مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 4404
دیروز : 16617
افراد آنلاین : 5
همه : 4259940
سرفه مزمن● سرفه مزمن چيست؟
سرفه مزمن سرفه اي است كه از ميان نمي رود. سرفه مزمن به خودي خود يك بيماري تلقي نمي شود بلكه اين سرفه يكي از نشانه هاي ساير اختلالات و بيماري هاست. سرفه مزمن يك مشكل شايع بوده و يكي از دلايل مراجعه افرادبه پزشكان است.
● دلايل سرفه مزمن چه هستند؟
بعضي از دلايل شايع سرفه مزمن شامل آسم، رينيت آلرژيك، مشكلات سينوس( به طور مثال عفونت سينوس) و ريفلاكس محتويات معده هستند. در موارد كمياب سرفه هاي مزمن ممكن است در نتيجه ورود يك جسم خارجي به درون ريه ها ( معمولاً در بچه ها) به وجود آيند. بسيار مهم است در صورت حضور سرفه مزمن تصوير برداري X-ray از قفسه سينه انجام پذيرد. در صورت وجود X-ray طبيعي يكي از موارد زير يا جمعي از آن ها مي توانند دليل سرفه مزمن باشند.
سيگار كشيدن شايع ترين دليل سرفه مزمن است.
● آسم 
بيماري راه هاي هوايي است كه منجر به سختي تنفس يا صداي وزوز در تنفس افراد مي شود و اغلب از طريق غير طبيعي بودن تست هاي تنفسي قابل شناسايي است. بعضي از افراد مبتلا به آسم تنها از سرفه مزمن رنج مي برند و تست هاي عملكرد ريه در آن ها ممكن است طبيعي باشد و اين نوع آسم معمولاً به نام آسم سرفه اي شناخته مي شود.
نشانه هاي آسم مي تواند در نتيجه هواي سرد، قرار گرفتن در مقابل آلاينده هاي هوا يا گرده گياهان، دود سيگار يا عطرها تشديد شود.
● بيماري ريفلاكس معده و مري (GERD)
به ريفلاكس يا برگشت مجدد اسيد معده يا محتويات آن به مري اشاره دارد. اگر اسيد معده به سمت مري بازگردد در نتيجه آن اسپاسمي در راه هاي هوايي ايجاد مي شود كه منجر به كوتاهي تنفس و سرفه مي شود. در بعضي از موارد ريفلاكس در نتيجه ورود مواد خارجي به ريه ها و ايجاد نشانه هاي مشابه باعث آسيب به بافت هاي ريه مي شود. در بعضي از افراد هيچ حالت سوزشي احساس نمي شود و تنها نشانه ريفلاكس سرفه است.
● مشكلات سينوس و ترشحات پشت بيني
هم چنين مي توانند باعث ايجاد سرفه مزمن شوند. ايجاد چنين شرايطي شناسايي را دشوار مي سازد و گاهي اوقات سي تي اسكن سينوس ها براي شناسايي لازم است. بيماران اغلب از اين كه چيزي باعث غلغلك حلقشان مي شود شكايت دارند و مكرراً خلط را از حلقشان بيرون مي آورند.
● عفونت هايي نظير برونشيت ياپنوموني
نيز مي توانند باعث ايجاد سرفه شوند. اين عفونت ها مي توانند در نتيجه ويروس ها، باكتري ها، يا قارچ ها ايجاد شوند. عفونت هاي ويروسي به آنتي بيوتيك ها پاسخ نمي دهند. سرفه ها در بيماران مبتلا به آسم كه به عفونت هاي قسمت فوقاني تنفس مبتلا هستند معمولاً پس از بهبودي عفونت ها هم چنان ادامه دارند.
● داروهاي مشخص
همانند مهاركننده هاي ACE (انالاپريل(Vasotec)، كاپتوپريل(Capoten) )كه در درمان فشار خون بالا به كار مي روند مي توانند باعث ايجاد سرفه هاي مزمن شوند.
ساير عواملي كه كمتر شايع هستند شامل تومورها، ساركوئيدوزيس يا ساير بيماري هاي ريه هستند.
در صورت پايداري سرفه هاي مزمن بيماران بايد توسط پزشك خود ارزيابي شوند. بسيار مهم است كه مواردي هم چون آسم، ترشحات پشت بيني، ريفلاكس معده و مري، اثرات جانبي داروها، بيماري ريه بينابيني يا عفونت هاي غيرمعمول در سرفه هاي مزمن مورد توجه و پيگيري قرار گيرند.
● سرفه مزمن چگونه درمان مي شود؟ 
درمان سرفه مزمن براساس عوامل به وجود آورنده آن صورت مي پذيرد. با اين وجود بيماران مي توانند نشانه هاي سرفه را به وسيله داروهاي بدون نسخه نظير گايافنزين، دكسترومتورفان، نوشيدن مقادير زيادي از آب، بخورها يا قرص هاي مكيدني تسكين بخشند. در موارد شديد پزشك مي تواند كدئين كه يكي از سركوب كننده هاي موثر در سرفه است را تجويز كند.
● آسم: 
گشاد كننده راه هاي هوايي به صورت تنفسي يا استروئيدهاي تنفسي به منظوركاهش التهاب در بيماران مبتلا به آسم تجويز مي شوند. در پاره اي از موارد استروئيدهاي خوراكي استفاده مي شوند.
● بيماري ريفلاكس معده و مري (GERD): 
به منظور جلوگيري از ريفلاكس مي توان از غذاهايي كه باعث افزايش ريفلاكس مي شوند پرهيز كرد و قبل از دراز كشيدن از خوردن غذا خودداري كرد. در موقع خوابيدن سر بايد در سطح بالاتري از بدن قرار گيرد و از داروهايي هم چون فاموتيدين(پپسيد)، سايمتدين(تاگامت) يا راني تيدين(زانتك) كه باعث كاهش اسيد معده مي شوند، استفاده كرد.
● مشكلات سينوس و ترشحات پشت بيني: 
استفاده از دكونژستان ها از قبيل پزودوافدرين(Sudafed) يا آنتي هيستامين هايي همانند ديفن هيدرامين(Benadryl) ممكن است نشانه هاي ترشح پشت بيني را بهبود بخشند. استروئيدهاي بيني تنفسي در درمان رينيت هاي آلرژيك(تب يونجه) كه يكي از دلايل معمول سرفه است بسيار موثر عمل مي كنند. علاوه بر اين ساير اسپري هاي بيني از قبيل ايپراتروپيوم برومايد(آترو ونت) مي توانند باعث تخفيف ترشحات پشت بيني شوند. آنتي بيوتيك ها در صورت تشخيص سينوزيت تجويز مي شوند.
● عفونت ها:
پنوموني باكتريايي و برونشيت به طور معمول به وسيله آنتي بيوتيك هايي نظير سفالوسپورين ها و آزيترومايسين(Zithromax) درمان مي شوند. اگر پنوموني به ديواره قفسه سينه بسيار نزديك باشد التهاب سطوح شش ها مي تواند باعث ايجاد دردي شود كه تحت عنوان Plurisy شناخته شده و با ضد دردها مورد مداوا قرار مي گيرد. سركوب كننده هاي سرفه در چنين شرايطي بايد با احتياط استفاده شوند. زيرا خلط هاي ريه ناشي از موكوس هاي عفوني مي تواند به پاك سازي عفونت ها كمك كنند.
بسياري از برونشيت ها در بزرگسالان از عفونت هاي ويروسي منشاء مي گيرند بنابراين درمان اين عفونت ها همانند سرماخوردگي هاي معمول شامل استراحت، استفاده از مايعات فراوان، ضد دردها و مرطوب كننده هاي راه هاي هوايي است. بعضي از افراد استفاده از داروهايي نظير اكسپكتورانت كه حاوي گايافنزين است را در تسكين ناراحتي هايشان مناسب مي دانند.
در پاره اي از موارد تفكيك برونشيت ويروسي از برونشيت باكتريايي مشكل است از اين رو پزشكان آنتي بيوتيك را براي بيماران خود تجويز مي كنند. در بعضي از موارد نيز موكوس خارج شده از حلق بيماران مبتلا به آسم سبز رنگ است كه نشانه اي از بروز عفونت است از اين رو پزشك شما مي تواند موكوس شما را به منظور ارزيابي عفونت در آن مورد آزمايش و بررسي قرار دهد.
● داروها: 
بيماراني كه از داروهاي پايين آورنده فشارخون به نام مهار كننده هايACE (آنزيم تبديل كننده آنژيوتانسين) نظير انالاپريل، كاپتوپريل و يا ليزينوپريل استفاده مي كنند مي توانند از پزشك خود درخواست كنند تا داروهايشان را تغيير دهد. بيماران نبايد بدون نظر پزشك داروهاي ضد فشار خون را قطع كنند زيرا در صورت قطع داروها فشار خون به يك باره افزايش مي يابد. 
نسل جديدي از مهاركننده هاي ACE نظير (مسدود كننده هاي رسپتور آنژيوتانسين) ARBs (به طور مثال( والسارتانDiovan))( ، لوزارتان(Cozar ) مي توانند جايگزين داروهاي قبلي شوند زيرا بروز سرفه با مصرف اين داروها پايين تر است. علاوه بر اين مجموعه بسياري از داروهاي ضد فشار خون وجود دارد كه به منظور اداره و كنترل فشارخون مي توان از آن ها استفاده كرد.
● چگونه مي توان از سرفه مزمن جلوگيري كرد؟
سيگار نكشيد زيرا سيگار كشيدن يكي از دلايل شايع سرفه مزمن است.
با پزشك خود در مورد كنترل بيماري هايي هم چون آسم، ترشحات پشت بيني يا GERD به منظور جلوگيري از بروز سرفه صحبت كنيد.
از تماس با افرادي كه به بيماري برونشيت يا پنوموني دچار هستند دوري كنيد.
از ميوه ها استفاده كنيد. محققان تاكيد مي كنند رژيم غذايي سرشار از ميوه به دليل وجود فيبر و فلاونوئيدهاي موجود در آن ممكن است از بروز سرفه جلوگيري كند.مترجم دكتر متين محمدي پور محيا نيوز 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۸:۱۸ ] [ مشاوره مديريت ]
گرفتگي صداآيا تا به حال با يك بيمار مبتلا به سرطان حنجره مواجه بوده ايد. شناخت شما از اين بيماري چه ميزان است؟ آيا مي توان به زندگي مشترك با يك بيمار مبتلا به سرطان حنجره فكر كرد؟ 
متاسفانه تا چندي پيش فردي كه به سرطان حنجره مبتلا مي شد، زماني از بيماري خود مطلع مي شد كه در واقع ديگر درمان جدي موثري برايش قابل اجرا نبود، اما خوشبختانه گروهي از متخصصان بيماري هاي حنجره در كشور، موفق شده اند با استفاده از ميكروسكوپ و جراحي با روش ميكروسرجري با ليزر و بدون ليزر به درمان عارضه سرطان ابتدايي حنجره پرداخته و اين اميد را در دل بيماران مبتلا براي درمان موثر بدون از دست دادن حنجره ، زنده كنند. در واقع گزارش پيش رو به بهانه ارائه فناوري هاي نوين در تشخيص و درمان سرطان حنجره در اولين كنگره بين المللي بيماري هاي حنجره و اختلالات صوتي ارائه مي شود.
منشا توليدصدا حنجره است و موثرترين قسمت حنجره كه در توليد صدا نقش دارد، تارهاي صوتي است كه كوچكترين تار عضلاني بدن نيز به حساب مي آيد كه پوشش مخاطي پيچيده اي از اين تارها محافظت مي كند و صداي توليد شده با تارهاي صوتي كه صوت با فركانس پايه اي گفته مي شود، كيفيت كلام را ندارد و اين صوت اوليه با عبور از قسمتهاي مختلف حلق و دهان و بيني كه در اصطلاح آن را تونل صوتي گويند، فرم كلامي را پيدا مي كند.
فركانس پايه اي حنجره در خانمها ۲۴۰ هرتز است. يعني ۲۴۰ بار در ثانيه اين تارها به لرزش در مي آيند يعني براي توليد صدا به مدت ۵ ثانيه ۱۲۰۰ بار تارهاي صوتي به لرزش در مي آيند و در آقايان فركانس پايه اي ۱۴۰ هرتز است و علت اختلاف اصلي بين صداي آقايان و خانم ها تفاوت فركانس پايه اي است و به همين دليل صداي خانمها زيرتر از آقايان است.
▪ چگونگي گرفتگي صدا در خانمها، اطفال و سالمندان ، ناشي از تروما و سرطان حنجره و همچنين مسائل شغلي و مشكلات موجود:
- عامل تغييرات هورموني در دوران تخمك گذاري دوران حاملگي و دوران يائسگي
- عامل تغييرات روحي و خلقي كه در ساعات مختلف روز رخ مي دهد و گفتني است كه اولين تظاهرات و تغييرات روحي و خلقي در كيفيت صدا اثرگذار است.
- در صورت بروز بيماري هاي التهابي حنجره ، بهبودي به علت بالا بودن فركانس پايه اي و رعايت نكردن استراحت صوتي باتاخير رخ مي دهد و گفتني است كه صحبت كردن با تلفن بيش از حد، حنجره را خسته مي كند و مخصوصا در زمان بيماري لارنژيت باعث تاخير در بهبودي مي شود.
- استفاده بيش از حد از مواد شوينده شيميايي و همچنين لوازم آرايشي و استنشاق انواع عطر و اسپري عامل موثر گرفتگي صدا در خانمهاست.
استفاده از داروهاي محرك ، تاثير نامطلوب بر لايه هاي مخاطي محافظتي حنجره دارد و در برخي موارد اين تغييرات در خانمها غيرقابل برگشت است و باعث تغيير صداي ماندگار خواهد شد. 
● گرفتگي صدا در سالمندان
درست است كه با گذشت زمان ، ظاهر انسان ضعيف مي شود و صدا هم از اين امر مستثنا نيست ، اما مي توان شرايط مناسبي را براي حفظ كيفيت صدا فراهم كرد. ايجاد صدا به ۲ عامل بستگي دارد: 
۱) حجم هواي ذخيره شده در ريه در موقع بازدم 
۲) توانايي عضلات تارهاي صوتي و منضمات آن كه با مشاوره با متخصصان آسيب شناسي گفتار و انجام تمرينات ورزشي و تنفسي مي توان بر اين كاستي ها فائق آمد. استفاده از دخانيات در سنين بالا آسيب شديدي به حنجره وارد مي كند. 
● گرفتگي صدا و حرفه اي ها
افرادي كه حرفه آنها به صحبت كردن وابسته است ، بايد بيش از افراد معمولي به حفظ و سلامتي صداي خود توجه كنند. چنانچه فردي در مواقع سرمازدگي استراحت صوتي را رعايت نكند و با شدت و بلند صحبت كند، باعث خونريزي هاي كوچك در تارهاي صوتي مي شود كه تدريجا اين تغييرات به علت رعايت نكردن بهداشت حنجره به گره صوتي تبديل مي شود كه نياز به عمل جراحي دارد. تعداد كمي از مدرسان در ساعات استراحت و پس از تدريس از سيگار استفاده مي كنند كه بسيار مضر است ، زيرا بيشترين آسيب تارهاي صوتي در مواقع خستگي و خشكي مخاط پوششي تارهاي صوتي رخ مي دهد كه به مدرسان عزيز توصيه مي شود با مصرف آب باعث افزايش رطوبت و لطافت تارهاي صوتي شوند و از آسيبهاي متعدد در امان باشند.
اما چندكلامي با آنهايي كه مي خواهند صداي حرفه اي داشته باشند: صداي حرفه اي داراي شرايط خاصي از نظر فيزيولوژي و آناتومي تارهاي صوتي و همچنين توانايي هاي ويژه است كه پس از بررسي هاي دقيق با تمرينات صحيح مي توان اين توانايي را افزايش داد. در غير اين صورت ، صرفا به دليل يك ميل و تفكر احساسي و تمرينات ناصحيح و غيراستاندارد توانايي ذاتي و اصلي حنجره مختل شده و تغييرات غيرقابل جبران در تارهاي صوتي ايجاد مي كند. نكته ديگر اين كه بعضي افراد با تقليد صداي خواننده هاي حرفه اي در زمان كوتاهي كيفيت صداي واقعي خود را از دست مي دهند كه اين اتفاق در بعضي قاريان و مداحان ديده شده است.
