مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 24629
دیروز : 33261
افراد آنلاین : 37
همه : 4509093

هنر گويندگي

گوينده بايد فكر خود را خودكار كند.

فكر در حالت عادي صحبت كردن، خودكار است ولي موقع اجراي گويندگي اينچنين نيست

 و گوينده بايد براي اينكار، مطلبي را سريع بخواند و يكدفعه توقف كند و درباره آن فكر كندو 

 ببيند موضوع چه بوده است، بعد دوباره مطلب را بخواند و اين بار فكر كند تا چه حد از مطلب را

 درك كرده است، اينكار را مرتب تكرار كند تا تمام مطلب را  بفهمد و با وقت گيري و كم كردن

 تعداد دفعات سعي كند به نتيجه مطلوب برسد.

استاد مهران دوستي

http://www.art-of-anouncing.blogfa.com/8906.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۳:۴۸ ] [ مشاوره مديريت ]

 

ميز گويندگي

ميز بايد به نحوي باشد كه بركيفيت صداي گوينده اثر نا مطلوبي نداشته باشد شرايط بايد طوري باشد كه گوينده راحت بنشيند و ستون فقرات را راست نگه دارد. كسي كه قوز كرده باشد ، نمي تواند تنفس صحيح انجام دهد زيرا عضلات شكم و پرده ديافراگم نمي توانند در بيرون راندن هوا از شش ها درست عمل كند و يا قدرت لازمي كه تار هاي صوتي را به ارتعاش در نخواهد داشت. در عين حال گوينده بايد طوري بنشنيد كه براي خواندن و توجه به خبر و علايم ، تسلط لازم داشته باشد

http://www.art-of-anouncing.blogfa.com/8906.aspx


 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۳:۴۸ ] [ مشاوره مديريت ]

ميكروفن                                                 

عملاً ميكروفون ها شكل هاي مختلفي دارند اما ميكروفن هاي روميزي به گونه اي است كه گوينده خبر بايد فاصله 15 تا 25 سانتي متري با آن را حفظ كند. با توجه به حساسيت بالاي ميكروفون هاي استوديويي در انتقال صدا گوينده بايد مراقب هر گونه رفتاري كه منجر به صدا هاي حتي ضعيف هم مي شود ،مثل نفس كشيدن وصداي كاغذ و...  با شد . در مواردي كه گوينده با ميهمان در استوديو در حال مصاحبه هست ، بايد دقت كند كه به دليل برگشتن او رو به سمت  ميهمان يا تغيير جهتش ، فاصله اش از ميكروفن همان 15 تا 25 سانتي متر باقي بماند .

منبع :

http://www.art-of-anouncing.blogfa.com/


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۳:۴۷ ] [ مشاوره مديريت ]
مراحل تمرين صدا

 قسمت اول : تمپو كه همان سرعت بيان  متناسب با متن است .

قسمت دوم : توجه به مكث ها .

قسمت سوم : توجه داشته باشيد صدا ها و آواهايي كه با هدف پر كردن فضاي خالي به كار ميروند مثل اِاِاِاِ.....يا اوُوُوُ..، آآآآآ....، وَوَ... و غيره موجب آزار شنونده و ترديد او به هوشمندي و تعقل سخنران مي شود .

قسمت چهارم  : تنوع آهنگ صدا .

 قسمت پنجم : تلفظ  .

قسمت ششم : توجه به روش تلفظ و اداي آوا ها و واژه ها، به طور رسا، شيوا و كامل .

 قسمت هفتم :لهجه ، گويش ، زبان محلي .

 قسمت هشتم : خوب شنيدن .

 قسمت نهم : حالت صدا .

 قسمت دهم : تشخيص تفاوت بين گفتار و نوشتار .

 قسمت يازدهم : يكدست بودن صدا .

منبع :

http://www.art-of-anouncing.blogfa.com/


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۳:۴۶ ] [ مشاوره مديريت ]

صحت فرآيند سه گانه ي توليد صدا و يا صداي گفتاري (Speaking Voice) يا همان صداي مربوط به حرف زدن به موارد زير بستگي دارد . لذا براي ارزيابي از گفتار مناسب به اين نكات توجه كنيد :

1-   ابتدا سلامت دستگاه صوتي بررسي مي شود.

2-   توانايي فرد در اداي آوا هاي مفهوم دار و توانايي در اداي حروف صامت و مصوت بررسي مي گردد.

3-   توانايي فرد در اداي كلمات و ميزان هماهنگي اجزاي دستگاه صوتي در اداي حروف در كنار يكديگر بررسي مي شود. چرا كه بعضي از افراد ، حروف مشخصي را به سختي ادا مي كنند و در  تلفظ  آن ها در كلمات دچار مشكل مي شوند  .

4- توانايي فرد در خواندن جمله، متن و ميزان هماهنگي بين قراعت و معنا مورد برسي قرار مي گيرد تا بتوان در باره يك گفتار خوب يا نا مناسب قضاوت كرد.

 

هر نوع نقص در موارد گفته شده، مشكلي در گفتار محسوب مي شود . هر چند كه به جرات مي توان گفت هيچ يك از گويندگان و گزارشگران بزرگ دنيا نيز كاملاً دراين موارد بي نقص نيستند و ابته نقص كمي دارند  (كه گاهي اوقات همين نقص هاست كه باعث پيشرفت يك گوينده مي شود) مثلا گرفتگي صداي زنده ياداحمد آقالو باعث شد تاايشان نقش هاي مربوط به افراد موعتاد و سيگاري و ... را به مراتب بهتر از ديگر گويندگان اجرا كنند .

  

همانطور كه ميدانيد خواننده اي نيست كه در خواندن فالش نداشته باشد اما خوانندگاني هستند كه با وجود داشتن فالش درست عمل مي كنند  و فالش اندكي دارند (كه به آن فالش مجاز مي گويند) گويندگان در اين بخش با خوانندگان تفاوتي ندارند.

منبع :

http://www.art-of-anouncing.blogfa.com/


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۳:۴۵ ] [ مشاوره مديريت ]

 تنفس : تنفس در گويندگي

بسياري از صدا هاي نامطلوب محصول عدم كنترل صحيح تنفس و استيل نادرست بدن هستند. اگر چه تنفس يك عمل خود كار است، اما تنفس صحيح نقش مهمي در توليد صداي زيبا و دلنشين و برخورداري از برد و حجم صداي مناسب دارد .

 

 

 

 

منبع :

http://www.art-of-anouncing.blogfa.com/


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۳:۴۵ ] [ مشاوره مديريت ]

گويندگي چيست ؟

گويندگي هنر و فني است  طي آن ، گوينده با شتاخت و درك كامل زبان مادري و ادبيات آن ، زبان مكتوب را با استفاده  درست از اندام هاي گفتاري ، با لحن مناسب به منظور ايجاد ارتباط  و انتقال مفاهيم  با حفظ امانت به زبان ملفوظ تبديل مي كند .

گوينده كيست ؟

گوينده كسي است  با توانايي ها و ويژگي هاي مناسب و سالم در اندام هاي گفتاري ، با ويژگي هاي تربيتي و خانوادگي ، و با  ويژگي هاي تحصيلي و آموزشي اكتسابي كه با توجه به علوم ارتباطي و جامعه شناسي ، بتواند پيام ها را با بياني مناسب به شنونده منتقل كند .

 منبع :

http://www.art-of-anouncing.blogfa.com/


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۳:۴۴ ] [ مشاوره مديريت ]

 

چگونه سخنراني جذاب ارائه كنيم ؟

اعتماد به نفس، صداقت وخلوص نيت، تماميت كلام ودوستي واخوت از ويژگي هاي يك سخنراني جذاب است.

يك سخنراني عالي داراي نشانه هاي زير است:

1-مقدمه اي كه توجه كامل مخاطب را جلب

2-اطلاعاتي كه به گونه اي منطقي وساده همراه با مثال ها ،قياس و حكايت داستان ها سازمان داده شده باشد  

3-عبارت انتقالي كه باعث انسجام وارائه سخنراني شود

4-جملات كوتاه

5-كلمات ساده وآسان

6-خاتمه اي جالب كه مخاطبان را تحت تاثير قرار دهد

7-آگاهي از نحوه پاسخ دادن موثر به پرسشهاي مخاطبان

همان طوركه براي كسب مهارت كافي در هر كاري نمي توان از راه ميان بر استفاده كرد.بزرگ شدن وبزرگ ماندن،به آماده شدن وآماده ماندن بستگي دارد.

يكي از بزرگان مي گويد:اگر قرار باشد ده دقيقه صحبت كنم،يك هفته لازم دارم تا آماده شوم.اگر قرار باشد نيم ساعت صحبت كنم به دو روز ونهايت اگر قرار باشد يك ساعت صحبت كنم همين حالا آماده ام

منبع :

http://mojri3.blogfa.com/post-38.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۳:۴۳ ] [ مشاوره مديريت ]

 

آيا سخنران خوبي هستيد؟

در زبان انگليسي اصطلاحي است قديمي كه مي‌گويد: « سخن گفتن ارزان است.» آنكه اين اصطلاح را خلق كرد بدون ترديد دهة آخر قرن بيستم يعني از 1990 تا كنون را پيش‌بيني نكرده است زيرا امروزه سخن گفتن و خوب سخن گفتن از گران‌ترين حرفه‌هاست.

بار گراني اين حرفه بر دوش گروهي است كه مايلند گوش به سخنرانان ممتاز بسپارند و هم بر دوش افرادي است كه آرزو دارند روزي سخنوراني برجسته باشند. سراسر تاريخ ايالات متحد آمريكا نشان از حضور گروههايي از مردم است كه درآمد و معاش زندگي خود را با سخنرانيهاي دوره‌اي از محلي به محلي و از شهري به شهر ديگر تأمين كرده‌اند. در حال حاضر به سخنوران برجسته‌اي مانند اُپْرا وينفري، باربارا والترز و لري كينگ براي هر سخنراني بيش از پنجاه هزار دلار پرداخت مي‌شود. حال ممكن است بپرسيم كه سخن گفتن چه فايده‌اي براي ما دارد؟ ما كه قصد نداريم رئيس جمهور، كشيش يا مبارز باشيم. نكته اينجاست كه توان صحبت در برابر مردم و براي مردم نوعي ذخيره‌سازي قدرت و توان اجتماعي در درون است و به كمك اين توانايي است كه مي‌توان در اموري كه مردم به آنها توجه جدي دارند، تغيير ايجاد كرد.

كليدي‌ترين نكته همين است « ايجاد تغيير»

اين همان هدفي است كه اغلب ما در زندگي قصد انجام دادن آن را داريم.

گويندگي و سخنوري سه فرصت را در زمينه تحقق اصل « ايجاد تغيير» فراهم مي‌آورد.

1- متقاعد كردن و اقناع مردم براي انجام دادن كاري كه به نظر شما درست است.

2- آگاه كردن مردم از چيزهايي كه از آنها بي‌اطلاع بودند.

3- سرگرمي و ايجاد تفريح براي مردم به منظور داشتن احساس شادي و سرشاري از خودشان.

اينها سه هدف اصلي هر سخنوري است كه با مردم سخن مي‌گويد: متقاعد كردن، آگاهي دادن، سرگرم كردن.

اين سه هدف اساسي در گفتگوها و محاوره‌هاي روزانه نيز مصداق دارند.

نخستين گام براي سخنوران برجسته شناخت نوع صدايي است كه دارند، برخي از افراد به خاطر صداي ذاتي، چنان ديگران را تحت تأثير خود قرار مي‌دهند كه گويي نداي آسماني است اما دسته‌اي ديگر نيز به دليل نوع صدا از بيان حداقل خواسته‌هاي خود باز مي‌مانند؛ بنابراين پرسش « شما چه نوع صدايي داريد؟» اساسي‌ترين سؤال براي شناخت توانايي سخنوران، گويندگان و مجريان موفق خواهد بود.

صدايي غني و رسا

صدايي نرم، افسونگر و لطيف

صدايي نازك و غنّه‌اي

صدايي بم و گوش خراش

صدايي ناهنجار و آزار دهنده

در هر صورت، با هر صدايي كه هستيد مطمئن باشيد آن صدا بي‌نظير است و هيچ گاه نمي‌توان دو نفر را يافت كه از نظر ظاهر مانند هم و صدايي يكسان داشته باشند.

