مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 11428
دیروز : 33302
افراد آنلاین : 36
همه : 4339910

 

سخنوري و آداب سخنراني

مهارتهاي مختلف كلامي، هنرهاي تأثير گذاري هستند كه انسانها را در بيان و معرض مباحث و مسائل گوناگون شخصي و عمومي و سازماني ياري مي كنند اهميت و كاربرد هنرهاي بياني تنها مربوط به زمان و عصر حاضر نيست بلكه از پيدايش انسان و آغاز زندگي اجتماعي نشان و سابقه و اثر دارد. با اين همه اهميت اين مقوله بيش از توجه و رويكردي است كه به آن مي شود و با اينكه فوايد و تأثيرات شگرف آن مورد قبول خاص و عام است. از نظر آموزش فنون سخنوري در سطح مدارس و دانشگاه ها تلاشي جدي صورت نگرفته است. امروزه اقسامي از هنرهاي كلامي در سطح كلان جامعه به طور عام و در مراكز رسانه هاي جمعي و همايش هاي سازمان به طور خاص جلوه هاي عيني و كاربردي دارد.

براي اينكه اقسام مختلف مهارتهاي كلامي را بشناسيم و با كارايي ها و مشخصات آنها آشنا شويم آنها را به صورت دسته بندي شده در زير مجموعه عنوان كلي «‌سخنوري »‌ قرار مي دهيم. بنابراين واژه سخنوري شامل و در برگيرنده اقسام مختلف فنون كلامي است كه عبارتند از سخنراني، مجري گري همايش ها, ميز گرد، مناظره و مؤلف، گويندگي اخبار، ‌برنامه ها، ‌تفسير خواني و گزارشگري راديو  و تلويزيون، اينك به تبيين و توضيح هر يك مي پردازيم زيرا اين فنون و مهارتها درحقيقت جزو لوازم امور اجرايي در واحدهاي ارتباطي محسوب مي شود علاوه بر آنكه مورد استفاده همگان نيز مي تواند قرار بگيرد.

سخنراني

مراد از سخنراني ارايه و بيان مباحث مبسوط يك موضوع توسط يك شخص است. گفت وگوهاي معمولي خانه و كوچه و بازار يا تعاليم درسي كلاسها و امثالهم سخنراني محسوب نمي شوند.

معمولا سخنران با دعوت يا اعلام قبلي و در مراسمي كه به مناسبتي بر پا شده است در حضور جمعي از شنوندگان يا نمايندگان رسانه هاي جمعي سخنراني مي كند. ارايه مقاله هاي علمي - آموزشي در همايشهاي تخصصي و عمومي نيز از مقوله سخنراني هاي مذهبي و اجتماعي در حسينيه ها، مساجد، مجالس وعظ، جشن و عزاداري است .

سخنراني ها به طور  عمده علمي، ديني، تشريفاتي، قضايي، نظامي، ‌سياسي، فرهنگي و اجتماعي و در يك تقسيم بندي ديگر، عادي يا شور انگيز است.

در وصف و فوايد خوب سخن گفتن و بيان كلام زيبا شواهد و توضيحات زياد ضرورت ندارد چه امري است كه مورد اتفاق آراي عمومي است و به اصطلاح همگان را از آن خوش آيد.

آداب سخنراني

يك سخنران، ‌براي اينكه در ايراد سخنان خود موفق باشد - به اين معني كه در شنوندگان و بينندگان تأثير بگذارد و آنها با خاطره هاي خوش مجلس را ترك گويند و نكات و عناويني از سخنراني را به ياد بسپارند و چه بسا كه در احوال و آثار و كردارشان ملحوظ دارند- مي بايد ملاحظاتي را مد نظر داشته و آدابي را رعايت كنند كه عمده آنها به اين قرار است :

1- آراستگي ظاهري - لباس و كلاه و عينك و آنچه كه به پوشش و احيانا زينت هاي پوششي مربوط است بايد متناسب با اوضاع و احوال زمانه، سن، جنس و موقعيت سخنران باشد، نه جلف و سبك و نه گران و سنگين. البته پاكيزگي و زيبايي متعارف از لوازم آراستگي است.

2- سلامت جسمي - بي شك بيماريهاي جزيي و كلي حتي يك سردرد معمولي يا خستگي مفرط مي تواند درنحوه ارايه يك سخنراني تأثير منفي بگذارد و شخص را كم توان و بي قرار سازد. در اين وضعيت ها شنوندگان ناسلامتي و ناراحتي ناطق را معمولا درك مي كنند و در همدردي ناخودآگاه با او كمتر به سخنانش گوش مي دهند و سخنران نيز به راحتي از عهده بيان كلمات و جملات بر نمي آيد.

3- آرامش رواني - اضطراب و استرسهاي مختلف، تشويش خاطر، احساس نداشتن امنيت، ‌احساس ترس، نسيان مزمن و ... از تأثيرات مطلوب يك سخنراني ميكاهد .

سخنرانان بايد قبل از شروع سخنراني از آمادگي ذهن و روان خود اطمينان پيدا كنند.

4- گستردگي اطلاعات- مثل معروف بي مايه فطيراست دراينجا تداعي مي شود چنانچه همه نكات و شيوه ها و تكنيكهاي اساسي اجراي يك خطابه و نطق رعايت شود اما سخنران در باره موضوعي كه مورد بحث اوست و موضوع هاي مرتبط با آن اطلاعات كمي داشته باشد سخنراني خوب نخواهد داشت.

5- بسامي و گشاده رويي اين اصل هم در فرايند سخنوري كاملا بديهي و روشن است كه هيات و قيافه خشك ، تلخ و عبوس يك سخنران از مقبوليت كلامش مي كاهد و سخنانش به اصطلاح به دل نمي نشيند بويژه اگر صاحب سخن به طور طبيعي از چهره مناسب و خوشي برخوردار نباشد. ترشرويي ناكامي را دو چندان مي سازد.

6- دوري از اطاله كلام - مجموعه بيانات يك سخنران نبايد از ميزان متعارف و حوصله شنوندگان بيشتر باشد. رعايت وقت و زمان مناسب يكي از عوامل موفقيت در سخنراني است .

7- معتقد بودن به كلام - سخنراني كه به سخنان خود ايمان نداشته باشد نمي تواند با ريا كاري، فكري، حرفي و سخني را به ديگران بقبولاند. شگفتا كه مخاطبان خيلي زود اين نكته را در لحن و كلام سخنران كشف مي كنند و در مي يابند.

8- فصاحت و بلاغت - به طور خلاصه منظور از فصاحت، رواني و قابل فهم و درك بودن كلام و بلاغت، خوش آهنگي و گرم و مطبوع بودن كلام است.

