مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 5389
دیروز : 40915
افراد آنلاین : 47
همه : 4415138
سر و صداي زياد و ضعف شنواييدر بخش حلزوني گوش داخلي ،مژكهاي ظريف و بسيار ريزي وجود دارند كه انواع صدا را دريافت مي كنند و به ارتعاش در مي آيند. اين ارتعاشات طي يك روند دقيق به پيامهاي عصبي تبديل شده و از طريق اعصاب به قسمتي در قشر مخ رفته و در آنجا اصوات مختلف درك مي شود.
جالب است كه بدانيم، صداهاي بلند باعث مي شوند تا اين مژكها ضعيف يا شكسته شوند، اين نوع اختلال شنوايي قابل برگشت نيست. صداي بلند از عوامل بسيار مهمي است كه مي تواند ضعف شنوايي متوسط تا شديدي را ايجاد كند. دانشمندان بر اين باورند كه ضعف شنوايي ناشي از صداي بلند در بين نوجوانان و جوانان بسيار شايع است. اين گروه سني به توصيه ها و درخواستهاي والدين در خصوص شنيدن موسيقي با صداي قابل قبول و بي ضرر ، توجهي نمي كنند. 
ضعف شنواييٍ ناشي از صداي بلند مي تواند در خانه و مدرسه مشكل ساز باشد زيرا اين مشكل باعث كندي يا وقفه در يادگيري كودك در مدرسه خواهد شد. فقدان شنوايي ناشي از سروصداي بلند مي تواند بتدريج در طي سالها، آسيب مستمر ايجاد نمايد. 
حتي اسباب بازيهايي كه شدت صداي آنها از حد مجاز بيشتر است، مي توانند خطر ساز باشند. آسيبهاي شنوايي در اثر صداي زياد، قابل پيشگيري است و آموزش توسط والدين در اين مورد، اهميت به سزايي دارد.وبلاگ audiran 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۸:۲۸ ] [ مشاوره مديريت ]

طنين و پيچيدگي امواج صوتتجزيه امواج صوت بخوصوص امواجي كه پيچيدگي زياد دارند نيازمند دستگاهي دقيقتر و حساس از موج نگاري است كه دستگاهي كه براي اين منظور بكار مي رود موج نگار با اشعه كاتود است .دياپازن ساده تراكم و انبساطي در هوا ايجاد مي كند كه بصورت منحني ساده اي ثبت مي شود . دو دياپازن كه فراواني آنها مختلف است اگر با هم مرتعش شوند موج پيچيده اي ايجاد مي كنند كه روي موج فردي آنها را مي پوشاند شكل سوم اين امر را نشان مي دهد موج صوتي پيچيده تري را مي توان با مرتعش كردن سيم كشيده اي به وجود آورد اين سيم زير و بمي خاص ايجاد مي كند كه به صورت اصلي معروف است اما آن سيم در عين حال در همه طول خود و در قطعات ديگر نيز ارتعاشات خاصي دارد اينها را ارتعاشات پاره ها خوانند. هر پاره زير و بمي خاص خود دارد كه هارمونيك (يا اورتون) خوانده مي شود.شبكه رشد 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۸:۲۷ ] [ مشاوره مديريت ]
از شنوايي‌تان محافظت كنيدگوش‌ها به صداهاي بلند بسيار حساس هستند، اما سروصداي بيش از حد بلند يا قرار گرفتن طولاني‌مدت به صداي بلند مي‌توند به شنوايي شما آسيب برساند.
پيش از آنكه صداي دستگاه پخش موسيقي mp۳ خود را بالا ببريد، به اين توصيه‌ها براي جلوگيري از نقصان شنوايي‌تان توجه كنيد:
▪ هنگامي كه در محيط‌هاي پرسروصدا كار مي‌كنيد، مثلا در اطراف جاده‌هاي پرترافيك يا دستگاه‌هاي ماشيني پرسروصدا از گوشي‌‌هاي حفاظتي استفاده كنيد. 
▪ هنگامي كه مي‌دانيد در اطراف شما براي مدتي طولاني سروصداي بلند وجود خواهد داشت، به خصوض ابزارها يا تجهيزات پرسروصدا از گوشي استفاده كنيد. 
▪ زير ابزارها يا تجهيزات الكترونيكي پرسروصدا از زيرانداز لاستيكي استفاده كنيد.
▪ از به راه انداختن همزمان ابزارهاي پرسروصدا خودداري كنيد. 
▪ از استفاده از يك ابزار پرسروصدا براي پوشاندن صداي ابزار ديگر استفاده نكنيد، براي مثال براي پوشاندن صداي ترافيك يا جاروبرقي صداي موسيقي را بالا نبريد.

HealthDay News, ۸ June, ۲۰۰۸همشهري آنلاين 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۸:۲۷ ] [ مشاوره مديريت ]
پيشگيري از كاهش شنوايي در اثر صداهاي بلندسر و صداي بيش از حد مي‌تواند به گوش داخلي آسيب برساند و باعث ايجاد مشكلات شنوايي شود. براي پيشگيري از چنين مشكلاتي،‌ تا آنجا كه ممكن است بايد از مواجهه با سر و صداهاي بلند دوري كرد. مثلاً به موسيقي با صداي بلند خصوصاً از طريق گوشي گوش نكرد. اگر مجبوريد كه از طريق گوشي به موسيقي گوش دهيد،‌حتماً صدا بايد به اندازه اي كم شده باشد كه بتوانيد صداهاي افراد را هم علاوه بر موسيقي بشنويد. در صورتي كه در محل كار با سر و صداهاي بلند مواجه هستيد،‌هميشه از گوشي يا محافظ گوش‌استفاده كنيد. كارفرما بايد اين وسايل را براي حفاظت از شما فراهم كند
كاهش شنوايي و گوش كردن به موسيقي با صداي بلند
بسياري از كودكان و نوجوانان از گوش دادن به موسيقي با صداي بلند در كنسرت‌ها يا از طريق گوشي لذت مي برند. با وجود اين، بايد آنها را از خطر احتمالي اين كار براي شنوايي آگاه كرد. پس از مواجهه كوتاه مدت با صداهاي بلند، كاهش موقتي در شنوايي رخ مي‌دهد اما اين كاهش معمولاً تنها چند ساعت طول مي‌كشد، با وجود اين، مواجهه مكرر با صداهاي بلند در درازمدت، به تدريج سلول‌هاي مويي گوش داخلي را كه منتقل كننده صداها به مغز هستند، تخريب مي‌كند. در صورت استفاه از گوشي، ممكن است فرزندتان وسوسه شود تا صدا را بلند كند تا براي مثال، صداهاي بيرون را نشنود. حتي اگر افزايش صدا باعث درد نشود، مي‌تواند به شنوايي آسيب برساند. بنابراين اصرار فرزندتان مبني بر بلندي صدا ناراحت كننده نيست، راه قابل اعتمادي براي قضاوت درباره بي‌خطر بودن ميزان صدا نيست. يك راهنمايي سودمند اين است كه اگر ديگر افراد حاضر در اتاق بتوانند صداي موسيقي را در حالي كه فرزندتان از گوشي استفاده مي كند بشنوند، احتمالاً صداي آن بيش از حد بلند است.اديولوژي 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۸:۲۶ ] [ مشاوره مديريت ]

زنان بيشتر از مردان از صداهاي بلند رنج مي برندواكنش مردان و زنان نسبت به صداهاي بلند و ناگهاني متفاوت است. به طور مثال، زنان از يك صداي ناگهاني خيلي بيشتر از مردان وحشت مي كنند و رنج بيشتري مي برند. تحقيقات نشان مي دهد كه آقايان در اثر صداي مهيب و بلند، بيشتر دچار تعجب مي شوند تا ترس. 
