، بلكه مي‌خواهم  از درس‌ها و متون مربوط به سخنراني، اصلي طلايي را بيرون  بياورم كه احساس مي‌كنم  مي‌تواند طلايي‌ترين كليد نوشتن براي راديو  باشد؛ دست‌كم تجربه‌اي كه در نوشتن براي راديو داشته‌ام،  چنين چيزي را اثبات  مي‌كند. اين قاعده  طلايي چيست؟ 

1

موسسه همشهري، كتابي  چاپ كرده به نام "چگونه  يك سخنراني جذاب ارائه  كنيم؟". در بخشي از اين كتاب، بحث‌هايي درباره نوشتن براي خطابه يا سخنراني  مطرح مي‌شود. سخنراني، نزديك‌ترين هنر به راديو است، چرا  كه تنها از صدا استفاده  مي‌كند. البته با اين تفاوت كه استفاده  اندكي هم از نمايش  مي‌كند. اما بيشتر  سخنراني‌ها، به صورت فايل صوتي منتشر مي‌شوند و شما، تنها با صدا  روبه‌رو هستيد. سخنرانان،  براي اين‌كه بتوانند  مرتب و منظم صحبت كنند و وسط حرف‌هايشان،  به حاشيه رانده  نشوند، اقدام به تهيه نطق يا متن سخنراني  مي‌كنند. البته قرار نيست كه از روي اين  متن سخنراني، حرف‌هايشان را بزنند؛ هر چند  كه اگر اين كار  را هم انجام بدهند، ايرادي به آن‌ها وارد نيست و اسمش را خطابه  مي‌گذارند. در كتاب‌هايي كه براي آموزش سخنراني  چاپ مي‌شوند،  بخش‌هايي هم به تهيهٰ  ويرايش و تنظيم  متن سخنراني اختصاص مي‌يابد. و اما  نكته جالب كتاب "چگونه  يك سخنراني جذاب ارائه  كنيم؟" از اين قرار است: براي گوش بنويسيد، نه براي چشم.

2

براي  نويسنده يا روزنامه‌نگار شدن، شما بايد ذهنيت  كتبي داشته باشيد. براي سخنران، دوبلور يا گوينده شدن، بايد ذهن صوتي و سمعي داشته باشيد. براي كارگردان، شومن شدن  و كار تصويري هم بايد ذهنيت تصويري داشته باشيد. يك روزنامه‌گار  يا نويسنده، روي كاغذ فكر مي‌كند و  روي كاغذ مي‌تواند  خودي نشان بدهد، اين  اتفاق براي دسته دوم  و سوم، در رسانه‌هاي  خودشان اتفاق مي‌افتد. يك نويسنده، نمي‌تواند  كارگردان موفقي بشود،  چون ذهنيتش كتبي است  و همه چيز را،  اول كتبي مي‌كند، بعد به اين فكر  مي‌افتد كه نمايي  تصويري از آن به دست  بياورد.

توضيح بيشتر: مغز، براي فكر  كردن و توليدات  فكري، نياز به اطلاعات  و ورودي‌هايي دارد. اين اطلاعات، مي‌توانند كتابي باشند، يا تجربي  و حسي يا اشراقي و از نوع كشف. يك كارگردان، وقتي كه توي كوچه و خيابان راه مي‌رود، در حال  فكر كردن است، چرا  كه اطلاعات مورد نياز مغز او، اطلاعاتي تصويري است كه اين  اطلاعات تصويري هم،  در مقابلش، در كوچه و خيابان و پارك و دشت و جاده و ...، وجود دارند. پس او فكر مي‌كند  و دست به توليد  تصويري مي‌زند؛ به خاطر همين در كارش موفق مي‌شود. اين اتفاق، براي نويسنده و روزنامه‌نگار هم مي‌افتد، اما او چه كار مي‌كند؟ سريع دفتر و كاغذش را بيرون مي‌آورد تا نمايي كتبي از اين اطلاعات را ثبت و ضبط كند.

اين است راز تفاوت  كار در رسانه‌هاي  مختلف. هر رسانه‌اي،  جدا از ظاهر قضيه،  در باطن خودش هم رازهايي  دارد كه بايد آن‌ها را كشف كرد. مي‌دانيد  چرا برخي از مجريان راديويي كه سر از تلويزيون در مي‌آورند، موفق نمي‌شوند؟ چون  ذهنيت سمعي و گوشي دارند و گوشي و  سمعي فكر مي‌كنند؛  در حالي كه تلويزيون،  جاي تصويري فكر  كردن است؛ آن‌ها گوينده‌اند، شومن نيستند و نمي‌دانند  هم كه بايد شومن بشوند  و باشند. مي‌دانيد  چرا منتقدان فيلم ما، نمي‌توانند كارگردانان موفقي شوند؟ چون  ذهنيتي كتبي و نوشتاري  دارند؛ آن‌ها در نوشتن، شايد بي‌نظير باشند، اما در سرزمين تصوير  و تصويري فكر كردن،  غريبه هم اگر نباشند،  يك تازه‌واردند.

