مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 3723
دیروز : 4574
افراد آنلاین : 4
همه : 5164686
ابزارهاي ارتباطي موثر براي سخنراني
براي هر تعداد جمعيتي چه يك نفر باشد يا 50نفر فرقي نمي كند، ترس و اضطراب و دستپاچگي و خجالت ناشي از قرارگرفتن در برابر ديد ديگران به هنگام سخنراني را مي توان كنترل و بهبود بخشيد. سخنراني در حضور جمع مهارتي است كه هر كسي با تمرين و ممارست مي تواند آن را بياموزد، لذا سخنران بايد يادبگيرد كه چگونه محكم و با اطمينان خاطر در برابر ديگران حرف بزند و چگونه با استفاده از ابزارهاي ارتباطي مؤثر زير سخنراني كند.ارتباط بصري:
به هنگام سخنراني، برقراري ارتباط بصري خوب با مخاطبين، شرايطي ايجاد مي كند كه سخنران آسودگي و اعتماد به نفس بيشتري را در خود احساس كند كه اين مسئله در افزايش ميزان توانايي و حفظ ذخيره هاي مطالعاتي و اطلاعاتي سخنران و توانايي يادآوري و بازخواني محفوظات سخنران، مؤثر است.
سخنران همواره بايد با اطمينان قلبي از اين كه سخنراني خوب و زيبايي ارائه مي دهد، پيوسته به مخاطبين خود نگاه كند كه اين تسلط و اشرافيت بر فضاي سخنراني، فرصت خوبي به سخنران مي دهد كه گه گاهي در حين سخنراني به ياداشت هاي همراه خود نيم نگاهي داشته باشد.
سخنران بايد در بين مخاطبين خود، تعدادي چهره هاي دوست داشتني و مهربان پيدا كند كه به پيام ها و مطالب سخنراني وي واكنش هاي مناسبي نشان مي دهند و سخنراني خود را روي آنها متمركز كند و ارتباط ديداري خود را به مدت 4تا 5ثانيه با آنان ادامه دهد، سپس نگاه و صورت خود را به سمت مخاطبين ديگري بگرداند و با چهره هاي جديد نيز ارتباط ديداري مؤثري برقرار كند.
حالت هاي ظاهري:
حالت هاي ظاهري سخنران كه در چهره و صورت وي نمايان است به برقراري يك ارتباط مثبت و گرم با مخاطبين كمك مي كند لبخند و تبسم سخنران به مخاطبين مي فهماند كه وي انساني قابل اعتماد و امانت داري است و براي آنان زمينه هاي پذيرش ديدگاه هاي سخنران را بدون هيچ گونه مقاومتي به وجود مي آورد.
پيام هاي موجود روي چهره سخنران شور و حال سخنان وي و همچنين ميزان اعتقاد و پايبندي سخنران را نسبت به مطالبي كه خود مي گويد، نشان مي دهد كه به همان نسبت تأثيرگذار به مخاطبين است.
شوخ طبعي:
منظور از شوخ طبعي، بي مزه بازي نيست، بلكه سخنران بايد فضايي ايجاد كند كه مخاطبين از سخنراني اش لذت ببرند، بذله گويي مي تواند بين يك سخنراني متوسط و يا عالي تأثير متفاوتي داشته باشد و بين آنها تفاوت ايجاد كند.
كمي بذله گويي در سخنراني به مخاطبين اين پيام را القاء مي كند كه سخنران انسان و شخصيتي است كه به دنبال رفتارهاي آموزشي است و به تجربه هم ثابت شده كه مخاطبين از سخنراني هايي كه لذت مي برند، چيزهاي زيادي ياد مي گيرند، لذا سخنران بايد سعي كند با بيان اتفاقات، تجارب و داستان هاي شخصي خود، هر چه بيشتر سخنراني خود را جذاب تر و لذت بخش تر كند.
طرز ايستادن و تكان دادن بدن:
نحوه حضور اوليه در برابر جمع، در واقع همان حالت اوليه وارد شدن و ظاهر شدن در جلسه سخنراني است كه اعتماد به نفس سخنران را نشان مي دهد، بنابراين سخنران بايد در اولين لحظه حضور خود در جلسه سخنراني، محكم و با ثبات وارد شود و با اطمينان و باوقار در برابر جمع بايستد، تكان خوردن ها و جابجايي هاي بي مورد، حواس مخاطبين را پرت مي كند و افكار آنان را از مسير اصلي منحرف مي سازد.
بهتر است سخنران در حالت ايستاده پشت تريبون و يا نشسته روي صندلي و پشت ميز، دست هاي خود را به صورت عادي و معمولي جلوي خود بگذارد و به منظور تأكيد بر نكات اصلي، سخنران مي تواند از جابجا شدن هاي آهسته و دقيق كه نمود طبيعي هم دارد، استفاده كند.
سخنران بايد نسبت به عادت هاي رفتاري خودآگاه و هوشيار باشد، ممكن است سخنران عادتش دست به سينه ايستادن، دست به سينه پشت تريبون ايستادن و يا روي صندلي و پشت ميز نشستن، دست ها را با هم قلاب كردن و فشار دادن، قد كشيدن روي صندلي و پشت ميز، تكيه دادن به ديوار، زدن خودكار و يا خط كش به ميز و تريبون و عادت هايي از اين قبيل باشد كه همه اين كارها باعث حواس پرتي مخاطبين مي گردد كه اين كارها، اين پيام را به مخاطبين مي دهد كه سخنران به سخنراني خودش بي علاقه و خيلي اعتماد به نفس زيادي ندارد.
