سخنراني يا آواز خواندن كمي گلويتان را تمرين بدهيد. 
▪ ماهيچه هاي گردن را با دست هايتان به آرامي بماليد و به راحتي تنفس كنيد و آرواره را آزاد بگذاريد. شانه هايتان را در جهات مختلف بگردانيد و آنها را به آرامي تكان دهيد. 
▪ چند جرعه آب بخوريد. زبان را كمي در دهان حركت دهيد و بيرون بياوريد. 
▪ چند خميازه بكشيد و با لب هاي بسته صداهاي آرامي ادا كنيد تا لرزش آنها را حس كنيد. بعد از سخنراني يا كنسرت هم همين كارها را تكرار كنيد تا دچار گرفتگي صدا نشويد. 
▪ گلو را تحريك نكنيد. دود سيگار، بخارهاي شيميائي و خاك ارّه باعث گرفتگي صدا مي شوند. سيگار نكشيد و با سيگاري ها همنشين نشويد. در جاهائي كه مواد محرّك و خاك ارّه وجود دارد ماسك بزنيد. 
▪ صدا را صاف نكنيد. صاف كردن صدا عادت بدي است كه ترك آن سخت است. به جاي آن آب دهان را قورت بدهيد. يك عمل بلع را به آهستگي انجام دهيد، انگار واقعاً لقمه ي غذا را قورت مي دهيد. اين كار احساس وجود چيزي در گلو را از بين مي برد. 
▪ پيش از پرواز دوش بگيريد. اگر زياد با هواپيما مسافرت مي كنيد، صدايتان دو دشمن پيدا مي كند: هواي خيلي خشك و لزوم صحبت كردن در ميان صداي موتور هواپيما. دوش گرفتن با آب گرم پيش از پرواز و خوردن مقادير زيادي آب در حين پرواز مفيد است. 
▪ نزديك به هم حرف بزنيد. اگر در محيط پر سروصدائي مجبور به صحبت با كسي هستيد، در ميدان شنوائي او حرف بزنيد. بهترين روش صحبت رو در رو است كه در آن، شنونده حركات لب ها را نيز مي خواند.محمد رضا نصرتي http://tebb.blogfa.com 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۸:۲۱ ] [ مشاوره مديريت ]
گلودرد
گلودرد● علل بروز گلو درد 
گلودرد علامتي است كه در بيماريهاي متعددي مي تواند بروزكند . 
عفونت ها علت عمده گلودرد مي باشند كه شامل ويروس هايي مانند آنفلوانزا ، سرماخوردگي ، مونونوكلئوزيس و باكتريهائي مانند استرپتوكوك ، مايكوپلاسما و هموفيلوس مي شوند . 
ويروس ها برخلاف باكترها نيازي به درمان با آنتي بيوتيك ندارند . 
▪ ويروس ها 
اكثر ويروس ها معمولاً به همراه گلودرد علائمي مانند آبريزش آبكي بيني ، عطسه و احساس كوفتگي و درد عمومي بدن دارند . 
اين ويروس ها بسيار مسري هستند و به خصوص در فصل زمستان به سرعت گسترش مي يابند . گلودرد مي تواند علاوه بر ويروس هاي ذكر شده از علائم درگيري با ويروس هاي ديگري از قبيل سرخك ، سرخجه ، سياه سرفه و خروسك نيز باشد . 
تشكيل آنتي بادي و تخريب ويروس ها پروسه اي است كه معمولاً يك هفته به طول مي انجامد . البته يك ويروس است كه مي تواند بيش از يك هفته فرد را درگير نمايد و آن مونونوكلئوزيس است . 
اين ويروس در سيستم لنفاوي بدن جايگزين شده و مي تواند باعث بزرگي بيش از حد لوزه ها به همراه قطعات سفيد بر روي آن و تورم غدد لنفاوي موجود در نواحي گردن ، زيربغل و كشاله ران و همچنين بزرگي طحال گردد . 
اين ويروس مي تواند گلودرد شديد ي را به همراه اختلالات تنفسي ايجاد نمايد .
در عين حال بادرگيري كبد مي تواند فرد را دچار يرقان گرداند . 
اين عفونت مي تواند احساس خستگي شديدي را در فرد مبتلا تا بيش از ۶ هفته ايجاد كند . 
اين بيماري از طريق بزاق دهان براحتي منتقل مي شود . 
▪ باكتري 
گلودرد استرپتوكوكي با توجه به عامل آن كه مي تواند فرد را دچار آسيب دريچه هاي قلب ( تب روماتيسمي ) وكليه ها ( نفريت ) نمايد از اهميت خاصي برخوردار است و به علت عوارض احتمالي لازم است درمان با آنتي بيوتيك صورت گيرد . 