9- تسلط بر كلام - كساني كه در سخنراني به طور دايم ، دنبال جمله و كلمه اي مي گردند و رشته سخن از دستشان در مي رود بر كلام خود مسلط نيستند.

10- پرهيز از بريده گويي- اِ اِ كردن و مِن و مِن كردن بيان را زشت مي كند . در ضمن بايد دانست كه حروف فارسي با صدا وبي صدا است . با صدا مثل آ، اي، اُ، اَ، اِ، او،بي صدا مثل ب، پ، ث، ق ، كلمه هايي مانند«‌يا »‌و «‌مو» كشش بيشتري دارد تا «‌سر » و «‌پل» بعضي كلمه ها كشش زيادتري دارند مانند «آزرم» « سيمرغ» و «‌درود»‌ سخنران بايد با تمرين به اندازه كشش هجاها واقف باشد و تناسب آنها را رعايت كند.

11- خونسردي و تعديل رفتار - به طور كلي حالت طبيعي و عادي بهترين وضعيت براي ايراد سخنراني است . پرحرارت تر نشان دادن خود و حركات زياد دست و سر، سخنراني را مصنوعي جلوه مي دهد و نازيبا مي سازد. بديهي است گاهي ايجاد شور انگيزي براي هدف هاي مشخصي مثل جنگ و دفاع ايجاب مي كند كه مطلب و سخن با حرارت بيشتري ادا شود.

12- پرهيز از تقليد- بعضي چون از نحوه سخنراني ديگري خوششان مي آيد در سخنراني خود از او تقليد مي كنند. اين عمل بي خردانه است و رشته سخن سرايي رااز دست سخنران خارج و كل برنامه سخنراني را خدشه دار مي سازد.

13- رعايت مكث هاي به موقع - بيان سلسله وار و بدون وقفه مطالب خسته كننده است هم براي سخنران و هم براي شنونده. لذا براي گيرايي نطق و همچنين كمك به تنفس رعايت مكث هاي كوتاه و به موقع ضرورت دارد.

14- تناسب صدا - كوتاهي و بلندي صداي سخنران و به طور كلي ميزان صداي او نيز بايد با اوضاع و احوال مجلس از جهات مخالف متناسب باشد.

15- باز بودن مجاري صدا - قبل از سخنراني نوشيدن جرعه اي آب ولرم و در دسترس بودن ليوان آب بر روي ميز خطابه واستفاده از گلو و حنجره را بز و صاف و هموار مي سازد.

16- انتقال احساس به شنوندگان - سخنران ماهر و مجرب با رعايت جميع جهات و انجام حركات موزون و موقع شناسي بايد بتواند علايق و احساسات خود را به شنوندگان منتقل كند.

منبع :

http://mojri3.blogfa.com/post-74.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۳:۳۶ ] [ مشاوره مديريت ]

 

انواع سخنراني


   سخنراني برنامه ريزي شده  Programmed Lecture

در اين روش كه براي آموزش تعداد نسبتاً زيادي فراگير به كار مي رود از شيوه سخنراني، بحث گروهي و پرسش و پاسخ در قسمت هاي مختلف هر جلسه آموزشي استفاده مي شود بطوريكه فراگيران در طول مدت آموزش به صورت فعال در جريان يادگيري قرار مي گيرند. در اين شيوه از انواع وسايل ديداري و شنيداري استفاده مي شود و فراگيران به گروه هاي كوچك براي يافتن پاسخ سئوالات مطرح شده تقسيم مي شوند و با بحث و مشاركت فراگيران يادگيري آسانتر اتفاق مي افتد.

 

 سخنراني Lecture

يكي از ويژگي هاي بارز در اين روش آموزش، آن است كه اكثر فعاليت هاي آموزش در آن جنبه كلامي دارد:

در اين روش سخنران صحبت مي كند و فراگيران به سخنان او گوش مي دهند و يادداشت برمي دارند در نهايت امر ممكن است بين فراگيرنده و فرادهنده چند سوال و جواب رد و بدل شود اما اين سوالها و پاسخ ها براي روشن شدن منظور است و جنبه بحث و تبادل نظر ندارد.

 

 بحث گروهي Group Discussion

اين روش گفتگويي است سنجيده و منظم درباره موضوعي خاص كه مورد علاقه مشترك شركت كنندگان در بحث است. اين روش براي جمعيتي بين 6 تا 20 نفر قابل اجرا مي باشد. معمولاً استاد موضوع يا مسأله خاصي را مطرح مي كند و فراگيران درباره آن به مطالعه، انديشه، بحث و اظهار نظر مي پردازند و نتيجه مي گيرند. اين روش به فراگيران فرصت مي دهد تا نظرات، عقايد و تجربيات خود را با ديگران در ميان بگذارند و انديشه هاي خود را با دلايل مستند بيان كنند.

 

پرسش و پاسخ Question and Answer

اين روش بر سه اصل متكي است:

1- وجود سئوال يا مسئله كه كنجكاوي فراگيران را برانگيزد و آنان را وادار به تلاش ذهني كند.

2- طرح سئوال هاي متوالي براي تداوم فعاليت ذهني

3- هدايت تلاش ذهني، براي كشف آگاهانه مسئله به طوري كه نتيجه آن به خلاقيت فكري و كسب دانش منجر شود.

 

 يادگيري براساس طرح مسئله Problem Based Learning (PBL)

روشي است براي كشف توالي و ترتيب صحيح راه هايي كه به يك هدف يا يك راه حل منتهي مي شود.

مراحل اين روش به شرح زير مي باشد:

1- تشكيل گروه هاي 5 و يا 7 نفره از فراگيران با حضور يك نفر استاد راهنما

2- طرح يك مسأله آموزشي توسط استاد و ارائه آن در گروه به منظور تعيين

-  جمع آوري اطلاعات موجود در مساله

- طرح سوالات با توجه به اطلاعات موجود

- تعيين موارد يادگيري براي مطالعه توسط هر يك از دانشجويان

3- ارائه مطالب جمع آوري شده توسط استاد

4- تجزيه و تحليل اطلاعات در ارتباط با مساله و يافتن راه حل مناسب

 

 پانل Panel

در اين شيوه آموزشي، گروه كوچك (7 – 3 نفر) از متخصصين كه در ميان آنها يك نفر به عنوان مدير يا هماهنگ كننده وجود دارد، پشت يك ميز روبروي جمعيت مي نشينند و در خصوص همه جوانب يك موضوع مرتبط با حضار به بحث و تبادل نظر مي پردازند. در اين شيوه مدير پانل وظيفه مطرح كردن سوالات حضار و ارائه به يكي از اعضاي پانل را به عهده دارد.