دانشمندان مي گويند: "ما نمي توانيم بر اساس اين تحقيقات مدعي شويم مردان و زنان بر اثر صدا، با تفاوت زيادي دچار تنش و استرس مي شوند، ولي آنچه كه آشكار است تحمل زنان در برابر صدا، كمتر از مردان است. 
در يك آزمايش كه در يك محل اداري صورت گرفت، ۲۰ مرد و ۲۰ زن مورد مطالعه قرار گرفتند و واكنشهاي آنها در برابر آژير خطر آتش سوزي مورد بررسي قرار گرفت. زنان با شنيدن صداي آژير، مضطرب شدند، ولي مردان از ناگهاني بودن صدا تعجب كردند. زماني كه صداي آژير به حد گوشخراشي رسيد، مردان كمتر از زنان ناراحت شدند.وبلاگ audiran 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۸:۲۵ ] [ مشاوره مديريت ]
صداهاي ناخواسته و مزاحماين صداها گرچه ممكن است پيامي به همراه داشته باشد اما صداهايي مضر بوده و.بهتر است بوجود نيايند يا آنها را نشنويم صداهاي ناشي از رفت و آمد وسايل نقليه، كارگاههاي ساختماني كه در گوشه و كنار شهرها به آنها برخورد مي كنيم، كارگاههاي صنعتي و ماشين آلات از اين قبيل هستند فركانسهاي تشكيل دهنده صداهاي مزاحم معمولا بسيار زياد بوده و ارتباط رياضي خاصي بين آنها نمي توان تعريف كرد و البته مهمترين مشخصه يك صداي مزاحم ناخواسته بودن آن است .
خوشا به حال ساكنين روستاها كه از اين قبيل صداها در امان هستند نظر عموم محققين بر اين است كه عادت كردن انسان به صداهاي مزاحم واقعيت ندارد اشخاص ممكن است به صداهاي مزاحم و ناخواسته باشد كم عادت كنند اما شواهد نشان مي دهند كه بدن انسان وقتي در معرض صداهاي ناگهاني و يا بلند قرار مي گيرد بصورت خودكار و ناخودآگاه عكس العمل نشان مي دهد در نتيجه اين چنين صداها بدن انسان چنان واكنش نشان مي دهد كه گويي صداي اخطار دهنده يا تهديدآميزي شنيده است گرچه بيشتر اين صداها به معناي بروز خطر نمي باشند، بنابراين ناراحتي هاي فيزيولوژيك بوجود مي آيند كارگران صنايع و افرادي كه در مناطق پر رفت و آمد شهري زندگي مي كنند بيشتر در معرض ابتلا به عوارض ناشي از صداهاي مزاحم مي باشند عوارض صداهاي مزاحم برخي از عوارض مهم صداهاي مزاحم عبارتند از:
▪ ضايعات دائمي در سيستم شنوايي
▪ ضربات سريعتر قلب
▪ بالا رفتن فشار خون
▪ افزايش ترشح ادرنالين
▪ تاثير روي زمان و كيفيت جذاب
▪ وزن كم نوزاد در هنگام تولد
بايد اضافه كنيم كه هر صدايي چنانچه داراي شدت زياد باشد مي توند باعث كري موقت.و يا حتي كري دائم بشود .وبلاگ audiran 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۸:۲۴ ] [ مشاوره مديريت ]
افت شنوايي ناشي از سروصداافت شنوايي است كه بعلت قرار گرفتن در معرض سروصداهاي زياد و طولاني مدت يا قرارگرفتن كوتاه مدت در معرض صداهاي بسيار شديد بوجود مي‌آيد.
نحوه زندگي: محيط كار پرسروصدا و استفاده از ضبط صوت عوامل خطر هستند.
سن، جنس وژنتيك : عوامل قابل توجهي نيستند.
قرار گرفتن مداوم در معرض سروصداهاي بلند يا يك صداي واحد و بسيار شديد مي‌تواند به سلولهاي مويي شكل كه گيرنده شنوايي را در گوش داخلي مي‌پوشانند، آسيب برساند و ممكن است منجر به افت شنوايي دائمي يا موقتي شود.
اگر يك محيط كار پر سروصدا داريد يا موسيقي با صداي بلند گوش مي‌دهيد بطور منظم به كنسرت‌هاي راك مي‌رويد،‌ خطر افت شنوايي ناشي از سروصدا براي شما بالا مي‌باشد.
صداي خيلي بلند و ناگهاني مثل انفجار ممكن است باعث افت شنوايي فوري و پارگي پرده گوش شود. اقداماتي چون استفاده از گوشي مي‌تواند خطر افت شنوايي ناشي از سروصدا را كم كند.
علائم بيماري:
قرار گرفتن در معرض سروداهاي خيلي بلند مي‌تواند بسرعت ايجاد علائم نمايد. معمولاً هر دو گوش متاثر ميشوند و علائم عبارتند از:
- افت شنوايي بخصوص در صداهاي فركانس بالا (high-pitch)
- زنگ زدن يا صداي وزوز در گوش
- درد گوشها بدنبال سروصداي بلند.
علائم زودرس افت شنوايي ناشي از سروصدا اغلب هميشه موقتي مي‌باشند و بعد از چند ساعت يا چند روز، شنوايي به حالت طبيعي برمي‌گردد. باوجود اين ممكن است افت شنوايي دائمي دراثر قرار گرفتن در معرض سروصداي بلند منفرد و يا تكرار در معرض سروصداي زياد بودن، ايجاد شود.
