مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 3453
دیروز : 1950
افراد آنلاین : 18
همه : 5159842
نگاه به آينده‌اي روشن‌ترآيا تا كنون آرزو كرده‌ايد كه ”اي كاش فلان كار را انجام نداده بودم، يا فلان حرف را نمي‌زدم و يا جور ديگري رفتار مي‌كردم!“
ممكن است زماني از انجام كاري پشيمان شده باشيد، شب‌ها خوابتان نبرده باشد، نگران شده باشيد و خود را به خاطر اعمال گذشته ملامت كرده باشيد. اما بدانيد كه گذشته را نمي‌توان تغيير داد. در چنين زمان‌هائي پشيماني سودي ندارد، تمام سعي خود را به‌كار بگيريد و به آينده‌اي مثبت نگاه‌ كنيد. به ياد داشته باشيد، كه بهترين كار ممكن را انجام داده‌ايد.
خود را سرزنش نكنيد، گذشته را فراموش كنيد و به آينده‌اي شاد روشن فكر كنيد.


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۰:۱۷ ] [ مشاوره مديريت ]
غيرممكن، غيرممكن استچرا برخي از افراد در كارهايشان ناموفق‌اند. عدم موفقيت آنها به دو دليل عمده است:
۱) در پاسخ به مسووليت‌ها و فرصت‌هاي پيش آمده، از خود مقاومت و شكيبايي نشان نداده و در اجراي كارها سهل‌انگاري كرده‌اند.
۲) راه و روش انتخابي آنها نادرست بوده است. به عبارت ديگر به جاي سنجيدن همه‌جانبه و دقيق كار و ايجاد امكانات لازم براي انجام آن بلافاصله وارد عمل شده‌اند.
بايد بدانيد كه تصميم‌گيري براي شروع كار به خودي خود گامي مثبت است، ولي اگر بدون مطالعه قبلي و مشورت اقدام كنيم، به نتيجه دلخواه نخواهيم رسيد.
۱) كار بي‌مطالعه شايد در آغاز به هر نحوي پيش رود اما زماني فرا مي‌رسد كه ما با بن‌بست مواجه مي‌شويم و از آنجا كه پيشاپيش چاره‌اي نينديشيده‌ايم، دلسرد و نوميد مي‌شويم و اصل هدف را محكوم مي‌كنيم و در نهايت آن را به فراموشي مي‌سپاريم.
۲ ) كار بزرگ!: بهترين شيوه انجام كار بزرگ و ظاهراً غيرممكن، تقسيم آن به كارهاي كوچك است. پرداختن به يكايك اين كارهاي كوچك و انجام آنها در نهايت ما را به انجام كار بزرگ قادر مي‌سازد. يقين داشته باشيد كه پيمودن گام به گام مسير هدف، سختي‌ها را بر شما هموار خواهد ساخت. به ياد داشته باشيم فتح‌ قله اورست، از گام‌هاي ۳۰سانتيمتري آغاز شد. 
۳ ) تمركز تمام نيرو در يك نقطه: شما كه مصمم شده‌ايد هدفي را در مدتي محدود دنبال كنيد، بايد سختكوش باشيد. همه نيرويتان را در يك نقطه متمركز سازيد، ولي سختكوشي به معناي آن نيست كه ديوانه‌وار به دنبال هدفي باشيد بلكه بايد سعي كنيد با نظم و سازماندهي بر ارزش كار خويش بيفزاييد.
۴ )ضمير ناخودآگاه: متأسفانه كاركرد ضمير ناخودآگاه براي همه روشن نيست و فقط برخي از افراد در تنگناها از ضمير باطن خود طلب ياري مي‌كنند. امروزه در مورد اين ضمير و نقش آن در زندگي صدها كتاب نوشته شده كه همگي در يك مطلب هم‌صدا هستند: «آرزوها و اهداف خود را به ضمير باطن بسپاريد تا با دقت روي آن كار كند و نتيجه صحيح را در اختيارتان قرار دهد».
سپردن آرزوها و خواسته‌ها به ضمير باطن و درخواست راه حل از آن چنانچه به صورت يك عادت روزمره درآيد، به حل مشكلات كمك موثري خواهد كرد. 
همه ما استعداد نابغه شدن داريم، به شرطي كه قادر به استفاده از انديشه خلاق خود باشيم.
اراده كنيد و اجازه دهيد ضمير ناخودآگاه شما كانون آرمان‌ها، اهداف و خواسته‌هايتان باشد. ضمير ناخودآگاه مانند ساير اعضاي بدن موقتاً به خواب نمي‌رود بلكه پيوسته در حال فعاليت و تكاپوست؛ بنابراين افكار مثبت و منفي شما، خواسته يا ناخواسته، به ضمير ناخودآگاه راه مي‌يابد و با نگاه موشكافانه مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد. البته بهتر است با بكارگيري «اراده» افكار مثبت و سازنده را به ضمير ناخودآگاه انتقال دهيد، زيرا افكار منفي و مخرب پاسخ‌هاي ناخوشايندي را نيز به دنبال خواهند داشت. مَثَل فارسي زير مصداق بارز اين گفته است:
«از آنچه مي‌ترسيدم به سرم آمده»
ضمير باطن همواره به خواسته‌هاي دروني اعم از مثبت يا منفي پاسخ مي‌دهد. در نتيجه اگر از موضوعي بترسيد و دائماً آن را با خود تكرار كنيد، مغز نيز بدون تبعيت از شما همان پاسخي را مي‌‌دهد كه شما پيش خود تكرار كرده‌ايد.