 تهيه و تنظيم:

دكتر مريم حسيني ابريشمي

منبع :

http://mojri3.blogfa.com/post-77.aspx
 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۳:۳۵ ] [ مشاوره مديريت ]

سخنراني Lecture

ساده ترين، قديمي ترين و متداول ترين شيوه آموزشي مورد استفاده مي باشد. براي آموزشي نمودن يك سخنراني لازم است آن را با ساير روش ها و با استفاده از مواد و وسايل كمك آموزشي و ... تلفيق نمود.

مزاياي سخنراني:

1-     برنامه ريزي جهت برگزاري سخنراني آسان و هزينه آن نسبت به ساير روش ها اندك مي باشد.

2-     مي توان فراگيران را دور هم جمع نمود و روي يك موضوع يا نكته متمركز شد.

3-     مي توان مقدار زيادي از مواد و مطالب آموزشي را در مدت كوتاهي ارايه نمود.

4-     مي توان به آساني برنامه زمانبندي شده يا زمان صرف شده روي موضوعات را كنترل كرد.

5-     يك روش آشنا براي فراگيران است و با آن راحت خواهند بود.

6-     مي توان اين روش را براي گروه هاي بزرگ تا جايي كه سخنران ديده و صدايش شنيده شود، استفاده كرد.

7-     مي توان از اين روش هنگامي كه امكانات فيزيكي محدود است، استفاده نمود.

 محدوديت هاي سخنراني

1-     فراگيران اغلب غيرفعال هستند.

2-     تسلط به سخنراني اثربخش مشكل است.

3-     اگر از سخنراني به مدت خيلي طولاني بدون مشاركت فراگيران استفاده شود آموزش خسته كننده و كسالت آور مي شود.

4-     سخنراني براي آموختن موضوعات عملي از قبيل كسب مهارت ها مناسب نيست.

5-     هنگام ارايه سخنراني، مشكل است قضاوت نمود كه فراگيران در حال آموختن و يادگيري هستند.

6-     بيشترين فراگيري و به خاطر سپاري فراگيران زماني است كه به طور فعال در فرآيند آموختن درگير هستند.

7-     به مهارت هاي كلامي كافي نياز دارد.

8-     ارتباط يك طرفه است.

 سازماندهي خوب در تدارك يك سخنراني مستلزم توجه به بسياري از جزئيات است:

1-     شرايط، مشخصات، نيازها و علائق گروه را دريابيد.

2-     اطلاعات جديد و صحيح را تهيه و ارائه نماييد.

3-     آنچه را كه مي خواهيد بگوييد، يادداشت كنيد. ليستي از نكات معدود و مهم سخنراني خود را تهيه نماييد.

4-     از مواد و وسايل كمك آموزشي بصري در سخنراني خود استفاده نماييد.

5-     تمام صحبت هايتان را طبق برنامه سخنراني خود تمرين نماييد.

6-   نتايج پژوهش هاي موردي را كه در زمينه موضوع سخنراني شما انجام شده است بازگو كنيد. اين امر صحبت هاي شما را مدلل و مستند خواهد نمود.

7-     استوار و مصمم بوده و از نظر ظاهر، مرتب و تميز باشيد.

8-     شكيبا بوده و بر هيجان خود غلبه كنيد.

9-     در حاليكه اختيارحاضران و قدرت جلسه در دست شماست خود را برتر از ديگران نشماريد.

10- به موضوع احاطه داشته باشيد، زيرا بدون احاطه كامل بر موضوع، سخن گفتن ارزش لازم را نخواهد داشت.

11- حاضرالذهن و سريع الانتقال باشيد و سعي كنيد هرگز غفلت و فراموشي بر شما مستولي نشود.

12- به موضوع سخنراني توجه كامل داشته و فقط درباره آن صحبت نماييد.

13- تقدم و تأخر مطالبي را كه قصد بيان آنها را داريد، بخاطر بسپاريد.

14- تمام توجهات خود را روي شنوندگان متمركز نموده و ميزان علاقمندي آنان را به موضوع سخنراني افزايش دهيد.

15- در موقع سخنراني به سئوالات حضار، با صبر و حوصله كافي گوش فرا دهيد.

16- اعتماد به نفس و جرأت كامل براي سخن گفتن داشته باشيد، كه اين اعتماد بر اثر تمرين، علاقه و جديت در كار حاصل مي گردد.

17- ميل به سخنراني و خوب حرف زدن داشته باشيد.

18- سخنراني خود را خوب تهيه و تنظيم نماييد و مطالب سخنراني واضح و روشن باشد.

19- هميشه مطالب كافي براي سخنراني ذخيره داشته باشيد.

20- شنوندگان را واقعاً دوست داشته باشيد و احترام لازم را براي آنها قائل شويد.

21- با ميل و هيجان صحبت نموده و از ته قلب جملات را ادا كنيد.

22- مطالبي را بيان كنيد كه براي شنوندگان قابل فهم باشد.

23- سكوت فراگيران دليل بر موافقت و يا فهميدن مطالبي كه مي گوييد نيست و تأييد مطالب سخنراني توسط افراد معدودي از گروه نشانه درك كامل مطالب از جانب همه افراد گروه تلقي نمي شود. به وسيله پرسش و پاسخ و با استفاده از روش هاي مختلف ارزشيابي جلسات آموزش، از درك مطالب گفته شده مطمئن شويد. 
آماده سازي سخنراني

á هدف يا اهداف سخنراني را بنويسيد.

á محتوا را تعيين كنيد. اين كار را با يادداشت كردن مطالب مهمي كه حول هدف سخنراني به ذهنتان مي رسد، شروع كنيد. وقتي ايده هاي اصلي مشخص شدند، نكات بعدي را كه از آنها منشعب مي شوند، با فكر كردن دقيق تر پيدا خواهيد كرد.

مثال هايي روشن براي نكات كليدي كه به ذهن شما راه خواهند يافت يادداشت كنيد.

-تذكر: در اين مرحله توجه خود را به نظمي كه نهايتاً مي خواهيد در سخنراني وجود داشته باشد، معطوف نسازيد.

   á برنامه را به مرحله نهايي برسانيد. محتواي خام برنامه را بايد به يك ساختار خطي كه داراي توالي منطقي باشد، تبديل كنيد.

 ارائه سخنراني

قبل از تحقق هر گونه يادگيري، لازم است فراگيران را هوشيار سازيد و به سخنراني خود چنان ساختاري بدهيد كه اين سطح از هوشياري محفوظ بماند. جهت برانگيختن علاقه مي توان از يك لطيفه، نمايش كوتاه و ... استفاده نمود.

- تذكر: بايد توجه فراگيران را به موضوع سخنراني معطوف نمود و نبايد اين توجه را به شخصيت سخنران جلب كرد.