صداي انسان طي مراحل و نظام پيچيده‌اي كه آغاز آن با خروج هوا از ريه‌هاست شكل مي‌گيرد. آيا مي‌توانيد هنگام دميدن هوا به درون ريه‌ها سخن بگوييد؟

هواي بازدم از حنجره يا به عبارتي جعبة صدا عبور مي‌كند و با برخورد با تارهاي حنجره مرتعش مي‌شود و سپس ضمن عبور از گلو، دهان و بيني، طنين و حجم پيدا مي‌كند و در نهايت با برخورد به زبان، دندان‌ها، كام و لب‌ها حروف شكل مي‌يابند. از تركيب حروف، كلمه و از تركيب كلمه، جمله درست مي‌شود.

صدايي كه در اين مسير طبيعي ساخته مي‌شود، به طور چشمگيري بر موفقيت شما در سخنوري اثر دارد. بدون ترديد صداي خوب ثروت است اما مي‌توان بدون داشتن صداي خوب هم موفق بود.برخي از سخنوران مشهور تاريخ صداهاي نازل و معيوب داشتند.

« آبراهام لينكلن» صدايي ناهنجار داشت.

« وينستون چرچيل» لكنت زبان و مختصر حالتي از نوك زباني داشت.

« ويل راجرز» صدايي غنّه‌اي داشت.

شما هم مانند اينگونه شخصيت‌هاي مشهور مي‌توانيد بر عيب و نقص احتمالي و طبيعي صداي خودتان غلبه كنيد و صدايتان را با بهترين اثر بخشي بكار ببريد.

اگر شما صدايتان را به اندازه‌اي ملايم كنيد و به سختي شنيده شود، مرتب در اداي كلمات تپق بزنيد، كند سخن بگوييد، پشت سر هم عقايد گوناگون خود را مطرح كنيد يا هنگام حرف زدن به زحمت سخن بگوييد، خيلي زود صحبت‌هاي شما از كارآيي و اثر بخشي خواهد افتاد. لينكلن، چرچيل و راجرز آموخته بودند كه چگونه صدايشان را مهار كنند و در اختيار داشته باشند.

 

ويژگيها و جنبه‌هاي مختلف صدا

1- حجم صدا

از يك نگاه صداي پر قدرت براي سخنور شايد همه چيز باشد.البته امروزه دستگاههاي الكترونيكي هر نوع صدايي را پرقدرت مي‌كند اما مكانهايي هست كه شما ميكروفن در اختيار نداريد مانند كلاس كه شما بايد تلاش كنيد با در اختيار داشتن وضع صدايتان آن را متناسب با مكان بكار ببريد. بسياري از عوامل و موانع وجود دارد كه شما لازم است با آگاهي از آنها صدايتان را تناسب ببخشيد.

كمّيت و كيفيت حضور افراد در محيط، صداي خارج از محيط و وضع انعكاس صدا در فضا از جمله عوامل مزبور هستند.

اگر شما در جايي زياد بلند صحبت كنيد، مخاطبان ممكن است شما را بي‌ادب تلقي كنند. اگر خيلي ملايم صحبت كنيد، ممكن است مطالب شما تفهيم نشود.

يادتان باشد كه هميشه صدايتان براي خودتان بلندتر از آن است كه به شنونده مي‌رسد. به محض اينكه شروع كرديد به صحبت، به افرادي كه در عقب هستند، نگاه كنيد. اگر ابهامي در چهره دارند، بدانيد كه بايد بلندتر صحبت كنيد.

2- زير و بمي ارتفاع

ارتفاع صدا حالت زير و بمي صداي فرد است. هر قدر امواج صدا بيشتر و تندتر مرتعش شوند، حالت زير بودن آن بيشتر است و هر چه كمتر ارتعاش داشته باشند، حالت بم‌تري دارد.

« دانگ» يا زير و بمي صدا را مي‌توان از صدايي كه بين كليد اول و آخر پيانو توليد مي‌شود، مشخص كرد. هنگام سخنراني، زير و بم صدا بر معاني كلمات و صدا اثر مي‌گذارد.

تغيير در زير و بمي صدا را « آهنگ صدا» نيز مي‌نامند. تغيير ارتفاع به صداي شما درخشش، گرمي و شور و نشاط مي‌بخشد. اين آهنگ صداي شماست كه مشخص مي‌كند، جمله‌اي را به صورت سؤالي مطرح مي‌كنيد يا خبري. همچنين آهنگ صدايتان غم، شادي، رضايت، عصبانيت، سرزندگي، بي‌حالي، نگراني، آرامش و نيز سرحالي و خستگي شما را آشكار مي‌كند.

در گفتگو‌هاي روزمره به طور غريزي آهنگ صدايمان را براي بروز احساس و منظورمان بكار مي‌گيريم. افرادي كه چنين نيستند و يكنواخت صحبت مي‌كنند تنها مي‌توانند براي افراد كم خواب مؤثر باشند.

صداي تعداد كمي از مردم حالت يكنواختي مطلق دارد و هيچ تغييري در آهنگ كلامشان ايجاد نمي‌شود اما افراد زيادي هستند كه از تغييرات آهنگ گفتار به صورت تكراري و ملال‌آور استفاده مي‌كنند كه اين روش نوعي روش خواب‌آور و هيپنوتيزمي است.

شما مي‌توانيد براي مقابله با اين حالتها از ضبط صوت كمك بگيريد و صداي خودتان را ضبط كنيد و بشنويد. اگر جملاتتان با آهنگ ثابت و ويژه‌اي پايان مي‌يابد، سعي كنيد تا اين وضع را تغيير دهيد و آهنگ را مطابق با مفهوم كلمات بكار ببريد. به هر حال تلاش براي رهايي از برخي عادتها در ابتدا شايد بد جلوه كند اما مطمئن باشيد كه براي تبديل به سخنوري قابل و شايسته اين روشها تضميني است.

 http://mojri3.blogfa.com/post-6.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۳:۴۲ ] [ مشاوره مديريت ]

 

چگونه هنگام سخنراني بر ترس خود غلبه كنيم؟

يكي از نگراني‌هاي عمدة هر فرد ترس از سخن گفتن در حضور جمع است. بسياري از مردم به راحتي با هم گفتگو مي‌كنند اما هنگامي كه براي سخنراني فرا خوانده مي‌شوند دچار ترس و واهمه مي‌گردند.

اگر شما از ايستادن روي بلندي و صحبت كردن براي جمع مي‌ترسيد، بدانيد كه تنها نيستيد. سال 1973 در جامعة آمريكا تحقيق جالب توجهي در زمينه موارد ترس بعمل آمد و از 2500نفر آمريكايي خواسته شد كه هر كدام فهرستي از عمده‌ترين زمينه‌هاي ترس خود را بنويسند. در پايان كار آنچه محققان را بسيار متعجب ساخت ميزان 41 درصدي پاسخگويان بود كه همگي بزرگترين مورد ترس خود را سخنراني در برابر گروهي از مردم مي‌دانستند. تا حدي كه بسياري از آنها قبول چنين كاري را سرنوشتي هولناك‌تر از مرگ تلقي مي‌كردند.

قبل از سخنراني چه احساسي داريد؟

اغلب مردم ممكن است براي انجام دادن كار مهمي كه در حضور مردم صورت مي‌گيرد دچار هيجان و اضطراب باشند. بازيگران قبل از بازي، سياستمداران پيش از سخنرانيها و قهرمانان ورزشي قبل از مسابقه داراي چنين حالتي هستند.

در اين لحظات افراد موفق آنهايي هستند كه آموخته‌اند چگونه هيجان خود را به نفع خود بكار بگيرند.

تحقيقات نشان مي‌دهد كه 76 درصد از سخنوران ورزيده قبل از رفتن به جايگاه سخنراني دچار ترس و هيجان هستند اما آنها اين نوع هيجان را نشانه‌اي از سلامت روان براي انجام دادن فعاليتي مثبت تلقي مي‌كنند. به عبارت ديگر هيجاني بودن در آغاز سخنراني، حالتي كاملاً طبيعي و حتي مطلوب است زيرا بدن در اين حالت مانند هر حالت پر اضطراب ديگري تلاش مي‌كند با ترشح آدرنالين بيشتر واكنش مثبت نشان دهد.

اين ترشح ناگهاني آدرنالين همان عاملي است كه موجب تپش قلب و لرزش دست و زانو و عرق پوست مي‌شود و هر شخصي كه بخواهد در برابر جمع سخن بگويد تا حدودي اين واكنش‌ها را دارد.

حال سؤال اين است كه چگونه مي‌توان از اين حالات هيجاني و عصبي، كار مثبت كشيد؟

لازم است بدانيم بجاي اينكه تلاش كنيم همه هيجان روحي قبل از سخنراني را از بين ببريم، بكوشيم آن حالت را به وضعي مطلوب كه متخصصان آن را هيجان مثبت مي‌نامند، تبديل كنيم. هيجاني سرشار از شور و شوق و سرزندگي كه متفاوت با آن حالات عصبي و بازدارنده روحي است و ديگر شما را قرباني نخواهد كرد؛ بلكه حياتي جديد مي‌بخشد و حالات انسان را كاملاً در اختيار دارد.

در اينجا شش راه تجزيه شده و مطمئن براي تبديل حالات عصبي و رواني منفي قبل از سخنراني به حالات و هيجانات مثبت مطرح مي‌شود.

1- مرحلة اول، اين مرحله را شما قبلاً طي كرده‌ايد و دوره‌هاي آموزشي آن را پيش از اين گذرانده‌ايد. كافي است درباره گذشته خودتان در روزهاي اول كودكستان، دبستان، دبيرستان، دانشگاه و روزهاي اول آشنايي با محيط كار و شغلتان فكر كنيد. به احتمال زياد در همه موقعيت‌ها شما با وضعي جديد، غيرعادي و تنش‌زا روبرو بوده‌ايد. سازگار شدن با هر كدام از موارد، ترس و واهمه‌اي موقتي و كوتاه همراه داشته است. دربارة سخنراني كردن در وضع فعلي چنين حالتي مصداق دارد.براي اغلب افراد بويژه دانشجويان هنگام صحبت در برابر دوستان هم‌دانشگاهي خود مهمترين عامل، ناآگاهي است هر چه فرد از چگونگي سخنوري بيشتر آگاه باشد و بيشتر سخنراني كند، ترس و واهمه سخنراني كردن در او كمتر مي‌شود.

يادگيري مهارت سخن گفتن با يادگيري ديگر هنرها و فنون زياد متفاوت نيست و مانند آنها نيازمند تكرار، تمرين، آزمايش و خطاست.گاهي مي‌توان در كلاس، ميان دوستان دانشگاهي سخنراني كرد و آنها را بهترين مخاطب‌ها براي ارزيابي عيوب سخنراني خود دانست و اين كار يعني سخنراني در جمع نزديكان و دوستان به مرور شما را به مهارت و هنر سخنوري نزديك مي‌كند.

2- مرحله دوم، آمادگي است. راه حل ديگر براي كسب اطمينان و تسلط در سخنراني، انتخاب عنوان مناسب و مورد توجه و علاقه خود ماست. صحبتهاي هر سخنوري كه با آمادگي كم به سخنراني بپردازد، نامنظم، غيرمستند و مبهم خواهد بود.

براي آماده كردن يك سخنراني چقدر وقت لازم است؟

تجريه نشان داده كه براي هر دقيقه سخنراني يك تا دو ساعت آماده‌سازي نياز است و گاهي متناسب با ميزان تحقيق مورد نياز وقت بيشتري احتياج است.شايد چنين زماني طولاني به نظر برسد اما نتايج آن بسيار با ارزش است.

درست شبيه بازيگري كه تمرين مي‌كند تا درست نقش خود به طور كامل قرار بگيرد.شما نيز با صرف وقت براي ايجاد آمادگي بيشتر به احساس اطمينان و نهايتاً جايگاه درست نايل مي‌شويد.

يك كارشناس و مربي فن سخنوري به نام لي‌لي والترز در كتاب « شگردهاي سخنوران موفق» تخمين زده است كه آمادگي مطلوب ممكن است ترس و واهمة حضور در جايگاه سخنراني را تا 75 درصد كاهش دهد.