به منظور كسب تسلط بيشتر و بازنگري در حالت هاي ناپايدار و گذرا، سخنران بايد هرازچندگاهي سخنراني خود را در برابر آيينه تمرين كند تا روش و چگونگي ارائه سخنراني خود و همچنين حركت و تكان خوردن اعضاي بدن خود را با استانداردها و الگوها تطبيق نمايد و تغييرات و اصلاحاتي را كه لازم مي بيند، انجام دهد و راه هاي گوناگون بسياري را جهت پيدا كردن كنترل و هماهنگي مناسب حركات كه در برابر مخاطبين به كار مي رود، امتحان كند.
لباس مناسب:
انتخاب و استفاده و ظاهرشدن سخنران با لباس هاي شيك در برابر جمع، واقعيتي را در ذهن مخاطبين بيان مي كند كه سخنران به خاطر آن كه مخاطبانش شايسته احترام هستند، به آنان احترام مي گذارد. سخنران بايد قبل از حضور يافتن در جلسه سخنراني، نظر ديگران را در مورد پوشش ظاهري خود، نوع و رنگ لباس و اين كه براي اين جلسه چه لباسي مناسب تر است و چه لباسي مناسب موقعيت سخنران است، جويا شود.آهنگ صدا:
گاهي اوقات آهنگ صدا و بالا و پايين بودن صدا مي تواند اثر بيشتري در گفته ها و پيام هاي سخنران ايجاد كند. سخنران بايد با تمرين و ممارست آهنگ صدايش را با احساس، قدرت و انرژي آميخته نمايد. سخنران مي تواند با رعايت موارد زير سخنراني خود را از يكنواختي درآورده و در آن تنوع ايجاد كند:¤با بالا و پايين بردن آهنگ صداي خود.¤سرعت بيان كلمات خود را تغيير دهد تا مخاطبين به شور و هيجان آيند.¤استفاده از سكوت و مكث به جاي گفتن ا، هم، مي دانيد و...¤با آهسته و آرام گفتن و با محكم و قوي گفتن جهت تأكيد بر نكات مهم به منظور جلب توجه مخاطبين.¤با شور و حال دادن به سخنان به نحوي كه سخنراني براي مخاطبين خسته كننده و بي روح نباشد.¤با تمرين و ممارست همه روزه و ضبط صدا، سخنران موارد و تغييراتي كه در سخنراني هاي بعدي بايد رعايت كند، شناسايي مي كند.جذب و درگير كردن مخاطبين:
سخنران بايد با سؤال و پرسش از مخاطبين، آنان را به طور مستقيم درگير مباحث سخنراني نمايد و انگيزه ها و علاقه مندي آنان را جويا شود. اين نحوه برخورد ارتباط راحت و آسوده اي بين سخنران و مخاطبين ايجاد مي كند. سخنران مي تواند با استفاده از جملات جذاب و روشن و... سخنراني خود را آغاز كرده با تشريح تصاوير، عكس ها، نقشه ها و قسمت هايي از فيلم ها و همچنين با تقاضاي كمك از مخاطبين آنان را در موضوع سخنراني وارد صحنه مذاكره كند.
كنترل خجالت و اضطراب سخنراني:
بيشتر انسان ها از انجام سخنراني در جمع، احساس نگراني و اضطراب مي كنند و حتي از سخنراني بيشتر از مرگ مي ترسند، برخي از انسان ها، موقعي كه در بين جمعي قرار مي گيرند، شرايطي رواني خاصي براي شان پيش مي آيد كه احساس محدود شدن مي كنند كه نيروهايي آنان را احاطه كرده و در واقع منشأ ترس و اضطراب و خجالت از انجام سخنراني از همين جا شروع مي شود كه البته اين مسائل براي كسي كه مي خواهد در آينده سخنران خوبي شود، پايان راه نيست و بايد به اين مسئله باور داشته باشد كه با انجام موارد زير، ترس و اضطراب و خجالت قابل كنترل و مي توان بر آن پيروز شد:
¤ سخنران قابل از انجام سخنراني، نفس عميقي بكشد كه آرامش قبل از قرار گرفتن در برابر جمع، مجدداً به وجودش برگردد.¤ از تحريك اعصاب و هيجاني كه پيدا كرده، در جهت افزايش شور و حال سخنراني استفاده كند.¤ سخنران همواره به خاطر داشته باشد كه وي سخنران مدعو مي باشد كه از او خواسته شده براي جمع سخنراني كند، زيرا حرف هاي مهم و جديدي براي گفتن دارد كه جمع حاضر تاكنون آنها را نمي دانسته و به آنها فكر نكرده است.¤ سخنران باور داشته باشد كه به خاطر موقعيتي كه به وي روي آورده، جمع حاضر خواهان موفقيتش مي باشد.خلاصه:
سخنراني در جمع مهارتي است كه با تمرين و ممارست آموخته مي شود،
 كنترل و غلبه بر ترس و اضطراب ناشي از قرار گرفتن در برابر جمع با انجام تمرين و ممارست هايي كه به آنها اشاره شد، امكان پذير مي باشد و سخنران همواره بايد به اين موضوع توجه داشته باشد كه تسلط بر مهارت هاي انجام سخنراني و به كار بستن آنها، زمينه اي است براي موفقيت هاي بعدي در زندگي شخصي و سازماني.


