مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 13805
دیروز : 42500
افراد آنلاین : 49
همه : 4540769

روايت راديويي‌ها از گرايش مجريان راديو به تلويزيون

     

مجموعه گفتگوهاي خبرگزاري مهر درباره گرايش مجريان راديو به اجرا در تلويزيون  

   

رافعي: تجربه فضاي جديد مجريان راديو را به تلويزيون كشانده است

 بنفشه رافعي كه اين روزها برنامه "تيتر يك" با اجراي او از شبكه اول پخش مي‌شود، يكي از دلايل علاقمندي مجريان راديو براي اجرا در تلويزيون را تجربه فضاي جديد ذكر كرد.

بنفشه رافعي درباره انگيزه‌اش براي اجرا در تلويزيون گفت: دليل عمده آن به رشته‌ تحصيلي‌ام برمي‌گردد كه كارگرداني تئاتر است. ضمن اينكه هميشه از تجربه درعرصه‌هاي جديد استقبال مي‌كنم. البته در حد بضاعتم. تلويزيون مجال بيشتري براي فعاليت در اين رشته را به من مي‌دهد تا خود را محك بزنم. من با توجه به قانون راديو كه به آن احترام مي گذارم، ملزم به فعاليت در يكي از اين دو رسانه هستم.

اين مجري كه در زمان انتخابات اجراي برنامه "جريان" را به عهده داشت، درباره دلايل علاقمندي مجريان راديو به تلويزيون گفت: همه علاقمند به پيشرفت و تجربه در فضاي جديد هستند. من منكر شهرت طلبي نيستم، اما مي‌توان نگاه زيباتر و خوشبيانه‌تري هم داشت و آن هم پيشرفت در كار است. حال نه اينكه تلويزيون از راديو پيشرفته‌تر است، اما به دليل گستردگي تلويزيون و امكانات بصري كه در اختيار دارد شايد امكان بيشتري را براي مجري فراهم كند.

رافعي يكي ديگر از دلايل ورود مجريان راديو به تلويزيون را مسائل مالي برشمرد و گفت: گرچه در حيطه مسئوليت من نيست تا در اين‌باره صحبت كنم، اما متاسفانه دستمزدها در راديو پايين است و اختلاف مالي در اين دو رسانه مشهود است. هر چند كه كسب درآمد از تلويزيون هم مرارت‌هاي خاص خودش را دارد.

وي درباره علاقمندي برنامه‌سازان تلويزيون براي جذب مجريان راديو افزود: برنامه‌سازان تلويزيون به دنبال چهره‌هاي جديد براي اجرا هستند و طبيعي است كه به سراغ مجريان راديو بيايند، چون راديو مكان خوبي براي گذراندن آزمون‌هاي دشوار است. البته جسارت نمي‌كنم كه بگويم اين اتفاق در تلويزيون نيفتاده است، اما مجري‌هاي راديو قابليت و توانايي خود را هميشه نشان داده‌اند.

صوفي: بحران مجري در تلويزيون منجر به جذب مجريان راديو شده است

تهيه‌كننده برنامه "نقره" يكي از عوامل ورود مجريان راديو به تلويزيون را بحران مجري در تلويزيون و نياز اين رسانه به چهره‌هاي جديد براي اجرا دانست.

محمد صوفي درباره انتخاب يك مجري راديويي براي اجراي برنامه "نقره" به خبرنگار مهر گفت: اجراي سري اول "نقره" به عهده كيومرث مرادي بود، اما به دلايلي نمي‌توانست در سري دوم با ما همكاري كند. من و منصور ضابطيان نويسنده برنامه به دنبال جذب يك مجري جديد بوديم و نمي‌خواستيم از كسي استفاده كنيم كه چهره‌اي شناخته‌شده براي مخاطبان تلويزيون باشد.

وي ادامه داد: علاقمند بودم يك مجري براي "نقره" بياورم كه بعدها او را با اعتبار اين برنامه بشناسند. تا اينكه احسان كرمي انتخاب شد كه چند بار اجراي او را در برنامه "مكث 95" از راديو تهران شنيده بوديم. او اجرايي گرم و روان داشت و شنونده را همراه خود مي‌كرد. بعد از اينكه او را ديدم، احساس كردم براي اجراي برنامه "نقره" بهترين گزينه است.

اين تهيه‌كننده درباره علاقمندي برنامه‌سازان تلويزيون براي جذب مجريان راديو گفت: ما براي "نقره" دنبال يك چهره جديد بوديم و اينطور نبود كه حتماً مجري راديو باشد. از سوي ديگر تلويزيون با بحران مجري رو به رو است و اين احساس نياز منجر به جذب مجريان راديو شده است. البته بايد براي انتخاب مجري هميشه دقت لازم را كرد.

صوفي در پايان گفت: در دو سال اخير مجريان محبوبي در راديو داشتيم كه با انتخاب اشتباه براي اجرا در تلويزيون نه تنها موفقيتي در تلويزيون كسب نكردند، بلكه شكست آنها باعث شد تا كاملاً كنار گذاشته شوند. بنابراين انتخاب اول مجريان راديو براي اجرا در تلويزيون اهميت زيادي دارد كه بايد آگاهانه انجام شود.

منافي: رفتن من براي اجرا در تلويزيون اشتباه بود

فرشيد منافي معتقد است پذيرفتن اجراي برنامه تلويزيوني"صبح آمد" در دو سال گذشته اشتباه بوده و نبايد راديو را ترك مي‌كرد، چرا كه شنوندگان راديو با صداي او زندگي مي‌كنند.

فرشيد منافي درباره ورود مجريان راديو به تلويزيون گفت: به نظرم وقتي مجري‌اي از راديو مي‌خواهد برنامه‌اي در تلويزيون اجرا كند، بايد به دقت همه جوانب را بررسي كند كه آيا نوع اجراي او با برنامه تلويزيوني همخواني دارد يا نه؟ من دو سال پيش برنامه "صبح آمد" را براي شبكه سه اجرا كردم كه رفتن من به تلويزيون اشتباه محض بود و بعد از گذشت دو ماه متوجه اين اشتباه شدم.

وي در ادامه افزود: موفقيت مجريان راديو در تلويزيون بستگي به موارد زيادي دارد. يك مجري در راديو با لحن‌هاي مختلف صحبت مي‌كند. من جايگاه خوبي در راديو دارم، حتي مي‌توانم ادعا كنم كه كارم از خيلي از گويندگان راديو بهتر است، اما در تلويزيون موفق نبودم.

اين مجري ادامه داد: خيلي كم پيش مي‌آيد يك مجري محبوب راديو در تلويزيون هم بتواند همان محبوبيت را كسب كند. دليل اين مسئله هم ساده است، چون وقتي مجري دو ساعت در روز يك برنامه‌ حجيم را اجرا مي‌كند شنونده با صداي او زندگي مي‌كند و براي خودش ذهنيتي از آن مجري ترسيم مي‌كند. بنابراين وقتي آن مجري به تلويزيون مي‌آيد انتظار او به حقيقت نمي‌پيوندد.

منافي يادآور شد: اما افرادي كه در راديو برنامه‌هاي روتين و حجيم را اجرا نكردند و بيشتر مجري بازيگر بودند بنابراين با انتخاب درست در تلويزيون مي‌توانند موفق باشند نمونه آن فرزاد حسني است. او دوست من و از مجريان موفق و محبوب تلويزيون است.

وي اشاره كرد: وقتي من هم اجرا در تلويزيون را پذيرفتم دوست داشتم بتوانم همان موفقيت و محبوبيت راديو را كسب كنم، اما اين اتفاق خوب نيفتاد. در اين مسئله هم مقصر نيستم.

اين مجري درباره دلايل گرايش مجريان راديو به تلويزيون گفت: اولين مسئله دستمزد خوب اجرا در تلويزيون است كه مجري را قلقلك مي‌دهد. البته شهرت هم بي‌تاثير نيست، اما تعداد كمي از مجريان به دنبال اين مسئله هستند. خودم هميشه از شهرت فراري بودم.

جعفرپور: دستمزد پائين دليل گرايش مجريان راديو به تلويزيون است

آرزو جعفرپور كه برنامه "قطره" را روي آنتن شبكه يك دارد، يك دليل گرايش مجريان راديو را به اجرا در تلويزيون دستمزد پائين در راديو ذكر كرد و اجراي "قطره" را تجربه فضايي جديد براي خود دانست.

جعفرپور درباره پذيرش اجراي برنامه "قطره" كه هر روز ساعت 16:30 از شبكه يك پخش مي‌شود به خبرنگار مهر گفت: قبل از "قطره" برنامه‌هاي ديگري هم در تلويزيون به من پيشنهاد شده بود. محوريت اين برنامه صرفه‌جويي در آب است. اين نوع برنامه‌ را در راديو اجرا كرده و در اين باره اطلاعات دارم، به همين دليل اجراي برنامه تلويزيوني "قطره" برايم جذابيت داشت.

وي ادامه داد: علاقمند بودم با اجرا در تلويزيون يك فضاي جديد را تجربه كنم، چرا كه اجرا در تلويزيون ويژگي‌هاي خودش را دارد. البته در گذشته هم مسابقه‌اي در تلويزيون اجرا كردم كه توانست جوايز خوبي را از جشنواره سيما كسب كند. بنابراين با فضاي سيما آشنا بودم. گرچه فضاي اجرا در راديو و تلويزيون در ظاهر متفاوت است، اما در گفتگو و نتيجه‌گيري تفاوتي ندارد.

اين مجري افزود: مجري تلويزيون بايد مراقب ظاهر و اشاره‌هاي كارگردان و ديگر عوامل هم باشد، اما در راديو بايد روي صدا كار كند تا محتوا براي شنونده جذاب باشد. گرچه در راديو اين قانون وجود دارد كه گويندگان اگر در تلويزيون اجرا داشته باشند ديگر نمي‌توانند به راديو برگردند، اما افرادي كه پروژه‌اي با تلويزيون همكاري كنند قانون شامل حالشان نمي‌شود.

جعفرپور درباره انتقاد برخي منتقدان به مجريان راديو كه نبايد با اجرا در تلويزيون چهره‌هايشان شكسته شود، توضيح داد: اين انتقاد در دهه‌هاي گذشته كاربرد داشت، اما در حال حاضر با وجود وسائل ارتباط جمعي اين حرف مفهومي ندارد، چون از طريق اينترنت مخاطبان تصاوير مجريان مورد علاقه خود را پيدا مي‌كنند.

وي ارزيابي خود را از گرايش مجريان راديو به اجرا در تلويزيون را اينگونه بيان كرد: ما نبايد تكفيكي ميان اجرا در راديو و تلويزيون قائل شويم، چون مجريان راديو كه در كار خود توانا هستند مي‌توانند در تلويزيون هم اجرا كنند. به نظرم جذب مجريان تواناي راديو در تلويزيون خيلي بهتر از آن است كه فردي از بيرون براي اجرا انتخاب و مدتي هم صرف آزمون و خطا شود.

مجري برنامه "قطره" ادامه داد: البته اگر راديو و تلويزيون خصوصي داشتيم مي‌توانستيم به راحتي آزمون و خطا داشته باشيم، اما زماني كه راديو و تلويزيون ما دولتي است بنابراين بهتر است از نيروهاي متبحر استفاده كرد.

جعفرپور يكي از دلايل گرايش مجريان راديو را به تلويزيون دستمزدهاي پائين راديو ذكر كرد و گفت: دستمزد اجرا در راديو و تلويزيون تفاوت زيادي دارد. همكاران ما در راديو دلي كار مي‌كنند. از سوي ديگر شهرت هم بي‌تاثير نيست، اما من شخصاً براي شهرت به تلويزيون نيامدم، بلكه بيشتر دوست داشتم يك فضاي جديد را تجربه كنم.

وي اشاره كرد: علاوه بر آن اجرا در تلويزيون شرايط بهتري را براي مجري در رشته‌هاي مختلف از جمله برنامه‌سازي فراهم مي‌كند، چون يك نيروي تازه‌نفس به كار تزريق شده است. در مجموع مجريان راديو و تلويزيون سعي مي‌كنند اطلاعاتشان به روز باشد تا در برنامه‌هاي مختلف بتوانند اطلاعات مناسب در اختيار برنامه‌سازان قرار دهند.

كرمي: شهرت و دستمزد خوب مجريان راديو را به تلويزيون مي‌كشاند

احسان كرمي شهرت، دستمزد مناسب و فراهم شدن شرايط كار در زمينه‌هاي مختلف را از عواملي دانست كه مجريان راديو را براي اجرا در تلويزيون ترغيب مي‌كند.

كرمي كه جمعه‌ها برنامه "نقره" را در شبكه يك اجرا مي‌كند درباره موج اخير ورود مجريان راديو به تلويزيون به خبرنگار مهر گفت: اجراي مجريان راديو در تلويزيون مسئله‌اي تازه نيست، چرا كه در گذشته هم مجريان بزرگ از خانواده راديو مثل هرمز شجاعي‌مهر و جواد آتش‌افروز در تلويزيون برنامه اجرا كردند. البته اجراي همه مجريان راديو در تلويزيون و برعكس را تاييد نمي‌كنم.