تشخيص اين عفونت با معاينه كار ساده اي نيست و براي تشخيص قطعي كشت گلو مورد نياز مي باشد ، كه در صورت مثبت بودن كشت ، درمان با آنتي بيوتيك ضرورت دارد . 
▪ آلرژي 
همان گرد و غباري كه مي تواند در فرد دچار حساسيت ايجاد تحريك و التهاب بيني و در نتيجه آبريزش بيني حساسيتي ( allergic rhinitis ) نمايد با تنفس مي تواند تحريك و التهاب گلو را نيز منجر شود كه در نتيجه گلودرد را نيز درپي خواهد داشت . كه با پيشگيري از تماس با عامل حساسيت زا و درمان حساسيت مشكل اين افراد برطرف مي گردد . 
▪ ‌تحريك 
در فصول سرد سال با تنفس هواي خشك مي تواند گلودرد خفيفي را بخصوص در صبحگاه ايجاد نمايد ، كه اين نوع گلودرد با مرطوب سازي فضاي اتاق و مصرف بيشتر مايعات مي تواند برطرف گردد . 
بيماراني كه بعلت گرفتگي بيني با دهان نفس مي كشند نيز از مشكل خشكي گلو رنج مي برند . 
در اين افراد بايد درمان گرفتگي بيني صورت گيرد . 
ذرات شيميائي و غبار موجود در هوا مي تواند بيني و حلق را تحريك نمايد كه شايعترين عامل اين نوع گلودرد دودسيگار مي باشد . 
▪ برگشت مواد غذائي از معده ( Reflux )
يكي از علل گلودرد برگشت مواد غذائي از معده به طرف حلق مي باشد . 
براي جلوگيري از اين مشكل مي توان سرتخت را حدود ۱۰ تا ۱۵ سانتيمتر بالاتر از قسمت تحتاني تخت قرار داد . از داروهاي ضداسيد نيز مي توان كمك گرفت . 
در ضمن از خوردن مواد غذائي و همچنين از مصرف نوشيدني هايي مانند چاي غليظ و قهوه و در فاصله ۳ تا ۴ ساعت قبل از خواب بايد پرهيز نمود . 
در صورت عدم بهبود با اين روشها بايد به پزشك مراجعه نمود . 
▪ تومورها 
تومورهاي حلق و زبان و حنجره معمولاً ارتباط زيادي با مصرف طولاني مدت سيگار و الكل دارند . 
گلودرد و مشكل بلع بهمراه درد تيركشنده به طرف گوش (‌ كه بعلت اشتراك شبكه عصبي حلق و اطراف گوش در گلودردهاي با عوامل ديگر نيز مي تواند وجود داشته باشد ) در علائم آن مي تواند باشد. 
معمولاً گلودرد خفيف و مزمن است كه در اينصورت بايد مورد توجه واقع شود . 
علائم مهم ديگر گرفتگي صدا ،‌ وجود يك توده در گردن ، كاهش وزن بدون توجيه و بزاق آغشته به خون مي باشند . 
● چه زماني بايد به پزشك مراجعه نمود ؟
زماني كه گلودرد شديد باشد و يا اينكه بيش از پنج تا هفت روز از بروز سرماخوردگي منجر به گلودرد گذشته باشد و بعلاوه اين مشكل ارتباطي با آلرژي و عوامل محرك نداشته باشد بايد به پزشك مراجعه نمود و به طور خلاصه وجود موارد زير بهمراه گلودرد بايد شما را به طرف پزشكان رهنمون سازد : 
▪ گلودرد شديد يا طولاني 
▪ مشكل در تنفس 
▪ مشكل در بلع 
▪مشكل بازكردن دهان 
▪درد مفصل فكي - گيجگاهي 
▪ گوش درد 
▪ بثورات ( Rash ) 
▪ تب بالاي ۳۹ درجه سانتيگراد 
▪ خون در بزاق 
▪ گلودرد عودكننده 
▪ توده در گردن 
▪ گرفتگي و خشونت صدا بيش از دو هفته 
● چه زماني بايد آنتي بيوتيك دريافت نمود ؟
از آنجائيكه آنتي بيوتيك ها قادر به از بين بردن يا مهار باكتري ها هستند فقط در موارد تشخيص عفونت ميكروبي توسط پزشك بايد مورد استفاده قرار گيرند . 
آنتي بيوتيك ها قادر به درمان عفونت هاي ويروسي نيستند ولي ويروس ها مقاومت بيمار را در مقابل عفونت هاي ميكروبي كاهش مي دهند . در اين موارد كه يك عفونت توأم ( عفونت ثانويه ميكروبي ) ايجاد شده است نيز آنتي بيوتيك توسط پزشكان تجويز مي گردد . 
