مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 3462
دیروز : 1950
افراد آنلاین : 20
همه : 5159851

دو كليد طلايي براي نفوذ در دلها

دانستن اينكه چه عواملي باعث افزايش روزافزون دوستي مي شود ، در واقع به معناي در دست داشتن كليد ورود به ‌اندرون خانه دلها ست. هر كس كه اين كليد را در اختيار داشته باشد و راه نفوذ در قلبها را بداند، در واقع گنجينه دوستي ‌را به چنگ آورده است. ‌به راستي اين كليدهاي طلايي كه مي توان در دل ها راه يافت و دوستي ها را با آن روز به روز زيادتر كرد چه هستند؟ ‌در اين مقاله با دو كليد مهم براي راهيابي به قلب دوستان خود آشنا مي شويد:‌
۱)‌ ابراز علاقه و دوستي ‌:
محبت، رمز و راز زندگي است و بعضي از روانشناسان معتقدند كه بسياري از بيماري‌هاي دروني فقط به خاطر فقدان ‌محبت و سركوب كردن عاطفه هاست. ‌همان گونه كه قبلاً آورديم دوستي و محبت داراي مراتبي است.اگر مي خواهيم محبوب دلها شويم بايد ديگران را دوست بداريم. ديگران را دوست بداريم تا ديگران نيز ما را دوست ‌بدارند. بايد به آنان عشق بورزيم تا آنان هم به ما عشق بورزند. تنها از راه محبت و دوستي است كه مي توان مالك دل ها ‌شد و در قلب ها نفوذ پيدا كرد. براي زياد شدن دوستي و استحكام آن بايد اين محبت و علاقه را ابراز كرد و آن را با زبان ‌و با عمل (يعني با نيكي به او و نزديكان و دوستداران او) نمايان نمود. ‌محبت همچون آبي است كه به جريان مي افتد. اين آب هم پاك است و هم پاك كننده. ابراز علاقه و محبت، هم بر ‌دوستي مي افزايد و هم نامهرباني ها را از بين مي برد. ‌تنها در سايه محبت و ارادت است كه ناملايمات و لغزش ها و غفلت ها- كه طبيعت بشر است- مزاحم دوستي نمي شوند ‌و آتش گرم محبت همه ناملايمات را مي سوزاند. ‌
۲) تواضع ‌:
تواضع يكي از اصول مسلم اخلاقي است و انسان با تواضع مي تواند بالاترين درجات را كسب نمايد زيرا ‌هر كس فروتني را پيشه سازد خداوند تعالي مقام او را بالا مي برد. ‌اما آنچه كه در اينجا مورد بحث ما مي‌باشد آن است كه تواضع مي تواند مايه تقويت دوستي شود. برعكس، هرگونه تكبر و ‌بزرگ نمايي بين دوستان صميميت را از بين مي برد و موجب تفرقه مي شود. ‌از يكي از علماي معاصر نقل شده كه در يكي از نيمه شب ها وي از خواب بيدار مي شود و حس مي كند كه صدايي ‌از داخل حياط مي آيد. بيرون مي رود و مي بيند دزدي آمده و ميوه هاي باغچه را جمع كرده ولي طوري سنگين است كه ‌نمي تواند آن را بلند كند و به دوش بيندازد. ايشان خيلي آهسته وارد حياط مي شود و بدون آنكه آن شخص متوجه شود، ‌كمك مي كند تا وي گوني را بلند كند و بر دوش بگذارد. ‌ناگهان دزد متوجه مي شود كه شخصي آمده. نگاه مي كند و مي بيند كه آن جناب است. ابتدا عذرخواهي مي كند اما ايشان واضح و مبرهن است. 
تنها استراتژي كه مي تواند ما را از اين خطرات در امان نگه دارد؛ اين است كه همواره براي مواجهه با يك چنين شرايطي از قبل خود را آماده كنيم. هيچ وقت اتفاق نمي افتد كه با جيب خالي و زيرپيراهني بلند شده و به خيابان برويد؛ پس چرا در يك رابطه چنين كاري را انجام نمي دهيد؟ 
▪ قوانيني براي پيروزي
هيچ مردي نمي خواهد در مقابل دختر مورد علاقه اش شكست بخورد و مشاجره را ببازد و به دختر اجازه دهد تا آنجا كه مي تواند او را مورد عتاب و سرزنش قرار دهد. در اين مورد قوانين خاصي وجود دارند. حواس خود را جمع كنيد. 