وي در ادامه افزود: مجريان راديو توانايي‌هاي زيادي دارند، اما اجرا در راديو و تلويزيون تفاوت دارد. يك مجري راديو قبل از پذيرفتن اجرا در تلويزيون بايد آن برنامه را از همه جوانب بررسي كند و ببيند آيا محوريت برنامه با نوع اجرا، شخصيت و چهر‌ه‌ او‌ همخواني دارد يا نه و بعد اجرا را بپذيرد. مجريان توانمندي در راديو داشتيم كه با يك انتخاب اشتباه براي اجرا در تلويزيون با شكست رو به رو شدند.

مجري برنامه "نقره" اشاره كرد: اجرا در راديو مشكلتر از تلويزيون است، چون در راديو مجري فقط با صدا سر و كار دارد و بايد محتوا را به بهترين شكل به شنونده خود منتقل كنيد، اما در تلويزيون مي‌توانيد از چهره هم بهره‌مند شويد. بنابراين اگر انتخاب نوع برنامه درست باشد، مسلماً مجري موفق مي‌شود.

كرمي دلايل گرايش مجريان راديو به تلويزيون را دستمزد پائين راديو، شهرت و فراهم شدن شرايط كار در زمينه‌هاي مختلف در تلويزيون برشمرد و گفت: دستمزدها در راديو قابل مقايسه با تلويزيون نيست. همكاران در راديو با عشق و علاقه كار مي‌كنند و مجبورند به خاطر كافي نبودن دستمزد در جاي ديگر هم كار كنند، اما وقتي در تلويزيون كار مي‌كنيد ديگر مي‌توان به عنوان شغل روي آن حساب كرد.

وي ادامه داد: البته شهرت هم مسئله كوچكي نيست، اما شخصاً شهرت‌طلب نيستم. از سوي ديگر با اجرا در تلويزيون شرايط كار بيشتر براي مجري فراهم مي‌شود. به نظرم بهتر است يك كميته كارشناسي از كساني كه تجربه اجرا در راديو و تلويزيون دارند همچون ژاله صادقيان، اسماعيل ميرفخرايي و محمدرضا شهيدي‌فر نظر بدهند كه چه كساني مي‌توانند همزمان با اجرا در راديو در تلويزيون هم اجرا داشته باشند.

كرمي درباره پذيرفتن اجراي برنامه "نقره" گفت: من سه سال پيش هم مي‌توانستم به تلويزيون بيايم، اما اجراهايي كه پيشنهاد شد با نوع اجراي من تفاوت زيادي داشت، اما وقتي برنامه "نقره" به من پيشنهاد شد احساس كردم با نوع اجرا و شخصيت من همخواني دارد. از سوي ديگر اين برنامه بازخواني خاطرات است و من هم به لحاظ شخصيتي خاطره‌باز هستم و بيان خاطرات را خيلي دوست دارم.

مجري "نقره" در پايان افزود: از سوي ديگر همكاري با منصور ضابطيان و محمد صوفي نويسنده و تهيه‌كننده برنامه "نقره" خيلي خوب بود. دكور برنامه هم يكي ديگر از عواملي است كه در اجراي مجري هم موثر است. دكور برنامه "نقره" هم ضمن سادگي، متفاوت است. در واقع همخواني بودن همه موارد باعث شد اجرا اين برنامه را بپذيرم.

تلويزيون سقف آرزوهاي مجريان راديو است

نيوشا صدر: با وجود اين كه سال‌هاست كم و بيش شاهد حضور مجريان راديو در تلويزيون هستيم اين اواخر به طور قابل توجهي به تعداد اين مجريان افزوده شده است كه با اينكه بسياري به ويژه مجريان تلويزيون استقبال چنداني از اين روند نمي‌كنند، اما بنا به دلايلي به نظر اتفاق ميموني مي‌رسد.

علاقمندي مجريان راديو براي اجرا در تلويزيون به چند دليل قابل بررسي است. اول اينكه اغلب مجريان راديو، برخلاف بسياري از مجريان تلويزيون كه صرفا به دليل آشنا بودن با اين مدير و آن مدير و يا داشتن آشنايي يا نسبت فاميلي با ساير مجريان و بازيگران مطرح پا به اين عرصه گذاشته‌اند، داراي بيان قدرتمند ، استعداد و خلاقيت در بداهه‌پردازي هستند و قادرند فضاي يك برنامه را گرم نگه دارند.

دوم اينكه راديو نسبت به تلويزيون محدوديت‌هاي كمتري دارد و مجريان آن به ويژه مجريان مربوط به برنامه‌هاي سرگرم‌كننده و برنامه‌هاي مختص جوانان شوخي‌هاي كلامي بيشتري رد و بدل مي‌كنند و كمتر بودن محدوديت‌ها، موجب افزايش دايره لغات مجري و امكان استفاده او از لغات بيشتر مي‌شود كه آنها خوشبختانه اين قابليت را با خود به تلويزيون مي‌آورند و با اين كار ارتباطي زنده‌تر و تا حدي متفاوت با ارتباط مرده و سنگي مجرياني كه دائما تلاش مي‌كنند خوشبين، مودب و با مزه باشند با مردم برقرار مي‌شود.

دليل سوم: مجريان راديو، معمولا از اطلاعات عمومي بيشتري بهره‌مند هستند. دليل چهارم: اما حضور آنها مشكلاتي را هم به همراه دارد از جمله اينكه ممكن است ذهنيت مخاطبان را نسبت به آن مجري و صدايش به هم بريزد و ببينيم كه صدايي پخته و پدرانه كه مدت‌ها با آن ارتباط دلي داشته‌ايم متعلق به يك مرد جوان باريك اندام است و يا صدايي پر شر و شور و بازيگوش متعلق به بانويي كه ظاهرش همخواني چنداني با اين صدا ندارد و ... تمام اينها تا مدت‌ها ارتباط ميان مجري و مخاطب را مختل يا كمرنگ مي‌كند.

دليل پنجم: برخي از مجريان راديو هنگامي كه به تلويزيون مي‌آيند در برنامه‌هايي با موضوعاتي متفاوت از آنچه در آن تبحر و اطلاعات دارند به كار مشغول مي‌شوند. ممكن است يك مجري هنري در برنامه‌اي سياسي و يا يك مجري برنامه‌هاي طنز اجتماعي در برنامه‌اي ورزشي آغاز به كار كند و اين نوع گزينش‌ها به معني شكست و ناموفق بودن مجري و برنامه در همان ابتداي راه است.

بايد توجه داشت كه فقط داشتن صداي حرفه‌اي و بيان درست و حاضر جواب بودن نيست كه موجب موفقيت يك مجري مي‌شود، بلكه اشراف او بر آنچه مي‌گويد از مهمترين شروط است. مسئله اينجاست كه مجريان راديو كه در تلويزيون با شكست رو به رو مي‌شوند، عملاً كمتر مي‌توانند موفقيت پيشين‌شان را در راديو تكرار كنند چون مخاطب چهره آنها را شناخته است و ضعف آنها را به صورتي ديگر در يك برنامه تصويري به چشم ديده است.

دليل ششم: بيشترين دليل تمايل مجريان راديو براي حضور در تلويزيون به دليل تفاوت قيمت‌هاي اين دو رسانه است، به صورتي كه حتي قيمت‌هاي تلويزيون قابل قياس با راديو نيست. در شرايطي كه راديو و تلويزيون هر دو دولتي هستند و هر دو از منبع واحدي تغذيه مالي مي‌شوند، تفاوت‌هايي به اين اندازه در دستمزد مجريان و هنرمندان غير‌قابل پذيرش است. به ويژه كه كمتر پيش مي‌آيد كسي براي مدتي به طور مداوم راديو گوش كند و به بهتر بودن سطح كيفي و تنوع بيشتر برنامه‌هاي آن نسبت به برنامه‌هاي تلويزيوني اعتراف نكند.

آنچه مهم است اين است كه مسئولان صدا و سيما پيش از هر كس ديگر بايد به اين نتيجه برسند و تبعيض عجيب و غريب ميان گويندگان راديو و تلويزيون را كنار بگذارند و از منبع سرشار درآمد اين تريبون به طور منصفانه استفاده كنند.

 

منبع :

http://mojri3.blogfa.com/post-209.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۱:۲۰ ] [ مشاوره مديريت ]
 

چرايي افول ستارگان راديو در آسمان تلويزيون

اسم خودتون را با حروف انگليسي بنويسيد    بهاربيست    www.bahar20.sub.irاسم خودتون را با حروف انگليسي بنويسيد    بهاربيست    www.bahar20.sub.irاسم خودتون را با حروف انگليسي بنويسيد    بهاربيست    www.bahar20.sub.irاسم خودتون را با حروف انگليسي بنويسيد    بهاربيست    www.bahar20.sub.irاسم خودتون را با حروف انگليسي بنويسيد    بهاربيست    www.bahar20.sub.ir

در مطلب قبلي از علت رفتن گويندگان راديو به تلويزيون بحث شد و اين كه قدرت عموميت تصويرگري تلويزيون است كه اهل هنر را مسحور مي كند تا هنر خويش را به تمام كمال به رخ جمعيت انبوهي بكشند و بدين طريق به رضايتمندي هرچه بيشتر از جلوه گري هنر خود برسند. اما در باره ضرر و زيان اين رفت و آمد گويندگان بين دو رسانه راديو و تلويزيون چند سال قبل در مقاله "راديو چيست؟"چنين نوشته بودم: "... حضور گويندگان راديو بر صفحه تلويزيون يك اشتباه حرفه اي و كاري ناشيانه است و هر دو رسانه از اين اشتباه متضرر مي شوند. راديو قهرمان خود را از دست مي دهد و تلويزيون قهرمان شكست خورده اي را به صحنه مي آورد. شكست اين قهرمان، زماني است كه تصويرش در صفحه تلويزيون با تصور و تخيل ما از او سازگار نباشد كه اغلب اوقات چنين است.قهرمان راديو، گوينده و يا هنر پيشه قصه هاي راديو است كه در غبار مه آلود ذهن شنونده هميشه حضوري مبهم دارد و ما با همه تلاش نمي توانيم تصوير روشني از او ارائه دهيم و ذهن شنونده، هميشه درگير تعيين ويژگي هاي ظاهري و حتي گاهي حالت چهره و خطوط صورت او است. گرمي راديو، به اين حضور هميشگي پر راز و رمز قهرمانانش در ذهن پر تخيل و رؤيايي مخاطبانش وابسته است."

اما وراي اين امر دلايل ديگري نيز وجود دارد كه به تفاوت و كاركرد گويندگي در راديو وتلويزيون مربوط است. هر گوينده و مجري راديويي در يك برنامه دو نقش را تواماً اجرا مي كند. اين دوگانگي همزمان در اجرا و ايفاي نقش، به گويندگان راديو خصوصاً مجريان اعتبار و شأن خاصي مي بخشد. اكثر تهيه كنندگان تلويزيون از اين كاركرد دوگانه غافلند. تلويزيون بر حسب ماهيتش فقط به يكي از اين دو كاركرد نياز دارد. شايد اين راز شكست ستارگان راديو در آسمان دگرسان تلويزيون باشد.

مجري و گوينده راديو دو نقش ايفامي كند.

1- وصل: اولين نقشي كه گويندگان و مجريان به عهده دارند ايجاد وصل بين شنوندگان و برنامه است. آن ها از طريق خواندن متن يا طرح سؤال و پرسش يا گفت وگو و ... موجب وصل ميان برنامه و مخاطب مي شوند. اين كاركرد و نقش مشتركي ميان دو رسانه راديو و تلويزيون است. در اين حالت ويژگي هاي فيزيكي صوتي گوينده يا مجري در راديو و مختصات تصويري گوينده يا مجري در تلويزيون زمينه مهمي براي قبول و وصل مخاطب و همراهي او با برنامه است. از اين جا به بعد شرايط و زمينه هاي بين دو رسانه كاملاً متفاوت است. لذا نقش و كاركرد گوينده و مجري راديويي با تلويزيوني تفاوت اساسي پيدا مي كند.

2- بسط: نقش دومي كه مجريان و گويندگان راديو دارند كمك به بسط خيال پردازي شنونده درباره برنامه و معنا و مفهوم آن است. در برنامه هاي گوينده محور راديو اين وظيفه به عهده نويسنده است تا با كم و زياد كردن كلمات و جملات مطالب لازم را براي بسط در اختيار گوينده قرار دهد، حال آن كه در برنامه هاي مجري محور اين كار به عهده شخص مجري است. اگر بسط در راديو امري الزامي و ضروري است در تلويزيون مخل و ممل محسوب مي شود و موجب رنجش بينندگان آن است. زيرا تلويزيون همواره كسي را براي وصل مي خواهد تا تصاوير پي درپي درمعرض قرار گيرد و معنا و مفهوم خود را به مخاطب بچشاند.

مهارت و قدرت "بسط" برخي گويندگان راديو، تهيه كنندگان تلويزيون را گمراه مي كند و دل به چيزي مي بندند كه براي تلويزيون نه تنها مزيتي نيست بلكه آفتي محسوب مي شود( البته اگر تلويزيون از رويه توليد خودش استفاده كند يعني تحرك در تصوير ونه از رويه توليد راديو كه كلام است). از طرفي مجريان و گويندگان راديو كه از هنر "بسط" برخوردارند به خطا آن را قابل عرضه به عموم از تلويزيون مي دانند. در حالي كه اين "پر طاووس" اگرچه زيبا و فريبنده است اما دشمن طاووس است و او را به كام نيستي مي فرستد.