مثبت فكر كنيد  Think Positively

اغلب احساس اطمينان، عمده‌ترين نيروي ايجاد فكر و نگرش مثبت است. اگر شما نظر و فكرتان اين باشد كه مي‌توانيد كاري را انجام دهيد، معمولاً قادر به انجام آن هستيد و از طرفي اگر احساستان اين باشد كه در انتظار دردسر و مصيبتي هستيد، بيشتر اوقات چنين خواهد شد. اين حالات دقيقاً دربارة سخنراني كردن در حضور مردم نيز مصداق دارد. احتمال شكست در سخنراني براي سخنران‌هايي كه درباره خود و تجربه سخنراني‌شان فكر و نگرش منفي دارند، بيشتر از افرادي است كه درباره خود مثبت فكر مي‌كنند.

در اينجا چند شيوه تفكر براي انتقال از نگرش منفي به نگرش مثبت هنگام آماده شدن براي سخنراني مطرح مي‌شود.

نگرش و افكار مثبت  Positive Thought

· اين سخنراني فرصتي است كه بتوانيم ديگران را در افكار و عقايد خودم سهيم كنم و مانند هر سخنراني ديگري تجربه به دست آورم.

· هيچ كس كامل و عالي نيست اما من با هر سخنراني در حال پيشرفت و بهتر شدن هستم.

· هنگام سخنراني همه هيجاني هستند. اگر ديگران توانستند خودشان را آرام كنند، من هم مي‌توانم.

· من موضوع خوبي براي سخنراني خودم انتخاب كرده و كاملاً آماده‌ام. قطعاً همه از آن لذت خواهند برد.

نگرش و افكار منفي  Negative Thought

· اي كاش من ناچار نبودم كه سخنراني كنم.

· من سخنوري كارآزموده و بزرگ نيستم.

· من هميشه هنگام سخنراني ناراحت و مضطرب هستم.

· هيچكس به شنيدن آنچه من ناچارم بگويم علاقه‌مند نيست.

بسياري از روانشناسان معتقدند كه نسبت افكار مثبت به افكار منفي در زمينه فعاليتهاي هيجاني و پر اضطراب مانند سخنراني كردن، حداقل 5 بر يك است. به عبارت ديگر براي هر نگرش منفي، بايد حداقل 5 تفكر مثبت را رودروري آن قرار دهيد. اين گونه است كه شما حالت هيجاني را به طور كامل بر طرف نمي‌كنيد؛ بلكه آن را در اختيار خود قرار مي‌دهيد و به كمك آن بر افكار و عقايدتان براي انتقال به مخاطبان مسلط مي‌شويد و ترس و نگرانيهاي مخرب از شما دور مي‌شود.

 منبع :

http://mojri3.blogfa.com/post-6.aspx

 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۳:۴۱ ] [ مشاوره مديريت ]

 

در سخنراني منتقد باشيد

كلاس سخنراني و درس تفكر انتقادي

Public Speaking and Critical Thinking                

· در ميهماني ديشب، وقتي با آن مرد عجيب و غريب بحث كردم، واقعاً عاجز شدم چون گفته‌هاي من كاملاً درست بود و او اشتباه مي‌كرد اما نمي‌توانستم اشتباهش را آشكار و بيان كنم. مطمئن بودم كه در شيوة بحث و مجادله او مشكلي هست.

· من به يك رايانه نياز دارم و همه آگهي‌ها مدعي‌اند كه آخرين نمونه‌ها را در اختيار دارند ولي واقعاً كدام انتخاب براي من بهترين انتخاب خواهد بود؟

· براي مقاله پاياني دوره تحصيلم خيلي سخت كار كردم، اما راضي نشدم. به نظرم مطالب آن انسجام ندارد. نمي‌توانم دريابم كه اشتباه كجاست؟

· خطابه‌هاي سياسي همه يكطرفه شده‌اند. نامزدها فقط حرف مي‌زنند. با وعده همه چيز را اميدبخش جلوه مي‌دهند. واقعاً نمي‌دانم به چه كسي رأي دهم.

آيا اين حالات به نظرتان آشنا نيست؟ آيا تا به حال خود را در حالاتي نظير اينها سرگردان يافته‌ايد؟ اگر جوابتان مثبت است، پس به كلاس سخنراني خوش آمديد.

در اين كلاس شما ياد مي‌گيريد كه چگونه با اطمينان، متفكري منتقد شويد و با مهارت، شخصي را كه مي‌تواند در مناظره نظر خود را به خوبي بيان كند و فردي را كه به راحتي تسليم حرف ديگران مي‌شود، نقد كنيد يا ميان شخصي كه يك جنس را با دقت مي‌خرد با آنكه به سادگي فريب مي‌خورد، تمايز قائل شويد.

ياد مي‌گيريد كه با تفكري انتقادي حالت آن دانشجوي مستأصل را بررسي كنيد و بين رأي‌دهنده‌اي كه آگاهانه عمل مي‌كند و آنكه انتخابش بدون فكر است، تفاوت ايجاد كنيد.

تفكر انتقادي چيست؟ اين هنر به سخنران چه كمكي مي‌كند؟

توانايي تشخيص ضعف گفتگوي افراد است كه به ما كمك مي‌كند تا در سخن گفتن از آن ضعف دوري كنيم. همچنين توان تشخيص واقعيت در برابر غير آن و قضاوت درباره اعتبار گفته‌ها و درستي و نادرستي آنهاست. اوقات زيادي را كه شما صرف سازمان دادن به چارچوب سخنراني خود مي‌كنيد، مبتني است بر شيوه تفكر شما.

متفكران بزرگ قادرند ارتباط ميان عقايد مختلف را به روشني دريابند و هنگام سخنراني، فكر جديدي را كه برگرفته از آن عقايد مختلف است، خلق كنند و اين همان مهارت تفكر انتقادي است. خلق كنند و اين همان سخن‌سنجي است و به عبارتي بهتر، هنر سخن‌سنجي است. اين هنر شما را متفكري مؤثر تبديل مي‌كند.

همان‌طور كه شما مي‌آموزيد چگونه عقايد و نظرهاي خود را با زباني شفاف و درست بيان كنيد، مي‌آموزيد كه شفاف و درست بيانديشيد.

تفكر انتقادي شما را قادر مي‌سازد به سخنرانيهاي ديگران با دقت گوش دهيد و عقايد گويندگان را در حالات مختلف درست ارزيابي كنيد.

حال دوباره سراغ چهار مثال ياد شده مي‌رويم لكن با تفكري انتقادي؛ درباره آن مرد عجيب و غريب در ميهماني ديشب، اگر شما تفكري انتقادي داشتيد، آيا آن مرد مي‌توانست شما را محسور روش غلط خود در بحث كند؟ و شما را به راحتي مجاب نمايد؟ مطمئناً در اينگونه مباحث، سخن‌سنجي مهارتي است كه به شما كمك مي‌كند تا خوب گوش كنيد، دقيق بررسي كنيد و نهايتاً نقد كنيد.

و يا در زمينه خريد رايانه، آيا مي‌توان به آگهي‌ها اعتماد كرد يا بايد اطلاعات بيشتري كسب كرد؟

و نيز درباره سخنان نامزدهاي سياسي، اگر به اصل حرف آنها توجه كنيم و نقشي را كه آنها بازي مي‌كنند، ناديده بگيريم، آيا نتيجه‌گيريهاي ايشان راه گشاست؟

اين سؤالها كه به فكر اعتبار مي‌بخشد همان تفكر انتقادي است.

 

هدف ما در هر سخنراني چيست؟

The Major Goals of Public Speaking                

در طول زندگي نياز به سخنراني كردن در جمع دير يا زود ما را غافلگير خواهد كرد. هنگامي كه آن زمان فرا مي‌رسد، بايد آماده باشيم. حتي اگر در عمر خودمان چنين وضعي برايمان پيش نيايد، از يادگيري سخنراني مطالب بسياري خواهيم آموخت. هر سخن گفتني به انسان امتياز مي‌بخشد،‌از او فردي با تجربه مي‌سازد و تحمل درك افكار و عقايد فراهم مي‌آورد. سه هدف عمده سخنراني، آگاهي دادن، متقاعد كردن و ايجاد نشاط و ذوق هنري است.

همه تلاش ما در سخنراني براي تحقق اين اهداف يا حداقل يكي از آنهاست.

در گفتگوهاي روزانه نيز به اين سه هدف توجه داريم. در مكالمه‌هاي دو نفره، ناخودآگاه بسياري از مهارتها را بكار مي‌گيريم. افكارمان را متمركز و هدايت مي‌كنيم، مطلب را با شخص متقابل هماهنگ مي‌سازيم و براي تأثير بيشتر حكايتي تعريف مي‌كنيم و با هر حالت مخاطب بازخوردها را به دقت مي‌سنجيم كه به معناي اشتراك اين دو شيوة ارتباطي در اهداف است. لكن ساختار بيان عموماً متفاوت است.

در سخنراني عمومي از زبان رسمي استفاده مي‌كنيم و با استفاده از زبان درست بيشتر مراقبيم. شنونده در برابر سخنان و عبارت‌هاي نامأنوس و عاميانه و جملات غلط و غير دستوري واكنش منفي نشان مي‌دهد.

منبع :

http://mojri3.blogfa.com/post-6.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۳:۴۰ ] [ مشاوره مديريت ]
در سخنراني مثبت فكر كنيد

در همه حال مراقب باشيد كه افكار منفي شما را سست نكند. اگر احساس مي‌كنيد ممكن است بخشي از سخنراني، شما را به دردسر و زحمت اندازد با تصويري مثبت و بدون هيچ زحمتي خود را رها و آزاد بيابيد.«بدانيد هر قدر تصاوير ذهني شما از خودتان شفاف‌تر و اميدوار كننده‌تر باشد، سخنراني شما موفق‌تر خواهد بود.»

براي بررسي حالات ديگر، آگاهي از اين مطلب نيز مفيد است كه سخنران بداند، احتمالاً شنوندگان و مخاطبان، متوجه اضطراب و نگراني او نخواهند شد. اگر گمان مي‌كنيد كه در نظر افراد روبروي خود ناآرام و غيرعادي جلوه مي‌كنيد، اين گمان اشتباهي است. اكثر اوقات وقتي برخي از سخنرانان صحبت خود را به پايان مي‌برند، اقرار مي‌كنند كه بسيار ناآرام و مضطرب بوده‌اند، در حالي كه دوستان تعجب مي‌كنند زيرا در نظر آنان آرام و متكي به نفس ظاهر شده‌اند. يكي از نكات مهم در اين خصوص اين است كه در بين ده‌ها زمينه ترس واضطراب فقط يكي دو مورد آن ممكن است بروز كند و مخاطب آنها را ببيند و تشخيص دهد و همين آگاهي موجب مي‌شود كه سخنران بي‌اعتنا به آنچه در درونش مي‌گذرد، با اطمينان سخن گويد. شنونده و بيننده شما متوجه عرق ريختن و تپش شديد قلب شما نيست، بويژه اينكه اگر تلاش هم بكنيد كه آرام و خونسرد ظاهر شويد.

گاهي سخنرانان بعد از ديدن فيلم ويدئويي سخنراني خود تعجب مي‌كنند كه چقدر آرام، مسلط و عادي بوده‌اند؛ در حالي كه هنگام سخنراني مطمئن شده بودند كه مخاطبان از اضطراب آنان آگاه شده‌اند. لذا ديدن نوار سخنراني موجب رفع نگراني در سخنرانيهاي بعدي مي‌شود. نكته ديگر اين است كه هيچ سخنراني كاملاً آنطور كه طراحي شده است، انجام نمي‌گيرد و خطاهايي هر چند جزئي رخ مي‌دهد كه البته اغلب ناديده گرفته مي‌شوند. علت پنهان ماندن اينگونه خطاها اين است كه شنونده و بيننده و افراد حاضر، از برنامه‌ و چگونگي طراحي سخنراني آگاه نيست. او فقط آنچه را سخنران مي‌گويد، مي‌شنود. اگر جمله‌اي را جا انداختيد يا عبارتي را جابجا نقل كرديد يا مكث لازمي را در جاي مناسب فراموش كرديد، نگران نباشيد. طوري عمل كنيد كه گويي هيچ اتفاقي نيفتاده است.

