مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 3892
دیروز : 4574
افراد آنلاین : 16
همه : 5164855
دانـايـي يـا تـجـربـه؟آيا اصولا تجربه مي‌تواند به دانايي تبديل شود؟ دانايي ضمني به معناي باورها، دانسته‌ها، مهارت‌ها و تجربه‌هايي است كه در ذهن افراد موجود بوده و در تصميم‌گيري‌هاي آنان متجلي مي‌شود. 
با اين تعريف تجربه هم يك نوع دانايي است. به نظر من گرچه اين دانايي ضمني كاملا از جنس مهارت است، اما در تعريف تجربه صدق نمي‌كند. 
تجربه ممكن است يك دانايي ضمني باشد و به دليل تكرار يك وظيفه، فعاليت... به‌دست آمده باشد، اما نكته اصلي در آن است كه نتيجه يك موقعيت تصميم‌گيري است. 
به طور خاص، دانايي‌هايي كه در نتيجه حل يك مساله -حتي به كمك سعي و خطا- ايجاد شده باشد را مي‌توان تجربه نام نهاد.خبرگزاري ايسنا 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۲:۰۱ ] [ مشاوره مديريت ]
شكست محرك اوليه براي موفقيتخطا يك فرصت با ارزش يادگيري در اختيار شما قرار مي دهد و بايد به عنوان خوني حياتي در رگهاي موفقيت به آن نگاه كرد همچنين بيشتر افراد از اين متنفرند كه شكست خورده شناخته شوند و دوست دارند يك انسان موفق شناخته شوند. بسياري از بزرگترين افراد موفق از طريق همين ظاهراً شكست ها به اين موقعيت رسيده اند. موفقيت هميشه مديون شكست هاست. خطا اغلب نتيجه يك بدفهمي از چيزي است كه وجود دارد و مورد توجه قرار نگرفته است و اين همان چيزي است كه بعد از شكست افراد متوجه آن مي شوند.
● بين يك شكست شرافتمندانه و يك شكست احمقانه تفاوت قائل شويد 
ديويد پوتراك يكي از مديران شركت چارلز اسكواب مي گويد. اين عقيده كه بگوييم خطا و اشتباه خوب است خنده دار است. من نمي خواهم داخل شركت به دنبال افرادي بگردم كه اشتباه كرده اند و به آنها جايزه بدهم. ولي اينجا در شركت اسكواب ما بين يك اشتباه احمقانه و يك خطاي شرفتمندانه تفاوت قائل هستيم. 
چارلز اسكواب يك سري معيار براي تعريف يك خطاي شرافتمندانه دارد. خطاي شرافتمندانه زماني اتفاق مي افتد كه: 
▪ شما يك نقشه خوب داريد و مي دانيد چه مي كنيد و به هر مرحله از كار به دقت انديشيده ايد و در همه كارها ديسيپلين مديريتي كافي بكار برده ايد و اگر به عقب برگرديد و به كارهايي كه انجام داده ايد يك بازنگري داشته باشيد نتيجه اين باشد كه همهٔ كارها با با فكر و تدبير انجام شده است. 
▪ آيا شما براي روبرو شدن با خطاي احتمالي برنامه داشته ايد و آيا اين برنامه بايد اجرا مي شده است. 
▪ لازم است كه از خود بپرسيد و بدنبال آن باشيد كه با آموختن از تجربه جديد قدرتمند تر و چالاكتر باشيد. 
مؤسسه چارلز اسكواب اشتباهات و درسهايي را كه از اين اشتباهات آموخته است به صورت مقاله منتشر كرده است. آنها همچنين يك تابلو از نوع آوري هايي كه به شكست منتهي شده است به همراه يك نوار ويديويي براي راهنمايي كارمندان تهيه كرده اند. و هر سال در جشن noble failure رسماً به نمايش مي گذارند. و افرادي كه در مراسم شركت دارند راه حل هاي ممكن را پيشنهاد مي دهند. سپس بهترين پيشنهاد ها انتخاب و سپس اصلاح مي شود.
● جلوگيري از شكست
شكست يك تصادف نيست بلكه نتيجه فعل و انفعالات داخلي يك سيستم است. كه يك ساختار و يك ترتيب دارد. براي جلوگيري از شكست به يك موقعيت كه در برابر آن قرار مي گيريد بايد با تمام اجزاي آن بنگريد و تحليل كنيد كه هر يك از اين اجزاء چگونه عمل مي كنند آيا به نفع شما عمل مي كنند يا به ضرر شما براي اين منظور مي توانيد از NLP استفاده كنيد كه به شما مي آموزد به صورت ناخودآگاه به همه چيز نگاه سيستماتيك پيدا كنيد. اين موقعيت شامل افراد و يك ترتيب رخداد ، افكار ، احساسها ، اعمال و فعل انفعالات است. حتي خود شما هم جزء آن هستيد. پس بايد به همه اينها توجه كنيد همينكه متوجه شديد سيستم براي شما كار مي كند يا بر ضد شما اين ابزار را در اختيار داريد تا در آينده شرايط متفاوتي را بسازيد. پس مي توانيد از اشتباه دوباره جلوگيري كنيد.
● خطاها و شكست ها را به موقعيت جديد تبديل كنيد
براي بهره بردن از تجربه ها بايد هميشه آماده يادگيري باشيد. حتي زمانيكه بعضي از افراد ممكن است اشتباه شما را گوشزد كنند. معمولاً افراد نسبت به شكست داراي ديد منفي هستند. و تمايل دارند از آن فرار كنند يك عكس العمل كه فرصت با ارزش يادگيري را از بين مي برد اما چطور ممكن است كه يك شكست منجر به يك فرصت جديد شود؟ اين مسئله زماني جدي تر مي شود كه ندانيد چگونه مي توان دانشي را كه از يك خطا ناشي مي شود را استخراج كنيد. براي شروع بايد بياموزيد كه از خود سئوال كنيد البته بايد با خود رو راست باشيد و خود را گول نزنيد تا بتوانيد تجربه با ارزشي را كه بدست آورده ايد در آينده استفاده كنيد. كليد راه موفقيت بعد از شكست تغيير ديدگاه شماست خوشبينانه فكر كردن بيش از حد بدليل دور شدن از واقعيت سبب نتايج ناحوشانيدي شده است اما تحقيقات نشان داده است كه ما مي توانيم خوشحالتر و سالمتر زندگي كنيم و در زندگي موفق تر باشيم اگر بياموزيم كه چگونه موقعيت هاي موجود در قلب مشكلات را شناسايي كنيم. در اين زمان است كه مسائل و مشكلات تبديل به موقعيت هايي براي مبارزه و مي شوند مي توان آنها را به يك موفقيت منتهي كرد.
● چرا بعضي از شركت ها شكست مي خورند
۹۹ درصد از شركت هايي كه بوسيله افراد كم تجربه تاسيس و اداره شده اند در دو سه سال اول كار خود شكست خورده اند علت اين است كه آنها چگونگي انجام كار را نمي دانند آنها كوچكترين تجربه اي نسبت به موفقيت شركت و چگونگي مراحل آن ندارند. ممكن است آنها ايده هايي براي توليد يك محصول داشته باشند ولي همه آن چيزي را كه براي موفقيت لازم است نمي دانند.