اگر علائم در شما پايدار هستند يا اگر در يك محيط پر سروصدا كار مي‌كنيد يا مرتباً موزيكهاي بلند گوش مي‌دهيد و متوجه تغيير در شنوايي خود شده‌ايد بايستي با پزشك خود مشورت نمائيد
اقداماتي كه بايد انجام دهيد:
پزشك ممكن است تستهايي را براي ارزيابي نوع افت شنوايي ترتيب دهد. كاهش شنوايي ناشي از سروصدا نمي‌تواند درمان شود اگر چه استفاده از سمعك ممكن است درك گفتگوها و برقراري ارتباط را راحتتر كند.پايگاه الكترونيكي خدمات پزشكي ايران 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۸:۲۴ ] [ مشاوره مديريت ]
درمان گرفتگي صدا و سينهاگر دچار گرفتگي صدا و سينه هستيد و از درد گلو و حنجره رنج مي‌بريد، اين مژده را به شما مي‌دهيم كه راه حل ساده‌اي براي آن پيدا شده است، يك قاشق مرباخوري برگ‌هاي تازه و يا گل‌هاي خشك گياه ”تودري“ را در يك ليوان آب جوش بريزيد و ده دقيقه صبر كنيد تا دم بكشد. هر روز سه تا پنج فنجان از آن را بين غذا مصرف كنيد.


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۸:۲۳ ] [ مشاوره مديريت ]
فنون بيان: مجموعه‌اي از تكنيك‌ها و نكات مهم و كاربردي براي سخنراني و پرورش صدا براي سخنرانان، مدرسين و آموزگاران
كد كتاب : ۱۳۳۳۸۵۰نويسنده : علي دنياديده,ريچارد پينمحل نشر : تهرانتاريخ نشر : ۸۶۰۸۱۹رده ديويي : ۸۰۸.۵۱قيمت : ۱۸۰۰۰قطع : وزيريجلد : شوميزتعداد صفحه : ۶۶زبان كتاب : فارسينوبت چاپ : ۱تيراژ : ۱۰۰۰شابك : ۹۷۸-۹۶۴-۶۶۶۹-۳۵-۲موضوع : سخنوري


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۸:۲۲ ] [ مشاوره مديريت ]
صدا و كاهش شنواييبسياري از افراد به طور مدارم و روزانه در محيط كار و خارج از آن در معرض اصوات غيرمجاز هستند. اين مواجهات مي تواند منجر به كاهش شنوايي غيرقابل درمان شود كه باعث ايجاد اشكال در ارتباط كلامي با ديگران و كاهش كيفيت زندگي اجتماعي فرد مي شود. استفاده از وسايل صوتي و استريو در اتومبيل، استفاده از هدفون براي گوش دادن به موسيقي، ترافيك شهري، مواد منفجره تفريحي، تيراندازي و... همگي انسان را در معرض صداي غيرمجاز قرار مي دهد. اما رايج ترين مكان مواجهه با صوت غيرمجاز و شايع ترين علت كاهش شنوايي ناشي از صوت، مواجهه با صدا در محيط كار است، به طوري كه حدود ۳۰ درصد علل ناشنوايي و كم شنوايي در بزرگسالان مواجهه شغلي با صوت است. بروز اين بيماري در فرد علاوه بر ايجاد ناتواني، مشمول دريافت غرامت از كارفرما بوده و بار اقتصادي و مالي قابل توجهي به صنايع و كارفرمايان و موسسات بيمه تحميل مي كند به طوري كه در سال ۱۹۹۰ ميلادي فقط در سرويس نظامي آمريكا ۲۰۶ ميليون دلار بابت غرامت كري شغلي به مبتلايان پرداخت شده است و در سال ۱۹۹۹ ميلادي در انگلستان، ۳۵ ميليون پوند غرامت كري شغلي پرداخت شده كه ۵ درصد كل مبلغ غرامت بيماري هاي شغلي بوده است. 
كاهش شنوايي ناشي از صوت در اثر مواجهه مدام و طولاني با اصوات غيرمجاز و يا مواجهه ناگهاني و يك باره با صداي بسيار بلند (مثل انفجار) رخ مي دهد. اين كاهش شنوايي به دليل آسيب دائمي و غيرقابل بازگشت در سلول هاي مويي و حلزوني گوش داخلي مي گردد و ارتباطي به آسيب پرده صماخ ندارد. با ادامه يافتن مواجهه كاهش شنوايي به سرعت پيشرفت مي كند و در عرض ۱۵-۱۰ سال به حداكثر مي رسد.
مواجهه با صداي غيرمجاز در مراحل اوليه علامتي ندارد برخي افراد كه در محيط كار با صوت غيرمجاز مواجهه دارند در پايان روز كاري به طور موقت دچار وزوز گوش مي شوند كه به تدريج شديد تر و مداوم شده و در كيفيت شنوايي، خواب و تمركز شخص اختلال ايجاد مي كند. همانطور كه گفته شد اين افراد در معاينه گوش سالم به نظر مي رسند و آسيب پرده صماخ وجود ندارد و تنها راه تشخيص و شناخت بيماري براساس سابقه مواجهه با صداي غيرمجاز در تست شنوايي سنجي است. 
در تست شنوايي شناسي (اديومتري) اين افراد ابتدا گرفتاري در دامنه اصوات پر فركانس است كه خارج از دامنه شنيداري است و بنابراين در مكالمات روزمره در ابتداي سير بيماري مشكل ندارند. با ادامه مواجهه دامنه گرفتاري به سمت فركانس هاي شنيداري (كم فركانس) پيشرفت نموده و فرد در درك صحبت ديگران و برقراري ارتباط دچار مشكل خواهد شد. از آنجا كه اين بيماري بازگشت ناپذير و غيرقابل درمان است راهكارها مبتني بر پيشگيري و تشخيص در مراحل اوليه بيماري به منظور جلوگيري از پيشرفت و گسترش آن است. اين راهكارها شامل برنامه ها و دستورالعمل هاي مدون جهت انجام اقدامات حفاظتي در برابر صوت غير مجاز شامل اجتناب از حضور در مكان هاي پر سروصدا يا كاستن از صداي محيط است. 
اقداماتي كه به منظور كاستن صداي محيط انجام مي شود شامل كنترل مهندسي دستگاه ها در محيط هاي پرسروصدا و رفع عيوب مربوط به دستگاه ها و در صورت لزوم و امكان تعويض دستگاه است. در صورتي كه انجام اقدامات فوق ممكن نباشد يا قادر به رفع صداي غيرمجاز محيط نباشيم بايد گوشي هاي محافظ در اختيار افراد در معرض صوت غيرمجاز قرار داد. اين گوشي ها متناسب با شدت و فركانس صداي محيط كار تجويز مي شود. براي اين افراد بايد سالانه معاينه دقيق شنوايي شناسي انجام شود تا در صورت مشاهده اختلال در تست شنوايي اقدامات مناسب به منظور پيشگيري از پيشرفت افت شنوايي بر دامنه فركانس شنيداري انجام شود.