 áشروع سخنراني

ساده ترين راه براي شروع سخنراني اين است كه هدف سخنراني و چگونگي سازماندهي آن شرح داده شود. مي توان سخنراني را با چندين سئوال بجا آغاز نمود.

- تذكر: مراقب باشيد كه اين سئوالات با رفتاري تهديد آميز توام نگردد. اگر نقايصي در معلومات فراگيران پيدا كرديد، لازم است دراصلاح آنها بكوشيد و نبايد بدون توجه به نقايص آنها، به ايراد سخنراني از پيش تعيين شده خود بپردازيد.

 á تغيير دادن شيوه

نبايد شروع زمان تنفس يا شروع تغيير بارز در شيوه ياددهي، بيش از 20 دقيقه از آغاز سخنراني به طول انجامد. راه هاي تغيير شيوه شامل: سئوال كردن، ايجاد بحث در بين فراگيران، نمايش يك فيلم يا نوار ويدئويي مي باشد.

á روش هاي مورد استفاده جهت تقويت سخنراني

- تغيير در روش ارائه گفتار: تغيير در لحن يا صوت و يا سرعت گفتار از ساده ترين روش هاست. سكوت، انجام حركاتي مانند دور شدن از محل سخنراني و آمدن در ميان فراگيران نيز نمونه ديگري از اين روش هاست.

- مشاركت فعال: قويترين راه افزايش يادگيري است.

1.      سئوال كردن: ساده ترين شكل تأثير متقابل است. سئوال بايد واضح، هدفدار و مختصر باشد. ايجاد تفكر نمايد. راهنمايي ناخواسته نداشته و با زمان پاسخگويي كافي و متناسب با سطح درك فراگيران و برحسب حيطه هاي يادگيري طرح شود.

تذكر: بهتر است وضعيتي ايجاد شود كه تمام فراگيران به پاسخ دادن بپردازند.

2.      فعاليت در گروه هاي كوچك: به عنوان يك روش قوي ياددهي بايد مدنظر داشت. مي توان فراگيران را به گروه هاي كوچك تقسيم كرد و در صورت لزوم صندلي ها را به نحو مناسبي چيد. از اين گروه هاي كوچك (گروه هاي همهمه) خواسته مي شود تا در مورد مطلبي به بحث بپردازند. سپس برخي يا تمامي گروه ها نتيجه بحث خود را ارائه مي نمايد.

3.      بارش افكار -  طوفان فكري: اين روش خصوصاً در ابتداي سخنراني براي جلب توجه فراگيران بسيار مفيد مي باشد. در اين روش سئوال يا مسأله اي براي فراگيران مطرح شده و از آنها خواسته مي شود تا نظرات و راه حل هاي خود را در اين زمينه عنوان كنند. سپس نظرات بدون هيچ انتقادي بر روي تخته يا طلق شفاف نوشته مي شود سپس بر اساس اين نظرات بحث آغاز مي گردد.

4.      بحث نفر به نفر: فراگيران به گروه هاي دو نفره تقسيم شده و سئوال يا مسأله اي مطرح مي شود.

ابتدا نفر اول نظرات خود را گفته سپس نفر مقابل عقايد خود را ابراز مي كند و سپس نتيجه بحث به اطلاع سخنران مي رسد.

 

دكتر مريم حسيني ابريشمي – كارشناس برنامه ريزي آموزش مداوم

منابع

1-     مباني و كاربرد تكنولوژي آموزشي و ارتقاي سلامت. دكتر رضا قاسمي برقي دكتر محمد پوراسلامي و همكاران، انتشارات بحرالعلوم، قزوين 1381.

2-     آموزش سلامت. جلد اول. دكتر ناصر محمدي، دكتر شهرام رفيعي فر و همكاران، انتشارات مهرراوش، تهران، 1384.

3-     روش هاي نوين در آموزش پزشكي و علوم وابسته. ديويد نيوبل و روبرت كانن، مترجم دكتر سيد محسن محمودي. انتشارات علمي و فرهنگي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي 1376.

4- Teaching and Learning Method, Galbraith. M.W (2003) – Adult Learning Method, (Ed) Malabar, Eia: Krieger.

منبع :

http://mojri3.blogfa.com/post-78.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۳:۳۴ ] [ مشاوره مديريت ]

 

انواع سخنراني

 1 ـ سخنوري‌ سياسي‌ : مخصوص‌ كساني‌ است‌ كه‌ دست‌ اندركار سياسي‌ هستند مانند زمامداران‌ ممالك‌ ، وزرا ،فرستادگان‌ كشورها به‌ سازمانهاي‌ جهاني‌ ، نمايندگان‌ دولت‌ در مجلس‌ مقننه‌ و بطور كلي‌آنانكه‌ به‌ نحوي‌ از انحاء در امور سياسي‌ دخالت‌ دارند . سخنور سياسي‌ بايد علاوه‌ بر آگاهي‌ از اصول‌ و قواعد سخنوري‌ علوم‌ و فنون‌ گوناگوني‌را كه‌ در عالم‌ سياست‌ كاربرد دارد بداند با اوضاع‌ و احوال‌ كشور خود و مردم‌ آن‌ آشناباشد از جريانات‌ سياسي‌ و آنچه‌ در جهان‌ مي‌ گذرد بي‌ خبر نماند ملتهاي‌ جهان‌ را بخوبي‌بشناسد و از روحيات‌ هر يك‌ از آنان‌ اطلاعات‌ لازم‌ بدست‌ آورد تا بتواند با احاطه‌ كامل‌به‌ مسايل‌ سياسي‌ نقش‌ خود را بخوبي‌ ايفاء كند و وجودش‌ چه‌ در داخل‌ و چه‌ در خارج‌كشور منشاء اثري‌ باشد .

 

 2 ـ سخنوري‌ قضايي‌ : مخصوص‌ جلسات‌ دادگاههاست‌ و براي‌ رفع‌ اتهام‌ يا دفاع‌ از حق‌ بكار مي‌ رود .  شرط‌ اول‌ سخنوري‌ قضايي‌ اطلاع‌ كامل‌ از علم‌ حقوِ و دانشهاي‌ ديگري‌ از قبيل‌ فلسفه‌ ،منطق‌ ، فقه‌ ، تاريخ‌ و روانشناسي‌ مي‌ باشد لذا غالباً طرح‌ شكايت‌ يا دفاع‌ به‌ عهده‌ كساني‌واگذار مي‌ شود كه‌ از علوم‌ فوِ الذكر آگاهي‌ دارند اين‌ اشخاص‌ را در اصطلاح‌ قضايي‌وكيل‌ دادگستري‌ گويند .