● يك مثال: مايكروسافت
همه ما با شركت موفق مايكروسافت كه عرضه كنندهٔ سيستم عامل ويندوز است را مي شناسيم. بسياري از محصولات نرم افزاري مايكروسافت كه منجر به شكست شد زمينه اي براي آموختن و ايجاد فرصتهاي جديد شد كه تبديل به بزرگترين موفقيت هاي آن شركت شد. در زير به چند نمونه اشاره مي كنيم:
چندين سال بر روي پروژه بانكها ي اطلاعاتي اومگا كار شد كه منجر به شكست تجاري محصول شد ولي نتيجه آن توليد بانك اطلاعاتي معروف Access بود. 
ميليون ها دلار هزينه و ساعتهاي بيشمار وقت براي يك پروژه مشترك با IBM براي توليد يك سيستم عامل صرف شد و محصولي توليد نشد ولي اين تجربه منجر به توليد سيستم عامل ويندوز NT شد. 
و يك پروژه نرم افزاري شكست خورده ديگر كه در رقابت با Lotus ۱-۲-۳ اجرا شده بود در پروژه بعدي منجر به توليد و توسعه نرم افزار معروف Excel شد كه يكي ديگر از موفقيت هاي مايكروسافت را رقم زد.ياد بگير دات كام 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۲:۰۰ ] [ مشاوره مديريت ]
از شكست درس بگيريم، در آن نشكنيمكنارآمدن با شكست عين بزرگواري است. نشان فهم و فراخ‌انديشي انسان است. جلوگيري از خودخوري و دورانداختن سوهاني است كه به روح مي‌كشد. گذر از گذشته‌ي بد، راه رسيدن به آينده‌ي بهتر است.
در مقابل، درگيري دائم ذهن با شكست‌هاي گذشته، سد حركت به سوي آينده است. 
البته رعايت شرط دوم در دنيايي كه براي فاش‌كردن ذره‌بيني‌ترين مسائل خصوصي در رسانه‌ها مسابقه گذاشته‌اند، چندان آسان نيست. 
انسان بعد از شكست طبيعتا دلش مي‌شكند، ولي بايد راهي بيانديشد كه چطور مي‌شود چيني دل را بند زد، نه اين‌كه پتك برداشت و افتاد به جانش! 
خلاصه كه مي‌شود از شكست تراژدي ساخت و هر ساله در سوگ‌اش گريست، مي‌شود هم آن‌را نقطه‌ي پرش و پرواز به آسمان باز آينده‌ كرد... انتخاب‌اش با خود ماست... 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۱:۵۹ ] [ مشاوره مديريت ]
تجربه مهم‌ ترين مرجع ماستتا به حال چند بار احساس كرده‌ايد كه مغز شما از كار افتاده است و ديگر قادر به فكر كردن نيستيد؟ اين به‌دليل آن است كه ما نياز داريم توانايي‌هاي خود را براي فكر كردن افزايش دهيم.
▪ خاطرات جديد را به خاطرات قبلي بچسبانيد. حافظه خود را چون داربستي در نظر بگيريد و اطلاعات جديد را روي آن تثبيت كنيد. هميشه اطلاعات جديد را به چيزي پيوند دهيد و هرگز آن را تنها رها نكنيد. 
▪ تا مي‌توانيد تمرين كنيد. يادگيري و تمرين مداوم ذهن را تغيير مي‌دهد. 
▪ به ايده‌هاي خود شانس شكوفا شدن بدهيد. بسياري از ما با توجه به توانايي‌ها‌يمان امكان ارزيابي حقايق و تصميم‌گيري سريع داريم. خلاقيت نياز به آرامش و سكون دارد و اينكه به ايده‌هاي به ظاهر نامعقول و بي‌معني خود فرصت دهيم. 
▪ تجربه كنيد. خلاقيت اغلب به توانايي تعديل راه‌حل‌ها از جهات مختلف زندگي خلاصه مي‌شود. 
▪ توجه كنيد. آيا تا به‌حال براي شما پيش آمده كه نام كسي را تا مدتي پس از آن كه او را ملاقات كرديد به خاطر نياوريد؟ علت اين امر ضعف حافظه نيست بلكه نداشتن تمركز است. با بالا رفتن سن بايد اطلاعات را آگاهانه به حافظه بسپاريم و حفظ كنيم. 
▪ تازه جويي؛ رمز موفقيت. مقايسه افراد خلاقي كه متوقف مي‌شوند با آنهايي كه به خلاقيت ادامه مي‌دهند نشان مي‌دهد كه افراد دسته دوم پيوسته به دنبال دانشي جديد هستند. 
▪ شناخت عوامل بازدارنده. چنانچه در معرض عوامل مختلفي قرار گيريم كه رشته افكار ما را پاره كنند تمركز كردن مشكل خواهد بود. چنانچه كاري نياز به دقت و تمركز زياد دارد مثلا تهيه يك گزارش بايد دو شاخه سيم تلفن را از پريز كشيد يا نوشته‌اي روي در قرار داد تا كسي در آن هنگام وارد اطاق نشود. 
▪ هميشه به دنبال كارهاي مورد علاقه‌تان باشيد. اخيرا روان‌شناسي هلندي مطالعاتي روي تفاوت‌هاي بين قهرمان شطرنج و استاد شطرنج انجام داد. او افرادي از هر دسته را تحت آزمايشاتي چون تست هوش، حافظه و تعيين ميزان قوه استدلال براي حركت مهره‌ها قرار داد و هيچ تفاوتي بين افراد دو گروه پيدا نكرد. تنها تفاوت اين بود كه قهرمان شطرنج علاقه بيشتري به بازي شطرنج داشت. آنها اشتياق و تعهد بيشتري نشان مي‌دهند و كليد خلاقيت آنها هم همين است. 
▪ ايده‌هاي جديد رابا يكديگر تلفيق كنيد. با هيچ مطلبي سرسري برخورد نكرده و آن را با بي‌تفاوتي نخوانيد. حاشيه نويسي، فكر كردن، شكل دادن و تلفيق مطالب با يكديگر حتي اگر مطلبي كه مي‌خوانيد به‌نظرتان به درد نخور و بي‌فايده باشد به شما كمك مي‌كند تا آن را به نحوي بفهميد كه در نهايت بتوانيد خلاقانه عمل كنيد. 
▪ روش‌هاي سريع ياد گرفتن را بياموزيد. يكي از مهم‌ترين مهارت‌هاي قرن بيست و يكم توانايي يادگيري سريع است؛ پس آن را پرورش دهيد. ياد بگيريد كه به سرعت به ايده‌هاي خود شكل دهيد. شيوه عملكرد مغز خود را پيدا كنيد تا بتوانيد آن را بهتر به‌كار گيريد. بعضي اشخاص پس از مدتي كار فكري نياز به استراحتي كوتاه‌مدت و نوشيدن چاي يا قهوه دارند تا بتوانند دوباره به كار ادامه دهند. 
▪ هميشه برنامه‌هاي بلندمدت داشته باشيد حتي اگر آن را هر روز تغيير دهيد. نفس برنامه‌ريزي براي زندگي خود به تنهايي با ارزش است و تغيير دادن آن به ما كمك مي‌كند كه چيز‌هاي جديدي ياد بگيريم. 