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۷:۵۴ ] [ مشاوره مديريت ]
راه هاي علاقه‌ مند كردن شنوندگان به هنگام سخنراني
همه‌ي ما در بعضي مراحل زندگي مجبور به سخنراني كردن مي شويم. مصاحبه اي براي كار جديدتان است؟ سخنراني براي ناظر يا هيئت مديره ي شركت محل كارتان است؟ بله، همه‌ي اين ها سخنراني هاي بسيار مهمي هستند و مي توانند آينده‌ي شما را رقم بزنند. پس نگذاريد كه اين فرصت ها از دست بروند بدون اينكه شانس موفقيتتان را بالا ببريد.
در اينجا به نكاتي اشاره مي كنيم كه هنگام سخنراني كردن براي شنوندگاني حرفه اي و متخصص بايد به خاطر داشته باشيد. 

1- شنوندگان را هم درگير كنيد

شنوندگان هم دوست دارند كه وارد ماجرا شوند، نه اينكه فقط گوش كنند و حوصله شان سر برود.شما بايد به آنها براي نشستن و گوش دادن به حرفهايتان دليل بدهيد.30 تا 90 دقيقه زمان داريد تا بتوانيد توجه آنها را جلب كنيد . ميتوانيد همان تكنيك قديمي شروع كردن سخنراني با يك جوك را به كار گيريد. اما...شايد زياد هم ايده ي جالبي نباشد.
اشتباه نكنيد، مطمئناً دادن يك جنبه ي شوخي آميز به سخنرانيتان قابل قبول است. اما اگر اين جنبه را به صورت كلي وارد سخنراني كنيد با اينكه سخنراني را با يك جوك شروع كنيد بسيار متفاوت است. پس بهتر است كه آن را با يك سوال آغاز كنيد. اين تكنيك بسيار جواب مي دهد. چون شنوندگان را هم وارد بحث مي كند. تكنيك ديگري كه گه گاه توسط بعضي سخنرانان به كار گرفته مي شود بردن نام بعضي از اشخاص بين حضار است.

2- سرزنده و با روح باشيد
بهترين سخنرانان كساني هستند كه چه در حركاتشان و چه در سخن گفتنشان با روح و سرزنده هستند. خوب نيست كه خود را پشت سكو پنهان كنيد يا فقط در گوشه اي باستيد. دفعه ي بعد اين كار را امتحان كنيد: وقتي براي يك گروه 20 نفره يا بيشتر سخنراني مي كنيد، حين صحبت كردن بين شنوندگانتان راه برويد. هر از چند گاهي ايستاده و دستتان را روي شانه ي يكي از شنوندگان قرار دهيد. با اين كار باعث خواهيد شد كه توجه آنها به شما بيشتر جلب شده و به حرفهايتان دقيق تر گوش كنند.

3- صدايي تاثيرگذار داشته باشيد
روي چيزي كه مي خواهيد تحويل دهيد، زمان بگذاريد. كسي توقع ندارد كه مثل يك گوينده ي تلويزيون بياييد و برويد. بايد بتوانيد صدايي خوشايند و سرگرم كننده تحويل دهيد. هنگام سخنراني به اين چهار نكته توجه داشته باشيد: تن صدايتان را هر از گاهي تغيير دهيد، درجه ي صدا را بالا و پايين ببريد، سرعت صحبت كردنتان را تغيير دهيد، و گاه گاهي براي تاثير گذاري بيشتر سكوت كنيد.

4- از كارهايي كه باعث پرت كردن حواس شنوندگان مي شود دوري كنيد
هيچ چيز به اندازه ي اين كار نمي تواند يك سخنراني را خراب كند. چند وقت پيش مديري را ديدم كه سخنراني اش را فقط به خاطر اينكه با پول خردهاي توي جيبش بازي مي كرد از دست داد. بعد از سخنراني كسي درمورد محتويات سخنراني او حرفي نمي زد، همه فقط مي گفتند كه چقدر از صداي جرينگ جرينگ پول خردها اعصابشان خرد شده است. كنار گذاشتن اين عادت ها كار سختي نيست. گه گاه هنگام تمرينات سخنرانيتان فيلمبرداري كنيد و بعد آنرا مرور كرده و پي به عادت هاي آزاردهنده تان ببريد تا بتوانيد آن ها را كنار بگذاريد.