3

نتيجه: براي كار در راديو، بايد گوشي فكر كنيم و حتي گوشي بنويسيم. درست است كه نويسندگان  راديويي هم، يك نويسنده حساب مي‌شوند،  اما دارند براي راديو مي‌نويسند. نوشته‌هاي آن‌ها،  بايد در راديو خوانده شود. راديو هم،  رسانه‌اي است كه يك بار و تنها از راه گوش شنيده  مي‌شود. نويسندگاني كه راديويي‌نويس نيستند،  اما به هر حال دست  به اين كار مي‌زنند،  اولين اشتباه بزرگ‌شان، مشترك است: براي مجله يا روزنامه‌ مي‌نويسند. نوشته‌شان سرشار  از بازي‌هاي زباني‌ است كه تنها روي  كاغذ مي‌توان آن‌ها را درك كرد. ما در راديونويسي، نياز به كرشمه‌هاي گفتاري داريم، نه كرشمه‌ها و بازي‌هاي نوشتاري.

توضيح بيشتر: ما زبان گفتار  داريم و زبان نوشتار. زبان گفتار، هماني  است كه با آن صحبت مي‌كنيم و با ديگران و توي كوي و  برزن، ارتباط مي‌گيريم. زبان نوشتار، زباني  است كه با آن مي‌نويسيم. طبيعي است كه خيلي‌ها،  با زبان گفتار، آشناتر از زبان نوشتار باشند؛ چون شب و روز  دارند از آن استفاده  مي‌كنند. زبان گفتار، ساده‌تر از زبان نوشتار است. البته براي گفتن در راديو، از همه  بخش‌هاي زبان گفتار  هم نمي‌‌توان استفاده  كرد و به قولي،  راديو هم براي خودش،  يك زبان گفتار معيار  دارد. توي راديو، شما از كلمه "چاكرم" و "مخلصم" نمي‌توانيد استفاده كنيد؛  در حالي كه در زندگي  روزمره، بارها  از آن استفاده مي‌كنيد.

نوشته‌هاي  راديويي، در حقيقت  بايد گفتاري باشند  و براي گفتار و  گفته شدن، نوشته شوند. وقتي شما مي‌خواهيد مطلبي را بگوييد و  يك بار هم حق گفتنش  را داريد، سعي مي‌كنيد خيلي ساده و روان و به دور از ابهام  و ايهام حرف  بزنيد، نه؟

4

قبل از اين‌كه به مثال‌ برسيم، يك نكته ديگر را هم باز كنم: در نوشته‌هاي راديويي، اصل بر اين است  كه شنونده، مفهوم  كلي شما را درك  كند، نه اين‌كه درگير  كلمه‌هاي شما  شود. يك نويسنده، از كلمه استفاده مي‌كند  تا جمله را درست بكند. جمله را درست مي‌كند  تا پاراگراف را شكل  بدهد. پاراگراف را شكل  مي‌دهد تا متنش را بنويسد. و متنش را مي‌نويسد، تا پيام و  مفهومي را كه در ذهن  دارد، به شنونده‌اش منتقل كند. اصل، بر اين است كه اين  مفهوم و پيام كلي، منتقل شود و  هر چيزي كه در انتقال اين پيام و مفهوم  مانع ايجاد كند، به قول متخصصان ارتباطات،  يك پارازيت محسوب  مي‌شود.

بزرگترين  اشكال كساني كه براي چشم مي‌نويسند (براي چشمي كه مطالعه مي‌كند، نه براي چشمي كه تماشا  مي‌كند)، اين است  كه پارازيت‌هاي زيادي  دارند كه مانع از انتقال كلي مفهوم  و پيام مورد نظر  مي‌شود. توضيح ساده‌تر: شما در ماشين خود  نشسته‌ايد و مجري،  در حال صحبت كردن از يك موضوع اجتماعي  است. اگر كلمه‌اي گفته شود كه اين  شخص را درگير خودش كند، او چند ثانيه  را و در نتيجه، بخش  بزرگي از پيام و  مفهوم كلي را از دست مي‌دهد. اگر  اين شنونده، درگير  يك بازي نوشتاري شود، مغزش روي اين بازي متمركز مي‌ماند و  در نتيجه، ادامه پيام و مفهوم را از دست  مي‌دهد. اصل را كه فراموش نكرده‌ايد؟ انتقال پيام و مفهوم  كلي. پس اين بازي‌هاي  زباني، كه مناسب مجله و روزنامه و  كتاب هستند، در اين  اصل كلي اشكال  ايجاد مي‌كنند.