راز افول ستارگان راديو را بايد در اين جستجو كنيد كه آن ها داراي هنري هستند كه تلويزيون آن را برنمي تابد و در سياه چال محاق خود پنهان مي كند تا جايي كه اگر جلوه اي از آن هنر تلألؤ كند، هنرمند را حقير و كم بها مي سازد.

منبع :

http://mojri3.blogfa.com/post-205.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۱:۱۹ ] [ مشاوره مديريت ]
چرا هنرمندان راديو به تلويزيون مي روند؟   پري رو تاب مستوري ندارد دكتر حسن خجسته

جمعه شب مورخ 18/2/88 نوشتن مطلبي درباره حضور هنرمندان راديو در تلويزيون را شروع كردم.متن به انتها نرسيده بود پشيمان شدم. انشاءالله در فرصت ديگري مطلب و دليل تعويق آن را به عرض خواهم رساند. پس از آن بهتر ديدم درباره چرايي رفتن هنرمندان راديو به تلويزيون با دوستان به بحث بپردازم.
اگر اولين گمانه دستمزد باشد، در اين صورت چگونه مي توانيد معادله هاي زير را حل كنيد:
1- به ندرت هنرمندان راديو در ابتدا با تهيه كننده تلويزيون از ميزان دستمزد بحثي به ميان مي آورند.
2- گاهي دستمزدهاي پرداخت شده در مقياس كار تلويزيوني خيلي بيشتر از دستمزد مشابه در راديو نيست.
3- موقتي بودن كار در تلويزيون به دلايل گوناگون به علاوه بسته بودن راه برگشت به راديو، هنرمندان راديو را با خطر از دست دادن كار و دريافت مبالغ مالي هرچند كم اما پايدار مواجه مي سازد
4- گاهي بعد از يكسال از فعاليت هنوز تهيه كننده تلويزيوني نتوانسته وجهي براي دستمزد پرداخت كند. 
نكات فوق و ديگر دلايلي از اين نوع كه در سينه بچه هاي راديو وجود دارد، سبب مي شود مسائل مالي را در درجه اول اهميت قرار ندهيم، البته نبايد به عنوان عامل ثانوي از آن به سهولت گذشت.
در مقاله:دو رسانه رو در رو؛ راديو و تئاتر بر آن بودم كه تفاوت ماهوي اين دو رسانه را نشان دهم. بخش كوتاهي از آن شايد بتواند دليل كافي براي تفسير حضور هنرمندان راديو در تلويزيون را ارائه دهد.
سه رسانه تئاتر، راديو و تلويزيون را حداقل از دو جهت مي توان مورد توجه قرار داد:اول نقش و مرتبت اجتماعي كه از آن برخوردار هستند و دوم درجه پچيدگي هنري آن براي يك هنرمند . اين دو، معيارهاي ساده اي هستند كه به ما نشان مي دهند چرا هنرمندان يك رسانه به رسانه ديگر مراجعه دارند.
ممكن است برخي نيازهاي زيستي و زندگي را دليل اصلي بدانند، اما اين دليل كافي نيست؛زيرا گاهي حضور در ديگر رسانه ها حتي موجب لطمه به فعاليت هاي اصلي آنها نيز مي شود.
اين سه رسانه از جهت شأن اجتماعي و موقعيتي كه درحوزه عمومي دارند متفاوت هستند. به نظر ميرسد تلويزيون را بايد در صدر قرار داد كه انبوه توده ها اسير دست بسته آن هستند و سپس راديو قرار مي گيرد با ضريب نفوذ كمتر از تلويزيون و پس از اين دو، تئاتر قرار ميگيرد كه مخاطب آن محدود به سالن هاي نمايش است.
حركت بازيگران تئاتر و راديو به تلويزيون از يك جهت به اين دليل است كه در اين رسانه مي توانند هنر و مهارت هاي خود را براي تعداد بيشتري از مردم و گاهي تمام مردم يك شهر يا كشور نشان دهند. آنها بدين ترتيب هويت حرفه اي خود را بسط مي دهند و رضايتمندي بيشتري از اين شغل هنري در خود ايجاد مي نمايند.
از جهت درجه هنري و صعوبت و سختي كار ، تئاتر در رده نخست جايي دست نيافتني دارد و پس از آن راديو قرار مي گيرد و بعد تلويزيون. راديو از اين جهت قبل از تلويزيون است، چون رسانه اي است كه تحولات و تغييرات تكنولوژيكي بر تبديل انديشه به پيام راديويي تأثير چنداني ندارد. لذا رسانه اي است كه در پيچيدگي انديشه اي قرار دارد، حال آن كه تلويزيون كاملاًاسير فناوري جديد است و بسياري از تكنولوژيست ها اداره كننده بخش هاي مهمي از يك برنامه تلويزيوني هستند. به معناي ديگر، مهارت هاي تكنولوژيكي جايگزين مهارت هاي هنري شده است.
اما حركت بازيگران تلويزيون به سمت تئاتر و راديو در واقع براي شفاي احساس ناخوشايند سطح هنري است. بدين ترتيب هركس مي تواند ضمن بازي در تلويزيون با بازي در تئاتر و يا راديو جايگاه حرفه اي خود را ارتقا دهد و خود را در مقايسه با ديگر رقيبان حرفه اي تر معرفي نمايد.
به ديگر سخن اهل هنر تاب و توان مستوري ندارند. لذا از رسانه تلويزيون يا سينما كه درجه عموميت بيشتري دارند براي نشان دادن هنرشان استفاده مي كنند.

شايد به همين دليل هنرمندان راديو تمايل زيادي براي حضور در رسانه تلويزيون دارند. آن ها مي خواهند جلوه  هنرشان گستره عامي پيدا كند. به همين علت اگر مناعت طبع هنرمند كمتر از هنرش باشد، ممكن است مورد سوء استفاده قرار گيرد.

منبع :

http://mojri3.blogfa.com/post-206.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۱:۱۹ ] [ مشاوره مديريت ]

گفتگو با عليرضا معيني رئيس انجمن گويندگان ايران

آموزش كارگاهي، نياز امروز

عليرضا معيني، 52 ساله، متولد 1335 در اصفهان، فارغ‌التحصيل رشته توليد برنامه‌هاي راديويي و تلويزيوني از دانشكده صدا و سيما و يكي از گويندگان صاحب سبك و متبحر به ويژه در حوزه شعرخواني و دكلمه آثار فاخر ادبي ايران و جهان است. در ادامه  گفت وگوي كوتاه و دوستانه روابط‌ عمومي راديو فرهنگ با وي تقديم حضور مي گردد


با كداميك از پيشكسوتان همدوره بوده‌ايد و برنامه اجرا كرده‌ايد؟

با همه پيشكسوتان و صداهاي ممتاز راديو كار كردم و در حين كار بعضي آنها را در جايگاه استادي مي‌ديدم و براي آنها شاگردي مي‌كردم همچون زنده‌ياد حميد عاملي، خانم فيروزه اميرمعز و استاد امير نوري.

كداميك از برنامه‌هايي كه تا به حال اجرا كرده‌ايد بيشتر به دلتان نشسته است؟

برنامه راديويي كه در اين برنامه به غير از گويندگي، نويسندگي و سردبيري آن را به عهده دارم اين برنامه نزديك 7 سال هر روز صبح از شبكه فرهنگ به روي آنتن مي‌رود. علت جذابيت اين برنامه براي من دقت و وسواس خاص در تهيه مطالب و انتخاب اشعار است چرا كه بهترين اشعار را در اين زمينه با حساسيت ويژه برمي‌گزينم و با شيوه خاص خودم نيز گويندگي مي‌كنم.

شروع كارتان با راديو فرهنگ از كي بوده است؟

از ابتداي تشكيل شبكه فرهنگ، من به طور جدي و فقط در همين شبكه به كار گويندگي و سردبيري و تهيه‌كنندگي برنامه‌ها پرداختم حتي الان هم كه نزديك به 3 سال از بازنشستگي‌ام مي‌گذرد، همچنان پركارتر از گذشته فعاليت دارم.

چرا ديگر شاهد ظهور و حضور صداهاي طلايي دوره 40 و 50 كشورمان نيستيم؟ آيا مشكل در گزينش و انتخاب گويندگان است يا در آموزش آنها؟

مشكل در گزينش و آموزش غيركاربردي به آنهاست. راه حل نيز استفاده از همين معدود پيشكسوتان براي آموزش و انتقال تجربياتشان به گويندگان نسل جوان است. نكته قابل توجه ديگر در اين زمينه هم عدم وجود كتاب و راهنماي قابل توجهي در اين باره است. اخيرا من كتابي در اين زمينه به نام ‌ در دست نگارش دارم كه در آن بسياري از تجربيات خود در كلاس‌هاي گويندگي با شاگردانم را در آن جمع‌آوري كردم و به صورت كارگاهي نيز آموزش مي‌دهم كه برخي از آنها كه مشغول گويندگي در صداوسيما هستند. همچنين به تازگي انجمن گويندگان ايران تشكيل شده كه در آن بيش از 100 نفر از گويندگان راديو و تلويزيون عضو هستند و در انتخابات عمومي از جمله پيشكسوتاني مانند بهروز رضوي، فاطمه آل‌عباس، عليرضا خضرايي و كيوان همتي را به عنوان هيات رئيسه انجمن انتخاب كردند و بنده نيز به عنوان رئيس انجمن گويندگان انتخاب شدم. اين انجمن براي رفع اين معضل برنامه‌هايي را در دست اقدام دارد كه آموزش كارگاهي به گويندگان و علاقه‌مندان واجد شرايط، از آن جمله است.

نظرتان در مورد برگزاري جشنواره‌هاي راديويي چيست؟ آيا كمك و الگويي به گويندگان جوان ارائه مي‌شود تا آنها نقاط ضعف خود را جبران كنند؟

به صورت اين شيوه‌هاي متداول و خالي از نوآوري و كليشه‌اي خير. ولي به طور كلي اين جشنواره‌ها محلي براي ارتقاي كيفيت برنامه‌سازي در راديو و شناخت روش‌هاي تازه در تهيه و توليد برنامه‌هاست و از آنجايي كه انتخاب گويندگان برتر در اين جشنواره‌ها معمولا با انصاف و عدالت همراه نيست و بسياري از گويندگان جوان و آينده‌دار زمينه‌اي براي معرفي و فرصتي براي بروز و تشويق نمي‌يابند، تاثير چنداني هم در پرورش و تربيت گويندگان ندارد. لااقل تا حالا نداشته است.

و كلام آخر؟

من صدايم را در اين دم شسته‌ام

من، من خود را به شبنم شسته‌ام

من نمي‌خوانم مگر نازم كني

ساكتم من تا تو آوازم كني

روابط ‌عمومي راديو فرهنگ

 منبع :

http://mojri3.blogfa.com/post-203.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۱:۱۸ ] [ مشاوره مديريت ]

بهداشت صدا و تارهاي صوتي گوينده

شامل حذف موارد نادرست استفاده كردن از صدا، بهداشت غذايي، حفظ رطوبت حنجره، رعايت سلامت جسماني و روحي و .... مي باشد كه براي داشتن يك صداي سالم و طبيعي ضروري هستند. بهداشت صوتي براي گويندگان، امري حياتي است.

براي داشتن يك صداي سالم و طبيعي بايد اين اصول را رعايت كنيم:

1-  حذف موارد استفاده نادرست از صدا:

مواردي وجود دارند كه اگر در افراد به صورت عادت درآيند و جزو رفتارهاي روزمره گردند باعث مي شود حنجره و تارهاي صوتي آسيب ببيند و فرد دچار اختلال صدا گردد.

دستور العمل هاي متخصص گوش، گلو و گفتار درمان براي جلوگيري از اختلال در حنجره و تارهاي صوتي:

· پرهيز از فرياد زدن و جيغ زدن

· سرفه و گلو پاك كردن فقط در صورت ضرورت و به صورت ملايم انجام شود

· پرهيز از بلند خنديدن

· خودداري از تقليد صدا

· پرهيز از صحبت ناگهاني و با فشار

· صحبت كردن با بلندگو، زير و بمي و سرعت معمول و طبيعي

· صدا سازي به آرامي و بدون تلاش و فشار انجام شود (به راحتي صحبت شود)

· در هنگام سخن گفتن يا گويندگي، سرتان را راست نگهداريد و عضلات صورت، گلو، گردن و شانه را سفت نكنيد

· سعي كنيد سرتان را هنگام حرف زدن براي مدت طولاني به يك طرف خم نكنيد. اين حالت گاهي اوقات، هنگام صحبت با تلفن ديده مي شود

· از ورزش هاي پر سر و صدا بپرهيزيد

· در صورت وجود هر گونه مشكل در صداي خود، از سخنراني و گويندگي درازمدت بپرهيزيد.

·  موقع بلندكردن وسايل سنگين صحبت نكنيد

·   موقع سرماخوردگي، زياد صحبت نكنيد

·  قبل از آموزش حرفه اي صدا، از صداي خود به طور حرفه اي استفاده نكنيد

·  با آب دهان، گلو را مرطوب نگهداريد.