توصيه ما اين است كه با ارزيابي هاي دقيق و بررسي توانايي هاي حنجره و با مشورت با كارشناسان قدم به ورطه صوت حرفه اي بگذارند. 
● گرفتگي صدا ناشي از تروما
امروزه با افزايش آمار تصادفات و نزاعها آمار آسيب و تروماي حنجره بالا رفته كه بيشترين آنها مربوط به تصادفات ، اتومبيل است كه به علت عدم استفاده از كمربند ايمني در تصادفات صورت و گردن به فرمان اتومبيل برخورد مي كند و باعث آسيب گردن مخصوصا حنجره كه برجسته ترين عضو گردمچنين خوردن صبحانه ممكن است به شما در مصرف كمتر كالري در ادامه روز كمك نمايد. يك تحقيق دانشگاهي نشان داده كه مصرف مقدار كالري مشخص در ابتداي روز اثر سيركنندگي بيشتري نسبت به مصرف همان مقدار كالري در ساعتهاي ديرتر خواهد داشت كه اين امر موجب كاهش مجموع كالري مصرفي در روز مي گردد.
▪ راه حل
خوردن صبحانه مناسب احتمال بكارگيري عادت هاي نادرست غذايي را در وعده هاي ديگر كاهش مي دهد. صبحانه را كامل صرف نماييد. از مواد لبني كم چرب، تخم مرغ و نان هاي سبوس دار استفاده كنيد.
● غذا خوردن پيش از خواب
▪ اشكال چيست؟
اگر مي خواهيد روياهاي شيرين ببينيد، پيش از خواب از غذا خوردن دوري كنيد. با اينكه نتايج قطعي مبني بر افزايش وزن براثر خوردن غذا پيش از خواب وجود ندارد، پرخوري، مصرف غذاهاي ادويه دار و چرب، يك تا سه ساعت پيش از وقت خواب منجر به كاهش كيفيت و مدت خواب و موجب كسالت، خستگي و كوفتگي در روز بعد خواهد شد. خوردن غذاهاي چرب پيش از خواب سبب كند شدن تخليه معده و تشديد سوء هاضمه و مصرف غذاهاي ادويه دار منتهي به صدمات و سوزش هاي قلبي و نيز سوء هاضمه خواهد شد.
▪ راه حل
سعي كنيد حداقل ۴ ساعت قبل از خواب اقدام به خوردن غذا نموده و چنانچه پيش از خواب احساس گرسنگي كرديد مقداري ميوه جات تازه مصرف نمائيد.
● پرخوري
▪ اشكال چيست؟
شايد اگر پرخوري هاي رايج مربوط به سبزيجات مي شد، متخصصان تغذيه مشكلي با اين نوع خوردن پيدا نمي كردند، اما متاسفانه پرخوري معمولا در مورد غذاهاي چرب و نشاسته دار نمودار مي شود. زياده روي دراين نوع موادغذايي منجر به افزايش وزن و نارضايتي شده و جنبه اجتماعي خوشايندي به دنبال نخواهد داشت.
▪ راه حل
وعده هاي غذايي خود را بجاي ۳ وعده پرحجم، به ۵ يا ۶ وعده كم حجم تر تقسيم كنيد. خوردن غذاهاي سالم و كم حجم حاوي كربوهيدرات هاي كمپلكس و پروتئين درطول روز نه تنها اشتهاي شما را كنترل مي كند، بلكه احتمال پرخوري را نيز كاهش خواهد داد. تعداد وعده هاي غذايي همچنين باعث سوزانده شدن مقدار بيشتري كالري مي گردد چرا كه متابوليسم بدن همواره به فعاليت مي پردازد.
● گرسنه ماندن
▪ اشكال چيست؟
برخلاف تصور، گرسنه ماندن باعث مي شود وزن بدن بدليل ذخيره سازي چربي افزايش يابد.
هنگامي كه براي مدتي طولاني غذا نمي خوريد، بدن شما بدليل محروم ماندن از موادغذايي دچار آشفتگي مي گردد و در انتها هنگامي كه دوباره شروع به خوردن مي كنيد، بدن شما گمان مي كند كه بايد كالري مصرفي را بچربي تبديل نمايد چون نمي داند چقدر طول مي كشد كه دوباره غذا بخوريد. بنابراين چربي ها با شما باقي مي مانند.
▪ راه حل
اگر هدفتان از گرسنگي كشيدن كاهش وزن است بايد در برنامه رژيمي خود تجديدنظر نماييد. بجاي گرسنگي يك برنامه مناسب ورزشي براي خود تعيين نموده و بيشتر به باشگاه برويد. از ميوه جات، سبزي جات، حبوبات، گوشت هاي كم چرب و ماهي استفاده كنيد. سعي كنيد چهار يا پنج بار در هفته طبق يك برنامه منظم ورزش نماييد. بهترين روش كاهش وزن تمرينات مرتب و رژيم غذايي مناسب است و نه محروم كردن بدن از موادغذايي موردنياز آنهم به مدت طولاني.
روزنامه كيهان 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۸:۱۶ ] [ مشاوره مديريت ]
شيوه صحيح غذا خوردن‌● نحوه غذا خوردن در چاق شدن موثر است.
فكر مي‌كنم همه با من هم عقيده باشند كه ما ايراني ها معمولاً غذا را تند و با عجله و بدون آنكه خوب بجويم، مي‌خوريم و گاهي اوقات غذا را در شرايط پر از استرس (وجود سرو صدا در منزل، هنگام تماشاي يك فيلم پرهيجان و...) صرف مي‌كنيم. در اين حالت بدون آن كه طعم غذا را خوب احساس كنيم، آن را مي‌بلعيم و پيش از آنكه احساس سيري كنيم، مقدار زيادي غذا مي‌خوريم. خيلي وقت‌ها اصلاً نمي‌دانيم چه كرده‌ايم و فقط مي‌بينيم معده مان پر شده است. از طرف ديگر خوب نجويدن غذا منجر به سوء هاضمه و ناراحتي معده مي‌شود. در مجموع اين گونه غذا خوردن بخصوص در شرايط پر از استرس و هيجان به چاق شدن كمك مي‌كند اما برعكس وقتي كه غذا را به آهستگي مي‌خورديم و خوب مي‌جويم، نه تنها دچار سوء هاضمه و ناراحتي معده نمي‌شويم بلكه به مغز فرصت مي‌دهيم تا غذا خوردن را درك كند و پيش از آن كه مجبور شويم مقدار زيادي غذا بخوريم، اعلام سيري مي‌كند. از آنجايي كه مغز انسان براي درك غذا خوردن و رسيدن به احساس سيري نياز به زمان دارد، كساني كه آهسته غذا مي‌خورند با غذاي كمتري سير مي‌شوند. 
از طرف ديگر غذا خوردن با آرامش و در شرايط آرام و بدون تنش و اضطراب به لاغر شدن كمك مي‌كند.
● نكاتي كه در هنگام غذا خوردن بايد رعايت كنيم. 
▪ با توجه به آنچه گفته شد از اين به بعد 
حتي الامكان: 
ـ غذا را در محل آرام و ترجيحاً ثابت ميل كنيد و در حين غذا خوردن از صحبت كردن و بحث و مجادله و تماشاي برنامه‌هاي پرهيجان بپرهيزيد. 
ـ غذا را خوب بجويد، غذا خوردن را طول بدهيد، با غذا بازي و طعم آن را حس كنيد، مي‌توانيد غذاي خود را چند قسمت كرده و مرحله به مرحله آن را ميل كنيد. نان خود را تكه تكه كرده و به تدريج آن را بخوريد. 
ـ غذاي خود را يك باره بكشيد، در ظرف كوچك بريزيد و با قاشق كوچك بخوريد. فراموش نكنيد يك باره، در ظرف كوچك و با قاشق كوچك. 
نكته: براي آنكه مجبور نشويد غذا را سريع بخوريد قبل از آنكه خيلي گرسنه شويد، به سراغ غذا برويد. حتماً يك ربع الي نيم ساعت قبل از ناهار و شام نصف ليوان آب بنوشيد و در آن‌نصف قاشق غذا خوري از مواد طبيعي كاهش دهنده اشتها (آب ليمو، آب گريپ فروت، سبوس گندم و...) بريزيد. 
ـ حد فاصل صبحانه تا ناهار ميان وعده‌هاي صبح و حدفاصل ناهار تا شام ميان وعده‌ عصر ميل كنيد. اين ميان وعده‌ها بهتر است ميوه باشند. 
نكته: بهتر است غذا را با خوردن سالاد شروع كنيد. يادتان باشد سالاد بدون مايونز باشد. 
ـ پس از تمام شدن غذا (يا هر زماني كه احساس سيري كرديد) سفره غذا را ترك و دندان‌ها را مسواك كنيد. حتماً از سفره دور شويد. ماندن در كنار سفره يا ميز انسان را وسوسه مي‌كند تا كمي بيشتر غذا بخورد!
ـ و ديگر سراغ سفره يا يخچال نرويد! زيرا ريزه خواري و ناخنك زدن به خوردني‌ها منجر به چاقي مي‌شود (من وقتي به افراد لاغر رژيم غذايي مي‌دهم براي اين كه وزنشان بهتر و سريعتر زياد شود به آنها توصيه مي‌كنم علاوه بر وعده‌هاي غذايي اصلي، در بين وعده‌ها نيز مرتباً سراغ يخچال بروند و ريزه خواري كنند) اما كساني كه مي‌خواهند لاغر شوند بايد همان وعده‌هاي غذايي خود را ميل كنند و در حد فاصل وعده‌هاي غذا فقط آب بنوشند. * در صورت امكان عكس زمان لاغري خود را و اگر هميشه اضافه وزن داشته‌ايد، عكس شخص مورد علاقه خود را كه اندام متناسبي دارد در محل يا محل‌هاي مناسب در معرض ديد خود قرار دهيد (مثلاً توي اتاق، كنار آينه، روي در يخچال!، آشپزخانه و...). ديدن اين عكس به شمار روحيه و انگيزه بيشتري براي لاغر شدن مي‌دهد. 
نكته: وقتي خود را در آينه تماشا مي‌كنيد، بجاي اين كه از اضافه وزن خود ناراحت و غمگين شويد، لاغر شدن تدريجي خود را در آينه ببينيد و از آن لذت ببريد. افكار مثبت تاثير شگفت انگيزي برجسم مي‌گذارند و شما را در جهت لاغر شدن كمك مي‌كنند. اگر در ذهن براي خود اندام مناسبي تصوير كنيد، براي رسيدن به آن تلاش بيشتري خواهيد كرد و بزودي شاهد اين اندام متناسب در واقعيت خواهيد بود. 
نكته: بعضي از مراجعين من از وقتي كه به ياد مي‌آوردند چاق بودند، اما با پيروي از رژيم غذايي در مدت زمان كوتاهي توانستند براي اولين بار لاغر شوند و حالا هم بدون داشتن رژيم اندام متناسبي دارند و از تماشاي خود در آينه، از لباس پوشيدن، مهماني رفتن، قدم زدن و ... لذت مي‌برند. 
اصلاح عادت‌هاي غذايي و يادگيري شيوه غذا خوردن صحيح تنها نياز به كمي زمان و حوصله دارد. همانطور كه قبلاً ياد گرفته‌ايم غذا را با عجله و تند تند و نجويده بخوريم، از اين به بعد با صرف چند روز وقت مي‌آموزيم كه غذا را به آرامي و در محيط آرام و بدون استرس بخوريم، غذا را خوب بجويم و طعم آن را حس كنيم و غذا خوردن را بيشتر طول بدهيم. بدين ترتيب عادت غذا خوردن چاق كننده به عادت غذا خوردن سالم و لاغر كننده تبديل مي‌شود. 
▪ به ياد داشته باشيد كه: 
ـ آرامش به كاهش وزن و سلامتي كمك مي‌كند. 
ـ از اين به بعد براي سلامت بيشتر و كاهش وزن بهتر حتي الامكان غذا را در مكاني آرام و در آرامش صرف كنيد.دكتر بهمن محمدي‌ وزارت آموزش و پرورش ايران 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۸:۱۵ ] [ مشاوره مديريت ]
سلامت براي همه، همه براي سلامتبراي جا انداختن اين مهم كه تمامي وزارتخانه‌ها و سازمان‌هاي دولتي و خصوصي بخشي از وظايفشان به سلامت ياري مي‌رساند و اگر آنرا به درستي انجام ندهند، مشكل‌آفرين مي‌شوند و بايد همسو و هماهنگ عمل كنند تا تلاش‌هاي مثبت هم افزايي پيدا كند تا بخش‌هاي مختلف كارهاي همديگر را خنثي نگنند و يا خودشان مسبب بروز بيماري نشوند و نيز براي ايجاد اين تفكر كه تك تك افراد جامعه نيز علاوه بر اينكه مسئول سلامت خود هستند ، نقش مهمي و نيز در سلامت جسمي، رواني اجتماعي يكديگر و كل جامعه دارند؛ شايد بايد يك بار ديگر سلامت را تعريف كنيم. 
سلامت به معناي نبود بيماري نيست. سلامت يعني رفاه كامل جسمي، رواني، روحي و اجتماعي. حفظ آن و ارتقاي آن كار بسيار بزرگي است و با اين تعريف ديگر وزارت بهداشت به تنهايي متولي سلامت نيست. 
اگر به قضيه با دقت فكر كنيد حتي اگر يك واحد خدماتي دولتي يا غيردولتي در جريان خدمتي كه ارائه مي‌دهد موجب اضطراب، سرگرداني ؛ نگراني و عصبانيت ارباب رجوع خود بشود، بر عليه سلامت كار كرده است . مطمئن باشيد رنج و توهيني كه توسط عاملي به كسي تحميل مي‌شود، بر روي تمام كساني كه با آن فرد در تماس هستند، اثر مي‌گذارد. به همين دليل است كه در تمام كشورهايي كه براي سلامت مردم خود اهميت قائلند، برنامه آموزشي همراه با قوانين مناسب براي سلامت جامعه دارند و اين مسئوليت همگاني را از كودكي آموزش مي‌دهند و اين دولت ها هستند كه بايد زمينه سازيهاي مناسب براي اين مهم انجام دهند. در حقيقت يكي از ويژگيهاي بارز توسعه يافتگي اين است كه مردم در قبال خود، يكديگر،‌ جامعه، كشور و جامعه بين الملل احساس تعهد كنند.
زير ذره بين اين مقاله روغن را زير ذره بين برده است . نه اينكه مشكل ديگري مهم تر از اين نداريم. از هر مشكلي سخن بگوئيم و براي حل آن تلاش همگاني را طلب كنيم، ارزش دارد به ويژه اينكه ما با روند رو به ازدياد بيماري‌هاي قلبي و عروقي مواجه هستيم و سن ابتلا هم هر ساله كم و كمتر مي‌شود و هرچه كمك كند اين عروق كه راه‌هاي حياتي انتقال خون به تمام اعضاي بدن هستند سالم تر بمانند شانس بقا و شانس سالم زيستن بيشتر است . چربي ها و روغن‌هاي خوراكي از مواد غذايي هستند كه همه ما هرروز آنها را مصرف مي‌كنيم و رابطه بين چربي اشباع شده و اسيدهاي چرب ترانس هم با بروز و شيوع بيماري‌هاي قلبي و عروقي چيز جديدي نيست و سال‌هاست كه ارتباط آن ثابت شده است و تجربه كشورهايي كه با كاهش اين دو توانسته اند ميزان شيوع را به ميزان قابل توجهي كاهش دهند، كم نيستند. 