5

مثال: مي‌خواهم براي راديو، متني كوتاه و چند  خطي درباره عصبانيت  بنويسم. پس شروع مي‌كنم  به نوشتن:

« بياييد كمي مثل  پراگماتيست‌ها فكر  كنيم؛ مثل عمل‌گراها. عمل‌گراها هميشه  از خودشان مي‌پرسند  كه:‌ اين كاري كه دارم مي‌كنم يا اين  چيزي كه دارم مي‌خوانم، چه نفعي در زندگي  عملي من دارد؟ البته  در نگاه اول، ممكن است  كمي وحشت كنيد؛  اما در نگاه‌هاي  بعدي، مي‌بينيد  كه آن‌قدرها كه فكر  مي‌كنيد، بد نيست. مثلا همين عصبانيت: واقعا  عصبانيت براي من چه سودي دارد؟ هيچ! باعث مي‌شود اعصابم خردتر  شود، ذهنم مشغول‌تر شود، انرژي بيشتري هدر بدهم و در نهايت، به خودم ضرر بزنم. واقعا اگر از دست  كسي عصباني بشوم،  هيچ سودي براي من ندارد‍! تا حالا به اين  فكر كرده‌ايد؟ مثل  اين‌‌‌كه پراگماتيست‌ها و عمل‌گراها هم چندان بي‌ربط  نمي‌گويند ها!»

  در اين نوشته،  از كلمه‌هايي  استفاده شده است  كه معمولا در  زبان گفتار، حتي  از نوع معيار  آن، استفاده نمي‌شود.  كلماتي كه در  راديو و زبان  گفتار استفاده  مي‌شوند، بسيار  ساده و روزمره  بايد باشند. به  تعبيري، مثل ترانه‌هاي  موسيقي مي‌مانند؛  ساده هستند، اما  از هم‌نشيني همين  كلمات ساده، ترانه‌اي  ماندگار و دلپذير  مي‌شود خلق كرد.  خوب، حالا شروع  مي‌كنيم به راديويي  كردن نوشته‌اي  كه قرار بوده  براي راديو نوشته  شود، اما عملا  براي كتاب و  مجله و روزنامه  نوشته شده:

"بياييد  كمي مثل پراگماتيست‌ها  فكر كنيم؛ مثل  عمل‌گراها".

نكته: پراگماتيست‌ها چه كساني  هستند؟ شنونده ممكن است با اين كلمه درگير شود و  مفهوم كلي را از دست بدهد. پس بهتر است توضيح بيشتري بدهيم:

"دوست  دارين كمي مثل بازاري‌ها و تاجرا فكر كنيم؟ چرا اين‌قدر ترسيدين؟ منظورمون بازاري‌ها و تاجراي خوبه كه انصاف رو هم رعايت مي‌كنن. بالاخره شماها هم جنس خيلي گروني مثل زندگي دارين ديگه، مگه نه؟ بايد حواستون باشه دارين با چه عوضش مي‌كنين و عوضش چي مي‌گيرين."

نكته: در زبان گفتار، فعل‌ها شكسته مي‌شوند و  بيشتر وقت‌ها،  نيازي نيست كه جمله‌ها،  كامل ادا شود. فاكتور گرفتن از چيزهاي مشترك  هم، از مهمترين  اصول مورد استفاده  در زبان گفتار است.

"عمل‌گراها هميشه از خودشان مي‌پرسند كه:‌ اين كاري كه دارم مي‌كنم يا اين چيزي كه دارم مي‌خوانم، چه نفعي در زندگي عملي من دارد؟ البته در نگاه اول، ممكن است كمي وحشت كنيد؛ اما در نگاه‌هاي بعدي، مي‌بينيد كه آن‌قدرها كه فكر مي‌كنيد، بد نيست".

نكته: اگر همين جمله را بخواهيد به دوست‌تان  بگوييد، چه‌طور  مي‌گوييد؟ هماني  را كه به دوست‌تان  مي‌گوييد، مرتب كنيد و بنويسيد. مثل  اين:

" ما فكر مي‌كنيم  كه تاجرا آدماي  بدي‌ان. چرا؟ چون  كه خيلي اهل  چرتكه انداختن‌اند.  اما به اين بدي‌اي  هم كه فكر مي‌كنيم،  نيس. اون بنده  خداها، قدر پول  و وقت و كارشون  رو مي‌دونن و  مثل ما، الكي  هدرش نمي‌دن. براشون  خيلي مهمه كه  عوضش، چي گيرشون  مي‌ياد. البته  ما داريم از  تاجراي خوب حرف  مي‌زنيم ها؛ يه  وقت آدرسو اشتباه  نرين..."