هرگز ذهن خود را با اين افكار كه من عوض شدني نيستم، اين جوري به دنيا آمده‌ام، زندگيم با اين حرف‌ها تغيير نمي‌كند و يا وضع من با ديگران فرق دارد آلوده نسازيد، زيرا انديشه منفي همواره به نتايج منفي مي‌انجامد. سعي كنيد زندگي را از دريچه‌اي ديگر ببينيد تا پاسخي جديد و اميد بخش نصيبتان گردد.
خود را از شر افكار نااميد‌كننده و منفي برهايند. فقط در اين صورت است كه مي‌توانيد به آرزوهاي دور و درازتان جامه عمل بپوشانيد. مطلب مهمي كه همواره بايد در نظر داشته باشيد، توصيه ماكسول مالتز است. او مي‌گويد: «سعي كنيد در آن واحد تنها يك مساله را به مغز بسپاريد.» به اين ترتيب، شما بايد در هر لحظه تمام آگاهي خود را به يك كار متمركز سازيد و بقيه را به طور موقت رها كنيد. پس از حل يك مشكل، خواسته ديگري را به مغز بسپاريد و در انتظار راه حل باشيد.بيرتك 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۰:۱۶ ] [ مشاوره مديريت ]
زمان را به دست بگيريد تا موفق شويدآنهايي كه در زندگي موفق هستند ياد گرفته‌اند كه در زمينه‌ها و حوزه‌هاي مختلف از ابزارهاي مديريت كارآمد زمان استفاده كنند. 
به همين خاطر قادر هستند كارهاي زيادي را در حداقل زمان و با كمترين ميزان فشار و استرس انجام دهند. 
اولين چيزي كه بايد از شر آن راحت شويد آشفتگي است تا سازمان و ساختاري مناسب پيدا كنيد. كار بعدي كه بايد در راستاي موفقيت‌تان صورت گيرد، يادگيري اولويت‌بندي است. شما بايد ياد بگيريد كه بين كاري كه بايد انجام شود و كاري كه نبايد انجام شود تمايز قائل شويد. 
فقط سعي كنيد كه شب‌ها به جاي لم دادن جلوي تلويزيون، ساعاتي چند را صرف هماهنگ كردن كارها و برنامه‌هايتان كنيد. زماني كه اين مراحل را پشت سر گذاشتيد از اينكه چقدر از شر فشار و استرس راحت شده‌ايد و در زمانتان هم صرفه‌جويي كرده‌ايد متحير و شگفت‌زده خواهيد شد. 
سعي كنيد كارهايتان را زودتر از موعد مقرر انجام دهيد و اجازه ندهيد كه از برنامه عقب بيفتيد. محاسبه زمان با فاكتورهايي چون خانواده و كار است. به علاوه شما بايد مشكلات احتمالي را هم مدنظر داشته باشيد. برنامه بعدي، باز گرداندن زمان از دست رفته است. اگر ۴۵ دقيقه صرف پوشيدن لباس مي‌شد با اين روش حداقل ۳۰ دقيقه از اين زمان را صرفه‌جويي كرده‌ايد و آن را به كارهايي اختصاص داده‌ايد كه براي انجامشان وقت كم مي‌آورديد. يادتان باشد تا زماني كه هيچ هدفي در سر نداشته باشيد راهي هم براي كنترل مديريت زمانتان وجود نخواهد داشت.بيرتك 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۰:۱۶ ] [ مشاوره مديريت ]
تمرين آرامشآرامش زماني در افراد به وجود مي آيد كه بتوانند ترس ها و فشارهاي روزانه زندگي خود را با حركاتي آرام تعديل كنند.
روانشناسان و متخصصان توصيه مي كنند در طول ماه چند روزي را به پياده روي بپردازيد و هنگامي كه از فشارهاي روزانه زندگي به شدت خسته شده ايد به جاي شتاب براي انجام كارهاي بعدي، به آرامي گام برداريد. گام هاي آرام همراه با تنفس هاي عميق به شما روحيه و توان بيشتري خواهند داد و سطح انرژي را بالا خواهند برد. زنان با تصور اين كه براي خريد و انجام امور مربوط به خانه به اندازه كافي پياده روي مي كنند از اين روي توجه كافي و لازم نسبت به پياده روي از خود نشان نمي دهند. در حالي كه هنگام انجام امور كاري و منزل استرس و فشار كافي روي فرد وجود دارد و بهتر است اشخاص براي رهايي از فشارها و مشكلات روزانه دقايقي را به آرامي پياده روي كنند.

ثريا مطلبيروزنامه ايران 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۰:۱۵ ] [ مشاوره مديريت ]
معناي واقعي آرامشانديشمندي جايزه بزرگي براي فردي گذاشت كه بتواند به بهترين شكل آرامش را تصوير كند. نقاشان بسياري آثار خود را براي وي فرستادند. آن تابلو ها تصاويري بودند از جنگل به هنگام غروب ، رودهاي آرام ، كودكاني كه در خاك مي دويدند ف رنگين كمان در آسمان و قطرات شبنم بر گلبرگ گل سرخ.
مرد دانا تابلو ها را بررسي كرد ، اما سرانجام فقط دو اثر را انتخاب كرد.
اولي ،تصوير درياچه آرامي بود كه كوه هاي عظيم و آسمان آبي را در خود منعكس كرده بود. در جاي جايش مي شد ابرهاي كوچك و سفيد را ديد و اگر دقيق نگاه مي كردند ،در گوشه چپ درياچه ، خانه كوچكي قرار داشت ، پنجره اش باز بود ، دودكش ان بلند شده بود و نشان مي داد شام گرمي آماده است.