در ده سال گذشته كشورهايي كه به‌طور قانوني ميزان چربي اشباع و ايزومر ترانس را در تمام مواد غذايي اعم از توليد داخل و وارداتي به حد زير دو درصد رسانده‌اند، بيشتر شده است. براي آموزش وهمكاري مردم ارائه برچسب تغذيه اي و درج ميزان اين دو نوع چربي بر روي انواع روغن ها و مواد غذايي پروسس شده الزامي است.
مسئله مهمي كه در كشور ما بايد بيشتر موردتوجه قرار گيرد، سياست‌هاي غذايي و تغذيه ايست. متاسفانه اين سياست ها به روشني مشخص نشده است و گاه مجوز توليد غذايي داده مي‌شود كه مصرف آن سلامت را به خطر مي‌اندازد چون حيطه‌هاي كار جدا از هم هستند و دغدغه مشترك براي سلامت وجود ندارد .
در سرمقاله، به سبزي ها و آبياري با فاضلاب اشاره شده و يا استفاده بيشتر از حد مجاز سموم در برخي از محصولات كشاورزي. علت هم همان است وزارت كشاورزي دغدغه توليد بيشتر را دارد و آنجا كه بايد متولي سلامت بر مصرف سم يا كود ويا نوع آب مصرفي نظارت كند تا محصول سالم تر به مصرف كننده برسد، ضعيف ويا غايب است.
مسئوليت‌هاي مشترك، تنظيم سياست‌هاي شفاف و تقسيم وظايف از جمله كارهايي‌است كه بايد انجام شود. 
پروفسور آر. نوروم كاآره، از دانشگاه اسلو از مشاورين سازمان بهداشت جهاني در زمينه راهكارهاي جهاني براي پيشگيري از بيماري‌هاي غيرواگير دار و خصوصا قلبي و عروقي ۹ مسووليت را براي دولت ها مهم مي‌شمارد.
۱ ) تبليغات غذا 
۲) برچسب گذاري غذا 
۳) سياست‌هاي سالانه غذايي
۴) تدوين و اجراي استاندارد هاي غذايي براي كودكان، مهدكودك‌ها، مدارس 
۵) تمام غذاخوري‌هاي عمومي 
۶) تدوين سياست هاي بهداشتي 
۷) تدوين نقش جديد براي سيستم بهداشتي كشور با توجه به الگوي بيماري‌ها 
۸) تدوين سياست هاي تحقيقاتي براي غذا 
۹) آموزش همگاني 
تا زمانيكه خانواده دولت در زمينه مسئوليت‌هاي مشترك براي ارتقاي سلامت همگام عمل نكند، قطعا بخش خصوصي و صنايع غذايي نيز نمي توانند خط مشي مشخصي را كه به كاهش بار بيماري‌ها مي‌انجامد، دنبال كنند و باز مي‌رسيم به همان مصراع كه: اين درد مشترك هرگز جدا جدا درمان نمي شود.دكتر حسين ملك افضلي معاون پژوهشي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي روزنامه سلامت 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۸:۱۴ ] [ مشاوره مديريت ]
خوب بخوريم تا سالم‌تر زندگي كنيمبسياري از انسان‌ها معتقدند چنانچه خوب غذا بخورند، الزاماً موادغذائي مؤثر در سلامتي و زندگي سالم را دريافت مي‌نمايند. اما دكتر پاتريك هولفورد يكي از برجسته‌ترين متخصصان تغذيه معتقد است كه در ۱۵ سال گذشته حتي يك گزارش و يا مطالعه علمي در خصوص تأييد چنين نظريه‌اي منتشر نگرديده است. به‌نظر مي‌رسد كه مفهوم ”تغذيه مناسب“ افسانه‌اي بيش نيست در غذائي كه مي‌خوريم عمدتاً مواد مؤثر در سلامتي و رفع نيازهاي بدن وجود ندارد.
مشكل اساساً از طريق عملكرد غلط در كشاورزي و بهره‌گيري از اين روش‌هاي غيرعلمي، برداشت بيش از حد مواد غذائي از طريق كشاورزي يا استفاده از انواع سموم جهت روش‌هاي فوق و مواد به‌كار رفته در آنها عمدتاً زمين را تهي از موادغذائي نموده، موجودات ميكروسكوپي مفيد موجود در آن را كه قادرند موادمعدني را به مواد اساسي و حياتي تبديل نمايند را از بين مي‌برند. در نتيجه به هيچ وجه نمي‌توان بر ارزش‌هاي غذائي موادي كه تحت اين زنجيره غلط كشت مي‌شوند استناد نمود و در واقع ميوه‌ها و سبزيجاتي كه در دسترسمان هستند تنها داراي بخشي از املاح و ويتامين‌هاي مورد نياز مي‌باشند و تنها بخشي از آنچه را كه سابقاً با قاطعيت ادعاي وجودي داشته را در خود نهفته دارند كه ممكن است هيچ انطباقي در چنين وضعيتي وجود نداشته باشد.
سقوط قهقهرائي ارزش‌هاي موادغذائي و كيفيت آنها در دوران معاصر در هاله‌اي از تاريكي دهشتناك گسترش و شيوع بيماري‌هاي تحليل دهنده و بيماري‌هاي ناشي از نقصان ايمني بدن خودنمائي مي‌كند.
برآورد مي‌گردد كه يك انسان عادي حجمي برابر با يك گالن موادشيميائي و سموم دفع آفات نباتي را در طول يك سال مي‌بلعد.
با وجود چنين حجم عظيمي از مواد شيميائي و آلوده كننده در محيط پيرامون ما، جاي بسي تعجب است كه برخي ادعا مي‌نمايند كه ما از يك رژيم غذائي مناسب پيروي مي‌كنيم. دليل واضح اين امر اين است كه سموم در طول رشد و نمو انسان تمايل فراوان به تركيب با هم و تشكيل سموم جديدتر را در بدن دارند.
اما راه‌حل مؤثري نيز در اين بين وجود دارد. مي‌توان جذب سموم را به‌نحو مؤثري با مصرف موادغذائي بيولوژيك و طبيعي متوقف ساخت. در زندگي و حيات خاك، كرم‌ها، باكتري‌ها و آنزيم‌هاي گياهان قادرند مواد و املاح معدني و مغذي را از اشكال طبيعي و مولكول‌هاي بسيار بزرگ و غير قابل جذب به اشكال ساده‌تر و سهل‌الجذب و مولكول‌هاي بسيار ريزتري تبديل نمايند. اين اشكال ساده‌تر مولكولي با اشكال موجود در سلول‌هاي گياهي و انساني قرابت بيشتري داشته و به سادگي جذب مي‌گردند.
بعضي از موادغذائي و طبيعي مانند موادغذائي حاوي كلروفيل با ارزش‌هاي غذائي فوق‌العاده "green super foods" به‌عنوان منابع غذائي بسيار ارزشمندي كه حاوي آنزيم‌هاي غذائي زنده هستند كه از آن ميان مي‌توان به ويتامين‌ها، املاح معدني، ريز مغذي‌ها، نمك‌هاي سلولي، آنتي اكسيدان، فيبر، پروتئين و اسيدهاي آمينه ضروري اشاره نمود.
اين موادغذائي سرشار از نيروهاي حياتي ليستي بسيار بلند بالا دارند. از آن ميان مي‌توان به كلرلاولگاريس، آلوئه ورا، جلبك‌هاي سبز آبي ميكروسكوپي وحشي، غلات، جو، آلفاآلفا، اسفناج و... اشاره نمود. اين گياهان كلروفيل‌دار و در رأس آنها جلبك‌هاي سبز ميكروسكوپي، باعث تقويت سيستم ايمني، افزايش سطح انرژي نهفته و افزايش سطح نيروي زيست تغيير PH به سمت قليائي بودن، افزايش سطح عملكرد مغز، پاكسازي سلول‌هاي بدن گرديده و از همه مهم‌تر مصالح مورد نياز ساختار سالم در روند زايش و تقويت سلولي را در اختيار قرار مي‌دهند.
موادغذائي آينه‌اي از محيط پيرامونشان تلقي مي‌گردند. آنان بازتابي از مواد موجود در طبيعتي كه در آن رشد مي‌كنند به شمار مي‌آيند. و از آنجائي‌كه طبيعت پيراموني و جغرافيائي جهاني به‌نحوي مؤثر آلوده و تحت تأثيرات مخرب قرار گرفته است.
بنابراين تغيير، بازيافت و برگشت به وضعيتي مطلوب در توليد موادغذائي و كاهش مضرات آنان نياز جدي بشر محسوب مي‌گردد. يكي از روش‌هاي بسيار مؤثر در راستاي اين هدف اساسي مصرف موادغذائي و توده‌اي بسيار مؤثر موجود در جلبك‌هاي ميكروسكوپي آب‌هاي شيرين و در رأس آنها كلرلا ولگاريس است.
كلرلا ولگاريس در واقع يك كارخانه تمام عيار بيولوژيك مينياتوري است كه حجمي عظيم و بسيار مؤثر از موادغذائي منحصر به فرد را در يك مجموعه طبيعي و كامل در اختيار قرار مي‌دهد، شگفتي در اين خصوص تا حدي است كه اين مجموعه خود داراي تعادلي منحصر به‌فرد نيز تلقي مي‌گردد، به‌گونه‌اي كه كليه ويتامين‌ها، املاح، ريز مغذي‌ها، اسيدهاي آمينه، اسيدهاي نوكلئيك در يك تعادل چشم‌گير در كنار يكديگر قرار دارند.
احتمالاً واضح‌ترين توضيح در خصوص قابليت‌هاي بي‌شمار جلبك‌هاي سبز وجود موادغذائي بسيار خالص به شكلي طبيعي و فشرده در درون آنهاست، جلبك فشرده‌‌ترين نوع موادغذائي در كره زمين محسوب مي‌گردند. اين بدان معني است كه، كلرلا در بين ساير موادغذائي طبيعي بيشترين مقدار و بالاترين تنوع از مواد ارزشمند را در خود جاي داده است. 
اين طيف وسيع از موادغذائي باارزش باعث مي‌گردد كه مقدار كمي كلرلا ولگاريس قادر به تأمين نيازهاي حداقل كليه موادمغذي باشد. ويتامين‌هائي كه از نظر ارزش‌هاي غذائي از يك منبع طبيعي به سرعت و در بالاترين حد جذب بدن مي‌گردند. املاح اساسي و ريزمغذي‌ها نيز در اين ماده ۱۰۰% طبيعي وجود داشته و به سرعت جذب بدن مي‌گردند. اسيدهاي آمينه، كربوهيدارت‌هاي ساده، آنزيم، اسيدهاي چرب غيراشباع و مواد ارزشمندي نظير بتاكاروتن كلروفيل كه تحريك كننده سيستم ايمني و آنتي اكسيدان‌هاي قوي مي‌باشند نيز به‌طور طبيعي در اين ماده حياتي حضور دارند. اين در حالي است كلروفيل در انتقال اكسيژن به اعضاء بدن از طريق جريان خون كمك‌هاي شاياني مي‌نمايد.
اشخاصي كه از عوارض بيماري‌ها شكايت دارند، حتي كساني‌كه به يكي از بيماري‌هاي تحليل برنده مبتلا هستند تأثيرات مثبتي از كلرلا و مصرف مداوم آن در خود مي‌يابند كلرلا آنان را قادر مي‌سازد كه كيفيت زندگي خود را تغيير دهند. اين ارتقاء كيفيت با يك برنامه غذائي شامل مصرف كلرلا حاصل مي‌گردد. در خصوص موادغذائي صرفاً ارزش‌هاي تغذيه‌اي و مواد موجود در آن‌ها نيست كه ارزشمند مي‌باشد بلكه ميزان انرژي كه بدن صرف شكستگي، هضم و جذب آن مواد مي‌نمايد نيز بسيار حائز اهميت است.
بدن در جريان هضم، شكستگي و جذب آن موادغذائي مي‌بايستي مقداري از انرژي ذخيره شده خود را به شكل شيميائي استفاده نمايند تا بتواند مواغذائي را بسوزاند (اكسيد نمايد) اين انرژي صرف شكستن مولكول‌هاي غذا در معده، جذب آن‌ها در سلول‌ها و سپس ساخت پروتئين‌هاي جديد مي‌گردد سرانجام بايستي زوائد حاصل از اين همه سوخت و ساز و شكست و بست از بدن خارج گردد كه خود مجدداً انرژي مصرف مي‌نمايد.
● كلروفيل، خون جاري در رگ‌هاي زندگي
ساختار مولكول‌هاي هموگلوبين، ماده‌اي كه ويژگي رنگ سرخ خون بدان وابسته است و امكان انتقال اكسيژن را به كليه سلول‌هاي بدن فراهم مي‌نمايد، بسيار پيچيده است هموگلوبين داراي شكلي كروي با يك اتم آهن در هسته خود مي‌باشد، كلروفيل ماده خارق‌العاده‌اي كه رنگ سبز گياهان را تشكيل مي‌دهد و گياهان را قادر مي‌سازد تا از انرژي خورشيد در رشد و نمو خود استفاده نمايند و غذاي خود و ديگر جانوران را بسازند ساختماني بسيار دقيق و بسيار شبيه به هموگلوبين دارد. تنها تفاوت كلروفيل و هموگلوبين در اتم منيزيم كه در هسته كلروفيل وجود دارد در مقايسه با اتم آهن موجود در هموگلوبين مي‌باشد.
اين شباهت و قدرت در غذاسازي است كه باعث مي‌گردد مصرف جلبك‌ها به‌عنوان يك ماده غذائي توجيه علمي داشته باشد. كلرلا حاوي بالاترين ميزان كلروفيل و آهن در بين گياهان شناخته شده در جهان مي‌باشد كه در هسته خود يك اتم منيزيم دارد. كلروفيل با همين ساختار خارق‌العاده به‌عنوان محرك توليد هموگلوبين و رفع كم‌خوني شناخته شده است. كلروفيل باعث ارتقاء اكسيژن‌رساني در بدن مي‌گردد و در كم‌خوني ناشي از فقر آهن يك اقدام مؤثر به‌شمار مي‌آيد.زماني‌كه از نظر ساختار شيميائي مولكولي بدن خود و يا انرژي سوخت و ساز بدن دچار فقر هستيم احساس سستي و تنبلي مي‌نمائيم، و بدن به‌جاي دفع سموم و فلزات سنگين و مواد زائد حاصل از سوخت و ساز اقدام به ذخيره‌سازي آن‌ها در سلول‌هاي بدن به شكل چربي و يا به شكل مواد زائد مي‌نمايد. باور بر اين است كه اين نقيصه در انرژي بدن باعث ضعف سيستم ايمني بدن و افزايش بيماري‌هاي تحليل برنده و مزمني مي‌گردد كه شاهد افزايش روزافزون آن در جوامع صنعتي هستيم.
كلرلا ولگاريس طيف بسيار وسيعي از مواد مغذي را در اختيار بدن قرار مي‌دهد و اين اقدام اساساً در چرخه معيوب صرف انرژي دخالت ندارد و آن را تشديد نمي‌نمايد. كلرلا با سيستم كشت منحصر به‌فرد خود در آلمان با نام "ALGOMED" توليد مي‌گردد. ALGOMED با خاصيت هضم‌پذيري خود به ميزان ۹۶% يك منبع بسيار وسيع از ضروري‌ترين موادغذائي به‌شمار مي‌آيد. بسياري از اين موادغذائي (Bio available) از يك منبع ۱۰۰% طبيعي و بيولوژيك و به سرعت قابل جذب مي‌باشند. به‌عنوان مثال، پروتئين‌هاي موجود در كلرلا از نوعي پروتئين به نام glycoprotein&#۰۳۹;s تشكيل گرديده است گليكوپروتئين‌ها يا ساير پروتئين‌ها نظير ليپوپروتئين‌ها كه معمولاً در گياهان و گوشت وجود دارند متفاوت مي‌باشند در واقع در زمان مصرف ليپوپروتئين‌ها بدن بايستي مقاديري انرژي را صرف تبديل ليپوپروتئين‌ها به گليكوپروتئين‌ها نمايد.
