مشاوره مديريت

شاهرخ مسکوب

ما ايرانيان خواه به منزله قوم و قبيله و ملت، دهقان و تازيک و عجم يا هر نام ديگر،

از ديرباز هويتي و سازمان و ساماني از آن خود بوده ايم

و با زشت و زيباي سرنوشتمان به هر تقدير تاکنون به سر برده ايم

تا آنجا که به ياد دارم، از دورترين سال هاي کودکي، شاهرخ مسکوب عضوي ه ما بود. هيچگاه او را به عنوان يک دوست يا آشناي معمولي خانواده نمي‌شناختم.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۰۸:۲۰:۵۴ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

رولان بارت (Roland Barthes

رولان بارت (Roland Barthes) نویسنده فرانسوی (1915-1980) شهرت خود را مدیون آثار ترزنده ای است که در زمینه نشانه شناسی و نقد ادبی افرید. بارت استاد  کرسی نشانه شناسی  کلژ دو فرانس بود.

مطالبی درباره بارت در انسان شناسی و فرهنگ


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۰۸:۲۰:۵۴ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

چکیده آنتونی گیدنز

این کتاب در برگیرنده ی منتخباتی از آثار گیدنز،نظریه پرداز برجسته ی اجتماعی است .
طیفی گسترده از مباحث مهم نظری در این اثر به چشم میخورد که از ان جمله میتوان به آرای گیدنز درباره ی نوشته های مارکس،دورکیم،وبر و فوکو اشاره کرد.افزون بر این،کتاب حاضر رویکرد نوآورانه ی خود گیدنز را به مسائل بنیادین نظریه ی اجتماعی باز می نماید
برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۰۸:۲۰:۵۳ توسط:مشاوره مديريت موضوع:برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۰۸:۲۰:۵۳ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

چرا زبان انگلیسی؟.

چرا زبان انگلیسی؟

زبان توسعه یافته ترین ابزار فکری است که برای برقراری ارتباط بین انسانها و جوامع انسانی به کار گرفته می شود. به گفته بسیاری از زبان شناسان، زبان یک مهارت است که برای یادگیری آن باید تمرین زیادی کرد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۰۸:۲۰:۵۳ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

آیا تا به حال به محل انجام آمیزش فکر کرده اید ؟

آیا تا به حال به محل انجام آمیزش فکر کرده اید ؟

آیا تا به حال به محل انجام آمیزش فکر کرده اید ؟

اتاق خواب خصوصي ترين محل خانه است .


اما اين بدان معنانيست كه آمیزش لزوماً بايستي در اتاق خواب صورت بگيرد . محل انجام آمیزش مي تواند در ايجاد يك رابطه بهتر، موثرتر لذت بخش تر، حتي متنوع تر نقش مهمي را ايفا نمايد . شما معمولاً بايستي اتاق خوابتان را بر طبق فانتزيهاي جنسي تان تزئين نمائيد . براي برقراری آمیزش با كیفيت بالا مي توان نكات زير را در نظر گرفت :

1- هر از چند گاهي محل انجام آمیزش را تغيير دهيد . اين مكان مي تواند صرفاً محدود به اتاق خواب نبوده و در مكانهاي ديگر منزل نيز انجام شود . اين به شرطيست كه مكان مورد نظر آرامش و امنيت داشته باشد . گاهي انجام آمیزش برروي يك كاناپه راحت كه در سالن پذيرايي خانه مي باشد بسيار لذت بخش تر از مجلل ترين تختخوابهاست .

2- اتاق خوابتان را در بهترين قسمت منزلتان انتخاب نمائيد به نحويكه هيچ مكان ديگري به آن مشرف نباشد .

3- حتماً براي اتاق خوابتان قفل و كليد جداگانه داشته باشيد و به افراد ديگر اجازه ندهيد كه بدون اجازه شما وارد آن شوند .

4- اتاق خوابتان را بسيار جذاب و زيباتزئين نمائيد و سعي كنيد حتي المقدور و تا جائيكه امكانات مالي شما اجازه مي دهد هر از چند گاهي دكوراسيون و رنگ آن را تغيير دهيد .

5- تختخوابتان را طوري تزئين كنيد كه مركز توجه قرار گيرد .

6- رطوبت و دماي اتاق خواب بايستي مناسب باشد .

7- تخت يا رختخواب شما بايستي همواره راحت و پاكيزه باشد .

8- رنگ اتاق خوابتان را از رنگهاي آرام بخشي مثل آبي و سفيد و صورتي انتخاب كنيد . اگر به رنگهاي گرمتر علاقه منديد رنگهائي مثل نارنجي يا قرمز عنابي بسيار رويائي هستند .