 

  3 ـ سخنوري‌ علمي‌ : يكي‌ از مختصات‌ عصر حاضر رواج‌ و تداول‌ سخنوري‌ علمي‌ است‌ روزي‌ نيست‌ كه‌ دريكي‌ از نقاط‌ جهان‌ كنگره‌ يا سميناري‌ تشكيل‌ نشود و در آن‌ مجامع‌ دانشمندان‌ و محققان‌در باره‌ مطالب‌ مختلف‌ علمي‌ بحث‌ و گفتگو نكنند . پيشرفت‌ سريع‌ دانش‌ و بطلان‌ نظريه‌هاي‌ قديم‌ علمي‌ ايجاب‌ مي‌ كند كه‌ دانشمندان‌ جهان‌ دور هم‌ گرد آيند و عقايد و افكارخود را براي‌ همگان‌ و مردم‌ علاقمند بيان‌ كنند و اگر قانون‌ جديدي‌ كشف‌ كرده‌ يا به‌وجود مادة‌ تازه‌ اي‌ پي‌ برده‌ اند درستي‌ آن‌ قانون‌ را به‌ اثبات‌ رسانند و يا خصوصيات‌ماده‌ جديد را تشريح‌ كنند . ناگفته‌ پيداست‌ كه‌ سخنراني‌ علمي‌ به‌ مراتب‌ دشوار تر از انواع‌ ديگر سخنراني‌ است‌ زيراسخنران‌ در عين‌ حال‌ كه‌ بايد حق‌ مطلب‌ را ادا كند و از مسير يك‌ پژوهش‌ علمي‌ خارج‌نشود ناگزير است‌ تدابيري‌ اتخاذ كند كه‌ گفته‌ هايش‌ ملال‌ انگيز و كسالت‌ آور نباشد ومطالب‌ بسيار مهم‌ علمي‌ با بيان‌ ساده‌ و درخور فهم‌ همه‌ حضار ايراد گردد . گفتن‌داستانهاي‌ كوتاه‌ و آوردن‌ مثلهاي‌ مختلف‌ و همچنين‌ خواندن‌ اشعاري‌ به‌ مناسبت‌ حال‌ ومقال‌ و ذكر نكته‌ هاي‌ ظريف‌ و لطيف‌ عواملي‌ است‌ كه‌ مي‌ تواند به‌ ياري‌ سخنران‌ بشتابدو سخن‌ او را از يكنواختي‌ بيرون‌ آرد .

 

  4 ـ سخنوري‌ تشريفاتي‌ : اين‌ نوع‌ سخنراني‌ كه‌ آن‌ را سخنراني‌ نمايشي‌ نيز مي‌ گويند بيشتر در مجالس‌ رسمي‌ انجام‌مي‌ گيرد و در مواردي‌ است‌ كه‌ بخواهند از كسي‌ تجليل‌ كنند و خدمات‌ او را موردستايش‌ قرار دهند . سخناني‌ كه‌ موقع‌ تجليل‌ از مقام‌ علمي‌ ، ادبي‌ يا سياسي‌ كسي‌ گفته‌ مي‌ شود همچنين‌خطابه‌ هايي‌ كه‌ مثلاً هنگام‌ دادن‌ دكتراي‌ افتخاري‌ به‌ يك‌ شخصيت‌ بزرگ‌ ايراد مي‌ گردداز اين‌ قبيل‌ است‌ .

 

  5 ـ سخنوري‌ منبري‌ : سخنوري‌ منبري‌ كه‌ آن‌ را مي‌ توان‌ سخنوري‌ مذهبي‌ نيز ناميد بيشتر مخصوص‌ روحانيان‌و راهنمايان‌ ديني‌ و مذهبي‌ است‌ و تكيه‌ سخنور بيشتر به‌ كلام‌ خدا و تعليمات‌ انبياء واولياست‌ . هدف‌ اين‌ سخنوري‌ نشان‌ دادن‌ راه‌ راست‌ و تقويت‌ ايمان‌ مردم‌ است‌ بنابراين‌بيش‌ از هر چيز با معنويات‌ سر و كار دارد .

منبع :

http://mojri3.blogfa.com/post-80.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۳:۳۳ ] [ مشاوره مديريت ]


مراحل سخنوري و ارايه ۱۵ رهنمود براي سخنراني بهتر

  1 ـ چه‌ بايد گفت‌ : كار اساسي‌ ناطق،‌ خلق‌ و ايجاد معاني‌ است‌ يعني‌ بايد در باره‌ مطلبي‌ كه‌ مي‌ خواهد بيان‌كند درست‌ بينديشد اطراف‌ و جوانب‌ مسئله‌ را مد نظر داشته باشد و سپس‌ با توجه‌ به‌ هدف ‌اصلي‌ و مقصود و منظوري‌ كه‌ دارد سخن‌ آفريني‌ كند .


   2 ـ با چه‌ ترتيبي‌ بايد گفت‌ : سخنور بايد به‌ مطالب‌ خود نظم‌ و ترتيبي‌ خاص‌ بدهد زيرا اگر ناطق‌ بدون‌ تهيه‌ طرح‌ سخنراني‌ پشت‌ ميز خطابه‌ قرار گيرد با نگراني‌ و تشويش‌ خاطر مطالب‌ خود را به‌ صورت ‌آشفته‌ و درهم‌ بيان‌ خواهد كرد و نه‌ تنها زحمات‌ خود را به‌ هدر مي‌ دهد بلكه‌ در ذهن ‌شنوندگان‌ خود نوعي‌ بدبيني‌ ايجاد مي‌ كند اينجاست‌ كه‌ طرح‌ سخنراني‌ را به‌ بيمه‌ نامه ‌تشبيه‌ كرده‌ و گفته‌ اند هر گاه‌ سخنران‌ خود را قبلاً آماده‌ كرده‌ و طرح‌ سخنراني‌ را در دست‌ داشته‌ باشد يا مطالب‌ خود را مرتب‌ به‌ ذهن‌ بسپارد به‌ كسي‌ مي‌ ماند كه‌ خود را بيمه ‌كرده‌ و از هرگونه‌ نگراني‌ و اضطراب‌ بر كنار است‌ .  