اين همان عملي است كه بدن با ساير موادغذائي انجام مي‌دهد تا بتواند آنان را جذب نمايد، همين اتفاق در خصوص ۲۵% كربوهيدرات موجود در كلرلا نيز مي‌افتد اين كربوهيدرات‌ها نيز ساختاري شبيه به گليكوپروتئين‌ها دارند. 
لذا با توجه به نياز حداقل انرژي متابوليسمي در اين خصوص بدن قادر خواهد بود كه انرژي‌هاي خود را صرف سم‌زدائي و پاك‌سازي دستگاه‌هاي ديگر نمايد. بخش ديگر اين انرژي صرف بازسازي سلولي خواهد گرديد لذا انرژي موجود و به‌كار گرفته نشده در متابوليسم بدن انسان باعث جذب حداكثر موادغذائي كلرلا در بدن خواهد گرديد و تأثيرات آن را چند برابر مي‌نمايد و با توجه به مكانيسم فوق به‌درستي روشن مي‌گردد كه چرا مصرف مقدار اندكي كلرلا پاسخگوي نيازهاي بدن يك انسان بالغ مي‌باشد.
علاوه بر اين ALGOMED در ميان پلي‌ساكاريدهاي خود حاوي ماده‌اي به نام Rhamnose مي‌باشد. اين ماده يك آنزيم خاص متصل شونده، به قند خون بوده و در انتقال قند به سلول‌هاي عصبي و مغز دخالت مي‌نمايد (عامل عبور موانع موجود در بين جريان خون به مغز مي‌باشد) به‌همين دليل ALGOMED به ميزان قابل توجهي در عملكرد مغز و سيستم عصبي دخالت مي‌نمايد. باور بر اين است كه مصرف مداوم جلبك ALGOMED (كلرلا ولگاريس آلماني) مي‌تواند در عملكرد اصلي‌ترين غدد بدن نظير، غده هيپوفيز، غده صنوبري و دخالت مستقيم مي‌نمايد. اين غدد كه ترشحات درون‌ريز آنان باعث تنظيم حيات در بدن انسان مي‌گردند داراي عملكردي حياتي براي بدن هستند.
نبوغ در استفاده از جلبك‌ها به‌عنوان ماده‌غذائي امري جديد براي انسان محسوب نمي‌گردد، انسان هزاران سال است كه از اين جلبك‌ها استفاده مي‌نمايند. متخصصين طب چيني اولين كساني بودند كه موارد كمبود ويتامين را با جلبك‌ها درمان كرده‌اند.
امروزه هم كلرلا به‌عنوان يك كمك مؤثر در ارتقاء سيستم ايمني، متابوليسم، عملكرد دستگاه گوارش، سم‌زدائي و پاكسازي بدن در سرتاسر جهان مصرف مي‌گردد. در جنوب و مركز قاره آمريكا، آزتك‌ها و ماياها اقوام متمدن آمريكاي لاتين از جلبك‌ها به‌عنوان ماده غذائي استفاده مي‌نموده‌اند. هاوائي‌ها، اقوامي كه در اطراف درياچه كالامانگا در چاد مي‌زيسته‌اند نيز از جلبك‌ها تغذيه كرده و هنوز هم كيك جلبك مي‌پزند.
اما توجه كشورهاي غربي در كنار ساير اقوام اخيراً به‌شكل شديدتري معطوف به استفاده از جلبك‌ها و در رأس آن‌ها كلرلاي خشك جهت درمان زخم‌ها استفاده شده است. پزشكي امروز هم از كلرلا به‌عنوان مرحم و ضماد استفاده مي‌نمايد.
جهان غرب هم‌اينك از كلرلا در بسياري از موادغذائي، تقويت‌كننده، كودهاي بيولوژيك غذاي دام، طيور و آبزيان، استفاده مي‌نمايند. امروزه از كلرلا مواد متشكله آن‌را استخران مي‌نمايد كه در لوازم بهداشتي و آرايشي استفاده مي‌گردد.
تنها در صنايع غذائي ژاپن، هر ساله بالغ بر ۳۰۰.۰۰۰ تن جلبك مورد استفاده قرار مي‌گيرد. امروزه صنعت كشت كلرلا در اقصي نقاط جهان رو به گسترش مي‌باشد و در بيش از ۹۰ كشور جهان شناخته شده است، اخيراً در سال ۲۰۰۰ ميلادي بزرگ‌ترين سيستم كشت بسته كلرلا در جهان، به‌شكلي انحصاري در آلمان راه‌اندازي گرديده است و محصول خود را به نام تجاري ALGOMED به بازار عرضه نموده است.
كلرلا در ارتقاء انرژي و احساس نشاط و شادابي تأثيرات چشم‌گيري دارد. اين ماده غذائي حاوي مصالح اوليه مورد نياز اعضاء و دستگاه‌هاي بدن مي‌باشد كلرلا مصالح اوليه عضلات، استخوان‌ها و خون را در خود جمع نموده است مصرف ALGOMED در سم‌زدائي، پاك‌سازي و تجديد حيات سلولي و زدودن موانع بروز انرژي بسيار با اهميت مي‌باشد.
محتويات باارزش ALGOME توسط سلول‌هاي مغز و دستگاه عصبي مورد مصرف قرار مي‌گيرد. فوائد آن را در عملكرد بهتر مغز و احساسات و عواطف خود را طي مي‌نمود، و تصور انسان نسبت مصرف مداوم كلرلا مشاهده شده است كه يك نوع احساس نشاط، شادابي، شوخ طبعي، آرام آرام در شخص ظهور مي‌نمايد. اغلب اتفاق مي‌افتد كه چنان روحيه شاد و پرنشاطي به مصرف كننده دست مي‌دهد كه ديگران را متعجب مي‌سازد. 
به ياد داشت باشيد ALGOMED با كيفيت‌ترين غذاي كامل در جهان مي‌باشد. اگر بدن شما نسبت به تغييرات در برنامه غذائي بسيار حساس است يا اگر در جمع‌آوري نمودند. در آن زمان، زندگي دستگاه گوارش خود احساس ناخشنودي و يا ضعف مي‌كنيد. مي‌توانيد برنامه مصرف ALGOMED خود را براي ۴ هفته و با هدف سم‌زدائي اين سيستم شروع نمائيد و سپس در تغذيه سلولي آن را ادامه دهيد، سر در گم نشويد، آلگومد را در اواخر شب مصرف نكنيد همراه با آن مقدار لازم مايعات با آب بنوشيد و به مصرف آن ادامه دهيد تا سالم‌تر زندگي كنيد.منبع: www.Caltech.com ماهنامه كودك 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۸:۱۳ ] [ مشاوره مديريت ]
درست بخوريم بهتر زندگي كنيمپروتئين ها از ذرات كوچكي به نام آمينواسيد ساخته شده اند كه توانايي اتصال به يكديگر را داشته و تشكيل زنجيره هاي متفاوتي را در اشكال مختلف مي دهند. برخي از آمينو اسيدها توسط بدن ساخته مي شوند اما آمينواسيدهاي اصلي مي بايست توسط غذا به بدن برسند. گرچه بدن تمامي حيوانات و گياهان داراي پروتئين است اما ميزان اين پروتئين ها بسيار متغير است.
غذاهايي باارزش بيولوژيك بالا مانند گوشت قرمز، ماهي و تخم مرغ داراي مقادير كافي آمينواسيدهاي ضروري براي بدن بوده و از منابع غني پروتئين محسوب مي شوند. مواد غذايي با ارزش بيولوژيكي پائين مانند خشكبار، حبوبات، مغز هسته ميوه ها داراي مقادير اندكي آمينو اسيدهاي ضروري براي بدن مي باشند.
● چه ميزان كافي است؟
متخصصين تغذيه عقيده دارند كه پروتئين مي بايد ۱۰ تا ۱۵ درصد از رژيم غذايي روزانه را تشكيل دهد. يعني پروتئين لازم براي بدن مردان روزانه ۵/۵۵ گرم و براي زنان ۴۵ گرم مي باشد. به عبارت ديگر استفاده از منابع پروتئين در يك يا دو وعده غذايي در هر روز نياز بدن را برطرف مي سازد. دريافت پروتئين به صورت روزانه و منظم از اهميت ويژه اي برخوردار است زيرا پروتئين در بدن غيرقابل ذخيره است.
● گروه شير و لبنيات
اين گروه شامل شير، پنير، ماست و محصولات ديگر لبني است به جز كره، خامه و مارگارين كه زيرمجموعه گروه چربي ها و قندها مي باشند زيرمجموعه هاي اين گروه حاوي ريزمغذي هاي متفاوتي بوده و به خصوص غني از كلسيم اند.
▪ اهميت كلسيم:
كلسيم از مواد معدني است كه به استحكام استخوانها و دندانها كمك كرده و عملكرد اعصاب و ماهيچه ها را كنترل مي كند. دريافت اين ماده معدني خصوصا در زمان رشد حياتي است. كلسيم از بدو تولد تا سن ۳۵ سالگي كه استخوانها به بيشترين حجم ممكن خود مي رسند به استحكام و شكل گيري آنها كمك مي كند. 
از آنجا كه با افزايش سن استخوانها به مرور حجم خود را از دست مي دهند و ضعيف تر مي شوند اگر در سن رشد كلسيم كافي به استخوانها نرسد در سنين بالاتر ريسك به بيماريهاي استخوان به خصوص پوكي استخوان افزايش مي يابد. آمارها نشان مي دهد كه از هر ۳ زن بالاتر از ۵۰ سال يك نفر و از هر ۱۲ مرد يكي مبتلا به پوكي استخوان است. اين آمارها همچنين از كمبود دريافت كلسيم در رژيم غذايي دختران نوجوان خبر مي دهد كه باعث شيوع پوكي استخوان در ميان زنان در آينده خواهد شد.
براي برخي هضم قند شير يعني لاكتوز سخت و در بعضي موارد غيرممكن است. بنابراين براي تامين كلسيم مورد نياز بدن مي بايست از مواد غذايي جايگزين شير استفاده كرد. برخي از آنها عبارتند از:
- شير سويا و ماست و پنير غني شده
- سبزيجات با برگ سبز و پررنگ مانند اسفناج، كلم بروكلي و شاهي.
- بادام همراه با سالاد يا با دسر بعد از غذا
- خشكبار از قبيل برگه زردآلو، خرما و انجير خشك همگي حاوي مقادير اندكي كلسيم هستند.
- استفاده از ماهي ساردين و ماهي كولي در كنار غذاي اصلي.
▪ چه مقدار كافي است؟
سازمان بهداشت جهاني اعلام كرده است كه روزانه مصرف ۷۰۰ ميلي گرم كلسيم براي بدن لازم است يعني ۵/۲ ليوان شير، ۲ كاسه ماست يا ۸۰ گرم پنير. اگر براي كنترل وزن خود از شير كم چرب استفاده مي كنيد، نگران كمبود كلسيم نباشيد چرا كه ميزان كلسيم در شير كم چرب و پرچرب مساوي است، تنها ميزان چربي متغير است اين موضوع درباره ماست و پنير كم چرب نيز صدق مي كند.
● گروه چربي ها و قندها
گرچه زيرمجموعه هاي اين گروه منبع اصلي تامين انرژي بدن هستند اما ارزش غذايي اندكي دارند لذا در مصرف آنها احتياط كنيد. در عين حال نمي توان چربي ها را كاملا مضر تلقي كرد چرا كه براي سلامت بدن لازم هستند. 
چربي ها باعث انتقال ويتامين هاي محلول در چربي به بدن مي شوند، از اندام هاي دروني بدن محافظت مي كنند، به غذا طعم بهتري مي بخشند، داراي اسيدهاي چرب مفيدي هستند كه براي سلامت قلب و سيستم ايمني بدن لازم است و اساسي ترين منبع تامين انرژي بدن مي باشند. اما در عين حال مي بايست در مصرف چربي ها احتياط كرد چرا كه هر گرم چربي حاوي ۹كالري است يعني دو برابر كالري موجود در هر گرم پروتئين يا كربوهيدرات. به همين دليل براي كنترل وزن شناخت چربي هاي اشباع و غيراشباع ضروري است.
▪ چربي هاي اشباع و غيراشباع:
چربي ها به دو گروه اشباع و غيراشباع تقسيم مي شوند. چربي هاي اشباع معمولا در دماي معمولي اتاق جامد هستند و از منابع حيواني تهيه مي شوند. كره، مارگارين فشرده، پنير، شيرپرچرب و هر چيزي كه از اين دست مواد غذايي تهيه مي شود مانند كيك، شكلات، بيسكويت و انواع شيريني ها حاوي چربي اشباع مي باشند. چربي اسيد موجود در گوشت قرمز و زيرپوست مرغ نيز از نوع اشباع شده است. هرچه مصرف چربي هاي اشباع شده كمتر باشد خطر ابتلا به بيماريهاي قلبي پائين تر مي آيد.
چربي هاي غيراشباع معمولا در دماي اتاق به صورت مايع هستند و از منابع گياهي تهيه مي شوند. اين نوع چربي از نوع اشباع آن كم خطر تر است و در روغنهاي گياهي مانند روغن آفتابگردان، سويا، زيتون و در چربي ماهي هايي چون تن، ساردين، كولي و ماهي آزاد يافت مي شود.
▪ غذاهاي پرقند:
قند نيز مانند چربي منبع انرژي زايي محسوب مي شود. بي شك خوردن غذاهاي قندي مانند مربا، شكلات ها، كيك، شيريني، نوشيدنيهاي شيرين، بيسكويت و بستني لذت بخش است. اما بهتر است در خوردن آنها احتياط لازم را به عمل آورد. چون:
- مواد قندي معمولا باچربي ها همراه هستند مثل كيك ها، بيسكويت ها، شكلات ها و شيريني‌ها.
- مواد قندي باعث ايجاد جرم دندان و در نهايت پوسيدگي دندانها مي شوند.
- متخصصين تغذيه پيشنهاد مي كنند كه گروه چربي ها و قندها نبايد روزانه بيش از ۳۵ درصد از رژيم غذايي هر شخص را تشكيل دهد، يعني براي مردان ۱۰۰ گرم و خانم ها ۷۶ گرم. گرچه بيشتر افراد بيش از اين مقدار مصرف مي كنند. اگر به كنترل مصرف چربي ها و قندها در برنامه غذايي خود علاقه منديد راهنمايي هاي زير مثمرثمر خواهد بود: 
- به جاي استفاده از بيسكويت و شكلات براي ميان وعده از ميوه تازه يا خشكبار استفاده كنيد.
- چربي گوشت و مرغ را جدا كنيد.
- قبل از چرخ كردن گوشت چربي آنرا بگيريد.
- از سرخ كردن غذاها حتي الامكان بپرهيزيد، سعي كنيد آنها را بخارپز يا كبابي كنيد و يا به صورت پخته مصرف كنيد.
- از شير و لبنيات كم چرب استفاده كنيد.
- به جاي كره يا مارگارين از روغن گياهي استفاده كنيد.آتوسا بابك روزنامه كيهان 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۸:۱۲ ] [ مشاوره مديريت ]
اصول برنامه غذايي سالمرژيم، واژه اي ناخوشايند است كه تصوراتي از محروميت يا پركردن شكم با خوراكيهاي بي مزه و تكراري را در ذهن ايجاد مي كند. با اينحال بايد بدانيم كه "رژيم"، صرفا جبران دريافت روزانه غذا است و لزوما نبايد محدود كننده يا تكراري باشد.
براي بدنسازان، برنامه غذايي، كليد رسيدن به اهداف ورزشي است. حتما شنيده ايد كه "شما همان چيزي هستيد كه مي خوريد". اين گفته بايد انگيزه و محرك شما در انتخاب هوشمندانه و آگاهانه آنچه در دهان مي گذاريد باشد.
اميدوارم اين مقاله، شما را در انتخاب مواد خوراكي به هنگام خريد، صرف غذا در رستوران يا تهيه آن در منزل و بهبود "برنامه" غذاييتان ياري و بينش و انگيزه لازم را براي حركت در مسير رسيدن به بدني سالمتر و متناسبتر، ايجاد كند.