اديولوژي 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۸:۲۲ ] [ مشاوره مديريت ]
گرفتگي صدا مخصوصاً در صبحدليل گرفتگي صدا برگشت شبانه ي اسيد معده به مري و گلو در هنگام خواب است. اشكال اين برگشت در اين است كه انسان متوجه آن نمي شود. يكي از نشانه هاي آن بدبوئي تنفس در صبح است. پس اگر گرفتگي بدون دليل صدا همراه با بدبوئي تنفس صبحگاهي داريد، ممكن است برگشت شبانه اسيد معده علت آن باشد. 
آلرژي ها هم مي توانند عامل غير مستقيم گرفتگي صدا باشند، چون باعث سرفه كردن ، تنفس از دهان، و آبريزش پشت بيني به داخل حلق ميشوند كه التهاب تارهاي صوتي را به دنبال دارد. چيزهائي مثل سيگار كشيدن و بخار مواد شيميائي هم تارهاي صوتي را تحريك كرده و گرفتگي صدا ايجاد كنند. 
سيگاري ها از طريق ديگري هم دچار گرفتگي صدا مي شوند: با به وجود آمدن تومور سرطاني يا رشد غير عادي تارهاي صوتي. اين مورد در سيگاري ها بسيار بيشتر از سايرين ديده مي شود. و در تمام موارد، خشكي هوا گرفتگي صدا را تشديد مي كند. 
● درمان گرفتگي صدا 
▪ به صدايتان استراحت بدهيد. سكوت كامل بهترين راه بهبود گرفتگي صداست. لااقل از پچ پچ كردن و فرياد زدن بپرهيزيد. پچ پچ كردن فشار زيادي بر تارها وارد مي كند. اگر لازم است، با صداي آرام حرف بزنيد. 
▪ گلو را مرطوب كنيد. استنشاق بخار آب داغ از درمان هاي بسيار مؤثر است. از دوش آب گرم يا دستگاه بخور كمك بگيريد. گذاشتن دستگاه بخور در اتاق خواب از خشك شدن هواي آن جلوگيري مي كند. 
▪ در درون بدن هم نياز به آب كافي داريد. خوردن آب را به قدري زياد كنيد تا ادرارتان بي رنگ شود. اگر ويتامين هائي مثلA يا B۱۲ يا داروهاي تغيير رنگ دهنده ي ادرار مصرف مي كنيد و ادرار بيرنگ نمي شود، خوردن روزانه ي۱۰ تا ۱۲ ليوان آب كافي است. 
▪ سوپ مرغ بخوريد. اگر دچار گرفتگي صدا در اثر سرماخوردگي شده ايد، سوپ مرغ را با سير بخوريد. گرماي آن گلو را مرطوب مي كند و سير كمك كننده ي ترشح مخاطي است. 
▪ ترشحات مخاطي را كم كنيد. داروهاي كاهش دهنده ي ترشحات مخاطي بخوريد. اما از مصرف داروهاي ضدحساسيت خودداري كنيد، چون گلو را خشك مي كنند. داروهاي ضدّاحتقان هم در كاهش مخاط مؤثرند، ولي اگر ناراحتي قلبي داريد، قبل از مصرف آنها با پزشك مشورت كنيد. بعضي داروهاي ضدّاحتقان ممكن است فشار خون را بالا ببرند. 
▪ آسپيرين نخوريد. در التهاب ناشي از سرماخوردگي تارهاي صوتي، آسپيرين باعث آزرده شدن بيشتر آنها مي شود و گرفتگي صدا را تشديد مي كند. از مُسكن هاي ديگر استفاده كنيد. 
▪ سرفه نكنيد. براي جلوگيري از سرفه و آسيب بيشتر تارهاي صوتي، از داروهاي ضدّسرفه و خلط آور استفاده كنيد. 
▪ غرغره نكنيد. بر خلاف عقيده ي شايع، غرغره كردن با دهانشويه عملاً گرفتگي صدا را بدتر مي كنند. محلول هاي غرغره اصلاً نزديك به تارهاي صوتي نمي شوند و خود عمل غرغره كردن مضر است، چون تارهاي صوتي را به هم زده و تورم آنها را بيشتر مي كند. 
▪ كافئين نخوريد. كافئين موجود در قهوه، كولا و شكلات يك عامل خشك كننده? گلو است و كمكي به تارهاي صوتي نمي كند. 
▪ درمان هاي طبي. اگر گِرِهَك هاي روي تارهاي صوتي يا بزرگ شدن آنها مشاهده شود، پزشك مي تواند به درمان آنها كمك كند. 
▪ آوا درماني كنيد. اگر گرهك هاي تارهاي صوتي با استراحت و روش هاي رفع گرفتگي صدا از بين نروند، پزشك شما را به متخصصي براي آموزش دوباره ي تارهاي صوتي معرفي مي كند. در موارد شديد، ممكن است، عمل جراحي لازم شود. 
▪ تومور را درمان كنيد. اگر پزشك وجود توموري را تشخيص دهد، زياد نگران نشويد. بيشتر تومورهاي تارهاي صوتي كوچكند و اگر در مراحل اوليه ديده شوند، به آساني قابل درمانند. 
● پيشگيري 
اگر يك بار دچار گرفتگي صدا شديد، مي توانيد از تكرار آن جلوگيري كنيد. 
▪ خود را گرم كنيد. كسي كه زياد از صدايش استفاده مي كند يك ورزشكار صوتي است و مانند هر ورزشكاري بايد پيش از شروع مسابقه خود را گرم كند. شما هم قبل از سخنراني يا آواز خواندن كمي گلويتان را تمرين بدهيد. 
▪ ماهيچه هاي گردن را با دست هايتان به آرامي بماليد و به راحتي تنفس كنيد و آرواره را آزاد بگذاريد. شانه هايتان را در جهات مختلف بگردانيد و آنها را به آرامي تكان دهيد. 
▪ چند جرعه آب بخوريد. زبان را كمي در دهان حركت دهيد و بيرون بياوريد. 
▪ چند خميازه بكشيد و با لب هاي بسته صداهاي آرامي ادا كنيد تا لرزش آنها را حس كنيد. بعد از سخنراني يا كنسرت هم همين كارها را تكرار كنيد تا دچار گرفتگي صدا نشويد. 
▪ گلو را تحريك نكنيد. دود سيگار، بخارهاي شيميائي و خاك ارّه باعث گرفتگي صدا مي شوند. سيگار نكشيد و با سيگاري ها همنشين نشويد. در جاهائي كه مواد محرّك و خاك ارّه وجود دارد ماسك بزنيد. 
▪ صدا را صاف نكنيد. صاف كردن صدا عادت بدي است كه ترك آن سخت است. به جاي آن آب دهان را قورت بدهيد. يك عمل بلع را به آهستگي انجام دهيد، انگار واقعاً لقمه ي غذا را قورت مي دهيد. اين كار احساس وجود چيزي در گلو را از بين مي برد. 