9- آويختن پرده هاي كافي و زيبا با رنگ هاي صورتي، نارنجي، يا قرمز ( به تناسب رنگ اتاق و دكوراسيون آن ) علاوه بر حفظ خلوت شما به مهيج ترين شدن اتاق خواب شمانيز كمك مي كنند .

10- بهتر است نور اتاق خواب شديد و مستقيم نباشد . ترجيحاً از آباژورها يا لامپهايي كم نور با نور ملايم قرمز استفاده كنيد .نورپردازيي كه فضائي به رنگ غروب خورشيد ايجاد مي نمائيد مناسب به نظر مي رسد . استفاده از شمع هاي معطر علاوه براينكه فضاي رومانتيكي ايجاد مي كند هوارا نيز عطر آگين مي نمايد

11- حتماً آيينه بزرگ و قدي در اتاق خوابتان تعبيه نمائيد .

12- هرگز لباسهايتان را به در و ديوار اتاق خواب آويزان نكنيد و از آن به جاي انباري خانه استفاده نكنيد .

13- سعي كنيد فضاي اتاق خواب بسيار مرتب و جالب توجه باشيد .
14- وسايلي نظير تلويزيون كامپيوتر و يا وسايل كارتان را از اتاق خواب خارج كنيد . فراموش نكنيد كه شما در دفتركارتان نمي خوابيد و قرار نيست در اتاق خوابتان وظايف حرفه ايتان را انجام دهيد و يا به سرگرمي هاي تلويزيوني بپردازيد
15- حمام و دستشوئي در اتاق خواب وجود داشته باشد امكانات زير را در اتاق خوابتان تعبيه نمائيد
وسايل كامل آرايش و عطريات انواع لباسهاي خواب و لباسهاي زير دستمالها و نوارهاي بهداشتي وسايل آرايش مو و ملحفه هاي تميز

Enjoy !!!

منبع : سایت همسر

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۰۸:۲۰:۱۰ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

بوی بد دهان و چگونگی درمان بوی بد دهان


بوی بد دهان و چگونگی درمان بوی بد دهان

هالیتوز ( بوی بد دهان و بینی ) علل ایجاد و درمان آن

هالیتوز یا بدبویی دهان یک شکایت شایع در بین بیماران مراجعه کننده به مطب متخصصین داخلی و گوش و حلق و بینی ، دندانپزشکان و پزشکان عمومی می باشد. اکثر بیماران بدون گرفتن نتیجه خاصی ، از مراکز درمانی خارج می شوند و گاه این پدیده باعث بروز مسایل جدی در خود و خانواده آنها می گردد.


دلایل هالیتوز به سه دسته تقسیم می شوند. علل غیر پاتولوژیک ،علل پاتولوژیک و علل روحی روانی . علاوه بر مسایل مطرح شده در کتب و مقالات اخیرا ارتباط محکمی را بین وجود هلیکوباکترپیلوری و پدیده بدبویی دهان عنوان کرده اند که روش درمان این عارضه را تغییر داده است.


در این مقاله سعی در جمع آوری اطلاعات مفید برای درک بهتر بدبویی دهان و چگونگی برخورد و درمان با آن شده است . همچنین ارتباط بین هلیکوباکترپیلوری و بدبویی نیز مورد بحث قرار گرفته است.

واژه های کلیدی : هالیتوز ، بوی بد دهان ، هلیکوباکترپیلوری


مقدمه

هالیتوز از واژه halitus به معنای بازدم ریشه گرفته است و عبارت از نفس بدبو ، زننده یا ناپسندی است که از حفره دهان – بینی خارج می شود و به آن fetor oris یا fetor ex ore نیز می گویند. زمانی پزشکان سعی می کردند بین هالیتوز و دو اصطلاح اخیر تفاوت قایل شوند و هالیتوز را فقط به مواردی می گفتند که بوی بد دهان منشا سیستمیک داشته و دفع بو از طریق ریه باشد. امروزه به چنیــــــن تفاوتی معتقد نیستند و به هر بوی بدی که از حفره دهان – بینی بیرون آید صرف نظر از آنکه منشا آن در همین حفره باشد از سایر نقاط بدن منشا گیرد ، هالیتوز اطلاق می شود. به علت عدم وجود معادل فارسی که تعریف هالیتوز را به صورت بدبویی غیر طبیعی دهان و بینی در یک کلمه بگنجاند از همان کلمه استفاده شد. هالیتوز مشکلی شایع است و گفته می شود می تواند به طور متناوب اکثر افراد بالغ را دچار کند . در یک بررسی که در ژاپن به روی دانشجویان زن بهداشت دندان انجام شده ، نیمی از آنان معتقد بوده اند که گاه هالیتوز دارند.