5- لباس مناسب بپوشيد
روزي با يكي از مدير عاملان صحبت مي كردم كه مي گفت اولين چيزي كه در برخورد با يك فرد به آن توجه مي كند لباس هايش است. بايد بتوانيد طوري لباس بپوشيد كه حداقل يك پله از حضار بالاتر باشيد. متوجه باشيد كه كفش هاي ارزان، شلوار جين و بلوزهاي رنگي مناسب انجام يك سخنراني نيست. به لباس پوشيدنتان خيلي دقت كنيد.

6- حرف هاي تازه بزنيد
از تكرار كردن داستان ها و خاطرات هميشگي پرهيز كنيد. حرف هاي تازه بزنيد. سعي كنيد در سخنرانيتان جايي هم براي وقايع روز باز كنيد. حتماً آن روز يا آن هفته اتفاق جديدي افتاده است كه در موردش صحبت كنيد. حرف ها و مطالب تكراري شنوندگان را خسته و بي حوصله خواهد كرد. حرف هاي جديد برعكس آنها را راغب به گوش كردن و توجه بيشتر مي كند.

7- تمرين داشته باشيد
چندين مرتبه تمرين كردن سخنرانيتان مي تواند باعث موفقيتتان شود چون معمولاً رقبايتان اين كار را نخواهند كرد. معمولاً افراد فقط چند دقيقه قبل از سخنرانيشان نگاهي به نوشته هايشان مي اندازند، اما سخنرانان موفق هميشه براي تمرين آن هم وقت مي گذارند. يك سخنران واقعي از قبل برنامه ريزي مي كند كه چطور سخنراني خود را شروع كند و چطور به پايان برساند. مي دانند كه چه موقع بين حضار راه بروند و دست روي شانه ي چه كسي بگذارند. مي دانند كه چه زماني سكوت كرده و چه زماني تن صدايشان را تغيير دهند. مي دانند كه به كجا نگاه كنند. با تمرين كردن مطمئناً سخنراني بهتري ارائه خواهيد داد.


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۷:۵۳ ] [ مشاوره مديريت ]

مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ، مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۴۶ -  تمرين براي ترك عادت هاي نامناسب هنگام سخنراني و گفتگو 

۱

10 عادت بد سخنراني

سخنرانان، مي‌توانند بدترين دشمنان خود باشند. بيزينس ويك در بررسي تازه خود راه‌حل‌هايي حرفه‌اي براي موفقيت در سخنراني ارائه كرده است. اغلب تجار حرفه‌اي، با موقعيت‌هايي روبه‌رو مي‌شوند كه در آنها بايد تلاش كنند كارمندان، مشتريان يا همكاران خود را مخاطب قرار دهند و براي آنها به بهترين نحو ممكن سخنراني كنند. گاهي تعداد شنوندگان آنها يك تن و گاهي هزار نفر است.

كارماين‌گالو، نويسنده كتاب «ده راز ساده بزرگترين تجار جهان» در كتاب خود ده عادت بد سخنراني را كه مانعي بر سر راه برقراري ارتباط بين سخنرانان و مخاطبانشان است، معرفي كرده است.

در اينجا با اين ده عادت بد در هنگام سخنراني و راه‌هاي غلبه بر آنها آشنا مي‌شويم:

از روخواني كساني‌كه در برقراري ارتباط با مخاطبان خود موفقند، هرگز از روي دست‌نوشته، يادداشت يا اسلايد نمي‌خوانند. اگرچه مراجعه به نوشته‌ها گاه‌به گاه مورد پذيرش است، اما از روخواني مستقيم، آن هم از روي نوشته‌هايي از پيش آماده شده به هيچ‌وجه پذيرفته نيست. اين موضوع باعث مي‌شود ارتباط بين گوينده و مخاطب مخدوش شود.

چه بايد كرد؟
منبع و مرجع سخنراني خود را طوري مطالعه كنيد كه محتواي آن را به‌طور كامل در ذهن خود نگاه داريد تا بتوانيد بدون خواندن نوشته آنها را بازگو كنيد.

اجتناب از نگاه چشم در چشم
كساني‌كه در برقراري ارتباط موفقند، مي‌دانند كه نگاه چشم در چشم براي ايجاد اطمينان، مقبوليت و تفاهم بسيار حياتي است. بسياري از متخصصان تجارت عادت دارند كه هنگام سخن گفتن به هر چيزي نگاه كنند غير از مخاطبان خود، چيزهايي كه در موفقيت آنها هيچ تاثيري ندارد مانند ديوار، ميز يا كامپيوتر.

