مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 4141
دیروز : 1950
افراد آنلاین : 8
همه : 5160530
مغزتان را تمرين دهيدتمرين‌دادن مغز به همان اندازه تمرين‌دادن جسم اهميت دارد، به خصوصي وقتي كه داريد پا به سن مي‌گذاريد.
براي اينكه حدت ذهني‌تان را حفظ كنيد، به اين توصيه‌ها عمل كنيد:
▪ ذهن‌تان را با انجام فعاليت‌هاي فكري مشغول نگهداريد. مانند حل كردن جدول كلمات متقاطع 
▪ فهرست‌هايي از كارهايي كه بايد انجام دهيد تهيه كنيد تا فعاليت‌ها و وعده‌هايي را كه داريد به ياد داشته باشيد. 
▪ هنگامي كه داريد چيز جديدي را ياد مي‌‌‌گيريد، ترتيبي دهيد كه چيزي حواس‌تان را پرت نمي‌كند. همه توجه‌تان را معطوف آن كار كنيد، و از همه حس‌هاي‌تان براي آشنا‌شدن با آن استفاده كنيد. 
▪ يك كار را به چندين گام تقسيم كنيد، و اين مراحل را در يك دوره چندروزه توزيع كنيد. براي مثال چند روز را به آموختن چگونگي برنامه‌دادن به يك وسيله الكترونيك جديد بگذرانيد. 
▪ چيزي را كه مي‌خواهيد به ياد داشته باشيد، در ذهن‌تان مرور كنيد، و عاداتي را در انجام كارهاي‌تان به وجود آوريد، براي مثال چيزهايي را كه لازم داريد هميشه در جاي معيني بگذاريد. 
▪ مقداري كافي تعامل اجتماعي انجام دهيد، خواب و فعاليت جسمي منظم داشته باشيد. 
▪ هر وقت كه ممكن است، استرس‌تان را كاهش دهيد.همشهري آنلاين 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۱:۱۸ ] [ مشاوره مديريت ]
آئين حضور و گفتگو در جلساتبه عقيده بسياري از كارشناسان، جلسات اداري در اكثر موارد وقت تلف كردن بوده و تنها در صورتي كه چاي و شيريني در ميان باشد، قابل تحمل هستند. همه ما - كارمندان - هنگامي كه يك نفر در جلسه شروع به سخنراني درباره موضوعي كاملا بي ربط ميكند، معذب شده، با حمله يكي از اعضا به يك عضو كمروي جلسه برايش دلسوزي كرده و در تعجب مانده ايم كه بعضيها چگونه با رديف كردن كلمات نامفهوم و غريب جمله هايي طولاني ميسازند و زمان را با سخنان بيهوده خود هدر ميدهند. 
اما يك جلسه اداري هر قدر خسته كننده و انرژي بر به نظر برسد، نبايد آن را دست كم گرفت. در حقيقت اين جلسات ميتوانند موقعيت حرفه اي شما را در جهت مثبت - يا منفي - تحت الشعاع قرار دهند. 
در اينجا به ۱۰ مورد از كارهايي كه هرگز نبايد در يك جلسه انجام داد، اشاره ميكنيم : 
۱) دير رسيدن. وارد شدن در جلسه اي كه مدتي است آغاز شده يعني من بي نظمم. چند دقيقه زودتر رسيدن نه تنها نشانه اين است كه شما براي وقت ديگران احترام قائليد، بلكه موجب ميشود جاي بهتري هم پيدا كنيد. 
۲) آماده نبودن. اگر از قبل مواردي براي مطالعه يا صورت جلسه را در اختيار شما قرار داده اند، آنها را بخوانيد. از قبل به سوالات يا پيشنهاداتي كه ميتوانيد در جلسه مطرح كنيد، فكر كنيد. 
۳) در انحصار گرفتن گفتگو. هنگامي كه زمان تبادل نظر ميرسد، رسم جاري بر اين است كه ابتدا اشخاصي كه مقام بالاتر يا تجربه بيشتري دارند به بيان ديدگاه و نظرات خود بپردازند و پس از پايان يافتن نوبت اين افراد، نوبت به ديگران ميرسد كه نظر خود را به طور خلاصه بيان كنند. در اين هنگام با صداي يكنواخت و آهسته صحبت نكنيد و به ياد داشته باشيد كه اگر نكته مهمي براي گفتن نداريد، مجبور به صحبت نيستيد. هيچ نگفتن بهتر از گفتن چيزي بيهوده است. 
۴) نظر خود را به شكل پرسش مطرح كردن. بيان كردن نظر قطعي به شكل و آهنگ يك پرسش، به ديگران فرصت ميدهد كه با آن مخالفت كرده، درباره آن بحث كنند و در آخر ايده شما را به نفع خود تمام كنند. بهترين كار اين است كه نظر خود را در قالب جمله اي قطعي مانند اين بياييد بيشتر تحقيق كنيم بيان كنيد، نه اينكه بگوييد: بهتر نيست بيشتر تحقيق كنيم؟. 
۵) تعبير نادرست از مسير گفتگو. سعي كنيد نيازها و حال و هواي موجود در جلسه را درك و دريافت كنيد. با دقت به سخنان ديگران گوش دهيد تا متوجه شويد كه جو حاكم تا چه حد پذيراي نظرات شما خواهد بود. شما بايد كاري كنيد كه پيامتان براي جمع مناسب باشد. براي مثال اگر همه بر روي كاستن از هزينه تمركز كرده اند و شما قصد داريد درباره ارتقاي سيستم صحبت كنيد، يا بايد راهي پيدا كنيد كه اين ارتقاي سيستم را به مبحث كاستن از هزينه ربط دهيد يا اينكه مطرح كردن آن را براي جلسه ديگر بگذاريد. 
۶) پرخاش كردن. متاسفانه گاهي عده اي يك جلسه اداري را بيشتر به عنوان ميدان جنگ لفظي و خودشان را گلادياتورهاي مسلح به شمشير زبان فرض ميكنند. اگر شما هدف اتهام يا تمسخر چنين افرادي قرار گرفتيد، با خونسردي از خود دفاع كنيد. اگر براي پاسخ به فكر كردن نياز داريد، با پرسيدن پرسشي كه طرف مقابل را به جوابگويي وادارد، براي خود زمان بخريد. براي مثال بپرسيد: آقاي... از روي چه حسابي تصور ميكني من براي نتايج فروش ارزش قائل نيستم؟ 
۷) جويدن آدامس. جويدن آدامس با صداي تق تق و چلپ چلپي كه در سكوت جلسه به خوبي شنيده ميشود و حالت حركت مداوم دهان، نه تنها توهين آميز و عصبي كننده كه بسيار غير حرفه ايست. 
۸) روشن گذاشتن تلفن همراه. همانطور كه ميدانيد بايد تلفن را در سينما و كنسرت خاموش كنيد، متوجه باشيد كه خاموش كردن تلفن همراه يا بستن صداي آن در جلسات هم ضروري است. صداي زنگ رشته كلام گوينده را قطع كرده و حواس شنوندگان را از موضوع منحرف ميكند. در ضمن، پاسخ دادن به تلفن در جلسه هم به هيچ وجه شايسته نيست. 
۹) منحرف شدن از موضوع. موضوع گفتگو را تغيير ندهيد. بر روي آنچه كه با همكارانتان بررسي ميكنيد، متمركز شويد تا به نتيجه برسيد. اگر پرداختن به بخشهاي نامربوط به نظرتان ضروري ميرسد، قبلا نظر موافق حاضران را جويا شويد. يك روش مناسب براي عنوان كردن نكات مهم اما خارج از برنامه گفتگو، يادداشت كردن آنها و مطرح كردن آن در زمان مناسب است. 
۱۰) حاضر نشدن در جلسه. بله، شما مطمئنا با حضور نيافتن در جلسه و نشستن پشت ميز خود ميتوانيد به بسياري از كارهاي مهمتر رسيدگي كنيد. اما اگر اين جلسه به درخواست يكي از مديران شركت يا مقام بالاتر شما تشكيل ميشود، شما فرصت معرفي خود را به اين شخص از دست ميدهيد. به ياد داشته باشيد كه جلسات اداري تنها درباره بهره وري، سود و زيان نيست، اين جلسات مكان مناسبي براي ارايه تصويري مثبت از شما و آموختن از حرفه ايهاست.


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۱:۱۷ ] [ مشاوره مديريت ]
۷ زبان جسماني كشنده▪ اما چگونه مي توانيد مهارت هاي غير كلامي خود را افزايش دهيد؟
از انجام حركات نامناسب پرهيز كنيد و در عوض حركات جايگزيني كه مناسب شرايط موجود هستند را انجام دهيد. با اين كار شما متوجه تفاوت شگرفي كه در زندگي شما به وجود مي آيد، خواهيد شد. من بعد از ساليان دراز كار در اين زمينه و آموزش تعداد بسياري بازرگان كارآمد، به ۷ حركت كشنده دست پيدا كردم كه انجام آن باعث مي شود مستمعين نسبت به گفته هاي شما بي اهميت شده و تحت تاثير قرار نگيرند. سعي كنيد از انجام آنها اجتناب كنيد، آنگاه با يك چنين كار كوچكي تغييرات چشگيري در زندگي شما به وجود خواهد آمد.
قاتل ۱) اجتناب از برقراري ارتباط چشمي
ـ گوياي چه مطلبي است: شما دچار كمبود اعتماد به نفس هستيد، براي سخنراني آماده نيستيد و به همين دليل عصبي و دستپاچه شده ايد.
ـ حركت جايگزين: در طول سخنراني در حدود ۹۰ درصد از كل زمان را به چشم هاي حضار نگاه كنيد. بسياري از افراد بيشتر وقت خود را صرف نگاه كردن به زمين، پرده اسلايد، و يا ميزي كه پيش روي آنها قرار دارد مي كنند. رهبران و مديران موفق در حين صحبت كردن مستقيما به چشم هاي شنوندگان خود نگاه مي كنند.
"جان رابرتز" نامزد رياست دادگستري آمريكا مورد تقدير بسياري از روزنامه ها قرار گرفت. از او به اين خاطر كه "مطمئن به نظر مي رسد" تشكر شد. اما او به راستي چه كاري انجام داد كه باعث شد در ذهن افراد يك چنين تصويري را از خود بر جاي بگذارد؟ او در حين تمام سخنراني هايش، به جاي اينكه بر روي نوشته هايش خم شود و نگاهش به يادداشت هايش باشد، مستقيما به چشم هاي مستمعين نگاه مي كرد.
قاتل ۲ ) خميدگي
ـ گوياي چه مطلبي است: شما فاقد قدرت هستيد و اعتماد به نفس خود را از دست داده ايد.
ـ حركت جايگزين: اگر قرار است در طول مدت سخنراني در جايي ثابت بايستيد، بهتر است پاهاي خود را به عرض شانه باز كنيد و اندكي به سمت جلو گرايش داشته باشيد. در اين حالت شانه ها نيز مي بايست اندكي به سمت جلو متمايل شوند. در اين وضعيت شما اندكي مردانه تر جلوه مي كنيد. توجه داشته باشيد كه سر و ستون فقرات بايد راست باشد. سعي كنيد از تريبون و يا سكويي كه در جلوي شما قرار دارد به عنوان دستاويزي براي تكيه دادن استفاده نكنيد.
قاتل ۳ ) تكان خوردن، جنبيدن و پيچ و تاب خوردن
ـ گوياي چه مطلبي است: شما عصبي، دستپاچه و نا آرام بوده و از آمادگي لازم برخوردار نيستيد.
ـ حركت جايگزين: از تكان خوردن دست بكشيد. تكان هاي بي جا و جنبش هاي بي مورد هيچ هدفي را در بر ندارند. من اخيرا با رئيس يك شركت كامپيوتري جلسه اي داشتم. مشكل از اين قرار بود كه او مي بايست جريان تاخير در حمل يكي از محصولات را به اطلاع يكي از سرمايه گذاران بزرگ شركت مي رساند. او و تيمش تقريبا توانسته بودند كه شرايط را تحت كنترل خود در آورند و از شكست خود درس هاي خوبي بگيرند، اما متاسفانه حركات غير كلامي آنها گوياي امر ديگري بود.
بزرگترين مشكل اين فرد عقب و جلو رفتن در هنگام ايراد سخنراني بود. اين امر كمبود صلاحيت و شايستگي و عدم توانايي كنترل امور را بيان مي كند. با آموختن اين مطلب كه بايد در حين سخنراني حركات هدفمند انجام دهد، او توانست زندگي شغلي خود را از خطر نابودي نجات دهد. سرمايه گذار نيز جلسه را با اين ديد كه تمام امور تحت كنترل است، ترك كرد.
قاتل ۴) بي حركت ايستادن
ـ گوياي چه مطلبي است: شما انعطاف پذير نبوده و فرد كسل كننده، بي انرژي و خسته كننده اي هستيد
ـ حركات جايگزين: راه برويد، حركت كنيد و ... بيشتر افرادي كه براي آموزش آداب سخنراني به نزد من مراجعه مي كنند، داراي اين تصور غلط هستند كه يك سخنران خوب بايد سفت و سخت بر سر جاي خود ميخكوب شود. چيزي كه من به آنها مي گويم اين است كه نه تنها راه رفتن قابل قبول است، بلكه خوشايند نيز هست. بسياري از تجار بزرگ به ميان مردم مي روند و دائما در حال حركت هستند... البته حركت هدفمند! شايد يك سخنران پويا و پر انرژي براي هدف خاصي از يك سمت اتاق به طرف ديگر آن حركت كند، اما اگر هيچ كسي در آن قسمت از اتاق حضور نداشته باشد، خوب بالطبع اين حركت او بي مورد است و جزء موارد هدفنمد به شمار نمي آيد. علت اينكه من به متقاضيان خود پيشنهاد مي كنم كه قسمت كوتاهي از سخنراني هايشان را ضبط كنند نيز اين است كه مي خواهم بدانم كه آيا حركات خارج از محدوده انجام مي دهند و يا خير.
قاتل ۵ ) قرار دادن دستها در داخل جيب
ـ گوياي چه مطلبي است: شما علاقه خاصي به مطلب مورد بحث نداريد، و غير متعهد و نا آرام هستيد.
ـ حركات جايگزين: در اين قسمت راه حل ساده اي براي شما داريم: دست هاي خود را از جيبتان در آوريد. تجار بزرگ هيچ گاه در حين سخنراني هر دو دست خود را درون جيب هايشان قرار نمي دهند. قرار دادن يكي از دست ها در داخل جيب، در زماني كه با دست ديگر در حال انجام دادن ژست و فيگور هستيد قابل قبول مي باشد.
قاتل ۶) استفاده از ژست هاي ساختگي
ـ حركت جايگزين: خيلي خوب است كه بتوانيد ژست هاي متفاوتي به خود بگيريد، فقط بايد توجه داشته باشيد كه اين كار را به حد افراطي انجام ندهيد. پژوهش ها ثابت كرده اند كه ژست هايي كه افراد به خود مي گيرند منعكس كننده افكار بسيار پيچيده اي است و همين ژست ها هستند كه به شنوندگان صلاحيت و شايستگي شما را نشان مي دهند . اما زمانيكه از ايما و اشاره هاي ساختگي استفاده مي كنيد، درست مثل انسان هاي متزور و ريا كار جلوه خواهيد كرد.
به عنوان مثال آقاي بوش هميشه در سخنراني هايي خود از ژست هايي استفاده مي كند كه هيچ ارتباطي با گفته هاي او ندارند. شايد او بيش از اندازه تحت آموزش قرار گرفته باشد. درست مثل زماني كه صدا يك چيز باشد و تصوير يك چيز ديگر." دانا كاروي" نيز از اين موقعيت به نفع خود استفاده كرد و با تقليد از رفتار و گفته هاي بوش براي خود يك شغل پر در آمد درست كرد. او به طور زنده اين برنامه را اجرا كرد، البته شايد به اندازه جرج بوش مستمع نداشت كه بتواند به آنها حكم كند و دستور دهد اما... واقعا هيچ يك از ما نمي خواهيم كه بعد از اتمام يك جلسه مورد تمسخر هم قطارانمان قرار بگيريم.
قاتل ۷ ) جرنگ جرنگ سكه، ضربه زدن به زمين و ساير حركات آزاردهنده
ـ گوياي چه مطلبي است: شما بي نزاكت و عصبي بوده و بر جزيئات مطلب احاطه كامل نداريد.
ـ حركات جايگزين: يك دوربين برداريد و در هنگام سخنراني از خود فيلم برداري كنيد، سپس سعي كنيد آنرا با يك ديد منتقدانه بررسي كنيد. آيا ژست هايي پيدا مي كنيد كه خودتان هم متوجه انجام دادن آنها نبوديد؟ چندي پيش با نويسنده اي برخورد كردم كه كتابي در مورد پروژه هاي مديريتي نوشته بود. او در طي جلسه معرفي كتاب هيچ كاري به غير از به صدا در آوردن تك تك سكه هايي كه در جيبش بود نداشت و متاسفانه در آن روز نتوانست كتاب هاي زيادي را به فروش برساند و علاوه بر اين امتيازي از نظر مهارت هاي مديريتي نيز كسب نكرد.
انرژي منفي و عصبانيت شما در ضربه هاي پا، دست زدن به صورت، و تكان دادن پاها به سمت بالا و پايين نمودار شود. هنگاميكه متوجه شديد در حال انجام دادن يك چنين كاري هستيد، بهتر است خيلي سريع آنرا متوقف كنيد!بيرتك 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۱:۱۷ ] [ مشاوره مديريت ]
نكته هائي مفيد براي ايراد يك سخنرانيهنگامي كه مي خواهيد يك موضوع را در جلسه اي (با هر تعداد شركت‌كننده) توضيح دهيد، و يا گزارشي از فعاليتهاي انجام شده در يك پروژه را ارائه كنيد و يا حتي در يك جمع دوستانه صحبت كنيد مطمئنا كار سختي خواهيد داشت تصور كنيد چندين جفت چشم كوچكترين حركات شما را زيرنظر دارند و چندين جفت گوش حرف به حرف شما را مي شنوند و براساس اين ديده ها و شنيده ها درمورد شما و مطالبي كه ارائه مي كنيد قضاوت مي كنند، ازسوي ديگر شما ملزم به اقناع آنها و يا دفاع از عملكردتان و يا حتي اثبات خودتان هستيد در هر جايگاهي كه قرار داريد فرقي نمي كند، شما در موقعيت خطيري قرار گرفته ايد. پس سعي كنيد بهترين باشيد، دو اصل بسيار مهم را فراموش نكنيد اول تسلط كامل به مطالبي كه مي خواهيد ارائه دهيد و دوم حفظ خونسردي و آرامش. شما با رعايت اين دو اصل و توجه به نكاتي كه درپي خواهدآمد علاوه بر يك ارائه خوب، يك جلسه زيبا را برگزار مي كنيد.
۱) مخاطبان را شناسايي كنيد.
اگر شما سطح علمي، فرهنگي و حتي شخصيتي مخاطبان را بدانيد، ارتباط بهتري با آنان برقرار مي كنيد و آنچه را كه آنها دوست دارند يا مي خواهند بشنوند ارائه مي دهيد و اين يعني اثرگذاري بهتر و بيشتر.
۲) يك پيام مشخص داشته باشيد.
قبل از اينكه كار تهيه مطالب خود را شروع كنيد، پيام كليدي خود را مشخص كنيد. درواقع پيام شما بايد بتواند مخاطبان را به يك راه مشخص رهنمون و امكان تفكر درمورد راههاي ديگر را فراهم سازد.
۳) براي هر تصوير متن كوتاهي آماده كنيد.
هر تصوير (متن يا عكس) كه پخش مي شود. خلاصه اي از موضوع آن بايد ارائه شود. اين خلاصه مي تواند شفاهي باشد يا به صورت زيرنويس ارائه شود. اين باعث خواهدشد تا در وقت صرفه جويي شود.
۴) مطالب و مفاهيم خاص را برجسته كنيد.
مطالبي را كه توضيح آنها براي «پذيرش» مخاطب «اهميت» بيشتري دارد را مشخص كنيد.
۵ ) قبل از جلسه، تمرين كنيد.
۶ ) ساختار اثربخشي براي ارائه طراحي كنيد.
طرح «مسئله» و «حل» آن بهترين روش براي ارائه قدرتمند يك مطلب است. اول «مسئله» را بيان كنيد بعد «راه‌حل» را ارائه دهيد و آن را با يك مثال توضيح دهيد.
۷ ) «همه تيزهوش نيستند» را فراموش نكنيد.
همه مخاطبان شما افراد تيزهوش نيستند. پس سعي كنيد مطالب را خيلي ساده و غيرپيچيده ارائه كنيد، در هر ساعت صحبت كردن ۳ الي ۴ نكته را شرح دهيد.
۸ ) محكم و خوب شروع كنيد.
يك شروع خوب، موفقيت را تضمين مي كند. از روشهاي مختلف استفاده كنيد گاهي يك حكايت يا قصه يا يك خاطره و در بعضي مواقع پرداختن به اصل مطلب مي‌تواند شروع خوبي باشد.
۹ ) از نمودار و چارت استفاده كنيد.
بسياري از مخاطبان شما نمي توانند همزمان با شما اعداد و آمار ارائه شده را تجزيه و تحليل كنند. نمودار كمك مي‌كند تا سريعتر به موضوع دست پيدا كنند و با شما همراه شوند.
۱۰ ) پاياني با شكوه داشته باشيد.
بسياري از مخاطبان آخرين مطلبي را كه شما مي گوييد به خاطر مي سپارند مطمئن شويد كه آخرين مطالبي كه مي‌گوييد همانهايي هستند كه مي خواهيد مخاطبان به آن بيشتر توجه كنند.
۱۱ ) بر نكات مهم تسلط داشته باشيد.
اگر شما نكات مهم را بدانيد راحت‌تر مي توانيد مخاطبان را قانع كنيد و علاوه بر آن با آرامش و بدون استرس خواهيدبود.
۱۲) خوب تنفس كنيد.
۱۳) از چشمانتان استفاده كنيد.
حتما از چشمانتان براي برقراري ارتباط با مخاطب استفاده كنيد با اين كار مخاطبان احساس بهتري خواهند داشت و شما مي توانيد تاثير صحبتهايتان را ببينيد.
۱۴) تجهيزات مناسب را آماده كنيد.
هر جلسه اي، نيازمند تمهيدات خاصي است. تجهيزات موردنياز (نه كم و نه زياد) از قبيل دستگاه نمايش، وايت‌برد، كامپيوتر و... تخاب كلمات و تنظيم جملات و حتي طرز ايستادن و اشاره كردن و حركت دست و گردن و صورت را هنگام ايراد نطق عمومي تشريح كرده است.تاريخ ايران و جهان در اين روز 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۱:۱۴ ] [ مشاوره مديريت ]

باورهاي نادرست

تا حال خيلي درمورد باورها و اعتقادات و اينكه چطور مي‌توانيد براي داشتن زندگي بهتر آنها را تغيير دهيد حرف زده‌ايم. باورها و اعتقادات خاصي هستند كه افراد زيادي را اسير خود كرده‌اند و امروز مي‌خواهيم آن باورها را بررسي كنيم.

اعتقادات ما در قدم اول از والدين، معلمين، همسالان، تلويزيون و رسانه‌ها نشات مي‌گيرد. وقتي سنمان كم است فكر مي‌كنيم بزرگترهايمان بيشتر از ما مي‌دانند به همين خاطر به هرچه كه مي‌گويند اعتماد مي‌كنيم. اما هرچه سنمان بالاتر مي‌رود، ديگر خودمان اعتقادات و باورهايمان نسبت به دنيا را شكل مي‌دهيم. اما كمي از ته‌نشين اعتقادات دوران كودكي در ما مي‌ماند. گاهي‌اوقات بدون اينكه خودمان خبر داشته باشيم درونمان لانه مي‌سازند.

در زير به برخي از اين باورها و اعتقادات اشاره مي‌كنيم. آيا اين اعتقادات را در خودتان مي‌بينيد و اگر ديديد سعي كنيد آنها را تغيير دهيد.

1. اگر در چيزي شكست خوردي، فردي مغلوب هستي!

اين باور معمولاً در مدرسه و در روزهايي كه مي‌خواهيم وارد بزرگسالي شويم، شكل مي‌گيرد. تشويقمان مي‌كنند كه به هر قيمتي كه شده موفق شويم. من اگر شكست بخورم، كه بسيار هم پيش مي‌آيد، دوباره تلاش مي‌كنم، اينقدر آن را امتحان مي‌كنم تا بالاخره موفق شوم. اگر باور داشته باشيد كه اگر در كاري شكست بخوريد، فردي شكست‌خورده هستيد، يعني همه آدم‌هاي دنيا شكست‌خورده هستند. اجازه ندهيد چنين باوري شما را از زندگي عقب بيندازد. يك باور جديد جاي آن بگذاريد.

2. تا وقتي خراب نشده، چرا بايد عوضش كنيم؟

منظورم عوض كردن به منظور عوض كردن نيست. درمورد ارتقاء وسايل، فرايندها و ... صحبت مي‌كنم. براي حركت كردن با سرعت زندگي ما نياز به تغيير داريم و خيلي وقت‌ها با كساني برخورد مي‌كنيد كه مخالف تغيير هستند. تا مي‌توانيد از چنين افرادي دوري كنيد. اگر مي‌بينيد چيزي را مي‌توانيد ارتقاء دهيد، معطل نكنيد.

3. به اندازه كافي براي اينكار استعداد نداري!

هيچ‌كس در دنيا تا زمانيكه كاري را شروع نكرده، مهارت كافي براي آن را ندارد. اگر مي‌خواهيد كاري را انجام دهيد فقط كافي است كه شروع كنيد. از اينكه ممكن است در براي تحصيل در رشته حسابداري نتوانيد وارد دانشگاه شويد استرس به خودتان راه ندهيد، فقط كافي است شروع كرده و تلاش كنيد تا به آن دست پيدا كنيد. اينترنت خيلي بيشتر از آنچه كه در دانشگاه يا مدرسه به شما ياد مي‌دهند اطلاعات دارد پس فقط كافي است كه دنبالش باشيد.

4. براي امتحان كردن يك كار تازه ديگر پير شده‌اي!

متوسط اميد به زندگي در كشورهاي پيشرفته، براي مردها 75 و براي زنان 79 سال است. مطمئن باشيد اين عدد تغيير خواهد كرد و خيلي زود اين سن به 100 سال خواهد رسيد. اين يعني ما هيچوقت براي شروع كردن يك كار جديد پير نيستيم. امتحان كردن يك كار تازه بهترين راه براي فعال نگه داشتن مغز و بالا بردن انگيزه براي زندگي است. مردم ما انتطار دارند تا 75 سالگي عمر كنند، و فكر مي‌كنيد چه اتفاقي مي‌افتد؟ تا همين سن بيشتر عمر نمي‌كنيم! اگر انتظار داشته باشيم كه تا 100 سالگي زنده بمانيم، مطمئناً تغييرات بيشتري در زندگيمان ايجاد مي‌كنيم و كمتر خودمان را منحصر به زمان مي‌كنيم. امتحان كنيد.


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۱:۱۳ ] [ مشاوره مديريت ]
خلق و ايجاد نوآوري در زندگي

نو آوري جزء استعدادهايي است كه مي توان گفت تنها عده كمي از افراد به درستي و به ميزان كافي از آن استفاده مي كنند.

آيا تا كنون برايتان اتفاق افتاده كه حس خلاقيت و نوآوري ديگران شما را به حيرت وا دارد؟ حدس بزنيد، شما هم داراي همان نيرو هستيد! همه انسان با قدرت خلاقيت متولد مي شوند. جعبه مداد شمعي در كودكستان، تنها محدود به كودكاني نمي شود كه داراي استعدادهاي بالفعل هستند بلكه بايد اذعان داشت كه همه افراد داراي استعدادهاي بالفعل هستند.

آيا به ياد مي آوريد كه چقدر طول كشيد كه دوچرخه سواري و يا رانندگي را فرا بگيرد؟ پيش از اينكه بتوانيد مهارتي را بياموزيد، چند بار مرتكب اشتباه مي شويد؟ اين امر در مورد نوآوري نيز صدق مي كند. ايجاد خلاقيت و نوآوري مستلزم تمرين و ممارست و صبر و حوصله مي باشد. اين مقاله قصد دارد تا به شما كمك كند كه خيلي سريع نوآوري و خلاقيت را وارد زندگي خود كنيد.
 نو آوريآيا به ياد مي آوريد كه چقدر طول كشيد كه دوچرخه سواري و يا رانندگي را فرا بگيرد؟ پيش از اينكه بتوانيد مهارتي را بياموزيد، چند بار مرتكب اشتباه مي شويد؟ اين امر در مورد نوآوري نيز صدق مي كند. ايجاد خلاقيت و نوآوري مستلزم تمرين و ممارست و صبر و حوصله مي باشد. اين مقاله قصد دارد تا به شما كمك كند كه خيلي سريع نوآوري و خلاقيت را وارد زندگي خود كنيد.

۱- دنبال اهداف شخصيتان برويد

اگر از افراد نامتعارف تقاضاي كمك كنيد، فقط خودتان را هر چه بيشتر از مسير اصلي دور مي كنيد. اگر يك ايده ناب را در ذهن مي پرورانيد، هيچ لزومي ندارد كه حتماً آنرا با ديگران نيز در ميان بگذاريد. اين امكان وجود دارد كه آنها از درك عميق تفكر شما ناتوان باشند و به همين دليل پشت شما را خالي كرده و موجب تضعيف روحيه تان گردند. اگر تمام نوابغ مي خواستند به حرف هاي اطرافيانشان گوش بدهند، الان ما بايد در قرون وسطي زندگي مي كرديم.

۲- براي گسترش تفكرات خلاقانه، وقت صرف كنيد

هر چقدر بر روي اين مطلب تاكيد كنم، باز هم كافي نيست. البته منظور من اين نيست كه يك روز كامل كاري را به اين امر اختصاص دهيد؛ بسياري از افراد هستند كه اين امر را در كنار مشغله هاي كاري فراوان انجام ميدهند، پس مطمئن باشيد كه شما نيز از عهده آن بر مي آييد.

۳- خود را سرگرم نرمش كنيد

پياده روي كنيد. مسيري به طول يك كيلومتر را بدويد. اندروفين را به داخل رگ هاي خود بفرستيد. نرمش و ورزش موجب پاكسازي ذهن، و ايجاد آرامش در آن مي شوند. اين كار به ذهن شما كمك مي كند كه در مقابل افكار خلاق از خود آمادگي بيشتري نشان دهد.

۴- خواب هايتان را ثبت كنيد

شايد خواب هايي ببيند كه قسمت هوشيار ذهنتان هيچ گاه به آنها فكر نكرده باشد. اين روياها نمايانگر قدرت خلاقيت شما هستند. سعي كنيد خواب هايتان را يادداشت كنيد چرا كه ممكن است مرز شروع نوآوري ها از همين نقطه آغاز شود.

۵- به روش شخصي خود عمل كنيد

“ون گوك” با نقاشي هايش معروف شد، قدرت “همينگ وي” در انتخاب واژگان بي نظير است. شما هم بايد شيوه مخصوص به خودتان را بيابيد. مردم براي چيزهايي كه بي همتا، خالص و سودمند هستند، ارزش بسيار زيادي قائل بوده و از آنها قدرداني ميكنند.

۶- خودتان را به ابزار و وسايل درجه يك محدود نكنيد

براي اينكه در هنر نقاشي، يك شاهكار بوجود بياوريد، حتماً لازم نيست كه از بهترين قلمو و رنگ استفاده كنيد. براي نوشتن پرفروش ترين كتاب، هيچ نيازي به بهترين قلم ها و گرانترين كاغذ ها نيست.

بد نيست بدانيد كه “جي كي رولينگ” اولين جلد از كتاب هاي هري پاتر را بر روي تكه هاي دستمال كاغذي نوشت. اگر شما عكاسي بلد نباشيد، بهترين دوربين را كه هم در اختيار شما قرار دهند، باز هم نمي توانيد عكس هاي زيبايي بگيريد. اگر نوشتن بلد نباشيد حتي اگر آخرين مدل لپ تاپ را هم در اختيارتان قرار بدهند، باز هم قادر نخواهيد بود چيزي بنويسيد. يك فرد هنرمند سعي مي كند از حواشي دور شده و بيشتر بر روي اصل كار تمركز كند.

۷- با علاقه كار كنيد

چه چيز سبب مي شود تا شما صبح ها از تخت خواب بيرون بپريد. چه چيز شعله ها را همچنان سوزان نگه مي دارد؟ كاري را كه بيش از همه ترجيح مي دهيد انجام دهيد، چيست؟

گاهي اوقات افراد كه سرشار از اشتياق و آرزو هستند به راحتي مي توانند جاي افرادي كه داراي استعداد هاي ذاتي هستند را بگيرند. “الن دي جنرس” در سخنانش به اين نكته اشاره كرده است كه اگر شما تمايلي به انجام كاري كه مي كنيد، نداريد پس لزومي ندارد كه به انجام آن ادامه دهيد. گاهي اوقات چيزي را از اعماق وجود خود ميخواهيد و هيچ چيز نمي تواند جلوي شما را بگيرد. شور و اشتياق سبب مي شود شما بتوانيد راه خود را ادامه دهيد.

نگران الهام و كمك نباشيد. گاهي اوقات كمك هاي بيروني زماني به برخي از افراد ميرسد كه كمترين انتظار دريافت كردن آنها را هم ندارند. براي چنين لحظه هايي خودتان را از پيش آماده كنيد. ممكن است زمانيكه در مترو نشستيد يكي از آن افكار ناب به ذهنتان خطور كند و ممكن است در آن لحظه هيچ گونه برگه يادداشتي نداشته باشيد كه آنرا يادداشت نمايد و جهان را به واسطه آن تغيير دهيد. سعي كنيد تا جايي كه مي توانيد از بروز يك چنين فجايعي جلوگيري نماييد. يك قلم و كاغذ در جيب خود داشته باشيد كه هر وقت اراده كرديد در دسترستان باشد.

اميدروارم اين مقاله به شما كمك كرده باشد تا بتوانيد از خلاقيت و نوآوري بيشتري در زندگي خود بهره بگيريد. فقط در آخر مي توانم بگويم كه شما تمام اين امور را براي ايجاد رضايت شخصي انجام مي دهيد نه به دليل جلب رضايت ديگران. شروع كنيد؛ هر يك از اين نكات را در زندگي خود استفاده كنيد تا ببينيد كه وجود نوآوري در زندگي چه تغييرات شگرفي را ايجاد مينمايد.
منبع : سايت كاريزما


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۱:۱۲ ] [ مشاوره مديريت ]

استرس چيست ؟

حالتي است كه شما در واكنش به فشار دنياى بيرون (مدرسه، محيط كار،خانواده، دوستان و ...) يا دنياي درون ( تمايل به موفقيت، ميل به پذيرفته شدن و ...) احساس مى‌كنيد.

استرس واكنش طبيعى افراد در هر سنى است. استرس از غريزه فرد در محافظت از خويش در برابر فشار عاطفى يا جسمى و مقابله با خطر نشات مى‌گيرد. [استرس كودكان]

در واقع اندكى استرس لازم است. بيشتر ما بدون احساس رقابت نمى‌توانيم در ورزش، موسيقى، كار و مدرسه موفق شده به كمال برسيم. بدون استرس بيشتر ما پروژه‌ها يا كار‌هاى خود را به موقع به پايان نخواهيم رسانيد.

استرس جزء زندگي است

رخدادهاي زيادى در زندگى روى مى‌دهد، پس احساس شكست و ياس امري اجتناب‌ناپذير خواهد بود. چيزهايى هستند كه شما نمى‌توانيد كنترل كنيد و نااميدكننده‌ترين بخش قضيه هم همين است.

ممكن است والدين شما دائم در حال مشاجره باشند و يا زندگى اجتماعى شما نابسامان و آشفته باشد. همچنين ممكن است زمانى كه خود را تحت فشار قرار مى‌دهيد- مانند فشار جهت گرفتن نمرات خوب يا ارتقا در كار _ احساس بدى پيدا كنيد.

يك واكنش عمومى به استرس انتقاد از خويش است. حتى ممكن است آنقدر احساس ناراحتى بكنيد كه هيچ چيز دلخوش‌كننده‌اى در زندگى نيابيد و زندگى كاملاً بى رحم و خشن به نظر بيايد.

زمانى كه در چنين وضعي قرار گرفته‌ايد، ممكن است به سادگي فكر كنيد كه قادر به تغيير چيزى نيستيد. اما چنين نيست و هنوز مى‌توانيد خيلى چيز‌ها را عوض دهيد.

نشانه هاى وجود استرس:

• احساس افسردگى، بدخلقى، گناه، خستگى.
• سردرد، دل درد، اختلال خواب.
• خنديدن و گريه كردن بى دليل.
• سرزنش كردن ديگران به خاطر چيزهاى ناخوشايندى كه برايتان اتفاق مى‌افتد.
• فقط جنبه منفى چيز ها را ديدن.
• احساس اينكه چيز هايى كه قبلاً براى شما جالب و سرگرم كننده بوده‌اند، ديگر جذابيت خود را از دست داده‌اند و بيشتر بارى هستند كه بر شما تحميل مى‌شوند.
• انزجار از آدم ها يا مسئوليت هايتان.

شيوه‌هاي مفيد در مبارزه با استرس:

• خوردن غذاي متعادل به صورت منظم.
• كم كردن مصرف چاي و قهوه و نوشيدني‌هاي كافئين‌دار.
• خواب كافى.
• تمرينات منظم ورزشى. [مديتيشن براي رهايي از استرس]


چگونه مى توانيم با استرس كنار بياييم؟

گرچه شما هميشه نمى‌توانيد چيزهاى تنش‌زا را كنترل كنيد، اما مى توانيد واكنش خود را در برابر آنها تحت كنترل درآوريد. احساس شما درباره چيزها نتيجه طرز تفكر شما درباره آنهاست.

اگر بتوانيد شيوه تفكر خود را تغيير دهيد، خواهيد توانست احساس خويش را نيز تغيير دهيد.
براى كنار آمدن با استرس، اين موارد را مد نظر قرار دهيد:

۱ _ فهرستى از چيزهاى تنش زا را تهيه كنيد.

دوستان، خانواده، مدرسه و ساير فعاليت‌ها را در نظر بگيريد. بپذيريد كه نمى‌توانيد هر چيزى را كه در فهرست‌تان آورده‌ايد كنترل كنيد.

۲ _ مواردى را كه مى توانيد تحت كنترل در آوريد.

براى مثال، اگر زيادى كار مى‌كنيد و فرصتى براى مطالعه نداريد با رئيس‌تان درباره كاهش ساعات كار صحبت كنيد.

۳ _ به خودتان استراحت بدهيد.

به خاطر داشته باشيد كه هميشه نمى‌توانيد همه را از خودتان راضى نگاه داريد و خطا كردن امرى جايز است.

۴ _ خودتان را به انجام چيزهايى كه نمى‌توانيد يا نمى‌خواهيد انجام دهيد، مجبور نكنيد.

اگر سرتان زيادى شلوغ است، در مورد كمك به خواهرتان براي چيدن اسباب‌هاي خانه‌اش قول ندهيد. اگر خسته هستيد و حال بيرون رفتن نداريد به دوست‌تان بگوييد كه براى شب ديگرى قرار خواهيد گذاشت.

۵ _ كسى را براى صحبت كردن پيدا كنيد.

صحبت با دوستان و خانواده كمك‌كننده خواهد بود، چرا كه امكان بيان احساسات‌تان را به شما مى‌دهد. اما ممكن است مشكلات خانوادگى يا اجتماعى شما دشوارتر از آن باشند كه بتوان در موردشان بحث كرد.

اگر احساس مى كنيد كه نمى توانيد با خانواده و يا دوستان راحت درباره مشكلتان صحبت كنيد.با يك نفر خارج از اين مجموعه صحبت كنيد.اين فرد مىتواند روحانى، مشاور مدرسه يا پزشك خانواده باشد.

راه‌هاي نادرست مقابله با استرس:

راه هاى سالم و ناسالم در كنار آمدن با استرس وجود دارند.

فرار از مشكلات با مصرف مواد مخدر بسيار خطرناك است. اين راه‌ها مى توانند بسيار وسوسه‌انگيز باشند و بوسيله دوستانتان به شما تعارف شوند.

ممكن است داروهاي روانگردان غير مجاز پاسخ‌هاى آسانى به نظر برسند، اما چنين نيست. مصرف اين مواد مشكلات جديدى را به مشكل شما اضافه مى‌كند، مانند اعتياد يا مشكلات خانوادگى و به مخاطره افتادن سلامتى.

وقتي تحمل‌تان تمام مي‌شود:

اين يك علامت خطر است. استرس ممكن است بزرگتر از آن باشد كه بتوانيد از پس آن برآببد. در اين صورت ممكن است شما به فكر انجام كارهاي وحشتناكى مثل صدمه زدن به خودتان يا خودكشى بيفتيد.

زمانى كه احساس ياس مى‌كنيد و تسليم مي‌شويد، بدان معناست كه كارها هرگز بهتر نخواهد شد.

بلافاصله با يك نفر صحبت كنيد. صحبت كردن درباره احساسات‌تان اولين قدم در اين راه است كه بياموزيد چگونه با وضعيت‌تان كنار بياييد تا احساس بهترى پيدا كنيد.
عوامل استرس زا

اينكه چيزي استرس زا هست يا نه ، تا حدود زيادي به نحوه ي تفكر و نگرش ما درباره ي آن بستگي دارد . اين نگرش ممكن است در حالات مختلف ، متفاوت باشد .

مثلاً اگر امروز همسرتان از شما بخواهد كه نسخه اي را براي او از داروخانه بگيريد ، ممكن است بدون هيچ ناراحتي قبول كنيد ، اما در يك روز ديگر كه سرتان كاملاً شلوغ است ، به راحتي اين درخواست را قبول نمي كگي اش نقش مهمي ايفا مي كند ، از دست بدهد
 

منبع : همشهري


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۱:۱۱ ] [ مشاوره مديريت ]

۱۰ توصيه براي يك سخنراني موفق

1 - مطالب خود را مرتبط با موضوع تدوين كنيد تا اهميت و اعتبار شما بيشتر گردد. ۲- شنوندگان خود را بطور كامل بشناسيد و از علت دعوت آنها به اين سخنراني مطمئن گرديد . ۳- سعي كنيد در محيط سخنراني احساس راحتي كنيد . ميكروفن ، نور و تجهيزات ديداري – شنيداري را كنترل كنيد . ۴- سي ثانيه اول سخنراني خيلي مهم است . اين لحظات كوتاه و مبهم را با ذكر كلماتي نظير : خانمها و آقايان و يا صحبت در مورد آب و هوا تلف نكنيد . سعي كنيد با نقل قولي و يا بيان يك داستان كوتاه شروع خوب و مستحكمي فراهم كنيد و در واقع شليك موفقي داشته باشيد . مطلب را با صداي محكم و نه جيغ و داد به پابان ببريد . ۵- سخنراني خود را با گفتن يك لطيفه بي مزه شروع نكنيد . چرا كه همان ابتدا اعتبار خود را از دست مي دهيد . علاوه بر اين اگر مطالب خنده دار شما فقط در ابتداي سخنراني باشد و بعد از آن حالت كاملا جدي داشته باشيد شنونده نا اميد خواهد شد . ۶- اگر سخنراني شما بيشتر از نيم ساعت نيست ، نبايد انتظار داشته باشيد كه فقط هرچه مي دانيد ، ارائه كنيد . سعي كنيد دو يا سه نكته مهم را مطرح نماييد . ۷- اگر در سخنراني شما اطلاعات آماري و تحليلي وجود دارد ، بايد در زماني براي شنوده ارائه كنيد كه بتواند از آن استفاده كند . بي جهت شنونده را با ارائه آمار و ارقام زياد خسته نكنيد . ۸- متن سخنراني را از رو نخوانيد به چهره و چشمان شنوندگان نگاه كنيد . نكات مهم سخنراني را يادداشت كنيد و مطالب ديگر را بصورت في البداهه ارائه نماييد . ۹- به سئوالاتي كه بايد بطور متوالي بپرسيد ، بينديشيد . مباحث خود را تعيين كنيد كه گويي به يك مجلس جشن دعوت شده اند . ۱۰- با استفاده از ضبط صوت در ميان دوستان و فاميل تمرين كنيد . بعد از هر مرحله از خود بپرسيد : چه كسي مرا كنترل مي كند ؟ سپس مطالب خود را ويرايش كنيد .


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۱:۱۰ ] [ مشاوره مديريت ]

گلستان سعدي ، باب چهارم ، درفوائد خاموشي


حكايت شمارهٔ ۱ 

يكي را از دوستان گفتم امتناع سخن گفتنم به علت آن اختيار آمده است در غالب اوقات كه در سخن نيك و بد اتفاق افتد و ديده دشمنان جز بر بدي نمي‌آيد گفت دشمن آن به كه نيكي نبيند.

نور گيتي فروز چشمه هور

زشت باشد به چشم موشك كور


حكايت شمارهٔ ۲

بازرگاني را هزار دينار خسارت افتاد پسر را گفت نبايد كه اين سخن با كسي در ميان نهي. گفت اي پدر فرمان تراست، نگويم ولكن خواهم مرا بر فايده اين مطلع گرداني كه مصلحت در نهان داشتن چيست؟ گفت تا مصيبت دو نشود: يكي نقصان مايه و ديگر شماتت همسايه.


حكايت شمارهٔ ۳

جواني خردمند از فنون فضايل حظي وافر داشت و طبعي نافر چندان كه در محافل دانشمندان نشستي زبان سخن ببستي باري پدرش گفت اي پسر تو نيز آنچه داني بگوي گفت ترسم كه بپرسند از آنچه ندانم و شرمساري برم.

نشنيدى كه صوفيى مى‌كوفت

زير نعلين خويش ميخى چند؟

آستينش گرفت سرهنگي

كه بيا نعل بر ستورم بند


حكايت شمارهٔ ۴

عالمي‌معتبر را مناظره افتاد با يكي از ملاحده لَعنهُم الله عَلي حِدَه و به حجت با او بس نيامد سپر بينداخت و برگشت كسي گفتش ترا با چندين فضل و ادب كه داري با بي ديني حجت نماند؟ گفت علم من قرآنست و حديث و گفتار مشايخ و او بدين ها معتقد نيست و نمي‌شنود. مرا شنيدن كفر او به چه كار آيد.


حكايت شمارهٔ ۵ 

جالينوس ابلهي را ديد دست در گريبان دانشمندي زده و بي حرمتي همي‌كرد گفت اگر اين نادان نبودي كار وي با نادانان بدين جا نرسيدي.

اگر نادان به وحشت سخت گويد

خردمندش به نرمي‌دل بجويد

دو صاحبدل نگهدارند مويى

هميدون سركشي و آزرم جويي

يكي را زشت خويي داد دشنام

تحمل كرد و گفت اي خوب فرجام

بتر زانم كه خواهى گفتن آني

كه دانم عيب من چون من ندانى


حكايت شمارهٔ ۶

سحبان وائل را در فصاحت بي نظير نهاده‌اند به حكم آن كه بر سر جمع سالي سخن گفتي لفظي مكرّر نكردي وگر همان اتفاق افتادي به عبارتي ديگر بگفتي وز جمله آداب ندماء ملوك يكي اين است.

چو يكبار گفتي مگو باز پس

كه حلوا چو يكبار خوردند بس


حكايت شمارهٔ ۷

يكي را از حكما شنيدم كه مي‌گفت هرگز كسي به جهل خويش اقرار نكرده است مگر آن كس كه چون ديگري در سخن باشد همچنان ناتمام گفته سخن آغاز كند.

سخن را سر است اى خداوند و بن

مياور سخن در ميان سخن

خداوند تدبير و فرهنگ و هوش

نگويد سخن تا نبيند خموش


حكايت شمارهٔ ۸

تني چند از بندگان محمود گفتند حسن ميمندي را كه سلطان امروز ترا چه گفت در فلان مصلحت؟ گفت بر شما هم پوشيده نباشد. گفتند آنچه با تو گويد با مثال ما گفتن روا ندارد. گفت به اعتماد آن كه داند كه نگويم، پس چرا همي‌پرسيد؟

نه سخن كه برآيد بگويد اهل شناخت

به سر شاه سر خويشتن نبايد باخت


حكايت شمارهٔ ۹

در نان ديدم كه تو را آواز خوش بودي و مردمان از انفاس تو در راحت.

خطيب اندرين لختي بينديشيد و گفت: اين مبارك خواب است كه ددي مرا بر عيب خود واقف گردانيدي، معلوم شد كه آواز ناخوش دارم و خلق از بلند خواندن من در رنج، توبه كردم كزين پس خطبه نگويم مگر به آهستگي.

از صحبت دوستي به رنجم

كاخلاق بدم حسن نمايد

كو دشمن شوخ چشم ناپاك

تا عيب مرا به من نمايد


حكايت شمارهٔ ۱۳

يكي در مسجد سنجار به تطوّع بانگ گفتي به ادايي كه مستمعان را ازو نفرت بودي و صاحب مسجد اميري بود عادل نيك سيرت، نمي‌خواستش كه دل آزرده گردد. گفت اي جوانمرد اين مسجد را مؤذنانند قديم هر يكي را پنج دينار مرتب داشته‌ام ترا ده دينار مي‌دهم تا جايي ديگر روي.

برين قول اتفاق كردند و برفت، پس از مدتي در گذري پيش امير باز آمد گفت اي خداوند بر من حيف كردي كه به ده دينار از آن بقعه بدر كردي كه اينجا كه رفته‌ام، بيست دينارم همي‌دهند تا جاي ديگر روم و قبول نمي‌كنم. امير از خنده بيخود گشت و گفت زنهار تا نستاني كه به پنجاه راضي گردند.

 

حكايت شمارهٔ ۱۴

ناخوش آوازي به بانگ بلند قرآن همي‌خواند صاحب دلي برو بگذشت گفت ترا مشاهره چندست؟ گفت هيچ. گفت پس اين زحمت خود چندين چرا همي‌دهي؟ گفت از بهر خداي مي‌خوانم. گفت از بهر خداي مخوان.

گر تو قرآن بدين نمط خواني

ببري رونق مسلماني

 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۱:۰۹ ] [ مشاوره مديريت ]
۱۰ تغيير ساده براي بهبود سلامتتان۱) كمربند‌هاي ايمني را ببنديد. در دهه گذشته، كمربند ايمني جان بيش از ده‌ها هزار نفر را نجات داده و از بروز صدمات به ميليون‌ها نفر پيشگيري نموده است.
۲) هر روز يك ميوه يا وعده اضافي سبزي بخوريد. اضافه نمودن ميوه و سبزيجات بيشتر به غذاي‌تان مي‌توا