نكته: هيچ وقت نبايد  فراموش كنيم كه نوشته‌هاي  راديويي، ممكن است  ساده و روان و روزمره باشند، اما اين  به معناي مبتذل  بودن نيست. همان‌طور  كه گفتم، درست مثل  ترانه مي‌ماند: ترانه‌ها اين‌قدر ساده هستند  كه همه آدم‌ها،  با هر سواد و تحصيلات  و فرهنگي، مي‌توانند درك‌شان كنند. اما  همين ترانه‌هاي ساده،  به هيچ وجه مبتذل  و پيش پا افتاده نيستند. آن‌ها، در حالي كه ساده‌اند، عميق و زيبا هم هستند.

6

نتيجه نهايي: راديويي‌نويس‌ها بايد براي گوش بنويسند، نه براي چشم. نوشته‌اي كه براي چشم نوشته  مي‌شود، اول روي  كاغذ آورده مي‌شود، بعد از طريق چشم، دريافت مي شود، سپس  راهي مغز مي‌شود. اما نوشته‌اي كه براي گوش نوشته  مي‌شود، مستقيم وارد گوش مي‌شود و  راه مغز را در پيش  مي‌گيرد. اگر نوشته‌اي را مي‌خواهيد راديويي  كنيد، اول آن را بخوانيد، ببينيد براي گوش‌تان سنگين  و ثقيل هست يا نه،  بعد آن‌قدر اصلاحش كنيد تا براي گوش  شما، راحت و روان باشد. در اين صورت است كه اين نوشته، براي گوش شنوندگان هم، راحت و روان خواهد بود. اگر  هم خواستيد آن را روي كاغذ بياوريد  كه گويندگان و مجري‌ها بتوانند بخوانند، اول به زبان بياوريد  تا گوش‌تان آن را تاييد كند، سپس  روي كاغذ بنويسيد. اين سئوال‌ها را هم مي‌توانيد از خودتان بپرسيد:

•آيا اين جمله، براي گوش من سنگين است؟
•آيا در يك بار شنيدن، مي‌توان معني آن را درك كرد؟
•آيا در زبان گفتار هم، اين‌چنين مي‌گويند و مطرح مي‌كنند؟
•آيا كلمه‌هايي دارد كه پارازيت ايجاد كنند؟
•آيا خيلي كتاب درآمده يا اين‌كه صميمي و در عين حال، هماهنگ با زبان معيار گفتاري است؟

منبع :

http://www.hamshahritraining.ir/news-2926.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۵:۱۲ ] [ مشاوره مديريت ]
آماده كردن سخنراني   تعريف
يك سخنراني دربرگيرندۀ هر نوع گفتگو با يك گروه است كه ممكن است رسمي يا غيررسمي باشد و مي تواند از يك جلسۀ توجيهي تا يك سخنراني مهم را شامل شود. سخنراني هر شكلي كه داشته باشد، قوانين و ضوابط يكساني دارد.فهرست اقدامات