 

2-   بهداشت غذايي:

برخي از مواد غذايي بر سيستم صوتي اثر منفي مي گذارند. اين مواد غذايي با ايجاد حساسيت در فرد و يا آسيب مستقيم بر تارهاي صوتي وي، باعث ايجاد اختلال صدا مي شوند. از بين اين مواد، برخي از آن ها آسيب هاي جدي به صدا وارد مي كنند و برخي نيز خفيف تر هستند.

 اين دستورالعمل ها را جدي بگيريد:

· در مصرف مواد محرك مانند ادويه ها احتياط كنيد

·   از مصرف الكل و هر گونه دخانيات پرهيز كنيد

·   از مصرف مواد اسيدي مانند سركه خودداري نماييد

· مصرف غذاهاي سرخ كرده را محدود كنيد

·  اگر حساسيت داريد از مواد غذايي آلرژي زا پرهيز كنيد

· در مصرف مواد غذايي چرب محتاط باشيد (بياموزيم و بياموزانيم كه چرب كردن غذا، احترام به مهمان نيست و خيانت به او است.)

· از خوردن مواد بسيار شيرين بپرهيزيد

·  از خوردني هايي مثل چپس و پفك پرهيز كنيد

·  در مصرف موادي مثل قهوه و چاي غليظ و نوشابه هاي گازدار كه رطوبت راه هاي هوايي را كم مي كنند محتاط باشيد.

· مايعات خيلي گرم و خيلي سرد مصرف نكنيد

 

3-   حفظ رطوبت كافي در حنجره

 

رطوبت در ناحيه حنجره، بسيار مهم است. اين رطوبت باعث مي شود كه دستگاه صوتي انسان، نرمتر كار كند و كمتر آسيب ببيند. هر فرد، به ويژه كساني كه به طور حرفه اي از صداي خود استفاده مي كنند بايد سعي داشته باشند كه آب مورد نياز بدن خود را كه به طور متوسط حدود دو ليتر (8 ليوان معمولي) در روز است تامين نمايند.

همچنين آب ميوه و چند قطره آب ليمو براي اين هدف مفيد است.

 

4-   سلامت جسمي و روحي

 

استفاده كنندگان حرفه اي از صدا بايد زندگي آرامي داشته باشند. عدم تعادل روحي و شخصيتي بر صدا اثر مي گذارد.

 لذا مواردي براي حفظ سلامت جسمي و روحي توصيه مي شود:

· حفظ سلامت و ورزش منظم و كنترل وزن

·  پرهيز از حضور در محل هاي پر گرد و خاك و دودآلود

· پوشش كافي در سردما

·  هر گونه گرفتگي بيش از 2 هفته، جدي گرفته شود و به دكتر مراجعه شود

· به طور متوسط 8-7 ساعت استراحت در 24 ساعت

· اگر نفخ و برگشت اسيد معده به دهان داريد به اين موارد توجه كنيد:

1.   غذا را با حجم كمتر و وعده هاي بيشتر مصرف كنيد

2.   سه ساعت بعد از خوردن غذا بخوابيد

3.   سر را براي خواب 25-15 سانتي متر بالاتر قراردهيد

4.  چربي كمتر استفاده نماييد

·  رعايت بهداشت دهان و دندان

· رطوبت فضاي زندگي و كار را حفظ كنيد

. هر چند وقت يكبار به ويژه اگر گوينده هستيد. نزد متخصص گوش و گلو يا گفتار برويد تا شما را معاينه كند

· دوران قاعدگي در خواندن و گفتار زنان اثر دارد (قرص هاي ضد بارداري و همين طور بارداري نيز بر روي صدا تغييرات منفي ايجاد مي كند)

· در دوران بلوغ، پسران و دختراني كه تغييراتي را در صداي خود احساس مي كنند، بايد از استفاده بيش از حد صداي خود بپرهيزند زيرا مي تواند باعث آسيب شود

·  قبل از اجراي برنامه، از پرخوري پرهيز كنيد زيرا پري معده، بر تنفس و ديافراگم اثر منفي مي گذارد

·  تمرينات رهايي بخش يا ريلكسيشن به آرامش فرد و تارهاي صوتي او كمك مي كند

· استحمام به ويژه قبل از اجرا، مي تواند نشاط و شادابي را به شخص بر گرداند. البته قرار گرفتن بيش از حد در آب گرم مي تواند نتيجه معكوس داشته باشد.

منبع :

http://mojri3.blogfa.com/post-202.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۱:۱۷ ] [ مشاوره مديريت ]

چگونه حنجره ي خود را تقويت كنيم؟

مردم پيوسته درباره ي شيوه  سخن گفتن ما قضاوت مي كنند. الفاظي كه هنگام تلكم به كار مي بريم، ميزان هوشمندي و ظرافت ما را نشان مي دهد. از طرز گفتار ما شنونده پي مي برد چقدر مطالعه كرده ايم و با چه افرادي همنشين بوده ايم.

بنابراين شيوه  تكلم ما، اندازه ي فرهنگ وسواد ما را نشان مي دهد. بايستي همان زبان مادري خودمان را، دقيق تر، شيواتر و روشن تر، تكلم كنيم و براي دلنشين شدن سخن، از حركات كليشه اي وساختگي و تكلف آميز بپرهيزيم. آواي شما بايد داراي طنين ولحن موثر وگيرا باشد. اگر حنجره تان ضعيف است و نمي توانيد كلمات را با آهنگ طنين دار و روان ادا كنيد، بايستي حنجره خود را تقويت كنيد و براي تقويت حنجره و پرورش صدا تمرين زير را انجام دهيد:

در تنهايي با صداي بلند و شمره كتاب بخوانيد. هنگام اداي كلمات مراقب باشيد كه عيب هاي خود را در سخن گفتن برطرف كنيد.

واژه ها را كشيده، روشن، رسا آمرانه و طنين دار ادا نماييد. بهتر است در آغاز، واژه ها به واژه تكلم كنيد و هنگام اداي هر واژه، برروي آخرين حرف، كمي « مكث » نماييد.

مثلا دركلمه ي « شتاب» روي حرف «ب» اندكي مكث كنيد.

اين كار موجب مي شود تا كلمات و واژه ها را، نيمه كاره رها نكنيد و شتاب زده دنبال اداي كلمه  پس از آن نگرديد.

بهره گيري ازدستگاه ضبط صوت وشنيدن صداي خويش توسط آن، در شناسايي و تصحيح معايب تلفظ، بسيار موثر است.

هنگام تمرين خيال كنيد با كسي گفت وگو مي كنيد و مي خواهيد او را تحت تاثير بيانات خود قرار بدهيد. بر روي هر واژه اي كه ادا مي كنيد، تكيه كنيد. جملات را چندان تكرار كنيد كه ضعف هاي شما در تلفظ برطرف شود.

براي تقويت حنجره ي خود آواز بخوانيد و درحين آواز خواندن، كوشش كنيد، طنين باشكوه و آهنگ دلنشين، به آواي خود بدهيد.

بدانيد كه تنها راه بالابردن اندوخته  لغات و توان بهره گيري از واژه ها و اصطلاحات متنوع، آراسته و دلنشين، مطالعه  پيوسته  آثار بزرگ ادبي ايران و جهان مي باشد.

كوشش كنيد تا استفاده  از « فرهنگ لغات » براي شما به صورت عادت درآيد و هر كجا در درك مفهوم لغت دچار مشكل مي شويد، به آن رجوع كنيد و آگاهانه تر اين است كه آن كلمه را ريشه يابي كنيد.

هنگام تمرينات تقويت حنجره، تنفس خود را تنظيم كنيد تا درحين عمل دچار كمبود اكسيژن و يا « نفس نفس زدن » نشويد.

هنگام نرمش كردن نفس عميق بكشيد و اين كار را بارها تكرار نماييد تا از ظرفيت ششهاي خود تمام و كمال استفاده كنيد واكسيژن را به اندازه ي كافي به خون و ساير اندامهاي بدن برسانيد.

تنفس عميق بايد با دهان بسته و با بيني انجام شود. بي گمان پس از انجام دادن تمرينات گفته شده، هنگام سخنراني و يا سخن گفتن، ازتنفس و اكسيژن به گونه اي بهره ميگيريد كه فقدان اكسيژن را حس نمي كنيد و سخن شما شكلي لطيف و جاذب به خود مي گيرد و به زيبايي سخن شما مي افزايد.

منبع :

http://mojri3.blogfa.com/post-201.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۱:۱۶ ] [ مشاوره مديريت ]

اتوكيو، دستگاهي براي انعكاس متن خبر

شايد تا به حال اين سوال براي شما مطرح شده باشد كه گوينده‌هاي تلويزيوني چگونه درحالي چشم به دوربين دوخته‌اند بدون اين كه مرتكب اشتباهي شوند متني را در جلوي دوربين و در حال اجراي برنامه براي مخاطبان خود مي‌خوانند؟ ممكن است تصور كنيد كه آنها پيش از اجراي برنامه يا پخش اخبار، متن موردنظر را به حافظه خود سپرده‌اند. اگرچه اين روش يكي از ابتدايي‌‌ترين روش‌ها براي عدم رجوع به متن نوشته شده روي صفحه كاغذ است اما بدون ترديد راهكاري بسيار سخت و وقت‌گير خواهد بود.

 امروزه معمولا از سيستم‌هاي اتوماتيكي كه متن مورد نظر را در مقابل گوينده به نمايش در مي‌آورند استفاده مي‌شود. در حقيقت اين سيستم، دستگاه جديدي است كه خطوط نوشته شده روي كاغذ را در مقابل گوينده تلويزيون روي صفحه‌اي نشان مي‌دهد. بنابر اين به جاي اين كه خطوط نوشته به صورت متحرك از صفحه نمايشگر عبور كنند، بخشي از متن روي نمايشگر نقش مي‌بندد و به اين ترتيب ارتباط ديداري مخاطب و گوينده حفظ خواهد شد. از اين دستگاه علاوه براين در سالن‌هاي كنفرانس و براي ايراد سخنراني در برابر حضار در همايش‌ها و مـراسـم نـيـز استفاده مي‌شود. نمايشگرهاي اين سيستم معمولا به صورت دوتايي در محل نصب مي‌شوند و بنابر اين گوينده در عين حال كه مي‌تواند از دو زاويه مختلف به متن سخنراني دسترسي داشته باشد قادر خواهد بود حاضرين در محل برگزاري سخنراني را كه در قسمت‌هاي مختلفي منتشر شـده‌انـد، مـخـاطب خود قرار دهد. سيستم‌هاي مخصوص به حركت در آوردن خطوط نوشته در مقابل گوينده تلويزيوني، نخستين بار در دهه 1950 ميلادي طراحي شدند و در نتيجه پس از آن ديگر گـويـنـده‌هـاي تلويزيوني مجبور نبودند متن‌هاي طولاني را حفظ كنند. از اوايل دهه 1980 ميلادي با پيشرفت فناوري سيستم‌هاي جديدتري طراحي شدند كه در آنها به جاي اين كه متن مورد نظر روي صفحات كاغذي و به صورت دستي به نمايش درآيد روي نمايشگرهاي رايانه‌اي و به‌صورت الـكـتـرونـيـكـي ديـده مي‌شد. در اين سيستم يك نمايشگر ويدئويي وجود دارد كه در سطح زمين مستقر شده كه متن نوشته شده را به صورت وارون جانبي نمايش مي‌دهد. يك نمايشگر معمولا در يك جعبه روباز قرار گرفته و يا سطح‌ آن طوري پوشيده شده است كه از ديد مخاطبان مخفي باشد. در مرحله بعدي متن نوشته شده روي يك صفحه شيشه‌اي كه در ارتفاعي همسطح چشمان گوينده مستقر شده است، منعكس مي‌شود. متمايل بودن اين صفحه، خواندن متن نوشته شده را براي گوينده تسهيل مي‌كند. اين سيستم به گونه‌اي طراحي شده است كه در آن سرعت نمايش متن روي صفحه براساس سرعت بيان مطالب توسط گوينده تنظيم مي‌شود. اگر چه گوينده براحتي مي‌تواند نوشته‌هاي روي صفحه شيشه‌اي را مشاهده كند اما تنها در يك طرف اين صفحه نوشته‌ها منعكس مي‌شود و بنابراين سمت ديگر آن كه در مقابل مخاطبان قرار گرفته است شفاف خواهد بود. با استفاده از اين ترفند گوينده همزمان با صحبت كردن مي‌تواند نوعي ارتباط ديداري را با مخاطبان خود برقرار كند.

منبع :

http://mojri3.blogfa.com/post-198.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۱:۱۵ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مهران دوستي: راديو در درجه اول گوينده مي خواهد، نه بازيگر

مهران دوستي آدم فوق العاده صريحي است. از همان سال 60 كه شال و كلاه كرده و

آمريكا را به قصد بازگشت به وطن ترك كرده است. يك راست به راديو  آمده و گويندگي شده حرفه اش.

نمك راديو ما را پابند كرده...!!!