>>>>>>>>>>>>>>>><<<<<<<<<>>>>>>>>

هالیتوز حداقل از سه جهت مهم است :

۱) با آزار دیگران به صورت یک مانع در برخوردهای اجتماعی عمل می کند و باعث کاهش کارآیی فرد می شود.

۲) فردی که از بوی بد دهان خود آگاه است ممکن است بگونه ای نسبت به پاکی دهان دچار وسواس شود که با کارایی وی مداخله کند.

۳) هالیتوز نشانه ای از یک وضعیت غیر طبیعی است که نیاز به تشخیص و درمان دارد.


با وجود چنین شیوع و اهمیتی بررسیهای انجام شده روی آن اندک است و غالب کتابهای درسی دندانپزشکی و پزشکی درباره آن چیزی نگفته اند یا حاوی نکات اندکی هستند. برای همین دانش آموختگان، اغلب برخورد با این مسئله را مشکل می یابند. اندک بودن بررسیهای انجام شده عمدتا به علت مشکل اندازه گیری علمی هالیتوز است . از سوی دیگر شرکتهای بزرگ سازنده وسایل بهداشت دهان که قاعدتا باید چنین تحقیقاتی را پشتیبانی مالی کنند ، غالبا فقط مایل به پشتیبانی از تحقیقاتی هستند که محصولات آنها را بررسی کرده و فروش تجاری داشته باشد.


جدول شماره (۱) :

عوامل موثر در ایجاد هالیتوز

۱- علل غیر پاتولوژیک

- تغییرات بالینی

- تنفس صبحگاهی

- تنفس گرسنگی

- تنفس قاعدگی

- تنفس سیگاری

- غذا - دارو

 2_علل پاتولوژیک

- با منشا دهان و دندان

- با منشا بینی

- با منشا سینوس ها

- با منشا لوزه ها و حلق

- با منشا دستگاه گوارش

- با منشا ریوی

- با منشا بیماریهای سیستمیک

3-علل روانی

- توهم بویایی

*با منشا خارجی

*با منشا داخلی

- صرع و لوب گیجگاهی 


عوامل و آسیب زایی

همیشه نمی توان علتی برای هالیتوز یافت و معمولا نیز چنین است. این امر به علت تنوع علل آن و اندک بودن بررسیهای انجام شده است . هنگام برخورد با بیمار شاکی از هالیتوز باید سه گروه اتیولوژیک را در نظر داشت : گروه غیر پاتولوژیک ، گروه پاتولوژیک و گروه با منشا روانی ( جدول ۱ ).


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۰۸:۲۰:۱۰ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

خوراکیهای تقویت کننده هوش

خوراکیهای تقویت کننده هوش خوراکیهای تقویت کننده هوش

 ده خوراك براي ذهني هوشمندتر

تنها حل جدول نيست كه به مغز شما كمك مي كند تا از عوارض سالخوردگي دور بمانيد؛ خوردن غذاي خوب و مناسب نيز در اين راستا كمك شاياني است. بعضي خوراكي ها به خصوص براي حفاظت از سلو ل هاي ظريف عصبي و رگ هاي خوني مناسب اند. برخي دشمن سرسخت راديكال هاي آزاد هستند؛ مولكول هاي اكسيژن خائني كه هنگام فعاليت مغز ساخته مي شوند. اكثر غذاهايي كه براي مغز مناسب اند براي قلب نيز مفيدند زيرا هر دو نيازمند جريان مداوم اكسيژن هستند و آن چه به بيماري هاي قلبي عروقي منجر شود بي ارتباط با افت توان مغزي نيست. فهرستي از اين خوراكي ها در زير آمده است.

 

زغال اخته

زغال اخته سرشار از آنتي اكسيدان ها است كه راديكال هاي آزاد را از هستي ساقط مي كند. مطالعاتي كه بر روي موش ها صورت گرفته نشان مي دهد كه يك رژيم غذايي سرشار از زغال اخته به بهبود وضعيت حافظه و قابليت تحرك مي انجامد و علاوه بر اين روند افت توازن و هماهنگي اعضاي بدن كه بر اثر افزايش سن به وجود آيد را معكوس مي كند. مواد شيميايي موجود در زغال اخته بر سيستم انقباض سرخرگ ها تاثير مي گذارد و از همين رو به بهبود وضعيت فشار خون مي انجامد. فشار خون بالا مي تواند موجب تخريب رگ هاي ظريف مغز شود.