▪ پيش از پرواز دوش بگيريد. اگر زياد با هواپيما مسافرت مي كنيد، صدايتان دو دشمن پيدا مي كند: هواي خيلي خشك و لزوم صحبت كردن در ميان صداي موتور هواپيما. دوش گرفتن با آب گرم پيش از پرواز و خوردن مقادير زيادي آب در حين پرواز مفيد است. 
▪ نزديك به هم حرف بزنيد. اگر در محيط پر سروصدائي مجبور به صحبت با كسي هستيد، در ميدان شنوائي او حرف بزنيد. بهترين روش صحبت رو در رو است كه در آن، شنونده حركات لب ها را نيز مي خواند.محمد رضا نصرتي http://tebb.blogfa.com 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۸:۲۱ ] [ مشاوره مديريت ]
گلودرد● علل بروز گلو درد 
گلودرد علامتي است كه در بيماريهاي متعددي مي تواند بروزكند . 
عفونت ها علت عمده گلودرد مي باشند كه شامل ويروس هايي مانند آنفلوانزا ، سرماخوردگي ، مونونوكلئوزيس و باكتريهائي مانند استرپتوكوك ، مايكوپلاسما و هموفيلوس مي شوند . 
ويروس ها برخلاف باكترها نيازي به درمان با آنتي بيوتيك ندارند . 
▪ ويروس ها 
اكثر ويروس ها معمولاً به همراه گلودرد علائمي مانند آبريزش آبكي بيني ، عطسه و احساس كوفتگي و درد عمومي بدن دارند . 
اين ويروس ها بسيار مسري هستند و به خصوص در فصل زمستان به سرعت گسترش مي يابند . گلودرد مي تواند علاوه بر ويروس هاي ذكر شده از علائم درگيري با ويروس هاي ديگري از قبيل سرخك ، سرخجه ، سياه سرفه و خروسك نيز باشد . 
تشكيل آنتي بادي و تخريب ويروس ها پروسه اي است كه معمولاً يك هفته به طول مي انجامد . البته يك ويروس است كه مي تواند بيش از يك هفته فرد را درگير نمايد و آن مونونوكلئوزيس است . 
اين ويروس در سيستم لنفاوي بدن جايگزين شده و مي تواند باعث بزرگي بيش از حد لوزه ها به همراه قطعات سفيد بر روي آن و تورم غدد لنفاوي موجود در نواحي گردن ، زيربغل و كشاله ران و همچنين بزرگي طحال گردد . 
اين ويروس مي تواند گلودرد شديد ي را به همراه اختلالات تنفسي ايجاد نمايد .
در عين حال بادرگيري كبد مي تواند فرد را دچار يرقان گرداند . 
اين عفونت مي تواند احساس خستگي شديدي را در فرد مبتلا تا بيش از ۶ هفته ايجاد كند . 
اين بيماري از طريق بزاق دهان براحتي منتقل مي شود . 
▪ باكتري 
گلودرد استرپتوكوكي با توجه به عامل آن كه مي تواند فرد را دچار آسيب دريچه هاي قلب ( تب روماتيسمي ) وكليه ها ( نفريت ) نمايد از اهميت خاصي برخوردار است و به علت عوارض احتمالي لازم است درمان با آنتي بيوتيك صورت گيرد . 
تشخيص اين عفونت با معاينه كار ساده اي نيست و براي تشخيص قطعي كشت گلو مورد نياز مي باشد ، كه در صورت مثبت بودن كشت ، درمان با آنتي بيوتيك ضرورت دارد . 
▪ آلرژي 
همان گرد و غباري كه مي تواند در فرد دچار حساسيت ايجاد تحريك و التهاب بيني و در نتيجه آبريزش بيني حساسيتي ( allergic rhinitis ) نمايد با تنفس مي تواند تحريك و التهاب گلو را نيز منجر شود كه در نتيجه گلودرد را نيز درپي خواهد داشت . كه با پيشگيري از تماس با عامل حساسيت زا و درمان حساسيت مشكل اين افراد برطرف مي گردد . 
▪ ‌تحريك 
در فصول سرد سال با تنفس هواي خشك مي تواند گلودرد خفيفي را بخصوص در صبحگاه ايجاد نمايد ، كه اين نوع گلودرد با مرطوب سازي فضاي اتاق و مصرف بيشتر مايعات مي تواند برطرف گردد . 
بيماراني كه بعلت گرفتگي بيني با دهان نفس مي كشند نيز از مشكل خشكي گلو رنج مي برند . 
در اين افراد بايد درمان گرفتگي بيني صورت گيرد . 
ذرات شيميائي و غبار موجود در هوا مي تواند بيني و حلق را تحريك نمايد كه شايعترين عامل اين نوع گلودرد دودسيگار مي باشد . 
▪ برگشت مواد غذائي از معده ( Reflux )
يكي از علل گلودرد برگشت مواد غذائي از معده به طرف حلق مي باشد . 
براي جلوگيري از اين مشكل مي توان سرتخت را حدود ۱۰ تا ۱۵ سانتيمتر بالاتر از قسمت تحتاني تخت قرار داد . از داروهاي ضداسيد نيز مي توان كمك گرفت . 
در ضمن از خوردن مواد غذائي و همچنين از مصرف نوشيدني هايي مانند چاي غليظ و قهوه و در فاصله ۳ تا ۴ ساعت قبل از خواب بايد پرهيز نمود . 
در صورت عدم بهبود با اين روشها بايد به پزشك مراجعه نمود . 
▪ تومورها 
تومورهاي حلق و زبان و حنجره معمولاً ارتباط زيادي با مصرف طولاني مدت سيگار و الكل دارند . 
گلودرد و مشكل بلع بهمراه درد تيركشنده به طرف گوش (‌ كه بعلت اشتراك شبكه عصبي حلق و اطراف گوش در گلودردهاي با عوامل ديگر نيز مي تواند وجود داشته باشد ) در علائم آن مي تواند باشد. 
معمولاً گلودرد خفيف و مزمن است كه در اينصورت بايد مورد توجه واقع شود . 
علائم مهم ديگر گرفتگي صدا ،‌ وجود يك توده در گردن ، كاهش وزن بدون توجيه و بزاق آغشته به خون مي باشند . 
● چه زماني بايد به پزشك مراجعه نمود ؟
زماني كه گلودرد شديد باشد و يا اينكه بيش از پنج تا هفت روز از بروز سرماخوردگي منجر به گلودرد گذشته باشد و بعلاوه اين مشكل ارتباطي با آلرژي و عوامل محرك نداشته باشد بايد به پزشك مراجعه نمود و به طور خلاصه وجود موارد زير بهمراه گلودرد بايد شما را به طرف پزشكان رهنمون سازد : 
▪ گلودرد شديد يا طولاني 
▪ مشكل در تنفس 
▪ مشكل در بلع 
▪مشكل بازكردن دهان 
▪درد مفصل فكي - گيجگاهي 
▪ گوش درد 
▪ بثورات ( Rash ) 
▪ تب بالاي ۳۹ درجه سانتيگراد 
▪ خون در بزاق 
▪ گلودرد عودكننده 
▪ توده در گردن 
▪ گرفتگي و خشونت صدا بيش از دو هفته 
● چه زماني بايد آنتي بيوتيك دريافت نمود ؟
از آنجائيكه آنتي بيوتيك ها قادر به از بين بردن يا مهار باكتري ها هستند فقط در موارد تشخيص عفونت ميكروبي توسط پزشك بايد مورد استفاده قرار گيرند . 