در زمان مشاجره تنها به يك دليل عقل و منطق شما زايل مي شود: خانم ها هيچ وقت نمي پذيرند كه در اشتباه هستند. از اين بابت مطمئن باشيد و بهتر است كه در اين يك مورد اصلا فكر نكنيد. اصلا مهم نيست كه حق تا چه اندازه با شماست و حرف خانم تا چه حد اشتباه است. قرار نيست كه اين مسئله در رديف بازي هاي جوانمردانه قرار بگيرد. در اين قسمت چند تكنيك حرفه اي وجود دارد كه با به كارگيري آنها هيچ گاه در بحث با خانمتان بازنده از ميدان خارج نمي شويد. 
۱) هيچ گاه صداي خود را بلند نكنيد
با توجه به طبيعت دعواهاي خانوادگي (مثلا اگر برايشان بستني سفارش دهي تصور مي كنند كه شما با آنها دشمني داريد و مي خواهيد آنها دچار اضافه وزن شوند، اگر اين كار را نكنيد، اين معنا را در بر دارد كه در حال حاضر بيش از اندازه چاق هستند!) پس بهتر است مراقب تن صداي خودتان باشيد. بدون در نظر گرفت دفاعيات ديگر، هميشه بايد به نرمي و با آهستگي سخن بگوييد. او فقط به دنبال خشمگين كردن شماست. تنها با اين اميد كه بالاخره شما برنده ميدان مي شويد، با او به نرمي لب به صحبت بگشاييد. 
۲) اولين مردي باشيد كه به او گوش مي دهد 
معمولا نام آقايون به عنوان شنونده هاي خوب به ثبت نرسيده است. متفاوت عمل كنيد. او مي خواهد آنقدر با شما صحبت كند كه خوابش بگيريد؛ پس اين كار را از او دريغ نكنيد. اما زماني كه هنگام دفاع كردن از خودتان سر رسيد، تمام گفته هايش را بر عليه خودش استفاده كنيد، تا متوجه شود كه شما به او گوش مي داديد. 
اگر براي شناسناندن او به خودش از گفته هاي شخصي خودش بهره بگيريد، او شما را به عنوان مشتاق ترين شنونده تلقي مي كند و زماني كه با چنين صحنه اي مواجه مي شود شما به قدرتمندي نيو در فيلم ماتريكس مبدل مي شويد. زود باش نيو، ادامه بده، دنبال خرگوش سفيد برو! 
۳) از اين شاخه به آن شاخه نپريد
حال بحث شما در مورد هر چيزي كه مي خواهد باشد (در مورد موسيقي، رزرو ميز شام، برخوردهاي ناآگاهانه و ...) شما بايد با قدرت و مستحكم ظاهر شويد. برد و باخت در چرخيدن حول محور موضوع مورد بحث، تعيين مي گردد. پس بهتر است در يك چنين شرايطي سعي كنيد از موضوع اصلي دور نشويد. 
۴) اشتباه را قبول كنيد تا برنده باشيد
گاهي اوقات پيروزي در يك مشاجره در عواقب بعدي آن نمود پيدا مي كند. اگر شما از همان آغاز مشكل را بپذيريد و اشتباه را قبول كنيد، او به هيچ وجه پيروز ميدان نخواهد بود. اگر پيروز ميدان باشيد آنوقت تحمل كردن مقداري غرغر چندان ناخوشايند به نظر نمي رسد. در اين شرايط اجازه دهيد تا هر اندازه كه راضي مي شود شما را تيرباران كند و بعد هم مثل افراد بي جان خود را به مردن زده و بر روي زمين پهن شويد. گاهي اوقات عقب نشيني بهترين راه مقابله با دشمن به شمار مي رود. با به كار گيري اين شيوه بدون شك پيروزي از آن شما خواهد بود. 
۵) از احساسات كمك بگيريد 
بيشتر مواقع خانم ها به اين دليل دعوا و مرافعه راه مي اندازند كه احساساتي مي شوند. چيزي كه نبايد فراموش شود اين است كه ما مردها نيز زماني كه احساساتي مي شويم از بحث و مشاجره كمك مي گيريم. اين عمل به عنوان نوعي تخليه روحي به شمار مي رود. و تنها كاري كه از دست ما ساخته است، اين است كه به آنها اجازه دهيم كه احساساتشان را به بيرون بريزند. 