به ميزان صراحتش حرفه اي هم هست؛ چه به عنوان گوينده راديو و زماني كه در استوديو مي نشيند و چه زماني كه به عنوان مصاحبه شونده رو به روي ما. در هر دو حالت، تا جايي كه ميتواند، حرف هايش را بي پرده مي زند و به قول خودش سربزنگاه، با يك جمله همه حرف هايش را جمع مي كند و زهرشان را مي گيرد. مي گويد ازقولش تيتر بزنيم راديو در درجه اول گوينده مي خواهد، نه بازيگرند و اگر اين طوري ادامه بدهند، با اين تريپ خفن بازي، دير يا زود از راديو كنار زده شده و محو مي شوند. گفت و گوي ما با مهران دوستي در يك روز سرد و باراني در آلاچيقي انجام شد كه گويا پاتوق مهران است و دوستان، آلاچيقي روبه روي ساختمان پخش مركزي جام جم. هرچند مهران دوستي آن قدر حرف براي گفتن داشت كه نمي دانيم اگردوستانش مي آمدند. اساسا مجالي براي حرف زدن پيدا مي كردند يا نه؟!

 • درراديو اين قدر كارهاي كليشه اي انجام شده كه وقتي يكي پيدا مي شود و يك كار متفاوت ارائه مي دهد توجه همه را جلب مي كند، مثل گوينده هايي كه به خاطر تفاوت اجرايشان حسابي گل كرده اند.

بله! در رسانه هايي كه همه شبيه هم هستند و همه را كوتوله بار آورده اند، يك كسي مي آيد و در اين دنياي كوتوله ها، يك كم بلند تر است حرف هايي مي زند كه مثلاً باب ميل خيلي ها نباشد بله، اين گل مي كند.

 • حرف ها و نوع اجرايي كه البته باب ميل خيلي ها هم هست.

ببينيد! اول اجازه بدهيد تكليف يك موضوعي را مشخص كنم. بحث گويندگي از اجرا و بازيگري جداست. دوستان ما در راديو جوان، گوينده نيستند، مجري – بازيگر هستند. كار گويندگي، مادام العمر است اما بازيگري و مجريگري نه. من 27 سال است كه در راديو گويندگي مي كنم. بارها هم اخراج شده ام؛ 2 سال، 3 سال، حتي 5 سال. ولي چون گوينده هستم. باز برگشته ام. كساني كه مي آيند و با بازيگري مدتي گل مي كنند و مطرح مي شوند. خيلي زود هم فيد مي شوند.

 • پس تفاوت دراجرايشان را قبول داريد؟

بله اما من يك چيزي مي گويم و دوست دارم تيترش كنيد همه رسانه ها در جهان ابتدا به گوينده نياز دارند. نه بازيگر و نه حتي مجري. الان همين آقايي كه دارد از اين جا رد مي شود، بيايد و ميكروفن بدهيد دستش و بگوييد درباره فلان چيز حرف بزند يا آب و هوا را گزارش كند، مثل بلبل اين كار را مي كند. اين مي شود مجري. براي همه رسانه ها هم مجري، ريخته است. اما بيا به همين آقا بگو امسال سال مولاناست. مي توانيد يك بيت شعر از مولانا بخوانيد؟ ايشان هم مي گويد شرمنده. من نمي توانم. خيلي از گوينده هاي ما دو بيت شعر حافظ نمي توانند بخوانند ولي اگر به همان آدم بگوييد اداي راننده تاكسي را در بياور، مي تواند! اين مدل اجرا كردن، تاريخ مصرف دارد، متفاوت بودن آن هم دربه كار بردن بعضي عبارات نسل سومي، تاريخ مصرف دارد. چنين مجري هايي امروز مي روند توي بورس و فردا هم خيلي راحت كنار مي روند.

 • پس گوينده كارش اين است كه با نوع اجرايش مخاطب را جذب كند؟

نه به اين معنا. كار گوينده اطلاع رساني است؛ اطلاع رساني درست و به موقع، يا مثلا گفت و گو هاي چالشي.

 • من خودم آمده بودم بگويم بعضي گوينده هاي راديو به هر چيزي متوسل مي شوند كه مخاطب را جذب كنند ولي گويا شما خودتان شاكي هستيد!

ببينيد، درمجموع بايد از اين حركتي كه راديو جوان شروع كرده است حمايت كرد. من خودم از اين دوستان گوينده حمايت مي كنم. ولي مي ترسم كسي بيايد كه اين شيوه را قبول نداشته باشد. مدير جديدي بيايد و بگويد نه. حرف من اين است كه ابتدا بايد گوينده حرفه اي شد، بعد رفت دنبال بازيگري. فرشيد منافي، نيما رئيسي خانم صداقتي خانم رافعي و بسياري از بچه هاي كه آمدند در شبكه جوان و اين شبكه را متحول هم كردند، در عين حال اشتباهات بزرگي هم دارند خيلي هايشان بازيگري مي كنند اين ها اگر در دراز مدت همين روند را ادامه بدهند، راديو كنارشان مي زند. چون اينها رقيب پيدا مي كنند راديو گوينده مي خواهد و گوينده را هم نگه مي دارد. رشد برخي دوستان رشد بادكنكي است. رشد مي كنند و بعد هم مي تركند!

 • بعضي گوينده ها هم كه فتوكپي يكديگرند. صدا ها خيلي شبيه هم است.

در گويندگي يك اصل وجود دارد به اسم «صداي خوب» كه متاسفانه در رسانه ما خيلي كم در نظر گرفته مي شود و كم رعايت مي شود. براي همين است كه همه صدا ها در راديو شبيه هم هستند خانم ها را كه به جرات مي توانم بگويم همه شان شبيه هم اند. باز گوينده هاي مرد به دليل مسائل فيزيكي مي توانند تغيير لحن بدهند ولي خانم ها نه. بعد از انقلاب به خاطر تعداد زياد شبكه ها، مجبور شدند افراد زيادي را جذب كنند. بدون در نظر گرفتن يك سري ملاك ها از جمله صدا الان دو سه سالي است كه متوجه اين قضيه شده اند و مي گويند گوينده بايد صاحب صدا هم باشد. گوينده و مجري بايد دود چراغ بخورد. بايد سختي بكشد توهين بشنود. حتي بدتر از سربازي. الان به خاطر گستردگي شبكه ها، مديرها كاري نمي توانند بكنند شبكه ها 24 ساعته اند و آنتن نبايد بخوابد. ايشان را مي بينند با من آشنا ست، مي آيند او را هم وارد كار مي كنند. البته الان بهتر شده. پنج شش سال پيش كه وحشتناك بود.

 • يعني رابطه بازي ديگر؟ يا مثلا سفارشيها.

شما مي گوييد رابطه، من مي گويم اجبار. 6 شبكه 24 ساعته كه بالاخره بايد براي آن نيرو جذب كرد.

 • پس با اين اوصاف، نبايد انتظار زيادي از برنامه هاي راديويي داشت؟

شما اگر جاي مدير راديو باشيد و 24 ساعته هم بخواهيد برنامه پخش كنيد و به شما بگويند بودجه ما اين است و فعلا از همين نيروهايي كه داريد استفاده كنيد چه كار مي كنيد؟ مي آييد 20 تا گوينده تربيت مي كنيد؟

 • خب اين به خاطر اين است كه ما مي خواهيم از حداقل امكانات و هزينه حداكثر بهره را ببريم!

دقيقا. گوينده مثل بازيگر نيست. 30 سال مي ماند. ماندگار است امين حيايي مي آيد و نهايتا 2 سال ، 5 سال مي ماند روي بورس، اما گوينده خوب 30 سال كار مي كند. خب، براي چنين چيزي بايد هزينه كرد. يكي از هزينه هايش گزينش مناسب است؛ آن هم نه از طريق مراكز دولتي هزينه ديگر، در اختيار قرار دادن استوديوها براي جوانان است يكي از بهترين دوره ها اين است كه اين ها بيايند و بنشينند كنار من گويندگي كلاس آموزشي ندارد فوت و فن قرائت را شايد بشود ياد داد، اما لحن را نمي شود. ولي شما 5 سال مي آيي مي نشيني كنار من و كم كم ياد مي گيري كه البته چنين چيزي هم درحال حاضر به خاطر حجم بالاي برنامه ها مقدور نيست.

تا يادم نرفته بگويم آن بحث رابطه اي را كه شما گفتيد نقض نمي كنم اما همه جا اين طور نيست. ضمن اين كه تاكيد مي كنم گاهي اجبار هم در كار است؛ براي جذب نيرو و پر كردن آنتن.

 • شايد همين اجبار است كه ما را برده است به سمت يك سري برنامه ها و اجراهاي سطحي و سبك.

مثلاً همين اجراهاي دو نفره اي كه يك آقا و خانم مي نشينند كنار هم و گاهي از شدت بي مزگي اجرا، شنونده موج را عوض مي كند و يا اصلا راديو را خاموش مي كند!

 • شايد هدف گذاري برنامه ها ايراد دارد.

بله. شخصا معتقدم بايد هدف را شناخت. مثلا يك برنامه فرهنگي مي رود روي آنتن ولي چون من درگير مسائل روزانه هم هستم، يكهو وسط اين برنامه فرهنگي مي زنم به گوجه فرنگي! ما چون جوگير هستيم، وسط حافظ خواندن مي زنيم به اين تيپ چيزها. به هر حال يك رسانه پيشرو بايد هشدار بدهد. شبكه جوان دارد اين كار را مي كند و مثل زنگ خطري است كه براي مسوولين به صدا در مي آيد اين خيلي خوب است. دوستان من در شبكه جوان كه به جرات مي گويم يك شبكه آوانگارد است، دارند كارهايي مي كنند كه اولين مخالفانش هم از همكاران خود ما درصدا وسيما هستند حالا بايد از اين حركت حمايت كنيد چون اگر جلوي حركتي كه شبكه جوان شروع كننده آن بوده گرفته شود، ما بر مي گرديم به 30 سال پيش من نمي خواهم از شبكه اي نام ببرم كه برنامه هايشان شبيه 30 سال پيش است ولي حتما خودتان مي شنويد.

 • شما مي گوييد اگر ما خوب نباشيم، شنونده موج را عوض مي كند. من مي گويم درحال حاضر شنونده اگ از شبكه جوان هم راضي نباشد، ديگر كجا را مي خواهد بگيرد؟!

خب. از طريق راديو ديجيتال كه به زودي مي آيد و البته الان هم آمده، شما مي توانيد 100 هزار موج راديو را با كيفيت FM بگيريد. ديگر انتخاب سخت نيست.

 • مي خواهم بگويم همين شبكه جواني هم كه از آن به عنوان شبكه آوانگارد نام مي بريد، دچار نوعي تكرار شده است. بچه هاي راديو، خودشان دارند خودشان را تكرار مي كنند از «ما دانشجوييم» و «كاملا جوانانه» بگيريد بياييد جلو. اين فرمي كه شما داريد از آن مي گوييد، دائما دارد تكرار مي شود.

به طور كلي  با حرف شما موافقم. بعضي جاها فقط اسم عوض مي شود والا برنامه، مثل همين برنامه «روي خط جواني» است اما در بين خود برنامه سازها در شبكه جوان، رقابت وجود دارد. اين رقابت در ذات رسانه است ولي چون حق انتخاب ديگري نداريد، ولي مي خواهم بگويم در همين فضا و در همين شبكه جوان، دارد يك سري نوآوري هايي تجربه مي شود كه با همه تكرارش از خيلي از راديو هاي ديگر پيشروتر است. اين هم بر مي گردد به فرم برنامه ها. مثلا اين كه ابتداي برنامه ها سلام عليك نمي كنيم، يا در مراكز استان ها هم دارد تقليد مي شود. اما همين فرم هم در دراز مدت جواب نمي دهد بايد مفهو نوبت، صبح، بعدازظهر و شب پخش مي كردند.
در انگلستان شبكه بي.بي.سي براحتي حاضر به ترك شيوه هاي اوليه ارائه خبر نبود. اما با ايجاد تلويزيون تجارتي در انگليس، آي.تي. ان (ITN) شيوه هاي جديد به كارگرفته شده در آمريكا اقتباس شد و بي.بي.سي نيز براي وارد شدن در رقابت شبكه هاي جديد مجبور شد، اين شيوه نوين ارائه خبر را به كار گيرد.   منبع :   http://mojri3.blogfa.com/post-130.aspx

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۱:۱۴ ] [ مشاوره مديريت ]

 
گويندگي در خبر، گويندگي در برنامه هاي توليدي

در جايي از استادي مي خواندم كه مي گفت: «گوينده خوب مي تواند به شما آرامش دهد، هستي دهد، زندگي دهد و درست مثل يك جراح مغز عمل كند!» مي گفت: يك گوينده خوب بايد هنرپيشگي را بشناسد، آواز را، موسيقي را بشناسد، بايد خوب بشنود، خوب ببيند و عملي كه انجام مي دهد در مغز كنترل و در زبان پخش كند.»
گوينده حاصل كار مجموعه عوامل برنامه ساز، تشكيل شده از محقق، نويسنده، تهيه كننده... را در معرض شنيدن و قضاوت قرار مي دهد. گوينده بايد شخصيت خود را طوري در صدايش منعكس كند كه صدايش داراي «قدرت برقراري ارتباط»، «قدرت انتقال فكر»، «قدرت انتقال حس»، «منعكس كردن شخصيت» و «تلفظ و ادا كردن درست كلمات» باشد معني در پيام نيست، در ذهن مخاطب است. وظيفه گوينده پيوند پيام با ذهن مخاطب است به گونه اي كه پيام در ذهن او متناسب با نظر فرستنده، معني شود.گوينده خبر يا گوينده توليد مي داند كه مردم مطالب او را نمي خوانند بلكه گوش مي دهند. پس تنها يك بار فرصت دارد مطالب را به آنها تفهيم كند.