چه بايد كرد؟
سعي كنيد در طول حداقل 90درصد از زمان سخنراني خود به چشمان شنوندگانتان نگاه كنيد. خوب است گاهي هم به نوشته‌ها و اسلايدهايتان نگاه كنيد اما اينكار بايد تنها چند ثانيه طول بكشد تا شما بتوانيد مرحله بعد سخنراني‌تان را به ياد آوريد. شما براي شنوندگان‌تان سخنراني مي‌كنيد. پس آنها را مخاطب قرار دهيد نه اسلايدهايتان را.

بد لباسي اگر به لباس سخنرانان موفق دقت كنيد متوجه تفاوت پوشش آنها با سايرين مي‌شويد. امكان ندارد كسي بتواند ادعا كند كه سخنران معروف، دونالد ترامپ را در هنگام سخنراني با لباسي غير از كت و شلوار رسمي ديده است. او حتي در يك مسابقه گلف هم، يك ميلياردر به‌نظر مي‌رسد. بسياري از رهبران تجاري جهان مايلند لباس‌هايي در سطح پايينتر از سمت و موقعيت خود بپوشند. آنها در انظار با بلوزهاي ارزان‌قيمت، كفش‌هاي كهنه و لباس‌هايي كه به انداز تنشان نيست، ظاهر مي‌شوند.

چه بايد كرد؟
يك فروشگاه لباس با فروشنده‌اي پيدا كنيد كه بتوانيد به توصيه‌هايش در زمينه انتخاب لباس اطمينان كنيد. هميشه سعي كنيد لباس‌هايي مناسب فرهنگتان بپوشيد اما نوع لباس‌هايتان كمي بهتر از سايرين باشد.

لرزش، تكان و بهم ماليدن دست‌ها با كاهش حركات و رفتار كوچك اما آزاردهنده مي‌توانيد به جمع سخنرانان موفق وارد شويد. لرزش دست‌ها، بازي با سكه‌اي كه در دست داريد و حركت بدنتان به جلو و عقب همه نشان‌دهنده حالت‌هاي عصبي يا عدم اطمينان شما است. اين عادت‌ها نشان‌دهنده عدم اطمينان سخنگو است.

چه بايد كرد؟
راه‌حل ساده است. از لرزش، تكان و به هم ماليدن دست‌ها اجتناب كنيد! از سخنراني‌هايتان فيلمبرداري و گاهي با مراجعه به آنها در عادت‌هاي بد خود دقيق شويد تا بتوانيد آنها را كاهش دهيد.

تمرين نداشتن پيش از سخنراني كساني كه در برقراري ارتباط با مخاطبان خود موفقند، هميشه موضوعات مهم سخنراني خود را تمرين مي‌كنند. بدترين سخنراني‌ها آنهايي است كه از فقدان تمرين كافي سخنگو رنج مي‌برند.

چه بايد كرد؟
يكي از سخنرانان موفق به نام جان چمبرز كه مديرعامل شركت سيسكو است هميشه ساعت‌ها وقت صرف تمرين سخنراني‌هايش مي‌كند. از مرجع و منبع موضوع مورد بحثش گرفته تا اسلايدها و زمان اختتام سخنراني همه مورد تمرين قرار مي‌گيرد. يعني آمادگي تا حد ممكن، اما حتما كارساز است.

ايستادن در خدمت شنوندگان
كساني كه در برقراري ارتباط با شنوندگان خود موفقند، رفتاري خشك و رسمي از خود نشان نمي‌دهند. ايستادن در خدمت شنوندگان مانند سربازي كه منتظر دستور است، شايد براي ارتش موفقيت‌آميز باشد اما واقعيت اين است كه سخنراني را كسالت‌بار و خسته‌كننده مي‌كند.

چه بايد كرد؟
در سخنراني خود حركت كنيد، قدم بزنيد و از حركات دست استفاده كنيد. سخنرانان موفق كساني هستند كه صدا و حركات بدنشان مدام در حال تغيير است.

خواندن نكات مهمي كه هدف را نشانه مي‌گيرند سخنرانان بزرگ مي‌دانند كه مخاطبانشان از توانايي خواندن برخوردارند. بنابراين نكات مهمي را كه چون گلوله‌اي بر هدف هستند براي مخاطب خود از روي اسلايد كلمه به كلمه نمي‌خوانند. واقعيت اين است كه اسلايدها (يا هر ابزار ديداري ديگر) تنها به عنوان مكملي بر سخنان سخنران مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

چه بايد كرد؟
بر روي اسلايدها كلمات زز به جز آنچه مي‌خواهيد بگوييد نيست. بلكه اين به اين معنا است كه شما خلاصه اي از آنچه مي‌خواهيد بگوييد را داشته باشيد. اين موجب مي‌شود كه شما هنگام فراموش كردن محتوا به اين خلاصه نگاهي كنيد كه حتي از نظر تماشاچي هم مورد قبول است زيرا نشان مي‌دهد كه شما محتواي پيام را لغت به لغت حفظ نكرده‌ايد.