 3 ـ چگونه‌ بايد گفت‌ : درست‌ است‌ كه‌ انتخاب‌ مطالب‌ و مرتب‌ و منظم‌ كردن‌ آنها كار دشواري‌ است‌ و خلق‌ و ايجاد معاني‌ از مراحل‌ حساس‌ سخنوري‌ شمرده‌ مي‌ شود اما ناطق‌ هر اندازه‌ در گردآوري ‌مطالب‌ و پيدا كردن‌ دلايل‌ لازم‌ زحمت‌ بكشد و رنج‌ ببرد نمي‌ تواند به‌ نتيجه‌ مطلوب‌ برسد مگر آنكه‌ سخن‌ پرداز خوبي‌ باشد. البته‌ سخن‌ آفريني‌ دانش‌ فراوان‌، پرمايگي‌ وانديشه‌ بلند لازم‌ دارد. در بيان‌ مطالب‌ بايد دو مسئله‌ اساسي‌ را مدنظر داشت‌. اول‌ آنكه ‌سخن‌ با رواني‌ ادا شود. دوم‌ آنكه‌ از دلپذيري‌ و آراستگي‌ برخوردار باشد. شكي‌ نيست‌ كه ‌رواني‌ سخن‌ در درجه‌ اول‌ اهميت‌ قرار دارد زيرا غرض‌ اصلي‌ از بيان‌ آن‌ است‌ كه‌ شنونده‌ مقصود گوينده‌ را دريابد و در فهم‌ آن‌ به‌ دشواري‌ نيفتد .


رهنمودهايي‌ براي‌ سخنراني‌ و سخنوري‌ :

 1 ـ اگر مي‌ خواهيد ناطق‌ شويد اول‌ ميل‌ آن‌ را شديداً در خود ايجاد كنيد و به‌ سخن‌گويندگان‌ خوب‌ گوش‌ فرا دهيد.

2 ـ در سخنوري‌ بايد راستگو، صميمي‌ و خيرخواه‌ باشيد و براي‌ ايجاد انفعالات‌ شورانگيز در شنونده‌ بايد خود سوزي‌ در سر داشته‌ باشيد.

3 ـ وقتي‌ در حضور جماعت‌ براي‌ سخنوري‌ حاضر مي‌ شويد هيات‌ خود را درست‌ و به‌قاعده‌ بسازيد.

۴ ـ آنچه‌ را مي‌ خواهيد بگوييد قبلاً براي‌ خود واضح‌ و معلوم‌ نماييد .

 5 ـ خود را به‌ جاي‌ شنوندگان‌ بگذاريد و با توجه‌ به‌ اين‌ نكته‌ مطالب‌ خود را تنظيم‌ كنيد.

6 ـ فوراً وارد مطلب‌ شويد و طبيعي‌ و ساده‌ و روان‌ و موزون‌ سخن‌ بگوييد.

7 ـ بلند صحبت‌ كنيد تا همه‌ بشنوند و در سخن‌ گفتن‌ از تجربيات‌ و مشاهدات‌ خود، رغبت‌ و منافع‌ شنوندگان‌ را در نظر بگيريد.

8 ـ از پراكنده‌ گويي‌ و پرچانگي‌ كه‌ يكي‌ از بزرگترين‌ آفات‌ سخنوري‌ است‌ بپرهيزيد.

۹ ـ از بكار بردن‌ عبارات‌ بلند و عالمانه‌ و فضل‌ فروشي‌ دوري‌ جوئيد.

10ـ اگر مي‌ خواهيد سخنانتان‌ مؤثر شود چهار كلمه‌ شور، احساس‌، روح‌ و هيجان‌ را فراموش‌ نكنيد.

11 ـ در بيان‌ مطالب‌، موقع‌ شناسي‌ را از نظر دور نداريد.

۱۲ ـ تند و با سرعت‌ حرف‌ نزنيد.

۱۳ ـ حروف‌ آخر كلمات‌ را نخوريد.

14 ـ در سخن‌ گفتن‌، مطالب‌ خارج‌ از بحث‌ را به‌ ميان‌ نكشيد.

 15 ـ هر وقت‌ سخنوري‌ در پيش‌ داريد قبل‌ از آن‌ جسم‌ و روح‌ خود را خسته‌ نكنيد.

منبع :

http://mojri3.blogfa.com/post-83.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۳:۳۲ ] [ مشاوره مديريت ]

 

رهنمودهاي‌ اجرايي‌ براي‌ برگزاري‌ كنفرانس خبري‌:

  1 ـ ميكروفون ها بايد قبلاً تنظيم‌ شده‌ و آزمايش‌ شوند.

 2 ـ به‌ اندازه‌ كافي‌ صندلي‌ در سالن‌ پيش‌ بيني‌ شود به‌ شكلي‌ كه‌ هر شخص‌ بتواند به‌راحتي‌ پاسخگو را ببيند و حرفهاي‌ او را بشنود .

3 ـ محل‌ پاسخگوي‌ سئوالات‌ بايد كمي‌ نسبت‌ به‌ خبرنگاران‌ بلندتر باشد. وجود يادداشت‌ و ظرف‌ آب‌ ضروري‌ است‌.

4 ـ نور سالن‌ كنفرانس‌ بايد در همه‌ جا به‌ حدي‌ باشد تا هر كس‌ بتواند نوشته‌ اي‌ را بخواند و يا يادداشت‌ بردارد.

۵ ـ لوازم‌ التحرير از قبيل‌ خودكار، مداد و كاغذ از هر نوع‌ و به‌ اندازه‌ كافي‌ بايد پيش‌ بيني‌شده‌ و در دسترس‌ باشد.

 6 ـ جريان‌ كنفرانس‌ از ابتدا تا انتها بايد توسط‌ ضبط‌ صوت‌ ضبط‌ گردد.

 7 ـ ليستي‌ از خبرنگاران‌ كه‌ در كنفرانس‌ حاضرند و مطبوعاتي‌ كه‌ نماينده‌ آن‌ هستند تهيه‌ شود.

 8 ـ از آنجائيكه‌ براي‌ رسانه‌ هاي‌ همگاني‌ عكس‌ اهميت‌ زيادي‌ دارد چنانچه‌ لازم‌ باشد چند دقيقه‌ اول‌ به‌ خبرنگاران‌ عكاس‌ فرصت‌ داده‌ شود كه‌ عكس هاي‌ دلخواه‌ خود را از هر زاويه‌ اي‌ كه‌ مايلند بگيرند.

 9 ـ محلي‌ براي‌ استقرار دوربين‌ تلويزيوني‌، چنانچه‌ در برنامه‌ منظور شده‌ پيش‌ بيني‌ شود.

 10 ـ چنانچه‌ بنا به‌ دلايلي‌ مصاحبه‌ اختصاصي‌ با يك‌ رسانه‌ پس‌ از كنفرانس‌ پيش‌ بيني‌شده‌ است‌ نبايد اطلاعات‌ و خبر بيشتر از آنچه‌ كه‌ در كنفرانس‌ خبري‌ بيان‌ و اعلام‌ گرديده‌ در اختيار اين‌ رسانه‌ قرار داد.

 11 ـ با ارسال‌ نامه‌ اي‌ به‌ دفتر رسانه‌ هاي‌ همگاني‌ كه‌ خبرنگارانشان‌ را به‌ كنفرانس‌ اعزام‌ داشته‌ بودند از آنها تشكر كنيد.