● اصول تغذيه
بايد سعي كنيد كه روزانه، ۵ تا ۶ وعده غذاي سبك و به فاصله ۲ تا ۳ ساعت از هم، ميل نماييد. هر وعده بايد شامل نوعي پروتئين، به همراه هيدراتهاي كربن فيبردار (مثل سبزيجات) يا نشاسته دار (مثل ميوه ها، حبوبات و سيب زميني) باشد. بعلاوه، بهترين پيشنهادي كه مي توانم مطرح كنم، انتخاب خوراكيهاي سبوسدار، تازه و فرآوري نشده و در شرايط كاملا طبيعي است.
براي مثال، بجاي خوردن كورن فليكسي كه كاملا فرآوري شده و احتمالا پر از شكر و مواد شيميايي ناشناخته است، چرا يك كاسه جو پرك، شيربرنج يا سوپ جو شيرين شده با عسل يا مزه دار شده با دارچين، يا كمي گردو يا انواع مغز مخلوط در عسل نخوريم؟
بجاي آغشتن بروكلي در پنير پيتزا و كره، آنرا كمي بخارپز كنيد و نوش جان نماييد. سوسيس و كالباس را كه شديدا فرآوري شده و حاوي مواد شيميايي بسياري است با گوشت قرمز يا مرغ جايگزين كنيد. نكته مهم تغذيه، مصرف خوراكيهاي تازه و فرآوري نشده است.
برنامه غذايي بايد به گونه اي باشد كه انرژي مورد نياز بدن را براي انجام فعاليتهاي بدني و فكري روزانه فراهم آورد و باعث حفظ شادابي شود.
● جايگزينها
اكنون كه اطلاعاتي درباره تعداد وعده هاي غذايي روزانه و نوع مناسب مواد خوراكي داريم، مي توانيم به موضوع چاشنيها، تهيه غذا و خوراكيهاي جايگزين بپردازيم.
مقصود از اين مقاله، معرفي جايگزينهايي سالم براي كمك به برآوردن اهداف بدنسازي يا كاهش وزن است.
در ادامه، چند نمونه از افزودنيهاي خوراكي متداول را كه مي توان با موادي سالمتر جايگزين نمود، معرفي مي كنم. بهتر است كه انواع اين مواد را امتحان نماييد تا سازگارترين آنها را با مذاقتان پيدا كنيد.
● نوشيدنيها
▪ قهوه با شيرخامه و شكر
ـ پودر پروتئين كم هيدرات كربن
ـ شير سويا يا شير بادام
ـ قهوه بدون شكر
▪ آبميوه
ـ آبميوه كم قند يا رژيمي
ـ آبميوه بدون شكر اضافي
ـ آبميوه طبيعي و تازه
▪ نوشابه
ـ نوشابه رژيمي
ـ آب معدني
ـ شير چرب يا ۲% چربي
ـ شير بدون چربي
ـ شير سويا يا شير بادام
▪ مشروبات الكلي
مصرف الكل را به هر طريق ممكن قطع كنيد، زيرا مهمترين عامل افزايش وزن و چربي شكم است
● افزودنيها
▪ كره
ـ كره بدون چربي
ـ اسپري مخصوص سرخ كردن
ـ براي پخت و پز، كره را با ماست بدون چربي، خامه غليظ بدون چربي، سس سيب بدون شكر، كدو سبز يا هويج حلقه شده، يا پوره خرما و انجير، جايگزين نماييد
ـ بجاي سرخ كردن، كباب يا بريان كنيد
▪ سس سالاد
ـ سس بدون چربي (فهرست محتويات را مطالعه كنيد، مبادا حاوي شربت فروكتوز باشد)
ـ با تركيب روغنهاي سالم، سركه، فلفل، پياز و ساير مواد دلخواه، سس مخصوص خودتان را تهيه نماييد
ـ با تركيب خردل و عسل و كمي آب و ادويه دلخواه، مي توان يك سس كم كالري تهيه كرد
ـ آب ليمو
ـ پنير دلمه بدون چربي
▪ انواع سس غذا
ـ سس بدون چربي
ـ خامه، پنير، يا ماست بدون چربي
ـ سس سالسا
ـ سركه
▪ صرف غذا در رستوران
هنگاميه غذايتان را بيرون از منزل در رستوران يا در منزل دوستان و اقوام ميل مي كنيد، از پرسش درباره چگونگي تهيه غذا خجالت نكشيد. از غذاهاي سرخ كرده، چرب، خمير، آغشته به روغن يا سس و ... بپرهيزيد و بخواهيد كه انواع سس را جدا از غذاي مربوطه برايتان سرو كنند.
غذايتان را هوشمندانه انتخاب كنيد و در صورت ترديد، يك سالاد از انواع سبزيجات و يك پروتئين سالم، مثل مرغ، استيك يا ماهي سفارش دهيد. بجاي غرق كردن سالاد در دريايي از سس، سس را كنار سالاد بگذاريد و چنگالتان را در آن بزنيد. به اين ترتيب، هم از مزه آن لذت مي بريد و هم گرفتار دريافت كالري اضافه نمي شويد.
● زيان كمتر
هنگام تصميم گيري درباره انتخاب غذا، فكر كنيد و از خود بپرسيد: "كدام يك زيان كمتري دارند؟"
پيشنهاد مي كنم به بقالي محلتان برويد و محصولات مشابه را با هم مقايسه كنيد تا انواع بهتر را بشناسيد. اين كار، براي شاگردانم اجباري است. آنها را مجبور مي كنم كه خوراكيهاي سالمتري را كه مزه مقوا و پلاستيك نمي دهند، بشناسند و عملا، درس تغذيه بگيرند.
بايد محصولاتي با كمترين مقدار قند (شكر)، كمترين فرآوري و كمترين ميزان سديم (نمك) را انتخاب و امتحان نماييد. البته توجه داشته باشيد كه خوراكيهاي سالم، هميشه هم خوشمزه نيستند. به تجربه، انواعي را كه به مذاقتان خوشايند هستند، پيدا خواهيد كرد.
اعمال تغيير و تعديل برنامه غذايي، هيچگاه آسان نيست. براي پيشگيري از احساس انزجار و رها كردن برنامه، بهتر است كه تغييرات، تدريجي صورت بگيرند. پرزهاي چشايي زبانتان را بايد طوري عادت دهيد كه ولع طعم خوراكيهاي طبيعي را داشته باشند.
آخرين باري كه سبزيجات آغشته نشده به كره، پنير، نمك يا سس سالاد خورديد، كي بود؟ به ياد داشته باشيد كه همه اين خرده خوراكيها تبديل به كلي كالري غيرضروري مي شوند. تغييرات كوچكي مثل جدا گذاشتن ظرف سس و چنگال زدن در آن يا تخمين نسبت انواع مواد مغذي غذا هستند كه پيشرفت چشمگيري در تواناييتان برا ي كاهش وزن ايجاد مي كنند.
● خاتمه
با قطع دريافت خرده كالريها در طول روز، آگاهي از نسبت مواد مغذي و انتخاب خوراكيهاي فرآوري نشده و سالم، صدها كالري سود مي كنيد و بزودي شاهد از دست دادن چربيهاي اضافي بدنتان خواهيد بود.
اميدوارم اين مقاله، ايده اي براي شروع، در اختيارتان گذاشته باشد، اما به ياد داشته باشيد كه هيچ برنامه غذايي، بدون پشتكار و تعهد شما به نتيجه نمي رسد.آريان http://tansaz.blogfa.com 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۸:۱۱ ] [ مشاوره مديريت ]

هفت سين شفابخشنوروز يكي از اعياد باستاني ايران زمين است كه پس از گذشت چند هزار سال، هنوز هم آئين مربوط به آن با برنامه هاي خاصي اجرا مي شود. يكي از مراسم زيباي نوروز، تدارك سفره هفت سين در شب عيد است كه خانواده هاي ايراني، خود را ملزم مي دانند به هنگام تحويل سال نو در هر ساعتي از شبانه روز كه باشد، دور سفره هفت سين نشسته و با تلاوت قرآن كريم براي خود و اطرافيان آرزوي سلامت و موفقيت كرده و از درگاه يكتاي بي همتا آرزوي سالي پر از خير و بركت و شادكامي كنند.
سفره هفت سين را معمولاً روي زمين مي گسترانند و هفت گياه كه بعضي از آنها به صورت فرآورده است، به عنوان هفت نماد در آن جمع مي شود. 
از علت انتخاب اين گياهان در سفره هفت سين و اين كه چرا تعداد هفت گياه (يا فرآورده) كه حرف نخست اسم آنها با حرف سين شروع مي شود چيزي نمي دانيم. اما عقيده عموم بر آن است اين گياهان كه علاوه بر مصارف غذايي، مصارف دارويي و شفابخشي نيز دارند، سلامتي، سرسبزي، شفا و شادماني و خير و بركت را به همراه مي آورند. بررسي اين گياهان از ديدگاه طب سنتي و ساير موادي كه در گروه «سين ها» نيستند، اما به گونه اي به سفره هفت سين راه يافته اند و نيز راز و رمز عدد هفت مي تواند ما را به حقيقت اين رسم كهن نزديك تر سازد. سبزه، سيب، سركه، سنجد، سماق، سركه و سمنو هفت سين سحرآميز است. همچنين اسفند، سكه، آب و آئينه نيز زينت بخش اين سفره پربركت و زيبا است.
● سيب ميوه بهشتي!
سيب يكي از سالم ترين و مفيدترين ميوه ها و غني از آهن است. از اين ميوه عطاران قديمي شربت ها و دم كردني هاي گوناگوني را براي درمان هاي مختلف تجويز مي كرده اند و مثل معروف «خوردن يك سيب در روز، طبيب را دور مي سازد» اشاره به خواص درماني - پيشگيري اين ميوه بهشتي دارد. سيب تقويت كننده اعصاب و آرام بخش است.
انگليسي ها، چاي برگ سيب را كه چند تكه ميوه هم در آن افزوده مي شود براي برطرف كردن سرفه و رفع زكام مفيد مي دانند. سيب داروي سينه است و در شربت هاي گياهي از آن استفاده مي شود. از پوست خشك شده سيب، جوشانده هايي تهيه مي كنند كه آن را براي برطرف ساختن تب و تشنگي، سرفه، گلودرد، دردهاي كليه و... مفيد مي دانند. مرباي سيب، مقوي قلب و معده است. 
در طب سنتي خواص ديگري را نيز براي سيب قائل بودند كه عبارتند از درمان بدبويي نفس و دهان، درمان ورم و ضرب ديدگي دور چشم، درمان اسهال و استفراغ هاي صفراوي، ضعف عمومي، يبوست، كلسترول اضافي خون، اوره، روماتيسم، نقرس، ضعف دستگاه گوارش، زكام، سياه سرفه، گوش درد، يرقان، تورم ريه و روده، تبخال و پيشگيري از پيري زودرس. سيب داروي مقوي ورزشكاران و كودكان است.
▪ مضرات سيب
سيب كال موجب تب هاي مختلف، ضعف حافظه، نفخ شكم و درد عضلات مي شود. خنثي كننده مضرات سيب، گل قند و دارچين است.
● سمنو، غذاي بهشتي!
سمنو را از عصاره جوانه گندم تازه و آرد كامل گندم تهيه مي كنند. سمنو، خوشمزه و شيرين است و اين در حالي است كه به آن هيچ ماده شيرين كننده اي اضافه نمي كنند. علت شيريني آن تركيب عصاره جوانه گندم كه خود طعم نسبتاً شيريني دارد با آرد كامل است. مواد و ويتامين هاي موجود در گندم و جوانه آن، ارزش غذايي و درمان و پيشگيري از بيماري ها را دارد. سمنو داراي ويتامين هاي A ، E ، K وگروه ويتامين هاي خانواده B از جمله: B۱ ، B۳ ، B۵ ، B۸ ، B۱۲ و مواد مهم ديگري مانند: فسفر، كروميوم، سلنيوم، روي، آهن و مس است.
سمنو، مغذي و انرژي زاست و براي درمان مادران باردار، كودكان و نوجوانان و جوانان ورزشكار (زيبايي اندام) مفيد است. سمنو، داروي طول عمر، آرامش اعصاب و شيرافزا است و داروي مفيدي براي شفابخشي در سوءهاضمه، اختلال و سنگ كيسه صفرا، كندي ضربان قلب، پادرد، ريزش مو، لاغري، يبوست، واريس، قندخون و ديابت، رشد قد، بي خوابي، عصبي، ضعف حافظه، هپاتيت و يرقان نوزادي (غذاي مادر) و نيز در ترميم زخم ها، عوارض يائسگي و ... به عنوان غذا و كمك درماني مفيد و مؤثر است. 
● سير؛ نوشداروي همه دردها
خواص طبي سير، از عهد عتيق شناخته و معرفي شده است. برخي اقوام سير را مثل نوشدارو و داروي همه دردها مي دانستند. سير، ضدعفوني كننده و ميكروب كش قوي است و براي مداواي برونشيت، اسهال و سل مفيد است. مصارف درماني آن، بويژه در بيماري هاي ريوي: آسم، برونشيت و سياه سرفه بسيار مشهور است.
سير بهترين درمان كننده ضعف حافظه و فراموشي است. سير داروي ميخچه و زگيل است و براي درد و ناراحتي ناشي از زنبورزدگي به كار مي رود. در درمان گل مژه، ناراحتي هاي دستگاه گوارشي، روماتيسم، ورم ها و ناراحتي قلبي و... كاربرد بسياري دارد. سير انگل ها را نابود مي سازد و داروي خوب بي خوابي، تب، فلج و رعشه به شمار مي آيد. سير باعث رقيق شدن خون و كاهش فشار خون، پايين آمدن قند و چربي خون مي شود. در طب سنتي، مصرف سير را در معالجه تمام بيماري هايي كه در اثر بدي جريان خون و فشار خون پيدامي شود، مفيد مي دانند. مصرف سير به علت وجود گوگرد فراوان در آن و ساير تركيبات يك ضد سم و تقويت كننده واقعي است.سير سيستم ايمني را فعال مي سازد و تعداد سلول هاي كشنده طبيعي در بدن را كه مسئول كنترل سرطان هستند، زياد مي كند.
مطالعات نشان داده است سير يك عامل ضدسرطان است و از ايجاد بعضي از ژن هاي عامل سرطان در شكم، پيشگيري مي كند و DNA را از تخريب توسط ساير ژن هاي سرطاني محفوظ نگاه مي دارد و سلول هاي كبد و مغز را محافظت مي كند. بهترين و مؤثرترين نوع مصرف سير، استفاده از سير تازه و خام به صورت له شده است.
▪ موارد منع مصرف سير
افراد معتاد و مبتلا به يبوست و افرادي كه معتاد نيستند اما يبوست دارند، بايد از خوردن سير خودداري كنند. همچنين افرادي كه قادر به هضم غذا نيستند و آنهايي كه به ورم چركي كليه مبتلايند نيز بايد از خوردن سير بپرهيزند. مادران شيرده نيز به علت اين كه بوي سير به شير مادر نيز سرايت مي كند و موجب آزار شيرخوار مي شود، از خوردن سير خودداري كنند.
● سنجد؛ ميوه فراموش شده
درخت سنجد در نواحي سرد و معتدل رشد مي كند. ميوه آن شيرين و گس است. طبيعت آن سرد و خشك و يبوست آور است.جوشانده برگ درخت سنجد خاصيت جمع كننده و ضداسهال دارد. سنجد بهترين دارو براي درمان اسهال كودكان است. 
سنجد از نظر غذايي، كم كالري و براي اطفال سازگار و مقوي معده و مانع از آثار صفرا است. طب گياهي درباره خواص درماني سنجد مي گويد: سنجد از ريخته شدن باد نزله به درون بيني پيشگيري مي كند. مصرف سنجد براي درمان و جلوگيري از عوارضي مثل «قي» اسهال صفراوي، زخم روده، سرفه هاي حاد گرم، سردرد و اثر رطوبت نافع است.امام باقر (ع) فرموده است: «ميوه سنجد گوشت بر استخوان مي روياند و انسان را فربه مي سازد. پوست را تقويت كرده و كليه ها را گرم نگه مي دارد.» 