تصوير دوم كوه ها را نمايش مي داد ، اما كوهها را نمايش مي داد اما كوه هاي ناهموار بود و قله ها تيز و دندانه اي بود. آسمان بالاي كوه ها به طور بي رحمانه اي تاريك بود و ابرها آبستن بارش تگرگ وباران و سيل آسا بود. اين تابلو اصلا با تابلوهاي ديگري كه براي مسابقه فرستاده بودند همهاهنگي نداشت. اما وقتي فردي با دقت به تابلو نگاه مي كرد ، در بريدگي صخره اي شوم جوجه پرنده اي را مي ديد. آنجا در ميان غرش وحشي طوفان ، جوجه گنجشكي آرام نشسته بود. فرد انديشمند اطرافيان را جمع كرد و اعلام كرد كه برنده جايزه بهترين تصوير آرامش ف تابلوي دوم است و چنين توضيح داد:
آرامش چيزي نيست كه در مكاني بي سروصدا ، بي مشكل ، بي كار سخت يافت مي شود ، چيزي است كه مي گذارد در ميان شرايط سخت آرامش در قلب ما حفظ شود. اين تنها معناي حقيقي آرامش است

مسعود رضايي نردين


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۰:۱۴ ] [ مشاوره مديريت ]
۱۰ نكته براي دستيابي به آسودگي خاطر۱) هميشه ۱۰ دقيقه زودتر حركت كنيد: به هر جايي كه مي خواهيد برويد، ۱۰ دقيقه زودتر حركت كنيد. با اين كار نه مجبوريد عجله كنيد و نه دچار فشار عصبي مي شويد، به علاوه اگر همه چيز خوب پيش برود، با ۱۰ دقيقه زودتر رسيدن، فرصت خوبي براي استراحت قبل از شروع كار بعدي خواهيد داشت.
۲) شما يك انسان هستيد: براي كامل بودن تلاش كنيد اما از هماني كه هستيد هم راضي باشيد تا احساس آرامش بيشتري داشته باشيد.
۳) به سكوت گوش كنيد: سكوت عصاره آرامش است و بايد بدانيد كه با زور نمي توان آن را ايجاد كرد. اگر به سكوت گوش دهيد آن را در جاهايي مي يابيد كه انتظارش را نداريد پس به تنها چيزي كه نياز داريد، كمي تمركز است.
۴) وانمود كنيد امروز يك روز تعطيل است: فكر كنيد كه هر روز، روز تعطيل است. هر روز كار كوچكي انجام دهيد تا اين حس را در شما به وجود آورد. آن وقت خواهيد ديد كه چه طور نگراني ها كم رنگ تر خواهند شد.
۵) نگراني هايتان را بنويسيد: چيزهايي كه باعث نگراني شما مي شوند، يكي يكي روي كاغذ ياد داشت كنيد. حتما تعجب مي كنيد اگر ببينيد كه با همين كار كوچك چه قدر از نگراني هاي شما كم مي شود.پس از ياد داشت مشكلات خود، بايد احتمال وقوع آن ها را بازنگري كنيد كه در ۹۰ درصد مواقع اين احتمال بعيد به نظر مي رسد.
۶) لحظات زيبا را ثبت كنيد: لحظه هاي زيباي زندگي تان را بنويسيد، از آن ها عكس بگيريد و يا آن را در يارانه خود ضبط كنيد سپس بيشتر وقت ها آن را به ياد بياوريد، لذت ببريد و يادآوري اين لحظات را با كارهاي روزانه خود بياميزيد.
۷) كارتان را مهم جلوه دهيد: اين خود شما هستيد كه كاري را پر زحمت، اما كم اهميت و كار ديگري را مهم و راحت مي بينيد. كار خود را مهم بدانيد و از رضايتي كه با انجام آن در خود ايجاد مي كنيد، به آرامش برسيد.
۸) سقف دهانتان را فشار دهيد: به طور معمول افرادي كه دچار هيجان هستند، عضلات فك و دهانشان منقبض مي شود به گفته روان شناسان براي رهايي از اين فشار مي توان سقف دهان و پشت دندان هاي جلويي را با زبان فشار داد.
۹) نگراني هايتان را در گنجه بگذاريد: هر شب، قبل از اين كه به رختخواب برويد، درباره نحوه نگهداري نگراني هايتان فكر كنيد.
مي توانيد آن ها را در يك پاكت نامه بگذاريد و يا در دفتر خاطرات بنويسيد و سپس آن را در گنجه اي بگذاريد و فراموشش كنيد. با اين كار اگر اين نگراني ها تا صبح حل نشوند، حتما از آن ها كاسته خواهد شد.
۱۰) بهانه اي براي خنديدن: به دنبال مسائلي باشيد كه باعث خنده شما مي شوند و در غير اين صورت، خودتان خنده و شادي ايجاد كنيد و با دوستان و اطرافيانتان بخنديد.روزنامه خراسان 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۰:۱۳ ] [ مشاوره مديريت ]
با ديگران ارتباط برقرار كنيدبرخيزيد. درست زمانيكه احساس كريد نگرانيهاي مخرب و مسموم كننده دور شما حلقه زده‌اند، خود را از اين مخمصه نجات دهيد. به آرامي اينكار را انجام دهيد. از جاي خود برخيزد. قدم بزنيد. با دوست خود صحبت كنيد و با اينكار خود را از هرگونه نگراني دور كنيد، هر قدر بيشتر نگراني را به خود راه دهيد، مشكل‌تر مي‌توانيد از شر آن خلاص شويد. 