كلم و كاهو

هوماسستين نوعي ماده شيميايي است كه براي متابوليسم پروتئين لازم است اما مقدار زياد آن به ضعف ادراك و بيماري آلزايمر(و همين طور بيماري قلبي) منجر مي شود كه درصد قابل توجهي از موارد ديمنشيا(اختلال مغزي) را به وجود مي آورد. كاترين تاكر مدير برنامه تحقيقاتي ارزيابي تغذيه در مركز پژوهشي تغذيه انسان در مورد ارتباط هوماسستين با افزايش سن مي گويد: هوماسستين تاثير مخربي بر ديواره هاي سرخرگ ها دارد و همانند سمي مهلك عمل مي كند. اكسيداسيون نيز موجب تخريب ديواره سرخرگ ها مي شود. تركيب اين دو بسيار مخرب است. تجزيه هوماسستين نيازمند فولات و ويتامين هاي ب ۶ و ب ۱۲ است كه در سبزيجاتي نظير كلم و كاهو وجود دارد.

ماهي آزاد، ماهي ساردين و شاه ماهي

ماهي هاي داراي چربي زياد(پرچرب)، سرشار از امگا،۳ اسيدهاي چرب محافظ سلول هاي عصبي است. بالا بودن ميزان امگا ۳ در خون معمولاً همراه است با بالا بودن ميزان سروتونين كه نوعي ماده شيميايي تقويت كننده مغز است. يك طرح تحقيقاتي نشان داد احتمال مبتلا شدن افرادي كه در هفته حداقل يك وعده غذايي ماهي مي خورند به بيماري آلزايمر كمتر است از كساني كه ماهي نمي خورند. از آن جا كه ماهي به ارتباط ميان سلول هاي مغز ياري مي رساند؛ مطابق نتايج چند پژوهش تاثير مثبتي بر توان يادگيري و عملكرد حافظه دارد.

اسفناج

تحقيقات درباره اسفناج مي گويد اسفناج سرشار از آنتي اكسيدان هاست. يكي از متخصصين پيري و عواقب آن معتقد است اسفناج در كند كردن مشكلات سيستم عصبي مركزي و تحليل توان شناخت مفيد است. سالاد حاوي اسفناج سه برابر، فولات بيشتري نسبت به كاهو دارد.

آب انگور

نوشيدن آب انگور موجب افزايش طول عمر مي شود. تحقيقات جديد نشان مي دهد كه انگور ياقوتي به ميزان قابل توجهي به بهبود وضعيت حافظه موقت منجر مي شود. اين امر تنها ناشي از بالا بودن ميزان آنتي اكسيدان ها در انگور نيست. آب انگور باعث افزايش توليد دوپامين ناقل عصبي مي شود. انگور ياقوتي در ميان تمام ميوه ها و سبزيجات حاوي بيشترين ميزان آنتي اكسيدان است.

حبوبات و شالي(برنج با پوست)

يكي از بهترين كارهايي كه مي توانيد براي افزايش جذب مواد مفيد مغزي انجام دهيد اين است كه به خوردن شالي روي آوريد. اين نوع برنج سرشار از ويتامين ها و منيزيوم است كه براي سلامت قوه شناخت لازم است. تمام حبوبات حاوي ويتامين ب۶ است كه در كاهش سطح هوماسستين موثر است. خوردن غذاهاي فرآوري شده معمولاً باعث كاهش ميزان دريافت ويتامين ب۶ مي شود.

كاكائوي داغ


براي گرم شدن به كاكائوي داغ پناه ببريد كه علاوه بر گرم كردن نوك انگشتان يخ زده شما به مغزتان نيز ياري مي رساند. چانگ يانگ لي پروفسور شيمي غذايي دانشگاه كورنل دريافت كه ميزان آنتي اكسيدان دو قاشق كاكائو تقريباً دو تا سه برابر بيش از چاي سبز و چهار تا پنج برابر بيش از چاي سياه است. آنتي اكسيدان موجود در كاكائوي داغ سلول هاي مغز را از عوارض استرس كه عامل اكسيداسيون است و مي تواند منجر به آلزايمر و ساير بيماري ها شود بازمي دارد.

بادام و گردو

اين خوراكي ها غني از آنتي اكسيدان هستند و به اثبات رسيده است كه موجب كاهش سطح كلسترول خون مي شوند. به موجب پژوهشي كه توسط دانشگاه هاروارد به انجام رسيد مشخص شد زناني كه در هفته بيش از ۱۵۰ گرم از اين دو مي خورند به ميزان قابل توجهي كمتر از كساني كه ۳۰ گرم يا كمتر ميل مي كنند در معرض خطر بيماري هاي قلبي هستند.

روغن زيتون

روغن زيتون حاوي مقدار زيادي از نوعي آنتي اكسيدان قوي به نام پلي فنول ها است كه مطابق تحقيقات منجر به كاهش فشار و سطح كلسترول خون مي شود.