از اين رو سنجد را مي توان يك تقويت كننده مؤثر و ضدلاغري دانست، براي كودكاني كه وزن نمي گيرند به عنوان يك درمان كمكي مورد استفاده قرارداد. با همه اينها در مصرف سنجد هم، همانند ساير موادخوراكي حدتعادل را بايد رعايت كرد.
● سماق؛ منبع مهم ويتامين «ث»
درخت سماق، مانند درخت انار (درختچه) است و دانه هاي خوشه اي به شكل عدس دارد كه به رنگ قهوه اي و قرمز، بسته به آب و هوا، خاك و منطقه رشد دارد. سماق يكي از منابع قوي ويتامين «ث» است و سموم را از بدن مي راند. 
سماق، علاوه بر مصارف غذايي، به عنوان چاشني و ادويه، مصرف دارويي نيز دارد. طعم ترش سماق، بزاق دهان را افزايش مي دهد و به هضم غذا كمك مي كند. سماق خاصيت جمع كنندگي دارد. از اين رو در درمان اسهال، استفراغ و خونريزي ها بويژه خونريزي لثه ها مفيد است. سماق خاصيت آنتي بيوتيكي و ضدعفوني كننده دارد و در اسهال هاي ناشي از مسموميت، بسيار مفيد است. سماق در درمان بواسير، ورم ها، زخم هاي رطوبتي چشم، فساد لثه ها، زخم هاي آبدار، لك و پيس، سفيدك، كك مك و ورم چشم مفيد است. 
● سركه؛ ضدسرطان
سركه را از انواع ميوه هاي شيرين تهيه مي كنند كه معروفترين آنها سركه سيب و سركه انگور است. هريك از انواع آن داراي كاربردهاي وسيعي در غذا و درمان است. اما آنچه موردنظر ما است و در هفت سين گياهي وارد مي شود، سركه انگور طبيعي است.
تحقيقات نشان داده است سركه انگور پس از تخمير داراي اسيدهاي آمينه بيولوژيك مي شود. اما در سركه هاي صنعتي (كه از اسيد استيك تهيه مي شوند) اين ماده مهم و ضروري براي بدن، وجودندارد. سركه ماده اي است قابض و بسيار خشك كننده، سريع النفوذ و رساننده اثر و قوه داروها به اعضاي بدن و نرم كننده و برطرف كننده اخلاط فاسد و غليظ بويژه بلغم و صفرا است.
سركه از توسعه زخم هاي مزمن، باد سرخ، جوش هاي خارش دار، بواسير، عقربك جلوگيري مي كند. 
همچنين سركه پادزهر خوبي براي نيش حشرات است و به عنوان يك داروي مؤثر در درمان نقرس، آفتاب زدگي، ورم سينه و غدد بناگوش و انواع سردردهايي كاربرد دارد كه مربوط به خون و صفرا است و سردردهايي كه از بخار حمام ناشي مي شود. سركه داروي خوبي براي گرفتگي بيني، ورم گلو و گلودرد بوده و در مشكلات مربوط به دندان و لثه و بدبويي دهان كاربرد دارد. همچنين در درمان مسموميت ها، ضربه هاي زيرچشم، غده ها و ورم هاي سرد مورداستفاده قرارمي گيرد. سركه در رژيم هاي غذايي نمك، گوشت، چاقي، بيماري قند و روماتيسم مورداستفاده قرارمي گيرد.
سركه زيادكننده ترشح بزاق، هضم كننده غذا، اشتهاآور، صفراآور و قاعده آور است (در مواردي نيز موجب قطع قاعدگي مي شود). سركه احتمال به دنيا آوردن نوزاد دختر را افزايش مي دهد و در درمان ورم طحال و كليه و اختلالات كبدي اثرداشته و داروي بي خوابي و ضعف حافظه، چربي خون و درمان كننده سكسكه (با قند مصرف شود) انگل روده و معده، سنگيني گوش، استسقا و ضدبلغم و عطش شناخته شده است.
▪ موارد منع مصرف سركه
موارد گفته شده در بالا فقط بخشي از آثار درماني اين داروي شفابخش است. در حالي كه مصرف سركه براي افراد ديگري مانند افراد عصبي و مستعد به آسم و آلرژي منع شده است .
افراد مسن هم بهتر است كمتر سركه استفاده كنند . همچنين زياده روي در مصرف سركه براي ورم پروستات، ورم كليه، اختلالات قاعدگي و كبد مناسب نيست. 
مصرف سركه براي بواسير، تصلب شرائين، تاري ديد، روماتيسم، فلج، ورم معده و روده و مشكلات گوارشي، سردرد، سرماخوردگي، امراض ريوي، سنگ كيسه صفرا، نازايي، يبوست و سل بويژه در بيماري هاي خوني با مشكلات انعقادي (هموفيلي) و نيز افراد لاغر توصيه نمي شود و جداً بايد از مصرف آن پرهيزكرد.دكتر معصومه رفيعي مرند روانشناس باليني و پژوهشگر روزنامه ايران 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۸:۱۰ ] [ مشاوره مديريت ]
حفظ سلامت تن و جان باتغذيه سالمتا وقتي عادات‌ غذايي چون‌ زياد خوردن‌ شيريني جات‌ و نمك‌ و چربي و نيز كم‌مصرف‌ كردن‌ شير و لبنيات‌ و ساير منابع‌ كلسيم‌ اصلاح‌ نشوند، از هر روش‌ درماني هم‌ كه‌ براي كنترل‌ اين‌ بيماريها استفاده‌ شود، يك‌ گام‌ هم‌ به‌ سمت‌ سلامتي برداشته‌ نخواهد شد. البته‌ اصلاح‌ اين‌ عادات‌ غذايي نادرست، گاو نر ميخواهد و مرد كهن‌ به‌ علاوه‌ يك‌ برنامه‌ غذايي صحيح تا همين‌ يكي دو دهه‌ پيش، خود ما يا مادرانمان‌ براي پذيرايي مهمان‌ از شربت‌ بيدمشك‌ و زعفران‌ و يا فالوده و‌‌ طالبي استفاده‌ ميكرديم، در هنگام‌ صرف‌ غذا، دوغ‌ جزء جدانشدني سفره‌ مهمانيهايمان‌ بود.‌يادگرفتن‌ عادات‌ خوب‌ ديگران، يك صنعت پسنديده است‌، مثلا يك‌ عادت‌ خوب‌ مردم‌ آسياي جنوب‌ شرقي، استفاده‌ سويا به‌ جاي گوشت‌ قرمز است.‌
● از قديمي ها ياد بگيريم‌
تغذيه‌اي كه‌ مادران‌ براي مدرسه‌ بچه‌هايشان‌ ميگذاشتند، نخودچي و كشمش، گندم‌ و شاهدانه‌ بو داده‌ و نان‌ و پنير و سبزي بود. در آن‌ زمان‌ خبري از يخمك، كاكائو، چيپس‌ و پفك‌ نبود و يا حداقل‌ مانند امروز، بچه‌ها از اين‌ تنقلات‌ استقبال‌ نميكردند.‌ در قديم‌ بدغذايي اصلا وجود نداشت، خانم‌ خانه‌ همه‌ نوع‌ غذايي از باقلاپلو با گوشت‌ و آبگوشت‌ گرفته‌ تا كله‌جوش‌ درست‌ ميكرد. و همه‌ اعضاي خانواده‌ بايد بدون‌ اعتراض‌ ميخوردند. در حالي كه‌ امروزه، ممكن‌ است‌ چندين‌ غذا به‌ دليل‌ بدغذايي اعضاي خانواده‌ اصلا تهيه‌ نشود زيرا‌ مثلا‌‌ خورش‌ كرفس‌ را پدر دوست‌ ندارد، سالاد كاهو را پسر نميخورد و يا املت‌ را همه‌ اعضاي خانواده‌ اصلا نميپسندند.‌
در گذشته‌ خانم‌ها، اندازه‌ شكم‌ همه‌ را ميدانستند و غذا را طوري درست‌ ميكردند كه‌ اصلا دانه‌ برنجي هم‌ باقي نماند، اين‌ عادت‌ باعث‌ ميشد تا غذا تازه‌ به‌ تازه‌ تهيه‌ شود. در آن‌ زمان، خوردن‌ غذا هم‌ طبق‌ برنامه‌اي منظم‌ و سروقت‌ انجام‌ ميشد، استراحت‌ بعدازظهر نيز راس‌ زمان‌ خاصي و به‌ مدتي معين‌ برقرار بود. در حالي كه‌ امروز، آن‌قدر برنامه‌هاي روزانه‌ افراد بينظم‌ است‌ كه‌ گاهي افراد شام‌ را به‌ جاي ناهار، ناهار را به‌ جاي صبحانه‌ ميخورند، برخي هم‌ اصلا به‌ ياد نمي آورند كه‌ چيزي خورده‌اند يا نه.‌ اگر غذاها پرچرب‌ تهيه‌ ميشدند و يا روغن‌ كرمانشاهي به‌ برنج‌ افزوده‌ ميشد، در عوض‌ پير و جوان‌ آنقدر فعاليت‌ ميكردند كه‌ كمتر كسي چاق‌ ميشد. در حالي كه، امروز هيچ‌كس‌ وقت‌ نيم‌ساعت‌ ورزش‌ را هم‌ ندارد اما همه‌ ميتوانند چند ساعت‌ پاي تلويزيون‌ بنشينند و تخمه‌ بشكنند و چيپس‌ و پفك‌ بخورند!‌
● بدون‌ برنج‌ هرگز!
خيلي از خانواده‌ها غذاي بدون‌ برنج‌ را، غذا نميدانند، حتما بايد هم‌ شام‌ و هم‌ ناهار برنج‌ بخورند. آنها از نخوردن‌ برنج‌ هراس‌ دارند و وقتي رژيم‌ لاغري ميگيرند، ميگويند ما نميتوانيم‌ برنج‌ را حذف‌ كنيم. برنج‌ يكي از غذاهاي پر انرژي است‌ كه‌ اگر با كره‌ و يا روغن‌ كرمانشاهي تهيه‌ شده‌ باشد، اين‌ انرژي صد چندان‌ ميشود.‌ يكي از عوامل‌ افزايش‌دهنده‌ قند خون، چربي خون‌ و چاقي، همين‌ برنج‌ است. خيلي ها ميگويند: عادت‌ داريم‌ آنقدر بخوريم‌ تا دل‌درد بگيريم. اكثراً‌ بعد از بروز چاقي، مبالغ‌ گزافي را حاضرند، بپردازند تا يك‌ كيلو از وزنشان‌ كم‌ شود، آنها حاضر به‌ انجام‌ هر كاري هستند، بدون‌ آنكه‌ توجه‌ كنند كاري كه‌ انجام‌ ميدهند تا چه‌ اندازه‌ عوارض‌ دارد. در حالي كه، با ترك‌ اين‌ عادت‌ غلط‌ و مصرف‌ متعادل‌ برنج‌ (حداكثر در يك‌ وعده‌ غذايي) ميتوان‌ به‌ راحتي به‌ تناسب‌ اندام‌ دست‌ يافت. دكتر مظهري، رئيس‌ انجمن‌ تغذيه‌ و متخصص‌ تغذيه‌ و رژيم‌ درماني ميگويد: استفاده‌ از انواع‌ رژيم‌هاي نامتناسب‌ و غير علمي لاغري، افراد را به‌ ريزش‌ مو، كم‌خوني، پوكي استخوان‌ و ضعف‌ عصبي مستعد ميسازد در حالي كه‌ با به‌كارگيري يك‌ رژيم‌ غذايي كم‌ كالري مناسب‌ ميتوان‌ به‌ تدريج‌ به‌ نتيجه‌ دلخواه‌ دست‌ يافت.‌
● پيتزا لذيذترين‌ غذاي خطرناك
يكي از محبوب‌ترين‌ غذاهايي كه‌ جوانان‌ و نوجوانان‌ و متاسفانه‌ بچه‌ها از آن‌ استفاده‌ ميكنند، پيتزاست. اكثر متخصصين‌ تغذيه، مصرف‌ پيتزا را به‌ دليل‌ سوسيس‌ و كالباس‌ و انرژي فراواني كه‌ دارد، توصيه‌ نميكنند. مطالعات‌ نشان‌ داده‌ است‌ كه‌ مصرف‌ مداوم‌ غذاهايي كه‌ سوسيس‌ و كالباس‌ از اجزاي اصلي آنهاست، التهاب‌ روده‌ و معده‌ را به‌ همراه‌ دارد و با مصرف‌ طولاني مدت‌ آن‌ فرد مستعد سرطان، خصوصا سرطان‌ كولون‌ نيز ميشود. دكتر مظهري معتقد است‌ كه‌ انواع‌ همبرگر و پيتزاها ضمن‌ اشتهاآور بودن، فاقد محتواي لازم‌ بوده‌ و باعث‌ انباشتگي انرژي و در نتيجه‌ چاقي ميشوند.‌ اما استفاده‌ از گوشت‌ مرغ‌و انواع‌ گوشت‌ سفيد به‌ جاي سوسيس‌ و كالباس‌ به‌ همراه‌ انواع‌ سبزيجات‌ در تهيه‌ اين‌ غذا نه‌ تنها ممانعتي در مصرف‌ پيتزا ايجاد نميكند، بلكه‌ يك‌ غذاي اصلي و كامل‌ براي همه‌ گروه‌هاي سني فراهم‌ ميكند كه‌ از مزه‌ بي همتايي نيز برخوردار است.‌
● شيرموز به‌ جاي شير
امروزه، اكثر بچه‌ها قبل‌ از رفتن‌ به‌ مدرسه‌ اصلا صبحانه‌ نميخورند. در عوض‌ در زنگ‌هاي تفريح‌ از انواع‌ شكلات، كاكائو، چيپس‌ و بيسكوئيت‌ استفاده‌ ميكنند. در هنگام‌ برگشت‌ به‌ خانه‌ هم‌ با آلوچه‌ و لواشك، اشتهاي خود را كور ميكنند و جايي براي ناهار باقي نميگذارند. به‌ جاي يك‌ عصرانه‌ مغذي به‌ خوردن‌ شيرينيجات‌ ميپردازند و كمتر از ميوه، شير و لبنيات‌ و انواع‌ سبزيهاي خام‌ استفاده‌ ميكنند.‌ بچه‌ها به دليل‌ بوي شير، آن‌ را دوست‌ ندارند و اصلا از اين‌ نوشيدني استفاده‌ نميكنند در حالي كه‌ ميتوان‌ به‌ جاي شير، شيرموز، شيركاكائو (با كاكائو كم) و شيرهويج‌ را به‌ بچه‌ داد. با اين‌ كار يك‌ عادت‌ بد به‌ يك‌ عادت‌ خوب‌ تبديل‌ ميشود همچنين‌ ميتوان‌ با استفاده‌ از، ذرت‌ بو داده‌ (پاپ‌ كورن) و انواع‌ كيك‌هاي خانگي در كنار شير يك‌ عصرانه‌ كامل‌ براي بچه‌ها تهيه‌ كرد.‌
مصرف‌ فرآورده‌هاي لبني نظير شير‌ و ماست‌ در دوران‌ كودكي به‌ دليل‌ پروتئين‌ و كلسيم‌ فراواني كه‌ دارند، نه‌ تنها مانع‌ از بروز پوكي استخوان‌ در سنين‌ سالمندي ميشود بلكه‌ ميزان‌ قد را نيز افزايش‌ ميدهد، زيرا در صورتي كه‌ فرد استعداد بلندي قد را ازنظر ژنتيكي نيز داشته‌ باشد، عواملي چون‌ عدم‌ تامين‌ ريزمغذيها و سيري زودرس‌ ناشي از مصرف‌ تنقلات‌ مصنوعي در كوتاه‌ قدي بسيار موِ‌ثر است.‌
در لوبياي سويا تركيبي شبيه‌ به‌ هورمون‌ استروژن‌ وجود دارد كه‌ ايزو‌ فلاون‌ ناميده‌ ميشود و به‌ دليل‌ فعاليت‌ استروژنيك، مانع‌ از بروز بسياري از بيماريها ميشود. مصرف‌ سويا به‌ دليل‌ ايزوفلاون‌هايي كه‌ دارد مانع‌ از بروز سرطان‌ سينه، پروستات، پوكي استخوان‌ و بيماريهاي قلبي عروقي مي شود.در صورتي كه پروتئين سويا جايگزين پروتئين حيواني شود خصوصا در افرادي كه‌ داراي كلسترول‌ بالايي هستند، ميزان‌ كلسترول‌ خون‌ كاهش‌ مييابد. اما آيا كيفيت‌ سوياهاي توليد شده‌ در كشور‌ي مانند ژاپن‌ مرغوب‌ است‌ و همان‌ ارزش‌ غذايي را دارد؟ با وجودي كه‌ روزبه‌روز از شيوع‌ بيماريهاي عفوني كم‌ ميشود ولي بر شمار مبتلايان‌ به‌ بيماريهايي افزوده‌ ميشود كه‌ با نحوه‌ زندگي خصوصا عادات‌ روزانه‌ ما ارتباط دارد.