▪ موسيقي گوش دهيد. گوش سپردن به موسيقي به طرقي كه هنوز كشف نشده‌اند، نگراني و تنش را كاهش مي‌دهد. همواره در منزل خود به موسيقي گوش فرا دهيد و آواز بخوانيد، آواز خواندن و نگران بودن با هم در يك زمان امكان‌پذير نيست. اگر مايل باشيد. مي‌توانيد اين جملات را زمزمه كنيد:
«فايده نگراني چيست؟ نگران بودن كاملاً بي‌ارزش است.» پس، مشكلاتتان را در جعبه كهنه وسايلتان بيندازيد و بخنديد، بخنديد، بخنديد. 
▪ با صداي بلند گريه كنيد. گاهي اوقات، نگراني نشانگر نوعي ناراحتي فرو خورده مي‌باشد. گاهي نيز احتياجات واقعي ما و اموري كه مي‌خواهيم انجامشان دهيم به صورت سيلي از اشك جاري مي‌شوند. گريه كردن با صداي بلند تمامي نگرانيها را از صفحه ذهنمان پاك مي‌كند. 
▪ بخنديد. هر قدر كه مي‌توانيد بخنديد. شوخي كردن و مزاح از بهترين روشهايي است كه مي‌توانيد در مقابل نگراني و استرس در زندگي آنرا بكار بست. حتي در سخت‌ترين لحظات نيز خنديدن موثر است، استرس سمي سبب مي‌شود با ديدي واقع گرايانه به مسائل و مشكلات خود ننگريم. در حاليكه شوخي و مزاح مجدداً افكارمان را به سوي حقيقت رهنمون مي‌شوند. 
▪ و بالاخره خود را درگير مسايل كوچك و بي‌اهميت نسازيد و همواره به ياد داشته باشيد كه اگر با ديدي جامع به قضايا بنگريد، تمامي مشكلات بزرگ در نظرتان بسيار كوچك و ناچيز جلوه‌گر مي‌شوند.شيميست دات كام 
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۰:۱۳ ] [ مشاوره مديريت ]
چگونه از عصبانيت رها شويم. تنفس عميق و آرام سازي ذهن: اين روش مي تواند در كاهش احساس عصبانيت به شما كمك كند. در مواقع عصبانيت دروضعيت راحتي دراز بكشيد، چشمانتان را ببنديد، و از راه بيني نفس بكشيد و روي نفس كشيدن خود تمركز كنيد و بازدم هاي خود را بشمريد و اين كار را تا ۲۰ دقيقه ادامه دهيد و سعي كنيد تنها صداي نفس خود را بشنويد. حتي مي توانيد با خود كلماتي از اين قبيل را تكرار كنيد: آرام باش، سخت نگير، آبي باش.
۲. تلاش كنيد عصبانيت خود را به تأخير بيندازيد و فراموش نكنيد به تأخير انداختن عصبانيت برابر با مسلط شدن برآن است.
۳. در لحظه عصبانيت سريعاً به خاطر آوريد كه هركسي حق دارد طبق ميل خود رفتار كند پس به اطرافيان اجازه بدهيد با آزادي عمل رفتار كنند البته تاجايي كه به حريم شما مربوط نشود.
۴. مواردي كه شما را عصباني مي كنند يادداشت كنيد و راههاي دوري از آنها را پيدا كنيد.
۵. از يك فرد مورد اعتماد بخواهيد با علائمي عصباني شدن را به شما گوشزد كند.
۶. از ديدن برنامه ها و فيلم هاي خشونت بار دوري كنيد.
۷. با دوستانتان جلسات بحث بدون كتك كاري و برخورد فيزيكي فراهم كنيد.
۸. ورزش را فراموش نكنيد. فعاليت هاي فيزيكي موجب تخليه انرژي هاي منفي مي شود.
۹. رژيم غذايي مناسب داشته باشيد و مدت زمان مناسبي را به خواب اختصاص دهيد.
۱۰. احساسات دروني خود را با يك دوست صميمي در ميان بگذاريد و در باره آن چيزهايي كه شما را آزار مي دهد صحبت كنيد.
۱۱. از افرادي كه باعث عصبانيت شما مي شوند دوري كنيد و انرژي هاي منفي را از خود دور كنيد.
۱۲. فراموش نكنيد آدمي مي تواند ديگران را دوست بدارد كه خود را دوست بدارد و آدمي كه خود را دوست دارد براي آرامش خود تلاش مي كند.روزنامه ايران 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۰:۱۲ ] [ مشاوره مديريت ]
آرامش ذهنيهر كه هستيد و هر كجا زندگي مي كنيد، آرامش را به زندگي خويش دعوت كنيد و آن را در ذهن خود جايگزين سازيد.
اگر كلام و رفتار شما قرين آرامش باشد، بدون شك اين ويژگي به دنياي اطراف شما نيزسرايت خواهد كرد. به خاطر داشته باشيد براي رسيدن به اين وضعيت، لازم است برخي قابليت هاي و يژه را در خود پرورش دهيد و شرايط خاصي را در زندگي خويش ايجاد نماييد. رعايت نكات زير مقدماتي است كه به شما كمك مي كند در اين مسير گام برداريد:
۱) ياد بگيريد كه گاه مسائل را رها سازيد.