در صورت تجويز آنتي بيوتيك بايد دوره كامل آن ( معمولاً ۱۰ روز ) مصرف شود كه در غير اينصورت عفونت سركوب شده مي تواند دوباره بروز نمايد . 
بعضي كودكان علي رغم درمان آنتي بيوتيكي عود عفونت را تجربه مي كنند كه در صورت اثبات عود عفونت با ميكروب استرپتوكوك ( بيش از ۶ بار در سال ) و در عين حال شديد بودن آنها برداشتن لوزه ها پيشنهاد مي شود . 
● چگونه مي توان گلودرد را بهبود بخشيد ؟
▪ مصرف مايعات را افزايش دهيد . 
▪ چاي گرم به همراه عسل يك تسكين دهنده مطلوب خانگي است . 
▪ يك دستگاه مرطوب كننده يا دستگاه بخور دراتاق خود قرار دهيد . 
▪ با محلول آب نمك گرم چند بار در روز قرقره كنيد . ( يك چهارم قاشق چايخوري در يك دوم ليوان آب ) 
▪ براي كنترل درد از يك مسكن نظير استامينوفن استفاده نمائيد .
وب سايت تخصصي و آموزشي دكتر پوستي 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۸:۲۰ ] [ مشاوره مديريت ]
گلودرد چيست؟
گلودرد چيست؟گلودرد نشانه‌اي از بسياري از بيماري‌ها مي‌تواند باشد و عفونت‌ها، عامل بروز اكثر گلودردها هستند كه اغلب هم مسري هستند. 
به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، عفونت‌هاي گلو همچنين در اثر آلودگي با ويروس‌هايي از قبيل ويروس آنفلوآنزا و سرماخوردگي و يا باكتري‌هايي همچون باكتري استرپ، مايكوپلاسما يا هموفيلوس بروز مي‌كنند. 
در حالي كه عفونت‌هاي باكتريايي به درمان با آنتي‌بيوتيك پاسخ مثبت مي‌دهند، اما عفونت‌هاي ويروسي با آنتي بيوتيك‌ها قابل درمان نيستند. 
گلو درد مي‌تواند عوامل به وجود آورنده بسياري داشته باشد كه برخي از آنها به قرار زير است: 
▪ بسياري از ويروس‌هاي شايع و حتي ويروس‌هايي كه عامل آنفلوآنزا هستند، مي‌توانند باعث بروز گلودرد شوند. برخي از ويروس‌هايي كه باعث بروز گلودرد مي‌شوند مي‌توانند تاول‌هايي در دهان و گلو ايجاد كنند. 
▪ تنفس كردن از راه گلو نيز مي‌تواند موجب خشكي و درد گلو شود. 
▪ پسمانده‌هاي سينوسي يكي ديگر از عوامل بروز گلودرد هستند. 
▪ گلودرد همچنين مي‌تواند عامل باكتريايي داشته باشد. دو نمونه از شايعترين باكتري‌هاي عامل بروز گلودرد، باكتري استرپتوكك و آركانو باكتريوم هاموليتيكوم هستند. 
▪ بالاخره گلودردي كه بيش از دو هفته ادامه پيدا كند، مي‌تواند نشانه‌اي از ابتلا به يك بيماري جدي و خطرناك مانند سرطان گلو يا ايدز باشد. 
● چگونه مي‌توان در مورد گلودردهاي ساده و بي‌خطر درمان خانگي كرد؟
به طور كلي گلودرد بايد دوره خود را طي كند به جز گلودردهاي استرپ كه نياز به درمان دارند. 
قرقره كردن با ‌آب نمك، خوردن آب‌نبات سفت و استفاده از برخي اسپري‌هاي گلو مي‌تواند در تخفيف درد به طور موقت مؤثر باشد. 
همچنين، استفاده از يك مرطوب كننده هوا در تسكين علايم اين مشكل به ويژه در گلودردهايي كه در اثر تنفس از راه دهان و خشكي هوا بروز مي‌كنند، مؤثر است. مصرف استامينوفن و بروفن نيز به كنترل درد مي‌تواند كمك كند. 
در مورد افراد بزرگسال كه به دليل زكام و گرفتگي بيني ناچار هستند از راه دهان تنفس كنند و در نتيجه دچار گلودرد مي‌شوند مي‌توان براي باز كردن مجراي بيني از اسپري‌هاي مخصوص به مدت دو تا سه روز استفاده كرد اما مصرف اين اسپري‌ها بيش از دو روز توصيه نمي‌شود چون ممكن است وابستگي ايجاد كند. 