▪ اشتباه كنيد. ممكن است در اولين تلاش خود مرتكب اشتباهات زيادي شويد اما كارتان را پيش برده و تمام كنيد. اشتباهات خود را يادداشت كرده و سپس دوباره به كار بپردازيد و اين بار از تكرار اشتباهات جلوگيري كنيد. به گفته شكسپير ترديدهاي ما خائن‌اند و با ترس از تلاش ما را از موفقيت دور مي‌كنند. 
▪ عواملي كه در ضمن كار باعث افزايش مهارت‌هايتان شده‌اند را يادداشت كرده و گاهي به آنها مراجعه كنيد تا برايتان به عادت تبديل شوند. 
▪ به مسائل از زواياي مختلف نگاه كنيد. چنانچه مي‌خواهيد مساله‌اي را حل كنيد راه‌هاي مختلفي را امتحان كنيد و اگر راه اول را به هر دليلي مناسب تشخيص نداده‌ايد، راه دوم را امتحان كنيد. ايده‌ها و تصورات را از ديدگاه‌هاي مختلف بررسي كنيد. 
▪ آرامش خود را حفظ كنيد. خويشتنداري به شما كمك مي‌كند تا منصف و بي‌طرف باقي بمانيد و بهتر فكر كنيد. چنانچه به بحث و مجادله بپردازيد و خونسردي خود را از دست دهيد توانايي خود را براي منطقي و عاقلانه فكر كردن از دست خواهيد داد. 
▪ در جست‌وجوي حقيقت باشيد. هر كسي كه خوب فكر كند قبل از هر قضاوتي در جست‌وجوي حقيقت است. از خود سوال كنيد كه آيا تمام حقايق را به‌طور كامل در دسترس داريد؟ آيا كمبودي در اطلاعاتتان وجود دارد كه شما را از حقيقت يا راه حل مساله دور كند؟ 
▪ چنانچه در موردي شك داريد حتما سوال كنيد. هرگز از سوال كردن نهراسيد. 
▪ تجربه مهم‌ترين مرجع ماست. چنانچه مطلبي را مي‌شنويم بايد ببينيم آيا واقعا در زندگي ما اتفاق افتاده است يا نه. 
▪ هميشه به خاطر بسپاريد كه بيشتر حقايق نسبي‌اند و بين حقيقت و عقيده تفاوت وجود دارد. كلمات را با احتياط و دقت به كار بريد و هيچ‌گاه خود را گول نزنيد. فكر نكنيد كه بايد پيوسته دنباله رو مردم باشيد.خبرگزاري ايسنا 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۱:۵۸ ] [ مشاوره مديريت ]
تجربه‌ها رايگان كسب نشدندتجربه‌ها رايگان كسب نشدند، تاواني برايشان پرداخت شده؛ شما آن تاوان را نپردازيد... 
همه ما در زندگي اشتباه‌هايي مي‌كنيم؛ اما دونوع برخورد داريم: گروهي سعي مي‌كنند با توجيه اشتباه خودشون از شر اون اشتباه خلاص بشوند واز دو جهت اين خوب نيست: انرژي بيهوده تلف مي كنند، اون اشتباه رو دوباره تكرار مي كنند... 
گروهي ديگر اشتباه خودشون رو مي پذيرند، سعي مي‌كنند كه ديگر اون اشتباه تكرار نشه و پيرامون اون موضوع فكر هم مي‌كنند كه چرا چنين اشتباهي كردند. به نظر من راه دوم با كمي فكر بهتره... 
درسته كه بايد تاواني در همون موقع پرداخت كنيد، ولي از خسارت‌هاي ديگه جلو گيري مي‌كنه؛ امتحان كنيد.خبرگزاري ايسنا 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۱:۵۷ ] [ مشاوره مديريت ]
سخنان بزرگان درباره تجربههر چه مي توانيد از اشتباهات ديگران چيزهاي جديد بياموزيد. چون شما وقت كافي براي همه اين تجربيات نخواهيد داشت. آلفرد شين ولد
□□□
تجربه چيزي نيست كه براي يك مرد اتفاق مي افتد بلكه عملي است كه او در برابر آن اتفاق انجام مي دهد. آلووس لئونارد هكسلي
□□□
هيچ كاري وقت تلف كردن نيست اگر از تجربه آن با زيركي استفاده كنيد. آگوستي رادين
□□□
هيچ پزشكي واقعاً زبردست نيست مگر اينكه يك يا دو مريض را كشته باشد. هيندو پرورب
□□□
زمانيكه به چيزي احتياج داريد و آنرا در اختيار نداريد تجربه اي با ارزش بدست خواهيد آورد.
□□□
قضاوت خوب در اثر تجربه بدست مي آيد و اغلب تجربه از قضاوت بد بدست مي آيد. ريتا ماي بران
□□□
اگر مي خواهيد دموكراسي را بفهميد وقت كمتري را در كتابخانه با افلاطون بگذرانيد و وقت بيشتري را با مردم در اتوبوس بگذرانيد. سيمون استرانسكي
□□□
تجربه نامي است كه هر كسي بر خطاهاي خود مي گذارد. اسكار وايلد
□□□
تجربه همان چيزي است كه باعث مي شود شخص اشتباه جديدي را به جاي اشتباه قبلي مرتكب نشود.
□□□
در جواني ياد مي گيريم و در پيري مي فهميم. ماري ابنر
□□□
زندگي هنر نقاشي كردن بدون پاك كن است.
جاده منتهي به عقل و دانايي؟
خوب اين جاده هموار است و توضيح آن ساده:
اشتباه
و اشتباه
و دوباره اشتباه
اما كمتر
و كمتر
و كمتر مي شود. پيت هين(از كتاب جاده اي به سوي فرزانگي)
□□□
دنيا مدرسه شماست. مارتين اچ. فيشر
□□□
اگر مي توانستيم تجاربه هايمان را به اندازه اي كه ارزش داشتند بفروشيم همه ميليونر بوديم. آبيگيل ون بورن 
□□□
دانش اگر با تجربه همراه نشود كالايي كم ارزش است. كلارنس دي
□□□
همه چيز گفته شده است ولي تا زمانيكه كسي نمي شنود ما ادامه مي دهيم و دوباره از ابتدا شروع مي كنيم. آندره گيدياد بگير دات كام 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۱:۵۷ ] [ مشاوره مديريت ]
به راحتي مي‌شود اشتباه كرد، ولي به سختي مي‌توان از آن اشتباه درس گرفت▪ به راحتي مي‌شود در مورد اشتباهات ديگران قضاوت كرد، ولي به سختي مي‌شود اشتباهات خود را پيدا كرد. 
▪ به راحتي مي‌شود بدون فكر كردن حرف زد، ولي به سختي مي‌شود زبان را كنترل كرد. 
▪ به راحتي مي‌شود كسي را كه دوستش داريم از خود برنجانيم، ولي به سختي مي‌شود اين رنجش را جبران كنيم. 
▪ به راحتي مي‌شود كسي را بخشيد، ولي به سختي مي‌شود از كسي تقاضاي بخشش كرد. 
▪ به راحتي مي‌شود قانون را تصويب كرد، ولي به سختي مي‌شود به آن‌ها عمل كرد. 
▪ به راحتي مي‌شود به روياها فكر كرد، ولي به سختي مي‌شود براي به دست آوردن يك رويا جنگيد. 
▪ به راحتي مي‌شود هر روز از زندگي لذت برد، ولي به سختي مي‌شود به زندگي ارزش واقعي داد. 
▪ به راحتي مي‌شود به كسي قول داد، ولي به سختي مي‌شود به آن قول عمل كرد. 