1. در مورد قبول سخنراني تصميم بگيريد.
از خودتان بپرسيد آيا فردي مناسب براي ايراد سخنراني هستيد يا خير. آيا وقت كافي براي آماده شدن داريد؟ شايد براي هر دقيقه سخنراني به سي تا شصت دقيقه زمان براي آماده شدن نياز داشته باشيد. آيا به موضوع سخنراني علاقه مند هستيد؟ آيا مي توانيد به سؤالاتي كه مطرح ميشوند، پاسخ دهيد؟ اگر پاسختان منفي است بگوييد خير!2. جزييات را روشن كنيد
مشخص كنيد كه بايد سخنراني چقدر است و موضوع سخنراني دقيقاً چيست؟ آيا در خاتمه، پرسشهاي حضار پرسيده خواهد شد؟ اگر سخنرانان ديگري هم حضور دارند، به چه موضوعاتي خواهند پرداخت و چگونه مي توانيد با آنان هماهنگ شويد؟3. در مورد مخاطبان تحقيق كنيد.
مخاطبان را مشتريان خود بدانيد. سعي كنيد از تجارب قبلي آنان مطلع شويد. آيا آنها ميخواهند از جزييات موضوع مطلع شوند، يا سرگرم شوند و يا چالش ايجاد كنند؟ سطح و پيشينۀ آنان چيست؟ آيا هيچ گونه اطلاعات قبلي دارند؟4. هدف را مشخص سازيد.
سخنراني در مقابل گروهي از مخاطبان نيازمند تعيين هدف است. آيا هدف از سخنراني يكي از موارد ذيل است:
• ترغيب كردن – مثلاً براي افزايش فروش؟
• راهنمايي كردن – اگر موضوعتان را بدانيد؟
• القا كردن – به عنوان بخشي از برنامۀ تحول؟
• سرگرمي – اگر ذاتاً فردي شاد و بانشاط هستيد؟5. مطالب خود را يكپارچه كنيد.
همه جزئيات و مطالبي را كه با عنوان سخنراني شما مرتبط است، يكپارچه سازيد يعني همۀ عقايد، مقالات، نقل قولها، دستورالعملها و منابع. اين كار را در طول زمان انجام دهيد البته سعي نكنيد اين كار را در زمان گردآوري مطالب انجام دهيد.6. مطالب خود را سازماندهي نماييد.
مطالب گردآوري شده را ارزيابي كنيد. موضوعات را طبقه بندي كنيد. آيا ممكن است مقايسه ها يا استعاره هايي وجود داشته باشند؟7. سرفصلها را مشخص كنيد.
مطالب را در قالب يك طرح تهيه نماييد. طرحتان بايد داراي بخشهاي آغازين، مياني و انتهايي باشد.8. پيش نويس كاملي بنويسيد.
از سرفصل خود براي تهيۀ پيش نويس اوليه استفاده كنيد. بدون توقف بنويسيد و به هنگام نوشتن، به ساختار آن توجه نكنيد. سعي كنيد هر آنچه را كه در نظر داريد به مخاطبان بگوييد، بنويسيد. در پايان آنچه را به آنان گفته ايد، خلاصه نماييد. سعي كنيد به پنج و حداكثر هفت نكتۀ مهم اشاره كنيد.9. پيش نويس را ويرايش كنيد.
پيش نويس اوليۀ خود را بخوانيد. فرداي آن روز متن خود را بررسي كنيد. مطالب خود را در قالب يك سخنراني بخوانيد يعني سعي كنيد متن كاملتر، ساده تر و روشن‌تر شود. نكات طنزي را در آن بگنجانيد. تا آنجا كه ميتوانيد از اصطلاحات فني استفاده نكنيد و فقط آنهايي را بيان نماييد كه غيرقابل اجتناب هستند. مطمئن شويد كه در زمان بندي درست عمل كرده ايد. سخن گفتن با يك مخاطب، آرامتر از سخن گفتن با يك دوست است.10. پيش نويس را اصلاح كنيد.
چندين بار پيش نويس را بخوانيد و ترجيحاً اين كار را در حضور فرد ديگري انجام دهيد. از آن فرد بخواهيد دربارۀ كارتان نظر بدهد و محتوا، سبك و نحوۀ ارايۀ سخنرانيتان را نقد كند.11. نكات يادآوري كننده را انتخاب نماييد.
اگر قرار است به صورت في البداهه سخنراني كنيد، بارها پيش نويس خود را بخوانيد و نكات مهم و يادآوري كننده – مانند كليد واژگان و عبارات مهم – را تعيين كنيد. اين امر ميتواند مبناي نوشتۀ شما و حتي وسايل بصري شما باشد. استفادۀ از اين نكات مهم را تمرين كنيد و از تحليلي كه در وراي هر كدام از اين نكات وجود دارد، آگاه باشيد. وقتي اعتماد به نفس به دست آورديد، اين نكات را به كارتهاي عددي تبديل كنيد. به تمرين خود ادامه داده و از تعداد واژگان كليدي بكاهيد. (گاهي اوقات مجبور مي شويد از كل متن استفاده كنيد – مثلاً در صورتي كه مطبوعات هم حضور دارند يا جلسه، بسيار رسمي است).12. از وسايل كمكي مناسب، براي سخنراني استفاده كنيد.
وسايل كمكي در سخنرانيها بايد:
• مكمل متن شما باشند، برگرفته از سبك طبيعي شما باشند.
• به پيشرفت سخنراني كمك كنند، به ارزش سخنراني شما بيفزايند، و مرتبط با محتواي آن باشند يا آنچه را كه شما بيان مي‌كنيد، به شكل مناسبي خلاصه نمايند.
• حرفه اي به نظر برسند، روشن، خوانا و منسجم.
• سبك مناسبي داشته باشند، اسلايدهاي تمام رنگي براي جلسات غيررسمي و براي گروههاي كوچك مناسب نيستند.
• محتوا را به شكلي ساده بيان كند، حتي افراد حاضر در انتهاي سالن نيز به وضوح متوجه مطالب شوند.
• در صورت امكان از تصاوير گرافيكي استفاده كنند، علايم، تصاوير و نمودارها به عبارات و جملات شما كمك ميكنند.

