مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 16312
دیروز : 40352
افراد آنلاین : 42
همه : 4385146
حافظه و يادآوريحفظ , يادآوري و تشخيص موضوعات و به كار بستن آموخته هاي پيشين مهمترين فعاليت ذهني انسان در زندگي فردي و اجتماعي است . اصولا بدون يادآوري آموخته‌ها , تعليم و تربيت نمي‌تواند معنا و مفهومي داشته باشد.
بعضي روان شناسان حافظه را يكي از اشكال يادگيري و يا نتيجه و دليل يادگيري مي‌دانند. واقعيت اين است كه حافظه چه بصورت كوتاه مدت چه به شكل بلند مدت آن اعم از اينكه سمعي و بصري يا عملي و حركتي باشد , به عنوان زمينه هوش و هوشمندي آدمي مطرح است.بدون حافظه امكان ارزيابي و آزمون هوشي مقدور نخواهد بود.شبكه اطلاع رساني بهداشتي جوان 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۱:۳۰ ] [ مشاوره مديريت ]
ضعف پيام رسانيپزشكان موفق به شناسايي نوعي ضعف و ناتواني در سيستم پيام رساني مغز افراد مبتلا به بيماري اسكيزوفرني شدند. گروهي از پژوهشگران مؤسسه روانپزشكي بريتانيا تصريح كردند: بررسي تطبيقي اسكن هاي بسيار دقيق تهيه شده از مغز افراد مبتلا به اين نوع بيماري به روشني نشان مي دهد كه آنان دچار نوعي اختلال در سيستم پيام رساني شيميايي مغز خود هستند. 
به گفته اين كارشناسان، اگرچه كشف اخير آنها از اهميت بسيار زيادي در توسعه درمان‌هاي جديد براي اين بيماري برخوردار است، اما نمي توان اسكيزوفرني را به طور صرف ناشي از بي توازني در سيستم شيميايي مغز دانست. 
افراد مبتلا به اين بيماري دچار پريشاني ذهني و رفتاري مي‌شوند و دانشمندان بر اين باورند كه بر هم خوردن تعادل شيميايي سيستم پيام رساني مغز آنها نقش مهمي در اين پريشاني و آشوب ذهني ايفا مي‌كند.
اسكيزوفرني همچون ديابت در حدود يك درصد از جمعيت بشر را به خود مبتلا مي سازد و بيشتر در افراد جوان و كساني كه در حال تكميل تحصيلات و يا آغاز شغل خويش هستند را گرفتار مي‌كند.روزنامه ايران 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۱:۲۹ ] [ مشاوره مديريت ]
اندازه‌گيري حافظههمانگونه كه پيشتر اشاره شد , يكي از ويژگيهاي برجسته افراد تيزهوش, قدرت فوق العاده حافظه ايشان است , از بارزترين خصيصه هاي افراد عقب مانده ذهني ابن است كه انها دير ياد مي گبرند وزود فراموش ميكنند . حافظه افراد عقب مانده ذهني در به خاطر سپاري موضوعات فوق العاده اندك است.
دراندازه گيري حدود حافظه مي توان , به ترتيب اعداد دو , سه, چهار , پنج , شش , هفت , هشت يا نه رقمي و بيشتر را به افراد ارائه كرد و از آنان خواست كه تكرار كنند. دانش آموزان سالهاي آخر دبيرستان و دانشجويان سال اول دانشگاه عموما قادرند اعداد هشت رقمي را بطور كامل تكرار يا بازگو كنند. علاوه بر اين قبيل روشهاي ساده مي توان از روشهاي ديگر نظير اندازه گيري حافظه از راه تشخيص , توليد مجدد , يادآوري اموري كه باهم درك شده اند قدرت حافظه افراد را سنجيد.براي اينكه معلومات و اطلاعات قبلي و تجارب عمومي آزمودني تاثيري در نحوه ارزيابي و سنجش حافظه نداشته باشد, با استفاده از كلمات يا هجاهاي بي معني مي توان قدرت حافظه فرد را بطور خالص اندازه گيري كرد. مثلا با استفاده از تعدادي از كلمات يا واژه هاي عجيب و غريب ساختگي و ارائه انها به افراد بخواهيم آنچه را كه شنيده اند بازگو كنند. بدون شك اين روش دشوارترين طريقه سنجش حافظه است و كساني كه توانايي قابل ملاحظه اي دراين روش از خود نشان دهند ,‌از هوشمندترين افراد محسوب مي شوند.شبكه اطلاع رساني بهداشتي جوان 

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۱:۲۸ ] [ مشاوره مديريت ]
مراحل مختلف حافظهحافظه به معناي دقيق آن متضمن مراحل توجه , حفظ يا به خاطر سپاري , ياداوري و تشخيص است.