▪ به راحتي مي‌شود اشتباه كرد، ولي به سختي مي‌شود از آن اشتباه درس گرفت. 
▪ به راحتي مي‌شود گرفت، ولي به سختي مي‌شود بخشش كرد. 
▪ به راحتي مي‌شود يك دوستي را با حرف حفظ كرد، ولي به سختي مي‌شود به آن معنا بخشيد.خبرگزاري ايسنا 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۱:۵۶ ] [ مشاوره مديريت ]
ماهيت «تجربه»▪ هرچه مي توانيد از اشتباهات ديگران چيزهاي جديد بياموزيد. چون شما وقت كافي براي همه اين تجربيات نخواهيد داشت. 
▪ تجربه چيزي نيست كه براي يك مرد اتفاق مي افتد بلكه عملي است كه او در برابر آن اتفاق انجام مي دهد. 
▪ هيچ كاري وقت تلف كردن نيست اگر از تجربه آن با زيركي استفاده كنيد. 
▪ هيچ پزشكي واقعا زبردست نيست مگر اينكه يك يا دو مريض را كشته باشد. 
▪ زمانيكه به چيزي احتياج داريد و آن را در اختيار نداريد تجربه اي با ارزش بدست خواهيد آورد. 
▪ قضاوت خوب در اثر تجربه بدست مي آيد و اغلب تجربه از قضاوت بد بدست مي آيد. 
▪ اگر مي خواهيد دموكراسي را بفهميد وقت كمتري را در كتابخانه با افلاطون بگذرانيد و وقت بيشتري را با مردم در اتوبوس بگذرانيد. 
▪ تجربه نامي است كه هر كسي بر خطاهاي خود مي گذارد. 
▪ تجربه همان چيزي است كه باعث مي شود شخص اشتباه جديدي را به جاي اشتباه قبلي مرتكب نشود. 
▪ زندگي هنر نقاشي كردن بدون پاك كن است. 
▪ دانش اگر با تجربه همراه نشود كالايي كم ارزش است.روزنامه ابتكار 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۱:۵۵ ] [ مشاوره مديريت ]
راز خندهراستي كه قديمي ها چه نيك و حكيمانه گفته اند كه: «خنده دواي هر درد بي درمانه». شايد هم بي دليل نيست كه بزرگترها و ريش سفيدها با ديدن قيافه هاي اخمو و عبوس برخي افراد بويژه جوانان مدام به آنها مي گويند: «بخند تا دنيا به روت بخنده». 
شايد جالب باشد بدانيد كه دانشمندان هم مي گويند: خنده ها و قهقهه هاي چند دقيقه اي از ته دل روزانه به اندازه ورزش قايقراني و پاروزني براي سلامت روح و جسم مؤثر است. با اين خنده ها فعاليت قلب و عروق بهتر مي شود. امواج مغزي تغيير شكل پيدا كرده، احساس درد بيماران كم مي شود. خنده در عين حال ترشح هورمون هاي مربوط به استرس را نيز كم مي كند.
نشاط، فعاليت سلول هاي كشنده را مي كاهد و با خنده هاي واقعي بدن در برابر بيماري ها مقاوم مي شود.
اما با اين حال خيلي از آدم ها فرصت خنديدن را از خود مي گيرند و با چهره هاي عبوس زندگي را به كام خود و اطرافيانشان تلخ مي كنند.
● خنده عامل كاهش رعب و وحشت
آرمين دخت احمدي روانشناس مي گويد: «شوخي ها و خنده ها روش هاي صادقانه بيان عواطف انساني اند. در اين لحظات، انسان ها با فرونشاندن خشم و عصبانيت به حفظ تندرستي خود كمك مي كنند. وي معتقد است: «نگرش مثبت يا منفي انسان ها مي تواند در لبخند زدن و نشاط هميشگي زندگي آنان تأثير عميقي داشته باشد. تعداد بي شماري از آدم ها صبح خود را با كوله باري از اندوه آغاز مي كنند. اين در حالي است كه اگر از همين امروز تصميم بگيريم با انگيزه هاي مثبت فعاليت خود را پيش ببريم، به طور طبيعي فرداهاي بهتري پيش رو خواهيم داشت». احمدي تأكيد مي كند: «كمك هاي انساندوستانه آدم ها به يكديگر احساس شادي را در افراد چندين برابر مي كند. 
آدم ها بايد ياد بگيرند كه در لحظه حاضر باشند. در هنگام ظرف شستن، راه رفتن، نفس كشيدن و كار كردن از زندگي خود لذت ببرند. پراكندگي افكار به افزايش غم، فرسودگي، احساس خفگي فكري و از بين رفتن تمركز و دقت در كارها مي انجامد. بنابراين، آدم ها بايد ياد بگيرند كه با لبخند زدن هاي حقيقي از رعب و وحشت دروني و بيروني خود و خانواده شان بكاهند». 
اين روانشناس پزشكي قانوني مي افزايد: «اختلالات خلقي ريشه هاي اصلي افسردگي اند. بنابراين، در ميان بيماران مراجعه كننده به اين بخش، آدم هايي ديده مي شوند كه با وجود ناراحتي مي خندند. اين ها افرادي هستند كه در زندگي عادي و روزمره از حق خنديدن محروم بوده اند و به اين دليل در هنگام تعريف تلخ ترين ماجراهاي زندگي خود دچار نشاط كاذب مي شوند!» به گفته اين كارشناس، قضاوت نادرست انسان ها درباره يكديگر، منفي گرايي را در آنان تقويت كرده، احساس شاد بودن را از آن ها مي ربايد.
● ريشه ژنتيكي اخم ها و خنده ها
محققان به تازگي دريافته اند نحوه خنده، اخم، نگاه كردن، حركات صورت و رفتارهاي مشابه والدين و فرزندان داراي ارتباط ژنتيكي اند. بنابراين، عمق حالات روحي افراد يك خانواده بر هيجانات و تغييرات حالات چهره اعضا نيز تأثير مي گذارد.
اما باورهاي رايج غلط جامعه ايراني نيز در افزايش تعداد آدم هاي اخمو دخالت داشته اند.
دكتر علي گرانمايه پور، مدرس علوم ارتباطات و ارتباطات انساني، در اين باره به خبرنگار «ايران» مي گويد: در فرهنگ سنتي ايرانيان تأكيد شده كه مردان هيچ گاه نبايد گريه كنند. زنان هم نبايد زياد بخندند. مشكلات اقتصادي و جامعه شهري خنده را بر لبنان مردم خشكانده است.
در اين ميان، سياه بازي، عروسك گرداني و تفريحات شاد و نشاط آور همواره به عنوان جزئي از فرهنگ و سنت ايرانيان به شمار مي روند. اما با اين وجود ايجاد تنوع و شادي در خانواده ها به فراموشي سپرده شده است. 
شايد به همين دليل باشد كه در عزاداري ها هيچ كم و كسري نداريم، اما در برپا كردن مراسم شاد به بن بست مي رسيم. در هر حال، خنده تنها زبان مشترك رفتاري انسان هاست و بايد در جهت تقويت فردي و اجتماعي آن تلاش شود.