طيف گسترده اي از وسايل كمكي وجود دارند مانند فيليپ چارتها (نمودارهايي كه بر روي ديوار نصب ميشوند) تا دستگاههاي اورهد ترانسپارنسي، دستگاههاي چندرسانه اي و تصاوير كامپيوتري. امروزه رايج‌ترين تصاوير گرافيكي در سخنرانيها، تصاويري هستند كه به كمك نرم افزار پاورپوينت مايكروسافت تهيه شده اند و با استفاده از يك رايانۀ شخصي يا يك پروژكتور ال سي دي ارايه ميشوند. با برگزاركنندۀ سخنراني تماس بگيريد و ببينيد آيا امكان استفاده از پروژكتور ال سي دي وجود دارد يا خير.13. تمرين ذهني
در مقابل آيينه يا در مقابل يك دوست (كه ميتواند سختگيرترين منتقد شما باشد!) تمرين كنيد. به تمامي حركاتي كه بايد متناسب با متن خود انجام دهيد توجه نماييد: «دستهايتان را در جيبتان قرار ندهيد» يا «لبخند بزنيد». اين مطالب را بر روي كارتي بنويسيد و آن را به هنگام ايراد سخنراني، جلوي خود قرار دهيد.14. اطاق سخنراني را بررسي كنيد.
در جايي بنشينيد كه قرار است حضار بنشينند و مطمئن شويد كه زاويۀ ديد آنها خوب است. در جايي كه ميخواهيد سخنراني كنيد بنشينيد يا بايستيد و مطمئن شويد كه ميتوانيد با تجهيزات موجود كار كنيد. آيا ميتوانيد از يك ميكروفون استفاده نماييد؟براي ارتباطات بهتر: آماده كردن سخنرانيها


بايدها:
تا آنجا كه ممكن است تمرين كنيد. بازخورد آن را ببينيد و آمادۀ انتقاد باشيد.

مستمراً هدف از سخنراني خود را بررسي كنيد: آيا توقعات مشتريان را برآورده ساخته ايد؟ به خاطر داشته باشيد كه آمادگي قبلي، يك عامل مهم در بحداقل رساندن فشارهاي عصبي و ارايۀ يك سخنراني موفق است.

به كار خود علاقه داشته باشيد و حضار را تهييج كنيد.نبايدها
براي نگارش متن سخنراني خود، هرگز به همراه يك ورق سفيد در يك اطاق ننشينيد: همواره به دنبال محركهاي بيروني باشيد.

از لوازم كمكي استفاده نكنيد زيرا اينكار باعث ميشود كه شما نتوانيد دست از اتكا به چنين تجهيزاتي برداريد.

هيچ چيزي را ناديده نگيريد مانند موضوع، مخاطبان، ميزان اطلاعات مخاطبان، فضاي اطاق و تجهيزاتپرسشهاي فكري
آيا قبل از اينكه از شما براي سخنراني دعوت شود، آن را پذيرفته بوده ايد؟ در اين صورت، آيا واقعاً از موضوعي كه براي مخاطبان جذاب است، اطلاع داريد؟

آيا قصد داريد در يك سخنراني، حجم زيادي اطلاعات ارايه كنيد؟ مخاطبان شما ميتوانند حداكثر هفت نكتۀ كليدي را بپذيرند.پندها
توجه خاصي به سخنراني در محافل عمومي داشته باشيد – آندرو كارنگي

در زمان سخنرانيهاي تجاري همواره خود را از قبل آماده سازيد – چارلز چرچيل   منبع :   http://www.misaqmodiran.com/articles.php?id=47

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۵:۱۱ ] [ مشاوره مديريت ]

    نوشتن يك سمينار

 سمينار چيست؟

سمينار يك ارايه رسمي است كه از پيش آماده شده, مثل يك سمينار در اداره يا كنفرانس و منظور، آن سري سخنرانيهايي نيست كه به دانشجوها ارايه مي شود.


مزيتهاي يك سمينار نسبت به يك مقاله:

فهميدن مطالب بسيار ساده است.
مي توان كارهاي تمام نشده يا نتايج منفي را شرح داد.
شرح تجربيات شخصي.
مطرح كردن آراء و فرضياتي كه ترديد داريد در مقاله استفاده كنيد.
سمينار نقش شخصي شما را قويتر از يك مقاله انتقال مي دهد.    

                  
   تفاوتهاي يك سمينار نسبت به يك مقاله:

 مطالب كمتر با جزييات كمتر در يك سمينار پوشش داده مي شود.
توجه ويژه اي براي توضيح دادن وتقويت كردن مفهوم لازم است.
مي توان از بعضي از قوانين معمول نويسندگي صرفنظر كرد.
مي توان از مطالب ناقص يا نادرست استفاده كرد. 


نكات مهم:

اولين مرحله در نوشتن يك سمينار تجزيه و تحليل شنوندگان است.
عنوان سمينار نبايد لزوماً با عنوان مقاله اي كه استفاده كرديد يكي باشد.
اطمينان حاصل كنيد كه عنوان سمينار با متن مطابقت دارد.
بهتر است كه سمينار را با يك اسلايد كه شامل اسم ونصب شما و عنوان سمينار است آغاز كنيد.   (اسلايد عنوان)
«ابتدا به آنها بگوييد چه چيز را قصد داريد بگوييد و سپس بگوييد و در پايان به آنها در مورد آنچه كه گفتيد  بگوييد.»