با قدرت و افتخار بجنگيد. اما از چيزهايي كه او به زبان مي آورد نرنجيد. براي يك خانم، مردي كه توانايي حفظ خونسردي خود را در گيراگير بحث و مشاجره داشته باشد، پادشاه به شمار مي رود. در اين صورت او هميشه فاتح است. 
۶) كار را تمام كنيد 
بعضي از مردها آنقدر قدرتمند متولد نشده اند كه بتوانند مطابق اميال دروني شان رفتار كنند. و دقيقا اين نقطه اي است كه مردها را از پسر بچه ها جدا مي كند. اگر پيروزي در مشاجره ارزش ويران كردن رابطه را دارد و يا اگر خراب كردن ارتباط ارزش پيروزي در مقابل او را دارد؛ پس مي توانيد به راحتي از كلمات توهين آميز بهره بگيريد. اخطار: اگر اين كار را انجام دهيد هيچ راه برگشتي برايتان باقي نخواهد ماند. همانطور كه همه شما مي دانيد ساختن پل هاي خراب شده پشت سر كار اساني نيست. 
▪ به خاطر مشاجره
وقتي زمان مشاجره مي رسد حواس خود را جمع كنيد و تمام مسائل پيچيده را براي همسر خود روشن كنيد. دلايل آنرا همين چند لحظه پيش براي شما توضيح داديم. 
بحث و مشاجره به هر دليلي كه سر بگيرد، ما بايد توانايي رويا رويي با آن را در خود تقويت كنيم و در تمام شرايط از آماگي لازم بر خوردار باشيم. طبيعت انسان طوري سرشته شده است كه هميشه تمايل به دفاع از باورهاي شخصي خود دارد. اگر تمام مدت به دفاع از آنها بپردازيم ديگر زماني براي زندگي كردن باقي نخواهد ماند.بيا تو جوان 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۸:۵۲ ] [ مشاوره مديريت ]
ارتباط چشمي: مهمترين ابزار در ارتباطارتباط چشمي شما چگونه است؟ پرخاشگر؟ ملايم و مهربان؟ جذاب؟ آيا با چشمهايتان مي توانيد كسي را دوست داشته باشيد؟ ارتباط چشمي هنري است كه نياز به مهارت بسيار زياد دارد اما براي موثر بودن روابط، حياتي است. چطور مي توانيم ارتباط چشمي بهتري داشته باشيم؟ 
ارتباط چشمي، ارتباط اجتماعي لازم را براي فردي كه به او گوش مي دهيد يا با او حرف مي زنيد فراهم ميكند. ارتباط چشمي زياد باعث مي شود ديگران تصور كنند فردي متجاوز هستيد؛ ارتباط چشمي كم هم باعث مي شود ديگران تصور كنند علاقه اي به صحبت هاي آنان نداريد. از اينرو ارتباط چشمي در برقراري ارتباط با ديكران مهارت بسيار زيادي را طلب مي كند. فروشنده ها، سياست مداران، و سخنگويان معمولاً بالاترين مهارت را در اين زمينه دار هستند. 
اهميت ارتباط چشمي وقتي بر من آشكار شد كه مجبور بودم براي مشاوره چشم در چشم افراد نگاه كنم. تجربه به من نشان داد كه وقتي نگاهم را از آنها مي گرفتم، فرد صحبت خود را قطع مي كرد. و وقتي ارتباط چشميم را با او حفظ مي كردم، فرد با تصور اينكه صحبت هايش مورد علاقه و توجه من است، به حرف زدن ادامه مي داد. 
● علائم روحي ارتباط چشمي 
دست فروش ها معمولاً از اهميت ارتباط چشمي به خوبي آگاهي دارند چون براي فروش محصولات خود بايد مشتريان احتمالي را علاقه مند نگه دارند. وقتي شما به چيزي علاقه منديد يا چيزي توجه شما را جلب مي كند، مردمك چشمانتان گشاد ميشود و اين مي تواند علامت خوبي براي فروشنده باشد. 