 

موارد زير را براي تمرين و آماده سازي در سخنراني بكار گيرد:

1- در بهترين حالت جسمي و روحي باشيد. شب قبل از سخنراين تا دير وقت بيدار نمانيد. خواب خوب زمينه آرامش بخشي براي شما ايجاد مي‌كند.

2-در لحظاتي كه براي سخنراني آماده مي‌شويد، عضلات پاي خود را به طور آرام منقبض و منبسط كنيد. فشار آوردن و آزاد كردن عضلات پا موجب آرام شدن پا و رها شدن آن از تنش مي‌شود يا اينكه دست‌هاي خود را به هم فشار دهيد و سپس آرام رها كنيد. اين حركات موجب فراهم شدن آدرنالين لازم در بدن مي‌شود.

3- براي شروع سخنراني يكي دو نفس آرام و عميق بكشيد. اغلب مردم هنگامي كه مضطرب و در فشارند، نفس‌هاي كوتاه و ناتمام مي‌كشند و همين كار موجب افزايش تنش در آنها مي‌شود.

تنفس عميق افراد ناآرام را آرام مي‌سازد و تنش را از بين مي‌برد.

4-درباره مقدمه سخنراني خود زياد كار كنيد.تحقيقات نشان مي‌دهد كه ميزان اضطراب سخنران در 30 ثانيه اول سخنراني به طور چشمگيري كاهش مي‌يابد.

به محض اينكه از مقدمه با موفقيت گذر كرديد، بقيه كار آرام و مسلط طي خواهد شد.

5-با مخاطبان و شنوندگان و افراد روبروي خود ارتباط چهره‌به‌چهره و دوستانه برقرار كنيد. به چهره‌ها، گروهي نگاه نكنيد. يا ارتباط چشم به چشم توجه هر فرد را به خود جلب كنيد.

6- تلاش خود را بجاي اينكه براي تسلط بر « ترس از صحنه و جايگاه» صرف كنيد، متوجه ايجاد ارتباط با فردفرد مخاطبان كنيد. اگر اين كار را ناديده بگيريد، آنها نيز شما را فراموش مي‌كنند.

7- از وسايل كمك آموزشي استفاده كنيد. اين وسايل موجب مي‌شوند كه مخاطبان دائماً بر چهره و رفتار شما متمركز نباشند، گاهي جهت‌دادن به نگاه و تمركز مخاطبان استراحت خوبي براي بازسازي روحي است.

8- اگر در حال صحبت اشتباهي رخ داد، مرعوب آن نشويد. اتفاق مهمي نيست. زياد هم نبايد رسمي بود.

بهرحال اگر شما مي‌خواهيد سخنران خوبي باشيد و بدون ترس و واهمه از سخنراني كردن لذت ببريد، هر سخنراني خود را حتي كوتاه، تجربه‌اي مفيد و مثبت بدانيد. آنطور كه يكي از دانشجويان دوره آموزش سخنراني در پايان كلاس در برگه ارزيابي خود چنين نوشت:

« من واقعاً از اين كلاس مي‌ترسيدم. فكر اينكه روزي بتوانم خوب سخنراني كنم مرا نصف عمر مي‌كرد. لكن امروز از اينكه چنين مهارتي با من عجين شده خوشحالم و اين مهارت موجب آشنايي من با بسياري از دانشجويان شده است. مضاف بر اينكه اينجا براي من كلاسي است كه خودم نيز مي‌توانم افكار و نظرهايم را تشريح و بازگو كنم و مجبور نيستم فقط بنشينم و وقت خود را صرف گوش كردن به حرف‌هاي معلم كنم. من امروز از سخنراني كردن، لذت مي‌برم. درك اين موضوع كه در سخنراني، مخاطبانم با من همراهند، احساس بزرگي است.»

شما نيز با اطمينان در حضور ديگران بايستيد و فكر و احساس خود را براي آنان بازگو كنيد و اينگونه توانايي سخنراني را در خود ارتقا دهيد و چنين احساسي را نيز در ديگران ايجاد كنيد. پس از دستيابي به اولين موفقيت مراحل بعدي را مطمئن‌تر طي خواهيد كرد.

 

منبع :

http://mojri3.blogfa.com/post-6.aspx

 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۳:۳۹ ] [ مشاوره مديريت ]

 

اصول سخنوري
 

 
 درس استاد فروزفر
 
* هدف سخنوري : افزايش اثر بخشي ارتباطات شفاهي است .
سخنراني به دو دسته تقسيم مي شود .
1. سخنراني عمومي :    PUBLIC  SPEECH                             
2 . سخنراني رسمي  : FORMAL  SPEECH
* هر قدر جمع مخاطبان رسمي تر باشد ، سخنراني رسميت بيشتري دارد و هرقدر جمع مخاطبان خودماني تر باشد ، سخنراني خودماني تر و سنتي خواهد بود .
 
* آيا مردم بيشتر گرايش به ارتباطات شفاهي دارند يا ارتباطات مكتوب ؟
مردم به دلايل ذيل  بيشتر گرايش به ارتباطات شفاهي دارند.
1 . سرعت انتقال پيام                                             2 . رهايي از قواعد پيچيده زباني
3 . امكان رفع ابهامات احتمالي در پيام                4 . سهولت انتقال پيام و بيان منظور گوينده
5 . امكان دريافت سريع بازخورد از مخاطبان    
۶ . بهره گيري از تاثير ارتباط مستقيم ( كه خوديك امتيازاست )
7 . امكان بهره گيري از ارتباطات غير كلامي (حركات دست و صورت و بدن )
8 . امكان برقراري ارتباط با مخاطبان وسيع تر بدون نياز جدي به سواد در حد معين
« گفتن مطلوب تر از نوشتن و شنيدن مطلوب تر از خواندن مي شود . »
 
* ملزومات اصلي سخنوري كدامند ؟
1 . استعداد :يعني توانايي دروني و ذاتي               2 . علاقه ، گرايش ، كشش و دوست داشتن
3 . آموزش ، دانش ، اطلاعات ، فنون ، تكنيك ها ، اصول و روش ها
4 . تمرين
* در شرايط متعارف ، يادداشت به نفع سخنران است چون با انسجام بهتري سخنراني صورت مي گيرد .
* يادداشت موجب نظم در سخنراني مي شود .
* يادداشت ، احتمال فراموشي را كاهش مي دهد .
 
* قدرت سخنوري چه رابطه اي با علم سخنوري دارد ؟
از اين لحاظ مردم به چهار دسته تقسيم مي شوند كه عبارتند از :
گروه 1 : عالم بي سخن  ( با سواد و مسلط به موضوع است ، ولي از حرف زدن پرهيز مي كند ، به اجبار يا بدون علاقه حرف مي زند . در نتيجه ، مطالب او به سختي فهميده مي شود . قدرت بيان ندارد )
گروه 2 : عالم سخنور ( هم با سواد است و هم خوب حرف مي زند )
گروه 3 : جاهل سخنور ( سخنور خوبي است ولي خالي و تهي است ، اطلاعات و تسلط محتوايي ندارد . )
گروه 4 : جاهل بي سخن ( از يك سو بي اطلاع است و از سوي ديگر يا سخن نمي گويد يا قدرت بيان ندارد . )
 
 
* نقش سخنوري در تاريخ
سخنوري منشاء تحولات فراواني در تاريخ بشر بوده است . در انقلاب ها و نشر تمدن ها ، سخنوران نقش جدي و موثري   داشته اند . سخنوران در بسيج نيرو براي جنگ و دفاع نقش فعال ايفا كرده اند . قدرت كلام و سخنوري ، تيغ دولبه  است .  ارزش ها و باورهايمان به ما مي گويند كه  از كدام لبه استفاده كنيم . يك لبه ، صلح طلب و صلح جوست كه از آن براي هدايت و رفاه و رستگاري مردم استفاده مي كنيم .  لبه ديگر براي جنگ و ستيز عليه مردم و احتمالا  گمراه كردن آنان به كار مي رود .
 
* پيامدهاي ضعف در سخنوري كدامند ؟
1 . عدم احساس نياز به مطالعه : چون سخنراني نمي كند و يا سخنراني ضعيف خود را كافي و مطلوب مي داند ، احساس مطالعه در او از بين مي رود واين خود خسارت بزرگي محسوب مي شود .
2 . عدم امكان انتقال دانسته ها به ديگران
3 . گوشه نشيني و جدايي از اجتماع : روحيه اش انفرادي است و خيلي با ديگران گرم نمي گيرد .
4 . داوري نا مطلوب مردم در خصوص شخص مورد نظر ( ممكن است او را نادان و بي مايه قلمداد كنند )
5 . ضعف در دفاع از حقوق خويشتن و همچنين و حقوق ديگران
6 . عدم امكان اصلاح انديشه ها و رفتار هاي سخنور
7 . كاهش اعتماد به نفس
8 . كاهش ارتباطات اجتماعي
 
* واكنش هاي سخنران نسبت به سخنراني
الف : واكنش هاي دروني
1 . اضطراب
1-1 : عدم تسلط سخنران به موضوع سخنراني (سواد نا كافي )     
 1- 2 : نداشتن تمرين در ايراد سخنراني
1- 3 : مشاركت هاي مخرب از سوي مخاطبان                    
                                1- 4 : شدت رسميت جلسه
1- 5 : حضور يك يا چند مقام در محل سخنراني               
1- 6 : اندازه يا تعداد مخاطبان
1-7 : حساسيت موضوع جلسه                                                      
 1- 8 : استعدادهاي روانشناختي
 
2 . فراموشي : فرد در شرايط عادي فراموش كار نيست ولي ممكن است در حين سخنراني ، موضوع سخنراني را فراموش كند . البته اين موضوع ، چندان به تجربه و تمرين ربط ندارد ، بلكه ممكن است يك سخنران كاركشته نيز دچار فراموشي گردد .
 
علل به وجود آمدن فراموشي:
* نداشتن تمرين        * نو و جديد بودن موضوع * اضطراب شديد
3 . تغيير ضربان قلب : گاهي اضطراب نداريم و ضربان قلب ما تغيير مي كند كه ممكن است به خاطر روبرو شدن با جمعيت زياد باشد . براي افراد بزرگسال ضربان قلب در سخنراني ممكن است از 80 به 120 برسد كه پس از آغاز سخنراني و در حين سخنراني و گذشت زماني كوتاه تا حد زيادي نزول پيدا مي كند و به وضعيت عادي نزديك مي شود .
 
ب : واكنش هاي بيروني   
تعداد آن ها از واكنش هاي دروني بيشتر است .
1 . تغيير صدا : مثلا اگر صداي بم دارد ،  صداي او ممكن است بم تر شود .
2 . خشك شدن گلو : مي تواند به علت يكي از دلايل زير باشد .
* تنفس زياد از راه دهان و گلو     * تنفس در حال اضطراب    
* تحت تاثير عوامل فيزيولوژيكي
داروي طلايي رفع مشكل فراموشي ، تمرين ، تكرار است و استفاده از يادداشت كمك زيادي به سخنران مي كند .
3 . لكنت زبان : كساني هستندكه در شرايط عادي لكنت زبان ندارند ، اما هنگام سخنراني در برابر جمع دچار  اين مشكل مي شوند.
4 . لرزش دست : در حالت  اضطراب و نگراني ، دست ها استعداد زودتر لرزيدن را دارند .  بهتر است دست هايمان را به هم بدهيم .
5 . لرزش اندام
6 . تغيير رنگ صورت : چهره  برخي افراد سفيد ، برخي قرمز و برخي رنگ پريده مي شود .
7 . تغيير ريتم تنفس : تعداد دفعات تنفس كاهش و يا افزايش مي يابد .
8 . حركات اضافي : دامنه وسيعي دارد . شامل حركات دست و صورت ، راه رفتن اضافي ، دست به موي سر زدن و به عبارتي تيك هاي رفتاري در حين سخنراني را گويند .
9 .  عرق كردن : گاه ممكن است در پيشاني و گاه ممكن است در كل بدن باشد و گاهي آنقدر زياد است كه خود يك تيك رفتاري مي شود .
 