 اسلايدها


هرچه كمتر، بهتر.
يك اسلايد بايد چند خط داشته باشد؟
:Kenny 7 تا 8 خط
:Freeman 8 تا 10 خط
اما معمولاً در سخنرانيهاي رياضي 20 خط يا بيشتر.


چرا يك اسلايد طولاني مي شود؟
مضمون خيلي كشدار است و احتياج به ويرايش دارد.
به ايدههاي زيادي اشاره شده است.
هر اسلايد را به يك ايده يا نتيجه محدود كنيد.
فهرستها روش مؤثري براي نشان دادن اطلاعات  به صورت جز مي باشند.

اسامي نبايد خلاصه شوند.

از عدم وجود اشتباه املايي در اسلايدها اطمينان يابيد.

در انتهاي سخنراني، به نتايج و خلاصه از بحث اشاره كنيد.

خوانايي اسلايدها

تعداد اسلايدها


براي سخنراني 20 دقيقه اي، 12 اسلايد يا كمتر استفاده شود.
براي سخنراني 50 دقيقه اي، كمتر از 30 اسلايد استفاده شود.

دست نوشته يا تايپ؟


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۵:۱۰ ] [ مشاوره مديريت ]

 

چطور يك سخنراني خوب ارائه بدهيم؟

امير حميدي
بي شك براي بسياري از ما پيش اومده كه روزي در مقابل جمعي (در كلاس درس – محل كار يا … ) يك مطلبي را به صورت ارائه يا پرزنتيشن بيان كنيم. البته هدف من صرفا كار برروي ارائه يك مطلب در سطح آكادميك هست چرا كه تجربه و تخصص كافي رو در اين زمينه دارم ولي براي ارائه هاي كاري بخصوص اقتصادي مهارت هاي خاص ديگري لازم هست كه از حوصله بحث خارج هستند.

تكنيك هاي خاصي هستند كه شما بايد در ارائه يك مطلب حتما بر آنها واقف باشيد و بدون آنها شايد چند دقيقه اي را فقط صرف تلف كردن وقت ديگران بكنيد. ضمن اينكه ممكن است اين ارائه از نظر نمره و امتياز براي شما مهم است و پاس شدن يا نشدن در واحدي را باعث شود لذا هرچه ارائه شما قدرتمند تر باشد بي شك شانس موفقيتتان بيشتر است. البته موضوع مهمي كه در اين اثنا بايد مد نظر باشد همان موضوع ارائه است كه انتخاب آن واقعا بستگي به شرايط شما دارد و اصولا بحث اين مقاله از جايي شروع مي شود كه شما موضويتان و حتي متنتان را انتخاب كرده ايد و حالا مي خواهيد آن را ارائه دهيد.

بند يك : موضوع اولي كه مد نظر هست اين هست كه هر متني را كه انتخاب كرده ايد ابتدا به زبان خودتان بنويسيد. اين يعني اينكه كپي برداري و پرينت مستقيم از اينترنت و قرائت و يا حتي ارائه آن در كلاس منجر به يك فاجعه در كلاس خواهد شد. ثانيا در نظر داشته باشيد كه هيچگاه متن خود را از اين منبع انتخاب نكنيد. حداقل دو منبع مختلف را در مورد متن خود مطالعه و بررسي كنيد و در ايده آل ترين حالت مجموع ادراك خود را از منابع يادداشت كنيد. اين منبعي كه خودتان هم اكنون ساخته ايد بهترين مرجع براي ارائه است. پس دقت كنيد اينكه پس از مطالعه انواع كتب و مقالات، انجام مصاحبات و جمع آوري اطلاعات يك متن را خودتان به رشته تحرير درآوريد با ارزشترين نوع ارائه خواهد بود.
طبق رسم اين وبلاگ شما را به يك تور واقعي از اولين ارائه خودم در كلاس دوم دبيرستان (چهار سال پيش) در درس پرورشي مي برم تا با اهميت بند يك آشنا شويد.