● خوردن ماهي و كندي ابتلا به بيماري رواني
دو تحقيق نشان داده است كه خوردن حداقل يك بار ماهي در هفته باعث كندي اختلالات رواني و ابتلا به چاقي در ميانسالي مي شود.
محققان با بررسي مردم شيكاگو طي شش سال دريافتند ماهي ها داراي اسيدهاي چرب امگا- ۳ هستند كه براي تقويت فعاليت مغز و كاهش سكته مفيدند.
خوردن منظم ماهي در ميانسالي نيز باعث حفاظت از مغز مي شود. خانم «مارتا كلر موريس» از مركز پزشكي دانشگاه روش شيكاگو گفت: ميزان ناتواني مغز در ميان كساني كه يك بار در هفته ماهي مصرف مي كنند در مقايسه با افراد ديگر ۱۰ و ۱۳ درصد كمتر است. خوردن ميوه و سبزيجات نيز مانند ماهي تاثيرات پيشگيرانه دارند.
پزشك آن لاين 

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۸:۰۹ ] [ مشاوره مديريت ]
اهميت صبحv>
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۸:۰۹ ] [ مشاوره مديريت ]
آداب خوردن گوشت در اسلام● انتخاب سر دست يا قسمت هاي جلو
▪ امام علي (ع): دوست داشتني ترين عضو گوسفند براي پيامبر(ص)، سر دست بود.(التاريخ الكبير،ج۶،ص۳۹۱) 
▪ امام باقر(ع): پيامبر خدا، سردست را خوش مي داشت.(الكافي،ج۶،ص۳۱۵،ح۲) 
▪ مسند ابن حنبل ـ به نقل از يحيي بن ابي اسحاق، از مردي از بني غفارـ : فلان كس برايم نقل كرد كه براي پيامبر خدا، غذايي از نان و گوشت آوردند. فرمود: «سردست آن را به من بده ».سر دست، به ايشان داده شد و ايشان آن را خوردند. 
▪ يحيي مي گويد: از اين خبر فقط به همين صورت، آگاهي دارم.(مسند ابن حنبل،ج۲،ص۳۰۵،ح۵۰۸۹،البدايهٔ والنهايهٔ،ج۶،ص۱۲۱) 
● شستن گوشت پيش از پختن آن
▪ پيامبر خدا(ص): برادرم عيسي، از شهري گذر كرد و ديد كه رنگ چهره هاي مردم آنجا زرد و چشم هايشان كبود است. آنان از بيماري هايي كه داشتند، نزد وي اظهار ناراحتي كردند. گفت:«درمان شما نزد خودتان است. شما گوشت را نمي شوييد و مي پزيد و همانطور آن را مي خوريد. در حالي كه هيچ چيزي بدون نوعي جنابت، از دنيا نمي رود». 
اين مردم از آن پس ،گوشت هاي مصرفيِ خود را شستند و در نتيجه بيماري هايشان از بين رفت.(بحار الانوار،ج۱۴،ص۳۲۱،ح۲۸ و ج۶۲،ص۱۶۱،ح۶) 
● نهي از خوردن گوشت خام
▪ امام باقر(ع): پيامبر خدا از اين كه گوشت، خام خورده شود، نهي كرده و مي فرمودند: " تنها درندگان، چنين گوشتي مي خورند.گوشت را هنگامي بخوريد كه آفتاب يا آتش، آن را دگرگون ساخته باشد".(الكافي،ج۶،ص۳۱۳،ح۱) 
▪ الكافي - به نقل از هشام بن سالم- : از امام صادق(ع) دربار? خوردن گوشت خام پرسيدم.فرمود:" اين، خوراك درندگان است".(الكافي،ج۶،ص۳۱۴،ح۲) 
▪ امام رضا(ع): خوردن گوشت خام،در شكم، كِرم پديد مي آورد.(بحارالانوار،ج۶۲،ص۳۲۱) 
هركس چهل روز پيوسته گوشت بخورد،سنگ دل مي شود و هركس چهل روز آن را اصلاً نخورد، بدخوي مي گردد.
● پرهيز از خوردن گوشت به طور پيوسته و زياد
▪ پيامبر خدا(ص): هر كس چهل روز پيوسته گوشت بخورد، سنگ دل ميشود.(بحار الانوار،۶۲،ص۲۹۴) 
▪ امام علي(ع): شكم هايتان را گورستان جانوران نكنيد.(شرح نهج البلاغهٔ،ج۱،ص۲۶) 
▪ امام صادق(ع): علي (ع) اعتياد به خوردن گوشت را بد مي شمرد و آن را اعتيادي همچون اعتياد به شراب مي دانست».(بحار الانوار،ج۶۶،ص۶۹،ح۵۷) 
▪ در حديث است كه:«هركس چهل روز پيوسته گوشت بخورد،سنگ دل مي شود و هركس چهل روز،آن را اصلاً نخورد،بدخوي مي گردد».(ربيع الابرار،ج۲،ص۷۰۶) 
● نهي از نخوردن گوشت به مدّت چهل روز
▪ پيامبرخدا (ص): هر كس چهل روز گوشت نخورد، بدخوي مي شود.گوشت بخوريد؛چرا كه بر شنوايي تان مي افزايد.(الفردوس،ج۳،ص۶۲۷،ح۵۹۶۰عن الامام علي(ع) ) 
▪ پيامبر خدا(ص): بر شما باد خوردن گوشت؛ چرا كه گوشت بدن آدم را مي روياند. هر كس چهل روز گوشت نخورد،بدخوي مي شود.(بحار الانوار ،ج۶۶،ص۵۶،ح۱و ص۵۸،ح۶) 
▪ پيامبر خدا(ص): بر شما باد گوشت؛ چرا كه گوشت مي روياند.هر كس بر او چهل صبح بگذرد وگوشت نخورد،بدخوي مي شود.هر كس بدخوي شد،به او گوشت بخورانيد.هر كس چربي آن را بخورد،آن چربي براي او بيماري فرود مي آورد.(بحار الانوار،ج۶۶،ص۶۷،ح۴۳)
▪ پيامبر خدا(ص): بر شما باد گوشت؛ چرا كه هر كس گوشت را چهل روز واگذارد،بدخوي مي شود وهر كس بدخوي شود،خويش را مي آزارد و هر كس خويش را آزُرد، در گوش وي اذان بگوييد.(بحار الانوار،ج۶۶،ص۷۵،ح۷۱) 
▪ پيامبرخدا(ص): هر كس بر او چهل روز بگذرد و گوشت نخورد،بايد به اميد خداوند وام بگيرد و گوشت[بخرد و]بخورد.(بحار الانوار، ج۶۶،ص۶۵،ح۳۶) 
▪ امام علي(ع): گوشت بخوريد؛چرا كه گوشت،از گوشت است و گوشت، گوشت مي روياند.هر كس چهل روز گوشت نخورد،بدخوي ميشودو اگر كسي از شما(خواه از انسان ها و خواه از چارپايان) بدخوي شد،در گوشش اذاني كامل بگوييد.(بحار الانوار،ج۶۶،ص۶۷،ح۴۵ و ج۸۴،ص۱۵۱،ح۴۶) 
▪ امام صادق(ع): گوشت، گوشت مي روياند.هر كس گوشت را چهل روز واگذارد،بد خوي مي شود و هر كس بدخوي شد، در گوشش اذان بگوييد.(بحار الانوار،ج۶۲،ص۲۹۳) 
▪ امام صادق(ع): گوشت،از گوشت است.هر كس آن را چهل روز واگذاردبدخوي ميشود.آن را بخوريد؛چرا كه بر قدرت شنوايي و بينايي مي افزايد.(بحار الانوار،ج۶۶،ص۶۶،ح۳۷ و ج۲،ص۱۴۵،ح۵۱۱) 
▪ امام صادق(ع): گوشت، گوشت مي روياند وعقل را افزون مي سازد.هر كس آن را وا گذارد،عقلش تباه مي شود.(بحار الانوار،ج۶۶،ص۷۲،ح۶۸) 
▪ الكافي - به نقل از حسين بن خالد- : به امام رضا(ع) گفتم : مردم مي گويند كه هر كس سه روز گوشت نخورد،بدخوي ميشود. فرمود:« دروغ گفته اند. امّا هر كس چهل روز گوشت نخورد،خوي و بدن او دگرگون مي شود، چرا كه نطفه در مدّت چهل روز [از حالتي به حالت ديگر] تغيير مي يابد».(بحارالانوار،ج۶۶،ص۶۷،ح۴۶) 
● دفعات خوردن گوشت
▪ امام صادق(ع): در هر هفته، يك بار گوشت بخوريد و خود و فرزندانتان را بدان عادت ندهيد؛ زيرا موجب اعتيادي همچون اعتياد به شراب مي گردد.نيز آنان را بيش از چهل روز، از آن محروم مداريد؛ چرا كه آنان را بدخوي مي كند.(الاصول الستهٔ عشر، ص۱۲عن زيد الزرّاد) 
▪ المحاسن- به نقل از ادريس بن عبداللّه- : نزد امام صادق(ع) بودم. از خوردن گوشت سخن به ميان آورد و فرمود:«[غذا را] يك روز با گوشت بخور، يك روز با شير، و يك روز با چيزي ديگر».(بحار الانوار،ج۶۶،ص۷۰،ح۵۹) 
▪ شهيد در الدروس گفته است: 
مكروه بودن اعتياد به خوردن گوشت، روايت شده است و نيز اين كه اعتيادي همچون اعتياد به شراب مي آورد. همچنين مكروه بودن نخوردن گوشت به مدّت چهل روز و اين كه در هر سه روز يك بار خوردن آن مستحب است، روايت شده است. البته اگر به دليل بيماري يا به سبب روزه داشتن ، دو هفته پيوسته گوشت بخورد، اشكالي ندارد. دو بار خوردن گوشت در يك روز هم مكروه است. 
● نهي از خوردن مغز استخوان
▪ پيامبر خدا(ص): بَدانِ امّت من، كساني هستند كه مغز استخوان را مي خورند.(بحار الانوار،ج۶۲،ص۲۹۳) 
▪ پيامبرخدا(ص): نرم? سر استخوان هاي پرندگان را نخوريد؛چرا كه سِل مي آورد.(كنز العمّال،ج۱۵،ص۲۶۴،ح۴۰۸۸۹)


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۸:۰۸ ] [ مشاوره مديريت ]
توصيه‌هايي درباره تغذيه صحيحعلل اصلي مرگ و مير در گذشته بيماري هاي عفوني مثل مننژيت، ذات الريه و عفونت هاي ميكروبي روده بود ولي امروزه، با پيشرفت علم و افزايش سطح بهداشت، آمار اين بيماري ها كاهش يافته واز سوي ديگربه دليل تغيير رژيم هاي غذايي، بيماري هاي مزمن مثل سرطان، ديابت، چاقي و افزايش چربي خون به اصلي ترين علت هاي مرگ و مير تبديل شده است. تغذيه نقش مهمي در پيشگيري از بيماري هاي مزمن دارد حتي با تغذيه مناسب مي توان خطر ابتلا به سرطان را كه يك بيماري چند علتي است، كاهش داد.
● اصول تغذيه صحيح
براي داشتن تغذيه صحيح ۳ عامل رابايد در نظر گرفت: تناسب، تعادل و تنوع در تغذيه. تعادل يعني نه كم بخوريم كه دچار سوء تغذيه شويم ونه آنقدر زياد بخوريم كه دچار اضافه وزن و چاقي و بيماري هاي مربوط به آن شويم.
رعايت تناسب يعني هماهنگ بودن تغذيه با شرايط سني، شرايط فيزيولوژيك فرد وميزان تحرك و فعاليت او. بايد به اين نكته توجه داشت كه نيازها متفاوت است. براي مثال ميزان نياز به دريافت كالري در دوران كودكي و بلوغ كه سنين رشد هستند ودوران بارداري و شيردهي متفاوت است. تنوع يعني از هر ۶ گروه غذايي كه شامل لبنيات، انواع گوشت، غلات، ميوه جات، سبزيجات و انواع روغن بويژه روغن مايع در برنامه غذايي به ميزان لازم گنجانده شود.
به طور كلي يك راهنماي هرم غذايي وجود دارد كه ميزان مصرف موادغذايي را تعيين مي كند. در اين هرم، مواد غذايي شامل منوساكاريدها (مثل قندهاي ساده) و چربي ها در رأس قرار دارند. يعني مقدار آن ها در رژيم غذايي بايد حداقل باشد. كربوهيدرات هاي كمپلكس اين محدوديت مصرف را ندارند. منوساكاريدها در انواع آب ميوه ها وجود دارد.
پروتئين هاي گياهي جزو پروتئين هاي نامرغوب محسوب مي شود و همه اسيدهاي آمينه ضروري را ندارد اما اگر به صورت تركيبي از آن ها مصرف شود پروتئين مرغوب به دست مي آيد.
● الگوي تغذيه صحيح
مصرف موادغذايي سرخ شده در روغن وهمچنين مواد غذايي نمك دار مثل پفك، چيپس، خيارشور و ترشي شور كه نمك به صورت دستي به آنها اضافه مي شود بايد محدود شود. روغن مصرفي بايد از نوع مايع باشد، ميزان اسيدهاي چرب ترانس در روغن هاي جامد بويژه روغن هاي نباتي در اثر هيدروژناسيون افزايش مي يابد كه براي بدن مضر است وخطر بيماري هاي قلبي و عروقي را بالا مي برد.
مواد غذايي فيبر دار بايد در رژيم غذايي گنجانده شود. فيبرها در تغذيه و در پيشگيري از يبوست، بيماري هاي قلبي و عروقي و ديابت نقش مهمي دارند. فيبرها در انواع ميوه، سبزيجات، خشكبار، حبوبات و غلات وجود دارد.
چربي هاي مصرفي بهتر است از نوع امگا۳ باشد زيرا كه در سلامتي پوست، افزايش HDL (كلسترول خوب) خون و كاهش LDL (كلسترول بد) نقش مهمي دارد. روغن كبد ماهي، روغن سويا و انواع ماهي ها مثل قزل آلا و ساردين غني از امگا۳ و براي بدن مفيد است.
براي داشتن بدني سالم وحفظ سلامتي، افزون بر رعايت نكات تغذيه اي بايد ورزش را جدي گرفت. فعاليت بدني تأثير زيادي در حفظ سلامتي دارد. نكته مهم ديگر خودداري از مصرف دخانيات، موادمخدر، سيگار و الكل اثر سوء بر سلامتي دارد.