● گلودرد استرپ چيست و چرا با انواع ديگر گلودردها متفاوت است؟
عامل گلودرد استرپ باكتري استرپتوكك و همان باكتري است كه موجب بروز تب روماتيسمي مي‌شود. در بزرگسالان تنها پنج تا ۱۰ درصد گلودردها از نوع استرپ هستند در حالي كه در كودكان ۱۵ تا ۴۰ درصد از گلودردها مربوط به عفونت استرپ هستند. 
به همين دليل بسياري از متخصصان بهداشتي به انجام آزمايشات سريع استرپ توصيه مي‌كنند. در صورتي كه جواب آزمايشات مثبت باشد معمولا براي بيمار درمان با پني‌سيلين يا آنتي بيوتيك ديگري تجويز مي‌شود. 
هدف اصلي از درمان گلودرد استرپ جلوگيري از گسترش بيماري به تب روماتيسمي است. تب روماتيسمي يك بيماري جدي است كه مي‌تواند به درد مفاصل و آسيب به دريچه قلب منجر شود. 
● چه موقع براي گلودرد بايد به دنبال مراقبت‌هاي بهداشتي بود؟ 
▪ اگر با فرد مبتلا به گلودرد استرپ در تماس هستيد و دچار گلودرد شده‌ايد بايد هر چه سريع‌تر آزمايش «استرپ» انجام دهيد. 
▪ اگر گلودرد شما با علايم شايع سرماخوردگي همراه نباشد يا با تب و تورم غدد لنفاوي و يا لكه‌هاي سفيد در انتهاي گلو همراه باشد بايد آزمايش «استرپ» انجام دهيد. 
▪ براي بروز هر نوع گلودرد به طور ناگهاني كه با تب همراه باشد بايد به پزشك مراجعه كنيد. 
▪ اگر به هنگام بلعيدن مايعات دچار گلودرد مي‌شويد بايد آزمايش بدهيد. 
▪ اگر گلودرد شما بيشتر از يك هفته طول بكشد بايد با پزشك مشورت كنيد. 
▪ اگر گلودرد داريد و جلوي گردنتان نيز درد مي‌كند بايد به پزشك مراجعه كنيد.
سازمان آموزش و پرورش استان خراسان 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۸:۱۹ ] [ مشاوره مديريت ]
گلودرد و راه درمان آن
گلودرد و راه درمان آنگلودرد معمولاً نشان دهنده ي عفونت دستگاه تنفسي است. از آنجايي كه يك بچه كوچك نمي تواند احساس گلودرد را به خوبي بيان كند. بايد متوجه دشواري وي در بلعيدن غذا باشيد. گلودرد مي تواند به علت التهاب لوزه ها (تونزيليت) كه توسط نوعي ميكروب به نام استافيلوكوك ايجاد مي شود، يا در بيشتر موارد به علت يك ويروس مثل ويروس سرماخوردگي يا آنفلوانزا ايجاد شود. در مواردي كه عفونت در جاي ديگري غير از گلو باشد مثل لارنژيت (التهاب و عفونت حنجره) ممكن است كودك در گلو هم احساس درد و ناراحتي داشته باشد. همچنين در مواردي كه غدد لنفاوي يا بزاقي موجود در گردن ملتهب مي شوند (مثل اوريون) باز هم ممكن است احساس درد و ناراحتي در گلو وجود داشته باشد. 
گلودرد در اغلب موارد جدي نيست اما در صورتي كه يك عفونت استرپتوكوكي در حلق وجود داشته باشد بايد حتماً با پني سيلين درمان شود زيرا در صورت عدم درمان ، بعدها ممكن است عوارضي مثل درگيري كليه ها و يا تب روماتيسمي داشته باشد.
نخستين اقداماتي كه شما مي توانيد انجام دهيد:
۱) اگر كودك از گلودرد شاكي است يا در بلعيدن غذا مشكل دارد و اشتهاي خود را از دست داده است، گلوي وي را در نور مناسب معاينه كنيد. به اين ترتيب كه از كودك بخواهيد دهان خود را باز كرده و بگويد آآآ... در همين زمان زبان را با دسته يك قاشق تميز به پايين ببريد و ته حلق را نگاه كنيد تا متوجه هر نوع عفونت چركي يا تورم و قرمزي لوزه ها بشويد!
۲) با كمك نوك انگشتان غدد لنفاوي زير گردن را معاينه كنيد تا متوجه بزرگي احتمالي آنها بشويد؛
۳) درجه حرارت بدن كودك را اندازه بگيريد تا از وجود تب مطلع شويد؛
۴) در صورت وجود گلودرد و بدحالي عمومي، تا زمان مراجعه به پزشك از فرستادن كودك به مدرسه خودداري كنيد؛
۵) در صورت وجود گلودرد و ساير علائم عفونت مثل تب و بي حالي به پزشك مراجعه كنيد. گلودرد استرپتوكوكي بايد براي پيشگيري از بروز عوارض حتماً درمان شود.