* درمان  واكنش هاي دروني و بيروني
1 . درمان اضطراب : اعتماد به نفس ، تمرين و نفس عميق كشيدن
2 . درمان تند شدن ضربان قلب : تمرين ، نفس عميق و گذشت زمان 
3 . درمان خشك شدن گلو و تغيير صدا : خوردن آب 
4 . درمان لكنت زبان : اگر از قبل بوده است ، بايد درمان شود و اگر در حين سخنراني و رو در رويي با جمعيت رخ داده است، بايد تمرين و ممارست شود . ضمنا كاهش سرعت سخنراني نيز خيلي موثر است . 
5 . درمان لرزش دست : دست ها را به هم دادن ، دست ها را روي تريبون گذاشتن ، دست ها را روي سينه قرار دادن .   
6 . درمان لرزش اندام : كمي حركت كردن و جاي پاها را عوض كردن مي تواند موثر باشد .  
7 . درمان تغيير رنگ صورت و چهره : گذشت زمان
8 . درمان تغيير ريتم تنفسي : كشيدن نفس هاي عميق ، گذشت زمان     
9. درمان حركات اضافي بدن : تمرين ، مراقبت و پرهيز از حركات اضافي
10 . درمان عرق كردن اعضاي بدن : استفاده از دستمال تا جايي كه خود اين حركت ، تيك محسوب نشود .
* عناصر فرآيند ارتباط و كاربرد آن در جريان سخنراني  
1 . فرستنده   sender  : كسي كه پيامي را بسوي طرف ديگر مي فرستد ( فرستنده ، همان صاحب پيام است كه با دستگاه فرستنده مكانيكي متفاوت است . ما مي توانيم هم فرستنده باشيم هم گيرنده . يعني در جريان ارتباط ، مدام نقش هاي ما در حال تغيير و عوض شدن است . )
2 . رمز گذاريencoding  :انتخاب نمادها ، نشانه ها و علايم و نسبت دادن معناهايي به آن ها از سوي فرستنده به منظور و قصد استفاده در پيام
3 . پيام message : تركيب مناسبي از نمادها و نشانه ها براي ارسال به سوي مخاطب
4 . مجراي ارتباطي / رسانه   channel - media : وسيله اي است كه پيام را با خود حمل مي كند و بسوي مخاطب مي برد . مثل راديو ، تلويزيون ،پست ، بيل برد و روزنامه ها كه همه رسانه اند . در جريان ارتباط، رسانه ها دو دسته اند :           
* رسانه هاي فردي : مثل تلفن ، پست ، ليوان تبليغاتي                                   
* رسانه هاي جمعي : مثل راديو ، تلويزيون ، روزنامه ها
5 . رمزگشاييdecoding  : پي بردن به مفاهيم و معناي موجود در رمزهاي پيام ، نسبت دادن معناهايي به نمادهاي پيام از سوي گيرنده . ارتباط مطلوب زماني برقرار مي شود كه فرستنده و گيرنده به اشتراك معنايي برسند .
اشتراك معنايي = درك مخاطب از پيام تقسيم بر منظور فرستنده در پيام ، كه مساوي يا كوچك تر از عدد يك است .  
6 . گيرنده   receiver : كسي كه پيام را دريافت و ادراك مي كند .
7 . پاسخ  response  : هرگونه واكنش از سوي مخاطبان كه الزاما به دست فرستنده نمي رسد . (يعني پاسخها ممكن است به دست فرستنده  برسد يا نرسد ) 
8 . باز خوردfeedback  : آن دسته از پاسخ هايي كه به دست فرستنده مي رسد و تعدادشان معمولاً كم است . بازخورد ، كليد طلايي بهسازي فرآيند ارتباط است . ( افزايش اثر بخشي )
9 . نوفه ، نويز و يا پارازيت noise : هر گونه مانع پيش بيني نشده اي كه جلوي ارتباط مطلوب را بگيرد .
نويز مي تواند در بسياري از نقاط فرايند ارتباط ،  حضورداشته باشد .(در فرستنده ، در رسانه ، در رمزگذاري ، در گيرنده و ... )
 
* انواع بازخورد ها در موقعيت سخنراني
1 . بازخوردهاي قبل از سخنراني : انواع واكنش هاي كلامي ، رفتاري ،موافق و مخالف قبل از سخنراني .
-  تظاهرات مخالفان                                   -  شعار دادن
-  تشويق اوليه ( هنگام ورود سخنران يا قبل از آغاز سخن)   - حضور به موقع
-   پاره كردن پلاكارد                                  -  پاره كردن اطلاعيه
 -  نوشتن پيام مخالفت                               -  نحوه معرفي و دعوت سخنران
-  تلاش براي نشستن و  ذخيره  صندلي هاي جلو
            - آرامش و نظم و سكوت شنوندگان قبل از سخنراني
 
2 . بازخوردهاي ضمن سخنراني
سكوت شنوندگان                  گوش دادن با دقت
مشاركت هاي مخرب                              ميزان و تداوم  يادداشت برداري
تداوم حضور تا پايان سخنراني              عدم خروج و ورود پي در پي
مقدار سستي و بي حالي و چرت زدن مخاطبان          مشاركت هاي سازنده
ميزان مشاركت ( سئوال كردن ، موافقت كردن ، مخالفت كردن و... كه البته خود سخنران آن را مشخص مي كند )
 
3 . بازخوردهاي پس از سخنراني
تشويق پاياني شنوندگان                       تكرار يا عدم تكرار دعوت به سخنراني
واكنش هاي كلامي و رفتاري پس از جلسه          
نزديك شدن به سخنران و حلقه زدن و پرسش كردن
انواع داوري ها در برگه هاي نظر سنجي (ميزان تسلط سخنران ، ميزان جلب مشاركت ، ميزان كاربردي بودن مطالب ارائه شده ، نظم و ترتيب ، همخواني موضوع سخنراني با موضوع اعلام شده)
* بايد نتايج نظرسنجي به سخنران داده شود .
 
* اصول اثر بخشي سخنوري از ديدگاه گرايس GRICE
 1 . اصل كميت quantity : بايد شما كميت را در هنگام ارتباط شفاهي رعايت كنيد . اطلاعات بايد به اندازه و در حد ضرورت ارائه شود ( نه كمتر و نه بيشتر ) . يكي از خطاهايي كه در ارتباطات شفاهي رخ مي دهد ، آن است كه اطلاعات اضافه مي دهيم و يا دقيقاً برعكس آن عمل مي كنيم .
البته بايد به عوامل محدود كننده توجه داشته باشيم و از ارائه هر گونه اطلاعات اضافي نيز پرهيز كنيم .
عوامل محدود كننده عبارتند از : محدوديت وقت ، موضوع و مخاطب .
 2 . اصل كيفيت quality : قالب و محتواي سخن بايد در خدمت اثر بخشي باشد .
رفع ابهام                                                                                استفاده از استناد
صداقت در گفتار                                                    استفاده از استدلال
پرهيز از تحميل انديشه                                        احترام به عقايد ديگران
باور داشتن به گفته ها ( خود گوينده ) جامعيت مطلب ( عدم غفلت از نكات كليدي موضوع )
3 . اصل ربطrelevance  : به معناي مقيد بودن به محدوده موضوع است .اطلاعات ارائه شده بايد به موضوع سخن ربط داشته باشد و از ارائه هر گونه مطلب نامربوط به موضوع پرهيز شود . گاهي اوقات شنوندگان با طرح سئوالاتي كه به موضوع سخنراني ربطي ندارد، باعث مي شوند كه از موضوع خارج شويم .
4 . اصل شيوه يا روش  manner :شامل دو بخش مي شود .
الف ) فقط گفتار : گفتار +  لوازم كمكي مانند : تصوير ، پوستر ، اسلايد و پاور پوينت power point
ب ) بحث گروهي : مشاركت در ضمن سخنراني و مشاركت در پايان سخنراني .
* اجزاي اصلي سخنراني
1. مقدمه INTRODUCTION  : كه شامل موارد زير مي شود.
* سلام و احوال پرسي : عبارت سلام لازم و ضروري است ، ولي احوال پرسي خيلي وقت ها ضرورت ندارد .
* تشكر از حاضران : تشريف فرمايي ، توجه و دقت ، حوصله كردن ، تحمل هواي سرد يا گرم و ...
 * اظهار خرسندي از فرصت سخن گفتن : از اين كه به من اجازه داده ايد تا درجمع شمادر خصوص ... سخن بگوييم ...   
* معرفي خود : البته گاهي به دليل معرفي سخنران از سوي مجري يا معروف بودن سخنران ، ضرورت خود را از دست      مي دهد . هدف بوجود آوردن اعتماد در  مخاطبان است .
* معرفي دقيق موضوع : در همان اول مقدمه ، از تعارفات خارج و به اصل و اهميت موضوع پرداخته شود .
* ترسيم محدوده موضوع : روشن كردن محدوده موضوع براي شنونده . حتي بگوئيم كه در جريان سخنراني به چه چيزهايي وارد مي شويم و از طرح كدام موضوعات پرهيز خواهيم كرد .
* طرح يك يا چند سئوال جذاب درباره موضوع : در اول سخنراني چند سئوال جذاب طرح مي كنيم .
* شرح روند سخنراني : به شنوندگان مي گوئيم كه سخنراني از كجا شروع و به كجا ختم خواهد شد .        
* تشريح نحوه مشاركت . ( طرح سئوال از سوي شنوندگان در جريان سخنراني يا در پايان آن )
* تلاش جدي براي جذاب كردن لحظات اوليه سخنراني . ( يك خاطره ، يك رويداد ، يك لطيفه ،يك شعر ، ... )
 
* تقسيم و بودجه بندي اجزاي اصلي سخنراني
* مقدمه : 10 تا 15 درصد                      
* متن : 70 تا 80 درصد        
* نتيجه : 10 تا 15  درصد
 
* سه اصل مهم در سخنراني
* در همان دقايق اوليه كليد موفقيت رقم مي خورد .
* از همان لحظات اوليه با نشاط باشيد .
* صدايتان از همان اول اوج بگيرد .
 
2 . متنtext  يا بدنه  body :كه شامل موارد زير مي شود.
* تشريح موضوع از ابعاد مختلف                                         *بررسي تاريخچه موضوع و سوابق
* توصيف مباني نظري / استدلال كردن                               *توصيف ابعاد كاربردي
* بهره گيري از نظريات و ديدگاههاي ديگران (استناد )  *شاهد آوردن / مثال زدن
* تلاش تدريجي براي پاسخ گفتن به سئوالات اوليه         
                *زمينه سازي براي ورود به جمع بندي و نتيجه گيري
 
3 . نتيجه CONCLUSION : كه شامل موارد زير مي شود.
* جمع بندي                                                                                                           
* تكرار سئوالات و پاسخ كوتاه به آنها
* تلخيص مطالب ارائه شده                                                 
* تشريح كاربردي بحث
* معرفي منابع مفيد براي مطالعه حاضران                                                          
* معرفي مطالب تكميل كننده بعدي ...
* تشكر و خداحافظي
سخنراني ، هدفمند است وسخنراني براي سخنراني نيست . هر پيام شفاهي براي نيل به يك هدف معين ارسال مي شود. هدف معين دو شكل دارد :
1 . تغيير باورها ، ارزش ها ، عقايد و نگرش ها                                   
2 . تغيير رفتارها و كنش ها
 
شكل هاي مختلف تغيير باور
شكل هاي مختلف تغيير رفتار
1 . ايجاد يك باور يا عقيده جديد
1 . ايجاد يك رفتار جديد
2 . تقويت يك باور قبلي
2 . تقويت يك رفتار قبلي
3 . اصلاح يك باور
3 . اصلاح يك رفتار
4 . حذف يك باور
4 . حذف يك رفتار
 
تغيير باورها و تغيير رفتارها ، كدام بايد زودتر انجام گيرد ؟
* در حالت منطقي و به منظور ماندگار كردن رفتار  ، نخست بايد باور را تغيير داد .
* گاهي تغيير رفتار به لحاظ محدوديت زماني و اولويت داشتن ، مقدم بر تغيير باور مي شود .
* با تغيير رفتار به صورت اضطراري ، انسان در صدد هماهنگ شدن با رفتار خويش بر مي آيد .
* در حالت مقدم دانستن تغيير رفتار ، لازم است تلاش جدي براي تغيير باورها نيز انجام گيرد .
  -تغيير باور و تغيير رفتار ، كدام يك سريع تر و آسان تر انجام مي شود ؟ 
جواب : تغييررفتار
 
* رابطه كلام ، نگرش و رفتار
اولين و ساده ترين همراهي مخاطب با فرستنده پيام ، همراهي كلامي است .
دومين تغيير ، تغيير نگرشي است . يعني علاو بر همراهي كلامي ، همراهي نگرشي نيز دارد .
در سومين مرحله ، همراهي رفتاري نيز رخ مي دهد .
عالي ترين سطح تاثير پذيري از پيام شفاهي ، همراهي كلامي و نگرشي و رفتاري با فرستنده پيام است .
-  مخاطب بدون بهره مندي از يك فايده ، با فرستنده پيام همراهي نمي كند .
* انواع پاداشهايي كه سخنران مايل است از سو ي مخاطبان دريافت كند :
1 . حال و هواي محل سخنراني ، قبل از شروع     2 . نحوه استقبال
3 . نحوه معرفي                                                                                                                                                      4 . توجه شنوندگان  در دقايق اوليه
5 . ميزان و نحوه مشاركت                                                     6 . اظهار رضايت در پايان سخنراني
7 . دعوت مجدد از سخنران ( با تاخير )
* ابزارها و روشهاي ارزيابي سخنراني
 
1 . مشاهده : عمل مشاهده توسط مشاهده گران و  توسط سخنران به صورت جداگانه ، انجام مي شود.
* مشاهده توسط مشاهده گران خود به دو قسم زير تقسيم بندي مي شود .
 الف ) با فرم /  ثبت مشاهدات در فرم مخصوص                                
ب )  بدون فرم /  ثبت مشاهدات در برگه هاي معمولي
 
* مشاهده توسط سخنران در سه مرحله قبل ، ضمن و بعد از سخنراني به شرح زير مي باشد .
 