دكتر مهدي صميمي روانپزشك نيز مي گويد: خنده و نشاط واقعي از اضطراب و افسردگي انسان ها مي كاهد. اما نكته قابل توجه تشخيص درست افراد بيمار و اخموست. شايد بسياري از اطرافيان ما به دليل ناشناخته ماندن بيماري هاي روحي و رواني به عنوان انسان هاي «عبوس» شناخته شوند. اين در حالي است كه خيلي از آدم ها به دليل افسردگي قادر به شادي نيستند اما از آنجا كه مردم ناراحتي را جزو خصوصيت اخلاقي آنان مي شناسند، اين افراد دائم در رنج خواهند بود و بيماري شان هم هيچ گاه درمان نمي شود. صميمي ادامه مي دهد: «رفتارهاي سبك سرانه دليل شادي انسان ها نيست. از همين رو، به افراد و بويژه بيماران روحي توصيه مي شود در محيط هاي شاد واقعي قرار گيرند تا روحيه آنان با شوخي هاي نادرست لطمه نبيند».
اين روانپزشك با تأكيد بر اهميت برگزاري نشست هاي خانوادگي و تفريحات گروهي تأكيد كرده و مي افزايد: قرار گرفتن در جمع، انسان ها را متوجه بيماري ها و در نتيجه درمان خواهد كرد چرا كه نتايج تحقيقات علمي نشان مي دهد حضور انسان ها در گروه هاي مردمي و تجمعات، امكان خنديدن افراد را ۳۰ برابر بيش از اوقات تنهايي مي كند.
● روزي ۱۷ بار خنده 
هر انسان بالغ و سالم روزانه به طور متوسط ۱۷ بار مي خندد. اين دستور هم از سوي مغز صادر مي شود. گاهي صداي خنده ها آن قدر بلند است كه افراد دچار بريدگي نفس مي شوند و دست و پايشان مي لرزد. به گفته پژوهشگران، موقع خنديدن، بزاق دهان انسان ها زياد و امكان ورود بيماري هاي ميكروبي به بدن كم مي شود. بعضي ها هم معتقدند بدن در هنگام خنديدن سلول هاي پروتئيني توليد مي كند و به اين ترتيب بيمار شدن افراد كاهش مي يابد. خلاصه اين كه بعضي وقت ها آن قدر مي خنديم كه اشك مان درمي آيد گاهي دستمان را بر روي دل مي گيريم. 
● خنده مسري است
دانشمندان كالج لندن به اين نتيجه رسيده اند كه خنده مسري است.
بخشي از مغز انسان ها در برابر صداهاي مثبت و خنده دار از خود واكنش نشان مي دهد و انسان ها را ناخودآگاه به خنده مي اندازد. كسي مي گفت: «هر وقت به من مي گويند نخند، بيشتر از هميشه خنده ام مي گيرد». شايد اين موضوع در ميان خيلي ها رايج باشد، اما اين نكته نيز از نظر علمي ثابت شده و دانشمندان مي گويند منع از خنديدن، شدت اين عمل را چند برابر بيشتر مي كند. از نگاه متخصصان، سلامت حالت كاملي از آسايش و كاميابي زيستي، رواني و اجتماعي و ندانستن بيماري هاي جسمي انسان هاست. اما انسان ها براي به دست آوردن نشاط نيازمند ابزارهاي خاصي هستند. خوش بيني يكي از اين نوع روش هاي «آموزش به خود» به شمار مي رود. اگر ياد بگيريم شكست ها و ناكامي ها را كوچك و گذرا بدانيم و راه حل تازه اي براي مشكلات خود پيدا كنيم آدم خوش بيني هستيم. تسلط به شخصيت و احساس سرخوشي انسان ها مي تواند در پيدا كردن دوستان صميمي و تقويت ايمان و حالات روحاني مؤثر باشد. بعضي ها معتقدند: قلب شاداب به اندازه دارويي مؤثر به آدم ها فايده مي رساند و غم و اندوه استخوان ها را خشك مي كند.
از سوي ديگر، دكتر گرانمايه پور تأكيد مي كند: «مديران شاداب تر كارمندان فعال تري دارند. بنابراين اگر همه مردم در هر زمان و مكاني ياد بگيرند كه اخم هاي خود را فراموش كنند، يأس و نااميدي جاي خود را به لبخند و آرامش مي دهد.» وي پيشروي غم و اندوه در جامعه را خطرناك دانسته و مي گويد: «انسان هاي جوان و پير بايد در راه شاد بودن سرمايه گذاري كنند. رسانه ها در اين ميان نقش مهمي بازي مي كنند. بنابراين، توليدكنندگان عرصه صدا، سيما و مطبوعات بايد در ساخت توليدات از سياه نمايي هاي رايج فاصله بگيرند».
● مادربزرگ ها و پدربزرگ ها بايد سنگين باشند
اين جمله را خيلي ها مي گويند، اما واقعاً نخنديدن افراد سرانجامي جز افزايش دردهايشان ندارد. نخنديدن براي باوقار جلوه دادن رفتارها ژستي بيش نيست.
● آموزش خنده 
گرانمايه پور معتقد است: «شاد كردن جامعه هم مثل خيلي از موارد ديگر نيازمند آموزش است. اين مدرس دانشگاه تأكيد مي كند: «فرزندان از كودكي بايد چگونه شاد بودن را هم مانند چگونه زندگي كردن آموزش ببينند».
در عصر جديد مردم جنوب شرق آسيا، بويژه ژاپني ها و چيني ها بيش از مردم ساير كشورها از آموزش «شاد بودن و خنديدن» بهره برده اند.
اغلب سياستمداران خنده روتر از اروپايي ها هستند و اين ها همگي نشان مي دهد كه «خنده» فقط مخصوص «تجمع هاي» خانوادگي نيست و سياستمداران هم بر روي آن سرمايه گذاري كرده اند. در هر حال، عبوس بودن دختران، پسران و پدر ـ مادرها فقط مي تواند حضور در اجتماع و موفقيت هاي دسته جمعي را كمتر كند وبه افزايش بيماري ها دامن زند. پس به جاي اين كه اخم كنيد با انجام كارهاي مورد علاقه، پرهيز از افراط و تفريط زندگي را قشنگ ببينيد.
شوخ طبعي عيب نيست، اخم و ترش رويي دائمي نوعي بيماري است. بنابراين، براي اين كه سالم بمانيد از خنديدن گريزي نداشته باشيد. احساسات منفي دروني تان را با خنده هاي واقعي بيرون بريزيد.الهام آرمان روزنامه ايران 

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۱:۵۴ ] [ مشاوره مديريت ]
اسرار چشم هااين مقاله پيرامون مبـحث پـرآوازه و نـوظـهور مـوسـوم بـه "علايم دستيابي ديداري" مي باشد. شيوه اي كه مـا را قادر مي سازد با مشاهده حركات چـشـم هـا بـه نـحـوه انديشيدن فرد پي ببريم. مـبـنـاي ايـن علم بر پايه ارتباط تنگاتنگ جسم و ذهن بوده و آنـكـه افـراد با حـركـت دادن چـشمـهايـشـان رونـد تـفـكـرات بـاطـنـي خـود را آشـكـار ميسازند. فراگيري آن ما را يقينا در بهبود برقراري ارتبـاط با ديگران در زندگي ياري خواهد داد. 