اقداماتي كه پزشك انجام مي دهد:
دكتر براي تشخيص علت گلودرد، كودك را به دقت معاينه كرده و در صورت تشخيص عفونت استرپتوكوكي از آنتي بيوتيك (اغلب پني سيلين) استفاده مي كند. عفونت هاي ويروسي گلو احتياج به درمان آنتي بيوتيكي ندارند.
▪ اقداماتي كه شما مي توانيد براي كمك به كودك خود انجام دهيد:
- براي كاهش درد كودك از شربت استامينوفن استفاده كنيد؛
- استفاده از مايعات خنك ، شدت گلودرد را كاهش مي دهد؛
- مقادير زيادي مايعات به كودك بدهيد. در صورتي كه كودك به علت گلودرد از خوردن غذا امتناع كند از غذاهاي مايع مثل سوپ و آش استفاده كنيد؛
- در صورت شكايت كودك از درد گوش (با كشيدن گوش در بچه هاي كوچكتر) گوش را بررسي كنيد تا از وجود ترشح و چرك در گوش مطلع شويد؛
- مقدار زيادي مايعات خنك به كودك بدهيد تا درد گلو كمتر شود؛
اقداماتي كه پزشك انجام مي دهد:
- در صورت احتمال وجود يك عفونت باكتريايي در گلو، ممكن است پزشك آنتي بيوتيك تجويز كند اما براي عفونت هاي ويروسي ( كه شايعتر هستند) درمان مشخصي وجود ندارد؛
- پزشك گوش كودك را معاينه مي كند تا از وجود احتمالي عفونت و چرك در گوش مطلع شده و در صورت وجود عفونت ، آنتي بيوتيك تجويز كند؛
- اگر كودك از حملات مكرر تونزيليت ( لوزه ها ) شاكي است و يا بزرگي ادنوئيد (لوزه سوم) سبب عفونت هاي مكرر گوش مياني مي شود، ممكن است لازم باشد به يك متخصص گوش و حلق و بيني مراجعه كنيد تا در صورت لزوم لوزه ها و ادنوئيد را عمل كند. شرايطي كه در عمل برداشتن لوزه ها بايد در نظر گرفته شوند عبارت اند از:
الف) عمل جراحي معمولاً قبل از ۴ سالگي انجام مي شود؛
ب) زمان شروع تونزيليت و طول مدتي كه كودك از حملات مكرر تونزيليت شاكي بوده مهم است. اغلب پزشكان پيش از تصميم گيري براي عمل دو سال صبر مي كنند؛
ج) در صورتي كه حملات تونزيليت آن قدر در طول سال تكرار مي شوند كه در تحصيل كودك ايجاد اشكال مي كنند و يا باعث ايجاد اشكال در تغذيه كودك مي شوند، عمل لوزه توصيه مي شود.
▪ اقداماتي كه شما مي توانيد براي كمك به كودك انجام دهيد:
- در صورت تب از شربت استامينوفن و پاشويه استفاده كنيد و كودك را در يك اتاق گرم نگه داريد؛
- مايعات فراوان به كودك بدهيد؛
- از غذاهاي مايع مثل سوپ و آش كه فرو دادن آن راحت است استفاده كنيد؛
- طبق آخرين تحقيقات غـِرغـِره آب نمك، احتمال انتقال عفونت از حلق به گوش مياني را بيشتر مي كند. بنابراين امروزه توصيه مي شود كه كودك را وادار به غرغره نكنيد.
التهاب لوزه ها (تونزيليت)
تونزيليت ، به التهاب حاد لوزه ها است كه اغلب بر اثر يك عفونت ويروسي ايجاد مي شود. لوزه ها در انتهاي حلق و در خلف زبان قرار گرفته اند و نخستين سد دفاعي بدن در مقابل ميكروب ها هستند كه ميكروب ها را به دام انداخته و نابود مي كنند و مانع ورود آنها به دستگاه تنفس مي شوند. در طي اين روند خود لوزه ها نيز ممكن است عفوني و ملتهب شوند و علائمي مثل گلودرد، تب و تورم غدد لنفاوي گردن را ايجاد كنند. ادنوئيد (لوزه سوم) كه در عقب بيني قرار گرفته است نيز تقريباً اغلب در سنين مدرسه و هنگامي كه لوزه هاي بزرگ براي نخستين بار با عفونت مواجه مي شوند، ديده مي شود. به تدريج كه كودك بزرگتر مي شود مقاومت وي در مقابل عفونت بيشتر شده و لوزه ها كوچكتر مي شوند، بنابراين ميزان بروز تونزيليت كاهش مي يابد.