۴) شناخت حضار پيش از سخنراني نيز مهم است زيرا ايده‌اي را در خصوص سخنراني به شما مي‌دهد. اگر شما با فقدان شناخت هرچند محدود افراد بخواهيد سخنراني كنيد اضطرابتان افزايش مي‌يابد.

۵) در خصوص شناخت شرايط هم بايد گفت كه بهتر است پيش از سخنراني ميكروفون را امتحان كنيد و محل سخنراني را ببينيد. همين نكات موجب افزايش اعتماد به نفس شما هنگام سخنراني مي‌شود.

۶) محتواي سخنراني را با خود تمرين كنيد. هرقدر بيشتر تمرين كنيد اعتماد به نفس بيشتري پيدا مي‌كنيد.

۷) هنگام تمرين كردن حتي مي‌توانيد از آينه هم استفاده كنيد. اين موجب تمركز بيشتر شما مي‌شود و اينكه ببينيد هنگام سخنراني چگونه به نظر مي‌رسيد و همچنين موجب مي‌شود شما تماس چشمي‌خود را با حضار در حين سخنراني حفظ كنيد.

۸) شما مي‌توانيد در تمرين خود از ضبط صوت هم استفاده كنيد. اين موجب مي‌شود كه شما از مكث براي به ياد آوردن مطالب خودداري كنيد و همچنين شيوه استفاده از لغات را به شما نشان مي‌دهد.

۹) مي‌توانيد حتي جلوي دوستانتان هم سخنراني كنيد. اين شيوه خيلي جالبي است زيرا شما را با دنياي واقعيت ارتباط مي‌دهد. روش ديگر براي كاهش اضطراب اين است كه بدانيد حضار اغلب طرفدار شما هستند. آنها مي‌خواهند سخنان شما را بشنوند و ببينند كه شما چه كار مي‌كنيد.

۱۰) پيش از آنكه سخنراني كنيد فكر كنيد كه حضار اشخاصي مهربان و دوست داشتني و از دوستان شما هستند. اين موجب مي‌شود شما تصوير خوبي را در ذهن داشته باشيد. حضار هم زبان بدن شما را خواهند فهميد و طبق آن پاسخ خواهند داد.


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۷:۵۱ ] [ مشاوره مديريت ]

اصول سخنراني علمي

شيوه ارائه مطالب

رئوس مطالب: ارائه شفاهي

ü  تعريف

ü  خصوصيات

ü  انواع

ü  امكانات

ü  سخنراني علمي – فني

ارائه شفاهي

ß رسانه اصلي: كلام يا گفتار

ü  ساخت و پرداخت جملات

l  برخي پيش انديشيده

l  برخي في البداهه

خصوصيات ارائه شفاهي

ü  حضوري

ü  غير قابل استناد (مگر آنكه ضبط شود)

ü  محدوديت زماني

l  در معرض خطر ناقص بودن

ü  كنترل كيفي – كمي : دشوار

ü  استفاده از چند چند سبك بياني

ü  تاثير گذاري :  بعضاً سريع

ü  نوعي انتقال اطلاعات دو سويه

ü  از نظر مجموعه امكانات: غني تر از ارائه كتبي

l   زبان بدن

ü  از نظر ماهيت ارائه:

l  آگاه كننده

l  مجاب كننده

رئوس مطالب: ارائه شفاهي

ü  تعريف

ü  خصوصيات

ü  انواع

ü  امكانات

ü  سخنراني علمي – فني

انواع ارائه شفاهي

ü  سخنراني عمومي

ü  تدريس

ü  سخنراني علمي – فني

ü  قرائت نثر و شعر

خصوصيات سخنراني عمومي

ü  معمولاً:

l  عدم استفاده از امكانات شنيداري و ديداري

ü  انفرادي

ü  مدت:

l  معمولاً حدود نيم ساعت

ü  تاثير زياد

l  شخصيت سخنران

l  حركات و رفتارش

l  وضعيت روحي – عاطفي او

ü  عامل مهم ديگر: شرايط زماني – مكاني و اجتماعي

خصوصيات كلي تدريس

ü  هدف اصلي:

l  آموزش

l  ارائه كننده بايد شيوه تدريس بداند

ü  طرح درس مشخص

ü  نداستن اطلاعات مخاطبين از موضوع

ü  كسب اطمينان از انجام فرآيند دريافت و درك

ü  كنترل كمي و كيفي

خصوصيات سخنراني علمي – فني

ü  كنفرانس ، سمينار و ...