كنفرانس‌ خبري‌ :
 شخصي‌ كه‌ براي‌ عده‌ اي‌ سخنراني‌ مي‌ كند يك‌ ارتباط‌ دو جانبه‌ بر قرار مي‌ سازد مخاطبين‌ پيامهاي‌ او را دريافت‌ مي‌ كنند و آنرا يا مي‌ پذيرند يا رد مي‌ كنند و در طول ‌سخنراني‌ با گوينده‌ وارد گفتگو نمي‌ شوند. تنها در انتهاي‌ سخنراني‌ احتمالاً سئوالاتي‌ رامطرح‌ مي‌ نمايند. كنفرانس‌ خبري‌ عبارت‌ از آن‌ شكل‌ از تاكتيك‌ گفتاري‌ است‌ كه‌ ازطريق‌ آن‌ اخبار، اطلاعات‌ و عقايد گوينده‌ به‌ سرعت‌ از طريق‌ رسانه‌ هاي‌ همگاني‌ به‌اطلاع‌ عموم‌ مي‌ رسد. از نقطه‌ نظر روابط‌ عمومي‌ كنفرانس‌ خبري‌ يك‌ اقدام‌ مثبت‌ و مساعد است‌ كه‌ روابط‌عمومي‌ با توجه‌ به‌ حضور نمايندگان‌ وسايل‌ ارتباطي‌ مي‌ توانند طرحها، اقدامات‌ و نظرهاي‌ خود را بيان‌ نمايد.

برنامه‌ ريزي‌ و اداره‌ يك‌ كنفرانس‌ خبري‌:

 پس‌ از اينكه‌ فكر كنفرانس‌ خبري‌ از ذهن‌ مدير مؤسسه‌ و يا مسئول‌ روابط‌ عمومي‌ گذشت ‌بايد با دقت‌ به‌ اين‌ سئوال‌ اصلي‌ پاسخ‌ دهد كه‌ آيا برپايي‌ كنفرانس‌ خبري‌ ضرورتي‌ دارد يا نه‌؟ در پاسخ‌ به‌ اين‌ سئوال‌ بايد توجه‌ كرد چنانچه‌ خبري‌ به‌ مفهوم‌ رسانه‌ هاي‌ همگاني‌ داريد داير كردن‌ كنفرانس‌ خبري‌ ضرورت‌ دارد و در غير اينصورت‌ چنين‌ كاري‌ نكنيد. اگر خبرنگاران‌ در محل‌ كنفرانس‌ حاضر شده‌ و با اعلام‌ خبري‌ مواجه‌ نشوند و يا مشتي ‌تبليغات‌ بشنوند و  با دستي‌ خالي‌ به‌ محل‌ كار خود باز گردند ارتباط‌ بين‌ مؤسسه‌ و رسانه‌ ها تيره‌ خواهد شد و فرصت هاي‌ آينده‌ از روابط‌ عمومي‌ مؤسسه‌ گرفته‌ مي‌ شود و كنفرانس‌خبري‌ بعدي‌ نيز در بين‌ نخواهد بود. اگر خبر در حد يك‌ كنفرانس‌ خبري‌ اهميت‌ ندارد مسئول‌ روابط‌ عمومي‌ با تجربه‌ و باهوش‌ آنرا بصورت‌ يك‌ اطلاعيه‌ خبري‌ تهيه‌ و در اختيار رسانه‌ هاي‌ همگاني‌ قرار مي‌ دهد و با پيگيري‌، فرصت‌ درج‌ و پخش‌ آنرا فراهم‌ مي‌ آورد. يك‌ كنفرانس‌ خبري‌ بايد به‌ دقت‌ برنامه‌ ريزي‌ شود . دعوتنامه‌ اي‌ بايد تهيه‌ و حداقل‌ يك‌هفته‌ قبل‌ از تاريخ‌ برگزاري‌ كنفرانس‌ به‌ رسانه‌ هاي‌ همگاني‌ ارسال‌ شود. بايد دقت‌ كرد براي‌ همة‌ وسايل‌ ارتباطي‌ و سازمان هايي كه‌ به‌ خبر علاقمند هستند فرستاده‌ شود . همراه‌ با دعوتنامه‌ بهتر است‌ مطالب‌ اطلاعاتي‌ و خبري‌ فرستاد تا مسئولين‌ رسانه‌ ها نسبت ‌به‌ خبر آگهي‌ قبلي‌ پيدا كنند و خبرنگار مناسب‌ را به‌ كنفرانس‌ اعزام‌ دارند. در دعوتنامه‌ بايد زمان‌ مكان‌ و شخصي‌ كه‌ به‌ سئوالات‌ پاسخ‌ss=LowPost3>