تشخيص حركات چشم قدري به تمرين و ممارست نيـاز دارد زيرا كه برخي افراد حركات چشم بسيار كنـد و آرام،مختصر، زيركانه و يا تعمدي دارند كه اغلب اوقات ارزيابي چشم را پيچيده و دشوار مي گردانـد. حـركات چـشـمـها نشان دهنده آن است كه فرد چگونه ميانديشد، آيا وقايع گذشته و يا آينده را در تصور خود ميپروراند، صدايي را در باطن خود دوبـاره مي شـنـود و يا صداي جـديـدي را در ذهن خود مي آفريـنـد. در دلـش بـا خود حرف ميزند و يا توجهش معطوف به احساساتش مي باشد. 
جهت رمز گشـايي حركات چشمها صورت را به ۳ بخش فوقاني-مياني-تحتاني در ذهن خـود مجسم كنيد. اكنون مجددا آن ۳ بخش را از وسط به ۲ بخش چپ و راست تقسيم كنيد. حركت چشم به سمت هر يك از اين ۶ منطقه را ميتوان اينگونه تفسير كرد:
بالا: ديداري
وسط: شنيداري
پايين: تكلم و احساسات
سمت چپشان مربوط به اطـلاعـات يـادآوري شده و سمت راستشان مربوط به اطلاعات خلق شده مي باشد. به اين مفهوم كه شخص به مـنظور دستيابي به مناطق مرتبط با حواس پنجگانه مغز بطور غير ارادي چشمانش را به جهات مختلف حركت ميدهد. 
▪چشمها بالا وچپ: نيـمكره غيـر بـرتـر تـجـسـمات فكري - تصوير ذهني يادآوري شده - دستيابي به خاطرات بصري (Vr) 
▪چشمها بالا و راست: نيـمـكره بـرتـر تجسمات فكري-تصوير ذهني خلق شده-قوه مخيله (Vc) 
▪چشمها وسط و چپ: نيـمـكره غـير برتر پردازش حـس شـنـوايي-دستيابي به خاطرات اصوات-با كوچك‌ترين اشاره و بهتر بگويم با جرقه‌اي به گريه مي‌افتيد، اين همان آشكار كردن احساسات نهفته است، يعني امكان دارد شما در اعماق قلب خود احساس تنهايي، ناراحتي، عصبانيت، يأس و طرد شدگي كنيد اما به آنها اهميت ندهيد تا اين كه انباشته شود و بالاخره در جايي بروز كند.
نكته ديگر اين است كه همان‌طور كه اشك ريختن و تخليه احساسي مفيد است انباشته كردن خشم و ناراحتي و نگاه داشتن اشك هم مضر است. مطالعات نشان داده است كه انباشت احساسات منفي موجب افزايش فشار خون، مشكلات قلبي، سرطان و بسياري از عوارض ديگر مي‌شود.به ياد داشته باشيد كه ما از نظر طبيعي و ژنتيكي بايد در مواردي اشك بريزيم. پس اگر بخواهيم جلوي آن را بگيريم ضربات جبران‌ناپذيري به سلامت خود وارد مي‌كنيم.
حتماً تا به حال با افرادي كه عزيزي را از دست داده‌اند اما سعي كرده‌اند كه گريه نكنند روبه‌رو شده‌ايد. چنين افرادي پس از مدتي مبتلا به انواع اختلالات جسمي و روحي خواهند شد چرا كه به تعبير روانشناسان به‌موقع سوگواري نكرده‌اند و اين احساسات جمع شده و از آنجايي كه راه تخليه و بروز نداشته‌اند مانند يك ديگ زودپز عمل كرده و با انفجار خود روح و جسم خود را ويران كرده‌اند.
اگر از نظر شيميايي هم به مسئله نگاه كنيم مواد تشكيل دهنده اشكي كه به واسطه بروز احساسات جاري شده با اشكي كه تحريكات فيزيكي مانند خارش و يا پياز ايجاد شده تفاوت دارد.
اشكي كه منشاء احساس دارد حاوي پروتئين بيشتري است و مقداري كورتيزول هم دارد (كورتيزول هورموني است كه در شرايط بحراني و توأم با استرس در بدن ترشح مي‌شود). پس اين قضيه نشان مي‌دهد كه اشك ريختن در چنين مواقعي موجب سم زدايي از بدن مي‌شود. برخي از روانشناسان اشك را به كريستال‌هاي يخ تشبيه مي‌كنند كه در تماس با گرماي زندگي آب شده و مانند رود از چشم‌ها سرازير مي‌شوند.
اين نكته نيز لازم به ذكر است كه وقتي اشك‌هاي ما منشاء ناراحتي يا درد دارند بدن احساس به تماس فيزيكي پيدا مي‌كند. براي مثال وقتي فرزندان گريه مي‌كنند و والدين آنها را در آغوش مي‌گيرند زودتر آرام مي‌شوند و اين تأثير وقتي شدت مي‌گيرد كه اين در آغوش گرفتن همراه با احساس همدردي و محبت باشد.
اين يك حالت اثبات شده طبيعي است كه با رعايت آن روند تخليه احساسات زودتر و راحت‌تر سپري مي‌شود. به‌علاوه آنجا كه چشم‌ها پنجره‌اي رو به قلب انسان هستند، اشك‌هاي ما نيز كه از چشمان‌مان سرازير مي‌شود نشانگر حالت ناآرامي‌، ترس، نگراني، خشم و آسيب‌پذيري روح ما هستند.
پس بياييد از حالا سعي كنيم بر گريه و اشك واقع‌بينانه نگاه كنيم و اين تصور اشتباه كه هر فردي كه قوي باشد تحت هيچ شرايطي اشك نمي ريزد را كنار بگذاريم زيرا بدن و روح ما به‌طور طبيعي با مسائل و مشكلاتي روبه‌رو مي‌شود كه نياز به تخليه و اشك ريختن دارد.
مركز خدمات مشاوره‌اي صنعت نفت 

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۱:۵۲ ] [ مشاوره مديريت ]
حرف زدن به زبان دست‌ها
يكي از مهم‌ترين مهارت‌هايي كه مي‌تواند درباره روان‌شناسي افراد به ما اطلاعات باارزشي بدهد، ارتباطات غيركلامي است. واقعيت اين است كه ما ايرانيان از اين مهارت كمتر برخورداريم و نمي‌توانيم از حالت‌هاي غيركلامي افراد، افكار آنها را بخوانيم. اين مقدمه‌اي بود تا شما را با ۳ حالت غيركلامي دست آشنا كنيم...
۱) دست به سينه كامل
اگر كسي قرص و محكم دست به سينه شود و دستانش را هم مشت كرده باشد، نشان مي‌دهد نظري خصمانه و همراه با لج‌بازي دارد. اين حركات اغلب با دندان به هم فشردن و برافروخته شدن چهره همراه است. در اين حالت ممكن است بلافاصله حمله‌اي كلامي يا فيزيكي اتفاق بيفتد. اگر دليل دشمني معلوم نشود، بايد با حركات تواضع‌آميز و باكف دستان گشوده سعي كرد، دليل آن را از فرد بيرون كشيد.اين مجموعه حركات از عصبانيت ايجاد مي‌شود. 