تونزيليت در اغلب موارد بيماري مهمي محسوب نمي شود مگر اين كه همراه با اوتيت مديا ( عفونت گوش مياني ) باشد و يا عامل ايجاد كننده آن استرپتوكوك باشد زيرا همان طور كه قبلاً گفته شد عفونت استرپتوكوكي مي تواند همراه با عوارضي مثل نفريت (درگيري كليه ها) يا تب روماتيسمي باشد.
▪ علائم احتمالي:
- گلودرد گاه مي تواند سبب مشكل در بلع شود؛
- لوزه هاي قرمز و متورم كه ممكن است با لكه هاي زرد چرك پوشيده شده باشد.
- درجه حرارت بالاي ۳۸ درجه سانتيگراد
- غدد لنفاوي متورم در گردن، تنفس دهاني، 
- خرخر كردن هنگام خواب و صداي تودماغي در صورت بزرگي ادنوئيدها، 
- بوي بد دهان.
▪ نخستين اقداماتي كه شما مي توانيد انجام دهيد:
۱) همان طور كه قبلاً توضيح داده شد، در صورت شكايت كودك از گلودرد و يا مشاهده مشكل در بلغ غذا، انتهاي گلو را به كمك دسته يك قاشق تميز و در نور مناسب بررسي كنيد، ممكن است لوزه ها قرمز، متورم يا پوشيده از نقاط چركي زرد رنگ باشند؛
۲) براي اطمينان از وجود يا عدم وجود تب ، درجه حرارت بدن كودك را اندازه بگيريد؛
۳) با كمك انگشتان ، غدد لنفاوي گردن و زير چانه را معاينه كنيد تا در صورت وجود تورم و درد متوجه شويد.
شبكه اطلاع رساني انديمشك 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۸:۱۸ ] [ مشاوره مديريت ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ank">۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ][ ۷۲۲ ][ ۷۲۳ ][ ۷۲۴ ][ ۷۲۵ ][ ۷۲۶ ][ ۷۲۷ ][ ۷۲۸ ][ ۷۲۹ ][ ۷۳۰ ][ ۷۳۱ ][ ۷۳۲ ][ ۷۳۳ ][ ۷۳۴ ][ ۷۳۵ ][ ۷۳۶ ][ ۷۳۷ ][ ۷۳۸ ][ ۷۳۹ ][ ۷۴۰ ][ ۷۴۱ ][ ۷۴۲ ][ ۷۴۳ ][ ۷۴۴ ][ ۷۴۵ ][ ۷۴۶ ][ ۷۴۷ ][ ۷۴۸ ][ ۷۴۹ ][ ۷۵۰ ][ ۷۵۱ ][ ۷۵۲ ][ ۷۵۳ ][ ۷۵۴ ][ ۷۵۵ ][ ۷۵۶ ][ ۷۵۷ ][ ۷۵۸ ][ ۷۵۹ ][ ۷۶۰ ][ ۷۶۱ ][ ۷۶۲ ][ ۷۶۳ ][ ۷۶۴ ][ ۷۶۵ ][ ۷۶۶ ][ ۷۶۷ ][ ۷۶۸ ][ ۷۶۹ ][ ۷۷۰ ][ ۷۷۱ ][ ۷۷۲ ][ ۷۷۳ ][ ۷۷۴ ][ ۷۷۵ ][ ۷۷۶ ][ ۷۷۷ ][ ۷۷۸ ][ ۷۷۹ ][ ۷۸۰ ][ ۷۸۱ ][ ۷۸۲ ][ ۷۸۳ ][ ۷۸۴ ][ ۷۸۵ ][ ۷۸۶ ][ ۷۸۷ ][ ۷۸۸ ][ ۷۸۹ ][ ۷۹۰ ][ ۷۹۱ ][ ۷۹۲ ][ ۷۹۳ ][ ۷۹۴ ][ ۷۹۵ ][ ۷۹۶ ][ ۷۹۷ ][ ۷۹۸ ][ ۷۹۹ ][ ۸۰۰ ][ ۸۰۱ ][ ۸۰۲ ][ ۸۰۳ ][ ۸۰۴ ][ ۸۰۵ ][ ۸۰۶ ][ ۸۰۷ ][ ۸۰۸ ][ ۸۰۹ ][ ۸۱۰ ][ ۸۱۱ ][ ۸۱۲ ][ ۸۱۳ ][ ۸۱۴ ][ ۸۱۵ ][ ۸۱۶ ][ ۸۱۷ ][ ۸۱۸ ][ ۸۱۹ ][ ۸۲۰ ][ ۸۲۱ ][ ۸۲۲ ][ ۸۲۳ ][ ۸۲۴ ][ ۸۲۵ ][ ۸۲۶ ][ ۸۲۷ ][ ۸۲۸ ][ ۸۲۹ ][ ۸۳۰ ][ ۸۳۱ ][ ۸۳۲ ][ ۸۳۳ ][ ۸۳۴ ][ ۸۳۵ ][ ۸۳۶ ][ ۸۳۷ ][ ۸۳۸ ][ ۸۳۹ ][ ۸۴۰ ][ ۸۴۱ ][ ۸۴۲ ][ ۸۴۳ ][ ۸۴۴ ][ ۸۴۵ ][ ۸۴۶ ][ ۸۴۷ ][ ۸۴۸ ][ ۸۴۹ ][ ۸۵۰ ][ ۸۵۱ ][ ۸۵۲ ][ ۸۵۳ ][ ۸۵۴ ][ ۸۵۵ ][ ۸۵۶ ][ ۸۵۷ ][ ۸۵۸ ][ ۸۵۹ ][ ۸۶۰ ][ ۸۶۱ ][ ۸۶۲ ][ ۸۶۳ ][ ۸۶۴ ][ ۸۶۵ ][ ۸۶۶ ][ ۸۶۷ ][ ۸۶۸ ][ ۸۶۹ ][ ۸۷۰ ][ ۸۷۱ ][ ۸۷۲ ][ ۸۷۳ ][ ۸۷۴ ][ ۸۷۵ ][ ۸۷۶ ][ ۸۷۷ ][ ۸۷۸ ][ ۸۷۹ ][ ۸۸۰ ][ ۸۸۱ ][ ۸۸۲ ][ ۸۸۳ ][ ۸۸۴ ][ ۸۸۵ ][ ۸۸۶ ][ ۸۸۷ ][ ۸۸۸ ][ ۸۸۹ ][ ۸۹۰ ][ ۸۹۱ ][ ۸۹۲ ][ ۸۹۳ ][ ۸۹۴ ][ ۸۹۵ ][ ۸۹۶ ][ ۸۹۷ ][ ۸۹۸ ][ ۸۹۹ ][ ۹۰۰ ][ ۹۰۱ ][ ۹۰۲ ][ ۹۰۳ ][ ۹۰۴ ][ ۹۰۵ ][ ۹۰۶ ][ ۹۰۷ ][ ۹۰۸ ][ ۹۰۹ ][ ۹۱۰ ][ ۹۱۱ ][ ۹۱۲ ][ ۹۱۳ ][ ۹۱۴ ][ ۹۱۵ ][ ۹۱۶ ][ ۹۱۷ ][ ۹۱۸ ][ ۹۱۹ ][ ۹۲۰ ][ ۹۲۱ ][ ۹۲۲ ][ ۹۲۳ ][ ۹۲۴ ][ ۹۲۵ ][ ۹۲۶ ][ ۹۲۷ ][ ۹۲۸ ][ ۹۲۹ ][ ۹۳۰ ][ ۹۳۱ ][ ۹۳۲ ][ ۹۳۳ ][ ۹۳۴ ][ ۹۳۵ ][ ۹۳۶ ][ ۹۳۷ ][ ۹۳۸ ][ ۹۳۹ ][ ۹۴۰ ][ ۹۴۱ ][ ۹۴۲ ][ ۹۴۳ ][ ۹۴۴ ][ ۹۴۵ ][ ۹۴۶ ][ ۹۴۷ ][ ۹۴۸ ][ ۹۴۹ ][ ۹۵۰ ][ ۹۵۱ ][ ۹۵۲ ][ ۹۵۳ ][ ۹۵۴ ][ ۹۵۵ ][ ۹۵۶ ][ ۹۵۷ ][ ۹۵۸ ][ ۹۵۹ ][ ۹۶۰ ][ ۹۶۱ ][ ۹۶۲ ][ ۹۶۳ ][ ۹۶۴ ][ ۹۶۵ ][ ۹۶۶ ][ ۹۶۷ ][ ۹۶۸ ][ ۹۶۹ ][ ۹۷۰ ][ ۹۷۱ ][ ۹۷۲ ][ ۹۷۳ ][ ۹۷۴ ][ ۹۷۵ ][ ۹۷۶ ][ ۹۷۷ ][ ۹۷۸ ][ ۹۷۹ ][ ۹۸۰ ][ ۹۸۱ ][ ۹۸۲ ][ ۹۸۳ ][ ۹۸۴ ][ ۹۸۵ ][ ۹۸۶ ][ ۹۸۷ ][ ۹۸۸ ][ ۹۸۹ ][ ۹۹۰ ][ ۹۹۱ ][ ۹۹۲ ][ ۹۹۳ ][ ۹۹۴ ][ ۹۹۵ ][ ۹۹۶ ][ ۹۹۷ ][ ۹۹۸ ][ ۹۹۹ ][ ۱۰۰۰ ][ ۱۰۰۱ ][ ۱۰۰۲ ][ ۱۰۰۳ ][ ۱۰۰۴ ][ ۱۰۰۵ ][ ۱۰۰۶ ][ ۱۰۰۷ ][ ۱۰۰۸ ][ ۱۰۰۹ ][ ۱۰۱۰ ][ ۱۰۱۱ ][ ۱۰۱۲ ][ ۱۰۱۳ ][ ۱۰۱۴ ][ ۱۰۱۵ ][ ۱۰۱۶ ][ ۱۰۱۷ ][ ۱۰۱۸ ][ ۱۰۱۹ ][ ۱۰۲۰ ][ ۱۰۲۱ ][ ۱۰۲۲ ][ ۱۰۲۳ ][ ۱۰۲۴ ][ ۱۰۲۵ ][ ۱۰۲۶ ][ ۱۰۲۷ ][ ۱۰۲۸ ][ ۱۰۲۹ ][ ۱۰۳۰ ][ ۱۰۳۱ ][ ۱۰۳۲ ][ ۱۰۳۳ ][ ۱۰۳۴ ][ ۱۰۳۵ ][ ۱۰۳۶ ][ ۱۰۳۷ ][ ۱۰۳۸ ][ ۱۰۳۹ ][ ۱۰۴۰ ][ ۱۰۴۱ ][ ۱۰۴۲ ][ ۱۰۴۳ ][ ۱۰۴۴ ][ ۱۰۴۵ ][ ۱۰۴۶ ][ ۱۰۴۷ ][ ۱۰۴۸ ][ ۱۰۴۹ ][ ۱۰۵۰ ][ ۱۰۵۱ ][ ۱۰۵۲ ][ ۱۰۵۳ ][ ۱۰۵۴ ][ ۱۰۵۵ ][ ۱۰۵۶ ][ ۱۰۵۷ ][ ۱۰۵۸ ][ ۱۰۵۹ ][ ۱۰۶۰ ][ ۱۰۶۱ ][ ۱۰۶۲ ][ ۱۰۶۳ ][ ۱۰۶۴ ][ ۱۰۶۵ ][ ۱۰۶۶ ][ ۱۰۶۷ ][ ۱۰۶۸ ][ ۱۰۶۹ ][ ۱۰۷۰ ][ ۱۰۷۱ ][ ۱۰۷۲ ][ ۱۰۷۳ ][ ۱۰۷۴ ][ ۱۰۷۵ ][
امکانات وب
شمارنده
شرکت مشاوره مدیریتبازارسازی مدیریت بازاریابی. بازدید تحقیقات بازاریابیآموزش مدیریت MBAدلایل ترک تحقیقات بازاریابی تحقیقات مدیریت شرایط سخت بازارکارت امتیازی متوازنارزیابی عملکرد . نمونه مطالعات موردی.برند برندینگانواع برند معرفی 21 نوع متفاوت از برندبرندسازی branding marketing . برندسازی.تحقیقات بازاریابی انگیزه بخش http://marketingbranding.ir سبک مدیریت است مدیریت بازاربازاریابیتحقیقات بازاریابی ویژگی های .حرفه ای مشاوره اموزش مدیریت.شناسایی مشتریان .تحقیقات بازاریابی استفاده از تحقیقات بازار و بازاریابی http://marketingsales.irmarketing مدیریت برندینگ . Business Management ConsultantIran Business Management ConsultantManagement . بازاریابیانواع بازاریابی 127 نوع بازاریابیبازاریابی. بازاریابی MarketingMix آمیختهآمیزه بازاريابیمدیریت بازاریابی. اخبار مدیریت و تجارتمدیریت.مشاوره بازاریابی مدیریت آموزش تکنیک‌های فروشندگی حرفه‌ای فروشندگی. اخبار مدیریت و تجارتبازاریابی برندینگ. مدیریت مشاوره بازاریابیآموزش. بیزینس پلن طرح توجیهی طرح business plan. برنامه بازاریابی Marketing Planبازاریابی. مشاوره تبلیغات مشاور تبلیغات مشاور مدیریت management مشاوره مدیریت انواع بازاریابی بازاریابی. طرح توجیهیمدیریت.