* قبل از سخنراني: كه شامل موارد زير است :
1 -  حضور به موقع سخنران                                  2-  حضور به موقع شنوندگان و ميهمانان
3 -  شرايط مكاني و امكانات                                 4 -  ميزان استقبال  
 
* ضمن سخنراني : كه شامل موارد زير است :
1 -  نحوه آغاز سخنراني                                                        ۲ -  تسلط سخنران                             
3 -  ميزان و روش مشاركت                                  4 -  رعايت زمان سخنراني                  
5-  شرايط مكاني و امكانات                                  6-  ميزان توجه مخاطبان
7 -  حضور تا پايان سخنراني                                                8-  تعداد فراريان               
9 -  تعداد ورود و خروج
 
* پس از سخنراني : كه شامل موارد زير است :
1 -  ميزان و نحوه تشويق نهايي                                           2 -  سرعت خروج
3 -  جمع شدن در گرد سخنران                                          4 -گفت و گوي ميهمانان با يكديگر يا با مجريان
 
 
2 . مصاحبه / نظر سنجي شفاهي و حضوري : عبارت است از گفت وگوي رو در رو با مهمانان پس از سخنراني ، توسط چند پرسشگر با فرم يا بدون فرم .
 
* انواع پرسش ها :
1 -  نحوه اطلاع يافتن از برنامه سخنراني                                             2 -  تسلط سخنران
3 -  انگيزه حضور                                                                  4 -  ميزان و نحوه مشاركت                                
                                                5-احتمال حضور در جلسه بعدي                                                       
                                                                6 -شرايط محيطي و امكانات                 7 - ديدگاه آزاد( انتقادها ، پيشنهاد ها و ... )
 
3 . پرسشنامه / نظر سنجي كتبي : بهترين ابزار ارزشيابي ،  پرسشنامه است .
-   نحوه آگاه شدن از مراسم                                                               
-  مناسب بودن زمان سخنراني                                           
-  كاربردي بودن يا نبودن مطالب  سخنراني                                                      
-  انگيزه حضور                                                                    
-  كيفيت مكان سخنراني                                                                                    
-  امكان حضور مجدد در برنامه هاي آتي
-  سئوال آزاد پاياني ( نقاط قوت و ضعف سخنراني )
 
* نحوه جمع آوري پرسشنامه :
1 . جلوي در خروجي سالن                  
2 .  جلوي در محوطه                            
3 .  يا در هر دو مكان ياد شده
 
اگر قرار باشد تركيبي كار كنيم : تركيب يا تيم ما با به دو دسته جداگانه تقسيم شوند ...
تركيب اول : ( مشاهده + مصاحبه ) تعدادي را مسئول مشاهده و تعدادي را مسئول مصاحبه قرار مي دهيم .
تركيب دوم : ( مشاهده + پرسشنامه )تعدادي را مسئول مشاهده و تعدادي را مسئول توزيع و جمع آوري پرسشنامه ها قرار مي دهيم .
 
4 . دفتر ثبت پيشنهادها و انتقادها و .. : دفتر ثبت شكايات ، پيشنهادها ، انتقاد ها براي نظر سنجي خيلي خوب و مناسب است.
 
* گونه شناسي و گروه بندي شنوندگان يا حاضران در جلسه سخنراني
-   سخنران با گونه هاي مختلف رفتاري و شخصيتي در ميان شنوندگان روبرو مي باشد .
-  سخنران بايد به تناسب رفتار و منش حاضران ، شيوه هاي مناسب براي اداره كردن جلسه سخنراني را انتخاب كند .
 
* گروه بندي شنوندگان درجلسه سخنراني
 
1 . پرسشگران حرفه اي
* زياد سئوال مي كنند .
* قبل از سخنراني تصميم به سئوال كردن گرفته اند .
* از سئوال كردن به عنوان ابزاري براي مطرح كردن خود استفاده مي كنند .
* از سئوال كردن براي گير انداختن سخنران استفاده مي كنند .
 
2 . نجوا گران :  در گوشي ، و گاهي بلند و مكرر صحبت مي كنند .
3. پاسخ گويان به تلفن همراه : گاهي بلند و طولاني صحبت مي كنند .
4 . مخالفان هميشگي :  با همه چيز مخالف و دائما در حال اعتراض هستند .
5 . تاخيري ها : پس از آغاز مراسم به محل سخنراني وارد مي شوند . نظم و آرامش جلسه به هم مي خورد .
6 . چرت زنان : مي تواند به علت خستگي يا كم خوابي شنوندگان و يا ناتواني سخنراني در جلب توجه و ايجاد مشاركت باشد .
7 . افرادي كه داخل و خارج مي شوند .
8 . كساني كه جلسه را ترك مي كنند .
9 . كساني كه حركات غير متعارف دارند :
* بازي با خودكار                                                                   * ضربه زدن به ميز يا صندلي خود
* ضربه زدن با پا به زمين يا صندلي ديگران                                      
                                                * حركت دادن صندلي هاي متصل به هم
10 . طنز پردازان : كساني كه مرتب دوست دارند ديگران را بخندانند .
11 . تفسير كنندگان حرف هاي سخنران : كلام سخنران را مرتب و گاهي حتي با صداي بلند ، تفسير مي كنند .
12 . تكرار كنندگان حرف هاي سخنران                                              
13 . نجوا كنندگان ضمن يادداشت برداري
14 . افراد مرتب ، دقيق ، مشتاق و ضابطه مند .                 
15 . حاضران دعوت نشده
16 . برهم زنندگان نظم جلسه
 
* مراحل كسب آمادگي براي سخنراني
1 . انتخاب موضوع ، كه به دو صورت انجام مي گردد:
* توسط برگزار كننده                                                           * توسط سخنران
* معيارهاي اصلي انتخاب موضوع
1 .  نياز مخاطب                                                                       2 .  علاقه مخاطب
3 .  ميزان وقت سخنراني                                                       4 . فرهنگ مخاطب
5 . ميزان سواد و تسلط سخنران
 6.  سطح معلومات و دانش مخاطب ( رشته ، تحصيلات )
 
2 . شناخت مخاطب
*شغل     *جنس     *سن                      *تاهل                     *تحصيلات              *تجارب
* علائق    *نگرش ها  *گرايش هاي سياسي  *حساسيت هاي فرهنگي          *نياز ها و ...
 
3 . تعيين انواع اطلاعات مورد نياز درباره موضوع
اطلاعات (مكتوب،كتابخانه اي ، اينترنتي ، شفاهي ، تجارب شخصي )
 
4 . شناسايي دقيق منابع اطلاعات
كدام كتاب ، مقاله ، عكس ، اينترنت ،كدام كتابخانه ، چه افرادي ، اطلاعات دقيقاّ كجا قرار دارد ؟
 
5 . گرد آوري اطلاعات مورد نياز
 -  خريد كتاب                                                                                                      
-  تلخيص متون                   
-  فيش برداري                                                                                                    
-  مصاحبه                             
-  مشاهده                                                                                                            
-  پرينت از وب سايت هاي اينترنتي                   
-  مكتوب كردن تجارب يا دانسته هاي شخصي
 
6 . طبقه بندي ، ارزيابي ، پالايش و تلخيص اطلاعات .
 
7 . انتخاب محورها و مطالب اصلي سخنراني از ميان اطلاعات باقيمانده در مرحله ششم
 ( براي سه بخش مقدمه ، متن و نتيجه )
 
8 . توزيع مطالب بند هفت بين سه بخش اصلي سخنراني  ( مقدمه ، متن ، نتيجه )
9 . تعيين ترتيب مطالب در هر يك از سه جزء اصلي ( مقدمه ، متن ، نتيجه )
10 . نگارش متن كامل سخنراني
 
11 . تهيه و تنظيم يادداشت از كل محتواي سخنراني
-  سرفصل ها                                                         -  نكات مهم                                         
-  خاطره ها                                                            -  اسامي اشخاص
-  اسامي اماكن                                                       -  مشخصات منابع               
-  مثال ها
 
* توجه و تذكر : اگر نگارش متن كامل سخنراني ضرورت نداشته باشد ، مستقيما به سراغ مرحله بعدي ، يعني تهيه يادداشتهاي نهايي  مي رويم .
-  براي يادداشت برداري ، از كاغذ A5  يا  A6 استفاده مي كنيم . البته كاغذ A6 بهتر و مناسب تر براي اين كار است .
 
* استفادۀ سخنران از يادداشت از ديدگاه مخاطبان دو گونه تفسير مي شود :
 
الف )  مخاطبان ، با نظر مثبت نگاه مي كنند .
آنان با خود مي انديشند كه سخنران ، تحقيق و مطالعه كرده و آماده ، با سواد ، مسلط و توانمند است و براي سخنراني او ارزش قائل مي شوند .
 
ب )  مخاطبان ، با نظر منفي  نگاه مي كنند .
آنان علت استفاده سخنران از يادداشتها را عدم آمادگي ، عدم تسلط و كم سواد بودن سخنران مي پندارند .
* در هر حال ، بهره گيري از يادداشت ، ارجحيت دارد .
 
12 . تمرين سخنراني
هر قدر فرد سخنران ، تازه كار تر باشد ، تمرين ، ضرورت بيشتري دارد و نوع آن به خصوصيات فردي بستگي دارد . ضبط كردن سخنراني تمريني و باز شنوايي آن ، تمرين كردن در برابر آئينه ، و تمرين كردن در برابر يك جمع محدود و كوچك ، از جمله راههاي تمرين كردن است .
 
13 . كسب آخرين اطلاعات درباره مخاطبان ، مكان و زمان سخنراني
* اين مراحل نه تنها در مورد سخنراني ، بلكه در مورد آماده سازي پيام هاي ديگر مثل مقاله ، كتاب ، گزارش و يا حتي فيلم ،كاربرد دارد . چون نظم منطقي دارند .
 
« مقايسه سخنراني عمومي با مكالمات روزمره يا معمولي »
 
معيار مقايسه
سخنراني عمومي
محاورات يا مكالمات روزمره
سازماندهي و انسجام
قوي
ضعيف
رعايت قواعد دستوري
قوي
ضعيف
امكان تفاهم و درك دو سويه
محدود
وسيع
ميزان اضطراب
زياد
كم
ميزان مكث ها
كم
زياد
محدوديت زماني
زياد
كم
تيك هاي كلامي
كم
زياد
تيك هاي حركتي
كم
زياد
رسميت / سنديت
زياد
كم
حجم مخاطبان
زياد
كم
 
* طبقه بندي انواع سخنراني برحسب استفاده از متن
الف )  سخنراني با متن كامل
1 . قرائت از روي متن                                                                           
2 . سخنراني آزاد و گاهي مراجعه به متن
3 . سخنراني آزاد با استفاده از يادداشت                                           
4 . سخنراني آزاد بدون استفاده از متن يا يادداشت
5 . سخنراني حفظ شده
ب ) سخنراني بدون متن
1 . بدون يادداشت                                                                
2 . با يادداشت
 
* انواع سخنراني برحسب ميزان آمادگي قبلي
الف )  سخنراني با آمادگي قبلي
- اگر مراحل آماده سازي سخنراني رعايت شود ، سخنراني با آمادگي تلقي مي شود .كه موارد سخنراني برحسب متن ، كاملا در اينجا صدق مي كند .            
1 . با متن                 2 . بدون متن
 
ب )  سخنراني بدون آمادگي قبلي
-  سخنراني به صورت ناگهاني ، في البداهه و با بهره گيري از حافظه صورت مي گيرد . در اين حالت بايد  از حداقل زمان ، نهايت استفاده را براي يادداشت برداري و نظم دادن به انديشه ها و محورها به عمل آوريم .
 