[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۳:۲۶ ] [ مشاوره مديريت ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ][ ۷۲۲ ][ ۷۲۳ ][ ۷۲۴ ][ ۷۲۵ ][ ۷۲۶ ][ ۷۲۷ ][ ۷۲۸ ][ ۷۲۹ ][ ۷۳۰ ][ ۷۳۱ ][ ۷۳۲ ][ ۷۳۳ ][ ۷۳۴ ][ ۷۳۵ ][ ۷۳۶ ][ ۷۳۷ ][ ۷۳۸ ][ ۷۳۹ ][ ۷۴۰ ][ ۷۴۱ ][ ۷۴۲ ][ ۷۴۳ ][ ۷۴۴ ][ ۷۴۵ ][ ۷۴۶ ][ ۷۴۷ ][ ۷۴۸ ][ ۷۴۹ ][ ۷۵۰ ][ ۷۵۱ ][ ۷۵۲ ][ ۷۵۳ ][ ۷۵۴ ][ ۷۵۵ ][ ۷۵۶ ][ ۷۵۷ ][ ۷۵۸ ][ ۷۵۹ ][ ۹۱۲ ][ ۹۱۳ ][ ۹۱۴ ][ ۹۱۵ ][ ۹۱۶ ][ ۹۱۷ ][ ۹۱۸ ][ ۹۱۹ ][ ۹۲۰ ][ ۹۲۱ ][ ۹۲۲ ][ ۹۲۳ ][ ۹۲۴ ][ ۹۲۵ ][ ۹۲۶ ][ ۹۲۷ ][ ۹۲۸ ][ ۹۲۹ ][ ۹۳۰ ][ ۹۳۱ ][ ۹۳۲ ][ ۹۳۳ ][ ۹۳۴ ][ ۹۳۵ ][ ۹۳۶ ][ ۹۳۷ ][ ۹۳۸ ][ ۹۳۹ ][ ۹۴۰ ][ ۹۴۱ ][ ۹۴۲ ][ ۹۴۳ ][ ۹۴۴ ][ ۹۴۵ ][ ۹۴۶ ][ ۹۴۷ ][ ۹۴۸ ][ ۹۴۹ ][ ۹۵۰ ][ ۹۵۱ ][ ۹۵۲ ][ ۹۵۳ ][ ۹۵۴ ][ ۹۵۵ ][ ۹۵۶ ][ ۹۵۷ ][ ۹۵۸ ][ ۹۵۹ ][ ۹۶۰ ][ ۹۶۱ ][ ۹۶۲ ][ ۹۶۳ ][ ۹۶۴ ][ ۹۶۵ ][ ۹۶۶ ][ ۹۶۷ ][ ۹۶۸ ][ ۹۶۹ ][ ۹۷۰ ][ ۹۷۱ ][ ۹۷۲ ][ ۹۷۳ ][ ۹۷۴ ][ ۹۷۵ ][ ۹۷۶ ][ ۹۷۷ ][ ۹۷۸ ][ ۹۷۹ ][ ۹۸۰ ][ ۹۸۱ ][ ۹۸۲ ][ ۹۸۳ ][ ۹۸۴ ][ ۹۸۵ ][ ۹۸۶ ][ ۹۸۷ ][ ۹۸۸ ][ ۹۸۹ ][ ۹۹۰ ][ ۹۹۱ ][ ۹۹۲ ][ ۹۹۳ ][ ۹۹۴ ][ ۹۹۵ ][ ۹۹۶ ][ ۹۹۷ ][ ۹۹۸ ][ ۹۹۹ ][ ۱۰۰۰ ][ ۱۰۰۱ ][ ۱۰۰۲ ][ ۱۰۰۳ ][ ۱۰۰۴ ][ ۱۰۰۵ ][ ۱۰۰۶ ][ ۱۰۰۷ ][ ۱۰۰۸ ][ ۱۰۰۹ ][ ۱۰۱۰ ][ ۱۰۱۱ ][ ۱۰۱۲ ][ ۱۰۱۳ ][ ۱۰۱۴ ][ ۱۰۱۵ ][ ۱۰۱۶ ][ ۱۰۱۷ ][ ۱۰۱۸ ][ ۱۰۱۹ ][ ۱۰۲۰ ][ ۱۰۲۱ ][ ۱۰۲۲ ][ ۱۰۲۳ ][ ۱۰۲۴ ][ ۱۰۲۵ ][ ۱۰۲۶ ][ ۱۰۲۷ ][ ۱۰۲۸ ][ ۱۰۲۹ ][ ۱۰۳۰ ][ ۱۰۳۱ ][ ۱۰۳۲ ][ ۱۰۳۳ ][ ۱۰۳۴ ][ ۱۰۳۵ ][ ۱۰۳۶ ][ ۱۰۳۷ ][ ۱۰۳۸ ][ ۱۰۳۹ ][ ۱۰۴۰ ][ ۱۰۴۱ ][ ۱۰۴۲ ][ ۱۰۴۳ ][ ۱۰۴۴ ][ ۱۰۴۵ ][ ۱۰۴۶ ][ ۱۰۴۷ ][ ۱۰۴۸ ][ ۱۰۴۹ ][ ۱۰۵۰ ][ ۱۰۵۱ ][ ۱۰۵۲ ][ ۱۰۵۳ ][ ۱۰۵۴ ][ ۱۰۵۵ ][ ۱۰۵۶ ][ ۱۰۵۷ ][ ۱۰۵۸ ][ ۱۰۵۹ ][ ۱۰۶۰ ][ ۱۰۶۱ ][ ۱۰۶۲ ][ ۱۰۶۳ ][ ۱۰۶۴ ][ ۱۰۶۵ ][ ۱۰۶۶ ][ ۱۰۶۷ ][ ۱۰۶۸ ][ ۱۰۶۹ ][ ۱۰۷۰ ][ ۱۰۷۱ ][ ۱۰۷۲ ][ ۱۰۷۳ ][ ۱۰۷۴ ][ ۱۰۷۵ ][ ۱۰۷۶ ][ ۱۰۷۷ ][ ۱۰۷۸ ][ ۱۰۷۹ ][ ۱۰۸۰ ][ ۱۰۸۱ ][ ۱۰۸۲ ][ ۱۰۸۳ ][ ۱۰۸۴ ][ ۱۰۸۵ ][ ۱۰۸۶ ][ ۱۰۸۷ ][ ۱۰۸۸ ][ ۱۰۸۹ ][ ۱۰۹۰ ][ ۱۰۹۱ ][ ۱۰۹۲ ][ ۱۰۹۳ ][ ۱۰۹۴ ][ ۱۰۹۵ ][ ۱۰۹۶ ][ ۱۰۹۷ ]
.: Weblog Themes By iranblag :.

درباره وبلاگ

تيم مشاوران مديريت ايران IranMCT ----------------- http://iranmct.com ---------------- Iran Management Consultants Team
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب
شمارنده
شرکت مشاوره مدیریتبازارسازی مدیریت بازاریابی. بازدید تحقیقات بازاریابیآموزش مدیریت MBAدلایل ترک تحقیقات بازاریابی تحقیقات مدیریت شرایط سخت بازارکارت امتیازی متوازنارزیابی عملکرد . نمونه مطالعات موردی.برند برندینگانواع برند معرفی 21 نوع متفاوت از برندبرندسازی branding marketing . برندسازی.تحقیقات بازاریابی انگیزه بخش http://marketingbranding.ir سبک مدیریت است مدیریت بازاربازاریابیتحقیقات بازاریابی ویژگی های .حرفه ای مشاوره اموزش مدیریت.شناسایی مشتریان .تحقیقات بازاریابی استفاده از تحقیقات بازار و بازاریابی http://marketingsales.irmarketing مدیریت برندینگ . Business Management ConsultantIran Business Management ConsultantManagement . بازاریابیانواع بازاریابی 127 نوع بازاریابیبازاریابی. بازاریابی MarketingMix آمیختهآمیزه بازاريابیمدیریت بازاریابی. اخبار مدیریت و تجارتمدیریت.مشاوره بازاریابی مدیریت آموزش تکنیک‌های فروشندگی حرفه‌ای فروشندگی. اخبار مدیریت و تجارتبازاریابی برندینگ. http://iranmct.com/news/page/12مدیریت. مدیریت مشاوره بازاریابیآموزش. بیزینس پلن طرح توجیهی طرح business plan. برنامه بازاریابی Marketing Planبازاریابی. مشاوره تبلیغات مشاور تبلیغات مشاور مدیریت management مشاوره مدیریت انواع بازاریابی بازاریابی. Business Planبیرینس پلن طرح توجیهیمدیریت. کلینیک کاشت موی طبیعی آسمان