بدين معنا كه به هر مسئله اي دائما گره نخوريد. وقتي هميشه و همه جا در فكر مسائل خود هستيد و به مرور آنها مي پردازيد، در واقع هميشه بار اضافه اي را با خود حمل مي كنيد كه اين خود سبب ايجاد اضطراب و استرس درشما مي گردد. بياموزيد كه با يك ذهن رها و آزاد زندگي كنيد. اين امر به شما كمك مي كند كه با هر محرك كوچك و يا مانع جزئي آشفته نشويد.
۲) به خود و خداي خود ايمان داشته باشيد.
اگر به خود و خداي خود ايمان داشته باشيد، به راحتي از عهده مشكلات زندگي برخواهيد آمد و ثابت قدم و مطمئن در راه رسيدن به اهداف خود گام خواهيد برداشت.
۳) مثبت انديش باشيد.
اگر ديدگاه مثبت انديشي نداشته باشيد، همه چيز مي تواند بي فايده و بي ثمر باشد. داشتن نگرش مثبت و اميد، بهترين سلاح در مقابل ترس و اضطراب است.
۴) نسبت به انتظارات و برنامه ريزي هاي خود واقع بين و منطقي باشيد.
توانايي هاي خود را در موقعيت هاي خاص بشناسيد و نسبت به عدم توانايي ها و ضعف هاي خود واقع بين باشيد. هرچقدر نگرش شما نسبت به مسائل زندگي منطقي تر باشد، به آرامش بيشتري دست خواهيد يافت.
۵) نسبت به انسان ها، عشق بي قيد و شرط خود را نثار كنيد.
شما مي توانيد از دوستان، هم اتاقي ها و هم كلاسي هاي خود شروع كنيد. ياد بگيريد كه آنها را بدون قيد و شرط دوست بداريد، درمقابل ضعف هاي آنها صبور باشيد وخطاها و اهمال كاري هايشان را ببخشيد. هر چقدر نسبت به ديگران بخشش بيشتري داشته باشيد احساس شادي و خرسندي بيشتري را تجربه خواهيد كرد.
۶) معناي فداكاري را لمس كنيد.
دست بخشش داشته باشيد ولي انتظار بازگشت نداشته باشيد. ديگران را به شيوه خودشان خوشحال كنيد. به افراد بي پناه ، يتيم و فقير كمك كنيد. براي آنهايي كه خواهان ياري شما هستند پشت و پناه باشيد و بدون آنكه منتي بر آنها نهيد تكيه گاهشان باشيد. هرچقدر بيشتر ببخشاييد، از الزامات و قيد و بندها بيشتر رها خواهيد شد.
۷) افكار خود را بازسازي كنيد.
در افكار و عقايد خويش نسبت به شخص خود، بازنگري كنيد. بياموزيد در مقابل خويشتن صبور باشيد و ارزشها، استعدادها و مهارت هاي خود را ارج نهيد. خود را بدون هيچ قيد و شرطي دوست بداريد. هرگونه ترس و ترديد غيرمنطقي كه در مورد خود داريد، كنار بگذاريد. اگرديدگاه مثبت و سالمي را در مورد خود داشته باشيد ياد خواهيد گرفت كه خود را بدون قيد و شرط قبول داشته باشيد.
http://www.newmind.mihanblog.com/More-۳۶۰.ASPX


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۰:۱۱ ] [ مشاوره مديريت ]
تقويت روحيهچنانچه به اين توصيه عمل كنيد , بهتر قادر به كنترل زندگي و مشكلات پيش روي خود خواهيد بود.
● به خودتان ارزش بدهيد و به خود اعتماد داشته باشيد.
ممكن است سخت به نظر برسد اما سعي كيند رفتارتان گوياي اين باشد كه از خودتان مواظبت مي كنيد.
حتي اگر هميشه احساس عدم اطمينان مي كنيد , برخورد و رفتار مثبت را به دنياي اطراف هديه دهيد. برخورد مردم با شما متاثر از رفتار و پوشش شماست.
بنابراين خود ارزشي و خود اعتمادي را به نمايش بگذاريد تا احترام را براي شما به ارمغان آورد.
● بيش از حد توانتان كار نكنيد
همه ما با سخت كوشي , خواهان تامين امنيت و رفاه خانواده مان هستيم. اما مهم اين است كه تعدل را در زندگي حفظ كنيم.
معمولا آن چه از نظر مالي دنبال مي كنيم با آن چه كه تحقق مي يابد يكسان نيست. اگر براي شما تامين معاش مهمتر از صرف وقت با عزيزان يا لذت بردن از زندگي است, بهتر است در تعيين اولويت ها بازنگري است, بهتر است در تعيين اولويت ها بازنگري كنيد. سعي كنيد برقراري تعادل را از كسي كه بين زندگي شغلي و خانوادگي اش اين توازن را ايجاد كرده بياموزيد يا اينكه با خانواده يا دوستانتان راج به تاثيرات شغلي تان بر روي آن ها صحبت كنيد.
● از افراد منفي دوري كنيد
از ارتباط مسموم كه در شما احساس ناراحتي , عصبانيت يا نا امني مي كند اجتناب كنيد. ممكن است سخت به نظر آيد اما ارتباط خويش را باكساني مه براي شما افسردگي به اركغان مي آورند به حداقل برسانيد, كساني كه اكثرا محبتهاي دريافتيرا بدون پاسخ مي گذارند و يا كساني كه دائما از شما انتقاد مي كنند.
صداقت سخنان چنين افرادي را مورد ارزيابي قرار دهيد تا ببينيد كه ميزان حقايق موجود در سخنانشان تا چه حد بر اساس ارتباطي مثبت و خوش بينانه است. اگر كساني شما را تحت فشار رواني قرار مي دهند صريحا از آنها بخواهيد شما را رها نمايند.