سير

اين گياه تند و تيز از طريق خصوصيات آنتي اكسيداني خود پيري را به تاخير مي اندازد. سير حاوي مقدار قابل توجهي تركيبات ضدباكتري و ضدويروس است كه سرماخوردگي ناشي از استرس را رفع مي كند. سير خام و خرد شده بيشترين توان را دارد. سير پخته تا حدودي خاصيت خود را از دست داده اما هم چنان براي قلب و عروق مفيد است.

منبع:

غذیه دات کام

هفته نامه سلامت


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۰۸:۲۰:۱۰ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

درمان کهیر

درمان کهیر                                                   درمان کهیر

علل ایجاد کهیر در بدن بیمار


آقای 25ساله‌ای هستم که از حدود دو هفته پیش دچار ضایعات پوستی و لکه‌های قرمز رنگ به ‌همراه خارش شدید در ناحیه ی تنه‌، ران‌ها و صورت به ویژه در اطراف چشم‌ها شده‌ام. البته در مدت این دو هفته چندین بار این علایم فروکش کرده و دوباره در نواحی جدید ظاهر شده‌اند. لازم به ذکر است تورم اطراف چشم‌هایم در حدود چند سال قبل هم اتفاق افتاده بود. با مراجعه به پزشک برایم تشخیص کهیر را دادند و مداوا را ادامه می‌‌دهم. ولی این موضوع باعث نگرانی من شده است. لطفاً مرا راهنمایی کنید.

پاسخگوی سئوالات زیر آقای دکتر رضا محمود رباطی، متخصص بیماری‌های پوست و مو می باشد.


1- کهیر چیست؟

کهیر یک بیماری پوستی است که با خارش شدید همراه می‌ باشد. در بیماری کهیر لکه‌ ها و نقطه‌های قرمز رنگ و برجسته در قسمت‌های مختلف بدن ظاهر می ‌شود. معمولاً ضایعات فوق در عرض کم‌ تر از 24 ساعت فروکش می ‌کنند، ولی ممکن است در سایر قسمت‌ها دوباره بروز نمایند.2- عوامل زمینه‌ ساز کهیر کدام است؟ آیا در این بیماری وراثت هم نقش دارد؟

مهم ‌ترین علت زمینه‌ای بیماری کهیر، آزاد شدن ماده‌ای میانجی به نام هیستامین از سلول‌های خونی و بافت همبند می ‌باشد که سبب بروز خارش و ایجاد ضایعات پوستی در این بیماری می ‌گردد و عوامل محیطی مختلف و حتی برخی عوامل وراثتی و عملکرد سیستم‌های داخلی ممکن است در تسهیل و آزاد سازی این ماده (هیستامین) و بروز ضایعات تأثیر داشته باشند.3- بیماری کهیر به چند نوع خود را نشان می ‌دهد؟

هر یک از ضایعات کهیری معمولاً در مدت کم ‌تر از 24 ساعت فروکش می ‌کنند، ولی بر اساس مدت زمان بروز، بیماری کهیر را می ‌توان به انواع حاد و مزمن تقسیم نمود. در مواردی که بیماری کم ‌تر از شش هفته تداوم داشته باشد کهیر حاد و چنان که بیش ‌تر از مدت شش ماه طول بکشد کهیر مزمن اطلاق می ‌شود. برخی از انواع کهیرهای مزمن در اثر عوامل فیزیکی و تماس‌های بدنی و تعریق و سرما ایجاد می ‌شوند.

مهم ‌ترین علت زمینه‌ای بیماری کهیر، آزاد شدن ماده‌ای میانجی به نام هیستامین از سلول‌های خونی و بافت همبند می ‌باشد که سبب بروز خارش و ایجاد ضایعات پوستی در این بیماری می ‌گردد.4- علل ایجاد کننده ی بیماری کهیر کدام است؟
به طور معمول در اکثر موارد علت زمینه‌ای خاصی وجود ندارد، ولی برخی عوامل، ارتباط قابل ملاحظه‌ای با بروز کهیر دارند که از جمله می ‌توان عوامل زیر را نام برد:

الف- غذا و نوع تغذیه : مواد غذایی مانند گوجه ‌فرنگی ، موز ، توت ‌فرنگی ، کیوی ، بادمجان، تخم‌مرغ  و هم‌ چنین برخی از تنقلات به ویژه آجیل ‌  (مانند بادام‌زمینی  ) و شکلات  و در برخی افراد لبنیات مانند شیر  و افزودنی‌های صنعتی به غذاها، غذاهای دارای مواد نگه دارنده  (مانند کنسروها، سوسیس‌ها، کالباس، مایونز و...)، غذاهای با رنگ‌ های افزودنی، نوشابه‌ها ، بستنی، آدامس  و هم ‌چنین بعضی از غذاهای دریایی مانند ماهی   و میگو  ، از جمله موادی هستند که می‌ توانند زمینه ‌ساز بروز کهیر باشند.