۱. توجه-مقدمه به خاطر سپردن يك مطلب ,توجه و دقت و بالطبع برداشت ذهني و يا يادگيري آن به گونه‌اي است كه براي ذهن مفهوم باشد. بديهي است هر قدر توجه ما بيشتر و دقيق تر باشد و ادراك بهتري از موضوع يا مسا له مورد توجه داشته باشيم به خاطر سپاري ان اسانتر خواهد بود. هر محركي كه بيشتر روي ما تاثير بگذارد ,توجه مارا بيشتر جلب مي كند . همواره هوش ,‌سلامت جسم و بهداشت روان و چگونگي نگرشها و احساسات حاكم بر وجود فرد در نحوه ,‌ميزان و دامنه توجه موثر است. 
۲. حفظ يا به خاطر سپردن-به خاطر سپردن دريافتها و آموخته هاي سمعي , بصري و عملي مهمترين ركن و اساس حافظه است. به همين جهت عموما صرف به خاطر سپردن مطالب و موضوعات نوعي يادگيري تلقي مي شود . افرادي كه از دقت حواس (تيزبيني و تيز شنوايي)‌, مهارتهاي ظريف حركتي و بهره هوشي بيشتري برخوردار هستند, مطالب و موضوعات را زودتر به خاطر سپرده , ديرتر فراموش مي كنند . به عبارت ديگر ,‌افراد تيزهوش از قدرت بيشتري در حفظ كردن و به خاطر سپردن مطالب برخوردارند و كودكان و نوجوانان كم توان ذهني در حفظ كردن مطالب با مشكلات جدي مواجه هستند ,‌به گونه اي كه ميزان هوشمندي كودكان و بزرگسالان را از قدرت حافظه انها مي توان پيش بيني كرد و در غالب موارد ناتواني فرد در به خاطر سپردن مطالب نشانگر پايين بودن ظرفيت هوشي وي است. 
۳. يادآوري-يادآوري فرايندي از فعاليت ذهني است كه ضمن آن فرد موضوعات , مطالب و اموري را كه در گذشته دريافت كرده و به خاطر سپرده است وحال در حوزه حواس او قرار ندارند به ياد مي آورد. 
۴. تشخيص يا بازشناسي-به خاطر آوردن يا شناختن اموري را كه در گذشته وارد حافظه ما شده است و اينك به گونه اي در معرض حواس ما قرار دارد, تشخيص يا بازشناسي مي گويند. تفاوت مفهوم يادآوري و تشخيص در اين نكته است كه در جريان يادآوري , مطالب و موضوعات گذشته را بدون آنكه آنها در حوزه بينايي ,شنوايي و يا ساير حواسمان قرار داشته باشند به خاطر آورده ,يادآور مي شويم اما مراد از تشخيص درمراحل حافظه , زماني است كه وقايع يا موضوعاتي كه قبلا به خاطر سپرده ايم دوباره به صورتي در معرض حواس ما قرار مي گيرد و ما قادر به تشخيص يا بازشناسي آنها مي شويم. مثلا شخصي را كه مدتها پيش در منزل يكي از دوستان ديده بوديم , دركتابخانه يا پارك مي بينيم و يادمان مي ايد كه وي را قبلا ديده ايم. در فرآيند تشخيص يا بازشناسي نيز علاوه بر قدرت ادارك و توانمندي ذهني ,‌ويژگيهاي عاطفي و رواني فرد نيز موثر است.شبكه اطلاع رساني بهداشتي جوان 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۱:۲۸ ] [ مشاوره مديريت ]
قدرت فكر و تخيل خود را پرورش دهيدبرآورد شده كه هفتاد درصد از يادگيري هاي انسان در شش سال اول زندگي صورت مي پذيرد. همچنين توانايي جذب چيز هاي تازه به همين ترتيب و در طي همين سالهاست. تخيل انسان نيز پر بارترين دوران خود را در اين سالهاي نخستين طي مي كند. واقعيت انكار ناپذير آن است كه تخيل كليد تمام يادگيري ها و كليد حل تمامي مسائل است. از اينروست كه اديسون ها و انشتين هاي دنياي ما همگي داراي قوهٔ تخيل فوق العاده اي بوده اند. به عنوان مثال انشتين با تخيل ذهني خود به ميان سيارات و بر فراز پرتوهاي ماه به نظريه هاي علمي خود در مورد زمان و فضا دست يافت. توانايي او در تخيل كودكانه به او كمك كرد تا به غولي در ميان انديشمند ان تيديل شود.