● مثبت فكر كنيد
سعي كنيد از حداكثر توانايي هايتان استفاده كنيد و به قدرت خويش اتكا كنيد. علايق شخصي تان را با مطالعه و گذراندن كلاسها توسعه دهيد.
علايق جديد را امتحان كنيد و شكست هايتان را به كار گيريد. همه ما بخشي از اوقاتمان را از دست داده ايم اما افراد موفق از شكست هايشان درس آموخته اند و مغلوب شكست شان نشده اند.
اگر شما توانايي هايتان را به خوبي توسعه دهيد و نقش مثبتي داشته باشيد واقعا قادر به تغيير موقعيت هاي منفي به موقعيت هاي مثبت خواهيد بود.
● ورزش ورزش ورزش
يك رژيم غذايي مناسب و قدري فعاليت بدني روزانه , اعم از اينكه پياده روي آرام باشد يا كار بيرون, فشار و اضطراب را تخفيف مي دهد و روحيه را شاداب نگه مي دارد.
ورزش و تمرينات بدني, افراد را از احساس برتري طلبي رهايي و توانايي هاي سركوب شده ذهن را ترقي مي دهد. همين امر منجر به جلوگيري از افسردگي مي شود. براي اشخاص متفاوت ورزشهاي مناسب آنها وجود دارد.
تمرينات كششي و يوگا براي تخفيف فشار بسيار مناسبند. بعضي تمرينات ني تواند به رفع عصبانيت كمك كنند. البته ورزش بيرون از منزل فوايد مضاعفي دارد, نور آفتاب در بهبود روحيه و تخفيف افسردگي كمك موثري محسوب مي شود.
● بخشي از اوقاتتان را تنها بگذاريد.
لذت از جمع دوستان و تنهايي دو بخش از زندگي اند كه براي تقويت روحيه بسيار مهم اند. براي معنا بخشيدن و ايجاد شور در زندگي به ديگران كاملا مشروط به وجود ديگران باشد. علاوه بر گذراندن ۲۰ دقيقه در حمام , گوش دادن به موسيقي يا خروج از منزل به قصد لذت بردن از طبيعت , زماني براي لذت بردن از تنهايي خويش صرف كنيد.
چنانچه اين امر را سخت يافتيد ممكن است با توسل به اجتماع از مشاركت در موضوعات مهم دوري كنيد.
● به ديگران كمك كنيد و اجازه دهيد ديگران به شما كمك كنند.
وقتي مشكلاتتان طاقت فرسا به نظر مي رسد نشان دهيد كه كمك ديگران مي تواند اضطراب و دلواپسي شما را بر طرف كند, بنابر اين مشكلاتتان را كاملا در منظر ديگران قرار دهيد. كمك بلا عوض در مسائل اجتماعي يا كمك به دوستان نيز مي تواند به سود شما تمام شود.
اگر در مقابل كمكي كخ دريافت كرده ايد به همان ميزان به ديگران مساعدت نماييد دامنه مناسبي از دوستان و اقوامي را بسط داده ايد كه شريك اوقات خوش شمايند و مدد كاران زمان تنگي و سختي تان.
● ارتباط و مراودات
با روشي روشن و در عين حال همراه با آرامش و متانت , احساساتتان را به خانواده , دوستان و مدرسه تان بيان كنيد و با دقت كامل به جواب آن ها گوش فرا دهيد. هرگز خود را تحت فشاري كه ناشي از عدم بيان احساساتتان است قرار ندهيد. چرا كه اين فشار , انفجار ناگهاني در پي خواهد داشت و ديگران بدون كوشش و تلاشي شمارا خواهند شناخت.
عصبانيتي را كه باعث پريشاني و دانستن نقاط ضعف شما مي شود كنترل كنيد. هرگز اجازه ندهيد ديگران ذهن شما را بخوانند.
● موقع احتياج , كمك بطلبيد
افرادي را پيدا كنيد كه هنگام مشكلات بتوانند با آنها مشورت كنيد .چنانچه پس از مشورت با دوستانتان و خانواده , مشكلاتتتان همچنان طاقت فرسا جلوه مي نمايد و احساس عدم آرامش مي كنيد , با مشاوريني صحبت كنيد


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۰:۱۱ ] [ مشاوره مديريت ]
پله هايي به سوي آرامشآيا آرزو داريد آرام و خونسرد و خوددار باشيد و فرصت كافي براي آنچه دلخواه شماست در اختيار داشته باشيد؟ اگرچه رسيدن به اين هدف مشكل به نظر مي رسد، اما با كمي تلاش و تجديد نظر در افكار و اعمال مي توان به آن نزديك شد. بهتر است راهكارهاي پيشنهادي ما را رعايت كنيد: فراموش نكنيد در دنياي شلوغ و پراسترس امروز به دست آوردن تكه اي آرامش مي تواند غنيمت بزرگي باشد. آيا ذاتاً هميشه مسئول امور و عهده دار نظم و ترتيب هستيد؟ افراد پركار و فعال اغلب احساس مي كنند همه كارها بايد تحت كنترل آنها باشد، خصوصاً مواقعي كه هدف خاصي مدنظرشان است. بنابراين سعي كنيد براي يك بار هم اين عادت كنترل كردن را رها كنيد و بگذاريد زندگي مسير خود را بپيمايد.