آنتي بيوتيك ها قادر به درمان عفونت هاي ويروسي نيستند ولي ويروس ها مقاومت بيمار را در مقابل عفونت هاي ميكروبي كاهش مي دهند . در اين موارد كه يك عفونت توأم ( عفونت ثانويه ميكروبي ) ايجاد شده است نيز آنتي بيوتيك توسط پزشكان تجويز مي گردد . 
در صورت تجويز آنتي بيوتيك بايد دوره كامل آن ( معمولاً ۱۰ روز ) مصرف شود كه در غير اينصورت عفونت سركوب شده مي تواند دوباره بروز نمايد . 
بعضي كودكان علي رغم درمان آنتي بيوتيكي عود عفونت را تجربه مي كنند كه در صورت اثبات عود عفونت با ميكروب استرپتوكوك ( بيش از ۶ بار در سال ) و در عين حال شديد بودن آنها برداشتن لوزه ها پيشنهاد مي شود . 
● چگونه مي توان گلودرد را بهبود بخشيد ؟
▪ مصرف مايعات را افزايش دهيد . 
▪ چاي گرم به همراه عسل يك تسكين دهنده مطلوب خانگي است . 
▪ يك دستگاه مرطوب كننده يا دستگاه بخور دراتاق خود قرار دهيد . 
▪ با محلول آب نمك گرم چند بار در روز قرقره كنيد . ( يك چهارم قاشق چايخوري در يك دوم ليوان آب ) 
▪ براي كنترل درد از يك مسكن نظير استامينوفن استفاده نمائيد .
وب سايت تخصصي و آموزشي دكتر پوستي 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۸:۲۰ ] [ مشاوره مديريت ]
گلودرد چيست؟گلودرد نشانه‌اي از بسياري از بيماري‌ها مي‌تواند باشد و عفونت‌ها، عامل بروز اكثر گلودردها هستند كه اغلب هم مسري هستند. 
به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، عفونت‌هاي گلو همچنين در اثر آلودگي با ويروس‌هايي از قبيل ويروس آنفلوآنزا و سرماخوردگي و يا باكتري‌هايي همچون باكتري استرپ، مايكوپلاسما يا هموفيلوس بروز مي‌كنند. 
در حالي كه عفونت‌هاي باكتريايي به درمان با آنتي‌بيوتيك پاسخ مثبت مي‌دهند، اما عفونت‌هاي ويروسي با آنتي بيوتيك‌ها قابل درمان نيستند. 
گلو درد مي‌تواند عوامل به وجود آورنده بسياري داشته باشد كه برخي از آنها به قرار زير است: 
▪ بسياري از ويروس‌هاي شايع و حتي ويروس‌هايي كه عامل آنفلوآنزا هستند، مي‌توانند باعث بروز گلودرد شوند. برخي از ويروس‌هايي كه باعث بروز گلودرد مي‌شوند مي‌توانند تاول‌هايي در دهان و گلو ايجاد كنند. 
▪ تنفس كردن از راه گلو نيز مي‌تواند موجب خشكي و درد گلو شود. 
▪ پسمانده‌هاي سينوسي يكي ديگر از عوامل بروز گلودرد هستند. 
▪ گلودرد همچنين مي‌تواند عامل باكتريايي داشته باشد. دو نمونه از شايعترين باكتري‌هاي عامل بروز گلودرد، باكتري استرپتوكك و آركانو باكتريوم هاموليتيكوم هستند. 
▪ بالاخره گلودردي كه بيش از دو هفته ادامه پيدا كند، مي‌تواند نشانه‌اي از ابتلا به يك بيماري جدي و خطرناك مانند سرطان گلو يا ايدز باشد. 
● چگونه مي‌توان در مورد گلودردهاي ساده و بي‌خطر درمان خانگي كرد؟
به طور كلي گلودرد بايد دوره خود را طي كند به جز گلودردهاي استرپ كه نياز به درمان دارند. 
قرقره كردن با ‌آب نمك، خوردن آب‌نبات سفت و استفاده از برخي اسپري‌هاي گلو مي‌تواند در تخفيف درد به طور موقت مؤثر باشد. 
همچنين، استفاده از يك مرطوب كننده هوا در تسكين علايم اين مشكل به ويژه در گلودردهايي كه در اثر تنفس از راه دهان و خشكي هوا بروز مي‌كنند، مؤثر است. مصرف استامينوفن و بروفن نيز به كنترل درد مي‌تواند كمك كند. 
در مورد افراد بزرگسال كه به دليل زكام و گرفتگي بيني ناچار هستند از راه دهان تنفس كنند و در نتيجه دچار گلودرد مي‌شوند مي‌توان براي باز كردن مجراي بيني از اسپري‌هاي مخصوص به مدت دو تا سه روز استفاده كرد اما مصرف اين اسپري‌ها بيش از دو روز توصيه نمي‌شود چون ممكن است وابستگي ايجاد كند. 
● گلودرد استرپ چيست و چرا با انواع ديگر گلودردها متفاوت است؟
عامل گلودرد استرپ باكتري استرپتوكك و همان باكتري است كه موجب بروز تب روماتيسمي مي‌شود. در بزرگسالان تنها پنج تا ۱۰ درصد گلودردها از نوع استرپ هستند در حالي كه در كودكان ۱۵ تا ۴۰ درصد از گلودردها مربوط به عفونت استرپ هستند. 
به همين دليل بسياري از متخصصان بهداشتي به انجام آزمايشات سريع استرپ توصيه مي‌كنند. در صورتي كه جواب آزمايشات مثبت باشد معمولا براي بيمار درمان با پني‌سيلين يا آنتي بيوتيك ديگري تجويز مي‌شود. 
هدف اصلي از درمان گلودرد استرپ جلوگيري از گسترش بيماري به تب روماتيسمي است. تب روماتيسمي يك بيماري جدي است كه مي‌تواند به درد مفاصل و آسيب به دريچه قلب منجر شود. 
● چه موقع براي گلودرد بايد به دنبال مراقبت‌هاي بهداشتي بود؟ 
▪ اگر با فرد مبتلا به گلودرد استرپ در تماس هستيد و دچار گلودرد شده‌ايد بايد هر چه سريع‌تر آزمايش «استرپ» انجام دهيد. 