● استفاده از هرم غذايي
در يك رژيم غذايي متعادل روزانه ۵۵ درصد كالري بايد از كربوهيدرات ها، كمتر از۳۰درصد از ليپيدها و روغن ها و حداكثر ۱۵درصد از پروتئين ها تأمين شود. بنابراين توصيه مي شود:
۱) روزي ۲ تا ۳ واحد فرآورده هاي لبني مصرف شود كه شامل شير، ماست، دوغ و پنير است. همچنين استفاده از دوغ به جاي استفاده از نوشابه ها و انواع نوشيدني ها كه مواد رنگي و مضر دارند، توصيه مي شود.
۲) توصيه مي شود روزي ۱۲۰ تا ۱۸۰ گرم گوشت يا جانشين هاي آن استفاده شود. به جاي گوشت قرمز از ماهي، مرغ و يا تخم مرغ مي توان استفاده كرد. (هر ۶۰ گرم گوشت معادل ۲ عدد تخم مرغ است). 
۳) ۳ تا ۵ واحد سبزيجات به صورت پخته يا خام حتماً بايد در رژيم غذايي روزانه وجود داشته باشد. هر ليوان سبزي خام يا سالاد و هر نصف ليوان سبزي به صورت پخته معادل يك واحد است. سبزيجات شامل انواع سبزي مثل اسفناج، هويج و كدو است.
۴) براي اين كه يك تغذيه سالم داشته باشيد بايد روزي ۲ تا ۴ واحد ميوه مصرف كنيد كه بهتر است نيمي از اين ميوه ها غني ازويتامين ث باشد.
۵) در قاعده هرم غذايي، گروه غلات قرارمي گيرد. يعني بايد بيشترين نياز بدن به كالري از گروه غلات تأمين شود. روزانه بايد حدود ۶ تا ۱۱ واحد غلات مصرف شود كه شامل نان، برنج، ماكاروني و انواع مواد غذايي حاوي كربوهيدرات كمپلكس (مواد نشاسته اي) است.
به طور كلي عادات غذايي در جامعه بايد تصحيح شود. برخي افراد بويژه جوانان به جاي مصرف غذاي اصلي، به مصرف غذاهاي آماده، ساندويچ ها و تنقلات شامل انواع شكلات، چيپس و پفك روي مي آورند كه اين امر موجب سيري كاذب مي شود و ارزش تغذيه اي هم ندارد. وجود اين مواد به هيچ وجه در رژيم غذايي توصيه نمي شود. 
بهترين ميان وعده به جاي تنقلات مضر و نوشيدني هاي گازدار و رنگي، بويژه براي بچه ها، مي تواند تنقلات خوب مثل انواع آجيل مانند گردو، بادام، فندق، كشمش، توت خشك و انواع ميوه جات كه سرشار از مواد معدني است، باشد كه هم ارزش غذايي آنها بالاست و هم مي تواند نياز بدن را تأمين كند. مصرف شير با خرما نيز بسيار مفيد است.
توصيه مي شود از مواد غذايي سرخ شده در روغن و روغن هاي نباتي جامد كمتر استفاده شود. از مصرف روغن هاي حيواني به علت تأثير در افزايش كلسترول خون بايد پرهيز كرد و به جاي آن بهتر است از روغن مايع ومخصوص سرخ كردن براي سرخ كردن موادغذايي استفاده شود.
از طريق آموزش تغذيه، مي توان با اصلاح شيوه تغذيه از روند چاقي كه خود مسبب بسياري از بيماري هاي مزمن است جلوگيري كرد. مردم بايد بدانند چه نوع مواد غذايي براي بدنشان مفيد و كدام مضر است.زهره طباطبائيان نيم آورد كارشناس ارشد و عضو هيأت علمي دانشگاه روزنامه ايران 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۸:۰۷ ] [ مشاوره مديريت ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ][ ۷۲۲ ][ ۷۲۳ ][ ۷۲۴ ][ ۷۲۵ ][ ۷۲۶ ][ ۷۲۷ ][ ۷۲۸ ][ ۷۲۹ ][ ۷۳۰ ][ ۷۳۱ ][ ۷۳۲ ][ ۷۳۳ ][ ۷۳۴ ][ ۷۳۵ ][ ۷۳۶ ][ ۷۳۷ ][ ۷۳۸ ][ ۷۳۹ ][ ۷۴۰ ][ ۷۴۱ ][ ۷۴۲ ][ ۷۴۳ ][ ۷۴۴ ][ ۷۴۵ ][ ۷۴۶ ][ ۷۴۷ ][ ۷۴۸ ][ ۷۴۹ ][ ۷۵۰ ][ ۷۵۱ ][ ۷۵۲ ][ ۷۵۳ ][ ۷۵۴ ][ ۷۵۵ ][ ۷۵۶ ][ ۷۵۷ ][ ۷۵۸ ][ ۷۵۹ ][ ۷۶۰ ][ ۷۶۱ ][ ۷۶۲ ][ ۷۶۳ ][ ۷۶۴ ][ ۷۶۵ ][ ۷۶۶ ][ ۷۶۷ ][ ۷۶۸ ][ ۷۶۹ ][ ۷۷۰ ][ ۷۷۱ ][ ۷۷۲ ][ ۷۷۳ ][ ۷۷۴ ][ ۷۷۵ ][ ۷۷۶ ][ ۷۷۷ ][ ۷۷۸ ][ ۷۷۹ ][ ۷۸۰ ][ ۷۸۱ ][ ۷۸۲ ][ ۷۸۳ ][ ۷۸۴ ][ ۷۸۵ ][ ۷۸۶ ][ ۷۸۷ ][ ۷۸۸ ][ ۷۸۹ ][ ۷۹۰ ][ ۷۹۱ ][ ۷۹۲ ][ ۷۹۳ ][ ۷۹۴ ][ ۷۹۵ ][ ۷۹۶ ][ ۷۹۷ ][ ۷۹۸ ][ ۷۹۹ ][ ۸۰۰ ][ ۸۰۱ ][ ۸۰۲ ][ ۸۰۳ ][ ۸۰۴ ][ ۸۰۵ ][ ۸۰۶ ][ ۸۰۷ ][ ۸۰۸ ][ ۸۰۹ ][ ۸۱۰ ][ ۸۱۱ ][ ۸۱۲ ][ ۸۱۳ ][ ۸۱۴ ][ ۸۱۵ ][ ۸۱۶ ][ ۸۱۷ ][ ۸۱۸ ][ ۸۱۹ ][ ۸۲۰ ][ ۸۲۱ ][ ۸۲۲ ][ ۸۲۳ ][ ۸۲۴ ][ ۸۲۵ ][ ۸۲۶ ][ ۸۲۷ ][ ۸۲۸ ][ ۸۲۹ ][ ۸۳۰ ][ ۸۳۱ ][ ۸۳۲ ][ ۸۳۳ ][ ۸۳۴ ][ ۸۳۵ ][ ۸۳۶ ][ ۸۳۷ ][ ۸۳۸ ][ ۸۳۹ ][ ۸۴۰ ][ ۸۴۱ ][ ۸۴۲ ][ ۸۴۳ ][ ۸۴۴ ][ ۸۴۵ ][ ۸۴۶ ][ ۸۴۷ ][ ۸۴۸ ][ ۸۴۹ ][ ۸۵۰ ][ ۸۵۱ ][ ۸۵۲ ][ ۸۵۳ ][ ۸۵۴ ][ ۸۵۵ ][ ۸۵۶ ][ ۸۵۷ ][ ۸۵۸ ][ ۸۵۹ ][ ۸۶۰ ][ ۸۶۱ ][ ۸۶۲ ][ ۸۶۳ ][ ۸۶۴ ][ ۸۶۵ ][ ۸۶۶ ][ ۸۶۷ ][ ۸۶۸ ][ ۸۶۹ ][ ۸۷۰ ][ ۸۷۱ ][ ۸۷۲ ][ ۸۷۳ ][ ۸۷۴ ][ ۸۷۵ ][ ۸۷۶ ][ ۸۷۷ ][ ۸۷۸ ][ ۸۷۹ ][ ۸۸۰ ][ ۸۸۱ ][ ۸۸۲ ][ ۸۸۳ ][ ۸۸۴ ][ ۸۸۵ ][ ۸۸۶ ][ ۸۸۷ ][ ۸۸۸ ][ ۸۸۹ ][ ۸۹۰ ][ ۸۹۱ ][ ۸۹۲ ][ ۸۹۳ ][ ۸۹۴ ][ ۸۹۵ ][ ۸۹۶ ][ ۸۹۷ ][ ۸۹۸ ][ ۸۹۹ ][ ۹۰۰ ][ ۹۰۱ ][ ۹۰۲ ][ ۹۰۳ ][ ۹۰۴ ][ ۹۰۵ ][ ۹۰۶ ][ ۹۰۷ ][ ۹۰۸ ][ ۹۰۹ ][ ۹۱۰ ][ ۹۱۱ ][ ۹۱۲ ][ ۹۱۳ ][ ۹۱۴ ][ ۹۱۵ ][ ۹۱۶ ][ ۹۱۷ ][ ۹۱۸ ][ ۹۱۹ ][ ۹۲۰ ][ ۹۲۱ ][ ۹۲۲ ][ ۹۲۳ ][ ۹۲۴ ][ ۹۲۵ ][ ۹۲۶ ][ ۹۲۷ ][ ۹۲۸ ][ ۹۲۹ ][ ۹۳۰ ][ ۹۳۱ ][ ۹۳۲ ][ ۹۳۳ ][ ۹۳۴ ][ ۹۳۵ ][ ۹۳۶ ][ ۹۳۷ ][ ۹۳۸ ][ ۹۳۹ ][ ۹۴۰ ][ ۹۴۱ ][ ۹۴۲ ][ ۹۴۳ ][ ۹۴۴ ][ ۹۴۵ ][ ۹۴۶ ][ ۹۴۷ ][ ۹۴۸ ][ ۹۴۹ ][ ۹۵۰ ][ ۹۵۱ ][ ۹۵۲ ][ ۹۵۳ ][ ۹۵۴ ][ ۹۵۵ ][ ۹۵۶ ][ ۹۵۷ ][ ۹۵۸ ][ ۹۵۹ ][ ۹۶۰ ][ ۹۶۱ ][ ۹۶۲ ][ ۹۶۳ ][ ۹۶۴ ][ ۹۶۵ ][ ۹۶۶ ][ ۹۶۷ ][ ۹۶۸ ][ ۹۶۹ ][ ۹۷۰ ][ ۹۷۱ ][ ۹۷۲ ][ ۹۷۳ ][ ۹۷۴ ][ ۹۷۵ ][ ۹۷۶ ][ ۹۷۷ ][ ۹۷۸ ][ ۹۷۹ ][ ۹۸۰ ][ ۹۸۱ ][ ۹۸۲ ][ ۹۸۳ ][ ۹۸۴ ][ ۹۸۵ ][ ۹۸۶ ][ ۹۸۷ ][ ۹۸۸ ][ ۹۸۹ ][ ۹۹۰ ][ ۹۹۱ ][ ۹۹۲ ][ ۹۹۳ ][ ۹۹۴ ][ ۹۹۵ ][ ۹۹۶ ][ ۹۹۷ ][ ۹۹۸ ][ ۹۹۹ ][ ۱۰۰۰ ][ ۱۰۰۱ ][ ۱۰۰۲ ][ ۱۰۰۳ ][ ۱۰۰۴ ][ ۱۰۰۵ ][ ۱۰۰۶ ][ ۱۰۰۷ ][ ۱۰۰۸ ][ ۱۰۰۹ ][ ۱۰۱۰ ][ ۱۰۱۱ ][ ۱۰۱۲ ][ ۱۰۱۳ ][ ۱۰۱۴ ][ ۱۰۱۵ ][ ۱۰۱۶ ][ ۱۰۱۷ ][ ۱۰۱۸ ][ ۱۰۱۹ ][ ۱۰۲۰ ][ ۱۰۲۱ ][ ۱۰۲۲ ][ ۱۰۲۳ ][ ۱۰۲۴ ][ ۱۰۲۵ ][ ۱۰۲۶ ][ ۱۰۲۷ ][ ۱۰۲۸ ][ ۱۰۲۹ ][ ۱۰۳۰ ][ ۱۰۳۱ ][ ۱۰۳۲ ][ ۱۰۳۳ ][ ۱۰۳۴ ][ ۱۰۳۵ ][ ۱۰۳۶ ][ ۱۰۳۷ ][ ۱۰۳۸ ][ ۱۰۳۹ ][ ۱۰۴۰ ][ ۱۰۴۱ ][ ۱۰۴۲ ][ ۱۰۴۳ ][ ۱۰۴۴ ][ ۱۰۴۵ ][ ۱۰۴۶ ][ ۱۰۴۷ ][ ۱۰۴۸ ][ ۱۰۴۹ ][ ۱۰۵۰ ][ ۱۰۵۱ ][ ۱۰۵۲ ][ ۱۰۵۳ ][ ۱۰۵۴ ][ ۱۰۵۵ ][ ۱۰۵۶ ][ ۱۰۵۷ ][ ۱۰۵۸ ][ ۱۰۵۹ ][ ۱۰۶۰ ][ ۱۰۶۱ ][ ۱۰۶۲ ][ ۱۰۶۳ ][ ۱۰۶۴ ][ ۱۰۶۵ ][ ۱۰۶۶ ][ ۱۰۶۷ ][ ۱۰۶۸ ][ ۱۰۶۹ ][ ۱۰۷۰ ][ ۱۰۷۱ ][ ۱۰۷۲ ][ ۱۰۷۳ ][ ۱۰۷۴ ][ ۱۰۷۵ ][ ۱۰۷۶ ][ ۱۰۷۷ ][ ۱۰۷۸ ][ ۱۰۷۹ ][ ۱۰۸۰ ][ ۱۰۸۱ ][ ۱۰۸۲ ][ ۱۰۸۳ ][ ۱۰۸۴ ][ ۱۰۸۵ ][ ۱۰۸۶ ][ ۱۰۸۷ ][ ۱۰۸۸ ][ ۱۰۸۹ ][ ۱۰۹۰ ][ ۱۰۹۱ ][ ۱۰۹۲ ][ ۱۰۹۳ ][ ۱۰۹۴ ][ ۱۰۹۵ ][ ۱۰۹۶ ][ ۱۰۹۷ ]
.: Weblog Themes By iranblag :.

درباره وبلاگ

تيم مشاوران مديريت ايران IranMCT ----------------- http://iranmct.com ---------------- Iran Management Consultants Team
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب
شمارنده
شرکت مشاوره مدیریتبازارسازی مدیریت بازاریابی. بازدید تحقیقات بازاریابیآموزش مدیریت MBAدلایل ترک تحقیقات بازاریابی تحقیقات مدیریت شرایط سخت بازارکارت امتیازی متوازنارزیابی عملکرد . نمونه مطالعات موردی.برند برندینگانواع برند معرفی 21 نوع متفاوت از برندبرندسازی branding marketing . برندسازی.تحقیقات بازاریابی انگیزه بخش http://marketingbranding.ir سبک مدیریت است مدیریت بازاربازاریابیتحقیقات بازاریابی ویژگی های .حرفه ای مشاوره اموزش مدیریت.شناسایی مشتریان .تحقیقات بازاریابی استفاده از تحقیقات بازار و بازاریابی http://marketingsales.irmarketing مدیریت برندینگ . Business Management ConsultantIran Business Management ConsultantManagement . بازاریابیانواع بازاریابی 127 نوع بازاریابیبازاریابی. بازاریابی MarketingMix آمیختهآمیزه بازاريابیمدیریت بازاریابی. اخبار مدیریت و تجارتمدیریت.مشاوره بازاریابی مدیریت آموزش تکنیک‌های فروشندگی حرفه‌ای فروشندگی. اخبار مدیریت و تجارتبازاریابی برندینگ. http://iranmct.com/news/page/12مدیریت. مدیریت مشاوره بازاریابیآموزش. بیزینس پلن طرح توجیهی طرح business plan. برنامه بازاریابی Marketing Planبازاریابی. مشاوره تبلیغات مشاور تبلیغات مشاور مدیریت management مشاوره مدیریت انواع بازاریابی بازاریابی. Business Planبیرینس پلن طرح توجیهیمدیریت. کلینیک کاشت موی طبیعی آسمان