ممكن است از اين كه همواره كارهاي بسياري را با هم انجام مي دهيد به خود بباليد، ولي قطعاً در عين كار احساس عدم تمركز، نگراني و خستگي مي كنيد. خانم ها اكثراً از اين كه قادرند چندين كار را همزمان انجام دهند به خود مي بالند ولي در نهايت از اين عمل آسيب مي بينند. بنابراين در عهده داري كارها هوشيار باشيد؛ يعني كارها را يك به يك و به نوبت انجام دهيد. قدر لحظه هاي عمر خود را بدانيد و از انجام كاري كه عهده دار هستيد، لذت ببريد تا پس از اين كه كار را به نحو احسن انجام داديد، احساس موفقيت كنيد.
● به موفقيت هاي خود بها دهيد
هميشه توجه داشته باشيد كه موفقيت، پيروزي هاي بعدي را به دنبال مي آورد و احساس خودكم بيني را از انسان دور مي كند. كافي است تنها به يك چيز كه موجب بالندگي شماست يا يك زمينه كه در آن موفق بوده ايد فكر كنيد. ارزشمند بودن خود را مورد تأييد قرار دهيد.
● به نيازهايتان اهميت دهيد 
هميشه به فكر راضي و خوشحال كردن ديگران بودن كافي نيست، كمي هم به فكر نيازهاي معقول و مقبول خود باشيد. اين دليل بر خودخواهي نيست. به نقطه نظرات ديگران گوش دهيد، ولي اگر لازم مي دانيد براي اين كه فرصت كافي براي پاسخ داشته باشيد به آنها بگوييد براي فكر كردن و تصميم گرفتن در باره آن موضوع نياز به زمان داريد. در عين حالي كه انعطاف پذير هستيد نسبت به احساسات و عواطف خود نيز واقع گرا و بي رو دربايستي باشيد.
كارها را يك به يك و به نوبت انجام دهيد. قدر لحظه هاي عمر خود را بدانيد و از انجام كاري كه عهده دار هستيد، لذت ببريد تا پس از اين كه كار را به نحو احسن انجام داديد، احساس موفقيت كنيد. 
● از كار خود لذت ببريد
اگر همواره در حال مسامحه و طفره رفتن از انجام كاري هستيد يا احساس مي كنيد براي انجام كاري تحت فشار هستيد، علامت اين است كه از كاري كه انجام مي دهيد لذت نمي بريد. واقعيت امر اين است كه شما به هر حال ناچاريد اين كار را انجام دهيد، پس روي جنبه هاي لذت بخش آن تمركز كنيد؛ مثلاً بر حس خوبي كه به نظم درآوردن امور به شما مي دهد و يا مورد تقدير و ستايش قرار گرفتن از بابت رسيدن به نتايج مطلوب تكيه كنيد. اين ديدگاه مثبت مي تواند تنش هاي درون شما را بزدايد و به شما فرصت دهد كه دريابيد چه تغييرات درازمدتي را مي توانيد ايجاد كنيد. 
انعطاف پذير باشيد لزوم يك برنامه روزمره براي تنظيم نيازهاي زندگي بسيار خوب و معقول است ولي نبايد اصرار و اجبار در رعايت آن موجب تنش و اضطراب شما شود. سختگيري و جدي بودن زياد سبب مي شود فرصت ها را از دست بدهيد و با تأكيد براي اجراي آن برنامه، انرژي خود را بيهوده تلف كنيد. در مواقعي كه لازم مي دانيد روش و تاكتيك خود را تغيير دهيد تا در كارهايتان موفق تر و در رسيدن به اهدافتان خلاق تر شويد.
● بين كار و زندگي تعادل برقرار كنيد 
تداخل و ادغام زندگي كاري و اداري با زندگي خصوصي باعث اختلالات فيزيكي و عاطفي است. برنامه و زماني را براي توقف كار انتخاب كنيد و به آن پايبند باشيد. در خانه به كار فكر نكنيد و توجه خود را به زندگي خانوادگي معطوف داريد. مواردي پيش مي آيد كه اين كار برايتان مقدور نيست، ولي سعي كنيد در بيشتر موارد اين نكته را رعايت كنيد.
● عكس العمل هايتان را عوض كنيد 
ممكن است همواره در تغيير شرايط تنش آفرين موفق نباشيد، ليكن با تغيير دادن ديدگاه خود نسبت به آن مي توانيد احساسات خود را عوض كنيد. اگر كسي دير به سر وعده مي آيد شانه هايتان را به علامت بي تفاوتي بالا نياندازيد و از وقت آزادي كه به دست آورده ايد لذت ببريد. اگر كسي بي ادب و پرخاشگر است اين گونه تلقي كنيد كه او مبتلا به فشارخون بالا مي شود، نه شما!
● ذهن و روح خود را شاد كنيد 
ذهن و روان خود را با ديدن و شنيدن كارهاي هنري، زيبا و آراسته كنيد. از نمايشگاه هاي هنري ديدن كنيد، به موسيقي گوش فرا دهيد و بر زيبايي هاي يك گل تمركز كنيد. كاغذ و قلمي را برداريد و منظره زيبايي را نقاشي كنيد يا در پارك قدم بزنيد يا در يك كلاس هنري ثبت نام كنيد.
● براي آينده برنامه ريزي كنيد
حتماً براي خود برنامه هاي تفريحي تدارك ببينيد؛ چرا كه چشم انتظار برنامه هاي تفريحي بودن نيز آرام بخش بسيار خوبي است. فهرستي از برنامه هاي لذت بخش تهيه كنيد و براي انجام آن برنامه ريزي نماييد؛ مثلاً برنامه اي براي تهيه بليت تئاتر، يا قرار ملاقات با يك دوست، و يا خريد كتاب مورد علاقه تان تهيه كنيد. با اين كارها بلافاصله احساس دلپذيري خواهيد كرد.