موضوعي كه براي ارائه انتخاب كرده ام بمبهاي اتمي هستند و اطلاعات اوليه من در اين زمينه صفر هست و فقط علاقه مند به يادگيري آن هستم. با مراجعه به اينترنت مقالاتي را راجع به بمبهاي اتمي يافتم كه در محوريت تاريخچه، ساز و كار و حوادث و اتفاقات هيروشيما و ناكازاكي بودند. سه مقاله مختلف را استخراج كردم و سپس تاريخچه را خواندم و خلاصه اي مفيد از آن را در يك پاراگراف 10 سطري به زبان ساده خودم نوشتم. سپس قسمت ساز و كار را به دقت مطالعه كردم و به طرز شفافي آن را با دو بمب اتمي منفجر شده در دو شهر ژاپن كه يكي مرد چاق و ديگري پسر كوچك يا چيزي شبيه آن بود بسط دادم. طوري كه دو موضوع بعدي را در دو پاراگراف جا دادم و در كل يك برگه A4 و نصف ديگري را پر كردم. به همراه توضيحات مختصري كه نيازي به نوشتن آنها نبود لذا فقط به نوشتن عناوين آنها بسنده كردم. سپس متن را چند بار خواندم بطوري كه ديگر از بر شدم و تمام سرفصل ها را براي ارائه در يك برگ كوچك نوشتم، و سر كلاس فقط با استفاده از همان سر فصلها تمام مطلب را ارائه دادم و در نهايت توانستم نمره كامل را در اين درس بگيرم.
البته بيشتر تمركزم اينجا راجع به چگونگي گردآوري و ارائه بود و جزئيات ديگر را هم در سر وقت توضيح خواهم داد.

بند دو: اعتماد بنفس هنگام ارائه از اساسي ترين مشكلات است. اكثر ما هنگام حضور در مقابل كلاس دست و پاي خود را گم كرده و ته صدايمان يك لرزش بارز دارد و معمولا جملات را پس پيش مي گوييم و كلا به قول خودمان افتضاح ببار مي آوريم. البته اين استرس و دستپاچگي در دفعات اوليه بسيار طبيعي است ولي به طرق مختلف مي توان آن را كنترل كرد. توصيه من به دوستان در وهله اول تسلط كافي بر مطلب است. سعي كنيد آن روز را به دور از استرس ها و افكار ديگر باشيد و به محض مراجعه به جلوي كلاس شروع نكنيد. ابتدا موضوع خودتان را روي تخته بنويسيد و كلاس را برانداز كنيد. موقعيت دوستانتان را شناسايي كنيد و سعي كنيد نگاه آنها به شما را نوعي قوت قلب تلقي كنيد. حركات اضافي كه معمولا ناشي از استرس هستند را سعي كنيد كنترل كنيد. اين حركات شامل باز و بسته كردن در ماژيك، جابجا كردن صندلي يا ورقه ها، عقب و جلو رفتن و تكان دادن بي مورد دستها باشد. حتما قبل از شروع تن صداي خود را تنظيم كنيد، شروع با صداي زير يا بم مي تواند موجب فاجعه باشد. دقت داشته باشيد كه نگاه كردن به ديگران اهميت خاصي دارد، دو دقيقه اول را به آرامي و شمرده سخن بگوييد و سعي كنيد اگر دستتان لرزش دارد آنها را پنهان كنيد و با اين لرزش دست چيزي در برد ننويسيد.

در همان موقعيت قبلي كه من خودم در حال ارائه بودم، زانوهايم بشدت مي لرزيدند، چاره اي جز نشستن نداشتم، پس براي مصلحت خودم و حفظ شان و مقام ارائه ام دو دقيقه اي را نشستم و سپس از جايم بلند شدم. البته بسته به شرايط گوناگون مي توان تدابير خاصي را انديشيد و اين واقعا بسته به موقعيت شما دارد.

بند سه: استفاده از امكانات. بي شك هنگام ارائه مطلبتان امكاناتي در اختيار شما قرار دارد. اين امكانات مي تواند در سطح محدود شامل تخته و چند برگ كاغذ و در سطح وسيع شامل امكانات سمعي و بصري باشد. حتي اگر جذابترين موضوع را براي ارائه انتخاب كرده ايد ديگران پس از مدتي از شنيدن صدايتان خسته خواهند شد، پس سعي كنيد از تخته هم استفاده كنيد، نكات مهم را در بين سخنانتان آنجا بنويسيد، تصاويري را نقاشي كنيد و يا تصاويري را از طريق پروژكتور نمايش دهيد. تعاملي مستقيم و اساسي را با محيط اطرافتان داشته باشيد از ديگران به عنوان امكانات گويا استفاده كنيد يعني حتما و حتما آنها را در بحث شركت دهيد، از آنها سوال بپرسيد و يا آنها را وادار كنيد از شما سوال بپرسند. به هر حال هرچه تعامل بيشتر باشد، دقت ديگران براي شنيدن افزايش خواهد يافت.

بند چهارم: تحرك كافي در هنگام ارائه. سعي كنيد از ساكن بودن جدا پرهيز كنيد. در محيطي كه درش قرار داريد قدم بزنيد و سعي كنيد حداقل فاصله رو با مخاطباتون داشته باشيد. اگر اونها در حال صحبت كردن هستند بهشون نزديك بشيد و با برقراري تماس چشمي سعي كنيد بهش بگيد كه حرفهاشون براتون مهم هست.Source: netsooz.wordpress.com

http://eflmaster.com/


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۵:۰۹ ] [ مشاوره مديريت ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