۲) محكم گرفتن بازوها
دراين حالت دست روي سينه به حالت ضربدر است و هر دست بازوي مقابل را گرفته است. دست‌ها از هر تلاشي جلوگيري مي‌كنند و مانع از رها شدن بازوان و بدن مي‌شوند. گاهي بازوها چنان تحت فشار قرار مي‌گيرند كه گردش خون در آن ناحيه مختل مي‌شود و رنگ انگشت و بند انگشتان سفيد مي‌گردد. اين رفتار معمولا در اتاق انتظار دكتر و دندانپزشكان ديده مي‌شود، به علاوه افرادي كه براي اولين‌بار با هواپيما پرواز مي‌كنند و منتظر بلند شدن هواپيما هستند، ديده مي‌شود. اين رفتار به دليل احساسات منفي و هيجان ايجاد مي‌شود. وضعيت فرد تعيين مي‌كند كه دست به سينه بشود و يا اصلا چگونه اين كار را بكند. افراد با اعتماد به نفس مي‌توانند به افرادي كه تازه با آنها آشنا شده‌اند، احساس برتري خود را نشان دهند. به اين ترتيب كه دست به سينه نشوند. فرض كنيد مدير عامل يك شركت بزرگ در گردهمايي اعضا، چند همكار جديد را معرفي مي‌كند.
او به آنها با دست سلطه‌جو دست مي‌دهد و خوشامد مي‌گويد و با آنها در فاصله حريم اجتماعي قرار مي‌گيرد، بازوانش را شل مي‌كند يا انگشتانش را پشت كمرش درهم گره مي‌كند. يا يك دستش را در جيب شلوارش مي‌كند. او به ندرت دست به سينه مي‌ايستد كه نشان از ناآرامي دارد. در حالي كه كارمندان جديد بعد از دست دادن با مدير، دستانشان را به طور كامل يا تقريبا روي سينه چليپا مي‌كنند زيرا آنها در حضور مدير عالي رتبه خود احساس ناراحتي مي‌كنند چون هر دو به طرف مقابل وضعيت روحي خود را نشان مي‌دهند. اما اگر مدير عامل با يك جوان جاه‌طلب و موفق روبه‌رو شود كه اعتماد به نفس زيادي دارد و احتمالا خود را همپايه او نيز مي‌انگارد، چه اتفاقي مي‌افتد؟ هر دو با دست سلطه‌جويانه به هم دست مي‌دهند و بعد به احتمال زياد مرد جوان دست به سينه مي‌شود و شست‌هاي خود را رو به بالا نگه مي‌دارد. به اين ترتيب با شست رو به بالا اعتماد به نفس خود را نشان مي‌دهد، در حالي كه در همان حال با دست‌هاي روي سينه از خود محافظت مي‌كند. فروشندگان بايد بفهمند چرا مشتري چنين حركتي مي‌كند تا بتوانند قضاوت كنند كه آيا كار خود را درست انجام داده‌اند يا خير. وقتي حركت شست رو به بالا در پايان معامله انجام مي‌شود و با ديگر حركات مثبت همراه مي‌گردد، فروشنده مي‌تواند معرفي كالاي خود را به پايان ببرد و درخواست امضاي قرارداد كند. 
اما اگر خريدار در پايان مذاكره تجاري با چهره بي‌حركت و خشك و با مشت گره كرده دست به سينه بنشيند، بهتر است در اين حالت فروشنده تقاضاي دريافت سفارش نكند، وگرنه برايش گران تمام مي‌شود. به جاي اين كار بايد هر چه سريع‌تر بهترين دلايل خود را تكرار كند و پرسش‌هايي را مطرح كند تا دليل امتناع مشتري را از زير زبانش بيرون بكشد چون وقتي كلمه‌ «نه» يك بار از دهان مشتري خارج شد، ديگر به سختي مي‌شود عقيده او را تغيير داد. وقتي بتوان زبان بدن را خواند، مي‌شود تصميمات منفي را قبل از آنكه به زبان بيايند، تشخيص داد و به اين ترتيب فرصت خود را يك بار ديگر امتحان كرد. كساني كه اسلحه گرم و يا جليقه ضد گلوله مي‌پوشند، به ندرت از حركات دفاعي همچون دست به سينه استفاده مي‌كنند چراكه با اسلحه و جليقه ضد گلوله به اندازه كافي احساس امنيت مي‌كنند. به عنوان مثال افراد پليس كه اسلحه حمل مي‌كنند به ندرت دست به سينه مي‌شوند. جدا از زماني كه نگهباني مي‌دهند كه در اين حالت هم دستانشان مشت كرده است تا كاملا واضح نشان دهند كه هيچ كس جرات ندارد از كنار آنها رد شود. 
۳) دست به سينه ناقص 
دست به سينه كامل، حركتي است كه اغلب قابل تشخيص است. با اين حركت به ديگران نشان مي‌دهيم كه نگرانيم. به همين خاطر گاهي انواع زيركانه آن را به كار مي‌بريم. دست به سينه ناقص: در اين حالت يك دست جلوي بدن قرار مي‌گيرد و دست ديگر را لمس مي‌كند يا مي‌گيرد و به اين ترتيب مانع ايجاد مي‌شود. اين حركت را مي‌توان اغلب در كساني مشاهده كرد كه در ميان افرادي غريبه قرار دارند يا احساس ناامني مي‌كنند. طريقه ديگر اين مانع ناقص به اين صورت است كه يك دست، دست ديگر را تقريبا مي‌گيرد. افرادي كه براي گرفتن جايزه جلوي عده‌اي مي‌ايستند و يا مي‌خواهند سخنراني كنند، اغلب از اين حركت استفاده مي‌كنند. دزموند موريس معتقد است اين حركت تداعي احساس امنيتي است كه در دوران كودكي تجربه كرده‌ايم، زماني كه والدين هنگام خطر دستمان را مي‌گرفتند.فخري السادات خليفه‌سلطاني روزنامه سلامت 

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۱:۵۲ ] [ مشاوره مديريت ]
آئين سخنورينطق و كلام يگانه جوهر دروني آدم هاست و كلام زيبا از سيرت زياد نيكو خبر مي دهد. در اين ميان سخنوران همواره آدم هاي جذاب بوده اند. كتاب «سخن و سخنوري» مرحوم استاد فلسفي با ترجمه و تنظيم دكتر حسين سوزنچي ازسوي پژوهشكده باقر العلوم(ع)سازمان تبليغات اسلامي در ۸۰ صفحه منتشر شده است.اين كتاب در سه بخش با عنوان هاي ويژگي هاي شخصيتي سخنور، وظايف سخنور و ويژگي هاي سخنراني خوب تنظيم شده است.