ولی لازم به توضیح است که به ‌طور قطع در همه ی بیماران این مواد غذایی زمینه ‌ساز بروز کهیر نمی ‌باشد.

ب: داروها: برخی داروها مثل آنتی‌بیوتیک ‌ها (مانند پنی‌سیلین)، برخی از داروهای مسکن، داروهای ضدالتهاب مانند آسپرین، برخی از داروهای آرام بخش و خواب‌آور می ‌توانند زمینه ‌ساز بروز کهیر باشند. لازم به ذکر است به طور قطع در همه ی افراد این داروها باعث بروز کهیر نمی‌ شوند.

ج: عوامل عفونی: برخی عفونت‌های تنفسی به ویژه در کودکان، برخی از عفونت‌های باکتریایی و میکروبی و قارچی‌ با بروز حملات کهیر همراه هستند.

د: عوامل دیگر: از عوامل دیگر می ‌توان به نیش حشرات، برخی محرک های فیزیکی مانند فشار و گرما و نور خورشید اشاره کرد.


5-علایم بیماری کهیر کدام است؟

مهم ‌ترین علامت بیماری که به طور عمده باعث توجه بیماران و ناراحتی آن‌ها می ‌شود، خارش شدید می ‌باشد که با نشانه ‌های دیگری نیز همراه است.

این نشانه ‌های همراه شامل لکه ‌ها و دانه ‌های برجسته ی پوستی به صورت پررنگ، صورتی یا قرمز با اندازه و اشکال متفاوت هستند که در نقاط مختلف بدن مشاهده می ‌شوند.

هر یک از این ضایعات به طور معمول در عرض کم ‌تر از 24 ساعت فروکش می ‌کنند، ولی ممکن است ضایعات جدید در سایر نقاط بدن ایجاد شوند.

البته نکته ی قابل توجه این است که بهبودی ضایعات کهیری هیچ گونه جوشگاه یا تغییر رنگ پوستی را همراه ندارد.

اندازه ی کهیر گاهی در حد بسیار کوچک و چند میلی ‌متری و در مواردی به صورت ضایعات بزرگ در حد سانتی ‌متر مشاهده می ‌شود. به ‌طور معمول ضایعات کهیری همراه ترشح، دلمه و پوسته ‌ریزی نمی ‌باشد و در موارد اندکی ممکن است نمای ضایعه به صورت تاول دیده شود.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۰۸:۲۰:۱۰ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

مشکلات بهداشتي نان هاي سنتي

مشکلات بهداشتي نان هاي سنتي

 

عليرغم مقررات و ضوابط مترقي بهداشتي و نظارت هاي مداوم، اما هنوز مشکلات عديده بهداشتي در واحدهاي نانوايي گزارش مي شود که به برخي اشاره مي نماييم:

شرايط فيزيکي نانوايي ها:

* انبار آرد بايستي دور از محل پخت باشد که در بيشتر موارد اين گونه نيست.

* براي عبور جريان هوا و جلوگيري از رطوبت آرد و کپک زدگي بايد از پالت استفاده شود.

* سرويس بهداشتي بايد دور از محل پخت باشد در حالي که در فضاهاي کوچک بيشتر نانوايي ها اين گونه نيست و همين مساله مي تواند سبب انتقال آلودگي باشد.

* خميرمايه مرطوب بايد در يخچال نگهداري شود. شايد شما هم برخي نانوايي ها را بشناسيد که يخچال ندارند و يا يخچال وجود دارد اما دماي آن مناسب نيست.

بهداشت فردي نانواها:               

* نانوا ها بايد از روپوش سفيدي استفاده کنند که بعد از شيفت کاري تعويض يا شسته شود، اما رنگ کِرم روپوش ها با لکه هاي قهوه اي دلالت بر استفاده طولاني مدت دارد.

* استفاده از کلاه براي جلوگيري از ريزش مو و عرق در خمير اجباري است. متأسفانه تنها 20 درصد از نانوائي ها از کلاه استفاده مي کنند.

 

* استحمام قبل از شروع به کار و بعد از خاتمه کار از ديگر مواردي است که تقريبا هرگز عملي نمي شود.

* طبق نظر گروه بهداشت محيط، شستن دست همان قدر در اين صنف مهم است که در اتاق عمل اهميت دارد. در حالي که سرويس هاي بهداشتي برخي نانوايي هاي ما مايع دستشويي ندارد و شستن دست تنها به وسيله آب انجام مي شود.

* کشيدن سيگار از جمله اعمال ممنوع در حين نانوايي است که متاسفانه رايج است.