گويندگي در توليد و خبر
صدا اولين شرط گويندگي است. صدايي رسا و شفاف. در برنامه توليد، گوينده از صدايش راحت تر بهره مي گيرد، سرعت و اوج و فرود و مكث ها و همچنين نفس گيري بهتر، در اختيار خودش است.
ليكن از آنجا كه گوينده خبر مي بايست يك متن خبري را نه در شرايط راحت، بلكه با رعايت همه مواردي كه به كاري از جنس خبر مربوط مي شود، بخواند، لذا بايد بتواند به اين صداي رسا و شفاف چنان انرژي و برد كافي بدهد تا بتواند از ابتدا تا انتهاي يك خبر يا بخش خبري را بدون افت صدا و احساس خستگي بخواند.
گوينده برنامه توليدي به راحتي احساسش را درگير متني كه به او داده شده مي كند، انعطاف بيشتري در اجرا دارد، با موسيقي حس بهتري را نيز مي تواند به دست آورده و القا كند، به شنونده يا بيننده نزديك مي شود. صميمي مثل يك دوست؛ برايش شعر مي خواند، حكايت مي گويد، با او غمگين مي شود و باز با او شادمان! انگار در كنار هم اند! اما گوينده خبر مي بايست پيش از آغاز كار، يك متن بسيار رسمي و خبري را با فهم معاني و مفاهيم و اهداف آن، مطالعه كند. او بايد در حين گويندگي، واژه ها و مفاهيمي را كه داراي بار خبري بيشتري هستند برجسته تر كند. لحن متناسب با محتوا و فراز و نشيب ها و همچنين مكث و عطف و تاكيدها بيشتر از آنچه كه گوينده پخش (توليد) رعايت مي كند بايد توسط گوينده خبر رعايت شود.
اينجا سرعت نيز نقش متفاوتي دارد. خبرها از روي متن خوانده مي شود و به دلخواه گوينده سرعتش تعيين نمي شود. اين يك قانون است؛ بيش از ۱۰۰ كلمه فارسي در يك دقيقه! وگرنه سرعتي مناسب نخواهي داشت! گوينده خبر در برابر يك مسئله ديگر نيز قرار مي گيرد و آن اينكه بدون پيش بيني گاهي بايد در نقش يك مجري برنامه خبري ايفاي نقش كند. اينجاست كه اين گوينده به جز همه مواردي كه تقديم حضور شد بايد خبر را خوب بشناسد، اهميت و اولويت و حساسيت هاي آن را بداند، همچنين به چگونگي تنظيم و بيان تاثير گذار خبر آگاهي داشته باشد. او بايد حالا توانايي اداره منظم و هدفمند يك بخش يا برنامه خبري را داشته باشد.
بداهه گويي:بداهه گويي يعني هنر پروراندن مفهومي كه گاهي به طور ناگهاني گوينده را در دام مي اندازد چرا كه تا زماني كه گوينده متن مي خواند، مصونيت نسبي دارد و به محض خارج شدن از متن آسيب پذير مي شود.گوينده خبر هم تپق مي زند اما! در خبر به راستي كه تلفظ غلط و يا القاي مفهوم در غيرمنظور، خطايي فاحش است و نابخشودني.
لحن در خبر عامل تعيين كننده اي است. اين لحن و آهنگ مناسب گوينده است كه مخاطب را به شنيدن خبر ترغيب مي كند. لحن يا همان شيوه گفتار بايد متناسب با بخش خبري يا مخاطبان و موضوع خبر باشد. كه گوينده خوب خبر آن است كه با حفظ شأن خبر بتواند، شيوه گفتار مناسبي داشته باشد. گوينده بايد صدا و لحن خود را با متن و مفهوم خبر هماهنگ كند. به عنوان مثال لحن خواندن يك خبر علمي - فرهنگي با لحن خبر حمله يا حادثه متفاوت است.به قول (استاد) حسين توفيقيان، اولين گوينده خبر در راديو، «كسي كه صدايش انعطاف داشته و بتواند در هر قسمت، آن را با حال و هواي برنامه و شرايط آن وفق دهد، به دليل جذب بيشتر شنونده داراي امتياز بالاتري است.»
برجسته خواني در هر متني (خبري يا غيرخبري) از شرايط و ويژگي هاي يك گوينده خوب است.در هر متن خبري حداقل يك مفهوم مهمتر و برجسته تر است. مثلاً شماره يك كالابرگ، ميزان ريشتر يك زمين لرزه و...
راديو: از آنجا كه تنها ابزار ارتباطي گوينده راديو كلام است، گوينده خبر راديو بايد از توانايي هاي كلامي، فردي و حرفه اي ويژه برخوردار باشد مثلاً سكوت گوينده در راديو (توليد يا خبر)، سكوتِ رسانه است. گوينده خوبِ راديو بايد بتواند خبري را كه به خوبي تنظيم شده تصويرپردازي كند.
تلويزيون: آراستگي ظاهري، از ويژگي هاي گوينده تلويزيون است. شيوه نشستن، نگاه كردن و حركات دست و چهره او معنادار است و بايد حساب شده، دقيق و حرفه اي باشد و بالاخره اينكه گويندگان خبر، دروازه بانان خبرند. مسئوليت آنها به عنوان دروازه بان خبر اين است كه متن نهايي را طوري تنظيم كنند كه عاري از هرگونه اشتباه مفهومي، دستوري و مانند آن باشد. همچنين او بايد توانايي ايجاد ارتباط، القاي منظور و انتقال مفهوم را داشته باشد.
 

منبع :

http://mojri3.blogfa.com/post-112.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۱:۱۳ ] [ مشاوره مديريت ]

 راههاي جذب شنوندگان به راديو را بشناسيم

راديو به عنوان رسانه اي كوچك و فراگير در بين مردم جايگاه خوبي در زمينه ارايه اطلاعات در زمينه هاي  مختلف دارد
  بسياري از كارشناسان داخلي و خارجي حاضر در اجلاس بين المللي راديو در اصفهان - عناصري مانند "گوينده خوب "- "مطلب قوي "- "اعلام تازه ترين اخبار""فركانس هاي  قوي راديويي " و "پخش زنده " را از جمله مواردي عنوان كردند كه مي تواند شنوندگان بسياري را به خود جذب كند.
  خانم "ديورا اسيل " سردبير راديو استراليا (ا بي سي ) معتقد است گوينده اصلي ترين  عنصر براي جذب شنونده در راديو  مي باشد .


  وي در دومين روز ازاين اجلاس در گفت وگويي افزود: گوينده راديو بايد داراي انعطاف صدا و گرمي كلام باشد تا از طريق صدايش بتواند فضاي مجازي مطلب را در ذهن شنوده ترسيم كند .
  وي با اشاره به اين كه در كشورش از افراد متخصص در زمينه اجرا استفاده مي شود افزود: اجراي برنامه هاي پزشكي با پزشكان  مهندسي و فني با مهندسان و كودكان با كودكان مي باشد كه  به اين عده آموزش گويندگي نيز داده مي شود .
   "بهروز رضوي " از گويندگان با سابقه راديو و تلويزيون با تاكيد بر صداي خوب گفت : "مطلب " بيش از صدا  مي تواند در اين زمينه تاثير گذار باشد .
  وي كه با 30 سال سابقه گويندگي  برنامه هاي مستند- سينما- نيايش و سنگين مذهبي را در كارنامه  خود دارد افزود: وقتي برنامه يي متن و مطلبي جذاب و گيرا نداشته باشد- هرچند بهترين گوينده را هم بكار بگيرد باز اين برنامه نمي تواند برنامه موفقي باشد .
  "حميد ياسيني" ديگر گوينده راديو و تلويزيون نيز در اين گفت و گو اطلاع رساني و سرگرم شدن را عامل اصلي در جذب شنونده برنامه هاي راديو عنوان كرد .
  وي افزود: زماني كه تهيه كننده  نيازهاي اقشار مردم نظير دانش آموز و دانشجو- خانه دار- دكتر و مهندس و غيره را بتواند بشناسد و مطابق با آن گوينده يي را كه براي اجرا برنامه مناسب باشد- انتخاب كند- مي تواند بر جذابيت برنامه خود بيفزايد .
  به گزارش ايرنا- دبير كل اتحاديه سازمان هاي  راديو تلوزيوني آسيا و اقيانوسيه هم ضمن اعلام موارد فوق وجود فركانسهاي قوي و مطلوب - كوچك بودن اندازه راديو بابيشترين و بهترين موج هاي راديويي را از عوامل تاثير گذار در جذب شنونده دانست  .

  "ديويد استلي " با بيان اينكه راديوي كوچك هميشه همراه فرد است - افزود: دستيابي مخاطب از هر گروه شغلي و سني به كسب اطلاعات از راديوي بدون اختلال امواج - موجب جذابيت اين رسانه كوچك  مي شود .
  وي با بيان اين كه در تمام دنيا راديو از سختگيري و جايگاه ويژه يي از  نظر تامين نيرو و اطلاعات برخوردار است  گفت : تمامي كشورها نيز بايد در اين مقوله توجه  لازم را بخصوص در زمينه اطلاعات و مطلب براي هر گروه و قشري داشته باشند .
  استلي  با اشاره به اين كه بايد مسوولان راديو مانند سالهاي گذشته راديو را پيشتاز اطلاع رساني كنند-توصيه كرد: بهتر است تهيه كنندگان  علاوه برتهيه  مطلب خوب - گوينده يي كه آموزش گويندگي را فرا گرفته بكار بگيرند زيرا اين
خود اولين احترام به شنونده و كليد موفقيت برنامه است .

منبع :

http://mojri3.blogfa.com/post-106.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۱:۱۲ ] [ مشاوره مديريت ]

چگونگي بكاربردن زبان توسط گويندگان راديو

«استفاده گويندگان راديو از يك زبان غيررسمي و سريع كه مخاطبان جوان مي‌پسندند، منافاتي با زبان معيار ندارد. البته برخي از شبكه‌ها از اين امر به صورت نادرست استفاده مي‌كنند.»

ژاله صادقيان ـ گوينده برنامه‌هاي راديويي و تلويزيوني ـ با بيان اين مطلب در خصوص چگونگي بكاربردن زبان توسط گويندگان راديو گفت: در برخي از برنامه‌هاي راديو جوان و جنگ‌هاي طنز شبكه سراسري نوعي طرز صحبت كردن وجود دارد كه بوي ادب و فرهنگ ايراني را نمي‌دهد. چنان‌چه فردي در خيابان همان طرزصحبت كردن رابه كار برد، احساس بدي به عابران دست مي‌دهد؛ خانواده‌هايي هستندكه به فرزندانشان اجازه نمي‌دهند كه با چنين لحني صحبت كنند.

وي افزود: درست است كه زبان پويايي دارد، شكستگي در كلمات اجتناب‌ناپذيراست و با سرعت تكنولوژي تغييراتي در زبان ايجاد مي‌شود اما زبان فاخر لزوما زباني نيست كه مخاطب جوان نتواند با آن ارتباط برقرار كند. جوانان امروز ايران به راحتي درست را از غلط تشخيص مي‌دهند. بسيار دردناك است كه نسل‌هاي بعدي با زبان فارسي بيگانه و با زبان كوچه و بازاري آشنا باشند.

اين مجري برنامه‌هاي راديو و تلويزيون ادامه داد: راديوهاي ايران، شبكه‌هاي رسمي كشور و مظهر زبان ملي هستند. چنان‌چه راه درست انتخاب شود، مي‌توان با در گويندگي وجود شيطنت‌ها و شور و شر جواني، زبان فاخر را نيز حفظ كرد. اين بحث در خصوص راديوهاي محلي به كلي متفاوت است. در چنين راديوهايي چند جوان نه به عنوان گوينده بلكه به عنوان مخاطب مي‌توانند در زبان تغييراتي ايجاد كنند.

وي تصريح كرد: جوان امروز با سرعت فزاينده‌اي به جلو در حركت است. يك گوينده‌ي راديو نبايد همانند 30 سال پيش با آرامش با او صحبت كند. جوان امروز اين آرامش را نمي‌پذيرد. هنگام صحبت با او بايد سريع موضوع را گفت و تمام كرد.

صادقيان خاطرنشان كرد: بسياري از برنامه‌هاي مثال‌زدني در گذشته چنين بودند. سرعت زبان با فاخر بودن آن منافات ندارد. راديويي كه براي جوانان طراحي شده است، نبايد همانند خودشان در كوچه و بازار با آنها صحبت كند. البته در چنين شبكه‌هايي در زمان كوتاهي، نمي‌توان تغيير ايجاد كرد. بلكه اين كار بايد به تدريج و با برنامه‌ريزي صحيح صورت گيرد.