همچنين وقتي همسرتان از نظر جنسي توجه شما را جلب مي كند، باز هم مردمك چشمانتان گشاد مي شود و معمولاً بيشتر از حد نرمال به وي خيره مي شويد. من وقتي مجرد بودم هميشه از چشمهاي ديگران مي فهميدم كه به من علاقه دارند يا نه. 
● ارتباطات روزانه و ارتباط چشمي 
همه ما در زندگي روزمره خود از ارتباطات چشمي استفاده مي كنيم، از اينرو بهتر است بهترين راه و روش براي استفاده از چشمانمان را ياد بگيريم. 
برخي موقعيت هاي خاص، استفاده متفاوتي از چشمان را طلب مي كند. براي مثال، وقتي مشغول مشاجره و دعوا هستيد، بهتر است كه بتوانيد نگاه خيره تان را طولاني تر نگه داريد. وقتي مي خواهيد به كسي احترام بگذاريد بهتر است نگاهتان را پايين بيندازيد. وقتي كسي را دوست داريد بهتر است به عمق چشمان طرف مقابل خيره شويد
● ۶ راه براي تقويت و ارتقاء مهارت هاي ارتباط چشمي 
۱) صحبت كردن با يك گروه: وقتي با گروهي از مردم صحبت مي كنيد، خيلي خوب است كه بتوانيد ارتباط جشمي مستقيم با شنونده هاي خود برقرار كنيد. اما اگر در صحبت ارتباط چشمي را فقط با يكي از اعضاء گروه حفظ كنيد، باعث مي شود بقيه شنونده ها ديگر به حرف هايتان گوش نكنند. از اينرو با هر جمله جديد بايد روي يكي از شنوده ها متمركز شويد. با اين روش با همه افراد گروه صحبت خواهيد كرد و همه آنها را به گوش كردن علاقه مند مي كنيد
۲) صحبت كردن با فرد: برقراري ارتياظ چشمي موقع حرف زدن با كسي بسيار عالي است اما اگر بخواهيد عميقاً به طرف مقابل خيره شويد، موجب ناراحتي فرد خواهد شد. براي مقابله با چنين مشكلي، هر ۵ ثانيه يكبار ازتباط خود را قطع كنيد. اما حواستان باشد موقع قطع كردن ارتباط چشمي خود نگاهتان را پايين نيندازيد چون باعث مي شود فرد مقابل تصور كند حرفتان تمام شده است. درعوض به بالا يا به اطراف نگاه كنيد، طوري كه انگار مي خواهيد چيزي را به ياد بياوريد
۳) گوش كردن به فرد: موقع گوش كردن به صحبت هاي كسي اگر بخواهيد خيلي خيره به آنها نگاه كنيد، ممكن است صحبت كردن برايشان دشوار شود. تكنيكي كه من موقع مشاوره با بيمارانم به كار مي گيريم، تكنيكي است كه آنرا مثلث مي نامم. در اين تكنيك من ۵ ثانيه به يك چشم، ۵ ثانيه به چشم ديگر، و ۵ ثانيه بعد به دهان فرد نگاه مي كنم و چرخه را همينطور دنبال مي كنم. اين تكنيك به همراه مهارت ها و تكنيك هاي گوش كردن ديگر مثل تكان هاي سر يا كلام هاي كوتاه تاييد بهترين راه براي نشان دادن علاقه خود به شنيدن حرف طرف مقابل است
۴) مشاجرات: مشاجره و دعوا با كسي هم خود مهارت هاي خاص خود را مي طلبد. در چنين موقعيتي اگر بتوانيد نگاه خيره خود را به طرف مقابل نگه داريد، نشاندهنده قدرت شما خواهد بود. اما اگر موقع مشاجره به اطراف نگاه كنيد مطمئن باشيد كه در بحث شكست خواهيد خورد. البته اين مسئله به اينكه به چه كسي دعوا مي كنيد هم بستگي دارد اما به طور كلي در مشاجرات و دعواها موقع حرف زدن يا گوش دادن بهتر است كه به فرد خيره بمانيد. با اين روش احتمالاً طرف مقابل هم سعي خواهد كرد كه به شما خيره شود. اما ميدان را از دست ندهيد و از نگاه هاي خيره او در نرويد
۵) مجذوب كردن فرد: وقتي سعي مي كنيد كسي را مجذوب خود كنيد و علاقه خود را نيز به آنها نشان دهيد، مي توانيد با چشمانتا