http://kadbaanoo.blogfa.com/post-۱۵.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۰:۱۰ ] [ مشاوره مديريت ]
چگونه آرامش بيابيم؟۶ راهكار مفيد زير به شما ياري مي‏دهند تا آرامش بيابيد و بدانيد كه نگراني و فشار رواني، چه اثري بر جسم، روح و زندگي‏تان مي‏گذارد:
۱) غذاي سالم مصرف كنيد.
چنانچه مقدار نيروي (انرژي) بدنتان كه با مصرف غذا تأمين مي‏گردد زياد باشد، به ندرت دچار حالت عصبي مي‏شويد. بكوشيد تا حدّ امكان، از مواد غذايي سبوس‏دار، تركيبات كربوهيدرات، ميوه، اقسام سبزي‏ها و حبوبات استفاده نماييد؛ چرا كه مصرف غذاهايي از اين قبيل، سبب ثابت ماندن اندازه ي قند خون مي‏شود و خستگي را از تن مي‏زدايد.
در ضمن، به قدر كافي صبحانه بخوريد، كم‏تر نمك مصرف كنيد و در طي روز، از خوردن قند، كافئين، چربي و خوراك‏هاي سرخ شده دوري گزينيد.
۲) مدام ورزش كنيد .
ورزش هايي همانند: پياده روي، دو، شنا، يا هر چه كه سبب تفريح هم مي‏شود، مثل: اسكيت بازي را بيازماييد و هر يك را كه مناسبت‏تر دانستيد، به آن بپردازيد. ورزش هفتگي شما بايد در سه نوبت و هر بار بين بيست تا سي دقيقه باشد.
۳) مشكلات را آن چنان كه هستند، پذيرا باشيد.
بايد بپذيريد كه برخي اوقات، شرايط طاقت فرسايي در زندگي پديد مي‏آيد كه بايد آنها را تحمّل كرد. از اين‏رو، به جاي آن كه بي‏قراري كنيد، بكوشيد حسّ چيرگي بر خويش را با چنين پرسشي در خود، پديدار سازيد: «چه سان مي‏توانم در اين قبيل موقعيت‏ها، دگرگوني به‏وجود آورم؟»
۴) براي خودتان ارزش قائل شويد.
گاه‏گاهي به خودتان جايزه دهيد! اين پاداش، ممكن است از پياده‏روي گرفته تا گردش آخر هفته با فرزندان، مسافرت با خانواده و مواردي غير از اينها باشد. هر از چند گاهي به فكر خويش باشيد. اين كار به هيچ وجه جنبه ي خودخواهي ندارد و براي سلامتِ روان، لازم است.
۵) به ذهنتان آرامش ببخشيد
اگر به دام اوضاع و احوال نگران‏كننده‏اي اسير شديد، مي‏توانيد از فن آرام‏بخش مثل زير استفاده كنيد:
روي صندلي يا زمين به راحتي بنشينيد. در صورت امكان، چراغ‏ها را خاموش كنيد. سپس از راه بيني، نفس عميقي بكشيد، به نحوي كه مسير هوا را تا ته ريه‏هايتان حس كنيد. آن‏گاه هوا را از طريق بيني، آهسته بيرون دهيد و تجسّم نماييد كه چگونه هوا به آرامي از بدنتان به سمت بالا و به سوي سرتان حركت مي‏كند. اين مراحل را چند دفعه تكرار كنيد تا وقتي كه احساس آرامش نماييد.
۶) با دوستان خود، دردِ دل كنيد.
هيچ قاعده و قانوني نيست كه شما را ملزم بدارد، گِره هر نوع گرفتاري را خودتان، يكّه و تنها باز كنيد. چنانچه مشكل تحمّل‏ناپذيري مانند: درگذشت يكي از اعضاي خانواده يا بيماري كشنده‏اي، اسباب نگراني‏تان را فراهم ساخته يا حتّي اگر مورد جزئي‏اي هست كه تحمّلش برايتان دشوار است، به ديدار دوست خود يا پزشكي بشتابيد و احساستان را درباره ي آن وضعيت با كسي كه همدردي مي‏كند و دلهره‏تان را تسكين مي‏دهد، مطرح سازيد.پي سي وب 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۰:۰۹ ] [ مشاوره مديريت ]
هنرمند باشيدبه حرف كه باشد، زندگي كار دشواري نيست. خيلي‌ها مي‌گويند حرف ديگران چندان مهم نيست و ما با اعتمادبه نفس به زندگي خود ادامه مي‌دهيم. ادعاي قشنگي است اما درحقيقت ما فقط انسانيم، نه بيشتر!
خلاصه كلام اينكه هركاري كنيم، حداقل در خلوت حرف يا برخورد ديگران روي ما اثر دارد. اين دغدغه‌ها گاه به جايي مي‌رسند كه آدم كاملاً آرامشش را از دست مي‌دهد. راستي در اين لحظه‌ها چه بايد كرد؟ برخورد احساس مقابله به مثل را پيشنهاد مي‌دهد: «از فردا تو هم همانطور رفتار كن كه او مي‌كند.» نتيجه اما هرگز بازگشت آرامش به زندگي شخصي نيست. اين روش حتي وضعيت را بدتر هم مي‌كند. يادتان باشد، توانايي تغيير دادن رفتار و تفكر ديگران نسبت به خود، يك هنر است. سعي كنيد هنرمند باشيد تا هميشه آرامش داشته باشيد.روزنامه ايران 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۵۰:۰۸ ] [ مشاوره مديريت ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][