* تماس دست شاطر با نان داغ و پول هاي آلوده را هم که خودتان مي بينيد.

بهداشت روش پخت در نان هاي سنتي

* استفاده مستقيم از سوخت هاي فسيلي و احتراق گازهاي سمي که در تنورهاي پخت نان سنتي وجود دارد يکي ديگر از مشکلات بهداشتي نانوايي ها است.

 

در تنورهاي سنتي ايران مانند تنورهاي لواش، بربري و تافتون قبل از پخت، تنور را با مازوت آغشته کرده، سپس آن را آتش زده و از طرف ديگر در هنگام سوخت، مازوت روي نان پاشيده مي شود که مي تواند خطرات زيادي براي انسان به بار آورد. در روش شعله مستقيم، مواد سوختي و گازهاي حاصل از احتراق مستقيماً با نان برخورد مي کنند.

سوخت ناقص مواد نفتي و يا گازي و نشت آن ها بر روي نان در درجه حرارت بالا باعث مي گردند که هيدروکربورهاي آروماتيک مانند بنزوپيرن به وجود آيند. براساس تحقيقات به عمل آمده اين مواد مي توانند موجب سرطان شوند.

* همچنين در مورد برخي از نان هاي سنتي مانند نان تافتون و لواش و … از مواد شيميايي مانند جوش شيرين، بکينگ پودر، بيکربنات آمونيوم و … استفاده مي شود.

ضايعات بهداشتي و مسموميت هاي ناشي از مصرف مواد شيميايي قليايي از قبيل بيکربنات سديم و بي ‌کربنات آمونيوم و پيرو فسفات هاي قليايي که در فرمول بکينگ پودر به کار مي ‌روند در دراز مدت زياد است.

املاح قليايي باقي مانده در نان، باعث جذب و خنثي نمودن اسيد کلريدريک شيره معده، کاهش اسيديته و به هم خوردن تعادل الکتروليت هاي لوله گوارش مي ‌شود و عمل هضم و جذب ريز مغذي ها و مواد غذايي مورد نياز سلول هاي بدن را با وقفه مواجه مي‌ سازند.

در مقابل

نان صنعتي

* اتوماتيک بودن تمام دستگاه ها در توليد نان صنعتي سبب پخت و عرضه ي اين نان به صورت کاملا بهداشتي مي شود.

* اين دستگاه ها مشکلات ناشي از استفاده مستقيم از سوخت هاي فسيلي براي پخت نان و احتراق گازهاي سمي که در تنورهاي پخت نان سنتي به وجود مي آيد را ندارند.

* کارشناسان در مورد قيمت بالاي نان هاي صنعتي اعتقاد دارند با افزايش تعداد کارخانه ها، اين نان ها به قيمت رقابتي وارد بازار مصرف مي شود و چون هزينه توليد نان در آن ها کمتر است در نهايت قيمت آن بسيار ارزان خواهد شد.

* امکان ايجاد تنوع در طعم و شکل نان هاي صنعتي بسيار زياد  است. لزوما همه نان هاي صنعتي حجيم نيستند و با توجه به ذائقه ي ايراني که برخي غذاهاي سنتي نظير کباب يا آبگوشت را نمي توانند بدون نان سنتي سنگک و بربري و لواش بخورند، مي توان اين نان ها را به شکل صنعتي با همان مزه و به شکل يکنواخت، بدون بخش هاي خشک، سوخته و يا خمير توليد کرد.

گردآوري: مريم مراديان نيري – کارشناس تغذيه

منابع:

sarviha.ir

ias.ac.ir

سايت تبيان


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۰۸:۲۰:۱۰ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

سلامت ، 90 رتبه‌ کاهش پیدا کرده است

سلامت ، 90 رتبه‌ کاهش پیدا کرده است

سلامت ، 90 رتبه‌ کاهش پیدا کرده است

جامعه > سلامت  - دکتر مرندی می‌گوید: ما ارتقای سلامت در کشورمان نداریم و این هزینه‌ای که برای درمان می‌کنیم، باعث نمی‌شود سطح سلامت ارتقا پیدا کند.

امید کریمی: سلامت، دغدغه عجیبی است. از کوبا تا اروپا و حتی کشورهای دست چندم آسیایی و آفریقایی، برایشان مهم است که مردم مملکت‌شان در چه سطحی از سلامت زندگی می‌کنند. تا حدی که کوبا یکی از سالم‌ترین مردم را در دنیا دارد و پیشرفت پزشکی و درمانی و مهمتر از آن، نظام سلامت قوی‌اش برای بسیاری از کشورهای اروپایی هم نمونه و الگوست.
این دغدغه البته ایرانی هم هست. به طوری که بیشترین مانور خبری دولت را پیشرفت‌های پزشکی و درمانی به خود اختصاص می‌دهد؛

طبق آخرین رده‌بندی WHO نظام سلامت ایران رتبه‌ای بهتر از 123 ندارد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۰۸:۲۰:۱۰ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

سطوح بهداشت

طبق سازمان جهانی بهداشت، بهداشت به بر سه سطح استوار است: پیشگیری سطح اول، سطح دوم و سطح سوم.