* مراحل طراحي يك ارتباط موثر براي ايراد سخنراني
الف )  اين مراحل ، در نظريه ارتباطات و نظريه تبليغات كاربرد دارند .
ب )  اين مراحل ، فشرده مراحل 13 گانه آماده سازي سخنراني است .
ج )  اين مراحل ، نكات مهم و تازه اي دارند .
 
1 . شناخت مخاطبان / شنوندگان
گردآوري انواع اطلاعات  درباره مخاطبان از هر طريق ممكن .
 *شغل    *جنس   *سن          *تاهل     *تحصيلات   *تجارب
* علائق       *نگرش ها   *زبان       *قوميت        *گرايش هاي سياسي             
*دين/ مذهب    * حساسيت هاي فرهنگي              * نياز ها و ...
 
2 . تعيين و تدوين هدفهاي سخنراني
1 -  اطلاع رساني / آگاه كردن                               2 -  ترغيب و اقناع
3 -  تغيير باور / تغيير رفتار                 4 -  تقويت يك نگرش
5 -  تقويت يك رفتار                                            6 -  حذف يك نگرش
7 -  حذف يك رفتار                                              8 -  يادآوري
9 -  سرگرمي                                                          10 -  ايجاد وحدت
11 -  ايجاد تفرقه
 *  تعيين يعني : شفاف سازي                                                             
*  تدوين يعني : مكتوب كردن
*  ترغيب و اقناع يعني : ايجاد يك باور و رفتار / متقاعد كردن مخاطب نسبت به يك انديشه يا عمل
 
3 . طراحي و آماده سازي پيام ( متن سخنراني )
4 . انتقال و ارسال پيام ( ايراد و ارائه سخنراني )
5 . گردآوري اطلاعات مربوط به بازخورد ها ( تجزيه و تحليل بازخوردها براي رفع اشكالات و تقويت نقاط قوت )
 
*  ويژگي هاي يك سخنران خوب چيست ؟
1 . تسلط برموضوع سخنراني : آمادگي كافي براي سخن گفتن در موضوع مورد نظر
 
2 . قدرت بيان
-  آشنايي به زبان فارسي                      -  استحكام در بيان و ساختن جملات
-  گنجينه قوي از واژگان                       -  آشنايي به اصول و فنون سخنوري
*  راههاي توسعه گنجينه لغات و تقويت حافظه
الف ) مطالعه                                           ب ) خوب گوش دادن
ج ) حرف زدن                                        د ) نوشتن
 
3 . صداي مناسب
الف ) نوع صدا :    1 . زير        2 . متعادل 
   3. بم ( البته دو صداي اصلي ، زير و بم است )
ب ) شدت صدا :  مربوط به قدرت و بلندي صدا مي شود .
ج ) فراز و فرود صدا :      1 .حرف زدن خطي و يكنواخت
   2.حرف زدن سينوسي با فراز و فرود
 4 . استفاده مطلوب از ارتباط غير كلامي
-  ايماء و اشاره         - حركات دست و سر              - حركات بدن ( شانه )
-  جا به جايي ( راه رفتن )                     - نگاه كردن           - سكوت / مكث
-  آواهاي غير كلامي
 
5 . ظاهر آراسته
-  قبل از ورود به محل سخنراني ظاهر و پوشش خود را كنترل كند .
-  قبل از آغاز سخنراني ، ظاهر خود را وارسي كند .
-  در تمام طول مدت سخنراني ، مراقب وضعيت وضعيت ظاهر خود باشد .
 
6 . لحن مناسب
-  انتخاب لحن مناسب به تناسب مخاطبان ، موضوع و موقعيت .
-  لحن آمرانه         -  لحن كودكانه                      -  لحن دلسوزانه
- لحن تهييجي       -  لحن اعتراض آميز              -  لحن صميمانه و دوستانه
 
7 . تقيد به زمان بندي سخنراني
-   سر وقت حاضر شدن
-  تقسيم وقت بين سه بخش سخنراني ( مقدمه ، متن يا بدنه ، نتيجه )
-  رعايت وقت اختصاص يافته
8 . شناخت مخاطب
9 . ضريب هوشي   IQ  بالاتر از ميانگين
ضريب هوشي =  سن عقلي تقسيم بر سن تقويمي ضرب در عدد 100
10 . هوش هيجاني مطلوب  ( EQ )                                     
11. خلاقيت و ابتكار
12 . اعتماد به نفس                                                               
13. تواضع
14 . انتقاد پذيري
-  پذيرش               -  رد با استدلال                     -  راهنمايي منتقد
15 . صبوري و شكيبايي                                                       
16 . گوش دادن به صورت مطلوب ) از سوي سخنران )         17 . حافظه قوي  براي سخنراني        
18 . قدرت جذب مشاركت                                                     19 . قدرت جلب توجه و اعتماد           
20 . آغاز و خاتمه زيباي سخن                                               21 . آشنايي با اصول سخنوري
22 . استفاده مطلوب از ارتباط غير كلامي                            23 . قدرت پيش بيني
24 . علاقه به مطالعه                                                                              25 . تسلط بر شرايط محيط
26 . سرعت انتقال                                                                  27 . سرعت مناسب در سخن گفتن
 
* آيا صداي سخنور قابل پرورش و تقويت كردن است؟ جواب : بله
-  از طريق تمرين دادن صدا و استمرار و حوصله .
1 . حرف زدن مستمر كه به تدريج مدت آن افزايش يابد .
2 . از طريق بلند حرف زدن كه در نهايت به فرياد زدن مي انجامد .
3 . از طريق تمرين و رساندن صدا به فاصله دور و دورتر . (ديكته از راه دور )
* لهجه ، چه نقشي در سخنوري دارد ؟
1 . در جمع شنوندگان يك دست و داراي لهجه مشترك ، بهتر است سخنور با لهجه كامل صحبت كند .
2 . در جمع شنوندگان بيگانه با يك لهجه معين نيز ،  مي توان با لهجه صحبت كرد .
3 . در لهجه هاي غليظ و حساسيت برانگيز ، بهتر است از ذكر واژه هاي محلي حساسيت برانگيز پرهيز شود .
* آيا راههاي پيشگيري از آسيب رسيدن به صدا وجود دارد ؟ جواب : بله
1 . پرهيز از سخنراني طولاني و مستمر ( بخصوص سخنراني هر روزه )
2 . پرهيز از فشار آوردن به تارهاي صوتي به منظور تقويت شدت صدا .
3 . پرهيز از مصرف برخي خوراكي ها مثل چاشني ها ، خوراكي هاي اسيدي و ترش (مخصوصاً ترشي ) و غذاهاي سرخ كردني و تند و آب خيلي سرد .
4 . پرهيز از استنشاق گرد و غبار و بوهاي تند .
 
*اخلاق در سخنراني / سخنوري
* معيارهاي اخلاقي مربوط به سخنوري در سه دسته اصلي قرار مي گيرند .
الف ) معيارهاي اخلاقي بر عهده سخنران
ب ) معيارهاي اخلاقي بر عهده مخاطبان / شنوندگان
ج ) معيارهاي اخلاقي بر عهده برگزار كننده
 
* الف ) معيار هاي مربوط به سخنران
1 . اهداف سخنران بايد اخلاقي باشد .
2 . موضوع سخنراني بايد سازنده ، رشد دهنده ، تعالي بخش و توانمند كننده براي مخاطبان باشد .
3 . در بيان مطالب صادق باشد.
4 . به آنچه مي گويد ، واقعاً باور داشته باشد .
5 . به آنچه مي گويد ، عامل باشد .
6 . امانت داري : اگر چيزي از كسي يا منبعي نقل مي كند ، منبع آن را معرفي كند . ( پرهيز از سرقت علمي و ادبي )
7 . به ديدگاه مخاطبان احترام بگذارد .
8 . از غيبت كردن بپرهيزد .
9 . حريم شخص افراد را حفظ كند .
10 . رعايت عدالت در رفتار با مخاطبان . ( نگاه كردن ، لحن پاسخگويي ، فرصت حرف زدن )
11 . وقت شناسي ( هنگام آمدن و وقت اختصاص يافته )
12 . پايبندي به موضوع .
 
* ب ) معيارهاي مربوط به مخاطبان
1 . وقت شناسي
2 . احترام به سخنران
3 . توجه كردن به سخنران و سخنراني
4 . مشاركت داشتن بر اساس روش پيشنهادي سخنران
5 . واكنش نشان دادن و بازخورد ارائه كردن
6 . پرهيز از پيش داوري درباره سخنران و مطالب او
7 . حضور كامل
 
* ج ) معيارهاي مربوط به برگزار كننده
1 . برنامه ريزي كامل و سنجيده براي برگزاري برنامه
2 . انتخاب سخنران صالح
3 . آماده سازي كامل محيط و لوازم
4 . استقبال مطلوب از سخنران و مخاطبان
5 . بدرقه مناسب سخنران و مخاطبان و سپاس گذاري
 
* موقعيت هاي سخنوري
 1 . كنفرانسهاي خبري                                                           2 . خير مقدم گفتن
3 . گزارش كاردادن                                                               4 . راهنماي گروه بودن
5 . اداره كردن جلسات                                                         6 . همايش ها
7 . آموزش و توجيه تازه واردها                                            8 . آموزشهاي ضمن خدمت
9 . نمايشگاهها                                                                       10 . معرفي محصول يا خدمت يا خط توليد
11 . افتتاحيه                                                                            12 . گفت وگوهاي راديوئي و تلوزيوني
13 . بسيج كردن نيروها در شرايط بحران                            14 . معارفه ها
15 . اختتاميه ها
 
* انواع اختلال ( نويز ) در فرايند سخنراني
1 . اختلال هاي محيطي
-  مشكل نور                                                          -  ظرفيت مكان
-  سر و صدا                                                            -  سرما و گرما
-  سيستم صوتي
 
2 . اختلال هاي فيزيو لوژيكي
-  نقص عضو                                                                           -  لكنت
-  ضعف در شنوايي                                                                -  ضعف در بينايي
-  قد خيلي كوتاه
 
3 . اختلال هاي معنايي
-  انتخاب زبان نامناسب
-  عدم آشنايي شنوندگان با زبان سخنراني
-  فراواني مفاهيم و اصطلاحات تخصصي
4 . اختلال هاي ساختاري بيان
-  عدم رعايت دستور زبان
-  عدم هماهنگي زمان افعال
 
5 . اختلال هاي سازماني در بيان
-  سازماندهي نامطلوب انديشه ها
-  ترتيب نادرست محورها (عدم رعايت ترتيب مقدمه ، متن ، نتيجه )
 
6 . اختلال هاي فرهنگي
-  تفاوتهاي ارزشها
-  تفاوتهاي باورها
-  تفاوتهاي مكتب ها
 
7 . اختلال هاي رواني
-  اضطراب ها                                                                         -  فشارهاي روحي
-  تنش ها                                                                               -  عصبانيت
* آيا سرعت سخن گفتن با سرعت شنيدن يكي است ؟ خير
((مربوط به جزوات استاد علي فروزفر))