براي داشتن يك حافظه خوب يك تخيل خوب داشتن لازم است و يكي از دلايلي كه سالمندان اغلب از ضعف حافظه گله مي كنند نيز همين است. آنها تخيل را نابود كرده اند بطوريكه ذهن آنها قادر به خلق تصاوير و گنجاندن در حافظه خود نيستند.
هر وقت ما اطلاعاتي را در خزانه حافظه خود ثبت مي كنيم ، از قوه تخيل و قدرت عيني سازي خود براي خلق تصاوير استفاده مي كنيم و اين توان تصوير سازي است كه سهولت يا دشواري ياد آوردن آن اطلاعات را تعيين مي كند. بعلاوه براي آسودگي و ارام بودن مي توان يك منظره تخيلي را مجسم كنيم و اين يك توانايي ارزشمند است.
در مقابل كسي كه فاقد قوه تخيل رشد يافته است براي آسوده سازي خود با مشكلات بسياري روبرو خواهد بود. تخيل خود را مانند جسم خود پرورش دهيد. هر چه تخيل شما رشد يافته تر باشد، ياداوري و حل مسائل برايتان آسانتر خواهد بود.
بزرگترين فاتحان تاريخ بشر، خيالپردازاني بودند كه آرزوها و سرشت خود را براي ارئه خدمتي منحصر به فرد به بشريت در هم آميخته اند. لئوناردو داوينچي در دوازده سالگي با خود مي گفت :” من روزي يكي لز بزرگترين هنرمندان تاريخ جهان خواهم شد و همنشين شاهزادگان خواهم بود“ . 
در روزگاران قديم پسرك جواني زندگي مي كرد كه نامش ناپلئون بود. او هر روز ساعتها و ساعتها در رؤياي خود به هدايت و رهبري ارتش خود مي پرداخت و اروپا را فتح مي كرد. بقيه اين داستان را در تاريخ بخوانيد. بنابراين راه پيشرفت در هر زمينه همراه كردن تمرينات جسماني منظم با تمرينات ذهني منظم است. 
يافته هاي علمي ، اخيراً ثابت كرده كه وقتي ما خود را در حال انجام عملي تجسم مي كنيم درست مثل آن موقعي است كه واقعاً آن عمل را انجام مي دهيم . مغز براي ايجاد رفتارهاي نو، دست به تغييرات الكتروشيميايي در سلولهاي خود مي زند. بنابراين براي كسب بهترين نتايج نياز به تمرين ذهني و تمرين جسماني داريم. بنابراين ما مي توانيم بازي گلف ، صحبت كردن در ميان جمع ، اعتماد به نفس و مهارتهاي رانندگي و تمام فنون ديگر را با نشستن روي يك صندلي راحتي و تمرين ذهني ، آنها را بهبود ببخشيم. 
ارزش اساسي تمرين ذهني در اين است كه الگويي از عملكرد كامل و بدون نقص به سلولهاي مغز ارائه مي دهد. ما در سطح تخيل مرتكب اشتباه نمي شويم. علاوه بر آن ياد مي گيريم كه اگر مرتباً نتايج نامطلوبي را در ذهن تصوير كنيم چيزي جزء نتايج نا مطلوب نصيب ما نخواهد شد. پس اگر مي خواهيد در يك كلاس كنفرانس دهيد يا يك تلفن مشكل بزنيد يا براي اولين بار يك قايق بادباني برانيد، قبل از هر چيز زماني را به انجام بي عيب و نقص آن عمل در ذهن خود اختصاص دهيد. موفقترين مردم دنيا همين كار را مي كنند. 

http://yousefamirian.blogfa.com/


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۱:۲۷ ] [ مشاوره مديريت ]
درباره حافظهاز دكتر روزنفلد سئوال شده است كه چرا در جريان استرس و يا اندكي پس از آن حافظه نزديك مختل، پرت و ضعيف مي شود و اين است پاسخ او: استرس در مغز آنزيمي را فعال مي كند كه حافظه نزديك (محفوظات اخير، مثلاً همان روز و يا همان هفته و ماه) را معيوب مي كند و قدرت تمركز حواس و توان تصميم گيري را از فرد مي گيرد كه اين حالت موقتي است و پس از يك استراحت و خواب خوب بر طرف مي شو مصرف شيريني هاي مصنوعي مجددا حافظه خود را اصلاح كنيد.سازمان آموزش و پرورش استان خراسان 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۱:۲۵ ] [ مشاوره مديريت ]
راههاي مقابله با فراموشي و بهسازي حافظهبراي بهسازي حافظه و كاستن از ميزان فراموشي بايد مطالب يادگيري را به صورت معني دار آموخت و محتواي حافظه خود را سازمان داد .
۱) سازماندهي :
يكي از مشكلات عمده در راه يادگيري از عوامل فراموشي ، جابجايي اطلاعات و قاطي شدن اطلاعات در يكديگر است . در صورت تنظيم و سازماندهي اطلاعات، اين عامل مخرب از بين رفته و حافظه انسجام كافي پيدا مي كند. در ضمن مي توان با تلاش اندكي ، ميزان بسيار زيادي اطلاعات را از حافظه بدست آورد.
۲) استفاده از واسطه‌ها:
يك راه براي معنا بخشيدن به مطالب ظاهرا بي معنا استفاده از واسطه‌ها يا ميانجي‌ها است.
۳) ساخت سلسله مراتبي مطالب : 
عناصر يا تكاليف يادگيري را مي توان به صورت يك سلسله مراتب از ساده به دشوار مرتب كرد به نحوي كه يادگيري هر عنصر يا تكليف به يادگيري تكاليف ديگر مربوط باشد فايده اين عمل اين است كه يادگيرنده، يادگيري خود را با مطالب ساده آغاز مي كند و با يادگيري هر مطلب پيش نياز براي يادگيري مطالب بعدي آمادگي كسب مي كند.
وجود پيش نياز يادگيري براي هر مطلب تازه آن مطلب را به حالت آشنا و معني دار براي يادگيرنده در مي آورد .
۴) الگوي يادگيري فعال : 
با استفاده از اين الگو مي توان ياد داري مطالب آموخته شده را طولاني تر كرد .چنين فعاليتي باعث خواهد شد كه ارتباطهاي بيشتري ما بين مطالب آموختني بر قرار شود كه بدين طريق آنها بهتر رمز گرداني خواهند شد.
الف ) يادگيري بخش بخش : منظور از اين روش اين است كه مطالب زياد به بخشهاي كوچكتري تقسيم شود چرا كه با اين روش قسمتهاي قبلي مطالب در تسلط آموخته مي شوند و يادگيرنده پس از يادگيري هر قسمت به سراغ قسمت بعدي خواهد رفت .
ب) پر آموزي : براي مقابله با مشكل فراموشي از فرد خواسته مي شود كه مطالب آموخته شده را تكرار كند . بدين طريق اطلاعات بيشتر تثبيت خواهند شد.
ج)تمرين و مرور ذهني: مرور ذهني به تكرار بخش كوچكي از اطلاعات گفته مي شود كه بلافاصله بعد از رسيدن آن به حافظه كوتاه مدت صورت مي گيرد و باعث باقي ماندن اطلاعات در حافظه كوتاه مدت مي شود .
۵) بسط اطلاعات : 
در بسط دادن مطالب ، به اطلاعات تازه و نو ، از طريق ربط دادن آنها به اطلاعات حافظه دراز مدت ، معني مي بخشيم ، براي اين كار لازم است به روابط منطقي ما بين مواد و مطالب توجه كنيد و مواد و محتواي مطالب را به تجربيات خود ربط دهيد اطلاعات و ايده‌هاي كلي را در ذهن خود ترسيم كنيد و ايده‌هاي جديد را به مطالب از قبل دانسته خود ربط دهيد و وقايع را در ذهنتان ببينيد و بشنويد .
۶) تدابير ياد يار : 
تكنيكهايي كه به ما، در به ياد آوردن آنچه حفظ كرده ايم كمك مي كند تدابير يا وسايل ياد يار ناميده مي شوند. در تكنيك‌هاي تدابير ياد يار از تصوير سازي ذهني استفاده فراواني به عمل مي آيد.
الف ) تصوير سازي ذهني : در هنگام خواندن مطالب سعي كنيد تصوير ذهني از آن براي خود بسازيد و در صورت امكان عملا" آن را انجام دهيد اگر بتوانيد تصاوير مطالب خوانده شده را در ذهن ايجاد كنيد خيلي راحت تر مي توانيد آنها را بخاطر بسپاريد.
ب ) روش قافيه سازي : در اين شيوه بايد به طور آهنگين و با استفاده از مواد و مطالب آموزشي ، وزن و راههاي مقابله با فراموشي و بهسازي حافظه ۴ آهنگ خاصي به آنها ببخشيد و بدين طريق يادگيري و يادآوري آنها را آسانتر سازيد .
ج) روش مكان يابي : در اين شيوه بايد به هنگام يادآوري مطالب ، مكان اشياء را در ذهن مجسم نمائيد . مكانهاي انتخاب شده بايد برايتان كاملا" آشنا باشند تا ياد آوري آنها به سهولت انجام گيرد .
د ) روش كلمه آويز : بدين منظور فرد بايستي ليستي از كلمات هم وزن و قافيه را حفظ كند و پس از آن ما بين كلمات ليست و موادي كه مي خواهد آنها را به حافظه بسپارد. ارتباط برقرار كند.
ر ) روش كلمه كليد : در اين روش با استفاده از يك كلمه آشنا ، دو كلمه را به هم ربط داده و آنان را به طور معنا دار به حافظه بسپاريد براي يادگيري زبانهاي خارجي اين شيوه بسيار مفيد است .
ز ) روش تقطيع : با استفاده از اين روش مي توان اطلاعات را به واحدهاي كوچك تقسيم بندي كرد . مثلا" براي به ياد سپردن يك عدد ۱۲ رقمي مي توان آن را به ۳ دسته ۴ رقمي تقسيم كرد.
و ) روش اكرونيم و آكروستيك : اكرونيم‌ها نشانه‌هاي حروفي هستند كه فرد با استفاده از آنها مطالب راههاي مقابله با فراموشي و بهسازي حافظه ۵ نسبتا" پيچيده اي را به خاطر مي آورد مثل ( يونسكو unesco ). در اكروستيك‌ها از واژگان يا جملاتي استفاده به عمل مي آيد كه حروف يا حرف اول هر واژه نشان دهنده آن ماده اطلاعاتي است كه بايد به خاطر سپرده شود .
هـ ) روش داستان سازي براي خود: اگر يك ليست از مواد غير مربوط به هم داشته باشيد و بخواهيد آنها را حفظ كرده و بعدا" به خاطر بياوريد مي توان براي پيوند دادن ما بين مواد ليست از روش داستان سازي استفاده كنيد.سايت وبگرد 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۱:۲۴ ] [ مشاوره مديريت ]
عوامل موثر در تقويت حافظهبه طور كلي تقويت حافظه يعني همان يادگيري بهتر , چرا كه هر انچه در فرايند يادگيري تاثير دارد بالطبع در حفظ و نگاه داري ذهني نيز موثر است. اگر قوانين يادگيري را بخوبي بدانيم و به انها به گونه اي كه قبلا اشاره شد عمل كنيم , يادگيري بهتر صورت مي گيرد و نتيجتا مطالب را اسانتر به ذهن مي‌سپاريم . در هر حال با در نظر گرفتن انچه كه موجبات فراموشي انسان را بيشتر فراهم مي‌آورد , به اختصار به عوامل موثر در تقويت حافظه اشاره مي‌كنيم. 
۱- معنا داربودن موضوع يادگيري
هر قدر موضوع يادگيري معنا و مفهوم روشنتري داشته باشد و دانش اموزان به سهولت ان را درك كنند, راحت تر و سريعتر مي توانند مطالب را به خاطر بسپارند . بنابراين مفاهيم درسي و مباحث كلاسي بايد به گونه اي باشد كه دانش اموزان با توجه و دقت لازم قادر به درك انها باشند و بينش و بصيرتي نسبت به ان مطالب پيدا كنند. بديهي است حفظ كردن و به خاطر سپردن قطعه شعري كه فرد بخوبي معنا و مفهوم انرا مي داند وچه بسا از ان لذت مي برد, بسيار اسانتر از حفظ كردن چند بيتي است كه بر معنايش بخوبي اگاه نيست. 
۲- خوشايندي موضوع يادگيري
هر قدر دانش اموزان مطالب ارائه شده را بيشتر دوست داشته باشند, زودتر ياد مي گيرند , بهتر به خاطر مي‌سپارند و ديرتر فراموش مي كنند. هميشه ذوق و تمايل افراد نيز در فرايند حفظ و ياداوري مطالب تاثير دارد, به طوري كه هر قدر مطالب ارائه شده در جهت ارضاي نيازهاي عاطفي و رواني افراد باشد, بهتر اموخته شده راحت تر به خاطر سپرده مي‌شود.
بايد زندگي , مدرسه و درس را براي همه شاگردان زيبا و دوست داشتني جلوه داد. بايد كاري كرد كه دانش آموزان معلم كلاس را دوست داشته باشند. دانش اموزاني كه معلمشان را بيشتر دوست دارند, درس او را زودتر ياد مي‌گيرند و كمتر فراموش مي‌كنند.
۳- تكرار و كاربرد آموخته‌ها 
تكرار و يا مرور ذهني اموخته‌ها و به كاربستن انها موجبات تقويت حافظه را فراهم مي‌سازد.
۴- كل خواني 
همان طوري كه در جريان يادگيري, فراگيرنده , ابتدا كل امر اموختني را درك مي‌كند و سپس به بررسي اجزاي تشكيل دهنده ان مي پردازد , در جريان حفظ و به خاطر سپاري مطالب نيز همين اصل مورد توجه است و مطالعه كل موضوع , يادگيري را معنا مي سارد و حفظ ان را اسانتر مي‌كند. حفظ كردن يك قطعه شعر زماني مي‌تواند راحت تر انجام پذيرد كه ابتدا تمامي شعر را لااقل يك بار خوانده ، معنا و مفهوم كلي ان را به دست اوريم و بعد به صورتي كه مايل هستيم تمرين كنيم و انرا به خاطر بسپاريم. وقتي ابتدا كل يك مطلب را به ذهن مي‌سپاريم , تصوير درستي از معنا و مفهوم كلي ان را دريافته، بالطبع راحت‌تر مي‌توانيم ان را به خاطر بسپاريم . بنابراين قبل ازاينكه يك بخش يا يك فصل از كتابي را كه براي اولين بار مي‌خواهيم انرا مطالعه كنيم , صفحه به صفحه بخوانيم، شايسته است كه ابتدا نگاهي اجمالي به فهرست و همه صفحات ان بيندازيم و اگر در پايان فصل خلاصه‌اي از ان ذكر شده باشد, ان را نيز مطالعه كنيم و پس از اينكه يك برداشت كلي از محتواي فصل مورد نظر برايمان فراهم شد شروع به خواندن تمامي ان كنيم.
۵- دقت به هنگام مطالعه 
براي اينكه بتوانيم مطلبي را بهتر به خاطر بسپاريم , لازم است با نيت قبلي و انگيزه مشخص شروع به مطالعه ان كنيم و به هنگام خواندن يا گوش دادن به متن , تمركز ذهني و دقت كافي داشته باشيم . مطالعه كتابهاي درسي و غير درسي با اكراه و بي ميلي و در حالت خواب الودگي و بي حوصلگي , زمينه به ياد سپاري مطالب را فراهم نمي سازد . زماني كه انسان مطالبي را بدون انگيزه تمركز ذهني و دقت مطالعه كند, اشتهاي يادگيري و به خاطر سپاري به حداقل ممكن مي رسد. بايد توجه داشت كه دقت به معناي دقيق ان امري انتخابي و مستلزم امادگي قبلي , فعاليت هماهنگ اعضاي حسي و دستگاه عصبي و عضلاني و بهره گيري از تجارب گذشته است.
۶- پرهيز از حفظ مطالب طولاني بدون فاصله و استراحت كافي
زماني كه مطالب حفظي خيلي طولاني و خسته كننده باشد از ميزان دقت و تمركز ذهني فرد كاسته مي‌شود. آزمايشهاي مختلف نشان مي دهد كه يادگيري و حفظ كردن مطالب بصورت غير متمركز يا پراكنده موثرتر است و در زمان كمتري صورت مي گيرد. مثلا دو تمرين كه هر كدام ۲۰ دقيقه طول بكشد موثرتر از يك تمرين ۴۰ دقيقه‌اي است. 
لازم است فراگيران پس از يادگيري و حفظ مطالب مورد نظر حتما استراحت كنند, تا اينكه مطالب 
به خاطر سپرده شده فرصت و مجال استحكام ذهني را پيدا كنند واز تداخل ذهني و مزاحمت در يادگيريهاي بعدي جلوگيري شود. در واقع براي اينكه مطالب حفظ شده به صورت حافظه بلند مدت در ذهن ما بماند و زود فراموش نشود شايسته است به آن فرصت كافي براي استقرار و استحكام ذهني داده شود. اگر حافظه فرصت استحكام پيدا نكند, مطالب به خاطر سپرده شده زودتر فراموش مي شود. بنابراين نبايد در حفظ مطالب و موضوعات مورد نظر دچار عجله و شتابزدگي شد. رعايت فاصله بين مطالعه مختلف و استراحت كافي بعد از يادگبري يك فصل يا موضوع خاص امري كاملا ضروري است. 
۷- نقل و بيان آموخته ها 
براي اينكه مطالب آموخته شده بهتر در ذهن بماند لازم است چند بار برداشتها و محفوظات ذهني را براي خودمان يا ديگران بيان كنيم. چنانچه انسان مطالبي را كه به خاطر مي سپارد در فرصتهاي مناسب براي دوستان , همكلاسيها و يا خودش نقل كند, زمينه حفظ و به خاطر سپردن مطالب راحت تر و با سرعت بيشتر فراهم مي شود. بديهي است نقل مطالب زماني مي تواند به صورت موثر و خوشايند صورت پذيرد كه كل مطالب براي شخص بازگو كننده مفهوم بوده ,درك درستي از آن به دست آورده باشد.شبكه اطلاع رساني بهداشتي جوان 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۱:۲۳ ] [ مشاوره مديريت ]
روش موثر در بازسازي حافظه● ٨ روش موثر در بازسازي حافظه :
آيا اخيرا فراموش مي كنيد دسته كليد خود را كجا گذاشته ايد؟ داخل اتاق ميشويد بدون اينكه بدانيد براي چه كاري به ان سمت ميرويد؟
آيا بعد از ريختن چاي در استكان قوري را در يخچال مي گذاريد؟ شماره تلفن منزل خود را فراموش مي كنيد ؟
نگران نباشيد! متخصصان معتقدند كه استرس هاي روزمره تا حدي مغز انسان را تحت تاثير قرار مي دهند كه كم حافظگي را به وجود مي آورد.
● روانشناسان در اين زمينه تو صيه مي كنند كه :
١) موز بهترين دوست حافظه : ويتامين B بهترين تغذيه حافظه است و موز داراي اين منبع غني ميباشد.
٢) مهرباني با خويشتن : انجام كارهاي مورد علاقه مانند خريدن يك شاخه گل , كتاب رمان, ملاقات دوستان قديمي و ........ باعث افزايش ترشح 
هورمون " دوپامين " مي شود كه احساس خوبي را در فرد به وجود مي آورد و اين افزايش تاثير مثبتي بر سلسله اعصاب و آن بخش از مغز كه مسوول حافظه است ميگذارد.
٣) قدم بزيند : زنان يا مرداني كه در به طور مرتب قدم مي زنند بسيار كمتر دچار فراموشي ميشوند . چرا؟ تحقيقات نشان داده است كه فعاليت ,ارتباط مغزي را در بخشي كه ذهن مسوول حافظه است گسترش مي دهد.
٤) غذاي سس دار نخوريد : بر اساس تحقيقات انجام شده برروي عادت غذايي بيش از ٨ هزار نفر , استفاده از اين نوع سس ها و غذاهاي سويا دارباعث كاهش قدرت حافظه مي شود. علت آن است كه يك ماده شيميايي موجود در اين نوع سس ها و سويا كه گفته مي شود ضد سرطان و بيماري قلبي است دقيقا عكس اين خواص را با خود دارد. با اين حال يك بار خوردن آن در هفته چندان مشكلي ندارد!
٥) خواب به موقع : يك استراحت خوب مغز مي تواند اطلاعات بشتر و بهتري را به حافظه شما باز گرداند تا مغزي كه تمام روز را بدون استراحت گذرانده باشد .
٦)بيشتر به خودتان برسيد : تحقيقات نشان مي دهد افرادي كه رژيم هاي غذايي بسيار كم كالري در برنامه روزانه خود دارند نه تنها پروسه اطلاع رساني را بسيار كند انجام مي دهد بلكه از ديگر افراد هم سن و سال خود كه اين رژيم را ندارند نيز كمتر قادر به استفاده از حافظه خود مي باشند.
لذا به فكر خود باشيد و رژيم هاي غير موجه را فراموش كنيد.
٧) چاي گياهي بنوشيد : آهن براي عملكرد صحيح حافظه ضروري است و نوشيدني هاي كافئين دار به علت دارا بودن موادي به نام " تانن " ( اسيد تانيك) كه ٧٥ درصد آهن موجود در بدن را از بين مي برند.
٨) خوردن قند و شكر مصنوعي را كاهش دهيد : اين امر ممكن است در كاهش وزن به شما كمك كند اما نوشيدن بيش از يك يا دو نوشيدني رژيمي در طول روز حافظه دراز مدت شما را تخريب مي كند . خوشبختانه تاثيرات منفي اين مسئله دائمي نيست و شما به راحتي مي توانيد با قطع مصرف شيريني هاي مصنوعي مجددا حافظه خود را اصلاح كنيد.پايگاه اطلاع رساني استان گلستان 


امتیاز:
 
بازدید:
۵ نكته براي تقويت حافظهآيا تا به حال اتفاق افتاده است كه نام كسي را كه سابقاً ملاقات كرده بوديد فراموش كنيد؟ يا فلان وسيله را كجا گذاشته ايد يا آيا در ماشين را قفل كرديد يا نه؟ مطمئناً چنين اتفاقاتي براي شما هم افتاده است. 
اما اگر اين از دست دادن حافظه مكرراً اتفاق بيفتد و شما توانايي تمركزتان را از دست بدهيد چه مي شود؟ 
متاسفانه، از دست رفتن حافظه و بالا رفتن سن رابطه اي مستقيم دارند. در اوايل ۲۰ سالگي، مغز شروع به از دست دادن بعضي سلول هاي عصبي مي كند و بدن كمتر مواد شيميايي مورد نياز مغز براي درست كار كردن را توليد مي كند. خوشبختانه، شما كارهاي زيادي مي توانيد انجام دهيد تا اين جريان را كندتر كنيد. در اينجا به چند نكته اشاره مي كنيم كه با رعايت آن مي توانيد حافظه تان را تقويت كنيد. 
۱) غذاهاي سالم بخوريد 
استفاده از يك رژيم غذايي سالم و مناسب نه تنها براي جسمتان مفيد است، بلكه براي مغز و حافظه تان نيز لازم است. بر طبق نظرات آكادمي عصب شناسي در امريكا، خوردن ميوه ها و سبزيجاتي كه حاوي ميزان زيادي آنتي اكسيدان هستند مثل توتها، مركبات، اسفناج، هويج، كلم بروكلي، گوجه فرنگي و سيب زميني شيرين مي تواند تا ۱۱ درصد احتمال سكته را پايين تر بياورد. 
تحقيق ديگري نشان مي دهد كه آنتي اكسيدان ها و پلي فنول هاي موجود در ذغال اخته، كران بري و انگور مي تواند توانايي ارتباط سلول هاي مغزي را با يكديگر بالا برده و خطر آسيب رسيدن به آنها را پايين مي آورد. 
به جز ميوه و سبزيجات، مواد ديگري مثل كاركامين و همچنين ويتامين هاي B مثل نياكتين و اسيد فوليك نيز در اين زمينه كمك كننده هستند و خطر ابتلا به آلزايمر را پايين مي آورند. 
۲) از نوشيدن مشروبات الكلي خودداري كنيد 
همه مي دانند كه نوشيدن مشروبات الكلي باعث از دست دادن حافظه به طور موقت مي شود. اما محققين دريافته اند كه مي تواند عوارض طولاني مدت نيز داشته باشد و روي سلول هاي مغزي تاثير مي گذارد. تاثير موقتي آن رابطه اي نزديك با ميزان مصرف نوشيدني دارد. هرچه ميزان بيشتري بنوشيد، حافظه تان كندتر خواهد شد. 
۳) جسمتان را ورزش دهيد 
همه ي ما ميدانيم كه براي روي فرم نگاه داشتن هيكل و بدنمان بايد ورزش كنيم. اما آيا مي دانستيد كه ورزش كردن باعث تقويت حافظه تان نيز مي شود؟ 
ورزش هاي قلبي-عروقي مانع از دست رفتن حافظه مي شود. پزشكان بر اين عقيده اند كه اين به اين دليل است كه ورزش گردش خون را در مغز بالا مي برد و نمي گذارد كه بافت هاي عصبي مغز با بالا رفتن سن