ü  موضوع: غالباً تخصصي

ü  استفاده از انواع امكانات شنيداري و ديداري

ü  معمولاً انفرادي

ü  شامل تمام مراحل يك ارائه كتبي

ü  عدم نياز به دانستن آيين سخنوري

ü  سطح مخاطبين از نظر دانش :

l  سطوح مختلف

l  بعضاً فراسطح ارائه كننده

رئوس مطالب: ارائه شفاهي

ü  تعريف

ü  خصوصيات

ü  انواع

ü  امكانات

ü  سخنراني علمي – فني

امكانات

ü  پنج دسته امكانات

1- امكانات مربوط به ارائه

•          وضع كانال ارائه كننده

2- امكانات مربوط به مخاطب

•          وضع كانال مخاطب

3- امكانات ناشي از ماهيت ارائه شفاهي

4- امكانات محيطي

•          شرايط مكاني – زماني و اوضاع اجتماعي

5- امكانات تكنولوژيك

امكانات ناشي از ماهيت ارائه شفاهي

ü  كلام

ü  سبك بيان و صدا

ü  حضور فيزيكي و روياروي

ü  نگاه

ü  زبان بدن

ü  تغييرات سريع و اصطلاحات

ü  گفتار و حركتهاي موردي

امكانات تكنولوژيك

عمدتاً ديداري – شنيداري

ü  تخته

ü  چارت

ü  پوستر

ü  ابزارهاي نمايشي

ü  دستگاههاي تقويت و پخش صدا

امكانات محيطي

ü  وضع مكان ارائه

ü  شرايط زماني ارائه

ü  اوضوع اجتماعي ارائه

اهداف استفاده از امكانات ديداري – شنيداري

ü  ايجاد تنوع در رسانه ارائه

ü  جلب توجه بيشتر مخاطبين

ü  تقويت تاثير پيام

ü  نمايش مفاهيم يا ايده هايي كه شرح آنها با كلام زمانگير يا دشوار است

ü  تشديد علاقه مخاطبين به موضوع

ü  تسريع و تسهيل انتقال ايده هاي مهمتر

موارد استفاده نادرست از امكانات ديداري – شنيداري

ü  روخواني نوشته هاي مندرج در تصوير بطور يكنواخت

ü  ارائه تعداد زياد جدول و نمودار براي تاثير گذاري

ü  اجتناب از برقراري تماس پويا با مخاطب

ü  ارائه ايده هاي متعدد در يك مطلب واحد

ü  ارائه ايده هاي ساده

ü  نمايش (خودنمايي) استفاده از ابزارهاي جديد

رئوس مطالب: ارائه شفاهي

ü  تعريف

ü  خصوصيات

ü  انواع

ü  امكانات

ü  سخنراني علمي – فني

خصوصيات سخنران

ü  ظاهر آراسته و متناسب با با عرف جامعه

ü  تمركز فكر

ü  گشاده رويي

ü  ادب در گفتار و رفتار

ü  صبر و حوصله

ü  توانايي جلب توجه مخاطب

ü  خونسردي و تسلط بر اعصاب

ü  حضور ذهن و حاضر جوابي

ü  توانايي برقراري ارتباط حضوري زنده و پويا

ü  ترجيحاً: تاثير نگاه و نفوذ كلام

زمان سخنراني علمي – فني

ü  انتخاب زمان (ساعت)

ü  ارتباط ميزان (حجم) دريافت مخاطب در ساعات روز

مراحل آماده سازي سخنراني علمي – فني

ü  مراحل يك تا پنج از مراحل آماده سازي ارائه كتبي

ü  نهيه طرح زمانبندي

ü  تهيه صفحاتي كه بايد نمايش داده شوند

l  انواع اين صفحات:

•          صفحات (مثلاً اسلايد) حاوي نكات مهمتر – مطالب اصلي

•          صفحات حاوي متن اصلي سخنران

ü  تمرين سخنراني

l  تعيين مدت زمان

l  تعيين سرعت مناسب اداي جملات و توضيحات و وتاكيدات

ü  پيش بيني مشكلات و موانع احتمالي

بخشهاي سخنراني

ü  مقدمه (بيانگر موارد زير)

l  رعايت شئون فرهنگي و عرف محيط

l  اداي احترام به حاضرين

l  كسب اجازه از صاحبنظران – پيشكسوتان و اساتيد در موضوع ارائه

l  ترجيحاً بدون نام

l  اشاره كردن به منابع مطالعه

l  طرح عنوان اصلي و عناوين داخلي مهمتر

l  بيان حيطه و حدود موضوع

l  بيان امكانات و مشكلات مطالعه و پژوهش

بخشهاي سخنراني (ادامه)

ü  بيان مطلب اصلي

l  شروع از مفاهيم آشنا و بيان مفاهيم مبنايي مطلب

l  حفظ توالي منطقي

l  رعايت زمان بندي ارائه

ü  طرح سؤالاتي در ميان سخنراني و دريافت جواب مخاطبين

ü  نتيجه گيريهاي مرحله اي

ü  پاسخ دادن به سؤالات در هر مرحله

ü  طرح سؤالاتي در پايان

ü  برگزاري بحث پاياني در صورت امكان

شيوه رفتار سخنران علمي – فني

ü  كمترين اشتباه در گفتار و رفتار

ü  گردش آرام نگاه به سوي همه (قبل از شروع سخن)