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۳:۳۸ ] [ مشاوره مديريت ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ][ ۷۲۲ ][ ۷۲۳ ][ ۷۲۴ ][ ۷۲۵ ][ ۷۲۶ ][ ۷۲۷ ][ ۷۲۸ ][ ۷۲۹ ][ ۷۳۰ ][ ۷۳۱ ][ ۷۳۲ ][ ۷۳۳ ][ ۷۳۴ ][ ۷۳۵ ][ ۷۳۶ ][ ۷۳۷ ][ ۷۳۸ ][ ۷۳۹ ][ ۷۴۰ ][ ۷۴۱ ][ ۷۴۲ ][ ۷۴۳ ][ ۷۴۴ ][ ۷۴۵ ][ ۷۴۶ ][ ۷۴۷ ][ ۷۴۸ ][ ۷۴۹ ][ ۷۵۰ ][ ۷۵۱ ][ ۷۵۲ ][ ۷۵۳ ][ ۷۵۴ ][ ۷۵۵ ][ ۷۵۶ ][ ۷۵۷ ][ ۷۵۸ ][ ۷۵۹ ][ ۷۶۰ ][ ۷۶۱ ][ ۷۶۲ ][ ۷۶۳ ][ ۷۶۴ ][ ۷۶۵ ][ ۷۶۶ ][ ۷۶۷ ][ ۷۶۸ ][ ۷۶۹ ][ ۷۷۰ ][ ۷۷۱ ][ ۷۷۲ ][ ۷۷۳ ][ ۷۷۴ ][ ۷۷۵ ][ ۷۷۶ ][ ۷۷۷ ][ ۷۷۸ ][ ۷۷۹ ][ ۷۸۰ ][ ۷۸۱ ][ ۷۸۲ ][ ۷۸۳ ][ ۷۸۴ ][ ۷۸۵ ][ ۷۸۶ ][ ۷۸۷ ][ ۷۸۸ ][ ۷۸۹ ][ ۷۹۰ ][ ۷۹۱ ][ ۷۹۲ ][ ۷۹۳ ][ ۷۹۴ ][ ۷۹۵ ][ ۷۹۶ ][ ۷۹۷ ][ ۷۹۸ ][ ۷۹۹ ][ ۸۰۰ ][ ۸۰۱ ][ ۸۰۲ ][ ۸۰۳ ][ ۸۰۴ ][ ۸۰۵ ][ ۸۰۶ ][ ۸۰۷ ][ ۸۰۸ ][ ۸۰۹ ][ ۸۱۰ ][ ۸۱۱ ][ ۸۱۲ ][ ۸۱۳ ][ ۸۱۴ ][ ۸۱۵ ][ ۸۱۶ ][ ۸۱۷ ][ ۸۱۸ ][ ۸۱۹ ][ ۸۲۰ ][ ۸۲۱ ][ ۸۲۲ ][ ۸۲۳ ][ ۸۲۴ ][ ۸۲۵ ][ ۸۲۶ ][ ۸۲۷ ][ ۸۲۸ ][ ۸۲۹ ][ ۸۳۰ ][ ۸۳۱ ][ ۸۳۲ ][ ۸۳۳ ][ ۸۳۴ ][ ۸۳۵ ][ ۸۳۶ ][ ۸۳۷ ][ ۸۳۸ ][ ۸۳۹ ][ ۸۴۰ ][ ۸۴۱ ][ ۸۴۲ ][ ۸۴۳ ][ ۸۴۴ ][ ۸۴۵ ][ ۸۴۶ ][ ۸۴۷ ][ ۸۴۸ ][ ۸۴۹ ][ ۸۵۰ ][ ۸۵۱ ][ ۸۵۲ ][ ۸۵۳ ][ ۸۵۴ ][ ۸۵۵ ][ ۸۵۶ ][ ۸۵۷ ][ ۸۵۸ ][ ۸۵۹ ][ ۸۶۰ ][ ۸۶۱ ][ ۸۶۲ ][ ۸۶۳ ][ ۸۶۴ ][ ۸۶۵ ][ ۸۶۶ ][ ۸۶۷ ][ ۸۶۸ ][ ۸۶۹ ][ ۸۷۰ ][ ۸۷۱ ][ ۸۷۲ ][ ۸۷۳ ][ ۸۷۴ ][ ۸۷۵ ][ ۸۷۶ ][ ۸۷۷ ][ ۸۷۸ ][ ۸۷۹ ][ ۸۸۰ ][ ۸۸۱ ][ ۸۸۲ ][ ۸۸۳ ][ ۸۸۴ ][ ۸۸۵ ][ ۸۸۶ ][ ۸۸۷ ][ ۸۸۸ ][ ۸۸۹ ][ ۸۹۰ ][ ۸۹۱ ][ ۸۹۲ ][ ۸۹۳ ][ ۸۹۴ ][ ۸۹۵ ][ ۸۹۶ ][ ۸۹۷ ][ ۸۹۸ ][ ۸۹۹ ][ ۹۰۰ ][ ۹۰۱ ][ ۹۰۲ ][ ۹۰۳ ][ ۹۰۴ ][ ۹۰۵ ][ ۹۰۶ ][ ۹۰۷ ][ ۹۰۸ ][ ۹۰۹ ][ ۹۱۰ ][ ۹۱۱ ][ ۹۱۲ ][ ۹۱۳ ][ ۹۱۴ ][ ۹۱۵ ][ ۹۱۶ ][ ۹۱۷ ][ ۹۱۸ ][ ۹۱۹ ][ ۹۲۰ ][ ۹۲۱ ][ ۹۲۲ ][ ۹۲۳ ][ ۹۲۴ ][ ۹۲۵ ][ ۹۲۶ ][ ۹۲۷ ][ ۹۲۸ ][ ۹۲۹ ][ ۹۳۰ ][ ۹۳۱ ][ ۹۳۲ ][ ۹۳۳ ][ ۹۳۴ ][ ۹۳۵ ][ ۹۳۶ ][ ۹۳۷ ][ ۹۳۸ ][ ۹۳۹ ][ ۹۴۰ ][ ۹۴۱ ][ ۹۴۲ ][ ۹۴۳ ][ ۹۴۴ ][ ۹۴۵ ][ ۹۴۶ ][ ۹۴۷ ][ ۹۴۸ ][ ۹۴۹ ][ ۹۵۰ ][ ۹۵۱ ][ ۹۵۲ ][ ۹۵۳ ][ ۹۵۴ ][ ۹۵۵ ][ ۹۵۶ ][ ۹۵۷ ][ ۹۵۸ ][ ۹۵۹ ][ ۹۶۰ ][ ۹۶۱ ][ ۹۶۲ ][ ۹۶۳ ][ ۹۶۴ ][ ۹۶۵ ][ ۹۶۶ ][ ۹۶۷ ][ ۹۶۸ ][ ۹۶۹ ][ ۹۷۰ ][ ۹۷۱ ][ ۹۷۲ ][ ۹۷۳ ][ ۹۷۴ ][ ۹۷۵ ][ ۹۷۶ ][ ۹۷۷ ][ ۹۷۸ ][ ۹۷۹ ][ ۹۸۰ ][ ۹۸۱ ][ ۹۸۲ ][ ۹۸۳ ][ ۹۸۴ ][ ۹۸۵ ][ ۹۸۶ ][ ۹۸۷ ][ ۹۸۸ ][ ۹۸۹ ][ ۹۹۰ ][ ۹۹۱ ][ ۹۹۲ ][ ۹۹۳ ][ ۹۹۴ ][ ۹۹۵ ][ ۹۹۶ ][ ۹۹۷ ][ ۹۹۸ ][ ۹۹۹ ][ ۱۰۰۰ ][ ۱۰۰۱ ][ ۱۰۰۲ ][ ۱۰۰۳ ][ ۱۰۰۴ ][ ۱۰۰۵ ][ ۱۰۰۶ ][ ۱۰۰۷ ][ ۱۰۰۸ ][ ۱۰۰۹ ][ ۱۰۱۰ ][ ۱۰۱۱ ][ ۱۰۱۲ ][ ۱۰۱۳ ][ ۱۰۱۴ ][ ۱۰۱۵ ][ ۱۰۱۶ ][ ۱۰۱۷ ][ ۱۰۱۸ ][ ۱۰۱۹ ][ ۱۰۲۰ ][ ۱۰۲۱ ][ ۱۰۲۲ ][ ۱۰۲۳ ][ ۱۰۲۴ ][ ۱۰۲۵ ][ ۱۰۲۶ ][ ۱۰۲۷ ][ ۱۰۲۸ ][ ۱۰۲۹ ][ ۱۰۳۰ ][ ۱۰۳۱ ][ ۱۰۳۲ ][ ۱۰۳۳ ][ ۱۰۳۴ ][ ۱۰۳۵ ][ ۱۰۳۶ ][ ۱۰۳۷ ][ ۱۰۳۸ ][ ۱۰۳۹ ][ ۱۰۴۰ ][ ۱۰۴۱ ][ ۱۰۴۲ ][ ۱۰۴۳ ][ ۱۰۴۴ ][ ۱۰۴۵ ][ ۱۰۴۶ ][ ۱۰۴۷ ][ ۱۰۴۸ ][ ۱۰۴۹ ][ ۱۰۵۰ ][ ۱۰۵۱ ][ ۱۰۵۲ ][ ۱۰۵۳ ][ ۱۰۵۴ ][ ۱۰۵۵ ][ ۱۰۵۶ ][ ۱۰۵۷ ][ ۱۰۵۸ ][ ۱۰۵۹ ][ ۱۰۶۰ ][ ۱۰۶۱ ][ ۱۰۶۲ ][ ۱۰۶۳ ][ ۱۰۶۴ ][ ۱۰۶۵ ][ ۱۰۶۶ ][ ۱۰۶۷ ][ ۱۰۶۸ ][ ۱۰۶۹ ][ ۱۰۷۰ ][ ۱۰۷۱ ][ ۱۰۷۲ ][ ۱۰۷۳ ][ ۱۰۷۴ ][ ۱۰۷۵ ][ ۱۰۷۶ ][ ۱۰۷۷ ][ ۱۰۷۸ ][ ۱۰۷۹ ][ ۱۰۸۰ ][ ۱۰۸۱ ][ ۱۰۸۲ ][ ۱۰۸۳ ][ ۱۰۸۴ ][ ۱۰۸۵ ][ ۱۰۸۶ ][ ۱۰۸۷ ][ ۱۰۸۸ ][ ۱۰۸۹ ][ ۱۰۹۰ ][ ۱۰۹۱ ][ ۱۰۹۲ ][ ۱۰۹۳ ][ ۱۰۹۴ ][ ۱۰۹۵ ][ ۱۰۹۶ ][ ۱۰۹۷ ]
.: Weblog Themes By iranblag :.

درباره وبلاگ

تيم مشاوران مديريت ايران IranMCT ----------------- http://iranmct.com ---------------- Iran Management Consultants Team
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب
شمارنده
شرکت مشاوره مدیریتبازارسازی مدیریت بازاریابی. بازدید تحقیقات بازاریابیآموزش مدیریت MBAدلایل ترک تحقیقات بازاریابی تحقیقات مدیریت شرایط سخت بازارکارت امتیازی متوازنارزیابی عملکرد . نمونه مطالعات موردی.برند برندینگانواع برند معرفی 21 نوع متفاوت از برندبرندسازی branding marketing . برندسازی.تحقیقات بازاریابی انگیزه بخش http://marketingbranding.ir سبک مدیریت است مدیریت بازاربازاریابیتحقیقات بازاریابی ویژگی های .حرفه ای مشاوره اموزش مدیریت.شناسایی مشتریان .تحقیقات بازاریابی استفاده از تحقیقات بازار و بازاریابی http://marketingsales.irmarketing مدیریت برندینگ . Business Management ConsultantIran Business Management ConsultantManagement . بازاریابیانواع بازاریابی 127 نوع بازاریابیبازاریابی. بازاریابی MarketingMix آمیختهآمیزه بازاريابیمدیریت بازاریابی. اخبار مدیریت و تجارتمدیریت.مشاوره بازاریابی مدیریت آموزش تکنیک‌های فروشندگی حرفه‌ای فروشندگی. اخبار مدیریت و تجارتبازاریابی برندینگ. http://iranmct.com/news/page/12مدیریت. مدیریت مشاوره بازاریابیآموزش. بیزینس پلن طرح توجیهی طرح business plan. برنامه بازاریابی Marketing Planبازاریابی. مشاوره تبلیغات مشاور تبلیغات مشاور مدیریت management مشاوره مدیریت انواع بازاریابی بازاریابی. Business Planبیرینس پلن طرح توجیهیمدیریت. کلینیک کاشت موی طبیعی آسمان