وي درباره‌ي حضور گوينده‌هاي راديويي در تلويزيون گفت: اين مساله ممكن است به خيال‌انگيز بودن راديو لطمه بزند. البته در حال حاضر مخاطب راديو تا حدي با خيال‌انگيزي فاصله گرفته است. آن‌ها ديگر در ذهن خود گوينده مورد علاقه‌شان را فرشته تصور نمي‌كنند.

اين گوينده برنامه‌هاي راديويي و تلويزيوني افزود: گوينده‌اي كه در راديو صداي مخملي دارد اما چهره خوبي ندارد، بزرگ‌ترين اشتباه است كه در تلويزيون برنامه اجرا كند. البته حضور گوينده راديو در تلويزيون بستگي به توانايي‌هاي او نيز دارد. گوينده‌اي كه بتواند از عهده‌ي دو نوع اجرا به خوبي برآيد، چه ايرادي دارد كه همزمان در راديو و تلويزيون فعاليت كند؟ از بسياري مخاطبان شنيده‌ام زماني كه چهره گوينده‌اي را از تلويزيون ديده‌اند، صداي او براي آنها دلنشين‌تر شده است. اين يك امتياز مثبت است كه تلويزيون به راديو مي‌دهد.

وي كه گوينده برنامه ستاره چين راديو برون‌مرزي صداي آشناست، در خصوص نحوه‌ي اجراي برنامه‌هايي كه مخاطب خارج از كشور دارند،ادامه داد: مخاطبان خارج از كشور چنان چه حس قربت را از صداي گوينده راديو درك نكنند، مطمئنا به گوش دادن برنامه ادامه نمي‌دهند. همان‌طور كه مخاطب برنامه‌هايي با موضوع‌هاي مختلف، نوع اجراي خاص آن موضوع را از گوينده توقع دارد.

صادقيان با بيان اين‌كه ستاره چين برنامه‌اي است با موضوع فرهنگي – هنري تصريح كرد: در برنامه ستاره‌چين نحوه توصيف گوينده براي مخاطبان داخل و خارج كشور درباره جشنواره‌اي كه در ايران در حال برگزاري است، كاملا با هم تفاوت دارد. مخاطب داخلي، ممكن است نيازي به توصيف‌هايي كه براي مخاطب خارج كشور مي‌شود، نداشته باشد.

وي با اشاره به نوع زباني كه گوينده برنامه‌هاي برون‌مرزي بايد به كار برد، خاطرنشان كرد: هرچند من موافق ساختارشكني زبان در برنامه‌هاي داخلي نيستم، اما بصورت كامل آنرا رد نمي‌كنم.اما ذهن مخاطب خارج از كشور بخصوص كودك پاك، و آماده پذيرش هر نوع زباني است. بنابراين گوينده در چنين برنامه‌هايي بايد از زبان معيار استفاده كنند.

مجري برنامه ستاره چين راديو برون‌مرزي صداي آشنا گفت: ايرانيان خارج از كشور در بيرون از خانه به زباني غير از زبان مادريشان حرف مي‌زنند. بهتر است گوينده راديويي به نحوي صحبت كند كه ذهنيت درست براي آنها بخصوص كودكان ايجاد شود. چنان چه اين امر اتفاق افتد، زماني كه به ايران خواهند آمد حداقل كلمات را درست ادا مي‌كنند.

وي در خصوص نوآوري در اجراي برنامه‌هاي برون‌مرزي افزود: در هر رسانه‌اي نوآوري معقول در شرايط درست، زيباست. البته نوآوري عجيب و غريب، مقداري برنامه را زير سوال مي‌برد. به عنوان مثال گوينده تلويزيوني براي توصيف هواي باراني به محوطه‌ي بازي مي‌رود و همان‌طور كه قطرات باران از چترش مي‌چكد فضا را براي مخاطب ترسيم مي‌كند. درحالي كه او مي تواند در استوديو روي صندلي بنشيند و هواي باراني را توصيف كند. كدام‌يك براي مخاطب دلپذيرتر است؟

صادقان در پايان از همكاري با گروه اجتماعي راديو ايران به عنوان بازيگر در برنامه‌هاي سيب نقره‌اي خبر داد. همچنين در شبكه دو سيما در برنامه‌اي كه به معرفي شبكه جام جم مي‌پردازد، همكاري مي‌كند. اين برنامه پل ارتباطي شبكه جام جم با مخاطبان داخل و خارج كشور است.

منبع :

http://mojri3.blogfa.com/post-101.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۱:۱۱ ] [ مشاوره مديريت ]

 ويژگي و چگونگي گفتار در برنامه‌هاي طنز و تفريحي راديو 

در نشست علمي آموزشي معاونت صدا گفتار در برنامه‌هاي راديويي ويژگي و چگونگي گفتار در برنامه‌هاي طنز، سرگرمي و تفريحي با حضور داريوش مودبيان (كارگردان، بازيگر و مدرس دانشكده صدا و سيما)، دكتر فرزان سجودي (عضو هيات علمي دانشگاه تهران) و محمدحسين سروش (مدرس گويندگي) بررسي شد.

به گزارش ايسنا، داريوش مودبيان، در ابتداي سخنانش درباره چرخه طنز، از فرآيند تلفيق خنده و انديشه گفت و خاطرنشان كرد: چرخه طنز از حضور و كاركرد متقابل و پيوسته دو عنصر خنده و انديشه به وجود مي‌آيد. اين دو عنصر به ظاهر متضاد هستند، اما ظهور و حضورشان در چرخه طنز ضروري است. ابزاري كه اين داده‌ها در درون طنز پرداز ايجاد مي‌كنند، جهان‌بيني آن است.

به اعتقاد وي خنده هدف طنز نيست بلكه ابزار آن است و مختص انسان مي‌شود.

داريوش مودبيان با طرح اين پرسش كه چرا ما به اشياء مي‌خنديم؟ خاطرنشان كرد: ديدن وجهي از فرد در اين اشياء ما را به خنده وا مي‌دارد. هدف طنز برانگيختن انديشه است. خنده و انديشه بايد در هم بياميزد و گاه تلفيق اين دو تجمعي است مانند آنچه در بذله‌گويي و بازي با كلمات اتفاق مي‌افتد.

پس از داريوش مودبيان، دكتر فرزان سجودي، ‌نشانه‌شناس و مترجم با پرداختن به جزئيات زبان طنز، تصريح كرد: ما تنها مي‌گوييم طنز ، اما اگر وارد جزئيات شويم، متوجه خواهيم شد كه بين هجو، هزل، بذله‌گويي و طنز تفاوتهاي بسيار به لحاظ سبك و الگو وجود دارد.

وي با تكيه بر صحبتهاي داريوش مودبيان ، خاطرنشان كرد: هرگز طنز در خلا اتفاق نمي‌افتد؛ اگر چنين رخدادي روي دهد، يك فاجعه محسوب مي‌شود. همواره در طنز بايد وجه آگاهي‌دهنده وجود داشته باشد و كار رسانه هم همين است.

فرزان سجودي همچنين جسارت، خلاقيت و آشنايي شهودي با شگردهاي طنز كلامي را از ويژگي‌هاي يك طنز آگاهي دهنده برشمرد.

داريوش مودبيان هم در ادامه صحبتهاي سجودي يادآور شد: حتي در كمدي محض(كمدي بوف) كه از سر بي‌خردي گفته مي‌شود، خردي وجود دارد كه از سوي نويسنده لوث و پنهان مي‌شود. در برخي برنامه‌هاي راديويي و تلويزيوني اين مساله ديده مي‌شود.

در ادامه فرزان سجودي، با اعتقاد به اين كه طنز قاعده جهاني ندارد اما از دستورهاي جهاني پيروي مي‌كند، خاطرنشان كرد: بافتهاي فرهنگي، زمينه‌ متفاوتي را در طنز و لطيفه ايجاد مي‌كند. بر حسب بافتهاي فرهنگي فضاي طنز تغيير مي‌كند اما مضامين غالب، سياسي و اجتماعي، نژادي و جنسي هستند.

طنز خلاق و آفرينش‌گر مي‌داند چگونه از اين مضامين استفاده و از بافتهاي قومي ، بومي و جنسي پرهيز كند.

وي ادامه داد: در راديو تنها با صدا سر و كار داريم؛ يعني از طرفي با محدوديتهاي بصري مواجه هستيم و از طرفي شايد اين محدوديت، فشار را به ويژگي‌هاي كلامي منتقل ‌كند كه باعث طنز كوبنده‌تر شود.

عضو هيات علمي دانشگاه تهران معتقد است كه در راديو همواره يك درام در حال رخ دادن است؛ چرا كه گوينده طنز مدام در موقعيتهاي ديالوگي و تغيير شخصيت قرار مي‌گيرد.

فرزان سجودي، در توضيح اين مطلب گفت: در اين شرايط طنز از سطح كاغذ به تحقق مي‌رسد و قابل دريافت مي‌شود.

وي درباره لزوم نگاه دانشي به حوزه طنز در راديو افزود: همواره جدالي بين عمل‌گريان و كساني كه آن حوزه را مطالعاتي مي‌كنند، وجود دارد. من تنها به اين طبقه‌بندي‌ها اعتقاد ندارم، بلكه معتقدم بايد يك گفت وگوي دو سويه‌ بين حوزه عمل و دانش مدون زبانشناسي وجود داشته باشد، تا هم طنزپرداز از آن سو تغذيه شود و هم سوي ديگر با اطلاع از حوزه عمل آگاهانه‌تر نظريه دهد.

پس از صحبتهاي دكتر فرزان سجودي، محمدحسين سروش مدرس دانشگاه به ايراد سخنراني پرداخت.

وي با تاكيد بر اينكه سخنان يك جوان بر روي اعمال و دل انسان بسيار اثر مي‌كند، خاطرنشان كرد: اگر اين ديدگاه آرمان شبكه جوان باشد، اگر چه آرماني است اما مي‌توان به آن نزديك شد.

سروش سپس به طرح اين پرسش‌ها پرداخت كه آيا شبكه جوان راديو نيم‌نگاهي به اين مفاخر پايدار انساني دارد و درون جوان را درك مي‌كند؟ و آيا امروز برنامه‌هاي شبكه جوان در اين مسير قرار دارد؟

وي ادامه داد: اگر شبكه جوان در اين مسير قرار دارد كه خدا قوت! و اگر نيست، چرا؟!

محمدحسين سروش با تاكيد بر تمايز طنز با هجو، فكاهي ، هزل وغيره، گفت: گاه در برنامه‌هاي راديويي اين سوالات با هم درهم مي‌آميزد و گوينده سردرگم مي‌شود.

وي در اين نشست همچنين ابراز اميدواري كه روزي شبكه‌هاي راديويي به جاي عنوان پرمخاطب از عنوان «خوش مخاطب» استفاده كنند.

اين مدرس دانشگاه پيشنهاد داد كه برنامه‌سازان راديويي لطايف عبيد زاكاني، حكايتهاي گلستان و لطايف نصرالدين را مطالعه و در متن برنامه‌ها از آنها استفاده كنند.

وي از هزل به عنوان لطيفه و بيهوده‌گويي ياد كرد و عبيد زاكاني را در زمره افرادي قرار داد كه در اين عرصه قلم زده است.

سروش، هجو را عيب كسي برشمردن و دشنام‌گويي دانست كه در ادبيات جاهلي ايران ديرينه دارد و افزود: در ادبيات جاهلي ما هجو به كمك دشنه و چاقو مي‌آمده و مكمل عملكرد آن مي‌شده است.

وي ادامه داد: فكاهه خوش‌طبعي و مزاح است. فكاهي زشتي هزل را ندارد و به بي‌پروايي هجو نيست؛ بلكه ملايم است؛ اما طنز شيوه‌اي خاص از شوخ‌طبعي است و بايد موقعيت برنامه‌هاي راديو جوان را بر اساس معيار طنز سنجيد.

اين مدرس گويندگي، از طنز مهران مديري كه به «خريد وجدان» اختصاص داشت، به عنوان نمونه‌اي براي طنز موفق ياد كرد.

وي ادامه داد:‌ طنز تركيبي از نقد، خنده و رمز است؛ طنز با شرم و حيا همراه است اما هزل از گفتن كلمات خلاف ادب ابا نمي‌كند؛ قصد طنز اصلاح است اما هزل تنها مي‌خنداند؛ نوعي وارونگي كلمات، در طنز بايد رعايت شود تا نوعي نهيب و طعنه‌ ايجاد كند.

وي از طنز به عنوان نوعي قضاوت ياد و ابزار اميدواري كرد كه روزي برنامه‌سازان راديو جوان بدانند كه طنز به معناي روكم‌كردن و تحقير افراد نيست.

سروش خاطرنشان كرد: اشك‌هايي كه در طنزنويس وجود دارد، بايد در لحن مجري و گوينده شنيده شود.

به گزارش خبرنگار سرويس راديو ايسنا، بخش ديگري از اين نشست به نقد و بررسي برنامه «هفت شنبه» راديو جوان با حضور معاون صدا مدير كل اداره پژوهشهاي راديو، مدير راديو جوان و مدير طرح و برنامه اين شبكه اختصاص داشت.

داريوش مودبيان، در ابتداي اين بخش با بيان اين كه هدف اين نشست، نقد و بررسي برنامه «هفت شنبه» نيست، خاطرنشان كرد: هدف ما پيداكردن مصاديقي براي 9 حوزه طنز در اين برنامه است.

پس از بيان اين نكته از سوي مودبيان، بخشهايي از برنامه «هفت شنبه»، براي حاضران در سالن اجتماعات ساختمان شهداي راديو پخش شد.

داريوش مودبيان در ادامه به ارائه نظريات طنز به صورت فهرست‌وار پرداخت و افزود: 9 حوزه طنز وجود دارد كه از اين ميان 3 حوزه به الگوهاي طنزپردازي تبديل شده‌اند.

وي يكي از الگوهاي طنزپردازي را «برتري» برشمرد و افزود: در اين الگو علت خنديدن، برترديدن خود است‌. در راديو از آنجا كه نمي‌توان از جلوه‌هاي بصري استفاده كرد، از صدا استفاده مي‌شود؛ اما از اين الگو اغلب بدون آگاهي دادن استفاده شده است.

پس از داريوش مودبيان، محمدحسين سروش خطاب به دكتر حسن خجسته(معان صدا) گفت: شبكه جوان از آنجا كه خط شكني و لحن خسته‌كننده گذشته را متحول كرده است، قابل تحسين و مقبول است؛ بايد چنين شبكه‌اي مي‌آمد و لحن دو –سه دهه پيش مردم را از راديو به تدريج دور مي‌كرد؛ اين كار با تدبير معاون صدا انجام ‌شد.

وي ادامه داد: اما اين نكته كه به مرور پيكره برنامه‌هاي راديو جوان دگرگون شده و احساس مي‌كنيم صداي برخي منقدان در آمده است، پرسشي است كه شايد بايد مدير راديو جوان پاسخ دهند.

وي سه ويژگي را براي زبان راديو قائل شد و افزود: سطحي‌گويي، ساده‌گويي و فاخر‌گويي، سه ويژگي زبان رسانه است. امروز موفق‌ترين شبكه‌ها و مديران با شيوه ساده‌گويي ، با جان و دل مخاطبان خود سخن مي‌گويند؛ مهارت مدير موفق رسانه اين است كه پيچيده فكر كند و ساده سخن بگويد.

به اعتقاد سروش زبان شبكه جوان بايد با مخاطب خود تناسب داشته باشد.

وي در توضيح اين مطلب گفت: ادعاي ما اين است كه به زبان جوانان كوچه وبازار امروز صحبت كنيم؛ اما آيا جوانان ما هر چه قدر هم كه نازل سخن بگويند در فضاي عمومي جامعه هم نازل سخن مي‌گويند؟! اين پرسشي است كه متوجه مديران ماست.

اين مدرس گويندگي با اعتقاد به اين كه غلط‌هاي راديويي امروز كمتر در شبكه‌ها مشاهده مي‌شود، ادامه داد: راديو جوان در ميان كم‌غلط‌ ترين شبكه‌هاي راديويي قرار مي‌گيرد.

محمدحسين سروش با اشاره به بخشهايي از برنامه «هفت شنبه» كه براي حضار پخش شد، خاطرنشان كرد: آيا شنيدن برخي از اين واژه‌ها احساس بدي به مخاطب نمي‌دهد؟ برخي از اين واژه‌ها حتي به هتاكي آلوده هستند و اگر برخي مديران چنين كلماتي را نمي‌شنوند، شايد علاقه‌اي به شنيدن آن ندارند. شيوه بيان نادرست حتي در لحن برنامه «هفت شنبه» نيز مشهود است.

به اعتقاد وي در برنامه‌هاي راديويي گاه به ذوق زباني مردم ايران توهين مي‌شود.

محمدحسين سروش در اين باره تصريح كرد: زبان رسانه بايد مراقب شعور ملي باشد و به غرور و شعور ملي توهين نكند.

اين مدرس گويندگي تاكيد كرد: شبكه جوان براي اينكه طرح جديدي خلق كرده تا از آن لحن خسته و فرتوت گذشته فاصله بگيرد، بايد تحسين شود؛ اما بايد مراقب اين چند نكته هم باشد؛ به ويژه گاهي نثر قوي است، اما گوينده و مجري ضعيف عمل مي‌كنند. لحن، امروز يك ابزار معتبر مصرف نثر محسوب مي شود.

در ادامه صحبتهاي سروش، مودبيان با طرح اين پرسش كه آيا بايد باهر چه كه مدنظر ماست شوخي كرد؟ خود پاسخ داد: مي‌توان با همه چيز شوخي كرد، مگر آن چه متعلق به همگان است؛ چرا كه پايه‌هاي آن سست مي‌شود.

دكتر فرزان سجودي نيز با اعتقاد به اين كه «هفت شنبه» الگوهاي «صبح جمعه با شما» را دنبال مي‌كند، ادامه داد: الگوهاي اين برنامه تكراري و پيش پا افتاده است و برنامه خاصي نيست. مضامين اين برنامه تكراري است و نقدهاي بي‌مايه‌اي به مسائل اجتماعي و شهري در اين برنامه صورت مي‌گيرد.

اين مدرس دانشگاه تاكيد كرد: برنامه‌هاي قديمي تشخصي براي خود داشتند و با ساخت برنامه‌اي مانند هفت شنبه نبايد وهم برمان بردارد كه برنامه خاصي توليد كرده‌ايم؛ هفت‌شنبه همان مضامين صبح جمعه با شما را دارد، با اين تفاوت كه جيغ و دادش بيشتر است.

عضوهيات علمي دانشگاه تهران با اشاره به برنامه هفت‌شنبه يادآور شد: روز گذشته براي حضور در جلسه امروز، مشغول شنيدن اين برنامه بودم كه فرزند 25 ساله‌ام پس از مدتي هدفون را برايم آورد و گفت پدر اگر تو مجبور به شنيدن اين برنامه هستي، ما اجباري به شنيدن آن نداريم!

وي با اشاره به جمله‌اي تحت عنوان «كساني كه برنامه ما را دوست ندارند، غلط مي‌كنند راديو را روشن مي‌كنند» كه در برنامه هفت‌شنبه مطرح شد، خاطرنشان كرد: اين جمله ما را به ياد شخصيتي در سريال مهران مديري مي‌اندازد، با اين تفاوت كه اين شخصيت در ذهن مخاطب جا افتاده بود. بيان اين جمله از سوي مجري، آن هم در شروع يك برنامه حتي به شوخي اصلا جايگاهي ندارد.

دكتر فرزان سجودي، با اشاره به گرايش كثرت‌گرايانه به زبان، تصريح كرد: جوانان در محل‌هاي مختلف با زبان‌هاي مختلف صحبت مي‌كنند و راديو جوان بايد اين نسيبت را رعايت كند.

عضو هيات علمي دانشگاه تهران، درباره شيوه اجرايي برنامه هفت شنبه ابراز عقيده كرد: روالي در حال جا افتادن در شبكه‌هاي راديويي است كه در شبكه‌هاي ماهواره‌اي لس آنجلس بسيار ديده مي‌شود؛ چند نفر دور هم مي‌نشينند و صحبت مي‌كنند؛ اين در حالي است كه گپ زدن آدمها با يكديگر و خرج كردن به حساب مخاطب، چه معنايي مي‌تواند داشته باشد ؟!

به گفته‌ وي گاه حتي برخي رمزهايي كه بين گويندگان برنامه‌ها رد و بدل مي‌شود، به حدي شخصي است كه مخاطب فكر مي‌كند اين حرفها به من چه ربطي مي‌تواند داشته باشد و چرا بايد به آن گوش دهم؟

اين مدرس دانشگاه همچنين تاكيد كرد كه هر چيز متفاوتي كه ابداع محسوب نمي‌شود.

دكتر فرزان سجودي در عين حال گفت: راديو جوان برنامه‌هايي هم توليد و پخش مي‌كند كه به طنز مطلوب نزديك مي‌شود؛ البته برنامه‌هايي هم وجود دارد كه احساس مي‌شود مرز بين طنز و احساس گرفتن موقعيت برتر و دست انداختن افراد، در هم آميخته شده است.

اين مدرس دانشگاه معتقد است در برنامه «هفت‌شنبه» صدا به دل نمي‌نشيند.

وي در مقام يك شنونده، در اين باره گفت:‌ چه كسي مي‌گويد چنين صداهايي خوشايند است؟! بايد از گويندگان اين برنامه پرسيد كه آيا هدف از ساخت اين برنامه رنجاندن مخاطب است ؟! چنين صداهايي ربطي به خلاقيت ندارد؛ بايد فكري به حال اين صداهاي ناهنجار كرد.

به گزارش ايسنا، در بخش پرسش و پاسخ ، سرور پاك‌نشان ، يكي از گويندگان قديمي راديو با اشاره به صحبتهاي محمدحسين سروش كه اعتقاد داشت لحن گويندگان قديمي خسته‌كننده ‌شده بود، تصريح كرد:‌ آيا براي تحول بايد اين گونه وارد عمل شد؟! ضمن اين كه اين شيوه اجرا براي برخي شبكه‌ها جواب مي دهد. برخي مخاطبان راديو هم هستند كه دوست دارند شعر حافظ را كامل و درست بشنوند؛ ما مخاطبان فرهيخته‌اي هم داريم كه شايد خيلي به لحن گويندگان راديو جوان علاقه نداشته باشند.

سروش در پاسخ به اين اظهارات، گفت: نمي‌توان منكر اين تحول در گويندگي شد. شبكه جوان در اين امر جسارت به خرج داده است؛ اما وسط كار احساس مي‌شود اين شبكه كم آورده است و نمي‌دانم چرا در حال حاضر به اين روز افتاده‌ايم؟!

در پايان اين نشست دكتر شهرام گيل‌آبادي ، مدير راديو جوان به ايراد سخنراني پرداخت.

وي با بيان اين كه وجه طنز و كمدي در ايران در هم آميخته است ، ادامه داد: در راديو به سمت كمدي پيش نمي‌رويم، چرا كه بسيار سخت و دشوار است. در كمدي، وجه جدي غالب است كه با نگاه دراماتيكي كه در راديو داريم شايد سازگاري نداشته باشد.

وي برگزاري دوره‌اي طنز براي برنامه‌سازان راديو را ضروري دانست و افزود: اين كلاسها اتفاقا بايد با پرداختن به مقوله كمدي شروع ‌شوند.

مدير راديو جوان خاطرنشان كرد: نمي‌توانيم اشتباهات فاحشي كه در پاره‌اي موارد داريم رد كنيم و بر اين عقيد‌ه‌ايم كه اين اشتباهات را بايد به حداقل برسانيم.

شهرام گيل‌آبادي با اعتقاد به اين كه در برنامه هفت‌شنبه، بداعت صورت گرفته است تصريح كرد: نبايد زحمات دوستان را ناديده گرفت؛ اگر برنامه‌ي صبح جمعه را مرور كنيد، متوجه اين بدعت خواهيد شد.

وي فرم و ساختار هفت‌شنبه را يكي از ويژگي‌هاي اين برنامه برشمرد و افزود: حذف گوينده و رسيدن به فضاي دراماتيك، حركتي جديد در برنامه‌هاي صبح جمعه راديو محسوب مي‌شود. نظرسنجي‌ها نشان مي دهد كه سادگي كلام، در حال حاضر در برنامه‌ هفت شنبه وجود دارد و جوان احساس مي‌كند جمعي از همسالانش در كنارش نشسته‌اند و با او صحبت مي‌كنند.

پس از صحبتهاي گيل‌آبادي، داريوش مودبيان، با تذكر اين كه كمدي و طنز با هم تفاوتي ندارند،‌ تصريح كرد كه نبايد اين‌ها را از هم تفكيك كرد؛ بلكه طنز مي‌تواند زيربناي كمدي هم باشد.

گيل‌آبادي در ادامه با اشاره به جمله احمد شاملو كه حكمت در كوچه و بازار است اظهار كرد: هر چه بتوانيم به زبان جوان كوچه و بازار نزديك شويم، البته با در نظر گرفتن پالايش زباني ، موفق‌تر خواهيم بود.

مديرراديو جوان درباره اعتقاد فرزان سجودي به شنيدن صداهاي ناهنجار در برنامه هفت شنبه ادامه داد: اعتقاد ندارم كه صداي همكارانم ناهنجار است؛ اما گاه اختلاط صداها براي مخاطب مشكل ساز خواهد بود.

در پايان اين نشست، دكتر حسن خجسته با مثبت ارزيابي كردن نشستهاي عملي –آموزشي بررسي گفتار در برنامه‌هاي راديويي، درباره طنز راديويي گفت: طنز صبح جمعه كلاسيك و سنتي و مبتني بر طنزهاي مكتوب بود. اين نوع طنز به دليل توفيقي كه داشت به مجلات هم كشيده شد و هنوز هم در راديو وجود دارد.

وي ادامه داد: اين طنز با اشكالاتي هم مواجه بود؛ در اين طنزها برخي موارد همواره تحقير مي‌شدند كه اين مساله در راديو اصلاح شد.

منبع :

http://mojri3.blogfa.com/post-70.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۴:۰۱:۱۰ ] [ مشاوره مديريت ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