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۱:۵۱ ] [ مشاوره مديريت ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ][ ۷۲۲ ][ ۷۲۳ ][ ۷۲۴ ][ ۷۲۵ ][ ۷۲۶ ][ ۷۲۷ ][ ۷۲۸ ][ ۷۲۹ ][ ۷۳۰ ][ ۷۳۱ ][ ۷۳۲ ][ ۷۳۳ ][ ۷۳۴ ][ ۷۳۵ ][ ۷۳۶ ][ ۷۳۷ ][ ۷۳۸ ][ ۷۳۹ ][ ۷۴۰ ][ ۷۴۱ ][ ۷۴۲ ][ ۷۴۳ ][ ۷۴۴ ][ ۷۴۵ ][ ۷۴۶ ][ ۷۴۷ ][ ۷۴۸ ][ ۷۴۹ ][ ۷۵۰ ][ ۷۵۱ ][ ۷۵۲ ][ ۷۵۳ ][ ۷۵۴ ][ ۷۵۵ ][ ۷۵۶ ][ ۷۵۷ ][ ۷۵۸ ][ ۷۵۹ ][ ۷۶۰ ][ ۷۶۱ ][ ۷۶۲ ][ ۷۶۳ ][ ۷۶۴ ][ ۷۶۵ ][ ۷۶۶ ][ ۷۶۷ ][ ۷۶۸ ][ ۷۶۹ ][ ۷۷۰ ][ ۷۷۱ ][ ۷۷۲ ][ ۷۷۳ ][ ۷۷۴ ][ ۷۷۵ ][ ۷۷۶ ][ ۷۷۷ ][ ۷۷۸ ][ ۷۷۹ ][ ۷۸۰ ][ ۷۸۱ ][ ۷۸۲ ][ ۷۸۳ ][ ۷۸۴ ][ ۷۸۵ ][ ۷۸۶ ][ ۷۸۷ ][ ۷۸۸ ][ ۷۸۹ ][ ۷۹۰ ][ ۷۹۱ ][ ۷۹۲ ][ ۷۹۳ ][ ۷۹۴ ][ ۷۹۵ ][ ۷۹۶ ][ ۷۹۷ ][ ۷۹۸ ][ ۷۹۹ ][ ۸۰۰ ][ ۸۰۱ ][ ۸۰۲ ][ ۸۰۳ ][ ۸۰۴ ][ ۸۰۵ ][ ۸۰۶ ][ ۸۰۷ ][ ۸۰۸ ][ ۸۰۹ ][ ۸۱۰ ][ ۸۱۱ ][ ۸۱۲ ][ ۸۱۳ ][ ۸۱۴ ][ ۸۱۵ ][ ۸۱۶ ][ ۸۱۷ ][ ۸۱۸ ][ ۸۱۹ ][ ۸۲۰ ][ ۸۲۱ ][ ۸۲۲ ][ ۸۲۳ ][ ۸۲۴ ][ ۸۲۵ ][ ۸۲۶ ][ ۸۲۷ ][ ۸۲۸ ][ ۸۲۹ ][ ۸۳۰ ][ ۸۳۱ ][ ۸۳۲ ][ ۸۳۳ ][ ۸۳۴ ][ ۸۳۵ ][ ۸۳۶ ][ ۸۳۷ ][ ۸۳۸ ][ ۸۳۹ ][ ۸۴۰ ][ ۸۴۱ ][ ۸۴۲ ][ ۸۴۳ ][ ۸۴۴ ][ ۸۴۵ ][ ۸۴۶ ][ ۸۴۷ ][ ۸۴۸ ][ ۸۴۹ ][ ۸۵۰ ][ ۸۵۱ ][ ۸۵۲ ][ ۸۵۳ ][ ۸۵۴ ][ ۸۵۵ ][ ۸۵۶ ][ ۸۵۷ ][ ۸۵۸ ][ ۸۵۹ ][ ۸۶۰ ][ ۸۶۱ ][ ۸۶۲ ][ ۸۶۳ ][ ۸۶۴ ][ ۸۶۵ ][ ۸۶۶ ][ ۸۶۷ ][ ۸۶۸ ][ ۸۶۹ ][ ۸۷۰ ][ ۸۷۱ ][ ۸۷۲ ][ ۸۷۳ ][ ۸۷۴ ][ ۸۷۵ ][ ۸۷۶ ][ ۸۷۷ ][ ۸۷۸ ][ ۸۷۹ ][ ۸۸۰ ][ ۸۸۱ ][ ۸۸۲ ][ ۸۸۳ ][ ۸۸۴ ][ ۸۸۵ ][ ۸۸۶ ][ ۸۸۷ ][ ۸۸۸ ][ ۸۸۹ ][ ۸۹۰ ][ ۸۹۱ ][ ۸۹۲ ][ ۸۹۳ ][ ۸۹۴ ][ ۸۹۵ ][ ۸۹۶ ][ ۸۹۷ ][ ۸۹۸ ][ ۸۹۹ ][ ۹۰۰ ][ ۹۰۱ ][ ۹۰۲ ][ ۹۰۳ ][ ۹۰۴ ][ ۹۰۵ ][ ۹۰۶rget="_blank">۱۰۵۵ ][ ۱۰۵۶ ][ ۱۰۵۷ ][ ۱۰۵۸ ][ ۱۰۵۹ ][ ۱۰۶۰ ][ ۱۰۶۱ ][ ۱۰۶۲ ][ ۱۰۶۳ ][ ۱۰۶۴ ][ ۱۰۶۵ ][ ۱۰۶۶ ][ ۱۰۶۷ ][ ۱۰۶۸ ][ ۱۰۶۹ ][ ۱۰۷۰ ][ ۱۰۷۱ ][ ۱۰۷۲ ][ ۱۰۷۳ ][ ۱۰۷۴ ][ ۱۰۷۵ ][ ۱۰۷۶ ][ ۱۰۷۷ ][ ۱۰۷۸ ][ ۱۰۷۹ ][ ۱۰۸۰ ][ ۱۰۸۱ ][ ۱۰۸۲ ][ ۱۰۸۳ ][ ۱۰۸۴ ][ ۱۰۸۵ ][ ۱۰۸۶ ][ ۱۰۸۷ ][ ۱۰۸۸ ][ ۱۰۸۹ ][ ۱۰۹۰ ][ ۱۰۹۱ ][ ۱۰۹۲ ][ ۱۰۹۳ ][ ۱۰۹۴ ][ ۱۰۹۵ ][ ۱۰۹۶ ][ ۱۰۹۷ ][ ۱۰۹۸ ]
درباره وبلاگ

تيم مشاوران مديريت ايران IranMCT ----------------- http://iranmct.com ---------------- Iran Management Consultants Team
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب
شمارنده
شرکت مشاوره مدیریتبازارسازی مدیریت بازاریابی. بازدید تحقیقات بازاریابیآموزش مدیریت MBAدلایل ترک تحقیقات بازاریابی تحقیقات مدیریت شرایط سخت بازارکارت امتیازی متوازنارزیابی عملکرد . نمونه مطالعات موردی.برند برندینگانواع برند معرفی 21 نوع متفاوت از برندبرندسازی branding marketing . برندسازی.تحقیقات بازاریابی انگیزه بخش http://marketingbranding.ir سبک مدیریت است مدیریت بازاربازاریابیتحقیقات بازاریابی ویژگی های .حرفه ای مشاوره اموزش مدیریت.شناسایی مشتریان .تحقیقات بازاریابی استفاده از تحقیقات بازار و بازاریابی http://marketingsales.irmarketing مدیریت برندینگ . Business Management ConsultantIran Business Management ConsultantManagement . بازاریابیانواع بازاریابی 127 نوع بازاریابیبازاریابی. بازاریابی MarketingMix آمیختهآمیزه بازاريابیمدیریت بازاریابی. اخبار مدیریت و تجارتمدیریت.مشاوره بازاریابی مدیریت آموزش تکنیک‌های فروشندگی حرفه‌ای فروشندگی. اخبار مدیریت و تجارتبازاریابی برندینگ. مدیریت مشاوره بازاریابیآموزش. بیزینس پلن طرح توجیهی طرح business plan. برنامه بازاریابی Marketing Planبازاریابی. مشاوره تبلیغات مشاور تبلیغات مشاور مدیریت management مشاوره مدیریت انواع بازاریابی بازاریابی. طرح توجیهیمدیریت.