ü  اصل نايكنواختي صدا

ü  استفاده متناسب از آهنگ – نواخت و لحن كلام

ü  نداشتن تكيه كلام

ü  سخن گفتن حتي الامكان با چند سبك

ü  داشتن تاكيدات و تكارهاي بجا

ü  پرهيز از ايجاد ابهام و ايهام

ü  استفاده از "نگاه" براي برقراري ارتباط پويا

عدالت در تقسيم نگاه

شيوه رفتار سخنران علمي – فني (ادامه)

ü  بهره گيري از حركات بدن

l  بويژه دستها (و نه به افراط)

ü  پرهيز از ثابت و بي حركت ماندن در يك مكان

ü  داشتن تواضع

ü  پرهيز از حاشيه پردازي و زيادي گويي

ü  مشاركت دادن مخاطبين در ارائه

ü  استفاده مؤثر از امكانات ديداري – شنيداري

ü  تصحيح اشتباه در بيان و عذرخواهي از مخاطب

ü  اجتناب از نظر دادن در مورد سوالات مخاطبين

l  مثلاً "سؤال بجايي است"

شيوه رفتار سخنران علمي – فني (ادامه)

ü  درك وضعيت مخاطبين

ü  پرهيز از تفاخر، تكبر ، خودنمايي و فضل فروشي

ü  استفاده از عبارات و جملات صحيح از نظر دستور زبان

ü  استفاده درست از وقت

ü  داشتن بياني ساده و روان در عين حال با احساس

منبع :

ftp://78.39.200.210/FTP%20server/Teacher/jaberi/technical%20and%20scientific%20writing%20and

%20speech/Chapter%204.ppt


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۷:۵۰ ] [ مشاوره مديريت ]

 شيوه ارائه مطالب علمي و فني

مفاهيم اوليه ارائه

•         ارائه موضوع يعني انتقال اطلاعات درباره موضوع و از اين ديدگاه همسايگي معنايي با مفهوم ارتباط دارد.

•         ارائه در لغت بمعناي نشان دادن و نمايش دادن است.

ارائه تركيبي از دانش و فن است.

سيستم ارائه

•         سيستم ارتباطي

–       بوسيله يك رسانا پيام را از فرستنده به گيرنده منتقل مي كند.

سيستم ارتباطي

•       ارايه كننده

–      تسلط به موضوع، آداب ارايه، جذب مخاطب از طريق تغيير صدا، جملات خبري، پرسشي، تاكيدي و حركات دست و صورت

•       گيرنده (مخاطب)

–      علاقه مندي به موضوع، داشتن پيش زمينه، گوش دادن موثر و شناخت از ارايه كننده

•       محتوا (موضوع ارايه)

–      داراي اعتبار علمي و فني، جذاب و مورد علاقه مخاطب، اطلاعات مختصر و مفيد، استفاده مناسب از نمودارها و شكل ها، متن محتوا مختصر و مفهوم

•       كانال ارتباطي (رسانه)

–      استفاده از فيلم، شكل و نمودارهاي مناسب، ويديو پروژكتور، تزيين مكان و طرز پوشش

•       محيط ارايه

–      نور، چيدمان صندلي، رنگ اتاق و سكوت

•       پارازيت

–      صداهاي ناهنجار، حركت افراد و ايجاد سر و صدا موجب عدم تمركز ارايه كننده است.

انواع ارائه از نظر نوع رسانه

•       شفاهي (گفتاري): سخنراني و ...

•       كتبي (نوشتاري): نامه، داستان و ...

•       تصويري: نقاشي و ...

•       صوتي: موسيقي

•       تركيبي: سينما، متن علمي و فني و ...

عوامل مؤثر در ارائه

•       ارائه كننده

•       مخاطب

•       نوع ارائه از نظر رسانه اصلي

•       موضوع ارائه

•       انگيزه و هدف ارائه

•       زمان و مكان ارائه

•       مدت ارائه

•       امكانات آماده سازي و كمكي

مراحل آماده سازي ارائه

•       تعيين موضوع

•       تهيه منابع

•       تهيه طرح اوليه براي توليد متن اصلي گزارش

•       كسب و سازماندهي اطلاعات

•       توليد متن اصلي

•       تنظيم ساختار سه بخشي

تعيين موضوع

•       مشخص كردن زمينه موضوع

•       تحديد موضوع 

•       تعيين عنوان مناسب

تحديد موضوع

•       سطح ارائه كننده                                      

•       هدف ارائه    

•       ميزان گستردگي زمينه موضوع

•       خواسته هاي مخاطبين

•       مدت ارائه

•       امكانات آماده سازي محتواي ارائه

•       سطح ارائه

تعيين عنوان مناسب

عنوان موضوع را بايد با جمله يا عبارتي حتي الامكان كوتاه و گويا بيان كرد.

•       برخي ويژگي هاي عنوان ارائه

–      گويا وصريح

–      كوتاه

–      فاقد كلما ت زائد

–      واقعي ، صادقانه ، و نه مب