=== پیشگیری سطح اول ===
این مرحله عبارت است از مجموعهٔ اقداماتی که برای جلوگیری از بروز بیماری انجام می‌شود. این اقدامات موجب بالا رفتن میزان قدرت جسمی و روانی افراد جامعه و سالم‌تر شدن محیط زندگی می‌شود؛ و خود به دو مرحله تقشیم می‌شوند:

==== ارتقای بهداشت ====
شامل آموزش همگانی بهداشت، بهبود [[رژیم غذایی]] بر اساس گروه‌های سنی، فراهم آوردن شرایط مناسب مسکن، کار، و تأمین تفریحات سالم می‌شود.

==== حفاظت ویژه در مقابل وقایع بهداشتی و بیماری‌ها ====
شامل روش‌هایی اختصاصی است که از بروز برخی بیماری‌ها جلوگیری می‌کند؛ همچون تزریق [واکسن]برای پیشگیری از ابتلا به[سرخک]، [کزاز]،[سیاه‌سرفه]،[فلج اطفال]و...، سمپاشی برای مبارزه با پشهٔ [مالاریا]،استفاده از کپسول[ویتامین A]برای جلوگیری از ابتلا به [شبکوری]،کم کردن گردوغبار در معادن برای پیشگیری از بیماری‌های ریوی نزد کارگران، و مبارزه با[آلودگی هوا]و استعمال دخانیات برای پیشگیری از [سرطان ریه].

 

=== پیشگیری سطح دوم ===
این مرحله شامل تشخیص به موقع بیماری و درمان مناسب و به سرعت است. این اقدامات برای جلوگیری از سیر بیماری به طرف مراحل پیشرفته، به وجود آمدن نقص و ناتوانی و سرایت بیماری به افراد سالم ضرورت دارد.

=== پیشگیری سطح سوم ===
در این مرحله، هدف متوقف کردن سیر بیماری و جلوگیری از ناتوانی کامل یا مرگ است.[فیزیوتراپی]برای برگرداندن حرکت به یک عضو عارضه‌دیده، نمونه‌ای از این اعمال است.عمل‌های جراحی، استفاده از [عینک]،[سمعک] و ورزش‌های مخصوص، مثال‌هایی دیگر از اقداماتی هستند که برای بازگرداندن قسمتی از توانایی‌های از دست رفته یا جلوگیری از ناتوانایی بیش‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۰۸:۲۰:۱۰ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۰۸:۲۰:۱۰ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

علم دندانپزشکی
    پس از گذراندن شش سال دوره عمومي دندانپزشكي و ارائه پايان نامه ,فارغالتحصيل شده و با مدرك دكتراي دندانپزشكي كليه خدمات عمومي دندانپزشكي را ارائه مي نمايد . از جمله انواع ترميم هاي دنداني , روت كانال تراپي , ارتودنسي هاي ثابت و متحرك , درمان بيماريهاي دهان و دندانها , ساخت انواع پروتز هاي دنداني , جراحي هاي دهان و دندانها, تشخيص و درمان بيماريها. 

دندانپزشكي ترميمي و زيبايي- تخصصي در دندانپزشكي است كه به امر ترميم و بازسازي دندانهاي طبيعي و تأمين زيبايي ظاهري دندانهاي فرد مي پردازد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۰۸:۲۰:۱۰ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

علم دندانپزشکی
    پس از گذراندن شش سال دوره عمومي دندانپزشكي و ارائه پايان نامه ,فارغالتحصيل شده و با مدرك دكتراي دندانپزشكي كليه خدمات عمومي دندانپزشكي را ارائه مي نمايد . از جمله انواع ترميم هاي دنداني , روت كانال تراپي , ارتودنسي هاي ثابت و متحرك , درمان بيماريهاي دهان و دندانها , ساخت انواع پروتز هاي دنداني , جراحي هاي دهان و دندانها, تشخيص و درمان بيماريها. 

دندانپزشكي ترميمي و زيبايي- تخصصي در دندانپزشكي است كه به امر ترميم و بازسازي دندانهاي طبيعي و تأمين زيبايي ظاهري دندانهاي فرد مي پردازد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۰۸:۲۰:۱۰ توسط:مشاوره مديريت موضوع: