مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 3325
دیروز : 1950
افراد آنلاین : 10
همه : 5159714
نگاهي نو▪ شرط مصاحبت و د‌وستي، كم كرد‌ن مخالفت است.
▪ بكوشيد‌ هر روز بيش از روز د‌يگر، شكاف‌هاي موجود‌ ميان د‌يگران و خود‌ را به پيوند‌ د‌وستي و الفت مبد‌ل سازيد‌.
▪ شما مي‌توانيد‌ با اطرافيان خود‌ براساس وجوه مشتركي كه د‌ارند‌، پيوند‌ د‌وستي برقرار كنيد‌.
▪ قبل از همه، خود‌ را د‌وست د‌اشته باشيد‌ تا بتوانيد‌ محبت خود‌ را به د‌يگران اشاعه د‌هيد‌.
▪ با برقراري صميميت و د‌وستي ، د‌نياي بزرگتري براي خود‌ مي‌سازيد‌. شما د‌ر كنار هم رشد‌ مي‌كنيد‌ و شكوفا مي‌شويد‌، ولي هرگز د‌ر هم مستهلك نمي‌شويد‌.
▪ د‌وست‌يابي با علاقه‌مند‌ شد‌ن به د‌يگران تحقق مي‌پذيرد‌، نه با جلب علاقه د‌يگران.
▪ د‌وست واقعي، گياهي است كه به آرامي رشد‌ مي‌كند‌.روزنامه اطلاعات 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۰:۴۶ ] [ مشاوره مديريت ]
الگوهاي كهنه‌تان را كنار بگذاريدنخست كه مي‌خواستنم به رشد درونم بپردازم، تصميم گرفتم كه هر روز وقت كمتري را در دفترم بگذرانم. سرانجام توانستم كاري را طوري برنامه‌ريزي كنم كه به‌جاي ساعت هفت شب، پنج بعدازظهر دفترم را ترك كنم.
در نتيجه، بي‌درنگ هر روز دو ساعت اضافي ـ يعني هر هفته حدود ده تا دوازده ساعت ـ در اختيار داشتم كه مي‌توانستم آن را صرف ساير علائقم كنم. نخست، اين فرصت بسيار رهاننده مي‌نمود. مي‌توانستم غروب‌ها به پياده‌روي بروم يا آرام بنشينم و به تمرين مراقبه‌ام بپردازم يا حتي دست به هيچ‌ كاري نزنم و فقط بياسايم و غروب آفتاب را تماشا كنم.
اما پس از چندي متوجه شدم كه ميل شديدي دارم كه پشت ميز تحريرم در دفترم بنشينم و مانند سال‌هاي گذشته تا هفت شب كار كنم.
نمي‌توانستم بفهمم چه پيش آمده است. پيشاپيش تصميم گرفته بودم كه نمي‌خواهم پس از ساعت پنج بعد‌از ظهر در دفترم بمانم و كار كنم. مي‌خواستم به بازي و تفريح و كارهاي ديگر بپردازم. ولي ماندن در دفترم برايم بسيار آسان مي‌نمود. احساس راحتي مي‌كردم و مي‌دانستم در آن‌جا چه كارهائي را بايد انجام بدهم. اگر كارم را زود ترك مي‌كردم، نه تنها مي‌بايست به كار ديگري بپردازم، بلكه مي‌بايست فكر و ذهن و جسمم را جمع و جور و متمركز مي‌كردم تا بتوانم كار جديد را به انجام برسانم.
چندين بار به‌طور جدي درباره اين گرايشم انديشيدم تا توانستم پي ببرم كه الگوي كاملاً استقرار يافته‌ام، مرا در دفترم نگاه مي‌داشت. كار تا دير وقت برايم به عادت تبديل شده بود. و مانند هر عادت ديگر، عوض كردن آن مستلزم اشتياق و آرزو و انضباط و عزم جزم بود.
در آغاز كشف گنجينه‌هاي درون، اين امر را در خاطر نگاه داريد. اغلب مي‌گذاريم هدف‌هاي نيكويمان ـ مطالعات معنوي يا فرصت تأمل و تعمق يا لذت سكوت ـ تحت تأثير عادات فرسوده يا كارهاي غير ضروري‌مان قرار بگيرد. مادامي كه پي نبريم چه امري دارد رخ مي‌دهد، و به پا نخيزيم تا الگوهاي تازه‌ئي را برقرار سازيم، بسيار آسان مي‌توان در دام الگوهاي پيشين خود باقي ماند.
گاه هشياري از اين‌كه عادت‌هاي كهنه‌تان دارند در برابر دگرگوني مقاومت مي‌ورزند، كافي است تا با اندكي تلاش بيشتز از آنها فرا برويد. اگر به اقدامات اصلاحي افزون‌تري نياز داريد، مي‌‌توانيد به تقويم و جعبه ستاره‌هايتان بينديشيد.


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۰:۴۶ ] [ مشاوره مديريت ]
اولين قدم براي كسب نتايج بهتراينكه تا چه اندازه ميتوانيم نتايج دلخواه خود را كسب كنيم به طور كامل به تخيل ما بستگي دارد.در سال ۱۹۶۰ سفر انسان به فضا از نظر تكنيكي كاملا غير ممكن بود.با اين حال طي ۱۰ سال اولين انسان پا بر روي كره ماه گذاشت. 
روند معجزه آساي تبديل روياها به واقعيت موقعي شروع شد كه گفته شد:" آمريكا اواخر همين دهه فردي را به كره ماه خواهد فرستاد." 
اين چالش يعني كاشتن تخم دستاوردهاي محتمل آينده در خاك حاصلخيز تخيل. 
..... و با اين چالش بزرگ غيرممكن ممكن شد. 
اين قانون در همه زمينه هاي زندگي ما صادق است. 
آيا فردي فقير ميتواند ثروتمند شود؟ البته.تركيب منحصر به فرد خواستن,برنامه ريزي,تلاش و پشتكار هميشه معجزه ميكند.سوال مهم هم اين نيست كه كاربرد فرمول موفقيت موثر است يا نه,سوال اينجاست كه فرد ميتواند اين فرمول را به كار گيرد يا نه.تنها متغير پنهان ولي مهم اين فرمول به كار گيري توسط فرد است.و اين چالش روبروي همه ما هست. 
همه ما ميتوانيم از جايي كه هستيم به جايي كه ميخواهيم برويم. 
هيچ رويايي محال نيست به شرطي كه جرات باور كردن آن را داشته باشيم.دكتر سيد محمد رضا حكيميان 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۰:۴۵ ] [ مشاوره مديريت ]
افزايش ميزان ظرفيت و تحمل۱) سعي درجلوگيري ازتظاهر: دروغ وتظاهر معمولاً دروغ وتظاهر ديگري را مي طلبد و سيكل معيوب طي مي شود ودرفرد احساس گناه ايجاد مي كند وانرژي رواني فرد را به هدر مي دهد.
۲) سعي درجلوگيري ازعجله وشتابزدگي دركارها: عجله وشتابزدگي دركار معمولاً باعث تضعيف تمركز فرد شده، سلامت كار را زير سؤال مي برد واطمينان وآرامش را ازفرد مي گيرد.
۳) پرهيز ازمقايسه خود با ديگران : هركدام ازما از نظر هوش، استعداد، تواناييها، جايگاه وموقعيتي كه داريم منحصر به فرد هستيم و تواناييهاي مان با ديگران فرق مي كند پس نتيجه مادي ومعنوي زندگي مان نيز با ديگران متفاوت خواهد بود. مقايسه تمامي فاكتورها ميسر نيست لذا نتيجه را با ديگران مقايسه نكنيم كه باعث تضعيف روحيه خود گرديم.
۴) با خود رابطه خوب داشتن: خودمان را بپذيريم وبه خودمان احترام بگذاريم.
۵) خودگويي هاي منفي را كم كردن: ما بدشانسيم، ما محكوميم، سرنوشت غم انگيزي داريم، همه درصدد تضعيف ما هستند واين جور جملات را به كار نبريم.
۶) خودگويي هاي مثبت را زياد كردن: به خود اميدواري بدهيم، هميشه هم موقعيت به ضررما نبوده، دراكثر مواقع خوب عمل كرده ايم، خود را تشويق كنيم.
۷) براي خود انگيزه فراهم كردن: سعي كنيم به يادگيري هاي جديد بپردازيم و خود را شكوفا كنيم، به كامپيوتر، اينترنت، به موسيقي، به ورزش ، به گل كاري، به تفريح جديد.
۸) خود را به خلاقيت تشويق كردن: سعي كنيم لحظه به لحظه تازه تر ونوتر عمل كنيم، كارمان را، حرف مان را، حتي كلمات مان را متفاوت ازدفعه قبل ادا كنيم.
۹) سعي در احساس مفيد بودن ومددكار بودن: با كمك به ديگران هم عاطفه مثبت آنها را برمي انگيزانيم ودرآنها احساس خوشايند ايجاد مي كنيم وهم عزت نفس خود را بالا مي بريم ودركل اجتماع مان را مي سازيم.
۱۰) افزايش ميزان ظرفيت و تحمل خود: مي توان با تكنيك هايي مثل سراب دريايي بدون اينكه در مقابل انتقاد ديگران جبهه بگيريم آنها را پذيرفته از خود عبور دهيم و انرژي خود را صرف جدال با همكاران نسازيم.بيا تو جوان 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۰:۴۴ ] [ مشاوره مديريت ]
مورد توجّه بودناگر مي‌خواهيد فرد موفقي باشيد، بايد توجّه ديگران را به خود جلب كنيد.
شما به حقوق زياد، عشق واقعي، موفقيت حيرت‌انگيز و هر چه كه مي‌خواهيد دست نخواهيد يافت،مگر اينكه پا جلو بگذاريد و براي همهٔ چيزهائي كه حق شما است، توجّه ديگران را به‌سوي خود جلب كنيد. 
- در زمان مناسب، در محل مناسب‌ باشيد. بگذاريد مردمي كه مي‌توانند به شما كمك كنند، شما را ببينند.
- ظاهر خود را ارزيابي كنيد. نظر شما دربارهٔ خودتان چيست؟
- تا وقتي به خواسته‌ خود نرسيده‌ايد، به خود القاء كنيد و وانمود كنيد كه مي‌توانيد، هر چند چنين احساسي نداريد.
فراموش نكنيد، گل پژمرده، چيز زيادي نصيبش نمي‌شود.


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۰:۴۴ ] [ مشاوره مديريت ]
آينهچقدر بعضي اوقات از نگاه كردن در آينه مي‌ترسم.
امروز صورتم پف كرده،زير چشمانم گود شده،چقدر خنده ام تلخ است;واقعا نگاه كردن به آينه شهامت مي‌خواهد.گاهي روي آينه پارچه مي‌اندازم كه خودم را نبينم و گاهي از بي‌حوصلگي و بي‌طاقتي آينه را مي‌شكنم تا اصلا آينه‌اي در كار‌ نباشد.
به نظرم اين تجربه مشابه را همه داريم كه تصاوير درون آينه را دوست نداريم و البته كه آينه‌هاي متفاوت تصاوير متفاوتي از ما نشان مي‌دهند. بعضي محدب، بعضي مقعر، بعضي بلندتر، بعضي كوتاه‌تر، بعضي لاغرتر، بعضي چاق‌تر، و خلاصه اينكه تصويرمان را نمي‌پسنديم. دوستان، آينه‌هاي ما هستند. هر كس كه روزي، جايي در كنار ما قرار گرفت، آينه‌اي است براي ديدن ما، كافي است صادق باشيم و ذره‌اي شهامت به خرج دهيم و حاضر باشيم كه هر آنچه ديديم باور كنيم و بپذيريم. در اين صورت است كه هر لحظه، هر جا فرصتي است براي شناخت، نسبت به قدرت، ارزش‌ها، ضعف‌ها و ناتوانايي‌هاي ما و جالب اينكه بسياري از تصاوير مشابه هم هستند. كافي است لحظه‌اي درنگ كنيم و انسان‌هاي كنار خود را ببينيم، ضعيف و ناتوانند؟ قدرتمند و توانا هستند؟ خلاق و با پشتكارند؟ چابك و پويا هستند يا تاثيرگذار و موفق؟ نكند تنها باشيم و آينه‌ها را تاب نياورده باشيم. ذره‌اي شهامت كافي است تا دريابيم چه هستي را براي خود انتخاب كرده‌ايم و چه انسان‌هايي را جذب خود نموده‌ايم. آينه‌هاي صادق و شفاف همه جا هستند كافي است. چشم دل را صيقل دهيم تا خويشتن را بهتر ببينيم.آينه چون نقش تو بنمود راست/خود شكن آينه شكستن خطاست‌ 

مريم كريمي‌نياروزنامه حيات نو 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۰:۴۳ ] [ مشاوره مديريت ]
از داوري درباره ديگران دست بكشيديكي از مشكلات ناشي از بزرگ شدن در فرهنگي ميهن‌پرست و داراي تعصب ملي نظير جامعه ما اين است كه از بدو تولد، به ما مي‌آموزند برتري خود را باور كنيم.
ميهن‌پرستي به‌تنهائي موجب حك‌كردن اين اعتقاد نيست. معتقدات و پيشينه قومي و آموزش فرهنگي و تبليغات رسانه‌هاي جمعي نيز در اين امر دخالت دارند. و ما را در معرض اين آموزش قرار مي‌دهند كه از شخص بغلي برتريم.
اغلب با اين باور زندگاني را به‌سر مي‌آوريم كه به ديده تحقير نگريستن ديگري به‌علت طرز لباس پوشيدن يا شيوه كار و زندگي يا ميزان پولي كه در بانك دارند يا نوع صابون و عطري كه استفاده مي‌كنند، امري كاملاً طبيعي است.
اين مسأله همه زمينه‌هاي زندگيمان را در بر مي‌گيرد. هر روز زير بمباران هزاران داوري قرار داريم كه حتي شايد از بسياري از آنها آگاه نيز نباشيم.
به‌محض آغاز اين نگرش كه شايد به دليلي به‌جز تملك خانه‌ئي وسيع يا تصاحب گردونه‌ئي چهار چرخه به اين جهان آمده‌ايم، اين امكان را مي‌يابيم كه به داوري‌هاي خود كه نمي‌گذارند به رشد درونمان بپردازيم بنگريم.
به‌محض اين‌كه دريابيد به‌منظور ديگري اينجائيد، اين را نيز در مي‌يابيد كه همه ما به‌منظور ديگري اينجائيم. حتي اگر همه ما به آن پي نبريم. و حتي اگر هنوز آن قصد و غايت را در نيافته باشيم.
در نقطه‌ئي از راه، به اين تصوير مي‌رسيم كه همه با هم رهسپاريم. و هر يك با توشه‌ئي كه به‌همراه آورده‌ايم، به بهترين شيوه‌ئي كه از ما برمي‌آيد سرگرم كاريم. و اين حق را نداريم كه درباره جايگاه ديگري قضاوت كنيم.
فرايند يادگيري تعلق داروي‌هايمان درباره ساير مردم و موقعيت‌ها مي‌تواند امري دشوار باشد، زيرا بايد بر بسياري از آموخته‌هايمان غلبه كنيم. اما اين عادت نيز مانند ساير عادات و الگوهاي رفتاري، زماني مي‌تواند شكسته شود كه نخست آگاه شويم كه در همه زمينه‌هاي زندگي‌مان تا چه اندازه داوري مي‌كنيم.
به‌محض اين آگاهي كه در چه موارد بسيار، ديگران را به اين دليل كه مطابق معيارهاي ما زندگي نمي‌كنند به‌طرزي ظريف كنار مي‌گذاريم، خواهيم توانست تدريجاً داوري‌هاي خود را رها كنيم و بكوشيم به اين انديشه بازگرديم كه از بهر چه به اين جهان آمده بوديم.


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۰:۴۲ ] [ مشاوره مديريت ]
تسليم با متانت را تجربه نماييدتسليم با متانت اصطلاحي است كه براي توصيف روند «بگذار بگذرد» در خانه يا هر جاي ديگر استفاده مي شود. اين تسليم برخوردي با وقار و با فروتني در مقابل هرج و مرج هاي زندگي است. شكلي از پذيرش (كنار آمدن با آنچه پيش مي آيد) و پايان دادن به تقلاهاي بيهوده است.
اغلب با جنبه هايي از زندگي درگير هستيم كه از كنترل ما خارج هستند (سر و صداها، اغتشاش ها، نظرياتي كه نمي پسنديم، وسايلي كه گم كرده ايم، بي ادبي ها، نقص ها، منفي بافي ها، لوله هاي شكسته، راه آب هاي مسدود شده و هر چيز ديگر). ما مي جنگيم، عصباني و ناراحت مي شويم و آرزو مي كنيم كه همه چيز متفاوت بود. ما شكايت، خودخوري و دلسوزي مي كنيم ولي با وجود همه اين حالات رفتاري، نتيجه نهايي كماكان همان است: همه مسائلي كه نسبت به آنها احساس درماندگي مي كنيم به همان شكل باقي مي مانند. دندان قروچه و گره كردن مشت ، هيچ چيز را حتي به قدر ذره اي تغيير نمي دهد. در حقيقت، آتش شعله ورتر و اغلب مورد را بدتر از آنچه كه بوده، مي كند.
تسليم با متانت به معني خود را باختن نيست ؛ به معني بي عاطفگي و تنبلي يا بي توجهي هم نيست، بلكه به معني پذيرش مناسب است و اين كه اصراري نداشته باشيم وقايع زندگي، به طريقي معين و متفاوت از آنچه كه واقعاً هست، رخ دهد. فلسفه اين روش، ساده است: شايد آرزو كنيد (و يا توقع داشته باشيد) كه امور متفاوت از آنچه هست باشد، ولي هيچگاه چنين نمي شود. آنها آن طوري هستند كه بايد باشند. ولي مفهوم اين مطلب اين نيست كه تغييرات يا اصلاحاتي را به وجود نياوريد. مسلماً بايد در مواردي كه مهم يا لازم مي دانيد اين كار را انجام دهيد. آنچه منظور نظر اين روش است احساس درماندگي شما است كه ناشي از عدم وقوع اتفاقات بر وفق مراد شما مي باشد.
تجربه نمودن تسليم با متانت را مي توان از مسائل كوچك آغاز كرد. مثلاً، هنگام شستن ظروف ، جايزالخطا بودن انسان را با انداختن و شكستن يك ظرف به اثبات مي رسانيد. به جاي آنكه داد و فرياد كرده و پاي خود را به زمين بكوبيد، ببينيد آيا اتفاق اين لحظه را (كه ظرف شكسته شده است) را مي پذيريد؟ مسئله بزرگي نيست. نيازي به عصباني شدن يا ترسيدن نيست. فقط يك پذيرش با محبت در قبال حقيقت موجود: يك بشقاب شكسته روي زمين. سؤال اين است: حال چه مي كنيد؟ بشقاب شكسته و شما مي توانيد به بازوي خود فشار آورده و بشقاب ديگري را بشكنيد يا آرام باشيد و جنبه فكاهي اين حقيقت را كه همه ما نقايصي داريم را ملاحظه نمايي9.html" target="_blank">۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ][ ۷۲۲ ][ ۷۲۳ ][ ۷۲۴ ][ ۷۲۵ ][ ۷۲۶ ][ ۷۲۷ ][ ۷۲۸ ][ ۷۲۹ ][ ۷۳۰ ][ ۷۳۱ ][ ۷۳۲ ][ ۷۳۳ ][ ۷۳۴ ][ ۷۳۵ ][ ۷۳۶ ][ ۷۳۷ ][ ۷۳۸ ][ ۷۳۹ ][ ۷۴۰ ][ ۷۴۱ ][ ۷۴۲ ][ ۷۴۳ ][ ۷۴۴ ][ ۷۴۵ ][ ۷۴۶ ][ ۷۴۷ ][ ۷۴۸ ][ ۷۴۹ ][ ۷۵۰ ][ ۷۵۱ ][ ۷۵۲ ][ ۷۵۳ ][ ۷۵۴ ][ ۷۵۵ ][ ۷۵۶ ][ ۷۵۷ ][ ۷۵۸ ][ ۷۵۹ ][ ۷۶۰ ][ ۷۶۱ ][ ۷۶۲ ][ ۷۶۳ ][ ۷۶۴ ][ ۷۶۵ ][ ۷۶۶ ][ ۷۶۷ ][ ۷۶۸ ][ ۷۶۹ ][ ۷۷۰ ][ ۷۷۱ ][ ۷۷۲ ][ ۷۷۳ ][ ۷۷۴ ][ ۷۷۵ ][ ۷۷۶ ][ ۷۷۷ ][ ۷۷۸ ][ ۷۷۹ ][ ۷۸۰ ][ ۷۸۱ ][ ۷۸۲ ][ ۷۸۳ ][ ۷۸۴ ][ ۷۸۵ ][ ۷۸۶ ][ ۷۸۷ ][ ۷۸۸ ][ ۷۸۹ ][ ۷۹۰ ][ ۷۹۱ ][ ۷۹۲ ][ ۷۹۳ ][ ۷۹۴ ][ ۷۹۵ ][ ۷۹۶ ][ ۷۹۷ ][ ۷۹۸ ][ ۷۹۹ ][ ۸۰۰ ][ ۸۰۱ ][ ۸۰۲ ][ ۸۰۳ ][ ۸۰۴ ][ ۸۰۵ ][ ۸۰۶ ][ ۸۰۷ ][ ۸۰۸ ][ ۸۰۹ ][ ۸۱۰ ][ ۸۱۱ ][ ۸۱۲ ][ ۸۱۳ ][ ۸۱۴ ][ ۸۱۵ ][ ۸۱۶ ][ ۸۱۷ ][ ۸۱۸ ][ ۸۱۹ ][ ۸۲۰ ][ ۸۲۱ ][ ۸۲۲ ][ ۸۲۳ ][ ۸۲۴ ][ ۸۲۵ ][ ۸۲۶ ][ ۸۲۷ ][ ۸۲۸ ][ ۸۲۹ ][ ۸۳۰ ][ ۸۳۱ ][ ۸۳۲ ][ ۸۳۳ ][ ۸۳۴ ][ ۸۳۵ ][ ۸۳۶ ][ ۸۳۷ ][ ۸۳۸ ][ ۸۳۹ ][ ۸۴۰ ][ ۸۴۱ ][ ۸۴۲ ][ ۸۴۳ ][ ۸۴۴ ][ ۸۴۵ ][ ۸۴۶ ][ ۸۴۷ ][ ۸۴۸ ][ ۸۴۹ ][ ۸۵۰ ][ ۸۵۱ ][ ۸۵۲ ][ ۸۵۳ ][ ۸۵۴ ][ ۸۵۵ ][ ۸۵۶ ][ ۸۵۷ ][ ۸۵۸ ][ ۸۵۹ ][ ۸۶۰ ][ ۸۶۱ ][ ۸۶۲ ][ ۸۶۳ ][ ۸۶۴ ][ ۸۶۵ ][ ۸۶۶ ][ ۸۶۷ ][ ۸۶۸ ][ ۸۶۹ ][ ۸۷۰ ][ ۸۷۱ ][ ۸۷۲ ][ ۸۷۳ ][ ۸۷۴ ][ ۸۷۵ ][ ۸۷۶ ][ ۸۷۷ ][ ۸۷۸ ][ ۸۷۹ ][ ۸۸۰ ][ ۸۸۱ ][ ۸۸۲ ][ ۸۸۳ ][ ۸۸۴ ][ ۸۸۵ ][ ۸۸۶ ][ ۸۸۷ ][ ۸۸۸ ][ ۸۸۹ ][ ۸۹۰ ][ ۸۹۱ ][ ۸۹۲ ][ ۸۹۳ ][ ۸۹۴ ][ ۸۹۵ ][ ۸۹۶ ][ ۸۹۷ ][ ۸۹۸ ][ ۸۹۹ ][ ۹۰۰ ][ ۹۰۱ ][ ۹۰۲ ][ ۹۰۳ ][ ۹۰۴ ][ ۹۰۵ ][ ۹۰۶ ][ ۹۰۷ ][ ۹۰۸ ][ ۹۰۹ ][ ۹۱۰ ][ ۹۱۱ ][ ۹۱۲ ][ ۹۱۳ ][ ۹۱۴ ][ ۹۱۵ ][ ۹۱۶ ][ ۹۱۷ ][ ۹۱۸ ][ ۹۱۹ ][ ۹۲۰ ][ ۹۲۱ ][ ۹۲۲ ][ ۹۲۳ ][ ۹۲۴ ][ ۹۲۵ ][ ۹۲۶ ][ ۹۲۷ ][ ۹۲۸ ][ ۹۲۹ ][ ۹۳۰ ][ ۹۳۱ ][ ۹۳۲ ][ ۹۳۳ ][ ۹۳۴ ][ ۹۳۵ ][ ۹۳۶ ][ ۹۳۷ ][ ۹۳۸ ][ ۹۳۹ ][ ۹۴۰ ][ ۹۴۱ ][ ۹۴۲ ][ ۹۴۳ ][ ۹۴۴ ][ ۹۴۵ ][ ۹۴۶ ][ ۹۴۷ ][ ۹۴۸ ][ ۹۴۹ ][ ۹۵۰ ][ ۹۵۱ ][ ۹۵۲ ][ ۹۵۳ ][ ۹۵۴ ][ ۹۵۵ ][ ۹۵۶ ][ ۹۵۷ ][ ۹۵۸ ][ ۹۵۹ ][ ۹۶۰ ][ ۹۶۱ ][ ۹۶۲ ][ ۹۶۳ ][ ۹۶۴ ][ ۹۶۵ ][ ۹۶۶ ][ ۹۶۷ ][ ۹۶۸ ][ ۹۶۹ ][ ۹۷۰ ][ ۹۷۱ ][ ۹۷۲ ][ ۹۷۳ ][ ۹۷۴ ][ ۹۷۵ ][ ۹۷۶ ][ ۹۷۷ ][ ۹۷۸ ][ ۹۷۹ ][ ۹۸۰ ][ ۹۸۱ ][ ۹۸۲ ][ ۹۸۳ ][ ۹۸۴ ][ ۹۸۵ ][ ۹۸۶ ][ ۹۸۷ ][ ۹۸۸ ][ ۹۸۹ ][ ۹۹۰ ][ ۹۹۱ ][ ۹۹۲ ][ ۹۹۳ ][ ۹۹۴ ][ ۹۹۵ ][ ۹۹۶ ][ ۹۹۷ ][ ۹۹۸ ][ ۹۹۹ ][ ۱۰۰۰ ][ ۱۰۰۱ ][ ۱۰۰۲ ][ ۱۰۰۳ ][ ۱۰۰۴ ][ ۱۰۰۵ ][ ۱۰۰۶ ][ ۱۰۰۷ ][ ۱۰۰۸ ][ ۱۰۰۹ ][ ۱۰۱۰ ][ ۱۰۱۱ ][ ۱۰۱۲ ][ ۱۰۱۳ ][ ۱۰۱۴ ][ ۱۰۱۵ ][ ۱۰۱۶ ][ ۱۰۱۷ ][ ۱۰۱۸ ][ ۱۰۱۹ ][ ۱۰۲۰ ][ ۱۰۲۱ ][ ۱۰۲۲ ][ ۱۰۲۳ ][ ۱۰۲۴ ][ ۱۰۲۵ ][ ۱۰۲۶ ][ ۱۰۲۷ ][ ۱۰۲۸ ][ ۱۰۲۹ ][ ۱۰۳۰ ][ ۱۰۳۱ ][ ۱۰۳۲ ][ ۱۰۳۳ ][ ۱۰۳۴ ][ ۱۰۳۵ ][ ۱۰۳۶ ][ ۱۰۳۷ ][ ۱۰۳۸ ][ ۱۰۳۹ ][ ۱۰۴۰ ][ ۱۰۴۱ ][ ۱۰۴۲ ][ ۱۰۴۳ ][ ۱۰۴۴ ][ ۱۰۴۵ ][ ۱۰۴۶