▪ اگر گلودرد شما با علايم شايع سرماخوردگي همراه نباشد يا با تب و تورم غدد لنفاوي و يا لكه‌هاي سفيد در انتهاي گلو همراه باشد بايد آزمايش «استرپ» انجام دهيد. 
▪ براي بروز هر نوع گلودرد به طور ناگهاني كه با تب همراه باشد بايد به پزشك مراجعه كنيد. 
▪ اگر به هنگام بلعيدن مايعات دچار گلودرد مي‌شويد بايد آزمايش بدهيد. 
▪ اگر گلودرد شما بيشتر از يك هفته طول بكشد بايد با پزشك مشورت كنيد. 
▪ اگر گلودرد داريد و جلوي گردنتان نيز درد مي‌كند بايد به پزشك مراجعه كنيد.
سازمان آموزش و پرورش استان خراسان 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۸:۱۹ ] [ مشاوره مديريت ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ][ ۷۲۲ ][ ۷۲۳ ][ ۷۲۴ ][ ۷۲۵ ][ ۷۲۶ ][ ۷۲۷ ][ ۷۲۸ ][ ۷۲۹ ][ ۷۳۰ ][ ۷۳۱ ][ ۷۳۲ ][ ۷۳۳ ][ ۷۳۴ ][ ۷۳۵ ][ ۷۳۶ ][ ۷۳۷ ][ ۷۳۸ ][ ۷۳۹ ][ ۷۴۰ ][ ۷۴۱ ][ ۷۴۲ ][ ۷۴۳ ][ ۷۴۴ ][ ۷۴۵ ][ ۷۴۶ ][ ۷۴۷ ][ ۷۴۸ ][ ۷۴۹ ][ ۷۵۰ ][ ۷۵۱ ][ ۷۵۲ ][ ۷۵۳ ][ ۷۵۴ ][ ۷۵۵ ][ ۷۵۶ ][ ۷۵۷ ][ ۷۵۸ ][ ۷۵۹ ][ ۷۶۰ ][ ۷۶۱ ][ ۷۶۲ ][ ۷۶۳ ][ ۷۶۴ ][ ۷۶۵ ][ ۷۶۶ ][ ۷۶۷ ][ ۷۶۸ ][ ۷۶۹ ][ ۷۷۰ ][ ۷۷۱ ][ ۷۷۲ ][ ۷۷۳ ][ ۷۷۴ ][ ۷۷۵ ][ ۷۷۶ ][ ۷۷۷ ][ ۷۷۸ ][ ۷۷۹ ][ ۷۸۰ ][ ۷۸۱ ][ ۷۸۲ ][ ۷۸۳ ][ ۷۸۴ ][ ۷۸۵ ][ ۷۸۶ ][ ۷۸۷ ][ ۷۸۸ ][ ۷۸۹ ][ ۷۹۰ ][ ۷۹۱ ][ ۷۹۲ ][ ۷۹۳ ][ ۷۹۴ ][ ۷۹۵ ][ ۷۹۶ ][ ۷۹۷ ][ ۷۹۸ ][ ۷۹۹ ][ ۸۰۰ ][ ۸۰۱ ][ ۸۰۲ ][ ۸۰۳ ][ ۸۰۴ ][ ۸۰۵ ][ ۸۰۶ ][ ۸۰۷ ][ ۸۰۸ ][ ۸۰۹ ][ ۸۱۰ ][ ۸۱۱ ][ ۸۱۲ ][ ۸۱۳ ][ ۸۱۴ ][ ۸۱۵ ][ ۸۱۶ ][ ۸۱۷ ][ ۸۱۸ ][ ۸۱۹ ][ ۸۲۰ ][ ۸۲۱ ][ ۸۲۲ ][ ۸۲۳ ][ ۸۲۴ ][ ۸۲۵ ][ ۸۲۶ ][ ۸۲۷ ][ ۸۲۸ ][ ۸۲۹ ][ ۸۳۰ ][ ۸۳۱ ][ ۸۳۲ ][ ۸۳۳ ][ ۸۳۴ ][ ۸۳۵ ][ ۸۳۶ ][ ۸۳۷ ][ ۸۳۸ ][ ۸۳۹ ][ ۸۴۰ ][ ۸۴۱ ][ ۸۴۲ ][ ۸۴۳ ][ ۸۴۴ ][ ۸۴۵ ][ ۸۴۶ ][ ۸۴۷ ][ ۸۴۸ ][ ۸۴۹ ][ ۸۵۰ ][ ۸۵۱ ][ ۸۵۲ ][ ۸۵۳ ][ ۸۵۴ ][ ۸۵۵ ][ ۸۵۶ ][ ۸۵۷ ][ ۸۵۸ ][ ۸۵۹ ][ ۸۶۰ ][ ۸۶۱ ][ ۸۶۲ ][ ۸۶۳ ][ ۸۶۴ ][ ۸۶۵ ][ ۸۶۶ ][ ۸۶۷ ][ ۸۶۸ ][ ۸۶۹ ][ ۸۷۰ ][ ۸۷۱ ][ ۸۷۲ ][ ۸۷۳ ][ ۸۷۴ ][ ۸۷۵ ][ ۸۷۶ ][ ۸۷۷ ][ ۸۷۸ ][ ۸۷۹ ][ ۸۸۰ ][ ۸۸۱ ][ ۸۸۲ ][ ۸۸۳ ][ ۸۸۴ ][ ۸۸۵ ][ ۸۸۶ ][ ۸۸۷ ][ ۸۸۸ ][ ۸۸۹ ][ ۸۹۰ ][ ۸۹۱ ][ ۸۹۲ ][ ۸۹۳ ][ ۸۹۴ ][ ۸۹۵ ][ ۸۹۶ ][ ۸۹۷ ][ ۸۹۸ ][ ۸۹۹ ][ ۹۰۰ ][ ۹۰۱ ][ ۹۰۲ ][ ۹۰۳ ][ ۹۰۴ ][ ۹۰۵ ][ ۹۰۶ ][ ۹۰۷ ][ ۹۰۸ ][ ۹۰۹ ][ ۹۱۰ ][ ۹۱۱ ][ ۹۱۲ ][ ۹۱۳ ][ ۹۱۴ ][ ۹۱۵ ][ ۹۱۶ ][ ۹۱۷ ][ ۹۱۸ ][ ۹۱۹ ][ ۹۲۰ ][ ۹۲۱ ][ ۹۲۲ ][ ۹۲۳ ][ ۹۲۴ ][ ۹۲۵ ][ ۹۲۶ ][ ۹۲۷ ][ ۹۲۸ ][ ۹۲۹ ][ ۹۳۰ ][ ۹۳۱ ][ ۹۳۲ ][ ۹۳۳ ][ ۹۳۴ ][ ۹۳۵ ][ ۹۳۶ ][ ۹۳۷ ][ ۹۳۸ ][ ۹۳۹ ][ ۹۴۰ ][ ۹۴۱ ][ ۹۴۲ ][ ۹۴۳ ][ ۹۴۴ ][ ۹۴۵ ][ ۹۴۶ ][ ۹۴۷ ][ ۹۴۸ ][ ۹۴۹ ][ ۹۵۰ ][ ۹۵۱ ][ ۹۵۲ ][ ۹۵۳ ][ ۹۵۴ ][ ۹۵۵ ][ ۹۵۶ ][ ۹۵۷ ][ ۹۵۸ ][ ۹۵۹ ][ ۹۶۰ ][ ۹۶۱ ][ ۹۶۲ ][ ۹۶۳ ][ ۹۶۴ ][ ۹۶۵ ][ ۹۶۶ ][ ۹۶۷ ][ ۹۶۸ ][ ۹۶۹ ][ ۹۷۰ ][ ۹۷۱ ][ ۹۷۲ ][ ۹۷۳ ][ ۹۷۴ ][ ۹۷۵ ][ ۹۷۶ ][ ۹۷۷ ][ ۹۷۸ ][ ۹۷۹ ][ ۹۸۰ ][ ۹۸۱ ][ ۹۸۲ ][ ۹۸۳ ][ ۹۸۴ ][ ۹۸۵ ][ ۹۸۶ ][ ۹۸۷ ][ ۹۸۸ ][ ۹۸۹ ][ ۹۹۰ ][ ۹۹۱ ][ ۹۹۲ ][ ۹۹۳ ][ ۹۹۴ ][ ۹۹۵ ][ ۹۹۶ ][ ۹۹۷ ][ ۹۹۸ ][ ۹۹۹ ][ ۱۰۰۰ ][ ۱۰۰۱ ][ ۱۰۰۲ ][ ۱۰۰۳ ][ ۱۰۰۴ ][ ۱۰۰۵ ][ ۱۰۰۶ ][ ۱۰۰۷ ][ ۱۰۰۸ ][ ۱۰۰۹ ][ ۱۰۱۰ ][ ۱۰۱۱ ][ ۱۰۱۲ ][ ۱۰۱۳ ][ ۱۰۱۴ ][ ۱۰۱۵ ][ ۱۰۱۶ ][ ۱۰۱۷ ][ ۱۰۱۸ ][ ۱۰۱۹ ][ ۱۰۲۰ ][ ۱۰۲۱ ][ ۱۰۲۲ ][ ۱۰۲۳ ][ ۱۰۲۴ ][ ۱۰۲۵ ][ ۱۰۲۶ ][ ۱۰۲۷ ][ ۱۰۲۸ ][ ۱۰۲۹ ][ ۱۰۳۰ ][ ۱۰۳۱ ][ ۱۰۳۲ ][ ۱۰۳۳ ][ ۱۰۳۴ ][ ۱۰۳۵ ][ ۱۰۳۶ ][ ۱۰۳۷ ][ ۱۰۳۸ ][ ۱۰۳۹ ][ ۱۰۴۰ ][ ۱۰۴۱ ][ ۱۰۴۲ ][ ۱۰۴۳ ][ ۱۰۴۴ ][ ۱۰۴۵ ][ ۱۰۴۶ ][ ۱۰۴۷ ][ ۱۰۴۸ ][ ۱۰۴۹ ][ ۱۰۵۰ ][ ۱۰۵۱ ][ ۱۰۵۲ ][ ۱۰۵۳ ][ ۱۰۵۴ ][ ۱۰۵۵ ][ ۱۰۵۶ ][ ۱۰۵۷ ][ ۱۰۵۸ ][ ۱۰۵۹ ][ ۱۰۶۰ ][ ۱۰۶۱ ][ ۱۰۶۲ ][ ۱۰۶۳ ][ ۱۰۶۴ ][ ۱۰۶۵ ][ ۱۰۶۶ ][ ۱۰۶۷ ][ ۱۰۶۸ ][ ۱۰۶۹ ][ ۱۰۷۰ ][ ۱۰۷۱ ][ ۱۰۷۲ ][ ۱۰۷۳ ][ ۱۰۷۴ ][ ۱۰۷۵ ][ ۱۰۷۶ ][ ۱۰۷۷ ][ ۱۰۷۸ ][ ۱۰۷۹ ][ ۱۰۸۰ ][ ۱۰۸۱ ][ ۱۰۸۲ ][ ۱۰۸۳ ][ ۱۰۸۴ ][ ۱۰۸۵ ][ ۱۰۸۶ ][ ۱۰۸۷ ][ ۱۰۸۸ ][ ۱۰۸۹ ][ ۱۰۹۰ ][ ۱۰۹۱ ][ ۱۰۹۲ ][ ۱۰۹۳ ][ ۱۰۹۴ ][ ۱۰۹۵ ][ ۱۰۹۶ ][ ۱۰۹۷ ]
.: Weblog Themes By iranblag :.

درباره وبلاگ

تيم مشاوران مديريت ايران IranMCT ----------------- http://iranmct.com ---------------- Iran Management Consultants Team
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب
شمارنده
شرکت مشاوره مدیریتبازارسازی مدیریت بازاریابی. بازدید تحقیقات بازاریابیآموزش مدیریت MBAدلایل ترک تحقیقات بازاریابی تحقیقات مدیریت شرایط سخت بازارکارت امتیازی متوازنارزیابی عملکرد . نمونه مطالعات موردی.برند برندینگانواع برند معرفی 21 نوع متفاوت از برندبرندسازی branding marketing . برندسازی.تحقیقات بازاریابی انگیزه بخش http://marketingbranding.ir سبک مدیریت است مدیریت بازاربازاریابیتحقیقات بازاریابی ویژگی های .حرفه ای مشاوره اموزش مدیریت.شناسایی مشتریان .تحقیقات بازاریابی استفاده از تحقیقات بازار و بازاریابی http://marketingsales.irmarketing مدیریت برندینگ . Business Management ConsultantIran Business Management ConsultantManagement . بازاریابیانواع بازاریابی 127 نوع بازاریابیبازاریابی. بازاریابی MarketingMix آمیختهآمیزه بازاريابیمدیریت بازاریابی. اخبار مدیریت و تجارتمدیریت.مشاوره بازاریابی مدیریت آموزش تکنیک‌های فروشندگی حرفه‌ای فروشندگی. اخبار مدیریت و تجارتبازاریابی برندینگ. http://iranmct.com/news/page/12مدیریت. مدیریت مشاوره بازاریابیآموزش. بیزینس پلن طرح توجیهی طرح business plan. برنامه بازاریابی Marketing Planبازاریابی. مشاوره تبلیغات مشاور تبلیغات مشاور مدیریت management مشاوره مدیریت انواع بازاریابی بازاریابی. Business Planبیرینس پلن طرح توجیهیمدیریت. کلینیک کاشت موی طبیعی آسمان